Figyelmünk a változó bolygón - A Föld története újabb jelentős átalakulásához érkezett, az okot azonban most nem a természetben, hanem az embernél kell keresni. Hogyan járulunk hozzá a természet és a környezet átalakulásához, és miként küzdhetünk meg a változásokkal?
Véget ért az El Niño, mégis forró évnek nézünk elébe
A Zöldövezet e heti adásában a természet korai ébredéséről, és ennek potenciális hatásairól beszélgettünk, valamint annak is utánajártunk, milyen változás állhat be az időjárásunkban azt követően, hogy véget ért az elmúlt év klímáját befolyásoló El Niño jelenség.
4/28/2024 • 24 minutes, 24 seconds
Magyarország miatt bukott el a világ legambíciózusabb természetvédelmi törvénye
Az Európai Unió évek óta dolgozott a világ legambíciózusabb természet-helyreállítási rendeletén, amely azonban március végén elbukott az Európai Tanácsnál, így lekerült a napirendről. A többségi támogatás Magyarországon múlott, hazánk képviselői az utolsó pillanatban mondtak nemet a rendeletre. Az eddig példátlannak számító rendelet jövőjéről, fontosabb pontjairól és az egyre romló ökológiai helyzet klímaváltozásra gyakorolt hatásáról Garamszegi László Zsolttal, az Ökológiai Kutatóközpont főigazgatójával beszélgettünk a Zöldövezet legújabb adásában.
4/6/2024 • 47 minutes, 48 seconds
Elsüllyed és kiszárad a húszmilliós nagyváros
Szokatlanul meleg télről és tavaszról, vízhiánnyal küzdő Mexikóvárosról, valamint olvadó sarkvidékekről beszélgetünk a Zöldövezet legújabb adásában. Emellett a 24.hu-ra való regisztrációra is felhívjuk hallgatóink figyelmét.
3/17/2024 • 28 minutes, 3 seconds
Hideg télre már egyáltalán nem számíthatunk Magyarországon
Az elmúlt télen tapasztalt 6-8 havas nap kiemelkedő az előző évekhez képest, márciusban és áprilisban pedig már nem várható hirtelen fordulat az időjárásban – mondta a Zöldövezet adásában Molnár László meteorológus. A szakértővel arról beszéltünk, hogyan hatott a klímára az El Nino, milyen telünk volt, milyen tavasz, illetve nyár áll előttünk, valamint, hogy miért volt ilyen erős árhullám idén Magyarországon.
3/4/2024 • 26 minutes, 50 seconds
Katasztrofális átalakulás küszöbén állhatunk
Beérett a klímaváltozás és az El Niño együttes hatása, rekordforró éven vagyunk túl. Közben egyre aggasztóbbnak tűnik egy fontos óceáni áramlási rendszer összeomlása, a folyamat globális katasztrófával fenyeget. Többek között ezekről beszélgetünk a Zöldövezet podcastjában.
2/19/2024 • 37 minutes, 1 second
28 év után végre kimondták: el kell távolodni a fosszilis energiától
Megszokott módon jelentős csúszással, de végül komoly eredményekkel zárult az ENSZ 28. alkalommal megrendezett konferenciája. A dubaji klímacsúcson először került be a záródokumentumba a fosszilis energiától való eltávolodás gondolata, és a klímaváltozás által leginkább sújtott országok kárpótlása. A Zöldövezet adásában összefoglaltuk a legfontosabb döntéseket, valamint a kritikusok érveit is megvitattuk.
12/14/2023 • 31 minutes, 58 seconds
Ellepte az olajlobbi a világ legnagyobb klímakonferenciáját
November 30-án vette kezdetét az ENSZ éves klímakonferenciája, a COP28, amit az idei évben Dubajban rendeztek meg. Az esemény kiemelt fontossággal bír, ugyanis egyre közeledünk a párizsi klímaegyezményben foglalt dátumokhoz, ám az eredmények helyett egyelőre inkább botrányoktól hangos az esemény. A Zöldövezet adásában a konferencia legfontosabb eseményeiről, és a január elsejétől Magyarországon elinduló hulladékvisszaváltási rendszerről beszélgettünk.
12/9/2023 • 28 minutes, 54 seconds
Néhány hétig fog csak tartani a mostani tél
Egészen szélsőséges őszön vagyunk túl, de az előttünk álló téli időszak is igen melegnek ígérkezik. Bár a jelenségben nagy szerepe van az El Niñónak, más tényezők is hozzájárulnak a szokatlan időjáráshoz. A Zöldövezet adásában Molnár Lászlóval, a Kiderül.hu meteorológusával beszélgettünk a mögöttünk lévő időszak időjárásáról, és arról is, hogy mi várhat ránk az elkövetkező hónapokban.
11/17/2023 • 33 minutes, 51 seconds
Európának döntenie kell a vegyszeres ételek vagy a GMO mellett
Annak ellenére, hogy lassan három éve folyamatosan visszatér a koronavírus, úgy tűnik, elfelejtettük, milyen a megfelelő védekezés: a WHO attól tart, nem vagyunk felkészülve a következő pandémiára. A Zöldövezet legújabb adásában a sokak által prognosztizált következő világjárványról beszélgetünk, emellett átbeszéljük, hogy Európa vajon a vegyszeres, vagy a GMO-alapú ételekben látja inkább a jövőt.
11/4/2023 • 26 minutes, 22 seconds
Mitől okos egy okosklíma?
A klímaberendezésekről sokan a nyári melegre, a hűtésre asszociálnak, pedig a berendezésekkel fűteni is lehet. De mi az az okosklíma, mikor éri meg beszereltetni, és hogyan zajlik a telepítést? Többek között erről kérdeztük a Zöldövezet adásában Dudás Józsefet, az E.ON mérnök-projektmenedzserét.
10/28/2023 • 33 minutes, 24 seconds
Ukrajna jelenleg a világ legelaknásítottabb országa
A lassan két éve zajló ukrajnai háború hatalmas pusztítással jár, azonban nem csupán az emberek, az állatvilág is szenved a harcok miatt. A Zöldövezet legújabb adásában Lugosi Péter mesél arról, mire számítanak a kutatók a harcok lezárultával, mennyire hathat ki Magyarországra az ukrajnai élővilág pusztulása, és hogy milyen konfliktust okozott a magyar és az ukrán tudósok között az Orbán-kormány oroszbarátsága.
10/22/2023 • 23 minutes, 54 seconds
Dél-Európa szépen lassan felforr, de Magyarország sincs védve
A Zöldövezet legújabb hírelemző adásában a világszerte megdőlni látszó melegrekordokról, az ennek következtében megvalósuló erdőtüzekről, valamint a lehetséges védekezési módszerekről beszélgettünk.
7/28/2023 • 27 minutes, 50 seconds
Lehet az állatok szenvedései nélkül is jókat enni
A vegetarianizmus és veganizmus mellett számos érv szól: a húsipar elképesztő terhet rak a bolygóra, állatok tömegeinek okoz felfoghatatlan szenvedést, a túlzásba vitt húsfogyasztás ráadásul nem is egészséges. Erdős László ökológussal beszélgettünk, aki maga is lemondott a húsokról.
7/15/2023 • 26 minutes, 10 seconds
Idén tényleg több a cápatámadás, mint korábban?
A Zöldövezet hírelemző adásában beszélgetünk többek között az El Niño jelenség kezdetéről és annak várható hatásairól, a himalájai gleccserek gyorsuló olvadásáról, illetve az idei évben megsokasodni látszó cápatámadásokról is.
6/24/2023 • 24 minutes, 51 seconds
Így éri meg igazán hőszivattyút telepíteni
Mikor érdemes hőszivattyút telepíteni, és miként zajlik maga a beruházás? Többek között ezekre a kérdésekre kerestük a választ a Zöldövezet adásában.
6/12/2023 • 25 minutes, 33 seconds
Műanyaggal van tele a szervezetünk
A Zöldövezet hírelemző adásában beszélgetünk többek között a Meteorológiai Világszervezet aggasztó jelentéséről, a biológiai sokféleség csökkenéséről, illetve a mikroműanyagokról, amelyekről kiderült: már a szervezetünkben is jelen vannak.
5/28/2023 • 30 minutes, 58 seconds
Súlyos témát feszeget a Marvel sikerfilmje
Az Egyesült Királyságban 25 év után ismét szabad állatokon tesztelni a kozmetikai termékeket. A Marvel Filmes Univerzum egyik legfrissebb filmje, A galaxis őrzői harmadik része pedig épp az állatjogok védelmét, az emberi brutalitás elleni küzdelmet tűzte ki a zászlajára. Erről és egyéb állatvédelmi kérdésekről beszélgettünk a Zöldövezet legújabb adásában.
5/13/2023 • 26 minutes, 36 seconds
Nem kell már sokat várni a repülő taxikra
A globális kibocsátás egy jelentős részéért a légiközlekedés felel, amelyből mi, átlag emberek is kivesszük a részünket. A Zöldövezet adásában a légiközlekedés kizöldítésének lehetőségeiről, a fosszilis energiahordozók alternatíváiról, valamint a klímabarát városi légiközlekedés nem is olyan távoli jövőjéről beszélgettünk Dr. Balázs Gergellyel, a Rolls Royce Magyarország ügyvezető igazgatójával, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának egyetemi docensével.
5/6/2023 • 36 minutes, 2 seconds
Egyes akkumulátoroknak forgalomba sem szabadna kerülniük
Milyen problémákhoz vezethet a lítiumion-akkumulátorok használata, van alternatívája az ilyen eszközöknek, és az átlagfelhasználó hogyan hosszabbíthatja meg akkumulátorai élettartamát? Többek között ezekről kérdeztük Kecsmár Gergő kutatómérnököt a Zöldövezet adásában.
4/30/2023 • 38 minutes, 19 seconds
Nehéz lesz igazolni, hogy szándékos volt a svájci farkas kilövése
A Zöldövezet podcast legújabb adásában ismét híreket elemzünk, szó lesz többek között a tunéziai vízhiányról, illetve a közelgő El Niñóról és annak lehetséges következményeiről. Természetesen az elmúlt időszak legtöbbet tárgyalt zöld témájáról, a svájci farkas kilövéséről is beszélgetünk.
4/23/2023 • 27 minutes, 2 seconds
Klímaper indul a román kormány ellen
Régiónkat is elérték a klímaperek, Romániában egy civil szervezet a bíróságon késztetné cselekvésre a kormányt. A Zöldövezet újabb hírelemző adásában többek között aggasztó rekordokról és egy kis csendes-óceáni sziget törekvéseiről beszélgettünk.
4/9/2023 • 21 minutes, 12 seconds
Lehetetlennek tűnő feladat áll az emberiség előtt
Megjelent az ENSZ-hez köthető Éghajlatváltozási Kormányközi Testület új beszámolója, amelyben részletesen bemutatják a klímaváltozás jelenét és lehetséges alakulását. A kilátások nem túl rózsásak, az emberiség nem tesz eleget az éghajlatváltozás elleni harcban. A Zöldövezet hírelemző adásában a jelentés legfőbb megállapításait járjuk körbe.
3/25/2023 • 37 minutes, 42 seconds
Kincs folyhat el a csapjainkon keresztül
Pontosan 30 éve, 1993. március 22-én rendezték meg először a víz világnapját. A kezdeményezés kapcsán Müller Melindával, a Xylem Water Solutions Kft. műszaki támogató mérnökével beszélgettünk a Zöldövezet adásában.
3/22/2023 • 15 minutes, 47 seconds
Idegen a kultúránktól a rovarevés, de megszokható
Hogyan változott meg a csernobili kutyák DNS-e, és miért okoz a mai napig problémát Pablo Escobar fényűző állatkertje? Az éveken át tartó árvízvédelmi készültség után miért száradnak ki Velence csatornái? Mennyire fenntarthatatlan az élelmiszeripar, és mekkora változást hozhat, ha Európában is egyre több rovar kerül az élelmiszerekbe? Ezekkel a kérdésekkel foglalkozunk a Zöldövezet legújabb hírelemző adásában.
3/18/2023 • 28 minutes, 35 seconds
Búcsút inthetünk a négy évszaknak Magyarországon
Igen szélsőséges téli időszakon vagyunk túl, a klímaváltozás korában pedig meg kell barátkoznunk a gondolattal: az évszakok már nem lesznek olyanok, mint ahogy megszoktuk őket. A Zöldövezet podcast vendége Molnár László meteorológus, a Kiderül munkatársa volt.
3/12/2023 • 41 minutes, 56 seconds
Így veszi vissza a természet azt, ami az övé
Miért különösen szomorú egy gepárdkölyök pusztulása? Mi lehetett az a tengeri lény, amelyről az ősi skandinávok írtak? Természetvédelmi szempontból miért érdekes a koreai demilitarizált övezet? Többek között ezekkel a kérdésekkel foglalkozunk a Zöldövezet legújabb hírelemző adásában.
3/4/2023 • 28 minutes, 14 seconds
Ne vegyünk meg akármilyen víztisztítót
A Zöldövezet podcastjében Farkas Jánost, a Xylem Water Solutions Magyarország Kft. területi műszaki támogatási csapatának vezetőjét kérdeztük a víztisztítás ősi és legmodernebb módszereiről, kihívásairól. Az adásból az is kiderült, nagyon nem mindegy, hogy milyen eszközt választunk otthoni felhasználásra.
3/2/2023 • 20 minutes, 5 seconds
Kilométereken át száguldott a mérget eregető vonat
A Zöldövezet podcastjében ezentúl a környezet- és természetvédelem legfrissebb híreivel is foglalkozunk majd. Legújabb adásunkban a súlyosan szennyező ohiói vonatkatasztrófáról, valamint az ukrajnai háború környezeti hatásairól beszélgetünk.
2/25/2023 • 16 minutes, 3 seconds
Már a vízhálózatot is mesterséges intelligencia ellenőrizheti
Miként fogyaszt energiát a vízhálózat, és milyen okos megoldásokkal tudjuk fokozni a hatékonyságot? Mohácsi Péterrel, a Xylem Water Solutions Magyarország Kft. digitális megoldásokért felelős üzletfejlesztési vezetőjével beszélgettünk.
2/9/2023 • 14 minutes, 45 seconds
Évtizedek óta várja a felújítást a hazai vízhálózat
Milyen állapotban van a magyarországi vízhálózat, és milyen módszerekkel lehetne javítani az állapotán? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket jártunk körbe a Zöldövezet adásában Török Balázzsal, a Xylem Water Solutions Kft. területi értékesítési vezetőjével.
1/12/2023 • 15 minutes, 57 seconds
Sivatag nem, de mediterrán terület lehet Magyarország
Hol zajlanak jelenlegi vízkrízisek, és mely területek válhatnak fenyegetetté a jövőben? Magyarország biztonságban van? Gampel Tamást, a Xylem Water Solutions Kft. közműértékesítési vezetőjét kérdeztük.
12/19/2022 • 20 minutes, 21 seconds
Ez az, amit szigorúan tilos lehúzni a vécén
Magyarországon a lakosság szerencsés helyzetben van, hiszen nincs kitéve a szennyvíznek. Éppen ezért bele sem gondolunk, mennyire fontos annak megfelelő kezelése. Vánkos Zsomborral, a Xylem alkalmazástechnikai mérnökével beszélgettünk.
12/1/2022 • 18 minutes, 13 seconds
Óriási nyersanyagkészlet lapul otthon a fiókunkban
A magyarok 63%-a tárol otthon használaton kívüli mobiltelefont, ráadásul az esetek többségében több darab, akár 10-15 évnél is régebbi készülék hever a fiókban. Pedig ezek a készülékek komoly nyersanyagkészletet jelentenek, ha újrahasznosítják őket, hagyományos hulladékban végezve pedig akár mérgezők is lehetnek a környezetre. Balika Istvánnal, a Hulladékhasznosítók Országos Szövetségében az elektronikai és elektromos hulladékok szakosztályának vezetőjével beszélgettünk az elektronikai hulladékokról.
8/16/2022 • 42 minutes, 29 seconds
A vízzel is segít gazdálkodni a digitalizáció
Kevés szó esik a digitális vízgazdálkodásról, pedig rengeteg lehetőség rejlik benne, akár az okosotthonokban is. Mohácsi Péterrel, a Xylem Kft. digitális vízgazdálkodásért felelős üzletfejlesztési vezetőjével beszélgettünk arról, hol tart Magyarország az ilyen megoldások alkalmazásában.
12/20/2021 • 15 minutes, 58 seconds
A szennyvíz útja: van olyan patak, aminek a vizét a szennyvíztisztító elfolyó vize adja
Miután lehúztuk a wc-t, vagy végeztünk a mosással, elkezdődik a szennyvíznek egy aránylag hosszú útja. De mi történik ilyenkor a vízzel, hogyan tisztítják és milyen információk állnak rendelkezésünkre? Ezekről beszélgettünk Vánkos Zsomborral, a Xylem Kft. alkalmazástechnikai mérnökével.
12/15/2021 • 14 minutes, 28 seconds
A természetnek köszönhetjük a legjobb ivóvizet
A teljes földi vízkészlet mintegy 3 százaléka ivóvíz, ennek jelentős része pedig hóban vagy jégben van elraktározódva. Az elérhető víz ráadásul egyenlőtlenül oszlik el, akadnak kifejezetten veszélyeztetett régiók. Magyarország szerencsére kényelmes helyzetben van, a hazai ivóvíz kifejezetten jó minőségű.
12/9/2021 • 13 minutes, 28 seconds
Egyszerű módszerrel iktatható ki a szén-dioxidnál is veszélyesebb gáz
Az SF6-r ól keveset beszélünk, pedig sokkal erősebben járul hozzá a globális felmelegedéshez, mint a sokat emlegetett szén-dioxid. Az a szerencsénk, hogy keveset bocsátunk ki belőle, a megújulók elterjedésével ez azonban változhat. A megoldás azonban egyszerű - erről beszélgettünk Géczy Áronnal a Schneider Electric termékmenedzserével.
11/30/2021 • 13 minutes, 46 seconds
Ez a gáz a szén-dioxidnál is veszélyesebb
A többi gázhoz képest ez az, ami a leginkább hozzájárul az üvegházhatáshoz – mondja Géczy Áron a Schneider Electric termékmenedzsere. A korábbi adások során nagyon sok szó esett az üvegházhatású gázokról, főként a szén-dioxidról. Most egy egészen más, kevésbé ismert, de megkerülhetetlen gázról, az SF6-ról lesz szó. Hogyan keletkezik és hol használják? Milyen környezeti gondot okoz? Ezekről lesz szó röviden a mostani podcast adásban.
11/16/2021 • 14 minutes, 33 seconds
Apró lépésekben kell elkezdeni a hulladékmentességet
A társadalom egyre tudatosabb a fürdőszobai termékekkel kapcsolatban, mégis, hosszú út áll még előttünk, részben azért, mert a kínálat is csak most kezd igazán bővülni a környezettudatos termékekkel. Kump Edina környezetkutatóval, a Hulladékmentes.hu alapítójával és szakmai vezetőjével beszélgettünk arról, mennyire zöld most ez a piac, és mit tehet az ember, ha a környezetbarát mindennapok felé indulna el.
6/12/2021 • 33 minutes, 49 seconds
Nagyon kevés, amit a klímaváltozás ellen teszünk
A zöld energia egyre elérhetőbb és olcsóbb, ennek ellenére energiahasználatunk nagy részét még mindig fosszilis forrásokból nyerjük. A változás a küszöbön, de egyáltalán nem biztos, hogy elég gyorsan zajlanak a folyamatok ahhoz, hogy a klímaváltozás hatásait mérsékelni tudjuk. A globális energiahelyzetről, a megújulók helyzetéről és a magyar energiahelyzetről Perger Andrással, a Greenpeace klíma- és energiakampány- felelősével beszélgettünk.
7/4/2020 • 44 minutes, 38 seconds
Tonnaszám ömlik a szemét a világra
Nem kérdés, hogy napjaink egyik legkomolyabb környezeti kihívását a műanyagszennyezés jelenti: az egyszer használatos műanyagok óriási tömegben áramlanak a szárazföldekre és vizekbe, ahol hosszú időn át fennmaradnak. A problémáról Simon Gergellyel, a Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértőjével beszélgettünk.
5/24/2020 • 25 minutes, 22 seconds
Egymillió faj pusztulhat ki a következő évtizedekben
Az emberi tevékenység komplexitásából adódóan számtalan módon képes fenyegetni a többi fajt. A természet átalakulásáról, a fajok tömeges eltűnéséről Báldi Andrással, az MTA Ökológiai és Botanikai Intézet munkatársával, a Lendület Ökoszisztéma-szolgáltatás Kutatócsoport csoportvezetőjével beszélgettünk.
5/10/2020 • 23 minutes, 1 second
Új kórokozók fenyegethetik Magyarországot
Kevéssé ismert tény, de a klímaváltozás a kórokozók terjedését is képes befolyásolni. A folyamatról a Zöldövezet podcast harmadik adásában Garamszegi László Zsolttal, az MTA Ökológiai és Botanikai Intézetének igazgatójával beszélgettünk.
4/19/2020 • 30 minutes, 55 seconds
Lakhatatlanná válhatnak a mediterrán területek
Nem kérdés, hogy már most érezhetőek a globális felmelegedés hatásai, a jövőben azonban még látványosabb változásokra számíthatunk. A Zöldövezet podcast második adásában Bartholy Judittal, az ELTE Meteorológiai Tanszékének egyetemi tanárával beszélgettünk arról, hogy mire is számíthatunk a változó bolygón.
4/5/2020 • 38 minutes, 14 seconds
Ideje hozzászoknunk a szélsőséges időjáráshoz
A klímaváltozás napjaink egyik legtöbbet tárgyalt témája, de értjük-e pontosan, hogy az egyes folyamatok miként alakítják bolygónk éghajlatát? A Zöldövezet podcast első adásában Bozó László meteorológussal beszélgettünk a klímaváltozás legfontosabb kérdéseiről.