Winamp Logo
Životy slavných Cover
Životy slavných Profile

Životy slavných

Czech, History, 1 season, 92 episodes, 16 hours, 25 minutes
About
Charismatické, odhodlané, výjimečné. Takové byly osobnosti, které měly vliv na vývoj společnosti, historii svých zemí, potažmo celé dějiny. Poznejte životní osudu žen a mužů, kteří měnili svět. Sledujte Životy slavných ve videoformě na YouTube kanálu Životy slavných.
Episode Artwork

Petr I. Veliký: Panovník, který na cestě k pokrokovému Rusku obětoval tisíce životů

Car Petr I. Veliký byl prvním ruským panovníkem, který v době míru opustil svoje impérium. V roce 1697 se vydal do Evropy, aby vedl diplomatické rozhovory se svými protějšky. Na rozdíl od svých předchůdců si totiž uvědomoval, že pokud chce expandovat na východ, potřebuje mít silné spojence na západě. Pod falešným jménem Pjotr Michajlov se tedy vydal se svojí družinou na cestu, které se do historie vepsala jako Velké poselstvo a trvala dlouhých 18 měsíců. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
4/23/202413 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Velmistr Jacques de Molay: Proč byl rozprášen řád templářů a co střežil?

Je pátek 13. října 1307. Po celé Francii je v plném proudu obří zátah na členy řádu templářů, jednoho z nejmocnějších řádů středověké Evropy. Obvinění jsou na tehdejší poměry zcela šokující: kacířství, sodomie, homosexualita, zapírání Krista a tak dále, celkem je to 127 bodů obžaloby. Po měsících strávených na mučidlech se většina zatčených ke všemu přizná, a tak následují popravy. Na hranici skončí nejvyšší představitelé včetně velmistra řádu Jacquese de Molay – česky Jakuba z Molay. Tak končí téměř dvě stě let dlouhá historie řádu, který převrátil naruby evropské dějiny a který po sobě zanechal mnoho nevyřešených otázek, legend a tajemství – včetně například Svatého grálu... Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
4/19/202411 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Charles Darwin a jeho evoluční teorie, která obrátila svět vzhůru nohama

Kniha s plným názvem „O vzniku druhů přírodním výběrem, neboli uchováním prospěšných plemen v boji o život“, ve které Darwin svou teorii poprvé publikuje 24.listopadu 1859, způsobí nebývalý poprask. Teorii kritizují nejen Darwinovi kolegové z vědeckých kruhů, ale především církev. Jeho práce totiž nabourává uvažování, které platilo po celá dlouhá staletí a podle něhož byl veškerý život na Zemi, tak jak ho známe, stvořen Bohem. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
4/17/20249 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Přemysl Otakar II. Jak skončil jeho sen o ovládnutí Evropy?

Bitva na Moravském poli je jednou z našich nejslavnějších a klíčových porážek. Nejenže v ní král Přemysl Otakar II. ztratil pro českou korunu velká území sahající až k Jaderskému moři, ale také zde přišel o život. Usmrcen byl silnou ranou mečem, která mu rozetnula lebku – což je na ní dodnes vidět – a poté ho prý nepřátelé nahého vláčeli po bojišti, plivali a močili na něj. Tak skončila životní pouť nejmocnějšího vládce z rodu Přemyslovců – krále zvaného „Železný a zlatý“ – který nejprve ovládl nevídaně velké území sahající od Krkonoš až k Jadranu, aby o něj nakonec zase přišel. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
4/12/202410 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Augustus: Jak se mladému prasynovci Caesara podařilo ovládnout Římskou říši

V jeho příběhu je všechno: láska, zrada, úkladné vraždy i nejkrásnější žena své doby, egyptská královna Kleopatra. Ale protože používal dvě různá jména – před uchopením moci Oktavián, po uchopení moci Augustus – jeho postava často v dějepisu mate. Přitom šlo o prvního, nejdéle vládnoucího (41 let!) a podle mnohých i nejmocnějšího císaře Římské říše. A mimochodem, dodnes se po něm ve většině světových jazyků jmenuje jeden z měsíců – august, tedy srpen.  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
3/10/202411 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Isabela Kastilská: Královna, která stála u vzniku mocného Španělska

2. ledna 1492, vstoupili Isabela – královna Kastilská – a její manžel Ferdinand II., vládce Aragonie, do jihošpanělské Granady. Pouhé konstatování toho faktu může vytvářet dojem běžné, rutinní záležitosti. Opak je ale pravdou. Toho lednového dne se zásadním způsobem změnily evropské dějiny. Skončila totiž téměř osm století dlouhá arabská nadvláda nad částí Pyrenejského poloostrova. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
3/7/202410 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Simón Bolívar a jeho překotná cesta k osvobození španělských kolonií

Simón Bolívar (1783–1830) nebo také El Libertador – Osvoboditel – vede už více než 10 let boje za samostatnost Venezuely a okolních států. V kruté válce v roce 1821 proti jeho mužům stojí španělská armáda, která se v Latinské Americe snaží udržet zbytky ohromného koloniálního panství. Osvobozenecká Bolívarova armáda však slaví vítězství. Bolívar má větší cíle, sní o velkém státním útvaru Gran Colombia, který by zahrnoval země severní části kontinentu. Podnikne nevídané vojenské tažení přes andské horské průsmyky. Po Venezuele Bolívar pomohl osvobodit území dnešní Kolumbie, ustanoví republiku Gran Colombia, stává se prezidentem a piřpojuje Venezuelu. Později pomáhá osvobodit Peru, na jehož území vznikla Bolívie. V roce 1826 vzala španělská nadvláda za své. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
3/5/202411 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Joseph Smith: Zakladatel a první mučedník mormonské církve

27. června 1844 se v malé americké obci Carthage odehrál masakr, který vstoupil do dějin. Rozběsněný dav tehdy zlynčoval a zabil jistého Josepha Smithe. Ten o sobě tvrdil, že je prorokem Božím, že má 12 apoštolů a spoustu následovníků. Stal se zakladatelem církve mormonů, která je známá svou přísnou morálkou a ve svých počátcích i praktikováním polygamie. Sám Joseph Smitch měl kolem 40 manželek. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
2/20/20249 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Konstantin Veliký: První křesťanský císař Římského impéria

Konstantin I. (nebo též Konstantin Veliký) se stal v roce 325 stal jediným vládcem římské říše a poté udělal z křesťanství státní náboženství a na smrtelné posteli v roce 337 sám přijal křest – jako vůbec první římský císař v dějinách. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
2/9/202411 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Isadora Duncanová: Nekonvenční tanečnice, jejíž život byl plný tragédií, dramat a velkých lásek

Je tomu přes 100 let od doby, kdy se tanečnice Isadora Duncanová seznámila se slavným básníkem Sergejem Jeseninem. Vztah s o 18 let mladším Rusem byl ale bouřlivý a neměl dlouhého trvání. Přestože se asi po půl roce vzali, o rok později se zase rozešli. Jesenina pak našli o pár let později mrtvého v jeho hotelovém pokoji – prý šlo o sebevraždu. Tahle epizoda v životě Isadory Duncanové byla ale jen střípkem nešťastných událostí, které ji celý život pronásledovaly. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
2/8/202410 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Alfred Hitchcock: Geniální režisér, který nikdy nezískal cenu Oscar

Když přišel do kin horor Psycho, nikdo přesně nevěděl, co od filmu čekat. Režisér Alfred Hitchcock ho natočil na vlastní náklady, protože produkčnímu studiu se zdál nápad přitažený za vlasy. Dnes už víme, že se z Psycha stala kultovní záležitost a že příběh o majiteli motelu, který má od první chvíle prazvláštní vztahy se svojí matkou, je zcela unikátní. V roce 1960 se ale musel každý přesvědčit na vlastní oči – částečně i proto, že kina zdobily Hitchcockovy kartonové podobizny, které divákům přikazovaly přijít načas a nikomu neprozradit zápletku. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
1/26/202411 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Tycho Brahe: Astronom, který po sobě kromě objevů a vynálezů zanechal také záhadu náhlého úmrtí

Smrt dánského astronoma a alchymisty Tycha Braheho 24. října 1601 je opředena mnoha mýty. Na rozdíl od mnoha svých soudobých kolegů, kteří museli své učení obhajovat, odvolávat, nebo dokonce skončili na hranici jako kacíři, Tycho Brahe odešel ze světa jako slavný muž. Praha mu 4. listopadu 1601 uspořádala velkolepý pohřeb, jehož se zúčastnilo na šest stovek vážených hostů. Loučili se s mužem, který zlepšil způsob pozorování vesmírných těles až do té míry, že jeho přesnost byla překonána o 60 let později, po vynálezu dalekohledu. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
1/19/20249 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

David Livingstone: Cestovatel, jehož láska k Africe změnila pohled Evropanů na vzdálený světadíl

Doktor David Livingstone proslul jako objevitel řady míst v Africe. Byl například prvním Evropanem, který spatřil mohutné vodopády na řece Zambezi. Místní je sice nazývali Mosi-oa-Tunya, tedy voda, která hřmí, on je ale překřtil po britské královně na Viktoriiny vodopády. Do Afriky ovšem původně nepřijel jako cestovatel, ale misionář. Tahle práce mu však šla o poznání hůře. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
1/12/202410 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Václav Havel: Disident, který se dostal z vězení až na Hrad

18. prosince 2023 si připomínáme dvanáct let od smrti Václava Havla – posledního československého a prvního českého prezidenta, dramatika, spisovatele, esejisty, disidenta. Osobnosti, kterou uznávaly světové politické špičky, umělci i celebrity, kterému tleskal vestoje americký Kongres při jeho dnes už legendárním vystoupení v roce 1990. Osobnosti, která dokázala propojovat politický svět s undergroundem a kulturní scénou – i celý národ. Ač mu jistě nelze upřít i politické chyby, jeho humanistický přístup a filozofické ideje oslovují dodnes celý svět, a jeho odkaz tak zůstává stále živý.  Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
12/22/202311 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Ernest Shackleton: Britský polárník, který zachránil 26člennou výpravu od jisté smrti

Dne 30. srpna 1916 skončilo možná vůbec největší dobrodružství, které lidstvo zažilo při prozkoumávání Antarktidy. Ernest Shackleton byl britský polárník a muž, který měl pověst, že všechny jeho expedice sice selžou, ale i přes obří nepřízeň osudu se z nich vždy dokáže zachránit. Jeho „majstrštyk“ přišel právě v onom roce 1916. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
12/15/202312 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Relikviář sv. Maura: Jak se na naše území dostal předmět nevyčíslitelné hodnoty?

Ten předmět má nevyčíslitelnou cenu, říká se, že téměř jako české korunovační klenoty. Jeho objevení 5. listopadu 1985 přitom bylo výsledkem takřka detektivní zápletky z filmu „Podraz“. Jen restaurátorské práce pak stály 10 milionů korun, trvaly 11 let a předmět je dnes pojištěn na půl miliardy. Relikviář svatého Maura, vystavený k vidění na zámku v Bečově nad Teplou v Karlovarském kraji, však skrývá mnohem víc tajemství a záhad. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
12/8/202310 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Otto von Bismarck: Geniální stratég, kterého se bála celá Evropa

Otto von Bismarck – tvrdý diplomat, politik a první německý kancléř – je dnes některými kruhy považován za nejgeniálnějšího politického stratéga 19. století. Aby ne – agresivní politikou „krví a železem“ se mu podařilo sjednotit Německo. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
12/1/202311 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Ema Destinnová: Česká diva, která okouzlila svět a doma byla obviněna ze špionáže

V roce 1909 americké publikum poprvé slyšelo Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany. O veliký úspěch se zasloužila Ema Destinnová – česká operní pěvkyně, která se ze všech sil snažila v éře Rakouska-Uherska šířit povědomí o českém národu. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
11/24/202311 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Kontroverzní mořeplavec Francis Drake, kterého Anglie milovala a Španělsko nenávidělo

Sir Francis Drake je jedna z velmi kontroverzních historických osobností. Na jedné straně obchodník s otroky a nemilosrdný korzár přepadající španělské lodě a přístavy, na straně druhé skvělý mořeplavec, stratég námořních bitev a objevitel. Tato rozporuplnost je dobře vidět na jeho vnímání v různých zemích: v Anglii je většinově považován za vlastence a hrdinu, ve Španělsku za piráta a vraha. Dokonce i jeho pravděpodobně největší počin – plavba kolem světa v letech 1577-1580 se neobejde bez kontroverzí. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
11/17/202312 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Benjamin Franklin: Muž, který stál u zrodu Spojených států amerických a dokázal zkrotit blesky

Americký politik, novinář, úspěšný podnikatel a vynálezce Benjamin Franklin byl velmi činorodý muž. Kromě toho, že stál u tak bouřlivé události, jako je zrod samostatných USA, byla jeho velkou vášní (nejen) věda. Pomocí experimentu s kovovým klíčem připevněným na létajícího draka ověřil, že blesky jsou výboje elektrické energie. Přestože tento jeho pokus patří mezi ty nejvěhlasnější, Franklin za svůj život přišel s mnoha dalšími, často ještě bizarnějšími vynálezy. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
10/6/20239 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Jak Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler utekli z Osvětimi a řekli světu pravdu o továrnách na smrt

7. dubna 1944 se dvěma odvážným slovenským židům, Alfrédovi Wetzlerovi (25) a Rudolfovi Vrbovi (19) podařilo neskutečné – dokázali zosnovat plán na útěk z koncentračního tábora v Osvětimi, který se jim povedlo i realizovat. Ač se to zdá neuvěřitelné, nedělali to pro sebe, ale pro to, aby podali světu šokující zprávu o existenci nacistických vyhlazovacích táborů a o hrůzách, které se v osvětimské továrně na smrt dějí. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
9/29/202310 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Hannibal Barkas: Kartaginský vojevůdce, který se slony přešel Alpy

Před 2239 lety, 24. června roku 217 před naším letopočtem se u Trasimenského jezera severně od Říma odehrála jedna z největších bitev tzv. druhé punské války mezi Kartágem a Římem. Kartaginský generál Hannibal Barkas tady překvapivým útokem za zálohy úplně zdecimoval třicetitisícovou římskou armádu. A přestože celou válku vyhrál po dlouhých sedmnácti letech bojů Řím, samotný Hannibal se stal pro celé generace jeho obyvatel noční můrou a symbolem do té doby netušeného pocitu ohrožení. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
9/22/202312 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Jak se elektrikář Lech Wałęsa stal polským prezidentem

V prosinci roku 1970 vypukla v Gdaňských loděnicích protirežimní stávka dělníků, která byla brutálně potlačena. O dalších 10 let později proběhla masivní okupační stávka dělníků, kteří zde založili první nezávislou odborovou organizaci ve východním bloku s názvem Solidarita. Vůdčí postavou se stal Lech Wałęsa. Tehdy 36letého elektrikáře, který se od začátku postavil do čela protestů, vynesou následující události do pozice, jakou si zřejmě nedokázal představit ani v těch nejfantastičtějších snech. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
9/18/202310 minutes
Episode Artwork

Josef II. Neoblomný reformátor, který navzdory dobrým úmyslům neuspěl

Císař Josef II. (1741–1790), nejstarší syn Marie Terezie, jehož desetiletá doba panování se nazývá josefinismus nebo osvícenský absolutismus, vydává převratné reformy a výnosy jak na běžícím pásu – často měly za následek dalekosáhlé kulturně-politické a sociální změny. Tolerančním patentem uvolnil náboženské poměry v zemi (které od porážky na Bílé hoře připomínaly katolickou diktaturu) nebo jiným výnosem zrušil nevolnictví (což pro změnu ovlivnilo demografii země, odstartovalo průmyslovou revoluci i dobu národního obrození). Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
9/8/202312 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Bohémský život Jaroslava Haška, autora nejpřekládanější české knihy

15. března 1921 začaly sešitově vycházet Osudy dobrého vojáka Švejka. Životní dílo Jaroslava Haška ale původně mělo problém s distribucí a prodejem. Svazky si rozebírali štamgasti v hospodách a na žádný veliký úspěch to tenkrát v březnu roku 1921 nevypadalo. Dnes jde však o zřejmě nejpřekládanější českou knihu v historii. Bohužel ale román zůstal nedokončený – Hašek v necelých 40 letech zemřel na ochrnutí srdce. Fenomén výřečného Švejka ale žije dál a jeho osudy dodnes milují lidé od Anglie a Francie, přes Švédsko nebo Turecko až po Indonésii i Sýrii. Velkou část Švejka napsal Hašek doma v Československu v Lipnici nad Sázavou. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
8/31/202312 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Hororový příběh Alžběty Báthoryové, největší vražedkyně všech dob

Příběh krvavé uherské hraběnky zná asi každý – Alžběta Báthoryová měla na svém čachtickém hradu údajně brutálně umučit na 650 mladých dívek. Podle některých legend se měla dokonce koupat v jejich krvi, nebo ji i pít. Po téměř čtyřech staletích je ale složité oddělit historické důkazy od lidových báchorek. Někteří tak dnes dokonce tvrdí, že Báthoryová byla zcela nevinná. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
8/28/202311 minutes, 1 second
Episode Artwork

Jan Pavel II. Papež, který změnil katolickou církev i celý svět

27. prosince 1983 se uskutečnilo jedno z nejpřekvapivějších setkání, jaké si vůbec lze představit. Za tureckým nájemným vrahem Ali Ağcou, který si ve věznici v italské Anconě odpykával doživotní trest za pokus o atentát na papeže Jana Pavla II., se přišel podívat muž, který měl být jeho obětí. Samotný papež… Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
8/26/202310 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Alexander Dubček: Symbol naděje a jejího konce v srpnu 1968

Jeho jméno zůstane navždy spojeno s Československem a pražským jarem 1968. Vlastní život Alexandra Dubčeka byl ale plný zvratů – v roce 1968 vystoupala jeho hvězda na nejvyšší bod politického nebe, aby se po roce 1970 stal na téměř dvacet let vězněm svého nástupce v nejvyšší stranické funkci. Až po sametové revoluci se opět ocitl na vrcholu politického dění - stal se předsedou federálního parlamentu. Pak přišla tragická automobilová nehoda, při níž utrpěl těžká zranění. Těm Alexander Dubček podlehl 7. listopadu 1992. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
8/24/202312 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Nicolae Ceaușescu dovedl svou zemi k tuhé bídě a skončil na popravišti

Nicolae Ceaușeșcu (1918–1989), rumunský politik a prezident, začínal jako mladík v tehdy ilegální komunistické straně a skončil na dva a půl roku ve vězení. A ne poprvé... Nicméně kontakty z vězení mu pomohly na cestě k moci. Stává se poslancem, náměstkem ministra zemědělství a později náměstkem na ministerstvu ozbrojených sil, poté je 11 let druhým mužem v zemi. Roku 1965 se stává generálním tajemníkem strany a faktickým vládcem země. Díky svým zahraničně-politickým krokům je označován za nejoblíbenějšího komunistu Západu. Jenže pak navštíví Čínu a Severní Koreu a přichází studená sprcha. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
8/22/202313 minutes
Episode Artwork

Édith Piaf: Jak se holka z ulice stala královnou šansonu

10. října 1963 zemřela věhlasná francouzská šansoniérka Édith Piaf. Spíše bychom tedy měli říct Édith Giovanna Gassion. Piaf totiž bylo pouze její umělecké jméno odvozené z přezdívky La Môme Piaf – tedy malý vrabčák. I i přes drsné začátky ale vrabčák roztáhl ve dvaceti letech křídla a Piaf začala oslňovat nejen publikum na pódiu, ale i desítky mužů v ložnici – od prostých dělníků, až po umělce a vrcholové sportovce. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/27/202310 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Albert Hofmann a jeho objev LSD: Od prvního tripu po experimenty v Československu

16. listopadu 1938 spatřil v laboratořích švýcarské farmaceutické firmy Sandoz v Basileji světlo světa objev, který měl o čtvrt století později zahýbat celým světem. Mladý chemik Albert Hofmann tady izoloval alkaloid s názvem diethylamid kyseliny lysergové. Právě tato látka se pod názvem LSD stala v 60. letech oblíbenou drogou pro miliony stoupenců hnutí hippies. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/20/202310 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Geronimo: Masový vrah, nebo statečný bojovník proti útlaku indiánů?

4. září roku 1886 se po třiceti letech bojů, přepadání, zabíjení a loupení vzdal americké armádě válečník z apačského kmene Čirikavů Geronimo. Kvůli krutosti, se kterou přepadal osady a usedlosti na obou stranách americko-mexické hranice, se jeho jméno stalo legendou. Má na svědomí minimálně stovky, ale spíš tisíce lidských životů. Na druhé straně k němu mnoho lidí vzhlíželo a vzhlíží, protože nikdo jiný nedokázal s bílými přistěhovalci přicházejícími do indiánských lovišť bojovat déle než on.
6/19/20239 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Přemysl Otakar II. Sen o ovládnutí Evropy skončil porážkou v jedné z našich nejslavnějších bitev

Bitva na Moravském poli je jednou z našich slavných a klíčových porážek. Nejenže v ní král Přemysl Otakar II. v ní ztratil pro českou korunu velká území sahající až k Jaderskému moři, ale také zde přišel o život. Usmrcen byl silnou ranou mečem, která mu rozetnula lebku – což je na ní dodnes vidět – a poté ho prý nepřátelé nahého vláčeli po bojišti, plivali a močili na něj. Tak skončila životní pouť nejmocnějšího vládce z rodu Přemyslovců – krále zvaného „Železný a zlatý“ – který nejprve ovládl nevídaně velké území sahající od Krkonoš až k Jadranu, aby o něj nakonec zase přišel.
6/12/20239 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Elvis Presley: Od sexuálního symbolu po totální vyčerpání. Jak král rock 'n' rollu změnil hudbu

18. srpna 1977 se fanoušci Elvise Presleyho přišli naposledy rozloučit s králem rokenrolu. Přestože zemřel v pouhých 42 letech, podařilo se Elvisu Presleymu od základů proměnit hudební scénu nejen ve Spojených státech, ale také po celém světě. I v době před internetem a sociálními sítěmi například dokázal v jeden moment koncertovat pro fanoušky ze všech možných koutů zeměkoule.Podařilo se mu to díky televiznímu speciálu z ledna 1973 nazvanému Aloha from Hawaii. Šlo o historicky první globálně vysílaný koncert sólového umělce. Pomocí satelitu se tak Elvisovy písně dostaly až do obývacích pokojů v Japonsku, Jižní Koreji, Thajsku, na Filipínách, v Austrálii nebo na Novém Zélandu. Živé světové vysílání ale nebylo pro hudební legendu konečná meta – následující den zhlédli koncert ze záznamu lidé ve více než 20 evropských zemích a v dubnu se rozšířená verze show konečně dostala i do USA, kde pořad sledovalo téměř 60 % lidí u televizních obrazovek.
6/5/202312 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Lech Wałęsa: Jak se elektrikář z gdaňských loděnic stal zakladatelem Solidarity a polským prezidentem

V prosinci roku 1970 vypukla v Gdaňských loděnicích protirežimní stávka dělníků, která byla brutálně potlačena. O dalších 10 let později proběhla masivní okupační stávka dělníků, kteří zde založili první nezávislou odborovou organizaci ve východním bloku s názvem Solidarita. Vůdčí postavou se stal Lech Wałęsa. Do okupační stávky vstoupilo 15 000 zaměstnanců. Tehdy 36letého elektrikáře, který se od začátku postavil do čela protestů, vynesou následující události do pozice, jakou si zřejmě nedokázal představit ani v těch nejfantastičtějších snech. Stane se z něj jeden ze symbolů porážky komunismu a zařadí se mezi nejvýznamnější osobnosti v moderních dějinách Polska. V roce 1989 hnutí Solidarita vyhrává parlamentní volby a 9. prosince 1990 si Walesu zvolí Poláci za svého prezidenta.
5/29/202310 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Marilyn Monroe: Záhadná smrt největší sexuální ikony 20. století

V noci ze 4. na 5. srpna 1962 vydechla naposledy slavná herečka Marilyn Monroe. Její život je na jedné straně „americkým snem“ dívky, která se ze zoufalých poměrů stala národní celebritou, na straně druhé je to však také příběh o tom, jak těžké je překročit vlastní stín. Marilyn byla zbožňovaná jako sexuální symbol své doby, ale celý život marně bojovala o to, aby ji okolí více respektovalo i jako herečku … a člověka. Zemřela osamělá a smutná, podle oficiální verze si sáhla na život sama.
4/10/202312 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Augustus: Nejdéle vládnoucí císař a jedna z největších postav starověké historie

V jeho příběhu je všechno: láska, zrada, úkladné vraždy i nejkrásnější žena své doby, egyptská královna Kleopatra. Ale protože používal dvě různá jména – před uchopením moci Oktavián, po uchopení moci Augustus – jeho postava často v dějepisu mate. Přitom šlo o prvního, nejdéle vládnoucího (41 let!) a podle mnohých i nejmocnějšího císaře Římské říše. A mimochodem, dodnes se po něm ve většině světových jazyků jmenuje jeden z měsíců – august, tedy srpen. 
4/6/202310 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Emil Zátopek: Vítězství, které už nikdo nepřekoná

24. červenec roku 1952 byl pro československou atletickou výpravu na olympijských hrách v Helsinkách mimořádně úspěšným dnem. Emil Zátopek zde potvrdil svou roli nejlepšího běžce světa a v závodě na 5 kilometrů, novináři překřtěném na „závod století“, porazil po skvělém finiši všechny konkurenty. A aby toho nebylo málo: jeho manželka Dana jen pár minut poté hodila oštěpem 50,47 metru, což znamenalo zlatou medaili také. Je to unikátní případ, kdy dva manželé soutěžící v různých atletických disciplínách získali zlaté olympijské medaile tak krátce po sobě.
1/30/202311 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Jan Žižka: Hrdina českých dějin, nebo náboženský fanatik?

Je tomu už přes 600 let od jednoho z nejikoničtějších bojů české historie. Jednooký vojevůdce Jan Žižka porazil 14. července 1420 na vrchu Vítkov křižácké vojsko Zikmunda Lucemburského a nesmazatelně se zapsal do dějin. Jeho bojová strategie i schopnost obelstít nepřítele byly na tu dobu něčím unikátním. Na druhou stranu – pro Žižku nebyla při jeho taženích za boží pravdu žádná překážka dost velká. Když bylo potřeba povraždit vesnici, neváhal. A stejně tak neměl morální problém ani s upalováním katolických kněžích. To samé přeci udělali oni mistru Janu Husovi – kazateli, jehož učení dvě dekády bojů odstartovalo.
1/23/202310 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Franz Kafka: Neuvěřitelná cesta k literární slávě

Franz Kafka (1883–1924) je jedním z nejobdivovanějších a nejdůležitějších spisovatelů 20. století. Svými temně absurdními romány a povídkami uchvátil čtenáře po celém světě. Kupodivu to byl přes svou introvertní povahu veselý muž, zapřisáhlý abstinent, nekuřák, který nepil ani kávu, vegetarián, spolehlivý student a posléze i pilný a úspěšný pojišťovací úředník, který nesnášel výstřelky. Jeho cesta k literární slávě byla spletitá a také smutná – ještě den před svou smrtí redigoval povídku Umělec v hladovění (Ein Hungerkünstler), kdy už sám nemohl jíst, protože měl hrdlo zachvácené pokročilou tuberkulózou...
1/17/20239 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Joseph Smith. Zakladatel mormonské církve a samozvaný boží prorok nepřežil krvavý lynč

27. června 1844 se v malé americké obci Carthage odehrál masakr, který vstoupil do dějin. Rozběsněný dav tehdy zlynčoval a zabil jistého Josepha Smithe. Ten o sobě tvrdil, že je prorokem Božím, že má 12 apoštolů a spoustu následovníků. Stal se zakladatelem církve mormonů, která je známá svou přísnou morálkou a ve svých počátcích i praktikováním polygamie. Sám Joseph Smitch měl kolem 40 manželek.
12/26/20229 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Eva Perónová. Půvabná bojovnice a první dáma, pro kterou plakala celá Argentina

Dlouhé roky nebylo jasné, kdy přesně se María Eva Ibarguren narodila. Eva nejspíš před svatbou zfalšovala rodný list. Spekulovalo se o roce 1919 nebo 1922. Výzkumy nakonec určily rok 1919. Otcem Evy byl potomek francouzských imigrantů Juan Duarte, statkář, který v nedaleké vesnici už jednu rodinu měl. Vedl dvojí život, což v argentinských pampách nebylo nic neobvyklého. Právě také jeho příjmení později v dětství Eva přijala.
12/19/202210 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Benjamin Franklin: Muž z nejslavnější bankovky světa stál u zrodu USA, uměl ale i zkrotit blesky

Americký politik, novinář, úspěšný podnikatel a vynálezce Benjamin Franklin byl velmi činorodý muž. Kromě toho, že stál u tak bouřlivé události, jako je zrod samostatných USA – přičemž položil základy moderní diplomacie a jeho podpis se skví na třech zásadních dokumentech: Deklaraci nezávislosti (1776), Pařížské smlouvě i Ústavě – byla jeho velkou vášní (nejen) věda. Pomocí experimentu s kovovým klíčem připevněným na létacího draka ověřil, že blesky jsou výboje elektrické energie. Přestože tento jeho pokus patří mezi ty nejvěhlasnější, Franklin za svůj život přišel s mnoha dalšími, často ještě bizarnějšími, vynálezy.
12/12/20229 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Mick Jagger & Keith Richards: Půl století na rockovém výsluní

Ve světě pop music to nemá obdoby. Skupina Rolling Stones, která vznikla v roce 1962, dodnes vyprodává obří stadiony a lidé na jejích koncertech tančí a zpívají stejně jako tehdy, v 60. letech. Fenomén Rolling Stones je spojen zejména se dvěma jmény: Mick Jagger a Keith Richards.
12/5/20229 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Milada Horáková: Jedna z největších českých hrdinek a oběť brutálního montrsprocesu

31. květen 1950. Před Státním soudem v Praze na Pankráci začíná proces s 13 lidmi, o nichž obžaloba tvrdí, že z nenávisti k novému lidově-demokratickému režimu a v žoldu západních špionážních služeb plánovali teroristické akce a státní převrat. Vedoucí záškodnické skupiny má být tato, už na první pohled velmi mírná žena: 48letá Milada Horáková. Málokdo v té chvíli tuší, že v dalších dnech se bude v soudní síni odehrávat přesně zrežírovaná inscenace s pečlivě nazkoušeným scénářem a předem určenými, drastickými tresty. Že všichni přítomní i miliony lidí u rozhlasových přijímačů budou svědky prvního politického monstrprocesu 50. let. A že Milada Horáková se díky své statečnosti, jakou bude čelit téhle šílené a bezvýchodné situaci, stane jednou z největších hrdinek našich novodobých dějin.
11/28/202211 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Walt Disney: Vizionář, který započal zlatou éru animace před téměř sto lety

Ode dne, kdy praotec kresleného filmu Walt Disney založil jako dvacetiletý mladík svoje první studio, uplyne příští rok celé století. Za tu dobu se sice z animátorské profese stala úplně jiná disciplína, tzv. disneyovky ale dodnes patří mezi to nejlepší, co kreslená kinematografie nabízí. Kromě pohádek pak portfolio studia čítá i některé poměrně kuriózní kousky – například animovaný příběh s nacistickou tematikou. Mezi Disneyho nejznámější hrdiny patří Mickey Mouse, pes Goofy nebo kačer Donald. Pravě poslední jmenovaný se pak objevil i ve snímku, který značně vybočoval z pohádkové linie. Šlo o krátký film z roku 1943 nazvaný Vůdcova tvář, který Donalda vyobrazuje coby nacistu. Je to jeden z příkladů americké válečné propagandy, jejíž cílem bylo prodávat válečné dluhopisy. Snímek každopádně i tak nakonec získal Oscara za nejlepší krátký animovaný film a stal kultovní záležitostí.
11/23/20229 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Zjevení Panny Marie ve Fátimě a zázrak, který spatřily desetitisíce lidí

13. května 1917 uviděly tři děti – Lucia Dos Santos, její bratranec Francisco a sestřenice Jacinta Martovi –  něco mimořádného. Děti pásly ovce u obce Fátima v chudém portagulském kraji, když tu udeřil blesk a zjevila se jim zářící žena v bílém šatu – později lidmi jednoznačně považována za Pannu Marii. Tu pak uviděly ještě šestkrát – mimo jiné jim předala jim tři proroctví, která se skutečně přihodila, a požádala je, aby na stejné místo přicházely vždy třináctého v každém měsíci. Dospělí, které zkusily děti doprovodit, však nic neviděly, zato nevěřícně zíraly na děti, jak s kýmsi z nebe komunikují. Nebohé děti se dočkaly výsměchu i vězení. Poprosily tedy Pannu Marii o důkaz pro tyto nevděčné lidi. 13. října se tak sejde téměř 70 000 lidí, včetně zástupců z médií, aby spatřily neskutečný výjev. Na obloze tančí kotouč slunce, fantasticky září a zalévá zemi fantastickými barvami. Zázrak slunce.
11/14/20229 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Ernest Hemingway. Napínavý životní příběh držitele Nobelovy ceny a velkého dobrodruha

„Člověka je možné zničit, ale ne porazit.“ To je jedna z hlavních myšlenek tvorby Ernesta Hemingwaye, která mu přinesla v novele Stařec a moře – příběhu o statečném, byť marném, boji člověka s nepřízní osudu – definitvní slávu, Pullitzerovu a později také Nobelovu cenu. Zároveň je to titul, který znamená poslední spisovatelovo tvůrčí vzepětí. Poté už za svého života žádnou knihu nevydá a jeho pestrý a dramatický životní příběh bude mít sestupnou tendenci. V roce 1961 pak dospěje k tragickému konci – spisovatel zemře tak, jak žil. Rozhodne o tom sám, ve své režii...
11/7/202210 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Adolf Hitler z bezdomovce diktátorem. Poslední dny před sebevraždou a konec zvráceného snu

Adolf Hitler spáchal sebevraždu 30. dubna 1945, připraven dobrovolně odejít ze světa byl ale už asi od 23. dubna – v tu dobu už bylo jasné, že konec války je tady a Berlín obklíčený Rudou armádou do pár dní padne. Návrhy na útěk odmítnul. V bunkru pod Říšským kancléřstvím, kde se ukrýval, se osudného dne odehrávalo všechno podle předem dohodnutého scénáře. Hitler trval na tom, že jeho tělo se nesmí nepřátelům dostat do rukou. Po obědě se on a jeho žena Eva Braunová, kterou si den předtím vzal, rozloučili s personálem. Kolem 15:30 byla komorník nalezl v pracovně jejich mrtvá těla. 
10/24/202212 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Karel Hynek Mácha: Extravagantní podivín a autor nádherných veršů i pikantního erotického deníku

Karlu Hynku Máchovi báseň Máj slávu z dnešního pohledu nepřineslo, tedy alespoň ne za jeho života. V následujících dekádách se však pomalu začal rodit kult Máchy coby básníka lásky a ve středoškolských učebnicích se o něm psalo jen v superlativech. Pak ale začaly na povrch probublávat informace z jeho tajného deníku a pod legendárním spisovatelem se začal třást piedestal.
10/18/20229 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Jurij Gagarin – první člověk ve vesmíru a nejslavnějších 108 minut v historii kosmonautiky

12. dubna 1961 odstartoval na lodi Vostok 1 první člověk do vesmíru. Jurij Alexejevič Gagarin obletěl Zemi a poté i (nakonec) bezpečně přistál. Pro tehdejší Sovětský svaz znamenal první let rakety s člověkem na palubě významné vítězství ve vesmírných závodech nad Spojenými státy. 27letému nadporučíkovi sovětského námořního letectva tento den rozdělil život na dvě části. Z usměvavého mladíka se stal smutný muž, který marně toužil potom se znovu podívat do vesmíru.
10/10/202210 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Dva odvážní židé utekli z Osvětimi a šokovali svět svědectvím o hrůzách z továrny na smrt

7. dubna 1944 se dvěma odvážným slovenským židům, Alfrédovi Wetzlerovi (25) a Rudolfovi Vrbovi (19) podařilo neskutečné – dokázali zosnovat plán na útěk z koncentračního tábora v Osvětimi, který se jim povedlo i realizovat. Ač se to zdá neuvěřitelné, nedělali to pro sebe, ale pro to, aby podali světu šokující zprávu o existenci nacistických vyhlazovacích táborů a o hrůzách, které se v osvětimské továrně na smrt dějí. Na základě jejich svědectví vznikla obsáhlá zpráva, při jejímž sepisování byli podrobeni důkladnému výslechu a vyčerpávajícím detailům. Výsledkem bylo přibližně 200 tisíc zachráněných lidských životů, a kdyby spojenci zasáhli dříve, mohlo těch životů být daleko víc...
10/3/202211 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Jan Žižka: Hrdina českých dějin, nebo náboženský fanatik?

Bojová strategie Jana Žižky i jeho schopnost obelstít nepřítele byly na tu dobu něčím unikátním. Na druhou stranu – pro Žižku nebyla při jeho taženích za boží pravdu žádná překážka dost velká. 
9/8/202210 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Miloš Forman, Amadeus a 8 Oscarů: V roce 1985 Češi ovládli Hollywood

Sledujte Životy slavných ve videoformě na YouTube.V roce 1958 zažil Formanův film Amadeus hotové žně na předávání Oscarů. Tvůrci snímku o geniálním skladateli Mozartovi ukořistili neuvěřitelných osm sošek a z Miloše Formana se tak definitivně stala uznávaná hvězda amerického filmového průmyslu.
8/30/202211 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Vražda Jana Nepomuckého: Při mučení krutě trpěl, přesto nepromluvil ani slovo

Sledujte Životy slavných ve videoformě na YouTube.Jan Nepomucký (Jan z Pomuku) patří k nejznámějším svatým v celých dějinách katolické církve. A bez nadsázky ho také můžeme nazvat nejznámějším vyobrazovaným Čechem – prostřednictvím soch, památníků, samotných kostelů se s ním můžete setkat po celé Evropě. Poctivý kněz, který byl plně oddán církvi a svému poslání, se dostal do konfliktu s králem Václavem IV. poté, co církev zhatila královy plány na vytvoření nového biskupství, do jehož čela chtěl dosadit svého člověka a oslabit tak vliv pražského arcibiskupa. Listinu, která toto zpečetila, vystavil z moci svěřeného úřadu právě Jan Nepomucký. Král nechal zatknout čtyři církevní delegáty včetně Jana. Tři delegáti byli postupně propuštění, jen kněz Jan byl krutě mučen, což dokládá i exhumace z roku 1993. Poté ho nechal král hodit do Vltavy. Přesto Jan z Pomuku dokázal zachovat mlčenlivost a nenechal se zlomit. Dodnes však není jasné, proč král nechal umučit k smrti právě jeho...
8/22/20229 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Záhadná smrt Jana Masaryka: Vražda, sebevražda, nebo tragická nehoda?

Sledujte Životy slavných ve videoformě na YouTube.10. března 1948 bylo na nádvoří Černínského paláce nalezeno mrtvé tělo Jana Masaryka. Ministr zahraničí a syn prvního československého prezidenta evidentně spadl z patnáctimetrové výšky, v níž byla okna jeho tehdejšího bytu. Ale jak se to stalo? Tady už jsou jen samé otazníky. Jednotlivé indicie si na první pohled vzájemně odporují a sestavit z nich pravděpodobný obrázek posledních Masarykových okamžiků je obtížné: tělo v nepřirozené poloze stranou od okna; jeho poloha ukazující na pád čelem ke zdi; stopy stolice na okenním parapetu; obrovský nepořádek v celém bytě; nedopalky nejméně tří druhů cigaret na podlaze. Ukazuje tohle všechno spíše na sebevraždu, vraždu, nebo nešťastnou náhodu?
8/15/202211 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Uměl Nostradamus předpovídat historii? Jeho věštby budí vášně dodnes

Sledujte Životy slavných ve videoformě na YouTube.Francouzský lékař Michel de Nostredame, dnes známý krátce jako Nostradamus, se proslavil především jako prorok, který například velmi přesně předpověděl smrt krále JIndřicha II., podle některých vykladatelů ale také vzestup Adollfa Hitlera, atentát na Hirošimu a další milníky novodobé historie. Jeho kniha Les Prophéties, která byla vydána 1. března 1555, vzbudila velké pozdvižení. Čtyřřádkové verše, kterými Nostradamus – průkopnický léčitel, bylinkář, zanícený astrolog a věštec – předvídá blízkou i vzdálenou budoucnost, jsou předmětem zkoumání i zdrojem silných emocí a vášní dodnes...
8/8/20229 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

„Český Edison“ František Křižík: Průkopník a vynálezce světového formátu

Sledujte Životy slavných ve videoformě na YouTube.František Křižík – muž, jehož osudem byl elektrický proud a který pod elektřinu napojil snad doslova všechno, co mu přislo pod ruku. Narodil se ve stejný rok jako Thomas Alva Edison (1847) a také do podobně nuzných poměrů. Stejně jako amerického vynálezce ho ale čekala závratná kariéra, a i proto se našemu brilantnímu průkopníkovi elektřiny dostalo přezdívky „český Edison“. A vskutku bylo proč: Vynalezl obloukovou lampu, za níž obdržel zlatou medaili na Mezinárodní elektrotechnické výstavě v roce 1881. A tento rok se pro něj také stává přelomovým: Patent prodává do Evropy, v pražském Karlíně zakládá vlastní elektrotechnický závod – kromě obloukových lamp jeho podnik vyrábí lustry, elektromotory, generátory, transformátory...  Nechává sestrojit obdivuhodnou světelnou fontánu, otevírá první elektrickou tramvajovou trať. František Křižík se stává úspěšným, respektovaným a bohatým mužem... dokud se neobjeví konkurence.
8/1/202210 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Muammar Kaddáfí: Libyjského diktátora po kruté občanské válce zlynčoval dav

Sledujte Životy slavných ve videoformě na YouTube.Arabské jaro se v únoru 2011 přelilo z Tuniska i do Libye (a dalších zemí). Vlnou mohutných nepokojů tu má být svržena více než čtyřicetiletá nadvláda Muammara Kaddáfího. Takzvaný Den hněvu vyústí v dramatickou občanskou válku a na samotný závěr i krutý skon diktátora, který v Libyi převzal moc se svým revolučním hnutím Svobodní důstojníci v roce 1969. Vyhlásil vznik Libyjské arabské republiky, která má jít cestou svobody, socialismu a jednoty. I když nese tento režim prvky demokracie, je nepochybné, že Kaddáfí vede zemi „bratrskou“ diktátorskou rukou. Na Západě si vybuduje pověst nepřítele, kterou dokládá svými děsivými činy – teroristickými činy na olympiádě v Mnichově nebo v cestovním letounu, který se zřítil nad skotským Lockerbie. Vše se má obrátit v roce 2001, po útoku na newyorská dvojčata... 
7/25/202211 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Lupič a gangster Jesse James se stal legendou jako Robin Hood. Bohatým sice bral, ale chudým nedával

Zloděj, který se stal legendou. Jesse James se zapsal do historie divokého západu zejména jako lupič a gangster, který byl lidmi obdivován a který byl nazýván Robinem Hoodem. To mělo ale jeden háček...Sledujte Životy slavných ve videoformě na YouTube.
7/18/202210 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Gregor Johann Mendel. Moravský opat a otec genetiky předběhl dobu svými geniálními myšlenkami

Jeho závěry předběhly dobu a daly vzniknout úplně novému vědnímu oboru. Ve své době ho ale nikdo nechápal. Jaký byl život Gregora Johanna Mendela alias otce genetiky? Sledujte Životy slavných ve videoformě na YouTube.
7/11/20228 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Oliver Cromwell. Z chudého poddaného nejmocnější muž Anglie

Je 30. ledna 1649 a v centru Londýna se schyluje ke kruté scéně, která nemá v anglických dějinách obdoby. Na popraviště přivádějí krále Karla I. Za smrtí panovníka stojí králův dřívější zchudlý poddaný, do svých 40 let nevýrazná postava, která se nakonec díky velkému dědictví stala také poslancem parlamentu – Oliver Cromwell. Sledujte Životy slavných ve videoformě na YouTube.
7/4/202210 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Klement Gottwald: Jezdíme se do Moskvy učit, jak vám zakroutit krkem

Muž, díky kterému byla naše země na 41 let pod nadvládou Sovětského svazu. 100 000 lidí zavřených ve vězení a pracovních táborech. Víc než 200 justičních vražd. Muž, který se nakonec stal obětí svého vlastního režimu. Jaký byl život prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda?Sledujte Životy slavných ve videoformě na YouTube.
6/27/202211 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Chesley Sullenberger. Jak hrdina „Sully“ zázračně přistál na řece Hudson bez obětí na životech

V rychlém sledu událostí docházelo v průběhu komunikace mezi piloty a letovou věží k drobným chybám. Sám kapitán Sullenberger se nejprve nesprávně identifikoval jako Cactus 1539, namísto 1549. Stejně tak operátor Harten zaměnil číslo letu za 1529. Tyto dílčí nepřesnosti ale neměly na úspěch záchranné operace žádný vliv.Sledujte Životy slavných ve videoformě na YouTube.
6/20/202210 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Jan Werich & Jiří Voskovec. Neohrožená dvojice byla Němcům trnem v oku, emigrace se povedla na poslední chvíli

Jan Werich a Jiří Voskovec, spolužáci už od gymnázia, se v roce 1926 stali členy avantagardního, moderního Osvobozeného divadla. Bylo jim 21 let. Už o rok později přicházejí se svou první hrou. Úspěch byl nevídaný a z této doby si je také můžeme pamatovat v klasických klaunových maskách. Založili fenomén tzv. forbín, předscén, a spolupracovali s geniálním autorem hudby Jaroslavem Ježkem, kterého potkal těžký osud spjatý mimo jiné se ztrátou zraku. Postupně ovšem V + W přetavili svou tvorbu z chytrých komedií do satirických her, ve kterých vyjadřovali otevřený a odvážný nesouhlas s postupujícím nacistickým režimem (hry Osel a stín, Kat a blázen, Balada z hadrů, Rub a líc...). A pak už následovalo to, co definuje každý totalitní režim – nejdříve výtky z německé strany, pak výstražná upozornění od úřadů, protesty a výhružky, dokonce demonstrace před divadlem a nakonec jeho úplné zavření. Emigrace byla pro všechny tři protagonisty nevyhnutelná.Sledujte Životy slavných ve videoformě na YouTube.
6/13/20229 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Boris Jelcin, zbožňovaný i zatracovaný. Co po sobě zanechal první ruský prezident?

Boris Jelcin, jehož zvolení prezidentem po skončení starých komunistických pořádků v roce 1991 způsobilo takové nadšení, je ruským národem o osm let později stejně freneticky zatracován. Za dobu svého působení zapříčinil ekonomickými reformami neuvěřitelnou bídu, nezaměstnanost, došlo na pouliční boje, krveprolití, stovky mrtvých, tanky v ulicích, ústavní krizi i totální ekonomický krach země... A v rámci „nové ekonomiky“ stál Jelcin i za privatizací, během které si vysoce cenný národní majetek rozdělila skupina oligarchů – ti pak prezidenta podporovali za každých okolností. Tomu všemu nevěřícně přihlížel celý svět. Stejně tak jako okamžiku, kdy ve svém projevu 31. 12. 1999 Boris Jelcin nečekaně oznamuje své odstoupení z funkce.
6/6/202210 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Vincent van Gogh: Jeden z největších malířů trpěl fyzicky i psychicky, v zoufalé úzkosti si uřezal ucho

Vincent van Gogh se stal jednou z největších osobností výtvarného umění, jehož díla dnes mají hodnotu minimálně desítek milionů korun. Přitom za jeho života tomu nic nenasvědčovalo: byl excentrickou osobností, trpěl fyzickými i psychickými neduhy, strádal a trápil se v samotě a zoufalství, příliš pil, kouřil a hladověl, skončil v ústavu pro choromyslné, o jeho obrazy neměl nikdo zájem. I konec jeho života byl příznačný: Když Vincent vyjde jednou jako obvykle malovat do polí a večer se vrátí do hostince, kde přebývá, s prostřeleným břichem, policistovi řekne: „Nikoho neobviňujte, chtěl jsem spáchat sebevraždu“. Díla, která vytvořil za svého života, příliš docenění nezískala. Na druhou stranu správně tušil, že je jednou ocení příští generace...
5/30/202211 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Roald Amundsen: Vítězství neústupného objevitele v bitvě o jižní pól dostalo hořkou příchuť

Roald Amundsen dobývá po měsících příprav, nervů a neuvěřitelných zvratů 14. prosince 1911 pól – ovšem nikoliv ten severní, jak bylo původně plánováno, ale pól jižní. V roce 1907 mu byla zapůjčena loď od jiného slavného norského polárníka – Fridtjofa Nansena. Měl ji využít k důkladnému prozkoumání proudů v Severním ledovém oceánu. Amundsen sní o tom, že brzy vztyčí na severním pólu norskou vlajku. V září roku 1909 se objevily zprávy, že Severní pól už byl dobyt – a to hned dvěma různými americkými expedicemi – jednou pod vedením Fredericka Cooka, druhou v čele s Robertem Pearym. Amundsen měl tedy jasno: tudy cesta nepovede. 9. srpna 1910 sice vyplouvá Fram na sever, ale jen zdánlivě. Pak je čas jít s pravdou ven: “Budeme pokračovat na jih. Britové plánují začlenit Antarktidu do svého impéria a Robert Scott už je na cestě s 65 muži, motorovými saněmi a poníky. Zdá se, že jediná věc, na kterou zapomněl, jsme my.” Právě začíná to, čemu se dnes říká Závod o jižní pól.
5/23/202210 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

John Lennon: Jedna z největších hudebních hvězd zhasla pod výstřely nemocného vraha

8. prosinec 1980. Slavný hudební idol John Lennon se společně s Yoko Ono vydává odpoledne do nahrávacího studia. Zpět ze studia se sice ještě vrátí, do domu ale už nevstoupí. Tomu zabrání jeho vrah – Mark Chapman, který dole před domem vypálí pět výstřelů. Důvod? Nemocný muž se chtěl vražedným činem proslavit...
5/16/202210 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Božena Němcová: Hořký konec největší české spisovatelky a velmi nekonvenční ženy

O tom, že je kniha Babička velmi zidealizovanou verzí dětství Boženy Němcové, svědčí skutečný osud hlavní hrdinky. „Babička“ Marie Magdalena Novotná-Čudová (1770–1841) ve skutečnosti nezemřela v míru a lásce na Starém bělidle v Ratibořickém údolí, ale se svou dcerou Terezií se rozhádala o odešla od ní ke své druhé dceři Johaně do Vídně, kde posléze zemřela.  Bídu, kterou rodina Němcových musela přežít, dobře ilustruje dospívání nejmladšího syna Jaromíra (1842–1898). Toho Němcová podporovala ve výtvarném nadání (na rozdíl od manžela, který z něho chtěl mít finančního strážníka, čímž by se vyhnul odvodu do armády) a po mnoha výpujčkách a dotacích přátel se jim podařilo zajistit cestu na studium do výtvarné akademie v Mnichově. Tam ale vydržel jen pár měsíců. Z Prahy přestala chodit finanční podpora (Němcová neměla ani pro sebe), a tak nejenže Jaroslav musel přestat chodit do školy, protože neměl ani na barvy a papíry, ale posléze trpěl i velkým hladem, takže se musel potupně vrátit do Prahy.      Manžel Josef Němec, kterého historie vykresluje tak nejednoznačně, Němcovou přežil o 17 let. I přes osobní spory se velmi aktivně snažil o vydávání díla své manželky, zejména poté, co poslední vydavatel Augusta zpronevěřil peníze a utekl do USA. Němec tak výrazně přispěl k uchování jejího odkazu. V pozdních letech se přestěhoval do Tábora za synem Karlem, který zde vyučoval na zdejší hospodářské škole.   
5/9/202210 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Jak Charles Darwin obrátil svět vzhůru nohama svou převratnou teorií o původu druhů

Kniha s plným názvem „O vzniku druhů přírodním výběrem, neboli uchováním prospěšných plemen v boji o život“, ve které Darwin svou teorii poprvé publikuje 24.listopadu 1859, způsobí nebývalý poprask. Teorii kritizují nejen Darwinovi kolegové z vědeckých kruhů, ale především církev. Jeho práce totiž nabourává uvažování, které platilo po celá dlouhá staletí a podle něhož byl veškerý život na Zemi, tak jak ho známe, stvořen Bohem.
5/2/20229 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Arnold Schwarzenegger: Fantastický příběh chudého rakouského kluka, který nikdy nevzdal své sny

Arnoldovy rodinné vztahy byly odmalička komplikované. Jeho otec Gustav byl povoláním policista, který v roce 1938 dobrovolně vstoupil do nacistické strany. Raději měl prý svého prvorozeného syna Meinharda, a pokud jde o výchovu, byl velice striktní, bez špetky trpělivosti. Sám Arnold dokonce jednou vypověděl, že dal přednost kulturistické soutěži před jeho pohřbem, tuhle historku ale později popřel s tím, že byla vymyšlená. Gustavova nacistická minulost získala velikou pozornost v roce 2003 během volby kalifornského guvernéra. Sám Arnold ale požádal Centrum Simona Weisenthala (organizaci pro dokumentaci nacistických zločinů) o prověření válečných záznamů. Žádný důkaz o přímém zapojení jeho otce do válečných zločinů nalezen nebyl.V květnu 2011, jen čtyři měsíce poté, co Schwarzeneggerovi vypršel guvernérský mandát, se jeho manželství rozpadlo. Jeho žena se totiž po letech dozvěděla o aféře, kterou manžel kdysi měl s jejich guatemalskou služebnou Baenou. Ta pro rodinu pracovala přes 20 let, a to i přesto, že později vyšlo najevo, že ji Arnold přivedl do jiného stavu. Těhotná navíc byla ve stejné době jako Maria Shriverová, která tou dobou čekala čtvrtého potomka. Sám Schwarzenegger tvrdí, že si dal dvě a dvě dohromady až o asi osm let později, kdy se mu chlapec Joseph začal podobat.
4/25/202210 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

V. I. Lenin: Jak vůdce bolševiků krví a terorem přebral moc v největší zemi světa

Když se účastnice stranické konference žijicí na ostoupeném území Lenina zeptala, jak má soudruhům vysvětlit, že teď patří pod Německo (s nímž Rusko více než tři roky válčilo), Lenin jí odpověděl, že revoluce co nevidět zvítězí i v Německu – a pak už to bude víceméně jedno.
4/18/202210 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

W. A. Mozart: Češi ho zbožňovali, ve Vídni umírá v osamění a bídě

V pražském Nosticově, v současnosti Stavovském divadle měla 29. října 1787světovou premiéru opera Don Giovanni. Dílo zázračného talentu Wolfganga Amadea Mozarta. Potlesk po skončení opery nebral konce a tehdy slavný skladatel pronesl známou větu: „Mí Pražané mi rozumějí.“ Území dnešního Česka mu bylo v jeho kariéře vůbec osudné. A to nejen tím, že ho tady publikum zbožňovalo. Méně se ví, že právě u nás také jeho kariéra málem předčasně skončila: jako jedenáctiletý málem zemřel v Olomouci na nákazu neštovicemi...  
4/11/202210 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Legendární Houdini, král iluzí a mistr úniku

Říkalo se o něm, že se dokáže dostat z každé situace. Unikl ze svěrací kazajky pověšený na radničních hodinách, vyvlekl se z pout ve speciální nádrži s vodou, nechal se dokonce zaživa pohřbít dva metry pod zem. To všechno jsou kousky, které nebyly obyčejnou efektní iluzí, ale vyžadovaly i velké úsilí a fyzickou kondici. Jeden z nejlepších iluzionistů všech dob povýšil pouliční šarlatánství na opravdové umění a předváděl nervy drásající představení. Z chudého maďarského chlapce se stal úspěšným, obdivovaným, bohatým a především – legendárním umělcem, který inspiroval tisíce dalších.
4/4/20229 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Napoleon Bonaparte: Muž, který si podmanil celou Evropu, končí v potupném vyhnanství

15. října 1815 spouštějí kotvy na jednom z nejosamělejších míst na planetě, ostrově Svaté Heleny, dvě britské lodě: Northumberland a Myrmidon. První z nich veze drahocenný náklad: malého, 46letého muže v dvourohém klobouku, jemuž ještě nedávno ležela u nohou prakticky celá kontinentální Evropa. Je to Napoleon Bonaparte. Teď je jako zajatec převážen na toto zapomenuté místo, kde si bude moci stále znovu přehrávat neuvěřitelný příběh, který prožil.
3/28/202210 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Bratři Mašínové: Příběh živý i po sedmdesáti letech

Poté, co se tři členové skupiny (Ctirad a Josef Mašínovi + Milan Paumer) dokázali dostat do Západního Berlína, všichni tři vstoupili do americké armády. Měli představu, že co nevidět začne válka Západu proti komunismu a že oni se do ní připojí. Velký šok je čekal v roce o tři roky později, v roce 1956, když Sovětský svaz brutálně potlačil povstání v Maďarsku a Západ se nijak neangažoval. Tehdy pochopili, že třetí světová válka jen tak nezačne, a po vypršení pětiletého kontraktu z americké armády odešli.Po odchodu do civilu bratři podnikali v USA společně s Milanem Paumerem, po roce se jejich cesty rozešly a Josef podnikal v oblasti kovů, slitin, poté letadel a nakonec v oboru počítačových čipů. Ctirad vedl autoservis a po letech společnost nabízející jeho vynálezy. Milan Paumer se usadil na Floridě, kde pracoval jako údržbář, dělník v leteckých opravnách a taxikář. Do důchodu odešel v roce 1998 jako majitel taxislužby. Na rozdíl od bratrů Mašínů se po sametové revoluci vrátil do Česka, kde se aktivně účastnil politického dění. Od roku 2004 byl členem Konzervativní strany, za kterou v roce 2004 kandidoval na poslance do Evropského parlamentu. V krajských volbách v roce 2008 neúspěšně kandidoval ve Středočeském kraji na kandidátní listině Konzervativní koalice.Mašínovi měli ještě mladší sestru Zdenu (narozena 1933), kterou komunisté perzekvovali, ale do vězení ji nezavřeli, protože prokazatelně o akci svých bratrů nevěděla. Ta nedávno po téměř dvacetileté právní bitvě získala zpět statek v Lošanech na Kolínsku, kde rod Mašínů 400 let hospodařil. Zde má být vybudován památník rodiny Mašínů a Třetího odboje.V průzkumu veřejného mínění, který si nechala udělat Česká televize v roce 2011, jestli jsou bratři Mašíni spíš „vrazi“, nebo „hrdinové“, zvítězil názor, že jsou „spíš vrazi“ a to poměrem 70:30.
3/21/202210 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Přemysl Otakar I. a Zlatá bula sicilská

Kdy se Přemysl Otakar I. narodil, není přesně známo. Historikové nejvíce zmiňují rok 1155, ale někdy také rok 1160, dokonce i období 1165–1167. Tak jako tak, zemřel v roce 1230 a dožil se tak na svou dobu úctyhodného věku, „až“ 75 let.  Zlatá bula sicilská byla více méně symbolický dokument, který stvrzoval už předchůdci nastavený vztah mezi českým panovníkem a Svatou říší římskou. S doslovným naplňováním jednotlivých bodů si totiž nikdo hlavu nelámal. Například: bula vypočítává, že český panovník měl být napříště osvobozen od všech povinností vůči říši, až na účast na říšských sněmech, "pokud se konaly v Merseburku, Norimberku nebo Bamberku". Přemysl přitom v následujících letech navštívil všechny možné říšské sněmy (například v Řezně nebo Innsbrucku), jen ne ty v bule uvedené. Dále: v případě doprovodu římského krále na jeho korunovační jízdě do Říma byl český král povinen "vypravit 300 jezdců nebo zaplatit 300 hřiven stříbra". Přitom nejsou žádné doklady o tom, že by kdy český panovník nějaké vojáky vysílal či platil takovou sumu.Do Přemyslova života i politiky zasáhl i soukromý život. První manželství s Adlétou Durynskou totiž Přemysl nechal po dvaceti letech anulovat, prý kvůli tomu, že byli vzdálení příbuzní (což mu 20 let nevadilo). Druhá žena totiž byla Konstancie Uherská, dcera uherského krále, která se pro jeho evropskou diplomacii hodila mnohem více. Zapudil tak i všechny čtyři potomky s Adlétou, včetně prvorozeného – už dospělého – syna Vratislava. Velmi tím riskoval: nejenže o svůj nový svazek musel bojovat na mnoha frontách, včetně uznání od papeže. Ale také musel doufat, že i nová žena mu porodí mužského potomka, který se dožije dospělosti. To se podařilo v osobě budoucího krále Václava I. 
3/14/20229 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Jacqueline Kennedy. Elegantní kráska se stala ikonou amerických dějin

Je 12. září 1953 a Jacqueline Lee Bouvierová, 24letá novinářka, se vdává za nově zvoleného senátora za stát Massachusetts – Johna Fitzgeralda Kennedyho, pozdějšího druhého nejmladšího prezidenta v historii USA. Jackie, jak jí všichni říkají, je krásná a elegantní první dáma, která okouzlí nejen Ameriku, ale celý svět. Francouzi se do ní úplně zblázní, politici doslova tají, ženy napadobují její styl. Během zásadních osobních a rodinných, ale i politických rozhodnutí stojí svému manželovi se svým typickým odzbrojujícícm úsměvem vždycky oddaně po boku. A sama se stává ikonou amerických dějin. Až do náhlé a tragické smrti J. F. Kennedyho...
3/7/202210 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Kim Ir-sen. Krutý vůdce v nejizolovanější zemi světa

9. září 1948. Den, kdy právě vznikla Korejská lidově demokratická republika. Po zemi probíhají mohutné oslavy a v jejich čele stojí Kim Ir-sen: mladý, charismatický, ambiciózní. Jeho snem je vytvořit jednotný Korejský stát a získat v něm absolutní moc. Nikdo ještě netuší, jaká krutovláda Severní Koreu čeká a že tento cíl povede k jedné z nejstrašnějších a nejnesmyslnějších válek 20. století. A že se mu podaří jedna velmi unikátní věc: Kim Ir-sen založí v komunistickém režimu dynastii.
2/28/202210 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Muammar Kaddáfí. Libyjského diktátora po kruté občanské válce zlynčoval dav

Arabské jaro se v únoru 2011 přelilo z Tuniska i do Libye (a dalších zemí). Vlnou mohutných nepokojů tu má být svržena více než čtyřicetiletá nadvláda Muammara Kaddáfího. Takzvaný Den hněvu vyústí v dramatickou občanskou válku a na samotný závěr i krutý skon diktátora, který v Libyi převzal moc se svým revolučním hnutím Svobodní důstojníci v roce 1969. Vyhlásil vznik Libyjské arabské republiky, která má jít cestou svobody, socialismu a jednoty. I když nese tento režim prvky demokracie, je nepochybné, že Kaddáfí vede zemi „bratrskou“ diktátorskou rukou. Na Západě si vybuduje pověst nepřítele, kterou dokládá svými děsivými činy – teroristickými činy na olympiádě v Mnichově nebo v cestovním letounu, který se zřítil nad skotským Lockerbie. Vše se má obrátit v roce 2001, po útoku na newyorská dvojčata... 
2/21/202211 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Lupič a gangster Jesse James se stal legendou jako Robin Hood. Jenže bohatým bral, chudým nedával

Frank James se pět měsíců po bratrově smrti sám dobrovolně vzdal. Souzen byl pouze za dvě z mnoha loupeží, nakonec byl ale osvobozen. Následujících třicet let se stále stěhoval a vystřídal nejrůznější zaměstnání. Pracoval například jako prodavač bot nebo kontroloval vstupenky v divadle, kde se hrála burleskní představení. Stáří dožil na rodné farmě, kde za 25 centů provázel zvědavé turisty. Zemřel 18. února 1915 ve věku 72 let. Zanechal po sobě syna Roberta a manželku Annie.
2/14/202210 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Gregor Johann Mendel. Moravský opat a otec genetiky předběhl dobu svými geniálními myšlenkami

Genom hrachu přečetli vědci až v roce 2019. Součástí mezinárodní týmu byli také odborníci z Olomouce. Čtení genetické informace trvalo sedm let, genom hrachu je o třetinu větší než lidský. Vědcům se podařilo zjistit, jak se vyvíjela genetická informace hrachu od prapředka v době před 50 miliony let až po dnešek.
2/7/20228 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Oliver Cromwell. Z chudého poddaného nejmocnější muž Anglie

Je 30. ledna 1649 a v centru Londýna se schyluje ke kruté scéně, která nemá v anglických dějinách obdoby. Na popraviště přivádějí krále Karla I. Za smrtí panovníka stojí králův dřívější zchudlý poddaný, do svých 40 let nevýrazná postava, která se nakonec díky velkému dědictví stala také poslancem parlamentu – Oliver Cromwell. Jakmile se ovšem rozhodl zúčastnit občanské války mezi royalisty a parlamentaristy (byl pochopitelně na straně parlamentaristů), schylovalo se v jeho osudu, stejně jako v osudu celé země, k dramatickým změnám. V bojích prokázal statečnost, vyjednávací schopnosti, několikrát byl raněn a jeho hvězda stoupala. Dokonce se stal vrchním velitelem armády a posléze také nejmocnějším mužem v zemi. Ještě zbývala otázka, jakým způsobem nastolit mír. A to šlo podle Cromwella jediným způsobem – sesazením krále.
1/31/202210 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Klement Gottwald: Jezdíme se do Moskvy učit, jak vám zakroutit krkem

25. února 1948 přijal prezident Edvard Beneš demisi části nekomunistických ministrů a doplnil vládu podle návrhu Klementa Gottwalda. V nově sestavené vládě usedli: Klement Gottwald /KSČ/ – předseda vlády Jan Masaryk /nestraník/ – ministr zahraničních věcí (25. 2. 1948 – 10. 3. 1948) Vladimír Clementis /KSČ/ – ministr zahraničních věcí (18. 3. 1948 – 15. 6. 1948) Ludvík Svoboda /KSČ/ – ministr národní obrany Antonín Gregor /KSČ/ – ministr zahraničního obchodu Václav Nosek /KSČ/ – ministr vnitra Jaromír Dolanský /KSČ/ – ministr financí Zdeněk Nejedlý /KSČ/ – ministr školství a osvěty Alexej Čepička /KSČ/ – ministr spravedlnosti Václav Kopecký /KSČ/ – ministr informací Zdeněk Fierlinger /ČSD/ – ministr průmyslu Július Ďuriš /KSS i KSČ/ – ministr zemědělství František Krajčír /KSČ/ – ministr vnitřního obchodu Alois Petr /ČSL/ – ministr dopravy Evžen Erban /ČSD/ – ministr sociální péče Josef Plojhar /ČSL/ – ministr zdravotnictví Emanuel Šlechta /ČSNS/ – ministr techniky Ludmila Jankovcová /ČSD/ – ministryně výživy Alois Neuman /ČSNS/ – ministr pošt Vavro Šrobár /Strana slobody/ – ministr pro sjednocení zákonů
1/24/202211 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Chesley Sullenberger: Jak hrdina „Sully“ zázračně přistál na řece Hudson bez obětí na životech

Příběh, který nemá obdoby. Šestiminutový let, který skončil na řece Hudson bez ztráty jediného lidského života, a to díky jedinému člověku.
1/17/202210 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Jan Werich & Jiří Voskovec. Neohrožená dvojice byla Němcům trnem v oku

Jan Werich a Jiří Voskovec, spolužáci už od gymnázia, se v roce 1926 stali členy avantagardního, moderního Osvobozeného divadla. Bylo jim  21 let. Už o rok později přicházejí se svou první hrou. Úspěch byl nevídaný a z této doby si je také můžeme pamatovat v klasických klaunových maskách. Založili fenomén tzv. forbín, předscén, a spolupracovali s geniálním autorem hudby Jaroslavem Ježkem, kterého potkal těžký osud spjatý mimo jiné se ztrátou zraku. Postupně ovšem V + W přetavili svou tvorbu z chytrých komedií do satirických her, ve kterých vyjadřovali otevřený a odvážný nesouhlas s postupujícím nacistickým režimem (hry Osel a stín, Kat a blázen, Balada z hadrů, Rub a líc...). A pak už následovalo to, co definuje každý totalitní režim – nejdříve výtky z německé strany, pak výstražná upozornění od úřadů, protesty a výhružky, dokonce demonstrace před divadlem a nakonec jeho úplné zavření. Emigrace byla pro všechny tři protagonisty nevyhnutelná.
1/10/20229 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Boris Jelcin: Zbožňovaný i zatracovaný. Co po sobě zanechal první ruský prezident?

Boris Jelcin, jehož zvolení prezidentem po skončení starých komunistických pořádků v roce 1991 způsobilo takové nadšení, je ruským národem o osm let později stejně freneticky zatracován. Za dobu svého působení zapříčinil ekonomickými reformami neuvěřitelnou bídu, nezaměstnanost, došlo na pouliční boje, krveprolití, stovky mrtvých, tanky v ulicích, ústavní krizi i totální ekonomický krach země...
12/27/202111 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Vincent van Gogh: Jeden z největších malířů trpěl fyzicky i psychicky

Vincent van Gogh se stal jednou z největších osobností výtvarného umění, jehož díla dnes mají hodnotu minimálně desítek milionů korun. Přitom za jeho života tomu nic nenasvědčovalo: byl excentrickou osobností, trpěl fyzickými i psychickými neduhy, strádal a trápil se v samotě a zoufalství, příliš pil, kouřil a hladověl, skončil v ústavu pro choromyslné, o jeho obrazy neměl nikdo zájem.
12/20/202111 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Roald Amundsen: Vítězství neústupného objevitele v bitvě o jižní pól dostalo hořkou příchuť

Roald Amundsen dobývá po měsících příprav, nervů a neuvěřitelných zvratů 14. prosince 1911 pól – ovšem nikoliv ten severní, jak bylo původně plánováno, ale pól jižní.
12/13/202110 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

John Lennon: Jedna z největších hudebních hvězd zhasla pod výstřely nemocného vraha

8. prosinec 1980. Slavný hudební idol John Lennon se společně s Yoko Ono vydává odpoledne do nahrávacího studia. Zpět ze studia se sice ještě vrátí, do domu ale už nevstoupí. Tomu zabrání jeho vrah – Mark Chapman, který dole před domem vypálí pět výstřelů.
12/8/202110 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Ludvík XIV. Slavný, zhýralý i nenáviděný Král Slunce

Jaký byl svět muže, který si nechával říkat Král Slunce a proslavil se větou „L´État, c´est moi – Stát jsem já“? Éra Ludvíka XIV. přivedla Francii na výsluní slávy, kdy dobyla řadu území a stala se vzorem, který napodobovaly ostatní evropské monarchie. Byla to však také éra zhýralé šlechty, nikdy nekončících večírků plných kurtizán a erotických radovánek, éra marnotratnosti a vládnutí podle okamžitého rozmaru.
12/2/202110 minutes, 1 second