Winamp Logo
Żeglarstwo dla przyjemności Cover
Żeglarstwo dla przyjemności Profile

Żeglarstwo dla przyjemności

Polish, Hobbies, 1 season, 12 episodes, 8 hours, 2 minutes
About
To jest podcast dla żeglarzy amatorów. Żeglarstwo to moje hobby. Zwłaszcza morskie, ale w sumie każde. Żegluję mniej, niż bym chciał. Wiadomo, praca, urlopy, i tak dalej. Za to mam wielu wspaniałych znajomych, którzy przepłynęli świat we wszystkie strony. Rozmawiam z nimi o tym, co mnie interesuje. Jako że w sumie niewiele wiem o żeglarstwie, to będę pytał o wszystko. Jeżeli usłyszysz tu coś mądrego, to raczej nie ode mnie. Ja będę błyszczał światłem odbitym. Zapraszam do słuchania i podsyłania pytań, które zadam moim gościom. Podcast żeglarski. Strona podcastu: https://zeglarstwodlaprzyjemnosci.pl/
Episode Artwork

Rejs przez Atlantyk. Odprawa przed wypłynięciem w morze

Odprawa przed wypłynięciem w morze jest niezwykle ważnym momentem każdego rejsu. Wtedy kapitan przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Co i kiedy należy robić. To nie jest formalność, ale rzeczywista troska o nasze bezpieczeństwo.Nikt nie chce by rejs, który ma być wspaniałym czasem i przygodą, zamienił się w koszmar. I nie mówię tu o ostatecznych kwestiach, ale zwykłe urazy, które gdzie indziej nie stanowiłyby żadnego problemu, ponieważ sami pojechalibyśmy do lekarza albo wezwalibyśmy pogotowie, na morzu mają całkiem inny wymiar. Na morzu bardzo rzadko zdarza się, by pomoc przybyła szybko. Nie ma też co liczyć na to, że podjedzie laweta.Zapraszam Was do wysłuchania odprawy, która rzeczywiście miała miejsce podczas naszego rejsu przez Atlantyk. Można powiedzieć, że jest to odprawa niemal na żywo. Pawełek przeprowadził ją po wypłynięciu z Cienfuegos, na Kubie. W pewnym momencie padły prorocze słowa. Wtedy jeszcze nikt z nas nie wiedział, że historia, którą Pawełek opowiedział, przydarzy się również nam. No ale nie uprzedzajmy faktów.Pod koniec naszej rozmowy usłyszysz piosenkę zespołu Banana Boat pod tytułem Requiem Dla Nieznajomych Przyjaciół Z Bieszczadów. Zapraszam do słuchania.W tym odcinku usłyszysz o:alarmie człowiek za burtą,alarmie pożarowym,alarmie wodnym,alarmie łodziowym,historii awarii i zatonięcia jachtu, którym dowodził nasz kapitan. Zapraszam do słuchania.
9/4/202346 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Rejs przez Atlantyk. Kuba – Majorka. Pierwsze wrażenia i zapowiedź następnych.

Przepłynęliśmy Atlantyk! Normalny rejs z Zachodu na Wschód. Z Kuby na Majorkę. Nic nadzwyczajnego, setki, jeżeli nie tysiące, takich rejsów odbywa się co roku. Żadne wyczynowe pływanie. Dla nas, załogi, ten rejs był jednak wyjątkowy. Ponieważ to my płynęliśmy tym jachtem.Jacht nazywał się Ron Punch. Katamaran, Voyage 440. Niby dziesięć koi, ale co najmniej dwie psie 😊Ten odcinek to zapowiedź tego, co się będzie działo, a raczej słuchało. Kuba, Bahamy, Bermudy, Azory i znana nam wszystkim Europa. Będzie o podróży, ludziach, miejscach, przeżyciach. Rozmowy na pokładzie jachtu, na środku oceanu.Razem z Pawłem Jędrzejko nagraliśmy kilka ciekawych audycji. Niektóre to nawet reportaże. Paweł jest profesorem Uniwersytetu Śląskiego, amerykanistą, niezwykle kreatywnym człowiekiem, co za chwilę usłyszysz.Przede wszystkim jest jednak wspaniałym kapitanem, który bezpiecznie przeprowadził nas przez Atlantyk, unikając wszystkich złych frontów atmosferycznych i innych zagrożeń. We wspaniałej atmosferze.Wielkie podziękowania dla Załogi! Byliście wspaniali. Te nagrania nie powstałyby by bez Was. Jesteście ich głównymi postaciami. Dziewczyny i chłopaki, dziękuję, że podzieliliście się swoimi wrażeniami.Na tym rejsie, poza rozmowami i reportażami, powstało co najmniej 5 nowych utworów, piosenek oddających aktualne odczucia autorów. Będziemy je z Pawełkiem sukcesywnie publikować w naszych podcastach. Będą to światowe premiery.W tym odcinku światowa premiera piosenki „Kamienie”. Autorem tekstu jest Marek Rzendkowski, nasz pierwszy oficer, a muzyki Paweł Jędrzejko, el capitán.Zwracam też uwagę na nowe intro, które dostałem w prezencie od Pawełka. Tekst i muzyka, Paweł Jędrzejko. Zapraszam do słuchania.
8/28/202318 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Kaucja i ubezpieczenie kaucji jachtu. Kasia i Piotr Kowalscy.

Rozmawiam z Kasią i Piotrem o kaucji za jacht i ubezpieczeniu kaucji.00:33 Kaucja za jacht01:28 Wysokość kaucji03:32 Jak płaci się kaucję05:48 Co kaucja pokrywa10:58 Ubezpieczenie kaucji12:30 Czego ubezpieczenie kaucji nie pokrywa13:11 Używki a ubezpieczenie kaucji16:07 Zwrot kaucji17:28 Podejście armatorów do zwrotu kaucji na różnych akwenachWięcej o moich gościach:https://charter.pl/ – organizacja rejsów i czarter jachtów na całym świeciehttps://www.charter.edu.pl/ – kursy i szkolenia żeglarskieMuzyka: wykorzystano fragment utworu Negroszanta zespołu Banana Boat.
1/6/202324 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Czarter jachtów w Chorwacji. Kasia i Piotr Kowalscy.

Rozmawiam z Kasią i Piotrem Kowalskimi o tym, jak wyczarterować jacht w Chorwacji.Jako że jestem całkowicie zielony, jeżeli chodzi o samodzielne czarterowanie jachtów, to pytam o wszystko, co mnie interesuje. www.charter.pl – tu znajdziesz więcej informacji o tym, jak wyczarterować jacht u Kasi i Piotra.O czym rozmawiamy:Kiedy jest najkorzystniej czarterować jachtCzarterować samodzielnie, czy ze sternikiemJakie trzeba mieć uprawnienia żeglarskieZ jakiego portu w Chorwacji można wziąć jachtJakie jachty są dostępne, na ile osób, jednokadłubowce, katamarany, jachty motorowe, krótko o cenachPłatności – zaliczka, terminy płatności, konsekwencje rezygnacjiCo jest w cenie czarteru  Za co trzeba zapłacić osobnoKiedy należy odebrać i zdać jachtDojazd do ChorwacjiKaucja, ubezpieczenie kaucjiMuzyka: wykorzystano fragment utworu Negroszanta zespołu Banana Boat.
11/14/202242 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

5 metrową żaglówką samotnie przez Atlantyk. Edyta Krakowiak.

Rozmawiam z Edytą Krakowiak o jej samotnym rejsie przez Atlantyk na 5 metrowej żaglówce. Co poszło nie tak, że rejs zakończył się po 11 dniach? Zapraszam do słuchania!Profil Edyty na FB: https://www.facebook.com/ediththetraveller Muzyka: wykorzystano fragment utworu Negroszanta zespołu Banana Boat.
10/17/20221 hour, 14 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Rejs po Karaibach. Gdzie, kiedy i dużo więcej. Wojtek Plewnia.

Strona odcinka: https://zeglarstwodlaprzyjemnosci.pl/rejs-po-karaibach/ Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Wojtkiem Plewnią o tym, gdzie popłynąć w rejs po Karaibach. Wojtek mówi o najpopularniejszych kierunkach rejsów, gdzie warto popłynąć, jakie wyspy zobaczyć. W tej rozmowie skupiamy się na tym, gdzie popłynąć. Oczywiście, rozmawiamy również o wrażeniach na miejscu, ale jeżeli chcesz usłyszeć coś więcej o ludziach, atmosferze i odczuwaniu Karaibów, to zapraszam do wysłuchania poprzedniej rozmowy z Wojtkiem. 1. Geograficzny rzut oka na Karaiby.2. Wyspy Zawietrzne, Podwietrzne, Brytyjskie Wyspy Dziewicze (BVI), Kuba,3. Popularne trasy rejsów po Karaibach.4. Gdzie najczęściej zaczynają się rejsy po Karaibach.5. Martynika i Le Marin.6. Rejs po Karaibach: Martynka, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, archipelag Grenadyn, Carriacou, Grenada, Barbados.7. Rejs po Karabach: Martynika, Dominika, Gwadelupa, Marie-Galante, Antiqua i Barbuda, Saint Barthelemy. 8. Rejs po Karaibach: Saint Martin (Sint Maarten) i Brytyjskie Wyspy Dziewicze (BVI).9. Specyfika żeglowania po Karaibach, warunki żeglarskie, dla kogo jest żeglowanie do Karaibach, wiatry, warunki, poziom trudności, czy każdy może żeglować po Karaibach, choroba morska, pogoda, itp.Kontakt do Wojtka Plewni: [email protected]: wykorzystano fragment utworu Negroszanta zespołu Banana Boat.
6/16/202255 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Karaiby oczami Wojtka Plewni. Dlaczego warto pływać po Karaibach.

Strona odcinka: https://zeglarstwodlaprzyjemnosci.pl/karaiby-wakacje-wojtek-plewnia/ Rozmawiam z Wojtkiem Plewnią o Karaibach. Wojtek jest zawodowym żeglarzem, przez kilka lat był kapitanem żaglowca Zawisza Czarny, a od wielu lat jest kapitanem na tak zwanych luksusowych jachtach motorowych. Warto wspomnieć, że Wojtek był zawodowym muzykiem, członkiem zespołu szantowego Tonam & Synowie. Kapeli, która wyznaczyła najwyższe standardy w polskich szantach, i którą do dzisiaj wielu wspomina z uznaniem. Jego ulubionym miejscem na świecie są Karaiby. Jak mówi, spędził tam ponad dwa lata i znowu się tam wybiera. Pokochał to miejsce i ludzi. O czym rozmawiamy:1. Trochę o Wojtku, jak chłopak ze Śląska został zawodowym żeglarzem oraz kapitanem na tak zwanych luksusowych jachtach motorowych.2. Kilka słów o zespole Tonam & Synowie.3. O magii Karaibów, atmosferze i ludziach którzy tam mieszkają.4. O negatywnym wpływie pandemii na życie ludzi na Karaibach i żeglowanie po tych wodach.5. Kto to jest Antek, czyli Tony Edwards z Wallilabou na St. Vincent.6. O wielkiej zrzutce dla Antka w związku z załamaniem się biznesu turystycznego na Karaibach.7. O bezpieczeństwie na Karaibach.Kontakt do Wojtka Plewni: [email protected]: wykorzystano fragment utworu Negroszanta zespołu Banana Boat.
5/10/20221 hour, 4 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Jaki patent żeglarski i motorowodny jest potrzebny do pływania po morzu. Kasia i Piotr Kowalscy.

Uprawnienia żeglarskie i motorowodne. Co trzeba mieć, by żeglować jachtem żaglowym lub motorowodnym. Rozmowa z Kasią i Piotrem Kowalskimi z Charter.pl.O czym rozmawiamy:1. Co daje patent jachtowego sternika morskiego.2. Co daje patent Voditelj brodice w Chorwacji i poza nią.3. Co daje patent sternika motorowodnego.4. Jak zdobyć patent jachtowego sternika morskiego, sternika motorowego, voditelj brodice.5. Uprawnienia radiowe SRC i inne.6. Certyfikaty ISSA. Więcej o moich gościach:https://charter.pl/ – organizacja rejsów i czarter jachtów na całym świeciehttps://www.charter.edu.pl/ – kursy i szkolenia żeglarskieMuzyka: wykorzystano fragment utworu Negroszanta zespołu Banana Boat.
4/9/202220 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Morze Północne, rejs pływowy. Krótka relacja z pokładu jachtu. Piotr Kowalski.

Zapraszam na krótką relację z pokładu jachtu. Rozmawiam z Piotrem Kowalskim o rejsie po Morzu Północnym, a tak dokładnie, to z Holandii do Londynu. Piotr od lat prowadzi rejsy pływowe po tych wodach. Czego się dowiesz z rozmowy:- co to są rejsy pływowe i co dają żeglarzom,- jaka jest pogoda w kwietniu na Morzu Północnym,- specyfika rejsu po tych wodach, ruch morski, nawigacja, - jak płynie się Tamizą od ujścia do Londynu, jak uwzględnić przypływ i odpływ,- jaka nagroda czeka nas po przypłynięciu do Londynu.Piotr Kowalski: www.charter.plMuzyka: wykorzystano fragment utworu Negroszanta zespołu Banana Boat.
4/8/202211 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Rejs w Chorwacji. Pogoda, wiatry, porty i mariny, nawigacja, koszty i inne informacje. Kasia i Piotr Kowalscy.

https://zeglarstwodlaprzyjemnosci.pl/rejs-w-chorwacji/Chcesz popłynąć na rejs w Chorwacji? Kasia i Piotr Kowalscy żeglują po Chorwacji od wielu lat i są nią zafascynowani. Pytam ich o to, co mnie interesuje z punktu widzenia osoby, która chce popłynąć tam w rejs. Może nie jest to rozmowa typu „10 pytań o żeglowaniu po Chorwacji”, ale coś w tym stylu.O czym rozmawiamy:1. Zalety żeglowania w Chorwacji.2. Kiedy popłynąć w rejs po Chorwacji? 3. Wiatry w Chorwacji. Bora i Jugo. Czy jest czego się bać.4. Prognozy pogody, meteorologia i pogoda żeglarska. Bezpieczeństwo.5. Porty, mariny, boje, kotwicowiska, infrastruktura. Koszty, standard, dostępność.6. Jak zarezerwować miejsce w porcie lub marinie.7. Nawigacja i oznakowanie. 8. Pływanie w nocy.9. Koszty i organizacja rejsu.10. Atmosfera na miejscu, nastawienie Chorwatów do żeglarzy.11. Gdzie zacząć przygodę z żeglowaniem po Chorwacji.12. Rejs 7 lub 14 dniowy.Więcej o moich gościach:https://charter.pl/ – organizacja rejsów i czarter jachtów na całym świeciehttps://www.charter.edu.pl/ – kursy i szkolenia żeglarskieMuzyka: wykorzystano fragment utworu Negroszanta zespołu Banana Boat.
4/6/202245 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Przez Atlantyk 1. Paweł Jędrzejko o rejsie przez Atlantyk przed wypłynięciem - obawy, nadzieje, przygotowania.

Strona podcastu: https://zeglarstwodlaprzyjemnosci.pl/przez-atlantyk-przed-wyplynieciem/ Tym razem rozmawiam z Pawłem Jędrzejko o rejsie przez Atlantyk, który Paweł poprowadzi z Saint Martin na Karaibach do Europy. Rejs ma na celu przeprowadzenie jachtu z Karaibów na zaczynający się w maju sezon żeglarski na Morzu Śródziemnym. Jest to rejs, na który miałem szansę popłynąć, ale niestety „logistyka” nie pozwoliła.To czwarty rejs Pawła przez Atlantyk, ale pierwszy, na którym będzie kapitanem. Pierwszy taki rejs odbył jako członek załogi na Zawiszy Czarnym w czasie operacji Columbus ’92. W załodze był wtedy również Wojtek Plewnia. Z Wojtkiem porozmawiam o tym przy okazji, więc porównamy zeznania.O czym rozmawiamy:1. Jak Paweł został tymczasowo członkiem zespołu Banana Boat.2. Skąd okazja, by przeprowadzić jacht przez Atlantyk.3. Czy rejs przez ocean jest trudniejszy od pływania między skałami na innych wodach, na przykład na Alandach.4. Czy brak kontaktu ze światem zewnętrznym może być atrakcją, co dają trzy tygodnie bez kontaktu z cywilizacją.5. Specyfika rejsu, załoga, wachty.6. Jak przygotować się do rejsu przez Atlantyk od strony organizacyjnej, technicznej, pogodowej i nawigacyjnej.7. Obawy i nadzieje związane z takim rejsem.Wielkie podziękowania dla zespołu Banana Boat za zezwolenie na wykorzystanie w moim podcaście utworów zespołu.Muzyka: wykorzystano fragmenty utworów Negroszanta i Day-Oh! zespołu Banana Boat.
4/5/202248 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Żeglowanie po morzu dla przyjemności. Dla kogo, jak zacząć, gdzie, z kim? Kasia i Piotr Kowalscy.

Strona podcastu: https://zeglarstwodlaprzyjemnosci.pl/zeglowanie-po-morzu/Zapraszam na rozmowę z Kasią i Piotrem Kowalskimi. Kasia i Piotr żeglując zwiedzili kawał świata. Mają duże doświadczenie jako żeglarze oraz organizatorzy rejsów. Do tego wszystkiego świetnie się z nimi o tym rozmawia. Na początek postanowiłem dowiedzieć się od nich, jak rozpocząć przygodę z żeglarstwem.1. Żeglarstwo jako sposób na poznawanie ciekawych ludzi i zwiedzanie świata.2. Wakacje na jachcie – czy są dla każdego?3. Czy ktoś, kto nigdy nie żeglował, może popłynąć w rejs po morzu?4. Czy są jakieś ograniczenia wiekowe, by rozpocząć przygodę z żeglarstwem?5. Czy trzeba mieć jakiś patent, żeby wybrać się w rejs po morzu?6. Czy żeglarz musi umieć pływać?7. Jak, gdzie i kiedy rozpocząć przygodę z żeglarstwem.8. Rejs na jachcie, a czarter jachtu. Od czego zacząć.9. Gdzie popłynąć w rejs morski. Ciekawe miejsca na świecie, w których można żeglować. Od Morza Śródziemnego, wysp Atlantyku, po Karaiby i Polinezję Francuską.Więcej o moich gościach:https://charter.pl/ – organizacja rejsów i czarter jachtów na całym świeciehttps://www.charter.edu.pl/ – kursy i szkolenia żeglarskieMuzyka: wykorzystano fragment utworu Negroszanta zespołu Banana Boat.
4/5/202230 minutes