Winamp Logo
Za Skalami Cover
Za Skalami Profile

Za Skalami

Slovak, Sports, 2 seasons, 19 episodes, 22 hours, 39 minutes
About
V podcaste Za skalami by som Vám rád predstavil mnohé zaujímavé osobnosti slovenskej lezeckej scény. Bolo by na škodu nepriblížiť i takouto formou mnohé zaujímavé príbehy, výkony i prístupy k lezeniu či životu ako takému. Veď nakoniec ten svet vertikálny sa od toho horizontálneho až tak nelíši. Zároveň sa pokúsim aspoň čiastočne priniesť „väčšie svetlo“ na slovenské lezenie, ktorému si myslím právom prináleží oveľa väčšia pozornosť akú momentálne má. Pevne verím, že si tu nájde kúsok inšpirácie i ďalšia generácia mladých lezcov a niekde v kútiku duše si povie, že máme byť na čo hrdí.
Episode Artwork

ZA SKALAMI #18 - Michaela Izakovičová

Vertikálny príbeh našej dlhoročnej reprezentantky Mišky Izakovičovej je akoby silný kokteil odhodlanosti, zanietenosti a radosti z lezenia. Napriek tomu, že s ním začala pomerne neskoro, dala o sebe vedieť už v prvých rokoch. Jej cesta od Kammenej chaty až po voľne preliezanie ciest na legendárnom ale Capovi v Yosemitoch je pretkaná Španielskom, Chorvátskom, Talianskom,ale aj českým Ádrom, kde rovnako drží silnú kartu ženskému lezeniu. Ale ako sa to vôbec dá skĺbiť s normálnym životom? Uspieť tam, kde sa zatiaľ iné naše dievčatá neodhodlali? I o tom bude tento rozhovor. Michaela Izakovičová Instagram: @miskaizakovicova Facebook: Miška Izakovičová Podcast ZA SKALAMI Instagram: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠@zaskalami_podcast⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Facebook: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Podcast Za Skalami⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Na postprodukcii sa podielal aj ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Bohuš Antoška⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ / ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠LAJF Podcast⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.
5/31/20241 hour, 5 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

ZA SKALAMI #17 - Martin Heuger

Vítam Vás pri počúvaní ďalšieho dielu podcastu Za skalami, v ktorom by som Vám rád predstavil môjho ďalšieho hosťa - Martina Heugera. Na Slovensku nie je žiaden iný lezec, ktorý by dokázal vynikať v toľkých lezeckých disciplínach naraz. Byť schopný vyliezť na osemtisícovku, na skalkách obtiažnosť 8a, free sólovať, v Yosemitoch liezť technické A5, sólovať v zime najťažšie línie v Tatrách, zavesiť sa do Eigeru na 11 dní a prežiť, pokúšať sa o šialené steny v Himalájach, Karakorame, Patagónii a do toho mať radosť aj z boulderingu, úspešne podnikať.  A ako bonus ešte riešiť veci v slovenskom horolezeckom spolku James z pozície predsedu Komisie alpinizmu.  No je toho skutočne veľa aj  na 10 lezeckých životov a za tým nemôže byť nič viac ako skutočná láska a vášeň pre lezenie, ktorú pevne verím bude cítiť aj v tomto rozhovore. Prajem príjemné inšpirátivne počúvanie.   Podcast ZA SKALAMI Instagram: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠@zaskalami_podcast⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Facebook: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Podcast Za Skalami⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Na postprodukcii sa podielal aj ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Bohuš Antoška⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ / ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠LAJF Podcast⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.
4/26/20241 hour, 30 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

ZA SKALAMI #16 - Stanislav Glejdura

Vítam Vás pri počúvaní ďalšieho dielu podcastu Za skalami. Rád by som Vám dnes predstavil ďalšiu legendu slovenského horolezctva - Stanislava Glejduru. Dokázať presadiť sa medzi najlepšími horolezcami Československa v zlatej ére 80. rokov vedeli len skutočne výnimoční lezci a osobnosti. A Stano ním bez pochybností je. Jeho cesty od Tatier, cez Romsdal, Alpy, Kaukaz až po pokusy v Himalájach znamenali a doteraz znamenajú to najlepšie čo sa liezlo a lezie. Hádam najznámejšia No Siesta na Grand Jorasses, ktorú vyliezol s Jankom Porvazníkom patrí i dnes medzi top klenoty alpského lezenia. No je toho oveľa oveľa viac.  Ako sa prepracoval k balansu fyzickej aj psychickej rovnováhy, ktorého sa snaží držať dodnes? Čím všetkym sa museli lezci vysporiadať v minulom režime? Je extrémne riziko prínosné a vie nám obohatiť život? Rozhovor sme nakoniec viedli ako dvaja priatelia pri ohni a na čas som sa nepozeral. Pevne verím, že horolezci si v ňom nájdu kus inšpirácie a o to viac si budú vedieť pretaviť jeho rukopis  počas lezenia v mnohých cestách, ktoré po sebe zanechal. Prajem Vám príjemné počúvanie. Podcast ZA SKALAMI Instagram: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠@zaskalami_podcast⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Facebook: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Podcast Za Skalami⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Na postprodukcii sa podielal aj ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Bohuš Antoška⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ / ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠LAJF Podcast⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.
4/5/20242 hours, 5 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

ZA SKALAMI #15 - Lenka Mičicová

Ak by sme sa bavili o Prvej dáme slovenského skalného lezenia, Lenka Mičicová ňou bez pochybností je.  Napriek tomu, že začala liezť pomerne neskoro, stále sa viac ako dve dekády pohybuje v obtiažnostiach na skalkách , ktoré budujú rešpekt s obdivom a sú v porovnaní s oveľa lepšími podmienkami mladšej generácie často to najlepšie, čo sa v danom roku vyliezlo. Ale ako sa k tomu prepracovať, udržať si vôľu a radosť z pohybu? A čo zranenia, plány a ukočírovanie práce a ďalších x povinností popri lezení? Odkiaľ pramení všetka ta motivácia do tréningu a samotného prekonávania sa? Porozprávali sme sa aj o lezení vo Višňovom a na Istrii, ktoré je Lenkinou srdcovou záležitosťou a trávi tam hodne času. Aké sú tam podmienky nielen na lezenie, ale aj na život? A v neposlednom rade spomenieme aj prelez jej minuločnej cesty La Peste Nera obtiažnosti 10+.  Lenka Mičicová Facebook: Lenka Mičicová Podcast ZA SKALAMI Instagram: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠@zaskalami_podcast⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Facebook: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Podcast Za Skalami⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Na postprodukcii sa podielal aj ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Bohuš Antoška⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ / ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠LAJF Podcast⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.
1/19/202457 minutes, 28 seconds