Winamp Logo
Za horyzontem | Radio Katowice Cover
Za horyzontem | Radio Katowice Profile

Za horyzontem | Radio Katowice

Polish, Geology, 1 season, 118 episodes, 2 days, 14 hours, 10 minutes
About
Są ludzie, którzy marzą o dalekich wyprawach wpatrując się w linię horyzontu. Są też tacy, którzy właśnie tam, za horyzontem rozpoczynają swoją wędrówkę w nieznane. Wciąż przesuwać tę linię, która dzieli marzenia od rzeczywistości, podróżować i odkrywać granice swojej wyobraźni, odwagi, ciekawości świata, możliwości organizmu i siły, brawury i głodu poznawania ludzi, nowych miejsc, smaku niezwykłych przeżyć – oto wyzwania stojące przed bohaterami spotkań „Za hororyzontem" Autorka Beata Tomanek jest miłośniczką podróżowania z plecakiem i namiotem, poznawania świata i ludzi poza głównymi szlakami turystycznymi. Była w wielu fascynujących zakątkach Ziemi, jak również "pod ziemią". Lubi wyzwania. Przez wiele lat jako członek Klubu Speleologicznego "Aven" uczestniczyła w wyprawach grotołazów. Przyjaźni się z ludźmi gór, którzy imponują jej odwagą i siłą charakteru. Sympatyzuje z wieloma stowarzyszeniami, klubami oraz organizacjami propagującymi turystykę trampingową oraz górską. Od wielu też lat współpracuje z pracownikami Uniwersytetu Śląskiego badającymi naszą planetę dołączając do wątku przygodowego opowieści o podróżach "Za horyzontem" wątek naukowy poszerzający wiedzę z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, etnografii, geografii, przyrody itd.
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 115 - Złota dekada himalaizmu

W kolejnym odcinku Za Horyzontem Beata Tomanek i jej goście opowiadają o złotej dekadzie himalaizmu.
5/18/202438 minutes
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 114 - W Chmurach z Aliną Markiewicz

Rozmowy o podróżach to piękne emocje, z przyjaciółką niosą dodatkowy ładunek przyjemności. Zawsze łączą wspomnienia z planami kolejnych eskapad. Zapraszam dzisiaj na spotkanie "Za Horyzontem" z Aliną Markiewicz. Spojrzymy na podróżnicze wyzwania z "góry". Z lotu ptaka świat wydaje się bardziej przystępny i jeszcze bardziej ekscytujący. Będziemy też zapraszać wspólnie na inne spotkanie, z cyklu "Świat Czeka" z Krzysztofem Wielickim.
5/5/202433 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 113 Sardynia z Grzegorzem Kuśpielem

Z przyjacielem, podróżnikiem, grotołazem i twórcą działu etnograficznego w Muzeum "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej Grzegorzem Kuśpielem zabieramy słuchaczy Radia Katowice na Sardynię. Będziemy tam eksplorować nieznane tereny "pod ziemią", wspinać się, uprawiać kanioning, poznawać oryginalne smaki, w tym ten najważniejszy – smak przygody.
4/27/202433 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 112 Krzysztof Wielicki

Wybitny himalaista i czarodziej słowa - Krzysztof Wielicki zabierze nas dzisiaj w podróż "Za horyzontem". Dla każdego uczestnika tej radiowej wędrówki będą to niezapomniane wrażenia i ekscytujące emocje zawsze w przypadku rozmów z Krzysztofem zachęcające do zadumy nad tym, co w życiu jest najcenniejsze. Krzysztof chętnie dzieli się swoim doświadczeniem górskim, ale też swoją filozofią życia. Zachęcam do uczestniczenia w naszej mentalnej wyprawie w najwyższe góry świata. Zapraszam też słuchaczy Radia Katowice na osobiste spotkanie z Krzysztofem Wielickim i Jego prezentację "Co chcę powiedzieć światu" w kinie Amok w Gliwicach, 8 maja, o godz.17.00.
4/20/202433 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 111 – Camino z Agnieszka Nowak - Brzezińską

Zapraszam wraz z Agnieszką Nowak-Brzezińską na wędrówkę "Za Horyzontem" do Santiago de Compostella pielgrzymim szlakiem św. Jakuba apostoła. Agnieszka podzieli się swoimi przemyśleniami, gdyż ta podróż jest wyzwaniem dla tych, którzy pragną właśnie uporządkować swoje myśli. Toteż często słyszę, że "camino" jest to droga dla tych, którzy pragną się zatrzymać się choć na chwilę w swoim "zabieganym" czy też "zawikłanym"życiu. Mam nadzieję, że dzisiejsza podróż pomoże wielu słuchaczom w podjęciu decyzji o ich własnej "camino"
4/13/202432 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 110 – Piotrek Grzesiak i piękne drogi Europy

W dzisiejszym spotkaniu z podróżami w studiu gościmy naszego redakcyjnego kolegę, Piotrka Grzesiaka. Opowie nam o swoich podróżach wiekowym samochodem i spełnianiu marzeń, które w tym wypadku zaprowadziły go do Rumunii i Czarnogóry - na jedne z najbardziej malowniczych dróg Europy.
3/16/202432 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 109 Medale

Medale, medale, kilkaset medali. W tym ten jeden, który robi największe wrażenie - Korona Maratonów Świata. Jeżeli dodam , że jest to wyczyn młodego, zdeterminowanego, skupionego na sportowym wyczynie człowieka, który nie słyszy - to świat "Za Horyzontem" nagle staje się bardzo bliski. Zapraszam dzisiaj do wysłuchania fascynującej opowieści o pięknym człowieku. W swoją podróż "Za Horyzontem" zabierze nas Bartek Białas.
2/25/202432 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 108 Jerzy Siodłak

Zapraszam w podróż "Za Horyzontem". Dzisiaj naszym przewodnikiem będzie człowiek gór - Jerzy Siodłak, naczelnik GOPR, który zabierze nas w te rejony, gdzie nie sięga nasza wyobraźnia. Właśnie za jej brak w górach wielu traci życie i zdrowie. A my dzisiaj skupimy naszą uwagę na tych wyjątkowych ludziach, którzy z miłości do gór uczynili sens życia, a z ratowania ludzi na szlaku - jej treść. Nasza rozmowa będzie również zapowiadać koncert z okazji 70-lecia GOPR dedykowany tym, którzy w akcjach ratowniczych stracili zdrowie i życie. Będzie to koncert charytatywny, w którym każdy może wziąć udział i dorzucić swoją cegiełkę dla Fundacji GOPR.
2/19/202433 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 107 Łukasz Szwej na Islandii

Kiedy patrzę na fotografie Łukasza Szweja, mojego redakcyjnego kolegi, to jeszcze intensywniej myślę o wiosennym Słoneczku. Jednak dzisiejsza podróż "Za Horyzontem" będzie pełna emocji i zapewne rozgrzeje wyobraźnie naszych słuchaczy, którzy marzą o magicznych przeżyciach przywiezionych z niezwykłych miejsc na świecie. Taka w nastroju będzie dzisiaj nasza wędrówka po Islandii ze świetnym przewodnikiem, którego słuchacze znają bardzo dobrze z anteny Radia Katowice. Łukasz Szwej lubi trekkingi w górach, coraz wyższych i odkrywać ludzi spotkanych po drodze - między innymi o tym rozmawiać będziemy dzisiaj wieczorem. Zapraszam w podróż "Za Horyzontem"
2/11/202432 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 106 Urszula Kordeusz

Urszula Kordeusz, to podróżniczka, która podziwiam od lat. Zawsze z aparatem fotograficznym- swoim skarbem i kompasem, gdyż jego obiektyw wyznacza Jej kierunek przygody. Piękno otaczającego świata i piękno duszy ludzi spotykanych po drodze towarzyszy Jej podróżom jako azymut przynosząc radość z wędrówki i efekty w postaci zachwycających fotografii. Zatrzymanych w kadrze ulotnych chwil. O nich porozmawiamy dzisiaj „Za Horyzontem”, a naszym celem będzie Kostaryka. Zapraszam, to będzie wspaniała podróż.
2/4/202430 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 105 Podróż z lekturą

Ze Staszkiem Pisarkiem, uzbanym podróżnikiem i eksploratorem lubiącym odległe wyprawy z małym szaleństwem spotkam się dzisiaj "Za Horyzontem". Będziemy mieli oryginalną mapę naszej wędrówki - książkę opowiadającą o 14 wyjątkowych kobietach. Wybrały one różne ścieżki eksploracji naszej planety. Oprócz swoich osiągnąć Staszek jest świetnym gawędziarzem, lubię z Nim rozmawiać toteż szczególnie serdecznie zapraszam do wspólnej wędrówki.
1/27/202433 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 104 Po śladach Jerzego Kukuczki

Dzisiaj "Za Horyzontem" czeka nas niezwykła podróż, gdyż mapą w niej będą listy. O archiwalnych zapisach, dzięki którym możemy podróżować w czasie opowiedzą: Wojtek Kukuczka i Wojciech Lemański. Wprowadzą nas w świat najwyższych gór naszej planety oraz przekonają, że każdy może taką ekscytującą wędrówkę przeżyć osobiście wchodząc między strony wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki. Tam można również znaleźć informację o nowej książce: "Listy z pionowego świata" Celiny Kukuczkowej. Podczas naszej radiowej podróży zajrzymy również między strony tej nowej pozycji na rynku wydawniczym.
1/14/202434 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 103 - Zambia

Przed Wigilią Świąt Bożego Narodzenia wybraliśmy się w podóż emocjonalną, do miejsc, które chwytają „za serce”, gdzie nie można pozostawać obojętnym, a słowo prezent jest nie na miejscu. Tym razem „Za Horyzontem” naszym celem była Zambia. Wyjątkowe miejsce w stlicy tego kraju. Każdy, kto ma problem ze znalezieniem sensu w życiu, zagubieniem lub stawia sobie pytania egzystencjalne powiniem takie miejsca odwiedzić. Dzisiaj poznany przeżycia naszych gości, wędrować będziemy z refleksją w towarzystwie Inese Błażycy, Anny Leszczyńskiej-Rożek oraz Krzysztofa Błażycy. Moi goście opowiedzą o St. Lawrence Home of Hope Foundation w Lusace i pracy, a zasadzie misji życiowej, jaką pośród dzieci ocalanych od ulicy prowadzi nasz przyjaciel Jacek Rakowski ze zgromadzenia Ojców Białych - Misjonarzy Afryki. Warto zajrzeć na stronę: Fundacja Sorudeo Africa #sorudeoafrica #adunuziemiaduchow @obserwujący
1/3/202432 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 102 - Dorota Rasińska-Samoćko

Za oknem zima w pełni. Kiedy patrzę na ten piękny pejzaż myślę o tych spośród moich znajomych, którzy często w takich warunkach dokonują w górach wielkich wyczynów. Jestem dla nich pełna podziwu. Toteż z ogromną przyjemnością zapraszam na podróżowanie "Za Horyzontem". Przed nami szczyty w Himalajach i Karakorum do zdobycia. W tej wędrówce naszym przewodnikiem będzie Dorota Rasińska-Samoćko, wybitna Himalaistka, zdobywczymi 11 ośmiotysięczników! Dorota ma szansę, jako pierwsza Polka, osiągnąć Koronę Himalajów i Karakorum oraz, jako pierwszy Polak, podwójną Koronę (z Koroną Ziemi, do której brakuje jej tylko dwóch szczytów). Jest w posiadaniu tegorocznego Kolosa za wyczyn oraz jako jedyna kobieta wyróżnienia Primus Inter Pares.
12/3/202333 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 102 - Tadeusz Biedzki. U źródeł Nigru

Zapraszam w podróż "Za Horyzontem". Razem z Tadziem Biedzkim wyruszymy do źródeł Nigru. To będzie barwna podróż z wieloma przygodami po drodze, ale też umówimy się na spotkanie w dniach od 3 do 5 listopada na Zjeździe podróżników w Katowicach. Przed nami bowiem OSOTT, czyli uczta rozmów o dalekim świecie.
10/29/202332 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 101 - Trzy razy A z Joasia i Arturem Morawcami

Dzisiaj "Za Horyzontem" będę podróżować z Joanną i Arturem Morawcami, wielkimi miłośnikami podróżowania, którzy byli już w ponad 120 krajach świata. W niektórych po wielokroć. Inicjatywie Joasi i Artura zawdzięczamy spotkania na Festiwalu Slajdów Podróżniczych przez wiele lat i niezliczone opowieści o odkrywaniu piękna naszej planety. A dzisiaj do naszych rozmów o podróżach najpierw wybierzemy kraje na literkę A, jak Arabia Saudyjska albo Azerbejdżan, a potem powiemy kilka słów wybierając literkę O jak OSOTT. Za dwa tygodnie będziemy wszyscy mogli się spotkać na OSOcie, który w tym roku odbędzie się w Katowicach.
10/22/202332 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 100 – Pieszo z Wojtkiem Warzechą

Zapraszam na spotkanie z Wojtkiem Warzechą, zaprzyjaźnionym z ekipą, która szuka swoich celów marzeń „Za Horyzontem”. To będzie kolejna opowieść Wojtka, przywieziona z pieszych wędrówek pełnych wyzwań, przygód i refleksji. Wojtek wybiera drogi pełne wyzwań w ulubionych Dolomitach, ale też dopisuje kolejne kilometry do tysięcy przemierzonych na camino. Mówić będziemy o emocjach spisanych w książce, którą właśnie Wojtek wydaje "Camino pierwszy raz". To pomoc dla wszystkich którzy szukają celu w życiu, chcą pokonać problemy lub odnaleźć siebie w drodze na szlaku Św. Jakuba. Jest to też podręcznik dla tych, którzy wybierają się na ten szlak pierwszy raz. Zapraszam do lektury i słuchania.
9/10/202331 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 99 - Bałkany z Bartkiem Piekarusiem

"Za Horyzontem" czeka na śmiałków górska przygoda. Będziemy zbierać szczyty do "Korony Bałkanów". Naszym przewodnikiem będzie Bartek Piekaruś. Opowie o współczesnych Bałkanach, turystach spotykanych na szlakach, mieszkańcach, ich trudnej historii, kulturowym kotle i pysznych potrawach regionalnych. Oczywiście tematem przewodnim będą wymagające i urzekające swoim pięknem góry. Czekamy na wszystkich miłośników podróży na antenie Radia Katowice.
8/6/202334 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 98 - Siostra Cecylia z Tanzanii

Dzisiaj "Za Horyzontem" spotkam się z misjonarką - siostrą Cecylią Bachalską, która przyjechała do Polski na wakacje. Na co dzień mieszka w Tanzanii w Dar Es Salaam. Tam w Tandale, biednej dzielnicy na peryferiach miasta, pomaga kobietom. Cecylia należy do Zakonu Sióstr Białych. Zapraszam do wspólnego podróżowania. Towarzyszyć nam będzie Krzysztof Błażyca, który dwa tygodnie temu wrócił w Ugandy. Uczestniczył tam w otwarciu kolejnej studni, która ułatwi życie mieszkańcom wsi nieopodal Gulu. Będziemy rozmawiać o pomaganiu, o zaangażowanym podróżowaniu, o wyborach, wspieraniu i podobieństwach, które łączą ludzi na całym świecie. Zapraszamy.
7/24/202331 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 97 - Aconcagua. Piotr Bańczyk i Bartosz Piekaruś

Proszę szykować się do drogi! My jesteśmy już w pełnym składzie gotowi do zdobywania szczytu, ponieważ będziemy atakować Aconcaguę, najwyższy szczyt Ameryki Południowej. Naszymi przewodnikami w w radiowej wyprawie "Za Horyzontem" Będą Piotr Bańczyk i Bartosz Piekaruś. Kto kocha przygodę, trochę szaleństwa i nie boi się wyzwań idealnie pasuje do naszej grupy wyprawowej. Zapraszam.
7/17/202332 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 96 - Anna Szostak i Krzysztof Gliklich cz. 2

Zapraszam na drugą odsłonę opowieści o wędrówce przez życie i świat Anny Szostal-Gliklich i Krzysztofa Gliklicha. Tym razem udamy się do Ameryki Południowej i Środkowej, żeby zakończyć naszą podróż „Za Horyzontem” trekkingami w Afryce i Nepalu. To będzie rozmowa o przyjaźni i bliskości, radości płynącej z poznawania nowych ludzi, o powrotach i wierności wobec swoich ideałów, o spełnianiu marzeń, minimaliźmie a przede wszystkim o zachwycającym pięknie świata.
7/13/202332 minutes, 1 second
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 95 - Anna Szostak i Krzysztof Gliklich

Niezwykłe emocje, niezwykłe przygody, niezwykłe decyzje, niezwykłe zwroty akcji - słowem piękna podróż przez życie Anki Szostak i Jej męża Krzysztofa Gliklicha dzisiaj "Za Horyzontem" to propozycja dla słuchaczy Radia Katowice nie do odrzucenia.
7/3/202331 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 94 - Marian Czepiel

Marian Czepiel to wybitny grotołaz, jego osiągnięcia w środowisku speleologów są legendarne. Brał udział w wielu wyprawach i spektakularnych odkryciach jaskiń na świecie. Od ponad 20 lat Marian mieszka w Australii i tam jako geolog zajmuje się poszukiwaniem diamento i złoto - nośnych złóż.Toteż wiele cudownej urody diamentów przeszło przez Jego ręce. Marian ma duszę poszukiwacza przygód, niespokojną i żądną wrażeń, a przy tym jest znakomitym gawędziarzem, duszą towarzystwa, znawcą tematu, człowiekiem o ogromnej wiedzy więc podróżowanie w jego towarzystwie jest marzeniem. Ja właśnie je spełniam, gdyż razem wyruszymy w podróż „Za Horyzontem”, można do nas dołaczyć.
6/18/202332 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 93 - Sri Lanka z Grzegorzem Kuśpielem

Dzisiaj "Za Horyzontem" wędrować będziemy śladami mojego przyjaciela, niezłomnego w poszukiwaniu przygody i wiedzy o otaczającym nas świecie - Grzegorza Kuśpiela. Z Grzegorzem znamy się 30 lat i razem też przemierzyliśmy niemały fragment naszej Planety. Tym razem przed nami Sri Lanka, kraj herbacianych pól, dzikich zwierząt, fascynującej historii i zachwycających krajobrazów.
6/18/202332 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 92 Spotkanie Globtroterek

Zapraszam do wysłuchania relacji z wyprawy kobiecej, która wyruszyła w świat dwa dni temu w naszym radiowym studio koncertowym im.Jerzego Haralda. Wyjątkowe kobiety, odważne, z fantazją i gotowe na spotkanie z nieznanym. Zaprezentuję też państwu piosenkę pt. "Wyjrzeć za Horyzont"napisaną specjalnie dla nas - ludzi zakochanych w przygodzie, poszukujących siebie i sensu życia "Za Horyzontem". Tę piosenkę skomponował dla nas Bohdan Wantuła, a tekst napisał i wyśpiewał Jakub Halor.
5/20/202331 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 91 - Z Alina Markiewicz na Spitsbergenie

To już ostatnie przygotowania, już za chwilę wyruszymy we wspólną podróż "Za Horyzontem" Zapraszamy wszystkich, którzy lubią krainę lodu, wiatr i biel wokół, a także opowieści o białych niedźwiedziach. Moja przyjaciółka Alina Markiewicz właśnie wróciła z takiej krainy, to Jej ulubione klimaty i dzisiaj podczas naszego podróżowania opowie o wrażeniach oraz przemyśleniach przywiezionych ze Spitsbergenu. Proszę podróżować z nami!
4/22/202332 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 90 - T. Biedzki w Larantuce

W Wielką Sobotę razem ze znanym obieżyświatem, pisarzem i miłośnikiem przygody - Tadeuszem Biedzkim, wspólnie zapraszamy do niezwykłego podróżowania: na granicy bajki, mistyki i wiary. W dodatku w egzotycznym otoczeniu. Daleko "Za Horyzontem". Jestem przekonana, że dzisiejsze opowieści o tajemniczej Larantuce nie tylko skłonią do refleksji w tym wyjątkowym dniu, ale też absolutnie zaskoczą i zachęcą do odkrywania świata.
4/8/202332 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 89 - W rytm tańca do Indii

To nasz dzisiejszy szlak, który powiedzie nas w podróż "Za Horyzontem". Tancerki zespołu "Natarang" będą dzisiaj naszymi przewodniczkami: Kornelia Musiałowska, Magda Mazurek i Monika Janikowska. Proszę nie przegapić tej fascynującej propozycji na radiową eskapadę, tam, gdzie wzrok nie sięga, ale wyobraźnia - tak!
4/2/202331 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 88 - Uganda i Zambia z Krzysztofem Błażycą

Kontynuować będziemy afrykańską przygodę. Udamy się na bezdroża, tym razem ugandyjskich sawann i buszu, żeby odnaleźć zagubione wartości, ale też tradycje plemienne, które wciąż są żywe w sercach mieszkańców Ugandy. Proszę zajrzeć na stronę: https://sorudeoafrica.org/.
3/25/202332 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 87 - U Mai Kotali w Mombasie

Dzisiejsza podróż będzie nadzwyczajna, gdyż właśnie z taką osobą będziemy dzisiaj wędrować, rozmawiając o tym, co w życiu najważniejsze. Co może stanowić imperatyw podróży i determinacji w zmienianiu świata na lepszy. Maja Kotala będzie naszym przewodnikiem. Młoda kobieta, na którą patrzę z podziwem. Jej idea, którą realizuje w Afryce jest mi bardzo bliska. Beata Tomanek
3/18/202332 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 86 - Ameryka - Urszula Wilczek

Zgodnie z obietnicą daną słuchaczom Radia Katowice wrócimy dzisiaj do książki Urszuli Wilczek zatytułowanej „Bawół w lotosach”. Posłuży nam ona za przewodnik „Za Horyzontem”. Razem z autorką wyruszymy do Ameryki Południowej i Północnej. Zobaczymy wschód Słońca nad jeziorem Titicaca i nad Macchu Micchu a w promieniach zachodzącego Słońca zaprezentuje się imponujący Gran Canion. Czekają na Państwa dzisiaj piękne opowieści o szesnastu jeźdźcach, którzy zmieszczą się w ordynku wewnątrz sekwoi, o głaskanych wielorybach oraz wietrze, który wzbija ku niebu nasze marzenia.
2/26/202330 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 85 - Irek Kapler - Finlandia

Zbieramy się właśnie do wyruszenia w drogę "Za Horyzontem". Razem z Irkiem Kaplerem zabierzemy dzisiaj państwa w rejony podbiegunowe, gdzie trwa mroźna zima pełna ekscytujących atrakcji, o których opowie mój gość - znany państwu z upodobania do "mrożących krew w żyłach", wiejących chłodem i skrzących humorem opowieści z krainy lodu. Przed nami Finlandia.
2/19/202332 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 84 - ruszymy za Agnieszką Stryczek i Pawłem Chudzickim

Zbliża się nasza kolejna radiowa podróż "Za Horyzontem". Proszę jej nie przeoczyć! Gdyż dzisiaj ruszymy za Agnieszką Stryczek i Pawłem Chudzickim, którzy preferują szlak przygody i nieprzewidzianych zdarzeń, cieszą się, kiedy plan eskapady wymyka im się spod kontroli...
2/12/202332 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 83 - podróż po świecie z Urszulą Wilczek

Dzisiaj wyruszymy w drogę, którą wyznaczyła w swoich zapiskach z podrózy po świecie Urszula Wilczek. Na co dzień jest kardiologiem, dlatego potrafi zdiagnozować ekscytację, to wtedy kiedy rozszerzają się źrenice, serce bije mocniej… któż z nas nie zna tych objawów, które towarzyszą przygotowaniom do podróży. Pani doktor każdą wolną chwilę przenacza na realizację swoich marzeń o poznawaniu świata. W gronie przyjaciół od lat wędruje przez kontynenty. My dzisiaj naszą podróż rozpoczniemy w Himalajach.
2/4/202332 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 82 - Kuba i Meksyk z Hanią Zieleźnik-Rybak

Razem z Hanią Zieleźnik Rybak - wielką entuzjastką poznawania świata - mówić będziemy o świadomej turystyce. Miejsca, które wybrałyśmy na mapie są dla wielu, również dla mnie realizacją marzeń - bo naszym celem będą: Kuba i Meksyk. Oba miejsca łączą gorące rytmy życia i muzyki, piękne Słońce, rajskie widoki oraz otwarci ludzie. Kto jeszcze dzisiaj się nie uśmiechnął, to zapraszam wieczorem do wspólnego podróżowania. Hania podróżuje za nie jeden uśmiech, świat przemierza przeliczając kilometry na uśmiechy 😁 Proszę sprawdzić!
2/4/202331 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 81 - Indie Sentymentalnie

Znalazłam zdjęcie sprzed 20 lat. Pochodzi z jednej z wielu wspólnych wypraw. Zarówno ja jak i Grzegorz zawsze chętnie podążaliśmy za marzeniami, nawet kiedy wymagało to więcej niż odrobiny szaleństwa. To nas łączy do dzisiaj. A w radiowej podróży "Za Horyzontem" wspomnimy ten czas utrwalony na fotografii, gdyż wybierzemy się do Indii. Mamy kilka powodów, żeby taką podróż dzisiaj odbyć, więc zapraszamy do uczestniczenia w tej sentymentalnej wędrówce. Na zdjęciach prezentuję również wnętrza działu podróżniczo-etnograficznego w Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, opowiemy bowiem o kolekcji indyjskich lalek, a także zaprosimy do przeżycia indyjskiej przygody... Zapraszam do podróżowania z Grzegorzem Kuśpielem.
1/23/202332 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 80 - W gwiazdach

W Planetarium Śląskim można spoglądać w gwiazdy i naprawdę poczuć się jedną z nich. To wrażenie nabiera mocy zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, kiedy wszyscy patrzymy w niebo częściej i wypatrujemy tej jedynej. Nie myślimy wtedy, że za każdym razem kiedy patrzymy w niebo odbywamy podróż w czasie, zresztą nawet kiedy nie patrzymy w gwiazdy, nie wędrujemy, tylko siedzimy w wygodnym fotelu – też podróżujemy. W kolejnej radiowej eskapadzie „Za Horyzontem” uświadomi nam to miłośnik gwiazd, pasjonat obserwacji nieba i przewodnik w Planetarium Śląskim - Lubosz Danielewski. Zapraszam do wspólnego podróżowania.
12/18/202232 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 79 - Podróż do Laponii

Święty Mikołaj już dotarł do Katowic, do wszystkich grzecznych dzieci i dorosłych. Czas wyruszyć więc do jego ojczyzny i zobaczyć w jakich warunkach pracujena co dzień. Zapraszam razem z Irkiem Kaplerem, amatorem mroźnych i śnieżnych klimatów w podróż do Laponii.
12/11/202230 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 78 - Podróż muzyczna z Krzysztofem Nowakowskim

Wszystkie podróże „Za Horyzontem” odwołują się do naszej wyobraźni i marzeń, które mają w niej szczególne miejsce. Dzisiaj odczujemy to wyzwanie wyjątkowo pięknie, gdyż nasz przewodnik Krzysztof Nowakowski poprowadzi nas do najodleglejszych zakątków świata drogą muzyki . Krzysztof jest kompozytorem i multiinstrumentalistą, a specjalizuje się w „mocnym uderzeniu”.
12/3/202232 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 77 - Wyprawa eksploracyjna: Albania 2022

Zapraszam dzisiaj "Za Horyzontem" na prawdziwą wyprawę eksploracyjną. W dodatku z sensacyjnymi efektami, czyli sukcesami, które zostały dostrzeżone i nagrodzone przez Fundację Speleologia Polska. Kapituła prestiżowej nagrody im. Waldka Muchy postanowiła wyróżnić nią wyprawę "Albania 2022". Dzięki jej działalności możemy chwalić się, że odkryta przez grotołazów jaskinia Shpella e Valbones jest najgłębszą jaskinią Albanii. Podczas radiowej wyprawy "Za Horyzontem" każdy będzie mógł poczuć emocje, które towarzyszą eksploracji jaskiń. Naszymi przewodnikami w tej podroży będą Katarzyna Lena Koprowska i Krzysztof Juszyński.
12/3/202230 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 76 - Spotkania i Zorze Polarne

11/19/202230 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 75 - Z Krzysztofem Drewnianym na Spitsbergen

Razem z Krzysztofem Drewnianym zapraszamy do podróżowania "Za Horyzontem". Przed nami wędrówka do krainy lodu, ale też kwitnących kwiatów, w miejsca gdzie dusza odpoczywa od cywilizacji, a człowiek czuje się częścią potężnej Natury, jak nigdzie indziej na świecie. Przed nami Spitsbergen i każdy może dołączyć do naszej ekspedycji...
11/13/202231 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 74 - Trylogia Afrykańska z Tadeuszem Biedzkim

Dzisiaj "Za Horyzontem" z Tadziem Biedzkim będziemy plotkować o ludziach spotkanych podczas jego wędrówki przez Afrykę. Ta podróż trwa już ponad 30 lat i można o niej czytać na stronach książek Tadzia, które porywają swoją czasem sensacyjną, czasem melancholijną, ale zawsze przygodową nutą. Dzisiaj poza rozmową będziemy zapraszać na spotkanie do naszej rozgłośni na spotkanie z moich dzisiejszym gościem i autorem "Trylogii Afrykańskiej", a co za tym idzie i z samą Afryką. Planujemy to spotkanie 28 listopada o godz. 18.00.
11/6/202232 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 73 - Szusss z Peterem "Peru" Chrzanowskim

Zapraszam na spotkanie z nieco szalonym człowiekiem, narciarzem ekstremalnym, paralotniarzem i filmowcem Peterem Peru Chrzanowskim. To będzie wielka przygoda dla tych, którzy postanowią z nami wyruszyć w podróż przez zwariowane i pełne niebezpieczeństw, ryzyka i wyzwań losu, a także cudów życie autora książki "Szusss, czyli jak przeżyłem samego siebie".
11/6/202231 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 75 - W Himalaje z Bogusławem Magrelem

Dzisiaj "Za Horyzontem" czeka nas wspólna wyprawa w Himalaje! O wspinaczce, wspinaczach, zdobywaniu, historii himalaizmu, o przygodzie, romantyzmie, ale też o dniach lajtowych rozmawiać będę z Bogusławem Magrelem - himalaistą i prezesem Polskiego Klubu Alpejskiego. Zaprasza Beata Tomanek.
11/6/202231 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 72 – Górska wędrówka z Aliną Markiewicz

Podczas podróży „Za Horyzontem” będziemy wyraźnie czuli przestrzeń pod stopami. Duuużo powietrza.To za sprawą naszej wyobraźni, którą pobudzi Alina Markiewicz, miłośniczka górskich wędrówek, zakochana we włoskich Dolomitach i pasjonatka via ferrat. Tej adrenaliny związanej z oddalaniem się od przyziemności było Jej na tyle mało, że postanowiła zrobić patent pilota śmigłowca! Z Aliną będzie można spotkać się w weekend 21-23 października na Przeglądzie Filmów Górskich w katowickim Rialcie, ale wcześniej, bo już dzisiaj zapraszam do wspólnej podróży „Za Horyzontem”
10/16/202232 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 71 – Anna Dudzińska i jej Dubaj

Ania Dudzińska, reportażystka cztery lata spędziła w Dubaju. Była tam obserwatorem życia. Swoje spostrzeżenia utrwaliła w słowach. Tak opisuje pustynię: „Pustka sprawia, że wyostrzają się zmysły. Wzmacnia kolory, zapachy i dźwięki. Tutaj cisza brzęczy w uszach. Oddechy i śpiewy jadących na wielbłądach Beduinów słychać wyraźniej…” Właśnie w tym miejscu rozpoczyna się nasza wspólna wędrówka „Za Horyzontem” śladem książki „Dubaj. Miasto innych ludzi”.
10/5/202232 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 70 – Caminito del Rey

Caminito del Rey – kiedyś była to najniebezpieczniejsza droga na świecie. Dziś trasa jest całkowicie odbudowana i choć jest bezpieczniejsza, coś się nie zmieniło: wyjątkowe wrażenia z chodzenia po kładkach zbudowanych w wąwozach o wysokości ponad 100 metrów. Widoki są niezapomniane. To ona tak zauroczyła wyobraźnię Wojtka Warzechy, że postanowił ją przejść, a potem opowiedzieć o swoich wrażeniach „Za Horyzontem”. Trasa Caminito del Rey jest spektakularna od początku do końca, ponieważ biegnie między wąwozami, kanionami i wielką doliną. Przecina krajobrazy parku naturalnego Desfiladero de los Gaitanes, wąwozu wyrzeźbionego przez rzekę Guadalhorce, którego ściany sięgają 700 metrów głębokości. Zapraszam razem z Wojtkiem do podróży „Za Horyzontem” do Andaluzji.
6/4/202231 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 69 Joanna i Artur Morawcowie

Już niebawem wyruszymy w radiową podróż "Za Horyzontem". Razem z Joasią i Arturem Morawcami wyruszymy do Turcji, żeby przypomnieć postać króla Midasa, potem zajrzymy na Kubę, gdzie życie co prawda płynie w rytmie salsy, ale często ma gorzki smak. Taką okrężną drogą dotrzemy do zapowiedzi kolejnego przeglądu podróżniczych relacji z całego świata przywiezionych przez znanych globtroterów.Za dwa tygodnie rozpocznie się XIX Festiwal Slajdów Podróżniczych. Serdecznie zapraszamy dzisiaj do słuchania i do spotkania w Klubie Podróżników "Namaste" 26 maja i dwa dni później w Kinoteatrze Rialto.
5/15/202232 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 68 – Szlakiem Barbarzyńców

Będzie to podróż straszna. Tadeusz Biedzki zabierze nas na ciemna stronę podróżowania. Postnowismy opowiedzieć o tych miejscach na szklakach podróżniczcych, którą słyna z barbarzyństwa. Opowiemy o historiach, które nie mieszczą się w głowie.
4/30/202232 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem Odc. 67 – Akropol

Akropol wznosi się na wysokość 156,63 m n.p.m i nie jest najwyższym wzgórzem Aten, lecz relatywnie łatwo dostępnym od strony zachodniej, z rozległym (ok. 270 m długości i ok. 156 m szerokości szczytem o powierzchni ok. 30 tys. m² i dostępem do wody pitnej. W połowie V w. p.n.e. Perykles (ok. 495–429 p.n.e.) zainicjował program budowy 12 świątyń na terenie Attyki i udekorowania imperialnych Aten finansowanego z budżetu związkowego, zasilonego przez łupy wojenne. Program miał na celu ukazanie pobożności Ateńczyków i wdzięczności Atenie i innym bogom za zwycięstwo nad Persami. Dzisiaj możemy podziwiać to miejsce i wyobrażać sobie życie starożytnych Greków. Jednak to nie jedyne Akropolis, jakie można zwiedzać o powie nam o tym prof. Irma Kozina wiodąc szlakiem antycznych miast. Będziemy podróżować z przewodnikiem, który inaczej patrzy na mijane krajobrazy, bo okiem miłośnika historii sztuki.
4/24/202233 minutes, 1 second
Episode Artwork

Za Horyzontem odc. 66 - Wyspa Wielkanocna

„Za Horyzontem” podróżują ludzie wielkiej przygody, którzy odważnie przyjmują wyzwania. Tak jak Krzysztof Wojtera, który wiele lat temu dokonał w swoim życiu wolty: porzucił dotychczasowy styl bycia, pracę zawodową, myśli o karierze i wyruszył w świat, a konkretnie dookoła świata. Po drodze miał Wyspę Wielkanocną, właśnie na niej zatrzymamy się w kolejnej podróży „Za Horyzontem”.
4/18/202230 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem odc. 65 - Safari z Hanną Zeleźnik-Rybak

Podróż "Za Horyzontem" jest wyzwaniem dla ludzi z fantazją, którzy mają konkretny cel i wyobraźnię w poszukiwaniu właściwej drogi. Hanna Zeleźnik-Rybak podrózuje z uśmiechem, solo i odkrywa świat "na wesoło". O swojej koncepcji podróżowania po Kenii i Tanzanii podzielił się ze słuchaczami.
4/11/202230 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem odc. 64 - Karaiby

Kiedy za oknem wiosenny śnieg, w podróży „Za Horyzontem” można „dać nogę” i zmienić krajobraz, a nawet zrealizować szalony pomysł, jakim jest zaliczenie kilku wysp na Karaibach w 30 minut!!! Co więcej poczuć ich niezwykły klimat, oddać się przyjemności surfowania, zachwycania się podwodnym światem, smakowania grillowanych, a wcześniej latających ryb i wędrowania długimi plażami w ciepłym Słońcu… Takie pomysły i takie emocje możliwe są tylko Agnieszką Stryczek zwariowaną amatorką szybkich decyzji i podróżowania z fantazją.
4/2/202231 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem odc. 63 - Namibia z Grzegorzem Kuśpielem

Szykujemy się do kolejnej radiowej wyprawy "Za Horyzontem". To będzie nadzwyczajna podróż, bo po drodze będziemy zbierać diamenty. Te diamenty "oszlifował" dla nas, mój przyjaciel i kompan w wielu wędrówkach Grzegorz Kuśpiel, grotołaz i obieżyświat. Będą błyszczeć w opowieściach o podróżowaniu przez piaski Namibii. Warto dołączyć do tej szalonej eskapady, egzotycznej - do jednego z najmłodszych państw świata, z najstarszą pustynią i legendarnymi kopalniami diamentów.
3/27/202231 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem odc. 62 - Na Wschód z Piotrem Kulczyną

Kierunek "Na Wschód" - to tam udamy się dzisiaj w podróży "Za Horyzontem" z Piotrem Kulczyną. Piotr jest leśnikiem, ale przede wszystkim miłośnikiem podróżowania i opisywania swoich przeżyć. Wydał wiele książek. Inspiruje Go historia, zwłaszcza ta rodzinna jest niesłychanie ciekawa. Boleśnie uwikłana w nasze, polskie dzieje. Fascynacja wschodem Europy dzisiaj ma gorzki posmak. Melancholia, żal, wzruszenia, a nade wszystko współczucie i przerażenie tym, co dzieje się w miejscach, które dla Piotra były dotąd źródłem wspomnień o pięknej przygodzie wśród przyjaznych ludzi. Zapraszam na refleksyjne podróżowanie "Za Horyzontem".
3/20/202231 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem Odc. 61 - Meksyk i Kamil Michnol

Dzisiaj pomimo, że nasze myśli uciekają na wschód, to my zaplanowaliśmy wyprawę w przeciwnym kierunku. Wybierzemy się dzisiaj na Zachów, za ocean, żeby znaleźć się w Meksyku. To będzie prawdziwa eskapada: mała, półgodzinna ucieczka od rzeczywistości, ale syta we wrażenia, przeżycia. Pokonamy tysiące kilometrów i poznamy dziesiątki ludzi. Przed nami egzotyka, ciepło i fantastyczna muzyka. A naszym przewodnikiem będzie Kamil Michnol. Wytrawny podróżnik, który przemierzył nie tylko 7 kontynentów, ale zdecydowaną większość państw na mapie świata.
3/7/202231 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem odc. 60 - Ateny i Onkorejs

Dzisiaj naszą radiową podróż "Za Horyzontem" rozpoczniemy w Atenach, by ruszyć w rejs, a całą eskapadę zakończyć na szczytach gór. To temperament i energia moich koleżanek - amazonek przegoni nas po tylu ciekawych miejscach! Renia Mirska i Asia Madejczyk będą dzisiaj naszymi przewodniczkami, trudno im potrzymać kroku, ale warto spróbować.Proszę podróżować dzisiaj z nami "Za Horyzontem".
2/20/202231 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 59 - Kamperem w świat

Są ludzie, którzy marzą o dalekich wyprawach wpatrując się w linię horyzontu. Są też tacy, którzy właśnie tam, za horyzontem rozpoczynają swoją wędrówkę w nieznane. To oni są bohaterami sobotniego, wieczornego magazynu podróżników Radia Katowice. Gdzie dzisiaj wyruszymy? O tym Beata Tomanek.
2/7/202231 minutes, 1 second
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 58 - Patagonia

Patagonia na końcu świata, gdzie wiatry rozpędzają się i gonią chmury na niebie, wznoszą się malownicze, niedostępne góry o ponurej przeszłości, mieszkają pingwiny, gdzie historia Magellana jest żywa do dzisiaj, w czekoladziarnie serwują najpyszniejszą czekoladę … Zapraszam w podróż do Patagonii razem z Kasią Kowalską, która podobnie jak ja wróciła zauroczona tą częścią świata.
1/30/202233 minutes, 1 second
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 57 - Parki Narodowe USA

Najbardziej pociagające są podróże na krańce Ziemi, daleko od domu, kiedy odległość mierzymy w tysiącach kilometrów. Dobrze też słucha się opowieści przywiezionych z tak daleka, zwłaszcza w zimowe wieczory. Kolejna "Za Horyzontem" dotyczyła Wielkiego Kanionu i Parków Narodowych w USA. Opowiadali podróżnicy, którzy byli tam niezależnie od siebie: Janusz Dubiel i Aleksandra Kiełtyka.
1/27/202232 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 56 - Nowa Zelandia

Tym razem Nowa Zelandia była celem "Za Horyzontem". Razem z Katarzyną Nocoń zwiedzaliśmy ten kraj najdalej położony względem Polski - bo w linii prostej ten dystans wynosi niemal 18 tys. kilometrów. Ciekawostki, historia Nowej Zelandii, wrażenia z podróży wypełniły kolejne spotkanie "Za Horyzontem".
1/25/202231 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 55 - Bangladesz

Warto wyruszyć dzisiaj z nami w radiową podróż "Za Horyzontem". Oderwać się na chwilę od zwykłego, codziennego nurtu życia by przeżyć przygodę daleko od domu, ale nie ruszając się z wygodnego fotela. Razem z Urszulą Kordeusz powędrujemy do Bangladeszu. Egzotycznego kraju nieco dalej od utartych turystycznych szlaków. Fotografie Urszuli oddają tylko niewielką część emocji naszej dzisiejszej opowieści z podróży.
1/22/202231 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 54 - Janusz Kokot

Dzisiaj „Za Horyzontem” w podróż powiedzie nas miłość. To ona jest sprawczynią tej przygody, która spotkała domatora, artystę malarza, raczej introwertyka. Wiele lat temu postanowił spełnić marzenie umierającej żony, by zostać wolontariuszem w Afryce. Udało się tego dokonać. Udali się do Ugandy….. to początek absolutnie niesamowitej historii życia pana Janusza Kokota. Niedawno ukazała się Jego książka „Afrobiografia”, w której opisuje swoje niezwykłe życie w Ugandzie. Zapraszam, proszę powędrować dzisiaj z nami po meandrach ludzkich losów w pięknych krajobrazach Ugandy.
1/21/202231 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 53 - Werbiści

Dzisiaj "Za Horyzontem" powędrujemy przez kontynenty, żeby powitać małego Jezusa w różnych częściach świata, bo Betlejem jest wszędzie tam, gdzie czekamy i celebrujemy dzień Bożego Narodzenia. Podróżować będziemy z Misjonarzami Werbistami, którzy głoszą Ewangelię w ponad 80 krajach świata. Dzisiaj przed nami Brazylia, Argentyna, Ghana i Papua Nowa Gwinea.
1/20/202231 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 52 - Grzegorz Kuśpiel

Podróżowanie „Za Horyzontem” dostarcza emocji, ale czasem związane są one z tym, że można ścigać się z czasem! Trochę go oszukać: zimą być w tropikach, a kiedy u nas lato, wtedy wybrać kierunek na Antarktydę, surfować między różnymi strefami czasowymi, zaglądać w miejsca, gdzie czas się zatrzymał pozbawiając ludzi wiedzy o cywilizacyjnym rozwoju... Podróżowanie „poza czasem” jest niezwykłą przygodą, o czym zapewne przekona państwa moja wędrówka z Grzegorzem Kuśpielem, miłośnikiem ekstremalnych przygód, grotołazem i muzealnikiem.
1/19/202231 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 51 - Gruzja

Gruzja to jeden z bardziej ulubionych kierunków podróżowania, opisywanych przez gości spotykanych „Za Horyzontem”. Tym razem postanowiłam wraz z przyjaciółmi ruszyć śladem ich opowieści. Zapraszam na naszą wyprawę do Gruzji.
10/24/202130 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 50 - Ruszymy szlakiem chłodu

Dzisiaj "Za Horyzontem" ruszymy szlakiem chłodu, zimna i lodu jako oswajanie zimy. Trasę wyznaczył Tomasz Cukiernik, który zaproponuje atrakcje na Grenlandii i nad Bajkałem. Gdzie jest zimniej? Gdzie trzeba się cieplej ubrać? Proszę wyruszyć z nami, to się państwo dowiedzą.
10/24/202134 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 49 – Jaskinie w Albanii

Warto dołączyć do naszej dzisiejszej wyprawy "Za Horyzontem". Razem z Magdą Słupińską i Mariuszem Polokiem z Fundacji "Speleologia Polska" będziemy odkrywać nieznane przestrzenie na naszej planecie.
10/16/202131 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem odc. 48 - Błękitne Oko

W przestrzeni publicznej i medialnej starsze osoby są postrzegane jako pełne życia, optymistycznie nastawione do świata, zadbane i ambitne. Seniorki pojawiają się w reklamach kosmetyków i mody. Seniorzy podróżują ze smartfonami w ręku. Są ciekawi świata, rozwijają się. Nie myślą o emeryturze. Taka jest Joasia Krzysteczko, która postanowiła wybrać się na wyprawę do Albanii, o której opowiedziała „Za Horyzontem”. Ciekawość świata, pasja i chęć przeżycia przygody są ponad czasowe, nie znają wieku.
9/25/20215 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem odc. 47 - Wędrujemy w kierunku Mt. Blanc

Proszę dołączyć do naszej podróży "Za Horyzontem". Razem z Kasią Pryc będziemy wędrować w kierunku Mt Blanc płynnie przekraczając granice naszych marzeń a także wyobraźni filmowej. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość obecne będą w naszej pogawędce, a nade wszystko podziw dla piękna Natury.
9/19/202133 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem odc. 46 – Korona szczytów Polski

Powędrujemy w góry. Będziemy zdobywać szczyt za szczytem, w rytmie zaproponowanym przez Renię Mirską, miłośniczkę wysiłku i czerpania siły z wyczynu. To też jest źródełko Jej życiowego entuzjazmu. Jako amazonka, w oczekiwaniu na przygodę nad Amazonką, postanowiła zdobyć koronę szczytów Polski. Pozostały Jej do finału dwa szczyty. Które?
8/19/202131 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem odc. 45 – Afryka

Dzisiaj "Za Horyzontem" nasze ścieżki powiodą do Afryki. Tej dzikiej, niepoznanej. Opowie o niej Franciszkanin Adam Mutebi Klag, który podążając za swoim powołaniem odnalazł swoje miejsce za Ziemi, a przed nami odkryje "Czarny Ląd" daleki od turystycznych dróg. Zapraszam na spotkanie z dużą dozą poczucia humoru, jednak odwołujące się do duchowości i kierunków, które wskazuje nam w życiu.
7/19/202132 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem odc. 44 – Uganda

Dzisiaj przed nami Uganda, najwyżej położone państwo w sercu Afryki. Powyżej 1500 metrów rosną w nim wysokopienne lasy. Na wysokości 2500 metrów zaczynają się gęste zarośla bambusowe – naturalne środowisko lamparta, ponad nimi znajdują się partie tropikalnych lasów spowite nieustanną mgłą. To właśnie obszar występowania gigantycznych roślin. Kraj urzekający pięknem Natury. Można uprawiać tutaj turystykę górską w masywie Ruwenzori, uczestniczyć w safari, zwiedzać rezerwaty przyrody w parkach i lasach, gdzie najsłynniejszym mieszkańcem jest endemiczny goryl górski. My jednak z Krzysztofem Błażycą wybraliśmy zupełnie inne ścieżki wędrówki przez Ugandę.
7/3/202131 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 43 - Nurkowanie

Niezwykłe przeżycia, piękne doznania i emocje związane z nurkowaniem poznamy dzięki pasjonatom ze Śląskiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Płetwonurków z Zabrza. W świecie podróżniczej wyobraźni zanurzymy się z Dagmarą Ilnicką, Bartoszem Kapiszakiem, Wojciechem Tulają i Romanem Drobniakiem. Będziemy też zachęcać do spełniania marzeń.
6/21/202130 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 42 - Sardynia

Potencjalna mityczna Atlantyda, dla wielu raj na Ziemi, magiczne miejsce, gdzie w swoich domach mieszkają czarodziejki, a giganci odcisnęli wyraźne piętno - to miejsce będzie dzisiaj naszym celem "Za Horyzontem". O Sardynii jak z marzeń opowie Alicja Stolarczyk - "sardynomaniaczka" i przedstawicielka całej sporej grupy ludzi zakręconych na punkcie tej malej wysepki. Alicja Stolarczyk wydaje przewodniki po Sardynii oraz pisze bloga.
5/24/202132 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 41 - Peru i Kanion Colca

To nieprawdopodobnie niezwykła historia, porywająca opowieść, fantastyczna przygoda o historycznej wartości - zdarzyła się naprawdę 40 lat temu. To ta grupa młodych, polskich kajakarzy na archiwalnym zdjęciu poniżej odkryła i pokonała arcytrudny Kanion Colca w Peru. Ten wyczyn należy do naszego narodowego dziedzictwa i jest powodem do dumy każdego Polaka, zwłaszcza udającego się na zwiedzanie Peru, gdzie pierwsi zdobywcy są bohaterami.Pamiętajmy o tym!!! O szczegółach wyprawy Canoandes w1981 roku opowiadam dzisiaj "Za Horyzontem" - moim gościem jest Jerzy Majcherczyk - uczestnik tej eksploracji.
5/17/202131 minutes, 1 second
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 40 - Meksyk

Mariachi, Tequila, Guadajahara, wulkany i pustynie... to wszystko przed nami w kolejnej podróży "Za Horyzontem". Kamil Michnol, obieżyświat i szef biura podróży zabierze wszystkich żądnych przygód do Meksyku. Kamil podróżując przez 7 Kontynentów odwiedził już ponad 175 krajów!
5/10/202131 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 39 - Kilimanjaro

Przed nami wyczyn w podróży "Za Horyzontem". Wszyscy jej uczestnicy będą mogli uczestniczyć w wyprawie i osiągnąć szczyt Wolności, czyli stanąć razem z naszym przewodnikiem Piotrem Bańczykiem na szczycie Kilimandżaro!!! Każdy będzie mógł spojrzeć z góry na otaczający świat oczami naszego gościa i swojej wyobraźni, a także wsłuchać się w ciekawą opowieść o zdobywaniu, pokonywaniu słabości, pięknie natury i ... bieganiu w maratonie w cieniu tej wielkiej góry.
4/26/202131 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 38 - Indie

Razem z Urszulą Kordeusz „Za Horyzontem” zapraszamy do wspólnego podróżowania do kolorowych Indii - miejsca na świecie, które obie pokochałyśmy bez reszty, za którym bardzo tęsknimy. Proszę dołączyć do naszej wędrówki, będziemy wspominać, marzyć i dzielić się przywiezionymi przeżyciami z tego subkontynentu. Urszula jest zapalonym podróżnikiem i pasjonatem fotografowania. Nie rozstaje się z aparatem fotograficznym. Oglądanie jej zdjęć jest również ekscytującą podróżą. Toteż warto zajrzeć: https://podrozezkordula.blogspot.com
4/18/202132 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 37 - Ziema Święta

Wielki Tydzień. Zapewne są wśród naszych słuchaczy tacy, którzy mieli szczęście przeżywać ten czas w miejscach biblijnych. Jest to niezapomniane przeżycie i podróż nie tylko poznawcza, ale też głęboko duchowa. A dzisiaj odwiedzimy to miejsce w nadzwyczajnym towarzystwie, bo z panią Heleną Hrapkiewicz, inicjatorką i wieloletnią szefową Uniwersytetu Trzeciego wieku w Uniwersytecie Śląskim. Pani Helena od kilku lat jest na emeryturze, chociaż wciąż aktywna. Aktualnie jest pełnomocnikiem prezydenta ds. seniorów, prowadzi telefon zaufania dla seniorów, ale z zamiłowania jest turystką górską, kocha wędrówki i nasze Tatry. Jednak dzisiaj wspólnie wyruszymy do Ziemi Świętej.
3/29/202132 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 36 - Rowerem przez Ameryki

Razem z Marią Garus cyklistką wyruszymy w ekscytującą, pełną przygód, emocji i fantazji drogę z Alaski do Argentyny!!! 33 miesiące w 30 minut - to jest wyzwanie. Maria jest Katowiczanką, odważną kobietą, która uważa, ze podróż to parabola życia. W jej trakcie popełniamy błędy, uczymy się, poznajemy inne kultury, różne spojrzenia na świat, fantastycznych ludzi, którzy mogą być dla nas drogowskazami. Trzeba się odważyć, by wyjść na drogę…. Proszę być z nami.
3/25/202132 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 35 - Islandia

„Kraina Lodu”, a jednocześnie najbardziej gorąca część północy Europy – Islandia. Fascynuje i urzeka swoją urodą wielu podróżników, w tym również literaturoznawcę prof. Dariusza Rotta. Podróżnicy, którzy się zapuszczali w tamtą stronę kilka setek lat temu opowiadali potem o potworach tam mieszkających, o ludziach z głowami zwierząt i innych nadzwyczajnych historiach. Takie są niesamowite opowieści Daniela Vettera spisane w książce "Opisanie wyspy Islandyji" przez pana profesora. Pan prof. Dariusz Rott jest też honorowym ambasadorem Islandii, bywa tam w każdej wolnej chwili, a dzisiaj opowie o swoich wrażeniach z podróży na Islandię.
3/22/202130 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 34 - Magdalena Gorzkowska i K2

Dzisiaj "Za Horyzontem" czeka na wszystkich chętnych radiowa wyprawa wysokogórska na najwyższe szczyty świata. Wyobraźnię uczestników otworzy Magda Gorzkowska, himalaista młodego pokolenia, zdobywczyni trzech ośmiotysięczników, dziewczyna z konkretnymi planami w głowie i niespożytą energią do ich spełniania. Magda była lekkoatletka, zdobywczyni wielu medali ma sportowy styl bycia, ale wspaniale potrafi opowiadać o swoich przeżyciach i przemyśleniach przywiezionych z najwyższych gór świata. Warto posłuchać.
3/8/202132 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 34 - Na Wschód Piotr Kulczyna

Dzisiaj będziemy cwałować "Za Horyzontem" i wybierać niełatwe drogi na wschód, ale bez obaw, bo będzie z nami jako przewodnik Piotr Kulczyna - wytrawny podróżnik i miłośnik historycznych rekonstrukcji, w dodatku znakomicie zna się na koniach i trzyma w siodle. Jednym słowem podróż pełna przygód, często na granicy szaleństwa czeka dzisiaj na państwa " Za Horyzontem". Proszę do nas dołączyć.
2/28/202131 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 33 - Hajer na kole | Radio Katowice

Nasza kolejnej podróż "Za Horyzontem"jest pełna emocji z opowieści, które dostarczył Mietek Bieniek czyli Hajer z Nikisza, szalony obieżyświat, który zabierze nas na wyprawę wzdłuż Wisły "na kole", czyli na rowerze.
2/22/202132 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 32 - Denali | Radio Katowice

Czeka na podróż wysokogórska. Najwyższy szczy Ameryki Północnej. W odkrywaniu Denali pomoże nam podróżnik Leszek Żeleźnik.
2/17/202130 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 31 - Camino | Radio Katowice

Za Horyzontem czeka nas wędrówka piesza na Camino w towarzystwie Wojtka Warzechy. Wojtek jest amatorem pieszych wycieczek, od kilku lat samodzielnie przygotowuje i realizuje wyjazdy, z których każdy można by nazwać "podróżą życia". W okresie 2016-2019 w ciągu 90 dni przeszedł z plecakiem ponad 3000 km drogami Hiszpanii i Portugalii do Santiago de Compostela. Dzisiaj to my będziemy mogli zmierzyć się z takim wyczynem, a po drodze oddać się refleksji o życiu, o tym, co nas spotyka, co chcielibyśmy zmienić, co jest najważniejsze.
2/8/202131 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 30 - Japonia | Radio Katowice

Naszym celem "Za Horyzontem" będzie państwo wyspiarskie położone na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km - oczywiście Nippon czyli Japonia. Przewodzić naszej radiowej wyprawie będą Jola Iwanicka oraz Leszek Fredyk.
2/1/202128 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 29 - Afryka Tadeusza Biedzkiego | Radio Katowice

Wyruszamy na niezwykłą wyprawę z wytrawnym, kochającym przygody i ryzyko globtroterem - Tadeuszem Biedzkim. Rozmawiamy o bohaterce najnowszej książki mojego gościa - Afryce.
1/24/202129 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 28 - Nie przestawaj marzyć | Radio Katowice

Za Horyzontem czeka nas fantastyczna podróż górskimi szczytami, a poprowadzi nas Szymon Żoczek z Czechowic Dziedzic, którego entuzjazm zaraża, a idea "nie przestawaj marzyć" porywa do działania.
1/19/202130 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 27 - Arktyczne klimaty | Radio Katowice

Dziś zagoszczą arktyczne klimaty. Gościem odcinka jest Michał Pośpiech organizator wypraw w najzimniejsze i najpiekniejsze rejony Ziemi.
1/10/202128 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 26 - Kenia | Radio Katowice

Ta eskapada "Za Horyzontem" będzie też opowieścią o otwartym sercu, działaniu z pasją, entuzjazmie, życiowej radości, kreacji, pomaganiu i małej Alice z Ugandy. Proszę wyruszyć z nami, drogę wskaże Maja Kotala. Naprawdę niezwykła dziewczyna!!!
12/21/202032 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 25 - Meksyk | Radio Katowice

Dziś podróż do Meksyku. To egzotyczny kraj pełen kontrastów i niezwykłych krajobrazów. Zaprasza Beata Tomanek i jej goście: Tomasz Cukiernik i Andzelika Trawka.
12/18/202032 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 24 - Plan awaryjny | Radio Katowice

Razem z Irkiem Kaplerem, miłośnikiem mroźnych opowieści z lodowatych stron świata, tym razem zabierze nas w nieoczekiwane miejsca, nawet dla siebie. To Jego plan awaryjny dla podróżowania w pandemii. Proszę posłuchać, zwłaszcza, że wzniesiemy się również ponad chmury nie odrywając od ziemi.
11/25/202032 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 23 - Bahrajn | Radio Katowice

Gościem przed mikrofonem jest Hania Loch na codzień mieszkająca w Bahrajnie.
11/2/202028 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 22 - Paralotniarze | Radio Katowice

Tym razem podróż "Za Horyzontem" odbywała się w chmurach, bowiem gośćmi byli paralotniarze, których pasją jest oglądanie Ziemi z lotu ptaka. Opowiedzieli o swoich przeżyciach. Tomasz Zarzycki, Piotr Mieszczak - goście "Za Horyzontem".
10/28/202036 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 21 - Łowcy zorzy | Radio Katowice

Proponuję wspólne polowanie na zorzę polarną razem z wytrawnymi łowcami zórz: Katarzyną Ogińską-Siedlak i Robertem Musiołem.
10/27/202030 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 20 - Indie cz.2 | Radio Katowice

Fascynujące i niebezpieczne Indie - dzisiaj w drugiej części opowieści Mietka Bieńka, śląskiego hajera, globtrotera i samotnika w odkrywaniu świata. Serdecznie zapraszamy do wspólnego podróżowania "Za Horyzontem".
8/29/202032 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 19 - Indie cz.1 | Radio Katowice

Fascynujące i niebezpieczne Indie - dzisiaj w pierwszej części opowieści Mietka Bieńka, śląskiego hajera, globtrotera i samotnika w odkrywaniu świata. Serdecznie zapraszamy do wspólnego podróżowania "Za Horyzontem".
8/28/202031 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 18 - Mieczysław Bieniek | Radio Katowice

Hajer w podróży, czyli Mieczysław Bieniek jest bohaterem tej podróży za horyzont. W swoich książkach w gwarze śląskiej opowiada o przygodach w najdalszych zakątkach świata. Tym razem niezwykłe historie opieiedział Beacie Tomanek.
8/22/202032 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 17 - Wojciech Warzecha | Radio Katowice

Niedawno spotkałam się z oryginalnym podróżnikiem. Ujęła mnie radość z jaką opowiada o swoich eskapadach. Zachęciłam Go, żeby towarzyszył mi w podróżowaniu „Za Horyzontem”. Zapraszam na spotkanie z Wojtkiem Warzechą. Wojtek to podróżnik z pasją, i chyba można tak powiedzieć fascynat chodzenia i wchodzenia. W każdym wolnym czasie przemierza pieszo Hiszpanię drogami do Santiago de Compostela w ciągu 3 lat, w 90 dni przeszedł ponad 3000 km z różnych kierunków, wchodzi na granie i szczyty Dolomitów po via ferratach, które działają na niego jak magnes, zbiera kroki dla Zuzi w akcji SOS Wioski Dziecięce, ale dzisiaj opowie o swoich drogach w Peru i Boliwii. Jak deklaruje podróżuje zawsze z plecakiem, z samodzielnie opracowanym planem, z grupą przyjaciół i gotowością do przeżywania przygód. Zachęcam do zajrzenia na Jego stronę: zplecakiembezbiura.pl
8/22/202031 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 16 - Timor | Radio Katowice

To bardzo odległe w miejsce nieoczywiste - Timor. Na wspólną podróż zaprasza Beata Tomanek i jej goście siostra Joanna Dresler i Tadeusz Biedzki.
8/20/202030 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 15 – W 1000 dni dookoła świata

Pogoda sprzyja słuchaniu radia, toteż szczególnie serdecznie zapraszamy dzisiaj wieczorem do wspólnego podróżowania "Za Horyzontem". To będzie podróż jak z 1001 baśni, bo podczas jednej radiowej eskapady pokonamy 1000 dni wyprawy dookoła świata. W taką bajeczną podróż udała się para szczęśliwych ludzi Hania Zieleźnik Rybak i jej mąż, Piotr.Opowieści przywiezione z tej trzyletniej wyprawy niewątpliwie ośmielą państwa marzenia, sprawią, że wszystko wydawać się będzie możliwe. Bo wystarczy tylko wyjść przed dom, na ulicę Kościuszki i "chwycić stopa" i ruszyć na wschód! W Radiu Katowice spotkamy się z Hanią Zieleźnik-Rybak. Prosimy do nas dołączyć!
7/11/202032 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 14 - Misjonarze | Radio Katowice

"Czarny Ląd" dzisiaj w "Za Horyzontem". Kto dzisiaj używa takiego określenia? Afryka, drugi co do wielkości kontynent, który zajmuje około 20% Ziemi, jest tak różnorodny, że niemal każdy podróżnik ma swoje ulubione w nim klimaty, zakątki, kultury i ludzi.O swoim odkrywaniu Afryki mówić dzisiaj będą Krzysztof Błażyca oraz Ojcowie Biali, misjonarze. Zachęcam do słuchania oraz pomocy. Każdy z nas może zrobić coś małego dla wielkiej sprawy, jaką jest pomoc drugiemu człowiekowi.
6/2/202031 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Za Horyzontem odc. 13 – Kobiety i Birma

Dzisiaj "Za Horyzontem" dwie książki wytyczą drogi dla dwóch wątków rozmów, dwóch podróży i spotkań z dwojgiem obieżyświatów. Pierwsza książka pt. „Podróżniczki. W Gorsecie i krynolinie przez dzikie ostępy” Wolfa Kielicha opowiada o odważnych damach, które postanowiły wyrwać się z ram konwenansu, poczuć smak niezależności, dać upust swojej prawdziwej naturze, zaspokoić ciekawość - słowem, wyruszyć w daleki świat.Z moją przyjaciółką, Agnieszką Stryczek, która podróżuje z uśmiechem i humorem, porozmawiamy właśnie o innych podróżujących kobietach. Druga książka, która posłużyła jako kompas w naszym dzisiejszym podróżowaniu "Za Horyzontem" to "Birma. Jasne Słońce O Brzasku" Kacpra Suszka.Naszym przewodnikiem do Birmy będzie Michał Lubina. Obieżyświat, przewodnik, pisarz, ale też znawca kultur dalekiego wschodu.
5/25/202031 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 12 – Tadżykistan

Spotkanie z Grzegorzem Kuśpielem, grotołazem i podróżnikiem, To fascynującą opowieść o Tadżykistanie, odległym pięknym i górzystym kraju. Wystarczy usiąść w wygodnym fotelu, zamknąć oczy, wsłuchać się i już wszyscy razem znajdziemy się daleko od domu, w egzotycznych miejscach przeżywając ekscytujące chwile.
5/19/202031 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 11 Islandia | Radio Katowice

Miejsce, do którego wraz z panem prof. Dariuszem Rottem dzisiaj Państwa zabierzemy, przez długi czas swojej historii było okryte tajemnicą, a podróżnicy którzy się w tamtą stronę zapuszczali opowiadali potem o potworach tam mieszkających, o ludziach z głowami zwierząt i innych nadzwyczajnych historiach. Takie są niesamowite staropolskie opowieści Daniela Vettera spisane w książce "Opisanie wyspy Islandyji" przez pana profesora. Nic dziwnego, że właśnie Islandia, bo to nasz dzisiejszy cel „Za Horyzontem” została najpóźniej zasiedlona. W dodatku przez równie tajemniczych i dzikich Wikingów. Pan prof. Dariusz Rott już dawno zafascynował się tym kawałkiem Europy, jest też jej honorowym ambasadorem, bywa tam w każdej wolnej chwili, a dzisiaj opowie o swoich wrażeniach z podróży na Islandię.
5/13/202030 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 10 Katowickie Afrykanki | Radio Katowice

2 maja świętujemy dzień flagi narodowej i jesteśmy między świętami, które skłaniają do refleksji o bohaterskich, dramatycznych, szczytnych kartach Polskiej Historii. Dzisiejsza podróż „Za Horyzontem” powiedzie szlakiem zdarzeń historycznych, ale do miejsc, które są turystycznie bardzo atrakcyjne, i w których polska flaga miała szczególne znaczenie, gdyż wyznaczała ojczyznę ludziom, których historia rzuciła daleko od rodzinnego domu. Zapraszamy na spotkanie z katowickimi Afrykankami: panią Danutą Sedlak i panią Haliną Machalską oraz fascynującą opowieść ich życia. Podróżować będziemy na "Czarny Ląd”.
5/8/202032 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 9 Natarang | Radio Katowice

Indian Dance Group „Natarang” działa od 7 lat w Chorzowie. Tancerze prezentują się zachwycająco pięknie, wręcz bajkowo w wielobarwnych strojach w egzotycznych hinduskich tańcach nawiązujących do klasyki tego gatunku, a także do żywiołowego Bollywood. Mieliśmy okazję oglądać ich podczas pierwszego spotkania „Za Horyzontem” w Studiu Koncertowym Rada Katowice w 2016 roku, a dzisiaj razem z tancerkami: Kornelią Musiałowską i Magdaleną Mazurek powędrujemy „Za Horyzontem” naszej wyobraźni do Indii.
4/28/202032 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 8 Kowalska, Bytom, Doba | Radio Katowice

„Za Horyzontem” spotykają się ludzie z pasją odkrywania i poznawania świata. Każdy z nich ma na to swój sposób. Stawia przed sobą wyzwania i próbuje im sprostać odnosząc sukcesy na miarę swoich marzeń. Dzisiaj poznamy miłośników podróży i ekstremalnych przeżyć, których poza pasją łączy również miejsce spotkań – Klub Podróżników „Namaste”. To tam można posłuchać opowieści przywiezionych z daleka, poznać znanych globtroterów, zaplanować wyprawę lub eskapadę, a ja czasem tam nagrywam relacje „zza horyzontu”. Zapraszam dzisiaj do podróżowania z Kasią Kowalską, Markiem Bytomiem i Olkiem Dobą.
4/25/202032 minutes, 1 second
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 7 Ziemia Święta | Radio Katowice

Proponuję krótką eskapadę z panią Heleną Hrapkiewicz do Ziemi Świętej. Warto od czasu do czasu oderwać się od realności i pozwolić sobie na małe podróżowanie "Za Horyzontem". Odnowić energię i siły na świętowanie, a także oddać się refleksji nad tym, co dla nas ważne. Pani Helenka na co dzień jest pełnomocnikiem prezydenta ds.seniorów w Katowicach, a także prowadzi telefon zaufania. Jest również zapaloną podróżniczką.
4/14/202029 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 6 Grzegorz Lityński | Radio Katowice

przeciwnie - wspominanie pięknych wypraw, przeglądanie albumów z fotografiami, słuchanie opowieści z podróży tylko zaostrzają nasz apetyt na poznawanie świata. Rozmawiam z Grzegorzem Lityńskim, znakomitym fotografem podróżniczym. Warto spojrzeć na jego stronę i piękne, nieoczywiste fotografie. Może zainspirują kogoś do planowania przyszłych wypadów w świat. On przecież cierpliwie na nas czeka. Zaprasza Beata Tomanek.
4/5/202028 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem odc. 5 Antarktyda | Radio Katowice

Wyruszamy na biały ląd. Antarktyda. Czy wiecie, że Antarktyda ma coś wspólnego ze słoneczną Kalifornią? Gościem Beaty Tomanek jest dziennikarka i podróżniczka Alina Markiewicz.
4/4/202029 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem. Odc. 4 Peru i Ekwador | Radio Katowice

Wędrówka po zakamarkach naszych planów podróżniczych. Spotkanie z kartografem i podróżnikiem Stefan Czernieckim. Podróżujemy po Peru i Ekwadorze.
3/14/202032 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem. Odc. 3: Brazylia | Radio Katowice

Czy Brazylia to tylko Rio i karnawał? Jak przezyć w faveli? Czy Brasilia to idealne miasto? O podróży do Brazyli opowiada prof. Irma Kozina, historyk sztuki z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
3/2/202026 minutes
Episode Artwork

Za horyzontem. Odc. 2: Japonia | Radio Katowice

W naszej podróżniczej audycji rozmawiamy dziś o Kraju Kwitnącej Wiśni lub, jak kto woli, o Kraju Wschodzącego Słońca. W rozmowie z Beatą Tomanek nasi gości przybliżają zwyczaje, a także kulinaria jednego z najbardziej fascynujących miejsc na świecie – Japonii.
2/24/202030 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Za horyzontem. Odc. 1: Tony Halik. Rozmowa z M. Wlekłym | Radio Katowice

Beata Tomanek zaprasza nas do zagłębienia się w świat polskiego podróżnika, obieżyświata, Tony'ego Halika. W rozmowie z Mirosławem Wlekłym, autorem książki o podróżniku, przypominamy jego życiorys oraz ciekawe historie z nim związane.
2/24/202032 minutes, 25 seconds