Winamp Logo
Z zimną krwią Cover
Z zimną krwią Profile

Z zimną krwią

Polish, Old Time Radio, 1 season, 25 episodes, 12 hours, 21 minutes
About
Skandynawskie zbrodnie, które wydarzyły się naprawdę. Zanurz się w najbardziej niewiarygodnych sprawach kryminalnych z Danii i reszty Skandynawii.
Episode Artwork

#25 Napad na transport pieniędzy - Część 2

W poprzednim odcinku dowiedzieliśmy się o napadzie rabunkowym na transport pieniędzy, do którego doszło obok restauracji przy autostradzie na duńskiej wyspie Fionia. Łupem sprawców padły ponad 4 miliony koron w gotówce...See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
3/28/202328 minutes
Episode Artwork

#24 Napad na transport pieniędzy - Część 1

Na dwa dni przed Sylwestrem 2008 roku na duńskiej wyspie Fionia doszło do napadu na transport pieniędzy. Trzech sprawców zniknęło razem z łupem. Jeszcze nigdy podczas napadu rabunkowego na wyspie nie skradziono tak wysokiej sumy. Z transportu złodzieje ukradli 4 miliony 800 tysięcy koron [ok. 3 miliony złotych]. Wyjaśnienie tej sprawy przysporzyło policji wielu trudności, a podczas śledztwa odkryto, w jakie jeszcze przestępcze procedery zamieszane były osoby stojące za całą akcją.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
3/22/202324 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

#23 Śmierć dziwaka

W 1968 roku w na południu Danii znaleziono zwłoki mężczyzny, pewnego miłującego pokój dziwaka, który padł ofiarą makabrycznej zbrodni. Zmarły był osobą samotną, mieszkał sam na odludziu. Kiedy policja znalazła jego ciało, oczodoły były puste – ktoś pozbawił go oczu. W sprawie mnożyły się kolejne pytania. Czyżby sprawca ukrywał się wśród miejscowych? Na początku śledztwa w sprawie tego osobliwego morderstwa na celowniku znaleźli się przede wszystkim mieszkańcy niewielkiej wioski, w której mieszkała ofiara.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
3/13/202326 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

#22 Zwłoki bez głowy

W 1994 roku na jednym z terenów portowych w Kopenhadze niedaleko osiedla Christiania znaleziono zwłoki mężczyzny. Były zawinięte w pościel i zapakowane w dużą ilość plastikowych worków. Ciekawostką był fakt, że ofiara została pozbawiona głowy oraz jąder. Doszło do makabrycznego morderstwa, którego wyjaśnienie nie będzie dla policji łatwe. Cała sprawa dotyczyła bowiem środowiska, którego członkowie bardzo niechętnie rozmawiają ze służbami.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
3/7/202335 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

#21 Morderstwo w porcie południowym - Część 2

Pewnego zimnego grudniowego wieczora w porcie południowym w Kopenhadze zamordowana została prostytutka Anita. Sprawca pozostawił jej zwłoki na miejscu zbrodni i uciekł czerwonym Nissanem – z zaledwie siedmiomiesięczną córeczką Anity i jej męża Sørena na fotelu pasażera. Kiedy odjeżdżał, dziewczynka żyła, na szczęcie została też w porę odnaleziona w miejscu, gdzie sprawca ją porzucił. Rozpoczął się pościg za mordercą Anity. Wyjaśnienie tej sprawy okazało się dla policji trudne, a śledztwo trwało długo i było bardzo obszerne. Wreszcie, niemal pół roku później, coś drgnęło i nastąpił pierwszy przełom w sprawie. See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
2/28/202324 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

#20 Morderstwo w porcie południowym - Część 1

Mężczyzna wsiada do czerwonego auta i odjeżdża z dużą prędkością. Na siedzeniu pasażera obok niego leży niemowlę, ale nie należy do niego. Mężczyzna chce jak najszybciej uciec z miejsca, gdzie chwilę wcześniej zabił matkę dziecka. Krąży razem z dzieckiem bez celu, aż wreszcie dociera do położonej nieco na uboczu części kopenhaskiego portu. Otwiera drzwi pasażera, kładzie niemowlę na zimnym asfalcie, a sam znika w ciemnościach.Po powrocie do domu bierze kąpiel i włącza telewizję. Funkcjonariusze z Wydziału Zabójstw Policji w Kopenhadze jeszcze tego samego wieczora rozpoczęli pościg za mordercą i porywaczem – musiało jednak minąć wiele czasu, zanim mężczyzna w czerwonym samochodzie wreszcie został schwytany.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
2/21/202324 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

#19 Mord na Gudrun

W ciągu roku w regionie Frederikshavn na północy Danii doszło do kilku brutalnych ataków na kobiety. Opis sprawcy zawsze był podobny. Ale w tym przypadku nie pomogło nawet zabezpieczenie śladów DNA i odcisków palców – żadnych z nich nie było bowiem w policyjnej bazie danych. Dopiero gdy doszło do morderstwa, policji udało się dotrzeć do obciążających materiałów dowodowych, na podstawie których wreszcie schwytano przestępcę.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
2/14/202322 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

#18 Pogranicze

Przez kłótnię dotyczącą wydania dostawy towaru stosunki biznesowe pewnego Libańczyka i Jordańczyka zakończyły się tragicznie w duńskim mieście Aabenraa latem 1999 roku. Ale czy rzeczywiście chodziło tylko o różnicę zdań, która wymknęła się spod kontroli, czy też Jordańczyk został z zimną krwią zamordowany we śnie? We współpracy z Interpolem duńska policja zdołała rozwikłać wszystkie zawiłości w tej sprawie.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
2/7/202328 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

#17 Przypadkowa ofiara - Część 2

W poprzednim odcinku wysłuchaliśmy historii o tym, jak kilkoro dzieci szukających pustych butelek na wymianę dokonało niesamowitego znaleziska na zarośniętej chwastami uliczce w centrum duńskiego miasta Esbjerg: Dzieci odkryły mianowicie stos starych ubrań, ale kiedy podeszły bliżej i przyjrzały się dokładniej, zauważyły, że tuż obok coś wystaje z ziemi. Kiedy zdały sobie sprawę z tego, że są to stopy w skarpetkach, należące do pogrzebanego tam człowieka, przeżyły szok.Była to scena niczym z horroru. Znalezienie zwłok zapoczątkowało intensywne czynności śledcze. W tamtej chwili nie było bowiem żadnych przesłanek wskazujących na tożsamość ofiary, sprawców czy też miejsce zbrodni – a co dopiero motyw.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
1/31/202330 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

#16 Przypadkowa ofiara - Część 1

Pewnego popołudnia latem 1992 roku kilkoro bawiących się dzieci dokonało wstrząsającego odkrycia. Na porośniętej chwastami działce w centrum Esbjerg, gdzie wybrały się w poszukiwaniu pustych butelek zwrotnych, dzieci znalazły stos starych ubrań. Przyglądając się dokładniej, zauważyły jednak, że tuż obok coś wystaje z ziemi. Ku ich przerażeniu były to stopy w skarpetkach, należące do pogrzebanego tam człowieka. Była to scena niczym z horroru.Znalezienie zwłok zapoczątkowało intensywne czynności śledcze. W tamtej chwili nie było bowiem żadnych przesłanek wskazujących na tożsamość ofiary, sprawców czy też miejsce zbrodni – a co dopiero motyw. See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
1/24/202327 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

#15 Morderstwo w barze

W 2004 roku doszło do strzelaniny przy niewielkim barze w Bogense na duńskiej wyspie Fionia. Na podstawie pierwszych informacji policja przypuszcza, że morderstwo mogło być zwykłą likwidacją z powodu długów hazardowych w zorganizowanym azjatyckim półświatku. Na pierwszym etapie śledztwa funkcjonariusze z trudem posuwali się naprzód, a do ostatecznego wyjaśnienia zdarzenia miało jeszcze upłynąć wiele lat. W celu schwytania sprawcy konieczne było przeprowadzenie czasochłonnych czynności z zastosowaniem podsłuchów, a nawet pościg przez wschodnią Jutlandię. See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
1/17/202333 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

#14 Golden Man

W pierwszych latach XXI wieku około miliona mężczyzn i kobiet w Danii posiadało profil na jednym z wielu dostępnych tam portali randkowych. Większość z nich wykorzystywała Internet jako środek do szybkiego i łatwego nawiązywania kontaktów. Ale wśród nich mogły też być nieprzyjemne typki, oszuści o kryminalnej przeszłości, skrywający się za budzącym zaufanie profilem.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
1/10/202334 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

#13 Wizyta seryjnego mordercy - Część 2

W duńskim miasteczku Fåborg niedaleko brzegu fale wyrzuciły ciało młodego mężczyzny – znanego wszystkim uzależnionego od narkotyków Larsa Jensena. Policja od dłuższego czasu prowadzi dochodzenie w tej sprawie, zatrzymano też mężczyznę, który przyznał się do zamordowania Larsa. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego cieszyli się już ze schwytania sprawcy. Jednak oficer prowadzący śledztwo upomniał swoich ludzi, że jeszcze za wcześnie, by uznać sprawę za zamkniętą.I rzeczywiście – miał rację. W chwili przyznania się Pera do winy sprawa była jeszcze daleka od zamknięcia.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
1/3/202326 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

#12 Wizyta seryjnego mordercy - Część 1

7 października 1981 roku w porcie w Fåborg na południu duńskiej wyspy Fionia zacumowała łódź „Falados z Rodos”. Na pokładzie znajdował się seryjny morderca, który pozbawił życia już cztery osoby. Kiedy opuszczał Fåborg, liczba ta wzrosła z czterech do pięciu. Wszczęto zakrojone na szeroką skalę śledztwo. Zanim odnaleziono sprawcę, upłynęło jednak wiele czasu. Niestety, jak miało się później okazać, piąta ofiara bynajmniej nie była ostatnią.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
12/27/202225 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

#11 Porwanie

Z przypadkami porwania duńska policja szczęśliwie ma do czynienia stosunkowo rzadko. A jednak w kwietniu 1998 roku została porwana 22-letnia Lilly. W chwili porwania dziewczyna znajdowała się niedaleko domu rodziców w Søborg. Sprawa Lilly uważana jest w Danii za pierwszy przypadek prawdziwego porwania. See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
12/20/202225 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

#10 Miłość jest ślepa

Miłość - albo raczej nieodwzajemniona miłość - może popchnąć człowieka do ekstremalnych czynów. „Miłość jest ślepa”, jak słusznie podsumowuje przysłowie. Człowiek, który jest zakochany, może mieć trudności z prawidłową oceną konsekwencji swojego działania. Nawet w przypadku najstraszniejszego z przestępstw znanych naszej cywilizacji - morderstwa. Ta historia wydarzyła się na duńskiej wyspie Bornholm na Morzu Bałtyckim. Był poniedziałek, 28 sierpnia 1995 r. i wydawało się, że letni kurort czeka kolejny spokojny dzień. Spokojnie jednak nie było.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
12/13/202233 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

#9 Morderstwo w lesie - Część 2

Ciąg dalszy historii o niezwykłym morderstwie w lesie... W poprzednim odcinku: Pewnego letniego wieczora 1981 roku w niewielkiej duńskiej wiosce na północy Półwyspu Jutlandzkiego zaginęła 16-letnia dziewczyna. Trzy dni później odnaleziono ją martwą w pobliskim lesie. Została powieszona na linie przywiązanej do drzewa. Jej ciało częściowo zakrywały gałęzie i patyki pochodzące z runa leśnego. Dotychczas nie ma żadnych przesłanek, które wskazywałyby na potencjalnego sprawcę albo jego motyw. Policja nadal poszukuje mordercy.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
12/6/202227 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

#8 Morderstwo w lesie - Część 1

Pewnego letniego wieczora 1981 roku w niewielkiej duńskiej wiosce na północy Półwyspu Jutlandzkiego zaginęła 16-letnia dziewczyna. Trzy dni później odnaleziono ją martwą w pobliskim lesie. Została powieszona na linie przywiązanej do drzewa. Jej ciało częściowo zakrywały gałęzie i patyki pochodzące z runa leśnego. Nie ma żadnych przesłanek, które mogłyby wskazywać na potencjalnego sprawcę albo jego motyw.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
11/29/202230 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

#7 Profil Mordercy

22 lutego 1992 roku w Odense bestialsko zamordowano niewinną dziewczynę. Był to pierwszy przypadek, kiedy duńska policja podczas poszukiwania sprawcy skorzystała z pomocy psychologów. Ponadto był to pierwszy przypadek sporządzenia profilu sprawcy, z którego policja aktywnie korzystała podczas śledztwa... Posłuchajcie najnowszego odcinka Z Zimną Krwią. See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
11/22/202236 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

#6 Król Rockersów

Cofamy się w czasie do późnych lat 70. i wczesnych lat 80. ubiegłego wieku. W Kopenhadze i wielu innych miejscowościach położonych na duńskiej wyspie Seeland wyczuwa się niepokój spowodowany wojną Rockersów. Niels również należy do tego półświatka. Wraz z dwiema kochankami mieszka na gospodarstwie i znany jest jako król Rockersów. Za wysokimi murami z drutem kolczastym dzieją się rzeczy tak straszne, że wprost nie sposób sobie to wyobrazić. Wkrótce jednak opinia publiczna ma zostać skonfrontowana z najdrobniejszymi szczegółami – po tym, jak w twierdzy Rockersów zostanie zamordowany człowiek. See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
11/15/202234 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

#5 Zamachowiec Gamma - Część 2

Pod koniec lat 70. na jednym z osiedli niedaleko Kopenhagi eksplodowała bomba. To początek jednej z najbardziej niezwykłych spraw w najnowszej historii kryminalnej Danii. Krótko po pierwszej bombie wybucha kolejna. Ataki wywołały strach i terror w codziennym życiu mieszkańców Kopenhagi i wszyscy zadawali sobie pytanie: Kim jest ten przerażający zamachowiec? Czy jest sam? Czy za tym stoi kilka osób? Czy to akt szaleńca czy organizacji terrorystycznej? No i oczywiście - jaki jest motyw tych wszystkich eksplozji? See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
11/8/202229 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

#4 Zamachowiec Gamma - Część 1

Pod koniec lat 70. na jednym z osiedli niedaleko Kopenhagi eksplodowała bomba. To początek jednej z najbardziej niezwykłych spraw w najnowszej historii kryminalnej Danii. Krótko po pierwszej bombie wybucha kolejna. Ataki wywołały strach i terror w codziennym życiu mieszkańców Kopenhagi i wszyscy zadawali sobie pytanie: Kim jest ten przerażający zamachowiec? Czy jest sam? Czy za tym stoi kilka osób? Czy to akt szaleńca czy organizacji terrorystycznej? No i oczywiście - jaki jest motyw tych wszystkich eksplozji? See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
11/1/202232 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

#3 Gang fałszerzy pieniędzy

Jedno z największych fałszerstw, jakie kiedykolwiek miało miejsce w Danii, dotyczyło około 200 milionów koron w fałszywych dolarach. Innymi słowy 26 850 000 Euro. Posłuchajcie historii, w której grupie przestępców udaje się wyprodukować banknoty, które są tak podobne do oryginału, że nawet Secret Service jest pod wrażeniem ich jakości. Ale to nie wszystko... W tle również pojawia się międzynarodowy handel narkotykami. Fałszywe pieniądze umożliwiają gangowi zakup heroiny w Tajlandii, a następnie jej import. See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
10/25/202232 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

#2 Morderstwo Prezesa

W październiku 1993 roku w gminie Gentofte na północ od Kopenhagi dochodzi do morderstwa, które przyciąga uwagę mediów. Narzędzie zbrodni jest nietypowe, a ofiarą jest duński prezes międzynarodowej korporacji. Ponadto zbrodnia miała miejsce w ekskluzywnej dzielnicy mieszkalnej na przedmieściach Kopenhagi. Dla policji okoliczności, z którymi mają do czynienia w tej sprawie, są inne niż te, z którymi mieli do czynienia wcześniej... See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
10/18/202233 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

#1 Czarna Wdowa

W 1993 roku rozpoczynają się śledztwa w spektakularnej sprawie, która zakończy się dopiero na początku lat 2000. To sprawa o kobiecie, która niczym pająk w swojej sieci potrafi wciągać coraz więcej ludzi w swój konstrukt kłamstw i manipulacji. Posłuchajcie historii, która okazała się pod wieloma względami bezprecedensowa w historii duńskiej kryminalistyki. See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
10/11/202233 minutes, 49 seconds