Winamp Logo
Wysokie Obcasy Cover
Wysokie Obcasy Profile

Wysokie Obcasy

Polish, Cultural, 1 season, 365 episodes, 19 hours, 28 minutes
About
​"Wysokie Obcasy" to podcast Wysokich Obcasów, w którym w każdy piątek dziennikarki Wysokich Obcasów przedstawiają portrety niezwykłych kobiet, mających odwagę iść własną drogą, wyrażać swoje poglądy i stawać w ich obronie równie śmiało jak w obronie grup i środowisk narażonych na nierówne traktowanie lub wykluczenie. Rozmawiamy z ciekawymi ludźmi zaangażowanymi w sprawy kobiet o zjawiskach z obszaru psychologii, rozwoju osobistego, rodzicielstwa, zdrowia, seksu i ekologii. Relacjonujemy aktualne wydarzenia i zabieramy głos w debacie społecznej.
Episode Artwork

To nawet lepiej (Gościni: Joanna Chmura)

W życiu doświadczamy niepowodzeń, porażek, przeżywamy stratę. To normalne, jednak nie zawsze potrafimy sobie z tym radzić. A już obrócenie tych trudnych chwil w szansę, coś dobrego dla nas, wielu osobom wydaje się nierealne. Psycholożka Joanna Chmura, autorka książki "To nawet lepiej" opowiada, jak z trudnych życiowych sytuacji wyciągnąć coś dla siebie. Na podcast zaprasza Anna Woźniak, dziennikarka "Wysokich Obcasów"
3/29/202424 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Chirurżka czy pani chirurg? (Gościni: Martyna Zachorska - Pani od Feminatywów)

Dlaczego tak nas denerwuje określenie chirurżka? Czy nauczycielka cieszy się mniejszym prestiżem niż nauczyciel? I czy lubimy być pouczani językowo? Gościnią Agnieszki Urazińskiej, dziennikarki "Wysokich Obcasów", jest Martyna F. Zachorska znana jako Pani od Feminatywów, autorka książki pt. "Żeńska końcówka języka".
3/22/202426 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Najbliższa ciału jest tkanina (Gościni: Marta Kowalewska)

Najczęściej dotyka naszego ciała, dba o nasze ciepło, komfort, ubiera nasze domy. Tkanina to nie tylko odzież czy domowe tekstylia, ale też pełnoprawna dziedzina sztuki i jedno z najciekawszych obecnie mediów komunikacji artystycznej. "Polska Szkoła Tkaniny" to zjawisko znane od lat 60. - jego najważniejszymi przedstawicielami i przedstawicielkami są Magdalena Abakanowicz, Wojciech Sadley czy Krystyna Wojtyna-Drouet. Dziś tkanina artystyczna przeżywa swój renesans, młodym twórcom służy do wypowiedzi o dyskryminacji i przemocy. Daje przestrzeń, by poruszać tematy polityczne, ekologiczne i tożsamościowe. O jej niezwykłych możliwościach opowiada Marta Kowalewska, główna kuratorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, redaktorka najnowszej publikacji o tkaninie "Textile Textures. Multithreaded Narratives". Na podcast zaprasza Magdalena Kacalak, dziennikarka "Wysokich Obcasów".
3/15/202423 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Kim jest dzisiejsza superbohaterka? (Gościni: Justyna Wydrzyńska)

Superbohaterka. Tak nazwałyśmy nagrodę, którą wielu lat "Wysokie Obcasy" przyznają kobietom, które zmieniają świat na lepsze. Nasza Superbohaterka ma w sobie nieustępliwość, determinację i potrzebę działania. Czasem wychodzi z siostrami na ulicę, innym razem walczy z systemem samotnie, w domowym zaciszu. Z każdą wywalczoną zmianą, z każdym zmienionym prawem, mamy nadzieję, że to już, że walczyć więcej nie musimy. A tymczasem, końca tej walki nie widać. Dlaczego prawa kobiet to wciąż droga tak wyboista i daleka od celu? O tym porozmawiałyśmy z Justyną Wydrzyńską aktywistką aborcyjną, działaczką @AborcyjnyDreamTeam i Superbohaterką "Wysokich Obcasów" 2022. Zaprasza Magdalena Keler, dziennikarka "Wysokich Obcasów". _ Wybierz swoją superbohaterkę. Zagłosuj w naszym plebiscycie na wysokieobcasy.pl/supebohaterka, uzasadnij swój wybór i wygraj nagrodę. Twój głos ma supermoc. Na głos czekamy do 5 marca.
3/1/202416 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Odblokuj swój potencjał: Zacznij od siebie? Ale jak? (Gościni: Marta Iwanowska-Polskowska)

Co to znaczy zadbać o siebie? Jak się czujemy, kiedy zapominamy o swoich potrzebach? Czym jest symboliczna maska tlenowa, którą w razie awarii nakładamy w samolocie najpierw sobie, potem dziecku. O tym, że myślenie o sobie nie jest egoizmem, a podstawą dobrego samopoczucia i równowagi życiowej Anna Woźniak rozmawia z Martą Iwanowską-Polkowską, psycholożką, coach'ycą, autorką książki "#nażyć się
2/23/202424 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Lubić siebie - strategia tylko dla dojrzałych (gościni: Joanna Flis)

Zewsząd słyszymy, że mamy lubić siebie, a w ślad za tym idą rozmaite rady: polub siebie taką, jaka jesteś. Jesteś doskonała. Zadbaj o siebie: idź na manikiur albo wyjedź z koleżanką do SPA. Pytanie, czy mają szansę w ogóle zadziałać. Bo czy naprawdę jesteśmy doskonałe? Czy jesteśmy dobre bez względu na to, jak się zachowujemy? Czy upiększanie ciała rzeczywiście podnosi poczucie własnej wartości? O tym, czym jest prawdziwie dojrzałe lubienie siebie Natalia Waloch rozmawia z psycholożką Joanną Flis.
2/9/202426 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Odblokuj swój potencjał: Polubić siebie (Gościni: Katarzyna Kucewicz)

Czym tak naprawdę jest samoakceptacja? Dlaczego łatwiej myśleć o sobie złe rzeczy? Co to znaczy czułość wobec siebie? Jak pozbyć się wewnętrznego krytyka? Na czym budować swoją samoocenę? Gościnią Aleksandry Mijakoskiej-Siemion jest psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz.
1/26/202425 minutes
Episode Artwork

O DEI - idei, dzięki której będzie się nam lepiej pracowało (gościni: Ewa Sobiech)

Natalia Waloch rozmawia z Ewą Sobiech, starszą menedżerką budowania zaangażowania pracowników z firmy Philip Morris Polska. DEI (diversity, equity, inclusion) jest ideą odnoszącą się do strategii i działań mających na celu zwiększenie różnorodności, równości i integracji zarówno w miejscu pracy, jak i szerzej - w rozmaitych kręgach społecznych.
12/29/202321 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Jak nie marnować jedzenia, także w święta (Gościni: Sylwia Majcher)

Czy da się nie marnować jedzenia? Jak to robić? Czy powinniśmy kupować na zapas? Jak gotować potrawy świąteczne, żeby się nie zmarnowały? Jak poprawnie przechowywać warzywa i zioła? Czy zawsze trzeba przestrzegać dat ważności produktów spożywczych? Gościnią Oli Mijakoskiej-Siemion, dziennikarki WO, jest Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna, dziennikarka, autorka kilku książek, w tym bestsellera „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”.
12/22/202321 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Obcasem w szklany sufit. Kobiety w męskich zawodach

Już 15 grudnia poznamy wyniki plebiscytu "Nieustraszona w pracy", który w tym roku poświęcony jest kobietom w męskich zawodach. Natalia Waloch rozmawia z Moniką Jankowską-Rangelov, dyrektorką ds. włączania różnorodności i wyrównywania szans w firmie State Street, o stereotypach dotyczących kobiet i mężczyzn oraz o nierównościach wciąż obecnych na rynku pracy. Jak możemy próbować sobie z nimi radzić?
12/8/202321 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Odblokuj swój potencjał: Dlaczego mowa jest srebrem a milczenie złotem?

Dlaczego mowa jest srebrem a milczenie złotem? Gościnią Aleksandry Mijakoskiej-Siemion jest Taisja Laudy, twórczyni unikatowego programu "Formuła Geniuszu" i autorka książki "Moje życie z Mr. Good".
12/1/202319 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Odblokuj swój potencjał: Kiedy możemy zaznać spokoju?

Gościem Aleksandry Mijakoskiej-Siemion jest Tomasz Kryszczyński, psycholog, trener, doświadczony nauczyciel mindfulness. Czy naprawdę potrzebujemy spokoju? Kiedy go osiągamy? Czy spokój można pomylić z nudą? Co o nauce spokoju mówi mindfulness?
11/3/202324 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Wpiszmy urlop macierzyński w CV! (Gość: Paweł Jemioł)

Jak zachować równowagę między pracą a życiem osobistym? Dlaczego nie należy fetyszyzować nazw stanowisk? Czego możemy się nauczyć od nordyckiego i skandynawskiego modelu organizacji pracy? Czy pracownicy, którzy nie wychodzą z pracy, zawsze są najbardziej efektywni? Czego kobiety uczą się na urlopie macierzyńskim i dlaczego te umiejętności powinny być widoczne w CV? Co mężczyznom daje urlop ojcowski? I dlaczego nie powinniśmy generalizować, mówiąc o zaangażowaniu w pracę generacji Z? Gościem Anny J. Dudek jest Paweł Jemioł, ekspert firmy Nordea.
10/27/202328 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Jak być kobietą alfa w biznesie?

Gościnią Anny J. Dudek jest Joanna Kępczyńska, członikini zarządu E.ON Polska ds. finansowych. Co to znaczy być kobietą alfa? Jak być odważną w biznesie? Czy bycie kobietą na wysokich stanowiskach sprawia, że możemy działać niestandardowo? Jakie cechy są pożądane na eksponowanych stanowiskach?
10/20/202324 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Od przyjaźni do wspólnej firmy

Zaczęło się od rozmów o zdrowiu. Kiedyś szukały dobrych suplementów diety. Uznały, że wyprodukują je same. Łączą doświadczenia z branż medycznej, farmaceutycznej i technologicznej. Jak zakłada się start-up z przyjaciółką - opowiadają Nina Nicheska i Katarzyna Godlewska, szefowe Nikalab. Na podcast zaprasza Katarzyna Staszak
10/13/202326 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Odblokuj swój potencjał: Jak pozwolić sobie pomóc? (Gościni: Bożena Kowalkowska)

Aleksandra Mijakoska-Siemion rozmawia z Bożeną Kowalkowską, dziennikarką, autorką książek dotyczących odzyskiwania czasu o tym, w jaki sposób pozwolić sobie pomagać. Czy za pomoc zawsze trzeba się odwdzięczyć? Co może nam dać pomaganie, a co możemy uzyskać, kiedy pozwolimy sobie przyjąć czyjąś pomoc.
10/6/202320 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Zakupy na pocieszenie mogą być wartościowe. Zwłaszcza jeżeli łączą się z przeżyciami i czasem spędzonym z bliskimi

W którym momencie zakupów powinna się nam zapalić czerwona lampka? O tym Aleksandra Mijakoska-Siemion rozmawia z prof. Uniwersytetu SWPS dr hab. Agatą Gąsiorowską. - Kupując sobie kolejne rzeczy, nie tylko wydajemy dużo pieniędzy, ale też ponosimy koszta psychologiczne - mówi nasza ekspertka. Opowiada, co to są za koszta, kiedy zakupy stają się niebezpieczne, a kiedy są czymś pozytywnym i zdrowym.
9/29/202321 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Co zmieniło #metoo w polskim środowisku filmowym (Gościni: Urszula Dębska)

Anna J. Dudek rozmawia z Urszulą Dębską, aktorką o tym, co się dzieje, kiedy aktorka cierpi na depresję? Czy polskie środowisko filmowe zmieniło się przez #metoo? Czy w kinie wciąż możliwy jest romans?
9/22/202326 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Herstorie: przyprawiła rogi Henrykowi VIII - Katarzyna Howard

Henryk VIII nazywał ją różą bez kolców i klejnotem kobiecości, dziś powiedzielibyśmy, że młodsza o 32 lata żona była raczej symptomem kryzysu wieku średniego. Długo przedstawiano ją jako nimfomankę lub głupią małolatę, dziś pisze się o niej jako o ofierze podwójnych standardów i wykorzystywanym przez mężczyzn dziecku. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o żonie nr 5, Katarzynie Howard.
9/18/202337 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Kto powalczy o tytuł najlepszej biografii 2022 roku?

Gośćmi Wojciecha Szota są prof. Zbigniew Kadłubek, przewodniczący jury Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz", oraz dr Jan Baron, sekretarz nagrody. Rozmawiają o pięciu książkach, które znalazły się w finale konkursu, a także o tym, kim jest jego tajemniczy patron.
9/15/202326 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Być rodzicem: Gdy dziecko staje się wrogiem - bo czasem nie wystarczy kochać

"Macierzyństwo było spełnieniem moich marzeń. Stało się przekleństwem. Jestem dla swojego dziecka największym wrogiem. Tarczą, do której córka strzela. Oddałam jej wszystko, co miałam. Całą siebie. Dla córki jestem 'debilką', 'krową'. Jestem kucharką, sprzątaczką i bankomatem". Tak mówią rodzice w reportażu "Macierzyństwo stało się przekleństwem" opublikowanym w sierpniowym wydaniu Wysokich Obcasów. To opowieść o rodzicach, którzy są w rozpaczy, bo mają dzieci, które trudno kochać. A z burzy, która rozpętała się pod tekstem w komentarzach, wynika, że takich rodziców jak w reportażu i takich problemów jest wielu. Tylko o tym się nie mówi. Co robić, gdy miłość nie wystarcza, a dziecko staje się wrogiem? Dlaczego tak trudno czasem być z dzieckiem i je zrozumieć. Co zrobić, żeby nie stać się dla młodego człowieka żywą tarczą? Jak uniknąć błędów? A jeśli już sytuacja staje się dramatyczna, co zrobić? Jak przetrwać? W dzisiejszym odcinku podcastu "Wysokich Obcasów" "Być Rodzicem" Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler zaprosiły ekspertkę od trudnych tematów dr Ewę Woydyłło, psycholożkę, psychoterapeutkę, autorkę książek.
9/13/202339 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Herstorie: fotografka wojenna w wannie Hitlera - Lee Miller

Trudno powiedzieć, czy witalność oraz siłę charakteru rozwinęła mimo tragedii w dzieciństwie czy też z jej powodu. Dość, że szła przez życie tak, jakby niczego się nie bała, a wolty jakie wykonywała, zadziwiały świat. Kto bowiem spodziewałby się, że fotomodelka i muza artystów sama zostanie znakomitą fotografką zaprzyjaźnioną z surrealizmem? I dalej: że ta fotografka dotąd oddana formalnym eksperymentom i spędzająca życie na salonach z bohemą pewnego dnia włoży mundur oraz wielkie, żołnierskie buciory i z aliantami ruszy przez Europę? To ona jako jedna z pierwszych pokazała światu, że owszem, ludzie ludziom zgotowali ten los. Podchodziła z aparatem najbliżej jak się dało do wyzwalanych więźniów obozów koncentracyjnych, stosów kości oraz ciał, których naziści nie zdążyli się pozbyć. Do historii przeszło jej zdjęcie w wannie Hitlera, ale o niebo ciekawsza jest opowieść o tym, jak się w niej znalazła. W dzisiejszym odcinku Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Lee Miller
9/11/202334 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Odblokuj swój potencjał: Jak mówić o sobie dobrze?

Czy wypada mówić dobrze o sobie? Mówi się, że trzeba być skromnym i za dużo się nie chwalić. Są jednak sytuacje, kiedy to jest bardzo potrzebne. "Warto wiedzieć, w czym jesteśmy dobrzy i jak możemy to wykorzystać. I musimy wyczuć, kiedy, komu i jak dobrze o sobie mówić" - mówi gościni Oli Mijakoskiej-Siemion, Taisja Laudy, twórczyni unikatowego programu "Formuła Geniuszu" i autorka książki "Moje życie z Mr. Good".
9/8/202319 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Być rodzicem: Sam w domu, sama na wakacjach, czyli granice samodzielności dziecka

Zniknięciem małżeństwa z Warszawy żyła przez dwa miesiące cała Polska. Rodzice, zanim wyjechali w podróż tylko we dwójkę, zostawili dla nastoletnich synów krótki list: "Jesteście dzielni. Poradzicie sobie". Rozgorzała ogólnopolska dyskusja, która głównie toczyła się wokół beztroski rodziców, mało kto jednak zadawał sobie pytanie: a co, jeśli te dzieci mogły już same zostać? A prawo jest w tej kwestii zawiłe. I o ile w przypadku starszych nastolatków, rodzice zakładają po prostu, że faktycznie sami sobie poradzą, tak sytuacja komplikuje się w przypadku dzieci młodszych. Co z samodzielną mamą, która musi wyjść wyrzucić śmieci, a dwulatek przecież w tym czasie smacznie sobie śpi? Co z absurdalnymi adnotacjami w blokach o tym, że do 12. roku życia trzeba jeździć z dzieckiem windą? Czy dojrzałą nastolatkę można zostawić w domu z kilkuletnim rodzeństwem? Dlaczego 7-latek za naszą zgodą może samodzielnie wrócić ze szkoły, ale w domu zostawić go już samego nie możemy? Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska rozmawiają z adwokatką Patrycją Kasicą, specjalistką od spraw rodzinnych.
8/30/202326 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Mała wielka sędzia - Ruth Bader Ginsburg

Prawo studiowała w czasach, kiedy dziekan pytał (nielicznych) studentek, czemu zajmują miejsce mężczyzn. Wyspecjalizowała się w dyskryminacji ze względu na płeć: najpierw jako prawniczka broniąca praw klientek przed Sądem Najwyższym, potem jako sędzia tegoż Sądu - druga kobieta w historii na tym stanowisku. W dzisiejszym odcinku Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Ruth Bader Ginsburg.
8/21/202341 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Czy środowisko lekarskie sprzyja karierom kobiet

Anna J. Dudek, dziennikarka "Wysokich Obcasów" pyta dr n. med. Katarzynę Zych-Krekorę, pediatrkę, specjalistkę echokardiografii serca, ultrasonografkę płodu o pracę kobiet i mężczyzn w środowisku lekarskim, jak łączyć pracę z życiem zawodowym, czy lekarze znajdują się w lepszej sytuacji niż lekarki.
8/18/202331 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Być rodzicem: Co z tymi zębami? Dziecko u stomatologa

Mamy coraz lepsze samochody, coraz bardziej markowe ubrania i pięknie urządzone domy. A w nich - zadbane dzieci. Tylko gdy te dzieci otworzą buzię - jest dramat. Na początku XXI w. łódzkie 12-latki miały przeciętnie trzy-cztery zęby zaatakowane próchnicą. Teraz jest to średnio siedem-osiem zębów do leczenia. Dzieci ze zdrowymi zębami zdarzają się sporadycznie. Dziś porozmawiamy o zębach naszych dzieci. Ze statystyk wynika, że już 15-20 proc. dzieci zaczynających przedszkole ma próchnicę. Połowa przedszkolaków ma zepsute zęby. A wśród dzieci, które przedszkole kończą, to już grupa 70 proc. Gabinet stomatologiczny w szkole to rzadkość. Zaledwie co dziesiąte polskie dziecko, które ukończyło ósmy rok życia, nie ma zepsutych zębów. Z najnowszych danych wynika też, że wśród 13-latków nawet 98 proc. dzieci ma próchnicę. I nie ma co robić badań - wiemy, że wciąż się boimy dentysty. My dorośli, na pewno. Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler zapraszają do rozmowy eksperta, który podpowie, jak o zęby dbać i co zrobić, żeby dzieci nie bały się dentysty. To dr Jacek Pypeć, specjalista stomatologii wieku dziecięcego, pracuje w Zakładzie Stomatologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
8/16/202333 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Głos najbardziej gorszącej piosenki świata - Jane Birkin

Jej kariera – a nagrała wiele płyt i zagrała w 80 filmach - była równie nonszalancka, jak jej styl, podejmowała wyzwania i eksperymentowała tak, jakby nie miała nic do stracenia. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Jane Birkin.
8/14/202341 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Herstorie: tyle wygrać na rozwodzie - Anna z Kleve

Król zamówił jej portret i się zakochał, ale na żywo go rozczarowała. "Nie podoba mi się!", ogłosił, i ekspresowo się rozwiódł. Do historii przeszła jako "flandryjska klacz", brzydka, odrzucona, trochę śmieszna, a trochę żałosna. Ale czy aksamitny rozwód i szczodra odprawa to naprawdę taki straszny los dla żony Henryka VIII? W dzisiejszym odcinku Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o małżonce nr 4., Annie z Kleve.
8/7/202339 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Odblokuj swój potencjał: Jak celeberować codzienność? Rozmowa z Bożeną Kowalkowską

Małe szczęścia. Małe gesty i drobne chwile, które tworzą nasze dni. Trzeba się zastanowić, co mi sprawia przyjemność i co ja lubię? Mała kawa, kwiaty w domu, świeża pościel, ulubiona herbata z rozmarynem... Jak dostrzegać miłe chwile w codziennym życiu? W ramach programu "Odblokuj swój potencjał" Aleksandra Mijakoska-Siemion rozmawia z Bożeną Kowalkowską, autorką poradników nt. organizowania czasu.
8/4/202318 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Być rodzicem: Czy odpoczynku można się nauczyć?

Wakacje dla wielu z nas zamiast odpoczynkiem stają się stresującym przeżyciem. Szczególne miejsce w tym szeregu zestresowanych zajmują rodzice małych i nastoletnich dzieci. Bo jak tu odpocząć, kiedy każde chce iść w inną stronę? Kiedy maluch non stop płacze, starsze nie chce iść na plażę, bo to nuda, a średnie nie zje nic w restauracji, bo "nie mają kotlecika". Jak w tym wszystkim zapomnieć o pracy i problemach dnia codziennego? A przecież też po to na te wakacje uciekamy. A może dobrym pomysłem są wakacje tylko we dwoje? Albo wręcz w pojedynkę, kiedy nasze urlopowe plany rozjeżdżają się nawet z marzeniami współmałżonka? Jak wyzbyć się poczucia winy, że przecież najpierw muszę zająć się innymi? O nauce odpoczynku Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska rozmawiają z psychologiem Michałem Wiatrowskim.
8/2/202324 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Hestorie: Powstanka Maja

Do powstania mknęła z wakacji na dachu pociągu. Miała zaledwie 16 lat, ale w przeciwieństwie do wielu uczestników warszawskiego zrywu nie była bojowniczką amatorką. 1 sierpnia 1944 r. miała za sobą już półtora roku w służbie AK, zaliczone kursy łączności, sanitariatu, strzelania, a nawet kurs na kierowcę. Dekady później potrafiła wyrecytować, jak zbudowany jest silnik. Miała dużo szczęścia, wiele razy umknęła śmierci. Przez to, że spóźniła się na wartę, nie rozerwała jej mina samobieżna. Raz stała już pod murem pod lufami niemieckich karabinów, a jednak uszła z życiem. Chciała być architektką albo dziennikarką, ale w powstaniu - gdy tak wiele razy nie mogła komuś pomóc, bo nie umiała - zdecydowała, że zostanie lekarką. Przepracowała 60 lat jako chirurżka i urolożka, praktykowała nie tylko w Polsce, ale też w Indiach. Nie lubiła, gdy powstanie warszawskie potępiano w czambuł, uważała, że dzięki niemu Polacy pokazali, że nie da się ich całkiem i na trwałe zniewolić. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Eleonorze Galicy-Zarembie, ps. "Maja", a później zapraszają na rozmowę z Julią Radziwiłł-Fido, wnuczką powstanki.
7/31/202345 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Jane Seymour - ta, której Henryk VIII nie skrócił o głowę

Z pierwszą żoną się rozwiódł, drugą skrócił o głowę, trzecia miała być miłością życia Henryka VIII. Do historii przeszła jako "ta dobra", łagodna i pokorna. Ale to tylko pozory, bo pod skromnie spuszczonym wzorkiem Jane Seymour kryła się także ambicja i bezwzględność. Na podcast zapraszają Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk, dziennikarki "Wysokich Obcasów".
7/24/202334 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Wewnętrzny krytyk (a może krytyczka) w pracy

Czy wewnętrzny krytyk/krytyczka mogą nam pomóc? Czy jego/jej głos odzywa się w momencie zmiany? Jak poradzić sobie z syndromem oszusta/oszustki? Kiedy się zatrzymać w rozwijaniu swoich kompetencji? Ile kursów to za dużo? Dlaczego kobiety na kierowniczych stanowiskach zaczynają zachowywać się jak mężczyźni? Co tracą? Jak to zmienić? Jak rozpoznać swoje mocne strony? Czy w polskich miejscach pracy jest miejsce na emocje i czułość? Anna J. Dudek, dziennikarka "Wysokich Obcasów", rozmawia z Dagmarą Seligą, ekspertką zdrowia psychicznego pracowników w programie MultiLife, współpracującą z Benefit Systems, partnerką w firmie doradczej Fluent.
7/21/202322 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Być rodzicem: Samodzielne matki mają głos - i prawo do szczęścia

Co piąte dziecko w Polsce wychowywane jest przez jedno z rodziców - najczęściej przez matkę. Coraz więcej związków się rozpada. Samodzielne rodzicielstwo niesie ze sobą bagaż odpowiedzialności, zmagań z codziennością, także materialną, czasem poczucia winy. Często jednak, ważniejsze niż trud, bywa wyzwolenie. Może być ciężej. Ale to wcale nie oznacza, że rozstając się z partnerem nie unieszczęśliwiamy dziecka. Jak wyzwolić się z poczucia winy? Jak pomóc dziecku? Jak unikać błędów? I w końcu - jak dać sobie prawo do zadbania o własne potrzeby? O to w podcaście Być Rodzicem Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler pytają Agnieszkę Czajkowską-Wendorff, psycholożkę, psychoterapeutkę, mówczynię motywacyjną.
7/19/202329 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Herstorie: "Idę się przejść", powiedziała wnukom. 3500 km przez góry. Emma Gatewood

Założyła trampki, przez ramię przewiesiła ważący 8 kg worek i ruszyła w trasę. 3500 kilometrów przez góry i doliny ledwo wytyczonym szlakiem Appalachów. 67-letnia matka jedenaściorga, babcia dwudziestki trójki i prababcia dwójki właśnie zaczynała przygodę życia. Rodzinie powiedziała, że idzie się przejść. W dzisiejszym odcinku Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają herstorię Emmy Gatewood.
7/17/202331 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Męska końcówka: Jak się zdobywa Koronę Wodospadów Ziemi

Arkadiusz Gruszczyński, dziennikarz "Gazety Wyborczej", rozmawia z Dariuszem Pachutem, podróżnikiem i trenerem o zdobywaniu najwyższych wodospadów świata, współpracy zespołowej, sportach ekstremalnych, pasji do podróżowania i stawianiu sobie poprzeczki coraz wyżej.
7/14/202319 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Herstorie: dla niej Henryk VIII porzucił papieża - Anna Boleyn

"Jeśli chcesz mnie mieć, musisz założyć mi na palec obrączkę, a na głowę koronę", powiedziała królowi Anglii. "W przeciwnym razie, cóż, możemy zostać przyjaciółmi". Zakochany - i potrzebujący syna - władca przyjął jej warunki. Rozwiódł się z pierwszą żoną, a przy okazji z Rzymem. Ale nowa królowa zapłaciła bardzo wysoką cenę za swoją ambicję… W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o drugiej żonie Henryka VIII, Annie Boleyn.
7/10/202351 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Odblokuj swój potencjał: Medytacja. Od czego zacząć?

Medytacja to ćwiczenie, które rozwija mindfulness. Mindfulness to świadomość bieżącego doświadczania w najszerszym znaczeniu. Od czego zacząć praktykę medytacji? Przede wszystkim od nastawienia i gotowości do pracy nad sobą. Należy też zastanowić się nad nauczycielem lub grupą - to może pomóc. Ważne jest też ciało. Wygodna pozycja jest kluczem do sukcesu skupienia się na sobie. Istotne jest też otoczenie - medytacja nie uda nam się w hałasie. "Mindfulness to praca na emocjach, na ciele i na nawykach. Ludzie myślę, że szybki kurs medytacji zmieni ich życie. To tak nie działa. Mindfulness to długotrwała praca nad sobą i zmiana nawyków. Potrzebna jest wytrwałość i wysiłek" - mówi w dzisiejszym odcinku gość Aleksandry Mijakoskiej-Siemion, Tomasz Kryszczyński, psycholog, trener i nauczyciel mindfulness.
7/7/202321 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Być rodzicem: Dajcie dzieciom głos!

Dzieci i ryby głosu nie mają. Tak mówili nasi dziadkowie i rodzice. Dziś coraz rzadziej słyszymy to przysłowie, ale wciąż wiele z nas tak niestety myśli. A tymczasem dzieci to najlepsi ludzie, jacy zamieszkują planetę Ziemia. I chyba jedyni, którzy mogą tę planetę uratować. Ze swoją uważnością, wrażliwością, otwartym sercem i świeżym spojrzeniem na świat. Dzieci mówią, jak jest, szczerze, prosto w oczy. Są świetnymi obserwatorami i ufnie dzielą się swoją mądrością. Często widzą zdecydowanie więcej niż my, dorośli. Dlaczego więc tak rzadko oddajemy im głos? O to w dzisiejszym odcinku Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler pytają Katarzynę Stoparczyk, dziennikarkę radiową i telewizyjną, autorkę projektu "Dajcie nam głos! Kasia Stoparczyk i Dzieci"
7/5/202330 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Happy Birthday to us! Herstorie WO mają 2 lata - odcinek urodzinowy

Zaczęło się od tego, że obie pisałyśmy o kobietach obu nam zgrzytało, że tak mało w przestrzeni publicznej mówi się o naukowczyniach, artystkach, lekarkach, podróżniczkach, władczyniach czy astronautkach, które nie tylko dawały światu wspaniałe wynalazki, dzieła sztuki, zmiany ustrojowe i inne dobra, ale przede wszystkim - często za wysoką cenę - wyrąbywały w dżungli patriarchatu ścieżkę dla kolejnych pokoleń kobiet. A że obie lubimy nowe wyzwania, postanowiłyśmy robić podcast i tak powstały Herstorie Wysokich Obcasów, które właśnie świętują drugie urodziny. W jubileuszowym odcinku opowiadamy o naszej dziennikarskiej kuchni, swoich pasjach i fascynacjach, ulubionych książkach i ukochanych bohaterkach, których herstorie znajdziecie w naszym archiwum, liczącym już kilkanaście odcinków.
7/3/202353 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Czy podział na męskie i kobiece zawody ma sens?

Wiele kobiet ma tzw. syndrom oszustki. Czujemy się niewystarczająco dobrze, mamy poczucie, że coś nam się udało przypadkiem, a nie, że na coś zasłużyłyśmy naszą ciężką pracą. Czy podział na męskie i kobiece zawody nie jest już archaiczny? Czy to środowisko, które było zarezerwowane dla mężczyzn się feminizuje? Czy w środowisku zdarzają się sytuacje, w których kobiety czują się źle traktowane? Jak się to wszystko zmienia? W dzisiejszym odcinku Anna J. Dudek rozmawia z producentką filmową Ewą Jastrzębską.
6/30/202321 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Przez harem na porodówkę. Pierwsza polska lekarka z dyplomem Anna Tomaszewicz-Dobrska

"Precz z Polski z dziwolągiem kobiety-lekarza!", "Nie kraj trupów! Nie zatracaj swej godności niewieściej!". To tylko niektóre z haseł, jakie słyszała, gdy wróciła do Warszawy jako pierwsza w historii polska lekarka z dyplomem. Doktorzy ani myśleli przyjąć ją do towarzystwa lekarskiego: kobiety przecież mają za małe mózgi, boją się krwi, a poza tym, jak mogą normalnie pracować, skoro co miesiąc "chorują". Mówi się, że jak zamykają drzwi, trzeba wejść oknem. Ona do zawodu weszła przez... harem. A jak już weszła, to zrobiła rewolucję, która zaczęła się od wietrzenia sal, mycia rąk i wyrugowania praktyk takich jak obkładanie brzuchów ciężarnych śledziami, a skończyła tym, że Polki zaczęły bezpiecznie rodzić, bo drastycznie spadła śmiertelność okołoporodowa zarówno kobiet, jak i noworodków. Ach, i dokonała pierwszego w Polsce cesarskiego cięcia. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Annie Tomaszewicz-Dobrskiej
6/26/202348 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?

Co jest pierwszą reakcją, gdy spotykamy się z cierpieniem psychicznym naszych bliskich? "Strach i lęk są normalne, bo martwimy się o najbliższych. Na szczęście nasze emocje się zmieniają i powoli znika typowy dla starszych pokoleń wstyd. Osoby w kryzysie psychicznym zaznaczają, że najważniejsza dla nich jest po prostu obecność bliskich. Chodzi o bycie obok i brak oceny. Nie należy próbować terapeutyzować drugiej osoby" - mówi w rozmowie z Urszulą Pieczek Anna Cyklińska, psychoedukatorka, psycholożka, autorka książki "Przewodnik po emocjach. Jak lepiej rozumieć własne uczucia" i ambasadorka akcji "Wyborczej" "Żyć lepiej".
6/23/202321 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Być rodzicem: Wakacyjny przewodnik: nicnierobienie, dziecko samo w domu i pierwszy obóz nastolatka

Dzieci na wakacje czekają z utęsknieniem. Dla dorosłych to logistyczne wyzwanie. Bo lipiec i sierpień to nie tylko czas chwilowego odpoczynku na urlopie. To także coroczny problem z zaplanowaniem dwóch miesięcy bez szkoły czy przedszkola. Półkolonie, wyjazd do dziadków, obóz, a może nuda w domu z pracującym rodzicem obok? Kiedyś dzieci biegały całe wakacje po podwórku z osiedlową bandą. Dziś ze wszystkich sił staramy się otoczyć je bezpiecznym kokonem i aktywnie zapełnić każdą godzinę dnia. Może jednak lepiej, kiedy pozwolimy dzieciom na "nicnierobienie"? I uznamy, że wakacje same się ułożą? A jeśli już wysyłamy pociechy na wojaże, to jak ich do nich przygotować bez popadania w przesadę? Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska rozmawiają z dr Martą Majorczyk, psycholożką, pedagożką i doradczynią rodzinną.
6/21/202329 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Najsłynniejsza pierwsza żona - Katarzyna Aragońska

Była wierna, posłuszna i strategicznie ślepa na jego kochanki, jak na katolicką królową przystało. Dała mężowi wszystko, z wyjątkiem dziedzica. Ale kiedy król postanowił wymienić ją na młodszy model, powiedziała: NIE. Nie dała mu rozwodu, więc wziął rozwód z Watykanem. W dzisiejszym odcinku Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Katarzynie Aragońskiej, pierwszej żonie Henryka VIII.
6/19/202341 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Santorski: Nowoczesne środowisko pracy to nie folwark, a laboratorium - jest w nim miejsce na błędy i eksperymenty

Anna J. Dudek z "Wysokich Obcasów" rozmawia z Jackiem Santorskim, psychologiem, inwestorem, trenerem biznesu i założycielem Akademii Psychologii Przywództwa o tym, że nowoczesne środowisko pracy powinno przypominać "laboratorium, gdzie jest miejsce na eksperymenty i błędy, a nie fabrykę czy folwark", o tym, że "cechą charakteryzującą nowoczesnych menadżerów jest przede wszystkim empatia", a także o tym, co w podejściu do pracy zmieniły pandemia, inflacja, generacja Z i algorytmizacja.
6/16/202323 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Dlaczego Polki umierają na porodówkach i co robić, żeby przestały

Izabela z Pszczyny, Justyna z Wodzisławia Śląskiego, Marta z Katowic, a teraz Dorota z Nowego Targu: kolejna kobieta nie żyje, bo szpital zwlekał z przerwaniem jej ciąży. Dwie inne pacjentki wyegzekwowały aborcje, ale wymagało to interwencji aktywistek, posłanek oraz telewizji. Kto odpowiada za kryzys na polskich porodówkach: prawo, wyrok Trybunału Konstytucyjnego, rząd, lekarze, Kościół, a może media? Katarzyna Wężyk rozmawia z Kamilą Ferenc, prawniczką Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
6/13/202336 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Pierwsza prezydentka na świecie - Vigdis Finnbogadottir

Każdy Islandczyk w odpowiednim wieku pamięta, co robił 24 października 1975 r. Tego dnia w okienkach w bankach musieli usiąść menedżerowie wyższego szczebla, bo do pracy nie przyszły kasjerki. Odwołano loty, gdyż przy bramkach nie stawiły się stewardessy. Tysiące ojców przyszło do biur i magazynów z dziećmi, gdyż zastrajkowały nauczycielki i przedszkolanki. W strajku kobiet wzięło udział 90 proc. pracujących zawodowo Islandek oraz gospodynie domowe. To bezprecedensowe wydarzenie utorowało drogę kobiecie, która do historii przeszła jako pierwsza na świecie prezydentka wybrana w powszechnych wyborach. Wystartować w wyścigu o urząd zdecydowała się po telegramie od rybaków z kutra łowiącego dorsza na północnych wodach: "Domagamy się, żeby pani kandydowała". Wygrała, będąc chwilowo bezrobotną samotną matką adoptowanej dziewczynki. Rządziła przez 16 kolejnych lat, tak długo, że mali islandcy chłopcy pytali, czy mężczyzna też może być prezydentem. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Vigdis Finnbogadottir.
6/12/202342 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Odblokuj swój potencjał. Czy można nie wiedzieć? Rozmowa z Bożeną Kowalkowską

Co zrobić, gdy zapytani o coś nie znamy odpowiedzi? Jak wybrnąć z kłopotliwej sytuacji? Czy możemy zwyczajnie przyznać się do niewiedzy? A co w przypadku, gdy „nie wiem” oznacza niepodejmowanie decyzji? W ramach programu „Odblokuj swój potencjał” Aleksandra Mijakoska-Siemion rozmawia z Bożeną Kowalkowską, autorką poradników nt. organizowania czasu.
6/9/202316 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Przemoc położnicza. Dlaczego tak często rodzącej towarzyszy przemoc i pogarda?

Dzięki rozwojowi medycyny możemy skutecznie walczyć z niepłodnością, techniki ultrasonograficzne pozwalają skuteczniej niż kiedykolwiek badać płód. Mamy coraz piękniejsze szpitale i coraz bardziej nowoczesny sprzęt medyczny i świetnie wykształcony personel. Co z tego, skoro wciąż na tych pięknych porodówkach kobiety słyszą "nie drzyj się, musi boleć", a w najintymniejszych chwilach czują się poniżone, pominięte, niewystarczające. O porodach mówi się najczęściej w aspekcie medycznym. Albo się o nich nie mówi. "Najważniejsze, że dziecko zdrowe" - słyszą kobiety. I same często to powtarzają. Pewnie, że to ważne. Ale poród i to, co działo się z kobietą w tym czasie, bywa bagażem, który pozostaje na resztę życia. Może wzmacniać, uskrzydlać. Ale może też boleć. Wie tym dobrze nasza gościni, Justyna Dąbrowska, autorka książki "Przeprowadzę cię na drugi brzeg - rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu". Na podcast zapraszają Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska.
6/7/202329 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Królowa Krystyna: oddała koronę, bo nie chciała być żoną

Przy urodzeniu pomylono jej płeć, a o jej seksualność do dziś spierają się historycy. Wychowywano ją na króla. Pasowało jej to: kobiecymi zajęciami gardziła, wolała polowania, konie i debaty. Chciała uczynić ze Sztokholmu “Paryż Północy”, ale zabrakło jej pieniędzy i wytrwałości. Udało jej się za to zabić Kartezjusza: filozof przeziębił się w nieogrzewanej komnacie i zmarł. Królowaniem znudziła się szybko - obowiązki były nudne, poddani niewdzięczni, no i cały czas naciskali, żeby wyszła za mąż i rodziła następców, a na to nie miała ochoty. W wieku 27 lat abdykowała na rzecz kuzyna, przeszła na katolicyzm i przeprowadziła się do Rzymu. A to był dopiero początek życia pełnego przygód, spektakularnie nieudanych intryg, samobójczych fochów, romansów z dwórkami i kardynałami, a nawet zbrodni… W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o królowej Krystynie.
6/5/202349 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Chcemy całego życia! Pisarka, flirciara, skandalistka Zofia Nałkowska

Jako 15-latka pisała: “Świat dzieli się na smutną szlachetność i rozkoszny brud. Kobiety mają do wyboru jedno lub drugie, mężczyznom wolno swobodnie przemieszczać się od jednego do drugiego". Zazdrościła im "prawdziwej, wesołej, zwierzęcej miłości, tych orgii, które dla kobiety są przejściem Rubikonu, a dla mężczyzny - fragmentem w życiu". Jej słynny okrzyk "Chcemy całego życia!" nie wywołał skandalu dlatego, że żądała dla kobiet równości w życiu publicznym, lecz dlatego, że żądała jej w łóżku. Chciała kochanków, orgazmów, nie chciała wstydu i macierzyństwa. Ach i jeszcze powiedziała paniom z towarzystwa, że w zasadzie nie ma różnicy między nimi a prostytutkami. Ale bynajmniej nie była tylko skandalistką. Jej umysł był wybitny, a patrzenie na świat bezlitośnie realistyczne. Nigdy nie umiała zamydlić sobie oczu: ani na niewiernych mężów, ani na polski antysemityzm, ani na swoje własne starzenie się, które nazywała zdychaniem. Była pionierką powieści psychologicznej, pierwszą damą literatury, uwielbianą na salonach lwicą, feministką nie bardzo lubiącą kobiety, niezależną kobietą wielbiącą tyranów i nonkonformistką, która poszła na układ z komuną. Pozostaje bodaj najbardziej skomplikowaną i barwną postacią, jaką kiedykolwiek miał polski światek literacki. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Zofii Nałkowskiej.
5/29/20231 hour, 1 minute, 12 seconds
Episode Artwork

Być rodzicem: Matczyne lęki

Lęk o dziecko pojawia się nawet wcześniej niż ono samo na tym świecie. Już w ciąży mamy muszą zmierzyć się z obawami o zdrowie płodu, a zaraz po narodzinach wydaje nam się, że już nigdy nie zmrużymy oka, bo będziemy nieustająco pilnować naszego malucha. Z czasem pewne lęki mijają, pojawiają się za to nowe. Czy moje dziecko zdobędzie przyjaciół? Czy bezpiecznie wróci z pierwszej wycieczki bez rodziców? Czy to już ten moment, kiedy może samo poradzić sobie z powrotem do domu ze szkoły? Czy będzie szczęśliwe? Mamy mają swoje lęki, ojcowie zwykle je tonują. Czasem jednak nawet oni nie potrafią wyciszyć wszystkich naszych strachów. Dzielimy się w tym odcinku z Wami naszymi lękami i próbujemy Was przekonać, że większość naszych obaw... tylko tak strasznie na pierwszy rzut oka wygląda. Na podcast zapraszają Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler.
5/24/202329 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Herstorie: uznana za wariatkę, bo sprzeciwiała się mężowi - Elizabeth Packard

"Mam własny umysł i wolę, i takie samo prawo do opinii jak mój mąż” - uważała. Mąż tego zdania nie podzielał. "Wydaje się dziwnie zdeterminowana, by postawić na swoim, co musi oznaczać, że jest szalona” - uznał i zamknął ją w zakładzie dla chorych psychicznie. Bo mógł. Bo amerykańskie prawo w 1860 r. dawało mu taką możliwość. Jej z kolei nie pozwalało nawet na odwołanie się od tej decyzji. Zdiagnozowano u niej tzw. moralne szaleństwo, czyli zachowanie niezgodne z normami przypisanymi jej płci. W zamknięciu spędziła trzy lata. Gdy wyszła, wzięła się do udowadniania, że ona jest zupełnie normalna, za to chore jest prawo dające mężom taką władzę nad żonami. W dzisiejszym odcinku "Herstorii Wysokich Obcasów” Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Elizabeth Packard.
5/22/202342 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Z menopauzą do apteki

Problemy ze snem, uderzenia gorąca, spadek energii - o takich objawach słyszą farmaceutki od kobiet w okresie menopauzy. Apteka to często pierwsze miejsce, w którym kobiety mówią o swoich dolegliwościach. Często nie kojarzą, że mogą one wiązać się z menopauzą. Co mogą doradzić farmaceutki? Czym są fitoestrogeny? Jakie preparaty powstały specjalnie z myślą o zmianach hormonalnych zachodzących w okolicach 50. roku życia? Odpowiadają farmaceutki. Na podcast zaprasza Katarzyna Staszak.
5/19/202324 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Herstorie: nie tylko dziewczyna Anielewicza - bohaterka z getta Mira Fuchrer

O mały włos do historii przeszłaby jako "dziewczyna Anielewicza". Tak bowiem mówili o niej ci, którzy przeżyli powstanie w gettcie: taka ładna, jasna dziewczyna, co chodziła z Mordechajem. Na szczęście herstoryczne poszukiwania zataczają coraz szersze kręgi i objęły również ją. Dzięki temu wiemy, że była poważna, choć lubiła się śmiać, mówiła dobitnie zawsze zachrypniętym głosem i bardzo lubiła nosić granatowy beret. Oraz - co ważniejsze - że była nieludzko wprost odważna, jako łączniczka codziennie ryzykując życie. To jej Żydzi w gettach w całej Polsce zawdzięczali dostęp do wiarygodnych informacji, bo to ona narażała się każdego dnia, trzymając w mieszkaniu przy Pawiej radioodbiornik. Wreszcie to ona napadła na Judenrat i zrabowała 100 tys. zł dla żydowskiego podziemia. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o bohaterce z warszawskiego getta Mirze Fuchrer, a ich gościnią jest Monika Tutak-Goll, która pomogła tę niezwykłą postać ocalić od zapomnienia.
5/15/202345 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

"Mamo, ta książka jest nudna, nie ma obrazków!" Dlaczego ilustracje w książkach dla dzieci są tak ważne?

"Krzyczące" kolorem, ale też stonowane, wręcz minimalistyczne. Często nierealistyczne, wręcz surrealistyczne. Nie ma jednego, dobrego przepisu na dobry rysunek dla dzieci. Który - wbrew obiegowej opinii - wcale nie ma być jedynie dodatkiem do treści. Bo ilustracje w książkach dla dzieci są nie tylko dopełnieniem narracji, tworzą też odrębną historię. To dzięki nim dziecko wchodzi w świat sztuki, rozwija w sobie poczucie estetyki i staje się wrażliwe na piękno. Ale też rozwija fantazję i kreatywność. O tym, jak stworzyć rysunek idealny i jak trudne jest ilustrowanie dla dzieci, opowiada nam Emilia Dziubak, autorka ilustracji do bestsellerowych książek "Proszę mnie przytulić" i "Rok w lesie", która zasiada w jury konkursu Piórko. Na podcast zapraszają Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska.
5/10/202330 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Ayn Rand - chciwość jest dobra

Miała pięć lat, kiedy obiecała sobie: "pewnego dnia będę miała wszystko, czego tylko chcę. I nikt mnie nie zmusi, żebym się tym dzieliła". Rosyjska Żydówka, która dorastała po rewolucji październikowej, stworzyła najbardziej amerykańską i kapitalistyczną filozofię (o ile można to nazwać filozofią): obiektywizm. Jej przesłanie sprowadza się do tego, że "chciwość jest dobra, a egoizm jeszcze lepszy". Wyłożyła ją w dwóch tysiącstronicowych cegłach, "Źródle" i "Atlasie zbuntowanym". Każda opowiada historię nadczłowieka, który odmawia dzielenia się swoją pracą i talentem z plebsem i biurokratami, oraz kobiety, która przyjemność znajduje w poddaniu się silniejszemu mężczyźnie. Obie były bestsellerami. W swoich książkach stawiała na ołtarzu indywidualizm i samodzielne myślenie, prywatnie wyrzucała z grona uczniów każdego, kto choćby minimalnie się z nią nie zgodził. A najbardziej podpadł jej "intelektualny dziedzic". Za romans z inną kobietą. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Ayn Rand.
5/8/202353 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Odblokuj swój potencjał. Smutek i poczucie żalu. Dlaczego mogą nas rozwijać? Rozmowa z Tomaszem Kryszczyńskim

Smutek jest dla nas informacją i sygnałem, że coś się dzieje. Oczywiście długotrwały smutek może przekształcić się w depresję, która jest zabójcza. Jak za pomocą mindfulness radzić sobie z emocjami? Mindfulness pomaga ludziom w radzeniu sobie ze smutkiem, żeby nie następowały nawroty epizodów depresyjnych. W ramach programu "Odblokuj swój potencjał" Aleksandra Mijakoska-Siemion rozmawia z Tomaszem Kryszczyńskim, psychologiem, trenerem i nauczycielem mindfulness.
5/5/202320 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Herstorie: gdy najwięksi świata bali się udzielić wywiadu - Oriana Fallaci

Jako nastolatka działała z ojcem w ruchu oporu. Przenosiła ulotki i meldunki, raz nawet granat ukryty w sałacie. Po tym okresie życia została jej nienawiść do faszyzmu, przed którym zawsze będzie ostrzegać, oraz miłość do wojny, na którą latami będzie się pchać. Choć karierę dziennikarską zacznie od pisania o celebrytach, szybko skorzysta z szansy i zostanie korespondentką wojenną. Spędzi całe tygodnie Wietnamie, w Meksyku zostanie trzykrotnie postrzelona i rzucona na stos trupów. Wreszcie stanie się postrachem przywódców. Kissinger całe życie będzie mówił, że udzielenie jej wywiadu było największym błędem jego życia. Była twarda, kłótliwa, uparta, nieprzejednana. Z drugiej strony, gdy się zakochiwała, stawała się kruchą kobietką, gotową leżeć u stóp ukochanego mężczyzny. Ale tylko do czasu aż na horyzoncie pojawiła się nowa wielka misja. Potrafiła rozpalić cały świat swoimi ostrymi poglądami, zaskoczyć go zmienianiem zdania i irytować tym, że nie daje się nikomu zaszufladkować ani zawłaszczyć. Najbardziej stałą rzeczą w jej życiu była maszyna do pisania marki Olivetti z poopalanymi od papierosów klawiszami. To na niej wszystkie swoje teksty napisała Oriana Fallaci, o której w najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów opowiadają Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk.
5/1/20231 hour, 6 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Ciąża po czterdziestce - dlaczego jest to wyzwanie

Żyjemy w czasach, gdy decyzja o macierzyństwie i ojcostwie coraz częściej nie jest wynikiem spontanicznej potrzeby, tylko analiz i zdrowego rozsądku. W Unii Europejskiej średnio pierwsze dziecko rodzi kobieta niemal 30-letnia. Średnio, bo wiele pań decyduje się zostać mamą zdecydowanie później - ciężarne w wieku 40 lat i te starsze już nikogo nie dziwią. A jednak z jakiegoś powodu rozmawiamy o późnych ciążach. O wątpliwościach, zagrożeniach, cieniach i blaskach późnego macierzyństwa Agnieszka Urazińska rozmawia z dr. Tomaszem Rokickim, ginekologiem i położnikiem z kliniki InviMed.
4/26/202330 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Pierwsza Polka na ośmiotysięczniku - Halina Krüger-Syrokomska

Pionierka polskiego alpinizmu? Stawiamy dukaty przeciwko orzechom, że mówicie "Wanda Rutkiewicz". Pudło! Kiedy pewnego dnia 1968 r. Norwegowie sięgają w kioskach po pismo "Alle Mannen", magazyn w rodzaju Playboya, ze zdumieniem widzą, że na okładce, zamiast ponętnej modelki, są dwie dziwnie ubrane dziewczyny. To polskie alpinistki, które właśnie dokonały historycznego przejścia przez filar Trollryggen, czyli najdłuższą skalną ścianę w Europie. Owszem, jedna z tych dziewczyn to Rutkiewicz, ale to ta druga przetarła przetarła szlaki kobietom – nie tylko Polkom - które pragnęły wspinać się w górach w czasie, gdy mężczyźni wprost mówili, że kobieta pasuje do gór jak kwiatek do kożucha. Była pierwsza na wielu trasach łącznie z tym, że była pierwszą Polką na ośmiotysięczniku. W góry nigdy nie pchała jej rywailzacja, zawsze była to radość przebywania w pięknym otoczeniu. Kiedy się nie wspinała, z pasją pracowała w wydawnictwie i wychowywała córkę. Do legendy przeszły jej życzliwość i pogoda ducha, ale też siarczysty język, którym zawsze waliła prosto z mostu. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Halinie Krüger-Syrokomskiej
4/24/202335 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Legendarna naczelna "Cosmopolitan" - Helen Gurley Brown

Na początku lat 60. przekonała Amerykanki, że nie ma co się śpieszyć do ślubu i pieluch, singielka bawi się dużo lepiej, o ile skorzysta z kilku praktycznych porad. Poza tym kariera to świetnie przygotowanie do małżeństwa - uczysz się, jak zadowolić mężczyznę. Przez ponad trzy dekady była naczelną "Cosmopolitan", magazynu dla kobiet - to jest dziewcząt, wiecznych dziewcząt - który feministki nazywały "zestawem survivalowym kobiety uciemiężonej", a czytelniczki kupowały dla praktycznych rad i lekkiego tonu. A nasza bohaterka mawiała, że jest za całkowitą równością, tyle że mierzy się z rzeczywistością. Rzeczywistością, w której wolała się wygodnie umościć niż ją zmieniać. W dzisiejszym odcinku “Herstorii Wysokich Obcasów” Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Helen Gurley Brown.
4/17/202345 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Żeby słowa nie przeszkadzały - jak rozmawiać z dzieckiem

Dlaczego rozmowa jest taka ważna? Od kogo dzieci uczą się rozmawiać? Co możemy zrobić, żeby umiały mówić o uczuciach? Zazwyczaj my, rodzice, skupiamy się na tym, jak mówić do dzieci, żeby nas słuchały. A my, Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler, w podcaście "Być Rodzicem", zastanawiamy się, jak słuchać, żeby chciały do nas mówić. O tym, co przeżywają, o tym, co czują i jak sobie radzą z tymi emocjami. Pomaga nam w tym ekspertka od emocji i od słów - dr Ewa Woydyłło, psycholożka i psychoterapeutka. Dr Woydyłło jest ambasadorką serwisu "Żyć Lepiej. Psychologia codziennie", w którym dziennikarki i dziennikarze "Wysokich Obcasów" i "Gazety Wyborczej" przygotowują teksty dotyczące emocji, o które tak bardzo trzeba dbać w tych niełatwych czasach.
4/12/202332 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Herstorie: diablo inteligentna zakonnica Hildegarda z Bingen

Mówi się, że jeden naukowiec nie jest w stanie zbadać całego jej dorobku. Pisała księgi filozoficzne, religijne i medyczne. Jest jedyną znaną autorką dramatu z XII w., swoim moralitetem “Ordo Virtutum” wyprzedziła epokę o całe dwa wieki. Napisała też taką ilość pieśni, że zajmuje pierwsze miejsce wśród XII-wiecznych kompozytorów, których znamy z nazwiska. Swój żeński klasztor wyprowadziła spor męskiej kurateli. Miała swoją wizję służby Bogu oraz kobiecości. Rozumiała jej złożoność, zmysłowość i dzikość. Uwielbiała śpiewać i tańczyć, afirmowała cielesność. Stąd zawdzięczamy jej jeden z pierwszych opisów kobiecego orgazmu w naszej kulturze. Uważała zresztą, że orgazm powinni przeżywać i mężczyźni, i kobiety. Była charyzmatyczna, korepondowała z władcami i papieżem, doradzała politykom. W nowym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Kattarzyna Wężyk opowiadają o Hildegardzie z Bingen.
4/10/202331 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Kobiety awansują na podstawie osiągnięć, a mężczyźni - na podstawie potencjału

Anna J. Dudek rozmawia z Malwiną Faliszewską, trenerką wspierającą kobiety na rynku pracy o potrzebie obecności kobiet w różnych branżach i zawodach zwyczajowo do tej pory uznawanych za "męskie". O zrywaniu z tą mitologizacją, budowaniu pewności siebie u kobiet, a także o atrybutach i unikalnych cechach kobiet - pracowniczek, wykorzystywaniu ich potencjału; wspieraniu motywacji do rozwoju i próbowaniu swoich sił w nieoczywistych zawodach.
4/7/202325 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Beryl Markham - jako pierwsza przeleciała przez Atlantyk (z zamarzniętym paliwem)

Urodziła się w Anglii, w rodzinie, której główną rozrywką były polowania na lisy i bale, ale już jako kilkulatka była dzikim, bosym dzieckiem, które całe dnie biegało po dworze i mówiło lepiej w suahili niż po angielsku. Nie okiełznała jej nawet szkoła z internatem i wyrosła na kobietę, która żyła, jak chciała. Była znakomitą trenerką koni, ale to jako pilotka przeszła do historii - pierwsza pokonała samotnie Atlantyk. Uwiodła angielskiego księcia i próbowała odbić ukochanego Karen Blixen, z którą się podobno przyjaźniła. Trzy razy wychodziła za mąż, miewała do dyspozycji miliony swoich mężów, ale najszczęśliwsza była na farmie w Nairobi z całym dobytkiem mieszczącym się w dwóch podróżnych sakwach. Miała cudowną zdolność do wywracania stolika i zaczynania wszystkiego od nowa. Ach, i napisała o tym wszystkim książkę, której zazdrościł jej sam Hemingway. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Beryl Markham.
4/3/202337 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Kiedy i jak odpuszczać?

Jak odpuszczać, żeby nie mieć poczucia straty? Dlaczego nie musimy kończyć wszystkiego, co zaczęliśmy robić? Jak w związku z tym nie mieć poczucia winy? "Jeżeli robisz coś, co nie sprawia ci przyjemności, i to już trwa długo, to jest właśnie ten moment. Musisz podążać za swoimi talentami, mieć poczucie, że się rozwijasz i robić to, co sprawia ci przyjemność" - mówi gościni Oli Mijakoskiej-Siemion, Taisja Laudy, autorka "Formuły Geniuszu".
3/31/202319 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Wiemy, że klapsy to zło. A krzyk i zawstydzanie dziecka? Rozmowa o przemocy psychicznej

Bicie, popychanie, poszturchiwanie - to jest naruszanie granic. To jest przemoc. A słowo? A negatywne wpływanie na czyjeś emocje? Tu już mniej chętnie używamy słowa przemoc. Z większą gorliwością usprawiedliwiamy innych, a także sobie łatwiej wybaczamy. I trudniej nam zrozumieć, że w ten sposób też możemy ranić i ranimy tych, których kochamy najbardziej - własne dzieci. Dlaczego tak często nie dostrzegamy tego problemu, nie definiujemy go i nie traktujemy z należytą uwagą? W jaki sposób możemy skrzywdzić dziecko. Co zrobić, aby nie stać się oprawcą? Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska pytają o to Agnieszkę Czajkowską-Wendorff, psycholożkę, psychoterapeutkę, mówczynię motywacyjną.
3/29/202333 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Respect dla Arethy Franklin z Natalią Przybysz

Być może jej ojciec, charyzmatyczny pastor, miał głos wart milion dolarów, ona miała jednak głos jak ósmy cud świata. Budzona w środku nocy, siadała do pianina, grała i śpiewała, nie bez przyjemności odnotowując podziw w oczach imprezujących w ich domu gości. Ale w życiu tej małej było też dużo goryczy: matka opuściła dom, a potem szybko umarła. Dziewczynka szukała ciepła u kochanek ojca i niestety była też łatwym łupem dla seksualnych drapieżników. Pierwszego syna urodziła jako 12-latka, trzy lata później na świat przyszedł kolejny. To jednak nie pohamowało jej ambicji: chciała śpiewać i być najlepsza. I cóż: udało się. Nie, żeby nie zaliczała dołków i wszystko zawsze szło jak po maśle, ale prawda jest taka, że jak już weszła na tron, nigdy nie dała się z niego wypchnąć. Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają herstorię Arethy Franklin, bohaterki wybranej przez gościnię dzisiejszego odcinka Natalię Przybysz.
3/27/202351 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Jakie emocje towarzyszą nam na zakupach

Emocje to temat rzeka. Bo ciężko o nich mówić, a przyznać się, że im ulegamy, to niemalże oznaka słabości. Lubimy czuć się szczęśliwi, potrzebni. Lubimy też zaspokajać swoją potrzebę przyjemności, a jednocześnie być postrzegani jako racjonalni. O tym, jak właściwie jest z emocjami, a które są szczególnie znamienne dla Polek i Polaków, oraz jak różni się ich postrzeganie, np. w zależności od wieku - w rozmowie z Dominiką Maison, profesor psychologii UW. Podcast prowadzi Aleksandra Mijakoska-Siemion.
3/24/202321 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Herstorie: nawet umrzeć umiała na własnych zasadach - Kleopatra. Część 2

Była mistrzynią wielkich wejść: Juliusza Cezara zaskoczyła, wyskakując z dywanu, Marka Antoniusza przywitała, jako wcielenie Afrodyty, na statku o purpurowych żaglach. Ale najbardziej jest znana z wielkiego wyjścia, o które od dwóch tysięcy lat spierają się historycy i biografki, a malarze chętnie malują (w pakiecie jest bowiem wąż i naga pierś). Wiadomo na pewno, że zeszła ze sceny na własnych warunkach - i trafiła prosto do legendy. A potem do teatru i filmu. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o drugiej połowie życia Kleopatry.
3/20/202342 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

10 minut na miłość: to porn or not to porn?

Pornografia - czy na pewno tylko dla mężczyzn? Czym jest femiporno i co oglądają dziewczyny? Czy fantazjowanie o gwałcie może potęgować podniecenie i przeżycie rozkoszy? I dlaczego warto kręcić własne "homemade" filmy - dowiecie się z podcastu "10 minut na miłość". A jeśli temat Państwa zainteresował i chcielibyście go zgłębić, mamy dla Was polecajki: 1. Wywiad Tomasza Kwaśniewskiego z prof. Michałem Lwem Starowiczem https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,96950,28076227,porno-czasem-szkodzi-czasem-pomaga.html 2. Film "Nimfomanka" https://www.filmweb.pl/film/Nimfomanka+Cz%C4%99%C5%9B%C4%87+I-2013-629445 3. Film "9 songs" https://www.filmweb.pl/film/9+Songs-2004-139132 4. Film "Życie Adeli" https://www.filmweb.pl/film/%C5%BBycie+Adeli+%E2%80%93+Rozdzia%C5%82+1+i+2-2013-655740 5. Książka "Chciałabym, chciała… O czym Polki marzą w łóżku" https://wielkalitera.pl/sklep/poradniki/chcialabym-chciala-o-czym-polki-marza-w-lozku-2/ 6. Dokument "Seks, sieć i kasa: historia pornhuba" https://www.filmweb.pl/film/Seks%2C+sie%C4%87+i+kasa%3A+Historia+Pornhuba-2023-10031457/discussion/Internet+to+z%C5%82o...,3349057
3/17/202310 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Nie chcą mówić. Nie chcą słuchać. Jak dotrzeć do tych dzieci?

Wydaje nam się, że zawsze dogadamy z naszym dzieckiem - małym, czy dużym. Bo kochamy. Bo je znamy. Dziecko dorasta. I okazuje się, że wcale nie znamy. Nawet jeśli mocno kochamy. Że coraz trudniej się dogadać. A najgorsze, że nie ma złotego środka. A może jest? Do rozmowy zaprosiłyśmy człowieka, który mówi, że kocha dzieciaki. I wzrusza go, gdy słyszy od nich, że traktują go jak wzór. Bo tak, takie rzeczy może usłyszeć nauczyciel. Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler zapraszają do rozmowy Marcina Józefaciuka, nauczyciela siedmiu przedmiotów, ultramaratończyka, prowadzącego program "Nastolatki rządzą kasą".
3/15/202327 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Kleopatra - jej legenda, jej władza, jej nos. Część 1

Jest w pierwszej dziesiątce każdej listy najsłynniejszych kobiet w historii. Szekspir napisał o niej sztukę, Liz Taylor dała twarz. Była przedstawiana jako kobieta zjawiskowej urody i niebezpieczna uwodzicielka, która zniszczyła dwóch najpotężniejszych mężczyzn swoich czasów. To, że była też skuteczną polityczką, zdolną władczynią i erudytką, a uwodziła… rozmową, zazwyczaj się do legendy nie przebija. A, i - sorry, fani i fanki Liz - najprawdopodobniej wcale nie była taka (konwencjonalnie) piękna. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Kleopatrze.
3/13/202346 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Czym jest tradycyjny kontekst uważności, o którym zapomina Zachód?

Co to jest szlachetna ośmioraka ścieżka, w której mindfulness jest tylko jednym z ośmiu elementów? O pozostałych siedmiu elementach - poglądzie, intencji, mowie, działaniu, sposobie życia, wysiłku i koncentracji - w podcaście "Życie z mindfulness" rozmawiają Aleksandra Mijakoska-Siemion i Tomasz Kryszczyński. Na podcast zapraszamy w ramach projektu "Odblokuj swój potencjał".
3/10/202322 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Herstorie: w spódnicy i kapeluszu przez pustynię i Himalaje - Fanny Bullock Workman

Wychowała się w rodzinie, gdzie nie brakowało jej nawet ptasiego mleka. Rodzice doskonale ją wykształcili, a potem wysłali do Europy, żeby nauczyła się języków, pochodziła po muzeach i znalazła męża z arystokratycznym tytułem. To ostatnie na szczęście się nie udało i po powrocie do Ameryki wyszła za mąż za lekarza, który bez mrugnięcia okiem rzucił karierę medyczną i ruszył z nią w świat. Przemierzyli na rowerach Algierię, a potem zrobili na nich ponad 22 tys. km po Indiach. Spali gdzie popadnie, jednego dnia opona w rowerze strzeliła im 40 razy, ale i tak byli zachwyceni. Drugą jej pasją była wspinaczka. Zawsze w długiej spódnicy i kapeluszu, jak na damę przystało, nawet na szlaku w Himalajach. Gdzie na wysokości ponad 7 tys. m n.p.m. sfotografowała się z ulotką „prawa wyborcze dla kobiet”, bo uważała, że w końcu musi przyjść dzień, w którym kobiety i mężczyźni będą równi. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o podróżniczce Fanny Bullock Workman.
3/6/202334 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

10 minut na miłość: Sex z ex - czy diabeł taki straszny jak go malują?

Czy seks z ex to zawsze zły pomysł? Zwłaszcza jeśli był on najlepszy w naszym życiu? A może to nowy raczkujący trend i warto mu się przyjrzeć? O tym, jak "poobijać się jak najmniej", gdy już zdecydujesz się skorzystać, i na co koniecznie zwrócić uwagę, by się nim w pełni cieszyć - dowiecie się z podcastu "10 minut na miłość". A jeśli temat Państwa zainteresował i chcielibyście go zgłębić, mamy dla Was polecajki: 1. Książka "Co negatywne wiadomości robią z naszym myśleniem i jak możemy się od tego uwolnić” https://muza.com.pl/pl/products/co-negatywne-wiadomosci-robia-z-naszym-mysleniem-i-jak-mozemy-sie-od-tego-uwolnic-9495.html 2. Rozmowa z dr Alicją Długołęcką https://www.wysokieobcasy.pl/akcje-specjalne/7,174350,26263012,seks-z-eks-usmierza-bol-i-przy-okazji-uniewazniania-dobre.html 3. Film „To skomplikowane” https://www.filmweb.pl/film/To+skomplikowane-2009-342997
3/3/202311 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Maud z Zielonego Wzgórza - Lucy Maud Montgomery

Dała czytelniczkom najwspanialszego literackiego rudzielca, ukochaną bohaterkę wszystkich ambitnych kujonek. Dziewczynę żyjącą w cudownym miejscu, gdzie zachwyt zawsze był na wyciągnięcie ręki, a wszystkie problemy miały szczęśliwe zakończenie. Jej życie było jednak dużo mniej słoneczne. Wychowywali ją surowi dziadkowie, a niedostatki miłości i czułości rekompensowała bujną wyobraźnią. Życie uczuciowe miała skomplikowane i nie zawsze zgodne z wiktoriańskimi normami. Małżeństwo - trudne i niezbyt szczęśliwe. Całe życie zmagała się z depresją i wahaniami nastrojów, a jej dzienniki wydają się wręcz negatywem jej, zazwyczaj radosnych, powieści. W dzisiejszym odcinku Herstorii "Wysokich Obcasów" Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Lucy Maud Montgomery.
2/27/202347 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

10 minut na miłość: Zdrada i jej zawiłości

Co ma uroda do wierności, czyli jak Gerard Piqué mógł zdradzić Shakirę? Na czym polega zjawisko "pretty privilege" i dlaczego powinnyśmy kupić kochance męża kwiaty? A także: czy w zdradzie zawsze chodzi o seks i dlaczego teraz, bardziej niż kiedykolwiek, jesteśmy skłonni do wdawania się w romanse? - dowiecie się z podcastu "10 minut na miłość". 1. Rozmowa Agnieszki Jucewicz z prof. dr hab. Barbarą Józefik https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,173910,23669133,co-oznacza-dla-dziewczynki-mama-ktora-bez-przerwy-komentuje.html 2. Książka "Kup kochance męża kwiaty" https://sklep.zwierciadlo.pl/produkt/psychologia/kup-kochance-meza-kwiaty-2 3. Podcasty Esther Perel "Where Should We Begin?" https://open.spotify.com/show/3fKOTwtnX5oZLaiNntKWAV 4. Serwis psychologiczny "Żyć Lepiej. Psychologia codziennie" https://www.wysokieobcasy.pl/zyclepiej/0,0.html 5. Rozmowa Agnieszki Jucewicz z Esther Perel https://www.wysokieobcasy.pl/zyclepiej/7,181616,23574155,esther-perel-jak-to-sie-stalo-ze-tak-sie-od-siebie.html
2/24/202310 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Zdarza się, że dziesięciolatek mówi: "nie chce mi się żyć". Gdy dziecko choruje na smutek

Codziennie czworo dzieci w Polsce próbuje odebrać sobie życie. Psychologowie alarmują, że na pięcioro dzieci, które przyjmują, troje się samookalecza, bo nie radzą sobie z emocjami, w ten sposób krzyczą o pomoc. Już od dziesięciolatka można usłyszeć "nie chce mi się żyć" - i dziecko mówi to serio. Zdarza się, że nastolatek dzwoni na telefon zaufania po próbie samobójczej, zaalarmowane służby zjawiają się u niego w domu i okazuje się, że w pokoju obok siedzieli rodzice – pojęcia nie mieli, że ich syn, czy córka, tak cierpi. Co się dzieje, że nasze dzieci są tak przygniecione życiem? Dlaczego są takie smutne, przestraszone? Dlaczego brakuje im sił, żeby mierzyć się z życiem. I co my, rodzice i opiekunowie, możemy w tej sytuacji zrobić. O tym porozmawiałyśmy z Joanną Sass-Gust, psychoterapeutką dzieci i młodzieży z Fundacji Słonie na Balkonie.
2/22/202329 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Herstorie: "Myślę, że wiem prawie wszystko" - królowa filozofii współczesnej Martha Nussbaum

Urodziła się w otoczeniu, które potem nazwie zimnym, czystym bogactwem, „zadowolonym z siebie bastionem hipokryzji i niezasłużonych przywilejów”. Drogą ucieczki z niego okaże się filozofia, o której pisze i mówi jak nikt inny. Uważa się za "prawniczkę ludzkości" do tego stopnia, że nawet na rozprawie sądowej o prawa osób homoseksualnych cytować będzie starożytnych filozofów. Szukając odpowiedzi na egzystencjalne pytania, jeździła do Indii, by przyjrzeć się życiu biednych kobiet. W swoim dążeniu do czynienia świata lepszym jest tak bezkompromisowa, jak bezkompromisowa jest wobec siebie samej. Jej dzień obejmuje kilkunastomilowy bieg, godzinne śpiewanie arii operowych oraz pracę uniwersytecką i twórczą. Gdy nie pracuje, czuje się leniwa i winna, więc pisała, gdy była w połogu i gdy umierała jej matka. Napisała 26 książek i ponad 500 artykułów, co stawia ją w gronie cyborgów świata naukowego i co przyniosło jej wszystkie najważniejsze nagrody naukowe. Jest uwielbiana i krytykowana, bo mizoginiczny świat nauki nie bardzo może poradzić sobie z kobietą, która jest wybitna i pracowita, a do tego jest piękna i bezwstydnie napawa się swoją urodą w wieku lat 75. W nowym odcinku Herstorii "Wysokich Obcasów" Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Marcie Nussbaum.
2/20/202351 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Iran, Afganistan, Polska. Jak ograniczane są prawa kobiet

Jaka jest obecna sytuacja kobiet w Iranie? Czy protesty nadal trwają? Jak wygląda stopniowe ograniczanie praw kobiet? Czy Polska zmierza w stronę państwa wyznaniowego? Jakie są podobieństwa między sytuacją Polek i Iranek? Z Jagodą Grondecką, iranistką i dziennikarką, a także Superbohaterką Czytelniczek "WO" rozmawia Anna J. Dudek z "Wysokich Obcasów".
2/17/202325 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Mdłości w ciąży - kiedy należy reagować i jak najlepiej z nimi walczyć?

Poranne mdłości to często jeden z pierwszych objawów ciąży. Przez lata słyszałyśmy: "tak natura nas stworzyła, trzeba jakoś ten czas przetrwać". Niestety zdarza się, że wymioty przechodzą w fazę uporczywych i wtedy problemu nie można bagatelizować, bo niesie za sobą konsekwencje zdrowotne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Niedożywienie, zaburzenia snu, stany lękowe - to tylko część z możliwych efektów takiego przedłużającego się stanu. Kiedy należy zacząć się martwić? Czy istnieją skuteczne sposoby zapobiegania nudnościom w ciąży? Czy możemy pomóc sobie same, czy zawsze z tym problemem powinnyśmy udać się do lekarza? O to Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska spytały dr Małgorzatę Radoń-Pokracką, ginekolożkę, kierowniczkę Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Ujastek w Krakowie.
2/15/202321 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Lady Ada Lovelace - pierwsza programistka w historii

Już jej pojawienie się na świecie było sensacją, jako że była jedynym ślubnym dzieckiem geniusza angielskiego romantyzmu. Geniusz jednak nie bardzo sprawdzał się w roli męża, więc matka zabrała pięciotygodniową córkę i przez kolejne lata robiła wszystko, by w dziewczynce nie odezwała się natura tatusia. Miały w tym pomóc nauki ścisłe, tak dalekie od poezji, jak to tylko możliwe. Ziarno padło na podatny grunt, bo mała zapałała miłością do matematyki, a jak zaczęła liczyć, to wyszło jej, że za pomocą liczb można zapisać wszystko. Jeśli teraz dzwoni wam smartfon, sprawdzacie w apce czystość powietrza w waszym mieście albo kupujecie online kostium zakonnicy na ostatni bal karnawału, powinniście pomyśleć, że w każdej z tych czynności jest odrobina geniuszu Ady Lovelace, informatyczki, która pierwszy w historii program komputerowy napisała długo przed powstaniem pierwszego komputera i o której w najnowszym odcinku Herstorii "Wysokich Obcasów" opowiedzą Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk.
2/13/202344 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Odpoczynek w czasie pracy? Rób to dobrze

Nie każdy z nas ma przywilej wykonywania pracy, która sprawia mu radość i daje satysfakcję. Ale nawet gdy lubimy swoją pracę, nie da się cały czas działać na pełnych obrotach: grozić może to przepracowaniem, przemęczeniem, a nawet wypaleniem zawodowym. Można jednak w czasie pracy też znaleźć przestrzeń na odpoczynek. I choć nie zawsze będzie to tzw. power nap, może on pomóc nam zregenerować się i odzyskać dobry nastrój. O tym jak to zrobić, a przede wszystkim co zrobić, by pracowało nam się przyjemniej, w podcaście Aleksandry Mijakoskiej-Siemion i Bożeny Kowalkowskiej
2/10/202322 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Jacinda Ardern - premierka, która wie, kiedy odejść

Była najmłodszą szefową rządu na świecie i dopiero drugą, która podczas kadencji urodziła dziecko. Globalne media nazwały ją anty-Trumpem i nowym Obamą, i zachwycały jej naturalnością, poczuciem humoru i olimpijskim spokojem, z jakim odpowiadała na seksistowskie pytania. Przeprowadziła swój kraj przez wybuch wulkanu, najbardziej krwawy atak terrorystyczny w historii oraz globalną pandemię, za każdym razem stawiając na empatię, troskę i transparentną komunikację. Po pięciu i pół roku rządów odchodzi, bo, jak mówi, nie ma już dość paliwa, by dobrze wykonywać swoją pracę. Chce zostać zapamiętana jako liderka "dobra, ale silna" i taka, która wie, kiedy odejść. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o premierce Nowej Zelandii Jacindzie Ardern.
2/6/202342 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Sharenting. Jak bardzo zagraża naszym dzieciom?

Rodzice, w zasadzie od momentu, kiedy tylko ich pociechy przyjdą na świat, chcą swoją radość i dumę oznajmić całemu światu. Kiedyś zdjęcia drukowaliśmy i chowaliśmy do prywatnego albumu. Dziś, gdy większość naszego życia przeniosła się do internetu, te same zdjęcia publikujemy w mediach społecznościowych, pozwalając tym samym, aby zostały tam już na zawsze. Dzieci na plaży, w łazience, te dumne trzymające świadectwo z paskiem, ale też umorusane błotem, "bo to takie zabawne". Niektórzy z nas łudzą się, że zobaczy je jedynie wąskie grono znajomych, inni cyberprzestępczością w ogóle się nie przejmują i potrafią założyć otwarty profil nawet kilkuletniemu dziecku. Pewnie nikt z nas nie powiesiłby zdjęcia dziecka na słupie ogłoszeniowym. Tymczasem bez oporów publikujemy fotografie pociech w sieci. Skąd w nas taka beztroska? Czym jest sharenting i jak bardzo zagraża naszemu dziecku? Czy naprawdę wiemy, co po takiej publikacji dzieje się z wizerunkiem naszego dziecka? O tym porozmawialiśmy z Anną Borkowską, psycholożką, ekspertką Państwowego Instytutu Badawczego NASK.
2/1/202332 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Jane Austen - złośliwa i romantyczna

Bywa nazywana matką chick-litu (tzw. niepoważnej literatury dla kobiet) i twórczynią komedii romantycznej, ale gdyby zdrapać brokat z tego "żyli długo i szczęśliwie po kilku zabawnych perypetiach", widać wyraźnie, że jej powieści są mniej o miłości, a bardziej o… rynku. Tym matrymonialnym oczywiście, na którym w jej czasach odbywała się wymiana: młodość i uroda za majątek i wygodne życie, posag za tytuł, pieniądze za koneksje. Sama za mąż nigdy nie wyszła, ale była bardzo uważną i wybitnie złośliwą obserwatorką bliźnich. Jej książki weszły do światowego kanonu i są regularnie ekranizowane, ale nasza bohaterka nigdy nawet nie zobaczyła własnego nazwiska na okładce. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Jane Austen.
1/30/202340 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

10 minut na miłość - Ratunku! Gdzie jest moje libido?

Historia pewnego utraconego popędu seksualnego, która pomoże Ci odpowiedzieć na pytania: czy brak ochoty na seks to powód do niepokoju? Kiedy zacząć się martwić i jak diagnozować ewentualne problemy z libido? Co to jest "languishing" i jaki ma związek z naszym popędem? A także, dlaczego 27-letnia redaktorka magazynu "Elle" wyrzekła się seksu na 12 lat! - tego wszystkiego dowiecie się z podcastu "10 minut na miłość". A jeśli temat Państwa zainteresował i chcielibyście go zgłębić, mamy dla Was polecajki: 1. Książka "Sztuka sypiania samej" https://lubimyczytac.pl/ksiazka/222157/sztuka-sypiania-samej 2. Rozmowa z Sophie Fontanel https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,53662,27920677,sophie-fontanel-francuska-dziennikarka-kiedy-mialam-15-lat.html 3. Rozmowa z dr. Robertem Kowalczykiem o popędzie seksualnym https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,96950,27890562,cwiczenia-z-pozadania.html 4. Tekst o tym, czym jest lanquishing https://www.wysokieobcasy.pl/zyclepiej/7,181614,28032475,languishing-przypomina-depresje-brak-spontanicznosci.html 5. Serwis Żyć lepiej. Psychologia codziennie https://www.wysokieobcasy.pl/zyclepiej/0,53664.html#TRNavSST 6. Książka "Sztuka Kobiecości" https://kulturalnysklep.pl/product-pol-4382-Sztuka-kobiecosci.html
1/25/202311 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Herstorie: smutny żywot córki króla - Lisa Marie Presley

Miała 9 lat, kiedy straciła ojca. Ojca, który dla świata był niemal bogiem i który córkę uwielbiał i spełniał jej zachcianki dokładnie tak, jak robią to zakochani w swoich córeczkach królowie w bajkach. Kiedyś powiedziała, że nigdy nie widziała śniegu, a on natychmiast poleciał z nią do Idaho, by jej go pokazać. Kiedy zmarł, z dnia na dzień stała się dziedziczką ogromnej fortuny i jednocześnie smutną osieroconą królewną, która już nigdy nie miała znaleźć trwałego szczęścia. Jej życie to opowieść o stracie i żalu. Próbowała sił w muzyce i choć krytycy ją chwalili, świat wolał interesować się jej osobistymi problemami niż tym, co ma do powiedzenia w sztuce. Znalazła jednak niszę, w której jej głos wybrzmiewał silniej niż w piosenkach: jak mało kto umiała mówić o swoich porażkach i lekcjach, jakie z nich wyciągnęła. W najnowszym odcinku Herstorii "Wysokich Obcasów" Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Lisie Marie Presley.
1/23/202331 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Te dzieci po prostu są nasze. Rozmowa z mamą zastępczą

Przemek miał 3,5 roku, a w szyi rurkę tracheostomijną. Nie chodził, nie mówił. Miał trafić do domu pomocy. Juleczka urodziła się z połową mózgu i medycy mówili, że nie będzie z nią kontaktu, a ona przez kilka lat żyła otoczona wielką miłością. Wiktor ma afazję i chorobę genetyczną. Ala ciężkie skrzywienie kręgosłupa i FAS. Renata i Janusz Zalewscy od kilkunastu lat są rodziną zastępczą dla ciężko chorych, niepełnosprawnych dzieci, takich których nikt nie chce. A oni? Oni się niepełnosprawności nie boją. - Nam się nawet niektóre rybki w akwarium rodzą niepełnosprawne. Takie trochę pokrzywione. Ale pływają, jedzą, są akceptowane przez inne rybki. Tak powinno być - uważa Renata. A o dzieciach mówi krótko: - Po prostu są nasze. Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska zaprosiły do rozmowy mamę zastępczą, która wyjaśnia, jak to się stało, że otworzyła swój dom i swoje serce, jak funkcjonuje rodzina zastępcza i dlaczego tak bardzo potrzebni są ludzie, którzy decydują się założyć taką rodzinę.
1/18/202329 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Herstorie: punk is not not dead - Vivienne Westwood

Była dziewczyną z klasy robotniczej, której startu w dorosłe życie nie ułatwiło dosłownie nic. Wychowała się w czasie kryzysu, kiedy w Wielkiej Brytanii na kartki było nie tylko jedzenie i ubrania, ale reglamentowano nawet gumkę do majtek. Do tego została samotną matką dwójki dzieci, dla której work-life balance był sprawą tak nieosiągalną, że raz zostawiła młodsze dziecko na tydzień w żłobku. Przy tym wszystkim jednak tam, gdzie ludzie mają w umysłach zaszyte lęki i bariery, tam ona miała naturalny bunt. Nigdy nie chciała być projektantką mody, szkołę artystyczną rzuciła, bo nudziło ją rysowanie. Jak mówiła: chciała po prostu czasem uszyć sobie coś fajnego i to nosić. Cóż, wyszło trochę inaczej, bo jej pocięte t-shirty nabite ćwiekami, agrafki i bluzki z wizerunkami dziewcząt z kolorowych magazynów chciało nosić całe pokolenie młodych ludzi. A kiedy zaczęła ubierać Sex Pistols - jej chłopak był ich menedżerem - świat oszalał na punkcie punka. Przez pięć dekad łamała wszystkie granice w modzie: ubierała modelki w ciuchy rodem z porno oraz tradycyjne szkockie kraty, Elżbiecie II spięła usta agrafką, wpuszczała na wybieg osoby na wózkach inwalidzkich i modelki plus size, gdy chudość była bogiem. A przede wszystkim w bomabastycznym, sztucznym, narcystycznym i bezideowym świecie wielkiej mody ona zawsze miała do powiedzenia coś ważnego. "Jedynym powodem, dla którego jestem w modzie, jest zniszczenie słowa «konformizm»" mówiła Vivianne Westwood, o której w najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów opowiedzą Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk.
1/16/202337 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

10 minut na miłość: atrakcyjność fizyczna - czyli o tym, jak nasz wygląd wpływa na nasz związek

Co ma nasza waga do zadowolenia z seksu? Czy naprawdę nie mamy się czym martwić, skoro negatywna ocena własnej urody jest w piątce najważniejszych problemów kobiet? I co to snapchatowa dysmorfia, która sprawia, że biegniemy do gabinetu chirurgii plastycznej?- dowiecie się z podcastu "10 minut na miłość". A jeśli temat Państwa zainteresował i chcielibyście go zgłębić, mamy dla Was polecajki: Polecajki: 1 Książka „Czy to normalne? Seks, związki i statystyka” 2. Rozmowa Moniki Tutak z socjolożkami: Anną Buchner i Marią Wierzbicką-Tarkowską https://www.wysokieobcasy.pl/akcje-specjalne/7,174350,28610982,caly-ten-stres.html 3. Film „Płytki Facet” https://www.filmweb.pl/film/P%C5%82ytki+facet-2001-31082 4. piosenka „Brzydcy” https://www.youtube.com/watch?v=UWn2y8K-j4Q 5. Książka „Droga do siebie.O poczuciu wartości” 6. Książka „Żywe Lalki. Powrót seksizmu” 7. serwis „Żyć lepiej. Psychologia dla ciebie” https://www.wysokieobcasy.pl/zyclepiej/0,53664.html#TRNavSST 8. Film "Facet na miarę" https://www.filmweb.pl/film/Facet+na+miar%C4%99-2016-748574
1/13/202315 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Wyrok ze stycznia '93 ws. aborcji, czyli wstęp do piekła kobiet

7 stycznia 1993 roku Sejm uchwalił ustawę antyaborcyjną, która na 30 lat zabetonowała stan praw reprodukcyjnych w Polsce. W dzisiejszym odcinku Herstorii Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiedzą, jak wyglądało przerywanie ciąży w Polsce od czasów II RP, jak hartował się tzw. kompromis, jak Kościół przejął język debaty o aborcji, jak feministki go mozolnie odzyskiwały, jak PiS dramatycznie zwiększył poparcie dla aborcji, no i jak Polki radzą sobie dziś, gdy wyrok Trybunału Julii Przyłębskiej niemal zlikwidował aborcję w szpitalach. Dziś mamy też gościnie specjalne: Wandę Nowicką, Agnieszkę Graff, Natalię Broniarczyk i Kamilę Ferenc. Zapraszamy.
1/9/20231 hour, 2 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

10 minut na miłość - numerki, czyli seks wolny od arytmetyki

Dlaczego zamiast cieszyć się seksem, wolimy grzebać w łóżkowej przeszłości naszych partnerów/ek? Czy powinniśmy spowiadać się z seksualnych doświadczeń? Dlaczego kobiety zaniżają ilość swoich kochanków i co takiego jest w liczbie 12, że panowie zaczynają się bać? - dowiecie się z podcastu "10 minut na miłość". A jeśli temat Państwa zainteresował i chcielibyście go zgłębić, mamy dla Was polecajki: 1.Film Erin Brockovich https://www.filmweb.pl/film/Erin+Brockovich-2000-883 2. Książka „7 grzechów przeciw seksualności” 3.Podcast „Każda kobieta ma prawo do zadowolenia z życia seksualnego” - rozmowa z seksuolożką Sylwią Jędrzejewską https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/0,176631.html?podcast=104690 4. Książka "Seksuolożki" Marty Szarejko 5. rozmowa Pauli Szewczyk z Martą Szarejko https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,96950,25080925,o-seksie-wolimy-milczec.html
1/6/202310 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Josephine Baker - "Chcę umrzeć, tańcząc"

Pisali o niej “gibka bogini”, “pantera”, “czarna Wenus”, ale też “kobieta-guma”. W jednym występie potrafiła kusić i rozśmieszać: wypinać swoją sławną pupę i przewracać oczami. Ucieleśniała białe kolonialne fantazje o (przepraszamy za banał, ale to cytaty) tzw. “egzotycznych pięknościach” z tzw. “Czarnego Lądu” - i kazała sobie słono płacić za przyjemność oglądania jej ciała ubranego tylko w spódniczkę z bananów. W rodzinnych Stanach nie wpuszczano ją do lokali dla białych, po Paryżu spacerowała z gepardem w diamentowej obroży, do łóżka brała następców tronu i maharadżów, i wyprzedawała sale koncertowe. Była symbolem szalonych lat 20., ale jej kariera - i przygody - bynajmniej się wtedy nie zakończyły: w CV ma jeszcze aktywistkę i… szpieżkę. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Josephine Baker.
1/2/202344 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

10 minut na miłość - perfect match, czyli o poszukiwaniu "idealnego" partnera/ki

Czy na znalezienie naszego "perfect matcha" mamy szansę choć trochę większą niż na znalezienie Świętego Graala? Czego właściwie szukamy, jakie błędy popełniamy i czy to ma sens? - Dowiecie się z podcastu "10 minut na miłość". A jeśli temat Państwa zainteresował i chcielibyście go zgłębić, mamy dla Was polecajki: Polecajki: serial „Dopasowani” https://www.filmweb.pl/serial/Dopasowani-2021-8700252 rozmowa z Olgą Tokarczuk https://wyborcza.pl/7,75517,25594909,spotkanie-z-olga-tokarczuk-w-centrum-premier-czerska-8-10-jak.html komedia romantyczna „Niedobrani” https://www.filmweb.pl/film/Niedobrani-2019-794885 komedia romantyczna „Randka w nieskończoność” https://www.filmweb.pl/film/Randka+w+niesko%C5%84czono%C5%9B%C4%87-2022-10017814 Tekst o apkach randkowych https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,96950,25615775,tinder-i-inne-aplikacje-i-portale-randkowe-jak-wylowic.html
12/30/202211 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Herstorie: prawdziwa mała kobietka Louisa May Alcott

“Pieniądze są środkiem i celem mojej wyrachowanej egzystencji”, mawiała. Dla pieniędzy napisała powieść, w której sportretowała siebie i swoje siostry, ale w wersji przykrojonej do obowiązującej moralności i oczekiwań wobec kobiet - w wersji, która się sprzeda. Nieoczekiwanie dla wszystkich, z autorką włącznie, “Małe kobietki” - opowieść o siostrzeństwie i babskiej solidarności, o marzeniach i kompromisach, o dorastaniu, no i o pieniądzach - stały się nie tylko hitem, ale ponadczasową dziewczęcą klasyką. I ulubioną lekturą/filmem na świąteczne wolne: w końcu zaczyna się od nieśmiertelnego “Gwiazdka nie będzie Gwiazdką bez prezentów”. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Louisie May Alcott.
12/26/202246 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

10 minut na miłość - zdrada, czyli o budowaniu własnego szczęścia na cudzym nieszczęściu

Czy w imię własnego szczęścia mamy prawo "odbijać" partnera innej kobiecie? Czy zakazany owoc naprawdę smakuje lepiej i czy warto własne szczęście budować na cudzym nieszczęściu? Dowiecie się z podcastu "10 minut na miłość". A jeśli temat Państwa zainteresował i chcielibyście go zgłębić, mamy dla Was polecajki: 1. serial „The Affair” https://www.filmweb.pl/serial/The+Affair-2014-680676 2. Książka „Kocha, lubi, zdradza. Nowe spojrzenie na problem wierności” - Esther Perel 3. Esther Perel na YT https://www.youtube.com/watch?v=P2AUat93a8Q&t=3s 4. Wywiad Katarzyny Pawłowskiej z psycholożką Katarzyną Miller https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,53664,23197533,katarzyna-miller-latwo-dostac-etykietke-zdziry-to-moze-spotkac.html 5. Piosenka - Love The Way You Lie Rihanna ft.Eminem https://www.youtube.com/watch?v=uelHwf8o7_U 6. Piosenka Kelis - "Caught Out There" https://www.youtube.com/watch?v=N3JFwd1bk4Q
12/23/202211 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Są dzieci, które nie cieszą się z prezentów

Boże Narodzenie to czas rodzinnej sielanki, wypełniony radością. Tak byśmy chcieli je widzieć. Do tego obrazka pasują grzeczne, uśmiechnięte dzieci. Ale czasem jest inaczej. Nie chce kapusty z grochem, nie rozmawia z ciocią, nie zachwyca choinką. Rozwydrzony? Niegrzeczny? Niekoniecznie. Wiele jest dzieci, dla których świąteczny rozgardiasz, nieznane zapachy, dużo dźwięków i tłum ludzi na rodzinnych imprezach to doznania nie do z niesienia, na granicy fizycznego bólu. Dlaczego nie wszystkich cieszą święta? Co zrobić, żeby oszczędzić tym wrażliwym dzieciom stresu? O tym właśnie w przedświątecznym wydaniu podcastu Wysokich Obcasów „Być Rodzicem” Agnieszka Urazińska rozmawia z dr Agnieszką Siedler, psycholożką, współzałożycielką Fundacji na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży Tu i Tam.
12/21/202224 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Herstorie: uczennica przerosła mistrza Rodina - Camille Claudel

W sztuce wyprzedziła epokę oraz przerosła swojego mistrza i przy okazji kochanka. Jej talent, sposób życia oraz osobowość przerosły z kolei jej rodzinę. 10 marca 1913 r. dwóch rosłych mężczyzn siłą zapakowało ją do kibitki i zawiozło do tzw. szpitala dla obłąkanych. Wtedy ostatni raz widziała Paryż, ludzi, ulice, drzewa i sprzedawców pieczonych kasztanów. Przez kolejnych 30 lat oglądać będzie tylko szpitalne mury. Wcześniej była żywiołową, dziką dziewczynką od małego zdradzającą rzeźbiarski talent. Matkę jej natura odrzucała, ojciec zawiózł do Paryża, by mogła się kształcić. Pod okiem mistrza dłuta Auguste'a Rodina doskonaliła styl, a potem wywindowała go na takie wyżyny kunsztu, że historycy sztuki do dziś spierają się, czy to ona więcej zaczerpnęła od niego - jak zwykło się przez dziesięciolecia uważać, czy też może to Rodin żywił się w swoich pracach geniuszem swojej uczennicy. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o wybitnej rzeźbiarce Camille Claudel
12/19/202229 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

10 minut na miłość - o udawaniu orgazmów przez mężczyzn

Kogo wyobrażacie sobie Państwo, gdy słyszycie o udawaniu orgazmów? W ciemno obstawiam, że 99% odpowiedzi to "kobieta". Ale uwaga niespodzianka! Otóż Panowie też udają i to na potęgę. Jak i dlaczego? - o tym dowiecie się z podcastu "10 minut na miłość". A jeśli temat Was zainteresował i chcielibyście go zgłębić, mamy dla Państwa polecajki: 1. Wywiad Krystyny Romanowskiej z seksuologiem Michałem Pozdałem https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,152731,27346703,mam-goraca-prosbe-do-kobiet-nie-udawajcie-orgazmow-nikt-z.html 2. Książka „Sztuka Obsługi Penisa” - Andrzej Gryżewski, Przemysław Pilarski 3. Książka „Mężczyzna multiorgazmiczny. Jak mężczyzna może ulepszyć swoje życie seksualne” - Chia Mantak, Abrams Douglas 4. Film „Wstyd” https://www.filmweb.pl/film/Wstyd-2011-601499 5. scena udawanego orgazmu z filmu „Kiedy Harry poznał Sally” https://www.youtube.com/watch?v=b0OeM6UUAoI 6. scena udawanego orgazmu z filmu „Jeszcze dłuższe zaręczyny” https://www.youtube.com/watch?v=AtcaQ4_DBOs
12/16/202210 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Herstorie: 150 okrążeń Ziemi to za mało - astronautka Shannon Lucid

Trzeba przyznać, że od małego miała zadatki na podróżniczkę, choć pierwszy rok życia spędziła w niewoli w japońskim obozie. Zanim skończyła sześć lat, okrążyła z rodzicami-misjonarzami Ziemię dwa razy. Jako dziewczynka postanowiła wyprawić się piechotą do Chin, by sprawdzić, czy na pewno jest tam noc, gdy w Stanach świeci słońce. Potem postawiła zostać badaczką kosmosu. Dodajmy: w czasie, gdy ludzkość jeszcze żadnego człowieka nie wysłała na orbitę okołoziemską. Jak powiedziała, tak zrobiła. Okrążyła Ziemię rekordową ilość razy, na stacji kosmicznej Mir jadła liofilizowany barszcz i przeczytała 50 nudnych książek. Poleciała w kosmos z 40 szczurami oraz płodami w jajkach przepiórczych, by zbadać, jak nieważkość wpływa na organizm. Ach, i to wszystko jako matka trojga dzieci: "Kiedy byłam w kosmosie, nie zrzędziłam im, a one nie musiały jeść tego, co ugotowałam". W najnowszym odcinku Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają Shannon Lucid, kosmicznej rekordzistce, która otworzyła kobietom drzwi astronautycznej kariery w NASA.
12/12/202234 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Kobiety pracują od zawsze, ale prawa na rynku pracy mają dopiero od niedawna

Stulecia zabrało naszej cywilizacji, żeby dać kobietom prawa pracownicze i urlopy na czas macierzyństwa. Jeszcze dłużej zajęło dopuszczanie ich do "męskich zawodów". Mogłyśmy zostać co najwyżej pielęgniarką, ale o byciu lekarką (nawet z odpowiednim wykształceniem) większość mężczyzn nie chciała słyszeć. Choć sytuacja od lat się polepsza, wiele pracy jeszcze przed nami. Dziewczynki cały czas wychowywane są na miłe i uległe, a chłopcy na liderów. O herstoriach kobiet w męskich zawodach i perspektywach na przyszłość Anna J. Dudek rozmawia z Anną Kowalczyk, autorką książki "Brakująca połowa dziejów". Partnerem podcastu są organizatorzy projektu Nieustraszona w pracy.
12/9/202218 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

"Ubierz czapeczkę!" Kiedy i jak budować odporność u dzieci

Jesień i zima to czas, kiedy wiele z naszych żłobkowiczów i przedszkolaków więcej czasu spędza przeziębionych w domu niż w placówkach opiekuńczych i edukacyjnych. I choć dla małych dzieci infekcje to bardzo ważny trening dla organizmu, warto je wspomóc w budowaniu tej odporności. Jedni radzą jeść czosnek, inni trzymają dziecko w chłodzie, jeszcze inni pod pierzyną. Jak na nasze zdrowie wpływa ruch i czy warto dzieci suplementować? Czy da się dobrze zbudować odporność? O tym porozmawiałyśmy z dr Natalią Krysiak, pediatrką, która na co dzień pracuje w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Partnerem podcastu jest marka Actimel
12/7/202226 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Emily z Wichrowych Wzgórz

Odludek. Dziecię natury wędrujące z rozwianym włosem po wrzosowiskach. Jedna z trzech słynnych sióstr. Samorodna geniuszka, której przypadkiem wyszła jedna z najlepszych - i do dziś namiętnie czytanych - powieści XIX wieku. A może uparta intorwetyczka, którą interesował wyłącznie świat jej wyobraźni, a rzeczywistość, w tym obowiązki wobec kogokolwiek i czegokolwiek poza swoim talentem, konsekwentnie ignorowała? “Wolność była dla Emily jak powietrze; bez niej więdła", napisała jej siostra, Charlotte. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o autorce “Wichrowych Wzgórz”, Emily Brontë.
12/5/202241 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Sztuczna inteligencja nie taka straszna jak ją malują? Poznajemy sekrety AI

Książki i filmy zniekształciły obraz sztucznej inteligencji. Wydaje nam się, że chodzi o jeden wielki program, który potrafi panować nad urządzeniami elektronicznymi. Tymczasem są to zupełnie różne programy, które wcale nie muszą okazać się złowrogie, a stykamy się z nimi codziennie. Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy Macieja Wojnickiego, programistę, twórcę LOFI Robot. Teraz szansę zgłębienia sekretów AI będą mieli nauczyciele, ponieważ Fundacja Orange stworzyła bezpłatny kurs "Burza Mózgów". Zapraszamy do wysłuchania podcastu nie tylko pedagogów.
12/2/202218 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Na wizytę do psychiatry dziecięcego na NFZ czeka się trzy lata. Martyna Wojciechowska: "Jako matka odbiłam się od systemu”"

Według raportu z ubiegłego roku w Polsce prawie 1500 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, a 127 zakończyło się śmiercią. A Komenda Główna Policji zarejestrowała wzrost zachowań samobójczych o 101 procent. „Młode Głowy” to nazwa ogólnopolskiego projektu, który ma zbadać stan psychiczny młodzieży w Polsce. To pierwsze w kraju, całkowicie bezpłatne badanie. Autorką projektu jest dziennikarka Martyna Wojciechowska. A pomysł jest wynikiem jej własnych doświadczeń. Jako mama przekonała się, jak trudno o pomoc dla dziecka. I postawiła sobie cel – przeprowadzenie, z założoną przez siebie fundacją „UNAWEZA”, badań na niespotykaną skalę wśród dzieci i młodzieży, które pokażą ich stan emocjonalny i powody problemów psychicznych.
11/30/202224 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Herstorie: niania geniuszy w klapkach - Sheryl Sandberg

Nazywano ją „dorosłą w pokoju”, „królową skalowania”, „nową twarzą feminizmu”, wreszcie „tyfusową Mary”. To ona pomogła Markowi Zuckerbergowi z obiecującego startupa zrobić społecznościowego giganta - i zmienić jego użytkowników i użytkowniczki w towar, którego dane sprzedawane są reklamodawcom. Zachęcała kobiety, by „włączyły się do gry”, ale jej nie zmieniały, tylko grały na męskich zasadach. I z uśmiechem, nikt wszak nie lubi niesympatycznych kobiet. Nawet żałobę potrafiła sprzedać jak okazję do „rozwoju osobistego”. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Sheryl Sandberg.
11/28/202244 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Każde pokolenie ma własne miasto. A powinny mieć wspólne

Wielomilionowe metropolie czy powiatowe mieściny - wszędzie żyją obok siebie ludzie z różnych pokoleń, ale jednym żyje się łatwiej, a drugim trudniej. Najstarsi mieszkańcy dotkliwie odczuwają brak troski o to, by dostosować wspólną przestrzeń do ich wymagań. "Miasta często nie nadążają za zmianami społecznymi" - mówi dr inż. Agnieszka Labus. Architektkę i urbanistkę zaprosiła do rozmowy Anna J. Dudek. Coraz liczniejszą część społeczeństwa stanowią seniorzy, więc coraz ważniejsze będzie zapewnienie im swobodnego dostępu do ulic, parków, urzędów, komunikacji zbiorowej. Chodzi o potrzeby, które mogą wydawać się trywialne - choćby sieć publicznych toalet, których obecnie jest za mało. "Mam nadzieję, że młode architektki i architekci będą traktowali projektowanie uniwersalne jako standard" - dodaje ekspertka. Na podcast zaprasza OTODOM, partner akcji "Zaprojektowane po ludzku"
11/25/202221 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

W szkole, w domu, pod apteką, czyli jak ćpają nasze dzieci?

"Szkoła wolna od narkotyków to ściema. Jedni jedzą drożdżówkę, inni idą na papierosa, a jeszcze inni palą jointa. To nikogo nie dziwi, nawet nauczycieli, którzy chyba udają, że nie widzą kłębów dymu i nie czują zapachu gandzi" - mówi w książce "Hajland, jak ćpają nasze dzieci" jeden z bohaterów. Średni wiek inicjacji narkotykowej to piętnaście lat i dotyka młodzieży każdego rodzaju szkół. Co powinni zrobić nauczyciele, a co rodzice? Jakie sygnały w zachowaniu dziecka powinny nas zaniepokoić? Gdzie leży granica między młodzieńczymi eksperymentami z używkami a prawdziwym uzależnieniem? O tym rozmawiamy z Agatą Jankowską, dziennikarką, współautorką książki "Hajland, jak ćpają nasze dzieci"
11/23/202237 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Jak odkryć radość z życia?

Nie na wszystko w życiu mamy wpływ – wiele rzeczy jest zwyczajnie niezależne od nas. Są jednak obszary, które tworzymy sami. Nasze wybory, decyzje czy ich brak, są rzeczami, które mają ogromny wpływ na to czy jesteśmy szczęśliwi i spełnieni czy nie. O tym jak budować w sobie decyzyjność i odnaleźć szczęście w życiu w podcaście Taisji Laudy i Aleksandry Mijakoskiej- Siemion.
11/21/202217 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Nie tylko karp w galarecie. Świąteczna kuchnia na nowo z Katarzyną Bosacką

Choć karp pojawia się na polskich stołach już od kilku wieków, to dopiero czasy PRL-u zmieniły go w tradycyjną, świąteczną rybę. Mimo tego nie należy odrzucać dziedzictwa słusznie minionego systemu. Karp jest zdrowy! A nawet potrawy, które powtarzają się co roku, da się przyrządzić tak, by zaskoczyć domowników, a nawet samą siebie. Na miesiąc przed świętami Katarzyna Seiler zaprosiła do rozmowy Katarzynę Bosacką - autorkę książek kucharskich, ekspertkę kulinarną i dziennikarkę. Porozmawiamy o tym, jak tchnąć nowe życie w bożonarodzeniowy stół, a równocześnie nie zaprzepaścić wielowiekowej tradycji. Święta nie muszą być tylko przykrym, żywieniowym obowiązkiem. Dajcie się skusić na trochę karpiowego szaleństwa. Parterem podcastu jest Polski Karp - Organizacja Producentów. Materiał współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu "Rybactwo i morze"
11/18/202225 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Herstorie: twarz walki z przymusowym hidżabem - Masih Alinejad

Jako mała dziewczynka spała w hidżabie, bo rodzice byli zawołanymi konserwatystami, którzy z radością powitali rewolucję Chomeiniego. Ona natomiast od najmłodszych lat nie wykazywała podobnego entuzjazmu i szybko zaczęła ojca i matkę przyprawiać o ból głowy. Pierwszy raz została aresztowana jako 20-latka. Potem jako dziennikarka śledcza wytropiła korupcję w parlamencie oraz udowodniła irańskiej władzy zamordowanie 57 obywateli podczas Zielonej Rewolucji. Prawdziwym wrogiem państwa stała się jednak, gdy poszła na wojnę z obowiązkiem noszenia hidżabu. Dzisiejsze protesty to m.in. zasługa jej wieloletniej kampanii. Tak dla Iranu dotkliwej, że władze chciały uprowadzić ją z USA, co udaremnili agenci FBI. Bez wątpienia irański rząd podpisałby cyrograf, że pozbyć się Masih Alinejad, o której w najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów opowiadają Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk.
11/14/202236 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Polka za granicą - RPA Magdaleny Osiejewicz

Sawubona! To powitanie w tylko jednym z jedenastu języków urzędowych Republiki Południowej Afryki. Choć dzieli nas ponad 10 tysięcy kilometrów, jesteśmy w tej samej strefie czasowej, ale mamy inną porę roku. Kiedy Kamila Kalińczak rozmawiała z Magdaleną Osiejewicz, autorką bloga "Magda w RPA" u nas była końcówka lata, a u naszej gościni zima. Porozmawiamy o tym, przy jakiej temperaturze nosi się w Kapsztadzie puchówki, czym jest wodne safari, jak w RPA są traktowane kobiety i na wiele innych tematów. Zapraszamy na podcast z cyklu "Polka za granicą".
11/11/202223 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Taka sama jest miłość, takie same obawy – rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością

Mama na wózku? Mama z niesprawną ręką? Jak ona sobie radzi? Co z dzieckiem? Rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością wielu ludziom w głowie się nie mieści. A wystarczy się chwilę zastanowić, zatrzymać, przyjrzeć, żeby zobaczyć, że i seks, i rodzicielstwo i wielka radość życia to nie są tylko przywileje zdrowych. W podcaście Wysokich Obcasów „Być Rodzicem” kolejny raz mówimy o tym, o czym mówi się za mało. O potrzebach i radościach, które odczuwają i ci sprawni i ci z niesprawnością rozmawiamy z Eweliną Bruk, mamą trzyletniej Lilianki oraz Żanetą Krysiak, edukatorkę seksualną, kierowniczkę projektu Sekson fundacji Avalon.
11/9/202227 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Podcast "Poznaj swoje mocne strony": Obudź w sobie dziecko i przestań się bać

Czy pamiętasz o czym marzyłaś będąc dzieckiem? Kim chciałeś być? Udało Ci się zrealizować marzenia, a może tkwisz w czymś, co nie daje Ci radości, spełnienia i poczucia sensu? Jeśli tak, pora wrócić do przeszłości. Przypomnij sobie jakie to uczucie nie bać się i z dziecięcą radością dążyć do przodu. Nie wiesz jak się do tego zabrać? Posłuchaj podcastu Taisji Laudy i Aleksandry Mijakoskiej-Siemion, o tym jak odkrywać swoje mocne strony. Zapraszamy na podcast w ramach projektu "Odblokuj swój potencjał"
11/7/202218 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Emmeline Pankhurst - sufrażystka, chuliganka, bojowniczka

Urodziła się w czasach, gdy kobiety zasadniczo były częścią domowego inwentarza - w zależności od klasy traktowane były jak konie pociągowe lub salonowe pieski, ale praw miały niewiele więcej od zwierząt - i była jedną z osób, które ten stan rzeczy zmieniły. Przez dwadzieścia lat niezmordowanie i wszelkimi metodami, tymi legalnymi i tymi mniej, walczyła o prawo głosu dla kobiet. Przemawiała do wielotysięcznych tłumów, wbijała szyby i urządzała strajki głodowe w więzieniu. Zmieniała polityczne barwy i skłóciła się z córkami. Ten nieśmiertelny cytat z Gandhiego - "najpierw cię ignorują, potem się z ciebie śmieją, potem z tobą walczą, a wreszcie wygrywasz" - jest o niej. W Dniu Feminizmu Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o sufrażystce Emmeline Pankhurst. Partnerką podcastu jest Answear.LAB marka stworzona przez kobiety dla kobiet, mówiąca o ich roli we współczesnym świecie
11/7/202244 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Jak uczyć dzieci asertywności i reagowania na próby molestowania?

Z jednej strony wymagamy od naszych dzieci, żeby były posłuszne i robiły, co każą im dorośli, a z drugiej oczekujemy od nich asertywności. Jak uczyć dziewczynki i chłopców, by wiedzieli co robić, kiedy odczuwają dyskomfort przez działania innych osób? Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy współpracującą z Centrum Praw Kobiet psycholożkę, Agę Sugier. Eksperta prowadzi szkolenia, które pomagają chronić nas i innych przed molestowaniem w miejscach publicznych. Porozmawiamy o metodzie 5D oraz przedstawimy konkretne sytuacje, które mogą się przydarzyć dzieciom i ich rodzicom. Partnerem podcastu jest L’Oréal Paris w ramach kampanii "STAND UP – sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych"
11/4/202220 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Nazywam się Betty Ford i jestem alkoholiczką

Złamała tabu otaczające raka piersi i kobiecy alkoholizm. Walczyła o poprawkę przyznającą kobietom równe prawa. Legalizację przerywania ciąży uznała za “najlepszą rzecz na świecie”, a seks przedmałżeński za sposób na zmniejszenie liczby rozwodów. Prasie mówiła dokładnie to, co myślała, i nie przejmowała się tym, że doradcy jej męża dostają palpitacji. A, no i zatańczyła na stole. Wszystko to będąc żoną republikańskiego prezydenta. W latach 70. ubiegłego wieku. W dzisiejszym odcinku “Herstorii Wysokich Obcasów” Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Betty Ford.
10/31/202243 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Po alergiach przyszła pora na smog. Jak dbać o powietrze w domu?

Problemy układu oddechowego niestety nie kończą wraz z latem. Nie trzeba się już martwić pyłkami tylko pyłami PM10 i PM2,5. Bardzo suche powietrze w mieszkaniu również działa na naszą niekorzyść. Jaką wilgotność w domu powinniśmy utrzymać? Jak dbać o drogi oddechowe zimą? Kiedy jest najlepszy moment, by przewietrzyć mieszkanie? Pytamy o to alergologa, dr. Piotra Dąbrowieckiego z Wojskowego Instytutu Medycznego, członka zarządu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Partnerem podcastu jest firma Dyson
10/28/202212 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Dziewczynki mogą wszystko - rozmowa z Martyną Wojciechowską

Dziewczynki lubią różowe. Jak chłopak, to powinien grać w piłkę. Takie teksty słyszymy od dziecka i niejeden rodzic te schematy przekazuje dzieciom podświadomie. A przecież można inaczej. I trzeba. Bo schematy nie zawsze pomagają. Świetnie o tym wie Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka, mama. Sama wyszła poza schemat. Od dziecka marzyła, że będzie jeździć motocyklem, a zamiast tiulu wolała wygodne spodnie. Badania przeprowadzone dla firmy LEGO pokazują, że dziewczynki są otwarte na różnorodność. 90% dziewczynek w Polsce zgadza się ze stwierdzeniem "to jest OK, jeśli dziewczynki chcą grać w piłkę nożną, a chłopcy tańczyć w balecie". Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler zapraszają na rozmowę z Martyną Wojciechowską - o stereotypach związanych z płcią i o ich przezwyciężaniu.
10/26/202226 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Matka Teresa - "Miłość musi boleć"

Drobna zakonnica w białym sari, z łagodnym uśmiechem na pomarszczonej twarzy. Anioł miłosierdzia ze slumsów Kalkuty. Przyjaciółka Jana Pawła II. Już za życia uważana za świętą, po śmierci ekspresowo kanonizowana. W jej domach umierających nie używano środków przeciwbólowych, bo, jak mówiła, "świat odnosi wielkie korzyści z cierpienia biednych ludzi". Agitowała za zakazem aborcji, antykoncepcji i rozwodów - chyba że akurat rozwodziła się księżna Diana. Z darów zebrała miliony, ale nie wydała ich na szpitale, szkoły czy leki, tylko na podtrzymanie Banku Watykańskiego. A, no i broniła księdza pedofila. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Matce Teresie.
10/24/202253 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Medytacja w ruchu: Wytrząść z siebie stres

Co można zrobić, kiedy czujemy się zestresowani i spięci? Najlepiej ruszyć się. Ale jak to zrobić, gdy nie mamy na to czasu i przestrzeni? Wystarczą trzy minuty i wytrząsanie. Ula Radzińska pokazuje jak za sprawą medytacji w ruchu szybko odzyskać równowagę i poprawić swój dobrostan.
10/24/20223 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Samoakceptacja. Jak rozmawiać z dzieckiem, aby ono siebie akceptowało?

Stabilne poczucie własnej wartości to jeden z najcenniejszych zasobów, w które rodzice mogą emocjonalnie wyposażyć na przyszłość swoje dziecko. Przekonania na własny temat kształtują się już od wczesnego dzieciństwa, a na dziecko wpływają nie tylko komunikaty słowne, ale też te niewypowiedziane - nasze gesty, milczenie, mimika. Ale samoakceptacja, to nie to samo co pewność siebie, a wielu z nas - rodziców - myli te pojęcia, w błędnym założeniu, że ta pewność siebie stanie się kluczem do sukcesu życiowego naszych dzieci. Jak zatem mówić do dziecka, aby się akceptowało i czym różni się samoakceptacja od pewności siebie? O tym rozmawiamy z prof. Iwoną Chmurą-Rutkowską, socjolożką i pedagożką, z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Partnerem podcastu jest dystrybutor suplementu diety Actiferol z unikalną formą żelaza
10/21/202229 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Wybory – wyzwanie dla młodszych, zadanie dla starszych

Życie to wybory – te, które dotyczą drobiazgów i te ważne, które są wyzwaniem nawet dla dorosłych. A co dopiero dla tych młodszych! Dla wielu uczniów zaczynają się przedostatnie lub ostatnie lata szkoły podstawowej. I warto pomyśleć, co dalej. Jaką szkołę wybrać? Ja ma wyglądać dalsza edukacja i dalsze życie? To ważne zadanie dla dorosłych – rodziców i nauczycieli. To my możemy wesprzeć dzieci w podejmowaniu trudnych decyzji. Jak robić to mądrze? Jak się wsłuchiwać i nie wywierać presji? O tym w podcaście Być Rodzicem opowiada nam Iwona Xiężopolska-Krzyżańska, nauczycielka biologii, geografii oraz doradztwa zawodowego w łódzkiej podstawówce
10/19/202225 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Mindfulness to nie uważność. A na pewno nie rozumiana w sposób zachodni

Mindfulness to nie tylko uważność. A na pewno nie uważność rozumiana w sposób dosłowny. Czym jest buddyjskie Sati, dlaczego działa i przynosi wiele pozytywnych skutków w podcascie „Życie z mindfullnes” Tomasza Kryszczyńskiego i Aleksandry Mijakoskiej-Siemion.
10/17/202220 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Herstorie: faszystka, włoska mamma czy hobbitka? Kim jest Giorgia Meloni?

Do postfaszystowskiej młodzieżówki wstąpiła jako 15-latka i potem już tylko skręcała w prawo. Jako ministra ds. młodzieży w rządzie Sylvia Berlusconiego była jednocześnie najmłodszym w historii Włoch szefem resortu. W dzieciństwie przypadkiem wraz z siostrą podpaliła dom, czym napędziła niezłego strachu matce. Dziś napędza strachu całej Europie, która nazywa ją "Mussolinim w spódnicy" lub po prostu "faszystką". Zawsze odpowiada na pytania, ma zdanie na każdy temat, nigdy z niczego się nie wycofuje i już tylko tym zadaje kłam twierdzeniu, jakoby kobiety miały łagodzić polityczne obyczaje. Do tego mówi głośne "nie" imigrantom, "ideologii gender", aborcji i ateizmowi. Choć sama żyje w nieformalnym związku i wychowuje nieślubne dziecko, Włoszkom powtarza, że ich życiową rolą jest rodzić i wychowywać dzieci. W czasie kryzysu Włosi widzą w niej mammę, która może czasem zdzieli ścierką przez łeb, ale na pewno wie, co robi i w razie czego ochroni. W nowym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Giorgii Meloni, która za moment będzie premierką Włoch, a już teraz jest prawdopodobnie najgroźniejszą polityczką w Europie
10/17/202236 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Metoda 5D, czyli jak reagować na molestowanie w przestrzeni publicznej

Joanna Gzyra-Iskandar z Centrum Praw Kobiet opowiada o kampanii "STAND UP - sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych" dzięki której dowiadujemy się, czym jest molestowanie i jak na nie reagować. Bo, jak wynika z badań, ponad 80 proc. kobiet doświadczyło molestowania w sferze publicznej, a taka sama liczba osób, które były świadkami takich sytuacji - nie zareagowała. Nie bądźmy bierne! Działaczką CPK mówi o metodzie 5D, którą warto stosować. Molestowanie to przemoc - dowiedzmy się, jak jej przeciwdziałać Partnerem podcastu jest L'Oréal Paris w ramach kampanii "STAND UP - sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych"
10/14/202222 minutes
Episode Artwork

Żeby widzieć więcej. Jak zadbać o wzrok naszych dzieci

Wiemy, że wzrok jest ważny, ale nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele od niego zależy. Są dowody na to, że dzieci z nieskorygowaną krótkowzrocznością nie tylko gorzej się uczą, ale także mają gorszą samoocenę i a nawet - częściej niż rówieśnicy bez wady - są narażone na depresję. Co szósty Polak nigdy nie był u okulisty, co piąty nie wie, czy ma wadę wzroku. Jak zadbać o wzrok dzieci? Co zrobić, żeby istniejąca wada się nie pogłębiała? Czy można uniknąć krótkowzroczności? Na te pytania Magdalenie Keler i Agnieszce Urazińskiej oraz wszystkim słuchającym podcastu Być Rodzicem odpowiada dr Joanna Przeździecka-Dołyk, okulistka i optometrystka. Partnerem podcastu jest firma Hoya, producent soczewek okularowych Miyosmart
10/13/202229 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Jak znaleźć w sobie wewnętrzne dziecko i je przytulić?

Obecne "ciekawe" czasy nie ułatwiają nam dbania o zdrowie psychiczne. Jak w zgiełku pandomiczno-wojennym zaopiekować się sobą i swoim samopoczuciem? Agnieszka Urazińska pyta o to psycholożkę, Katarzynę Miller. Na początek skuteczne może być przytulenie się (dosłownie!), ale to nie jedyny sposób. "Po prostu umówmy się ze sobą, że będziemy szukać swojego wewnętrznego dziecka" - wskazuje psycholożka. Podcast powstał w ramach akcji Wyborczej "Tydzień Zdrowia Psychicznego", której partnerami są State Street i Wellbee
10/12/202242 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Matka w matni

Aleksandra Kondracka, matka 13-letniej Amelii, od siedmiu lat zmaga się z systemem. W tym czasie wystawiono europejski nakaz aresztowania, oskarżono ja o uprowadzenie córki, bezprawne jej przetrzymywanie, a teraz sąd postanowił, że Amelia ma trafić do domu dziecka. Wszystko dlatego, że jej matka uciekła przed przemocą i od kilku lat walczy o bezpieczeństwo córki. System dobro dziecka pojmuje inaczej - nie jako bezpieczeństwo z mama, ale zafundowanie jej traumy w postaci odseparowania od niej i umieszczenie w domu dziecka. Zapraszamy na kolejny podcast z cyklu "Matka w sądzie".
10/12/202231 minutes, 1 second
Episode Artwork

Mocne strony to coś, z czym się rodzimy. Jak zacząć je dostrzegać

Tak jak rodzimy się z konkretną pulą genów, tak też przychodząc na świat obdarowani jesteśmy różnymi talentami. Część z nich z łatwością dostrzegamy i rozwijamy, podczas gdy znakomita większość pozostaje w nas uśpiona. Każdy z nas też ma sobie bohatera, który wpływa na to, jak żyjemy. O tym jak go poznać i czym jest podróż bohatera w podcascie " Odkryj Swoje mocne strony" Taisji Laudy oraz Aleksandry Mijakoskiej-Siemion.
10/11/202220 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Herstorie: „przepyszny potwór” Colette

Niewinna pensjonarka uwiedziona (no, powiedzmy) przez starszego libertyna. Córka kobiety wyzwolonej i wyprzedzającej swoje czasy. Najsłynniejsza ghostwriterka Belle Epoque. Pionierka franczyzy i monetyzowania własności intelektualnej. Aktorka. Biseksualistka. Skandalistka. Pisarka. Twórczyni bardzo demokratyczna: popularna i wśród sklepikarzy, i intelektualistek. Gdy debiutowała w Paryżu, od starszej koleżanki usłyszała: “Musisz wziąć świat takim, jakim jest, gardzić nim i go wykorzystać”. I to właśnie zrobiła. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Colette.
10/10/202246 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

"Rynek mówi nam, że pracownicy poszukują mądrych i wspierających pracodawców"

Coraz więcej firm zaczyna (w końcu!) zwracać uwagę na inkluzywność i to przede wszystkim zasługa wymagających pracowników oraz społeczeństwa. Agnieszka Urazińska zaprosiła do rozmowy ekspertkę ds. różnorodności i wyrównywania szans, Monikę Jankowską-Rangelov. "Jest mnóstwo zjawisk i potrzeb, które wymuszają na pracodawcy zmianę sposobu myślenia" - zwraca uwagę gościni. Firmy muszą wiedzieć, że kiedy zatrudniają osobę ze specjalnymi potrzebami, powinni jej zapewnić odpowiednie warunki do pracy. To może przynieść wymierne korzyści! Partnerem podcastu są organizatorzy projektu "Nieustraszona w pracy"
10/7/202222 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Tydzień Głośnego Czytania - Brerep

Z okazji Tygodnia Głośnego Czytania dziennikarki Wysokich Obcasów wybierają fragmenty książek dla dzieci. Naszą dzisiejszą lektorką jest Agnieszka Urazińska. Czytamy fragment książki Brerep, autorstwa Soni Miniewicz z ilustracjami Silvi Pizzati wydaną przez sieć sklepów Biedronka przy współpracy z wydawnictwem Zielona Sowa Partnerem podcastu jest sieć sklepów Biedronka, organizator konkursu Piórko – skierowanego do debiutujących pisarzy oraz ilustratorów.
10/5/202217 minutes, 1 second
Episode Artwork

Herstorie: polska królowa amerykańskiej sceny - Helena Modrzejewska

Była nieślubnym dzieckiem krakowskiej piękności i sama jako młoda dziewczyna zaszła w ciążę - dwukrotnie - z szachrajem i hulaką, który bynajmniej nie był jej mężem. Początek jej życia dawał wszelkie prawdopodobieństwo, że wyląduje na marginesie społeczeństwa, tymczasem ona została nie tylko wielką gwiazdą, jedyną Polką, która odniosła bezsprzeczny, trwały i podbity fortuną sukces w Ameryce, ale jeszcze przebiła się do wyższych sfer. Owszem, miała talent jak kryształ, publiczność hipnotyzowała niczym kobra, ale była też nieludzko pracowita, diablo ambitna i - co najciekawsze - miała niezachwianą wiarę w siebie. Kilka razy w życiu rzucała się z motyką na słońce i to słońce musiało się poddać. Dlatego udało się jej zmusić świat, by ją kochał i do dziś jest uważana za absolutnego geniusza sceny. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Helenie Modrzejewskiej Partnerem podcastu jest Powergraph, wydawca książki Jakuba Nowaka "To przez ten wiatr"
10/3/202247 minutes
Episode Artwork

Tydzień Głośnego Czytania - Księżniczki i smoki

Z okazji Tygodnia Głośnego Czytania dziennikarki Wysokich Obcasów wybierają fragmenty książek dla dzieci. Naszą dzisiejszą lektorką jest Monika Tutak-Goll. Opowiadanie z książki "Księżniczki i smoki" autorstwa Christiny Björk, czytamy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zakamarki. Ilustracje stworzyła Eva Eriksson, a książkę przetłumaczyła ze szwedzkiego Agnieszka Stróżyk. Partnerem podcastu jest "Piórko", nagroda Biedronki za książkę dla dzieci.
9/30/20225 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Dlaczego warto czytać dzieciom i to nawet tym dużym?

Chyba wszyscy przechowujemy wspomnienia o babciach, które snuły wciąż tę samą opowieść, albo zasypiały nad książką. Albo o mamie przewracającej strony w wieczornym rytuale. Lub o tacie, który wieczorne opowieści przeradza w zabawy z podziałem na role. Głośne czytanie, to zwyczaj, który przetrwa pokolenia. Zmieniają się książki, historie i sposób ich opowiadania, ale pozostaje najważniejsze – poczucie bezpieczeństwa, beztroska i nowe światy, które odkrywamy z tymi, których kochamy. Z okazji zbliżającego się Tygodnia Głośnego Czytania w Biedronce, rozmawiamy o tym, jakie znaczenie ma głośne czytanie dzieciom, nawet nastolatkom? I szukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego te wspomnienia są tak żywe latami. Partnerem podcastu jest "Piórko", nagroda Biedronki za książkę dla dzieci.
9/28/202216 minutes
Episode Artwork

Życie z mindfulness: o co chodzi z uważnością?

Moda na mindfulness trwa w najlepsze. Lubimy mówić o uważności i o praktykowaniu jej, ale czy na pewno wiem co kryje się za tym pojęciem? O tym czym jest mindfulness oraz do czego w życiu potrzebujemy uważności i dlaczego jej brak w życiu codziennym jest niebezpieczny, szczególnie dla zdrowia psychicznego dowiecie się z dzisiejszego odcinka podcastu "Życie z mindfulness" Zapraszamy na podcast w ramach projektu "Odblokuj swój potencjał". Gościem Aleksandry Mijakoskiej-Siemion jest Tomasz Kryszczyński.
9/26/202220 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Herstorie: organiczniczki, czyli jak utworzyć związek zawodowy i wychować powstańców

Uważały, że ojczyzna jest ważna, ale nie aż tak, żeby od razu z honorem lec w walce z zaborcą. Najpierw - kombinowały - trzeba zbudować solidne społeczeństwo obywatelskie, pomóc najuboższym, wyedukować dzieci i wyemancypować kobiety, a dopiero potem chwytać za broń i robić rewolty. Może dlatego udało im się wychować bojowników jedynego wygranego polskiego powstania. Wielkopolskie organiczniczki to siłaczki, które dzień po dniu odwalały ciężką pracę u podstaw. Wbrew zakazowi uczyły polskiego, karmiły biedne dzieci, założyły pierwszy w Polsce kobiecy związek zawodowy, stworzyły sieć podziemnych polskich bibliotek, walczyły o równe płace dla kobiet. Były bezkompromisowe i płynęły pod prąd. Dzięki temu wszystkiemu dorobiły się wielu wrogów w prasie i towarzystwie oraz przydomka "rozczochrane feministki". Ale dziś ich spuścizna jest odkopywana i przywracana nam w nowym kontekście. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk oraz - gościnnie - wydawczyni podcastu Martyna Osiecka - opowiadają o trzech wielkopolskich organiczniczkach: siostrach Zofii i Anieli Tułodzieckich oraz skrajnie niepokornej Julii Molińskiej-Woykowskiej. Partnerem podcastu jest Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze, organizator konferencji „Herstorie. Praca organiczna kobiet"
9/26/202239 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Zrównoważona turystyka? To możliwe!

Do naszych codziennych praktyk włączyłyśmy segregację odpadów czy kupowanie ciuchów z drugiego obiegu. Z samochodu przesiadamy się na pociąg i do komunikacji miejskiej. Latem warto nie robić sobie od tych dobrych nawyków wakacji. Zrównoważona turystyka pozwala podróżować i odkrywać nowe miejsca z poszanowaniem dla lokalnej przyrody i społeczności. "Pierwszą rzeczą, która może zadecydować o tym, czy jesteśmy odpowiedzialni i świadomi, jest wybór miejsca, do którego wyjeżdżamy" - zwraca uwagę Bartek Szaro, autor bloga "Paragon z podróży". Zrównoważona wcale nie oznacza nudna - można poczuć się jak wspinacz wysokogórski w wiosce hamaków nad rzeką Saarą albo przenocować w specjalnej kapsule nad samym Bałtykiem. U naszych zachodnich sąsiadów znajdziemy specjalne certyfikaty w miejscach spełniających wymagania ekoturystyki. Na podcast zaprasza Niemiecka Centrala Turystki w ramach kampanii "Feel Good"
9/23/202220 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Sposób na matematykę

Początek roku szkolnego to dobry moment, żeby porozmawiać o matematyce i o tym, jak ją polubić. Jak przekonać humanistów, że matematyka może być ciekawa? Jak napisać książkę, którą czyta się tak, że człowiek nawet sobie sprawy nie zdaje, że właśnie się uczy? No i skąd pomysł, żeby wziąć na warsztat ekologię, ale od matematycznej strony? O to pytamy Maję Krämer, autorkę książki „Matematyka na zielono”. Partnerem podcastu jest Fundacja mBanku
9/21/202216 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Herstorie: mitologia kobiet

Pierwsza to wzór wiernej żony: kobieta, która cierpliwie czeka przez 20 lat, aż jej mąż wróci z wojny, pokona potwory oraz wyrwie się z objęć kochanek. Druga to jej negatyw: bezwstydna kusicielka, posiadaczka potężnych mocy, kobieta wolna i niebezpieczna - czytaj: zła. Tak przynajmniej nasze dzisiejsze bohaterki przedstawia mitologia. Ale pisarki od jakiegoś czasu przepisują ich historie - pardon, herstorie - pokazując, że jak się zdrapie z nich patynę, seksizm i przyzwyczajenie, to można zobaczyć ciekawe, nieoczywiste i bardzo współczesne wątki. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Penelopie i Kirke.
9/19/202236 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Pomysł na weekend - wypad do Lubeki!

Wybierzcie się z nami do miasta siedmiu wież! Naszym przewodnikiem jest dziś Filip Turowski, autor bloga Głodny Świata, który znalazł w Lubece coś dla smakoszy, entuzjastów historii oraz wielbicieli natury. Historia miasta sięga XII wieku, a rozsławiła je Liga Hanzeatycka, która ustanowiła tam swoją główną siedzibę i sprowadzała między innymi migdały, z których w Lubece powstawał sławny na całą Europę marcepan. A jeśli słodkości wam nie w smak, to w menu są także przysmaki rybne. Bałtyk jest tu piękny nawet zimą! Jakie jeszcze tajemnice skrywa Lubeka? Zapraszamy do wysłuchania podcastu. Partnerami podcastu są: Niemiecka Centrala Turystyki oraz Lübeck und Travemünde Marketing GmbH
9/16/202218 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Dla kogo przeznaczone są studia MBA?

O tym, jakie możliwości dają studia MBA (Master of Business Administration), opowiada dr Paweł Urbański, dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. - "Uczestnictwo w programie to nie tylko blok przedmiotów z prawda, zarządzania, administracji, ale także wiele zajęć, które na celu mają doskonalenie tzw. umiejętności miękkich, które mają ogromne znaczenie w biznesie. Bardzo ważnym aspektem jest także networking i możliwości, jakie w tym zakresie stwarza program" - mówi dr Urbański. Rozmawiamy także o tym, jakie znaczenie w zarządzaniu ma empatia i jakie cechy ma dobry manager. Partnerem podcast jest Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej
9/14/202221 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Herstorie: królowa jest tylko jedna - 70 lat panowania Elżbiety II

Posiadaczka tęczowej garderoby. Miłośniczka corgich. Kobieta, która przez 70 lat na świeczniku nie powiedziała nic kontrowersyjnego (ani choćby umiarkowanie interesującego). Przeżyła II wojnę światową, dekolonizację, rewolucję seksualną, reformy Margaret Thatcher, wynalezienie Internetu, pandemię i upublicznienie nagrania, na którym jej syn mówi kochance, jakim artykułem higienicznym chciałby być i gdzie się znaleźć. Była symbolem stałości w zmieniających się czasach, reliktem ery, gdy przeciwności losu znosiło się ze sztywno uniesionym podbródkiem i nie użalając się nad sobą, a obowiązek stawiano na piedestale. I nie przytulano przesadnie dzieci. W dzisiejszym odcinku Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o królowej Elżbiecie II.
9/12/202251 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Czyja biografia zostanie nagrodzona Juliuszem? W stawce Różewicz, Szymanowski, Bauman, Pniewski, Celan

Kapitule Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz udało się już spośród ponad pięćdziesięciu tytułów wybrać pięciu finalistów. Każdej biografii z osobna przygląda się Paulina Reiter, która zaprosiła do rozmowy jurorkę, Agatę Passent. Do dyskusji wkradła się też biografia Stanisława Lema, która choć nie znalazła się w finale, szczególnie zapadła w pamięć naszej gościni. "Fascynujące jest to, jaką autorzy biografii przyjmują optykę" - opowiada Agata Passent. Przykład? Choćby odbiór muzyki Karola Szymanowskiego po zakończeniu lektury. Zwycięzcę poznamy w październiku - podczas Rybnickich Dni Kultury. Nominowani: - "Tam, za kasztanami, jest świat. Paul Celan. Biografia" – Anna Arno - "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" – Artur Domosławski - "Różewicz. Rekonstrukcja" – Magdalena Grochowska - "Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim" – Danuta Gwizdalanka - "Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy" – Grzegorz Piątek Partnerem podcastu jest miasto Rybnik - organizator i fundator Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz
9/9/202231 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Dzieci są coraz grubsze i coraz mniej sprawne

Gdy porównamy zdjęcia z plaży z lat 70 czy 80 z aktualnymi, to widać wyraźnie, że teraz mamy jakby zdecydowanie pełniejsze kształty. Coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem. A dzieci, zamiast ganiać za piłką i biegać po osiedlu, wsiadają do samochodu, abyśmy mogli je zawieźć na kolejne zajęcia dodatkowe. W jakim stanie fizycznym są nasze dzieci? Jak zachęcić je do aktywności, jak pomóc zawalczyć o sprawność? Czy da się coś zrobić, żeby w-f nie był lekcją, której się unika? Na te pytania odpowie ekspert - dr Michał Matyjaszczyk, specjalista medycyny rodzinnej z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
9/7/202230 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Herstorie: zatańcz z Sanną Marin

Najmłodsza premierka na świecie. Przywódczyni koalicyjnego rządu, w którym swoje partie reprezentuje pięć kobiet, i tylko jedna z nich przekroczyła 35 rok życia, gdy obejmowały władzę. Przeprowadziła swój kraj przez pandemię i wprowadzi go do NATO. A poza tym ma okładkową urodę, fotogeniczną rodzinę, kondycję biegaczki, no i potrafi się - po godzinach pracy, oczywiście - bawić. I nie zamierza przestać tańczyć, nawet jeśli krytycy mówią, że kobiecie na jej stanowisku/w jej wieku/sytuacji rodzinnej to nie wypada. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o premierce Finlandii Sannie Marin.
9/5/202243 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Polska dieta śródziemnomorska, czyli karp!

Polacy jedzą ponad 70 kilogramów mięsa rocznie, dla zdrowia powinniśmy ograniczyć to o połowę. Dla tych, którzy nie chcą całkiem rezygnować z drobiu czy wieprzowiny, mamy zdrowsze rozwiązanie - ryby! Urszula Mijakowska, dietetyczka i diet coach tłumaczy, co sprawia, że dieta śródziemnomorska jest jedną z najzdrowszy na świecie. Co jednak, gdy mieszkamy nad Morzem Bałtyckim, a nie Śródziemnym? Zapraszamy do wysłuchania podcastu! Parterem podcastu jest Polski Karp - Organizacja Producentów. Materiał współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu "Rybactwo i morze"
9/2/202217 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Herstorie: najbardziej znana nieznana filozofka Hypatia

Na pytanie o jakiegoś greckiego filozofa bez zająknięcia wymienicie od razu Platona czy Arystotelesa. A filozofkę? Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk w dzisiejszym odcinku cyklu "Herstorie Wysokich Obcasów" przedstawią sylwetkę Hypatii z Aleksandrii. Żyła w burzliwych czasach, kiedy zaogniały się spory między chrześcijanami a wyznawcami rzymskiego panteonu. Cechowała ją sofrozyne, czyli umiejętność znajdowania pośredniej drogi między skrajnościami. Jak to się dla niej skończyło i co Hypatia ma wspólnego ze św. Katarzyną? Zapraszamy, by przenieść się z nami do Aleksandrii w IV w. n.e.
8/29/202229 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Historia Anastasii, która ruszyła do ogarniętej wojną Ukrainy, by sprowadzić swoją córkę do Polski

Wojna trwa już pół roku, w środę w Ukrainie świętowano Dzień Niepodległości. Z tej okazji chcemy przypomnieć historię Anastasii. Gdy wybuchła wojna, Polina, 5-letnia córka pochodzącej z Ukrainy Anastasii Pugachovej, była u dziadków w Piatychatkach za naszą wschodnią granicą. W kilka godzin Anastasia była gotowa i spakowana, by jechać po córkę i wrócić z nią do Torunia. Porozmawiamy o drodze, którą musiała przebyć, by dotrzeć do Poliny, oraz o osobach, które jej w tym pomogły. "Ja bardzo wierzę w ludzi i w to, że człowiek jest dobry" - mówi Anastasiia, poetka i liderka zespołu NAStalgia, w rozmowie z Natalią Waloch.
8/26/202220 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Jak rozmawiać z dziećmi o miesiączce

Pierwsza miesiączka. Jedna z najważniejszych chwil w życiu kobiety. Niestety często pomijana, przemilczana, okryta wstydem. Wciąż nie mówi się o niej w szkole, wciąż my - rodzice - nie potrafimy o niej rozmawiać z naszymi córkami. Ale też i synami. Wstyd przenosimy z pokolenia na pokolenie. Jak sprawić, aby krwawienie miesiączkowe przestało być tabu? Czy rozmowa z dorastającą córką powinna różnić się od tej przeprowadzonej z synem? Kiedy zacząć rozmowy z dziećmi o miesiączce? O tym porozmawiałyśmy z Kamilą Raczyńską-Chomyn, edukatorką seksualną i menstruacyjną. To jest podcast w ramach projektu "Z miesiączką na Ty", którego Partnerem jest dystrybutor suplementu diety Actiferol z unikalną formą żelaza
8/24/202238 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Jak płynnie przejść z wakacji w rok szkolny?

Koniec sierpnia dla jednych wiąże się z wyczekiwaniem, dla innych z rosnącymi obawami. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci, choć ich obawy są zupełnie inne. Jakie są sposoby, by z trybu wakacyjnego wejść w tryb aktywności szkolnej (w miarę bezboleśnie)? Agnieszka Urazińska zaprosiła do rozmowy psycholożkę, dr Aleksandrę Piotrowską z Uniwersytetu Warszawskiego. "Nowy rok szkolny to nowy rozdział w naszym życiu i nowe otwarcie" - zwraca uwagę ekspertka. Myśli o nadchodzącej szkolnej dyscyplinie lepiej nie odkładać do ostatniego momentu. Warto razem z dzieckiem rozplanować sobie ten czas. Wspólne uporządkowanie szuflady biurka, przygotowanie plecaka i całej wyprawki ma szansę stworzyć atmosferę wyczekiwania. O czym jeszcze warto pomyśleć w tych ostatnich tygodniach sierpnia? Zapraszamy do wysłuchania podcastu. Partnerem podcastu jest eobuwie.pl
8/22/202230 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Polka za granicą - Japonia Nati Ishigaki

Hai tai! Przenosimy się do Japonii, na Okinawę, gdzie z mężem i trzema córkami żyje Nati Ishigaki. Porozmawiamy o codziennym życiu w Kraju Kwitnącej Wiśni, różnicach między wyspami, jak wyglądają śluby i o zwariowanej telewizji. "Japonia jest rozwinięta gospodarczo, ale też zacofana w wielu aspektach" - mówi Ishigaki w rozmowie z Kamilą Kalińczak. Za przykład daje bankowość internetową, która jest mniej popularna niż w Polsce. Sprawdzimy też, czy zapracowanie Japończyków jest tylko stereotypem, czy jednak rzeczywiście praca jest dla nich najważniejsza.
8/19/202230 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Trump w garsonce - Phyllis Schlafly

W 98. rocznicę urodzin przypominamy postać Phyllis Schlafly! Prymuska. Kobieta, która w wieku 28 lat startowała w wyborach do Kongresu, a po pięćdziesiątce zrobiła dyplom z prawa. Świetna organizatorka, niezmordowana aktywistka, liderka, która setkom kobiet dała know how i odwagę, by wyjść z domu i działać. A jednocześnie ideolożka, która całe życie spędziła na przekonywaniu, że “naturalnym” powołaniem kobiety jest dom i rodzina, a równość praw oznacza utratę przywilejów. Swoje przemówienia zaczynała od dziękowania mężowi, że pozwolił jej przyjść i wystąpić publicznie. To głównie przez nią nie przeszła poprawka gwarantująca Amerykankom równe prawa z mężczyznami. Betty Friedan wyrwało się, że chciałaby spalić ją na stosie. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów opowiadamy o konserwatywnej aktywistce Phyllis Schlafly, znanej wam być może z serialu “Mrs. America”.
8/15/202242 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

"Dziecko je to samo co matka", czyli jak dbać o dietę w ciąży

Jeszcze ze szkoły pamiętamy, jak ważny dla ciężarnej jest odpowiedni poziom kwasu foliowego. Jednak na prawidłowy rozwój płodu wpływa wiele różnych minerów, witamin, mikro i makro elementów. Na co kobiety w ciąży powinny zwracać uwagę? Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy ginekologa-położnika dr n. med. Tadeusza Oleszczuka, autora książek "Czego ginekolog Ci nie powie", i "Uspokój swoje hormony". To co kobieta, je w czasie ciąży, ma wpływ na dziecko również po urodzeniu, ale trzeba pamiętać o konsultacji z lekarzem. "Nie wolno suplementować niczego bez wcześniejszego zbadania" - podkreśla dr Oleszczuk. W podcaście obalimy też mity na temat uprawiania seksu i sportu w czasie ciąży. Parterem podcastu jest Gedeon Richter
8/12/202221 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

"Mamo, bo to on zaczął" - czy jest idealny sposób na wychowania zgodnego rodzeństwa?

Rodzeństwo to skarb - brat lub siostra może stać się największym przyjacielem. Na szczęście tak często bywa. Ale nawet najlepszym rodzeństwom zdarzają się kłótnie, które przyprawiają rodziców o ból głowy. "Mamo, bo to on zaczął!", "Mamo, bo ona mnie bije!", "Tato, on mnie przezywa!". Rodzice marzą, że będą się kochać i wspierać, a oni kłócą się od rana do wieczora i spierają o najmniejszy drobiazg. A rywalizacja o to, kto pierwszy dobiegnie do kanapy urasta to problemu życia i śmierci. Czy kłótni między dziećmi da się w ogóle uniknąć? Jak rodzic powinien zachować się w sytuacji konfliktowej między rodzeństwem? Jak ustrzec się przed sytuacją, kiedy jedno z dzieci może poczuć się mniej ważne? Zdecydowanie reagować, czy czekać, aż dzieci same się dogadają? I to najważniejsze - co zrobić, żeby w przyszłości dzieci umiały być dla siebie wsparciem. Sprawy pomaga uporządkować Magdalena Boćko-Mysiorska, pedagożka, ekspertka od wychowania z wykorzystaniem komunikacji bez przemocy.
8/10/202229 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Lektura nie tylko dla rodziców - Kamil Baleja o swojej książce "Tato, no weź"

Gdy mówimy o rodzicach, to przede wszystkim podkreśla się rolę matek. Ojcowie bywają pomijani. A przecież ojcostwo to wielka zmiana w życiu i odpowiedzialność na długie lata. Jedni podchodzą do tej roli bardzo poważnie, niektórych nawet nieco ona przytłacza. A są też tacy, którzy przede wszystkim się nią cieszą. Tak jak Kamil Baleja, dziennkarz, prezenter, ojciec dwójki dzieci, o których pisze - Księciunio i Mała Gałganica, autor książki "Tato, no weź". W rozmowie z Magdaleną Keler i Agnieszką Urazińską Kamil Baleja odczarowuje mit poważnego i surowego ojca, przekonuje że mężczyźni chętnie opowiadają o emocjach. No i opowiada o ojcostwie, które nazywa najbardziej ekstremalną i niekończącą się przygodą życia.
8/8/202227 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

"Równowaga do śmierci, czyli po prostu życie". O Opiece paliatywnej

Opieka paliatywna pomaga umrzeć po ludzku - w spokoju, w ciszy, wśród bliskich. O wsparciu pod koniec życia pacjenta, łagodzeniu bólu i towarzyszeniu rodzinie w przejściu żałoby opowiada Joanna Szwedo, pielęgniarka, specjalistka opieki paliatywnej z dwudziestoletnim stażem. "Dużo możemy zrobić będąc i przygotowując rodzinę pacjenta" - opowiada o śmierci pacjenta pielęgniarka. Zapraszamy do wysłuchania trudnej, ale też przynoszącej nadzieję rozmowy. Partnerem podcastu jest Winncare Polska, parter akcji "Pod dobrą opieką"
8/5/202226 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Każde dziecko potrzebuje wspaniałych wakacji

Są dzieci, które zamierają z zachwytu, gdy widzą morze - bo przez lata znały je tylko z filmów. Są dzieci, które jedzą zupę, drugie danie i deser tą samą łyżką - bo nikt ich nie uczył, jak korzystać ze sztućców. Są dzieci, które ukradkiem napychają kieszenie chlebem w stołówce - bo chcą się najeść na zapas. Marek Feruga z Fundacji Muszkieterowie nie raz się już wzruszał, gdy odwiedzał kolonistów. Jest przekonany, że każde dziecko potrzebuje wspaniałych wakacji. Tyle, że przybywa rodzin, których nie stać na opłacenie kolonii. Dlatego Fundacja Muszkieterowie od pięciu lat organizuje kolonie dla setek najbardziej potrzebujących dzieci. "Nasza zasada jest taka, żeby przygotować takie kolonie, na które chcielibyśmy posłać własne dzieci" mówi Marek Feruga w rozmowie z Agnieszką Urazińską.
8/3/202232 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Nie wstydź się powiedzieć CIPKA! Koniec z tabu miejsc intymnych

Jak oswoić słowa, które wywołują w nas wstyd i zażenowanie, choć wcale nie powinno tak być? Agnieszka Urazińska zaprosiła do podcastu edukatorkę ginekologiczną i onkologiczną, Agę Szuścik, która prowadzi w sieci profil "Życie po raku". Razem porozmawiały o tym, jak używać bez oporu słów "wulwa" albo "wagina" i dlaczego to ważne. Poza małą lekcją pojęć anatomicznych usłyszycie też o tym, czemu służy badanie doświadczenia pacjenckiego, czym jest wielka lista ginekologów i ginekolożek oraz jak wyrażenie "te miejsca" potrafi utrudnić nam życie. "Chodzi o to, żebyśmy idąc do ginekologa, nie bały się słowa >srom<" - zwraca uwagę edukatorka. Partnerem podcastu jest Oceanic, producent hipoalergicznych kosmetyków AA Intymna
8/1/202233 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

W razie niskiego libido otwórz się przed ginekologiem

Stres, sen, dieta, stan zdrowia. Te cztery czynniki wpływające na nasze libido. Przemęczone po pracy często nie mamy ochoty na seks, co potrafi zmienić się diametralnie, kiedy pojedziemy na wakacje. Jak radzić sobie na co dzień? To pytanie zadała Anna J. Dudek i zaprosiła do rozmowy ginekologa-położnika dr n. med. Tadeusza Oleszczuka, autora książek "Czego ginekolog Ci nie powie", i "Uspokój swoje hormony". Zmęczenie to jednak nie wszystko, czasem brakuje słów. "Mamy w sobie tyle tabu, że nie rozmawiamy z partnerem o seksie" - zwraca uwagę lekarz. Porozmawiamy też o jedzeniu, które może pozytywnie wpłynąć na nasze libido, a także o tym, jak ważne są badania hormonalne. Parterem podcastu jest Gedeon Richter.
7/29/202220 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Pierwsza miłość

Lato to czas, gdy budzą się uczucia. To właśnie na wakacjach, na pierwszym obozie, z dala od rodziców, wiele nastolatków przeżywa pierwszą miłość. A to nie tylko motyle w brzuchu, ale często także nagłe i bolesne rozstania. Pierwsza miłość to szkoła uczuć, która przygotowuje młodzież do dojrzałych, partnerskich, intymnych relacji. Zapada w pamięć na zawsze. Dlatego tak ważne jest uszanowanie tej pierwszej relacji ze strony rodzica. I tak ważne, jak rodzic zachowa się, gdy dziecko będzie mu o tym uczuciu mówić. Albo gdy będzie o nim milczeć. Co się dzieje w głowie zakochanego nastolatka? Jak rozmawiać o miłości z dzieckiem, aby nie naruszyć jego granic prywatności? Jak wspierać dziecko po rozstaniu? Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska pytają o to Macieja Olsztyńskiego, psychologa.
7/27/202223 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Herstorie: filozofka, feministka, skandalistka - Simone de Beauvoir

„Nie rodzimy się kobietami - stajemy się nimi”, napisała, i rozpoczęła feministyczną rewolucję. To, co jest nam sprzedawane jako “kobiecość” - uległość, bierność, łagodność, poświęcenie - wcale nie jest biologicznym przeznaczeniem, tylko patriarchalnym mitem, przekonywała. I można się z niego wyzwolić. Współtworzyła egzystencjalizm, najpopularniejszy powojenny kierunek filozoficzny, i przez pół wieku gorszyła burżujów swoim związkiem z Jean-Paulem Sartrem. Miała nienasycony apetyt na życie - na wiedzę, miłość, seks, podróże, słowa, używki - i nie zamierzała za niego przepraszać. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Simone de Beauvoir.
7/25/202256 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Smart aging, czyli jak starzeć się powoli i ładnie

Walka ze starością jest z góry skazana na porażkę, dlatego zamiast być "anty", proponujemy działać "smart". Jak starzeć się powoli i nie przesadzić z zabiegami medycyny estetycznej? Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy dermatolożkę, prof. Barbarę Zegarską, która opowie o kluczowej roli codziennej pielęgnacji i holistycznym podejściu do smart agingu. Z rozmowy dowiecie się też jak zabezpieczać skórę przez szkodliwym promieniowaniem UVA, a nawet światłem z naszych komputerów i smartfonów! Ekspertka przybliży też temat nadmiernego używania toksyny botulinowej. "Są zmarszczki bardzo postarzające, ale są też zmarszczki, które świadczą o naszym charakterze" - opowiada prof. Zegarska. Zapraszamy do wysłuchaniu podcastu i pamiętaniu o kremie z filtrem! Na podcast zaprasza gama Neovadiol od marki VICHY – eksperta w pielęgnacji skóry menopauzalnej
7/22/202219 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Nora Ephron - dzięki niej Harry poznał Sally

Jej życiową dewizą było wybiórcze podejście do rzeczywistości. W skrócie: zignoruj porażki, ciesz się sukcesami. Oraz tymi drobiazgami codzienności, które sprawiają, że życie nie tylko bywa znośne, ale staje się nawet czymś całkiem przyjemnym. Kiedy zdradził ją mąż - notabene ten słynny Carl Bernstein, który z Woodwardem odkrył i opisał Watergate - popłakała, a potem napisała zabójczo zjadliwą książkę, którą następnie przerobiła na film. W Hollywood wiodło się jej, mówiąc oględnie, zmiennie. Mówiąc wprost: zaliczyła tyle klap, że każdy na jej miejscu przerzuciłby się z filmu na handel nieruchomościami albo połów krewetek. Ona jednak wpadła na pomysł, żeby robić filmy o tym, na czym zna się najlepiej: zwykłych ludziach, szukających miłości i doceniających uroki życia, tam, gdzie inni widzą tylko nudę i rutynę. Do historii kina trafiła na wieki wieków dzięki "Kiedy Harry poznał Sally" i scenie udawanego w restauracji orgazmu, "Bezsenność w Seattle", "Masz wiadomość" ugruntowały jej pozycję królowej komedii romantycznej, a z Meg Ryan i Toma Hanksa zrobiły gwiazdy pierwszej wielkości. Ale oprócz tego, że Nora Ephron - bo to o niej Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają w najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów - lała na nasze serca lukier z posypką, była też dowcipna, zgryźliwa i cudownie autoironiczna. Ot, wspaniała ciotka na trudne czasy, co to umie i pocieszyć, i dać kuksańca.
7/18/202245 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Bez odpowiedniego nawodnienia nie ma szans na piękną cerę

Pilnujesz się, żeby wypić dwa litry wody dziennie? A latem nawet trzy? Ma to wpływ nie tylko na nasze dobre samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ale również na naszą cerę! Szczególną uwagę musimy przykładać do skóry pod oczami, która w tym miejscu jest znacznie cieńsza niż na reszcie twarzy. Agnieszka Urazińska zaprosiła do rozmowy dr Ivanę Stanković, dermatolożkę, ekspertkę L'Oréal Paris, właścicielkę kliniki DERMEA oraz Victorię Goldensquat, dietetyczkę i trenerkę kobiet. Nasze gościnie opowiedzą, jak wytworzyć sobie rutynę picia wody, czemu krem pod oczy powinien mieć inny skład niż do reszty twarzy oraz jak wyglądają podstawowe etapy pielęgnacji cery. Zapraszamy do wysłuchania podcastu przy szklance wody. Na podcast zaprasza marka L’Oreal Paris producent nowego serum pod oczy Revitalift Filler Eye Serum.
7/15/202221 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Gdy dziecko przestaje być dzieckiem – jak bezpiecznie przesuwać granice

Piją alkohol, palą papierosy, eksperymentują także z innymi, nielegalnymi używkami – choć nie są pełnoletni. To się zdarza nie tylko w ponurych filmach – tak bawią się nasze dzieci. A właściwie to już nie są dzieci, tylko dorastający młodzi ludzie, którzy chcą eksperymentować. Takie są nastolatki. My też tacy byliśmy. Ale teraz to my jesteśmy dorośli. Jak się zachować? Zakazać? Przymknąć oczy? Udawać, że nas to nie dotyczy? Dylemat pomaga rozwiać dr Marta Majorczyk - pedagożka, psycholożka, psychoterapeutka. Rodzice nastolatków – to podcast dla was!
7/13/202221 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Herstorie: kobieta bezwstydna w poszukiwaniu swojej przyjemności - Mata Hari

“Kokota? Tak. Zdrajczyni? Nigdy!” - tak broniła się na procesie wytoczonym jej przez francuskie władze. Jej pseudonim jest synonimem szpieżki, ale takiej raczej w typie Jamesa Bonda niż George’a Smileya: ponętnej kusicielki, która ze swoich wysoko postawionych kochanków wyciąga sekrety w łóżku. Złej kobiety, modliszki, istoty egzotycznej, bezwstydnej - jako tancerka pokazywała wszystko (poza piersiami, ale nie z powodów moralnych, tylko praktycznych: uważała, że są za małe) i śmiertelnie niebezpiecznej. Ale czy na pewno nią była? W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Macie Hari.
7/11/202244 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Genewa, fondue i o wiele więcej. Odkrywamy Szwajcarię latem

Narty to banał. W Szwajcarii można także żeglować, a kraj warto odwiedzić latem. Z okiem pociągu widać urokliwą Lucernę i wyniosłe Alpy, a podróż koleją ułatwia jeden uniwersalny bilet, czyli Swiss Pass. O poznawaniu Szwajcarii opowiada Adriana Czupryn ze Szwajcarskiej Organizacji Turystycznej (MojaSzwajcaria.pl). Będzie też o tym, jak zastąpić pociąg samochodem i co wybrać, jeśli pod opieką mamy czworonoga. Jak zaplanować wyjazd, dokąd się wybrać? To wszystko w Podcaście Wysokich Obcasów.
7/8/202232 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Herstorie: making of

46 odcinków w tym 40 herstorii niesamowitych kobiet, trzy opowieści o herstorycznych zjawiskach oraz trzy rozmowy z autorkami książek o kobietach. Takim urobkiem pochwalić mogą się Herstorie Wysokich Obcasów w pierwszą rocznicę podcastu. Z tej okazji mamy dla Was odcinek urodzinowy. Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk odpowiadają w nim na pytania słuchaczek i słuchaczy oraz zdradzają kulisy swojej pracy. Opowiadają m.in. o tym, jak wybierają bohaterki odcinków, a potem pracują nad scenariuszem. Zdradzają, jak to się stało, że zostały dziennikarkami, a potem połknęły herstorycznego bakcyla oraz gdzie i w jaki sposób kształtowały się ich - tu określenie słuchaczki - supermózgi. Mówią, ile w ich podcastowej pracy jest przygotowania, a ile spontanu i dzielą się refleksją o tym, jak rozmawiać o feminizmie z ludźmi uważającymi, że kobiety i mężczyźni mają przecież równe prawa, a patriarchat to wymysł taki sam jak smoki i krasnoludki.
7/4/202250 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Na tanie ubrania stać przede wszystkim bogatych

Branża mody jest jedną z najbardziej zanieczyszczających nasze środowisko. Popularne sieciówki potrafią wypuścić ponad pięćdziesiąt nowych kolekcji w ciągu roku. Kiedy bez zastanowienia dużo nowych ubrań, na końcu okazuje się, że nic do siebie nie pasuje. Kamila Kalińczak zaprosiła do rozmowy Zofię Zochniak, współtwórczynię projektu "Ubrania do oddania". Czy powinnyśmy przerzucić się całkowicie na kupno ubrań z drugiej ręki? A może wcale nie trzeba być aż tak radykalną, żeby pomóc naszej planecie? Jak odróżnić dobre jakościowo ubrania, która starczą nam na lata od szmatek, które niedługo po kupieniu będą zaśmiecać środowisko? Zapraszamy do wysłuchania podcastu i przejrzenia własnej szafy.
7/1/202226 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Jak być opiekunką, a nie właścicielką psa?

Zjedzone buty, wycie z tęsknoty czy ucieczki - to trudne początki opieki nad psem. W lepszym zrozumieniu czworonogów pomoże nam dziś Dorota Warakomska, którą doskonale znacie jako dziennikarkę, a jest również psią behawiorystką i opiekunką labradora Bluesa. "Najważniejsze jest zrozumienie psa, zrozumienie jak myśli. Do wychowania psa potrzeba cierpliwości i wyrozumiałości. Na pewno nie przemocy fizycznej, czy zmuszania do czegokolwiek" - mówi Warakomska. Porozmawiamy o podstawowych błędach, które popełniają właściciele psów (o efektach tych zmian opowie Kamila Kalińczak) oraz o wzruszającej historii Doroty Warakomskiej i jej labradora.
7/1/202231 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

"Jak zmienia się świat, gdy dziecko zaczyna chorować na depresję"

Lekarze psychiatrzy mówią, że to już nie jest kryzys, to katastrofa. Z wyliczeń wynika, że w porównaniu do czasu sprzed pandemii, liczba dzieci na oddziałach psychiatrycznych wzrosła o połowę, a młodzieży o ponad 60 proc. W ubiegłym roku udokumentowanych prób samobójczych było 1490. A blisko 130 dzieci skutecznie odebrało sobie życie. A to tylko statystyki. A co dzieje się, gdy te problemy zaczynają dotykać nas samych? O tym opowiedziała nam Katarzyna Dobrowolska, mama dwóch córek, które chorują na depresję.
6/29/202230 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Herstorie: nastoletni postrach talibów - Malala Yousafzai

Ma zaledwie 25 lat, a dorobek w życiu publicznym większy niż niejeden zawodowy polityk czy aktywista w słusznym wieku. Nic dziwnego, skoro pierwsze przemówienie wygłosiła jako 11-latka. Jeśli mielibyśmy wskazać jedną osobę, dzięki której edukacja dziewczynek wreszcie stała się międzynarodowym tematem, byłaby to ona. Urodzona w Pakistanie szybko przekonała się, że jako kobiecie nie będzie jej łatwo. Kochająca naukę i książki, została ich pozbawiona przez talibów, którzy po prostu zamknęli szkoły dla dziewcząt. Zamiast potulnie się z tym pogodzić, zaczęła prowadzić blog dla BBC Urdu, na co żadna inna nastoletnia Pakistanka nie chciała się zgodzić. Jej wpisy, w których pokazywała, jak dzień po dniu reżim talibów ograniczają i jej koleżanki, jak wprost niszczy im życie, błyskawicznie zdobyły popularność na całym świecie. Skończyło się tym, że talibowie wydali na niąwyrok śmierci. Cały świat z zapartym tchem śledziłwalkę o jej życie, gdy lekarze wyjmowali kulę, która przeszła koło lewego oka, przez kark do ramienia. Wyzdrowiała, wróciła do działalności i jako 17-latka została najmłodszą w historii noblistką. W najnowszym odcinku Natalia Waloch i Katarzyna Węzyk opowiadają o Malali Yousafzai, aktywistce walczącej o prawdo dziewcząt do edukacji.
6/27/202237 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Pandemia, wojna i Polka w pracy

Jesteśmy przepracowane, mamy problemy ze snem, wiele z nas myśli o rzuceniu pracy. Czy w dzisiejszych czasach można zachować równowagę między życiem prywatnym, a rozwojem kariery? Natalia Waloch zaprosiła do rozmowy Agnieszkę Polewkę z Philip Morris Polska, by dowiedzieć się jakie rozwiązania mogą zapewnić m. in. równość płac w firmie i pomóc kobietom w powrocie do swojej kariery po urlopie macierzyńskim. "Utrzymanie work-life balance jest znacznie trudniejsze dla kobiet" - podkreśla nasza rozmówczyni. Czy elastyczne godziny pracy, dni pracy zdalnej i podwyżki również w trakcie urlopu macierzyńskiego mogą być odpowiedzią? Zapraszamy do wysłuchania podcastu. Partnerem podcastu są organizatorzy projektu Nieustraszona w pracy.
6/24/202224 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Pieszo, rowerem, samochodem, łódką - odkrywamy turystyczne tajemnice Niemiec

Nieoczywisty kierunek podróży chociaż bardzo blisko Polski. Do Niemiec zwykliśmy jeździć do pracy lub na weekendowe wypady, tymczasem okazuje się, że ten kraj ma znacznie więcej do zaoferowania turystom o bardzo różnych zainteresowaniach. Różnorodność atrakcji jest ogromna. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Bartoszem Wielińskim – zastępcą Redaktora Naczelnego Gazety Wyborczej, który zabierze nas w podróż do naszych zachodnich sąsiadów m.in. szlakiem historycznym i morskim.
6/22/202233 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Herstorie: simply the best - Tina Turner

Utalentowana dziewczyna z zapadłej dziury w Missouri, jeden magiczny wieczór, gdy zaśpiewała na scenie nocnego klubu i pyk, narodziła się gwiazda. Tak mogłaby się zaczynać historia o showbiznesowym Kopciuszku, tyle że w przypadku naszej bohaterki ta opowieść jest dużo mroczniejsza: po drodze na szczyt zaliczyła lata przemocy domowej, próbę samobójczą, rozwód, po którym zostały jej tylko długi i niewiarygodny comeback. A, no i nauczyła Micka Jaggera kręcić biodrami. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Tinie Turner.
6/20/202237 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Fakty i mity o pielęgnacji włosów

Te z nas które mają włosy kręcone, chciałyby mieć proste i odwrotnie, blondynki marzą o ciemnym kolorze, szatanki swoją czuprynę utleniają. "Każdy człowiek, który wchodzi do salonu fryzjerskiego narzeka na swoje włosy" - mówi Hanna Brudzyńska, fryzjerka i właścicielka salonu "Ładne" w Warszawie. Agnieszka Urazińska razem ze swoją dzisiejszą gościnią, obali kilka popularnych mitów na temat włosów. Czy podcinane faktycznie rosną szybciej? Od farbowania ciemnieją? Każda z nas może zapuścić włosy tylko do określonej długości, a dalej już nie będzie w stanie? Zapraszamy do wysłuchania najnowszego Podcastu Wysokich Obcasów (również z szamponem i odżywką w rękach). Partnerem podcastu jest suplement diety VITAPIL.
6/17/202225 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Rodzicu, nie bój się "nicnierobienia", czyli dlaczego dziecięca nuda jest potrzebna

"Nie mam co robić". Chyba każdy rodzic słyszy to zdanie codziennie. Nudy dzieci się boimy, wolimy ją "zabijać". Żyjemy w przekonaniu, że jeśli dzieci się nudzą, to znaczy, że jesteśmy okropnym rodzicami. Wmawiamy też sobie, że już od małego musimy pracować na przyszły sukces. Zapisujemy więc dzieci na kolejne zajęcia dodatkowe, nie dajemy im wytchnąć nawet w wakacje. Tymczasem psycholodzy od lat podkreślają, że nuda jest dzieciom potrzebna. Czy już wszyscy zapomnieliśmy jak kreatywna może być nuda? Dlaczego nie należy się jej bać i jak zrobić z nudy dobry użytek? Rozmawiamy o tym z panią dr Magdaleną Śniegulską, psycholożką, psychoterapeutką
6/15/202222 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Wyszłam za mąż, zaraz wrócę - tylko zobaczę zakazane miasto. Podróże Alexandry David-Néel

Większość życia spędziła w podróży. Dodajmy, że było to w czasach, gdy kobiety raczej samotnie nie podróżowały, a ona, owszem, właśnie w pojedynkę wyprawiła się do Indii. Wcześniej była niesfornym dzieckiem: uciekała nianiom, zakonnicom, które prowadziły pensję dla panien i odłączała się od rodziców na wakacjach, by wsiąść na prom do Londynu czy przejść samotnie przez przełęcz w górach. Była śpiewaczką w Hanoi, w Tunisie prowadziła kasyno, ale jej prawdziwą życiową pasją była wędrówka. Męża opuściła po pięciu dniach, mówiąc, że udaje się w podróż i obiecując, że z Indii wróci za kilkanaście miesięcy. Cóż, wróciła po 14 latach. Podczas eskapady przemierzyła Birmę, Japonię i Koreę, by dotrzeć do Chin. Potem postanowiła zobaczyć zakazane miasto Tybetańczyków - Lhasę. By tego dokonać, wraz z przybranym synem całymi miesiącami mieszkała w himalajskich grotach, jedząc korzonki i pijąc herbatę ze zjełczałym masłem jaka. Kiedy się urodziła, we Francji zabijano ostatnich komunardów, gdy umierała, zbijano scenę na Woodstock. Przez cały ten czas jej tożsamość podróżniczki pchała ją naprzód. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Alexandrze David-Néel.
6/13/202234 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Kierunek nieoczywisty - wakacje w Niemczech!

Francja, Hiszpania, Chorwacja na wakacje? No jasne! A gdyby tak wybrać się do Niemiec? Mimo że spora część z nas mieszka jedynie kilkadziesiąt kilometrów od naszej zachodniej granicy, to nadal nie jest oczywisty kierunek na wakacje. W dzisiejszym Podcaście Wysokich Obcasów odczarowujemy dla Was ten region, a w szczególności Nadrenię Północną-Westwalię. Do Münster, Essen czy Düsseldorfu wybieramy się razem z Kasią Kosowską i Wojtkiem Grabowskim znanymi z bloga "Road Trip Bus". Znajdzie są coś zarówno dla fanów jarmarków bożonarodzeniowych, piłki nożnej i rowerowych wycieczek. Partnerem podcastu jest Niemiecka Centrala Turystyki i Tourismus NRW e.V.. Ten projekt jest w częściowo finansowany przez Unię Europejską w ramach reakcji na skutki pandemii COVID-19.
6/10/202221 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Jak rozsądnie kupić mieszkanie?

Kupno mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Obojętnie, jak bardzo byśmy chciały i jak wiele stworzyły tabelek w Excelu, i tak zawsze będą uczestniczyć w tym emocje. Natalia Mazur zaprosiła dziś do rozmowy Katarzynę Kuniewicz, badaczkę popytu na rynku mieszkaniowym, Head of Residential Research Otodom/obido w Grupie OLX. Spróbujemy znaleźć złoty środek między towarzyszącymi nam emocjami, a realnymi możliwościami zakupu mieszkania. Porozmawiamy o tym, co wpływa na zmianę priorytetów przy wyborze wymarzonego miejsca. "Bardzo często, jeżeli kupujemy mieszkanie, chcemy to zrobić w okolicy, w której już mieszkaliśmy" - tłumaczy eksperta. Zapraszamy do wysłuchania podcastu i zajrzenia na rynek nieruchomości.
6/8/202226 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Herstoria aborcji w USA

Co poglądy siedemnastowiecznego łowcy czarownic mają do praw dzisiejszych Amerykanek? O co chodzi z majowym przeciekiem z Sądu Najwyższego, o którym było tak głośno - przynajmniej dopóki proces Johnny’ego i Amber nie zdominował newsów? Dlaczego dostęp do broni jest w amerykańskiej konstytucji, a nie ma w niej aborcji? Do czego mogą - choć zdecydowanie nie powinny - służyć wieszaki, szprychy od roweru, druty od robótek, siarka z zapałek oraz lizol? Jak Amerykanki wywalczyły sobie prawa reprodukcyjne i jak je im powoli odbierano? I jak będą sobie radzić, gdy, jeszcze w czerwcu, zostanie obalony wyrok w sprawie Roe v. Wade? Na te - i wiele innych - pytań odpowiedzą w kolejnym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch.
6/6/202248 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Patricia Kazadi: "Wolność słowa znaczy, że masz prawo do swojego zdania a nie do hejtu"

Chcemy czy nie, nasze życie zaczęło toczyć się również w mediach społecznościowych, które są pełne trolli i braku zahamowań. Kamila Kalińczak zaprosiła do rozmowy o hejcie w Internecie aktorkę i wokalistę Patricię Kazadi. Artystka od kilku miesięcy w swoim podcaście "Kazadi Talks Positive" zwraca uwagę społeczeństwa na negatywne zachowania w sieci. "Ja doświadczyłam ogromu bodyshamingu w swoim życiu i bardzo to wpłynęło na poczucie mojej własnej wartości" - opowiada o swoich doświadczeniach artystka. Takie komentarze niestety są wciąż na porządku dziennym, ale razem szukamy sposobu jak sobie z takimi atakami radzić. Partnerem podcastu jest Always Platinum, partner cyklu "Aktywna na swój sposób"
6/3/202227 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Dlaczego krzyczymy, czyli jak zapanować nad emocjami w relacjach z dzieckiem

Rodzice powinny być wyrozumiali, stabilni i cierpliwi. Wtedy mogą bezpiecznie przeprowadzić dziecko przez czas dzieciństwa i dorastania, ucząc ich przy okazji jak panować nad emocjami. Niestety w praktyce, to emocje dorosłych często biorą górę, bo kto z nas nie stracił nigdy panowania i nie podniósł głosu na dziecko? A krzyk to przemoc. Bardziej akceptowana niż fizyczna, rani równie mocno, choć tych ran gołym okiem nie widać. Dlaczego tak nas, rodziców, ponosi? Czyja to wina, że krzyczymy? Co wtedy dzieje się z dzieckiem? Jak odzyskać władzę nad własnymi emocjami i poznać żródło ich zakłócenia? Na te pytania odpowiada nam Katarzyna Półtorak, psycholożka wspierająca mamy, która prowadzi terapię krzyku.
6/1/202234 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Herstorie u stóp gór Ngong - pisarka Karen Blixen

Miała pecha, że najszczęśliwszy i najbardziej intensywny okres w życiu przypadł jej w młodości. Po kilkunastu latach spędzonych w Afryce, zawsze już za nią tęskniła. Była enfant terrible salonów, całe życie bawiła się rolą ekstrawaganckiej arystokratki. Ale na zapleczu bankietowego życia harowała jak wół, "zapominając o nadziei i nie poddając się rozpaczy". Jej pierwsza książka była sukcesem, kolejna przyniosła nam jedno z najbardziej znanych pierwszych zdań w historii literatury: "Miałam farmę w Afryce u stóp gór Ngong", a autorce międzynarodową sławę. Jej nazwisko było regularnie wymieniane na Noblowskiej giełdzie. Afryka dała jej napęd do pisania, ale też ciągnące się całe życie problemy ze zdrowiem, bo jej mąż, baron Bror von Blixen-Finecke, zaraził ją kiłą, a w tamtych czasach leczono ją rtęcią i arszenikiem. Skutki terapii będzie odczuwać już zawsze. Ale to nie przeszkodzi jej polować, założyć szkołę dla tubylczych dzieci oraz nawiązać romans z erudytą i awanturnikiem Denysem Finch Hattonem, a potem - po powrocie z Afryki - brylować w towarzystwie Marylin Monroe, Johna Steinbecka i Pearl Buck. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o niezwykłym życiu jedynej w swoim rodzaju Karen Blixen.
5/30/202237 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Zawsze chciałaś zilustrować książkę dla dzieci, ale nie było okazji? Teraz masz szansę!

Artystki i artyści amatorzy mają niepowtarzalną okazję zilustrować książkę dla dzieci, która wkrótce trafi na półki. Można już zgłaszać swoje grafiki do konkursu "Piórko". Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy zeszłoroczną laureatkę, Aleksandrę Badurę, by dowiedzieć się więcej o tym, jak zostać ilustratorką dla dzieci - wymagających i szczerych odbiorców. "Jako osoba dorosła mogę ponownie zanurzyć się w świecie dziecka" - opowiada o swoim doświadczeniu z konkursem graficzka. Zapraszamy do wysłuchania podcastu i ostrzenia ołówków (albo elektronicznych rysików). Partnerem podcastu jest "Piórko", nagroda Biedronki za książkę dla dzieci.
5/27/202215 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Matka Polka nie musi być umęczona – rozmowa matek z okazji Dnia Matki

Dzień Matki dla nas, matek, jest wypełniony słodyczami, laurkami. To okazja do przyjmowania życzeń i spędzania czasu z dziećmi. I super okazja, aby o macierzyństwie porozmawiać. Często mówimy o problemach matek. A o radościach dużo rzadziej. Dlaczego? Czemu Matka Polka jest najczęściej zmęczona i trochę smutna? Czy macierzyństwo nie może po prostu cieszyć? Dlaczego wciąż kojarzy się z wyrzeczeniem, bohaterstwem, ciężarem? A może wcale nie musi tak być? O tym i innych tematach porozmawiamy w gronie matek. Nasze zaproszenie do rozmowy przyjęła Hanna Zielińska, dziennikarka mieszkająca w Norwegii, matka trójki dzieci.
5/26/202238 minutes, 1 second
Episode Artwork

Coś dla miłośników rowerów, kawy i zieleni - kierunek: Brema!

Tytuł: Coś dla miłośników rowerów, kawy i zieleni - kierunek: Brema! Wiosna się kończy, sezon urlopowy wkrótce, czas planować wypoczynek. Podcast Wysokich Obcasów i Kamila Kalińczak przychodzą z inspiracją! Naszą dzisiejszą gościnią jest podróżniczka - Anita Demianowicz, autorka bloga Banita Travel. Włochy, Chorwacja, Hiszpania na wakacje? Wiadomo! Ale Niemcy? To dla nas nadal nieoczywisty kierunek podróży, ale do odkrycia jest naprawdę wiele. "Duże miasto z małomiasteczkowym klimatem" - z uśmiechem opisuje Bremę Anita i opowiada o swoich wycieczkach rowerowych. Dla smakoszy nie zabraknie atrakcji. Miasto skrywa też kilka zaskakujących rozrywek - wśród nich koncert muzykantów, którzy wcale nie są ludźmi! Partnerem projektu są Niemiecka Centrala Turystyki oraz Organizacja Turystyczna z Bremy.
5/25/202219 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

"Wsłuchujemy się w problemy, które nurtują lokalne społeczeństwa", czyli Kobiety wiedzą co robią!

Kierunek Warszawa i Zgierz! Wracają spotkania w ramach projektu Kobiety wiedzą co robią w wersji offline! Będziecie miały szansę spotkać m.in. Martynę Wojciechowską, Joannę Chmurę, Patricię Kazadi czy Ewę Puszczyńską. Panele poprowadzą oczywiście dziennikarki Wysokich Obcasów, a wśród nich będzie Anna J. Dudek, która zaprosiła do rozmowy dyrektorkę programową projektu, Katarzynę Owczarek. Rozmowa nie dotyczy jednak jedynie najbliższych spotkań, ale również poprzednich edycji projektu. Momentów, które naszym dziennikarką szczególnie zapadły w pamięci. "Brakowało nam kolejnej formy łączności z naszymi czytelniczkami" - Katarzyna Owczarek zaczyna opowieść o początkach projektu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale trzeba się zapisać. Szczegółów szukajcie na fb profilu Wysokich Obcasów. Nasze spotkania mogą być realizowane dzięki obecności partnerów. Tym razem są to: MARKA ALWAYS PLATINIUM, MIASTO SOPOT, KULCZYK FOUNDATIONZGIERZ, MIASTO ZGIERZ, STARY MŁYN, PRZYCHODNIE LEKARSKIE ŚWIAT ZDROWIA
5/23/202220 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Jak zostać królową Anglii i Francji? Przewodnik Eleonory Akwitańskiej

Była najbogatszą i najpotężniejszą kobietą średniowiecznej Europy, a przy okazji jedną z lepiej wykształconych. Jedyną w historii królową i Anglii i Francji. Poeci rozpływali się nad jej urodą, a mnisi sarkali na jej nadmierny wpływ na króla. Zwiedziła więcej świata niż większość jej współczesnych: królewskie dwory Paryża, Londynu, Bizancjum i Madrytu, święte miejsca Jerozolimy, papieskie komnaty w Rzymie. Walczyła z mężem o władzę i rządziła imperium, gdy jej syn bawił się w rycerza na krucjacie. I to wszystko w czasach, gdy niewiasty, dzieci oraz ryby głosu nie miał, a do wyboru były dwa modele kobiecości - święta Maryja i grzesznica Ewa - i żaden nie przewidywał władzy, sprawczości ani inteligencji. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Eleonorze Akwitańskiej.
5/23/202246 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Pomiędzy Samsonem a Violettą Villas - włosy w kulturze

A ty noś, noś, noś długie włosy jak my... Albo ścięte na jeża, albo różowe, albo irokeza. Dziś to do nas należy wybór, jaką fryzurę chcemy nosić, ale na przestrzeni wieków mogłyśmy zostać zaszufladkowane przez sam kolor naszej czupryny. Niegdyś postrzyżyny były momentem wejścia chłopca w dorosłość, a podczas oczepin na weselu panna młoda przybierała nową fryzurę, która identyfikowała ją jako mężatkę. Agnieszka Urazińska zaprosiła do rozmowy antropolożkę z Uniwersytetu Łódzkiego - Annę Figiel, by porozmawiać, czemu włosy mają dla nas tak ogromne znaczenie i są symbolem kobiecości. Choć możemy wybrać sobie dowolną fryzurę, to społeczeństwo wywiera na nas presję, by się dostosować np. farbując siwe włosy. "Kategorie estetyczne definiują nas jako członka społeczeństwa. Im lepiej wyglądamy, tym w oczach społeczeństwa jesteśmy bardziej wartościowymi jednostkami. To jest bardzo smutne, ale niestety prawdziwe." - zwraca uwagę antropolożka. My dziś dumnie prezentujemy swoje siwe kosmyki i zapraszamy do wysłuchania podcastu. Partnerem podcastu jest suplement diety VITAPIL.
5/20/202225 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Mama wraca do pracy. Jak przypomnieć kobiecie, o tym, jak wielkie kompetencje uzyskuje zostając matką?

Każda z nas - mam - wie, jak trudny jest powrót do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego. Wiele z nas zmaga się wtedy nie tylko z notorycznym uczuciem niewyspania i wypalenia, ale też z zaniżonym poczuciem wartości i permanentnym stresem: jak ja sobie teraz poradzę? Szukamy więc ucieczki od stresu, a taką ucieczką często stają się używki. Dla młodych, zestresowanych mam, stolica uruchomiła więc program „Mama – Warszawianka na rynku pracy". Dlaczego kobiety piją? Czy problem alkoholowy wśród młodych mam to rzeczywiście coraz bardziej powszechna sytuacja? Jak przypomnieć kobiecie, o tym, jak wielkie kompetencje uzyskuje zostając matką? Rozmawiamy o tym z Dorotą Czekaj, prezeską Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, która jest współorganizatorem warszawskiego programu oraz z Katarzyną Andrusikiewicz, psycholożką, psychoterapeutką uzależnień.
5/18/202233 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Herstorie: autorka najpiękniejszych książek dla dzieci - Astrid Lindgren

Znamy ją jako dobrotliwą leciwą cioteczkę żywiącą nieskończoną miłość do dzieci. I o ile druga część jest prawdą, o tyle pierwsza, hmm, niezupełnie. Będąc nastolatką, buntowała się: jako pierwsza dziewczyna w miasteczku obcięła włosy na chłopczycę i tańczyła jak szalona. Pociągała ją przygoda i nieznane, co doprowadziło do tego, że w wieku 18 lat zaszła w ciążę. W tamtych czasach nieślubne dzieci odbierano matkom. Na to nie mogła się zgodzić, więc zaplanowała wszystko tak, by nie stracić syna, co oznaczało wiele lat życia z tajemnicą. Doświadczenie trudnego macierzyństwa i rozłąki z dzieckiem zaowocowało silnym przekonaniem, że "przyszłość świata rozstrzyga się w dziecięcych pokojach". Jako całkiem już dojrzała kobieta napisała książkę, która zrewolucjonizowała literaturę dziecięcą i dała podwaliny pod zupełnie nowy stosunek do dzieci. O jej bohaterce tzw. autorytety grzmiały, że jest nienormalnym, niemoralnym i niewychowanym dzieckiem. A dzieci - cóż, dzieci Pippi pokochały. A potem pokochały Ronję, Emila i czeredę z Bullerbyn. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o pod każdym względem niepokornej Astrid Lindgren
5/16/202244 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Praca produkcyjna bez pracy reprodukcyjnej nie istnieje

Programistki, chirurżki czy prezeski. Kobiety coraz odważniej i liczniej ubiegają się o wysokopłatne zawody, które jak dotąd były domeną mężczyzn. Nadal jednak brakuje powszechnych rozwiązań, które ułatwią matkom powrót do zawodu. Po polskim rynku pracy oprowadzi nas dziś Anna Bojanowska-Sosnowska, wiceprezeska Obserwatorium Ekonomiczno-Społecznego i prodziekanka Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. "Społeczeństwo chciałoby, żeby kobiety wychowywały dzieci, jakby nie miały pracy, i pracowały, jakby nie miały dzieci" - mówi ekspertka. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o pozycji pracowniczek i szefowych oraz zmianie podejścia do pracy dzięki pokoleniu Z. Partnerem podcastu jest marka biżuteryjna YES.
5/13/202228 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Herstorie: nieustraszona badaczka Syberii - Maria Czaplicka

W mrozie sięgającym minus 60 stopni brnęła przez Syberię w saniach zaprzężonych w renifery. W dodatku sam na sam z mężczyzną, co w tamtym czasie budziło rzecz jasna kontrowersje. Bardziej jednak niż on interesowały ją syberyjskie plemiona, których nikt wcześniej nie zbadał. Ona to zrobiła i to tak, że światu opadła szczęka. Kiedy wydała książkę "My Siberian Year", z miejsca stała się najpopularniejszą naukowczynią w Wielkiej Brytanii, a zaraz potem pierwszą kobietą wykładającą na Oxfordzie. Miała wybitny umysł i wszelkie predyspozycje do tego, by stać się ikoną feminizmu i być dziś na T-shirtach jak Maria Skłodowska-Curie. Miała jednak też tego pecha, że była pionierką przez naprawdę duże "P" i świat nie bardzo był gotów szybko wejść na przetarty przez nią szlak. Jej bestsellerową książkę na ojczysty język polski przełożono dopiero w 2013 r, czyli po 97 latach od momentu, gdy wyszła w Wielkiej Brytanii. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o antropolożce i etnolożce Marii Antoninie Czaplickiej
5/9/202236 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Rzut oka na polski rynek sztuki z Wojciechem Brewką

Wojciech Brewka porzucił księgowość i zajął się malarstwem. W dzisiejszym Podcaście Wysokich Obcasów będzie opowiadał o arkanach sztuki współczesnej w Polsce. Kamila Kalińczak zapyta, jak długo powstają obrazy i jak się je wycenia, gdy są już gotowe. Będzie też o emocjach towarzyszących aukcjom dzieł sztuki. "Jesteśmy narodem kolekcjonerów" - mówi Wojciech Brewka. Zaczynamy od puszek po piwie i gumach turbo, a kończymy na butach za kilka tysięcy złotych. Być może czyjaś kolekcja zacznie się tworzyć po wysłuchaniu podcastu.
5/6/202235 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Samoakceptacja. Jak rozmawiać z dzieckiem, aby ono siebie akceptowało?

Stabilne poczucie własnej wartości to jeden z najcenniejszych zasobów, w które rodzice mogą emocjonalnie wyposażyć na przyszłość swoje dziecko. Przekonania na własny temat kształtują się już od wczesnego dzieciństwa, a na dziecko wpływają nie tylko komunikaty słowne, ale też te niewypowiedziane - nasze gesty, milczenie, mimika. Ale samoakceptacja, to nie to samo co pewność siebie, a wielu z nas - rodziców - myli te pojęcia, w błędnym założeniu, że ta pewność siebie stanie się kluczem do sukcesu życiowego naszych dzieci. Jak zatem mówić do dziecka, aby się akceptowało i czym różni się samoakceptacja od pewności siebie? O tym rozmawiamy z prof. Iwoną Chmurą-Rutkowską, socjolożką i pedagożką, z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
5/4/202229 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Matka w sądzie: gdy dowody na trucie i molestowanie dziecka nie wystarczają sędziemu

W najnowszym podcaście z cyklu "Matka w sądzie" Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy Annę [imię zmienione] i jej mecenaskę. Będzie wam naprawdę trudno uwierzyć w tę historię. Pani Anna jest ofiarą przemocy domowej, tak samo jak jej kilkuletni synek. Sterroryzowana kobieta szukała pomocy na policji. "Założenie niebieskiej karty nie obroniło nas przed przemocą, było jeszcze gorzej" - opowiada Pani Anna. Oboje doświadczyli przemocy instytucjonalnej. Mimo przedstawiania opinii specjalistów, raportu toksykologicznego, wskazaniu przez opiekunów z przedszkola ojca dziecka jako sprawcy przemocy, sąd cały czas pozwala na kontakt ojca z dzieckiem sam na sam. Sąd na prośby matki jest głuchy, a jej mecenaska potwierdza, że w swojej karierze nie spotkała się jeszcze dotąd z tak kuriozalnymi sytuacjami.
4/29/202228 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Rose Dugdale - walcząca z imperializmem potomkini handlarzy niewolników

Wychowano ją na debiutantkę: pannę z dobrego domu, która miała dygnąć przed królową, a potem wyjść za mąż za odpowiedniego kawalera. Ona miała inne plany. Chciała być rewolucjonistką, bojowniczką szlachetnej sprawy, pogromczynią imperializmu i kapitalistycznego wyzysku, a przede wszystkim wyzwolicielką Irlandii spod brytyjskiego jarzma. Problem w tym, że sami Irlandczycy nie bardzo chcieli być uratowani przez pannę dziedziczkę w tweedach i z akcentem BBC. Nie wpuszczają cię drzwiami, uznała, to wejdź oknem - i ukradnij po drodze parę Vermeerów… W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie WO Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają szaloną historię Rose Dugdale, rewolucjonistki i złodziejki obrazów.
4/25/202239 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Wiosnę czuje się już w kościach. Niech da się ją odczuć także na skórze!

Mamy już szczerze dosyć szarej, matowej po zimie skóry. Jednak pragnąc słońca, nie zapominajmy o kremie z filtrem! Jak się odpowiednio przygotować na nadchodzące lato? Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy dermatolożkę, dr n. med. Agnes Frankel, specjalistkę medycyny regeneracyjnej. Poznamy dziś zdrowe podstawy dbania o cerę, a także czterech jeźdźców apokalipsy, przed którymi należy ją należycie chronić. Rozwiążemy też zagadkę. Jak to jest, że te drogie kosmetyki z apteki (!), ze wszystkimi aktywnymi składnikami, zamiast nam pomóc, potrafią pogorszyć nam cerę, zamiast ją poprawić? Plan na dziś - wysłuchanie podcastu i nałożenie kremu spf 50! Partnerem podcastu jest marka Vichy.
4/22/202228 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

„Ukraińskie dzieci w polskich szkołach – a z nimi ich cierpienie i strach”

Dzieciństwo to czas beztroski i radości. Dla tysięcy ukraińskich dzieci ta beztroska skończyła się raz na zawsze w dniu wybuchu wojny. Mamy te dzieci u nas, w polskich szkołach. Niektóre się uśmiechają, ale pod tym uśmiechem może się kryć rozpacz. Inne się izolują, nie nawiązują kontaktu. Wszystkie są wyzwaniem, bo potrzebują naszego wsparcia. Tym razem podcast Być Rodzicem poświęcamy ukraińskim dzieciom w Polsce. O tym, jak mądrze pomagać w niezwykłej sytuacji, do której nikt nie był przygotowany, Agnieszce Urazińskiej i Magdalenie Keler opowie ekspert – Tomasz Bilicki, psychoterapeuta i nauczyciel wiedzy o społeczeństwie. Wyjaśni też, dlaczego – jego zdaniem – proponowanie dzieciom-uchodźcom zdawania egzaminu ósmoklasisty jest przemocą systemową.
4/20/202240 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Paulina Mikuła: "Dzisiaj już nie jestem w stanie zastanawiać się, czy ktoś żartuje, czy hejtuje"

Przeglądając komentarze w Internecie, niemal od razu trafiamy na agresję słowną. Zwłaszcza teraz język i sposób, w jaki mówimy do siebie, ma znaczenie. Kamila Kalińczak zaprosiła do rozmowy Paulinę Mikułę, popularyzatorkę wiedzy o języku i autorkę kanału na YouTubie "Mówiąc inaczej". Będzie nie tylko o regułach polszczyzny i ich (nie)obowiązkowym stosowaniu, ale też o hejcie, z którym spotykają się twórcy i twórczynie w Internecie. "Agresja potrafi mieć bardzo ładną formę, potrafi być przykryta pięknymi słowami" - tak Paulina Mikuła opisuje toksyczne zachowania w sieci. Zapraszamy do wysłuchania podcastu i wzięcia pod lupę języka, jakiego używamy na co dzień.
4/18/202245 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Zuzanna Piechowicz: "Za mało zajmujemy się poczuciem sensu i spełnienia w pracy"

Pracoholizm? Przecież to zaleta, a nie choroba. Niestety takie przeświadczenie jest nadal bardzo żywe w naszym społeczeństwie i niesie za sobą wiele konsekwencji. Na szczęście kolejne pokolenia patrzą na pracę zupełnie inaczej i nie chcą "żyć by pracować" tak jak rodzice. Na dyskryminację w miejscu pracy narażone są zwłaszcza kobiety, dlatego Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy dziennikarkę specjalizującą się w tej tematyce, trenerkę umiejętności miękkich - Zuzannę Piechowicz, którą możecie znać z audycji "Dobra praca" czy "Dobra terapia". Szukamy sposobów na walkę z nierównościami płacowymi i folwarcznym zarządzaniem, dyskutujemy o potrzebie jawności płac. "Jak mamy wiedzieć, czy ktoś nas dyskryminuje, jeżeli nie wiemy, ile zarabia kolega, który ma takie same obowiązki, kompetencje i jest na równorzędnym stanowisku" - zwraca uwagę Piechowicz i podkreśla, jak ważne w środowisku pracy jest siostrzeństwo i wzajemne wsparcie. Zachęcamy do wysłuchania podcastu i zastanowienia się nad swoim dobrostanem w pracy. Partnerem podcastu jest marka biżuteryjna YES.
4/15/202225 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Herstorie: reżyserki ukryte za kamerą

Gala tegorocznych Oscarów była prawdziwym świętem kobiet, które zgarnęły mnóstwo statuetek. I chyba tego właśnie nie wytrzymało ego Willa Smitha, który postanowił zaznaczyć swoją obecność, waląc Chrisa Rocka po twarzy. Dzięki temu cały świat przez kilka dni mówił o nim, nie o laureatkach. Nie żeby kiedykolwiek kobiety w kinie były szczególnie hołubione. Dlatego właśnie w najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o reżyserkach sprzed dekad, o których świat zdaje się zapominać oraz tych całkiem współczesnych, dających nam wzruszenie i rozrywkę. Mówią też o swoich ulubionych filmach zrobionych przez kobiety lub pokazujących niezwykłe kobiece postaci
4/11/20221 hour, 12 seconds
Episode Artwork

"Psychoterapia na sytuację kryzysu patrzy jako na szansę rozwojową"

Od ponad dwóch lat na nasze zdrowie psychiczne psuje pandemia, a teraz także wojna u naszych sąsiadów. Wiele z nas na co dzień pomaga i widzi dramat uchodźców przybyłych do Polski, zalewają nas straszne wieści z ukraińskich miast. Jak w takiej sytuacji zadbać o swoje samopoczucie? Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy psychologa i psychoterapeutę Krzysztofa Bąka z ośrodka Wellbee, żeby porozmawiać o raportach "Dobrostan psychiczny kobiet w pracy" oraz "Wojna w Ukrainie. Postawy i emocje Polek i Polaków wobec wojny" zleconych w ramach projektu "Nieustraszona w pracy". Jak bardzo myślimy o pracy po godzinach? Jak bardzo przeraża nas wojna? "W sytuacji tego ogromnego stresu nasiliły się stereotypowe reakcje u mężczyzn" - zwraca uwagę Krzysztof Bąk. Zapraszamy do wysłuchania Podcastu Wysokich Obcasów i zadbania o swój dobrostan. Partnerem podcastu są organizatorzy projektu "Nieustraszona w pracy"
4/8/202224 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Niejadek - co zrobić, kiedy wydaje ci się, że twoje dziecko je za mało

"Zjedz chociaż mięsko", "Za mamusię i tatusia", "A co on taki zabiedzony, dziecko powinno być pulchniutkie". Kto z nas choć raz nie usłyszał tych zdań w dzieciństwie, a potem sam nie powtarzał ich własnym dzieciom? Zdarza się, że dla niektórych dzieci jedzenie bywa prawdziwym problemem. Ale czy niejadków wśród dzieci jest faktycznie tak dużo, jak wydaje się to ich rodzicom? Jak odróżnić dzieci, które po prostu jedzą mniej, od takich, które wymagają wsparcia ze strony specjalisty? O tym, kim tak naprawdę jest niejadek, o sposobach na postępowanie z dzieckiem, które odmawia sięgnięcia po nowe potrawy i o tym, co robić, kiedy brak chęci do jedzenia to rzeczywiście wynik choroby rozmawiamy z Justyną Walerowską-Madej, dietetyczką.
4/6/202225 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Herstorie: szara eminencja w czerwieni - Nancy Reagan

Fancy Nancy w pomidorowej czerwieni. Królowa Lodu. Evita z Bel Air. Żona idealna, niezmiennie wpatrzona w męża jak w święty obrazek. Mała kobietka stojąca za Wielkim Mężczyzną, księżyc odbijający jego słońce. Tak naprawdę - połowa bardzo skutecznego politycznego duetu i jedna z najbardziej wpływowych Pierwszych Dam w historii. Znajomi, podwładni i biografowie pary są zgodni: Ronald Reagan nigdy nie zostałby prezydentem, gdyby nie żona. Najlepiej ich związek podsumował aktor Jimmy Stewart: - Gdyby ożenił się z nią za pierwszym razem, załatwiłaby mu Oscara. W dzisiejszym odcinku naszego podcastu Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Nancy Reagan. Wydaje Martyna Osiecka.
4/4/202245 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Maja Ostaszewska Superbohaterką Wysokich Obcasów! "Ten wieczór był emanacją niezwykłej wspólnoty, wrażliwości, odwagi i mądrości kobiet"

Dziś gościmy superbohaterkę! Zanim otrzymała tytuł, Maja Ostaszewska została nominowana za zaangażowanie na granicy. Za odruch serca, który nakazuje pomóc drugiemu człowiekowi, gdy jego życie jest zagrożone. Paulina Reiter zaprosiła aktorkę do rozmowy o pomocy migrantom z Białorusi, uchodźcom z Ukrainy, ale też zwierzętom. Maja Ostaszewska wielokrotnie podkreśla, że pomoc na każdym z tych pól jest tak samo ważna. Wymienia też kolejne organizacje pracujące na granicy. "Uważam, że odebrałam tę nagrodę w imieniu wszystkich, którzy działają" - podkreśla Maja Ostaszewska. Zachęcamy do wysłuchania podcastu i pójścia w ślady tegorocznej Superbohaterki Wysokich Obcasów.
4/1/202230 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Amelia Bloomer i wielka feministyczna wojna o spodnie

Miała naprawdę małe szanse być rewolucjonistką. Pochodziła z ubogiej, wielodzietnej rodziny i wszystko wskazywało na to, że do końca swoich dni będzie nauczycielką na prowincji. A jednak tak bardzo chwyciła się życia i niezależności, że najpierw została pierwszą kobietą-wydawcą gazety w Stanach Zjednoczonych, a potem stała się symbolem walki z patriarchatem. I pewnie przepadłaby w tłumku innych sufrażystek, gdyby nie fakt, że zbiegiem okoliczności symbolem tej walki stały się... pantalony. Ściślej: przypominające je spodnie noszone z krótką spódnicą. Strój ten, nazwany od nazwiska bohaterki dzisiejszego odcinka "bloomers", miał wyzwolić Amerykanki z miażdżących narządy wewnętrzne gorsetów i ciężkich spódnic, w które zaplątywały się uliczne śmieci. A dalej, rzecz jasna, z wszystkich innych pęt, jakie na kobiety nałożono. Tym razem Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Amelii Bloomer.
3/28/202235 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Usiądź z nami, załóż słuchawki i posłuchaj (o) ASMR

Niektóre bodźce sprawiają, że czujemy przyjemne mrowienie i odprężamy się. My w podcaście skupimy się oczywiście na bodźcach dźwiękowych. Do świata ASMR wprowadzi nas jedna z najbardziej rozpoznawalnych twórczyń, znana jako Marta w Niemczech. Dźwięk drapania szczotki do włosów, delikatny szelest folii albo po prostu szept mogą nas zrelaksować i pomagają zasnąć. Marta w Niemczech opowiada o początkach swojej przygody z ASMR i zaprezentuje kilka najpopularniejszych dźwięków. Żeby wysłuchać dzisiejszego odcinka, najlepiej założyć słuchawki.
3/25/202232 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Dziecko pod presją. Czy to błąd rodziców?

Motywacja uskrzydla, presja może ściągać w dół i odbierać radość. Żyjemy w czasach, gdy ocena towarzyszy nam już od pierwszych dni życia. Jak mądrze motywować dziecko do nauki, a co zrobić gdy córka lub syn starają się za bardzo? I w końcu - czy czerwony pasek to wyznacznik uczniowskiego sukcesu. Na te i inne pytanie odpowiada dr Marta Majorczyk - pedagożka i doradczyni rodzinna. Zapraszamy na podcast Wysokich Obcasów - "Być rodzicem". Tym razem temat aktualny przed końcem roku szkolnego.
3/23/202232 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Herstorie: nie wpuścili ich drzwiami, więc weszły oknem - pierwsze lekarki

"To niemożliwie, żeby kobieta, której ręce cuchną posoką, mogła mieć tę samą naturę czy uczucia co większość kobiet", pisały gazety. XIX wiek nie był, mówiąc łagodnie, przyjazny kobietom w medycynie. Dużo atramentu wylano na udowadnianie, jak to nasze panie kochane są za delikatne, za skromne i za głupiutkie na medycynę, jak to od nadmiaru edukacji więdnie im macica, a myśli skręcają ku niebezpiecznej (dla społeczeństwa) niezależności. Ale one, pionierki medycyny, a przy okazji praw kobiet, się zawzięły. Mimo rzucanych im pod nogi kłód zdobyły dyplom i zaczęły leczyć. W dzisiejszym odcinku podcastu “Herstorie Wysokich Obcasów” Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o pierwszych brytyjskich lekarkach: Elizabeth Garrett i Sophii Jex-Blake. Więcej o podcaście i jego bohaterkach na @herstoriewo A o kobietach, które przełamały męski monopol w medycynie przeczytacie w książce Olivii Campbell “Na łasce brutali. Kobiety w świecie medycyny” wydanej przez wydawnictwo Znak Literanova. Partnerem podcastu jest Wydawnictwo Znak Literanova
3/21/202237 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Korwin Piotrowska: "Ja bym nie myliła poczucia humoru ze zwykłym chamstwem"

Wiele z nas usłyszało w pracy, że zachowuje się zbyt emocjonalnie (co nie spotkało kolegi z biurka obok, który zareagował w taki sam sposób). O protekcjonalnym traktowaniu kobiet w pracy Anna J. Dudek rozmawia z dziennikarką Karoliną Korwin Piotrowską, autorką książki "Wszyscy wiedzieli". Dziennikarka zwraca uwagę, jak ważna jest edukacja, żebyśmy wiedziały, jak reagować na niewłaściwe w stosunku do nas zachowania, ale też nie ukrywać swoich emocji. "Trzeba ich czasem użyć, pokazać je. Czasami właśnie prawdziwa emocja jest ogromną bronią, która nie bierze jeńców" - mówi Korwin Piotrowska. W Podcaście Wysokich Obcasów poznamy też całą listę lektur, które pozwolą nam lepiej zrozumieć patriarchalny świat, w którym żyjemy, i walczyć o swoje. Partnerem podcastu jest marka biżuteryjna YES.
3/18/202226 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Herstorie: żyjąca w trójkącie noblistka - Selma Lagerlöf

“Osobiście zdawałam sobie sprawę, że będę wielka, ale zanim świat się o tym dowiedział, nie mogłam zaczerpnąć powietrza”, pisała po swoim literackim debiucie. Nobel z literatury, uważała, to tylko kwestia czasu. Nie pomyliła się. Była ambitną, świadomą swojego talentu divą, self made woman i sufrażystką. Gdy poproszono ją o napisanie podręcznika do geografii, napisała książkę - “Cudowną podróż” - którą do dziś z wypiekami czytają nie tylko szwedzkie dzieci. Miała opinię ciotki narodu, skromnej, słodkiej i aseksualnej, a przez dekady żyła w związku z dwiema kobietami. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Selmie Lagerlöf. Partnerem podcastu jest OsnoVa, wydawca książki "Selma Lagerlöf. Nowoczesna Szwedka"
3/16/202248 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Herstorie: mścicielka, reformatorka, władczyni. Olga Kijowska, święta, której nie chcesz wkurzyć

W zasadzie mogłaby się nazywać Pani Zemsta. Kiedy plemię Drewlan zamordowało jej męża, spotkało się z odwetem, jakiego nikt wcześniej sobie nawet nie wyobrażał. Gnębiła oprawców, zakopując ich żywcem i oblężając ich stolicę, którą w końcu puściła z dymem w sposób tyleż okrutny, co niepozbawiony pomysłowości. Ale sprowadzić ją do roli krwawej władczyni, to spłaszczyć obraz. Bo była też znakomitą reformatorką i to dzięki niej Ruś Kijowska zyskała podwaliny pod nowoczesne państwo. Miała polityczny instynkt i błyskotliwy umysł, była skrajnie niezależna. Masowe mordy z początku sprawowania władzy nie przeszkodziły jej zostać świętą, którą czczą i prawosławni, i katolicy. W nowym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Oldze Kijowskiej, kobiecie, której lepiej było nie wchodzić w drogę i która jest dziś bohaterką zarówno Ukrainy, jak Rosji.
3/14/202231 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Polka za granicą - Islandia Eweliny Gąciarskiej

Dziś w cyklu "Polka za granicą" wybieramy się na daleką północ - do Islandii! Od 25 lat mieszka tam Ewelina Gąciarska, prowadząca konto na Instagramie - Islandzkie ciekawostki. Na Islandię przeprowadzała się dwukrotnie - raz jako mały szkrab, a raz jako nastolatka - dlatego porozmawiamy m.in. o dziecięcym punkcie widzenia na doświadczenia związane z migracją. Spróbujemy też znaleźć sposób na nieprzyjazną pogodę, która nam w Polsce często też doskwiera (choć na pewno w znacznie łagodniejszej wersji niż tam). "Na Islandii człowiek uczy się, że siła natury zawsze wygra" - mówi Ewelina, by po chwili zdradzić swoje sposoby na szalejący za oknem mróz. Dowiemy się też, dlaczego mówienie o kucach na Islandii może okazać się sporym faux pas. A na koniec Kamila Kalińczak zapyta oczywiście: "Co Polki mogłyby dać Islandkom, a Islandki Polkom?".
3/11/202221 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Historia Anastasii, która ruszyła do ogarniętej wojną Ukrainy, by sprowadzić swoją córkę do Polski

Gdy wybuchła wojna, Polina, 5-letnia córka pochodzącej z Ukrainy Anastasii Pugachovej, była u dziadków w Piatychatkach za naszą wschodnią granicą. W kilka godzin Anastasia była gotowa i spakowana, by jechać po córkę i wrócić z nią do Torunia. Porozmawiamy o drodze, którą musiała przebyć, by dotrzeć do Poliny, oraz o osobach, które jej w tym pomogły. "Ja bardzo wierzę w ludzi i w to, że człowiek jest dobry" - mówi Anastasiia, poetka i liderka zespołu NAStalgia, w rozmowie z Natalią Waloch.
3/10/202220 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Być rodzicem: jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Tytuł: "Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?" Wojna to nie jest tylko sprawa dorosłych. Lęk i smutek dotykają także dzieci, a we współczesnym świecie nie da się całkowicie odciąć je od szumu informacyjnego. Dzieci czują nasze napięcie, nie możemy zostawić je w tym stresie w osamotnieniu. Jak zatem o wojnie rozmawiać z dziećmi, żeby w tak trudnej sytuacji dać im maksymalne poczucie bezpieczeństwa? Jakich słów używać, kiedy sami się boimy? Jak rozmawiać z przedszkolakiem, a jak z nastolatkiem? Spytałyśmy o to pedagożkę szkolną, Martę Szymczyk, autorkę bloga Nieszablonowa Pedagożka.
3/9/202238 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Wenus? Mars? Czas zejść na Ziemię, bo nie różnimy się aż tak bardzo

Kamila Kalińczak z okazji Dnia Kobiet zmierzy się ze stereotypami na temat płci. Pomoże jej w tym dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka, ekspertka, trenerka Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, prof. Uniwersytetu Gdańskiego. Stereotypy utrwalone w książce "Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus" wciąż się za nami ciągną, nawet 30 lat po wydaniu. Pracowniczki są oskarżane o nadmierną emocjonalność, a pracownicy potrafią być napiętnowani po wzięciu urlopu rodzicielskiego. Natasza Kosakowska-Berezecka przewodniczy międzynarodowemu konsorcjum badawczemu Towards Gender Harmony, które bada współczesne rozumienie kobiecości i męskości w ponad 60 krajach. "Jesteśmy do siebie bardziej podobni niż różni" - opowiada uczona o badaniach m.in. na temat funkcjonowania społecznego kobiet i mężczyzn.
3/8/202228 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Herstorie: żyjąca w trójkącie noblistka - Selma Lagerlöf

“Osobiście zdawałam sobie sprawę, że będę wielka, ale zanim świat się o tym dowiedział, nie mogłam zaczerpnąć powietrza”, pisała po swoim literackim debiucie. Nobel z literatury, uważała, to tylko kwestia czasu. Nie pomyliła się. Była ambitną, świadomą swojego talentu divą, self made woman i sufrażystką. Gdy poproszono ją o napisanie podręcznika do geografii, napisała książkę - “Cudowną podróż” - którą do dziś z wypiekami czytają nie tylko szwedzkie dzieci. Miała opinię ciotki narodu, skromnej, słodkiej i aseksualnej, a przez dekady żyła w związku z dwiema kobietami. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Selmie Lagerlöf. Partnerem podcastu jest OsnoVa, wydawca książki "Selma Lagerlöf. Nowoczesna Szwedka"
3/7/202248 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Czy przyszłe nagrody "Juliusz" będą za biografie bohaterów i bohaterek obrony Ukrainy?

Po czym poznać dobrą biografię? Została wyróżniona Górnośląską Nagrodą Literacką „Juliusz”. Przed nami siódma edycja konkursu, o którym opowiada nam członkini kapituły i laureatka z 2020 roku, Agnieszka Dauksza. Rozmawiamy nie tylko o dotychczasowych nominacjach, ale również bieżących wydarzeniach, które będą miały wpływ na biografie zgłaszane do nagrody w przyszłości. "Literatura jest świetnym papierkiem lakmusowym zmian i tendencji politycznych" - komentuje gościni i zwraca uwagę, że nominowane w minionych latach tworzyły razem skomplikowaną opowieść o przyczynach, przejawach, ale też skutkach masowej przemocy. Dowiemy się też, jak wygląda praca nad biografią i od czego zależy relacja pisarki z rodziną opisywanej bohatera. Partnerem podcastu jest miasto Rybnik - organizator i fundator Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz.
3/7/202232 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Małgorzata Serafin o walce z depresją: "Słowem, które sponsoruje ten gigantyczny problem jest wstyd"

Będziemy powtarzać do skutku - depresja to choroba, a nie słabość, której należy się wstydzić. O swoich doświadczeniach w walce z depresją opowiada dziennikarka i fryzjerka Małgorzata Serafin, prowadząca podcast "Farbowanie życia". W rozmowie z Kamilą Kalińczak opowiada, jak zdała sobie sprawę z choroby, o zmianie pracy ze względu na zdrowie psychiczne i rozmowach z osobami chorymi na depresję. "To jest takie uczucie pozbawienia narządów, nie masz tam niczego, co mogłoby świadczyć o tym, że jesteś człowiekiem, który ma ochotę na dalsze funkcjonowanie" - tłumaczy Małgorzata Serafin. Zwraca też uwagę na to, że osoby, które w pracy żartują, są postrzegane jako pewne siebie, też mogą zmagać się z depresją. Tak właśnie było w jej przypadku i dziś robi wszystko, byśmy mogli lepiej zrozumieć depresję i chorujące na nią osoby z naszego otoczenia.
3/4/202232 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Herstorie: po co nam opowieści o buntowniczkach? Odpowiada Sylwia Chutnik

Z jaką książką zaszywała się w kącie zamiast biegać na podwórku? Dlaczego dziewczynki potrzebują w książkach silnych, mądrych, aktywnych i sprawczych bohaterek? I dlaczego tak ich mało w podręcznikach historii? Podsumowując, dlaczego herstorie są nam potrzebne? Na te - i wiele innych - pytań odpowie w dzisiejszym odcinku naszego podcastu pisarka i aktywistka Sylwia Chutnik, autorka, między innymi “Opowieści na dobranoc. 100 historii niezwykłych Polek”.
2/28/202244 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Zasiądź z nami w kręgu kobiet

Zapraszamy dziś wszystkie kobiety, by utworzyły z nami krąg! A zwołają go nauczycielki jogi kundalini Elżbieta Sobczak i Katarzyna Rosłoń, które opowiedzą Kamili Kalińczak, co się dzieje w kręgu kobiet i kiedy się go tworzy (a to jest bardzo istotne!). "Nie oceniamy, akceptujemy siebie, słuchamy, nie doradzamy" - opisuje atmosferę podczas spotkań Elżbieta Sobczak. W świecie, który wymaga od nas, by jednocześnie być idealną żoną, matką i bizneswoman, kręgi pozwalają odciąć się od pędzącej rzeczywistości i pozbyć się negatywnej energii, która nas przygniata. Usiądźcie z nami w kręgu i odprężcie się, słuchając najnowszego podcastu Wysokich Obcasów. Partnerem podcastu jest Always Platinum.
2/25/202223 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Herstorie: feministka, która wyprzedziła epokę - Harriet Taylor Mill

Od dziecka była inna niż reszta dziewczynek. Głodna wiedzy jak szalona uczyła się języków, filozofii, literatury i historii. Jako 18-latka została wydana za mąż i na tym skończyło się życie według wymogów epoki. Przez lata żyła w osobliwym trójkącie z mężem i kochankiem, który jednocześnie był jej najlepszym przyjacielem i bratnią duszą, a przy okazji jednym z najwybitniejszych umysłów epoki. Miała niezłomne zasady etyczne, ale normy społeczne gotowa była łamać jak suche patyki. Na sto lat przed narodzinami Simone de Beauvoir głosiła, że małżeństwo to barter: seks za przetrwanie. Krytykowała brak edukacji dziewcząt oraz socjalizowanie ich do ról matek i żon, czyli oddzieliła płeć od tego, co dziś znamy jako gender. Żądała możliwości rozwodów dla kobiet oraz prawa do pracy, niezbędnej, by być niezależną, ale też nadającą sens życiu. A do tego lubiła seks i uważała, że manifestuje się w nim to, co najlepsze w ludzkiej naturze. Zostawiła po sobie wybitny dorobek, który - przez dekady ignorowany - dziś zyskuje należyte uznanie. W nowym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Harriet Taylor Mill.
2/21/202229 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Empatia siłą menadżerek i szefowych!

Czas obalić mit, że okazywanie empatii w pracy jest jednoznaczne ze słabością. Szefowa, która zauważa, że coś trapi pracownika, może znacznie lepiej zarządzać miejscem pracy. Udowadnia to nam psycholożka, trenerka i superniania liderów Sylwia Królikowska. Czasy się zmieniają i młody pracownik już nie czuje potrzeby "zabijania się" dla pracy, woli wykonać ją efektywniej zamiast siedzieć pełne osiem godzin. Zmienia się też podejście do pracownika, na co zwraca uwagę Królikowska. "W końcu zaczęliśmy mówić poważnie o empatii i zaufaniu" - mówi w podcaście. Psycholożka tłumaczy też, jak rozpoznać, że coś niedobrego dzieje się u pracownika i że zaproponowanie pomocy wzmocni pozycję szefa, a nie ją osłabi. Zapraszamy do wysłuchania opowieści o kobiecie silnej dzięki swojej empatii. Partnerem podcastu jest marka biżuteryjna YES.
2/18/202227 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Herstorie: królowa kryminału Agatha Christie

Sprzedała między dwa a cztery miliardy egzemplarzy swoich książek. Tak, miliardy. Miała być najsprawniejszą trucicielką od czasów Lukrecji Borgii: oczywiście w teorii, trupy zostawiała tylko na kartach powieści. Jej jedenastodniowe zniknięcie relacjonowały gazety na całym świecie: znaleziona, przekonywała, że nic nie pamięta. Stworzyła aż dwoje detektywów, którzy trafili do kryminalnego kanonu: pedantycznego Belga Hercule’a Poirota i wścibską starszą panią, Jane Marple. A, no i była pionierką surfingu. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o królowej kryminałów, Agacie Christie.
2/14/202240 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Moc Iwony Guzowskiej i kręgów kobiet

Kto lepiej może opowiedzieć o kobieciej sile niż mistrzyni świata w boksie zawodowym i kickboxingu? Do dzisiejszego podcastu Wysokich Obcasów zaprosiłyśmy doskonale Państwu znaną trenerkę mocy - Iwonę Guzowską za sprawą cyklu "Kobiety wiedzą, co robią". Będzie o sile, jaką kobiety potrafią sobie nawzajem podarować oraz szukaniu własnego źródła mocy. "Moje doświadczenia pokazują, że wsparcie kobiety dla kobiety przynosi coś pięknego!" - podkreśla Guzowska i tłumaczy, jak potrzebne jest wzajemne zrozumienie. Podpytamy też naszą gościnię o jej źródła mocy, a wierzcie nam, czuć ją od samego powitania! Partnerem podcastu jest marka biżuteryjna YES.
2/11/202229 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Herstorie: dwa domy, dwie matki i Holokaust - życie Sarah Kofman

Ma dziewięć lat, kiedy z matką ucieka z mieszkania przy paryskiej rue Ordener. Udaje im się zbiec w ostatnim momencie, nim do drzwi zapuka Gestapo. Jej ojciec już nie żyje, został żywcem zakopany Auschwitz, pięcioro rodzeństwa ukrywa się u dobrych ludzi. Tylko Sarah odmawia rozstania z matką. Razem trafiają na rue Labat, gdzie schronienie daje im madame Fagnard. Odtąd Sarah ma dwie matki: żydowską Finezę i Mémé, która tuli ją i kocha, ale też zmusza do jedzenia wieprzowiny. Dziewczynka jest rozerwana na pół, jej żydowskość się rozpada. Jako dorosła kobieta nie będzie tęsknić za żadną z dwóch matek, żadnej z nich nie opłacze, gdy umrą. Ucieknie w filozofię, wspaniały, żywy umysł będzie kazał jej wypływać na nieznane wody. Będzie badała, jak bardzo wybitni męscy filozofowie stłumili w sobie kobiecy pierwiastek, próbując odkryć prawdę i świecie. I przestrzegać, że Auschwitz jest zawsze możliwe. O niezwykłym życiu i pracy Sarah Kofman w najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów opowiadają Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk
2/7/202225 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

W imię matki i córki: rozmowa o duchu ich relacji

W dzisiejszym podcaście Wysokich Obcasów rozbrajamy triumwirat wizerunku macierzyństwa w Polsce. Gościem Agnieszki Urazińskiej jest socjolożka, dr hab. Elżbieta Korolczuk. Czy matka-Polka ma prawo do czasu dla siebie i własnych zainteresowań? Jak presja społeczna wpływa na relacje matek z córkami? Z jednej strony oczekuje się, by córki były niezależne i umiały się buntować. Z drugiej - by jednak słuchały rad i korzystały z doświadczeń. Ta więź ewoluuje latami: od wychowania małej dziewczynki do opieki nad starszą kobietą. "Relacje nie są albo dobre, albo złe. Często są nasycone elementami trudnymi, ale też wspaniałymi" - zwraca uwagę socjolożka. Zapraszamy do wysłuchania podcastu wszystkie matki i córki, również razem. Partnerem podcastu jest Always Platinum.
2/4/202231 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Jane Roe - od symbolu pro-choice do ikony pro-life. I z powrotem

Ona chciała przerwać ciążę: miała 22 lata, była bez pracy, bez mieszkania, bez wsparcia. One chciały zmienić prawo. I zaproponowały, że będą ją reprezentować w sądzie. 22 stycznia 1973 roku amerykański Sąd Najwyższy wydał wyrok w najsłynniejszej sprawie, która znalazła się na jego wokandzie: Roe v. Wade. Stosunkiem 7 do 2 uznał, że prawo do aborcji mieści się w konstytucyjnym prawie do prywatności. Przekonała go 26-letnia prawniczka, dla której był to pierwszy proces. Powódka nie nadawała się - w latach 80. i 90. - na sztandary ruchu pro-choice. Była kobietą z klasy robotniczej, której życie nie rozpieszczało, mówiła za dużo i niezbyt gramatycznie, no i była lesbijką. To znalazła sobie ruch, który przyjął ją z otwartymi ramionami - i szczodrymi portfelami. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Normie McCorvey, bardziej znanej jako Jane Roe.
1/31/202243 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Polka za granicą - Indie Aleksandry Zalewskiej

W dzisiejszym Podcaście Wysokich Obcasów Kamila Kalińczak zabiera nas do kraju tysiąca smaków i kolorów. Czas na kolejny odcinek cyklu "Polka za granicą". Dziś ugości nas mieszkająca w Indiach Aleksandra Zalewska, która jest pilotką wycieczek po Azji. Obalimy wiele mitów o Indiach i spróbujemy przedstawić kalejdoskop kulturowy kraju, w którym mieszka ponad miliard ludzi. Porozmawiamy między innymi o zawieraniu małżeństw - i tych z miłości, i tych przez swatkę (co niekoniecznie musi się wykluczać). "W Indiach ślub to nadal jest związek między dwoma rodzinami. Młodzi powinni się polubić, ale rodziny muszą się spotkać i muszą się polubić" - tłumaczy Aleksandra. Na koniec nie zabraknie stałego punktu programu, czyli pytania o to, co mieszkanki Indii mogą zaoferować Polkom i odwrotnie!
1/28/202230 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Herstorie: kiedy Polki podbijały malarskie salony Paryża

Ciągnęły do Paryża jedna za drugą. Były różnie urodzone i sytuowane, ale łączyło je jedno: najbardziej liczyła się dla nich sztuka. Na przełomie XIX i XX w. Montparnasse wyglądał bardziej jak wioska niż dzielnica Paryża, ale dla Polek, które chciały być malarkami i tak był to raj jakże odległy od zaściankowej Warszawy, gdzie kobieta nie mogła malować nagiego modela, bo rzekomo groziło to późniejszą bezpłodnością. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów będzie mowa m.in. o Annie Bilińskiej, dziewczynie z kozaczą duszą, która swoim autoportretem wprawiła Paryż w osłupienie i nie, nie był to wcale akt. Akty malowała Mela Muter, o której współcześni mówili, że niepodobna, by tak piękna kobieta malowała tak okrutne i bezlitosne obrazy. W odcinku również opowieść o Anieli Pająkównie, dziewczynie, która złamała wszystkie zasady i której romans ze Stanisławem Przybyszewskim ostatecznie rozstrzygnął, że ten ostatni nie był wcale żadnym demonem, lecz łajdakiem w dodatku z złym stylu. O tym wszystkim opowie gościni odcinka Sylwia Zientek, autorka "Polek na Montparnassie"
1/24/202258 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

"Moja przyjaciółka stomia"

W dzisiejszym Podcaście Wysokich Obcasów zapraszamy na spotkanie z niezwykłą kobietą, która mimo choroby i przeciwności losu czerpie z życia całymi garściami. Gościnią Agnieszki Urazińskiej jest aktorka i przedsiębiorczyni Marianna Kowalewska. Jeszcze jako nastolatka musiała z powodu choroby mieć założoną stomię. To była kwestia życia i śmierci. Dziś opowiada i inspiruje swoją siłą działania. Przezwyciężyła chorobę, zdobyła wymarzony zawód, założyła też firmę, a teraz spełnia się w roli mamy i pomaga innym stomiczkom produkując dla nich specjalną (i piękną!) bieliznę. "Ja musiałam z Australii majtki sprowadzać!" - śmieje się dziś Marianna, tłumacząc, że nikt przed nią nie zabrał się za produkcję bielizny dla stomiczek. Zapraszamy do posłuchania pełnej ciepła historii o samoakceptacji i kobiecym rozwoju. Partnerem podcastu jest marka biżuteryjna YES.
1/21/202232 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Herstorie: czwarta władza Katharine Graham

Wychowywano ją na ozdobę salonów. Ojciec udziały w rodzinnej firmie wręczył jej mężowi - nie godzi się przecież, żeby mężczyzna pracował dla żony. Przez ponad dwie dekady była w cieniu swojego charyzmatycznego, ale i toksycznego małżonka: wiecznie krytykowana, uciszana, wyśmiewana, coraz bardziej znikała. Dopiero po czterdziestce i tragedii przejęła stery - własnego życia i biznesu. I, mimo paraliżującego braku pewności siebie, okazała się w tym dobra. Była pierwszą kobietą na kierowniczym stanowisku w grupie medialnej, a jej gazeta z drugorzędnego stołecznego dziennika stała się konkurencją dla “New York Timesa”. A po drodze doprowadziła do ustąpienia prezydenta i pomogła zakończyć wojnę. W dzisiejszym odcinku naszego podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o legendarnej wydawczyni “Washington Post”, Katharine Graham.
1/17/202250 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Polka za granicą - Włochy Danuty Indyk

W pochmurnym i nieprzyjaznym sezonie zimowym zapraszamy na odrobinę apenińskiego słońca. Nie ostrego, w którym Włochy smażą się przez całe lato, ale tego jesiennego, łagodnego, wyznaczającego czas zbiorów oliwek. Właśnie wtedy Kamila Kalińczak rozmawiała z Danutą Indyk, znaną w sieci jako Polka w Toskanii. Zwiedzimy prowadzoną przez Danusię agroturystykę i okoliczne wzgórza. "Jak ktoś przyjedzie do Toskanii, nie będzie to pierwszy i ostatni raz, na tym się nie skończy. Albo będzie cały czas o niej marzył, albo tutaj wracał" - ostrzega Danusia. Porozmawiamy o tym, jak wyglądają zbiory oliwek i jakimi grzechami nie kalać kuchni włoskiej. Przyjrzymy się też różnicom między północą, południem i centralną częścią Włoch. Na koniec jak w każdym odcinku zapytamy - co Polki mogłyby podarować Włoszkom, a Włoszki Polkom?
1/14/202226 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Piotr Jacoń: "Kwestia transpłciowości jest wyjęta z jakiegokolwiek systemu zarówno prawnego jak i medycznego"

W dzisiejszym podcaście Wysokich Obcasów pokażemy perspektywę rodzica osoby transpłciowej. Porozmawiamy o tym, jak wspierać kogoś takiego. Znana z działań na rzecz języka inkluzywnego Kamila Kalińczak zaprosiła do programu autora książki "My, trans" - Piotra Jaconia, dziennikarza, ojca transpłciowej Wiktorii. W swojej książce opisuje historie osób trans i ich rodzin. Wyjaśnimy, jak ważne potrafi być pytanie o to, jakich zaimków używać, ale też których określeń nie stosować i jakich pytań nie zadawać. "Ona nie zmienia płci. Ona walczy o swoją płeć, którą ktoś, gdzieś, kiedyś jej źle określił. Kiedy się tę fundamentalną kwestię zrozumie, rozmowa wygląda inaczej" - opowiada o zmaganiach swojej córki Piotr Jacoń.
1/7/202231 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Herstorie: królowa komedii Lucille Ball

Była - i wciąż jest - najsłynniejszą komiczką Ameryki. Niedoszłą boginią złotej ery Hollywood, królową filmów klasy B plus, która po czterdziestce - w czasach, gdy po czterdziestce kobieta znikała - odnalazła to, w czym była naprawdę dobra i odniosła spektakularny sukces. A przy okazji uratowała, na trochę, swoje małżeństwo. Przez sześć sezonów “I Love Lucy” było najchętniej oglądanym serialem w Ameryce: w poniedziałkowy wieczór oglądało go 11 milionów rodzin. Przy 15 milionach zarejestrowanych odbiorników. Podobno w przerwach na reklamy na chwilę obniżał się poziom wody w miejskich zbiornikach: cały naród szedł na szybkie siku, i naciskał spłuczkę. To “I Love Lucy” po raz pierwszy pokazało na ekranie mieszane - biało-latynoskie - małżeństwo i ciążę, a także zrewolucjonizowało telewizyjną produkcję i sposób zarabiania na hitach. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Lucille Ball.
1/3/202242 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Noworoczne postanowienie - nie marnuj!

Początek nowego roku to dobry moment na zmianę starych nawyków. Kamila Kalińczak zaprosiła do rozmowy edukatorkę ekologiczną i ekspertkę od zrównoważonego rozwoju - Sylwię Majcher, która wyjaśni, jak nie marnować kilogramów jedzenia. Kupowanie pojedynczych bananów (bez kiści), przygotowanie konkretnej, krótkiej (!) listy zakupów, pozbycie się odruchu robienia zapasów chleba przed długim weekendem - to początek drogi, którą przedstawia Sylwia Majcher. Porozmawiamy też o greenwashingu firm z różnych branż. Jak firma odzieżowa może być "eko", skoro niemal co tydzień wypuszcza nową serię ubrań? Na żywności też nieraz widzimy "certyfikaty" potwierdzające, że produkt pochodzi ze zrównoważonej uprawy albo jest po prostu ekologiczny. Okazuje się jednak, że czasem ten certyfikat jest zwykłym rysunkiem i nic za nim nie stoi. Jak być naprawdę oszczędną i nie nabrać się na ekościemy - tłumaczy autorka książki "Gotuję, nie marnuję".
12/30/202126 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Herstorie: empatyczna filozofka Simone Weil

Kiedy usłyszy, że przyjaciele rodziców chwalą ich wybitnego syna i śliczną córkę, postanawia narzucić sobie żelazną dyscyplinę i wyćwiczyć wolę tak silną, żeby nic nie mogło jej złamać. I faktycznie jej charakter będzie twardy jak diament. I jak diament będzie zawsze nieoszlifowana, kanciasta i zupełnie niepasująca do świata. Jako nastolatka będzie zimą chodzić bez skarpet i czapki, żeby poczuć to, co biedacy. Jako dorosła kobieta ponad siły harować w fabryce, żeby wiedzieć, czym jest los robotnika. Szła zawsze tam, skąd inni uciekali, pojechała na przykład do Berlina po dojściu Hitlera do władzy, żeby lepiej zrozumieć, co się tam dzieje. Ratując ludzkość, w międzyczasie napisała filozoficzne arcydzieło. Kiedy Albert Camus dostał literackiego Nobla, poszedł posiedzieć w spokoju w jej paryskim mieszkaniu. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów opowieść o Simone Weil, wybitnej filozofce, która nie poprzestawała na rozmyślaniu
12/27/202135 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Niechciane "komplementy" i pytania przy świątecznym stole. Tłumaczymy, jak reagować

"Kiedy w końcu nam przedstawisz jakiegoś przystojnego kawalera? Ale masz podkrążone oczy, na pewno się przepracowujesz! To już przecież najwyższy czas na dziecko! W końcu trochę schudłaś!". Rodzinne spotkania w święta potrafią dać się nam we znaki. Jak zareagować na obraźliwy "komplement" skrywany pod udawaną troską - tłumaczy psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz, znana w sieci jako Psycholog na Insta. Święta nie są po to, żeby spełniać czyjeś oczekiwania, dlatego życzymy spokoju i naprawdę miły komplementów od rodziny.
12/23/202124 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Herstorie: prawdziwa mała kobietka Louisa May Alcott

“Pieniądze są środkiem i celem mojej wyrachowanej egzystencji”, mawiała. Dla pieniędzy napisała powieść, w której sportretowała siebie i swoje siostry, ale w wersji przykrojonej do obowiązującej moralności i oczekiwań wobec kobiet - w wersji, która się sprzeda. Nieoczekiwanie dla wszystkich, z autorką włącznie, “Małe kobietki” - opowieść o siostrzaństwie i babskiej solidarności, o marzeniach i kompromisach, o dorastaniu, no i o pieniądzach - stały się nie tylko hitem, ale ponadczasową dziewczęcą klasyką. W dzisiejszym odcinku naszego podcastu Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Louisie May Alcott, o tym, jak jej biografia odbijała się w jej książce, o ekranizacjach “Małych kobietek’, a także o tym, dlaczego to Amy jest najlepszą z sióstr March (a fanki Jo zapraszamy do polemiki w komentarzach).
12/20/202146 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Jak wspierać i szukać wsparcia na świątecznych spotkaniach?

Święta tuż za rogiem, a to okazja, by wesprzeć naszych najbliższych lub samej szukać wsparcia. Jak wyrazić chęć pomocy by nie zabrzmiało to jak ocenianie? Jak prosić o pomoc, kiedy czujemy się zagrożone? Kamila Kalińczak zaprosiła do rozmowy coucherkę i mentorkę Paulę Adamską, która wspiera kobiety w wychodzeniu z toksycznych związków. Choć święta mogą być bardzo radosnym czasem, to zdarza się, że przechodzimy wtedy trudny moment w naszym życiu. "Żadne święto nie odbiera wam prawa do tego, żebyście odczuwali swoje emocje" - podkreśla Paula Adamska i tłumaczy, jak ważne jest stawianie przez nas granic. Partnerem podcastu jest marka biżuteryjna YES.
12/17/202129 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Herstoria całego świata - aborcja była, jest i będzie

Dotyczy każdej kobiety na świecie, bo nigdy nie wiemy, co nas spotka. Była, jest i będzie, co pokazuje nam historia. Tym razem nasz odcinek jest wyjątkowy, bo jego bohaterką jest aborcja, a w zasadzie książka o niej "Aborcja jest", którą napisała Katarzyna Wężyk, czyli połowa naszego herstorycznego duetu. Pozycja właśnie dostała Grand Press dla Reporterskiej Książki Roku oraz Grand Press Czytelników i Czytelniczek. W dzisiejszym odcinku opowiemy więc, jak przez wieki ewoluował stosunek ludzi do seksu, rozrodczości i aborcji. Jak to się stało, że macice, którymi przez wieki zajmowały się akuszerki i położne, w XIX w. trafiły w męskie ręce lekarzy. Co z aborcją wspólnego mają polowania na czarownice oraz jak wiąże się ona z najsłynniejszą ciążą świata - tą Maryi, którą katolicki patriarchat wciąż stawia kobietom za wzór.
12/13/202153 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Wiemy jak walczyć z luką płacową!

W dzisiejszym Podcaście Wysokich Obcasów przenosimy się do świata biznesu razem z Kamilą Kalińczak. O tym, jak można stworzyć w firmie środowisko równych szans, które wspiera rozwój pracownika, opowie senior menadżerka w Philip Morris Polska - Karolina Gębura-Nowak, odpowiedzialna za pozyskiwanie i rozwój talentów, employee branding i politykę różnorodności. Sprawdzimy, jak na rozwój biznesu wpływa walka z luką płacową, zapewnianie różnorodnego środowiska w miejscu pracy i program wspierający równość rodzicielską. "Musimy edukować i uświadamiać, a biznes może w tym obszarze odegrać bardzo dużą rolę" - podkreśla Karolina Gębura-Nowak, mówiąc o znacznie większym obciążeniu obowiązkami domowymi pracujących kobiet. Partnerem podcastu są organizatorzy projektu Nieustraszona w pracy.
12/10/202124 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Jak kochają Polacy?

Romantyczny jak... Polak? Monika Summer-Brason sprawdza, gdzie Polki i Polacy szukają nowych związków, jak szybko decydują się na stworzenie wspólnego gospodarstwa domowego oraz które nacje uważają za najbardziej romantyczne. To wszystko ukazuje raport z badania, przeprowadzonego na zlecenie Canal Plus przez agencję Minds and Roses "Miłość w czasach aplikacji". Nie zabraknie też wątku nieudanych randek czy wpływie patriarchalnych tradycji na szukanie drugiej połówki. Zapraszamy na najnowszy Podcast Wysokich Obcasów! Partnerem podcastu jest właściciel serwisu CANAL + online, z polskimi i zagranicznymi serialami oraz filmami.
12/8/202114 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Herstorie: (nie)idealna Michelle Obama

Autorka sprzedanego w milionach egzemplarzy bestselleru. Znakomita mówczyni. Prawniczka z dyplomem Harvardu. Ikona stylu. Podcasterka i producentka. Kobieta ambitna, świetnie przygotowana i opanowana, która całe życie starała się udowodnić, sobie i innym, że jest dość dobra - nie miała specjalnie wyjścia: jest kobietą i jest czarna, nie mogła sobie pozwolić na najmniejsze potknięcie. Pierwsza dama, dla której osiem lat w Białym Domu wcale nie było ukoronowaniem życiowych osiągnięć. W dzisiejszym odcinku podcastu opowiadamy o Michelle Obamie. Partnerem podcastu jest kanał CBS Reality.
12/6/202148 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Rynek pracy po urlopie macierzyńskim

W dzisiejszy Podcaście Wysokich Obcasów Agnieszka Urazińska sprawdza, jak rynek pracy traktuje kobiety decydujące się na dziecko i wracające z urlopu macierzyńskiego. Czy pracodawca umie docenić taką pracowniczkę, czy może będzie preferował zatrudnianie mężczyzn? Do rozmowy zaprosiłyśmy ekspertki - talent development and learning specialist Monikę Lis ze State Street oraz współzałożycielkę Fundacji Mamo Pracuj i platformy rekrutacyjnej dla kobiet Talenti.pl Agnieszkę Czmyr-Kaczanowską. Porozmawiamy o tym, że kobieta wcale nie musi stanąć przed wyborem kariera zawodowa lub macierzyństwo oraz jak taki powrót do pracy może wyglądać. "Warto walczyć o swoją przestrzeń zawodową" - podkreśla Agnieszka Czmyr-Kaczanowska. Partnerem podcastu są Organizatorzy projektu Nieustraszona w pracy
12/6/202135 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Poradnik świadomego zakupu ubrań

T-shirt wyprany trzy razy zaczął wyglądać jak szmatka? Guziki odpadły pierwszego dnia noszenia nowego swetra? Niestety, za niską ceną ubrań z sieciówek idzie zazwyczaj równie niska jakość materiałów i wykonania. "Znana i droga" marka też wcale nie musi być gwarancją udanego zakupu. Jak w sklepie ocenić jakość materiału i szycia? Na co powinnyśmy zwracać uwagę zanim zdecydujemy się na nową bluzkę? O świadomych zakupach i zrównoważonej modzie opowie Michałz Kędziora znany w sieci jako Mr. Vintage, autor książek o modzie męskiej. Kamila Kalińczak pyta, jak zmienił się rynek modowy przez ostatnie lata, co do zaoferowania mają polskie marki i skoro zbliżają się święta, co wybrać na prezent dla bliskiego nam mężczyzny. Partnerem podcastu jest szwajcarska firma Victorinox.
12/3/202124 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Czy istnieje idealna strategia używania aplikacji randkowych?

Rozbrajamy dziś na części pierwsze jedną z najbardziej znanych aplikacji randkowych - Tindera. Monika Summer-Brason zaprosiła do rozmowy online dating coach dr Kamilę Kacprzak-Wachniew, współautorkę książki "Związki miłosne w sieci". Nasza gościni prowadząc badania, sama znalazła męża przez aplikację randkową. Porozmawiamy o tym, jak różne strategie używania aplikacji randkowych przyjmują kobiety i mężczyźni oraz o tym, jaki wpływ na nasze decyzję ma przejrzenie setki różnych profili. "Dać ludziom szanse i umawiać się na drugą randkę. Zwłaszcza kiedy ma się podstawy, że człowiek, z którym się spotykamy spełnia nasze oczekiwania jako partner" - podpowiada dr Kacprzak-Wachniew. Partnerem podcastu jest właściciel serwisu CANAL + online, z polskimi i zagranicznymi serialami oraz filmami.
12/1/202130 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Polki prawa wyborcze musiały sobie wywalczyć

103 lata temu, 28 listopada 1918 roku, Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej, który przyznał Polkom, w światowej zresztą awangardzie, prawa wyborcze. Ledwo skończyła się Wielka Wojna, nowe państwo polskie nie miało jeszcze granic, społeczeństwo było patriarchalne i bardzo religijne, nie mieliśmy też silnego ruchu sufrażystek - bo jak to tak, domagać się prawa głosu, gdy Ojczyzna jęczy w zaborczych kajdanach - a tu nagle taka rewolucja. Jak ten zapis się w ordynacji wyborczej znalazł i jaki z niego użytek zrobiły Polki opowiada w dzisiejszym odcinku naszego podcastu Olga Wiechnik, autorka książki “Posełki. Osiem pierwszych kobiet”.
11/29/202144 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Przemoc dotyczy każdej warstwy społecznej. "Dorośli mają ogromny opór, żeby przyznać, że doznawali przemocy"

Każda z nas bez względu na status społeczny czy wiek może niestety doświadczyć przemocy. Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy działaczkę społeczną i naukowczynię dr inż. Ewę Aplas z Soroptimist International, żeby porozmawiać o kampanii "16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet" w ramach kampanii „Orange the World” organizowanej przez UNESCO. "Na co dzień powinniśmy zajmować się edukacją zarówno kobiet jak i mężczyzn, zarówno dzieci jak i młodzieży. Bez względu na płeć, bez względu na środowisko, że przemoc może dotknąć nas wszystkich" - podkreśla dr Aplas. Porozmawiamy o tym, że przemoc nie jest tylko fizyczna oraz jak trudno ofiarom przyznać się przed sobą, że jej doznawały. Opowiemy też o idei "przemocometru", który ma pomóc rozpoznać zachowania przemocowe.
11/29/202124 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Zabiegi poprawiające jakość życia - jak porównać korzyści i ryzyko?

Dla każdego z nas zabieg poprawiający jakość życia może być inny. Dla jednych będzie to operacja bariatryczna, która wpłynie zarówno na nasze samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie. Dla kogoś innego zabieg nie będzie mieć żadnego wpływu na stan zdrowia, ale pomoże łatwiej akceptować siebie. Agnieszka Urazińska rozmawia z psychologiem klinicznym dr Mateuszem Zatorskim z Uniwersytetu SWPS o podejmowaniu decyzji w sprawie przeróżnych zabiegów - okulistycznych, kosmetycznych, plastycznych i wielu innych. Jak rozważyć wszystkie za i przeciw? Czy powinniśmy zrobić to sami, a może zasięgnąć pomocy specjalisty? Czy stworzenie listy pomaga? Jak zabiegi chirurgiczno-kosmetyczne mogą wpłynąć na nasze samopoczucie? Zapraszamy do wysłuchania najnowszego Podcastu Wysokich Obcasów! Partnerem podcastu jest firma Alcon.
11/26/202127 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Święto Dziękczynienia - zaglądamy na amerykański stół

W czwarty czwartek listopada Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia. W tym roku wypada 25 listopada, a Kamila Kalińczak sprawdza jak wyglądają obchody i jakie dania królują na amerykańskich stołach. "To jest dzień, w którym nie możesz być sam" - opowiada mieszkający od lat w Stanach Zjednoczonych korespondent TVN Marcin Wrona, autor książki "Wroną po Stanach". Porozmawiamy też o popularnym wśród młodych święcie Friendsgiving oraz czemu część Amerykanów używa nazwy Turkey Day, czyli Dzień Indyka.
11/25/202124 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Herstorie: rewolucja jest kobietą - w Liberii ma twarz Leymah Gbowee

Kiedy 7 października 2011 r. odbierała pokojową Nagrodę Nobla, żadna gazeta, żadne serwis na świeci nie zapomniał napisać o niej tego jednego zdania: “w 2003 r. zorganizowała strajk seksualny tysięcy liberyjskich kobiet.” Udowodniła, że w XXI w. można co prawda zorganizować rewolucję za pomocą Facebooka, ale niemniej skutecznie jest odwołać się do sposobów prababek. Jej młodość to głód, bezdomność i cierpienie. W rządzonej przez Charlesa Taylora Liberii rośnie całe pokolenie młodych mężczyzn, którzy nie przeżyli jednego dnia bez karabinu w ręku. Mord i gwałt to ich codzienność. matki patrzą, jak żołnierze gwałcą ich córki, córki patrzą na gwałcone matki. A ona im pomaga wyjść z traumy. Wreszcie uznaje, że przemoc trzeba zatrzymać. O Leymah Gbowee, która wyprowadziła na ulice tysiące Liberyjek wszystkich wyznań, a następnie nakłoniła je do strajku seksualnego, w wyniku czego w końcu w końcu upadła krwawa dyktatura Taylora w najnowszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów opowiadają Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk.
11/22/202146 minutes
Episode Artwork

Szczęśliwe jelita to szczęśliwy mózg!

Nieustające motyle w brzuchu, gdy jesteśmy zakochani albo skręcające się kiszki z nerwów przed egzaminem. Każdy z nas nie raz odczuwał istnieje osi mózgowo-jelitowej. To od nas zależy w jakiej kondycji jest mikrobiota w naszych jelitach, czyli nawet dwa kilogramy mikroorganizmów, które tam żyją. Margit Kossobudzka rozmawia z dietetyczką kliniczną dr Joanną Neuhoff-Murawską o tym, jak dbać o nasze jelita. Co jest najlepszym źródłem niezbędnych dla nas witamin oraz mikro i makro elementów? Czy stan naszych jelit może mieć bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie? Czy przy jedzeniu kiszonek też trzeba zachować umiar? Zapraszamy do odkrycia, czemu możemy powiedzieć, że jelita są naszym "drugim mózgiem". Partnerem podcastu jest firma Sanprobi.
11/19/202128 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Renata Przemyk: "Mogę się wwiercać wzrokiem, hipnotyzować i czarować"

Dziś w Podcaście Wysokich Obcasów Kamila Kalińczak gości jedną z najbardziej znanych polskich piosenkarek - Renatę Przemyk. Podsumujemy niemal dwa lata pandemii w branży muzycznej - od odwoływania koncertów, przez występu online bez obecności publiczności, aż do dzisiejszej sytuacji. Porozmawiamy o tym, jak to jest występować bez kontaktu ze słuchaczami, który - jak przyznaje Renata Przemyk jest dla niej bardzo ważny. "Lubię się wzrokiem wręcz wwiercać, wybierając poszczególne osoby na widowni" - podkreśla piosenkarka. A co jeśli ma się wadę wzroku i nie można nosić soczewek? Na to Renata Przemyk też znalazła sposób! Partnerem podcastu jest firma Alcon.
11/17/202130 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Trump w garsonce - Phyllis Schlafly

Prymuska. Kobieta, która w wieku 28 lat startowała w wyborach do Kongresu, a po pięćdziesiątce zrobiła dyplom z prawa. Świetna organizatorka, niezmordowana aktywistka, liderka, która setkom kobiet dała know how i odwagę, by wyjść z domu i działać. A jednocześnie ideolożka, która całe życie spędziła na przekonywaniu, że “naturalnym” powołaniem kobiety jest dom i rodzina, a równość praw oznacza utratę przywilejów. Swoje przemówienia zaczynała od dziękowania mężowi, że pozwolił jej przyjść i wystąpić publicznie. To głównie przez nią nie przeszła poprawka gwarantująca Amerykankom równe prawa z mężczyznami. Betty Friedan wyrwało się, że chciałaby spalić ją na stosie. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów opowiadamy o konserwatywnej aktywistce Phyllis Schlafly, znanej wam być może z serialu “Mrs. America”.
11/15/202142 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Jak z wiekiem nie dorobić się okularów? Odkrywamy sekrety korekcji wzroku

Nawet połowa z nas ma problemy ze wzrokiem, jedni nie widzą z daleka, inni z bliska, ale większość dopadnie prezbiopia, czyli tzw. starczowzroczność. Zazwyczaj w okolicach czterdziestki zaczynamy mieć problemy, by przyjrzeć się rzeczom znajdującym się blisko. Nie wszyscy chcą jednak męczyć się z codziennym noszeniem okularów lub zakładaniem soczewek. W XXI wieku na szczęście nowoczesna medycyna pozwala nam na operacje oczu, których tajniki odkrywa przed nami okulista dr n. med. Krzysztof Ochalik. Czym różni się laserowa korekta wzroku od refrakcyjnej wymiany soczewki? Jak inwazyjne to są metody? Kto może poddać się korekcji wzroku? Pyta Agnieszka Urazińska. Partnerem podcastu jest firma Alcon.
11/12/202121 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

W Dzień Feminizmu krzyczymy "Ani jednej więcej!". O siostrzeństwie, macierzyństwie i wspieraniu

W Światowy Dzień Feminizmu, 7 listopada, ulicami kilku miast przeszły kolejne "Marsze dla Izy". Anna J. Dudek rozmawia z prof. Moniką Płatek, prawniczką oraz Agnieszką Korsak, artystką i dyrektorką Answear Lab - o siostrzeństwie, wspieraniu się i współczesnym feminizmie. "Patriarchat niszczy zarówno kobiety, jak i mężczyzn" - podkreśla prof. Płatek. Jego skutki widać, kiedy żniwo zaczyna zbierać wyrok trybunału magister Przyłębskiej. Czy feminizm da się jednoznacznie zdefiniować? Jak wygląda jego piąta fala? Czy nasze córki, wychowane już po transformacji, mogą nas o nim uczyć nowych rzeczy? Zapraszamy do wysłuchania Podcastu Wysokich Obcasów.
11/8/202134 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Życie i służba inspektor Biskupskiej. Przesłuchujemy byłą szefową Wydziału ds. Zwalczania Aktów Terroru

W policji spędziła 21 lat, a służbę zakończyła na stanowisku naczelniczki Wydziału ds. Zwalczania Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego KGP. Dzisiejszą bohaterką podcastu Wysokich Obcasów jest mł. inspektor Grażyna Biskupska. Porozmawiamy o służbie kobiet w tak zmaskulinizowanej formacji oraz o tym, jak udaje się ten zawód połączyć z życiem rodzinnym. "Kobiety w tej pracy są bardziej skrupulatne, dokładniejsze, bardziej przenikliwe. Widzą to, czego faceci nie zobaczą" - mówi inspektor Biskupska w rozmowie z Agnieszką Urazińską. Będzie też o najgłośniejszych sprawach policyjnych w Polsce, w których nasza bohaterka brała udział - porwaniu i zabójstwie maturzysty w '97 oraz tragedii w Magdalence. Partnerem podcastu jest kanał CBS Reality, gdzie dostępne są wszystkie odcinki programu "Kryminalne akta inspektor Biskupskiej", w których poznajemy pracę byłej naczelniczki.
11/5/202136 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Herstorie: jedyna cichociemna - gen. Elżbieta Zawacka

Na Wszystkich Świętych przypominamy herstorię jedynej kobiety cichociemnej - gen. Elżbiety Zawackiej. Zmarła 10 stycznia 2009 roku w wieku niemal stu lat. Dziś zachęcamy, żeby zapalić znicz na grobie generał Zawackiej, która spoczywa na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Patriotka, pedagożka, kurierka, żołnierka Armii Krajowej, jedyna obok Marii Wittek kobieta ze stopniem generała - Elżbieta Zawacka, ps. "Zo". Dzięki ogromnej pewności siebie i perfekcyjnej znajomości niemieckiego podróżowała w pociągach nur fuer Deutsche, szmuglując pieniądze dla AK. Przeszła pieszo Pireneje by z Gibraltaru ruszyć drogą morską do Londynu, gdzie działał rząd RP na uchodźstwie. Spotkała się tam z naczelnym wodzem. Zdążyła złożyć tylko krótki meldunek, bo gen. Sikorski spieszył się w podróż, z której nigdy nie wrócił. Gen. Zawacka wróciła do Polski, skacząc ze spadochronem (w sukience!) jako jedyna kobieta-cichociemna. O jej stuletnim, pełnym przygód życiu opowiadają Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch.
11/1/202141 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

"Seniorzy chcą i powinni mieć możliwość korzystania ze wszelkich atrakcji" - o polityce senioralnej

Nie da się ukryć, że jesteśmy coraz bardziej starzejącym się społeczeństwem. Polskie miasta coraz sprawniej rozwijają swoje polityki senioralne oraz szeroki wachlarz nie tylko pomocy, ale również aktywności i atrakcji dla osób starszych. Anna J. Dudek sprawdza, jak polityka senioralna rozwija się w Lublinie. O przystosowaniu miasta dla seniorów, zmianach jakie nastąpiły w czasie pandemii oraz budowaniu relacji z młodzieżą i solidarności międzypokoleniowej opowiada Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych Monika Lipińska.
10/29/202128 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Herstorie: osławiona aborcjonistka Madame Restell

Była self made woman, ucieleśnieniem Amerykańskiego Marzenia: ledwo piśmienną imigrantką, która pracą własnych rąk dorobiła się fortuny. Gazety nazwały ją Najbardziej Niegodziwą Kobietą w Nowym Jorku, a jej dom - rezydencja w Piątej Alei, pierwsza kamienica w mieście wyposażona w windę - był wymieniany w przewodnikach. Utworzony od jej nazwiska termin - restellizm - stał się synonimem aborcji. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o osławionej aborcjonistce Madame Restell, a także o tym, jak półtora wieku temu wyglądało przerywanie ciąży.
10/25/202148 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Głusi na rynku pracy po prostu mają inny język

Aż 80% osób głuchych nie ma pracy. Przemysław Kuśmierek, prezes Migam.org, opowiada Kamili Kalińczak o stworzonym przez siebie systemie wideopołączeń, który pozwala osobom głuchym na wykonywanie telefonów. Porozmawiamy też o pomocy w znalezieniu pracy osobom głuchym z wysokimi kwalifikacjami. "Jeżeli pomyślimy o głuchych trochę jak o obcokrajowcach, to właściwie wszystko jest załatwione. Przecież nie będziesz mówiła po polsku do kogoś, kto jest z Węgier" - zwraca uwagę na język migowy Przemysław Kuśmierek.
10/22/202126 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Ida B. Wells, która pokazała prawdę o linczach w USA

Gdy wyrzucili ją z przedziału pierwszej klasy, bo nie była dość biała, pozwała linię kolejową. Gdy jej przyjaciel został zlinczowany, bo był zbyt czarny, zajęła się dokumentacją linczów. Zbierając informacje na głębokim Południu USA, narażała życie - ale mawiała, że “lepiej umrzeć walcząc z niesprawiedliwością niż jak szczur w pułapce”. Całe życie zmagała się nie tylko z rasizmem, ale i z seksizmem, z tym, że była zbyt “trudna” i chciała zmiany “za szybko”. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o pionierce dziennikarstwa śledczego i dziennikarstwa danych, nieustraszonej reporterce i bezkompromisowej aktywistce Idzie B. Wells. A więcej o podcaście i jego bohaterkach na @herstoriewo
10/18/202139 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Mali krótkowidze. Gdy z ostatniej ławki nic nie widać

Nawet co drugie dziecko w Polsce ma problemy ze wzrokiem. Choć krótkowzroczność może mieć podłoże genetyczne, to swój udział ma też długotrwałe patrzenie w ekrany smartfonów i tabletów. Kamila Kalińczak zaprosiła dzisiaj do rozmowy optometrystę Tomasza Tokarzewskiego z Warszawskiej Akademii Wzroku, żeby porozmawiać o tym, jak dbać o nasze oczy. W dzisiejszym Podcaście Wysokich Obcasów dowiecie się, kiedy powinniśmy wybrać się do optometrysty, jak wygląda badanie oczu i co możemy zrobić w skomputeryzowanym świecie, żeby dbać o nasz wzrok. Partnerem podcastu jest firma Hoya.
10/15/202123 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Herstorie: autorka "Przeminęło z wiatrem" - Margaret Mitchell

Napisała wspaniałą powieść o przetrwaniu i socjologiczny portret minionego świata w jednym - a pamiętana jest jako autorka epickiego romansu. Dała czytelniczkom jedną z najlepszych postaci kobiecych w historii literatury - amoralną, egoistyczną i bezwzględną, do bólu praktyczną, silną, niezmordowaną, no i niesamowicie odważną - a jednocześnie powtarzała i umacniała rasistowskie stereotypy, na których opierał się system rasowej segregacji. Była kokieteryjną pięknością z Południa i kobietą wyzwoloną, odniosła oszałamiający sukces i nie potrafiła sobie z nim poradzić. W nowym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Margaret Mitchell oraz o tym, jak powstawało “Przeminęło z wiatrem” - książka i film. Więcej o podcaście i jego bohaterkach na @herstoriewo.
10/11/202156 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

"Za T-shirtem za 20 złotych idzie wykluczenie społeczne" - o etycznej modzie

Zastanawiacie się czasem, skąd właściwie wzięła się Wasza koszulka i jakim cudem kosztowała tak mało? Czy na pewno potrzebujecie, aż tyle ubrań? Dziś do podcastu Wysokich Obcasów Agnieszka Urazińska zaprosiła Dorotę Kacperek i Michała Miziarskiego, którzy stworzyli Pole Pole. Razem kreują etyczną modę z Tanzanii - zatrudniają lokalne krawcowe i dokumentują każdy etap produkcji swoich ubrań. Będzie o tym, czemu ciuchy nie powinny kosztować 20 zł, czym właściwie jest etyczna moda i jaki wpływ na zmiany klimatu ma przemysł modowy. Nie zabraknie też wątków o pięknych i kolorowych materiałach tworzonych w Afryce!
10/8/202123 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Herstorie: intelektualistka Susan Sontag

Była największą intelektualną gwiazdą Ameryki. Tak wielką, że jej nazwisko otwierało drzwi nawet do znanych nowojorskich klubów. Piękna, wygadana erudytka bywała na salonach, omawiała najważniejsze problemy świata w telewizji, zaskakiwała oczytaniem, a jednocześnie jej twarz zdobiła okładki popularnych magazynów. Publicznie pewna siebie, często arogancka, nawet brutalna, w rzeczywistości miała skrajnie niskie poczucie własnej wartości - pokłosie po matce alkoholiczce. Nieutulony żal małego dziecka oraz lęk przed odrzuceniem sprawiły, że całe życie wikłała się w sadomasochistyczne związki. Jej okrucieństwo wobec partnerki, słynnej fotografki Annie Leibovitz było przedmiotem komentarzy całego Nowego Jorku. O Susan Sontag, jej pięknym umyśle i pięknym ciele, z którym nigdy nie doszła do porozumienia w nowym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów opowiadają Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk.
10/4/20211 hour, 3 seconds
Episode Artwork

Polka za granicą - Hongkong Anny Pyszkov

Ruszamy w podróż do Azji! Choć naszym celem jest Hongkong, zatrzymamy się też na chwilę Tajlandii, gdzie przez sześć lat mieszkała Anna Pyszkov. Teraz razem z rodziną żyje właśnie w Hongkongu, który pod względem powierzchni jest dwa razy większy od Warszawy, ale mieszka tam ponad siedem i pół miliona osób! Będzie o znacznie ostrzejszych restrykcjach pandemicznych w Azji, doświadczeniach Hongkongu po epidemii SARS i zamkniętych granicach. Nie zabraknie też odkrywania wielu twarzy Hongkongu, jego architektury, historii i kultury. Zapraszamy na kolejny odcinek serii "Polka za granicą" Kamili Kalińczak!
10/1/202128 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Okiem weterynarki - czy umiemy opiekować się czworonogami?

Wielu z nas zdecydowało się w pandemii wziąć pod swój dach czworonoga. Okazuje się, że nie umiemy rozpoznać części problemów naszych pupili, a ich alarmujące zachowania czasem wydają nam się po prostu zabawne. Lekarka weterynarii Magdalena Firlej-Oliwa znana w sieci z profilu "Weterynarz też człowiek" w Podcaście Wysokich Obcasów tłumaczy, jak prawidłowo rozpoznać zachowania naszych podopiecznych. Będzie o jasnych i ciemnych stronach zawodu weterynarza oraz wybieraniu zwierząt oczami. Nie zabraknie też wzruszających historii, które przytrafiły się naszej dzisiejszej gościni w pracy.
9/27/202131 minutes, 1 second
Episode Artwork

Polka za granicą - Kenia Mai Kotali

Choć wybieramy się do Kenii, to nie skupimy się na kraju, w którym mieszka Maja Kotala - projektantka mody. Po nauce w Australii i pracy w Paryżu przeniosła się do Afryki, gdzie stworzyła organizację charytatywną "Sewing Together". Dzięki niej Kenijki mają okazję nauczyć się szyć m.in. podpaski wielorazowego użytku, by walczyć z ubóstwem menstruacyjnym w kraju. "Około miliona kobiet miesięcznie opuszcza zajęcia, bo nie stać ich albo nie mają możliwości zakupu podpaski" - tłumaczy projektantka. Porozmawiamy też o tym, jakimi kobietami są Kenijki i czego mogłyby się od nich nauczyć Polki.
9/24/202116 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Bond w spódnicy - Krystyna Skarbek

Po pierwsze James Bond był kobietą. Po drugie nie pił martini z wódką. W ogóle nie pił alkoholu - ani wstrząsanego, ani mieszanego. Po trzecie jeździł Oplem, a nie Astonem Martinem. Ale wcześniej był dziewczynką, która wolała łazić po drzewach i ujeżdżać narowiste konie. A potem wyrosła na kobietę, która czuła, że żyje tylko, gdy ryzykowała życiem. Niektórzy mówią, że była pięknością, inni, że jej magnetyzm brał się z witalności, uśmiechu i umiejętności wczuwania się w emocje słuchacza. W czasie wojny została szpieginią brytyjskiej agencji wywiadowczej i podejmowała się najbardziej straceńczych działań. Poza adrenaliną równie mocno kochała tylko seks. To z powodu bujnego życia erotycznego tak niewiele o niej wiemy, bo towarzysze z podziemia sumiennie blokowali publikacje na jej temat w obawie, że przy okazji wyjdą na jaw przygody niegodne bohaterki wojennej odznaczonej najwyższymi medalami Anglii i Francji. Wśród jej kochanków znalazł się Ian Fleming, autor Bonda. Mówią, że to ona posłużyła mu za inspirację przy pisaniu postaci Vesper, ukochanej Bonda. Ale raczej była samym Bondem. O Krystynie Skarbek, ulubionej agentce Churchilla, opowiadają Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk
9/20/202135 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Zagłębie Ruhry - postindustrialna stolica kultury

Dziś Wysokie Obcasy zabiorą Państwa w dość nietypowe miejsce z turystycznego punktu widzenia - do Zagłębia Ruhry. Będzie okazja podziwiać kunszt, z jakim Niemcom udało się przemienić przemysłowe przez lata tereny w miejsce, które chce się zwiedzać, zaspokajające głód kultury. Światowa lista dziedzictwa UNESCO kojarzy się z zamkami czy parkami narodowymi, ale trafiły na nią kopalnia i koksownia Zollverein w Essen. Dziś za dnia zachwycają swoim industrialnym dziedzictwem, a w nocy przepięknymi iluminacjami. To jednak nie wszystko, bo Zagłębie Ruhry oferuje szereg muzeów, wystaw i nieco inne spojrzenie na turystykę.
9/17/202118 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Herstorie: najpotężniejsza kobieta Europy - Angela Merkel

Upadek muru berlińskiego przesiedziała w saunie. Do polityki weszła sporo po trzydziestce, prosto z wydziału chemii teoretycznej. Polityczni mentorzy cenili pracowitość protegowanej, ale ją lekceważyli. Każdemu po kolei we właściwym czasie wbijała nóż w plecy i po jego politycznym trupie wspinała się wyżej. W 2005 roku została pierwszą kobietą na czele niemieckiego rządu. Przez 16 lat i cztery kadencje trzymała stery nie tylko w Berlinie, ale i w Brukseli. We wrześniu cesarzowa Europy ma odejść z polityki, i będzie to koniec epoki. W dzisiejszym podcaście Herstorie Wysokich Obcasów opowiadamy o kanclerce Niemiec Angeli Merkel.
9/13/202153 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

"Człowiek nie może być nielegalny" - o języku inkluzywnym

Czy zastanawiasz się jakich zwrotów używasz na co dzień? Kamila Kalińczak razem z polonistą i wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego Mateuszem Adamczykiem tłumaczą, czym jest język inkluzywny. Będzie też o feminatywach, powiedzonkach i zmianach, jakie zachodzą w polszczyźnie. "Język powinien mieć miejsce dla nas wszystkich" - mówi Mateusz Adamczyk. Porozmawiamy też o zaczynaniu maili od "witam" oraz o tym, czy warto poprawiać błędy językowe innych.
9/10/202137 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Herstorie: pionierka dziennikarstwa śledczego Nellie Bly

Była reporterką w czasach, gdy kobiety pisały o modzie i kronice towarzyskiej - o ile w ogóle pracowały w gazecie. Dała się zamknąć w szpitalu psychiatrycznym, żeby napisać o panujących w nim patologiach. Rzuciła wyzwanie Juliuszowi Verne: objedzie świat krócej niż w 80 dni, i to bez przyzwoitki! Opatentowała kankę na mleko. W dzisiejszym podcaście Herstorie WO opowiadamy o pionierce dziennikarstwa śledczego i nieustraszonej podróżniczce Nellie Bly.
9/6/202151 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Jak być opiekunką, a nie właścicielką psa?

Zjedzone buty, wycie z tęsknoty czy ucieczki - to trudne początki opieki nad psem. W lepszym zrozumieniu czworonogów pomoże nam dziś Dorota Warakomska, którą doskonale znacie jako dziennikarkę, a jest również psią behawiorystką i opiekunką labradora Bluesa. "Najważniejsze jest zrozumienie psa, zrozumienie jak myśli. Do wychowania psa potrzeba cierpliwości i wyrozumiałości. Na pewno nie przemocy fizycznej, czy zmuszania do czegokolwiek" - mówi Warakomska. Porozmawiamy o podstawowych błędach, które popełniają właściciele psów (o efektach tych zmian opowie Kamila Kalińczak) oraz o wzruszającej historii Doroty Warakomskiej i jej labradora.
9/3/202131 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Herstorie: Virginia Hall - jednonoga szpiegini, która przechytrzyła nazistów we Francji

Jeśli Ginger Rogers robiła to samo, co Fred Astaire, tylko do tyłu i w szpilkach, to Virginia Hall robiła więcej, niż James Bond, tylko bez martini - ok, na amfetaminie, wtedy w żołnierskich racjach - i z drewnianą nogą. Była jednym z najważniejszych alianckich szpiegów podczas II wojny światowej. Stworzyła obejmującą pół Francji siatkę ruchu oporu, organizowała ucieczki i akcje dywersyjne. Nie dała się złapać, choć Gestapo wyznaczyło za nią nagrodę. Dokonała tego, będąc jednonogą kobietą, która po francusku mówiła z amerykańskim akcentem, i w czasach, kiedy wojna była domeną mężczyzn, a niepełnosprawność dyskwalifikowała nie tylko w pracy wymagającej szybkich ucieczek. Virginia walczyła całe życie: nie tylko z III Rzeszą, ale i z seksizmem, uprzedzeniami i własną słabością. I przetrwała. Była prawdziwą Wonder Woman.
8/30/202143 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Kampania Masz Wybór - "Zawsze musisz zapytać o najlepsze z możliwych i bezpiecznych procedur dla siebie"

W Polsce co roku rozpoznaje się około 18,5 tysiąca nowych przypadków raka piersi u kobiet. Często onieśmielone, przytłoczone chorobą pacjentki nie są w stanie zapytać lekarza o inne niż zaproponowane na początku formy leczenia. Rozmawiamy z twórczynią Fundacji Spa for Cancer Anną Hencką-Zyser, która podkreśla, że na spotkanie z lekarzem warto wziąć kartkę z wypisanymi wcześniej pytaniami, które nas nurtują. Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Spa for Cancer oraz firmy Pfizer stworzyła kampanię "Masz wybór", która ma pomóc w zdobywaniu rzetelnych informacji na temat przebiegu choroby i możliwości terapeutycznych. Porozmawiamy też o specjalnym spa dla pacjentek onkologicznych i tym, jak choroba może zmienić kobietę... również w pozytywny sposób.
8/27/202128 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Herstorie: purytańska królowa Wiktoria z pokaźnym libido

Mała kobietka panująca nad wielkim imperium. Szacowna matrona, wdowa przez cztery dekady w żałobie, matka dziewięciorga dzieci, mimo królewskiej krwi ideał mieszczańskich cnót. To jej imię nadano obejmującej ponad pół wieku epoce, która owe cnoty wzniosła na piedestał. Dziś wiktorianizm kojarzymy z kolonialnymi podbojami i kapitalizmem, z Dickensem, Marksem i Kubą Rozpruwaczem, wreszcie z hipokryzją i pruderią uosobioną przez radę, jaką królowa miała udzielić córce przed nocą poślubną: zamknij oczy i myśl o Anglii. To ostatnie to akurat mit, a sama monarchini prywatnie niewiele miała wspólnego z wzorem wiktoriańskiej kobiecości: była gwałtowną i upartą pracoholiczką, którą dzieci i dom nieszczególnie interesowały. Za to lubiła seks. I władzę. Zapraszamy do wysłuchania podcastu HerstorieWO, a o królowej Wiktorii, drugiej najdłużej panującej brytyjskiej władczyni, opowiedzą Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch.
8/23/202149 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Afganistan - "Kobietom zabrano wszystko. Zabrano nadzieję, szansę na normalne życie"

Kobiety w Afganistanie od teraz będą mogły pracować i uczyć się jedynie, jeśli będzie to zgodne z prawem szariatu. Oznacza to obowiązek zasłaniania twarzy poza domem i możliwość pracy jedynie z kobietami. Przez ostatnie 20 lat kobiety w Afganistanie mogły być dziennikarkami, sportsmenkami czy sprawować państwowe urzędy. Wiele z nich poznała Agata Reed, która przez 7 lat mieszkała w Kabulu, gdzie prowadziła szkolenia dla dziennikarzy i była redaktorką naczelną Radia Bayan. Dziś opowie nam o afgańskich kobietach.
8/20/202126 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Herstorie: lwica salonów literackich Majj Zijada

W Kairze początku XX w. prowadziła najsłynniejszy salon literacki, w którym bywali wszyscy wywrotowi myśliciele epoki. Ona sama stała się jedną z największych intelektualistek okresu arabskiego odrodzenia. Poznała angielski, francuski, włoski, hiszpański, łacinę i grekę, przeczytała całą literaturę europejską - wszystko po to, by znaleźć sobie miejsce w świecie urządzonym przez mężczyzn. Wreszcie została przyjaciółką i redaktorką najsłynniejszego arabskiego pisarza. Będą do siebie pisać 19 lat i nigdy się nie spotkają. W tym odcinku Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Majj Ziyyadzie, która żądała wyzwolenia kobiet, poświęciła się literaturze oraz filozofii i nie chciała byle jakiego męża, więc uznano, że jest szalona i zamknięto ją w szpitalu.
8/16/202136 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Jak mądrze schudnąć?

Wakacje to moment, kiedy ruszamy na siłownie, bierzemy się za siebie i rozpoczynamy kolejne diety. My dziś skupimy się na tym, co i jak jemy. "Może się okazać, że po kilku miesiącach nasze włosy czy paznokcie się osłabią, albo pogorszy się kondycja skóry. Jeżeli my to widzimy naocznie to musimy mieć świadomość, że to wszystko dzieje się z wnętrzem organizmu" - opowiada o skutkach restrykcyjnych diet dietetyczka kliniczna i psychodietetyczka dr Katarzyna Błażejewska w rozmowie z Anną J. Dudek. Dr Błażejewska tłumaczy, że złą dietą możemy doprowadzić się do osteoporozy, nietolerancji glutenu czy strachu przed różnymi produktami. Czy nasze zachcianki żywnościowe mogą być sygnałem, że czegoś brakuje naszemu organizmowi? W jaki sposób rok 2020 zmienił nasz styl żywienia? Od jakich małych zmian warto zacząć polepszać naszą dietę?
8/13/202131 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Herstorie: niepokorna Alice Roosevelt Longworth

Zawsze robiła tylko to, co chciała. Księżniczka Alice, pierwsza celebrytka XX wieku, która wylansowała błękit pod kolor swoich oczu, na przyjęcia chodziła z żywym wężem, a jej ojciec - prezydent USA Theodore Roosevelt - wzdychał, że może albo rządzić krajem, albo pilnować córki, obu na raz nie da rady. Gospodyni wpływowego waszyngtońskiego salonu, do której przez ponad pół wieku pielgrzymował każdy, kto miał ambicje zostać kimś w amerykańskiej polityce. Jako córka i kuzynka prezydentów pozycję zawdzięczała, oczywiście, koneksjom, ale też legendarnemu ostremu językowi i nieprzejmowaniu się, co ludzie powiedzą. Patrzyła na świat z bezstronną złośliwością, a swoje motto - „Jeśli nie masz nic miłego do powiedzenia o bliźnich, usiądź koło mnie” - miała wyhaftowane na poduszce. Zapraszamy do wysłuchania podcastu HerstorieWO, bohaterką dzisiejszego odcinka jest Alice Roosevelt Longworth.
8/9/202139 minutes
Episode Artwork

Polka za granicą - Kanada Sylwii Rioux

Przenosimy się do kraju syropu klonowego i hokeja - Kanady, konkretnie prowincji Quebec, gdzie mieszka Sylwia Rioux. Porozmawiamy nie tylko o codziennym życiu Kanadyjczyków, ale również o ich reakcjach na wstrząsające odkrycie grobów dzieci z rdzennej ludności. Poszukamy różnic między Quebekiem, a pozostałymi prowincjami. Okazuje się, że wśród nich jest nie tylko francuski jako język urzędowy, ale również to, że kobiety nie mogą tu przyjąć nazwiska męża. Udało się to jednak naszej dzisiejszej rozmówczyni. W jaki sposób? Zapraszamy w podróż do Kanady z Wysokimi Obcasami!
8/6/202124 minutes
Episode Artwork

Ewa Woydyłło-Osiatyńska tłumaczy, jak mówić o sobie dobrze

To jest dzień, by zacząć mówić o sobie dobrze! Pomoże nam w tym doskonale znana czytelniczkom Wysokich Obcasów psycholożka i psychoterapeutka Ewa Woydyłło-Osiatyńska. Zaczniemy od komplementów, problem z ich przyjmowaniem mają zwłaszcza kobiety. Od dziecka jesteśmy przygotowywane do fałszywej skromności. Ważne jest, żeby się pozytywnie wzmacniać. "Nie ma co oceniać człowieka, tylko doceniać! Ale docenia się za to, co ten człowiek sam zrobił" - tłumaczy psycholożka. Zapraszamy do słuchania podcastu i skomplementowania kogoś ze swojego otoczenia, żeby polepszyć nie tylko jego dzień, ale też swój.
8/2/202152 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

"To my decydujemy, jak chcemy karmić swoje dziecko i jakimi metodami" - o laktacji i laktatorach

W dzisiejszym Podcaście Wysokich Obcasów skupimy się na karmieniu piersią i laktacji. Naszą dzisiejszą ekspertką jest położna i coachka laktacyjna marki Lovi Karolina Wyrembek-Urban. Porozmawiamy o presji otoczenia wobec młodej mamy, o tym czy istnieje coś takiego jak "dieta mamy karmiącej", czemu nie zawsze udaje nam się karmić piersią i czy coś może nam w tym pomóc. "Mama podczas pracy szuka najlepszej drogi w karmieniu dla siebie. My po prostu dajemy w tym wsparcie" - opowiada o swoim zawodzie Karolina Wyrembek-Urban. Rozłożymy też laktator na części pierwsze i opowiemy do jak wielu rzeczy może być wykorzystany.
8/2/202122 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Diamenty (wypożyczone) to najlepszy przyjaciel kobiety, czyli jak nie przepłacać na biżuterii

Diamenty na ślub, szafiry na wesele, a rubiny na eleganckie przyjęcie bez wydawania fortuny? Tak, to jest możliwe. Wystarczy, że biżuterię zamiast kupować, będziemy wypożyczać. Dzisiejszą gościnią Agnieszki Urazińskiej jest twórczyni pierwszej w Polsce internetowej wypożyczalni biżuterii Bizumania Anna Kwiatkiewicz. Porozmawiamy jakie są aktualne trendy w noszeniu biżuterii, jak wygląda proces wypożyczania oraz na jakiej zasadzie działa abonament Bizumani. "To jest biżuteria taka użytkowa, fajna, lekka, którą chcemy się bawić. Chcemy zmieniać w zależności od naszego stroju i nastroju" - opisuje Anna Kwiatkiewicz. zdjęcia wysłałam
7/30/202127 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Polka za granicą - życie Kamili Zalewskiej w trasie z Robbiem Williamsem

Czas na kolejną wyprawę za granicę! Dziś w podróż zabiera nas choreografka i tancerka Kamila Zalewska, która na co dzień mieszka w Wielkiej Brytanii. Jednak to nie Zjednoczone Królestwo będzie głównym tematem naszej rozmowy, ale życie w trasie koncertowej. Kamila Zalewska od trzech lat tańczy podczas koncertów Robbiego Williamsa i razem z zespołem zwiedziła pół świata - Dubaj, Amerykę Południową, Australię. "Dla mnie Robbie Williams jest już jak rodzina. Jestem wdzięczna, że dostałam okazję, by pracować z nim" - opisuje tancerka. Porozmawiamy o tym, co się działo, gdy pandemia złapała ich podczas trasy koncertowej i czy świat muzyki wraca do normalności.
7/28/202119 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Herstorie: najbardziej znana nieznana filozofka Hypatia

Na pytanie o jakiegoś greckiego filozofa bez zająknięcia wymienicie od razu Platona czy Arystotelesa. A filozofkę? Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk w dzisiejszym odcinku cyklu "Herstorie Wysokich Obcasów" przedstawią sylwetkę Hypatii z Aleksandrii. Żyła w burzliwych czasach, kiedy zaogniały się spory między chrześcijanami a wyznawcami rzymskiego panteonu. Cechowała ją sofrozyne, czyli umiejętność znajdowania pośredniej drogi między skrajnościami. Jak to się dla niej skończyło i co Hypatia ma wspólnego ze św. Katarzyną? Zapraszamy, by przenieść się z nami do Aleksandrii w IV w. n.e.
7/26/202130 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Pan od francuskiego o tym, jak przekazywać wiedzę przez media społecznościowe

Bonjour! Przenosimy się do Francji, gdzie od niedawna mieszka Jacek Mulczyk-Skarżyński, który pod pseudonimem "Pan od francuskiego" uczy języka za pomocą kreatywnych filmików wrzucanych na Instagrama. Dowiemy się nie tylko, jak prawidłowo wymawiać słowo "croissant", ale porozmawiamy też o coraz częstszym wykorzystywaniu mediów społecznościowych do przekazywania wiedzy, zamiast jedynie dzielenia się ładnymi obrazkami. "Ten ciężar treści edukacyjnych jest coraz większych w mediach społecznościowych. Pokazuje to, że ludzie tak jak w przypadku telewizji oczekują nie tylko rozrywki, ale też edukacji czy wiedzy" - mówi Jacek Mulczyk-Skarżyński. A skoro nasz gość mieszka w innym kraju, musiałyśmy nawiązać do naszego cyklu "Polka za granicą" i zadać pytanie, czego Francuzi mogliby się nauczyć od Polaków, a czego my od Francuzów?
7/23/202132 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Herstorie: twórczyni pigułki antykoncepcyjnej Margaret Sanger

Dzięki Margaret Sanger mamy pigułkę. Tę pigułkę, uznawaną za jeden z najważniejszych wynalazków XX wieku. Antykoncepcja hormonalna pozwoliła kobietom uzyskać kontrolę nad własną płodnością i władzę nad swoim ciałem. Sama Sanger od dzieciństwa widziała, co z kobietami robi rokroczne zachodzenie w ciążę - jej matka urodziła jedenaścioro dzieci i zmarła przed 50. urodzinami. Bez antykoncepcji ubogim kobietom, które nie miały już za co wykarmić kolejnego dziecka, narażonym na ostracyzm pannom czy tym o słabym zdrowiu nie pozostawało nic innego niż aborcja - wtedy nielegalna, niebezpieczna i bolesna. O długiej walce Margaret Sanger o stworzenie ogólnodostępnej antykoncepcji opowiadają Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk.
7/19/202150 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Język inkluzywny. "Ludzie się różnią i na tej różnicy nie wolno budować antagonizmów społecznych"

Język inkluzywny staje się coraz głośniejszym elementem debaty publicznej. Czy jest czymś nowym? A może towarzyszy nam od wieków? Jak go stosować i po co? Kamila Kalińczak zaprosiła do rozmowy antropolożkę, filolożkę języka polskiego, psycholożkę kliniczną i autorkę podcastu "O zmierzchu". W naszym poprzednim programie Marta Niedźwiecka używała języka inkluzywnego, a my porozmawiamy też o oporze części społeczeństwa przed jego zastosowaniem. "To jest niestety zestaw takich bardzo negatywnych obron, które mają nas oddzielić od tego innego, obcego, którego istnienia my sobie nie chcemy uświadomić" - komentuje Niedźwiecka.
7/16/202125 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Herstorie: jedyna cichociemna - gen. Elżbieta Zawacka

Patriotka, pedagożka, kurierka, żołnierka Armii Krajowej, jedyna obok Marii Wittek kobieta ze stopniem generała - Elżbieta Zawacka, ps. "Zo". Dzięki ogromnej pewności siebie i perfekcyjnej znajomości niemieckiego podróżowała w pociągach nur fuer Deutsche, szmuglując pieniądze dla AK. Przeszła pieszo Pireneje by z Gibraltaru ruszyć drogą morską do Londynu, gdzie działał rząd RP na uchodźstwie. Spotkała się tam z naczelnym wodzem. Zdążyła złożyć tylko krótki meldunek, bo gen. Sikorski spieszył się w podróż, z której nigdy nie wrócił. Gen. Zawacka wróciła do Polski, skacząc ze spadochronem (w sukience!) jako jedyna kobieta-cichociemna. O jej stuletnim, pełnym przygód życiu opowiadają Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch.
7/12/202141 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Składamy wizytę w sklepie socjalnym. "To miejsce, gdzie osoby, które potrzebują pomocy, odzyskują godność"

Już w czterech miastach w Polsce otworzyły się sklepy socjalne Spichlerz, gdzie potrzebujący mogą kupić pełnowartościowe produkty za maksymalnie połowę ceny. Jest wszystko, co potrzebne - owoce, warzywa, wędliny, środki czystości, ubrania. Wielu klientów to seniorzy, którym emerytura czy renta nie starcza do końca miesiąca. Całość dzieje się też w duchu zero-waste, ponieważ produkty na półkach mają krótką datę przydatności, więc producent i tak musiałby się wkrótce ich pozbyć. Każdy sklep ma też swoją kawiarenkę, w której klienci mogą usiąść, napić się kawy i porozmawiać. "Czasami wystarczy kogoś wysłuchać i to jest bardzo dużo" - zwraca uwagę twórca inicjatywy sklepów socjalnych w Polsce Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce (którego musiałyśmy wyciągnąć z takiej kawiarenki do cichszego pomieszczenia, żeby nagrać podcast).
7/9/202123 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Herstorie: piękny umysł Hedy Lamarr

Zapraszamy na herstorie - nowy cykl podcastów Wysokich Obcasów. Pierwszą bohaterką jest gwiazda Hollywood, ale też wynalazczyni, okrzyknięta najpiękniejszą kobietą świata Hedy Lamarr. Herstorię aktorki żydowskiego pochodzenia od przedwojennej Austrii do złotej ery Hollywoodu przedstawią Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk. To dzięki Lamarr pierwszy raz zobaczyliśmy na ekranie kobiecy orgazm w kontrowersyjnym wówczas filmie "Ekstaza". Także dzięki niej mamy w telefonach Bluetooth. Czy piękno było dla aktorki błogosławieństwem? A może zamknęło jej większość drzwi do kariery? Zapraszamy do wysłuchania herstorii Hedy Lamarr.
7/5/202133 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Polka za granicą - Chile Moniki Trętowskiej

Po drugiej stronie globu jest kraj, który ma: ocean, kolorową pustynię, laguny, góry, pola lodowcowe, wulkany, wieloryby, flamingi i pingwiny. A to tylko ułamek cudów natury, jakie oferuje Chile! 11 lat temu przeprowadziła się tam dziennikarka, korespondentka, przewodniczka, autorka książki reportażowej "Chile. Dalej być nie może", a wkrótce podcasterka Monika Trętowska, która opisuje Amerykę Południową. Czemu Chilijczycy są "introwertycznymi Latynosami"? Dlaczego nowa konstytucja kraju będzie wyjątkowa w skali świata? Od jak dawna można w Chile wziąć rozwód? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w kolejnej podróży z cyklem "Polka za granicą".
7/2/202128 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Tinder i inne nieszczęścia

Wspomnienie wakacyjnej miłostki u niejednej z nas wywołuje uśmiech. Złagodzone restrykcje i lato tym bardziej zachęcają do zawierania nowych, romantycznych znajomości. Poza klasycznym poznawaniem nowych partnerów przez wspólnych znajomych albo na imprezach, pozostaje nam Tinder. Monika Summer-Brason rozkłada najsłynniejszą aplikację randkową na części pierwsze, wyciąga "brudy", ale też pokazuje, kiedy może być całkiem przydatna. Przedstawiamy krótki poradnik obsługi Tindera, tak by być bezpieczną i zadowoloną. Znalezienia "księcia z bajki" nie gwarantujemy.
6/28/202116 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Dyrektorka teatru w pandemii - "kobieta rewolucji, na barykadach, walcząca"

Czy magia teatru działa nawet w czasie pandemii? W dzisiejszym podcaście Wysokich Obcasów wybieramy się do Radomia, do Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego, gdzie dyrektorką jest aktorka Małgorzata Potocka. Kiedy przyszedł lockdown zamknięto wszystkie cztery sceny radomskiego teatru, ale otworzyła się piąta - internetowa. "Trzeba robić rzeczy wyjątkowe, inne, osobiste" - tłumaczy Małgorzata Potocka i opowiada m.in. o nagranych scenach z życia prywatnego aktorów. Dyrektorka mówi nam nie tylko o czasie zamknięcia teatru, ale też o emocjach towarzyszących pierwszemu spektaklowi po lockdownie.
6/25/202123 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Polka za granicą - Izrael Karoliny van Ede Tzenvirt

Szalom, szalom! Dziś razem z Kamilą Kalińczak przenosimy się do Izraela, gdzie od ponad dwudziestu lat mieszka blogerka, autorka przewodników i dziennikarka Karolina van Ede Tzenvirt. Nasza dzisiejsza gościni, mając lat 16, pojechała do Izraela i zakochała się w tym kraju. Będzie o życiu w skrajnie zróżnicowanym społeczeństwie, gdzie w jednym mieście mogą chodzić parady równości z rozmachem takim jak w Berlinie, a w drugim kobieta nie powinna chodzić po ulicy w bluzce na ramiączkach. A jaka może być sytuacja kobiet w takim kraju? Zapraszamy do poznania Izraela okiem Karoliny van Ede Tzenvirt.
6/21/202124 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Filtr na skórze, nie na zdjęciach [bezpiecznie opalanie]

Zamiast nakładać kolejne filtry na Instagramie, zachęcamy do sięgnięcia po filtr SPF, żeby chronić się przed promieniowaniem UV. Agnieszka Urazińska zaprosiła do rozmowy dermatolożkę dr Ninę Wiśniewską z Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, prowadzącą własną klinikę dermatologiczną w Wyszkowie. Dr Wiśniewska tłumaczy jakie są rodzaje promieniowania UV, jakie zmiany w naszej skórze wywołują i co może nas przed nimi chronić. Z jednej strony dzięki promieniom słońca wytwarza się serotonina i witamina D3, ale oczywiście wszystko z umiarem. Czy istnieje coś takiego, jak bezpieczne opalanie? Zapraszamy do słuchania podcastu i używania kremów z filtrem.
6/18/202123 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Katarzyna Seiler: "Ciałopozytywność ma nas nauczyć akceptować, kochać i widzieć swoje ciało, takim jakim jest"

W dzisiejszym podcaście Wysokich Obcasów Monika Tutak-Goll z Katarzyną Seiler, inicjatorką akcji ciałopozytywne w Wysokich Obcasach, obalają mity, że ruch body positive to promowanie otyłości i moda na brzydotę. Kilka dni temu ogromną dyskusję wzbudził post aktorki Agnieszki Kaczorowskiej, która napisała, że ma dosyć "mody na brzydotę", a pokazywanie swoich słabości na zdjęciach jest "siedzeniem w błotku, w którym tak miło się taplać". Katarzyna Seiler zwraca uwagę, że reakcja na wpis pokazała jak silny jest ruch ciałopozytywności w Polsce. Osoby z tego środowiska dają sobie nawzajem ogromne wsparcie i ułatwiają akceptację siebie w świecie idealnie wyglądających, przerobionych w photoshopie influencerów. "To jest nie do pogodzenia się, że ciało - nasza zewnętrzna powłoka jest ważniejsza, niż to co mamy w głowie czy sercu" - mówi Katarzyna Seiler.
6/14/202127 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Piróg: "Im więcej osób w różnych przestrzeniach będzie mówiło o tym, jakie są, tym bardziej będzie to akceptowalne" [Pride Month]

Pride Month, Miesiąc Dumy wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, ale dzisiaj jest świętowany w wielu krajach na całym świecie. Czerwiec to czas celebracji różnorodności. Zaprosiłyśmy tancerza i choreografa Michała Piroga, żeby porozmawiać o sytuacji osób LGBT+ w Polsce. Jak zmieniła się na przestrzeni lat i tego ostatniego roku? Dlaczego zrównanie wobec prawa związków jednopłciowych jest tak ważne i jakie są polskie realia dla tęczowej społeczności?
6/11/202130 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

"Świat osób głuchych istnieje i jest niesamowity"

Osoby głuche wcale nie są nieme, bo mają swój wizualno-przestrzenny język. Polski język migowy ma swoją gramatykę, która zależy od ruchu rąk, mimiki twarzy czy postawy ciała. Tak jak język polski różni się od francuskiego albo angielskiego, tak polski język migowy różni się od jego zagranicznych odpowiedników. W jego tajniki wprowadza nas tłumaczka języka migowego Alicja Szurkiewicz, która jak sama mówi żyje w dwóch różnych środowiskach - osób głuchych i słyszących. Rodzice Alicji są osobami głuchymi i dla niej to polski język migowy jest pierwszym językiem. Zapraszamy na wycieczkę do świata osób głuchych. "Możemy nauczyć się kultury, przebywania z osobami głuchymi i co ważne, żeby się nie bać, otworzyć się" - mówi tłumaczka o nauce polskiego języka migowego od osób głuchych.
6/7/202119 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Polka za granicą - Węgry Igi Kolasińskiej

"Lengyel, magyar – két jó barát" - to powiedzenie możecie usłyszeć na Węgrzech, jeśli powiecie, że jesteście z Polski. Czasem nawet usłyszycie je tam po polsku - "Polak, Węgier dwa bratanki". Wybieramy się do Budapesztu, gdzie mieszka Iga Kolasińska, która uczy Węgrów języka polskiego na uniwersytecie. Ile wspólnego mają nasze dwa kraje i języki? - pyta Kamila Kalińczak. A jak mają się prawa kobiet na Węgrzech? Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka cyklu "Polka za granicą".
6/4/202125 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Wysokie Obcasy zapraszają na bajkę pt. "Malutka Czarownica"

Wysokie Obcasy zapraszają dziś wszystkie dzieci na bajkę! O Malutkiej Czarownicy i jej zmaganiach z zaklęciem przywołującym deszcz, a nawet całym sabatem starszych czarownic. Jak to przystało na czarownicę, nasza bohaterka ma swojego zwierzęcego towarzysza, ale nie czarnego kota, tylko mówiącego kruka Abraksasa. Bajkę czyta Monika Tutak-Goll, wicenaczelna "Wysokich Obcasów". W podcaście w wersji wideo dostępnym TUTAJ. "Malutką Czarownicę" w polskim języku migowym pokazuje Alicja Szurkiewicz.
6/1/202115 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Polka za granicą - Grecja Anny Subocz

Rozpoczyna się sezon wakacyjny, więc wybieramy się do Grecji. Anna Subocz 13 lat temu rzuciła wszystko w Polsce i wyjechała na Kretę. Rozmowy, dyskusje, śpiewy - to jedne z rzeczy, które Grecy cenią najbardziej, jaki mieli zatem stosunek do pandemicznych obostrzeń? Kamila Kalińczak pyta też o prawa kobiet, edukację seksualną i ingerencję Kościoła w sprawy państwowe. Okazuje się, że Grecy od lat '80 (dopiero wtedy zniesiono obowiązek posagu) zrobili niemały postęp, mogą się też pochwalić pierwszą w swojej historii prezydentką. A czego Polki i Greczynki mogą się od siebie nawzajem nauczyć? Zapraszamy na wyprawę do Heraklionu.
5/31/202127 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Dominika Kulczyk: "Ubóstwo menstruacyjne to jest sprawa całego świata"

Około 500 milionów kobiet na świecie pada ofiarą ubóstwa menstruacyjnego. Z okazji obchodzonego 28 maja Dnia Higieny Menstruacyjnej pokazujemy, jak ogromną skalę przybiera ubóstwo menstruacyjne również w naszym kraju. Tak, w Polsce też żyją kobiety, które muszą wybierać między kupnem środków higienicznych a jedzeniem dla dziecka. Nadal brakuje edukacji zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Agnieszka Urazińska rozmawia z przedsiębiorczynią, filantropką i reporterką Dominiką Kulczyk - właścicielką i przewodnicząca rady nadzorczej Polenergii S.A., założycielką i prezeską Kulczyk Foundation – fundacji przeciwdziałającej dyskryminacji kobiet i dziewcząt na całym świecie. Dominika Kulczyk jest pomysłodawczynią i autorką serialu dokumentalnego "Efekt Domina", który od 8 lat nieprzerwanie emitowany jest na antenie TVN Discovery. Jest także autorką reportaży realizowanych dla CNN International, poruszających problemy globalnej dyskryminacji i niesprawiedliwości. Inicjatorka powstania pierwszego na świecie raportu poświęconego problemowi ubóstwa menstruacyjnego. Dominika Kulczyk propaguje ideę czułej rewolucji, mającej na celi przywrócenie równowagi pomiędzy pozycją kobiet i mężczyzn. Podcast przygotowany w ramach akcji „Czułość i Wolność. Budujmy równowagę w relacjach” realizowanej we współpracy z Kulczyk Foundation.
5/28/202127 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Mama z niepełnosprawnością: "Dzieci nie zauważają inności w wózku"

Już za dwa dni będziemy obchodzić dzień mamy, dlatego dzisiaj przedstawiamy historię Angeliki Grabowskiej. Cztery lata temu uczestniczyła w poważnym wypadku, w którym przerwany został jej rdzeń kręgowy. Niedługo później okazało się, że jest w ciąży. Choć rokowania początkowo dawały tylko 2% szans na odzyskanie władzy w nogach, to właśnie ciąża zwiększyła szansę na powrót do zdrowia. Kamila Kalińczak pyta, jak wygląda codzienność mamy z niepełnosprawnością i w jaki sposób, my sami możemy zaoferować pomoc, widząc osobę na wózku inwalidzkim. "Mamy z niepełnosprawnościami są takimi samymi matkami, jak pełnosprawne kobiety" - tłumaczy Angelika Grabowska, która opiekuje się córką, studiuje psychologię i walczy o powrót do zdrowia.
5/24/202116 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Sądy uparcie ignorują przemoc. Matki walą głową w mur

W dzisiejszym cyklu "Matka w sądzie" będzie o kobietach, które mimo tego, że najpierw doświadczają przemocy ze strony partnera, a potem przemocy instytucjonalnej, nadal walczą. Pani Anna Stowarzyszenie Pomocy Kobietom i Matkom „Eurydyka” opisuje historie walki kobiet z systemem o dobro ich własnego dziecka. "Sędziowie sądu rodzinnego mają pięć godzin psychologii podczas studiów" - zwraca uwagę Pani Anna i wskazuje, że regularnie prowadzący sprawy nie znają działania mechanizmu przemocy. Usłyszymy historie z Polski, o dzieciach zmuszonych do kontaktu z drugim rodzicem, nawet jeśli w sądzie zeznawały, że tego nie chciały, albo gdy doświadczały przemocy z jego strony.
5/21/202125 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Katarzyna Miller: jak być córką i nie zwariować?

26 maja zbliża się wielkimi krokami, dlatego z psycholożką Katarzyną Miller rozbierzemy na części pierwsze relacje córki z matką. Nie ma relacji, która bardziej wpływałaby na nasze życie, a jednak często bywa skomplikowana i pełna nieporozumień. "Matka, która siebie nie lubi, nie lubi swojej córki" - zwraca uwagę psycholożka w rozmowie z Kamilą Kalińczak. W dzisiejszym Podcaście Wysokich Obcasów poszukamy sposobu na polepszenie relacji z naszymi mamami, a więcej o nich przeczytacie w książce Katarzyny Miller i Anny Bimer "Być córką i nie zwariować".
5/17/202130 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Alienacja rodzicielska: wymyślona, by dręczyć matki. Świat odchodzi od tej pseudoteorii

W wielu sprawach sądowych, które dotyczą opieki nad dziećmi, pojawia się termin "alienacja rodzicielska". Nieuznany przez środowisko naukowe, stworzony przez amerykańskiego psychiatrę Richarda Gardnera, który miał kontrowersyjne poglądy na pedofilię, stanowi oś strategii procesowych. Głównie tych wymierzonych w matki, które zgłosiły przemoc lub nadużycia seksualne. W Europie i na świecie coraz więcej jest głosów o szkodliwości wykorzystywania tej pseudoteorii - za jej promowanie przeprosiło m.in. francuskie ministerstwo rodziny, dostrzegając, iż wykorzystywana jest przez ojców stosujących przemoc - w Polsce zaś staje się coraz popularniejsza. I skutecznie promowana przez radykalne organizacje rodzicielskie, rzekomo walczące o "dobro dzieci". O tym, czym owo dobro jest, i o tym, jak "alienacja" jest wykorzystywana przeciwko matkom i dzieciom, rozmawiamy z psycholożką Justyną Żukowską-Gołębiewską.
5/14/202122 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Rok walczyła o odebranego syna, czyli historia walki z bezdusznym system

Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Matka w sądzie". Razem z Anną J. Dudek poznajemy historię Magdaleny Kobiałko, której odebrano synka Frania na ponad dziewięć miesięcy. Powodem była diagnoza psychologiczna, która... nigdy nie miała miejsca. Przez dziury w systemie mama Frania praktycznie nie miała kontaktu z własnym dzieckiem, ani wpływu na to, jak był traktowany w pieczy zastępczej. A wszystko zaczęło się od tego, że postanowiła walczyć o bezpieczeństwo dziecka i swoje w sądzie, bo oboje byli ofiarami przemocy ze strony ojca Frania. "Matka, która zaczyna walczyć, walczy sama i zazwyczaj walczy przeciwko wszystkim" - opowiada o swoich zmaganiach z systemem Magdalena Kobiałko.
5/10/202120 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Gdzie się podziała polska herstoria?

Maria Skłodowska-Curie, Emilia Plater, Jadwiga i... gdzie się podziały te wszystkie Polki z naszej historii? Dlaczego jest ich tak mało? Razem z autorką "Brakującej połowy dziejów", Anną Kowalczyk, odkrywamy, co się stało z polską herstorią. Choć to mężczyźni - Gall Anonim czy Jan Długosz - pisali najbardziej znane polskie kroniki, to historyczki odnajdują świetne źródła w listach i pamiętnikach kobiet, a nawet dokumentach sądowych, które pozwalają odkryć nieoczywistą część codzienności polskich chłopek. Spojrzymy też szerzej na historię zyskiwania niezależności przez kobiety dzięki pracy zarobkowej i dowiemy się czegoś o polskich górniczkach. Partnerem podcastu jest Bank BNP Paribas organizator akcji "Gdzie są nasze Patronki".
5/7/202121 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Kobiety w pandemii tracą pewność siebie - jak ją odzyskać?

Mnóstwo kobiet straciło pracę z powodu pandemii, a winy upatrują w sobie. Wiele z nich doświadczyło poczucia frustracji i braku kontroli nad własnym życiem, co poskutkowało utratą pewności siebie. Monika Tutak-Goll pyta certyfikowaną trenerkę Katarzynę Malinowską, która specjalizuje się obszarze odporności psychicznej i odwagi, jak ją odzyskać. "Pandemia to nie jest czas na ćwiczenie perfekcjonizmu" - zwraca uwagę Malinowska i tłumaczy, jak psychicznie przetrwać czas pandemii.
5/3/202126 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Po pierwsze: nie przelewać! O roślinach domowych i balkonowych z Mają Popielarską

Wiosna w końcu do nas dotarła, więc przeprowadzimy małe szkolenie z obsługi roślin domowych, balkonowych i ciętych. Naszą ekspertką jest dzisiaj felietonistka Instytutu Dobrego Życia i królowa polskich ogrodów Maja Popielarska, którą dokładnie przepytuje Kamila Kalińczak. Dlaczego piękne rośliny kupione w sklepie u nas marnieją mimo wszelkich starań? Czy rośliny da się podzielić na trudne i łatwe? Gdzie kupić kwiaty cięte, żeby wytrzymały dłużej? Skąd do nas przybywają róże? Czemu trawniki miejskie są gorszym wyborem niż łąki kwietne? "Patrzenie, jak coś się zmienia i rozwija, daje frajdę" - opisuje opiekę nad roślinami Popielarska. W dzisiejszym podcaście znajdzie się zarówno coś dla zaczynających przygodę z domowymi ogrodami, jak i dla nieco bardziej zaawansowanych "rośliniar".
4/30/202124 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Polka za granicą - Japonia Nati Ishigaki

Hai tai! Przenosimy się do Japonii, na Okinawę, gdzie z mężem i trzema córkami żyje Nati Ishigaki. Porozmawiamy o codziennym życiu w Kraju Kwitnącej Wiśni, różnicach między wyspami, jak wyglądają śluby i o zwariowanej telewizji. "Japonia jest rozwinięta gospodarczo, ale też zacofana w wielu aspektach" - mówi Ishigaki w rozmowie z Kamilą Kalińczak. Za przykład daje bankowość internetową, która jest mniej popularna niż w Polsce. Sprawdzimy też, czy zapracowanie Japończyków jest tylko stereotypem, czy jednak rzeczywiście praca jest dla nich najważniejsza.
4/26/202130 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Polka za granicą - Japonia Nati Ishigaki

Hai tai! Przenosimy się do Japonii, na Okinawę, gdzie z mężem i trzema córkami żyje Nati Ishigaki. Porozmawiamy o codziennym życiu w Kraju Kwitnącej Wiśni, różnicach między wyspami, jak wyglądają śluby i o zwariowanej telewizji. "Japonia jest rozwinięta gospodarczo, ale też zacofana w wielu aspektach" - mówi Ishigaki w rozmowie z Kamilą Kalińczak. Za przykład daje bankowość internetową, która jest mniej popularna niż w Polsce. Sprawdzimy też, czy zapracowanie Japończyków jest tylko stereotypem, czy jednak rzeczywiście praca jest dla nich najważniejsza.
4/26/202130 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Matka w sądzie - stereotypy o kobietach doświadczających przemocy zabijają

Przedstawiamy pierwszy odcinek cyklu podcastów Anny J. Dudek pt. "Matka w sądzie". Gdy kobiety w Polsce doświadczają przemocy domowej, zazwyczaj stają się też ofiarami przemocy systemowej po zgłoszeniu sprawy na policję. Funkcjonariuszom brakuje szkoleń z tego, jak z nimi postępować. W sądzie czy prokuraturze ofiary usłyszą oskarżenia, że "chcą coś ugrać przy rozwodzie" albo pytanie "czemu nie odeszła?". O zmaganiach polskich kobiet z systemem i oprawcami opowiada założycielka fundacji Centrum Praw Kobiet Urszula Nowakowska.
4/23/202123 minutes, 1 second
Episode Artwork

Jak rozmawiać o pieniądzach w związku i się nie pokłócić?

Nawet 70% związków w Polsce przyznaje, że kłóci się o pieniądze. Dlaczego nie umiemy rozmawiać o domowych finansach? "Nie uczy się nas współpracować przy opracowywaniu budżetu" - zwraca uwagę wiceprezeska Obserwatorium Ekonomiczno-Społecznego oraz wykładowczyni na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Łodzi Anna Bojanowska-Sosnowska w rozmowie z Natalią Waloch. Wciąż w wielu związkach to kobieta zajmuje się zakupami, a co za tym idzie planowaniem budżetu. To często powoduje, że partner nie rozumie, skąd się biorą wydatki. Ekspertka wytłumaczy, jak problem rozpracować i zgodnie współpracować w związku. Podcast przygotowany w ramach akcji „Czułość i Wolność. Budujmy równowagę w relacjach” realizowanej we współpracy z Kulczyk Foundation.
4/19/202137 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Każda kobieta ma prawo do zadowolenia z życia seksualnego

Czy my, Polki musimy łamać tabu, żeby osiągnąć spełnienie fizyczne i psychiczne? Jak wpłynęły na nas wieki ograniczeń i patriarchalnych norm? Jak głęboko mamy wpojony wstyd za nasze wybory seksualne? "Kobiety są bardzo hojnie obdarowane przez matkę naturę w zakresie czerpania rozkoszy z aktywności seksualnej" - podkreśla seksuolożka kliniczna i współautorka książki "Kobiety, które pragną więcej. Życie seksualne Polek" Sylwia Jędrzejewska w rozmowie z Moniką Summer-Brason. Czas przyznać sobie prawo do podążania za własnymi potrzebami!
4/16/202125 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Siedź cicho, nóżki razem. Uległe dziewczynki wyrastają na idealne ofiary

Nie siedź z rozłożonymi nogami. No, uśmiechnij się, od razu będziesz ładniejsza. Chcesz zostać kierowcą rajdowym? To nie dla ciebie. Wchodzenie na drzewa to zajęcie dobre dla chłopców. Dziewczynki codziennie są bombardowane stereotypowymi informacjami na temat swojej płci przez rodziców, dziadków, nauczycieli czy sąsiadów. "W dziesiątym roku życia społeczeństwo zaczyna domagać się zachowań kobiecych od dziewczynek" - zwraca uwagę socjolożka i pedagożka dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w rozmowie z Natalią Waloch. Będzie o poczuciu kobiecości i męskości, różnicy między płcią biologiczną a społeczno-kulturową. Zadamy też pytanie - po co się malujesz? Podcast przygotowany w ramach akcji „Czułość i Wolność. Budujmy równowagę w relacjach” realizowanej we współpracy z Kulczyk Foundation.
4/12/202152 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Kim są "Kobiety, które czują za bardzo"?

"Kobiety, które czują za bardzo" to najnowsza książka psycholożki i psychoterapeutki Katarzyny Kucewicz, znanej w sieci jako Psycholog na insta. Będzie o kobietach wysokowrażliwych i dla kobiet wysokowrażliwych. "Za bardzo przeżywasz, nie przejmuj się tak, nie histeryzuj" - takie oceny słyszymy od dziecka. Kucewicz zwraca uwagę na stygmatyzację, która jest częstym doświadczeniem. Nawet 20% społeczeństwa to osoby wysokowrażliwe, a jednak nadal zamiast zrozumienia otrzymują łatki histeryczek. O powody pyta Monika Tutak-Goll. Podcast przygotowany w ramach akcji „Czułość i Wolność. Budujmy równowagę w relacjach” realizowanej we współpracy z Kulczyk Foundation.
4/9/202130 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Pandemia odebrała nam przypadkowe spotkania i dodała lęk przed nimi

Pandemia zabierając nam przypadkowe spotkania z naszymi znajomymi na ulicy, czy w sklepie sprawiła, że nasze dni stały się jeszcze bardziej monotonne. To jedna z tych rzeczy, których nie dostrzegaliśmy, dopóki ich nie zabrakło. "To nas zamyka w takich przestrzeniach tylko rodzinno-przyjacielski, a dla budowania szerszej wspólnoty, dla budowania obywatelskości to jest ogromne zagrożenie" - podkreśla filozofka prof. Aleksandra Derra z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w rozmowie z Natalią Waloch. Będzie o nowej pandemicznej codzienności i bolączkach, ale też potrzebie innych ludzi w naszym otoczeniu.
4/5/202131 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

"Albo się rozbierzesz, albo nie dopuszczę cię do egzaminu" - o przemocy w szkołach aktorskich

Aktorki i aktorzy zaczęli zabierać głos o przekraczaniu granic i stosowaniu przemocy w szkołach teatralnych. Agnieszka Urazińska rozmawia z aktorką Pauliną Walendziak, absolwentkę łódzkiej filmówki, która sama doświadczyła przekraczania granic na uczelni. Nie zabrakło tematu otwartego listu opublikowanego przez aktorkę Annę Paligę. "Ofiary przemocy może zaraz spotkać kolejne bolesne doświadczenie w postaci negowania ich przeżyć" - mówi Walendziak i podkreśla, że studenci po takich doświadczeniach tracą poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do profesorów. Wywiad z Pauliną Walendziak można też przeczytać w najnowszym wydaniu Wysokich Obcasów Extra.
4/2/202123 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Polka za granicą - Brazylia Hanny Zborowskiej

Przenosimy się do Brazylii, raptem 3 minuty od plaży, gdzie od lat mieszka Hanna Zborowska. Porozmawiamy o tym, jak bardzo różni się życie Brazylijczyków w czasie pandemii od tego sprzed roku. Kamila Kalińczak zapyta też o to, czego polskie i brazylijskie kobiety mogą się od siebie nawzajem uczyć. "Brazylijki kochają swoje krągłości" - opisuje Hanna Zborowska, ale obala mit brazylijskiego macho, tłumacząc, że mężczyźni wychodzą z domu dopiero, kiedy się żenią i nieraz muszą matkować im żony. Ogromną rolę w brazylijskim życiu codziennym odgrywają gosposie, które pracują niemal w każdym domu, zajmując się gotowaniem i opieką nad dziećmi. Hanna Zborowska zdradzi ponadto co znajdziemy w jej najnowszym e-booku "Moja Brazylia. Subiektywny przewodnik po najbarwniejszym kraju świata".
3/29/202129 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Praca Polki w pandemii

Na zlecenie Wysokich Obcasów firma Kantar przygotowała raport o tym, jak pandemia dotknęła Polki pod względem zawodowym i domowym. O wnikliwą analizę Natalia Waloch poprosiła ekonomistkę i wiceprezeskę Stowarzyszenia Kongres Kobiet dr Ewę Rumińską-Zimny. Czy pandemia uderzyła w kobiety bardziej? Jak elastyczny czas pracy wpłynął na podział obowiązków domowych? Czy udało nam się wyjść z patriarchalnego modelu rodziny? Jakie są konsekwencje feminizacji zawodów opiekuńczych? "Na wyższych stanowiskach kierowniczych kobiety zarabiają ponad 30% mniej niż mężczyźni, wykonując tę samą pracę" - zauważa dr Rumińska-Zimny podczas dyskusji o luce płacowej. Plan na zaradzenie jej już istnieje i mówimy o nim w podcaście. Raport powstał w ramach realizowanego wspólnie z firmą State Street Bank projektu "Nieustraszona w pracy", którego celem jest podkreślanie znaczenia odwagi, siły, wyznaczania sobie autentycznych celów, konsekwencji w działaniu i wzajemnego wspierania się kobiet, które wciąż muszą walczyć o to, by na rynku pracy traktowano je na równi z mężczyznami.
3/26/202135 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Po pierwsze nie przelewać! O roślinach domowych i balkonowych z Mają Popielarską

Choć wiosnę mamy nadal jedynie w kalendarzu, przeprowadzimy małe szkolenie z obsługi roślin domowych, balkonowych i ciętych. Naszą ekspertką jest dzisiaj felietonistka Instytutu Dobrego Życia i królowa polskich ogrodów Maja Popielarska, którą dokładnie przepytuje Kamila Kalińczak. Dlaczego piękne rośliny kupione w sklepie u nas marnieją mimo wszelkich starań? Czy rośliny da się podzielić na trudne i łatwe? Gdzie kupić kwiaty cięte, żeby wytrzymały dłużej? Skąd do nas przybywają róże? Czemu trawniki miejskie są gorszym wyborem niż łąki kwietne? "Patrzenie, jak coś się zmienia i rozwija, daje frajdę" - opisuje opiekę nad roślinami Popielarska. W dzisiejszym podcaście znajdzie się zarówno coś dla zaczynających przygodę z domowymi ogrodami, jak i dla nieco bardziej zaawansowanych "rośliniar". A Maja Popielarska będzie jedną z naszych gościń w czasie spotkania z cyklu "Kobiety wiedzą co robią" już 24 marca. Tym razem będziemy rozmawiać m. in. o różnorodności kobiet i tego, z czego czerpiemy przyjemność. W spotkaniu weźmie też udział Katarzyna Miller - psycholożka i psychoterapeutka, autorka wielu bestsellerów, w których podpowiada kobietom jak podnieść się po życiowych porażkach i odnaleźć sensy życia. Spotkanie zaczynamy o godzinie 18.00 na Facebooku Wysokich Obcasów
3/22/202125 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Polka za granicą - Zanzibar Katarzyny Werner

Kiedy w Polsce marzec nadal serwuje śnieg i grad, my wybieramy się na słoneczny Zanzibar, gdzie niemal 1,5 roku temu przeprowadziła się dziennikarka Katarzyna Werner. 21 kroków - tyle dzieliło ją od oceanu podczas rozmowy z Kamilą Kalińczak. Będziemy rozmawiać o pomyśle na przeprowadzkę do Afryki, o dorastaniu dziecka w zupełnie nowym i bardzo otwartym środowisku, ale też o braku wolnego czasu na rajskiej wyspie. "Jest to jakiś rodzaj ucieczki od tego świata, w którym żyliśmy" - mówi Werner. A może by tak rzucić wszystko i wyjechać na Zanzibar? Przynajmniej na pół godziny.
3/19/202131 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Lekcja etykiety - co zrobić z rękami, torebką i płaszczem na oficjalnym spotkaniu?

Przed nami krótkie, ale intensywne szkolenie z etykiety. Kamila Kalińczak dyskutuje z trenerką etykiety Aleksandrą Pakułą o tym, jak powinniśmy się zachować w sytuacjach formalnych, ale nie tylko. Będzie zarówno rady na czas pandemiczny: co ubrać na spotkanie przez Zooma, jak odpowiednio ustawić kamerę i kiedy nie trzeba jej włączać. Przygotowujemy się również na czasy postpandemiczne: będzie o kolejności podawania ręki, co zrobić z torebką po herbacie, a nawet jak jeść wiśnie w towarzystwie. "Gdy przychodzą ważne dla nas sytuacje, w których nam zależy, to nagle okazuje się, że jednak te reguły są ważne i my bardzo szybko szukamy informacji w Internecie" - mówi Aleksandra Pakuła. Ostatecznie rozwikłamy też kwestię męskich koszul z krótkim rękawem i chwili, kiedy można już ściągnąć marynarkę na weselu.
3/15/202126 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Polka za granicą - Norwegia Hanny Zielińskiej

Z kilkumilionowej Warszawy przenosimy się do małego miasteczka w środkowej Norwegii. Tam przeprowadziła się była dziennikarka Radia TOK FM Hanna Zielińska. Będzie o zderzeniu z mitem surowej Skandynawii, istocie norweskiego macierzyństwa i życiu w scenerii jak z pocztówki ukazującej malowniczy fiord. "Gdzieś na sferę kontaktu z naturą przeniosło się życie religijne" - tłumaczy Hanna Zielińska w rozmowie z Kamilą Kalińczak. Zwraca też uwagę na potrzebę Norwegów, by przebywać na świeżym powietrzu, nazywaną Friluftsliv. Opatulone dzieci w wózkach śpią na zewnątrz, na mrozie. Trzylatki chodzą na terenowe wycieczki, a pierwszym pytaniem Norwegów po operacji brzmi: kiedy mogę znów chodzić po górach? W podcaście także o tym, jak polskie dzieci odnajdują się w norweskim systemie edukacji.
3/12/202132 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Zawodowczynie - o stawianiu granic z Aleksandrą Popławską

W dniu kobiet porozmawiamy o wstydzie i granicach stawianych przez aktorki. W ramach cyklu Zawodowczynie Paulina Reiter rozmawia z aktorką teatralną i filmową Aleksandrą Popławską, znaną m. in. z serialu Wataha. "Mogę coś przekroczyć tylko wtedy, kiedy mam poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Wtedy mogę się od tego odbić, żeby polecieć gdzieś w kosmos" - tak Popławska odpowiada na pytanie o chęć przekraczania granic przez aktorów i reżyserów w teatrze. Zmuszanie do czegokolwiek jest dla aktorki absolutnie nie do zaakceptowania. Udało nam się porozmawiać z Popławską w dniu jej pierwszej premiery teatralnej w czasie pandemii, dlatego usłyszycie o kondycji polskich teatrów i tego jak się zmieniały przez ostatnie lata. Zapraszamy też do przeczytania wywiadu z Aleksandrą Popławska, Magdaleną Popławską, ich córkami oraz mamą w najnowszym numerze Wysokich Obcasów Extra.
3/8/202122 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Dzień Doceniania Pracownika - pozytywna informacja zwrotna to podstawa

Między podejściem do pracy millenialsów a podejściem starszych - tych zatrudnionych od schyłku PRL - jest prawdziwa przepaść. "W moim pokoleniu ludzie, kiedy otrzymywali pierwszą pracę, byli mniej zainteresowani tym, ile zarabiają. Ważniejsze było to, czego mogą się nauczyć" - tłumaczy Dominik Gebler w rozmowie z Kamilą Kalińczak. Według psychologa i psychoanalityka z Mental Path Group młodzi chcą mieć więcej czasu na rozrywkę i częściej próbują optymalizować czas spędzany w pracy. W tym może pomóc dobry menadżer. "My się szczęśliwie uczymy od millenialsów takiego podejścia do pracy" - dodaje CEO platformy Nais Iwona Grochowska. W podcaście nie tylko o potrzebach pracowników, choć te są ważne dla działania każdej firmy. Porozmawiamy też o roli przełożonych - ogromnej potrzebie pozytywnego feedbacku z ich strony oraz o nadużywaniu "ale" w polskich przedsiębiorstwach. Przeanalizujemy zmiany, jakie zaszły przez lata w zarządzaniu pracownikami i poszukamy sposobów na to, jak zadbać o dobrostan podwładnych.
3/5/202129 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Polka za granicą - Szwecja Katarzyny Tubylewicz

W samotności siła - to jedno z popularnych szwedzkich powiedzonek i nic dziwnego, bo w tym kraju tabu samotności nie istnieje. Bardzo ważnym elementem życia dla Szwedów jest natura, a tam, żeby lepiej ją poczuć trzeba zachować ciszę. Małżeństwa potrafią po wychowaniu dzieci zamieszkać oddzielnie, ale wcale się nie rozstają, po prostu wybierają własną przestrzeń. "Można cierpieć z niechcianej samotności i można też bardzo cierpieć z jej braku, z powodu tego, że jest się wciąż w tłumie" - mówi mieszkająca w Szwecji pisarka i tłumaczka Katarzyna Tubylewicz w rozmowie z Kamilą Kalińczak. Będzie o szwedzkich modelach związków, codzienności, pozytywnym egoizmie i najnowszej książce Katarzyny Tubylewicz "Samotny jak Szwed".
3/1/202125 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Sztuka kuchni pandemicznej, czyli "Cuda w kuchni"

Wszyscy pamiętamy szał na domowe pieczenie chleba po pierwszym lockdownie, aż zabrakło drożdży w sklepach. Ale kuchnia pandemiczna to nie tylko chleb, to umiejętność planowania i panowania nad zapasami w naszej kuchni. "Zanim wymyślę, co moja rodzina będzie jadła przez najbliższe dni to otwieram wszystkie szafki, lodówkę i patrzę co powinno wkrótce zostać zużyte" - mówi ekspertka kulinarna Katarzyna Bosacka w rozmowie z Magdą Keler. Wracamy do naszych rodzinnych smaków, które dają nam poczucie bezpieczeństwa, a to wszystko znajdziemy w książce "Cuda w kuchni" Katarzyny Bosackiej.
2/26/202120 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Co to znaczy być osobą wysoko wrażliwą?

Natalia de Barbaro otrzymała nagrodę Bestseller Empiku za "Czułą przewodniczkę"! Z tej okazji zapraszamy do wysłuchania rozmowy Natalii Waloch z laureatką o jej książce. W naszej populacji osób wysoko wrażliwych (OWW) może być nawet 25%! Zaliczają się do nich zarówno introwertycy jak i ekstrawertycy. "To nie jest tylko kwestia ilości, ale też głębokości przetwarzania" - wyjaśnia sposób odczuwania osób wysoko wrażliwych psycholożka i trenerka Natalia de Barbaro, która sama jest jedną z nich. Razem z Natalią Waloch rozmawiają o tym, jak osoby wysoko wrażliwe mogą "przejąć" emocje od innych i skąd właściwie bierze się ich wysoka wrażliwość. Spokojnie, nie zabraknie też wielu przykładów pozytywnych doświadczeń OWW. Może sama jesteś wśród osób odczuwających o 30% więcej bodźców ze świata więcej niż większość społeczeństwa? Wysoko wrażliwość nie jest jednak jedynym tematem rozmowy. Wiele z nas ma tak silnie wpojone pewne wzorce, że postępujemy według nich, nawet jeśli nam nie służą. To główny temat najnowszej książki Natalii de Barbaro "Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie", dlatego wspólnie z autorką tej drogi poszukamy.
2/22/202128 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Walka o prawo do aborcji - "Te drzwi wyważała moja babcia, moja matka, teraz ja je wyważam"

Razem z pisarką, publicystką i redaktorką naczelną Grupy Wydawniczej Foksal Anną Dziewit-Meller rozmawiamy o walce kobiet o prawa do aborcji w nieco szerszej perspektywie - niemal 70 lat. Już babcia publicystki Anna Podstawska-Dziewit zmagała się z zakazem aborcji na pierwszej linii frontu - jako lekarka, która ratowała kobiety po pokątnie robionych, zagrażających życiu zabiegach. Teraz walka powróciła, ale póki co front pozostaje przede wszystkim na ulicach. "Widziałam ludzi, którzy się ode mnie różnią, wyszłam poza bańkę, widziałam po prostu Polskę, której wcześniej nie znałam" - mówi Dziewit-Meller, która brała udział w protestach również poza Warszawą. W rozmowie z Natalią Waloch podkreśla, że ma nadzieję, że ta walka trwająca od tylu pokoleń w końcu się skończy, żeby nasze dzieci, jako kolejne nie musiały brać w niej udziału. Czy faktycznie jest szansa? "Protesty społeczne raz uruchomione nie dadzą się tak łatwo powstrzymać. Wypuszczono w Polsce dżinna kobiecej energii i wolności" - mówi publicystka i dodaje, że nie możemy się poddawać.
2/19/202127 minutes, 1 second
Episode Artwork

Tinder i inne nieszczęścia

Po lepiących się serduszkami i różem Walentynkach bardziej doskwiera wam los singielki? Zaczynacie myśleć o powrocie na Tindera? Monika Summer-Brason rozkłada najsłynniejszą aplikację randkową na części pierwsze, wyciąga "brudy", ale też pokazuje, kiedy może być całkiem przydatna. Przedstawiamy krótki poradnik obsługi Tindera, tak by być bezpieczną i zadowoloną. Znalezienia "księcia z bajki" nie gwarantujemy.
2/15/202116 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

"Zgoda na seks obowiązuje jednorazowo" - petycja o zmianę definicji gwałtu

Bardzo wąska definicja gwałtu, oczekiwanie czynnego sprzeciwu czy brak ścigania z urzędu. Definicja gwałtu w polskim prawie jest przestarzała i znacznie utrudnia dochodzenie sprawiedliwości przez ofiary. Tylko co 10 kobieta doświadczająca przemocy seksualnej zgłasza się na policję. Amnesty International zorganizowało kampanię "Tak! To miłość!", która uczy, jak ważna jest zgoda na seks obu stron oraz zachęca do podpisania petycji, by wezwać Ministra Sprawiedliwości do zmiany definicji gwałtu. "Do przemocy seksualnej dochodzi w ciemnej uliczce i na wojnie, ale również w naszych domach, czyli w miejscu, w którym powinniśmy czuć się absolutnie bezpieczni" - tłumaczy dyrektorka Amnesty International Polska Draginja Nadaždin w rozmowie z Pauliną Reiter. Zgoda na seks nie musi psuć atmosfery, ale za to daje poczucie bezpieczeństwa.
2/12/202122 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Agata Grzybowska skazana. Przypominamy rozmowę po zatrzymaniu

Podczas jednego z listopadowych protestów kobiet Agata Grzybowska została zatrzymana mimo okazania legitymacji prasowej pod zarzutem naruszenia nietykalności cielesnej policjanta. 2 lutego fotoreporterka została skazana na karę grzywny. Przypominamy rozmowę tuż po zatrzymaniu. Tym razem gościnią cyklu "Zawodowczynie" jest fotoreporterka, dokumentalistka i fotografka Agata Grzybowska, która została ostatnio zatrzymana podczas Strajku Kobiet przed Ministerstwem Edukacji Narodowej, podczas wykonywania czynności zawodowych. Nie będziemy się jednak skupiać jedynie na tym temacie, ale spróbujemy zrozumieć na czym polega praca fotografki i różne jej oblicza. "Fotografia dokumentalna czy reporterska jest narzędziem po prostu, żeby nieść głos tych ludzi " - opowiada Agata Grzybowska, która podkreśla, że chce pokazać bohaterów i bohaterki, którzy są w jakiś sposób wykluczeni. Zapraszamy nie tylko pasjonatki fotografii do wysłuchania podcastu Wysokich Obcasów, choć dla nich kilka porad też się znajdzie.
2/8/202122 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Slow sex nie znaczy - powolny. Może oznaczać nową jakość

"Slow sex. Uwolnij miłość" - taki tytuł nosi książka, której współautorką jest gościni tego wydania podcastu Wysokich Obcasów, Marta Niedźwiecka. "Wszystkim się wydawało, że slow sex to absolutny nakaz uprawiania sześciogodzinnego, tantrycznego seksu w pełnej kontemplacji, obowiązkowo w stanie delta i wśród kadzidełek" - wymienia psycholożka kliniczna, autorka podcastu "O zmierzchu" i sex coach Marta Niedźwiecka. Rozmawiamy o zakochaniu, miłości, świadomej decyzji o posiadaniu lub nieposiadaniu dzieci. Kamila Kalińczak zwraca uwagę na to, że na co dzień warto używać inkluzywnego języka, mówiąc o seksualności i nie tylko. Bądź obecna zmysłowo i emocjonalnie! Podcast realizowany w ramach akcji "Czułość i Wolność". Budujmy równowagę w relacjach" realizowanej we współpracy z Kulczyk Foundation.