Winamp Logo
Välismääraja Cover
Välismääraja Profile

Välismääraja

Estonian, Political, 1 season, 159 episodes
About
Pühapäev kell 11:00-12:00; kordus kell 17:00-18:00 ja teisipäev kell 22:00-23:00 Välismääraja on saade välispoliitikast huvitatud inimestele. Tunni vältel võtame tavaliselt arutelu keskmesse kolm teemat. Ikka need, mis lõppeva nädala kõige põletavamad sündmused olid.
Episode Artwork

Välismääraja: Miks vajab Eesti tugipunkti Singapuris?

Miks vajab Eesti tugipunkti Singapuris? Miks on Taiwanis asutud riigi rajaja kujusid massiliselt maha võtma? Ja - läheneva Lennart Meri konverentsi kõrghetked. Saate paneb Neeme Raud kokku Singapuris.
5/12/20240
Episode Artwork

Välismääraja: Olukord Gruusias ja Gazas

Fookuses on Gruusias kestvad protestid nn. välisagentide seaduse vastu ning riigi keerulised välispoliitilised valikud Euroopa ja Venemaa vahel. Lisaks pilguheit Gaza sektori humanitaarolukorrale. Saadet juhib Peeter Raudsik.
5/5/20240
Episode Artwork

Välismääraja: Kas USA abipakett Ukrainale võib venivasse sõtta pöörde tuua?

Kas USA abipakett Ukrainale võib venivasse sõtta pöörde tuua? Itaalia peaminister Giorgia Melloni kui Euroopa uus võtmemängur. Ja Donald Trumpi kohtuskäik lihtsalt lahtiseletades. Saate paneb kokku Neeme Raud.
4/28/20240
Episode Artwork

Välismääraja 21-04-2024

4/21/20240
Episode Artwork

Välismääraja: Euroopa kaitsega tegelevad nii NATO kui ka üha enam Euroopa Liit. Kas dubleerimine?

Euroopa kaitsega tegelevad nii NATO kui ka üha enam Euroopa Liit. Kas dubleerimine? Või kuidas rollid jagunevad? Mis on saanud Euroopa poolt Ukrainale eraldatud 50 miljardist? Saate paneb kokku Neeme Raud.
4/14/20240
Episode Artwork

Välismääraja: Kolm välispoliitilist nägemust Donald Trumpi selja taga

Kolm välispoliitilist nägemust Donald Trumpi selja taga. Uus katse USAs Ukrainale sõjaline abi heaks kiitmiseks. Reaalne olukord Ukraina rindel. Saate paneb kokku Neeme Raud.
4/7/20240
Episode Artwork

Välismääraja 31-03-2024

Ülestõusmispühad Vatikanis. Miks Paavst otsustas Palmipuude püha sõnumi edastamise asemel vaikida? Islami terrorismi jätkuv oht. Ja miks Euroopa Venemaa vastased meetmed on kui auguline lapitekk? Saate paneb kokku Neeme Raud.
3/31/20240
Episode Artwork

Välismääraja: Kas Nõukogude ja Vene eksperdi George Kennani vaated olid ikka sellised, nagu ka meie teda kiites oleme seni arvanud?

Ajaloolane Kaarel Piirimäe otsustas USA mainekas diplomaatiaajakirjas tõe jalule seada: et ikooniks saanud Nõukogude ja Vene eksperdi George Kennani vaated ei olnud sugugi sellised, nagu ka meie teda kiites oleme seni arvanud. Saate paneb kokku Neeme Raud.
3/24/20240
Episode Artwork

Välismääraja: Suur valimisprotest Venemaal

Pühapäeval kell 11, kui Kuku eetris on "Välismääraja", peaks Venemaal algama suur valimisprotest. Jälgime otsesaates olukorda. Kas eksiilis elav endine Vene peaminister Mihhail Kasjanov kardab oma julgeoleku pärast? USAs on nüüd asi kindel: Biden Trumpi vastu. Saadet juhib Neeme Raud.
3/17/20240
Episode Artwork

Välismääraja: Sankstioonidele vaatamata ei ole valdav enamus Lääne firmasid Vene turult lahkunud

Sankstioonidele vaatamata ei ole valdav enamus Lääne firmasid Vene turult lahkunud. Venemaa püüab šantažeerida Leedu kohtunikke. Ja Euroopa Liit võttis fookusesse kaitseteemad. Saadet juhib Neeme Raud.
3/10/20240
Episode Artwork

Välismääraja: Pehme jõud ja Jaapani majandus

ÜRO reformidest ja Eesti ambitsioonist saada ÜRO Inimõiguste Nõukogu liikmeks kõneleb Välisministeeriumi asekantsler Minna-Liina Lind. Sissevaate oma töösse annab Arengukoostöö Keskuse värske juht Klen Jäärats. Lisaks kiirpilk Jaapani majandusele otse Tokyost. Saate paneb kokku Peeter Raudsik.
3/3/20240
Episode Artwork

Välismääraja: Venemaa, hübriidsõda ja maailma kaubandus

Fookuses on Venemaa uued ja vanad hübriidsõja pidamise viisid, mida selgitab julgeolekuekspert Marek Kohv. Lisaks pilk kaubandussuhetele, Abu Dhabis toimuvast WTO ministrite kohtumisest kõneleb Välisministeeriumist Jüri Seilenthal. Saatejuht on Peeter Raudsik.
2/25/20240
Episode Artwork

Välismääraja: Venemaa majandus buumib

Ongi tõsi, et Venemaa majandus buumib. Eesti uus välispoliitiline algatus Priiuseks küps. Müncheni julgeolekukonvernets. Saadet juhib Neeme Raud.
2/18/20240
Episode Artwork

Välismääraja: Ukraina juhtkonnas ja rindel toimuv

USA abi Ukrainale. Ukraina juhtkonnas ja rindel toimuv. Iisraeli selge lõpp-plaanita sõda. Miks Ungari Rootsi NATOsse pääsu ikka veel venitab? Saate juht on Neeme Raud.
2/11/20240
Episode Artwork

Välismääraja: Euroopa Ülemkogu telgitagused

Euroopa Ülemkogu telgitagused. Kas NATO peakorteris tekitab Donald Trumpi võimalik tagasitulek tõesti juba hirmu? "Välismääraja" Brüsseli eri pühapäeval kell 11. Saate juht on Neeme Raud.
2/4/20240
Episode Artwork

Välismääraja: Euroopa Ülemkogu telgitagused

Euroopa Ülemkogu telgitagused. Kas NATO peakorteris tekitab Donald Trumpi võimalik tagasitulek tõesti juba hirmu? "Välismääraja" Brüsseli eri pühapäeval kell 11. Saate juht on Neeme Raud.
2/4/20240
Episode Artwork

Välismääraja: Kuidas Saksamaa järsku nii sügavasse kriisi vajus?

Kuidas Saksamaa järsku nii sügavasse kriisi vajus? Hetkeolukord Iisraelis. Saate paneb kokku Neeme Raud.
1/28/20240
Episode Artwork

Välismääraja: Kaitseväe luurekeskuse ülem kolonel Ants Kiviselg ja välisministeeriumi asekansler Mariin Ratnik

Kaitseväe luurekeskuse ülem kolonel Ants Kiviselg ja välisministeeriumi asekansler Mariin Ratnik. Saadet juhib Neeme Raud.
1/21/20240
Episode Artwork

Välismääraja 14-01-2024

1/14/20240
Episode Artwork

Välismääraja: Miks on USA presidendivalmise prdotseduurid nii keerulised?

Miks on USA presidendivalmise prdotseduurid nii keerulised? Puust ja punasest selgitus toimuma hakkavale. Kuidas võtsid Gruusia Vene-meelsed jõud vastu Euroopa Liidu kandidaatriigi staatuse? Presidendivalimised Taiwanis - mis kaalul? Saate paneb kokku Neeme Raud.
1/7/20240
Episode Artwork

Välismääraja: Kokkuvõte lõppevast aastast ja vaade uuele

"Välismääraja" teeb kokkuvõtte lõppevast aastast ja vaatab uude. Stuudios Rainer Saks, Indrek Kannik, Peeter Raudsik ja Neeme Raud.
12/31/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Eesti kaitsest

Et pühad tuleksid rahulike mõtetega, räägime jõululaupäeval Eesti kaitsest, mil, mõistagi, on suur rahvusvaheline mõõde. Saate paneb kokku Neeme Raud.
12/24/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Euroopa ja USA kurss Ukraina tuleviku ja edasise toetamise suhtes

Euroopa ja USA kurss Ukraina tuleviku ja edasise toetamise suhtes. Saate paneb kokku Neeme Raud.
12/17/20230
Episode Artwork

Välismääraja 10-12-2023

Mida õnnestub maailma kliimatippkohtumisel siiski saavutada? Üleüldine inimõiguste deklaratsioon saab pühapäeval 75. aastaseks. Miks tundub inimõigustest rääkimine nüüd sageli pigem igava teemana? Saate paneb kokku Neeme Raud.
12/10/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Majandusest sõja ajal

Tähelepanu all on majanduse väljakutsed ja võimalused sõja ajal. Olukorrast Ukrainas kõneleb Kiievis töötanud endine diplomaat Roman Vinartšuk (BLRT Grupp) ja sõja mõjusid Baltimaade majanduskeskkonnale avab Märt Helmja (Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank - EBRD). Saatejuht on Peeter Raudsik.
12/3/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Rahvusvahelise meedia toon maailmast on muutunud

Rahvusvahelise meedia toon maailmast - Ukrainast, Venemaast, Donald Trumpi edušhanssidest rääkides on muutunud. Ning mitte suunas, mis meile meeldiks. "Välismäärajas" Rainer Saks, Urmas Paet ja Eesti suursaadik USAs Kristjan Prikk. Saate paneb kokku Neeme Raud.
11/26/20230
Episode Artwork

Välismääraja: USA ja Hiina tippkohtumine

USA ja Hiina tippkohtumine. Olukord Iisraelis - kohapealne pilk. Soome seitse kuud NATOs. Saate paneb kokku Neeme Raud.
11/19/20230
Episode Artwork

Välismääraja 12-11-2023

Taiwani küsimus Eesti välispoliitikas. Meie diplomaatide viimased kõrgetasemelised kohtumised Hiinas. Ning kuumadele sõdadele vaatamata jätkuv maailma parandamine: ärgem unustagem, et pool maailmast on naised ja nad ei ole meestega võrdsed. "Välismääraja" pühapäeval kell 11 paneb kokku Neeme Raud.
11/12/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Kas maailm suudab kaht samaaegset sõda jälgida?

Kas ja miks USA Kongressi uus spiiker tõesti soovib toetust Ukrainale vähendada? Kas maailm ka tegelikult suudab kaht samaaegset sõda jälgida? Eksiili siirdunud hong-konglased vaatavad oma kodukoha üha kommunistlikumaks muutumist. Saate paneb kokku Neeme Raud.
11/5/20230
Episode Artwork

Välismääraja 29-10-2023

Pilk maailmale ja praegustele sõdadele Aasiast. Eesti suursaadik Koreas Sten Schwede. Eesti suursaadik Jaapanis Mait Martinson. Saate paneb Seoulis ja Tokyos kokku Neeme Raud.
10/29/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Sõda Gazas ja olukord Lähis-Idas

Fookuses on sõda Lähis-Idas. Päevasündmuste kõrval analüüsitakse põhjalikumalt Hamasi ideoloogiat, Gaza humanitaarolukorda ja Iisraeli-Palestiina konflikti laiemaid mõjusid regioonile. Saadet juhib Peeter Raudsik.
10/22/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Kas Lähisidas toimuv võib varjutada Ukraina sõja?

Miks Iisraeli luure ei andnud selget hoiatust Hamasi operatsiooni eel? Kas Lähisidas toimuv võib varjutada Ukraina sõja? Kas tõesti ei ole miljoni mürsu initsatiivi raames veel midagi toodetud? Saate paneb kokku Neeme Raud.
10/15/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Välisministrid kohtusid Ukrainas

"Välismäärajas" pühapäeval kogu saatetunni välisminister Margus Tshakna. Meie kurss Ukraina toetamisel on küll vankumatu, kuid kas nii on ka mujal maailmas? Kas Euroopa Liit plaanib tõesti uut suurt laienemist? Kas ÜRO on senisel kujul oma aja ära elanud? Ameerika eestlaste ärritus meie konsulaatide sulgemise üle. Pühapäeval Küsib Neeme Raud.
10/8/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Muutused Iraagis ja Kremli ideoloogia

Fookuses on aastaid sõja küüsis vaevelnud Iraak, kus tärkamas uus poliitiline opositsioon. Sektidel ja etnilistel erinevustel põhinev riigikorraldus on muutumas. Lisaks heidetakse pilk Kremli ideoloogia peamistele sammastele. Saadet juhib Peeter Raudsik.
10/1/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Miks püüda maailma parandada kui endalgi eelarve nii pinges?

Eesti on veerand sajandit doonorriik. Kuigi - seni tuleb küsimusi, et miks püüda maailma parandada kui endalgi eelarve nii pinges. Välismääraja erisaate - 25 aastat välisabi - paneb kokku Neeme Raud.
9/24/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Kas Hiina ongi nii majandus- kui ka demograafia kriisis?

Kas Hiina ongi nii majandus- kui ka demograafia kriisis? Ja mida arvavad eestlased Hiinast ning ta jõulisest tõusust globaalpoliitkka tippu? Tartu Ülikool tegi esimese suur-uuringu. Saate paneb kokku Neeme Raud.
9/17/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Jõujooned maailma majanduses

Majanduslik vastasseis USA ja Hiina vahel on tõusuteel. Millised on Eesti ja Euroopa võimalused nende pingete taustal, selgitab staažikas diplomaat ja Välisministeeriumi väliskaubanduse osakonna peadirektor Jüri Seilenthal. Lisaks heidetakse kiirpilk Eesti iduettevõtete rahvusvahelisele konkurentsivõimele. Arutelu juhib Peeter Raudsik.
9/10/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Kaimo Kuusk

Kiievis töö lõpetanud suursaadiku Kaimo Kuuse suur Välismääraja intervjuu. Küsib Neeme Raud.
9/3/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Suursaadikute päevad ja Prigožini hukkumine

"Välispoliitika" köögipoole olulisima nädala suursaadikute päevade näol ja Eesti sihid võtab kokku Välisministeeriumi kantsler Jonatan Vseviov. Lisaks pannakse saates näpp peale hetkele, mil Wagneri erasõjafirma juhi Prigožini suhted Vene võimuladvikuga hakkasid lootusetult murenema. Saadet juhib Peeter Raudsik.
8/27/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Eesti eesmärk - Vene juhtkonna tribunali ette toomine - tähendab suurt diplomaatilist tööd

Eesti eesmärk - Vene juhtkonna tribunali ette toomine - tähendab suurt diplomaatilist tööd. Katoliku kiriku noortepäevad Lissabonis: kas kirikul on mure järelkasvu pärast? Saate paneb kokku Neeme Raud.
8/20/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Kas Eestil on mõtekas mängida aktivisti rolli Venemaa külmutatud varade äravõtmisel?

Kas Eestil on mõtekas mängida aktivisti rolli Venemaa külmutatud varade äravõtmisel? Venemaa ja Hiina suhe läbi ajaloo - kord armastus, siis vihkamine. Saate paneb kokku Neeme Raud.
8/13/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Jaapan nagu Saksamaa on täielikult ümbermõtestamas teise maailmasõja järgselt kujundatud kaitsepoliitikat

Jaapan nagu Saksamaa on täielikult ümbermõtestamas teise maailmasõja järgselt kujundatud kaitsepoliitikat. Kas Taiwan näebki oma tulevikku pideva Hiina hirmu-all elamisena? Kõik Donald Trumpi vastased kohtuasjad vaid suurendavad ta monoliitse toetajskonna vankumatut lojaalsust. Saate paneb kokku Neeme Raud.
8/6/20230
Episode Artwork

Välismääraja 30-07-2023

Uue NATO-Ukraina Nõukogu erakorraline koosolek Brüsselis. Miks NATOt on vaja ka Vaikse ookeani piirkonnas? NATO ja USA presidendivalimised. "Välismääraja" stuudios on pühapäeval kell 11 Eesti suursaadik NATOs Jüri Luik. Neeme Raud juhib juttu.
7/30/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Prantsusmaa rahutused ja jõujooned EL kliimapoliitikas

Kliimapoliitika mõju rahvusvahelistele suhetele, selgitab valdkonnaga pikka aega tegelenud Kädi Ristkok. Lisaks analüüsitakse Prantsusmaal hiljaaegu puhkenud rahutusi. Saadet juhib Peeter Raudsik.
7/23/20230
Episode Artwork

Välismääraja: NATO tippkohtumine Vilniuses - kas Ukraina teemal läbikukkumine või reaalpoliitika?

NATO tippkohtumine Vilniuses - kas Ukraina teemal läbikukkumine või reaalpoliitika? Mida Eesti oma kaitsele tippkohtumiselt juurde sai? Ning Läti maanoortel on Riias raske tööd leida, kui nad vene keelt ei oska. Saate paneb kokku Neeme Raud.
7/16/20230
Episode Artwork

Välismääraja: USA luurejuht kuulis Ukrainas, et Kiievil on ambitsioonikas plaan rahuläbirääkimisi alustada juba enne aasta lõppu

USA luurejuht kuulis Ukrainas, et Kiievil on ambitsioonikas plaan rahuläbirääkimisi alustada juba enne aasta lõppu. Vilniuses NATO tippkohtumisel on rida arutelused märkega: liitlasriigid ja Rootsi. Kui kaua see patiseis veel kestab? Saate paneb kokku Neeme Raud.
7/9/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Kui kaugel on Ukraina, Moldova ja Gruusia Euroopa Liitu pääsemisest?

Hiina-USA-Venemaa. Kui kaugel on Ukraina, Moldova ja Gruusia Euroopa Liitu pääsemisest? Washingtoni ootused Ukraina sõjas. "Välismääraja" paneb kokku Neeme Raud.
7/2/20230
Episode Artwork

Välismääraja: USA ja Hiina püüavad jäiseid suhteid sulatada

USA ja Hiina püüavad jäiseid suhteid sulatada. Vahekokkuvõte kaardistab kui kaugel on Ukraina, Moldova ja Gruusia Euroopa Liidust. Ning mida Washingtonis kulisside taga Ukraina sõjast räägitakse? Saate paneb kokku Neeme Raud.
6/25/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Milles Donald Trumpi nüüd ikkagi süüdistatakse ja miks see kohtuskäik nii tõsine on?

Milles Donald Trumpi nüüd ikkagi süüdistatakse ja miks see kohtuskäik nii tõsine on? Itaalia parempoolne peaminister ei ole riiki järsult paremale pööranud. Eesti toetab Ukrainat, aga tegeleb jätkuvalt ka Aafrika probleemidega. Miks? Saate paneb kokku Neeme Raud.
6/18/20230
Episode Artwork

Välismääraja: NATOs käivast elavast arutelust Vilniuse tippkohtumise lõppdokumendi üle - mida öelda seal Ukraina kohta?

Välisminister Margus Tsahnka NATOs käivast elavast arutelust Vilniuse tippkohtumise lõppdokumendi üle - mida öelda seal Ukraina kohta? Eurosaadik Andrus Ansip püüab korda luua Euroopa segases rohemärgistuses. Saate paneb kokku Neeme Raud.
6/11/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Julgeolek Läänemerel ja Euroopa Liidu reformimine

Rootsi ootusi NATO-ga liitumisele ja Läänemere julgeolekuolukorda kommenteerib Stockholmi saatkonna asejuht Mikael Laidre. Laienemise ja sisemiste reformidega seotud väljakutseid Euroopa Liidu jaoks analüüsib Tartu Ülikooli teadur Piret Ehin. Saadet juhib Peeter Raudsik.
6/4/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Ukraina vastupealetung ja küberkaitse

Ukraina vastupealetungist Vene okupatsioonivägede vastu kõneleb sõjavaatleja Igor Taro. Küberkaitse uutele väljakutsetele tehisintellekti ajastul ja Hiinast lähtuvatele ohtudele heidab valgust küberturbe ekspert Liisa Past. Saadet juhib Peeter Raudsik.
5/28/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Hiina hiigelhüpe viimase 30. aasta jooksul

Hiina hiigelhüpe viimase 30. aasta jooksul. Mida Lääs siis kardab? "Välismäärajas" pühapäeval kell 11 kogu tunni Eesti suursaadik Hiinas Hannes Hanso. Küsib Neeme Raud.
5/21/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Pariisis, Strasbourgis ja Lennart Meri konvernetsil

"Välismääraja" sel nädalal Pariisis, Strasbourgis ja Lennart Meri konvernetsil. Saate paneb kokku Neeme Raud.
5/14/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Millal algab suur kevadoperatsioon Ukrainas?

Millal algab suur kevadoperatsioon Ukrainas? Miks president Zelenski otsustas Soomet külastada? Miks peab Soome oluliseks, et Ukrainale antakse abi vaikselt? Ja - kuningas Charles III juhib riiki, mis on vaimult jätkuvalt konservatiivne. Saate paneb kokku Neeme Raud.
5/7/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Olukord Lähis-Idas ning noorte vaade välispoliitikale

Viimaseid arenguid Lähis-Idas ning Sudaani hiljutisi kokkupõrkeid kommenteerib Eesti suursaadik Egiptuses Ingrid Amer. Saate lõpuosas uuritakse rahvusvahelisi suhteid õppivate noorte käest, milline on Eesti välispoliitika tulevik. Saadet juhib Peeter Raudsik.
4/30/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Olukord Lähis-Idas ning noorte vaade välispoliitikale

Viimaseid arenguid Lähis-Idas ning Sudaani hiljutisi kokkupõrkeid kommenteerib Eesti suursaadik Egiptuses Ingrid Amer. Saate lõpuosas uuritakse rahvusvahelisi suhteid õppivate noorte käest, milline on Eesti välispoliitika tulevik. Saadet juhib Peeter Raudsik.
4/30/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Intervjuud Eesti suursaadikutega ÜROs ja USAs

Intervjuud Eesti suursaadikutega ÜROs ja USAs. Ning - humanitaaarbi andmine ei saa olla õhinapõhine. Saate paneb New Yorgis kokku Neeme Raud.
4/23/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Välisministri ameti üleandmine Kuku stuudios

Välisministri ameti üleandmine Kuku stuudios. Ning Prantsuse presidendi soolod maailmas. Saate paneb kokku Neeme Raud.
4/16/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Kas ÜRO maailmasüsteemi keskmena on oma aja ära elanud?

Kas ÜRO maailmasüsteemi keskmena on oma aja ära elanud? Kuidas on võimalik, et Venemaa juhibki julgeoleku tegevust? Kui kindel on USA ulatusliku toetuse jätkumine Ukrainale? Ja uued Ühendriikide ja Venemaa luurelahingud. "Välismääraja" paneb kokku Neeme Raud.
4/9/20230
Episode Artwork

Välismääraja: ÜRO nõuab Haagi kohtu otsust kliimamuutuste suhtes

ÜRO nõuab Haagi kohtu otsust kliimamuutuste suhtes. Eesti pärast 50 aastast pausi taas maailma veekonverentsil. Euroopa piirimure - La Manche väin. Saate paneb kokku Neeme Raud.
4/2/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Demokraatiate liit ja USA eesmärgid maailmas

President Joe Biden koondab demokraatlikke riike Hiina ja Venemaa vastu. Eesti rollist selles liidus kõneleb inimõiguste ja rände erisaadik Minna-Liina Lind. USA sisepoliitikat järgmise aasta presidendivalimiste eel analüüsib Lauri Tankler. Saate paneb kokku Peeter Raudsik.
3/26/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Hiina maailma uue lepitajana

Hiina maailma uue lepitajana. USA ja Euroopa Liidu eriarvamused. Euroopa piiriturvalisus: La Manche väina põgenikeprobleem. Saate paneb kokku Neeme Raud.
3/19/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Vene varade otsingud Euroopa Liidus

Jätkuvad Vene varade otsingud Euroopa Liidus. Eesti uus teema Euroopa Liidus - laskemoon Ukrainale. Ja - Euroopa kui kindlus. Saate paneb kokku Neeme Raud.
3/12/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Kas Berliin, Pariis ja London on hakanud Ukrainale rääkima võimalikust rahuleppest?

Kas Berliin, Pariis ja London on hakanud siiski Ukrainale rääkima võimalikust rahuleppest? Ülevaade rahvusvahelisest ajakirjandusest. Otsereportaaž Ukrainast. Ja kuidas edeneb Saksamaa "Zeitenwende" sisuga täitmne. Saate paneb kokku Neeme Raud.
3/5/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Kiipide tootmine ja USA sõnumid Eestile

Fookuses on Joe Bideni üllatusvisiit Kiievisse ja kohtumine Eesti presidendiga läbi Välisministeeriumi pilgu. Lisaks põhjalik ülevaade USA sammudest tehnoloogia vallas, kus soovitakse haarata juhtroll maailma kiibitootmises. Teema võtab kokku Californias pikalt õppinud ja elanud valdkonna asjatundja Mikk Raud. Saadet juhib Peeter Raudsik.
2/26/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Kuidas võiks välja näha Venemaa kaotus Ukraina sõjas?

Müncheni konverents. Eesti välispoliitika aastakõne. Kuidas võiks välja näha Venemaa kaotus Ukraina sõjas? Ning Taiwani tulevik. "Välismääraja" pühapäeval kell 11 paneb kokku Neeme Raud.
2/19/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Miks võib Venemaa sõjakuritegudega tegelema hakkava eritribunali loomine osutuda oodatust raskemaks?

Miks võib Venemaa sõjakuritegudega tegelema hakkava eritribunali loomine osutuda oodatust raskemaks? Vaade maailma hetkeseisule Jaapanist. Välismääraja pühapäeval kell 11. Saate paneb kokku Neeme Raud.
2/12/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Moskvast lahkumise eelne intervjuu suursaadik Margus Laidrega

Moskvast lahkumise eelne intervjuu suursaadik Margus Laidrega, kelle sõnul on Vene pealinn, kus sõjast märke vähe, kuulujuttudest paks. Ja Rainer Saks ühest neist kuuldusest: et Wagneri juht Prigozhin on president Putinile isiklikult ohtlikuks muutunud. Saate paneb kokku Neeme Raud.
2/5/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Energiajulgeolek ja Baltimaade lahkumine Venemaa elektrivõrgust

Eesti ja Baltimaade jaoks seisab juba lähiaastail ees otsustav eraldumine Venemaa ja Valgevene elektrivõrgust. Selle suure väljakutse ja teiste Läänemere regiooni energiajulgeoleku võtmeteemade üle arutlevad energiajulgeoleku ekspert Hannes Kont ja energiaturgude asjatundja Marko Allikson. Saadet juhib Peeter Raudsik.
1/29/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Rahvateavitus sõjaaegses Ukrainas

Rahvateavitus sõjaaegses Ukrainas. Olukord Gruusias ja Armeenias Euroopa Liidu vaates. Saate paneb kokku Neeme Raud.
1/22/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Putini pikk sõda ja Eesti

Putini pikk sõda ja Eesti. Kas soovmõtlememisest lähtuvates uudistepealkirjades alahindame Venemaa ohtlikkust? Prantsusmaa lõpuks muutunud toon Ukraina sõjas - aitame Ukraina võidule! Välismääraja analüüsib. Saatejuht on Neeme Raud.
1/8/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Külas Kusti Salm ja Jonatan Vseviov ning Celia Kuningas-Saagpakk ja Vivian Loonela

"Välismääraja" kahetunnises erisaates on külas kaks mõjukat kantslerit - Jonatan Vseviov välisministeeriumist ja Kusti Salm kaitseministeeriumist ning presidendi välisnõunik Celia Kuningas-Saagpakk ja Euroopa Komisjoni esindaja Eestis Viivian Loonela. Küsivad Neeme Raud ja Peeter Raudsik.
1/1/20230
Episode Artwork

Välismääraja: Jõulud Vatikanis ning lõppev aasta Hiinas

Jõulud Vatikanis. Ja jõuluaeg ning lõppev aasta Hiinas. Välismäärajas. Pühapäeval kell 11. Saate paneb kokku Neeme Raud.
12/25/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Eesti relvastus

Eesti relvastus - millistes riikides, mida Eesti on hankinud ja ostmas? Euroopa Parlamendi ajaloo suurim skandaal ja Eesti saadikute skeptilisus väite suhtes, et Euroopat rünnatakse. Saate paneb kokku Neeme Raud.
12/18/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Sport ja diplomaatia

Kataris peetav jalgpalli MM on maailmapoliitika mikrokosmos. Spordi ja diplomaatia teede ristumisest vestlevad spordiajakirjanik Viljar Voog ja arengukoostöö asjatundja Maari Ross. Lisaks selgitab Leslie Leino olukorda rahutus Hiinas, kus hiljutised meeleavaldused läitis vähemalt osaliselt just samuti maailma suurim jalgpallipidu. Saatejuht on Peeter Raudsik.
12/11/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Sõda 21. sajandil

Tänased konfliktid on osa suurematest põhimõttelisematest muutustest sõjapidamises 21. sajandil. Sõja ja kaitsetööstuse arenemisest tehnoloogiaajastul räägivad Kaitseliidu ülem brigaadikindral Riho Ühtegi ja Tehnopol Startup Inkubaatori juht Kadri Tammai. Saadet juhib Peeter Raudsik.
12/4/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Kui palju eestlased välispoliitika vastu huvi tunnevad?

Sõnades jah soovime olla kursis maailma asjadega, aga kui palju eestlased tegelikult välispoliitika vastu huvi tunnevad? Poolteist aastat tegutsenud Välissuhete Nõukoda püüab rahvast informeerituna hoida. Merle Maigre ja Marko Mihkelson, kaks selle juhti, on "Välismääraja" stuudios pühapäeval kell 11. Saadet juhib Neeme Raud.
11/27/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Kas saklased tõesti kardavad ja valmistuvad suureks sõjaks?

NATO valikud taas-pingestunud olukorras. Kas saklased tõesti kardavad ja valmistuvad suureks sõjaks? USA kui lääne turvalisuse garant - kas igavesti? Saadet juhib Neeme Raud.
11/20/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Kas Donald Trumpi otsustav roll USA poliitikas on vaid müüt?

Kas Donald Trumpi otsustav roll USA poliitikas on vaid müüt? Miks ameeriklased - vaatamata elukalliduse tõusule ja teistele probleemidele - ei hääletanud vahevalimistel ülkekaalukalt võimulolevate demokraatide vastu? Mida oleks meil õppida Taiwani tsiviilkaitsest? Saate paneb kokku Neeme Raud.
11/13/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Iraani sisepoliitika ja NATO vaade Vene-Hiina-Iraani koostööle

Välismääraja fookuses on Iraan ja NATO katsed ohjata Vene-Hiina-Iraani kolmikut. Viimaste kuude meeleavaldusi ja sisepoliitilisi heitlusi Iraanis kommenteerib Tallinna Ülikooli doktorant Sandra Peets. Millist ohtu kujutab endast Iraani-Vene-Hiina kasvav koostöö Läänele, sellest räägib Välisministeeriumi poliitikaküsimuste asekantsler Kyllike Sillaste-Elling. Saadet juhib Peeter Raudsik.
11/6/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Miks on Vene intelligents olnud Ukraina sõja ajal suhteliselt vaikne?

Miks on Vene intelligents olnud Ukraina sõja ajal suhteliselt vaikne? Ja Ühendkuningriigi poliitilise maastiku pidev muutumine. Saate paneb kokku Neeme Raud.
10/30/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Mida tähendab sõjaseisukorra väljakuulutamine neljas Venemaa okupeeritud piirkonnas?

Pühapäevases "Välismäärajas" räägivad Ukrainast politoloog Karmo Tüür ja julgeolekuekspert Erkki Koort: mida tähendab sõjaseisukorra väljakuulutamine neljas Venemaa okupeeritud piirkonnas, Iraani osalusest ja riigikogu otsusest kuulutada Venemaa terroristlikuks riigiks. Saatejuht on Erkki Bahovski.
10/23/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Milline on hetkeseis Ungaris?

Euroopa Parlamendi hinnangul ei ole Ungari enam täisdemorkaatlik riik. Teame, jah, peaminister Victor Orbani tugevast käest, Vene-meelsusest, kontrollist meedia üle. Milline on hetkeseis Ungaris? Saate paneb Budapestis ja Tallinnas kokku Neeme Raud.
10/16/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Gerontokraatiast: Putin 70 ja Biden 80

Kes ja kuidas valitseb, kui võimulolijad on väga palju vanemad kui nende kodanikud?Välismäärajas on külas ajaloolane Kaarel Piirimäe ja vananemist uuriv südamearst Kai Saks, kellega Venemaa ning USA presidentide suurte juubelite valguses räägitakse gerontokraatiast. Saadet juhib Peeter Raudsik.
10/9/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Kas Eesti kaitseplaanid on ikka kindlalt paigas?

Kas Eesti kaitseplaanid on ikka kindlalt paigas või ikka alles läbirääkimiste all? Ja miks siis britid vähendavad oma kohalolu Eestis? Mida teeme meie kui Venemaa kasutab Ukrainas tuumarelva - kas tsiviilkaitse plaan on valmis? Välismäärajas kogu saatetunni kaitseminister Hanno Pevkur. Saatejuht on Neeme Raud.
10/2/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Eesti välispoliitikast ÜRO-s pärast Julgeolekunõukogu liikmesust

Saatejuht Peeter Raudsik vestleb värskelt New Yorgist ÜRO Peaassamblee kõrgetasemeliselt nädalalt saabunud välisminister Urmas Reinsaluga. Arutletakse ÜRO struktuurireformi võimalikkuse ja võimatuse üle ning vaadatakse peale Ukraina ja Valgevene arengutele. Lisaks kõneldakse sellest, kuidas eestlased saaksid senisest paremini lüüa läbi rahvusvahelistes organisatsioonides.
9/25/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Venemaa läbikukkumine Ukrainas algas sõjaeelsetest luurefiaskodest

Venemaa läbikukkumine Ukrainas algas sõjaeelsetest luurefiaskodest. Analüüsib Rainer Saks. Lisaks Euroopa aasta kõne ja NATO sõjaväeline komitee Tallinnas. Saate paneb kokku Neeme Raud.
9/18/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Pariisis

Välismääraja on pühapäeval Pariisis. Prantsuse president Macron pidas kõne riigi diplomaatidele, visandades uue välispoliitika-hooaja peateemad. Ning seejärel - miks on Eesti jaoks korraga nii oluline Singapur ja kuidas sealt vaadates maailma hetkeseis tundub? Saate paneb kokku Neeme Raud.
9/11/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Venemaa vastaste sanktsioonide tegelik mõju

Ukraina sõjast kantuna on Lääs kehtestanud Venemaa vastu ulatuslikud majanduslikud piirangud, mille eest ise nüüd kõrget hinda makstakse. Välisministeeriumi juriidiliste ja konsulaarküsimuste asekantsler Erki Kodar räägib, millist mõju need sanktsioonid Venemaale avaldavad ja kuidas mõned riigid neist mööda proovivad hiilida. Eesti kui ühe sanktsioonide eestvedaja kuvandit välisinvestorite silmis kommenteerib EAS-i ja KredExi ühendasutuse välisinvesteeringute keskuse juht Joonas Vänto. Saadet juhib Peeter Raudsik.
9/4/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Ukrainast ja Iisraelist

Presidendi ja peaministri välisnõustajate kiirvisiit Kiievisse. Miks? Ning Kuku ajakirjanikud Madis Kimmel ja Ainar Ruussaar otse Ukrainast ja Iisraelist. Saate paneb kokku Neeme Raud.
8/28/20220
Episode Artwork

Välismääraja 21-08-2022

8/21/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Külas Urmas Reinsalu

Mõte, et kogu maailm on Ukraina selja taga on meie soovunelm, sest maailmas on palju toimuvat sõda meist erinevalt nägevaid riike. Ent läänebloki Ukraina teemal hoidmine on meie kohutus ja ka kaitsekilp. Ligi kuu uuesti välisministri ametis olnud Urmas Reinsalu Välismäärajas. Küsib Neeme Raud.
8/14/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Equadori poliitika, majandus, sotsiaalsfäär ja eluolu

Saade salvestati Equadori pealinnas Quitos ning teemadeks Equadori poliitika, majandus, sotsiaalsfäär ja eluolu. Räägime, miks equadorlased meelt avaldavad, milline on presidendi-institutsioon ja millised selle riigi rahvusvahelised suhted. Saatekülaline 15 aastat Equadoris elanud eestlanna Ele Troya. Saadet juhib Hannes Hanso.
8/7/20220
Episode Artwork

Välismääraja: USA ja Venemaa võitlus mõjuvõimu eest Lähisidas

USA ja Venemaa võitlus mõjuvõimu eest Lähisidas. Süüria. Türgi. Saudi-Araabia. Iraan. Kas kurdid võivad kunagi saada oma riigi? Kas palestiina küsimus ei ole enam maailma konfliktide konflikt? Ning - maailm arutab sõjajärgse Ukraina majanduse taastamist. Saate paneb kokku Neeme Raud.
7/31/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Kristjan Sillaotsaga Peruu majandusest, poliitikast ja Peruu suhetest suurriikidega

Räägime saates pikalt Peruus elanud ja alpaka villaga seotud ettevõtluses tegutseva Kristjan Sillaotsaga Peruu majandusest, poliitikast ja Peruu suhetest suurriikidega. Saate salvestasime Kristjani kodus, pealinnast Limast väljas Võidupühal. Saadet juhib Hannes Hanso.
7/24/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Hiina NATO uues kaitsekontseptsioonis

Miks ikkagi on NATO uues kaitsekontseptsioonis probleemina Atlandi partnerluse radaril äratoodud Hiina? Ja neli võimalikku stsenaariumi Eesti tulevikukursile Aasias. Saate paneb kokku Neeme Raud.
7/17/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Kas ja kui demokraatik on Peruu?

Saatekülaline on Katrin Kalmurand, saatejuht Hannes Hanso. Arutame Katrini autos öösel Limas tehtud salvestusel Peruu poliitika üle. Milline on Peruu poliitiline süsteem, kas ja kui demokraatlik on Peruu, kuidas on kujunenud presidendi roll, millega on elanikkond rahulolematu ja millega rahul? Räägime ka korruptsioonist ning sellest, kuidas Peruus nähakse teisi riike.
7/10/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Kui suur muudatus Lääne mõtlemises on toimunud, et Venemaad nimetatakse otsesõnu NATO peamiseks vaenlaseks?

Kui suur muudatus Lääne mõtlemises on siiski toimunud, et Venemaad nimetatakse nüüd esmakordselt otsesõnu NATO peamiseks vaenlaseks? Veelkordne kokkuvõte Madridis toimunud NATO tippkohtumiselt. Saate paneb kokku Neeme Raud.
7/3/20220
Episode Artwork

Välismääraja 26-06-2022

6/26/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Põhja-Koreast

Räägime Põhja-Koreast. Kuidas tuleb maailma kõige isoleeritum ja sanktsioneeritum riik toime COVID epideemiaga? Kas ja miks see alles nüüd Põhja-Koreasse kohale jõudis? Kuidas toimib riigi majandus ning milliste meetoditega hiilitakse kõrvale sanktsioonidest? Põhja-Korea on 2022. aastal korraldanud pretsedenditul arvul raketikatsetusi - saame teada miks. Räägime erinevate riikide, nt Hiina, Venemaa, Jaapani ja USA suhetest ja seisukohtdest Põhja-Korea küsimuses. Eraldi peatume Lõuna-Korea suhetel Põhja-Koreasse. Saatekülaline Põhja-Korea asjatundja Erki Loigom. Saatejuht Hannes Hanso.
6/19/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Kuidas Türgi sisepoliitika ja sisepoliitiline konkurents mõjutavad riigi välispoliitilisi seisukohti?

Saates keskendume Türgiga seonduvatele teemadele. Räägime sellest, kuidas Türgi sisepoliitika ja sisepoliitiline konkurents mõjutavad riigi välispoliitilisi seisukohti. Eraldi käsitleme Türgi vastasseisu Soome ja Rootsi NATOga liitumisele ning mida Türgi enne laienemise heakskiitmist neilt riikidelt nõuab. Jutuks tuleb ka see, milliseid samme on Türgi astunud Ukraina sõja kontekstis Ukraina toetamiseks ent ka sellest miks ja kuidas Türgi Venemaaga jätkuvalt edasi suhtleb. Saatekülaline Türgi ja Lähis-Ida poliitika ekspert Hille Hanso. Saadet juhib Hannes Hanso.
6/12/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Millisel kursil jätkab USA Ukraina toetamisel?

Millisel kursil jätkab USA Ukraina toetamisel? Milline on siis Saksamaa tegelik sõjapoliitika? Ning kuidas on pikast sõjast taastunud Iraak? Saate paneb kokku Neeme Raud.
6/5/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Hetkeseis Rootsis, Afganistanis ja Hiinas

Välismäärajas luubi all hetkeseis kolmes riigis - 200 aasta pikkusest neutraalsusest loobuvas Rootsis, maailma fookusest suuresti kadunud Afganistanis ja enne Ukraina sõda Venemaaga tugeva bloki moodustanud Hiinas. Pühapäeval kl 11. Saate paneb kokku Neeme Raud.
5/22/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Soome, Rootsi NATO´ga liitumine, transatlantiline julgeolek, arengud Ukrainas

2022. aasta jääb meile kõigile pikaks ajaks meelde kui aasta, mil julgeolekuolukord maailmas halvenes järsult Venemaa Ukraina-vastase agressiooni tulemusena. Muutunud olukord on käivitanud terve rea protsesse, mis veel hiljuti tundusid mõeldamatud või ebatõenäolised. Eelminetatud kontekstis – kas viimaste kuude-nädalate uudised Soome ja Rootsi NATO´ga liitumisest tulid üllatusena? Kuidas on reageerinud ja plaanib reageerida Venemaa ning milline on USA seisukoht antud küsimuses? Neil ja teistel teemadel arutlevad EV suursaadik Soomes Sven Sakkov, EV suursaadik USA´s Kristjan Prikk ning saatejuht Hannes Hanso.
5/15/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Viinis

Välismääraja - sel pühapäeval Viinis. Kuidas tõestab nimele vastavust Euroopa Julgeoleku ja Koostöö Organisatsioon? Kas Austria jääbki NATOle ei ütlema? Kuidas vähendada riigi 80% gaasisõltuvust Venemaast? Kas Rahvusvahelise Aatomienergia Agnetuuri hinnagul on tuumaenergia tuleviku energia? Saate paneb kokku Neeme Raud.
5/8/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Lääneriikide muutunud mõtlemisest ja relvaabist Ukrainale

Lääneriikide muutunud mõtlemisest ja relvaabist Ukrainale kõnelevad pühapäevases Välismäärajas Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Martin Hurt ja Tallinna Tehnikaülikooli rahvusvaheliste suhete dotsent Holger Mölder. Saatejuht on Erkki Bahovski.
5/1/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Kaks sõjakuud Ukrainas ja Prantsusmaa presidendivalimised

Kaks sõjakuud Ukrainas - milliste sõjapidamise reeglite vastu on Venemaa eksinud? Kas küberilmas valitsebki vaikus või on see vaikus enne plahvatusi? Prantsusmaa presidendivalimised. Saatejuht Neeme Raud.
4/24/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Soopõhise vägivalla kasutamisest sõdades ja konfliktides

Saates keskendume soopõhise vägivalla kasutamisele sõdades ja konfliktides. Räägime ÜRO JN resolutioonist 1325 "naised, rahu, julgeolek" ja sellest, milline on antud teema tähtus tänapäeva maailmas. Saates tuuakse näiteid erinevatest maailma piirkondadest, kus relvastatud konfliktides on kasutatud soopõhist vägivalda muude eesmärkide saavutamiseks. Mõistetavalt peatume ka praegu Ukrainas toime pandavatel vene sõjakuritegudel, mille üks komponent on soopõhine vägivald. Arutame, mida ja kuidas teha, et kuritegude toimepanijad saaksid teenitud karistuse. Räägime ka naiste rollist rahuaegsel ülesehitustööl ning konfliktide ärahoidmisel. Teemaderingi aitavad avada Arengukoostöö Ümarlaua tegevjuht Susanna Veevo ja Tallinna Ülikooli teadur Birgit Poopuu. Saatejuht Hannes Hanso.
4/17/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Intervjuud kahe USA-s töötava Eesti suursaadikuga

Välismääraja sel pühapäeval USAst. Intervjuud kahe seal töötava Eesti suursaadiku - Washingtonis Kristjan Priki ja New Yorgis, ÜROs, Sven Jürgensoniga. Saate paneb kokku Neeme Raud.
4/10/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Kas Ukraina rahukõnelused viivad kuhugi ja kuidas paistab hetkel sõda Ukrainas?

Kas Ukraina rahukõnelused viivad kuhugi ja kuidas üldse paistab hetkel sõda Ukrainas, sellest kõnelevad pühapäevases Välismäärajas vaatleja Raivo Vare ja Tallinna Tehnikaülikooli rahvusvaheliste suhete dotsent Holger Mölder. Saatejuht on Erkki Bahovski.
4/3/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Mida on meil õppida Ukraina tõhusast strateegilisest kommunikatsioonist?

Mida on meil õppida Ukraina tõhusast strateegilisest kommunikatsioonist? Kuidas paistab sõda kätte Aafrikasse, mis ka jätuvalt rahvusvahelist abi ootab? Kuidas tagada humanitaarabi kestmine, kui esialgne emotsiooni-põhine abistamine läbi saab? Pühapäeval kell 11 algava saate paneb kokku Neeme Raud.
3/27/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Armeenia, Gruusia ja Aserbaidžaani reaktsioonid Vene-Ukraina sõjas

Saates käsitletakse kolme Kaukaasia riigi-Armeenia, Gruusia ja Aserbaidžaani suhestumist Vene-Ukraina sõtta. Arutame, millised on olnud nimetatud riikide reaktsioonid ja mis asjaoludel need on kujunenud. Igal regiooni riigil on praeguses olukorras omad hirmud, aga nähakse ka võimalusi nii majanduses kui ka rahvusvahelises poliitikas. Saatekülalised EV suursaadik Gruusias ja Armeenias Riina Kaljurand ning EV esinduse juht Aserbaidžaanis Andrei Valentinov. Saatejuht Hannes Hanso.
3/20/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Lääne punased jooned Ukrainas

Lääne punased jooned Ukrainas. Poola valikud. Kuidas on ikkagi võimalik, et Ameerika parem- ja vasakäärmus edastas Kremli jutupunkte? Saadet juhib Neeme Raud.
3/13/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Miks Ukrainas sõda algas?

Pühapäevases Välismäärajas vaatleme Ukraina sõjaga seotud probleeme, mis pole nii ajakriitilised. Miks üldse see sõda algas, mis on Hiina seisukoht - neid ja teisi küsimusi lahkavad Postimehe ajakirjanikud Mikk Salu ja Erkki Koort. Saatejuht on Erkki Bahovski.
3/6/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Ukraina ja Venemaa vahel toimuvast

Räägime meie regiooni ja vast ka kogu maailma antud ajahetke julgeoleku põhiküsimusest ehk Ukraina ja Venemaa vahel toimuvast. Palju tuleb juttu sellest, kuidas Ukraina riigina on alates 2014. aastast muutunud ja kuidas nn lääneintegratsioonist on saanud poliitiline mainstream. Nendime ka, et see on paljuski Putini juhitud agressiooni teene. Arutame saates selle üle kui tugevaks on muutunud Ukraina kaitsetahe- ja võimed. Eraldi peatume sellel, milline on lääneriikide roll Ukraina toetamisel ning miks Ukraina justnimelt nüüd eriti NATO'sse soovib. Saates külas Eesti suursaadik Kiievis Kaimo Kuusk ja IT-ettevõtja ning Ukraina digiministri nõunik Jaanika Merio. Saadet juhib Hannes Hanso.
2/20/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Venemaa eri!

Välismääraja Venemaa eri! Millistel teemadel Moskvaga veel räägime - vaade Eesti saatkonnast. Marko Mihkelsoni suurvisiit Moskvasse. Ja miks suhtub tava-venelane meisse nii hästi? Neeme Raud on Välismääraja stuudios pühapäeval pärast 11seid uudiseid.
2/13/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Briti monarhiast ja Ühendkuningriigi muutumisest 70 aasta jooksul

Pühapäeval möödub Briti kuninganna Elizabeth II troonile asumisest 70 aastat, tehes temast niiviisi kõige kauem troonil olnud Briti monarhi. Briti monarhiast ja Ühendkuningriigi muutumisest selle 70 aasta jooksul kõnelevad pühapäevases Välismäärajas Toronto ülikooli professor Andres Kasekamp ning endine Briti saatkonna avalike suhete ja poliitikanõunk ja Briti monarhia huviline Kai Ines Nelson. Saatejuht on Erkki Bahovski.
2/6/20220
Episode Artwork

Välismääraja: valismaaraja_2022-01-30

Välismääraja: valismaaraja_2022-01-30
1/30/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Suursaadikud Washingtonis, Londonis, Pariisis ja Berliinis hetkeolukorrast ning Eesti huvide kaitsmisest võtmeliitlaste juures

Eesti diplomaatia raskekahurvägi - suursaadikud Washingtonis, Londonis, Pariisis ja Berliinis hetkeolukorrast ning Eesti huvide kaitsmisest võtmeliitlaste juures. Välismääraja pühapäeval kell 11. Saate paneb kokku Neeme Raud.
1/30/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Vene võimalikust agressioonist Ukraina vastu

Keskendume saates taaskord hetkel kõige kriitilisemale teemale ehk Vene võimalikule agressioonile Ukraina vastu. Jutuks tuleb see kui ühtne on nn kollektiivne lääs Moskvaga suhtlemisel ning mida teeb Venemaa, et seda ühtsust murda. Arutlusele tuleb ka see, millised on Putini hirmud Ukraina demokraatia ja läänesuunalise integratsiooni ees. Räägime lisaks NATO valikutest antud olukorras, eriti meie regioonis, juhul kui Venemaa alustab sõjalist agressiooni ning vene relvajõud sisenevad õppuste katte all ka Valgevenesse ent sealt enam ei lahku. Saatejuht on Hannes Hanso.
1/23/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Lääneriikide ja Venemaa kõnelused

Lõppevat nädalat on iseloomustanud lääneriikide ja Venemaa kõnelused. Tavatu superdiplomaatia tausta aitavad pühapäevases Välismäärajas selgitada Postimehe uuriva toimetuse juht Erkki Koort ja politoloog Karmo Tüür. Saatejuht on Erkki Bahovski.
1/16/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Kas Balkani poolsaarel on pinged tõusnud uue sõja ääreni?

Kas Balkani poolsaarel on pinged tõusnud uue sõja ääreni? Kuidas võib Euroopa kohus karistada Ungarit? Miks pidas NATO erakorralise koosoleku? Välismääraja, pühapäeval kell 11. Saate paneb kokku Neeme Raud.
1/9/20220
Episode Artwork

Välismääraja 02-01-2022

1/2/20220
Episode Artwork

Välismääraja: Kaja Kallasega mööduvast aastast

Milline oli mööduv aasta Eestile välispoliitiliselt, sellest kõneleb pühapäevases Välismäärajas peaminister Kaja Kallas. Saatejuht on Erkki Bahovski.
12/26/20210
Episode Artwork

Välismääraja: Milline oli aasta 2021?

Välismäärajas võtavad aasta kokku Eesti saadikud Euroopa parlamendis. Mida nemad on suutnud maailmas ja Euroopas muuta? Marina Kaljurand, Urmas Paet, Riho Terras ja Jaak Madisson pühapäeval kl 11. Saadet juhib Neeme Raud.
12/19/20210
Episode Artwork

Välismääraja: Myanmari poliitilisest olukorrast

Pühapäevases saates käsitleme Myanmari poliitilist olukorda seoses demokraatlikult valitud liidri Aung San Suu Kyi vangistamisega. Räägime, miks käesoleva aasta veebruaris toimus riigis taaskord sõjaväline riigipööre ja sellest, milline on sõjavälise hunta motivatsioon demokraatlikult valitud jõudude allasurumiseks. Arutame ka Myanmari hiljutise lühikese demokraatlikuma valitsemisperioodi edusammude üle, mh tuleb jutuks ka paljude vähemusrahvuste olukord enne ja pärast sõjavälist riigipööret. Lahkame ka erinevate regiooni riikide suhtumist Myanmari praegusesse olukorda. Saates külas Karin Dean Tallinna Ülikoolist ja Birma-ekspert Oxfordi Ülikooli doktor Laur Kiik. Saadet juhib Hannes Hanso.
12/12/20210
Episode Artwork

Välismääraja: Araabia-ilma avanemine Eestile.

Araabia-ilma avanemine Eestile. Välismäärajas. Pühapäeval kl 11. Saate paneb kokku Neeme Raud.
12/5/20210
Episode Artwork

Välismääraja: Mis on hübriidsõda ja miks analüütikud sellest taas räägivad?

Olukord Poola-Valgevene piiril ja Vene relvatärin Ukraina lähedal on pannud analüütikuid kõnelema taas hübriidsõjast. Aga mis on üldse hübriidsõda ja kuidas tekkinud kriise lahendada, sellest kõnelevad pühapäevases Välismäärajas vaatleja Raivo Vare ja Tallinna Tehnikaülikooli dotsent Holger Mölder. Saatejuht on Erkki Bahovski.
11/28/20210
Episode Artwork

Välismääraja: Ameerika poliitikast

Mis siis ikkagi Ameerika poliitikas toimub? Mis asi on woke? Ja kuidas on kahjurõõmust saanud poliitiline hoob? Lisaks: Eesti uued välisesindused San Franciscos ja Singapuris. Saate paneb kokku Neeme Raud.
11/21/20210
Episode Artwork

Välismääraja: Valgevene režiimi poolt tekitatud migratsioonikriisist ELi piiridel

Saates lahkame Valgevene režiimi poolt tekitatud migratsioonikriisi ELi piiridel. Arutleme, mida soovib kriisiolukorra tekitamisega saavutada Lukašenka ja miks Venemaa Valgevenet toetab ning mahitab. Räägime Euroopa Liidu reaktsioonist ning sellest, milliste meetmetega Valgevene-Venemaa provokatsioonile vastata. Peatume ka Poola-EL suhetel ning sellel, milline mõju võib olla antud kriisil neile suhetele. Saates külas Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet ning Rahvusvahelise Kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu. Saatejuht Hannes Hanso.
11/14/20210
Episode Artwork

Välismääraja: Glasgow kliimakonverents

Välismäärajas sel nädalal: Glasgow kliimakonverents. Saksamaa poliitiline seis. USA presidendi Joe Bideni visiit Euroopasse ning Washingtoni ja Moskva uus koostöö. Saadet juhib Neeme Raud.
11/7/20210
Episode Artwork

Välismääraja: Globaalsest soojenemisest

Saates keskendume pühapäeval Glasgows algavale COP26 globaalsele kliimakonverentsile. Räägime globaalsest soojenemisest, selle erinevatest arengustsenaariumitest, juhul kui inimkond probleemiga süsteemselt tegeleb, aga ka siis kui probleemi lihtsalt ignoreerime. Arutame erinevate riikide rolli ja tähtsuse üle kliima-temaatikaga tegelemisel. Käsitleme, millised on Glasgow kliimatippkohtumisel kavandatavad plaanid kasvuhoonegaaside kontrolli alla saamiseks, mh ka see, kuidas arenenud riigid toetavad protsessi ka vaesemates riikides. Juttu tuleb ka kliimasoojenemise eitajatest, levinud populistlikest (nt roheenergiale ülemineku hinna teemal) valedest ning sellest, milline on kasvuhoonegaaside kasvu kontrolliga mittetegelemise hind. Saates külas Euroopa Komisjoni roheleppe kõneisik Vivian Loonela ning Keskkonnaministeeriumi asekantsler Kristi Klaas. Saadet juhib Hannes Hanso.
10/31/20210
Episode Artwork

Välismääraja: Kas USAs võibki Ülemkohus naistelt abordiõiguse võtta?

Kas tõesti - USAs võibki Ülemkohus naistelt abordiõiguse võtta? Põhiseadused ja teised seadused koroonaajal Eestis, Euroopas, Ameerikas. Õigusprofessor Lauri Mälksoo räägib. Lisaks: Euroopa Parlament andis Navalnõile Sahharovi preemia - kuid kas üldse ja kui, siis mil määral suudetakse Euroopast Venemaa arenguid mõjutada? Urmas Paet räägib. Saatejuht Neeme Raud.
10/24/20210
Episode Artwork

Välismääraja: Euroopa Liidu idapartnerluspoliitika

Saates teeme juttu EL idapartnerluspoliitikast ja Tallinnas toimunud sellesisulisest konverentsist. Arutusele tuleb, kuivõrd edukas on 12 aastat tagasi alguse saanud poliitika olnud ja kuhu liigume edasi. Räägime erinevate idapartnerite agendast ja eesmärkidest ja sellest miks mõned riigid soovivad Euroopa-integratsiooniga kaugemale liikuda kui teised. Jutuks tuleb õigusriik kui reformide ja arengu esmane eesmärk ning oligarhide võim kui reforme takistav nähtus. Saates peatutakse pikemalt Ukraina näitel ent juttu tuleb ka Georgiast, Moldovast, Valgevenest ning Armeeniast. Saates külas Gert Antsu ning Lavly Perling. Saatejuht Hannes Hanso.
10/17/20210
Episode Artwork

Välismääraja 10-10-2021

Kui Hiina käitub diplomaatias hundina - kuidas sellele reageerida? Leedu tüli Hiinaga - kuidas peaks Eesti suhestuma? Katja Koort, Tallinna ülikooli lektor, Frank Jüris Välispoliitika Instituudi teadur ja Marko Mihkelson Riigikogu Väliskomisjoni juht arutavad. Saadet juhib Neeme Raud.
10/10/20210
Episode Artwork

Välismääraja: Mida näitasid Saksamaa valimised?

Saksamaa valimised on peetud. Mida need näitasid ja mida võiks uuelt Saksa valitsuselt oodata, sellest on pühapäevases Välismäärajas kõnelemas Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi professor Vello Andres Pettai ja Saksa valimisi kohapeal katnud Postimehe ajakirjanik Berit Nuka. Saatejuht on Erkki Bahovski.
10/3/20210
Episode Artwork

Välismääraja 26-09-2021

Saksamaa valib. Detailse juhise, mida jälgida, kes on kes ja mis on mis, annab Eesti suursaadik Alar Streimann Berliinist. Ääremärkmed Merkeli ajastu lõpu eel - Saksamaal elanud ajakirjanik Külli-Riin Tigassonilt. Saadet juhib Neeme Raud.
9/26/20210
Episode Artwork

Välismääraja: Mis toimub Venemaal?

Saade keskendub Venemaal toimuvale. Räägime suurõppus Zapad 2021 käigus toimunust ehk mida ja milleks Venamaa koos Valgevenega harjutavad ja mis rolli keegi mängib. Arutlusel on ka, millised on erinevused Zapad 2017 ja Zapad 2021 vahel. Edasi lahatakse käesoleval nädalavahetusel toimuvaid valimisi Venemaal. Jutuks tuleb kas tegu on valimistega või "valimistega". Räägime vene opositsiooni seisust ning sellest, milliste meetoditega vene riigiaparaat kõik vähegi keskvõimukriitilise ära nullib. Kirjeldatakse populistlikke meetodeid, millega valitsev Ühtne Venemaa inimeste lojaalsust saavutada püüab. Pakume ette välja ka valimistulemused, mis Venemaal seekord tulevad... Saatekülalised politoloog Karmo Tüür ning Kalev Stoicescu. Saadet juhib Hannes Hanso.
9/19/20210
Episode Artwork

Välismääraja 12-09-2021

11. septembril 2001 toimunud terrorirünnakute 20. aastapäeval New Yorgis Neeme Rauale antud intervjuus loob Eesti ÜRO suursaadik Sven Jürgenson pildi tänasest maailmast - nii nagu see paistab kätte maailmaorganisatsioooni ÜROsse. Välismääraja eksklusiivintervjuu New Yorgist pühapäeval kell 11. KUKUs.
9/12/20210
Episode Artwork

Välismääraja 05-09-2021

Vene riigiduuma valimisteni on jäänud vähem kui kolm nädalat. Mis siis toimub idanaabri juures, sellest räägivad pühapäevases Välismäärajas etnoloog Aimar Ventsel ja politoloog Karmo Tüür. Saatejuht on Erkki Bahovski.
9/5/20210
Episode Artwork

Välismääraja 2021-08-29

Afganistani olukord on viinud erimeelsusteni NATO liitlaste vahel. Kuhu liigub Ukraina? Need on teemad, mida pühapäevases Välismäärajas aitavad lahti mõtestada Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu ja vaatleja Raivo Vare. Saatejuht on Erkki Bahovski.
8/29/20210
Episode Artwork

Välismääraja 2021-08-22

8/22/20210
Episode Artwork

Välismääraja 2021-08-15

Leedu rändekriis pani riigi proovile. Mis edasi? Ja mida võiks läänele tähendada Afganistani langemine Talibani kätte? Neil teemadel on pühapäevases Välismäärajas kõnelemas riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ja Eesti Pagulasabi juhataja Eero Janson. Saatejuht on Erkki Bahovski.
8/15/20210
Episode Artwork

Välismääraja 2021-08-08

8/8/20210
Episode Artwork

Välismääraja 2021-08-01

8/1/20210
Episode Artwork

Välismääraja 2021-07-25

Eelmisel nädalal esitles Euroopa Komisjon väga ambitsioonikat rohelise kokkuleppe kava, mis meie elu peaks väga palju muutma. Leppe sisu avab pühapäevases Välismäärajas Euroopa Komisjoni roheleppe kõneisik Vivian Loonela. Saatejuht on Erkki Bahovski.
7/25/20210
Episode Artwork

Välismääraja 2021-07-18

Seekordses Välismäärajas kaetakse lai ring välispoliitika päevakajalisi teemasid, valdavalt keskendume Valgevene-Leedu piiril toimuvale, Valgevene olukorrale, samuti tuleb jutuks Venemaa nägemus Minskis toimuvale. Venemaast tuleb juttu ka Putini järjekordse ajalooartikliga seoses-artiklis nimetatakse muuhulgas, et Ukraina on tegelikult vene territoorium ja teised slaavi rahvad niinimetatud väikevenelased. Räägime ka peataelt algavast Zapad 2021 õppusest ja miks see meie julgeoleku-olukorra vaatest oluline on. Lisaks tuleb juttu Venemaa julgeolekunõukogust lekkinud dokumentidest, millede alusel käskis Putin 2016. aastal toetada Trumpi valimiskampaaniat. Saate lõpus käsitleme ka olukorda Moldovas pärast euroopa-meelsete jõudude võitu hiljutistel parlamendivalimistel. Saates külas RKK direktor Indrek Kannik. Saatejuht Hannes Hanso.
7/18/20210
Episode Artwork

Välismääraja 2021-07-11

Sel pühapäeval räägime Välismäärajas Dubai EXPO 2020 teemadel. Arutleme selle üle, mida EXPO tänases maailmas tähendab, millised on selle sündmuse kandvad ideed ja mida Eesti ning teised riigid EXPO'l osalemisega saavutada loodavad. Peatume ka sellel, mida tähendab sellises mastaabis rahvusvahelise suurürituse aasta võrra edasi lükkamine COVID'iga seoses. Saatekülaline on Eesti EXPO peakommissar Daniel Schaer. Saatejuht Hannes Hanso.
7/11/20210
Episode Artwork

Välismääraja 2021-07-04

Sel nädalal korraldas Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu esimese ametliku kohtumise küberjulgeoleku teemal. Miks küberjulgeolek on Eestile ja maailmale oluline, sellest on pühapäevases Välismäärajas kõnelemas Eesti küberjulgeoleku erivolitustega diplomaatiline esindaja Heli Tiirmaa-Klaar. Saatejuht on Erkki Bahovski.
7/4/20210
Episode Artwork

Välismääraja 2021-06-27

Teeme saates kokkuvõtte möödunud poolaasta olulitest välispoliitika sündmustest maailmas. Muuhulgas tuleb jutuks hiljutine Euroopa Ülemkogul toimunud vaidlus Venemaaga suhtlemise normaliseerimise üle, Ungari isolatsiooni sattumine jne. Samuti räägime muutustest, mille globaalsele areenile on kaasa toonud USA uus president Biden — seda nii transatlantiliste suhete võtmes kui ka näiteks NATO teemadel, kus USA eestvedamisel on alanud ka Hiina-suunaliste poliitikate kujundamine. Lühidalt kõnnime läbi Iraani uue presidendi ja Iisraeli uue valitsuse ning lähenevate Saksamaa valimiste teemad. Saatekülalisteks Riho Terras ja Marko Mihkelson. Saatejuht Hannes Hanso.
6/27/20210
Episode Artwork

Välismääraja 2021-06-20

6/20/20210
Episode Artwork

Välismääraja 2021-06-13

Pühapäevane Välismääraja on pühendatud Soomele. Räägime pendelrändest ja seal peetavatest kohalikest valimistest. Stuudios on välispoliitika ekspert, Eesti endine suursaadik Soomes Harri Tiido ja Eesti Välispoliitika Instituudi direktor Kristi Raik. Saatejuht on Erkki Bahovski.
6/13/20210
Episode Artwork

Välismääraja 2021-06-06

Euroopa Liit aitab oma missiooniga jõustada Liibüa suhtes kehtestatud ÜRO relvaembargot. Mida see missioon endast kujutab ja kuidas Eesti selles osaleb, sellest on pühapäevases Välismäärajas kõnelemas diplomaat Eesti ÜRO esinduses New Yorgis Tiina Paju. Saatejuht on Erkki Bahovski.
6/6/20210
Episode Artwork

Välismääraja 2021-05-30

Valgevene otsus sundida maanduma reisilennuk, et sellest kätte saada opositsiooniline ajakirjanik Raman Pratasevitš, on tekitanud Euroopa avalikkuses suurt pahameelt. Valgevene teemal on pühapäevases Välismäärajas kõnelemas välisminister Eva-Maria Liimets ja Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu. Saatejuht on Erkki Bahovski.
5/30/20210
Episode Artwork

Välismääraja 2021-05-23

Iisraeli-Palestiina värskeim konflikt vältas sedapuhku 11 päeva, lõppedes relvarahuga Iisraeli ja Hamasi vahel. Konflikti põhjustest ja võimalikest tagajärgedest räägivad pühapäevases Välismäärajas arabist Kadri Jõgi ja Postimehe ajakirjanik Merili Arjakas. Saatejuht on Erkki Bahovski.
5/23/20210
Episode Artwork

Välismääraja 2021-05-16

Saates lahatakse Euroopa energeetika-ja kliimatulevikuga seonduvaid küsimusi. Räägime nii majanduslikest, poliitilistest kui ka julgeolekualastest väljakutsetest, mis seotud väga kõrgete kliimaeesmärkide täitmisega. Jutuks tuleb Euroopa rohekokkulepe, liikmesriikide erinevad huvid ja agendad ning see, kuidas lõppeks suudetakse leida töötavaid kompromisse. Peatume ka transatlantilistel suhetel ja Venemaaga seonduvatel küsimustel, nt NordSream2 ehitusega seonduval. Saatekülaline on Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson. Saatejuht Hannes Hanso.
5/16/20210
Episode Artwork

Välismääraja 2021-05-09

Saates räägime Šotimaa poliitikast 06.05 toimunud Šhoti parlamendi valimiste taustal. Põhiliseks ja kõige polariseerivamaks küsimuseks neil valimistel on võimaliku uue iseseisvusreferendumi korraldamine. Saates arutatakse, mis tingimustel ja millal saaks šotlased võimaluse uuesti iseseisvusküsimuses hääletada kuna Londoni keskvalitsus on selgelt sellise sammu vastu. Räägime ka sellest, milline on Brexiti mõju Šhoti poliitikamaastikule. Saatekülaline on Pille Petersoo. Saadet juhib Hannes Hanso.
5/9/20210
Episode Artwork

Välismääraja 2021-05-02

Venemaa on teatanud, et eemaldub soome-ugri maailmakongresside süsteemist. Mida see tähendab soome-ugrilastele Venemaal ja Eestis peetavale soome-ugri maailmakongressile, sellest on pühapäevases Välismäärajas kõnelemas Fenno-Ugria Asutuse juhatuse liige, Tartu Ülikooli emeriitdotsent Tõnu Seilenthal ja URALIC Keskuse tegevjuht Oliver Loode. Saatejuht on Erkki Bahovski.
5/2/20210