Winamp Logo
V redakcii Cover
V redakcii Profile

V redakcii

Slovak, News, 1 seasons, 292 episodes, 2 days 54 minutes
About
Rozhovory Denníka N
Episode Artwork

Čikovský, Pataj: Penta je už ďalším členom koalície

Aj keď hovoríme o zrušení prokuratúry, aj keď hovoríme o daniach, všade vidíme spoločné záujmy Penty a tejto koalície, hovoria v podcaste V redakcii komentátori Konštantín Čikovský a Roman Pataj. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová. 
09/12/202336 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Historik Kinčok: Clementisa pred procesom zlomili rýchlo

Prinášame vám prvý diel seriálu Agenti a zradcovia o skutočných aj domnelých zradcoch Slovenska, ktorý vychádza ako historický špeciál podcastu V redakcii. Reportér Dušan Mikušovič v rozhovore s historikom Branislavom Kinčokom z ÚPN rozoberá proces s komunistickým politikom Vladimírom Clementisom z roku 1952. Hovoria o tom, prečo si sovietski poradcovia pôvodne vybrali Clementisa za hlavu údajného sprisahania, k čomu všetkému sa priznal - aj prečo to urobil pomerne rýchlo. Zvukové ukážky pochádzajú z českého Národného archívu.
08/12/202351 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Szalay: V Maďarsku najväčšie médiá vysielajú propagandu ako v 70-tych rokoch

Fico nepokryte vyjadruje obdiv k Orbánovi, a preto je dobré vedieť, ako sa v Maďarsku zmenilo mediálne prostredie a aké nástroje tamojší režim používa na obmedzovanie kritických médií. Aj o tom, ako sa Orbán cez svoje médiá snaží ovplyvňovať situáciu v susedných krajinách sa so šéfredaktorom denníka Napunk Zoltánom Szalayom rozprával Braňo Bezák.
07/12/202335 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Predseda súdnej rady Mazák: Výmenou Lipšica by zostali len na pol ceste

Každý si musí uvedomiť, že vymeniť Daniela Lipšica by bolo veľmi málo na to, aby sa dokázali trestné procesy zbrzdiť, prípadne až zastaviť, hovorí predseda súdnej rady Ján Mazák. Preto musí koalícia zrušiť celú prokuratúru. V rozhovore s Veronikou Prušovou priznáva, že Európska komisia kroky vlády nemôže zastaviť, ale nás za ne až následne trestať.
06/12/202355 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Manželka policajta Natália Svítková: Cítim hnev a nespravodlivosť

Juraj Svítok bol donedávna zástupcom šéfa inšpekcie, v piatok ho prevelili do Bánoviec nad Bebravou. O živote s policajtom, ktorý vyšetruje citlivé kauzy, hovorí jeho manželka Natália Svítková. Rozprávala sa s ňou Monika Tódová. 
05/12/202346 minutes 9 seconds
Episode Artwork

Predseda NKÚ Andrassy: Sulík bagatelizuje, za Expo v Dubaji nesie politickú zodpovednosť

Zdá sa mi zvláštne, že bývalý minister hospodárstva zľahčuje to, čo sme zistili, hovorí predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Jeho úrad konštatoval, že pri organizácii slovenskej účasti na svetovej výstave sa minulo nehospodárne vyše 630-tisíc eur. Andrassy v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí aj o svojich vzťahoch s novou vládou, o nápade cez NKÚ kontrolovať manažment pandémie, či o ambícii úradu preveriť nákup vakcín na európskej úrovni.
04/12/202342 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Kaščák, Kučová, Garaj: Ankety sú podnet na diskusie, ktoré potrebujeme

Čo znamená správa, že najlepším slovenským albumom všetkých čias sa stala nahrávka Bolo nás jedenásť? Do akej miery môžu byť ankety o umení objektívne? Ako sa zostavuje zoznam oslovených a ako sa vyhnúť opakujúcim sa konfliktom záujmov? Bilančná hudobná anketa Denníka N otvorila niekoľko tém, o ktorých sa rozprávajú Michal Kaščák z festivalu Pohoda, publicistka Michaela Kučová a redaktor Patrik Garaj s editorom Oliverom Rehákom.
03/12/202358 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Marián Leško: Je choré, že sa vôbec Gašpar spomína ako šéf SIS

S politickým analytikom a komentátorom Mariánom Leškom sa o aktuálnych politických udalostiach rozprával šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný.
02/12/202333 minutes 52 seconds
Episode Artwork

Púchovský: Tri minutý po zverejnení príspevku mi volali, že ministrovi vnútra sa nepáči

Bývalý administrátor sociálnych sietí polície David Púchovský opisuje, ako po zverejnení príspevku na stránke Hoaxy a Podvody dostal telefonát, že minister vnútra Matúš Šutaj Eštok žiada jeho zmazanie. V rozhovore hovorí, ako vníma vyjadrenia predstaviteľov koalície o svojej osobe, prečo ide robiť poslaneckého asistenta Jaroslavovi Spišiaka (PS) a že plánuje ďalej vyvracať dezinformácie.
01/12/202329 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Poslanec SaS Szalay: Prekvapilo ma, že aj koaliční poslanci sú ľudia z mäsa a kostí

Tomáš Szalay za SaS opisuje svoje prekvapenia z parlamentu, kde prvýkrát ako poslanec pred mesiacom nastúpil. V rozhovore hovorí, ako vníma kroky ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas), prečo podporil zmeny pri optimalizácii siete nemocníc, ale aj to, prečo sa v SaS ešte nedohodli, či by koalícii odsúhlasili zmeny v Ústave.
30/11/202335 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Predseda PS Šimečka: Z kritiky, že sme málo aktívni, sme sa poučili

Podpredseda parlamentu a predseda najsilnejšej opozičnej strany Michal Šimečka hovorí, či sa považuje za lídra opozícia, aj ako by mala vyzerať opozičná práca. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom odpovedá na otázku, či sa ho dotýkajú osobné odkazy od politikov koalície, ako sa hnutie postaví k prezidentským voľbám aj či sa členovia PS zhodujú k postoju voči konfliktu medzi Izraelom a Hamasom.
29/11/202340 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Lekárka Hlavačková: Ak je liečba odporná, ľudia jej viac veria

Lívia Hlavačková je lekárka a vedkyňa. Vydala vedecko-popularizačnú knihu Od elixírov po lieky, kde opisuje začiatky medicíny, ale aj to, ako vznikajú lieky a aké pravidlá dnes musia spĺňať, aby boli bezpečné. V rozhovore hovorí o tom, prečo sa ľudia proti očkovaniu bránili od jeho začiatkov, ale neprekážalo im holenie hlavy či fúkanie tabakového dymu do análneho otvoru, či sú dnes dostatočné pravidlá, aby sa zabránilo epidémiám závislosti od liekov, prečo ľudia stále veria magickým predmetom či účinkom moču. Hovorila s ňou Veronika Folentová. Poznámka: V otázke o opoidoch došlo ku chybe. Opioidy sú v USA na lekársky predpis.
28/11/202337 minutes 43 seconds
Episode Artwork

Speváčka Koščová: Nebudem ticho. Chcem, aby moje publikum vedelo, kto som

Kedysi som chcela písať pesničky tak, aby som nikoho nevyrušila, ale časom som prišla na to, že mám potrebu vypovedať, ako reflektujem to, čo sa okolo mňa deje, hovorí v rozhovore Katarína Koščová. Na novom albume Krehkosť spieva o všetkom, čo sa jej osobne dotýka, ale aj o vlastnej kríze stredného veku.
27/11/202339 minutes 52 seconds
Episode Artwork

Shooty, Ódor: Ako sa kreslí Slovensko

Programové vyhlásenie vlády som ani nedočítal, povedal v diskusii o novej knihe karikaturistu Denníka N Martina Shootyho Šútovca bývalý premiér Ľudovít Ódor. Vypočujte si záznam z debaty, ktorá bola v utorok 21. novembra. Moderuje Monika Tódová
25/11/20231 hour 8 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Vicepremiér Taraba: Status o dcére prezidentky by som dnes nenapísal

Nový minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) mal po voľbách záujem o rezort hospodárstva, no dnes vraví, že sa na svojom ministerstve našiel. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom vysvetľuje svoj vzťah k médiám, vracia sa k statuse o prezidentkinej dcére a k tomu, či polarizuje spoločnosť, ale hovorí aj o plánoch koalície s Úradom špeciálnej prokuratúry, či o tom, koho môže SNS podporiť v prezidentských voľbách.
24/11/20231 hour 7 minutes 45 seconds
Episode Artwork

Riaditeľ Migračného úradu Orlovský: Z vyše 47-tisíc nelegálnych migrantov nepožiadal o azyl ani jeden

Slovenskom prešlo o tisícky viac migrantov ako po minulé roky, ale počet žiadostí o azyl klesol. Nedávne manévre na hraniciach vníma riaditeľ Migračného úradu Ján Orlovský len ako "reč symbolov pre danú voličskú skupinu, ktorá vyniesla do vlády, ktorí prišli". Bola to ukážka, že štát sa stará. Lenže štát sa staral podľa neho aj predtým, "len nebola okolo toho rétorika, že toto je smrteľné nebezpečenstvo Slovenska", hovorí.
23/11/202334 minutes 48 seconds
Episode Artwork

Minister Drucker: Mám svoje červené čiary

Čo bude s Hlasom po predzidentských voľbách alebo aj o tom, či môže škola zavolať na debatu redaktora Denníka N sa s ministrom školstva Tomášom Druckerom z Hlasu rozprávala Monika Tódová. 
22/11/20231 hour 2 minutes 46 seconds
Episode Artwork

Poslanec Hlina: KDH sa nemôže dať kúpiť za most v Medzilaborciach

Bývalý predseda KDH a poslanec zvolený za SaS Alojz Hlina nabáda opozíciu, aby v parlamente skúšala pevnosť vládnej väčšiny. Tvrdí, že 79 poslancov, ktorých má koalícia, nie je veľa, a opozícia by nemala Ficovi pomáhať vládnuť. Odpovedá aj na otázku, či zvažuje vstup do SaS, a vyzýva Petra Pellegriniho, aby v prípade prezidentskej kandidatúry rezignoval na post predsedu parlamentu.
21/11/202340 minutes 5 seconds
Episode Artwork

Manželka policajta Jarmila Koteková: Chcú nás zastrašiť

Politici masírovali ľudí klamstvami a policajti sa nemohli brániť, hovorí manželka policajta Ladislava Koteka z policajnej inšpekcie Jarmila Koteková (42). Aj on má status chráneného oznamovateľa. Koteková sa viac ako 20 rokov venuje ekonómii a účtovníctvu so zameraním na neziskové organizácie.   
20/11/202330 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Leško, Šimečka, Kostolný: Ako zachrániť demokraciu

Záznam diskusie Ako zachrániť demokraciu v bratislavskom DPOH, ktorá sa uskutočnila 16. novembra. Hosťami boli Marián Leško, Martin M. Šimečka a Matúš Kostolný. Moderuje Monika Tódová. 
17/11/20231 hour 37 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Poslanec SaS Dostál: Fico sa čoraz viac podobá na Mečiara

Žiadnu alternatívu voči vláde nemôžeme budovať s hnutím, ktoré sa kedysi nazývalo OĽaNO, hovorí poslanec za SaS a predseda OKS Ondrej Dostál. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou hovorí aj o tom, ako vláda môže zakročiť proti médiám a aj o tom, ako si spomína na 17. november.
16/11/202340 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Blaščák: 2% pre mimovládky chceli meniť takmer všetky vlády

Minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš chce daňovú asignáciu určenú mimovládnym organizáciám zmeniť tak, aby časť svojich daní ľudia mohli poukázať aj svojim rodičom ako rodičovský dôchodok. Ako by táto zmena ovplyvnila fungovanie tisícov občianskych združení, ktoré často nahrádzajú nefungujúce služby štátu sa Braňo Bezák rozprával s riaditeľom Nadácie otvorenej spoločnosti Fedorom Blaščákom.
15/11/202340 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Historik ÚPN Dubovský: Blaha propaguje komunizmus najhrubšieho zrna

Trestné oznámenie na Ľuboša Blahu by som stiahol, ak by prispel jedno euro na činnosť Konfederácie politických väzňov Slovenska, hovorí historik ÚPN Patrik Dubovský. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou hovorí aj o tom, ako vníma obdiv Andreja Danka ku Gustávovi Husákovi a v čom bude spomienka na 17. november tento rok iná oproti predošlým.
14/11/202336 minutes 48 seconds
Episode Artwork

Petková, Brunovský: Šutaj Eštok je unikát

Je to odkaz všetkým, ktorí by nechceli rozhodovať ako si želajú, hovoria o čistkách v polícii alebo vyhrážaniu sa sudcovi riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková a editor a komentátor Denníka E Oliver Brunovský.
11/11/202337 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Jozef Mihál: Slováci sú zblbnutí, obávam sa, že Ficovi dajú svoje úspory na tácke

Neziskovky predstavujú silu, pred ktorou bude musieť minister Erik Tomáš cúvnuť, hovorí bývalý minister práce a súčasný europoslanec Jozef Mihál. O tom, čo všetko podnikne vláda Roberta Fica proti druhému pilieru a aký bude osud rodičovského dôchodku, sa s ním rozprávala reportérka Denníka N Marianna Onuferová.
10/11/202343 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Holečková z KDH: Záborská občas polarizovala, chcela by som to robiť inak

Do KDH vstúpila len v roku 2016, no v posledných voľbách už bola trojkou kandidátky. Po nich sa stala predsedníčkou poslaneckého klubu. Martina Holečková je nová tvár Kresťansko-demokratického hnutia, ktorú čoraz častejšie vidno aj v politických debatách. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, aké je to byť ženou-političkou v konzervatívnej strane, čo jej prekáža na súčasnej vláde, za aké návrhy Smeru by hlasovala aj ako sa KDH pozerá na prezidentské voľby.
09/11/202337 minutes 53 seconds
Episode Artwork

Exministerka Žitňanská: Prvé dni novej vlády? Čistá demonštrácia sily

Hovoriť, že sme svedkami únosu právneho štátu v priamom prenose je prisilné. Na takéto tvrdenie si podľa bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej musíme ešte počkať. Diskusiu o zmenách trestných sadzieb považuje za legitímnu, ale dôležitý je kontext. Práve cez takéto zmeny totiž vie nová vládna koalícia zasiahnuť už do rozbehnutých trestných káuz, povedala v rozhovore s Veronikou Prušovou.
08/11/202341 minutes 49 seconds
Episode Artwork

Prezidentský kandidát Korčok: Prevzatie moci nie je estetické

Bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok má dostatok podpisov na kandidatúru na prezidenta. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, ako bude vyzerať jeho kampaň, čo si myslí o výsledku volieb aj či by ako prezident Ficovi odmietol viac ministerských nominácií ako Zuzana Čaputová.
07/11/202354 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Advokát Kubina: Čurillovci sú ako v domácom väzení. Chodia im aj kontroly

V prípade čurillovcov ide čisto o pomstu. "Ak máte istotu, že voči vašim klientom bude protistrana niečo podnikať, tak sa ako právnik modlíte, aby to robili čo najtupšie, aby padli do každej jamy, ktorú im pripravíte. Presne toto sa deje," povedal v rozhovore s Veronikou Prušovou advokát Peter Kubina. Hovorí, že všetky kroky voči čurillovcom smerujú k tomu, aby odišli do civilu.
07/11/202350 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Spoluzakladateľ Konšpirátori.sk Jančárik: Kritizovať dezinfoweby je vo verejnom záujme

Dezinformačné weby idú "na ruku" vládnej garnitúre, žijú v zvláštnej symbióze, hovorí spoluzakladateľ zoznamu konšpiračných webov Peter Jančárik. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou hovorí aj o tom, čo pre slobodu slova znamená rozhodnutie súdu v spore s Hlavnými správami a či sa alternatívne média môžu stať mainstreamom.
06/11/202335 minutes 5 seconds
Episode Artwork

Obradovič, Szalay: Ak sa PS nezobudí, voliči začnú hľadať alternatívu

Dankove slová nič neznamenajú, Fico vie, že nemá inú alternatívu, hovoria v podcaste V redakcii komentátor Filip Obradovič a šéfredaktor Napunku Zoltán Szalay. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová. 
04/11/202342 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Štefan Hamran: V Poprade mi nalepili už aj vizitku

Polícia robila to, čo mala, ale zlyhali politici, hovorí o výsledku volieb v podcaste V redakcii bývalý policajný prezident Štefan Hamran. Rozprávala sa s ním Monika Tódová. 
03/11/202342 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Riaditeľ RTVS Machaj: Ešte to nebalím

Riaditeľ verejnoprávnej RTVS Ľuboš Machaj hovorí o svojich očakávaniach od novej vládnej moci. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom vysvetľuje, čo by obnášalo rozdelenie RTVS, aká je atmosféra medzi redaktormi aj či sa dopočul o možnom nástupcovi. Ako dodáva, pokus rozdeliť televíziu a rozhlas by mohol naraziť aj na Európsku komisiu.
02/11/202331 minutes 9 seconds
Episode Artwork

Bývalá šéfka Ódorovej kancelárie Gulášová: Úrad od nás preberal aj Kaliňák mladší

Veronika Gulášová viedla kanceláriu premiéra Ľudovíta Ódora a predtým pracovala v najbližšom tíme prezidentky Zuzany Čaputovej. V rozhovore hovorí, prečo od prezidentky odišla, čo plánuje robiť, či dostala ponuku od prezidentského kandidáta Ivana Korčoka a aj ako prebehlo prevzatie úradu od novej vlády Roberta Fica. Hovorila s ňou Veronika Folentová.
31/10/202330 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Exministerka Schmögnerová: Ak sa Fico nepoučil, stratíme ďalšie roky

Bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová hovorí o svojich očakávaniach od štvrtej Ficovej vlády, o tom, prečo Smer nie je sociálnou demokraciou aj o budúcnosti Hlasu. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom rozoberá svoj pohľad na hospodárstvo a financie, vysvetľuje, prečo by štát mal zvýšiť niektoré dane, aj čo by urobila s druhým pilierom.
30/10/202350 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Šimečka, Čikovský: Toto je paródia na demokraciu

Je to kontrarevolúcia reality, nech si tú svoju beztrestnosť zorganizujú aspoň legálne, hovoria v podcaste V redakcii komentátor a spisovateľ Martin M. Šimečka a komentátor a šéf predplatného Denníka N Konštantín Čikovský. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová. 
28/10/202354 minutes 9 seconds
Episode Artwork

Politológ Jahelka: Masaryk bol aj slovenský politik, nenechajme si ho vziať

Od vzniku Československa uplynulo 105 rokov. Ktorí slovenskí politici zohrali rozhodujúcu úlohu pri pripojení Slovenska k novej republike? V čom bol význam Vavra Šrobára, čo bola rola vtedajšej Slovenskej národnej strany a vítali Slováci vznik Československa tak masovo ako Česi v Prahe? O vzniku ČSR sa s reportérom Dušanom Mikušovičom zhováral Tomáš Jahelka z katedry politológie Trnavskej univerzity.
27/10/202342 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Matovičov poslanec Tankó: Vyjadrenia Fica na adresu Rómov sú ponižujúce

V pamäti ľudí bude ešte dlho OĽaNO, nie Slovensko, hovorí o zmene názvu hnutia novozvolený poslanec a profesionálny boxer Viliam Tankó. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou hovorí o tom, čo chce v parlamente spolu s platformou Pačivale Roma presadiť a aj to, či bude zvládať poslanecký mandát s kariérou profesionálneho športovca.
26/10/202344 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Ľudovít Ódor: Čo som sa dozvedel o Slovensku

Potom, čo Ľudovít Ódor odovzdal úrad premiéra Robertovi Ficovi, prišiel na diskusiu Denníka N do bratislavskej Cvernovky. Moderuje Monika Tódová
25/10/20231 hour 13 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Exminister Kubiš: Voči stretnutiu Fica s Putinom by som nenamietal

Bývalý minister zahraničných vecí a pravdepodobný prezidentský kandidát Ján Kubiš by nemal výhrady, ak by sa Robert Fico podobne ako Viktor Orbán chcel stretnúť s Vladimirom Putinom. No ako dodáva, schôdzka by nemala ísť proti politike EÚ a staronový premiér by mal na nej verejne odsúdiť ruskú agresiu na Ukrajine. Kubiš v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, prečo by v kampani prijal podporu od SNS, aj čo si myslí o možnej prezidentskej kandidatúre Petra Pellegriniho.
24/10/202335 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Riaditeľ SND Drlička: Náš tanečník z Kórey je vynikajúci

Teším sa na prvé stretnutie s novou ministerkou kultúry, som pripravený s ňou často komunikovať, hovorí v podcaste V redakcii riaditeľ Slovenského národného divadla Matej Drlička. Rozprávala sa s ním Monika Tódová. 
23/10/202330 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Marián Leško: Kaliňák je ministrom, pretože ho zvolili ľudia

Ak bola Zdenka Kramplová pre Mečiara hruštičká húževnatá, tak Juraj Blanár bude pre Fica orech nevylúpaný, hovorí v podcaste V redakcii politický analytik a komentátor Marián Leško. Rozprávala sa s ním Monika Tódová. 
21/10/202336 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Poradca prezidentky Giba: Byť ministrom nie je automatické ústavné právo

Ak prezidentka Zuzana Čaputová nedostane nový návrh na ministra životného prostredia, tak nevymenuje vládu, hovorí v podcaste V redakcii profesor a vedúci katedry ústavného práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského Marián Giba. Rozprávala sa s ním Monika Tódová. 
20/10/202332 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Predsedníčka Dlugošová: Nemyslím si, že ľuďom je jedno, či je tu korupcia

Na zrušenie nášho úradu nie je dôvod, hovorí predsedníčka Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzana Dlugošová. Status chránených oznamovateľov získali policajti okolo Jána Čurillu, aj Diana Santusová. S Dlugošovou sa rozprávala Monika Tódová. 
19/10/202337 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Predseda SaS Sulík: Budem kandidovať do europarlamentu

Predseda SaS Richard Sulík v rozhovore hovorí, kto s ním bude na predných priečkach kandidovať v eurovoľbách. Hovorí o tom, či bude v nasledujúcich voľbách kandidovať aj do slovenského parlamentu, ako prispel k rokovaniam o štvorkoalícii, ale aj o tom, či sa po voľbách stretol s Pellegrinim a čo by koalícii na čele so Smerom podporil.
18/10/202332 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Kolíková, Plaváková, Hajko: Zostane Slovensko spravodlivé?

Záznam diskusie s predstaviteľmi opozície o tom, čo čakajú od novej vlády, ako sa dá zasiahnuť do vyšetrovaní, aj ako budú reagovať. Diskutujú Lucia Plaváková z PS, Jozef Hajko z KDH a Mária Kolíková z SaS. Moderuje reportér Dušan Mikušovič.
17/10/20231 hour 6 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Miroslav Beblavý: Krajina nie je na dobrej ceste, ale nemyslím si, že dôjde k vykoľajeniu

Bývalý politik Miroslav Beblavý hodnotí výsledok volieb. Vysvetľuje, prečo by prezidentka Zuzana Čaputová podľa neho mala vymenovať za ministrov aj problematické mená, ale aj to, či sa dá konsolidovať verejné financie tak, aby to ľudia nepocítili na svojom štandarde. Hovorila s ním Veronika Folentová.
16/10/202333 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Kostolný, Pataj: Pellegrini premrhal životnú šancu

Peter Pellegrini sa rozhodol ako vždy, hovoria v podcaste V redakcii šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný a komentátor Roman Pataj. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.
14/10/202342 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Reportér Vasilko: Pre Poliakov sú tieto parlamentné voľby rozhodujúce

Vládna strana Právo a spravodlivosť podľa prieskumov vyhrá voľby, nemusí sa jej však podariť zostaviť vládu, vysvetľuje reportér zahraničného oddelenia Denníka N Tomáš Vasilko. V rozhovore hovorí aj o tom, v čom sa predvolebná kampaň v Poľsku podobala slovenskej a aké očakávania má od výsledku volieb zvyšok Európy.
13/10/202327 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Radka z Teplárne rok po útoku: Anti-LGBTI+ kampaň politikov ma bolela. Robili by to, ak by niekto zastrelil ich dieťa?

Radka Trokšiarová rok po teroristickom útoku pred Teplárňou hovorí, ako spomína na kamarátov Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha, čo jej pomáha, keď nevie vstať z postele, prečo nestráca nádej a ako sa cítila, keď videla anti-LGBTI+ kampaň niektorých politických strán.
12/10/202333 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Komentátorka Shemesh: Izrael sa z tejto vojny bude spamätávať veľmi dlho

Trauma je obrovská, bude trvať desaťročia, kým sa ľudia a ich potomkovia dajú dokopy, ak vôbec, opisuje situáciu v Izraeli po útokoch Hamasu komentátorka Denníka N Jana Shemesh.  V rozhovore hovorí aj o tom, ako Izraelci trávia dni v bezpečných miestnostiach domov a aj o odhodlaní Izraelcov brániť svoju krajinu.
11/10/202321 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Radičová, Vášáryová, Gyarfášová: Víťazstvo Smeru je nezaslúžené

Pokiaľ by len kradli, tak to nejako vydržíme, povedali v diskusii Denníka N o tom koho sme si zvolili sociologičky Iveta Radičová, Magda Vášáryová a Oľga Gyarfášová. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.
10/10/20231 hour 33 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Predseda PS Šimečka: Naša ponuka je pre budúcnosť Hlasu lepšia

Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí o povolebných rokovaniach, o šanci na dohodu s KDH aj o tom, ako by mala vyzerať nominácia na riaditeľa SIS. Prezrádza aj to, či počas volebnej noci volal Robertovi Ficovi, alebo či by sa šance na štvorkoalíciu zvýšili, ak by PS, SaS a KDH urobili spoločnú tlačovku.
09/10/202330 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Obradovič, Szalay: Majerský pomohol Ficovi

Druhé Maďarsko z nás nebude, hovoria v podcaste V redakcii komentátor Filip Obradovič a šéfredaktor Napunku Zoltán Szalay. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová. 
07/10/202341 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Jurinová z OĽaNO: Stále zvažujem, či do parlamentu nastúpim

Oceňujem snahu PS o zostavenie vlády s menšou časťou bývalého Smeru, bola by to lepšia alternatíva ako vláda Smeru - Hlasu - SNS, hovorí žilinská županka Erika Jurinová. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou hovorí aj o tom, či odíde z hnutia po prehre s Igorom Matovičom o lídra strany a kedy prebehne losovanie o autá, ktoré OĽaNO sľubovalo v kampani.
06/10/202321 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Exminister Maďarič: Nedáva logiku, aby Fico uvoľnil post premiéra

Bývalý podpredseda Smeru Marek Maďarič v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hodnotí povolebné rokovania o novej vláde. Myslí si, že Smer s Hlasom nájdu prienik pri postoji k bezpečnostným zložkám, čo môže rozhodnúť o budúcej vláde. Koalíciu PS, Hlasu, KDH a SaS považuje za vratkú, nevyspytateľný klub SNS podľa neho dokáže ukočírovať Robert Fico - skôr ako Andrej Danko.
05/10/202350 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Handzuš z kampane Chcem tu zostať: V parlamente je veľa nepripravených ľudí

Bývalý hokejista Michal Handzuš hovoril pred voľbami s mladými ľuďmi, aby ich viac išlo voliť. Sú podľa neho frustrovaní, lebo vidia, že nie sú pre štát priorita. V rozhovore Handzuš hovorí o tom, či by vstúpil do politiky aj ako hodnotí voľby. Hovorila s ním Veronika Folentová.
04/10/202328 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Podarilo sa zachrániť demokraciu?

Záznam z diskusie Denníka N v bratislavskom DPOH. Hosťami boli Marián Leško, Martin M. Šimečka, Matúš Kostolný a Michal Vašečka. Moderuje Monika Tódová
03/10/20231 hour 35 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Riaditeľ Focusu Slosiarik: Dnes nemám chuť robiť ďalší exit poll

Exit poll Focusu pre televíziu Markíza nadhodnotil volebný výsledok Progresívneho Slovenska. Riaditeľ agentúry Martin Slosiarik podrobne vysvetľuje, ako k tomu prišlo, aká je metodika pri tomto type prieskumu a kde sú jeho riziká.
02/10/202329 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Sociológ Vašečka: Čakajú nás stratené roky

Nepochybujem o tom, že Robert Fico vie presvedčiť Hlas, aby s ním vládol, hovorí v podcaste V redakcii sociológ Michal Vašečka. Rozprávala sa s ním Monika Tódová.
01/10/202331 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Volebný analytik Kerekes: Čo sa deje s prepadnutými hlasmi

Dátový analytik Denníka N a politológ Daniel Kerekes v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, na čo treba myslieť pri voľbách. Podrobne vysvetľuje, ako vyzerá sčítavanie hlasov, ako sa hlasy prepočítajú na mandáty, kto ťaží z prepadnutých hlasov, aj ako sa budú počítať hlasy zo zahraničia.
29/09/202341 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Vicepremiérka Vašáková: Ak by sme investovali ako Česko, každý rok by sme mali tri nové nemocnice

Lívia Vašáková má v úradníckej vláde na starosti eurofondy a plán obnovy. V rozhovore s Veronikou Folentovou vysvetľuje, ako sa im podarilo zachrániť 700 miliónov pred prepadnutím, ale aj čo robí Česko a Poľsko inak, keď sa im darí čerpať eurofondy lepšie ako Slovensku.
28/09/202328 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Leško, Šimečka, Kostolný: Ako zachránť demokraciu

Záznam poslednej predvolebnej diskusie Ako zachrániť demokraciu v bratislavskom DPOH. Hosťami boli šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný, komentátor a politický analytik Marián Leško a novinár, spisovateľ Martin M. Šimečka. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.
27/09/20231 hour 38 minutes 2 seconds
Episode Artwork

Šimečka verzus Matovič: Predvolebný duel

Vo finálovej predvolebnej debate Denníka N sa stretli predseda PS Michal Šimečka a predseda OĽaNO Igor Matovič. S reportérom Dušanom Mikušovičom diskutovali o finále kampane, o spolupráci s Hlasom, ale aj o tom, či by stredopravé strany vedeli vládnuť s OĽaNO.
26/09/202352 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Historici: Fico pripomína Gottwalda, keď sa vyhrážal demokratickým stranám

Historici Martin Slávik a Ľubomír Morbacher z občianskeho združenia Living Memory skúmajú fungovanie totalitných režimov 20. storočia, so znepokojením teraz sledujú predvolebnú kampaň na Slovensku.
25/09/202332 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Čikovský, Pataj, Brunovský: Smeru stačí dávkovať nenávisť

Smer nemusí robiť nič, jeho voliči sú závislí od nenávisti a Robert Fico im ju dávkuje, hovoria v podcaste V redakcii komentátori a editori Denníka N Konštantín Čikovský, Roman Pataj a Oliver Brunovský. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová. 
23/09/202341 minutes 14 seconds
Episode Artwork

Dolinková, Dvořák, Krajčí: Nezavedieme poplatky za návštevu ambulancií

Experti na zdravotníctvo z Hlasu, PS a OĽaNO sa zhodli, že pacienti by za to, že chodia na preventívne prehliadky a skríningy, mali dostať bonusy, ale nie vo forme nižších odvodov. Ak by nová nemocnica stála v Bratislave, zavreli by jednu z budov Univerzitnej nemocnice v Starom Meste. Interrupčnú tabletku by schválili len Dvořák a Dolinková, aj napriek tomu, že je na nej odborná zhoda, Krajčí by chcel ešte diskutovať.
22/09/20231 hour 17 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Ako prišli politici na diskusiu o životnom prostredí: Zemanová a Karahuta autom, Stohlová električkou

Záznam predvolebnej diskusie Denníka N o ochrane prírody a boji s klimatickou krízou. Hosťami Tomáša Grečka boli tímlídri strán pre životné prostredie: Tamara Stohlová (PS), Anna Zemanová (SaS) a Jaroslav Karahuta (Sme rodina).
21/09/20231 hour 30 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Hankovský, Hřích, Slosiarik: Čo ukazujú posledné prieskumy

Špeciálne vydanie podcastu V redakcii s riaditeľmi troch prieskumných agentúr, Ipsos, AKO a Focus. Reportér Dušan Mikušovič sa pýtal Jakuba Hankovského, Václava Hřícha a Martina Slosiarika, kto má najväčšie šance na výhru, koľko voličov je nerozhodnutých, či sa môže objaviť nejaký skrytý volič, aj akú volebnú účasť odhadujú.
21/09/202351 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Drucker, Hajko, Kišš, Viskupič: Dane veľmi zvyšovať nechcú

Záznam predvolebnej diskusie Denníka E o ekonomike. Hosťami Olivera Brunovského boli ekonomickí experti strán Tomáš Drucker (Hlas - SD), Jozef Hajko (KDH), Štefan Kišš (PS) a Marián Viskupič (SaS).
20/09/20231 hour 48 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Moderátor Václav Moravec: Spoločnosť vybičovaná emóciami nakoniec požerie vlastné deti

Novinár a vysokoškolský pedagóg Václav Moravec už takmer 20 rokov moderuje nedeľnú politickú debatu Českej televízie s názvom Otázky Václava Moravca. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, o čom budú podľa jeho názoru slovenské voľby, ako ich ovplyvnia televízne debaty, čo vraví na slovenskú kampaň, ale aj čo o Slovensku prezrádza jeho výskum zameraný na vplyv digitálnych médií.
20/09/202341 minutes 34 seconds
Episode Artwork

František Majerský z KDH: Za Smeru sa bralo bagrom, jeho vládu by som nepodporil

Prezident komory zdravotníckych záchranárov František Majerský je 150-ka na kandidátke KDH. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, čo sa mu nepáčilo na výroku predsedu hnutia o LGBTI, čo spája KDH s Progresívnym Slovenskom, prečo by nikdy nepodporoval vládu Smeru, ale aj či by štát mal zbaviť vplyvu Penty v zdravotníctve.
19/09/202331 minutes 9 seconds
Episode Artwork

Minister Palkovič: Ambulancie kolabujú, pediatri potrebujú pochopenie pacientov

Poslanci odmietli rokovanie o situácii v pediatrii. Minister zdravotníctva Michal Palkovič hovorí, akú reakciu od lekárov očakáva, ale aj o tom, že ambulantný sektor kolabuje. Hovorí aj o tom, že ešte táto vláda zdravotníctvo dofinancuje a aj o výberových konaniach, ktoré sa na ministerstve tesne pred voľbami spustili. Hovorila s ním Veronika Folentová.
18/09/202341 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Koník, Chorvatovič: O prvé miesto sa pobijú Smer a PS

So zástupcom šéfredaktora Marekom Chorvatovičom a šéfom reportérov Jurajom Koníkom sa rozprávala Monika Tódová.
16/09/202338 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Dzurinda, Forró, Letanovská: Čo ponújakú voličom menšie strany

Predvolebná diskusia lídrov strán Demokrati, Modrí a Aliancia zo štúdia Denníka N. Hosťami reportéra Dušana Mikušoviča boli Andrea Letanovská, Mikuláš Dzurinda a Krisztián Forró. Hovorili o tom, ako dopadlo spájanie stredopravých a maďarských strán, o svojich šanciach vo voľbách, ale aj o Viktorovi Orbánovi, nelegálnej migrácii a daňovej politike.
14/09/20231 hour 6 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Prezidentka Čaputová: Aké Slovensko chceme

Záznam diskusie v bratislavskom DPOH. S prezidentkou Zuzanou Čaputovou sa rozprávala Monika Tódová.
13/09/20231 hour 16 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Klus, Krúpa, Valášek: Na Maďarsko by sme mali byť tvrdí

Záznam predvolebnej diskusie Denníka N o zahraničnej politike. Hosťami reportéra Dušana Mikušoviča boli poslanci Tomáš Valášek (PS), Juraj Krúpa (SaS) a Martin Klus (kandidát Sme rodina).
12/09/20231 hour 23 minutes 1 second
Episode Artwork

Riaditeľka DPOH Schulczová: Vyhrážajú sa nám odrezaním hláv

Viac ako na busta Hviezdoslava pobúrila hejterov ukrajinská vlajka, ktorá bola pre nich ako červené súkno, hovorí riaditeľka Divadla P. O. Hviezdoslava Valéria Schulczová. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou hovorí o tom, aké právne kroky plánuje divadlo urobiť a či bola správne, že divadlo zverejnilo kontroverznú vitráž krátko pred voľbami.
11/09/202328 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Horecký, Gröhling, Kosová: Debata o školstve

Kto bude učiť deti a ako ich pripraviť na zmenený svet? Pre koho je školstvo prioritou a kto sú kandidáti na ministra alebo ministerku? Predvolebnú debatu Denníka N o školstve moderovala Veronika Folentová. Hostia: Ján Horecký (KDH), Branislav Gröhling (SaS) a Ingrid Kosová (PS).
09/09/20231 hour 54 minutes 14 seconds
Episode Artwork

Leško, Vašečka, Šimečka, Kostolný: Ako zachrániť demokraciu

Záznam z diskusie Ako zachrániť demokraciu v Prahe. S Mariánom Leškom, Martinom M. Šimečkom, Michalom Vašečkom a Matúšom Kostolným sa rozprávala Monika Tódová. 
09/09/20231 hour 34 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Jaro Naď z Demokratov: Veľvyslanci nám hovoria, že sa im Fico vysmieva

Robert Fico je najväčším bezpečnostným ohrozením Slovenska, hovorí podpredseda Demokratov a exminister obrany Jaroslav Naď. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, prečo by sa mali Demokrati dostať do parlamentu, či môže vzniknúť vláda bez Hlasu, aj za akých okolností by si vedel predstaviť podporu menšinovej vláde prozápadnych strán s Petrom Pellegrinim.
07/09/202338 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Minister Wlachovský: Maďari ma uistili, že žiadne územné nároky nemajú

Minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský vysvetľuje, v akom stave sú slovensko-maďarské vzťahy, aký to má dopad na nelegálnu migráciu, aj čo mu odpovedal maďarský minister zahraničných vecí, keď mu vytkol jeho status o Tiborovi Gašparovi. V rozhovore s reportérom Dušan Mikušovičom vysvetľuje, prečo považuje Ivana Korčoka za dobrého prezidentského kandidáta, aj prečo by v prípade vlády Smeru odišiel z diplomacie.
06/09/202342 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Reportér Sudor: Je neľudské držať nelegálnych migrantov v opustenej hale bez stoličiek či dostatočnej hygieny

Stovky ľudí spia na podlahe alebo na kartónoch, polícia ich nestíha registrovať, opisuje aktuálnu situáciu v hale vo Veľkom Krtíši, kde polícia sústreďuje nelegálnych migrantov, reportér Denníka N Karol Sudor. S reportérkou Luciou Osvaldovou hovoril aj o tom, aká je situácia na južných hraniciach, čoho sa miestni obyvatelia obávajú a čo by samosprávam najviac pomohlo.
05/09/202326 minutes 53 seconds
Episode Artwork

Kolíková, Krajniak, Spišiak: Predvolebná diskusia Denníka N

O bezpečnosti a spravodlivosti diskutovali v bratislavskej Cvernovke Mária Kolíková (SaS), Milan Krajniak (Sme rodina) a Jaroslav Spišiak (PS). Moderovala Monika Tódová.
05/09/20231 hour 39 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Psychológ Križo: Deti, ktoré mali počas pandémie 11 až 17 rokov, sú zasiahnuté najviac

Ako hovoriť s deťmi a čo si všímať, aby sme odhalili, že sa nemajú dobre. Veronika Folentová sa rozpráva s pychológom a špeciálnym pedagógom Viktorom Križom o duševnom zdraví detí. Ale aj o tom, aké majú dnes školy možnosti pomoce deťom a o tom, prečo dnešní študenti často nemajú kamarátov.
04/09/202334 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Marián Leško: Správy SIS pre ústavných činiteľov sú drísty, neveril som jedinému slovu

Nevychádzam z údivu o akých blbostiach sa v kampani hovorí, demokratické strany by mali jasne pomenovať, čo nám návratom Fica hrozí, hovorí v podcaste V redakcii politický analytik a komentátor Marián Leško. Rozprávala sa s ním Monika Tódová.
02/09/202341 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Predseda PS Šimečka: Urobíme všetko, aby Robert Fico nevládol

Progresívne Slovensko sa v prieskumoch umiestňuje druhé za Smerom. Predseda strany Michal Šimečka v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom odpovedá na otázku, či sa pripravuje na scenár, že by sa stal premiérom, aj ako premýšľa nad tým, s kým by mohli vládnuť. Vysvetľuje aj, či by mal odvahu ľuďom hovoriť, že štát musí začať razantne šetriť, a či je pravdepodobné, že PS podporí Ivana Korčoka za prezidenta.
01/09/202338 minutes 1 second
Episode Artwork

Herec Jozef Vajda: Naozaj sú voľby len o tom, kto dá na stôl párky a pivo?

V Svini som chcel zahrať autentické zlo, stále verím, že ľudia vo voľbách rozhodnú správne, hovorí herec Slovenského národného divadla Jozef Vajda, ktorý nahral ako podcast volebný program SaS. Rozprávala sa s ním Monika Tódová. 
31/08/202332 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Štátny tajomník Královič: Je ľúbivé používať nálepku ”progresívec”, i keď ste členom KDH

Nový štátny tajomník na ministerstve vnútra Martin Královič čelil od nástupu do funkcie výhradám, že je nasadeným človekom Progresívneho Slovenska, i keď bol od osemnástich rokov členom KDH. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, či ministerstvu nechýba riadny minister, ako často tam úraduje premiér Ódor, či máme reálny problém s migrantmi aj koľko funkčných vrtuľníkov má dnes letka ministerstva vnútra.
30/08/202336 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Kostolný, Obradovič: O Slovensku rozhodne Pellegrini

Je dôležité, aby voľby nevyhral Smer, hovoria v podcaste V redakcii šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný a komentátor a editor Filip Obradovič. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová. 
26/08/202340 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Zakladateľ Nay Zálešák: Pomáhať stranám ako PS považujem za svoju povinnosť

Je pohodlnejšie sa do politiky nemiešať, ale neviem, čo by na to povedala moja rodina, hovorí v podcaste V redakcii predseda predstavenstva Nay Peter Zálešák, ktorý kedysi požičal peniaze Andrejovi Kiskovi a aj Progresívnemu Slovensku. Rozprávala sa s ním Monika Tódová.
24/08/202329 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Spolupracujúci obvinený Suchoba: Musel som uplácať

Jozef Brhel starší bol po premiérovi TOP 3 najsilnejší človek na Slovensku. To, že mi zobral polovicu firmy, som bral emotívne, hovorí spolupracujúci obvinený v kauze Mýtnik Michal Suchoba. Rozprávala sa s ním Monika Tódová. 
23/08/20231 hour 6 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Lekár Sabaka: Pre Uhríka a Mazureka nám pacienti nedôverovali a zomreli

Keď budú politici označovať odborníkov za skorumpovaných a budú ich očierňovať, hlas vedcov vo verejnom priestore zaznievať nebude, čo bude veľmi zlé, hovorí infektológ Peter Sabaka. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou hovorí o vyhratom súde s hnutím Republika, ktoré zažaloval za nenávistné statusy k jeho osobe a aj o tom, či sa pandemická situácia na Slovensku zhoršuje.
21/08/202341 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Leško, Šimečka, Vašečka: Ako zachrániť demokraciu

Záznam z diskusie Ako zachrániť demokraciu v Prešove. S Mariánom Leškom, Martinom M. Šimečkom a Michalom Vašečkom sa rozprávala Monika Tódová.
19/08/20231 hour 43 minutes 9 seconds
Episode Artwork

Bývalý člen Smeru Ondruš: Neverím, že by Fico vládol s Republikou

Slovenský zväz protifašistických bojovníkov má poslúžiť na očistenie strany Republika, vraví člen zväzu a bývalý štátny tajomník Branislav Ondruš. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom kritizuje aktivity nového vedenia, ktoré sa zbližuje s Milanom Uhríkom, a odmieta legitimizáciu fašistov, ktorá je ale podľa jeho názoru trendom v celej Európe. Za skutočnú sociálnu demokraciu považuje stranu Hlas, strane však nepraje polarizácia spoločnosti, myslí si.
18/08/202339 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Expolitik Kaník: Kto čakal, že Dzurinda nebude líder, nepozná ho

Ľudovít Kaník v roku 2002 viedol Demokratickú stranu, ktorá sa pár dní pred voľbami vzdala kandidatúry a podporila SDKÚ Mikuláša Dzurindu. Dnes sa tento príklad spomína v súvislosti s malými stredopravými stranami, ktorým prieskumy zatiaľ nežičia. Kaník v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, či by Dzurindovi a strane Modrí odporúčal stiahnuť sa z volieb, ale aj to, koho bude on sám voliť a v čom vidí najväčšiu hrozbu pre Slovensko.
16/08/202334 minutes 2 seconds
Episode Artwork

Dula pre umierajúcich: Mnohí na konci života ľutujú, že donekonečna odkladali svoje sny a túžby

Zaoberať sa smrťou nie je ponuré. Tak, ako sa ženy pripravujú na pôrod, my pripravujeme ľudí na odchod, hovorí sprievodkyňa umierajúcich Jana Gorst. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou hovorí aj o tom, ako môžu umierajúcim pomôcť blízki a či existuje dobrá smrť.
14/08/202345 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Benedikovičová, Mikušovič: Zafungujú na voličov mačičky, antisemita, či staré fiatky?

Je veľmi ťažké povedať pozitívnu správu, keď sa aj tento týždeň ukázalo, že klamári, mafiáni a podvodníci ovládli verejný priestor a nehovorí sa o tom, čo napáchali, hovorí v podcaste V redakcii reportérka Denníka N Mária Benedikovičová. S ňou a reportérom Dušanom Mikušovičom sa rozprávala Monika Tódová.   
12/08/202345 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Odborník na závislosti Žemlička: Dovolenka vie problém s alkoholom vyeskalovať

Adiktológ Rastislav Žemlička z bratislavského Sanatória AT hovorí, ako pomôcť človeku so závislosťou od alkoholu, prečo si s dovolenkou mnoho ľudí spája pitie alkoholu, ale aj to, ako vyzerá rizikové správanie. Hovorila s ním Veronika Folentová.
08/08/202332 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Premiér Ódor: Aké je to byť predsedom vlády

Záznam diskusie z festivalu Atmosféra, na ktorej sa premiér Ľudovít Ódor zhováral s reportérom Dušanom Mikušovičom o tom, ako si zvykol na novú funkciu, ako sa žije s ochrankou, ako sa zmenili jeho vzťahy s politikmi, aj či dobre zvládol svoju prvú politickú krízu.
07/08/202354 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Kostolný, Koník: Slovensko nemôže byť také beznádejné, aby prieskumy viedol Smer

Šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný a vedúci reportérov Juraj Koník komentujú vývoj kampaní dva mesiace pred voľbami, hodnotia aktuálne dáta z prieskumov aj vývoj dôveryhodnosti politikov. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom si všímajú rastúcu snahu viacerých strán vymedziť sa voči Progresívnemu Slovensku, ale aj význam rozsudku v kauze expolicajta Kučerku.
05/08/202334 minutes
Episode Artwork

Primátor Vallo: Nejde mi len o rýchle víťazstvá

Chápem, že mojim kritikom sa nemusia páčiť investície do verejného priestoru, lebo majú pocit, že je to priveľmi hipsterské, vraví bratislavský primátor Matúš Vallo. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom reaguje na výhrady, že je hlavne okrašľovacím primátorom, a odpovedá na otázku, či po ňom mestu zostanú aj veľké infraštruktúrne projekty. Zároveň hovorí, čo čaká od parlamentných volieb, aj prečo by si mali ľudia zastávať dobrých politikov.
04/08/202339 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Lekár Oravec: Som jediný pneumológ na 70-tisíc ľudí

Prezident Slovenskej Lekárskej komory Pavel Oravec hovorí o tom, či neľutuje, že odišiel z českej nemocnice, v akom stave sú ambulantní špecialisti, ale aj o tom, ako je v okrese jediný pneumológ a ľudia u neho čakajú na termín aj pol roka. Hovorila s ním Veronika Folentová.
03/08/202340 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Ivan Šimko: Prezidentka a premiér sa ukázali ako slabí hráči

Bývalý minister vnútra Ivan Šimko sa v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom vracia k svojmu odchodu z rezortu. Vysvetľuje, ako by upravil svoje statusy, o čom sa chcel zhovárať s Marošom Žilinkom, aj či bol vo funkcii v kontakte s bývalými politikmi. V rozhovore zároveň odpovedá na otázku, či by mal Mikuláš Dzurinda s Modrými odstúpiť z volieb, aj či podobne ako iní konzervatívci považuje PS rovnakú hrozbu ako Smer.
31/07/202344 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Čikovský, Chorvatovič: Malé strany čaká premýšľanie o odstúpení

Koalícii bez Smeru dnes nahráva len strach z Fica a Republiky, a to nie je dobrý tmel, zhodli sa komentátori Denníka N v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom. Šéf online Denníka N Konštantín Čikovský a zástupca šéfredaktora Marek Chorvatovič rozoberajú aktuálny model Ipsosu, svadbu Mareka Paru, výroky Viktora Orbána, ale aj to, prečo top témou kampane nie sú chýbajúci lekári.
29/07/202342 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Jozef Viskupič z OĽaNO: Ak nezískam podporu, odídem

S Igorom Matovičom sa nezhováral roky, teraz podporuje jeho výmenu na čele OĽaNO za Eriku Jurinovú. Trnavský župan Jozef Viskupič v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom vysvetľuje, prečo kandiduje do parlamentu, aj keď si nechce prevziať poslanecký mandát, kedy sa vôbec rozhodol kandidovať a či súhlasil s podmienkou, ktorú hnutie kladie svojim partnerom pre budúcu spoluprácu.
28/07/202347 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Kollár z Cyklokoalície: Sú miesta, na ktorých sa v Bratislave bojím bicyklovať

Prezident Cyklokoalície Dan Kollár v rozhovore hovorí, ako vníma tempo výstavby nových cyklotrás v Bratislave, čo treba zmeniť, aby bola cesta na bicykli bezpečnejšia, ale aj to, aké sú vzťahy medzi cyklistami, vodičmi a chodcami a prečo treba budovať nové priechody pre chodcov miesto podchodov či nadchodov. Hovorila s ním Veronika Folentová.
26/07/202345 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Šéf Ipsosu Hankovský: Voliči Smeru sú čoraz odhodlanejší

Potenciál Smeru už síce nestúpa, ale strane Roberta Fica rastie jadro, vraví riaditeľ prieskumnej agentúry Ipsos Jakub Hankovský. Ako vysvetľuje, voliči Smeru sú viac a častejšie presvedčení, že túto stranu voliť budú. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, či môže Smer ešte predbehnúť Progresívne Slovensko, aké trendy vidieť pri stranách pod hranicou zvoliteľnosti, aj prečo Igorovi Matovičovi znovu rastie dôveryhodnosť.
25/07/202338 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Teoretik popkultúry Malíček: V 90. rokoch išli profesori sociológie po prednáškach rozbíjať výklady v McDonalde

Vo vydavateľstve Denníka N vyšla kniha amerického novinára Chucka Klostermana Deväťdesiate roky. Juraj Malíček v rozhovore s Braňom Bezákom o nej hovorí: v čom sa 90. roky líšili na západe a v postkomunistických krajinách aký je rozdiel medzi Generáciou X a Husákovými deťmi že kapitalizmus v 90. rokoch zvíťazil, ale zároveň zažil obrovskú vzburu proti korporáciám ako sa násilie a sex v popkultúre dostali z periférie do mainstreamu kde všade vidíme stopy 90. rokov aj dnes
24/07/202329 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Leško, Šimečka, Kostolný: Ako zachrániť demokraciu

Ďalšia diskusia Denníka N Ako zachrániť demokraciu sa uskutočnila v Banskej Bystrici. Monika Tódová sa rozprávala s Mariánom Leškom, Martinom M. Šimečkom a Matúšom Kostolným. 
22/07/20231 hour 27 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Pavlovová z festivalu Atmosféra: Organizácia predvolebnej kampane a festivalu je veľmi podobná

V politike nemusíte riešiť počasie ako pri organizácii festivalu, hovorí organizátorka Atmosféry Grétka Pavlovová, ktorá je tiež podpredsedníčkou mestskej strany Team Bratislava. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou hovorí o tom, ako bude vyzerať 11. ročník festivalu a aj o tom, či plánuje ísť do veľkej politiky.
20/07/202332 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Pediatrička Prokopová: Deti musia dostať, čo potrebujú, nie, čo rodičia chcú

Hlavná odborníčka pre primárnu pediatriu Elena Prokopová hovorí, ako vníma, že poslanci ohlasujú mimoriadnu schôdzu parlamentu kvôli medveďom, ale oni sa so svojimi požiadavkami ešte na mimoriadnu schôdzu nedostali. Opisuje, prečo žiadajú skrátenie ordinačných hodín na pohotovosti a prečo by tam zvýšila poplatky. Hovorila s ňou Veronika Folentová.
19/07/202339 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Boris Zala: Pokiaľ bude premiér Fico, hrozí orbanizácia Slovenska

Vylúčenie Smeru zo Strany európskych socialistov je len otázka času, myslí si bývalý europoslanec Boris Zala, ktorý teraz spolupracuje s Hlasom.
18/07/202330 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Manželia Mäkkí: Ďeťom nedávajte sladkosti ako odmenu za túru

Aby ste si užili turistiku s deťmi, treba sa dobre pripraviť skôr ako vyrazíte. Vydajte sa na trasy, ktoré dobre poznáte, aby ste o nich vedeli veľa rozprávať a ukážte deťom vopred, čo ich čaká. Soňa Mäkká a Ľubomír Mäkký svoje dlhoročné skúsenosti s rodinným výletmi do prírody zhrnuli do knihy Turistika s deťmi. Nielen o nej sa s nimi rozprával Braňo Bezák.
17/07/202340 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Brunovský, Pataj: Šimko zbytočne pomohol Ficovi

Minister vnútra Ivan Šimko svojimi statusmi o politickej kontrole polície možno nechtiac, ale zbytočne nabil Robertovi Ficovi, zhodli sa komentátor Denníka N Roman Pataj a editor Denníka E Oliver Brunovský. V debate s reportérom Dušanom Mikušovičom odpovedajú na otázku, či berú vážne hrozbu Štefana Hamrana, že podá demisiu, vracajú sa k samitu NATO vo Vilniuse a hovoria aj to, čo o Smere vypovedá jeho kompletne zverejnená kandidátka.
15/07/202335 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Bolibruchová zo Zmúdri: Či by mladí vedeli, že Pellegrini je v Hlase, si nie som istá

Iniciatíva Zmúdri pripravila príručku pre prvovoličov. Vyzbierali na ňu 10-tisíc eur. Martina Bolibruchová zo Zmúdri v rozhovore hovorí, podľa čoho volia prvovoliči, akých politikov poznajú, ale aj to, že nerozumejú základným pojmom, ako je koalícia či pravica. Hovorila s ňou Veronika Folentová.
14/07/202325 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Líderka OĽaNO Jurinová: Chcem, aby hnutie neodrádzalo ľudí

Žilinská županka a volebná líderka OĽaNO Erika Jurinová v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom odpovedá na otázku, či reálne chce viesť hnutie OĽaNO, aj či má záujem o poslanecký mandát, o ktorý sa uchádza. Vraví, kde vidí možných koaličných partnerov, či sú mafiou aj regionálni politici Hlasu, ale aj, či post jednotky na kandidátke nezobrala len preto, že by bola Igorovi Matovičovi zaviazaná.
13/07/202336 minutes 57 seconds
Episode Artwork

Vedecký redaktor Horák: Slovensko globálne otepľovanie ovplyvní viac ako Portugalsko

Vedecký redaktor Otakar Horák vysvetľuje, prečo je na Slovensku tak teplo, ale aj to, ako to bude vyzerať v roku 2100. V rozhovore s Veronikou Folentovou vysvetľuje, že horúčavy prichádzajú omnoho skôr, ale aj to, že na Slovensku budú v budúcnosti len dve ročné obdobia - zima a leto. "Na Slovensku je smutné že máme politikov, ktorí dokážu popierať klimatickú zmenu. Vo vedeckej komunite je na tom absolútna zhoda, že tu je a je spôsobená ľudskou činnosťou" hovorí vedecký redaktor Horák. Ak politik popiera klimatickú zmenu, vlastne hovorí, že Zem je plochá, dodáva.
12/07/202323 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Koník, Chorvatovič: Pokus o návrat skrachovaných politikov je neslušný

Zástupca šéfredaktora Denníka N Marek Chorvatovič a vedúci reportérov Juraj Koník hodnotia kandidátky strán do predčasných volieb. Vysvetľujú, prečo vidia v Hlase DNA Smeru, na kandidátke OĽaNO personálnu núdzu a v Smere najmä boj o Ficov život. Zhovárali sa s reportérom Dušanom Mikušovičom.
08/07/202342 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Šnídl: Rodičia, nepodceňujte čínsky Tiktok

Sociálna sieť pre tínedžerov sa stala takmer dokonalým strojom na udržiavanie ľudskej pozornosti. Celebrity urobila aj s mužov, ktorí pohŕdajú ženami, hovorí reportér Vlado Šnídl v rozhovore s Braňom Bezákom
04/07/202321 minutes 55 seconds
Episode Artwork

Komik Matej Adámy: Komici musia ísť až na hranu

Tvorba je pohyb k hranici a či už sme za ňou, alebo ešte nie, zistíme až vtedy, keď tam prídeme, vraví stand-up komik Matej Adámy. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, či už niekedy pri svojich vtipoch prestrelil, či je jednoduché robiť si žarty zo súčasnej politiky, ale aj či sú niektorí slovenskí politici pred divákmi vtipní.
04/07/202345 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Letanovská z Demokratov: S Ficom som komunikovala prvýkrát až v štúdiu

Volebná líderka Demokratov Andrea Letanovská v rozhovore hovorí, ako vníma svoju prvú diskusiu s Robertom Ficom, o tom, či bude rokovať o povolebnej spolupráci aj či si vie predstaviť spoluprácu s OĽaNO. Ako expertka na zdravotníctvo rozpráva o tom, či by ako ministerka povolila interrupčnú tabletku, ako by sa mali zvýšiť poplatky na pohotovostiach a urgentných príjmoch, ale aj o tom, či by skrátila ordinačné hodiny na pohotovostiach pre deti. Hovorila s ňou Veronika Folentová.
03/07/202337 minutes 57 seconds
Episode Artwork

Šéfredaktor Respektu Tabery: Fico je ako vo vojne gangov, nie v politike

Keď šéfredaktor Respektu Erik Tabery pozeral tlačovú besedu Borisa Kollára o tom ako zbil svoju priateľku, myslel si, že to je satirický program Česká soda. Po takomto niečom by podľa neho v Čechách predseda parlamentu nemohol zostať vo funkcii a ani v politike. Rozprávala sa s ním Monika Tódová. 
01/07/202338 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Riaditeľ RTVS Machaj: S Ficom som hovoril o tom, že mi pôjde po krku

Ľuboša Machaja pred rokom zvolili za generálneho riaditeľa RTVS. Dnes čelí tlaku zo strany opozície: Andrej Danko mu odkazuje, že bude po voľbách odvolaný, Robert Fico mu hrozil, že mu pôjde po krku. Machaj v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom vysvetľuje, do akej miery berie tieto výroky vážne, čo očakáva po voľbách, ale aj ako je spokojný s novým nastavením financovania verejnoprávnej televízie a rozhlasu.
30/06/202332 minutes 52 seconds
Episode Artwork

Minister Palkovič: Poplatky za pohotovosť by mali byť aspoň 20 až 50 eur

Minister zdravotníctva Michal Palkovič hovorí, či kolabujú ambulancie, prečo sa im nepodarilo presadiť skrátenie ordinačných hodín na pohotovosti, ale aj to, či schváli používanie interrupčnej tabletky a či tento rok dajú do zdravotníctva peniaze navyše. Hovorila s ním Veronika Folentová.
29/06/202351 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Predseda PS Šimečka: Nechceme útočiť, ale na Fica budeme ostrí

Ak chce Igor Matovič vyskúšať predvolebnú koalíciu, tak na základe našej skúsenosti mu to môžem iba odporúčiť, hovorí predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Rozprávala sa s ním Monika Tódová. 
28/06/202345 minutes 43 seconds
Episode Artwork

Ivan Korčok: Musím zvážiť, ako by mi kandidatúra zmenila život

Bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok premýšľa nad prezidentskou kandidatúrou a hovorí o troch bodoch, ktoré hrajú v jeho uvažovaní dôležitú rolu. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom vraví, že sa necíti pod časovým tlakom, za predčasnú považuje otázku, či by bol občianskym kandidátom či kandidátom politických strán. Komentuje aj aktuálne dianie v zahraničnej politike či očakávaný samit NATO vo Vilniuse.
27/06/20230
Episode Artwork

Komentátor Pataj: V ruskej TV hovoria, že Prigožin musí skončiť s dierou v hlave

Ak diktátor ukáže slabosť, môžu ju skúsiť využiť iní, odpovedá autor seriálu Vývoj bojov Roman Pataj na otázku, či sa bude Vladimir Putin chcieť pomstiť za sobotnú vzburu. V rozhovore s reportérom Denníka N Dušanom Mikušovičom vysvetľuje, ako vyzerala vzbura Vagnerovcov po vojenskej stránke, ale aj aké bude mať politické dopady. Ako vraví, neúspešný pochod na Moskvu je ďalším krokom k pádu Putinovho režimu.
26/06/202337 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Grečko: El Nino nás ovplyvní, aj keď nemáme more

Teplotne priemerná jar, neznamená že sa klíma neotepluje. Majk Spirit by si o klimatickej zmene mal prečitať aj iné knihy ako len False Alarm od Bjorna Lomborga. Oceánsko - atmosférické prúdenie tento rok klimatológov prekvapilo.  O tom všetkom sa s ekologickým redaktorom Denníka N Tomášom Grečkom rozprával Braňo Bezák.
24/06/202326 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Expremiér Heger: Že som bol s Kollárom v koalícii neznamená, že by som bol opäť

Jednotky na kandidátke som sa vzdať nemusel, ale chcel som, vraví bývalý premiér a predseda strany Demokrati Eduard Heger. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom vysvetľuje, prečo padla voľba na Andreu Letanovskú, aj či sa v strane báli, že by on ako líder Demokratov do parlamentu nedoviedol. Heger hovorí aj to, či by znovu išiel do vlády s Borisom Kollárom, aj čo vraví na výzvu Bélu Bugára, aby odišiel z politiky.
23/06/202343 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Leško, Vašečka, Šimečka: Ako zachrániť demokraciu

Záznam z diskusie v bratislavskom DPOH. S Mariánom Leškom, Michalom Vašečkom a Martinom M. Šimečkom sa aj o rozhodnutí prezidentky Zuzany Čaputovej rozprávala Monika Tódová.
22/06/20231 hour 30 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Zubo zo Srdcom doma: Aj 100-tisíc hlasov zo zahraničia môže rozhodnúť voľby

Žiadosť o voľbu poštou treba podať čím skôr, do Austrálie môže obálka cestovať aj niekoľko týždňov, hovorí Samuel Zubo z iniciatívy Srdcom doma, ktorá podporuje voľby zo zahraničia. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou hovorí aj o tom, ako Slováci v zahraničí hodnotia aktuálnu politickú situáciu v domovine a či sa obávajú možnej manipulácie volieb.
21/06/202321 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Kostolný, Pataj: Prečo Zuzane Čaputovej došli sily

O rozhodnutí prezidentky Zuzany Čaputovej druhýkrát nekandidovať v prezidentských voľbách sa so šéfredaktorom Denníka N Matúšom Kostolným a komentátorom Romanom Patajom rozprávala Monika Tódová.
20/06/202332 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Gynekológ Redecha: Na webe kúpite interrupčnú tabletku do päť minút. Ale neviete, čo vám príde

Prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martin Redecha v rozhovore hovorí, prečo by sa mala používať interrupčná tabletka aj na Slovensku, ale aj o tom, ako ženy riešia nedostupnosť interrupcií vo viacerých regiónoch a či ich minister požiadal o vypracovanie štandardov, ktoré sú potrebné na schválenie používania interrupčnej tabletky. Hovorila s ním Veronika Folentová.
19/06/202329 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Szalay, Obradovič: Ak to Čaputová vzdá, mnohým ľuďom zoberie nádej

So šéfredaktorom Napunku Zoltánom Szalayom a komentátorom Filipom Obradovičom sa rozprávala Monika Tódová. 
17/06/202340 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Béla Bugár: Len egrešom z ĽSNS môže prekážať Maďar ako premiér

Bývalý podpredseda parlamentu Béla Bugár v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, aké šance má volebná strana Modrých a Mosta na parlament, aké sú jeho vzťahy s Mikulášom Dzurindom a prečo si myslí, že nie je rozumné odmietať vládu s Hlasom. Hodnotí aj fakt, že predsedom vlády sa stal Ľudovít Ódor, ktorý má maďarský pôvod, a vlastne to už nikoho nevzrušuje.
16/06/202340 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Analytik Smatana: Najpesimistickejší scenár je, že sa k lekárovi dostane ten, kto bude mať peniaze

Prečo nevieme postaviť nemocnicu, aj keď máme peniaze a čo môže štát urobiť, aby sa nezadlžovali nemocnice a mali ste viac zdravotníkov. Analytik Martin Smatana hovorí aj o stave štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne a o tom, čo nás v zdravotníctve čaká nasledujúce roky. Hovorila s ním Veronika Folentová.
15/06/202353 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Predseda SaS Sulík: Je racionálne nehodiť to strane, ktorá je na troch percentách

"Kto nemá program, chodí po okresných mestách a kydá na svojich konkurentov," hovorí predseda SaS Richard Sulík o debatách Igora Matoviča. SaS sa bude stretávať s ľuďmi od 15. augusta, dovtedy má programové konferencie. S Richardom Sulíkom sa rozprávala Monika Tódová. 
14/06/202357 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Poslanec OĽaNO Šudík: Úloha poslanca Matovičovi svedčí viac ako byť na ministerstve

Doteraz ťažko prežívam, ako moji bývalí kolegovia z občiansko-demokratickej platformy okolo Jána Budaja nepodporili moje zákony, dali ma na vedľajšiu koľaj, hovorí poslanec Tomáš Šudík, ktorý sa po 5 mesiacoch po odchode vrátil do poslaneckého klubu OĽaNO. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou hovorí aj o tom, prečo nie je súčasťou Demokratov a či bude OĽaNO kandidovať vo voľbách v koalícii so stranou Za ľudí.
13/06/202338 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Vitková: Úspešní vedci na mňa pôsobili, že sú šťastní

Zuzana Vitkova je vedeckou redaktorkou Denníka N a z rozhovorov so slovenskými vedkyňami a vedcami zostavila knihu Ako chutí tarantula. Braňo Bezák sa s ňou zhováral o tom, či sa dá Slovensku robiť špičková veda, ktoré otázky vedci a vedkyne nemajú radi, čo sa od nich naučila a aké vedecké objavy máme čakať.
12/06/202325 minutes 55 seconds
Episode Artwork

Marián Leško: Ak by chcel Fico jazdeckú sochu, ako koník by mohol poslúžiť Matovič

Ak k tomu nedošlo doteraz, tak k veľkému spájaniu už nepríde ani do 2. júla, myslí si politický analytik a komentátor Marián Leško. Rozprávala sa s ním Monika Tódová.
10/06/202333 minutes 46 seconds
Episode Artwork

Vojenský analytik Bednár: Ukrajinci postúpili za deň toľko, koľko Rusi za mesiac

To, čo vieme o zničení Kachovskej priehrady, nám umožňuje takmer s istotou povedať, že za tým boli Rusi, vraví vojenský analytik Vladimír Bednár. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom rozoberá aktuálne vojenské operácie ukrajinskej armády, smerovanie protiofenzívy aj výhody západných tankov v porovnaní s tými ruskými.
09/06/202340 minutes 59 seconds
Episode Artwork

Nvotová z Demokratov: Môžem sa stať terčom posmechu, ale politike sa učím

Najväčšie sklamanie z Igora Matoviča prišlo po smrti mladých ľudí z Teplárne, keď si z LGBTI komunity urobil tému, hovorí hudobníčka Dorota Nvotová, ktorá bude v parlamentných voľbách kandidovať za stranu Demokratov. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou hovorí aj o tom, či by pre ňu bola akceptovateľná spolupráca Demokratov so stranou Hlas.
08/06/202329 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Premiér Ódor: Keď vládnu odborníci

S Ľudovítom Ódorom sa v bratislavskej Cvernovke rozprávala Monika Tódová.
08/06/20231 hour 28 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Stohlová z PS: Na TikToku by sme mali vyvažovať, čo sa tam deje

Tamara Stohlová je podpredsedníčka Progresívneho Slovenska. V rozhovore hovorí, o svojom duševnom zdraví, koho chce v kampani zaujať, ale aj to, ako sa líšia od strany SaS.
07/06/202331 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Exminister Kubiš: Kandidatúru na prezidenta zvažujem, neodmietol by som ani podporu Smeru

Bývalý minister zahraničných vecí Ján Kubiš premýšľa nad kandidatúrou v budúcoročných prezidentských voľbách, rozhodne sa ale až po tých parlamentných. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom opisuje, v čom sa líši jeho pohľad na zahraničnú politiku v porovnaní so Smerom, prečo je mu bližšia politika Hlasu, a vysvetľuje, prečo považuje za správne dodávať zbrane Ukrajine, ktorá sa bráni proti ruskej agresii.
06/06/202337 minutes 43 seconds
Episode Artwork

Poliačik z Globsecu: Čo bude s nami závisí aj od toho, ako veľmi Rusi dostanú na držku

Ukrajina vyhrá a po jej víťazstve sa oslabia aj proruské názory na Slovensku, myslí si bývalý politik a súčasný zástupca riaditeľky kancelárie Globsecu v Kyjive Martin Poliačik. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom vysvetľuje, prečo nebude kandidovať v septembrových predčasných voľbách. Hovorí aj, ako by mal štát reagovať na špekulácie o manipulácii volieb, či stúpajúci počet ľudí, ktorí za vojnu vinia Západ.
05/06/202342 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Kostolný, Pataj: Fico môže dopadnúť ako Mečiar

So šéfredaktorom Denníka N Matúšom Kostolným a komentátorom Romanom Patajom sa rozprávala Monika Tódová. 
03/06/202335 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Šnídl, Kerekes: Najväčší priestor na manipuláciu volieb je predvolebná kampaň

Ľudia, ktorí chcú manipulovať voľby, investujú množstvo peňazí do dezinformačných kampaní. Nemusíme sa obávať manipulovania volieb pri sčítavaní hlasov, hovoria v podcaste V redakcii dátový analytik Daniel Kerekes a reportér Vladimír Šnídl. V rozhovore s Luciou Osvaldovou vysvetľujú, ako funguje volebný proces a ako dezinformácie o možnom falšovaní volieb agitujú voličov.
02/06/202341 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Odborník na extrémizmus Mareš: Republika nie je neofašistická strana, ale stále sú v nej extrémisti

Hnutie Republika sa snaží byť prijateľným koaličným partnerom, odstrihli sa od neofašistickej ideológie, hovorí politológ z Masarykovej univerzity v Brne, profesor Miroslav Mareš. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou hovorí aj o tom, ako vyzerá úpadok Mariana Kotlebu a jeho ĽSNS a v čom sa Smer približuje k radikálnej scéne.
01/06/202328 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Editkina právnička: Prečo sme sa obrátili na súd

Zuzana Vlčeková pracuje v Slovenskom národnom stredisku pre ľudské práva. Zastupuje aj rodinu malej Editky Rischerovej, ktorá trpí nevyliečiteľným ochorením spinálna muskulárna atrofia (SMA). V rozhovore hovorí o tom, prečo sa obrátila na súd, aby nariadil poisťovni preplatenie lieku, ale odpovedá aj na otázky morálnych dilem, ktoré toto rozhodnutie spôsobí. Hovorila s ňou Veronika Folentová.
31/05/202329 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Ondrej Dostál: Návrat k štandardnej politike príde až vtedy, keď v nej nebude OĽaNO

Predseda OKS a poslanec z klubu SaS Ondrej Dostál hovorí o tom, ako sa v parlamente porušuje rokovací poriadok, prečo sa SaS nespojila s inými stranami a čo si myslí o OĽaNO a štandardných stranách.
30/05/202332 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Bratia Mucskovci o tanku pre Ukrajinu: Musíme sa Putinovi postaviť

Stále čakáme kto sa za nás postaví, hovoria Erik a Nicolas Mucska o zbierke na tank pre ukrajinskú armádu. S bratmi z krajčírskeho salónu sa rozprávala Monika Tódová. 
29/05/202330 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Čikovský, Obradovič: Poslanci sa zľakli sami seba a povedali dosť

So šéfom predplatného Denníka N a editorom Konštantínom Čikovským a komentátorom a editorom Filipom Obradovičom sa rozprávala Monika Tódová.
27/05/202346 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Šéf Ipsosu Hankovský: Pellegrini boduje u starších žien

Hlas má podobne ako Sme rodina výrazne viac ženských voličiek ako mužských voličov, všíma si v aktuálnom volebnom modeli riaditeľ prieskumnej agentúry Ipsos Jakub Hankovský. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom vysvetľuje, prečo sa napriek výmene vlády stranícke preferencie takmer nepohli, či by Demokratom ešte mohlo pomôcť spojenie s menšími stranami, ale aj koho oslovuje Republika. Prezrádza aj to, koľko ľudí si myslí, že EÚ nariadila primiešavanie hmyzieho proteínu do potravín.
26/05/202337 minutes 55 seconds
Episode Artwork

Poslanec Lehotský: S Veronikou Remišovou sa v parlamente ani nepozdravíme

Tomáš Lehotský kandidoval za Za ľudí, bol za to, aby Veronika Remišová nebola predsedníčkou. V rozhovore hovorí, prečo končí v politike, čo ho na nej sklamalo ale aj to, ako vychádza so svojou bývalou predsedníčkou. Hovorila s ním Veronika Folentová.
25/05/202324 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Minister obrany Sklenár: Zničenie nášho systému na Ukrajine sú len fámy

Nový minister obrany Martin Sklenár hovorí o tom, či môžeme ešte niečo darovať Ukrajine, čo by za neho mohla armáda nakúpiť a vysvetľuje, ako sa stal členom vlády Ľudovíta Ódora.
24/05/202334 minutes 12 seconds
Episode Artwork

Minister školstva Bútora: Hanbím sa za platy učiteľov v Bratislave

Minister školstva Daniel Bútora hovorí o tom, ako sa zmení vyučovanie po schválení nového vzdelávacieho programu, či je dobre nastavený, ale aj to ako hodnotí návrh na povinný súhlas rodiča na sexuálnu výchovu od Richarda Vašečku. Hovorila s ním Veronika Folentová.
23/05/202350 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Monika Tódová: Prečo oslobodili Mariana Kočnera

O rozsudku v kauze vraždy novinára a príprave vrážd troch prokurátorov sa s reportérkou Denníka N Monikou Tódovou rozprával novinár českého Deníka N Filip Titlbach. 
22/05/202331 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Leško, Šimečka, Vašečka: Ako zachrániť demokraciu

S Mariánom Leškom, Martinom M. Šimečkom a Michalom Vašečkom sa v bratislavskom DPOH rozprávala Monika Tódová.
20/05/20231 hour 38 minutes 59 seconds
Episode Artwork

Minister Horváth: Verejné financie sú historicky v najhoršom stave

Nový minister financií Michal Horváth hovorí o tom, prečo sú naše verejné financie v zlom stave, čo sa s tým dá robiť a či nám hrozí krach, keď deficity budú ďalej rásť. Rozprávala sa s ním reportérka Marianna Onuferová.
19/05/202323 minutes 12 seconds
Episode Artwork

Podpredsedníčka vlády Vašáková: Rázsochy skôr nebudú

Podpredsedníčka vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Lívia Vašáková hovorí o tom, prečo nevieme čerpať európske peniaze, či bude nemocnica v Martine či na Rázsochách, ale aj o tom, koho volila. Hovorila s ňou Veronika Folentová.
18/05/202334 minutes 53 seconds
Episode Artwork

Iveta Radičová: Prezidentka musela vládu vymeniť, Hegerov prejav bol ”fatal error”

Bývalá premiérka Iveta Radičová hovorí o novom premiérovi Ľudovítovi Ódorovi, o tom, kedy zlyhával Heger, aj o tom, s akými témami by mala prísť nová vláda.
17/05/202346 minutes 45 seconds
Episode Artwork

Heger, Majerský: Kto vyhrá medzi konzervatívcami?

Hosťami diskusie Denníka N v bratislavskej Cvernovke boli predseda Demokratov Eduard Heger a predseda KDH Milan Majerský. Moderovala Monika Tódová.
16/05/20231 hour 28 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Minister Šimko: Najdôležitejšia úloha je zabezpečiť riadne voľby

Paragraf 363 by nemal vôbec existovať. Ten, kto ho vymyslel, nemal o demokracii ani šajnu, hovorí nový minister vnútra Ivan Šimko. Rozprávala sa s ním Monika Tódová.
15/05/202346 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Marián Leško: Fico preráža stále nové dno

Boris Kollár sa demaskoval už dávno, ale teraz si dal dole aj slipy, hovorí politický analytik a komentátor Marián Leško. Rozprávala sa s ním Monika Tódová. 
13/05/202336 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Jaroslav Naď: Demokrati zvládnu kampaň lepšie keď nebudeme členmi vlády

Končiaci minister obrany a podpredseda strany Demokrati Jaroslav Naď vysvetľuje kauzu Vlčan, prečo podal demisiu minister Káčer a aké šance má jeho strana vo voľbách. Rozprával sa s ním reportér Miro Kern.
12/05/202340 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Advokát Kamenec: Ani prezidentka nie je povinná zniesť akúkoľvek hlúposť

“Kecy” o tom, že prezidentka koná podľa amerických záujmov, je čisto politická agenda, ktorá nemá žiaden skutkový základ, hovorí odborník na mediálne právo, Tomáš Kamenec. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou vysvetľuje, aké má prezidentka právne možnosti voči strane Smer a ich tvrdeniam, že je americká agentka.
11/05/202337 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Psychiater Patarák: Každá transrodová osoba v mojej ambulancii má strach, s čím prídu politici

Prezident Slovenskej psychiatrickej spoločnosti, psychiater Michal Patarák hovorí o starostlivosti o pacientov s rodovým nesúladom, návrhu zákona o rodných číslach, medicínskych štandardoch pre transsexualitu, aj politizácií témy transrodovosti.
10/05/202339 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Šimečka, Kostolný: Ódorova vláda môže byť obľúbená

Prvýkrát bude na Slovensku vládnuť nepolitická a pragmatická vláda, bude to nová situácia a môže sa stať populárnou, hovoria šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný a komentátor Martin M. Šimečka. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.
09/05/202342 minutes 46 seconds
Episode Artwork

Komentátori Denníka N: Nebojme sa úradníckej vlády, bojme sa parlamentu

Prezidentka vymení vládu a v tejto situácii by aj pre politickú kultúru bolo dobré, keby prezidentka urobila výrazné gesto, hovorí zástupca šéfredaktora Denníka N Marek Chorvatovič a editor Denníka E Oliver Brunovský.
06/05/202334 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Expert na drogovú politiku Popík: V menších mestách máme väčší problém s pervitínom ako s marihuanou

Slovensko a Česko sú veľmocami sveta v pervitíne na počet obyvateľov, hovorí expert na drogovú politiku Jakub Popík. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou hovorí aj o tom, čo si myslí o navrhovaných nižších trestoch pre užívateľov drog a aj prečo retroaktívny pozmeňujúci návrh Márie Kolíkovej považuje za populistický.
05/05/202336 minutes 49 seconds
Episode Artwork

Valášek z PS: Hrozí, že tieto voľby budú poslednými liberálnymi slobodnými pre ďalšiu generáciu

Podpredseda PS Tomáš Valášek hovorí o tom, prečo sa nespájajú s inými stranami, o Hegerových Demokratoch, aj o chybách, kvôli ktorým sa jeho strana nedostala do parlamentu.
04/05/202336 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Pataj, Šimíček: Aj tá najmenšia pomoc Ukrajine má zmysel

Fotograf Denníka N Vladimír Šimíček zorganizoval zbierku na sanitku pre ukrajinskú armádu. Napokon sa vyzbieralo dosť prostriedkov na sedem sanitiek a dva offroady. Na Ukrajinu ich pomohol odviezť ako šofér aj autor Vývoja bojov Roman Pataj. Nielen o tejto ich ceste na Ukrajinu sa s nimi rozprával Braňo Bezák.
03/05/202337 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Mária Kolíková: Verím, že o mesiac budeme mať v prieskumoch viac

Na tieto voľby sa pripravujeme inak, teraz nevidím priestor na spájanie a verím, že o mesiac to nebude téma, hovorí bývalá ministerka spravodlivosti a poslankyňa SaS Mária Kolíková. Rozprávala sa s ňou Monika Tódová
02/05/202346 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Marián Leško: Fico predal štát oligarchom ako konský handliar

Novinári Robertovi Ficovi veľmi kazia jeho hru, preto ich považuje za nepriateľov, hovorí v podcaste V redakcii Marián Leško. Rozprávala sa s ním Monika Tódová. 
29/04/202337 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Tomáš Drucker: Hlas nie je Smer, Fico je extrém

Bol by som rád, keby témou volieb bolo zdravotníctvo, ale vidíme, že občania sa podľa toho nerozhodujú, hovorí predseda Dobrej voľby, ktorá sa zlučuje s Hlasom Tomáš Drucker. Rozprávala sa s ním Monika Tódová. 
28/04/202343 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Szalay zo SaS: Chcem byť minister zdravotníctva, mám na to

Už sa na to nemôžem ďalej pozerať, čo sa v tejto krajine a v zdravotníctve robí, hovorí hlavný lekár bratislavského kraja Tomáš Szalay. Ako by odvrátil kolaps v zdravotníctve a aj o jeho prepojeniach na Pentu sa rozprával s reportérkou Luciou Osvaldovou
27/04/202345 minutes 57 seconds
Episode Artwork

Sulík verzus Šimečka: Kto zvíťazí medzi liberálmi?

Záznam debaty Denníka N, v ktorej s reportérom Dušanom Mikušovičom diskutovali predseda SaS Richard Sulík a predseda PS Michal Šimečka. V čom sa líši program a ideológia SaS a PS, ako rozmýšľajú o daňovej politike a prečo sa nezhodnú na zákaze predaja nových áut so spaľovacími motormi s nenulovými emisiami po roku 2035? Predsedovia dvoch liberálnych strán opísali rozdiely a podobnosti medzi obomi subjektmi a odpovedali aj na otázku, či by po voľbách nemali koordinovať svoj postup pri vyjednávaniach o novej vláde.
26/04/20231 hour 28 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Dezinfoexpert Kriššák: Na hoax o pápežovi v drahej bunde som naletel aj ja

Facebook v boji proti dezinformáciám nerobí nič, hovorí odborník na informačnú bezpečnosť Tomáš Kriššák z Gerulata Technologies. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou rozpráva aj o tom, aké témy na dezinfoscéne pre voľbami dominujú a že medzi hlavných šíriteľov hoaxov a dezinformácií patria opoziční politici.
25/04/202327 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Neznámi whistlebloweri: Prečo sa ozvali?

Monika Tódová sa o oznamovaní podozrivých aktivít na festivale Pucung v Košiciach rozprávala s predsedníčkou Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzanou Dlugošovou, bývalou kontrolórkou Katolíckej univerzity v Ružomberku Martou Bočekovou a právnikom z kancelárie Dentons Stanislavom Ďuricom.
24/04/202359 minutes 1 second
Episode Artwork

Šéfredaktor Tabery: Fico je výborný predavač príbehov, ktoré neexistujú

Prečo Ficov rast dáva a zároveň nedáva logiku? Prečo sa pozorovateľovi z Česka zdá, že slovenskí prozápadní politici hovoria najmä o sebe a nedávajú ľuďom možnosť sa s nimi identifikovať? Aké negatívne trendy sa pred voľbami na Slovensku spojili? A ako sa budú českí politickí lídri správať k vláde Smeru, ak sa naozaj chopí moci? O tom, ako vyzerá súčasná slovenská politika z českej perspektívy sa so šéfredaktorom týždenníka Respekt Erikom Tabery rozprával reportér Dušan Mikušovič.
22/04/202347 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Prezidentka Čaputová: Verím, že slušnosť stále môže vyhrať

S prezidentkou Zuzanou Čaputovou sa na protikorupčnom festivale Pucung rozprávala Monika Tódová.
21/04/20231 hour 18 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Leško, Šimečka, Vašečka: Ako zachrániť demokraciu

V bratislavskom DPOH sa Monika Tódová rozprávala s Mariánom Leškom, Martinom M. Šimečkom a Michalom Vašečkom.
20/04/20231 hour 46 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Dzurindova dcéra: Chceme s otcom vrátiť do politiky slušnosť

Jana Šoková je dcéra expremiéra Mikuláša Dzurindu. Spolu s ním a ďalšími ľuďmi pracuje na založení novej strany Modrí. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, aké bolo vyrastať v rodine premiéra, aký mala vzťah s ochrankármi, aj či sa s otcom niekedy pohádala o politike. V novej strane Modrí vidí nádej na slušnú politiku, no nevylučuje, že sa pred voľbami ešte spoja s inými subjektmi.
19/04/202335 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Terapeutka Malíková: Násilníka hneď neodhalíte, začiatok vzťahu zabalí do ružového papiera

Existuje množstvo prípadov násilia, kde sa muž fyzicky nedotkne ženy, ale zničí jej osobné veci, ku ktorým mala vzťah, alebo rozbije nábytok. Je to istá forma zastrašovania a vyhrážania sa, že nabudúce sa to môže stať tebe, hovorí terapeutka Dáša Malíková z poradenského centra Alej, ktoré pomáha obetiam partnerského násilia. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou hovorí aj o tom, ako vyzerajú prvotné signály násilného vzťahu a aj o tom, ako ženám v násilných vzťahoch pomôcť.
18/04/202345 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Lekárka odídencov z Ukrajiny: Veľa pacientiek má predčasnú menopauzu aj pôrody

Ukrajinci stále trpia extrémnym stresom, za rôznymi banalitami, s ktorými za nami prídu, je posttraumatický syndróm, hovorí pediatrička Tatiana Speváková, ktorá pracuje v ambulancii pre deti a dospelých z Ukrajiny. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou hovorí aj o tom, aké náročné je dostať odídencov z Ukrajiny k špecialistom a na akú zdravotnú starostlivosť majú utečenci nárok.
17/04/202337 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Kostolný, Gális: Rezníkovej historke sa nedá veriť, bola to bohorovnosť

Ak by guvernérovi NBS Petrovi Kažimírovi záležalo na dobrom mene Slovenska, ale aj jeho osoby, už dávno by nebol vo funkcii, hovoria šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný a komentátor Tomáš Gális. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová. 
15/04/202343 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Europoslankyňa Lexmann z KDH: Mačkopsy zlyhali, je čas pre čitateľné strany

OĽaNO je zodpovedné za politický chaos a Kresťanská únia bola jeho súčasťou, vysvetľuje europoslankyňa a členka KDH Miriam Lexmann, prečo sa jej hnutie nedohodlo s KÚ na spolupráci. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, prečo by práve v týchto voľbách mohlo KDH uspieť, či budú mať narozdiel od Anny Záborskej aj iné témy ako kultúrno-etické, ale aj, prečo by podporila obmedzenie nedeľného predaja.
14/04/202346 minutes 59 seconds
Episode Artwork

Moderátor Sirági: O hrčke na semenníku som niekoľko dní nepovedal ani rodičom

Moderátor a účastník v Let´s Dance Vratko Sirági opisuje, ako v dvadsiatke prekonal rakovinu semenníkov. V rozhovore hovorí, ako ho prvý urológ zle diagnostikoval, druhý ho hneď poslal na operáciu a nasledovala chemoterapia. Rozprávala sa s ním Veronika Folentová.
13/04/202324 minutes 12 seconds
Episode Artwork

Podpredsedníčka Demokratov Cocherová: Pri Sme rodina ma vyrušuje postoj k paragrafu 363, aj to, že ide o krajnú pravicu

Rozdiel medzi Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim v povolebnej spolupráci nevidím, hovorí podpredsedníčka Demokratov Andrea Cocherová. V rozhovore s reportérkou Luciou Osvaldovou hovorí aj o tom, či by chcela byť ministerkou v budúcej vláde a ako pokračujú rokovania s odídencami zo Za ľudí Jurajom Šeligom a Janou Žitňanskou.
12/04/20230
Episode Artwork

Zsolt Simon: Nevidím sa na inej kandidátke, Maďarské fórum sa vie dostať do parlamentu

Predseda strany Maďarské fórum Zsolt Simon zatiaľ odmieta, že by sa on a jeho ľudia pripojili ku kandidátke jednej zo slovenských strán. Eduard Heger podľa neho vyrástol na chrbte škorpióna Matoviča a nezaložil vlastnú stranu, len vstúpil do inej a recykloval ju.
11/04/20230
Episode Artwork

Minister Naď: Mali sme podozrenie, že ruskí technici kazia naše migy zámerne

Polícia vyšetrovala podozrenie, či ruskí technici na slovenských migoch nepáchajú sabotáž, vraví minister obrany Jaroslav Naď. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí nielen o vojne na Ukrajine, ale aj o tom, či má avízo, že prezidentka vymenuje úradnícku vládu, či robí v strane Demokrati premiérovi Hegerovi politického stratéga, ale aj, prečo neposlúchli Igora Matoviča a nespojili sa s KDH a Alianciou.
06/04/202348 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Havran, Hudák: Smer? To sú 90. roky - motorky, lóve, ženy

Pred mesiacom podal Smer trestné oznámenie na komentátorov Mariána Leška, Michala Havrana a Tomáša Hudáka. Traja predstavitelia strany tvrdili, že nejde o útok na novinárov. S Tomášom Hudákom a Michalom Havranom sa rozprávala Monika Tódová. 
05/04/202359 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Čekovský z Demokratov: Aj v OĽaNO vidím snahy podkopávať autoritu premiéra

Poslanca Kristiána Čekovského odvolali z postu predsedu mediálneho výboru, podľa neho aj niekoľkými hlasmi z klubu OĽaNO. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom vraví, že sa jeho bývalí kolegovia nemuseli spájať s korupčníkmi zo Smeru, lebo im svoju funkciu ponúkol sám už v decembri. V hnutí vidí snahy podkopávať autoritu Eduarda Hegera, o Igorovi Matovičovi zase hovorí, že už nemá obsah, a zostávajú mu len konflikty a megalomanské nápady. V minulosti to vraj bolo inak.
04/04/202353 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Shemesh: Niektorí politici sa v Izraeli inšpirujú Maďarskom

Izrael zažíva najväčšie demonštrácie za dlhé obdobie. Odštartovala ich súdne reforma, ktorou chce vládna koalícia obmedziť nezávislosť justície. Po generálnom štrajku sa ju síce podarilo odložiť, ale budúcnosť jedinej demokracie na Blízkom východe je ohrozená. O aktuálnej situácii sa priamo s Izraela s Braňom Bezákom rozprávala komentátorka Denníka N Jana Shemesh.
03/04/202330 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Čikovský, Obradovič: Haščákom opovrhujeme, ale novej nemocnici držíme palce

Penta by mala postaviť ešte jednu nemocnicu, vzhľadom na to, koľko peňazí si vybrali z Dôvery, hovoria komentátori Konštantín Čikovský a Filip Obradovič. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová
01/04/202342 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Slosiarik z Focusu: Smer je silný aj medzi nevoličmi

Čo je za rastom Smeru v prieskumoch a kde sa pohybuje potenciál tejto strany? Prečo rastie na úkor Hlasu, a nie Republiky? A môže preferencie hnutia Milana Uhríka ohroziť spojenie Andreja Danka s inými nacionalistickými stranami a komunistami? Reportér Dušan Mikušovič sa o najnovších trendoch v straníckych preferenciách zhováral so sociológom a riaditeľom agentúry Focus Martinom Slosiarikom.
31/03/202341 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Právnička Henčeková: Slovensko je plné Sujov a Mazurekov

Marián Leško o nej povedal, že je politický talent mladej generácie. Byť plný ideálov je pomerne nebezpečné, človek sa ľahko sklame, hovorí asistentka poslanca Jána Benčíka Slavomíra Henčeková, ktorá bude vo voľbách prvýkrát kandidovať do parlamentu. Rozprávala sa s ňou Monika Tódová. 
30/03/202328 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Jaroslav Spišiak: Robil som niečo dobre, ak si práve Fico myslí, že som nepriateľ

Nemôžem byť ticho, keď mi záleží na tom, aby Slovensko ostalo demokratické, hovorí bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak, ktorý vstupuje do Progresívneho Slovenska. Rozprávala sa s ním Monika Tódová. 
29/03/202340 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Lekárka Penesová: Je absurdné, aby boli zastropované víno a pivo

V zozname zastropovaných potravín sú aj také, ktoré spôsobujú rakovinu na takej úrovni ako cigarety. Lekárka a vedkyňa Adela Penesová kritizuje, že každý reťazec zastropoval ceny párkov alebo procesovaných potravín a že sa do zoznamu nedostalo viac ovocia a zeleniny. Hovorila s ňou Veronika Folentová.
28/03/202329 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Minister spravodlivosti Karas: Premiér mi prejavil nedôveru pri Trestnom zákone

Premiér Eduard Heger sa stal spolupredkladateľom novely Trestného zákona, čo znamená, že ho môže kedykoľvek z rokovania parlamentu stiahnuť tak ako minister spravodlivosti Viliam Karas. Že sa na niečo také predseda vlády chystá, nevedel. "Vnímam to ako vysokú mieru nedôvery voči mojej osobe," povedal Karas v rozhovore s Veronikou Prušovou.
27/03/202337 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Leško, Šimečka, Kostolný: Ako zachrániť demokraciu

S Mariánom Leškom, Martinom M. Šimečkom a Matúšom Kostolným sa v košickej Tabačke rozprávala Monika Tódová.
25/03/20231 hour 25 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Mikloško, Šimečka: Sviečkovou manifestáciou ukázalo Slovensko svoju lepšiu tvár

Čo predchádzalo a čo viedlo k najväčšiemu verejnému vystúpeniu proti komunistickému režimu počas normalizácie. Ako sa na kresťanskú akciu pozeral občiansky disent. Ako prežívali a čo pre nich znamenala sviečková manifestácia v roku 1988 porozprávali Braňovi Bezákovi jej organizátor František Mikloško a účastník Martin Milan Šimečka.
24/03/202339 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Suchová z Donio: Pozývam politikov, aby prispeli na obnovu Banskej Štiavnice

Trvá to päť minút, v zbierke nemusíme zverejniť ani ich meno, ak sa obávajú "lacného PR", hovorí správkyňa fundraisingovej platformy Donio Zuzana Suchová. V rozhovore s Luciou Osvaldovou hovorí, čo napomáha úspechu crowfundingových kampaní a podľa čoho sa môžu darcovia rozhodovať, aké zbierky podporia.
23/03/202336 minutes 59 seconds
Episode Artwork

Ivan Mikloš: Takáto hrozba konca demokracie tu ešte asi nebola

Ešte stále je pomerne dosť času, aby spolu politici rokovali, hovorí prezident Mesa 10 a bývalý minister financií Ivan Mikloš. Kroky proti tomu, aby prepadli vo voľbách dôležité hlasy, sa dajú urobiť aj pár dní pred voľbami, myslí si. Rozprávala sa s ním Monika Tódová. 
22/03/202335 minutes 1 second
Episode Artwork

Psychológ Madro: Rodičia často nestihnú moment, kedy sa dieťa potrebuje rozprávať

Psychológ a zakladateľ internetovej poradne IPčko.sk Marek Madro hovorí, že vyrastá osamelá generácia. Rozpráva, ako by rodičia mohli nájsť cestu k deťom a ako sa s nimi rozprávať o ich pocitoch a problémoch. Hovorila s ním Veronika Folentová.
21/03/202339 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Štátny tajomník Palkovič: Zatiaľ som optimista, že Rázsochy budú

Nový štátny tajomník Michal Palkovič v rozhovore hovorí, aká je atmosféra na ministerstve, ako vyriešia problémy s ambulanciami, v akom štádiu sú Rázsochy, ale aj o tom, či bude v ďalších voľbách kandidovať. Hovorila s ním Veronika Folentová.
20/03/202353 minutes 48 seconds
Episode Artwork

Pataj, Szalay: Danko zbiera zvyšky politickej žumpy

Igor Matovič už vie, že to vyhrať nemôže, ale ešte môže “pomôcť” Eduardovi Hegerovi aby to prehral, hovoria komentátor Roman Pataj a šéfredaktor Napunku Zoltán Szalay. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.
18/03/202344 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Viete, čo sledujú vaše deti na TikToku?

Braňo Bezák sa s reportérkou Alžbetou Kyselicovou a reportérmi Vladom Šnídlom a Otokarom Horákom rozprával  o sociálnej sieti pre tínedžerov. Ak je na nej napríklad váš nedospelý syn, zrejme aj jemu už čínsky algoritmus ponúkol videá s nejakým machom, ktorý pohŕda ženami.
17/03/202327 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Juraj Rizman: Dcéram prezidentky sa nikto nevyhrážal, kým ich nespomenuli politici

Myslím si, že Zuzana Čaputová by mala znovu kandidovať na prezidentku, ale budem stáť pri nej bez ohľadu na to ako sa rozhodne, hovorí jej partner a riaditeľ komunikácie Post Bellum Juraj Rizman. Rozprávala sa s ním Monika Tódová.
16/03/202330 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Poslankyňa Marcinková: V nemocnici prekážalo aj to, že som chorému dieťaťu spievala

Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) po roku a pol stiahla návrh novely, ktorá mala zabezpečiť, aby dieťa mohlo mať v nemocnici doprovod. V rozhovore hovorí, ako dnes nemocnice rozhodujú, ktorý rodič pri dieťati môže ostať, prečo poslanci tento návrh nepodporili, ale aj to, či len novelu zle nepripravila. Hovorila s ňou Veronika Folentová.
15/03/202348 minutes 48 seconds
Episode Artwork

Čaputová, Pavel: Slušnosť nie je kalkul, ale životný postoj

Prezidentská debata slovenského a českého Denníka N. So Zuzanou Čaputovou a Petrom Pavlom sa rozprávali šéfredaktori Matúš Kostolný a Pavel Tomášek.
14/03/20231 hour 23 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Minister Káčer: Pre vstup do Hegerovej strany som sa rozhodol po Michalovciach

Ako to vyzeralo na vyhrotenej diskusii o vojne proti Ukrajine s Michalovčanmi, či sú ospravedlniteľné jeho výroky na adresu publika aj o tom, v čom už teraz nesúhlasí s predsedom Demokratov Eduardom Hegerom.  S ministrom zahraničných vecí Rastislavom Káčerom sa rozprával reportér Denníka N Miro Kern.
13/03/202348 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Marián Leško: A odteraz sme demokrati!

Helena Vondráčková je ako Vespasianus, peniaze jej nesmrdia, ani tie od Smeru, hovorí v podcaste V redakcii politický analytik a komentátor Marián Leško. Rozprávala sa s ním Monika Tódová. 
11/03/202338 minutes 52 seconds
Episode Artwork

Expolitik Beblavý: Vyhrať voľby môže teoreticky aj PS-ko

Bývalý politik Miroslav Beblavý v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom odpovedá na otázku, čo vraví na to, že sa strana Spolu, ktorú zakladal, po príchode Eduarda Hegera a premenovaní na Demokratov de facto stala premiérskou. Za témy volieb tipuje istoty a revanš a vraví, že v nich budú dominovať Pellegrini a Fico. Vyhrať ale podľa neho môže za istých okolností aj Progresívne Slovensko, a to aj bez toho, aby ustupovalo zo svojich liberálnych hodnôt.
10/03/202339 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Bezák, Hamran, Kovačič Hanzelová: Prečo nám prajete smrť?

09/03/20231 hour 25 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Nočný primátor Královič: Mnohé porušenia zákonov na protestoch vieme zdokumentovať kamerami

Vyťahovať niekoho so sovietskou vlajkou z davu alebo prerušiť príhovor by mohlo vyvolať agresívnejšiu reakciu ostatných účastníkov podujatia, vysvetľuje nočný primátor hlavného mesta a odborník na bezpečnosť davu Martin Královič. V rozhovore s Luciou Osvaldovou hovorí aj o tom, ako sa zmenila bezpečnosť Bratislavy po teroristickej vražde na Zámockej ulici.
08/03/202336 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Vicepremiérka Remišová: Na túto kampaň sa neteším

Eduard Heger si najprv musí vytvoriť zázemie, potom s ním môžeme rokovať, vraví v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. Tvrdí, že na debaty o predvolebnej spolupráci je čas, nevylučuje z nich ani Eduarda Hegera, ale ani Igora Matoviča. "Máme na to štyri mesiace, do 1. júla to vyriešime," odpovedá.
07/03/202341 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Prekonala anorexiu: Poháňalo ma, keď ma chválili ako som schudla

Zuzana Čižmárová prekovala anorexiu a dnes pomáha rovesníkom a hovorí im o svojej skúsenosti. V rozhovore rozpráva, aké ťažké je nájsť psychiatra, ako vyzerala jej liečba aj ako odpovedá na komplimenty o jej postave.
06/03/202342 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Javorský, Brunovský: Blaha je nula, lož a nenávisť

Dzurinda si zaslúži našu úctu a rešpekt, ale asi aj on už musí vedieť, že neuspeje, hovoria v podcaste V redakcii komentátori a editori Denníka N Oliver Brunovský a Juraj Javorský. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.
04/03/202335 minutes 1 second
Episode Artwork

Reportér Tóda: Na Ukrajine som stretol odhodlanie, aj depresiu

Inak vyzerá vojna z Kyjiva, inak z Charkiva Ako sa zmenila Ukrajina po roku ruskej invázie. Či sa na jej obyvateľoch prejavuje únava z konfliktu a ako vnímajú  správy o korupcii. S reportérom Denníka N Mirkom Tódom sa rozprával Braňo Bezák.
03/03/202332 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Expremiér Dzurinda: Kto uverí Kollárovi či Naďovi, že sú modrí?

Mikuláš Dzurinda v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom vysvetľuje, prečo stroskotala dohoda medzi ním a Miroslavom Kollárom. Vraví, že mu "rozum neberie", čo sa stalo, a je presvedčený, že Kollár jeho ľudí vymenil za Eduarda Hegera. Dzurinda prezrádza, aký bude jeho ďalší postup, aj či zvažuje zber podpisov pod novú stranu.
02/03/202334 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Novinárka Jančkárová: Takéto niečo som ešte nezažila

Spoločnosť zhrubla, zamyslime sa nad tým, čo s tým, hovorí v podcaste V redakcii moderátorka Sobotných dialógov RTVS Marta Jančkárová. Rozprávala sa s ňou Monika Tódová. 
01/03/202335 minutes 2 seconds
Episode Artwork

Leško, Šimečka, Vašečka: Ako zachrániť demokraciu

O aktuálnej politickej situácii a blížiacich sa voľbách sa s komentátormi Mariánom Leškom, Martinom M. Šimečkom a sociológom Michalom Vašečkom rozprávala Monika Tódová.
28/02/20231 hour 39 minutes 52 seconds
Episode Artwork

Rado Baťo: Pellegrini aspoň berie vládnutie vážne

Bývalý novinár a podpredseda Dobrej voľby Rado Baťo v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, že jeho strana už začala rokovania s Hlasom o predvolebnej spolupráci, zatiaľ ale dohoda uzatvorená nie je. Baťovi nedávno vyšla kniha s názvom Hrobári slovenskej politiky, kde opisuje svoju prácu pre Ivetu Radičovú, Andreja Kisku či koalíciu PS/Spolu. Na základe historiek z veľkej politiky vraví, že na dobrý výkon verejnej funkcie nestačí, ak je niekto dobrým človekom.
27/02/202344 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Chorvatovič, Pataj: Hádka Fica s Pellegrinim nie je len na oko

Konflikt Hlasu a Smeru je reálny, ale to ešte neznamená, že spolu nepôjdu do vlády, myslia si komentátor Roman Pataj a zástupca šéfredaktora Denníka N Marek Chorvatovič. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hodnotia prejav Vladimira Putina aj návštevu Joea Bidena v Kyjive, pokus o spájanie stredopravých strán a ďalšie udalosti týždňa.
25/02/202340 minutes 12 seconds
Episode Artwork

Heger, Kolíková, Šeliga: Kam zmizla nádej z námestí

Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ubehlo päť rokov. Objednávatelia vraždy stále neboli právoplatne odsúdení a časť verejnosti, ktorá v marci 2018 volala po zmene, zostala sklamaná. Premiér Eduard Heger, exministerka Mária Kolíková a poslanec Juraj Šeliga v debate s reportérom Dušanom Mikušovičom hovoria, kde osobne za posledné roky urobili chyby, ako ich chcú napraviť, aj ako mienia presvedčiť prozápadných voličov, aby znovu prišli k voľbám.
24/02/20231 hour 20 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Rok vojny proti Ukrajine: Duleba, Kobzová, Pekarčík

Ako je možné, že sa Ukrajincom podarilo odraziť ruskú inváziu? Ako dlho to ešte môžu vydržať? A ako sa môže skončiť vojna? Na diskusii Denníka N boli poradkyňa prezidentky Jana Kobzová, expert na Ukrajinu Alexander Duleba a dokumentarista Pavol Pekarčík.
23/02/20231 hour 42 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Medik a herec Ibara: Práca v slovenských nemocniciach je až dehonestujúca

Victor Ibara študuje v piatom ročníku na Lekárskej fakulte v Bratislave, hrá v televíznych seriáloch a od marca bude účastníkom šou Let's Dance. Po skončení školy si chce otvoriť vlastnú ambulanciu. V rozhovore hovorí, aké to je vyrastať na Slovensku s inou farbou pleti, aj o tom, prečo chce byť všeobecným lekárom a ako si jeho otec z Konga zvykal na Slovensko.
22/02/202326 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Politológ Nociar: Typický liberálny fašista je Milan Mazurek

Hnutie Sme rodina je krajne pravicová strana, poslanci okolo Tomáša Tarabu nie sú fašisti, skôr kolaboranti, hovorí odborník na krajnú pravicu Tomáš Nociar. V rozhovore s Luciou Osvaldovou tiež vysvetľuje, ako sa Uhríkova Republika snaží zbaviť fašistickej nálepky podobne ako krajná pravica vo Švédsku či Taliansku.
21/02/202337 minutes
Episode Artwork

Balogová, Petková, Kellö: Píšu nám, že Kuciak by sa v hrobe obracal, ale robil by len to čo my

Piate výročie vraždy novinára Jána Kuciaka si pripomínajú šéfredaktorka SME Beáta Balogová, riaditeľka nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková a reportérka portálu Aktuality.sk Laura Kellö. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.
20/02/202344 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Šimečka, Kostolný: Samozrejme, že by voľby mali byť v júni

Prezidentka by mala vymenovať úradnícku vládu, hovoria v podcaste V redakcii komentátor Martin M. Šimečka a šéfredaktor Matúš Kostolný. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.
18/02/202341 minutes 59 seconds
Episode Artwork

Robert Mistrík: Na prezidenta by som išiel aj proti Čaputovej

Vedec a podnikateľ Robert Mistrík sa chce zapojiť do politiky. Je odhodlaný zúčastniť sa kampane pred parlamentnými voľbami, nevylučuje ani opätovnú kandidatúru na prezidenta - bez ohľadu na to, či by kandidovala aj Zuzana Čaputová. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, že by chcel integrovať stredopravé strany a politikov, konkrétnosti zatiaľ neprezrádza. Nie sme až takí názorovo rozbití, vysvetľuje.
17/02/202346 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Splnomocnenec vlády Hero: Fico by nemal o Rómoch hovoriť ako o Cigánoch

Nedôstojné bývanie či existencia nie je etnický problém, sám som na pohľad nevyzeral ako Róm, spomína na svoje detstvo v osade splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ján Hero. Na Slovensku v nedôstojných podmienkach žije podľa údajov Atlasu pre rómske komunity stále približne 200 tisíc obyvateľov. Rozprávala sa s ním Lucia Osvaldová.
16/02/202354 minutes 52 seconds
Episode Artwork

Prokurátor Harkabus: V každom okrese sú bohatí ľudia s pocitom, že sú nad zákonom

Pre mňa bola testom Lipšica kauza Pčolinský, hovorí prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus, ktorý dozoruje aj prípad vraždy novinára Jána Kuciaka. Rozprávala sa s ním Monika Tódová.
15/02/202359 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Minister Krajniak: Smer je neprijateľný, progresívci extrémisti

Podpredseda Sme rodina a minister práce Milan Krajniak považuje koalíciu so Smerom za neprijateľnú a Fica za škodcu slovenských národných záujmov. Kritizuje najmä jeho výrok o nemeckej armáde ako o "Wehrmachte". V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom odmieta aj spoluprácu s Progresívnym Slovenskom, čuduje sa mýtu okolo Mikuláša Dzurindu a odpovedá na otázku, či je štandardné, aby sa dôchodky valorizovali cez opozičný návrh v parlamente.
14/02/202350 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Šofranko z OĽaNO: Som tím Matovič, ale viem mu povedať svoje

V roku 2020 išla do volieb ako volebná líderka OĽaNO. Mária Šofranko dnes uznáva, že nenaplnila očakávania, spájané s týmto postom, a ľuďom sa ospravedlňuje. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom vysvetľuje, že sa práve rozhoduje, či bude kandidovať opäť, ale ak áno, tak znovu za OĽaNO. "Som tím Matovič, no myslím si, že by sme mali zostať spolu – Igor Matovič s Eduardom Hegerom," vraví.
13/02/202342 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Marián Leško: Kaliňák robí zo seba totálneho idiota

Generálny prokurátor by mal podať návrh na rozpustenie Smeru, pretože strana vytvorila zločinný systém a jej činnosť je v rozpore so zákonom, hovorí politický analytik a komentátor Marián Leško. Rozprávala sa s ním Monika Tódová.
11/02/202343 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Maťavka z Dúhových kresťanov: Ide nám o život. Aj o život viery

Veriaci queer ľudia nenachádzajú v slovenských cirkvách pocit bezpečia. Organizujú sa sami a nádej vidia skôr v dianí, ktoré aktuálne prebieha napríklad katolíckej cirkvi v Nemecku.
10/02/202337 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Župan Lunter: Ministerstvo zdravotníctva zanedbáva ambulancie

Predseda Banskobystrického kraja hovorí, ako dlho sa čaká v ambulanciách, prečo chce zachovať starostlivosť v nemocniciach na dnešnej úrovni, ale aj o tom, či minister Lengvarský prispieva ku kolapsu zdravotníctva. Hovorila s ním Veronika Folentová.
09/02/202331 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Podpredseda PS Truban: Fico tu už dávno nemal byť

Čakám, kedy sa ozve Pavol Rusko z väzenia, že ide zachrániť Slovensko, hovorí podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Truban. Rozprávala sa s ním Monika Tódová. 
08/02/202333 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Politický marketér Burgr: Babišova kampaň by u nás asi fungovala

Martin Burgr pracoval na kampani novozvoleného českého prezidenta Petra Pavla, predtým bol v tíme Matúša Valla, Zuzany Čaputovej či koalície PS/Spolu. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, či Pavlov štáb zaskočila kampaň Andreja Babiša a či môžeme vyvolávanie obáv z vojny očakávať pred parlamentnými voľbami na Slovensku. Odpovedá aj na otázku, či sa objaví vo volebnom tíme Progresívneho Slovenska, prípadne Zuzany Čaputovej.
07/02/202333 minutes 5 seconds
Episode Artwork

Sociológ Baboš: Prečo niektorí ľudia chcú, aby Putin vyhral

Denník N v spolupráci s agentúrou 2muse zorganizoval dve skupinové diskusie s ľuďmi, podľa ktorých by vojnu na Ukrajine malo vyhrať Rusko. Sociológ Pavol Baboš diskusie moderoval. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom vysvetľuje, prečo časť populácie preferuje výhru Ruska, ako reagujú na protiargumenty a či sú za ich postojom výlučne dezinformácie a ruská propaganda.
06/02/202335 minutes 48 seconds
Episode Artwork

Kostolný, Gális: Imrecze ukazuje mafianizáciu politiky

Nevieme, prečo nám Ján Budaj nehovorí všetko, ale kto v politike to kedy urobil? So šéfredaktorom Denníka N Matúšom Kostolným a komentátorom Tomášom Gálisom sa rozprávala Monika Tódová.
04/02/202345 minutes 9 seconds
Episode Artwork

Generál Zmeko: Obrana vlasti a rodiny je otázkou svedomia a bežnej chlapskej cti

Do troch rokov by sme chceli mať v aktívnych zálohách minimálne 1500 ľudí, hovorí náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Daniel Zmeko. V rozhovore s Luciou Osvaldovou vysvetľuje, ako sa po vypuknutí vojny na Ukrajine zmenila slovenská profesionálna armáda a akú modernizáciu techniky ešte vojaci potrebujú.
03/02/202354 minutes 49 seconds
Episode Artwork

Podpredseda parlamentu Grendel: Pellegrini nebude lepší premiér ako Heger

Dotlačiť Igora Matoviča k odchodu? Poslanci na to nemali vplyv, hovorí podpredseda Národnej rady za OĽaNO a predseda strany Nova Gábor Grendel. Rozprávala sa s ním Monika Tódová. 
02/02/202341 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Predseda SaS Sulík: Ak vyhráme voľby, budem ašpirovať na premiéra

Každý predseda je alfasamec, inak by nebol predseda. Najväčší problém našej krajiny bol Igor Matovič a my sme ho vyriešili. S predsedom SaS Richardom Sulíkom sa rozprávala Monika Tódová.  
01/02/202339 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Šimečka, Leško: Ako zachrániť demokraciu

Čaká nás deväť mesiacov predvolebnej kampane. Bude Fico ešte posilňovať alebo sa dokážu demokrati zmobilizovať? Ako veľmi je ohrozená demokracia a kto nám bude po predčasných voľbách vládnuť? Denník N bude až do volieb organizovať verejné diskusie, v ktorých budeme s komentátormi a politikmi analyzovať spoločenské udalosti a prebiehajúcu volebnú kampaň. S Mariánom Leškom a Martinom M. Šimečkom sa v bratislavskej Cvernovke rozprávala Monika Tódová.
31/01/20231 hour 23 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Riaditeľ liekovej agentúry: Výpadky liekov už nebudú horšie ako teraz

Riaditeľ Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Peter Potúček hovorí o situácii s výpadkami liekov, o tom, ako ľudia užívajú antibiotiká "preventívne", ale aj o tom, či ho neodradilo prijať funkciu po spore Zuzany Baťovej s Igorom Matovičom. Hovorila s ním Veronika Folentová.
30/01/202330 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Čikovský, Obradovič: Dzurinda už raz bol na smiech

To, že predčasné voľby budú až v septembri, sa môže demokratickým stranám veľmi vypomstiť, hovoria v podcaste V redakcii šéf online Denníka N Konštantín Čikovský a editor a komentátor Filip Obradovič. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová. 
28/01/202343 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Mikuláš Dzurinda: Za kauzy som už zaplatil

Prečo sa nemôžeme spojiť všetci demokrati? Pýta sa bývalý premiér a zakladateľ Modrej koalície Mikuláš Dzurinda a myslí nielen KDH, ale aj SaS a PS. O tom, prečo sa vracia do politiky, ako bude odpovedať na otázky o kauzách z minulosti a s kým chce spolupracovať, sa s ním rozprávala Monika Tódová. 
27/01/202353 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Expolitik Peter Weiss: Ponuka kandidovať na prezidenta zatiaľ neprišla

Bývalý politik, diplomat a veľvyslanec Peter Weiss komentuje špekulácie, že by mohol byť prezidentským kandidátom strany Hlas. Vraví, že takéto rozhodnutie neurobil, nikto ho neoslovil a o podobných úvahách sa dozvedel z tlače. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom porovnáva pád Mečiarovej vlády s Hegerovou, vysvetľuje, čo sa mu nepáči na rétorike Smeru, aj odpovedá na otázku, či by v českých prezidentských voľbách volil Andreja Babiša.
26/01/202351 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Hankovský z Ipsosu: Heger môže mať väčší potenciál ako Dzurinda či Nicholsonová

Riaditeľ prieskumnej agentúry Ipsos Jakub Hankovský hovorí, koľko ľudí a z akého spektra zvažujú voľbu nových vznikajúcich strán. Vysvetľuje, prečo lepšie čísla dosahuje Eduard Heger ako Mikuláš Dzurinda či Lucia Ďuriš Nicholsonová, aj čo môže ochota 20 percent ľudí „zvažovať“ jeho voľbu znamenať pre reálny výsledok. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom sa vracia aj k účasti na referende, upozorňuje na silnejúcu podporu strany Republika či slabé jadro podpory SaS.
25/01/202340 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Herec Ondrík: Po dvoch týždňoch som sa z Bratislavy vrátil k mame s plačom

Seriál Iveta je o Slovensku, nie o Trebišove, hovorí herec Milan Ondrík. V rozhovore rozpráva o svojom vzťahu k východniarom, o svojej viere, ale aj o vnímaní LGBTI+. Hovorila s ním Veronika Folentová.
24/01/202331 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Sociológ Vašečka: Táto krajina je beznádejne zakonšpirovaná

Referendum ukázalo, že Smer môže vyhrať voľby. Táto krajina je konšpiračné peklo, hovorí sociológ Michal Vašečka. Rozprávala sa s ním Monika Tódová.
23/01/20231 hour 18 seconds
Episode Artwork

Javorský, Brunovský: Úradnícka vláda by v tomto nenávistnom parlamente nemala šancu

Jediná šanca je spájanie, ale lídrom projektu nemôže byť Eduard Heger, hovoria zástupca šéfredaktora Denníka N Juraj Javorský a editor a komentátor Denníka E Oliver Brunovský. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.
21/01/202333 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Šipoš z OĽaNO: Neporovnávajte nás so Smerom

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš vysvetľuje, prečo sa podľa neho nedá porovnávať súčasná politická kríza s rokom 2018, keď hnutie žiadalo predčasné voľby. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, že kým rozdelenie Smeru na Ficovu stranu a Hlas riadili oligarchovia, rozdelenie OĽaNO by bolo úprimné. Je presvedčený, že vláda s nedôverou môže vládnuť do septembra, lebo nič zlé nespraví, a vysvetľuje podmienku hnutia o volebnom systéme.
20/01/202341 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Lekár Šóth: Sme tesne pred kolapsom ambulancií, bez poplatkov skrachujeme

Mnohé ambulancie nemajú na to, aby zaplatili energie. Pomoc ministerstva hospodárstva im nepomohla. Šéf Asociácie súkromných poskytovateľov Marián Šóth hovorí, že ambulancie ešte neboli v takej kritickej situácii. Hovorila s ním Veronika Folentová.
19/01/202344 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Podpredseda SaS Gröhling: Matovič už prináša len nenávisť

Dôverujem pani prezidentke, aj podľa toho budeme konať, hovorí podpredseda SaS Branislav Gröhling v podcaste V redakcii. Rozprávala sa s ním Monika Tódová. 
18/01/202333 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Minister Naď: S Igorom sa rozchádzame politicky, nie ľudsky

Nevylučujem ani vznik nového samostatného subjektu, ale nechajte to na nás, hovorí minister obrany a ešte stále člen predsedníctva OĽaNO Jaroslav Naď. Igora Matoviča si váži za množstvo vecí, ktoré urobil, ale ultrakonzervatívne smerovanie hnutia by už nedokázal obhájiť. Rozprávala sa s ním Monika Tódová.  
17/01/202340 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Minister Hirman: S bláznom sa nehádaj, lebo si vás môžu pomýliť

Uznávam, že naša komunikácia mohla byť intenzívnejšia, ale konali sme, tvrdí v rozhovore minister hospodárstva Karel Hirman. Rozprávala sa s ním Monika Tódová. "Áno, nevychytáte každú firmu."
16/01/202355 minutes 2 seconds
Episode Artwork

Pataj, Szalay: Teraz naozaj nie je čas dovolenkovať

Zuzana Čaputová by už mala mať jasnú predstavu, kto bude sedieť v úradníckej vláde, hovoria komentátor Roman Pataj a šéfredaktor Napunku Zoltán Szalay. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová. 
14/01/202336 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Kollár zo Spolu: Dzurinda založenie strany asi preskočí a rovno sa spojíme

Poslanec a predseda Spolu Miroslav Kollár po prvý raz podrobnejšie opisuje plány na nový stredopravý subjekt. Prezrádza, že ľudia okolo Mikuláša Dzurindu prídu do strany Spolu, ktorá sa zrejme premenuje. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom hovorí, že Dzurinda nakoniec nemusí byť len v úzadí, no otvorení sú aj spojeniu s Eduardom Hegerom či ďalšími politikmi. "Ak by to skončilo tromi štyri a pol percentnými projektami, tak nás ľudia legitímne nahádžu do Dunaja," povedal.
13/01/202336 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Vydavateľ Fulmek: Keď mame vypli ruskú televíziu, prestala veriť Putinovi

Denník Sme má 30 rokov a riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek hovorí, že noviny nie sú klasický biznis. Nielen o novinách, ale aj o vojne na Ukrajine, LGBTI+ ľuďoch a slovenskej politike sa s ním rozprávala Monika Tódová. 
12/01/202354 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Iveta Radičová: Obed s expremiérmi by mi nechutil

Pozrite sa ako po sebe štekáme, hovorí v podcaste V redakcii bývalá premiérka a sociologička Iveta Radičová. Aj o 30. výročí vzniku Slovenskej republiky sa s ňou rozprávala Monika Tódová. 
11/01/202342 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Publicista Kosatík: Otcom vlasti nebol Mečiar, ale Klaus

Český spisovateľ Pavel Kosatík je autorom knihy Slovenské století o dejinách Slovenska v 20. storočí. Nedávno mu vyšla aj kniha "30 rokov po" o vývoji v našej krajine od roku 1993. V rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom vysvetľuje, prečo bolo rozdelenie Československa v prvom rade českým rozhodnutím, či mohol byť spoločný štát zachovaný, aj kto by - hypoteticky - mohol byť dnes československým prezidentom.
10/01/202337 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Pediatrička Prokopová: Za 20 rokov si nepamätám takú epidémiu

Hlavná odborníčka pre pediatriu Elena Prokopová hovorí, kedy by mali deti nosiť rúška v škole, ako sa chrániť pred nákazou, ale aj tom, či sa zníži dostupnosť starostlivosti pediatrov.
09/01/202330 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Marián Leško: Matovič vplával do fašistických vôd

Generálny prokurátor Maroš Žilinka bude podľa Mariána Leška na 95 percent kandidátom Smeru na prezidenta. S politickým analytikom sa rozprávala Monika Tódová.
07/01/202344 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Exminister Korčok: Nemôžem ísť do politiky len preto, že ma tam vidia iní

Bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok nedal médiám rozhovor odkedy odmietol ponuku na post volebného lídra SaS. S odstupom niekoľkých mesiacov reportérovi Dušanovi Mikušovičovi vysvetľuje, prečo sa mu nechce ísť do politiky, ako vníma pád vlády, prečo je za predčasné voľby, aj čo očakáva od Fica či Hlasu, ak by sa po nich dostali k moci. Vracia sa aj k časom, keď pôsobil ako hovorca rezortu zahraničia za vlády Vladimíra Mečiara.
05/01/202353 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Analytik Mišík o reforme nemocníc: Na politický tlak sa neteším

Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz na ministerstve zdravotníctva Matej Mišík hovorí o rozdelení nemocníc do piatich úrovní, ale aj o tom, či sa obáva odchodov zdravotníkov z nemocníc, ktoré sú v najnižšej kategórii. Hovorila s ním Veronika Folentová.
04/01/202333 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Fila: Bol to ťažký rok pre všetkých, nám ho pomohli prežiť naši predplatitelia

03/01/202333 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Mikušovič, Prušová, Benedikovičová: Náš novinársky rok

Čo sa deje na súdoch a v parlamente, aké boli najzaujímavejšie momenty ich roka, kto sú osobnosti, ktoré ich zaujali? Reportéri Denníka N Mária Benedikovičová, Veronika Prušová a Dušan Mikušovič rozprávajú o svojom novinárskom roku. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.
02/01/202350 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Šimečka, Kostolný, Čikovský hodnotia rok 2022: Už musíme žiť inak

Igor Matovič nám nedal vydýchnuť. Martin M. Šimečka, Matúš Kostolný a Konštantin Čikovský hodnotia rok 2022. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová. 
31/12/202256 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Predpovede Denníka N: Budú predčasné voľby a vyhrá ich Hlas

Zástupca šéfredaktora Denníka N Marek Chorvatovič a editor a komentátor Filip Obradovič predpovedajú predčasné voľby, aj to, že Zuzana Čaputová ohlási prezidentskú kandidatúru. Daniel Lipšic zostane špeciálnym prokurátorom a Eduard Heger nebude lídrom OĽaNO. Ani minulý rok sme všetko neodhadli správne. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová. 
30/12/202239 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Folentová, Kern, Šnídl: Rekapitulácia vnútropolitického diania v roku 2022

S reportérmi Denníka N sa rozprával Braňo Bezák.
29/12/202254 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Vasilko, Tóda: Neuveriteľná výdrž Ukrajincov

O zahraničných udalostiach roka 2022 sa s reportérmi Denníka N Mirkom Tódom a Tomášom Vasilkom rozprával Branislav Bezák.
28/12/202245 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Rehák, Močková, Bálik, Garaj: Bol to kultúrny rok

Aký bol rok 2022 v kultúre. V podcaste V redakcii sa o tom rozprávali redaktori kultúrneho oddelenia Denníka N Oliver Rehák, Patrik Garaj, Peter Bálik a Jana Močková.
27/12/202246 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Salezián Jacko: Problém je egoizmus v nás

O Vianociach a láske k blížnemu sa s vikárom provinciála slovenských Saleziánov rozprávala Monika Tódová. 
23/12/202232 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Richard Sulík: Nová 76 už nie je na stole, voľby by mohli byť v septembri

Predseda SaS opisuje, ako prebiehala nedemisia Igora Matoviča, ako nakoniec stiahol ponuku na zostavenie novej vlády s podporou SaS aj to, že sa premiér Eduard Heger podľa neho postupne emancipuje.
22/12/202232 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Šéfkuchár Kordoš: Predaj živých kaprov na ulici je prežitok

Kapra kupujte v overenom rybárstve, morku naložte do soľného roztoku a ak ste vegáni, urobte si kapustnicu s tempehom a majonézu z nálevu z cíceru, radí v predvianočnom vydaní podcastu V redakcii šéfkuchár Michal Kordoš. Zhováral sa s ním reportér Dušan Mikušovič.
21/12/202236 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Minister Káčer: Premiérovi som povedal, že so mnou môže počítať

Nová 76-ka má podľa ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera šancu. Premiér Eduard Heger mu v utorok telefonoval a pýtal sa, či s ním môže rátať. Návrat Roberta Fica by Slovensko vrátil do čiernej diery. S Rastislavom Káčerom sa rozprávala Monika Tódová. 
20/12/202237 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Poradca prezidentky Giba: Ústava nie je recept na čokoládovú tortu

Ústava predpokladá nejakú úroveň jednania, nie na všetko potrebujeme lehoty, hovorí o situácii, v ktorej sa nachádzame, vedúci katedry ústavného práva na právnickej fakulte Univerzity Komenského a poradca prezidentky pre oblasť práva a spravodlivosti Marián Giba. Situácia, v ktorej sme, je podľa neho netypická, pretože ak niekto vysloví vláde nedôveru, logicky sa očakáva, že chce predčasné voľby. Rozprávala sa s ním Monika Tódová
19/12/202237 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Pataj, Gális: Bol to veľmi škaredý pohľad

Poučme sa a voľme iných politikov, hovoria po páde vlády komentátori Denníka N Roman Pataj a Tomáš Gális. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová. 
17/12/202231 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Minister v demisii Budaj: S OĽaNO sa rozchádzame, Heger a Matovič to vedia

Končiaci minister životného prostredia Ján Budaj v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom opisuje udalosti pred pádom vlády. Igorovi Matovičovi priznáva, že priniesol šancu na budovanie právneho štátu, no dodáva, že ju svojimi zlými rozhodnutiami aj zobral. Budaj avizuje, že občiansko-demokratická platforma budúci týždeň opustí klub OĽaNO, premiérovi a predsedovi hnutia to oznámili už pred dvomi týždňami.
16/12/202227 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Magda Vášároyvá: Chlapi úspešné ženy nezvládajú

Pamätáte si na nejakého muža vo vysokej funkcii, že by útočili na jeho deti? Nie. Ženy sú vystavené väčším útokom hovorí bývalá politička a diplomatka Magda Vášároyvá. Rozprávala sa s ňou Monika Tódová.
15/12/202234 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Kompaníková, Ježíková, Moško: V reakcii na záplavu dezinformácií rastie záujem o knihy o kritickom myslení

Vojna na Ukrajine aj inflácia sa odrazili aj v knižnom biznise. V knižnom vydavateľstve Dennika N v roku 2022 napriek tomu narástol počet vydaných titulov. O tých najúspešnejších aj o tých neprávom prehliadaných sa s ľuďmi s vydavateľstva Denníka N rozprával Braňo Bezák.
14/12/202235 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Šimečka, Kostolný: Preboha, odvolajte Matoviča a ideme ďalej

Parlament posunul hlasovanie o možnom páde vlády na štvrtok popoludní. O tom, čo sa stalo a aké sú ďalšie scenáre sa so šéfredaktorom Denníka N Matúšom Kostolným a komentátorom Martinom M. Šimečkom rozprávala Monika Tódová.
13/12/202241 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Nezaradený poslanec Čepček: Vláda asi nepadne

Martin Čepček je nezaradený poslanec parlamentu, zvolený na kandidátke OĽaNO. Z klubu hnutia ho v lete 2021 vylúčili pre časté hlasovania s opozíciou, dnes ale môže byť jeho hlas pre vládu kľúčový. Čepček v rozhovore s reportérom Dušanom Mikušovičom vysvetľuje, prečo žiada od OĽaNO ospravedlnenie, čím podmieňuje podporu rozpočtu, či je už rozhodnutý podporiť odvolanie Hegerovej vlády, ale aj či by na jeho názore mohol niečo zmeniť zákon o zákaze nedeľného predaja či sprísnenie interrupcií.  
12/12/202246 minutes 55 seconds
Episode Artwork

Javorský, Kováč: Pravdepodobnosť, že sa vláda zosype, je vysoká

So zástupcom šéfredaktora Denníka N Jurajom Javorským a šéfeditorom Denníka E Jánom Kováčom sa rozprávala Monika Tódová.
10/12/202241 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Riaditeľ nemocnice Mayer: Stabilizačný príspevok prijali sestry negatívne

Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Bratislave Alexander Mayer v rozhovore hovorí, že nevie, ako bude o pol roka, keď bude fungovať nemocnica Penty Bory, vyzerať najväčšia štátna nemocnica. Už dnes majú niektoré oddelenia menej personálu, ako by mali mať. Hovorila s ním Veronika Folentová.
09/12/202243 minutes
Episode Artwork

Špeciálny prokurátor Lipšic: SIS chráni svojich ľudí

Sám seba sa pýtam, či spoločnosť naozaj ešte chce očistu, ktorá sa týka každého, hovorí v rozhovore špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Rozprávala sa s ním Monika Tódová.
08/12/202242 minutes 26 seconds