Winamp Logo
Trafika Cover
Trafika Profile

Trafika

Czech, Comedy, 1 season, 45 episodes, 23 hours, 27 minutes
About
Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na Rádiu Expres FM, Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.
Episode Artwork

Trafika & Za humny: Viktore, není to tebou, je to mnou. Láska k Orbánovi vyhasla.

Nestíháte číst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Co je pravda a co blud, to v mediálním kvízu Konstantina Sulimenka hádaly Barbora Chaloupková a Hana Martínková z podcastu Za humny.S expertkami na mezinárodní dění jsme samozřejmě nemohli vynechat téma ruské agrese na Ukrajinu, která pokračuje již druhým měsícem. Evropští politici se v návalu solidarity s Kyjevem začali předhánět, kdo dřív nabídne Ukrajině plné členství v EU. Jak ale upozorňuje Hana Martínková, bude to trochu komplikovanější.„My teď ani nevíme, které Ukrajině bychom to členství přislíbili – Ukrajině s Krymem, nebo bez Krymu? S Donbasem, nebo bez Donbasu? Nejpravděpodobnější varianta je, že se Ukrajina stane kandidátskou zemí, budeme tam moct posílat obrovské balíky peněz, ale zůstane zachovaná hranice,“ říká Martínková.Znamená to tedy, že je boj Ukrajiny, jehož cílem je i vstup do EU, vlastně zbytečný a Evropa se po válce vrátí jen k dalším slibům? Ne tak úplně, říkají hostky podcastu.„Nepodceňovala bych to. Ten způsob, jakým se Ukrajina vryla do kolektivního vědomí Evropy, to se nestalo nikdy s žádnou jinou zemí. Způsob, jakým prezident Zelenský emočně apeluje, podle mě funguje na politiky i na veřejnost. Narážíme sice na to, že Evropská unie nemá v DNA dělat věci rychle, ale dlouhodobá změna bude pro Ukrajinu velká,“ komentuje Chaloupková. Dokázaly se odbornice na mezinárodní dění zorientovat ve světě ne vždy pravdivých zpráv? Vše se podcastu Trafika. Mimochodem, v dubnu si Trafika dává pauzu, ale už na začátku května vám nabídneme novou a vylepšenou verzi našeho podcastu. Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu Trafika ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
4/3/202232 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Trafika s Miss Petty a Just Karen: Na zájmenech nezáleží a i kocour může být hrdina

Nestíháte číst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Co je pravda a co blud dnes ve zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka hádali drag queen umělci David Daniel alias Miss Petty a Karel Vladika alias Just Karen.V Trafice se snažíme dávat prostor i zprávám a tématům, které mainstreamová média často přehlížejí. A podobně je na tom i subkultura drag queens, ve které se pohybují hosté dnešního dílu. Když jsem se na úvod ptal, co je to vlastně drag queen, Miss Petty mi to vysvětlil na příkladu: „V Česku máme travesty, to je taková old school verze dragu. Neliší se to moc, ale drag se nesnaží dělat impersonaci zpěvaček. Drag je volnější, můžeš si dělat, co chceš.“Miss Petty i Just Karen, respektive David a Karel, sami sebe označují jako queer osoby. A i přestože jsou jejich drag identity hlavně performerstvím, je to i součást jich samých. „Je to taková platforma, role, ale jsem to pořád já. Takže si z toho snažím vzít to nejlepší, můžu být sebevědomější kráva a víc si dovolit. A taky jsem i díky dragu dospěl k tomu, že mi čím dál míň záleží na zájmenech – ani ona, ani on mi nezní úplně dobře ani špatně,“ popisuje Just Karen. „Spousta queer lidí může být v tom bodě, ve kterém jsem byl i já, kdy si člověk myslí, že rod je něco strašně důležitého a podstatného. A není,“ dodává Miss Petty.Jako každý týden jsme ale hlavně probírali zprávy a došlo i na nečekaně milý příběh z Ukrajiny. Virální instagramový kocour Stepan se se svými majiteli dostal v bezpečí z ostřelovaného Charkova a Světová asociace influencerů a blogerů jim dokonce pomohla zařídit odvoz do Francie. „Ta kočka je opravdu krásná,“ kýve Miss Petty, „taková zajímavost – ona ji nasdílela Britney Spears na svůj instagram a pak jsem koukal, že týden na to o ní přišla točit reportáž ukrajinská televize. A tak se z kočky stal ukrajinský národní hrdina.“A co dalšího uslyšíte? Třeba který kandidát na českého prezidenta je „docela hot sexy děda“. Řešili jsme i lásku ruských médií k Václavu Klausovi, a kromě kočičího hrdiny došlo i na jiné dramatické zvířecí příběhy - třeba na racky, kteří se ocitají pod palbou i v klidných italských Benátkách.Která z českých drag queens dokázala lépe rozlišit pravdu od výmyslů? Vše se dozvíte v aktuální epizodě Trafiky!  Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu Trafika ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
3/27/202234 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Trafika s MenT a Štěkánkou: Ruská válka nadzvedla i znuděné youtubery

Nestíháte číst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Co je pravda a co blud, dnes ve zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka hádali influenceři MenT a Štěkánka.Jak a jestli vůbec mluvit s dětmi o válce? Opatrně a citlivě, ale jednoznačně ano, prohlašuje Štěpánka Cimlová, která se na TikToku pod přezdívkou Štěkánka the Učitelka věnuje i popularizaci vzdělávacích témat. V Trafice poradila, jak k tomu mohou přistoupit třeba i rodiče.„Když se dítě samo zeptá, tak je zralé na odpověď,“ říká Cimlová. „Je samozřejmě potřeba přizpůsobit odpověď věku. A hlavně zjišťovat, jestli děti chápou, co jim říkáte. Protože jakmile dojde k nepochopení, riskujeme, že dítě zapojí svou fantazii. Což je v takových případech něco, co zapojovat nechcete.“ Svou roli samozřejmě hraje i věk a rodiče by podle ní neměli zapomínat na fakt, že starší děti často hledají informace na internetu.Mohou tam třeba zjistit, že i tradičně apolitičtí influenceři se začali vyjadřovat k dění na Ukrajině. Jeden z nejpopulárnějších českých youtuberů MenT to v Trafice rozebral dopodrobna. Sám se jinak věnuje hlavně natáčení odlehčených zábavných videí, ale k Putinově agresi už se vyjádřit musel. „Tohle bylo poprvé, co jsem pocítil potřebu se vyjádřit. Uvědomil jsem si, že tady existují čeští influenceři, kteří se netají tím, že podporují ruskou agresi, zabíjení civilistů a všechna zvěrstva, která Putin na Ukrajině páchá. Možná trochu v afektu jsem nazval takové lidi odpad, ale stojím si za tím. Tohle už přešlo politiku, to není normální situace,“ vyslovuje se MenT.Zvítězil při rozpoznávání pravdy od lži slavný youtuber, nebo tiktoková učitelka? Nebo oba podlehli přívalu propagandy? Poslechněte si celý díl Trafiky. Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu Trafika ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
3/20/202234 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Trafika s Klímou a Dolejším: Když začnou padat obří pavouci, přichází Janečkova chvíle na hraně

Nestíháte číst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Co je pravda a co blud, to dnes ve zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka hádali novináři Josef Klíma a Václav Dolejší.Ruská agrese na Ukrajině byla i tento týden tématem číslo jedna. Rusko ohlásilo nový seznam nepřátelských států, kde jsme samozřejmě i my. Další a další západní firmy, naposledy třeba McDonald's nebo Starbucks, pozastavují své působení na ruském trhu. A k celé věci se vyjádřil také Karel Janeček, který pochválil Volodymyra Zelenského s tím, že chápe, jak se ukrajinský prezident cítí, protože i on zažil mnoho situací na hraně, třeba seskok padákem. A příběhy, které jsou stejně jako Janečkův velmi srovnatelné se situací Zelenského, nabídli i naši hosté.„Po revoluci jsme byli s kamarádem v Barmě, kam jsme měli jenom týdenní vízum,“ líčí Josef Klíma, „poslední den jsme museli stihnout vlak na letiště. A když jsme k vlaku přišli, bylo v něm tisíc lidí a další tisíc se do něj chtěl dostat. A tam jsem si řekl, tohle je konec, z barmského kriminálu se už nedostaneme,“ popisuje.Také Václav Dolejší má svoje Janečkovské situace. „Každý den o půlnoci vstanu, obleču si bundu a tepláky a vyrazím s kočárkem. A hodinu jezdím s kočárkem, abych to své mimino uspal. To je teď můj život na hraně,“ vypráví.I když téma Ukrajiny mediálnímu prostoru úplně dominuje, ve světě se dějí i jiné věci. Třeba v USA se chystají na invazi japonských pavouků. Miliony žlutočerných nájezdníků velkých jako dětská ruka mají od května padat z nebe po celém východním pobřeží Spojených států.„Asi by mi nebylo příjemné, kdyby mi za límec jen tak začali padat pavouci. Ale jak se tam z Japonska dostanou?“ ptá se Klíma. A Dolejší jen krčí rameny: „Když u nás mohli padat američtí brouci a žrát nám brambory, proč by v Americe nemohli padat japonští pavouci?“Jako obvykle toho Trafika nabídne mnohem víc. Povídali jsme si třeba o ukrajinské poštovní známce, která vzniká jako reakce na asi nejslavnější moment ruské invaze. Vysvětlíme, proč se na Srí Lance konal státní pohřeb slona. A v novinkách z alternativní scény se podíváme na to, kdo podle hlavy ruské pravoslavné církve stojí doopravdy za ruskou agresí. Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu Trafika ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
3/13/202228 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Trafika se Slížkem a Junou: Ve stínu války se ukrývají i špatné zprávy o klimatu

Nestíháte číst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Co je pravda a co blud, dnes ve zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka hádali novináři David Slížek a Petr Juna.Válka na Ukrajině se nevede jenom na zemi a ve vzduchu, ale také v kyberprostoru. Své strany si tak zvolily i různé hackerské skupiny. Nejznámějším příkladem je oficiální vstup Anonymous do války proti Rusku. Ale pomáhají doopravdy Anonymous Ukrajině, nebo je to jen ukazování svalů a povedené PR?„Můžeme vlastně usuzovat vlastně jen z toho, co říkají oni,“ vysvětluje technologický novinář a šéfredaktor webu Lupa.cz David Slížek. „Na jednu stranu víme, že některé ruské servery byly zahlceny. Na druhou stranu Anonymous také říkají, že pronikli do tajných dokumentů, dokonce něco už zveřejnili. Ale nevím, jestli to dokázal už někdo ověřit. Byl bych v hodnocení opatrný.”A s opatrným hodnocením souhlasí i Petr Juna. „Anonymous je obrovská skupina velice schopných lidí, kteří mají velké možnosti, jak škodit. Je to trochu zrádné. Když škodí někomu, s kým nesouhlasíme, přijde nám to super. Míň super nám to bude připadat, až možná někdy v budoucnosti budou škodit nám,“ říká datový novinář Seznam Zpráv.V uplynulém týdnu byly ve stínu současné války také zveřejněny závěry Mezivládního panelu pro klimatickou změnu. Ta mimo jiné varuje, že extrémnímu horku je teď vystavena už třetina světové populace a do roku 2100 to bude až 75 %. S vlnami horka bojuje třeba Kalifornie. Místní zákonodárci chtějí pro zvýšení povědomí o obrovských rizicích spojených s horkem každé vlně přiřadit jméno, stejně jako se pojmenovávají třeba hurikány.„Mohli by jim dávat třeba zvířecí jména. Vlna veder Fík. Ne, to by asi bylo kontraproduktivní a nikdo by se toho nebál,“ krčí rameny Slížek. „Ale zase lidi mají rádi štěňata, takže by si rozklikli zprávu o roztomilém štěněti, co si pořídila třeba kalifornská policie, a díky tomu by začali řešit klima,“ spekuluje Juna.Vyznal se v přílivu zpráv lépe šéfredaktor technologického webu, nebo díky datovému novináři zvítězily domácí barvy Seznam Zpráv? A nebo se nechali oba zmást fake news? To zjistíte v podcastu Trafika. Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu Trafika ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
3/6/202233 minutes, 1 second
Episode Artwork

Trafika s Berkym a Patočkovou: Spadl vám na psí boudu meteorit? Můžete na tom zbohatnout

Nestíháte číst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Co je pravda a co blud dnes ve zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka hádali publicistka Jana Patočková a módní návrhář Pavel Berky.Hlavním a neveselým tématem minulého týdne byl vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Zvlášť agrese proti celému území Ukrajiny v noci ze středy na čtvrtek způsobila mnohým z nás probuzení, na které dlouho nezapomeneme.„I když si všichni mysleli, že byl čas to zastavit, tak teď už není. Je to šílené. Nevím, co na to jako laik můžu říct a vůbec co nás čeká. Ale myslím, že asi nikdo neví, co teď Rusko udělá,“ komentuje Pavel Berky, který jen velmi těžce skládal slova.„Bylo to děsivé probuzení,“ souhlasí Jana Patočková, „ale přijde mi to zvláštní – jako by lidi nevnímali všechny možné konflikty, které se dnes a denně dějí, v Gruzii, Náhorním Karabachu, v Africe. Těch konfliktů je strašně moc, akorát válka na Ukrajině a to, co se tam děje, je pro nás bezprecedentní a je to hrozně blízko.“V dnešní Trafice došlo i na veselejší témata. Aukční síň Christie's bude dražit psí boudu a odhadovaná cena je nějakých 150 až 220 tisíc liber. A to pouze proto, že na ni spadl meteorit. Vtipné je, že cena objektů, na které meteorit dopadl, je vyšší než cena samotných meteoritů. Třeba auto zasažené malým kamínkem z vesmíru se v USA před několika lety prodalo za 230 tisíc dolarů.„To není fér vůči meteoritům,“ vrtí hlavou Patočková. „Já bych chtěla radši vesmírný kámen než vrak. A je mi jedno, že je malý, lidi si kupují různé kameny. Ale musel by k tomu být nějaký příběh, že ten kámen léčí a vibruje v nějaké frekvenci,“ dodává.Vyznal se lépe ve zprávách z uplynulého týdne lépe kuchař Berky, nebo food blogerka Patočková? Nebo jsme je jen oba nakrmili fake news?  To zjistíte v podcastu Trafika. Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu Trafika ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
2/27/202231 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Trafika s Hejlíkem a Stuchlým: Žluna, nebo dlask? Národní pták zvedá tlak víc než pandemický zákon

Nestíháte číst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Co je pravda a co blud dnes ve zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka hádali foodie a herec Lukáš Hejlík a filmový kritik Aleš Stuchlý.Iniciativa Chcípl PES před několika dny zveřejnila trvalé adresy desítek poslanců. Později to sice označila za chybu, ale zároveň si místopředseda tohoto hnutí Jiří Janeček neodpustil komentář, že za zveřejnění adres může někdo úplně jiný než Chcípl PES.Lukáš Hejlík z nabízených možností v kvízu tipoval, že za to podle Janečka může Facebook: „Řekněte mi, za co dnes nemůže Facebook. Mohli bychom tomu říkat Poslanci Analytica,“ glosuje gastronomický publicista s poukazem na známou kauzu zneužití dat uživatelů Facebooku.Aleš Stuchlý zase tipoval asistentku sekretářky. „Ty asistentky a sekretářky jsou vždycky nejsnazší oběti. Nelíbí se mi to, vyloženě tuhle variantu hejtuju a jestli to tak bude, tak budu zklamán. Ale myslím, že to tak bude,“ komentuje svůj výběr, aby se vzápětí dozvěděl, že za to podle Chcípl pes tentokrát nemohla ani asistentka, ani sekretářka, ale Petr Fiala. „No jo, premiér může vlastně za všechno,“ kýve Stuchlý.Pokud ale existuje něco, co skutečně hýbe českou politikou, je to volba národního ptáka. Podle plánu Alexandra Vondry by se měl nyní začít zpracovávat předvýběr deseti ptáků, ze kterých si nakonec v anketě vybereme. Ale Hejlík se Stuchlým už mají o svých favoritech jasno.„Za mě je favoritem dlask. Jednak je to krásné slovo, ale taky vypadá pěkně. Možná ještě datel jako ten lékař – já jako hypochondr mám rád lékaře a vyhledávám často jejich pomoc. Většinou to tedy k ničemu není, protože mně nic není,“ vyjmenovává možnosti Stuchlý.Naproti tomu Hejlík míří jiným směrem. „Mně se líbí žluna. Nebo žluva. Podle toho, co byl ten hororový pták v Broučcích, kterého pak Hitchcock okopíroval od Karafiáta,“ vysvětluje.Ale zpráv v Trafice nabídneme i tentokrát mnohem víc. Aleš Stuchlý prozradí, jaké zvíře chce začlenit do svého arzenálu česká armáda. Lukáš Hejlík se podělí o historku, kolik vody vypije velbloud a jestli zvládne i alkohol. A čeká vás i dezinformační okénko o tom, proč má podle konspirátorů Česko tak blízko Izraeli – v hlavních rolích kupec Sámo a Praotec Čech.Povedlo se Aleši Stuchlému uhrát nejhorší výsledek v dějinách Trafiky, jak si to přál? Nebo omylem všechno uhodl správně a porazil tak Lukáše Hejlíka na celé čáře?To zjistíte v podcastu Trafika. Příští neděli se opět vrátíme s novými hosty, abychom kličkovali mezi realitou a fikcí. Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu Trafika ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
2/20/202233 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Trafika s Vackovou a Hovakimyanem: Místo olympiády je lepší koupat kapybary

Nestíháte číst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Co je pravda a co blud, to ve zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka tipovali lékařka Kateřina Vacková a stand-up komik Tigran Hovakimyan.Začala olympiáda. Čeští sportovci zaznamenali několik úspěchů dokonce již před pátečním slavnostním zahájením, hlavně v curlingu a ženském hokeji. A Češi se tak samozřejmě opět stávají horlivými fanoušky i odborníky na vše, co se týká zimních sportů.Tigran Hovakimyan ale nadšení moc nesdílí. „Já jsem sledoval olympiádu naposledy v roce 2004. A když už, mám blíž k letní, protože tam má aspoň Arménie nějaké reprezentanty,“ směje se česko-arménský stand-up komik.V aktuální Trafice jsme se podívali na to, v jakých v Česku nepříliš známých sportech máme olympijské zastoupení. Třeba na ženské skoky na lyžích. „To by mi děda dal, že nevím, jestli Češky skáčou na lyžích. Ne, já myslím, že neskáčou,“ tipuje lékařka Kateřina Vacková.„Tak to pak ale nejsou Češky, jestli neskáčou,“ podotýká Hovakimyan.Také v byznysu se toho tento týden událo hodně. V Trafice nás zaujal propad akcií společnosti Meta (dříve Facebook) způsobený především historicky prvním snížením počtu denních uživatelů Facebooku, a to z 1,930 miliardy na 1,929. Hlavní otázkou samozřejmě je, kam uživatelé Facebooku přecházejí. „Jestli ono to snížení Facebooku nakonec není způsobené covidem,“ spekuluje Vacková. Tak jako tak poklesem akcií klesla hodnota společnosti Meta o přibližně 200 miliard dolarů.V Česku i ve světě se toho samozřejmě dělo mnohem víc. Probrali jsme třeba nádherné mistrovství Japonska v koupání kapybar. Podívali jsme se také do Rakouska, kde celá země sledovala příběh jednoho nepravděpodobného uprchlíka jménem Fluffy. A Kateřina Vacková pečlivě zanalyzovala, co řekl a neřekl Kim Čong-un o konci světa v novém propagandistickém filmu.Vyhrály v kvízu o událostech minulého týdne znalosti Tigrana Hovakimyana, nebo odhady Kateřiny Vackové? Nebo se oba nechali nachytat fake news? To zjistíte v Trafika. Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu Trafika ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
2/6/202238 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Trafika s Machettou a Co je Zoe: Dopadne Ukrajina jako Čestmír Mázl?

Nestíháte číst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Co je pravda a co blud dnes ve zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka hádali influenceři Karolína Meixnerová (Co je Zoe) a Jonáš Čumrik, známý jako Johny Machette.Situace na Ukrajině zůstává najpatá a i přes uklidňování vládních představitelů se Ukrajina připravuje na potenciální ruskou invazi. Evropské země zatím připravují dodávky zbraní a munice ukrajinským partnerům. Tedy kromě Němců, kteří se rozhodli darovat pacifičtější výstroj – přilby. Čemuž naši dnešní hosté odmítali uvěřit.„Jako že jim řekli vezměte si ty helmy, až na vás budou padat bomby? To mi přijde jako moc černý humor i na Němce,“ glosuje Meixnerová, která tipovala, že Německo přispělo spíše proviantem.V Trafice jsme ale rozebrali téma německého přístupu k ukrajinské otázce i z vážnějších úhlů.A nezůstali jsme jen u toho. V médiích se tento týden řešilo hned několikrát z různých úhlů využívání knih ve výuce. Škola v Tennessee totiž zakázala používat ve výuce Pulitzerem oceněný komiks Maus o holokaustu, protože v něm padají sprostá slova. Podle nové akademické studie z Británie je zase nevhodné ve školách číst Chlapce v pruhovaném pyžamu, román o fiktivním přátelství židovského chlapce se synem velitele nacistického tábora.Důvody se rozcházejí, téma zůstává stejné: mají se stahovat knihy zobrazující historické události z osnov?„Jediný důvod, proč by se nějaká taková kniha měla zakázat, je podněcování k nenávisti,“ říká jasně Meixnerová, která se na sociálních sítích pod účtem Co je Zoe snaží mladším generacím přiblížit spisovatele z dob českého národního obrození.„Obecně si nemyslím, že by se mělo něco vylučovat,“ hodnotí Čumrik, „spíš na základě kontextu dovysvětlovat mladým žákům tehdejší svět, aby pochopili, proč dílo vzniklo a třeba i proč dnes nemá mít takovou pozornost.“„Já se s tím, jak učitelé přistupují k výuce, setkávám každý den,“ dodává Meixnerová, „píší mi sledující ale nám paní učitelka říkala, že Božena Němcová byla běhna. Někteří vyučující mají tendence používat tyhle stereotypy, protože je to jednoduché. Lepší by bylo, kdyby vyučující řekl ano, Božena Němcová spala s více muži, ale protože tohle, tohle a tohle,“ vysvětluje potřebu kontextualizace historických faktů.Trafika nemohla také vynechat nejdůležitější mediální událost posledních dní - konec Čestmíra Mázla v seriálu Ordinace v růžové zahradě. Po 17 letech se ho scénáristé rozhodli odepsat a připravili si pro něj dramatickou smrt v Mexiku. Proč do jižní Ameriky tento zkušený lékař ale vůbec jel? „Tady bych prosím chtěl využít přítele na telefonu – volám babičce,“ glosuje Čumrik. Velmi nabitá Trafika ani dnes nepřišla o bizarní zprávy, jejichž pravost měli hosté posoudit. I vy si tak můžete zkusit odhadnout, jestli jsou pravdivé zprávy o ukrajinském poslanci píchajícím špendlíky do voodoo panenky Vladimira Putina nebo o luxusním pražském koši na tříděný odpad.Vyhrály v kvízu o událostech minulého týdne ledové analytické schopnosti Jonáše Čumrika, nebo zvítězila intuice Karolíny Meixnerové? Nebo se oba nechali nachytat fake news? To zjistíte v plné verzi podcastu Trafika.  Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu Trafika ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
1/30/202238 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Trafika s Do Thu Trang a Filipem Zajíčkem: Novináři hrají Candy Crush, Rusko se chystá na Call of Duty

Nestíháte číst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Co je pravda a co blud, to dnes ve zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka hádali autorka blogu asijatka.cz Do Thu Trang a novinář Filip Zajíček.Situace na ukrajinsko-ruských hranicích se vyostřuje každým dnem. Americký prezident Biden už mluví o tom, že invaze ruských vojáků na Ukrajinu je pravděpodobná.NATO se mezitím nedokáže shodnout na jednotném postupu: zatímco Británie, Francie a pobaltské země posílají na Ukrajinu zbraně, Německo chce situaci řešit jinak, dokonce prý chtělo dodávky britských zbraní blokovat. A Rusko zatím k hranicím posílá další a další vojáky.„Mně je smutno z toho, jaká se vůči Ukrajině dělají velkohubá gesta. Ale pak za tím není reálná podpora, ať už ekonomická, nebo silová. To mi přijde jako hlavní problém,“ reaguje na postup NATO Filip Zajíček.A vůči nejednotnému postoji aliance je skeptická i Do Thu Trang. „Nevím, jestli si z hlediska našich historických zkušeností můžeme připustit, že existuje možnost s Ruskem na diplomatické úrovni vyjednávat. Nedokážu si představit, jaké to je žít v neustálém strachu, že tě tvůj soused může napadnout,“ dodává autorka blogu asijatka.cz.Jednou z velkých byznysových událostí minulého týdne byla akvizice herní společnosti Activision Blizzard Microsoftem za rekordních v přepočtu 1,5 bilionu korun. Pozoruhodné ale je, že velká česká média, třeba Česká televize nebo Nova, tuto zprávu ignorovala, i když jindy referují i o mnohem menších obchodech.„Média určitě videoherní průmysl ignorují. Přitom spousta lidí teď vlastní akcie videoherních společností, točí se tam spousta peněz, spousta sponzorů i nových technologií. A to ještě půjdou e-sporty extrémně nahoru,“ předpovídá Do Thu Trang.„Myslím, že klasická média jsou jako tanker: trvá dlouho než se změní jejich směr. Sice se objevují jednotliví novináři, kteří zprávy jako tuto popisují, ale ještě jich není dost,“ dodává Zajíček, sám editor Deníku N.Kromě ruských tanků a spících novinářů došlo i na oblíbené bizarní zprávy z celého světa. Dozvíte se tak, jaké zvíře si podle Hamásu vycvičil Izrael k bojovým a špionážním účelům, nebo proč je podle nové studie pro soukromý život výhodné mít nasazenou roušku. A zaujalo nás fantastické doporučení hygieniků, co mají školy dělat, když budou všichni učitelé v karanténě nebo izolaci.Vyhrála v kvízu o událostech minulého týdne kreativní analýza blogerky a Novinářské křepelky Do Thu Trang, nebo znalosti novináře Filipa Zajíčka? A nebo se oba nechali nachytat fake news?To zjistíte v plné verzi podcastu Trafika. Příští neděli se opět vrátíme s novými hosty, abychom kličkovali mezi realitou a fikcí. Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu Trafika ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
1/23/202235 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Trafika s Honzejkem a Vlasákovou: Když má norský tučňák vyšší rating než Farského unverzita

Nestíháte číst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Co je pravda a co blud, ve zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka hádali spisovatelka Klára Vlasáková a komentátor Petr Honzejk.Uplynulé dny byly extrémně nabité událostmi. Vláda Petra Fialy po 23 hodinách jednání získala důvěru Sněmovny, rozhořela se kauza kolem odměňování kurýrů společnosti Rohlík, začala platit nová opatření a pořádaly se další protesty. A po sedmi letech také definitivně skončil jeden z nejtrapnějších soudních sporů v dějinách země: boj o neexistující Peroutkův článek, který prezidenta usvědčil z lhaní. Jenže Hrad se rozhodl mít poslední slovo a v tiskovém prohlášení se pokusil matematicky dokázat, že prezident vlastně vyhrál 3:1.„Takhle se dá dezinterpretovat úplně všechno, Hrad ve skutečnosti nevyhrál 3:1,“ komentuje troufalost Kanceláře prezidenta republiky Petr Honzejk, „to bychom mohli rovnou předělat pravidla Premier League a Sunderland posadit na první místo. Důležité je říct, že prezident od začátku říkal, že existuje nějaký bizarní článek Hitler je gentleman, a takový článek prostě neexistuje. Všechno ostatní jsou kecy,“ dodává v podcastu Trafika.„Mně přijde bizarní, že tohle se děje spoustě z nás: máme pocit, že jsme něco četli a někde jsme to viděli. Určitě to tak bylo, jenom je možná dobré se na chvilku zastavit a než to člověk vypustí, tak to zčeknout,“ radí Klára Vlasáková.Další z velkých kauz uplynulého týdne bylo nečekané oznámení Jana Farského, že v řádu dní odlétá na několikaměsíční stáž do USA, ale poslanecký mandát si nechá. Výrazná tvář hnutí STAN schytala za toto rozhodnutí kritiku ze všech stran. A přidali se i naši dnešní hosté. „Hodně mě to překvapilo. Hlavně mě překvapilo, že to věděl dlouho, a stejně tahle informace před volbami nezazněla. Plus mi přijde zvláštní, že z toho vyznívá, že buď akademická, nebo poslanecká práce je pohodlný vedlejšák. To by se asi v Oregonu divili,“ glosuje Vlasáková.Podobný názor má i komentátor Hospodářských novin. „Jasně, že by měl Jan Farský rezignovat. Ještě navíc když se necháte zvolit předsedou klubu a druhý den řeknete, že na půl roku jedete pryč na prestižní univerzitu. A pak se ukáže, že to není půl roku. A pak se ukáže, že to není prestižní univerzita, ale má horší mezinárodní rating než Univerzita Karlova,“ říká Honzejk.Ani v týdnu nabitém důležitými událostmi jsme nezapomněli na méně podstatné, ale o to zábavnější bizarní novinky. V Trafice tak zjistíte, která podivná hnutí a iniciativy pořádaly minulý týden antivaxerský protest, jakou hodnost má nejvýše postavený tučňák v norské armádě a jaký slib dal plešatým občanům kandidát na prezidenta v Jižní Koreji.Vyhrál v kvízu o nejisté realitě současného světa komentátor, nebo spisovatelka dystopické sci-fi? Nebo se oba nechali nachytat fake news? To zjistíte v plné verzi podcastu Trafika.  Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu Trafika ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
1/16/202233 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Trafika s Tvarohem a Zbořilem: Kanaďané rádi hledí na jeleny, fotbalisté zase do oblak

Nestíháte číst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Co je pravda a co blud dnes ve zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka hádali novináři Seznam Zpráv Jonáš Zbořil a Karel Tvaroh.Trafiku vždy otevíráme vážnějšími tématy, a tak tento díl začal u zprávy od Ústavního soudu. Ten odmítl bizarní stížnost tvrdící, že nenávistné projevy pod fotografií romských dětí jsou „společensky prospěšné“. Naopak konstatoval, že je potřeba projevy nenávisti v demokratické společnosti potírat i za pomoci trestního práva.Co se týče novinářů, pro ty je tento typ komentářů smutnou každodenní realitou.„Na facebookové komentáře jsme si myslím všichni zvykli,“ krčí rameny nový editor kulturní publicistiky Seznam Zpráv Jonáš Zbořil, „protože to je kategorie lidí, kteří si přečtou titulek - a někdy ani ne ten titulek - a pak komentují.“„Já musím říct, že osobně na sociálních sítích už to úplně nevnímám, a to především díky fotbalu,“ dodává Karel Tvaroh, fotbalový novinář a sám také hráč B týmu pražské Sparty, „protože to, co jsem si vyslechl za posledních několik let, mě neskutečně obrnilo.“Mluvili jsme také o znečištění ovzduší po novoročních ohňostrojích. Bylo nejhůř zaneřáděné Brno, Říčany, Přerov, nebo Opava?„Tak kdybych to měl vzít politicky - v Brně sedí na radnici úplně jiná skvadra lidí než v Praze. Takže když Praha říká ‚zakážeme ohňostroje‘, tak Brno říká ‚tak my jich budeme mít dvakrát víc‘,“ spekuluje o pozadí regionální politiky Zbořil.Dostalo se ovšem i na témata z kategorie bizarních podivností. Diskutovali jsme, proč se asi jeden z nechvalně proslulých dezinformačních serverů překvapivě vyjádřil pro očkování, Karel Tvaroh předvedl nečekané meteorologické znalosti a odhalil, kdy a kde prší plankton. A Jonáš Zbořil se zamyslel, jak spletité mohou být vztahy Kanaďanů s kočkami a jeleny.Vyhrál v kvízu o nejisté realitě současného světa zástupce kulturní, nebo sportovní sekce Seznam Zpráv? Nebo se oba nechali nachytat fake news a museli jsme jít do prodloužení? To zjistíte v plné verzi podcastu Trafika. Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu Trafika ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
1/9/202234 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Trafika s Dočkalovou a Humpálovou: Green Deal je kamarád, internetové fámy nikoliv

Rok 2021 nabídl mnoho důležitých i bizarních událostí v politice, kultuře i na sociálních sítích. Připomeňte si některá jeho nej ve zpravodajském kvízu podcastu Trafika spolu s herečkou a moderátorkou Terezou Dočkalovou a novinářkou a autorkou podcastu Checkpoint Jolanou Humpálovou.Pamatujete si ještě, co byla velká témata začátku roku 2021? Tak třeba Miroslav Kalousek opustil Poslaneckou sněmovnu, Alexej Navalnyj byl zadržen policií na ruském letišti a poprvé jsme museli povinně nasadit místo roušek respirátory. Ano, všechny tyto události se staly před méně než rokem. A jaké důležité události a poučení z uplynulého roku by vypíchly Jolana Humpálová a Tereza Dočkalová?„Nejdůležitější událostí minulého roku byl pro mě nedávný klimatický summit v Glasgow,” připomíná si Humpálová, která COP26 přímo ve Skotsku reportérsky pokrývala, „po dvou letech se sešly skoro všechny státy světa, aby jednaly o naší budoucnosti, i když je otázka, jak se jim to povedlo. Rok 2050 je za rohem a měli bychom něco dělat proto, abychom sobě i našim dětem připravili tu budoucnost trochu lepší.”„Pro mě byla velká událost, že to byl první rok bez Donalda Trumpa, a jsem asi i ráda, jak proběhly volby u nás,” hodnotí Dočkalová. „Kdybych měla prezidentský projev, hodně bych se držela, abych nezačala slovy ‚všichni tady umřeme‘. Ale taky bych zmínila, že Green Deal je kamarád a že by lidi neměli věřit všemu, co si přečtou na internetu,” dodává v reakci na vánoční projev prezidenta Zemana.Rok 2021 byl ale také zábavný. Guinnessova kniha rekordů se rozrostla třeba o nejvíc melounů přeseknutých na břiše muže ležícího na hřebíkové posteli za minutu – bylo jich 81. TikTok ovládlo zapékání těstovin s balkánským sýrem. A v Británii se muž vloupal do restaurace a pak v ní usnul na gauči – a to dokonce dva různí muži ve dvou různých městech, jednou v únoru a jednou v prosinci.V Trafice vám dnes připomeneme to legrační, děsivé i důležité z minulých dvanácti měsíců. Zvítězila v kvízu z roku 2021 Tereza Dočkalová, nebo Jolana Humpálová? A nejsme vlastně vítězi všichni, kdo jsme ten rok ve zdraví přečkali? Pusťte si novoroční speciál podcastu Trafika, který na všechny tyto otázky odpoví. U dalšího dílu se uslyšíme opět příští neděli. Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu Trafika ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
1/2/202236 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Trafika s Dolákovou a Soukupovou: Kdo zvládne vypít Rusnokovu lihovou kvótu?

Nestíháte číst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Co je pravda a co blud, dnes ve zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka hádaly herečky a podcasterky Eliška Soukupová a Alena Doláková.Nejen mezi novináři bylo tento týden tématem číslo jedna oznámení o nástupu Jitky Obzinové do čela zpravodajství Českého rozhlasu. Proti Obzinové, která v minulosti prokazatelně manipulovala reportáže a i dalšími kroky se zpronevěřila novinářské etice, vznikl otevřený dopis zaměstnanců Rozhlasu se stovkami podpisů. A tak jsme se na její osobu podívali i u nás.„Bavili jsme se, jaký to bude mít dopad na zaměstnance Rozhlasu,“ říká Eliška Soukupová, která mimo jiné působí jako moderátorka veřejnoprávní stanice Radio Wave, „a já jsem říkala: to bych taky ráda věděla. S kolegy jsme v očekávání, co se bude dít.“ Trafika se natáčela v pátek ráno, odpoledne už ale bylo jasné, že Jitka Obzinová zpravodajství Rozhlasu nepovede. Ale generální ředitel ČRo Rané Zavoral nemusí věšet hlavu. V Trafice jsme na její post vymyslelli adekvátní náhradu, která by mohla provádět neméně kvalitní dezinformační rituály.Velký ohlas na sociálních sítích zaznamenal i výrok guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka o tom, že 15 000 korun školného za semestr není pro vysokoškolské studenty problém, protože tuto částku zhýralý student stejně za dva měsíce propije v hospodě.Provedli jsme tedy drobnou kalkukaci této Rusnokovy kvóty: při ceně 20 korun za velkého panáka vodky v laciné putyce byste za 15 000 Kč dostali během dvou měsíců 750 panáků, to znamená 12 velkých a jeden malý panák každý den… „Nebo můžete jít do podniku, kde stojí panák vodky 300 korun,“ glosuje herečka a podcasterka Alena Doláková jako zkušená byznysová analytička.V posledním letošním díle Trafiky došlo i na řadu tradičních bizarních zpráv. Mluvili jsme o brutálním řešení sporu mezi komunálními politiky v Brazílii, nevšední strategii lákání kolemjdoucích do sídla ČSSD nebo o bizarní jihokorejské reklamě, ve které se ženy mění v krávy.Která z hereček věděla víc o dění minulého týdne? A kdo se nechal nachytat fake news? To zjistíte v aktuálním díle Trafiky. Za 14 dní se můžete těšit na sváteční speciál Trafiky, ve kterém se ohlédneme za uplynulým rokem. Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu Trafika ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
12/19/202133 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Trafika se Ziburou a Kabátovou: Dekriminalizovat marihuanu, nebo botox pro velbloudy?

Nestíháte číst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Proto je tu podcast Trafika. Co je pravda a co blud, to v odlehčeném zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka hádali novinářka Šárka Kabátová a cestovatel a spisovatel Ladislav Zibura.Médii v minulých dnech proletěla překvapivá zpráva ze Slovenska: muž tam byl odsouzen ke 20 letům vězení za držení marihuany a distribuci masti, kterou z ní vyráběl. „Nejsem fandou dekriminalizace tvrdých drog,” říká Ladislav Zibura, „ale myslím si, že tráva je stejně úplně všudypřítomná a každý ji má. A přijde mi ohromně neefektivní, že se přijde jenom na jednoho člověka, z něho se udělá exemplární příklad a na tisíce dalších nikdo nikdy nepřijde.”„Odnětí svobody na dvacet let, to je hrozně moc, to je v podstatě celý produktivní život,” souhlasí Šárka Kabátová. Dodejme, že třeba jeden ze zprostředkovatelů vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, který nakonec spolupracoval s policií, dostal o pět let kratší trest.Bavili jsme se ale i o veselejších tématech, řeč přišla třeba na nejvyhledávanější recepty v roce 2021. Je podle Ladislava Zibury pravda, že nejvíc se v Česku hledal recept na houskový knedlík? „Ne. Shodou okolností vím, že to byl recept na pervitin. Všichni víme, co se u nás vaří. Já jsem mimochodem asistoval u výbuchu varny pervitinu tady nedaleko v Krymské ulici. Tedy ne asistoval, já jsem volal hasiče. Houskový knedlík byl až třetí, druhá byla domácí vakcína,” glosuje Zibura.„Čekal bych, že si lidé doma budou chtít spíš vařit ivermektin než vakcínu, ne?” reaguje moderátor Sulimenko. „Radši nežertujme, protože ještě něčemu takovému nahrajeme,” uzavírá receptovou debatu se smíchem Kabátová.Nová Trafika přinesla i mnoho dalších glos a jen těžce uvěřitelných příběhů. Šárka Kabátová poradila, kde lze i při uspávání malého dítěte ve čtyři ráno čerpat informace. Ladislav Zibura se zase zamyslí nad paralelami v milostných vztazích lidí a albatrosů - a že jich není málo. A došlo i na možná pravdivé bizarní zprávy z velbloudí soutěže v Saúdské Arábii, jednání krizového štábu na Šalamounových ostrovech a chovu zebrokoňů na Vysočině.Zúročila dnes v mediálním kvízu své zkušenosti reportérka Kabátová, nebo cestovatel Zibura? A dokázali odhalit všechny fake news? To zjistíte v plné verzi podcastu Trafika.  Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu Trafika ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
12/12/202136 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Trafika s Pazderkovou a Szántóem: Když rozlučka, tak s punkem mezi pochodněmi

Nestíháte přečíst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Co je pravda a co blud, dnes v odlehčeném zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka hádali herečka Iva Pazderková a novinář Jakub Szántó. Česko je opět v něčem best in covid, a tak jsme se museli zeptat hostů na povahu onoho aktuálního rekordu. Správná odpověď je, že máme nejvíce nakažených dětí v celé EU, přepočteno na sto tisíc jich je skoro 3000 nakažených. Nejenom v tomhle se řítíme do čím dál větší katastrofy. A tak se začíná více či méně nápadně kroužit kolem nápadu zavést povinné očkování. Oba naši hosté se shodují, že by to byl správný krok.„Vezměte si třeba dětské nemoci jako záškrt,” říká Jakub Szántó, „ten sice nezabíjí tolik lidí, ale taky je nebezpečný. A když u něj kvůli nějakým ezopitomostem nebo propagandě klesne proočkovanost pod 95 %, tak se začne mezi dětmi šířit. Já jsem byl v Jemenu, kde se kvůli válce rozbilo vakcinační schéma a kde najednou měli epidemie cholery, záškrtu a dalších svinstev, které už u nás nejsou. Proč u nás nejsou? Kvůli povinnému očkování,“ dodává zkušený zahraniční reportér.Iva Pazderková zase připomíná, jak se najednou během krátké doby stal z téměř každého odborník na vakcíny. „Letadlo řídí pilot. Já ho nejdu před odletem zpovídat, jak to dělá, protože bych tomu nerozuměla. On na to roky studoval. Stejně jako imunologové, vakcinologové - oni to ví líp než třeba tady já, paní z Berouna.“Ale kromě těžkých témat se i tentokrát do Trafiky dostaly milé zprávy. Prodiskutovali jsme například hudební vkus Angely Merkel, která si nechala zahrát na rozlučkové ceremonii od armádní kapely dost netradiční hudební žánr. Jestli to byl punk, techno, reggae, nebo europop, zjistíte při poslechu nové Trafiky.„Já to poslouchal, bylo to dobrý. Jenom takové německé doplnění s ohledem na hlubší historické souvislosti: nebylo úplně pěkný, jak tam u toho hořely pochodně a byli tam lidi v mundúrech. Naštěstí aspoň nehrály bubny a nepískalo se na píšťalky,“ glosuje osobitou scénografii odchodu Angely Merkelové Jakub Szántó.Nebyla by to Trafika, aby se v kvízu nedostalo i na bizarní a těžko uvěřitelné zprávy. Tentokrát tak došlo i na využití prasat pro bezpečnost letících letadel v Amsterdamu, zlomyslnou tajemnici na bulharském ministerstvu zahraničí nebo žaloba státu na politickou stranu, ve které je příliš mnoho žen. A tentokrát měli hosté s rozlišováním pravdy a výmyslu opravdu velké problémy…Orientovala se v aktuálním dění lépe herečka Pazderková, nebo novinář Szántó? A dokázali nakonec odhalit všechny fake news? To zjistíte v plné verzi podcastu Trafika, i dnes napínavém až do poslední otázky. Příští neděli se opět vrátíme s novými hosty, abychom kličkovali mezi realitou a fikcí. Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu Trafika ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
12/5/202138 minutes
Episode Artwork

Trafika s Bosákem a Burýškem: Podle Klause se komunismus porazil sám, s covidem to bude horší

Nestíháte přečíst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě a nebaví vás nudná týdenní shrnutí? Právě proto je tu podcast Trafika. Zprávy tohoto týdne v odlehčeném zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka glosovali komentátor Jaromír Bosák a novinář a youtuber Jiří Burýšek.Jiný rok, stejné problémy. Čísla nakažených vyletěla závratným tempem a vláda, která se snaží za každou cenu vyhnout celostátnímu lockdownu, zavádí nová opatření. Od pondělí má platit něco, čemu se v médiích říká „bavorský model“. Neočkovaní lidé, byť s platným testem, se nyní nedostanou třeba do restaurace, kadeřnictví, muzea nebo na fotbal. Jenže třeba právě na fotbale to nikdo příliš neprožívá ani s kontrolou Tečky, ani s nasazením respirátorů. „To je paradoxní,“ kýve Bosák, „my, co jsme se podíleli na přenosu, jsme museli sedět s rouškami a dokládat očkování. A všechno bylo velmi přísně kontrolováno i ze strany UEFA, nejen českého svazu. Diváci ale na tribunách dělali, jako kdyby žádný covid nebyl,“ dodává zkušenosti z nedávného utkání.Možná je inspiroval zpěvák Daniel Landa, jehož novou kariéru protihygienického aktivisty jsme také zevrubně probrali. Hodně pozornosti vyvolalo třeba to, jak označuje očkování za totalitu a bolševismus. „Tohle má dokonce svůj vlastní název,“ komentuje Burýšek, „říká se tomu nelichotivá asociace. Člověk prostě vynechá argumentaci a rovnou tam hodí Hitlera nebo prostě totalitu. A pak už se na tom svezete.“ „Já jsem takřka 25 let zažil dobu komunismu, takže dokážu srovnávat. A proto se hodně ironicky směju, když Dan Landa vypráví něco o totalitě. Těžko mi bude někdo vyprávět, že je to stejné jako tehdy,“ reaguje Bosák. Sportovní publicista glosoval také letošní oslavy 17. listopadu, konkrétně projev Václava Klause: “Já můžu říct jen ,a Václav Klaus je kdo?' Čekal jsem ještě, že prohodí něco o tom, jak nosil dlažební kostky na barikády. Tenhle člověk mi bude vyprávět něco o tom, že se něco zhroutilo samo? To je směšný,“ vrtí Bosák hlavou nad výrokem Klause, že komunismus neporazili studenti, ale padl sám od sebe. S hosty jsme stihli probrat i spoustu dalšího. Jiří Burýšek prozradil, kdo je jeho oblíbený diktátor a jak to souvisí se zmizelou kočkou. Jaromír Bosák rozjede divokou teorii o lobbingu textilních společnosti zasahujícího až do nejvyšších pater fracouzské politiky. A uslyšíte také unikátní kvíz „poslanec, nebo zvířátko?“, ve kterém budou soutěžící tápat mezi cedulemi v ZOO a v nové Sněmovně.Vyhrála v souboji generací legenda mezi českými sportovními komentátory, nebo vycházející hvězda českého youtube? A jak moc se oba nechali nachytat fake news? To zjistíte v plné verzi podcastu Trafika. Příští neděli se opět vrátíme s novými hosty, abychom kličkovali mezi realitou a fikcí.  Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu Trafika ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
11/21/202137 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Trafika s Šabackou a Vrátným: Jít do hospody není lidské právo. Na rozdíl od života v Brně

Nestíháte přečíst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě a nebaví vás dlouhé přehledy a analýzy? Právě proto je tu podcast Trafika. Zprávy tohoto týdne v odlehčeném zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka glosovali vědkyně a polární ekoložka Marie Šabacká a podnikatel a trenér Michal „Radar“ Vrátný.Česká vláda uvažuje o zavedení pravidla, že do restaurací, kin a dalších zařízení budou moci chodit jen plně naočkovaní lidé nebo ti, kteří nemoc prodělali. Podobná praxe už teď funguje třeba v Rakousku nebo Řecku a od pondělí toto opatření zavádí i Berlín. Někteří majitelé podobných zařízení jsou ostře proti, ale ne všichni.„Já myslím, že je to správné. Očkování je jediná věc, která nás může posunout ke zdárnému konci. Pokud bude tohle opatření fungovat jako motivace pro lidi, aby na to očkování šli, tak je to v pořádku,“ říká majitel sítě posiloven Vrátný, „my to sledujeme už od srpna a mezi našimi členy máme asi 95% proočkovanost. Ale asi bych nemluvil jinak, ani kdyby to bylo méně.“Nebyla by ale výsada chodit do hospody nebo posilovny diskriminační vůči neočkovaným? „Jít do restaurace není lidské právo. Sice nemám data, nakolik by takové omezení neočkovaných pomohlo, ale jako očkovaná nechci být omezovaná, když dělám všechno, co mám dělat,“ poukazuje Šabacká na to, že někteří občané toho pro zamezení pandemie udělali více než jiní. V pátek také skončila klimatická konference COP26. Zatímco Greta Thunberg se slovy „bla bla bla“ konferenci odsoudila jako prosté žvanění, objevilo se ve zprávách i několik pozitivních výstupů. Jsou smluvená stanoviska a deklarace opravdu k něčemu, nebo má pravdu Greta a výsledek nebude žádný?„Myslím, že je to důležité. Na té konferenci se stalo několik významných milníků. Potvrzení trajektorie Pařížské konference, zabránění odlesňování, snížení produkce metanu, vyjednávání o fondu podpory pro rozvojové státy, aby nezačaly i ony ve velkém využívat fosilní paliva. Je to nastavené tak, že do toho fondu by měly státy přispívat 100 miliard dolarů ročně. Jako Česko samozřejmě přispíváme nulou,“ vysvětluje Šabacká a dodává, že i jinak pasivní Čína a Indie alespoň části svých závazků dostojí, protože to je pro ně výhodné.Řešili jsme i složení nové vlády a důvod, proč kandidát na ministra životního prostředí lákavý vládní post odmítl. Novinky z alternativní scény jsme tentokrát převzali z oficiálního webu KSČM. A nechybí ani mnoho bizarních zpráv jako příliš žíznivé stromy v jižní Africe nebo zrušení letošního ročníku soutěže o nejkrásnější sídliště.Vyhrála tento týden věda zastoupená Marií Šabackou, nebo fitness sféra v podobě Michala „Radara“ Vrátného? A jak moc se nechali nachytat fake news? To zjistíte v plné verzi podcastu Trafika. Příští neděli se opět vrátíme s novými hosty, abychom kličkovali mezi realitou a fikcí. Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu Trafika ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne. Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
11/14/202133 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Trafika s Prachařovou a Novotnou: Když Babiš mluví, stromy v hrůze mlčí

Zprávy tohoto týdne v odlehčeném zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka glosovaly novinářka Mariana Novotná a influencerka Mariana Prachařová.Čísla nakažených opět strmě rostou, a tak se přijímají další protiepidemická opatření. Teprve teď do toho ale Adam Vojtěch šlápl pořádně. Rozhodl se vzít neočkovaným nebo netestovaným Čechům jejich druhou nejoblíbenější věc po hospodách: lyžování. Skipasy od prosince bez potvrzení o bezinfekčnosti nepořídíte. Pomůže to ale reálně něčemu?„Já myslím, že jediná možnost, jak se z tohohle všeho dostat, je očkování,“ říká Mariana Prachařová, „a cítím, že jako influencer mám o tomhle povinnost dát vědět. Ale když jsem dávala na Instagram příspěvek, že jsem byla na očkování a že je to nejlepší volba, tak se pod tím strhla lavina nepříjemných komentářů,“ dodává s tím, že očkování ale stále považuje za svobodnou volbu každého.S hostkami jsme také mluvili o probíhajícím klimatickém summitu COP26 v Glasgow. Mariana Novotná sice jako moderátorka ČT nemohla komentovat vystoupení Andreje Babiše, ve kterém celou dobu jen hanil Green Deal, ale prostor pro názor si našla i tak. „Dohodnutému zákazu deforestace samozřejmě fandíme, stromy jsou dobré. To snad jako moderátorka České televize říct můžu, tedy jen jestli nebudu dělat v budoucnu nějaký rozhovor se stromem. To bych měla střet zájmů,“ glosuje Novotná svou nelehkou veřejnoprávní pozici.Ale v Trafice jsme toho stihli probrat mnohem víc. Dozvíte se, jestli oběma Marianám vadí změna nápisu na hokejových dresech z Czech Republic na Česko. Zjistíte, jestli Mariana Prachařová zapnula víckrát eRoušku, nebo ŠlágrTV. Mariana Novotná vám prozradí, jak ji oslovily nové šokující objevy o rozmnožování savců. A nebudou chybět ani novinky z alternativní scény: exkluzivně odhalíme, co je podle konspiračních teoretiků skutečným důvodem konání klimatického summitu.Věděla toho o zprávách minulého týdne víc Mariana novinářka, nebo Mariana influencerka? A nebo se obě nechaly nachytat fake news? To zjistíte v plné verzi podcastu Trafika. Příští neděli se opět vrátíme s novými hosty, abychom kličkovali mezi realitou a fikcí.Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
11/7/202136 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Trafika naživo s Kovym a Pastoral Brothers: Metál pro Dádu a hanbaté muzeum

Také nestíháte přečíst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Zprávy tohoto týdne ve speciálním vydání (a poprvé před živým publikem) glosovali Karel Kovář alias Kovy a Pastoral Brothers.Trafika se poprvé natáčela před živým publikem, a to v rámci 5. narozenin Šťastného pondělí, které Jindřich Šídlo a jeho tým oslavovali 28. října v pražském divadle X10.Konstantin Sulimenko toho využil a pozval si speciální hosty - dosud nejúspěšnější soutěžící Trafiky, duo Pastoral Brothers, které tvoří faráři Karel Müller a Jakub Malý, a populárního youtubera Kovyho. Na jakých otázkách zapeklitého mediálního kvízu se zapotili a jak glosovali nabízené možnosti?V Súdánu proběhl převrat. Prodemokratickou přechodnou vládu svrhla armáda vedená generálem Burhanem. Jenže teď řeší problém – musí uklidnit statisícové davy protestujících, ale taky Spojené státy nebo EU. A rozhodl se to udělat trochu nešikovně: větou „Sice jsme zavřeli politiky, ale ne všechny“.„Já ho chápu,“ komentuje Kovy, „kdybych já byl na jeho místě, tak bych se to taky snažil zachránit nějakým stand-upem.“Ale tohle nevydařené súdánské PR nutně vede k otázce – jak by si takový případný pučista mohl získat davy v Česku?„No Čechy určitě ne Bohem,“ shodují se oba Pastoral Brothers. „Já bych se poradil se siderickým kyvadlem,“ dodává Karel Müller.„Myslím, že takový diktátor by měl vystupovat v trekovém oblečení, to mu u Čechů zajistí popularitu. A na nohách by měl mít ponožky, sandály a ještě trekové boty,“ hodnotí Kovy. Holt takový nový český národní trojobal.Ale ve speciálním živém díle Trafiky se toho dozvíte mnohem víc. Kovy vám řekne, za co by měla dostat Dáda Patrasová státní vyznamenání. Pastoral Brothers vám prozradí, co jim Facebook zablokoval jako příliš explicitní obsah.Nebudou chybět ani nachytávací otázky z trendů na TikToku a rubrika Novinky z alternativní scény. Tentokrát o tom, jakou superzbraň vyrábí Queenslandská univerzita a firma Boeing.Obstáli před fanoušky Trafiky obhájci titulu Pastoral Brothers, nebo hvězdný vyzyvatel Kovy? A nebo se i tentokrát všichni nechali napálit fake news? Dozvíte se v podcastu.🔎 Podpořte Seznam Zprávy, podcast Vlevo dole a další projekty svým hlasem v Křišťálové lupě! 🔍Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
10/31/202129 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Trafika s Člověkem v tísni: Titulkům s vykřičníkem nevěří ani oživlé mrtvoly

Také už se nestíháte orientovat ve všech fake news a konspiračních teoriích? Právě proto je tu speciál Trafiky. Zákruty hoaxů ve speciální Trafice odhalovali novinářka Veronika Sedláčková a Karel Strachota z Člověka v tísni.V každé příručce o fake news se dočtete, že dezinformacím nepodlehnete, pokud budete důsledně ověřovat zdroje. Ale jen s tím si zdaleka nevystačíte. Jaké další tipy tedy mají naší hosté? „Pokud vidím, že titulek obsahuje emoce, někoho dehonestuje, že jsou tam expresivní výrazy, tak zbystřím a zpozorním,“ popisuje svůj přístup Veronika Sedláčková. „A to je pro mě právě ten důvod hledat zdroj oněch informací. Jednoduše zavádějící titulek je znamením k tomu zpozornět,“ vysvětluje ve speciálním vydání podcastu Trafika.„Já mám své zdroje, kterým důvěřuji víc než ostatním,“ navazuje Karel Strachota, ředitel vzdělávacího projektu Jeden svět na školách. „Je důležité mít místa, kam si můžu chodit pro informace, na kterých odvedli novináři práci. A pak jsou různé další indicie – pokud je tam hodně vykřičníků, caps lock, pokud je v titulku Tohle ještě nikdo nečetl nebo Sdílejte než to zakážou,“ říká Strachota.V tomto díle jsme se podívali na správně bizarní příklady několika hoaxů i celých dezinformačních kampaní. Třeba na to, jaké věci se podle ruské propagandy dějí na Ukrajině. Legalizovala se tam dětská prostituce, staví se tam koncentrační tábory, nebo se chystá zákaz křesťanství? „Co vím přesně, že se šíří, že na Ukrajině bojují oživlé mrtvoly,“ dodává další hoax Karel Strachota, „já jak čtu ten Sputnik, tak tohle vím.“Ale podíváme se i na spoustu dalších bizarních konspiračních historek, třeba o Pirátech, covidu, rakovině z větrných elektráren, globálním oteplování nebo reptiliánech.Zná lépe hoaxy ostřílená politická moderátorka, nebo ředitel vzdělávacího programu? To zjistíte v plné verzi speciálního dílu Trafiky vytvořeného ve spolupráci s Člověkem v tísni v rámci kampaně proti dezinformacím.  Celý projekt Vyznáš se v dnešním světě?, pro který tento díl vznikal, si prohlédněte zde.🔎 Podpořte Seznam Zprávy, podcast Vlevo dole a další projekty svým hlasem v Křišťálové lupě! 🔍Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
10/27/202126 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Trafika s Vyhonit ďábla: Zuckerberg lásce nefandí, zrzky ale ano

Také nestíháte přečíst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Zprávy tohoto týdne v odlehčeném zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka glosovaly autorky podcastu Vyhonit ďábla, Terézia Ferjančeková a Zuzana Kašparová.Minulý týden vláda oznámila novou sérii opatření ke zpomalení prudkého šíření koronaviru. A s oznámením samozřejmě přišla i nová vlna zmatků a dotazů. Třeba jestli se konec proplácení testů na covid vztahuje i na očkované lidi. „Já jsem četla o těch nových nařízeních,“ komentuje to Zuzana Kašparová poté, co se dozvěděla, že ano, „a to, jestli se budou proplácet i už očkovaným lidem, byla moje velká otázka, protože to tam vůbec nebylo uvedeno. Tak to je dobrý.“ Ještě lepší by ale bylo, kdyby byla vládní nařízení srozumitelná alespoň stejně jako Trafika. „Ještě by to tak mohlo být pro cizince. Nejsem tu pojištěná, ale proplácejte mi prosím testy,“ dodává Ferjančeková ironicky.Jako vždy ale došlo i na ty zábavnější zprávy z uplynulého týdne. Velký kus debaty jsme věnovali oznámení Marka Zuckerberga o to, že najme deset tisíc lidí k vybudování metaversu, kompletního virtuálního světa, kde budete moct dělat úplně cokoliv. „A co sex? Jak tam budeme mít sex?“ ptá se na skutečně důležité otázky Terézia. „Musíš si uvědomit, že Mark Zuckerberg nemá sex,“ odpovídá jí Zuzana. „A to je přesně ono – vůbec nemyslí na potřeby lidí, kteří nejsou jako on,“ vrtí hlavou Terézia. Coby autorky jednoho z nejposlouchanějších  tuzemských podcastů o sexu mají na soukromí digitálního titána jistě dobrý odhad.Ale zábavných momentů a bizarních zpráv uslyšíte mnohem víc. Dozvíte se, co podle francouzského ministra „není sýr“. Zamyslíme se nad tím, proč jsou podle nové české studie zrzky sexuálně aktivnější. A nebudou chybět ani novinky z alternativní scény, na které propagandistická ruská média žijí kauzou kolem prezidenta Zemana.Která z moderátorek populárního podcastu věděla víc o tom, co se dělo minulý týden? A jak se popraly s fake news? To zjistíte v plné verzi podcastu Trafika. Příští neděli se opět vrátíme ve speciálním dílu s živým publikem a budeme zase kličkovat mezi realitou a fikcí.P.S.: V podcastu zazní, že musíte mít v práci nasazený respirátor, i když jsou vaši kolegové ve stejné místnosti víc než 2 metry od vás. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pátek odpoledne po nahrání podcastu upřesnil, že výjimka z povinnosti nosit respirátor se vztahuje i takové situace. Za tento nesoulad se omlouváme.🔎 Podpořte Seznam Zprávy, podcast Vlevo dole a další projekty svým hlasem v Křišťálové lupě! 🔍Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
10/24/202133 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Trafika s @jsemvobraze: Když i prvovoliči vědí, že v té nemocnici něco nehraje

Také nestíháte přečíst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. V odlehčeném zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka tentokrát soutěží moderátorky podcastu Jsem v obraze Johana Bázlerová a Tereza Povolná.Poprvé do podcastu přišly dvě zástupkyně generace Z. A toho jsme samozřejmě museli využít, abychom zjistili, jak se čerství prvovoliči dívají na aktuální kauzy v domácí politice, třeba na současnou situaci kolem zdraví prezidenta Zemana.„Myslím si, že mladým lidem tohle všechno přijde trapné, hraničí to s bizárem a absolutní katastrofou,“ říká Johana Bázlerová, autorka populárního informativního instagramového účtu @jsemvobraze a stejnojmenného podcastu.„A myslím, že už to proniklo do všech sociálních bublin a že všichni vidí, že v té nemocnici něco nehraje,“ hodnotí celkem trefně dění posledních dní.Mezi důležité události se začíná vracet i covid, který v Česku neustále sílí. A hygienici začínají plánovat, jaká opatření opět zavedou, pokud se situace bude prudce zhoršovat. Zruší antigenní testy jako důkaz o bezinfekčnosti? Zakáží vstup do restaurace všem kromě očkovaným?„Slyšela jsem, že se má omezit platnost antigenních testů,“ přemítá o první možnosti Tereza Povolná, spolautorka podcastu Jsem v obraze. „Ale nevím nic o zrušení jejich platnosti. Za sebe musím říct, že bych si přála, aby platila opatření týkající se očkovaných lidí – aby to nutilo populaci se jít očkovat. Myslím, že tohle je cesta ven,“ komentuje možné cesty z blížících se potíží.Ale stihli jsme toho probrat mnonem víc. U podcasterek jsme vyzvídali, jestli by si jako mladé voličky přály Piráty ve vládě, nebo raději v opozici.Tereza zdůrazňovala výhody mikrotenových sáčků při nákupech zeleniny a čokoládových tyčinek. Johana zase zabrnkala na národoveckou notu, když se dozvěděla o natáčení norského remaku Třech oříšků pro Popelku. A nebudou chybět ani novinky z alternativní scény, kde vám prozradíme, jaký je další ďábelský krok globalistů k novému světovému pořádku.¨Která z podcasterek informujících mladé o politice znala současné události lépe? A jak se popraly s fake news? To zjistíte v podcastu Trafika, i dnes napínavém až do poslední otázky.🔎 Podpořte Seznam Zprávy, podcast Vlevo dole a další projekty svým hlasem v Křišťálové lupě! 🔍Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
10/17/202131 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Trafika s Přepište dějiny: V Rakousku je to skandál, u nás jen příjemný kolorit

Také nestíháte přečíst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Zprávy tohoto týdne v odlehčeném zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka glosovali historici a autoři podcastu Přepište dějiny Michal Stehlík a Martin Groman.V době nahrávání tohoto dílu Trafiky, jsme neměli žádné tušení, jak skončí volby u nás, jakkoliv jsme o tom s oba hosty chvíli spekulovali. A tak jsme se radši podívali do zahraničí. Rakouský kancléř Kurz čelí skandálu, který možná položí vládu – prý měl falšovat volební průzkumy. „Taky vás to z české perspektivy tak strašně nudí?“ glosuje Martin Groman události v Rakousku, „tady se z toho obviňují úplně všichni. V Rakousku je to skandál, v Česku kolorit.“Vláda Andreje Babiše by asi na takové kauze neskončila. Pamatují ale naši hosté coby historici nějaký úplně nečekaný konec vlády v českých dějinách? „Pro mě nejbizarnější pád vlády byl, když jsme předsedali Evropské unii. To jsme začali cukrem a pak jsme si to osolili a v Evropě si ťukali na čelo,“ přemítá Michal Stehlík. „To sice byl velký bizár,“ souhlasí Martin Groman, „ale myslím, že ho klidně můžeme brzo překonat. Minule to skončilo v půlce, teď by to ani nezačalo.“ A těch paralel s minulostí dokázali naši hosté najít celou řadu. „Dnes se tu pohoršujeme nad zneužitím jména mrtvého politika,“ připomíná Groman kauzu okolo Josefa Luxe, „ale třeba Agrárníci měli po smrti Antonína Švehly celostránkový inzerát, který říkal U urny vzpomeňte Švehly.“ „Dneska je to mem, tehdy to byla realita,“ uzavírá Stehlík.Ale dozvíte se toho samozřejmě mnohem víc, a to nejen ze zákrutů historie české politiky. Podíváme se na kauzu Pandora Papers nebo na Nobelovy ceny. Řekneme vám, proč chce Meryl Streep svrhnout Andreje Babiše. A důstojně se rozloučíme s poslanci, o kterých nemáte nejmenší ponětí, že vás teď čtyři roky zastupovali.Který historik toho věděl o zprávách minulého týdne víc? Nebo se oba nechali nachytat fake news? To zjistíte v plné verzi podcastu Trafika, dnes napínavém až do poslední otázky. Příští neděli se opět vrátíme s novými hosty, abychom kličkovali mezi realitou a fikcí.🔎 Podpořte Seznam Zprávy, podcast Vlevo dole a další projekty svým hlasem v Křišťálové lupě! 🔍Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
10/10/202136 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Trafika s Elbel a Blažkem: Co dělat, když i rada moudrých šňupe výfuky

Nestíháte přečíst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Zprávy tohoto týdne v odlehčeném kvízu Konstantina Sulimenka glosovali komička Adéla Elbel a novinář Seznam Zpráv Vojtěch Blažek.Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl odsouzen k vězení za finanční machinace při financování kampaně v roce 2012. Tu ale prohrál, k moci přišla opozice, a tak se naskytla příležitost stíhat do té doby extrémně mocného muže. Zní vám taková situace jako něco, co by potenciálně mohlo nastat i v Česku, v hlavní roli s Andrejem Babišem?„V tuhle chvíli je Babiš v kauze Čapí hnízdo na nejlepší cestě k soudu. A ještě má tu druhou, daňovou kauzu,“ komentuje tuhle možnost Vojtěch Blažek, „ale četl jsem komentáře, že vynaloží veškeré svoje zdroje, aby do vězení nešel,“ dodává. „Já doufám, že může vyvinout co chce, ale snad máme ještě nějaký funkční systém,“ reaguje otevřeně Adéla Elbel. „Upřímně se jenom děsím toho cirkusu, který by nastal, kdyby Babiš skutečně stál před soudem,“ uzavírá Blažek a připomíná sedm let soudů s Davidem Rathem.Došlo samozřejmě i na hádání, které zprávy jsou pravdivé a které falešné. Podala skupina českých senátorů žalobu k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu za zločiny proti lidskosti na českou vládu kvůli očkování?„Senátoři ne. Já doufám, že to je ta rada moudrých,“ říká Elbel předtím, než zjistí, že se dvě české senátorky za opoziční koalice skutečně takovou žalobu podaly.„Představuju si, jak soudci dostanou tenhle případ na stůl a řeknou si – řešili jsme tady genocidu, teď mučení v Africe, a co tam máš dál? No, ctihodnosti, teď tu máme… očkování v Česku,“ glosuje Blažek.V Trafice toho ale zaznělo mnohem víc. Vojtěch Blažek se zamyslí nad tím, co všechno by se dalo šňupat nejen v Kongu, Adéla Elbel naplánuje start své nové nábytkářské firmy a oba hosté si vyzkouší, jak dobře se orientují v covidových opatřeních, která v současnosti platí (plavou v nich stejně jako všichni ostatní).Věděla toho o zprávách minulého týdne víc známá komička, nebo zkušený novinář? A nebo se oba nechali nachytat fake news? Poslechněte si Trafiku. Příští neděli se opět vrátíme s novými hosty, abychom kličkovali mezi realitou a fikcí.🔎 Podpořte Seznam Zprávy, podcast Vlevo dole a další projekty svým hlasem v Křišťálové lupě! 🔍Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
10/3/202132 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Trafika s Lukáškovou a Strakatým: Nebezpečné brambory a chobotničky ve vakcíně

Nestíháte přečíst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Proto je tu pro vás podcast Trafika. Zprávy tohoto týdne v odlehčeném zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka glosovali spisovatelka a podcasterka Markéta Lukášková a novinář Čestmír Strakatý.Epidemie koronaviru pomalu sílí a my v Česku pomalu rozvolňujeme. A to navíc způsobem, kdy nevíme, která nařízení vlastně ještě platí. „Co je zrušeno, aspoň proběhne médii, ale co platí, nevíme,“ komentuje stav opatření Čestmír Strakatý, který má v platných pravidlech i přes svou práci novináře stejný guláš jako zbývající hosté podcastu. Na Slovensku jsou na tom s covidem ještě hůř než u nás. Na počet obyvatel tam mají asi čtyřikrát vyšší přírůstek. Podle hygieniků tam hraje roli jedna ne úplně tradiční věc. Jsou to brambory, Češi, otužování, nebo vztahy na jednu noc? „Viděla jsem, že mají hodně lidí v nemocnicích,“ přemítá Markéta Lukášková, „líbí se mi ta možnost, že za to může sběr brambor nebo otužování. A teď je navíc období sběru brambor,“ analyzuje. Logika jí nezklamala, ale s blížící se zimou se možná dočkáme i promořování otužilců.Výletů do bizarních zpravodajských zákoutí ale nabídne dnešní Trafika mnohem víc. Čestmír povypráví o tom, jak snědl lilek a poté nedostal covid. Markéta se zase zamyslí, proč by měli rumunští fotbalisté nastupovat na hřiště místo dětí se svými manželkami. A dozvíte se také, jestli podle konspiračních teoretiků plavou ve vakcínách nanochobotničky, nanodiamanty, nebo nanobaterie.Věděla toho o zprávách minulého týdne víc Markéta Lukášková, nebo Čestmír Strakatý? A nebo se oba nechali nachytat fake news? To zjistíte v plné verzi podcastu Trafika. Příští neděli se opět vrátíme s novými hosty, abychom kličkovali mezi realitou a fikcí.🔎 Podpořte Seznam Zprávy, podcast Vlevo dole a další projekty svým hlasem v Křišťálové lupě! 🔍Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
9/26/202128 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Trafika s Rychlíkovou a Šlerkou: Konspiračním teoriím podléhají i novináři

Nestíháte přečíst všechny zprávy o dění v Česku i ve světě? Právě proto je tu podcast Trafika. Zprávy tohoto týdne v odlehčeném kvízu Konstantina Sulimenka glosovali novinářka Apolena Rychlíková a datový analytik Josef Šlerka.K volbám půjdeme už za necelé tři týdny. To také znamená, že nastává nádherné období, kdy se na nás z médií hrne jeden volební model za druhým. A samozřejmě ne každému se každý model zamlouvá.V Trafice jsme se proto Apoleny Rychlíkové a Josefa Šlerky ptali, jestli vědí, která veřejná osoba naznačila, že je průzkum STEMu pro Primu CNN z minulé neděle, kde ANO získalo 32 %, zmanipulovaný. Byl to šéfredaktor celostátního týdeníku? Kandidát na ministra? Předseda politické strany? Není to jednoduchá volba.„To by mohli všichni. Dokonce by všichni mohli být jedna osoba,“ glosuje Šlerka, „a já vím, že se to spoustě lidí nebude líbit, ale když se podíváme na výsledky u STEMu a jiných modelů, vychází to vlastně stejně. Skutečná otázka zní, proč dokázal Andrej Babiš obrátit ten trend, který byl proti němu, a nezabývat se tím, že agentury prodávají cinknuté průzkumy,“ dodává nepříjemnou pravdu.„Mě na tom nejvíc překvapuje, jak snadné je propadnout konspiračním teoriím i ve chvíli, kdy se pohybujete v novinářském prostředí a politice,“ konstatuje Rychlíková.Další, o něco veselejší téma dnešní Trafiky byla obnovená soutěž Český slavík, nebo tedy spíše Český slavík 21. Jak totiž hosté správně uhodli, anketu teď pořádá excentrický miliardář Karel Janeček a bude na ní veřejnosti představovat vlastní volební metodu D21, tedy dva pozitivní a jeden negativní hlas.„Já bych jen chtěla vědět, jestli se objeví i nová kategorie ezomeditační hudba,“ komentuje Rychlíková. „A mě by zajímalo, jestli by tuhle kategorii vyhrál Mig 21,“ doplňuje Šlerka.V nové Trafice najdete také další důležité i bizarní zprávy, glosy a komentáře. Josef Šlerka se jako vedoucí vysokoškolského oboru konečně dozví, jaká covidová pravidla budou platit pro výuku na univerzitách (žádná).Apolena Rychlíková se zamyslí, jak by mohla probíhat reality show o nejlepšího aktivistu (která nakonec bohužel neproběhne).Pravidelná rubrika Novinky z alternativní scény nabídne tajný trik, díky kterému by podle konspiračních nadšenců mohla okamžitě skončit pandemie. A zazní i nezbytná věta „tohle sice není pravda, ale mohla by být“.Věděla toho o zprávách minulého týdne víc novinářská křepelka Rychlíková, nebo datový matador Šlerka? A nebo se oba nechali nachytat fake news? To zjistíte v plné verzi podcastu Trafika. Příští neděli se opět vrátíme s novými hosty, abychom kličkovali mezi realitou a fikcí.🔎 Podpořte Seznam Zprávy, podcast Vlevo dole a další projekty vaším hlasem v Křišťálové lupě! 🔍_ _ _Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
9/19/202130 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Trafika s Horákovou a Čermákem: Svlékání v kampani ne, ale práce pro Zemana ano

V Česku i ve světě se toho děje tolik, že to často nejde zachytit, a na poslech těžkých analýz také často člověk nemá náladu. Právě proto je tu podcast Trafika. Zprávy tohoto týdne v odlehčeném zpravodajském kvízu Konstantina Sulimenka glosovali novinář Miloš Čermák a spisovatelka Pavla Horáková.Na konci září se v Německu uskuteční sněmovní volby a kampaň je nemilosrdná. V Trafice jsme se proto ptali, který skandál zatím nebyl součástí tamní kampaně? Miloš Čermák z nabízených možností vybral erotické snímky kandidáta na kancléře. „Byl jsem teď shodou okolností v Německu,” vysvětluje, „a viděl jsem ty plakáty. Lidi na nich vypadají tak nějak stejně a nikoho z nich bych nechtěl vidět na erotické fotce.” Měl samozřejmě pravdu, ale i výčet skutečných kampaňových lákadel stál za pozornost. Ve vždy přeplněné kategorii bizarních novinek dominovala zpráva o tom, že se Václav Moravec údajně chtěl stát mluvčím Miloše Zemana, ale kancléř Mynář si nakonec vybral Ovčáčka, protože bývalý zaměstnanec Haló novin byl prostě lepší než elitní moderátor ČT. “May the best man win,” glosuje to Pavla Horáková. (Dodejme, že Moravec intriku prezidentské kanceláře jasně odmítl.) Kdyby ale přišla nabídka, šli by naši hosté dělat mluvčího? „Ne, já od té doby, co jsem okusila, jaké je to říkat jenom vlastní názory, nechci dělat ani novinařinu,” říká Horáková. Na druhou stranu Miloš Čermák odpovídá méně ostře: „Pane kolego, tohle je spekulativní otázka, takže vám na to neodpovím.” Jinými slovy se zdá, že už na Ovčáčkovo místo pilně trénuje.A co dalšího uslyšíte v novém díle? Miloš Čermák se zamyslí, jestli je nanuk neuctivé slovo, a vysvětlí vám, co je naprosto běžná ruská situace, která se musí stát, aby byl svět v pořádku. Pavla Horáková připomene, že různé konce uměleckých děl se vymýšlely už dávno před trailerem na nejnovější Matrix. A nebudou chybět ani oblíbené novinky z alternativní scény, kde si řekneme, jaký nejnovější důkaz o chemtrails mají naši konspirační přátelé v Brně.Vyhrála v mediálním kvízu oceňovaná spisovatelka, nebo ostřílený novinář? To zjistíte v přehrávači nahoře. A příští neděli se opět vrátíme s novými hosty, abychom kličkovali mezi realitou a fikcí._ _ _Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
9/12/202127 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Trafika s Etzlerem a Louženskou: Při obědě mlčte a nehádejte se s Bělorusy!

Marketérka Pavlína Louženská a novinář Tomáš Etzler byli hosty Trafiky, podcastu, ve kterém si můžete zkusit, jak dobře rozeznáte opravdové zprávy od fake news - a že to není vždy úplně snadné.Děti se vrátily do škol, a tak je potřeba vyřešit podmínky jejich přítomnosti ve školních budovách. A to nejen v Česku, ale i různě ve světě. Naši hosté tak museli uhodnout, která opatření vlády ve světě zavedly a která vůbec nikoho nenapadly. Bude to snad izolace učebnic? Používání rukavic? Nebo zákaz mluvení během obědů?„Mně během oběda zakazovala mluvit už moje maminka, to není žádná novinka,“ vrtí hlavou Tomáš Etzler. Mimochodem, na natáčení Trafiky dorazil s mírným zpožděním, protože se kochal svou novou knihou Novinářem v Číně. Co jsem to proboha udělal? „To jsem si tam totiž říkal dost často,“ vysvětluje Etzler název knihy.Tento týden jsme se samozřejmě nemohli vyhnout ani zahájení horké fáze kampaně hnutí ANO a slibům Andreje Babiše. Když měli hosté zvolit, co Babiš neslíbil, znejistěli. „Já myslím, že slíbil úplně všechno,“ poznamenává Pavlína Louženská, zakladatelka vzdělávací platformy #HolkyzMarketingu.A jak jako marketingová expertka hodnotí dosavadní průběh kampaně? „Já myslím, že o tom ve výsledku rozhodnou voliči,“ odpovídá neurčitě.Ale řešili jsme toho mnohem víc. Řeč přišla na nový zákaz čínských úřadů, netradiční stávce, stažení sluchátek z trhu kvůli nepříliš šťastně zvolenému názvu nebo bhútánském princovi na TikToku.Vyhrála dnešní mediální kvíz Holka z marketingu, nebo cenami ověnčený novinář? To se dozvíte jedině v novém dílu dnešní Trafiky. Na další se můžete těšit zase příští týden._ _ _Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
9/5/202130 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Trafika s Procházkovou a Čabanem: Televizní mučení a ostře sledovaný bazén

Novináři Andrea Procházková z Respektu a Martin Čaban ze Seznam Zpráv byli hosty dalšího dílu komediálního podcastu Trafika, ve kterém se střídavým úspěchem rozlišovali skutečné a falešné novinky z Česka i ze světa.Dění v Afghánistánu je stále napjaté a ke klidu nepřispěl ani první rozhovor, který Tálibán poskytl západním médiím. V něm mluvčí islamistického hnutí prohlásil, že v zemi vyhlásí jeden podstatný zákaz. Budou to roušky a respirátory? „Je lákavá možnost, že by se Tálibán sblížil s Volným blokem,” glosuje Čaban možné ideologické souznění potížistů, ale avizované pravidlo bude ve skutečnosti mířit zcela jiným směrem.Věnovali jsme se i rekonstrukci karlovarského hotelu Thermal, která je už kompletně hotová a všechno je tam skvělé. Nebo není? „To záleží na tom, koho se zeptáš,” poznamenává Andrea Procházková. „Když se zeptáš paní ministryně Schillerové, tak je.” Dokázala ale redaktorka Respektu správně uhodnout, co a jak funguje či nefunguje na ostře sledované plovárně?Řeč šla jako vždy i o spoustě dalších témat, a tak jsme s hosty stihli probrat aktuální dění okolo digitálních platforem TikTok a Onlyfans, nové vědecké poznatky o párcích v rohlíku i rafinované mučení ruského opozičníka Alexeje Navalného. Vyhrál v dnešním mediálním kvízu Respekt, nebo trofej zůstala v domovské redakci Seznam Zpráv? Poslechněte si duel v podcastu Trafika - třeba na naší nové platformě Podcasty.cz._ _ _Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
8/29/202133 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Trafika s Trojanem a Kovalovou: Pravda možná vítězí, ale lež zahřeje u srdce

Herec Josef Trojan a violoncellistka a modelka Terezie Kovalová byli hosty Trafiky, podcastu, ve kterém si můžete zkusit, jak dobře rozeznáte opravdové zprávy od fake news - a že to není vždy úplně snadné.Hlavním tématem uplynulých dní se stalo dění v Afghánistánu. Země, jež byla při překvapivě krátké cestě Tálibánu zpět za mocí uvržena do absolutního chaosu, ale občas nabízí i milé příběhy.Například nedávno zajali vojáci Tálibánu britského studenta, kterému se ale ze zajetí podařilo dostat překvapivou cestou. Bylo to proto, že nerozuměli jeho skotskému přízvuku? A nebo proto, že jeden z tálibánců býval v Británii jeho soused? „I když to bude blbě, tak si budeme představovat, že se to tak odehrálo, protože se nám to takhle líbí nejvíc,“ konstatuje Kovalová hlubokou životní pravduŘešili jsme také dění v české politice, například všechny možné kandidující subjekty. Vyznat se totiž v tom, která z menších stran je reálná a která vymyšlená, není vůbec jednoduché. Hnutí Světlo ve Tmě podle Terezie existovat může, Josef zase sází na existenci strany Švýcarská demokracie. A co vy?V podcastu se dozvíte také něco o chaotických opatřeních Ministerstva školství, drancujících turistech na Sardinii nebo drogových orgiích v kanadské armádě. A nebude chybět ani naše oblíbené rubrika s novinkami z alternativní mediální scény - tentokrát v ní hosté hádali, zda není některý z afghánských radikálů příbuzným Angely Merkelové.Vyhrál v dnešním mediálním kvízu mladý herec, nebo violoncellistka? Poslechněte si jejich duel v podcastu Trafika, který si můžete poslechnout také na naší nové platformě Podcasty.cz. _ _ _Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na platformě Podcasty.cz, na Rádiu Expres FM, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
8/22/202135 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Trafika s Hoškem a Vymětalíkovou: Tokijské fiasko a těhotný pivař

V novém díle podcastu Trafika si svůj novinářský přehled a nesnadné rozlišování opravdových zpráv od úplných fabulací vyzkoušeli Darina Vymětalíková z České televize a Jiří Hošek ze Seznam Zpráv. Vzhledem k aktuální zpravodajské nadílce to skutečně nebyl jednoduchý úkol.Nestává se často, že by hlavní zpráva týdne byla zároveň také tou nejbizarnější. Tentokrát se ale znovu ukázalo, že pořád existují příběhy, které ani nejlepší scenárista napsat nedokáže. S českou výpravou odjel do Tokia i nenaočkovaný a covidem nakažený lékař. Ale koho vůbec napadlo někoho takového na olympiádu poslat?„Na tvojí naprosto jasnou a legitimní otázku musím dát zcela nejasnou odpověď,” krčí rameny Jiří Hošek. „To je něco tak typicky českého, jako… no, v tomhle případě tenisová výměna mezi Českým olympijským výborem a tenisovým svazem,” přirovnává. Nakažený už teď není jen lékař Vlastimil Voráček, ale do karantény nastupuje i stále víc českých sportovců. Neznalý čtenář snadno ztratí v nakažených cyklistech či volejbalistkách přehled, ale oba soutěžící veteráni sportovní žurnalistiky neměli s jejich výčtem žádný problém - při poslechu můžete zkoušet tipovat i vy.Další zajímavou zprávou byla sada nových emoji, mezi kterými vzbudil největší pozornost těhotný muž. „Nevím, mně to teda přijde jako klasický pivař, to mi přijde úplně v pohodě, zvlášť v Česku,” glosuje praktický emotikon Darina Vymětalíková. Když ale měla vybrat smajlík, který v sadě není, moc jistá si nebyla.V mediálním kvízu jsme toho ale kromě olympijského fiaska a obrázkových komunikačních zkratek stihli probrat mnohem víc. Zjistíte třeba, za jaký bizarní čin hrozí americkému páru 30 let za mřížemi, co totálně pokazil polský sportovní svaz, čemu pomáhá dlouhodobé nošení kravaty nebo s jakým českým pivem by se Ryan Gosling vyfotil na Instagram. Nic z toho ovšem nemusí být tak docela pravda. A kdo vlastně v posledním díle vyhrál? To zjistíte v přehrávači v úvodu článku. Příští epizoda Trafiky vyjde až 22. srpna, a tak si zatím zkraťte čekání i u starších dílů podcastu.  _ _ _Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na Rádiu Expres FM, Seznam Zprávách, na Spotify nebo v Apple Podcasts.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
7/25/202131 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Trafika s Řičicovou a Miklicou: Rada ČT jako Avengers, smradlavé Tokio a pirátské memy

Publicistka Hana Řičicová z Respektu a youtuber Adam Miklica, kterého znáte z podcastu České podsvětí, byli hosty Trafiky. Pořadu, ve kterém si můžete zkusit, jak dobře rozeznáte opravdové zprávy od fake news.Na internetu se poslední dobou rozmáhají memy parodující kampaň Pirátů a Starostů. Poznat jejich skutečný post na Instagramu od vymyšleného se ukázalo být složitější, než by někteří čekali. „Slogan o podpoře kultury a pán, který hraje badminton - to jakože badminton je naše kulturní dědictví?“ ptá se Hana Řičicová, když uslyšela možnosti.Do dnešního dílu se dostala i otázka z kultury. Je pravda, že se muselo zrušit představení Bouře kvůli bouři, nebo je to jenom hezky znějící báchorka? „Pokud by to byla pravda, tak by to Poláci nazvali boží hněv,“ poznamenává Adam Miklica.V aktuálním díle jsme mluvili také o problémech blížící se olympiády v Tokiu, stížnostech předsedy Rady ČT Pavla Matochy na sportovní redakci veřejnoprávní televize nebo o nejnovějších výzkumech v oblasti rozkládání plastů. A nechybí ani rubrika Novinky z alternativní scény, kde rozebereme, proč se podle konspiračních webů chová Jakub Kulhánek jako říšský protektor.Vyhrála v mediálním kvízu respektovaná publicistka, nebo youtuber se zájmem o vše zločinné strašidelné? Zjistíte to v aktuálním díle Trafiky dramatickém do poslední otázky. A příští neděli se můžete těšit na další várku zábavných otázek, které vám ukážou, jak tenká je hranice mezi faktem a smyšlenkou.  _ _ _Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na Rádiu Expres FM, Seznam Zprávách, na Spotify nebo v Apple Podcasts.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
7/18/202129 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Trafika s Luďkem Staňkem a Markétou Bidrmanovou: Vytáčky ministryně Dostálové a zdrogované ryby

Moderátorka Markéta Bidrmanová a komik Luděk Staněk byli hosty dalšího dílu Trafiky, podcastu o tom, že nemáte věřit všemu, co kde uslyšíte.Mutace covidu se před nějakou dobou přejmenovaly ze zeměpisných názvů na řecká písmena. Až po deltu všechny známe, ale jak se jmenuje kalifornská mutace, která v alfabetě následuje po deltě? Luděk Staněk chtěl navrhnout lambdu, ale ta nakonec ani nebyla v možnostech. „To předbíháš, to teprve přijde v září,“ glosuje suše Bidrmanová.Mluvili jsme také o překvapivých plánech ukrajinské armády pro letošní vojenskou přehlídku. „Já to vím. To je poprvé v historii, kdy byla k něčemu dobrá anketa na Novinkách. Ten článek u toho jsem si sice nepřečetl, ale anketu jsem viděl,“ kýve Staněk a střílí správnou odpověď.A samozřejmě došlo i na čistě bizarní zprávy. Je pravda, že muže při vykonávání potřeby uštkla do citlivých partií krajta? „Člověk má pocit, že nemůže otevřít Blesk, aby na něj nevyskočila zpráva o krajtě na záchodě,“ poznamenává Staněk. „Já myslím, že je tam lidi z Blesku sami vypouštějí,“ kontruje Bidrmanová.A jaké další zprávy uslyšíte? Třeba tu o problémech ryb v Praze, příbuzných Leonarda da Vinciho, novém softwaru Tesly a taky o Kláře Dostálové a jejích výmluvách.Vyhrála v mediálním kvízu zkušená novinářka, nebo komik, který musí sledovat zprávy neustále? Čeká velmi těsný a dramatický souboj do poslední otázky, tak si ho nenechte ujít.  _ _ _Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na Rádiu Expres FM, Seznam Zprávách, na Spotify nebo v Apple Podcasts.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
7/11/202130 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Trafika s Lukefrym a Johannou Nejedlovou: Skopeček mezi Poláky a konspirační tornádo

Johanna Nejedlová, ředitelka organizace Konsent, a influencer Lukáš Lukefry Fritscher byli hosty dalšího dílu podcastu Trafika, ve kterém zkoumáme, jak tenká je hranice mezi bizarně reálnými a naprosto smyšlenými událostmi.Tento týden proběhl na Twitteru názor poslance za ODS Jana Skopečka, kterému se začala nelíbit ředitelka Národní galerie, Polka Alicja Knast. Je to snad proto, že si pan poslanec myslí, že rozumí umění víc než ona? „Já věřím tomu, že si to může myslet,“ směje se Johanna Nejedlová, „ale tohle je spíš xenofobní notička.“Znovu jsme se pustili také do novinek z dezinformační scény a jejich interpretace událostí na jižní Moravě. Stáli za tím americké stíhačky, nebo šlo o nepovedenou objednávku deště Made in China? „Co si objednáš z Wishe, co ti přijde z Wishe. Jak se to potom reklamuje?“ dumá Lukefry, když se dozvěděl celý bizarní příběh, kterým žijí konspirační weby.Řeč přišla také na cestování a na to, kam všude se z Česka nesmí vycestovat. „Já věřím, že do Ruska můžeš, tam chtěl jet nedávno Hamáček, i když je to už tedy pár týdnů,“ snaží se dedukovat Nejedlová.A řešilo se toho samozřejmě i tentokrát mnohem víc - od želv na trati Tour de France přes inzeráty v Mladé frontě dnes a podivné trendy na TikToku až po nové referendum v jednom švýcarském kantonu o zákazu gumových medvídků.Vyhrála v mediálním kvízu odbornice na sexuální násilí, nebo známý český youtuber? To se dozvíte v novém díle podcastu Trafika. Poslechněte si ho a na další díl se těšte opět příští neděli.
7/4/202129 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Trafika s Marií Bastlovou a Luďkem Mádlem: Olympijský celibát a záhadný útok UFO

Novináři Marie Bastlová a Luděk Mádl byli hosty dalšího dílu podcastu Trafika, kde se jako vždy bruslilo na tenkém ledě zpráv z pomezí bizarních smyšlenek a ještě podivnější reality.Praha zkouší lákat mladé na očkování novou kampaní, ve které si její autoři vyhráli se slovními hříčkami okolo pražských zákoutí. Jenže ze čtveřice Velká Chrchle, Marodní třída, Výstavpříště a Výtěrzné náměstí se ve skutečné kampani objevují pouze tři. Luděk Mádl se sice už mezi mladé nepočítá, ale svou odpovědí si byl jistý - jeden z těchto názvů je totiž moc krkolomný na to, aby ho mohl vymyslet někdo jiný než moderátor Konstantin Sulimenko.Přesvědčily by křečovité vtípky naše hosty, aby se šli očkovat? „Já už nejsem věková kategorie, pro kterou je to určené,” uhýbá diplomaticky před hodnocením bohulibé kampaně Marie Bastlová, moderátorka podcastu Ptám se já. Kromě seriózních zpráv ze světa vakcín a očkování ale došlo i na oblíbené podivnosti, a tak hosté stihli probrat i plánovanou reality show Netflixu, která působí dost praštěně i v rámci rozvolněných poměrů v tomto žánru. „Prostě trvám na tom, že Netflix je slušný kanál, takže tam nic z toho nebude,” popírá neodvratnou budoucnost Bastlová.Boj byl v nové Trafice napjatý až do konce a tipování se točilo kolem spousty věcí - od pestré kandidátky Volného bloku přes změnu seznamovacích tradic na olympiádě a nové hlášky filipínského prezidenta až po záhadný útok UFO na australskou věznici.Vyhrála v mediálním kvízu zkušená politická moderátorka, nebo ostřílený fotbalový expert? To se dozvíte v novém díle podcastu Trafika. Poslechněte si ho a na další díl se těšte opět příští neděli.
6/27/202129 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Trafika se Lucií Stuchlíkovou a Janem Kordovským: Jídelníček boháčů a nadživotní Šlachta

Novináři a autoři podcastů Seznam Zpráv Lucie Stuchlíková a Jan Kordovský byli hosty dalšího dílu podcastu Trafika, ve kterém každou neděli zjišťujeme, jak tenká je hranice mezi vážnými, bizarními a zcela smyšlenými událostmi uplynulého týdne.Předseda sněmovny Radek Vondráček jako advokát vymáhal pro lichváře dluhy. V normální zemi by to byla bizarní zpráva, tady je to jen další z mnoha kauz a kauziček. „Je to závažná zpráva a nic se nestane,” poznamenává suše Lucie Stuchlíková. Takže je také možná jedno, že jsme se zamotali do výše částek, které pilný právník v rámci svého melouchu vymáhal.Ale samozřejmě se i tento týden v Trafice objevily skutečně bizarní zprávy. „Poslední dobou se mi až moc často zdá o tom, jak Jeff Bezos jedl leguána,” říká Jan Kordovský v reakci na otázku, zda tisíce lidí skutečně podepsali petici žádající majitele Amazonu, aby koupil a snědl Monu Lisu - vzhledem k tomu, že historka s leguánem je pravdivá, je v oblasti miliardářových gastro preferencí možné ledasco.Podivností se ovšem sešlo více, a tak došlo i na bouřlivé diskuse o státním výprodeji zubní pasty, sexuálních praktikách superhrdinů nebo sochách Roberta Šlachty v nadživotní velikosti. A pokud by vás z toho při poslechu přepadal splín, vězte, že se dočkáte i zachráněného koťátka. Vyhrála v mediálním kvízu zkušená politická novinářka, nebo podcaster, který sjíždí celý den Twitter? To se dozvíte v novém díle Trafiky. Poslechněte si ho.
6/20/202128 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Trafika s Filipem Titlbachem a Bé Hà Nguyen: Odložte brčka a svažte Klause

Influencerka Bé Hà Nguyen a novinář Deníku N Filip Titlbach byli hosty dalšího dílu podcastu Trafika, ve kterém každou neděli zjišťujeme, jak tenká je hranice mezi vážnými, bizarními a zcela smyšlenými událostmi uplynulého týdne.V novém díle samozřejmě nemůže chybět nejzásadnější zpráva týdne – Václav Klaus poprvé nakupoval v Kauflandu a nebyla to pro něj zrovna příjemná zkušenost. „Bylo to velké zklamání Institutu Václava Klause,“ přikyvuje Filip Titlbach na otázku, proč je podle exprezidenta tento řetězec supermarketů šílený.A když už přišla řeč na bývalého prezidenta, rozebrali jsme i jeho rozhovor pro Český rozhlas, lépe řečeno útěk z něj. Co má moderátor udělat, když takový host odchází? „Já bych ho svázala,“ říká nevzrušeně Bé Hà Nguyen, která má na rozdíl od veřejnoprávních médiích větší prostor k moderátorské kreativitě.Mluvili jsme také o zahraničním dění, například o nepěkných nových zákazech na videochatech platformy WeChat. „Jak tě vůbec napadne jako regulační úřad zakázat takovouto věc?“ ptá se Titlbach potom, co neuhodl správnou odpověď. Jako čínský cenzor by asi pracovat nemohl. A řešilo se toho samozřejmě mnohem víc – názory Marie Benešové na znásilnění, uznávání očkovacích certifikátů z Lichtenštejnska, pokrokové zákony Salvadoru, útoky cikád nebo nová písmena v ruské azbuce.Vyhrál v mediálním kvízu novinář zocelený politickými debatami, nebo influencerka zběhlá v zákoutích TikToku a Instagramu? To se dozvíte v novém díle Trafiky. Poslechněte si celý díl._ _ _Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na Rádiu Expres FM, Seznam Zprávách, na Spotify nebo v Apple Podcasts.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
6/13/202133 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Trafika se Emmou Smetana a Evou Soukeníkovou: Nepřechýlený Foldyna a rybářské tipy

Moderátorka a zpěvačka Emma Smetana a novinářka Seznam Zpráv Eva Soukeníková byly hostkami dalšího dílu podcastu Trafika, kde zjišťujeme, jak tenká je hranice mezi vážnou, bizarní a zcela smyšlenými událostmi posledních sedmi dnů.Máme za sebou hlasování o nedůvěře vládě. Což je skvělé, protože na takovéto schůzi Poslanecké sněmovny padají ty nejlepší perly. Nadšení politických nerdů ale třeba Emma Smetana nesdílí. „Ta strana, která drží Andreje Babiše u moci, odešla ze sálu, protože to je takové statečné a rovné jednání hodné té strany. A když se dějou očekávané věci, tak mám pocit, že je sledovat nemusím,“ říká.Řeč samozřejmě musela přijít i na koncovku -ová u ženských příjmení. „Když jsem studovala na bohemistice, jméno Emma Smetana sloužilo jako poučka, jak správně lingvisticky používat příjmení,“ prozradila Eva Soukeníková.V podcastu se toho ale řešilo mnohem víc. Probrali jsme Jaroslava Foldynu a jeho názory na zelí, novou vládu v Izraeli, nový film Filipa Renče, různé způsoby rybaření nebo nepříliš povedenou kampaň španělské pošty proti rasismu.Vyhrála v mediálním kvízu Emma Smetana, nebo Eva Soukeníková? To se dozvíte v novém díle podcastu Trafika. _ _ _Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na Rádiu Expres FM, Seznam Zprávách, na Spotify nebo v Apple Podcasts.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
6/6/202129 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Trafika s Ester Geislerovou a Honzou Vojtkem: Já k tomu nic neříkám, jsem jenom žena

I tento týden byl nabitý událostmi. Třeba začala Eurovize - praštěná soutěž, kterou kupodivu leckdo bere vážně. Protože je to ale až příliš dobrá příležitost, tak jsme se radši věnovali představení programu Pirátů a Starostů, který vstoupil do dějin bizarností společnou fotkou kandidátů s jedním podezřelým nedostatkem. „Já k tomu nic neříkám, já jsem jenom žena,“ glosuje to Geislerová.Honza Vojtko dal jako párový psychoterapeut radu ohledně trochu chladných vztahů v koalici SPOLU: „Chybí jim tam fyzický kontakt, možná kdyby se na sebe aspoň víc dívali. Teď tam stojí místo spolu spíš každý sám.“Ale nejen to zaznělo v aktuálním díle Trafiky. Kromě jiného se v něm dozvíte, proč musí nosit respirátory zrovna skauti na výletě, s jakým zvířetem se Američané bojí utkat v pěstním souboji, co nabízí britská vláda farmářům za odchod do důchodu nebo kdo pořádá houbami poháněné orgie.Vyhrál v mediálním kvízu Honza Vojtko, nebo Ester Geislerová? To se dozvíte v novém díle Trafiky. Nezapomeňte pro ni nebo pro jiný svůj oblíbený podcast hlasovat v soutěži Podcast roku. _ _ _Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na Rádiu Expres FM, Seznam Zprávách, na Spotify nebo v Apple Podcasts.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
5/23/202126 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Trafika s Pastoral Brothers: Faráři bloudí v Palestině a Arenberger míří ke svatořečení

V duchovním i světském světě se toho opět dělo hodně. Hlavní postavou se minulý týden stal ministr zdravotnictví Petr Arenberger, který třeba hostinským radil, jak mají působit na pacienty bez negativního testu. „Jediný, kdo má působit v hospodě, je špiritus sancti,“ komentuje to Karel Müller.„To si všechno vymýšlíš po večerech?“ ptá se Jakub Malý, když přijde řeč na nového maskota Městské policie v Ostravě. Bude se jmenovat Ogar, Ovaček, Štajger, nebo Bazmek?Ale nejen to se hosté i posluchači dozví v novém díle Trafiky. Řeč přijde na blízkovýchodní geopolitiku, Jana Nepomuckého, novou církev Nicki Minaj, nedostatek plastů i zamítnutí dotací Babišově firmě.Co všechno z toho se opravdu stalo a co je jen výmysl kreativního scenáristy? Vyhrál v mediálním kvízu farář a youtuber Karel Müller, nebo farář a youtuber Jakub Malý? To se dozvíte v podcastu. Poslechněte si ho v přehrávači v úvodu článku a na další díl se těšte opět příští neděli.P.S.: Nenechte se zmást první otázkou. Natáčelo se v pátek dopoledne ještě před oznámením, že vláda nakonec povoluje wi-fi na zahrádkách restaurací. _ _ _Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na Rádiu Expres FM, Seznam Zprávách, na Spotify nebo v Apple Podcasts.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
5/16/202126 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Trafika se zpěvákem Matějem Ruppertem a novinářkou Silvií Lauder

Poslední týden se toho stalo opravdu hodně. Třeba koalice SPOLU vydala program, ve kterém říká, že chce zasadit jeden strom za každého občana, postavit novou koncertní síň, podpořit bezlepkovou stravu ve školních jídelnách a otevřít aspoň 50 nových škol a školek. Až na to, že jedno z toho jsme si vymysleli a v jejich programu to není. „Jak jsem si mohla myslet, že něco takového chce SPOLU udělat? Tohle byla naivita na mojí straně,“ vrtí hlavou Silvie Lauder nad správnou odpovědí.Hosté si také zkusili otázky z kontroverzních přijímaček z češtiny na střední školy, a proto přišly i vzpomínky Matěje Rupperta na studium střední pedagogické školy. Kdyby nezpíval, mohl prý být vychovatelem ve školce nebo bachařem. „A musím říct, že znám pár politiků, kterým bych rád ty mříže otvíral,“ dodává.Ale v dnešní Trafice se toho dozvíte ještě mnohem víc. Mluvili jsme o zmutovaných komárech na Floridě, agresivních labutích v Pardubicích, halucinogenních žábách na Kubě a filipínském ministrovi zahraničí, který kleje jako dlaždič.Co všechno z toho opravdu existuje a co je jen výmysl kreativního scenáristy? Vyhrála v mediálním kvízu reportérka týdeníku Respekt Silvie Lauder, nebo zpěvák Matěj Ruppert? To se dozvíte v podcastu.  _ _ _Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na Rádiu Expres FM, Seznam Zprávách, na Spotify nebo v Apple Podcasts.Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na [email protected].
5/9/202123 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Trafika s komentátorem Jindřichem Šídlem a učitelem Danielem Pražákem

Svět, ve kterém už nedokážeme rozlišit zprávy na reálné a vymyšlené, si nezaslouží, abychom ho brali vážně. A tak se v tomhle podcastu naši hosté smějí, pláčou, glosují a hlavně hádají, co je pravda a co alternativní pravda.Minulý týden se poslanci sešli, aby řešili manželství pro všechny. A padaly perly. Znamená povolení stejnopohlavních sňatků cestu k obchodu se ženami, příležitost skamarádit se s lesbičkami, nebo problém s množením pro Adama a Evu? „To mohlo padnout úplně všechno,“ říká rezignovaně Jindřich Šídlo.Řeč přišla i na Michala Haška. „V Demokratické republice Kongo před diskotékou stahují a opékají kozu, ale oproti Lánskému puči mi to furt přijde přízemní,“ poznamenává Daniel Pražák.V Trafice se toho ale dozvíte mnohem víc. Mimo rámec jakékoliv logiky tak v dnešním díle zazní třeba i čeho se Rusové bojí víc než smrti, proč je jízda po dálnici D1 tzv. českou ruletou, co všechno se může stát v Polsku, a uslyšíte i několik historek se želvami.Zvítězil v dnešním mediálním kvízu nejstarší český youtuber Jindřich Šídlo, nebo učitelský influencer Daniel Pražák? Poslechněte si nový díl Trafiky a na další se těšte opět příští neděli._ _ _Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na Rádiu Expres FM, Seznam Zprávách a na Spotify.
5/2/202127 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Premiérová Trafika s Norou Fridrichovou a Václavem Dolejším

Svět, kde už nedokážeme rozlišit zprávy na reálné a vymyšlené, si nezaslouží, abychom ho brali vážně. A tak se v tomhle podcastu naši hosté smějí, pláčou, glosují a hlavně hádají, co je pravda a co alternativní pravda.Ústředním tématem minulého týdne se stal začátek reality show Like House. A taky jsme téměř začali válčit s Ruskem. To ale není podle některých politiků skutečným objektivním viníkem útoku ve Vrběticích. Nicméně když měli soutěžící hádat, kdo za výbuchem podle Vojtěcha Filipa skutečně a zaručeně stál, nebyli si jistí. „Fakt je jedna možnost správná?“ ptal se Václav Dolejší, když slyšel otázku s nabízenými možnostmi.V dnešním díle toho ale zjistíte mnohem víc. Mluvili jsme o turismu na Maledivách, neuvěřitelných veršovaných sloganech Roberta Šlachty, nahotě na Zoomu, Georgi Sorosovi i bizarním zeleninovém vandalovi v Anglii.Zvítězila v dnešním zpravodajském kvízu Nora Fridrichová, nebo Václav Dolejší? Poslechněte si premiérový díl podcastu Trafika. A na další se těšte opět příští neděli.---Konstantin Sulimenko a jeho hosté se v zábavném kvízu ohlíží za důležitými i bizarními událostmi uplynulého týdne.Poslouchejte každou neděli na Rádiu Expres FM, Seznam Zprávách a na Spotify.
4/25/202122 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Trailer

🔜
4/21/20211 minute, 24 seconds