Winamp Logo
Tedenski aktualni mozaik Cover
Tedenski aktualni mozaik Profile

Tedenski aktualni mozaik

Slovenian, News, 1 season, 100 episodes, 3 days, 14 hours, 34 minutes
About
V oddaji Tedenski aktualni mozaik povzemamo in komentiramo vse pomembne dogodke iztekajočega se tedna. Kaj je pustilo sled v zadnjem tednu, kaj si je vredno zapomniti in obuditi v spomin.
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik z Alenko Terlep

Komu je spodrsnilo na domačem političnem parketu ob prvi zamenjavi v vladi Roberta Goloba? Kako se je premier vrtel na evropskem parketu, tako pred poslanci kot med voditelji? So njihova nesoglasja glede načinov za brzdanje cen energije in korupcijska afera v evropskem parlamentu del iste hibridne vojne proti Zahodu ali je oboje predvsem odraz pohlepa? Je pravi odgovor – po mnenju novega direktorja finančne uprave - lahko tudi finančna policija? O vseh teh vprašanjih in drugih ključnih dogodkih tedna v Studiu ob 17.00 ta petek z Alenko Terlep.
12/16/202248 minutes, 1 second
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik z Darjo Groznik

Namesto prazničnega veselega decembra smo po koncu zahtevnega supervolilnega leta dobili še frontalni spopad premiera s policijsko ministrico in napoved njenega odstopa. Kdo ima prav in kaj obračun pomeni za policijo, ugled vlade in politično stabilnost? Komentiramo tudi (ne)upravičenost odločitve zdravniškega sindikata Fides za stavko v januarju, razloge za nezadovoljstvo gospodarstva z ukrepi za blažitev energetske draginje in dokončno potrditev vstopa Hrvaške v schengen z odpravo mejnega nadzora z novim letom. Kritični pregled tedna ta petek z Darjo Groznik.
12/9/202241 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Odlomki Intervjujev 2021

V terminu, ki je namenjem Tedenskemu aktualnemu mozaiku, lahko prisluhnete odlomkom nekaterih intervjujev, ki so v naši radijski hiši nastajali čez leto.V terminu, ki je namenjem Tedenskemu aktualnemu mozaiku, lahko prisluhnete odlomkom nekaterih intervjujev, ki so v naši hiši nastajali čez leto. Slovenci imamo odlične strokovnjake, tepe pa nas zavist in pomanjkanje globalne odprtosti. Ena od poglavitnih nalog novega rektorja ljubljanske univerze je povrnitev zaupanja javnosti v znanost. Evropa zaostaja pri vlaganjih v raziskovanje vesolja in vesoljske tehnologije. Kakšne posledice je pustila epidemija koronavirusa na otroke in mladostnike? Slovenci smo po 90. letih dobili nov mojstrski prevod Tolstojevega romana Vojna in mir. Pianista Aleksandera Gadžijeva drugo mesto na prestižnem Chopinovem tekmovanju v Varšavi dokončno izstrelilo med zvezdnike črno-belih tipk. To je le nekaj drobcev iz pokušine letošnjih intervjujev.    
12/31/202151 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socialne teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.O nevarnem darilu z zdravniškega dopusta v Afriki, dragem gospodarskem okrevanju, zavajanju političnih potrošnikov in težavnih evropskih odnosih s tujinoZanos ob sprostitvi ukrepov za omejevanje covida je prispeval k zastoju pri zniževanju števila okužb, Obalno-kraška regija je spet v rdečem svežnju omejitev. Pomembno je, da bodo osnovnošolci v ponedeljek spet v učilnicah. Skrbi širjenje novih različic virusa, skrb vzbujajoča je neodgovornost zdravnika, ki je kljub javnim tveganjem dopustoval v Afriki in k nam prinesel južnoafriško različico, proti kateri naj bi bila doslej odobrena cepiva bolj ali manj nemočna. V oddaji tudi o bruseljskih očitkih farmacevtskim podjetjem glede proizvodnje cepiv, pa o evropskih sankcijah proti Rusiji in evropskih poskusih reševanja iranskega jedrskega sporazuma. Z Brusljem so tako ali drugače povezani tudi domača politična preigravanja in načrti za okrevanje našega gospodarstva. Tudi o tem v kritičnem pregledu tedna z Matjažem Troštom.
2/27/202150 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socialne teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.O politiki po glasovanju o nezaupnici, o popravljeni volilni zakonodaji in opeharjenih gostincih. O ameriški vrnitvi k podnebnemu sporazumu in načrtih nove italijanske vladeOcenjujemo domačo politiko po spodleteli konstruktivni nezaupnici vladi Janeza Janše in razmisleke koalicije na eni ter predvsem opozicijskega Deusa na drugi strani. Predstavljamo načrte kandidata za zdravstvenega ministra Janeza Poklukarja, ki naloge prevzema v času postopnega sproščanja omejitev zaradi covida in popravljanja strategije množičnega cepljenja zaradi počasnejše dobave cepiv. Ukrepi za omejevanje epidemije so mnoge gostince pahnili na rob propada, zato je razkritje o neenotnih interpretacijah pravil glede obratovanja izzvalo veliko razburjenja in grožnje s tožbami. V stiski so kljub čudovitim počitniškim dnem tudi drugi z gostinstvom in turizmom povezani delavci. Komentiramo popravke volilne zakonodaje, ki jih je parlamentu naložilo ustavno sodišče. V tujini je odmevala vrnite Združenih držav Amerike k pariškemu podnebnemu sporazumu, zanimali so nas načrti novega italijanskega premierja, nekdanjega prvega italijanskega bankirja Maria Draghija. Kritični pregled tedna z Markom Škrljem.
2/20/202148 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

To je bil za številne teden olajšanja. Napovedana odprava omejitev gibanja na občine ter odprtje učilnic za vse osnovnošolce in maturante sta večino razveselila, predvsem zdravstvene delavce pa skrbi, da neprevidna druženja ne bi vodila v novo povečevanje števila primerov okužbe. Odpiranje še preostalih trgovin in dodatnih storitev so pospremile tudi nevšečnosti z zahtevanim rednim testiranjem, plat zvona pa ob nadaljnjem zaprtju še bijejo gostinci in turistični delavci. Komentiramo odločitev o dodatnem potrjevanju pozitivnih izvidov hitrih testov, nakupovanje dodatnih testov in prilagajanje strategije cepljenja razmeram v farmacevtski industriji. Odstiramo politična ozadja vnovič vložene nezaupnice predsedniku vlade in mogoče scenarije, spremljamo pa tudi oblikovanje nove italijanske vlade in predvolilno Katalonijo. Ob koncu oddaje navijamo za biatlon in organizatorje svetovnega prvenstva na Pokljuki. Kritični pregled tedna ob petih na Prvem z Blažem Ermencem.O prehodu v oranžno fazo epidemije, težko pričakovanem sproščanju omejitev na občine in vračanju v šole. O tem, kaj Mario Draghi pomeni za Slovenijo, kako bodo volili Katalonci in kako je v povolilni Ameriki To je bil za številne teden olajšanja. Napovedana odprava omejitev gibanja na občine ter odprtje učilnic za vse osnovnošolce in maturante sta večino razveselila, predvsem zdravstvene delavce pa skrbi, da neprevidna druženja ne bi vodila v novo povečevanje števila primerov okužbe. Odpiranje še preostalih trgovin in dodatnih storitev so pospremile tudi nevšečnosti z zahtevanim rednim testiranjem, plat zvona pa ob nadaljnjem zaprtju še bijejo gostinci in turistični delavci. Komentiramo odločitev o dodatnem potrjevanju pozitivnih izvidov hitrih testov, nakupovanje dodatnih testov in prilagajanje strategije cepljenja razmeram v farmacevtski industriji. Odstiramo politična ozadja vnovič vložene nezaupnice predsedniku vlade in mogoče scenarije, spremljamo pa tudi oblikovanje nove italijanske vlade in predvolilno Katalonijo. Ob koncu oddaje navijamo za biatlon in organizatorje svetovnega prvenstva na Pokljuki. Kritični pregled tedna ob petih na Prvem z Blažem Ermencem.
2/13/202151 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Epidemiološka slika v državi se postopno izboljšuje in krepi upanje, da bodo šole vendarle kmalu odprle vrata za vse in ne bomo več omejeni na občine oziroma regije. To sta ukrepa, ki sta ljudi najbolj bolela in ki jima očitno tudi stroka ni bila naklonjena. Predolgo zaprte šole so tudi eden od očitkov v interpelaciji proti šolski ministrici Simoni Kustec, še ostrejše puščice pa so v petek letele proti tretjemu interpeliranemu ministru, Vasku Simonitiju, pristojnemu za kulturo in medije. V oddaji o posledicah epidemije in zaprtja dejavnosti za zaposlene. Jo bosta res srednji in višji sloj preživela brez večjih prask, na robu družbe pa se bo še bolj razrasla revščina? Preverjamo, kaj bo ob strogih mejnih ukrepih z delavci, ki se vsak dan vozijo na delo v sosednje države. Z zanimanjem spremljamo, ali bo slavni Mario Draghi uspel sestaviti novo italijansko vlado in kaj bodo prinesli ruski protesti. Končujemo pa v luči prihajajočega kulturnega praznika – s Prešernovimi nagrajenci. Kritični pregled tedna s Snežano Ilijaš.O rahljanju ukrepov, šolarjih in študentih. O interpelacijah doma, sestavljanju vlade pri sosedih in spodkopavanju vlade v Kremlju. O revščini in vrhunskih umetnikih. Epidemična slika v državi se postopno izboljšuje in krepi se upanje, da bodo šole vendarle kmalu odprle vrata za vse in ne bomo več omejeni na občine oziroma regije bivanja. Ta ukrepa najtežje upoštevamo in jima očitno tudi stroka ni bila naklonjena. Predolgo zaprte šole so tudi eden od očitkov v interpelaciji zoper šolsko ministrico Simono Kustec, še ostrejše puščice pa so v petek letele proti tretjemu interpeliranemu ministru, Vasku Simonitiju, pristojnemu za kulturo in medije. V oddaji o posledicah epidemije in zaprtja dejavnosti za zaposlene. Jo bosta res srednji in višji sloj preživela brez večjih prask, na robu družbe pa se bo še bolj razrasla revščina? Preverjamo, kaj bo ob ostrih mejnih ukrepih z delavci, ki se vsak dan vozijo na delo v sosednje države. Z zanimanjem spremljamo, ali bo slavni Mario Draghi uspel sestaviti novo italijansko vlado in kaj bodo prinesli ruski protesti. Končujemo pa v luči ponedeljkovega kulturnega praznika – s Prešernovimi nagrajenci. Kritični pregled tedna s Snežano Ilijaš.
2/6/202152 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Za nami je kaotičen teden: do zadnjega ni bilo jasno, ali bodo malčki šli v šolo; po štirih dneh pa jim bodo v dveh regijah spet zaprli šolska vrata. Ni bilo jasno, kakšne bodo posledice odkritja prvih primerov okužbe z angleško različico koronavirusa pri nas, pa tudi ne, kako se bo razpletel spor med Evropsko komisijo in britansko-švedskim podjetjem AstraZeneca glede cepiva proti covidu-19. Komentiramo tudi ukrepe za blažitev posledic epidemije v gospodarstvu in gospodinjstvih ter njihovo financiranje, analiziramo svetovne gospodarske trende in ocenjujemo pomen ameriško-ruskega dogovora o omejevanju jedrskega orožja. Kritični pregled teh in drugih dogodkov tedna z Marjanom Vešligajem.O odpiranju in zapiranju šol, številnih frontah vojne z epidemijo, novem prvem policistu in hrvaško-italijanskih conah v JadranuZa nami je kaotičen teden: do zadnjega ni bilo jasno, ali bodo malčki šli v šolo; po štirih dneh pa jim bodo v dveh regijah spet zaprli šolska vrata. Ni bilo jasno, kakšne bodo posledice odkritja prvih primerov okužbe z angleško različico koronavirusa pri nas, pa tudi ne, kako se bo razpletel spor med Evropsko komisijo in britansko-švedskim podjetjem AstraZeneca glede cepiva proti covidu-19. Komentiramo tudi ukrepe za blažitev posledic epidemije v gospodarstvu in gospodinjstvih ter njihovo financiranje, analiziramo svetovne gospodarske trende in ocenjujemo pomen ameriško-ruskega dogovora o omejevanju jedrskega orožja. Kritični pregled teh in drugih dogodkov tedna z Marjanom Vešligajem.
1/30/202151 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Za mnoge je novica tedna, da bodo po dolgih mesecih svoja vrata spet odprle šole. A ne povsod in ne za vse. Epidemiološki slika se je namreč le nekoliko izboljšala, a previdnost ostaja. Veliko dejavnosti ostaja zaprtih oziroma omejenih, v oddaji komentiramo osmi sveženj pomoči, ki pa ne bo zadnji. Eden od že sprejetih ukrepov - kritiki ga imenujejo prisilno upokojevanje - je te dni romal na ustavno sodišče. Brez epiloga ostajajo prizadevanja koalicije KUL za zamenjavo vlade, namesto odložene nezaupnice so za zdaj vložili interpelacijo proti ministru za delo. V oddaji analiziramo prve poteze novega ameriškega predsednika in vrnitev ruskega opozicijskega politika domov in za zapahe. Kritični pregled tedna z Dušanom Miličem.O postopnem odpiranju šol, novem svežnju pomoči gospodarstvu, odloženi nezaupnici vladi, selitvi Bidna v Belo hišo in vrnitvi Navalnega v RusijoZa marsikoga je novica tedna, da bodo po dolgih mesecih spet odprle vrata šole. A ne povsod in ne za vse. Epidemiološka slika se je namreč le nekoliko izboljšala, a previdnost ostaja. Veliko dejavnosti bo še naprej zaprtih oziroma omejenih. V oddaji bomo komentirali osmi sveženj pomoči, ki pa ne bo zadnji. Eden izmed že sprejetih ukrepov, kritiki ga imenujejo prisilno upokojevanje, se je te dni znašel na ustavnem sodišču. Brez epiloga ostajajo prizadevanja koalicije KUL za zamenjavo vlade, namesto odložene nezaupnice so za zdaj vložili interpelacijo proti ministru za delo. V oddaji bomo analizirali prve poteze novega ameriškega predsednika in vrnitev ruskega opozicijskega politika domov in za zapahe. Kritični pregled tedna z Dušanom Miličem.
1/23/202153 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Kljub cepljenju in hitrim testom je epidemija podaljšana še za dva meseca, zaradi dolgotrajnega šolanja na daljavo pa je vložena zahteva za presojo ustavnosti. Po številnih preigravanjih je bil doma vendarle vložen dolgo napovedovan predlog konstruktivne nezaupnici vladi Janeza Janše, prek Atlantika druga ustavna obtožba Donalda Trumpa, v vladno krizo je spet zdrsnila sosednja Italija, v Nemčiji so nadaljevali iskanje naslednika kanclerke Angele Merkel. V oddaji razčlenjujemo tudi ozadje policijske stavke in plač v javnem sektorju ter pritiske oblasti na medije ter komentiramo izvedbo Zlate Lisice na Gorenjskem. Kritični pregled tedna z Alenko Terlep!O spet podaljšani epidemiji, nezaupnicah vladam v Sloveniji in Italiji, ustavni obtožbi predsednika v ZDA in lisičkah v Kranji GoriKljub cepljenju in hitrim testom je epidemija podaljšana še za dva meseca, zaradi dolgotrajnega šolanja na daljavo pa je vložena zahteva za presojo ustavnosti. Po številnih preigravanjih je bil doma vendarle vložen dolgo napovedovan predlog konstruktivne nezaupnici vladi Janeza Janše, prek Atlantika druga ustavna obtožba Donalda Trumpa, v vladno krizo je spet zdrsnila sosednja Italija, v Nemčiji so nadaljevali iskanje naslednika kanclerke Angele Merkel. V oddaji razčlenjujemo tudi ozadje policijske stavke in plač v javnem sektorju ter pritiske oblasti na medije ter komentiramo izvedbo Zlate Lisice na Gorenjskem. Kritični pregled tedna z Alenko Terlep!
1/16/202147 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Divjanje Trumpovih privržencev po sobanah ameriškega kongresa je ta teden zasenčilo celo mukotrpno bitko s koronavirusom na skorajda celotni severni polobli. V oddaji osvetljujemo razloge za dogodke na Kapitolu, posledice in izzive za novega predsednika Bidna. V ospredje postavljamo prve izkušnje s cepljenjem proti covidu-19, razočaranje zaradi nadaljnjega zaprtja šol in prenovljen načrt za sproščanje omejitev. Pojasnjujemo, zakaj je bila zadolžitev Slovenije za financiranje pomoči zaradi epidemije zgodovinska. Pa tudi o tem, kako nevarna je odločitev Irana o dodatnem bogatenju urana ter da ustanovitelj Wikileaksa Assange ne bo niti izročen niti izpuščen. Kritični pregled tedna ob petih na Prvem z Marjanom Vešligajem.O napadu na Kapitol in zmagi Bidna, poprazničnih covidnih rekordih, še naprej zaprtih učilnicah ter dilemah glede cepljenja in testiranjaDivjanje Trumpovih privržencev po sobanah ameriškega kongresa je ta teden zasenčilo celo mučno bitko s koronavirusom na skorajda celotni severni polobli. V oddaji osvetljujemo razloge za dogodke na Kapitolu, posledice in izzive za novega predsednika Bidna. V ospredje postavljamo prve izkušnje s cepljenjem proti covidu-19, razočaranje zaradi nadaljnjega zaprtja šol in prenovljen načrt za sproščanje omejitev. Pojasnjujemo, zakaj je bila zadolžitev Slovenije za financiranje pomoči zaradi epidemije zgodovinska. Pa tudi o tem, kako nevarna je odločitev Irana o dodatnem bogatenju urana ter da ustanovitelj Wikileaksa Assange ne bo niti izročen niti izpuščen. Kritični pregled tedna ob petih na Prvem z Marjanom Vešligajem.
1/9/202149 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socialne teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.Namesto običajnega veselega decembra komentiramo domače poskuse za zrušitev vlade, ponesrečene bitke z epidemijo in evropskimi sodnimi mlini ter sladke zmage v Ameriki in na Goriškem Teden je zaznamovalo izstopanje Erjavčevega Deususa iz vladne koalicije in preštevanje glasov za morebitno konstruktivno nezaupnico Janševi vladi. Zaradi tega se je na vrhuncu drugega vala epidemije poslovil zdravstveni minister Gantar. Analiziramo priprave na množično testiranje in skorajšnje cepljenje ter kolebanje med zaostrovanjem in sproščanjem prepovedi in omejitev med skorajšnjimi prazniki. Vlada se je odločila za slednje, spet je stekel javni promet in nekatere storitve. Ali bodo šli vsaj nekateri učenci z novim letom spet v razrede, še ni potrjeno, so pa prilagodili maturo. V oddaji komentiramo še dve izgubljeni evropski sodni bitki, tokrat na bančnem področju, elektorsko potrditev novega ameriškega predsednika Josepha Bidena ter veselje na Goriškem ob imenovanju za evropsko prestolnico kulture 2025. Kritični pregled tedna s Sandro Krišelj.
12/19/202047 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Tako spopadanje z epidemijo kot rušenje vlade sta doma za zdaj neuspešna. V Evropi pa so vendarle dosegli kompromis o denarju za okrevanje ob zamiku nadzora nad vladavino prava, ne pa tudi o trgovinskem sporazumu z Britanci po njihovem dejanskem odhodu iz povezave čez nekaj tednov. V oddaji poleg tega osvetljujemo ozadje sindikalnih priprav na stavko zaradi minimalne plače, komentiramo diplomatska popotovanja in nato zremo v nebo: najprej zaradi ocene podnebnega ukrepanja pet let po sklenitvi Pariškega sporazuma, nato pa še za planiškimi orli. Kritični pregled tedna z Matejo Železnikar.O slepi ulici boja proti covidu-19, politični nestabilnosti doma, polovičnem uspehu pri evropskih kompromisih in čisto drugačni Planici.Tako spopadanje z epidemijo kot rušenje vlade sta doma za zdaj neuspešna. V Evropi pa so vendarle dosegli kompromis o denarju za okrevanje ob zamiku nadzora nad vladavino prava, ne pa tudi o trgovinskem sporazumu z Britanci po njihovem dejanskem odhodu čez nekaj tednov. V oddaji poleg tega osvetljujemo ozadje sindikalnih priprav na stavko zaradi minimalne plače, komentiramo diplomatska popotovanja in nato zremo v nebo: najprej zaradi ocene podnebnega ukrepanja 5 let po sklenitvi Pariškega sporazuma, nato pa še za planiškimi orli. Kritični pregled tedna z Matejo Železnikar.
12/12/202056 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Teden, zaznamovan s prvim snegom in prihodom prvega decembrskega dobrega moža, je s črno statistiko obolelih in umrlih zaradi covida - 19 razblinil upe o odpravljanju omejitev. Že tako negotove razmere je zapletla še odločitev ustavnega sodišča glede veljavnosti vladnih sklepov o šolanju na daljavo. V oddaji spremljamo tudi oblikovanje šestega svežnja pomoči podjetjem in gospodinjstvom ter komentiramo izvolitev novega vodstva stranke Desus. Napeto je tudi v Evropski uniji, v kateri sredi pandemije v hudi časovni stiski iščejo kompromise za financiranje okrevanja in trgovanje z Britanci po njihovem dokončnem slovesu. Kritični pregled tedna z Rajko Pervanje.Zakaj ni rahljanja protikoronskih omejitev, kakšne pomoči čakajo podjetja in ljudi v sedmem svežnju, kdo in kako bo vodil Desus in kako težko je kovati evropske kompromise o denarju in trgovanjuTeden, zaznamovan s prvim snegom in prihodom prvega decembrskega dobrega moža, je s črno statistiko obolelih in umrlih zaradi covida-19 razblinil upe o odpravljanju omejitev. Že tako negotove razmere je zapletla še odločitev ustavnega sodišča glede veljavnosti vladnih sklepov o šolanju na daljavo. V oddaji spremljamo tudi oblikovanje sedmega svežnja pomoči podjetjem in gospodinjstvom ter komentiramo izvolitev novega vodstva stranke Desus. Napeto je tudi v Evropski uniji, kjer sredi pandemije v hudi časovni stiski iščejo kompromise za financiranje okrevanja in za trgovanje z Britanci po njihovem dokončnem slovesu. Kritični pregled tedna z Rajko Pervanje.
12/5/202050 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Končuje se nov teden, v katerem epidemija ni popustila. Ostri ukrepi bodo veljali vsaj še teden ali dva. Sprašujemo se, ali bodo prinesla rezultate hitra testiranja v zdravstvu in domovih za starejše ter se veselimo spodbudnih novic o razvijanju cepiv. Komentiramo šesti sveženj pomoči gospodarstvu in preverjamo načrte o sedmem, namenjenem izhodu iz krize. Tudi ukrepanje Slovenije bo v prihodnje odvisno od pravočasne potrditve zajetnega finančnega svežnja Evropske unije, še vedno blokiranega zaradi razhajanj o upoštevanju vladavine prava. V oddaji tudi o povolilni sagi v Združenih državah Amerike in izplenu virtualnega knjižnega sejma. Kritični pregled tedna z Robertom Škrjancem.Epidemija vztraja, omejitve podaljšane, šesti sveženj ukrepov sprejet, evropski finančni sveženj še vedno blokiran, premiki v ameriški povolilni sagiKončuje se nov teden, v katerem epidemija ni popuščala. Ostri ukrepi bodo veljali vsaj še teden ali dva. Sprašujemo se, ali bodo prinesla rezultate hitra testiranja v zdravstvu in domovih za starejše, ter se veselimo spodbudnih vesti o razvijanju cepiv. Komentiramo šesti sveženj pomoči gospodarstvu in preverjamo načrte o sedmem, namenjenem izhodu iz krize. Tudi ukrepanje Slovenije bo v prihodnje odvisno od pravočasne potrditve zajetnega finančnega svežnja Evropske unije, še vedno blokiranega zaradi razhajanj o upoštevanju vladavine prava. V oddaji tudi o povolilni sagi v Združenih državah Amerike in izplenu virtualnega knjižnega sejma. Kritični pregled tedna z Robertom Škrjancem.
11/28/202056 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

V Evropski uniji se je hudi zdravstveni in posledično še gospodarski krizi - zaradi razhajanj o vladavini prava - pridružila še politična kriza. Osvetljujemo vlogo Slovenije in posledice morebitnih zamud pri potrjevanju evropskega sklada za okrevanje in večletnega proračuna Unije. Je pa pod streho domači proračun, predviden je tudi nov sveženj pomoči podjetjem in gospodinjstvom. V oddaji prav tako o razlogih za trdovratnost epidemije covida-19 kljub več tednov trajajočim strogim ukrepom, pa tudi o napredku glede testiranja in cepljenja. Spremljamo boj proti virusu v Združenih državah, ki je zaradi predsedniške tranzicije še posebej zapleten, ter razmišljamo o Bosni in Hercegovini 25 let po sklenitvi Daytonskega sporazuma. Kritični pregled tedna ob petih na Prvem z Erno Strniša.O vrhu EU o denarju, pravu in zdravstvu, o trdovratnosti epidemije covida-19, o potrjenih državnih proračunih ter o volitvah v domačih strankah in najmočnejši državi svetaV Evropski uniji se je hudi zdravstveni in posledično še gospodarski krizi zaradi razhajanj o vladavini prava pridružila še politična kriza. Osvetljujemo vlogo Slovenije in posledice morebitnih zamud pri potrjevanju evropskega sklada za okrevanje in večletnega proračuna Unije. Je pa pod streho domači proračun, predviden je tudi nov sveženj pomoči podjetjem in gospodinjstvom. V oddaji prav tako o razlogih za trdovratnost epidemije covida-19 kljub več tednov trajajočim strogim ukrepom, pa tudi o napredku glede testiranja in cepljenja. Spremljamo boj proti virusu v Združenih državah, ki je zaradi predsedniške tranzicije še posebej zapleten, ter razmišljamo o Bosni in Hercegovini 25 let po sklenitvi Daytonskega sporazuma. Kritični pregled tedna z Erno Strniša.
11/21/202051 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Iztekajoči se teden je marsikomu postregel z razočaranjem glede koronavirusa. Kljub odrekanjem rekordno število hudo bolnih in umrlih, nove omejitve in prepovedi. V oddaji o tem, kaj še smemo, kako zdržati, kako tudi podjetjem pomagati preživeti. Žarek upanja so spodbudne novice o razvoju cepiva. Rdeči alarmi zaradi covida gorijo tudi v Združenih državah, kjer napovedujejo po eni strani zlom zdravstva po drugi proteste. Predsednik Trump zavrača priznanje poraza. V oddaji tudi o protislovjih glede premirja v Gorskem Karabahu in o odsevih naše družbe na ljubljanskem filmskem festivalu. KritičnI pregled tedna s Špelo Novak.Nove hospitalizacije in smrti zaradi covida, nove prepovedi in omejitve, nove pomoči gospodarstvu. V ZDA novi spori glede izidov volitev, v Gorskem Karabahu novo premirje. Iztekajoči se teden je marsikomu postregel z razočaranjem glede koronavirusa. Kljub odrekanjem rekordno število hudo bolnih in umrlih, nove omejitve in prepovedi. V oddaji o tem, kaj še smemo, kako zdržati, kako tudi podjetjem pomagati preživeti. Žarek upanja so spodbudne novice o razvoju cepiva. Rdeči alarmi zaradi covida gorijo tudi v Združenih državah, kjer napovedujejo po eni strani zlom zdravstva, po drugi proteste. Predsednik Trump zavrača priznanje poraza. V oddaji tudi o protislovjih glede premirja v Gorskem Karabahu in o odsevih naše družbe na ljubljanskem filmskem festivalu. Kritični pregled tedna s Špelo Novak.
11/14/202051 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Oči svetovne javnosti so bile te dni usmerjene predvsem v vse bolj razklane Združene države Amerike, v živčno preštevanje glasovnic in v pričakovanje razglasitve, kdo bo prihodnja štiri leta bival v Beli hiši. V Sloveniji smo medtem na vrhu drugega vala epidemije, ko novikoronavirus zahteva vse več življenj, bolnišnične zmogljivosti pa so praktično povsem zasedene in še komaj zmorejo naval bolnikov. Tudi zato vlada podaljšuje omejevalne ukrepe in sprejema nove obliže za prizadeto gospodarstvo. Kakšne so želje in kaj je pričakovati, pa tudi, kakšna je varnost v regiji po terorističnem napadu na Dunaju v tokratnem Tedenskem aktualnem mozaiku.
11/7/202050 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Spremljamo nori ples koronavirusa. Spet imamo epidemijo, za veliko večino prvič v življenju tako imenovano policijsko uro, na drugi strani pa bolnike poldrugi mesec na intenzivni negi in izčrpane zdravstvene delavce. V ustavljenih gospodarskih panogah se borijo za preživetje in od vlade terjajo izdatnejšo pomoč. V oddaji skušamo pojasniti, kaj se dogaja in kaj nas čaka. Komentiramo tudi, kaj se dogaja širše v mednarodni skupnosti 75 let po ustanovitvi Organizacije združenih narodov. Tam vir negotovosti ni le pandemija, v zadnjem času so bile to tudi nepričakovane odločitve ameriškega predsednika Trumpa, ki se bori za vnovično izvolitev. O vseh teh in drugih ključnih dogodkih v našem kritičnem pregledu tedna.Slovenija po prvem tednu epidemije vstopa v teden boja za zajezitev širjenja virusa z delno ustavitvijo javnega življenja, Ameriko čaka zadnji predvolilni teden, OZN praznuje četrtstoletnico.Spremljamo nori ples koronavirusa. Spet imamo epidemijo, za veliko večino prvič v življenju tako imenovano policijsko uro, na drugi strani pa bolnike poldrugi mesec na intenzivni negi in izčrpane zdravstvene delavce. V ustavljenih gospodarskih panogah se borijo za preživetje in od vlade terjajo izdatnejšo pomoč. V oddaji skušamo pojasniti, kaj se dogaja in kaj nas čaka. Komentiramo tudi, kaj se dogaja širše v mednarodni skupnosti 75 let po ustanovitvi Organizacije združenih narodov. Tam vir negotovosti ni le pandemija, v zadnjem času so bile to tudi nepričakovane odločitve ameriškega predsednika Trumpa, ki se bori za vnovično izvolitev. O vseh teh in drugih ključnih dogodkih v našem kritičnem pregledu tedna.
10/24/202050 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Teden neslavnih koronskih rekordov je prinesel omejitve gibanja in poslovanja, tokrat v bolj okuženih statističnih regijah, označenih z rdečo. Nekaj je nerganja nad nošenjem mask na prostem, še več zaskrbljenosti zaradi gospodarskih posledic zapiranja oziroma pripiranja vrat gostiln, fitnesov in drugih storitvenih obratov. V oddaji osvetljujemo tudi odločitev o šolanju na daljavo in z opisom razmer v zdravstvu pokažemo razloge, zakaj so ti ukrepi nujni. Pogovarjamo se z novim kmetijskim ministrom, komentiramo kaotična pogajanja med Brusljem in Londonom o prihodnjih odnosih in spremljamo ameriško predvolilno zmešnjavo. O teh in drugih ključnih dogodkih tedna ob petih na Prvem s Snežano Ilijaš.Okužbe se širijo kot požar, preverjamo, ali so ukrepi sorazmerni in dovolj premišljeni. Ocenjujemo gospodarske posledice krize in zasedanje evropskih voditeljev, spremljamo ZDA dva tedna pred volitvami.Teden neslavnih koronskih rekordov je prinesel omejitve gibanja in poslovanja, tokrat v bolj okuženih statističnih regijah, označenih z rdečo. Nekaj je nerganja nad nošenjem mask na prostem, še več zaskrbljenosti zaradi gospodarskih posledic zapiranja oziroma pripiranja vrat gostiln, fitnesov in drugih storitvenih obratov. V oddaji osvetljujemo tudi odločitev o šolanju na daljavo in z opisom razmer v zdravstvu pokažemo razloge, zakaj so ti ukrepi nujni. Pogovarjamo se z novim kmetijskim ministrom, komentiramo kaotična pogajanja med Brusljem in Londonom o prihodnjih odnosih in spremljamo ameriško predvolilno zmešnjavo. O teh in drugih ključnih dogodkih tedna ob petih na Prvem s Snežano Ilijaš.
10/17/202052 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Koronavirus je tudi ta teden prinesel rekorde doma in po Evropi. Sprašujemo se o utemeljenosti vtisa, da na drugi val nismo bili dovolj pripravljeni, in poudarjamo pomen spoštovanja osnovnih zaščitnih ukrepov. Komentiramo vladne predloge za centralizacijo neodvisnih agencij in državnega premoženja, na to pa se opozicija odziva s poskusi povezovanja. Predstavljamo novega kmetijskega ministra ter odzive na Nobelovo nagrado za mir Programu za hrano. Razmišljamo o dolgoročnih posledicah koroškega plebiscita pred sto leti ter nedavnih razsodb glede tujih univerz na Madžarskem in glede skrajne desnice v Grčiji. O teh in drugih ključnih dogodkih tedna ob petih na Prvem z Darjo Groznik.Komentiramo drugi val koronavirusa, centralizacijo agencij, Nobelovo nagrado za mir, stoletnico koroškega plebiscita, razsodbo o univerzah na Madžarskem. Koronavirus je tudi ta teden prinesel rekorde doma in po Evropi. Sprašujemo se o utemeljenosti vtisa, da na drugi val nismo bili dovolj pripravljeni, in poudarjamo pomen spoštovanja osnovnih zaščitnih ukrepov. Komentiramo vladne predloge za centralizacijo neodvisnih agencij in državnega premoženja, na kar se opozicija odziva s poskusi povezovanja. Predstavljamo novega kmetijskega ministra ter odzive na Nobelovo nagrado za mir Programu za hrano. Razmišljamo o dolgoročnih posledicah koroškega plebiscita pred sto leti ter nedavnih razsodb glede tujih univerz na Madžarskem in glede skrajne desnice v Grčiji. O teh in drugih ključnih dogodkih tedna ob petih na Prvem z Darjo Groznik.
10/10/202056 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

V iztekajočem se tednu so se spet rušili žalostni koronski rekordi, študenti so šli - dejansko ali digitalno - spet na predavanja, sprostili so cene naftnih derivatov in zaprli trgovine ob nedeljah. Komentiramo vladne proračunske načrte in razčlenjujemo odslavljanje kmetijske ministrice. Sprašujemo se, ali bo prvo bruseljsko poročilo o vladavini prava v članicah ostalo brezzobi tiger ali bo dobilo finančne zobe, bo poglobilo delitve ali vendarle utrdilo temelje, zgrajene iz vrednot. Čudimo se strmoglavljenju politične kulture v ameriški predsedniški tekmi, ki jo zdaj zaznamuje še Trumpova okužba, ter osvetljujemo odmrznjena konflikta v Gorskem Karabahu in Kataloniji. O ključnih dogodkih tedna z Blažem Ermencem in novinarskimi kolegi.Komentiramo bruseljsko poročilo o vladavini prava in ameriške volitve z okuženim predsednikom, zapiranje trgovin v nedeljo in vladne proračunske načrte.V iztekajočem se tednu so se spet rušili žalostni koronski rekordi, študenti so šli - dejansko ali digitalno - spet na predavanja, sprostili so cene naftnih derivatov in zaprli trgovine ob nedeljah. Komentiramo vladne proračunske načrte in razčlenjujemo odslavljanje kmetijske ministrice. Sprašujemo se, ali bo prvo bruseljsko poročilo o vladavini prava v članicah ostalo brezzobi tiger ali bo dobilo finančne zobe, bo poglobilo delitve ali vendarle utrdilo temelje, zgrajene iz vrednot. Čudimo se strmoglavljenju politične kulture v ameriški predsedniški tekmi, ki jo zdaj zaznamuje še Trumpova okužba, ter osvetljujemo odmrznjena konflikta v Gorskem Karabahu in Kataloniji. O ključnih dogodkih tedna z Blažem Ermencem in novinarskimi kolegi.
10/3/202050 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Koronavirus je krojil tudi iztekajoči se teden. Ocenjujemo dolgoročne posledice za zdravje ljudi: zaradi samega virusa; zaradi oteženega dostopa do zdravnika, na kar opozarja kalvarija Gorenjke z razlitim slepičem; pa tudi zaradi premalo gibanja med epidemijo in posledično nerodnih in predebelih otrok. Podatki o tem so še posebej zaboleli ob prvem državnem prazniku športa. Komentiramo vladne ukrepe za ohranitev delovnih mest in ublažitev skrčenja gospodarstva, po mnenju kritikov pa tudi spodbujanje privatizacije zdravstva. Spremljamo mešane odzive na bruseljski predlog glede migracij in azila. Po Moriji morija, so ga označili ciniki, migrantov se otepa tudi Slovenija. Spremljamo volilne zgodbe v Italiji in Ameriki ter naštevamo še druge ključne dogodke tedna.Komentiramo posledice covida za zdravje nasploh, učinke protikoronskih ukrepov na gospodarstvo in proračun, mešane odzive na evropski migracijski pakt ter volilne projekte v Italiji in AmerikiKoronavirus je krojil tudi iztekajoči se teden. Ocenjujemo dolgoročne posledice za zdravje ljudi: zaradi samega virusa; zaradi oteženega dostopa do zdravnika, na kar opozarja kalvarija Gorenjke z razlitim slepičem; pa tudi zaradi premalo gibanja med epidemijo in posledično nerodnih in predebelih otrok. Podatki o tem so še posebej zaboleli ob prvem državnem prazniku športa. Komentiramo vladne ukrepe za ohranitev delovnih mest in ublažitev skrčenja gospodarstva, po mnenju kritikov pa tudi spodbujanje privatizacije zdravstva. Spremljamo mešane odzive na bruseljski predlog glede migracij in azila. Po Moriji morija, so ga označili ciniki, migrantov se otepa tudi Slovenija. Spremljamo volilne zgodbe v Italiji in Ameriki ter naštevamo še druge ključne dogodke tedna.
9/26/202056 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Iztekajoči se teden je v znamenju rumene. Prav med našo oddajo bo finale kolesarske dirke po Franciji, spremljali bomo napeto dogajanje in navijali za naša asa. Tour je bil predstava fair playa in sodelovanja, nasprotno pa je razdeljenost in nemara celo sovražnost vladala v politiki. Finale za kamere je bila interpelacija zoper notranjega ministra, kot opozarjamo, pa prave bitke potekajo v ozadju, med drugim za obvladovanje državnega premoženja. Navdihujoč govor z ambiciozno vizijo je predstavila prva dama evropske komisije, države članice pa se bodo same odločale, ali ji bodo sledile. Da jim koronavirus ne bi spet prekrižal načrtov, tudi Slovenija pripravlja nove ukrepe, ki jih pojasnjujemo v oddaji.Spremljamo Slovenca na finalu Tour de France, komentiramo opravljene in napovedane interpelacije ministrov, odstiramo ozadje bitke za državno premoženje in osvetljujemo vizijo Evrope po coviduIztekajoči se teden je v znamenju rumene. Prav med našo oddajo bo finale kolesarske dirke po Franciji, spremljali bomo napeto dogajanje in navijali za naša asa. Tour je bil predstava fair playa in sodelovanja, nasprotno pa je razdeljenost in nemara celo sovražnost vladala v politiki. Finale za kamere je bila interpelacija zoper notranjega ministra, kot opozarjamo, pa prave bitke potekajo v ozadju, med drugim za obvladovanje državnega premoženja. Navdihujoč govor z ambiciozno vizijo je predstavila prva dama evropske komisije, države članice pa se bodo same odločale, ali ji bodo sledile. Da jim koronavirus ne bi spet prekrižal načrtov, tudi Slovenija pripravlja nove ukrepe, ki jih pojasnjujemo v oddaji.
9/19/202056 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Teden je kljub rekordnim številkam na novo potrjenih okužb še minil brez dodatnih omejitvenih ukrepov. Pojasnjujemo, zakaj in kaj nas čaka. Komentiramo sago o odstopanju predsednice Desusa in posledice za delovanje stranke, vlade in politike sploh. Razčlenjujemo razloge za nov sodni poraz Slovenije na evropskem parketu, kjer je bilo doslej preveč čustev in premalo strategij. Velik poraz za vso Evropo je bil brexit. Evropska in britanska stran tudi zdaj ne najdeta dogovora o prihodnjih gospodarskih odnosih. O tem z našim bruseljskim dopisnikom, z našo filmsko kritičarko pa o beneškem festivalu, ogleda vrednih filmih in slovenskem prispevku. Tedenski pregled dogodkov ob petih na Prvem pod vodstvom Dušana Miliča.Komentiramo korona-rekorde, politične odstope, pogajalske trike, sodne poraze in filmske zmageTeden je kljub rekordnim številkam na novo potrjenih okužb še minil brez dodatnih omejitvenih ukrepov. Pojasnjujemo, zakaj in kaj nas čaka. Komentiramo sago o odstopanju predsednice Desusa in posledice za delovanje stranke, vlade in politike sploh. Razčlenjujemo razloge za nov sodni poraz Slovenije na evropskem parketu, kjer je bilo doslej preveč čustev in premalo strategij. Velik poraz za vso Evropo je bil brexit, kjer evropska in britanska stran tudi zdaj ne najdeta kompromisa o prihodnjih gospodarskih odnosih. O tem z našim bruseljskim dopisnikom, z našo filmsko kritičarko pa o beneškem festivalu, ogleda vrednih filmih in slovenskem prispevku. Tedenski pregled dogodkov ob petih na Prvem pod taktirko Dušana Miliča.
9/12/202055 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Komentiramo teden, ki so ga zaznamovali mešani občutki. Veselje ob vnovičnem odhodu v šolo, jeza nekaterih zaradi obveznih mask, bojazen pred širjenjem okužb. Zaskrbljenost zaradi podatkov o recesiji in ponos ob izstrelitvi prvih slovenskih satelitov. Razburjenje zaradi predlagane medijske zakonodaje, navdušenje nad uspehi naših kolesarskih asov v Franciji. O vsem tem v oddaji, kjer komentiramo slovensko zunanjo politiko, iščemo razloge za naše neuspešno pravdanje v Evropi ter za spotikanje evropske migracijske politike. O smereh slovenske diplomacije, poseganju v medijsko zakonodajo, graditvi tirov in utirjanju satelitov, o zastrupljanju opozicije in premagovanju tekmecev.Komentiramo teden, ki so ga zaznamovali mešani občutki. Veselje ob vnovičnem odhodu v šolo, jeza nekaterih zaradi obveznih mask, bojazen pred širjenjem okužb. Zaskrbljenost zaradi podatkov o recesiji in ponos ob izstrelitvi prvih slovenskih satelitov. Razburjenje zaradi predlagane medijske zakonodaje, navdušenje nad uspehi naših kolesarskih asov v Franciji. O vsem tem v oddaji, kjer komentiramo slovensko zunanjo politiko, iščemo razloge za naše neuspešno pravdanje v Evropi ter za spotikanje evropske migracijske politike.
9/5/202052 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Zadnji počitniški teden je vendarle prinesel težko pričakovano odločitev, da gredo v torek v šolo vsi učenci in dijaki. Polemike o ukrepih so bile marsikje vročekrvne, številke na novo okuženih dokaj visoke, negotovost ostaja. Neznanka je tudi izid notranjih bitk v Desusu, prav tako usoda enega od njihovih večjih zakonskih projektov - o dolgotrajni oskrbi. Komentiramo ameriško predvolilno tekmo z nastopom prve dame Melanie Trump in protestom športnih zvezdnikov proti rasizmu ter brutalen odziv na beloruska prizadevanja za demokratizacijo. Končujemo pa s pesniškimi stihi.Dobrodošla odločitev: otroci gredo v šole! Negotovi izidi: glede usode vodstva Desusa in predlogov glede dolgotrajne oskrbe. Komentiramo predvolilno Ameriko in povolilno Belorusijo.Zadnji počitniški teden je vendarle prinesel težko pričakovano odločitev, da gredo v torek v šolo vsi učenci in dijaki. Polemike o ukrepih so bile marsikje vročekrvne, številke na novo okuženih dokaj visoke, negotovost ostaja. Neznanka je tudi izid notranjih bitk v Desusu, prav tako usoda enega od njihovih večjih zakonskih projektov - o dolgotrajni oskrbi. Komentiramo ameriško predvolilno tekmo z nastopom prve dame Melanie Trump in protestom športnih zvezdnikov proti rasizmu ter brutalen odziv na beloruska prizadevanja za demokratizacijo. Končujemo pa s pesniškimi stihi.
8/29/202051 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Naraščanje števila okuženih, zlasti tistih, ki prihajajo iz Hrvaške, pa tudi bližajoče se novo šolsko leto je privedlo do priprtja slovensko-hrvaške meje oziroma do uvedbe obvezne 14-dnevne karantene. Kaj to pomeni za slovenske dopustnike, kaj za hrvaški turizem, pa tudi, kdaj je pričakovati izboljšanje razmer - v Tedenskem aktualnem mozaiku, v katerem poleg aktualnih zunanjepolitičnih tem komentiramo tudi sveže ustanovljen Demografski urad, predstavljamo težko pričakovano dolgotrajno oskrbo in iščemo razvojne projekte za črpanje evropskih sredstev.
8/22/202056 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Vse bolj značilna poletna neurja so zaznamovala iztekajoči se počitniški teden in v oddaji ocenjujemo škodo. Iščemo možnosti, kako preprečiti tragedije in nesreče, kakršnim smo bili priče na Soči in v kolesarskem parku pri Ribnici. Tudi v svetu je teden zaznamovala nesreča, ki je prav tako posledica malomarnosti in slabo delujoče države. Evropa pomoč za Libanon povezuje tudi z reformami. V oddaji pojasnjujemo ozadje afere ministrice Aleksandre Pivec, razgrinjamo načrtovane novosti v stanovanjski politiki in iščemo dobre zglede za novo šolsko leto s koronavirusom.O posledicah eksplozije v Bejrutu in evropski pomoči Libanonu. O spotikanju ministrice Pivec glede nepojasnjenih gostovanj, načrtih glede stanovanjske politike in dobrih zgledih za vrnitev k pouku kljub koroni.Vse bolj značilna poletna neurja so zaznamovala iztekajoči se počitniški teden in v oddaji ocenjujemo škodo. Iščemo možnosti, kako preprečiti tragedije in nesreče, kakršnim smo bili priče na Soči in v kolesarskem parku pri Ribnici. Tudi v svetu je teden zaznamovala nesreča, ki je prav tako posledica malomarnosti in slabo delujoče države. Evropa pomoč za Libanon povezuje tudi z reformami. V oddaji pojasnjujemo ozadje afere ministrice Aleksandre Pivec, razgrinjamo načrtovane novosti v stanovanjski politiki in iščemo dobre zglede za novo šolsko leto s koronavirusom.
8/8/202049 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Globoko v počitniškem času smo, tudi politično dogajanje se je umirilo. Odmeva preverjanje sumov o korupciji pri kmetijski ministrici in na Zavodu za zaposlovanje ter menjave na vrhu nacionalnih preiskovalcev. Gledamo po Evropi, kjer so spet zaostrovali ukrepe proti koronavirusu, v Sloveniji so bile znova v ospredju okužbe v domovih za starejše. Še vedno ni dogovora o tem, ali okužene starostnike premeščati iz domov. Analiziramo gospodarske posledice pandemije in komentiramo ameriški umik dela vojakov iz Nemčije ter zaostrovanje odnosov med ZDA in Kitajsko. Pregled dogodkov tedna z Robertom Škrjancem.Spremljamo posledice koronavirusa, tudi v gospodarstvu. Izpostavljamo nečedne poteze domače politike. Komentiramo napetosti v odnosih med velesilamiGloboko v počitniškem času smo, tudi politično dogajanje se je umirilo. Odmeva preverjanje sumov o korupciji pri kmetijski ministrici in na Zavodu za zaposlovanje ter menjave na vrhu nacionalnih preiskovalcev. Gledamo po Evropi, kjer so spet zaostrovali ukrepe proti koronavirusu, v Sloveniji so bile znova v ospredju okužbe v domovih za starejše. Še vedno ni dogovora o tem, ali okužene starostnike premeščati iz domov. Analiziramo gospodarske posledice pandemije in komentiramo ameriški umik dela vojakov iz Nemčije ter zaostrovanje odnosov med ZDA in Kitajsko. Pregled dogodkov tedna z Robertom Škrjancem in kolegi.
8/1/202047 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Evropska unija je zagotovila izdatna sredstva za okrevanje po koroni in izvajanje evropskih politik v prihodnjih sedmih letih. Komentiramo, kaj dogovor voditeljev pomeni za razvoj povezave in razmerja sil v njej. Osvetljujemo priprave na črpanje 10,5 milijarde evrov, ki bodo na voljo Sloveniji. Novi zapleti z okužbami potrjujejo, da tudi ta sredstva nujno potrebujejo v zdravstvu in v domovih za starejše. K ukrepanju v povezavi s posledicami staranja prebivalstva Slovenijo že dolgo poziva tudi OECD. Ob desetletnici članstva Iizpostavljamo področji trga dela in pokojninskega sistema. Predstavljamo srhljive zgodbe o pandemiji novega koronavirusa po svetu in pojasnjujemo ozadje preobrazbe slovite carigrajske Hagije Sofije v mošejo ter obračanje Turčije stran od Evrope. Ob slovesnosti na Vršiču pa razmišljamo o slovensko-ruskih odnosih.Evropske milijarde so razdeljene med članice EU. Kako naj jih porabi Slovenija? Spet skrbi širitev okužb, še huje je v Ameriki in na Balkanu. Tudi o Hagii Sofiji in Ruski kapelici.Evropska unija je zagotovila izdatna sredstva za okrevanje po koroni in izvajanje evropskih politik v prihodnjih sedmih letih. Komentiramo, kaj dogovor voditeljev pomeni za razvoj povezave in razmerja sil v njej. Osvetljujemo priprave na črpanje 10,5 milijarde evrov, ki bodo na voljo Sloveniji. Novi zapleti z okužbami potrjujejo, da tudi ta sredstva nujno potrebujejo v zdravstvu in v domovih za starejše. K ukrepanju v povezavi s posledicami staranja prebivalstva Slovenijo že dolgo poziva tudi OECD. Ob desetletnici članstva izpostavljamo področji trga dela in pokojninskega sistema. Predstavljamo srhljive zgodbe o pandemiji novega koronavirusa po svetu in pojasnjujemo ozadje preobrazbe slovite carigrajske Hagije Sofije v mošejo ter obračanje Turčije stran od Evrope. Ob slovesnosti na Vršiču pa razmišljamo o slovensko-ruskih odnosih.
7/25/202055 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Epidemiološke razmere v svetu so še precej slabe, tudi na Zahodnem Balkanu vse več držav zaostruje protikoronske ukrepe, pri nas pa po ocenah pristojnih uspešno drsimo navzdol. Vsak okuženi namreč okuži manj kot enega, najbolj so ta trenutek zaskrbljeni v Hrastniku. V Tedenskem aktualnem mozaiku podrobneje tudi o novem evropskem proračunu, nedeljskem zaprtju trgovin ter o morebitnih posledicah predlagane medijske zakonodaje. Oddajo vodi Špela Novak
7/18/202054 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Tudi pri nas, tako kot v številnih drugih državah, se nadaljuje trend naraščanja okužb z novim korona virusom. Gre za prenose okužb v lokalnem okolju in ne več toliko iz tujine, zato je vlada znova zaostrila nekaj ukrepov, državni zbor pa je v pripravah na drugi val epidemije sprejel nov protikoronski zakon. Kolikšni bodo finančni učinki negotovih časov ni znano, zagotovo pa bodo posledice pandemije še globje in okrevanje še počasnejše od prvotnih napovedi, ugotavlja Evropska komisija. V Tedenskem aktualnem mozaiku tudi o predlaganih spremembah medijske zakonodaje, protestih v Srbiji in stoti obletnici požiga Narodnega doma v Trstu. Z voditeljico Erno Strniša ob sedemnajstih na Prvem.
7/11/202049 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Iztekajoči se teden ni bil prav nič počitniško sproščen. Presenetil je prvi odstop ministra Janševe vlade, veliko je še neznank v zvezi z ozadjem Hojsovega odhoda in odstopom prvega policista Travnerja, še več glede prihodnjih potez vpletenih. Skrb vzbuja tudi povečevanje števila okuženih s koronavirusom. To otežuje odločitve, povezane z letošnjim dopustovanjem, ter poglablja gospodarske in socialne posledice. Spoprijemanje z njimi bo osrednja naloga nemškega predsedovanja Evropski uniji, ki ga analiziramo v oddaji, zaznamovalo pa je tako hrvaško predvolilno kampanjo kot ruski referendum o ustavnih spremembah. O vsem tem v tedenskem mozaiku z Rajko Pervanje.
7/4/202050 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socialne teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.Komentiramo dogajanje ob prazniku, konec šolskega leta, prizadevanja za gospodarsko okrevanjeTokrat smo praznovali razdeljeni, v Ljubljani tudi s kordonom posebnih policijskih enot. Na počitnice smo po koncu nenavadnega šolskega leta odšli z mešanimi občutki o možnosti okužb in - ob dopustovanju čez mejo - z negotovostjo, ali nas ob vrnitvi čaka karantena. V oddaji komentiramo predloge ukrepov za pomoč pri okrevanju in popravljene napovedi gospodarskih posledic epidemije. Z listanjem po ameriških in domačih knjižnih novostih razgaljamo ameriško prvo damo slovenskega rodu ter razkrivamo dela dobitnikov Cankarjeve nagrade in kresnika. Mozaik tedna z Matejo Železnikar.
6/27/202056 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Zaradi povečevanja števila okužb smo spet poostrili ukrepe pri potovanjih v tujino, kjer se ponekod že srečujejo z drugim valom epidemije. V Ljubljani in Bruslju so bili v ospredju ukrepi za blaženje gospodarskih posledic. Komentiramo tudi vladni seznam prednostnih infrastrukturnih projektov ter evropska pogajanja o orjaškem skladu za okrevanje in večletnem proračunu Unije. Sprašujemo se, koliko bo k okrevanju slovenskega turizma in gostinstva prispevala uvrstitev naše države v Michelinov vodnik prestižnih restavracij. Spremljamo popravljanje volilnega sistema doma in predvolilno vročico v Srbiji. Pregled kljunih dogodkov tedna pod taktirko Marka Škrlja.Odmevali so turistični boni in pozivi k previdnosti, seznam prednostnih investicij za okrevanje po epidemiji ter predsednikovi predlogi parlamentuZaradi povečevanja števila okužb smo spet poostrili ukrepe pri potovanjih v tujino, kjer se ponekod že srečujejo z drugim valom epidemije. V Ljubljani in Bruslju so bili v ospredju ukrepi za blaženje gospodarskih posledic. Komentiramo tudi vladni seznam prednostnih infrastrukturnih projektov ter evropska pogajanja o orjaškem skladu za okrevanje in večletnem proračunu Unije. Sprašujemo se, koliko bo k okrevanju slovenskega turizma in gostinstva prispevala uvrstitev naše države v Michelinov vodnik prestižnih restavracij. Spremljamo popravljanje volilnega sistema doma in predvolilno vročico v Srbiji. Pregled kljunih dogodkov tedna pod taktirko Marka Škrlja.
6/20/202045 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Tri interpelacije proti ministrom Janševe vlade so bile v ospredju ta teden - ena obravnavana, ena vložena, ena še preučevana. Zadevajo ministre iz treh strank: SMC, SDS in NSi, ter tri teme: nakupe med epidemijo, koncert pro-ustaškega pevca in ravnanje vojaka ob meji z Italijo. Poleg tega komentiramo gospodarske napovedi in ukrepe ter koalicijske načrte za odzivanje na staranje prebivalstva. Ti predvidevajo prenos vsega državnega premoženja na demografski sklad - in prerivanje za vpliv se je začelo. Našega dopisnika v ZDA sprašujemo, ali bi reforma policije lahko umirila proteste po policijskem nasilju, nemočno pa spremljamo posledice koronavirusa v Braziliji.Komentiramo niz interpelacij, načrte za spopad z gospodarskimi posledicami koronakrize in s staranjem prebivalstva, reforme po policijskem nasilju v ZDA in srhljivo bilanco epidemije v Braziliji.Tri interpelacije proti ministrom Janševe vlade so bile v ospredju ta teden – ena obravnavana, ena vložena, ena še preučevana. Zadevajo ministre iz treh strank: SMC, SDS in NSi, ter tri teme: nakupe med epidemijo, koncert pro-ustaškega pevca in ravnanje vojaka ob meji z Italijo. Poleg tega komentiramo gospodarske napovedi in ukrepe ter koalicijske načrte za odzivanje na staranje prebivalstva. Ti predvidevajo prenos vsega državnega premoženja na demografski sklad – in prerivanje za vpliv se je začelo. Našega dopisnika v ZDA sprašujemo, ali bi reforma policije lahko umirila proteste po policijskem nasilju, nemočno pa spremljamo posledice koronavirusa v Braziliji.
6/13/202054 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

V prvem tednu po koncu epidemije se je življenje začelo počasi vračati v običajne tirnice, učenci so se vrnili v šole, na cestah je spet gneča. Čas je za razčlenjevanje slabosti, ki jih je razkrila koronakriza. V oddaji o tem, kaj je treba ob morebitnem drugem valu okužb spremeniti v domovih za starejše, zakaj nekateri ukrepi za pomoč gospodarstvu ne oziroma še ne učinkujejo, pa tudi o učinkih poostrenega policijskega nadzora na južni meji. Izpostavljamo orjaški nemški sveženj pomoči podjetjem in iščemo razloge za neuspešno izkoreninjenje rasizma – ne le v Združenih državah Amerike, ampak tudi v Evropi.Komentiramo skrb za starejše, gospodarske razmere in ameriške nemire.V prvem tednu po koncu epidemije se je življenje začelo počasi vračati v običajne tirnice, učenci so se vrnili v šole, na cestah je spet gneča. Čas je za razčlenjevanje slabosti, ki jih je razkrila koronakriza. V oddaji o tem, kaj je treba ob morebitnem drugem valu okužb spremeniti v domovih za starejše, zakaj nekateri ukrepi za pomoč gospodarstvu ne oziroma še ne učinkujejo, pa tudi o učinkih poostrenega policijskega nadzora na južni meji. Izpostavljamo orjaški nemški sveženj pomoči podjetjem in iščemo razloge za neuspešno izkoreninjenje rasizma – ne le v Združenih državah Amerike, ampak tudi v Evropi.
6/6/202052 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Za številne družine je bila novica tega tedna, da se šolarji vračajo v razrede. V oddaji osvetljujemo nauke pouka na daljavo, komentiramo državno pomoč gospodarstvu in se sprašujemo o morebitnem četrtem svežnju ukrepov. Preverjamo, kaj si Slovenija lahko obeta od milijardnih obljub iz napovedanega evropskega sklada za okrevanje ter ali ta res vodi Unijo na povsem novo raven solidarnosti med članicami. Izpostavljamo tudi žgoča vprašanja glede domov za ostarele in nedeljskega poslovanja trgovin doma ter zapleteno dogajanje v Združenih državah Amerike, ujeto med epidemijo, proteste in volitve. Tedenski aktualni mozaik, pregled ključnih dogodkov iztekajočega se tedna, tokrat s Snežano Ilijaš in kolegi.Epidemija se končuje, učenci se vračajo v šole, gospodarstvo čaka na učinke domačih in evropskih ukrepov pomoči.Za številne družine je bila novica tega tedna, da se šolarji vračajo v razrede. V oddaji osvetljujemo nauke pouka na daljavo, komentiramo državno pomoč gospodarstvu in se sprašujemo o morebitnem četrtem svežnju ukrepov. Preverjamo, kaj si Slovenija lahko obeta od milijardnih obljub iz napovedanega evropskega sklada za okrevanje ter ali ta res vodi Unijo na povsem novo raven solidarnosti med članicami. Izpostavljamo tudi žgoča vprašanja glede domov za ostarele in nedeljskega poslovanja trgovin doma ter zapleteno dogajanje v Združenih državah Amerike, ujeto med epidemijo, proteste in volitve. Tedenski aktualni mozaik, pregled ključnih dogodkov iztekajočega se tedna, tokrat sestavlja Snežana Ilijaš.
5/30/202052 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

V tednu, ko se je vsaj delež otrok vrnil v vrtce in šole in kar nekaj Slovencev na svoje počitniške hišice in v prikolice na Hrvaškem, smo reševali slovenski turizem, avtomobilsko industrijo in gospodarstvo nasploh. Z ekonomistom analiziramo učinke ukrepov in utemeljenost nezadovoljstva nekaterih skupin ter predstavljamo evropske mehanizme pomoči. Izpostavljamo domača koalicijska razčiščevanja in poslanske prestope ter kritiziramo nedopustne grožnje tako imenovane varde policistom. Sprašujemo se, ali oziroma kdaj se bo Narodni dom v Trstu vrnil v slovenske roke ter razgrinjamo razvpiti projekt prenove Plečnikovega stadiona.Komentiramo ključne dogodke tednaV tednu, ko se je vsaj delež otrok vrnil v vrtce in šole in kar nekaj Slovencev na svoje počitniške hišice in v prikolice na Hrvaškem, smo reševali slovenski turizem, avtomobilsko industrijo in gospodarstvo nasploh. Z ekonomistom analiziramo učinke in utemeljenost nezadovoljstva nekaterih skupin ter predstavljamo evropske mehanizme pomoči. Izpostavljamo domača koalicijska razčiščevanja in poslanske prestope ter kritiziramo nedopustne grožnje tako imenovane varde policistom. Sprašujemo se, ali oziroma kdaj se bo Narodni dom v Trstu vrnil v slovenske roke ter razgrinjamo razvpiti projekt prenove Plečnikovega stadiona.
5/23/202050 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Vlada je po več kot dveh mesecih čez noč preklicala epidemijo covida-19 in odpravila karanteno ob vstopu v Slovenijo, niz ukrepov za preprečevanje okužbe pa ostaja veljaven. Komentiramo, kaj konkretno to pomeni, tudi za pomoč gospodarstvu in za turiste z obeh strani meje. Razčlenjujemo dileme ob vračanju dela otrok v šole ter spor o vlogi okoljskih organizacij pri infrastrukturnih projektih. Kriza je doma zaostrila odnose med vlado in civilno družbo, v Evropi pa med Brusljem in Berlinom, v zvezi s pristojnostmi Evropske centralne banke. Sprašujemo se o dobrih in slabih posledicah krize na položaj filma. O vsem tem v mozaični oddaji z Natašo Mulec.Komentiramo ključne dogodke tednaVlada je po več kot dveh mesecih čez noč preklicala epidemijo covida-19 in odpravila karanteno ob vstopu v Slovenijo, niz ukrepov za preprečevanje okužbe pa ostaja veljaven. Komentiramo, kaj konkretno to pomeni, tudi za pomoč gospodarstvu in za turiste z obeh strani meje. Razčlenjujemo dileme ob vračanju dela otrok v šole ter spor o vlogi okoljskih organizacij pri infrastrukturnih projektih. Kriza je doma zaostrila odnose med vlado in civilno družbo, v Evropi pa med Brusljem in Berlinom, v zvezi s pristojnostmi Evropske centralne banke. Sprašujemo se o dobrih in slabih posledicah krize na položaj filma. O vsem tem v mozaični oddaji z Natašo Mulec.
5/16/202053 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Ustavljanje življenja je lažje kot njegovo oživljanje. To kaže tudi iztekajoči se teden, ki so ga zaznamovale polemike o tem, kako sproščati omejitve v javnem življenju, kako znova zagnati javni promet, kako vrniti otroke v vrtce in šole. Analiziramo tudi razčiščevanje nepravilnosti pri nakupih zaščitnih mask in kadrovske menjave. Sprašujemo se o posledicah koronske krize za gospodarstvo in za usodo schengenskega območja brez notranjih meja. Ob dnevu Evrope pa smo povabili pred mikrofon nekdanjega evropskega komisarja, vodjo panela OZN za vire Janeza Potočnika.Komentiramo ključne dogodke tednaUstavljanje življenja je lažje kot njegovo oživljanje. To kaže tudi iztekajoči se teden, ki so ga zaznamovale polemike o tem, kako sproščati omejitve v javnem življenju, kako znova zagnati javni promet, kako vrniti otroke v vrtce in šole. Analiziramo tudi razčiščevanje nepravilnosti pri nakupih zaščitnih mask in kadrovske menjave. Sprašujemo se o posledicah koronske krize za gospodarstvo in za usodo schengenskega območja brez notranjih meja. Ob dnevu Evrope pa smo povabili pred mikrofon nekdanjega evropskega komisarja, vodjo panela OZN za vire Janeza Potočnika.
5/9/202054 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Teden, ujet med praznik upora proti okupatorju in praznik dela, je prinesel težko pričakovano odpravo omejitev gibanja prek meja matične občine. V oddaji navajamo podrobnosti o sproščanju ukrepov in zaganjanju gospodarskih dejavnosti, med drugim v gostinstvu, javnem prometu, šolstvu. Enotno mnenje je, da gre to pripisati resnemu in odgovornemu ravnanju ljudi v dneh epidemije. Ob njenem umirjanju pa se znova razvnemajo politični boji. Analiziramo razkritja o nakupih zaščitnih mask, zaradi katerih opozicija grozi z interpelacijo, preiskave in revizije pa že napovedujejo tudi v policiji in na računskem sodišču. V tedenskem pregledu pod vodstvom Tomaža Celestine tudi o ukrepih proti epidemiji in gospodarskih posledicah drugod po Evropi. Komentiramo, kaj recesija pomeni za delovna mesta in pravice delavcev ter izpostavljamo najnovejše poročilo o stanju v slovenski vojski.Komentiramo ključne dogodke tednaTeden, ujet med praznik upora proti okupatorju in praznik dela, je prinesel težko pričakovano odpravo omejitev gibanja prek meja matične občine. V oddaji navajamo podrobnosti o sproščanju ukrepov in zaganjanju gospodarskih dejavnosti, med drugim v gostinstvu, javnem prometu, šolstvu. Enotno mnenje je, da gre to pripisati resnemu in odgovornemu ravnanju ljudi v dneh epidemije. Ob njenem umirjanju pa se znova razvnemajo politični boji. Analiziramo razkritja o nakupih zaščitnih mask, zaradi katerih opozicija grozi z interpelacijo, preiskave in revizije pa že napovedujejo tudi v policiji in na računskem sodišču. V tedenskem pregledu pod vodstvom Tomaža Celestine tudi o ukrepih proti epidemiji in gospodarskih posledicah drugod po Evropi. Komentiramo, kaj recesija pomeni za delovna mesta in pravice delavcev ter izpostavljamo najnovejše poročilo o stanju v slovenski vojski.
5/2/202050 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socialne teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.Komentiramo ključne dogodke tega tednaIztekajoči se teden se je končal burno, z razkritjem nečednih poslov pri nakupih zaščitne opreme v nepredvidljivih časih epidemije. Razkrivamo ozadja, predstavljamo odzive in analiziramo možne razplete. V oddaji tudi o poteku epidemije in s tem povezanem previdnem sproščanju omejitev ter o najnovejšem svežnju pomoči gospodarstvu in posameznikom. Velenjsko Gorenje kljub temu napoveduje množično odpuščanje. Govorili bomo tudi o pretresih na naftnem trgu in o posledicah pandemije za lakoto v svetu. Tedenski aktualni mozaik tokrat sestavlja Dušan Milič.
4/25/202055 minutes, 1 second
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Po tednih strogih omejitev se je epidemija v Sloveniji umirila, vlada je vendarle začela odpravljati nekatere prepovedi. Spet boste na primer lahko šli do počitniške hišice ali na zunanje teniško igrišče. Analiziramo učinke prvega svežnja ukrepov za pomoč ljudem in podjetjem ter načrte za drugega. Ocenjujemo novega prvega vojaka in ozadje prizadevanj za večjo vlogo vojske na južni meji. Odpiramo vprašanja o evropski solidarnosti in uporabnosti evropskih ukrepov za slovensko gospodarstvo ter izpostavljamo zelo različne tuje odzive na pandemijo. Tedenski aktualni mozaik tokrat vodi Sandra Krišelj.Komentiramo in analiziramo ključne dogodke tednaPo tednih strogih omejitev se je epidemija v Sloveniji umirila, vlada je vendarle začela odpravljati nekatere prepovedi. Spet boste na primer lahko šli do počitniške hišice ali na zunanje teniško igrišče. Analiziramo učinke prvega svežnja ukrepov za pomoč ljudem in podjetjem ter načrte za drugega. Ocenjujemo novega prvega vojaka in ozadje prizadevanj za večjo vlogo vojske na južni meji. Odpiramo vprašanja o evropski solidarnosti in uporabnosti evropskih ukrepov za slovensko gospodarstvo ter izpostavljamo zelo različne tuje odzive na pandemijo. Tedenski aktualni mozaik tokrat vodi Sandra Krišelj.
4/18/202053 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Po mesecu dni od razglasitve epidemije se je okrepil optimizem glede obvladovanja širjenja koronavirusa, popustil pa je občutek o nujni enotnosti v družbi in politiki. Komentiramo razhajanja v zvezi s sporno depešo o medijih, poslano Svetu Evrope, ter analiziramo nakupe zaščitne opreme in očitke o vojnem dobičkarstvu. Govorimo o razočaranju v zdravstvu in policiji glede obljub o nagrajevanju prizadevanj v prvih tednih krize. Pojasnjujemo orise drugega protikoronskega svežnja pomoči; ta bo lahko upošteval tudi z veliko težavo dosežen evropski dogovor o financiranju ukrepov. V ZDA se je v senci drame s koronavirusom iz predsedniške tekme umaknil demokrat Bernie Sanders. Tudi o tem v Tedenskem aktualnem mozaiku z voditeljico Matejo Železnikar.Komentiramo ključne dogodke tednaPo mesecu dni od razglasitve epidemije se je okrepil optimizem glede obvladovanja širjenja koronavirusa, popustil pa je občutek o nujni enotnosti v družbi in politiki. Komentiramo razhajanja v zvezi s sporno depešo o medijih, poslano Svetu Evrope, ter analiziramo nakupe zaščitne opreme in očitke o vojnem dobičkarstvu. Govorimo o razočaranju v zdravstvu in policiji glede obljub o nagrajevanju prizadevanj v prvih tednih krize. Pojasnjujemo orise drugega protikoronskega svežnja pomoči; ta bo lahko upošteval tudi z veliko težavo dosežen evropski dogovor o financiranju ukrepov. V ZDA se je v senci drame s koronavirusom iz predsedniške tekme umaknil demokrat Bernie Sanders. Tudi o tem v Tedenskem aktualnem mozaiku z voditeljico Matejo Železnikar.
4/11/202055 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Tretji teden epidemije in ukrepov brez primere je prinesel zajeten sveženj pomoči prebivalcem in podjetjem ter premik žarišča v domove za ostarele. Zaznamovalo ga je naporno iskanje prave mere omejitev, ki bi zagotovile varnost a hkrati ne bi nepopravljivo zarezale v druge civilizacijske pridobitve kot sta svoboda in zasebnost. Skrb vzbujajo še razhajanja med vlado in epidemiologi. Analize in komentarji v tokratni oddaji z voditeljico Rajko Pervanje. Izpostavljamo tudi podobne ali še hujše težave, s katerimi se spoprijemajo po svetu.Komentiramo in analiziramo ključne dogodke tednaTretji teden epidemije in ukrepov brez primere je prinesel zajeten sveženj pomoči prebivalcem in podjetjem ter premik žarišča v domove za ostarele. Zaznamovalo ga je naporno iskanje prave mere omejitev, ki bi zagotovile varnost a hkrati ne bi nepopravljivo zarezale v druge civilizacijske pridobitve kot sta svoboda in zasebnost. Skrb vzbujajo še razhajanja med vlado in epidemiologi. Analize in komentarji v tokratni oddaji. Izpostavljamo tudi podobne ali še hujše težave, s katerimi se spoprijemajo po svetu.
4/4/202051 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Vlada se je na šok, ki ga je povzročil koronavirus, odzvala s tako imenovanim mega svežnjem ukrepov, usmerjenim v ohranjanje vsaj osnovnih dohodkov ljudi in delovanja podjetij. V oddaji komentiramo izzive, ki ostajajo in so povezani z izvajanjem ter nadaljnjim ukrepanjem. Analiziramo razmere v najbolj izpostavljenih sektorjih - v zdravstvu in domovih za starejše, kjer nihče ne želi napovedovati poteka epidemije. Ugotavljamo, da je Evropska unija z odzivom na pandemijo razočarala, zmogla pa je korak naprej glede širjenja na Balkanu. O stanju duha razmišljamo tudi z znova nagrajenim Dragom Jančarjem.Analiziramo ključne dogodke tednaVlada se je na šok, ki ga je povzročil koronavirus, odzvala s tako imenovanim mega svežnjem ukrepov, usmerjenim v ohranjanje vsaj osnovnih dohodkov ljudi in delovanja podjetij. V oddaji komentiramo izzive, ki ostajajo in so povezani z izvajanjem ter nadaljnjim ukrepanjem. Analiziramo razmere v najbolj izpostavljenih sektorjih – v zdravstvu in domovih za starejše, kjer nihče ne želi napovedovati poteka epidemije. Ugotavljamo, da je Evropska unija z odzivom na pandemijo razočarala, zmogla pa je korak naprej glede širjenja na Balkanu. O stanju duha razmišljamo tudi z znova nagrajenim Dragom Jančarjem.
3/28/202047 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Ta konec tedna mineva 4 leta od surovega terorističnega napada v Bruslju, enega od uvodnih dejanj dolgega obdobja strahu in boja proti temu neoprijemljivemu sovražniku. Pandemija koronavirusa naj bi bila hujša od tega, pa tudi od nedavne finančne in begunske krize ter brexita. Ta teden je tudi v Sloveniji terjala prvo smrtno žrtev. V Tedenskem aktualnem mozaiku z voditeljico Urško Jereb prinašamo najnovejše informacije o razmerah, analiziramo ukrepe, primerjamo dogajanje po svetu in sledimo izkušnjam v drugih državah. Bodite z nami v etru ali na spletu!Analiziramo kjučne dogodke tednaTa konec tedna mineva 4 leta od surovega terorističnega napada v Bruslju, enega od uvodnih dejanj dolgega obdobja strahu in boja proti temu neoprijemljivemu sovražniku. Pandemija koronavirusa naj bi bila hujša od tega, pa tudi od nedavne finančne in begunske krize ter brexita. Ta teden je tudi v Sloveniji terjala prvo smrtno žrtev. V Tedenskem aktualnem mozaiku z voditeljico Urško Jereb prinašamo najnovejše informacije o razmerah, analiziramo ukrepe, primerjamo dogajanje po svetu in sledimo izkušnjam v drugih državah. Bodite z nami v etru ali na spletu!
3/21/202050 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socialne teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.Komentiramo ključne dogodke tedna. V senci epidemije je nastopila nova vlada.Ostri ukrepi zaradi epidemije oziroma pandemije koronavirusa, omejitev javnega življenja, gospodarske in druge posledice so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu. V okoliščinah, kakršnih v Sloveniji še ni bilo, je državni zbor odločal o imenovanju nove vlade. V Tedenskem aktualnem mozaiku z voditeljico Erno Strniša in ekipo prinašamo najnovejše informacije in analiziramo tudi drugo ključno dogajanje minulih dni.
3/14/202051 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Čeprav pričakovan, je prvi oboleli s koronavirusom povzročil dodatno napetost in negotovost, skrbijo predvsem posledice v gospodarstvu. Z Evropo delimo bojazni tudi, ko gre za razmere v Siriji in prebežnike na grško-turški meji. Kljub izrednim sestankom rešitev ni. Doma tiktakajo okoljske bombe zaradi kopičenja nevarnih in plastičnih odpadkov. V Tedenskem aktualnem mozaiku z voditeljico Špelo Novak predstavljamo tudi novo vladno ekipo Janeza Janše, ki se bo morala spopasti s temi in drugimi izzivi.Komentiramo ključne dogodke tednaČeprav pričakovan, je prvi oboleli s koronavirusom povzročil dodatno napetost in negotovost, skrbijo predvsem posledice v gospodarstvu. Z Evropo delimo bojazni tudi, ko gre za razmere v Siriji in prebežnike na grško-turški meji. Kljub izrednim sestankom rešitev ni na vidiku. Doma tiktakajo okoljske bombe zaradi kopičenja nevarnih in plastičnih odpadkov. V Tedenskem aktualnem mozaiku z voditeljico Špelo Novak predstavljamo tudi novo vladno ekipo Janeza Janše, ki se bo morala spopasti s temi in drugimi izzivi.
3/7/202047 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Politično razburkan teden je prinesel dogovor o 14. slovenski vladi pod vodstvom Janeza Janše. Analiziramo, kaj pogodba dveh doslej opozicijskih in dveh vladajočih strank pomeni za razmerja v politiki, za ljudi in za državo. Sprašujemo se o koreninah panike v zvezi s koronavirusom, ki povzroča zdrse borznih indeksov in nižje gospodarske napovedi. Ocenjujemo možnost trgovinskega dogovora med Unijo in Britanci po nedavni objavi pogajalskih izhodišč in osvetljujemo dogajanje v Siriji, kjer so begunci znova orodje geopolitike. Tedenski aktualni mozaik pod taktirko Matjaža Trošta.Komentiramo ključne dogodke tega tedna doma in v svetu Politično razburkan teden je prinesel dogovor o 14. slovenski vladi pod vodstvom Janeza Janše. Analiziramo, kaj pogodba dveh doslej opozicijskih in dveh vladajočih strank pomeni za razmerja v politiki, za ljudi in za državo. Sprašujemo se o koreninah panike v zvezi s koronavirusom, ki povzroča zdrse borznih indeksov in nižje gospodarske napovedi. O tem je Maja Derčar za Tedenski aktualni mozaik posnela pogovor z Dejanom Verčičem (zapis pogovora objavljamo tudi na MMC). V oddaji ocenjujemo možnost trgovinskega dogovora med Unijo in Britanci po nedavni objavi pogajalskih izhodišč in osvetljujemo dogajanje v Siriji, kjer so begunci znova orodje geopolitike. Tedenski aktualni mozaik pod taktirko Matjaža Trošta.
2/29/202047 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Dogajanje okoli sestavljanja nove vlade se je pregrelo do vrelišča. Kdo komu prisluškuje, kdo koga zlorablja, kdo koga sumi in ovaja? O vsem tem v Tedenskem aktualnem mozaiku, v katerem izpostavljamo tudi naporna pogajanja za dogovor o večletnem evropskem proračunu, opozarjamo na alarmantne razmere zaradi ne prevzete komunalne embalaže, se sprašujemo o sežigalnicah, iščemo odgovore glede gradnje drugega tira in pojasnjujemo pomen prvih okužb slovenskih turistov s koronavirusom.
2/22/202056 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Malo vsebinskih novic ter množica špekulacij in spinov o morebitni novi vladi je zaznamovalo iztekajoči se teden v domači politiki. V oddaji ločujemo zrnje od plev. Ocenjujemo posledice divjanja vetra po Sloveniji ter komentiramo odzive in ukrepe ob izbruhu novih in starih virusov doma in po svetu. Tudi ti so med varnostnimi izzivi, o katerih strokovnjaki in politiki govorijo na konferenci v Münchnu. Tam je tudi naša dopisnica. Ob koncu Tedenskega aktualnega mozaika z voditeljem Markom Škrljem pa še o tegobah in radostih tokratne Zlate lisice.Komentiramo ključne dogodke tednaMalo vsebinskih novic ter množica špekulacij in spinov o morebitni novi vladi je zaznamovalo iztekajoči se teden v domači politiki. V oddaji ločujemo zrnje od plev. Ocenjujemo posledice divjanja vetra po Sloveniji ter komentiramo odzive in ukrepe ob izbruhu novih in starih virusov. Tudi ti so med varnostnimi izzivi, o katerih strokovnjaki in politiki govorijo na konferenci v Münchnu. Tam je tudi naša dopisnica. Ob koncu Tedenskega aktualnega mozaika z voditeljem Markom Škrljem pa še o tegobah in radostih tokratne Zlate lisice.
2/15/202054 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socialne teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.Komentiramo ključne dogodke tednaMinil je nov teden političnih taktiziranj in tehtanj med predčasnimi volitvami in novo vlado; naplavil je tudi najbolj nizkotna čustva in ravnanja. Politična kriza vpliva na niz projektov, tudi energetsko-podnebni načrt, bolj ali manj neodvisno od nje pa konsolidirajo bančništvo. Komentiramo tudi politični cirkus v Združenih državah Amerike, kjer je predsednik Trump iz ustavne obtožbe izšel kot zmagovalec, pa utrjevanje položajev za britansko-evropska trgovinska pogajanja in žarek upanja za pogajanja Unije z balkanskimi kandidatkami. Tedenski aktualni mozaik tokrat z Dragom Balažičem.
2/8/202056 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Komentiramo razburljiv in v marsičem prelomen teden. Začel se je z nepričakovanim odstopom premierja, ki mu je sledila preračunljivost ob tehtanju med novo vlado in predčasnimi volitvami. Končal se je z bolj ali manj pričakovano zaušnico Sloveniji na sodišču Evropske unije in tolažilnim stališčem, da je treba uresničiti arbitražno razsodbo o slovensko-hrvaški meji. Vse to je potisnilo v ozadje britanski izstop iz Evropske unije, ki bo brez dvoma imel najbolj daljnosežne posledice. Tudi o načrtih za Bližnji vzhod, nevarnosti novega virusa v svetu in gradbenih premikih doma z voditeljico Darjo Groznik.Komentiramo in analiziramo ključne dogodke tednaKomentiramo razburljiv in v marsičem prelomen teden. Začel se je z nepričakovanim odstopom premierja, ki mu je sledila preračunljivost ob tehtanju med novo vlado in predčasnimi volitvami. Končal se je z bolj ali manj pričakovano zaušnico Sloveniji na Sodišču Evropske unije in tolažilnim stališčem, da je treba uresničiti arbitražno razsodbo o slovensko-hrvaški meji. Vse to je v ozadje potisnilo britanski izstop iz Evropske unije, ki bo nedvomno imel najbolj daljnosežne posledice. Tudi o načrtih za Bližnji vzhod, nevarnosti novega virusa v svetu in gradbenih premikih doma z voditeljico Darjo Groznik.
2/1/202051 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Po razburkanem začetku je prvi teden prve dame Desusa minil brez političnih preobratov. Obrambni minister kljub napovedi popolnega umika še ni odstopil; politika tudi tik pred odločanjem ostaja neusklajena glede reševanja zdravstva; neusmiljeno se preriva za vpliv v zvezi z DUTB, Petrolom, Telekomom. Podjetje Adria Airways je prodano, načrti kupca so nejasni. Komentiramo tudi ameriško in italijansko politiko, analiziramo srečanje v Davosu in osvetljujemo izbruh novega kitajskega virusa. V Tedenskem aktualnem mozaiku z Natašo Mulec.
1/25/202050 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Ves teden so se vrstila ugibanja, kdo bo vodil DeSUS po današnjem kongresu stranke, in posledicah za vlado. Ključno glasovanje je predvideno prav med našo oddajo. Komentiramo slovenski načrt poti v brezogljično družbo, ki bo terjal za več deset milijard evrov vlaganj, iz bruseljskega sklada za pravičnost pa nam obljubljajo približno 90 milijonov. Spremljamo tudi spotikanja pri odpravljanju čakalnih dob v zdravstvu in graditvi drugega tira. Analiziramo delni mirovni sporazum v trgovinski vojni med Kitajsko in Združenimi državami, kjer se predvolilna predstava o odstavljanju predsednika Trumpa seli iz kongresa v senat. O teh in drugih ključnih dogodkih z voditeljem Marjanom Vešligajem in drugimi novinarji.Komentiramo ključne dogodke tednaVes teden so se vrstila ugibanja, kdo bo vodil DeSUS po današnjem kongresu stranke, in posledicah za vlado. Ključno glasovanje je predvideno prav med našo oddajo. Komentiramo slovenski načrt poti v brezogljično družbo, ki bo terjal za več deset milijard evrov vlaganj, iz bruseljskega sklada za pravičnost pa nam obljubljajo približno 90 milijonov. Spremljamo tudi spotikanja pri odpravljanju čakalnih dob v zdravstvu in graditvi drugega tira. Analiziramo delni mirovni sporazum v trgovinski vojni med Kitajsko in Združenimi državami, kjer se predvolilna predstava o odstavljanju predsednika Trumpa seli iz kongresa v senat. O teh in drugih ključnih dogodkih z voditeljem Marjanom Vešligajem in drugimi novinarji.
1/18/202050 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Ameriško-iranski obračun je ta teden zasenčil preostalo dogajanje, a kljub bojaznim za zdaj ni vodil v novo vojno. Komentiramo globalno ozadje in kritiziramo domače prerivanje za politične točke. Osvetljujemo spremembe na oblasti v dveh sosedah - Avstrija ima novo vlado, Hrvaška novega predsednika. Analiziramo zaseg Mercatorjevih delnic hrvaškemu lastniku in finančni načrt naše zdravstvene blagajne. Spomnimo, da je med pustošenjem neobvladljivih gozdnih požarov v Avstraliji doma beseda leta postala 'podnebje'.Komentiramo ključne dogodke tednaAmeriško-iranski obračun je ta teden zasenčil preostalo dogajanje, a kljub bojaznim za zdaj ni vodil v novo vojno. Komentiramo globalno ozadje in kritiziramo domače prerivanje za politične točke. Osvetljujemo spremembe na oblasti v dveh sosedah – Avstrija ima novo vlado, Hrvaška novega predsednika. Analiziramo zaseg Mercatorjevih delnic hrvaškemu lastniku in finančni načrt naše zdravstvene blagajne. Spomnimo, da je med pustošenjem neobvladljivih gozdnih požarov v Avstraliji doma beseda leta postala ‘podnebje’.
1/11/202052 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Repriza: Gospodarstvo v letu 2019

Leto 2019 je bilo za slovensko gospodarstvo uspešno: rekordna zaposlenost, rast BDP-ja med višjimi v Evropi, bolj ali manj stabilne javne finance. A ostaja vtis, da bi glede na te še vedno dokaj ugodne razmere morali storiti več na področju produktivnosti, davkov in strukturnih reform. V reprizi letnega pregleda se z voditeljico Urško Jereb in gosti oziramo na ključno gospodarsko dogajanje v starem letu in iščemo rešitve za naprej. – dr. Dušan Mramor, ljubljanska Ekonomska fakulteta, – direktor podjetja Seltron Marijan Hertiš, – glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc in – član uprave Pokojninske družbe A Blaž Hribar. Pregled ključnih dogodkov in obetov za naprejLeto 2019 je bilo za slovensko gospodarstvo uspešno: rekordna zaposlenost, rast BDP-ja med višjimi Evropi, bolj ali manj stabilne javne finance. A ostaja vtis, da bi glede na te še vedno dokaj ugodne razmere morali storiti več na področju produktivnosti, davkov in strukturnih reform. V reprizi letnega pregleda se z voditeljico Urško Jereb in gosti oziramo na ključno gospodarsko dogajanje v starem letu in iščemo rešitve za naprej. – dr. Dušan Mramor, ljubljanska Ekonomska fakulteta, – direktor podjetja Seltron Marijan Hertiš, – glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc – član uprave Pokojninske družbe A Blaž Hribar
1/4/202056 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Svet v letu 2019

Rdeča nit pregleda svetovnih dogodkov v letu 2019 so svoboda, skrb za okolje in politična odgovornost. Človekove pravice so prepogosto in nedvoumno kršene. Okoljevarstveni problemi so planetarna skrb, čeprav ne tudi enotna in skupna politična tema svetovne skupnosti. Politična odgovornost voditeljev najmočnejših držav velikokrat ostaja podrejena egoističnim, kapitalskim in geopolitičnim interesom. O tem, tudi skozi prizmo pomembnejših obletnic svetovnih dogodkov, Miha Lampreht.Pregled ključnih zunanjepolitičnih dogodkov in obetov za naprejRdeča nit pregleda svetovnih dogodkov v letu 2019 so svoboda, skrb za okolje in politična odgovornost. Človekove pravice so prepogosto in nedvoumno kršene. Okoljevarstveni problemi so planetarna skrb, čeprav ne tudi enotna in skupna politična tema svetovne skupnosti. Politična odgovornost voditeljev najmočnejših držav velikokrat ostaja podrejena egoističnim, kapitalskim in geopolitičnim interesom. O tem, tudi skozi prizmo pomembnejših obletnic svetovnih dogodkov, Miha Lampreht.
12/28/201947 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socialne teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.Komentiramo ključne dogodke tednaVse šibkejša vladna koalicija je po nizu zapletov in prerivanj vendarle potrdila novo ministrico za kohezijo in kljub prepirom okrog zdravstvenega zavarovanja obdržala zdravstvenega ministra. Analiziramo tudi stanje pokojninske blagajne in skorajšnje spremembe na področju upokojevanja ter razkrivamo ozadje zasega Mercatorjevih delnic. Na področju zunanje politike nadaljujemo sagi o odstavljanju ameriška predsednika in o zaprtih katalonskih politikih ter ocenjujemo hrvaško predsedniško kampanjo. O vsem tem tokrat skozi prizmo Tomaža Celestine in novinarske ekipe.
12/21/201951 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Prepričljiva zmaga britanskih konservativcev povečuje možnost, da bo država konec januarja z dogovorom zapustila Evropsko unijo. Ocenjujemo, kakšne so še pasti in kaj sledi. Komentiramo nepričakovano mnenje evropskega pravobranilca glede arbitražne razsodbe o meji, ki so ga nekateri označili za zaušnico in razočaranje. Razočaranje za Slovenijo je bil tudi predlog večletnega evropskega proračuna, ki na vrhu Unije ni dobil zelene luči. So pa tipičen bruseljski kompromis sklenili glede podnebja oziroma zelenega načrta nove komisije. Tudi o tem v tokratni oddaji z voditeljico Sandro Krišelj.Komentiramo ključne dogodke tednaPrepričljiva zmaga britanskih konservativcev povečuje možnost, da bo država konec januarja z dogovorom zapustila Evropsko unijo. Ocenjujemo, kakšne so še pasti in kaj sledi. Komentiramo nepričakovano mnenje evropskega pravobranilca glede arbitražne razsodbe o meji, ki so ga nekateri označili za zaušnico in razočaranje. Razočaranje za Slovenijo je bil tudi predlog večletnega evropskega proračuna, ki na vrhu Unije ni dobil zelene luči. So pa tipičen bruseljski kompromis sklenili glede podnebja oziroma zelenega načrta nove komisije. Tudi o tem v tokratni oddaji z voditeljico Sandro Krišelj.
12/14/201946 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Končuje se teden, ko je manjšinska vlada kljub različnim manevrom z zdravstvenim zavarovanjem in usklajevanjem pokojnin uspela ubraniti državni proračun za prihodnje leto. Manj zadovoljna je z etapnim izidom evropskega proračunskega spopada – ocenjujemo, da je novi bruseljski predlog 7-letnega proračuna Unije za Slovenijo slab. Ugotavljamo, da je država brez vizije glede upravljanja državnega premoženja in tudi glede gospodarskega razvoja. Pred skorajšnjimi britanskimi volitvami se sprašujemo, ali je bila tokratna kampanja kaj bolj poštena in odkrita glede brexita, ter med drugim komentiramo globalno podnebno konferenco in vrh zveze Nato. V Tedenskem aktualnem mozaiku pod taktirko Dušana Miliča.Komentiramo ključne dogodke tednaKončuje se teden, ko je manjšinska vlada kljub različnim manevrom z zdravstvenim zavarovanjem in usklajevanjem pokojnin uspela ubraniti državni proračun za prihodnje leto. Manj zadovoljna je z etapnim izidom evropskega proračunskega spopada – ocenjujemo, da je novi bruseljski predlog 7-letnega proračuna Unije za Slovenijo slab. Ugotavljamo, da je država brez vizije glede upravljanja državnega premoženja in tudi glede gospodarskega razvoja. Pred skorajšnjimi britanskimi volitvami se sprašujemo, ali je bila tokratna kampanja kaj bolj poštena in odkrita glede brexita, ter med drugim komentiramo globalno podnebno konferenco in vrh zveze Nato. V Tedenskem aktualnem mozaiku pod taktirko Dušana Miliča.
12/7/201949 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Evropska unija je ta teden dobila novo izvršno oblast. Za zdaj šele retorično gre za premik od politične do geopolitične komisije; vsebinsko za premik od kriznega upravljanja na področju evra, migracij, terorizma k zelenemu in digitalnemu. V oddaji komentiramo, kako kaotično se delovanje manjšinske vlade kaže pri ukinjanju dodatnega zdravstvenega zavarovanja, in se sprašujemo, ali gre pri sporu med Sovo in njenimi političnimi nadzorniki za nov poskus spodkopavanja institucij. V Tedenskem aktualnem mozaiku z voditeljico Matejo Železnikar pojasnjujemo tudi pokojninske popravke, ki pa ne zagotavljajo dolgoročne vzdržnosti pokojninske blagajne, in poudarjamo pomen knjig in branja.Komentiramo ključne dogodke tednaEvropska unija je ta teden dobila novo izvršno oblast. Šlo naj bi za premik od politične do geopolitične komisije oziroma za premik od kriznega upravljanja na področju evra, migracij in terorizma k zelenemu in digitalnemu. V oddaji komentiramo, kako kaotično se delovanje manjšinske vlade kaže pri ukinjanju dodatnega zdravstvenega zavarovanja, ter se sprašujemo, ali gre pri sporu med Sovo in njenimi političnimi nadzorniki za nov poskus spodkopavanja institucij. V Tedenskem aktualnem mozaiku z voditeljico Matejo Železnikar pojasnjujemo tudi pokojninske popravke, ki pa ne zagotavljajo dolgoročne vzdržnosti pokojninske blagajne, ter poudarjamo pomen knjig in branja.
11/30/201947 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Po številnih prepletenih političnih spopadih smo dobili rekorden državni proračun s presežkom. Analiziramo, kaj te male zmage in porazi povedo o smernicah za prihodnje delovanje vlade in politikah na področju občin, pokojnin, naložb. Podrobneje osvetljujemo eno od najbolj spornih odprtih naložb - graditev kanalizacije prek vodovarstvenega območja na Ljubljanskem polju, in odločitev vlade, da po mesecih odlašanja vendarle ukrepa proti tako imenovanim vardam oziroma paravojaškim skupinam. Analiziramo tudi nemirni Bližnji vzhod in politične bitke v ZDA ter končujemo filmsko. Tedenski aktualni mozaik tokrat s Špelo Novak.Komentiramo ključne dogodke tednaPo številnih prepletenih političnih spopadih smo dobili rekorden državni proračun s presežkom. Analiziramo, kaj te male zmage in porazi povedo o smernicah za prihodnje delovanje vlade in politikah na področju občin, pokojnin, naložb. Podrobneje osvetljujemo eno od najbolj spornih odprtih naložb – graditev kanalizacije prek vodovarstvenega območja na Ljubljanskem polju, in odločitev vlade, da po mesecih odlašanja vendarle ukrepa proti tako imenovanim vardam oziroma paravojaškim skupinam. Analiziramo tudi nemirni Bližnji vzhod in politične bitke v ZDA ter končujemo filmsko. Tedenski aktualni mozaik tokrat s Špelo Novak.
11/23/201956 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

V tednu, ko se je po treh desetletjih zorenja začel jubilejni festival Liffe, je tudi življenje doma in v tujini napisalo nekaj precej filmskih zgodb. Priča smo polstoletnim vodam na Obali, vohunskim nadaljevankam in nanizankam o obglavljanju korporacij v državni lasti – tokrat Telekoma – pa tudi srečnemu koncu poštarske stavkovne zgodbe. Ameriški politični teater z odstavljanjem predsednika se je dobesedno preselil pred kamere, kaotična italijanska politika pa znova na ulice. Analize, ocene in komentarji teh in drugih dogodkov iztekajočega se tedna tokrat z Robertom Škrjancem.Komentiramo ključne dogodke tednaV tednu, ko se je po treh desetletjih zorenja začel jubilejni festival Liffe, je tudi življenje doma in v tujini napisalo nekaj precej filmskih zgodb. Priča smo polstoletnim vodam na Obali, vohunskim nadaljevankam in nanizankam o obglavljanju korporacij v državni lasti – tokrat Telekoma – pa tudi srečnemu koncu poštarske stavkovne zgodbe. Ameriški politični teater z odstavljanjem predsednika se je dobesedno preselil pred kamere, kaotična italijanska politika pa znova na ulice. Analize, ocene in komentarji teh in drugih dogodkov iztekajočega se tedna tokrat z Robertom Škrjancem.
11/16/201956 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Vlada se je ta teden dokončno ločila od naporne partnerice Levice. Postala je prava manjšinska vlada in skladna s tem so tudi pričakovanja o tem, kaj bo lahko v prihodnje sploh še postorila. Analiziramo, za katere projekte utegne najti partnerje in kje ji opozicija najlaže nastavi mine. Komentiramo ozadje in posledice zaostrovanja posojilnih pogojev za gospodinjstva, pri čemer Banka Slovenije kljub pritiskom z vseh strani ne popušča. Po Adriji, Mercatorju in Petrolu tudi pri Telekomu plačujemo račune za neustrezno upravljanje državnega premoženja. Oziramo pa se tudi v Berlin in našega posebnega poročevalca sprašujemo, ali ljudje po treh desetletjih na padec zidu gledajo z veseljem ali tudi z razočaranjem.Komentiramo najpomembnejše dogodke tednaVlada se je ta teden dokončno ločila od naporne partnerice Levice. Postala je prava manjšinska vlada in skladna s tem so tudi pričakovanja o tem, kaj bo lahko v prihodnje sploh še postorila. Analiziramo, za katere projekte utegne najti partnerje in kje ji opozicija najlaže nastavi mine. Komentiramo ozadje in posledice zaostrovanja posojilnih pogojev za gospodinjstva, pri čemer Banka Slovenije kljub pritiskom z vseh strani ne popušča. Po Adriji, Mercatorju in Petrolu tudi pri Telekomu plačujemo račune za neustrezno upravljanje državnega premoženja. Oziramo pa se tudi v Berlin in našega posebnega poročevalca sprašujemo, ali ljudje po treh desetletjih na padec zidu gledajo z veseljem ali tudi z razočaranjem.
11/9/201944 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socialne teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.Komentiramo ključne dogodke tednaZačetek počitniško-prazničnega tedna ni bil niti lahkoten niti slovesen. Mariborčane so skrbeli ostanki nekdanje vojne, potrošniki so izgubili še eno bitko z goljufi v mesnopredelovalni industriji ter se odpravili na okope zaradi zaostrenih pogojev kreditiranja, odmeval je kadrovski spopad za Petrol. Britanski poslanci so odkopali politično bojno sekiro in za december napovedali predčasne volitve. Noč čarovnic tako ni prinesla brexita, pa tudi ne nastopa nove Evropske komisije – oboje so odložili za nekaj mesecev oziroma tednov. Komentarje in analize tega in drugega dogajanja v tokratni mozaik sestavlja Alenka Terlep.
11/2/201955 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Britanci kljub novemu ločitvenemu dogovoru - kot kaže - ostajajo z nami. Pojasnjujemo, kaj bi pomenil prožni odlog brexita do konca januarja in ali bi šel razvpiti Boris Johnson res že decembra rad na volitve. Hrvaška je dobila pozitivno oceno tehnične pripravljenosti na vstop v schengensko območje, a na dejanski vstop bo morala še počakati. Slovenija se sprašuje, ali naj drago in zahtevno varovanje zunanje šengenske meje čim prej prepusti sosedi ali naj z zaviranjem tega procesa skuša izsiliti uveljavitev arbitražne razsodbe. Analiziramo tudi notranjepolitično dogajanje, kjer sporazum med vlado in Levico počasi ugaša, vlada je tudi podporo za popravke davkov dobila drugod. V ospredju sta jesenska festivalska vrhunca, tako umetnosti kot športa pri nas, Borštnikovo srečanje in Ljubljanski maraton. O vsem tem v tokratnem Tedenskem aktualnem mozaiku z Rajko Pervanje.Komentiramo najpomembnejše dogodke tednaBritanci kljub novemu ločitvenemu dogovoru – kot kaže – ostajajo z nami. Pojasnjujemo, kaj bi pomenil prožni odlog brexita do konca januarja in ali bi šel razvpiti Boris Johnson res že decembra rad na volitve. Hrvaška je dobila pozitivno oceno tehnične pripravljenosti na vstop v schengensko območje, a na dejanski vstop bo morala še počakati. Slovenija se sprašuje, ali naj drago in zahtevno varovanje zunanje schengenske meje čim prej prepusti sosedi ali naj z zaviranjem tega procesa skuša izsiliti uveljavitev arbitražne razsodbe. Analiziramo tudi notranjepolitično dogajanje, kjer sporazum med vlado in Levico počasi ugaša, vlada je tudi podporo za popravke davkov dobila drugod. V ospredju sta jesenska festivalska vrhunca, tako umetnosti kot športa pri nas, Borštnikovo srečanje in Ljubljanski maraton.
10/26/201953 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Evropska unija le stežka odpira svoja vrata. Združeno kraljestvo mukoma odhaja že tri leta, Severna Makedonija si že bistveno dlje želi vstopiti. Sprašujemo se, kako razsodne so bile v zvezi s tem ta teden odločitve evropskih voditeljev. Tudi Španija se krčevito upira odhodu bogate Katalonije, kjer so nemire tokrat izzvale obsodbe političnih in civilnodružbenih voditeljev. Preverjamo, ali bo prekinitev turške vojaške operacije na severu Sirije dejansko prinesla umiritev razmer. Tega si Evropa želi tudi zaradi bojazni glede novih beguncev na svojih mejah. V Sloveniji je prav odločitev ustavnega sodišča v povezavi z obravnavo tujcev na meji znova izzvala tudi razmislek o zrelosti slovenskih institucij. In ta je še toliko bolj na mestu, ko gre za dogajanje v zvezi s Sovo in njenimi nadzorniki, nenazadnje pa tudi za neuspešen poskus kopičenja poslanskih privilegijev. O vsem tem v oddaji pod taktirko Matjaža Trošta.Komentiramo ključne dogodke tednaEvropska unija le stežka odpira svoja vrata. Združeno kraljestvo mukoma odhaja že tri leta, Severna Makedonija si že bistveno dlje želi vstopiti. Sprašujemo se, kako razsodne so bile v zvezi s tem ta teden odločitve evropskih voditeljev. Tudi Španija se krčevito upira odhodu bogate Katalonije, kjer so nemire tokrat izzvale obsodbe političnih in civilnodružbenih voditeljev. Preverjamo, ali bo prekinitev turške vojaške operacije na severu Sirije dejansko prinesla umiritev razmer. Tega si Evropa želi tudi zaradi bojazni glede novih beguncev na svojih mejah. V Sloveniji je prav odločitev ustavnega sodišča v povezavi z obravnavo tujcev na meji znova izzvala tudi razmislek o zrelosti slovenskih institucij. In ta je še toliko bolj na mestu, ko gre za dogajanje v zvezi s Sovo in njenimi nadzorniki, nenazadnje pa tudi za neuspešen poskus kopičenja poslanskih privilegijev. O vsem tem v oddaji pod taktirko Matjaža Trošta.
10/19/201953 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Vojaški spopad je poraz diplomacije in politike. In tak poraz je zaznamoval iztekajoči se teden. Američani so sredi domačega predvolilnega boja pustili Kurde na cedilu, Evropa samo previdno poziva k ustavitvi turške ofenzive v Siriji, potem ko ji je predsednik Erdogan v nasprotnem zagrozil z odprtjem vrat za begunce. Analiziramo dogajanje glede Mercatorja in njegovih dobaviteljev ter osvetljujemo iskanje premoženja, krivcev in nadomestnih rešitev po stečaju Adrie Airways. Komentiramo dileme o poslanskih privilegijih ter ocenjujemo dogajanje v italijanskem in evropskem parlamentu: komu vse je bruseljski parlament prisolil zaušnico z zavrnitvijo francoske komisarke kandidatke? Vse to in še več po drobnogledom Snežane Ilijaš in ekipe.Komentiramo ključne dogodke tednaVojaški spopad je poraz diplomacije in politike. In tak poraz je zaznamoval iztekajoči se teden. Američani so sredi domačega predvolilnega boja pustili Kurde na cedilu, Evropa samo previdno poziva k ustavitvi turške ofenzive v Siriji, potem ko ji je predsednik Erdogan v nasprotnem zagrozil z odprtjem vrat za begunce. Analiziramo dogajanje glede Mercatorja in njegovih dobaviteljev ter osvetljujemo iskanje premoženja, krivcev in nadomestnih rešitev po stečaju Adrie Airways. Komentiramo dileme o poslanskih privilegijih ter ocenjujemo dogajanje v italijanskem in evropskem parlamentu: komu vse je bruseljski parlament prisolil zaušnico z zavrnitvijo francoske komisarske kandidatke? Vse to in še več po drobnogledom Snežane Ilijaš in ekipe.
10/12/201951 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Po skoraj šestih desetletjih obstoja, letih težav in tednih agonije je Adria Airways pristala v stečaju. Propad družbe so spremljala močna čustva; ne v vladi ne v družbi pa še ni odgovora na vprašanje, ali je v strateškem interesu Slovenije, da ima svojega letalskega prevoznika, ali pa si lahko povezljivost s svetom in druge potrebe dolgoročno zagotovi tudi brez njega. Ji Evropska unija zagotavlja ustrezen okvir za to ali je realnost preveč odmaknjena od idealov? Na to kažejo tudi predstavitve komisarskih kandidatov v evropskem parlamentu, kjer se je Slovenec Janez Lenarčič s svojim nekontroverznim resorjem sicer dobro odrezal. Komentiramo tudi spotikanja manjšinske vlade pri prenavljanju davkov in socialnih pomoči ter ovire pri vrtanju karavanškega predora. V oddaji pa prav tako o rekordni pomoči, zbrani za malega Krisa.Komentiramo najpomembnejše dogodke tednaPo skoraj šestih desetletjih obstoja, letih težav in tednih agonije je Adria Airways pristala v stečaju. Propad družbe so spremljala močna čustva; ne v vladi ne v družbi pa še ni odgovora na vprašanje, ali je v strateškem interesu Slovenije, da ima svojega letalskega prevoznika, ali pa si lahko povezljivost s svetom in druge potrebe dolgoročno zagotovi tudi brez njega. Ji Evropska unija zagotavlja ustrezen okvir za to ali je realnost preveč odmaknjena od idealov? Na to kažejo tudi predstavitve komisarskih kandidatov v evropskem parlamentu, kjer se je Slovenec Janez Lenarčič s svojim nekontroverznim resorjem sicer dobro odrezal. Komentiramo tudi spotikanja manjšinske vlade pri prenavljanju davkov in socialnih pomoči ter ovire pri vrtanju karavanškega predora. V oddaji pa prav tako o rekordni pomoči, zbrani za malega Krisa.
10/5/201947 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Zanos in ponos ob uspehih slovenske odbojkarske reprezentance je ob izjemni energiji navijačev s tribun in domov ta teden zasenčil vse drugo dogajanje. Ne glede na barvo kolajn, ki jih bodo prinesli iz Pariza, so dokaz, da trdo delo, odločenost in enotnost prinašajo uspehe. Enotnost in nepričakovano vztrajnost kažejo tudi mladi podnebni aktivisti, ki so znova po vsem svetu terjali uvrstitev ukrepov proti podnebnim spremembam na vrh lestvice političnih prednostnih nalog. V tokratni oddaji tudi o tem, kako jim odgovarjajo v slovenskih strateških načrtih. Analiziramo posledice agonije Adrie Airways za slovensko gospodarstvo in iščemo možne rešitve. Pojasnjujemo ozadje vnovičnih demokratskih poskusov za odstavitev ameriškega predsednika Trumpa in komentiramo sago o brexitu po razsodbi vrhovnega sodišča glede prekinitve dela parlamenta.Komentiramo najpomembnejše dogodke tednaZanos in ponos ob uspehih slovenske odbojkarske reprezentance je ob izjemni energiji navijačev s tribun in domov ta teden zasenčil vse drugo dogajanje. Ne glede na barvo kolajn, ki jih bodo prinesli iz Pariza, so dokaz, da trdo delo, odločenost in enotnost prinašajo uspehe. Enotnost in nepričakovano vztrajnost kažejo tudi mladi podnebni aktivisti, ki so znova po vsem svetu terjali uvrstitev ukrepov proti podnebnim spremembam na vrh lestvice političnih prednostnih nalog. V tokratni oddaji tudi o tem, kako jim odgovarjajo v slovenskih strateških načrtih. Analiziramo posledice agonije Adrie Airways za slovensko gospodarstvo in iščemo možne rešitve. Pojasnjujemo ozadje vnovičnih demokratskih poskusov za odstavitev ameriškega predsednika Trumpa in komentiramo sago o brexitu po razsodbi vrhovnega sodišča glede prekinitve dela parlamenta.
9/28/201956 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Po razburljivem zasedanju je dobro leto dni stara manjšinska vlada ta teden pripravila predloga proračunov za prihodnji dve leti. Sta najbolj zajetna doslej, a kljub temu z vrsto neznank glede zdravstva in davkov. Dodatna pojasnila bomo v oddaji terjali od finančnega ministra Bertonclja. Spremljali bomo dramo glede Adrie Airways, ki je na robu prepada, in se ob koncu tedna mobilnosti posvetili trajnostnim oblikam prometa. Analizirali bomo napetosti med Združenimi državami in Iranom na Bližnjem vzhodu ter komentirali izide volitev v Izraelu. Teden so sicer zaznamovali tudi filmski uspehi slovenskega športa in pravi filmi na festivalu slovenskega filma.Komentiramo ključne dogodke tednaPo razburljivem zasedanju je dobro leto dni stara manjšinska vlada ta teden pripravila predloga proračunov za prihodnji dve leti. Sta najbolj zajetna doslej, a kljub temu z vrsto neznank glede zdravstva in davkov. Dodatna pojasnila bomo v oddaji terjali od finančnega ministra Bertonclja. Spremljali bomo dramo glede Adrie Airways, ki je na robu prepada, in se ob koncu tedna mobilnosti posvetili trajnostnim oblikam prometa. Analizirali bomo napetosti med Združenimi državami in Iranom na Bližnjem vzhodu ter komentirali izide volitev v Izraelu. Teden so sicer zaznamovali tudi filmski uspehi slovenskega športa in pravi filmi na festivalu slovenskega filma.
9/21/201952 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socilane teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.Komentiramo najpomebenješe dogodke iztekajočega se tednaPrvo leto delovanja vlade Marjana Šarca je med drugim zaznamoval dvig plač v javnem sektorju, v drugo leto vstopa z napovedjo varčevalnih ukrepov, ki so predvsem posledica upočasnjevanja gospodarske rasti. Vseskozi pa manjšinska vlada z veliko težavo išče tudi podporo zunajkoalicijske Levice, ki tokrat zahteva spremembe pri zdravstvenem zavarovanju in obrambnih izdatkih. Analiziramo razloge, politična razmerja, nujne ukrepe. Leto dni po slovenski se je ta teden predstavila tudi prihodnja evropska vlada, ki pa jo do prisege čaka še nekaj ovir. Krešejo se mnenja o tem, kaj predsednica Evropske komisije sporoča z razdelitvijo in poimenovanjem resorjev ter kakšna bo vloga komisarja iz Slovenije, pristojnega za krizno upravljanje. Ena prvih kriz, s katerimi se bo spoprijela nova komisija, utegne biti povezana z brexitom, za katerega bolj ali manj naglas navija tudi ameriški predsednik. V oddaji med drugim o tem, o slovenskem pečatu na kolesarski dirki po Španiji in drugih ključnih dogodkih tedna.
9/14/201947 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

V dobrem tednu dni odmeva že druga afera o političnem kadrovanju. Se je ministrica Bratovškova vmešala v razpis za direktorja družbe SODO? V pregledu aktualnega tedenskega dogajanja tudi o težavah Adrie Airways; komu bo potovanje zagrenila morebitna stavka pilotov in kakšne bodo posledice? O pasteh ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, kaosu, ki ga prinaša nov odlog izstopa Velike Britanije iz Evropske unije, pa tudi o tem, kaj čaka Italijo z novo vlado.
9/7/201946 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Generalnega sekretarja LMŠ je s položaja odneslo politično kadrovanje. Praksa je stara, novost pa je prijava. Bo to res mejnik za podporo stranki LMŠ? Levica predlaga odpravo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in grozi z odhodom iz koalicije, pogojuje ga s podporo proračunu; kdo bodo prihodnji politični partnerji? V oddaji tudi o drugem tiru in sumu storitve kaznivega dejanja pri javnem naročilu za graditev mostov na trasi. V Italiji se je najnovejša politična kriza razpletla brez razpisa novih predčasnih volitev. Vse burneje je v Združenem kraljestvu z ustavitvijo dela parlamenta; politiki se oži manevrski prostor za zaustavitev trdega brexita. V tokratnem TAM-u pred začetkom pouka ugotavljamo in se sprašujemo: Današnje generacije se spreminjajo, se posledično spreminja tudi delo učiteljev?
8/31/201955 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Amazonski tropski pragozd je zajel grozovito velik požar. Francoski predsednik Macron opozarja, da gori naša hiša. Deževni gozd so pljuča, ki proizvedejo 20 odstotkov kisika na Zemlji in zdaj so v ognju. Kot poudarja Macron, bi bilo treba o tem razpravljati na vrhu G7. Bo svet ustavil uničenje? In ne nazadnje: kako se bomo iz odpadkov, ki jih proizvedemo, izkopali doma in kako se je zapečatila usoda Kemisa? Na vrh G7 prihaja tudi britanski premier Johnson; na prvih diplomatskih poteh želi spremembo irskega varovala in ustvarjati vtis, da bo za izstop brez dogovora kriva Evropske unija. Kako se razpleta italijanska vladna kriza, ki jo je sprožil populistični vodja Lige Matteo Salvini, da bi v prihodnje sam zavladal Italiji? Dela v kmetijstvu prevzemajo roboti; o tem, kakšne so tehnološko napredne rešitve v kmetijstvu, s sejma AGRA, v tokratnem TAM-u pa tudi o naših zlatih uspehih v športu.
8/24/201951 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Ob prazniku, dnevu združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom, osvetljujemo dogodke pred 100 leti ter predstavljamo bogastvo in kulturo Prekmurja danes. Lotevamo se gospodarskih tem: čeprav Nemčiji grozi tehnična recesija, ni razlogov za preplah, saj so nemški gospodarski temelji trdni. Toda slovenska predelovalna podjetja opozarjajo, da se bodo naročila iz Nemčije zmanjšala. V oddaji o nujnosti premisleka, kako in koliko poseči v populacijo volkov. Iz tujine pa o možnih rešitvah italijanske vladne krize in množičnih protestih v Hongkongu - je mogoče celo vojaško posredovanje? Oddajo pa končujemo s športnimi uspehi nepremagljive Janje Garnbret, ki premika mejnike v športnem plezanju.
8/17/201956 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

V tem tednu smo bili priča posebni okužbi – okužil se je namreč sistem elektronskega recepta. Gre za izsiljevalski virus, ki je napadel internetni sistem Lekarn Ljubljana in zašifriral datoteke; te tako postanejo neuporabne. Kako pomembna je in bo kibernetska varnost v prihodnje, si ne znamo predstavljati. Graditev drugega tira se je spet zataknila. Dinamika dogajanja v zvezi z javnim naročilom kaže staro slovensko navado bitke za vsako ceno, pa naj stane, kolikor hoče. Rdeča zastava je plapolala na kopališču v Žusterni. Voda je bila onesnažena s fekalijami, v neposredni bližini je 26 greznic, saj kanalizacijskega omrežja tam ni. Ameriški predsednik je obiskal mesti El Paso in Dayton, ki sta ju prejšnji teden pretresla strelska pokola. Pričakali so ga protestniki in ga označevali za rasista, češ da je strelski pohod spodbudil prav on s svojimi napadi na migrante iz Latinske Amerike.Komentiramo najpomembnejše dogodke iztekajočega se tednaV tem tednu smo bili priča posebni okužbi – okužil se je namreč sistem e-recepta. Gre za izsiljevalski virus, ki je napadel internetni sistem Lekarn Ljubljana in zašifriral datoteke; te tako postanejo neuporabne. Kako pomembna je in bo kibernetska varnost v prihodnje, si ne znamo predstavljati. Graditev drugega tira se je spet zataknila. Dinamika dogajanja v zvezi z javnim naročilom kaže staro slovensko navado bitke za vsako ceno – pa naj stane, kolikor hoče. Rdeča zastava je plapolala na kopališču v Žusterni. Voda je bila onesnažena s fekalijami – v neposredni bližini je 26 greznic, saj kanalizacijskega omrežja tam ni. Ameriški predsednik je obiskal mesti El Paso in Dayton, ki sta ju minuli teden pretresla strelska pokola. Pričakali so ga protestniki in ga označevali za rasista, češ da je strelski pohod spodbudil prav on s svojimi napadi na migrante iz Latinske Amerike.
8/10/201947 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Shengensko območje zagotavlja neovirano potovanje v 26 držav, zato je želja Hrvaške po vstopu vanj zelo velika. Nova predsednica Evropske komisije na obisku v Zagrebu ni potrdila odobritve. Vprašanje ni tehnično, temveč politično. Kakšna bo delitev migrantskih bremen zaradi nesodelovanja nekaterih članic EU, se zelo glasno sprašuje tudi Francija. V Združenih državah Amerike so se začela soočenja demokratskih kandidatov. Kdo bo prihodnji stanovalec v Beli hiši, lahko samo ugibamo - ostre razlike so glede univerzalnega zdravstvenega varstva ter imigracijske in okoljske politike. Po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat si v Sloveniji skoraj 22 odstotkov državljanov ni moglo privoščiti najmanj enotedenskih počitnic. V Romuniji je takih kar 60 %, sledi Hrvaška. V Sloveniji vse bolj glasno govorimo o univerzalnem otroškem dodatku, ki ga dobivajo vsi otroci ne glede na materialni status staršev. Javna debata se začne jeseni in vprašanje je, ali bo tokrat dosežen družbeni konsenz.
8/3/201955 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Za nami je dobra polovica meteorološkega poletja in zdi se, da se bo to poletje v zgodovino vpisalo kot eno od najtoplejših. Evropska mesta pestijo visoke temperature. Velika Britanija je z novim premierjem dobila tudi novo vlado, v kateri se je zamenjala polovica ministrov. Igra živcev med Londonom in Brusljem bo trajala do 31-tega oktobra. Nepredvidljivost in nenačelnost bosta stalnici v prihajajočih mesecih. Angela Merkel že od novembra 2005 zaseda kanclerski položaj. Njeno delo v javnomnenjskih raziskavah še vedno ocenjujejo kot zelo dobro, medtem ko se njeni Krščansko-demokratski uniji podpora zmanjšuje. Slovenski kandidat za evropskega komisarja Janez Lenarčič je dobil podporo pred odborom, zdaj ga čaka še presoja von den Leynove o spolno uravnoteženi evropski komisiji. Da bi preprečili lanske zamude, so na Centrih za socialno delo zavihali rokave in uvedli nove ukrepe. Obljubljajo, da bo tokrat delo opravljeno pravočasno.
7/27/201954 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Kandidatura za evropskega komisarja, ki jo je predlagal predsednik vlade Marjan Šarec, je v notranjo politiko vnesla veliko nemira. Prav tako težka naloga čaka Ursulo von der Leyen, ki bo v prihodnjih mesecih sestavljala Evropsko komisijo. To, da je dobila le devet glasov več od zahtevane absolutne večine, ne pomeni, da bo v šibkem položaju. Politične skupine tudi v Evropskem parlamentu sklepajo nenačelne koalicije. Na rasistične izjave ameriškega predsednika se odzivajo mnogi: domoljubja ne definirata rasa in narodnost, temveč sledenje idejam ustave. Rižanski vodovod kljub odkritju nevarnih olj v vrtinah ni onesnažen. Ta teden je minilo 50 let, odkar je človek prvič stopil na Luno. Na našem radiu je ta svetovni dogodek spremljal in povezoval Stane Urek.
7/20/201951 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socilane teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.
7/13/201956 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socilane teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.
7/6/201952 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socilane teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.
6/29/201943 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socilane teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.
6/22/201951 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

V tokratnem Tedenskem aktualnem mozaiku o podaji A banke, zavoro lahko potegne Slovenski državni holding (SDH), ki vodi prodajo v imenu države. Začela se je likvidacija Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni. Po skoraj dveh letih nima niti enega rezultata, zaposleni ves čas dobivajo plače in porabljenih je več kot 300 tisoč evrov. Zakaj se Kitajci zanimajo za drugi tir, kaj jim ponuja Slovenija? Ob napadih na dva tankerja v Omanskem zalivu se vrstijo svarila, da si svet ne more privoščiti večjih konfliktov v Perzijskem zalivu. Govor bo tudi o razmerah na Balkanu ter vzrokih in posledicah požara v podjetju Fragmat. Komentiramo najpomembnejše dogodke iztekajočega se tedna  V tokratni oddaji o prodaji A banke, zavoro lahko potegne Slovenski državni holding (SDH), ki vodi prodajo v imenu države.Začela se je likvidacija Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni. Po skoraj dveh letih nima niti enega rezultata, zaposleni ves čas dobivajo plače in porabljenih je prek 300 tisoč evrov. Zakaj se Kitajci zanimajo za drugi tir, kaj jim ponuja Slovenija? Ob napadih na dva tankerja v Omanskem zalivu se vrstijo svarila, da si svet ne more privoščiti večjih konfliktov v Perzijskem zalivu. Govor bo tudi o razmerah na Balkanu ter vzrokih in posledicah požara v podjetju Fragmat.  
6/15/201946 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

V tokratnem Tedenskem aktualnem mozaiku: Je pobuda treh morij, ki je nastala z željo po zmanjšanju energetske odvisnosti srednje- in vzhodnoevropskih držav od Rusije dobila nov zagon? Je Italija zaradi prezadolženosti zrela za uvedbo posebnega postopka? Doma: Po odločbi ustavnega sodišča o tretji razvojni osi zelena luč za projekt graditve hitre ceste proti Velenju in Koroški. Se bo po vladni odločitvi o financiranju le obveznega dela zasebnim šolam to znižalo na 65 odstotkov? Zdravniki z opozorilom o delu po standardih in normativih za zdaj le opozarjajo. Ima prelomna združitev košarkarskih klubov Cedevita in Olimpija športni ali predvsem finančni cilj?
6/8/201956 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

V tokratni oddaji se sprašujemo, kolikšne so v resnici čakalne vrste v zdravstvu, potem ko je Inštitut za javno zdravje razkril napako, da so daljše za najmanj 20 tisoč čakajočih. Analiziramo, kako prelomne so bile evropske volitve na domačem in bruseljskem političnem parketu in kako poteka boj za ključne položaje. Gospodarska rast ni izkoreninila prekarnosti, jo bo morda družbeni dogovor? Banke v evrskem območju so v dobri kondiciji, toda duši jih pre-normiranost, ki jo narekuje Evropska centralna banka. Avstrijska vladna kriza naj bi se končala s septembrskimi volitvami, do takrat tam vlado prvič vodi ženska. Spremljamo tudi zadnje etape kolesarske dirke Po Italiji.Komentiramo najpomebenješe dogodke iztekajočega se tednaV tokratni oddaji se sprašujemo, kolikšne so v resnici čakalne vrste v zdravstvu, potem ko je Inštitut za javno zdravje razkril napako, da so daljše za najmanj 20 tisoč čakajočih. Analiziramo, kako prelomne so bile evropske volitve na domačem in bruseljskem političnem parketu in kako poteka boj za ključne položaje. Gospodarska rast ni izkoreninila prekarnosti, jo bo morda družbeni dogovor? Banke v evrskem območju so v dobri kondiciji, toda duši jih pre-normiranost, ki jo narekuje Evropska centralna banka. Slovenija je na lestvici konkurenčnosti švicarskega inštituta IMD zadržala 37-to mesto med 63 državami.  Avstrijska vladna kriza naj bi se končala s septembrskimi volitvami, do takrat tam vlado prvič vodi ženska. Spremljamo tudi zadnje etape kolesarske dirke Po Italiji.
6/1/201956 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socilane teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.Komentiramo najpomembnejše dogodke iztekajočega se tedna, tokrat:  Na dan predvolilnega premisleka se najprej selimo v Avstrijo: potem ko je afera Ibiza odnesla tudi vse ministre iz svobodnjaških vrst, je vprašanje, ali bo do predčasnih volitev zdržala vlada. V Washingtonu pa tudi v Pekingu se očitno pripravljajo na dolgotrajno trgovinsko vojno, zmagovalca ne bo. Pri nas: pripravlja se zakon o demografskem skladu, ki naj bi v hitro starajoči se družbi pomenil jamstvo za pokojnine. Vse pogostejša so opozorila, da so v domovih za starejše tako slabe razmere, da so oskrbovancem kršeni osnovne človekove pravice in dostojanstvo. Delodajalci zaradi zvišanja minimalne plače napovedujejo izgubo delovnih mest in dvig cen, sindikati vztrajajo: minimalna plača mora biti višja od praga minimalnih stroškov. V oddaji tudi o canskem filmskem festivalu in trdem boju za zlate palme.
5/25/201950 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socilane teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.
5/18/201953 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socilane teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.Komentiramo najpomembnejše dogodke iztekajočega se tedna, tokrat:  Zaznamovali smo dan zmage, na pogorišču svetovne vojne je zrasla nova Evropa, najuspešnejši mirovni projekt v zgodovini. V kakšnem stanju je Evropa? Voditelji so na svojem srečanju potrdili zavezo o enotnosti, kaj lahko pričakujemo od Evropske unije po volitvah? Začele so veljati višje ameriške carine na kitajski uvoz, kako bo svoje interese zaščitil Peking? Doma: razplamteva se tema o migracijah, dogovora o obremenitvah družinskih zdravnikov še ni, obrtniki, ki prejemajo poklicno pokojnino iz Sklada obrtnikov, so ogorčeni ob napovedi znižanja teh pokojnin in pripravljeni na protest. S Tedenskim aktualnim mozaikom gremo tudi na pohod po poti okoli Ljubljane, kjer je med drugo svetovno vojno stala žičnata ograja.     
5/11/201952 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socilane teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.Komentiramo najpomembnejše dogodke iztekajočega se tednaV tokratnem Tedenskem aktualnem mozaiku se sprašujemo, čigav praznik je 1. maj in katere zahteve so aktualne danes; objavljamo intervju s predsednico Zveze svobodnih sindikatov Lidijo Jerkič. Ob 15-letnici članstva v Evropski uniji in pred evropskimi volitvami pregledujemo, katere so naše pridobitve in kakšna je prihodnost skupne evropske družine. Potrebuje novo idejo, novo lepilo? Zakaj države zahodnega Balkana ostajajo v čakalnici Unije? Spremljamo aktualne dogodke, med drugim pregledujemo izgube bolnišnic.
5/4/201953 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socilane teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.Komentiramo najpomembnejše dogodke iztekajočega se tedna, tokrat:Kitajski Hisense, ki je Gorenje prevzel maja lani z novo organizacijo odpušča 270 delavcev, pregledujemo, kaj je šlo narobe in kaj v resnici lahko stori sindikat; vložene so kandidature za evropske volitve, volilna dirka za privlačne funkcije se začenja; po terorističnih velikonočnih napadih na Šrilanki oblasti ugotavljajo napake in prevzemajo odgovornost; v Pekingu na vrhunskem zasedanju kitajske strateške pobude En pas, ena pot vsi pomembni šefi držav – strahovi pred kitajskim geopolitičnim vplivom se tajajo;  bo francoski predsednik Emmanuel Macron s predstavljenimi ukrepi pomiril nezadovoljstvo ljudi? Pa tudi o zadnjih pojavih ošpic: pregledujemo precepljenost v Sloveniji; zakaj nekateri še vedno vztrajno odklanjajo cepljenje?
4/27/201955 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

Želite na enem mestu izvedeti vse o najpomembnejših dogodkih, ki so zaznamovali iztekajoči se teden doma in po svetu? Nič ne uide Tedenskemu aktualnemu mozaiku. Analize, komentarji, pogovori, pogledi od blizu in daleč na politiko, gospodarstvo, mednarodne zadeve, socilane teme, kulturo, znanost, šport ... Vsako soboto ob 17.05 na Prvem.Komentiramo najpomembnejše dogodke iztekajočega se tednaV tokratnem Tedenskem aktualnem mozaiku o opustošenju znamenite pariške katedrale Notre-Dame, poteku sanacije in velikih donacijah zanjo; o Muellerjevem poročilu o ruskem vpletanju v ameriške predsedniške volitve, ki ga je Trumpova administracija označila za zmago. Komu naj bi se nasmehnila zmaga na jutrišnjih predsedniških volitvah v Ukrajini, komiku Volodimiru Zelenskemu ali in čokoladnemu baronu Porošenku? Komentiramo: Nov družinski zakonik določa, da po novem o varstvu koristi otroka odloča sodišče. Kako do več stanovanj za mlade, kakšni so ukrepi na trgu dela, da ne bo zmanjkalo denarja za pokojnine, pa tudi o iskanju poti za manj prekarnosti .  
4/20/201954 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

V oddaji Tedenski aktualni mozaik povzemamo in komentiramo vse pomembne dogodke iztekajočega se tedna. Kaj je pustilo sled v zadnjem tednu, kaj si je vredno zapomniti in obuditi v spomin.Komentiramo najpomembnejše dogodke iztekajočega se tedna, tokrat:Kakšna usoda po aretaciji čaka ustanovitelja Wikileaksa Juliana Assangea, novinarja, ki je objavljal resnične zaupne dokumente. So prisluhi zaostrili odnose med Slovenijo in Hrvaško? Na ministra za zdravje Aleša Šabedra se zgrinjajo temni oblaki poklicnih skupin, na zakon o sodnem varstvu bančnih podrejencev pa se je usul plaz kritik. Govor bo tudi o britanskem izstopu iz Evropske unije, ki še vedno nima jasnega konca, in o tem, kaj čaka Sudan po odstavitvi predsednika Baširja.
4/13/201952 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

V oddaji Tedenski aktualni mozaik povzemamo in komentiramo vse pomembne dogodke iztekajočega se tedna. Kaj je pustilo sled v zadnjem tednu, kaj si je vredno zapomniti in obuditi v spomin.Komentiramo najpomembnejše dogodke iztekajočega se tedna, tokrat:Kako je mogoče rešiti položaj družinskih zdravnikov, ki množično odpovedujejo delovna razmerja, in kaj pove podatek, da je en obisk pri zdravniku povprečno trajal več kot 13 minut, kar je največ v Uniji? Ocena pripravljenosti slovenske vojske za delovanje v vojni je tudi letos nezadostno. Katere rešitve na svojem kongresu išče LMŠ? Nejasnosti glede izstopa prve članice Unije se nadaljujejo – bo Mayeva s prošnjo za vnovični odlog izstopnega datuma preprečila brexit brez dogovora? V Alžiriji še vedno vre, kljub odstopu predsednika, kako dolga je pot do odhoda celotnega režima? V oddaji še o razmerah v Društvu slovenskih pisateljev, ki se spopada tudi s finančnimi težavami, in o vojaških vajah na Počku kljub dolgoletnim nasprotovanjem tamkajšnjih prebivalcev.    
4/6/201955 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Tedenski aktualni mozaik

V oddaji Tedenski aktualni mozaik povzemamo in komentiramo vse pomembne dogodke iztekajočega se tedna. Kaj je pustilo sled v zadnjem tednu, kaj si je vredno zapomniti in obuditi v spomin.Komentiramo najpomembnejše dogodke iztekajočega se tedna, tokrat:Da je v naših življenjih preveč svetlobe in premalo teme, ugotavljajo strokovnjaki tudi ob tokratnem premiku ure, ki pa je eden od zadnjih; kako se bodo države v Evropi uskladile glede skupnega časa, v Tedenskem aktualnem mozaiku, v katerem pregledujemo tudi strankarske liste in predvolilne poteze pred bližajočimi se evropskimi volitvami. Govor bo o tem, kako z velikimi težavami Evropo dve leti po odločitvi zapušča prva država in kaj lahko – ob splošnem nezaupanju v oblast – pričakujemo od jutrišnjih predsedniških volitev v Ukrajini. Z domačega prizorišča pa o vse starejšem prebivalstvu. Zdajšnja demografska slika sivih las ne povzroča samo pokojninski blagajni, ampak tudi delodajalcem, ki pa kljub temu kažejo največ zanimanja za delovno aktivne do 41-ega leta.
3/30/201951 minutes, 22 seconds