Winamp Logo
Świat w trzy minuty Cover
Świat w trzy minuty Profile

Świat w trzy minuty

Polish, Education, 1 season, 87 episodes, 5 hours, 29 minutes
About
Jak? Co? Dlaczego? Skąd się to wzięło? Jeśli szkoła nie zabiła w was naturalnej ciekawości, jeśli życie nie zmusiło was do odłożenia swoich pasji na bok, albo jeśli chcecie na nowo poznawać świat, to ta audycja jest właśnie dla was. Przez trzy minuty staram się przybliżyć jakiś zajmujący mnie temat. Gama obszarów szeroka: skąd się bierze śnieg, jak sterować samolotem, dlaczego właściwie samolot lata albo czemu rower się nie przewraca? Trzy minuty. Sto osiemdziesiąt sekund. Tyle chyba warto poświęcić, by się dowiedzieć czegoś o świecie?
Episode Artwork

Podwójny problem roku 2038

Problem roku 2038 może spowodować problemy z otaczającymi nas urządzeniami. O co chodzi, czym grozi - i czy jest się czego bać? O tym 87 odcinek podkastu Świat w trzy minuty. The post Podwójny problem roku 2038 first appeared on Świat w trzy minuty.
3/20/20244 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Czym grozi odwrócenie kompasu?

W trzecim odcinku Świata w trzy minuty opowiadałem o tym, że gwiazdą polarną nie zawsze jest ta związana z Małą Niedźwiedzicą. A czy wiesz, że również igła kompasu nie zawsze pokazuje górę kuli ziemskiej? Dziś o historii potwierdzonej przez niezwykłe drzewo. Igła kompasu pokazuje północ – tego uczymy na poziomie przedszkola. W szkole dochodzą dodatkowe […] The post Czym grozi odwrócenie kompasu? first appeared on Świat w trzy minuty.
2/19/20243 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Wrota piekieł i inne pożary

Od blisko 6000 lat trwa pożar na australijskiej Płonącej Górze. Od czterdziestu lat płoną Wrota Piekieł podpalone przez inżynierów, którzy chcieli powstrzymać trujące gazy. Ale czy wiesz, że pod jednym z amerykańskich miast od blisko 60 lat płonie kopalnia? Nazywam się Łukasz Jachowicz w 85. odcinku Świata w trzy minuty opowiem o kilku ciekawych pożarach. […] The post Wrota piekieł i inne pożary first appeared on Świat w trzy minuty.
1/22/20243 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Ciemna materia: skąd wiemy, że istnieje?

Czy wiesz, że w przeważającej większości wszechświat zbudowany jest z czegoś, czego nie jesteśmy w stanie poczuć, zbadać czy zaobserwować? Co więcej, to coś nie jest gdzieś daleko, tylko nas otacza. Skąd to wiemy? O tym 84 odcinek podkastu Świat w trzy minuty. I po krótkiej przerwie wita was Łukasz Jachowicz. To po kolei. Mamy […] The post Ciemna materia: skąd wiemy, że istnieje? first appeared on Świat w trzy minuty.
1/9/20243 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Czemu pogoda przeszkadza rakiecie?

Pod koniec maja siedzieliśmy podekscytowani oglądając świetnie wyreżyserowaną transmisję ze startu pierwszego prywatnego załogowego transportu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 16 minut przed startem misję odwołano. XXI wiek, ważąca setki ton rakieta, a przeszkadza jej burza 30km dalej? O tym, dlaczego pogoda jest tak ważna przy starcie – 83 odcinek podkastu Świat w trzy minuty. W […] The post Czemu pogoda przeszkadza rakiecie? first appeared on Świat w trzy minuty.
6/4/20204 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Dzień, w którym spanikowała Ameryka

W szkole powiedziano mi, że przed wojną nadano słuchowisko radiowe o inwazji Marsjan na Ziemię, które doprowadziło do powszechnej paniki. Zawsze mnie ta historia fascynowała, więc postanowiłem ją zgłębić. Przed Tobą 82. odcinek Świata w trzy minuty. Pod koniec 19 wieku w Anglię uderzają niezwykłe meteory, które okazują się być statkami kosmicznymi. Wychodzą z nich […] The post Dzień, w którym spanikowała Ameryka first appeared on Świat w trzy minuty.
5/22/20205 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Jak przekazać wiadomość zakładnikom?

W czasach drugiej wojny światowej to było prostsze – radiostacja pod łóżkiem teściowej albo list w paczce Czerwonego Krzyża, i wiadomość miała szansę dotrzeć do odległego adresata. Co jednak zrobić, gdy nie wiemy, gdzie jest adresat? O tym, jak przekazano wiadomość uwięzionym żołnierzom 81. odcinek Świata w trzy minuty. Wiadomość zwykle ma nadawcę i odbiorcę. […] The post Jak przekazać wiadomość zakładnikom? first appeared on Świat w trzy minuty.
4/27/20203 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Kukułką na wolność

O niemieckim nastolatku który porwał Cessnę i wylądował na Placu Czerwonym słyszał chyba każdy. O tym, że skrót LOT rozszyfrowywano kiedyś jako Landing On Tempelhof, bo tylko w 1981 roku na to lotnisko uprowadzono dziewięć samolotów, pewnie też. Ale o maleńkiej Kukułce, którą można zobaczyć w krakowskim Muzeum Lotnictwa słyszeli głównie lotnicy. Zapraszam do 80., […] The post Kukułką na wolność first appeared on Świat w trzy minuty.
3/6/20203 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Obleć świat swoim balonem

Boeing 777-200LR potrafi przelecieć bez tankowania 17 tysięcy kilometrów. Virgin Atlantic GlobalFlyer przeleciał prawie 37 tysięcy kilometrów. A ile potrafi przelecieć balon wypuszczony z twojego podwórka? O tym 79 odcinek podkastu Świat w trzy minuty. Żeby twoja konstrukcja obleciała świat, nie potrzebujesz gigantycznego zaplecza technicznego, grona korporacyjnych sponsorów i wsparcia medialnego. Wystarczy balon stratosferyczny, zezwolenie […] The post Obleć świat swoim balonem first appeared on Świat w trzy minuty.
12/4/20194 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Czy miliard to dużo?

20 tysięcy mil pod morzem, 99 baloników, 300 mil do nieba, trzy kolory – liczby zawsze przyciągały uwagę. Ale czy wiemy, co się za nimi kryje? O tym, czy miliard to dużo czy mało – Świat w (zaledwie) trzy minuty, epizod 78, przed mikrofonem pojedynczy Łukasz Jachowicz. Za każdym razem gdy patrzę na szkic Układu […] The post Czy miliard to dużo? first appeared on Świat w trzy minuty.
10/7/20193 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Atomowy odlot

Podróże kosmiczne nie należą do najefektywniejszych form podróżowania. Mocno trywializując, na szczycie stalowego wieżowca wypełnionego paliwem montujemy malutką kabinę, do której wchodzą ludzie – i podpalamy od spodu. A gdyby tak zastąpić to wszystko reaktorem nuklearnym? Na początku sierpnia świat obiegła informacja o tym, że na rosyjskim poligonie mogło dojść do eksplozji rakiety o napędzie […] The post Atomowy odlot first appeared on Świat w trzy minuty.
8/31/20192 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Dzień Dziecka: Kryształowa Kula

Jak co roku, twórcy polskich podkastów nagrywają dzieciom – z okazji ich święta – bajki i wiersze. W tym roku gości u nas podkast Porozmawiajmy o IT z bajką Kryształowa Kula, a mój głos możesz usłyszeć w audycji Porozmawiajmy o podkastach. Tegoroczny Podkastowy Dzień Dziecka jest okazją, by wspomóc zbiórkę na leczenie Julka Świderskiego. Jeśli […] The post Dzień Dziecka: Kryształowa Kula first appeared on Świat w trzy minuty.
6/1/20196 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

O książkach, bitach i cenie pizzy

Czy duża pizza jest tańsza niż dwie małe? Co naprawdę wynalazł Gutenberg? Czy producenci dysków twardych oszukują? I co łączy Biblię, Małego Księcia, Alchemika i myśli przewodniczącego Mao? Co jakiś czas widzę mem pt „mam już 40 lat i do dziś nie skorzystałem ze wzorów skróconego mnożenia”. Czy tam na objętość. Czy pole. A zastanawiałeś […] The post O książkach, bitach i cenie pizzy first appeared on Świat w trzy minuty.
5/29/20194 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Jak okraść samochód?

Bagażnik. Porządnie zamknięty. By się do niego dostać, trzeba wyłączyć autoalarm, otworzyć drzwi, pociągnąć za dźwignię, i dopiero można sprawdzić, co w nim jest. Świetne miejsce na trzymanie laptopa, gdy nie chce się z nim chodzić cały dzień – prawda? Też tak myślałem. O tym, dlaczego samochód jest słabą przechowalnią drogich rzeczy – 74. odcinek […] The post Jak okraść samochód? first appeared on Świat w trzy minuty.
4/14/20195 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Dlaczego ludzie sukcesu wprowadzają w błąd?

Masz półki pełne książek napisanych przez ludzi, którzy odnieśli sukces. Chodzisz na wszystkie spotkania z osiągającymi sukces przedsiębiorcami. Sprawdziłaś, jak działają najlepsze firmy podobne do twojej – więc jesteś gotowa, by ją założyć? Gratuluję pierwszego kroku na drodze do klęski. 17 sierpnia 1942 roku, Amerykanie przeprowadzili pierwszy nalot bombowy na okupowaną Francję. Pierwsze ataki były […] The post Dlaczego ludzie sukcesu wprowadzają w błąd? first appeared on Świat w trzy minuty.
2/26/20194 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Creeper: pierwszy wirus w sieci

Creeper. Niezdrowa cera, nieszczególnie dużo do powiedzenia, hobby: obrabianie banków. Co postać z kreskówki Scooby-Doo ma wspólnego z bezpieczeństwem komputerowym – o tym opowiem w 72 odcinku Świata w trzy minuty. Jedną z moich trudnych do zliczenia pobocznych działalności jest badanie historii hackingu – rozumianego przede wszystkim jako poszerzanie granic tego, co potrafi technika. Szlakami […] The post Creeper: pierwszy wirus w sieci first appeared on Świat w trzy minuty.
2/12/20195 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Zabójczy brak snu

O tym, że niewyspanie wiąże się z gorszą koncentracją i generalnie psuje dzień, wie chyba każdy. Ale czy wiesz, że za krótki sen może prowadzić do uszkodzenia DNA? O badaniach wpływu snu na nasze DNA – 71. odcinek Świata w trzy minuty. Nie wyspałem się. Jak zwykle wieczorem się zaczytałem, a rano – cóż. Jak […] The post Zabójczy brak snu first appeared on Świat w trzy minuty.
2/5/20193 minutes, 1 second
Episode Artwork

Jak się nie dać włamywaczom?

Blisko 3 miliardy wykradzionych kombinacji login-hasło znalazło się w najnowszej bazie krążącej po sieci. Jak się bronić przed włamywaczami w czasach, gdy nasze hasło może wypłynąć w każdej chwili? O tym 70 odcinek Świata w trzy minuty mniej naukowy, bardziej techniczny. Kilkanaście miesięcy temu w sieci pojawiła się „ważąca” 40 gigabajtów baza danych zawierająca adresy […] The post Jak się nie dać włamywaczom? first appeared on Świat w trzy minuty.
1/17/20194 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Najdłuższy lot

Kiedy zapytałem doświadczonego pilota, czy słyszał o tankowaniu małej Cessny w powietrzu, zrobił wielkie oczy. Co uświadomiło mi, że nie pamiętamy o najciekawszym rekordzie w lotnictwie. O wielkim locie małej Cessny – 69 odcinek Świata w trzy minuty, na który zaprasza Łukasz Jachowicz. Cessna 172 to niewielki, czteromiejscowy samolot, produkowany od połowy lat 50. Do […] The post Najdłuższy lot first appeared on Świat w trzy minuty.
12/18/20183 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Bęben, który mówi

Gdy pierwszy raz czytałem przygody Tomka Wilmowskiego, zafascynowały mnie tam-tamy. Noc, sawanna, tajemnicze odgłosy i bębny w oddali. Działające równie sprawnie, jak telegraf i telefon. Tylko jak przekazać mowę uderzając w bębny? O afrykańskiej metodzie komunikacji na długie dystanse – 68 odcinek Świata w trzy minuty. Brzmią jak muzyka. Ale muzyką nie są. Tam-tamy. Telegraf […] The post Bęben, który mówi first appeared on Świat w trzy minuty.
11/8/20183 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Kosmiczni turyści

W 2001 roku wielkim hitem był konkurs RMF FM, w którym główną wygraną był turystyczny lot w kosmos. W tym samym czasie Ziemię opuścił na 8 dni pierwszy kosmiczny turysta. A dziś Elon Musk ogłosił turystyczną misję naokoło Księżyca. Zapraszam! W tym tygodniu miało nie być o kosmosie, ale taka wiadomość zdarza się rzadko. Elon […] The post Kosmiczni turyści first appeared on Świat w trzy minuty.
9/18/20183 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

PSP: Słoneczny satelita

W słusznie minionych czasach krążył dowcip o radzieckiej próbie załogowego lądowania na Słońcu. Aby uniknąć zniszczenia statku, lądowanie miało odbyć się w nocy. Tymczasem Amerykanie właśnie wysłali satelitę w stronę naszej gwiazdy. Zapraszam na 66. odcinek Świata w trzy minuty. Słońce. Najbliższa nam gwiazda. Źródło ciepła, światła, życia i zakłóceń radiowych. Patrzymy na nie od […] The post PSP: Słoneczny satelita first appeared on Świat w trzy minuty.
9/11/20183 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Snickers dla sędziego

Ile jest prawdy w powiedzeniu „człowiek głodny to jest zły”? A jeśli jest, to czy ma to przełożenie na decyzje podejmowane w tak sformalizowanej dziedzinie, jaką teoretycznie jest sądownictwo? Nazywam się Łukasz Jachowicz i zapraszam do wysłuchania 65. odcinka Świata w trzy minuty, w którym przyjrzymy się (metaforycznie) talerzom u sędziów. Prawo powinno nam się […] The post Snickers dla sędziego first appeared on Świat w trzy minuty.
9/5/20182 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Czy człowiek jest dobrym nadzorcą robotów?

Gdy pierwszy raz spotkałem się z fanem kolejnictwa, z ciekawością słuchałem o rozwiązaniach sprawdzających, czy maszynista na pewno nie zasnął z nosem w gazecie. Tymczasem nadzorczyni autonomicznej maszyny Ubera oglądała program rozrywkowy zamiast uważać na drogę. 64. odcinek Świata w trzy minuty, w którym sprawdzam, czy człowiek jest dobrym nadzorcą robotów. 18 marca autonomiczny samochód […] The post Czy człowiek jest dobrym nadzorcą robotów? first appeared on Świat w trzy minuty.
6/25/20183 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Podkastowy Dzień Dziecka

Dziś jest Dzień Dziecka! Z tej okazji zorganizowaliśmy Podcastowy Dzień Dziecka! Razem z innymi podkasterami nagraliśmy specjalnie dla Was wiersze. Jednak były na tyle niesforne, że rozbiegły się po całej sieci. U nas posłuchajcie nagrania przygotowanego przez ekipę podkastu Masa Kultury, a nasze nagranie znajdziecie najpóźniej w południe w podkaście Kamila Dudzińskiego Książki które uczą. Znajdźcie wszystkie wiersze! […] The post Podkastowy Dzień Dziecka first appeared on Świat w trzy minuty.
6/1/20184 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Tajemnica króla popu

Jest 1988 rok. Na ekranie Rubina – młodszym słuchaczom wyjaśniam, że to taki telewizor, który włączało się kwadrans przed programem, bo musiał się nagrzać – na ekranie Rubina pojawia się postać w białym garniturze, wbiega do saloonu, wrzuca monetę do maszyny grającej… Przed Tobą 62. odcinek Świata w trzy minuty, poświęcony technice wykonania legendarnego “antygrawitacyjnego” […] The post Tajemnica króla popu first appeared on Świat w trzy minuty.
5/29/20183 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Przejmij sobie satelitę

Kiedy byłem mały, ogromne wrażenie zrobiła na mnie książka Nowoczesne Zabawki Janusza Wojciechowskiego. Zwłaszcza rozdział o odbiorze sygnałów z kosmosu. Okazuje się, że dziś amatorzy potrafią nie tylko znaleźć zaginionego satelitę, ale też przejąć nad nim kontrolę. Zapraszam do 61. odcinka Świata w trzy minuty. To było wiele lat temu. Ale do dziś komunikacja z […] The post Przejmij sobie satelitę first appeared on Świat w trzy minuty.
3/6/20183 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Czy kobieta nie może programować – czyli o wpływie stereotypów na ludzi

Kobiety gorzej liczą. Czarnoskórzy gorzej się uczą. Mężczyźni nie potrafią nawiązywać relacji. Azjaci są świetni w programowaniu. Nowojorczyk musi być liberałem. Dziś o tym, jak stereotypowe opinie wpływają na nasze osiągnięcia. Zapraszam do wysłuchania 60. odcinka Świata w trzy minuty. Kiedy profesor Claude Steele pojawił się wiele lat temu na Uniwersytecie Michigan był zaskoczony, że […] The post Czy kobieta nie może programować – czyli o wpływie stereotypów na ludzi first appeared on Świat w trzy minuty.
1/23/20184 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Jak generować fake newsy?

Dziś Świat w trzy minuty zejdzie do podziemia by sprawdzić, w którą stronę zmierza wojna propagandowa i jakie wsparcie dostaje od technologii. Niezbędnym wymogiem przy słuchaniu odcinka będzie odrobina wyobraźni – lub możliwość podejrzenia materiału wideo. A naszym gościem jest prezydent Obama. No, mniej więcej. Zapraszam do 59. odcinka Świata w trzy minuty. Kiedy byłem […] The post Jak generować fake newsy? first appeared on Świat w trzy minuty.
12/4/20174 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Czy ptaki śpiewają w różnych językach?

Kiedy podróżujemy po świecie, słyszymy ludzi mówiących w tym samym języku, lecz z różnymi akcentami. Ba! Słychać to nawet w czasie podróży po Polsce. Pytanie na dziś – czy różnica akcentów dotyczy tylko ludzi? O tym 58. odcinek Świata w trzy minuty. Dziś dowód na to, że Twitter to nie tylko kłótnie o politykę. Kilka […] The post Czy ptaki śpiewają w różnych językach? first appeared on Świat w trzy minuty.
11/6/20173 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Znika nam wiatr

Dopiero co przez Amerykę przetoczyły się huragany Harvey i Irma. Znajomi z Irlandii prezentują zdjęcia drzew połamanych po przejściu Ofelii. Zdjęcia powalonych lasów i zniszczonych miasteczek w północnej Polsce zostaną nam w głowach na długo. Czuję się trochę dziwnie, ale muszę to powiedzieć: żyjemy w czasach globalnego uspokojenia wiatrów. O o tym 57. odcinek Świata […] The post Znika nam wiatr first appeared on Świat w trzy minuty.
10/24/20173 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Fazy Księżyca to nie cień Ziemi

O zaćmieniu Słońca mówili wszyscy. Było transmitowane w sieci, a jeśli ktoś woli na żywo, to zapraszam do Chile za dwa lata. Ale przy okazji zaćmienia, mój znajomy zrobił ankietę z której wynika, że wielu z nas nie ma pojęcia, skąd się biorą fazy Księżyca. I o tym 56 z kolei odcinek Świata w trzy […] The post Fazy Księżyca to nie cień Ziemi first appeared on Świat w trzy minuty.
10/5/20173 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Czy woda destylowana jest zdrowa?

Pogoda za oknem przypomina, że lato się kończy, dzieci wracają do szkół, to może na rozpoczęcie roku szkolnego rozprawimy się kolejną porcją mitów, którymi od lat się karmimy? Zapraszam do wysłuchania 55. odcinka podkastu „Świat w trzy minuty”. Miałem zacząć od ciemnej strony księżyca. Ale o tym zrobię osobny odcinek. Zacznę od rzeczy ważnej dla […] The post Czy woda destylowana jest zdrowa? first appeared on Świat w trzy minuty.
9/19/20173 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Po co kraść okręty?

Wyobraź sobie, że nurkujesz do spoczywającego na dnie morza okrętu wojennego. Spędził tam ostatnich siedem dekad. I zniknął. Dlaczego? O tym w 54 odcinka Świata w trzy minuty. Kolejny – po wakacjach. Niedługo po ataku na Pearl Harbour, wojska japońskie zmierzyły się z aliancką flotą na Morzu Jawajskim. Była to największa bitwa morska od 1916 […] The post Po co kraść okręty? first appeared on Świat w trzy minuty.
7/4/20173 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

HeLa: co dała nam nieśmiertelność?

Co nam daje nieśmiertelność? Na przykład – trwającą przez epoki nudę. Albo życie na krawędzi, w poszukiwaniu skrajnych emocji. To może coś prostszego – co nam daje nieśmiertelność organizmów pozbawionych umiejętności pojmowania czasu i przestrzeni? O nieśmiertelnych ludzkich komórkach – 53 odcinek Świata w trzy minuty. Zapraszam do wysłuchania niezwykłej historii komórek Hentrietty Lacks. Henrietta […] The post HeLa: co dała nam nieśmiertelność? first appeared on Świat w trzy minuty.
5/25/20173 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Jak wykraść hasło z telefonu?

Czy wydaje ci się, że jeśli nie stoisz pod kamerą i nikt nie zagląda ci przez ramię, to twoja aktywność na smartfonie jest tajemnicą? I że bezpieczniej jest wpisywać hasła na telefonie, niż na komputerze? Jeśli tak, możesz zacząć się bać. 52. odcinek Świata w trzy minuty – o cyberbezpieczeństwie. A raczej jego braku. Zapraszam! […] The post Jak wykraść hasło z telefonu? first appeared on Świat w trzy minuty.
4/24/20173 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Efekt yoyo – mamy winnego?

Choć sam mam raczej przeciwny problem – ile bym nie zjadł, błyskawicznie wracam do standardowej wagi, artykuły o efekcie yoyo przy odchudzaniu widzę na każdym kroku. Nic dziwnego, że zajęli się nim naukowcy. Co odkryli – o tym 51. odcinek Świata w trzy minuty. Efekt yoyo. Czyli – mamy nadwagę, przechodzimy na dietę, nadwaga spada, […] The post Efekt yoyo – mamy winnego? first appeared on Świat w trzy minuty.
3/27/20172 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Jak Facebook wypacza nasze wspomnienia

Czy masz pewność, że wydarzenia, które doskonale pamiętasz, naprawdę miały miejsce? A może znasz je wyłącznie z opowieści – ale opowiadanych tak sugestywnie, że stały się częścią twojej biografii? Jubileuszowy 50 odcinek Świata w trzy minuty o tym, jak Facebook, przyjaciele i fałszywe wiadomości kształtują naszą pamięć. W czasach, gdy znaczenia nabiera to, co niektórzy […] The post Jak Facebook wypacza nasze wspomnienia first appeared on Świat w trzy minuty.
3/13/20174 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Co łączy Zorro z Supermanem?

Gdy znika Zorro, pojawia się Don Diego de la Vega. Gdy działa Superman, w pobliżu nie ma Clarka Kenta. Co, poza fikuśną peleryną, łączy tych dwóch bohaterów? Gdy w zeszłym tygodniu zapytałem znajomej, kim jest gentleman siedzący przede mną, ze zdziwieniem stwierdziła, że przecież to jej brat i spotkaliśmy się rok wcześniej. No tak, wcześniej […] The post Co łączy Zorro z Supermanem? first appeared on Świat w trzy minuty.
2/27/20172 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

O kłamstwach, które wciskamy dzieciom

Czytając dzieciom bajki, ciągle zastanawiałem się, jak ten nieszczęsny jeż ściąga sobie jabłko z kolców, by je spałaszować. Po czym niedawno opublikowana audycja Nerdy Nocą zniszczyła moje dzieciństwo i ściągnęła na Ziemię. Jeże nie jedzą jabłek. Odcinek o innych mitach, które wciskamy dzieciom. To o co chodzi z tym jeżem? Pierwsza linijka z Wikipedii mówi […] The post O kłamstwach, które wciskamy dzieciom first appeared on Świat w trzy minuty.
2/6/20174 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Jak szukać życia poza Ziemią?

Od kiedy potrafimy wysłać sondy na sąsiednie planety, próbujemy ustalić, czy na Marsie jest życie. Tymczasem czytamy, że naukowcy sprawdzają możliwość istnienia życia na planetach poza układem słonecznym. Jak to robią? O tym 47 odcinek Świata w trzy minuty. Mars. Czerwona planeta. Obiekt obserwacji i marzeń o życiu pozaziemskich. Aktualny dystans między Ziemią a Marsem […] The post Jak szukać życia poza Ziemią? first appeared on Świat w trzy minuty.
1/24/20174 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Czy ciepła woda zamarza szybciej niż zimna?

Też wam mówiono, że nie wolno wkładać gorących rzeczy do lodówki? W sumie do dziś nie wiem, dlaczego. Za to od półwiecza ludzie głowią się nad tym, czy gorąca woda zamarza szybciej niż zimna. O efekcie Mpemby – 46. odcinek Świata w trzy minuty. Jeśli nie możesz się doczekać zamarznięcia wody, to może ją podgrzej […] The post Czy ciepła woda zamarza szybciej niż zimna? first appeared on Świat w trzy minuty.
1/17/20173 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Czy wolno pobrać film z internetu?

Pierwszego stycznia, jak co roku, świętowaliśmy Dzień Domeny Publicznej. Tego dnia wzrosła liczba autorów, których dzieła można kopiować czy wykorzystywać bez ograniczeń. Ale czy tylko starocie wolno nam skopiować bez narażania się na gniew prokuratora? O tym noworoczny odcinek Świata w trzy minuty. Na początku zastrzeżenie – jeśli mieszkasz poza Polską, mogą Cię dotyczyć inne […] The post Czy wolno pobrać film z internetu? first appeared on Świat w trzy minuty.
1/2/20174 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

66-letnia matka

Czy w wieku 66 lat można zostać matką? Albo inaczej – czy żyjąc już ćwierć wieku dłużej, niż przeciętny reprezentant twojego gatunku możesz zostać matką? Jak dziś udowodnię – tak. O tym post-rocznicowy, 44. odcinek Świata w trzy minuty. Wisdom. Czyli mądrość. To imię samicy albatrosa ciemnolicego, którą po raz pierwszy zaobrączkowano w 1956 roku. […] The post 66-letnia matka first appeared on Świat w trzy minuty.
12/12/20163 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Grzebiemy w DNA

Pamiętasz Park Jurajski? Stare DNA znalezione w bursztynach, trochę losowego DNA od żaby i mamy dinozaura. W praktyce nie jest tak różowo. Dopiero uczymy się manipulacji genetycznych, i nawet odnosimy pewne sukcesy. 43. odcinek Świata w trzy minuty – o czymś, co może się stać przełomem w leczeniu ludzi. O manipulacji DNA już kiedyś opowiadałem […] The post Grzebiemy w DNA first appeared on Świat w trzy minuty.
11/21/20162 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Superksiężyc to bzdura

Pierwszy taki od 68 lat! Raz na 86 lat! Bierz aparat i rób zdjęcia, tak duży nigdy nie wyjdzie! Jeśli pada, bierz urlop i oglądaj z Hawajów. Od paru dni jestem bombardowany informacjami o superksiężycu. Co to jest i czy warto się przejmować? Przed Tobą 42. odcinek Świata w trzy minuty. W skrócie: to stosunkowo […] The post Superksiężyc to bzdura first appeared on Świat w trzy minuty.
11/14/20163 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Czy polowania są pożyteczne?

Trwająca obecnie dyskusja, czy odstrzał zwierząt jest pożyteczny, zachęciła mnie do sprawdzenia, czy ktoś to zbadał naukowo. Okazało się, że owszem – i że nawet ktoś zadał sobie trud przeanalizowania ponad setki badań, by odpowiedzieć na to pytanie. Jak brzmi odpowiedź? Zapraszam do wysłuchania 41. odcinka Świata w trzy minuty. Zabijanie drapieżników jest jedną z […] The post Czy polowania są pożyteczne? first appeared on Świat w trzy minuty.
11/2/20163 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Trzy mity o amerykańskich wyborach

Za dwa tygodnie wybory prezydenckie w USA. Są to wybory bezpośrednie, jest dwóch kandydatów, wygrywa osoba, na którą zagłosuje więcej obywateli – tak? No właśnie całkowicie, absolutnie i naprawdę nie. Wyjątkowo nienaukowo-techniczny, 40. odcinek Świata w trzy minuty, o amerykańskiej ordynacji wyborczej. Usłyszałem ostatnio w radiu, że na Hillary Clinton chce zagłosować 45% wyborców, na […] The post Trzy mity o amerykańskich wyborach first appeared on Świat w trzy minuty.
10/24/20164 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Krzywo jeździ, dostał Nobla

Mój syn zrobił samochodzik z klocków lego. Cztery koła, prosto jeździ, noga boli gdy się nadepnie na części zapasowe. A tymczasem Nobla dostał ktoś, kto zrobił podobny pojazd – tylko z krzywymi kołami. Dlaczego? Napęd na cztery koła kojarzy nam się zwykle z potężnymi terenówkami czy choćby SUVami. Tymczasem pięć lat temu sporą sensację w […] The post Krzywo jeździ, dostał Nobla first appeared on Świat w trzy minuty.
10/20/20163 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Dziecko trojga rodziców

Do narodzenia dziecka potrzeba dwóch osób. Mamy i taty. Ale czy w szczególnych przypadkach nie przyda się pomoc trzeciej? Zapraszam do wysłuchania 38. odcinka Świata w trzy minuty – o tym jak nauka próbuje obejść problem chorób genetycznych. Dziecko trójki rodziców. Naukowcy się na nie zżymają, ale to uproszczone określenie doskonale oddaje biologiczny status urodzonego […] The post Dziecko trojga rodziców first appeared on Świat w trzy minuty.
10/3/20162 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Coraz cieplej na tej Ziemi

NASA nie przestawiła znaków zodiaku – to agencja astronomiczna, a nie astrologiczna. Za to NASA od lat bada średnie temperatury na Ziemi – i wygląda na to, że mrożą one krew w żyłach. Zapraszam do wysłuchania 37. odcinka Świata w trzy minuty. Jeśli śledzisz nasz profil na Facebooku, to wiesz, że w ostatnich miesiącach parokrotnie […] The post Coraz cieplej na tej Ziemi first appeared on Świat w trzy minuty.
9/22/20162 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Czy pies rozumie nasze słowa?

Niektórzy wciąż zastanawiają się, czy zwierzęta mają uczucia, inni już idą krok dalej i sprawdzają, czy psy rozróżniają poszczególne słowa. To, co każdy właściciel szczekającego czworonoga wie od zawsze, doczekało się naukowego potwierdzenia. 36. odcinek Świata w trzy minuty o psie, który wchodził do tomografu. W skrócie: Ważne są słowa czy intonacja? węgierscy badacze związani […] The post Czy pies rozumie nasze słowa? first appeared on Świat w trzy minuty.
9/5/20162 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Bezkrwawe mięso za progiem

375 tysięcy dolarów za hamburgera? Na szczęście ceny trochę spadają – dziś mięso hodowane w laboratoriach nadal nie ma smaku, ale za to ma szansę osiągnąć bardziej przystępną cenę. 35. odcinek Świata w trzy minuty o przyszłości hodowli mięsa. Kiedy się rodziłem, Ziemię zamieszkiwało 4,5 miliarda osób. Dziś jest nas ponad 7 miliardów – i […] The post Bezkrwawe mięso za progiem first appeared on Świat w trzy minuty.
8/29/20163 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Czy deszcz oczyszcza powietrze?

Czy kojarzycie ten zapach świeżości po deszczu? Od razu chce się żyć. Kłopot polega na tym, że właśnie się dowiedziałem, skąd ten zapach. Jeśli chcesz, by Twoje życie nie uległo zmianie, nie słuchaj kolejnych 180 sekund. Przed Tobą 34. odcinek Świata w trzy minuty. Internet to ciekawe miejsce. Szukając dodatkowych informacji o zmianach klimatycznych przy […] The post Czy deszcz oczyszcza powietrze? first appeared on Świat w trzy minuty.
8/22/20162 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Z solarem dookoła świata

Zajęło to trochę więcej czasu, niż 80 dni, ale udało się. Solar Impulse 2 wylądował w Abu Zabi po pokonaniu 42 tysięcy kilometrów. Na raty, ale zawsze to coś. 33. odcinek Świata w trzy minuty o samolotach z napędem elektrycznym. Półtora roku to nie jest oszałamiający wynik. Nawet na podróż dookoła świata. Mimo to ludzie […] The post Z solarem dookoła świata first appeared on Świat w trzy minuty.
8/16/20163 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Udostępnij i zapomnij

Przeglądając swój timeline na Twitterze czy Facebooku zastanawiam się – zaraz, kiedy to ja się tym dzieliłem? Jak się okazuję, nie jestem jedyny. 32. odcinek Świata w trzy minuty poświęca badaniom z których wynika, że nie pamiętasz, co tweetujesz. A na zakończenie – trzecie słowo-klucz w naszym lotniczym konkursie. o tym, że trudno jest skupić […] The post Udostępnij i zapomnij first appeared on Świat w trzy minuty.
8/8/20163 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Sztuczna inteligencja, czyli jak ogrywa nas komputer?

Komputer pokonał człowieka w szachy. Komputer pokonał człowieka w Jeopardy! Komputer pokonał człowieka w Go. Komputer właśnie uczy się grać w stare gry komputerowe. No i komputer wpakował samochód pod ciężarówkę oraz najechał dziecku na stopę. 31 odcinek Świata w trzy minuty o najnowszych osiągnięciach “inteligentnych” urządzeń. Zapraszam! Zaskoczenie, niedowierzanie, wreszcie – rezygnacja. Emocje na […] The post Sztuczna inteligencja, czyli jak ogrywa nas komputer? first appeared on Świat w trzy minuty.
8/4/20164 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Czy klony są nieodróżnialne?

Klon. Takie samo DNA. Idealna kopia. Nie do odróżnienia od pierwowzoru. Omalże lustro . Czy na pewno? O klonowaniu zwierząt – i o naszym odlotowym konkursie – 30 odcinek Świata w trzy minuty. Zapraszam! Temat dzisiejszego odcinka jest zainspirowany 31. odcinkiem podkastu Nerdy Nocą, w którym Kaja z bratem omawiają naukowe ciekawostki związane z seksem […] The post Czy klony są nieodróżnialne? first appeared on Świat w trzy minuty.
7/18/20164 minutes, 1 second
Episode Artwork

Latające samochody już za rogiem

21 października 2015 roku za nami, a my wciąż nie mamy latających samochodów. Ale czy na pewno? O tym 29. odcinek Świata w trzy minuty. A na końcu – krótka zapowiedź konkursu, jakiego w polskich podkastach jeszcze nie było. Zapraszam! Latający samochód jest czymś, o czym marzą futuryści i wizjonerzy, a przeciwko czemu połączyły siły […] The post Latające samochody już za rogiem first appeared on Świat w trzy minuty.
7/4/20165 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Europejska baza na Księżycu i inne stacje kosmiczne

Gdy podnosimy głowę do góry, czasem możemy zobaczyć świecący obiekt przelatujący przez całe niebo w ciągu kilku minut. To międzynarodowa stacja kosmiczna – ISS. Jednak już za niecałą dekadę – w 2024 – ISS powinna trafić na złom. Co zamiast niej? O tym 28. odcinek Świata w trzy minuty. Zapraszam. Zaczęło się w 1971 roku […] The post Europejska baza na Księżycu i inne stacje kosmiczne first appeared on Świat w trzy minuty.
6/28/20163 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Szansa na powrót normalnych żarówek

Nasi pradziadkowie spędzali romantyczne wieczory przy świecach. My – przy ciepłym świetle żarówki. Najmłodsze pokolenie przyzwyczaja się do zimnej barwy świetlówek, kolorowanych LEDów i innych tego typu rozwiązań. Czy naprawdę nie da się już nic zrobić z wynalazkiem Edisona, by przystawał do współczesnych wyobrażeń o oszczędności prądu? 27. odcinek Świata w trzy minuty – o […] The post Szansa na powrót normalnych żarówek first appeared on Świat w trzy minuty.
6/21/20163 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Kosmiczny odlot (wielorazowy)

Kiedy 8 lipca 2011 roku obserwowaliśmy start 135 misji amerykańskich wahadłowców w kosmos, wszyscy żegnaliśmy na zawsze program statków kosmicznych wielorazowego użytku. Tymczasem, raptem pięć lat później, idea znów zyskuje na popularności. Zapraszam do wysłuchania 26. odcinka podkastu Świat w trzy minuty. Subskrybcja: iTunes | Android | RSS. Tanie, bezpieczne, wygodne. Takie miały być promy […] The post Kosmiczny odlot (wielorazowy) first appeared on Świat w trzy minuty.
6/13/20164 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Najpierw kasa, potem badania. Czyli jak odkryto Troję.

Wyobraź sobie legendarne miejsce, opisywane od tysięcy lat – ale którego nikt nie widział. Wyobraź sobie historię, która jest przekazywana od kilkudziesięciu pokoleń, ale jej autor prawdopodobnie nie istniał. Wyobraź sobie, że jesteś ubogim praktykantem sklepowym, ale chcesz odkryć to miejsce. Gdzie powinien wylądować marzyciel – w wariatkowie, czy na kartach historii? A, dodam, że […] The post Najpierw kasa, potem badania. Czyli jak odkryto Troję. first appeared on Świat w trzy minuty.
6/3/20165 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Lepkie auta Google

Co ma wspólnego samochód z lepem na muchy? Na razie nic, ale inżynierowie Google zastanawiają się, czy tego nie zmienić. Dziś o ciekawym pomyśle Google na poprawę bezpieczeństwa w ruchu. 24. odcinek Świata w trzy minuty poświęcam ciekawemu pomysłowi Google na ochronę pieszych. W skrócie: Google pracuje (z sukcesem) nad autonomicznymi (jeżdżącymi bez kierowcy) samochodami […] The post Lepkie auta Google first appeared on Świat w trzy minuty.
6/1/20162 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Ludzkość, wulkany i efekt cieplarniany

Jakiś rok temu po sieci krążył bardzo sugestywny obrazek, w którym porównywano roczną emisję dwutlenku węgla całej ludzkości z wybuchem jednego wulkanu. Informacja przez niego przekazywana – że ludzkość to pikuś przy wulkanach – była ciekawa, zapadająca w pamięć… i całkowicie fałszywa. Jak wygląda emisja dwutlenku węgla i czy rzeczywiście ludzkość nabroiła? O tym 23. […] The post Ludzkość, wulkany i efekt cieplarniany first appeared on Świat w trzy minuty.
5/23/20163 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Jak podkastem stworzyć mapę umysłu?

Podkasty mogą przysłużyć się nauce. Nie tylko formując przyszłych geniuszy, lecz również pomagając w badaniach ludzkiego umysłu. Najnowszy numer Nature przynosi raport o wykorzystaniu podkastów (no i paru zabawek technologicznych) do stworzenia mapy ludzkiego umysłu. Przed Tobą 22. odcinek Świata w trzy minuty – o budowaniu mapy mózgu. W skrócie: The Moth Hour (wzruszające, pierwszoosobowe […] The post Jak podkastem stworzyć mapę umysłu? first appeared on Świat w trzy minuty.
5/16/20162 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Jak zmieścić kotka na główce nanoszpilki?

Kojarzycie zdjęcie pięciomegabajtowego dysku twardego ładowanego wózkiem widłowym do samolotu? Dziś pękamy ze śmiechu patrząc na te fotografie. Czy jednak nasze dzieci nie będą pękać ze śmiechu patrząc na nasze pendrajwy czy farmy serwerów? 21. odcinek Świata w trzy minuty poświęcam zastosowaniu DNA do przechowywania danych. W skrócie: Tradycyjne serwerownie: są olbrzymie, jak centra handlowe […] The post Jak zmieścić kotka na główce nanoszpilki? first appeared on Świat w trzy minuty.
5/10/20162 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Skąd się bierze mgła?

Trwa majówka, więc oczywiście za oknem zimno i poranna mgła. No dobra, ale skoro słońce jest na niebie od paru godzin, to mgła powinna sobie pójść, a nie wisieć nad ziemią. Czym właściwie jest i skąd bierze się mgła? O tym 20. odcinek Świata w trzy minuty. Zapraszam do słuchania! Mgła: mgła to drobne kropelki […] The post Skąd się bierze mgła? first appeared on Świat w trzy minuty.
5/2/20164 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Mapy kłamią

Czy zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego – na przykład na mapach w gazetkach pokładowych – samoloty międzykontynentalne nie lecą po linii prostej, lecz po łuku? Albo jak to jest z przeniesieniem obrazków z kuli na papier? 19. odcinek Świata w trzy minuty jest o tym, że mapy kłamią. W najnowszym odcinku: kiedyś do gier dołączano papierowe […] The post Mapy kłamią first appeared on Świat w trzy minuty.
4/25/20163 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

W 20 lat do gwiazd, czyli Warp speed 0.2, Mr Sulu

Warp speed 0.2 – czyli albo ktoś przedawkował Star Treka, albo ten projekt naprawdę jest niesamowity. Stephen Hawkins, Jurij Milner, Mark Zuckerberg współpracują przy Breakthrough Starshot. Czyli naprawdę kosmiczny 18. odcinek Świata w trzy minuty. Tak przy okazji, czy wiesz, że również dzięki Tobie prowadzę jeden z najpopularniejszych obecnie polskich podkastów? 🙂 W najnowszym odcinku: […] The post W 20 lat do gwiazd, czyli Warp speed 0.2, Mr Sulu first appeared on Świat w trzy minuty.
4/18/20163 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Armenia – piękno, historia i Kim Kardashian

Czy wiesz, w jakiej stolicy królują różowe bloki? Jaki kraj przyjął chrześcijaństwo jako pierwszy? I którego święta góra jest widoczna ze stolicy, ale leży na terytorium wrogiego państwa? Gdy dodam, że w języku tego kraju “rzeźbiarz” to Kardashian, powinno być łatwiej. Zapraszam do słuchania historyczno-turystycznego odcinka Świata w trzy minuty! UWAGA: odcinek może wydawać się […] The post Armenia – piękno, historia i Kim Kardashian first appeared on Świat w trzy minuty.
4/8/20163 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Jak (czasem) komplikujemy sobie życie?

No i mamy czas letni. Po co? Czy wszyscy to mają? I czy to jedyne utrudnienie czasoprzestrzenne, jakie funduje sobie ludzkość? Oraz – czy wiesz, kiedy mamy godzinę 2a:00? Zapraszam do słuchania! UWAGA: odcinek może wydawać się głośniejszy od poprzednich ze względu na przyspieszone dochodzenie do powszechnie przyjętego standardu głośności podkastów. Podsumowując: w ostatnią niedzielę […] The post Jak (czasem) komplikujemy sobie życie? first appeared on Świat w trzy minuty.
3/31/20164 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Te ogromne pająki!

Fajne, malutkie, włochate, można pogłaskać. Albo ogromne, paskudne, groźne. Pająki. To malutkie czy ogromne? A czy góra, pod którą wchodzimy dziś, na pewno jest bardziej stroma od tej wczorajszej? Zaś piłka, w którą uderza gracz, to właściwie jest duża, czy mała? Dziś o tym, że zmysły płatają nam figle, piętnasty odcinek Świata w trzy minuty. […] The post Te ogromne pająki! first appeared on Świat w trzy minuty.
3/18/20163 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

NFZ w kosmosie – czyli jakie kłopoty mają astronauci?

Scott Kelly i Michaił Kornienko wrócili na Ziemię po 340 dniach spędzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nie jest to rekord – ten wynosi 437 dni i należy do Walerija Polakowa – ale i tak może to być dobry pretekst do sprawdzenia, jak przestrzeń wpływa na zdrowie kosmicznych podróżników. Zapraszam do wysłuchania 14. odcinka „Świata w […] The post NFZ w kosmosie – czyli jakie kłopoty mają astronauci? first appeared on Świat w trzy minuty.
3/8/20163 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Era internetu łupanego – sieć 25 lat temu

Wpadła mi w ręce książka „Internet i okolice” – napisana w 1992, wydana w 1994 książka mająca stanowić wprowadzenie do Sieci w czasach, kiedy WWW właśnie się pojawiało. Biorąc pod uwagę fakt, że dla wielu z Was jest to „era modemu łupanego”, a od początku lat 90 minęłu już ćwierć wieku, w „nostalgicznym” odcinku Świata […] The post Era internetu łupanego – sieć 25 lat temu first appeared on Świat w trzy minuty.
3/4/20165 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Jak rozpoznać kryminalistę (gdy nie zostawił swojej głowy)?

Jak rozpoznać, czy stojący przed nami człowiek ma już założoną kartotekę kryminalną? Przed takim pytaniem stawały służby kryminalne całego świata praktycznie od momentu powstania. Często drobny złodziejaszek był uciekinierem poszukiwanym za poważne przestępstwa – ale nie dało się tego stwierdzić bez sprawdzenia jego kartoteki. Co nie na wiele się przydawało, gdy podał nieprawdziwe nazwisko. Jak […] The post Jak rozpoznać kryminalistę (gdy nie zostawił swojej głowy)? first appeared on Świat w trzy minuty.
2/26/20164 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Po co nam iluzje i czy niemowlę dostrzega więcej?

Jak byśmy się czuli, gdybyśmy potrafili rozpoznać swoich znajomych tylko o poranku, a w południe – kiedy są oświetleni inaczej – nie potrafilibyśmy powiedzieć, czy są tymi samymi osobami? Dlaczego jesteśmy podatni na złudzenia optyczne i dlaczego trudno bez tego żyć? Zapraszam! Obrazki udowadniające, że nasz wzrok nas myli – takie jak Szachownica Adelsona – […] The post Po co nam iluzje i czy niemowlę dostrzega więcej? first appeared on Świat w trzy minuty.
2/21/20163 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Wielkie BUM czarnych dziur, czyli co nas wszystkich rozciągnęło?

Co się stanie, kiedy zderzą się dwa obiekty, każdy ważący tyle, co 30 Słońc? Prawdopodobnie bardzo duże BUM. Tak duże, że możemy je usłyszeć miliard 300 milionów lat później. I być może nawet załapać się na Nobla? O falach grawitacyjnych mówią dziś wszyscy, więc posłuchacie o tym również w „Świecie…”. Tym razem – w „Świecie […] The post Wielkie BUM czarnych dziur, czyli co nas wszystkich rozciągnęło? first appeared on Świat w trzy minuty.
2/12/20165 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Dziewiąta planeta istnieje!?

Jest! Nie ma! Jest! Nie ma!? W jakimś starym podręczniku astronomii przeczytałem kiedyś, że Układ Słoneczny ma 8 planet. Bardzo mnie to rozbawiło, bo – jako dziecko – wiedziałem, że planet jest dziewięć. Po czym w 2006 roku okazało się, że dawni astronomowie mieli rację. Po czym w 2016 roku okazuje się, że może jednak […] The post Dziewiąta planeta istnieje!? first appeared on Świat w trzy minuty.
2/3/20163 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Jak działa e-papier?

Czytnik książek elektronicznych działa przez kilkanaście dni bez ładowania baterii. Co więcej, można z niego korzystać nawet w pełnym słońcu. Posiadacze tabletów zazdroszczą. Choć oni z kolei mogą oglądać kolorowe zdjęcia i filmy. Jak działa e-papier i co ma wspólnego z zabawką znaną od lat? O tym usłyszysz w kolejnym odcinku Świata w trzy minuty. […] The post Jak działa e-papier? first appeared on Świat w trzy minuty.
1/25/20162 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Czy krótkofalówka zastępuje telefon?

W kolejnym odcinku Świata w trzy minuty dotykam tematu krótkofalarstwa – a konkretnie zastanowimy się, czy krótkofalówka może zastąpić telefon? Pytanie czysto hipotetyczne, bo telefony są powszechne, a krótkofalówki nie – ale czemu by nie posłuchać trochę o tym nietypowym hobby i o zasięgu fal radiowych? Zapraszam do wysłuchania kolejnego odcinka Świata w trzy minuty. […] The post Czy krótkofalówka zastępuje telefon? first appeared on Świat w trzy minuty.
1/13/20165 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Po co chłodnie w elektrowni?

Chwila oddechu od astronomii. Podczas świątecznych wojaży – pogoda mroźna – naszą uwagę zwróciły ogromne kłęby pary wodnej nad chłodniami mijanej elektrowni. Prawdę mówiąc, wyglądały okropnie – bo rzeczona elektrownia była w środku przepięknej doliny, która w Polsce stałaby się popularnym miejscem wycieczek. Oczywiście od razu dostałem pytanie, po co elektrowni chłodnie. Zapraszam do słuchania! […] The post Po co chłodnie w elektrowni? first appeared on Świat w trzy minuty.
1/5/20163 minutes
Episode Artwork

Jak (innymi metodami) zmierzyć odległość do gwiazd?

W poprzednim odcinku zastanawialiśmy się, jak w najprostszy sposób zmierzyć odległość między Ziemią a gwiazdami. Najbliższe z nich (nie licząc Słońca) są tak oddalone, że lot do nich trwałby dłużej, niż cała nowożytna historia ludzkości. A na pokładzie statku kosmicznego musiałby się zmieścić jeszcze bardzo długi sznurek mierniczy! 😉 Opisana wcześniej metoda nie sprawdza się […] The post Jak (innymi metodami) zmierzyć odległość do gwiazd? first appeared on Świat w trzy minuty.
12/22/20153 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Jak zmierzyć odległość do gwiazd?

Najbliższa gwiazda: Słońce. Światło słoneczne leci do nas 8 minut. Kolejna – Proxima Centauri. Jest od nas tak daleko, że światło od niej leci do nas 4 lata. Najdalszy obiekt stworzony ludzką ręką to sonda Voyager 1, która przemierza kosmos od 1977 roku. Obecnie jest jakieś 18 miliardów kilometrów od nas. Na rok świetlny, czyli […] The post Jak zmierzyć odległość do gwiazd? first appeared on Świat w trzy minuty.
12/21/20154 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Gwiazda polarna opuści północ

Gwiazda Północna. Gwiazda Polarna. Czy to najjaśniejsza gwiazda na naszym niebie? I czy zawsze gwiazda na końcu dyszla Małego Wozu pokaże nam północ? Zapraszam do skupienia przez najbliższych 180 sekund. Trzeci odcinek podcastu o nauce, świecie i technice. Temat astronomiczny: jak to właściwie jest z gwiazdą polarną? Dla ułatwienia odbioru, towarzyszy mu mała animacja. Zapraszam […] The post Gwiazda polarna opuści północ first appeared on Świat w trzy minuty.
12/16/20154 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Jak pilotować samolot?

Czy siedzieliście kiedyś na miejscu pilota? W sumie nie jest to _aż_ takie trudne. Trudniej się robi, kiedy siedzimy na miejscu pilota, a samolot leci. Na wypadek, gdybyście znaleźli się w takiej sytuacji, warto spędzić trzy minuty by się dowiedzieć, jak mniej więcej wygląda pilotaż w praktyce. Zamiast nauki tenisa w weekend, zapraszam na naukę […] The post Jak pilotować samolot? first appeared on Świat w trzy minuty.
12/11/20154 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Skąd się bierze śnieg?

Skąd się bierze śnieg? Dlaczego płatki przypominają gwiazdki – i są prawie symetryczne? Czyli zapraszam do pierwszego odcinka (prawdopodobnie) cotygodniowego podkastu „Świat w trzy minuty”. Jeśli osiągnie wymagane KPI, będzie kontynuowany 🙂 Podkast jest realizacją mojego zainteresowania rzeczami, na które „dorosły człowiek” nie powinien mieć czasu. Mimo, iż dawno temu przekroczyłem trzydziestkę, ciekawość świata we […] The post Skąd się bierze śnieg? first appeared on Świat w trzy minuty.
12/4/20153 minutes, 10 seconds