Winamp Logo
Suolelis miške Cover
Suolelis miške Profile

Suolelis miške

Lithuanian, Sciences, 1 season, 36 episodes, 1 day, 1 hour, 21 minutes
About
„Suolelis miške“: pokalbiai apie žmogaus poveikį gamtai ir gamtos poveikį mums. Nuo patarimų tvariai kasdienybei iki pasiūlymų, kaip spręsti ekologines planetos problemas – tinklalaidės autorė Giedrė Čiužaitė susitinka gamtai neabejingus žmones tam, kad išgirstų jų atsakymus į svarbius klausimus. Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.
Episode Artwork

Suolelis miške. Botanikos šviesuolė Živilė Lazdauskaitė: kaip reikiant gali mylėti tik tai, ką pažįsti.

Botanikės Živilės Lazdauskaitės kolegos sako, kad ši asmenybė Lietuvos gamtai nusipelnė daugiau nei pati pripažįsta ir vadina ją vaikščiojančia žinių apie augalus enciklopedija. Gimusi 1939 m., gamtosauginės pasaulėjautos pasisėmusi iš garsiausių pokario mokslininkų, daugiau nei tris dešimtmečius dirbusi Botanikos institute, Živilė Lazdauskaitė dalyvavo steigiant mūsų šalies saugomas teritorijas, ugdė kitus gamtininkus ir iki šiol yra guvi šviesuolė – Mokytoja. Ji įpratusi vis pasivaikščioti šalia namų esančiame Karoliniškių kraštovaizdžio draustinyje, kaip pati sako, nuožmiai skaito knygas ir toliau ieško atsakymų į klausimus, kurie žmonėms neduoda ramybės per amžius. Dalį jų mokslininkei uždavė Giedrė Čiužaitė.
8/25/202148 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Vytautas Eidėjus iš Inovatorių slėnio: įspūdžių pilnas gyvenimas galimas ir kaimo vietovėse

Zarasų rajone, Antalieptėje, apleistuose pastatuose 2015 m. pradėjo kurtis Inovatorių slėnis. Tai socialinis verslas, kurio ėmęsi žmonės tiki, jog prasmingi mokymai, stovyklos, verslai gali telktis ir mažose vietovėse. Į Antalieptę iš Salako, kito Zarasų rajono miestelio, dirbti atvažiuoja ir Vytautas Eidėjus. Biologo išsilavinimą turintis trijų vaikų tėtis anksčiau dirbo Gražutės regioniniame parke, tačiau sako, kad būtent dabartinės sąlygos leidžia greičiau realizuoti įvairiausius sumanymus. Apie savo būdą gyventi darniai su bendruomene ir gamta Vytautas Eidėjus pasakoja Giedrei Čiužaitei.
8/4/202141 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Aplinkosauga + jaunimas + „9 zuikiai“. Su tvarumo kūrybininke Sandra Galdikaite

Kai televizijos žurnalistiką ir kitus darbus derinusi Sandra Galdikaitė pajuto, kad perdegė, leidosi į kelionę. Joje buvo laiko stebėti, kaip smarkiai žmonės įsisukę į vartojimą, nors pačios gyvenimas tą mėnesį tilpo į vos vieną kuprinę. Grįžusi namo Sandra apsisprendė ir pati gyventi atsakingiau, ir padėti keistis kitiems. Ji viešina istorijas apie aplinkai neabejingus verslus ir asmenybes, dirba jaunimo stovyklose, organizuoja menines akcijas. „Esu tvarumo kūrybininkė ir jaunimo mentorė“ – taip trumpai prisistato šios tinklalaidės „Suolelis miške“ herojė, su bendraminčiais savo veiklas ir siūlomas paslaugas pavadinusi „9 zuikiais“. Kaip žmogaus gebėjimas ne bėgti nuo problemos, o joje išbūti, padeda klimatui? Ar aplinkosauga tikrai rūpi paaugliams? Sandrą Galdikaitę kalbina Giedrė Čiužaitė.
7/21/202145 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške.Grybų dvaro šeimininkas Tomas Jonušas: žmonės pamatė, kad pasaitėlis, kuris juos laiko mieste, nėra toks stiprus

Grybų dvaras. Taip vadinasi vieta Švenčionių rajone, kurioje nerasite tradicinių dvaro pastatų. Garsiausias – šioje vietoje buvęs dviaukštis svirnas – prieš kelis dešimtmečius išvežtas į Liaudies buities muziejų Rumšiškėse, jį ten galima aplankyti iki šiol. O dabartinis dvaro šeimininkas, vadybos dalykus Vilniaus Gedimino technikos universitete dėstantis Tomas Jonušas sako, kad istorijos atkurti neįmanoma: tarkime, svirno kopijos pasistatyti nenorėtų. Tomas stengiasi neprisirišti ir prie savo ankstesnių įsivaizdavimų, kas turi vykti dvare. Pastebi, kad į jo apylinkes atsikrausto vis daugiau buvusių miestiečių. Kalbina Giedrė Čiužaitė.
7/7/202147 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Nevyriausybininkas Žymantas Morkvėnas: raktiniai gamtosaugos žodžiai - įsibuvimas ir sugyvenimas

„Baltijos aplinkos forumo“ vadovas Žymantas Morkvėnas – aplinkosaugininkas, kurio organizacijos pagrindinis biuras yra Vilniuje, ir ūkininkas, laikantis galvijų etnografiniame Musteikos kaime Varėnos rajone. Nuo vaikystės įspūdžių įsilipus į ąžuolą, jaunystės nuotykių reklamuojant batų tepalą iki darbų gamtosaugos srityje bei autentiškos dzūkiškos pirkios atkūrimo – pokalbyje išgirsite daug Žymanto patirties. Taip pat šienavimo dalgiu garsą, kurio tikriausiai ne vienas esate pasiilgę. Musteikoje lankėsi Giedrė Čiužaitė.
6/23/202148 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Sode prie Krūčiaus. Su Dzūkijos gamtos ir kaimo metraštininku Henriku Gudavičiumi

Dzūkijoje, netoli Liškiavos, ant Krūčiaus upelio šlaitų gamtininkas ir rašytojas Henrikas Gudavičius 25-erius metus puoselėja retųjų ir vaistinių augalų sodą. Iš šių kraštų į platesnį pasaulį skrieja ir Henriko Gudavičiaus knygos – dienoraščiai, kurie tapo įkvėpimu lėtesnio gyvenimo ieškantiems žmonėms ir yra pilni nuorodų į rašytojui svarbias idėjas, tekstus bei žmones. Paskaičius ar pasiklausius Henriko Gudavičiaus bent du žodžius - Gamta ir Sodas - norisi rašyti didžiosiomis raidėmis. Prie Krūčiaus nukeliavo Giedrė Čiužaitė.
6/9/202146 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Kraujasiurbių tyrinėtoja Rasa Bernotienė: naujų uodų rūšių atkeliauja ir su senomis padangomis

Gamtos tyrimų centre dirbanti entomologė Rasa Bernotienė - pagrindinė uodų ir upinių mašalų tyrinėtoja Lietuvoje. Prisimena, kad vaikystėje jai mašalai trukdydavo žaisti bandmintoną, tačiau šiandien mokslininkei šie vabzdžiai atrodo labai gražūs ir ypač ilgai ji gali kalbėti apie jų svarbą ekosistemoje. Pasak Rasos Bernotienės, dėl klimato kaitos ir neatsargaus žmonių elgesio ateityje Lietuvoje gali rastis daugiau uodų ir mašalų platinamų ligų, tačiau į reklamas „išnaikinsime uodus Jūsų šventei“ entomologė siūlo žiūrėti atsargiai. Kalbina Giedrė Čiužaitė.
5/26/202146 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Gamtos pažinimas be stereotipų: su botaniku, audėju, dažymo augalais entuziastu Mindaugu Rasimavičiumi

Botaniko, Vilniaus universiteto herbariumo vadovo Mindaugo Rasimavičiaus bute Vilniuje, garbingoje svetainės vietoje - audimo staklės ir daug siūlų, kuriuos pats nudažė augalais. Iš Dzūkijos kilęs mokslininkas prieš kelerius metus atrado audimą ir pajuto, ką reiškia turėti ne tik įtraukiantį darbą, bet ir ne mažiau hipnotizuojantį hobį. Jam svarbu, kad anksčiau puoselėta audimo kultūra nenutrūktų. Su Mindaugu ir jo šunimi Suodžiu pasivaikščioti ėjo Giedrė Čiužaitė.
5/12/202145 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Aplinkos psichologė Dovilė Šorytė: svarbu pasiruošti, kad vis daugiau žmonių patirs ekologinį nerimą

Dovilė Šorytė – viena iš kelių aplinkos psichologų Lietuvoje. Vilniaus universitete ji už kelių savaičių ginsis daktaro disertaciją apie aplinką tausojantį vaikų elgesį. Pasak Dovilės, ilgainiui aplinkos psichologai mūsų šalyje ne tik atliks tyrimus, tačiau dirbs ir terapinį darbą su žmonėmis, pavyzdžiui, tais, kurie išgyvena ekologinį nerimą ar nebemato prasmės gyventi, kai niokojama ir eikvojama gamta. Dovilę Šorytę kalbina Giedrė Čiužaitė.
4/28/202144 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. „Labanoro vilkas“ Andrius Gaidamavičius: kas yra radikalai – aš, kuris bandau gamtos likučius išsaugoti, ar tie, kurie bando

Į Labanoro girioje gyvenantį aplinkosaugininką Andrių Gaidamavičių žmonės iš visos Lietuvos kreipiasi tada, kai ieško būdų apginti jiems svarbią gamtą. Kai neriboja pandemija, daug jų tiesiog atvažiuoja į Januliškio kaimą pokalbių ar ekskursijų. Kada Andrius, „Labanoro vilkas“, telkia žmones, o kada atsiriboja nuo tų, su kuriais kartu dirbo? Ar dėl kokių nors savo poelgių jam gėda prieš gamtą? Su Andriumi Gaidamavičiumi po mišką vaikščiojo Giedrė Čiužaitė.
4/14/202146 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Invazinių rūšių ekspertė Grita Skujienė: kai žmogaus kūrybiškumas nukreiptas prieš gamtą, kyla daug problemų

Lietuvoje plintančių invazinių Sosnovskio barščių sėklos žemėje gyvybingos gali išlikti ir kelias dešimtis metų. Luzitiniai arionai, dažniausiai vadinami tiesiog šliužais, mūsų sąlygomis irgi puikiai jaučiasi, o per metus padeda apie 400 kiaušinėlių. Ar šiuos ir kitus agresyviai besidauginančius augalus ir gyvūnus, kuriuos pats įsivežė, žmogus pajėgus kontroliuoti? Gal turime nusiteikti, jog klimato krizės sąlygomis invaziniai augalai ir gyvūnai klestės vis labiau? Interviu su Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro mokslininke Grita Skujiene, invazinių rūšių eksperte. Kalbina Giedrė Čiužaitė.
3/31/202146 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Namų paukščiams meistras Darius Musteikis: norisi kompensuoti gamtai už tai, ką žmogus padarė negera

Vilnietis paukščių žinovas, inkilų meistras ir aukštalipys Darius Musteikis yra pagaminęs tūkstančius namų paukščiams – nuo inkilėlių zylėms iki kelis šimtus kilogramų sveriančių lizdų jūriniams ereliams. Būna, kad didelį dirbtinį lizdą montuoti reikia pusę dienos kelių dešimčių metrų aukštyje miško glūdumoje. Būna, kad Dariaus diena prabėga važinėjant po miesto parkus ir pradedantiems paukščių mylėtojams dalijant patarimus, iš ko inkilus kalti ir kokius sparnuočius realu atsivilioti į kaimynystę. O kodėl apskritai žmonės turėtų kurti namus paukščiams? Darių Musteikį kalbina Giedrė Čiužaitė.
3/17/202140 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Botanikė Vilma Gudynienė – už pievas ir želdynus be euroremonto

Botanikė, gamtinio apželdinimo specialistė Vilma Gudynienė sako, kad institucijose reikia steigti mokslinių straipsnių skaitytojų etatus. Šie specialistai rastų daug įrodymų ir apie ekonominę gamtos naudą, tad miestuose paskatintų kurti gyvesnes žaliąsias erdves. Vilma jaučia pareigą kalbėti apie gyvybės autostradas tankiai gyvenamose vietovėse, pasiūlė Lietuvos sąlygoms tinkamų biologinės įvairovės miškelių schemą ir tikisi, kad vietoje trumpai skutamų vejų čia daugiau žmonių rinksis spalvingas žydinčias pievas. Vilmą Gudynienę kalbina Giedrė Čiužaitė.
3/3/202141 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Apie savęs nugalėjimą ir pagarbą gamtai – su Antarktidos maratoną laimėjusia Roma Puišiene

Verslininkę Romą Puišienę į interviu drąsu kviesti ir esant žvarbiam žiemiškam orui. Prieš porą metų spaudžiant 20 laipsnių šalčiui ji nugalėjo Antarktidos maratono moterų grupėje. Šia žiema dažnai mėgaujasi ant slidžių. Kodėl Roma renkasi sportuoti laukinėje gamtoje ir kaip prie jos taikosi? Kalbina Giedrė Čiužaitė.Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.
2/17/202141 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Tetervinėje, kur nebeliko tetervinų, tačiau Stanislovas dar pina krepšius iš pušies balanų

Pas Stanislovą Gaidamavičių, arba Stasiuką, į Tetervinės vienkiemį Labanoro girioje žmonės atvažiuoja tada, kai nori pasikalbėti apie šio krašto istoriją ar pritrūksta krepšių. Juos 87-erių Stanislovas pina iš balanų – plonų pušies juostų. Išmoko to stebėdamas savo tėvą, o jo tėvas, tikriausiai, saviškį, nes visi ūkininkai čia pindavo krepšius įvairioms reikmėms. „Ekologiška!“ – juokiasi Stanislovas dovanodamas pintinę ir priduria: „Sutiksiu grybaujant su kibiru ar maišu – atimsiu! Žinau, kad dabar turi geresnį daiktą!“. Apie tvarų amatą ir ištikimybę miškui Giedrė Čiužaitė kalbina buvusį eigulį, kurį dabar galima vadinti tikruoju Labanoro girios krepšininku.Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.
2/3/202128 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Nuo kerpių iki elektromobilių: kas mažina oro taršą miestuose ir kodėl svarbu šio klausimo imtis dabar pat? Su biomedike Rūta Aldonyte

„Oro taršos dalelės gali patekti net į mūsų smegenis ir sukelti lėtinius procesus, lemiančius daugybę ligų“, – sako biomedicinos mokslų daktarė Rūta Aldonytė. Daktaro disertaciją mokslininkė apsigynė Lundo universitete Švedijoje, turi kitos tarptautinės patirties. Šiuo laiku ji Lietuvoje, Valstybinio mokslo tyrimų instituto Inovatyviosios medicinos centre su kolegomis tiria, kaip oro tarša veikia gyvus organizmus ir kas padeda aplinką daryti sveikesnę. Anot biomedikės, kol trūksta dialogo tarp mokslininkų ir politikų, kovoje su oro tarša kalnus nuverčia piliečiai. Kalbina Giedrė Čiužaitė.Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.
1/20/202139 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Ornitologas Marius Karlonas – apie rytus su paukščiais ir kuriamą šių laikų Nojaus laivą

„Paukščių stebėjimas yra sočių žmonių hobis“, – tokius žodžius ornitologas Marius Karlonas anksčiau girdėjo Vakarų Europoje. Dabar jau ir Lietuvoje populiarūs Mariaus ar kolegų rengiami žygiai su žiūronais, padedančiais matyti sparnuočius. Gamtos gidas šiame interviu duoda patarimų, kur, kaip ir kada stebėti paukščius, juos fotografuoti, tačiau sako, kad dar svarbiau gamtą saugoti. Pats Marius netoli sodybos Dzūkijoje, Baltarusijos pasienyje, ėmėsi atkurti pelkę ir pievą, kurios taptų sala gyvajai gamtai ir tarsi Nojaus laivas ją išplukdytų ateities kartoms. Kalbino Giedrė Čiužaitė.Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą
1/6/202140 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Botanikas iš Dzūkijos Mindaugas Lapelė: „Gamta išliks nepaisant visų mūsų pastangų ją išsaugoti“

„Dabar daug požiūrio „tipo“: „tipo“ saugom, „tipo“ prižiūrim“, – sako Dzūkijoje gyvenantis ir didžiąją dalį gyvenimo gamtosaugos srityje dirbantis botanikas Mindaugas Lapelė, „Sengirės fondo“ valdybos narys. Susitikome Subartonių ąžuolyne prie Merkinės (Varėnos rajone) pasikalbėti apie besikeičiančius aplinkos ministrus, šiuolaikinio žmogaus aklumą augalams ir gruodžio gamtą, į kurią įsiklausę patys taptume ramesni. Kalbina Giedrė Čiužaitė.Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.
12/23/202042 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Aplinkosaugininkė Monika Peldavičiūtė: norint susitarti dėl gamtos, kova ir įprastos diskusijų formos nebetinka

Žmonės, norintys, kad Lietuvoje būtų kertama mažiau miškų ir miestų medžių, įprato girdėti asociacijos „Gyvas miškas“ balsą šioje srityje. Viena iš „Gyvo miško“ įkūrėjų Monika Peldavičiūtė Giedrei Čiužaitei pasakoja, kodėl apie šią organizaciją jau kalbama būtuoju laiku ir kokiam veiksmui kviečia nauja jos ir bendraminčių kuriama asociacija „Gyvo žalio“. Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.
12/9/202042 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Namudaris Raimondas Bružas: tik laiko klausimas, kada valstybė skatins statytis šiaudinius namus

Kai Lietuvoje statybos inžinerijos mokslus baigęs ir Danijoje, Pietų Korėjoje bei Indijoje studijavęs bei stažavęsis Raimondas Bružas sprendė, kur savo šeimai kurti namus, išsirinko tuomet jau beveik išnykusį Krunų kaimą Širvintų rajone. Ten pasistatė šiaudinį namą. Dabar kaimas išaugo, o Raimondas su kolegomis pasivadino namudariais ir stato karkasinius – šiaudinius namus kitiems. Kad žmonės ir savarankiškai galėtų kurti gamtai draugiškas trobeles, išleido praktinį vadovą „Statau šiaudinį namą“ su 50 kv.m.šiaudinio namo projektu. Kodėl šiaudai yra dėmesio verta statybinė medžiaga ir ar tikrai jais užpildytų namo sienų negraužia pelės? Kalbina Giedrė Čiužaitė.Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.
11/25/202041 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Tamsoje su „Lašišos dienoraščio“ nariais: kaip sugauti brakonierius ir Lietuvos upes pripildyti gyvybės

Kol daugelis mūsų tamsiais rudens vakarais šildomės namie, prie dalies Lietuvos upių būtų galima sukti veiksmo filmus. Brakonieriai čia atvažiuoja dėl neršti atplaukusių bent metro ilgio Atlanto lašišų, šlakių, o brakonierių tyko paslėptos kameros ir asociacijos „Lašišos dienoraštis“ nariai. Tiesa, kitomis aplinkybėmis ir visai kitais būdais jie irgi gaudo žuvis. Svajoja, kad Lietuvos upėse jos klestėtų. Ant Vilnios kranto, prie Belmonto užtvankos Martynas Mančas ir Tadas Vipartas Giedrei Čiužaitei pasakoja, kaip jų gyvenime dera lašišų saugojimas, žvejyba ir kodėl rudenį visiems verta ateiti prie sraunių upių.Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.
11/11/202042 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Laurita Peleniūtė – dainų saugotoja, arba moteris, gyvenanti su vilkais

Pas folkloro tyrinėtoją ir atlikėją Lauritą Peleniūtę žmonės ateina mokytis sutartinių. Būna, kad jas dainuodami atranda stiprų ryšį su gamta. Laurita sako, kad ir jai pačiai miško reikia kaip oro, tačiau šis pokalbis nuves daug toliau nei lietuvio meilės miškui tema. Seksualumas, moters padėtis ir kaip ji reiškiama dainose, šuo žmogaus gyvenime – tai tik keli šio interviu raktažodžiai. Su Laurita Peleniūte po mišką vaikščiojo Giedrė Čiužaitė.Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.
10/28/202040 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Oro taršą tiriantis Mindaugas Bernatonis: ne šokoladą sukvėpuojame, o kenksmingus elementus

Ką daryti, kad Lietuvos miestuose būtų švaresnis oras? Kaip aplinką veikia mūsų statybų, vairavimo ir netgi švenčių kultūra? Kur pasitikrinti, kuo kvėpuojame? Aplinkos apsaugos agentūros Oro kokybės vertinimo skyriuje dirbantis Mindaugas Bernatonis turi atsakymų ir patarimų kiekvienam iš mūsų. Kalbina Giedrė Čiužaitė.Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.
10/14/202041 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Su Leonu, elektronikos burtininku, kuris gali pataisyti beveik viską

Tikriausiai daugelis norėtų būti pažįstami su Leonu Šukiu, daugiau nei dvidešimt metų LRT dirbančiu inžinieriumi. Atrodo, kad sustojusiai technikai kartais užtenka Leono žvilgsnio ar šmaikštaus žodžio ir ji staiga pradeda veikti. Jeigu ne, Leono kabinete, pilname įvairių atsarginių elektronikos detalių, vyksta remontas su kūrybos elementais. Ar visiems prietaisams galima suteikti antrą gyvenimą? Kodėl svarbu nepasiduoti inovacijų ir įrangos išvaizdos tobulumo kultui? Ko Leonas žmones mokytų kursuose „susitaisyk pats“? Kalbina Giedrė Čiužaitė.Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.
9/30/202039 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. „Fridays for Future Vilnius“ nariai: esame ne Gretos Thunberg pasekėjai, o klimato aktyvistai

2018-ųjų rugpjūtį Švedijoje prasidėjo tuomet penkiolikmetės Gretos Thunberg protestas dėl klimato krizės. Jis išaugo į pasaulinį judėjimą „Fridays for Future“, į kurį įsitraukė ir jauni žmonės iš Lietuvos. Artimiausia jų rengiama akcija – rugsėjo 25 d., penktadienį, Vilniaus centre vyksiančios „Žemės laidotuvės“. Judėjimo „Fridays for Future Vilnius“ nariai Gabija Gorobecaitė ir Jokūbas Tvaska tinklalaidei „Suolelis miške“ pasakoja apie tikėjimą bendro veiksmo galia ir pastangas atkreipti kitų dėmesį į planetos likimo klausimus. „Daugelis žmonių būna per daug pavargę, kad kalbėtų apie klimato krizę“, – sako Jokūbas ir nori, kad tai keistųsi. Kalbina Giedrė Čiužaitė.Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.
9/16/202041 minutes
Episode Artwork

Suolelis miške. Mokslininkas ir verslininkas Mindaugas Dagys – apie visame pasaulyje paklausius lietuviškus paukščių GPS siųstuvus ir kokias

Kodėl migruojančias antis galima vadinti sportininkėmis, o gandrus – patogumų mėgėjais? Kodėl sakoma, kad gervių pora kartu gyvena tik dėl vaikų? Daugybę gamtos mįslių šių laikų mokslininkai įmena pasitelkę GPS siųstuvus, kurie paukščiams prikabinami tarsi mažos kelioninės kuprinės. Pasirodo, po visą planetą paukščiai migruoja ir su Lietuvoje, bendrovėje „Ornitela“ kurtais siųstuvais. 99 procentai įmonės klientų – iš užsienio, ji gerai žinoma tarp pasaulio ornitologų, tačiau esame tikri, kad po šio interviu su Mindaugu Dagiu, įmonės vadovu ir Gamtos tyrimų centro mokslininku, daugybė žmonių ja didžiuosis ir Lietuvoje. Kalbina Giedrė Čiužaitė.Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.
9/2/202039 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. „TexTale“ įkūrėja Viktorija Nausėdė: suteikime tekstilei naują gyvenimą, tačiau negaminkime atliekų iš atliekų

Naujas tyrimas rodo, kad lietuvis per metus nusiperka vidutiniškai 10 kilogramų drabužių ir kitos tekstilės. Didelė dalis jos tampa neperdirbamomis atliekomis. Aplinkosaugininkė Viktorija Nausėdė, socialinio verslo „TexTale“ įkūrėja – apie būdus tvarkyti perpildytas spintas, atsakingai pirkti, skalbti ir suteikti naują gyvenimą naudotai tekstilei. Kalbina Giedrė Čiužaitė.Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.
8/19/202040 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Su Giedriumi Širka iš „Golden Parazyth“ – jo mažoje saugomoje teritorijoje

Giedrius Širka, pagrindinis grupės „Golden Parazyth“ narys, daug laiko praleidžia vietoje, kurią pats vadina asketų rezidencija. Tai molio namelis ir pieva ant Šventosios upės kranto Utenos rajone. Ten nėra elektros, o geriamo vandens reikia semtis šaltinyje. Kodėl Giedrius gali apsiverkti dėl vabalo, socialiniuose tinkluose vis dalinasi gamtos fotografijomis ir kodėl iš Austrijos siuntėsi dalgį? Giedrė Čiužaitė buvo užsukusi į Giedriaus Širkos ir jo draugės mažą saugomą teritoriją. Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.
8/12/202041 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Geologas Andrejus Spiridonovas: norėtųsi, kad istorijoje liktų vietos ir žmonėms

Vilniaus universiteto Geologijos ir mineralogijos katedros docentas Andrejus Spiridonovas dabartinį žmonių gyvenimo būdą geba vertinti iš didžiulio laiko atstumo, o humoro nepamiršta net kalbėdamas apie mūsų rūšies išnykimą ir galimus būdus jį lėtinti. Susitikti interviu Giedrei Čiužaitei mokslininkas pasiūlė vietoje, kurioje nėra nei miško, nei suolelio, tačiau išgirsite, kad ji – pati geriausia Vilniuje tokiam pokalbiui.Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.
8/5/202041 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Architektės iš Švenčionėlių: prieš projektuojant namą, sklype verta pasistatyti palapinę

Ar norėtumėte atostogauti 10 kvadratinių metrų ploto namelyje? O gal Jūsų svajonių būstas – iš kanapių pluošto betono? Tvarių namų ir sąžiningumo sau planuojant namus idėjos po Lietuvą sklinda iš Švenčionėlių, architektūros ir dizaino studijos „Šilta šiaurė“. Joje su kolegėmis dirba iš sostinės į miestelį persikrausčiusios architektės Marija Savickienė ir Guoda Bardauskaitė. Sename name prie geležinkelio bendruomenė palaiko ir visuomeninių susitikimų erdvę – „Miško uostą“. Į Švenčionėlius važiavo Giedrė Čiužaitė.Tinklalaidė parengta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.
7/29/202041 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Penkis vaikus ir pramogų Kuršių Nerijoje verslą auginanti šeima – apie darną su vėju ir kitomis stichijomis

Rasa ir Matas Mizgiriai turi penkis vaikus ir aktyvių pramogų Kuršių Nerijoje verslą „Irklakojis“. „Priklausome nuo gamtos užgaidų ir nuo žmonių užgaidų“, – sako Rasa. Matas nuo vaikystės Nidoje vos pabudęs tikrina, iš kur tą dieną pučia vėjas. Giedrė Čiužaitė Mizgirius prie jų vasaros namų pamaryje kalbina apie pagarbą aplinkai ir socialinius klausimus, kurie svarbūs rūpinantis ekologija, ypač turistinėse vietovėse.
7/22/202039 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Žygio „Už švarią Lietuvą“ organizatorius Giedrius Bučas: per šiukšles tiriam dabartinį visuomenės gyvenimo būdą

Rugpjūčio 15 dieną prasidės žygis „Už švarią Lietuvą“. Į jį kviečia tvaraus gyvenimo būdo skatintojas, studijos „Kūrybos kampas 360°“ Kaune įkūrėjas Giedrius Bučas su bendraminčiais. Ką žygeiviai 80 dienų veiks? Kas Giedrių motyvuoja ir į kasdienius pasivaikščiojimus su šunimi Toriu neštis šiukšlių rinktuvą? Į Panemunę nuvykusi buvo Giedrė Čiužaitė.
7/15/202041 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Pelėdų tyrinėtoja, gamtosaugininkė Gintarė Grašytė: pati gamta negali parašyti rašto, kad kažkas ją nuskriaudė

„Nepažadu, kad išgirsite pelėdų“, – prieš naktinį interviu Labanoro girioje perspėjo šiuos paukščius tyrinėjanti mokslininkė, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos ekspertė Gintarė Grašytė. Tačiau tiems, kas klausysitės šio pokalbio, pasiseks. Ir ne tik išgirsti mažiausias Lietuvos pelėdas. Giedrė Čiužaitė Gintarę kalbina apie tobulai plėšrūniškam gyvenimui prisitaikiusius paukščius, pojūčius naktiniame miške ir ką reiškia atstovauti gamtai diskusijose, kai kiti jos balso girdėti nenori.
7/8/202040 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Puodelių sistemos „CupCup“ kūrėjai: lūžis įvyko pamačius plastiku nuklotas festivalių pievas

Valdonė ir Irmantas Šuškevičiai prieš daugiau nei metus įkūrė socialinį verslą – renginiams ir kavinėms siūlo vienkartinius puodelius keisti „CupCup“ užstato sistemos puodeliais. Sako, jų dabar Lietuvoje daugiau bei 30 tūkstančių. Mokslininkė ir muzikantas pasakoja apie skirtingus kelius iki aplinkosaugos idėjų ir bendrus užmojus. Kalbina Giedrė Čiužaitė.
7/1/202040 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Suolelis miške. Mokytojas Egidijus Kabošis: jeigu vaikas įlipo į medį, tai ir nulips

Ką reiškia pakeisti profesiją ir tuščiame lauke įkurti mokyklą? Kaip vaikui įveikti šlapių kroksų baimę, o paauglį nuo ekrano nuvilioti į dviračių žygį? Kodėl tėvams nereikia išsigąsti, kai vaikai gamtoje rizikuoja? Tai žino Vilniaus Valdorfo Žaliosios mokyklos mokytojas ir miško stovyklų vadovas Egidijus Kabošis. Egidijų kalbina Giedrė Čiužaitė.
6/24/202040 minutes, 1 second
Episode Artwork

Suolelis miške. Poetė Ilzė Butkutė prosenelių žemėje leidžia klestėti laukinei gamtai

„Suolelis miške“ vadinasi ir ši nauja LRT tinklalaidė, ir prieš daugiau nei šimtą metų sukurtas Maironio eilėraštis. Tad į pirmą pokalbį gamtoje Giedrė Čiužaitė pasikvietė šių laikų poetę, seminarų autorę Ilzę Butkutę. Ilzės tekstai apie natūralių pievų, miesto medžių saugojimą sulaukia didžiulio palaikymo socialiniuose tinkluose. Neseniai Ilzė šalia savo sodybos nusipirko papildomą hektarą žemės tam, kad jame tarptų laukinė gamta, pavyzdžiui, netrukdomi galėtų vaikščioti briedžiai. Giedrė ir Ilzė šnekasi ant suoliuko Vilniaus universiteto Botanikos sode Kairėnuose. Kodėl būtent čia – išgirsite interviu.
6/17/202041 minutes, 9 seconds