Winamp Logo
Spektrum Podcast Cover
Spektrum Podcast Profile

Spektrum Podcast

Turkish, News, 1 season, 70 episodes, 1 day, 10 hours, 35 minutes
About
Aposto'nun politika yayını Spektrum Son Düzlük podcast serisi ile 2023 seçimlerine giderken her hafta sizler ile olacak. Seçime uzanan yolda gündemdeki gelişmeleri ve olayları değerlendirecek. Siyasi figürleri, akademisyenleri ve gazetecileri konuk alacak. Yeni bölüm her cuma yayında.
Episode Artwork

Yerel seçimin ardından sokağın nabzı│Konuk: Burak Savaş

Yerel seçim sonuçları için toplum ne diyor, başarıyı/ başarısızlığı kime atfediyor? Milliyetçilik düşüşte mi? Vitrus Araştırma kurucu ortağı, siyasal iletişimci Burak Savaş ile yerel seçimin ardından yaptıkları araştırmalarda öne çıkan bulguları konuştuk.
7/2/202424 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Ayhan Bora Kaplan vakası üzerinden devlet-mafya-siyaset ilişkisi │Konuk: Cengiz Erdinç

Spektrum Podcast’in bu bölümünde gazeteci Cengiz Erdinç, Ayhan Bora Kaplan suç örgütünün devam eden yargı sürecinin siyasetin hangi yönleriyle ilişkide olduğunu anlattı. Erdinç ile organize suçun Türkiye’deki tarihinden başlayarak finansman kaynağı olarak uyuşturucu ticaretinden nasıl beslendiğini, kontrgerilla ve terörle bağlarını, siyasetle kurduğu ilişkiyi ve ak/kara sermaye dinamiğini konuştuk.
6/17/202445 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Genel seçim hezimetinden kırmızı dalgaya ittifaklar ve anayasa tartışmaları┃Konuk: Prof. Dr. Murat Somer

Prof. Dr. Murat Somer, Mayıs seçimlerinde ittifakların neden işe yaramadığını, yerel seçimlerde ise kurulan toplumsal ittifakın neden başarılı olduğunu anlattı. Yeni anayasa polemiği üzerinden AK Parti içindeki “şahin ve serçe” kanatlarını, “yumuşama” söylemini ve yeni müfredat ile bağlantılı olarak kültürel hegemonyayı konuştuk.
5/30/202442 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

1000 haftadır devam eden adalet arayışı: Cumartesi Anneleri'nin hikayesi

1995'ten beri süren adalet arayışlarıyla Türkiye'nin en uzun soluklu sivil itaatsizlik eylemini devam ettiren Cumartesi Anneleri, 1000'inci haftalarında yeniden Galatasaray Meydanı'nda olacak. Politika editörümüz Alp Akiş, İstiklal Caddesi'nden inerken Galatasaray Lisesi önünde gördüğümüz polis demirlerinin ve TOMA'larının hikayesini gazeteci Gökçer Tahincioğlu'na sordu. Cumartesi Anneleri ile röportajlar yapan Tahincioğlu, talepleri, geçmişleri ve kazanımlarıyla onların hikayesini Spektrum dinleyicileriyle paylaşıyor.
5/25/202433 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Üniversitelerde İsrail protestoları | Konuk: Mehmet Yaşar Altundağ

Spektrum podcastin bu bölümünde Alp Akiş siyaset bilimci Mehmet Yaşar Altundağ’yı konuk alıyor, ABD’de Columbia Üniversitesi’nde başlayan ve giderek yayılan protestoları ele alıyor.
5/6/202432 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Olası Anayasa değişikliğinin aritmetiği | Konuk: Bartu Özden

Spektrum Podcast'in bu bölümünde Alp Akiş kamuoyu araştırmacısı Bartu Özden'i konuk alıyor, giderek yükselen Anayasa değişikliği tartışmalarının siyasi aritmetiğini inceliyor.
5/5/202434 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Yerel seçim sonrası merkez sağ ve Anayasa tartışmaları| Konuk: Abdullah Esin

Spektrum podcastin yeni bölümünde Alp Akiş siyaset bilimci Abdullah Esin’i konuk alıyor, 31 Mart seçimleri sonrası Türkiye siyasetindeki yeni dengeleri konuşuyor, son dönemde yükselen Anayasa değişikliği tartışmalarını ele alıyor.
5/3/202434 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Spektrum Podcast: 31 Mart seçimlerinde kampanyaların rolü | Konuk: Gülfem Saydan Sanver

Spektrum podcastin bu bölümünde Alp Akiş siyaset bilimci Dr. Gülfem Saydan Sanver’i konuk alıyor, 31 Mart seçimlerinde partilerin kampanya stratejilerinin seçim sonuçlarındaki rolünü incelerken siyasette oluşan tablonun geleceği nasıl etkileyebileceğini tartışıyor.
4/8/202435 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Kararsız seçmen, genç seçmen ve anketlerde son durum | Can Selçuki

Spektrum podcastin bu bölümünde Alp Akiş 31 Mart seçimlerinin son düzlüğünde farklı seçmen gruplarının son durumlarını, "kararsız seçmen" mitini ve uzmanları son görüşlerini kamuoyu araştırmacısı Can Selçuki ile değerlendiriyor.
3/30/202436 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Seçim Kampanyaları | Yasemin Bektaş

Spektrum podcastin yeni bölümünde İlkim Emirler 31 Mart seçimlerine sayılı günler kala seçim kampanyalarını siyasal iletişim uzmanı Yasemin Bektaş ile deperlendiriyor, geçmişten günümüze Türkiye'nin seçimlerinde öne çıkan kampanyaları inceliyor.
3/27/202434 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Belediyecilik ve Rant | Ayşe Köse Badur

Spektrum podcastin yeni bölümünde İlkim Emirler akademisyen Ayşe Köse Badur ile 31 Mart seçimleri öncesi belediyeciliğin zaman içerisindeki dönüşümünü inceliyor. Özellikle 1980 sonrasında büyük şehirlerin gelişmesi ve ekonominin globalleşmesi ile büyükşehirlerin ekonomik kaynaklarının siyaseti nasıl şekillendirdiğini tartışıyor.
3/8/202423 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Spektrum Podcast: Seçim Güvenliği

Spektrum Podcast’in bu bölümünde İlkim Emirler siyasal iletişim uzmanı Utku Başarı konuk alıyor. İlkim ve Utku Başar 31 Mart seçimleri yaklaşırken seçim güvenliğinin sağlanması adına önemli noktaları konuşuyor, gelişen teknoloji ve sosyal medya döneminde siyasi seçimlerde güvenliğin önündeki yeni engelleri ve giderek artan dezenformasyonu konuşuyor
2/29/20241 hour, 9 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Savaşın İkinci Yılında: Ukrayna savaşı nereye gidiyor? | Konuk: Kerim Has

Spektrum podcastin bu bölümünde İlkim Emirler Ukrayna-Rusya savaşında iki yılda yaşananları Rusya Uzmanı Kerim Has ile konuşuyor, savaşın geleceğini ve dünyaya etkilerini tartışıyor.
2/22/202433 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

NATO’nun genişleme adımları ne anlama geliyor?

TBMM’de İsveç‘in NATO üyeliğinin onaylanmasının ardından Macaristan’ın da onay vermesi halinde, ülke 32. NATO üyesi olacak. Peki askerî birliğin genişlemesi ne anlama geliyor? Rusya gerçek bir düşman mı, yoksa yaratılan korkular mı var? Rusya’nın Ukrayna’yı işgali NATO’yu nasıl etkiledi? İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Mehmet Ali Tuğtan bu soruları ve daha fazlasını cevaplıyor.
1/31/202445 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Liyakatin yerini sadakat mi aldı?

Adalet Bakan Yardımcısı Ramazan Can’ın telefonuna yansıyan mesajlaşmanın ardından başlayan torpil tartışmalarının üzerine “bugün ne değişti?” sorusunu Adıyaman Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doktor Mesut Özel ile görüştük. Öğretmenlerin yaşadıklarını ise Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay ile konuştuk. Mesut Özel’in “Kamu İstihdamında Kayırmacılık İlişkilerinin Sosyolojik Bir Değerlendirmesi” başlıklı tezine bu linkten ulaşabilirsiniz: https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/giris.jsp
1/24/202425 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

İç politika dış politikayı belirlerse ne olur? | Konuk: Evren Balta

Spektrum podcastin bu haftaki bölümünde İlkim Emirler Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Profesör Dr. Evren Balta ile iç politikaya yönelik söylem ve tutumların dış politikada belirleyici olmasının etkilerini ele alıyor, Türkiye dış politikasının Suriye Savaşı, Mavi Marmara olayı ve son aylardaki İsrail-Hamas Savaşı gibi konularda toplumu konsolide etmek adına nasıl bir araç haline geldiğini ve bu tavrın Türkiye Cumhuriyeti'ne neler kaybettirdiğini tartışıyor.
1/9/202449 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Tecrit mi, koruma mı? | Sokak hayvanları ve hakları

Yeni yıla girmeden hemen önce, sokak hayvanlarına ilişkin düzenlemeler yeniden tartışma yarattı. Sokak hayvanlarıyla ilgili yapılacak düzenlemeleri ve Türkiye’deki algıyı Dört Ayaklı Şehir koordinatörü Mine Yıldırım ile konuştuk.
1/3/202432 minutes, 1 second
Episode Artwork

Kadınlar kendi soyadlarını ne zaman kullanabilecek?

Türk Medeni Kanunu’nda da değişiklik yapılması, kadınlara erkeğin soyadını alma zorunluluğunu kapsayan maddede düzenlemeye gidilmesi bekleniyor. Ancak söz konusu değişikliğin AYM’nin iptal kararına uymayacağı ihtimali endişe yaratıyor. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonları Başkanı Canan Güllü ve Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) Gönüllüsü, Avukat Yelda Koçak ile konuştuk.
12/14/202315 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Siyasette gençlere yönelik vaatler gerçekleştiriliyor mu? | Konuk: Nevzat Taşçı

Spektrum Podcast'de İlkim Emirler Arayüz Kampanyası Direktörü Nevzat Taşçı'yı konuk alıyor, 2023 seçimlerinde en çok dile getirilen vaatlerden biri olan genç temsilinin ne kadar sağlanabildiğini konuşuyor. Temsili ve siyasette “genç” figürleri tartışırken siyasette “genç” tanımını açıklıyor.
12/1/202320 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Seçimlerin ardından kadın hakları ne durumda? | Konuk: Canan Güllü

Spektrum podcastin bu haftaki konuğu TKDF Başkanı Canan Güllü,. İlkim Emirler ve Canan Güllü 2023 seçimlerinin ardından kadın haklarındaki son durumu değerlendiriyor, denge ve denetim mekanizmalarının kadın hakları ihlallerindeki sorumluluğunu tartışıyor.
11/23/202332 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Eleştiriler, eksikler, çözümler: 12. Kalkınma Planı | Konuk: Burak Dalgın

Spektrum podcastin bu bölümünde DEVA Partisi Milletvekili Burak Dalgın ile İlkim Emirler 12. Kalkınma Planı‘na yönelik eleştirilerini, çözümlerini ve planın denetlenebilirliğini konuştu, Yargıtay'ın Can Atalay'a dair kararını değerlendirdi.
11/16/202335 minutes
Episode Artwork

13 yılın ardından: CHP’de yeni Genel Başkan | Konuk: Özer Sencar

Spektrum podcast'in yeni sezonunun ilk bölümünde konuk ziraat profesörü, akademisyen, iş adamı, Metropol Araştırma Şirketinin sahibi Özer Sencar oluyor. İlkim Emirler ve Özer Sencar 4 Kasım günü gerçekleşen CHP kurultayı ve partideki genel başkan değişimi üzerine konuşuyor, bu değişimin Türkiye siyasetini nasıl etkileyebileceğini tartışıyor.
11/9/202347 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #44: 2019 belediye seçiminden çıkarılacak dersler

Son Düzlük'ün yeni bölümünde Mehmet Yaşar Altundağ ile 2019 belediye seçiminde muhalefeti zafere taşıyan seçim stratejisini, bu zaferin muhalif seçmen üzerindeki etkisini konuştuk. 2019'da Cumhur ve Millet İttifakı'nın kampanya stratejilerini bugünkü kampanyalarla karşılaştırıp 14 Mayıs seçimlerinin önemine değindik.
5/11/202328 minutes
Episode Artwork

Son Düzlük #43: “Tırla yarışıyorum” | Konuk: İYİ Parti milletvekili adayı Orhun Ertürkmen

Son Düzlük’ün yeni bölümünde İYİ Parti İstanbul 1’inci bölge milletvekili adayı 29 yaşındaki Orhun Ertürkmen ile saha gözlemlerini, ittifakların kampanyalarını ve iktidarın devlet imkanlarını seçim kampanyasında kullanmasını konuştuk.
5/10/202324 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #42: Provokasyon ve “ana muhalefet” | Konuk: TİP Milletvekili Adayı Umur Talu

Son Düzlük'ün bu bölümünde Spektrum editörü İlkim Emirler Türkiye İşçi Partisi’nin İstanbul 3. bölge milletvekili adayı Umur Talu ile birlikte Ekrem İmamoğlu’na yönelik provokasyonu değerlendirdiyor, 2023 seçimine günler kala Talu, olası senaryolardan da bahsedeiyor TİP’in “ana muhalefet” söylemini tartışıyor.
5/9/202323 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #41: Türkiye’nin sorunları ve kimlik siyaseti | Konuk: TİP Milletvekili Adayı Talya Aydın

Son Düzlük'Ün bu bölümünde Spektrum ekibinden İlkim Emirler Türkiye İşçi Partisi’nin İstanbul 2. bölgeden milletvekili adayı, 26 yaşında, trans kadın Talya Aydın ile siyasette temsilin önemini, Türkiye’nin sorunlarını, sorunlara yönelik çözüm önerilerini, saha çalışmalarını ve kimlik siyaseti üzerine konuştu.
5/8/202334 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #40: Seçime günler kala ittifakların adımları | Konuk: Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan

Son Düzlük'ün bu bölümünde Spektrum editörü Abdullah Esin Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan ile seçime günler kala Millet İttifakı'nın atılımlarını, Cumhur İttifakı'nın söylemlerini değerlendirdi. Seçim güveliği ve olası medya manipülasyonları üzerine konuştu.
5/4/202325 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #39: Seçime günler kala anketler ve kampanyalar

Son Düzlük’ün bu bölümünde Spektrum ekibinden Bartu Özden ve Abdullah Esin, seçime sayılı günler kala yayınlanan son anketleri ve Cumhurbaşkanı adaylarının kampanyalarını tartışıyor.
4/28/202322 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #38: Vaatler ve gerçekler | Konuk: Burak Dalgın

Son Düzlük'ün bu bölümünde Spektrum editörü Bartu Özden Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili adayı Burak Dalgın ile partisinin CHP listelerinden girme kararını, muhalefetin seçimi kazanması durumunda yapacaklarını ve iktidarın vaatlerindeki tutarsızlıkları konuştu.
4/21/202319 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #37: TİP Genel Başkanı Erkan Baş ile röportaj | "Türkiye'nin kırmızı çizgisiyiz"

Son Düzlük'ün bu bölümünde Spektrum ekibinden Abdullah TİP Genel Başkanı Erkan Baş ile ayrı liste kararını, seçim güvenliğini, TİP'in seçmene vaatlerini, neden Kılıçdaroğlu'nu desteklediklerini ve hedeflerini konuştu.
4/20/202323 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #36: Siyasi reklamlar: Kim, ne görüyor?

Son Düzlük'ün bu bölümünde Spektrum editörü Bartu Özden Gözlemevi kurucusu Handan Uslu ile seçim döneminde sosyal medyada yer alan siyasi reklamların arkasındaki algoritmayı ve mikro-hedeflemeyi konuştu.
4/19/202329 minutes
Episode Artwork

Spektrum x Oy ve Ötesi: Oy ve Ötesi ne yapar? Nasıl gönüllü olunur?

Spektrum seçime yaklaşırken seçim güvenliği, sandık gönüllülüğü gibi merak edilen konulara güvenilir cevaplar bulmak için Oy ve ötesi ile bir araya geldi. Seçim güvenliği konusunda çalışan Oy ve Ötesi Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Bilgiç derneğin faaliyetlerini anlatıyor. Siz de bağlantıdan Oy ve Ötesi gönüllüsü olarak seçim güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunabilirsiniz.
4/14/202310 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #35: İttifakların seçim listeleri | Konuk: Edgar Şar

Son Düzlük'ün bu bölümünde Spektrum ekibinden Abdullah ve siyaset bilimci Edgar Şar Cumhur, Millet ve Emek ve Özgürlük ittifaklarının milletvekili listelerini inceliyor, listelerin seçimler üzerindeki olası etkilerini tartışıyorlar.
4/14/202335 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #34: Türkiye’nin krizden çıkışı | Konuk: Bilge Yılmaz

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, ekonomi politikalarını Son Düzlük’te açıkladı. Vergi reformu planını detaylandırdı. Üniversite hocalığı yıllarını anlattı, muhalefete yönelik saldırıları yorumladı.
4/7/202334 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #33: Depremin acısı sürüyor

Son Düzlük'ün bu bölümünde depremde pek çok yakınını kaybeden Antakyalı Yiğit Göktuğ Torun, unutulan gerçekleri hatırlatıyor. İhmalleri, hataları ve depremzedelerin nasıl ortada bırakıldığını, deprem sonrası sesini duyurmaya çalışırken yaşadıklarını anlatıyor.
4/6/202333 minutes
Episode Artwork

Son Düzlük #32: MHP'nin çıkışı, ittifaklarda listeler, Muharrem İnce'nin adaylığı

Son Düzlük'ün bu bölümünde Spektrum editörleri Bartu Özden ve Abdullah Esin MHP'nin milletvekili seçimlerine kendi logosu ile girme kararını, Cumhur İttifakı'nın küçük partilerinin politika önerilerini ve İnce-Kılıçdaroğlu görüşmesinin ışığında Muharrem İnce'nin adaylığını tartışıyor.
3/30/202327 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #31: Gençlik, siyaset ve seçimler | Konuk: Tunahan Elmas

Son Düzlük'ün bu bölümünde Spektrum editörü Bartu Özden DEVA Partisi Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı ve milletvekili aday adayı Tunahan Elmas ile gençliğin siyasetteki yeri ve 2023 seçimleri üzerine konuştu.
3/29/202331 minutes
Episode Artwork

Spektrum Podcast özel röportaj: Joschka Fischer

Herkese merhaba, Spektrum Podcast’de özel bir bölüm ile karşınızdayız. Bu bölümde Spektrum ekibinden Abdullah Esin Almanya eski Dışişleri Bakanı ve Project Syndicate yazarı Joschka Fischer ile Türkiye-AB ilişkileri, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve AB'nin değişen güvenlik politikaları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Röportajımız ingilizce olacaktır, röportajı türkçe okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
3/28/202311 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #30: İzmir İktisat Kongresi ve Türkiye ekonomisinin geleceği

Son Düzlük'te bu hafta Spektrum editörleri Bartu ve Abdullah katıldıkları İzmir İktisat Kongresi'ndeki izlenimlerini ve çıkarımlarını sunuyor, muhalefetin ekonomi vizyonunu güçlendiren bu kongrenin Türkiye ekonomisinin geleceğine dair neler vaat ettiğini tartışıyorlar. Spektrum ekibi ayrıca kongre boyunca yaptıkları röportajları da sizlerle buluşturuyor, İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcıları Burak Dalgın ve İbrahim Çanakçı ile Millet İttifakı'nın ekonomi ve kalkınma planları üzerine konuşuyor. Francis Fukuyama ile yaptığımız röportaja buradan ulaşabilirsiniz. Bilge Yılmaz'ın konuk olduğu Son Düzlük bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.
3/24/202324 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Spektrum Podcast özel röportaj: Vandana Shiva [İngilizce]

Spektrum Podcast'de özel bir bölüm ile karşınızdayız. Bu bölümde Aposto ekibinden Sinem Uğurdağ Hindistan doğumlu eko-feminist, bilim insanı ve çevre aktivisti Prof. Dr. Vandana Shiva ile ekofeminizm, deprem sonrası yeniden inşa ve Türkiye’nin gıda politikaları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Röportajı Türkçe okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
3/23/202314 minutes
Episode Artwork

Spektrum Podcast özel röportaj: Francis Fukuyama [İngilizce]

Spektrum Podcast’de özel bir bölüm ile karşınızdayız. Bu bölümde Spektrum editörü Bartu Özden Stanford Üniversitesi’nden siyaset bilimci Prof. Dr. Francis Fukuyama ile dünyada liberal demokrasilerin yaşadığı krize ve 2023 seçimlerinin Türkiye'ye sağlayabileceği fırsatlara dair bir söyleşi gerçekleştirdi. Röportajımız İngilizce olacak, röportajı Türkçe okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
3/21/202312 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #29: Muhalefetin ekonomi vizyonu | Konuk: Prof. Dr. Bilge Yılmaz

Spektrum Son Düzlük'te bu hafta Spektrum ekibinden Abdullah İzmir İktisat Kongresi kapsamında İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz ile bir araya geldi. Bilge Yılmaz ile muhalefetin seçimi kazanması durumunda nasıl bir ekonomi vizyonu ortaya koyacağını ve mevcut politikaların yarattığı ekonomik bunalımdan çıkmak için nasıl politikalar yapılması gerektiğini konuştuk.
3/20/202323 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #28: Muhalefetin bir haftası

Spektrum Son Düzlük’te bu hafta Abdullah ve İlkim İYİ Parti’nin Altılı Masa’dan ayrılışından Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına uzanan haftada muhalefetin yaşadıklarını ele aldı.
3/9/202333 minutes
Episode Artwork

Son Düzlük #27: Depremin ekonomi politiği | Konuk: Prof. Dr. Mine Eder

Spektrum Son Düzlük'de bu hafta Boğaziçi Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü öğretim görevlisi Profesör Doktor Mine Eder ile deprem felaketine uzanan yoldaki ekonomik ve politik olayları, dönüm noktalarını değerlendirdik.
3/3/202345 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #26: Hatalar silsilesi

Depremin ardından yaşananlar derin bir yapısal işlevsizliği ve “hatalar silsilesini” ortaya çıkardı. Spektrum Son Düzlük'te bu hafta Bartu Özden ve Abdullah Esin  depremden önce alınmayan önlemleri ve içi boşaltılan kurumları, depremden sonraki ilk 48 saatte yapılan büyük hataları ve üçüncü günden bu vakte kadarki koordinasyonsuzluğu tartışıyor.
2/24/202335 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #25: Oy ve Ötesi ile seçim güvenliği

Oy ve Ötesi Genel Sekreteri Ahu Sun ile derneğin amacını, 2023 seçiminde sandık güvenliğinin sağlanması için yapacaklarını konuştuk.
2/24/202320 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #24: Türkiye’de uyuşturucu salgını | Konuklar: Murat Baykara ve Tunca Öğreten

Bu hafta deneyimli gazeteciler Murat Baykara ve Tunca Öğreten ile “Met Çıkmazı” isimli belgesellerinde konu aldıkları Türkiye’deki uyuşturucu kullanımını ele aldık. Özellikle metamfetaminin kullanımından ve temininden bahsettiğimiz bu bölümde, bağımlılıktan tarikatlara nasıl uzanıldığını konuştuk. Ayrıca, uyuşturucu kullanımındaki artışın nedenlerini inceledik. Keyifli dinlemeler. Met Çıkmazı belgeseline buradan ulaşabilirsiniz.
2/24/202328 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #23: Seçim stratejileri ve kampanyalar | Konuk: Dr. Gülfem Saydan Sanver

Spektrum Son Düzlük’ün yirmi üçüncü bölümünde Spektrum editörü Abdullah Esin’in konuğu siyasal iletişim uzmanı Dr. Gülfem Saydan Sanver oluyor. Gülfem Hanım ile muhalefetin ve iktidarın seçim stratejilerini, Altılı Masa’nın stratejik hatalarını ve kampanyaları konuşuyor.
1/13/202336 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #22: Saraçhane’de demokrasi nöbeti | Konuk: Av. Ali Gül

Spektrum Son Düzlük’ün yirmi ikinci bölümünde Spektrum editörü Bartu Özden Avukat Ali Gül’ü konuk alıyor. Ali Gül ile Ekrem İmamoğlu’nun aldığı hapis ve siyasi yasak kararını, bu kararın ardından Ali Gül ve arkadaşlarının başlattığı demokrasi nöbetini konuşuyor.
1/13/202320 minutes, 1 second
Episode Artwork

Son Düzlük #21: Prof. Dr. Nermin Abadan Unat ile söyleşi

Spektrum Son Düzlük’ün yirmi birinci bölümünde “hocaların hocası” Prof. Dr. Nermin Abadan Unat’ı konuk alıyoruz. Gazeteci Yusuf Said Son Düzlük için Nermin Abadan Unat ile Ekrem İmamoğlu ve Boğaziçi Üniversitesi’n yaptığı ziyaretleri konuşuyor, 2023 seçimlerine dair görüşlerini alıyor.
1/13/202323 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #20: Türkiye’nin tarikat gerçeği

Spektrum Son Düzlük’ün yirminci bölümünde Spektrum editörleri Bartu Özden ve İlkim Emirler gündemdeki çocuk evlilikleri ve tarikat gerçeğini değerlendirdi. Son yaşanan olayların siyasete ve toplumun tarikatlara bakışını nasıl etkileyebileceğini tartıştı.
1/13/202326 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #19: 2023 seçimi ve sığınmacı sorunu | Konuk: Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ

Spektrum Son Düzlük’ün dokuzuncu bölümünde Spektrum editörü Abdullah Esin’in konuğu Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ oluyor. Ümit Bey ile partisinin seçim stratejisi, sığınmacı sorunu ve Zafer Partisi’nin bu soruna çözüm önerilerini konuştu.
1/13/202330 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #18: Anayasa değişikliği önerisi

Spektrum Son Düzlük’ün on sekizinci bölümünde Spektrum editörleri İlkim Emirler ve Abdullah Esin Altılı Masa’nın hazırladığı anayasa değişikliği önerisini inceledi. Cumhurbaşkanı’nın görev tanımından seçim barajına önerilen değişikliklerin neler getirebileceğini ve seçmen nezdinde nasıl karşılanabileceğini değerlendirdi.
1/13/202328 minutes
Episode Artwork

Son Düzlük #17: İktidarın devlet gücü ve muhalefetin umudu | Konuk: Murat Sabuncu

Spektrum Son Düzlük’ün on yedinci bölümünde Spektrum editörü Bartu Özden gazeteci Murat Sabuncu’yu konuk alıyor. Murat Bey ile iktidar partisinin devlet ve kurumlar üzerinde kurduğu otoriteyi ve 2023 seçimlerinde muhalefetin umut yeşertebileceği alanları konuşuyor.
1/13/202335 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #16: Türkiye medyasının dönüşümü | Konuk: Umur Talu

Spektrum Son Düzlük’ün on altıncı bölümünde Spektrum editörü İlkim Emirler gazeteci Umur Talu’yu konuk alıyor. Umur Bey ile Türkiye medya ekosisteminin yaşadığı değişimleri, gazetecliğin toplumlar için önemini ve seçim döneminde medya üzerinde oluşabilecek baskıları konuşuyor.
1/13/202337 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #15: 2023 seçimleri | Konuk: TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil

Spektrum Son Düzlük’ün on beşinci bölümünde Spektrum Editörü Bartu Özden Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil’i konuk alıyor. Sera Hanım ile partisinin dünya görüşü, Türkiye’de artan eşitsizlikler, 2023 seçimler ve TİP’in politikaları üzerine konuşuyor.
1/13/202323 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #14: Gençlerin siyasete bakışı | Konuk: Nevzat Aşçı

Spektrum Son Düzlük’ün on dördüncü bölümünde Spektrum editörü İlkim Emirler gençlerin siyasi alanda varlığını arttırmak için çalışan Arayüz Kampanyası Direktörü Nevzat Aşçı ile 18-30 yaş arası kişilerin siyasete bakışını, tercihlerini ve eleştirilerini konuşuyor.
1/13/202330 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #13: 2023 seçimleri | Konuk:DEVA Partisi İstanbul İl Başkanı Erhan Erol

Spektrum Son Düzlük’ün on üçüncü bölümünde Spektrum editörü Abdullah Esin DEVA Partisi İstanbul İl Başkanı Erhan Erol ile siyasi yaşamını, kentsel dönüşüm ve deprem tehlikesini ve 2023 seçimlerinde partisinin politikalarını konuşuyor.
1/13/202333 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #12: 2023 seçimleri | Konuk: İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu

Spektrum Son Düzlük’ün on ikinci bölümünde Spektrum editörü Bartu Özden İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ile 2023 seçimlerini, 2019 yerel seçimlerini ve partisinin politikalarını konuşuyor.
1/13/202345 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #11: Dezenformasyon yasası

Spektrum Son Düzlük’ün on birinci bölümünde Spektrum editörleri İlkim Emirler ve Bartu Özden mecliste onaylanan dezenformasyon yasasını inceliyor, yasanın bireyler ve medya kuruluşları üzerinde nasıl bir etkisi olabileceğini tartışıyorlar.
1/13/202324 minutes
Episode Artwork

Son Düzlük #10: Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayı

Spektrum Son Düzlük’ün onuncu bölümünde Spektrum editörleri Bartu Özden ve Abdullah Esin muhalefetin olası Cumhurbaşkanı adaylarını değerlendiriyor, anket sonuçlarından yararlanarak adayların seçmen nezdinde nasıl karşılık bulduğunu inceliyor.
1/13/202321 minutes
Episode Artwork

Son Düzlük #9: Toplu konut kredisi, EYT açılımı | Erdoğan’ın seçim hamleleri

Spektrum Son Düzlük’ün dokuzuncu bölümünde Spektrum editörü Bartu Özden ve Aposto kurucu ortağı Umutcan Savcı toplu konut kredisi ve EYT açılımı gibi politikaların seçime hazırlanırken iktidar ve muhalaefeti nasıl etkileyebileceğini konuşuyor. Bu politikaların seçmen nezdinde nasıl karşılık bulabileceğini inceliyor.
1/13/202335 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #8: Kimlik politikaları

Spektrum Son Düzlük’ün sekizinci bölümünde Spektrum editörleri İlkim Emirler ve Abdullah Esin sıkça tartışılan büyük aile yürüyüşü, sanatçı Gülşen’in tutuklanması gibi kimlik politikalarını ele alıyor. Bu politikaların farklı seçmen grupları nezdinde nasıl bir etki yarattığını tartışıyor.
1/13/202323 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #7: Türkiye’nin dış politika hamleleri

Spektrum Son Düzlük’ün yedinci bölümünde Spektrum editörleri Bartu Özden ve İlkim Emirler Türkiye’nin dış politika hamlelerini kamuoyu anketleri üzerinden değerlendirdi. Rusya-Ukrayna savaşı, İsveç ve Finlandiya’nın Nato üyeliği ve Suriye politikalarının vatandaşa olan yansımalarını inceliyor.
1/13/202322 minutes
Episode Artwork

Son Düzlük #6: Kurumlar ve liyakat

Spektrum Son Düzlük’ün altıncı bölümünde Spektrum editörleri Bartu Özden ve Abdullah Esin Türkiye vatandaşlarının kurumlara olan güvenini anketler üzerinden değerlendiriyor, kurumlara olan güvenin aşınmasındaki olası sebepleri tartışıyorlar.
1/13/202325 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #5: Seçmen rasyonel midir? | Konuk: Dr. Alper Yağcı

Spektrum Son Düzlük’ün beşinci bölümünde Spektrum editörü Abdullah Esin Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü öğretim üyesi Dr. Alper Yağcı’yı konuk alıyor. Abdullah ve Alper Bey Türkiye’de son yirmi yılda uygulanan politikaları, bu politikalardan hangi sınıfların kazançlı olduğunu ve bu politikaların seçmenlerin oy verme eğilimi üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu tartışıyor.
1/13/202332 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #4: Sığınmacı karşıtlığı neden yükseliyor?

Spektrum Son Düzlük’ün dördüncü bölümünde Spektrum editörleri Abdullah Esin ve Bartu Özden toplumdaki sığınmacı karşıtlığının neden yükseldiğini tartışıyor. Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 senesinde uygulanmaya başlayan açık kapı politikasından siyasi partilerin düzensiz göç konusunda somut bir politika üretememelerine sığınmacı meselesini bu boyuta getiren konuları detaylıca inceliyorlar.
1/13/202329 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #3: Yaşam tarzları ve siyasi tercihler

Spektrum Son Düzlük’ün üçüncü bölümünde Spektrum editörleri Bartu Özden ve İlkim Emirler yaşam tarzları ve siyasi tercihler arasındaki ilişkiyi ele alıyor, bu ilişki ekseninden toplumun tarikat ve cemaatlere yaklaşımını inceliyor.
1/13/202317 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #2: Belirleyici seçmenler kimler?

Spektrum Son Düzlük’ün ikinci bölümünde Spektrum editörleri İlkim Emirler ve Abdullah Esin belirleyici seçmen olarak tanımlanan kararsız, genç ve Kürt seçmenleri inceliyor, anket sonuçlarına bakarak çıkarımlar yapıyor.
1/13/202321 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Son Düzlük #1: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görev onayı

Spektrum Son Düzlük’ün ilk bölümünde Spektrum editörleri Bartu Özden ve Abdullah Esin kamuoyu araştıramalarında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görev onayındaki düşüşü ve olası sebeplerini tartışıyor.
1/13/202315 minutes, 39 seconds