Winamp Logo
Şiir Cover
Şiir Profile

Şiir

Turkish, Cultural, 1 seasons, 35 episodes, 2 hours 19 minutes
About
Merhaba dostum. Ben Yasin Yıldız nasılsın iyi misin? Umarım burada keyifli vakitler geçiririz dostum. İyi ki buradasın iyi ki varsın ... https://www.youtube.com/c/mihmanidil www.instagram.com/ptyasin (http://www.instagram.com/ptyasin)
Episode Artwork

Didem Madak - Bıktığım Şeyler ve Yeşil Fanila

Gözlerin bir yeşil fanilaydı balkonda uçuşan. Sicim yağmur taklidi. Bıkmıştım zor geçen kışlarımı anlatmaktan. Bardağa birkaç çiçek ıslamaktan.Parmağımın ucunda kırmızı kenarlı bir bulut. Onu uzatırdım sana, yalnızlık gibi iri bir damla. Parmağıma düşen bir damla kandı aşk.
30/12/20214 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Yavuz Bülent Bakiler-Bir Gün Baksam ki Gelmişsin

Bir gün baksam ki gelmişsinBir güvercin gibi yorgun uzaklardan yâr.Gözlerinde bir bitmez, bir tükenmez güzellikSaçlarında ilkbahar.
31/10/20213 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Şükrü Erbaş- Kuş Uçar Kanat Ağlar

Ömür Hanım...gelmiyorsun, gitmiyorsunsesin yok, yüzün yokcanımın ilmekleri arasında bir ishak kuşusabahlar, çiy düşmüş uykusuzlukakşamlar, gözyaşı lambalarından bir sokak.uzağın yok, yakının yokbir senden yapılmış odalardaseni seviyorum.
16/10/20212 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Merhaba Ben Yasin

https://www.youtube.com/c/mihmanidil
03/05/20212 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Erdem Bayazıt- Aşk Risalesi

Ama sen uzaklardaydın ey kalbim. Uzaklardaydın, sevdiğim uzaklardaydı. Ayın yıldızların çağlayarak, Berrak şelaler yaparak,Coşku içinde aktığı Bir yerlerdeydi.
02/05/20212 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Can Yücel- Eğer

O kadar da önemli değildir bırakıp gitmeler,Arkalarında doldurulması mümkün olmayan boşluklar bırakılmasaydı eğer.Utanılacak bir şey değildir ağlamak,Yürekten süzülüp geliyorsa gözyaşı eğer…
30/04/20216 minutes 5 seconds
Episode Artwork

Sezai Karakoç- Çocukluğumuz

Annemin bana öğrettiği ilk kelime,Allah, şahdamarımdan yakın bana benim içimde.Annem bana gülü şöyle öğretti.Gül, Onun, o sonsuz iyilik güneşinin teriydi.
11/04/20213 minutes 14 seconds
Episode Artwork

Cemal Süreya- 8.10 Vapuru

Sesinde ne var biliyor musun?Bir bahçenin ortası var. Mavi ipek kış çiçeği. Sigara içmek için üst kata çıkıyorsun...
04/04/20212 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Sezai Karakoç- Yağmur Duası

Ben geldim geleli açmadı gökler;Ya ben bulutları anlamıyorum, Ya bulutlar benden bir şeyler bekler. Hayat bir ölümdür, aşk bir uçurum.. Ben geldim geleli açmadı gökler..
21/03/20213 minutes 48 seconds
Episode Artwork

Attila İlhan-Aysel Git Başımdan

Aysel git başımdan ben sana göre değilim.Ölümüm birden olacak seziyorum.Hem kötüyüm karanlığım biraz çirkinim.Aysel git başımdan istemiyorum...
21/02/20213 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Cemal Süreya- Sevmek Ne Uzun Kelime

Dokunulmasa da,Görülmese de;Kalpte yer verilir bazısına…Nedensiz!
07/02/20211 minute 59 seconds
Episode Artwork

Didem Madak - Siz Aşktan N'anlarsınız Bayım?

Çok şey öğrendim geçen üç yıl boyunca.Alt katında uyumayı bir ranzanın.Üst katında çocukluğum...Kağıttan gemiler yaptım kalbimdenKi hiçbiri karşıya ulaşmazdı.Aşk diyorsunuz,limanı olanın aşkı olmaz ki bayım!
31/01/20215 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Yavuz Bülent Bakiler -İşte Böyle

Yalnızım.Gündüzler, geceler boyu yalnız,Ne elimden tutan dost, ne yüzüme gülen kız.Dolaşıp durduğum sokaklar ıssız.
06/01/20212 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Cahit Sıtkı Tarancı- Desem Ki

Desem ki vakitlerden bir nisan akşamıdır,Rüzgarların en ferahlatıcısı senden esiyor,Sende seyrediyorum denizlerin en mavisini.Ormanların en kuytusunu sende gezmekteyim,Senden kopardım çiçeklerin en solmazını.Toprakların en bereketlisini sende sürdüm...
26/12/20202 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Şükrü Erbaş-Senin Korkularını Benim İnceliğimi

Ayrılık ne biliyor musun?Ne araya yolların girmesi,Ne kapanan kapılari,Ne yıldız kayması gecede, ne güz.Ne ceplerde tren tarifesi,Ne de turna katarı gökte,İnsanın içini dökmekten vazgeçmesi ayrılık!
15/12/20206 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Attila İlhan-Ben Seni Neden mi Sevdim?

Ben seni bir okyanusun derinliginde buldum da sevdim, Parlak bir inciydin benim için, Paha biçilmez bir inci, Ben seni soguk ve yagmurlu bir günde, Seni düşünürken gülüsündeki sicakligin içime dolup daBeni sardigi bir anda sevdimSeni sadece selvi boyun, siyah saçların yada kara gözlerin, Güzel bir yüzün var diye degil , Fikirlerinle, konusmandaki güzelliğin ve benim o kor halde yanan yüreğimle sevdim.
11/12/20205 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Cahit Zarifoğlu-Çölde Gizli Bezginler

Bir çiçek bahçesinde geceye durgun kalışın yağmur sıcağı gibi.öptüm sonsuz gidişinden.Saçlarının seyriyle seniYolları aşklara davul çalıp çağrılmış yalnızlarla dolduranakrepleridir duygunun. Karanlık ordulara güneşsiz sokulan
24/08/20204 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Necip Fazıl Kısakürek - Ayasofya

Ayasofya açılmalıdır. Türkün kapanan bahtı gibi açılmalıdır.
11/07/20203 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Bahattin Karakoç-İtiraf Dilekçesi

Şimdi yalan çıkmanın utancını terliyorum.Ortalık olabildiğince bir kör-duman.Ben kendi dumanımda boğulurken.Beyaz ve siyah atlarını koşturmuş zaman;Ihlamurlar çiçek açmış.Rüzgâr ıhlamurların türküsünü söylüyor.Çıkıp bir yelkende oturmam mümkün değil.
23/06/20204 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Mehmet Akif İnan-Mescid-i Aksa

Mescid-i Aksa’yı gördüm düşümde.Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu.Varıp eşiğine alnımı koydum.Sanki bir yer altı nehr çağlıyordu.
10/06/20202 minutes 9 seconds
Episode Artwork

Şükrü Erbaş-Ömür Hanımla Güz Konuşmaları

...Ve güz geldi Ömür hanım. Dünya aydınlık sabahlarını yitiriyor usul usul. İnsanın içini karartan bulutların seferi var göğün maviliğinde. Yağmur ha yağdı ha yağacak. İn-cecik bir çisenti yokluyor boşluğunu insan yüreğinin. Hüznün bütün koşulları hazır. Nedenini bilmediğim bir keder akıyor damarlarımdan. Kalbimin üstünde binlerce bıçak ağzı... ve yüzüm ömrümün atlası; düzlükleri bunaltı, yükseklikleri korku, uçurumları yıkıntılarımla dolu bir engebeler atlası. Yaşamak bir can sıkıntısı mıdır Ömür Hanım?
07/06/202014 minutes
Episode Artwork

Abdurrahim Karakoç-Biraz da Kitaplar Seni Okusun

Canlı bir kitapsın, yazarı Mevlâ.Açık dur, kitaplar seni okusun.Yüzünde şavklansın nazarı Mevlâ.Eğilsin mehtaplar seni okusun.
02/06/20203 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Hasan Hüseyin Korkmazgil - Ağustos Şiiri

Yüreğim sızlıyor bu roman iyi bitmeyecek. Beterin beteri var diyenlere inanmıyorum.Hep böyle havalar besler fırtınaları.Korkarım bu mavi ışık çabuk sönecek.Duymazdım durgun suların bezgin türkülerini.Alışmak ölümün bir başka adıymış bilmezdim.
28/05/20204 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Ali Lidar-Ağlamak Anlamaktır

O kadar güçsüzüm ki sesim bile çıkmıyor.Saat üçtür belki dört uyusaydım ya keşke.Uyanmaktan korkmasam yüz yıl uyurum sanki.Ağaçlar, evler, kuşlar bile uykuda.Bir garip, bir tuhaf, bir huysuzum ki sorma.
27/05/20201 minute 58 seconds
Episode Artwork

Sabahattin Ali-Senin Adın Kavuşmak Olsun

Tarifsiz bir sevdada kimliksiz bir sessizliktin.Haykırışlarla çağlarken yüreğim durgun limanımdın.Sen adını koyamadığım,Senin adın kavuşmak olsun.
26/05/20205 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Tarık Tufan-Anna

Biz her şeye,esirgeyen ve bağışlayan,çokça esirgeyen ve çokça bağışlayan,hep esirgeyen ve hep bağışlayan'Rabbin' adıyla başlayan adamlarız Anna.Büyücülerin, haramilerin, borsacıların, reklamcıların, korsanların, işgalcilerin, bankacıların elinden kurtulmamız da bundan.sanayi devriminde bile,karanlık, rutubetli, çok bağırışlı,çok nefessiz, çok sabahsız, çok aşksız, çok çiçeksiz, çok neşesiz, çok kitapsızbir fabrikada hayatta kaldık sırf bu yüzden.
25/05/20204 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Yavuz Bülent Bakiler-Sen Sen Sen

Bir dağbaşı yalnızlığı yaşıyorum yeniden.,Dağbaşı yalnızlığı ölümden beter.Hiç kimse aramasa sormasa beniSen gelsen yeter..Huzur ellerinin güzelliğidir.Gözlerin karşımda mutluluk denizi.Her sabah soframızda ekmeğimiziSen bölsen yeter..
23/05/20202 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Cahit Zarifoğlu-Kalsam

ElleriminDikiş tutmazlığıEllerine teyellenmişken,Bağlıydım hayataAma şimdiÇözüldüm her anlamda.Tırnaklarım etimden ayrıldı çünkü.Çünkü beklenenden tez düştü ak’lar çocuk sakallarıma .Çünkü kırıldım saç uçlarıma kadar!
23/05/20202 minutes 49 seconds
Episode Artwork

Bosnalı Mestan

Allah, zalimi alim alimi ise zalim edendir.Bu kıssadan hisse beni evvel zamandan beri etkisi altına almıştı.Böylesine güzel hikayeyi daha önce tanıklık etmeyenlere sunmak istedim.Yüreği güzel kardeşlerim selametle ve aşkla kalın.
19/05/20207 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Özdemir Asaf-Lavinia

Sana gitme demeyeceğim.Üşüyorsun ceketimi al.Günün en güzel saatleri bunlar.Yanımda kal.Sana gitme demeyeceğim.Gene de sen bilirsin.Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim,İncinirsin.Sana gitme demeyeceğim,Ama gitme, Lavinia.Adını gizleyeceğimSen de bilme, Lavinia.
18/05/20201 minute 36 seconds
Episode Artwork

Cahit Zarifoğlu-Yaşamak

Neden diye sormayın hemen. Onu ben kendi kendime de açıklayabilmiş değilim henüz.Kişinin ihtiyaç duyunca aramasının binlerce çeşidi olmalı.Aradığımızın ne olduğunu biliyorsak, arayacağımız yer bellidir. Bakınırız ve onun işaretlerini tanımakta güçlük çekmeyiz.Sıkıntı kollarını göğsümde kavuşturmuş. Soluk alırken, genişleyip daralan kaburgalarım, zamanın boşuna ve nedensiz geçtiğini biliyor.Çoktandır yabancı bir cismin kalbime sürtünmekte olduğunu biliyorum.Yine de biri çıksa, nasılsın dese alışkanlıkla iyiyim diyeceğim.Kederli olduğumda söylenemez zaten. Buna sebepte yok çünkü. Ne taze bir ölüye sahibim, ne felâket geçirenlerim var.Dedim ya oturuyorum öylece. İyi ki etrafımda kalbimi tanıyanlar yok.
15/05/20204 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Attila İlhan-Üçüncü Şahsın Şiiri

Gözlerin gözlerime değince felaketim olurduAğlardımBeni sevmiyordun bilirdimBir sevdiğin vardı duyardımÇöp gibi bir oğlan ipinceHayırsızın biriydi fikrimceNe vakit karşımda görsem öldüreceğimden korkardımFelaketim olurdu, ağlardımNe vakit Maçka'dan geçsem limanda hep gemiler olurduAğaçlar kuş gibi gülerdiBir rüzgar aklımı alırdıSessizce bir cigara yakardınParmaklarımın ucunu yakardınKirpiklerini eğerdin, bakardınÜşürdün içim ürperirdiFelaketim olurdu ağlardımAkşamlar bir roman gibi biterdiJezabel kan içinde yatardıLimandan bir gemi giderdiSen kalkıp ona giderdinBenzin mum gibi giderdinSabaha kadar kalırdınHayırsızın biriydi fikrimceGüldü mü cenazeye benzerdiHele seni kollarına aldı mıFelaketim olurdu, ağlardım
15/05/20202 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Tarık Tufan-Gitmek Biraz Ölmektir

Biliyorum gideceksin. Bir eylül ayında ve günün herhangi bir vakti gideceksin. Ne eski bir şarkı engelleyebilecek gitmeni ne de yalnızca gözlerimde sakladığım aşkım. Usul usul ve ağır başlı adımlarla gideceksin. Her adımda gitmenin acısı yankılanacak sokakta. Bir törendeymişçesine göze batan bir yürüyüşle gideceksin ve ben çocuklar gibi bakacağım ardından. Sen geriye dönüp bakmayacaksın.
12/05/20203 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Cahit Zarifoğlu-Sevmek de Yorulur

Bir adam bir kadın var içimde iyice anladımBana bunu sessizce anlatıyorlardıBir yerde onların yönlerindenalımlı bir zarf katlanmıştı uzaktakibulvarların geceye vurduklarıçağırmasız kır günlerini zararsız akrepleriuzunlamasına yaşayıp yatay bir çocukla kalkanbir sürü alışkanlıklar taşıyaninsanlığımızı gülüşü yalnızlar çarşısındaçağrılmış gümüş seslerini aynadaki yüzlerinbaşkası sevsin diye en seçkin yerinebir şal gezdirirdiİnsanlığımıza bir şey getirirdi yalnızlarla
10/05/20205 minutes 53 seconds
Episode Artwork

Turgut Uyar-Göğe Bakma Durağı

İkimiz birden sevinebiliriz göğe bakalımŞu kaçamak ışıklardan şu şeker kamışlarındanBebe dişlerinden güneşlerden yaban otlarındanDurmadan harcadığım şu gözlerimi al kurtarŞu aranıp duran korkak ellerimi tutBu evleri atla bu evleri de bunları daGöğe bakalımFalanca durağa şimdi geliriz göğe bakalımİnecek var deriz otobüs durur inerizBu karanlık böyle iyi afferin TanrıyaHerkes uyusun iyi oluyor hoşlanıyorumHırsızlar polisler açlar toklar uyusunHerkes uyusun bir seni uyutmam bir de ben uyumamHerkes yokken biz oluruz biz uyumayalımNasıl olsa sarhoşuz nasıl olsa öpüşürüz sokaklardaBeni bırak göğe bakalım
09/05/20203 minutes 30 seconds