Winamp Logo
שעת מלחמה Cover
שעת מלחמה Profile

שעת מלחמה

Hebrew, History, 1 seasons, 66 episodes, 2 days 27 minutes
About
שיחות עם לוחמים שחוזרים אל שדה הקרב, אל אותם זכרונות קשים ומשמעותיים שמלווים אותם מאז, ושהשפיעו על חייהם. מגיש: שלמה רז
Episode Artwork

אחותי כבר לא תחזור- סגן אדר בן סימון ז"ל [שעת מלחמה]

האחרונה שהתכתבה עם סגן אדר בן סימון ז"ל, הייתה אחותה שחף. אדר מ"מ טירונים בבא"ח פיקוד העורף בזיקים, נפלה בעת שהיא וחבריה נלחמו במחבלי החמאס שתקפו את הבסיס. בכך הצילו מאות טירונים ואף מנעו את כניסת המחבלים לקיבוצים באזור ולעיר אשקלון. בשיחה רווית כאב, נפרדת שחף מאחותה אדר.
26/11/202342 minutes 6 seconds
Episode Artwork

קטל בשידור חי- רמי שני בעוטף עזה, 7 באוקטובר 2023. [שעת מלחמה]

רמי שני הכתב הוותיק של גלי צה"ל בדרום, האמין שהשנים הרבות שבהן הוא נמצא בעוטף עזה עזרו לו לבנות מעין חוסן אישי. מתקפת הטרור הרצחנית של החמאס העמידה במבחן את החוסן הזה. כאשר במקביל הוא גם מתפקד כעיתונאי וגם נכנס שוב ושוב אל תוך הקטל כדי לפנות פצועים ואחרים. נפגשנו באיזור אשקלון, כשברקע נשמעים קולות הנפץ.
31/10/202343 minutes 13 seconds
Episode Artwork

חי את המלחמה -שמעון שבס, 50 שנה ליוה"כ [שעת מלחמה]

50 שנה שמעון שבס זוכר את הרגע שבו עזב אחרון את הקיבוץ אפיק ברמת הגולן, כשהשריון הסורי מתקרב אל שער הקיבוץ. 50 שנה הוא לא שוכח את כל החברים שנפלו במלחמה. הפרק הכואב הזה הוקלט קודם למתקפה הרצחנית של החמאס שנפתחה ב-7 באוקטובר 2023.
11/10/202344 minutes 16 seconds
Episode Artwork

הודעה מיוחדת - בקשה לעזרה

הי, זה רן.זו הודעה מיוחדת למאזיני הרשת שלנו. מפיק לשעבר וחבר יקר, דור שפיר, נעדר מאז אירועי השבעה באוקטובר באזור נירים שבעוטף עזה - ואנחנו זקוקים לעזרתכם כדי למצוא אותו. על פי הידוע לנו, דור וחברתו השתתפו במסיבה קטנה ליד קיבוץ נירים - מסיבה בשם פסיידאק - ועם תחילת האירוע הצליחו להימלט מהמקום ברכבם: יונדאי, שמספרו 5891466. הם נסעו מספר קילומטרים, אבל אז נאלצו לצאת מהרכב ולהסתתר במיגונית. החברה, לצערנו, נמצאה הרוגה בשטח - אבל דור עדיין חסר, ולפי מידע שקיבלנו ייתכן והוא מסתתר בשטח מכיוון שהוא סובל מהלם קרב. נכון לשעת ההקלטה, יום שלישי העשרה באוקטובר 2023, אני לא יודע לומר אם מותר להכנס לשטח ולסייע בחיפושים - אבל אם מישהו מכם, המאזינים, יודע משהו על מה שהתרחש באותו הלילה במסיבת פסיידאק בנירים, או שחושב שהוא יוכל לסייע בכל דרך למאמצי החיפוש - אשמח להעזר בכם. אנא צרו עימנו קשר בווטאסאפ במספר: 0547650808. אני חוזר שוב - 0547650808.תודה.
10/10/20231 minute 13 seconds
Episode Artwork

8 חודשים ארוכים בשבי הסורי- מנחם ברקאי [שעת מלחמה]

מלחמת יום הכיפורים תפסה את מנחם ברקאי במוצב החרמון, שהוא אפילו לא הספיק להכיר. הוא הגיע אליו כאיש ל"א בחיל האויר, רק שלשה ימים לפני פרוץ המלחמה. הפרק הקודם עסק בעיקר באימה במחילות ובתעלות של המוצב, עד הנפילה בשבי. בפרק הנוכחי מנחם מרחיב על התקופה הקשה מנשוא שכללה עינויים בשמונת החודשים בכלא הסורי, שעיצבה במידה רבה את מסלול חייו.
27/09/202340 minutes 51 seconds
Episode Artwork

ואז מחליטים להיכנע- מנחם ברקאי במוצב החרמון [שעת מלחמה]

מלחמת יום הכיפורים תפסה את מנחם ברקאי במוצב החרמון, שהוא אפילו לא הספיק להכיר. הוא הגיע אליו כאיש ל"א בחיל האויר, רק שלושה ימים לפני פרוץ המלחמה. האימה במחילות ובתעלות של המוצב, עד הנפילה בשבי והתקופה הקשה מנשוא שכללה עינויים בשמונת החודשים בכלא הסורי, עיצבו למעשה את מסלול החיים של מנחם.
12/09/202338 minutes 38 seconds
Episode Artwork

[שעת מלחמה] מחיר המלחמות - אלוף במיל. אורי שגיא

עשרות שנים אורי שגיא לבש מדים ונלחם על ביטחונה, צביונה וערכיה של מדינת ישראל. כך גם הוא עשה ועושה אחרי שפשט את המדים. כל המסלול הארוך הזה לא היקהה את הכאב נוכח מחיר הדמים הכבד ואבדן חברים ופקודים בשדות הקרב. אלוף במיל. שגיא נושא איתו קבוע את זכר הנופלים מאז שמצא עצמו תחת אש במלחמת ששת הימים ביוני 1967.
27/08/202350 minutes 42 seconds
Episode Artwork

[שעת מלחמה] ברוך לבנון, טייסת 125 ביוה"כ: בגובה עמודי חשמל

ברוך לבנון מצטמרר - גם בחלוף כל השנים מאז מלחמת יום הכיפורים, כשהוא נזכר במשה דיין מדבר על חורבן הבית השלישי. הוא שמע את דיין אומר את הדברים בבונקר של פיקוד צפון. כטייס בטייסת 125 - טייסת המסוקים הקלים, שבין משימותיה היה גם להטיס מפקדים, ברוך היה עד למלחמות הגנרלים שפרצו במלוא עוצמתם תוך כדי הקרבות.
08/08/202347 minutes 57 seconds
Episode Artwork

מסך אש - אריה מזרחי מג"ד תותחנים ביוה"כ [שעת מלחמה]

גדוד תותחנים 405 עולה לרמת הגולן ביום שלישי 2 באוקטובר 1973, לתגבר את הכוחות נוכח המתיחות המתגברת מול הסורים. ביום שישי 5 באוקטובר לקראת הצוהוריים, מקבל המג"ד החדש אריה מזרחי הוראה לעצור את היציאה המתוכננת לחופשת סופ"ש יום הכיפורים. שבת יום הכיפורים שתיים בצוהוריים. הסורים מפתיעים את צה"ל ופולשים בכוחות גדולים לתוך רמת הגולן תחת מטחי אש רצחניים.גדוד 405 ששילם מחיר דמים כבד בקרבות, נשאר קצת בצל לעומת כוחות אחרים שלחמו מול הסורים, והדפו אותם מזרחה מעבר לרמת הגולן.הלקחים מהקרבות הקשים ביום הכיפורים סייעו לאריה מזרחי, במלחמת לבנון הראשונה.
25/07/202354 minutes 39 seconds
Episode Artwork

חודשים תחת אש - יעקב בורובסקי במלחמת יוה"כ [שעת מלחמה]

במשך רוב התקופה החל מפרוץ המלחמה ב-6 באוקטובר 1973 ועד הסכם הפרדת הכוחות עם הסורים ב-31 במאי 1974, מצא עצמו יעקב בורובסקי תחת אש האויב. הוא התחיל את המלחמה כסמ"פ בגד' 13 של גולני שרואה את מוצב החרמון נופל בידי הסורים ומגיע להפסקת הלחימה כמ"פ בגד' 51 תחת המטחים הכבדים במובלעת הסורית.
09/07/202339 minutes 25 seconds
Episode Artwork

החט' שנכתשה - אביב שיראון על 188 ביוהכ"פ [שעת מלחמה]

עם פרוץ הקרבות במלחמת יום הכיפורים, חט' 188 - אז חטיבת השריון הקבועה ברמת הגולן הייתה פרוסה לאורך כל הקו. היא נלחמת מלחמת דמים מול נחשולי השיריון הסוריים, מאבדת רבים מצמרת הפיקוד ומהלוחמים ולמעשה נכתשת. אביב שיר-און, מ"מ בגד' 74 מתחיל את המלחמה סמוך למוצב 104 שלרגלי החרמון ומסיים אותה בכוח המשוריין שעולה עם גולני, לקראת הפסקת האש, לכבוש בשנית את מוצב החרמון. אביב כואב ומאוכזב כל השנים שהחטיבה שבה לחם נדחקה לקרן זוית.
25/06/202354 minutes 27 seconds
Episode Artwork

מודי בן ש"ך בעלייה הראשונה לחרמון [שעת מלחמה]

ב-8 באוקטובר 1973, יומיים מאז שמוצב החרמון נפל בידי הסורים מיד עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים - מנסה חטיבת גולני לכבוש אותו חזרה. הניסיון נכשל. מודי בן ש"ך מ"פ ב' בגדוד 17 - פלוגת קורס מ"כים, מהפלוגות הטובות יותר שהיו אז בחטיבת גולני - הוביל אותה בניסיון לכבוש את המוצב. השנים הרבות שעברו מאז לא באמת הקטינו את תחושות התסכול והאכזבה מהכישלון.
07/06/202346 minutes 56 seconds
Episode Artwork

עמרם מצנע: המלחמה הנוראה מכולן [שעת מלחמה]

עמרם מצנע נכנס למלחמת יום הכיפורים עם ניסיון מבצעי רב, מאז שהתגייס לצה"ל כעשר שנים קודם לכן. הוא נטל חלק במגוון רחב של פעילויות ואירועים קרביים כולל ב"מלחמת ששת הימים" שבה נפצע ועוטר בעיטור המופת. אבל שום דבר לא הכין אותו למבחנים שהוא ופיקודיו יצטרכו להתמודד איתם במלחמת יום הכיפורים ולמחיר הדמים הכבד מנשוא - מאה עשרים ושלושה הרוגים.
24/05/202347 minutes 41 seconds
Episode Artwork

מחויב עד הסוף - דוד חודק במלחמת יוה"כ [שעת מלחמה]

במקום במסדר סיום רב רושם, דוד חודק, והחניכים שלו בקורס קציני שריון-קק"ש, מצאו עצמם בתוך קרבות הדמים מול הצבא המצרי על גדת תעלת סואץ.בנימוקים לעיטור העוז שבו עוטר נכתב בין השאר: "... עם בוקר נשאר עם טנק פגוע, כשמסביבו פצועים רבים וטנקים פגועים. למרות שסג"ם דוד חודק לא היה המפקד הבכיר במקום, נטל לידיו את ארגון הפינוי של הנפגעים, ואף הצליח בכך - וכל זה תחת אש אויב חזקה. ב-8 באוקטובר 1973 נפצע סג"ם דוד חודק, אולם סירב לפינוי, ורק לאחר שהתמוטט פונה לביה"ח. לאחר כמה ימי התאוששות חזר ליחידתו להמשיך בקרבות".
10/05/202358 minutes 41 seconds
Episode Artwork

תפילה בקשר - משה קרביץ ופלוגת אלון בשל"ג [שעת מלחמה]

מלחמת לבנון הראשונה - מבצע של"ג, שהחלה ב-6.6.1982 העמידה במבחנים קשים את פלוגת אלון בחטיבת השריון 188. פלוגת חיילי ישיבות הסדר, שהתאפיינה בלכידות רבה ובמוטיבציה גבוהה, ששילמה מחיר דמים כבד. שבעה מלוחמי הפלוגה: יניר גנדלסמן, אבישי גזי, שי צור, אוריאל בצלאל שרעבי, דוד מליק, אליהו בן עמי בן חמו ויוסף צבי לוי, נפלו בקרב. משה קרביץ היה סגן מפקד הפלוגה ועוטר בעיטור העוז. הקשרים בינו לבין הפלוגה התהדקו תוך כדי הקרבות ונותרו הדוקים גם בחלוף השנים.
25/04/202344 minutes 56 seconds
Episode Artwork

אסון הסלוקי - דותן דרוק [שעת מלחמה]

השהייה ארוכת השנים של צה"ל בדרום לבנון, הייתה כרוכה באין ספור אירועים מורכבים וגבתה מחיר דמים כבד. אחד האירועים הקשים מנשוא היה השריפה באיזור נחל הסלוקי ב-28 באוגוסט 1997 - שבה נספו חמישה לוחמים מגולני. סמ"ר אורן זריף; סמל שומטו קסהון; סמ"ר אושרי שוורץ; סמ"ר רועי שוקרון; סמל ידג שמעון. דותן דרוק היה מ"מ צעיר באסון השריפה בסלוקי. ברבות השנים התחוור לו יותר ויותר שהזמן שחלף לא היקהה את התחושות הקשות.
10/04/202349 minutes 11 seconds
Episode Artwork

טייס בקרב - יוסי שוב (ש.ח) [שעת מלחמה]

מה עובר על טייס קרב צעיר, במלחמת יום הכיפורים? חברים לטייסת, מקורס הטייס, בטייסות אחרות - נפגעים, נהרגים, נופלים בשבי. במקביל מגיעות גם ידיעות קשות על נפגעים והרוגים מבין החברים מהשכונה בר"ג, מתיכון בליך, מתנועת הצופים.עם כל המטען הזה, מתמודד יוסי שוב כל פעם שהוא ממריא למשימה - ולמעשה במשך כל השנים שהוא טייס קרב בחיל האויר.הפרק הינו שידור חוזר לזכרו של משה רוזנברג, אביו של שלמה רז, מגיש הפודקאסט. צוות עושים היסטוריה משתתף בצערו ובצער משפחתו.
29/03/202345 minutes 28 seconds
Episode Artwork

עומר בר לב - סיירת מטכ"ל בקרבות לכיבוש שיא החרמון [שעת מלחמה]

22 באוקטובר 1973 בסביבות השעה עשר וחצי בבוקר, נשמעת הקריאה ברשתות הקשר :"תחנות כל העולם החרמון בידי גולני". מאז, הקרב על מוצב החרמון סמוך לסיום קרבות מלחמת יום הכיפורים בחזית הצפון, מזוהה עם חטיבת גולני שהקיזה הרבה דם בשני הניסיונות לכבוש חזרה את המוצב. אבל קרבות לכיבוש שיא החרמון ושליטה בו, נמשכו עוד כחצי שנה. סיירת מטכ"ל נקראה להשתתף במבצעים על שיא החרמון. עומר בר לב, היה אז קצין צעיר ביחידה.
15/03/202340 minutes 53 seconds
Episode Artwork

סכנה קיומית - רליק שפיר על השמדת הכור הגרעיני של עיראק [שעת מלחמה]

יום שני, 8.6.1981, חג השבועות תשמ"א, השעה ארבע אחה"צ. מהדורת החדשות של "קול ישראל" נפתחת בידיעה מדהימה: "ביום א' 7 ביוני, יצא חיל האוויר הישראלי לתקוף את הכור האטומי אוסיראק אשר ליד בגדד. טייסנו מילאו את משימתם בשלמותה. הכור נהרס כליל..."למבצע הזה היו משמעויות אסטרטגיות ביטחוניות ומדיניות מרחיקות לכת.כ-42 שנים מאז, ישראל ניצבת עתה מול הסכנה נוכח תוכנית הגרעין האיראנית.רליק שפיר שהשתתף כטייס F16 במבצע להשמדת הכור הגרעיני של עיראק, חוזר לאותם ימים דרמטיים.
28/02/202348 minutes 55 seconds
Episode Artwork

יאיר גולן - האינתיפאדה השנייה [שעת מלחמה]

האינתיפאדה השנייה-ההתקוממות הפלסטינאית האלימה, שהתחילה בסוף ספטמבר 2000 ונמשכה כ-4 שנים, זכורה בעיקר בגלל פיגועי הטרור הקשים מנשוא נגד העורף האזרחי ששיאם היה פיגועי ההתאבדות שעלו בקורבנות רבים.הכורח להדביר את האינתיפאדה השנייה, היה אתגר צבאי ובטחוני ראשון במעלה.יאיר גולן מח"ט הנחל באותה תקופה, היה ממפקדי השדה היותר לוחמניים.
15/02/202345 minutes 30 seconds
Episode Artwork

מבצע כחול וחום- עדי כרמי. הפשיטה על מפקדת אחמד ג'יבריל [שעת מלחמה]

"מבצע כחול וחום" -הפשיטה בעומק לבנון ב-8.12.1988 על מפקדת ארגון המחבלים של אחמד ג'יבריל- הביא למעשה לשיתוקו של הארגון . ולמרות זאת במשך שנים הובלטו התקלות שהיו במבצע, במקום הדבקות במשימה וחירוף הנפש של הלוחמים בשטח.מגוון של יחידות וכוחות: גולני; שייטת 13 וספינות חיל הים; מסוקים ומטוסים. ועוד, נטלו חלק ב"כחול וחום".עדי כרמי שהשתתף במבצע כקצין בגולני ,מגוייס כבר שנים להנציח את מורשת הקרב הזה ואת זכר סא"ל אמיר מי-טל שנפל שם.
30/01/202345 minutes 23 seconds
Episode Artwork

רקע אדום – יוסף שגיא, יוסיטו ,מבצע קדש 1956 [שעת מלחמה]

מבצע סיני שהחל ב-29 באוקטובר 1956, נכנס למורשת הקרב בעיקר בשל הצניחה הקרבית (היחידה בתולדות צה"ל) מעבר לקוי האוייב ובעקבות עיטורי הגבורה (העיטור הגבוה ביותר שניתן בצה"ל) שקיבלו יהודה קן-דרור ששילם בחייו ודן זיו .השניים התנדבו לחצות את מעבר המיתלה ובכך לחשוף את מקורות הירי של המצרים. יוסף שגיא- יוסיטו צנח במיתלה ,נלחם שם לטהר את המעבר וזכה לענוד כנפי צניחה על רקע אדום. למבצע סיני הוא מגיע עם הזיכרונות הצרובים מטבילת האש הראשונה שלו.
16/01/202332 minutes 50 seconds
Episode Artwork

עייפים, רצוצים ונלחמים- רמי מתן במלחמת יוה"כ (חלק 2) [שעת מלחמה]

הקרב על החווה הסינית, הוא מהקרבות הקשים, המדממים והחשובים במלחמת יום הכיפורים. רמי מתן מ"פ טנקים מגיע עם הכוח שלו לחווה הסינית אחרי שעברו ימי לחימה רצופים ,ארוכים ועקובי דם. הם נכנסים לקרב עם מודיעין חסר, נלחמים ללא חת עד לכיבוש המתחם ואז מצטרפים לכוחות שחצו את תעלת סואץ. בחלק השני של השיחה איתו, ממשיך רמי לגולל בגילוי לב את שעבר עליהם ומעלה על נס את גבורת הלוחמים.https://www.ads.ranlevi.com/2022/12/27/eden-war-chinese2/
28/12/202233 minutes 6 seconds
Episode Artwork

עייפים, רצוצים ונלחמים- רמי מתן במלחמת יוה"כ (חלק 1) [שעת מלחמה]

פלוגת הקמ"ט שרמי מתן היה המפקד שלה, התכוננה לסוף שבוע רגוע. אבל במקום לצאת הבייתה הם הגיעו ביום שישי 5 באוקטובר 1973, על סף כניסת יום הכיפורים לביר תמדה בסיני. את תחושת הבטן שלו שהולכים לקראת משהו רע ביותר, הוא לא מצליח להעביר לאחרים. בגילוי לב מעורר השתאות מספר רמי על קרבות הבלימה הקשים, המדממים ומורטי העצבים. החלק השני של השיחה איתו ,שיובא בהמשך, יתמקד בקרב העקוב מדם ב"בחווה הסינית" והמשך המלחמה לאחר חציית תעלת סואץ לתוך מצרים.https://www.ads.ranlevi.com/2022/12/20/meyeden_rami_matan/
21/12/202235 minutes 7 seconds
Episode Artwork

"קארין A" -ארז הראלי על מבצע ההשתלטות בים הסוער [שעת מלחמה]

מבצע לכידת אניית הנשק קארין איי ב- 3.1.2002, היה מאותם מבצעים שקיבלו חשיבות אסטרטגית- מדינית מרחיקת לכת, הרבה מעבר להישג המבצעי.עבור ארז הראלי (לימים סגן מפקד שייטת 13) המבצע לא הסתיים בלכידת הספינה ומציאת האמל"ח הרב שהיה עליה. הוא היה צריך להתמודד בקשיים אדירים בים הסוער, כדי להחזיר הבייתה את הכוח שפיקד עליו. https://www.ads.ranlevi.com/2022/12/05/meyeden_milhama_karin-a/
06/12/202245 minutes 51 seconds
Episode Artwork

דני יתום- מה באמת קרה בפעולת סבנה [שעת מלחמה]

אין מי שלא מכיר את הצילום שבו אהוד ברק ומאחוריו דני יתום, בסרבלים לבנים, עומדים על כנף מטוס סבנה, מיד לאחר שלוחמים של סיירת מטכ"ל השתלטו על המחבלים שחטפו אותו.אבל, גם מהמבצע הנועז והראשוני הזה- "מבצע איזוטופ", לא נחסכו הניגוח והמחלוקת. זאת לאחר שבנימין נתניהו ניסה לגמד את חלקו של מפקד המבצע, מפקד סיירת מטכ"ל אהוד ברק.דני יתום סגן מפקד הסיירת היה שם והוא מתאר מה באמת קרה במבצע ההשתלטות על המטוס החטוף.https://www.ads.ranlevi.com/2022/11/21/panda-war-sabena/
22/11/202241 minutes 28 seconds
Episode Artwork

2 אחים במלחמה, רק אחד חזר; שלמה מור-יוסף על מלחמת יוה"כ [שעת מלחמה]

את שלמה מור-יוסף - מילואימניק, קמב"ץ גדוד סיור שיריון 279- תופסות האזעקות של יום הכיפורים 1973 בבית בירושלים, תוך כדי התפילות בבית הכנסת.אורי אחיו, קצין בסדיר בפלס"ר חטיבה 7, נמצא באותן שעות בצפון. ברמת הגולן.שלמה מגוייס ויורד לקרבות בחזית הדרום.על סף צליחת תעלת סואץ, שלמה נקרא הצידה ומקבל את הבשורה המרה. אורי נפל בקרב קשה עם הקומנדו הסורי ע"י בוקעתא. התקווה שמלווה אותו כל הדרך הארוכה הביתה- שלא מדובר באורי, התנפצה כשהגיע לירושלים.https://www.ads.ranlevi.com/2022/11/06/panda-war-brothers/
06/11/202248 minutes 39 seconds
Episode Artwork

תמיד בצריח- עמנואל סקל על מלחמת יוה"כ [שעת מלחמה]

שבת בבוקר יום הכיפורים 6 באוקטובר 1973. כמה שעות קודם לכן ראש המוסד צבי זמיר העביר מלונדון את המידע שקיבל מהסוכן המצרי אשראף מראואן שתפרוץ מלחמה. הממשלה על הרגליים. רה"מ גולדה מאיר בהתייעצויות קדחתניות. במטכ"ל בתל אביב פורשים מפות והרמטכ"ל דוד אלעזר מדבר על הצורך לגייס מילואים. אבל איש לא מעדכן את מג"ד 52 בחטיבה 14 עמנואל סקל מפקד הגזרה בדרום תעלת סואץ.https://www.ads.ranlevi.com/2022/10/18/doors-war-emanuel/
19/10/202246 minutes 17 seconds
Episode Artwork

מלחמה כבדת ימים - פרק מיוחד על מלחמת יוה"כ [שעת מלחמה]

כל מי ששמע את הצפירות בשעה שתיים בצוהוריים - שבת, יום הכיפורים, 6 באוקטובר 1973 לא ישכח את הרגע.מלחמת יום הכיפורים הייתה מהקשות ומהגורליות במלחמות ישראל. והיא לא מרפה על אף כל השנים שעברו. רבים לא שבו משדות הקרב. רבים חזרו אחרים משהיו קודם לפרוץ המלחמה.לקראת יום הכיפורים תשפ"ג, ייחדנו פרק מיוחד עם לוחמים ומפקדים במלחמת יום הכיפורים - לקט מתוך הראיונות שעלו ב"שעת מלחמה" ואחרים שיעלו בקרוב.https://www.ads.ranlevi.com/2022/10/03/refael-war-kippur/
04/10/202253 minutes 34 seconds
Episode Artwork

הבופור הוא רק שלנו – מוטי גולדמן במלחמת לבנון הראשונה [שעת מלחמה]

כיבוש מבצר הבופור במלחמת לבנון הראשונה- הוא אחד מהקרבות החקוקים במורשת הקרב העשירה של סיירת גולני.מוטי גולדמן היה סגן מפקד הכוח שלחם על כיבוש הבופור. הקרב השתבש כבר מהמהלכים הראשונים והכוח ספג נפגעים. מפקד הסיירת משה קפלינסקי נפצע. גוני הרניק מפקד הסיירת הקודם- נהרג. מוטי שנטל פיקוד, לחם חשוף בשטח, המשיך לטהר את היעד בירי וברימונים, הרג מחבלים והשלים את המשימה. הוא עוטר בעיטור העוז.בדיעבד עלו ספקות לגבי נחיצות כיבוש הבופור. והתעוררה מחלוקת ציבורית נוקבת על מלחמת לבנון הראשונה.https://www.ads.ranlevi.com/2022/09/06/metro-war-beaufort/
06/09/202251 minutes 42 seconds
Episode Artwork

מתן וילנאי וסיירת צנחנים בעומק מצרים- מבצע הלם 35 [שעת מלחמה]

מבצע הלם 35 היה המבצע הראשון מסוגו שצה"ל ביצע עד אז. הוא היה כל כך יוצא דופן, שגם מפקד המבצע מתן וילנאי יכול היה רק לנחש על איזה יעד הוא והכוח שלו עומדים לפשוט.הפשיטה לעומק מצרים בעיצומה של מלחמת ההתשה, נועדה לעצור את הקזת הדם של צה"ל לאורך תעלת סואץ.כנגד כל הסיכויים ונוכח אין ספור תקלות ומכשולים, המשימה בוצעה והכוח חזר בשלום.https://www.ads.ranlevi.com/2022/08/15/panda-war-helem35/
21/08/202251 minutes 15 seconds
Episode Artwork

בתופת של סולטן יעקב (חלק 2) - עירא אפרון [שעת מלחמה]

גם בחלוף השנים מאז קרב סולטן יעקב במלחמת לבנון הראשונה 1982, עירא אפרון מג"ד גדוד שיריון 362 שמצא עצמו מכותר ומותקף ע"י כוחות סוריים גדולים לא באמת יצא מהקרב שנחשב אחד הצלקות הכואבות של אותה מלחמה.אחרי שהגדוד נחלץ במחיר כבד מאוד- הרוגים, פצועים, שבויים ונעדרים, הוא התמסר לחשוף מה באמת קרה שם.השיחה עם עירא באולפן "שעת מלחמה" התקיימה אחרי פגישה באתר השיריון בלטרון עם פיקודיו שהיו איתו אז בסולטן יעקב. כמו בפרק הקודם, הזיכרונות והמשקעים התעוררו במלוא עצמתם, גם בפרק השני על קרב "סולטן יעקב".https://www.ads.ranlevi.com/2022/08/04/metro-war-ira/
07/08/202240 minutes 24 seconds
Episode Artwork

בתופת של סולטן יעקב (חלק 1) - עירא אפרון [שעת מלחמה]

קרב סולטן יעקב, היה ונשאר אחת הצלקות שלא מגלידות בעקבות מלחמת לבנון הראשונה 1982.גד' שיריון 362 בחט' 399 נשלח למשימה עם מודיעין חסר ולקוי ומצא עצמו מכותר ע"י כוחות סוריים עדיפים. הגדוד שילם מחיר כבד מאד- הרוגים, פצועים, שבויים ונעדרים. המג"ד עירא אפרון הגיע לאולפן "שעת מלחמה" אחרי פגישה באתר השיריון בלטרון עם פיקודיו שהיו איתו אז בסולטן יעקב. והזיכרונות לרבות משקעים שנותרו בעקבות הקרב ושלא מרפים כל השנים- התפרצו במלוא עוצמתם.https://www.ads.ranlevi.com/2022/07/24/panda-war-ira/
24/07/202236 minutes 33 seconds
Episode Artwork

על גבעת התחמושת - מייקל לניר על הקרב שבו הוכרז כחלל [שעת מלחמה]

מייקל לניר הוכרז פעמיים חלל שנפל בקרב על גבעת התחמושת. אבל הוא שרד התגבר על הפציעה הקשה וחזר למסלול חייו. שנים רבות נמנע מייקל להגיע למקום שבו לחם כמ"מ בגדוד צנחנים מילואים 66.בשנים האחרונות הוא עושה בתדירות את הדרך הארוכה מקיבוצו כפר רופין לאתר גבעת התחמושת, כדי להנציח את המורשת בקרב שהפך לאחד מסמלי מלחמת ששת הימים. פגשתי אותו בצל עצי האורן על גבעת התחמושת.https://www.ads.ranlevi.com/2022/07/10/wesure-war-presumed-dead/
10/07/202241 minutes 17 seconds
Episode Artwork

עד הכדור האחרון – מוצב 116 במלחמת יוכה"פ [שעת מלחמה]

העמידה העיקשת של מוצב 116 במלחמת יום הכיפורים מול נחשולי הטנקים הסוריים ,היא סמל לנחישות עילאית. יוסי גור אז מ"מ צעיר בגדוד 50 היה מפקד המוצב. הוא משחזר בפירוט עוצר נשימה את שעבר על 15 הלוחמים במוצב שבדרום רמת הגולן, מהרגע שבו פרצה המלחמה בשבת יום הכיפורים לקראת השעה שתיים ועד שהגיע כוח חילוץ ביום שני אחה"צ. יוסי גור עוטר בעיטור העוז. ציון עזר שהחליף את יוסי אחרי שנפצע עוטר בעיטור המופת.https://www.ads.ranlevi.com/2022/06/23/geely-war-outpost-116/
26/06/202255 minutes 27 seconds
Episode Artwork

תל פאחר- הקרב של גולני [שעת מלחמה]

קרב תל- פאחר הוא אחד מסמלי הניצחון המזהיר של מלחמת ששת הימים.בקרב הזה החקוק במורשת הקרב של צה"ל ,לוחמי גולני שלחמו כאריות נשכבו על גדרות התיל הסבוכים כדי שחבריהם יעברו על גבם בדרך לכיבוש המוצב הסורי המבוצר.אהרון ורדי שהיה אז מ"פ א' בגדוד 12 של גולני מחזיר אותנו אל תוך התעלות של תל פאחר, כאילו לא עברו 55 שנים מאז הקרב ההירואי.https://www.ads.ranlevi.com/2022/06/09/lexus-war-tel-faher/
09/06/202245 minutes 59 seconds
Episode Artwork

רונן קלר - על המיסתורין והחשאיות של שייטת הצוללות [שעת מלחמה]

שייטת הצוללות נחשבת לתעודת הביטוח של מדינת ישראל. כך עולה מתוך פירסומים זרים לגבי היכולות המיוחסות להן. הצוללות שהן כלי המלחמה היקר ביותר שבידי צה"ל ושאפופות בשכבה עבה של חשאיות, הגיחו אל לב העניין והמחלוקת הציבורית בעקבות מה שקרוי "פרשת הצוללות".רונן קלר שרת בצוללות 17 שנים והיה מפקד הצוללת אח"י גל. בעזרתו אנחנו צוללים אל מעמקי המסתורין.https://www.ads.ranlevi.com/2022/05/23/doors-war-submarines/
23/05/202246 minutes 48 seconds
Episode Artwork

שאול מופז במלחמת יום הכיפורים- מכותרים בעומק סוריה [שעת מלחמה]

ב-13.10.73 בלילה, שבוע מאז פרוץ מלחמת יום הכיפורים, נשלח כוח של סיירת צנחנים לפוצץ גשרים על ציר חומס -דמשק עמוק בתוך סוריה, כדי לעצור משלוח של טילי נ"מ סובייטים מתקדמים ואם יתאפשר גם לקחת כמה. "מבצע דוידקה", הסתבך כמעט מהרגע הראשון ונדרש מאמץ הירואי כדי שהכוח יחלץ בשלום ויחזור לישראל. על הפעולה פיקד מפקד הסיירת שאול מופז -לימים רמטכ"ל צה"ל.https://www.ads.ranlevi.com/2022/05/03/shakim-war-mofaz/
03/05/202250 minutes 59 seconds
Episode Artwork

הגיבורים האמיתיים של עם ישראל- דני יתום ביוה"כ [שעת מלחמה]

אלוף (מיל.) דני יתום, לשעבר ראש המוסד, ייחד את מרבית שנות חייו לביטחון ישראל-מאז שהתגייס ב-1963 והתנדב לשרת בסיירת מטכ"ל. דני יתום בחר להקדיש את השיחה איתו למלחמת יום הכיפורים. שבה לחם כסמג"ד גדוד שיריון בחזית הדרום, בקרבות עקובים מדם שבהם כל טנק וטנק וכל לוחם ולוחם היו קריטיים לגורל המערכה.
18/04/202242 minutes
Episode Artwork

מילואים תחת אש [שעת מלחמה]

מערך המילואים, מהווה מרכיב מרכזי בעוצמתו של צה"ל ולא פחות מזה באתוס הלאומי. מדובר במציאות די ייחודית לישראל, שבה אזרחים מתנתקים מהמשפחה ומשגרת החיים והופכים לחיילים מן המניין למשך כמה שבועות. כך קרה גם עם יהודה שפר מפקד גדוד צנחנים במילואים שבסוף 2001 נמצא עם הגדוד בלחימה בלתי פוסקת בדרום רצועת עזה. בגיזרה שנתונה למחלוקת פוליטית קשה בחברה הישראלית. מחלוקת שמדרך הטבע מחלחלת גם לתוך שירות המילואים.https://www.ads.ranlevi.com/2022/04/05/dribble-war-reserves/
05/04/202240 minutes 44 seconds
Episode Artwork

בסמטאות הממולכדות במחנה הפליטים ג'נין- יורם לביא [שעת מלחמה]

הקרב במחנה הפליטים ג'נין הפך במידה רבה לאחד מסמלי "מבצע חומת מגן". ב-29.3.2002 יצא צה"ל למבצע צבאי גדול שמטרתו למגר את הטרור הפלשתיני, אשר גבה אז - ימי האינתיפאדה השנייה, מחיר דמים כבד מהחברה הישראלית.מבצע חומת מגן אכן השיג את מטרותיו בצורה מרשימה ביותר. יורם לביא אז מפקד גדוד מילואים 7020 שלחם בסמטאות מחנה הפליטים ג'נין גאה בלחימה של פיקודיו אבל גם סוחב איתו מדי יום את זכר הנופלים והנפגעים.https://www.ads.ranlevi.com/2022/03/22/doors-war-jenin/
22/03/202244 minutes 18 seconds
Episode Artwork

4 של מזרון - עפר גלוזמן בקרב עמק הבכא [שעת מלחמה]

שנים ארוכות שמר עפר גלוזמן עמוק בבטן את שעבר עליו כקצין שריון צעיר במלחמת יום הכיפורים בקרבות מול הסורים ברמת הגולן. חניכי קורס קציני שריון נ"ד התכנסו לציון 30 שנה לסיום הקורס. לקראת המפגש התבקשו המשתתפים לספר את קורותיהם במלחמה. עפר סיפר על הקרב ביום שלישי בפתחת קוניטרה הצפונית, בעמק שלימים נקרא עמק הבכא. עברו עוד שנים רבות לפני שעפר היה מוכן לחזור ולדבר על מלחמת יום הכיפורים.https://www.ads.ranlevi.com/2022/02/21/ferring-milhama-valley/
21/02/202247 minutes 38 seconds
Episode Artwork

פצע פתוח- סיירת חרוב במלחמת יוה"כ [שעת מלחמה]

הקרב בעיר סואץ במלחמת יום הכיפורים נחשב ע"י רבים לאחד המשגים הגדולים במלחמה. צה"ל ספג אבידות כבדות ,כשל בניסיון לכבוש את העיר ונדרש למאמץ מיוחד כדי לחלץ כוחות שהיו נצורים בעיר. במשימת החילוץ השתתפה סיירת חרוב . זהו אחד הפרקים החקוקים במורשת הקרב שלה, כמו גם קרבות הדמים בחיץ החקלאי ממערב לתעלה.מיקי טוניס שהשתתף בקרבות אלה כמ"מ בחרוב, נושא איתו את זיכרון כל אחד ואחד משישה עשר חייליו שלא חזרו משם.האזנה קשובה,שלמה רז.https://www.ads.ranlevi.com/2022/01/19/shuvu-sheat-milchama-petza/
19/01/202239 minutes 34 seconds
Episode Artwork

כמו ברווזים במטווח- השיירות אל המעוזים בתעלת סואץ [שעת מלחמה]

מלחמת ההתשה בין ישראל לבין מצרים לאורך תעלת סואץ, לא נכנסה להיסטוריה כאחד הפרקים המפוארים בתולדות צה"ל. המלחמה הזאת שנמשכה כשלוש שנים (11 ביוני 1967- 7 באוגוסט 1970) מזוהה בעיקר עם המעוזים שנפרסו לאורך התעלה. אבל המוצבים שהשהייה בהם הייתה קשה מנשוא היו תלויים לחלוטין בהספקה שתגיע אליהם."לא הייתה מלחמה גרועה יותר ממלחמת ההתשה. לראשונה ראינו את צה"ל חסר אונים"- כך כתב כעבור עשרות שנים ישראל כלוף, שכקצין בגד' 202 של חטיבת הצנחנים 35 ,הוביל בלילות למעוזים שיירות הספקה עמוסות בדלק ותחמושת. רובן ככולן תחת מטחי אש כבדים.האזנה קשובה,שלמה רז.https://www.ads.ranlevi.com/2022/01/04/excelence-milhama-barvazim/
04/01/202237 minutes 11 seconds
Episode Artwork

זרוקים לבד בתעלה - יוסי עוזרד [שעת מלחמה]

בעקבות הניצחון המזהיר במלחמת ששת הימים, כאשר ישראל כובשת את כל חצי האי סיני, מתפתחת לאורך תעלת סואץ מלחמה שצה"ל מתקשה להסתגל אליה. מלחמת ההתשה. מלחמה שוחקת שגובה נפגעים רבים ונמשכת כשלוש שנים רובן בשולי העניין הציבורי.בניסיון למגן על הכוחות שנתונים לאש עזה בלתי פוסקת מהצד המצרי, מוקם קו המוצבים -המעוזים ,קו בר לב. אלא שהשהייה במוצבים קשה מנשוא.יוסי עוזרד. מ"מ צעיר, בן קיבוץ שש בשעתו להגיע לתעלה. המשקעים מאז שלחלקם נתן ביטוי בספרו "ירח מעל סואץ" ממשיכים ללוות אותו כל השנים.האזנה קשובה,שלמה רז.https://www.ads.ranlevi.com/2021/12/19/rd-sheat-milhama-yossi-uzard/
19/12/202137 minutes 44 seconds
Episode Artwork

"ברוך הבא מעולם המתים"- יוסי קורן במלחמת יוה"כ [שעת מלחמה]

גם בחלוף כמה שעות ממכת הפתיחה הקטלנית באוויר וביבשה בשעה 14:00,ב- 6 באוקטובר 1973 -יוסי קורן אז מפקד סוללה צעיר בגדוד 405 של התותחנים, עדיין לא יודע שישראל מצאה את עצמה בהפתעה מוחלטת בתוך מלחמת דמים. הוא הרי ערוך לאפשרות שברמת הגולן יתפתח יום קרב. איש לא מעדכן אותו שמדובר במלחמה כוללת. וכך כוח התותחנים שאמור להימצא מאחורי קוי המגע עם האוייב ומשם לסייע לדרג המסתער ולחפות עליו, מוצא את עצמו מאות מטרים בודדים מהטנקים הסורים.האזנה קשובה,שלמה רז.https://www.ads.ranlevi.com/2021/11/23/rd-sheat-milchama-yossi-koren/
23/11/202149 minutes 41 seconds
Episode Artwork

רפיח ב-67. נפאח ב-73. אלוף (מיל') אורי אור [שעת מלחמה]

ה-5 ביוני 1967 היום שבוא נפתחה מלחמת ששת הימים היה במידה רבה היום המכריע במלחמה. אורי אור מפקד על פלסר 7,בקרב בצומת רפיח.7 באוקטובר 1973 היום השני למלחמת יוהכ"פ, חט' השיריון 679 בפיקודו של אורי אור, היא גורם מרכזי בהכרעת הצבא הסורי שפולש בהפתעה לתוך רמת הגולן. ב-1987 פרש האלוף במילואים אורי אור מצה"ל. במהלך שירותו הוא שימש במגוון תפקידי מפתח ובהם אלוף פיקוד מרכז ואלוף פיקוד צפון. אבל נדמה שהקרב בצומת רפיח ועצירת הסורים במלחמת יום הכיפורים הם שתי נקודות שיא ב-30 שנות שירותו בצה"ל.האזנה קשובה,שלמה רז.https://www.ads.ranlevi.com/2021/11/02/panda-sheat-milchama-rafiach-67/
02/11/202146 minutes 9 seconds
Episode Artwork

המלחמה שנשכחה- ההתשה בסוריה, 1974 [שעת מלחמה]

ההתשה שהתפתחה במובלעת הסורית לאחר שהוכרזה הפסקת האש במלחמת יום הכיפורים, נקברה במידה רבה בתוך דפי ההיסטוריה. זאת הייתה מלחמה קשה, מתסכלת שעלתה במחיר דמים כבד. גם לנו - לפלוגה ב' בגדוד 12 של גולני בפיקודו של עדי אדירי. היינו במובלעת - אני כמ"מ בפלוגה- תקופה ארוכה. בקור מקפיא עצמות, בתנאים לא תנאים ותחת אש בלי פוסקת. תוך שאנחנו סופגים הרוגים ופצועים.האזנה קשובה,שלמה רז.https://www.ads.ranlevi.com/2021/10/17/panda-sheat-milhama-1974/
17/10/202144 minutes 30 seconds
Episode Artwork

מדממים בדרך לעיר סואץ [שעת מלחמה]

את קרבות מלחמת יום הכיפורים מסיים יצחק בריק אז מילואימניק מ"פ בגדוד 113 בחטיבה 217 בקירבת העיר סואץ. שגם הדרך אליה עולה במחיר דמים כבד. בריק, לימים אלוף מיל. יצחק בריק, לוקח איתו מאז את לקחי מלחמת יום הכיפורים- לדידו, הניצחון הצבאי הגדול בתולדות צה"ל-לכל תפקידיו ובכל תחנות חייו.האזנה קשובה,שלמה.https://www.ads.ranlevi.com/2021/09/30/tellofan-sheat-milhama-suetz/
30/09/202122 minutes 41 seconds
Episode Artwork

היום השחור במלחמת יוהכ"פ [שעת מלחמה]

האלוף (מיל') יצחק בריק, מהמפקדים המזוהים ביותר עם מלחמת יום הכיפורים, נפצע במהלך הקרבות, החליף שבעה טנקים, אבל לא היה מוכן לעזוב את פיקודיו עד תום המלחמה. "הלוחמים בחזית הם שניצחו את מלחמת יום הכיפורים"- אומר בריק שהתחיל את המלחמה כמילואימניק המ"פ טנקים ועוטר בעיטור העוז.האזנה קשובה,שלמה.https://www.ads.ranlevi.com/2021/09/15/jamesrichardson-sheat-milhama-yom-hakipurim-war/
15/09/202141 minutes 21 seconds
Episode Artwork

האלוף יצחק בריק, המלחמה לא עוזבת [שעת מלחמה]

מלחמת יום הכיפורים השפיעה רבות על מסלול חייו של האלוף במילואים יצחק בריק. לכל התפקידים שמילא מאז, הן כמילואימניק, הן כקצין בכיר שהחליט לחזור לשירות קבע, הוא לקח איתו את זיכרון הקרבות העקובים מדם, ואת התובנות שגיבש מהמלחמה. אבל למעשה מלחמת יום הכיפורים לא הסתיימה בעבורו ביום הפסקת האש. אז, הוא התחיל במסע שלא הסתיים אל המשפחות השכולות ואל לוחמים מאז.האזנה קשובה,שלמה רז.https://www.ads.ranlevi.com/2021/09/05/panda-sheat-milhama-bric/
05/09/202142 minutes 42 seconds
Episode Artwork

גם אויב הוא בן אדם - איתן כבל [שעת מלחמה]

ב-1982 איתן כבל הוא מילואימניק צעיר בחטיבה 55- חטיבת הצנחנים במילואים בעלת מורשת הקרב העשירה והמחייבת.לצאת למלחמה לצד הלוחמים הוותיקים של החטיבה, שכבר ידעו מלחמות, זה ממש מרגש בעבורו.ראשיתה של מלחמת לבנון הראשונה שהחלה ב-6 ביוני ושאז עוד נקראה "מבצע שלום הגליל, לא לימדה דבר וחצי דבר על האירועים והמראות הקשים שבהם איתן יתקל בהמשך הקרבות.האזנה קשובה,שלמה רז.https://www.ads.ranlevi.com/2021/08/15/revoptic-sheat-milhama-cabel/
16/08/202139 minutes 53 seconds
Episode Artwork

גדי סוקניק תחת אש בחוף הסודאני [שעת מלחמה]

הזימון למילואים שמקבל גדי סוקניק בחודש מארס 1982, היה הפעם שונה מהקודמים לו. אבל גדי כבר אז עיתונאי בולט, לא נרתע מכך להיפך. כמילואימניק בשייטת 13 הזימון הזה רק מגרה את יצר ההרפתקנות שלו. ואכן מתברר שמדובר במשימה במרחק אלפי ק"מ מגבול ישראל. אבל מה שצפוי להיות מבצע רחוק עם כי לא מסוכן הופך להיות שאלת חיים או מוות. האזנה קשובה,שלמה.https://www.ads.ranlevi.com/2021/07/29/yangodeli-sheat-milhama-gadi-soknik/
29/07/202145 minutes 1 second
Episode Artwork

מסוק הצל"שים - החילוץ במלחמת לבנון השנייה [שעת מלחמה]

חודשים ספורים לפני מלחמת לבנון השניה, מסיים אל"מ (במיל') אבנר בלקנאי לפקד על טייסת המסוקים "ציפורי המדבר", ויוצא ללימודים. 12 ביולי 2006, היום שבו פורצת המלחמה, אבנר מקבל טלפון מהטייסת - "בוא!".עוברים כמה ימים עד שכוח המסוקים בפיקודו של אבנר נקרא למשימת חילוץ. מתברר שמדובר במשימה כמעט בלתי-אפשרית, הדורשת מיומנות-על וכוחות נפש עילאיים. בעקבותיה, מגיעים הצל"שים.ש. רזhttps://www.ads.ranlevi.com/2021/07/15/yangodeli-sheat-milhama-masok/
15/07/202143 minutes 18 seconds
Episode Artwork

המטוס שחילץ את חטופי אנטבה [שעת מלחמה]

ב-4 ביולי 1976 ישראל מדהימה את העולם. בפעולה צבאית חוצת דימיון. כוח של צה"ל בארבעה מטוסי הרקולס של חה"א נוחת בהפתעה בשדה התעופה אנטבה שבאוגנדה, מרחק של כ-3800 ק"מ מישראל. המטרה להציל 105 נוסעים יהודים, ישראלים ואנשי צוות מטוס אייר פראנס, שכשבוע קודם לכן נחטפו לשם על ידי טרוריסטים גרמנים ופלסטינים, במהלך טיסתם מישראל לצרפת. אוגנדה של אותן שנים היא מדינה עוינת ביותר לישראל ונשיאה, אידי אמין, משתף פעולה עם החוטפים. בין היחידות שהשתתפו במבצע אנטבה - מבצע יונתן, היה גם כוח מחטיבת גולני. המשימה של רון שכנר, אז מ"פ בגדוד 12 של גולני, הייתה לקלוט במהירות למטוס שעליו פיקד, בעיקר את החטופים – אזרחים מבולבלים לגמרי מהשחרור המפתיע, ולוודא שאיש מהם לא נשאר בטעות שם באוגנדה ובכך נגזר גורלו. אבל אחד היה חסר.האזנה נעימה,שלמה רזhttps://www.ads.ranlevi.com/2021/07/01/4door-milhama-antebe/
01/07/202142 minutes 39 seconds
Episode Artwork

[שעת מלחמה] בשבי כל רגע הוא נצח

42 יום, 1000 שעות, 60.000 דקות של אימה, עינויים וגם תקווה עברו על בני פיינשטיין מהרגע שהוא וחבריו נפלו בשבי המצרי ועד שחזר הביתה.שלושים שעות רצופות -מרגע פרוץ מלחמת יוהכ"פ ב-6 באוקטובר 1973 בשעה שתיים בצהריים, עמד מעוז ליטוף שעל גדת תעלת סואץ על נפשו. מכותר ומותקף ללא הרף על ידי ארטילריה, מאות טנקים ואלפי חיילים מצריים. אחרי שהקצינים במעוז נפגעו, תופס בני, מילואימניק בחטיבה הירושלמית, את הפיקוד עד הרגע הקשה מנשוא שבו לא נותרה להם ברירה אלא להניף פיסת בד ולהיכנע.האזנה נעימה,שלמה.https://www.ads.ranlevi.com/2021/06/14/panda-sheat-milhama-shevi/
14/06/202152 minutes 55 seconds
Episode Artwork

[שעת מלחמה] חיזבאללה תוקף, צריך רופא

ב-21 לדצמבר 1994, מצטרף רופא צבאי צעיר ד"ר רונן דורסט שבכלל שייך לשיריון, לכוח של גולני לקראת עלייה למוצב ברוש שהיה ממוקם בצפון רצועת הביטחון בדרום לבנון, ושהוחזק ע"י כוח צבא דרום לבנון - המיליציה שפעלה בדרום לבנון בחסות צה"ל, החל מסוף שנות ה-70 של המאה ה-20 ועד חודש מאי 2000 בעת שצה"ל יוצא מלבנון אחרי 18 שנים תמימות. יומיים אחרי שהכוח מגיע למוצב ברוש הוא נמצא תחת מתקפה מאסיבית של החיזבאללה שמנסה לכבוש את המוצב. הלוחמים משיבים אש, כל אחד מנסה למצוא מחסה ויש נפגעים. זה הרגע שבו ד"ר דורסט בניגוד לאינסטינקט של לוחם נוכח אש האויב, צריך כרופא לשים את הנשק בצד ולהתחיל לטפל בנפגעים שחייהם נתונים בידיו, לעתים כשהוא עצמו חשוף לאש האויב.האזנה נעימה,שלמה רז.https://www.ads.ranlevi.com/2021/05/18/seker-sheat-milhama-hizballa/
18/05/202152 minutes 59 seconds
Episode Artwork

[שעת מלחמה] הטנק של אביהו מדינה

על המלחין, הפזמונאי והיוצר אביהו מדינה אין מי שלא שמע, אבל רק מעטים שמעו על התופת שעבר כטנקטיסט בקרבות הקשים נגד הצבא המצרי בגזרת תעלת סואץ במלחמת יום הכיפורים. במשך שנים שתק ולא סיפר על הטנקים שהתפוצצו על ידו, על הטנק שלו שחטף פגיעה ישירה, על כך שנכנס לשטחים מוכי אש לפנות נפגעים. הוא לא סיפר על חברים שנפצעו ונהרגו, שלמשפחה שלו הודיעו שגם הוא נהרג, על חציית התעלה והמשך הקרבות במצרים. גם בחלוף השנים מאז אוקטובר 1973 אביהו מדינה לא שוכח את תחושת הלבד שהייתה בתוך תופת המלחמה ואת הטנק שלו שעליו לא היה מוכן לוותר בשביל אף אחד. האזנה נעימה,שלמה רז.https://www.ads.ranlevi.com/2021/04/28/2sit-sheatmilhama-avihu-medina/
28/04/202152 minutes 43 seconds
Episode Artwork

[שעת מלחמה] נער בן 17 - לוחם בפלמ"ח

בינואר 1948 כשהוא בן 17, עוזב דני אופיר את בית הספר במהלך שנת הלימודים, ומצטרף לפלמ"ח. הוא מלווה שיירות לירושלים הנצורה במסגרת "מבצע נחשון" - ונפצע. הוא משתתף ב"מבצע מכבי" -בקרבות בתוך ירושלים ובקרבות על המשלטים. הוא נלחם ב"מבצע יורם" - המאמץ שכשל לכבוש האת אזור לטרון מהלגיון הירדני. הוא נפצע פעם נוספת באזור מעלה החמישה בניסיון לכבוש את המשלט המכונה "המשלט העליז". כשהוא בן 90 דני אופיר הוא לא פחות מארכיון מהלך של תולדות הפלמ"ח ותולדות מלחמת העצמאות. האזנה נעימה,שלמה רז.https://www.ads.ranlevi.com/2021/04/14/familysounds-sheatmilhama-lohem-bapalmach/
14/04/202148 minutes 58 seconds
Episode Artwork

[שעת מלחמה] המארב שהשמיד חטיבה מצרית ב-73'

גלעד שר נכנס למלחמת יום הכיפורים כתותחן טנק בגדוד 46 בחטיבה 401, אחת מחטיבות השיריון הסדירות שהיו אז בסיני. הוא נוטל חלק בקרבות הבלימה ובניסיונות להגיע אל המעוזים המכותרים ע"י הצבא המצרי, ומשתתף בקרבות שנכנסו למורשת הקרב של צה"ל - בהם גם המארב בוואדי מבעוק שהכריע במידה לא מבוטלת את הצבא המצרי ואת גורל המערכה בדרום. הוא ממשיך לקרבות מעבר לתעלת סואץ בתוך מצרים, עד הפסקת האש ב-24 באוקטובר, כשצה"ל נמצא 101 ק"מ מקהיר בירת מצרים. לקח מלחמת יום הכיפורים עיצב במידה רבה את דרכו של גלעד שר הן בצה"ל כאלוף משנה במילואים, כמפקד חטיבה משוריינת וכסגן מפקד אוגדה, והן כאזרח בשדה המדיני.האזנה נעימה,שלמה.https://www.ads.ranlevi.com/2021/04/01/familysounds-sheatmilhama-gilad-sher/
01/04/202144 minutes 6 seconds
Episode Artwork

[שעת מלחמה] חשוף לאש האויב בחווה הסינית

אבינעם ראוך סמל מחלקה בגדוד 890 של הצנחנים, אף פעם לא השתחרר מהקרב בחווה הסינית, אחד הקרבות הקשים במלחמת יום הכיפורים. המתחם הזה, שלט על הצירים שדרכם תכנן צה"ל ,במהלך מלחמת יום הכיפורים, להגיע אל התעלה ולצלוח אותה לתוך מצרים. אלא שהכוחות הישראליים התוקפים את הצבא המצרי שפלש לסיני, ובהם גם גדוד 890, נתקלו בכוחות מצריים מאורגנים בהגנה בין השאר באותן תעלות וסכרים ועדיפים כמותית. ב-17 באוקטובר, בשעה 1:00 בלילה, יצא גדוד 890 למשימה שעיקרה איתור חוליות ציידי טנקים, כאשר הוא סורק את השטח בפריסה רחבה של שלוש פלוגות הגדוד. עד מהרה רוב חיילי הכוח היו פצועים או הרוגים והקרב הפך למאמץ נואש לפינוי הפצועים, מה שהביא לפצועים והרוגים נוספים. אבינעם, בן כיתה שלי בתיכון קלעי בגבעתיים, מקדיש את השיחה בינינו לחבריו בסדיר ובמילואים שנפלו בקרבות.האזנה נעימה,שלמה רז.https://www.ads.ranlevi.com/2021/03/15/familysounds-sheat-milhama-hsuf-laesh/
15/03/202150 minutes 2 seconds
Episode Artwork

[שעת מלחמה] בתוך זירת מטענים

כשצה"ל נכנס ללבנון ב-6 ליוני 1982 במסגרת מבצע "שלום הגליל", איש לא שיער שיעברו 18 שנים תמימות עד שצה"ל ייצא ממה שכונה רצועת הביטחון. השבוע הממשלה אישרה את היוזמה להעניק אות מערכה לחיילי צה"ל ואנשי צד"ל שלחמו ברצועת הביטחון בלבנון, ובאולפן שלנו סיפר תומר פישלר, סמ"פ פלוגת החוד בגדוד 101 חטיבה 35, חטיבת הצנחנים, על התקופה בה שירת ברצועת הביטחון בלבנון, שם כלוחם וכמפקד עם שגרת לחימה מתישה, בעיקר מול החיזבאללה, מלווה בלוחמים שמוסווים ימים בתוך שיחים, שמקווים שבדרך אל המארב וממנו לא יעלו על מטען ושלא יפגעו מהמרגמות המפגיזות את המוצבים שבהם הם שוהים. אותה מציאות, לא מרפה ממנו ומאלה שהיו שם גם בחלוף השנים.האזנה נעימה,שלמה.https://www.ads.ranlevi.com/2021/03/02/tmura-sheat-milhama-mitanim/
02/03/202146 minutes 57 seconds
Episode Artwork

[שעת מלחמה] כדור בראש

אחד הקרבות המזוהים ביותר עם חטיבת גולני הוא כיבוש מוצב החרמון, שנפל בידי הסורים כבר בשעות הראשונות לפרוץ מלחמת יום הכיפורים. איתן צדוק, קצין בולט ומוערך, שהשתחרר משירות חובה כסגן מפקד סיירת גולני חודשים ספורים קודם לכן, ממהר להגיע לחזית. איתן שנפצע אנוש כבר בתחילת המלחמה, לא מוותר לעצמו ולאף אחד אחר. הוא מחליט לעזוב את בית החולים עם תחבושת גדולה על ראשו וחוזר אל החברים בסיירת להמשך הלחימה.האזנה נעימה,שלמה.https://www.ads.ranlevi.com/2021/02/15/familysounds-sheatmilhama-kadur-barosh/
15/02/202154 minutes 46 seconds
Episode Artwork

[שעת מלחמה] בסג'עיה עם רימון צמוד לחזה

קיץ 2014, צה"ל יוצא שוב למבצע ברצועת עזה - מבצע צוק איתן. הנגמ"ש שעליו מפקד סגן אוהד רויסבלט בן ה-22, מפקד מחלקת הסיור של גדוד 13 בגולני, חוטף פגיעה ישירה בכניסה לסג'עיה ועולה באש. אוהד מוצא את עצמו לבד, שוכב פצוע בפרדס לימונים ושולף רימון מהאפוד בהחלטה נחושה שהוא לא נופל בשבי החמאס.האזנה נעימה,שלמה.https://www.ads.ranlevi.com/2021/01/31/thinkanddrink-sheat-milhama-sajaia/
31/01/202156 minutes 54 seconds
Episode Artwork

[שעת מלחמה] "הסורים בנפח, תרוץ מהר!"

6 באוקטובר 1973, סוריה מצפון ומצרים בדרום, מפתיעות את מדינת ישראל במתקפה צבאית משולבת - מלחמה. חיים דנון, מילואימניק בן 28 וסמג"ד בחטיבת השריון 679 יוצא במהירות צפונה. ברשתות הקשר הוא שומע את טובי חבריו קוראים לעזרה ברגעים האחרונים שלהם. בפרק הבכורה של הפודקאסט, חיים, שכמג"ד משתתף בקרבות עקובים מדם, מספר כיצד הוא רואה במלחמת יום הכיפורים ניצחון שאין גדול ממנו. האזנה נעימה,שלמה.https://www.ads.ranlevi.com/2021/01/17/tmura-sheatmilhama-surim/
17/01/202151 minutes 42 seconds
Episode Artwork

[שעת מלחמה] פרומו

פרומו תוכנית חדשה עולה ברשת - שעת מלחמה: שיחות עם לוחמים שחוזרים אל שדה הקרב, אל אותם רגעים קשים שמלווים אותם מאז, וששינו את חייהם. מגיש: שלמה רז
10/01/202128 seconds