Winamp Logo
שלושה שיודעים Three Who Know Cover
שלושה שיודעים Three Who Know Profile

שלושה שיודעים Three Who Know

Hebrew, Sciences, 1 seasons, 1381 episodes, 5 days 25 minutes
About
דודו ארז ומומחים לומדים ומלמדים דברים חדשים
Episode Artwork

כמה טוב שבאת הביתה

מה משפיע על שביעות הרצון שלנו ממקום המגורים? / רוב העומדים בראשות העיר הם גברים. הזדמנות לשוחח על מנהיגות ועל זכרי אלפא / ערים בעולם גיבורי העל / איך נמלים מקבלות החלטות במצבי אי וודאות? / קבלת החלטות ובטחון עצמי / מה קורה במוח שלנו בזמן קבלת החלטה? / מילים וצירופים סביב הבחירות המקומיות / איך התנהלו ערים בעולם העתיק מבחינת השירותים לאזרח?מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקות: תמר בנימין, נועה רוקני, נועה טייב, טכנאי: דימה קרנצוב, סיוע בהפקה: מאיה לויSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/02/20241 hour 46 minutes 37 seconds
Episode Artwork

כהרף עין

מחקר חדש מנסה להבין כיצד התפתח המצמוץ / עונים לשאלות שלכם: איך צמחים מגיבים לאש ועשן? / פודקאסט חדש עם סיפורים לגיל הרך / כמות הפלסטיק במפרץ אילת נמוכה יותר מאתרים דומים בעולם / איך אמהות מתמודדות עם בית ועבודה בזמן מלחמת "חרבות ברזל"? / בינה מלאכותית יודעת לסווג מין הנבדק על בסיס סריקת מוח / האטומיזם בתיאולוגיה המוסלמית בימי הביניים / המפגש הראשון של אלכסנדר ומלך פרס בקרב איסוס מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: נועה רוקני ונועה טייב, ביצוע טכני: תמיר צובארי, תמונה: ShutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
26/02/20241 hour 40 minutes 51 seconds
Episode Artwork

חיים בסרט הודי

משאית הזבל החללית הראשונה, לווין עשוי עץ וחללית מסחרית על הירח / האם גם ניאנדרטלים השתמשו בדבק? / חתולים גדולים יכולים להבחין בין קולות של בני אדם שונים / מדוע יש יותר שחקנים לבנים על פוסטרים של סרטים? / כיצד מפיקים מים מאוויר? / מה הקשר של עידן הקרח שנמשך 57 מיליון שנים להיעדר התפרצויות וולקניות? / המולקולה הקשורה הקצרה וההדוקה ביותר / 25 שנה למותו של האמן מיכאל סגן כהן עורכת: אלכס לויקר, הפקה: נועה רוקני ועמרי קפלן, טכנאי השידור: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/02/20241 hour 45 minutes 44 seconds
Episode Artwork

שיבולת בשדה

האם קערת שיבולת שועל בבוקר זה פחות בריא ממה שחשבנו? / סערה בקהילה המדעית בעקבות ביטול הענקת פרסי ישראל / מהו פרדוקס ברטראן? / יתרונותיה הבריאותיים של החוביזה שנמצאת בשיא צמיחתה לאחר הגשמים / לכבוד יום שפת האם הבינלאומי, על שירה בשפת אם / החוקר שהקדיש את מחקרו לאשכים / החיידק שעובר מהפה ללבלב ועלול לגרום לסרטן עורכים: נתיב רובינזון ואלכס לויקר, הפקה: תמר בינימין ועמרי קפלן, טכנאי השידור: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/02/20241 hour 29 minutes
Episode Artwork

היא עוברת! היא חוזרת! היא עושה קציצות של תרד ושורפת את כולן, הפלא ופלא

מה ההבדל במצב המזון בחימום בגז, מיקרוגל, תנור חשמל? / טכנולוגיה חדשה של בינה מלאכותית, יוצרת קטעי וידאו מתוך טקסטים קצרים / פטריות חד תאיות בפינת האבולוציה / קריאה תוך כדי הליכה / טיפול אישי למניעת התפתחות תסמונת פוסט טראומה /  משימות מסווגות משנות את התכנון ודרך הפעולה של מעבורות החלל / עוד על שמות פרחים בפינת הלשון / המוח מסוגל ללמוד ולזכור מידע, באופן מתוחכם יותר ממה שחשבנומגישה: שרון קנטור, עורכים: נתיב רובינזון, אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
20/02/20241 hour 44 minutes
Episode Artwork

הי אדוני, מה עצבני למה מרביץ פה, תיתן להציץ

קופי אדם צעירים מקניטים את המבוגרים / המאובן המהולל שבלבל את המדענים / מה נתן לדינוזאורים את היתרון היחסי שלהם? / תנו לנשות המילואימניקים לעבוד מהבית / פריצת דרך מדעית מסקרנת: הצליחו לגדל אשכים במעבדה / הקשר בין ריחות לקבלת החלטות בעכברים / סדרת שיחות חדשה בפינת הפילוסופיה: סוגיות בהיסטוריה של החשיבה המדעית בין התקופה הקלאסית לעת החדשה / אלכסנדר מוקדון לקראת העימות הגדול עם דריוש מלך פרסמגישה: שרון קנטור, עורך: נתיב רובינזון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובארי See omnystudio.com/listener for privacy information.
19/02/20241 hour 37 minutes 21 seconds
Episode Artwork

הילד בן שלושים, יש לו חום גבוה הוא שוכב על הספה בבית הוריו

הקשר בין חום גוף לדיכאון / שרידי מחנה ששימש את הלגיון הרומי לפני כ-1800 שנה נחשפו בחפירות בסביבת תל מגידו / גם בקרב קהילות ילידיות: שפע כלכלי אינו תנאי לאושר / . . . / מדענים השתמשו בבינה מלאכותית כדי לקרוא לראשונה טקסט במגילה שרופה מהעיר הרומית העתיקה הרקולנאום / הערך של מודיעין במלחמות בין מיקרו-אורגניזמים / איך המוח סופר? / ממשיכים עם כלבים ביצירות אומנות, הפעם בציורים של טיציאןמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
18/02/20241 hour 36 minutes 35 seconds
Episode Artwork

הלוואי והאדם יהיה רחום עד ערב, הלוואי שיש סיכוי אחד לאהבה

מבוגרים שהביעו רגשות אהבה על הספקטרום הרחב שלהם, הראו פחות נטייה לפתח דיכאון / מהם מרחבי הילברט? / פנסיונר קנדי, אטלס אנטומי נדיר ואנדראס וסליוס / ניתן לשמוע אהבה בקול? / סימנים לקריסת "המסוע הימי" כתוצאה ממשבר האקלים / עוברים אחים תורמים לחיזוי ההצלחה של הפריה חוץ גופית / אחרי ששינה חיינו עם שואב האבק שפיתח, ג'יימס דייסון בדרך לשינוי עולם החקלאות / איך המציאו הנאצים את מעבורת החלל האמריקאית?מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: שרון לרנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/02/20241 hour 37 minutes 16 seconds
Episode Artwork

בוקר טוב לכל המאזינים ואתם המתעמלים - היכונו!

את יום הרדיו הבינלאומי, נציין עם פינת התעמלות הבוקר ששודרה בקול ישראל / עדכונים מאסטרואיד בנו / האם חתולים הם החיה המושלמת מבחינה אבולוציונית? / ויש גם גיבורי-על חתוליים / ההבדלים בחווית ההליכה הביתה בלילה עבור נשים לעומת גברים / שיפור משמעותי לתהליך השיבוט הגנטי של צמחים / לרגל הפריחה בדרום, נדבר על פרחים אדומים / האתר הקדום ניצנה, היה כפר חקלאי פורח במדברמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב, סיוע בהפקה: מאיה לוי  See omnystudio.com/listener for privacy information.
13/02/20241 hour 42 minutes 14 seconds
Episode Artwork

מגרד לי נורא ואני לא מגיעה, אז תגרד לי בגב

מה זה גירוד ולמה אנחנו מתגרדים? / הזאבים של צ'רנוביל עמידים לסרטן / מיטת קבורה מהתקופה הרומית התגלתה בלונדון / דו"ח הניטור הלאומי של הים התיכון / למה נשים סובלות יותר ממחלות אוטואימוניות? / תחיית המתים של ראם הסהרה / כיצד מהאני החושב חוזר דקארט אל הודאות במציאות הפיזיקלית ואופיה המתמטי / המשך מלחמות אלכסנדר הגדול. הקרב על נהר גרניקוס ופיזור הצי אחרי המצור על הליקרנסוסמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב, סיוע בהפקה: מאיה לויSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/02/20241 hour 38 minutes 31 seconds
Episode Artwork

על הקוּר טיפס לו עכביש קטן

קורי עכביש, המשמשים בדרך כלל עכבישים ללכידת טרף, תופסים גם DNA מהסביבה / תוכנית חדשה משפרת תפקודי הקשב של ילדי גן חובה / היום הבין־לאומי לנשים ונערות במדע / שנסונים צרפתיים שהפכו לשירים ישראליים / שתל במוח טיפל באפליפסיה וב- OCD / המינרל אוליבין יכול לסייע בהפיכתו של החומר פורמלין לתערובת סוכרים / כמה צמחים חד-שנתיים באמת יש בעולם ומה משמעות הדבר בעידן שינויי האקלים / כלבים ביצירות אומנותמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב, סיוע בהפקה: מאיה לויSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/02/20241 hour 43 minutes 44 seconds
Episode Artwork

כמו פרפר לאש

אור מלאכותי מבלבל את העשים / בעקבות טרנד ה-21 ברשתות החברתיות, האם באמת יש מספרים מיוחדים יותר מאחרים? / האופן בו המוח מגיב לתגמול קשור לרקע סוציו-אקונומי / איך עובד שואב אבק רובוטי ומה הקשר לחרקים / האם יש קשר בין צליל של מילה למשמעות שלה? / מסע אל נפשם של מרגלים שבגדו במדינתם / לו היינו מתכננים עכשיו עולם חדש, איך היינו בוחרים לעצב אותו? שיחה לכבוד חודש דרווין / תעלומת משולש ברמודה, בפינת התעופהמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובארי, סיוע בהפקה: מאיה לויSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/02/20241 hour 39 minutes 24 seconds
Episode Artwork

לֵךְ אֶל נְמָלָה פולש, רְאֵה דְרָכֶיהָ וַחֲכָם

תגובת השרשרת שהתחילה מנמלה פולשת / מודל של למידת מכונה נחשף לאותו מידע אליו נחשף פעוט / טפילים עושים מניפולציה על הפונדקאי להגדלת סיכוייהם לעבור לפונדקאי הבא / גיבורים ונבלים עם שמות בשפות אחרות / פוענח מנגנון העומד מאחורי דום נשימה בשינה כתוצאה ממחלה נדירה / תסכול מיני בזבובי פירות משפיע על רמות הסטרס והחוסן שלהם / שידורי הרדיו ועיצוב השפה העברית / איך מזהים ומשייכים קבר מפואר לשליט ספציפימגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
06/02/20241 hour 42 minutes 2 seconds
Episode Artwork

יא ירח, יא ירח, מה עשית?

הירח מתכווץ! איך ולמה? / שפן ופיל שייכים לאותה משפחה? / ללמוד על מחילות של דבורים בעזרת סריקה טומוגרפית / נעליים בהתאמה אישית, מודפסות בתלת מימד, עשויות מחומרים ניתנים למיחזור / השפעת תזונה צמחונית וטבעונית של האם על העובר / האם אלצהיימר מדבק? / איך דקארט מתחיל את החקירה המטאפיסית-מתודולוגית שלו? / מערכות היחסים של אלכסנדר מוקדוןמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/02/20241 hour 39 minutes 2 seconds
Episode Artwork

אנחנו זן נדיר

המאמצים לשמר את הקרנף הלבן / מהו אפקט פיגמליון? / איך היינו רוצים שיסמנו מזון? / איך עשה הסקסופון עליה ממרתפי הג'אז בניו יורק והפך לכלי מזרחי אסלי? / טיפול גנטי ניסיוני גרם לבן 11 לשמוע לראשונה / הבזק אור ירוק נדיר נצפה לאחרונה מתפרץ מכוכב הלכת נגה / הפיזיקה של פכפוך המים / חמורים באומנות, כמטאפורה למעמד העליון הפוליטי-כלכלימגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/02/20241 hour 29 minutes 27 seconds
Episode Artwork

אז רק תשתול אותי במוח ילד, לא תתאכזב

שבב של נוירלינק הושתל לראשונה במוח של בן אדם / ניסוי מוצלח לבראשית 2 וגם, מסוק מאדים מסיים את משימתו / תורת הקשרים. מה זה ולמה זה טוב? / תצפית נדירה של עמלץ לבן / יום הולדת למלחין האוסטרי פרנץ שוברט / שינוי גנים של תרנגולות בהנדסה גנטית כדי להקנות להן עמידות לשפעת העופות / המשרד להגנת הסביבה פירסם מפת סיכוני אקלים לאומית / 50 שנים לטיסה הראשונה של ה F-16 שיצאה לדרך ממש בטעותמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיק: עמרי קפלן, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
31/01/20241 hour 41 minutes 38 seconds
Episode Artwork

האם כדורגל של נשים נחות מזה של גברים?

המחקר הגנאלוגי - חקר היוחסין / האם כדורגל של נשים נחות מזה של גברים? /  תולעים שטוחות טפיליות / הפיכת גיבורי על גברים לנשים / לראשונה בעולם: ישראל מאשרת בשר בקר מתורבת  / זיהוי מהיר של הרעלת "נייס גאי" / החורף ומילים מתוך שיריו של נתן אלתרמן / ט"ו בשבט, תמרים בארכיאולוגיה עורכת: אלכס לויקר, הגשה: שרון קנטור, הפקה: תמר בנימין, עמרי קפלן ונועה רוקני, טכנאי השידור: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
30/01/20241 hour 40 minutes 28 seconds
Episode Artwork

הדקל שפורח מתחת לפני האדמה

מי מנצח אקולוגית עצים או לוחות סולאריים / גם לוויתנים חיים בשבטים / איך לתמוך בעסקים מקומיים וסביבתיים / גישה חדשה לאימונותרפיה / איך זום משפיע על העייפות שלנו? / מה הקשר בין הלחם והיין הנוצרי לפילוסופיה / אלכסנדר מוקדון מגיע לטרויה  עורכת: אלכס לויקר, מגישה: שרון קנטור, הפקה: תמר בינימין, נועה רוקני ועמרי קפלן, טכנאי השידור: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/01/20241 hour 36 minutes 14 seconds
Episode Artwork

בזים פותרים חידות

מחקר חדש מגלה שבזים אינטיליגנטיים משידענו / המכתשים המסתוריים של סיביר / חוקרים ישראלים זיהו יחסי גומלין מפתיעים בין נמלים לעקרבים / ערב מערכוני חנוך לוין בגירסה אופראית / הסופרת היפנית רי קודן מודה שהשתמשה ב-ChatGPT / הגשושית Parker Solar Probe סיימה בהצלחה את הגיחה ה-18 שלה / טיפול ניסיוני שמפחית ב-49% את הסיכון להישנות מלנומה או לתמותה / לה פורנרינה של רפאל - אחד מגדולי ציוריי האהבה בכל הזמנים מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקות: תמר בנימין, נועה רוקני והילה שוקר, טכנאי: תמיר צובארי See omnystudio.com/listener for privacy information.
28/01/20241 hour 41 minutes 45 seconds
Episode Artwork

אמא מדברת בשבילך

פעוטות מברברים יותר כשההורים שלהם מדברים לידם / למה ציר המספרים הוא לא דבר ״טבעי״ ובמידה רבה הולך נגד הטבע האנושי? / פריצת דרך מדעית תסייע להגדיל יבול של צמחים בתנאי יובש / מה ההבדל בין שירה אופראית לשירה לא אופראית? / מדוע חולי סוכרת רגישים יותר לזיהומים בדרכי הנשימה? / הקשר בין חשיפה לשמש לבין פוריות אצל נשים / יפן הנחיתה חללית לא מאוישת על הירח / איך מטוסים מאטים תוך כדי טיסה עד לעצירה? מגישה: צליל אברהם, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: שרון לרנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/01/20241 hour 33 minutes 35 seconds
Episode Artwork

הגשם שוב נהיה כבד ולא רואים ממטר

איך למנוע "אדים" על השמשה ברכב? / לילדים שגדלים ליד מרחבים ירוקים יש עצמות חזקות יותר / המשך רגנרציה עם דגש על חולייתנים /  כלי הרכב של גיבורי על / שירי הקינה הישראליים / חוק מתמטי שנקרא חוק ה"בריבוע-בשלישית" / עם הפנים לט"ו בשבט, נדבר על שבט וחוטר / ציוויליזציית ענק לא מוכרת נחשפה ביערות האמזונס. האם עוד אפשר לגלות משהו חדש בעולמנו הצפוף והמתועד מכל כיוון?מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
23/01/20241 hour 35 minutes 12 seconds
Episode Artwork

כמו ציפור את חצויה

ציפור נדירה שחציה נקבה וחציה זכר תועדה בקולומביה / התגלה קרוב המשפחה הקרוב ביותר של הטי רקס / איך קוראים אריזה? / במסגרת תקציב 2024, יקוצצו יחידות המדענים הראשיים במשרדי הממשלה. על השלכות הקיצוץ / חשיפה למסכים פוגעת במערכת התפיסה של פעוטות / עליית החשיבה המכאניסטית בפיסיקה של המאה ה-17 ורנה דקארט / מדע התודעה, מדע או פסאודו מדע? / מה אלכסנדר הגדול צריך לעשות ביוון, כדי להתפנות לצאת להלחם בפרסים?מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובארי See omnystudio.com/listener for privacy information.
22/01/20241 hour 40 minutes 53 seconds
Episode Artwork

עכשיו אני לומדת לעוף

כיצד ציפורים המושבות לטבע מתגברות על הקשיים ולומדות לעוף? / מהי ביולוגיה קוונטית ואיך היא יכולה להסביר פוטוסינתזה? / מטבע נדיר התגלה בחפירה באזור יהודה / איך שיר הופך להימנון? / כיצד ניתן לאמן מודל בינה מלאכותית להתנהג באופן זדוני? / נחשף קשר בין הפרעת חרדה, לאחד הקולטנים במוח ולטסטוסטרון / איך בעצם נוצרים כוכבים? / טיציאן המוקדם והמאוחרמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
21/01/20241 hour 39 minutes 10 seconds
Episode Artwork

רקפת בהרים מתיפיפת במסתרים

האם נכון שפני העלה של כל רקפת הם יחודיים רק לה וחד פעמיים? / יום הולדת לסופיה קובלבסקיה / אבנים מסותתות בנות אלפי שנים התגלו באזור סכנין / הרב שלמה קרליבך, השפעתו ומורשתו / סירי, האם את מחוברת למוחות זעירים? / סיפורם של הפילוסופים היהודים שניסו להמציא יהדות אוניברסלית / אריחים ומוצרי בניה אשר עשויים ממרכיבים ביולוגיים וגיאולוגיים מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/01/20241 hour 39 minutes 36 seconds
Episode Artwork

אבטיחים כְּהֹר-הָהָר כאן, על יד גבעות התפוחים

 כמה תפוחים מערימת התפוחים בסופר נוכל להוציא לפני שהכל יתמוטט ויתפזר לכל עבר? / רובוטים דמויי כלב בשירות צה"ל / רגנרציה, היכולת של בעלי חיים לשחזר איברים שנקטעו / גם גיבורי על יכולים לשחזר איברים / תרופות במבחן האבולוציה /  קבר של "אשת ליווי" מהמאה ה-3/4 לפני הספירה, נחשף בחפירות בירושלים / אוצר, תקציב, קיצוץ - בפינת הלשוןמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובארי See omnystudio.com/listener for privacy information.
16/01/20241 hour 37 minutes 21 seconds
Episode Artwork

לא עובדת בשביל אף אחד

הצטמצמות אוכלוסיית הדבורים מאלצת פרחים למצוא שיטות רבייה חדשות / גיטרות חשמליות ומזרחיוּת בפופ־רוק הישראלי / השפעת התבטאויות התנועה האקלימית הבינלאומית על דעת הקהל בישראל / תוכנית לצינון אחת הערים החמות בעולם, ריאד בירת ערב הסעודית / להבין הומור ולהעריך הומור הם שני דברים שונים, על כל אחד מאלו אחראי אזור אחר במוח / האם ומתי החשיבה המדעית נפטרה מהסברים טלאולוגיים? / על מלחמות פרס-יווןמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/01/20241 hour 37 minutes 19 seconds
Episode Artwork

סיגריה? זה מגעיל אותי!

האם בעלי חיים סובלים כמונו מגועל נפש? / הקשר בין כמות המשקעים למגוון המינים של בעלי חיים / סיפורו של תקן הקמח המלא / 40 שנים לפטירת פאול בן חיים / רגעי איוריקה, תגליות מוזרות וצמחי-על / תופעה שנראית כמו אורורה בצבע אדום, נצפתה מננס חום / למה שתלים דנטליים לא מחזיקים מעמד? / בינה מלאכותית ותעלומת הציור "מדונה של הוורד" מאת רפאל מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/01/20241 hour 33 minutes 9 seconds
Episode Artwork

הבו לבנים, אין פנאי לעמוד אף רגע

שיטה חדשה לזיהוי חומרים הנחשפים בחפירות ארכיאולוגיות / למה להגיד על משהו שהוא ״שואף לאפס״ או ״גדל אקספוננציאלית״ זה כמעט תמיד חסר משמעות? / האמהות שמלמדות את הגוזלים לשיר לפני שבקעו מהביצה /  למה קשה לקרוא כתב ברייל? / להטמין פחמן דו חמצני בקרקעית הים השחור / למה נעלמים צבי הים הזכרים? / האם ניתן לתקן זיוף בשירה? האם יש סוגים שונים של זייפנים? / חלון מטוס בואינג התפוצץ בזמן טיסה. איך זה קורה?מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/01/20241 hour 41 minutes 21 seconds
Episode Artwork

ראיתי ציפור רבת יופי, הציפור ראתה אותי

ספירת הציפורים של ישראל 2024 / על פיזיקה והיסטוריה של מכ"מים / האבולוציה של ראיית צבע ביונקים / תמות של צבעים אצל גיבורי ונבלי על / שיפור במצב חולות פיברומיאלגיה בזכות השתלת חיידקי מעיים / ריריות אלטרואיסטיות, חקלאיות ורמאיות / יש מילים חדשות בשפה העברית! / הקשר בין ארכיאולוגיה לאומנות ישראליתמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
09/01/20241 hour 39 minutes 28 seconds
Episode Artwork

יש לה אף כל כך ארוך

למה לבעלי חיים גדולים יש פנים ארוכות יותר ולקטנים קצרות יותר? / איך עובדת הענקת השמות למינים חדשים? / משימות החלל של 2024 / מתנגדי חיסונים, הפעם - לכלבים / זיהוי מוקדם של אוטיזם דרך רשתית העין / כיצד המוח שלנו מחליט מתי לאכול? / סיבתיות ותכליתיות אצל אריסטו / על הרומן של פרעה עם המלכה אולימפיאס, אמו של אלכסנדר הגדולמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/01/20241 hour 35 minutes 19 seconds
Episode Artwork

ואני אנסה לתקן אותך...

רובוטים זעירים עשויים מתאים אנושיים, פועלים בתוך הגוף ויכולים לסייע בריפוי / קרקע אלקטרונית וביטחון תזונתי / איך עובדת הרגולציה בשוק המזון שלנו? / ליאונרד ברנשטיין, בקתדרה למוזיקה / אטמוספירה דלת פחמן דו חמצני, יכולה להיות סימן למים וחיים על כוכבי לכת יבשתיים אחרים / שמות המשפחה היהודיים, מקורותיהם ומשמעויותיהם / פריצת דרך בהבנת שפת הלוויתן /  גדול המציירים מתוך תיאטרון, הנרי פוסלימגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
07/01/20241 hour 44 minutes 44 seconds
Episode Artwork

דבורים עוקצות פנים עצובות

מה ההגיון האבולוציוני בזה שדבורה שעוקצת בעצם משמידה את עצמה? / "הענק של סרן אבאס", אשר על מדרון גבעה במערב אנגליה, הוא הרקולס? / איילי הצפון מסוגלים ללעוס מזון תוך כדי שינה / הטרנדים הווקאלים של מצעדי סוף השנה / גלולה למניעת הריון לגברים / ציורי הדיבוק של אורי לפשיץ / סטארט אפ ישראלי מפתח בצק משחק לילדים מלחמים שלא נצרכו / למה למטוסי קרב יש שני זנבות, ולמטוסי נוסעים רק אחדמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובארי See omnystudio.com/listener for privacy information.
03/01/20241 hour 40 minutes 9 seconds
Episode Artwork

... תסכמו אותי בויקיפדיה

ויקיפדיה חוגגת 23 / על יצירתיות ושאלות מורכבות / ההבדל בין התאמה (אדפטציה) לאקלום / אתמול סופסוף זה קרה: זכויות היוצרים של דיסני על העכבר המפורסם ביותר בעולם פקעו / כדור במקום אימון? / שיטה חדשה מאפשרת לתארך רחם ללא צורך בלקיחת דגימה / היום יום הלשון העברית / מה התחדש במחקר ומה נשאר מהמיתוס של חומת סין הגדולה?מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
02/01/20241 hour 43 minutes 29 seconds
Episode Artwork

אצלנו בכפר סמולוויל

חוקרים מסטנפורד הקימו כפר פסטורלי, וירטואלי, דיגיטלי, בו גרים בכיף 25 צ'אטבוטים / איך מפרקים את הריכוזיות בתחום המזון בישראל? / 2023 הייתה שנה סביבתית מטלטלת / אלקטרודות שקולטות אותות יאפשרו לחזות מה יגידו סובלים משיתוק ולדבר במקומם / השנה נפתחת עם שתי ציפורים נדירות לצפייה, בישראל / האם בעלי חיים מפתחים דפוסי התקשרות כמו בני אדם /  מה בעצם הופך את אלכסנדר מוקדון לאלכסנדר ה״גדול״? מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/01/20241 hour 33 minutes 24 seconds
Episode Artwork

חתול קטן וג'ינג'י רציתי כבר מזמן

השנה למדנו הרבה על חיות המחמד שלנו, כלבים, חתולים ודינוזאורים / בינה מלאכותית באמת קרובה לשנות את כל עולמנו? / ישוב אמריקה התרחש הרבה יותר מוקדם ממה שפעם חשבנו / הפתיחים הבלתי נשכחים במוזיקה הקלאסית / שנת 2023 - השנה החמה בהיסטוריה / התקדמות משמעותית בדרך ליישוב הירח ומאדים / טלסקופ החלל ג'יימס ווב ציין שנת פעילות ראשונה / שנת מפנה בכל הקשור לטיפול במגפת השמנת היתר העולמיתמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
31/12/20231 hour 31 minutes 33 seconds
Episode Artwork

אוכל, קדימה אוכל! לאכול פה את הכל, לאכול פה ולזלול

הקפסולה הרוטטת שתגרום לנו לאכול פחות / המתמטיקאי פון נוימן והחידה עם הזבוב / טסלה הציגה את הדור החדש של “אופטימוס”, הרובוט האנושי שלה / שירי חג מולד של כמה מפלגי הנוצרים בישראל / החיים הארוכים של החולד העירום / "תסמונת האדם הנוקשה" / כריתת היערות באמזונס מקטינה את כמות סופות הרעמים / 120 שנה לטיסה הראשונה של האחים רייטמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובארי See omnystudio.com/listener for privacy information.
27/12/20231 hour 42 minutes 49 seconds
Episode Artwork

אל תאמיני למסך, מה שתראי בו הוא ישכח

אימות מידע במנוע חיפוש מגדיל את הסיכוי להאמין במידע שגוי / בינה מלאכותית מתיימרת לחזות עבורנו את מותנו / שימוש בחיות מודל במחקר האבולוציוני / גיבורי על חורפיים / הדפסה תלת־ממדית בתוך הגוף / לגרות את מעמקי המוח מבחוץ / מילות השנה במילונים / תימן היא לא רק חות׳ים! סיפורה המופלא של ממלכת חִמְיַר מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
26/12/20231 hour 40 minutes 1 second
Episode Artwork

אני, תפקידי - לנגב לך את הדמעות

דמעות של נשים מפחיתות תוקפנות בגברים / ציפורים משתמשות ברגליהן כתרמוסטט / מתי ילדים מפסיקים להאמין בסנטה? / אופטימיות מוגזמת עלולה להוביל לקבלת החלטות לקויה / מה משותף ללוויתנים ולינשופים? / שיפוץ ייחודי שמטרתו להפוך בניינים קיימים לידידותיים יותר לסביבה / תמונת העולם הפיסיקלית והקוסמולוגית של אריסטו / אלכסנדר מוקדון והמצור על עזהמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובארי See omnystudio.com/listener for privacy information.
25/12/20231 hour 39 minutes 56 seconds
Episode Artwork

השכם השכם בבוקר יצאנו לדרכנו

קשר גנטי בין משכימי קום לניאנדרטלים / תגלית טביעות האצבע על קדרות בתל בורנה / שלטון התעשייה בתחום התזונה והריכוזיות המקומית בישראל / יצירות לכבוד חג המולד / בדיקת דם למדידת הזדקנות איברים / לבנים עתיקות בעיראק עליהן חקוקים שמות מלכי מסופוטמיה, הניבו תובנות חדשות לגבי שינויים בשדה המגנטי של כדור הארץ / "עיגולי הפיות" של הצמחים / סיום טרילוגיית האור עם שני ציורי צליבהמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובארי See omnystudio.com/listener for privacy information.
24/12/20231 hour 40 minutes 37 seconds
Episode Artwork

חַיָּל שָׁחֹר מַכֶּה חַיָּל לָבָן

האם חזבאללה ייכנס למלחמה עם ישראל? / פרדוקס ״המספרים המעניינים״ / ניסוי ישראלי באפוד המגן מקרינה / מיזם הסברה הופך סרטונים אנטי ישראלים לפרו-ישראלים / האם יש גבול לקור ולחום? / האבולוציה של הבעות הפנים / סיכום ועידת האקלים בדובאי / איך מתדלקים מטוס באוויר?מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
20/12/20231 hour 40 minutes 28 seconds
Episode Artwork

אינני שומע אותך ברעש הגובר

האם רעש מסוג אחד יכול למסך על רעש מסוג אחר? / אוויר יבש שחוצה את קו המשווה משפיע על עוצמת גשמי המונסון ההודי / השפעת צמחים ממשפחת הדגנים על האבולוציה של קבוצות בעלי חיים רבות / גיבורי על מעולם הצומח / האם ניתן לחזות מי יפתח פוסט טראומה? / בדיקת דם ניסיונית לפרקינסון / המנגנון דרכו נקבעים בעברית שמות בעולם החי, הצומח וככלל מושגים מדעיים / מערכות המסתור מימי בית שני ומרד בר כוכבא בשפלת יהודה ובגלילמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
19/12/20231 hour 36 minutes 27 seconds
Episode Artwork

כל הדרכים מובילות ל... בלקן

האם הבלקנים הם באמת צאצאים של הרומאים? / צלופחים יכולים לשנות מטען גנטי של יצורים בסביבתם באמצעות הזרם החשמלי שלהם / איך מצניחים ציוד צבאי? / מי מטפל בחיות הבר הפצועות בזמן מלחמה? / האוריגמי המסתורי של המוח / האם קנאביס מזיק לבני נוער? / המדעיות המהותנית של אריסטו / יום המהגר הבין-לאומי בפינת השירהמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובארי See omnystudio.com/listener for privacy information.
18/12/20231 hour 33 minutes 40 seconds
Episode Artwork

עַל הָהָר, עַל הַר גִּלְבּוֹעַ יֵשׁ מְעָרָה וּבָהּ צָבוֹעַ

המבנים החברתיים המורכבים של צבועים / מה מקור השוני בכיוון הכפתורים בחולצות של נשים וגברים? / שלטון התעשייה בתזונה העולמית / איך הפך הקלרינט לכלי האולטימטיבי של הכלייזמר היהודי? / לרגל הענקת פרסי הנובל לשנת 2023, שיחות על הנובל בפיזיקה ועל הנובל בכימיה / למה לחלק מהנחשים והלטאות יש קרניים? / אור של קדושים ביצירות אומנותמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/12/20231 hour 37 minutes 27 seconds
Episode Artwork

אש באה לוחשת אמרה שהיא כבר נוטשת

למה אסור לכבות סיר שמן בוער עם מים ואיך כן לכבות? / גוגל חושפת את מודל ה AI ג'מיני / הבנת תהליכים דרמטיים שהתרחשו בעבר, מאפשרת הבנת תהליכים דרמטיים המתרחשים כיום / גיבורי על מבוססי אור / עזה בנבואת עמוס / על הפרויקט האדריכלי של הספריה הלאומית / אור בפינת הלשון / שמן בפינת הארכיאולוגיהמגישה: שרון קנטור, עורכות: אלכס לויקר, ויויאנה דייטש, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/12/20231 hour 38 minutes 34 seconds
Episode Artwork

הַחֲפַרְפֶּרֶת וְהַחֹלֶד, הֵבִיאוּ אִתָּם קֶמַח סֹלֶת

התגלה חולד שנראה לאחרונה בשנות ה-30 / כיצד מופקת קרינת רנטגן? / דולפיננים מרגישים שדות חשמליים / על הפן הישראלי החיובי של פסגת האקלים / חשיבות החושך לחיות הפעילות בלילה / שתלים במוח עוזרים לאנשים להתאושש לאחר פגיעת ראש קשה / הכשל העקרוני שיש במדע הממיין של אריסטו / שירים לחנוכת הביתמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/12/20231 hour 30 minutes 9 seconds
Episode Artwork

ראי ראי שעל הקיר, מי הכי יפה בעיר?

עכברים מזהים את עצמם במראה? / האם רעידות האדמה בימינו הן בעצם רעשי משנה של רעידות מלפני מאות שנים? / פינגווינים תופסים אלפי תנומות ביממה / גלגולי מעוז צור / השפעות נפשיות של המלחמה / האם ניתן לזהות סימני חיים מירחו הקפוא של שבתאי? / המעבד הקוונטי החדש של IBM / מקורות האור בציורמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/12/20231 hour 38 minutes
Episode Artwork

שַׂחֲקִי כִּי בָאָדָם אַאֲמִין, כִּי עוֹדֶנִּי מַאֲמִין בָּךְ

תחושת אי אמון משפיעה על האופן שבו אנחנו מעבדים מידע / ״פרופורציה״ או ״דמיון״ של צורות גיאומטריות / נחשף מקורה של אבן המזבח בסטונהנג' / למה טפילים הורגים את המארחים שלהם? / הטיפול שישמור על מערכת החיסון מפני עצמה / מנהגי חנוכה בקהילות ישראל / איך החות'ים משנים את תרבות הצריכה? / איך בעצם נוחתים על נושאת מטוסים?מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/12/20231 hour 38 minutes 25 seconds
Episode Artwork

לתפוס מעלית מלמטה למעלה

האם באמת מסוכן לדבר בסלולרי במעלית? / הפוליטיקה של בינה מלאכותית / האבולוציה של רב-תאיות / קרינה בעולם גיבורי העל / סנכרון מוחי, גופני והתנהגותי בעת דינמיקה קבוצתית / מה זה אנטי חומר והאם כוח המשיכה עובד גם עליו? / לקחת אחריות, לקבל אחריות או לשאת באחריות? / בינה מלאכותית בשירות נאס"אמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
05/12/20231 hour 40 minutes 27 seconds
Episode Artwork

ואנחנו כמו שני פינגווינים, נסחפים על קרחון בעולם שנמס לו לאט

איך פינגווינים מזהים את בני זוגם? / בחינת דגימות מאסטרואיד בנו / האם נשים פותרות סכסוכים טוב יותר מגברים? / ועידת האקלים השנתית של האו״ם נפתחה בדובאי / חדשות או בינג' של סדרה אהובה, מה זה עושה למוח שלנו? / הרגלי קפה יומיומיים עשויים להשפיע על גמישות המוח ועל למידה / ממשיכים עם הביולוגיה של אריסטו / יומולדת מאה למריה קאלאס מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/12/20231 hour 41 minutes 47 seconds
Episode Artwork

פיל פילון אפו ארוך

מה בין שינויי אקלים לחדק של פילים? / חלקיק קוסמי סופר אנרגטי תועד ביוטה / כיצד לצמצם צריכת הסוכר המעובד באוכלוסיה? / איך כבשה מילה אחת "הללויה", את כל תרבויות המוסיקה בכל התקופות? / לחץ מהמלחמה משפיע על סיבוכים בהיריון / שיטה חדשה לחזות מתי המחזור הסולארי של השמש אמור להגיע לשיאו / פרידה מפרופ' שלמה אבינרי, חתן פרס ישראל בחקר מדע המדינה / וילון התיאטרון ביצירות אומנותמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
03/12/20231 hour 38 minutes 51 seconds
Episode Artwork

חלליות קוראות לי לחזור

נאס"א קלטו אות באמצעות קרן לייזר מהחללית פסיכה / הוספת כביש חדש למערכת קיימת, דווקא מאריך את זמן הנסיעה לכל הנהגים / לאבחן מחלות אצל כלבים בעזרת בינה מלאכותית / הכטב"מים המתאבדים / מי היה פרימן דייסון? / בקשות של הורים להקלות בעבודה ותחושת אפלייה / כיצד נבנה מחדש את הנגב המערבי כאזור של חוסן חברתי וסביבתי? / שירים לכבוד כ"ט בנובמבר מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/11/20231 hour 26 minutes 18 seconds
Episode Artwork

זוכר את נובמבר? עננים עננים בעיני

איך נוצרים עננים? למה צבעם לבן אם הם עשויים ממים שקופים? / איך תמנונים אנטרקטיים לא קופאים במים? / האבולוציה של רב-תאיות / ענייני השעה בעולם הקריקטורות / השפעת המלחמה על חוקרים ישראלים / סיפור דוד בנחל הבשור / דמעות שמחה, בכי תמרורים / ממתי מכירים גמלים בממצא הארכיאולוגימגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
28/11/20231 hour 34 minutes 31 seconds
Episode Artwork

היי הו הפו היפו היפו היפו

היפופוטמים הפכו למין פולש בקולומביה / חדרים סודיים בפירמידה / רובוטים לומדים מנמלים / על אופנה מהירה, בעקבות חודש הקניות / האם מיקרוביום משפיע על צליאק? / במקרה של פגיעה, המוח שלנו לא "מחווט עצמו מחדש", אלא משפר יכולות שכבר היו קיימות בו / אריסטו והמחקרים שלו בביולוגיה / למה יין אדום גורם לכאבי ראש?מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/11/20231 hour 34 minutes 48 seconds
Episode Artwork

תָּפְרוּ לַקּוֹף מְעִיל צָהֹב, בֶּגֶד סָגֹל, כּוֹבַע כָּחֹל

מדענים יצרו במעבדה קוף כימרי בגווני ירוק / העדות הקדומה ביותר ללחימה ולהתחמשות מאורגנת בארץ ישראל / סוכרת וצריכת סוכר מעובד / עשר שנים לפטירת אריק איינשטיין / גילויים חדשים בהתפתחות מחלת האלצהיימר / שברי זכוכית צהובה במדבר סהרה / לא חייבים מוח כדי ללמוד, יעידו המדוזות / יצירות אמנות אמיתיות בספרותמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
26/11/20231 hour 36 minutes 28 seconds
Episode Artwork

בשביל הנה יורדת עדת התינוקות

טיפול בילדים אצל ציידים-לקטים בקונגו / עדות ראשונה לטקס פולחני המתבצע במקדש יהודי ע"י אישה / הבלתי אפשרי במתמטיקה / קוסמים נוטים לסבול פחות מהפרעות נפשיות לעומת אחרים / שיבוש באותות GPS: עד כמה קל לשבש מערכת ניווט לוויני / טיפול מבוסס על טכנולוגיית קריספר אושר בבריטניה / דולפינים נמצאו מתים באמזונס הברזילאי / יום השירותים הבינלאומי מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/11/20231 hour 37 minutes 17 seconds
Episode Artwork

יד ביד אם רק תיתן לי יד, יד ביד נצעד את כל הדרך

חוקרים חיברו יד תותבת ישירות לעצם ולעצבים / בינה מלאכותית - למידה דרך חיקוי / התולעים העגולות הן בין האורגניזמים החשובים בעולמנו / דמויות ביוניות בעולם גיבורי העל / סיכון גבוה יותר לדמנציה בקרב מי שאובחן עם הפרעות קשב וריכוז / שמשון במקדש דגון בעזה / "מכבסת מילים" בעברית / מאיפה הגיעו לארץ הנזירים הנוצריים הקדומיםמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/11/20231 hour 26 minutes 12 seconds
Episode Artwork

והוא שרק לה שיר של אהבה והיא נתנה לו שי, נוצה מתוך זנבה

התגלה מנגנון מוחי בציפורים שמציב חיזור בראש סדרי העדיפויות שלהן / מה זה רוטוסקופינג? / אי חדש נולד מול חופי יפן / פגיעת הרקטות ואמצעי הלחימה זיהמו את האדמה, כדי לאפשר מגורים יש צורך להתחיל כבר היום את מאמצי טיהור האזור / להכנס לראש של טרוריסט / עכברים, בדומה לבני אדם, מסוגלים לדמיין מקומות שהיו בהם בעבר כדי לנווט / על שירים שנכתבו כדי להעניק תקוה, הפעם על Somewhere over the rainbowמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
20/11/20231 hour 28 minutes
Episode Artwork

אני והסבתא ישבנו בצוותא ליד מדורה בחצר

למה נשים חיות כל כך הרבה זמן? / לראשונה: קנס על פסולת חלל / ההסטוריה של הסוכר אינה מתוקה כל כך / כל דור והמנגינות שלו ל"הוי ארצי מולדתי" של טשרניחובסקי / השפעות המלחמה על הגיל השלישי / רובוט הצליח לסנתז מדגימות שנאספו ממאדים, תרכובות שיכולות לשמש לייצור חמצן ממים / רחם כפול, הריון כפול / שני ציורים שלא קיימים: הדיוקן הסגלגל מהסיפור של אדגר אלן פו, ויצירת המופת הנעלמה של בלזאקמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/11/20231 hour 32 minutes 47 seconds
Episode Artwork

אנחנו מזמינים אתכם לזוז זוז זוז זוז

פעילות גופנית נגד לחץ וחרדה / התקדמות בפענוח בעיה ידועה ב״תורת ראמזי״ / קידום מתקני אגירת חשמל / התולעת המושכת בחוטים / על רסיסי טילים / מה אפשר ללמוד על חוסן ושיקום אחרי אסון מהחי ומהצומח? מגיש: אמיתי פוקמן, מפיקות: תמר בנימין, נעה בן הגיא, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/11/20231 hour 14 minutes 7 seconds
Episode Artwork

קוראים, שומרים, מתייקים

דוקטורנטים מנציחים את אירועי המלחמה / המאובן המכונה דיקינסוניה / הקריקטוריסטים נלחמים בשוחות / קולות הקרב המתעתעים / שאלות לשוניות שעלו בחודש האחרון / בית הכנסת העתיק בעזהמגיש: אמיתי פוקמן, מפיקה: תמר בנימין, סיוע בעריכה: ויויאנה דייטש, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/11/20231 hour 25 minutes 20 seconds
Episode Artwork

קיפודן, אפו ארוך

מדענים גילו מחדש מין יונק שאבד / התגלה חור שחור חדש! / המדריך להתגוננות מתוכן מסוכן ברשתות החברתיות / פרידה מיסמין זהר ז"ל / על הקשר בין הפרעות שינה לסממני הזדקנות של הגוף. והאם זה הפיך? / מוזיקה שנכתבה בעקבות ליל הבדולח מגיש: אמיתי פוקמן, עורכת: נעה בן הגיא, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/11/20231 hour 19 minutes 9 seconds
Episode Artwork

כבשה פועה בוכה בדיר, זה בנה הקט אשר אבד

מה עובר על חיות המשק במלחמה? / מה המלחמה לימדה אותנו על שרשרת המזון, על חשיבות התמיכה בחקלאות מקומית ועל ההבדל בין ארעיות לקיימות? / מקור המנגינה בה משתמש החזן הצבאי הראשי שי אברמסון ב"תפילה לשלום חיילי צה"ל" / פרידה מד"ר חגית רפאלי-מישקין ז"ל / מחקר חדש על איך נוצרה מעטפת כדור הארץ / "רצח החפים מפשע" של רובנסמגיש: אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/11/20231 hour 16 minutes 12 seconds
Episode Artwork

בארץ להד"ם

דיפ פייק בשירות החמאס / פרידה מרונית טל סולטן ז"ל / חוקרים הצליחו לגדל עוברי עכברים בחלל / מלחמות על טריטוריה בעולם החי / החיפושית שמגדלת בובת טרמיט על הגב כדי לגנוב אוכל / בבונים במצרים העתיקהמגישים: רונה גרשון תלמי, אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: יבגני לייזרוביץSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/11/20231 hour 14 minutes 34 seconds
Episode Artwork

ארץ קטנה עם שפם

על טרנד השפמים של המילואימניקים, על חודש מובמבר ועל שפמים של חיות / פרידה מד"ר ויקטוריה וד"ר סרגיי גרדסקול ז"ל / מי הם החות'ים ומה הם רוצים? / דפוסי התרומה וההתנדבות של הציבור הישראלי במלחמה / מה גורם לנו להתעלף? / זרם הסילון של צדק שמגיע למהירות של 500 קמ"ש מגישות: רונה גרשון תלמי, ויויאנה דייטש, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: יובל יסוד  See omnystudio.com/listener for privacy information.
07/11/20231 hour 19 minutes 15 seconds
Episode Artwork

זום, זום, זום, עולה הזמר

שוב הילדים לומדים בזום. עד כמה זה יעיל? / האם כעס יכול לגרום לנו לבצע משימות טוב יותר? / לחתולים יש הבעות פנים ברורות / חרב אקסקליבר של המלך ארתור ומי היו אבירי השולחן העגול / סערת גרטה טונברג. על הפער בין אג'נדה סביבתית למדע / תיעוד ראשון של זעמן שחור בָּרוֹד בישראלמגישים: ויויאנה דייטש, אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/11/20231 hour 20 minutes 5 seconds
Episode Artwork

לחץ, תנו לו לצאת

לחצות את הסערה - מודל טיפולי להתמודדות עם לחץ / הסבר חדש להיכחדות הדינוזאורים / סיסיים עפים גבוה יותר בלילות ירח / חשיבותה של שנת לילה טובה ואיך מתמודדים עם חוסר שינה / מחקר: האלימות במזרח התיכון זינקה עם הקמת הערים הראשונות / פלצבו אצל בעלי חייםמגישים: רונה גרשון תלמי, אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאית: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/11/20231 hour 15 minutes 49 seconds
Episode Artwork

חייל שחור מכה חייל לבן

רגשות ותורת המשחקים בזמן מלחמה / מיירטים את ארנקי הקריפטו של חמאס. מה זה מטבעות מבוזרים ואיך זה עובד בדיוק? / איך בוחרות בני זוג בעולם החי? / עזרה ראשונה, גרסת השימפנזים ואיך בעלי חיים מרפאים את עצמם / מאסק הבטיח אינטרנט לעזה. על חיבור לרשת בזמן מלחמה / המסע לאסטרואיד פסיכה מגישה: רונה גרשון תלמי, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דרור רוטשטייןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/11/20231 hour 18 minutes 22 seconds
Episode Artwork

זהו עצם העניין לא, זה העצם של הכלב

על פחד, אובדן ורגשות אחרים אצל בעלי חיים / חקלאות, מזון וגבולות הלאום / לתת למוזיקה לרפא - על חשיבות החינוך המוזיקלי ביום שאחרי / פרידה מד"ר מרסל פרייליך קפלון / האם הסולידריות שלנו עומדת להיגמר? / למה השמיים כחולים והשקיעות אדומותמגישות: רונה גרשון תלמי, ויויאנה דייטש, עורכת: נעה בן הגיא, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: ייבגני לייזרוביץ  See omnystudio.com/listener for privacy information.
31/10/20231 hour 20 minutes 5 seconds
Episode Artwork

עם הסתיו חזרו הציפורים מעבר למדבר, מעבר להרים

הציפורים בעונת הנדידה והמלחמה / על מינהרות ומה אנחנו יודעים על מה שנמצא בבטן האדמה / תעשיית הזעפרן בעוטף עזה / דיני הלחימה, מסדירים את ההתנהגות בזמן הלחימה / שעון חורף ושעון ביולוגימגישים: ויויאנה דייטש, אמיתי פוקמן, עורכת: נעה בן הגיא, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: יובל יסודSee omnystudio.com/listener for privacy information.
31/10/20231 hour 21 minutes 34 seconds
Episode Artwork

התנהגות ברברית

מי היו הברברים ולחימה בימי הביניים / האם ניתן "לשכתב" זכרונות טראומטיים בעזרת טיפול בקטמין / מוח אדם בראש חולדה / האם טראומה יכולה לעבור בגנים לדור הבא ומה זה אפיגנטיקה / מוזיקה מפחיתה חרדה / מה הופך ברקי על לעוצמתיים כל כך מגישים: רונה גרשון תלמי ואמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: תמר בנימין ועמרי קפלן, ביצוע טכני: חן עוזSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/10/20231 hour 18 minutes 6 seconds
Episode Artwork

בּוֹאוּ נָא לִרְאוֹת מַהֵר טְרַקְטוֹר בָּא אֶל הֶחָצֵר

הטרקטורים שנגנבו מהעוטף, הושבתו מרחוק / לוחמה פסיכולוגית בעימותים / הגנים שמגנים על מוחו של השלדג בצלילה אנכית / איך מחליטים באיזה פצוע לטפל קודם? / חוויות ילדים בגיל הרך במצבי דחק / השממיות המתחזותמגיש: אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: שלומי יצחקSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/10/20231 hour 16 minutes 5 seconds
Episode Artwork

כיפת ברזל מעל, תחתי תהום ודמי

איך עובדת כיפת ברזל? / מה משפיע על פוסט טראומה אצל חיילים? / לסלול כבישים על הירח / בין תש"ח לתשפ"ד / למה תרופות מרות? / יום המול הבינלאומי צוין אתמולמגישים: ויויאנה דייטש, אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלעד זהרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/10/20231 hour 14 minutes 55 seconds
Episode Artwork

משחקת טטריס עוזבת את המטריקס

טראומה וטטריס / כתב עת מוביל פירסם מאמר שקורא לשחרר מיד את החטופים / החדשות הטובות של האלמוגים / איך פועלים טילים? / לעזור לרחפן לקבל החלטות / איך נוצרו הטבעות של שבתאי? מגישה: ויויאנה דייטש, עורכת: אלכס לויקר, מפיקות: תמר בנימין, נועה טייב, סיוע בתחקיר: ענת שרון בלייס, טכנאי: דרור רוטשטייןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/10/20231 hour 23 minutes 28 seconds
Episode Artwork

סוּכִּית בונה סוכה מוארת וירוקה

הסוכיים, הציפורים שבונות סוכות / לנשים לאחר לידה יש נטייה מוגברת לראות פנים בחפצים / מתמטיקאים ששברו למתמטיקאים אחרים את הלב / החללית אוסיריס רקס ודגימה משביט / לראשונה שוחזר RNA של בע"ח שנכחד / סדקים באדמת ארה"ב / אם מטוס חמקן הולך לאיבוד, אפשר למצוא אותו? / פיתוח מבוסס בינה מלאכותית מאפשר לבצע בדיקת אקו לב בכל מקום וזמן / נזכרות בסשה ארגובמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
27/09/20231 hour 34 minutes 59 seconds
Episode Artwork

תפתח פה גדווול

נחש אפריקאי קטן עם פה גדול / להציב היפרטלסקופ על הירח / על טחביות, סוג של סרטנים יבשתיים / עורבים לא יעזבו את משפחתם גם בשביל הארוחה הדשנה ביותר / גיבורי על שגדלים וקטנים / הגיאומטריה של האוקיינוסים וההתחממות הגלובלית / תחנתם הראשונה של שבטי ישראל ביציאת מצרים, בדרכם לארץ ישראל - העיר סוכות / התאמת המינון הנכון של תרופה לחולה / פינת הלשון לסוכות, מה בין סכך למוסך / מערכת תקשורת תת ימיתמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
26/09/20231 hour 35 minutes
Episode Artwork

צוחק מי שצוחק אחרון

פרס האיג נובל ל 2023, הוענק לחוקרים שתוצאות מחקריהם "גורמות לאנשים לצחוק ואז לחשוב" / פסיכולוגיה של דחיינות / מתמטיקאים שצריכים לבקש סליחה / אשפה ביתית שמיועדת להטמנה, הופכת לחומר גלם המשמש לייצור פלסטיק / טיפול חדש בסרטן הלבלב / הקשר בין סופות ברקים להתחממות כדור הארץ / סימנים אפשריים לחיים במרחק 120 שנות אור / 50 שנים למלחמת יום כיפור, שירים שנכתבו בעקבות המלחמה מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
20/09/20231 hour 33 minutes 29 seconds
Episode Artwork

אור חזק מַכֶּה

האורות המסתוריים בשמיים לפני רעידת האדמה במרוקו / ההבדלים בין בעלי חיים שממשיכים לגדול לאורך כל החיים לבין אלו המגיעים לגודל סופי ולא ממשיכים / להפיק חשמל מחיידקי אי קולי / חמצן על מאדים / להפיק מידע על רמות ברזל במוח בעזרת MRI / נקבת השילוח חלק ב' / נמלי האש האדומות פלשו לאירופה / מגמות לשוניות בין השירה שלפני מלחמת יום כיפור ובין זו שאחריה / הקשר בין הארכיאולוגיה למלחמות ולאיתור נעדרי צה״למגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/09/20231 hour 42 minutes 21 seconds
Episode Artwork

והכבשה תישק אותו והיא תקרא אותו בשם

איך עובד שיבוט גנטי, איפה הטכנולוגיה היום ומה השתנה מאז הכבשה דולי / דגים שמסוגלים להתאים צבע עורם לשונית האלמוגים בה הם חיים / מה בין הכחדת בעלי החיים הגדולים ומוח האדם? / המדע מאחורי באטמן / פעילי סביבה נגד פסטיבל ברנינג מן / ניתן ללמוד מחדש תפקודים מוטוריים לאחר שבץ מוחי / כיצד המוח שלנו יודע להבדיל בין טוב לרע? / המבטא האמריקאי הדרומי הולך ודועך / הכרות עם יוהנס קפלר / כשפים בהרי אילתמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
18/09/20231 hour 41 minutes 19 seconds
Episode Artwork

שנת אושר ועושר!

פרופ' דניאל כהנמן בשיחה על האם כסף יכול לקנות אושר / דובים באמת אוכלים דבש? / לקשור שרוכים עם כיוון השעון, נגד, או שזה בכלל לא משנה? / טיסנים מקרטון מול חיל האוויר הרוסי / איך מונעים מציפורים להתנגש בגורדי שחקים? / חקלאות גגות / התפוח שהוביל לאחת התגליות החשובות במדע / מנהגי ראש השנה / התחלות ווקאליות בלתי נשכחות של שירים מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
13/09/20231 hour 34 minutes 28 seconds
Episode Artwork

עץ הרימון נתן ריחו

לכבוד ראש השנה נדבר על הרימון ואיך הוא תפס מקום חשוב בממצאים הארכיאולוגיים של ימי בית ראשון ובית שני / מחזוריות בטבע /  ההיסטוריה של בינה מלאכותית במוזיקה, חלק ב' / סמנים מולקולריים להופעת בעלי חיים / ״מחזור החיים״ של סדרות קומיקס / צעד בדרך למצוא תרופה לרעלת היריון / כימיקלים רעילים בכוסות וקשיות נייר / המכוניות שמרגלות אחרינו / מחזור החיים ומחזור השנה, בפינת הלשוןמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/09/20231 hour 39 minutes 33 seconds
Episode Artwork

אוי מושבי העור, בחום הזה של תל אביב

מה זה אומר חום גבוה? טמפרטורה גבוהה? / סליק כלי נשק מהתקופה הרומית נחשף בעין גדי / לדו-לשוניים יש זיכרון יותר טוב? / לגדל צמחים בקוביות ג'ל / צמיגים מחומר עמיד יותר בפני קרעים, יפלטו פחות פלסטיק מיקרוסקופי אל הסביבה / חוקרים יצרו עובר אנושי ללא צורך בביצית וזרע / לגז צחוק יש פוטנציאל טיפול מהיר במחשבות אובדניות בקרב חולים עם דיכאון עמיד לטיפול / מדע הטבע האפלטוני / אורי אבנרי מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/09/20231 hour 33 minutes 30 seconds
Episode Artwork

אני צריכה כפית סוכר, כפית סוכר אני רוצה ממך

הסוכר, בפינת תולדות התזונה האנושית / יפן שיגרה בהצלחה שתי משימות חלל / האם בני אדם ונאנדרתלים באמת נפגשו? / מאה שנות זמר עברי בשירי ילדים לחג / חוקרים גילו שיטה חדשה להצערת תאים / מניעת זיהום האוויר עוזרת לעצים שנשתלו לאחרונה להפחית את הטמפרטורה המקומית / מנתחות משיגות תוצאות טובות יותר מעמיתיהן הגברים / דגים חברותיים / כפות ידיים אצל ג'קסון פולוקמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/09/20231 hour 33 minutes 34 seconds
Episode Artwork

ג'ירפה רוצה רק לאפה

הג'ירפה שנולדה ללא כתמים / המין האנושי כמעט נכחד לפני כמיליון שנים / סוגים של ממוצעים / סמארטפון שמתיימר להיות הוגן / העצמת הבריאות הנפשית של ילדים על ידי שירה במקהלה / מנתחים הוציאו תולעת ממוחה של אישה / התגלתה מערכת חיסונית שמרוקנת את התא מאנרגיה / לאן הדגים שוחים כשהים מתחמם? / איך גורמים לצרכנים לאמץ טכנולוגיה? מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
06/09/20231 hour 39 minutes 43 seconds
Episode Artwork

לעולם בעקבות השמש

הודו שיגרה חללית לחקר רוחות השמש / מטא הכריזה על כלי חדש המאפשר למשתמשים ליצור מוזיקה על ידי שימוש במודלים של בינה מלאכותית / האבולוציה של פגיות / שוחזר ניחוח של חומר חניטה של מומיות / לימוד וחונכות בעולם גיבורי העל / איך עובדים לצד אדם שנמצא במשבר? / נקבת חזקיהו. חלק א / דו"ח האו"ם למינים פולשים / סימני הפיסוק / חפירה ארכיאולוגית ביבנהמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב   See omnystudio.com/listener for privacy information.
05/09/20231 hour 46 minutes 53 seconds
Episode Artwork

יוסי בשדרה פוסע ופתאום אורות עיניו...

מהי באמת הפרעת קשב וריכוז? / איך מפיקים דנ"א מלבנה? / מוצרט להפחתת כאב / הרגלי שינה טובים יכולים לצמצם התנהגויות אימפולסיביות בקרב ילדים / העופות הדורסים בישראל עדיין בסכנת הכחדה / אוסטרליה מתירה שימוש בתרופות פסיכדליות לטיפול בהפרעות נפשיות / נמדד שדה מגנטי בכוכב הליום מאסיבי / שאלת מדע הטבע האפלטוני / ג'ואן ריברס, 9 שנים לפטירתהמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
04/09/20231 hour 38 minutes 55 seconds
Episode Artwork

צמח מה הוא יודע?

האם צמחים יכולים באמת לדבר ולשמוע? לזכור? לספור? / איך עובד זיכרון חיסוני? / שושלת משפחת ליקי / תוכנית ההזנה הלאומית / גמדים בתולדות המוזיקה / לאתר הפרעה דו-קוטבית בעזרת בדיקת דם / משבר האקלים מזמן אתגרים חדשים לאתרי הסקי באירופה / ההשפעות החיוביות של טפילים / ה"שחיין המלאכותי" המהיר ביותר בטבע / מערת הידיים בארגנטינהמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
03/09/20231 hour 36 minutes 26 seconds
Episode Artwork

חלליות להיות או לא להיות

חלליות וויאג'ר, 46 שנים לשיגורן / ילדים ונוער תרמו להתפתחות המדע / המתמטיקה מסייעת לנצח במשחקים / דור הקרונרים והמצאת המיקרופון / מכשיר מאתר בעיות רפואיות באמצעות האור / טייסים נרדמים בקוקפיט - סכנת חיים? / אדם שננשך על ידי חתול רחוב נדבק בזיהום שאינו ידוע למדע / מה היא השערת הרצף? / קתרין ג'ונסון, מתמטיקאית אפרו-אמריקאית פורצת דרך / גרגירי קפה טחונים לייצור בטון חזק מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
30/08/20231 hour 41 minutes 50 seconds
Episode Artwork

כלבלב הו בידי בם בם

איך לדבר לכלבים? כמו לתינוקות / מה זה מדע אזרחי? / מה זה גלגול הגנתי? / טקסי ראשית קריאה בקהילות ישראל / מוסדות לימוד בעולם גיבורי העל / חוקרים החזירו את הקול לאישה משותקת / אמבטיות קרח, אכן מועילות לבריאות? / פרי התאנה בתנ"ך / מה בין חום לחמין? / הארכיאולוגיה של הכותנה  מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/08/20231 hour 41 minutes 12 seconds
Episode Artwork

קוקייה מפקירה הבנים

המאבק בין הקוקייה לדרונגו / האב הקדמון של הפטרוזאור / סנכרון בין אנשים / ישראל והגשמת יעדי פיתוח בר-הקיימא של האו"ם / מדענים הצליחו להאריך ב-20 אחוז את חייהם של דגים / לאן נעלמו העננים של נפטון? / האפריוריות של המתמטיקה / על ירון לונדוןמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/08/20231 hour 37 minutes 21 seconds
Episode Artwork

כולם הלכו לג'מבו

מיץ עגבניות פשוט על הקרקע, הופך לבלאדי מרי טעים בטיסה / עדכונים מהחללית ההודית שנחתה על הירח / על דיאטת פלאו והאדם הקדמון / התססה באמצעות תמיסת מלח בריכוז גבוה / כדור נגד דיכאון אחרי לידה / יפן מזרימה מים רדיואקטיביים לאוקיינוס / אלמוגים הגדילו עמידות לחום / ייאסרו ניסויים בבעלי חיים במסגרות הוראה / אמנית ההתחפשות: סינדי שרמן מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/08/20231 hour 26 minutes 29 seconds
Episode Artwork

הנשים של פרוייקט מנהטן

הנשים במיזם המחקר ופיתוח שהביא לייצור פצצות האטום הראשונות / אינסוף זה מספר? / הדור הבא של תאים סוֹלָרִיִּים / התקנת מערכת שתהפוך את פסולת המטבח לביוגאז / פתרונות לחרדת קהל / חוקרים הצליחו לגרום לעיוורי צבעים לראות צבעים / גם נשים עיוורות מפנימות את אידיאל הרזון / מתג הצבע הזעיר בעולם / השפעת עמיתים על מאמץ אישי בייצור קבוצתי: עדויות מכדורגל מקצועני מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/08/20231 hour 39 minutes 34 seconds
Episode Artwork

חצבים פורחים

"לחכות לסיומה של העונה הכי חמה ואחר כך להתמר וכעמוד עשן לבן, שמועה טובה להעביר שהחגים כבר באוויר" / תיעוד מרהיב של אירוע דרמטי, שמעולם לא התרחש / מוטציות שגורמות להכפלות / למה השיזוף מגיע בדיליי? / אשלייה והטעייה בעולם גיבורי העל / כיצד הפטיטיס C חודר למערכת החיסונית / משל החוח והארז / טכנולוגיה חדשה תסייע למטוסים לחמוק מהמכ”מ / מכ"מ ורדאר בפינת הלשון / "ילד ערפד" עם מנעול ברזל על הרגלמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובארי See omnystudio.com/listener for privacy information.
22/08/20231 hour 39 minutes 2 seconds
Episode Artwork

חפשי אותי, אני נראה תמים כזה, אני נראה כמו סתם דג

הדג הטורף שמתחבא מאחורי דגים אחרים / נחשף השער הקדום ביותר בארץ / ההתפרצות שהקפיאה את כדור הארץ לפני כ-720 מיליון שנה / תנינים מגיבים לבכי של חיות אחרות / מערך היסעים ליערות ברחבי הארץ / טיפול חדש לחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה / בינה מלאכותית מצאה אסטרואיד שאסטרונומים פספסו / חוקרים חילצו שיר של פינק פלויד מראשם של משתתפי ניסוי / מהו סוד האפריוריות של המתמטיקה? / על שייקה אופירמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, סיוע בהפקה: עדי קליגר, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/08/20231 hour 43 minutes
Episode Artwork

ואבא שלי הוא הכי בעולם

מעורבות של אבות נברנים בטיפול בצאצאים שיפרה את התפתחות המוח שלהם / הפיתוח שיוציא את האסטרוגן מהמים / איך אנחנו יודעים שקרובינו הם הקופים? / שיטות התססה קדומות / 180 שנה להולדת אדוארד גריג / זיכרונות אסוציאטיביים מורשים לדור הבא / התגלה ננס חום לוהט במיוחד / חום קיצוני עלול לפגוע בתפקוד המוח במבוגרים / דבש נמלים נגד חיידקים / מה הוא לא מודע רגיל לעומת הלא מודע הכללי?מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, סיוע בהפקה: עדי קליגר, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
20/08/20231 hour 43 minutes 14 seconds
Episode Artwork

קֵן לַצִּפּוֹר בֵּין הָדוקרנים

ציפורים שבונות קינים מדוקרנים נגד ציפורים / מה זה שש? / שרידים מתקופת הקיסר נירון התגלו ברומא / במסגרת פיילוט חדש, תופק אנרגיה מהסיבוב של שערי המטרו בפריז / פחד במה והדרכים להתמודד איתו / האם אפשר לשמוע שקט? / פינה חדשה: פינת התעופה! - האם מטוסים מזדקנים? / דֵּפִיבְּרִילָטוֹר מעופף / טעינה דו-כיוונית בין רכב חשמלי לרשת החשמל מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: שרון לרנר See omnystudio.com/listener for privacy information.
16/08/20231 hour 40 minutes
Episode Artwork

עוד נפגש ויהיה לנו טוב זה יהיה בקרוב

מאדים מסתובב מהר יותר וימיו מתקצרים / הציפייה לפגוש אדם חדש גורמת לנו לחשוב עליו מחשבות חיוביות / מה מניע את העולם? מוטציות! / למה אנו נמשכים למי שדומה לנו? / דמויות גיבורי על דומות / חיסול תאי סרטן בעזרת מערכת מבוססת רנ"א / לכבוד חנוכת הרכבת הקלה, פינת הלשון על תחבורה / הסטארט אפ שימגר את עש התפוח המדומה / אשת שמשון חלק ג' / מה עושה משלחת ארכיאולוגים ישראליים, במזרח מונגוליה?מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקות: תמר בנימין, טל ניסן, סיוע בהפקה: עדי קליגר, טכנאי: שרון לרנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/08/20231 hour 36 minutes 5 seconds
Episode Artwork

פילים כמעצבי סביבה

לכבוד יום הפיל הבינלאומי, על ההשפעה העצומה שיש לפילים על המערכות האקולוגיות שלהם / אפל הגישה פטנט לאוזניות שיוכלו למדוד את פעילות המוח / חיי הנצח של הנרייטה לאקס / טכנולוגיה חדשה מאפשרת לאגור אנרגיה חשמלית בתוך מלט / המדוזה הטורפת שחיה לפני 500 מיליון שנה / מוליך על או מוליך שולל? / איך משבר האקלים צפוי לפגוע באוכלוסיית הלטאות בארץ? / ידיעה כהיזכרות, הדיאלוג מנון של אפלטון / פרידה מסיקסטו רודריגזמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, סיוע בהפקה: עדי קליגר, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/08/20231 hour 45 minutes 6 seconds
Episode Artwork

הטכניקה המדעית ששינתה את העולם

על שיטת ה-PCR ששינתה מהיסוד את חקר הגנטיקה ואת הביולוגיה המולקולרית כולה / שרידים בני כ 300 אלף שנה, שנמצאו במזרח סין, למי שייכים? / התססה, שיטת עיבוד מזון שהתפתחה אחרי המהפכה החקלאית / איך מתמודדים מוסיקאים עם בעיות תחבורה? / לראשונה: מודל שלם של לב אנושי על שבב / הנוכל בעתיד לשלוט בעוצמתן של סופות ציקלון? / הנשק ההגנתי ההתקפי של החיידקים / רוסיה שיגרה חללית לירח / חגיגת יומולדת אמנותית!מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקים: תמר בנימין, עמרי קפלן, טכנאי: תמיר צובארי See omnystudio.com/listener for privacy information.
13/08/20231 hour 44 minutes 40 seconds
Episode Artwork

שנינו יחד

מחקר חדש מצא מים סמוך לשמש צעירה / מאובן שנמצא בסין הנציח מאבק בין דינוזאור ליונק / מה זה מטריצות ומה הקשר של זה למטריקס? / מהו מודל הפיוס מבוסס הצרכים? / צבי הים נודדים כבר אלפי שנים לאותה נקודה / לראשונה תועדה מתכת בעלת יכולת "לרפא" את עצמה / שני כוכבי לכת חולקים מסלול כבידתי / מי היה רוברט אופנהיימר? / צילומים חדשים של מכתש הענק "פה הגיהנום" / בפינת השירה - קינות לזכר חורבן בית המקדש מגיש: אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: טל ניסן וליהיא צדוק, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
26/07/20231 hour 44 minutes 17 seconds
Episode Artwork

נקודת רתיחה

ישראל בנקודת רתיחה - מהי הטמפרטורה שבה מים רותחים? / מחקר חדש זיהה מנגנון מוחי שמתווך את החיבור בין לחץ כרוני ובין צריכת מזון מנחם / למה משמש קוצב לב? / האם באמת מסוכן לצרוך חלב לא מפוסטר? / חורבן בקומיקס / מחקר חדש - איום קיצוני מחזק את ייצור הנוגדנים בגופנו אבל גם פוגע בזיכרון החיסוני / למה זיהום אוויר מוביל לירידה דרמטית במספר החרקים בעולם? / חורבן הבית בפינת התנ"ך והלשון / התגלתה עיר קדומה של תרבות המאיה מגיש: אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: טל ניסן וליהיא צדוק, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/07/20231 hour 35 minutes 48 seconds
Episode Artwork

לבנות בתים מפטריות

האם חומר בניין חדש שמורכב מפטריות יחליף בעתיד את הבטון? / בדיקת רנטגן חושפת פרטים חדשים על חרב עתיקה / על החשיבות של הכרה ברגשות בעלי החיים / בדיקת הדם שעשויה להחליף דיקור מי שפיר / עוברים מתמרנים את מע' העיכול של אמם לטובתם / למה אנשים מאמינים בתאוריות קונספירציה? / בפינת האקולוגיה - תפיסת וקיבוע פחמן דו-חמצני / המסעות לחיפוש חומרי גלם איכותיים בעמק החולה / בפינת התרבות - פיטר סלרס מגיש: אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: עמרי קפלן וליהיא צדוק, ביצוע טכני: שרון לרנר, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/07/20231 hour 34 minutes 11 seconds
Episode Artwork

קן לציפור בין העצים

עונת הג'וקים בעיצומה, למה דווקא עכשיו? / ממה ציפורים בונות קנים? מחקר חדש על עורבים / בפינת הפרה-היסטוריה- למה התחלנו ללכת על שתי רגליים? / עלייתו ונפילתו של שוק החלב הישראלי / בקתדרה למוסיקה - שירי מקהלה / מחקר חדש מצא קורלציה בין הרכב חיידקי המעי לאוטיזם / על ההבדלים בין המוח הביולוגי לבין הבינה המלאכותית / על משימת החלל של הודו / כיצד יוצגו מקרי רצח בעיתונות הבריטית בתקופת ג'ק המרטש? / ובפינת האומנות- על הקשר בין חלום למלנכוליה מגיש: אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: טל ניסן ועמרי קפלן, טכנאי: שרון לרנרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/07/20231 hour 37 minutes 35 seconds
Episode Artwork

החיידקים שעוזרים לעצים

בזכות עצלנים התברר: בני אדם חיו בדרום אמריקה מוקדם משסברו / קשת ההתהפכות שמצילה את חיי נהגי המירוצים / פינת המתמטיקה - ג'ורג גרין והשפעתו / פינת הקיימות - צרפת והתמודדותה עם צריכת היתר של אופנה / פינת השירה - הפלייליסט האידיאלי לנהיגה / החיידקים שעוזרים לעצים / שיטה חדשה לייצור מימן ירוק / טכנולוגיה שתסייע לאם בדיכאון לאחר לידה לפרש את צרכי התינוק / ממצאים מתקופה קדומה התגלו במערת התאומים בירושלים עורכת: אלכס לויקר, מגישה: שרון קנטור, הפקה: אניה קלזון, טל ניסן ועמרי קפלן, ביצוע טכני: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/07/20231 hour 39 minutes 12 seconds
Episode Artwork

האם שחקנים בהוליווד יוחלפו בבינה מלאכותית?

השמנת יתר פוגעת ביכולת של המוח לזהות תחושת שובע / האם שחקנים בהוליווד יוחלפו בבינה מלאכותית? / פינת האבולוציה - אקראיות מכוונת או ברירה טבעית / פינת גיבורי העל - רטרוספקטיבה לדני קרמן / חוקרים לגרום לתאים סרטניים "להתאבד" / למה האוקיינוסים הופכים לירוקים יותר? / פינת התנ"ך - אשת שמשון הראשונה חלק ב / פינת הארכיאולוגיה - האם יש קשר בין דמותו האייקונית של האריסון פורד כארכיאולוג לבין המציאות?  עורכת: אלכס לויקר, מגישה: שרון קנטור, הפקה: טל ניסן, אניה קלזון ועמרי קפלן, ביצוע טכני: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
18/07/20231 hour 37 minutes 8 seconds
Episode Artwork

לוחשים לנחשים

מהם מנגנוני ההחלטה של השימפנזים? / איך מנגישים את מכניקת הקוונטים לקהל צעיר? / איך מרגיעים נחשים בלחץ? / מוחם של ילדים שנחשפו לרמות "בטוחות" של זיהום אוויר הראה נזק קוגניטיבי / מהי "המראה הגדולה ביקום"? / האם ניתן לקבוע את מינו של אדם לפי הריח של כפות ידיו? / פאנזור- מנגנון עריכה גנטית שהתגלה לאחרונה / הפילוסופיה של המדע - אופק חיובי לידיעה ולמדע / בפינת התרבות - בנקסי, אומן הגרפיטי האניגמטי מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: עמרי קפלן, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/07/20231 hour 40 minutes 5 seconds
Episode Artwork

מים בששון?

כל מה שצריך לדעת על חום והתייבשות / כיצד מחליטות דבורות הדבש על איזה פרח להתעכב? / מיהו אצי איש השלג? / בפינת תולדות התזונה האנושית - חמאה / לכבוד עליית הרקוויאם של מוצרט באופרה הישראלית: טקסי אשכבה למתים בתרבויות השונות / מחקר חדש מראה שילדים בעלי איחור התפתחותי הראו בתחילת חייהם האצה בהתפתחות / איך הפקת חשמל מהאוויר תוכל בעתיד להטעין את המכשירים שלנו? / פיתוח חדש ימגן צוותים רפואיים מפני קרינת רנטגן בחדר הניתוח / מהם "כימיקלי הנצח" המזהמים את המים בארה"ב, ומה קורה בארץ? / ולסיום - הציור חלום יוסף של פאולה רגו מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: טל ניסן ועמרי קפלן, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
16/07/20231 hour 38 minutes 2 seconds
Episode Artwork

ציידות לקטות

לנשים היה חלק משמעותי בצייד בתקופה הפרה היסטורית / חוקרים מיפו באמצעות עטלפיים את איי החום בגוש דן / כיפה גיאודזית לפתרון משבר הדיור? / גידול והקפאת רימות של זבוב שחור להאכלת בע"ח / יום העצמאות הצרפתי - מאפייני השפה והשירה הצרפתית / מכונית מעופפת קיבלה אישור מיוחד מהמנהל האמריקאי / התנהגות אובדנית עשויה להיות קשורה בתהליך דלקתי במוח / הקשר בין עונות לבין פוריות / תהליך האמריקניזציה של הרוק הישראליעורכת: אלכס לויקר, צשיגה: שרון קנטור, הפקה: איתי עשת ועמרי קפלן, ביצוע טכני: דימה קרנצוב, קרדיט תמונה: ShutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/07/20231 hour 39 minutes 27 seconds
Episode Artwork

גיבור על נמלים

בעקבות ההפגנות- מה זה אדרנלין? / מה קורה במוח שלנו כשאנחנו לא עושים כלום? /  מדוע בעלי חיים בוחרים לחיות יחד במושבה? / איך נמלים נוזרות עלים כבדים ממשקלן? / בפינת גיבורי העל - גיבורי על קטנים / פיתוח חדש של בינה מלאכותית יודע לזהות נורמות חברתיות ומתי הן מופרות / מה הקשר בין עטלפים ליהודים ונוצרים בעת העתיקה? / בפינת התנ"ך - אשתו הראשונה של שמשון / בפינת הלשון על סבירות / ובפינת הארכאולוגיה על כינוס בינלאומי בירושלים. מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: עמרי קפלן ואני קלזון, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/07/20231 hour 42 minutes 15 seconds
Episode Artwork

שלום ולא להתראות

 המסע הגדול של הפוטונים מהשמש לגוף / חוקרים מעריכים שבקיץ הזה יגיעו מעט מדוזות לחופי ישראל / למה ציפורים נוטות להיפרד? / מחקר חדש פענח את פעולתו של הורמון קריטי בצמחים / ארה״ב מאפשרת העברה של בעלי חיים בסכנת הכחדה לאזורי מחייה אחרים בשל משבר האקלים / מדענים הצליחו להוכיח שכשהיקום שלנו היה צעיר, הזמן בו נע לאט יותר / טיפול חדשני לבעיות בזרימת הדם למוח / מחקר חדש בודק אנטי אייג'ינג בקופים / בפינת הפילוסופיה - מניטשה לפוסט מודרניזם / בפינת התרבות - הגשש החיוור / בפינת השירה - מאפייני השפה הצרפתית מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר: הפקה: עמרי קפלן, איתי עשת וטל ניסן, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/07/20231 hour 41 minutes 27 seconds
Episode Artwork

המשימה: מאדים

כמה עובדות שלא ידעתם על יתושים / משימה של שנה שלמה - הדמיית מאדים לאסטרונאוטים / מהו אתר הקרו-מניון בצרפת? / בפינת תולדות התזונה האנושית - נדבר על חלבון החלב / איך הגיע להיט מ"לה בוהם" להפקה של מחזמר מצליח בברודווי? / חוקרים פיתחו שיטה שמאפשרת תכנות מחדש של תאים / מה צופנים הימים החמים לכדור הארץ? / חוקרים הינדסו חומר העשוי להחליף בעתיד את הסיליקון בעולם האלקטרוניקה / מה ההבדלים בין צבי יבשה זכרים לנקבות? / על מה חולמת האהבה? על ציור ונוס הישנה של ג'ורג'ונה מגיש: אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: טל ניסן, עמרי קפלן ואיתי עשת, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
09/07/20231 hour 36 minutes 55 seconds
Episode Artwork

סודות החלל

טלסקופ חדש שוגר לחלל שמטרתו לבחון שורה של תופעות, בהן אנרגיה אפלה וחומר אפל / דיונונים מחקים את הצבע והמרקם של סביבתם ומסווים עצמם כדי להיטמע / בפינת המתמטיקה - אוסף מספרים עם מאפיינים מתנגדים / מערכת מיזוג אוויר יכולה לייצר סלעים / בפינת השירה - שירה גרגוריאנית / חוקרים גילו חלבון האחראי להבשלתם של תאי זרע לקראת הפרייה / בפינת התנ"ך - שמשון והזונה מעזה / כיצד נוצר השבר המזרח אנטולי בטורקיה? / מדענים זיהו תת סוג חדש של דיכאון / פתרון חדש לפסולת החלל מגיש: אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: עמרי קפלן ואניה קלזון, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/07/20231 hour 42 minutes 56 seconds
Episode Artwork

מה בין כדורי מתכת זעירים בקרקעית האוקיינוס לבין חיים תבוניים זרים?

עד כמה אספרטיים מסוכן לנו? / הכדורים המסתוריים מקרקעית האוקיינוס / על טעם ועל ריח בפינת האבולוציה / נפרדים מהמאייר ג'קי' ג'קסון / המוטציה הגנטית שהובילה אישה למאסר / לטאה שלא נראתה מ-1969 אותרה לאחרונה / מה קורה למערכת החיסונית בחלל? / על כדורגל בפינת הלשון / הקשר בין הבצורות באיראן והמזה"ת לבין ארכיאולוגיה עורכת: אלכס לויקר, מגיש: אמיתי פוקמן, הפקה: עמרי קפלן ואניה קלזון , ביצוע טכני: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
04/07/20231 hour 42 minutes 30 seconds
Episode Artwork

התנגשות הציביליזציות

ההיררכיה החברתית של הצבועים / דולפינים מדברים בקול שונה עם גוריהם / מתאם בין רעידות אדמה לבין עוצמת הקרינה הקוסמית / אזרחי קוריאה הדרומית הפכו לצעירים בשנה / לאן הציפורים עפות כשיש מתקנים בים? / האזור במוח שיכול למתן דחף לצרוך סמים / דאגות היומיום חודרות לחלומות בהקיץ שלנו / האם תאוריית התנגשות הציביליזציות עדיין רלוונטית? / בפינת הפילוסופיה- העדר המובן של המציאות על פי סוקרטס / המולקולה שמפחיתה עששתמגיש: אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: עמרי קפלן ואניה קלזון, ביצוע טכני: דימה קרנצוב, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
03/07/20231 hour 36 minutes 37 seconds
Episode Artwork

ריגול במערכת העיכול

כמוסה חדשה יכולה ללמד אותנו מה קורה במערכת העיכול / מחקר חדש מדגים כיצד בינה מלאכותית יכולה להשפיע על העמדות שלנו / למה נכחד המגלודון? / תולדות התזונה האנושית - מתחילים עם מהפכת מוצרי המשנה / האם קם לנו בארץ מלחין לאומי בשדה המוסיקה הסימפונית? / האם יש סוג חדש של גלי כבידה? / מה הקשר בין הר הגעש התת מימי הונגה בטונגה לסופות ברקים? / עצם בת 1.45 מיליון שנה ועליה סימני חתך נמצאה בצפון קניה / החיסון החדש לשלבקת חוגרת הגיע לישראל / ציור של רפאל "יוסף פותר חלום פרעה". מגיש: אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: טל ניסן, עמרי קפלן ואניה קלזון, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/07/20231 hour 36 minutes 15 seconds
Episode Artwork

חדשנות בהשראת הטבע

מהי ביומימיקרי? וכיצד ניתן לייצר חדשנות בהשראת הטבע? שיחה עם ד"ר יעל הלפמן כהן, מייסדת שותפה ומנכ"לית של ארגון הביומימיקרי הישראלי, ושל חברת נייצ'ר קוד העוסקת בתהליכי חדשנות מהטבע בארגונים. מתמחה בתחום החדשנות בהשראת הטבע (ביומימיקרי).  מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/06/202343 minutes 47 seconds
Episode Artwork

אילו ציפורים

על רעידות אדמה בעקבות הרעידות בעולם בשבועות האחרונים / בפינת המתמטיקה - מהי השערת קולאץ? / כיצד ציפורים יכולות להגן על מטעים חקלאיים? / על הכנס השנתי השני לקיבוע פחמן שיתקיים היום במועצה לישראל יפה. מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: אניה קלזון ועמרי קפלן, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/06/202351 minutes 37 seconds
Episode Artwork

טיפול פורץ דרך לסוכרת

לכבוד הקיץ- כל מה שרציתם לדעת על אבטיחים / מבחן טיורינג בעידן הבינה המלאכותית / בפינת האבולוציה, נלמד מה זה ״מרחבים חושיים״ / למה טמפ' משפיעה על מין הצב? / אינדיאנה ג'ונס חוזר בסרט חדש / טיפול חדשני בסוכרת שמבוסס על תאי גזע / אלישע והדובים בפינת התנ"ך / הקשר בין אי-שוויון מגדרי להבדלים בין המוח של גברים ונשים / שתיים דובים בפינת הלשון / גבעות של חרסים בנגב מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: עמרי קפלן, איתי עשת וטל ניסן, ביצוע טכני: דימה קרנצוב, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/06/20231 hour 40 minutes 39 seconds
Episode Artwork

האם שנת צהריים טובה לנו?

מחזור החיים של כוס חד פעמית / גם ציפורים יכולות לצרוך אלכוהול / האם שנת צהריים טובה לנו? / הפרדוקס של השמש / נחלים מזוהמים- מוקד התפשטות לחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה / ניסוי פורץ דרך יצר עובר בלי זרע וביצית / לקרוא באבק / טיפול גנטי לתסמונת קשה שפוגעת בילדים / הקביעה הסוקרטית ״כל שאני יודע הוא שאינני יודע״ / בפינת התרבות: ג'ורג' עובדיהמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: אניה קלזון ועמרי קפלן, ביצוע טכני: דימה קרנצוב, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
26/06/20231 hour 43 minutes 36 seconds
Episode Artwork

חכם בשמש

מהם מנגוני קירור ביולוגיים ואיך הם פועלים ? / על מפעל הארגמן בתל שקמונה ובית המקדש / מי הם אותם צרצרים שפלשו לארה"ב ולמה זה קורה? / על ההיסטוריה של ההתיישבות החקלאית בישראל ועל מדיניות החקלאות היום / בקתדרה למוסיקה נציין את יום הביטלס / מחקר בעקבות היעלמות הצוללת טיטאן / בפינת החלל - על הדימיון בין הברקים בכדור הארץ לברקים של יופיטר / האם שימוש בכיריים מסרטן יותר מעישון פאסיבי? / בעקבות המחאות בגולן- האם טורבינות רוח מסכנות את בריאות התושבים? / ובפינת האומנות - על תחריט קטן של רמברנדט מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: טל ניסן, עמרי קפלן ואניה קלזון, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/06/20231 hour 40 minutes 12 seconds
Episode Artwork

למה הכל עקום?

כמויות גדולות של זרחן נמצאו באדים הנפלטים מירחו של שבתאי / שאיבת מי התהום שינתה את נטיית כדור הארץ / כיצד מדדו בעבר את הקיף כדור הארץ? / כיצד ערים בעולם הופכות עצמן לג'ונגל? ולמה? / אפקטיביות לימודי השירה אונליין לעומת המפגש הפיזי / האם אפשר "להצל" את כדור הארץ מפני קרינת השמש? / כיצד ההתחממות הגלובלית מחזקת את עצמה? / פרידה מורד שפירא עם 2 אייטמים מהארכיון- על על חרקים בעלי צבעים בוהקים ודינוזאורים  מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: טל ניסן, עמרי קפלן, איתי עשת, טכנאי: דימה קרנצובSee omny.fm/listener for privacy information.
21/06/20231 hour 39 minutes 58 seconds
Episode Artwork

מה עושים הינשופים בלילות?

מה ההרכב הכימי בבריכה? הקיץ כבר כאן / בואו נכיר את הצמחים שעושים קומבינות / בפינת האבולוציה - האם האבולוציה יכולה לחזור אחורה? / מי אמיצה יותר, ציפור העיר או ציפור הכפר? / בפינת גיבור יהעל - על תרבות כנסי הקומיקס בארה"ב / מהי מחלת האנדומטריוזיס וממה היא נגרמת? / בפינת התנ"ך - חלק אחרון של סיפור אמנון ותמר / האם אנשים שהם ינשופי לילה נוטים למות מוקדם יותר יחסית? / ולסיום - העדויות הארכיאולוגיות ליישוב היהודי הקדום בעיר רומא מגישה: שרון קנטור, עורכת אלכס לויקר, הפקה: טל ניסן, קפלן, איתי עשת ואניה קלזון, טכנאי: דימה קרנצובSee omny.fm/listener for privacy information.
20/06/20231 hour 34 minutes 8 seconds
Episode Artwork

שוטטות

האם אבק באמת מתמגנט? / הדינוזאור שחי לפני כ-99 מיליון שנה / לראות זבובים מתים גורם לזבובים אחרים למות יותר מהר / היום הוא יום השוטטות הבינלאומי / פאנלים סולאריים מאדמת ירח / ספייס איקס מציינת 200 נחיתות / גם לתולעים יש מאנצ'יז / התרומה של סוקרטס לחשיבה המדעית / בפינת התרבות: בילי ויילדר מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: עמרי קפלן ואיתי עשת, ביצוע טכני: דימה קרנצובSee omny.fm/listener for privacy information.
19/06/20231 hour 32 minutes 40 seconds
Episode Artwork

התנינה הקסומה

המדע שבכוחות העל - על ניסויים וטעויות שיצרו אותם / מדוע מגיעים לכאן הדולפינים דווקא עכשיו ודווקא בשעות הלילה? / ראשית הקבורה האנושית בפינת הפרה-היסטוריה / עובר התפתח בנקבת תנין בת 18 למרות ששהתה בבידוד / בקתדרה - נפלאות הבוסה נובה- לזכרה של אסטרוד ג'ילברטו / מה ההשפעות ארוכות הטווח של מבצע שומר חומות? / שכיחות מערבולות האוויר בטיסות זינק ב 55 אחוזים בעשורים האחרונים / האם גם במשקל תקין יכול להיות לנו עודף שומן? / לכבוד יום האוטיזם - אפליקציה חדשה תנסה לתת קול לילדים ואנשים עם אוטיזם שמתקשים לדבר / בפינת האומנות - הסיוט של הנרי פוסלי מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: טל ניסן, עמרי קפלן ואיתי עשת, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
18/06/20231 hour 44 minutes 34 seconds
Episode Artwork

האבולוציה של אגדות הילדים

בעקבות התעוררות הר הגעש בפיליפינים, נשאל מדוע קיימים הרי געש ומה גורם להם להתפרץ / לכבוד פתיחת שבוע הספר: כיצד השתנו אגדות הילדים מאז האחים גרים ועד וולט דיסני?  / כיצד מדדו את היקף כדור הארץ בעבר? / לאחר מאה שנה של מכירת מכוניות, בתעשיית הרכב מתחילים לחשוב אחרת / בפינת השירה: ממשיכים עם האופרה המוקדמת בישראל  מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: עמרי קפלן, איתי עשת ואניה קלזון, ביצוע טכני: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/06/202347 minutes 19 seconds
Episode Artwork

לפענח פשעים באמצעות רפואה

בשנים האחרונות כולנו הפכנו לבלשים בזעיר אנפין. אנחנו צופים בסדרות פשע אמיתי, מאזינים לפודקאסטים על רצח ועוקבים אחרי פרשיות ארוכות שנים. אבל אנחנו לא מומחים, לכן הזמנו לאולפן מומחה אמיתי, ד"ר חן קוגל, מנהל המכון לרפואה משפטית, לשיחה על תחום הרפואה המשפטית, שמקשר בין מדע הרפואה לבין עולם המשפטים מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: עמרי קפלן, איתי עשת ואניה קלזון, ביצוע טכני: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/06/202351 minutes 15 seconds
Episode Artwork

כוס יין בערב טובה לבריאות?

שמש וחם. איך עובד קרם הגנה? / המשקפיים של אפל ובינה מלאכותית / איך משתמרות רקמות רכות במאובנים? / חלילים זעירים בני 12,000 שנה / יקומים מקבילים וסרטי קומיקס / האם כל מה שסיפרו לנו על היתרונות בשתייה מתונה הוא לא נכון? / אמנון ותמר בפינת התנ"ך / שמורות טבע מגנות מפני שינויי האקלים? / סלנג צבאי בפינת הלשון / בושם מלפני 2,000 שנה מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: עמרי קפלן, איתי עשת ואניה קלזון, ביצוע טכני: דימה קרנצוב, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/06/20231 hour 41 minutes 18 seconds
Episode Artwork

הסטנדאפ של ימי הביניים

תוכים שמקיימים שיחות וידאו עם תוכים אחרים מרגישים פחות בודדים / כתב יד נדיר חושף את החומר של סטנדאפיסט בריטי בימי הביניים / זבובי שלג יכולים לקטוע את רגליהם כדי לשרוד בקור קיצוני / מה צפוי למשק החשמל הישראלי עם העלייה בתדירות גלי החום? / האם ביטלג'וס עומד להתפוצץ כסופרנובה? / טיפות עיניים מזוהמות / מעבר מהקדם-הסוקרטיים אל סוקרטס ואפלטון / על פועלו של ניסים אלוני מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: עמרי קפלן, איתי עשת ואניה קלזון, ביצוע טכני: דימה קרנצוב, תמונה: ויקיפדיהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/06/20231 hour 33 minutes 10 seconds
Episode Artwork

עוד שבת של כדורגל

האם יש קשר בין יכולות שכליות וכדורגל? / כיצד משגרים אנרגיה סולארית מהחלל לכדור הארץ? / בפינת הפרהיסטוריה - האדם ביית את עצמו / מהו "הרעב הגדול" ומהי חקלאות רב-גידולית? / בקתדרה למוסיקה- פינה לזכרו של נגן הפילהרמונית מרדכי רכטמן / השריפות בקנדה והשפעת זיהום האוויר / מערכת ניטור ניסיונית תוכל לזהות גלי צונאמי בשלב מוקדם / כיצד כבשו טרמיטים את פ"ת? / כיצד עובדות המשקפיים החדשות של אפל ומה ההשפעה שלהן? / בפינת האומנות - תרדמת התבונה המולידה מפלצות. מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: טל ניסן, עמרי קפלן ואיתי עשת, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/06/20231 hour 38 minutes 6 seconds
Episode Artwork

חיים על כוכבים אחרים

החיפוש אחר חיים ברחבי היקום נמשך. הזמנו לאולפן את פרופ' עמרי ונדל, אסטרופיזיקאי, אסטרוביולוג וחוקר חורים שחורים ממכון רקח לפיזיקה באוניברסיטה העברית, ושאלנו: מה מחפשים, איפה מחפשים, מהם הסיכויים למצוא, וגם - מהם בעצם חיים? מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: אניה קלזון ועמרי קפלן, ביצוע טכני: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/06/202350 minutes 8 seconds
Episode Artwork

מוניות עפות באוויר

האבולוציה של יונקי הכיס: מכיס, לפאוץ', לתיק קטן / איך הקדמונים מדדו את גודל הירח? / לראשונה בישראל: פיילוט למונית אווירית אוטונומית / תנאי קור קיצוניים גרמו לקופים באסיה לפתח רשתות חברתיות מורכבות / ההיסטוריה של האופרה הישראלית בפינת השירה מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: אניה קלזון ועמרי קפלן, ביצוע טכני: דימה קרנצוב, תמונה: shutterstock  See omnystudio.com/listener for privacy information.
07/06/202352 minutes 54 seconds
Episode Artwork

שדות של פאנלים

מה זה כימריזם? סיפורה של לידיה / התגלה קו החוף של האוקיינוס שהיה קיים במאדים העתיק / מה זה סינאפסידים? / מה ניתן ללמוד מצמידי כסף של מלכה מצרית שחיה לפני 4 אלפים שנה? / בפינת גיבורי העל - הדלתות המסתובבות של ספיידרמן / טכנולוגיה חדשה עתידה לנבא תגובה לטיפול באימונותרפיה ולסייע בטיפול בסרטן / בפינת התנ"ך - ממשיכים עם אמנון ותמר / איך מתנהלים עם עודפי חשמל באירופה? ולמה בישראל יש הפסקות חשמל יזומות? / בפינת הלשון- יוקר המחיה וריבית / למי שייכות העתיקות? איך מתייחסים לנושא הבעלות על העתיקות בארץ מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: טל ניסן ואניה קלזון, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/06/20231 hour 32 minutes 54 seconds
Episode Artwork

מה קורה כשמנסים לפתוח את דלת המטוס בזמן הטיסה?

למה גודל המוח של הכלבים השתנה עם השנים? / אנשים בוחרים תוכן לפי דעותיהם, גם בלי עזרה ממנוע החיפוש / לאן העטלפים עפים כשהאגם קפוא? / מה קורה כשמנסים (ולפעמים מצליחים) לפתוח את דלת המטוס במהלך טיסה? / יותר זיהום אויר- יותר תאונות עבודה / הקלות שבאיסוף DNA אנושי / לאבחן מחלות באמצעות דמעות / ״לויתן״ של תומס הובס בפינת הפילוסופיה / קומיקאים ולהט"ב בפינת התרבות מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: אניה קלזון וטל ניסן, ביצוע טכני: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/06/20231 hour 38 minutes 27 seconds
Episode Artwork

לאן הציפורים נודדות?

האם בעתיד נוכל להכנס למצב של תרדמת באמצעות שימוש בגלי אולטרסאונד? / כיצד יודעות הציפורים לאן לנווט במהלך הנדידה שלהן? מחקר בנושא / מודל חדש מציע כי הומו ספיינס צמח מאוכלוסיות קרובות רבות ולא מקבוצה אחת / מה זה טייקונאוט? / בקתדרלה- על עלייתה של ההורה / מה הקשר בין מגורים בפריפריה לרעלת היריון? מחקר חדש / המחקר של נאס"א בנושא עב"מים נחשף לציבור /  התססה והנבטה של זרעים בהיסטוריה שלנו / כיצד ניתן להבין את זרמי האוויר המשפיעים על האקלים בכדור הארץ? מחקר בנושא /  ובפינת האומנות - מה פשר המראה שנגלה לצייר אלברכט דירר בחלום בלילה שבין 7 ל-8 ביוני 1525? מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: טל ניסן, איתי עשת ואניה קלזון, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/06/20231 hour 39 minutes 14 seconds
Episode Artwork

ביוטכנולוגיה סביבתית

המיקרואורגניזמים - הם בכל מקום, ומתברר שהם גם יכולים להועיל מאוד לנו ולסביבה. אירחנו את פרופ' אריאל קושמרו, ראש המעבדה לביוטכנולוגיה סביבתית במחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה וחבר ביה"ס לקיימות ושינויי אקלים באוניברסיטת בן-גוריון, לשיחה על האופן בו אפשר ליישם שיטות ביולוגיות בתחומים של סביבה ובריאות ואיך מיקרואורגניזמים יכולים לסייע לאנושות להתמודד עם אתגרי המאה ה-21, כמו זיהום פלסטיק גובר, עמידות לאנטיביוטיקה, מגפות ועוד.  מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: טל ניסן, איתי עשת, אניה קלזון, ביצוע טכני: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
31/05/202352 minutes 41 seconds
Episode Artwork

האם תוכנית טלוויזיה יכולה להפחית גזענות?

מחקר הראה כיצד מערך חינוכי בהשראת תוכנית הטלוויזיה ״סליחה על השאלה״ מפחית דעות קדומות ומקדם סובלנות בקרב תלמידי בית ספר יסודי בישראל / האם מתמטיקה היא מדע? / אורקות תוקפות סירות לחופי פורטוגל ואיש אינו יודע למה / הביאנלה לאמנות אקולוגית / בפינת השירה - נפרדים מטינה טרנר מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: טל ניסן, איתי עשת, אניה קלזון, ביצוע טכני: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
31/05/202352 minutes 3 seconds
Episode Artwork

למה ניו יורק שוקעת?

מה הם מחשבים קוונטים ומה הם יכולים לעשות? / איך הבינה המלאכותית תשפיע על עולם העבודה? / האם יש יתרון אבולוציוני חזק יותר לעזרה לפרט שהוא קרוב משפחה? / למה ניו יורק שוקעת ומה ההשפעות של זה? / וגם- למה ניו יורק היא מוקד ההרס של סרטי גיבורי העל? / כיצד הצליח אדם משותק לעמוד על רגליו וללכת? / בפינת התנ"ך - מעשה אמנון ותמר / מחקר חדש חושף שלתינוקות יש הבנה מולדת של מספרים / איך אומרים בעברית גזלייטינג? / מהי העדות הראשונה ללנשיקה בין בני אדם? מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: טל ניסן ואיתי עשת, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
30/05/20231 hour 45 minutes 26 seconds
Episode Artwork

על מה חולמים התמנונים?

האם לתמנונים יש סיוטים? מחקר חדש בנושא / כרישי פטיש עוצרים את הנשימה כדי לשמר את חום גופם / כמה כואב לכם? ניסוי חדש מנסה לסייע בכאבים כרוניים / על הזוכים בתחרות בינלאומית של פיתוחים בכלכלה מעגלית / האם אפשר ללמוד מהשרימפס דבר על הצבע הלבן? / מה זה "שרינטינג" (sharenting) ואיך זה משפיע על מערכות היחסים בין הורים ומתבגרים? / בפינת היפולוסופיה של המדע נפרק את מושג המין הטבעי / ובפינת התרבות נדבר על אנייס ורדה מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: טל ניסן, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/05/20231 hour 32 minutes 41 seconds
Episode Artwork

מה יהיה על קיפודי הים?

למה אנחנו ממצמצים? ומה עושים נהגי המרוצים? / איך נקבע השם הומו-ספיאנס ואילו עוד משפחות יש? / אילו מנגנונים פיתחה האנושות כדי להתמודד עם חוסר ביטחון תזונתי? / בקתדרה למוסיקה - ממשיכים עם ירושלים על נהרות בבל / האם יש קשר בין רמות של תחמוצת החנקן במוח לבין אוטיזם? / למה לפחד מהרי געש אם אפשר להשתמש בהם לאחסון? / מהי המגפה שמביאה לתמות קיפודי הים בים התיכון? / ולסיום - חלומו של קונסטנטין מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: טל ניסן, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/05/20231 hour 33 minutes 34 seconds
Episode Artwork

קבלו אותו - שיאן הירחים!

שבתאי מדיח את צדק מראש טבלת הירחים / בפינת המתמטיקה - שלושה מונחים משותפים למתמטיקה ולספרות / לכבוד שבועות נכיר את המנהגים של הקהילות היהודיות השונות / האם הרכב שלנו יוכל בקרוב לטעון את עצמו? / ובפינת השירה - מאה שנה להולדתו של המלחין הטרנסילבני גיורגי ליגטי. מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: טל ניסן, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/05/202351 minutes 38 seconds
Episode Artwork

הבאנו ביכורים

איך קורה שקרח צף על פני המים? שיחה לקראת החג / אילו בעלי חיים נהגו להקריב בשביל האלה איזיס בפומפיי? / מי הקבוצה שהתפצלה מוקדם יותר בעץ האבולוציוני של בעלי החיים? הספוגים או המסרקנים / נמצא המאובן הראשון של הזאב האתיופי / בפנית הקומיקס - "ביכורים" בעולם גיבורי העל / מה גורם לירידה בכמות הגוזלים של ציפורים נודדות? / בפינת התנ"ך - אנומה אליש חלק ד' / כיצד מלנומה מעצבת את הסביבה שלה כדי להתפשט בגוף? / מה הוא טנא ולמה מציינים את תיקון ליל שבועות? / ולסיום - איפה באמת היה הר סיני? מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: טל ניסן ועמרי קפלן, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/05/20231 hour 42 minutes 28 seconds
Episode Artwork

צייר לי תן

חגיגות יום המגוון הביולוגי- ומהו בכלל? / מבחן אינטלגנציה רגשית בוצע לבינה המלאכותית- נשמע מה התגלה / האם בקרוב נתחיל לביית תנים? / מיזם חדש מחנך לאיסוף הזבל אחרינו במרחבים ציבוריים / האם הצל הפך לנחלתם של העשירים? מחקר בנושא זה / כיצד תזונה ים תיכונית ירוקה יכולה לסייע למתן את קשיחות אבי העורקים? / מה קורה במוח שלנו בגיל המעבר? / האתגר המתמשך של פירוק הקונקרטי ליסודות פשוטים ושל ההטרגוני להומוגני / ולסיום - פסטיבל קאן! מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/05/20231 hour 41 minutes 11 seconds
Episode Artwork

אלפי דרכים להקשיב לירושלים

מה זו אלרגיה ואילו פתרונות יש להתמודד איתה? / טביעות רגליים בנות מאות אלפי שנים התגלו בביצה בגרמניה / מה בין המהפכה החקלאית לבין ביטחון תזונתי? / בקתדרה למוסיקה דיברנו על ירושלים, יום ירושלים, ואיפה היא מופיעה במוסיקה בהיסטוריה / כלבת הים יוליה חזרה אל הים - ומה שלומה? / מהם ברקי-על ומה תחקור משימת החלל המאויישת AX-2 שתשוגר הלילה? / האם לאוכלוסיות גדולות יותר תהיה תרבות עשירה יותר? לא בהכרח / ובפנים האמנות - הפרק האחרון של ציורי הגב מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/05/20231 hour 38 minutes 7 seconds
Episode Artwork

בדרך לפיתוח תרופה לסרטן

ד"ר יונתן כהן, אונקולוג ומנהל היחידה למחקרים קליניים במכון האונקולוגי במרכז הרפואי הדסה, מתארח באולפן לשיחה על הדרך לפיתוח תרופה לסרטןמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, סיוע בהפקה: יובל פיגדור, טכנאי: דימה קרנצוב  See omnystudio.com/listener for privacy information.
17/05/202351 minutes 50 seconds
Episode Artwork

תופרת אני ותופרת, הים לא יחדל מלנהום

אמנות התפירה העתיקה, או, מה ניתן ללמוד מעצם בת 40 אלף שנים? / לפעמים אומרים על אנשים: הם כמו שני קווים מקבילים! האם מתכוונים שהם כה שונים כך שלעולם לא יפגשו? או שהם כה דומים עד שהם הולכים באותו הכיוון? זו שאלה סמנטית או מתמטית? / עודכן הגנום האנושי, כדי להפכו לשוויוני ומכיל. מדובר בהישג רפואי חיוני או בטרלול פרוגרסיבי? / ערים ידידותיות לילדים ולילדות / בינה מלאכותית מאפשרת להחיות זמרים מתיםמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
17/05/202352 minutes 24 seconds
Episode Artwork

מתוק, מתוק הוא טעם החיים

השפעת הטמפרטורה על טעם הרולאפס שכבשו את ילדי ישראל / כלי בינה מלאכותית תרגם פעילות מוחית לטקסט כתוב / השפעת חיידקים על רבייה והתנהגות בחרקים / סוג הסבון שלכם קובע כמה אתם אטרקטיביים ליתושים / סימביוזה בעולם גיבורי העל / כמה זמן לקח להומו ספיינס להתיישב באירופה? / אנומה אליש חלק ג' / בדיקת שתן לגילוי סרטן / השיר "הכותל" של יוסי גמזו / מנהגי האכילה של תושבי המזרח התיכון בתקופות הרומית והביזנטיתמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
16/05/20231 hour 38 minutes 52 seconds
Episode Artwork

פטריה קרירה

פטריות, כולל שמרים ועובשים, קרירות יותר לעומת הסביבה שלהן / שיחזור דיגיטלי לטורף קדום "הראשן מהגיהנום" / מה יש בתוך הירח? / על הכחוליות (ציאנובקטריה) / נשים עם אלצהיימר מתדרדרות קוגניטיבית מהר יותר מגברים / לחץ מאיץ את ההזדקנות שלנו. מחקר טוען שההזדקנות הזו היא זמנית והפיכה / בועות אוויר נגד פלסטיק /  מה ההבדל בין מיתוס לאומנות? / ג'ים הנסון, יוצר החבובות מגיש: אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
15/05/20231 hour 31 minutes 31 seconds
Episode Artwork

כלבת ים - כאן!

פעם ראשונה שכלבת ים עולה לחוף ישראלי / מין של צפרדע מסייע בהאבקת פרחים / האבולוציה של המוח / למה כדאי לנו ללקט צמחי בר / כיצד השתנתה ההגדרה של שיר, מהאירוויזיון הראשון ועד האחרון / תחושה של טראומה אצל מתנגדי הרפורמה המשפטית / צפויה להתרחש תופעת "אל ניניו" חזקה לקראת סוף 2023 / ההשלכות האתיות של בינה מלאכותית בהשכלה גבוהה / מערכות גידול מתקדמות מסוגלות לייצר ירק-על ללא מגע יד אדם / ציור של טינטורטומגיש: אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/05/20231 hour 43 minutes 37 seconds
Episode Artwork

התשמע קולי רחוקי שלי, התשמע קולי באשר הנך

רונה ישראל קולת, בעלת תואר אמן מהרויאל קולג' אוף מיוזיק ותואר רב אמן מאקדמיית מיינץ, מאסטר בקוגניציה ודוקטורנטית בקוגניציה מוזיקלית ווקאלית באוניברסיטה העברית, מתארחת באולפן לשיחה על הבדלים אנטומיים, אבולוציונים ותלויי תרבות, בין קול הגבר וקול האישהמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/05/202350 minutes 40 seconds
Episode Artwork

אני אבחר בך ואת בי תבחרי וביחד נהיה לרוב

ל"ג בעומר מסמן גם את תחילת עונת החתונות - אהבה באוויר / מחקר חדש מחזק את הטענה שמי שגילה את אמריקה הוא לא כריסטופר קולומבוס אלא הויקינגים / מה זה e (המספר האחר שמסומן על ידי אות שהוא לא פאי), מה הוא מייצג, ואיך הוא קשור לריבית בבנק? / למה "יעיל" יותר לשלוח נשים לחלל? / קירות ירוקים יכולים לחסוך אנרגיה וכסף מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/05/202352 minutes 17 seconds
Episode Artwork

אש בליבי בוערת אש

לכבוד ל"ג בעומר- נדבר על אש / הגנים החבויים של הצמחים / פרויקט גנומי ענק של מאות מיני יונקים / "שומרי הגלקסיה 3" - כאן! פינת גיבורי העל שלנו מוקדשת לו / כוכב שהתרחב בלע כוכב לכת בגודל של צדק / חוקרים ישראלים קוראים להעשיר מזונות, כפי שמקובל בעולם / אֶנוּמָה אֶלִישׁ, חלק ב' / הפיוט "בר יוחאי נמשחת אשריך" בפינת הלשון / נזקי עישון במרפסתמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
09/05/20231 hour 37 minutes
Episode Artwork

למה לטפס על ההרים כי הם שם?

האנדים הם רכס ההרים הארוך בעולם. כיצד הגיעו לגודלם העצום? / חוקרים שיחזרו DNA עתיק מתליון / ילדים ומבוגרים מעבדים אינטראקציות חברתיות בצורה שונה / נשים מובילות מדע / סוף לקולוניאליזם של האשפה / נפתרה חידת ייצור תאי הדם האדומים / דגים מנווטים בזמן שחייה / מים בכוכבי לכת שכיחים יותר ממה שחשבו / אין במיתוס גבול חד בין סובייקט ואובייקט, בין שפה וחוייה / פיענוח DNA מגלעיני ענבי יין קדומיםמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
08/05/20231 hour 40 minutes 40 seconds
Episode Artwork

עצלן, אבל יעיל

ייצור אנטיביוטיקה המופרשת מחיידקים שנמצאים על פרוות העצלן / טקס הכתרת מלכי בריטניה / שרירי כפות רגליים וטיפוס על עצים / למה חשבנו לתרבת צמחים ואיך עושים זאת / מלחינים גדולים כותבים לילדים קטנים / האם באמת צריך להימנע מאכזבה ומעצב? / איך יראה כדור הארץ לציוויליזציה של חייזרים שנמצאת במרחק שנות אור? / אי פריון ומוטציות גנטיות / צמח דרום-אפריקאי נושף בעורפו של הקנאביס / הבשורה של ויליאם-אדולף בוגרו מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
07/05/20231 hour 39 minutes 57 seconds
Episode Artwork

קינג קונג

שימפנזים זכרים בעלי אישיות תוקפנית משיגים מעמד חברתי גבוה יותר והצלחת רבייה רבה יותר. אז למה לא כל השימפנזים בריונים? / המתמטיקאי הגדול ביותר בכל הזמנים, קארל פרידריך גאוס / טלאי לביש יכול להעביר תרופות דרך העור, ללא כאב / סטארטאפ ישראלי RadGreen פיתח מערכת לניטור והתראה על רעש, קרינה וזיהומי אויר, בתוך ומחוץ למבנים / לכבוד הראשון במאי, שירי עבודה ועובדים מסביב לעולםמגישה: שרון קנטור, עורכת ומפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
03/05/202351 minutes 33 seconds
Episode Artwork

גנטיקה, אתיקה, חזון הרפואה הפרסונלית

ד"ר טל פטלון, מנהלת מכון המחקר והחדשנות של מכבי "קאהן-סגול-מכבי". מתמחה ברפואה דחופה, רפואת משפחה, ועורכת דין, משוחחת באולפן על גנטיקה, אתיקה וחזון הרפואה הפרסונליתמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, סיוע בהפקה: יובל פיגדור, טכנאי: דימה קרנצוב  See omnystudio.com/listener for privacy information.
03/05/202352 minutes 48 seconds
Episode Artwork

אז התחלתי ללכת לא חשבתי בכלל לאן

ג'ל חדש ריפא עכברים עם סרטן מוח / Character.AI סטארט-אפ שבונה צ'טבוטים מקוונים / מי הולך על שתיים? מה היתרונות בכך ולמה זה נדיר / בדיקת דימות לזהוי סיכון לשבר בעצם הירך / גם לגיבורי העל כואב / החללית אל־אמל הפיקה תמונות מצויינות של דיימוס / משרד הבריאות העניק אישור רגולטורי לחברת רימילק, שתייצר חלב מתורבת / Snappers TV, הטכנולוגיה שתהפוך את הקהל לכתבי שטח / מקור המילה 'מלקוש' / ארכיאולוגיה ניסוייתמגישה: שרון קנטור, עורכת: תמר בנימין, מפיקות: תמר בנימין ואלכס לויקר, טכנאי: דימה קרנצוב    See omnystudio.com/listener for privacy information.
02/05/20231 hour 38 minutes 52 seconds
Episode Artwork

שַׁן דֻּבִּי שַׁן

כיצד דובים נמנעים מקרישת דם מסוכנת בשנת החורף / האזנה למוזיקה במהלך ההריון תורמת ליכולת המוח של התינוק לקודד צלילי דיבור / חפירה ארכיאולוגית בגבעת קרב הל"ה / אפשר להחליף אדמה מזוהמת, בקרקע אחרת? מסתבר שכן: לשיטה הזו קוראים "השתלת קרקעות" / איפה התחיל חג הפועלים ולמה זה עדיין רלוונטי היום? / אובדן שמיעה אצל עטלפים / חיידקים "אוכלי בשר" / על היחסים שבין שפה ומציאות / חג הפועלים בקולנועמגישה: שרון קנטור, עורכים: אמיתי פוקמן, תמר בנימין, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/05/20231 hour 42 minutes 44 seconds
Episode Artwork

אני צולל לישון, להיות תמיד בתוך חלום

'ספירלת השינה' של פילי ים עוזרת להם להיטען מחדש ולהימנע מטורפים כשהם בים / מה (ולמה) חשבנו על הנאנדרתלים ומה אנחנו חושבים היום / המהפכה החקלאית / איך יוצרים תרבות ישראלית חדשה יש מאין / ריח זיעה עשוי לסייע לטפל בחרדה חברתית / שינויי האקלים גורמים לבעיות בריאות הנפש / תושבי גרינלנד הביאו עצים מצפון אמריקה לפני כ-1,000 שנה / טיפול חדש לסרטן שחלות באמצעות ננו-תרופות / על ציור של רנה מגריטמגישה: שרון קנטור, עורך: אמיתי פוקמן, מפיקות: תמר בנימין, טל ניסן, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
30/04/20231 hour 39 minutes 39 seconds
Episode Artwork

תעלומת מפלצת הטולי

הטולימונסטרום, או בקיצור טולי, נחשב לחידה בלתי פתורה עבור הפלאונטולוגים. מחקר חדש מציע קצה חוט / כמה זמן לוקח לסגל הרגלים חדשים? / למה שירים נתקעים לנו בראש? / למה אנחנו לא מצליחים לרדת במשקל? / אפילו האופניים, כלי הרכב הירוק ביותר, מזהמים יותר מבעבר / גרמניה סגרה את תחנות הכוח הגרעיניות שלה / תפיסת החלל, הזמן והמספר של המיתוס / פוסט טראומה על רקע צבאי וזוגיות / בארי האמפריז (דיים עדנה) נפטרמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
24/04/20231 hour 35 minutes 12 seconds
Episode Artwork

מה עושים העצים? - מדברים!

נוירוביולוגיה של עצים: עצים ביערות ומערכת התקשורת המסועפת שמתקיימת ביניהם / לטיגריסים סיביריים יש שני ארכיטיפים אישיותיים / נחשים שומעים אותנו צורחים / למה רוב הדגים מגיעים מחו"ל? / על נחום נרדי ועמנואל זמיר / ספינת החלל של SpaceX שוגרה לטיסת מבחן והתפוצצה / הטכנולוגיה שתאפשר לחקור את מוחן של ציפורים חופשיות / יקב עתיק נחשף בעתיקות ליד רומא / ציוריו של ז׳אן לאון ז׳רוםמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקות: תמר בנימין, טל ניסן, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
23/04/20231 hour 40 minutes 30 seconds
Episode Artwork

תזונה והתפתחות השלד

פרופ' אפרת מונסונגו - אורנן, מהמחלקה לביוכימיה, מדעי המזון והתזונה בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית, מתארחת באולפן לשיחה על הקשר בין תזונה והתפתחות השלדמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובארי See omnystudio.com/listener for privacy information.
19/04/202353 minutes 42 seconds
Episode Artwork

והאדם צוחק והעולם כולו צוחק

הקשר בין תכונות אישיות ספציפיות למידת שביעות רצון מהחיים / איך מתוקים משפיעים לנו על המוח? / על הסדר בתוך הכאוס של קהל צפוף / קבוצה של פנסיונריות משווייץ הגישה תביעה נגד ממשלתן, בשל פגיעה בזכויות האדם שלהן, לנוכח כישלונה של הממשלה לטפל במשבר האקלים / פעולת ההנצחה דרך שירים פרסונאלייםמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
19/04/202354 minutes 3 seconds
Episode Artwork

הורים משקיענים – צאצאים חכמים?

מדוע במינים מסוימים של בעלי חיים התפתח מוח גדול יותר מבאחרים? / הטכניקה הייחודית של הפרח למשוך אליו זבובים / ככל שאנו מתבגרים, רובנו פחות פתוחים למוזיקה חדשה / תמונה חדשה של הטבעות המקיפות את אורנוס / דולפינים ודייגים צדים יחד בחופי דרום ברזיל / דנא של דובוני מים בתוך תאי גזע אנושיים / חיסון לקורונה דרך האף / האם נמצא הפתרון לזיהום אוויר? / המעבר ההיסטורי ״ממיתוס ללוגוס״ / על אומנים ומחאותמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
17/04/20231 hour 42 minutes 50 seconds
Episode Artwork

מטאור בשמי ישראל

מטאור חלף בשמי ישראל / לטי רקס היו שפתיים / הקליטו וניתחו קולות שמשמיעים צמחים / כך מטיילים לא יפריעו לחיות בר להגיע למקורות מים / מאיפה מגיע הבשר שלנו? / "אומרים ישנה ארץ" של טשרניחובסקי / חיסונים מותאמים אישית לסרטן ומחלות לב יהיו זמינים עד 2030 / למוח יש יכולת ליצור זכרונות שווא / לטאות אוכלות יותר עקב לחץ מרעש מטוסים / צריכת סמים פסיכדליים בעידן הברונזה / הציור "עולמה של כריסטינה"מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
16/04/20231 hour 46 minutes
Episode Artwork

בשביל הנה יורדת עדת התינוקות

אנחנו חוזרות אל הקיבוץ, בו בילינו ילדות מוּפֶזֶת, בשיחות עם ד"ר יונת אשחר על הלינה המשותפת - הויתור על המשפחה הגרעינית והביטוי שלו בעולם החי / פרופ' יוסף משהראוי, על היתרונות הבריאותיים של ללכת יחפים / ד"ר דפנה מנדלר, על הכימיה והפיסיקה של הבישול לקהילה גדולה / ד"ר שושנה מרזל, על בגדי העבודה בקיבוץ ועל פריטי לבוש אופייניים אחריםמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/04/202352 minutes 38 seconds
Episode Artwork

ריקוד המכונה

החידושים הטכנולוגיים הגדולים של דורנו, האם הם יהפכו אותנו לבני חורין אמיתיים? שיחות לכבוד חג החירות, עם פרופ' עידית מאיה על עריכה גנטית, עם פרופ' ערן טוך על פרטיות, עם ד"ר רועי צזנה על תמלול מחשבות ועם פרופ' יעקב נחמיאס על בשר מתורבתמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/04/202355 minutes 16 seconds
Episode Artwork

רוץ בן סוסי, רוץ ודהר!

מתי ואיפה החלו בני האדם לרכוב על סוסים? / מכתב פתוח: בינה מלאכותית חזקה מסוכנת לדמוקרטיה / למה העולם הביולוגי הוא כפי שהוא? / מנהגי ליל הסדר בקהילות ישראל / גיבורי-העל והמיתולוגיה המצרית / גן בריא הוזרק למוח ילד הסובל ממחלה קטלנית / האם יש תנאי חיים על פני הירחים של כוכב צדק? / 'אֶנוּמָה אֶלִישׁ', מיתוס הבריאה הבבלי / פינת הלשון פותחת שולחן סדר / נדודי בני ישראל במדבר לאור הממצא הארכיאולוגימגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/04/20231 hour 41 minutes 52 seconds
Episode Artwork

הבו מים לחיפושית

חיפושיות מסוגלות לשתות דרך הטוסיק / גלגל המזלות במצרים העתיקה / לקלוט אנרגיה סולארית בחלל ולשגרה לשימוש בכדור הארץ / התגלה קרס דיג מנחושת בן כ-6,000 שנה / זוהה חור שחור במרחק כ-4,000 שנות אור מאיתנו / דגימות קרקע שנאספו ע"י גשושית, זיהו מים לכודים בתוך מה שנראה כמו חרוזי זכוכית / לשחקני כדורגל מקצועיים יש סיכוי גבוה יותר לסבול ממחלות שגורמות למוות תאי עצב / הטיפול שיכול לרפא דיכאון קלינימגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
03/04/20231 hour 32 minutes 40 seconds
Episode Artwork

רק לשמוע שקט שקט ולסגור המתג מתג

מתברר שמיזופוניה (רגישות לרעשים) הרבה יותר נפוצה ממה שהניחו עד כה / צפייה חיה במשחקי ספורט טובה לבריאות / איך נראו הביצים בימי בית ראשון? / כמה בשר לאכול אם בכלל? / ציירים הוסיפו חלמון לצבעים לפני מאות שנים / פריצת דרך בחקר סרטן הלבלב הקטלני / שוגר לוויין התצפית הצבאי אופק 13 / כימיקלים נצחיים ופוריות / ההיריון פוגע ביכולת הניווט של העטלפות / על הציור "נבו" של לארי אברמסוןמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
02/04/20231 hour 35 minutes 12 seconds
Episode Artwork

מכה אפורה

לחץ באמת גורם לשיער להאפיר? / דיאטה ים תיכונית יכולה לצמצם סיכוי לדמנציה / אל חוואריזמי והאלגברה / חולדות למדו לכרסם אצטרובלים / הקריקטורה הפוליטית יוצאת מהרשתות החברתיות אל שלטי המחאה / התפרצות בוטוליזם לאחר טיפול להפחתת משקל / ריר של מדוזות יכול לנקות מים מחלקיקי פלסטיק זעירים / גלי חום בקרקעית האוקיינוס / דלקי מאובנים מחריפים את משבר האקלים / לכבוד רמדאן, שירים מודרניים מול תפילה מסורתיתמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/03/20231 hour 41 minutes 6 seconds
Episode Artwork

מפרקים ומרכיבים

ד"ר חיים ויצמן, מנהל תחום פוליטי ועמית מחקר, מהמכון לחירות ואחריות באוניברסיטת רייכמן, מתארח באולפן לשיחה על שיטת הממשל בישראל, על עקרון הפרדת הרשויות, גישת האקטיביזם השיפוטי, חוקה חוקים ועוד, מפרקים את המצב ומנסים להבין אותו. מומחים נוספים על: מה מוציא אנשים לרחובות? / התנהלות ישראל ברשתות חברתיות בזמן המחאה / המשבר מנקודת מבט של תורת המשחקים / קיטוב רגשי בין מחנות פוליטים, ממה נובע ואיך לצמצמומגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
28/03/20231 hour 48 minutes 49 seconds
Episode Artwork

זה בסדר, אני אשב פה לבד בחושך

יצורים שהתפתחו במערות / מחקר מצא קשר בין פעימות הלב לתפיסת הזמן / האם יסודות חיוניים לחיים על כדור הארץ נוצרו בחלל? / אלגוריתם חדש מאתר משרדים ריקים, במטרה להפוך אותם לאזורי מגורים / חוקרים ריצפו את הדנא של בטהובן / תרופה למחלת ניוון שרירים קשה, יכולה לסייע גם לסובלים מתופעות לוואי בקרב נוטלי תרופה נפוצה להורדת כולסטרול / הרקליטוס והפיתגוראים / יום הולדת לקוונטין טרנטינו מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
27/03/20231 hour 35 minutes 18 seconds
Episode Artwork

מה שמתחשק לי זה לישון

לכבוד שעון הקיץ, שיחה על שעונים ביולוגיים / הממנצ'יזאורוס, דינוזאור עם צוואר באורך 15 מטרים / כיצד עובד חוש הריח? / שמנים נחותים, מי הם והיכן מתחבאים? / נפלאות המנדולינה / הליך ניסיוני החזיר שליטה בגפיים לאחר שבץ / לחפש עדויות לחיים מחוץ לכדור הארץ, דרך פיסות האבק הבין-כוכבי שפוגעות בכדור הארץ עצמו / הפיתוח שמאפשר לרובוטים "לשתף פעולה" / מה קורה כשאישה מרוויחה יותר מבן זוגה? / גבו של אלוהים מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
26/03/20231 hour 44 minutes 45 seconds
Episode Artwork

תפתח חלון, תסגור מזגן

פרופסור תלמה ליבל, פרופ' אמריטה מבית הספר למדעי הפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, מחברת הספרים "כוס הקפה שגרמה לי להתאהב", ו"מה שעובד", מתארחת באולפן לשיחה על מה משפיע על הביצועים בעבודה ואיך ליצור סביבת עבודה מיטיבהמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, תחקיר: יובל פיגדור, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/03/202353 minutes 22 seconds
Episode Artwork

יא חתיכת ...

למה אנחנו מקללים ומה היתרונות בקללות? / לוגריתמים, מה זה ולמה זה טוב? / הקשר בין היקשרות שלנו לחפצים שאנחנו אוהבים במיוחד לבין אורח חיים שאינו בר קיימא / יומולדת לאריתה פרנקלין, שעמדה עמידה איתנה על הערכים שהאמינה בהםמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
22/03/202346 minutes 54 seconds
Episode Artwork

קצר פה כל כך האביב

לרגל יום השוויון האביבי, שהוא גם יום הצבע הבינלאומי, שיחה על צבע של כוכבים / הפסקות בנדידה מחזקות מערכת חיסונית של ציפורים / עדות לראשית החקלאות בחולות / עולם החי הזעיר בין גרגרי האדמה / גיבורי על עם כוח של צמחיה / פחמן מזהם, הופך לסודה ומאוחסן באוקיינוס / נבואת ההקדשה של ירמיהו / התמודדות מורים חדשים עם משבר ומה יכול להשאירם במערכת החינוך? / על כלי הניקוי של הבית / מקדשים קדומים בצידי דרכים במדברצילום: אילן אבקסיסמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
21/03/20231 hour 40 minutes 52 seconds
Episode Artwork

העונג שבסחרור

גם קופים, כבני אדם, מסתובבים כדי לגרום לעצמם סחרחורת / פעילות גופנית אפקטיבית להתמודדות עם חרדה ודיכאון יותר מטיפול פסיכולוגי או תרופתי / מנהגי קבורה מפתיעים מתקופת האימפריה הרומית / זיהום אוויר גבוה משפיע על שחקני שחמט מקצועיים / סופות אבק וחיידקים עזי רוח / צריכה מוגברת של תה ירוק עלולה לגרום נזק לכבד / אסטרטגיות למציאת אחדות בריבוי / פיתוח חדש להחלפת הכלור בבריכות השחייה / ההיסטוריה של האוסקרמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב  See omnystudio.com/listener for privacy information.
20/03/20231 hour 41 minutes 54 seconds
Episode Artwork

עכברים שיכורים

הורמון נגד חמרמורת / איך נראה כוכב על סף מוות? / אם לוסי לא באמת האמא שלנו, אז מי כן? / למה אנו רוצים שומן? / על קלוד דביסי / חיסון נגד חיידק קטלני, פותח פתח לחיסון נגד חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה / מה קרה לנוגה? והאם זה גם מה שצפוי לכדור הארץ? / סופה של האקדמיה? בינה מלאכותית במרחב האקדמי / הזוכים בתחרות מדענים ומפתחים צעירים בישראל / הציור "פורטרט של אלוהים", דוד גינתוןמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
19/03/20231 hour 41 minutes 23 seconds
Episode Artwork

ורוד זה לא רק צבע, ורוד זו גם תכונה

איך פלמינגו בוחר חבר? / וירוסים רדומים הדביקו אמבה / למה לפאי קוראים פאי? / על בזבוז מזון, לכבוד שבוע הצִמְבּוּז / שירים מצונזרים וצנזורה כמראה לחברהמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב  See omnystudio.com/listener for privacy information.
15/03/202348 minutes 59 seconds
Episode Artwork

עיבוד שפה טבעי ובינה מלאכותית

ד"ר אורן צור, מהמחלקה להנדסת תוכנה ומערכות מידע באוניברסיטת בן גוריון, ראש המעבדה לעיבוד שפה טבעית וראש מרכז המחקר האינטרדיסציפלינארי לפוליטיקה ואסטרטגיה דיגיטליים, מתארח באולפן, לשיחה על  עיבוד שפה טבעי ובינה מלאכותיתמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, סיוע בתחקיר: יובל פיגדור, טכנאי: דימה קרנצובצילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון בנגבSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/03/202353 minutes 46 seconds
Episode Artwork

חכם וטוב לו

ה- 14.3 נקבע גם כיום החינוך המדעי הבינלאומי לזכר אלברט איינשטיין שנולד היום, לכבודו נשוחח על אינטליגנציה / טכנולוגיית Deep Fake בקולנוע / "סופר־גן" מעניק לנמלים פשוטות תכונות של מלכה /  למה כדאי להיות קטן? / Deep Fake ועולם גיבורי העל / מדענים ייצרו עכברים שלהם שני אבות ביולוגיים / על חציות הירדן, בתנ"ך / כריתת יערות גורמת להתמעטות הגשמים באזורים הטרופיים / מחילות מסתור וישובים תת קרקעייםמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
14/03/20231 hour 33 minutes 34 seconds
Episode Artwork

צמח דוחפני

צמח נמוך מתעקש לבצע פוטוסינתזה ממעט האור שמגיע אליו / תיעוד פעילות מוחית של תמנונים / מסדרון חבוי התגלה בפירמידה הגדולה של גיזה / דבורים לומדות מחברותיהן כיצד לפתור חידות / שימוש באימוג'ים כדי להביע רגשות או להסתירם / לטפל באירוע לב לפני שהוא קורה / פרס דן דוד לחוקרת ההיסטוריה של מתחים בין-דתיים / ניסיון למצוא עיקרון שיתן אחדות בריבוי / התפלת מים בעזרת תנועת האוקיינוס הטבעית / פרידה מחיים טופולמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
13/03/20231 hour 37 minutes 56 seconds
Episode Artwork

וניל בטעם טוסיק

חומר טעם מלאכותי כמו וניל, מקורו מעכוז של בונה? / לוסי, אמנו הקדומה או לא? / סוכנות החלל האירופית תקבע לירח אזור זמן משלו / למה התחלנו לאכול בשר? / לצייר זריחת שמש בצלילים / ד.נ.א עתיק חושף פרטים חדשים אודות ההיסטוריה של ציידים-לקטים באירופה / לווין של נאס"א אסף מידע אודות פליטות של פחמן דו חמצני בשטחן של מעל ל100 מדינות / מה זה אנרכיזם? בעקבות ספרו של אלכסנדר ברקמן / "אמנות הציור", מאת יאן ורמרמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/03/20231 hour 40 minutes 58 seconds
Episode Artwork

לחשוב שיעית

ד"ר אורי גולדברג, מבית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן, מתארח באולפן לשיחה על שיעה, אירן, אמונה מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
08/03/202352 minutes 24 seconds
Episode Artwork

נובל במדעים לנשים!

נשים ופרסי נובל: שוויון ואפליה / כיצד בנות בוחרות ללמוד מקצועות מדעיים בבית הספר? / דוברי שפות שאין בהן זמן עתיד, נהנים יותר בהווה / הגנה סביבתית בינלאומית למרחבי הים הפתוח / נשף המסיכות משרת את הדרמה בתיאטרון המוזיקלי מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
08/03/202350 minutes 20 seconds
Episode Artwork

חוּכָא וְאִטְלוּלָא באולפן :)

פורים באולפן! עם קרן מור, מנחה איתנו תוכנית חג! שיחה על מחקרים משונים, שזכו בפרס האיג נובל לאורך השנים / מה הקשר בין השתייה לבין העדלאידע ומאיפה זו קיבלה את שמה? / כמה משתאות היו במגילת אסתר, מה תפקידם בקידום העלילה ומדוע המגילה נחשבת לספוגה באלכוהול? / נקנח באוזני המן - האם אנחנו יכולים להיכשל בבדיקת סמים אחרי שזללנו אותם?מגישות: שרון קנטור, קרן מור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/03/202351 minutes 43 seconds
Episode Artwork

חוש חש הנדל

הנדלים שרואים אור שמש אפילו בלי עיניים / טלסקופ יזהה אסטרואידים שבדרכם לכיווננו / קליפות ביצים עתיקות חשפו מידע על עוף הפיל הנכחד / משקל כל יונקי הבר בעולם מתגמד מול חיות המשק / לוח השנה הגרגוריאני / לכדור הארץ יש ליבה פנימית נוספת, שלא התגלתה קודם / הסיכוי לסבול מלונג קוביד הולך ופוחת / מחשבי העתיד יופעלו באמצעות תאי מוח אנושיים? / רשת כבישים הגדולה בעולם עבור רכבים חשמליים, מוקמת באוסטרליה מגיש: אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
06/03/20231 hour 29 minutes 11 seconds
Episode Artwork

מראה, מראה שעל הקיר, מי הדג הכי יפה בעיר?

דגים יכולים לזהות את פניהם בתמונות ובמראות, מה שיכול להיות עדות למודעות עצמית / נחל עמוד: אוצר לארכיאולוגים / איך מבחינה אבולוציונית אנחנו צריכים להוציא את צואתנו / יום הולדתו של פרדריק שופן / תצפיות מטלסקופ ג'יימס ווב מעמידות בספק את מה שידענו על ראשית היקום / בעתיד יהיה לנו קשה יותר לנשום / מדוע נהנים מתאמנים מתחושה של שרירים תפוסים לאחר אימון גופני? / "ונוס מול המראה" של דייגו ולסקזמגיש: אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/03/20231 hour 31 minutes 38 seconds
Episode Artwork

איך נראים החייזרים

אנחנו עם חייזרים, חיפוש חיים ביקום, חייזרים בקולנוע ומה אפשר ללמוד על כוכב הלכת של החייזר מהמראה שלו / פינה חדשה - הסטוריה ופילוסופיה של המדע / השלכות הרפורמה במערכת המשפט על הסביבה, עלולות לייצר נזקים בלתי הפיכים / יריבויות בין זמרים מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
01/03/202350 minutes 8 seconds
Episode Artwork

פסיכולוגיה חברתית

ד"ר טלי קליימן, ראש המעבדה לקוגניציה חברתית, במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית, מתארחת באולפן לשיחה על פסיכולוגיה חברתית מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
01/03/202353 minutes 59 seconds
Episode Artwork

סיפור מסריח

החיידקים שחיים איתנו / הצ'טבוטים מאבדים את זה / התגלית שתסייע לגדל חיטה בתנאי יובש / ההיסטוריה האבולוציונית של דובוני המים /  עמידות וחסינות בעולם גיבורי העל / עלייה בתחושת השחיקה בעבודה וגם תוצאות מעודדות בפיילוט של מעבר לשבוע עבודה מקוצר / תאים מתקשרים בעזרת ויברציות / על המילה משפחה ונגזרותיה / ככל שהתפתחה החקלאות, כך גבר השימוש באלימותמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
28/02/20231 hour 44 minutes 19 seconds
Episode Artwork

פטריות קטלניות בכותרות

עד כמה המחקר מושפע מאופנות ומיצירות מד"ב? / נמצא המנבא המדויק ביותר לאינטליגנציה? / ניתוח בגולגולת שנערך לפני כ 3500 שנים, התגלה בתל מגידו / איך דובי קוטב צועדים ללא קושי על משטחי קרח ושלג? / על טריאנגולציה / התגלו אסטרואידים עשירים במים / לידה התערבותית מוקדמת מסייעת בהצלת חיי אימהות שחלו בקורונה / אלגוריתם יזהה מקרי אובדנות ברשת / הסרט "גולדה", גולדה מאיר כגיבורת תרבות. ומחווה לבמאית נילי טל  מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
27/02/20231 hour 31 minutes 11 seconds
Episode Artwork

חולד מחפש חבר

סוד פריון החולד העירום / האבולוציה של המח, מה חשבו ומה אנו חושבים היום /  הצצה (דרך החור) על הקיבה שלנו / חגיגת יום הולדת למלחין שכתב את "הללויה" / הטלסקופ הישראלי הראשון, ישוגר על ידי נאס"א ב-2026 /  גישה חדשנית לטיפול באלצהיימר, מתמקדת בחלבון ששולט על חילוף החומרים בגוף / אירועי אל ניניו עלולים להאיץ את ההמסה של מעטפת הקרח של אנטארקטיקה / הרובוט ששוחה עם הדגים / לַאס מֶנִינַאס, של דייגו ולסקסמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, סיוע בהפקה: יובל פיגדור, טכנאי: דימה קרנצוב  See omnystudio.com/listener for privacy information.
26/02/20231 hour 40 minutes 26 seconds
Episode Artwork

מיאו, חתולה...

ד"ר יונת אשחר, מומחית להתנהגות בעלי חיים ממכון דוידסון לחינוך מדעי, מספרת באולפן מה אפשר ללמוד מחתולה עם שלושה צבעים, על גנטיקה / כיצד שהייה בחלל משפיעה על המוח? / זווית חדשה בתיאוריה שמסבירה את מגוון מיני העצים ביער הגשם / תחילת עונת התנחלויות הדבורים / פינת השירה על עפרה חזהמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
22/02/202353 minutes 57 seconds
Episode Artwork

כאב ורגש

ד"ר גדי גילעם, מרצה בכיר במכון המחקר הביו רפואי בפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית, מתארח באולפן לשיחה על כאב ורגשמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
22/02/202352 minutes 14 seconds
Episode Artwork

מזל טוב לגָּשוֹשִית!

איתי נבו, ממכון דוידסון לחינוך מדעי, מספר באולפן מה הספיקה הגשושית Perseverance בשנתיים האחרונות / הקשר בין פחד מהחמצה לבין שימוש מוגזם באינטרנט, בקרב בני נוער / הרגלי שינה ועונות שנה / קביעת גיל של מאובן / אנטמן והצרעה: קוונטומאניה / שיטה חדשה בדימות אלקטרונים בודדים / ירבעם בפינת התנ"ך / צריכת אלכוהול משפיעה על צורת פני העובר / הפיכה ומהפכה / איך ארכיאולוגים בעתיד, יסתכלו על שרידים מהיום?מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, סיוע בהפקה: יובל פיגדור, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
21/02/20231 hour 42 minutes 39 seconds
Episode Artwork

הָיֹה הָיָה פינגי

ורד שפירא ממכון דוידסון לחינוך מדעי, מספרת באולפן על מאובנים של פינגוויני ענק / התפרצות של קדחת מרבורג במערב אפריקה / האם בילוי זמן ממושך מול משחקי מחשב פוגע ביכולתם הקוגניטיבית של ילדים? / כלל הסנדוויץ' במתימטיקה / פודקאסטים משמרים פערי ידע? / סערה על השמש / טיפול לסובלים מהפרעה של חלימה בהקיץ חריגה / פומפיי מתפקדת כ"עיר ירוקה" / פרידה מראקל וולשמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב  See omnystudio.com/listener for privacy information.
20/02/20231 hour 36 minutes 55 seconds
Episode Artwork

מחלות או לא להיות

ד"ר ארז גרטי ממכון דוידסון לחינוך מדעי, מספר באולפן על המחלות שעיצבו את האבולוציה האנושית / גלי החום בעתיד: מתמשכים וקטלניים יותר / הספר השני של דארווין על מוצא האדם / הקינטיקה של מערכת העיכול / יום הולדת למישל לגראן / הסיבה לנפילת האימפריה החיתית / הערפילים בציורי אימפרסיוניסטים הם בעצם זיהום אוויר / פטריות שמשפרות את הזיכרון / הקשר בין קריאה וקוצר ראייה בקרב חרדים / על הטוות של ולסקזמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/02/20231 hour 36 minutes 2 seconds
Episode Artwork

בואי נגיד שאני שלך

נברנים ממשיכים לחיות במונוגמיה אוהבת גם ללא אוקסיטוצין. האם זה אומר שתפקיד "הורמון האהבה" משמעותי פחות ממה שחשבו עד כה? / שני מינים, קרובי משפחה של דמויי פרימטים, שחיו לפני כ-52 מיליון שנים, זוהו כקדומים ביותר ששכנו מצפון לחוג הארקטי / ציפורי קקדו יודעות להשתמש בסט כלים כדי לבצע משימות / הסכנות הטמונות במכשירי הבישום שהולכים ומתרבים במרחב הציבורי / על ברט בכרך גאון השירים מגיש: אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצוב  See omnystudio.com/listener for privacy information.
15/02/202352 minutes 49 seconds
Episode Artwork

מרקס הזועם

ד"ר יפתח גולדמן, מהמכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין בירושלים, מתארח באולפן לשיחה על מרקסיזםמגיש: אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/02/202352 minutes 48 seconds
Episode Artwork

אמא מבשלת בשבילך

תלות זכרי לוויתני הקטלן באמותיהם נמשכת זמן רב אחרי שהתבגרו, מדוע? / מירוץ מנועי החיפוש מבוססי בינה מלאכותית עולה שלב / השפעת הגודל על סיכויי ההכחדה / עדויות חדשות על מסעות הויקוינגים באירופה / סיפורי האהבה הגדולים בעולם גיבורי העל / שפעת העופות מתפשטת / חיזוי יעילות של תרופות פסיכיאטריות / למידת בינג', מה שטוב לסדרות טוב גם ללמידה? / שמות העצים בעברית / ממתי האדם לובש מכנסיים?מגיש: אמיתי פוקמן, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/02/20231 hour 37 minutes 16 seconds
Episode Artwork

מכתב ממרי

פוענחו מכתבים מוצפנים מהמאה ה 16 של מרי מלכת הסקוטים / על ״ממדים לא שלמים״ / הקשר בין מיקום פיזי בעיר לבין הרגשות שאנשים מביעים בציוצים בטוויטר / חרוז זהב בן כ-1,600 שנה התגלה בירושלים / ניסיון להחזיר לחיים את ציפור הדודו הנכחדת / החומר שירפא רקמות פגועות / מינים חדשים של עכבישים / מטופלים לא ממהרים לאמץ שירותי רפואה מבוססי AI / הפלסטיק המיקרוסקופי בקרקעית האוקיינוס / "המלון של פולטי" ודיויד לינץ'מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, סיוע בהפקה: יובל פיגדור, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
13/02/20231 hour 38 minutes 6 seconds
Episode Artwork

אלף ירחים לך, אהובתי

12 ירחים חדשים התגלו לצדק / היום יום דרווין! מה מקורן האבולוציוני של הבעות הפנים שלנו / איך דרווין שינה את תפיסת העולם שלנו בנושא האבולוציה של האדם / חשיבות לימוד תולדות התזונה האנושית / האבולוציה של הקצב / חוקרים ייצרו סוג חדש של קרח / פריצת דרך בהבנת גורמי סיכון לעיוורון / זיהום שמקורו בשיגורי טילים מאיים על שכבת האוזון / סכנת ההצפות של האגמים הקרחוניים / ציור בתוך ציור של דה ריברהמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, סיוע בהפקה: יובל פיגדור, טכנאי: דימה קרנצוב See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/02/20231 hour 33 minutes 39 seconds
Episode Artwork

כל מה שרצית לדעת על מינים

לכבוד חודש דרווין, אירחנו באולפן את פרופ' אריאל צ'יפמן מהאוניברסיטה העברית, כדי לדבר על מינים. למה מינים בכלל קיימים? איך מגדירים מין? מתי מחליטים שאפשר להגדיר משהו כמין חדש? והאם בעבר היו יותר מינים של בני אדם? אורחות: ד"ר אפרת גביש-רגב, ד"ר נטע דורצ'ין, ד"ר ויוויאן סלוןמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: תמר בנימין, איתי עשת, טכנאי: מיכאל אולשוונגSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/02/202352 minutes 43 seconds
Episode Artwork

השיטה של עץ השיטה

מתגברות הראיות לכך שבשנים הקרובות, נצטרך להתמודד עם מזגי אוויר קיצוניים. צמחי מדבר ובעיקר שיטה מלמדים אותנו על כך / איך ייצרו בשמים בעת העתיקה? / בינה מלאכותית מזהה מתי חתולים סובלים / עוד על הפחתת פליטות גזי חממה / על שירה וארוטיקה מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: תמר בנימין, איתי עשת, טכנאי: מיכאל אולשוונג See omnystudio.com/listener for privacy information.
08/02/202351 minutes 39 seconds
Episode Artwork

סודות החניטה של המצרים

גילויים חדשים על טכניקות החניטה של המומיות במצרים / רעידות האדמה בטורקיה וסוריה / סיבי תקשורת אופטיים יכולים להתריע מפני רעידת אדמה / מודל פסיכולוגי שאמור להקל על ספורטאים להסתגל לשינויים / מפקד האוכלוסין של פרוקי-הרגליים / הסבר חדש להתנהגות סילונים בחלל  / למה חורים שחורים מנצנצים? מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיק: איתי עשת, ביצוע טכני: מיכאל אולשוונגSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/02/20231 hour 36 minutes 51 seconds
Episode Artwork

ט"ו בשבט

את השעה הראשונה הקדשנו לט""ו בשבט, מהזוית המחקרית: כיצד שתילת עצים יכולה לצמצם מוות מוקדם?  // הצמחים שנגדל בעתיד בחלל // הפוטנציאל העצום בעצי הפרי שגדלים בסביבתנו // הרגלי קניית התמרים של האירופאים // ההבדל בין עץ לאילן // וגם: שעונים אטומיים זעירים // היכולת של ילדים לזהות את התירוצים שלנו // הישג עולמי למדענית ישראלית קרדיטים: מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: תמר בנימין, איתי עשת, קוראל קייקוב, ביצוע טכני: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/02/20231 hour 41 minutes 28 seconds
Episode Artwork

עכשיו זה מדעי: נשים אמפתיות יותר מגברים

נשים אמפתיות יותר מגברים. מחקר בינלאומי חדש מצא שזו תופעה עולמית וחוצת תרבויות // מדוע במבט מהחלל נראים שני חצאי כדור-הארץ בהירים באותה המידה? // האף המומחשב שרוצה לשנות את תעשיית הבשמים ולהציל אותנו מיתושים // קשר מובהק בין מגורים במפרץ חיפה ובין סיכון לתחלואה גבוהה יותר בסרטן // האם למידת מכונה היא שתעזור לנו למצוא חיים מחוץ לכדור הארץ? //  פרוקי הרגליים שיודעים להצמיח מחדש איברים // AI יקר, בן כמה אני נראה לך? קרדיטים:  מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: תמר בנימין, איתי עשת, קוראל קייקוב, ביצוע טכני: דימה קרנצובSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/02/20231 hour 42 minutes 4 seconds
Episode Artwork

פלסטיק? יאמי!

חיידקים ימיים מסוגלים לפרק ולעכל פלסטיק / חיסון אומיקרון מצמצם סיכוי לסיבוך בהריון / לפי מחקר חדש, בני נוער שימפנזים לא שונים בהרבה מבני נוער אנושיים / מיזם חדש להשאלת מקטפות לקטיף פירות / על חמישה מלחינים שהיו בטרזיינשטט, לרגל יום השואה הבינלאומימגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, סיוע בהפקה: יובל פיגדור, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
31/01/202349 minutes 30 seconds
Episode Artwork

ס י ן !

פרופ' יורי פינס, מהחוג ללימודי אסיה באוניברסיטה העברית וראש מכון קונפוציוס מטעם האוניברסיטה, מתארח באולפן לשיחה על המדינה בעלת האוכלוסיה הגדולה בעולם, המדינה הרביעית בשטחה בעולם, הכלכלה השניה בעוצמתה בעולם. אנחנו מתקשים לקבל את השגשוג שלה, בעיקר בגלל השוני העמוק שלה. היום ננסה להבין את הרקע עליו צמחה הרפובליקה העממית של סיןמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
31/01/202352 minutes 50 seconds
Episode Artwork

רובוט אדם כאן

עידן הרובוטים דמויי האדם בפתח. האם תחום הרובוטיקה על הסף של לשנות את העולם? / התפרצות געשית חריגה באחד מהירחים של צדק / האם מחקר אבולוציוני יכול להסתכל לא רק על העבר, אלא גם לעזור לנו לחזות את העתיד? / למה אנחנו מבזבזים מזון? / גיבורי על שחורים בולטים / מנוע חיפוש מסוגל לזהות חלבונים בגופנו / חומר שבכל פעם שמאירים עליו באמצעות אור LED, הוא פולט חום / הפרק האסור, ישעיהו נ"ג / קללות וקברים עתיקיםמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, סיוע בהפקה: יובל פיגדור, טכנאי: אלון מקלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
31/01/20231 hour 43 minutes 12 seconds
Episode Artwork

Fake It 'Til You Make It

זיוף חיוך משפיע על החוויה הרגשית שלנו / האנשים שמקיפים אותנו משפיעים על המיקרוביום שלנו / הדרך הארוכה של הנשים לחלל / דגים שחיים באזור האמזונס ומטילים את הביצים שלהם מחוץ למים / טכנולוגיה חדשה לאיתור קרינת מיקרוגל / עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה ואצות אדומות / סליחה ככלי למניעת פשיעה / על הכרמים באנגליה / יום הולדת לאופרה וינפרימגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, סיוע בהפקה: איתי עשת, יובל פיגדור, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
30/01/20231 hour 40 minutes 7 seconds
Episode Artwork

נמלים מריחות סרטן

לנמלים חוש ריח מפותח מאוד, בעזרתו הן יכולות לזהות גידולים סרטניים בבני אדם / מאות ביצים מאובנות של טיטאנוזאורוסים התגלו בהודו / צילומי פנים בטכנולוגיית דיפ פייק נראים אמיתיים יותר מצילומי בני אדם / על דורותי גארוד / שמיעת המוסיקה של מוצרט משפרת את האי. קיו. שלנו? / תמיסה מגנטית שנפטרת מ"הכימיקלים הנצחיים" / שבוע החלל הישראלי נפתח היום / השביט הירוק חולף על פני כדור הארץ / ציור מחווה לדלקרואהמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, סיוע בהפקה: איתי עשת, יובל פיגדור, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
29/01/20231 hour 32 minutes 17 seconds
Episode Artwork

לְיָיבֵּשׁ, או לא לְיָיבֵּשׁ

האם השימוש במכשיר הייבוש ללק ג'ל עלול לפגוע ב-DNA? / בשביל מה צריך סינוסים? /  האם התגלתה דרך המשי הישראלית? / על תנועת ההאטה / פרידה מדייוויד קרוסבימגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
25/01/202353 minutes 28 seconds
Episode Artwork

ביומימיקרי, כאן

ד"ר מיכל טופז, מובילת חינוך לקיימות במכון דוידסון לחינוך מדעי, מתארחת באולפן לשיחה על ביומימיקרי, התחום שמבקש לשאוב השראה מהטבע. נלמד על הנדסה שמושפעת מטרמיטים, על רכבת שמחקה שלדג, על זכוכית בטכנולוגיה של קורי עכבישמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, תחקיר: ויויאנה דייטש, טכנאי: אלון מקלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/01/202353 minutes 2 seconds
Episode Artwork

אילו ציפורים אשר עפות מעל הים

ציפורים נודדות עלולות לסטות ממסלולן בשל הפרעות גיאו-מגנטיות / תנינים חנוטים במערת קבורה מצרית / בעייתיות בשחזור אורח-חיי יצורים נכחדים שמוכרים רק ממאובנים / לנצל את ChatGPT ליצירת קוד זדוני / תערוכות חדשות במוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס / הקשר בין מחלות ויראליות לאלצהיימר / מערכת הדמיה אולטרה-מהירה להבנת התנהגות חלקיקים הנקראים "פולריטונים" / ספרות הפשרים בקומראן / לקראת פרידה מהניירמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
24/01/20231 hour 37 minutes 52 seconds
Episode Artwork

לֶךְ-לְךָ ברק!

מדענים הסיטו ברקים ממסלולם בעזרת לייזר / אירועי חום קיצוני הם איום ממשי על עולם החי / מדיטציה עמוקה וקבועה, יכולה לווסת את המיקרוביום ולצמצם סיכוי לחלות / איך חוסר העדפה משפיע על קבלת החלטות משותפת? / קיפודן הנמלים האוסטרלי מתקרר ע"י ניפוח בועות נזלת / שיטת טיפול חדשנית לאפילפסיה לאחר פגיעה מוחית / מה קורה לאלמוגים כשחסר להם חמצן? / בווילס אוסרים על מכירת חד-פעמי פלסטיק / על סלבדור דאלימגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
23/01/20231 hour 39 minutes 44 seconds
Episode Artwork

חפש באנטארקטיקה

אפשר להאט את קצב נסיגת הקרח במערב אנטארקטיקה / הרעש שיוצרים בני האדם מקשה על דולפינים לתקשר ביניהם / תא מאגמה התגלה בהר געש תת-ימי סמוך לסנטוריני / ההיסטוריה של האלימות / העולם המופלא של ג'ייקוב קולייר / להתאים תרופה לפי מוצא / האוכלוסייה של סין מתכווצת / תעלומת האובך מסביב לפלנטות / מפענחים סימונים בציורי מערות עתיקים /  על הפייטה האחרונה של טיציאן מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
22/01/20231 hour 44 minutes 5 seconds
Episode Artwork

והריי התחזית לבינה המלאכותית

ד"ר אילן ששון, מנכ"ל Data Science Group, מומחה לבינה מלאכותית ומרצה לתארים מתקדמים בפקולטה להנדסה ובתוכנית MBA באוניברסיטת תל אביב, מתארח באולפן לשיחה על התחזיות בתחום הבינה המלאכותיתמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
18/01/202351 minutes 38 seconds
Episode Artwork

אחת שתיים שלוש שטן מלוח

על הקשר בין השטן למתמטיקה / חמש מדינות אחראיות לכמעט מחצית מההשפעה הסביבתית העולמית מייצור מזון / מגזין "פרונטירז- מדע לצעירים" מאגד מאמרים בעברית של מדענים מובילים, אותם ערכו בני ובנות נוער / מדד המעגליות העולמי / שירי מחאה  מרחבי העולם מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
18/01/202353 minutes 24 seconds
Episode Artwork

יש לה ביצים!

ביצי יען בנות יותר מ-4,000 שנה נחשפו בחולות ניצנה בנגב / חיקוי קול בני אדם בעזרת דגימת קול באורך 3 שניות בלבד / מדוזה היא בעל חיים פרימיטיבי? / מאז פרצה המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, מלחמת הסושיאל שינתה טון / תפקיד ברית המועצות כנבלים לאורך השנים בעולם גיבורי העל / לטאות עברו שינוי גנטי במעבר מהטבע לעיר / גרסה עברית למזמור תהילים שהתגלתה בקומראן / על הכריך ומקורותיו / עצמות כמקור למידע גנטימגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
17/01/20231 hour 40 minutes 57 seconds
Episode Artwork

הרובוט מריח!

פיתוח טכנולוגי חדש של אוניברסיטת תל אביב מאפשר לרובוט להריח באמצעות חיישן ביולוגי / נאס"א בוחרת את טכנולוגיות העתיד / הציידים הקדמונים באזור עמק החולה / האם דינוזאור שמצליף בזנבו יכול לגרום לבום על קולי? / הכוונת תרופות ישירות לגידול הסרטני / ייצור אלפי אנזימים "לפי הזמנה" / שוחזרו פניו של אדם שנרצח לפני יותר מ-700 שנה / צמצום פגיעה לא מכוונת בכרישים בתעשיית הדיג / יום הולדתה של ענבל פרלמוטר מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
16/01/20231 hour 35 minutes 28 seconds
Episode Artwork

שלום לחור ואל תחזור

החור באוזון צפוי להיעלם עד שנת 2066 / לראשונה: טלסקופ ג'יימס ווב מגלה כוכב לכת חוץ-שמשי / צמצום פגיעה בהולכי רגל ורוכבי אופניים בכבישים בעזרת חיישנים חכמים / איך הפכה הגיטרה החשמלית להיות מלכת הרוק? / למה "דנ"א זבל" אינו נמחק מהגנום המקורי /  ברקים וההתחממות הגלובלית / השימוש בבצעי כסף כאמצעי תשלום בדרום הלבנט הקדום / קרבה למשפחה משפרת סיכויי הישרדות הסנאי / ציור הקונצרט של ורמר והציור שבתוך הציורמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
15/01/20231 hour 35 minutes 21 seconds
Episode Artwork

אחריי לסקנדינביה

דנ"א קדום חושף תנועת הגירה מאסיבית לסקנדינביה בתקופת הויקינגים / עקרון עקמומיות גאוס מוסבר על משולש פיצה / חוקרים מנסים להציל את הקרנף הסומטרי מהכחדה, באמצעות הפקת תאי זרע וביציות מקרנפים שכבר מתו / תנועת שומרי ים המלח / איך ההגיה במלעיל ובמלרע משפיעה על הלחנה ושירהמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/01/202353 minutes 23 seconds
Episode Artwork

בין רגשות למחלות

פרופ' אסיה רולס, מהפקולטה לרפואה על שם רפפורט בטכניון, מתארחת באולפן לשיחה על איך מחשבות ורגשות יכולים להשפיע על היכולת של הגוף להתמודד עם מחלותמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, תחקיר: ויויאנה דייטש, טכנאי: אלון מקלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/01/202351 minutes 42 seconds
Episode Artwork

עו"ד רובוט!

עורך הדין הרובוט הראשון בעולם, המופעל ע"י בינה מלאכותית, יגן על נאשם בדו"ח תנועה / לוויתנים תורמים להתמודדות עם משבר האקלים, בהיותם סופחי פחמן / התארכות הגוף בחולייתנים / תרומת ליצנים רפואיים לטיפול בבתי חולים / שבועה לקונגרס על חוברת קומיקס של סופרמן / התקדמות בטיפול בסרטן הדם / נחשף מטבע מימי מרד בר כוכבא / היחסים בין השפה והתקשורת / החזרת ממצאים ארכיאולוגיים לארצות מוצאם מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/01/20231 hour 40 minutes 3 seconds
Episode Artwork

להתראות במיליון הבא

כיצד ייראה עולמנו והמין האנושי בעוד 700 אלף שנה / תחזית התקדמות חקר החלל ל 2023 / תפקיד האוקסיטוצין ביצירת קשרים בין נוירונים חדשים וגמישות מוחית בקרב מבוגרים / הפקת אנרגיה מצמחים בשרניים / שיטה לזיהוי חתימה ייחודית על הדנ"א שמסמנת כל סוג תא / אנשים עם אוטיזם חווים כאב בעוצמה גבוהה מכלל האוכלוסייה / אנשים עם ADHD לא בהכרח בעלי סיכון מוגבר להתנהגות אנטי חברתית / זיהום אור והשפעותיו הבריאותיות מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
09/01/20231 hour 42 minutes 45 seconds
Episode Artwork

באיזו פלנטה נגור?

חוקרים פיתחו מסגרת לחקר מציאת הפלנטות שמתאימות למגורי אדם, מבלי לבקר בהן פיזית / שיתוף מזון: יותר נזק מתועלת? / התקצרות חיי הדבורים / הסבר אבולוציוני לתהליך ההריון והלידה האנושיים / חוגגים יום הולדת! לביאליק, לסטיבן הוקינג ולאלביס / בעקבות ביטול המס על השתייה הממותקת, שיחה על נזקיה / ההכנות לרגע בו, אולי, יגיעו אותות תבוניים כלשהם מחוץ לכדור הארץ / אדוארד הופר והמלנכוליה של הניכור המודרני מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
08/01/20231 hour 42 minutes 32 seconds
Episode Artwork

חמים ונעים לדיונון

דיונונים עושים עריכה גנטית לעצמם כדי להסתגל למים קרים / ננצל את השנה החדשה לדבר על שנה מעוברת ואיך זה קשור למספרים אי רציונליים / כחמישים אחוזים מהנשים יחוו סיבוך כלשהו בהריון. מיזם חדש מנסה לאתר מראש סיבוכים אפשריים באמצעות מודלים של בינה מלאכותית המבוססים על בדיקות מיקרוביום / חוק חדש בצרפת, אוסר על מסעדות להגיש אוכל בכלים חד־פעמיים, ומה קורה אצלנו? /  שירים עם ספירה לאחור או ספירה קדימה מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
04/01/202350 minutes 4 seconds
Episode Artwork

הביולוגיה של האהבה

ד"ר ליאת יקיר, ביולוגית, מרצה וחוקרת את הביולוגיה של הרגשות, מחברת רב המכר "קיצור תולדות האהבה", מתארחת באולפן לשיחה על הביולוגיה של האהבהמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, תחקיר: ויויאנה דייטש, טכנאי: אלון מקלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/01/202353 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Neighbors, we are Neighbors

להעתיק עבודות אקדמיות זה לא מוסרי. אבל מה לגבי שימוש בבינה מלאכותית? / קשרים חזקים בין שכנים, הפחיתו את ההשפעה השלילית של חיים לבד על שיעורי התמותה בקרב מבוגרים / סקאלות הזמן עליהן מדברים באבולוציה / דרך חדשה לחמם בתים: חוות שרתים / מימד הזמן וגיבורי העל / מים מהשמש אותרו על הירח / עקמומיות קרום התא משפיעה על תהליכים ביולוגיים בגופנו / י' בטבת וצומות החורבן / מילת השנה בעבריתמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
03/01/20231 hour 33 minutes 53 seconds
Episode Artwork

עוטה פרוות הדוב

האדם ושימושו בפרוות דובים, לפני כ-300 אלף שנה / מתי נוצר הגשר היבשתי בין אסיה לאמריקה? / אנשים אמפתיים לבני אדם, טובים יותר בזיהוי רגשות של בע"ח / דינוזאורים משוריינים כנראה היכו זה את זה / בדיקת MRI חזתה הצלחה במבחנים על סמך הקשרים במח / דמיון בצלילי קללות, במגוון רחב של שפות / סיכום שנת 2022 בסביבה / הדרך להצליח בעסקים: צוות מגוון מגדרית ואתנית / נזכרים בזהרירה חריפאימגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
02/01/20231 hour 40 minutes 57 seconds
Episode Artwork

צפרדע זכוכית שקופה

צפרדע הזכוכית הופכת שקופה כאמצעי הגנה בזמן השינה. איך היא עושה זאת? / התפשטות טכניקות יצור כלי חרס באירופה / גם לקופים יש הטיות קוגניטיביות / מתי ניתן לקבוע בוודאות שלפריט יש ערך אומנותי? / בואו נתאר חורף בצלילים / בישראל מודיעים על סוף מגפת הקורונה. ובסין? / מנגנון ההגנה של צרעות ממין זכר / קריסת מערות יצרה מערכת קניונים באזור ים המלח / נאס"א הניחו אמצעי דגימה על שטח מאדים / ברוטוס מאת מיכלאנג׳לומגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
01/01/20231 hour 39 minutes 14 seconds
Episode Artwork

רגש רגש תרדוף

ד"ר אריק חשין, ראש החוג לשירותי אנוש וראש המעבדה לחקר רגשות בארגונים באוניברסיטת חיפה, מתארח באולפן ומשוחח איתנו על רגש! כמה מקום בכלל יש לרגש במקום העבודה שלנו? כיצד רגש משפיע על קבוצה או על צוות? על התקשורת של רגשות, בעולם בו אנו מתקשרים זה עם זה באמצעות פלטפורמות טכנולוגיות וגם, האם אנו יכולים לשלוט בהתנהגות של אדם באמצעות השפעה רגשית עליו?מגיש: אמיתי פוקמן, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר     See omnystudio.com/listener for privacy information.
28/12/202250 minutes 50 seconds
Episode Artwork

דובים שחורים הופכים לאדומים

חוקרים זיהו את המוטציה הגנטית שסביר להניח שגורמת לדובים שחורים אמריקאים להפוך לאדומים / נמצא קשר בין רמת עוני להתמכרות לרשתות חברתיות / קליריה, תוסף דפדפן למחשב ואפליקציה לסמארטפון המסייעת בבחירת מוצרים בטוחים באינטרנט / איך בודקים אם הפיצה הגדולה יותר משתלמת?? / הקשר בין גמגום לשירה מגיש: אמיתי פוקמן, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
28/12/202248 minutes 1 second
Episode Artwork

בעלי החיים משקמים יערות

בעלי החיים ממלאים תפקיד מפתח בהתאוששות יערות / אלגוריתם מספק ידע על הרגלי תזונת האדם / פיתוח מזון בריא בעל חיי מדף ארוכים / שינויי אקלים בעבר ואיך העולם הביולוגי הגיב להם / בינה מלאכותית בקומיקס / התגלו הוכחות לקיומם של שני כוכבי מים ענקיים / פיתוח חדש בעולמות הנחושת והאלומיניום / המשך עלילות קומראן / עשה, ערך, קיים, פעלים שאנו משבשים / הסוכר כממצא ארכיאולוגי מגיש: אמיתי פוקמן, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
27/12/20221 hour 41 minutes 19 seconds
Episode Artwork

אלאסמוזאורוס, נעים להכיר

נמצא מאובן שלם של אלאסמוזאורוס / לשמרים יש אנטנה! / חוויה פסיכדלית אחת מגבירה אמונות לגבי תודעה /  ילדים מצאו נר חרס בן כאלפיים שנה / מודל אימון המאפשר לסווג דאטה החשודה כזדונית גם כשהיא מוצפנת / מספר המתים מקורונה ברחבי העולם גבוה פי 3 מהמדווח / יש חיידק שיכול לשרוד על המאדים? / חוקר ישראלי בין עשרת החוקרים המשפיעים בעולם בעבודה סוציאלית / תחליף קלקר מתכלה חדש / 45 שנה למותו של צ'רלי צ'פלין מגיש: אמיתי פוקמן, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
26/12/20221 hour 39 minutes 12 seconds
Episode Artwork

אחוזת קבר בלכיש

חצר אחוזת קבר מימי בית המקדש השני, נחשפה במערת סלומה שביער לכיש / נמצאה גולגולת מאובן וומבט ענק, שחי לפני כ-80 אלף שנה / קן מושקע מבטיח חיים טובים יותר לצאצאי הציפורים /  ציורי המערות של האדם הקדמון / הטנגו הארגנטיני מול הואלס הצרפתי / הסוף למשימת אינסייט / מה הסיכוי שתשרוד התקף לב? בינה מלאכותית תחליט / זיכרון שעושה חישובים בעצמו / טיפול הקרנה חדשני לחולי סרטןמגיש: אמיתי פוקמן, עורך: רז חסון, מפיקות: תמר בנימין, אלכס לויקר, טכנאי: אלון מקלרצילום: נרות חרס, מערת סלומה. אמיל אלג'ם, רשות העתיקותSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/12/20221 hour 31 minutes 55 seconds
Episode Artwork

חורים שחורים באולפן

ד"ר עומר ברומברג, מהחוג לאסטרופיזיקה באוניברסיטת תל אביב, מתארח באולפן לשיחה על חורים שחורים ומבהיר שהם לא מפלצות נוראיות שבולעות כל הנקרה בדרכן, אדרבא, הם מפיקים אנרגיה שמשפיעה לטובה על הגלקסיות סביבםמגיש: אמיתי פוקמן, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר                        See omnystudio.com/listener for privacy information.
21/12/202252 minutes 43 seconds
Episode Artwork

כותנה בתל צף

עדות קדומה מלפני כ-7,000 שנה, לשימוש בסיבי כותנה, נמצאה ליד בית שאן / חוגגים 50 שנה ללימודי מדעי המחשב באוניברסיטת תל אביב / איזו מתמטיקה עשו באימפריה שעליה שלט אנטיוכוס / חוגגים את יום הולדתה של אדית פיאףמגיש: אמיתי פוקמן, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
21/12/202246 minutes 55 seconds
Episode Artwork

לירח ובחזרה

לאחר שהקיפה את הירח, החללית אוריון נחתה באוקיינוס השקט / נמצאו איורים צבעוניים של מומיות / דגם הגוף היחודי של ה״סרטנים קצרי הבטן״ / האם אנטיוכוס נזכר בתנ"ך? / התיאור האנטומי הראשון של דגדגן נקבת הנחש / הצלחה בפיתוח חיסון למניעת סרטן העור / חנוכייה ומקורותיה הלשוניים / ולקינוח החנוכה: מה תרמו לנו היוונים מבחינת התרבות החומריתמגיש: אמיתי פוקמן, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
20/12/20221 hour 38 minutes 32 seconds
Episode Artwork

איבר על שבב

ד"ר בן מעוז, חוקר במחלקה להנדסה ביו-רפואית בביה"ס סגול למדעי המוח באוניברסיטת תל אביב, מתארח באולפן לשיחה על איברים על שבבים. תאים אנושיים מוכנסים לתוך שבבים ומגודלים שם באופן שמדמה את המבנה הביולוגי והפיזיולוגי של רקמות אנושיותמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
14/12/202252 minutes 15 seconds
Episode Artwork

כמה נמלים יש על כדור הארץ?

20 קוודריליון נמלים סביבנו, כ-2.5 מיליון נמלים לכל אדם! / קליע עופרת נדיר מהתקופה ההלניסטית, שעליו כתובת בשפה היוונית אשר נועדה להבטיח ניצחון בקרב, התגלה במהלך חפירות של רשות העתיקות ביבנה / על סחר הוגן ועבדות מודרנית / הרקוויאם של מוצרט מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
14/12/202252 minutes 19 seconds
Episode Artwork

בינה מלאכותית בשדה התעופה

בנתב"ג יש מערכת מבוססת בינה מלאכותית, לאיתור מבריחי סמים / מה גורם לחתולים 'ללוש' אותנו? / דיונון עבר מבחן קוגניטיבי המיועד לילדים / עוד על אתר קומראן / ג׳יימס גאן מחריב את היקום הקולנועי של די סי / וריאנטים גנטיים שהגנו מפני המוות השחור, קשורים להפרעות אוטואימוניות / חיפושיות, למה יש כל כך הרבה מהן? / עצם עתיקה עוזרת לחידוד ציר הזמן של מערכת היחסים בין האנושות והכלבים / עדות ראשונה למרד המכביםמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר   See omnystudio.com/listener for privacy information.
13/12/20221 hour 35 minutes 35 seconds
Episode Artwork

אוזן בהדפסה אישית

השתלה ראשונה של אפרכסת אוזן שלמה שנבנתה במדפסת תלת-ממד / מגע מפחית את תגובת המוח לגירויים כואבים / נמלים מפרישות מזון עשיר, שתפקידו דומה לחלב / ההיסטוריה של הבלוז / איך חיידקים זזים? / ייעול טיפולים אנטי סרטניים / אוכלוסיית הדולפינים בחופי הים התיכון של ישראל, מצטמצמת / צמצום הזיהום מתחבורה ימית / ארבע שנים לפטירת סטן לי, יו"ר חברת מארוול קומיקסמגישה: שרון קנטור, עורך: אמיתי פוקמן, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/12/20221 hour 32 minutes 22 seconds
Episode Artwork

רחפנים להצלת עטלפים

פתרון לאתגר הפעלת טורבינות רוח ומניעת פגיעה בבעלי הכנף / עצים עתיקים עמידים יותר לבצורת, ומהווים חיץ נגד שינויי אקלים / על תקופת החקלאות, והתקופה הנאוליתית / החיסון שמגן על דבורי דבש / המטרונום שינה את פני עולם המוזיקה / ייצור תאי זכר ונקבה בעלי מטען גנטי זהה, מאותו אדם / תגובות כימיות שצורכות פחות אנרגיה / מאה אלף וירוסים חדשים התגלו / דלק תעופה בר קיימא חדש / רובנס ומארי דה מדיצ׳ימגישה: שרון קנטור, עורך: אמיתי פוקמן, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/12/20221 hour 41 minutes 22 seconds
Episode Artwork

מה זה שכפול גנטי?

פרופ' בת-שבע כרם מהמחלקה לגנטיקה, המכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית ירושלים, בשיחה על מחקר חדש שחשף את החשיבות הרבה באיזון רמות ביטוי גנים המבקרים את תהליך הכפלת הדנ"א ומצא כי פגיעה באיזון זה עלולה לעודד התפתחות של גידולים סרטניים מגישה: שרון קנטור, עורך: אמיתי פוקמן, מפיקות: תמר בנימין, טל ניסן, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
07/12/202249 minutes 57 seconds
Episode Artwork

של מי את, אבן רוזטה?

המצרים דורשים להחזיר את אבן רוזטה, זמן לדבר על גניבות תרבותיות / האם העטלפים בעצם שרים מטאל? / כל האשכנזים כיום, קיבלו את הגנים שלהם מאלפי בני אדם בודדים / מה בכל זאת אפשר לדעת על ראשית החיים / גניבות וניכוס תרבותי, בקומיקס / נקבת הארבה מאריכה את גופה כדי להטיל ביצים / יצירת שריר לב מתאי גזע / המגילות המקראיות מקומראן / המילה "תיקו", מקורה בכדורגל? / על גבולות וארכיאולוגיהמגישה: שרון קנטור, עורך: אמיתי פוקמן, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
06/12/20221 hour 37 minutes 55 seconds
Episode Artwork

מה הקשר בין צבע הצלחת לטעם האוכל?

התגלה חותם חרפושית מתוקפת הברונזה / כיצד גלקסיות מתמזגות ומה הן יוצרות? / כלים נאים מרחיבים דעתו של אדם, עכשיו מתברר שצבע צלחת האוכל משפיע על תפיסת הטעם / ייתכן שבעלי חיים התחילו להשמיע קול לפני שלמישהו היו אוזניים לשמוע אותם / האם עיוורים יוכלו לראות? הצהרת השבבים של אילון מאסק / מהם הגנים הקשורים למחלת הסכיזופרניה? / מה זה מסדרון אקולוגי? תכנית אב למסדרון אקולוגי ארצי / יום הולדת לוולט דיסני!See omnystudio.com/listener for privacy information.
05/12/20221 hour 38 minutes 30 seconds
Episode Artwork

הי גלקסיה, מתי נולדת?

אפיון סטטיסטי לגלקסיות הראשונות ביקום / בצפון מצרים התגלו מומיות עם לשונות זהב / התרבות הנאטופית כנקודת מפתח בפרהיסטוריה של האדם / דליפת הנפט באילת / אוריינטליזם  במוזיקה המערבית / בינה מלאכותית זיהתה מין אב קדמון אנושי לא ידוע / כל הפטריות קשורות לאב קדום בן 300 מיליון שנים / פיתוח חקלאי יציל כרמים באירופה / שני מינרלים חדשים התגלו באנליזה של מטאוריט שנמצא בסומליה / אמני התנגדות לנאציזםמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקות: תמר בנימין, טל ניסן, טכנאי: אלון מקלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/12/20221 hour 35 minutes 15 seconds
Episode Artwork

הלגיונר הרומי

ד"ר גיא שטיבל, מהחוג לארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום באוניברסיטת ת"א ומנהל פרויקט החפירות במצדה, בשיחה אצלנו באולפן, על הצבא הרומי כמראה למרקם החיים החברתי בתקופת האימפריה הרומיתמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקות: טל ניסן, תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
01/12/202253 minutes 4 seconds
Episode Artwork

פלישת סרטני הנהרות

סרטן פולש מאיים על נחלי הצפון, חשש שיגיע לכנרת / על ניקולאי איבנוביץ׳ לובצ׳בסקי / על יום השירותים העולמי / שירה בכדורגל נשים מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקות: טל ניסן, תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
01/12/202245 minutes
Episode Artwork

המלכה הפרעונית שעשויה לשנות את ההיסטוריה

ארכיאולוגים מצרים משכתבים את ההיסטוריה עם גילוי קבר מלכה שלא הייתה ידועה בעבר / סקר מולים חשף הידרדרות מדאיגה במערכת האקולוגית של נהר התמזה מאז שנות ה-60 / מערות פלנטריות על פני מערכת השמש / מדוע יש מינים בהם כל הפרטים נראים אותו הדבר ומינים, כמו בני האדם, בהם שונות גדולה בין פרטים? / פותחה מסיכת פנים בלתי נראית / מולקולות ישוחררו באמצעות חשיפה לאור / משחקי כדור בעולם הקדוםמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקות: טל ניסן, תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/12/20221 hour 39 minutes 52 seconds
Episode Artwork

אבולוציה של חברתיות וחרקים חברתיים

ד"ר אייל פריבמן, אנטומולוג, חוקר אבולוציה של חרקים חברתיים מאוניברסיטת חיפה, מהמכון לאבולוציה והחוג לביולוגיה אבולוציונית וסביבתית, מתארח באולפן, לשיחה על אבולוציה של חברתיות ועל חרקים חברתייםמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
01/12/202252 minutes 36 seconds
Episode Artwork

הסכם סביבתי לשיקום הירדן הדרומי

לראשונה מאז הסכם השלום, ישראל וירדן חתמו על הסכם סביבתי לשיקום הירדן הדרומי / הסולם החשמלי הדק בטבע והקשר הישראלי / טעויות נפוצות שקשורות לאחוזים / סיום ועידת האקלים בד בבד עם הגעתה של אוכלוסיית העולם ל-8 מיליארד בני אדם! / הקשר בין כדורגל לשירהמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/12/202252 minutes 13 seconds
Episode Artwork

כולם מלכים נורדיים! אז למה זה חשוד?

הפיד בפייסבוק התמלא השבוע בתמונות אנשים כלוחמים רומים ומלכות נורדיות, האם השעשוע הזה יכול להיות גם מסוכן? / זוחלים יכולים להיות רומנטיקנים / האם אופביניה הוא המאובן המוזר ביותר אי פעם? / אילנות יוחסין בעולם גיבורי העל / לפני כ-3,000 שנים נשים ביקשו לקעקע את גופן על מנת לזכות להגנה במהלך הלידה / האם נמצא מטבע שמשכתב את ההיסטוריה? / בתי הכסא של העולם הקדוםמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
01/12/20221 hour 39 minutes 48 seconds
Episode Artwork

מה הקשר בין סחר בחטי ממותות לעתידם של הפילים?

מי היה מאמין שבינה מלאכותית יכולה להאכיל אותנו בשטויות, ואפילו שטויות מסוכנות?! מודל הבינה המלאכותית "גלקטיקה" של מטא / מחקר חדש חוקר מוחות של אבות טריים / מה הקשר בין סחר בחטי ממותות לעתידם של הפילים? / בפינת הבלוז - הבלוז נהיה לפופ! / מה יקרה לזכרונות הדיגיטליים שלנו ברגע שלא נהיה יותר? / טכנולוגיה חדשה להדפסת רקמות והשתלתן / האם אפשר להתפיל שפכים מסוכנים? / אחרי השחור הכי שחור, מגיע הלבן הכי לבן - מה זה אולטרה לבן? / ו-12 שנים למותו של לזלי נילסן See omnystudio.com/listener for privacy information.
01/12/20221 hour 30 minutes 29 seconds
Episode Artwork

באיזה אופן אנחנו זוכרים אירועים שקרו לנו?

נמצאו שרידי אחד הצבים הגדולים ביותר שחיו בעולם \ נמצא מטבע אנטיוכוס הרביעי עם דמותו של המלך \ גשר בנות יעקב הוא אתר בעל חשיבות לאבולוציית האדם בו נמצאו עדויות לשימוש מושכל באש \ אלגוריתם של ראייה ממוחשבת יכול ללמוד מידע שאסף על פירות ולזהות את מידת הבשלות שלהם \ בקתדרה למוסיקה - משומאן ועד נורית הירש \ חמש חוקרות שזכו במענק האיחוד האירופי להמשך מחקר \ האם קיים פוטנציאל לחיים על כוכב אחר? עדויות חדשות של הטלסקופ ווב \ בפינת האומנות- אכילס מתחפש לאישה כדי להתחמק ממלחמת טרויה. מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון,  מפיקה: טל ניסן, טכנאי: אלון מקלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/11/20221 hour 26 minutes 32 seconds
Episode Artwork

אינדיאנה ג'ונס ברהט

נתפסה חוליית שודדי עתיקות שחפרה בבאר עותמאנית ליד רהט / אנשים נוטים לאהוב שירים שמפרטים את מה שעובר עליהם במערכת יחסים / חוש ריח רגיש המאפשר לזהות את מחלת הפרקינסון כבר בשלב מוקדם מאוד / שיטות החקלאות של נמלים וטכניקות הניווט היעילות יכולות לעורר פתרונות לבעיות אנושיות / ג'יימס ווב מציג: כוכב נולד / התרומה של סנכרון בינאישי בעולם האמנות והציור / אחריות הממשלה לשיפור איכות האוויר בישראל מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
21/11/20221 hour 42 minutes 50 seconds
Episode Artwork

התלות ביישום הניווט

עד כמה אנו תלויים ביישום ניווט / תוספי פלסטיק משבשים רביית האלמוגים בים / מערת טבון ודורותי גארוד / הנדסת אקלים יזומה, מה עתידה / 94 שנים להופעת "הבולרו" של ראוול / ירידה של 50% בספירת הזרע של גברים ב-50 השנים האחרונות / עצם מסתורי בחלל מאתגר את חוקי הפיזיקה / תכנות תאי חיידק כך שיתפקדו כרשתות נוירונים שאפשר לאמן / ויסות מערכת החיסון להשתלה בטוחה של תאי גזע / דירר וההבדל בין דיכאון למלנכוליהמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
20/11/20221 hour 39 minutes 17 seconds
Episode Artwork

הפלטיפוס לא מטפס

הסכרים באוסטרליה מאיימים על הפלטיפוס / מה זה ״אנטרופיה״ מנקודת מבט מתמטית / הקרב הגדול: ועידת האקלים Vs קדחת נובמבר! / עודף תקשורת הוא חוסר בתקשורת, ונסיונות לחסכון בזמן מבזבזים הרבה מאוד זמן! / פינת השירה בעקבות לכתה של גל קוסטהמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
16/11/202252 minutes 33 seconds
Episode Artwork

כיצד האוכל הפך אותנו אנושיים?

מזון למחשבה: כיצד האוכל הפך אותנו אנושיים? שיחה עם אורחנו באולפן פרופ' נמרוד לוז, חוקר היבטים חברתיים תרבותיים והיסטוריים של אוכל וראש רשות המחקר במכללה האקדמית כנרת, מחבר הספר 'הפסקת אוכל'מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
16/11/202253 minutes 25 seconds
Episode Artwork

מאסטר שף האדם הקדמון

נמצאה העדות הקדומה בעולם לבישול מזון / אסלה חדשה מוכיחה שהשתן שלנו הוא מתנה שלא מפסיקה לתת / כל מאובן שאנחנו מוצאים הוא שלב מעבר בין מינים / הפסל שמתקיים רק בחלל / הפנתר השחור: ואקאנדה לנצח / זוכה פרס לנדאו 2022 למדעים / ארכיאולוגיה של מכנסי ג׳ינס ובקבוקי קולהמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, מפיק בפועל: אבי שמאי, טכנאי: אלון מקלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/11/20221 hour 38 minutes 51 seconds
Episode Artwork

דובוני המים השורדים הקטנטנים

האם סוד הישרדות דובוני המים, יעזור לאדם להתגונן מפני משבר האקלים / ניתן להפחית את תדירות הסיוטים בחלומות / צפרדע הארלקין עושה קאמבק מפתיע / פיתוח נוגדן לעורר מערכת החיסונית למניעת הזדקנות המוח ואלצהיימר / כרישים ומיפוי מדשאות עשבי ים / תרופות נגד חרדה מפחיתות הסיכון לגרורות סרטן / תועדה התפרצות הגמא הגדולה ביותר / השפעות שינוי האקלים על הים ועל החיים בו / איך עושים צדק אקלימי / הבלוז מתחיל להשפיע מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר    See omnystudio.com/listener for privacy information.
14/11/20221 hour 46 minutes 26 seconds
Episode Artwork

איך אומרים 'לא' לסייל?

למה אנו לא עומדים בפני רכישת מוצרים שלא באמת צריכים? / סודות בקבר תות-ענח עמון / האדם הנאנדרתלי המושלם / קרחוני גרינלנד הנמסים, מגדילים את מפלס הים / מקום הסרט "פנטסיה" בחינוך המוזיקלי / מעקב אחר ועידת האקלים בשארם / חילזון פרה-היסטורי עם שיער על קונכייתו / מידע שמדווחים חולים ברשתות חברתיות יעזור לרופאים, בהבנת השלכות המחלה על חיי היומיום של החולים / הציור כניעתה של ברדה, מאת דייגו ולסקסמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
13/11/20221 hour 43 minutes 45 seconds
Episode Artwork

המשפחה הניאנדרטלית הראשונה

DNA קדום חשף את המשפחה הניאנדרטלית הראשונה שזוהתה / על ״משפט הגבול המרכזי״ ועל ״עקומת הפעמון״ / עדכונים מועדת האקלים / אוניברסיטת תל אביב עומדת במקום ה-7 בדירוג יזמות הסטארט-אפ העולמי של Pitchbook / שירים שמביאים מזלמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
09/11/202251 minutes 59 seconds
Episode Artwork

מוזיקה והמוח

שיחה על מוח של מוזיקאי: איך מוזיקה משפיעה ומתבטאת במוח של המנגן והמלחין?עם עמית אברון, מומחה לקשר בין מוזיקה ומוח מאוניברסיטת גולדסמית'ס בלונדון ומרצה באוניברסיטה הפתוחהמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
09/11/202252 minutes 28 seconds
Episode Artwork

בינה מלאכותית ורעידות אדמה

במקרה של רעידת אדמה: בינה מלאכותית יכולה להציל חיים / שונית האלמוגים שיקמה את עצמה ולימדה מדענים לשכפל אותה / מאובנים שנמצאו בסין שופכים אור על האבולוציה המוקדמת של החוליתנים / נמצאה הכתובת הקדומה ביותר בכנענית / בינה מלאכותית בעולם גיבורי העל / תרופה חדשה לאובאיטיס, מחלה אוטואימונית כרונית שגורמת לדלקות עיניים חוזרות / תאורת הרחוב דופקת לצרצרים את השעון הביולוגימגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
08/11/20221 hour 34 minutes 12 seconds
Episode Artwork

דבורים אוהבות לשחק!

דבורי בומבוס אוהבות לשחק עם צעצועים! / שחקנים עשויים לדכא את תחושת העצמי שלהם כאשר הם משחקים / המסתורין של תמנון והשריון שלו / איך נשים מביאות את הבלוז לבמה? / הושק המשגר החזק בעולם. למה זה טוב? / בטוקיו מתכננים עיר עתידנית, שהיא בת-קיימא לחלוטין וגם כדאית כלכלית / לאונרד כהן, האיש שאהב את המוות כמו שאהב את האהבה / מה הסיפור מאחורי השיר Ma Baker, של להקת Boney M? מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
07/11/20221 hour 27 minutes 46 seconds
Episode Artwork

קיצוניות פוליטית משתלמת?

קיצוניות פוליטית לא משתלמת אלקטורלית / חומרים שמוכנסים לקומפוסט ביתי אינם מצליחים להתפרק לאחר שישה חודשים / אתר עובדיה בן מיליון וחצי שנים / מדליית זהב לנבחרת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב בתחרות iGEM העולמית / מוזיקה ופוליטיקה / ועידת האקלים בשארם: מה הנושא הכי בוער? / בקטריות עתיקות עשויות להסתתר מתחת לאדמת מאדים / החור באוזון מצטמק / פרס לסטארטאפ הישראלי שמפתח "פלסטיק" אקולוגי / פיקאסו והחלוןמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
06/11/20221 hour 37 minutes 42 seconds
Episode Artwork

התנהגות טריטוריאלית

מהם המנגנונים המוחיים שמאחורי התנהגות טריטוריאלית / האופן בו המוות השחור שינה את הגנום האנושי / ציפור למרחקים ארוכים: 11 אלף ק"מ באוויר, בלי אוכל ובלי מנוחה, המסע של הלימוזה חומת הבטן / פלטפורמה טכנולוגית מבוססת צמחי טבק, מאפשרת ייצור המוני ומוזל של גורמי גדילה של בשר מתורבת / מרוץ השליחים הגדול בעולם, להעלאת המודעות למשבר האקלים ולצורך לפעול בדחיפותמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקות: אלכס לויקר ותמר בנימין, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/11/202248 minutes 53 seconds
Episode Artwork

בחירות וקבלת החלטות

זהו, זה הסתיים. חשבנו, התלבטנו, חישבנו, התחשבנו, שיקללנו - והגענו להחלטה. אבל איך עשינו את זה? מה היו התהליכים הגלויים והסמויים שהביאו אותנו לקחת את ההחלטה? איך ניתן להשפיע על ההחלטות שלנו? מקדישים שעה לשיחה על קבלת החלטות, עם פרופ' תום שיינברג, מהפקולטה למדעי החיים ובית הספר סגול למדעי המוח, באוניברסיטת ת"א מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: תמיר צובארי  See omnystudio.com/listener for privacy information.
02/11/202254 minutes 36 seconds
Episode Artwork

האם ניאנדרטלים היו קרניבורים?

שן עתיקה מספקת תשובה לשאלה האם הניאנדרטלים היו קרניבורים // מודל חדש מלמד על מקור הזוחלים המעופפים הקדומים // פרי, כחול ושטוח - יודעים למה הכוונה? הכירו את בננות הפרא // החוקרים שמנסים לנצח את החיידקים העמידים // השדות המגנטיים חושפים: אירועים בתנ"ך אכן התרחשו // האיש שגילה את האסקימואיםמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכס לויקר, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
31/10/20221 hour 29 minutes 57 seconds
Episode Artwork

בעלי חיים שאיש לא שמע קודם לכן

מדענים הקליטו מיני זוחלים ודגים שנחשבו לכאלה שלא מפיקים קולות // קרפדת גשם חדשה ע"ש סת' מקפרלן // לראשונה: ציפור שטובעה בירושלים נמצאה בכווית // נחשפה מומיה של דינוזאור שחי לפני יותר מ-67 מיליון שנים // חיי-נצח עד 2032? // דבורים מייצרות כל כך הרבה חשמל שהן עשויות להשפיע על מזג האוויר // חור שחור יכול להתנדנד? // להנדס את חלבוני העתידמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכס לויקר, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
30/10/20221 hour 40 minutes 23 seconds
Episode Artwork

כדור הארץ הולך ומתחמם

שיחה עם פרופ' קולין פרייס, ראש מיזם האקלים באוני' ת"א, לקראת ועידת האקלים במצרים. מתי החל תהליך ההתחממות של כדור הארץ? מהם גזי חממה ומהי השפעתם על שינויי האקלים? מה הקשר בין התחממות כדור הארץ וסופות ברקים? מה הקשר בין מגפות ושינויי אקלים? מהן התחזיות לעשורים הקרובים? האם כבר פספסנו את ההזדמנות? איזה פתרונות קיימים? מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכס לויקר, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונה: שלושה שיודעיםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/10/202252 minutes 24 seconds
Episode Artwork

איך מל"טים מעצבים את שדה הקרב באוקראינה?

במלחמה באוקראינה מתחוללת מהפכה של ממש בתחום השימוש בכלי טייס בלתי מאוישים // מחקר בחן כיצד מנהלים משפיעים על הכפיפים שלהם בתקופת שינוי, וכיצד עובדים משפיעים על המנהלים בזווית של מגדר // פרדוקס החברות במתמטיקה // תשידירי בחירות לאורך השנים והסגנון המשתנה שלהםמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכס לויקר, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
26/10/202249 minutes 30 seconds
Episode Artwork

חולדה הצמיחה רקמת מוח אנושית

חוקרים הצליחו לגרום לתאי מוח אנושיים לצמוח בתוך מוחן של חולדות ולהפוך לחלק מ"תהליך קבלת ההחלטות" שלהן // איך שולחים מטען לחלל? עם רוגטקה! // יתושים נמשכים לאנשים מסוימים, בהתאם לריח שלהם // פרי, כחול ושטוח - יודעים למה הכוונה? לבננה // האמזונס איבד כמות יער עצומה בספטמבר // לטאות שחיות בצרפת נולדו "זקנות" יותרמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכס לויקר, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/10/20221 hour 39 minutes 54 seconds
Episode Artwork

צמחים על הירח

חללית בראשית2, שצפויה לצאת לירח ב-2025, תכלול ניסוי בו יגדלו צמחים על הירח // שוד פלנטרי: אסטרונומים מגלים שכוכבים יכולים לגנוב כוכבי לכת // צפרדעים שגוון עורן כהה עמידות יותר לקרינה רדיואקטיבית // תגלית מרעישה: הכלאה חדשה של ציפורי שיר // חוקרים פיתחו זן חדש וקטלני של נגיף הקורונה ועוררו דיון ציבורי // הסרת גידולים בעזרת אולטראסאונד וננו-בועיות // הוירוסים צופים בנו מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכס לויקר, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/10/20221 hour 36 minutes 24 seconds
Episode Artwork

לראשונה: שימוש ב-CRISPR לטיפול במחלה נדירה

לראשונה: שימוש ב-CRISPR לטיפול במחלה נדירהתרופה ניסיונית מבוססת CRISPR הצליחה להפחית תסמינים בחולים שסובלים מאנגיואדמה תורשתית- מחלה נדירה שמתבטאת בהתקפים חוזרים של בצקות תת עוריות // תרופה ניסיונית לאלצהיימר הצליחה להאט את התקדמות המחלה // המושג רקורסיה במתמטיקה // התכנית של ממשלת צרפת להורדה מיידית של צריכת האנרגיה // שירי שיכורים וההשפעה של אלכוהול על הקולמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכס לויקר, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/10/202251 minutes 42 seconds
Episode Artwork

חלל חדש

אירחנו באולפן את מידד פריינטא, יזם ומהנדס חלל, לשיחה על חלל חדש. מה זה בכלל חלל חדש ובמה הוא שונה מהחלל הישן? למה יש כל כך הרבה לוויינים, מה הם עושים והאם מישהו מתכוון לנקות את החלל מלוויינים ישנים שהולכים ומצטברים בו? וגם על הטרנדים החמים בחלל החדש, שמובילים המיליארדריםמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכס לויקר, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונה: שלושה שיודעיםSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/10/202252 minutes 33 seconds
Episode Artwork

הפטריות שמסתתרות בתוך גידולים סרטניים

פטריות התגלו בתוך גידולים סרטניים, ומסתבר שקיומן משפיע על התפתחות המחלה ותוצאותיה // שרידים ייחודיים של מה שיכול להיות הציפור הגדולה בעולם נמצאו באוסטרליה // מדוע בני אדם מגדלים שני סטים של שיניים? // מטמון של 44 מטבעות בני כ-1,400 התגלה בנחל חרמון // מחקר מראה קשר ישיר בין הופעת "פייסבוק" לבין פגיעה בבריאות הנפשית של המשתמשים בהמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכס לויקר, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
18/10/20221 hour 40 minutes 32 seconds
Episode Artwork

תכנון עירוני בישראל: הווה ועתיד

אירחנו את פרופ' טלי חתוקה מאוניברסיטת ת"א לשיחה על עתיד התכנון העירוני בישראל. אנחנו חיים בעידן של שפע, אבל ישנם משברים שונים, שאת חלקם אנחנו מתחילים להרגיש כבר עכשיו, שעומדים להשפיע על העיר בעשורים הקרובים. האם תחום התכנון העירוני בישראל ערוך לאתגרים העתידיים? // תחבורה בעיר // תכנון עירוני ובעלי חיים // הליכתיות במרחב העירוני // תכנון תשתיותמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכס לויקר, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
09/10/20221 hour 42 minutes 55 seconds
Episode Artwork

עוברים מחייכים כשהאם אוכלת גזר ובוכים מירקות ירוקים

מחקר בחן כיצד תינוקות מגיבים לטעם ולריח לפני שהם נולדים // הפלישה לראשון לציון: מין פולש של לטאות התגלה בעיר // טרמיטים זוללים עץ הרבה יותר מהר בתנאים חמים יותר // פעילות אירובית עשויה להפחית את הסיכון להתפתחות סרטן גרורתי // חוקרים פיתחו שיטה חדשה לשליטה בתכונות המגנטיות של חומריםמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכס לויקר, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
03/10/20221 hour 42 minutes 3 seconds
Episode Artwork

הסופה הקטלנית איאן מכה בארה"ב

הסופה איאן גבתה חיי אדם וגרמה לנזק רב // מצלמות בקיני תנשמות באזור בפלורידה בו פגעה הסופה // יש הביישן למד, במיוחד אם הוא דביבון // לחזות את הגיל הביולוגי שלנו באמצעות תוצאות בדיקות מעבדה // הסטארט-אפ שימנע את הבולען הבא? // הערפל של סן-פרנסיסקו הולך ונעלם // כמיקרופלסטיק אשר על שפת הים מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכס לויקר, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/10/20221 hour 36 minutes
Episode Artwork

החיים הלגמרי לא פשוטים של בעלי החיים

מטרת העל של כל יצור חי היא להעמיד צאצאים ולהעביר את תכונותיו אל הדור הבא. אבל האבולוציה אוהבת לסבך את העלילה, והדרך למימוש המטרה היא לעיתים ממש לא פשוטה. אירחנו באולפן את ורד שפירא, ביולוגית במכון דוידסון ומגישת פינת הביולוגיה בתוכנית, לשיחה על חייהם של בעלי החיים ב"שדה הקרב" התמידי ששורר בטבעמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/09/202247 minutes
Episode Artwork

המבצע להסטת האסטרואיד

חללית לא מאוישת של נאס"א התנגשה באסטרואיד במטרה להסיט אותו ממסלולו, במסגרת ניסוי של נאס"א הנועד לבחון תרחיש של הסטת אסטרואיד שעשוי לפגוע בכדור הארץ // העדות הקדומה ביותר הידועה בעולם לשימוש באופיום התגלתה בכלי חרס שנחפרו ביהוד // לכבוד ראש השנה: מה קורה במתמטיקה כשהראש והזנב נפגשים // שירי סליחה מתרבויות שונות   מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, הפקה: תמר בנימין ואלכס לויקר, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/09/202248 minutes 6 seconds
Episode Artwork

שנהיה לשכטמן ולא לזנב

חתן פרס נובל פרופ' דן שכטמן, בשיחה חגיגית על מדע // מינים פולשים, כאלו שהופכים עצמם לראש בסביבה חדשה, ודוחקים ל'זנב' את היצורים המקומיים // על שימושים לא שגרתיים בזנבות // החיפוש אחר 'המתוק' הבא // שיבתם הנצחית של הדבש והתפוח. הרהורים על מיתוסים ומזון לראש השנהמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
25/09/20221 hour 40 minutes 23 seconds
Episode Artwork

המכונית של גוגל חוזרת

המכונית של גוגל חוזרת לצלם בישראל // מהפכת האנרגיה בבלוקצ'יין: מה היתה הבעיה עד עכשיו, איך היא נפתרה ומה השינוי, עד כמה זה מקרב אותנו לשימוש יותר נרחב במטבעות קריפטו // צדק עומד להיות במרחק של כ 58 מיליון קילומטרים מאיתנו, כאשר בנקודה הרחוקה ביותר שלו מאיתנו הוא נמצא במרחק של 96 מיליון קילומטרים. זאת קרבה לא רגילה  של צדק לכדור הארץמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
21/09/202252 minutes 13 seconds
Episode Artwork

מי מסתתר מאחורי המסכה?

המסכות היו, המסכות הלכו - אך ההשפעה נשארת. מחקר חדש מצא שמבוגרים עדיין מתקשים לזהות אנשים כאשר פניהם מוסתרות על ידי מסכה // פסולת פלסטיק נמצאה בקיבות של 100% מצבי הים שנבדקו במחקר // מדענים גילו שעשר או יותר נמלים אש יכולות להיצמד זו לזו כדי לבנות רפסודה מצילת חיים בשיטפונות // דיווח מהקונגרס האסטרונאוטי הבינלאומי שמתקיים כעת, בפריזמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
20/09/20221 hour 45 minutes 14 seconds
Episode Artwork

הסינים רוצים להשתלט על הירח

הסינים בדחיפות להגיע לירח כתוצאה מגילוי מינרל ירחי חדש שמכיל את האיזוטופ הליום-3, שהוערך כמקור האנרגיה העתידי // סיסטיסומה דמויי שרימפס מוגנים מפני טורפים על ידי היותם כמעט בלתי נראים // מערת קבורה מימי פרעה רעמסס השני, ובה עשרות חפצים שלמים, נחשפה במפתיע בגן הלאומי פלמחיםמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
19/09/20221 hour 36 minutes 24 seconds
Episode Artwork

הרובוטית הצוחקת

הכירו את הרובוטית הצוחקת, אריקה, מערכת של בינה מלאכותית שמתיימרת להבין צחוקים // מטבע נדיר של רבע שקל מימי המרד הגדול, הוחזר לישראל // פיתוח מכשיר שיאפשר ריצוף זול ומהיר של הגנום. באמצעות טכנולוגיה זו, מקווים לאבחן מוקדם מחלות שונות, ובעיקר את מחלת הסרטן // גרסה ישראלית משופרת של פלסטיק ידידותי לסביבה, תסייע לתעשייה לשנות את טביעת הרגל האקולוגית של תעשיית הפלסטיקמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר See omnystudio.com/listener for privacy information.
18/09/20221 hour 38 minutes 29 seconds
Episode Artwork

קיצור תולדות התזונה האנושית

את התזונה שלנו כיום, עיצבו חמישה שלבים, שהם חמש מהפכות, שכל אחת מהן מתאפיינת בשינוי משמעותי במרכיבי תזונתנו ודרכי השגת המזון. שיחה עם ד"ר אורי מאיר-צ'יזיק, מומחה להיסטוריה של התזונה והרפואהמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
15/09/202253 minutes 11 seconds
Episode Artwork

תאומים מאבות שונים

צעירה מברזיל הביאה לעולם שני תאומים משני אבות ביולוגיים שונים // האישה הראשונה שמכהנת כדיקנית הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב // הקסם במספר 11 // יתושים מהונדסים אמורים לצמצם, את אחד ממטרדי הקיץ הישראלי // הגייה כסממן מעמדי בבריטניהמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
14/09/202253 minutes 6 seconds
Episode Artwork

אוצרות במדבר יהודה

תעודה בכתב עברי קדום על פפירוס, מימי בית המקדש הראשון, שמקורה במדבר יהודה, הוחזרה לישראל // מגילות מדבר יהודה, הכתב, הכתיב, צורות לשון מיוחדות, ועד כמה השפה ההיא קרובה לשפה המדוברת שלנו // מה במדבר משך אנשים אליו לאורך ההיסטוריה. דוגמאות ממדבר יהודה מהתקופות הקדומות בהן הטמינו אנשים אוצרות במדבר, וכן מתופעת הבריחה והתבצרות במערות מדבר יהודה בימי בית שני ומרד בר כוכבאמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
13/09/20221 hour 36 minutes 31 seconds
Episode Artwork

חמש דקות למצוא חייזרים

איך משימה פרטית שתצא לנוגה, עשויה לשנות את החיפוש אחר עקבות ביולוגיים של חייזרים? // אלגוריתם חדשני מחקה תהליך אנושי של סיכום חומר // שימוש במערכת ראייה ממוחשבת, אמור למנוע מבראשית 2 להתרסק // תגלית עשויה להחליף את הצורך במתן חיסוני קורונה לאוכלוסיות בסיכון מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר  See omnystudio.com/listener for privacy information.
12/09/20221 hour 41 minutes 5 seconds
Episode Artwork

מלוכה, בתיאוריה ובמעשה

בית המלוכה שיכנע את העולם המודרני שיש מקום למלכים גם בימינו // הלך לעולמו האסטרופיזיקאי שחיפש חייזרים // איך השתלט הראפ על עולם המוסיקה הפופולארית? // 'טבעת איינשטיין' נלכדה על ידי טלסקופ החלל ג'יימס ווב // ריסוק חללית היום, מלמד כיצד להסיט אסטרואיד ממסלולו בעתיד // האלמנה החומה מתרבה ומסכנת את המערך האקולוגי בנגבמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר   See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/09/20221 hour 39 minutes 12 seconds
Episode Artwork

ספיישל שפה ומגדר

לשונאית הבית ד"ר סמדר כהן מתארחת באולפן לשיחה על הסוגיות הכי בוערות בקשר בין שפה למגדר. וגם: מחקר מצא תהליכים עצביים משותפים לסוגים שונים של מחלת הפרקינסון // פוענחה השפה שבה דיברו באיראן לפני 4,000 שנה // על המושג ״בפנים״ - ולמה כשקצת חושבים עליו הוא מתברר להיות יותר מסובך ממה שנדמה במבט ראשון מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/09/20221 hour 41 minutes 19 seconds
Episode Artwork

לראות דרך עיניים של מישהו אחר

האם הצבע האדום שאני רואה הוא הצבע האדום שאתה רואה? חוקרים מציעים מסגרת חדשנית להשוואה אובייקטיבית לחוויות סובייקטיביות // למה הציפורים הגדולות בעולם נכחדו? // עם מגל מעל גרונה: נמצאה גופת "ערפדית" מהמאה ה-17 בפולין // אושר טיפול גנטי חדש לילדים הסובלים ממחלה נוירולוגית גנטית נדירה // חוקרים הצליחו לסווג את המרכיבים המרירים בתרופות, ובכך לסלול דרך לשיפור טעמןמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/09/20221 hour 42 minutes 10 seconds
Episode Artwork

איך שינעו את האבנים לבניית הפירמידות?

נמצא ערוץ אבוד של הנילוס ששימש להעברת אבנים לבניית הפירמידות // אילון מאסק מבטיח טסלה אוטונומית עד סוף השנה // התנין האוסטרלי הקטן // פריצת דרך בחקר סרטן המוח: חוקרים הצליחו לנטרל את מקור האנרגיה של הגידול – ולהעלימו // גשמי מונסון קשים הטביעו שטחים נרחבים בפקיסטןמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/09/20221 hour 41 minutes 26 seconds
Episode Artwork

שן פיל פרהיסטורית נחשפה ליד גדרה

שן של פיל בת כחצי מיליון שנה באורך של כ־2.5 מטרים נמצאה באזור גדרה // השינוי האבולוציוני שגרם לאדם להתפתח מהקוף ולהתחיל לדבר // שרידי שלד של דינוזאור נחשפו בחצר בית בפורטוגל // איך נדע באיזו עונה נהרסה בית שאן? עצמות של תרנגולות! // גירוי חשמלי של המוח משפר זיכרון // אסטרונומים גילו כוכב לכת שעשוי להיות מכוסה כולו באוקיינוס עמוק // לראשונה תועד פחמן דו-חמצני בכוכב לכת מחוץ למערכת השמש מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/09/20221 hour 29 minutes 49 seconds
Episode Artwork

נותנים אמון ברופא/ה? כנראה שיכאב לכם פחות

בבואנו לקבל טיפול רפואי, למידת הכאב שנחוש בבדיקות יש קשר לרמת האמון שאנחנו נותנים ברופאים ובמוסד הרפואי // לראשונה חוקרים איחו כרומוזומים בעכברים ויצרו להם מערכת כרומוזומים חדשה // אם פליטת גזי החממה לא תיעצר, רוב מוחץ של בעלי החיים הימיים בכדור הארץ יהיה בסכנת הכחדה // הוספת חומצה היאלורונית לעובר בהפריה חוץ-גופית עשויה לשפר את הצלחתו של הליך ההפריהעורכת: אלכס לויקר, הפקה: תמר בנימין ואבי שמאי, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstock See omnystudio.com/listener for privacy information.
31/08/20221 hour 37 minutes 3 seconds
Episode Artwork

אנטי לייזר

חוקרים פיתחו מתקן שמאפשר לחומרים לבלוע כמעט 100% מהאור שפוגע בהם // כיצד מתמודד המוח עם שינויים פתאומיים? // שיחה עם הבוט "התבוני" של גוגל // זוג חורים שחורים סופר מאסיביים עלולים להתנגש תוך 3 שנים // נטילת משככי כאבים מסוג מסוים מגדילה את הסיכון לדמנציה בקרב מבוגרים // מדענים רוצים להשיב לתחייה מין של זאב טסמני שנכחד במאה שעברהעורכת: אלכס לויקר, הפקה: תמר בנימין ואבי שמאי, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
30/08/20221 hour 42 minutes 33 seconds
Episode Artwork

יעילות תרופות במשימות חלל עמוק

הניסוי הראשון שנבחר להיערך בחללית בראשית 2, יעסוק בבדיקת יעילות ועמידות תרופות עבור אסטרונאוטים במשימות ארוכות בחלל העמוק // חתיכה מקרום כדור הארץ בת 4 מיליארד שנים, כגודל שטחה של אירלנד, נמצאה מתחת לאוסטרליה // הדג הזוהר שחי במים הקפואים של גרינלנד // הסוסים שבאו מהים // הרשתות החברתיות מפסידות במאבק בפייק ניוז האנטי-אקלימיעורכת: אלכס לויקר, מפיקה: תמר בנימין, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstock See omnystudio.com/listener for privacy information.
29/08/20221 hour 42 minutes 36 seconds
Episode Artwork

משימת ארטמיס יוצאת לדרך

מחר תשוגר משימת "ארטמיס", שנועדה להחזיר אסטרונאוטים אמריקניים לירח עד 2025 // חוקרים קושרים רוחניות לחיים בריאים יותר ולתוחלת חיים ארוכה יותר // טלסקופ החלל ווב צפה בצדק כפי שלא נראה מעולם // להיפטר מ"הכימיקלים הנצחיים" // טכנולוגיה חדשה לצמצום משבר המזון העולמי: "אצות מועשרות"  // התגלה בית האחוזה המפואר ביותר הידוע בנגבעורכת: אלכס לויקר, הפקה: תמר בנימין ואבי שמאי, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/08/20221 hour 38 minutes 49 seconds
Episode Artwork

מיקרו-היסטוריה של אדם

בדיקת ראש מומיה שהתגלתה באנגליה העלתה כי מדובר בראש אישה שחיה לפני כ-2,000 שנה. מה הכלים שיש לחוקרים היום להתחקות אחר קורות אנשים שחיו בעבר? // משתמשים זדוניים או פיקטיביים באינטרנט הפכו למטרד הולך וגובר. חוקרים פיתחו שיטה המאפשרת לאתר אותם // מחקר: בעוד כ-30 שנה, רבע מאוכלוסיית ארצות הברית יחיו באזורים שהטמפרטורה תגיע בהם ל-52 מעלות בקיץ // אלגוריתם לאיתור מצבורי ליתיום באמצעות צילומי מכ”ם מהחללעורכת: אלכס לויקר, הפקה: תמר בנימין וטל ניסן, טכנאי: תמיר צובארי, צילום: shutterstock See omnystudio.com/listener for privacy information.
24/08/20221 hour 45 minutes 34 seconds
Episode Artwork

איך אנחנו יודעים את מה שאנחנו יודעים?

לרגל הפינה המאה, הזמנו את מגיש פינת האבולוציה פרופ' אריאל צ'יפמן לאולפן. יחד עם מומחים נוספים, דיברנו על האספקטים השונים של מדע האבולוציה וניסינו להבין איך אנחנו יודעים את מה שאנחנו יודעים? וגם: מה יקרה לגוף של מי שיגיע למאדים? // חוקרים פיתחו שיטה חדשנית להנדס שזירה קוונטית בגביש // אבולוציה בעולם גיבורי העלעורכת: אלכס לויקר, הפקה: תמר בנימין וטל ניסן, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/08/20221 hour 39 minutes 51 seconds
Episode Artwork

איך משפיעים תחליפי הסוכר על גוף האדם?

ממתיקים נטולי קלוריות משפיעים על הרכב ופעילות חיידקי המעי ועלולים לשבש את חילוף החומרים בגוף // למרות שהוא מקושר בעיקר להתנהגות אגרסיבית, מתברר שטסטוסטרון קשור גם לחיבה חברתית אצל גברים // התגלה אוסף עתיק של מאות קוביות למשחק ולניבוי עתידות // מערכת חדשה הניבה שיפור בתפקוד בקרב ילדים עם הפרעות קשב וריכוז // כמה שווה הטבע? תלוי איך מודדיםעורכת: אלכס לויקר, הפקה: תמר בנימין וטל ניסן, טכנאי: תמיר צובארי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/08/20221 hour 43 minutes 40 seconds
Episode Artwork

החיים המעמדיים בפומפיי

ממצאים ארכיאולוגיים חדשים שופכים אור על החיים המעמדיים בפומפיי לפני התפרצות הר הגעש שקברה את העיר // קשר מובהק בין תזונה איכותית להזדקנות מיטיבה ואריכות ימים // עכבישים עשויים לחוות REM - אותו שלב בשינה שבמהלכו רוב בני האדם חולמים //מה יהיו השפעותיה של מלחמה גרעינית על כדור הארץ? // הלבנת אלמוגים במפרץ אילתעורכת: אלכס לויקר, הפקה: תמר בנימין וטל ניסן, טכנאי: תמיר צובארי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/08/20221 hour 40 minutes 27 seconds
Episode Artwork

לחשוב זה מעייף

מאמץ קוגניטיבי עלול לגרום להצטברות של חומרים רעילים במוח ועייפות קוגניטיבית, מה שמשפיע גם על האופן שבו אנו מקבלים החלטות // מחקר חדש מחזק את התאוריה לפיה היבשות בכדור הארץ הן תוצאה של פגיעה של אסטרואידים ענקיים // שיטת טיפול חדשנית לטיפול בהתמכרות: שימוש בתאי גזע שמקורם בשליה // איך לדינוזאורים היה צוואר כל כך ארוך ומהי המכניקה שאפשרה את האורך הזה?עורכת: אלכס לויקר, הפקה: תמר בנימין וטל ניסן, טכנאי: תמיר צובארי, צילום: shutterstock See omnystudio.com/listener for privacy information.
17/08/20221 hour 42 minutes 2 seconds
Episode Artwork

מדענים הצליחו להחיות תאים של חזירים מתים

חוקרים החזירו לחיים תאים של חזירים שמתו, באמצעות תמיסה מיוחדת // נשים באקדמיה מקבלות פחות קרדיט על תרומתן המדעית לעומת עמיתיהן הגברים // לנבא נטיות פוליטיות על בסיס סריקות מוח // מודל בינה מלאכותית יזהה מוטציות שגורמות לסרטן  // חזרו לראות בזכות השתלת רקמת קרנית מתאי עור חזיר // מינון נמוך של קנאביס יעיל יותר ממינון גבוה בהפגת כאבעורכת: אלכס לויקר, הפקה: תמר בנימין וטל ניסן, טכנאי: תמיר צובארי, צילום: shutterstock See omnystudio.com/listener for privacy information.
16/08/20221 hour 44 minutes 8 seconds
Episode Artwork

הבעייתיות בשיח משבר האקלים הנוכחי

האם השיח האקלימי הקיים לא עושה רדוקציה לרעיונות סביבתיים וחברתיים מורכבים יותר? // ככל שאנחנו מתבגרים, כך יש לנו פחות רכושנות כלפי בן או בת זוגנו, וכך אנחנו גם יודעים פחות לוותר על ה"אני" שלנו // חפירות במקום בו חי ונקבר יהושע בן-נון // כשזה מגיע לדחיית סיפוקים, התרבות שממנה מגיעים הילדים משחקת תפקיד חשוב // שיטה חישובית חדשה לחיזוי תגובה לאימונותרפיה על ידי מוטציות סרטניות // לקדוח למחר טוב יותרעורכת: אלכס לויקר, הפקה: תמר בנימין וטל ניסן, טכנאי: תמיר צובארי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/08/20221 hour 37 minutes 37 seconds
Episode Artwork

מה הקשר בין טיפול באנטיביוטיקה לבין התנהגות?

מחקר הדגים קשר בין טיפול באנטיביוטיקה לבין התנהגות: זבובי פירות שנחשפו לאנטיביוטיקה היו תוקפניים יותר // טלסקופ החלל ג'יימס ווב מנסה להתקרב אל נקודת ההתחלה של היקום // ענני עשן השריפות בארה"ב מגיעים לגבהים חדשים // בינה מלאכותית מנבאת את מבני רוב החלבונים הידועים למדע // חיידקים ברוק עשויים להעיד על פוסט טראומה // הבנה חדשה באשר לייחודו של מוח האדםעורכת: אלכס לויקר, הפקה: תמר בנימין, טל ניסן, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/08/20221 hour 38 minutes 52 seconds
Episode Artwork

מתי ולמה התחלנו לצרוך חלב?

ייתכן שרעב ומחלות יצרו את הסבילות ללקטוז אצל האירופים, כאשר החלב הגיע ליבשת לפני כ 9000 שנים // לראשונה התגלה חור שחור רדום מחוץ לגלקסיית שביל החלב // דרכי ההתגוננות של החיטה // המולקולה הקטנה שתנגיש את הטיפול האימונולוגי בסרטן לכלל החולים // הקשר בין אלימות מינית למחלות לב // פגיעוּתן הייחודית של נשים באירועי אקלים קיצוני // האם ציפורים הן בעצם דינוזאורים?מגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: תמר בנימין וטל ניסן, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/08/20221 hour 35 minutes 22 seconds
Episode Artwork

מה קורה למוח שלנו אם אנחנו ערים אחרי חצות?

ערנות במהלך הלילה גורמת לשינויים נוירופיזיולוגיים במוח, שמביאים להתנהגות אימפולסיבית ומשבשים תהליכי קבלת החלטות // כך נוכל לשלוט בכמות הגשמים והברקים // ג'לג'וליה: מעצמת אנרגיה מתחדשת // בדרך לפיתוח תרופה למחלת השינה // מבדקים מוזיקליים יכולים לאתר הידרדרות שכלית בגיל המבוגר // האם מחברי המקרא השתמשו במפות? // בקרקעית האוקיינוס שוכן עצם ממערכת כוכבים אחרתמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכס לויקר, הפקה: תמר בנימין וטל ניסן, טכנאי: תמיר צובאריSee omnystudio.com/listener for privacy information.
09/08/20221 hour 36 minutes 45 seconds
Episode Artwork

ליצור עובר בלי ביצית, בלי זרע ובלי רחם

מדענים יצרו מודל מלאכותי של עוברי עכברים שהתפתח מתאי גזע אשר גודלו מחוץ לרחם והציגו התפתחות תקינה של איברים ורקמות // חוקרים לא הבינו איך שטו בימי קדם. שחזור ספינה בת 2,400 שנה פתר החידה // האם עטלפים באמת מפיצי מחלות? // מבצר עתיק בעיראק עשוי להיות חלק מעיר אבודה // גישה טיפולית חדשנית מבצעת "סיכול ממוקד" של חיידקי מעי לא רצויים שעלולים להוביל למחלות מעי // הסיפור האמיתי שמאחורי החלילן מהמלין מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/08/20221 hour 43 minutes 46 seconds
Episode Artwork

פינגווינים מתאימים את קולם לסביבה

רובנו מכירים את הסיטואציה שבה אנחנו מתחילים לדבר כמו בן שיחנו, מבלי ששמנו לב לכך. מחקר חדש מגלה שהתופעה נפוצה גם אצל פינגווינים // נחילי המדוזות מאיימים על מתקני ההתפלה // הר געש התפרץ באיסלנד // למה ליופיטר אין טבעות כמו לשבתאי? // הקפאת גידול במקום ניתוח // מסנוורים ולא על הכביש: מה הבעיה עם הלוויינים של מאסק? // כמה אצבעות צריכות להיות ביד של רובוט?מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלרSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/08/20221 hour 38 minutes 48 seconds
Episode Artwork

לחזות את רעידת האדמה הבאה

חוקרים שואפים לחזות רעידות אדמה ע"י למידת מכונה // הצלחה בפיתוח סוללות נטענות על בסיס סיליקון, ללא ליתיום // מקדש עתיק ששימש חיילים רומיים לפני כמעט 2,000 שנה התגלה בהולנד // ייתכן שהמנגנון המאפשר את הרבייה המינית נוצר כבר לפני 3 מיליארד שנים // איך קווארקים מתחברים? // החומר הייחודי בדמם של דובים שמאפשר להם להיות בתרדמת חורף מבלי לאבד מסת שרירמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/07/20221 hour 40 minutes 52 seconds
Episode Artwork

רצח תאים

מחקר זיהה לראשונה תהליך של "רצח" של תאים חיים ותקינים // תינוקות מתחילים ללמוד לעבד קולות דיבור אנושי כבר בשעות הראשונות לחייהם, והאופן בו מבוגרים משוחחים עם תינוקות זהה בתרבויות רבות // המיקום הגיאוגרפי של זיהום אוויר משפיע על התגובה האקלימית // האם כלבים מסוגלים "לראות" באמצעות ריחות? // הזיכרון הפיזיקלי של הקימוטמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
26/07/20221 hour 24 minutes 46 seconds
Episode Artwork

לייצר דלק מחיידקים

ייתכן שבעתיד חיידקים יוכלו לתפקד כ"בתי חרושת" לייצור דלק, ויספקו דלקים מרוכזים למטוסים וחלליות באמצעות תרכובות שומן שהם מייצרים // חוקרים מצאו את הדוגמא הראשונה של יונק אחר ש"מגדל" את מזונו בעצמו // טיקטוק עקפה את יוטיוב בנתוני הצפייה בקרב ילדים ובני נוער // חוקרים מוסיפים חלבון משי עכביש לחלבון שנמצא בגופנו ומגן על התאים שלנו מפני סרטן // תוכנה ישראלית מאפשרת ניתוח דיגיטלי של ממצאים עתיקיםמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/07/20221 hour 27 minutes 30 seconds
Episode Artwork

האם הנדסה בקריספר מגדילה את הסיכוי לסרטן?

חוקרים מצביעים על סיכונים שכרוכים בשימוש בטכנולוגיית קריספר לעריכת דנ"א // פתרון חדש לתעלומה ישנה: מדוע החלק הפנימי של מערכת השמש אינו מסתובב מהר יותר? // נפתרה תעלומת הביצה הגדולה שהתגלתה באוסטרליה // שני כוכבי לכת בגודל של צדק התגלו באמצעות טלסקופ החלל TESS // למה HIV מעדיף לפלוש לתאים מסוימים? מגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/07/20221 hour 33 minutes 49 seconds
Episode Artwork

יותר ציד - יותר חזירי בר

ציד חזירי בר עלול שלא להוריד את מספריהם, אלא דווקא להגדיל את האוכלוסייה שלהם // ספר חדש מציג את חיי הסוואנה השוקקים שהתקיימו פעם בארץ ישראל // חוקרים הציגו "מכונת כתיבה של DNA" שיכולה לקודד משפטים מלאים ל-DNA, מה שעשוי בסופו של דבר לתפקד כ"קופסה שחורה" תאית // דרך מהירה לאבחון מחלת הפיברומיאלגיה באמצעות אלגוריתם חכם // למה נקרים לא חוטפים זעזוע מוח?מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
20/07/20221 hour 33 minutes 31 seconds
Episode Artwork

האם ייתכן שחרקים חשים כאב בדיוק כמונו?

חוקרים מנסים להבין אם קיים דמיון בין בני אדם לחרקים בתגובתם לכאב // עצם לסת של אדם קדמון בת 1.2 מיליון שנה נמצאה בספרד. מדובר בממצא העתיק ביותר שהתגלה באירופה מעולם // הסינים מנסים להשתלט על הפסולת ההולכת ומצטברת בחלל // כדור הארץ מתחמם, המתאן משתחרר // גם חיידקים יודעים לשתף פעולה נגד אויב משותףמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/07/20221 hour 42 minutes 45 seconds
Episode Artwork

קולטים צלילים גם כשישנים

במצב שינה המוח פעיל ומגיב בעוצמה לצלילים, אך שלב קריטי בזיהוי התודעה נעלם // המידע הגנטי 'מקופל' בתאי זרע כמו קוביות טטריס // אירופה מתמודדת עם גל חום קיצוני // חלומות וריצה משפרים את התקשורת במוח שלנו // מחקר בארה"ב: כ-50% ממושתלות רחם הצליחו ללדת // המזהם שחונק את האוכל שלנומגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/07/20221 hour 34 minutes 7 seconds
Episode Artwork

רעבים יותר בשמש

מתברר שחשיפה לשמש מעוררת תאבון אצל גברים, פחות אצל נשים // השמיים הירוקים של דקוטה // מה אחראי למראה הייחודי של דרקוני הים? // קרפדות נמצאו מקננות על עצים בגובה של שלושה מטרים // ענני החול באטמוספרות של הננסים החומים // תרופה נגד סרטן מתבררת כמשקמת עצבים פגועים // מדענים גילו פולסר נע דרך שביל החלב במהירות של יותר ממיליון וחצי ק"מ לשעהמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: APSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/07/20221 hour 31 minutes 46 seconds
Episode Artwork

גנים ניאנדרטליים יכולים לחזות תגובה לתרופות

שרידי גנים ניאנדרטליים עשויים להסביר מדוע יש הבדלים באופן שבו בני אדם מגיבים לתרופה מסוימת // ברזיל: התוכי שנכחד עושה קאמבק // מקווה טהרה מימי בית שני נחשף בירושלים // חוקרים גילו דרך חדשה שבה קווארקים מתחברים // מחקר חדש מצא שבעת ניתוח תחת הרדמה, 11% מהמטופלים נמצאים ברמת הכרה מסוימת // מחקר חדש בוחן את האפשרות להשתמש בכפות תמרים לספיחת מתכות רעילותמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/07/20221 hour 27 minutes 45 seconds
Episode Artwork

על קקי של דולפינים ואלמוגים

קקי של דולפינים עשוי להיות המפתח להצלת שוניות האלמוגים בעולם // ארה"ב נגד סין, עכשיו גם בירח // מחקר חדש שופך אור על האופן שבו מגפת הקורונה הביאה להידרדרות קשה בכישורי האוריינות של תלמידים וילדי גן // חוקרים ישראלים מצאו תחליף מפתיע לאנטיביוטיקה // איזה יין אהבו לשתות ברומא העתיקה? // דם, צפרדע, כנים, ערוב, פרגיות - על בשר שנפל מהשמייםמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/07/20221 hour 36 minutes 51 seconds
Episode Artwork

התמונה העתיקה ביותר של היקום

נאס"א חשפה תמונה ראשונה של היקום המוקדם שצולמה מטלסקופ החלל ווב // צבעם הזרחני של אלמוגים משמש פתיון עבור טרף ממנו הם ניזונים // לפני 2,000 שנה קו החוף של הים התיכון היה נמוך בשני מטרים מהקו הנוכחי ועלה במהירות לאורך 200 שנים // המיקרובים שהופכים אותנו אטרקטיביים יותר ליתושים // חברה מפינלד מציעה רעיון מהפכני לייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות: אגירת אנרגיה באמצעות חימום חולמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: NASA, ESA, CSA, and STScISee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/07/20221 hour 34 minutes 17 seconds
Episode Artwork

מבנה העצמות של אסטרונאוטים משתנה בחלל לצמיתות

מחקר בדק את אובדן מאסת העצם אצל אסטרונאוטים שעבדו בתחנת החלל הבינלאומית ושפך אור על השפעות המסע בחלל על גוף האדם // האגודל המגניבה של הפנדה התפתחה לפני 6 מיליון שנים // השלג באלפים האוסטריים נמס במהירות // מאיץ החלקיקים LHC שב לפעילות, ועשוי לגלות פיזיקה חדשה // רופאים רושמים פחות משככי כאבים במהלך משמרות לילה מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/07/20221 hour 41 minutes 47 seconds
Episode Artwork

ניסוי ראשון בשקל הדיגיטלי

הדרך לשקל הדיגיטלי עוד ארוכה, אבל הניסוי הראשון שהסתיים בשבוע שעבר מתווה את הכיוון לעתיד // קנקנים בני כ-3,500 שנה הורכבו מחדש באוניברסיטת חיפה // עשרות סרטני חולון החוף, עלו לחוף בראשון לציון ותועדו אוכלים את המדוזות שנפלטו מהמים // מיזם חינוכי ישראלי: פתרון הרעב באתיופיה באמצעות ארבה לגידול ביתי // החרק המקומי היחיד של יבשת אנטארקטיקה עלול להיכחד עקב ההתחממות הגלובליתמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/07/20221 hour 32 minutes 34 seconds
Episode Artwork

הטיפול שמצעיר את העור

השתלת עור של אדם זקן בעכבר צעיר הביאה להתחדשות העור ולהצערתו בזכות חלבון המעודד צמיחה של כלי דם // זוהתה מולקולת הקסם שנוצרת במהלך פעילות גופנית // ילדים שעוזרים במטלות הבית באופן קבוע, יכולים להפגין בעתיד הישגים גבוהים בלימודים // נאס"א תחשוף תמונה מטלסקופ ווב של המקום הכי עמוק שצולם ביקום // הכיפה האדומה של כארון // מתקדמים לעבר רעב עולמי ב-2023מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/07/20221 hour 43 minutes 20 seconds
Episode Artwork

חוקרים הצליחו לגדל צמחים בחשיכה מוחלטת

מדענים מצאו דרך לגדל צמחים בחושך מוחלט באמצעות פוטוסינתזה מלאכותית // עדויות לכך שברירת שארים ועזרה הדדית בין קרובי משפחה קיימות לא רק בבעלי חיים אלא גם בצמחים// פיתוח ישראלי לחולי ALS ממיר מחשבות לאותות מחשב // את בהריון? אולי כדאי להתרחק מחיפה // מחקר: חורבת תפן בגליל הוקמה דווקא על ידי החשמונאים // מלנין במקום קרם הגנהמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/07/20221 hour 32 minutes 42 seconds
Episode Artwork

איך חיידק שורד במים? תופס טרמפ על פלסטיק

חיידקים מצליחים לשרוד במים מתוקים על ידי "תפיסת טרמפ" על חלקיקי מיקרו פלסטיק // מענק לחוקר ישראלי שמחפש טיפול לאנמיה חרמשית ובטא תלסמיה // בכלל לא חד-גוני: הצבעים המפתיעים של העש // אסטרואיד גדול מזה שהשמיד את הדינוזאורים יחלוף על פני כדור הארץ בקרוב // ממחקר חדש עולה שהחינוך הגופני בישראל משעתק תפיסות הגמוניות של מגדר ושל נשיותמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: תמיר צובארי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/06/20221 hour 39 minutes 6 seconds
Episode Artwork

זוהה החיידק הגדול ביותר בעולם

חיידק שאורכו כ-1 ס"מ התגלה בגוואדלופ שבאיים הקריביים. בניגוד לחיידקים אחרים, ניתן לראות אותו בעין בלתי מזוינת // הקשר בין תנועות עיניים לזיכרון // חוקרים הצליחו להדפיס חומרים שמסוגלים לשנות את עצמם // למה האירופאים פוחדים מגוגל אנליטיקס? // האם מכונות האספרסו הסיניות מרגלות אחרינו? // לאנרגיות מתחדשות ולרפואה: החומר החדש שפותח בטכניון // גורת ממותה שקפאה לפני 30 אלף שנים נמצאה בקנדהעורך ומגיש: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: רויטרסSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/06/20221 hour 41 minutes 34 seconds
Episode Artwork

איך מסקרים את משבר האקלים בתקשורת הישראלית?

מחקר ישראלי חדש בחן את סיקור משבר האקלים בתקשורת הישראלית, והממצאים לא מעודדים // חוקרים מצאו את האתרים בגנום שגורמים לחלק מתאי הגזע להתפתח לעובר ולאחרים לשלייה // ניסוי האנרגיה הנקייה בקליפורניה // תיפוף של 90 דקות בלבד בכל שבוע יכול לשפר את איכות החיים של צעירים המאובחנים עם אוטיזם // התגלה גן שגורם למוטציה בתינוקותמגישה: שרון קנטור, עורכת ומפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/06/20221 hour 34 minutes 46 seconds
Episode Artwork

מריח כמו תחילתה של ידידות מופלאה

מחקר חדש מעלה כי בני-אדם נוטים להתיידד עם מי שיש לו ריח גוף דומה לשלהם // חשיפה לגורמי לחץ ברמה יומיומית "מבגרת" את המערכת החיסונית שלנו והופכת אותנו לחשופים יותר למחלות // התגלתה "רוח רפאים" כוכבית // אחד המסגדים הידועים בעולם נחשף מתחת לאדמה בנגב // למה העצים בחרמון התחילו לזוז? // גזעי הכלבים שהוטרינרים מבקשים להימנע מלגדלמגישה: שרון קנטור, עורכת ומפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
26/06/20221 hour 39 minutes 9 seconds
Episode Artwork

שינויי האקלים עלולים לפגוע בייצור הקטשופ

התפוקה של העגבניות לעיבוד, המשמשות בין היתר לייצור קטשופ ורוטב פיצה תרד בשנים הקרובות בשל משבר האקלים // בעקבות השביתה במערכת החינוך- על ההיסטוריה של השביתות בעולם המערבי // האם אנחנו יכולים להיות אובייקטיביים ועד כמה הנורמה מכתיבה את הרגשות שלנו? // מחקר בדק איפה ילדים הכי אוהבים לשחק ועם מי // מחקר מצא כי חולי קורונה מדוכאי-חיסון מהווים "מדגרה" להתפתחות זני קורונה חדשיםמגישה: שרון קנטור, עורכת ומפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
26/06/20221 hour 32 minutes 9 seconds
Episode Artwork

אופטימיות מאריכה חיים

מחקר שכלל כ-160 אלף נשים מצא שהאופטימיות מבין הנבדקות היו בעלות תוחלת חיים גבוהה יותר מזו של הפסימיות // הטמפרטורה של המוח גבוהה בהרבה מכפי ששיערו עד כה והיא נתונה לתנודות רבות התלויות במין, בגיל ובשעת היום // האם בצורת עתיקה תרמה להתפשטות האיסלאם? // ננו חלקיקים נגד גידולים סרטניים // התגלה מאובן של כלב דוב שחי לפני 12 מיליון שנה // ליבת כדור הארץ משנה כיוון כל כמה שניםמגישה: שרון קנטור, עורכת: אלכסנדרה לויקר, מפיקה: דניאל פולק, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/06/20221 hour 34 minutes 35 seconds
Episode Artwork

המקור של מגפת המוות השחור

חוקרים סבורים כי המקור של מגפת המוות השחור היה בקירגיסטן במאה ה-14 // מפה חדשה קושרת כל גן לתפקידו // אלמוגים בעומק רב לא יוכלו לשמש 'גלגל הצלה' לשוניות במים רדודים שנפגעות כתוצאה ממעשי האדם // תנוחת השינה שלנו עשויה להגביר את הסיכון להתפתחות מחלות ניווניות // האם חברת פורד באמת מעודדת שימוש באופניים? // בסין דווח כי טלסקופ ענק הצליח לאתר סימני חיים בחלל  // האם יש שעה אופטימלית לביצוע כושר גופני? תלוי במין שלכםמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: Pierart dou Tielt / ויקיפדיהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
20/06/20221 hour 40 minutes 59 seconds
Episode Artwork

המלך הקשוח והקפדן מנורבגיה

מטבע ועליו השם של המלך הויקינגי האראלד הארדרדה ('המלך הקשוח והקפדן' בנורבגית) נמצא בהונגריה // נחשפה העדות המוקדמת ביותר בעולם לתירבות של עצי פרי // מחקר חדש שופך אור על איך חיות רואות ואיזה צבעים // מי הם הישראלים שיוצאים לטבע ומשאירים אחריהם פסולת? // ביוגרפיה חדשה על אלברט איינשטיין חושפת צדדים פחות מוכרים של המדעןמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: ויקיפדיה / Colin Smith / CC BY-SA 2.0See omnystudio.com/listener for privacy information.
19/06/20221 hour 39 minutes 33 seconds
Episode Artwork

יותר בריא לישון בשניים

מחקר טוען שבני זוג שחולקים מיטה זה עם זה נהנים מאין ספור יתרונות גופניים ונפשיים לעומת אלו שישנים לבדם // קצב נסיגת הקרחונים כיום - שהוכפל במהלך 30 השנים האחרונות - הוא חסר תקדים במהלך 5,500 השנים האחרונות // צדק "אכל" הרבה כוכבי לכת סלעיים בשלבי חייו המוקדמים // החומרים העתיקים ביותר שנחקרו על ידי מדענים אי פעם נמצאו בדגימות מהאסטרואיד ריוגו // התגלו שני מינים חדשים של דינוזאוריםמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/06/20221 hour 31 minutes 22 seconds
Episode Artwork

ראיות לשימוש באש לפני יותר מ-800 אלף שנים

בגליל נחשפו ראיות נדירות לשימוש באש לפני יותר מ-800 אלף שנים. אלה העדויות המוקדמות ביותר לשימוש באש בארץ ובעולם // מהנדס בגוגל דיווח שבוט צ'אטים המבוסס על בינה מלאכותית הפך להיות בעל מודעות // המחקר שמערער על ההנחה שרבייה מינית עדיפה אבולוציונית // מחקר מציע טיפול חדש וייחודי למחלת האיידס, אשר יתכן ויפותח לכדי חיסון או טיפול חד פעמי לחולים בנגיף ה-HIV // האורגניזם הימי הגדול בעולםמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: זאנה סטפקה, מכון ויצמן למדעSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/06/20221 hour 27 minutes 53 seconds
Episode Artwork

מה צריך לעשות כדי לשמור על המגוון הביולוגי בכדור הארץ?

כדי לשמור על המגוון הביולוגי, האנושות צריכה להגן על הרבה יותר שטחים טבעיים // אוני' ת"א תגן על תשתיות במדינות מתפתחות מפני תקיפות סייבר // מחזירים את המדענים לישראל // לא כל כך תמימים: דגי זהב הם מין פולש // אילת נבחרה להשתתף במיזם ייחודי שנועד להביא אותה למצב של אפס פליטות פחמן // החברה הישראלית שפיתחה חיישן ש"רואה" דרך קירות // אבק במאדיםמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/06/20221 hour 36 minutes 42 seconds
Episode Artwork

לאבחן מחלות בחלל באמצעות מערכת הקריספר

ניתן להשתמש במערכת הקריספר על מנת לזהות בצורה מדויקת ומהימנה וירוסים וחיידקים, שעלולים לתקוף אנשי צוות במשימות חלל // מטאורואיד קטן פגע בטלסקופ החלל החדש ג'יימס ווב // מחקר קובע שתרנגולות בויתו על ידי האדם בסביבות 1500 לפני הספירה // תמיסה של מי ים המלחה דלפה בנחל צאלים // שיטה חדשה להגנה על מינים בהכחדה מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: דוברות משימת "רקיע" ונאס"אSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/06/20221 hour 38 minutes 57 seconds
Episode Artwork

טלסקופ החלל גאיה זיהה שני כוכבי לכת חדשים

לראשונה, טלסקופ החלל גאיה זיהה שני כוכבי לכת חדשים במערכות שמש רחוקות // רעש תנועה מאט את התפתחות הזיכרון בקרב ילדים // מה גרם להכחדת הכריש הגדול ביותר שחי באוקיינוסים? // עדות ראשונה לשימוש בקנאביס למטרות פולחן במקדש בממלכת יהודה // משבר האקלים לא פוסח על ענף היין. האם הפתרון יבוא מכרם בשדה בוקר? // חוקרים טוענים: הצוואר של הג'ירף התארך בעקבות תחרויות חיזורמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: ESA/Gaia/DPACSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/06/20221 hour 34 minutes 48 seconds
Episode Artwork

לשוחח עם המתים

טכנולוגיות חדשות מאפשרות להפוך אנשים שמתו ל''צ'אט-בוטים'' שיתקשרו עם בני אדם לאחר מותם, ומעלות גם שאלות מוסריות // מודל תיאורטי חדש מסביר את המבנה הכימי של השמש // מינים פולשים מסוגלים לשרוד בים בתנאים סביבתיים קיצוניים // החומר החזק ביותר בטבע, שנחשב עד עתה לדמיוני, הפך למציאות // הטכנולוגיה שמשפיעה על עוצמת התגובה החיסונית באמצעות יצירת מתג אופטימגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/06/20221 hour 31 minutes 43 seconds
Episode Artwork

תיאוריית הקשר של חיידקי המעי

מחקר שחישב את רמת הקישוריות של קהילות החיידקים וביניהם חיידקי המעי, מספק עדות ראשונה לתיאוריה ישנה: הטבע אוהב מערכות קטנות עם קשרים חזקים, או מערכות גדולות עם קשרים חלשים – ממש כמו בקואליציה // נחשף קבר בן 1800 שנה וזהותו של הקבור בו הפתיעה את החוקרים // איך קיבלו נפטון ואורנוס את הצבע שלהם?// מאות ארונות קבורה ופסלים מברונזה של אלים מלפני כ-2,500 שנים נחשפו במצרים // מחשב ניצח באליפות התשבציםמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/06/20221 hour 41 minutes 24 seconds
Episode Artwork

הנוגדן הממוחשב הראשון

הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב נכנס לשלב ניסויים בבני אדם. הניסוי מעורר תקווה לתרופות מסוג חדש // מילאתם טופס ברשת? גם אם לא השלמתם את המילוי, ויתרתם עוד קצת על הפרטיות // שבועות הוא לא חג של חלב // חיידקים ביוניים: למה צריכים את זה בכלל? // למה ריח של בננות מלחיץ עכברים? // פטריות הזיה יכולות להשפיע על מוחם של אנשים עם דיכאון, בצורה שונה מאוד מהתרופות המסורתיות // יצירת תאי זרע בתרביתמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/06/20221 hour 33 minutes 50 seconds
Episode Artwork

פאנלים סולאריים שעובדים גם בלילה?

פריצת דרך בטכנולוגיית אינפרא אדום תוכל לאפשר פיתוח של פאנלים סולאריים הפועלים בלילה // חוקרים ריצפו בהצלחה את הגנום השלם של גבר שנספה בעיר העתיקה פומפיי // חידת הדם של הדינוזאורים נפתרת // מדענים הצליחו להנדס גנטית עגבניות, כך שיוכלו לשמש מקור לויטמין D מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
31/05/20221 hour 35 minutes 53 seconds
Episode Artwork

שינויי האקלים מפריעים לשינה שלנו

מחקר מציג נתונים בקנה מידה חסר תקדים, המעידים על השפעת האקלים על בריאותנו דרך איכות השינה // מהי חלימה חריגה בהקיץ? // זאבים: קשה איתם, אבל כשהם חסרים מתעוררת דאגה עמוקה // מטה-אנליזה של עשרות מחקרי עבר מגלה שאנשים עוסקים בפגיעה עצמית וחושבים על התאבדות כאמצעי להפגת מתח נפשי // תפקוד כלי הדם שלנו תלוי בתורשה // פיתוח חדש: להשקות את הצמח רק פעמיים בשנהמגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
31/05/20221 hour 41 minutes 6 seconds
Episode Artwork

השיניים הנוצצות של בני המאיה

בני המאיה נהגו לקדוח בשיניהם ולשבץ בהן אבנים יקרות כדי לשמור על בריאותן // נחשף מנגנון המשותף למוטציות בגנים שונים שגורמות בין היתר לאוטיזם ולסכיזופרניה // לראשונה בארץ: מכ"ם חרקים // מה קורה בתוך מלפפון הים השקוף והנדיר? // תוכים מסוימים משתמשים במקור שלהם כדי לטפס - תופעה שנוגדת את אחת הנטיות הבסיסיות של הטבע // איך תהפוך הפסולת החקלאית לפלסטיק ביולוגי מתכלה? // אחוזה חקלאית עתיקה נחשפה בגליל מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/05/20221 hour 41 minutes 40 seconds
Episode Artwork

מחשב פעל במשך חצי שנה בעזרת אצות

חוקרים יצרו "ביו-סוללה" ממושבת אצות והצליחו להפעיל באמצעותה מחשב במשך חצי שנה // עומס החום רק הולך ומתגבר בישראל. זה לא "רק" לא נעים - זה גם מאוד לא בריא בטווח הארוך // מחקר מגלה שחלק מצבי הים לא יודעים לאן הם מנווטים // מופה הר הגעש שהתפרץ בתחילת השנה מול חופי פיג'י // נמצאו אורגניזמים חיים בני 830 מיליון שנים. התגלית חושפת פוטנציאל להבנת החיים על פני כדור הארץ הקדוםמגישה: שרון קנטור, עורכים: אלכסנדרה לויקר ואמיתי פוקמן, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/05/20221 hour 42 minutes 41 seconds
Episode Artwork

חתולים זוכרים את שמות חבריהם ובעליהם

חתולים מזהים את שמות חבריהם ואת שמות האנשים שחיים איתם באותו הבית // אחוז גבוה של התמכרויות בקרב בני נוער במהלך מגפת הקורונה // מגמה חדשה בטיפול בסרטן השחלה // טכנולוגיה חדשה משתמשת בבינה מלאכותית כדי ליצור תמונות או יצירות אמנות ריאליסטיות מתיאור טקסט // חוקרים גילו מנגנון לא ידוע שמתקן שברים ב-DNA // קולות מהחלל: איך נשמע חור שחור?מגישה: שרון קנטור, עורכים: אמיתי פוקמן ואלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/05/20221 hour 36 minutes 8 seconds
Episode Artwork

תרופות נוגדות כאב עלולות דווקא להחמיר את המצב

ניסוי הראה כי אנשים שטופלו בתרופות נוגדות דלקת או בסטרואידים המשיכו לסבול מכאבי גב, בעוד שהכאבים נעלמו אצל מי שלא קיבלו טיפול // חיידקי אדמה יכולים לבצע קיבוע פחמן במהירות גבוהה פי 20 מצמחים // הורים לשלושה ומעלה מזדקנים מהר יותר // קפסולת הזמן שמסתתרת בקרח של אנטארקטיקה // דיון בקונגרס האמריקאי על "תצפיות אוויריות בלתי מוסברות" // גופת לווייתן נסחפה לחוף ביפומגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/05/20221 hour 45 minutes 24 seconds
Episode Artwork

כך תדעו אם משקרים לכם

מחקר מציע פרמטר חדש שיעזור לנו לאתר שקרנים: יכולות מולטיטאסקינג // נוזל מוח ושדרה שנלקח מעכברים צעירים יכול לשפר את תפקוד הזיכרון בעכברים מבוגרים // סופות החול בעיראק // בעזרת בינה מלאכותית, חוקרים הצליחו לזהות סרטן לבלב ב-CT שנים לפני שהתפרץ // ברעידת האדמה הגדולה הבאה, ייתכן שהבינה המלאכותית תהיה הראשונה לדעת  // הורדוס רחץ באמבטיה מחומרי גלם מקומיים מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/05/20221 hour 36 minutes 46 seconds
Episode Artwork

הדג שמציג סוג אחר של אבהות

זכרים של דגים דוגרי פה נושאים בפיותיהם מאות ביצי דגיגים. מחקר חדש מצא כי הם לעתים נושאים בפיהם גם דגיגים שאינם צאצאיהם // חוקרים הצליחו לשפר יכולות מוטוריות וקוגניטיביות אצל חולי AHDS באמצעות תרפיה גנטית // מהיכן מגיעים אלינו נחילי המדוזות בקיץ? // 'לשרוף' תאים סרטניים באמצעות ננו-חלקיקים שניתנים לחימום בקרינה בלתי מייננת // מה מפעיל את מנגנון ההרס העצמי של התמנונות?מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
18/05/20221 hour 37 minutes 35 seconds
Episode Artwork

האם שבט של הוביטים חי בג'ונגלים באינדונזיה?

אנתרופולוג טוען: שבט הוביטים בגובה 120 ס"מ שנחשב למין נכחד מסתובב לו עדיין בג'ונגלים // התקדמות בחקר מוות בעריסה: מחקר מצא חסר בסמן ביוכימי בתינוקות שמתו // מקדם ההדבקה בקורונה שב לעלות // מהי אבולוציה בלתי גנטית? // מדענים החיו ניצוץ של פעילות בעיניים אנושיות לאחר המוות מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/05/20221 hour 32 minutes 26 seconds
Episode Artwork

צום מאריך חיים

מחקר חדש מצביע על כך שצום יכול להאריך חיים, ולשעון הביולוגי שלנו יש תפקיד חשוב בעניין // בעקבות הסרט ד"ר סטריינג': מה זה בכלל מולטיברס? // למה כשאמא מדברת אלינו היא רעש לבן? // גורד שחקים מעץ // דו"ח: כמחצית מצבי הים והתנינים בעולם בסכנת הכחדה // מתחת לשכבות הקרח של ירח אירופה // מקור הפיגיון של תות ענך עמוןSee omnystudio.com/listener for privacy information.
16/05/20221 hour 43 minutes 27 seconds
Episode Artwork

החור השחור המאסיבי בלב הגלקסיה

אסטרונומים הציגו תמונה שמאשרת את קיומו של חור שחור סופר מאסיבי בלב גלקסיית שביל החלב // פטריות יכולות לדבר זו עם זו, ואפילו יש להן אוצר מילים שופע // לשנות את הטעם של מאכלים באמצעות צ'ופסטיקס ומעט חשמל // עטלפים משמיעים קולות דומים לאלה של צרעות כדי להתחמק מטורפים // דו"ח מבקר המדינה: ישראל כשלה, מינים פולשים חדרו לארץ בלי הפרעה // ציפוי חדשני למניעת חלודה מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/05/20221 hour 37 minutes 56 seconds
Episode Artwork

"אפקט איינשטיין"

איך משתמשים באצות כדבק ביולוגי. "אפקט איינשטיין": אנשים מאמנים יותר למדענים מאשר לאנשי דת ורוח ללא קשר לרמת הדתיות שלהם. ההוכחות שהמתמטיקה "שבורה". מהם הגורמים המשפיעים על תפיסת הקול של האדם (בעיני עצמו). על מחלת "אבעבועות הקוף". וגם על אפקט בצבעים הזוהרים בחרקים. וגם – פינת הארכיאולוגיה מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, הפקה: טל ניסן ואבי שמאי, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונה: shutterstock  See omnystudio.com/listener for privacy information.
11/05/20221 hour 35 minutes 16 seconds
Episode Artwork

הגודל כן קובע

על הקשר בין גודל המוח ואינטליגנציה ביונקים, לבין כושר ההישרדות שלהם. מחקר חדש מצביע על קשר בין גודל המוח לאורך החיים בתוכים. על הביקור של דגים מהמין "אברתן רחב שן" (עטלף ים) ביקרה באזור הים של חדרה. קורונה – האומיקרון לא חיסל את הדלתא. וגם – פינת הלשון ופינת התנ"ך מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, הפקה: טל ניסן ואבי שמאי, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונה: shutterstock  See omnystudio.com/listener for privacy information.
10/05/20221 hour 35 minutes 27 seconds
Episode Artwork

מטאוריטים ומערכת ההפעלה אנדרואיד

האם אבני הבניין של החיים בכדור-הארץ הגיעו על גבי מטאוריטים? על בדיקת דם שיכולה לחזות מי נמצא בסיכון גבוה לפתח מחלות לב וכלי דם. יכולות מספריות מנבאות התנהגויות פרו-חברתיות בילדים קטנים. על מידת הפגיעות של מערכת ההפעלה אנדרואיד, וקוד פתוח בכלל. מחלימים מקורונה שלא התחסנו נמצאים בסיכון הדבקה גבוה יותר בוריאנטים החדשים. וגם, פינת הלשון מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיק: אבי שמאי, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונהSee omnystudio.com/listener for privacy information.
09/05/20221 hour 35 minutes 52 seconds
Episode Artwork

על פנינים, אלצהיימר ושנת צוהריים

חוקרים גילו שקלצית מסייע בבניית מבנים שונים בים כמו פנינים. האם יש קשר בין שנת צוהריים לאלצהיימר? גוגל תאפשר למשתמשים למחוק מידע אישי מהרשת. אלירן שילון רהב בן ה 10 זכה באליפות העולם בשחמט לילדים עד גיל 10. בארצות הברית מאי הוא חודש בריאות הנפש, למה בישראל לא? וגם - יומולדת 189 ליוהנס ברהמס. מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכס לויקר, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונה: shutterstock See omnystudio.com/listener for privacy information.
08/05/20221 hour 37 minutes 34 seconds
Episode Artwork

האם שנת חורף היא הפתרון לעצירת הזדקנות?

חוקרים מצאו כי המרמיטה מאיטה את תהליך ההזדקנות שלה כשהיא נכנסת לשנת חורף // האם ההתחממות הגלובלית משפיעה על מבנה גופם של עופות? // הטכנולוגיה שתאפשר לבני אדם לנטר ולהתערב בנהיגה אוטונומית בזמן אמת // חוקר ישראלי זכה במענק המחקר היוקרתי של מועצת המחקר האירופית // מחקר חדש חושף את האבולוציה של השיער האנושי // גם האישיות של כלבים יכולה להשתנות עם הזמן מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
03/05/20221 hour 37 minutes 9 seconds
Episode Artwork

המים שמגיעים מכדור הארץ לירח

מקורם של חלק ממרבצי המים שמדענים מאמינים שקיימים על הירח, עשוי להיות בלתי צפוי: האטמוספירה של כדור הארץ שלנו // שני סוגי וריאנטים חדשים זוהו בנתב"ג // "כנפי מלאך" קוסמיות התגלו בעקבות התנגשות גלקטית אלימה // עציצים נגד זיהום אוויר //  זוכי תחרות הרובוטיקה // פילנטרופיה: ממה היא מושפעת בילדים?מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/05/20221 hour 41 minutes 1 second
Episode Artwork

תדפיס לי שונית

חוקרים פיתחו דרך להצלת שוניות האלמוגים, שמבוססת על ביולוגיה מולקולרית והדפסה תלת-מימדית // כל מה שצריך לדעת על חיידק הסלמונלה // רימת הזבוב יודעת להבחין בין חיידקים טובים ורעים // הלופ שמגביר את ריכוז המתאן באטמוספירה // למה העטלף המצרי משתמש בקולו כדי לנווט אם הוא רואה נהדר? // בי"ח לדובים מגישה: שרון קנטור, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/05/20221 hour 21 minutes 55 seconds
Episode Artwork

תיעוד התנגשות בין שתי גלקסיות

טלסקופ החלל האבל תיעד התנגשות בין שתי גלקסיות, שיצרה אפקט ויזואלי של "כנפי מלאך" // פוסט קורונה: איזה השפעות היו למגיפה על החינוך? //  כיצד מדינות דמוקרטיות יכולות לבטוח בשיתוף הפעולה של הציבור? // פרס קריל להצטיינות במחקר מדעי הוענק לעשרה חוקרים וחוקרות ישראלים צעירים מבריקים עבור תרומתם הייחודית בתחומי מחקריהם // מאובן של פטרוזאור הביא לפתרון תעלומת הנוצותמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: ESA/Hubble & NASASee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/04/20221 hour 53 minutes
Episode Artwork

קפאין יכול לטפל בהפרעות קשב וריכוז?

חוקרים טוענים: צריכת קפאין יכולה לסייע בהתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז בקרב מבוגרים // ציון דרך: נאס"א מאשרת 5,000 כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש // השימוש במכונת הנשמה פוגע באיברים שונים בגוף, בנוסף לפגיעה בריאות // קבוצת מחקר פתרה בעיה מתמטית פתוחה מזה 63 שנה, והוכיחה הרחבה של 'משפט ארבעת הצבעים' // הדור הבא של אמצעי הלחימה: מה זה טיל היפרסוני? מגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
26/04/20221 hour 32 minutes 1 second
Episode Artwork

היכן בדיוק התפתח המין שלנו?

מחקר חדש טוען שההומו ספיינס התפתח בדרום אפריקה, בהשפעה ישירה של שינויי אקלים שהתרחשו על פני כדוה"א ב2 מיליוני השנים האחרונות // קן פתוח או סגור? עבור ציפורים זו שאלה של חיים ומוות // מרכז מחקר חדש וראשון מסוגו בישראל יוקדש לחקר האינטליגנציה האנושית במציאות מדומה, רבודה ומשולבת // לברקים היה קושי להיווצר באטמוספירה המוקדמת של כדור הארץ // פליטות הפה שחיסלו קריירות בתחום התרבות מגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/04/20221 hour 36 minutes 13 seconds
Episode Artwork

מחקר רחב היקף: אין הבדל בין נוגדי דיכאון לפלצבו

מחקר שעקב אחר 17 מיליון איש לאורך שנים: לא נמצא הבדל בין נוגדי דיכאון לפלצבו, ונוגדי דיכאון לא משפרים את איכות החיים של רוב המטופלים // מה אנחנו יודעים על דלקת הכבד המסתורית? // מסירים את המסיכות // הישג לנבחרת הישראלית באולימפיאדת המתמטיקה האירופית לנערות // גשושית 'גאיה' חשפה קרוב משפחה נוסף בשביל החלב // תלמידים חובבי רדיו יצרו קשר עם איתן סטיבהמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/04/20221 hour 30 minutes 8 seconds
Episode Artwork

החום הקיצוני במגמת עלייה

מחקר הראה שאירועי חום קיצוניים הופכים נפוצים יותר, בעוד שאירועי קור קיצוני הופכים נדירים. השינויים הקיצוניים ביותר נצפו באזורים הטרופיים והקוטביים, וגם במזרח התיכון וצפון אפריקה // יום כדור הארץ: מיני ציפורים על סף הכחדה // גילוי מגנט זעיר בגודל עשרות ננו-מטרים יקדם פיתוח טכנולוגיה יעילה וחסכונית // מה קורה לפעילות המוח בזמן מסעות ארוכים בחלל כאשר הגוף נמצא זמן ממושך בתנאי חוסר כבידה?מגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
20/04/20221 hour 36 minutes 54 seconds
Episode Artwork

איך זיכרונות מאוחסנים?

מחקר מספק תובנות חדשות לגבי האופן שבו הזיכרונות הויזואליים שלנו מאוחסנים במוח // חוקרים הצליחו להדפיס חומרים שמסוגלים לשנות את עצמם // חוקר ישראלי ברשימת 100 המשפיעים בעולם // בגלל אצות: כתמי קצף לבן-חום נראו בכמה חופים במפרץ אילת //  לבעלי רקע של הפרעות פסיכיאטריות שחוסנו לקורונה יש סיכוי גבוה יותר לחלות בנגיף // לחצתם על Mute במהלך שיחת וידאו? האפליקציה ממשיכה להאזין לכםמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/04/20221 hour 41 minutes 2 seconds
Episode Artwork

התגלה כוכב "בייבי צדק"

חוקרים גילו כוכב לכת המצוי בשלב התפתחותי "עוברי". התגלית מאתגרת מה שהיה ידוע עד כה על היווצרות כוכבי לכת // שיטפונות שיא בדרבן, דרום אפריקה // מחזה נדיר: שמיניית לוויתני ראשתן מול חופי חיפה // המחקר הביו-רפואי של איתן סטיבה בחלל // יכולת ההסוואה המופלאה של הדיונון // התגלה כוכב השביט הגדול ביותר במערכת השמש שלנו עד כה // בקרוב: טכנולוגיות מהדור הבא עם עדשות דקות בעובי 1/1000 שערהמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאים: יובל יסוד, משה מושקוביץ, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
18/04/20221 hour 43 minutes 4 seconds
Episode Artwork

עושים שריר: אבן דרך נוספת בפיתוח בשר מתורבת

הצלחה ביצירת סיבי שריר למאכל באמצעות הדפסה של פיגום ממקור צמחי // מה כמות האלכוהול המינימלית הפוגעת במוח? // האובליסק העתיק של המלכה המצרית הקדומה ששוחזר והוצב מחדש // מחקר: מאות מינים חדשים של יונקים ממתינים להיחשף //  מחקר מצא קשר ישיר בין הפרעות שינה בהיריון ולידת תינוק קטן לגיל ההיריון // על ההבדל המדעי בין לחם למצהמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: יובל יסוד, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/04/20221 hour 35 minutes 5 seconds
Episode Artwork

איך נעזור למי שאנו מקנאים בו?

מחקר ישראלי בחן כיצד אנשים בוחרים להעניק עזרה למושאי קנאתם במקום העבודה // טיפול חדשני נמצא יעיל עבור חולי סרטן ראש וצוואר // האם תוספי התזונה שמצויים בירקות ופירות יהוו את ה"נשק הבריא" של האנושות במלחמתה נגד נגיף הקורונה? // ג'ף בזוס בדרך ל- SPACE X משלו // התיעוד העתיק ביותר של קניבליזם בבעלי חיים המוכר למדע מגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/04/20221 hour 31 minutes 58 seconds
Episode Artwork

הושלם פענוח הגנום האנושי

אחרי עשרות שנות עבודה, הושלם פענוח הגנום האנושי // טכנולוגיה חדישה תאפשר לקבוע את בטיחות החיסונים באמצעות חיישנים חכמים // מהם יערות הפחם ומה חשיבותם לעולמנו היום? // נקבת האלפא של קופי המקוק ששומרת על מעמדה בשלטון // ניתוח של החומר הגנטי באוקיינוס זיהה אלפי נגיפי RNA שלא היו ידועים בעבר // קיפודי הים שחיו על פני כדור הארץ כבר לפני 300 מיליון שנהמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/04/20221 hour 43 minutes 11 seconds
Episode Artwork

צריכה קבועה של קנאביס וירידה ב-IQ

צרכני קנאביס שצרכו אותו באופן קבוע לאורך שנים הראו ירידה ממוצעת של 5.5 נקודות IQ לעומת ה-IQ שהיה להם בילדותם // טכנולוגיה חדישה תאפשר לראשונה בעולם לרובוטים ימיים להרים חפצים זעירים שגודלם קטן ממילימטר מקרקעית הים // חוקרים צפו באמצעות טלסקופ החלל האבל בכוכב בגלקסיה כה מרוחקת, שהאור ממנו נפלט לפני כמעט 13 מיליארד שנים // תשדורת תת ימית הועברה מישראל לקפריסין בעזרת טכנולוגיה חדשהמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
11/04/20221 hour 34 minutes 44 seconds
Episode Artwork

האם יש קשר בין נטילת אנטיביוטיקה לירידה קוגניטיבית?

מחקר מצא עדות לקשר אפשרי בין נטילת אנטיביוטיקה ממושכת לבין ירידה בתפקוד קוגניטיבי שנמדד שנים לאחר מכן // איתן סטיבה בחלל // תסמיני לונג-קוביד מושפעים מסוג הוריאנט // המנגנון שמאפשר תיקון מהיר של שברים ב-DNA // חוקרים מצאו דרך לחזות סערות שמש שעלולות לשבש לוויינים ומערכות ניווט // שיפור יכולת ההקשבה בין קולגות מוריד רמות שחיקה נפשית וכוונות עזיבה של עובדים מגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/04/20221 hour 36 minutes 30 seconds
Episode Artwork

האם אצה היא המפתח לצמצום ההתחממות הגלובלית?

חוקרים גילו מוטנט של אצה המאפשר ייצור לא מזהם של מימן בסדרי גודל תעשייתיים, מה שיכול לצמצם פליטת פחמן דו חמצני לאטמוספרה // חוקרים מציעים הסבר למגבלותיהם של טיפולים אנטי-סרטניים // האם תרופות שהאב נוטל עשויות לפגוע בעובר? // על המוניטין השלילי של עכבישים בתקשורת // מהם "תאי סיב" ואיך הם יכולים לסייע במציאת טיפול למחלות אוטואימוניות?מגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/04/20221 hour 40 minutes 22 seconds
Episode Artwork

האם תנועות מחאה אלימות הן אפקטיביות?

מחאה חברתית אלימה בחלקה יכולה במקרים מסוימים להיות יעילה בקידום מטרות המחאה // מסלול חדש עשוי להגן על תאי העצב במוח ולהאט את התפתחותה של מחלת מוח ניוונית // צוות חוקרים בינלאומי יצר עץ אבולוציוני של עקרבים // רמת סוכר גבוהה בדם פוגעת בכושר הנהיגה // מחקר חשף פריט מפתיע ביין של האליטה הירושלמית בממלכת יהודהמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקים: אלכס לויקר ואבי שמאי, ביצוע טכני: אלון מקלר, תמונה: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
05/04/20221 hour 40 minutes 4 seconds
Episode Artwork

שמירה על הסביבה עוברת במשפחה

מחקר בינלאומי בדק מה מביא אותנו לשמור על הסביבה, ומצא שלא מדובר בערכים אישיים, תמריצים או מוטיבציה אלא דווקא בתא המשפחתי שלנו //  גם למחלימי קורונה כדאי לקחת את הבוסטר השלישי // המקור לתנועות עיניים קטנות הוא המוח, לא השרירים // כיצד המוח שלנו עוזר לנו לשמר מערכות יחסים רומנטיות? // איך נשמעת שונית אלמוגים בריאה? // שימוש בבינה מלאכותית יוכל למנוע ניתוח קיסרי מגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/04/20221 hour 32 minutes 38 seconds
Episode Artwork

ארס של חלזונות יטפל בכאב

ארס של חלזונות-ים מכיל תרכובות שניתן לייצר על בסיסן תרופות לטיפול בכאב כרוניות ומחלות שונות. כעת מתברר שתרכובת של הארס דומה להורמון שקיים בגוף האדם // האם גדילה של אזור ספציפי במוח בתינוקות עשויה להעיד על אוטיזם? // ברוס וויליס פורש ממשחק: מהי אפזיה? // הסיבה המפתיעה שבגללה הוויקינגים נטשו את גרינלנד // טכנולוגיה חדשה עושה שימוש בננו-חלקיקים כדי לסייע למערכת החיסון הטבעית לפעול נגד תאים סרטנייםמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
03/04/20221 hour 40 minutes 18 seconds
Episode Artwork

לראשונה: חלקיקי מיקרופלסטיק נמצאו בדם אדם

מדענים מצאו לראשונה חלקיקי פלסטיק זעירים בדמם של בני אדם. השפעתם על הבריאות עדיין לא ידועה, אך הנתון מעורר דאגה // משתגעים בקלות מקולות מוזרים? זה קשור לחיבורים במוח שלכם // העץ האבולוציוני של החיפושיות // גם חבלת ראש קלה עשויה לגרום לנזק: רבע מהילדים שמשתחררים ממיון ממשיכים לסבול מתסמונת כרונית לאחר זעזוע מוח // נחשפה "קללה" בת 3,200 מ"הר הקללה", והיא ככל הנראה הכתובת העברית המוקדמת ביותר שנמצאהמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
30/03/20221 hour 37 minutes 6 seconds
Episode Artwork

להבין דיבור בעזרת מגע

טכנולוגיה מיוחדת תסייע לאנשים להבין דיבור וצליל - ובעתיד תאפשר להם לזהות גם מיקום - באמצעות מגע // מדעני מכון ויצמן למדע מציגים מחשב קוונטי ישראלי ראשון // מראה שחורה: גרסת נתניה // בינה מלאכותית הצליחה לגרום לרובוט צ'יטה לרוץ מהר יותר // המשחקים של קופי השגאן // על מה כלבים חולמים, ומה זה אומר עלינו כבעלים?מגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/03/20221 hour 38 minutes 9 seconds
Episode Artwork

איך נוצרים גלים בים?

חוקרים פיתחו מודל תאורטי חדשני וראשון מסוגו אשר שופך אור על תעלומה שמעסיקה את המדע מזה 150 שנים: איך נוצרים גלים בים? // הזרקה מכוונת של וירוס למוח נגד אפילפסיה  // המנורה שפועלת על בסיס מי ים בלבד // מחקר חדש חושף מנגנון חשוב בהתכלות תאי דם לבנים // מהירות הקול על מאדים: צלילים גבוהים נעים מהר יותר מנמוכים // טכנולוגיה חדשה צפויה להוביל לפיתוח מערכות אולטרסאונד זעירות ויעילות ברזולוציה גבוהה מאודמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: תמיר צוברי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/03/20221 hour 44 minutes 18 seconds
Episode Artwork

השתל במוח שיאפשר למשותקים לתקשר עם הסביבה

אדם שסובל משיתוק מוחלט הצליח לתקשר באמצעות אלקטרודות שהושתלו במוחו // חיסון רביעי לקורונה: הגנה מוגבלת מפני הידבקות לצד הגנה יעילה מפני תחלואה קשה // הולוגרמות – הדור הבא: הטכנולוגיה שתאפשר לחבר כמה הולוגרמות לכדי תמונה תלת-ממדית גדולה אחת ואחידה // לא רק התחממות גלובלית: מה הורג את האלמוגים במפרץ אילת? // הנחש הנדיר שב לטבעמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: תמיר צוברי, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/03/20221 hour 35 minutes 18 seconds
Episode Artwork

לנטרל את מחסום הדם-מוח

מחסום הדם-מוח מגן על המוח אך יכול גם למנוע הגעה של תרופות אליו. מדענים מציעים גישה חדשה לעקוף את המחסום ובכך לשפר טיפול במחלות נוירולוגיות שונות // השפעת עטיית המסכות על אינטראקציה חברתית בילדים // זיהום האור בישראל חמור ביחס לעולם // מין חדש של עכביש התגלה בארץ // רמות נמוכות של חומצה פולית קשורות בעלייה בסיכון לדמנציה // מפריכים את השמועה על השינה של כרישים מגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/03/20221 hour 24 minutes 51 seconds
Episode Artwork

תיקון גנטי לריאות

מחקר חדש מדגים את האפשרות לביצוע עריכת גנים בריאות: חוקרים הצליחו להפחית באופן משמעותי גידולים במודל פרה-קליני של מחלת ריאות גנטית נדירה // מקדם ההדבקה בקורונה שוב עולה // נטפליקס מגלה: כמה אנחנו מקליקים על 'SKIP INTRO' בפתיחת סדרות ומה זה אומר עלינו? // ציפורים הסירו מתקני מעקב שהוצמדו לחברותיהן לצורך מחקר // הצלחת החדשה של נאס"אמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלעד זוהר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/03/20221 hour 32 minutes 44 seconds
Episode Artwork

קטלוג הצבעים של החיים בקרח

צוות מחקר בינלאומי יצר באמצעות חיידקים את קטלוג הצבעים הראשון של חתימות פני כוכבי הלכת הקפואים כדי לחשוף קיומם של חיים בקוסמוס // איך נראתה אישה שחיה לפני 4000 שנים בשבדיה? // השפעת הבידודים בתקופת הקורונה על התפתחות מוקדמת בילדים // איך יכול להיות שדווקא צימאון מכוון של גפנים משפר את טעם היין? // הבנייה הירוקה, שנועדה לסייע בהתמודדות עם משבר האקלים, החלה החודש להיות תקן שמחייב יזמים ורשויות בארץמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/03/20221 hour 29 minutes 10 seconds
Episode Artwork

האם טמפרטורה גבוהה יכולה להאיץ את קצב האבולוציה?

חוקרים הדגימו בעזרת תולעים שהורשה אפיגנטית של משיכה מינית יכולה להשפיע על תהליך האבולוציה // משתמשים בהרבה אימוג'יז? יכול להיות שתיתפסו כפחות חזקים לעומת מי שמסתפק בטקסט // התרופה שנועדה לטיפול בסוכרת מצילה חולים עם אי-ספיקת לב // החיסון הרביעי יעיל נגד תחלואה סימפטומטית באומיקרון // מחקר: עלייה ברמת החנקן בקרקע הביאה להכחדה של כ-20% ממיני הצמחיםמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
20/03/20221 hour 35 minutes 32 seconds
Episode Artwork

ספיישל פורים

"שלושה שיודעים" חוגגים את פורים בסימן "ממלכות". נדבר על ממלכת כנען העתיקה עם האורח המרכזי שלנו, ד"ר אילן אבקסיס, שדרן ההסכת 'דברי הימים' על המקרא והמזרח הקדום // מי בממלכת היונקים משתכרים עד דלא ידע? // מיהם מלכי התחפושות בממלכת הזוחלים? // מי בממלכת טורפי העל "חי" את פורים? // אילו מילים ומונחים עולים במגילת אסתר וקשורים לממלכות ומלכויות?מגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/03/20221 hour 38 minutes 58 seconds
Episode Artwork

קסדות VR יגנו מפני הידרדרות קוגניטיבית

במה עדיף להשתמש למניעת הדרדרות קוגניטיבית – רובוט חברתי או קסדת מציאות מדומה? ממצאי ניסוי חדש חשפו תוצאה מפתיעה // מתקפת סייבר על אתרים ממשלתיים // נחשף מאובן חדש של דיונון בעל 10 זרועות מלפני כ-330 מיליון שנים // תורת המשחקים של החיידקים // איזו גישה היא היעילה ביותר להתמודדות עם מחשבות קשות? // הסביבה החברתית שלנו פחות מגוונת ממה שאנחנו חושביםמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
16/03/20221 hour 26 minutes 25 seconds
Episode Artwork

מוכנים לרמות כדי להרוויח כסף?

מחקר מראה שדי בתמריץ כספי לא גדול כדי להביא חלק מהאנשים להתנהג בצורה לא מוסרית // בעולם מדווחים על וריאנט היברידי חדש של הקורונה, המכונה "דלתאקרון" // סופת שמש חזקה בדרכה אלינו. כיצד היא תשפיע על כדור הארץ? // כמו אור: גם חושך ניתן למקד // הכוח החברתי של בנות משמעותי יותר משל בנים בגילאי בית ספר יסודי // לראשונה: שני גוזלים בקעו בשבי לעיט זהובמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/03/20221 hour 36 minutes 1 second
Episode Artwork

שינויים הורמונליים ואלצהיימר

למחלת אלצהיימר יש שכיחות גבוהה יותר בנשים בגיל המעבר. כעת מתברר שיש קשר בין התפתחות המחלה לשינויים ההורמונליים שמתרחשים בשלב חיים זה // טכנולוגיה חדישה עשויה לסייע לחולי לב רבים שהותקן בגופם מסתם ביולוגי להימנע כעבור שנים מניתוח נוסף להחלפתו עקב בלאי // למה אריות מטפסים על עצים? // גיאולוגים גילו: תנועת הלוחות הטקטוניים פועלת על פי תגובת שרשרת // מהי אינטליגנציה של פלנטות? מגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/03/20221 hour 37 minutes 48 seconds
Episode Artwork

חוט שדרה אנושי פותח במעבדה

חוקרים הצליחו לייצר חוט שדרה אנושי לטיפול במשותקים // נאחזים באוויר: מה גורם לצמחים להכות שורש באוויר? // סוד הקיפול של ה-DNA: כיצד גוף האדם מצליח לארוז 2 מטר של DNA בתוך גרעין זעיר שגודלו כמה אלפיות המ"מ? // 107 שנים אחרי שטבעה: נמצאה באנטארקטיקה ספינתו האבודה של מגלה הארצות ארנסט שקלטון // מחקר: הקורונה מכווצת את המוח ב-2% // מלחמת רוסיה-אוקראינה בזירת הטיקטוק // אופן הניסוי קובע את תוצאותיומגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/03/20221 hour 39 minutes 34 seconds
Episode Artwork

לראשונה מאז שנות ה-80: מקרה של פוליו בישראל

ילדה שלא חוסנה אובחנה כחולת פוליו. זהו המקרה הראשון המתועד בישראל מאז 1988 // יצר האספנות בעולם הפרה-היסטורי // החור השחור שלא היה // איך המלחמה עם אוקראינה תשפיע על תכנית החלל הרוסית? // כיצד חומר יכול להיות גם מוצק וגם לזרום ללא חיכוך? // טכנולוגיה חדשנית לטיהור מים ממזהמים מסרטנים // מחקר: הטי רקס הוא למעשה שלושה מינים שונים של דינוזאוריםמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
09/03/20221 hour 41 minutes 54 seconds
Episode Artwork

שלוש שיודעות: תוכנית בסימן יום האישה

התוכנית ששואפת להגדיל את מס' החוקרות אשר יצליחו לסיים את הפוסט-דוקטורט שלהן ויתקדמו לתפקידים מובילים באקדמיה או בתעשייה // החוקרת שמנסה לברר את מקור הקרינה הקוסמית // החוקרת שפיתחה מערכת חדשה ויעילה לזיהוי של קשרי חלבונים ודנ"א // האבולוציה של ״רביית הבתולין״ // האישה הערבייה הראשונה עם תואר דוקטור בתחום מדעי המחשב // מה בין שום לחיידק ההליקובקטר? זוכת אולימפיאדת המדע הארצית מסבירה על הפרוייקט שלהמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/03/20221 hour 40 minutes 24 seconds
Episode Artwork

גם מערכת החיסון בוחרת את הקרבות שלה

מערכת החיסון קובעת סדרי עדיפויות במקרה של זיהומים שונים המתרחשים בזה אחר זה // האם החיים חולפים מול העיניים לפני המוות? // המקום שתופסת לוחמת הסייבר במלחמת רוסיה-אוקראינה // גשמי הברכה והנזקים הכלכליים שהם מביאים עימם // חוקרים פיתחו אלגוריתם המאתר רצפים ב-DNA בעזרתם ניתן לשכפל את החומר התורשתי בתא // דו"ח האקלים של האו"ם: חלון ההזדמנויות לשיפור המצב עוד לא נסגר, אך לא נותר עוד זמן רבמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/03/20221 hour 40 minutes 10 seconds
Episode Artwork

האם הדרך להתקדם בקריירה היא באמצעות שקרים?

מחקר מראה שעובדים המעוניינים להתקדם בעבודה יזכו לתשומת לב אם ינקטו אסטרטגיה של הגזמה וקיצוניות, עד כדי שימוש בשקרים // מה הקשר בין תדר גלי הבטא במוח לבין מחלת הפרקינסון? // אימון כלבים משפר יכולות תקשורת בילדים אוטיסטים // הטכנולוגיה שתשפר יעילותם ומהירותם של מכשירי רנטגן ו-CT // פוענח המנגנון של האצה שגדלה הכי מהר בעולם // בעלי חיים נכחדים - נשכחים פעמייםמגיש: נתיב רובינזון, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/03/20221 hour 34 minutes 40 seconds
Episode Artwork

משלושה יוצא אחד

לאחר 4.5 שנים שבהן הגיש את 'שלושה שיודעים', דודו ארז עזב את התכנית ויצא לדרך חדשה. את התקופה המיוחדת, המרתקת והמלמדת הזו סיכמנו במשדר חגיגי ואישי של 'שלושה שיודעים' בהשתתפות מפתח התכנית, צוות העורכים המיתולוגי, אנשי מכון דוידסון לחינוך מדעי, מגישי הפינות לדורותיהם ומרואייני עבר בתכנית שהתכנסו כולם יחד כדי להיפרד בפעם האחרונה.מגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
26/12/20211 hour 46 minutes 30 seconds
Episode Artwork

חוקרים הנשימו חזירים דרך המעי

חוקרים הזריקו בועות חמצן זעירות לתוך המעי, דרך פי הטבעת, לחזירים שריאותיהם נפגעו מעשן ובכך העלו את רמות החמצן בדמם // חוקרים מאוני' חיפה יחקרו חור שחור בעזרת טלסקופ החלל האבל // מה אפשר ללמוד מציור מערה בן 7,500 שנה של אנשים מלקטים דבש? // טכניקה חדשה של "סימון בברקוד" תאים בודדים בצורה מדויקת ויעילה יכולה לסייע באבחון מוקדם של מחלות // יצור ימי יוצא דופן התגלה במעמקי האוקיינוס השקטמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/12/20211 hour 41 minutes 1 second
Episode Artwork

מדענים עוקבים בדאגה אחר "קרחון יום הדין"

מדענים מזהירים מפני ההתפרקות ההולכת וקרבה של קרחון ת'ווייטס באנטארקטיקה, שהמסתו תעלה את מפלס פני הים בצורה קיצונית // לראשונה זוהה המנגנון הביולוגי שגורם להרס העצבים במחלת ALS // מחקר: הפגיעה המרכזית של נגיף קורונה נצפתה בתאי המערכת החיסונית ולא בתאי הריאות // מדענים גילו מסלול מהיר ליצירת סיבי שריר, מה שעשוי לקדם את תעשיית הבשר המתורבת // התגלה מרבה הרגליים הארוך בעולם: בעל 1306 רגליים מגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/12/20211 hour 42 minutes 29 seconds
Episode Artwork

נוסחת טיקטוק נחשפת

מסמך פנימי שנחשף לאחרונה מלמד איך פועל האלגוריתם של הרשת החברתית טיקטוק // מין חדש של צפרדע מכוסה ביבלות התגלה במדגסקר // מוסיקה חיה מותאמת אישית עשויה לשמש כעזרה ראשונה פסיכולוגית // דו"ח ועדת המומחים בעניין הסכם קצא"א מציג תמונה אפוקליפטית של תוצאות אפשריות של ההסכם // פיתוח חדש סייע לילדה עם שיתוק מוחין לאכול ולצייר עצמאית // הרובוט שיציל את היםמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
20/12/20211 hour 41 minutes 48 seconds
Episode Artwork

מנתחי מוח ומהנדסי טילים לא חכמים יותר מהאדם הממוצע

מחקר השווה יכולות קוגניטיביות של מנתחי מוח ומהנדסי תעופה וחלל לאוכלוסייה הכללית. המסקנה: המנתחים והמהנדסים לא יותר חכמים מהציבור הרחב // מדענים פיתחו מולקולה שחוסמת התפתחות COVID// מה גרם ל"פרה", הבזק האור העוצמתי שנצפה ב2018 במרחק של כ-200 מיליון שנות אור מאיתנו? // האבולוציה נמשכת: חיידקים לומדים לאכול פלסטיק // הטכנולוגיה שתייתר את הצורך לעבור בקופה בסופר // איש השנה של מגזין טיים: אילון מאסקמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
19/12/20211 hour 38 minutes 15 seconds
Episode Artwork

קוראים מחשבות של מדוזות

למרות שלמדוזות אין מוח, מדענים מצאו דרך "לקרוא את מחשבותיהן" // מחקר בדק- איזה חיסון הוא היעיל ביותר מפני קורונה? // שמן קנאביס רפואי נמצא יעיל לטיפול באוטיזם // התוכנה שיודעת לנבא תחלואה ומוות אחרי שלמדה את התיק הרפואי שלנו // המאבק המשותף של חיידקים וצמחים מגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/12/20211 hour 42 minutes 33 seconds
Episode Artwork

הפתרון לדיכאון? חמצן

חוקרים הוכיחו שיפור בסימפטומים דיכאוניים בקרב חולים שטופלו באמצעות אוויר מועשר בחמצן, ללא תופעות לוואי // מחקר: גברים מפיצים קורונה מהר יותר מנשים וילדים // שימוש של הורים בטלפונים חכמים עשוי לגרום לפגיעה בהתפתחות של פעוטות // החל משנת 2022: תיירי חלל לא יקבלו כנפי אסטרונאוט // סופר-עיט שצד כמו עוף דורס ואוכל פגרים כמו נשר חי כאן איתנו לפני 500 שנהמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/12/20211 hour 38 minutes 46 seconds
Episode Artwork

מנטרים את מערכת החיסון

חוקרים פיתחו שיטה חדשה שמאפשרת זיהוי תהליכים דלקתיים, אוטואימוניים או סרטניים באופן לא פולשני. בעתיד ניתן יהיה לתרגם את השיטה לבדיקת דם שתאפשר מעקב רציף ומדויק אחר פעילות מערכת החיסון וגילוי מוקדם של מחלות // מה קורה במוח כשנוצר זיכרון חדש לעומת מצב בו אנו נזכרים במשהו שכבר התרחש? // גורד השחקים שיגדל לנו חסה // אותרה מוטציה גנטית הגורמת להפרעות קשב וריכוזמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
13/12/20211 hour 37 minutes 54 seconds
Episode Artwork

למה משמינים כשמפסיקים לעשן?

מדוע אנשים שנגמלים מסיגריות משמינים? התשובה עוברת דרך חיידקי המעיים // מסתמן שהבוסטר מעניק הגנה משמעותית מפני מחלה עם תסמינים גם כשמדובר בזן האומיקרון // חוקרים יצרו שתלים מותאמים אישית לשיקום אוזניים שלא התפתחו כראוי // טלסקופ החלל "האבל" חוזר לעניינים // סוד החיזור של הלמור: בושם // תאים מייצרי אינסולין התגלו במעי עובר // למה לציפורים נודדות יש נוצות בגוונים בהירים?מגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
12/12/20211 hour 33 minutes 18 seconds
Episode Artwork

המקום שבו שנה נמשכת רק 8 שעות

אסטרונומים גילו כוכב לכת חדש בעל ליבה מוצקה של ברזל וניקל שהטמפ' בו יכולה להגיע עד ל1,500 מעלות והשנה בו קצרה במיוחד- 8 שעות בלבד // האם מקור המים על כדור הארץ הוא בריאקציה של חלקיקי מימן מהשמש עם אבק אסטרואידים? // השמעת מוזיקה לפגים תורמת ליציבות מערכת העצבים שלהם // הר געש התפרץ באינדונזיה. איך אפשר לדעת מתי הר "רגוע" ומתי הוא "עצבני"? // האם יש קשר בין ההתחממות הגלובלית להתפרצויות של הרי געש? מגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/12/20211 hour 39 minutes 15 seconds
Episode Artwork

מה הקשר בין חיידקי המעיים לשעה בה אנחנו מתעוררים בבוקר?

האם אתם משכימי קום או שאתם טיפוסים של לילה? בשני המקרים, יתכן שזה קשור בחיידקי המעי שלכם // שוב נדחה שיגור טלסקופ החלל ג'יימס ווב // האם אופן הגדילה של האדם המודרני שונה מזה של בני האדם שקדמו לנו? // מדענים הצליחו ליצור מערבולת המורכבת מאטום אחד // מין חדש של נחש התגלה בזכות פוסט באינסטגרם מגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/12/20211 hour 31 minutes 59 seconds
Episode Artwork

תרופה לטיפול בתסמינים של אוטיזם ואלצהיימר

תרופה ניסיונית שמשמשת לטיפול בתסמונת התפתחותית נדירה נמצאה יעילה גם בטיפול בתסמינים של אוטיזם ושל אלצהיימר // בזכות הקורונה: התגלתה שיטה למניעת תופעת לוואי של תרופה נפוצה למחלות דלקתיות, מה שיכול גם לשפר את הטיפול בחולי קורונה // מחקר: שפעת מגדילה את הסיכוי ללקות בפרקינסון // איך גור עטלפים לומד מאימו כיצד לנווט? // שיטה לגיוס כספים לחברות סטארט-אפ: בינה מלאכותית מזויפתמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
06/12/20211 hour 43 minutes 17 seconds
Episode Artwork

פלסטר במקום תפרים

חוקרים פיתחו פלסטר חכם הסוגר בעצמו את החתך הניתוחי, מנטר את מצבו של הפצע, ומאיץ את תהליך הריפוי // מחקר חדש: קרינה מילימטרית מנטרלת נגיפים כמו קורונה ביעילות גבוהה מאוד // 200 פיזיקאים מהעולם אישרו: אין עדות לחלקיק ניוטרינו רביעי // למה אנחנו כותבים עם אגודל ואיך זה משפיע על התוכן שאנו כותבים? // לראשונה: חוקרים הציצו אל תוך אחד השלבים המוקדמים בהיווצרות עובר אנושימגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
01/12/20211 hour 42 minutes 18 seconds
Episode Artwork

ספיישל חנוכה

ניסע לאחור במנהרת הזמן וננסה להבין מה הוביל למרד המכבים ומדוע אנחנו חוגגים את חג החנוכה // מילים יווניות רבות חדרו לשפה העברית, מילים שכבר קשה לזהות שהן לא באמת שלנו // מנהגי חנוכה בקהילות ישראל: מדוע בארצות המזרח לא שיחקו בסביבון בחג, אילו אותיות היו רשומות על הסביבון המקורי, הלא יהודי? למה לא חגגו את חג החנוכה באתיופיה?אורח מיוחד: ד"ר אילן אבקסיסמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
30/11/20211 hour 43 minutes 20 seconds
Episode Artwork

מצמצמים מינון בלי לפגוע ביעילות

פיתוח חדש משפר את יעילותן של תרופות אנטי-סרטניות. בעזרתו ניתן לצמצם את מינון התרופה פי מיליון בלי לפגוע ביעילותה // יצורי מים זוכים למעמד מיוחד בבריטניה // מה קורה כשצפרדע מקבל טסטוסטרון? הריקוד שלו מרשים יותר // מבוגרים עם ADHD  נוטים פי 4 לפתח הפרעות חרדה // "מדע שלא נעשה"- למה יש מחקרים שלא מסתיימים ונעזבים באמצע הדרך? מגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
29/11/20211 hour 42 minutes 45 seconds
Episode Artwork

המנגנון הביולוגי שגורם לעייפות

חוקרים זיהו את המנגנון שמביא דגים ועכברים לישון, למרות סכנות אפשריות, וזאת כדי לאפשר לגוף לתקן ביעילות נזקים שנגרמים לד.נ.א בשעות הערות // מה ידוע על הזן החדש של וירוס הקורונה- האומיקרון?  // מינרל לא מוכר התגלה בתוך יהלום // למה צריך קוד אתי כשחוקרים ד.נ.א עתיק? // מה קורה למרק שמתבשל כמעט 50 שנים? // שימוש באימוג'י? עדיף רק בין חברים ומשפחהמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
28/11/20211 hour 36 minutes 25 seconds
Episode Artwork

חללית תנסה לפגוע באסטרואיד ולשנות את מסלולו

נאס"א שיגרה חללית לא מאוישת שתנסה לפגוע באסטרואיד במרחק של כ-11 מיליון ק"מ מכדור הארץ ולשנות את מסלולו // החללית הסולארית של נאס"א "פארקר" הקיפה את השמש בפעם העשירית ושברה את שיא המהירות של חללית בחלל // חוקרים מנסים לנבא ריח באמצעות חקר מוח של תולעים // כמה זמן נמשך חיבוק אידיאלי? // התקן חדש יאפשר הגנה מפני פיצוח קוונטי  מגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/11/20211 hour 40 minutes 34 seconds
Episode Artwork

מה הקשר בין ריח של תינוקות למידת התוקפנות של ההורים?

מולקולת ריח גוף הנמצאת בקרקפת של תינוקות, משפיעה באופן שונה על נשים וגברים: בעוד בנשים שנבדקו היא הגבירה תוקפנות, בגברים היא הפחיתה אותה // פריצת דרך בחקר אלצהיימר // חוקרים גילו מתי הזמן היעיל ביותר להריוניות להתחסן מפני קורונה // עדויות לשינויים אבולוציוניים שמבוססים על עקרון הברירה הטבעית ב3000 השנים האחרונות באירופה // הקוד הגנטי יותר גמיש ממה שמדענים הניחו עד כהמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
23/11/20211 hour 36 minutes 23 seconds
Episode Artwork

"חלקי חילוף" לכלי דם

פותחה דרך ליצירת ''חלקי חילוף'' לכלי הדם שלנו- התקן ביולוגי מבוסס על תאי גזע ומעודד יצירת כלי דם חדשים, שיוכלו להחליף כלי דם פגומים אצל חולי סכרת וחולים הזקוקים לצנתור // פוענח מנגנון עיקרי בהתפתחות ניוון שרירים // מטען חשמלי שנמצא על הדבורים גורם לפרחים לפלוט ריחות // איך נוצרו שברי הזכוכית המסתוריים במדבר אטקמה בצ'ילה? // לאן מועדות פניו של משק האנרגיה בישראל?מגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
22/11/20211 hour 41 minutes 32 seconds
Episode Artwork

הכפפות שמדמות מציאות

במטא (לשעבר פייסבוק) פיתחו אב-טיפוס של כפפות שיעזרו בהעברת תחושות וניואנסים של מגע מהעולם הווירטואלי // המצב הרביעי של החיידקים: על סף מוות // מאובן בן 146 אלף שנים חושף מין חדש של אדם // שחקני שחמט מצליחים יותר דווקא כאשר הם משחקים מחוץ למדינתם // אבחון אוטיזם לפני גיל שנתיים וחצי עשוי להוביל לשיפור משמעותי ביכולות התקשורת החברתיות של הילדיםמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
21/11/20211 hour 31 minutes 46 seconds
Episode Artwork

גודל האישונים משתנה בהתאם למספר העצמים שבסביבה

גודל האישון לא מושפע רק מכמות האור שמקיפה אותנו, אלא ממספר העצמים בשדה הראייה שלנו // חור שחור יוצא דופן התגלה בסמוך לגלקסיה שלנו // חוקרים מעריכים: בעתיד יהיה בלתי אפשרי לשלוט בבינה מלאכותית מתקדמת // האם הצלחנו לבלום את בריחת המוחות מישראל? // ב-MIT מלמדים את הרובוטים מיומנויות חברתיות // החיידקים הקדומים שמייצרים פחמןמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
17/11/20211 hour 38 minutes 21 seconds
Episode Artwork

איך יראו מי שיוולדו במאדים?

השינויים הדרמטיים בין מאדים לכדור הארץ ישפיעו מאוד על הילדים שייוולדו שם, וכן על האסטרונאוטים שייסעו ליישב את הכוכב // האם ועידת גלזגו התבררה ככישלון? // דבורים משמיעות קול אזעקה שמדמה צרחה אנושית כשהן מאויימות ע"י צרעות // מינים שעוברים אבולוציה מהירה ומתפתחים מהר- נכחדים יותר מהר // ניסוי טילים של רוסיה סיכן אסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית // חברה מציעה לשגר לווינים לחלל באמצעות רוגטקהמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
16/11/20211 hour 43 minutes 20 seconds
Episode Artwork

תובנות חדשות על ALS נותנות תקווה לטיפולים חדשים

גילויים חדשים על חלבון הטאו, עשויים להיות מפתח לטיפולים עתידיים במחלת ניוון השרירים ALS // חדר עבדים התגלה בפומפיי: איך נראו חיי העבדים באיטליה לפני אלפי שנים? // ההתחממות הגלובלית פוגעת גם בחברות הביטוח. האם בקרוב נצטרך לשלם הרבה יותר? // נאס"א השביתה את טלסקופ החלל "האבל" // הנשק החדש במלחמה בהתחממות הגלובלית- הצבע הלבן ביותר בעולםמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
15/11/20211 hour 33 minutes 5 seconds
Episode Artwork

לראשונה: נחקר הנזק לשריר הלב כתוצאה מקורונה

לראשונה בעולם: נבדק היקף הפגיעה בשריר הלב במחוסני קורונה, באמצעות MRI. המסקנות: מדובר בתופעה נדירה, שגם כשהיא מתרחשת, היקף הפגיעה בשריר הלב קל מאוד // נאס"א דוחה בשנה את פרויקט ארטמיס // מקור הפלואור: מכוכב אחר // הטכנולוגיה שתחשוף את השקרנים // החברה מעפולה שהגיעה לדירוג ההמצאות הטובות של TIME // מחקר: מעקב הורים אחרי ילדיהם הופך לנורמה מגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
14/11/20211 hour 38 minutes 29 seconds
Episode Artwork

האם המוח שלנו יכול לייצר מחלה?

חוקרות הדגימו את האופן שבו המוח שלנו מסוגל לייצר מחלה ממשית, בעזרת "זיכרון חיסוני". התקווה היא לפתח בעתיד טיפול לשיכוך מחלות פיזיולוגיות שמקורותיהן פסיכוסומטיים // מהי הדרך הטובה ביותר למנוע פשעים? // התגלה מנגנון ביולוגי שבמצבי חירום מסלק חלבונים פגומים העשויים להזיק לתא // אסטרונומים מצאו מים בגלקסיה המרוחקת 12.88 מיליארד שנות אור מכדור הארץמגיש: דודו ארז, עורכת: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
10/11/20211 hour 35 minutes 33 seconds
Episode Artwork

לדעת יותר על המיעוט עם קצת עזרה מהרוב

הכירו את הריצוף המקבצי: שיטה חדשה לריצוף גנטי שמאפשרת לדעת יותר על המיעוט (התאים הנדירים) עם קצת עזרה מהרוב // גוגל מאפשרת לכל אתר בו אנחנו מבקרים בסמארטפון להשתמש בחיישן התנועה שלנו ללא רשות // הציפורים שמעדיפות לא להתפשר על בן הזוג ולהישאר רווקות // מחקר מאשר: עלייה דרמטית בכמות השריפות במערב ארה"ב- תוצאה של שינויי אקלים // המלחמה בשינויי האקלים- גם בחללמגיש: דודו ארז, עורכת: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
09/11/20211 hour 31 minutes 46 seconds
Episode Artwork

חוקרים הפכו חסה לסופר-פוד

חוקרים מהאוני' העברית הצליחו לערוך גנטית חסה ולהפוך אותה לבריאה במיוחד ועשירה בערכים תזונתיים // גלזגו: עשרות אלפים מפגינים נגד הטיפול של מנהיגי העולם במשבר האקלים. בינתיים, סוכם בפסגה לעצור את כריתת היערות ולהפחית את פליטות המתאן ב-30% עד 2030 // מחקר: אור אינפרה-אדום עשוי לסייע לחולי דימנציה // מדענים בנו כור שיכול לייצר דלק נוזלי ללא פחמן מאור השמש ומאוויר מגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
08/11/20211 hour 41 minutes 58 seconds
Episode Artwork

הטריק של הדגים לראות טוב יותר מאיתנו

דגים מפענחים את האור שהם רואים כבר ברשתית, מה שהופך את תהליך הראייה שלהם לפשוט ויעיל משל בני אדם // זוהו החלבונים בנגיף קורונה שפוגעים בכלי הדם ועלולים להוביל להתקף לב או לשבץ // חברה ישראלית מציעה פתרון להתחממות הגלובלית: ללכוד את הפחמן הדו חמצני באמצעות בלונים // משחקי הדיונון: בדיוני או גרעין של אמת? // כלבים מסוגלים לעקוב אחרי מילים והברות של בני אדם, ממש כמו תינוקותמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
07/11/20211 hour 44 minutes 6 seconds
Episode Artwork

לראשונה: התגלה כוכב לכת מחוץ לשביל החלב

לראשונה אי פעם, חוקרים זיהו כוכב לכת מחוץ לגלקסיה שלנו // בניגוד לתפיסה הרווחת שבתקופות קדומות הייתה הפרדה בין אוכלוסיות אירופה ואסיה, מחקר מראה שהן דווקא תיקשרו // תחזית: חופי הרחצה באשדוד, בתל אביב ובחיפה יוצפו ויעלמו בהמשך המאה, כתוצאה מעליית פני הים ב־40 ס"מ // מדוע עטלפי הערפד ניזונים רק מדם? בגלל הגנים שחסרים להם // זו הסיבה שכרישים נושכים בני אדםמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
04/11/20211 hour 39 minutes 11 seconds
Episode Artwork

העכביש שטווה מערכת הגברה

העכביש משתמש ברשת הקורים שלו כמערך אקוסטי, שמאפשר לו לקלוט צלילים ממרחקים גדולים // ועידת האקלים בגלזגו בעיצומה, ובמקביל נפתחה ועידת האקלים הישראלית. איך רותמים את הציבור לנושא? // הצלחה לתרופה לחולי קורונה קשים, שמסייעת לאנשים עם אלח דם // טכניקה חדשה של חישוב קוונטי יכולה לסייע במציאת פתרונות לסוג חדש של בעיות // לאן נעלם עש הבוגונג באוסטרליה?מגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/11/20211 hour 40 minutes 38 seconds
Episode Artwork

נפתחה פסגת האקלים העולמית בגלזגו

מנהיגי ומנהיגות העולם יציגו בועידת גלזגו את תוכניותיהם לצמצום ההתחממות הגלובלית // החיסון לקורונה בטוח גם בשלבים המוקדמים של ההריון // מדוע הביצית האנושית גדולה פי 10 מיליון מתא זרע? // חוקרים פיתחו פלטפורמות זעירות לשיגור תרופות לתאי עצב // עדויות להתנגשות בין שני כוכבי לכת לפני 200 אלף שנים, שכתוצאה ממנה אחד מכוכבי הלכת איבד את האטמוספרה שלו // הדור הבא של המדפסות התלת-ממדיותמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
02/11/20211 hour 40 minutes 47 seconds
Episode Artwork

איך שעון החורף משפיע עלינו?

עברנו לשעון חורף! היתרון- ישנו עוד שעה הלילה, החסרון- מחשיך מוקדם מאוד. איך זה משפיע עלינו? // ה- FDA העניק אישור חירום לחסן ילדים בני 11-5 בחיסון של פייזר // עד כמה עמוק הכתם הכי מפורסם במערכת השמש? // כך נשמעת הרוח על מאדים // בשל התחממות הים התיכון, בע"ח צוללים למעמקים הקרירים כדי לשרוד // 12 נשרים הורעלו למוות בדרום // צלילי קופי הלמור דומים לשירה אנושיתמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
31/10/20211 hour 35 minutes 7 seconds
Episode Artwork

חיסכון במים- גירסת הצמחים

התגלה מנגנון המסייע לצמחים לחסוך בצריכת מים // בניגוד למה שחוקרים חשבו עד כה, ליקויי ראייה בקרב ילדים הם ברוב המקרים תורשתיים // כתוצאה מעלייה בסחר בשנהב במוזמביק, שיעור הפילות שנולדות ללא חטים עלה בצורה חדה // טכנולוגיה חדשה שיפרה את קליטת הגלוקוז בעכברים סוכרתיים // אוכל אולטרה-מעובד מעלה סיכון ליתר לחץ דם וכבד שומני // מסתמן: המצרים חנטו כאלף שנים לפני הזמן המשוערמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
27/10/20211 hour 35 minutes 22 seconds
Episode Artwork

האיברים הזמניים של התמנון

תינוקות תמנונים מגדלים מאות איברים זמניים ואז מאבדים אותם, בלי להשאיר עקבות // מתי והיכן בויתו הסוסים? // הוויקינגים הגיעו ליבשת אמריקה בדיוק לפני אלף שנים // מחקר בדק למה אנחנו שונאים עשירים // טכניקה חדשה מאפשרת לחוקרים לבחון כיצד חלבון משנה צורה בתאים // המידע שאוספים עלינו משחקי המחשב החינמייםמגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
26/10/20211 hour 41 minutes 32 seconds
Episode Artwork

פלטפורמה חדשה לחקר קורונה

פלטפורמה חדשה מדמה בדיוק רב את נגיף הקורונה, ובטוחה לשימוש בתנאי מעבדה רגילים, ללא צורך במיגון מיוחד // לראשונה: אסטרונומים הבחינו בננס לבן נדלק וכבה // הפלסטיק המיקרוסקופי שעלול לפגוע בתאים האנושיים // נשבר שיא הטמפ' הנמוכה ביותר בתנאי מעבדה // האם לכוכב הלכת נוגה היו אי פעם אוקיינוסים?מגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
25/10/20211 hour 38 minutes 45 seconds
Episode Artwork

לראשונה: כליית חזיר הושתלה באדם

ארה"ב: כליה שגודלה בחזיר מהונדס גנטית, הושתלה בהצלחה בחולה // חוקרים: השפעת הכאב על המוח  היא הפיכה // הפרח התמים הוא בעצם צמח טורף // זן דלתא חדש אובחן גם בישראל // ה-FDA ידון בחיסון קורונה לילדים // תרופות נגד דיכאון - הדור הבא: תרופה שמחקה את מנגנון הפעולה של טיפול בשוק חשמלי ומפחיתה תסמיני דיכאון מגיש: דודו ארז, עורך: רז חסון, מפיקה: אלכסנדרה לויקר, טכנאי: אלון מקלר, צילום: shutterstockSee omnystudio.com/listener for privacy information.
24/10/20211 hour 42 minutes 7 seconds