Winamp Logo
Salon polityczny Trójki Cover
Salon polityczny Trójki Profile

Salon polityczny Trójki

Polish, News, 1 seasons, 59 episodes, 14 hours 47 minutes
About
Audycja publicystyczna, w której prowadzone są rozmowy z politykami na temat bieżących wydarzeń dotyczących polskiej, a także światowej sceny politycznej.
Episode Artwork

"To oni zablokowali wybory kopertowe, a dziś chcą badać, dlaczego wydano pieniądze". Czarnek o samorządowcach PO

- Chcę udowodnić opozycji, że się mylą. To oni zablokowali wybory 10 maja 2020 r., to oni nie dopuścili do wyborów. Mówię o samorządowcach PO - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł PiS Przemysław Czarnek, mówiąc o planowanej komisji ds. wyborów kopertowych.
07/12/202315 minutes 19 seconds
Episode Artwork

"Lepiej, żeby święta spędzać rodzinnie". Wojciech Konieczny o wolnych od pracy niedzielach i Wigilii

- Teraz sytuacja jest wyjątkowa, obowiązujące przepisy spowodowałyby, że w tę Wigilię trzeba by pracować. To ustawa ratunkowa, by uchronić ludzi przed pracą w Wigilię - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia senator Lewicy Wojciech Konieczny.
29/11/202314 minutes 57 seconds
Episode Artwork

Spory wokół KRS. Paprocka: próby podważania konstytucyjnych organów spotkają się ze sprzeciwem prezydenta

– To oczywiste, że nie ma czegoś takiego jak "neo-KRS". Wszystkie próby podważania powołań, podważania konstytucyjnych organów będą się zawsze spotykać ze stanowczym sprzeciwem pana prezydenta – powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
27/11/20234 minutes 53 seconds
Episode Artwork

Grzegorz Puda: zaliczki na KPO to nie zasługa Donalda Tuska, lecz normalna procedura

- Wczoraj przyjechałem z Brukseli, otrzymałem potwierdzenie, że KE wypłaci nam ponad 5 mld euro tytułem zaliczek na KPO - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
24/11/202316 minutes 3 seconds
Episode Artwork

"Aktualne rozwiązania prawne są dobre". Kierwiński o traktatach UE: jesteśmy przeciwni zmianom

- Jako KO jesteśmy przeciw jakimkolwiek zmianom, uważamy, że aktualne rozwiązania prawne są dobre, optymalne - powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia o propozycji zmian traktatów UE Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej.
23/11/202315 minutes 45 seconds
Episode Artwork

"Suwerenność Polski dzisiaj nie jest zagrożona". Krzysztof Hetman o unijnej dyskusji ws. zmian traktatów

- PSL zawsze będzie bronił suwerenności Polski - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Hetman, wiceprzewodniczący PSL.
21/11/202312 minutes 2 seconds
Episode Artwork

PiS bez wicemarszałka. Poseł Polski 2050: miejsce czeka na kandydata, który spełnia wymagania

- Miejsce dla członka prezydium z Prawa i Sprawiedliwości, dla wicemarszałka, czeka i będzie czekało do momentu, kiedy izba uzna, że osoba, którą rekomenduje PiS, spełnia wymagania i wszelkie kwalifikacje moralne, żeby zostać wicemarszałkiem Sejmu - mówił w Programie 3 Polskiego Radia poseł Polski 2050 Mirosław Suchoń.
17/11/202315 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Prezes Trybunału Konstytucyjnego: podważanie prerogatywy prezydenta to podważanie ustroju państwa

- Sędziowie TK w swoim orzekaniu podlegają wyłącznie konstytucji, więc nie ma żadnego organu ani podmiotu, który może wpływać na ich orzekanie - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
16/11/202315 minutes 29 seconds
Episode Artwork

"Z opozycji totalnej zamienili się we władzę totalną". Pęk o wyborach do prezydium Sejmu i Senatu

– Tu nie chodzi o mnie, o personalia, chodzi o uszanowanie pewnego fundamentalnego obyczaju parlamentarnego – mówił w Programie 3 Polskiego Radia o głosowaniach ws. wicemarszałków Sejmu i Senatu Marek Pęk, wicemarszałek Senatu.
15/11/202315 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Patryk Jaki: to dopiero pierwszy krok, za chwilę będą chcieli tak postępować z innymi użytkownikami internetu

- Chodzi o to, co dzieje się ze stylem życia, który proponuje nam "nowe państwo europejskie", bo to przedsmak jak właśnie ma to wyglądać - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia europoseł Patryk Jaki. Komentował sprawę odebrania immunitetów europosłom.
10/11/202315 minutes 9 seconds
Episode Artwork

Rzecznik PiS: prezydent postąpił zgodnie z obowiązującym zwyczajem konstytucyjnym

- Jeśli opozycja przez osiem lat krzyczała: "konstytucja", to powinna do niej sięgnąć, zwrócić uwagę na jej zapisy i na to, jakie są zwyczaje konstytucyjne - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik PiS Rafał Bochenek, oceniając atakowanie przez polityków opozycji prezydenta Andrzeja Dudy. Jak mówił, prezydent "postąpił zgodnie z obowiązującym zwyczajem konstytucyjnym i dokładnie tak samo, jak postępowali jego poprzednicy".
07/11/202315 minutes 15 seconds
Episode Artwork

"Powinniśmy być przygotowani, że wrócą zamachy terrorystyczne". Prof. Krasnodębski o skutkach wojny w Izraelu

– Wszyscy pamiętamy okres zamachów terrorystycznych. Jak kiedyś szedłem do pracy w Brukseli był zamach na metro, potem zostało to opanowane, ale musimy liczyć się z tym, że to wróci – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski, odnosząc się do sytuacji na Bliskim Wschodzie.
13/10/202315 minutes 11 seconds
Episode Artwork

"Obecny rząd potrafi zadbać o bezpieczeństwo Polski". Prof. Zybertowicz o rosyjskich wpływach w służbach wywiadowczych

- Warto spojrzeć na konflikt izraelski z perspektywy interesów polskich i NATO-wskich, właśnie pod kątem tajnej umowy, która za zgodą Donalda Tuska została zawarta z ówczesnym kierownictwem SKW a rosyjską FSB - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP.
10/10/202316 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Szrot o agresji opozycji: czekam na zapowiedzi, czy będzie wariant siłowy i do Pałacu wkroczą "silni ludzie"

- Istotne są deklaracje i okrzyki oderwanego od rzeczywistości pana przewodniczącego Tuska, który wielokrotnie mówił, że dla niego wybory wygrał Rafał Trzaskowski, a prezydent nie jest prezydentem - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. - Czekam na zapowiedzi, czy będzie wariant siłowy i do Pałacu Prezydenckiego wkroczą, jak to mówiono, "silni ludzie". Ta wizja przypomina mi zamierzchłe czasy Ameryki Łacińskiej - dodał.
02/10/202315 minutes 10 seconds
Episode Artwork

"Europa musi strzec swoich granic". Marcin Ociepa o przesłaniu Polski na szczyt Rady Europejskiej

- Wszystkie formy migracji są dopuszczalne, o ile są legalne, my się sprzeciwiamy nielegalnej migracji - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Ociepa. Wiceminister obrony narodowej mówił o bezpieczeństwie Polski i naszych relacjach w UE.
29/09/20239 minutes 48 seconds
Episode Artwork

Bielan: Polska najbardziej pomogła Ukrainie, ale to nie może się odbywać kosztem naszego bezpieczeństwa żywnościowego

- Wiele znaków na niebie i ziemi tu w Strasburgu wskazuje na to, że embargo zostanie przedłużone - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia o ograniczeniach wwozu ukraińskiego zboża Adam Bielan, europoseł i prezes Partii Republikańskiej.
14/09/202315 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Szynkowski vel Sęk: Polska jest gotowa utrzymać jednostronne embargo na ukraińskie zboże

- Sytuacja jest nadzwyczajna. Mamy zagrożenie rynkowe związane z nadmierną ilością kilku ukraińskich produktów rolnych, dlatego nasz rynek wymaga ochrony - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk, argumentując za embargiem na zboże z Ukrainy. - Walczymy do końca, natomiast jeśli embargo nie będzie przedłużone, to polski rząd przedłuży je jednostronnie - podkreślił.
13/09/202315 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Poseł Lewicy pyta o wiarygodność PO. Chodzi o Romana Giertycha

- Nie wierzę w realizację programu Platformy Obywatelskiej dot. prawa do aborcji do 12. tygodnia - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia poseł Lewicy Anna Maria Żukowska. - Była zapowiedź, że nie będą wpuszczali na listy osób, które nie podpiszą się pod prawem do przerywania ciąży do 12. tygodnia, a pan Roman Giertych dalej jest na listach. Gdzie tu jest wiarygodność? - pytała.
07/09/202314 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Kobosko: nie ma powodów, by podnosić wiek emerytalny, warto stworzyć system zachęt

Michał Kobosko z Polski 2050 powiedział, że koalicyjny komitet wyborczy Trzecia Droga nie widzi powodów, by podnosić wiek emerytalny. Kandydat Trzeciej Drogi Ryszard Petru postuluje zrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn na poziomie 62 lat.
05/09/202315 minutes 3 seconds
Episode Artwork

"Mit rozliczonej przeszłości". Prof. Krasnodębski tłumaczy tendencje neoimperialne Niemiec

– Fakt, że Niemcy mają ogromne trudności z dokończeniem budowy zapowiadanego od dawna w Berlinie pomnika poświęconego polskim ofiarom narodowego socjalizmu i zbrodni niemieckich, świadczy o ich wielkich deficytach – ocenił w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski. Jak podkreślał, na micie przezwyciężonej przeszłości Niemcy zbudowały swą dzisiejszą pozycję. 
01/09/202315 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Wicemarszałek Senatu: byłam w Lewicy, nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki

- Przeszłam do KO ponieważ lubię grę zespołową - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Gabriela Morawska-Stanecka. - PO i KO podjęła decyzję, że będę startowała z jej list do Senatu, nie będę startować z własnego komitetu, tylko z listy KO - wyjaśniła wicemarszałek Senatu.
18/08/202315 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Sawicki o Kołodziejczaku: na naszych spotkaniach nigdy nie był w stanie do końca sprecyzować, czego chce

- Kiedy rozmawialiśmy o ewentualnym starcie na listach PSL w ramach Trzeciej Drogi, był już po słowie z Donaldem Tuskiem - mówił w Programie 3 Polskiego Radia o Michale Kołodziejczaku Marek Sawicki z Koalicji Polskiej.
17/08/202315 minutes 9 seconds
Episode Artwork

"Są kluczowe dla kierunku rozwoju Polski". Fogiel o pytaniach w referendum

- To cztery pytania, które są kluczowe dla kierunku rozwoju Polski - mówił w Programie 3 Polskiego Radia poseł PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do zaproponowanych pytań referendalnych.
16/08/20231 hour 1 minute 14 seconds
Episode Artwork

Piotr Müller o składowisku odpadów w Przylepie: decyzje wydają samorządy i biorą za to odpowiedzialność

- Doszło do składowania nielegalnych śmieci. Zniknęli ci, którzy dostawali zgody na taki rozładunek. To jest w obowiązku samorządu, by tego typu składowiska zlikwidować - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller. Odniósł się w ten sposób do pożaru składowiska odpadów niebezpiecznych w Przylepie.
25/07/202314 minutes 57 seconds
Episode Artwork

Paweł Sałek: trzeba karać osoby, które nielegalnie składowały odpady w Polsce

- Trzeba karać osoby, które nielegalnie składowały odpady w Polsce - przekonuje doradca Prezydenta RP Paweł Sałek. Gość Programu 3 Polskiego Radia, były wiceminister środowiska, zaznaczył, że w tej kwestii mierzymy się obecnie z zaległościami, które sięgają 2011 roku.
24/07/202314 minutes 57 seconds
Episode Artwork

"To wydarzenie stricte polityczne i wyborcze". Kobosko o Marszu miliona serc zapowiedzianym przez Tuska

- W tej chwili wszystko, co dzieje się w Polsce, jest polityczne. Jesteśmy w okresie przedwyborczym - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050.
20/07/202315 minutes 14 seconds
Episode Artwork

Wyrok WSA ws. Turowa. Bochenek: skutkiem byłoby wysadzenie części naszego systemu energetycznego

– Skargi i argumenty, które podnosiły organizacje pozarządowe niemieckie i czeskie, zostały oddalone. Nie może być tak, że z dnia na dzień miałaby być wygaszona kopalnia, która jest miejscem pracy dla 60 tys. polskich obywateli – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Rafał Bochenek, rzecznik PiS.
19/07/202315 minutes
Episode Artwork

Echa "Resetu". Müller: wzmacnianie obecności USA w Polsce jest elementem budowania bezpieczeństwa

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że obecność amerykańskich wojsk w Polsce wzmacnia bezpieczeństwo naszego kraju. Odniósł się tym samym do ostatniego odcinka serialu TVP "Reset", w którym stwierdzono, iż istotny wpływ na decyzję o losie amerykańskiej tarczy antyrakietowej miała rozmowa Donalda Tuska z Władimirem Putinem w Moskwie.
27/06/202314 minutes 50 seconds
Episode Artwork

"Próba wpłynięcia na wynik wyborów w Polsce". Rzecznik rządu stanowczo o słowach Webera

- To wprost próba wpłynięcia na wynik wyborów w Polsce. Tego typu opowieści są elementem nacisku politycznego, ale też pewnego sygnału do struktur europejskich - ocenił na antenie Programu 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do słów Manfreda Webera na temat Polski.
27/06/202314 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Referendum ws. paktu migracyjnego. Nitras: to próba zmiany narracji kampanii wyborczej

- To próba zmiany narracji kampanii wyborczej - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Sławomir Nitras, wiceprzewodniczący Klubu KO. Odniósł się w ten sposób do propozycji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, aby w sprawie relokacji migrantów Polacy wypowiedzieli się w referendum.
16/06/202314 minutes 14 seconds
Episode Artwork

Maliszewski o "resecie z Rosją" z czasów rządów Tuska: miały miejsce błędy o charakterze strategicznym

- Trzeba się zastanowić, z jakiego względu podpisywano niekorzystne umowy na gaz, dlaczego redukowano dług Gazpromowi, wycofano się z tarczy i przeprowadzono ten reset. To jest ważne z tego względu, że Polacy będą przed zasadniczym wyborem jesienią - jaka będzie Polska - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia dyrektor Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski pytany o cel przypominania "resetu z Rosją" w czasach rządów PO-PSL.
14/06/202315 minutes 5 seconds
Episode Artwork

Zrabowany z Polski obraz odzyskany w Japonii. Gliński: zaakceptowali fakt, że to strata wojenna

- Jeden z przepięknych obrazów, skradziony z kolekcji Lubomirskich, znalazł się ostatecznie w Japonii - przez Niemcy i Nowy Jork. Japończycy, po rozmowach i mediacjach, bezkosztowo zwrócili ten obraz, bo zaakceptowali fakt, że to polska strata wojenna i trzeba zwrócić go właścicielowi - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Gliński. Minister kultury podkreślił, że chodzi o "Madonnę z Dzieciątkiem" Turchiego.
02/06/202315 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Szczyt NATO w Wilnie. Przydacz: jako państwo wschodniej flanki jesteśmy bardziej narażeni na działania hybrydowe

Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że kwestia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO ma być jednym z tematów zaplanowanego na lipiec szczytu NATO w Wilnie.
19/05/202315 minutes 2 seconds
Episode Artwork

Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Fogiel: pewien poziom dyskrecji jest wskazany

- Pan minister Błaszczak przekazał na samym początku to, co mógł przekazać. Wiemy, że toczą się analizy i na pewno należy wyciągnąć wnioski z tego zdarzenia - mówił w Programie 3 Polskiego Radia poseł PiS Radosław Fogiel, komentując sprawę wojskowego obiektu znalezionego pod Bydgoszczą. Dodał, że tej nie służy jej publiczna dyskusja. - Pewien poziom dyskrecji i subtelności przy tego typu sprawach jest wskazany - podkreślał.
18/05/202315 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Incydent wojskowy pod Bydgoszczą. Gen. Roman Polko: to nie jest codzienne zdarzenie

- To nie jest codzienne zdarzenie, że jakiś obiekt niezidentyfikowany, rakieta, która może być nosicielem broni jądrowej, bo do tego była budowana, przemieszcza się przez terytorium Polski i nic w istocie z tym nie robimy. Nie było wezwania ambasadora, ani noty protestacyjnej - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia gen. Roman Polko, członek Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy Kancelarii Prezydenta RP.
12/05/202313 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Paweł Łatuszka w radiowej Trójce: dzieci z Ukrainy trafiają na Białoruś, nasila się terror

- W ubiegłym roku 1500 dzieci z Ukrainy zostało przemieszczony na terytorium Białorusi. W tym roku - 1100. To jest nielegalne, to jest zbrodnia wojenna. Łukaszenka koordynuje tę działalność - poinformował na antenie Programu 3 Polskiego Radia białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka.
03/05/202315 minutes 8 seconds
Episode Artwork

"To nasze wspólne święto". Paweł Łatuszka w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

– Chciałbym złożyć Polkom i Polakom najlepsze życzenia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Zawsze mówię, że jest to nasze wspólne święto – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka.
03/05/202315 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Dzień Polonii i Polaków za granicą. Andrzej Dera: w najgorszej sytuacji są rodacy na Białorusi

Andrzej Dera wskazał w Programie 3 Polskiego Radia, że najgorsza sytuacja Polaków jest w tej chwili na Białorusi. - Trudne jest to, że nie możemy teraz w bezpośredni sposób pomagać, ale próbujemy to robić w inny sposób - podkreślił.
02/05/202315 minutes
Episode Artwork

Grzegorz Schetyna: proces integracji służy opozycji, musimy budować zaufanie

- Musimy budować zaufanie i przekonać swoich wyborców, że nie trzeba być na jednej liście, żeby wygrać wybory - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.
27/04/202315 minutes
Episode Artwork

Grzegorz Puda: będziemy wnioskowali o rewizję unijnej dyrektywy ws. samochodów spalinowych

- Podczas ostatniego głosowania pani minister Moskwa na polecenie premiera Morawieckiego głosowała przeciwko zakazowi rejestracji nowych samochodów spalinowych po 2035 - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.
30/03/202314 minutes 46 seconds
Episode Artwork

"Patrzę na to z niesmakiem". Wicemarszałek Sejmu o pracach Senatu nad uchwałami w obronie Jana Pawła II

- To skandaliczne zachowanie, chowanie głowy w piasek przez największą partię w Senacie - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL, oceniając brak nadania uchwałom w obronie Jana Pawła II senackich numerów druku. - Będę prosił kolegów senatorów, aby złożyli wniosek o wprowadzenie tej uchwały do porządku obrad - zastrzegł.
29/03/202314 minutes 55 seconds
Episode Artwork

Zbigniew Girzyński: przez 30 lat lekceważono w Polsce kwestie związane z obronnością

- Dziś jest prowadzona bardzo intensywna polityka modernizacji i zawsze będziemy tego typu działania wspierali - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Zbigniew Girzyński, z koła poselskiego Polskie Sprawy. 
24/03/202314 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Nakaz aresztowania Władimira Putina. Przydacz: nie będzie już mógł spokojnie podróżować po świecie

Marcin Przydacz powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że wydanie decyzji o aresztowaniu Władimira Putina wiąże się z poważnymi konsekwencjami nie tylko politycznymi, ale także prawnymi. – Rosyjski przywódca nie będzie mógł już spokojnie podróżować po świecie – dodał.
20/03/202315 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Marcin Horała: w tym roku ruszą prace budowlane przy CPK, to rekordowe tempo

- Utrzymujemy się w harmonogramie zakładającym zbudowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego 2,5 raza szybciej niż np. Berlin-Brandenburg. Jak na warunki europejskie jest to czas rekordowy - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister funduszy i polityki regionalnej i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. - Pierwszy etap prac budowlanych rozpocznie się, wszystko na to wskazuje, na dobrowolnie sprzedanych gruntach - dodał.
07/03/202315 minutes 12 seconds
Episode Artwork

"Z oligarchami mieliśmy do czynienia, gdy rządziła PO". Rzecznik PiS o słowach Tuska nt. prezesa Orlenu

– W czasach PO szefowie największych koncernów energetycznych zarabiali co najmniej dwa razy więcej niż obecnie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Rafał Bochenek. Rzecznik PiS odnosił się do komentarzy Donalda Tuska ws. zarobków Daniela Obajtka.
28/02/202314 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Piotr Müller o złożeniu wniosku ws. wypłat z KPO: będziemy rozmawiać na ten temat z KE

Piotr Müller powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że rząd będzie rozmawiał z Komisją Europejską nt. złożenia wniosku o wypłatę środków z KPO. Ma to związek z niezakończonych procesem legislacyjnym wymaganym przez KE.
02/02/202313 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Spór ws. KPO. Sellin: od początku był podsycany w Komisji Europejskiej przez polską opozycję

- Chcemy doprowadzić do tego, żeby środki należne Polsce w końcu do nas dotarły. Tylko polityka, a nie prawo, zatrzymywały nam fundusze z KPO - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego). 
09/01/202312 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Reforma SN. Małgorzata Paprocka: projekt jest w Sejmie, a stanowisko prezydenta jest jasne

- Ustawa, która finalnie trafi na biurko prezydenta, musi być zgodna z konstytucją i musi gwarantować - to jest najważniejsze z punktu widzenia prezydenta - nienaruszalność powołań [sędziowskich] - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia minister w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka. - Wszystkie gwarancje, jakie mają sędziowie, służą ich niezawisłości, czyli orzekaniu w sprawach bez żadnych nacisków, a to jest gwarancja nie dla sędziów, tylko dla obywateli - dodał.
03/01/202313 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Karol Rabenda o mijającym roku: nic nie wpłynęło na niego bardziej niż wojna na Ukrainie

- Ciężko znaleźć coś, co wpływało bardziej na 2022 rok niż wojna. Wszelkie spory polityczne powinny w takiej sytuacji schodzić na dalszy plan - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych.
30/12/202214 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Ukraina chce wyrzucenia Rosji z ONZ. Rzymkowski: bardzo bym sobie tego życzył

- Rozumiem Ukrainę, bo wszelkie działania na forum ONZ są blokowane przez stałego członka Rady Bezpieczeństwa, jakim jest Rosja - powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski w Programie 3 Polskiego Radia, odnosząc się do propozycji Kijowa usunięcia Rosji z ONZ. - Bardzo bym sobie tego życzył, bo to odblokowałoby możliwość wysłania wojsk ONZ w rejon tego konfliktu - zaznaczył.
27/12/202213 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Spotkanie Duda - Zełenski. Szrot: sednem współpracy jest utrzymanie niepodległości Ukrainy

- Polska będzie kontynuowała pomoc Ukrainie, bo jest to polski interes narodowy. To działanie w interesie bezpieczeństwa Polski i Polaków - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta.
23/12/202212 minutes 17 seconds
Episode Artwork

KPO a projekt ws. polskich sądów. Szynkowski vel Sęk: uzyskaliśmy najmocniejszą możliwą gwarancję KE

– Izba Odpowiedzialności Zawodowej pozostaje odpowiedzialną za 95 proc. zagadnień, którymi zajmowała się do tej pory – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk, komentując projekt zmian w ustawie o SN. – Uzyskaliśmy najmocniejszą możliwą gwarancję ze strony KE, że kiedy przyjęty zostanie określony projekt ustawy, to problem związany z wątpliwościami wokół wymiaru sprawiedliwości zostanie w kontekście KPO zamknięty – podkreślił. 
15/12/202212 minutes 43 seconds
Episode Artwork

Patrioty z Niemiec nie będą rozmieszczone na Ukrainie. Rzecznik PiS: to rozczarowujące

- Umieszczenie rakiet na zachodniej Ukrainie byłoby najskuteczniejsze. Wskazują na to wszyscy oficerowie znający się na sztuce zabezpieczenia terytorium - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Rafał Bochenek, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.
07/12/202212 minutes 35 seconds
Episode Artwork

"W ciągu 1-2 dni możemy otworzyć punkty recepcyjne". Ścigaj o gotowości Polski na ew. kolejną falę uchodźców

– Miejsca zbiorowego zakwaterowania są w gestii samorządu i one są cały czas utrzymywane. Nie zniknął też mechanizm finansowania i on jest cały czas taki sam jak był – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Agnieszka Ścigaj, członek Rady Ministrów.
24/11/202212 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Niemcy zaoferowali Polsce swoje patrioty. Jacek Sasin: to ważny gest

- Jeśli propozycja Niemiec ws. baterii rakiet Patriot się zmaterializuje, to będzie ważny gest nie tylko symbolicznie, ale także realnie, w sferze wzmocnienia bezpieczeństwa Polski - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
22/11/202213 minutes 9 seconds
Episode Artwork

Wąsik o wpisach opozycji po wybuchu w Przewodowie: cieszą się z każdego nieszczęścia

– Jest grupa opozycji, która uważa, że najlepiej by było, gdyby w Polsce zdarzyło się nieszczęście, bo ludzie odwrócą się wówczas od rządu i że im gorzej w Polsce, tym dla nich lepiej – powiedział w Polskim Radiu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik komentując niektóre reakcje na wybuch w Przewodowie.
17/11/202212 minutes 55 seconds
Episode Artwork

Wiceszef IPN o traktacie polsko-ukraińskim: powinien znaleźć się tam zapis o ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu

– Elementy takie jak ekshumacja ofiar powinny znaleźć swoje uregulowanie w tak ważnym dokumencie jak traktat polsko-ukraiński – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Karol Polejowski, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
11/11/202211 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Z byłymi szefami BBN o wojnie hybrydowej. Siewiera: doświadczenia każą właściwie przygotować odpowiedź

- Budowa muru czy instalacji przeciwdziałającej nielegalnemu przekroczeniu granicy jest sygnałem dla przeciwnika: mamy świadomość, jesteśmy czujni, odpowiedź państwa będzie stanowcza i wykonana w sposób, który do tej pory przyniósł właściwe rezultaty - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, pytany o zagrożenie hybrydowe z obwodu kaliningradzkiego. Zaznaczył, że ta sprawa będzie jednym z tematów spotkania byłych szefów BBN.
08/11/202212 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Jedna lista opozycji? Piotr Zgorzelski sceptycznie o szansach na jej realizację

– Dysponujemy bardzo pogłębionymi badaniami politologiczno-socjologicznymi, z których wynika, że tylko dwie listy (opozycji w wyborach - red.) dają komfort zwycięstwa ocierający się o większość konstytucyjną – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
04/11/202213 minutes 7 seconds