Winamp Logo
Rozmowy w RMF FM Cover
Rozmowy w RMF FM Profile

Rozmowy w RMF FM

Polish, News, 1 season, 240 episodes, 2 days, 13 hours, 11 minutes
About
Posłuchajcie intrygujących wywiadów z ciekawymi ludźmi. Za mikrofonem dziennikarze RMF FM.
Episode Artwork

Polak pracował z selekcjonerem Austriaków. "Nie jest typem tyrana"

Janusz Góra – dyrektor Akademii Piłkarskiej Śląska Wrocław - przed laty jako piłkarz występował w zespole SSV Ulm. Do drużyny, która występowała wtedy na trzecim poziomie rozgrywek w Niemczech, Polaka ściągnął obecny selekcjoner reprezentacji Austrii - Ralf Rangnick. O to, jak pracowało się pod okiem wybitnego taktyka, Janusza Górę pytał Patryk Serwański.
6/21/202412 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Co dalej z rozwojem polskiej technologii magazynów energii?

Dla zielonej transformacji energetycznej i masowego wdrożenia odnawialnych źródeł energii konieczna jest budowa licznych magazynów energii. Rząd nie wydaje się zainteresowany rozwojem polskich technologii ich produkcji - mówią RMF FM prof. Janina Molenda z AGH i prof. Marcin Molenda z UJ. Ponad rok temu największe spółki Skarbu Państwa i cztery polskie uczelnie wyższe podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju technologii wytwarzania odpowiednich ogniw sodowo-jonowych. Po wyborach nie mogą jednak doczekać się wsparcia ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W tej chwili wszystko wskazuje na to, że projekt nie będzie kontynuowany.
6/20/202417 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

"Miko" Marczyk: kierowcy uwielbiają Rajd Polski

Zbliża się ostatni weekend czerwca (27-30.06) i jubileuszowy, 80. Orlen Rajd Polski. W tym roku wyjątkowy, bo po 7 latach przerwy wyścig wraca do elity - mistrzostw świata WRC, będzie ich 7. rundą. W kategorii WRC 2 wystąpi zwycięzca rajdu z 2022 roku, Mikołaj "Miko" Marczyk. O ściganiu na mazurskich szutrach porozmawiał z nim Cezary Dziwiszek z redakcji sportowej RMF FM.
6/19/20245 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

​"Wróg jest jeden". Chiny i Rosja szykują specjalną jednostkę rozliczeniową

Zamrożenie rosyjskich rezerw finansowych na Zachodzie może przyczynić się do znaczących dla historii zmian - takiego zdania jest część ekspertów w dziedzinie światowych finansów. Nie chodzi jednak o to, że Rosję udało się ukarać ani o to, że dzięki temu znalazło się źródło wsparcia finansowego dla Ukrainy. Ich zdaniem bardziej prawdopodobny staje się odwrót od amerykańskiego dolara, a to mogłoby przyczynić się do schyłku amerykańskiej dominacji na świecie.
6/19/202412 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Papcio Chmiel we wspomnieniach córki artysty - rozmowa Bogdana Zalewskiego

Z okazji stu pierwszej rocznicy Henryka Jerzego Chmielewskiego zawitali do studia internetowego radia RMF 24 wspaniali goście : córka artysty – Monique Chmielewska-Lehman oraz Piotr Furmanek ze Stowarzyszenia Pamięci Papcia Chmiela.
6/11/202414 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Sztuka młodych w Krakowie - z prof. Andrzejem Bednarczykiem, rektorem krakowskiej ASP, rozmawia Bogdan Zalewski

W niedzielę, 9 VI, otwarto wystawę końcoworoczną studentek i studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych! Prezentacja daje wyjątkową możliwość zapoznania się z całorocznym dorobkiem młodych artystów, stworzonym w trakcie zajęć pod okiem profesorów. „Specyfiką naszej wystawy ―podkreśla rektor krakowskiej ASP, prof. Andrzej Bednarczyk ―jest fakt, iż prace pokazujemy dokładnie w tym miejscu, gdzie one się narodziły.
6/10/202421 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Papamobile w pielgrzymce po Polsce - rozmowa Bogdana Zalewskiego z dr Adamem Pleskaczyńskim - durektorem Biura Edukacji Narodowej.

Wystawa Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. Od drugiego do dziesiątego czerwca 1979 roku - pielgrzymuje po Polsce. Na trasie objazdowej eskpozycji: Warszawa,Gniezno,Częstochowa, Kraków i Nowy Targ. Z okazji 45-tej rocznicy pierwszej podróży Papieża-Polaka do kraju - prezntowane są fotografie. Ale także replika papamobile. O historii tego pojazdu - po zakończeniu pielgrzymki Jana Pawła Drugiego, oraz fotograficznych pamiątkach opowiedział Bogdanowi Zalewskiemu dr Adam Pleskaczyński dyrektor Biura Edukacji Narodowej.
6/4/202413 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Wichniarek: Jeśli nie mamy oczekiwań przed EURO, to nie mamy po co jechać

14 czerwca meczem Niemcy-Szkocja rozpoczną się piłkarskie mistrzostwa Europy w Niemczech. O szansach polskiej reprezentacji na wyjście z grupy, sile rywali Polaków i bazie na EURO w Hannoverze z byłym reprezentantem Polski Arturem Wichniarkiem porozmawiał Cezary Dziwiszek z redakcji sportowej RMF FM.
6/4/202415 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Zmiany w ortografii zatwierdzone przez Radę Języka Polskiego

Z członkiem Rady Języka Polskiego profesorem Piotrem Żmigrodzkim rozmawiała nasza dziennikarka Marlena Chudzio
5/31/202418 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

​Artur Wichniarek: Finał Ligi Europy zapowiada się fantastycznie

Wieczorem w Dublinie finał piłkarskiej Ligi Europy. O drugie pod względem prestiżu trofeum na Starym Kontynencie powalczą niemiecki Bayer Leverkusen i włoska Atalanta Bergamo. "Aptekarze" to nowi mistrzowie Bundesligi, którzy w tym sezonie nie poznali jeszcze smaku porażki. Włoska ekipa kilka lat temu dołączyła do szerokiej europejskiej czołówki i marzy o pierwszym triumfie w europejskich pucharach. Zdaniem byłego reprezentanta Polski Artura Wichniarka czeka nas wielkie widowisko w wykonaniu dwóch ofensywnie grających drużyn.
5/22/20249 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Lavarini: Po turnieju w Antalyi wielka pewność siebie i świadomość, że musimy być jeszcze lepsi

„Mamy na początku świetne wyniki, wielką pewność siebie (…) Mamy świadomość, że musimy być jeszcze lepsi, że nasze umiejętności siatkarskie muszą wzrosnąć (…) Cieszymy się, że dobrze zaczęliśmy” – mówił Stefano Lavarini w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Cezarym Dziwiszkiem. Trener polskich siatkarek mówił m.in. o tym, który mecz w trakcie turnieju w Turcji był najtrudniejszy, ciepłych uczuciach kibiców wobec Magdaleny Stysiak i przygotowaniach do turnieju w Arlington.
5/21/20245 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Pszczoły nie próżnują. "Pierwsze miodobranie miesiąc wcześniej niż rok temu"

Wiosna przyszła w tym roku wcześniej niż w poprzednich latach. I chodzi nie tylko o przyspieszoną wegetację roślin. Wcześniej do pracy przystąpiły też pszczoły. Co teraz, w drugiej połowie maja, dzieje się w ulu? To sprawdzimy w pasiece na Mazowszu.
5/18/20243 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Alagierska-Szczepaniak: Przez kontuzję inaczej patrzę na sport

Polskie siatkarki efektownie rozpoczęły rywalizację w Lidze Narodów. Biało-Czerwone pokonały Włoszki. Dla Klaudii Alagierskiej-Szczepaniak był to drugi mecz w reprezentacyjnej koszulce po długiej przerwie. "Wiem, że jestem w innym stanie przygotowań niż dziewczyny. Wszystko ze względu na moją kontuzję. Wierzę jednak w to, że jestem w stanie szybko wszystko nadrobić” – deklaruje siatkarka. O powrocie po kontuzji, walce o igrzyska, ale też sposobach spędzania wolnego czasu na zgrupowaniu rozmawiał z nią Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM.
5/16/20248 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

40 lat od premiery "Seksmisji". Jerzy Stuhr w RMF FM: Podchodziłem pod kino i patrzyłem na ludzi

"Największą radość miałem tu, w Krakowie, gdy w Kinie Kijów szła "Seksmisja". Podchodziłem pod kino z tyłu i patrzyłem na ludzi, którzy pierwszy raz od 2,3,4 lat byli roześmiani" - mówił RMF FM Jerzy Stuhr w specjalnym wywiadzie z okazji 40. rocznicy premiery "Seksmisji" wyreżyserowanej przez Juliusza Machulskiego. Aktor opowiedział Bogdanowi Zalewskiemu o wyzwaniach związanych z pracą na planie tego kultowego obrazu, który mimo upływu lat nadal śmieszy Polaków. Wiele ekranowych dialogów na dobre weszło do języka potocznego.
5/14/202411 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Magdalena Stysiak: Jak mi zdrowie dopisze to mam duże szanse jechać na igrzyska

Polskie siatkarki rozpoczynają rywalizację w Lidze Narodów. W ubiegłym roku biało-czerwone w tych prestiżowych rozgrywkach zajęły trzecie miejsce. Tegoroczne zmagania rozpoczną od turnieju w Turcji. Ten kraj dobrze zna Magdalena Stysiak, bo w ubiegłym sezonie grała w Fenerbahce Stambuł. „Zawsze jak gramy tam mecze reprezentacji jest głośno od gwizdów. Ja to jednak lubię, to dodaje adrenaliny. Oni są świetnymi kibicami” – przyznaje Stysiak, z którą o sezonie spędzonym w lidze tureckiej, pracy w klubie z trenerem kadry Stefano Lavarinim i wyższości tureckiej kawy nad włoską rozmawiał Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM.
5/13/20247 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Wiceszefowa FINY: "Wracamy do starej dobrej tradycji"

"Idea jest taka, żeby uwolnić obrazy (…) Instytucja była przez ponad ostatnie dwa lata praktycznie zamknięta dla publiczności, my chcemy ją ponownie otworzyć. Chcemy, żeby to było miejsce spotkań, miejsce rozmów o kinie" - mówiła w RMF FM Agnieszka Wolak, wiceszefowa FINY, tj. Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Instytucja organizuje kino plenerowe czy wydarzenia edukacyjne dla najmłodszych.
5/13/20249 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Polska firma chce łapać i naprawiać na orbicie satelity

Polska firma PIAP Space, lider w dziedzinie robotyki kosmicznej, zakończyła projekt ORBITA, którego celem jest zwiększenie użyteczności i efektywności obsługi satelitów przez wprowadzenie chwytaków przeznaczonych do użycia na manipulatorach robotycznych na orbicie. Zaproponowane w ramach programu rozwiązanie umożliwi prowadzenie regularnych misji konserwacyjnych i naprawczych w trudnym środowisku kosmicznym. To klucz do oszczędności i szansa przedłużania czasu działania satelitów albo strącania z orbity kosmicznych śmieci. Jak mówi RMF FM kierownik projektu ORBITA Andrzej Jakubiec, PIAP Space uczestniczy w finansowanym przez Komisję Europejską projekcie EROSS IOD, który w 2027 roku ma pokazać możliwości serwisowe na orbicie. Istotną rolę będzie miał do wykonania opracowany przez Polaków chwytak LARIS.
5/12/202411 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Damian Żurek: Pasja do łyżwiarstwa zaczęła się od łyżworolek

Damian Żurek to obecnie jedna z największych gwiazd naszego łyżwiarstwa szybkiego. W minionym sezonie zdobył medal mistrzostw świata. W rozmowie z Patrykiem Serwańskim opowiedział o początkach swojej kariery: pomocy rodziców, pierwszych łyżworolkach, które dla rodziny były sporym wydatkiem oraz o możliwościach, które otworzyła przed nim sportowa kariera.
5/6/20244 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Popiwczak: Zawodników Trentino nie znamy tak dobrze jak siatkarzy z PlusLigi

Przed siatkarzami Jastrzębskiego Węgla jeszcze jeden mecz w tym sezonie. Drużyna z Górnego Śląska kilka dni temu obroniła tytuł mistrza Polski, pokonując w decydującym meczu 3:1 Aluron CMC Wartę Zawiercie. Teraz przed podopiecznymi Marcelo Mendeza kolejne wyzwanie, czyli finałowy mecz Ligi Mistrzów z włoskim Trentino. "To szczęście, radość i duma dla nas zawodników, ale też naszych kibiców i całej społeczności wokół klubu. Jestem w tym klubie długo. Wiem, ile to dla wszystkich znaczy" – mówi libero Jastrzębskiego Węgla Jakub Popiwczak. O nadchodzącym finale LM, a także o rozpoczynającym się sezonie kadrowym rozmawiał z nim Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM.
5/3/202410 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

​Wilczek: W ćwierćfinale z Treflem presji na nas nie będzie

"Jesteśmy i zmęczeni i szczęśliwi, bo nie był to łatwy sezon dla nas. Mieliśmy trochę kontuzji w trakcie, a jeszcze do tego graliśmy na dwóch frontach. W lidze i pucharze. Teraz to już jednak nie ma znaczenia. Play-offy dla nas wszystkich są czymś czego dawno nie przezywaliśmy" - mówi w rozmowie z RMF FM Dominik Wilczek z MKS-u Dąbrowy Górniczej. Koszykarze dąbrowskiej drużyny po 5 latach znów zagrają w fazie play-off Orlen Basket Ligi. Awans drużynie z województwa śląskiego dała wygrana z GKT Gliwice w ostatniej kolejce sezonu zasadniczego. O nadchodzących meczach z Treflem Sopot, a także o fazie zasadniczej sezonu z zawodnikiem MKS-u Dąbrowa Górnicza rozmawiał Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM.
5/2/20249 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Myrcha: Nie traktujmy poważnie tego, co dzieje się w TK

"Trybunał Konstytucyjny w obecnym kształcie działa w momencie, kiedy zaprzyjaźniona Krajowa Rada Sądownictwa, na wskroś upolityczniona, potrzebuje pomocy, albo politycy PiS-u potrzebują reakcji trybunału" - stwierdził Arkadiusz Myrcha, wiceminister sprawiedliwości i poseł Koalicji Obywatelskiej, który był gościem Piotra Salaka w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Jak mówił polityk, "nie traktujmy poważnie tego, co się w tej chwili dzieje w Trybunale Konstytucyjnym".
4/30/202423 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Paweł Poljański: Decyzja o rozstaniu z kolarstwem okazała się bardzo trafna

Paweł Poljański przejechał w zawodowym peletonie największe kolarskie wyścigi świata - Tour de France, Giro d’Italia czy Vuelta a Espana. Jeździł w barwach drużyna Tinkoff czy Bora-Hansgrohe, gdzie był pomocnikiem Rafała Majki. W grudniu 2020 roku w wieku zaledwie 30 lat postanowił zakończyć karierę. Jak teraz podkreśla, była to bardzo dobra decyzja.
4/29/202416 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Zandberg: Dopłacanie do kredytów to przelewanie pieniędzy deweloperom

"Razem nie weszło do rządu i nie był to przypadek, bo w trakcie negocjacji dotyczących umowy koalicyjnej chcieliśmy uzyskać gwarancję wydawania jednego procenta PKB na publiczne budownictwo mieszkaniowe. W zamian usłyszeliśmy inne pomysły – właśnie takie, jak dopłacanie do kredytów" – mówił poseł partii Razem Adrian Zandberg, który był gościem Marka Tejchmana w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. "Uważam, że dopłacanie do kredytów jest po prostu głupie, bo to jest tak naprawdę przelewanie pieniędzy na konta spółek deweloperskich" – stwierdził.
4/25/202426 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Anna Bryłka: Zagłosowałabym za opuszczeniem UE

"Ostatnie 5 lat pokazało w jakim kierunku zmierza Unia Europejska. Ten proces federalizacji bardzo mocno przyspieszył. Niestety również za zgodą polskiego rządu i premiera Mateusza Morawieckiego" – oceniła w Porannej rozmowie w RMF FM Anna Bryłka. Kandydatka Konfederacji do Parlamentu Europejskiego przyznała, że gdyby było rozpisane referendum ws. przynależności Polski do UE to zagłosowałaby za opuszczeniem wspólnoty. "Gdybyśmy byli przygotowani do tego, żeby upuścić UE to zagłosowałabym za" – wyjaśniła.
4/19/202423 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

​Jarosław Skrzyszowski: Pię stać na medale i rekordy

Pia Skrzyszowska to nasza lekkoatletyczna nadzieja na świetne wyniki. Zawodniczka specjalizująca się w biegu na 100 metrów przez płotki systematycznie robi postępy. Lekkoatletka trenuje pod okiem swojego ojca Jarosława. Jak układa się relacja na linii ojciec-trener i córka-zawodniczka? Na co stać Pię Skrzyszowską? O tym wszystkim opowiedział nam jej tata.
4/18/20245 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Tybor: Plany są bardzo duże, a zobaczymy, jak to wyjdzie w praniu

Maciej Pałahicki rozmawiał z Anną Tybor, która już niedługo spróbuje zjechać na nartach z Dhaulagiri i Nanga Parbat. Nie dokonała tego jeszcze żadna kobieta, a żadna Polka w Himalajach nawet nie próbowała dokonać.
4/17/20245 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Gilewicz: Bayernowi Monachium rośnie bardzo mocny konkurent

"Uważam, że euforia z Bundesligi zostanie teraz przeniesiona do europejskiej piłki. Bayer Leverkusen stać na kolejne wielkie wyniki" – mówi w rozmowie z RMF FM były reprezentant Polski, ekspert telewizji Viaplay Radosław Gilewicz. Bayer Leverkusen wczoraj zdobył pierwsze w historii klubu mistrzostwo Niemiec. "To dla nich wejście na nowy poziom. Przypomnijmy: oni walczą ciągle w Lidze Europy i zagrają w finale Pucharu Niemiec" – dodaje Gilewicz.
4/15/202412 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Prof. Dębska o aborcji: Polacy są spolaryzowani, ale łączy nas jedno

"Polacy mają różne zdania (w sprawie aborcji – przyp. red.), jesteśmy bardzo spolaryzowani, wielu ma poglądy bardziej konserwatywne, wielu bardziej radykalne" – powiedziała prof. Marzena Dębska, ginekolog i perinatolog, która była gościem Marka Tejchmana w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Jak stwierdziła, "łączy nas jedno – myślę, że każdy rozsądny człowiek chciałby, żeby aborcji było jak najmniej". "I teraz kwestia, jak my do tego dojdziemy" – dodała.
4/11/202424 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Prof. Zoll: Aborcja do 12. tygodnia ciąży nie jest zgodna z konstytucją

Czy aborcja do 12. tygodnia ciąży na życzenie kobiety, jak przewidują projekty Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, jest zgodna z Konstytucją RP? "Moim zdaniem nie jest zgodna, zresztą daliśmy temu wyraz w orzeczeniu z 28 maja 1997 roku – stwierdziliśmy, że w tym konflikcie dóbr, jakim jest dobro rozwijającego się człowieka i dobro kobiety, w której ciele ten człowiek się rozwija, to jednak - jeżeli mamy do czynienia z argumentem natury społecznej – dobro rozwijającego się dziecka ma przewagę" – powiedział prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Był on gościem Tomasza Terlikowskiego w Popołudniowej rozmowie w RMF FM.
4/10/202422 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Dziecko wychowywane w jednopłciowym związku partnerskim? Kotula: Tak, oczywiście

Czy pary jednopłciowe powinny w Polsce móc adoptować dziecko? "Tak, oczywiście" - powiedziała ministra ds. równości Katarzyna Kotula, która była gościem Piotra Salaka w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Jak zaznaczyła, "mamy bardzo ważne wyroki trybunałów europejskich, które mówią jednoznacznie, że musimy iść w kierunku formalizacji tych związków".
4/9/202424 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Kwiatkowski: Życzę PiS-owi tylko takich sukcesów

"Prawo i Sprawiedliwość będzie mówić: w liczbach bezwzględnych otrzymaliśmy największą liczbę głosów, zajęliśmy pierwsze miejsce w sensie poparcia – to wszystko jest prawda" – powiedział Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, który był gościem Grzegorza Sroczyńskiego w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Jak dodał, "ja im (politykom PiS – przyp. red.) życzę tylko takich ciągłych sukcesów, bo jeżeli spadają z 8 województw, zobaczymy, czy na 5 czy mniej, to nie jest to wzrost".
4/8/202421 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Pszczel o nowym mandacie dowództwa NATO w Bydgoszczy. Dotyczy oficerów ukraińskich

"W Bydgoszczy w jednym z dowództw szkoleniowych, to jest część struktury NATO, zostaje powołane centrum szkolenia, wyciągania lekcji z doświadczeń ukraińskich" – powiedział Robert Pszczel, dyplomata, negocjator wejścia Polski do NATO, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, który był gościem Marka Tejchmana w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Jak dodał, "to jest zadanie stałe, bo centrum w Bydgoszczy przygotowuje żołnierzy natowskich, ale od niedawna ten mandat nowy oznacza, że NATO będzie też koordynować, przygotowywać żołnierzy, oficerów ukraińskich".
4/4/202424 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Biejat: Wybory samorządowe mogą wpłynąć na głosowania w Sejmie

"Te wybory (samorządowe – przyp. red.) są ważnym sygnałem dla nas wszystkich i mogą wpłynąć na to, jak zdecydują się głosować różni posłowie i posłanki z prawej strony" – powiedziała o głosowaniu w sprawie aborcji wicemarszałkini Senatu, a także kandydatka Lewicy i Partii Razem na prezydentkę Warszawy, Magdalena Biejat, która była gościem Tomasza Terlikowskiego w Popołudniowej rozmowie w RMF FM.
4/3/202423 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Trzaskowski prezydentem Polski? "Nie planuję kariery na wiele lat do przodu"

"Nikt nie jest w stanie rozstrzygnąć dzisiaj, czy będę startował w wyborach na prezydenta Polski - nie wykluczę dzisiaj takiego startu, ale nie planuję kariery na wiele lat do przodu" - powiedział prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Był on gościem Piotra Salaka w Popołudniowej rozmowie w RMF FM.
4/2/202422 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Przemysław Klima w RMF FM: Kuchnia świąteczna powinna być tradycyjna. Eksperymenty mogą skończyć się awanturą

"Ja bym w święta nie ryzykował przed znajomymi czy rodziną jakichś eksperymentów w kuchni. To się może skończyć świąteczną awanturą" - mówi w rozmowie z RMF FM Przemysław Klima - szef kuchni jedynej w Polsce restauracji wyróżnionej dwoma gwiazdkami Michelin. "Kuchnia świąteczna powinna być tradycyjna. Barszcz powinien smakować barszczem, a nie ramenem" - dodaje. Pytany o o, jak sprawić, by przygotowywanie wielkanocnych potraw było dobrą zabawą, podkreśla: "Musimy otoczyć się fajnymi ludźmi i wspólnymi siłami robić rzeczy na luzie, cieszyć się chwilą". Rozmawiamy też o smakach jego dzieciństwa, dołączeniu do jury Masterchefa, zawodowych planach i książce "Fun dining".
3/25/202431 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Mariusz Czerkawski: Żadnego meczu na MŚ elity nie możemy zaczynać jako ofiara

Hokejowa reprezentacja Polski po 22 latach zagra ponownie w mistrzostwach świata elity. W fazie grupowej nasza kadra zmierzy się z USA, Niemcami, Szwecją, Słowacją, Łotwą, Francją i Kazachstanem. Cel to utrzymanie się wśród najlepszych reprezentacji na świecie. „Wygląda na to, że o utrzymanie w elicie będziemy walczyć z Francją i Kazachstanem, ale żadnego meczu na MŚ elity nie możemy zaczynać jako ofiara” – mówi w rozmowie z RMF FM Mariusz Czerkawski, były hokeista najlepszej ligi świata NHL. Czerkawski grał w reprezentacji Polski 22 lata temu, gdy ta po raz ostatni grała w elicie. M.in.: o wspomnieniach z tego turnieju z byłym hokeistą rozmawiał Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM.
3/18/202413 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Borowski: Zakładamy, że przeniesienie VAT-u na ceny żywności w sklepach będzie pełne

"Zakładamy, że przeniesienie VAT-u na ceny żywności w sklepach będzie pełne" - tak o przywróceniu pięcioprocentowego VAT-u na żywność od 1 kwietnia mówił Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska, który był gościem Marka Tejchmana w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Zdaniem eksperta, "jeśli uwzględnimy koszyk, który nabywamy jako gospodarstwa domowe, ceny wzrosną z tego tytułu o 1 procent".
3/14/202423 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Grzyb: Wielkie Derby Śląska z 2008 roku były spełnieniem marzeń

15 lat temu Wielkie Derby Śląska, czyli mecz pomiędzy Ruchem Chorzów a Górnikiem Zabrze rozgrano po raz ostatni na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W sobotę znów starcie tych niezwykle zasłużonych dla polskiej piłki drużyn zostanie rozegrane w „Kotle Czarownic”. Ten mecz będzie szczególny dla trenera przygotowania motorycznego Ruchu Chorzów – Wojciecha Grzyba.
3/14/202415 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Gniew kobiet - rozmowa z Aleksandrą Nowak

Bogdan Zalewski zaprosił do dłuższej rozmowy Aleksandrę Nowak - dziennikarkę, pisarkę, kulturoznawczynię, aktywistkę feministyczną. Właśnie nakładem wydawnictwa "Znak Horyzont" ukazała się jej książka pod prowokacyjnym tytułem "Wyp***dalać! Historia kobiecego gniewu". Co się kryje za tym tytułowym wulgaryzmem? Jakie racjonalne, intelektualne treści kryją się za tym emocjonalnym, wiecowym hasłem? Czym jest obecna feministyczna rewolucja językowa? Jaką symboliką się posługuje? Do jakich źródeł sięga? Na czym polega podróż do źródeł wściekłości kobiet? Czym jest ekstatyczne doświadczanie "siostrzeństwa"? Jakie są kanały łączności z historycznymi postaciami "wiedźm"? Jak mocno żeński bunt polityczny, obyczajowy, kulturowy jest zakotwiczonych dawnych mitologiach? Czy kobiecy gniew może wyrwać się spod kontroli? Czy można w pełni panować nad uwolnionymi ciemnymi energiami psychicznymi objawiającymi się w aktach reaktywnej werbalnej agresji? Odpowiedzi na te i inne pytania zawiera ten podcast.
3/13/202458 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Sikorski o odwołaniu 50 ambasadorów: Wybory mają swoje konsekwencje

"To rzecz prawie że rutynowa. Przypominam, że to poprzedni rząd mówił, iż ambasadorowie reprezentują bardziej rząd niż państwo" - tak swoją decyzję w sprawie odwołania ponad 50 ambasadorów uzasadnił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak dodał szef polskiej dyplomacji, który był gościem Tomasza Terlikowskiego w Popołudniowej rozmowie w RMF FM, "wybory mają swoje konsekwencje".
3/13/202422 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

"To ja, Judasz. Biografia apostoła". Dziś premiera książki Tomasza Terlikowskiego

Sprzedawca pachnideł? Złodziej? Zdrajca? Bojownik o wolność Izraela? Kim był Judasz? I co robił intelektualista z Judei wśród galilejskich rybaków? Na te pytania w swojej nowej książce próbuje odpowiedzieć Tomasz Terlikowski.
3/13/20247 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Kwaśniewski o propozycji Dudy ws. wydatków na wojsko: Trudna, ale słuszna

"Ona jest trudna, ale uważam, że ona jest słuszna" - tak o propozycji Andrzeja Dudy ws. zwiększenia do 3 proc. PKB wydatków na wojsko w krajach NATO powiedział Aleksander Kwaśniewski. Prezydent Polski w latach 1995-2005 był gościem Piotra Salaka w Popołudniowej rozmowie w RMF FM, która odbyła się przed spotkaniem Bidena z Dudą i Tuskiem. Jak zaznaczył polityk, "w tej sytuacji musimy być lepiej uzbrojeni, lepiej przeszkoleni, a to wszystko kosztuje, ale też trzeba to robić krok po kroku".
3/12/202424 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Hipisi. Rewolucja seksualna. Nowa wersja "Cosi fan tutte" Mozarta 15 marca

Komedia o damsko-męskich relacjach "Cosi fan tutte" już w czasach Mozarta wywołała kontrowersje i oburzenie. Była nawet oskarżana o pornografię. W najbliższy piątek 15 marca Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie pokaże na Dużej Scenie premierę w reżyserii Wojciecha Farugi. Spotkała się z nim nasza dziennikarka Katarzyna Sobiechowska-Szuchta. Reżyser postanowił przenieść akcję do Stanów Zjednoczonych, do roku 1969, w czasy rewolucji seksualnej.
3/12/202413 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Wnuk-Nazarowa o feminatywach: Drażni mnie, jeżeli po polsku coś brzmi źle

"Mnie drażni, jeżeli po polsku coś brzmi źle. Jak próbowano zrobić z kobiety ministra – ministerkę, to we mnie krew się burzyła" – powiedziała Joanna Wnuk-Nazarowa, była minister kultury, kompozytorka i dyrygentka, która była gościem Roberta Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM. "Nie jestem feministką, ponieważ ja nie doświadczyłam nigdy w swoim życiu jakichś przykrości z tego powodu, że byłam kobietą czy dziewczynką i nigdy nie byłam dyskryminowana w żaden sposób" – mówiła.
3/8/202422 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Mądre kino o polskiej wsi. Film "Tyle co nic" od 8 marca w kinach

Jarek, lider rolniczego protestu, jest bohaterem filmu "Tyle co nic". 8 marca wejdzie on do naszych kin. Obraz w reżyserii Grzegorza Dębowskiego był czarnym koniem ostatniego festiwalu w Gdyni, nagrodzonym m.in za scenariusz i w kategorii "debiut reżyserski". Grający w "Tyle co nic" główną rolę Artur Paczesny dostał w Gdyni nagrodę aktorską. "To jest m.in opowieść o tym, że za wychylanie się ponad przeciętność dostajemy po głowie" - mówi w RMF FM aktor. "Mam nadzieję, że zobaczą to ludzie, którzy są teraz na protestach, ciekaw jestem, co powiedzą o nim ludzie z małych miejscowości" - dodaje Artur Paczesny.
3/6/202414 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Kalisz o uchwale ws. TK: Przyjęcie jej może przywrócić kompromis aborcyjny

Jeśli w środę Sejm przyjmie uchwałę w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, to może to oznaczać powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego - stwierdził Ryszard Kalisz, który był gościem Piotra Salaka w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. "W praktyce tak, natomiast w kategoriach prawnych to orzeczenie nie może być stosowane przez żaden organ państwa, bo zgodnie z uchwałą Sejmu, która będzie jutro przegłosowana, przynajmniej tak wszystko wskazuje, byłoby to niezgodne z art. 7, czyli zasadą legalizmu" - podkreślił gość RMF FM.
3/5/202422 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Brzózka: Sklepy z alkoholem pozamykałbym przynajmniej na połowę doby

"Pozamykałbym (sklepy z alkoholem - przyp. red.) przynajmniej na połowę doby. Powiedzmy od godz. 22 do godz. 9-10 rano. Z tego miliona 'małpek' dziennie znaczną część wypija się między 6 a 8 rano" - powiedział Krzysztof Brzózka, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Był on gościem Grzegorza Sroczyńskiego w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Jak podkreślił ekspert, "warto byłoby rozpocząć dzień nie od małpki, ale od spaceru".
3/4/202423 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Ambasador Polski w Rosji dla RMF FM o pogrzebie Nawalnego: Nieproporcjonalnie dużo służb

"Odnotowałem ogromne zainteresowanie zarówno służb mundurowych, jak i osób, które tego munduru nie miały, ale ewidentnie przyszły po to, aby dokonać fotograficznej dokumentacji" - powiedział o pogrzebie Aleksieja Nawalnego ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski. Podkreślił, że "niestety służby robiły wszystko, aby ograniczyć dostęp poprzez bardzo wąskie przejścia". Ceremonia pogrzebowa odbyła się w piątek w Moskwie.
3/1/20245 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Dawid Tomala: Mroczny czas już za mną, proszę kibiców o wiarę

Duże zmiany czekają chodziarzy, którzy wystąpią latem na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Zawodnicy zostali o nich poinformowani zaledwie rok temu. Będą się ścigać na dystansach krótszych, a to znaczy, że będą maszerować szybciej. Jak się przestawić? O tym opowiedział nam mistrz olimpijski w chodzie na 50 kilometrów z Tokio, Dawid Tomala.
2/29/202414 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

To wielki finał! Dziś premiera "Rojst. Millenium". Rozmawiamy z twórcami serialu

Dziś premiera ostatniej części trylogii "Rojst". W nowej odsłonie serialu, zatytułowanej "Millenium", wyjaśni się wiele zagadek z przeszłości, a akcja przeniesie się w lata 60. Film dostępny jest na platformie Netflix. Reżyserem ponownie jest Jan Holoubek, a do znanych bohaterów, których grają Andrzej Seweryna, Dawid Ogrodnik, Magdalena Różczka, dołączają nowi. Ich grają m.in Janusz Gajos i Tomasz Schuchardt. A młodego kierownika hotelu gra Filip Pławiak. Twórcy, z którymi spotkała się nasza dziennikarka Katarzyna Sobiechowska-Szuchta zdradzają nam kilka tajemnic. Opowiadają też o wykorzystaniu w filmie sztucznej inteligencji.
2/28/202412 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Jerzy Stuhr w RMF FM: Teatr jest ciężką robotą. Coraz trudniej mi znaleźć siły

"Ciągle mam ciągoty filmowe" - przyznał w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Bogdanem Zalewskim Jerzy Stuhr. "Teatr jest ciężką robotą. Coraz trudniej mi znaleźć siły na ten duży psychiczny i fizyczny wysiłek" - dodał wybitny aktor i reżyser.
2/25/20244 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Cichocki: Rosja chce cofnąć czas o 40 lat, to jest cel wojny z Ukrainą

"W mojej ocenie to, co się dzieje w Gazie, to co się dzieje na Morzu Czerwonym, ze względu na Hutich, to jest wynik tego, że kilka państw, poza Rosją, którym się nie podoba system pozimnowojenny, patrzy na Rosję, bierze przykład i też rzuca wyzwanie temu systemowi" - powiedział były ambasador Polski w Ukrainie Bartosz Cichocki, który był gościem Marka Tejchmana w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Dyplomata podkreślił, że Rosja chce cofnąć czas o co najmniej 40 lat.
2/22/202421 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Jabłoński o proputinowskim haśle na ciągniku: Zasłanianie całego protestu rolników jednym idiotą

"Jeśli ktoś chce tym jednym transparentem zasłonić realne przyczyny, jakie stoją za tym protestem, to tak naprawdę on działa w interesie Władimira Putina" - powiedział o incydencie podczas protestu rolników Paweł Jabłoński, który był gościem Tomasza Terlikowskiego w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Podkreślał, że "te protesty są uzasadnione, dlatego że rolnicy, jeśli zostaną pozbawieni możliwości produkcji żywności, to Polska na tym straci".
2/21/202424 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Depresja nie ma jednej przyczyny, jest sumą wszystkich przyczyn

„W ciągu życia epizod graniczący z depresją może mieć nawet połowa z nas, nawet jeśli nie jest do depresja w rozumieniu klinicznym” – mówi dr Wojciech Sołtys, kierujący Oddziałem Psychiatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Chandra lub smutek są normalne, ale jeśli trwają dłużej niż dwa tygodnie, to może już być depresja. „Nasz układ nerwowy ma prawo zachorować, ma prawo zmęczyć się i przeciążyć, jak każda inna część organizmu” – podkreśla psychiatra w rozmowie z dziennikarką RMF FM Anną Kropaczek.
2/20/20247 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Wipler: Będę kandydował na prezydenta Warszawy

"Jestem wspólnym kandydatem (w wyborach na prezydenta Warszawy - przyp. red.) Bezpartyjnych Samorządowców i Konfederacji" - przekazał poseł Przemysław Wipler, który był gościem Roberta Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM. Jego zdaniem, "niepoważne podejście do Warszawy" ma Rafał Trzaskowski, ponieważ "startuje, a wiadomo, że jego marzeniem jest prezydentura Polski, a być może również stanowiskiem eurokomisarza się zadowoli".
2/20/202422 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Manowska: Jesteśmy u progu anarchii, może już ten próg przekroczyliśmy

"Jest źle, jest chaos. Jesteśmy u progu anarchii, a może już nawet ten próg przekroczyliśmy" - powiedziała o sporze w Sądzie Najwyższym Pierwsza Prezes SN Małgorzata Manowska, która była gościem Roberta Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM. "Ja zostałam powołana na stanowisko przez pana Prezydenta RP zgodnie z konstytucją i jestem pierwszym prezes i jestem sędzią SN" - zaznaczyła. Dodała, że "nie zdarzyło się nic takiego, co by anulowało czy unieważniało akt powołania".
2/15/202430 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

"Czemu jesteście zmieszani?" Ruszają Nowe Epifanie

Film. Teatr. Muzyka. Sztuka poruszająca trudne tematy i wzbudzająca wielkie emocje jest w programie 15. Festiwalu Nowe Epifanie. Od Środy Popielcowej aż do Niedzieli Palmowej trwać będzie on w Warszawie. Tegoroczne hasło brzmi: "Czemu jesteście zmieszani?". Z Katarzyną Lemańską, zastępczynią dyrektora Festiwalu Nowe Epifanie, rozmawiała Katarzyna Sobiechowska-Szuchta
2/14/20249 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Jak połączyć role trenera i ojca? Rozmowa z Tomaszem Redzimskim

W czwartek w Korei Południowej rozpoczynają się drużynowe mistrzostwa świata w tenisie stołowym. Powalczą w nich kobieca i męska reprezentacja Polski. Nasi panowie spróbują wywalczyć awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Kwalifikacje zdobędzie osiem najlepszych drużyn. Trener reprezentacji Tomasz Redzimski w rozmowie z RMF FM opisał cele, jakie wyznaczył swoim podopiecznym. Opowiedział także, jak łączy rolę trenera i ojca – podopiecznym w drużynie narodowej jest jego syn Miłosz.
2/13/20248 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Wizyta w Radwanowicach cz. 2

Wspominali Arkadiusz Tomasiak i Małgorzata Urbanik z Fundacji im. Brata Alberta w rozmowie z Marleną Chudzio
2/10/20243 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Wizyta w Radwanowicach cz1

Wspominali Arkadiusz Tomasiak i Małgorzata Urbanik z Fundacji im. Brata Alberta w rozmowie z Marleną Chudzio
2/10/20243 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Schetyna: Nie usiadłbym teraz z PiS-em do "okrągłego stołu" ws. konstytucji

"Nie będzie łatwo omijać ustawy czy zderzać się z prezydentem, który już zapowiedział, że wszystkie ustawy będą lądowały na biurku Julii Przyłębskiej (prezes Trybunału Konstytucyjnego - przyp. red.). Tam będzie je kierował, ale z drugiej strony kalendarz jest po naszej stronie" - powiedział senator KO Grzegorz Schetyna, który był gościem Marka Tejchmana w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Jak podkreślił, Trybunał Julii Przyłębskiej znowu będzie Trybunałem Konstytucyjnym, potrzebujemy na to trochę czasu i twardych decyzji". Mówił również m.in. o tzw. resecie konstytucyjnym.
2/8/202423 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Niedźwiedzki: Mamy kosmiczne wyniki i jesteśmy z tego dumni

Jesteśmy zadowoleni z sezonu 2023/2024 – powiedział nam dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, Konrad Niedźwiedzki. Były panczenista ocenił postawę swoich kolegów, którzy w miniony weekend świetnie zaprezentowali się podczas ostatnich zawodów Pucharu Świata i którzy za nieco ponad tydzień rozpoczną rywalizację na mistrzostwach świata.
2/5/20244 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Hennig-Kloska: Mrożenie cen energii to coraz większe obciążenie budżetowe

"Jest to coraz większe obciążenie budżetowe" - tak o dalszym mrożeniu cen energii powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, która była gościem Grzegorza Sroczyńskiego w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Jak podkreślała, "na pewno jest tak, że będziemy chcieli tę uboższą sferę społeczeństwa bądź gospodarstwa wielorodzinne, objąć pomocą". "Będziemy musieli przyspieszać z procesem transformacji, bo energia produkowana z węgla będzie energią coraz droższą" - dodała.
1/29/202423 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Aleksandra Mirosław: Chcę być pierwszą, która wbiegnie na górę poniżej 6 sek

Zagraniczne zgrupowania w pierwszej części roku, a w drugiej walka o olimpijski medal i kolejne rekordy. Aleksandra Mirosław, multimedalistka mistrzostw świata i rekordzistka świata we wspinaczce sportowej na czas, opowiedziała nam o swoich planach na 2024 rok. Z zawodniczką rozmawiał dziennikarz RMF FM, Marcin Kargol.
1/29/20248 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Aleksandra Mirosław: Chcę być pierwszą, która wbiegnie na górę poniżej 6 sek

Zagraniczne zgrupowania w pierwszej części roku, a w drugiej walka o olimpijski medal i kolejne rekordy. Aleksandra Mirosław, multimedalistka mistrzostw świata i rekordzistka świata we wspinaczce sportowej na czas, opowiedziała nam o swoich planach na 2024 rok. Z zawodniczką rozmawiał dziennikarz RMF FM, Marcin Kargol.
1/29/20249 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Bp Paulina Hławiczka-Trotman: Moje plany były związane ze sceną

"Kościół, który ordynuje kobiety, chce współpracować z tymi kościołami, które mają inne tradycje. Nie ma takiego odcięcia. Nie ma krytyki" – mówi RMF FM bp Paulina Hławiczka-Trotman. Pochodzi z Ustronia, jest pierwszą polską protestantką, która objęła posługę biskupa. W rozmowie z Katarzyną Staszko wspomina, kiedy powołanie „zaburzyło jej życiowe plany”, dlaczego ważna jest cierpliwość i jak obecność kobiet zmienia kościół.
1/28/202425 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Dariusz Banasik: Mój nowy kontrakt z GKS-em Tychy jest właściwie ustalony

GKS Tychy – sensacyjny wicelider – rozpoczyna kolejny etap przygotowań do drugiej części sezonu. Podopieczni Dariusza Banasika wyjeżdżają do Chorwacji na obóz przygotowawczy połączony z międzynarodowym turniejem. Szkoleniowiec chce dobrze przygotować swój zespół do walki o awans do ekstraklasy. „Nie mogę mówić, że gramy o utrzymanie czy o bycie w środku tabeli. Jesteśmy w takim miejscu, że musimy wszystko zrobić i spróbować awansować do ekstraklasy już w tym roku” – mówi Dariusz Banasik. O pracy mentalnej z drużyną, a także o przedłużeniu umowy z GKS-em Tychy rozmawiał z nim Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM.
1/26/202415 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Kapitan reprezentacji Polski w rugby: Chcemy pokazać nasze najlepsze oblicze

1/25/202415 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Brejza o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika: Prezydent "zakiwał się", to koniec spektaklu

"Prezydent 'zakiwał się', źle rozgrywał tę sytuację dla swojego środowiska i ukazał prawdziwą twarz" - tak decyzję Andrzeja Dudy o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika skomentował Krzysztof Brejza. Europoseł PO był gościem Piotra Salaka w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Zdaniem polityka Platformy Obywatelskiej, "prezydent powinien zaprosić syna Andrzeja Leppera i spojrzeć mu prosto w oczy i wysłuchać syna śp. Andrzeja Leppera, który operacją specjalną, zorganizowaną przez tych ludzi - za co zostali skazani - został zniszczony".
1/23/202423 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Pływak Paweł Korzeniowski marzy o szóstych igrzyskach olimpijskich

39 lat na karku. W dorobku wielkie sukcesy, jak medale mistrzostw świata. Pływak Paweł Korzeniowski chce jednak więcej, bo ciągle czuje w sobie pokłady sportowej ambicji. Celem jest wyjazd na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Dla Korzeniowskiego byłyby to szóste igrzyska w karierze.
1/23/20249 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Zandberg o sytuacji w TVP: Sienkiewicz na swoją odpowiedzialność wybrał tę drogę

"Myślę, że (spór dotyczący TVP zakończy się - przyp. red.) szybciej (niż za kilka lat - przyp. red.), ale faktem jest, że to jeszcze chwilę potrwa" - powiedział Adrian Zandberg, który był gościem Grzegorza Sroczyńskiego w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Poseł partii Razem mówił również m.in. o wysokości podwyżek dla nauczycieli i konieczności wprowadzenia "uniwersalnego mechanizmu" dotyczącego waloryzacji wynagrodzeń dla pracowników sektora publicznego.
1/22/202422 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Kaleta o komisji śledczej ds. Pegasusa: Członkowie większości z płaczem poszli do Hołowni

"Pan przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak przekazał mi informację, że nasze kandydatury do komisji śledczej ds. Pegasusa będą ponowione" – zapowiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Sebastian Kaleta. Oprócz byłego wiceministra sprawiedliwości chodzi tu o Michała Wójcika i Jana Kanthaka, w przeszłości współpracowników byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. "Klub PiS nie zgodzi się na to, żeby meblowano przedstawicieli opozycji do tej komisji. Członkowie większości z płaczem poszli do Hołowni, bo nie chcą z nami pracować. To jest żałosne" – komentował Kaleta.
1/19/202418 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Konrad Frysztak: Nie ma kryzysu konstytucyjnego

"Na pewno nie ma kryzysu konstytucyjnego, uspokajam" – zapewniał w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Konrad Frysztak. Wiceprzewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej uważa, że "prawie wszystkie konstytucyjne organy działają tak, jak powinny". "Mówię prawie, bo na swój sposób ta izba dodatkowa powołana w Sądzie Najwyższym (Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych – przyp. red.) z konstytucjonalnością ma niewiele wspólnego. Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej też trudno powiedzieć, że działa tak, jak powinien, bo raczej działa na polityczne zamówienie Jarosława Kaczyńskiego" – komentował polityk obozu rządzącego.
1/15/202424 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Bożena Karkut: Moje zawodniczki są najlepsze na świecie

W ubiegłym sezonie piłkarki ręczne KGHM Zagłębia Lubin nie przegrały w lidze ani jednego meczu. W tym historia może się powtórzyć. Zawodniczki z Dolnego Śląska kontynuują serię meczów bez porażki w Orlen Super Lidze. W tej chwili licznik wskazuje 41 takich spotkań. „Nie ma przepisu na budowę takiej drużyny” – powiedziała nam trener Zagłębia, Bożena Karkut.
1/10/20248 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Krajewski o Kamińskim i Wąsiku: Prezydent być może jeszcze raz skorzysta z prawa łaski

1/9/202423 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Sędzia Tomasz Musiał: Zgrupowanie to czas nie tylko na naukę, ale i rachunek sumienia

Dużo mówi się o tym, że zimowa przerwa jest potrzebna przede wszystkim piłkarzom. Tak samo jednak potrzebują jej sędziowie. Może ta część piłkarskiego świata nie jest aż tak przemęczona fizycznie, ale zmęczenie psychiczne daje o sobie mocno znać, bo w czasie swojej pracy sędziowie mierzą się z ogromną presją. "W domu spędzamy mało czasu, więc okres świąteczny pozwala nam trochę zejść na ziemię i pobyć z bliskimi. Czas spędzony z rodziną zawsze sprawia, że głowa odpoczywa" - przyznaje sędzia Tomasz Musiał. O sędziowskim rachunku sumienia, a także o przygotowaniach do sezonu rozmawiał z nim Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM.
12/30/20235 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Adam Korol: Męska czwórka podwójna powalczy w Paryżu o złoto!

Jeden medal mistrzostw świata i jedna kwalifikacja olimpijska – tak wygląda tegoroczny dorobek polskiego wioślarstwa. Prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich Adam Korol przyznaje, że mogło być lepiej, ale też pokazuje, że przyszłość dyscypliny wygląda obiecująco. „Jest młodzież, jest potencjał, ale musimy być cierpliwi, bo zanim ci zawodnicy wejdą do sportu seniorskiego, musi trochę czasu upłynąć” – opowiada Korol.
12/30/20238 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Żywa szopka u franciszkanów

Z ojcem Janem Marią Szewkiem rozmawiała Marlena Chudzio
12/23/20238 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Adam Małysz o świątecznym karpiu: Nie wyobrażam sobie bez niego Wigilii

Do Wigilii pozostało już tylko kilka dni. Przygotowania w wielu domach są już na ostatniej prostej. Podobnie jest w Wiśle w domu Adama Małysza, który obecnie jest prezesem Polskiego Związku Narciarskiego. Mimo że żona legendarnego skoczka jest katoliczką, a on sam ewangelikiem, to różnic w spędzaniu tego świątecznego okresu nie ma.
12/21/20232 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Rzadka kolekcja bombek z PRL

Dominik Święs rozmawiał z Marlena Chudzio
12/17/20238 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Frantisek Plach: W święta Bożego Narodzenia na Słowacji musi być kapuśniak

Piłkarze Piasta Gliwice jako jedni z ostatnich w ekstraklasie udadzą się na świąteczne urlopy. Wszystko dlatego, że swój ostatni mecz ligowy rozegrają w poniedziałek; ich rywalem na własnym boisku będzie Stal Mielec. Świąteczno-noworocznej przerwy od treningów najbardziej nie mogą się doczekać zawodnicy zagraniczni. Wśród nich jest bramkarz gliwiczan Frantisek Plach. "U mnie w święta musi być dużo słodyczy" - mówi z uśmiechem golkiper, który - jak podkreśla - nie ma problemów z utrzymaniem właściwej wagi. O świętach w rodzinnym domu na Słowacji rozmawiał z nim Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM.
12/17/20236 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Grupiński: W wystąpieniu Morawieckiego zaskoczyło mnie jedno

"W wystąpieniu Morawieckiego zaskoczyło mnie jedno – mimo, że było to ostatnie wystąpienie jego w roli quasi premiera, to nie odstąpił on od propagandowej nuty i nie spróbował powiedzieć parę słów bliższych prawdy" – ocenił w Rozmowie w południe w RMF FM i Radiu RMF24 Rafał Grupiński. Według wicemarszałka Senatu "Morawiecki mówił puste słowa, które miały dobrze zabrzmieć". "Nie miały one żadnego sensu, ani też nie były zgodne ze sposobem myślenia głównych polityków Prawa i Sprawiedliwości" – komentował polityk.
12/11/20239 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

"Strzępki życia" - fragmenty nauczania o mocy tkwiącej w grzybach

Zupa grzybowa to jedno z najbardziej popularnych wigilijnych dań. Jednak w tej zupie tkwi nie tylko tajemnica smaku. Grzyby to cała gama wiedzy, zagadkowej, sekretnej, którą wyciągają od tych organizmów współcześni uczeni. Jednym z nich jest Merlin Sheldrake, brytyjski biolog i pisarz. Ukazało się polskie tłumaczenie jego książki "Strzępki życia. O tym, jak grzyby tworzą nasz świat, zmieniają nasz umysł i kształtują naszą przyszłość". Z Katarzyną Zegadło-Gałecką z wydawnictwa Insignis rozmawiał Bogdan Zalewski. Dowiecie się między innymi, jak grzyby pomagają stworzyć optymalną sieć autostrad.
12/10/202340 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Piekarska: Pushbacki na granicy muszą przejść do historii

"Pushbacki (zmuszanie migrantów do powrotu za granicę, którą przekroczyli - przyp. red.) muszą przejść do historii. Mam nadzieję, że to będzie decyzja nowego ministra spraw wewnętrznych, ja w każdym razie będę o to postulować" - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Piekarska, która była gościem Piotra Salaka w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Parlamentarzystka mówiła również o swojej walce z nowotworem i podkreślała, że "profilaktyka naprawdę ratuje życie". "Jakbym poszła (na badanie - przyp. red.) 2-3 miesiące później, to może byśmy już nie rozmawiali" - mówiła.
12/8/202325 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Pełczyńska-Nałęcz: Wola polityczna nowego rządu to bardzo mocny argument do rozmów z UE ws. KPO

Nawet jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje zmiany przyjęte przez nową sejmową większość ws. sądownictwa, to "daleko idąca wola polityczna nowego rządu" stanowi "bardzo mocny argument do rozmów z Unią Europejską, do tego, żeby te pieniądze zostały dla Polski odblokowane" - powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która była gościem Marka Tejchmana w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Jak stwierdziła, jest "kandydatką ze strony Polski 2050 - Trzecia Droga na ministrę od funduszy i polityki regionalnej".
12/7/202322 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Kmieciak: Politycy zajmują się pedofilią akcyjnie - jest wrzawa, a później cisza

"Myślę, że jest to oczywiste, natomiast oficjalnych informacji nie mam" - tak o możliwości powołania Karoliny Bućko na nową przewodniczącą państwowej komisji ds. pedofilii powiedział prof. Błażej Kmieciak, były szef tego organu, który był gościem Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Gość Tomasza Terlikowskiego zaznaczył jednak, że nie ma informacji na ten temat, a "państwowa komisja nie jest stroną wyboru przewodniczącego".
12/6/202324 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Siemoniak o ustawie wiatrakowej: Zrobiło się wielkie zamieszanie

"To jest taka kwestia, z której należy wyciągać wnioski" - tak o tzw. ustawie wiatrakowej powiedział Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, który był gościem Anny Gielewskiej w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Jak zaznaczył, "to był projekt, który nie był przyjęty przez Sejm". "Można powiedzieć: dmuchnęliśmy na zimne, zrobiło się oczywiście wielkie zamieszanie" - dodał.
12/5/202324 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Czy polscy siatkarze zamienią PlusLigę na Japonię?

To może być ostatni sezon gry w siatkarskiej PlusLidze dla Łukasza Kaczmarka, Aleksandra Śliwki czy Jakuba Kochanowskiego. M.in. tym trzem siatkarzom kończą się po trwającym sezonie kontrakty z ich klubami. Polskich siatkarzy co raz mocniej kusi japońska liga, która od nowego sezonu mocno się zmieni. "W każdej drużynie będzie mogło występować dwóch obcokrajowców z całego świata. Do tego liga zostanie poszerzona z 10 do 12 zespołów" – wyjaśnia Jakub Michalak, manager siatkarski, który niedawno wrócił z Japonii. O zmianach w tamtejszej lidze i o tym, czy może ona skusić polskich siatkarzy rozmawiał z nim Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM.
12/5/202313 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Lubnauer: Chcemy zapewnić Polakom tani prąd nie tylko od 1 stycznia

"Idea jest taka, że chcemy zapewnić Polakom tani prąd nie tylko od 1 stycznia, na zasadzie 'mrożenia' (cen - przyp. red.) energii, tylko również długofalowo" - powiedziała o tzw. ustawie wiatrakowej Katarzyna Lubnauer, posłanka Koalicji Obywatelskiej, która była gościem Grzegorza Sroczyńskiego w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Zaznaczyła, że "długofalowo najtańszym źródłem prądu dla Polski jest prąd z energetyki wiatrowej na lądzie". "Nie mam żadnych wątpliwości, że pytanie brzmi: dlaczego ktoś kiedyś zniszczył energetykę wiatrową, bo - przypomnę - jest to najtańszy możliwy w tej chwili prąd z punktu widzenia takiego kraju, jakim jest Polska" - podkreśliła.
12/4/202325 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Wawer: Atakujemy każdego, kto na to zasługuje

"Jest wiedzą powszechną, że doszło do patologii i przestępstw" - w ten sposób potrzebę powołania komisji śledczej ds. Pegasusa uzasadniał poseł Konfederacji Michał Wawer, który był gościem Robert Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM. Parlamentarzysta zaznaczył, że "jeżeli okaże się, iż nikt nie zawinił i wszyscy byli niewinni, to też komisja spełni swoją funkcję". Poseł powoływał się na doniesienia medialne w tej sprawie, a także mówił, że "organizacje pozarządowe wykazują, iż wielu ludzi było podsłuchiwanych".
12/1/202324 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Kołodziejczak o nowym rządzie Morawieckiego: Jeden wielki mem, płakać się chce

"Protest jest zasadny. Nie ma się co dziwić tym, którzy dzisiaj stoją na granicy i mówią, że przepisy, które w nich uderzyły, są tak naprawdę zaprzeczeniem funkcjonowania Unii Europejskiej” – tak akcję polskich przewoźników, którzy blokują polsko-ukraińskie przejścia graniczne na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu komentował w Rozmowie w południe w RMF FM i Radiu RMF24 Michał Kołodziejczak. "Mateusz Morawiecki dzisiaj zajmuje się rozdawaniem kolejnych stanowisk, tworzeniem fikcyjnego rządu. Nie rozwiązuje się poważnych problemów. To jest jeden wielki żart. Mi chce się płakać, kiedy to widzę. To jest jeden wielki mem" – dodawał poseł Koalicji Obywatelskiej.
11/27/202316 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Magda Wieczorek o roli w filmie "W nich cała nadzieja"

11/22/202314 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Poseł Józefaciuk: Edukacja seksualna w szkole jest potrzebna

"Na pewno powinni zadecydować o tym uczniowie i rodzice. Ale jako dyrektor szkoły i praktyk wiem, że edukacja seksualna w szkole jest potrzebna, tym bardziej w szkole ponadpodstawowej" – powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Józefaciuk. Sejmowy debiutant podkreślał przy tym, że "uczniowie powinni mieć możliwość bycia poinformowanymi przez specjalistów jeśli chodzi o edukację seksualną, a nie być zmuszani do chodzenia na ten przedmiot".
11/22/202322 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Łukasz Kaczmarek: W tym sezonie wielu rzeczy doświadczam po raz pierwszy

Sezon siatkarskiej PlusLigi nabiera tempa. Już za kilka dni polskie kluby rozpoczną rywalizację w Lidze Mistrzów, a tego trofeum po raz trzeci będzie bronić Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Wicemistrzowie kraju zmierzą się w środę we własnej hali z greckim Olympiakosem SFP. "To najgorszy zespół z kwalifikacji, na jakiego mogliśmy trafić..." - mówi wprost atakujący ZAKSY Łukasz Kaczmarek, z którym o LM, powrocie na pozycję przyjmującego i o tym, że wcale nie czuje się najlepszym siatkarzem świata rozmawiał Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM.
11/20/202323 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Dworczyk o tworzeniu rządu PiS: Jesteśmy zobowiązani przez wyborców, aby taką próbę podjąć

"Jest oczywiste, że Polacy dali jasny sygnał 15 października, że chcą nową formułę, pewną nową jakość w polityce. To jest właśnie jeden z wniosków, że trzeba przedstawić program, który będzie prezentował szerszą gamę środowisk" - mówił Michał Dworczyk, który był Gościem Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Polityk PiS-u dodał, że jego ugrupowanie jest zobowiązane przez wyborców, żeby podjąć próbę stworzenia rządu.
11/18/202320 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Niezwykła kolekcja nowohuckich pamiątek

Grzegorza Ziemiańskiego w jego mieszkaniu, gdzie gromadzi eksponaty odwiedziła go reporterka RMF FM Marlena Chudzio
11/12/202316 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Lubnauer: U Hołowni i w PSL-u nie ma dyscypliny

"Jestem przekonana, że w bardzo wielu kwestiach, np. tych dotyczących praw człowieka, w tych partiach, które mogłyby mieć z tym problem - czy u Hołowni, czy w PSL - nie ma dyscypliny" - stwierdziła w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Katarzyna Lubnauer. Posłanka KO była pytana o to, czy partia Razem nie będzie "podrzucać" ustaw, które będą kłopotliwe dla "ustania" jednolitej koalicji rządzącej.
11/10/202323 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Świąteczny flash mob na krakowskim rynku

Z organizatorem Michałem Kostempskim rozmawiała Marlena Chudzio
11/10/20233 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Rząd Morawieckiego uzyska wotum zaufania? Fogiel: Warto spróbować

"Warto spróbować, warto apelować, warto poszukiwać posłów" - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Radosław Fogiel, pytany o to, czy rząd Mateusza Morawieckiego uzyska wotum zaufania. "Nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że prezydent postanowił uszanować dobry zwyczaj i dać szansę temu ugrupowaniu, które zwyciężyło wybory" - dodał poseł PiS-u.
11/9/202323 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

To nie był łatwy wybór - o programie "Boskiej Komedii"

Z Katarzyną Niedurny dziennikarka i selekcjonerka festiwalu "Boska Komedia"
11/6/20235 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Festiwal Teatralny "Boska Komedia" pod hasłem "Krajobraz po bitwie"

Z Bartoszem Szydłowskim dyrektorem festiwalu "Boska Komedia" rozmawiała Marlena Chudzio
11/6/20239 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Adam Kszczot przed maratonem w Nowym Jorku

11/4/202312 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Joanna Jóźwik przed maratonem w Nowym Jorku

11/4/20239 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Żukowska: Może się tak zdarzyć, że Szymon Hołownia będzie marszałkiem Sejmu

"Nie jestem upoważniona do deklarowania w tej chwili ustaleń, pozwólmy je ogłosić liderom, to jest jeden z typów, tak się może zdarzyć "- mówiła Anna Maria Żukowska w Porannej rozmowie w RMF FM pytana o to, czy Szymon Hołownia jest kandydatem opozycji na marszałka Sejmu.
10/31/202323 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Suski: Po głosowaniu nad votum zaufania przekonamy się, czy mamy większość

"Zakładamy, że Mateusz Morawiecki zostanie premierem, bo PiS ma program, realizował ten program i to jest dobry program dla Polski" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM poseł PiS-u Marek Suski, pytany o to, jak to możliwe, że Prawo i Sprawiedliwość miałoby stworzyć rząd, skoro nie ma większości.
10/30/202311 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Hołownia marszałkiem Sejmu? Zgorzelski: To dobra kandydatura

"Z mojego punktu widzenia to jest dobra kandydatura" - tak o propozycji dotyczącej objęcia przez Szymona Hołownię funkcji marszałka Sejmu powiedział Piotr Zgorzelski, polityk PSL-u. Gość Krzysztofa Ziemca stwierdził również - po pytaniu o stanowisko w Ministerstwie Edukacji i Nauki - że "nawet, jeśli nie w postaci ministra, to wiceminister z PSL będzie dbał o to, żeby sfera światopoglądowa w szkole nie była najważniejsza, bo szkole jest potrzebny spokój".
10/28/202324 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Maciej Sadlok: Wygrana na Stadionie Śląskim dałaby nam jeszcze większego kopa

Ruch Chorzów w sobotę rozegra mecz numer 47 w swojej historii na Stadionie Śląskim. Będzie to jednak pierwsze spotkanie po modernizacji tego legendarnego obiektu. Rywalem tym razem jest Śląsk Wrocław, który rozbił w poprzedniej kolejce Legię Warszawa aż 4:0. "To, że tyle wygrali może budzić respekt, ale musi też wyzwolić w nas jeszcze większą pozytywną energię" – mówi Maciej Sadlok, z którym o przenosinach na inny obiekt i tym dlaczego trudniej gra się o utrzymanie niż o mistrzostwo rozmawiał Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM.
10/28/20235 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Przemysław Czarnek: Jeśli koalicja, to tylko z PSL-em

"Jeśli w przyszłości tej kadencji Sejmu i przy tej ukształtowanej większości ma się zrodzić inna koalicja niż ta, która rysuje się teraz, to rzeczywiście z PSL-em" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Przemysław Czarnek. Minister edukacji i nauki był pytany o ostatnie umizgi w stronę Polskiego Stronnictwa Ludowego ze strony polityków Prawa i Sprawiedliwości.
10/25/202322 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Maryna Gąsienica-Daniel: Czuję, że muszę podejmować ryzyko

Już w najbliższy weekend rozpocząć ma się nowy sezon Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Pierwszym przystaniem będzie austriackie Soelden. O punkty będzie chciała powalczyć tam Maryna Gąsienica-Daniel. Nasza specjalistka od slalomu giganta od 2 lat jest już w światowej czołówce tej konkurencji. W rozmowie z Patrykiem Serwańskim opowiedziała o przygotowaniach do sezonu, własnych oczekiwaniach i czynnikach, które powodują, że jeszcze nie stała na podium Pucharu Świata. Padły też pytania o czerpanie radości z jazdy na nartach i ocieplenie klimatu.
10/23/202322 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Nowy sezon NBA za pasem. Emocje budzi Victor Wembanyama

We wtorek rozpocznie się nowy sezon najlepszej koszykarskiej ligi świata. Tytułu mistrzowskiego będą bronić zawodnicy Denver Nuggets. Polskich fanów z pewnością interesować będą występy Jeremy’ego Sochana i Brandina Podziemskiego. Jednym z najważniejszych pytań sezonu jest to jak nowych realiach NBA odnajdzie się Victor Wembanyama – wybrany w czerwcu w drafcie z numerem jeden przez San Antonio Spurs.
10/22/202317 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Kaja Ziomek. Dziecko, panczeny i jasna deklaracja: Jestem szczęśliwą kobietą. I chcę olimpijskiego medalu

O małym dziecku, dużych wyrzeczeniach i ogromnych olimpijskich nadziejach z Kają Ziomek, reprezentantką Polski w łyżwiarstwie szybkim rozmawiał dziennikarz RMF FM Marcin Kargol.
10/18/202311 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Kosiniak-Kamysz: Wykluczam koalicję z PiS-em

"Ci, którzy na nas głosowali, chcą zmiany rządu, odsunięcia PiS-u od władzy" - mówił w specjalnej powyborczej Rozmowie w RMF FM prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego i jeden z liderów Trzeciej Drogi - Władysław Kosiniak-Kamysz. "Wykluczam koalicję z PiS-em. Szliśmy z hasłem "Albo Trzecia Droga, albo trzecia kadencja PiS-u". To hasło bardzo mocno przemówiło do wielu wyborców" - podkreślał.
10/16/202320 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Polityka, populizm, polaryzacja. Co z tego wyniknie?

Polityczne podziały są demokracji niezbędne. Jeśli partie polityczne mają nadmiernie zbieżne stanowisko, nie oferują wyborcom dostatecznej możliwości wyboru. Kiedy jednak polaryzacja wchodzi na groźny poziom, kiedy obie strony nawzajem albo choć jedna demonizuje drugą, sugeruje, że jej zwycięstwo wyborcze jest nieakceptowalne, kiedy akceptacja porażki staje się nie do przyjęcia, wtedy zaczynamy mieć z funkcjonowaniem demokracji problem - mówi RMF FM prof. Marjorie Castle. Politolog z University of Utah, autorka książek poświęconych polskiej polityce, przyznaje, że dla osób, które nie koncentrują się na naszym kraju, zrozumienie historycznych uwarunkowań naszej polityki jest bardzo trudne. Zwraca przy tym uwagę, że utrzymanie wysokiej pozycji i siły ekonomicznej byłych elit komunistycznych miało wpływ na prawowitość III RP, ale ma też inne konsekwencje w postaci delegitymizacji kompromisu.
10/12/202323 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Wstrząsająca premiera na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Europejską premierę na Warszawskim Festiwalu Filmowym ma wstrząsający film dokumentalny "Ta, którą kocham". Daria Nalikowska, bohaterka filmu w reżyserii Pawła Hejbudzkiego, specjalnie na premierę przyleciała z Meksyku, a wcześniej wiele lat mieszkała w Holandii. Jakiś czas temu odkryła, że nie jest jedynym dzieckiem swojej matki, ma liczne rodzeństwo, a mama i babcia ukrywają przed nią mroczne sekrety. Posłuchaj rozmowy z Darią Naikowską i Pawłem Hejbudzkim.
10/12/202318 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Przybylski: Strata punktów z Wyspami Owczymi może sprawić, że Polacy się obudzą

Michał Probierz zadebiutuje dziś wieczorem w roli selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski. Będzie to debiut niełatwy, bo na trudnym pogodowo terenie - Wyspach Owczych. O tym, jak trudno gra się tam w październiku, wie świetnie Tomasz Przybylski, który przyjechał tam w 1999 roku. "Dzisiaj gra na Wyspach Owczych brzmi egzotycznie, a co dopiero wtedy. To było tajemnicze miejsce" - mówi w rozmowie z RMF FM.
10/12/20237 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Polka na Wyspach Owczych: Farerzy najbardziej czekali na Lewandowskiego

W czwartek piłkarska reprezentacja polski rozegra swój pierwszy mecz pod wodzą nowego selekcjonera Michała Probierza. Biało-Czerwoni zmierzą się z Wyspami Owczymi w Thorshavn, stolicy tego kraju. Jak mówi RMF FM Sabina Poulsen, Polka od 18 lat mieszkająca na Wyspach Owczych, mieszkańcy nie interesują się za bardzo tym meczem. "Większe zainteresowanie wzbudzał przyjazd Roberta Lewandowskiego" - dodaje.
10/11/202311 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Żaryn o konflikcie w Izraelu: Nie ma sygnałów o bezpośrednim zagrożeniu bezpieczeństwa naszego kraju

Nie ma sygnałów o bezpośrednim zagrożeniu bezpieczeństwa naszego kraju w związku z kolejną odsłoną konfliktu izraelsko-palestyńskiego - mówi wicekoordynator specsłużb Stanisław Żaryn w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Krzysztofem Zasadą.
10/9/20237 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Adam Romer: Świątek narzuca swój styl gry. Linette lepiej broni

Iga Świątek zmierzy się z Magdą Linette w meczu, którego stawką będzie awans do ćwierćfinału turnieju WTA w Pekinie. Jak powiedział ekspert tenisowy, Adam Romer, forma Linette w ostatnich tygodniach poszła do góry i nie można przewidzieć, jak zakończy się środowe spotkanie.
10/3/20235 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Stefan Laudyn o przygotowaniach do 39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

138 filmów z 46 krajów wybranych z 4800 zgłoszonych, w tym 77 pełnometrażowych, pośród których 23 filmy to premiery światowe. To w programie Warszawskiego Festiwalu Filmowego. "Niewiele festiwali na świecie ma aż tyle premier" - mówi w RMF FM dyrektor WFF. Stefan Laudyn podkreśla, że na warszawskim festiwalu także młodzi ludzie znajdą coś dla siebie.
10/2/202316 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Duchy teatru docenione

Ze starszym specjalistą rzemiosł teatralnych Łukaszem Pipczyńskim w jego pracowni rozmawiała Marlena Chudzio
9/22/20238 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Paweł Maślona w RMF FM o "Kosie": To anty-„Potop”

"Kilka osób mnie pytało, do czego bym ten film porównał. Mówiłem, że najbardziej czuję, że to taki anty-„Potop”. To sienkiewiczowska historia à rebours" - przyznaje w rozmowie z RMF FM Paweł Maślona - reżyser "Kosa", który ma dziś premierę na festiwalu w Gdyni i jest jednym z faworytów rywalizacji o Złote Lwy. "To dla mnie od początku była opowieść o przemocy - o tym, jak ona może się objawiać i jak się dojrzewa do buntu" - dodaje.
9/21/202318 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

"Święto ognia". Kinga Dębska opowiada o swoim nowym filmie

"Święto ognia" w reżyserii Kingi Dębskiej dziś ma premierę na festiwalu w Gdyni. To filmowa adaptacja bestsellerowej powieści Jakuba Małeckiego, którą upodobali sobie głównie młodzi czytelnicy. Opowiada historię samotnego ojca oraz jego córek - ambitnej baletnicy Łucji oraz Nastki, wielbicielki Marvela, która urodziła się z porażeniem mózgowym. "Święto ognia" do kin wejdzie 6 października. Z reżyserką na festiwalu w Gdyni spotkała się Katarzyna Sobiechowska-Szuchta
9/21/202310 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

"To jest film krakowski". Robert Gliński w RMF FM o "Figurancie"

Na festiwalu filmowym w Gdyni dziś uroczysta premiera "Figuranta" w reżyserii Roberta Glińskiego. O esbeku, który przez dwadzieścia lat obsesyjnie inwigilował Karola Wojtyłę. "To jest film krakowski" - mówi w RMF FM reżyser. Dlaczego? Posłuchajcie rozmowy z Katarzyny Sobiechowskiej-Szuchty z Robertem Glińskim.
9/20/20237 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Katarzyna Podraza rozmawia z organizatorem DANCE WITH ME Damianem Trzpilem, dziennikarką RMF FM Marleną Chudzio i trenerem Tarasem Ostryzniukiem

Dziennikarka RMF FM Marlena Chudzio i pochodzący z Ukrainy Taras Ostryzniuk już w sobotę 24 września powalczą w Krakowie o nagrodę główną "Dance with me - zatańcz ze mną". W konkursie wystartuje w sumie 11 par. Celem tego tanecznego projektu, a zarazem charytatywnego przedsięwzięcia jest niesienie pomocy finansowej poprzez taniec. Pieniądze, jakie wygra zwycięska para trafią na szczytny cel. Marlena i Taras zatańczą dla chorego na neuroblastomę Frania Foremnego.
9/20/20237 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Magdalena Cielecka w RMF FM o "Lęku": To film o prawie do decydowania o swoim życiu

​Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni premierę ma najnowszy film Sławomira Fabickiego "Lęk". Produkcja, w której główne role zagrały Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz, trafiła do Konkursu Głównego o Złote Lwy. Film jest o ciężko chorej Małgorzacie, która chce odejść na własnych warunkach, a Łucja wierzy, że przekona siostrę do zmiany decyzji. "Dla mnie ten film jest przede wszystkim o wyborze, o prawie do decydowania o swoim życiu" - mówi w RMF FM Magdalena Cielecka.
9/19/202310 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Iga Świątek dla RMF FM: Muszę doceniać proces, jaki przeszłam

"Pod koniec, gdy wiadomo było, że Aryna Sabalenka się zbliża, media tak bardzo zaczęły o tym mówić, że ciężko było mi się od tego zdystansować i pamiętać, że to jest tylko ranking. A ranking to tylko punkty i efekt tego, co dzieje się na korcie" - powiedziała Iga Świątek, odnosząc się do ostatnich wydarzeń w sezonie. W rozmowie z RMF FM tenisistka opowiedziała, co najbardziej lubi, a co jej przeszkadza w trakcie długiego sezonu. Jak zmieniało się jej postrzeganie tenisa przez 75 tygodni, kiedy nieprzerwanie była liderką rankingu WTA? 22-latka opowiedziała też, jaką rolę w jej życiu pełnią książki.
9/19/202311 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Pełczyńska-Nałęcz komentuje aferę wizową: To musi zostać zbadane

"To musi zostać zbadane przez prokuraturę. Absolutnie powinno być obiektywne śledztwo, być może pod nadzorem Sejmu" – tak na temat głośnej w ostatnich dniach afery wizowej wypowiadała się w Rozmowie w południe w RMF FM i Radiu RMF24 dr Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Z medialnych doniesień wynika, że za łapówki ułatwiano i przyspieszano procedury wizowe w kilku państwach - głównie na Bliskim i Dalekim Wschodzie. "Według medialnych informacji na ten moment wygląda na to, że wiceminister Piotr Wawrzyk osobiście taką polityczną instrukcję wydawał dla korzyści majątkowych. Wygląda więc na to, że jest za to osobiście odpowiedzialny" – przyznała szefowa sztabu Polski 2050.
9/15/202311 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Kamiński: Przeżywam los każdego ugrupowania opozycyjnego

"Przeżywam dzisiaj los każdego ugrupowania opozycyjnego" – mówił w Rozmowie w południe w RMF FM i Radiu RMF24 Michał Kamiński. "Chciałbym, żeby notowania Trzeciej Drogi, Platformy i Lewicy pozwoliły tym trzem ugrupowaniom stworzyć taki rząd i większość, jaką udało nam się już cztery lata temu utworzyć w Senacie" – podkreślił wicemarszałek izby wyższej parlamentu. Kandydat koalicyjnego komitetu wyborczego Trzecia Droga PSL-Polska 2050 do Senatu z Pruszkowa uważa, że brutalizacja języka w Polsce nie dotyczy jedynie kampanii wyborczej. "Wszyscy ponosimy winę za brutalizację. Ja zawsze od siebie samego oczekuję, że jeżeli przesadzę to przepraszam. Najważniejsze jest, żeby nie eskalować języka nienawiści" – argumentował Kamiński. "Kiedy notowania spadają i nie ma się merytorycznych argumentów, żeby mobilizować wyborców, sięga się po język agresywny. Czasem wyborców najlepiej mobilizować nienawiścią. To jest dzisiaj przykład polskiej kampanii wyborczej i praktyki rządu" - dodawał.
9/14/202312 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Spór o wieś i rolnictwo. Gorąca debata w RMF FM i Radiu RMF24

"Na pewno przedłużymy embargo na 4 ukraińskie zboża (pszenicę, kukurydzę, rzepak i słonecznik) do czasu uregulowania sprawy w Unii Europejskiej z Ukrainą. Zakaz powinien objąć dodatkowe produkty, chcemy tego i walczymy o to" – mówił w trakcie debaty o rolnictwie w RMF FM i Radiu RMF24 minister rolnictwa Robert Telus. Były szef tego resortu Marek Sawicki twierdził z kolei, że kończące się 15 września embargo jest iluzoryczne. "Ono powinno obejmować wszystkie produkty. Tak jak w naszym projekcie ustawy z lipca ubiegłego roku, gdzie proponowaliśmy wprowadzenie kaucji na wszystkie produkty wwożone na obszar unii celnej europejskiej i uwalniane. W mojej ocenie, to powinno obowiązywać minimum trzy lata" – powiedział Sawicki. Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP uważa, że "obecna sytuacja na rolniczym rynku jest beznadziejna". Jan Krzysztof Ardanowski, były szef resortu rolnictwa wskazywał z kolei, że "będzie bardzo trudno przekonać Komisję Europejską do wprowadzenia cen gwarantowanych minimalnych".
9/13/202355 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Rosja czy Korea Północna - kto i co może zyskać na współpracy?

Doktor Marek Hańderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego był gościem Marleny Chudzio
9/11/202310 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Holland w RMF FM o "Zielonej granicy": Holland w RMF FM o "Zielonej granicy": Szczere emocje, prawda o cierpieniu i ludzkich wyborach

Dziś światową premierę będzie miał nowy film Agnieszki Holland - "Zielona granica". Obraz zostanie pokazany w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. "Robiliśmy ten film z całą uczciwością - i ludzką, i artystyczną, i intelektualną, jaką mogliśmy wykrzesać z siebie" - zapewniała reżyserka w rozmowie z Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą z redakcji kulturalnej RMF FM. "Ja mam średnią wiarę w to, że jeden film może zmienić świat. Ale myślę, że moim zadaniem nie jest zmiana świata (...). Chodzi mi o to, żeby dać świadectwo" - dodała.
9/5/202321 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Czaputowicz skrytykował władze. Gliński doradza mu dłuższy urlop

"Jeżeli chodzi o Jacka Czaputowicza, to tak po ludzku czy koleżeńsku radziłbym jakiś dłuższy urlop" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Piotr Gliński. Minister kultury i dziedzictwa narodowego odniósł się w ten sposób do słów byłego szefa polskiej dyplomacji w rządzie Mateusza Morawieckiego, który skrytykował sposób organizowania przez polskie władze ogólnokrajowego referendum.
9/4/202336 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

"Tajemnica. Nieskończoność. Nieobliczalność". Posłuchaj rozmowy z Andrzejem Sewerynem o filmie "Ukryta sieć"

Dziś do kin wchodzi film "Ukryta sieć" według bestsellerowej książki Jakuba Szamałka. Dreszczowiec o darknecie, thriller z kryminalną intrygą. Jedną z głównych ról, byłego dziennikarza Henryka Wójcickiego, gra w nim Andrzej Seweryn. Z aktorem rozmawiała Katarzyna Sobiechowska-Szuchta z redakcji kulturalnej RMF FM
9/1/20238 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Lubnauer: Giertycha trzeba trzymać z dala od edukacji

"Nie mam żadnych wątpliwości, że Giertycha trzeba trzymać z dala od edukacji" – powiedziała w Porannej rozmowie w RMF FM Katarzyna Lubnauer. "Tam, gdzie będziemy głosować jako klub w sprawach związanych np. z aborcją czy związkami partnerskimi, będzie dyscyplina i ona go będzie obowiązywać" – podkreśliła wiceprzewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej.
9/1/202320 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Innowacyjne urządzenie do wczesnego wykrywania raka piersi

Badanie jest bezbolesne, bezinwazyjne, i bez promieniowania - mówi współtwórca AILIS Michał Matuszewski. Rozmawiał z nim reporter RMF FM Marek Wiosło
8/23/20233 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Andrzej Pluta jr.: Nadal ciężko wygrać z tatą konkurs "trójek"

Polscy koszykarze w Arenie Gliwice rozgrywają turniej prekwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Biało-Czerwoni pokonali już Węgrów oraz Bośnię i Hercegowinę. W środę mecz z Portugalią. By awansować do fazy finałowej bez oglądania się na rywali, nasi reprezentanci muszą ten mecz wygrać. Dziś jednak kadrowicze korzystali z dnia wolnego. "Byliśmy z kilkoma kolegami z kadry na kawie na rynku w Gliwicach. To ważne, by wspólnie spędzać czas, bo komunikacja poza boiskiem przekłada się potem na parkiet" - podkreśla Andrzej Pluta jr., z którym o kadrze, transferze do Suzuki Arki Gdynia, ale też roladach i konkursach „trójek” z tatą rozmawiał Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM.
8/15/202313 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Real i Barcelona faworytami. Rusza piłkarski sezon w Hiszpanii

W piątek wieczorem rusza pierwsza kolejka nowego sezonu ligi hiszpańskiej. Faworytami do mistrzostwa są piłkarze Realu Madryt i broniąca tytułu FC Barcelona. "Trudno spodziewać się, by ktoś inny wskoczył na tron. Namieszać może jednak Atletico Madryt" - uważa dziennikarz Canal+ Sport Remigiusz Kula.
8/11/202316 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Karty gry Dixit z dziełami sztuki z Muzeum Narodowego w Krakowie

Agata Jabłońska z Muzeum Narodowego w Krakowie opowiedziała o tej grze naszej dziennikarce Marlenie Chudzio
8/5/20236 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Kapitan GKS-u Tychy: Hokeistę latem można poznać po otartych kostkach

Za niewiele ponad miesiąc rozgrywki wznowi Polska Hokej Liga. Od tego sezon będzie ona miała nowego sponsora tytularnego - spółkę Tauron. We wszystkich klubach trwa okres przygotowawczy. Ciężko nad formą pracują hokeiści w Tychach, którzy po kilku latach chcą znów zdobyć krajowe mistrzostwo. "Trzeba wyciągnąć lekcję z tych ostatnich kilku sezonów ale wszyscy w szatni wiedzą, że w Tychach mierzy się w najwyższe cele" – zaznacza Filip Komorski, kapitan hokejowego GKS-u Tychy. O przygotowaniach do sezonu i o tym, dlaczego w tym czasie hokeiści mają otarte kostki rozmawiał Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM.
8/5/20239 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Waldemar Dąbrowski o europejskiej trasie koncertowej Ukrainian Freedom Orchestra

Ukrainian Freedom Orchestra ponownie rusza w letnią trasę koncertową - tym razem po Europie. Seria zaplanowanych na sierpień i wrzesień koncertów zacznie się dwoma występami w Polsce - w Warszawie i w Gdańsku. Potem orkiestra zabrzmi w najważniejszych centrach muzycznych Europy. O trasie i historii powstania orkiestry Katarzyna Sobiechowska-Szuchta rozmawiała z Waldemarem Dąbrowskim - dyrektorem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
8/2/20237 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Michalski: Jestem najstarszy w grupie. Potrzebowałem czasu, by to zaakceptować

Panczenista Piotr Michalski na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie dwukrotnie był blisko olimpijskiego podium. Teraz szykuje się do kolejnego zimowego sezonu. W rozmowie z Patrykiem Serwańskim opowiedział o tym, jaką rolę w treningach i zgrupowanie odgrywa współpraca pomiędzy zawodnikami. Mówił też, jakie jeszcze ma cele związane z łyżwiarstwem i co chciałby robić po zakończeniu kariery.
8/1/20238 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Jan Ołdakowski w RMF FM: W tych listach jest tyle emocji, że nie sposób wobec nich przejść spokojnie

"Kochany synku, daj znać, że wszystko z Tobą dobrze", "Najdroższa moja, tulę Cię w myślach", "Jak Bóg da mamo, będziemy żyć". Trudno przecenić rolę poczty polowej w Powstaniu Warszawskim. "Te listy dziś brzmią wyjątkowo dramatycznie. Ze względu na swoją lakoniczność" - mówi w RMF FM Jan Ołdakowski, szef Muzeum Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia obchodzimy 79. rocznicę wybuchu tego niepodległościowego zrywu.
8/1/202310 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Tybor po powrocie z Karakorum: Zjazd na nartach po ciemku nie należy do przyjemnych

Anna Tybor 20 lipca zjechała na nartach z Broad Peaku. Zrobiła to jako pierwsza kobieta na świecie. Teraz już z polskiej perspektywy opowiedziała Patrykowi Serwańskiemu o wyprawie, która okazała się prawdziwym wyzwaniem.
7/31/202313 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

dr Violetta Fiedler Łopusiewicz, lekarka rodzinna z Poznania radzi, jak przygotować się do upałów

Antycyklon Cerber opanował południe Europy, gdzie temperatura sięga już 40 stopni Celsjusza. W Polsce również zapowiada się upalny weekend. Jak przygotować się do wysokiej temperatury i zdrowo przeżyć falę gorąca?
7/14/20238 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

​Piłkarze Polonii Warszawa szykują się do gry w pierwszej lidze

W sezonie 2012/2013 Polonia Warszawa spadła z ekstraklasy i z hukiem zleciała od razu do czwartej ligi. Była to karna degradacja. Zespół nie dostał licencji na grę w najwyższej lidze, choć na boisku wywalczył świetne szóste miejsce. Zdecydowały m.in. zaległości finansowe. Od tego czasu klub próbuje odbudować swoją pozycję na piłkarskiej mapie Polski - po wywalczeniu awansu zagra teraz w 1. lidze. Trener Rafał Smalec w rozmowie z RMF FM opowiedział o przygotowaniach drużyny do nowego sezonu i oczekiwaniach związanych z grą na zapleczu ekstraklasy.
7/13/20239 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Piotr Renkiel, trener męskiej reprezentacji koszykówki 3x3. Posłuchaj rozmowy

Koszykówka 3x3 budzi w naszym kraju coraz większe emocje i zainteresowanie, co potwierdziły choćby niedawne Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska. Od kilku lat trenerem odnoszącej sukcesy męskiej reprezentacji jest Piotr Renkiel. W rozmowie z Patrykiem Serwańskim opowiedział o tym jakie cechy musi mieć zawodnik grający w tę odmianę koszykówki. Jaka jest rola doświadczenia i jak radzić sobie z emocjami podczas tak dynamicznej rozgrywki? Posłuchajcie rozmowy z Piotrem Renkielem.
7/11/202323 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Przeszedł wszystkie ulice w Krakowie, zajęło mu to 4 lata

Kamil Bąbel zrealizował swój bardzo oryginalny pomysł na wyprawę. O swojej wielkiej podróży po własnym mieście opowiedział Marlenie Chudzio
7/9/20238 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Szrot: Kreml próbuje skłócić Polaków i Ukraińców praktycznie od czasów Chmielnickiego

"Kreml próbuje skłócić Polskę i Ukrainę praktycznie od czasów Bohdana Chmielnickiego, więc myślę, że też będzie próbował wykorzystać tę okrągłą rocznicę tragicznych zdarzeń, żeby coś dla siebie uzyskać" - powiedział o 80. rocznicy rzezi wołyńskiej Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. "Mogę zapewnić, że prezydent będzie aktywnie czcił tę rocznicę tego ludobójstwa" - podkreślił gość Tomasza Terlikowskiego w Porannej rozmowie w RMF FM.
7/7/202319 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Szynkowski vel Sęk: Tusk próbuje upolitycznić sprawę migracji zarobkowej, która jest potrzebą rynku

"Nie wolno z rzeczy technicznej czynić rzeczy politycznej. To była propozycja urzędnicza. Będzie po prostu szczelny cały czas ten kanał. Miały być wprowadzone pewne techniczne ułatwienia. Chodzi o to, żeby nie tworzyć dodatkowego pola do dyskusji w tej sprawie" - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk o planach rezygnacji z wprowadzenia rozporządzenia usprawniającego sprowadzanie do Polski pracowników. Minister ds. UE, który był gościem Porannej rozmowy w RMF FM, dodał, że "urzędnicy proponując różne rzeczy, nie biorą pod uwagę tego, że ktoś to może chcieć to upolitycznić".
7/6/202323 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Już jutro początek Tour de France. To najważniejszy wyścig sezonu!

Żaden inny wyścig kolarski nie wiąże się z takim prestiżem, taką presją i takimi oczekiwaniami. Tour de France to legendarna impreza i nawet etapowe zwycięstwo jest tu niezwykle cenne. Jutro początek 110. edycji wyścigu nazywanego Wielką Pętlą, choć tegoroczna trasa pętlą nie ma nic wspólnego. O Tour de France Patryk Serwański rozmawiał z komentatorem Eurosportu Adamem Proboszem.
6/30/202315 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Rzut na mapę: Bachmut może być dla Rosjan kolejnym Stalingradem

Czy Ukraińcy przekroczą Dniepr? Po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce woda spłynęła, a na niektórych odcinkach rzeka niemal wyschła. Co dzieje się na froncie południowym i czy uda się odbić Bachmut? W dzisiejszym Rzucie na mapę pytamy o postępy rozpoczętej na początku czerwca ukraińskiej kontrofensywy. Gościem Macieja Sztykiela jest były dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał Mirosław Różański, ekspert Fundacji Stratpoints.
6/23/202326 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Mocne słowa Balcerowicza o PiS: Szkodnicy nie zasługują na pozytywną ocenę

"Jeżeli się rozdaje pieniądze, wmawiając ludziom, że oni za to nie płacą, a przecież zawsze podatnicy prędzej czy później płacą, to jest oszukiwanie ludzi" - mówił w Rozmowie w południe w RMF FM prof. Leszek Balcerowicz. Ekonomista odniósł się w ten sposób do trwającej kampanii wyborczej, podczas której pojawiają się kolejne obietnice, związane np. z kwestiami społecznymi.
6/23/202323 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Żurawski vel Grajewski: Rosja ma w Polsce i swych agentów, i "pożytecznych idiotów"

"Rosja, podobnie jak w przeszłości, ma swoich agentów w Polsce; w naszym kraju funkcjonują też tzw. pożyteczni idioci Kremla, czyli nieświadomi agenci wpływu działający na korzyść Moskwy" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM politolog Przemysław Żurawski vel Grajewski.
6/23/202319 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Przydacz: Kaczyński w rządzie będzie się zajmował bezpieczeństwem

"Wicepremier ma swoje zadania. Jarosław Kaczyński z jednej strony będzie wspierał pracę pana premiera, z drugiej będzie zajmował się jeszcze lepszą koordynacją pomiędzy ministerstwami i zapleczem parlamentarnym" - mówił w Rozmowie w południe w RMF FM Marcin Przydacz. Szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP dodał, że prezes PiS przede wszystkim będzie się zajmował bezpieczeństwem.
6/22/202322 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Niedzielski: Nie ma zgody na prywatyzację szpitali i usług medycznych

"Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony 1 lipca, bo jest rozporządzenie, które podpisałem ja i minister Mariusz Kamiński" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Adam Niedzielski. Minister zdrowia zastrzegł, że choć polskie władze rezygnują z maseczek, to dyrektorzy placówek, np. szpitali i przychodni, będą mogli podjąć decyzję o ich stosowaniu.
6/22/202322 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Po co Kaczyński w rządzie? Fogiel: Będzie koordynował wszystkie resorty

"Nie będzie ani wicepremierem od bezpieczeństwa, ani od wszystkiego. Dzisiaj Jarosław Kaczyński będzie po prostu wicepremierem przy premierze Morawieckim i będzie koordynował pracę wszystkich resortów" - powiedział w Rozmowie w południe w RMF FM Radosław Fogiel. W ten sposób odpowiedział na pytanie, jakie będą zadania prezesa PiS-u w Radzie Ministrów.
6/21/202323 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Kosiniak-Kamysz: Bez głosów na Trzecią Drogę nie ma szans, by odsunąć PiS od władzy

"Bez dobrego wyniku Trzeciej Drogi, bez głosów na nas, nie ma szans, by odsunąć PiS od władzy. Może być super wynik Platformy i dalej będzie rządził PiS z Konfederacją" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef PSL-u odniósł się w ten sposób do ostatnich spadków w sondażach projektu politycznego Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.
6/21/202318 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Bosacki: UE nie narzuci nam przyjęcia migrantów, to pisowska propaganda

"Polska z racji tego, ile milionów uchodźców z Ukrainy przyjechało do naszego kraju, na pewno może być z tego mechanizmu wykluczona i to w całości" - powiedział w Rozmowie w południe w RMF FM Marcin Bosacki. Senator Koalicji Obywatelskiej podważył w ten sposób sens organizowania referendum ws. relokacji migrantów.
6/20/202322 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Jabłoński o wypowiedzi szefa ukraińskiego IPN-u: Bardzo niemądre słowa

"Stawianie jakichkolwiek warunków to jest rzecz absolutnie niewłaściwa, to są bardzo niemądre słowa. Na szczęście to też nie jest tak, że pan Anton Drobowycz wyznacza kierunki polityki ukraińskiej" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Paweł Jabłoński. Wiceminister spraw zagranicznych odniósł się w ten sposób do wypowiedzi szefa ukraińskiego IPN-u na temat ekshumacji zabitych podczas rzezi wołyńskiej.
6/20/202322 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Buda: Nie ma darmowych obiadów, nie ma darmowych mieszkań

"Z pewnością propozycje się pojawią, ale bardzo racjonalne, równoważące finanse publiczne i też wychodzące naprzeciw oczekiwaniom" - mówi w Rozmowie w południe w RMF FM minister rozwoju i technologii Waldemar Buda pytany o przedwyborcze obietnice Prawa i Sprawiedliwości.
6/19/202322 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Bortniczuk o sztabie wyborczym: Dobrze, gdyby byli w nim przedstawiciele wszystkich partii Zjednoczonej Prawicy

"Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby przedstawiciele wszystkich partii Zjednoczonej Prawicy znaleźli się w tym sztabie (wyborczym - przyp. RMF FM)" - powiedział minister sportu Kamil Bortniczuk, który był Gościem Krzysztof Ziemca w RMF FM. Szef resortu skomentował również rezygnację Tomasza Poręby z funkcji szefa sztabu oraz wczorajszy mecz Polski z Niemcami.
6/17/202324 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Katarzyna Lubnauer: Referendum jest niepotrzebne, bo w Polsce nie ma konfliktu ws. systemu relokacji imigrantów

"Po co nam referendum, skoro cała klasa polityczna zgadza się, że Polska nie powinna być częścią tego systemu relokacji imigrantów" – stwierdziła Katarzyna Lubnauer, wiceprzewodnicząca KO i Nowoczesnej w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Jak oceniła, „PiS referendum się chwyta”, bo partii rządzącej nic nie wychodzi.
6/15/202323 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Krajewski: Opozycja boi się komisji ds. badania wpływów rosyjskich

"Jeżeli chodzi o komisję ds. badania wpływów rosyjskich, to ona niewątpliwie powstanie, ponieważ taki jest obowiązek Sejmu" - mówił w Rozmowie w południe w RMF FM Jarosław Krajewski. Poseł Prawa i Sprawiedliwości nie chciał jednak zdradzić, ilu członków do składu komisji zgłosi partia rządząca.
6/14/202323 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

"Polowanie z nagonką na opozycję". Szejna ostro o "lex Tusk"

"Mogę powiedzieć we własnym imieniu, ale chyba też i klubu, że nie będziemy brać udziału w zapasach w błocie" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Andrzej Szejna, odnosząc się do wejścia posłów Lewicy w skład komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce. Wiceprzewodniczący Nowej Lewicy projekt partii rządzącej nazwał "polowaniem z nagonką na opozycję".
6/14/202323 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Konkurs Łazików Marsjańskich kuźnią talentów kosmicznych

W połowie września w Kielcach odbędą się kolejne Międzynarodowe Zawody Łazików Marsjańskich. Od tego roku organizatorzy European Rover Challenge będą wydawać uczestnikom konkursu certyfikaty dokładnie określające, w jakich elementach projektu brali udział. Jak mówi RMF FM organizator konkursu, prezes European Space Foundation Łukasz Wilczyński, zawodnicy będą mogli się legitymować tym certyfikatem również na świecie, bo powstanie baza firm i instytucji, które będą brały go pod uwagę przy rekrutacji. To pierwsze zawody robotyczne na świecie, które dają uczestnikom taki certyfikat. ERC 2023 odbędzie się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w dniach 15-17.09.2023.
6/10/20238 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Natasza Caban wyruszyła w samotną podróż motocyklem dookoła świata

Jako 30-latka opłynęła samotnie świat na małym jachcie, jako 40-latka postanowiła przejechać 92 000 km przez 62 kraje Ameryki, Europy, Azji i Afryki. Pochodzi z Ustki. Jest zapaloną żeglarką i motocyklistką. Kiedy odwiedziła naszą redakcję na Kopcu Kościuszki w lipcu ubiegłego roku i opowiedziała o swoim pomyśle, nie wierzyliśmy, że da radę sprostać temu wyzwaniu. Dziś, w piątek 9 czerwca na lotnisku Balice w Krakowie wsiadła w samolot i poleciała do Chicago, skąd rozpocznie I etap swojej długiej podróży.
6/9/20237 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Gen. Mieczysław Cieniuch: Najlepsza wojna jest taka, która odbywa się bez wojny

"Ja uważam, że celem takiej dużej operacji kontrnatarcia powinny być oczywiście granice Ukrainy z 1991 roku. I było wystarczająco dużo czasu na przygotowanie tej operacji. Sądzę, że Ukraińcy takich cząstkowych celi sobie nie stawiają, raczej mają cele bardziej ambitne, być może włącznie z Krymem" - tak o ukraińskiej kontrofensywie mówił gen. Mieczysław Cieniuch, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dodając, że wojna informacyjna jest częścią operacji wojskowych. W radiu RMF24 skomentował także ewentualne wejście wojsk ukraińskich na terytorium Rosji oraz jakie skutki przyniosło wysadzenie tamy w Nowej Kachowce.
6/9/202311 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Rozmowa Marcina Czarnobilskiego z 16-letnim Juliuszem Zglińskim - organizatorem konferencji Powiem TAK

6/9/20238 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Garderoba Murakamiego - z tłumaczką Anną Zielińską-Elliott rozmawia Bogdan Zalewski

Nowa, wciągająca, dowcipna książeczka Harukiego Murakamiego ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Muza. Autorką przekładu jest p. Anna Zielińska-Elliott. Tomik nosi tytuł "Moje ukochane T-shirty" i traktuje o niezwykle popularnych na całym globie koszulkach z krótkim rękawem z różnymi nadrukami (lub bez). Sławny japoński pisarz robi lustrację swojej przepastnej garderoby, kwerendę własnych półek, prywatnych szuflad i pochowanych przed innymi pak. I robi ich przegląd literacki, robi z nich użytek nieomal filozoficzny. O filozofii życia - i szycia T-shirtów z tłumaczką tej świetnej, przyjemnej w lekturze prozy rozmawia Bogdan Zalewski.
6/8/202322 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Zdobyły wicemistrzostwo Polski. Wkrótce jadą na stypendium do USA

Drużyna gry sportowej o nazwie lacrosse, Lax-Warriors Września, zdobyła wczoraj wicemistrzostwo Polski w tej dyscyplinie. Dwie zawodniczki zespołu już za dwa miesiące wyruszą do Stanów Zjednoczonych, gdzie otrzymały stypendia na jednej z tamtejszych uczelni.
6/5/20239 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

prof. Mikołaj Cześnik

6/5/202311 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Elektronika powinna być ustawowo zakazana dla małych dzieci

Zapominamy o swoim instynkcie i o kontakcie wzrokowym. To najlepsza profilaktyka zaburzeń w rozwoju dzieci. Marlena Chudzio rozmawiała z doktor nauk o zdrowiu Joanną Surowińską, specjalistą w fizjoterapii
6/4/20238 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Kiedy zabrać niemowlę do logopedy?

Z logopedą Anną Gowin rozmawiała Marlena Chudzio
6/3/20238 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Kamiński: Uważam, że Andrzej Duda będzie musiał stanąć przed Trybunałem Stanu

"Uważam, że prezydent złamał konstytucję tym aktem, podpisując ustawę (powołującą komisję weryfikacyjną ds. badania rosyjskich wpływów w Polsce - red.), co do której - w moim najgłębszym przekonaniu - miał pełną świadomość, że jest ustawą niekonstytucyjną" - powiedział Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z PSL-Koalicji Polskiej, który był gościem Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Jego zdaniem prezydent Andrzej Duda "będzie musiał (...) stanąć przed Trybunałem Stanu, po prostu".
5/30/202324 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Bodnar o decyzji prezydenta: Zawiodłem się, myliłem się

"To są rozwiązania, które są absolutnie niespotykane w państwach demokratycznych, żeby organ administracyjny powoływany przez większość parlamentarną miał podejmować decyzje, które skutkują tym samym co orzeczenia sądowe" - mówił o komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022 prof. Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, który był gościem Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Jak dodał, "takich rzeczy w demokracjach po prostu się nie robi".
5/29/202323 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Koch: Mistrzostwo z piłkarkami GKS-u Katowice byłoby spełnieniem marzeń

Piłkarki GKS-u Katowice staną w niedzielę przed szansą na osiągnięcie największego sukcesu w historii klubu. Jeżeli zespół ze stolicy województwa śląskiego pokona na wyjeździe Medyk Konin, zostanie mistrzem kraju. "Wicemistrzostwo Polski, które już mamy zapewnione, jest ogromnym sukcesem, ale chcemy zrobić kolejny mały krok i spełnić marzenia o mistrzostwie" – mówi w rozmowie z RMF FM Karolina Koch, która sama jeszcze całkiem niedawno było piłkarką. O przejściu z boiska na ławkę trenerską, a także o nietypowym pseudonimie i brakach w kobiecej piłce z trenerką GKS-u Katowice rozmawiał Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM.
5/28/202317 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Łazarewicz: Nie ma dowodów na zabójstwo Stanisława Pyjasa

"Śmierć Pyjasa zmieniła historię Polski, a czy ona była zabójstwem czy wypadkiem, dzisiaj już nie ma tak wielkiego znaczenia" - powiedział Cezary Łazarewicz, autor książki "Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa", który był gościem Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Jak podkreślił gość Piotra Salaka, "ci, którzy wychodzili w roku 1977 na ulice, ci, którzy się buntowali, ci, którzy przyjeżdżali do Krakowa, byli przekonani, że on był zamordowany (przez Służbę Bezpieczeństwa - red.)". "Nie zmienimy tym ich historii" - dodał.
5/25/202323 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Światowy Kongres Kopernikański w Krakowie. Rozmowa z prorektorem UJ, prof. dr hab. Jarosławem Górniakiem

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika odbywa się w Polsce wyjątkowe wydarzenie - kolejny Światowy Kongres Kopernikański. Krakowska część Kongrasu będzie poświęcona z jednej strony zagadnieniom nauki jako takiej, czyli można powiedzieć filozofii nauki. To będzie o rozwoju nauki, o kryzysach w nauce, o tym, przed jakimi perspektywami zmian i wyzwań nauka współczesna obecnie stoi. Z drugiej strony ta część będzie poświęcona ekonomii, a w szczególności pieniądzu, wartości pieniądza, inflacji i polityce gospodarczej, także badaniu tych zjawisk inflacyjnych, pewnym zagadnieniom związanym z ekonometrią, czyli z pomiarem tych zjawisk ekonomicznych, bo trzeba dobrze rozumieć świat, zanim się go zacznie zmieniać - mówi w rozmowie z Grzegorzem Jasińskim prorektor UJ, prof. dr hab. Jarosław Górniak.
5/21/202316 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Gen. Skrzypczak: Uważam, że Rosjanie nie wiedzieli, iż ich rakieta poleciała do Polski

"Ta rakieta urwała się spod kontroli Rosjan i oni nawet nie wiedzieli, że ona poleciała do Polski. Wie pan, skąd się dowiedzieli, że w Polsce wylądowała? Od naszych polityków" - powiedział gość Mateusza Chłystuna w Rzucie na mapę w RMF FM. Jak dodał, "twierdzę, że to był wielki błąd, że ujawniamy 'osiągnięcia' Rosjan". Generał mówił również o prawdopodobnym terminie rozpoczęcia ukraińskiej kontrofensywy.
5/19/202319 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Buda ws. wykupu lokali z programu Mieszkanie Plus: To będzie atrakcyjna oferta

"Wszystkie programy mieszkaniowe są mniej więcej na pięć lat, bo całkowicie zmienia się sytuacja w mieszkalnictwie. Ten program trwał nawet dłużej niż pięć lat. Nie ma programu w wolnej Polsce, który trwał dłużej" - mówił w RMF FM minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, odnosząc się do kwestii zamknięcia programu Mieszkanie Plus. Szef resortu nie chciał jednak zdradzić szczegółów oferty, jaką rząd przygotowuje dla osób uczestniczących w programie.
5/18/202322 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Kto przejmie władzę po Łukaszence? Zarembiuk wskazuje kandydatów

"Łukaszenka żyje, wyglądał na odchudzonego w porównaniu z tymi zdjęciami, które widzieliśmy po Paradzie Zwycięstwa na Kremlu" - tak na pytanie o to, co dzieje się z białoruskim przywódcą, w Porannej rozmowie w RMF FM odpowiedział Aleś Zarembiuk. "Łukaszenka choruje, choć nie wiemy na co. Opatrunek na ręce wskazuje, że się leczy" - dodał szef Białoruskiego Domu w Warszawie.
5/18/202320 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Kaczmarek: Naszą przewagą jest doświadczanie z poprzednich finałów Ligi Mistrzów

"W finale PlusLigi dostaliśmy łomot. Nie mieliśmy argumentów, żeby z nimi walczyć, ale teraz jest kolejny finał. A będzie to finał nie na polskiej ziemi i będzie to kompletnie inny mecz" - powiedział zawodnik Grupy Azoty ZAKSY, Łukasz Kaczmarek, z którym o przygotowaniach do finału Ligi Mistrzów siatkarzy, sposobach na wyciszenie przed tak ważnym meczem, a także o półfinale piłkarskiej Ligi Mistrzów, rozmawiał Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM. Mecz siatkarskiej LM odbędzie się w najbliższą sobotę.
5/17/202311 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Grzegorz Dukielski o BNP Paribas Green Film Festival w rozmowie z Katarzyną Jasińską

5/16/202311 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Wywiad z Nyckiem de Vriesem w języku polskim

"Wierzę, że dopóki będę ciężko pracował, a tempo było naprawdę ostre, to w końcu się to ułoży. Sezon się dopiero zaczął" - powiedział w rozmowie z RMF FM Nyck de Vries, kierowca Formuły 1 jeżdżący w zespole Scuderia AlphaTauri. Z Holendrem porozmawialiśmy o jego początkach w sportach motorowych, obecnej sytuacji w Formule 1, planach na przyszłość, ale też o tym, co w dyscyplinie jest ważniejsze - pieniądze czy talent. Wywiadu w języku polskim posłuchaj tutaj: Posłuchaj wywiadu z Nyckiem de Vriesel w języku polskim
5/16/20239 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Balcer: Szanse, że Erdoğan przegra drugą turę wyborów, są minimalne

"Szanse są minimalne, że Erdoğan przegra drugą turę wyborów prezydenckich" - powiedział w Rozmowie w południe w RMF FM Adam Balcer. "Trzeci kandydat - Sinan Oğan - uzyskał dość zaskakujący wynik, zdobył bowiem ponad 5 proc. głosów. (...) Część jego wyborców na pewno pójdzie i zagłosuje na Erdoğana. Druga kwestia jest taka, że Erdoğan będzie prowadził kampanię z bardzo prostym przekazem - koalicja, która mnie popiera, zdobyła ponad połowę miejsc w parlamencie" - dodał dyrektor programowy Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
5/15/202320 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Rzut na mapę. Jak rozumieć sygnały w sprawie ukraińskiej kontrofensywy?

Rosjanie podgrzewają emocje dotyczące ukraińskiej kontrofensywy, a sami Ukraińcy je studzą. Jak odczytywać te sprzeczne sygnały w kontekście oczekiwanego kontrataku? Parada w Dniu Zwycięstwa w Moskwie i słowa Władimira Putina o tym, że rozpoczęła się wojna przeciwko jego krajowi - co to znaczy dla dalszych losów wojny w Ukrainie? To pytania, które padają w najnowszym odcinku Rzutu na mapę - programu, w którym co tydzień analizujemy sytuację za naszą wschodnią granicą. Gościem Mateusza Chłystuna jest prof. Maciej Milczanowski, były wojskowy i naukowiec z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
5/12/202323 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Jak szczęśliwie żyć w związku? Autor „Mężczyzn z Marsa i kobiet z Wenus” radzi (rozmowa w języku angielskim)

"Musimy się nauczyć oddzielać nasze życie z partnerem, od naszych spraw osobistych. Tylko tak nie zwariujemy. Pandemia pokazała nam, że zamknięcie nawet za najukochańszą osobą jest drogą do katastrofy” - tak w studiu RMF FM podczas kongresu Impact mówi słynny pisarz John Gray – autor bestsellerowej książki z 1992 roku. „Nasze przekonanie, że romantycznie byłoby wszystko robić wspólnie z drugą połówką jest mylne i szkodliwe. Może niektórym to pasuje, ale moje 50-letnie doświadczenie terapeuty i ostatnie lata pandemii pokazały, że ciągłe bycie razem nie jest najlepsze. Jesteśmy tylko ludźmi. Musimy oddzielać naszą pracę od naszego partnera, od naszych dzieci. Trzeba to wszystko rozproszyć" - mówi Gray. (Uwaga, rozmowa w języku angielskim)
5/12/20238 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Prof. Grzegorz Wrochna: Po co nam kosmos? To pytanie za kilka lat będzie wywoływało śmiech

5/11/20237 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Piotr Grzegorski, NTT Data: Jak bezpiecznie korzystać ze sztucznej inteligencji?

5/11/20238 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Marek Woźniak: Wielkopolska bardziej zielona i mniej emisyjna. Ambitne plany regionu

5/10/20239 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Wojciech Pawlak, NASK: Coraz więcej incydentów związanych z naruszaniem bezpieczeństwa w sieci

5/10/20236 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Maciej Reluga, Santander Bank: Czy polskie banki są bezpieczne?

5/10/20238 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Allegro rusza na podbój Czech. Co z przyszłością zakupów online?

5/10/20236 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Michał Garapich: Karol III włada resztką imperium, kraj jest w stanie rozpadu

Wielka Brytania żyje dziś koronacją Karola III i jego żony Kamili. Londyn jest świadkiem niezwykłego spektaklu – wojskowe parady, złote karety, królewskie święcenia olejkami z Jerozolimy, w końcu korona na głowie króla. Wszystko to wygląda efektownie – brytyjska monarchia gra dziś w mediach pierwsze skrzypce. Kwitnie w obecności kamer i mikrofonów. Ale jakie ma faktyczne znaczenie i jaka może czekać ją przyszłość ? Londyński korespondent RMF FM Bogdan Frymorgen rozmawiał z antropologiem dr Michałem Garapichem z uniwersytetu Roehampton w Londynie.
5/6/20235 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Brudziński: Wypowiedzi sędziów TK to woda na młyn dla chcących obalić PiS

"Dla mnie jest oczywistym, że - zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem - dziś szefową Trybunału Konstytucyjnego jest prof. Julia Przyłębska. (…) Jak słucham panów Mariusza Muszyńskiego (wiceprezesa TK – przyp. red.) i Bogdana Święczkowskiego (sędzia TK – przyp. red.), to tak naprawdę ta ich medialna aktywność jest niczym innym, jak wodą na młyn dla tych, którzy dążą, żeby w Polsce obalić Prawo i Sprawiedliwość" - stwierdził Joachim Brudziński. Wiceprezes PiS-u i europoseł był pytany przez Krzysztofa Ziemca o konflikt między Julią Przyłębską a sześcioma sędziami, z wiceprezesem TK na czele.
5/6/202324 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Dlaczego polska flaga jest biało-czerwona?

Biało-czerwona jest dziś polska flaga, ale nie było tak od początku. Wcześniej pojawiał się też kolor granatowy. O odcieniach koloru czerwonego w naszej fladze, takich jak karmazyn i cynober, a także o zmianach na przestrzeni lat Katarzyna Sobiechowska-Szuchta rozmawiała z Michałem Bąkiem z Muzeum Historii Polski
5/2/202315 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Jesse Eisenberg w RMF FM: Od kilkunastu lat chciałem zrobić film w Polsce

Jesse Eisenberg - aktor znany m.in. z roli Marka Zuckerberga w filmie "The Social Network" - to jedna z gwiazd festiwalu Mastercard OFF CAMERA. W rozmowie z dziennikarką RMF FM Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą gwiazdor opowiedział o swoim filmie "When You Finish Saving The World", który zaprezentował krakowskiej publiczności. "Jestem spokojniejszy w graniu, od kiedy mam za sobą debiut reżyserski" - przyznał. Mówił też m.in. o polskich korzeniach, fascynacji muzyką Fryderyka Chopina i swoim najnowszym filmie, który powstaje w naszym kraju.
4/29/202310 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

John Malkovich w RMF FM: Czy kino przetrwa? Nie mam pojęcia

"Zostałem aktorem przez czysty przypadek. Dzieciaki, które tworzyły teatr, poprosiły mnie, żebym do nich dołączył. Wydawało mi się to strasznie głupie, ale to zrobiłem. Dopiero później nauczyłem się kochać tę pracę" - przyznał w rozmowie z dziennikarką RMF FM Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą John Malkovich. Słynny amerykański aktor przyjechał do Krakowa na festiwal Mastercard OFF CAMERA. "Nie wiem, czy w przyszłości ludzie będą chodzić do kina na coś innego niż filmy Marvela. Czy kino przetrwa? Nie mam pojęcia" - mówił. "Nie myślę specjalnie o tym, czy jestem lubiany, czy nie. Myślę o tym, co robię" - zapewnił.
4/28/202313 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Filip Surma w rozmowie z Patrykiem Serwańskim

4/28/20236 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Prezes Rakowa Częstochowa: Nie chcemy tego, co stało się w Manchesterze United

Raków Częstochowa jest na ostatniej prostej walki o podwójną koronę. Już dziś drużyna prowadzona przez Marka Papszuna może zapewnić sobie pierwszy w historii mistrzowski tytuł. Jeśli Legia Warszawa przegra z Wisłą Płock, to tytuł częstochowskiej drużynie da nawet remis. "Jesteśmy na to gotowi organizacyjnie. Jeśli zdobędziemy mistrzostwo, to feta odbędzie się dopiero po meczu z Zagłębiem Lubin" - przyznał w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Wojciechem Marczykiem prezes Rakowa Częstochowa Piotr Obidziński.
4/28/20238 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

​Alan Łyszczarczyk: Skupiamy się na pierwszym meczu i nie wybiegamy w przyszłość

Polscy hokeiści w sobotę rozpoczną rywalizację w mistrzostwach świata dywizji 1A. Nasi reprezentanci wylecieli do angielskiego Nottingham, gdzie będzie rozgrywany turniej. Biało Czerwoni w pierwszym meczu zmierzą się z Litwą. "Każda z drużyn będzie chciała rozpocząć turniej od zwycięstwa. Chodzi o to, żeby ułożyć sobie turniej pod siebie i my z takim założeniem rozpoczniemy to spotkanie" - mówi w rozmowie z RMF FM napastnik polskiej reprezentacji Alan Łyszczarczyk, z którym o szansach na awans do hokejowej elity rozmawiał Wojciech Marczyk z redakcji sportowej.
4/27/20233 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Mastercard OFF CAMERA 2023 – filmowe sekcje i wszystkie lokacje

Dyrektor artystyczny Mastercard OFF CAMERA Grzegorz Stępniak i Michał Zalewski, rzecznik festiwalu, w rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem z RMF Classic zdradzają szczegóły tegorocznej odsłony wydarzenia. Już po raz 16. w Krakowie czasie majówki odbędzie się jeden z najważniejszych w Europie festiwalu poświęconych kinu niezależnemu. Goście prezentują filmowe sekcje: stałe, jak Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi” oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych), jak i przygotowane specjalnie na tegoroczną odsłonę: Herstorie, Techno Party, Wszystko w rodzinie oraz Ahoj Przygodo! Słuchaczki i słuchacze dowiedzą się także, gdzie będzie można oglądać filmy. Warto zwrócić uwagę, że w tym roku Mastercard OFF CAMERA pojawi się z bezpłatnymi pokazami po raz pierwszy w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Festiwal rozpoczyna się 28 kwietnia i potrwa aż do 7 maja 2023.
4/24/202312 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Jan Urban: Łatwiej gra się o najwyższe cele niż o utrzymanie

W niedzielę Górnik Zabrze rozegra niezwykle ważne spotkanie ligowe ze Śląskiem Wrocław. Zespół z Dolnego Śląska otwiera strefę spadkową. Górnik ma zaś tylko punkt przewagi nad swoim najbliższym rywalem, który w piątek zwolnił trenera. Odsunięty od prowadzenia zespołu został Ivan Djurdjevic. "To jest niezwykle ważne spotkanie. Jeżelibyśmy wygrali, wyprzedzilibyśmy Śląsk i to z dość wyraźną przewagą jak na 5 kolejek przed końcem sezonu" – zaznacza Jan Urban, trener Górnika Zabrze. Przed najbliższym ligowym spotkaniem rozmawiał z nim Wojciech Marczyk z redakcji sportowej RMF FM.
4/23/20235 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Rzut na mapę: Klucz do kontrofensywy jest w rękach amerykańskich

"W ostatnim tygodniu sukcesem Ukraińców było odbicie miejscowości Czasiw Jar (przed wojną zamieszkały przez 12,5 tys. osób - red.), do którego prowadzi droga nr 504 z samego Bachmutu" - powiedział gen. prof. Bogusław Pacek, który był gościem Krzysztofa Berendy w Rzucie na mapę. Dodał jednak, że trasa ta "przechodziła z rąk do rąk kilka razy". Wojskowy zaznaczył, że "Ukraińcy w tej wojnie pokazują kunszt manewru". "Manewr dominuje w działaniach ukraińskich - nie wielka artyleria, nie przewaga w zapasach, ale pomysł, manewr, koncepcja" - podkreślił.
4/21/202317 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Michael Seresin jurorem na festiwalu Mastercard OFF CAMERA. "Kocham polską kulturę"

Michael Seresin, urodzony w Nowej Zelandii operator filmowy, który pracował przy takich produkcjach jak „Ptasiek”, „Harry Potter i Więzień Azkabanu”, „Mowgli” czy „Midnight Express”, będzie jurorem w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi” tegorocznej edycji Mastercard OFF CAMERA w Krakowie. W rozmowie z dziennikarką RMF Classic Natalią Rybą opowiedział m.in. o miłości do polskiej kultury i relacjach z polskimi artystami, początkach swojej pracy i wspomnieniach z planu Harry'ego Pottera.
4/20/20237 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Na czym polega konflikt w Sudanie?

O jednym z największych krajów Afryki Marlenie Chudzio opowiadał prof. Uniwersytetu Śląskiego Maciej Kurcz, antropolog kulturowy, który wielokrotnie odwiedzał to państwo
4/19/202315 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Świderski o meczu z Niemcami: Plany, by rozegrać takie spotkanie, były już dawno

"Michał Winiarski z Nikolą Grbiciem grali kiedyś wspólnie w jednej drużynie i plany, by rozegrać takie spotkanie, były już dawno" – powiedział w rozmowie z RMF FM Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, o zaplanowanym na 25 maja towarzyskim meczu Polski z Niemcami w katowickim Spodku. W składzie kadry zabraknie pewnie kilku czołowych graczy, bo 20 maja Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle i Jastrzębski Węgiel rozegrają dopiero finał Ligi Mistrzów.
4/19/20237 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Powstaje Timeless – Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców

O tym projekcie dr Monika Koperska pomysłodawczyni opowiedziała Marlenie Chudzio
4/18/20237 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Dziambor: Konfederacja mogłaby rządzić z PiS-em

"Jestem przekonany, że tak, ponieważ duża część obecnych posłów Konfederacji, to są posłowie, którzy łączą się ideowo z częścią Prawa i Sprawiedliwości" - tak odpowiedział Artur Dziambor, poseł z koła Wolnościowcy, na pytanie Kazimiery Szczuki o to, czy Konfederacja mogłaby rządzić Polską wspólnie z Prawem i Sprawiedliwością. Parlamentarzysta, który był gościem Popołudniowej rozmowy w RMF FM, jednocześnie krytykował partię rządzącą m.in. za to, że politycy PiS-u "niestety zrealizowali część swoich zapowiedzi i teraz mamy sytuację gospodarczą taką, jaką mamy", a także iż Prawo i Sprawiedliwość "w ciągu 8 lat wprowadziło 40 nowych danin, opłat, podateczków itd.".
4/17/202322 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Środowisko akademickie apeluje o ustawę o zawodzie logopedy

Z profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Martą Korendo rozmawiała Marlena Chudzio
4/12/202310 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Tomasz Nowak OP: Żyj pełnią życia

Czym jest zmartwychwstanie? Czy współczesny człowiek rozumie, przeżywa je inaczej, niż kiedyś? Jakie jest wielkanocne przesłanie dla osób niewierzących? "To najlepszy czas, żeby zdać sobie sprawę z tego, jakiem darem jest to, że żyję" - mówi w rozmowie z Katarzyną Staszko ojciec Tomasz "WODZU" Nowak, dominikanin.
4/9/202310 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Ks. Kałamarz: Pieśni wielkanocnych w polskim śpiewniku kościelnym jest zdecydowanie mniej niż kolęd

W Niedzielę Wielkanocną wsłuchujemy się w dźwięki, które tego dnia nam towarzyszą. To między innymi pieśni wielkanocne. Ile ich jest i jakie są śpiewane najczęściej w polskich kościołach? O tym, w rozmowie z dziennikarką RMF FM, Agnieszką Pietrzak, opowiada ksiądz doktor Wojciech Kałamarz - kompozytor, dyrygent, kantor i redaktor naczelny znanego od prawie 150 lat Śpiewnika Kościelnego ks. Jana Siedleckiego.
4/9/20239 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Grzegorz Walijewski o Świętach Wielkanocnych, które zapisały się w historii polskiej meteorologii

4/8/20237 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

"Wspomnienia i dezinformacja" Jima Carreya to nie jest typowa biografia

"Wspomnienia i dezinformacja" to nie jest typowa biografia. Książkę, która właśnie ukazała się na polskim rynku, napisali znany hollywoodzki aktor Jim Carrey oraz Dana Vachon. Redaktorem polskiej wersji jest Marek Stankiewicz z wydawnictwa Insignis. Jak podkreśla rozmowie z Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą, "Jim Carrey jest w tej książce bardzo wrażliwym człowiekiem, który kontestuje rzeczywistość Hollywood i opowiada o tym w bardzo nietypowy sposób".
4/7/20236 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Rusza PGE Ekstraliga. Co z formą gwiazd?

Odwołany mecz broniącego mistrzowskiego tytułu Motoru Lublin i plandeki pokrywające pozostałe tory. Tak wygląda żużlowy krajobraz w Polsce przed startem nowego sezonu PGE Ekstraligi. Pierwsze mecze już w sobotę. Żużel będzie towarzyszył nam także w Niedzielę Wielkanocną! O nadchodzącym sezonie z ekspertem Krzysztofem Cegielskim rozmawiał Paweł Pawłowski.
4/7/202314 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Kolosy 2022. Bracia Kutkowscy o wyprawie rowerowej wokół USA

Kolosy za 2022 rok. Bracia Marcin i Michał Kutkowscy opowiedzieli o szalonej wyprawie rowerowej wokół Stanów Zjednoczonych. W trakcie gali Kolosów rozmawiał z nimi Krzysztof Nepelski z RMF FM.
4/5/20234 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Logopedzi protestują przeciwko zmianie przepisów

Z logopedą Małgorzatą Gawryl, która jest członkiem ogólnopolskiego protestu logopedów rozmawiała Marlena Chudzio
4/4/202311 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Rzut na mapę: Głowice nuklearne w Polsce? To byłby silny sygnał dla Rosji

Głowice nuklearne w Polsce odpowiedzią NATO na rozmieszczenie taktycznej broni nuklearnej na terenie Białorusi? "To byłby wyraźny sygnał dla Rosji, że Zachód nie tylko nie ulega rosyjskim groźbom i wspiera Ukrainę, ale też odpowiada na rosyjskie groźby i Rosja też ponosi koszty grożenia" - mówił gość Rzutu na mapę w RMF FM, Artur Kacprzyk, analityk i badacz obszaru odstraszania jądrowego Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
3/31/202320 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Matusiak o protestach w Izraelu: Nie ma na to szansy, żeby odpuścili

"Wydaje mi się, że tutaj nie ma na to szansy, żeby oni (izraelscy rządzący - red.) to odpuścili" - powiedział Marek Matusiak, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, który był gościem Pawła Balinowskiego w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Jak dodał ekspert, "po pierwsze dlatego, że część sił politycznych, które teraz tworzą koalicję, jest bardzo zideologizowana". "To są siły polityczne, dla których czystość ideologiczna, wierność pewnym zasadom jest ważniejsza niż pragmatyka polityczna, a z drugiej strony jest sam Netanjahu, który - jak wiemy - ma problemy z prawem. Przeciwko niemu toczą się procesy karne i takie spacyfikowanie sądownictwa jest dla niego koniecznym instrumentem do tego, żeby tym procesom, które się przeciwko niemu toczą, w taki czy inny sposób 'ukręcić' głowę" - dodał Marek Matusiak.
3/28/202319 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Polak chce zjechać z dwóch 8-tysięczników. "Do takich wyzwań trenuje się całe życie"

Pierwszy polski zjazd na nartach z dwóch ośmiotysięczników - Annapurny (8091 m) i Dhaulagiri (8167 m) - to cel wiosennej wyprawy Polaków w Himalaje. Tego wyczynu chce dokonać Bartosz Ziemski, razem z którym oba szczyty zamierza zdobyć jego wyprawowy partner - Oswald Rodrigo Pereira. Dwuosobowy zespół wyruszy do Nepalu 30 marca. "Myślę, że do takich wyzwań trenuje się po prostu całe życie" - mówi w rozmowie z Radiem RMF24 Ziemski, który w ubiegłym roku zjechał z Broad Peaka (8051 m) i Gaszerbruma II (8035 m). W przypadku drugiego z tych ośmiotysięczników w Karakorum był to pierwszy polski zjazd w historii. Skialpinista nie ukrywa, że dużą inspiracją były dla niego wyczyny Andrzeja Bargiela. "Pamiętam, jak byłem na jego prelekcji lata temu. Na pewno była to dla mnie duża inspiracja, że można, że się da i że jest to super. Od zawsze o tym marzyłem. Góry, narty, wspinanie to jest to, co jest dla mnie" - opowiada w rozmowie z naszym dziennikarzem Michałem Rodakiem.
3/28/202320 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Dr Materska-Sosnowska o przyczynach wzrostu poparcia dla Konfederacji

"Zwróćmy uwagę na to, że jest bardzo dużo mężczyzn chętnych do głosowania na Konfederację, a kobiety wręcz przeciwnie. Nie mówię, że w takiej samej proporcji, ale w zbliżonej - jeśli w ogóle decydują się na głosowanie - chcą głosować na Lewicę" - powiedziała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM dr Anna Materska-Sosnowska, politolożka i wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego. Gość Kazimiery Szczuki dodała, że "w związku z tym ten rozdźwięk jest jeszcze bardziej niebezpieczny".
3/27/202321 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Cukier – potrzebny czy zabójczy?

"Cukier zabija"; "Po tym materiale przestaniesz słodzić"; "Cichy zabójca" - takie nagłówki można przeczytać na jego temat w sieci. Czym cukier zasłużył sobie na taką złą opinię? Czy rzeczywiście jest zabójczy, a może jednak potrzebny? Gościem Krzysztofa Urbaniaka w Radiu RMF24 była Małgorzata Pielichowska, dietetyczka i psychodietetyczka.
3/26/202333 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Kurtyny wielkopostne - skarb parafii w Orawce

Z księdzem proboszczem Wojciechem Mozdyniewiczem rozmawiała Marlena Chudzio
3/25/20233 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Niezwykły skarb parafii w Orawce

O wielkopostnych kurtynach opowiedziała Marlenie Chudzio przewodniczka Lucyna Borczuch.
3/25/20239 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Zmiana czasu. Ekspert: Trudno powiedzieć czy to generuje jakieś korzyści

Dziś w nocy zmieniamy czas z zimowego na letni, przez co śpimy godzinę krócej. O drugiej nad ranem trzeba będzie przesunąć wskazówki zegarów na trzecią. W całej Unii Europejskiej na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października. "Z ekonomicznego punktu widzenia to jest kłopot. Należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie za godzinę pracy. Dodatkowo jest to godzina pracy w nocy, a więc jeszcze dodatek za to nam się należy. To taki konkretny wymiar finansowy. To generuje koszty, a właściwie trudno w tej chwili powiedzieć, w jakim obszarze generuje jakieś korzyści czy zalety"- mówił w Radiu RMF24 dr Bartłomiej Gabryś, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
3/25/20239 minutes
Episode Artwork

Morawiecki: W UE jest mniejsza ochota na kolejny pakiet sankcji wobec Rosji

"Mam nadzieję, że 11. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji będzie w ciągu najbliższych 2 miesięcy" – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z brukselską korespondentką RMF FM Katarzyną Szymańską-Borginon. Przyznał jednak, że w Unii Europejskiej widać zmęczenie tym tematem. Szef rządu zapowiedział, że będzie rozmawiać z Litwą w sprawie wstrzymywanych przez nią od ponad 2 miesięcy unijnych sankcji wobec Białorusi. Ostrzegł, że Polska odpowie Łukaszence "pięknym za nadobne". Zdradził również, co może dać polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu unijne porozumienie ws. wspólnych zakupów amunicji i tłumaczył, dlaczego UE powinna kupować broń poza Wspólnotą.
3/25/202317 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Trener Ruchu Chorzów Jarosław Skrobacz przed meczem z ŁKS-em Łódź

3/18/20234 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Obrońca Ruchu Chorzów Konrad Kasolik przed meczem z ŁKS-em Łódź

3/18/20232 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Piękna i przeklęta. O premierze "Marii de Buenos Aires" z muzyką Piazzolli

"Maria de Buenos Aires" z muzyką Astora Piazzolli powstała w 1968 roku. To połączenie teatru operowego z tańcem. Tytułowa Maria była dla kompozytora alegorią ukochanego miasta. Piękna i przeklęta. Nowy spektakl w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie reżyseruje Wojciech Faruga. Rozmawiała z nim Katarzyna Sobiechowska-Szuchta. "Zaczynamy naszą opowieść tam, gdzie Roman Polański skończył swoją w filmie "Dziecko Rosemary" - mówi w RMF FM Faruga
3/14/202315 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Debata RMF FM o pandemii. Kraska o Covid-19: Jeszcze da o sobie znać

3/13/202323 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Jakub Kot: Uważam, że nikt mocno nie zdominuje Raw Air

To będzie prawdziwe wyzwanie dla skoczków narciarskich. Po wymagających mistrzostwach świata, gdy sezon powoli zbliża się ku końcowi, trzeba zmierzyć się z norweskim cyklem Raw Air. Rywalizacja w Oslo, Lillehammer i Vikersund to sześć konkursów indywidualnych i łącznie osiemnaście punktowanych skoków, bo do klasyfikacji generalnej zaliczane będą również skoki w kwalifikacjach. O zbliżających się zawodach dziennikarz RMF FM Patryk Serwański rozmawiał z Jakubem Kotem, byłym skoczkiem, a obecnie trenerem i ekspertem telewizyjnym.
3/9/202314 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Zrób włosom Dzień Kobiet

Z mistrzynią fryzjerstwa Agatą Piwowar rozmawiała Marlena Chudzio
3/8/202310 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Jak pracują policyjni negocjatorzy?

"Po pierwsze człowiek" – tak brzmi dewiza policyjnych negocjatorów, którzy bardzo często przyczyniają się do uratowania życia osób, które znalazły się w kryzysie psychicznym i próbowały lub chciały spróbować odebrać sobie życie. Negocjatorzy z Pomorza przyznają, że nie prowadzą statystyk, ale policyjne dane wskazują jasno: rośnie liczba osób, które podejmują próby samobójcze, rośnie również liczba takich przypadków wśród dzieci. W rozmowie z policyjnymi specjalistami odkrywamy kulisy owianej tajemnicami pracy policyjnych negocjatorów.
3/8/202323 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Bianka Zalewska odbierze International Women of Courage Award

"Oczywiście, że się boję, ja czuję strach, tylko dla mnie strach nie jest czymś, co paraliżuje i z powodu czego się poddaję. Jest trochę wyznacznikiem bezpieczeństwa. Sprawia, że jestem bardzo ostrożna, ale na pewno nie jest czymś, co zatrzymuje" - mówi w rozmowie z korespondentem RMF FM Pawłem Żuchowski Bianka Zalewska, polska korespondentka wojenna, która dziś otrzyma wyjątkową nagrodę International Women of Courage Award. Jest przyznawana wybitnym kobietom z całego świata za wielką odwagę. W Białym Domu wręczy ją Polce Pierwsza Dama Jill Biden oraz szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken.
3/8/202316 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Szminka - najbardziej kontrowersyjny gadżet wszechczasów

3/8/202315 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Wrona i Komar znów w pełnej krasie w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Te maszyny to prawdziwe legendy, podobnie jak ich twórca przekonuje dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Tomasz Kosecki w rozmowie z Marleną Chudzio
3/7/20238 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Polak ustanowił rekord Guinnessa w najwyższym wsadzie z przełożeniem piłki

Rekord Guinnessa we wsadzie piłki do kosza pod nogą ustanowił polski dunker Piotrek Grabowski. Sportowiec został zaproszony przez World Guinness Records do stworzenia całkowicie nowego osiągnięcia. Polak wykonał wsad z przełożeniem piłki pod nogą do kosza ustawionego na wysokości 3,2 m. To 15 centymetrów wyżej niż standardowa obręcz.
3/2/202315 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Wannolot wyląduje w Krakowie

O nietypowym pomniku Marlena Chudzio rozmawiała z Piotrem Furmankiem ze Stowarzyszenia Pamieci Papcia Chmiela
3/2/20232 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

O błędach popełnianych przez hodowców gadów

"Gady to zwierzęta, które przetrwały na kuli ziemskiej miliony lat. Są bardzo wytrzymałe - potrafią bardzo długo cierpieć i chorować, dlatego tak ważna jest wiedza i świadomość, że przy złych warunkach, zwierzak będzie cierpiał latami" - mówi w rozmowie z RMF FM Filip Owczarczak organizator targów Exotic Fest. Podczas ich trwania przedstawiono projekt edukacyjny przygotowany przez fundację Anakonda - obrazujący skutki hodowania gadów w złych warunkach. O chowie dywanowym żółwi, dziecięcych kaprysach czy błędach, które popełniają hodowcy amatorzy z Filipem Owczarczakiem rozmawiał nasz reporter Kuba Kaługa.
2/28/20238 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Pierwsza kobieta na takim stanowisku. Rozmowa z bryg. Martą Kacprzycką

"Gniezno było pierwszą stolicą Polski, to i tutaj musiała się trafić pierwsza kobieta na stanowisku komendanta" - mówi żartobliwie bryg. Marta Kacprzycka, którą przed weekendem powołano na stanowisko komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie. Jest pierwszą kobietą w Polsce na tym kierowniczym stanowisku. W rozmowie z RMF FM opowiada m.in. o drodze, którą przebyła.
2/27/202312 minutes, 13 seconds