Winamp Logo
Rozmowy w Radiu RMF24 Cover
Rozmowy w Radiu RMF24 Profile

Rozmowy w Radiu RMF24

Polish, News, 1 season, 1629 episodes, 12 hours, 39 minutes
About
Od poniedziałku do piątku prowadzący Radia RMF24 wraz z ekspertami tłumaczą zawiłości polityki i ekonomii; rzeczowo i konkretnie komentują tematy dnia; pomagają zrozumieć, co dzieje się w Polsce i na świecie. Szukasz więcej informacji? To podcast dla Ciebie. Premiera odcinka po południu.
Episode Artwork

Borowczyk: Robert Kubica jeździ niewiarygodnie równo podczas wyścigu

Kierowcy Formuły 1 po raz pierwszy od 5 lat ścigają się w Chinach. Natomiast w niedzielę czeka nas druga runda Długodystansowych Mistrzostw Świata 2024 z udziałem Roberta Kubicy. Czy Max Verstappen będzie bohaterem GP Chin F1? Jakie szanse w wyścigu długodystansowym ma Robert Kubica? Na te pytania w Radiu RMF24 odpowiadał linii Andrzej Borowczyk, komentator sportów motorowych w Polsat Sport.
4/20/202410 minutes, 1 second
Episode Artwork

Majówka na nartach. Gdzie można jeszcze pojeździć?

Myślę, że można zakończyć sezon narciarski i to tak z przytupem, bo jeżeli chodzi o ośrodki alpejskie, to tego śniegu jest pod dostatkiem i nie ma się co obawiać. Jeżeli chodzi o warunki narciarskie, trzeba patrzeć na prognozy pogody. Ja patrzyłem jeszcze przed naszym spotkaniem i te prognozy powoli zaczynają się poprawiać - mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Jacek Ciszak z portalu skionline.pl.
4/19/20246 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Pierwszy Kongres Mężczyzn. "W tych czasach męskość musi nabrać nowego znaczenia"

Mamy na pewno redefinicję męskości. Mamy czasy, w których ta męskość musi nabrać nowego blasku i nowego znaczenia i my staramy się to zrobić. Chcemy ją odświeżyć, chcemy ją zredefiniować, chcemy pomóc też mężczyznom odnaleźć się w tej rzeczywistości - mówili w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 organizatorzy Kongresu Mężczyzn: Jakub Chabik, prezes Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn oraz Michał Gulczyński, członek zarządu i koordynator Kongresu Mężczyzn.
4/19/20245 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

"Back to Black. Historia Amy Winehouse" wchodzi na ekrany polskich kin

Spotkałem się z takimi głosami krytycznymi, które mówiły, że jednak dokument, który powstał kilka lat temu, jest bardziej wiarygodny. Tam mamy do czynienia z filmem dokumentalnym, a tutaj mamy do czynienia z filmem fabularnym, dlatego wiadomo, że twórcy muszą naginać pewne rzeczy, czyli fakty, które miały miejsce, często są umieszczone w innej kolejności. Czasami pewne postacie są pominięte, czasami pewne rzeczy są wyostrzone - mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Wiktor Piątkowski, polski scenarzysta, producent i właściciel Bahama Films.
4/19/20249 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Krzyżanowski: Gdyby Izrael chciał odwetu, to nie w taki symboliczny i anonimowy sposób

Niewykluczone, że mamy do czynienia z taką przygrywką do właściwego odwetu. Pojawiły się opinie mówiące, że to mogło być testowanie irańskiej obrony przeciwlotniczej. Pojawiły się informacje mówiące, że tak naprawdę Izrael nie stoi za tym atakiem, a prawdziwy dopiero nadejdzie. W związku z tym napięcie utrzymuje się cały czas, ale na dzisiaj mamy do czynienia, może nie z deeskalacją, co z brakiem dalszej eskalacji - mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Marcin Krzyżanowski, orientalista, ekspert ds. Bliskiego Wschodu z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
4/19/202411 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Szułdrzyński: Wyborcy PiS mogą mieć miszmasz w głowach na kogo zagłosować w Krakowie

Gdyby wszyscy wyborcy PiSu z Krakowa zagłosowali za Gibałą, zostałby prezydentem Krakowa. W tej chwili myślę, że wyborcy mogą już mieć całkowity całkowity miszmasz w głowach. Wyborcy PiSu, którzy oczekiwali od partii jakiegoś głosu najpierw dowiedzieli się, żeby raczej głosować na Gibałę, a tutaj nagle słyszą, że Małgorzata Wassermann sama nie jest w stanie na Gibałę zagłosować - mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej".
4/19/202410 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Dębiński: Nie pamiętam w Ekstraklasie tak zaciętej rywalizacji o mistrzostwo

Wydawało nam się, że 6 zespołów walczy o mistrzostwo. Po ostatniej kolejce można powiedzieć, patrząc w tabelę, że może nawet i 7 - mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Rafał Dębiński, komentator CANAL+ Sport.
4/19/20246 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Izrael uderzył na cele w Iranie. "Zdarzenie o charakterze symbolicznym"

Skala ataku jest mała, a to oznacza, że być może stronom, w tym przypadku Izraelowi, zależało na tym, by odpowiedzieć na atak Iranu, którego z kolei skala była znacznie większa, można powiedzieć bezprecedensowa, w sposób symboliczny. Możemy spodziewać się, że to będzie taki rewanż, który przynajmniej na jakiś czas ten rozdział dalszej eskalacji, nie powiedziałabym, że zamknie, ale lekko przymknie - mówiła w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 prof. Joanna Dyduch z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
4/19/202410 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Dworczyk o freudowskiej pomyłce ambasadora Niemiec

"Tu mamy do czynienia chyba z pomyłką, pytanie czy to nie jest pomyłka freudowska" - tak o przetłumaczeniu słów szefa Bundeswehry przez ambasadora Niemiec w Polsce powiedział Michał Dworczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości, który był gościem Michała Zielińskiego w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24. Jak wyjaśniał poseł PiS, "pan generał, odpowiednik naszego szefa Sztabu Generalnego napisał, że Niemcy biorą odpowiedzialność na wschodniej flance NATO, natomiast pan ambasador (Niemiec w Polsce - przyp. red.) przetłumaczył to, że Niemcy biorą odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO". Ktoś powie, że to niby drobiazg, a jednak różnica jest zasadnicza" - dodał polityk.
4/19/202423 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Polka utknęła w Dubaju z powodu powodzi. „Sytuacja chaotyczna, ale woda zaczęła opadać”

Jest mnóstwo opuszczonych samochodów. Lawety powoli zabierają te samochody. Nadal na tych drogach przejezdnych jest woda, więc samochody muszą się przedzierać przez takie momenty, gdzie naprawdę ta woda jest dosyć wysoko. My wybraliśmy samochód terenowy, bo tylko takim można się w zasadzie poruszać - mówiła w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim Joanna, słuchaczka Radia RMF24, która w wyniku ulewy spędziła 17 godzin w taksówce na pustyni.
4/18/20248 minutes
Episode Artwork

Ciemna strona zajęć sportowych. "Problem nie leży w sporcie, ale w środowisku, w którym dziecko funkcjonuje"

Najczęściej jest to przemoc spowodowana przez współtowarzyszy tego sportu, czyli przez kolegów z zespołu, przez osoby, z którymi ćwiczą ci młodzi ludzie. Nierzadko zdarza się też niestety, że sprawcami tej przemocy są trenerzy i trenerki, co niestety pokrywa się z danymi z raportów. Zdarza się też niestety nawet czasami, że to rodzice stosują pewną formę przemocy psychicznej wobec swoich dzieci czy nawet kolegów tego dziecka - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Jagoda Gręźlikowska, psycholożka sportu.
4/18/202411 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Kwiatkowski: Trump szuka europejskiego sojusznika na przyszłość. Może nim być Polska

Andrzej Duda ma spotkać się dziś wieczorem z Donaldem Trumpem. Spotkanie ma się odbyć w Trump Tower w Nowym Jorku. Agencja Associated Press, powołując się na nieoficjalne źródło informuje, że politycy porozmawiają podczas wspólnej kolacji. O czym będą rozmawiać? Jakie mogą być efekty tego spotkania i kto na tym zyska? Na te pytania odpowiadał dr Wojciech Kwiatkowski amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Rozmawiał Marcin Jędrych.
4/17/202410 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Ołeh Biłecki: Z Księżyca nikt nie przyleci i nie zaproponuje Ukrainie innego wsparcia

Musimy mieć tych partnerów, których mamy i tyle. Po prostu bez nich sobie nie poradzimy. Tak, rozumiemy, że jesteśmy w jakimś stopniu zakładnikami tego, co się dzieje w Ameryce. Nie możemy mieć na to wpływu, ale to wpływa na nas wprost. Wtedy pojawia się to zmęczenie i rozczarowanie - mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Ołeh Biłecki, dziennikarz ukraińskiego Radia NV.
4/17/202415 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Irlandia a Kościół. "Przestała być katolicka, stała się chrześcijańska"

Niektórzy, z którymi rozmawiałam, mówią: Irlandia przestała być katolicka, Irlandia stała się chrześcijańska, mając na myśli to, że odejście od pewnych doktryn czy pewnych nauk moralnych Kościoła zbliżyło Irlandczyków do bliźnich, stali się bardziej miłosierni, pełni troski i empatii. Oczywiście to zawsze jest tak, że można dyskutować w jakim stopniu i czym to się objawia, m.in. zniesieniem restrykcyjnych praw, które były źródłem dramatów i też uczciwym rozliczeniem Kościoła - mówiła w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Marta Abramowicz, autorka książki "Irlandia wstaje z kolan".
4/17/202414 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Dr Adamski: Ukraińcy są mocno zmęczeni i pełni czarnych wizji

Ukraińcy są zmęczeni. Ukraińskie elity są zmęczone. Nie ma oczywiście upadku woli walki, bo wiedzą, że to jest walka egzystencjalna o przetrwanie państwa i narodu, ale są mocno zmęczeni i pełni dość czarnych wizji, co to będzie np. w przyszłym roku - mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.
4/17/202411 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Orłowski: Winni odpadnięcia są dwaj piłkarze Barcelony - Araujo i Cancelo

Czy winien jest Xavi? Opracował plan na ten mecz, co pokazały pierwsze minuty, kiedy Barcelona wyszła na prowadzenie. To był plan identyczny jak na mecz rewanżowy. Faktem jest, że nie potrafił przestawić zespołu na dobre tory po tym jak czerwoną kartkę dostał Araujo, jak padły gole wyrównujące. Wtedy nie pobudził zespołu, nie zrobił dobrych zmian, więc zawiódł, ale połowicznie. W trakcie meczu, nie przed nim - mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Leszek Orłowski z CANAL+ Sport.
4/17/20247 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Gen. Kraszewski: Będziemy motorem napędowym europejskiej tarczy

Jesteśmy już mocno zaawansowani. Moim zdaniem wyprzedzamy państwa, które podjęły tę inicjatywę minimum o 5 lat. System obrony powietrznej jest nam niezbędnie, pilnie, natychmiast potrzebny, ponieważ bazujemy na starym postradzieckim sprzęcie, który praktycznie jest mało skuteczny i nie do wykorzystania w sposób efektywny na współczesnym polu walki - mówił w rozmowie z Tomaszem Weryńskim na antenie Radia RMF24 gen. Jarosław Kraszewski, były szef Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych.
4/17/20248 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Broń laserowa trafi na Ukrainę? Ekspert o broni Dragon Fire

Jak napisał dziennik The Telegraph, na Ukrainę może zostać dostarczona nowa brytyjska broń laserowa Dragon Fire. Poinformował o tym 11 kwietnia brytyjski minister obrony Grant Shapps podczas wizyty w laboratorium DragonFire. Podkreślił, że zależy mu na przyspieszeniu procesu umieszczania tej broni na okrętach i na lądzie. Czy ta broń może zmienić sytuację na froncie? Jaka jest jej skuteczność? Na te pytania odpowiadał w internetowym Radiu RMF24 w rozmowie z Marcinem Jędrychem Michał Bruszewski - reporter, ekspert ds. bezpieczeństwa z portalu Defence24.pl.
4/16/20249 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Zwolnienia w IT. "Kopernikański zwrot"

Polskie firmy IT zwalniają pracowników i tną ich pensje. Rosną długi firm informatycznych i listy zwalnianych specjalistów - o sprawie pisze dzisiaj "Rzeczpospolita". Według szacunków 95 proc. polskich firm IT zmniejszyło zatrudnienie. Jak to wygląda z bliska? Jakie są przyczyny tej nagłej zmiany koniunktury? Gościem internetowego Radia RMF24 był Konrad Weiske, wiceprezes SoDA - Organizacji Pracodawców IT i prezes giełdowej grupy Spyrosoft. Rozmawiał Marcin Jędrych.
4/16/202410 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Prof. Sowiński: Tusk zgłaszając lewicowe projekty, chce odebrać Lewicy tlen

Wszystkie inicjatywy proaborcyjne ewidentnie wyglądały ze strony Lewicy na próbę takiego dość nerwowego odzyskiwania jakiejś emocji, która przywróciłaby zainteresowani im wyborców. Ze strony Platformy myślę, że premier Tusk akurat w tej sprawie, zgłaszając lewicowe projekty, chce odebrać Lewicy tlen, chce odebrać Lewicy ten lewicowy elektorat - mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 prof. Sławomir Sowiński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
4/16/202410 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Dr Dorota Kozakiewicz: Włochom bliskie jest dziś hasło Make Italy Great Again

Skuter Vespa, wyciskarki Alessi, samochód Ferrari - tych przedmiotów nie da się nie zauważyć, nie da się przejść obok nich obojętnie. Nie mówiąc już o pizzy, espresso i tiramisu. We Włoszech dzisiaj po raz pierwszy obchodzono Dzień Made in Italy, którego celem jest podkreślenie znaczenia tradycji, rodzimej produkcji i jej promocji; od specjałów kuchni do luksusowej mody i przemysłu. Na ten dzień wybrano rocznicę urodzin Leonarda da Vinci. Ustanowiono go na mocy ustawy z inicjatywy rządu Giorgii Meloni, żeby bronić tego, co włoskie. Jaki jest cel tego projektu i kto na nim zyska? Gościem Marcina Jędrycha w Radiu RMF24 była dr Dorota Kozakiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, italianistka, tłumaczka, współzałożycielka Gazzetta Italia.
4/15/202411 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Adam Ochwat: Tylko 5 proc. studentów UW korzysta z akademików. Reszta musi wynajmować mieszkania

Rosnące koszty życia coraz mocniej uderzają w studentów. Żeby móc utrzymać się w dużym mieście, muszą podejmować pracę zarobkową. Nie odpoczywają, bo muszą pracować. Przeszło 23 proc. studentów rezygnuje ze spotkań towarzyskich, bo musi liczyć się z pieniędzmi - to tylko wybrane wnioski z przeprowadzonego wśród studentów Uniwersytetu Warszawskiego badania pt. "Ile kosztują Cię studia? Sytuacja finansowa a życie studenckie studentek i studentów UW". W Radiu RMF24 gościliśmy współautorów tego raportu - studentów Marię Siemek i Adama Ochwata, którzy są zaangażowani w działalność warszawskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej. Rozmawiał z nimi Marcin Jędrych.
4/15/202410 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Parafianowicz: Kariera polityczna Netanjahu jest oparta o eksponowanie zagrożenia ze strony Iranu

Atak, który został wyprowadzony bezpośrednio z terenu Iranu rzeczywiście Netanjahu mógłby potencjalnie potraktować jako casus belli, czyli wejście do wojny, wysłanie F-35 i zbombardowanie instalacji atomowych Iranu. Polityka izraelska od wielu lat była skalkulowana pod to, żeby do takiego scenariusza się przygotowywać - mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Zbigniew Parafianowicz, reporter Dziennika Gazety Prawnej.
4/15/20249 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Historyczny triumf Xabiego Alonso! Bayer Leverkusen mistrzem Niemiec

To na pewno było największe zaskoczenie tego sezonu, bo nikt się nie spodziewał, że Bayer może zagrozić wielkiemu Bayernowi, który dominował przez 11 lat w Bundeslidze i raczej wszystkich odprawiał z kwitkiem. Jeżeli ktoś liczył, to ewentualnie na Borussię Dortmund, która zawsze tam gdzieś z tym Bayernem rywalizowała i wszyscy liczyli po cichu, że to może być ta drużyna. Na pewno nikt nie stawiał na Bayer Leverkusen - mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Sławomir Chałaśkiewicz, były piłkarz Bundesligi, komentator i ekspert piłkarski.
4/15/20246 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Dr hab. Fyderek: Izrael ma motywację, żeby uderzyć odwetowo na Iran

Duża część izraelskiego rządu i establishmentu wojskowego sądzi, o ile ja to dobrze odczytuję, że stoją przed koniecznością tego, co jest określane mianem "odtworzenia odstraszania". Mają poczucie, pomimo deklaracji zwycięstwa w tej bitwie powietrznej, w której 99 proc. napadu powietrznego Iranu zostało zestrzelonego, że to zwycięstwo na poziomie taktycznym było pewną porażką na poziomie strategicznym, dlatego że Iran nie został odstraszony od tego ataku, a skoro nie został odstraszony, to może go powtórzyć - mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 dr hab. Łukasz Fyderek, politolog, analityk spraw międzynarodowych, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Uniwersytet Jagielloński.
4/15/20249 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Agnieszka Bryc: Ustalono nowe reguły gry pomiędzy Iranem a Izraelem

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych. Irańskie siły zbrojne określiły atak jako odwet za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów. Iran oskarżył o to Izrael. Jak wygląda ta próba sił na Bliskim Wschodzie? Czy ktoś zyskał na eskalacji tego wieloletniego konfliktu? Na te pytania odpowiadała w radu RMF24 Dr Agnieszka Bryc z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawiał Marcin Jędrych.
4/14/202411 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Dominik Marchowski: Gawron nie śpiewa, dlatego uważa się go za ptaka szkodliwego

Kiedyś były wszędzie, dziś - jak czytamy w raporcie - grozi im wyginięcie. Według danych Monitoringu Ptaków Polski, liczebność gawronów w ciągu ostatnich 15 lat spadła w Polsce o 57 procent. Dlaczego ptaki, dotąd często spotykane, znikają z polskich miast? O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z ornitologiem, dr Dominikiem Marchowskim, adiunktem w Muzeum i Instytucie Zoologii Polskiej Akademii Nauk.
4/14/20249 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Niespokojna sytuacja na Bliskim Wschodzie. "Ceny benzyny mogą rosnąć"

Byłoby dobrze gdyby ceny zdołały się utrzymać na tym poziomie, ale nie mamy takiej gwarancji, bo jednak ryzyko geopolityczne, które występuje na Bliskim Wschodzie, powoduje, że raczej prawdopodobieństwo wzrostów cen jest w tym momencie zdecydowanie wyższe, niż utrzymania cen stabilnych czy też obniżek - mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Urszula Cieślak, ekspertka ds. paliw z firmy BM REFLEX.
4/13/20247 minutes, 1 second
Episode Artwork

Gortat znów na ustach koszykarskiego świata. Czym jest "Gortat Screen"?

"Gortat Screen" właściwie w miarę szybko zostało wprowadzone do reszty ligi, jak Marcin był jeszcze w grze. Reszta zespołu zaczęła się szybko tego uczyć. Jest to dosyć wymagające i niech to też wybrzmi. Piękne i trudne w egzekucji, bo wszystko trzeba zrobić idealnie - mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Gabriel Rogaczewski, komentator NBA, CANAL+ Sport.
4/12/20246 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Czy gangi przejęły kontrolę nad szwedzkimi ulicami? "Sytuacja jak w Polsce lat 90."

W Szwecji gangi bardzo często są gangami etnicznymi i bardzo często rzeczywiście wciągają do swojej działalności ludzi młodych, ludzi niepełnoletnich, często do wykonywania zabójstw właśnie. Rzeczywiście to miało związek z tym, że szwedzkie prawo takich 14-latków, którzy kogoś zabili, właściwie można powiedzieć nie do końca karało - mówiła w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Katarzyna Tubylewicz, pisarka, tłumaczka i dziennikarka mieszkająca w Sztokholmie.
4/12/202412 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Kmdr Dura: Ukraińcy nie mają się czym teraz bronić. Winni są m.in. Republikanie w USA

Rosjanie po prostu wykorzystują sytuację kompletnego braku amunicji przeciwlotniczej i korzystają z tego, niszcząc to, co chcieli zniszczyć zimą. Zimą im się to nie udało, teraz im się udaje, dlatego, że Ukraińcy po prostu nie mają się czym teraz bronić. To wykorzystują Rosjanie w sposób bezwzględny. Winni są między innymi Republikanie w Stanach Zjednoczonych i o tym należy głośno mówić - mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 kmdr Maksymilian Dura, ekspert ds. militarnych z portalu Defence24.
4/12/202410 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Ekstraklasa: Hit kolejki w Częstochowie. "Dwóch podmęczonych mistrzów bokserskich"

Legia już z walki o mistrzostwo się wypisała. Tak to trzeba powiedzieć, bo trudno uwierzyć nagle, że aż tak magiczne będzie to dotknięcie magiczną pałeczką portugalskiego młodego szkoleniowca. Jeśli Raków dzisiaj wygra, to może na tej fali gdzieś popłynąć. Może jeszcze powalczyć o obronę tytułu, ale Raków też ma swoje problemy ostatnio. Tak że dwóch takich, powiedziałbym, mistrzów bokserskich, mocno podmęczonych, ale wychodzących do ringu na prawdziwe grzmoty - mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Żelisław Żyżyński, CANAL+ Sport.
4/12/20247 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Czy można wydłużyć dobę do 26 godzin?

Władze norweskiego miasta Vadso poprosiły Unię Europejską, żeby wydłużyć dobę do 26 godzin. Dodatkowe dwie godziny dziennie oznaczałaby, że mieszkańcy spędzaliby więcej czasu ze sobą. Wenche Pedersen, burmistrzyni, w liście skierowanym do Komisji Europejskiej dodała, że dzięki temu miasteczko mogłoby przyciągnąć do siebie nowych mieszkańców. O tym, czy jest to w ogóle możliwe oraz jakie potencjalne skutki mogłaby przynieść taka zmiana opowiadał w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 dr hab. Leszek Błaszkiewicz, astronom z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
4/12/20246 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Kohut: Problem migracji trzeba uregulować na poziomie europejskim

Uważam, że polityka migracyjna na tym poziomie europejskim jest potrzebna, ale ona musi być korzystniejsza dla Polski. Myślę, że nowy Parlament Europejski i nowa Komisja Europejska powinny tę sprawę później otworzyć jeszcze raz i dograć takie przepisy, które byłoby korzystne i dla państw Południa, i dla państw naszego regionu - mówił w rozmowie z Bogdanem Zalewskim na antenie Radia RMF24 europoseł Łukasz Kohut z Nowej Lewicy.
4/11/202410 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Jak wygląda policyjne śledztwo ws. zabójstwa? Czy istnieje zbrodnia doskonała?

Każda sprawa tocząca się z art. 148 kodeksu karnego, czyli zabójstwo, obojętnie czy to z paragrafu pierwszego, czy z paragrafu drugiego, jest zawsze sprawą szczególną. To właśnie na zbrodnie z tego artykułu kodeksu karnego kładziony jest jak największy nacisk. Takie sprawy są traktowane priorytetowo w każdej jednostce policji - mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Jarosław Maciejuk, były policjant, wieloletni funkcjonariusz z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego.
4/11/202415 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

20. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego. "Był samorodnym geniuszem"

Jacek Kaczmarski przeszedł do historii z etykietką barda "Solidarności". Oczywiście był głosem opozycji demokratycznej, ale był też człowiekiem, a może przede wszystkim, zadającym pytania o życie, miłość, śmierć, o sens egzystencji. Młodzi ludzie już bez filtra politycznego zachwycają się również piosenkami, które kiedyś, w kontekście zmierzchu PRLu, były jednoznacznie polityczne - mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Krzysztof Nowak, redaktor wydań zbiorowych, znawca twórczości Jacka Kaczmarskiego oraz jego przyjaciel.
4/10/202410 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Ks. Kobyliński o aborcji: Większą rolę powinno odgrywać kształtowanie sumienia, a nie przepisy prawne

W Polsce mamy gigantyczną skalę aborcji chemicznej i to kompletnie nikogo nie interesuje. W związku z tym zachowajmy pewną roztropność. Dzisiaj przepisy prawne mają coraz mniejsze znaczenie, ponieważ niezależnie od tego, czy jest taka czy inna ustawa, to można sobie kupić dowolne preparaty w internecie i je stosować, także gdy chodzi o aborcję - mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
4/10/20246 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Wymyślony czeski bohater narodowy. Kim jest Jára Cimrman?

Piękno Járy Cimrmana polega na tym, że wszyscy Czesi mówią o nim z pełną powagą. Tu nie ma miejsca na uśmiech, tu nie ma miejsca na żart. Cimrman jest postacią kultową, powstałą w audycji radiowej. Od 1966 roku jest dla Czechów postacią niezwykle istotną i ważną, która też pomagała im przetrwać trudne chwile i trudne czasy - mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Daniel Fabrykiewicz, kurator wystawy "Jára Cimrman – polskie ślady".
4/10/20247 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Michał Kościuszko po 11 latach powraca na trasy rajdowe!

Nie mogę powiedzieć, żebym się obraził na rajdy albo żebym o nich nie myślał. Rzeczywiście ta 11-letnia rozłąka dała mi się we znaki i chyba po prostu znowu poczułem możliwość, żeby wrócić za kierownicę. Dostałem taką możliwość i propozycję i postanowiłem z niej skorzystać - mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Michał Kościuszko, kierowca rajdowy przez wiele lat jeżdżący w barwach RMF FM, wicemistrz Rajdowych Mistrzostw Świata Juniorów z sezonu 2009.
4/10/202412 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Rosa: Obecne prawo aborcyjne dyskryminuje i stanowi zagrożenie dla życia

"Naszym obowiązkiem jako polityków, jest stworzyć bezpieczeństwo dla wszystkich. Niezależnie, kto w co wierzy i co uważa, czy ktoś jest katolikiem czy osobą niewierzącą. Naszym obowiązkiem jest stworzyć świeckie, dobre prawo, które każdej kobiecie pozwoli podjąć dobrą decyzję" - mówiła w Rozmowie w południe w Radiu RMF24 posłanka KO Monika Rosa. Tłumaczyła, że aborcja jest realnym zjawiskiem. "Jeśli kobieta będzie chciała zrobić aborcję, po prostu ją zrobi" - stwierdziła Rosa, dodając, że obecne rozwiązania prawne po prostu nie są przystosowane do rzeczywistości.
4/10/202412 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Maciej Danielewicz: Złoto dla inwestorów nigdy się nie starzeje

Cena złota znów osiągnęła rekordowy poziom, ponad 2350 dolarów za uncję. Ten trend utrzymuje się od wielu tygodni i nie widać końca wzrostu cen. Czym to jest spowodowane i jakie są perspektywy dla notowań złota? O tym Marcin Jędrych rozmawiał w Radiu RMF24 z Maciejem Danielewiczem z portalu Subiektywnie o finansach.
4/9/202410 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Andrzej Kubisiak: Rynek pracy w Polsce nie jest przygotowany do zatrudniania emerytów

Czy 75-tka to nowa 65-tka? Takie pytanie coraz częściej się pojawia w kontekście długości naszego zawodowego życia. Żyjemy coraz dłużej, a jednocześnie codzienne życie staje się coraz droższe. To wszystko sprawia, że z każdym rokiem trudniej odejść nam z pracy. O sprawie pisze choćby BBC. Czy rzeczywiście w obecnej sytuacji nie będzie wyjścia i ten wiek przejścia na emeryturę - nawet bez konkretnych regulacji - sami będziemy opóźniać? Marcin Jędrych pytał o to w Radiu RMF24 Andrzeja Kubisiaka, zastępcę dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
4/9/202410 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Oskar Sobolewski: Program Aktywny Rodzic może poprawić trudną sytuację demograficzną w Polsce

Rząd przyjął dziś projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz o wychowaniu małego dziecka "Aktywny rodzic", tzw. babciowe. To jedna z obietnic wyborczych. Jakie nowe świadczenia przewidziane są w tym programie i kto będzie mógł liczyć na wsparcie? Na te pytania w Radiu RM24 odpowiadał Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting. Rozmawiał Marcin Jędrych.
4/9/202410 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Wojnarowicz: Netanjahu jest za daleko w tej sytuacji, żeby móc się wycofać

Wsparcie przynajmniej tej żydowskiej części społeczeństwa izraelskiego dla operacji w Strefie Gazy i też przekładanie celów strategicznych nad, mówiąc eufemistycznie, dobrostan palestyńskiej ludności cywilnej jest bardzo duże. Oczywiście dla ludności arabskiej te proporcje są zupełnie odwrotne, niemniej faktycznie przy pewnego rodzaju nieufności, niechęci do władz po stronie społeczeństwa, jednak jest takie przekonanie, że ktoś musi tę operację dokończyć, doprowadzić to do sukcesu - mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
4/9/202412 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Chwedoruk: Trzecia Droga nie okazała się być autostradą do wielkomiejskich wyborców

Trudno mówić, by Trzecia Droga wzmocniła jakoś zasadniczo swoją pozycję wobec Platformy Obywatelskiej. Nie osłabiła, ale też nie zyskała. Natomiast w istocie nie ulega wątpliwości to, że pozycja Lewicy jest gorsza niż przed ostatnią niedzielą. W polityce nawet jeśli coś jest na piśmie, to faktycznie jako umowa podlega stałej rewitalizacji - mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 prof. Rafał Chwedoruk z Uniwerytetu Warszawskiego.
4/9/202410 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Absolutne hity w ćwierćfinale Ligi Mistrzów. Który pojedynek zapowiada się ciekawiej?

Przyznam szczerze, że jeszcze do wyboru nie dokonałem. Natomiast mam ochotę raczej obejrzeć mecz Realu z City, zwłaszcza że pamiętam dwa ostatnie mecze pomiędzy tymi zespołami, bo to przecież trzeci sezon z rzędu drużyna Ancelottiego zagra przeciwko zespołowi Pepa Guardioli — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Rafał Nahorny z CANAL+ Sport.
4/9/20248 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Oskar Kwiatkowski radnym. "Zależmy mi na rozbudowie oferty turystycznej w Białym Dunajcu"

Znamy już wyniki wyborów samorządowych. Sukcesy na swoim koncie zapisali w nich także sportowcy! Snowboardzista, olimpijczyk i mistrz świata w gigancie równoległym z 2023 r. Oskar Kwiatkowski został wybrany na radnego gminy Biały Dunajec na Podhalu. Jak pogodzić pracę w samorządzie z treningami i zawodami? O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Oskarem Kwiatkowskim.
4/8/20246 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Zaćmienie słońca to niezwykłe przeżycie, nie tylko dla astronomów – mówi Jerzy Rafalski

W poniedziałek 8 kwietnia obserwujemy całkowite zaćmienie Słońca. Zjawisko będzie widoczne przede wszystkim na obszarze Ameryki Północnej, a więc w Meksyku, USA i Kanadzie. Niestety, niemalże nie będzie widoczne w Europie. Ile trwa taki astronomiczny pokaz na niebie? O tym Marcin Jędrych rozmawiał w radiu RMF24 z Jerzym Rafalskim, astronomem z Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu.
4/8/202410 minutes, 1 second
Episode Artwork

Dr Materska-Sosnowska: Niespójność między Razem a Lewicą zaowocowała słabym wynikiem

Lewica w Polsce ma jeszcze jeden problem. Bardzo trudno jest być w rządzie i nie być w rządzie. Mieć ministrów w rządzie i mieć również opozycję w samym swoim klubie — mówiła w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego.
4/8/20249 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Dr Raubo: Na Bliskim Wschodzie nawet najbardziej radykalne rozwiązania są brane pod uwagę

Bliski Wschód nauczył nas jednej rzeczy. Tam nawet te najbardziej radykalne rozwiązania są brane pod uwagę. One leżą niestety na stole. Wśród tej racjonalności widzimy czasami irracjonalną wolę do starcia również za pomocą sił zbrojnych. To jest bardzo niebezpieczne dla regionu, ale i dla świata — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Jacek Raubo, ekspert ds. wojskowych portalu Defence24, wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
4/8/202414 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Prof. Biskup: Przekonanie, że PiS jest partią schodzącą ze sceny, okazało się nieprawdą

PiS w porównaniu do wyborów parlamentarnych i poprzednich samorządowych troszkę stracił, natomiast Koalicja Obywatelska zyskała w porównaniu do wyborów poprzednich samorządowych aż ponad cztery punkty procentowe więcej. To też przełożyło właśnie na to, że de facto tych zwycięstw KO w sejmikach jest więcej — mówił w rozmowie z Bogdanem Zalewskim na antenie Radia RMF24 politolog prof. Bartłomiej Biskup.
4/8/20248 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Prof. Sławomir Sowiński: KO musi się zastanowić, czy straszenie PiS-em jeszcze ma sens

"Dla Jarosława Kaczyńskiego kluczowe było pokazanie, że PiS nie jest partią, która się rozpada. I to osiągnął" - mówił podczas wieczoru wyborczego w Radiu RMF24 prof. Sławomir Sowiński, komentując wyniki wyborów samorządowych. Politolog był gościem Tomasza Terlikowskiego.
4/7/20249 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Marcin Duma: Te wybory to żółta kartka dla rządzącej koalicji

"Te wyniki wyborów są żółtą kartką dla rządzącej koalicji - w tym Trzeciej Drogi" - tak sondażowe wyniki wyborów samorządowych komentował podczas wieczoru wyborczego w Radiu RMF24 Marcin Duma, prezes IBRiS. Jak ocenił, te wybory były trudne dla Lewicy, bo ta partia nie specjalizuje się w tematach lokalnych. Zdaniem Dumy Trzeciej Drodze nie udało się utrzymać premii uzyskanej w wyborach parlamentarnych.
4/7/20247 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Paweł Jabłoński: Będziemy rozmawiali ws. utworzenia większości w samorządach

"Wyborcy wystawili rachunek rządowi za to, co dzieje się w rolnictwie" - tak procentowe zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w skali kraju w wyborach samorządowych komentował podczas wieczoru wyborczego w Radiu RMF24 poseł PiS Paweł Jabłoński. Rozmawiał z nim Tomasz Terlikowski.
4/7/20249 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Jacek Karnowski: Zwycięstwo w sejmikach jest ewidentne

"Na pewno odbijemy PiS-owi część sejmików. Co z tego, że ktoś przychodzi pierwszy do mety, jak nie ma zdolności koalicyjnej" - tak wyniki wyborów samorządowych komentował w Radiu RMF24 Jacek Karnowski, były prezydent Sopotu, obecnie poseł KO.
4/7/20245 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Jak działają drony na wojnie? Wyjaśnia ppłk rezerwy Maciej Korowaj

Nowe technologie we współczesnej wojnie. Ukraińcy zawiesili 8 000 telefonów komórkowych z podłączonymi mikrofonami na dwumetrowych słupach i rozmieścili je dookoła Ukrainy. Dzięki temu mogą usłyszeć nadlatujące bezzałogowe jednostki latające (UAVy). Czy tego typu rozwiązania pomagają w skutecznej obronie oraz czy innowacje technologiczne wspierają przemysł zbrojeniowy? Gościem internetowego Radia RMF24 był ppłk rezerwy Maciej Korowaj, analityk, Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, a także defence24.pl. Rozmawiał Marcin Jędrych.
4/7/202412 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Prof. Przybylak o napływach pyłu znad Sahary: Mogą być coraz częstsze

Mamy teraz większą częstość wymiany południkowej powietrza. Napłynie do nas znowu ciepłe powietrze z temperaturą dochodząca do 25 stopni Celsjusza, (...) ale właśnie to jest powietrze prowadzone z Sahary równolegle z pyłem - mówił na antenie Radia RMF24 prof. dr hab. Rajmund Przybylak, klimatolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
4/6/202411 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Akt oskarżenia przeciwko biskupowi tarnowskiemu. "Dobrze byłoby, gdyby dokonał samozawieszenia się"

Z punktu widzenia takiego powiedziałbym moralnego i etycznego dobrze byłoby, gdyby biskup na ten czas tego prowadzenia postępowania w jakiś sposób się wycofał z posługi, żeby tej posługi nie wypełniał w takim zakresie, w jakim ją wypełnia, żeby dokonał takiego, powiedzmy, swoistego samozawieszania się - mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Tomasz Krzyżak, dziennikarz "Rzeczpospolitej", ekspert do spraw prawa kanonicznego.
4/5/20248 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Prof. Siewierska: Prawdziwa demokracja w Polsce dzieje się na najniższych szczeblach

Rzeczywiście na tym poziomie gminnym, powiatowym często szyldy partyjne nie mają dużego znaczenia. Ludzie wiedzą i samorządowcy, lokalni działacze wiedzą, że i tak niczego się nie uda załatwić bez wsparcia tych lokalnych struktur, różnych ugrupowań politycznych. Wobec tego jakbym miał powiedzieć, gdzie się taka prawdziwa demokracja, dzieje w Polsce, to właśnie na tych najniższych szczeblach, gdzie często te partyjne szyldy są zdecydowanie mniej ważne, a ważniejsze jest właśnie to, czy wybierzemy taką, czy inną wizję rozwoju naszej miejscowości — mówiła w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 prof. Anna Siewierska, politolożka z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
4/5/202414 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Czy polscy fact-checkerzy mieli ręce pełne roboty w czasie kampanii?

Generowane przez sztuczną inteligencję nagrania mają to do siebie, że nie zawierają intonacji, podkreśleń, jak i przerw w wypowiedzi, które są typowe dla takiej naturalnej wypowiedzi. To są słowa wypowiadane w jednolitym tempie, jednym tonem, przez to brzmiące dosyć mechanicznie, więc po samym brzmieniu można rozpoznać, że jest to materiał wygenerowany przez sztuczną inteligencję — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Rada RMF24 Marcin Kostecki, starszy analityk serwisu Demagog.
4/5/20248 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

27. kolejka Ekstraklasy. Hitowe spotkania w Warszawie i w Poznaniu

Hitem tej kolejki niewątpliwie jest rywalizacja lidera na stadionie przy Łazienkowskiej. Legia, która wprawdzie jest piąta w tabeli, ale po zwycięstwie nad Górnikiem Zabrze znowu przemieniła się w drużynę, która goni. Wiemy, że zdecydowanie przyjemniej i łatwiej potencjalnie jest gonić niż uciekać. Jagiellonia będzie musiała po odpadnięciu z Pucharu Polski, po porażce w Szczecinie, po tym długim meczu, udowodnić, że to, co wydarzyło się tydzień temu w Ekstraklasie, czyli niezwykle efektowne zwycięstwo nad ŁKS-em, to jest tylko potwierdzenie tych mistrzowskich aspiracji drużyny — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Marcin Rosłoń z CANAL+ Sport.
4/5/20246 minutes
Episode Artwork

Powstaje kolejny "Matrix". Od premiery pierwszej części minęło ćwierć wieku

Bądźmy świadomi tego, że "Matrix" jest jednym z tych filmów, który pomimo 25-lecia się nie postarzał. Te efekty specjalne, które oglądamy, nie trącą myszką. Cały czas są aktualne i nikt nie musi ich unowocześniać, tak jak George Lucas robił to z "Gwiezdnymi Wojnami", cały czas poprawiając efekty specjalne za każdym razem, jak film miał jakąś rocznicę. Nie. Tu wszystko zostało tak dobrze wykreowane 25 lat temu, że nadal oglądając to mówimy WOW! - mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Dawid Muszyński, redaktor naczelny portalu naEKRANIE.pl.
4/5/20246 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

"Niebywała profesjonalistka". Wielokrotny zwycięzca "Wielkiej gry" wspomina Stanisławę Ryster

Porównując "Wielką grę" z innymi turniejami, a ja miałem okazję w kilku takich turniejach startować, to rzucała się w oczy ilość roboty, która pani Stanisława wykonywała. Zwykle to, czym ona zajmowała się, było podzielone na kilka osób. Prowadzący zajmował się tylko prowadzeniem. Były są specjalne osoby do zajmowania się graczami, specjalne osoby do kontaktu z jurorami, ekspertami. W "Wielkiej grze" Stanisława robiła właściwie wszystko — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Marek Krukowski, wielokrotny uczestnik "Wielkiej gry" i 15-krotny zwycięzca tego turnieju.
4/4/20244 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Musiałek: Porażka PiSu w sejmikach nie będzie spektakularna

Ci, którzy liczą na to, że Prawo i Sprawiedliwość faktycznie straci władzę we wszystkich sejmikach, albo nastąpi tąpnięcie, to myślę, że powinni się wstrzymać, bo na razie chyba na to nic nie wskazuje. Myślę, że PiS straci kolejne sejmiki, ale też myślę, że ta porażka nie będzie aż tak dotkliwa, jak się wszystkim powszechnie wydaje — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Paweł Musiałek, prezes Klubu Jagiellońskiego.
4/4/202410 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Bosacki: Komisja powinna sprawdzić, w jaki sposób treści uzyskiwane Pegasusem trafiały do TVP Info

Drugim wątkiem powinno być, w mojej ocenie, sprawdzenie, w jaki sposób treści uzyskiwane przez służby pisowskie Pegasusem i prawdopodobnie potem manipulowane, przynajmniej tak twierdzą sami zainteresowani, trafiały do TVP Info i do Wiadomości TVP. Tak się działo przede wszystkim z Krzysztofem Brejzą, ale też z innymi atakowanymi Pegasusem, np. z Romanem Giertychem — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Marcin Bosacki, poseł Koalicji Obywatelskiej, wiceprzewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. zbadania sprawy Pegasusa.
4/4/202413 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Sztuka a sztuczna inteligencja. Bryska: AI nie ma wrażliwości artystów

Ponad 200 artystów, a wśród nich Billie Eilish, Pearl Jam, KAty Perry, Jon Bon Jovi czy R.E.M., podpisało się pod listem wzywającym do odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji. "Należy położyć kres temu atakowi na ludzką kreatywność" – apelują sygnatariusze, zwracając się do firm technologicznych, cyfrowych dostawców usług i twórców. Czy z tym apelem zgadza się też Bryska, polska artystka, kompozytorka i autorka tekstów? O to pytał w internetowym Radiu RMF24 Marcin Jędrych.
4/3/20247 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Dr Sokała: Rosjanie stają się wasalem Chin

Chiny wykonały gigantyczny skok i to zarówno gospodarczo, jak i cywilizacyjnie, a co za tym idzie też strategicznie. Myślę, że nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, można po prostu odnotować ten fakt i faktycznie analizy wskazujące na to, że świat zdąża w kierunku dwubiegunowości, mają jakiś tam sens — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Witold Sokoła, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
4/3/20249 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

75. rocznica powstania NATO. Jakie wyzwania stoją przed Sojuszem?

Siłę sojuszu trzeba mierzyć relatywnie do zagrożeń. Zdecydowanie mamy do czynienia z nową strategią, która jasno wskazuje, że największym zagrożeniem militarnym dla NATO jest Rosja. Rosja jest o wiele słabsza niż Związek Radziecki i cały Układ Warszawski w czasie zimnej wojny, więc można powiedzieć, że relatywnie Sojusz jest silniejszy — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
4/3/20249 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Nowy generator głosu od twórców Chatu GPT. Szansa czy zagrożenie?

Open AI zaoferowała na razie ograniczony dostęp do platformy generowania głosu, nazwanej Voice Engine. Może ona stworzyć syntetyczny głos na podstawie 15-sekundowego fragmentu czyjegoś głosu. Wygenerowany przez AI głos może odczytywać polecenia tekstowe na żądanie, w tym samym języku co mówca lub w wielu innych językach. Czy tego typu rozwiązania są niebezpieczne i mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się fałszywych informacji? Jak sprawdzić, że głos jest prawdziwy? O tym Marcin Jędrych rozmawiał w internetowym Radiu RMF24 z Mateuszem Cholewą, analitykiem stowarzyszenia Demagog.
4/2/202411 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Na "odroczoną" dorosłość wpływają ceny mieszkań. Ekspert: Jeden program nie rozwiąże problemu

Młodzi Polacy coraz później wchodzą w dorosłość. W 2022 r. z rodzicami mieszkało 51 proc. osób w wieku 25-34 lata, podczas gdy w 2005 r. było to 36,4 proc. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dlaczego młodzi coraz później opuszczają dom rodzinny? Jakie są przyczyny "odroczonej dorosłości"? Na te pytania w internetowym Radiu RMF24 odpowiadał Tomasz Mądry z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, analitykiem zespołu zrównoważonego rozwoju. Rozmawiał Marcin Jędrych.
4/2/202411 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Dr Sawicka: Izrael stracił współczucie świata, ale nie stracił broni dostarczanej przez USA

Niedawno zostały podpisane kolejne zgody na finansowanie i przekazanie broni dla Izraela. Stany Zjednoczone mówią, że i tak Izrael nie dostał wszystkiego, o co prosił, ale tutaj nic się nie zmienia. To jest działanie trochę dziwne, bo z jednej strony Stany Zjednoczone dozbrajają Izrael, a z drugiej strony niosą pomoc humanitarną tym, którzy od tej broni cierpią — mówiła w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Zofia Sawicka z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
4/2/20248 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Polski wolontariusz wśród ofiar izraelskiego nalotu na Strefę Gazy

To byli najlepsi ludzie. To byli ludzie, którzy podejmowali każde ryzyko. Przyznam szczerze, że my też bardzo często podejmujemy ryzyko, ale nie takie jak oni. Oni byli zawsze z przodu, oni zawsze byli pierwsi po kataklizmie. Oni tworzyli przestrzeń do tego, żeby móc pomagać, czyli wchodzili w te najbardziej niebezpieczne rejony. To byli ludzie, których będzie dzisiaj bardzo, bardzo brakować — mówił w rozmowie z Tomaszem Weryńskim na antenie Radia RMF24 Mikołaj Rykowski z Fundacji Wolne Miejsce współpracującej z organizacją World Central Kitchen.
4/2/20247 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Wielcy oszuści cyberświata

Największy oszust kryptowalutowy. Najbardziej znany haker świata. Oszustka z Doliny Krzemowej, która zarobiła miliardy na nieistniejącej maszynie do badań krwi. Marcin Jędrych i Mateusz Chrobok przedstawiają wam historie największych oszustów internetu - ku przestrodze.
4/1/202417 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Dlaczego warto odkrywać polskie parki narodowe?

Tworzy muzykę elektroniczną, propaguje odwiedzanie parków narodowych oraz pisze o nich książkę. "Jeżdżenie po parkach narodowych stało się już aktualnie stylem mojego życia i sposobem na życie" — mówił o swojej niezwykłej pasji Michał Słodowy, muzyk zespołu KAMP!, autor przewodnika do zbierania pieczątek Z Parku Do Parku, który był gościem Marcina Jędrycha na antenie Radia RMF24 w programie Wielkanoc z widokiem na park narodowy.
3/31/202423 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Jakub Błaszczykowski w szczerej rozmowie o życiu, karierze i konfliktach

"Szczerość w życiu jest jedną z ważniejszych cech dla mnie. Nawet gdy boli." Jakub Błaszczykowski, legenda polskiej piłki nożnej, w rozmowie z Piotrem Salakiem dla Radia RMF24 i RMF FM otwiera się nie tylko na tematy związane ze sportem, ale również z życiem prywatnym, karierą, a także relacjami z kolegami z boiska. To rozmowa, w której Kuba jak zawsze pozostaje sobą - szczerym, refleksyjnym i pełnym pasji do futbolu.
3/30/202452 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Jak się wyspać przy zmianie czasu? Radzi dr Michał Skalski

„Zmiana czasu oznacza przeorganizowanie całego rytmu okołodobowego. Nasz zegar biologiczny będzie musiał się przestawić. To może niestety trochę potrwać” – mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem w Radiu RMF24 dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. „Większość osób tej zmiany czasu w ogóle nie zauważy, ale osoby, które z racji pracy albo osobowości zawsze wstają np. o 6:15, to one mogą się przestawiać nawet do ok. 2 tygodni” – dodawał ekspert.
3/30/20244 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Jaka pogoda na Wielkanoc? Najnowsza prognoza IMGW

Jakiej pogody możemy spodziewać się w czasie świąt wielkanocnych? Gdzie będzie najcieplej, a gdzie najzimniej? Będą w Polsce rejony, gdzie należy spodziewać się deszczu? Te pytania Krzysztof Urbaniak zadał w Radiu RMF24 Grzegorzowi Walijewskiemu, rzecznikowi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
3/30/20243 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Historyk o przeinaczaniu faktów w filmach: Nie ma się co obrażać

"Sami twórcy bardzo rzadko mówią, że ich zadaniem jest nauczanie kogokolwiek. To jest w końcu film fabularny. Oni mają opowiedzieć ciekawą historię i zarobić na tym pieniądze. Filmy historyczne to źródło bardzo niebezpieczne w użyciu, ale inspirujące. Oglądając film chętniej sięgamy po temat" – mówił na antenie Radia RMF24 Jakub Ostromęcki, historyk, autor książki „Skręcona historia. Film, a prawda historyczna”. Krzysztof Urbaniak rozmawiał z nim o nieścisłościach historycznych w filmach, które co roku w święta pojawiają się na ekranie.
3/29/202428 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Czy proces Jezusa był sprawiedliwy w świetle prawa rzymskiego?

Ile procesów musiało się odbyć, aby skazać Jezusa? Czym właściwie był Sanhedryn? Czy Jezus sam przyznał się do winy? Czy w prawie rzymskim istniały przesłanki, aby go ukrzyżować? O tym, jak przebiegał proces Jezusa Chrystusa opowiadała w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 prof. Kalina Wojciechowska, teolożka ewangelicka i biblistka z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
3/29/202434 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Jak wygląda tegoroczna Wielkanoc w Jerozolimie?

Wiadomo, że Izrael dba o bezpieczeństwo. Nie mogę dawać gwarancji, że jest bezpiecznie. Wiadomo, że wszystko się może zdarzyć. Sytuacja jest dosyć napięta. Teraz jest ramadan u muzułmanów, są święta u katolików, wkrótce będą święta żydowskie. Wiadomo, że podczas wszystkich tych świąt niektórzy radykałowie próbują zrobić jakieś zamieszanie. Służby bezpieczeństwa jednak pracują, dbają o to, żeby turystów to nie dotykało — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Stanisław Lipnicki, przewodnik po Jerozolimie.
3/29/202411 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Czy czekolada stanie się towarem luksusowym?

Boję się, że dojdzie do tego, że będzie to wyrób luksusowy, wyrób, który będzie kupowany przy jakichś dużych okazjach, być może nawet jakieś suweniry. Na pewno nie będzie towarem masowym, tak jak jest w tej chwili — mówiła w rozmowie z Michałem Zielińskim na antenie Radia RMF24 Kinga Rzepecka z rodzinnej firmy czekoladowej spod Otwocka.
3/29/20248 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Biblijne czarne charaktery: Judasz, Piłat i Barabasz

Zachłanny zdrajca, człowiek, który osądził Jezusa oraz pospolity przestępca. Co wiemy o największych biblijnych czarnych charakterach? Krzysztof Urbaniak i Tomasz Terlikowski na antenie Radia RMF24 przybliżają sylwetki antybohaterów wydarzeń Wielkiego Tygodnia.
3/28/202420 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Czy chińskie samochody elektryczne zaleją polski rynek?

Nie obawiam się o europejskie marki super premium, które są drogie, które są ekskluzywne, w których trzeba się pokazać. Obawiam się o marki, które są bardziej wolumenowe, jeżeli chodzi o europejskich producentów, gdzie nie wybieramy samochodu pod kątem marki, jakości i prestiżu, tylko stosunku jakości i ceny do osiągów. Z chińskimi samochodami jest jak z kamerami, z dronami, z telefonami. One wygrywają ceną — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Patryk Mikiciuk, dziennikarz motoryzacyjny TVN Turbo.
3/28/20248 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Brewiarz w rytmie heavy metalu i codzienność proboszcza. Terlikowski w szczerej rozmowie z księdzem

Wielki Czwartek to w Kościele Dzień Kapłaństwa. Czy dziś zmienia się obraz księdza? Powoli to chyba nie jest sensacja, że ksiądz ma długie włosy - mówi w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim w Radiu RMF24 ksiądz Grzegorz Szczygieł, proboszcz Parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie. Jak dodaje, lubi swój wizerunek, który wynika po części również z upodobań muzycznych. W szczerej rozmowie ksiądz opowiada także o życiu codziennym, „menedżerce” w parafii, a także o radzeniu sobie z celibatem.
3/28/202426 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Stany Zjednoczone tracą cierpliwość wobec działań Izraela w Strefie Gazy

Demokracje mają to do siebie, że ich przywódcy muszą baczyć na to, co myśli opinia publiczna. Opinia publiczna jest informowana o tych naruszeniach praw człowieka, o tych cierpieniach Palestyńczyków, które coraz trudniej uzasadnić tragedią, która miała miejsce w październiku. Mamy aktualnie koniec marca i ponad 30 tysięcy istnień ludzkich w Gazie zostało zgładzonych — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 dr hab. Łukasz Fyderek, politolog, analityk spraw międzynarodowych specjalizujący się w problematyce bliskowschodniej, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
3/28/202411 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Rekordowo wysoka cena kakao. Co jest powodem ogromnych wzrostów?

Jeżeli popatrzymy na notowania cen tego surowca w kontraktach terminowych, to na koniec marca mamy 3,5-krotny wzrost w ciągu ostatniego roku. Od początku roku, to jest mamy ponad 2-krotny wzrost, z czego największe zmiany obserwowaliśmy w samym marcu, kiedy zaczęły pojawiać się bardziej skonkretyzowane i co ważne negatywne prognozy co do tegorocznej produkcji ziaren kakaowca na świecie. To właśnie jest główną przyczyną obserwowanych podwyżek cen — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 dr Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego z PKO Banku Polskiego.
3/28/20246 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Kraina Wygasłych Wulkanów trafi na listę Światowych Geoparków UNESCO

To jest ogromny prestiż i osiągnięcie przede wszystkim Stowarzyszenia Kaczawskiego, które od lat prowadziło działania związane z dołączeniem do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. To jest prawdziwy sukces lokalnej społeczności, bo on pokazuje, jak wiele można osiągnąć dzięki takiemu ogólnemu zaangażowaniu — mówiła w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 dr Katarzyna Szadkowska z oddziału dolnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego Państwowego Instytutu Badawczego.
3/27/20244 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Wojna handlowa sieci spożywczych. "Zapowiada się czas bardzo atrakcyjnych, ciekawych zakupów"

To jest moim zdaniem marketingowo bardzo dobrze pomyślane, by na koniec dnia w Polakach wyrobić takie myślenie, taki nawyk, że jeżeli myślimy o niskich cenach, to jest właśnie ta kategoria sklepów, tam należy pójść — mówił w rozmowie z Michałem Zielińskim na antenie Radia RMF24 Robert Biegaj z Grupy Offerista.
3/27/202411 minutes
Episode Artwork

Ćwiąkała: Kadra Probierza ma trzy postacie symboliczne - Piotrowski, Frankowski i Zalewski

Trzeba przyznać, że trener Probierz podjął wiele kontrowersyjnych decyzji, których moim zdaniem inni selekcjonerzy po prostu by nie podjęli. Nie wiem, czy inni selekcjonerzy tak otwarcie postawiliby na Nicole Zalewskiego, pomimo jego licznych kłopotów w drużynie klubowej. Nie wiem, czy inni selekcjonerzy postawiliby tak odważnie na Slisza, czy na Kubę Piotrowskiego — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Tomasz Ćwiąkała, CANAL+ Sport.
3/27/20246 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Maciej Samcik: Dziś dla banków gotówka to koszty i problemy

Banki wprowadzają zmiany w wypłatach gotówki, szukają oszczędności, oczywiście kosztem klientów. Czy wypłata z bankomantu będzie za chwilę nieopłacalna? Czy rosnące opłaty zmienią nastawienie do banknotów? Czy więcej osób przekona się do bezgotówkowych operacji? Na te pytania w radiu RMF24 odpowiadał Maciej Samcik z portalu Subiektywnie o Finansach. Rozmawiał Marcin Jędrych.
3/26/202410 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Oscar Sobolewski: Reforma progów emerytalnych w Polsce jest konieczna

Będziemy żyli dłużej. Na to wskazują tegoroczne tablice średniego trwania życia opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Według nich osoby kończące 60 lat życia mają przed sobą szacunkowo jeszcze 22 lata życia. Oznacza to wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. Ale są też te gorsze informacje: oznacza to niższe emerytury dla nowych emerytów. O szczegółach w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Oskarem Sobolewskim, ekspertem emerytalnym i rynku pracy z HRK Payroll Consulting.
3/26/202414 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Kim są dżihadyści odpowiedzialni za zamach w Rosji?

Każda wojna, w której kwestia religijna, czyli obrona islamu, była podnoszona — czy to wojna w Czeczenii, jedna, druga, czy to wojna w Afganistanie, czy w Iraku, były dla radykałów okazją, żeby propagandowo podnieść temat ataku Zachodu, do którego, co ciekawe, też zaliczana jest przez nich Rosja, na świętą religię islamu. Za każdym razem zwiększało to pole do popisu dla radykałów, z którego to pola umiejętnie korzystali — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Marcin Krzyżanowski, orientalista z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
3/26/202410 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Przeszukania w domach polityków. "Może chodzić o coś więcej niż wyjaśnienie nieprawidłowości"

Za chwilę będą święta. Jak dobrze wiadomo, Polacy bardzo często swoje polityczne opinie kształtują i zmieniają właśnie w takim domowym zaciszu, przy stole, wśród znajomych. Święta są zawsze taką wymarzoną dla polityków okazją, żeby tam wjechać na nasze rodzinne stoły ze swoimi opowieściami, narracjami — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 prof. Sławomir Sowiński, politolog, socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
3/26/20249 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

35 proc. Polaków mieszka w lokalach niedostosowanych do swoich potrzeb

Co 3 gospodarstwo domowe w Polsce funkcjonuje w luce czynszowej – tak wynika z najnowszego raportu Polityki Insight i PFR Nieruchomości. Gościem internetowego Radia RMF24 był jeden z jego autorów dr hab. Adam Czerniak - główny ekonomista, dyrektor ds. badań Polityka Insight kierownik Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
3/25/20248 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

25-lecie "Matrixa". Czy rzeczywistość dogania filmy sci-fi?

25 lat temu odbyła się światowa premiera "Matrixa". Filmu, w którym roiło się od symulacji i działań sztucznej inteligencji. Jak patrzymy na film z perspektywy tych lat? Rozmowa o sztucznej inteligencji w kontekście "Matrixa" z doktorem Leszkiem Bukowskim, ekspertem zajmującym się sztuczną inteligencją.
3/25/20248 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Czy słuchanie muzyki w czasie jazdy na rowerze powinno zostać zakazane?

W Polsce zgodnie z przepisami kierować samochodem i uprawnienia do kierowania samochodem może mieć osoba niesłysząca w ogóle i tak samo osoba niesłyszące może kierować rowerem. To jest znacznie poważniejszy uszczerbek niż słuchanie głośnej muzyki. Pytanie, co to jest słuchanie muzyki? Słuchawek można używać również do telefonu, a przypomnę, że w świetle obecnych przepisów nie wolno korzystać z telefonu inaczej niż przy pomocy słuchawek czy zestawu głośnomówiącego jadąc na rowerze — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Marcin Hyła ze Stowarzyszenia Miasto dla Rowerów.
3/25/20247 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Jakub Ber: Dla Rosjan żadna nota nie ma większego znaczenia

Dla Rosjan liczą się twarde fakty i nota o takiej czy innej treści nie ma dla nich większego znaczenia. To jest kwestia zastosowania wobec nich odczuwalnych działań, które np. wpłyną w jakiś sposób na zmniejszenie wpływów do budżetu — mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Jakub Ber, analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
3/25/20248 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Nowakowski: Wezwanie rosyjskiego ambasadora to powiedzenie "widzimy, że robicie świństwo"

To jest pewien zwyczaj dyplomatyczny, gdzie wzywa się ambasadora w sytuacji, kiedy następuje coś, co można zdefiniować jako sytuację kryzysową. Tutaj nastąpiło coś, co można zdefiniować jako sytuację kryzysową, bo wleciał obcy obiekt powietrzny. Wobec tego jakoś musimy zasygnalizować nasze niezadowolenie i takie wezwanie ambasadora zwykle dla samego ambasadora jest mało przyjemne. Upublicznienie tego wezwania jest dodatkowym wzmocnieniem komunikatu, że jest niedobrze, coś dzieje się nie tak, jak powinno — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Jerzy Nowakowski, dyplomata, były ambasador, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego.
3/25/202410 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Lanberry o AI w muzyce: W piosenkach pisanych przez człowieka zawsze da się wyczuć emocje

Generatywna sztuczna inteligencja potrafi coraz więcej. Generuje teksty, obrazy, filmy a także piosenki. Jak AI radzi sobie z pisanie tekstów piosenek? Czy za chwilę rynek zaleją piosenki napisane przez AI? Na te pytania odpowiadała w internetowym Radiu RMF24, wokalistka i autorka tekstów Lanberry. Rozmawiał Marcin Jędrych.
3/24/202411 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Kolosy 2024. Jak wygląda profesjonalna eksploracja jaskiń?

Trzeba sobie zdać sprawę, że chodzenie po jaskiniach to nie jest takie do końca chodzenie. Ten sposób eksploracji to jest czasem kilkanaście, czasem kilkadziesiąt metrów dziennie, czasem kilkaset, ale często też krążymy w kółko, starając się znaleźć drogę przez jakieś zawalisko czy przez jakiś zamulony korytarz. Czasem to jest kilka lat pracy w jednym miejscu, aż uda się nam przebić przez jakąś przeszkodę — mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr hab. Jacek Szczygieł, speleolog.
3/24/20249 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Czachorowski: Zgadzamy się wpuszczanie ścieków do rzek – to trzeba zmienić

Dzisiaj o 20:30 „Godzina dla Ziemi WWF”, która obchodzona jest na całym świecie. W symbolicznym geście troski o przyszłość naszej planety na jedną godzinę gasną światła w prywatnych domach, a władze miast wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej. W tym roku jest ona poświęcona polskim rzekom. Jak jest stan naszych wód i co możemy zrobić, by pomóc naturze? O tym w Radiu RMF24 mówił dr hab. Stanisław Czachorowski hydrobiolog z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Rozmawiał z nim Marcin Jędrych.
3/23/202411 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Prof. Kasińska-Metryka ocenia 100 dni rządu Tuska. "Trochę naciągana czwórka"

Podejście numeratywne jest zasadzką. Zgodzę się, że rząd sam wprowadzając takie hasło na początku sprawowania urzędu zastawił na siebie zasadzkę. Natomiast jeżeli zobaczymy szerzej z takiego meta poziomu, ile płaszczyzn zostało objętych tymi zmianami, to myślę, że ta ocena dobra jednak będzie uzasadniona — mówiła w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 prof. Agnieszka Kasińska-Metryka, politolożka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
3/22/202410 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Prof. Milczanowski: Nasze siły są po to, żeby reagować na potencjalne zagrożenia

Jeżeli mamy sygnały, że w pobliżu granicy są niebezpieczne zdarzenia związane z wojną, no to oczywiście my w ramach swoich działań obronnych musimy pokazywać tę gotowość zarówno społeczeństwu, jak i potencjalnemu przeciwnikowi. To bardzo istotne, żeby była aktywność. Czy ta aktywność ma taki sens militarny? To oczywiście jest drugoplanowe — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Prof. Maciej Milczanowski, politolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
3/22/20245 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Czy nowe paliwo uratuje samochody z silnikiem diesla?

Nowy olej nie jest do końca syntetyczny, chociaż rzeczywiście nie ma nic wspólnego z takim znanym nam biodieslem. Przypominam, że my zwykłego biodiesla znamy ze swoich polskich stacji, natomiast on rzeczywiście zawsze bazował na oleju napędowym, czyli na przetworzonej ropie naftowej. Natomiast tutaj faktycznie mamy paliwo, które jest w stu procentach wykonane z olejów roślinnych i są to uwodornione oleje roślinne — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Paweł Rygas, dziennikarz motoryzacyjny Interii, autor kanału "MotoPRawda".
3/22/20246 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

100 dni rządu Tuska oczami przedsiębiorców

100 dni to czas na pierwsze podsumowania. Założenia były ambitne, wyzwań wiele i w opinii przedsiębiorców jest więcej pozytywów niż negatywów — mówiła w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
3/22/20248 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Wypartowicz: Putin, pokazując, że społeczeństwo mu ufa, może rozszerzyć mobilizację

Przypomnę, że dekret mobilizacyjny nie został do tej pory odwołany, więc Putin mógłby np. zmobilizować kolejnych mężczyzn. W tym momencie rosyjska gospodarka jest przestawiona na tory wojenne. Jeżeli chodzi o produkcję, jest ona bardzo wysoka, więc być może przy zmobilizowaniu większej ilości żołnierzy i odpowiednim przeszkoleniu Rosjanie będą mieć siłę do ewentualnego ataku z północy. Natomiast na ten moment bez mobilizacji nie są w stanie tego zrobić — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Bartłomiej Wypartowicz z portalu Defence24.
3/21/202410 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Tarcia w koalicji i w opozycji. Czy tak będzie wyglądała polska polityka w najbliższym czasie?

Nie ma w tym nic dziwnego, że partie koalicji rządowej pójdą do wyborów samorządowych oddzielnie, ale także nie ma nic dziwnego w tym, że przecież to, co nazywaliśmy przez 8 lat PiS, było de facto koalicją trzech partii, w których jedna dominowała, ale te dwie inne, zwłaszcza teraz, jak to bywa po porażce, mają pretensje o pewne rzeczy, choćby takie, jakie nagłaśnia pan Patryk Jaki — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 prof. Radosław Markowski, politolog, Uniwersytet SWPS, Polska Akademia Nauk.
3/21/20249 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Kolejny skandal w diecezji sosnowieckiej? "To jest coś więcej niż Sodoma i Gomora"

Ta obecna, dramatyczna, perwersyjna historia w złym świetle stawia abp. Adriana Galbasa, który od pół roku jako administrator apostolski rządzi diecezją sosnowiecką. Ja nie pojmuję tego, dlaczego nie podjął żadnych działań. Zostawił cały aparat władzy kurialnej po bp. Kaszaku, czyli nie nastąpiło żadne działanie, które byłoby początkiem trudnej odnowy moralnej diecezji — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 ks. prof. Andrzej Kobyliński filozof i etyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
3/21/202410 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Dlaczego Finlandia powinna być wzorem obrony cywilnej?

Schrony w Finlandii są dwojakiego rodzaju, bo część z nich to są schrony publiczne, które są budowane przez państwo, które są utrzymywane przez państwo. Takich schronów jest mniejszość. Zdecydowana większość to są schrony, które są stronami, powiedzmy prywatnymi, ponieważ są budowane w budynkach zamieszkałych albo w budynkach, w których pracujemy — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 dr Damin Szacawa z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS oraz Zespołu Bałtyckiego w Instytucie Europy Środkowej.
3/21/202411 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

W Polsce najwięcej wniosków patentowych zgłaszają instytucje naukowe – mówi dr. hab. Tomasz Ingram

Polacy zgłosili w ubiegłym roku do Europejskiego Urzędu Patentowego 671 wniosków, czyli ponad 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Jeszcze bardziej zwiększyła się liczba udzielonych polskim wynalazcom patentów. Tu wzrost rok do roku wyniósł ponad 37 procent – wynika z informacji prasowej Urzędu Patentowego. Jak wypadamy na tle innych krajów? Czy zgłaszamy oryginalne i wartościowe patenty? O tym w radiu RMF 24 Marcin Jędrych rozmawiał z dr hab. Tomaszem Ingramem z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
3/20/202413 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Czy protesty rolników są skuteczne politycznie?

Sądzę, że jednak te protesty jakoś się przekładają na poparcie dla PiSu, który ewidentnie razem z Konfederacją próbuje politycznie te protesty rozgrywać, co jest oczywiście dla nich politycznym złotem, ale dla samych rolników absolutnie żadnych korzyści z tego nie będzie — mówiła w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 prof. Anna Siewierska-Chmaj, politolożka z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
3/20/20248 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Gospodarka USA opiera się o Taylor Swift i firmę N-Vidia - mówi Robert Błaszczyk

Taylor Swift to w tej chwili najbardziej rozchwytywana artystka świata, której występy nakręcają nie tylko fanów, ale też gospodarkę. Na jej wpływ na PKB USA, ale też krajów, w których koncertuje zwrócili uwagę bankierzy centralni z Rezerwy Federalnej Philadelphii. W swojej ocenie bieżącej sytuacji gospodarczej podkreślili oni zauważalny wzrost zatrudnienia w sektorach turystyki i rozrywki w związku z odbywającymi się koncertami. Ten raport omówił w radiu RMF24 Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w firmie Cinkciarz.pl. Rozmawiał Marcin Jędrych.
3/19/202410 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Polska może stać się ważnym graczem w produkcji elektromobilnych komponentów – mówi Norbert Cała

Co dalej z polskim samochodem elektrycznym Izera? Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko poinformował, że resort nie chce rezygnować z produkcji samochodu, ale niezbędne będą uzgodnienia z Komisją Europejską. Chcemy przenieść z części grantowej KPO do części pożyczkowej inwestycje, których celem jest zwiększenie produkcji pojazdów niskoemisyjnych - poinformował wiceminister w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej w Radomiu. Czy reaktywacje tego projektu pod nazwą Izera to dobry pomysł? O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał Norbertem Całą, ekspertem ds. elektromobilności z portalu Techlove.pl.
3/19/202411 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Szułdrzyński: PiS szuka nowej twarzy, ale kompletnie nie ma na nią pomysłu

Nie mam wrażenia, żeby było jakieś, poza emocjonalnym i personalnym, racjonalne uzasadnienie tego, co się w Zjednoczonej Prawicy dzieje. Chyba że oni już wiedzą, że Jarosław Kaczyński co prawda ogłosił, że będzie ubiegać się o kolejną kadencję w fotelu prezesa PiS, ale może oni już go tam nie chcą i już w tej chwili mimo zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego dzielą między siebie te resztki, które zostaną po Zjednoczonej Prawicy. To by oznaczało, że uważają, że Jarosław Kaczyński jest znacznie słabszy, niż nam się wydaje — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Michał Szułdrzyński, autor książki "Prawica dla opornych", wicenaczelny "Rzeczpospolitej".
3/19/20249 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Czy mecz z Estonią będzie tylko formalnością dla Biało-Czerwonych?

Myślę, że ten mecz będzie wyglądał jak ostatnie spotkania z tymi słabszymi drużynami. Estonia będzie się całym zespołem broniła, a wiadomo, że my nie lubimy takiego grania. Najgorsze dla reprezentantów Polski jest to, że te oczekiwania są takie, że musimy — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Maciej Terlecki, były reprezentant Polski, komentator.
3/19/20247 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Koncerty awatarów to taki muzyczny testament artystów – mówi Stanisław Trzciński

Firma Pophouse Entertainment zamierza ożywiać na scenie najpopularniejszych artystów. Koncert awatarów udających muzyków Kiss ma odbyć się w 2027 roku. Z kolei występy awatarów słynnej szwedzkiej grupy pod nazwą Abba Voyage można oglądać już od 2022 roku. Czy czekają nas koncerty awatarów? Do kogo będzie kierowana taka nowoczesna oferta? Na te pytania odpowiadał dr Stanisław Trzciński, kulturoznawca. Rozmawiał Marcin Jędrych.
3/18/202412 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

87 proc. poparcia w wyborach. Po co Putinowi tak wysoki wynik?

Władimir Putin, jak każdy dyktator, potrzebuje legitymizacji i potrzebuje udowodnienia swojemu społeczeństwu, że ciągle to społeczeństwo stoi murem za swoim przywódcą, czyli chce udowodnić wynikiem wyborczym efekt flagi, czyli później móc podejmować każdą decyzję, nawet tę, której obawiają się Rosjanie — mówiła w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Agnieszka Bryc, politolożka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
3/18/202413 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Bieńczyk-Missala: "Demokratyczność wyborów nie jest kryterium uznania państwa i jego władzy"

Sądzę, że państwa zachodnie podejdą do tego praktycznie i nie będą kwestionować Putina jako prezydenta Rosji. Prawda jest taka, że w samym prawie międzynarodowym nie ma ścisłych reguł, procedur dotyczących przeprowadzenia wyborów. Są takie procedury w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, które mają moc politycznie obowiązującą — mówiła w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 dr hab. Agnieszka Bieńczyk-Missala z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
3/18/20246 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Obrońcy TikToka apelują do amerykańskich senatorów

Amerykańscy senatorowie mają skrzynki zapchane apelami od obrońców TikToka. Platforma organizuje opór przeciwko zamiarowi wyrzucenia jej z USA, a raczej przymusowej sprzedaży udziałów przez współwłaścicieli oskarżanych o związki z władzami w Pekinie. Zakaz już przegłosowała niższa izba parlamentu, a prezydent Joe Biden zapowiedział, że podpisze te przepisy. Donald Trump, który bezskutecznie próbował pozbyć się z USA TikToka, gdy był prezydentem, teraz go broni. Firma zapewnia, że nie ma nic wspólnego z Pekinem. Ekspertka ds. mediów społecznościowych Anna Wittneberg, dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej, kwituje te zapewnienia śmiechem...
3/17/202410 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Wielka elektryfikacja UE. Ile za to zapłacimy?

W dyrektywie o handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla pojawia się zapowiedź wprowadzenia ETSu, czyli takiego podatku od emisji dwutlenku węgla dla wszystkich instalacji, nie tylko dla ciepłowni, dla dużych instalacji, tak jak teraz, tylko też dla domów. Tym w szczególności obciążone będą kotły na węgiel i kotły na gaz — mówił w rozmowie z Michałem Zielińskim na antenie Radia RMF24 dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. Projektów Badawczych, Euros Energy.
3/17/202417 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Jak Niemcy komentują szczyt Trójkąta Weimarskiego w Berlinie?

Dobrze, że przywódcy tych trzech krajów się spotkali. To jest przede wszystkim dobre dla Polski, bo Polska wraca tutaj na arenę międzynarodową po latach zawinionej przez siebie, przez poprzednie rządy izolacji i amatorszczyzny w polityce zagranicznej. Natomiast to nie przekłada się na konkretne decyzje, jeżeli chodzi o Ukrainę — mówił w rozmowie z Tomaszem Weryńskim na antenie Radia RMF24 prof. Ireneusz Karolewski z Uniwersytetu Lipskiego.
3/16/202410 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Czy szczyt Trójkąta Weimarskiego w Berlinie okazał się sukcesem?

Chodziło też o to, żeby pokazać, że Europa Zachodnia jest razem i dalej silnie popiera Ukrainę. To chyba był cel tego szczytu i to się chyba udało, zwłaszcza w tym składzie. Polsce na tym bardzo zależy i być może Polska odegrała tutaj pewną rolę, żeby pogodzić Scholza z Macronem — mówił w rozmowie z Tomaszem Weryńskim na antenie Radia RMF24 Michel Viatteau, korespondent AFP w Polsce.
3/16/202410 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

To będzie himalajski triathlon. Mateusz Waligóra rusza na Everest

To będzie himalajski triahlon. Najpierw rower, potem trekking i na końcu wspinaczka na Dach Świata. Mateusz Waligóra, specjalista od wypraw ekstremalnych, rusza na kolejną ekspedycję. Tym razem chce zdobyć Mount Everest, startując z poziomu morza. Jak mówi w rozmowie z Radiem RMF24, będzie to dla niego ogromne wyzwanie. Łatwiej byłoby mi powiedzieć, czego się nie obawiam – wyznaje podróżnik w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem.
3/15/202414 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Jak odróżnić zdjęcia prawdziwych ludzi od wytworów AI?

Niestety taka jest informacja dla osób, które by chciały, żeby te sztuczne obrazy pozostały na zawsze sztuczne, że już praktycznie te błędy są dopracowane i te nowe modele, które generują obrazy, już praktycznie bezbłędnie sobie z tym radzą. Błędy jednak wciąż się pojawiają i to są głównie palce, oczy, włosy, zęby — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Aleksander Fafuła, dwukrotny laureat konkursu Digital Ars, twórca grafik z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
3/15/20247 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Wybory prezydenckie w Rosji. "Regularnie powtarzająca się intronizacja cara"

To jest taka fabryka wrażenia, tworzenia obrazu, że zaraz dostaniemy ogromne cyfry. To jest zaprogramowane tak, jak w tzw. wyborach 2018 r. Wtedy zapisano Putinowi 56 mln głosów. Teraz tym bardziej. Jest wojna i naród się musi skupić wokół przywódcy, wodza, więc tych głosów będzie, co już dosyć łatwo jest wyliczyć, gdzieś przynajmniej 62 mln — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Wacław Radziwinowicz, wieloletni korespondent Gazety Wyborczej w Rosji.
3/15/20249 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Baszczyński: Trener Probierz posłuchał głosu ludu

Arek Milik to człowiek, który w tych trudnych momentach potrafi zachować spokój. Myślę, że nie mówiąc już o całym wymiarze czasowym, ale na zmianę, na wejście mógłby zdecydowanie pomóc tej drużynie właśnie doświadczeniem i spokojem. Tu trochę jestem zaskoczony, bo jeżeli trener Probierz decyduje się na takie zmiany i chciałby patrzeć w przyszłość, myślę tu o tych młodszych napastnikach, to mógłby to zrobić zdecydowanie po barażach — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Marcin Baszczyński, były reprezentant Polski, ekspert CANAL+ Sport.
3/15/20246 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Trzeci lot rakiety Starship. "Można mówić o pełnym sukcesie"

W tym przypadku głównym celem było osiągnięcie trajektorii suborbitalnej, czyli można powiedzieć oblecenie Ziemi, ale nie wejście na orbitę. Wykonujemy taki lot, że osiągamy naprawdę bardzo wysoką prędkość, prawie taką, która niemalże umożliwia osiągnięcie orbity. Gdyby SpaceX chciał, to mógłby tę orbitę osiągnąć, ale oczywiście ze względów bezpieczeństwa zdecydowano się na wykonanie profilu misji, w którym ta rakieta nie osiąga orbity — mowił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Rafał Grabiański z portalu Urania, miłośnik nauki i kosmosu.
3/15/20247 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Debata ws. pochówku abp. Gołębiewskiego. Prof. Kmieciak: Faryzeusze też mówili "my mamy prawo"

Prawo kanoniczne owszem jest literą prawa, ale jest coś takiego poza formalnością, sprawiedliwością prawną, również kanoniczną jak empatia, troska i że tak powiem, teologicznie miłosierdzie i wsparcie tych, którzy naprawdę mogą czuć się obrażeni. Wiem o tym, że się czują obrażeni, ponieważ dostają wiadomości od osób skrzywdzonych, za co im bardzo dziękuję i zawsze będę wspierać ich swoim głosem, bo mówią wprost: dla nich jest to potwarz — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 prof. Błażej Kmieciak, były przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii, socjolog i pedagog z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
3/15/202410 minutes
Episode Artwork

Dr Raubo: Czekają nas miesiące napięcia, a przede wszystkim ciągłej presji

Rosja nauczyła nas jednej rzeczy, że nawet po dużych porażkach w tym wymiarze operacyjnym jest w stanie strategicznie nadal utrzymywać presję na Ukrainę. Ta presja może się odbywać za pomocą działań lądowych, ale też za pomocą uderzeń na miasta czy infrastrukturę krytyczną, ale również działań w domenie cyber — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Jacek Raubo, ekspert ds. wojskowości i obronności z portalu Defence24, wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
3/15/20247 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Dudkiewicz: Wybór abp. Wojdy i abp. Kupnego jest głęboko zły

To są osoby, o których niekiedy nawet księża im podlegający, z którymi np. rozmawiałem do książki, nie są w stanie powiedzieć nic, tzn. jeżeli pytam ich o to, jakie zdanie ma arcybiskup diecezji, w której funkcjonują, to odpowiadają po prostu, że nie mają zielonego pojęcia, bo tego arcybiskupa nie ma w debacie publicznej, w debacie na najważniejsze tematy, zarówno społeczne, jak i wewnątrzkościelne — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Ignacy Dudkiewicz, redaktor naczelny magazynu "Kontakt", autor książki "Pastwisko. Jak przeszłość, strach i bezwład rządzą polskim Kościołem".
3/14/20249 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Wisławski o nowych przepisach: Samochód w rękach pijanego kierowcy to narzędzie zbrodni

Posługując się pewnymi analogiami z innych rewirów życia, jeżeli zabierzemy mordercy narzędzie zbrodni, to mu niejako utrudniamy popełnianie tej zbrodni. Według mnie prowadzenie samochodu po pijanemu to jest wydawanie w pewnym sensie wyroku na ludzi zupełnie niewinnych — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Maciej Wisławski, kierowca i pilot rajdowy.
3/14/20245 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Konfiskata samochodu za jazdę po pijaku. Nowe przepisy wchodzą w życie

Konfiskacie samochodu podlega każda osoba, która będzie kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości i będzie miała co najmniej półtora promila lub więcej. Po wtóre, każdy sprawca ciężkiego w skutkach wypadku drogowego, katastrofy, jeżeli będzie znajdował się w stanie nietrzeźwości, jeżeli będzie miał więcej niż jeden promil. Każdy recydywista, więc jeżeli pijak po raz kolejny zostanie zatrzymany do kontroli i będzie znajdował się w stanie nietrzeźwości, to nie będzie żadnej taryfy ulgowej, straci samochód. Straci go także ta osoba, która powodując wypadek drogowy, oddaliła się z miejsca wypadku, pozostawiając ciężko ranne osoby bez pomocy — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Marek Konkolewski, ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, były inspektor policji i były dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.
3/13/20249 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Szef Narodowego Instytutu Wolności odwołany. Jaki jest powód decyzji?

Powód decyzji jest efektem przeprowadzonej przeze mnie kontroli jednego z programów, który realizowany był przez NIW. Wstrzymałam jego rozstrzygnięcie, dlatego że już sam etap przeprowadzania tego konkursu, w jaki sposób on był przeprowadzany, z zewnętrznych sygnałów, które do mnie docierały, budził dużo wątpliwości — mówiła w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Agnieszka Buczyńska, minister ds. społeczeństwa obywatelskiego.
3/13/20247 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Wybory w KEP. Kto zastąpi abp. Gądeckiego i abp. Jędraszewskiego?

Niewątpliwie na stanowisku przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski potrzeba takiego człowieka postępowego środka, czyli kogoś, kto jest z jednej strony szanujący tradycję i otwarty zarazem na pewną nowoczesność oraz jest osobą współczującą z taką wizją Kościoła, którą proponuje papież Franciszek, czyli skupioną na misji ewangelizacji, otwartą także na świeckich — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 prof. Aleksander Bańka, filozof, publicysta, autor książek, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego.
3/13/20248 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Smaki, zapachy, plaże, słońce i flamenco. Rusza Tydzień Kina Hiszpańskiego

14 marca rusza 22. Tydzień Kina Hiszpańskiego. Największe w Polsce święto kina z Półwyspu Iberyjskiego. Zagląda do 7 miast, to Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Katowice, Łódź i Gdańsk. W programie 13 produkcji, od kameralnych zwycięzców festiwali po największe komercyjne przeboje. Będą filmy wypełnione miłością do kuchni i gotowania oraz pojawi się wątek podróży w najpiękniejsze zakątki Hiszpanii. Z organizatorem przeglądu Piotrem Kobusem spotkała się Katarzyna Sobiechowska-Szuchta.
3/13/202412 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Koniec pieców na gaz. "Na nowe zielone budownictwo stać będzie nielicznych"

W 2027 r. wejdzie podatek ETS2, który nałoży opłaty na użytkowników pieców gazowych. Ten podatek będzie progresywny, więc w 2027 będziemy płacić np. kilkaset złotych rocznie, potem kilka tysięcy rocznie, aby docelowo ten piec wymienić na unijne ekologiczne źródło ciepła, jakim jest pompa ciepła plus fotowoltaika. Oczywiście teraz się kłaniają koszty z tego względu, że takiej światowej klasy kocioł gazowy kosztuje dzisiaj 12-15 tysięcy, a taka fotowoltaika z pompą ciepła to jest koszt od 80 do 100 tysięcy złotych. Na pewno nie będzie tanio — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Tomasz Narkun, doradca rynku nieruchomości.
3/13/20248 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Michał Sajdak: Domowe urządzenia podłączone do sieci są podatne na cyberataki

Telewizor typu Smart nie jest już prostym urządzeniem do wyświetlania materiałów – on zbiera informację o użytkowniku, o jego preferencjach. Czy inne urządzenia domowe też mogą działać tak jak telewizory i zbierać dane? Jak się bronić przed nieuprawnionym dostępem do naszych domowych urządzeń podłączonych do internetu? O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Michałem Sajdakiem z portalu sekurak.pl.
3/12/20249 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Czy Netanjahu ma poparcie państw arabskich ws. zniszczenia Hamasu?

Problem polityczny, który narósł wokół zarówno Strefy Gazy, jak i Hamasu, przypomina sporych rozmiarów węzeł gordyjski. Nie ma tutaj łatwego sposobu nie tylko, żeby go rozwiązać, ale również, żeby jednoznacznie uplasować się względem niego. Mówię oczywiście tutaj nie o terroryzmie, nie o ataku Hamasu z 7 października, ale o politycznym tle konfliktu — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Marcin Krzyżanowski, były dyplomata, orientalista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
3/12/202411 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Wizyta Tuska i Dudy w USA. Dr Sokała: Sygnał wysyłany do opinii publicznej, nie tylko polskiej

Myślę, że w tym zaproszeniu jest pewne drugie dno i Amerykanie w różnych wypowiedziach i w wysyłanych sygnałach nie ukrywali tego specjalnie, że to jest taki sygnał dla Polaków, żeby podtrzymać tę jednomyślność bardzo skłóconych wewnętrznie ośrodków politycznych w Polsce, jeżeli chodzi o politykę transatlantycką, politykę bezpieczeństwa. Od razu warto dodać, że taka wola jest ewidentnie też ze strony polskiej — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Witold Sokała, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, publicysta "Dziennika Gazety Prawnej".
3/12/202410 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Koniec "zerowego" VATu na żywność. Co z cenami?

Dobra informacja. Mamy sporo produktów żywnościowych, które potaniały w stosunku do tych szczytowych poziomów. Ja nie mówię w stosunku do tego, co było 5 lat temu, tylko w stosunku do tego, co widzieliśmy choćby rok temu czy 9 miesięcy temu. Przykładem może być cukier, mąka, olej. Bardzo wiele rzeczy jest dzisiaj dużo tańszych, jeszcze raz podkreślam, tańszych, niż rok temu, nie 4 czy 5 lat temu. To teraz, skoro taki olej potaniał o 40 proc. od szczytu, a cukier jeszcze więcej, to nawet jeżeli obłożyć te towary tym 5 proc. VATem, to dalej będzie niższa cena, niż to, co obserwowaliśmy rok temu. Nie zmienia to faktu, że o 5 proc. jednak podrożeją te wszystkie rzeczy i na pewno nie będzie nas to cieszyć — mówił w rozmowie z Potrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Marek Zuber, ekonomista, ekspert Akademii WSB.
3/12/20247 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Kozłowski: Fake news rozchodzi się szybciej niż prawda

Polacy w 2024 roku będą głosować dwa razy w wyborach samorządowych oraz do Parlamentu Europejskiego. Pierwsze wybory odbędą się 7 kwietnia. Mimo ich lokalnego charakteru, na pewno bacznie będą im się przyglądać aktorzy zewnętrzni, np. Rosjanie. Zresztą nie tylko w Polsce w tym roku ludzie pójdą do urn – na świecie będzie wiele okazji by dezinformacja wywołała przedwyborczy chaos. Jak przeciwdziałać dezinformacji? Kto powinien odpowiadać za prostowanie fałszywych komunikatów? O tym w Radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Andrzejem Kozłowskim, doktorem nauk politycznych, analitykiem ds. cyberbezpieczeństwa oraz wykładowcą na Uniwersytecie Łódzkim.
3/11/202413 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Łukasik: Łatwiej się teraz kupuje bitcoina, a to napędza popyt

Bitcoin, najpopularniejsza kryptowaluta świata, przekroczyła dzisiaj poziom 71 600 dolarów, ustanawiając nowy rekord wszech czasów. Co napędza te wzrosty? Kto kupuje kryptowaluty? Czy ten rynek jest bezpieczny dla inwestorów? Gościem Radia RMF24 był Krystian Łukasik, starszy analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zajmujący się gospodarką cyfrową, doktorant wydziału socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmawiał Marcin Jędrych.
3/11/202414 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Tubylewicz: Szwedzi wierzą swoim przywódcom i się z nimi zgadzają

Flaga Szwecji została wciągnięta na maszt w siedzibie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Szwecja stała się 32. państwem członkowskim NATO. Jak pożegnanie z ponad 200-letnią neutralnością przyjmują zwykli Szwedzi? Czy dołączenie do NATO to ważny temat w tym kraju? O tym z Katarzyną Tubylewicz, pisarką, tłumaczką i dziennikarką rozmawiał w Radiu RMF24 Marcin Jędrych.
3/11/202412 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Słowa papieża o odwadze w wywieszeniu białej flagi. "Defetyzm, który przyznaje rację oprawcom"

Jak widać, za to niezrozumienie będziemy płacić, dlatego, że to jest po prostu defetyzm, który de facto przyznaje rację oprawcom, a to już nie jest ewangeliczne i to możemy interpretować bardzo skutecznie jako zamach na Ewangelię, także żerowany religijnie przez Cerkiew moskiewską — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Sebastian Duda, teolog, filozof i publicysta.
3/11/202414 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Czy TikTok powinien zostać zakazany?

W Chinach technologiczne spółki faktycznie są powiązane z partią, podlegają też po prostu pod chińskie prawodawstwo, w określonych zasadach interesu i obronności są zmuszone do współpracy z chińskimi służbami. Te zasady oczywiście są bardzo ogólnie opisane i tak naprawdę nie wiemy, co się za nimi kryje i kiedy. Używając tego paragrafu, chińska administracja może mieć wpływ na spółki chińskie. Firma ByteDance stojąca za TikTokiem ma już za sobą kontrowersyjne sprawy — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Bartosz Paszcza z Klubu Jagiellońskiego, ekspert ds. technologii i innowacji, autor podcastu "Paszczą o technologiach".
3/11/20249 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Oscary 2024 rozdane. "Totalna klęska producentów streamingowych"

Najwięcej nominacji miały filmy producentów streamingowych, Netflixa czy Appla. Okazuje się, że oni ponieśli totalną klęskę, że zdecydowana większość nagród, czy to właśnie "Oppenheimer", czy "Biedne istoty", czy wiele innych, było doświadczeniami kinowymi. To jest taki głos międzynarodowej społeczności filmowej, bo Oscary już nie są amerykańską nagrodą, tylko tam już głosuje bardzo duża liczba osób z różnych zakątków świata, że kino ciągle ma sens — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Krzysztof Spór, krytyk filmowy, autor bloga "Spór w kinie".
3/11/202413 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Jak KPO wpłynie na ceny nieruchomości? Komentarze ekspertów

Brak rąk do pracy w branży budowlanej i zwiększone zapotrzebowanie na materiały – to, zdaniem ekspertów, prawdopodobne efekty szybkiej realizacji inwestycji w Polsce w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Efekty, które mogą spowodować wzrost kosztów powstania nieruchomości. Na wydanie środków z KPO mamy czas do końca sierpnia 2026 roku.
3/11/202412 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Prof. Nowak: Nie bójmy się wilków, one są naszymi sprzymierzeńcami

W Radiu RMF24 rozmawialiśmy o wilkach. Tę piękne drapieżniki są w naszym kraju pod ścisłą ochroną. W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o atakach na zwierzęta gospodarskie. Czy wilków jest za dużo? Czy jest się czego obawiać? Te pytania Marcin Jędrych zadał pani dr hab. Sabinie Nowak, profesor z Uniwersytetu Warszawskiego.
3/10/202415 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Janusz Szczuczko: Kupując haubice przygotowujemy się do wojny, która już była

Stworzenie wojsk dronowych zapowiedział minister obrony narodowej Władysław Kosiniak - Kamysz. Czy to jest właściwy kierunek rozwoju naszej armii? Jaką rolę w orężu wojskowym pełnią drony? Gościem radia RMF24 był Janusz Szczuczko, Założyciel firmy REDWINGS, emerytowany żołnierz, który bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywał na pokojowych oraz bojowych misjach wojskowych. Rozmawiał Marcin Jędrych.
3/9/202414 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Czy powinniśmy się spodziewać zmian w prawie aborcyjnym?

Sondaże pokazują, że jednak większość wyborców Trzeciej Drogi, zwłaszcza Polski 2050, popiera liberalizację ustawy antyaborcyjnej. Pytanie oczywiście brzmi, na ile te osoby, które biorą udział w sondażach, mają świadomość, co by to miało znaczyć konkretnie. Czy powrót do statusu quo ante, do stanu sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego, czego zresztą Trzecia Droga chce, czy właśnie pójście dalej — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Stefan Sękowski, politolog z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.
3/8/202410 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Kmdr Dura: Macronowi chodziło o pokazanie, że sytuacja na Ukrainie dotyczy całej Europy

Z jednej strony jest to wskazanie, że rzeczywiście postępy na froncie mogą następować. Natomiast jeżeli chodzi o szybkość, to tutaj prezydent Macron przesadził. Nie oznacza to jednak, że w jakiś sposób nie poruszył on jednak opinii, dlatego, że zaczęto bardzo mocno dyskutować na temat tego, jak potoczy się dalej wojna, jeżeli nie będzie takich dodatków i takiej pomocy, jaka była wcześniej — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 kmdr Maksymilian Dura z portalu Defence24.
3/8/202411 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Ekstraklasa: Jagiellonia zmierzy się ze Śląskiem. Stawką fotel lidera

Będą mierzyły się dwie drużyny zbudowane w zupełnie inny sposób, na zupełnie innych pomysłach. Z jednej strony Jagiellonia: rewelacja, jeśli chodzi o sposób gry, jeśli chodzi o styl. To jest drużyna, którą się ogląda z bardzo dużą przyjemnością. Śląsk aż tak przyjemny do oglądania nie jest, ale jest taką drużyną, która bardzo umiejętnie punktuje swoich rywali. Jest niebywale skuteczny — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Remigiusz Kula, CANAL+ Sport.
3/8/20245 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Czy to koniec tanich samochodów elektrycznych z Chin?

Na coś takiego zanosiło się już od dłuższego czasu. Chodzi ogólnie o samochody elektryczne wyprodukowane w Chinach, co też np. uderza w Teslę. W Szanghaju są największe zakłady tego amerykańskiego koncernu i też stamtąd sporo wozów trafia do Europy — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Paweł Berendt, analityk w Instytucie Boyma.
3/8/202414 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Coroczne orędzie prezydenta USA o stanie państwa. Jakie tematy poruszył Joe Biden?

To było orędzie polityka, który jest w stanie podjąć się piastowania urzędu prezydenta przez kolejne cztery lata. Nie wiem, jak to zrobiono, ale naprawdę bardzo dobrze fizycznie się zachowywał przez ten ponad godzinny wykład, który miał w Kongresie. Przechodząc do treści, to oczywiście tu było wiele ważnych wątków poruszonych, które tak właściwie w jakimś tam sensie odnoszą się do Stanów Zjednoczonych jako globalnego mocarstwa, bo to była kwestia związana z pomocą Ukrainie, ale była też kwestia bardzo ważna, związana z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy — mówił w rozmowie z Tomaszem Weryńskim na antenie Radia RMF24 dr Wojciech Kwiatkowski, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
3/8/20248 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Dlaczego polski rynek księgarski jest w takiej fatalnej formie?

Walki cenowe na polskim rynku książki, które toczą się już od wielu lat, doprowadziły do tego, że przetrwały największe, najsilniejsze firmy, które oferowały najniższe ceny, a księgarnie stacjonarne, te z klimatem, tej konkurencji cenowej nie wytrzymały i zamykają się. Jest ich coraz mniej i chcemy je uratować — mówiła w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Aldona Mackiewicz, wiceprezeska Stowarzyszenia Księgarzy Polskich.
3/7/20249 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Kto może zostać nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski?

Te wybory są ważne, ponieważ 85 proc. mieszkańców naszego kraju został ochrzczony w Kościele katolickim. 71 proc. uważa się ciągle za katolików, a w związku z tym to wybory dotyczą tego, kto będzie rządził Kościołem katolickim w Polsce, do którego należy znakomita większość mieszkańców naszego kraju — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
3/7/202412 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Dr Roszkowski: Uchwałą można ogłosić Rok Chopinowski, ale nie zażegnać kryzys prawny

Teraz na to wszystko nakładana jest taka łatka, w której ten kryzys, rozwiązywany jest przy pomocy uchwały. Jak zobaczycie do encyklopedii prawa, to uchwały nie są źródłem prawa w Polsce. Uchwałą można Rok Chopinowski ogłosić, ale nie zmieniać kryzys prawny de facto. Więc czy to rozwiąże sytuację? Wątpię — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
3/7/20249 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Niezwykła wizja piekła kobiet. "Ja, która nie poznałam mężczyzn" Jacquline Harpman

Rzecz, na której najbardziej zależy bohaterce, to jest to, żeby pokazać tym strażnikom, którzy absolutnie ignorują wszystkie te kobiety, ignorują, że ona istnieje, żeby strażnik zareagował w jakikolwiek sposób, żeby wiedział, że ona istnieje. To jest dla niej najważniejsze, żeby zaistnieć. W tej książce jest bardzo ważne zrozumienie, na czym polega człowieczeństwo — mówiła w rozmowie z Bogdanem Zalewskim na antenie Radia RMF24 Katarzyna Marczewska, autorka polskiego przekładu książki "Ja, która nie poznałam mężczyzn".
3/7/202411 minutes
Episode Artwork

Prof. Chojnicki: Technologie nie obronią nas przed zmianami klimatu

Czy da się zasłonić Słońce? Ten temat powrócił ostatnio za sprawą Szwajcarów. Chcą oni rozpocząć debatę pod patronatem ONZ na temat kontrowersyjnych technologii, które mogłyby zmniejszyć ilość światła słonecznego docierającego na Ziemię. To miałoby pomóc osłabić zmiany klimatu. Eksperci mówią krótko: To ryzykowna gra. Gościem Radia RMF24 był prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Pracowni Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i członek Koalicji Klimatycznej. Rozmawiał z nim Marcin Jędrych.
3/6/202412 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Eksploatacja aut napędzanych wodorem jest kosztowna

Czy jednym z filarów motoryzacji będą pojazdy zasilane wodorem oraz uzyskiwanymi z wodoru i CO2 paliwami syntetycznymi? Gdzie w tej chwili jesteśmy z technologiami wodorowymi? Na te pytania odpowiadał w Radiu RMF24 Bartłomiej Derski, prawnik, ekonomista i dziennikarz. Rozmawiał z nim Marcin Jędrych.
3/6/202413 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Co dalej z projektami ustaw o prawie do aborcji? Prof. Sowiński: Lewica próbuje przypomnieć się wyborcom

Polityczny spór o ochronę życia trwa w Polsce tak naprawdę już od trzydziestu kilku lat, z różnym natężeniem, więc pewnie będzie trwał także dalej. Natomiast patrząc na to, co tu i teraz się dzieje w tej sprawie, ja bym jednak oceniał to takie polityczne wzmożenie Lewicy w tej sprawie, czy też takie ich ataki na marszałka Hołownię, czy też może powiedzmy to bardziej dyplomatycznie, takie podnoszenie w tej chwili tej kwestii w kontekście dość poważnego kryzysu politycznego, w którym znalazła się Lewica już w październiku ubiegłego roku — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Sławomir Sowiński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
3/6/20249 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Wakacje kredytowe nie dla każdego?

W momencie, w którym nie było kryterium dochodowego i kredytobiorcy dowiedzieli się, w jaki sposób te wakacje kredytowe przełożyć na nadpłatę kredytu, dzięki czemu mogą zyskać bardzo dużo oszczędności, to generowało olbrzymie koszty dla banków, więc te osoby, które przeznaczały te środki na nadpłatę kredytu, gdzie mogły sobie pozwolić na spłatę rat tego kredytu, no niestety, nie będą mogły dalej w taki sposób nadpłacać swojego zobowiązania — mówiła w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Ewelina Czaplińska, bankowiec i doradca finansowy.
3/6/20248 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Watykański szlak przemytu hitlerowców. Jak Mengele uciekł do Ameryki Południowej?

Mengele przeprowadzał w Auschwitz pseudomedyczne, a w zasadzie sadystyczne eksperymenty na ludziach, przeważnie na bliźniakach, co jest fenomenem w skali świata i w tym okresie i w tym miejscu było piekłem na ziemi. W publikacji opowiadam o ucieczce Mengele. W zasadzie poświęciłem moją książkę jego ucieczce po drugiej wojnie światowej, tzw. szczurzym szlakiem z Niemiec przez Włochy do Ameryki Południowej — mówił w rozmowie z Bogdanem Zalewskim na antenie Radia RMF24 dr Mirosław Olszycki z Wydziału Historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autor książki "Mefisto z Auschwitz. Śladami Józefa Mengele z Auschwitz do Ameryki Południowej".
3/6/202411 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Piotr Konieczny: Awaria Facebooka to raczej nie był atak hakerski

Dziś po południu przestały działać Facebook, Messenger a także WhatsApp. Globalna awaria trwała godzinę. Spowodowała spore zamieszanie w sieci, zaniepokojeni użytkownicy szukali wsparcia. Jakie były przyczyny awarii i jak należy w takich sytuacjach reagować? O tym Marcin Jędrych rozmawiał w radiu RMF24 z Piotrem Koniecznym, redaktorem naczelnym serwisu niebezpiecznik.pl.
3/5/202410 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Dr hab. Marcin Zych: Większość współczesnych warzyw to krzyżowki

Nowe warzywo już wkrótce może pojawić się na naszych stołach. Zucchiolo - to połączenie ogórka i cukinii. Dwie hiszpańskie firmy – Unica i Granda La Palma – podpisały porozumienie dotyczące komercjalizacji na rynku europejskim tego nowego warzywa. Zucchiolo opisywane jest jako warzywo uniwersalne, które można spożywać zarówno po obróbce termicznej, jak i na surowo. Kulisy powstania nowego warzywa opisywał w radiu RMF24 prof. dr hab. Marcin Zych, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat biologii roślin i ekologii ewolucyjnej. Rozmawiał Marcin Jędrych.
3/5/202412 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Czy dojdzie do zawieszenia broni w Strefie Gazy? "Czas się kurczy"

Wydaje się, że na to porozumienie jest szansa, chociaż tak naprawdę widzimy w tych ostatnich dniach, że te kolejne doniesienia o postępowaniu w negocjacjach to jest duża sinusoida, są one zrywane, informacje o nich są bardzo, bardzo często sprzeczne — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Michał Wojnarowicz analityk ds. Izraela w programie Bliski Wschód i Afryka w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
3/5/202413 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Marsz przeciwko przemocy po śmierci 25-letniej Lizy. "Szukała bezpieczeństwa, a straciła życie"

Chodzi o to, żeby zebrać ludzi w jednym miejscu, żeby sprzeciwić się przemocy, żeby sprzeciwić się temu, że nasze ulice są niebezpieczne dla kobiet, żeby upamiętnić Lizę, która przyjechała do Polski, szukając bezpieczeństwa, a straciła życie — mówiła Oksana Litwinienko tłumaczka, aktywistka, współinicjatorka marszu.
3/5/20247 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

"Superwtorek" w USA. Prof. Szklarski: Możemy już powiedzieć, kto wygrał prawybory

Prawybory się jeszcze nie odbyły, a my tak naprawdę możemy powiedzieć, kto wygrał. Może bez procentów, żeby się nie ośmieszyć, ale nawet i to mógłbym zaryzykować. Po prostu zwyciężyli, we wszystkich stanach, w których ubiegać się będą o nominacje dzisiaj Donald Trump i Joe Biden. Ten drugi właściwie nie ma kontrkandydatów, bo ta dwójka w Partii Demokratycznej to jest tylko właściwie taki plankton polityczny — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 prof. Bohdan Szklarski z Uniwersytetu Warszawskiego.
3/5/202410 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Niezwykły spektakl "Padało" w Teatrze Łaźnia Nowa. Na scenie zobaczymy aktorki-sobowtórki

Spektakl jest o kobietach, które spotykają się przypadkowo i okazuje się, że są jedną i tą samą kobietą na dwóch etapach swojego życia. To jest jedna z interpretacji, bo interpretacje mogą być różne. Idąc tym kluczem, potrzebna była druga aktorka. Młodsza o co najmniej o pokolenie od Iwony i bardzo do niej podobna, bo ten wątek się pojawia wielokrotnie w tekście, że te kobiety widzą się po raz pierwszy i głupieją. "Przecież ty wyglądasz tak jak ja" — mówiła w rozmowie z Bogdanem Zalewskim na antenie Radia RMF24 autorka przekładu dramatu Marta Orczykowska.
3/5/20247 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Grzyb: Techniki oszustów, znane od lat, opierają się na emocjach

Niemal codziennie słyszymy, że ktoś stracił oszczędności życia przez działania oszustów podających się za policjantów, prokuratorów, czy kogoś z rodziny. Ostatnio 90 tys. zł w gotówce i złocie stracił 77-letni mieszkaniec okolic Korycina, oszukany metodą "na wnuczka". Uwierzył oszustom, że jego córka jest sprawcą wypadku i potrzebne są pieniądze, by nie trafiła do aresztu - podała podlaska policja. Jak należy reagować w takich sytuacjach mówił w radiu RMF24 dr hab. Tomasz Grzyb, psycholog, zajmujący się psychologią wpływu społecznego. Rozmawiał Marcin Jędrych.
3/4/202415 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Prof. Grzegorz Brona: W kosmosie unika się rozmów na polityczne tematy

W nocy polskiego czasu rakieta Falcon 9 pomyślnie wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie i tym samym rozpoczęła misję Crew-8. Na pokładzie kapsuły Dragon od SpaceX znalazło się trzech astronautów z USA oraz jeden rosyjski kosmonauta. Załoga zmierza do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wspólną, zaskakującą misję amerykańsko-rosyjską komentował w radiu RMF24 prof. Grzegorz Brona, prezes firmy Creotech Instruments, były Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
3/4/202411 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Czy dekarbonizacja to nie koniec rewolucji? Jaka jest przyszłość gazu?

Myślę, że mówienie o "śmierci gazu" jest na razie trochę przedwczesne. Patrząc na model energetyczny, który my też prognozujemy w najbliższych 15, 20, 30 latach, to gaz wciąż będzie wykorzystywany, wciąż gaz będzie tym paliwem, które będzie musiało być w miksie energetycznym. Myślę, że będzie redukowane jego zużycie, będą próby, żeby wyrugować ten gaz z niektórych gałęzi naszego życia. Natomiast jako paliwo, to gaz wciąż będzie w nim obecny — mówił w rozmowie z Tomaszem Weryńskim na antenie Radia RMF24 Mariusz Marszałkowski, redaktor naczelny portalu POLON.pl.
3/4/202411 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Co dzieje się z rosyjskim lotnictwem w Ukrainie? "To nie żadna tajemnicza broń"

Powodem zestrzeleń jest warstwowo zestawiony system obrony powietrznej, bazujący przede wszystkim na ziemi i brak aktywnej ochrony rosyjskich wojskowych statków powietrznych. Tutaj generalnie nie ma żadnej magii. To są po prostu pewne możliwości zestawione z brakiem możliwości — mówił w rozmowie z Tomaszem Weryńskim na antenie Radia RMF24 płk Krystian Zięć, jeden z pierwszych pilotów F-16, były dowódca 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.
3/4/202413 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Morawiecki winnym porażki PiS? Prof. Cześnik: Były bankster nie może być przekonujący w roli Robespierre'a

Co jest głównym problemem Morawieckiego? To, że Morawiecki nie był w dłuższej perspektywie szczególnie bardzo przekonujący dla naturalnego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. Prawo i Sprawiedliwość zaczęło wygrywać wybory, bo się pochyliło nad tymi społecznie słabszymi. Umówmy się, że Morawiecki jako przyjaciel ludzi biedniejszych, słabszych, mniej zarabiających, nie jest bardzo przekonujący — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Prof. Mikołaj Cześnik z Uniwersytetu SWPS i Fundacji Batorego.
3/4/20249 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Polityczna burza w Niemczech po opublikowaniu nagrań z podsłuchu Luftwaffe

Teraz okazuje się, że jest dowód, który za sprawą Rosjan ujrzał światło dzienne, że dotychczasowe stanowisko Scholza to nieprawda. Tam pojawia się wyraźna sugestia, że te pociski można byłoby wysłać, pod warunkiem, że Ukraińcy byliby do tego odpowiednio przeszkoleni, co trwałoby oczywiście długo, ale jest to jak najbardziej możliwe, więc chadecja domaga się np. wyjaśnień w Bundestagu od kanclerza Scholza, zwołania specjalnej komisji ds. obrony narodowej, a także nie wyklucza powołania komisji śledczej — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Kamil Frymark analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, zajmujący się niemiecką polityką.
3/4/20248 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Przedwiośnie w Bieszczadach. Co słychać w świecie dzikich zwierząt?

Wiosnę widać, słychać i czuć. To słychać poprzez ten śpiew ptaków, poprzez to pohukiwanie sów. Gdzieś tam werblują dzięcioły po suchych konarach czy pniach. Przyleciały już żurawie, ale coś tam w przyrodzie jeszcze wisi w powietrzu niepokojącego, jeżeli chodzi o pogodę, bo ciągle nie ma naszych pięknych białych bocianów. To są mądre ptaki i być może one wyczuwają, że jeszcze może nas zaskoczyć jakaś mała zima — mówił w rozmowie z Tomaszem Weryńskim na antenie Radia RMF24 Kazimierz Nóżka, leśniczy z Nadleśnictwa Baligród.
3/4/20247 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Dwa medale Polek na HMŚ w Glasgow. Korzeniowski: Panie wykorzystały szanse w stu procentach

Równie dobrze medali mogło nie być, bo w takich konkurencjach jak płotki czy sprint to są setne części sekundy i mogło się wszystko wydarzyć. Oczywiście Ewa Swoboda była tutaj w roli silniejszej faworytki niż Pia Skrzyszowska, co zresztą pokazał wynik o oczko wyżej, ale Ewa też musiała ocierać łzy po czwartym miejscu w Belgradzie, gdzie właściwie jej potencjał był porównywalny. Nie mieliśmy tutaj zbyt wielu szans medalowych tak naprawdę i te, które mieliśmy, wykorzystaliśmy, a właściwie panie, wykorzystały w stu procentach — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata w lekkiej atletyce.
3/4/202410 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Jaki jest potencjał produkcji biogazu w Polsce?

Rozwój źródeł biogazowych obecnie na polskim rynku jest zdeterminowany uwarunkowaniami prawnymi. Jeżeli weźmiemy pod uwagę proces inwestycji, proces przygotowania inwestycji takiej biogazowni, on trwa kilka lat. Biorąc pod uwagę obecny system prawny, nie mamy zapewnionych skutecznych mechanizmów umożliwiających szybkie i pewne pozyskanie tych decyzji — mówił w rozmowie z Tomaszem Weryńskim na antenie Radia RMF24 Marcin Laskowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Biogazowej.
3/4/202412 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Czy śmierć Nawalnego oznacza koniec antyputinowskiej opozycji w Rosji?

Dla mnie końcem tej faktycznej antyputinowskiej opozycji był już sam moment zamknięcia Aleksieja Nawalnego do kolonii karnej oraz wszystkie rzeczy, które rosyjskie władze zaczęły zmieniać pod kątem myślenia o tzw. zagranicznych agentach, utrudniając działanie niezależnych organizacji, zwłaszcza tych, które były finansowane przez państwo zachodnie. Takim momentem było też oczywiście rozpoczęcie tej fazy wojny przeciwko Ukrainie — mówiła w rozmowie z Tomaszem Weryńskim na antenie Radia RMF24 Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
3/2/202416 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Kiedy bociany przylecą do Polski?

Teraz już wiemy, że pierwszy ptak ruszył, tzn. jest odczyt z nadajnika na granicy Sudanu i Egiptu. To jest ewidentny sygnał, że są w trasie do Polski. Ktoś może zapytać, co się działo? To, że technika nie zawsze jest idealna. Ten ptak musi wpaść z nadajnikiem w zasięg sieci GSM — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 prof. Piotr Tryjanowski kierownik Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
3/1/20243 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Druga część "Diuny" na ekranach kin. "To nie jest opowieść czysto przygodowa"

To nie jest tak jak w "Gwiezdnych Wojnach", gdzie bawimy się w pewną kosmiczną baśń. Tutaj sięgamy poważniejszych tematów. Tutaj ma to wszystko większą wagę — mówiła w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka bloga "Zwierz popkulturalny", prowadząca audycję "Uniwersum RMF Classic".
3/1/20245 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Prof. Flis: Realną władzę w PiS będzie miał ten, kto zostanie przywódcą pomimo opinii Kaczyńskiego

Osoby, na które wskaże Jarosław Kaczyński, mogą się okazać po prostu za słabe. Ktoś musi być silniejszy niż Jarosław Kaczyński, żeby przejąć władzę w tej partii. Wydaje mi się, że to jest taka próba i jeśli Przemysław Czarnek ją przejdzie, to być może jego kompetencje są rzeczywiście takie, żeby zastąpić prezesa, chociaż na pewno będzie to generalnie wielkim wyzwaniem dla partii — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 prof. Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
3/1/202410 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Spożywanie ultraprzetworzonej żywności zwiększa ryzyko zachorowania na raka

Dowody, które przedstawiono w tej metaanalizie, sugerują, że ta wysoko przetworzona żywność w stopniu przekonywającym, że możemy już wyciągać jednoznaczne wnioski, ma wpływ na zwiększone ryzyko chorób układu krążenia, pogarsza nasze zdrowie psychiczne, a także przyczynia się do rozwoju cukrzycy typu drugiego i zwiększa ryzyko nowotworów, zwłaszcza tutaj chodzi o nowotwór jelita grubego — mówiła w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Małgorzata Pielichowska, dietetyczka i psychodietetyczka.
3/1/202410 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Ekstraklasa. Sądny mecz dla trenera Szwargi. "Raków jest ligowym średniakiem, ale tylko na wyjazdach"

Dawid Szwarga mówił na konferencji po meczu z Piastem Gliwice, że odpowiedzialność spoczywa na jego barkach. Wydaje mi się, że to też jest taki sygnał dla drużyny, że trzeba wziąć się do pracy, bo Raków u siebie to jest Raków bardzo dobry, bo Raków jeszcze w tym sezonie nie przegrał. Swoją drogą, ostatni mecz, który przegrał u siebie, to jest końcówka poprzedniego sezonu i rywalizacja z Lechem Poznań, ale wtedy Raków miał już zapewnione mistrzostwo — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Piotr Glamowski z CANAL+ Sport.
3/1/20247 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Kto zajmie miejsce Nawalnego jako lidera antyputinowskiej opozycji?

Myślę, że kobieta jako przeciwniczka Putina byłaby dla niego trudniejsza. Kobietę nie tak łatwo jest zaatakować w tak brutalny sposób, jak mężczyznę. Myślę, że Julia Nawalna miałaby szansę być kimś takim. Niby jest w polityce, niby wszyscy ją kojarzą, ale ma atut nowości — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Paweł Reszka, dziennikarz "Polityki", wieloletni korespondent polskich mediów w Moskwie.
3/1/20249 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Nocne kolejki po "Mieszkanie za remont" w Krakowie. Kukucki: To nie jest systemowe rozwiązanie

Dzisiejsza kolejka w Krakowie jest namacalnym dowodem na to, że naprawdę w Polsce tych mieszkań brakuje. Według różnych badań w tzw. luce czynszowej jest od 35 do 40 proc. Polek i Polaków. Co oznacza luka czynszowa?. To oznacza, że aż między 35 a 40 proc. Polaków albo nie stać na zakup własnego mieszkania, albo są za bogaci np. na mieszkanie socjalne — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Krzysztof Kukucki, wiceminister rozwoju i technologii odpowiedzialny za budownictwo w polskim rządzie.
3/1/202411 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Historia ostatniego utworu Cat Janice. Co dzieje się z prawami autorskimi po śmierci?

Co do zasady prawa autorskie majątkowe, bo o nich tutaj mowa, są zbywalne, to znaczy mogą być przedmiotem czynności dokonanej za życia, jak też czynności dokonanej na wypadek śmierci, tak jak w tym przypadku, czyli testamentu — mówiła w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Aleksandra Bagieńska-Masiota, prawnik i politolog z Uniwersytetu SWPS.
3/1/202411 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Jak przygotować się do sezonu rowerowego?

Rower można widzieć jako siedmiomilowe buty i to jest takie codzienne narzędzie, które bardzo ułatwia komunikację i to, żeby wszystko szybko załatwić. Natomiast wiadomo, że na starcie jednak jest parę rzeczy, które trzeba sobie jednak przyjąć do takiego typowego rytuału — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Tadeusz Mirski ze Stowarzyszenia Rowerowy Poznań.
2/29/20249 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Na czym właściwie polega Zielony Ład?

Zielony Ład to jest kompleksowa polityka, która jest zarysowana w perspektywie co najmniej do 2050 roku, a jak twierdzą niektórzy analitycy do roku 2100. Tutaj mówimy tak naprawdę o mechanizmie, który ma funkcjonować w Unii Europejskiej przez cały XXI wiek. To jest nie tylko rolnictwo, to jest w zasadzie cała unijna gospodarka, to jest energetyka, to jest przemysł, to jest transport. Wszystkie te sektory wchodzące w obręb Europejskiego Zielonego Ładu — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu Energetyka24.
2/29/202412 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Lista priorytetów tymczasowego następcy abp Dzięgi. Kmieciak: Nie jestem zaskoczony, jestem zniesmaczony

Mam wrażenie, że dochodzi do jakiegoś całkowitego abstrahowania od prawdy, co z perspektywy znanego nam nauczania Jezusa Chrystusa, który mówi, że prawda wyzwala, jest naprawdę kompromitujące i dyskredytuje tak naprawdę nauczycieli moralności, jakimi przecież mogą w wielu wypadkach nazywać się duchowni, w tym biskupi Kościoła katolickiego — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 prof. Błażej Kmieciak, pedagog, były przewodniczący, a obecnie członek Państwowej Komisji ds. pedofilii.
2/29/20247 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Pył z Afryki nad Polską. Czy odczujemy jego obecność?

Jeżeli ktoś ma problemy ze zdrowiem, szczególnie z układem oddechowym, to mogą jego dolegliwości nasilać się wraz z pojawieniem się tego pyłu w powietrzu. Chodzi tu głównie o osoby, które chorują na astmę, czy też mają uczulenia na różnego rodzaju pyłki. Te objawy mogą ulegać zaostrzeniu, ale większego zagrożenia dla zdrowia ten pył ze sobą nie niesie, chyba że ktoś bardzo się zdenerwuje tym, że musi co chwilę myć samochód czy okna, ponieważ ulegają one zabrudzeniu — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Piotr Szuster z IMGW i Łowców Burz.
2/29/20244 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Gen. Pacek: Nic nie wskazuje, aby zmieniły się zasady użycia broni jądrowej przez Rosjan

Obecne zasady są bardzo, nie chcę powiedzieć elastyczne, ale pozwalają Rosji na bardzo wiele, ponieważ one mówią, że Rosja może użyć broni jądrowej wtedy, kiedy sama uzna, że może przegrać konflikt, że istnieje groźba przegrania konfliktu. W związku z powyższym ta retoryka tak naprawdę niewiele zmienia, natomiast ona dochodzi do liderów państw zachodnich i z całą pewnością wywiera jakiś wpływ na ich zachowanie — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Bogusław Pacek, generał w stanie spoczynku, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
2/29/20249 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Początek sezonu motocyklowego. Przestrogi dla motocyklistów i kierowców

To motocyklista powinien zachowywać się na drodze w taki sposób, by dać zauważyć się kierowcy. Oczywiście tam, gdzie przepisy dopuszczają wyprzedzenie pojazdu z prawej strony, tam wolno to wykonać. Natomiast tam, gdzie przepisy tego zabraniają, absolutnie nie możemy tego robić. Kierowca samochodu nie spodziewa się nas po prawej stronie, w miejscu, gdzie nie możemy w ten sposób wyprzedzać — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24, podinspektor Tomasz Krupa, rzecznik podlaskich policjantów, prywatnie motocyklista.
2/29/20246 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Dlaczego co cztery lata w kalendarzu pojawia się data 29 lutego?

Co cztery lata rzeczywiście dodajemy ten jeden dzień - 29 lutego i zresztą umówiono się, że będzie to rok taki, którego numer dzieli się przez cztery. 2024 ładnie dzieli się przez cztery bez reszty. To jest rok przestępny. Co sto lat musimy tę regułę omijać, a więc 1800, 1900, 2000, ale nie 2000. Nie, bo jeszcze dodatkowo, jeżeli mamy cztery setki, wtedy znowu dorzucamy ten rok przestępny — mówił w rozmowie z Bogdanem Zalewskim na antenie Radia RMF24 Jerzy Rafalski, astronom z toruńskiego planetarium i popularyzator astronomii.
2/29/20245 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Połączył ich Kopiec Kościuszki. Niezwykła historia małżonków urodzonych 29 lutego

Najbardziej niezwykłe historie pisze życie. Taka właśnie opowieść rozpoczęła się 29 lutego 1976 roku, gdy urodzili się przyszli małżonkowie - Kasia i Adam. A historyczną rolę w ich relacji odegrał Kopiec Kościuszki, przy którym znajduje się siedziba RMF FM.
2/29/20249 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Scholz nie zgadza się na przekazanie Ukrainie pocisków Taurus. "Stanowisko ma potwierdzenie w opinii społecznej"

Stanowisko Scholza ma w jakimś stopniu uzasadnienie i potwierdzenie w opinii społecznej w Niemczech, która rzeczywiście hiperwrażliwe reaguje na możliwość eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na rosyjsko-natowski. Tu Scholz jest takim wyznacznikiem większościowej opinii publicznej w Niemczech, która identyfikuje się z wojną przeciwko Rosji, ale nie chce jej rozlania na konflikt przeciwko NATO — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim prof. Arkadiusz Stempin, politolog z Uniwersytetu we Freiburgu i Uczelni Korczaka w Warszawie.
2/28/20249 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Ruszają ćwiczenia Dragon 24. Prof. Milczanowski: To kluczowy sygnał polityczny

Te ćwiczenia nie będą prowokowały Rosjan ani Białorusi, ale będą ważnym sygnałem o tym, że podnosimy gotowość, że zwiększamy możliwości naszych wojsk, koordynację, kooperację, a jednocześnie budujemy też możliwości przyjęcia wojsk sojuszniczych w Polsce jako Host Nation Support. Jest to bardzo ważny sygnał, bo to buduje rzeczywiście możliwości obrony i odstraszające od konfliktu w przypadku Rosji i Białorusi — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Prof. Maciej Milczanowski, oficer rezerwy, politolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
2/28/202410 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Raków Częstochowa w kryzysie. Czy trener Szwarga straci pracę?

Mam wrażenie, że jest tutaj bardzo dużo emocji. Zabrakło spokoju. To, że Raków nie wyglądał dobrze w ostatnim czasie, to już świadczyły mecze z Wartą Poznań, nawet wygrany mecz ligowy u siebie z Piastem Gliwice. Można było zagospodarować sobie wcześniej czas na spokojną rozmowę w tygodniu. Natomiast tutaj tego typu ruchy świadczą o tym, że jest bardzo nerwowo w klubie, a kiedy są nerwy, to często łatwo o pomyłkę, o złą decyzję — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Filip Surma z CANAL+ Sport.
2/28/20245 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Apple rezygnuje z projektu samochodu elektrycznego. "Rynek stał się dość ciasny"

Myślę, że jeżeli faktycznie był projekt robienia przez Apple samochodu elektrycznego i stworzenia go nawet w kooperacji z jakimś producentem klasycznych samochodów, to analiza rynku i tego, co się dzieje w Chinach z motoryzacją, skutecznie wybiła te pomysły komuś z głowy — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Norbert Cała z portalu TechLove.pl.
2/28/20246 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Ignaczak: Wierzę w sukces Projektu Warszawa w tym finale

Siatkarze Projektu Warszawa mogą dziś zapisać się w historii. Już o 20:00 zagrają rewanż finału Challenge Cup. Warszawianom do szczęścia brakuje dwóch wygranych setów. Projekt ma bowiem zaliczkę 3:1 z pierwszego pojedynku z Mint Vero Volley Monza. Szanse stołecznego klubu w tym pojedynku oceniał w internetowym Radiu RMF24 Krzysztof Ignaczak, były libero polskiej reprezentacji i były prezes Asseco Resovii, telewizyjny ekspert w temacie siatkówki. Rozmawiał Marcin Jędrych.
2/27/202412 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Wajrak: Nie ma nic piękniejszego niż niedźwiedź na lodowych polach

To jest niesamowite zwierzę, bo to jest zwierzę, które jest bardzo ciężkie, waży kilkaset kilogramów, niektóre największe osobniki tonę, czyli coś takiego jak żubr, który mi w tej chwili chodzi za oknem, tylko że ma kły i pazury. One potrafią po lodzie chrupiącym chodzić cicho jak koty. To jest coś niezwykłego — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Adam Wajrak, podróżnik, dziennikarz i przyrodnik.
2/27/202410 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Macron sugeruje możliwość wysłania wojsk do Ukrainy. Kuisz: To prezent dla Moskwy

To budzi wrażenie głębokiego braku powagi. Istotnie, to dla Moskwy jest wręcz prezent. To Moskwa utrzymuje, że NATO sposobiło się do walki, że toczy się wojna nie z Ukrainą, a w każdym razie nie tylko z Ukrainą, ale z całym Zachodem. To jest woda na młyn — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Jarosław Kuisz, redaktor naczelny Kultury Liberalnej.
2/27/202410 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Piechota: Nie szukajmy w Ukrainie przyczyny trudności rolników

Ukraińskie rolnictwo jest na pewno konkurencją dla rolnictwa Wspólnoty. Jeśli w Ukrainie wielkość gospodarstw rolnych to setki hektarów, a w Polsce średnie gospodarstwo rolne ma 11,4 hektara, to musimy znaleźć rozwiązanie, wynegocjować w czasie rozmów akcesyjnych Ukrainy okresy przejściowe dla rolnictwa ukraińskiego — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, były minister gospodarki.
2/27/20249 minutes, 1 second
Episode Artwork

Nadchodzi premiera "Białej odwagi". Korkuć: Film nie powinien aspirować do roli przełamywania tabu

Tak naprawdę to, że 18 proc. ludzi przyjęło te uprzywilejowane, bezpieczne karty, a ponad 80 proc. ludności Podhala przyjęło Karty Polskie, to jest dowodem patriotyzmu i przywiązania do polskości górali. Tego niestety w filmie nie widać i tego nie ma. Jeżeli chodzi o kontekst tego obrazu historii, to jest na pewno duża wada i ten film nie powinien aspirować do roli przełamywania jakiś tabu, bo nie ma żadnego tabu na temat — mówił w rozmowie z Bogdanem Zalewskim na antenie Radia RMF24 dr Maciej Korkuć, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, autor audycji "Datownik historyczny" na antenie RMF Classic.
2/27/202411 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Nawrowski: Cyfrowy pierścień ma sprawdzać parametry zdrowotne

Co potrafi pierścień od Samsunga o nazwie "Galaxy Ring"? Jakie inne nowości pojawiły się na targach Mobile World Congress 2024 w Barcelonie? Czy jest coś, co zmieni nasz cyfrowy świat? Marcin Jędrych rozmawiał w internetowym Radiu RMF24 z Robertem Nawrowskim, autorem bloga i kanału na YouTube o nowych technologiach.
2/26/202410 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Dębiec: Sprawa pomocy dla Ukrainy bardzo podzieliła Grupę Wyszehradzką

27 lutego dojdzie do spotkania grupy wyszehradzkiej, czyli przedstawicieli czterech państw środkowej Europy – Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Polskę będzie reprezentował Donald Tusk, który zobowiązał się sprawdzić, czy ten format może skutecznie wspierać sensowne działania UE. Przyszłość tego projektu oceniał w internetowym Radiu RMF24 Krzysztof Dębiec - główny specjalista w Zespole Środkowoeuropejskim w Ośrodku Studiów Wschodnich. Rozmawiał Marcin Jędrych.
2/26/202413 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

"Priscilla. Elvis i ja" - historia życia w złotej klatce

Mamy tu 14-letnią dziewczynkę, która poznaje 24-letniego gwiazdora, najbardziej znaną osobę na świecie. Okazuje się, że to z tego tłumu kobiet, dziewcząt na całym świecie, to właśnie ona zostaje przez niego wybrana i namaszczona niejako na jego przyszłą żonę — mówiła w rozmowie z Bogdanem Zalewskim na antenie radia RMF24 Kaja Klimek, krytyczka filmowa.
2/26/20247 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

"Za mało, za późno, bez jasnego wskazania winy". Sprawa abp. Dzięgi

To jest zasmucające i bardzo przykre dla nas, jako dla całej wspólnoty kościelnej, że biskup posuwa się do oszczędnego dysponowania prawdą, a tak naprawdę posuwa się do tego, że kłamie. To jest bardzo bolesne — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Tomasz Krzyżak, autor książek na tematy kościelne, ekspert ds. kościelnych, dziennikarz Rzeczpospolitej.
2/26/202410 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Czy szykuje się nowa rosyjska ofensywa?

Jeżeli chodzi o ofensywę Federacji Rosyjskiej, to tutaj oczywiście mają do tego możliwości. Widać nawet filmy ze sprzętem przemieszczającym się po raz kolejny. Oczywiście jest to stary sprzęt, no ale powiedzmy sobie szczerze — Rosjanie nie dość, że mieli mobilizację, to jeszcze bardzo często do tych prywatnych firm wojskowych po prostu ludzi zabierali, bo często to byli więźniowie, często ludzie, którzy nie mieli innego wyjścia. Jeżeli chodzi o tę sytuację personalną po stronie rosyjskiej, to jest ona lepsza — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Bartłomiej Wypartowicz, ekspert z portalu Defence24.
2/26/202411 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Synoptyk: Luty jest ekstremalnie ciepły, cieplejszy niż w 1990 roku

"Luty jest ekstremalnie ciepły, najprawdopodobniej najcieplejszy od początku pomiarów. Na pewno cieplejszy od 1990 roku" - powiedziała synoptyk IMGW Anna Woźniak w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim w internetowym Radiu RMF24. Meteorolog mówiła również o tym, jaka może być pogoda na Wielkanoc.
2/26/20245 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Czy tanie zboże na giełdach to efekt manipulacji Rosjan na rynku?

Kto dzisiaj ma największy wpływ na ceny na międzynarodowych rynkach? Jest to oczywiście Rosja. Po pierwsze, Rosja wywołała wojnę. Po drugie to Rosja, która jest również znaczącym producentem zboża, kradnie zboże ukraińskie, blokuje porty Morza Czarnego. Dzisiaj akurat ten kanał jest względnie odblokowany. To zboża tam płynie drogą morską, część dociera do portów docelowych, część gdzieś tam ginie, czyli jest zapewne kradzione przez Rosjan. Przede wszystkim Rosja jest bardzo aktywna handlowo na rynkach międzynarodowych. Sprzedaje swoje zboża rosyjskie, sprzedaje to zboże, które ukradła Ukrainie jako swoje zboża rosyjskie — mówiła w rozmowie z Bogdanem Zalewskim na antenie Radia RMF24 Monika Piątkowska, szefowa Izby Zbożowo-Paszowej.
2/26/20249 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Czy Ukrainę czeka "scenariusz koreański"?

Biorąc pod uwagę, że podział Korei odbył się bez udziału Koreańczyków i dzisiaj my patrzymy na to ze zdziwieniem, jak to Koreańczycy nie mieli nic do powiedzenia w tej kwestii? Nie buntowali się? Oczywiście buntowali się i sprzeciwiali się takiemu podziałowi bez ich udziału, a bez pytania ich o zdanie. Właśnie tak samo w tym momencie może stać się, jeżeli dojdzie do tego wszystkiego z Ukrainą i dopiero po czasie będziemy się zastanawiać: jak to? Jak do tego doszło? Dlaczego się nie buntowali? Otóż na pewno będą się buntować, na pewno tego nie chcą - mówiła w rozmowie z Bogdanem Zalewskim na antenie radia RMF24 Edyta Słotwińska, absolwentka koreanistyki z Uniwersytetu Warszawskiego, studentka studiów magisterskich w Zakładzie Studiów nad Koreą Północną na jednym z uniwersytetów w Seulu.
2/26/20247 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Aleksandra Włodarczyk: By było taniej AI projektuje ubrania pod europejskie gusta

Chińskie sklepy internetowe Temu i Shein zalewają rynek światowy koszulami i spodniami za kilka euro oraz tanimi artykułami gospodarstwa domowego i zabawkami. Ponieważ produkty docierają w ciągu kilku dni od złożenia zamówienia, ma to poważne konsekwencje dla frachtu lotniczego. Według danych ekspertów branżowych, Shein i Temu wywożą codziennie za granicę od 4 tys. do 5 tys. ton towarów - takie dane podał w ostatnich dniach Reuters. Takie liczby odpowiadają ponad 100 samolotom Boeing 777 dziennie. O kulisach tzw. fast fashion i wpływie tej branży na zaśmiecanie naszej planety Marcin Jędrych rozmawiał w Radiu RMF24 z Aleksandrą Włodarczyk, autorką bloga "Świadomy konsument mody".
2/25/202413 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Pikuła: Facebook uzależnił nas od komunikacji, często nie mamy wyboru

Od 2020 r. odsetek użytkowników dokumentujących swoje życie w internecie spadł z 40 proc. do 28. W 2018 roku co 4 użytkownik udostępniał newsy w social mediach. Dziś to 16 proc. z nas. Debata przenosi do zamkniętych grup i na platformy, takie jak WhatsApp. Czy to jest koniec roli mediów społecznościowych jaką znamy dotychczas? O tym w Radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Rafałem Pikułą, dziennikarzem technologicznym i redaktorem prowadzącym Magazyn Spider's Web+.
2/25/202413 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Ukraina bez zachodniej pomocy? "Nie mogłaby funkcjonować"

Bez pomocy finansowej Zachodu Ukraina nie mogłaby obecnie funkcjonować. W zeszłym roku 40 proc. wydatków ukraińskiego państwa pochodziło z zagranicy. W tym roku powinno być podobnie - prognozuje w Radiu RMF24 Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Rozmówca Michała Zielińskiego zwraca uwagę na przyszłą odbudowę zrujnowanej przez wojnę Ukrainy, co będzie kosztować setki miliardów dolarów. "To wsparcie zagraniczne w zakresie odbudowy będzie nieocenione, a z drugiej strony korzystać z tego będą nasze firmy i przedsiębiorstwa" - podkreśla Marcin Klucznik.
2/24/202411 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Prof. Lewicki: Ameryka osiągnęła już w Ukrainie swoje cele

Izba Reprezentantów USA ostatecznie przyjmie pakiet pomocowy dla Ukrainy, ale to będzie prawdopodobnie ostatnia tak duża pomoc - prognozuje amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Jak podkreśla rozmówca Michała Zielińskiego w Radiu RMF24, Ukraina była i pozostanie na peryferiach polityki amerykańskiej, zaś cele USA wynikające z rosyjskiej napaści na Ukrainę zostały już osiągnięte. „Amerykanie dowiedzieli się, jaką bronią dysponują Rosjanie oraz w warunkach bojowych przetestowali własną broń. Wojna w Ukrainie bardzo osłabiła też Rosję militarnie i gospodarczo. Dlatego teraz, po osiągnięciu tych celów, dalsza wydatna pomoc dla Ukrainy natrafia w Stanach Zjednoczonych na przeszkody” – stwierdził amerykanista.
2/24/202422 minutes, 1 second
Episode Artwork

Wolski: Rosjanie prawdopodobnie będą chcieli zająć cały wschód Ukrainy

"To, czego ja bym się osobiście ewentualnie obawiał w perspektywie pół roku, to próba rosyjska otwarcia jakiegoś innego kierunku strategicznego: Czernichów, Sumy, Charków - czyli uderzenia z zupełnie innej strony na wojska ukraińskie" - powiedział analityk, publicysta i politolog Jarosław Wolski w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Maciejem Sztykielem. Ekspert zaznaczył, że "niestety, gdyby dostawy zachodnie z jakiejś przyczyny ustały, to Ukraina po pół roku zaczęłaby ten konflikt bardzo wyraźnie przegrywać na polu walki militarnej". Podkreślił jednak, że jeżeli chodzi o sytuację na froncie, jest "ostrożnym optymistą".
2/24/20245 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

10. edycja Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego im. Tomka Kowalskiego

Można powiedzieć, że zawodnicy w ciągu tego jednego dnia, a najlepsi w ciągu 4-5 godzin zaledwie pokonują całą trasę ze Szklarskiej Poręby do Karpacza. To jest taka wyjątkowa trasa, która dodatkowo zimą, wtedy kiedy jest dużo śniegu, jest oblodzenie, jest silny wiatr, jak to często bywa w Karkonoszach, powoduje, że ta trasa i te warunki dają się zawodnikom we znaki — mówiła w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie radia RMF24 Agnieszka Korpal, organizatorka imprezy, w przeszłości partnerka Tomasza Kowalskiego.
2/23/20248 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Jak gry komputerowe walczą o uwagę użytkowników?

To są przeróżne mechanizmy. Tutaj ciekawym przykładem są gry mobilne, bo możemy mówić o grach, które są tworzone na komputery, które są tworzone na konsole i są gry mobilne. Gry mobilne rzeczywiście bardzo często są darmowe, dlatego w związku z tym one starają się utrzymać gracza od razu, jak odpali daną grę i nie stracić go. Dlaczego nie chcą go stracić? Ponieważ w perspektywie czasu ktoś kto się przywiąże do danej gry, może zacząć kupować w niej różnego rodzaju kryształki, dopalacze czy jakieś ułatwienia, czyli po prostu stać się kupcem, stać się po prostu klientem twórców tej gry — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Adam Zechenter, wicenaczelny portalu GRY-OnLine.
2/23/20248 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Dwa lata wojny w Ukrainie. Kmdr Dura: Putin już przegrał tę wojnę

Można sobie zadać pytanie: jak to jest możliwe, że Putin przegrywa wojnę w takiej sytuacji? Ano Putin właśnie pokazał, że można. Dlaczego? Dlatego, że Putin nie osiągnął i nie osiągnie już żadnego celu, jaki sobie postawił przed 24.02.2022 r. Podsumowując tę wojnę na Ukrainie, musimy pamiętać, że owszem, Rosja uzyskała jakieś tam osiągnięcia terytorialne, Rosja cały czas jest tu stroną atakującą, jednak Putin przegrał, dlatego że nie osiągnął swoich celów i co ważne tych celów nigdy nie osiągnie — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 kmdr Maksymilian Dura z portalu Defence24.
2/23/202410 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Spotkanie Lecha ze Śląskiem hitem kolejki Ekstraklasy. "Mecz, który może zdefiniować walkę o mistrzostwo"

Śląsk na razie tej wiosny jeszcze w ogóle nie rozpoczął. Dwa mecze lidera Ekstraklasy, który nie jest w stanie strzelić nawet gola. Obie porażki. Teraz czas na teoretycznie najtrudniejszy możliwy scenariusz: Lech pokonuje aktualnego lidera, Jagiellonia gra na wyjeździe i to z ubytkami kadrowymi — no to musimy sobie zacierać ręce. Każdy powie, że w takim razie Lech jest faworytem, ale kiedy przypomnimy sobie ostatnie mecze Śląska z Lechem, to Śląsk, nawet gdy był w kryzysie, był w stanie zawsze te punkty wyszarpać Lechowi — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie RMF24 Gabriel Rogaczewski, CANAL+ Sport.
2/23/20247 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Commander i inni rozrabiacy. Dr Nowaczewska o zwierzakach w Białym Domu

John Kennedy, mimo że był uczulony na psy, bardzo chciał, żeby jego dzieci się wychowywały z psami. Tych zwierząt było bardzo, bardzo dużo. Theodore Roosevelt, który także miał dzieci, trzymał już praktycznie każdy chyba gatunek: psa, kota, węże, ptaki, świnki morskie, kucyki, króliki, jaszczurki itp. Woodrow Wilson na przykład trzymał stado owiec po to, żeby ograniczyć koszty związane z koszeniem trawy, a później te oczywiście owce były strzeżone, a wełna brała udział w akcji ogólnonarodowego wysiłku wspierania żołnierzy na froncie — mówiła w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 dr Renata Nowaczewska, amerykanistka z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
2/23/20249 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Polska Misja Medyczna pomaga cywilom w Ukrainie. "Docieramy do najsłabszych grup społecznych"

Polska Misja Medyczna prowadzi program klinik mobilnych, które docierają z pomocą medyczną do cywilów, którzy nie mogli opuścić wschodu i południa Ukrainy. Są to przede wszystkim osoby mało mobilne, czyli osoby starsze, niepełnosprawne, kobiety w ciąży, kobiety z kilkorgiem dzieci, których mężowie są na froncie bądź poza Ukrainą i szukają miejsca, by wspomóc rodzinę, która musiała zostać wewnątrz kraju— mówiła w rozmowie z Pawłem Balinowskim na antenie Radia RMF24 Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektorka programu pomocy humanitarnej Polskiej Misji Medycznej.
2/23/202410 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Multipoeta Michał Zabłocki - rozmowa Bogdana Zalewskiego

"Michał Wojciech Zabłocki (ur. 23 września 1964 w Warszawie) – polski poeta, autor tekstów piosenek, scenarzysta, reżyser i producent spektakli i widowisk muzycznych. Prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członek zwyczajny Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów ZAIKS, oraz Akademii Fonograficznej ZPAV. Właściciel firmy i fundacji Poemat. Wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Weteranów Szermierki. Michał Zabłocki jest synem Wojciecha Zabłockiego (1930–2020), architekta oraz szermierza i Aliny Janowskiej (1923–2017), aktorki." To fragment suchego wikipedycznego biogramu. Jaki człowiek i artysta kryje się za tą notką? Podpowiada rozmowa Bogdana Zalewskiego.
2/23/202420 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Przejścia graniczne z Ukrainą na liście infrastruktury krytycznej. Co to oznacza?

Wobec obiektów infrastruktury krytycznej szef ABW może wydać zalecenia o podniesieniu poziomu ochrony, o ile uzyska informację o zagrożeniu o charakterze terrorystycznym, które może dotknąć takiego obiektu. Szef ABW nakłada takie obowiązki na podmiot automatycznie, jeżeli podmiot nie jest w stanie sobie poradzić z takimi ryzykami. Wówczas policja dostaje zadanie wspierania tegoż operatora przy takim zabezpieczeniu — mówił w rozmowie z Pawłem Balinowskim na antenie Radia RMF24 dr inż. Witold Skomra, doradca w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, szef Wydziału Ochrony Infrastruktury Krytycznej.
2/22/20246 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Środowisko filmowe protestuje przeciwko projektowi ustawy o prawie autorskim

Tantiemy to nie są pieniądze, które muszą zapłacić w jakikolwiek sposób podatnicy, ani to nie są pieniądze, które są wyciągnięte od rządu. To są pieniądze, które normalnie funkcjonują w telewizji, w kinie, przy sprzedaży DVD. Przykład książki — kiedy ktoś napisze książkę, dostaje pieniądze od wydawcy, a dodatkowo dostaje prowizję od każdej sprzedanej książki. Podobnie jest z dziełem filmowym. Kiedy sprzedajemy, eksploatujemy takie dzieło, dostajemy jakieś niewielkie pieniądze — mówił w rozmowie z Pawłem Balinowskim na antenie Radia RMF24 Mateusz Banasiuk, aktor, jeden z protestujących.
2/22/20249 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Pierwszy amerykański pojazd od 1972 roku wyląduje na Księżycu

To jest lot próbny. Lot lądownika "Odyseusz" jest misją programu, który troszeczkę zmienia sposób, w jaki NASA planuje misje. Kiedyś mieliśmy do czynienia, z tym że agencja zatrudniała wykonawców, miała pełną kontrolę nad projektem, miała pełne prawo do tych rakiet i statków, które były budowane za pieniądze agencji. W tej chwili trochę zmienia się podejście, dochodzi do komercjalizacji i takie misje wykonywane są na zasadzie partnerstwa, gdzie NASA płaci tak naprawdę nie za budowę lądownika, ale za usługę dostarczenia swoich ładunków na powierzchnię Księżyca — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Rafał Grabiański, popularyzator nauki z portalu Urania.
2/22/20248 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Lewandowski w formie. Czy zostanie w FC Barcelonie?

Lewandowski jako piłkarz, którego oglądamy w ostatnich tygodniach (5 goli w ostatnich 4 meczach) jest dla Barcelony bezcenny i nie ma sensu proponować mu nawet obniżki pensji. Po prostu trzeba go zatrzymać. Natomiast Lewandowski, taki jak w końcówce poprzedniego roku, snujący się po boisku, mający serię kilku meczów bez gola, jest obciążeniem i jest zawodnikiem zupełnie zbędnym, dla którego jak najszybciej trzeba znaleźć następcę — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Leszek Orłowski z CANAL+ Sport.
2/22/20245 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

W Polsce 85 proc. sprzedaży to zakup aut flotowych dla firm – mówi Paweł Tuzinek

Ruch w salonach samochodowych spada, ale sprzedaż nowych samochodów stale rośnie. O niezwykłej sytuacji na rynku donosi Związek Dealerów Samochodów i Proxi.cloud, publikując raport Ruch w salonach, podsumowujący cały ubiegł rok. Rzadziej zaglądamy do salonów, bo nawet nie marzymy o nowym samochodzie czy są inne przyczyny tej sytuacji? O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Pawłem Tuzinkiem, Prezesem Związku Dealerów Samochodów.
2/21/202412 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Zełenski apeluje do Tuska i Dudy o spotkanie na granicy. "Stawia władze polskie w niezręcznym położeniu"

Zełenski jest pozornie miły, pozornie przyjazny i jestem przekonany, że tak odbiorą go Ukraińcy i część może nawet Polaków, a na pewno też tak odbierze go spora część europejskiej, zachodniej opinii publicznej, która przecież bardzo mocno sympatyzuje z Ukrainą i która też z niepokojem śledzi sytuację na granicy — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Łukasz Adamski, ekspert ds. Europy Wschodniej, wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.
2/21/20249 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Czy ofensywa Izraela w Gazie spowoduje kryzys humanitarny?

Nie powstał w Izraelu, w łonie koalicji rządzącej, żaden plan, w jaki sposób można by było ewakuować albo przefiltrować, że się tak wyrażę, uchodźców, którzy schronili się w Rafah. Oni są w tym momencie tak de facto przyparci do muru granicznego z Egiptem, który też nie kwapi się do otwarcia granicy, a wręcz umacnia i fortyfikuje ją dodatkowo, żeby powstrzymać ewentualny exodus — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Marcin Krzyżanowski, ekspert ds. Bliskiego Wschodu z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
2/21/20247 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Czy odwrót Ukraińców spod Awdijiwki był spóźniony?

W tym momencie trudno szukać perspektyw ku temu, aby Ukraińcy mogli wyprowadzić kolejną większą operację ofensywną. Mamy tutaj do czynienia z pewnym paradoksem i poważnym problemem dla Ukraińców, bo aby uzyskać szersze poparcie ze strony Zachodu, aby przekonać Zachód do tego, że to wsparcie w większej sile jest potrzebne, Ukraińcy potrzebowaliby sukcesów, a żeby mieć sukcesy, potrzebowaliby zaopatrzenia. To błędne koło, w które niestety Ukraina wpadła — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Michał Nowak z portalu Nowy Ład, autor cyklu "Raport z frontu".
2/21/20247 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Czy wiosną w górach jest bezpieczniej? Ratownik GOPR odpowiada

Wiosną, tak jak w każdej innej porze roku, tak naprawdę przyczyny wypadków dalej są te same, bo to są albo kwestie wynikające z nieostrożności, albo niedopasowania lub po prostu nieadekwatnego zachowania względem warunków pogodowych, względem pory dnia, w której wychodzi się w góry — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Łukasz Felcenloben prezes Zarządu Głównego GOPR.
2/21/20249 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Psychoterapeutka Izabela Kałka o tym, jak pomóc dzieciom i młodzieży w depresji

Nawet niemowlęta mogą mieć depresję - to zwykle reakcja na rozłąkę z opiekunem, najczęściej matką. Objawy trudno wychwycić, bo są niespecyficzne. U starszych dzieci i młodzieży choroba objawia się nie tylko smutkiem, ale także rozdrażnieniem czy impulsywnymi reakcjami. O depresji dzieci i młodzieży, o tym, kiedy pójść do psychoterapeuty, czy zawsze potrzebne są leki i co mogą zrobić rodzice, by pomóc w kryzysie, Anna Kropaczek rozmawiała z Izabelą Kałką, psychoterapeutka dzieci i młodzieży z Centrum Pomocy Dzieciom Moc Wsparcia w Sosnowcu.
2/21/20249 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Stany alarmowe na Warcie i Odrze. Jak powodzie wpływają na gospodarkę wodną?

Wszystko na to wskazuje, że będziemy mieli coraz większy problem z powodziami i coraz większy problem z suszami. To też trochę zmusza nas do przeformułowania myślenia o gospodarce wodnej w naszym kraju. Kiedyś zmagaliśmy się z nadmiarem wody. Gospodarka wodna była nastawiona na pozbycie się wody z kraju jak najszybciej. Teraz, mimo nawet tych powodzi, mierzymy się z niedoborem wody i powinniśmy nastawić się na łapanie wody wszędzie tam, gdzie się da — mówiła w rozmowie z Pawłem Balinowskim na antenie Radia RMF24 dr Alicja Pawelec-Olesińska, hydrobiolożka, kierowniczka Zespołu Ochrony Ekosystemów Wodnych WWF.
2/21/20248 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Petros Psyllos: Implant mózgowy Neuralink ma docelowo być dla każdego

Spółka Neuralink należąca do Elona Muska podała, że pierwszy człowiek z wszczepionym w mózg procesorem jest w stanie kontrolować komputer siłą myśli. Nie widać też skutków ubocznych. To bardzo udany eksperyment naukowy. O tym jakie to ma znaczenie dla współczesnej medycyny i technologii, Marcin Jędrych rozmawiał w radiu RMF24 z Petrosem Psyllosem, informatykiem i specjalistą od nowoczesnych technologii.
2/20/202412 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Maciej Jakubowiak: Pojęcie awansu społecznego bardzo się zmieniło

W radiu RMF24 poruszyliśmy ważny społecznie temat: jak aktualnie wygląda ścieżka awansu i jak się zmieniła w Polsce na przestrzeni ostatnich dekad. Marcin Jędrych rozmawiał z Maciejem Jakubowiakiem, esistą, wicenaczelnym magazynu „Dwutygodnik”, autorem książki "Hanka. Opowieść o awansie." - to jedna z ostatnich czytelniczych nowości. W eseju autor opowiada o losach Hanki, swojej mamy, rodziny.
2/20/202423 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Czy Jarosław Kaczyński powinien zrezygnować z funkcji prezesa PiS?

Rzeczywiście, można powiedzieć, wielkość polityczną mierzy także umiejętnością oceny tego momentu, w którym, mówiąc językiem trochę Machiavellego, fortuna po prostu zaczyna z rąk polityka się wymykać. Kiedy traci się skuteczność, kiedy traci się kontrolę. To jest ten moment, kiedy trzeba po prostu w imię tego obozu politycznego, który się stworzyło, odejść — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 prof. Sławomir Sowiński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
2/20/202415 minutes
Episode Artwork

Wilamowski ze statusem języka regionalnego? Jak brzmi język, którym posługuje się 30 osób?

Wilamowski to język, którym tradycyjnie posługiwano się tylko w jednej miejscowości, w Wilamowicach. Jest to miasteczko, które położone jest na pograniczu małopolsko-śląskim. Jest to język pochodzenia germańskiego, który na przestrzeni wieków, na drodze kontaktu językowego nabrał też pewnych cech słowiańskich — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Bartłomiej Chromik, etnolog, który zajmuje się kulturą i językiem Wilamowic.
2/20/202412 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Ekspert o rynku nieruchomości: Jest stabilizacja, ale nie stagnacja

"Od października jest stabilizacja" – tak sytuację na rynku nieruchomości ocenił w rozmowie z RMF24 Marek Urban, prezes Krajowego Izby Gospodarki Nieruchomościami. Podkreślił, że "mamy obecnie moment stabilizacji cenowej i on się będzie jeszcze przez chwilkę utrzymywał". "Najprawdopodobniej te ceny jednak do końca roku będą drobnymi kroczkami, ale jednak szły do góry" – dodał.
2/20/202419 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Nieoficjalnie: Kylian Mbappe w Realu Madryt. Na jaki kontrakt może liczyć gwiazda?

Wreszcie to dobiegło końca, bo przynajmniej mamy tę pierwszą część już oficjalną, tzn. wiadomo, że Mbappe z PSG odejdzie. Kiedy zostanie ogłoszone jego oficjalnie przyjście do Realu Madryt, bo to najprawdopodobniej będzie Real Madryt, tego nie wiemy. Myślę, to jest kwestia najbliższych tygodni. Natomiast to, co teraz się rozstrzyga, to kwestia właśnie jego uposażenia — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Krzysztof Marciniak z CANAL+ Sport.
2/20/20245 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Węgry zacieśniają współpracę z Chinami. Czy coraz mocniej oddalają się od Europy?

Myślę, że Węgry z Chinami są związane bardzo mocno i jest to zupełnie świadome podejście do tego kraju ze strony Budapesztu, gdyż Węgry uskuteczniają politykę tzw. otwarcia na Wschód. Od 2010 roku jest to działanie bardzo konsekwentne, które ma na celu możliwe zacieśnienie współpracy z Chinami, głównie w aspekcie gospodarczym — mówiła w rozmowie z Tomaszem Weryńskim na antenie Radia RMF24 Ilona Gizińska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
2/20/20247 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Kino przestaje być fastfoodem, o którym zapominamy następnego dnia – mówi Dawid Muszyński

Tegoroczne statuetki BAFTA czyli Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej zostały rozdane. "Oppenheimer", "Biedne istoty" i "Strefa interesów" - o tych filmach mówi się jako o największych wygranych. Czy werdykt BAFTA jest zgodny z opiniami widzów oraz czy wyróżnione filmy są wartościowe oceniał w radiu RMF24 Dawid Muszyński, redaktor naczelny portalu naekranie.pl. Rozmawiał Marcin Jędrych.
2/19/20249 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Takie narzędzie jak Pegasus to ogromna pokusa dla rządzących

Rozpoczęła pracę sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa czyli oprogramowania, które może służyć do totalnej inwigilacji urządzeń mobilnych. Komisja ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w latach 2015 - 2023. Jak od strony technicznej wygląda atak Pegasusem i czy można się przed nim obronić o tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Adamem Haertle z Zaufanej Trzeciej Strony, ekspertem od cyberbezpieczeństwa.
2/19/202411 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Czy jesteśmy gotowi na skrócenie czasu pracy do 35h tygodniowo?

Nie ma powodu dzisiaj, żeby Polacy pracowali tak dużo. Tym bardziej, że udział płac w PKB, a to jest taka miara, która pokazuje, ile realnie zarabiają polscy pracownicy, jest jedną z najniższych w Europie. Oznacza to, że Polacy mogliby pracować nieco krócej za te same pieniądze i to jest, patrząc na polskie firmy, do utrzymania — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Marcin Kędzierski, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
2/19/20248 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Co śmierć Nawalnego mówi o rosyjskiej władzy?

Przede wszystkim moim zdaniem to ma mierzyć emocje, emocje dotyczące nie tylko opozycji, ale też postaw względem sytuacji w kraju, kolejnych być może fal mobilizowania ludzi do sił zbrojnych, takiego bardzo otwartego skierowania również środków finansowych na produkcję zbrojeniową, na budowanie potencjału, nie z perspektywy kolejnych 12 miesięcy, tylko kilku lat — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim dr Jacek Raubo z Portalu Defence24 i Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
2/19/202415 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Dzień Nauki Polskiej. "Złotówka włożona w jej rozwój daje nawet 13 złotych zwrotu"

Pierwszą potrzebą polskiej nauki, niestety znowu finansową, jest zadbanie o doktorantów, o młodych ludzi, bo oni w tej chwili naprawdę najbardziej cierpią na tej zapaści finansowej polskiej nauki. Jeszcze raz sobie pozwolę to powtórzyć: przede wszystkim inwestujmy w młodość w nauce — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Prof. Marek Konarzewski, prezes Polskiej Akademii Nauk.
2/19/20247 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Christopher Nolan - wyróżniony "reżyser wyobraźni"

Bogdan Zalewski rozmawia z Joanną Dziubińską - autorką polskiego przekładu książki Toma Shona "Christopher Nolan. Reżyser wyobraźni". Tom ukazał się właśnie nakładem Wydawnictwa Znak. Amerykańsko-brytyjski film biograficzny w reżyserii Christphera Nolana pt. "Oppenheimer" został właśnie - zgodnie z przewidywaniami - największym wygranym tegorocznej ceremonii rozdania brytyjskich nagród filmowych BAFTA. Na gali, która odbyła się w niedzielę wieczorem 18.02.2024 w Londynie, nominowany w 13 kategoriach film zwyciężył w siedmiu. "Oppenheimer" - biografia twórcy bomby atomowej J. Roberta Oppenheimera - dostał nagrody za najlepszy film, za najlepszą reżyserię (Christopher Nolan), dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Cillian Murphy), dla najlepszego aktora drugoplanowego (Robert Downey Jr.), oraz za najlepsze zdjęcia, najlepszą muzykę i najlepszy montaż. Warto zapoznać się z podcastem, który omawia biografię i twórczość słynnego twórcy.
2/19/202439 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

W jakich nastrojach przebiegała Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium?

Ważne jest to, że jesteśmy po dwóch latach od agresji rosyjskiej na Ukrainę, że ta determinacja w niektórych państwach zaczyna słabnąć i wsparcie dla Ukrainy jest upolitycznione, czego przykładem jest sytuacja w Stanach Zjednoczonych i tutaj ta konferencja posłużyła do tego, żeby jednak mobilizować szeroko pojęty Zachód do udzielania dalszego wsparcia — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Wojciech Lorenz, koordynator programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
2/19/202413 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Korycińska: Młodzież lubi czytać, ale woli "swoje" lektury

Zmiany w spisie lektur szkolnych zapowiada resort edukacji. Do poniedziałku trwają pre-konsultacje. Uczniowie, rodzice i nauczyciele mogą zgłaszać swoje uwagi do zaproponowanych zmian. Jakie pozycje powinny się znaleźć na tej liście, by młodzież chętnie czytała lektury? Swoją opinię w radiu RMF24 przedstawiła Aneta Korycińska, polonistka warszawskiego liceum, redaktorka, w sieci znana jako "Baba od polskiego". Rozmawiał Marcin Jędrych
2/18/202412 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Nagłowski: Filmowcy będą traktować AI jako partnera w produkcji

Zaczyna się nowa era sztucznej inteligencji. Firma OpenAI stworzyła narzędzie pod nazwą Sora, które pozwala generować filmy. Jak na to zareaguje branża filmowa? Czy zmieni się sposób tworzenia filmów i spadną dzięki temu koszty produkcji, bo wymagające sceny będzie można generować? O tym w Radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Jackiem Nagłowskim z Łódzkiej Szkoły Filmowej, specjalistą od wykorzystania sztucznej inteligencji w filmie.
2/18/202412 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Lekcja poezji i dramatu prof. Artura Grabowskiego – rozmowa Bogdana Zalewskiego

Prof. Artur Grabowski – wykładowca literatury na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor licznych książek z dziedziny poetyki, teatru, kultury, twórca tomików poetyckich, dramatów i prozy – opublikował nowy cykl wierszy pt. „Trzy wyspy. Mapa i kalendarz” oraz „dramat do kamery” w „Dialogu” zatytułowany „Wyspa i helikopter”. Z autorem rozmawia Bogdan Zalewski.
2/17/202457 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Kot nigdy nie ma ochoty na wykonanie dwóch czynności na raz

Dziś Światowy Dzień Kota – w Radiu RMF24 rozmawialiśmy o kocich zachowaniach i mitach wokół nich. Czy kot jest pamiętliwy? Czy kot jest złośliwy, egoistyczny i niewdzięczny? Gościem Marcina Jędrycha była Jagna Kudła, dr nauk weterynaryjnych, behawiorystka.
2/17/20248 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Jak chronić i dbać o Puszczę Białowieską?

Puszcza Białowieska jest chroniona zasadniczo od końca XIV wieku, bo od tamtego momentu stała się dobrami królewskimi i dzięki temu nie została wycięta, nie została zamieniona na grunty rolne, a to spotkało większość lasów w Europie. Myślę, że dlatego właśnie ta bardzo bogata różnorodność biologiczna, te unikalne zwierzęta i inne gatunki organizmów zachowały się — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 prof. Bogdan Jaroszewicz, przyrodnik, kierownik Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego, powołany na stanowisko wicedyrektora Lasów Państwowych.
2/16/20248 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. "Wiele jest do zrobienia"

Moje doświadczenie jest takie, że w wielu polskich parafiach, mimo że ten dzień jest jakoś deklarowany, jest ogłoszony, organizujemy konferencję prasową, nie jest on przeżywany, tzn. ze strony duchownych ciągle jest jakiś opór, żeby z tym tematem wejść na ambonę, żeby tę intencję, modlitwę za osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym zapowiedzieć, włączyć w taką zwyczajną modlitwę Kościoła — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.
2/16/202413 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Bryc: Uwięziony Nawalny nie stanowił realnego zagrożenia dla Putina

Putin śmiercią Nawalnego raczej sobie nie pomógł, chociaż oczywiście docelowo to on na tym korzysta, bo w końcu życie stracił jedyny człowiek w Rosji, który rzucił mu otwarcie wyzwanie i który byłby w stanie, zakładam, jeżeli pozostałby na wolności, stworzyć prawdziwą, dużą i bardzo sprawczą opozycję — mówiła w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Agnieszka Bryc, politolog, specjalistka od Rosji z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
2/16/20248 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Jan Piekło: Rosja ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za śmierć Nawalnego

Po co Kremlowi była ta śmierć? Może dlatego, żeby po prostu jeszcze bardziej zastraszyć społeczeństwo, przetestować je przed tzw. wyborami prezydenckimi, czyli dożywotnią intronizacją Putina na imperatora Rosji. Być może o to chodzi, taki był zamiar, bo zdaje się, że Putin utracił już wszelkie granice, w tym również moralne, jakiś czas temu — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Jan Piekło, były ambasador Polski w Kijowie.
2/16/20245 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Mecz Jagiellonia - Lech hitem kolejki Ekstraklasy. "Ważny mecz dla losów mistrzostwa Polski"

Jagiellonia jest arcymocnym zespołem w ofensywie. W tym sezonie 48 strzelonych goli po 20 kolejkach to jest jeden z najlepszych wyników w ogóle w XXI wieku w Ekstraklasie i mało kto jest w stanie się przeciwstawić temu zespołowi, który jest tak wszechstronny — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Michał Trela z CANAL+ Sport.
2/16/20247 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Nie żyje Aleksiej Nawalny. "Został albo zamordowany, albo zamęczony"

Ten człowiek od lat, nie to, że siedział w łagrze, on siedział praktycznie cały czas w karnym izolatorze, w bardzo trudnych warunkach, na pewno niszczących zdrowie. Działo się to nieprzypadkowo. To było obliczone na to, żeby człowieka albo psychicznie złamać, albo fizycznie wykończyć. Z całą pewnością, tak czy inaczej, to popełnione przez Putina morderstwo polityczne — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Wacław Radziwinowicz, były korespondent Gazety Wyborczej w Moskwie, znawca spraw rosyjskich.
2/16/20247 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Sprzedaż samochodów elektrycznych. "Polski rynek jest specyficzny. Nie lubimy, jak nam ktoś coś narzuca"

Udział "elektryków" w polskim rynku dzisiaj wynosi mniej więcej 3,6 proc. Na rynkach europejskich te udziały są wyższe. Są kraje, gdzie niemal 100 proc. sprzedaży to są samochody elektryczne. Nie jest źle. Chociaż oczywiście widać pewne wahania wynikające z tego, co się dzieje na poszczególnych rynkach, m.in. ze zmiany przepisów, odejścia od dofinansowań — mówił Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR.
2/16/20247 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Gen. Drewniak: Polska ma dużo do ugrania z firmą Lockheed Martin

Brakuje nam dwóch eskadr samolotów bojowych, więc na pewno ta część tego spotkania była poświęcona możliwym dostawom samolotów F-35. Myślę też, że panowie rozmawiali o tym, co już dzisiaj Lockheed Martin zrobił dla Polski, co może zrobić i jak zwiększyć np. udział Polski, żeby Polska była nie tylko biorcą, ale też uczestnikiem tego całego procesu i zarabiała na tym pieniądze, będąc w ogólnoświatowej sieci dostawców Lockheed Martina — mówił w rozmowie z Tomaszem Weryńskim na antenie Radia RMF24 gen. Tomasz Drewniak, były inspektor Sił Powietrznych.
2/16/202412 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

USA odrzuciły propozycję rozmów ws. rozejmu na Ukrainie?

Propozycja rozmów nie ma służyć wypracowaniu jakiejś długotrwałej formuły pokojowej, tylko wytworzeniu mechanizmu, który pozwoli najechać Ukrainę ponownie, za jakiś czas. W tym sensie zasiadanie z Rosjanami do stołu rozmów w sytuacji, czy to przymusu, czy też defensywy ukraińskiej w gruncie rzeczy, z punktu widzenia Zachodu, nie jest korzystne długofalowo — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Zbigniew Parafianowicz, reporter Dziennika Gazety Prawnej, autor książek o Ukrainie.
2/15/202412 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Światowy Dzień Hipopotama. "To gatunek określany mianem najniebezpieczniejszego na świecie"

Jest to bardzo niebezpieczny gatunek. Są to zwierzęta terytorialne i potrafią wykazywać agresję, ale generalnie bardziej, jeżeli ktoś je niepokoi, kiedy czują się zagrożone. Jest to forma raczej obrony, a nie ataku bez przyczyny — mówiła w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Katarzyna Zdulska, opiekunka hipopotamów z warszawskiego zoo.
2/15/20249 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Pegasus rozsadzi PiS od środka? "Mogą się zacząć zastanawiać: a może ja również?"

Patrząc na listę nazwisk, które miały być inwigilowane, mam wrażenie, że tutaj przede wszystkim liczyła się pozycja w partii czy w rządzie, a niekoniecznie jakieś prawdopodobne czy domniemane afery — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Stefan Sękowski, politolog i ekonomista z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie.
2/15/202413 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Ruszyło składanie PIT-ów. Doradca podatkowy o ulgach, z których możemy skorzystać

Zgodnie z przepisami na zwrot możemy czekać 45 dni, czyli można by było powiedzieć, że nawet do końca marca. Z doświadczenia wiem, że jeśli rozliczamy się drogą elektroniczną, to naprawdę szybko go otrzymamy, bo nieraz nawet w ciągu jednego albo dwóch dni potrafi przyjść przelew. Takim racjonalnym terminem to myślę, że jest około tydzień, gdzie możemy spodziewać się zwrotu, pod warunkiem, że nasz PIT oczywiście jest prawidłowo wypełniony — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFaktu.
2/15/202411 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Czy Polacy mają problem ze zdrowiem psychicznym?

Niewątpliwie tak jest, że jest większa świadomość i w związku z tym więcej ludzi zgłasza się po pomoc, ponieważ wie, że tę pomoc może uzyskać. To na pewno jest jedno. A z drugiej strony na pewno jest większa ilość przypadków związanych właśnie z takimi zagrożeniami wynikającymi z przewlekłego i bardzo silnego stresu, w którym żyjemy, pracujemy, funkcjonujemy — mówiła w rozmowie z Tomaszem Weryńskim na antenie Radia RMF24 Lidia Tkaczyk, psycholog i psychoterapeutka ze Szpitala MSWiA w Krakowie.
2/15/20244 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Listy gończe za politykami państw bałtyckich. W co gra Rosja?

Tutaj pojawia się też wątek wojny na Ukrainie. To element zastraszania, element też na potrzeby wewnętrzne samej Rosji. To jest budowanie, czy wspieranie swojej propagandy, bo to nie tylko tutaj chodzi o państwa bałtyckie same w sobie — mówiła w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Kinga Dudzińska, analityczka ds. państw bałtyckich i nordyckich z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
2/14/202411 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Rozpoczyna się Wielki Post. "Chodzi o wyrzeczenie, które może mieć rozmaity wymiar"

Oczywiście odmawianie sobie pokarmu jest jednym z wymiarów wyrzeczenia. Nadmieńmy, że chyba każda z wielkich religii proponuje jakąś formę ascezy, jakąś formę postu, która sprawia, że człowiek, może nie sam o własnych siłach, ale przy pomocy, z naszej perspektywy, łaski Pana Boga doskonali się, wzrasta — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 ks. prof. Przemysław Artemiuk, teolog fundamentalny z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
2/14/202411 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Ardanowski: Opowiadanie młodzieży o Tusku jest jak opowiadanie o smoku wawelskim

To są moje przemyślenia, ale tak jak rozmawiam z kolegami w klubie parlamentarnym, również działaczami PiSu w terenie, przecież PiS nie kręci się tylko wokół Sejmu i tych 190 ludzi, którzy są posłami, to widać ten żal, ten smutek, te łzy w oczach, że tracimy tak wielką szansę, jaką był PiS dla Polski, że zaczynamy odsuwać się niestety jako reprezentacja nurtu konserwatywnego, bo wiele środowisk już nie chce w PiSie upatrywać tego swojego reprezentanta — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Jan Krzysztof Ardanowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były minister rolnictwa w rządzie Mateusza Morawieckiego.
2/14/202416 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Średniowieczny artefakt w gdańskim Żurawiu. "Miłość zwycięża wszystko"

Jest to kilkucentymetrowa plakietka, właściwie zawieszka, minimalnie uszkodzona, która w zaskakujący sposób pasuje do dzisiejszego święta zakochanych. Widać, że już w średniowieczu zakochani ludzie w Gdańsku na pewno byli, mieszkali, spotykali się, no i ktoś właśnie utracił tego typu artefakt — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
2/14/20247 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Zdecydowana większość Polaków wierzy w prawdziwą miłość

Najważniejsza dla Polaków w związku jest bliskość i docenianie drugiej osoby poprzez małe gesty. Lubimy przede wszystkim charakter i osobowość partnera. W Walentynki chcemy okazywać miłość i celebrować święto. Kiedy druga połówka nie chce obchodzić Walentynek, mamy z tym problem. Takie są wyniki badania, które w internetowym Radiu RMF24 Marcin Jędrych przeanalizował wraz z Filipem Sosnowskim z serwisu Prezent marzeń.
2/13/202411 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Ekspert: Inwestycje w nieruchomości w Polsce są opłacalne

Doradzająca inwestorom nieruchomościowym z całego świata firma CBRE sporządziła ranking najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestowania w mieszkania, biura, obiekty handlowe i magazyny. Jakie są wnioski z rankingu i co łączy Warszawę ze słoneczną Barceloną? Szczegóły raportu przedstawił w internetowym Radiu RMF24 Maciej Samcik z portalu Subiektywnie o finansach. Rozmawiał z nim Marcin Jędrych.
2/13/202410 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Transformacja energetyczna w Polsce idzie dobrze, ale do czołówki w Europie nam daleko

W całej Unii Europejskiej postępuje transformacja energetyczna. Produkujemy mniej energii elektrycznej z gazu i węgla, za to więcej z OZE - tak wynika z najnowszego raportu think-tanku Ember, zajmującego się zagadnieniami dotyczącymi energii. Jak teraz wygląda wytwarzanie energii elektrycznej w Europie? Gościem internetowego Radia RMF24 był dr Paweł Czyżak, analityk wspomnianego ośrodka. Rozmawiał z nim Marcin Jędrych.
2/13/202411 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Spotkanie papieża i prezydenta Argentyny. "Można powiedzieć, że Milei przeżył nawrócenie"

Z ostrego krytyka papieża Franciszka i Kościoła Milei stał się wręcz wielbicielem i mówi wprost, że papież Franciszek, kardynał Bergoglio to jest największym Argentyńczyk w historii. A więc widać ewidentnie, że to, iż dziś Milei jest prezydentem, wpłynęło na to, jak postrzega swojego rodaka — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Jarosław Makowski, publicysta, autor książek na tematy religijne.
2/13/20248 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Szułdrzyński: Prezydent sam stawia się w roli obrońcy rządów PiS

W momencie, w którym prezydent robi spotkanie w sprawie inwestycji rozpoczętych przez poprzedników, no to sam się stawia w sytuacji obrońcy rządów Prawa i Sprawiedliwości. I w tym momencie wchodzi Donald Tusk na salę, rzuca plik dokumentów na stół i zmienia temat rozmowy. Jest to ciekawe zagranie — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Michał Szułdrzyński, wicenaczelny Rzeczpospolitej, autor książki "Prawica dla opornych".
2/13/20249 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Powraca Liga Mistrzów. Ćwiąkała: Nie przekreślam szans Realu Sociedad w starciu z PSG

Moim zdaniem Real Sociedad to jeden z najmądrzej budowanych klubów w Hiszpanii w ostatnich latach, praktycznie pod każdym względem: transfery, akademia, trener, dyrektor sportowy. Tam wszystko jest ustawione, tak jak powinno. Real Sociedad na pewno jest wielką niespodzianką i można powiedzieć, że zajął to miejsce Sevilli w tym TOP4 – mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Tomasz Ćwiąkała, CANAL+ Sport.
2/13/20246 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Wezbrane rzeki, alarmy, podtopienia. Wiosenna norma czy anomalia?

Wysokie stany rzek na przedwiośniu to nie jest nic wyjątkowego. To, co w tej sytuacji jest dość niezwykłe, to to, że mówimy o wiosennym wezbraniach, a mamy pierwszą połowę lutego, więc jest dość wcześnie. Jest to przesunięte względem tego, co działo się jeszcze kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Piotr Bednarek hydrolog, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki.
2/13/20249 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Popularność w sieci to tylko ciężar – mówi Janek Strojny

Nie ma rzeczy, której influencer nie zrobi dla zasięgów. Masz zasięgi – masz władzę. Byłem po drugiej stronie świata, w którym influencerzy zdejmowali maski i wszyscy, co do jednego, wierzyli, że są bogami. Tak mówi Janek, który sporo widział w świecie social mediów i postanowił otwarcie o tym opowiedzieć. Gościem radia RMF24 był Janek Strojny, autor książki "Nie zostawaj infuencerem". Rozmawiał Marcin Jędrych.
2/12/202429 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Polska lekarka porwana w Czadzie. "Prawdopodobnie chodzi o wymuszenie okupu"

W tym konkretnym przypadku trudno jest powiedzieć, co jest konkretnie motywem tych działań. Biorąc pod uwagę chociażby lokalizację tego porwania, czyli raczej południe zdominowane przez wyznawców religii chrześcijańskiej, prawdopodobnie możemy sądzić, że nie chodzi tutaj w tym przypadku o porwanie na tle religijnym, tylko zwyczajnie o porwanie, którego celem jest wymuszenie okupu — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Leszek Osieczko z Open Doors Polska.
2/12/20249 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Prof. Milczanowski: Zagrożenia są realne. Tylko mobilizacja społeczna może powstrzymać wojnę

Skoro Rosja najechała na przyjazną jej, jak sam Putin wielokrotnie mówił, Ukrainę, której społeczeństwo on uznaje za mniejszych Rosjan, za przyjaciół, braci, no to co dopiero myśleć o wrogach, za których nas, jako wrogów Putin wskazuje od wielu lat jako część NATO. NATO pokazuje od wielu lat jako organizację neonazistowską, która zagraża i atakuje Rosję — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 prof. Maciej Milczanowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
2/12/20248 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Super Bowl 2024 za nami. Grzegorz Kita: "To gigantyczny kombajn reklamowy"

Reklama na Super Bowl zawsze się generalnie firmom opłaca, ponieważ nawet sam fakt, że jakaś firma, marka czy korporacja jest w stanie tyle wydać na reklamę, czy na zbiór reklam, już w jakimś sensie jest informacją na jej temat, na temat tego, jak szybko się rozwija, jaką ma pozycję na rynku — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Grzegorz Kita, ekspert w zakresie marketingu i konsultingu sportowego, prezes i założyciel Sport Management Polska.
2/12/202410 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Ks. Cisło o porwaniu polskiej lekarki: Pozwólmy działać dyplomacji

"Biali są często dobrym "towarem" do porwania i wymuszania okupu. Tak to niestety wygląda w tamtym rejonie" - mówił w Rozmowie w południe w Radiu RMF24 ks. prof. Waldemar Cisło - dyrektor Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, komentując porwanie polskiej lekarki w Czadzie. "Im ciszej, tym lepiej. Nie podajemy danych. Pozwólmy działać dyplomacji" - apelował.
2/12/202410 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Nowe znaleziska archeologiczne w Jaskini Raj

Wiemy, że ta jaskinia przez ostatnie dziesięć tysięcy lat była zamknięta, wejście było zawalone. To daje nam też niesamowite szanse naukowe, bo nikt potem nie wchodził, nie niszczył tej jaskini, nie rozkopywał tych warstw, więc ona jest nienaruszona, tak jak te dziesięć tysięcy lat temu została zamknięta — mówiła w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 dr hab. Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
2/12/20248 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Psychoterapeuta: Mężczyźni mają dziś dużo wyzwań przed sobą, które mogą przytłaczać

Czy mężczyźni mają dziś problem ze swoją osobowością? Jaka kondycja, zwłaszcza psychiczna współczesnych mężczyzn? Czy są dziś dobre wzorce męskości? Na te pytania w radiu RMF24 odpowiadał Marcin Grudzień, psychoterapeuta, Pracownia Bliskich Relacji i Fundacja Masculinum. Rozmawiał Marcin Jędrych.
2/11/202415 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Bartosz Koszarek: Karnawał góralski to święto muzyki, tańca i radości

W Radiu RMF24 Marcin Jędrych gościł dyrektora Domu Ludowego w Bukownie Tatrzańskiej Bartosza Koszarka, który opowiadał o wyjątkowym karnawale, który trwa w Bukowinie Tatrzańskiej. Chodzi oczywiście o Karnawał Góralski, odbywający się już od ponad 50 lat w tej urokliwej podhalańskiej miejscowości.
2/10/20245 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Dr Bogdan Zemanek: Chiński Nowy Rok to takie nasze Boże Narodzenie

Dziś rozpoczyna się Chiński Nowy Rok. Jak wyglądają obchody tego święta w Chinach, jakie są najważniejsze symbole i tradycje związane z tym okresem? O tym w radiu RMF24 opowiadał dr Bogdan Zemanek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wchodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozmawiał Marcin Jędrych.
2/10/202413 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Czy protesty rolników mogą wpłynąć na wyniki wyborów do europarlamentu?

Protesty rolników są okazją, pomijając specyficzne postulaty tych protestujących, że można wyrazić opór czy niechęć wobec rządów, w tym przypadku rządów koalicyjnych, federalnych w Niemczech i pokazać, że ten rząd jest jednak dysfunkcyjny, czy nie interesuje się problemami ludzi zwykłych, takich jak właśnie rolnicy — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 prof. Ireneusz Karolewski z Uniwersytetu Lipskiego.
2/9/202412 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Powraca piłkarska Ekstraklasa. "Pięć drużyn będzie walczyło o mistrzostwo"

Jeśli Śląsk lub Jagiellonia będzie mistrzem Polski, to w perspektywie tego, co się mówiło, jak patrzyliśmy na siłę drużyny w tabeli w lipcu, kiedy sezon startował, to będzie to ogromna sensacja, bo to nie były drużyny zupełnie wymieniane w gronie zespołów, które mogą walczyć nawet o europejskie puchary — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Piotr Bugajny z CANAL+ Sport.
2/9/20248 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Cichocki o odwołaniu Załużnego: Armia ukraińska jest w dobrych rękach

Myślę, że to jest zbyt poważna sprawa, wojna jest zbyt poważną sprawą, to jest wojna o istnienie państwa ukraińskiego, by ta decyzja wynikała z jakichś osobistych animozji — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Bartosz Cichocki, były ambasador Polski w Kijowie.
2/9/202413 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Rodzice wydają coraz więcej na zajęcia pozalekcyjne dzieci

Połowa to są te dzieci, które wymagają wsparcia, bo nie nadążają z różnych powodów lub chcą utrwalić wiedzę. Natomiast druga połowa to są ambicje rodziców i te ambicje rodziców często zabierają dzieciom dzieciństwo — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Piotr Mosak, psycholog, terapeuta par i psycholog wychowawczy.
2/9/20246 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Czy cyfryzacja edukacji to dobry kierunek?

Już nawet w czasach przed Chatem GPT i innymi narzędziami sztucznej inteligencji te procesy kognitywne były zaburzone przez gotowe rozwiązania, podczas kiedy wiemy z badań, że jedną z najlepszych rzeczy dla dzieci w procesie edukacji jest to, żeby zastanawiały się nad tym, wywoływały wiedzę, starały się sobie przypomnieć i uczyły się schematów rozwiązywania problemów — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Tomasz Gajderowicz, zastępca dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych.
2/8/202410 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Iran wysyła broń i szkoli Palestyńczyków walczących z Izraelem

Ze strony ambasadora Iranu przy ONZ ta wypowiedź na pewno nie była ani kontrowersyjna, ani rewolucyjna. On po prostu pokazał to, co Iran robi już od lat, jeśli chodzi o Bliski Wschód, czyli tam gdzie czuje szanse, że może zdobyć przewagę, tam to wykorzystuje — mówiła w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Zofia Sawicka, politolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
2/8/202411 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Kmdr Dura: Przegranie wojny przez Ukrainę spowoduje eksterminację całej ludności

Rosjanie pokazali, że Ukraińców traktują jako coś gorszego. Tak jest wychowany ten naród rosyjski. Ja myślę, że my sobie nie zdawaliśmy sprawy z tego, jak mocno wyprano mózgi Rosjanom. Ta wojna właśnie jest tego przykładem — mówił komandor Maksymilian Dura, ekspert i analityk wojskowy z portalu Defence24.pl.
2/8/202410 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Strajk rolników w całym kraju. "Determinacja jest tak duża, że to nie będzie ostatni protest"

Nie protestujemy przeciwko rządowi. Jak można protestować przeciwko rządowi, który jest pięćdziesiąt dni? My chcemy go wzmocnić w negocjacjach z Unią Europejską, aby wsłuchał się w głos rolników i przedsiębiorców, którzy tracą na bezcłowym imporcie z Ukrainy — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Łukasz Pergoł, rolnik spod Działdowa.
2/8/20248 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Mundry: Problem demograficzny bardzo niewygodny dla polityków

Liczba urodzeń w Polsce leci na łeb na szyję! W minionym roku wg oficjalnych danych w Polsce urodziło się blisko 100 tysięcy mniej dzieci niż miało to miejsce 3 lata wcześniej. W 2023 roku urodziło się tylko 257 000 dzieci z obywatelstwem polskim. Jak zmienić ten bardzo niepokojący trend, jak zachęcić kobiety do decyzji o macierzyństwie? Rafał Mundry, ekonomista, analityk gospodarczy opisywał w radiu RMF24 możliwe scenariusze. Rozmawiał Marcin Jędrych.
2/7/202418 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Pawlak: Gotówka daje pewną niezależność i swobodę, której zwłaszcza młodym ludziom brakuje

Gotówka wróciła do łask Polaków, korzystamy z niej coraz chętniej! W ubiegłym roku aż 38 proc. z nas wybierało fizyczny pieniądz jako preferowaną formę płatności, to o 6 punktów procentowych więcej nie przed rokiem. Jakie są powody tego, że coraz częściej sięgamy po gotówkę? O tym Marcin Jędrych rozmawiał w radiu RMF24 z Aleksandrem Pawlakiem, Prezesem firmy Tavex, która zaprezentowała wspomniane wyniki badań.
2/7/202413 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Alarmująca statystyka: Polska zużywa coraz więcej antybiotyków w hodowli zwierząt

Antybiotyki podawane do pyska zwierząt, działają na przewód pokarmowy, a więc nie znajdują się w mięsie, nie znajdują się w mleku. Nie dostarczamy tego w sklepie. W domu towarowym nie kupujemy kurczaka, który może mieć antybiotyki — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem prof. dr hab. inż. Zygmunt Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
2/7/202413 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Jak rozpoznać ADHD? Psychiatra odpowiada

Świadomość ADHD teraz jest większa. Natomiast my, jeśli mamy osobę wcześniej bez żadnej diagnozy, to my musimy być bardzo dużą ostrożnością w ogóle podejść do takiej diagnozy. Bardzo szczegółowy wywiad psychiatryczny, czyli badanie psychiatryczne. Nie rzucamy od razu na pacjenta z ukierunkowanym wywiadem i pytaniami tylko pod ADHD - mówiła w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Agata Todzia-Kornaś psychiatra ze Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie.
2/7/202416 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

"Noc szpilek" - literatura piękna i brutalna

"Noc szpilek" to powieść peruwiańskiego pisarza średniego pokolenia Santiago Roncagliolo, znanego w Polsce z innych utworów prozą "Czerwonego kwietnia" i "Wstydu. Noc szpilek"to młodzieżowa powieść dla dorosłych, historia mocno niesfornych uczniów jezuickiej szkoły, którzy rzucili wyzwanie znienawidzonej nauczycielce. Sytuacja goni sytuację, z drobnego zdarzenia robi się ciąg tragicznych epizodów. Książka jest pisana polifonicznie, z przeplatającycmi się punktami widzenia, całą galerią uczuć i odmian miłości, calą paletą brutalizmów i aktów nienawiści. Język zmienia się z wyznań pełnych liryzmu po rozdział składający się z jednego skandowanego wulgaryzmu. Z autorem przekładu tak trudnej do tłumaczenia powieści - Tomaszem Pindlem - rozmawiał Bogdan Zalewski.
2/7/202413 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Nowa biografia Alberta Camusa. "Pokazuje całą postać — na dobre i na złe"

Materiałów trochę przyrasta. Te archiwa Camusowskie jeszcze są i ta biografia to oczywiście zbliżenie nie tylko na dzieło, ale także na życie Camusa — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Piotr Kieżun, publicysta Kultury Liberalnej.
2/7/20249 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Tucker Carlson zapowiedział wywiad z Putinem. Medioznawca: To showman-publicysta

Jeśli popatrzymy na to, co Carlson robił m.in. jeszcze wtedy, kiedy pracował w telewizji Fox News, to trzeba powiedzieć, że to, co pojawiało się w jego programach, nie zawsze było powiązane z rzeczywistością, nie zawsze dotyczyło faktów — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 dr Miłosz Babecki z Uniwerstytetu Warmińsko-Mazurskiego.
2/7/20249 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Swoboda z najlepszym czasem na świecie! "Ewa w tym roku odrobiła zadanie domowe"

Jeżeli mówimy o Ewie, która już jest szybka w sezonie halowym, no to już możemy mieć takie podparte statystycznie nadzieje na to, że w sezonie letnim też będzie szybka i zdecydowanie bardziej doświadczona — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Marek Plawgo, lekkoatleta i komentator lekkiej atletyki.
2/7/20247 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Zaledwie 3 proc. pracowników wykonuje w Polsce pracę zdalną – mówi Maciej Danielewicz

O pracy zdalnej najgłośniej było w czasie pandemii i bezpośrednio po zakończeniu obowiązywania restrykcji pandemicznych, kiedy zadania wykonywane w domu były nowością dla pracowników i pracodawców, a dla ekonomistów – zaczynały być jednym z głównych tematów w badaniach nad produktywnością. Czy lepiej i wydajniej pracujemy w domu czy w biurze? Czy ta forma pracy się rozwija? Na te pytania w radiu RMf24 odpowiadał Maciej Danielewicz z portalu Subiektywnie o finansach. Rozmawiał Marcin Jędrych.
2/6/202411 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Przyzwyczailiśmy się do Facebooka do jego zalet i wielu wad – mówi Bartosz Paszcza

Facebook skończył 20 lat. Jak bardzo obecny Facebook różni się od tego, który powstał 20 lat temu, gdy Mark Zuckerberg wraz z garstką przyjaciół uruchomili go w czasie studiów. O początkach i o przyszłości tej platformy Marcin Jędrych rozmawiał w radiu RMF24 z Bartoszem Paszczą, autorem podcastu „Paszczą o technologiach” oraz ekspertem Klubu Jagiellońskiego.
2/6/202416 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Branża turystyczna na Podlasiu w agonii. "Puszcza Białowieska musi być chroniona"

Musi powstać jakaś nowa struktura, która chroniłaby całą puszczę. Przez to byłaby większa dostępność dla turystyki. Niech Pan sobie wyobrazi, że przez 5 lat nie powstał żaden szlak w Puszczy Białowieskiej, nie powstała żadna ścieżka rowerowa, żadna wieża widokowa — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Sławomir Droń, autor apelu do premiera i ministra środowiska.
2/6/20247 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Co choroba króla Karola III oznacza dla monarchii brytyjskiej?

Gdyby się okazało, że król jest obłożnie chory, możliwe jest ustanowienie regencji jako instytucji prawnej, bo oczywiście w międzyczasie życie będzie się toczyć dalej, różne obowiązki związane z reprezentowaniem państwa zostaną rozdzielone pomiędzy pozostałych członków rodziny królewskiej — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
2/6/20248 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Magdalena Sroka o świadkach komisji ds. Pegasusa: Polityczne nazwiska się pojawiają

W piątek pierwsze, robocze posiedzenie komisji śledczej ws. Pegasusa. Kto będzie pierwszym świadkiem? "Każdy z członków komisji szykuje sobie listę. Polityczne nazwiska oczywiście się pojawiają" - mówi Magdalena Sroka posłanka klubu PSL-Trzecia Droga, przewodnicząca komisji.
2/6/202415 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Autor Astronomicznego Zdjęcia Dnia NASA: Wymyśliłem sobie to ujęcie dwa lata temu

Nad Polską dziś mocno pochmurne niebo, dlatego proponuje teraz spojrzeć na gwiazdy na fotografiach. Polski fotograf Marcin Ślipko został ostatnio autorem Astronomicznego Zdjęcia Dnia NASA. Fotografia przedstawia nocne niebo nad Dolnym Śląskiem, a dokładniej - konstelację Oriona na tle Śnieżki. Astronomy Picture of the Day to inicjatywa NASA zapoczątkowana w 1995 r. Polega na codziennej prezentacji wybranego zdjęcia Kosmosu, wyłonionego spośród tysięcy prac nadesłanych z całego świata. Wyróżnienie, uznawane jest za jedno z najbardziej prestiżowych w środowisku astrofotografów. Z Marcinem Ślipko rozmawiał w Radiu RMF24 Marcin Jędrych.
2/5/202411 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Prof. Paprocki: Mamy ubóstwo komunikacyjne, które zmusza ludzi do korzystania z aut

Nowe przepisy oznaczają podniesienie opłat za parkowanie aut o wadze powyżej dwóch ton do 18 euro (78 zł) w dzielnicach centralnych. Poza centrum opłata wyniesie 12 euro (52 zł) za pierwszą godzinę. Chodzi tylko o kierowców przyjezdnych - podkreśla agencja AFP. Hidalgo chce zmniejszyć liczbę samochodów osobowych na stołecznych ulicach, co ma się wiązać z przekształceniem niektórych ulic w deptaki i budową sieci ścieżek rowerowych. W 2024 r. Paryż będzie gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich. Ten dość radykalny pomysł komentował w radiu RMF 24 jest Prof. dr hab. Wojciech Paprocki Dyrektor Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Rozmawiał Marcin Jędrych
2/5/202414 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Ekspert: Potrzebujemy elektrowni jądrowych i to wręcz rozpaczliwie

Ocieramy się powoli już o deficyt mocy, czyli mamy w Polsce za mało elektrowni względem naszych potrzeb. Ta różnica będzie tylko rosnąć i jeżeli nie zbudujemy elektrowni jądrowej w latach trzydziestych, to grozi nam niezasklepienie luki, jaką wytworzy wygaszenie Elektrowni Bełchatów — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Jakub Wiech, specjalista ds. energetyki, redaktor naczelny portalu Energetyka24.
2/5/202411 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Sokała: Dowódcę ukraińskiej armii zmieniłbym jako ostatniego

Moim zdaniem akurat zmiana głównodowodzącego nie jest najpilniejszą na Ukrainie. Generał Załużny radzi sobie całkiem dobrze, nawet bardzo dobrze, czego nie można powiedzieć o wielu cywilnych politykach. Poważne zmiany w najwyższych organach władzy Ukrainy pewnie by wyszły temu krajowi na dobre, żeby zdynamizować reformy i uporządkować trochę politykę zagraniczną i informacyjną — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Witold Sokała z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, ekspert fundacji Po.Int.
2/5/20248 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Silny wiatr i załamanie pogody w całej Polsce

Ostatnia doba to 224 interwencje w całym kraju związane z silnym wiatrem oraz podtopieniami ulic i budynków. Dość intensywnie, choć można powiedzieć umiarkowanie, bo patrząc na to, jakie były prognozy, tych interwencji nie uzbierało się bardzo dużo - mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.
2/5/20245 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

"Nowy (nie)porządek świata. Polska w epoce deglobalizacji" - z Andrzejem Paradyszem rozmawia Bogdan Zalewski

Andrzej Paradysz - autor książki "Nowy (nie)porządek świata. Polska w epoce deglobalizacji", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Zona Zero" - był gościem Bogdana Zalewskiego. Na podstawie tomu autora obaj panowie nakreślili oryginalną mapę światowych megatrendów.
2/4/20241 hour, 19 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Przegląd zagraniczny: Dyrektor Centrum Studiów Strategicznych Adam Eberhardt o pomocy dla Ukrainy

Wiktor Orban zgodził się na kolejny pakiet pomocy Ukrainie w wysokości 50 mld euro i to jedna z najważniejszych informacji po ostatnim szczycie Unii Europejskiej. Ukraina może odetchnąć, ale nie do końca, bo wciąż ważą się losy pomocy amerykańskiej, która w styczniu została wstrzymana, ze względu na brak porozumienia w Kongresie. O pomocy Zachodu dla Ukrainy i kłótniach politycznych w Kijowie Andrzej Kohut rozmawia z Adamem Eberhardtem, dyrektorem Centrum Studiów Strategicznych.
2/3/202417 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Przegląd zagraniczny: Dr Fatalski z UJ o sporze Teksasu z Białym Domem

Sąd Najwyższy USA zezwolił agentom federalnym na przecinanie zasieków ustawionych na granicy z Meksykiem przez władze Teksasu, ale gubernator Teksasu mówi, że na to nie pozwoli i że ma konstytucyjne prawo do obrony swojego stanu przed nielegalną imigracją. Emocje polityczne są duże, niektórzy mówią nawet o nowej wojnie secesyjnej. Na ile jest to prawdopodobny scenariusz? Andrzej Kohut rozmawiał na ten temat z amerykanistą, politologiem doktorem Marcinem Fatalskim z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
2/3/202420 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Anna Wittenberg: Skrucha Zuckerberga jest pozorna. Ja mu nie wierzę

W Senacie USA odbyły się przesłuchania szefów gigantów technologicznych, które dotyczyły bezpieczeństwa w internecie. Na pytania polityków odpowiadał m.in. Mark Zuckerberg. O podsumowanie tych zeznań Marcin Jędrych poprosił Annę Wittenberg z "DGP"
2/3/202410 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Asteroida wielkości wieżowca zbliży się do Ziemi. Czy stanowi zagrożenie?

Astronomowie znają bardzo dużo takich skał, które gdzieś kręcą się w okolicach i właściwie nie ma miesiąca albo roku, kiedy by takie asteroidy nie przelatywały w naszych okolicach. No właśnie, mówimy o tych okolicach kosmicznych, a więc tych dużych odległościach - mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Jerzy Rafalski, astronom z toruńskiego planetarium.
2/2/20244 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Dlaczego firmy zaczynają rezygnować z pracy zdalnej?

W pracy zdalnej kontrola jest znacząco utrudniona, bo jeśli pracownik siedzi stacjonarnie w biurze, widzimy, co on robi, że jest w pracy tyle godzin, na ile jest z nim zawarta umowa. Natomiast w przypadku pracy zdalnej taka kontrola jest oczywiście możliwa, natomiast jest trudniejsza. Z drugiej strony część pracodawców wskazuje, że obserwuje dość duży spadek produktywności w przypadku pracy zdalnej — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 dr Paweł Łuczak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.
2/2/202410 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Transferowe trzęsienie ziemi w F1. Sokół: Na Lewisa Hamiltona zadziałała magia Ferrari

Dlaczego wybierać pomiędzy dwoma zespołami na podobnym poziomie? Jeszcze odchodząc z zespołu, który był praktycznie wokół ciebie budowany. Tutaj odpowiedź może być tylko jedna — działa magia Ferrari. Jest rozczarowanie tym, co się działo w Mercedesie, brak wiary w to, że w tych najbliższych latach Mercedes wróci do takiej dominacji, jaką miał do tej pory — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Mikołaj Sokół, komentator Formuły 1.
2/2/20246 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Mec. Rosati: Jeżeli wszystkie ustawy będą skierowane do TK, to nie będzie on wydolny, żeby je kontrolować

Wyobraźmy sobie, że każda ustawa uchwalona potencjalnie w dziesiątej kadencji, będzie to, załóżmy 600 ustaw i każda będzie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Jeżeli teraz to zestawimy z prędkością i z wydolnością działania Trybunału Konstytucyjnego, tj. około 132 merytoryczne rozstrzygnięcia, przy czym tylko 14 wyroków w roku 2022, no to możemy sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało procedowanie Trybunału Konstytucyjnego nad tymi wyrokami - mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 mec. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
2/1/202412 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Ukraina dostanie unijną pomoc finansową. Jak udało się przekonać Orbana?

Myślę, że jednym z takich elementów, który musiał wpłynąć choćby na wyobraźnię, jest artykuł Financial Times, który pojawił się w poniedziałek, właściwie informacja pierwsza popłynęła w niedzielę, że jeżeli Węgry się nie zgodzą na tę pomoc, to Unia Europejska po prostu zablokuje im wydatkowanie pieniędzy, co natychmiast odbiło się na kursie forinta — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Dominik Héjj, ekspert ds. węgierskich, politolog i autor książki "Węgry na nowo. Jak Viktor Orban zaprogramował narodową tożsamość".
2/1/202411 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

80. rocznica akcji „Kutschera”. Historyk: Zamach pokazał możliwości Państwa Podziemnego

Przede wszystkim była to akcja bardzo trudna logistycznie. Wymagała zaangażowania dużych zasobów ze strony Armii Krajowej, ze strony Kedywu, długiego rozpoznania, które trwało kilka tygodni. Wymagała kilkunastu osób, które uczestniczyły w samym zamachu i później jeszcze większej liczby osób, które pomagały później uwolnić czy też wywieźć ze szpitala rannych żołnierzy Armii Krajowej — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 prof. Piotr Majewski, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
2/1/20247 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Arabia Saudyjska przestaje być wymarzonym kierunkiem dla piłkarskich gwiazd?

Oczywiście te ogromne kwoty, te walizki pieniędzy, które są oferowane zawodnikom przyciągają, ale pewnie wielu z nich będzie traktowało to trochę na zasadzie takiej oferty, którą można przyjąć, trochę pograć, dobrze zarobić, ale jeszcze kontynuować karierę w Europie i jeszcze coś wygrać — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie RMF24 Michał Banasiak z Instytutu Nowej Europy, specjalista od sportu i polityki.
2/1/20247 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Prof. Sowiński: Donald Tusk pozwolił sobie na pewne upokorzenie Lewicy, bo mógł

Donald Tusk pozwolił sobie na to, dlatego że po prostu nie jest to w żaden sposób kosztowne, dlatego także, że gdyby zawarł koalicję z Lewicą, to musiałby się podzielić miejscami, zwłaszcza w sejmikach wojewódzkich, które po prostu w całości obejmą politycy Platformy. To być może dość brutalne, ale tak właśnie działa polityka — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Prof. Sławomir Sowiński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
1/31/202410 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Ograniczenie prac domowych w szkołach. Czy to dobrze? Ekspert odpowiada

Myślę, że teraz młodzi ludzie są jeszcze bardziej zajęci, mają jeszcze dużo więcej możliwości i opcji spędzania wolnego czasu, jeżeli mają wolny czas. Te prace domowe, robiliśmy czasem chętnie, w większości niechętnie i nie przykładaliśmy się też do nich, albo wręcz przepisywaliśmy, albo tak jak co to się dzieje dzisiaj, pomagał nam w tym Internet - mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr hab. Maciej Jakubowski, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.
1/31/202414 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Biedroń: Brak wspólnej listy to błąd dla całej koalicji rządzącej

Do tego tanga trzeba było trojga: i Lewicy, i Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Tak się nie stało. Każdy będzie szedł obok siebie, podkreślając jednocześnie różnice między nami w tych wyborach. Uważam, że to błąd. Uważam, że wyborcy oczekiwali, że będziemy ze sobą współpracowali — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy.
1/31/20249 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Przewodnik sudecki: Czasem Śnieżka nie chce nikogo na siebie wpuścić

Turyści bardzo często mi mówią, że w Alpach samochodem wjeżdżają wyżej, ale w Karkonoszach mamy regiel alpejski. Śnieżka jest w reglu alpejskim, czyli tam potrafimy mieć wiatry, jak sami państwo dobrze wiedzą, które są nawet ponad dwieście kilometrów na godzinę. Poza tym mamy potężne oblodzenie. Góry nawet najniższe są w stanie, jeżeli ich nie szanujemy, utrudnić nam bardzo życie, czego przykładem jest ta tragedia — mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Gracjan Kielijański znany jako Rudy Tur.
1/31/20246 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Polska Stacja Antarktyczna szuka pracowników. "Połączenie pracy i przygody"

Przygoda jest zawsze. Wystarczy wyjść przed budynek stacji i można natknąć się na pingwiny, foki, wieloryby pływające w zatoce, dzielące się góry lodowe. Codziennie można odkryć i zobaczyć w drodze do pracy, do jakiegoś innego budynku, coś ciekawego — mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Katarzyna Greń, kierownik 48. Polskiej Wyprawy Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.
1/31/20247 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Mieczkowski: Nowe otwarcie Polski na AI wygląda obiecująco

Dzięki najlepszym inżynierom na świecie, Polska ma szansę wykorzystać rewolucję sztucznej inteligencji i stać się 1 z 10 najbogatszych krajów na świecie do połowy tego stulecia! Tak brzmi misja zespołu, który powołał Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji. Jakie mamy szanse w wyścigu pod szyldem AI? Jakie projekty powinny zostać najszybciej zrealizowane? O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Piotrem Mieczkowskim, dyrektorem zarządzającym Digital Poland.
1/30/202414 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Wypartowicz o konflikcie Zełenski-Załużny: Prezydent zaczyna się bardziej obawiać o stanowisko

Niektóre badania wskazują, że Załużny mógłby nawet wygrać wybory z dosyć dużą przewagą nad obecnym prezydentem Zełenskim. Tylko pytanie, czy sam Załużny tego chce. Nigdy tego oficjalnie nie powiedział, a nikt z jego otoczenia nie mówi o jakichś ambicjach politycznych generała — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Bartłomiej Wypartowicz, ekspert portalu Defence24.
1/30/20249 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

"Drzemkologia stosowana". Niezwykły fakultet na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu

Na początku uczymy się o śnie. Zawsze jest teoria, dlaczego sen jest ważny, jak wpływa na zdrowie, albo jak konsekwencje braku snu wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Pod koniec semestru jest test związany z wiedzą na temat snu. Dodatkowo zawierane są komórki na cały czas spania, więc nie ma obecności, jeżeli nie ma oddanej komórki. Chodzi o to, żeby się odbodźcować. To taka moja misja, żeby studentom dać się zdrzemnąć i zregenerować — mówiła w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 dr Maria Kmita z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
1/30/202411 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Holding medialny Łukaszenki i Putina. "Nowa machina propagandowa, porównywalna z radziecką"

Wspólna propaganda i spójny przekaz propagandowy, nie medialny tylko propagandowy jest już obecny od przynajmniej od jesieni 2020 r., kiedy Łukaszenka poprosił Rosjan o pomoc w sianiu jego dezinformacji i jego propagandy, żeby zwyciężyć sytuację podczas protestów — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Aleś Zarembiuk, szef fundacji Dom Białoruski w Warszawie.
1/30/202410 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Prezydent WADA o dopingu: Wierzę, że większość sportowców jest uczciwa

Dzisiaj antydoping jest w zupełnie innym miejscu niż kilka lat temu. Dzisiaj antydoping to nie jest tylko testowanie zawodników. To jest analiza paszportu biologicznego. To jest edukacja, to są śledztwa. Dzisiaj Światowa Agencja Antydopingowa współpracuje z Europolem, z Interpolem i służbami poszczególnych państw — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Witold Bańka, prezydent Światowej Agencji Antydopingowej.
1/30/20249 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Byung-Chul Han: "Kryzys narracji ..."

"Byung-Chul Han pisze po niemiecku, co może zaskakiwać niewtajemniczonych w życie i twórczość tego myśliciela. Filozof urodził się wprawdzie w Korei Południowej, ale wykłada na Universität der Künste Berlin. Początkowo zdumieniem zareagowałem na przeczytaną w Internecie wiadomość, że Han w ojczystym Seulu studiował metalurgię. Jednak moje skojarzenia szybko pobiegły w kierunku "fabryki metafor". Koreańczyk w Niemczech też jest metalurgiem, tyle że wytapia nowe idee. Do swojego pisarskiego pieca wrzuca "rudy" w postaci motywów czerpanych z licznych lektur i dodaje własne "katalizatory". Wychodzi mu z tego niesamowity stop." - pisze Bogdan Zalewski w swoim blogu. Dziennikarz RMF FM rozmawia z tłumaczem książek niemieckiego filozofa- dr Rafałem Pokrywką.
1/29/202424 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Bigo: Nie będzie problemu ze zużytymi bateriami, zostaną poddane 100-proc. recyclingowi

Pod koniec 2023 roku amerykański Departament Energii oficjalnie potwierdził, że solanki w jeziorze Salton Sea w Kalifornii zawierają 3,4 miliona ton litu. Oprócz tego w kalderze wygasłego wulkanu, McDermitt Caldera w Nevadzie, jest dodatkowe 20-40 milionów ton litu. Tylko te dwa złoża wystarczą do zaspokojenia wszystkich potrzeb mieszkańców Ziemi, kiedy chodzi o baterie Li-ion. Czy to sprawi, że popularność aut elektrycznych jeszcze wzrośnie? Możliwy rozwój elektromobilności komentował w radiu RMF24 Łukasz Bigo, redaktor naczelny portalu elektrowoz.pl. Rozmawiał Marcin Jędrych.
1/29/202416 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Kardyś: Rodzice powinni pokazywać dzieciom, jak korzystać z mediów społecznościowych

Tik-Tok rządzi! Jeśli chodzi o medium społecznościowe, w którym dzieci spędzają najwięcej czasu - takie wnioski płyną z najnowszego raportu firmy Qustudio, właściciela aplikacji do kontroli rodzicielskiej. Przebadali on 400 000 rodzin z całego świata. O tym, co jeszcze najmłodsi robią w sieci, Marcin Jędrych rozmawiał z Wojciechem Kardysiem, ekspertem ds. Komunikacji Internetowej i mediów społecznościowych.
1/29/202413 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Ekspert o sytuacji na Bliskim Wschodzie: Amerykanie nie zdecydują się na daleko idącą eskalację

Eskalacja rozpaliłaby jeszcze bardziej region. Zamiast tego najprawdopodobniej amerykanie zwiększą częstotliwość ataków lotniczych i dronowych na szyickie milicje i w ich magazyny broni oraz amunicji i zwiększą prawdopodobnie ilość ataków na liderów poszczególnych organizacji - mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Marcin Krzyżanowski, ekspert ds. międzynarodowych z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
1/29/202412 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Porażający raport dotyczący nadużyć seksualnych w Kościele ewangelickim w Niemczech

W raporcie Kościoła ewangelickiego są nie tylko kościoły krajowe, nie tylko parafie, nie tylko ośrodki kościelne, ale również ośrodki Diakonii. A Diakonia razem z Caritasem jest po państwie największym pracodawcą w Niemczech. To jest bardzo ważna kwestia. Caritas nie był objęty tym raportem. To jest też bardzo istotna różnica, że to są osoby świeckie objęte tym raportem. Natomiast nie zmienia to postaci rzeczy, że nie wyciągnięto wniosków i autorzy raportu powiedzieli, że łatwiej im się współpracowało ze stroną katolicką niż ze stroną ewangeliczną — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie Radia RMF24 Dariusz Bruncz, redaktor naczelny Ekumenizm.pl.
1/29/202412 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Ekspert emerytalny: Wiek przejścia na emeryturę powinien być wyrównywany i podnoszony

Niewątpliwie tym tematem powinniśmy się zająć, szczególnie że wiek emerytalny kobiet w Polsce jest na dość niskim poziomie. Nawet jeżeli porównamy to z krajami Unii Europejskiej, no to raczej jesteśmy na końcu, jeżeli chodzi o wysokość. Ponadto w Polsce, jak i w niewielu już krajach Unii Europejskiej ten wiek emerytalny nadal jest zróżnicowany. Trendy są takie, żeby z jednej strony wyrównywać, a z drugiej strony podnosić wiek — mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim na antenie RMF24 Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting.
1/29/202412 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Szykuje się przełom w relacjach Ukraina-Węgry? Ekspert OSW: Przed nami kluczowy szczyt

Węgry wciąż blokują finansowe unijne wsparcie dla Ukrainy. Przed nami jest kluczowy szczyt pierwszego lutego, więc faktycznie jest szansa, że ten szczyt przyniesie jakąś zmianę. Będzie to pierwsza wizyta ministra Szijjártó na Ukrainie od inwazji rosyjskiej — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Andrzej Sadecki, kierownik Zespołu Środkowoeuropejskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich.
1/29/20245 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Były szef TPN o lawinach w Tatrach: Musimy się przystosować do dzikości gór

Po prostu taka jest przyroda i my tej przyrody nie ujarzmiamy w Parku Narodowym. Jedynie możemy minimalizować zagrożenia w miejscach absolutnie o dużej frekwencji, a więc w rejonie Kasprowego Wierchu - mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Paweł Skawiński, przewodnik tatrzański i były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.
1/29/20247 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Wenecja walczy z turystami? Miasto wprowadza nową opłatę

W internetowym Radiu RMF24 rozmowa o walce państw i miast z masowym napływem turystów. Wenecja w szczytowych wiosennych i letnich dniach będzie pobierać od odwiedzających opłatę w wysokości 5 euro dziennie, aby ograniczyć nadmierną turystykę, która szkodzi miastu. O tym, czy jest to dobre rozwiązanie, mówiła dr hab. Marta Derek, Katedra Geografii Turystyki i Rekreacji Wydział Geografii i Studiów Regionalnych z Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmawiał Marcin Jędrych.
1/28/202414 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Samochody są coraz szersze. Dokąd zmierza ten trend?

Samochody stają się o 1 cm szersze co dwa lata. Średnia szerokość nowych samochodów wzrosła do 180,3 cm w pierwszej połowie 2023 roku z 177,8 cm w 2018 r. - wynika z badania Transport & Environment. Dane opracowane przez International Council on Clean Transportation potwierdzają ten sam trend w ciągu dwóch dekad do 2020 roku. Ponad połowa nowych pojazdów jest zbyt szeroka, by zmieścić się na wielu miejscach parkingowych. Paryżanie 4 lutego zagłosują nad propozycją potrojenia opłat parkingowych dla SUV-ów. Zmiany w szerokości współczesnych pojazdów komentował w internetowym Radiu RMF24 Patryk Mikiciuk z TVN Turbo. Rozmawiał Marcin Jędrych.
1/28/202410 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Największe ćwiczenia NATO od czasów zimnej wojny

NATO rozpoczęło największe ćwiczenia od czasów zimnej wojny - bierze w nich udział 90 tysięcy żołnierzy, dziesiątki okrętów i samolotów i ponad tysiąc wozów bojowych. Powodu nietrudno się domyślić - chodzi o zagrożenie, jakie stwarza Rosja. Według Jarosława Wolskiego, analityka, publicysty i autora kanału Wolski o wojnie, "te ćwiczenia mają budować pełną zdolność i gotowość bojową, bo zmieniła się optyka i obecnie NATO przygotowuje się do starcia w pełnoskalowym konflikcie, z liczną wielomilionową armią, z przeciwnikiem, który ma wysoki próg bólu i strat" - wyjaśniał gość Przeglądu Zagranicznego w internetowym Radiu RMF24.
1/27/20246 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Milion ludzi protestuje w Niemczech. Co jest tego powodem?

Wielkie protesty w Niemczech ponad milion ludzi wyszło na ulice największych niemieckich miast po publikacji magazynu Correctiv o tajnym spotkaniu prawicowych działaczy i polityków, którzy omawiali przyszłe deportacje z Niemiec imigrantów, ale także obywateli Niemiec. W spotkaniu mieli uczestniczyć również przedstawiciele partii AfD. Kamil Frymark, analityk OSW zajmujący się niemiecką polityką, w "Przeglądzie Zagranicznym" wyjaśniał, że dziś 30 proc. Niemców ma pochodzenie migracyjne, a masowe wypędzenia, o jakich dyskutowano, są sprzeczne z jakimkolwiek prawem międzynarodowym. Szczególnie w kontekście niemieckim budzą najgorsze skojarzenia z rokiem 1942, kiedy również pod Berlinem przygotowano plany ekterminacji Żydów - podkreślał gość Andrzeja Kohuta w internetowym Radiu RMF24.
1/27/202417 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Czy Holandia staje się narkopaństwem?

Burmistrz Amsterdamu Femke Halsema w wywiadzie dla "Financieele Dagblad" zaproponowała legalizację sprzedaży i zażywania kokainy. "Kokaina jest mniej szkodliwa niż alkohol" - powiedziała. Gangi narkotykowe w Niderlandach pozwalają sobie na bezwzględne działania, a służby nie są w stanie ich powstrzymać. Czy słowa pani burmistrz były polityczną prowokacją, czy wezwaniem do dyskusji o zmianie prawa? Marcin Jędrych rozmawiał w internetowym Radiu RMF24 z autorem książek o Holandii - reporterem i wykładowcą Kamilem Bałukiem.
1/27/202413 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Macron z wizytą w Indiach. "Francja wiele lat pracowała na dobre stosunki z tym krajem"

Jednym z głównych atutów Francji dla Indii jest sprzęt wojskowy. Przede wszystkim obecnie te stosunki Indie - Francja są oparte na nabyciu przez Indie samolotów bojowych Rafale — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 dr Krzysztof Iwanek z Ośrodka Badań Azji i Akademii Sztuki Wojennej.
1/26/20245 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Nahorny o odejściu Kloppa: To nieszczęście dla wszystkich kibiców Liverpoolu

Z nazwiskiem Jurgena Kloppa łączą się największe ostatnie sukcesy tego zespołu. Właściwie wygrał z The Reds wszystko — i Ligę Mistrzów, i Klubowe Mistrzostwa Świata, i Mistrzostwo Anglii, na które kibice czekali 30 lat, Puchar Anglii, Puchar Ligi, Superpuchar Europy i jeszcze na dokładkę Tarczę Wspólnoty — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Rafał Nahorny, komentator Canal+ Sport i ekspert od ligi angielskiej.
1/26/20247 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Protesty na Słowacji. "Raczej nie mogą zachwiać pozycją Fico"

Żyjemy w demokracji, gdzie rządzący mają określone ograniczenia i mogą dokonywać zmian w granicach prawa, a te zmiany, które proponuje Fico, chociaż one w jakimś sensie rozmontowują ten system, nie są zmianami, których on dokonuje łamiąc całkowicie słowacki porządek prawny — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 dr Krzysztof Dębiec, analityk zajmujący się słowacką polityką w Ośrodku Studiów Wschodnich.
1/26/20248 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Jan Zieliński triumfatorem Australian Open! Wolfke: "Sukces wielki, sukces historyczny"

Pamiętajmy, że to sukces w tej najmniej istotnej z pięciu konkurencji rozgrywanych w tenisie. Mikst jest taką konkurencją troszkę, nie chcę powiedzieć pocieszenia, bo to byłaby przesada, ale taką najrzadziej rozgrywaną, bo tak naprawdę gramy tylko w Wielkim Szlemie i w igrzyskach olimpijskich. Nawet już w mistrzostwach Polski nie rozgrywa się tej konkurencji — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 komentator tenisa Tomasz Wolfke.
1/26/20247 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Marek Sawicki: PSL nie ma stanowiska ws. aborcji

Uważamy, że najwłaściwsze jest przywrócenie kompromisu tego z 83 roku. Można to zrobić ustawowo. Myślę, że w tej sprawie również byłaby zgoda pana prezydenta. Potem rzeczywiście rozpisanie referendum i tu już decyzja obywateli – mówi Marek Sawicki z PSL pytany o projekt w sprawie aborcji do 12 tygodnia ciąży, który pojawił się w Sejmie.
1/26/202417 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Śnieżka najwietrzniejszym miejscem na świecie

Dzisiaj w nocy na Śnieżce największe porywy wiatru wynosiły ponad 200 kilometrów na godzinę, ponad 56 metrów na sekundę. Faktycznie Śnieżka była dzisiejszej nocy tym najbardziej wietrznym miejscem na Ziemi — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Krzysztof Krakowski, meteorolog z Karkonoskiego Parku Narodowego.
1/25/20244 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Po co Putin przyjechał do Królewca?

Nie wiemy, czy ta wizyta nie ma jakiejś części niejawnej, czy np. Putin nie spotka się z dowództwem Floty Bałtyckiej, która stacjonuje w Kaliningradzie. Jeżeli można by spekulować, to wyłącznie o tym, że Putin jednak chciałby się też przekonać o gotowości jednostek, które stacjonują w gotowości bojowej, zwłaszcza na tle wejścia do NATO Finlandii i Szwecji — mówiła w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem Paulina Siegień, autorka książki "Miasto Bajka. Wiele historii Kaliningradu".
1/25/20244 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Wąsik i Kamiński nieobecni w Sejmie. "Nie wydaje się, aby PiS oddało ten temat walkowerem"

Chociażby wystąpienie pana posła Wójcika sugerowało rzeczywiście, że oni stoją na stanowisku, że panowie Wąsik i Kamiński cały czas są posłami, w związku z tym pewnie będą do tego wracać i budować wokół tego jakiś rodzaj wizerunku politycznego — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 dr hab. Łukasz Młyńczyk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
1/25/20246 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Dariusz Joński: Prezydent witający przestępców „na misia”. Te obrazy mówią same za siebie

Miejsce pana Kamińskiego i Wąsika jest w Sejmie, ale na komisji śledczej. A nie na sali plenarnej. Tam nie może wejść nikt kto nie jest posłem. A panowie zostali skazani prawomocnym wyrokiem, wygasły im mandaty - mówi Dariusz Joński poseł Koalicji Obywatelskiej i przewodniczący komisji ds. wyborów kopertowych.
1/25/202419 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Jak się bronić przed oszustwami opartymi na sztucznej inteligencji?

W poniedziałek biuro prokuratora generalnego stanu New Hampshire rozpoczęło dochodzenie w sprawie incydentów związanych z fałszywymi rozmowami telefonicznymi, które wykorzystywały zaawansowaną sztuczną inteligencję do odtworzenia głosu prezydenta Joe Bidena. Połączenia telefoniczne miały na celu zniechęcić wyborców w New Hampshire do udziału we wtorkowych prawyborach. Jak się bronić przed takimi oszustwami? Czy są już kompleksowe rozwiązania blokujące wykorzystywanie AI do takich działań? O tym w Radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Mateuszem Cholewą, analitykiem Stowarzyszenia Demagog.
1/24/20249 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Ekspert IMGW: Średnia temperatura w Polsce w 2023 roku była ekstremalnie wysoka

Zeszły rok jest tylko potwierdzeniem i to twardym potwierdzeniem, że klimat się zmienia. Wystarczy zobaczyć na to, co się działo w ostatnich 73 latach — temperatura wzrosła aż o 2,1 stopnia Celsjusza w całym kraju — mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
1/24/202410 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Jak sztuczna inteligencja zmienia smartfony?

Ta zmiana, z którą obecnie mamy do czynienia, tak jak w przypadku najnowszej generacji telefonów Samsung Galaxy, to jest pojawienie się tzw. generatywnej sztucznej inteligencji. Ja osobiście wolę, zamiast sztuczna inteligencja mówić uczenie maszynowe — mówił w rozmowie z Pauliną Sawicką na antenie Radia RMF24 dr Leszek Bukowski, ekspert zajmujący się sztuczną inteligencją.
1/24/20246 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Dr Plewa o protestach rolników: W Polsce nie wydarzyło się nic takiego, co by je uzasadniało

W Polsce rolnicy mówią, że protestują przeciwko polityce Unii Europejskiej, a szczególnie tych wymogów dotyczących zmianowania pól, dywersyfikacji produkcji i odłogowania. Te rzeczy były znane już wiele lat. Na to zgodził się poprzedni rząd. Te protesty tak naprawdę w dużym stopniu to nie są spontaniczne protesty rolników, tylko są organizowane przez działaczy — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 dr Jerzy Plewa, ekspert Team Europe zajmujący się wspólną polityką rolną, były Dyrektor Generalny ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Komisji Europejskiej.
1/24/202410 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Romer o przegranej Hurkacza: Trzeba docenić dobre strony tego pojedynku

Nawet mimo tego, że ten mecz został przez Huberta przegrany, to jednak trzeba doceniać dobre strony tego pojedynku. To, że Hubert wygrzebał się w pewnym momencie z wydawało się wręcz beznadziejnej sytuacji — w czwartym secie przegrywał już dwa do czterech i Rosjanin był bliski zwycięstwa w czterech setach. Mimo to Hubert wrócił do gry — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Adam Romer, redaktor naczelny magazynu Tenisklub.
1/24/20247 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Mec. Rosati o ułaskawieniu Wąsika i Kamińskiego: Zobaczyliśmy i poczuliśmy, że są dwie prędkości

Jedna prędkość jest zarezerwowana dla polityków, druga dla obywateli, jeżeli chodzi o stosowanie prawa łaski przez polskie państwo. Od strony edukacyjnej i postrzegania władzy przez obywateli uważam, że to jest błąd, to znaczy sposób przede wszystkim komunikowania tej sprawy, budowania narracji, używania też takich sformułowań, które niestety wielokrotnie mijają się z rzeczywistością, mijają się z faktami — mówił w rozmowie z Tomaszem Weryńskim na antenie Radia RMF24 mecenas Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
1/24/202414 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Bartosz Arłukowicz: Co muszą wiedzieć Kamiński i Wąsik?

Dla mnie postawa pana prezydenta jest jednak postawą żenującą – tak gość RMF FM i internetowego radia RMF24 Bartosz Arłukowicz poseł KO komentuje ponowne ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Zostali skazani za podsłuchiwanie i za podrabianie dokumentów. Nie znam żadnych ich osiągnięć w walce z korupcją – zaznacza.
1/24/202416 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Unia Europejska będzie walczyła z "ekościemą"? Greenwashing na celowniku

Idziemy w stronę mocniejszego uszczegółowienia przepisów, które będą zakazywać tego greenwashingu, będą ograniczać te fałszywe określenia i twierdzenia tak, żeby konsumenci po prostu wiedzieli, za co płacą — mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Joanna Kądziołka, prezeska Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
1/23/20249 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Raczek: Nie było szans na nominację dla "Chłopów", to nie jest wybitny film

Jest to film bardzo przeceniony i byłem zdziwiony, kiedy "Chłopi" zostali wystawieni przez Polskę do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Uważam, że mieliśmy ciekawsze propozycje, takie jak "Zielona granica" czy "Kos", film, który wchodzi teraz na ekrany — mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Tomasz Raczek, krytyk filmowy i publicysta.
1/23/202411 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Sukces akcji krakowskiego schroniska! Kilkadziesiąt zwierząt znalazło dom

Przy takich sytuacjach, kiedy robimy tymczasowe adopcje właśnie z okazji mrozów, bo to nie pierwszy rok, kiedy robimy taką akcję, rzeczywiście, krakowianie bardzo fajnie na to reagują. Bardzo dużo zwierząt zostaje w tych domach na stałe — mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Joanna Repel, rzeczniczka Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
1/23/20248 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Socjolog internetu: Media społecznościowe nie przeciwdziałają konfliktom i ludobójstwom

Są też przypadki takie jak w Mjanmie, gdzie badania pokazują, że Facebook odegrał bardzo istotną rolę w podżegania do konfliktu i przemocy przeciwko ludności Rohingya. Tam też dochodziło do ludobójstw na masową skalę, też miliony osób uciekało. Nic nie wskazuje na to, żeby rzeczywiście media społecznościowe taką pozytywną rolę odgrywały. Jest to raczej narzędzie, które może być wykorzystywane nie tylko w dobrym, ale również w złym celu — mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr hab. Dominik Batorski, socjolog internetu z Uniwersytetu Warszawskiego.
1/23/202411 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Były ambasador o wizycie Tuska w Kijowie: Na razie ma to charakter wyłącznie gestów

Wyraźnie widać, że Donald Tusk jest w tej chwili bardziej zainteresowany przejmowaniem różnych płaszczyzn politycznych, z punktu widzenia strategicznego ważnych dla niego w Polsce, niż polityką zagraniczną — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Jan Piekło, były ambasador Polski na Ukrainie.
1/23/202411 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Tajemnice Wawelu. "Jest jeszcze nawet kilkadziesiąt miejsc niedostępnych dla zwiedzających"

W tym roku realizujemy, a mam nadzieję, że w przyszłym roku już otworzymy kolejny rezerwat archeologiczny, czyli wejdziemy w podziemia, aby zobaczyć najstarsze fortyfikacje i tę prawdziwą skałę wawelską — mówił w rozmowie z Tomaszem Weryńskim na antenie Radia RMF24 prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
1/23/202410 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Szejna: Relacje z Ukrainą były bardziej niż zimne

"Na końcu kadencji PiS te stosunki były nawet bardziej niż zimne" - mówił w Rozmowie o 7:00 w RMF FM i Radiu RMF24 o relacjach polsko-ukraińskich wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. "Obawiałem się, czy za chwilę rząd nie wycofa poparcia dla Ukrainy. Nie przewidywano wielu dyskusyjnych spraw, szczególnie w kwestiach gospodarczych" - dodał.
1/23/202424 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Czy powinniśmy robić 10 tysięcy kroków dziennie?

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że więcej niż dziesięć tysięcy kroków dziennie nie zapewnia dodatkowych korzyści w zakresie długowieczności. Czy to mit? Jak powinna zatem wyglądać nasza aktywność fizyczna? Jakie znaczenie dla zdrowia ma metoda „małych kroków”? Gościem Radia RMF2424 był prof. dr hab. n.med. Maciej Banach, kardiolog, badacz i nauczyciel akademicki.
1/22/202418 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Powstaje serial o katastrofie Heweliusza. Czy po latach wiemy wystarczająco dużo o okolicznościach tej tragedii?

Ruszyły zdjęcia do serialu o największej powojennej katastrofie polskiej żeglugi, zatonięciu promu Jan Heweliusz. Kręci go dla platformy Netflix reżyser Jan Holoubek, twórca "Wielkiej wody", czyli serialu opowiadającego o powodzi tysiąclecia. Nowa polska produkcja, która będzie dystrybuowana także w innych krajach, ma posiadać tytuł "Heweliusz". Gościem internetowego Radia RMF24 był kapitan Marek Błuś, kapitan żeglugi wielkiej, wykładowca akademicki, badający od lat sprawę zatonięcia Heweliusza.
1/22/202410 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Jakub Kuś: Internet sprawił, że jesteśmy bardziej wybredni przy poszukiwaniu partnerów w sieci

Zdecydowana większość osób poszukujących przyjaźni czy miłości robi to online – ta zmiana widoczna jest już od początku XXI wieku. Ten trend łączy się z rosnącą popularnością aplikacji randkowych, w sporej części opartych o rozwiązania AI. Jak takie zmiany wpływają na psychikę ludzi i czy łatwiej jest dziś znaleźć bratnią duszę? O tym w Radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z dr. Jakubem Kusiem, psychologiem z Uniwersytetu SWPS.
1/22/202410 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Psycholog o aplikacjach randkowych: Internet nauczył nas być bardzo wybrednymi

Sama świadomość tego, że ja mogę, może trochę brutalnie powiem, ale tak jak na wystawie poprzeglądać sobie różnego rodzaju oferty z daleka, z pewnej perspektywy i dopiero się zastanowić nad tym w zakresie podjęcia konkretnej decyzji, to wychodzi na to, że po prostu ten sposób poznawania innych ludzi, tego pierwszego momentu nawiązania kontaktu jest zupełnie inny. To jest kompletnie inna rzeczywistość niż to, co było przed rozwojem internetu, przed tą tak zwaną cyfrową rewolucją — mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Jakub Kuś, psycholog z Uwiersytetu SWPS.
1/22/202410 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Gen. Koziej: Paweł Kowal dobrze poprowadzi długofalową, strategiczną linię współpracy polsko-ukraińskiej

Dobrze, moim zdaniem, że takim pełnomocnikiem do spraw odbudowy Ukrainy został pan poseł Paweł Kowal, znany ze swoich kompetencji, zaangażowania jednocześnie w tę problematykę. Jestem przekonany, że on dobrze poprowadzi taką długofalową, strategiczną linię współpracy polsko-ukraińskiej, w której są różne elementy, i wojskowe, i gospodarcze, i te historyczne, o których obydwaj prezydenci przecież też wspominali — mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 gen. Stanisław Koziej.
1/22/202414 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Kohut: Trudno mieć wątpliwości, że Trump wygra prawybory

Donald Trump w sondażach ogólnokrajowych miał kilkadziesiąt punktów procentowych przewagi nad największymi rywalami, natomiast Ron DeSantis wydaje się, że przegrał swoją szansę w pierwszej odsłonie prawyborów w Iowa. Wszystko postawił na to, żeby właśnie Donalda Trumpa w Iowa prześcignąć albo co najmniej się do niego zbliżyć - mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Andrzej Kohut, autor Przeglądu Zagranicznego i specjalista od spraw amerykańskich.
1/22/20246 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Hurkacz w 1/4 Australian Open! Fibak: Znakomita wizytówka dla polskiego sportu

Wierzę w Huberta. Wierzę w nie tylko jego serwis, o którym wszyscy mówią, że jest najlepiej serwującym tenisistą na świecie, ale też jego szybkość poruszania się po korcie, w jego znakomitą obronę, regularność z bekhendu z forhendu i to coś, co Hubert ma, czyli ten talent, smykałkę, do czucia trudnych zagrań przy siatce. Mało kto, jedynie może Alcaraz popisuje się takimi zagraniami. Hubert ma taką miękką rękę. Urodził się z tym talentem i zachwyca widzów. Zachwyca Australię — mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Wojciech Fibak, legenda polskiego tenisa.
1/22/20247 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Krzysztof Gawkowski o wizycie Muska: Życzyłbym sobie, żeby Polska się rozwijała

Nie prowadzone są żadne rozmowy, które mają się zakończyć jakimś spotkaniem – mówi gość RMF FM i internetowego radia RMF24 minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski pytany o wizytę w Polsce Elona Muska. To wizyta, która ma charakter bardzo osobisty – zaznacza.
1/22/202422 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

“Humor nie na żarty” - z Dianą Sałacką rozmawia Bogdan Zalewski

Dowcipy po to są, aby wywoływać w nas śmiech. Jednak o „kawałach” można również mówić całkiem serio. Pierwszy odcinek serii “Humor nie na żarty” pojawił się na kanale Copernicus w serwisie YouTube. Prowadzi ją Diana Sałacka - absolwentka filozofii i politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z autorką rozmawia Bogdan Zalewski.
1/20/202436 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Mistrz anime Hayao Miyazaki powraca. "Chłopiec i czapla" już w kinach

To był film, który Miyazaki tworzył niemal siedem lat. Tak naprawdę trudno powiedzieć, ile dokładnie, ponieważ zaczął, jak był na emeryturze, ponieważ wielokrotnie ogłaszał już koniec kariery i przechodził na emeryturę, z której wielokrotnie też wracał. I tak było też w tym przypadku. Zaczął, zanim jeszcze studio wyraziło zgodę na tę produkcję i już opracowywał pierwsze szkice — Mówił Damian Lesicki, współtwórca "Bloga Wszechkulturowego Ryjówka".
1/19/20246 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Prace domowe znikną? Pedagog: Pewnych umiejętności się nie nabędzie, jeśli się nie ćwiczy

Jako nauczyciel i dyrektor szkoły z długoletnim doświadczeniem, wiem, że zadania domowe czasem są potrzebne, szczególnie przy dzieciach młodszych, kiedy to ćwiczenie jest potrzebne do tego, żeby były lepsze efekty pracy — mówiła w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Magdalena Mazur, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 12 w Krakowie.
1/19/20244 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Kacper Sztuka oficjalnie w Formule 3. "Jadę po to, żeby wygrać"

"MP Motorsport było trzecim najlepszym zespołem w zeszłym sezonie Formuły 3, dlatego na pewno mają narzędzia, żeby stawać na podium i wygrywać. Jeszcze nie udało się im zdobyć mistrzostwa w klasyfikacji generalnej, ale szykuje się bardzo mocny skład na ten sezon. Zespół jest na pewno zmotywowany, więc myślę, że razem możemy wiele osiągnąć" - mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie internetowego Radia RMF24 Kacper Sztuka, kierowca Formuły 3 i członek programu juniorskiego Red Bulla.
1/19/20247 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Mularczyk o Wawrzyku: Jestem przekonany o jego uczciwości

Arkadiusz Mularczyk nie sądzi, by zatrzymany przez CBA Piotr Wawrzyk poszedł do więzienia. „Wczytując się w zarzuty – istnieje poważna wątpliwość co do ich zasadności” – powiedział gość Rozmowy o 7:00 w RMF FM i internetowym Radiu RMF24. Zarzuty w postępowaniu przygotowawczym – przypomnijmy - dotyczą przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę oraz udostępnienia informacji osobie nieuprawnionej. „Znam Piotra Wawrzyka i jestem przekonany o jego uczciwości” – zapewniał poseł PiS.
1/19/202419 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Medioznawca dr Miłosz Babecki o wizycie Elona Muska w Polsce

Elon Musk - właściciel m.in. portalu X i SpaceX odwiedzi Polskę. W poniedziałek weźmie udział w konferencji dotyczącej antysemityzmu, która odbędzie się w Muzeum Auschwitz-Birkenau. „Powodem obecności w Auschwitz jest próba poprawy wizerunku Muska ,to także odcięcie się od zarzutów o szerzący się antysemityzm na platformie X - ocenia medioznawca dr Miłosz Babecki z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który był gościem w internetowym Radiu RMF24.
1/18/20244 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Czyste Powietrze na skraju bankructwa. "Zadłużenie wynosi 300 mln zł"

Z każdym tygodniem dług powiększa się o kolejne 100 milionów złotych. W tej chwili jest już kilkanaście tysięcy gospodarstw domowych, które zrealizowało inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze i teraz czeka na wypłatę tych zaległych środków. Także jeżeli tutaj nie będzie natychmiastowej reakcji ze strony rządu, to programowi Czyste Powietrze grozi realne bankructwo - mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem na antenie Radia RMF24 Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.
1/18/2024