Winamp Logo
Roman Michelko / Veci Verejné Cover
Roman Michelko / Veci Verejné Profile

Roman Michelko / Veci Verejné

Slovak, Social, 1 season, 43 episodes, 2 days, 19 minutes
About
Podcast verzie relácií uverejňovaných na mojom YouTube kanále.
Episode Artwork

Podcast Vecie Verejných s Romanom Michelkom a Juditov Lassakovou

Bodový scenár podcastu. - Prekvapenie kandidátok - Klus na 150 mieste Sme rodina - Kandidátka Oľano, je to troj či štvor koalícia ? - ako skončí Pročko, Šofranko a spol. na tejto kandidátke ? - Pochová Borisa Kollára kauza Richterová ? - Prekrúžkuje sa Bekmatov zo 150 miesta na kandidátke Smeru ? - Rozvrat právneho štátu pokračuje, ako po voľbách skončí Lipšic, Kliment Čurillovci ? - Ako skončí disciplinárka s Pamelou Záleskou, ktorej obžalovaný skolaboval priamo v priebehu procesu ? O tom a mnohých ďalších aktualitách sa viac dozviete v najnovšom podcaste Veci verejných.
7/14/202356 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Knižný podcast s Tomášom Kičinom a Romanom Michelkom

Debata o najnovších filmoch - Pápežov exorcista s Russellom Crowom Film Arnold z produkcie Netflixu A analýza filmovej klasiky do Scorsesiho Taxi Driver
7/13/20231 hour, 9 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Podcast Veci Verejných s Romanom Michelkom a Mimi Šramovou o aktuálnych politických udalostiach

Témy : Úderka z mimovládok a ministerských úradníkov, žiadala o pomoc Brussel pri zastavení Smeru. Hoaxer Naď blúzni o tom , že Moskva sfalšuje voľby na Slovensku. Globsek ako pí ar súčasnej koalície ? Aktvizmus redaktorov TA Demokrati ostali na ocot. Modrí a Most pôjdu spolu. Aliancia vstupom Gyimesiho na ich kandidátku končí, bol to zámer , aby maďaerská platforma nakoniec zakotvila na kandidátke Oľano ? KDH posilní František Mikloško a Branislav Škripek z Kresťanskej únie. Pomôže to KDH, aby sa dostali do parlamentu ? Aktivizmus redaktora TA 3 Ilieva a Kovačica z Markízy , prekonala všetky rozumné hranice, bude sa tomu venovať licenčná rada ?
5/31/202358 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Podcast Veci Verejných s Roman Michelkom a Pavlom Nemcom o aktuálnej politickej situácii.

- Ako možno hodnotiť úradnícku vládu ? - Ako skončí plán obnovy ? Koniec Rázsoch a čo bude z FN v Martine ? - Ako sa preskupujú politické sily v rámci slovenskej politiky ? - Heger ostal na ocot, nikto ho nechce. Alebo keď sa politický planktón nedokáže spojiť s politickými molekulami. - KDH odolalo silnému mediálnemu nátlaku a odmietlo vziať Demokratov na kandidátku, bude to stačiť ? - Parlament prežíva orgie populizmu, po voľbách príde vytriezvenie. - Ako sú rozdané politické karty. - Čoho sa ešte môžeme dočkať do volieb ?
5/24/20231 hour, 9 seconds
Episode Artwork

Podcast Veci Verejných s Tomášom Kičinom a Romanom Michelkom o ocenených filmoch.

Podcast o ocenených filmoch. Slnko v sieti : Piargy Obeť Český lev : Arvéd Il Boemo Oskary : Všetko, všade, naraz Veľryba
5/17/20231 hour, 2 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Kam speje slovenské školstvo ? Podcast VV s Romanom Michelkom a ex štátnou tajomníčkou Oľgou Nachtmanovou.

Kam speje slovenské školstvo ? Podcast VV s Romanom Michelkom a ex štátnou tajomníčkou Oľgou Nachtmanovou. -          Základné školy miesto dvoch  -  tri stupne – má to logiku ? -          Kurikulárna reforma -          Inklúzia – inkluzíve školstvo je to cesta, alebo slepá ulička ? -          Stredné školstvo, duálne vzdelávanie a osemročné gymnázia. -          Úroveň znalostí maturantov klesá, na univerzitách musia redukovať nároky, hlavne v oblasti prírodných vied.
5/5/202359 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Podcast Veci verejných s Romanom Michelkom a Ľubom Huďom - Zverejnenie utajených dokumenty Pentagonu svedčí o pokrytectve Západných elít

Čo ukázalo zverejnenie utajených dokumentov?  Ukrajine pred blížiacou sa ofenzívou chýba dostatok vojakov, munície a zbraní. Je teda veľmi pravdepodobné, že Kyjev nedosiahne stanovené ciele stanovené v jarnej ofenzíve. A, naopak, hrozí, že príde o bojaschopnú armádu.  Šanca Ukrajiny vyhladovať Krym tak, ako sa to stalo pri Chersone, už nehrozí. Rusi sa poučili, nemajú už len jednu líniu obrany, ale tri a sú na prípadnú ofenzívu veľmi dobre pripravení. Každá ofenzíva bude znamenať malé územné zisky za cenu obrovských strát.  Ukrajinci už nemajú skadiaľ brať nových brancov, sú vyčerpaní, dostali sa na dno svojich možností.  Miliardy dolárov, ktoré Západ posiela Ukrajine, nemá za následok zásadnejší postup pri vytláčaní ruských vojsk. Očakávania Západu boli väčšie a v dlhodobom či strednodobom období to môže znamenať, že miera pomoci Ukrajine bude klesať.  Začatie mierových rozhovorov zo strany Zelenského by mohlo byť veľmi riskantné. Nemá pod kontrolou všetky ozbrojené zložky a vojnová propaganda nepripravila spoločnosť na taký zásadný krok. Resume z uniknutých informácii je nasledovné: Západ sa o Ukrajinu nepostará a tá na jeho sľuby môže len doplatiť. Vojna na Ukrajine nemá dobré riešenia, má len zlé a veľmi zlé. Ukončenie krízy si vyžaduje ťažké, ale nevyhnutné kompromisy, ktoré bude veľmi náročné presadiť. Ale čím dlhšie bude utrpenie trvať, tým vyššiu cenu za to Ukrajina zaplatí.
4/20/20231 hour, 7 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Podcast Vecí Verejných s Romanom Michelko a Tomášom Tarabom o spájaní národných síl

Obsah epizódy : Je otvorená kandidátka SNS najlepšou platformou na spájanie národných síl ? Aké sú synergie medzi SNS a stranou Život – Národná strana ? Ako dopadlo rokovanie s Janom Baránkom ? Pripojí sa k projektu otvorenej kandidátky SNS, alebo pôjde sám ? Aké legislatívne normy z dielne SNS, ešte predloží Život  - Národná strana na rokovanie parlamentu ? Parlament je zaplavený takmer 200  legislatívnymi návrhmi, zväčša sú to poslanecké, nie vládne návrhy, Aká je šanca na ich prijatie ? Je šanca, že prejde novela paragrafu 363, ktorá by ešte posilnila postavenie generálneho prokurátor ? Aká je šanca, že po voľbách sa sformuje parlamentná väčšina tvorená zo v súčasnosti  prevažne opozičných strán ?
4/19/202344 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Podcast Veci Verejných s Romanom Michelkom a Juditou Laššákovou

Téma Podcastu Martin Klus Slovensku aj sebe urobil hanbu, aká sa len tak nevidí. Ako prebiehajú hearingy v EP ? Za všetko môže Sulík - ktorý nenakúpil testy, napísal list exkolegom ? Najväčšie trápnosti z híringu. Kam asi bude smerovať Klus, žeby k Hegerovi, alebo dokonca k Nicholsonovej ? Darovaním Migov zlyhal právny štát. Aké boli stanoviska "ústavných právnikov" Mazák znova na scéne ? Aké argumenty položil do debaty JUDr. Bujňák Dá sa očakávať rozhodnutie ÚS . Dočkáme sa podania opozičných poslancov ? Ako sa nám miešajú karty pred predčasnými voľbami ? Oľano má ledva nad 4 %, je to u jasný náznak konca tohto obskúrneho subjektu ? Kde sa podeje Nicholsonová ? Bude znova kandidovať aj do EP. Akú šancu má Heger, čo ostatné strany. Smer v troch prieskumoch skončil na prvom mieste, bude teda rozdávať karty po voľbách. Hlas pôjde do koalície s ním , alebo sa sám zlikviduje v neprirodzenej koalícii s PS a súčanými koalíčnými stranami ?
3/27/20231 hour, 9 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Podcast Veci Verejných s Romanom Michelkom a poslancom Matúšom Šutajom Eštokom, a o aktuálnych politických témach.

Témy Podcastu :  - Je darovanie Migov 29 vládou bez dôvery protiústavné ?  - Ako sa k tomuto aktu postaví opozícia ?  -  Pridajú sa poslanci Hlasu pod prípadne podanie na Ústavný súd ?  - Hlas v posledných troch prieskumoch padol na druhé miesto v preferenciách za Smer.  Ako v Hlase čítajú tento trend ?   - Pellegríni vyhlásil, že nebude v jednej vláde s Ficom, znamená to, že koalícia je nemožná, alebo len to, že ako osoby nebudú v jednej vláde ?  - Aká je diskusia v Hlase. Viac sa preferuje  budúca koalícia na pôdoryse súčasnej opozície, alebo  to Hlas riskne a pôjde do koalícia aj s koaličnými stranami ? V tom prípade by však musel obetovať značnú časť svojho volebného programu. Stálo by to Hlasu za to ?   - Dnes vstúpil do Hlasu Michal Kaliňák, aké nové posily ešte pribudnú.   - Hlas rokuje o spolupráci s Dobrou voľbou, tá si však kladie podmienku, že Hlas nesmie ísť do koalície zo Smerom. Je to prijateľné?   - Má ešte Matovič šancu obhájiť parlamentný status ?  Čo sa deje v opozícii ? Nie sú vyjadrenia väčšiny koaličných strán o tom, že Hlas je prijateľný bozkom smrtí pre túto stranu ?
3/17/202351 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Podcast Veci Verejných s Romanom Michelkom a Pavlom Nemcom: O zlyhaniach strany OĽANO v zdravotníctve a aktuálnych problémoch v tomto rezorte

Odpočet zlyhaní strany OĽANO v zdravotníctve. Prečo sme mali druhú najväčšiu úmrtnosť na COVID-19 v Európe? Kto bude zodpovedný za takéto fatálne zlyhanie? Krach "operácie" Rázsochy. Kto preberie zodpovednosť? Kolaps ambulancií. Ako chce vláda riešiť túto situáciu?  Zoznam nemocníc, ktoré budú čerpať z Plánu obnovy a odolnosti, zverejnil dnes už bývalý minister zdravotníctva Lengvarský v posledný deň vo svojej funkcii. Kto bude na ňom najviac profitovať? Implementácia memoranda s lekárskymi odborármi je čistá katastrofa. Pôjdu riaditelia nemocníc do väzenia, ak  personálne nenaplnia oddelenia  v nemocniciach?   Igor Matovič nedokáže neklamať ani 5 minút. Fraška v Michalovciach, kam si navozil svojich  fanúšikov, aby  znova oklamal verejnosť.
3/14/202354 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Podcast Veci Verejných s Roman Michelkom a Tomášom Kičinom o najzaujímavejších nových filmoch Kuciak - Vražda novinára, Očista od Zuzany Piussi a Trojuholník smútku, plus retrospektíva Jakubiska

 Kritická reflexia angažovaného filmu Matta Sarnecki Kuciak vražda novinára, ďalej film Zuzany Piussi o pomeroch v  justícii Očista  a debata o filme desaťročia ( podľa režiséra Hrebejka) film Trojuholník smútku od Rubena Ostlunda. Retrospektíva filmov nedávno zosnulého režiséra Juraja Jakubiska.
3/9/20231 hour, 36 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Podcast Veci Verejných s Romanom Michelkom a Ľubom Huďom o Čínskom mierovom pláne na zastavenie vojny medzi Ruskom a Ukrajinou.

Podcast Veci Verejných s Romanom Michelkom a Ľubom Huďom o Čínskom mierovom pláne na zastavenie vojny medzi Ruskom a Ukrajinou. 1. Rešpektovať suverenitu všetkých štátov (v anglických prekladoch čínskych politických textov sa používa pojem country /krajina/, ale budeme pracovať s pojmom štát, ktorý viac sedí kontextu a duchu dokumentu – pozn. autora). Dôsledne dodržiavať všeobecne prijaté medzinárodné právo, vrátane Charty OSN. Garantovať suverenitu, nezávislosť a teritoriálnu celistvosť každého štátu a rovnosť všetkých štátov bez ohľadu na ich veľkosť, silu a úroveň ekonomiky. Presadzovať základné normy medzinárodných vzťahov všetkými ich účastníkmi na ochranu medzinárodnej spravodlivosti. Medzinárodné právo uplatňovať univerzálne a bez dvojitých štandardov. 2. Opustiť mentalitu studenej vojny. Bezpečnosť jedného štátu sa nemôže dosiahnuť na úkor bezpečnosti druhého štátu a regionálna bezpečnosť sa nedá zaistiť posilňovaním alebo čo je ešte horšie rozširovaním vojenských blokov. Brať do úvahy opodstatnené záujmy a legitímne obavy bezpečnosti všetkých štátov a riešiť ich primeraným spôsobom. Zložité problémy sa nedajú riešiť jednoducho. Pridržiavať sa  koncepcie všeobecnej, komplexnej a stabilnej bezpečnosti a s výhľadom dlhodobého mieru na planéte napomáhať vytvoreniu vyváženej, efektívnej a stabilnej architektúry európskej bezpečnosti. Neprípustnosť zaisťovania vlastnej bezpečnosti na úkor iných štátov. Nepristupovať k blokovej konfrontácii. Mier a stabilitu na eurázijskom kontinente udržiavať spoločným úsilím. 3. Zastaviť vojenský konflikt. Vo vojnách niet víťazov. V záujme predchádzania ďalšej eskalácie a vymknutia sa situácie na Ukrajine spod kontroly zachovávať všetkými stranami racionalitu a zdržanlivosť a neprilievať olej do ohňa ani nevyostrovať konfrontáciu. Podporovať ústretové kroky Moskvy a Kyjeva v záujme čo najrýchlejšieho obnovenia priameho dialógu, postupného znižovania napätia a úplného ukončenia vojenských akcií. 4. Začať mierové rozhovory. Dialóg a mierové rozhovory sú jediným východiskom z ukrajinskej krízy. Každé úsilie zamerané na mierové riešenie krízy si zasluhuje ocenenie a podporu. V medzinárodnom spoločenstve presadzovať zmierenie, vytvárať cestu k politickému riešeniu a obnoveniu mierových rozhovorov a navrhovať platformy pre ne. Čína je pripravená pri tom zohrávať konštruktívnu úlohu. Riešiť humanitárnu krízu. Privítať a podporiť akýkoľvek krok, ktorý prispeje k zlepšeniu napätej humanitárnej situácie. Pri humanitárnych akciách dodržiavať princíp neutrality a nezaujatosti bez politizácie problémov. Bezpečnosť obyvateľstva zaisťovať účinnými opatreniami, vytvárať humanitárne koridory pre evakuáciu ľudí z konfliktných zón. Zvyšovať humanitárnu pomoc postihnutým regiónom, zlepšovať situáciu priamo na mieste. V záujme odvrátenia zhoršovania stavu zabezpečovať rýchly a bezpečný prístup k pomoci bez prekážok. Podporovať
3/7/20231 hour, 22 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Podcast Veci Verejných s Romanom Michelko a Pavlom Nemcom

Téma Podcastu  - Krach operácie Rázsochy - je to len  následkom neskutočnej neschopnosti a diletantizmu, alebo je to zámer ?  - Hlina odchádza z Dobrej voľby, Rado Baťo chce rokovať o spolupráci s Hlasom. To je riadny bizzár.  -  Hegera a Naďa nikde nechcú, Dzurinda má preferencie od 1,4 do 2 % Znamená to koniec chránenej dielne pre skrachovaných politikov ?  - Prichádza nový spasiteľ pravice  Roman Mistrík, máme sa na čo tešiť.  - Pre rokom 24.2 vypukla vojna medzi Ruskom a Ukrajinou. Čo sa za ten rok udialo ? Kto sú víťazi a kto porazení v tejto vojne ?  
2/23/202358 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Podcast Veci Verejných s Romanom Michelko a Mimi Šramovou

Témy podcastu - Kuciakiáda - Výroky ministra Káčera - Ako sa rodí Oľano 2 a kedy už konečne Heger predstaví svoj nový politický projekt ? - Kto v ňom bude, alebo spájanie núl, Mistrík sa vracia, ako zamúti vodu mnohonásobný politický skrachovanec. -  Danko formuje národno-ľavicový blok. Akú šancu bude mať spojenie SNS, Národnej koalície, Komunistov , Socialistov, strany Patriot a Tarabovcov ? - Vyjadrenia Pellegriniho na stranu Smer a reakcia Fica. Ako to čítať, čo je za tým ? - Aký je vývoj v kauze Mýtnik ? Kajúcnik Suchoba sa opálený vrátil z Dubaja, a veľmi ako svedok nezažiaril. - Aký je vývoj v Súdnej rade ? Ako sa vyjadrila k pôsobeniu sudkyne Pamely Záleskej a ex predsedovi Okresného Súdu Romanovi Fitovi, ktorý naopak bránil zákonnosť. - Kto rozhodne o tom či darovanie Migov 29 je v kompetenciách odvolanej vlády. - Skončí Sulík nadobro v politike ? Robí všetko preto, aby sa SaSka nedostala do parlamentu. Alebo predsa len zafunguje pud sebazáchovy a SaSka podporí júnový termín predčasných volieb ?
2/22/20231 hour
Episode Artwork

Podcast s Romanom Michelkom a Pavlom Nemcom - Druhé kolo prezidentských volieb v Česku a aktuálne domáce udalosti

 Téma Podcastu :  Druhé kolo prezidentských volieb v Česku a aktuálne  domáce udalosti - Prečo Andrej Babiš prehral až o sedemnásť percent? - Aké boli jeho hlavné pochybenia? - Extrémne vyhrotená kampaň sa mu nakoniec nevyplatila. - Hra s vojnovou kontra mierovou rétorikou nevyšla. Rétorika vojna kontra mier mu nevyšla. - Aké bude Česko po voľbách? - Slovenské udalosti. - Kedy bude termín predčasných volieb na Slovensku: v máji, v júni či až na konci septembra? - Prečo chce Richard Sulík podporovať  Hegerovu vládu celách deväť  a pol mesiaca po páde? Nie je to iracionálne? -  Kde sa končí arogancia súčasnej vlády? Mienia takmer desať mesiacov po vyslovení nedôvery vládnuť a ešte chcú mať plné kompetencie? Je možné, že toto im Richard Sulík odmáva? - Pre svojich nástupcov však chce súčasná vláda zakotviť limit šesť mesiacov, teda ak padne vláda, do šiestich mesiacov musia byť voľby. Samozrejme, pre Hegera a spol. to neplatí. - Kde skončí Eduard Heger?  V KDH, v Modrej koalícii, alebo to skúsi s vlastnou stranou? -  Je pokus o koalíciu Progresívneho Slovenska, SaS, a KDH znakom Dzurindovej senility alebo extrémnej straty súdnosti? - Ako sa zachovajú v KDH? - Kto nakoniec skončí v Modrej koalícii? - Aké sú šance Mikuláš Dzurinda na návrat?
1/30/20231 hour, 2 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Poscast Veci Verejných o výsledkoch referenda s Mimi Šramovou

- Ako hodnotiť výsledok referenda ? - Kde boli maximá a minimá volebnej účasti a čo to hovorí o Slovensku - Je to debakel, triumf, alebo ani, ani. - Je 1,2 milióna občanov ktorí prišli k referendu dosť, alebo málo ? - Aké budú ďalšie kroky skrachovanej koalície ? -  Príjme sa ústavná úprava ktorá umožní rozpustenie parlamentu ? - Je možné, aby boli voľby skôr ako koncom septembra 2023 ? - Aká je šanca, že bude úradnícka vláda ? - Heger pochopí, že nemá šancu. - Aká je životaschopnosť nových koaličných projektov, Modrá koalícia – chránená dielňa pre skrachovaných politikov, draftuje KDH Hegera , aké sú ďalšie možnosti. - Je nejaká šanca, že sa podarí eliminovať prepad opozičných hlasov. - Aká je šanca , že sa podarí zamedziť prepad koaličných hlasov ?
1/23/202347 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Podcast Veci Verejných s podpredsedom Smeru - SD Ladislavom Kamenickým, o referende a aktuálnej politike...

Podcast o referende s podpredsedom Smeru Ladislavom Kamenickým - Aké sú skúsenosti z kampane, čo ľudia pociťujú ako najväčší problém ? - Práve sledujeme konflikt medzi Matovičom a Hirmanom, no a ako ťažký gól do vlastnej brány možno pokladať vyjadrenie Hegera, že za extrémne preddavky si môžu podnikatelia samy. Čo naštvalo ľudí viac, diletantizmus, či arogancia. - Matovič extrémne zadlžil Slovensko. Tento rozpočet, vraj ešte ako tak prejde, ale pre nasledujúce roky je to Armagedon. Výhľad na nasledujúce roky je katastrofický. Čo sa s tým dá robiť ? - Prečo sa v kampani nepoužíva argument ktorý Vám dal sám Matovič, kedy dal verejný prísľub, že ak príde k referendu viac ľudí, než koľkí hlasovali za súčasnú koalíciu, garantuje, že jeho poslanci predčasne voľby podporia ? -  Ak by bolo referendum úspešné, vyjde v zbierke zákonov, a bude t potom znamenať, že jednoduchou 76 bude možné rozpustiť parlament ? - Ak by aj nebolo referendum úspešne, zdá sa, že Heger 76 neposkladá, nakoniec sa zdá , že predčasné voľby budú poznanú nevyhnutnosťou. Hrá sa aj so scenárom úradníckej vlády. Mohla by takáto vláda byť dostatočným nátlakom na koaličných lídrov, aby pridali hlasy k predčasným voľbám ? - Dá sa Borisovi Kollárovi veriť, neotočí zase ? Vie sa o čom boli jeho rokovania s Hegerom? - Sulík da po Hirmanovom útoku naňho Hegerovi jasne najavo., že nemajú o čom rokovať. Je možné, že hlasy na predčasné voľby dodá SaSka ? - Stana Spolu, teda Miro Kollár spolu s Dzrindom vytvárajú akási chránená dielna pre skrachovaných politikou ( Šeliga, Žitňanská, Klus, Naď , Budajová jedenástka, ). Máme sa tomuto pokusu smiať, alebo to môže byť aj nebezpečné. - Rozpad Oľano je zdá sa na spadnutie. Draftuje Hegera KDH, aj s KU, alebo KU ostane v Oľanna a Heger bude bezprizorný . Alebo je možné, že pri Matovičovi ostane len Šípoš a Gymesi ? - Vzniklo nám tu aj Jablko Lucie Nichoslonovej - to vážne, ona si myslí, že môže niekoho zaujať, alebo dokonca , že ona je líderka. Je to len folklór, alebo je to niečo naozaj len na smiech. Posolstvo k referendu...
1/17/202353 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Podcast Veci Verejných s Romana Michelkom a Pavlom Nemcom o výsledkoch prvého kola prezidentských volieb V českej republike

 Scenár Podcastu Veci Verejných s  Romanom Michelkom a Pavlom Nemcom o výsledkoch prvého kola  prezidentských volieb V českej republike Krátky komentár ku kandidátom  Zimovi, Divišovi a Hilšerovi. Kandidáti strednej úspešnosti Bašta, Fischer, a Nerudova Finálová dvojica Pavel a Babiš. Kedy a prečo začala Nerudova strácať podporu ? Aký bol vplyv oslobodzujúceho rozsudku v kauze Čapí hnízdo na preferencie Babiša ? Aké sú silné a slabé stránky finalistov ? Aká bude stratégia v druhom kole. Hilšer, Nerudová a Fischer, odporučili svojim voličom nech podporia Pavla, je to spolu cca 1,3 milióna hlasov. Bude to stačiť ? Paradox volieb, Česko je veľmi antikomunistická krajina a obaja finalisti majú nielen komunistickú minulosť, ale majú aj minulosť spojenú so spravodajskými službami ?
1/16/20231 hour, 4 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Podcast s Ľubošom Blahom o páde vlády

Všetky okolnosti, ktoré viedli k pádu vlády, priebeh odvolávania a možné scenáre vývoja.
12/16/202254 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Podcast o páde vlády s Mimi Šramovu

Všetko o okolnostiach pádu vlády a možnostiach ďalšieho výboja...
12/15/202245 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Podcast Veci Verejných Dualóg Romana Michelka a Pavla Nemca

Obsah podcastu 1. Zdravotníctvo aktuálne čaká nás kolaps zdravotníctva ?  2. November 1989 odkaz a dnešná politika (aké boli naše očakávania a aký je dnešná realita ) 3. Menšinová vláda a jej podpora Kto ? Čo? A za čo? 3,5 miliardy  vo všeobecnej pokladničnej správe na Matovičove atómovky ? Ako  skončí  rozpočet, bude , alebo nebude schválený ?  4. Orbanov šál 5. Činnosť či nečinnosť vlády ohľadom migrácie
11/23/20221 hour, 6 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Podcast VV s Romanom Michelkom a Ľubom Huďom o výsledkoch senátnych a kongresových (Midterm) volieb v USA

 Kongres ovládnu Republikáni, ale s oveľa menšou väčšinou, než sa očakávalo. V Senáte to vyzerá na remízu  Aké boli najsledovanejšie súboje týchto volieb ? Ohlási Trump 15.11 svoju kandidatúru v prezidentských voľbách v roku 2024 ?  Ako ovplyvňuje Trump pomery v Republikánskej strane ?  Môžu mať výsledky kongresových volieb vplyv na politiku USA na Ukrajine ?  Aj väčšina Demokratov  nechce, aby v roku 2024 obhajoval svoj post Biden,  kto ho môže vystriedať, a stane sa tak ?  Kto pravdepodobne bude v primárkach konkurovať Trumpovi pri súboji o nomináciu na prezidenta ? Elon Musk, ovládol Twitter a obnoví Trumpov účet. Ako to môže ovplyvniť politickú diskusiu v USA.
11/9/202257 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Podcast Veci Verejných s Romanom Michelkom a Mimi Šramovou od výsledkoch komunálnych a regionálnych volieb.

Aké je poučenie z volieb v krajoch a mestách? Zvíťazili egá nad racionalitou? Kto je lúzrom volieb a prečo? OĽANO utŕžilo totálny debakel, zo všetkých kandidujúcich poslancov získalo jeden miestny mandát. Ani jeden primátor či starosta z OĽANO neobhájil svoj post. Prepadák utŕžili aj poslanci ZA ĽUDÍ či OKS. Komu a prečo  zlyhala volebná stratégia? Ako dopadli voľby v Bratislave? Ktoré kraje a krajské mestá mohli dopadnúť inak? Aké boli prekvapenia volieb? Kto z kandidátov išiel povinnú jazdu a kto pozitívne prekvapil? Predznačili voľby do žúp politický comeback? Ak áno, bude to mať trvalejší ráz? Nástup nových tvári v župných zastupiteľstvách. Bude to pre niektorých začiatok novej politickej kariéry? Aké je všeobecné resumé z týchto volieb? O tom a ešte aj mnohom inom  debatujeme v podcaste  s Mimi Šramovou.
10/31/20221 hour, 2 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Podcast Veci Verejných s MUDr Pavlom Nemcom Bude prvý december znamenať kolaps zdravotnej starostlivosti a aké je skutočné zákulisie tragickej streľby na Zámockej.

- Prebudíme sa 1.12  a nastane  totálny kolaps zdravotníctva ? - Čo sa stane ak naraz odíde 3000 lekárov - Uvedomuje si minister Lengvarský čo vôbec  hrozí - Bude podpísané memorandum medzi lekárskymi  odborármi a ministerstvo, ako to navrhovala prezidentka ? - Zazmluvní VŠZP Nemocnicu Bory, alebo nie. Ak nie čo to bude znamenať ? - Aké bolo skutočné pozadie strelca na Zámockej ? - Kde a za akých okolností sa radikalizoval ? - Čo bolo obsahom jeho 65 stranového manifestu ? - Kto a prečo túto tragédiu zneužíva ? - Aké opatrenia v súvislosti s touto tragédiou navrhoval progresívny europoslanec Bilčík ? - Čo povedal na margo tejto tragédie podpredseda Európskeho parlamentu Šimečka a Prezidentka Čapútova na pôde EP ? - K čomu malo viesť zneužitie tejto tragédie ? - Bude mať táto tragédia politické a legislatívne dôsledky ?
10/24/20221 hour, 2 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Podcast Veci Verejných s Tomášom Tarabom

1. Odvolanie Matoviča by pre koalíciu znamenalo podstatne väčší rozvrat, než odchod SaSky do opozície. 2. Matovič by určite nebol zvolený za podpredsedu parlamentu – voľby sú tajné 3. SaSka nepodporí Tarabov návrh zákona o predčasných voľbách, to znamená, že ak prejde rozpočet, koalícia dovládne do riadnych volieb. 4. Podporia tarabovci rozpočet, ak áno za akých podmienok ? 5. Matovič plánuje do všeobecnej pokladničnej správy dať vyše 5 mld eur, ( štandard je od 300 mil do 1 mld) tieto financie nie sú účelovo viazané. Hrozí , že pôjdu na Matovičove atómovky. 6. Aký je teda plán, máme sa pripraviť na to, že predčasné voľby nebudú ?
10/17/20221 hour, 31 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Podcast Vecí Verejných s Romanom Michelkom a Matúšom Šutaj Eštokom

- Hlas pridal svoje podpisy k strane SaS na odvolanie ministra financií Igora Matoviča. Ak by sa to podarilo, máte predstavu, čo sa bude potom diať? Vy ste to podmienili podporou zákona o skrátení volebného obdobia. Zahlasujete za to, aj keď jeho súčasťou bude pozmeňovací návrh Márie Kolíkovej, ktorý vylúči možnosť, aby sa dalo skrátiť volebné obdobie aj referendom? - Predpokladá sa, že Igor Matovič blafuje. Ale čo ak sa mu predsa len podarí stabilizovať koalíciu? - Neschopnosť opozície dohodnúť sa na spoločných kandidátoch do regionálnych a komunálnych volieb je krajne frustrujúca. Napriek katastrofálnemu výkonu súčasnej vlády je možné, že komunálne a regionálne voľby budú znamenať pre opozíciu debakel. Na čom „nedohoda“ na spoločnom postupe zlyhala? Smer a Hlas majú iba v dvoch krajoch spoločného kandidáta, v prípade krajských miest je to ešte horšie. - Vaša podpredsedníčka Zuzana Dolinková povedala, že si nevie predstaviť koalíciu so Smerom. Aké mate teda plány? Smer na svojom sneme 17. novembra 2021 naopak deklaroval, že Hlas je jeho najbližší koaličný parter. - Časť koalície šíri, verím, že len fámu, že už je „upečená“  koalícia Hlas, SaS a Progresívne Slovensko. Uvedomuje si Hlas, čo by to pre perspektívu strany znamenalo? - Čelíme bezprecedentnej kríze: na jednej strane máme katastrofálnu vládu, na strane druhej ľuďom treba pomôcť. Ako sa k tejto dileme stavia Hlas? - Zdá sa, že sa nám tu začína rysovať nový koaličný partner trojkoalície – tarabovci. Vnímate ich ešte ako opozičných politikov, alebo sú  na jasnej ceste, ktorá skončí ich umiestnením na kandidátke SME RODINA.
9/26/202258 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Duálog s Romanom Michelkom a Mimi Šramovou

Čo pre náš svet znamenala britská panovníčka Alžbeta II ? Súmrak právneho štátu - rozhovor s Kalavským odhalil čoho všetkého sú schopní Čurillovci z NAKA - aké je  pozadie siedmych krajne podozrivých úmrtí svedkov resp. kajúcnikov ?   - čoho sa Čurillovci obávajú a prečo ?  - aké metódy používa NAKA keď láme svedkov a mnoho ďalších informácii, ktoré svedčia o tom, že už nežijeme v právnom štáte. Ako sa vyvinie koaličná kríza ?  - aké je hodnotové a politické pozadie nových ministrov ?   - ako bude Hegerová vláda fungovať v menšinovom postavení ?   - príjme sa rozpočet, alebo pôjdeme do rozpočtového provizória ?  - ako Heger odblokuje Dlhovú brzdu a ako  bude čeliť vyslovovaniu dôvery, ak sa mu to nepodarí ?  - kedy  už konečne  aj Sulík pochopí, že do Hegerovej vlády sa už nevráti a jediným riešením sú predčasné voľby ? Regionálne a komunálne voľby  - hrozí opozícii v regionálnych a komunálnych voľbách napriek extrémnej nedôveryhodnosti koalície debakel ?   - keď ego víťazí nad racionalitou, alebo ako to skončí, keď opoziční politici nedokážu pochopiť, ako funguje jednokolová väčšinová voľba. - prehľad jednotlivých krajov a ako sú na tom  jednotliví kandidáti s preferenciami. 
9/12/202252 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Hrozí kolaps zdravotníctva a čaká nás zima bez plynu ? Dualóg Veci Verejných o aktuálnych témach s Romanom Michelkom a Pavlom Nemcom

Obsah relácie Požiadavky lekárov a ich masové demisie. Podľa Visolajského bola splnená jedna požiadavky z ôsmych. Čo bolo obsahom tých  siedmych? Aká je šanca, že sa plán obnovy stihne zrealizovať?  Ako dopadlo rokovanie so zdravotnými sestrami? Poslankyňa OĽANO Kavecká je v gigantickom  konflikte záujmov. Zradila svoju profesiu,  resp. stav? Ako je to s tendrom na stráženie Nemocnice sv. Michala, ktorý vyhral Mikulcov brat? Rozdiel medzi víťaznou  ponukou  bol len cca 200 eur. Mikulec to stále skúša, je možné, že toto mu prechádza v "protikorupčnej" vláde? Bude sa znárodňovať energetika? A ako prežijeme zimu?   Ako je to s výnimkou na ruskú ropu a kde získame plyn, ak sa  dodávky z Ruska prudko znížia?  Čo je podstata vládnej krízy? Kedy a ako sa skončí obdobie vzájomných ultimát? 
9/2/20221 hour, 18 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Ekonomika v dobre sankcií S Adrianom Ondorvičom

Podcast Veci Verejných  na tému :  Ekonomika v dobe sankcií s Adrianom Ondrovičom 1.   Žijeme v čase bezprecedentnej inflácie, jej pôvod je vraj dovezený a vyplýva z masívnej a nie celkom premyslenej covidovej pomoci . 2 Končí sa éra kvantitatívneho uvoľňovania ? 3. Hrozí nám stagflácia ? 4  Skrotia európske vlády infláciu do roka, alebo to bude na celú dekádu ? 5.  Sankcie proti Rusku sú vraj asymetrické, napriek tomu majú  devastačný vplyv aj na ekonomiky ktoré sankcie uplatňujú. Ako a za akú cenu sa dokážeme odstrihnúť od ruských energonosičov ? 6 Je to koniec geen dealu, alebo naopak sa tento proces ešte urýchli ? 7.Vysoké ceny fosílnych palív budú ešte viac motivovať k zeleným alternatívam, alebo  sa vrátime k uhliu  ? 8. Ako to riešia jednotlivé krajiny EU ? 9. Víťazom vojny medzi Ruskom a Ukrajinou je jednoznačne Čína, ale aj India a všeobecne štáty BRICS.  India dostáva vysoké zľavy na Ruskú ropu a veľmi z toho profituje. 10.Nastane v nasledujúcej dekáde zásadný presun ekonomickej a politickej moci smerom od Západu teda EU, USA a Japonsko ku krajinám BRICS ? 11. Je ich ekonomický model v niečom zaujímavý a nasledovania hodny aj pre nás ?
7/1/202245 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Podcast s Róbertom Kaliňákom a Ľudovítom Števkom o inštitúte Kajúcnikoch a konci právneho štátu.

  Prečo je naša mediálna legislatíva v hrubom rozpore s tou Európskou ?  Ako sa uplatňuje inštitút kajúcnika ( spolupracujúceho obvineného) v ostro sledovaných kauzách ? Praktiky špeciálneho súdu, špeciálnej prokuratúry  a NAKA hrubo pošliapavajú princípy právneho štátu. Ako sa lámu obvinený ?  Ako sa nadkvalifikujú trestné činy ? Prečo zúri vojna policajtov a mnoho ďalších vecí  sa dozviete z podcastu o Kajúcnikoch a konci právneho štátu  s hosťami T advokátom Robertom, Kaliňákom a autorom knihy Byť Kajúcnikom sa oplatí  - Ľudovítom Števkom.  Podcast moderuje Roman Michelko
6/16/20221 hour, 14 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Skončia miliardy z fondu obnovy vo vrecku Penty ?

 Štát nemá pripravené projekty na nové nemocnice, naopak Penta ich má. Ako to skončí ?
6/5/202254 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Robert Fico: Matoviča považujem za politickú mŕtvolu

Bodový scenár relácie:    Aktuálna koaličná kríza, scenáre a riešenia   Referendum o predčasných voľbách   Je možné, aby Ústavný súd referendum zastavil?   Boli by predčasné voľby riešením? Čo hovoria preferencie?    Aký je dnes obsah ľavicovej politiky?   Je obsah európskej ľavicovej politiky pre Smer akceptovateľný?    Ako možno definovať „rustikálnu ľavicu"?   Kto by mohol byť koaličným partnerom Smeru? Má strana Smer koaličný potenciál?   Ukázalo sa, že ústavodarcovia nepredpokladali správanie niektorých ústavných činiteľov, (prezident odmietol vyše 2 rokov vymenovať sudcov ÚS) ktorí sa rozhodli ostentatívne ignorovať ústavu. Čo s tým?    Aké sú ambície Smeru v horizonte tohto a budúceho volebného obdobia?   Bude mať Smer ambíciu osloviť aj národne orientovaných voličov, ktorí volili  SNS a Vlasť?
5/13/202157 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Svet prieskumných agentúr so šéfom agentúry Polis Jánom Baránkom

Ako to bolo so zázračnými preferenciami kandidátky Čaputovej, kedy v jednom prieskume získala vyše 50 % preferencií. Prečo zlyhali agentúry v roku 2016, kedy nezachytili prudký nárast ĽSNS a Sme Rodina a naopak prudký pokles KDH ?  -          Čo spôsobilo prudký nárast Oľano a na úkor akých strán narástlo ? Ako čítate súčasnú politickú situáciu, prečo napriek množstvu prešľapov Matovičové preferencie neklesajú ? Prípadne kedy sa tak stane ?  -          Má strana Za ľudí šancu prežiť viac, ako jedno volebné obdobie ? Čo PS na čele s Biháriovou ? Je šanca, že sa niekedy dostanú do parlamentu ? Aký potenciál má strana Pellegriniho Hlas ? Akú má KDH na čele s Majerským šancu dostať  sa znovu do parlamentu ? Ako vidíte šancu Smeru nabrať druhý dych ? Kto si rozoberie hlasy po SNS a Vlasti ? Smer rodina ? Je možné, že Smer kreuje, dnes už v podstate neexistujúcu národnú frakciu.  Je tu priestor pre novú národne, sociálne a kresťanský orientovanú stranu ? Kde sa posúva verejný diskurz na Slovensku ? Kto a prečo otvára Overtonové okná ? Viď diskusia o prijateľnosti Pedofílie v istých periodikách. Prečo sa presadzujú falošné pravidlá politickej korektnosti ? Prečo sú isté názory vytláčané z verejného diskurzu  a dokonca trestnoprávne postihované. Prečo nie je dostatočný odpor voči takémuto „ľavicovému“ extrémizmu.
5/13/20211 hour, 31 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Voľby v USA s doc. JUDr. Branislavom Fábrym, PhD.

Ako dopadli prezidentské voľby v USA?  Aký je volebný systém v USA? Prečo umožňuje stať sa prezidentom aj kandidátovi, ktorý získa menej hlasov? Aké  boli hlavné témy volieb? Ako môžu justícia či súdy, predovšetkým ten Najvyšší súd, zasiahnuť do výsledku volieb? O výsledku volieb v USA rozhodujú takzvané swing (premenlivé) štáty. Ako a prečo sa menili výsledky na Floride, v Severnej Karolíne či v Ohiu?  Ako je to s korešpondenčným hlasovaním? Ako je zabezpečená objektivita hlasovania a prečo ho – ju Donald Trump spochybňuje? Aké sú scenáre ďalšieho vývoja? Získa Joe Biden Michigan,  Nevadu  a Wisconsin?  Prečo Joe Biden prekvapivo zvíťazil v Arizone? Prečo je Pennsylvánia taká kľúčová a môže v konečnom dôsledku rozhodnúť o celkovom výsledku volieb? Je možné, že ak jedna strana  neprijme verdikt prípadného súdu, že to  vyvolá až občiansku vojnu?  Je možné, aby neprijatie verdiktu prípadného súdu vyvolalo až občiansku vojnu? Aké sú precedensy z histórie? Je možné, že žiaden z kandidátov nezíska dostatočný počet voliteľov? Čo nastane potom? Aké sú lehoty, aby mohli volitelia zvoliť nového prezidenta? Čo to mohlo spochybniť?
5/13/202145 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Trianon po 100 rokoch s historikom Ivanom Mrvom

Aké bolo obdobie od prijatia Wilsonovho memoranda ministrom zahraničia Andraszsim Prečo Károlyho koncept Podunajskej federácie zlyhal. Prečo padla jeho vláda ? Prečo sa Žitný ostrov stal súčasťou ČSR ? Koľko menšín ostalo po rozpade Uhorska v Maďarsku a naopak koľko Maďarov, bolo v nástupníckych krajinách. Na základe akých argumentov sa vytýčila demarkačná línia ? Za akých okolností sa nastolil červený teror Bélu Kúna Obsadenie Budapešti rumunskými vojskami Za akých okolností sa nastolil Biely teror Miklóša Horthyho ? Boj o plebiscity - boj o Šopron a Neziderské jazero.  Aké boli okolnosti dvoch pokusov bývalého cisára Karola Habsurského o inštaláciu na maďarský trón - Prečo ho Horthy nepodporil ?  Za akých okolností vznikla Malá dohoda ? Čo bolo jej cieľom ?  Aké nástroje revizionizmu používala Maďarská zahraničná politika v medzivojnovom období ?  Čo bola Rothemeriáda ? Prečo vplyvné britské kruhy podporovali veľko maďarský šovinizmus a revizionizmus ? Čo predchádzalo prvej a druhej Viedenskej arbitráži ? Prečo bolo Taliansko spojencom Maďarska.  Sú aj dnes badateľné resentimenty Maďarskej revizionistickej politiky v súčasnej maďarskej politike.
5/13/20211 hour, 8 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Roman Michelko a Ľudovít Števko o výsledkoch parlamentných volieb

Ako a prečo dopadla Vlasť vo voľbách? Aké boli najväčšie prekvapenia volieb? Prečo tí, čo mali rozdávať  povolebné karty, sú mimo alebo na samotnom okraji politického kolbišťa? Prečo Andrej Kiska stále nechápe, v akej situácii sa ocitol? Čo na to mainstreamové médiá? Ich frustrácia je možno väčšia než u  budúcej opozície.  Čo definuje povolebné vyjednávania? Prečo prepadli slniečkari z PS/Spolu? Gerila makreting - obštrukcia parlamentu v podaní Martina Poliačika a spol.  totálne zlyhal. Hanobenie symbolov štátu neimponuje ani súdnejším slniečkarom. Prečo prepadlo KDH? Čo bude so Smerom? Nastane  boj o moc?  Dosiahnu dohodu, alebo pôjdu do konfrontácie?  Ustojí Robert Fico post predsedu strany? Ak áno, za akú cenu?
5/13/20211 hour, 23 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Zahranično-politické udalosti roka s Ľubomírom Huďom

Najdôležitejšie zahranično-politické udalosti roka 2019 a očakávané udalosti roku 2020. Brexit okolnosti, voľby , čo je to Írska poistka a podobne. USA, Trump a impeachment, primárky v USA, Prečo to Demokrati robia, a ako vidíš šance Trumpa na znovuzvolenie  Zmeny v Ruskej vláde, čo predznamenajú a ako ich treba čítať ? Prezidentské voľby na Ukrajine - Čo bude znamenať zvolenie Zelenského, hrozí zmrazený konflikt, sú Minské dohody mŕtve ?  Fenomén volebných zlyhaní v Španielsku a Izraeli. V priebehu dvoch rokou tam boli tri voľby ktoré neviedli k zostaveniu vlády. Je tento systém v kríze ,  Trumpova Blízko-východná politika, Netanjahuova plán na trvalú anexiu Palestínskeho územia.  Snaha o vytvorenie 2 štátov je už passé, dokedy bude možné odopierať občianske práva Palestínčanom,. ako sa to dá riešiť a čo svetové spoločenstvo ?
5/13/20211 hour, 58 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Slovensko - Ruské vzťahy s Jánom Čarnogurským

- Ohrozuje Rusko  Slovenskú republiku ? - Na základe čoho naša obranná doktrína definuje Rusko, ako nepriateľa ? - Je dnešné Rusko imperiálna mocnosť  ? - Je Rusko neliberálna,  alebo obmedzená, defektná či inak prívlastková    demokracia, alebo je to autokracia, diktatúra či niečo podobné ? - Aký vplyv ma Valdajský klub na ruskú zahraničnú politiku ? - Je v Rusku sloboda, verejného diskurzu ? - Ako vnímať perspektívu Ruska, má plán, ako sa transformuje zo spoločnosti ktorej prosperita je závislá na cenách surovín, ktoré vyváža, alebo bude mať aj inú stratégiu rozvoja ? - Akých ma Rusko spojencov ? Čo im môže ponúknuť ?
5/13/20211 hour, 42 seconds
Episode Artwork

Kto sú porazení a kto víťazi procesu transformácie s ekonómom Ing. Adriánom Ondrovičom PhD

Aká bola HDP na hlavu v roku 1989 a aká je dnes ?Aké bolo zadlženie vtedy a teraz ?Bola šokový  model transformácie ekonomiky ( Jeffey Sachs, Leszek Balczerowicz a pod. ) lepší ako gradualistický ? V akej miere bola vtedajšia spoločnosť solidárnejšia ? Aký bol Giniho koeficient vtedy a aký je teraz ?Bol možný aj iný model privatizácie ? Malá , veľká a kupónová ?Ochrana minoritného akcionára bola hlboko nedostatočná, ale to bolo súčasťou transformačného plánu.Bola privatizácia bán a ich oddlženie správne. Štát prevzal na svoje plecia bremeno cca 100 mld Sk a zdravé banky za mizivú cenu privatizoval. Bolo to dobré rozhodnutie, alebo to bola ekonomická vlastizrada ?Privatizácia strategických podnikov, bola chybou, alebo naopak. Slovinsko neprivatizovalo banky a sieťové odvetvia ? Je to úspešnejší model transformácie, Takisto ČR , má vo väčšinovom vlastníctve ČEZ, SR -  Nie. Podľa I.Švihlíkovej je ČR kolónia, Podľa iných ekonómov sme tzv. odtoková ekonomika. Dá sa s tým niečo spraviť  ?Ktoré s transformujúcich krajín išli najlepšou cestou transformácie ( ČR a Slovinsko na strane jednej a Ukrajina na strane druhej ?)Ako je možné, že dnes  má naša ekonomika cca 80 % produktivity Nemecka ale len 30 % výšky ich miezd ? Už zopár rokov SR stagnuje na úrovni 73 – 74 % HPP U, proces dobiehania sa zastavil, prečo? Stratégia dobiehania založená na vysoko kvalifikovanej, vysoko disciplinovanej a nízko platenej pracovnej sile sa vyčerpal ?Aké má vláda nástroje, aké politiky má robiť, aby sme sa vyhli pasci stredno príjmových krajín ? Ako sa tejto pasci vyhlo Fínsko či Južná Kórea ? Vlada má len jeden priamy a jeden nepriamy nástroj ako ovplyvňovať mzdovú úroveň. Priamy nástroj je výška najnižšej mzdy, nepriamy nástroj je mzdová hladina vo verejnom sektore. Má vláda ešte aj iné nástroje ? Zákony ktoré posilňujú význam kolektívneho vyjednávania ? Povinná účasť odborárov v DR podnikov s viac ako 200 zamestnancami ?Ako čeliť skutočnosti, že len špekulatívny – rizikový  kapitál nemá domicil, ale strategickí investori ho majú a je jasné, že preferujú  inovácie a špičkové technológie vo svojich materských krajinách. Ako sa tomu dá predchádzať ?Má význam pre rozpočty malých krajín zavádzanie dane z dividend, alebo tie postihnú len malých  domácich podnikateľov a transnacionálne spoločnosti  sa zdaňujú v svojich domiciloch a preto to z hľadiska národného rozpočtu nemá zmysel. Daňovo obvodová kvóta pomaly ale iste klesá. V strednej Európe je na podstatne nižšej úrovni, než v západnej Európe. Naša infraštruktúra tým trpí, čo s tým. Sú riešením sektorové dane ? Bankový sektor , telekomunikačný operátori, či technologické firmy ? Je digitálna daň vhodná nástroj ? Majú národné štáty šancu eliminovať agresívne daňové optimalizácie ? Ako je možné bojovať s daňovými rajmi ?Je uplynulých 30 rokov transformácie Slovenska úspešný príbeh. Kde sa urobili najväčšie chyby a kde  sa naopak neurobilo čo sa malo ?
5/13/20211 hour, 36 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Gustáv Husák vs. Alexander Dubček s historikom Tomášom Černákom

Gustáv Husák a Alexander Dubček -  dvaja slovenskí politici, ktorí určovali slovenskú politiku v druhej polovici 20. storočia   Pomery, z akých vyšli: Husák - polosirota, vypracoval sa vlastnou húževnatosťou; ako sa dostal k ľavicovým myšlienkam; Dubček -  syn predvojnového komunistu; Interhelpo; pobyt v Kirgizsku; čo ho formovalo. Husák ako študent a študentsky funkcionár; generálny tajomník  Zväzu slovenského študenstva (ZSŠ), prispievateľ do časopisu Šíp; vzťah k davistom. Za akých okolností sa Dubček vrátil zo ZSSR?  Aké boli jeho prvého kroky v ČSR? Pôsobenie Husáka počas 2. svetovej vojny, jeho zástoj počas SNP.  Pôsobenie po vojne: za akých okolností a prečo práve on sa stal predsedom Zboru povereníkov? Prečo, keď vo voľbách 1946 vyhrali demokrati,  vedenie Zboru povereníkov  dostali komunisti? O čo išlo v troch pražských dohodách? Proces s buržoáznymi nacionalistami. Prečo do toho Husák spadol? Vzťah Husáka a Vladimíra Clementisa.  Proces s Husákom. Ako sa vyvíjala kariéra Husáka a Dubčeka v 50-tych rokoch? Ako stúpal Dubček v mocenskom rebríčku v 50-tych rokoch? Aké vlastnosti mu to umožňovali? Husák bol amnestovaný v roku 1960, ale občiansky rehabilitovaný bol až v roku 1963. Ako ho vnímali? Bol pre ostatných konkurenciou? Antonín Novotný ho nechcel pustiť do politiky.  Husákovo  pôsobenie: Ústav štátu a práva, články do Kultúrneho života, svedectvo o SNP a podobne. V roku 1963 sa Dubček stal šéfom KSS.  Kedy a za akých okolností začal bojovať s Antonínom Novotným? Škandalózna návšteva Antonína Novotného Matice slovenskej v roku 1967 alebo začiatok jeho pádu. Aké boli okolnosti januárového pléna ÚV KSČ, na ktorom bol Dubček zvolený za prvého tajomníka UV KSČ? Dubček a obrodný proces. Aká bola Dubčekova taktika? Prečo po Drážďanoch neurobil protiopatrenia? Myslel si, že to ustojí?  Čierna nad Tisov a neskôr Komárno - posledné varovanie? Kto presadil Husáka za podpredsedu vlády? Jeho vplyv začal rásť po „moskovskom zajatí“. Čím zaujal?  Pragmatizmom? Tým, že ostatných z (robotnícko-roľníckej) vlády  vysoko prevyšoval ? Prečo si ho si ho sovieti vybrali? Ako prichádzal Dubčekov pád? Aprílové plénum roku 1969, Dubčeka striedal ho Husák, (Milan Hübl ho vtedy podporoval.) Prečo nechal Husák Milana Hübla a Viléma Prečana padnúť? Dubček najskôr ako predseda FZ po Petrovi Colotkovi, a potom ako veľvyslanec v Ankare; to bolo nedôstojné. Prečo na to pristúpil? Husák v čase normalizácie: aké bolo jeho politické zázemie? (Podržal Petra Colotku, ale mnohých iných nie.) Nemal silu, nemal vôľu, bol cynik a  pragmatik? Aký bol jeho vzťah s Vasilom Biľakom - ručne písaný list z Lán na jeho 60-tku bol vysoko nad protokol. Boli spojenci, alebo súperi? Aké okolnosti predchádzali jeho pádu,  resp. odchodu z postu generálneho tajomníka ÚV KSČ v roku 1987? Prečo ho nahradil Miloš Jakeš, a nie, povedzme, Lubomír Štrougal? Spochybnene  Poučenia z krízového obdobia  nebolo možné, lebo z neho čerpala legitimitu celá normalizačná garnitúra a ani perestrojka na tom nič nezmenila. Dubček a jeho čestný doktorát v Bologni 1988. Dubček po roku 1989
5/13/20211 hour, 39 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Ľuboš Blaha - Kam speje slovenská a európska ľavica?

Kam smeruje naša (slovenská a európska) ľavica?  Je Smer ľavicová strana? Prečo zlyhala tretia cesta? Prečo  sociálno-demokratická ľavica prudko klesá a jej voličov oslovujú pôvodne okrajové krajne ľavicové či pravicové strany?  Má ľavica reálne vízie ako ďalej? Chce len reformovať kapitalizmus alebo chce nastoliť demokratický socializmus? Aké sú nástroje ľavicovej politiky? Vie ľavica ponúkať reálne, uskutočniteľné a efektívne riešenia? Je základný nepodmienený príjem vhodný nástroj? Čo robiť? Vie to ľavica? Ako môže zlepšiť život ľudí? Je vôľa a je aj cesta? Odpovede na tieto a  ďalšie otázky  budete počuť v diskusii s poslancom NR SR a predsedom  Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľubošom Blahom.
5/13/20211 hour, 37 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

S Harabinom o jeho politickej budúcnosti a (ne)právnom štáte

V diskusnej relácii, ktorá má približne sto minút sme sa venovali všetkým zásadným otázkam dnešného Slovenska, problematickej inaugurácii prezidentky Zuzany Čaputovej, pomerom na slovenskej politickej scéne, (ne)právnemu štátu, k pochybnému pôsobeniu exprezidenta Andreja Kisku, k pozemkovej mafii pod Tatrami, ale aj mnohým ďalším politickým či spoločenským otázkam. Hosť relácie sa exkluzívne vyjadril aj ku svojej ďalšej politickej budúcnosti. Veríme, že si nenecháte ujsť túto veľmi otvorenú diskusiu špičkového právnika s politológom a že rôzne uhly pohľadu na politicko-spoločenské otázky budú pre Vás zaujímavé. Prosím, propagujte túto reláciu, zdieľajte túto správu, dajte vedieť svojim známym a priateľom.  Napokon sa ospravedlňujem za zníženú kvalitu zvuku v posledných približne 20 minútach relácie, zapríčinenú technickými problémami.
5/13/20211 hour, 36 minutes, 2 seconds