Winamp Logo
Radio Wave Cover
Radio Wave Profile

Radio Wave

Czech, Pop, 1 season, 1234 episodes, 6 days, 15 hours, 32 minutes
About
Publicistika (nejen) pro mladé. Kultura, móda, cestování, technologie a společnost.
Episode Artwork

Pochlap se: S Mikýřem chceme ukazovat národu, že naši tvorbu jde dělat na světový úrovni, říká Vilém Franěk

Hostem Pochlap se byl marketér a producent Vilém Franěk. Moderátor Václav Rouček s ním probral Mikýřovu účast v Survivoru, budoucnost MÚPI nejen na internetu a řeč došla také na to, jak se dá spousta pracovních projektů spojit s péčí o rodinu s dvěma malými dětmi.
6/16/202445 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Pot: Zamiluju se třikrát denně. Influencerka trapnosti a zpěvačka Tali žije v erotických představách

Hostkou Elišky Soukupové v hotcastu Pot byla Natálie Schejbalová alias Tali. Patří k předním představitelkám žánru slam poetry u nás. Tali je taky písničkářka, které v roce 2021 vyšlo EPčko Nelásky a v květnu tohoto roku debutové album Kvalitní umění. Její instagram je útočištěm pro milovníky trapného humoru a sama o sobě říká, že je 2. nejvtipnější žena na českém internetu hned po Aleně Schillerové.
6/15/202429 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Quest: Adventura Playing Kafka zpracovává dílo slavného spisovatele nejlíp, jak to hry jen umí

Tuzemské studio Charles Games si ve své nejnovější adventuře vzalo na paškál trojici povídek pražského, německy píšícího spisovatele Franze Kafky: Zámek, Dopis otci a Proces. Ačkoliv nejde o jediný pokus jeho dílo herně adaptovat, Lukáš, Jarda a Šárka se jednomyslně shodují, že jde zatím o ten nejpovedenější.
6/14/202442 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Sexy Hit Man by nás chtěl sejmout. A my přijímáme trest!

Tak to jste zabili, to jste opravdu zabili, vzkazují nám občas posluchači, a přitom netuší, že pod maskou sebevědomých nájemných zabijáků české filmové kritiky se skrývají ňoumové, kteří doma louskají filozofické knihy, opečovávají pokojové rostliny a kocoura Péťu. Někdy ale prostě musíte vstát z gauče a stát se tím, čím opravdu chcete být. Kdybychom tak věděli, co to je…
6/14/202443 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Špína: Punková zahrádka se zprudka zazelenala. Ladíme novinky z československé nezávislé scény

Po několika měsících se Špína zase ujímá milé a oblíbené povinnosti zabrouzdat po českých a slovenských garážích a zkušebnách. Obří omamná kytice čerstvě nařezaných skladeb rozvoněla studio a někdo dokonce dorazil, létu v patách navzdory, na dobře namazaných běžkách.
6/13/202424 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Brambora s vejcem: Ivana Veselková: Vlastní loket si neolízneš

Rubrika Brambora s vejcem tentokrát s dvěma lidmi a jedním psem. Aleš přivítal v rozhlasovém studiu Ivanu a jejího psa, který se tematicky jmenuje Brambor. Ten toho ale mnoho neřekl. Ivana s Alešem tedy raději probrali zásadní téma týkající se brambor s malým b. Které země na světě produkují nejvíc brambor? Nejen to se dozvíte v aktuálním díle dada podcastu, který se věnuje bramborám a vejcím jen občas, ale za to s láskou.
6/13/202423 minutes
Episode Artwork

Anatomie lovesongu: Vidíme se celí rozmazaní. S Wheel Cherrym o síle a nezlomnosti queer lásky

V českém popu se pořád o queer vztazích moc nezpívá. Jednou z mála výjimek je projekt Wheel Cherry, za nímž stojí básník a elektronický písničkář Jakub Strouhal. V jeho písni Jak můžeš bejt tak klidnej se odráží zděšení z homofobního útoku neonacistů v Bratislavě a smrti dvou mladých mužů. Zároveň je v něm ale i naděje a obraz lásky, která překoná všechno zlo. Možná, že Jak můžeš bejt tak klidnej je dokonce lovesongem queer lásce samotné.
6/13/202438 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Buchty: Existuje návod na úspěšné seznamování? Rozhodně si do inzerátu nedávejte fotku s kaprem

Ivana a Zuzana se ve studiu tentokrát přivítaly psychoterapeutku a spoluautorku podcastu Moderní láska Markétu Šetinovou, která se zaměřuje na začátky vztahů a nebojí se o tom mluvit.
6/12/202436 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Lit: Co se děje tam, kde neplatí zákony? Otroctví, potraty i piráti, píše Urbina v knize Oceán mimo zákon

Moře a oceány tvoří skoro tři čtvrtiny zemského povrchu. Co se děje v tomto zdánlivě nekonečném prostoru prozkoumával americký novinář Ian Urbina. Své reportáže vydal v knížce Oceán mimo zákon, kterou do podcastu Lit přišla představit Míša Sladká, vedoucí programu Radia Wave a autorka podcastu Houpačky.
6/12/202430 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Nejtěžší jsou situace, které mají zcela jasné řešení, ale rodičům brání jejich ega, říká mediátorka

„V mediaci máme na rozdíl od soudu prostor pracovat s emocemi. Jeden z rodičů si poslechne toho druhého, sám bude taky vyslyšen. Přináší to pochopení, proč se někdo chová, jak se chová, proč třeba řekl to, co řekl,“ říká advokátka a mediátorka Veronika Koncer. „Pochopení zklidní vztahy. Pro děti je důležité i to, že na sebe rodiče při předávání nekřičí. I tato malá dohoda má pro děti a pro jejich život velký význam.“
6/12/202424 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: V srdci pralesa žijí mikroorganismy starší než dinosauři, říká půdní biolog Miko

Nejvyšší hora Amazonie Pico da Neblina byla objevena až v polovině 19. století. Je obklopena takzvaným „srdcem pralesa“ – Corazón de la selva, to je zvláštní typ promáčeného pralesa, který brázdí tisíce drobných koryt řek. Je to naprosto neproniknutelný labyrint. Bludiště, kam ani domorodí obyvatelé nechodí. Právě tam se vydal Ladislav Miko začátkem roku s expedicí, aby kromě jiného přivezl cenné vzorky půdy.
6/11/202445 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Balanc: Máte rádi noc? Když zapadne slunce, vynoří se svět kreativity, ticha, ale také depresí a úzkostí

Probdělá noc může být úžasný i skličující zážitek. Možná jste si do noci povídali s novým partnerem nebo partnerkou nebo vám nedalo spát trápení. Noc má svoje kouzlo a tajemství. Pro mnoho lidí je časem ticha, prostorem pro kreativitu, samotu nebo introspekci. V naší kultuře se do noci skrývá mnoho činností, od sexu, přes užívání psychoaktivních látek až po zločiny. Co vše skrývá noční život? V podcastu Balanc odpovídá Adam Borzič, psychoterapeut, básník a publicista.
6/11/202435 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Vlna: Zvíře není symbol. Vystavený vlk v Karpuchina Gallery je v současném umění přežitek

Americký umělec a bývalý diplomat Brian Dailey rekonstruoval v pražské Karpuchina Gallery performance z konce 70. let Lone Wolf. Do galerijního prostoru postavil klec o rozměrech 6 x 4 metry. Do klece umístil živého vlka. Konfrontací s divokým zvířetem mělo diváctvo pocítit „boj, jemuž čelí jedinec vzdorující konformitě.“ Performance Osamělý vlk nepobouřila veřejnost rádoby šokujícím sdělením, ale neetickou manipulací se zvířetem.
6/10/202431 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Buchty: Buchty čtou: Puškinův Evžen Oněgin není pouhý pozér a zbytečný člověk, ale možná jen nemohl dozrát

V dalším díle podcastového speciálu Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají veršovaným románem Evžen Oněgin od ruského klasika Alexandra Sergejeviče Puškina.
6/10/202459 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Hergot!: Osvícený člověk má v očích lásku a komunikuje s různými formami bytí, věří umělec Jan Budař

Jan Budař je všestranným umělcem. Je hercem, režisérem, scénáristou, hudebníkem, textařem, spisovatelem a výtvarníkem. Co všechny tyto jeho aktivity spojuje? Mohla by to být Janova spiritualita, kterou nevnímá jen jako přemítání o duchovních otázkách. Jak říká: „Ve spiritualitě jsme obsaženi jako ryby ve vodě.“
6/10/202448 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Casablanca: Měli jsme troje rukavice a žasli jsme nad dokonalým tichem. Cestovatelé se vrátili do Grónska

Sněhu bylo velmi málo, ale mráz byl pořádný. Pavel Stejskal a Jiří Kalát se vrátili na grónský Arctic Circle Trail, který znali z letního přechodu, který už mají za sebou. Tentokrát šli hlavně po zamrzlých jezerech a řekách.
6/9/202449 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Pot: Vypadám jako zlobidlo, ale jsem křehkej. Jan Dlouhý rozbíjí melouny stehnama a srdce má dokořán

S moderátorkou Eliškou Soukupovou se tentokrát ve studiu zpotil její kolega moderátor a spoluautor knižního podcastu Lit na Radiu Wave, Jan Dlouhý. Stěžejním tématem byl vztah k vlastnímu tělu, obtížnost přijetí jeho fyzických změn a tlak sociálních sítí na to, jak by tělo každého z nás mělo vypadat. Jan vyprávěl svou oblíbenou sexuální historku a svěřoval se, že i přes to, že je vnímán jako pražská sexbomba, cítí se být spíš plachý a zranitelný.
6/8/202431 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Hackovat parybu u Seiny. Žraloci v Paříži mají okoralé ploutve, Mizerové kontrují krokodýlem

Čelisti tentokrát čekal ve studiu souboj žraloka s krokodýlem. Ten první obtěžuje Pařížany v novém hororu od Netflixu, ten druhý Willa Smithe s Martinem Lawrencem ve čtvrtých Mizerech. Sedmimetrový obratlovec sice ve francouzské metropoli napáchal působivé škody, jinak se ale přehnaně vážný horor s nejasným ekologickým poselstvím moc nezakousl.
6/7/202444 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Špína: Kniha i píseň jako sekera na zamrzlé moře v nás. Pouštíme kapely inspirované Kafkou

Franz Kafka podle odbornictva s největší pravděpodobností hudbě a jejímu poslechu moc neholdoval, jeho přístup k ní nezlomil ani kamarád Max Brod. Kafkovo dílo nicméně inspirovalo a inspiruje zástupy kapel a projektů. Špína se ku příležitosti stého výročí úmrtí pražského německy píšícího autora rozhodla ponořit do archivů a zjistit, kdo se cítí jako Řehoř Samsa a kdo jak při pobytu v kárném táboře.
6/6/202432 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Studovna: Jak na zkouškový? Spánek, pohyb, dechové techniky a meditace, radí Petr Bouška z Balancu

,,Když jsem poprvé v životě zažil úzkosti, tak jsem to nepoznal. Nevěděl jsem, co to úzkost je,” říká Petr Bouška, který na Radiu Wave moderuje seberozvojový magazín Balanc. Ve Studovně jsme probrali několik stresujících situací, se kterými jsme se jako studenti setkali a také tipy, jak je zvládnout.
6/6/202425 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Vlna: Potřebujeme si vážit sebe, ne čísla na váze, myslí si nutriční terapeutka Markéta Gajdošová

„Kalorie nejsou nic jiného než jednotka energie. To není dobrá ani špatná věc. Energii chceme a potřebujeme. Někde v překladu dietní kultury se nám z toho stalo, že nízkokalorický, což znamená nízkoenergetický, je vlastně správně. Což úplně nedává smysl, protože pak tu energii nemáme,“ říká nutriční terapeutka Markéta Gajdošová.
6/6/202427 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Všechny opustím a uteču na opuštěný ostrov! Jak poznáme, že se blíží rodičovské vyhoření?

„Mám plnou čekárnu rodičů, kteří se snaží všechno dělat na 150 procent, protože věří, že tak to má správně vypadat. Investují velké množství zdrojů, aby svou roli dělali naplno. Jenže existují i jiné role, které musíme zastávat,“ říká Kateřina Trávníček, rodičovská mentorka a influencerka, jejímž tématem je rodičovské vyhoření a která při výchově dětí doporučuje používat špunty do uší.
6/6/202427 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Anatomie lovesongu: Dej mi ruku, ukážu ti jedno místo. Se skupinou Tamara o přátelství a limitech romantické lásky

Píseň Kiddos byla první, kterou tandem skupiny Tamara – Natálie Rajnišová a Magdalena Uhlířová společně napsal a hned se z ní stal hit. Zachycuje zázrak z lidského setkání, který je přenesený do písně s doslova euforickými účinky.
6/6/202434 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Buchty: Dětská revmatologie je jako řešení egyptských záhad

Ivana a Zuzana ve studiu tentokrát přivítaly pediatričku, odbornici na revma a rodačku z Třince Kačkou Šigelovou. Ta jim popovídala nejen o tom, jak léčí dětem kloubní bebínka, ale i o cestování po Africe a smradlavých sýrech.
6/5/202439 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Lit: Milena Jesenská byla umanutá, statečná a autentická. Její texty by dnes zbořily sociální sítě

Osmdesát let po smrti Mileny Jesenské už konečně víme, že vnímat ji jen jako milenku slavného autora, je nejen zastaralé, ale hlavně nepřesné. Dnes ji právem vnímáme jako velkou osobnost české novinařiny. V živém natáčení podcastu Lit na Světě knihy o jejím charakteru i jejích textech mluví novináři Erik Tabery a Kristina Němcová.
6/5/202446 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Bourání: Když se tam líbí dětem, bude se tam líbit všem. Architektka Marko přemýšlí, jak dělat příjemné město

Placemaking je tvorba dobrých míst ve městě. Architektka Petra Marko se tomu oboru věnovala v Londýně a teď v Bratislavě, která má takových míst spoustu. O některých nám řekla.
6/5/202447 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Balanc: Moderní láska: Patříme opravdu na Západ? K LGBTQ lidem se tam chovají lépe, nejhorší ale nejsme

Jak se žije LGBTQ lidem v současném Česku? jaké jsou největší výzvy, kterým čelí? A z jaké země by si Česko mohlo vzít inspiraci? V podcastu Moderní láska odpovídá Andrea Stašek, výzkumnice z institutu pro psychologický výzkum Masarykovy univerzity v Brně. Vztahy se proměňují a dnešní LGBTQ páry mají jiné typy partnerství než v minulosti, stejně jako všichni. Sexuálně svobodnější společnost přináší různé výhody a nevýhody.
6/5/202435 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Šatníky: O svém oblečení potřebuju vědět všechno, říká fotografka Lena Knappová

„Měla jsem ráda punk a underground, Blitz Kids, Romantiky a podobně. A to mě logicky vedlo k sedmdesátým letům, k vintage. Dnes mě zajímá hlavně kvalita a unikátnost,“ říká Lena Knappová. Poslechněte si, jak její styl a pohled na módu ovlivnila práce v backstage Ricka Owense, Maison Margiela, Ann Demeulemeester a dalších světových luxusních značek.
6/4/202434 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Zemědělství má mít lidské měřítko. Karol Lesný sbírá divoké rostliny pro nejlepší české kuchaře

V řádcích za obcí Desky, na dohled od centrální partie Novohradských hor, roste šalvěj, oregano, levandule, libeček, ale i bob, fazole, brambory nebo fenykl. Karol Lesný tu se svou rodinou provozuje farmu v ekologickém režimu, která produkuje zeleninu pro dvacet podílníků v KPZ (komunitou podporovaném zemědělství), a taky bylinky, které dodává do skvělých restaurací v okolí. Rodina se věnuje i sběru divoce rostoucích rostlin a míchání vlastních čajů.
6/4/202431 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Vlna: Poslanci šíří hoaxy a nekomunikují s odborníky. Jak na Slovensku vznikl nový kulturní zákon?

Slovenské ministerstvo kultury pokračuje v zásazích do fungování kulturní scény. Po změnách v obsazování vedení galerií a muzeí parlament odhlasoval zákon, kterým proměňuje rozhodování ve Fondu na podporu umenia. Veřejný fond, ze kterého putují prostředky na festivaly, časopisy i výstavy, doposud fungoval zcela odděleně od politiky a o rozdělování financí rozhodovalo široké spektrum přísně volených odborných komisí. Nově by měli mít poslední slovo radní vybraní politiky.
6/3/202429 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Pochlap se: Mrzí mě, že jsem letošní mistrovství nekomentoval, svěřuje se Michal Dusík

Hostem Pochlap se byl sportovní komentátor a moderátor Michal Dusík. Václav Rouček se s ním bavil o tom, jak prožíval letošní Mistrovství světa v ledním hokeji jako fanoušek, proč by správný komentátor měl držet emoce na uzdě a na jaký šampionát vzpomíná s největším povzdechem.
6/2/202447 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Hergot!: S Ježíšem Kristem vedu dialog, máme společný smysl pro humor, říká herečka Simona Babčáková

Simona Babčáková je nejen známá herečka, lektorka a moderátorka, ale také žena s bohatým duchovním životem. Považuje se za součást Boha, cvičí jógu, má v srdci aktivovaného Krista i Buddhu a tančí extatické tance. V Hergot!u se mimo jiné rozpovídala i o své plánované delfíní dovolené.
6/2/202450 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Quest: Rým v názvech Hrot a Shrot je náhoda. Shrot navazuje na Paranoiu, vysvětluje sólo vývojář Spytihněv

Quest tentokrát ve studiu přivítal sólového vývojáře Spytihněva, kterého proslavil Hrot, tzv. boomer shooter zasazený do Československa, a nyní tvoří komorní realtimovou strategii Shrot. Může se to zdát nepravděpodobné, podobnost názvů je ale prý čistě náhodná.
5/31/202448 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Toxická romance na práškách. Snímek Priscilla zbavuje Elvise Presleyho hvězdného šarmu

Čelisti se tentokrát sešly ve studiu v rozšířené sestavě. Honza, Tomáš, Tonda a Vítek se pietně rozloučili s hercem Janem Kačerem a pak už přišel čas na hezkou písničku. Pochopitelně od Elvise, protože ve snímku Priscilla o manželce slavného zpěváka nezazní ani jediná. Tím spíš Čelisti ocenily další podmanivý vhled Sofie Coppoly do životů celebrit.
5/31/202443 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Špína: Krajina posedlá hudbou. Vydejte se na tah po českých DIY festivalech

Každoročně ve Špíně těsně před létem vysuneme hardcorový periskop a zjišťujeme, jaké malé letní festivaly letos rozezvučí českou kotlinu. V hledáčku pochopitelně uvízly především ty zaměřené na punk a tvrdší hudební žánry. Nenechte se ovšem zmást, většina lineupů slibuje pěkně eklektické a nejen hudební zážitky. Karimatku, spacák a plavky s sebou!
5/30/202429 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Studovna: Za půl roku vám nic neuteče. Jak na studium, stáž nebo cestování v zahraničí?

Podle výzkumu Rozděleni Evropou agentury STEM lidé ve věku 18-29 let oceňují na členství v EU nejvíce možnost cestovat, pracovat a studovat v zahraničí. Se Studovnou jsme už potřetí vyjeli přímo za studenty a studentkami a na Budějovickém majálesu jsme společně s organizací Díky, že můžem uspořádali debatu na téma svoboda cestovat.
5/30/202439 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Vlna: Ironie sama o sobě přestala stačit, cringe stárne, přemýšlí Mat213 o hudbě a online prostoru

Matěj Čech je hudebník, který sděluje svoje pocity a myšlenky s humorem a nadsázkou. Matěj je taky spoluautorem podcastu Swag a malířem, který ve své diplomové práci tematizuje figurální malbu nebo třeba postironii. Ve své výtvarné tvorbě i v hudbě se poslední dobou věnuje kombinaci „vysokého s nízkým“.
5/30/202430 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Anatomie lovesongu: Každej den ve Starči, to je svátek. S Rohonym o lásce, která nekončí

Když se rapper Rohony vrátil po letech v Ostravě a Praze do svého rodného městysu Stařeč na Vysočině, nejspíš netušil, že se mu tady podaří restartovat kariéru a vylétne odsud do první ligy domácího rapu. Doteď se totiž zdálo, že úspěšný rapper musí být z velkého města a rapovat o své drsnosti.
5/30/202438 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Buchty: Skoky na lyžích popírají fyziku i touhu být v bezpečí

Ivana a Zuzana se tentokrát spolu propojily skrze kontribuční budku na trase Brno-Praha. Ivanka u sebe měla navíc ještě datového analytika, muže s ikonickým účesem a milovníka skoků na lyžích Adama Javůrka, se kterým si vyprávěli o jeho oblíbeném sportu a cukrovinkách.
5/29/202445 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Nikdy s ostatními rodiči neřešte šikanu na vlastní pěst, upozorňuje školní poradkyně

Existuje škola, na které není šikana? „To by bylo divné. Je přirozené, že děti zkoušejí pevnost mantinelů. Školy, která tvrdí, že šikanu nemá, bych se bála,“ říká školní poradkyně a psychoterapeutka Renáta Vordová.
5/29/202433 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Brambora s vejcem: Malířka Léna Brauner: Pyžámka já mám ráda

V sofistikovaně zmatené rubrice Brambora s vejcem jsme tentokrát telefonovali éterické umělkyni Léně Brauner. Ta zrovna byla, jak nám sama prozradila, oblečena v pruhovaném pyžámku, což je její oblíbený oděv. „Pyžámka já mám ráda. Teď zrovna v jednom jsem. Mám na sobě pruhované, modro-bílé, klasické, chalupářské pyžámko,“ neostýchala se zaběhnout do detailů oblíbená malířka.
5/29/202417 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Bourání: Dešťové zahrady a stromy, které nejsou fejk. S krajinářskou architektkou o její práci v Kanadě

Kateřina Dusová měla v Česku rozjetou slibnou kariéru v krajinářské architektuře. Ale pak se vydala radši do Kanady. A tam začala od začátku – jako zahradnice.
5/29/202442 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Lit: Celý život se vyrovnáváš s tím, že jsi žena. Autobiografie Britney Spears není příjemné čtení

Někdy se říká, že Tina Turner byla rockovou babičkou. Madonna je zase královnou popu a titul popové princezny nenáleží nikomu jinému než Britney Spears. Její život ale pohádku moc nepřipomíná. Dokládá to i zpěvaččina autobiografie Žena ve mně, o které byl speciální díl podcastu Lit.
5/29/202429 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

On Air: Většinu hrůz jsme ani nezveřejnili. Reportéři Štorkán a Kubant o práci na kauze o kutnohorské sektě

Jak fungovala kutnohorská sekta vedená Richardem Šifferem? Od 27. května můžete poslouchat novou, pětidílnou podcastovou sérii Stoupenci Martina Štorkána a Víta Kubanta o několikaměsíčním pátrání a shromažďování dosud neznámých svědectví a výpovědí, které poodhalují zrod a fungování sekty i okolnosti tragického vyvrcholení. „80 procent těch hrůz jsme ani nezveřejnili a doufáme, že to tak zůstane,“ shodují se oba investigativní reportéři v rozhovoru o celé kauze.
5/28/202418 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Vlna: Fotbal a solidarita. FC St. Pauli opírá sociální projekty o triumfální marketing

FC St. Pauli není co do výsledků zrovna nejlepší německý fotbalový klub. Letos ale tým s pirátskou vlajkou postoupil po třinácti letech do 1. německé fotbalové Bundesligy. To byl pro stejnojmennou městskou čtvrť na břehu Labe důvod k více než týdenním oslavám v ulicích. A nejen pro St. Pauli, kde domácí vystupují od roku 1961 na Millerntor-Stadion, ale i pro zbytek světa, kam St. Pauli mocně vystrkuje svoje fanouškovské pařáty.
5/27/202433 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Hergot!: Sny jsou výživou duše a činí život kouzelnějším, říká terapeut Lukáš Karas

Terapeut Lukáš Karas se dlouhodobě věnuje studiu snů a jejich výkladu. V Hergot!u mluví nejen o jejich využití v terapeutické praxi, ale také o jejich propojení s magií a spiritualitou a vysvětluje jakou funkci mohou mít.
5/27/202452 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Pot: „Jsem mega single!“ Básnířka Michaela Fenkl porovnává sex s muži, se ženami a utíká ke k-dramatům

Hostkou Potu je vizuální básnířka Michaela Fenkl známá také jako ForgetMeNot. Její tvorba – založená na vizualizaci slov – ústí do různých forem médií od fotografie, plátna, přes pohyblivý obraz, tetování až po mluvené slovo. Dá se o ní říct, že je popularizátorkou peozie pro mladou generaci a svou existencí vyvrací historicky zaryté narativy o tom, jak by básník měl vypadat, vystupovat a prezentovat se.
5/25/202432 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Mad Max je náš benzín. Furiosa postupně přidává plyn akční euforie

Za doprovodu vokálního hurikánu Dalibora Jandy vjela po zuby ozbrojená motokára Čelistí do Pustiny, kde už 45 let káže evangelium potu, prachu a benzínových výparů dvanáctiválcový abbé George Miller. A jeho evangelium pomsty podle Furiosy je jedním z vrcholů celé ságy.
5/24/202440 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Quest: Roguelite Hades II je prvnímu dílu podobné jako vejce vejci. Už v předběžném přístupu je ale větší

Studio Supergiant Games vypustilo v květnu do světa předběžný přístup svého roguelite akčního RPG Hades II. V něm opět míří do starověkého Řecka, respektive do jeho mytologie, kde se za záchranou své rodiny i samotného toku času vydává bohyně šílenství a nočních můr, bájná Melinoë. Do jejího dobrodružství se pustila Šárka a cestou se stihla zastavit také v kobkách psacího dungeonu Cryptmaster.
5/24/202442 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Špína: Nalaďte se na šum severních krajů při průletu katalogem Northern Electronics

I přes zdánlivě striktní geografické vymezení v názvu, se na švédském labelu Northern Electronics objevují umělci a umělkyně z celého světa. Vydavatelství, které letos překročilo magickou hranici stého releasu, se od svých počátků pevně zahnízdilo na mapě současné nezávislé elektronické scény. Ve Špíně vám tentokrát naservírujeme menu pečlivě poskládané z jejich bohatého archivu.
5/23/202425 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Studovna: Jak se efektivně učit? Vysvětlujte učivo nahlas vlastními slovy, radí mentor Honza Kohut

„Nejhorší je začít, ale pokud už něco málo uděláme, často zjistíme, že to není tak hrozné, pokračujeme dál a uděláme toho mnohem víc, než jsme si původně mysleli,” říká mentor Honza Kohut z Jak se rychle naučit.cz. Jaké metody jsou efektivní a jak zvládnout zkoušku nebo státnice?
5/23/202430 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Anatomie lovesongu: Udělej to zase znova. Se zpěvačkou Amelií Siba o zlomeném srdci, terapii a nových začátcích

Jaké to je mít zapsané pocity svého rozbouřeného náctiletého „já“ do písní, které jsou dostupné na internetu? V druhém díle Anatomie lovesongu se také podíváme do historie českého popu a zjistíme, v které éře se nejvíc zpívalo o zlomeném srdci. Zajímat nás také bude, proč v současnosti o nešťastné lásce zpívají víc muži než ženy.
5/23/202436 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Buchty: Středověk nebyl jen dýmějový mor a feudalismus, ale i lněné oděvy s velkým dripem

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly jen samy sebe. Skrze kontribuční budku se propojily na trase Brno-Praha, přičemž se bavily nejen o boomerských emotikonech, ale i včelkách a hadřících ve středověku.
5/22/202447 minutes, 1 second
Episode Artwork

Bourání: Rekonstrukce je dražší než novostavba. Ale nám se stejně vyplatila, říkají architekti

Tentokrát na návštěvě v malém domě na okraji Prahy. Byl na zbourání, ale David Maštálka a Lenka Křemenová se rozhodli ho zachránit. Žijí tu a mají tu svůj ateliér A1 architects.
5/22/202447 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Fungi, Demigods Who Reach for the Stars. A Talk With Peter McCoy at the AFO 59 in Olomouc

AFO 59 hosted podcast Podhoubí live with Peter McCoy.
5/22/202450 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Houby jsou polobozi, co sahají po hvězdách. Živé Podhoubí s radikálním mykologem Peterem McCoyem

Peter McCoy je předním světovým propagátorem aplikované mykologie. Poznatky o houbách kumuluje přes dvacet let v grassrootové organizaci Radical Mycology a šíří je skrze knihy Radical Mycology: A Treatise on Seeing and Working with Fungi nebo The Mycocultural Revolution. Je ředitelem Fungi Film Festivalu a provozuje mykologickou školu s laboratoří Mycologos v oregonském Portlandu. Následuje ukázka z velkého olomouckého rozhovoru.
5/22/202447 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Prolomit vlny: OpenAI chtěla okrást Scarlett Johansson o hlas. Potvrdila tak nejhorší obavy kritiků

Málokterá herečka je tak moc spojená s fenoménem umělé inteligence jako Scarlett Johansson. A málokdo si bere tak malé ohledy na to, co si kdo myslí a co je legální, jako šéfové firem v Silicon Valley. V tom spočívá spor hollywoodské herečky a firmy OpenAI, která stojí za nejznámějším velkým jazykovým modelem ChatGPT.
5/22/20244 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Devítiletý kluk s psychózou, pokusy o sebevraždu v patnácti. Nemohla jsem pochopit, že to je realita

„Nechtěla jsem omílat pořád dokola to, že není dostatek dětských psychologů a psychiatrů. To už víme, že není. Chtěla jsem se na všechno podívat víc do hloubky. Na to, co děti cítí. Jak to vnímají školy a jak to vnímají rodiče,“ říká Lea Surovcová, autorka dokumentu Těžko v duši. V něm mimo jiné sleduje i dvě dospívající sestry, které se pokusily o sebevraždu.
5/22/202428 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Lit: Neviditelné ženy jsou návod, jak se hádat se svým sexistickým strejdou a vyhrát

„Neviditelné ženy jsou o tom, jak jsme se jako společnost rozhodli ignorovat existenci polovinu populace a vytvořili tak mezeru v datech,“ popisuje knihu britské novinářky a feministky Caroline Criado Perez novinářka a feministka Adéla Ježková v Litu. Kniha nedávno vyšla v českém překladu.
5/22/202430 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Šatníky: Svůj styl bych popsala jako laskavý: Martina Feitová o upcyklovaném šatníku

„Teď už mám opravdu svůj styl. Cítím, že se ukotvuju,“ říká návrhářka Martina Feitová, která změnila pohled řady mladých lidí na upcyklovanou módu. Poslechněte si, čemu říká „laskavý styl“, ke kterému v poslední době došla. Martininy designy se nosí v Praze, Berlíně i New Yorku, a zároveň v nich Martina žije turbulentní život podnikající české mámy dvou dětí.
5/21/202434 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Balanc: Když dětství ukončí trauma. Sexuálně zneužívané děti mohou bojovat celý život

Mnoho z nás nedokáže pochopit, jak někdo může zneužít dítě. Přesto se to děje, častěji ze strany blízkých než úplně cizích. Oběti zneužívání mohou později samy zopakovat toto chování, což vede k mezigeneračnímu přenosu traumatu. Pro děti je důležité, aby o tom mohly mluvit, někdy se vzpomínky na traumatický zážitek mohou ale vyjevit až po desítkách let. O tématu mluví dětský psychoanalytický psychoterapeut, psychiatr a autor podcastu O dětské duši Peter Pöthe.
5/21/202435 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Vlna: Během příprav na Eurovizi jsem žila z úspor. Účast pro mě ale byla čest, říká hudebnice Aiko

Hudebnice Aiko se před pár dny vrátila ze švédského Malmö, kde se účastnila populární hudební soutěže Eurovize. Ačkoliv se nedostala do velkého finále, říká, že účast v tomhle klání je šance, ze které se dá mnoho vytěžit. Kolik musí člověk investovat času i prostředků do příprav na takového vystoupení? Měla by se Eurovize nějak opravit, jak ostatně naznačili její vítězové, zpěváctvo Nemo? A jak se Aiko těší na své první celoevropské turné?
5/20/202424 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

On Air: Epické pohádkové vyprávění. Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba je s námi už 25 let

Skrytá hrozba. 19. května 1999 měla premiéru první epizoda Star Wars, začátek druhé trilogie Hvězdných válek s navazujícími díly Klony útočí a Pomsta Sithů. Jakou pozici měla Skrytá hrozba ve Star Wars univerzu před 25 lety a jakou má dnes? „I přes skvělé scény je to nevyrovnaný film zatěžkaný snahou o monumentální epos, který nešťastně naturalizuje mystiku vesmírné síly,“ shodují se filmoví kritici Antonín Tesař a Martin Pleštil.
5/20/202424 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Dubček v dragu. Série Jsme tu a film Všichni lidé budou bratři řeší extrémismus v USA i na Slovensku

Pořad Čelisti se tentokrát zaměřil na dvě zásadní témata: reality shows a socialismus s lidskou tváří. Kromě nových sezón RuPaul's Drag Race nebo The Circle došlo i na skvělou čtvrtou sezónu série Jsme tu, kde se trojice špičkových drag queens vydává šířit mír a lásku do nejkonzervativnějších částí USA. Filmový dokument Roberta Kirchhoffa se zase zamýšlí nad odkazem Alexandra Dubčeka a dotýká se i extremismu v současném Slovensku.
5/20/202447 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Pochlap se: Se svým biologickým tátou nemám chuť se bavit, v mládí jsem vzhlížel k trenérům, říká Petr Boháček

Hostem Pochlap se byl politolog a amerikanista Petr Boháček, který pomáhá stavět satelity po světě. Moderátor Václav Rouček s ním rozebíral, jaké bylo studovat a hrát fotbal v USA, proč nakonec se sportem skončil a také proč se zatím nechce bavit se svým biologickým otcem.
5/19/202442 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Hergot!: Terapie ze mě udělala lepší křesťanku, říká lektorka, supervizorka a psychoterapeutka Ráchel Bícová

Ráchel Bícová není v křesťanských kruzích žádné neznámé jméno. Se svým mužem vedla semináře a kurzy pro pracovníky s dětmi a dlouhodobě se věnovala otázkám katecheze. Po pětileté pauze o sobě dala vědět znovu, tentokrát jako bloggerka a později terapeutka. Její zamyšlení a krátká psychologická cvičení pod hlavičkou Mezi řečí sdílejí stovky lidí na Instagramu a Facebooku.
5/19/202445 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Pot: Jsem chodící pokušení. Coming out, orgie a neopětovaná láska Petra Soukupa

S Eliškou Soukupovou si v pořadu o motýlech v břiše, požáru v srdci a všem, co z nás teče, povídal básník, autor, textař a stand-up komik Petr Soukup. Rozhovor s Petrem se nesl v duchu humoru a erotických příběhů, které se staly nejen jemu. Soukup se totiž považuje za „chodící pokušení“ a své známé rád přibližuje k naplnění jejich erotických představ. Sám má pocit, že divoké období už si prožil a teď se otevírá lásce a zranitelnosti.
5/18/202433 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Quest: Oblíbené i opomíjené: Rekapitulace her od studia Arkane, které napůl zavírá krám

Společnost Microsoft v uplynulém týdnu zavřela hned čtyři studia v rámci své herní divize: Alpha Dog Games, Roundhouse, Arkane Austin a Tango Gameworks. Zatímco po tvůrcích mobilního Mighty Doom bude truchlit asi jen málokdo, Lukáš, Šárka a Jarda se rozhodli věnovat hlasitou vzpomínku hrám od studia Arkane a rovnou je i seřadit do žebříčku.
5/17/202456 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Špína: Srdcař, kuchař, tvrdý kritik i milý chlápek. Rozloučení Špíny se Stevem Albinim

Steve Albini, hudebník a neúnavný hledač toho správného radikálního zvuku, který nesnášel označení „producent“, zemřel nečekaně 7. května v 61 letech. Kolektiv Špíny, který má jeho sound také zažraný více či méně pod kůží, byl nenadálou situací překvapen asi stejně, jako zbytek hudebního světa. Zareagovat se na to dalo jediným způsobem – natočit vzpomínkový díl.
5/16/202433 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Studovna: Chceme ukázat studujícím, že jejich pocity respektujeme. Učím o lgbt.cz vzdělává vyučující

17. května je Mezinárodní den proti homofobii, bifobii a transfobii. Irena Smetáčková z Katedry psychologie PF UK a Viktor Heumann z organizace Transparent vedou také kurzy v rámci platformy Učím o lgbt.cz. „Projekt spojuje práci několika organizací, které se na poli LGBT+ výuky pohybují už dlouhou dobu a jeho cílem je nabídnout školám konkrétní materiály, které by mohli vyučující použít, když s tímhle tématem chtějí do výuky přijít,” říká Irena Smetáčková.
5/16/202431 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Brambora s vejcem: Ivana Veselková: Bůh nemá čich

Dada rubrika Brambora s vejcem tentokrát v netradiční úpravě. Aleš totiž telefonoval Ivaně, která je na tzv. dovolené. Rozhovor ale přinesl mnoho užitečných poznatků a zjištění a žádný host tak nebyl vůbec potřeba. Aleš se například Ivany ptal, co je nejmenší problém současnosti, co je nejhorší místo na rande a zda by chtěla radši dostat vzteklinu, nebo muňky.
5/16/202414 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Anatomie lovesongu: Řekl bych víc, než miluju tě, ale to už se nedá. S Matem213 o zamilovanosti a hranicích vkusu

Letní hit 7een dostal v roce 2023 cenu Apollo pro nejlepší singl roku, zároveň ale spustil diskuzi, v níž starší generace hudebníků a publicistů obviňovala Mata213 z podbízivosti a lacinosti. Jenže 7een je o bláznivé zamilovanosti a ta neuznává žádná pravidla decentnosti. V písních o poblouznění jednoduše musí tryskat emoce a 7een to zachycuje skvěle.
5/16/202436 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Vlna: Na Marka Ebena se těším. Kuchařku Chili čeká další soutěž a setkání s jejím idolem ve Stardance

Vaří, zpívá, přežila reality show a nově bude také tančit. Chili Ta je kuchařka a influencerka s vášní pro soutěže a ráda se věnuje všemu, co jí přináší nové výzvy. Ze sociálních sítí ji publikum zná jako drzou autorku zábavných videí, která často komentují i stereotypy z vietnamské komunity.
5/16/202431 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Buchty: Romantická láska, přes oči páska? Čte vám crush myšlenky, nebo je to blbost?

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly jen samy sebe. Skrze kontribuční budku se propojily na trase Brno-Praha, přičemž se bavily nejen o věcech zamilování, ale i o hobitech, bačkorách a jogurtech.
5/15/202437 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Bourání: I.P. Pavlova je taková pohřební. O krásách metra s jeho architektkou Marií Davidovou

Před padesáti lety začalo jezdit metro. Krátce nato nastoupila do projekce Marie Davidová, která navrhovala například vestibul stanice Moskevská. Vadila ji sovětská propaganda? A co byli „mrzáčci“?
5/15/202437 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Houpačky: 9 z 10 matek pochybuje o tom, jestli jsou dobrý rodič, ukazuje průzkum. Může za to přetížení

„Na mateřství má každý názor, jak matky samotné, tak jejich okolí. Ukazuje se, že se mámy navzájem hodně soudí, v našem průzkumu se k tomu přiznalo víc než 90 % žen. Nejvíc odsuzují hrubé chování k dětem nebo zanedbávání,“ říká Laureen Höllge, která přišla do Houpaček představit výsledky průzkumu o mateřství.
5/15/202419 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Balanc: Moderní láska: Princ na bílém koni, co nemyje nádobí. Jak se mýlíme v čekání na opravdovou lásku?

Pravá láska není nalezení dokonalého partnera a krásná zamilovanost, ale práce na vztahu a přijímání nedokonalostí. Můžeme se učit kompromisy, vzájemné porozumění a schopnost řešit konflikty. Posilují nás společné zážitky, nejen všední posedávání doma po práci. Hluboké vztahy a blízkost nejsou exkluzivní jen pro partnerství, můžeme je zažívat s příteli i jinde. Na živém natáčení Moderní láska v Kasárnách Karlín odpovídala psycholožka a psychoterapeutka Dominika Čechová.
5/15/202445 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

On Air: Dostat se hloub sami do sebe. Nový hudební projekt Kluci z garáže vydává debutové EP

Hudebníci Václav Peloušek (Toyota Vangelis), Matěj Dvořák (BoLs/sLoB) a Matteo Ruggiero (sxilence) spojili síly a přichází s novým projektem Kluci z garáže. „Jednu dobu jsme se ve studiích potkávali paralelně. Tak nás napadlo, že když už máme každý s každým nějakou tu písničku, mohl by z toho být společný projekt. Rezonují v tom stejné estetické preference. Sledujeme a baví nás podobné věci. Chtěli jsme udělat zábavnou desku. Něco, co nám tady chybí,” popisuje projekt Václav.
5/15/202418 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Lit: Drogy, ekologický kolaps a spasitelé lidstva. V každé době žijeme trochu jako v Duně, teď asi nejvíc

Do kin letos vstoupil druhý díl Duny, kultovního sci-fi z pera amerického autora Franka Herberta, Netflix pak uvedl nové seriálové zpracování Problému tří těles od čínského spisovatele Liou Cch'-sina. Do podcastu Lit tak zamířil novinář Jakub Zelenka – druhý největší fanoušek těchto vědeckofantastických knih.
5/15/202429 minutes
Episode Artwork

Šatníky: „Šusťáky mě hřejí u srdce.“ S hudebnicí Laurou Jaškovou o lásce k osmdesátkovému stylu

„Nejradši bych vybrala skříň nějakému tatíkovi z osmdesátek,“ směje se Laura Jašková. Hudebnice a skladatelka, kterou můžete znát z kapel Meowlau X Val a Billy Barman, miluje osmdesátkové šusťákové soupravy. Poslechněte si speciální kufrovou edici podcastu Šatníky, která je oslavou barevných šusťáků a svobodného hledání vlastního stylu.
5/14/202430 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Na ryby, nebo na rave? Monika Búřilová, Jolana Humpálová a Prokop Pithart v Podhoubí live

Chceme jít na party, ale ledovce tají. Chceme něco dokázat, ale nikdy si nevyděláme na vlastní byt. Chceme být Evropa, ale Evropu obchází strašidlo krajní pravice. Chceme chránit přírodu, ale invazní druhy jsou tu doma. Jak se mladí lidé vyrovnávají s prožitky spojenými se sérií krizí včetně klimatické, bytové nebo krize biodiverzity? Proč je potřeba zapojit radikální imaginaci a tvořit komunity?
5/14/202455 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Balanc: Zoufalství a láska k životu. Proč se někteří aktivisté přilepují k silnici a polévají obrazy?

Aktivismus v oblasti životního prostředí a klimatické krize často vychází z hlubokého zájmu a soucitu s děním ve světě kolem nás. Mnozí se stávají aktivisty proto, že cítí bolest nad utrpením zvířat, nespravedlností války nebo obavy o budoucnost svých dětí. Existují také extrémní formy aktivismu jako výrazu zoufalství či frustrace z neúčinnosti dlouhodobých snah. V podcastu Balanc téma rozebíráme s terapeutkou, mediátorkou a lektorkou Zdeňkou Voštovou.
5/14/202431 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Casablanca: Už vím, že si poradím. Máloco je pro mě překážkou, bilancuje Majda Slámová přínos svého cestování

Majda Slámová, cestovatelka, oceňovaná fotografka a autorka knihy Po zemi do Bangladéše, vypráví v nové epizodě cestovatelského magazínu Casablanca o autostopu, Ukrajině, východní Asii a svých cestách z posledních deseti let.
5/13/202441 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Hergot!: Bible je černobílá! Říká křesťanská influencerka Veronika Gažíková

Veronika Gažíková tvoří instagramové, tiktokové a youtubové účty Divoká Tvorkyňa a Učeník Ježiša Krista. Na TikToku ji sleduje přes 70 tisíc lidí, na Instagramu skoro 10 tisíc a vzbuzuje značné kontroverze. Jaký je svět podle Veroniky? To v rozhovoru s ní mapuje Hergot!.
5/12/202448 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Chybí na Planetě opic hospoda? Opi hledají pospolitost v džungli, hrdinové Starého dubu v krčmě

Aleš, Vít a Tomáš se ve studiu sešli mimo jiné proto, aby probrali, zda lze snáze najít něco podobného civilizaci v postapokalyptickém světě snímku Království Planeta opic nebo ve staré anglické knajpě, kde do úst proudí pinty piva a ven zase nenávist ke všemu odlišnému a cizímu. Nakonec právě veterán britského filmového realismu Ken Loach zažehl pochodně citu v notně okoralých čelistních srdcích.
5/10/202444 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Špína: Jejich comebacku dávám méně než 10 z 10! Špína se probírá úskalími reunionů

Už nějakou dobu pozorujeme sílící vlnu reunionů kapel, které prožily své nejsilnější okamžiky v nultých letech, případně dokonce ještě o dekádu dříve. Posádka Špíny se tentokrát dostala k disputacím nad tím, kdy se reuniony povedly a kdy mělo členstvo kapel spíše zůstat u nostalgického vzpomínání. O jakých kapelách jsme se rozhovořili, se dozvíte v novém dílu.
5/10/202427 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

On Air: UK garage, techno, rap nebo postklubová elektronika. Flám má nový formát a žánrové meze si neklade

Pravidelný pořad Flám ze světa klubové hudby má novou podobu. Jednou za dva týdny nabídne video záznam živého setu přímo z proskleného studia. „Na domácí scéně od covidu vykvetla celá řada multižánrových komunit. Je tady spousta nových hudebníků, DJs, producentů a všeobecně performerů. Myslím si, že veřejnoprávní prostor by měl mít něco, čím tu scénu může ocenit,” říká kurátor Flámu Mikuláš Příhoda aka DJ Kewu.
5/10/202421 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Quest: Budovatelská strategie Cities: Skylines 2 svůj příchod nezvládla. Zaostává i po půl roce

Moderátoři Jarda Möwald a Lukáš Grygar jsou oba milovníky specifického žánru strategií, kde nad soubojovou složkou a kompetitivitou kolikrát vede rýsování a estetika. Řeč tentokrát nebude o ničem jiném než o budovatelských hrách, konkrétně pak o dvojici výrazných nových přírůstků do stavitelského žánru: Manor Lords a Cities: Skylines 2.
5/10/202450 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Anatomie lovesongu: Má ještě smysl zpívat o lásce? Startuje série Anatomie lovesongu od Karla Veselého

Ve čtvrtek 16. května se rozjíždí šestidílná série, v níž se hudební publicista a spisovatel Karel Veselý baví se současnými českými hudebnicemi a hudebníky o tom, jak se jim píšou písně o lásce v době, která možná už na lásku přestala věřit.
5/10/20243 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Vlna: Pokud chce člověk dělat módu v Česku, tak to musí milovat, myslí si designér Tomáš Němec

Tomáš Němec je mladý designér, který vstoupil do širšího povědomí, když v roce 2022 vyhrál soutěž pro začínající návrháře a návrhářky Van Graaf Junior Talent. Od té doby svojí tvorbu pravidelně prezentuje v rámci Fashion Weeku. Během toho posledního, který proběhnul v dubnu, prezentoval svou třetí velkou kolekci s názvem cruise24.
5/9/202425 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Bourání: V srdci Prahy vyroste novostavba. Nechceme to vyždímat na max, uklidňují architekti

Je to exkluzivní parcela – v historickém centru Prahy u Vltavy. Po téměř stu letech se tu má stavět bytový dům s veřejnou pasáží. Jak bude vysoký? A co tam bude pro veřejnost? Ptali jsme se architektů ze studia Peer.
5/9/202445 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Buchty: Česat mouchám chloupky je slast, říká entomolog

Ivana a Zuzana se ve studiu tentokrát přivítaly s entomologem a makroekologem Petrem Keilem. S ním si povídaly o dost neobvyklých věcech, třeba o lásce ke hmyzu, nestingu a randění po rozvodu.
5/8/202440 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Houpačky: První, na co bych se podíval, je omezení věku, říká o hrách pro děti Jarda Möwald z podcastu Quest

„Každá hra, která v Česku vychází, má své věkové doporučení, odkdy je vhodná. Některé hry existují s omezením tři plus a některé šest plus a na první pohled od sebe nejdou rozeznat. Věkový rating je první věc, na kterou bych se podíval, kdyby za mnou přišlo moje dítě s tím, že si chce hru stáhnout a začít hrát,“ říká v Houpačkách Jaromír Möwald, moderátor herního podcastu Quest.
5/8/202434 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: I paní, která jde z trhu a čouhá jí pórek z tašky, může jít na demonstraci za klima, věří Gaillyová

K potřebě hlasu seniorů v klimatickém hnutí dospěla v roce 2018, když se objevily první velké protesty Fridays for Future. Brněnská buňka studentských klimatických stávek ji zvala k řečnickému pultu a bylo jasné, že k legitimizaci protestních akcí studentů je potřeba i starších autorit. Ostatně na západ od nás nejsou protesty nebo přímé akce za klima doménou jen nejmladší generace, ale celého demografického spektra.
5/7/202436 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Balanc: Environmentální distres. Mladí už nevěří, že svět bude lepší, ale učí se pracovat s emocemi

Planeta kolabuje a zdá se, že odpovědní a mocní dělají jen málo pro nápravu. Environmentální žal je emocionální reakce na různé aspekty klimatické krize. Může se objevit škála emocí, od smutku a bezmoci po strach. Existují ale také pozitivní aspekty. Lidé se spojují, rozvíjejí pospolitost, empatii, inspiraci a aktivní zájem. Na téma odpovídala v podcastu Balanc terapeutka, mediátorka a lektorka Zdeňka Voštová.
5/7/202423 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Vlna: Intimita je radostná. Nenechme si ji ukrást patriarchátem, říká tvůrkyně erotické audio platformy

Oh My Hot je platforma pro zvukové vyprávění, v jehož jádru je sekvence s erotickým nábojem. Audio formát posluchače oprošťuje od barvy kůže, tělesných proporcí i genderové identity a umožňuje vstoupit do oblasti vzrušení a touhy bez zažitých stereotypů. Díky téměř filmovému zvuku dokáže posluchače vtáhnout přímo do dění.
5/6/202428 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Hergot!: „Pravdu jsem našel v islámu,“ říká islámský duchovní Kristián Dembický

Proč se někdo v Česku rozhodne konvertovat k islámu? Jednu z možných odpovědí v Hergot!u nabízí Kristián Dembický, dnes již islámský duchovní a člen súfijského řádu šádhilíja.
5/6/202455 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Pot: Escort? Z 90 procent si s klienty povídám

Adam pochází z Ostravy, ale přijel z Berlína, kde momentálně žije a působí. Vystudoval magisterský obor evropských studií v Olomouci a následně se přesunul pracovat na ministerstvo do Prahy. Během toho se ale začal věnovat escortu a natáčení gay porna. Po roce na ministerstvu se rozhodl odejít a věnovat se pornu a escortu naplno. Od té doby uplynulo už 10 let a tak si v hotcastu Pot na Radiu Wave s Eliškou Soukupovou povídal hned dvakrát.
5/6/202427 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Pochlap se: Nejtěžší bylo psát o smrti dědečka, pořád se s tím vyrovnávám, říká hudebník Filip Černý

Hostem Pochlap se byl hudební dramaturg a moderátor Filip Černý, který je frontmanem pražské indie kapely Good Times Only. Václav Rouček se s ním bavil o tom, jak prožíval bolestivou ztrátu dědečka, proč ho baví psát písničky a proč si myslí, že je dobré jít na terapii.
5/5/202433 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Quest: Nastal zlatý věk seriálových adaptací her? Fallout je po The Last of Us dalším příjemným překvapením

Válka. Válka se nikdy nemění. Tak zní motto postapokalyptické herní série Fallout, která se v dubnu dočkala první řady své seriálové adaptace. Šárka ji zhlédla skoro dvakrát, Jarda se dostal do poloviny a Lukáš si dopřál alespoň trailer. Co na postnukleární seriál moderátoři Questu říkají a naučil je mít rád bombu?
5/3/202454 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Nenávidět víc než milovat. Jeden Sobík je lepší než deset terapeutů

Co se to zase děje? Ještě nestačilo doznít nadšené opěvování černobílého vražedného řádění pana Ripleyho a Netflix vytahuje další nekompromisní seriálovou řachu, ze které se autoterapeutické duo Aleš a Vít jen těžko oklepává. Jestli nutně potřebujete pustit do obýváků nějakého cizince, ať jsou jím Čelisti a Sobík!
5/3/202441 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

On Air: „Témata jsme po dvou sériích určitě nevyčerpali.“ Moderní lásku poslouchejte nově každé druhé úterý

Od 30. dubna můžete v podcastu Balanc dvakrát měsíčně poslouchat nové epizody Moderní lásky. Petr Bouška a Markéta Šetinová se i na základě vašich, posluchačských příběhů a otázek budou společně s odbornictvem věnovat trendům v lásce, seznamování a randění. „Na obě série jsme měli dobrou odezvu a zpětnou vazbu, spolupráce s Petrem nám sedla a témata jsme rozhodně nevyčerpali,“ shrnuje hlavní důvody pro pravidelný formát psychoterapeutka a socioložka Markéta Šetinová.
5/3/202420 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Studovna: Ze studentky laureátkou Nobelovky pro juniory. Dominika Burešová ukazuje, že bakalář může dělat vědu

„Do prostředí logických soutěží jsem utíkala už od druháku a více lidí mě přesvědčovalo, ať tu matematickou nebo informatickou kariéru zkusím, tak jsem tomu dala šanci,” říká Dominika Burešová, která odešla ze 4. ročníku práv a začala studium na ČVUT. Co jí přineslo ocenění přezdívané Nobelovka pro juniory a čemu se věnuje dnes?
5/2/202424 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Brambora s vejcem: Herečka Annette Nesvadbová: Chtěla bych být croissant, bez náplně

Jelikož si Ivanka vzala na následující dva měsíce volno, budete se teď do půlky června s Bramborou setkávat ob týden – kromě klasických (předtočených) telefonátů celebritkám vás ale čekají i dovolenkové hovory Aleše s Ivankou, což bude nepochybně odvaz. Podobně jako dnešní předfrk, ve kterém Aleš otevřel stěžejní téma využití starých ponožek v domácnosti.
5/2/202418 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Vlna: Seznamovací aplikace jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Nacházíme partnery nebo partnerky online častěji

Před 230 lety vyšel v Česku první seznamovací inzerát. Dnes už se sice skrze tisk příliš neseznamujeme, ale média využíváme pořád, a to hlavně ta sociální. Prostřednictvím seznamovacích aplikací hledáme vztahy, lásku, přátelství nebo třeba jen sex na jednu noc. Požadavky na naše potenciální partnery nebo partnerky jsou v mnohém stejné, ale v řadě věcí se liší. Mnohdy si o ně ale taky neumíme říct.
5/2/202425 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Kompot: Zpívala Eva Máziková staroslovensky? Poslední Kompot s Hankou a Šimonem je tu

V poslední 350. epizodě podcastu Kompot s Hankou a Šimonem zavzpomínáme na nejlepší momenty, ale i situace, ve kterých jsme si uvědomili, že popkultura pro nás má zásadní význam. Pamatujete na díly s Čápi s mákem, rozhovor s Evou Mázikovou nebo legendární kulturní event Kompot Song Roku? Pusťte si Kompot a pobrečte si i zasmějte se.
5/2/202446 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Zeleň stíní a odpařuje vodu. Česká města postupně prorůstá modro-zelená infrastruktura

Sálající asfalt, nad kterým se tetelí rozžhavený vzduch, vyprahlé a vyšlapané trávníky, kotouč oranžového slunce v oparu prachu… Léto už se blíží a v mnoha městech naší republiky bude vypadat nějak takhle. Klimatická změna eskaluje efekt tepelného ostrova města, který zhoršuje kvalitu života obyvatel a ohrožuje zdraví. Řešením je modro-zelená infrastruktura.
5/2/202429 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Buchty: Když si člověk představí, jakým by byl jogurtem, je mu hned lépe

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly režiséra, hudebníka a kolegu z rádia Šimona Holého. S ním si povídaly o dost nezvyklých věcech, třeba jestli je chřest falický symbol, že mladí lidé chodí na mši nebo zda by si přál dredy.
5/1/202439 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Lit: Až budu mít milion prodaných knih, budu spokojená, říká spisovatelka Radka Třeštíková

Patří mezi komerčně nejúspěšnější české spisovatelky a podle svých slov prodala už více než 700 tisíc knih. Debutovala před 10 lety románem Dobře mi tak, zásadním zlomem v její kariéře byly ale Bábovky. „Vím, že mi žádná cena nehrozí,“ přiznává Radka Třeštíková v podcastu Lit.
5/1/202430 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

On Air: Celé české divadlo je v podstatě ochotnické, shrnuje podfinancovanost oboru režisér Michal Hába

Kontroverzní? Levicový? Nonkonformní? Ať už tyto přívlastky platí méně, nebo více, Michal Hába rozhodně patří mezi svébytné divadelní režiséry současnosti. Dvě z jeho inscenací, Ibsenův Peer Gynt a Büchnerův VOJCEK_jednorozměrný člověk, budou k vidění v květnu na festivalu Divadelní Flora v Olomouci. „Baví mě vyhmátnout klasického autora a ukázat, co je na jeho díle pořád platné,“ vysvětluje Hába a dodává, že chystá zpracování Čapkovy Války s mloky nebo opery La Traviata.
4/30/202430 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Balanc: Moderní láska: Nemám ráda, když se mě muži snaží převtipnit, říká autorka Historek z Tinderu

První rande může být plné nervozity, leckomu připomíná pracovní pohovor. Většina lidí se shoduje, že je dobré být sám sebou. Když jsou lidé uvolnění, vtipkují, sdílí, co je těší, pravděpodobně to druhého zaujme. Není od věci se zaměřit taky na vyváženost, když se snažíte někoho oslnit, nejspíše to nebude fungovat. Zajímáte se o sebe oba? V podcastu Moderní láska jsme na téma první rande zpovídali stand up komičku a spisovatelku Lucii Macháčkovou.
4/30/202439 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Bourání: Taneční a kroužky šití. V „kulturáku“ měli vše. A často taky skvělou architekturu

Od Teplic po Humenné, všude mají kulturní domy – jsou jich tisíce. Které stojí za vidění? A co je s nimi dnes? O československých „kulturácích“ s Irenou Lehkoživovou a Michaelou Janečkovou.
4/29/202449 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Vlna: „Je to závan normálnosti.“ Neziskový projekt přináší kulturu vězeňkyním i sociálně vyloučeným

Platforma Snížit kultuře práh považuje přístup ke kultuře za základní lidské právo, a proto propojuje s kulturními institucemi sociálně vyloučené. Pro ně je návštěva kina, divadla nebo galerie z různých důvodů složitá. Přitom i samy kulturní instituce už často stojí o větší různorodost svého publika.
4/29/202427 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Casablanca: Jmenuju se Juraj Koreň a takhle jsem zemřel! Slovenský dobrodruh leze, lyžuje a létá po horách

Nahoru s cepínem, dolů na paraglidu. Nebo na vrchol na paraglidu a dolů na lyžích. Slovenský paraglidista a alpinista Juraj Koreň alias Ďurifuk létá s lyžemi nad horami a vybírá si ve vzduchu, který kopec sjede. O tvrdých zkušenostech i úžasné svobodě létání nad Alpami, Tatrami i Himálaji vypráví v nové epizodě podcastu Casablanca.
4/28/202442 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Pot: Romantika není v módě. Scénárista Matěj Samec už po lásce netouží. Žije ji

HOTstem – a není to přeřek – Elišky Soukupové v nejnovějším dílu Potu byl posluchačstvu Radia Wave věrně známý divadelní a rozhlasový umělec Matěj Samec, který by se ale dle svých slov mohl živit i modelingem. Matěj se rád potí především u cvičení, rád si smutní po lidech a vzrušují ho tajemství.
4/27/202432 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Smeč, nebo na sílu rozmlácená raketa? Rivalové chtějí ohromit, ale jen těsně vyhrávají tie break

Aleš, Vítek a Tomáš nastoupili před publikum divadelního sálu v Olomouckém Konviktu plni odhodlání povyprávět v tomto speciálním živém vysílání nejen o distribučních selháních tohoto týdne, ale taky o nejoblíbenějších filmech na téma vzpomínky a paměť. Tomáš, který funguje v módu rybička Dory, si v záblescích vzpomněl na Schwarzeneggera a ženu se třemi ňadry, Vítek se coby stárnoucí akademik zasnil nad sběrem lesních jahod a Aleš se rozněžnil nad filmem, který vám urve hlavu.
4/26/202459 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Quest: České RPG Kingdom Come: Deliverance 2 bude větší, hezčí a propracovanější, slibuje studio Warhorse

Pražské studio Warhorse po dlouhých šesti letech od vydání prvního dílu konečně oznámilo Kingdom Come: Deliverance 2. Jarda a Šárka se u té příležitosti rozhodli vyzpovídat dva z jeho tvůrců, producenta a designéra Prokopa Jirsu a hlavní charakterářku Annu Pačesovou, se kterými probrali, v čem je druhý díl ambicióznější než ten první.
4/26/202455 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Studovna: Na medicíně se mi líbí pestrost a stres, říká vítěz Peče celá země a medik Vojtěch Vrtiška

„Líbí se mi ta pestrost a to, že vám odhaluje nové poznatky a věci, které byste si jinak ani nedokázali představit, a do jisté míry se mi líbí i ten stres,” říká vítěz Peče celá země Vojtěch Vrtiška o studiu medicíny. Jak se mladému medikovi daří spojovat studium a cukrařinu?
4/25/202426 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Vlna: Věda je o lásce, umění i frustraci. Mladé české vědkyně pracují na nanočástícíh, které mění svět

Česká věda má spoustu strukturálních problémů. I tak ale umí psát silné příběhy. V laboratoři Laboratoři nanomedicíny Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně talentované vědkyně Alžběta Ressnerová a Michaela Vojníková provádějí výzkum dopravních nano-částic. Být začínající elitní vědkyní zároveň není žádný med vzhledem k finančnímu ohodnocení i možnosti skloubit kariéru s rodinou.
4/25/202433 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Buchty: Animátor není ten, kdo v Egyptě cvičí s dětmi

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly nejen samy sebe. Přišel k nim totiž Tomáš Kozlík, který je animátorem slovenského původu, který zakořenil v Brně.
4/24/202435 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Nejlepší bylo, že můžu zkusit žít normálně, říká Dan, který žije jedenáctým rokem v pěstounské péči

„Jestli si dobře pamatuju, tak první odpověď na to, jestli chtějí kluci ke mě domů do péče, zněla ne. Byli ze všeho hodně vystrašení,“ vzpomíná Karolína Vránková. Jedenáctým rokem má v pěstounské péči bratry Dana a Samuela. „Pak ale byli u mě doma a hrozně moc se jim líbila moje kuchyň, to myslím hodně rozhodlo.“
4/24/202426 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Lit: Magnesia Litera: Matějčková děkovala Ježíšovi, Machoninová nechce psát

Litery byly vrženy. Asi nejpopulárnější literární ceny Magnesia Litera znají své vítěze a vítězky. Ve speciálním díle podcastu Lit Eva s Honzou hodnotí nejen samotný slavnostní večer, ale hlavně knihy, které se do výběru poroty dostaly.
4/24/202431 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Mikýř, Půr, FOMO. Platforma Re-set rozplétá mediální sítě Daniela Křetínského

Podle časopisu Forbes 208. nejbohatší člověk světa a 2. nejbohatší Čech Daniel Křetínský byl se svým holdingem po propuknutí energetické krize vlastními slovy „odsouzen k růstu“. Aktiva EPH s válkou na Ukrajině nabobtnala na dvojnásobek, zatímco domácnosti chudly. Portfolio EPH je široké, jádro ale tvoří energetika a podle platformy Re-set energetika špinavá. Co to znamená, když největší současný český byznysmen soustřeďuje mediální moc?
4/24/202438 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Šatníky: Show jde dál, ale Fashion Weeku se vzdaluje. Poslechněte si report z MBPFW

„Z fashion weeku je fashion event. Jsem zvědavá, jak to ovlivní další dění na domácí módní scéně,“ říká v podcastu Šatníky Veronika Ruppert. Poslechněte si report z jarní edice pražského týdne módy, Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který dává slovo třem mladým návrhářským osobnostem.
4/23/202419 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Kompot: S Vondráčkovou a bez Chlopčíka. Je nové obsazení StarDance hot nebo flop?

Noví hvězdní tanečníci a tanečnice pořadu StarDance už začínají trénovat, minimálně na reakce diváctva. Česká televize odkryla obsazení 13. řady oblíbené show a dočkala se názorů. Zpěvačka a herečka Lucie Vondráčková, kuchařka Chili Ta Thuy nebo spisovatel Patrik Hartl. Bude nová taneční sezóna hot nebo flop?
4/23/202442 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Hergot!: Svobodná víra se sendvičovou liturgií. Unitářství podle Kristýny Ledererové Kolajové

Existuje svobodomyslné náboženství? Přesně takto popisuje Kristýna Ledererová Kolajová Náboženskou společnost českých unitářů. Přestože unitářství vzešlo historicky z křesťanské protestantské tradice, v současnosti s ní souvisí již okrajově. O historii, ale také o současné podobě unitářství, přišla Kristýna pohovořit do pořadu Hergot!.
4/22/202449 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Pochlap se: Pro umělce není nejlepší mít hypotéku na 30 let a přemýšlet ekonomicky, říká držitel Anděla Marcell

Hostem Pochlap se byl zpěvák a lékař Marcell, který obdržel Cenu fanoušků na letošních Andělech. Moderátor Václav Rouček se s ním bavil o tom, jak náročné bylo studovat medicínu, jak se dostal k hudbě a jak se mu daří rozjíždět kariéru po třicítce.
4/21/202448 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Casablanca: Přejeli Kubu na koloběžkách. Měli často hlad, ale ještě těžší bylo fungovat jako partneři

Na cuba libre zapomeňte! Veronika Jiříčková a Marek Balicki přejeli Kubu na koloběžkách. Co na tom bylo nejtěžší? Nedostatek jídla na ostrově, nebo partnerské soužití a odlišné tempo dvou zkušených cestovatelů, kteří byli dosud zvyklí fungovat sólo?
4/21/202441 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Pot: Dominantní umělec Vojta Petřina: Působit bolest je vzrušující

Eliška Soukupová si do hotcastu Pot pozvala dokumentaristu Vojtu Petřinu. Vojtovi se celoživotně potí duše z tělesných modifikací a v srdci mu zažehá požár z představ o posouvání hranic bolesti.
4/20/202430 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Seriálové špekáčky. Talentovaný pan Ripley nebere zajatce, Fallout příjemně ozařuje

Kdy se stane Aleš prvním sumistickým jokozunou v kategorii pod 50 kilogramů? Proč se Vít kroutí trapností u textů Maxim Turbulenc a obává se, že mu starší dáma přisedne Dařbujána? Kolikrát se musí Tonda rozvést, aby mu byl přiznán invalidní důchod v Rakousku? Jaký je nejlepší recept na pečenou černou kočku? Vše prozradí Čelisti, váš oblíbený padělatel dobrého vkusu!
4/19/202447 minutes, 1 second
Episode Artwork

Studovna: Umět být sám a nebát se mluvit. Co všechno může studentům přinést Erasmus?

Láká vás studium nebo stáž v zahraničí? Jak procestovat Evropu vlakem s jízdenkami zadarmo a jaké příležitosti můžou v rámci Evropské unie využít nejen vysokoškoláci, ale i středoškoláci? Odpovědi jsme probrali v další debatě ze série, která vzniká ve spolupráci s Díky, že můžem, tentokrát na Gymnáziu Příbram.
4/18/202441 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Brambora s vejcem: Herečka Tereza Nekudová: Chtěla bych být retrívr, nic nemusí a všichni ho hladí

Hostem dada rubriky Brambora s vejcem byla herečka a zpěvačka Tereza Nekudová. Mimo jiné jsme s ní otevřeli zásadní téma změny křestního jména. Jak by se chtěla jmenovat, kdyby si teď hned musela změnit jméno? „Nevím, proč mě napadla Esmeralda… Až jsem si z toho poprskala telefon,“ prozradila nám herečka, po jakém křestním jméně by sáhla.
4/18/202415 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Vlna: Lepší nemít zvíře a hlavně nebýt „finančně rizikoví“. Koho bytová krize vyřazuje ze hry?

Bytová krize vytváří při shánění střechy nad hlavou ponižující a diskriminační situace. Ve větších městech je nabídka malá a zájemci o byty prochází přijímacím řízením často připomínajícím lustrování. Mimo centra je naopak bytů dost, mnoho lidí na ně ale nedosáhne finančně. Koho nechává krize bydlení na okraji a které skupiny jsou v Česku nejvíce ohrožené ztrátou bydlení? Co to je bytová nouze? A co by změnil zákon o podpoře v bydlení?
4/18/202420 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Buchty: Stereotypizace, selektivní vnímání, nadměrná sebedůvěra – to všechno jsou chybky v myšlení

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly jen samy sebe. Skrze kontribuční budku se propojily na trase Brno-Praha, přičemž se bavily nejen o kognitivních zkresleních, ale i o drátech, Jiřině Bohdalové a wifi.
4/17/202436 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Bourání: Předělat chatu nemusí být práce na celý život. Dá se to stihnout i za prázdniny

Jak vypadají české chaty? „Většinou je to slepenec více prostorů a lidé mají zažité, že takhle je to definitivní. Dělali to třeba i vlastníma rukama a neumí si ani představit, že by to mohlo být jinak,“ říká architekt Martin Štrouf.
4/17/202444 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Pořád jsou nemocnice, kde vás vyhodí od rok a půl starého dítěte s tím, že „už je velkej“

„Kampaň nevyřeší vyhořelost zdravotníků, ale může zkusit něco malinko přenastavit. Jsou to často drobnosti. Jako lékařka si třeba nedovedu představit, že u dítěte rodič může v nemocnici spát. Ale co když dáme vedle rozkládací křeslo? Že se nevejde? Co když tuhle skříň trochu posuneme? Jde o malé krůčky,“ říká Petra Sovová o kampani Být spolu je normální.
4/17/202427 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Lit: Ke psaní haiku mě dovedla videohra. Crowdfundingová kampaň byla hrůza, říká básník Daniel Kopejska

Vydávání knížky přes crowdfundingovou kampaň se může stát noční můrou, pokud člověk podcení přípravu. Své o tom ví Daniel Kopejska, který takto vydal svou sbírku haiku „Svoboda pomíjivosti“. Ke psaní japonských básní se dostal netradičně – přes hraní videoher.
4/17/202428 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Šatníky: Workwear na věky: designérka Linda Havrlíková o šatech a práci

„Jen vyjdu ven, olízne mě bernardýn. Všude slepice, ovce, chodím do chléva, umažu se, smrdí to, často si musím kleknout na zem. Takže moje pracovní oblečení musí opravdu hodně vydržet,“ popisuje Linda Havrlíková. Otevírá starou malovanou skříň a prozrazuje, odkud jsou její pracovní i sváteční oděvy. Poslechněte si, jak vnímá přesahy mezi městskou módou a workwearem pro práci na farmách.
4/17/202433 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Rys v mrazáku šéfa mysliveckého sdružení nebo tygří masox: wildlife crime se u nás bagatelizuje

Českými médii několikrát za rok proběhne kauza usmrcení dravých ptáků pomocí karbofuranem otrávených návnad. V roce 2021 za to byl poprvé v Česku někdo odsouzen, tresty ale nejsou dostatečné, a tak se případy objevují každým rokem znovu. Samotné držení karbofuranu je přitom trestné. Stejně tak záhadně mizí rysi, kteří se pak najdou třeba v mrazáku šéfa jednoho z mysliveckých sdružení. České soudy tyto případy stále bagatelizují.
4/16/202435 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Balanc: Chcete být na stáří protivný dědek, nebo moudrý stařec? Rozhodnout se můžete už teď

Mládí i stáří máme spojeno s mnoha představami a hezčí jsou asi ty týkající se nižšího věku. Stárnutí je přirozený proces a není pravdou, že ze života jen bere. Když se podaří, můžeme objevit nové role, předávat zkušenosti, najít klid a stávat se moudrou vědmou nebo starcem. Není to samozřejmé, nicméně spokojené stáří začíná rozhodnutím učiněným už mnohem dříve. Třeba právě teď. Téma rozebíráme v podcastu Balanc s psychologem a psychoterapeutem Alešem Boreckým.
4/16/202426 minutes
Episode Artwork

Casablanca: První rodinná cesta v dodávce byl výbušný balíček. Bouchal pravidelně,“ líčí Michal Vostrčil

Procestoval se svou přítelkyní 12 asijských států a projel severní Ameriku. Stopem, pěšky, autem. Po narození dcerky se věnuje rodinným výletům dodávkou po Evropě. „Je to naše životní a cestovatelská etapa, kde začala, vím, kde skončí, uvidíme!“ říká Michal Vostrčil.
4/15/202442 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Vlna: Na spolupráci s Dné jsem čekal asi tři roky, říká Luboš Vacke, autor klipu, který získal Anděla

Režisér, který se u nás i v zahraničí nejčastěji pohybuje v reklamních vodách, natočil videoklip hudebnímu producentovi Ondřeji Holému aka Dné. Jejich spolupráce probíhala tak hladce jako střídání hereček v tramvaji, kterou se projíždí hlavní postava zdánlivě zaseklá v čase.
4/15/202423 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Hergot!: Jak uvařit lektvar a proklít Putina ve 3 minutách. O WitchToku s religionistou Michalem Puchovským

Čarodějky a čarodějové už dnes nelétají na koštěti a nebydlí v chaloupce na kuří nožce, zato ale natáčí videa na TikTok. Než půjdete letos pálit čarodějnice, pusťte si Hergot!, ve kterém se dozvíte všechno o WitchToku, tedy čarodějnictví na TikToku. Na otázky odpovídá religionista Michal Puchovský ze Sociologického ústavu Slovenské akademie věd, který se tématu věnuje.
4/15/202450 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Pot: Bičování? Ano prosím! Ale s respektem a láskou. David Daniel aka Miss Petty o randění i dragu

David Daniel je pro většinu populace znám jako sebevědomá drag queen Miss Petty. Královna českého hyper popu, která halí do třpytek a vysokých kozaček introvertního kluka z vesnice s poetickou duší, který věří na pravou lásku. V hotcastu Pot se s ním moderátorka Eliška Soukupová bavila o tom, do jaké míry se tyto dvě personality ovlivňují, která z nich chodí radši na rande a jestli má díky kariéře čas na sex a intimní život?
4/13/202435 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Quest: Půl hodiny nebo celou noc. Karetní Balatro a strategie Against the Storm se dají dávkovat i bingovat

Šárka podlehla karetnímu šílenství jménem Balatro. Hypnotická roguelite karetka stojí na pokerových figurách, o peníze a hazard v ní jde ale až v poslední řadě. Jarda se zase snaží uspokojit netrpělivou královnu v strategii Against the Storm, kde pořád prší a hodné harpyje šijí pláštěnky. Díl obsahuje píseň vytvořenou za pomoci umělé inteligence.
4/12/202448 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Minimální mzda za strach a dietní satira v Clubu Zero. Všechny filmové premiéry týdne jsou nuly

Filmové a seriálové novinky tohoto týdne slibují mnohé – satirický pohled na problém poruch příjmu potravy, průřez dějinami českých počítačových her i nový remake výbušné thrillerové klasiky Mzda strachu. Vítek, Tonda, Tomák a Honza jim v novém díle Čelistí ale vzkazují: „Jsi nula! Všichni jste nuly!“
4/12/202446 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Brambora s vejcem: Herec Jan Vlas: Mám nohy jako záchodový pavouk

Muž, který kromě činohry občas září také v muzikálu, se nám v rozhovoru svěřil například s tím, že nerad nosí kraťasy, protože se domnívá, že má nohy jako záchodový pavouk. Podle Ivany je to samozřejmě nesmysl a poradila Janovi, aby kraťasy (zvlášť hnědé) nosil pořád.
4/12/202417 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

On Air: Kapela Tolstoys vydala nové album. Zpívají na něm anglicky, ale inspirují se slovenským folklórem

Kapela Tolstoys vydala na začátku dubna třetí dlouhohrající album No Limit To Love. „Ačkoliv je nové album celé v angličtině, tak si myslíme, že je to naše nejvíc slovenské album. Byli jsme velmi inspirovaní našimi kořeny, slovenskou a slovanskou kulturou. Zajímá nás to čím dál víc. Od té doby, co žijeme v zahraničí, tak konečně vnímáme, kolik krásy se ukrývá ve folklóru a našich tradicích,“ popisuje Ela Tolstova.
4/11/202419 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Studovna: Ústní kolo přijímaček je brutál, z tisíce uchazečů se vybírá 60 lidí, říká absolventka psychologie

Jak se studuje psychologie? „Je to studium na pomezí filosofie, medicíny, přírodních a humanitních věd,” říká absolventka Katedry psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Magdalena Rausová.
4/11/202421 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Vlna: Nadstandardní vztahy a jesle o patro níž. Co nás i dnes učí Koldům Litvínov o bydlení?

V Česku v současnosti řešíme krizi bydlení, téma nerovné péče o domácnost a děti i nedostupnost školek a jeslí. Do debaty se vrací téma kolektivního bydlení, zaznívají i radikální feministické hlasy, které navrhují úplný přesun výchovy mimo rodinné jednotky. V československých dějinách přitom najdeme experimenty, které nám toho o možnostech i limitech takových vizí můžou docela dost říct. Jedním z nich je Koldům Litvínov.
4/11/202430 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Buchty: Helena Růžičková je nejlepší herečka a horory jsou zbytečně podceňovaný žánr

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly nejen samy sebe. Skrze kontribuční budku se v tento památný den propojily na trase Brno-Praha, přičemž v hlavním městě Ivanku doprovázel filmový publicista, milovník hororů a hrdý otec Antonín Tesař.
4/10/202448 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Kompot: Jedna éra podcastu Kompot je za námi. Hanka s Šimonem se loučí

Film Jedeme na teambuilding je úspěšný v kinech i na Netflixu, u kritiků ale mnoho pochval nesklidil. „Nedivím se, má to nedokonalosti, ale je to jediný film, kde mě baví Jakub Prachař,“ říká Šimon Holý v jednom z posledních dílů podcastu Kompot, jak ho známe.
4/10/202442 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Lit: Žij každý den jako svůj poslední. Ale kdo na to má energii? Seriálový hit One Day je především kniha

„Knížky spojují lidi,“ říká webeditorka Radia Wave a knižní instagramerka Klára Nováková. A má pravdu. Proč? To rozebírají s Evou v Litu s pomocí románu Jeden den, který je předlohou seriálového hitu na Netflixu.
4/10/202431 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Dětská skupinová terapie vypadá jinak než ve filmech. Nesedíme v kroužku jako anonymní alkoholici

„Když se u dětí objeví psychické problémy, ztrácí kontakt se skupinami, ve kterých doteď fungovaly. Vedoucí kroužků si je netroufnout vzít na tábor, děti jsou vyloučené a hrozně jim chybí společnost, se kterou by mohly sdílet svůj běžný život,“ říká psycholožka Anežka Čížková, jedna ze zakladatelek projektu Terapie venku. „My v tomhle těžkém životním období jejich skupinu suplujeme a pomáháme jim se vrátit zpátky do života.“
4/10/202425 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Do Česka přišla renesance solární energetiky. Teď ještě rozhýbat vítr

Zatímco Německo o Velikonocích odstavilo sedm bloků hnědouhelných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 3,1 GW a dohromady vyrobilo v roce 2023 přes 52 % elektrické energie z obnovitelných zdrojů, český energetický mix už léta relativně stagnuje s podílem kolem 40 % z hnědouhelných elektráren a podobně z jádra. Na druhou stranu se ledy hýbou v solární energetice, kde přibylo 1000 MgW instalovaného výkonu.
4/9/202425 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Bourání: Co je příští Letná? Obchodník s realitami předpovídá velkou budoucnost Nuslím a Michli

„V bytě máte určitý pocit,“ říká obchodník s realitami Pavel Velebil. Radí se podle něj řídit. A přidá další rady, jak se pohybovat na trhu s bydlením.
4/9/202442 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Vlna: Bez haterů bych neměla takovou sledovanost. Devatenáctiletá barberka Sarah dělá TikTok pro Romeu

Mladá Sarah dělá oblíbená videa na TikTok pro Romeu. Ve videích vzdělává, baví a rozšiřuje povědomí o romské kultuře. Kromě toho pracuje jako barber – upravuje pánské hlavy. Jednou z barber shopu odešel zákazník proto, že nechtěl nechat ostřihat syna od Romky. Sarah se tomu ale směje. Rasismus se podle ní z ulic přesunul spíš na sociální sítě.
4/8/202419 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Casablanca: Češi nepřehlížejí jenom polskou kuchyni, ale celé Polsko, tvrdí Jedlíci na cestách

Dvojice Jaroslav Bouzek a Tomáš Šapovalov cestuje po světě a vytváří atlas místních gastronomií. O desítkách jídel v jednotlivých zemích natáčejí videa a píšou knihy. Říkají si Jedlíci na cestách.
4/8/202443 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Hergot!: Co je štěstí? Vysvětluje evangelický kazatel a teolog Ondřej Kolář

Ondřeji Kolářovi nedávno vyšla kniha s názvem „Štěstí jako téma současné teologie“. V Hergot!u se ptáme, jak křesťanství definuje štěstí, zda ho lze dosáhnout v našem světě a proč se vlastně současná teologie o štěstí zajímá.
4/8/202442 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Pochlap se: Měl jsem pocit, že mám na všechno mít názor. Teď od toho upouštím, říká herec Jan Cina

Hostem Pochlap se byl herec a zpěvák Jan Cina. Moderátor Václav Rouček si s ním povídal o tom, jak se mu žije po třicítce, o čem mu přijde důležité mluvit, ale také o tom, proč už nemusí mít na všechno názor.
4/7/202457 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Pot: Nejky a bestindy. Jak dnes vypadá kvalitní přátelství a může do něj patřit sex?

V hotcastu Pot byla tentokrát řeč o přátelských vztazích, které bývají v kultuře a médiích často upozaďovány sexu a romantice. Moderátoři odkazují na článek, který vyšel v časopise The Guardian a zmiňuje i loňský výzkum, podle kterého téměř polovina respondentstva z generace Z chce na svých obrazovkách vidět méně sexu a více přátelství.
4/6/202431 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Quest: ZX Spectrum, sausage fest a Holki. Dokument Game Story chce přiblížit českou herní historii

Nová dokumentární série Game Story mapuje vývoj českého herního průmyslu od prvopočátků v osmdesátých letech (tzv. od Fuky) až po současnost a výhled do budoucnosti. Pozadí vzniku slavných tuzemských her doplňuje o dobový kontext i virální videa. Moderátor Jarda Möwald vyzpovídal dva z jeho tvůrců, režiséra Štěpána „Foka“ Vodrážku a producenta Marka Nováka.
4/5/202445 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

On Air: Svět chceme vysvětlovat, ne komplikovat. Duo docentky mají úspěšný stand-up i příručku o feminismu

Pod názvem Duo docentky dělají Lucie Jarkovská a Kateřina Lišková „akademický stand-up“ o feminismu, emancipaci a nerovnostech ve společnosti. Věnují se výzkumu v oblasti genderu a sexuality, píší akademické články a vloni jim vyšla společná kniha Feministkou snadno a rychle. „Posbíraly jsme různé mýty a protiargumenty proti feminismu, ze kterých jsme unavené, jak se pořád opakují. A rozhodly jsme se napsat takovou učebnici obvyklých otázek a na ně rychlých odpovědí.“
4/5/202423 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Pomsta je jediné řešení. Dává větší bomby do hlavy King Kong, Godzilla nebo opičí muž?

Aleš, Vítek a Tomáš zaplnili studio odérem steroidů, baktérií a ozónu. Připravili se tak na rozpravu nad tématem z nejzávažnějších: kdo je největší opičí muž? Vítek se pasoval na opičího krále a Tomáš na krále Konga. Fuj, byl tam smrad jako v Hongkongu.
4/5/202446 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Studovna: Není těžké naučit se na zkoušku, ale pracovat se stresem, říká student práv

„Rozhodující bylo, jestli budu dojíždět do školy hodinu, nebo jestli chci rovnou vyjet do velkého města do Prahy, kam cesta trvá dvě a půl hodiny a odkud bych se vracel domů méně často,“ říká o rozhodování mezi studiem v Brně, nebo Praze Ondřej Kaška, který nakonec zažil obojí. Jak vypadá jeho současné studium pražských práv?
4/4/202425 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Vlna: Překvapilo mě, jak na Západě nedodržují vlastní zákony, říká Apolena Rychlíková o Hranicích Evropy

Novinářka a filmová dokumentaristka Apolena Rychlíková natočila film Hranice Evropy. V něm společně s novinářkou Sašou Uhlovou prozkoumávají pracovní podmínky lidí ze střední Evropy na Západě. Zároveň je Rychlíková nominovaná na cenu Magnesia Litera jako spoluautorka knihy Věčná devadesátá.
4/4/202429 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Kompot: Velikonoční Kompot: Byl Ježíš gay? Odpověď překvapí

V novém Kompotu uslyšíte recenzi nového alba Beyoncé Cowboy Carter, která má hezké i méně hezké ohlasy. Popovídali jsme si také s programovou ředitelkou Prague Pride Veronikou Dočkalovou o tom, co znamenají Velikonoce pro LGBTQ+ věřící a jak je slaví. A jak proběhly ceny Anděl?
4/4/202432 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Buchty: Dá se vyhnout chybám v uvažování? Těžko. První dojem a zkreslení jsou naši besties

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly jen samy sebe, navíc skrze kontribuční budku. Ve dvojici pak probíraly kognitivní zkreslení, což je zdánlivě vědecký termín, který se ale týká každého - jedná se o chyby v myšlení a rozhodování.
4/3/202441 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Trvalo šest let, než jsem dokázala přijmout, že nebudu máma. Že mám cenu i bez dítěte

„Po každém nevydařeném pokusu jsem to chtěla vzdát. Říkala jsem si, že už tohle nechci nikdy zažít. Ale nezastavila jsem se. Došlo to do stavu, kdy jsem nebyla použitelná ani v těle, ani v mysli. Málem umřela, protože jsem neposlouchala svůj vnitřní hlas,“ říká Martina Hynková Vrbová. Snahou počít vlastní dítě strávila šest let. Když to vzdala a adoptovala dceru, otěhotněla dvakrát.
4/3/202427 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Lit: Nebinární řeč, gay slang a bernský dialekt. Kniha krve je překladatelský oříšek

V roce 2022 usiloval česko-německý spisovatel Jan Faktor se svým autobiografickým románem Trotl o prestižní Německou knižní cenu, ale neuspěl. Porota místo něj totiž ocenila švýcarské autorstvo Kim de l’Horizon za jejich prozaický debut Kniha krve. Z díla se hlavně v německy mluvicích zemích stal hit, u nás se o něm (zatím) tolik nemluví.
4/3/202425 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Klimarádi: Někdy je třeba překročit zákon, aktivismus posunul debatu o hnědém uhlí

Projekt Klimarádi vyrůstá z prostředí Klimatické žaloby, která už pět let adresuje nejvyšší státní instituce. Žaloba je namířena na Vládu České republiky a čtyři ministerstva a vyjadřuje nespokojenost s nesouladem mezi klimatickými závazky a proklamacemi na jedné straně a se skutečným politickým jednáním příslušných orgánů. Klimarádi se průtahy ve sporu rozhodli využít působením zdola a propojením světa práva a vzdělávání s klimatickou změnou.
4/3/202435 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Balanc: Přátelství je někdy víc než láska. Chceme po partnerech příliš a zanedbáváme přátele?

Na koho se můžete vždy spolehnout? Partneři se mění a opouští, často s rozchodem přichází pocit křivdy nebo ublížení. Rodina nemusí být funkční, její členové k sobě nemají hluboké vztahy a nerozumí si. V dobrém i ve zlém, nemoci i zdraví jsou to pak často přátelé, kteří tam pro nás jsou, i když jsme je dlouho neviděli. A i my bychom pro ně udělali to samé. V podcastu Balanc rozebíráme přátelství a partnerství s Alešem Boreckým, psychologem a psychoterapeutem.
4/2/202422 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Bourání: Motýli na Máji: ano, či ne? S historiky architektury o proměně památkové péče od dob socialismu

O aktuálních kauzách i o „památkové apokalypse“ za socialismu s pamětníkem památkové péče Josefem Štulcem a jeho o dvě generace mladším kolegou Jakubem Bachtíkem.
4/2/202446 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Problém tří dutých těles a hrozba smrti pravým hákem

Čelisti prožívají svůj další den kryptidů a po delší době hledí ke hvězdám, odkud nám vesmírná civilizace posílá tajemné výhružné vzkazy. Lidstvo zatím nic netuší. Nařachaný Jake Gylenhaal bílí motoresty železnou pěstí a oteklý John Cena předvádí komediální výkon roku.
4/2/202443 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Hergot!: O smrti a vzkříšení jednoho kostela. S Táňou Vozkovou ze Žižkostela

Žižkostel, tedy žižkovský sbor CČSH v Praze, prošel takovou velikonoční transformací. Provizorní stavba z minulého století vydržela stát skoro 100 let, pak z ní zbyla jen velká díra a letos se podařilo kostel znovu otevřít celé komunitě. To by se nestalo bez Táni Vozkové, provozní ředitelky Žižkostela a předsedkyně Rady starších místní náboženské obce, která přijala pozvání do velikonočního Hergot!u.
3/31/202443 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Pot: Nejvíc mě vzruší gay porno. Hudebnice Terezie Kovalová o terapiích, lubrikantu i sexismu

Violocellistku Terezii Kovalovou vytrhli moderátoři Eliška Soukupová a Karel Vladyka z příprav první sólové desky a vyzpovídali ji téměř do naha. Kovalová se mimo hudby věnuje i modelingu, psaní a svůj vliv na sociálních sítích používá k osvětě v otázkách mentálního zdraví. Jaké stereotypizace se jí díky jejímu vzhledu dostává? Vzdala by se raději soli, nebo lubrikačního gelu? A co řekli rodiče jejích studentů na to, že zveřejnila fotky v prádle?
3/30/202433 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Quest: Z mrtvých po vzoru Ježíše vstávají herní postavy i série. Hledání vajíček může být celoroční zábavou

Her s velikonoční tématikou sice moc není, Jarda, Šárka a Lukáš si ale přesto našli cestičku, jak křesťanské svátky propojit se svým oblíbeným koníčkem. Vstávání z mrtvých je totiž ve hrách překvapivě prevalentním námětem, stejně jako se to v nich hemží easter eggy. Hledání skrytých odkazů a narážek se navíc nemusíte oddávat jen o Velikonocích.
3/29/202452 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Studovna: Naslouchat a respektovat názor druhého. Jak komunikovat o evropských tématech?

Letos slavíme výročí 20 let od vstupu do Evropské unie a čekají nás volby do Evropského parlamentu. Jak komunikujeme o evropských tématech, co jsme se o EU dozvěděli ve škole a kde jinde hledat informace? Studovna se tentokrát přesunula z rozhlasu na Akademii Díky, že můžem.
3/29/202442 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Brambora s vejcem: Zpěvačka Aiko: Myslím, že květák patří do pekla

V dada rubrice Brambora s vejcem jsme tentokrát telefonovali zpěvačce Aiko, která bude Českou republiku reprezentovat v mezinárodní hudební soutěži Eurovize. Zajímalo nás mimo jiné to, proč si myslí, že by měla tuhle soutěž vyhrát a také to, jak zní její oblíbený pozdrav. „Čauky je za mě super,“ prozradila nám hudebnice, která v roce 2022 vyhrála soutěž hudebních talentů Radia Wave Czeching.
3/28/202417 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Vlna: Reportovat z Gazy je náročné, nezájem to ale neomlouvá. Jak vypadá práce válečného novináře?

Probíhající konflikt v Pásmu Gazy v Česku nastoluje debatu o válečné novinařině. Z jedné strany slýcháme, že utrpení civilního obyvatelstva na místě nedostává v médiích prostor, redakce se často brání argumentem, že dění v Gaze je nepřehledné a informace neověřitelné. Kudy tedy do médií informace z válečných konfliktů vlastně tečou? Co ovlivňuje jejich dostupnost? A jak vypadá práce novináře ve válečné oblasti?
3/28/202431 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Kompot: Princezna Kate oznámila, že má rakovinu a celý svět se právem stydí

Kolik vtipů o zmizelé princezně Kate Middleton jste sdíleli předtím, než oznámila, že má rakovinu? Hanka jeden a připadá jí, že i za něj půjde do pekla, i když na něj nevěří. Poslechněte si Kompot o smutné zprávě z britské královské rodiny, flop éře Duy Lipy a dobrých časech Ariany Grande.
3/28/202441 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Buchty: Hroši, delfíni, hadi. Příroda je fascinující, i když nehulíte

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly jen samy sebe, navíc skrze kontribuční budku. Ve dvojici pak probíraly Zuzčin výběr fórků o zvířátkách, sexualizaci delfínů a Ivaniny tipy na výlety.
3/27/202435 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Je lepší znát svou těžkou minulost, než žít v mlze, říká autorka projektu Život v kufříku

„Do tří let si děti nic nepamatují. A když jim nikdo vzpomínky neuchová, tak jim pak chybí celý začátek jejich života. Chybí pocit, že je někdo měl rád, chybí vědomí toho, co s nimi bylo. A když tohle nevíme, jdeme v životě podle slepé mapy,“ říká Martina Wojtylová Opava, zakladatelka projektu Život v kufříku.
3/27/202417 minutes, 1 second
Episode Artwork

Šatníky: Kroje jako módní statement. Designérka Plamitzerová proměňuje tradici v unikátní styl

„Našla jsem zálibu v rakouských krojích. Začalo to pár kousky a dnes už jich mám docela dost. Kupuju je v sekáčích a je mi v nich strašně dobře,“ říká designérka Kateřina Plamitzerová. Stoupáme do podkroví roubenky v obci Nové Strašecí, kde má Kateřina vyvěšené největší poklady ze svého šatníku. Poslechněte si, co jí na krojích vyhovuje. A jak je kombinuje s dalším oblečením, aby nevypadala jako ze skanzenu.
3/27/202429 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Balanc: Moderní láska: Uměla inteligence vám může vybrat partnera, komunikaci ve vztahu ale nevyřeší

Umělá inteligence (AI) je buzzword poslední doby. Promění snad všechny obory lidské činnosti. I naše vztahy, seznamování, komunikaci a milostný život. Jako každá technologie může být použita k dobrým i špatným účelům. O dopadech můžeme v nyní jen spekulovat. Může třeba pomoci lidem s aspegrovým syndromem rozpoznávat emoce, starším se samotou. Ale také nás může vzdálit od autenticity a skutečných vztahů. Na otázky o AI, emocích a vztazích odpovídá výzkumník Michal Bída.
3/27/202432 minutes, 1 second
Episode Artwork

Lit: Kafkův instáč by byl plný pejsků a food porna. Texty si sto let po jeho smrti zaslouží nové impulsy

„Kafkovy texty jsou úžasné v tom, že jsou podivuhodně prázdné,“ zamýšlí se literární teoretička Blanka Činátlová na živém natáčení podcastu Lit v Čítárně Kampusu Hybernská. Společně se spisovatelem a performerem Ondřejem Maclem a taky s moderátory Honzou a Evou diskutují o současném odkazu Franze Kafky a jeho textů. Letos si totiž připomínáme sto let od autorovy smrti.
3/27/20241 hour, 58 seconds
Episode Artwork

Normy: Kérky, jizvy, lovestory 1. díl: Kérky

Normální lidé dělají normální věci, co je vlastně normální? Radio Wave uvádí v rámci cyklu Normy autorskou podcastovou dokumentární sérii Kérky, jizvy, lovestory.
3/26/202413 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Normy: Kérky, jizvy, lovestory 2. díl: Piercing

Normální lidé dělají normální věci, co je vlastně normální? Radio Wave uvádí v rámci cyklu Normy autorskou podcastovou dokumentární sérii Kérky, jizvy, lovestory.
3/26/202416 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Normy: Kérky, jizvy, lovestory 3. díl: Jizvy

Normální lidé dělají normální věci, co je vlastně normální? Radio Wave uvádí v rámci cyklu Normy autorskou podcastovou dokumentární sérii Kérky, jizvy, lovestory.
3/26/202411 minutes, 1 second
Episode Artwork

Normy: Kérky, jizvy, lovestory 4. díl: Vypalování

Normální lidé dělají normální věci, co je vlastně normální? Radio Wave uvádí v rámci cyklu Normy autorskou podcastovou dokumentární sérii Kérky, jizvy, lovestory.
3/26/202412 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Normy: Kérky, jizvy, lovestory 5. díl: Split jazyka

Normální lidé dělají normální věci, co je vlastně normální? Radio Wave uvádí v rámci cyklu Normy autorskou podcastovou dokumentární sérii Kérky, jizvy, lovestory.
3/26/202413 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Normy: Kérky, jizvy, lovestory 6. díl: Nic

Normální lidé dělají normální věci, co je vlastně normální? Radio Wave uvádí v rámci cyklu Normy autorskou podcastovou dokumentární sérii Kérky, jizvy, lovestory.
3/26/202411 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

On Air: Peníze souvisí s pocitem štěstí jen do určitého limitu. Pak mají vliv jiné faktory, říká socioložka

Výzkumná agentura STEM vytváří každoroční společenskou bilanci uplynulého roku. Socioložka této agentury, Klára Zajíčková, ve studiu Radia Wave přednesla závěry výzkumu za rok 2023, které se týkaly štěstí a spokojenosti Čechů a Češek.
3/25/202415 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Hergot!: Melodie srdce proti strachu z promeškání. O FOMO s psycholožkou Miroslavou Veselkovou

Anglická zkratka FOMO (Fear Of Missing Out) označuje obavy, že nám něco uteče. Máme spousty možností, cítíme se zahlcení a často nevíme, pro co se rozhodnout. Psycholožka Miroslava Veselková nedávno napsala spolu s jezuitou Samuelem Prívarou knihu Svoboda místo strachu z promeškání aneb FOMO jinak. V pořadu Hergot! svůj pohled na tento fenomén přiblížila a také nabídla rady, jak mu čelit.
3/25/202444 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Vlna: Nikdo nesmí být v jazyce neviditelnx. Jazyk je tu pro nás, ne my pro něj, říká nebinární Matty

Nezávisle na tom, jestli se identifikujeme jako cis-, nebo trans-gender osoby, existuje komunikační nástroj, skrze který se s genderovými identitami vždy nějak setkáváme, a tím je jazyk. Jak říká aktiviststvo z organizace Trans*parent a studující učitelství chemie Matty Oaks – my bychom tu neměli*y být pro jazyk, ale jazyk by tu měl být pro nás. Kodifikovaná čeština by neměla vylučovat některé skupiny lidí ze společenského provozu.
3/25/202432 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Pochlap se: Označovali mě za Voldemorta zahradní architektury, říká designér Ferdinand Leffler

Hostem Pochlap se byl zahradní a krajinný architekt Ferdinand Leffler. Moderátor Václav Rouček se s ním bavil o tom, jak prožíval začátky své kariéry a dění kolem jeho televizního pořadu a proč uznává celostní přístup k životu i ve výchově dětí.
3/24/202447 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Casablanca: U pyramid mi to došlo. Cesta je cíl. Jan Novotný dojel na kole z Prahy do Egypta a Tibetu

Na kole z Prahy do Egypta. Jako zaprášený a unavený student bez peněz se také stal oficiálním hostem jordánského krále a žasnul v horách i u pyramid, kam se dostal vlastními silami. Později dojel na kole za půl roku z Prahy do Tibetu a Nepálu. Objel Austrálii. Vydal se z Bangkoku do Singapuru.
3/24/202441 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Quest: Předělávka od podlahy: Final Fantasy VII Rebirth mění příběh jedné z nejlepších her všech dob

Fanoušci a fanynky RPG východní provenience letos zažívají nebývale silnou sezónu - leden jim dopřál Like a Dragon: Infinite Wealth, březen přináší Dragon’s Dogma 2 a na konci února vyšla druhá část remaku legendárního JRPG z roku 1997: Final Fantasy VII Rebirth. Jak se prostřední díl plánované trilogie vydařil a jak moc se odklání od originálu, rozebírá Šárka Tmějová s Jardou Möwaldem.
3/22/202440 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Fousatý cunnilingus. Seriál Supersex představuje pornoherce Siffrediho jako supehrdinu

Aleš, Vítek a Tomáš museli v týdnu čelit tomu, jak se režisér Ethan Coen se spoluscenáristkou Triciou Cooke pokusili neúspěšně hrábnout do rozkroku patriarchátu. A po většinu vysílání z toho byli perplex. Ale katastrofální Panenky na útěku nebyly jediným počinem, který kolem sebe vydatně šermuje penisy a dildy.
3/22/202440 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Studovna: Jak používat AI při studiu? Nebát se, nelhat a nekrást, říká odborník na akademickou etiku

„Daleko více se budeme setkávat s tím, že texty budou výsledkem spolupráce člověka a nástroje umělé inteligence,“ vysvětluje Tomáš Foltýnek, odborník na AI a akademickou etiku z Masarykovy univerzity. Jak eticky používat nástroje umělé inteligence při studiu?
3/21/202428 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Brambora s vejcem: Režisérka Adina Šulcová: Největším problémem českého filmového průmyslu jsou lidi, co nemají swag

V dada rubrice Brambora s vejcem jsme tentokrát telefonovali filmařce a studentce AVU i FAMU Adině Šulcové. Jako členky nastupující filmařské generace jsme se Adiny nemohli nezeptat na to, co je největší problém českého filmového průmyslu. „Lidi, co nemají swag,“ vysvětlila nekompromisně Adina a ještě dodala, že takových lidí je cca 96 %. Jak s tím vším navíc souvisí hnědé polobotky? I to jsme probírali.
3/21/202418 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Vlna: Spoléhat se na systém, už dávno nejsem naživu, říká mladý pacient s long covidem

Podle odhadů má desetina všech lidí, u kterých se projevila infekce SARS-CoV-2, dlouhodobé zdravotní následky, označované taky jako long covid. Chronická únava, neschopnost se soustředit nebo normálně spát jsou jen ukázkou z výčtu proměnlivých a špatně diagnostikovatelných projevů. Situaci statisíců lidí by zlepšila podpora veřejnosti i systému, který podle nemocných zatím selhává.
3/21/202433 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Normy: Kérky, jizvy, lovestory: Startuje dokumentární série, která zkoumá, proč se lidi mění

Od 26. března startuje na Radiu Wave autorská podcastová dokumentární série Kérky, jizvy, lovestory. Jde o první sérii z cyklu Normy, který zkoumá, proč se lidi mění a co ještě považujeme za normální. Dokumentarista Vojta Petřina vypráví, co prožívá, když podstupuje různé tělesné modifikace.
3/21/20241 minute, 17 seconds
Episode Artwork

Bourání: Lidi mě mají za hezouna, ale to hlavní mám v makovici. Jak přemýšlí designér Jan Plecháč

Jan Plecháč je nejúspěšnější designér loňského roku – má titul „grand designér“ za své návrhy sklenic a váz. Mluvili jsme o skle i o tom, proč je tak málo hezkých českých předmětů.
3/21/202441 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Buchty: Gastro je dřina a Zdeněk Pohlreich je nejlepší, tvrdí kreativní šéfkuchaři

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly kreativní šéfkuchaře jedné gastronomické skupiny se jmény Jirka a Tomáš. Ve čtveřici pak probírali, proč jsou trendy langoše, zda by jedli katův šleh a trdelník a jestli je ještě huj nebo už fuj dávat si k jídlu oblohu.
3/20/202434 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Děti musíme učit chránit si hranice. Jinak v dospělosti nerozpoznají špatný vztah, říká terapeutka

„Sedmdesát procent našich klientů v dětství zažilo násilí a přenáší si ho s sebou do dalších vztahů. Neznamená to ale, že jsou tito lidé jenom původci násilí. Můžou být i obětí,“ říká předsedkyně Asociace pracovníků intervenčních center Martina Vojtíšková. „Každý si asi představí fyzické ataky. Ale patří sem i manipulace, nadávky, znevažování role rodiče. Je to velký balík různého typu incidentů.“
3/20/202422 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Vídeň je jinde. Se sociálním geografem o participativním bydlení i radikálních eko-komunitách

Tinkers Bubble v Anglii je skupina několika jedinců žijících v lese, která se vyhýbá využívání fosilní energie. S výrobou dřevěných fošen jim pomáhá parní stroj, jablečný mošt a cider zase lisují mechanicky. Produkty rozvážejí na kolech nebo pomocí koní. Tak vypadá jedna ze zajímavých eko-komunit, kterou ve svém doktorandském výzkumu zaznamenal sociální geograf a ekonom Jan Malý Blažek. Environmentální záměry má ale i mnoho středoproudých projektů po celé Evropě.
3/20/202427 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Kompot: Kauza Jan Bendig a mouka: Vítězem případu je policie, která „útok“ brala vážně

Případ zpěváka Jana Bendiga, kterého policie obvinila z křivého svědectví v kauze posypání moukou na večeru Český slavík, je znepokojující z mnoha důvodů. Kdo svoji práci i komunikaci zvládl, je policie. Poslechněte si Kompot taky o životě bez cukru, nepřítomnosti princezny Catherine na veřejnosti nebo smutných i dobrých zprávách ze Slovenska. Taky vás pobavil Facundo Arana v Let's Dance?
3/20/202449 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Balanc: Moderní láska: S kým si pořád píšeš? Na nevěře bolí zrada víc než samotný čin

Namísto strachu z nevěry se můžeme bavit o tom, co pro nás znamená věrnost. Je jasné, že i když jsme se spokojeném vztahu, budou nás jiní lidé přitahovat. Sexuálně, emočně nebo i jinak. Když už se nevěra ve vztahu objeví, často bolí zrada naší dohody, důvěry. Věrnost je živá hodnota a bude se proměňovat, proto je dobré se k debatě o ní vracet. Co dnes věrnost, nevěra a jak ji mění technologie? Markéta a Petr zpovídali na téma psychoterapeutku a psycholožku Elišku Remešovou.
3/20/202437 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Casablanca: Na Nepál jeden život nestačí. Horolezec Honza Tráva Trávníček o šrámech i radostech z hor

Nepálský hospodský, horolezec, který stál na vrcholu 5 osmitisícovek, vystudovaný geodet a taky někdejší manažer Znouzecnosti bilancuje svoje vidění světa v cestovatelském podcastu Radia Wave. Nejen něhu Himálaje, ale i těžké životní a lezecké momenty nebo některé méně známé, například jihoamerické zkušenosti.
3/19/202444 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Vlna: Cepínem už jsem se sekla úplně všude. Aneta Loužecká je světová hvězda ledolezení a pracuje v zoo

V Česku se zrodila další velká hvězda malého sportu. Čtyřiadvacetiletá Aneta Loužecká se letos stala mistryní světa v ledolezení na rychlost a vítězkou Světového poháru. Jaké je ledolezení, specifická disciplína sportovního lezení s cepíny a mačkami? A jak Loužecká kloubí drsný tréninkový režim a závody s prací v ošetřovatelky v pražské zoo?
3/18/202430 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Hergot!: Nezabíjíme zvířata a neobětujeme lidi, říká novodobý český druid Doran

Příchod slunce, jara a tepla lze oslavovat různě, třeba i rituálně. Pořad Hergot! se proto zaměřil na keltské náboženství, neboli druidství. To slaví na začátku jara svátek Imbolc a 1. května svátek Baltain. Představit tuto tradici přišel do studia David Maroš, který je součástí otevřeného a neformálního společenství druidů a vystupuje pod druidským jménem Doran.
3/18/202450 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Pot: Paní učitelko, s kolika chlapama jste spala? Sexuální výchova se socioložkou Lucií Jarkovskou

Hostkou Elišky Soukupové a Karla Vladyky byla tentokrát docentka magistra Lucie Jarkovská, socioložka zaměřující se na problematiku genderu. Společně s docentkou Kateřinou Liškovou od roku 2019 tvoří stand-upové „Duo docentky“, se kterým objíždějí republiku a humornou formou popularizují feminismus, sexuální výchovu a výzkum zaměřený na gender a sexualitu. Pot se tentokrát zaměřil na feminismus a sexuální výchovu, ale řeč byla i o sex parties a epidemii porna na školách.
3/16/202436 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Quest: Herní pelmel: Deskovka Dune Imperium funguje líp digitálně, Stalker překvapivě baví i na konzolích

Jarda s Lukášem se tentokrát rozhodli Quest zasvětit ne jedné, ne dvěma, ale rovnou desítce her. Dojde mezi nimi na digitální adaptace deskových her, auto-battler s roboty na nově kolonizované planetě, ale i na pokračování pramatky všech moderních akčních adventur s otevřenými světy.
3/15/202447 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Špína: Black metalová speedovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka. Mörghuul rokují o svém debutu

Brněnská black/speedová čtveřice Mörghuul vydala začátkem února debutové album Domination of the Beast, na kterém vzdává hold oldschoolovému extrémnímu metalu. Což posloužilo, jako už tradičně, jako ideální záminka pozvat si je do našeho studia a probrat nejen nové album ze všech stran.
3/14/202440 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Vlna: Cítila jsem se jako slabší odvar Toma Cruise. Antonie Formanová hraní miluje, ale užívá si i ticho

Mladá česká herečka Antonie Formanová nastoupila po studiích na DAMU do Dejvického divadla a natočila několik filmů, jako Hranice lásky nebo Okupace, za kterou dostala Českého lva za nejlepší herečku ve vedlejší roli. Letos v únoru dotočila minisérii Dcera národa pro Canal+, kde si zahrála poprvé v ústřední roli, v tomto případě dceru Karla Havlíčka Borovského Zdeňku Havlíčkovou. Jaké to je, být mladou herečkou? A má Antonie něco společného se Zdeňkou?
3/14/202427 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Prolomit vlny: Americký fastfood chce nabízet vám a vašim přátelům burger za jinou cenu. Projde mu to?

Americký fastfoodový řetězec Wendy’s si zavařil problém. V uplynulých týdnech oznámilo vedení restaurace, že chce začít experimentovat s pružnými cenami. Setkali se s odporem a teď své plány přehodnocují.
3/14/20243 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Studovna: Dress code, sport a šest předmětů. Jak se studuje na střední v USA?

Jak se dá spojit sport a studium na střední v USA? „Vybírala jsem i podle toho, že tam nabízeli golf, protože jsem nechtěla přestat hrát jenom kvůli tomu, že jsem se chtěla víc vzdělávat. Chtěla jsem balanc obojího,“ říká Anna Zapletalová, která studuje na Wyoming Seminary v Pensylvánii.
3/14/202422 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Buchty: Nejlepší řidiči umí malovat nebo hýbat tělem, myslí si majitel autoškoly

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly provozovatele autoškoly a milovníka života a aut Pavla Greinera. V trojici pak probírali, proč tento euforický muž rád chodí pěškobusem a kdo jsou nejhorší řidiči ever.
3/13/202435 minutes, 1 second
Episode Artwork

Houpačky: Dětská šampíčka bych zakázala. Klientům závislým na alkoholu je i dvanáct let, říká adiktoložka

„Děti se učí od malička, že alkohol je norma, že bez alkoholu není oslava, není zábava. Od malička si s nimi ťukáme na zdraví, lijeme jim džusy do panákových sklenic,“ říká adiktoložka Helena Horálek. „Dětská šampíčka bych zakázala. Je to stejné jako žvýkačky ve tvaru cigaret, ty už zakázané jsou. Proč to neumíme udělat s alkoholem?“
3/13/202423 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Šatníky: „Minimalistka nikdy nebudu, módou se vyjadřuju,“ říká tanečnice a choreografka Monina Nevrlá

„Bydlím tu sedm let, za tu dobu jsem se stala show girl a matkou Kiki House of Ambichious a už se sem vůbec nemůžu vejít,“ vítá mě Monina. Nejvíc místa v nuselském 2kk zabírá oblečení a kostýmy, mezi tím prorůstá džungle květin. Nahlížíme do šatníků v ložnici i v kuchyni a probíráme kousky pro show i všední život. „Mám ráda, když vidím, že někdo o svém outfitu přemýšlí. Není to o penězích, super look může stát pár korun,“ říká Monina.
3/13/202434 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Balanc: Moderní láska: Čím dál víc lidí se nehlásí k heterosexuální identitě

Možná jste také zmatení z diskuse o genderu, sexualitě a identitě. Místo tlaku na sebe sama, ale můžeme také najít prostor svobody pro nalezení sama sebe. Co já ve vztazích a sexu potřebuji? Jak se cítím? Menšiny, i v oblasti sexuality a identity, nejsou nové, jsou jich plné dějiny. Otevřená společnost dovoluje žít svobodněji, ze zmatení pomůže dobrá diskuze.
3/13/202438 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Lit: Muži nenávidí ženy a ženy nenávidí muže. Román Červotoč je strhující výpovědí moderního Španělska

Feministický horor. Tak nakladatelé popisují španělský román Červotoč autorky Layly Martínez, který na začátku roku vyšel v českém překladu Blanky Stárkové. Právě ona a novinář Tomáš Trněný si přišli do Litu o „španělské senzaci“ popovídat.
3/13/202430 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Kompot: Český lev? Nechte ženy domluvit, říkají podstatné věci

Dramaturgie sobotních Českých lvů přinesla kromě nového moderátora Marka Ebena také nový prvek – kouř, který měl upozornit na konec časového limitu při projevech. Proč byla obrovská škoda a neúcta, že přerušil producentku Pavlu Janouškovou Kubečkovou nebo režisérku Dariu Kashcheevu? A proč by se čeští moderátoři měli dovzdělat v tématu mikroagrese? Pusťte si Kompot.
3/12/202449 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Potřebujeme zahltit sítě a nenechat je populistům. S greenfluencerkou o tom, jak se nezbláznit

Nejlepším předpokladem k aktivismu je být shlukem buněk, opatřeným inteligencí, vědomím a vůlí. To všechno má Rozárie Haškovcová a naplno toho využívá nejen na svém instagramovém účtu. Myslíte si, že aktivismus na sociálních sítích je jen salónní pozéřina? Ale kdeže. Sociální sítě jsou dávno víc než reálnou součástí našich životů a slouží i jako diskusní fóra a platformy pro vyjednávání našich identit.
3/12/202431 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Hergot!: Kdo jsou duchové českých hor? O Krakonošovi a jeho družině s etnologem Pohunkem

Krakonoše možná znáte jako starého pána hor s holí v ruce. V moderních českých pohádkách je zobrazen právě jako bělovousý muž, který chrání svoje teritorium a občas také pomáhá lidem. Vypadal tak ale vždycky? V Hergot!u o něm a dalších nadpřirozených bytostech českých hor mluvil etnolog Jan Pohunek.
3/11/202450 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Pochlap se: Hrát Hojera bylo náročné. Po natáčení jsem trpěl přejídáním a výčitkami, říká herec Petr Uhlík

Hostem Pochlap se byl herec Petr Uhlík, který zazářil v seriálech Adikts a Metoda Markovič: Hojer. Moderátor Václav Rouček si s ním povídal o tom, jak prožíval postavu sériového vraha Hojera, co mu dalo natáčení seriálu Adikts a jaký má na něj s odstupem času názor.
3/10/202448 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Casablanca: Pro Albánii jsem prostě zahořel. Jezdím tam třikrát až čtyřikrát ročně, říká Vladimír Přikryl

Kafe a rakije. Žádný spěch ani v obchodním jednání. Nádherné hory. Chaotická doprava. Charismatické pevnosti. Pláže a bunkry, ze kterých jsou někdy ruiny, ale někdy také sklípky nebo kavárny. Tak charakterizuje svou nejoblíbenější zemi Vladimír Přikryl.
3/10/202441 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Pot: Na nějaké hry už nejsem trpělivá. Publicistka Jana Patočková si užívá funkční oblečení i lásku

Hotcast Pot navštívila „ředitelka módy a sekretářka feminismu“ Jana „Pakočka“ Patočková. S moderátory Eliškou Soukupovou a Karlem Vladykou probrala silné ženy, módu i svůj intimní život. „Singl jsem byla skoro sedm let, bylo to super období. Ne vždycky, ale to je normální i ve vztahu.“
3/9/202432 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Quest: Helldivers 2 ukazují, jak se má dělat hra jako služba. Skull and Bones jsou odstrašujícím příkladem

Trend her s dlouholetou podporou, novým obsahem a nejrůznějšími sezónami pozorujeme několik posledních let. Jardovi, Šárce a Lukášovi se teď na discích sešly hned dvě novinky - kooperativní střílečka Helldivers 2 inspirovaná Hvězdnou pěchotou, ale také dlouho vyvíjené pirátské dobrodružství Skull and Bones.
3/8/202446 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Vesmír je známý tím, že nemá moc piva. Kosmonaut z Čech je vyschlá sci-fi

Čelisti se netají ambicí být první posádkou vesmírné lodi Gustav Husák 1 a vydat se tam, kam se dosud nikdo nevydal. Příprava na takový let obnáší ledacos, například wrestlerský duel s hranatou rodinou Von Erichů nebo striktně feministický výklad Formule 1. Máme i to, co jsme nechtěli.
3/8/202444 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Brambora s vejcem: Herečka Lucie Žáčková: Měla jsem psa černého, teď mám bílého

V dada rubrice Brambora s vejcem tentokrát Ivana s Alešem vyzpovídali herečku Lucii Žáčkovou, která momentálně exceluje ve filmu Manželé Stodolovi. Ivanu s Alešem samozřejmě zajímalo nejen to, zda si o sobě Lucie myslí, že je dobrá herečka, ale i to, jakého má psa.
3/8/202417 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Studovna: Člověk se z toho nesmí hroutit, říká medička. Jak vypadá studium na 2. LF UK?

,,Čtvrtý ročník je takový zlomový, začínají víc klinické obory a praxe,” popisuje Aneta Koudová, studentka 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. ,,Baví mě učit se o lidském těle a to, že to můžete využít v každodenním životě,” říká. Jak se studuje na medicíně?
3/7/202422 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Prolomit vlny: AI video zaplaví web brakem. K ničemu jinému ho nepotřebujeme

Nové schopnosti AI generátorů textu a obrazu opakovaně vyvolávají nadšení i obavy. Ani sebezajímavější AI video ovšem stále nedokáže přesvědčivě odpovědět na otázku, k čemu tyto technologie vlastně potřebujeme a kde jsou hranice jejich možností.
3/7/20245 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Bourání: Musí mít dům v Krkonoších malá okna? Není to nutné, nežijeme před sto lety, říká architekt

„Důležité je, aby dům měl propojení s místem a ne vyžadovat, jestli je okno metr široké nebo dva metry široké,“ říká architekt Martin Šenberger ze studia Mar.s Architects. Projektoval už několik staveb v Krkonoších a mluvili jsme o tom, jaké stavby do horské krajiny patří a jak výstavbu regulovat. „Důležité je, aby domy byly navržené architektem a aby měly propojení s místem,“ říká Martin Šenberger.
3/7/202447 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Vlna: Na politiku myslím každý den, už si nevzpomínám na bezstarostné Slovensko, říká rapper Dušan Vlk

Podcast Vlna před vyprodaným koncertem v pražském Paláci Akropolis navštívil jeden z výrazných členů slovenské undergroundové scény, rapper Dušan Vlk. Jaké to je opustit po letech korporát a vydat se na výhradně na hudební dráhu? Jak jde dohromady rap, punk a otcovství? A může nám zlost dodat naději v temných časech?
3/7/202428 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Děti svoje spory můžou řešit samy, až když vědí, jak se to dělá, říká autorka Vědomé výchovy

„Často to, když nás dítě štve, vůbec nejde o to dítě. Jde o nás, o naše dětství a o nějaké situace, které se staly kdysi dávno,“ říká Gabriela Přikrylová, akreditovaná lektorka efektivního rodičovství, autorka a knih a instagramového profilu Vědomá výchova. Zaměřuje se mimo jiné i na sourozenecké vztahy.
3/7/202423 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Buchty: Psát knihy je jako kakat na papír, říká spisovatel

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly spisovatele a publicistu Vratislava Maňáka. V trojici pak probírali, jak se dopracovat k tomu, aby člověk vyprodukoval celou knihu.
3/6/202440 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

On Air: K hudbě přistupuju jako filmový režisér. Od každého žánru chci točit něco, říká rapper Cringe Prince

„K hudbě přistupuju tak, že jsem scenárista nebo režisér. Každé EP, album nebo projekt je nějaký film. Mám rád horory, komedie i thrillery. Chci natočit od každého žánru něco, ale zároveň to udělat po svém,” říká v Praze usazený rapper a producent Cringe Prince. Na domácí undergroundové scéně má stále pevnější pozici. Během živých koncertů si užívá freestyle, na celé paletě vydaných EP a jedné dlouhohrající desce DRUM nabízí originální a zralé texty.
3/6/202419 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Balanc: Moderní láska: Sexbyznys v Česku: Muži si sundají prstýnek a nevěra se nekoná

Není pravdou, že ženy pracují v sexbyznysu jen z nouze. Mnoho z nich ano, ale některé sex baví, umí si nastavit hranice a třeba díky tomu procestují svět. Češi a Češky jsou k sexbyznysu tolerantní, alespoň to deklarují. Práce v sexbyznysu má obrovské stigma, vágní právní oporu a mnoho rizik. Pro všechny zúčastněné je důležité bezpečí a nastavení hranic. V podcastu Balanc, sérii Moderní láska, rozebíráme téma s Kateřinou Šádkovou z organizace Rozkoš bez rizika.
3/6/202433 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Šatníky: Jsem introvertka, ale obdivuju odvahu v oblékání, říká Simona Poustková

„Myslím si, že nezáleží na tom, kolik člověku je. Každý můž nosit cokoliv chce, v každém věku,“ říká Simona. V oblékání má ráda hravost a svobodu. Poslechněte si, co definuje osobní styl designérky a hudebnice, kterou jste mohli zaznamenat v kapele Kalle.
3/6/202423 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Lit: Stárnoucí bílí muži v sobě hromadí nezpracované emoce, říká spisovatelka Iva Hadj Moussa

Jak porozumět stárnoucím bílým mužům a najít k nim sympatie? Možná pomůže nový román spisovatelky a psychoterapeutky Ivy Hadj Moussa. Jmenuje se Těžké duše a je o životních přešlapech, střetu boomerů s mladou generací, ale také o metalu, který může člověku pomoct uklidit nahromaděný „bordel“ v hlavě.
3/6/202428 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Chceme zahrádku všude. Adaptace krajiny na klimatickou změnu se dá zvládnout za 20 let, věří Malík

Původně geodet a kartograf Jiří Malík je známá postava české environmentální scény. V roce 2005 spoluzaložil spolek Živá voda a v roce 2016 se pustil do komplexní obnovy vodního režimu u bývalé obce Libná na Broumovsku. 20 km2 povodí Zdoňovského potoka je pilotním projektem Modelu Živá krajina, který se dá replikovat i jinde v Česku a v Evropě. Jiří Malík se svým týmem usilují o komplexní adaptaci krajiny na klimatickou změnu. Jak by taková krajina vypadala?
3/5/202445 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

On Air: V Městské knihovně v Praze proběhl osmý ročník festivalu o duševním zdraví a mysli Na hlavu

Národní ústav duševního zdraví znovu uspořádal Festival Na hlavu. Festival se zaměřením na duševní zdraví a mysl proběhl mezi 29. únorem a 3. březnem v Městské knihovně v Praze. „Motivace byla otevřít debatu o duševním zdraví. Snížit stigmatizaci, která se s duševním onemocněním pojí. Lidé, kteří se potýkají s nějakým duševním onemocněním často zažívají pocit stresu z toho, že o svém onemocnění nemohou mluvit a stydí se,” vysvětluje Pavla Chlebounová z Festivalu Na hlavu.
3/5/202419 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Kompot: Čeští Přátelé a opak Mostu. Seriál Dobré ráno, Brno! je hodný a má geniální postavy

Skončila druhá série Dobré ráno, Brno!, bohužel. Režisér a scenárista Jan Prušinovský se v něm odklonil od „tvrdého“ humoru Mostu nebo Trpaslíka. Pusťte si Kompot s recenzí také na film Chudáčci nebo reality show Traitors a také shrnutím filmového festivalu Berlinale.
3/5/202443 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Casablanca: Jakou mám v horách tepovku? No nevím, říká horská průvodkyně Marie Lollok Klementová aka Děvče z hor

„V horách je to vždycky dobrý,“ říká Marie Lollok Klementová alias Děvče z hor. Horská průvodkyně a cestovatelka vypráví své zážitky z Patagonie, Nepálu i Dolomit. V čem je žena průvodkyně lepší než její kolegové muži? A proč jich je tak málo?
3/4/202440 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Hergot!: Hledám absolutní pravdu, říká Patrik Polášek aka Allien, rapper oddaný Krišnovi

Pořad Hergot! pokračuje v mapování pestré spirituality v Česku. Tentokrát přijal do studia pozvání rapper a člen hnutí Haré Krišna Patrik Polášek tvořící pod přezdívkou Allien. V rozhovoru přibližuje svou spiritualitu a otevřeně mluví i o začátku svého hledání, který zahrnoval experimenty s různými substancemi. Původní fascinace jej ale opustila. Jako bhakta, oddaný Krišny, se na leccos dnes dívá jinak.
3/4/202449 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Quest: Propouštění v herním průmyslu je trend i honba za růstem, říká herní designérka Eva Grillová

Ačkoliv herní průmysl rok od roku roste, v posledních měsících prakticky neuběhl týden, kdy některé z prominentních studií či vydavatelství neoznámilo, že se chystá snižovat stavy, ruší rozpracovaný projekt či že rovnou zavírá. Jarda, Lukáš a Šárka si o nepříjemném trendu a jeho důvodech popovídali s herní vývojářkou Evou Grillovou.
3/1/202452 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Manželé Stodolovi jsou true crime oholený na kost. Na projekci vyražte s igelitkou

Motto nového dílu Čelistí zní „Kouření musí proudit“. Aleš, Tonda a Honza se pohádali o to, kdo z nich je Lisan al Gaib, kdo dostal Povýšení a kdo umí vášnivěji mluvit o hortikultuře. Největší radost jim ale udělal hraný český true crime Manželé Stodolovi.
3/1/202440 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Studovna: Jak si pamatovat jména, data a slovíčka? Mistr paměti Jakub Pok radí, jak na to

Jak si zapamatovat 100 slovíček za hodinu nebo latinské názvy? S Jakubem Pokem, autorem knihy Dokonalá paměť a zakladatelem Školy paměti jsme ve Studovně probrali efektivní techniky, které se hodí při učení. Jak funguje naše paměť a jak ji trénovat?
2/29/202431 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Brambora s vejcem: Herec Václav Šanda: Ve světě Harryho Pottera bych chtěl být profesorka McGonagallová

Hostem dada rubriky Brambora s vejcem byl herec a filmový nadšenec Václav Šanda. Hned na úvod nás zajímalo, zda si o sobě myslí, že je dobrý herec a jak by se to podle jeho názoru projevilo. Milovník kinematografie a bývalý sběratel podpisů slavných hereček a herců nám také hned zkraje prozradil, že nejlepší film všech dob je snímek Toystory 3. Co je podle Vaška nejhorší film všech dob?
2/29/202416 minutes, 1 second
Episode Artwork

Vlna: Aneta, nebo Šárka? Před 20 lety Česko začalo hledat první Superstar

V roce 2004 se před televizními obrazovkami každý víkend scházely celé rodiny, reality show Česko hledá Superstar trhala rekordy ve sledovanosti a diváci začínajícím zpěvačkám a zpěvákům posílali miliony hlasů. O těchto úspěších si dnešní televizní průmysl může nechat jenom zdát. Proč máme první řadu Superstar v živé paměti i po tolika letech?
2/29/202429 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Kompot: Velký módní almanach generace Z. Proč nosí černou, široké kapsáče a milují rukodělné práce?

V jednom z minulých dílů Kompotu se Šimon Holý hněval na módu mladých lidí v pražských klubech. V nové epizodě proto popkulturní podcast přináší velký fashion almanach generace Z, které se v oblékání i životě řídí hesly nikomu se neomlouvat, nedrancovat přírodu a žít, jak se jen dá.
2/29/202447 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Buchty: Když chce žena melír barvy morčete, tak do toho nejdu, říká kadeřník

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly kadeřníka a hobby pekaře Jana Jirku, který ve studiu povyprávěl nejen o tom, jak si na hlavu přidělat příčesek.
2/28/202437 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Lit: Děti z devadesátek spojuje problém s otcem a anorexie z Top dívky, říká komiksová autorka Jislová

„Samotnou mě překvapilo, jak je příběh generační,“ přiznává v nové epizodě podcastu Lit komiksová autorka a ilustrátorka Štěpánka Jislová. Minulý rok vydala knihu Srdcovka, sklidila s ní velký ohlas u publika i kritiky. Minulý týden si za ni odnesla tři Výroční komiksové ceny Muriel.
2/28/202430 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Balanc: Moderní láska: Online rozchod i ghosting se stávají normou, má s nimi zkušenost třetina mladých

Rozvod nebo rozchod je součást života. Nevyhnutelnou zraňující zkušeností, ale určitě se můžeme pokusit je dělat důstojně a zachovat vztah, i když spolu už nebudeme chodit. Ne každý se umí dobře rozejít, mnoho lidí vezme vztahový sekáček a utne to. Napíše zprávu nebo se přestane ozývat, protějšek vyghostuje. Podle Tomáše Kvapilíka, psychologa a psychoterapeuta to není důstojné. Konec vztahu je příležitost vyrůst, lépe pochopit sebe sama.
2/28/202437 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Unavená máma je škodlivější informační médium než obrazovka, říká autor projektu Digiděti

„Předškolní děti by ideálně žádný čas před obrazovkami mít neměly. Ale není potřeba se trápit tím, že nejsem ideální rodič a nezvládnu všechno dělat na sto procent. Když budete unavená nervózní máma, klidně dítě na půl hodiny k obrazovce posaďte a odpočiňte si. Unavená máma je škodlivější informační médium než obrazovka,“ říká Jan Kršňák, autor projektu Digiděti.
2/28/202431 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Slušný vychování: Facka nenaučí dítě přecházet silnici, jen chvilkově uleví rodiči

„Potřebujeme vědět, že facky do výchovy nepatří, že je to celospolečenská norma. Je třeba změnit přesvědčení, že tohle je správný výchovný způsob. Když jsem začínala pracovat, existovaly učebnice o tom, jak správně děti bít. V jakém věku na jakou část těla jakým předmětem,“ říká psychoterapeutka Petra Wünschová v posledním díle podcastové série Slušný vychování.
2/27/202433 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Je fascinující, jak jsme my lidé hrubě nepoučitelní ve svých omylech. S Bohdanem Slámou o Suchu

V nejnovějším filmu Bohdana Slámy si zahrála Magdaléna Borová, Dorota Šlajerová, Moravské Toskánsko i vyprahlá krajina zkoušená dlouhým obdobím sucha. V centru příběhu umírá matka třech dětí na rakovinu, pravděpodobně z vody kontaminované chemickými postřiky zemědělce Viktora. Chřadnutí lidského zdraví se ve filmu Sucho dostává do přímé souvislosti s chřadnutím krajiny.
2/27/202437 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Šatníky: Hedvábí, víly a mořská pěna: V pohádkovém šatníku fotografky Michaely Karásek Čejkové

„Módu beru jako hru. Jako když se dítěti podaří postavit věž z kostek. Tak takovou radost já mám, když se mi povede hezky sestavit outfit, takové bingo,“ říká fotografka Michaela Karásek Čejková. Vzpomíná, že profesoři na FAMU neměli pro její styl moc pochopení a brali ho jako nemístné fintění. Poslechněte si, kdo ovlivnil Míšin přístup k módě, jaká je její každodenní uniforma a jak podle ní vypadá dobře oblečený člověk.
2/27/202425 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Vlna: Pětadvacet úvěrů, dluh 600 tisíc a myšlenky na smrt. Cesta učitele klavíru z dluhové propasti

V devatenácti letech si vzal Jakub první půjčku na tři tisíce korun. Studoval a bydlel na intru. Vydělával si první peníze, které nestačily ani na základní potřeby. Rodiče ho finančně podpořit nemohli. Z nedostatku zkušeností a tísnivé životní situace dokázaly různé nebankovní společnosti vytěžit maximum. Po pěti letech měl Jakub 25 půjček a dlužil skoro 600 tisíc korun. Přitom se jen snažil každou další půjčkou umořit tu předešlou.
2/26/202429 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Hergot!: Nejlepší kolaches v USA. S Miroslavem Pfannem o potomcích evangelických emigrantů

Farářský sabatikl lze využít různě. Miroslav Pfann, duchovní Českobratrské církve evangelické z Libiše, pojal tříměsíční dovolenou jako cestu za rodinami českých a moravských evangelických emigrantů, kteří se v různých přistěhovaleckých vlnách postupně od poloviny 19. století snažili zakotvit v USA. Jejich potomci se dodnes setkávají, udržují různé tradice ve společenské i náboženské rovině a taky často v angličtině prohlašují, že jsou „stoprocentní Češi“.
2/26/202451 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Bourání: Jak se hledá srdce bytu? Postřehy o rekonstrukcích s duem Svobodová-Blaha

Anna Svobodová a Ondřej Blaha navrhli rekonstrukci bytu v secesní vile v Praze-Bubenči. Navštívili jsme ho a povídali si o koláži starého a nového, o bytech obecně i o rodičovství.
2/26/202446 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Pochlap se: Charlie Straight jsem nemusel zabalit, kdybych si věci nebral tolik osobně, přiznává Albert Černý

Hostem Pochlap se byl hudebník a skladatel Albert Černý, který je zároveň frontmanem kapely Lake Malawi. Moderátor Václav Rouček s ním probral rozpad Charlie Straight, jeho názor na sociální sítě i to, proč je dobré dělat hudbu, které autenticky věří.
2/25/202452 minutes, 1 second
Episode Artwork

Casablanca: Tohle je moje očista! Zdeněk Lyčka splouvá evropské řeky do všech moří kolem dokola

Splul Labe až do Severního moře. Dunaj do Černého moře. Vislu do Baltu, Rhônu do Středozemního moře… Vyhýbá se kempům a stanuje „na divoko“. Řeky podle něj nepatří žádnému státu a o svůj kajak už se dávno přestal bát, že by mu ho někdo ukradl.
2/25/202441 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Pot: „Doma si to nepíchejte!“Jaké jsou trendy a scamy současné plastické chirurgie?

Plastická chirurgie byla tentokrát tématem hotcastu Pot. Moderátoři si pozvali doktorku Evu Dřevínkovou, která působí jak na oddělení plastické chirurgie FN Královské Vinohrady, tak na soukromé pražské klinice. Řeč byla tedy nejen o zdravotních zákrocích, ale i o těch estetických, které mnohdy mohou být hazardem se zdravím. Je plastika ještě trendy? A proč ji vyhledává takové množství lidí?
2/24/202431 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Páchnoucí jezevec táhne pro Oscara. Zimní prázdniny těší i bolí, mohly by být novou vánoční klasikou

Už pomalu končí jarní prázdniny, ale do Čelistí se vrátila nálada vánočních svátků. V duchu dramedie Zimní prázdniny si Aleš, Vítek i Tomáš prosvištěli latinská a starořecká slovíčka a nachystali se na setkání s králem jezevců Paulem Giamattim, který tak jako oni nepříjemně zapáchá.
2/23/202445 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Studovna: ADHD, stres a úzkosti. Co trápí vysokoškoláky a jak si pomoct?

Jak jsou na tom studující s duševním zdravím? „V praxi se často setkáváme s působením stresu a vyrovnáváním se s ním,“ říká lékař a výzkumník Matěj Kučera, který přišel do Studovny společně s psycholožkou a výzkumnicí Andreou Včelákovou z NÚDZ mluvit o duševním zdraví vysokoškoláků.
2/22/202424 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Balanc: Moderní láska: Moderní muž může klidně koukat na hokej a pít pivo, ale nemá být hovado

Kdo je dnes správný muž a správná žena? A má smysl se tím ještě zabývat? Odpovědi jsme hledali v sérii Moderní láska podcastu Balanc s novinářkou a autorkou knihy V pasti pohlaví Silvií Lauder. Všichni máme o rolí muže a ženy představy, které jsou po generacích předávány a do značné míry sdíleny celou společností. Jenže už nefungují, ženy muže nepotřebují, mohou být ekonomicky soběstačné. Muži, ale i stát, zase neví, co s tím.
2/21/202441 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Lit: Queer literatura má za sebou svůj coming out. Vystřídá někdy trauma štěstí?

Není lepšího dne na to zjišťovat, co je to láska, než je Den svatého Valentýna! Právě ve středu 14. února natáčeli moderátoři podcastu Lit vůbec poprvé před živým publikem v knihkupectví Knihobot na Praze 7. Eva Soukeníková a Honza Dlouhý si do dílu s názvem „Queer láska v literatuře“ pozvali šéfredaktorku Radia Wave Báru Šichanovou a spisovatele Vratislava Maňáka.
2/21/202446 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Buchty: Neúspěch je předpoklad pro to, že může přijít štěstíčko

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly inovátora v oblasti zdravotnických technologií a milovníka nezdarů aka fuckupů Tomáše Studeníka. Ten se ve studiu svěřil, že ho dříve nic nenaplňovalo a nic se mu nedařilo – do doby, kdy poznal ideu FuckUp Nights a to mu změnilo masivně život.
2/21/202440 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Vlak je super, dokud v něm nejedete sami. Jak vypadá realita na české a evropské dráze?

Cestování vlakem je nejlepším a nejšetrnějším modem dopravy po chůzi a jízdě na kole – píše ve svém reportu o dopravě Evropská agentura pro životní prostředí. Výsledky analýzy agentury Evropské unie se sídlem v Kodani tak potvrzují směřování evropské legislativy, která chce mimo jiné zvýšit podíl vysokorychlostní železniční dopravy do roku 2030 o polovinu.
2/20/202428 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Kompot: Slováková, Kočendová, Feuereislová. Rozhovory s celebritami připomínají seriál The Office

Války českých celebrit o to, kdo přelepuje kosmetiku nakoupenou na čínském webu a vydává ji za původní, bavila nějakou chvíli Česko. Kdo jsou vlastně Nela Slováková a Natálie Kočendová? Proč má Dara Rolins takovou smůlu na lékaře a kolik peněz odmítla Simona Krainová za sérii odhalených fotografií na sociální síti OnlyFans? Pusťte si speciální Kompot o českých celebritách!
2/20/202445 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Slušný vychování: Říkal, že to bude naše tajemství, že takhle vypadá láska

„Jako malá jsem si přála vyrůstat v dětském domově. Říkala jsem mamce, že bych chtěla, aby mojí maminkou byla matka mé kamarádky. Neřekla na to nic,“ vypráví Lenka. Od pěti let zažívala sexuální zneužívání svým otčímem, stejně jako její sestra a bratr. „Mamka je s tím mužem doteď.“
2/20/202423 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Vlna: „Nejlepší lék je nežrat jako prase.“ Debata o Ozempicu odhaluje hlavně mýty spojené s hubnutím

Slovo Ozempic vstoupilo do povědomí jako magická formule, za jejíž pomoci se celebrity zázračně ztrácí před očima. Stalo se synonymem pro léky s účinnými látkami na diabetes a obezitu. V české debatě ale taky odhaluje, kolik krutých předsudků máme vůči lidem trpícím nadváhou.
2/19/202432 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Prolomit vlny: Zapatlaná Mona Lisa, blokované silnice, přilepení lidé. Aktivismus, který funguje, i když lidi štve

Protesty klimatických aktivistů a aktivistek narušující běžný chod společnosti se v posledních letech stupňují a vzbuzují vášně. V české debatě máme tendenci je vnímat jako pomatené zélóty odtržené od potřeb a názorů „obyčejných lidí“, kteří se jen chtějí dostat do práce včas nebo v galeriích v klidu obdivovat největší umělecká díla naší civilizace. Míra veřejné podpory ale reálný efekt těchto protestů neurčuje.
2/19/20245 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Hergot!: Masaryk už je něco jako svatý Václav, říká Zdeněk Jančařík, autor knihy Český bůh

Co je to česká víra a kdo je to český bůh? Na to hledá odpovědi Salesián Zdeněk Jančařík spolu s historiky Stanislavem Balíkem a Jaroslavem Šebkem v knize Český bůh s podtitulem Hovory o historii, víře a ateismu. Co v knize objevili, přišel Zdeněk Jančařík představit do Hergot!u.
2/19/202454 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Casablanca: V Dominikánské republice jsem viděla otisky šestiprstých rukou, říká cestovatelka Slávka Chrpová

Slávka Chrpová už s kolem navštívila spoustu ostrovů. Například Francouzskou Polynésii, Kapverdské ostrovy, Madagaskar nebo Kubu. Tam byla dokonce pětkrát. A rozhodla se do Karibiku znovu vrátit, tentokrát do Dominikánské republiky. Ta je podle ní „náročná na postřeh“.
2/18/202441 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Pot: Jak si oboustranně užít orální sex? Opravdu není nutné se chovat jako v pornu

V hotcastu Pot byla tentokrát řeč o orálním sexu. Moderátoři Eliška Soukupová a Karel Vladyka se hned na začátku (v rozporu s internetovou definicí orálního sexu) shodli, že orální sex nemusí být vždy jen „předehra“, jak se často uvádí, ale klidně hlavní událost večera a plnohodnotný intimní akt. Jak si ho ale užít naplno?
2/17/202433 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Mlácení prázdné Slámy. Mezigeneračnímu dramatu Sucho vládne mentální vyprahlost

Venkovský učitel Aleš, Bába z ledu Tonda a Divoký včelař Honza Vejnar tentokrát přišli do studia obzvlášť silně zavodnění. V Čelistech totiž zavládlo Sucho, které sem přinesl nový film Bohdana Slámy. Kromě toho vám moderátoři v novém díle poradí, zda máte snímek Zóna zájmu zařadit i do zóny vašeho zájmu, a zhodnotí také slepičí tanec Johna Travolty.
2/16/202444 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

On Air: V textu byznys, v hudbě party? Pražská trojice Dukla vydává novou desku Stejný lepší

Stejný lepší. Pražská trojice Dukla vydává druhé album, na kterém jí hostují jihlavský rapper TK27, Ela Tolstova ze slovenských Tolstoys nebo František Převorovský z Vellocet Roll. Místy melancholické texty doplňují oproti předchozí tvorbě rychlejší a tanečnější podklady. „V textu byznys, v hudbě party,“ shrnuje vtipně a lakonicky zároveň zmíněný kontrast hlavní textař kapely Lukáš Vydra, který nahrávku ve studiu Radia Wave představil společně s klávesistou Jáchymem Krohem.
2/16/202419 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Špína: Být, či nebýt v kapele, to je oč tu běží. Punkáči nahlížejí úskalí i výhody fungování v bandu

Kdo se někdy nekodrcal půjčenou dodávkou s kapelou do destinací, vesnic a městysů, o kterých do té doby v životě neslyšel, bude možná tentokrát trochu tápat. Rozhodli jsme si ve Špíně důkladně posvítit na kapely, které se ve své tvorbě rozhodly v určité fázi postěžovat si – anebo velebit – onen mytický „kapelní život“. Pojďte s námi zjistit, jaká je sonická pravda o povaze ježdění na tour, proč by se na hraní někdo nejradši vykašlal a proč to ale stejně stojí zato!
2/15/202428 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Brambora s vejcem: Herečka Andrea Mohylová: Kdybych byla psem, tak bych chtěla být kníračem

Myslí si o sobě Andrea Mohylová, že je dobrá herečka? A jak je spokojená se srubem na Vysočině? Nebylo by lepší mít maringotku? Rodačky z Čeladné jsme se jako již tradičně v dada rubrice Brambora s vejcem ptali na mnoho zásadních otázek a samozřejmě jsme nezapomněli na dotaz, jak vypadá nejlepší obložený chlebíček na světě a kterou psí rasou by chtěla být.
2/15/202416 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Vlna: České znění vtipů jsme brainstormovali v hospodě, říká o seriálu Simpsonovi překladatel Petr Šaroch

Tvůrce seriálu Simpsonovi, který ve skutečnosti napsal scénář jen několika epizodám, Matt Groening, slaví narozeniny. Stárne kromě něj i tahle legendární animovaná rodinná sága? Jak se proměňuje a jak rezonuje v konkurenci nových animáků? A jak vznikal výtečný český dabing?
2/15/202426 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Bourání: Krása, která se dotýká ošklivosti. V ateliéru u designéra Tadeáše Podrackého

Designér Tadeáš Podracký má ateliér v bývalé městské telefonní ústředně na Žižkově. V prázdné vymrzlé budově jsme seděli u radiátoru a mluvili o tom, jak tady v zimním oblečení brousí, taví plast a přemýšlí rukama.
2/15/202438 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Balanc: Moderní láska: Miluju tě, ale sebe miluju víc. Co znamená závazek v 21. století a jak funguje?

Chci s tebou být, ale... Zavázat se k jednomu vztahu na celý život je velké rozhodnutí. Současná sociologie a psychologie nám mohou pomoci s pochopením, jak závazek funguje, v čem nás ovlivňuje vnitřní svět i vnější normy a někdy limitující představy. Honza Vojtko, párový terapeut a spisovatel tvrdí, že co je pro nás závazek, se mění a je důležité se o tom v partnerství bavit. Opakovaně. Je závazek dnes sexy a jak si ho nastavit?
2/14/202441 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Buchty: Kantořina, těžká dřina? Učitel by měl žáky zapojovat, ne jen brebentit

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly učitele zeměpisu a přírodopisu na základní škole jménem Ondřej Franek, který je nejen obyvatelem Brna, ale i zahrádkářem. Ondřej se vyzpovídal nejen z toho, jak pěstuje ledové saláty na balkoně, ale svěřil se také, kde se v něm probudilo puzení k učitelství.
2/14/202438 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Houpačky: HHC, kratom a nikotinové sáčky v aktovkách. Děti si často myslí, že mají magické schopnosti

„Nikotinové sáčky mají děti nejradši. Je to věc, která stimuluje a dá se dobře schovat. I další látky jako HHC, kratom nebo energetické nápoje, se na základních školách běžně objevují a všechny jsou snadno cenově dostupné. Pokud si kladete otázku, jestli s nimi i vaše dítě přichází do styku, tak za mě rozhodně ano,“ říká Kristýna Šatochinová z Centra primární prevence organizace Magdaléna,
2/14/202426 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Lit: Kde klíčí generační propast? Denemarková o menstruaci Boženy Němcové i odkazu Václava Havla

Jedna z nejúspěšnějších českých spisovatelek současnosti zavítala do Litu. Nejen proto, že na konci minulého roku vydala nový román Čokoládová krev, ve kterém sleduje tři osudy osobností 19. století perspektivou jedoucího vlaku.
2/14/202431 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Kompot: Muži to mají těžké. Taylor Swift se na Super Bowlu líbala a zpívající Usher už nikoho nezajímal

Ženy ukradly Usherovi jeho dlouho anoncovanou show během Super Bowlu. Kdysi nenáviděný John Galliano slaví s novou kolekcí i dokumentem o sobě návrat na módní vrchol. Stefano Gabbana ze slavné italské značky, který proslul skandály, rovněž slaví comeback. Jak se jim to povedlo? Pusťte si Kompot.
2/14/202442 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Antisystémové ostrovy města. Mokřad s fragmenty lužního lesa v nouzové kolonii Na Slatinách

Se zrodem Československa vzniklo v Praze několik desítek nouzových kolonií. Venkovská obydlí si v provizorních podmínkách stavěli lidé, kteří se do hlavního města stěhovali za prací. Na rozdíl od rezidenčních čtvrtí s činžovními domy v nich běžel život spíš ve venkovském rytmu včetně zahradničení a chovu hospodářských zvířat. Po sto letech zbytky kolonií prostupuje městská divočina s prvky vágního terénu. Pro město jsou to ale cenné přírodní biotopy.
2/13/202427 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Slušný vychování: Dokud jsem byla máma, která vztáhne na syna ruku, byla jsem normální

Byli jsme doma klasicky fackovaní, mamka se s námi hodně zlobila. Věděla jsem, že si to nezasloužím a že je to přehnané. Často jsem utíkala k babičce. Doma se hodně řešila škola, mamka se s námi hodně učila a chtěla z nás mít něco víc. Nakonec máme obě se sestrou jenom základku.
2/13/202419 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Balanc: Filozofie není soubor sexy citátů. Co je filozofické poradenství a jak může pomoci?

Kdo jsem, co na světě dělám? Co znamená dobrý život? Nejeden z nás hledá na podobné odpovědi v psychoterapii, ale to nemusí každému stačit. Adam Lalák je filozofický poradce. Vede s klienty dialog na různá témata a nabízí pohledy různých filozofických škol i autorů a autorek. Jiný pohled na svět může být léčivý a rozvíjet nás. Možná jsme někdy příliš pragmatičtí, zaměřeni na estetiku věcí, snílci nebo prospěcháři a filozofie dává možnost na svět nazírat jinak.
2/13/202433 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Vlna: Žen u filmu je málo, říká první kameramanka nominovaná na Českého lva

Na Českých lvech se letos stala historicky první nominovanou kameramankou Anna Smoroňová, která přijala pozvání do studia Radia Wave. Ve filmovém průmyslu pořád dominují muži a pro kameramanskou profesi to platí ještě víc, takže Anina nominace je důležitým milníkem. Anna v rozhovoru mluví o pozici žen ve filmu, o své práci, ale také o zkušenostech s obtěžováním a bodyshamingem.
2/12/202423 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Hergot!: Víc než Buddha? O Vimalakírtiho sútře s Janem Vihanem z Orientálního ústavu

Sinolog a znalec sanskrtu Jan Vihan přeložil a komentáři opatřil stěžejní dílo raného Buddhismu Vimalakírtiho sútru. V Hergot!u vyjasňuje její význam a vysvětluje, čím je tak výjimečná.
2/12/202448 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Pochlap se: Hnutí okolo Andrew Tatea mi nahání strach. Bejt citlivej se mění, říká moderátor Hugo Wiesner

Hostem Pochlap se byl devatenáctiletý hudebník, moderátor a podcaster Hugo Wiesner. Václav Rouček s ním v podcastu rozebíral, jak všechno dokáže stíhat, proč je dobré být emocionální a proč nemá rád hnutí okolo Andrew Tatea.
2/11/202432 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Casablanca: Hora není soupeř. Se smrtí kamaráda se my lezci vyrovnáváme jako se vším. Lezeme, říká Radek Groh

V Himálaji se mu podařil světový prvovýstup na horu Cholatse. Při aklimatizačním výstupu ale zemřel kamarád. Jak se horolezec vyrovnává s tragédií? Radoslav „Radar“ Groh také působí jako člen horské služby v Krkonoších. Co mu to přináší? A jak se ohlíží za svými nejcennějšími výpravami?
2/11/202441 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Pot: Do Indie jsem jela za jógou, ale přivezla si tantru. Nejen o orgasmech s Darjou Rádhou Angel

„Nejdu cestou odpírání, vydávám se cestou prožívání.“ Darja Rádha Angel již 18 let pomáhá prostřednictvím pohybu odstraňovat tělesné bloky a 12 let se věnuje i dotekovým terapiím. Zároveň je lektorkou jógy, spontánního tance, a vášnivou kuchařkou ájurvédské kuchyně. Moderátory hotcastu Pot ale samozřejmě nejvíc zajímala její znalost tantry, rozdílné vnímání tantrického učení v Česku a v Indii a praktické techniky, díky kterým může každý z nás zpestřit svůj milostný život.
2/10/202433 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Quest: Fenomén Palworld si půjčuje nejen z Pokémonů, na rozdíl od nich se ale nebojí zbraní ani otroctví

Jarda s Lukášem tentokrát ve studiu přivítali vášnivého hráče Tomáše Urbánka, se kterým probrali aktuální herní trendy, třeba free-to-play střílečku The Finals, ale také hru Palworld, která si hned po svém představení vysloužila přezdívku „Pokémoni se zbraněmi“. Čím tahle dvojice uhranula miliony hráčů?
2/9/202451 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Jeden život Franty mimozemšťana. Český pokus o sci-fi komedii by nezachránil ani sir Winton

Co by se stalo, kdyby E. T. přistál v běžné české obci, kterou známe z mnoha tuzemských filmů? Nejspíš by do roka nenáviděl ženy i migranty a zápolil s těžkým alkoholismem. Ani to se ovšem nestane v nové české sci-fi komedii Franta Mimozemšťan, ve které Jakub Prachař na rozdíl od Vlasty Buriala nedokáže pořádně prášit. Pozor u druhé koleje, motorák Čelistí právě přijíždí!
2/9/202441 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Brambora s vejcem: Herečka Simona Peková: Miluju všechno, co klouže do krku

V dada rubrice Brambora s vejcem jsme tentokrát telefonovali herečce a čerstvé držitelce ocenění v herecké kategorii Cen filmové kritiky Simoně Pekové. Ta se v milém rozhovoru svěřila s tím, že byť to možná někoho pohorší, tak miluje zvěřinu, krvavé maso, vnitřnosti, ouška, plody moře a ústřice.
2/9/202418 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Špína: Exkurze pod kůži neprůstřelné desky. For Your Own Special Sweetheart od Jawbox slaví třicet let

Rok '94 patřil v nezávislé kytarové hudbě k těm nejsilnějším. Indie giganti typu Sebadoh či Pavement vydávali přelomové desky, dnešní esence slowcoru Low se teprve hlásila o slovo s debutem. Jedna ze stěžejních kapel washingtonského labelu Dischord – Jawbox – učinila tehdy nepopulární krok a třetí album vysoustružila pod korouhví velkého vydavatelství. Ponořili jsme se do historie alba a zvuku, který nenávratně ovlivnil nezávislé kytarovky – For Your Own Special Sweetheart.
2/8/202435 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Vlna: Češi jsou na sebe navzájem mimořádně přísní, říká sociolog Martin Buchtík

Jaké příběhy si o sobě jako Češi říkáme? Tuhle otázku si klade sociolog Martin Buchtík ve své nové knize Různá vyprávění o jedné společnosti. Shrnuje v ní výsledky několika výzkumů veřejného mínění z posledních let a tvrdí, že jako společnost vnímáme stav země možná černěji, než jaký doopravdy je. A taky, že se na sebe koukáme dost přísnýma očima.
2/8/202422 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

On Air: Jak mluvit o duševním zdraví mladých lidí? Projekt Safezóna nabízí ucelené informace i mapu pomoci

„Jedno z pěti českých dětí se setkalo s nějakou formou duševních obtíží. Z průzkumů víme, že padesát procent těchto obtíží se projeví již před čtrnáctým rokem věku. Děti jsou tedy ještě na základní škole. To je alarmující informace,“ říká hlavní koordinátorka eventů projektu Safezóna Adéla Tisoňová. „Každý pátý dospělý navíc uvádí, že neumí hovořit s mladým člověkem na téma duševního zdraví. Bojí se a neví, jaká slova hledat,“ doplňuje ředitelka projektu Marie Froulíková.
2/8/202417 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Buchty: Ideální město má splňovat 3 Z: je tam něco zadarmo, něco za peníze a také záchody

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly urbanistu a architekta Petera Bendára, se kterým probraly nejen šikanu Zuzany, ale hlavně navrhování městeček neboli urbanismus.
2/7/202443 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Krabicové dýchání, metoda 5-4-3-2-1. Jaké techniky pomáhají dětem zvládnout strach, úzkost a paniku?

„Často je to škola, strach o rodiče, separační úzkost, strach ze tmy. Děti můžou silně plakat, mělce dýchají, buší jim srdce. Snažíme se jim zklidnit dech pomocí krabicového dýchání, dýchání do jedničky nebo jejich pozornost odvedeme jinam metodou 5-4-3-2-1,“ popisuje Marie Polášková, psycholožka z Národního ústavu duševního zdraví.
2/7/202424 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Kompot: Záhady romantických filmů: Jude Law a jeho tupé a dokonalá Jennifer Lopez hraje vždy chudou ženu

Kompot se připravuje na projekci filmu Prázdniny, která se bude konat 14. února v kině Přítomnost. Jaké jsou naše oblíbené romantické filmy? Kdy se z herce Juda Law stal člověk, se kterým se jde ztotožnit? Proč je postava Billa Murrayho ve filmu Na Hromnice o den více naprosto nesnesitelná? Proč hraje Jennifer Lopez zásadně jen ženy z nižší sociální vrstvy? Pusťte si Kompot!
2/7/202447 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Lit: Kde končí diagnóza a kde začínám já? Alena Spálenská o životě s ADHD a knize Dost dobře nenormální

Audioknihy Radia Wave odstartovaly titulem německé autorky Denise Linke Dost dobře nenormální – Můj báječný život s autismem a ADHD. Do podcastu Lit tak zamířila Alena Spálenská, studentka psychologie a specialistka na poruchy osobnosti z Národního ústavu duševního zdraví, která sama žije s ADHD a povědomí o této poruše šíří skrze svůj instagramový účet Můj ADHD mozek.
2/7/202431 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Zachytávat příběhy evoluce do láhví. Lihovar Landcraft je laboratoř pro výzkum krajiny

Pelyněk pravý se řekne německy der Wermut, anglicky wormwood, čili odčervovací bylina. Gin se zase odvozuje od jalovce, anglicky juniper, francouzsky genévrier. Likéry a alkoholové maceráty jsou od pradávna spojené s léčivými účinky bylin a po téhle cestě jde i podivuhodný lihovar Landcraft. Ondra Kopička a Petr Alexander v něm zkapalňují přírodu a s lehkostí k tomu využívají i odpadní materiál, který by jinak putoval v nejlepším případě na kompost.
2/6/202441 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Šatníky: Neomlouvejte se za to, co máte na sobě! O divné módě a dobrém pocitu s Magdou Ž.

Magda zná módu z různých úhlů, jako novinářka, stylistka nebo organizátorka fashion eventů. Říká, že se ráda obléká divně, ale pro mě patří vždy k nejlépe oblečeným lidem v místnosti. „Když jsem venku s kamarády, zakazuju jim říkat cizím lidem, že jsem stylistka. Jakmile to udělají, všichni se mi začnou omlouvat za to, co mají na sobě. Nebo se ptají, co by měli nosit,“ popisuje Magda. Poslechněte si, co v takových případech odpovídá.
2/6/202424 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Bourání: Oblíbený most pod Vyšehradem zmizí, nahradí ho nový. Jaký bude? Prozradí jeho architektka

„Starý most nebouráme, ale přesouváme. Tím ho považuji za zachráněný,“ říká architektka Iveta Torkoniaková. Odpovídá na obavy veřejnosti z toho, že zmizí ikonická konstrukce železničního mostu pod Vyšehradem.
2/5/202442 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Slušný vychování: Seřvat a uhodit je jednodušší a rychlejší cesta

„Určitě jsem zlobil. I když dneska vím, že zlobení není zlobení. Pamatuju si velký důraz na poslušnost a disciplínu. Ve škole jsme za prohřešky různě klečeli v rohu a doma zrovna tak,“ vzpomíná Radim. „Když mi bylo asi čtrnáct, byl jsem hokejovej kluk a nabral jsem sílu, tak jsem se otci vzepřel. Řekl jsem mu, že mu ublížím, pokud na mě sáhne.“
2/5/202426 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Vlna: Prodá vám jednou hrnce deepfake vaší mámy? Jak zvládáme syntetická média?

Vygenerovaný obsah v podobě videí a realistických obrazů už prodává zboží, vytváří pornografii a láká na podvodné investice. Bude ovlivňovat i politiku? O historii a budoucnosti umělé inteligence v kreativním průmyslu ve Vlně mluví designérka, výzkumnice a vizuální umělkyně Lenka Hámošová.
2/5/202431 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Casablanca: Romantika, která nesmrdí a nebolí, není romantika. Cestovatelská Casablanca oslavila narozeniny

Co si užít v zasněženém Kyrgyzstánu? Jak neztroskotat v Beringově moři a jak stopovat rybářské lodě? Jak v Patagonii stoupat vzhůru ve stopách nejlepších horolezců minulosti? Jak překonávat hlad, obtíže i bizáry na cestách a sžít se s parťákem nebo parťačkou?
2/4/202459 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Hergot!: V Praze jste jako katolík tak trochu exot, říká rytíř a známý novinář Luboš Palata

Cesty lidského ducha jsou nevyzpytatelné. Po nedávných osobněji laděných rozhovorech v rámci volného seriálu Renegades, kdy zpovídaní hosté spíše svou spiritualitu opustili, přináší pořad Hergot! povídání o přijetí víry. U mikrofonu byl tentokrát zpovídán novinář Luboš Palata, který se po padesátce nachal pokřtít a stal se katolíkem. Následně dokonce i rytířem Řádu Božího hrobu jeruzalemského.
2/4/202449 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Quest: Jak zahnat zimní chmury u her? Pomáhá nostalgie i nekonfliktní rutina

Únor je nejdepresivnějším měsícem v roce, kdy nedostatek slunečního svitu často začíná doléhat i na ty, kteří sezónními depresemi netrpí. Quest se zimní období rozhodl přečkat v teple domova, jak jinak než hraním. Které tituly Jardovi, Lukášovi a Šárce pomáhají vytrvat do jara?
2/2/202450 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Vagínou proti patriarchátu. Jsou Chudáčci emancipační pohádka, nebo mainstreamová kamasutra?

Prvního února vládla ve studiu zlomenost. Tři chudáčci Aleš, Vít a Tomáš se sešli u mikrofonů a opět šířili jen skepsi, zmar a opičí puch. Věděli totiž, že je čeká hodně těžký rok. A že možná někoho z nich Willem Dafoe přešije na prasokohouta.
2/2/202441 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Studovna: Neboj se, že uděláš chybu. Odborníci radí, jak vybrat vysokou

Studovna se tentokrát přemístila na veletrh vysokých škol Gaudeamus, kde jsme v rámci doprovodného programu diskutovali o tom, jak vybrat vysokou školu. S výběrem nám v panelové diskuzi pomohla kariérní poradkyně a mentorka Helena Lorenc a výchovný poradce, učitel a držitel české Global Teacher Prize Roman Göttlicher.
2/1/202437 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Vlna: Jára Cimrman z Wishe. Archeoložka Sara Polak popularizuje vědu a vrhá se do mnoha oborů

Česká absolventka Oxfordu pomohla objevit tři tisíce let staré guatemalské město, významné sídlo rané mayské civilizace. Zajímá se o paralelní společenství a tzv. cloudové civilizace. Chystá knihu o memes. A bojí se, aby Česko nezůstalo v dynamickém vývoji světa pozadu.
2/1/202432 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Buchty: Práce porodníka je obyčejná. Orgasmické porody ani padání mimi na zem nejsou na pořadu dne

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly brněnského gynekologa a porodníka v zácviku Matěje Antona. S ním se bavili nejen o tom, jaké kyselé bonbóny mu chutnají, ale zejména o tom, proč si toto specifické povolání vybral a jaké předsudky vůči gynekologům mezi lidmi panují.
1/31/202434 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Dítě by mělo mít takovou životní úroveň jako ten movitější z rodičů, říká o výživném advokátka

„Máme za to, že jak dítě roste, zvyšují se jeho náklady. Výživné je vždycky pohledávkou dítěte. Rodič, který o něj pečuje, je do jeho 18 let jen platebním místem. Výživné nekončí tím, co je dítě schopno na měsíc spotřebovat. Pokud je životní úroveň rodiče hodně vysoká, nechává se část výživného na spotřebu a zbytek může jít třeba na spoření,“ vysvětluje advokátka Michaela Dobrovičová.
1/31/202438 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Brambora s vejcem: Řezník František Kšána: Vážím 110 kilo

Hostem dada rubriky Brambora s vejcem byl tentokrát řezník František Kšána, který dokonce do studia na rozhovor plný zásadních otázek dorazil osobně. Hned zkraje se František mimo jiné svěřil s tím, že váží 110 kilogramů a vysvětlil i, jak se to vztahuje k jeho profesi.
1/31/202420 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Lit: Annie Ernaux z nás umí vypotit hluboký stud za naše sexuální těla. I za mámu s tátou

Pulty českých knihkupectví poslední dva roky výrazně zaplňují texty francouzské spisovatelky Annie Ernaux. A to nejen kvůli tomu, že v roce 2022 získala Nobelovu cenu za literaturu. Čím nás autorka, narozená v roce 1940, dodnes tolik táhne, probíráme v nové epizodě podcastu Lit.
1/31/202431 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

On Air: Ředitelka proFem o službách obětem sexuálního násilí: Má je garantovat stát, ale to se u nás neděje

V pondělí 22. ledna otevřela nezisková organizace proFem na pražském Břevnově komplexní centrum PORT pro oběti sexuálního násilí – první takové v České republice. „Pro neziskovku naší velikosti to je v podstatě nadlidský výkon, ideálně by podobné centrum mělo být v každém kraji, ale pětiletá příprava i následný provoz jsou finančně obrovsky nákladné. Tyhle služby by měl garantovat stát, jenže to se bohužel neděje,“ zdůrazňuje ředitelka proFem Jitka Poláková.
1/31/202424 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Kompot: Vysněným hostem je Halina Pawlowská, říká Jan Dlouhý z podcastu Lit

Proč jsou bývalé mormonky z Utahu stejně skvělé jako drama Saltburn nebo seriál Sedmilhářky V podcastu Kompot uslyšíte vše o reality show Real Housewives of Salt Lake City, jejíž finále doslova otřáslo Spojenými státy.
1/30/202449 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Lovci mají rádi zbraně a chtějí doma trofej. S odbornicí o vyhlídkách rysa ostrovida v české krajině

Štětiny na uších, skvrnitý kožich, prakticky střižený ocas a licousy po stranách čelisti. Charakteristické znaky vrcholového predátora, který se po svém teritoriu dost nachodí, je nenápadný a specializuje se na srnčí. Právě podílem na redukci vysokého stavu lesní zvěře je rys cenným ekologickým prvkem v managementu lesa. Bohužel je ale také atraktivní trofejí na policích papalášů. V místech, jako jsou Novohradské hory, neustále záhadně mizí.
1/30/202435 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Slušný vychování: Párkrát se mi povedlo podat někomu ruku, ale pak mi bylo hrozně špatně

„Když mě vedli na OSPOD, mluvili o mně, že jsem chyba v systému. Že jsem dokázala tak dlouho žít v silně devastujícím prostředí a nikdo si toho nevšiml. Ale já vím, že já nejsem ta chyba v systému, ale že ten systém má chyby. Hrozně bych chtěla, aby mě měl někdo rád. Ale vím, že mě nikdo rád nemůže, protože nemám ráda sebe,“ říká Dita v podcastu Slušný vychování.
1/30/202443 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Balanc: První sex ve vztahu je přelom, nemusí ale vypovídat o ničem. Důležité je bezpečí a jasný souhlas

Pro mnoho lidí je první sexuální zkušenost s novým partnerem nebo partnerkou důležitý milník. Nezáleží, jestli je na prvním rande nebo k němu směřujete dlouho. Podle psycholožky a psychoterapeutky, zakladatelky Institutu Moderní láska Markéty Šetinové je důležité bezpečí, naladění na vlastní tělo. Komunikace je nutná, ale nemusí být jen slovní. Z prvního sexu je mnoho lidí nervózních a když se nepovede, neznamená to, že celý vztah nebo sexuální život jde do kopru.
1/30/202433 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Buchty: Buchty čtou: Jiráskova Dívčí válka nemá daleko od Texaského masakru motorovou pilou

V posledním díle speciálu Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají pověstí Dívčí válka zpracovanou tu v Kosmově kronice, tu Aloisem Jiráskem.
1/29/202450 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Vlna: Čtyři espressa v jedné plechovce. Energetické drinky jsou rizikový trend mezi mladými

Pití energetických nápojů patří už nějakou dobu k trendům mezi dospívajícími. Influenceři na sítích často propagují produkty a nezřídka i energeťáky. Před nedávnem se málem zhroutil internet, a pak i maloobchodní řetězce kvůli jednomu takovému nápoji. Podle zdravotnických organizací ale pití těchto drinků přináší mladým lidem řadu závažných problémů.
1/29/202434 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Hergot!: Inteligence rostlin, Vikingové i Krakonošova družina. Bilancování s publicistou Janem Lukavcem

Knihy. Sotva bychom našli někoho, kdo je čte, recenzuje a všude nosí s sebou raději než Jan Lukavec. Do Hergot!u přišel s pěticí, která jej nejvíce v loňském roce zaujala a samozřejmě se týkala spirituality, duchovna či náboženství. Probrali jsme toho hodně – třeba v čem můžeme považovat rostliny za „oduševnělé.“
1/29/202443 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Pochlap se: Nechtěl jsem být zranitelný kluk. S Pochcánkem jsem šel za hranu možností, říká režisér Jan Hušek

Hostem podcastu Pochlap se byl režisér Jan Hušek, kterému loni na podzim vyšel dokumentární film Pochcánek. V něm se zamýšlí nad otázkami mužství a pokouší se zachytit přechod od chlapce k muži. Václav Rouček se s ním bavil nejen o jeho novém filmu, ale také o vztahu s otcem, diskomfortu i o tom, proč je důležité mít mužský vzor.
1/28/202447 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Pot: Jak se randí s HIV? Vyrovnat se s tím mi trvalo několik let, říká fotograf Martin Kámen

„S dnešní medicínou jsem HIV nedetekovatelný a můžu žít dlouhý život, stejně jako kdokoli jiný, ale to stigma tady přetrvává. Nejen obecně ve společnosti, ale i uvnitř LGBTQ+ komunity,“ říká v hotcastu Pot fotograf a umělec Martin Kámen. S moderátory Karlem Vladykou a Eliškou Soukupovou sdílel svou zkušenost s HIV diagnózou, jak se s ní dnes žije a randí, ale i jaké rozdíly vnímá mezi Českem a Španělskem, kde žije.
1/27/202437 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Quest: Japonské RPG Like a Dragon: Infinite Wealth sází na mix vážného dramatu a bizarní nadsázky

Série Yakuza se nedávno přejmenovala na Like a Dragon a pomalu se vzdaluje svým téměř dvacet let starým kořenům. Souboje inspirované reálným bojovým uměním vyměnila za hybridní tahový systém, stejně jako vystřídala hlavní hrdiny. Určitou původní DNA si ale uchovává i v osmém díle Like a Dragon: Infinite Wealth.
1/26/202442 minutes, 1 second
Episode Artwork

Čelisti: Lvi nudí první. Dokument Karlos jde k zemi v prvním kole

Dost už hraní, dost už hraní, nadešel čas zápasu století: Čelisti vs Karlos. Aleš 5 kilo zhubl, Tomáš 10 přibral, Vít zkolaboval v kouřové sauně a na vážení se nedostavil. Forma pokulhávala, ale popravdě, na dokument Michala Samira a Šimona Šafránka nemusí mít člověk páru Connora McGregora, aby zápas ukončil v prvním kole. Tenhle český Tiger King z Wishe má pokročilou paradentózu.
1/26/202441 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

On Air: „Jsme pyšní na to, co jsme zvládli.” Peerko a Měsíc pro fakultu pomáhá vrátit „Fildu“ do normálu

Po tragické prosincové události v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se na začátku ledna uskutečnil pietní pochod a na náměstí Jana Palacha hoří památný oheň. Prostor před Rudolfinem se zároveň na čtyři týdny stal místem pro iniciativu s názvem Měsíc pro fakultu, jejíž součástí je i studentská psychologická pomoc Peerko. „Jsme pyšní na to, co jsme během tak krátkého času dokázali,“ shodují se za oba projekty Karolína Faberová a William Pichardo.
1/26/202418 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Špína: Děláme si co chceme! Rokování s Levag o debutové nahrávce i rodném městě

What’s wrong with Pilsen? Tak se ptá se na svém první albu dříve čtveřice, nyní pětice Levag, která operuje právě v Plzni. Nás ve Špíně to samozřejmě nenechalo chladnými a museli jsme si je pozvat do studia. A takhle natřískáno jsme dlouho neměli, dorazili totiž za námi v kompletní sestavě, aby s námi probrali nejen desku a plzeňství, ale i problémy spojené s náhlým nedostatkem vegetace v okolí jejich zkušebny.
1/25/202435 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Studovna: Už žádné zkostnatělé instituce. Bakalářský obor na UTB spojuje kulturu a digitální technologie

„Je tam důraz na workshopy, plenérové výjezdy, týmovou práci, na různé exkurze a blokovou výuku,“ říká Eva Gartnerová o vznikajícím bakalářském oboru Kreativní odvětví a digitální kultura. Jak se zakládá nový obor a jaké dovednosti by se ve škole mělo studentstvo naučit?
1/25/202425 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Vlna: Šimkovičová je ministryní kultury asi proto, že tancovala v Let’s Dance, říká slovenská novinářka

Na Slovensku se znovu demonstruje proti kabinetu Roberta Fica. Po boji o speciální prokuraturu je tentokrát ve hře nezávislost kulturních institucí. Kontroverzní ministryně kultury Martina Šimkovičová totiž mimo jiné prosazuje přímý vliv ministerstva na vedení kulturních institucí. Šimkovičová je zároveň známá problematickými výroky na adresu LGBT+ lidí.
1/25/202427 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Buchty: Strach je sociální konstrukt, ale pod postel se radši nedívejte

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu výjimečně přivítaly jen samy sebe a své strachy. Bavily se totiž o tom, jaké mají fobie ony a jejich bližní a také o tom, proč se Ivanka večer bojí zhasnout lampičku.
1/24/202432 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Lit: Stáváme se otroky automobilů. Petr Šesták napsal knihu o poslíčkovi, který válčí s řidiči

Vyhoření je románový pamflet, jehož hrdinou je poslíček, který jezdí po městě na kole a doručuje lidem jídlo. Zároveň je svým způsobem ve válce s řidiči aut a prožívá flashbacky, které ho vrací zpátky do dětství. „Léčí se ze své iluze toho, že auta představují svobodu,“ říká v podcastu Lit o knížce její autor Petr Šesták.
1/24/202430 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Dodnes lituju, že jsme neměli možnost být s dětmi půl na půl, říká David z páru Dva tátové

„Naše domácnost už nemá jednoho pečovatele a jednoho živitele. Dělíme se padesát na padesát. Kdo má daný den rodičovskou službu, ten ráno budí děti, veze je do školy, odpoledne obsluhuje kroužky, dělá svačiny a obstarává domácnost,“ popisuje David Vaníček z páru Dva tátové. „Dřív jsme trpěli tím, čím asi hodně běžných párů s malými dětmi. Měli jsme od sebe očekávání, která visela ve vzduchu a vytvářela nepříjemnou atmosféru.“
1/24/202437 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Bourání: Zkoumat dějiny architektury? V Japonsku to znamená vyšší prestiž i lepší ohodnocení

Helena Čapková je historička umění, v Japonsku žije a vyučuje na univerzitě. Angažuje se také v záchraně památek moderní architektury, které se v Japonsku bez milosti bourají a na jejich místě se hned zase staví. „Bohužel většinou něco banálního,“ říká.
1/24/202444 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Má smysl sázet stromy v Česku? Offsety podporují globální jih, klimatickou neutralitu ale nezajistí

Šest tisíc největších společností na světě vyprodukuje ročně 31 miliard tun CO2, což je přes polovinu globálních emisí tohoto skleníkového plynu. Tyto společnosti jsou zároveň součástí iniciativy Science Based Targets, ve které se zavazují k dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Cesta vede přes správné řízení uhlíkové stopy – měření, vyhodnocování a snižování. Offsety jsou spíš doplňkovou aktivitou.
1/23/202437 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Slušný vychování: Táta řval, že jsem blbá, ošklivá, neschopná. Radši bych facku, než ta slova

„Od raného dětství na mě řval. Nebyl to křik, řval jako lev, byl úplně rudej a sliny mu šly od pusy. Řval, že jsem ošklivá, tlustá, blbá, že nic nedotáhnu do konce.“ Ve druhém díle série Slušný vychování vzpomíná Kateřina na dětství se svým tátou.
1/23/202425 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Kompot: Show pro bohaté Pražáky? Peče celá země opomíjí regiony a nižší vrstvy

Třetí řada pořadu Peče celá země nabízí středostavovskou zábavu, která lidové pečení zbytečně dramatizuje, myslí si Šimon Holý z podcastu Kompot. Zároveň v něm chybí regionální i společenská pestrost. Poslechněte si recenzi oblíbené soutěže, ve které se dvanáct soutěžících snaží získat titul nejlepšího amatérského pekaře nebo pekařky.
1/23/202442 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Buchty: Buchty čtou: Román Paní Dallowayová ukazuje, že dělat věci správně ještě neznamená, že budete spoko

V novém díle speciálu Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají útlým románem Paní Dallowayová od Virginie Woolfové.
1/22/202456 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Vlna: Virus HPV má v těle až 80 % populace, muži i ženy. Rakovina zasáhne ale jen někoho

V České republice ročně prodělá rakovinu děložního čípku v průměru 800 lidí, z toho 300 zemře. Tyhle statistiky může ovlivnit několik faktorů, mezi které patří preventivní gynekologické prohlídky a očkování. Proč se o HPV, viru, který způsobuje i rakovinu děložního čípku moc nemluví, když se to téma týká tak velké části populace?
1/22/202431 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Pot: „Testování je základem zdravého sexuálního života,“ říká Cinger z České společnosti AIDS pomoc

Hotcast Pot se tentokrát věnuje prevenci i léčbě HIV. Hostem Elišky Soukupové a Karla Vladyky byl František Cinger, vedoucí preventivní sekce v pražském Domu světla. Dům světla je jedním z projektů České společnosti AIDS pomoc, která se v ČR už od roku 1989 věnuje prevenci HIV a dalších pohlavně přenosných chorob a poskytování podpory HIV+ pozitivním lidem. Společně probrali nejen prevenci, ale i podrobnosti léčby a také stigmatizaci HIV.
1/22/202433 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

On Air: Česká literatura je málo „Lit.“ Co čtou Eva a Jan ze stejnojmenného literárního podcastu Radia Wave?

Od začátku roku můžete na Radiu Wave poslouchat nový literární podcast s názvem Lit. V jeho přípravě a moderaci se střídají Eva Soukeníková a Jan Dlouhý. Koho by si pozvali jako hosta do prvního dílu, kdy by to mohl být kdokoliv? Co je baví na současné české literatuře a kde vidí její slabosti? S oběma jsme v rozhovoru probrali i pro co mají v literatuře slabost oni a která kniha je napadne jako první, když se řekne „Lit.”
1/22/202428 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Casablanca: Tahiti voní jako školní jídelna. Havaj jako mokrá hlína, tvrdí cestovatel Jakub Neumann

Jak si stopnout loď a zvládnout první oceánskou plavbu? „V Pacifiku bylo po týdnech plavby úplně nad moje chápání, jak je svět obrovský,“ vypráví Jakub Neumann své světoběžnické zážitky, o které se dál dělí jako travel kouč.
1/22/202441 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Hergot!: Ježíš, Kafka a účinná láska k bližnímu. O spiritualitě Bohumila Hrabala s religionistou Hoškem

Krátce před 110. výročím narození jednoho z nejslavnějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století vyjde kniha o duchovním světě Bohumila Hrabala. S autorem, religionistou a teologem Pavlem Hoškem si moderátoři Hergot!u povídali.
1/21/202452 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Quest: Nepříliš nadějné vyhlídky: První The Last of Us je plné světlých zítřků, druhé může traumatizovat

Tři roky staré The Last of Us: Part II se v těchto dnech dočkává remasteru s novým herním režimem, stejně jako o sobě dalo vědět čerstvé herecké obsazení chystané druhé řady seriálové adaptace. Quest u té příležitosti ve studiu přivítal Filipa Brouka, filmového produkčního a především velkého fanouška celé série.
1/19/202454 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Zemědělství vs. mystika z výprodeje. Drama Bastard tvrdě válcuje novou řadu Temného případu

Králové bramborových lidí Aleš, Vít a Tomáš zakrojili do namrzlé dánské hlízy. Rodák z Vysočiny a znalec lilkovitých plodin Tomáš pohostil kolegy produkty z proslulé sadební odrůdy Red Anna. Pochopitelně na počest severského historického snímku Bastard, v němž jsou brambory víc jak lidé.
1/19/202443 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Špína: Emo se vrací! Vytahujeme klenoty z devadesátkové emo hardcorové pokladnice

V poslední době vše nasvědčuje tomu, že se nám otočil další punkový cyklus a do středu zájmu se začíná vracet emo hardcore devadesátkového střihu. Vzhledem k tomu, že osazenstvo Špíny, v čele s Juditou a Šamanem, k tomuto žánru chová neskrývanou náklonnost, věnujeme mu celý aktuální díl. A zaměřili jsme se na americké kapely, které sice po třech desetiletích upadly částečně v zapomnění, zároveň patřily mezi základní kameny tohoto stylu a rozhodně mají co nabídnout i dnes.
1/18/202436 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Studovna: Nemůžu začít! Prokrastinace, rešerše i přípravy na obhajobu. Mentorka radí, jak na diplomku

„Od designu výzkumu přes prokrastinaci a nastavení režimu po přípravu na obhajobu nebo rady s rešerší,“ vyjmenovává Gabriela Boková z projektu Napiš diplomku s čím se na ní studentstvo často obrací.
1/18/202427 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

On Air: Hospodaření s financemi? U neziskovek je podle ekonoma Františka Bostla často děsivé

„Když vezmeme domácí známá jména a hospodaření s financemi, jako je například utrácení za požitky, které vůbec nesouvisí s jejich aktivitami, výsledná čísla jsou děsivá. Překvapuje mě, že se téma fungování i velkých nadací a toho, kolik procent z vybraných peněz jim jde do kapsy, vůbec neotevírá,” zdůrazňuje zakladatel projektu dárcovské mobilní aplikace Vakovako, která uživatelům zjednodušuje vstupní parametry pro darování.
1/18/202431 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Brambora s vejcem: Herečka Alžběta Malá: Chtěla bych být pánským pyžámkem

Dada rubrika Brambora s vejcem tentokrát hostila herečku Alžbětu Malou. Tu momentálně můžete vidět například v seriálu Smysl pro tumor. V rozhovoru se mimo jiné svěřila, kterým písmenem abecedy by se chtěla stát a také prozradila, co si myslí o mysliveckých posedech.
1/18/202417 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Vlna: Výchovné facky bohužel tolerujeme a oceňujeme, říká autorka Slušnýho vychování

„Nepoužívat násilí ve výchově je podle mě těžké, zvlášť v Česku, kde se výchovná facka očekává, toleruje a vlastně cení. Jen pro čtvrtinu Čechů je násilí ve výchově dětí nepřípustné, to je přece strašně málo,“ říká Michaela Sladká, autorka podcastu Slušný vychování.
1/18/202421 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Buchty: Až 40 % procent lidí si myslí, že jejich práce nemá smysl

Ivana a Zuzana tentokrát byly výjimečně v brněnském studiu Českého rozhlasu. Tam felily se socioložkou a vysokoškolskou pedagožkou Kateřinou Nedbálkovou, která se zabývá mimo jiné prací, nerovností a vězeňstvím. S ní se bavily nejen o její poslední knize Pracovat, ale i o tom, proč je vlastně potřeba makat.
1/17/202435 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Maminka mi říkala, že jsem pokažená a rozbitá, vzpomíná Zdeňka Šíp Staňková

„Dokud jsem se chovala, jak maminka chtěla a očekávala, bylo to dobré a maminka se projevovala tak, že mě má ráda. Často se objevuje to, že odpíráme lásku dětem za trest. Sama na sobě to někdy vidím, že je pro mě těžké dítě neodmítnou, když se na něj zlobím,“ říká Zdeňka, autorka projektu Děti jsou taky lidi. Rozhovor vychází jako doprovod podcastové série Slušný vychování.
1/17/202426 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Bourání: Šokovalo mě to. Architekt Hlavního nádraží o jeho plánované přestavbě

Ještě jednou Hlavák. Tentokrát s posledním žijícím autorem haly Hlavního nádraží v Praze Zdeňkem Rothbauerem. „Nikdo nepředpokládal, že by se hala měla bourat,“ říká.
1/17/202449 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Kompot: Homofobie a hloupost. Nejhorší věc na internetu je pořad Agáty Hanychové a Vincenta Navrátila

Agáta Hanychová a její bratr Vincent Navrátil moderují pořad Agáta a Vincent: Taky názor. „Úroveň homofobie, nevzdělanosti, hlouposti je tam taková, že jsem myslela, že mi slezou nehty,“ komentuje ho Hana Trojánková Biriczová. Proč byste si pořad neměli pouštět, i když to stejně uděláte, zjistíte v podcastu Kompot.
1/17/202441 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Lit: Literatura je odstřižená od reality. Utlačované zaháníme zpátky do kouta, říká spisovatel Torčík

„Na literatuře mě štve, že je často odstřižená od společenské reality,“ říká spisovatel Marek Torčík v novém díle podcastu Lit. S autorem čtenáři i kritikou chváleného románu Rozložíš paměť mluvíme o bolavém vzpomínání i úlevném zapomínání.
1/17/202431 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Štěstí nám nepřinese, když se obklopíme věcmi. O ekologické a spirituální krizi s knězem Orko Váchou

Jorge Mario Bergoglio, když víc jak před deseti lety usedal na Svatý stolec, zvolil si jméno František, podle řeholníka Františka z Assisi. Světec a křesťanský mystik proslul kromě péče o chudé také zvláštním ohledem ke stvoření – jinými slovy k přírodě. Když pak v roce 2015 vyšla encyklika Laudato si, ve které se papež obrací ke každému člověku této planety, aby chránil přírodu a mírnil klimatickou krizi, naplnil tím to, co si předsevzal.
1/16/202433 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Slušný vychování: Přála bych vám vidět, co všechno rodiče považují za přiměřený trest

„Násilí je návykové. Rodiče ho používají v momentě, kdy jsou frustrovaní, bezmocní, nevědí, co mají dělat. A když dítě uhodí, uleví se jim, vyplaví se jim dopamin a cítí se v tu chvíli líp. A mají tendenci tohle chování opakovat častěji a intenzivněji,“ říká Petra Wünschová, psychoterapeutka a ředitelka Centra LOCIKA v prvním díle podcastové série Slušný vychování.
1/16/202427 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Jiné stavy: Slušný vychování: Přála bych vám vidět, co všechno rodiče považují za přiměřený trest

„Násilí je návykové. Rodiče ho používají v momentě, kdy jsou frustrovaní, bezmocní, nevědí, co mají dělat. A když dítě uhodí, uleví se jim, vyplaví se jim dopamin a cítí se v tu chvíli líp. A mají tendenci tohle chování opakovat častěji a intenzivněji,“ říká Petra Wünschová, psychoterapeutka a ředitelka Centra LOCIKA v prvním díle podcastové série Slušný vychování.
1/16/202428 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Vlna: Na odstrašovací protidrogové kampani bych se nepodílel, říká režisér seriálu Adikts

Seriál Adikts už v prvních dnech od svého uvedení vyvolal bouřlivé debaty. Jeho režisér Adam Sedlák je známý i jako tvůrce seriálu Semestr nebo celovečerních filmů Domestik a Banger. V rozhovoru s ním se bavíme o jeho novince i celé jeho dosavadní kariéře.
1/15/202429 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Hergot!: Společenství Prohlášených Živých Člověků se snaží delegitimizovat stát

Moderátorský tým pořadu Hergot! se opět ohlíží přes rameno a přináší rozhovor s religionistou Zdeňkem Vojtíškem o kontroverzních hnutích AllatRa, Cesta světla a Společenství Prohlášených Živých Člověků ze Slovenska, Čech a Moravy. Ta v minulém roce zaujala nejen odborníky, ale i mainstreamová média a různé influencery. Co lze k dosavadním informacím dodat? Kontext a náboženský rozměr!
1/15/202452 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Buchty: Buchty čtou: Dívčí román Metráček je o době, kdy byla vrcholem života dovolená v Tatrách

V novém díle série Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají dívčím románem – kultovkou Metráček od Stanislava Rudolfa.
1/15/20241 hour, 35 seconds
Episode Artwork

On Air: Mohou být slastné i strastné. S náročnou zkušeností po psychedelikách nově pomáhá Prostor integrace

Česká psychedelická společnost spustila nový harm reduction projekt Prostor integrace. Za cíl si klade pomoci s náročnou zkušeností po užití psychedelik. „Negativní zážitky z psychedelik si s sebou člověk bez dobré integrace může nést velmi dlouho. Když s nikým ten strastný zážitek nesdílí, tak může ovlivňovat jeho reálné bytí, třeba i několik let. Může se objevit i strach či úzkost ze smrti,“ říká Michal Zeman z České psychedelické společnosti.
1/15/202423 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Pochlap se: Nejtěžší je být na dietě bez vody, mentální koučink k MMA patří, říká fighter Matěj Kuzník

Hostem podcastu Pochlap se byl zápasník MMA Matěj „Matheus“ Kuzník. Moderátor Václav Rouček se s ním bavil o tom, jak náročná je příprava na zápas, co mu dala léčba tmou a proč je MMA mezi lidmi v takové oblibě.
1/14/202435 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Casablanca: Tropická Evropa plná sopečných kráterů. Martin Stiller vypráví o pestrobarevném Reunionu

Jak se šlape z úrovně moře až na třítisícové sopečné vrcholy? Jaká byla noc na nejvyšším bodě ostrova Reunion? Beskydský chatař a cestovatel Martin Stiller přešel francouzský tropický ostrov od severu k jihu po trase GR2.
1/14/202440 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Pot: Burleska není jen nahota, ale i příběh, popisuje umělec Chlorophyll von Needle

„Burleska mi změnila celý pohled na život a na sebe, dříve jsem měl i problém se před někým svléknout. Teď se svlékám, beru za to peníze a ještě si to užívám,“ říká burlesque performer a producent fetish eventů Chlorophyll von Needle. S moderátory hotcastu Pot se rozpovídal o burlesce, světě BDSM i jeho intimním životě.
1/13/202433 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Quest: Prince of Persia: The Lost Crown je důstojným pokračováním dlouho pohřbené série

Návraty ke kořenům se ve hrách v posledních letech skloňují prakticky neustále. Jedním z nich je i čerstvý Prince of Persia: The Lost Crown, který místo 3D akčních adventur kráčí hlavně v šlépějích vyšlapaných úplně prvním dílem z roku 1989, přidává k nim ale i spoustu vlastních nápadů. Jak změna žánru perskému princi sedla?
1/12/202455 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Slabomyslný trip. Drogy jsou zkratka, seriál Adikts slepá ulička

Kaiser Franz je mrtev, nad Andami padají letadla a Česká televize se pokouší o invenční a provokativní proti-drogovou osvětu. Byl to zkrátka týden plný katastrof, se kterými se Čelisti vypořádávají s typickou dávkou laskavosti a tematické gastronomie. Poučení je jasné: lepší hladovět v Andách než měnit jehly na Hlaváku.
1/12/202442 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Studovna: Hazard, nebo zábava? Studentka zkoumala užívání tanečních drog, teď se věnuje webu a společnosti

„Snažila jsem se zjistit, jaké jsou náhledy uživatelů na taneční drogy,” říká studentka a výzkumnice Natálie Terčová z Masarykovy univerzity v Brně o své diplomové práci. Mluvili jsme i o jejím aktuální výzkumu internetu, společnosti a digitálních dovedností.
1/11/202425 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Vlna: Nechtěla jsem uklízet, ale ukázat, jak velký vliv má pořádek na psychiku, říká česká cleanfluencerka

Kdo je nejsledovanější česká cleanfluencerka? Proč tolik lidí zajímá na sociálních sítích uklízení? Kde se berou všechny ty nové tipy a zlepšováky do domácnosti? Hostem nové epizody podcastu Vlna je Kateřina Brožová, známá díky instagramovému účtu Úklid pro klid. Uklízí ráda?
1/11/202425 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Brambora s vejcem: Věštec Vlastík Plamínek: Kdyby rok 2024 byl jídlem, byl by omeletou se špenátem

V dada rubrice Brambora s vejcem jsme se telefonicky spojili s věštcem a milovníkem bubínků Vlastíkem Plamínkem. Zjišťovali jsme, jak vnímá Vlastík nadcházející rok 2024, jaké každodenní rituálky mu zpříjemňují život, nebo kterou rasou psa bych chtěl být.
1/11/202419 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Buchty: V Peru je šest tisíc druhů brambor a chodí se všude o hodinu později

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly Martinu Hulanovou z Křečovic, která si dělá doktorát v oboru geodézie a kartografie. S tou se bavily zejména o jejím studijním pobytu v Peru.
1/10/202443 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Úzkosti jsou částečně dědičné. Rodiče učíme, aby se nebáli dát strach najevo, ale nepřenášeli ho dál

„Výzkumy zjistily, že když rodič se svým dítětem pracuje, je to podobně efektivní, jako kdyby šlo o terapeuta. Na odbornou pomoc čekáme v Česku půl až třičtvrtě roku. Zaměřme se tedy na to, co můžou udělat rodiče,“ říkají Matěj Kučera a Marie Polášková z Národního ústavu duševního zdraví.
1/10/202427 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Lit: Autofikce a příběhy obyčejných lidí. Česká literatura se mění, generační témata ale stále chybí

Srpny, Fosilie, Obrys, stejně jako Torčík, Vlasáková nebo Jislová – to jsou jména a názvy, které by mohly reprezentovat rok 2023 z hlediska literatury. Shodují se na tom vůbec první hosté nového knižního podcastu Lit, kterými byli publicisté Matouš Hrdina a Bára Voříšková. Kromě knih jsme se bavili také o úrovni české literární kritiky.
1/10/202432 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Záložka: Autofikce a příběhy obyčejných lidí. Česká literatura se mění, generační témata ale stále chybí

Srpny, Fosilie, Obrys, stejně jako Torčík, Vlasáková nebo Jislová – to jsou jména a názvy, které by mohly reprezentovat rok 2023 z hlediska literatury. Shodují se na tom vůbec první hosté nového knižního podcastu Lit, kterými byli publicisté Matouš Hrdina a Bára Voříšková. Kromě knih jsme se bavili také o úrovni české literární kritiky.
1/10/202432 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Podhoubí: Kdo maže jedy? Věčné chemikálie v lyžařských voscích, horských říčkách i krevním řečišti

Konečně nám zase trochu přituhlo a někde i napadlo trochu sněhu, nejvyšší čas vyrazit na běžky. Kdo to s běžkováním myslí aspoň trochu vážně, musí zvolit dobrou mázu. Kdo to myslí s přírodou a s vlastním zdravím aspoň trochu vážně, zpozorní. Skluznice se mažou stoupacími nebo skluznými vosky, ty všechny mohou obsahovat PFAS – věčné chemikálie. Mají sice geniální vlastnosti, ale vykoupeno je to nerozložitelností v přírodě a plíživou toxicitou.
1/9/202421 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Kompot: Kompot: Pawlowská, Volemanová, Musil a Štěpánová občerstvovali televizi v devadesátkách

Halina Pawlowská, Šárka Volemanová, Honza Musil a Bára Štěpánová – to byly podle podcastu Kompot hvězdy formátu talk show v 90. letech. Výše zmínění se nebáli experimentovat nebo přinášet nová témata. Jak tehdy „legendární“ české talk shows vznikaly? A co o naší polistopadové společnosti říkaly? Na to se podívali Šimon Holý a Hana Trojánková Biriczová v živém Kompotu, který probíhal během Korzo Národní dne 17. listopadu.
1/9/202447 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Houpačky: Slušný vychování: Výchovná facka neexistuje. Startuje série Slušný vychování

Šedesát procent českých rodičů se hlásí k tomu, že ve výchově dětí používá tělesné tresty. Kdo chce s násilím na dětech přestat, často neví, jak. Většina lidí ale nadále souhlasí s tím, že výchovné facky jsou potřeba a nahradit je domluvou, vysvětlením, empatií nebo respektem není možné. Co všechno jsme schopni v rámci „slušnýho vychování“ svým dětem dělat?
1/9/20243 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Jiné stavy: Slušný vychování: Výchovná facka neexistuje. Startuje série Slušný vychování

Šedesát procent českých rodičů se hlásí k tomu, že ve výchově dětí používá tělesné tresty. Kdo chce s násilím na dětech přestat, často neví, jak. Většina lidí ale nadále souhlasí s tím, že výchovné facky jsou potřeba a nahradit je domluvou, vysvětlením, empatií nebo respektem není možné. Co všechno jsme schopni v rámci „slušnýho vychování“ svým dětem dělat?
1/9/20243 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Balanc: Nic není tak složité jako lidský mozek. Péče o něj je ale překvapivě jednoduchá

Neuroplasticita je schopnost mozku se měnit a přizpůsobovat se novým podmínkám. Je důležitá pro učení, paměť i psychoterapii. Lze ji podpořit zdravým životním stylem a pravidelnou stimulací. Může být i nevýhodná, mozek se může „naprogramovat“ do duševní choroby. V podcastu Balanc na téma neuroplasticity mozku odpovídá Martin Brunovský, vedoucí klinického výzkumného programu v Národním ústavu duševního zdraví, lékař na psychedelické klinice Psyon, neurolog a neurovědec.
1/9/202434 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Buchty: Buchty čtou: Opera Prodaná nevěsta je banger právem. Za zmínku stojí i její libreto

Ve pátém díle speciálu Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají výjimečně nikoliv klasickou knihou, ale libretem opery Prodaná nevěsta, které Stanislava vzalo za srdce.
1/8/202448 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Vlna: Když můj track vystřelil do žebříčku, šel jsem dál roznášet pivo, říká rapper Rohony

Vlna se tentokrát vypravila do městysu Stařeč u Třebíče, kde aktuálně sídlí zářící hvězda českého rapu Rohony. Hudebník sem do svého domovského prostředí podle vlastních slov utekl před elitářským městským životem a v domě po rodičích dal dohromady desku Superfly, na které kombinuje současný zvuk s citacemi bigbítových klasik a vzdává hold hudbě, která ho provází od dětství.
1/8/202434 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Hergot!: Můj projekt zmizel z církevních stránek velmi rychle, říká autor série Víra v barvách duhy Frýdl

Student FAMU a syn z rozvětvené husitské farářské rodiny Tobiáš Frýdl zaujal už vloni na podzim svým projektem, ve kterém se přes čtyři desítky teologů, farářů i laiků vyjadřují k otázkám sexuálních menšin nebo k tématu manželství pro všechny. Autor mezitím za projet obdržel Cenu Jana Opletala v kategorii Osobnosti mladší 30 let za občanskou angažovanost, veřejnou osvětu, dobrovolnictví nebo další společensky prospěšné aktivity.
1/7/202440 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Quest: Čeká nás další herně nabitý rok? 2024 může být jen těžko lepší než 2023

Moderátoři Questu do roku 2024 vykročili pravou nohou a hlavně tradičně - se svou porcí vrcholně nepravděpodobných předpovědí pro světový i tuzemský herní průmysl. Kdo se loni nejvíc trefil, kdo byl úplně vedle a kdo koho odposlouchává?
1/5/202445 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Čelisti: Konec boháčů v Anglii. Satira Saltburn se přehnaně snaží, hodí se leda k posypu chodníků

Aleš, Vítek a Tomáš letos nastoupili do studia ve skleslé náladě. Tentokrát nebylo žádné papáníčko v přímém přenosu. A hlavně hlad po kvalitní kinematografii nezahnalo takřka nic z aktuální nabídky. První novoroční díl se věnoval ambiciózním, leckde ceněným filmům, které Čelisti svorně nenáviděly.
1/5/202441 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Studovna: Tragická událost na FF UK nabourala jistoty. V krizi není ostuda vyhledat pomoc, říká psycholog

Budou to dva týdny od střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Tragická událost zasáhla spoustu lidí včetně studentstva. „Výrazně to nabouralo nějakou míru jistoty a pocit určitého bezpečí,“ říká psycholog Jan Kulhánek.
1/4/202433 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Vlna: Nemůžete lidi cpát jídlem, které v ten moment nenávidí, říká Martina s mentální anorexií

Mentální anorexie provází Martinu dlouho. Učí se s ní žít a taky o ní mluví s lidmi, nejčastěji s dětmi a studujícími. Věnuje se také studiu aplikované psychoterapie a inovace v sociální práci. Záleží jí na tom, aby se o poruchách příjmu potravy vědělo, nešířily se mýty a stereotypy a také aby byla dostupná potřebná péče.
1/4/202427 minutes, 1 second
Episode Artwork

Buchty: Chemie je doslova ve všem, nejsou to jen baňky a hokusy pokusy

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly pedagoga a brněnského chemika Erika Kallu, se kterým se bavili nejen o kyselině sírové, ale i o tom, jak dosáhnout díky pomeranči oplodnění.
1/3/202436 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Houpačky: S mimořádným nadáním se často pojí hypersenzitiva, kdy jsou děti citlivé a dráždivé, říká odbornice

„Pokud má dítě nějaké předpoklady, je nutné je rozvíjet optimálně – ne maximálně. Když budeme děti drtit jako olivy, neznamená to, že z nich dostaneme nejlepší olej. Touhle cestou se nejde dát bez poškození dítěte nebo rodiny,“ říká Lenka Eckertová, ředitelka nadace RSJ.
1/3/202426 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Bourání: Tipy na cesty za architekturou. Co nám poradili hosté Bourání?

Kam se vypravit za zajímavými stavbami, městy, parky? Do Kladrub nad Labem, na slovenské hrady a do šílené laboratoře současné architektury v Tiraně. A na mnoho dalších míst blízko i daleko.
1/3/202432 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Lit: O literatuře zapáleně! Startuje nový knižní podcast Lit

Od 10. ledna startuje na Radiu Wave podcast Lit, který můžete poslouchat každou středu. V moderaci se budou střídat Eva Soukeníková s Janem Dlouhým. Povídat si budou se svými hosty a hostkami o tom, co právě čtou a proč.
1/3/20241 minute, 37 seconds
Episode Artwork

Záložka: O literatuře zapáleně! Startuje nový knižní podcast Lit

Od 10. ledna startuje na Radiu Wave podcast Lit, který můžete poslouchat každou středu. V moderaci se budou střídat Eva Soukeníková s Janem Dlouhým. Povídat si budou se svými hosty a hostkami o tom, co právě čtou a proč.
1/3/20241 minute, 37 seconds
Episode Artwork

Kompot: Co hýbalo v roce 2023 popkulturou? Čestmír Strakatý, Eliška a Damián nebo Sophie Turner a Joe Jonas

Popkulturní podcast Kompot měl letos napilno. Kromě několika projekcí kultovních filmů nabídl také živé vysílání z Olomouce nebo Prahy. Hutný byl ale i obsah mnoha dílů, které posluchačstvo podle reakcí na sociálních sítí často dokázal pobavit, rozčílit i inspirovat. Připomeňte si proto výběr toho nejlepšího z Kompotu za rok 2023.
1/2/202444 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Buchty: Buchty čtou: Orwellova kultovka 1984 je o tom, že věci jako láska a svoboda mají největší swag

V dalším díle speciálu Buchty čtou o knížkách, které všichni známe, ale málokdo je skutečně četl, se Ivana Veselková, Zuzana Fuksová a středoškolský pedagog Stanislav Zajíček zabývají románem 1984 George Orwella, ze kterého kdekdo cituje, aniž by o něm měl páru.
1/1/202459 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Pochlap se: Silné příběhy a ještě silnější emoce. Máme pro vás výběr toho nejlepšího z Pochlap se

Máme tady to nejlepší z roku 2023 v podcastu Pochlap se! Moderátor Václav Rouček se sešel se svým dramaturgem Martinem Honcem a společně se podělili o svůj osobní výběr pěti nejzajímavějších rozhovorů s hosty, které je nejvíce bavili nebo něčím zasáhli.