Winamp Logo
Queerstorie - podcast o historii osób LGBT+ Cover
Queerstorie - podcast o historii osób LGBT+ Profile

Queerstorie - podcast o historii osób LGBT+

Polish, Social, 1 season, 51 episodes, 1 day, 4 hours, 1 minute
About
Historie o ludziach, symbolach, miejscach i wydarzeniach, które kształtowały losy osób LGBT+.
Episode Artwork

51. Emilia Padoł i „Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza”

Pomimo że nie publikujemy już regularnie, pewna książka skusiła nas do nagrania tego nieoczekiwanego odcinka. To oznacza, że być może wycofujemy się z tego całego „kończenia podcastu na wieczność” i będziemy tu jeszcze czasem wracać ;)„Rodziewiczówna. Gorąca dusza” Emilii Padoł ukazała się w lutym 2023 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. Trudno było się nie oprzeć, żeby nie nie zaprosić do rozmowy o tej wyjątkowej pisarce autorki jej biografii. I tak w lipcu 2023 spotkałyśmy się z Emilią w Podcastowni Krytyki Politycznej (osobom, ktore nam to umożliwiły, bardzo dziękujemy!) i nagrałyśmy dla was rozmowę. Poruszamy w niej oczywiście queerowe wątki z życia tej „butch polskiej literatury”. Rozmawiamy o jej tożsamości płciowej, zawiłościach jej związków romantycznych, a także o tym, dlaczego jej nieheteronormatywność nie była nigdy specjalnie negowana, w przeciwieństwie do choćby współczesnego jej przypadku Konopnickiej. Emilia Padoł odpowiada też na pytanie, czy Rodziewiczówna mogłaby być bohaterką podcastu „Bad Gays”, czyli podcastu o ciemnej stronie historii LGBTQ+. I na kilka innych pytań 🌸. miłego odsłuchu! 📞✨ Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/21/202343 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

#50 Queerowe mity i legendy

Każdx z nas zna historie pochodzące z greckiej i rzymskiej mitologii, w tym queerowe wątki, w które jest bogata. A przecież istniały jeszcze inne mitologie europejskie: nordycka, celtycka czy „nasza”, słowiańska. I choć opowieści te były konsekwentnie wymazywane wraz z szerzącą się w Europie chrystianizacją, a pozostałe źródła są znikome, da się w nich odnaleźć queerowe wątki. Mamy więc postaci wymykające się dzisiejszym tożsamościom i definicjom, przedziwne „gejowskie” ciąże, elementy średniowiecznego crossdressingu i dragu czy fascynujące obrzędy. Wszystko ze szczyptą magii. Choć nie zabraknie oczywiście historycznych kontekstów, m.in. wizyty w osadach Wikingów. 50. i ostatni odcinek Queerstorii jest już Wasz!Bibliografia:- Conner, Mariya, Randy, Sparks & Sparks, Mariya, "Cassell's Encyclopedia of Queer Myth, Symbol and Spirit", 1998, Londyn.- Cherici, "Celtic sexuality: power, paradigms, and passion", 1995.- Hallakarva,"The Vikings and Homosexuality" (https://sourcebooks.fordham.edu/pwh/gayvik.asp).- Słupecki, "Mitologia skandynawska w epoce wikingów", 2003, Kraków.- Rector, "Queer Identity in Norse Myth: Fact or Fanfic?", 2021 (https://www.catrector.com/post/queer-identity-in-norse-myth-fact-or-fanfic).- Franks, "5 incredibly queer Viking stories you probably haven’t heard before", 2022 (https://www.pinknews.co.uk/2022/05/07/viking-norse-gods-lgbtq/).- Franks, "Approaching Queerness In The Viking World", 2021 (http://www.historymatters.group.shef.ac.uk/queerness-viking-world/).-Lewandowska, "Słowiańskie wartości przedchrześcijańskie", 2020 (https://witia.squarespace.com/blogpl/nbspsowiaski-wartoci-przedchrzecijaskie) Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
11/26/202241 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

#49 Pirackie opowieści

Po dłuższej przerwie wracamy z nowym odcinkiem. Nowym, choć wydobytym jak z pirackiego skarbca, bo nagranym jeszcze w wakacyjnej aurze, skłaniającej do przygód. W podcaście opowiadamy właśnie o przygodach, tych którymi wiel* z nas fascynowało się choćby w dzieciństwie – przygodach piratów (i piratek!) pełnych zwrotów akcji, dramatyzmu, poszukiwania wolności, rumu, poligamii i oczywiście queeru. A my próbujemy tropić ich ślady w historii. Ahoj przygodo!Bibliografia:Burg, B. R., "Sodomy and the Pirate Tradition: English Sea Rovers in the Seventeenth-Century Caribbean", New York University Press, 1995.Hall, J., „Get that booty: the swashbucking history of gay pirate”, „Melmagazine”, https://melmagazine.com/en-us/story/were-pirates-gay, 2021.Keegan, N., "Men and Matelotage: Sexuality and Same-Sex Relationships within Homosocial Structures in the Golden Age of Piracy, within Homosocial Structures in the Golden Age of Piracy, 1640-1720", 2021.Milne, A., „Inside Matelotage, The Same-Sex Partnerships Between Colonial-Era Pirates”, https://allthatsinteresting.com/matelotage?fbclid=IwAR2m2yxArZEDum99JHl_5V8TVHj2PgUeWejyJqZFrYwz2bhi5R7bT9HJWYI, 2020.Norton, R., „Lesbian Pirates: Anne Bonny and Mary Read”, „Lesbian history”, updated 14 June 2008, https://rictornorton.co.uk/pirates.htm.Sainsbury, S., „Gay pirates: An explanation to the frilly shirts?”, „Honi Soit.”, http://honisoit.com/2021/04/gay-pirates-an-explanation-to-the-frilly-shirts/, 2021. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
11/4/202246 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

#48 Marta Justyna Nowicka i „Słowacki. Wychodzenie z szafy"

Jakże inaczej mogłyby wyglądać lekcje polskiego, gdyby wiedza o nieheteronormatywności dwóch z trzech naszych romantycznych wieszczów stała się powszechną! Książka autorstwa Marty Justyny Nowickiej „Słowacki. Wychodzenie z szafy” to pierwszy krok w queerowaniu polskiego romantyzmu. Z autorką książki, specjalistką od Juliusza Słowackiego i doktorą nauk humanistycznych Uniwersytetu Gdańskiego porozmawialiśmy o najdziwniejszym z polskich wieszczów, który irytował się, gdy oświadczały mu się kobiety, za to gdy poznał w Rzymie Zygmunta Krasińskiego, zmienił się nie do poznania i chciał dzielić z nim każdą chwilę. Lubił pisać wielostronicowe opisy swoich stylizacji, przebierać w kobiece fatałaszki, a listy do matki podpisywać jako „córeczka Zosieńka”. A to tylko część odkrywania Julka, jakiego nie dane nam było poznać w szkolnych ławkach. Dziękujemy Marcie Justynie Nowickiej za tę fascynującą (i miejscami bardzo zabawną) opowieść, a także Krytyce Politycznej za udostępnienie nam podcastowni. Bardzo polecamy artykuł Marty Nowickiej „Godzina przekornej róży” opublikowany na łamach Dwutygodnika, w którym zgłębia XIX-wieczne relacje homospołeczne:https://www.dwutygodnik.com/artykul/10154-godzina-przekornej-rozy.html?fbclid=IwAR3UllMXOTPtA-gaeJbreMaAcn_mqyF5v3rpDqKYcgrCZJdorO3qt3dgcO8 Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/30/202259 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

#47 Danuta Gwizdalanka i „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim"

Ostatni odcinek z naszej serii o queerowych kompozytor(k)ach poświęcamy jednemu z najbardziej wyuoutowanych polskich „homoseksualistów" w dwudziestoleciu międzywojennym, Karolowi Szymanowskiemu. O artyście rozmawiamy z dr muzykologii, Danutą Gwizdalanką, autorką książki „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” (Państwowe Wydawnictwo Muzyczne, 2021).W rozmowie staramy się nakreślić portret kompozytora, patrząc na niego z różnych perspektyw — uwodziciela i kochanka, egocentrycznego i narcystycznego artysty, a jednak oddanego rodzinie. Mówimy też o jego tożsamości narodowej, wpływie Italii na jego życie i twórczość, a także o mechanizmach władzy, które wpływały na jego życie, ale które też wykorzystywał do własnych celów.Zapraszamy do odsłuchu, komentowania i dzielenia się queerstoriami! A przede wszystkim dziękujemy pani Danucie Gwizdalance za czas i przeciekawą rozmowę ❤ Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/10/202244 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

#46 Fryderyk Chopin

Czterdziesty szósty odcinek podcastu Queerstorie poświęcamy jednemu z najsłynniejszych Polaków w historii — romantycznemu kompozytorowi, Fryderykowi Chopinowi. W rozmowie skupiamy się na jego życiu prywatnym, a szczególnie na listach artysty do Tytusa Woyciechowskiego i ich ch romantycznej relacji, a także na medialnej burzy, która rozpętała się w 2020 roku właśnie z powodu nagłośnienia zawartości owych listów. W tym przeglądzie prasowo-archiwistycznym przywołujemy również inne głośne sprawy, które oburzyły pół Polski, i które niestety idealnie ukazują homofobię panującą w naszym kraju.Bibliografia: Listy Chopina:https://chopin.nifc.pl/pl/chopin/list/669_do-tytusa-woyciechowskiego-w-poturzynieAmbroziak, A., „Chopin wychodzi z szafy? Polska jest mistrzem w przemilczaniu swojej historii” (Rozmowa z Krzysztofem Tomasikiem), w: „OKO.press”, 25. 12. 2020.https://oko.press/chopin-wychodzi-z-szafy-polska-jest-mistrzem-w-przemilczaniu-swojej-historii-wywiad/Oltermann P., Walker S., "Chopin's interest in men airbrushed from history, programme claims”, 25.11.2020.https://www.theguardian.com/music/2020/nov/25/chopins-interest-in-men-airbrushed-from-history-programme-claimsWeber M., "Chopin's Men”https://www.srf.ch/kultur/musik/late-outing-chopin-was-homosexual-and-nobody-should-knowZawadzka, A., „No i co z tego”, w: SLH 3/4 2014/2015 (str. 23- 41).Sprawa listów Chopina do Delfiny Potockiej:https://pl.wikipedia.org/wiki/Listy_Fryderyka_Chopina_do_Delfiny_Potockiej Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
5/27/202252 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

#45 Andrzej Czajkowski

Andrzej Czajkowski nie cierpiał muzyki Piotra Czajkowskiego. Łączyło ich nazwisko, queerowość i talent muzyczny, dzieliło ich wszystko inne... Może pomijając trudny charakter, rozdarcie w sprawie własnej tożsamości seksualnej czy fascynację Szekspirem, spędzanie wolnego czasu na grze w brydża i spisywaniu tysięcy stron listów oraz dzienników. Andrzej nie chciał zapewne być przyćmiony przez rosyjskiego kompozytora i porównywany do niego. Szczególnie, że jego życiorys był nie mniej nadzwyczajny. Urodził się w Warszawie jako Robert Krauthammer, kilka lat przed II wojną światową. Przetrwanie jej zawdzięcza babci, Celinie*, która wyprowadziła go z getta i przez dwa lata ukrywała w szafie u obcych ludzi. Po wojnie Andrzej całe życie poświęcił grze na fortepianie. Młody geniusz już w 1955 r. został jednym z laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, co rozpoczęło długi okres koncertowania po całym świecie. W tym samym czasie próbował „wyleczyć się” z „homoseksualizmu”, przez kilka dekad planował z przyjaciółką dziecko, a jednocześnie przeżywał kolejne silne zauroczenia i zakochiwał się w mężczyznach – z biegiem lat akceptując i coraz bardziej celebrując swoją queerowość.*w odcinku parę razy, nie wiedzieć czemu, zamieniliśmy imię Celiny na Cecylię, przepraszamy za zamieszanieokładka to zdjęcie z ok. 1966r. / TCHAIKOWSKY ESTATEBibliografia:Ferré, D. A.,”The Other Tchaikowsky - A Biographical Sketch of André Tchaikowsky", Labyrinth Enterprises, 2008.Krall, H., „Hamlet”, w:  „Portret z kulą w szczęce i inne historie”, Polityka, 2008.Janowska, A. H., „…mój diabeł stróż. Listy Andrzeja Czajkowskiego i Haliny Janowskiej”, Warszawa, Wydawnictwo W.A.B., 2011.Tchaikowsky, A, "A Musician Divided: André Tchaikowsky in his Own Words”, red. Belina-Johnson, A., Londyn, Toccata Press, 2013.Wspomnienia wojenne Andrzeja Czajkowskiego z 1947 r. dla Żydowskiego Instytutu Historycznego: andretchaikowsky.com/miscellaneous/1947_testimony.pdf Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
5/13/202256 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

#44 Piotr Czajkowski

„Tragiczny i romantyczny”, pełen sprzeczności i wewnętrznych konfliktów. Kompozytor znany dziś głównie z baletów, choć jego dorobek artystyczny jest o wiele bogatszy. Nieśmiały introwertyk o rodzinnym usposobieniu, który jednak moralnym autorytetem nie był. Człowiek, który jednocześnie prowadząc otwarcie swoje queerowe życie i angażując się w kolejne homoerotyczne relacje, miłostki i romanse, sam padł ofiarą homofobii i cenzury trwającej w Rosji do dziś. Przed Wami odcinek o Piotrze Iljiczu Czajkowskim.Postać Piotra Czajkowskiego zainspirowała nas do stworzenia serii o queerowych kompozytor(k)ach już prawie na początku naszej podcastowej działalności. Odcinek ten nagraliśmy bardzo niefortunnie, jakiś czas przed atakiem Rosji na Ukrainę. Stwierdziliśmy jednak po dwóch miesiącach, że opublikujemy go, pomimo obecnej sytuacji — czekanie z nim do końca (miejmy nadzieję, że jak najszybszego) wojny byłoby pewną hipokryzją. W mediach toczy się dyskusja na temat bojkotu kultury rosyjskiej; my postanowiliśmy nie bojkotować Piotra Czajkowskiego, którego historia jest także historią rosyjskiej homofobii i życia w opresyjnej heteronormie. Niech ten odcinek będzie także zwróceniem uwagi na sytuację osób LGBTQ+ w Rosji również współcześnie.Bibliografia:Alberge, D., "Tchaikovsky and the secret gay loves censors tried to hide”, w: "The Guardian”, 2018.https://www.theguardian.com/music/2018/jun/02/tchaikovsky-letters-saved-from-censors-reveal-secret-loves-homosexuality?fbclid=IwAR3e5EkKhFCE8Qt1n-AlKD8QadvtcAU37clf27aHysyJDnVePZ5GIpPugVMHolden, A., „Piotr Czajkowski: tragiczny i romantyczny”, [1998], tłum. Nawrot, B., Wydawnictwo ALDA, Warszawa, 1999.Kostalevsky M., Pearl S.,Vaidman P. E. "The Tchaikovsky Papers. Unlocking the Family Archive”, Yale University Press, Londyn, 2018. Poznansky, A., "Tchaikovsky's Suicide: Myth and Reality”, w: "19th-Century Music”,Vol. 11, No. 3, University of California Press, 1988.Tchaikovsky, M., "The Life and Letters of Peter Ilich Tchaikovsky” [1904], tłum. Newmarch, R., University Press of the Pacific Honolulu, Hawaje, 2004.Walker, S., "Tchaikovsky was not gay, says Russian culture minister”, w: "The Guardian”, 2013.https://www.theguardian.com/music/2013/sep/18/tchaikovsky-not-gay-russian-minister?fbclid=IwAR0bBE7FXfZ_Ieqfk9k9ZlEk1KnLPfXYMm4ky5fQ1YkWdNG_WXqTxkwSx0ghttps://en.tchaikovsky-research.net/ Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
4/23/20221 hour, 3 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

#43 Wendy Carlos

Bohaterką drugiego odcinka serii o queerowych kompozytor(k)ach jest Wendy Carlos — pionierka muzyki elektronicznej, autorka ścieżki dźwiękowej do „Mechanicznej pomarańczy” czy „Lśnienia”, a także jedna z pierwszych kobiet w Stanach Zjednoczonych, która opowiedziała publicznie o swoim doświadczeniu transpłciowości 🏳️‍⚧ Słowami Wendy opowiadamy o jej docieraniu do prawdy o własnej tożsamości, długiej walce o nią, a także swoim głośnym coming-oucie na łamach ówcześnie skandalizującego magazynu... 🐰Dziękujemy naszym Patron(k)om za wsparcie 💗 zachęcamy innych do dołączenia do ich grona (nasz profil na Patronite: https://patronite.pl/queerstorie) 🤍 oraz, jak zwykle, zapraszamy do słuchania, komentowania i dzielenia się Queerstoriami 💙Bibliografia:Playboy Interview: (http://transascity.org/files/history/Carlos_Wendy_Playboy_Interview_1979.pdfRogers, J., "'She made music jump into 3D': Wendy Carlos, the reclusive synth genius","The Guardian", 11.11.2020 (https://www.theguardian.com/music/2020/nov/11/she-made-music-jump-into-3d-wendy-carlos-the-reclusive-synth-genius?fbclid=IwAR1r-PxoZdyY7xeP3N1itz2xDgxbOtBxcTwqubAc2DpmOmcA8VjOJMhrtgQ)Wyśmienita strona internetowa Wendy: https://www.wendycarlos.com/)Wywiady z Wendy, w których mowa jest o syntezatorach:https://www.youtube.com/watch?v=4SBDH5uhs4Qhttps://www.youtube.com/watch?v=Z3cab5IcCy8 Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
4/3/202242 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

#42 Ethel Smyth

Po małej przerwie wracamy do Was z nową serią odcinków, w której przyjrzymy się queerowym kompozytor(k)om. Jednak cykl ten rozpoczynamy ciut przewrotnie, bo nie od nazwisk wielkich mistrzów, a od kompozytorki dziś trochę zapomnianej, angielskiej sufrażystki otaczającej się innymi wybitnymi kobietami epoki, a także… sporą ilością psów. Przed Wami Dame Ethel Smyth! Zdjęcie na okładce zostało wykonane w 1927 roku. Zostało pobrane ze strony https://www.ethelsmyth.org/Bibliografia:Atkinson, D. „Rise up, women! : the remarkable lives of the suffragettes”, Londyn, Bloomsbury, 2018.Broad, L., „Without Ethel Smyth and classical music's forgotten women, we only tell half the story”, w: „The Guardian”, 2.12.2020. https://www.theguardian.com/music/2020/dec/02/ethel-smyth-classical-music-forgotten-women-canon-compositionEthel Smyth Information Pack https://www.surreyheath.gov.uk/sites/default/files/images/Museum/Ethel%20Smyth%20Infomation%20Pack.pdfPopova, M., „Dignity, Daring, and Disability: The Pioneering Queer Composer and Defiant Genius Ethel Smyth on Making Music While Going Deaf”, w: „The Marginalian”, 12.01.2021. https://www.themarginalian.org/2021/01/12/ethel-smyth/Wiley, C., "'When a Woman Speaks the Truth about Her Body': Ethel Smyth, Virginia Woolf, and the Challenges of Lesbian Auto/Biography”, w: „Music & Letters” Vol. 85, Nr 3, str. 388–414, 2004.Wiley, C., Zigler A., „The Suffragette Movement and the Music of Ethel Smyth: The String Quartet and The Boatswain’s Mate”, w: „Exploring Surrey’s Past”.https://www.exploringsurreyspast.org.uk/themes/subjects/womens-suffrage/suffrage-biographies/dame-ethel-smyth-composer-and-suffragette/the-suffragette-movement-and-the-music-of-ethel-smyth-the-string-quartet-and-the-boatswains-mate/ Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
3/18/202231 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

#41 Liliana Zeic, Dina Alma de Paradeda i „Sosna z sześcioma rękami"

Liliana Zeic – artystka wizualna, doktora sztuk pięknych i queerowa feministka. „Sosna z sześcioma rękami" to tytuł... queerowej baśni, którą napisała w 2020 roku, a która chwilę później stała się performancem, wykonywanym przez drag performerkę, Twoją Starą. Liliana opowiada nam o swoich inspiracjach w procesie pisania baśni, o konfabulacji w opowieści o queerowych życiorysach, a przede wszystkim o najważniejszej inspiracji „Sosny z sześcioma rękami", czyli o samej Almie Dinie de Paradedzie – brazylijskiej transpłciowej contessie.W Europie, przede wszystkim w Niemczech, Alma próbowała odszukać nowy dom i lepsze życie. Pisała o niej prasa, była bywalczynią berlińskich queerowych balów i europejskich salonów towarzyskich. Jednak swoje życie zakończyła nagle w 1906 roku, popełniając samobójstwo w Breslau.Lilianie dziękujemy bardzo za rozmowę, a odcinek jest już Wasz!Więcej o projekcie można znaleźć na stronie internetowej Liliany: http://lilianapiskorska.com/pl/praca/sosna-z-szescioma-rekami/ a treść baśni tutaj: https://interalia.queerstudies.pl/issues/15_2020/InterAlia_15-2020_Piskorska_pl.pdf Za okładkę posłużyło nam zdjęcie przedstawiające Almę de Paradedę autorstwa Stefana Bologniniego z książki: Albert Moll, "Handbuch der Sexualwissenschaften", Verlag Von F.C. Vogel, Leipzig 1921. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
2/3/202228 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

#40 Miguel de Molina

Odcinek, którym rozpoczynamy nowy rok, i który poniekąd kończy naszą latynoską miniserię, poświęcony jest zapomnianemu hiszpańskiemu artyście XX wieku. Miguel de Molina – tancerz flamenco, aktor komediowy, wykonawca andaluzyjskiej copli, ekscentryczna i oryginalna postać sceniczna – przez całe swoje życie zmuszony był do tułaczki i nieustannych migracji: w poszukiwaniu szczęścia, bezpieczeństwa, ale i artystycznego spełnienia. To za jego sprawą zabieramy Was w tym odcinku również do barwnego i kosmopolitycznego Buenos Aires. A tam m.in. zatańczymy queerowe tango, „rozpracujemy” Evę Perón, czy spotkamy się z naszym starym znajomym Gombrowiczem.Przygotujcie się na istną (kolejną już) telenowelę: łzy, śmiech oraz liczne plot-twisty 💃🏻Zdjęcie na okładce jest autorstwa Annemarie Heinrich i należy do Fundacji Miguel de Molina.Bibliografia:biografia Miguela de Moliny:https://fundacionmigueldemolina.org/biografia/?fbclid=IwAR3Vf-4nWuGs3wJYms6wye5aGu4lvdf-0xwYfsLb3OvzZX8lHZ7mino-9hk#de Molina, Miguel, "Botín de Guerra", Editorial Planeta, Hiszpania 1997/ Argentyna 1998Havmoeller, B., Batchelor, R. Aramo, O. (red.), "The Queer Tango Book", 2015. http://www.queertangobook.org/wp-content/download/The_Queer_Tango_Book.pdf?fbclid=IwAR2C8MkbdAPl4t9r7pntk59nvt7fH2JMC9kc0liUrfr-kQDHTQQjqOVhAzEBatchelor, R., "History of Queer Tango", 2017.https://www.queertangolondon.com/qtl-history?fbclid=IwAR0lX4qA_3UemM0BeK8_f0IIVgWB171SNOPR6qw7_cNABHz1w-LJ7kcq88ALuongo, M. "Evita: Gay Icon Then & Now", 2012.https://gaycitynews.com/evita-gay-icon-then-now/?fbclid=IwAR3oqk9m7CbKujrVxPLnXzxZCz66jw2yykDXbh_h5MB6NDcaYv3_Zi_4Tboartykuł na Wikipedii o skandalu kadetów:https://en.wikipedia.org/wiki/Cadet_scandallink do dokumentu o queerowym flamenco:https://www.newyorker.com/culture/the-new-yorker-documentary/a-dancers-disruption-of-conservative-flamenco-culture?fbclid=IwAR0lX4qA_3UemM0BeK8_f0IIVgWB171SNOPR6qw7_cNABHz1w-LJ7kcq88A Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
1/14/20221 hour, 9 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

#39 Catalina de Erauso

Catalina de Erauso zaczyna pisać w 1625 swoją autobiografię słowami „Ja, kobieta, Catalina de Erauso…”, pomimo że od piętnastego roku życia funkcjonuje pod różnymi męskimi imionami, w męskim przebraniu. To jedna z historii wielu odważnych kobiet w przeszłości, które z różnych powodów wybierały takie życie — niektóre, żeby żyć w większej zgodzie ze swoją tożsamością płciową, inne, jak Catalina, żeby dokonywać rzeczy wówczas kobietom zakazanych. Nasza bohaterka, po tym jak uciekła z zakonu, takich rzeczy dokonała sporo: pracowała jako chłopiec pokładowy, kupiec, żołnierz, dostała nawet stopień pułkownika. Odbijała kochanki swoim pracodawcom, porzucała narzeczone, ciągle uciekając do kolejnych miast i krajów. Podbijała nie tylko kobiece serca, ale uczestniczyła też w podbijaniu rdzennej ludności, kradła i zabijała. Pomimo to niektórzy (w tym sam papież) uznali ją za osobę świętą, wiodącą przykładne i dobre życie... istna telenowela! A to tylko część interesujących szczegółów z życiorysu Cataliny de Erauso, których w dzisiejszym odcinku postaraliśmy się przekazać Wam jak najwięcej.Dziękujemy naszym Patron(k)om za wspieranie nas i zachęcamy do tego także inne osoby (nasz profil na Patronite: https://patronite.pl/queerstorie) ❤️A wszystkim naszym słuchaczom i słuchaczkom dziękujemy za słuchanie, komentowanie i pisanie do nas.Słyszymy się w Nowym Roku!Komentarz po publikacji odcinka: Podczas odcinka użyliśmy określenia „biologiczne kobiety” w stosunku do osób, które mogły być w spektrum transpłciowości. Jest ono oczywiście nietrafne, powinniśmy byli powiedzieć o osobach AFAB. Nie mieliśmy złych intencji i zawsze staramy się używać odpowiedniego języka i przepraszamy, że tutaj nam nie wyszło 🙁 Przepraszamy wszystkie transpłciowe i niebinarne osoby, które nas słuchają 🙁Bibliografia:de Erauso, Catalina, „Storia della monaca alfiere scritta da lei medesima”, red. Jesu’s Muna’rriz, Luxograph, Palermo 1991. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
12/17/202148 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

#38 Od berdache po two-spirit

Kochane osoby niebinarne, dzisiejszy odcinek dedykujemy specjalnie Wam!"Trzecia płeć" istnieje od początków świata i – szczególnie poza kulturą zachodnią – mamy na to wiele dowodów.A ponieważ na miejsce następnych kilku odcinków wybraliśmy Amerykę Łacińską, osób niebinarnych będziemy szukać właśnie tam. Wychodzimy od pierwszych opowieści kolonizatorów o napotykanych przez nich osobach wymykających się dychotomicznym podziałom płciowym, i które opisane zachodnimi kategoriami, z czasem nazwane zostały "berdache". Podajemy przykłady, jak wyglądało życie osób niebinarnych w różnych społecznościach i opowiadamy, jak pod koniec XX wieku odrzuciły one ten termin na rzecz nowego i wybranego przez siebie – "Two-spirit". Za okładkę posłużyła nam ilustracja z pierwszej połowy XIX wieku autorstwa George’a Catlina, "Dance to the Berdache".[Bibliografia dostępna w komentarzu pod postem w naszych mediach społecznościowych] Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
12/3/202134 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

#37 Kamil Karczewski i "Seks w czasach nacjonalizmu. Queerowa historia Warszawy w latach 1917-1939"

Jaka jest relacja między nacjonalizmem a seksualnością, a jaka między byciem gejem a Polakiem? Co to w ogóle znaczy „Polska”? Takie inspirujące pytania stawia Kamil Karczewski w rozmowie przy okazji jego pracy nad doktoratem „Sex in the Time of Nationalism — the History of Queer Life in Warsaw 1917-1939”, a my z radością tę rozmowę publikujemy w Narodowe Święto Niepodległości. W odcinku posłuchacie również m.in. o queerowej stolicy Polski, miejscach spotkań „homoseksualistów” i o tym, gdzie w tym czasie były lesbijki. O Iwaszkiewiczu i Szymanowskim w Ziemiańskiej, ale także i przede wszystkim o szoferach, chłopach, męskich prostytutkach, złodziejach i szantażystach w warszawskim dwudziestoleciu międzywojennym.Poruszamy również temat Włoch — który nie tylko jest szczególnie bliski naszym sercom, ale przede wszystkim zaskakująco obecny w badaniu polskiej queerowego historii omawianego w rozmowie okresu. Na okładce prezentuje się zdjęcie wspomnianego w rozmowie Grzybka na ówczesnym placu Napoleona. Zdjęcie pobrane ze strony www.warszawa1939.pl 1897 - źródło: „Tygodnik Ilustrowany”. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
11/11/202152 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

#36 Maria Dębińska i transpłciowość w PRL-u

Przedstawiamy Wam rozmowę z Marią Dębińską na temat jej monografii „Transpłciowość w Polsce. Wytwarzanie kategorii” (Wydawnictwo IAE PAN, 2020). Wychodząc od wpływu badań etniczno-antropologicznych na wytwarzanie tytułowych kategorii, przechodzimy do polskiej „socjologii pisanej przez seksuologów” (m.in. Kazimierza Imielińskiego czy Stanisława Dulko) w okresie PRL-u. Analizując zaskakujący „humanistyczny optymizm” tego czasu, rozmawiamy o różnicach między „zacofanym” (a może jednak nie?) blokiem komunistycznym a „postępowym” zachodem oraz zadajemy pytanie „Co poszło nie tak?”, mówiąc o Polsce po upadku żelaznej kurtyny.Do okładki odcinka użyliśmy okładki „Apokalipsy Płci” (Wydawnictwo Glob, 1989) – książki ze wspomnieniami osób transpłciowych okresu PRL-u, z komentarzami seksuologów (i autorów), wymienionych wyżej, Kazimierza Imielińskiego i Stanisława Dulko. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
10/28/202142 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

#35 Marcin Ciastoń, Joanna Szymańska i "Hiacynt"

Wyjątkowo publikujemy tydzień po ostatnim odcinku, ale tak się złożyło, że rozmowę ze scenarzystą Marcinem Ciastoniem i producentką Joanną Szymańską możemy opublikować dokładnie dzień po netflixowej premierze ich filmu pt. „Hiacynt” (reż. Piotr Domalewski) 💥Porozmawialiśmy o tym, jak powstawał pierwszy taki queerstoryczny polski film, na czym polega dbanie o inkluzywność w procesie produkcji, a także o historycznych smaczkach w tym ostatecznie niehistorycznym filmie. Poruszyliśmy także temat, który powraca jak dotąd we wszystkich rozmowach tej serii — czyli nowe horyzonty opowiadania queerstorii. Dziękujemy Annie Kot z Neflixa za umożliwienie tej rozmowy, a także Marcinowi i Joannie za znalezienie dla nas czasu! 💜A wszystkich i wszystkie bardzo zachęcamy do odsłuchu odcinka, a także oglądania „Hiacynta”, którego już teraz znajdziecie na Neflixie 💥💥💥 Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
10/14/202127 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

#34 Joanna Ostrowska i "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej"

Kontynuując serię wywiadów z badacz(k)ami queerstorii, przedstawiamy Wam rozmowę Maćka z Joanną Ostrowską – autorką takich książek jak "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej" (Wydawnictwo Marginesy, 2018) czy "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2021).Z Joanną Ostrowską rozmawiamy przede wszystkim o ludziach, bo to i są dla niej najważniejsi: o tych, którym poświęca swoje prace oraz o tych, którzy_re pomogli_ły jej w tej pracy. A także o polskich archiwach, wyzwaniach dla queerowych badaczy_ek oraz detektywistycznym charakterze pracy historyczki. O przeszłości, teraźniejszości i o przyszłości.Rozmowa z Joanną Ostrowską jest już Wasza, a naszej gościni dziękujemy raz jeszcze za rozmowę, której nie chciało się kończyć.Odcinek dedykujemy naszej nowej Patronce, Katarzynie Fischer, jak zwykle dziękujemy wszystkim patron(k)om za wsparcie oraz zachęcamy do tego też inne osoby, to wiele dla nas znaczy (nasz profil na Patronite: https://patronite.pl/queerstorie) ❤️Do okładki odcinka wykorzystaliśmy okładkę "Onych", zaprojektowaną przez Marcina Hernasa, który wykorzystał do niej fotografię "Więźniowie politycznie w Dachau" (Yad Vashem Photo Archive, Jerusalem 1495/9). Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
10/8/20211 hour, 13 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

#33 Wojciech Szot i "Panna Doktór Sadowska"

W drugim sezonie Queerstorii proponujemy Wam serię rozmów z pisar(k) i naukowc(zynia)mi, zajmującymi się polskimi queerstoriami. Dzięki nim będziemy poznawać różne sposoby badania i opowiadania queerstorii, związane z tą działalnością wyzwania oraz stawiane cele.W pierwszym odcinku tej serii Basia rozmawia z Wojciechem Szotem, autorem biografii Zofii Sadowskiej, („Panna doktór Sadowska”, Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Warszawa 2020), lekarki, feministki, działaczki społecznej (między innymi!), o której, mieszkając w Warszawie w dwudziestoleciu międzywojennym, nie dało się nie słyszeć. Fotografia na okładce, która pierwotnie należała do zbiorów dokumentacji policyjnej, to element okładki książki „Panna doktór Sadowska”. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
9/23/202154 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

#32 Matriarchat a queer

Pierwszy odcinek drugiego sezonu Queerstorii został zamówiony przez naszego anonimowego Patrona, który chciał dowiedzieć się, czy matriarchalne społeczności cechują się większą inkluzywnością i akceptacją dla osób niecisheteronormatywnych niż te patriarchalne. Można też sformułować odwrotne pytanie: czy to patriarchat jest winny homofobii? Próbując odpowiedzieć na te pytania, opowiadamy o historii matriarchatu i odbywamy podróże do kilku społeczności matriarchalnych w różnych czasoprzestrzeniach. Napotykamy m.in. na osoby o dwóch duszach wśród Irokezów, małżeństwa chodzone w społeczności Mosuo czy matriarchat kompletny wśród ludności Khasi. Na okładce: figurka Wenus z Willendorfu.Chcielibyśmy też bardzo serdecznie podziękować naszej nowej Patronce, Dagmarze Hadynie! Zachęcamy też inne osoby do wspierania nas na Patronite. Każde wsparcie bardzo wiele dla nas znaczy (nasz profil na Patronite: https://patronite.pl/queerstorie) 💛Last but not least, ogromne podziękowania dla naszej serdecznej znajomej, Aleksandry Piotrowskiej, za stworzenie dla nas tego kosmicznego dżingla! Bibliografia: Bratkowska K., Nowicki F., “Matriarchat” w: „Encyklopedia Gender. Płeć w kulturze”, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa, 2014. Kiereta, A., „Matriarchat istniał naprawdę. Gdzie do dziś rządzą kobiety?”, 2021.https://www.focus.pl/artykul/matriarchat-istnial-naprawde-gdzie-do-dzis-rzadza-kobietyMadaus, S., “6 Matriarchal Societies That Have Been Thriving With Women at the Helm for Centuries”, 2019. https://www.townandcountrymag.com/society/tradition/g28565280/matriarchal-societies-list/Roscoe, W., “Sexual and gender diversity in native America and the Pacific Islands” w: “LGBTQ America: A Theme Study of Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, and Queer History” red. Springate, M., National Park Foundation, Washington, 2016.Stacey J., “Unhitching the horse from the carriage: love and marriage among the Mosuo”, “Journal of Law and Family Studies”, [S.l.], vol. 11, nr 2, 2009. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
9/9/202138 minutes, 1 second
Episode Artwork

#31 Kwiaty. Symbole i kody

Czerwona róża symbolizuje miłość, a biały goździk niewinność? Wiadomo, ale teraz pora squeerować kwiaty!Hiacynt, narcyz, tatarak - wszystkie mają queerowy rodowód. W ostatnim odcinku pierwszego sezonu Queerstorii opowiadamy o nich, a także o tym, jak lawendowy zmienił się z najmodniejszego koloru na najbardziej piętnowany, a także dlaczego w latach 20. i 30. w Stanach Zjednoczonych drastycznie spadła sprzedaż fiołków. Pojawiają się też stali bywalcy Queerstorii - Safona i Oscar Wilde, który sam wymyślił kwiatowy symbol-kod - nieistniejący w naturze zielony goździk. Na okładce widzicie rzadkie zdjęcie Oscara Wilde w koronie z fiołków i lawendy. Bardzo dziękujemy naszym pierwszym Patronom: Anastazji Kudrze, Joannie Kuczorze oraz Anonimowemu Patronowi. Niech święty Sebastian i Tu’er Shen Wam błogosławią! Zachęcamy też inne osoby do wspierania nas na Patronite. Każde wsparcie bardzo wiele dla nas znaczy (nasz profil na Patronite: https://patronite.pl/queerstorie) 💛 Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/22/202137 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

#30 Queers & Allies, czyli Pytania i Odpowiedzi

Po roku naszej działalności z podcastem Queerstorie postanowiliśmy wpuścić Was za kulisy jego powstawania, podsumować miesiące naszej pracy i przemyśleń czy podzielić się bardziej prywatnymi opowieściami. Otworzyliśmy też Kącik Poleceń i zapowiedzieliśmy nowości w związku z naszą działalnością: Kwartalnik Ne_Ni oraz konto na Patronite, na którym, jeśli macie ochotę, możecie nas wesprzeć (nasz profil na Patronite: https://patronite.pl/queerstorie) 💛Last but not least, dziękujemy Wam za ten rok z nami, za wspieranie nas i słuchanie. Szczególnie, że Queerstorie dopiero się rozkręcają! Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/9/202146 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

#29 Historia tęczowej flagi

Zastanawia**ście się kiedyś, dlaczego społeczność LGBTQ+ ma symbol w postaci flagi? Albo dlaczego jest to akurat tęcza i jakie znaczenie mają jej poszczególne kolory? W ostatnim odcinku serii z okazji Miesiąca Dumy, w przeddzień pierwszej rocznicy pierwszego odcinka podcastu Queerstorie i 43. rocznicy pierwszego użycia tęczowej flagi jako symbolu gejowskiego, nie mogliśmy opowiedzieć Wam o niczym innym… W odcinku znajdziecie odpowiedzi na powyższe pytania, a także opowieść o samym twórcy flagi, Gilbercie Bakerze.Za okładkę posłużyło nam zdjęcie Jamesa McNamara zrobione dokładnie 25 czerwca 1978 roku. Trzecia osoba po lewej stronie to sam Gilbert Baker, który wraz ze swoimi współpracownikami wznosi jedną z pierwszych tęczowych flag w United Nations Plaza w San Francisco.Źródła:G.E. Pitman, "Sewing the Rainbow: A Story about Gilbert Baker".G. Baker, "Rainbow Warrior: My Life in Color".https://www.advocate.com/people/2017/3/31/rainbow-flag-creator-and-activist-gilbert-baker-has-died-65 https://archive.is/Z2SsC https://web.archive.org/web/20170729051153/https://apps.carleton.edu/campus/gsc/students/ally/lgbtsymbols/ http://www.cs.cmu.edu/afs/cs.cmu.edu/user/scotts/bulgarians/rainbow-flag.html https://web.archive.org/web/20090721053735/http://ukgaynews.org.uk/Archive/08/Apr/1801.htm https://gilbertbaker.com/biography/ Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/24/202138 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

#28 Symbole LGBT+

Trójkąty i księżyce, energia lambdy, Wenus i Mars, a także opowieści o walecznych Amazonkach i mitycznych jednorożcach. W kolejnym odcinku naszej miniserii z okazji Miesiąca Dumy zagłębiamy się w historię symboli, które większość z nas kojarzy, ale może nie zawsze zna ich genezę; zastanawiamy się też nad ich funkcjonowaniem w społeczności LGBT+ i ich przyszłością.Źródła:Fisher, Alice, “Why the unicorn has become the emblem for our times”, 2015. https://www.theguardian.com/society/2017/oct/15/return-of-the-unicorn-the-magical-beast-of-our-timesKularski, Curtis, “History of Queer Symbology”, University of North Carolina https://www.academia.edu/1155040/History_of_Queer_SymbologySmith, Erica, “Violets, Bi-Angles, And Double Moons: A Guide To LGBTQ+ Symbols”, 2019. https://www.refinery29.com/en-us/lgbt-symbolsRapp, Lynda, “Symbols”, glbtq, Inc., 2015. http://www.glbtqarchive.com/arts/symbols_A.pdf Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/10/202133 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

#27 Historia skrótu LGBT+ i jak nazywaliśmy się wcześniej

Gej, lesbijka, homoseksualista, uranista - długie i fascynujące historie tych słów zasługiwałyby na swoje oddzielne odcinki, ale tym razem stały się one częścią opowieści o historii skrótu LGBT+. W odcinku staramy się odpowiedzieć na pytanie, jak społeczność niecisheteronormatywnych osób na całym świecie nadała sobie nazwę oraz co kryje się za każdą z liter i ich kolejnością w skrócie.Na okładce ironicznie prezentujemy kilka prób odpowiedzi na te pytania różnych użytkowników internetu, polityków i dziennikarzy.Źródła:https://medium.com/queer-history-for-the-people/a-brief-history-of-the-lgbtq-initialism-e89db1cf06e3https://medium.com/the-narthex/glbt-lgbt-lgbtqia-whats-in-a-name-a5608849c9fahttps://www.huffpost.com/entry/aids-crisis-lesbians_n_5616867ae4b0e66ad4c6a7c4 Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
5/27/202137 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

#26 Stowarzyszenia Złotej Orchidei

W ostatnim odcinku serii o Chinach rozmawiamy o zapowiedzianych już poprzednio damsko-damskich małżeństwach Guandong w XVII wieku i później. Małżeństwa te były zawierane w ramach homospołecznych Stowarzyszeń, które stanowiły ucieczkę od opresyjnego patriarchalnego systemu. Kobiety mogły w nich zawierać ze sobą sformalizowane związki, wychowywać wspólnie córki, mogły też wieść spokojne życie singielki w otoczeniu samych kobiet. Brzmi cudownie? Zapraszamy do odsłuchu! Okładka odcinka to rzeźba bogini Guan Yin, przed którą członkinie Stowarzyszeń składały przysięgę, że nigdy nie będą współżyć z mężczyzną. Zwróćcie uwagę na jej pozę prawdziwej dyke!Źródła:C. Gage, “Sworn Sisters and Marriage Resisters”, 2013. https://carolyngage.weebly.com/blog/sworn-sisters-and-marriage-resistersFang Fu Ruan, “Sex in China: Studies in Sexology in Chinese Culture”, Springer Science+Business Media New York, 1991.J. G. Raymond, “A Passion for Friends: Toward a Philosophy of Female Affection”, Spinifex Press, 2001.S. Ngu “China embraced gay ‘marriage’ centuries ago – until the West perverted history”, 2019.https://www.inkstonenews.com/society/china-embraced-gay-marriage-long-taiwans-law-west-perverted-history/article/3012086 Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
5/6/202122 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

#25 Fujian. Małżeństwa męsko-męskie w XVII wieku

Na kolejne dwa odcinki o Chinach wybraliśmy dla Was naprawdę niezwykłe opowieści. Ta pierwsza przenosi nas do XVII-wiecznej prowincji Fujian, gdzie funkcjonował słynny na całe Chiny system męsko-męskich małżeństw. Opowiadamy o specyfice tych związków (i jaki stosunek do nich miało Cesarstwo Chińskie), o wyjątkowym przykładzie małżeństwa, które zawarli Bi Yuan i Li Guiguan, a także o legendzie Tu’Er Shen, czyli o… bóstwie homoseksualności. Źródła:Hinsch, B. “Passions of the Cut Sleeve”, the University of California Press, 1990.Ho Yi, “Taoist homosexuals turn to the Rabbit God”, 2007. http://www.taipeitimes.com/News/feat/archives/2007/10/21/2003384192Volodzko, D. “How Fujian was once an LGBT mecca (where people worshipped a rabbit god)”, 2020. https://supchina.com/2020/10/09/how-fujian-was-once-an-lgbt-mecca/ Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
4/22/202120 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

#24 LGBT+ w starożytnych Chinach

W 24. odcinku wybieramy się w daleką podróż, bo do starożytnych Chin.Opowiadamy w nim m.in. o tym, jak myślano wówczas o aktach i relacjach homoseksualnych, o wpływie Zachodu na dzisiejszą sytuację w Chinach, a także o biseksualnych cesarzach, nadgryzionych brzoskwiniach i doprowadzających do płaczu rybkach.Ilustracja odcinka to grafika "Emperor Ai of Han + Dong Xian" autorstwa MeteoDesigns.Źródła:Hinsch, B. "Passions of the Cut Sleeve", University of California Press, 1990.Prager, S. "In Han Dynasty China, Bisexuality Was the Norm", 2020.https://daily.jstor.org/in-han-dynasty-china-bisexuality-was-the-norm/Rran, F. "China" w: “Sociolegal Control of Homosexuality”, 2002.Wu, J. From "'long yang' and 'dui shi' to tongzhi: Homosexuality in China" w: “Journal of Gay & Lesbian Psychotherapy”, 7(1-2), 117–143, 2003."A Brief History of Queer China" (https://www.mygwork.com/en/my-g-news/a-brief-history-of-queer-china) Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
4/8/202126 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

#23 Rozmowa z Sylwią Chwedorczuk, tą od Kowalskiej

Po ukrywanej przez nas w ostatnich tygodniach ekscytacji, możemy w końcu podzielić się z Wami naszym pierwszym w tym roku wywiadem. Dziś możecie posłuchać rozmowy Basi z Sylwią Chwedorczuk, autorką książki "Kowalska. Ta od Dąbrowskiej" (Wydawnictwo Marginesy, 2020).Anna Kowalska przez wiele lat żyła w cieniu Marii Dąbrowskiej, słynnej autorki "Nocy i dni", i z takiej perspektywy rozpoczyna się też opowieść o naszej dzisiejszej bohaterce. Lecz dzięki dziennikom, a przede wszystkim listom, których edycji Chwedorczuk poświeciła paręnaście lat pracy, maluje się przed nami o wiele bardziej kolorowy, choć niejednoznaczny portret pisarki.Rozmowa o niekonwencjonalnym i przeciekawym życiu Kowalskiej, jej artystycznych zmaganiach i skomplikowanym związku z Dąbrowską jest już Wasza!Okładką naszego odcinka jest oczywiście okładka książki, zaprojektowana przez Annę Pol wykorzystująca archiwalne zdjęcia Dąbrowskiej (po lewej) i Kowalskiej (po prawej) Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
3/25/202153 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

#22 Sally Ride i Tam O'Shaughnessy

W 22. odcinku zabieramy Was w podróż w kosmos i to dzięki pierwszej Amerykance i pierwszej lesbijce, która się tam znalazła! Spróbujemy przybliżyć Wam jej karierę naukową, historię rodzinną i wieloletni związek z Tam O'Shaughnessy, która do dziś kontynuuje opowieść o astronautce, i której również poświęcamy trochę czasu w naszej rozmowie. Źródła:https://www.washingtonpost.com/blogs/she-the-people/post/sally-ride-didnt-want-to-be-a-gay-icon/2012/07/24/gJQAFxdo6W_blog.htmlhttps://www.space.com/40916-sally-ride-pride-inspiration-legacy.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=0Z7PWRZHEnA (“Honouring Sally:Tam O’Shaughnessy Aboard the R/V Sally Ride” - krótki dokument)https://www.youtube.com/watch?v=c9eZ5HktBiI (“Sally Ride on Dumb Question” - animacja Blank On Blank na podstawie wywiadu Glorii Steinem z Sally Side z 1983 roku)https://www.womenshistory.org/education-resources/biographies/sally-ride https://sallyridescience.ucsd.edu/about/sallyride/ (oficjalna notka ze strony Sally Ride Science)https://www.nasa.gov/audience/forstudents/k-4/stories/nasa-knows/who-was-sally-ride-k4.html (notka biograficzna ze strony NASA) Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
3/11/202117 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

#21 Isaac Newton

W 21. odcinku (a drugim w lutym, czyli miesiącu historii osób LGBT+) kontynuując naszą miniserię o naukowcach, spróbujemy przeanalizować życie kolejnego geniusza: Isaaca Newtona. Ale niech Was okładka nie zmyli! W odcinku ukryty jest również inna wybitna postać… Nicola Tesla! Oprócz wielkich umysłów i ekscentrycznych charakterów, tych dwóch panów łączy bardzo prawdopodobna aseksualność (mówiąc współczesnymi terminami).Źródła:E.T. Bell, "Men of Mathematics", 1937."The Newton Project", University of Oxford, "Isaac Newton’s Personal Life"http://www.newtonproject.ox.ac.uk/his-personal-lifehttps://brill.com/view/journals/nun/34/3/article-p661_7.xml?language=en R. Gunderman, "The Extraordinary Life of Nikola Tesla" w: Smithsonian Magazine, January 2018 Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
2/25/202125 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

#20 Alan Turing

Przed Wami 20. odcinek Queerstorii! A w nim bohater wojenny, ojciec informatyki i sztucznej inteligencji, wytrawny sportowiec i prawdziwy romantyk, który do końca życia szukał w innych swojej pierwszej błękitnookiej miłości... Do tego opisu może pasować tylko jedna osoba: Alan Turing.Źródła:Hodges A., “Alan Turing: The Enigma”, 1983.O’Connel H., Fitzgerald M., “Did Alan Turing have Asperger's syndrome?” Ir J Psychol Med., 2003.http://www.turingarchive.org/https://www.theguardian.com/science/2015/aug/23/alan-turing-letters-reveal-battle-sexualityhttps://www.nytimes.com/2019/06/05/obituaries/alan-turing-overlooked.html Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
2/4/202121 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

#19 Eva Kotchever

W odcinku dziewiętnastym opowiadamy o naszej niezwykłej, a zupełnie zapomnianej rodaczce, Evie Kotchever. Będzie to odcinek z wojną w tle, ale tylko na końcu. Wcześniej Eva zakładała jedną z pierwszych lesbijskich przestrzeni w Stanach Zjednoczonych, odsiadywała areszt z Mae West, sprzedawała w Paryżu książki, które były nielegalne w Stanach, a u jej boku stały różne fascynujące kobiety... Dziękujemy Karolinie Wasilewskiej za zapoznanie polskich czytelników (w tym nas) z tą niezwykłą postacią. Źródła:Wasilewska K., "Czego uczy nas historia polskiej Żydówki i lesbijki, która skończyła w Auschwitz"https://www.youtube.com/watch?v=Zt24Ui1JE_0https://www.nyclgbtsites.org/site/eve-addams-tearoom/ Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
1/21/202115 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

#18 Osoby LGBT+ a II wojna światowa

Witamy w pierwszym odcinku 2021 roku! Ostrzegamy - lekko nie będzie. Zaczynamy opowieścią Josefa Kohuta, autora ważnego świadectwa z obozu koncentracyjnego z perspektywy więźnia z różowym trójkątem. I choć wszyscy i wszystkie o tej części historii kiedyś już się uczyliśmy, to o nieheteronormatywnych "wyklętych wśród wyklętych" wciąż nie mówi się wystarczająco. Zapraszamy więc Was na tę lekcję uzupełniającą, w której opowiadamy m.in. tragicznych losach gejów, których trauma nie kończyła się wraz z likwidacją obozów koncentracyjnych, o paragrafie 175., o drze Magnusie Hirschfeldzie i tym, dlaczego lesbijki były wrogami nazizmu.Źródła:Biedroń R., "Historia homoseksualności w Polsce" w: "Queerstudies. Podręcznik",Heger H., "Mężczyźni z różowym trójkątem" z posłowiem Joanny Ostrowskiej.Ostrowska J., "Obozowe piple", Replika nr 78https://www.glaad.org/blog/remembering-persecution-gay-men-and-lesbians-yom-hashoahhttps://encyclopedia.ushmm.org/content/en/article/lesbians-and-the-third-reichhttp://czaskultury.pl/czytanki/czas-maskowania/https://pl.wikipedia.org/wiki/Irma_Grese Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
1/7/202132 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

#17 Queerowy poczet królów Polski

W ostatnim odcinku naszej miniserii o dawnej queerowej Polsce (i w ostatnim odcinku w tym roku) opowiadamy o tęczowym poczcie władców Polski, począwszy od dynastii Piastów po ostatniego króla elekcyjnego. Źródła:Jabłoński, "Mężczyźni do amorów" (Queer.pl).Biedroń R., "Historia homoseksualności w Polsce", w: "Queerstudies podręcznik".Grzegorczyk, "Czy król Polski mógł być gejem?".Bielaszka-Podgórny, "Grzech sodomski Bolesława Szczodrego w świetle "Roczników" Jana Długosza".https://ciekawostkihistoryczne.pl/2017/05/04/czy-wladyslaw-warnenczyk-byl-gejem/https://ciekawostkihistoryczne.pl/2020/06/05/sodoma-gomora-i-faceci-w-spodniczkach-czy-henryk-walezy-naprawde-wolal-panow/ https://kresy.pl/kresopedia/homoseksualni-wladcy-na-polskim-tronie-prawda-czy-czarna-legenda/https://journals.akademicka.pl/studiahistoryczne/article/view/1189/1068https://www.globalgayz.com/a-brief-history-of-gay-poland/253/ Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
12/10/202017 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

#16 Queerowa szlachta

W 16. odcinku podcastu Queerstorie przyjrzymy się polskiemu queerowi wśród polskiej szlachty. A trochę tego było! Opowiadamy o Januszu Aleksandrze Sanguszce, który podarował swojemu ukochanemu siedemnaście wsi,o Jerzym Marcinie Lubomirskim, niesławnym konfederacie barskim, który na dodatek miał niejednego kochanka, czy o pewnej gorszącej zwadzie na dworze króla Władysława IV… Jeśli chcecie poznać te i inne historie o (nie tak grzecznej) polskiej szlachcie, koniecznie przesłuchajcie ten odcinek.Na okładce portret nieznanego autora przedstawiający jednego z bohaterów odcinka, Janusza Aleksandra Sanguszki.Źródła:Biedroń R., "Historia homoseksualności w Polsce", w "Queestudies podręcznik".Pietrzak, "Cokolwiek serca i afektu Pańskiego mieć dla siebie upraszam. Dzieje romansu księcia Janusza Aleksandra Sanguszki z jego sekretarzem Kazimierzem Chylińskim".Jabłoński W., Mężczyźni do amorów (Queer.pl). https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/janusz-aleksander-sanguszko https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_history_in_Poland  https://tytus.edu.pl/2018/10/08/mezolubnicy-i-samcoloznicy-co-wiemy-o-homoseksualistach-w-dawnej-polsce/ Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
11/26/202014 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

#15 LGBT w dawnej Polsce

Dzisiejszym odcinkiem rozpoczynamy miniserię o queerowej dawnej Polsce, skupiając się przede wszystkim na wiekach XVII i XVIII. W części pierwszej porozmawiamy o języku, o prawie (i kogo ono obowiązywało) oraz o nielicznych zachowanych procesach sądowych. W kolejnych odcinkach będziemy natomiast piąć się po ówczesnej drabinie społecznej, dochodząc do queerowego poczetu królów. Jeszcze queerowa Polska nie zginęła! Źródła: Biedroń R., “Historia homoseksualności w Polsce”, w: “Queestudies podręcznik”.Oczko P., ”Dlaczego nie chcę pisać o staropolskich samcołożnikach?: Przyczynek do "archeologii" gay studies w Polsce”.https://tytus.edu.pl/2018/10/08/mezolubnicy-i-samcoloznicy-co-wiemy-o-homoseksualistach-w-dawnej-polsce/ https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_history_in_Poland#Early_history https://ciekawostkihistoryczne.pl/2020/07/27/polscy-homoseksualisci-spaleni-na-stosie/?fbclid=IwAR1RANaAzVKmNq1YP_CBMhLBpQ95gfMPYYBP4Auuav4wdFhesglwwyHOYwA http://depotuw.ceon.pl/bitstream/handle/item/204/Doktorat-J.Rodzoch-Malek.pdf?sequence=1 Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
11/11/202014 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

#14 Polskie interstorie

Z okazji Dnia Wiedzy o Interpłciowości, który obchodzimy 26 października, przedstawiamy garść polskich interstorii: o Kazimierzu Pułaskim, polskim generale, uczestniku walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych, o Stanisławie Walasiewicz, jednej z najwybitniejszych polskich sportsmenek, czy o polskim ginekologu, swego czasu największym autorytecie w sprawie... hermafrodytyzmu (o historycznej terminologii też co nieco opowiadamy!). Niech idzie w świat wieść o interpłciowej części polskiej historii!Źródła:M. Adamczyk, Poradnik językowy UW (część o interpłciowości). http://www.poradnikjezykowy.uw.edu.pl/wydania/poradnik_jezykowy.769.2019.10.07-M.Adamczyk.pdfC. Chase, “Hermaphrodites with Attitude. Mapping the Emergence of Intersex Political Activism”.http://ihnpan.pl/wp-content/uploads/2020/03/Autoreferat-M.Zamachowska-POL.pdf https://ziemiapiotrkowska.com/jak-25-latka-zostala-mezczyzna/?cn-reloaded=1https://www.chicagotribune.com/lifestyles/ct-life-casimir-pulaski-intersex-040319-story.html Queer.pl, „Kim był Kazimierz Pułaski?”.K. Szujecki, “Sportsmenki”.O. Berezowski, “Ewa Kłobukowska – nieznana historia”.L. Pieper, "Sex Testing. Gender Policing in Women’s Sports”.“Stories of Intersex and Faith” (film dokumentalny, 2019). Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
10/22/202025 minutes
Episode Artwork

#13 LGBT w polskim kinie

W trzynastym odcinku podcastu zostajemy w temacie historii kina, ale wracamy z Hollywood w nasze rodzinne strony. Omawiamy m.in. film widoczny na okładce ("Piętro wyżej" z Eugeniuszem Bodo!), sposób reprezentacji gejów i lesbijek w kinie powojennym, pierwszy oficjalny polski coming-out, czy zagadkową homofobię w filmach Krzysztofa Zanussiego. A jak Wy myślicie, kiedy doczekamy się polskiego filmu z pogłębioną postacią nieheteronormatywną w centrum, której los nie kończy się tragicznie? Źródła:Jagielski S., "Daleko od nieba, czyli gej w polskim kinie".Jagielski S., "Teoria queer a kino polskie".Kornatowska M., "Eros i film".Ramme J., "Filmowy coming out".Zygmunt M., "Kobiece strefy nagości, czyli polskie kino lesbijskie" Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
10/8/202025 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

#12 Złota Era Hollywood cz. II

*Gossip Gossip* W dwunastym odcinku podcastu "plotkujemy" jak nigdy wcześniej! Rozmawiamy o wielu postaciach Hollywood lat 40. i 50. Dziś posłuchacie m.in. o tym co łączyło Marlona Brando i Jamesa Deana, o Marilyn Monroe, o lawendowych romansach, ale też o gejowskich ikonach. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
9/24/202018 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

#11 Złota Era Hollywood cz. I

Jedenastym odcinkiem podcastu rozpoczynamy nową miniserię. Naszą złotą polską jesień spędzimy w złotej erze Hollywood: w pierwszej części opowiemy o Kodeksie Haysa, lawendowych małżeństwach (na przykładzie związku Cary’ego Granta i Radolpha Scotta), sposobie przedstawiania osób nieheteronormatywnych w filmach czy o... dodatkowych usługach na pewnej stacji benzynowej. Źródła:B. Barnes, "Hollywood Fixer Opens His Little Black Book", New York Times, 2012.M. Budka, "Kodeks Haysa, czyli co Hollywood cenzurowało przez 30 lat", 2018,R. Dyer, "Stars", British Film Institute", 1998.G. Morris, "A Brief History of Queer Cinema".T. Morgan, "When Hollywood Studios Married Off Gay Stars to Keep Their Sexuality a Secret", 2019.J. Włosek „Hollywood w oparach skandalu”.Na okładce kadr z filmu "My favourite wife" (1940), a w nim Cary Grant, Irene Dunne i Randolph Scott. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
9/10/202017 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

#10 Wywiad z Carlą Stracci

Dziś przedstawiamy Wam odcinek specjalny, nasz pierwszy wywiad. Z włoską drag queen, Carlą Stracci, rozmawiamy m.in. o sytuacji drag queens we Włoszech, o powiązaniu dragu z historią teatru czy o kobiecości i aktywizmie. Z Carlą rozmawia Maciek, a Basia, ze swoim słodkim jak miód głosem, została polską lektorką. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
8/27/202018 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

#9 Queerowy Renesans. Amor impossibilis

W trzecim i ostatnim odcinku z miniserii o queerowym włoskim renesansie porozmawiamy o miłości uważanej za niemożliwą, niewidzialną, a zarazem bardzo niebezpieczną - miłości kobiet z kobietami, "amor impossibilis". W tym celu sprawdzimy m.in., co wówczas działo się w zakonach oraz co sądzono o kobiecej seksualności i anatomii.Na okładce Cassone ze scenami z mitu o Dianie, Meleagrze i Akteonie autorstwa Lorenzo di Niccolò.Źródła:V. Traub, "The Reneissance of Lesbianism in Early Modern England"P. Simons, "Lesbian (In)Visibility in Italian Renaissance Culture"L. Giannetti, “‘Ma che potrà succedermi se io donna amo una Donna’: Female-Female Desire in Italian Renaissance Comedy"G. Brambilla, "Onorata Rodiani, la Giovanna d'Arco di Castelleone" (https://www.culturagay.it/biografia/43)-G. Dall'Orto, "Laudomia Forteguerri" (http://www.giovannidallorto.com/biografie/forteguerri/forteguerri.html) Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
8/20/202016 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

#8 Queerowy Renesans cz. II

W ósmym odcinku Queerstorii czeka Was kolejna porcja renesansowej wiedzy, a w nim gorące ploteczki z Florencji i pikantne fakty o Leonardzie da Vinci, Michale Aniele czy Benvenucie Cellinim.Źródła:Replika, nr 78 (artykuł Arkadiusza Ratajczaka o Leonardzie da Vinci)https://www.uis.edu/gendersexualitystudents.../michelangelo/M.A.Gallucci, "Benvenuto Cellini: Sexuality, Masculinity and Artistic Identity in Renaissance Italy" Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
8/13/202017 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

#7 Queerowy Renesans cz. I

W siódmym odcinku podcastu wybieramy się do renesansowych Włoch. Zanim porozmawiamy z czołowymi sodomitami tej epoki, odwiedzimy Wenecję i Florencję, czyli jedne z najbardziej "queerowych" miast renesansowej Europy. Na okładce Wenecja Canaletta z nieco zmodyfikowanym tłem :)źródła:N. S. Davidson "Sodomy in Early Modern Europe" w "Sodomy in Early Modern Europe" (edycja: Tom Batterdige) S. Aversa "La rivolta dei gay nella Firenze del Rinascimento", w magazynie "Liberazione", 3 VI 2006M. J. Rocke "Sodomites in Fifteenth-Century Tuscany: The Views of Bernardino of Siena" w "The Pursuit of Sodomy: Male Homosexuality in Renaissance and Enlightenment Europe" (pod redakcją K. Gerard, G. Hekma) "Queer Italia: Same-Sex Desire in Italian Literature and Film" (pod redakcją G. P. Castro) Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
8/6/202011 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

#6 Witold Gombrowicz

Powszechnie już wiadomo, że Witold Gombrowicz był najprawdopodobniej biseksualny. Wątki homoerotyczne zajmują ważne miejsce w ponad 1000-stronicowej biografii autora napisanej przez Klementynę Suchanow, jego intymnych notatkach opublikowanych kilka lat temu pod tytułem "Kronos" i w dziesiątkach opracowań jego twórczości - to wszystko i jeszcze więcej specjalnie dla Was streściliśmy w kwadrans :)Źródła:K. Tomasik, „Homobiografie", Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2008.W. Gombrowicz, "Kronos", Wydawnictwo Literackie, 2013.K. Suchanow, "Gombrowicz. Ja, geniusz", Wydawnictwo Czarne, 2017. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/30/202015 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

#5 Piotr Odmieniec Włast

Kolejny queerowy czwartek przed nami! W piątym odcinku podcastu Queerstorie - historie osób LGBT+ kontynuujemy nasz przegląd polskich twórców i twórczyń literackich urodzonych przed wojną. Dziś przedstawiamy historię mało znanego przedstawiciela litery T, Piotra Odmieńca Własta. Będzie to opowieść bardzo przygnębiająca, ale zdecydowanie warta uwagi. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/23/202013 minutes, 1 second
Episode Artwork

#4 Konopnicka i Dulębianka

W czwartym odcinku przenosimy się w czasie aż do końca XIX wieku, by bliżej poznać historię relacji Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki. Opowiadamy też m.in. o tym, że autorka "Roty" nie zawsze była uważana za nudną wieszczkę narodu oraz o pewnym odważnym czynie Dulębianki z 1908 roku.*błąd w odcinku!* Na początku odcinka Basia recytuje utwór "G-rota" i mówi, że jego autorką jest Konopnicka - w rzeczywistości chodzi jednak o Konopnicką fikcyjną, postać lesbijskiego kabaretu Barbie Girls. Słuchaczy i słuchaczki przepraszamy za wprowadzenie w błąd. Źródła:K.Tomasik, Homobiografie, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2008.K. Tomasik, Konopnicka + Dulębianka = WNM, “Replika” nr 77, 2019.J.Janiczak i W. Rubin: Odzyskać lesbijki, odzyskać Konopnicką - wywiad przeprowadził K. Tomasik, “Replika” nr 77, 2019.J. Kuciel-Frydryszak,“Chcemy całego życia!" - krzyczała ponad 100 lat temu Nałkowska. Dziś my krzyczymy tak samo, “Wysokie Obcasy Extra” nr 11, 2016. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/16/202017 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

#3 Safona

W trzecim odcinku podcastu pierwszy raz opowiadamy o kobiecie, i to o jakiej! Safona to ikona dla lesbijek, biseksualnych dziewczyn i wszystkich feministek i feministów. Opowiadamy o jej burzliwym życiu, pięknych (i jak aktualnych!) wierszach i sławie, która już za jej życia przekroczyła granicę Lesbos, wyspy, na którą wirtualnie Was dziś zapraszamy.Źródła:The complexity of sexuality (W.G. Herron, M.J. Herron)Immortal daughters of Sappho (Margaret Williamson)Girl, Interrupted Who was Sappho? (Daniel Mendelsohn) Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/9/202015 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

#2 Święty Sebastian

Co czeka nas w drugim odcinku podcastu? Polemika ze św. Pawłem, która zakończy naszą przygodę z Biblią, jednak nie z samym chrześcijaństwem. Przyjrzymy się (dosłownie i w przenośni) sylwetce św. Sebastiana, czyli pierwszej gejowskiej ikonie.Źródła:Sodoma: persecuzioni, affetti, pratiche sociali (secoli V-XVIII) (Umberto Grassi)Tutta un’altra storia (Giovanni dall’Orto)https://www.independent.co.uk/.../arrows-of-desire-how... Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
7/1/202014 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

#1 Queerowy Stary Testament

Czy mieszkańcy Sodomy tak naprawdę uprawiali sodomę? Co tak naprawdę zostało napisane w Starym Testamencie na temat aktów homoseksualnych? I dlaczego nikt nie zna historii miłosnej Dawida i Jonatana? Na te pytania odpowiadam w pierwszym odcinku Queerstorii.Źródła:Dall'Orto, G., "Tutta un'altra storia" Grassi, U., "Sodoma. Persecuzioni, affetti, pratiche sociali"Himbaza, I., Schenker, A., Edart J., „The Bible on the Question of Homosexuality" oraz polskie tłumaczenia Biblii: Biblia Jakuba Wujka, Biblia Gdańska z XVII wieku, Nowa Biblia Gdańska, Uwspółcześniona Biblia Gdańska, Biblia Tysiąclecia. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
6/25/202027 minutes, 26 seconds