Winamp Logo
Psikopatika Cover
Psikopatika Profile

Psikopatika

Turkish, Fitness / Keep-fit, 1 season, 61 episodes, 23 hours, 42 minutes
About
İnsanın kendini anlaması, bir ormanın içinde yürümek gibi. Kendi adımlarımızla açacağımız patikalarla, kendi yolumuzu çizmemiz gerek. Pınar Sabancı ile Podbee Media'nın beraber hazırladığı Psiko-patika'da bu yolları beraber keşfediyoruz. Kitaplar, filmler, filozoflar, bilim insanlarının ayak izleri bu yolda rehberimiz olacak. Bağcıklarını bağla, burası Psikopatika.
Episode Artwork

60 - Mükemmeliyetçi miyim?

“Kimse mükemmel değildir” der; yine de her işi en iyi, en doğru şekilde yapmak ister ve ufacık bir hatamızda kendimizi sertçe eleştiririz.Bu bölümde insanı oldukça zorlayıcı noktalara sürükleyen, zaman zaman depresyona bile sokan mükemmeliyetçiliği masaya yatırıyorum. Bununla başa çıkmak için neler yapabileceğimizi anlatıyorum.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
4/17/202422 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

59 - Anti-Kahramanlar Neden Hayranlık Uyandırır?

Onlar uyumsuz, kibirli, duyarsız hatta zalim… Peki neden bu kadar ilgimizi çekiyorlar?Bu bölümde, tarihten günümüze anlatıların merkezinde yer alan anti-kahraman olgusunu ve bizim bu anti-kahramanlarla nasıl bağ kurduğumuzu anlatıyorum.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
4/11/202423 minutes, 1 second
Episode Artwork

58 - Neden Odaklanamıyorum? Çağın sorunu: Dikkat Dağınıklığı

Zihnimiz sürekli bulanık, zaman elimizden uçuyor, hiçbir şeye yetişemiyor ve hiçbir işe tam odaklanamıyoruz…Bu bölümde çağımızın en büyük dertlerinden biri olan dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunu hakkında konuşuyor, bundan nasıl kurtulabileceğimize dair çözümler arıyorum.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
4/3/202429 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

57 - Eyvah! Sosyal medya bağımlısıyım.

Akıllı telefonlarımızı elimizden düşürmüyoruz. Sürekli sosyal medya uygulamalarına girip gezinmeden duramıyoruz. Ya internet kesilirse, ya şarjımız biterse diye korku içindeyiz. Bu bölümde, aşırı sosyal medya kullanımının nasıl kendimizi başkalarıyla karşılaştırma baskısı yarattığını; üzüntü, stres ve izolasyona yol açarak psikolojik sorunlara sebep olabileceğini anlatıyorum ve bunu azaltmak için neler yapabileceğimizden bahsediyorum.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
3/27/202426 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

56 - Antik Yunan Tragedyalarından Günümüze 4 Hayat Öğretisi

Geçmişteki öğretilerden bugüne dair bir şeyler bulmak mümkün mü?Bu bölümde konularını mitolojiden, efsanelerden, krallıklardan ve karakter kavgalarından alan en ünlü Antik Yunan tragedyalarına yakından bakıyor ve bu tragedyalarda günümüzde de kullanabileceğimiz 4 öğreti anlatıyorum.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
3/22/202421 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

55 - Gaslighting: İlişkilerde Psikolojik Manipülasyon

Gaslighting: Kişiyi kendi hafızasını ve akıl sağlığını sorgulamaya kadar götürebilen bir çeşit psikolojik manipülasyon yöntemi. Bu bölümde psikolojik bir işkence yöntemi olan ‘Gaslighting’ kavramının hikayesini ve günlük yaşamda karşımıza çıkış şekillerini anlattım.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
3/13/202418 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

54 - Özgüven Geliştirme Yolları

Bu bölümde özgüven nasıl oluşur ve nasıl geliştirilir sorularını yanıtladım.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
3/7/202421 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

53 - Neden Dedikodu Yaparız?

Bu bölümde, neden dedikodu yaptığımızı ve dedikodunun ardındaki psikolojik mekanizmaları anlattım.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
2/28/202424 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

52 - İnandığımız Şey Nasıl Gerçek Olur?

İnandığımız şeyler gerçek olabilir mi? İnsan düşünceleriyle geleceğe yön verebilir mi? Bu bölümde, sürekli tekrar ettiğimiz düşüncelerin nasıl kendini gerçekleştiren kehanetlere dönüştüğünü ve hayatımızı etkilediğini anlattım.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
2/21/202423 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

51 - Aşırı Düşünmekten Nasıl Kurtulabilirim?

Düşünmek her ne kadar insanlığa bir armağan olsa da, aşırıya kaçtığında tam tersi etkiye sahip olabilir. Bazen stresli bir durum, bazen bir hayal kırıklığı, bazense belli duyguları bastırma arzusu, aşırı düşünmeye neden olabilir. Bu bölümde, önce bu nedenlerden bahsediyor, ardından aşırı düşünmeyle nasıl baş edebileceğimizi anlatıyorum.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
2/14/202424 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

50 - Karşımdakinin Fikrini Nasıl Değiştirebilirim?

İnsanların belirli konularda kemikleşmiş yargıları vardır ve düşüncelerini değiştirmek oldukça zordur. Bu bölümde bir başkasını ikna etmek için neler yapabileceğini anlatıyorum. Burada psikolojik oyunlar oynamak veya manipülasyonlara başvurmaktan söz etmiyorum tabii. İşine yarayabilecek, kendini doğru ifade etmeni sağlayabilecek, birini ikna etmek konusunda yaklaşımını değiştirecek birtakım adımlar paylaşıyorum.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
2/7/202425 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

49 - Kendimi Nasıl Geliştirebilirim? - Pratik Öneriler

'Kişisel gelişim' her derde deva bir reçeteymişçesine popülerleşip fetişleştikçe, kişisel gelişim kültüründen yaka silker olduk. Halbuki gerçek anlamıyla gelişim antik çağlardan beri önemi vurgulanan değerli bir felsefe. Çünkü her yaşam daha iyiye götürülebilir. Bu bölümde, kişisel gelişimin ne anlama geldiğini, yaşam boyu kendimizi geliştirmemizi sağlayacak bazı pratik öneriler eşliğinde anlatıyorum.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
1/31/202425 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

48 - Bana Nazar Mı Değiyor? - Nazarın Psikolojisi

Nazar olgusu Türk toplumunun en yaygın inanışlarından biri. Haset dolu bakışların yaydığı olumsuz enerjiden kurtulmak için nazar boncuğu takar, kurşun döktürürüz. Peki bu inancın arkasında yatan psikolojik mekanizmalar ne? Nazar var mı? Yoksa yalnızca folklorik bir uygulama mı? Bu bölümde, gözlerin ardındaki gizem hakkında konuşuyorum.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
1/25/202416 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

47 - Stresle Nasıl Başa Çıkarım?

Kronik stres, modern toplumun bir normu haline gelmiş durumda ve bize ciddi zararları var. Ama stres yalnızca negatif olmak zorunda değil. Bu bölümde 'iyi stres' - 'kötü stres' ayrımından, stresin kaynakları, nedenleri, hızlı ve uzun vadeli çözümlerinden bahsettim.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
1/17/202422 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

46 - Toksik Pozitiflik: Hep İyi Olmak Zorunda Değilim.

Pozitif duygular, ruh ve beden sağlığımız için çok önemli, bunu biliyoruz. Ama sürekli olumlu duygular hissetme çabası, omuzlarımıza olumsuz duygulardan daha büyük bir yük bindirebilir. Her zaman iyi hissetmek ve öyleymiş gibi görünmek zorunda değiliz. Peki toksik pozitifliğin farkına nasıl varacağız ve ona karşı ne yapabiliriz? Cevaplar bu bölümde...See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
1/10/202424 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

45 - Neden Hayata Karşı İsteksizim? Boşluk, Huzursuzluk, Can Sıkıntısı

Son zamanlarda hiçbir şeyden keyif almıyor musun? İsteksiz, tatsız, durgun mu hissediyorsun? Bir rutinin içinde boşluk hissiyle boğuşuyorsun belki de... Merak etme yalnız değilsin. Languishing yani duygusal yorgunluk yaşıyorsun. Gel bu konuda neler yapabilirsin ona bakalım.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
1/4/202424 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

44 - Aldığım Kararları Nasıl Uygulayabilirim? - Yeni Yıl İçin 8 Öneri

“Yeni yıl, yeni başlangıçlar” denir hep. ‘Spora başlayacağım.’ deriz, sağlıklı beslenip kilo vermeyi hedefleriz, kariyerimiz için köklü değişimler bekleriz. Yeni hobiler, alışkanlıklar; ailemiz, arkadaşlarımızla daha çok vakit geçirmek, yeni yerler görmek… Hedef listemiz uzar gider. Peki neden çoğunlukla tutamayız kendimize verdiğimiz sözleri? Bu bölümde 'Nasıl kararlar almalıyız? Kararlarımıza nasıl sadık kalabiliriz?' sorularını cevaplandırdım ve kendi yeni yıl hedeflerimi paylaştım.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
12/27/202327 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

43 - Rüyaların Gizemli Dünyası

İnsanlık tarihi boyunca rüyalar, gizemlerle dolu bir alan oldu; mitolojilere, dini inançlara, hatta politik kararlara yön verdiler.Peki neden rüya görürüz? Rüyalar bize ne anlatır? Bu bölümde rüyaların anlamı hakkında konuşuyorum.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
12/20/202327 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

42 - Rüyaların, Sembollerin, Mitlerin İzinde: Jung’dan 5 Hayat Dersi

Psikanalizin en tartışmalı isimlerinden Carl Gustav Jung, rüyalar, mitler ve sembollerin izini sürdü. İç dünyamızın derinliklerine inebilmek için kolektif bilinçdışıyla, arketiplerle, bastırdığımız gölge kişiliğimiz ve dış dünyaya karşı arkasına sığındığımız maskemizle tanıştırdı bizi. Bu bölümde Jung'un felsefesinden alabileceğimiz 5 hayat dersi paylaştım.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
12/13/202322 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

42 - Ruh Sağlığına İyi Gelen Besinler

Sana bazı besinlerin beden sağlığın kadar ruh sağlığına da iyi geldiğini söylesem? Bu yiyecekleri beslenmemize katarak beden kimyamızı yeniden düzenleyebiliriz. Bu sayede daha enerjik, pozitif ve stresten uzak hissedebiliriz. Bu bölümde, günlük diyetine daha fazla dahil etmen gereken besinleri paylaştım.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
12/6/202332 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

40 - Neden Sır Saklıyorum? Ve Neden Sırlarımı Başkalarıyla Paylaşıyorum?

Hepimizin paylaşmaktan çekindiği sırları vardır. Bu bölümde, neden sır sakladığımızı, yeri geldiğinde neden dayanamayıp sırlarımızı başkalarıyla paylaştığımızı ve paylaştığımızda ne olduğunu anlattım. Bir de 'İlişkilerde sır saklamak normal midir?' sorusunu cevapladım.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
11/29/202322 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

39 - Kaygıyla Nasıl Baş Edebilirim?

Kaygı (anksiyete), çağımızın en büyük psikolojik şikayetlerinden biri. Bu bölümde, kaygının anatomisini, bedenimizle ilişkisini anlattım ve bu duyguyla baş edebilmek için farklı terapi ekollerinden 5 egzersiz paylaştım.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
11/22/202324 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

38 - Bir Narsisti Tanımanın Yolları: 7 İşaret

Bu bölümde bir narsistin 7 belirgin özelliğinden bahsettim.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
11/15/202325 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

37 - Bilinçdışının Kaşifi Freud'dan 6 Hayat Dersi

Artık günümüzde psikolojide Sigmund Freud’un fikirlerinin bilimsel çıkarımlara dayanmadığı ve güvenilir bir kaynak oluşturmadığı bilinse de onu modern psikoterapilerin fikir babası ve bilinçdışı kavramının kaşifi olarak kabul ediyoruz. Bu bölümde ondan öğrenebileceğimiz 6 önemli hayat dersi paylaştım.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
11/11/202319 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

36 - Soru-Cevap Bölümü: Dinleyici Buluşması

Bağlanma kuramı, toksik ilişkiler, ebeveynlik, yas tutmak, evcil hayvan sahiplenmek, rezilyans, olumlu bakış açısına sahip olma becerisi, influencerlık, değersizlik duygusu gibi birçok konu hakkında konuştuğumuz dinleyici buluşmamızın soru-cevap bölümünü paylaşıyorum.Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
11/7/202331 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

35 - Bağlanma stilleri değişebilir mi? - Kaygılı/Kaçıngan partnerle ilişki

Kaygılı/Kaçıngan bağlanma stiline sahip partnerim varsa ne yapmalıyım, ona nasıl davranmalıyım? Peki ya ben ilişkilerimde kaygılı veya kaçıngan bağlanan biriysem, değişmem mümkün mü? Bu bölümde bu soruları cevaplandırdım. Bu podcast, Salus hakkında reklam içerir.Psikopatika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Salus'u indirmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
11/3/202322 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

34 - Çocukluk deneyimlerimiz ilişkilerimizi nasıl etkiler? I Bağlanma Kuramı

Çocukluk deneyimlerimizin bugünkü ilişkilerimizi nasıl etkilediğini bağlanma kuramı üzerinden anlattım. Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
10/28/202329 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

33 - Bana İlham Veren Kadınlar: Cumhuriyet 100. Yıl Özel Bölümü

Bir kadın olarak, Cumhuriyetin en büyük kazanımlarından birinin kadının toplumdaki rolü olduğa inanıyorum. Bu yüzden, bu bölümde Cumhuriyetin 100. yaşının bana hissettirdiklerini, bana ilham veren üç Cumhuriyet kadınından esinle anlattım.Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
10/24/202317 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

32 - Ebeveynlerin Zehirli Davranışları

Bu bölümde zehirli ebeveynliği ve yaralayıcı 5 ebeveyn söylem ve davranışını anlattım.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
10/19/202316 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

31 - Değersizlik İnancı: Öz-değerimi nasıl geri kazanırım?

Hepimizin hayatında değerimizi sorguladığımız, öz saygımızı yeniden inşa etmeye çalıştığımız zamanlar olmuştur. Bu bölümün konusu değersizlik inancı ve eşlikçi duygularını anlamak, kabul etmek ve aşmak. Değersizlik inancının kökenlerini, yaşamımızı nasıl etkilediğini, onu aşıp temelleri sağlam bir özsaygı ve özdeğer anlayışı nasıl inşa edebileceğimizi anlatıyorum.Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
10/11/202328 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

30 - Etkili İletişimin Temeli: Dinlemek ve Duymak

İletişimin yarısı anlatmaksa, diğer yarısı da dinlemekten ve dinlediğini anlamaktan geçiyor. Günlük yaşamda neden yanlış anlaşılırız? Yanlış anlaşılmaların sayısını nasıl azaltabiliriz? Bu patikada, psikologların aktif dinleme tekniklerinden ilham alarak iletişim problemlerini nasıl azaltabileceğimizi konuşuyoruz.Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
10/4/202325 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

29 - Anlaşılma İhtiyacımız

Bir başkası tarafından anlaşıldığımızı hissetmek, bize en huzur veren duygulardan biri. Hayatımızda bizi anlayan birinin yokluğu veya yanlış anlaşılmak ise adeta bir kabus gibi. Bu patikada, anlaşılma ihtiyacımızdan, bu ihtiyacın narsisizmle ilişkisinden, tamamen anlaşılmanın mümkün olup olmadığından ve doğru anlaşılmak için neler yapabileceğimizden bahsettim. Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
9/27/202330 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

28 - Affetmek & Affedebilmek

Affetmenin, çoğu zaman başkasına yaptığımız bir iyilik olduğunu düşünürüz, ama affettiğimizde aslında en çok kendimize iyilik yaparız. Peki buna rağmen neden zordur affetmek? Affedebilme gücü gösterebildiğimizde ne olur? Ve elbette en önemlisi, kendimizi nasıl affedebiliriz?See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
9/20/202324 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

27 - Yalnızlık ve Tek Başınalık

Yalnızlık günlük hayatta kulağa korkutucu gelen bir kelime. Neden korkuyoruz ondan? Korkmamıza gerek var mı? İşin doğrusu seçilmiş yalnızlık güzeldir de tek başınalık zor şu hayatta… Bu bölümde yalnız kalmak, yalnız hissetmek ve tek başına olmanın farkından bahsettim. Yalnızlığı sevebilmenin, yalnızken de huzurlu hissedebilmenin anlamına değindim. Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
9/13/202330 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

26 - Paros Günlüğü: Mimetik Arzu ve Taklitçilik

Arzularımız ve isteklerimiz bize mi ait? Yoksa sadece başkalarının arzularını mı taklit ediyoruz? Bu bölümde, Fransız filozof René Girard'ın "mimetik arzu" kavramını anlattım. Kendimize model veya örnek olarak belirlediğimiz kişilerin, isteklerimizi ve davranışlarımızı nasıl etkilediğini açıkladım.Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
9/6/202322 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

25 - Hayatımı Zorlaştıran Düşüncelerden Nasıl Kurtulurum?

Kendimize, çevremize ve dünyaya dair çocukluktan gelen bazı hatalı düşünce kalıplarımız var. Peki bu çarpık düşüncelerimiz tam olarak ne işe yarıyor? Neden bize iyi gelmeyeceklerini bile bile peşlerinden sürükleniyoruz? Daha da önemlisi onlarla başa çıkmayı öğrenebilir miyiz? Bu bölümde bilişsel çarpıtmalarımızla nasıl mücadele edebileceğimizi anlattım.Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
8/30/202320 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

24 - Hayatı Zorlaştıran Otomatik Düşünce Kalıpları

Epiktetos "İnsanları rahatsız eden, şeylerin kendileri değildir, o şeylere dair bakış açılarıdır.” demiştir. Bu bölümde bilişsel çarpıtmalar dediğimiz bu disfonksiyonel bakış açılarını ele aldım. Ruh sağlığımıza zarar verebilecek 7 otomatik düşünce örüntüsünü anlattım.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
8/23/202331 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

23 - Şirince Günlüğü: Kendini Ortaya Koyma Cesareti

Bu bölüm yaprak kıpırdamayan Şirince’de zihnimin rüzgarlarıyla Stoacılıktan bilişsel davranışçı terapinin insana yaklaşımına, kendini ortaya koyma cesaretinden Rollo May'in yaratma cesaretine, modern dünyanın haz kültüründen Antik Yunan felsefesinde Epikür ve Aristo'nun mutluluk tanımlarına yani "eudaimonia" kavramına kadar aklıma geleni konuştuğum kapsamlı bir yolculuğa çıktım.Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
8/16/202322 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

22 - "Elalem Ne Der?" Kaygısını Yenmenin 7 Yolu

“Cehennem başkalarıdır” der Jean-Paul Sartre. Bazen diğerlerinin hakkımızda ne düşündüğüyle o kadar meşgul oluruz ki, kendi benliğimizden, isteklerimizden ödün veririz. Bu bölümde başkalarının hakkımızda ne düşündüğünü umursamamanın 7 yolunu anlattım.Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
8/9/202326 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

21 - Kıskançlık ve Haset

Kıskançlık karmaşık bir duygu. Onu bazen olumsuz bir his, bazen de sevginin bir dışa vurumu olarak kabul ettiğimiz durumlar var. Her halükarda, bize acı verdiği ise gerçek. Bu bölümde, kıskançlığın bu karmaşasından bahsettim. Kıskançlığın nedenlerini, farklı kıskançlık türlerini ve bu duyguyla nasıl çalışabileceğimizi anlattım.Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
8/2/202336 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

20 - Çağın Sorunu: Kararsızlık

Her insan önemli kararlar söz konusu olduğunda zorlanabilir. Bu bölümde kararsızlık sorununu tarihsel, sosyolojik ve psikolojik açıdan ele aldım. Kararsızlığa nelerin neden olduğunu ve bunlarla nasıl başa çıkabileceğimizi anlattım.Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
7/26/202323 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

19 - Özgür Bir Ruh, Aykırı Bir Yaşam: Lou Andreas-Salomé — Hayatı ve Aşkları

Paul Rée'den Nietzsche'ye, Freud'dan Rilke'ye dönemin en önemli düşünürlerini yalnızca güzelliği ile değil, zekasıyla da etkileyen cesur bir kadın Lou Andreas Salomé. Psikopatika'nın bu bölümünde, Lou'nun hayatını, özgün kalabilmenin ve sürünün dışına çıkıp kendini ortaya koyabilmenin değeri üzerinden anlattım.Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
7/19/202327 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Duygusal Olarak Sağlıklı İnsanların Ortak Özellikleri

Bu hafta duygusal sağlığın ne olduğunu ve duygusal olarak sağlıklı olan insanların ortak özelliklerini anlattım.Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
7/12/202322 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Öz Bakım Rutinlerim

Bu bölumde içinde bulunduğumuz Öz Bakım Ayı'na ithafen, öz bakımın ne olduğunu, neden önemli olduğunu anlatıyorum ve kendi öz bakım rutinlerimden bahsediyorum.Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
7/5/202326 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Floransa Günlükleri: Çok Gezen mi, Çok Okuyan mı?

Bu bölümde Floransa - Milano arasında bir trendeyim. Büyüleyici Rönesans şehri Floransa’dan, Medici ailesinden, müzikten, gezmek görmek, merak etmekten, İskenderiye Dörtlüsü’nden, mitolojiden, ölmeden önce yapılacaklar listelerinden bahsediyorum ve çok gezen mi bilir çok okuyan mı sorusuna cevap arıyorum.Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
6/28/202319 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Stoa Felsefesine Göre 5 Maddede Mutluluk

Bu bölümde M.Ö 3 yıllarında Antik Yunan’da ortaya çıkan ve pratik öğretileriyle günümüzde hala güncelliğini koruyan Stoacılık felsefesini anlatıyorum. Kıbrıslı Zenon, Seneca, meşhur imparator Marcus Aurelius ve Epiktetos gibi tarihe damga vuran düşünürlerden, çok sevdiğim Gladyatör filmi ile Carl Sagan’ın Soluk Mavi Nokta’sına kadar uzanan patikalardan geçiyorum. Mutluluğu bir de bu felsefenin ışığında ele aldığım bu bölümden umarım sen de hayatına uygulayabilecek bazı dersler çıkarabilirsin.Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
6/21/202325 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Yaşadım Demek İçin Ne Yapmalı?

Binlerce yıldır düşünürler, yazarlar, filozof ve bilim insanları yaşamın anlamını bulmaya çalışıyorlar. Anlamlı bir hayat nasıl yaşanır? Peki gerçekten yaşadım demek için ne yapmalı?Geçen hafta 109 yaşındaki cumhuriyet kadını, değerli sümerolog Muazzez İlmiye Çığ ve gazeteci yazar Büşra Sanay’ın kitabından ilhamla yola çıktığımız Yaşadım Demek İçin Ne Yapmalı? - Hayatı Güzelleştirme Yolları’nın ilk gösterimini birbirinden kıymetli konuklarım ile gerçekleştirdik. Birce Akalay, İbrahim Selim, Alper Hasanoglu, Nükhet Duru ve Emrah Safa Gürkan'ın katıldığı etkinliğimizde aklımızı kurcalayan varoluşsal meselelere kafa yorduk. Bu bölümde ben de aklımda kalanlardan derlediklerimi biraz bilinç akışı, biraz sohbet şeklinde sizlerle paylaşıyorum.Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
6/14/202330 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Neden Hayır Diyemiyorum?

Bazen istemediğimiz durumlarda bile neden hayır diyemiyoruz? Uslu çocuklar olmak için mi? Sürüden ayrılmamak, dışlanmamak veya uyumsuz biri olmamak için mi? Peki ya “hayır” dersek ne olur?Psikopatika’nın bu bölümünde hayır diyemediğimiz durumları ve gerektiğinde nasıl hayır diyebileceğimizi konuşuyoruz.Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
6/7/202312 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Beynimize Zarar Veren 8 Alışkanlık

Bu bölümde, bazen farkında bile olmadan yaptığımız 8 zararlı alışkanlıktan ve bunları nasıl değiştirebileceğimizden bahsediyorum. Bakalım sen bu alışkanlıklardan kaç tanesine sahipsin?Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
5/31/202327 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Erteleme Sorunu ile Nasıl Başa Çıkabilirim?

Stres yaratan durumlarda, çaba göstermemiz gereken anlarda, önem verdiğimiz konularda yapılması gereken şeyleri erteliyoruz. Mümkün olan en son ana kadar, kaçabildiğimiz kadar kaçıyoruz. Bir noktada o işe geri dönmemiz gerekecek, hem de artık çok daha az bir vakit kala ... Psikopatika’nın bu bölümünde erteleme sorunu ile nasıl başa çıkabileceğimizi konuşuyoruz.Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
5/24/202317 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Bir Garip Mezuniyet Hikayesi ve Rezilyans

Londra’nın çöken köprülerinden, yangın alarmı iç sesime ve beklentilerimle geçirdiğim bir mezuniyet hikayesi. Aklımdaki vedanın beklentisinden biraz uzaklaşıp bir yürüyüşe çıktım. Bastım kayıt tuşuna. Azıcık hışırtılı ve bir nefeste kaydedilmiştir.Bu podcast, Hiwell hakkında reklam içerir.patika10 kodunu kullanarak, ilk kullanımda size özel %10 indirimden faydalanabilirsiniz.Hiwell’i indirmek ve daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayın.https://hiwell.app/psikopatikaSee Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
5/17/202315 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Eyvah! Hayatımda bir narsist var…

Hepimiz narsist kişilerden uzak durmayı isteriz ama işin aslı şu ki; her birimiz biraz narsistiz. Merak etmeyin, bu iyi bir şey. Tabii ki belli bir yere kadar. Önemli olan soru şu; "Narsizm spektrumunda neredeyiz?"See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
5/10/202324 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Londra ve çözülen ayakkabı bağları...

Aklıma esti ve Londra’da bir sabah saat 5:15’te kayıt tuşuna basıp zihnimdekileri gelişigüzel paylaştım. Bu bölüm sosyal medya yanılgıları, sakarlık, özenme, yurt dışına taşınma, çözülen ayakkabı bağları ve ortak insanlık üzerine.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
5/5/202313 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Ben neden böyleyim? Peki değişebilir miyim?

Bir benimiz var. Değiştirebilir miyiz onu? İnsan neden değişmek ister? Neleri değiştirmek ister? Bugün yürüdüğümüz patikada tüm bu sorulara birer adım atıyoruz.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
5/3/202320 minutes
Episode Artwork

Aşk biterse ilişki biter mi?

Aşk, genellikle bir ilişkinin ilk kıvılcımıdır. Peki ya zaman içinde bu ateş sönerse? Bu, ilişkinin biteceği anlamına mı gelir? Yoksa aşk zaman içinde başka duygulara evrilebilir mi?See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
4/26/202315 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Aşk bir akıl tutulması mı?

Aşk, başımızı döndüren ve karşımızdakini başka algılamamızı sağlayan bir duygu. Bu bölümde neden aşık olduğumuzu, aşkın kimyasını ve psikolojisini konuşuyoruz.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
4/19/202316 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Mutluluğu artırmanın 4 yolu

Bu bölümde, uygulayabileceğin ve uyguladığın takdirde faydasını görmeye başlayabileceğin 4 mutluluk etkinliği var. Üstelik hepsi de basit ve uygulaması kolay adımlar.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
4/12/202332 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Nasıl mutlu olacağım?

Bu bölümde, mutluluk patikasında yürüyoruz. Mutlu olmanın ne kadarının elimizde olduğunu ve mutlu insanların 8 ortak özelliğini konuşuyoruz.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
4/5/202318 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Nasıl yeni rutinler edinebilirim?

Yeni alışkanlıklar edinmek çoğumuzun zorlandığı bir iş. Bu bölümde, neden zorlandığımızı ve bu zorluğu kırmak için neler yapabileceğimizi konuşuyoruz.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
3/29/202325 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Depremlerin ardından başlamak...

İlk bölüm biraz kişisel bir patika. Ve biraz da buruk bir merhaba. Merak etme, iyileşeceğiz. See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
3/20/202311 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Bağcıklarını bağla, burası Psiko-patika.

Pınar Sabancı ve Podbee Media'nın beraber hazırladığı Psiko-patika'ya hoşgeldin.Önümüzde bir orman var, keşfedilmeyi bekliyor. Neyi severiz, ne isteriz, nelerden kaçınırız ve neden yaparız tüm bunları? Hayat, insan ya da psikoloji, adına ne dersek diyelim, bu orman düz bir yol vadetmiyor. Tam tersi. Engebeli yerlerden geçerek, bazen kalkıp bazen düşerek, kendi adımlarımızla var edeceğimiz patikalar var. Artık bu patikalarda beraber yürüyeceğiz.Ana rotamız, insan psikolojisi. Ama bazen de baska patikalara sapip, okuduklarımızdan, izlediklerimizden, kimi zaman da sadece aklımıza takılanlardan açacağız lafı. Ve tüm bunları yaparken özünde kendimizden bahsedeceğiz. Ruhumuzun derinlerine inen patikaları, birlikte var edeceğiz.Bağcıkları bağla, yolumuz uzun.See Privacy Policy at https://art19.com/privacy and California Privacy Notice at https://art19.com/privacy#do-not-sell-my-info.
3/19/20231 minute, 19 seconds