Winamp Logo
Pravda vítězí Cover
Pravda vítězí Profile

Pravda vítězí

Czech, Political, 1 season, 53 episodes, 1 day, 4 hours, 38 minutes
About
Předvolební prezidentský podcast magazínu Reportér
Episode Artwork

Premiér Babiš jednal s ministrem dopravy Turkem a ministryní obrany Konečnou

Vznikne v roce 2025 vláda ANO, Přísahy a Motoristů a Stačilo? Kdyby sněmovní volby dopadly tak jako teď ty evropské, nebylo by to vyloučeno. Ale pozor, jde o hodně velkou spekulaci, sněmovní volby mívají mnohem vyšší volební účast a za rok a čtvrt se může stát spousta věcí, které by mohly poškodit vládu Petra Fialy, ale taky hnutí ANO Andreje Babiše. Zábavná je nicméně představa, že Tomio Okamura v politice skončí a vrátí se do svého e-shopu. O výsledcích eurovoleb hovořili novináři magazínu Reportér Robert Čásenský a Michal Musil v dalším díle podcastu Pravda vítězí.
6/13/202441 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Co veltlín spojil, kokain nerozděluj… Bizarní kauza hýbe sněmovnou

Veliké diskuse a vtipkování vzbudila zpráva o nálezu papírku se stopami kokainu v Poslanecké sněmovně. Téma tak nemohli pominout ani tvůrci politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí. Kdo si tak mohl v lednu 2023 šňupnout? Nejmenovaný politik ANO, který jakoby naspídován zastává několik funkcí najednou a na všechno má odpověď? Nějaký lidovec se posilnil před projevem o tom, že je potřeba chránit tiché víno před spotřební daní a zabránit sňatkům gayů? Kdosi z ODS, protože kokain je na rozdíl od marihuany pravicová droga? Nebo snad kokain požil populista, který dokáže ve sněmovně hovořit sedm hodin v kuse? Nutno ale dodat: Toto je legrace, klíčové je, co poslankyně a poslanci dělají coby politici.
6/6/202434 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Pravda vítězí, lež vyhrává. O Babišovi, Fialovi, Zemanovi, novinářích a Češích

V české politice se občas kecá. Andrej Babiš i Miloš Zeman se museli pod tlakem soudu omlouvat za své nepravdivé výroky, Petr Fiala řekl minimálně dvě věci, u nichž velmi pravděpodobně věděl, že zkrátka nejsou pravda. I když je nutno dodat, že lhaní není v Česku ani jinde zdaleka jen výsadou politiků. A přehánění lze najít i mezi novináři. Takové bylo téma 51. dílu politického podcastu magazínu Reportér Roberta Čásenského a Michala Musila. K jeho názvu Pravda vítězí tentokrát autoři dodávají – ale lež často vyhrává.
5/23/202430 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Dokonalá ostuda TOP 09, divoké vědecké peníze a kanál pro Havlíčka s Rajchlem

Výměna ve funkci ministra pro vědu, výzkum a inovace skončila exemplární ostudou TOP 09. O čem to svědčí? Má vůbec taková vládní funkce smysl? Jaké peníze se točí v české vědě a kam část z nich mizí? Kteří politici se podíleli na pochybných vědeckých projektech? O tom všem se hovoří v padesátém dílu podcastu Pravda vítězí, který připravují novináři z redakce Reportéra.
5/9/202421 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Sestřelí Babiše Paroubkovo vejce? Čeká Fialu poprava ve Špidlově stylu? Eurovolby se blíží

Ačkoli volby do Evropského parlamentu provází v Česku nízká volební účast, značný dopad na domácí politiku mít můžou. Po výprasku ČSSD v eurovolbách v roce 2004 odešel z funkce premiéra Vladimír Špidla. Mohl by takový osud potkat i Petra Fialu? Zatím se to nezdá pravděpodobné, ale do voleb zbývá pár týdnů: co kdyby se objevil nějaký skandál, který by potopil Spolu. Andrej Babiš by si zase mohl nastudovat osud Jiřího Paroubka. Porážka jeho sociální demokracie v eurovolbách roku 2009 stála na počátku jeho odchodu. A ANO je favoritem voleb, podobně jako Paroubkova ČSSD. Další, 49. díl politického podcastu Pravda vítězí, který připravují novináři magazínu Reportér.
4/25/202426 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Falešní hoši z Nagana, koalice Zvlášť a Babišova mobilizace. Prostě eurovolby

Proč se člen vítězného týmu z olympijského Nagana rozhodl kandidovat do Evropského parlamentu? Myslí si snad Vladimír Růžička, že bude hrát se svými někdejšími spoluhráči? Kampaň před eurovolbami se rozbíhá. Kandidátce Spolu se přezdívá posměšně Zvlášť, ale její výsledek spíše ovlivní celková nálada v české společnosti – v průzkumech se začínají objevovat mírné náznaky návratu optimismu. Což může nabourat snahy Andreje Babiše o mobilizaci voličů ANO. Další, 48. díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí Roberta Čásenského a Michala Musila.
4/11/202427 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Rohlík za pět set, topení parketami. Průvodce apokalypsami, které se nedostavily

Některé organizace farmářů říkají, že české zemědělství už prakticky neexistuje. Když se ale podíváte na titulky posledních třiceti let, zjistíte, že zemědělství zkrachovalo už dříve a mnohokrát – vystupoval tak mimo jiné i Jan Veleba, když byl šéfem Agrární komory. Apokalyptické předpovědi, které nevyjdou, však nevydávají pouze zemědělští funkcionáři. Koncem loňského roku jsme slýchali, že se na Česko řítí velké zdražování potravin a elektřiny. Nestalo se. Další, 47. díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí od Roberta Čásenského a Michala Musila.
3/28/202423 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Robert Vladimirovi. Postaví Fico v Bratislavě sochu ruské armádě?

Proč slovenský premiér Robert Fico pronesl projev, v němž se zastával ruského prezidenta Vladimira Putina, který vede krvavou válku na Ukrajině? Částečně asi proto, aby odvedl pozornost od skandálních změn trestního zákoníku, částečně asi proto, že si to opravdu myslí. Což je nejspíše rozdíl oproti maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, který míval protiruské projevy. Zato Robert Fico by asi nejraději postavil v Bratislavě sochu ruské armádě. Další, 45. díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí, který připravuje Robert Čásenský a Michal Musil.
2/29/202424 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

V jednoho Babiše věřiti budeš. Speciál o historii a současnosti hnutí ANO

Zatímco Andrej Babiš byl – ironicky řečeno – k překvapení celé země opět zvolen šéfem ANO, historie tohoto politického uskupení je plná lidí, kteří v různých vlnách přicházeli a zase mizeli. Nynější hvězdy ANO Alena Schillerová a Karel Havlíček by si možná mohly prostudovat, co se stalo s mnohými z těch, kdo byli s Andrejem Babišem na billboardech. Co se přihodilo třeba Pavlu Teličkovi, Jaroslavu Faltýnkovi, Ditě Charanzové, Robertu Pelikánovi, Robertu Plagovi nebo Tomáši Macurovi? Další, 44. díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí Roberta Čásenského a Michala Musila – tentokrát se speciálním podtitulem: V jednoho Babiše věřiti budeš.
2/15/202428 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Politici a peníze. Fialova záložna, Paroubkův sejf a Grossův zázrak

Jak to asi vypadalo doma u předsedy ODS Petra Fialy, když se před lety rozhodl „diverzifikovat“ své úspory a uložil pár set tisíc do zvláštní kampeličky? Zatím se zdá, že v případě nynějšího premiéra jde o to, že ohledně byznysu není příliš informovaný a poučený. Přece příběh nějak připomíná historii Fialovy strany a dřívější transakce různých politiků a expolitiků. I kolem firmy Key Investments se motali lidé v ODS – sehrála také roli v zázračném zbohatnutí exšéfa ČSSD Stanislava Grosse. Vtipný je pak příběh, jak si další někdejší sociálně demokratický politik Jiří Paroubek vydělal velké peníze psaním knih a z jeho bankovního sejfu se ztratily miliony. Další, 43. díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.
2/1/202423 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Alena Schillerová. Mírová holubice, nebo Johanka z Arku české politiky?

Patří k jedné z nejhlavnějších vedlejších postav hnutí ANO – vedle Andreje Babiše jsou totiž vedlejšími postavami všichni. Alena Schillerová poutá pozornost bojem proti korespondenční volbě nebo výroky, že se nemá investovat do tanků a že ona chce mír. Jak by asi Alena Schillerová argumentovala, kdyby byla znovu ministryní a Rusko by zahájilo novou agresi? Říkala by, že premiér Babiš a ministři telefonují po světě a nakupují tanky? Jak vážně to myslí s tím, že korespondenční volba povede k ukradeným volbám? Vedla by kvůli tomu v případě porážky hnutí ANO coby Johanka z Arku útok na sídlo vlády, podobný útoku Trumpových příznivců na Kongres USA? Alenu Schillerovou nicméně nelze podceňovat, politické řemeslo ovládá dobře. Nový díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.
1/18/202423 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Petr, Andrej, Danuše a spol. Kdo vydělal na souboji o Hrad?

Ačkoli se to může zdát dávno, od prvního kola prezidentské volby uplynul pouhý rok. A začátkem ledna uplynulo třináct měsíců od zveřejnění průzkumu, podle kterého by se Petr Pavel vůbec nedostal do druhého kola – a tudíž by ani nebyl prezidentem. Nakonec to dopadlo jinak, Petr Pavel měl na Nový rok svůj patrně zatím nejlepší prezidentský projev, Andrej Babiš řádí jako šéf opozice a Danuše Nerudová kandiduje do Evropského parlamentu. O tom mimo jiné hovoří v dalším dílu politického podcastu Pravda vítězí dva novináři magazínu Reportér: ježto už jsou v boomerském věku, mluví i o tom, že by starší generace měly věnovat více pozornosti generacím mladším.
1/4/202426 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Fialova nutella, Paroubkovo sako, Babišův covid. Největší legrace českého politického marketingu

Jestli se nějaká akce roku 2023 zapíše do dějin výprasků v českém politickém marketingu, pak to bude velice pravděpodobně cesta premiér Petra Fialy zjišťovat ceny nutelly v Německu. Podobných neúspěšných marketingových operací přitom najdeme v posledních třiceti letech české politiky více. Předseda jedné vládní strany se snažil na poslední chvíli před volbami upoutat tím, že začal propagovat legalizaci marihuany. Šéf ČSSD Jiří Paroubek přepálil volební kampaň v roce 2010. A Andrej Babiš se chlubil, že je „nejlepší v covidu“. Novináři Robert Čásenský a Michal Musil pro vás mají další, sváteční díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.
12/28/202324 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Trump, Eurobabiš a další radosti roku 2024

Existují alternativní či dokonce optimistické scénáře toho, co nás čeká v blížícím se roce 2024? Opravdu porazí Joea Bidena jeho vysoký věk a v listopadových prezidentských volbách zvítězí Donald Trump, který nedávno řekl, že chce být jeden den diktátorem? Je hotovou věcí, že v Česku vyhraje ve volbách do Evropského parlamentu Andrej Babiš? Co čeká válčící Ukrajinu? Jisté je, že někdy se dějiny vydají jinou cestou, než se očekává. Další díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí. Tentokrát o výhledu na rok 2024.
12/14/202327 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Klaus, Nečas, Topolánek... Přidá se k nim Fiala?

Stávku škol vláda Petra Fialy příliš nezvládla jak komunikačně, tak věcně. Do toho jí hrozí, že se dostane do jakési perfektní bouře – pokud by dramaticky stouply ceny elektřiny a protest lékařů by vedl k velkému omezení zdravotní péče. Mohla by Fialova vláda padnout stejně jako vlády Václava Klause, Mirka Topolánka a Petra Nečase nebo kabinety Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse? Dva novináři vzpomínají na více i méně komické historky, které byly s těmito událostmi spojeny. A také na to, co z nich vyplývá pro nynější vládu i opozici: historie ukazuje, že se vývoj může ubírat nečekaným směrem. Další díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.
11/30/202322 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Karel Schwarzenberg, ctihodný muž, s nímž se pojí i úsměvné historky

Odešel člověk, který zanechal hlubokou stopu v českém veřejném životě. Když bylo Karlu Schwarzenbergovi padesát, pomáhal tento potomek slavného šlechtického rodu disidentům a československé emigraci, když mu bylo šestasedmdesát, kandidoval na prezidenta. Byl ovšem také mužem, který měl smysl pro humor a o kterém kolují úsměvné historky. Na tyto příběhy a na Karla Schwarzenberga vzpomínají v politickém podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí dva novináři, kteří vstoupili do světa žurnalistiky jen pár let poté, co on vstoupil na Pražský hrad prezidenta Havla.
11/16/202325 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

To bylo slávy. Prezident uspával hady, ministryně rozpouštěla OSN

Státní svátek 28. října 2023 měl z hlediska české politiky dva viditelné momenty – nebo také incidenty. Ministryně Jana Černochová si ublížila svou výzvou, aby Česká republika vystoupila z OSN: možná by měla v zájmu národní bezpečnosti zvážit své vystupování na sociálních sítích. A prezident Petr Pavel si nepomohl svým projevem, i když na druhé straně jeho seznam vyznamenaných nebyl vůbec špatný. Otázkou nicméně je, zda vystupování prezidenta 28. října rozhoduje o jeho popularitě, což lze dokázat na oblibě jeho předchůdců Miloše Zemana a Václava Klause. Další, v pořadí už 36. díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.
11/2/202328 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Polsko, Trump, Fialova vláda… Jak ze sebe spolehlivě udělat trotla

Nejen novináři, ale lidé obecně často velice rádi předpovídají, co se stane v politice i mimo ni. Dost často ty předpovědi nevyjdou, avšak jen menšina přizná, že jejich předpovědi nevyšly. Speciálně ošidné je předpovídat, jak dopadnou volby za rok či dva na základě aktuálních průzkumů – za tu dobu se totiž může stát spousta věcí. Platí to pro polské volby, Donalda Trumpa i budoucnost vlády Petra Fialy. Takové je téma dalšího, 35. dílu politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí: jeho autoři se přitom otevřeně hlásí k tomu, že už ze sebe svými předpověďmi trotly párkrát udělali.
10/19/202334 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Co bylo spojeno s mafií devadesátých let? Třeba Dozimetr nebo Zemanův Šlouf

Investigativní novinář a člen redakce Reportéra Jaroslav Kmenta vydává novou knihu Světská mafie, zabývající se organizovaným zločinem v České republice v devadesátých letech. Coby mimořádný host 33. dílu politického podcastu Pravda vítězí mluví Jaroslav Kmenta mimo jiné o tom, proč je dobré tuto éru znát. Na dřívější postavy polosvěta do určité míry navazuje dnešní kauza Dozimetr, spojen s tou dobou byl i Miroslav Šlouf, někdejší poradce Miloše Zemana, který s ním přestal spolupracovat teprve po zvolení prezidentem.
9/28/202348 minutes, 58 seconds