V 103. epizóde predstavím odvahu v rámci cyklu pozitívne-psychologických konceptov. Kto už mal odvahu podporiť Potulky cez Herohero? Ako byť odvážny proti zlu v mojej rozprávke? Máte odvahu nájsť v príbehu sedem emócií? Aké sú faktory pomoci v efekte prizerajúceho sa? Kedy deti skôr pomôžu dospelému? Aká je analýza experimentu Plötnerovej et al. (2015) podľa štruktúry IMRaD?
10/10/2024 • 15 minutes, 47 seconds
Spokojnosť
V 102. epizóde predstavím spokojnosť v rámci cyklu pozitívne-psychologických konceptov. Aké sú dva rozmery spokojnosti? Prečo spájam aktuálnu spokojnosť a 1. signálnu sústavu? Prečo podľa mňa súvisí dlhodobá spokojnosť a 2. signálna sústava? Ako regulovať aktuálnu spokojnosť v polarite a intenzite emócie? Ako sýtiť dlhodobú spokojnosť v šiestich oblastiach podľa Ryffovej? Čím ma inšpiruje Zapf na vytvorenie kombinácií spokojnosti?
9/19/2024 • 15 minutes, 24 seconds
Kooperácia
V 101. epizóde sa zameriam na kooperáciu v rámci cyklu pozitívne-psychologických konceptov. Čo je spolupráca, synergia a nenergia? Aké sú pravidlá úspešnej kooperácie? Akými aktivitami som podporila kooperáciu tanečníkov? Prečo rozvíjať kooperáciu doma, v škole, v práci? Ako funguje Coveyho návyk? Čo by ste robili v hre väzňova dilema?
8/29/2024 • 15 minutes, 56 seconds
Dôvera | ROZHOVOR
V jubilejnej 100. epizóde sa s vedeckým psychológom Matúšom Grežom rozprávame o dôvere. Ako sa vedecky skúma koncept dôvery? Je dôvera osobnostná črta alebo situačný faktor? Aký je rozdiel medzi generalizovanoou a partikulárnou dôverou? Prečo sa dôvera môže postupne meniť? Platí pre dôveru rozloženie premennej podľa Gaussovej krivky?
8/8/2024 • 49 minutes, 34 seconds
Čo si vziať od starších?
V 99. epizóde sa pýtam, čo si vziať od starších. Prečo ľudia na ostrove storočných Okinawa dosahujú vyšší vek? Aké sú faktory dlhovekosti? Ako navrhujem korigovať psychické involučné zmeny v starobe? Ako dedukujem, že súvisí subjektívny vek a integrita? Ako sa obohatiť skúsenosťou starších v postformálnom štádiu?
7/18/2024 • 16 minutes, 42 seconds
Ako nájsť vysnenú prácu?
V 98. epizóde sa pýtam, ako nájsť vysnenú prácu. Prečo a s kým sa rozprávať o výbere práce? Kedy sa stávame majstrami v tom, čo robíme? Ako naplánovať kariérny rozvoj? Čo je japonská metóda Ikigai? Ako súvisí ikigai s osobnostnými typmi A a B? Aký je životný prístup na “ostrove storočných” Okinawa?
6/27/2024 • 16 minutes, 16 seconds
Prečo sa namáhať?
V 97. epizóde sa pýtam, prečo sa máme namáhať. Ako sa naši predkovia museli namáhať? Ako sa staviame k námahe my? Prečo nazývam dnešnú dobu “pohodlná”? Čo je resiliencia, koherencia a hardiness? Prečo odporúčam opakovať 6:1 námahu a oddych? Aké sú objektívne a subjektívne výhody námahy?
6/13/2024 • 15 minutes, 15 seconds
Prečo plánovať?
V 96. epizóde sa pýtam, prečo plánovať. Akú prevenciu zabezpečuje plán aktivít? Prečo plánovať povinnosti aj radosti? Koľko položiek odporúčam vytvoriť na daný deň? Ako využiť Paretovo pravidlo v plánovaní? Ako prioritizovať na dvoch úrovniach plánovania? Ako aplikovať manažérske pravidlo pri určení priorít?
5/23/2024 • 11 minutes, 56 seconds
Produktivita s appkou Impulza | ROZHOVOR
V 95. epizóde sa s Lukášom Pekarčíkom rozprávame o produktivite a o tom, ako s ňou môže pomôcť jeho appka Impulza. Ako byť produktívny s mobilom po boku? Aké techniky môžeme použiť proti prokrastinácii? Ako prestať prokrastinovať už dnes? Prečo fungujú funkcie “Priatelia” a “Motivačná suma”? Aké sú výsledky od užívateľov Impulzy?
5/2/2024 • 31 minutes, 28 seconds
Ako byť produktívny?
V 94. epizóde sa pýtam, ako byť produktívny. Aký pomer vyjadruje plusovú produktivitu? Je produktívne niekedy meškať? Aké aktivity je vhodnejšie robiť ráno? Prečo stúpa kreatívna produktivita večer? Kedy vieme pocítiť radostné flow? Prečo neodkladať podporu Potuliek cez Herohero?
4/12/2024 • 12 minutes, 18 seconds
Je dobré byť dobrý?
V 93. epizóde sa pýtam, či je dobré byť dobrý. Odpovedali by ste v dotazníku, že je dobré byť dobrý? Aký je rozdiel medzi “dobrý” a “správny”? Aký je ontologický a mravný prístup k dobru? Ako sa líši reaktívna a spontánna agresivita? Prečo je dobré reagovať na frustráciu obrannou agresivitou? Prečo je dobré inšpirovať sa inými kultúrami?
3/28/2024 • 16 minutes, 50 seconds
Potulky na Herohero
Môj podcast je pre poslucháčov zdarma. Ak vám do života prináša hodnotu, ktorú oceňujete, môžete teraz jeho tvorbu finančne podporiť už aj na platforme HeroHero. Viete, čo tým získate navyše?
3/22/2024 • 5 minutes, 3 seconds
Je dobré byť poriadkumilovný?
V 92. epizóde sa pýtam, či je dobré byť poriadkumilovný. Prečo je dôležité upratať psychiku? Ako si triediť povinnosti, priority a vzťahy? Ktorá vlastnosť modelu Big Five koreluje s prokrastináciou? Ako byť optimálne svedomitý? Prečo nemáme byť vo všetkom 100%-tný? Ako byť poriadkumilovný pri deťoch, upratovaní a v práci?
3/7/2024 • 13 minutes, 38 seconds
Ako rastú dospelí?
V 91. epizóde sa pýtam, ako rastú dospelí. Čo je to fluidná a kryštalická inteligencia? Ako prebieha kognitívny rast v postformálnom štádiu? Prečo odporúčam čítať príbehy o zrade na sociálny rast? Prečo je dôležité upratovať na 80%, aby sme kreatívne rástli? Ako trénovať EQ, aby sme emočne rástli?
2/15/2024 • 17 minutes, 33 seconds
Psychológia priestoru | ROZHOVOR
V 90. epizóde sa s architektkou Katarínou Bartíkovou rozprávame o psychológii priestoru. Prečo si ľudia usporiadavajú svoje okolie? Môže vzhľad interiéru ovplyvňovať naše psychické prežívanie? Prečo sa ľuďom ľahšie premýšľa a funguje v dobre navrhnutom interiéri? Ako má dobre navrhnutý priestor okolo nás vyzerať? Ako môže znalosť psychológie prospieť dizajnu?
1/25/2024 • 25 minutes, 9 seconds
Kreatívny rast
V 89. epizóde navrhnem pojem kreatívny rast. Ako sa prejaví kreatívny rast v tvorivom procese? Ako súvisí Beethovenov efekt a spev matky? Prečo potrebuje byť batoľa samostatné? Aké čarovné hry sa hrá predškolák? Čo zobrazuje mladší školák v kresbe? Čo prináša adolescentovi kreatívne písanie?
1/11/2024 • 15 minutes, 56 seconds
Sociálny rast | VIANOČNÝ ŠPECIÁL
V 88. epizóde sa posuniem ku sociálnemu rastu. Ako sa prejaví sociálny úsmev dojčaťa na Vianoce? Čo sú to sociálne hry na princípe zrkadlenia? Kedy vidno väzbu batoľaťa pod stromčekom? Ako buduje dôveru u dieťaťa mama a tatík? Ako predškolák sníva o darčekoch? Prečo rozvíjať empatiu v sociálnom raste detí? Čo nazývam sociálnym veľkým treskom u školáka? Ako sa má pubertiak psychicky regulovať, aby prevzal zodpovednosť?
12/21/2023 • 20 minutes, 40 seconds
Kognitívny rast
V 87. epizóde sa posuniem ku kognitívnemu rastu. Ako prebieha podľa Piageta senzomotorická fáza dojčaťa? Čo je stálosť objektu a klieštikový úchop? Akú úlohu má tatík pri prekonaní egocentrizmu batoľaťa? Čo sú konfabulácie v predoperačnej fáze predškoláka? Ako mladší školák rieši experiment s prelievaním vody? Prečo má starší školák hypotetickú abstraktnú logiku? Čo je zóna proximálneho vývinu podľa Vygotského?
12/7/2023 • 17 minutes, 3 seconds
Paretovo pravidlo
V 86. epizóde vysvetľujem Paretovo pravidlo a povzbudzujem vás k jeho aplikácii. Ako fungovať podľa Paretovho pravidla? Kde mať 80%-tnú a kde 100%-tnú úroveň výkonu? V akej oblasti dnes uplatníte metódu 80/20? Ako pri športe fungovať na 80%? Prečo je dobré vedieť prehrávať? Prečo má osobnosť typu A srdcovo-cievne problémy? Ako sa dá preučiť na osobnosť typu B?
11/16/2023 • 16 minutes, 59 seconds
Racionálne myslenie
V 85. epizóde sa naučíme racionálne myslieť. Prečo majú optimisti menší stres? Kedy je vhodné myslieť pesimisticky? Žijú dlhšie pesimisti alebo optimisti? Ako (ne)myslieť (i)racionálne? Čo je to katastrofizovanie situácie? Ako zosvetliť a roztrblietať čierne myšlienky? Ako použiť metódu vtáčej perspektívy a časový odstup?
11/2/2023 • 17 minutes, 37 seconds
Pozitívna psychológia
V 84. epizóde sa dozviete o pozitívnej psychológii. Kam patrí pozitívna psychológia v systéme vied? Ako byť perfektní, ale nie perfekcionista? Ako dosiahnuť psychologický stav šťastia práve dnes? Ako prežívať flow podľa teórie hľadacej činnosti Czikszentmihalyiho? Čo zistil o šťastí Frankl, keď prežil koncentračný tábor? Prečo súvisí proaktívne zvládanie a pozitívna psychológia? Prečo nie je správne myslieť pozitívne?
10/12/2023 • 17 minutes, 14 seconds
Rozhodovanie
V 83. epizóde predstavím rozhodovanie ako proces v rámci cyklu o kognitívnej psychológii. Koľko času trvá správne sa rozhodnúť? Ako analyzovať problém pred aplikáciou riešenia? Ako sa upokojiť pred rozhodovaním? Prečo si proaktívne zhromažďovať informácie? Ako môžu priatelia pomôcť v rozhodovaní? Aké sú stratégie a vstupy rozhodovania? Čo je to mentálny kontrasting?
9/28/2023 • 17 minutes, 12 seconds
Tvorivosť ako proces
V 82. epizóde predstavím tvorivosť ako proces v rámci cyklu o kognitívnej psychológii. Aký tréning tvorivosti môžeme skúsiť? Aké je prepojenie tvorivosti (kognitívny proces) a radosti (emócie)? Prečo sa nebáť robiť chybičky pri objavovaní? Ako vyvážiť krúžky a voľnú hru pre deti? Ako dosiahnuť flow u dospelých? Čo odporúča Torrance v manifest tvorivosti?
9/15/2023 • 16 minutes, 23 seconds
Inteligencia
V 81. epizóde predstavím inteligenciu ako súčasť cyklu o kognitívnej psychológii. Aké sú tradičné a moderné prístupy k inteligencii? Prečo dynamicky testovať IQ Woodcock-Johnsonovým testom? Môže človek s vysokým EQ “vykryť” nižšie IQ? Ako v rámci konceptu SQ vyvodzujem vzťah “ja” a “druhí”? Ako u detí a dospelých trénovať kvocient odolnosti AQ? Ako si môžeme rozvíjať praktickú inteligenciu? Prečo je dôležitá Gardnerova existenciálna inteligencia?
8/31/2023 • 19 minutes, 17 seconds
Emočná regulácia | ROZHOVOR
V 80. epizóde sa s psychológom Braňom Uhreckým rozprávame o emočnej regulácii. Prebieha regulácia emócie vedome alebo nevedome? Aké postupy z geštalt psychoterapie sú účinné v sebaovládaní? Ako môžeme pomôcť druhému, ak má negatívnu emóciu? Kedy je vhodné nechať emócii voľný priebeh? Aké metódy môžeme využiť na sebaovládanie? Prečo majú úzklostní ľudia príliš silnú emočnú reguláciu?
8/18/2023 • 54 minutes, 54 seconds
Jazyk a myslenie
V 79. epizóde predstavím jazyk a myslenie ako súčasť cyklu o kognitívnej psychológii. Ako sa líši fylogenetický a ontogenetický vývin reči? Aké štádiá vývinu reči vymedzujem? Čo robiť, ak dieťa skomolí slová a nevie “r”? Kedy odporúčam navštíviť logopéda? Prečo je monitoring porozumenia ťažší v cudzom jazyku? Aké sú protikladné myšlienkové operácie? Čo odporúčam pre správne riešenie problému?
8/3/2023 • 14 minutes, 49 seconds
Predstavy
V 78. epizóde predstavím predstavy ako súčasť cyklu o kognitívnej psychológii. Aké druhy predstáv vymedzujem podľa vzťahu k skúsenosti? Aké predstavy dominujú v oblasti zmyslov? Ako využívať predstavy pri chvíľach oddychu aj napätia? Kde sa vidíte o 5 rokov? Prečo vyjadriť partnerovi implicitné očakávania? Čo je to hypotéza funkčnej ekvivalencie pri mentálnej rotácii?
7/20/2023 • 14 minutes, 51 seconds
Pamäťové procesy
V 77. epizóde predstavím pamäťové procesy ako súčasť cyklu o kognitívnej psychológii. Aké sú medzikultúrne rozdiely v pamäti? Prečo si zapamätávať nákupné položky podľa významu? Čo je to magická formulka 7±2? Ako sa líši krátkodobé a dlhodobé kódovanie? Prečo je znovupoznanie ľahšie ako reprodukcia? Ako súvisí sériový pozičný efekt s interferenciou? Ako zabúdame podľa Ebbinghausovej krivky zabúdania?
7/6/2023 • 18 minutes, 50 seconds
Vnímanie
V 76. epizóde predstavím vnímanie ako súčasť cyklu o kognitívnej psychológii. Ako vplýva pozadie na vnímanie figúry? Ako sa upokojiť zmyslovou metódou 54321? Prečo podľa McKennu spôsobuje neporiadok únavu? Čo robiť, ak vás ruší na párty iný rozhovor? Ako vnímame Rubinovu vázu a Mueller-Lyerovu figúru? Nájdete schody vedúce nikam v Escherových kresbách?
6/22/2023 • 17 minutes, 11 seconds
Pozornosť
V 75. epizóde predstavím pozornosť ako súčasť cyklu o kognitívnej psychológii. Prečo vnímame náš rozhovor hlasnejší od iných? Ako dizajnér McKenna aplikoval efekt koktejlovej párty? Ako experimentálne použil Collin Cherry metódu tieňovanie? Ako odporúčam rozvíjať pozornosť u detí? Kedy dieťa má a kedy nemá poruchu ADHD? Ako testovať pozornosť u vodičov z povolania?
6/8/2023 • 17 minutes, 13 seconds
Kognitívna psychológia 2/2
V 74. epizóde pokračujem v cykle o kognitívnej psychológii. Čo majú spoločné psychológovia Sternberg a Ruisel? Ako prebieha monitoring porozumenia informácie? Prečo je EQ rovnocenný doplnok IQ, ale UI nie? V čom je rozdiel medzi inteligenciou a tvorivosťou? Aká je kvalita a kvantita efektívneho riešenia problému? Ako využiť cirkadiálny rytmus a učebný štýl VARK na rozhodovanie?
5/25/2023 • 13 minutes, 33 seconds
Kognitívna psychológia 1/2
V 73. epizóde začínam cyklus o kognitívnej psychológii. Ktoré procesy sú podľa Sternberga kognitívne? Ako skúmala experimentálna psychológia poznanie? Čo je to problém koktejlovej párty? Ako súvisia revezibilné figúry a zrakové klamy? Aké sú štyri pamätové procesy? Prečo pri predstavách spomínam sebaovládaciu balkónovú techniku?
5/11/2023 • 16 minutes, 14 seconds
Pipin - Pán Prsteňov #2 | ČÍTANIE
V 72. epizóde ďalej analyzujeme hobita Pipina, postavu z Tolkienovho diela Pán Prsteňov. Je to ten istý Pipin ako na začiatku príbehu? Má stále problém so sebaovládaním? Ako efektívne využíva svoju energickosť? Môže byť nepokoj a impulzivita silnou stránkou? Vie Pipin riešiť veci s chladnou hlavou? Stal sa Pipin na záver hlavnou postavou?
4/27/2023 • 22 minutes, 20 seconds
Pipin - Pán Prsteňov #1 | ČÍTANIE
V 71. epizóde vám idem prvý raz čítať, a rovno moje obľúbené dielo Pán prsteňov! Aký je hobit Pipin podľa psychológa? Ako sa prejavuje Pipinova extraverzia? Ktoré sú emočne labilné črty Pipina? Prečo je Pipin cholerik? Ako sa prejavuje Pipinova osobnosť v pozitívnom aj negatívnom smere?
4/13/2023 • 17 minutes, 21 seconds
Dizajnové myslenie | ROZHOVOR
V 70. Potulke psychológiou sa s ekonómom Adamom Brockom rozprávame o dizajnovom myslení. Ako súvisí dizajnové, divergentné a konvergentné myslenie? Aké slávne značky používajú na svoje projekty dizajnové myslenie? Aký je vzťah dizajnového myslenia a empatie? Podporuje dizajnové myslenie spoluprácu? Ako použiť dizajnové myslenie v bežnom živote?
3/30/2023 • 25 minutes, 32 seconds
Kde sa dobre žije?
V 69. epizóde citujem výskumy kvality života so svete a na Slovensku. Aká je kvalita života obyvateľov štátov sveta? Aké sú výsledky výskumu Boston Consulting Group z roku 2018? Aký je rebríček OSN Human Development Report 2020? Prečo sa škandinávske krajiny umiestňujú opakovane vysoko? Aká je kvalita života na Slovensku? Súvisí s objektívnymi alebo subjektívnymi podmienkami?
3/16/2023 • 14 minutes, 17 seconds
Wellbeing
V 68. epizóde rozoberám wellbeing. Aký je statický a dynamický prístup k wellbeingu? Čo je dôležité podľa WHO, aby sme sa cítili v pohode? Aké sú pozitívne a negatívne kritériá wellbeingu? V čom sa líši americký a škandinávsky model? Prečo sociálna opora pomáha v strese zachovať wellbeing? Čo odporúčam pre zachovanie wellbeingu, ak chýba pohyb?
3/2/2023 • 15 minutes, 28 seconds
Sociálna opora a kvalita života
V 67. epizóde vám predstavím môj výskum dizertačnej práce. Aký vzťah má proaktívne zvládanie a kvalita života? Je rozdiel medzi subjektívnym a objektívnym zvládaním stresu? Má sociálna opora moderačný vplyv vo vzťahu proaktívne zvládanie a kvalita života? Prečo som merala veľkosť zmeny kvality života pred a po operácii? Ako pacienti obstáli v 2MW teste chôdze? Prečo si zhromaždiť vopred kvalitnú informačnú a emočnú oporu?
2/16/2023 • 13 minutes, 49 seconds
Šikana
V 66. epizóde sa pozrieme na to, ako sa brániť šikane. Čo je a čo nie je šikana? Prečo niekto šikanuje? Aké sú typy aktérov šikany? Aké rizikové faktory má obeť? Aká je prevencia šikany ochranou slabšieho a kooperáciou? Ako riešiť šikanu mojím 3-krokovým postupom asertívnej obrany?
2/2/2023 • 15 minutes, 40 seconds
Kritika
V 65. epizóde si posvietime na kritiku. Prečo je dobré poskytovať kritiku? Ako sa zvýšil výkon zamestnancov po kvalitnej kritike? Prečo je dobré aplikovať všetky kroky konštruktívnej kritiky? Komu a ako sa dáva jednoduchá kritika? Prečo má pochvala miesto v kritike? Ako rozdýchať a autenticky prijať kritiku?
1/19/2023 • 13 minutes, 20 seconds
Pohľad späť | ŠPECIÁL
64. potulka bude o 5 minút kratšia ako zvyčajne. Budem rada, ak ušetrených pár minút venujete bilancovaniu vášho uplynulého roka. Predstavím vám metódu mentálny kontrasting. Verím, že podľa nej na základe pozitívnej emócie nájdeme úspech v starom roku, na ktorý môžeme byť hrdí. Rozoberieme si, ako dosiahnuť, aby vaše novoročné predsavzatie nezapadlo prachom. A vyhodnotím aj najobľúbenejšie potulky v roku 2022.
1/5/2023 • 10 minutes
Altruizmus VIANOČNÝ ŠPECIÁL
V 63. potulke rozbalíme tému altruizmus. Čo je to altruizmus a egoizmus? Ako súvisí altruizmus a sebadôvera? Prečo je k altruizmu potrebná vnútorná motivácia? Je pocit užitočnosti pri pomoci znakom sebectva? Prečo má nezištné správanie pre nás zisk? Prečo je podľa teórie hry dobré myslieť na seba aj druhých? Aký je prehnaný altruizmus?
12/23/2022 • 14 minutes, 22 seconds
Prokrastinácia
V 62. epizóde rozoberám prokrastináciu. Prečo človek prokrastinuje? Čo robiť ak je prokrastinácia sprievodným javom iného psychického problému? Ako si lepšie zorganizovať čas a zvládať flegmatizmus? Ako súvisí prokrastinácia s ambicióznosťou a svedomitosťou? Prečo je vhodná prevencia Paretovým pravidlom a tréningom frustračnej tolerancie? Aký je rozdiel medzi tradičným a inovatívnym prístupom k prokrastinácii?
12/8/2022 • 17 minutes, 19 seconds
Marshmalow experiment
Čo je Marshmalow experiment a ako prebiehal? Prečo má význam odloženie uspokojenia na neskôr? Ako súvisí štýl psychického fungovania v detstve a dospelosti? Prečo naznačuje odolanie pokušeniu vyššie EQ? Koľko detí odolalo cukríku a aké stratégie použili? Ako môžeme trénovať schopnosť odložiť uspokojenie?
11/24/2022 • 12 minutes, 35 seconds
Spracovanie traumy
V 60. epizóde sa s psychologičkou Luciou Ptáčníkovou rozprávame o traumách a ich spracovaní. Kedy človek prežíva psychickú traumu? V čom je rakovina prsníka pre ženy špecificky traumatická? Prečo nemáme hovoriť “to zvládneš” ale “ drž sa”? Akým procesom prebieha posttraumatický rozvoj? Čo sa o traume zistilo kvalitatívnou metódou zakotvenej teórie? Prečo je narušený pocit bezpečia spoločným znakom rôznych prekonaných tráum?
11/10/2022 • 43 minutes, 47 seconds
Optimizmus a pesimizmus
V 59. potulke ukončujem cyklus o osobnosti vlastnosťou Optimizmus a pesimizmus. Vidíte pohár poloplný alebo poloprázdny? Je lepšie byť pesimista alebo optimista? Ako vidieť veci reálne z oboch strán mince? Aké má výhody optimizmus a pesimizmus? Prečo si nových ľudí nepustiť optimisticky blízko ani nebyť pesimisticky pasívni? Aká môže byť špirála optimisticko-pesimistických vyjadrení?
10/27/2022 • 17 minutes, 17 seconds
Afiliácia a hostilita
V 58. potulke pokračujem v cykle o osobnosti vlastnosťou Afiliácia a hostilita. Ako súvisí afiliácia a hostilita podľa Learyho s prívetivosťou v Big5? Prečo vzniká afiliácia ako naplnenie potreby lásky podľa Maslowa? Aké typy ľudí vymedzujem kombináciou dominancie, submisivity, afiliácie a hostility? Aké sú typy aktérov šikany? Prečo sú extrémny nevhodné aj v hostilite a afiliácii? Aké sú rozdiely medzi mužmi a ženami v afiliácii?
10/13/2022 • 13 minutes, 55 seconds
Dominancia a submisivita
V 57. potulke pokračujem v cykle o osobnosti ďaľšou vlastnosťou, tentokrát mimo teórie Big5 - vlastnosťou dominancia/submisivita. Aké vlastnosti zahŕňa Learyho teória interpersonálneho správania? Čo má spoločné a odlišné Learyho teória a teória Big5? Ako sa odlišuje norma a patológia? Urobíte si test dominancie v rámci autodiagnostiky? Prečo má manažér a pedagóg využívať dominanciu podľa Blakea a Mountonovej a Learyho? Kedy sa má rodič “stiahnuť” a byť submisívnejší?
9/29/2022 • 15 minutes, 23 seconds
Svedomitosť
V 56. epizóde pokračujem v cykle o osobnosti témou Svedomitosť. Ako sa líši svedomitosť a prívetivosť podľa teórie Big Five? Kedy je nesvedomitosť v poriadku? Ako súvisí prehnaná svedomitosť a obsedantno-kompulzívna porucha (OCD)? Aký je vzťah svedomitosti k úspechu, IQ a hedonizmu? Prečo sa spája svedomitosť a charakter vo vzťahu k práci? V ktorých povolaniach je žiaduca vyššia svedomitosť?
9/16/2022 • 14 minutes, 20 seconds
Prívetivosť
V 55. potulke pokračujem v cykle o osobnosti témou Prívetivosť. Ako sa líši prívetivosť a extraverzia podľa teórie Big Five? Ako byť prívetivý k starším ľuďom? Kedy je vhodnejšia neprívetivosť v sociálnych situáciách? Prečo môže byť pohyb k ľuďom aj od ľudí prejavom patológie? V ktorých povolaniach je výhodou prívetivosť a neprívetivosť? Aké sú medzikultúrne rozdiely v prívetivosti?
9/1/2022 • 16 minutes, 38 seconds
Otvorenosť
V 54. potulke pokračujem v cykle o osobnosti témou Otvorenosť. Ako súvisí otvorenosť a teória Big Five? Aký má vzťah otvorenosť k osobnostnej a výkonovej sfére človeka? Čo má otvorenosť spoločné s intelektom, zvedavosťou a kreativitou? Ako zbierajú otvorení ľudia príležitosti na rozvinutie inteligencie? Prečo súvisí otvorenosť a divergentné myslenie? Aké povolania vyžadujú otvorenos ť? Ako mi bola otvorenosť užitočná v pandémii COVID-19?
8/18/2022 • 12 minutes, 1 second
Emočná stabilita a labilita
V 53. potulke pokračujem v cykle o osobnosti témou Emočná stabilita a labilita. Aké negatívne emócie prežíva emočne labilný človek? Kto je emočne stabilný: flegmatik. melancholik, sangvinik, cholerik? Prečo pôsobí ABC model, relaxácia a čítanie proti úzkosti? Ako súvisí emočná labilita, pamäť a zvládanie? Čo ukazuje výskum o úzkosti po pandémii COVID-19? V ktorých povolaniach je nutné byť emočne stabilný?
8/4/2022 • 13 minutes, 17 seconds
Introverzia a extraverzia
V 52. potulke štartujem cyklus o osobnosti témou Introverzia a extraverzia. Čo hovorí o introvertoch a extravertoch psychologická teória a výskum? Ako sa prejaví introvert a extravert v bežnej praxi a pandémii? Aký vzťah má tréma, manipulácia a priateľstvo k introverzii a extraverzii? Aké sú znaky ambiverta? Ako súvisia introverzia, extraverzia, záujmy a povolania?
7/21/2022 • 14 minutes, 45 seconds
Zimbardov experiment | VÝSKUM
V 51. potulke vám predstavím Zimbardov experiment. Ako presne prebiehal? Čím lákali experimentátori študentov na účasť na výskume, akú príčinu a následok sledovali, prečo a na koho podnet bol experiment predčasne ukončený? Koľkí účastníci sa správali tyransky a koľkí podľa pravidiel? Koľkí boli priateľskí a koľkí traumatizovaní? Aký to má súvis s teóriou Hannah Arendt banalita zla a s históriou?
7/8/2022 • 13 minutes, 30 seconds
Analýza snov
V 50. potulke sa s Ingrid Melovou rozprávame o analýze snov. Ako vznikajú sny a aká je ich funkcia? Aká môže byť interpretácia sna, keď snívajúci pred niečím beží? Aké sú historické a moderné prístupy k analýze snov? Súvisia sny s vývinovým obdobím, ďalekou aj blízkou minulosťou? Aké sú postupy po zobudení, ako nezabudnúť svoj sen? Kto si pamätá sny viac - introveti a extraverti, ženy a muži? Čo sa deje v noci pred skúškou vo fáze spánku NREM a REM? Prečo je nevhodné používať snáre na výklad snov?
6/24/2022 • 21 minutes, 54 seconds
Piesne a Potulky | ŠPECIÁL
V 49. potulke si vypočujete, ako som si oddýchla od tradičného spracovania potuliek, ako súvisí hudba a Paretovo pravidlo a na akú strunu udrel Petrovi Lipovi náš rozhovor s Peťom Kusým o hudobnej psychológii. Ako súvisí láska, autenticita, vzťah a viera so Stingovými piesňami? Aké piesne sa mi hodia na potulky sociálna opora, priateľstvo, atraktivita? Môže pieseň evokovať prevenciu vyhorenia?
6/9/2022 • 14 minutes, 35 seconds
Psychická odolnosť
V 48. potulke sa dozviete, prečo vnímam súvis psychickej odolnosti s Rotterovou teóriou internalizmu, aké sú faktory procesu psychickej odolnosti a ako môžeme trénovať frustračnú toleranciu detí aj dospelých. Ako prebieha psychologická imunizácia? Ako aplikujem Paretovo pravidlo 80:20 na zvýšenie odolnosti? Prečo a akými metódami zvýšiť psychickú odolnosť?
5/26/2022 • 15 minutes, 7 seconds
Sociálna opora
V 47. potulke sa opieram o zistenia, ako funguje sociálna opora v každodennom živote. Aký je vzťah intimity a vyjadrenia opory medzi ľuďmi a aké sú druhy sociálnej opory? Prečo závisí poskytnutie sociálnej opory od toho, ako je k nám človek blízko? Aký je vhodný počet blízkych a vzdialených vzťahov podľa môjho koncentrického modelu sociálnej opory? Ako sa opieram o teóriu funkčnej vzdialenosti a introverzie/extraverzie?
5/12/2022 • 11 minutes, 59 seconds
Dobročinnosť
V 46. potulke sa pozrieme na to, prečo je dobrá dobročinnosť, ako pôsobí na rozvoj našej sebadôvery a aké pozitívne emócie vznikajú, keď robíme dobré skutky. Prečo je dobročinnosť efektívna ako prevencia depresie? Ako súvisí konanie dobrých skutkov s rozvojom kreativity? Aké sú možnosti ako pomáhať iným, napr. upratať si s využitím Paretovho pravidla?
4/28/2022 • 12 minutes, 19 seconds
Morálny vývin
V 45. potulke sa dozviete, ako súvisí empatia, manipulácia a morálny vývin, aké fázy má Piagetova teória morálneho vývinu a prečo je prehnaná svedomitosť problémom. Aké úrovne a štádiá má Kohlbergova teória morálneho vývinu? V čom sa líši predkonvenčná, konvenčná a postkonvenčná úroveň morálky? Aké odporúčania ponúkam na rozvoj morálneho vývinu?
4/14/2022 • 14 minutes, 5 seconds
Manipulácia
V 44. potulke zistíme, či sú manipulátori empatickí, aké sú znaky manipulatívneho správania a aké sú odporúčania pri manipulácii. Ako povedať manipulátorovi “nie” podľa môjho 3-krokového postupu psychologickej obrany? Ako ho aplikovať v pracovnom a osobnom živote? Aké sú typy manipulátorov a faktory manipulácie?
3/31/2022 • 17 minutes, 18 seconds
Empatia
V 43. potulke pochopíte, v čom sa líši empatia a identifikácia, čo zahŕňa správna empatia okrem pochopenia emócie druhého a prečo sa oplatí rozvíjať svoju empatiu. Ako sa empatiou zaoberajú slávne teórie Rogersa a Gardnera? Ako rozvíjať empatiu formou predstáv a reflexie v ranom detstve? Ako podporiť empatiu v neskoršom detstve? Aké sú konkrétne odporúčania pre rozvoj empatie v dospelosti? Čo je to podľa mňa neverbálna empatia a aké sú druhy empatie?
3/17/2022 • 17 minutes, 36 seconds
Emócie
V 42. potulke sa dozviete, ako spolu súvisia emócie a empatia, ako správne pomenovať svoju emóciu a prečo čítanie beletrie rozvíja spoznávanie vlastnej emócie. Aké druhy a teórie emócií existujú? Ako rozvíjať autentickosť prežívania reflexiou a hľadaním emócie na prísmenká abecedy? Aká je hlavná funkcia emócií a čo má po nich nasledovať?
3/3/2022 • 20 minutes, 53 seconds
Závislosti
V 41. potulke sa dozviete, ako sa líši látková a nelátková závislosť, prečo nazývam niektoré závislosti nadnormálne a iné abnormálne a aký je základný princíp odstránenia závislosti. Ako zistíte, či ste závislý? Aké opatrenia robiť proti atakom závislosti preventívne a pri samotnom ataku? Aké motivátory si treba určiť na dennej, týždennej a výslednej báze?
2/17/2022 • 13 minutes, 9 seconds
Psychológia a psychiatria | ROZHOVOR
V 40. potulke sa s Ingrid Melovou rozprávame o tom, aké diagnózy majú pacienti na psychiatrii, aká je štruktúra liečby závislostí aj ako vyzerá samotná psychoterapia v skupine. Aká je biologická determinácia psychiatrických porúch? Z akého prostredia prichádzajú pacienti na psychiatriu? Aká je recidíva, prejavy vďačnosti a život pacientov po prepustení z psychiatrie? Čo je dôležité, aby pacient znova neupadol do závislosti?
2/3/2022 • 13 minutes, 9 seconds
Atraktivita
V 39. potulke vás možno upúta, čo je to interpersonálna atraktivita, aké sú odmeny a tresty súvisiace s príťažlivosťou partnera a ako sa líšia muži a ženy v preferencii žiaducich vlastností u partnera. Ktoré sú základné faktory atraktivity? Čo sa zistilo výskumom fyzickej a psychickej atraktivity? Aké sú medzikultúrne rozdiely a aký súvis vnímam so Sternbergovou a Zajoncovou teóriou?
1/20/2022 • 15 minutes, 56 seconds
Novoročný vinš
Dnes nebudem veľa rozprávať. Chcem vám totiž zavinšovať všetko dobré do nového roku 2022. Pridám aj poradenské odporučenie - zosumarizovať si ubiehajúci rok. Nebude chýbať prehľad dôležitých info, ktoré som sa vám v tomto roku snažila sprostredkovať.
1/4/2022 • 5 minutes, 23 seconds
Viera a psychológia | VIANOČNÝ ŠPECIÁL
V 37. potulke snáď uveríte :), prečo je viera významný faktor salutogenézy, ako sa fanatický človek líši od veriaceho a neveriaceho a či môže mať neveriaci viac kresťanských cností ako veriaci v rámci praktickej filozofie. Aký pozitívny vplyv má intrinsická a extrinsická viera na psychiku? Aké sú štýly riešenia závažných problémov pomocou náboženstva a sekulárne napr. v prípade ekológie? Naznačuje história, že viera je príčinou alebo následkom poľnohospodárstva?
12/23/2021 • 17 minutes, 49 seconds
Asertivita
V 36. potulke vám poviem, ako sa prejavuje asertívna komunikácia v interakcii s ľuďmi, ako asertivita na miske váh vyvažuje egoizmus a altruizmus a v čom sa líši od agresivity a pasivity. Ako byť asertívny v praxi, keď nás druhý tlačí do niečoho, čo nechceme? Prečo opakovať svoje nie dokola ako pokazená gramofónová platňa? Čo robiť, ak povieme dôvod nášho nie, vyjadríme emóciu a druhý aj tak manipuluje?
12/9/2021 • 12 minutes, 20 seconds
Spätná väzba
V 35. potulke vám dám info, prečo je výhodné vypýtať si spätnú väzbu a ako správne kritizovať výkon, nie osobu. Aký je rozdiel medzi druhmi kritiky? Kedy máme kritiku povedať a kedy si len pomyslieť? Aké kroky má pedagogická a psychologická spätná väzba? O koľko môže správna spätná väzba zvýšiť výkon zamestnanca? Aké sú zásady správnej spätnej väzby?
11/25/2021 • 18 minutes, 19 seconds
Psychoterapia
V 34. potulke vám poviem, ako sa líši psychoterapia a psychoporadenstvo. Od čoho závisí, či bude psychoterapia úspešná? Podľa čoho označíme niekoho pacient a klient? Kto rieši hlboké problémy v psychike ako je Tourettov syndróm? Aké sú základné psychoterapeutické smery, ich zhody, rozdiely a efektivita? Prečo nazývam depresiu psychologickou podváhou a stres psychologickou nadváhou?
11/11/2021 • 15 minutes, 35 seconds
Geštalt psychológia
V 33. potulke sa dozviete, čo v geštalt psychológii znamená, že celok je viac ako súčet častí. Aké sú typy funkčnej vzdialenosti, ktorými sa určuje kontaktová hranica? Ako sa mení figúra a pozadie v našom vnímaní? Keď niekoho objímeme, čo sa stane s naším psychologickým poľom? Prečo v reverzibilných figúrach vnímame raz jeden, inokedy druhý objekt? Prečo máme pri čítaní textu s poprehadzovanými písmenkami aha efekt?
10/28/2021 • 12 minutes, 18 seconds
Kognitívna disonancia
V 32. potulke sa dozviete, čo je to kognitívna disonancia, ako ľudia riešia napätie z dvoch protichodných informácií a ako súvisí klamanie druhých s klamaním samého seba. Ako si prívrženci sekty vysvetlili, že proroctvo o zániku sveta sa nenaplnilo? Prečo fajčiari fajčia, aj keď vedia, že fajčenie zabíja? Čo si pomyslíte, ak niekto, koho máte radi, na vás nakričí a ak niekto, kto vám je nesympatický, má úspech?
10/14/2021 • 13 minutes, 22 seconds
Sebadôvera
V 31. potulke vám poviem, prečo nízka sebadôvera inhibuje výkon, ako rozvíjať sebadôveru u detí a čo je to sebanapĺňajúce proroctvo resp. Pygmalion efekt. Prečo je dôležité porovnať svoje silné a slabé stránky? Ako rozvíjať sebapoznanie a viac si veriť? Aké metódy použiť na rozvoj sebadôvery, napr. zmeniť myslenie na racionálne?
9/30/2021 • 14 minutes, 39 seconds
Pracovná psychológia | ROZHOVOR
V 30. potulke sa s Jurajom Petríkom rozprávame o tom, aké oblasti spadajú pod ľudské zdroje, ako vybrať zamestnancov vhodných na pracovnú pozíciu a ktoré testové a netestové metódy sa pou žívajú vo výbere. Ako identifikovať kľúčové kompetencie adeptov na pracovnú pozíciu? Akými metódami sa meria spokojnosť na pracovisku? Aké faktory vplývajú na spokojnosť zamestnancov?
9/16/2021 • 21 minutes, 49 seconds
Manažment
V 29. potulke vás zavediem k vzťahu manažmentu a EQ, k typom manažérov podľa manažérskej mirežky Blakea a Moutonovej a k Lewinovým štýlom vedenia s nadväzným situačným štýlom. Aké sú výhody a nevýhody štýlov vedenia? Aká je ideálna osobnosť manažéra, akou sa môže stať? Aká je analýza dlhodobých dôsledkov nesprávneho manažovania vrátane poklesu produkcie a vyhorenia?
9/9/2021 • 13 minutes, 3 seconds
Humor
V 28. Potulke psychológiou odlíšime humor, veselosť a výsmech. Aký je vzťah medzi čiernym humorom, inteligenciou a agresivitou? Ako získať vtipný odstup od vlastnej úzkosti paradoxnou intenciou? Ako súvisí praktická inteligencia s humorom? Ako vtipne zareagoval taxikár pri prednáške súčasného popredného psychológa Sternberga? Ako pri prežívaní flow použiť humorné vsuvky? Ako preventívne pôsobí humor?
9/2/2021 • 12 minutes, 12 seconds
Úzkosť a fóbie
V 27. potulke sa zameriame na strach, úzkosť a fóbie. Koľko druhov fóbií existuje a koľko ľudí ich má? Aký je rozdiel medzi úzkosťou a úzkostnosťou? Ako použiť pri úzkostnosti paradoxnú intenciu? Ako riešiť úzkosť relaxáciou? Ako aplikovať systematickú desenzitizáciu pri fóbii? Ako som odstránila svoju fóbiu z fúkania balónov?
8/20/2021 • 17 minutes, 9 seconds
Závislosť od poľa
V 26. potulke sa pozrieme na to, aký je kognitívny štýl (ne)závislosť od poľa. Prečo môžu mať ľudia závislí od poľa problém so šoférovaním alebo štúdiom a aké môžu byť politické dôsledky závislosti od poľa. Ako byť nezávislý od konfliktného poľa? Prečo boli v Aschovom experimente účastníci závislí od sociálneho poľa? Ako byť nezávislý od poľa v bežnom živote pri emóciách, pípaní mobilu alebo nátlaku kamarátov?
8/5/2021 • 14 minutes, 47 seconds
Choroba a smrť
V 25. potulke si ozrejmíme, aké sú štádiá vyrovnávania sa s diagnózou, ako oznámiť smrť domáceho zvieratka a prečo pri ozn ámení smrti blízkeho použiť metódu lievika. Ako oznámiť vážnu diagnózu pacientovi? Akým spôsobom prežil Frankl hroziacu smrť v koncentračnom tábore? Čo si dopriať v ťažkých chvíľach ako nástroj na zachovanie psychickej pohody?
7/22/2021 • 12 minutes, 23 seconds
Motivácia
V 24. potulke sa pohneme k motivácii. Aký je rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou motiváciou, aké emócie vystihujú pozitívnu a negatívnu motiváciu a prečo treba začať s krátkodobými cieľmi, až potom prejsť k dlhodobým? Čo motivuje zamestnancov viac ako peniaze? Prečo je vhodnejšie povedať si chcem schudnúť 1 kg za týždeň než chcem schudnúť 20 kg? Ako nebyť premotivovaní a kto vás v tom môže skontrolovať?
7/8/2021 • 13 minutes, 44 seconds
Frustrácia
V 23. potulke sa dozviete, ako reagovať na emóciu frustrácie, aké racionálne kroky urobiť vo frustrujúcej situácii a ako psychologická imunizácia zvyšuje frustračnú toleranciu. Ako súvisí frustrácia, heteroagresivita a autoagresivita? Aká je prevencia frustrácie? Ako veľkí terapeuti priznali svoje neúspechy a frustráciu?
7/1/2021 • 15 minutes, 34 seconds
Partnerské vzťahy
V 22. potulke sa dozviete, aké zložky a typy lásky rozoznávame, ktoré typy lásky sú problematické a aký je rozdiel medzi vzťahmi v minulosti a dnes. Ako prežívať vo vzťahu k partnerovi empatiu, autenticitu a prijatie? Aké pravidlá má konštruktívna hádka? Prečo nie sú správne implicitné očakávania na partnera?
6/24/2021 • 14 minutes, 57 seconds
Zvládanie
V 21. potulke vám poviem, aké sú modely zvládania zamerané na emócie a problém, kedy použiť v stresovej situácii útok a kedy únik a v čom je vhodné proaktívne zvládanie. Ako je správne povzbudziť druhých pred výkonom? Prečo povedať “držím palce” a nie “to bude dobré?” Ako naučiť osobnosť typu A zvládať stres napr. pri čakaní v rade v potravinách?
6/17/2021 • 13 minutes, 44 seconds
Psychológia a literatúra | ROZHOVOR
V 20. potulke sa dozviete, aké výskumy potvrdzujú pozitívny vplyv čítania na psychiku človeka, ako prispieva čítanie beletrie na rozvoj našej empatie a či pomáha čítanie a písanie príbehov v prevencii psychických porúch. Prečo je potrebné čítať si s deťmi? Ako deti ovplyvňujú rozprávky, ktoré čítali alebo počuli v detstve? Aký význam majú príbehy v psychologickej práci s dospelým človekom?
6/10/2021 • 28 minutes, 14 seconds
Autenticita a sebauvedomenie
V 19. potulke vám prezradím, čo je to autenticita, ako sa zvykne mylne dezinterpretovať a ako byť autentický v prípade ohovárania inej osoby. Kedy použiť v emočne nabitých situáciách útok a kedy únik? Čo je to impulzivita, žiadostivosť a psychická regulácia? Čo znamená byť sám sebou?
6/3/2021 • 14 minutes, 8 seconds
Vedomie
V 18. potulke sa dozviete, ako prebieha výskum vedomia, aké vedomie majú o svojom fyzickom a psychickom self ľudia a aké zvieratá? Od akého veku je dieťa schopné si uvedomiť samé seba. Čo je to rúž test a zrkadlový test? Ako sa mení vedomie po úrazoch hlavy a užitím drog? Ako si možno zvýšiť vedomie duchovnou, psychoterapeutickou a vedeckou cestou?
5/27/2021 • 14 minutes, 43 seconds
Psychodiagnostika
V 17. potulke vám poviem, čo je to psychodiagnostika, ako súvisí s psychoporadenstvom a psychoterapiou a aké sú druhy psychodiagnostických metód. Čo je typické pre experiment, pozorovanie, rozhovor, dotazník, sociometriu a psychologický test? Aké nároky sa kladú na odborníka, keď analyzuje projektívne techniky a produkty činností? Aký je rozdiel medzi kvantitatívnym a kvalitatívnym prístupom?
5/20/2021 • 19 minutes, 42 seconds
Psychické zdravie a stres
V 16. potulke psychológiou hovorím o dôležitosti prevencie psychických chorôb, o ich štatistikách na Slovensku a o rozdieloch medzi frustráciou, stresom a záťažou. Prečo vzniká posttraumatická stresová porucha nie len u vojnových veteránov, ale aj u zdravotníkov riešiacich COVID a v traumatizujúcich vzťahoch? Prečo je vhodnejši internalizmus ako externalizmus pre psychické zdravie? Čo je to resiliencia, koherencia a hardiness?
5/13/2021 • 15 minutes, 58 seconds
Emočný vývin detí
V 15. potulke sa dozviete, čo robiť pre zdravý emočný vývin dieťaťa v tehotenstve, prečo je dôležitý dotyk dojčaťa po narodení a ako reagovať na vzdor batoľaťa. Ako trénovať schopnosť odložiť uspokojenie predškoláka? Ako reagovať na citlivé prejavy dieťaťa v predpuberte? Čo poskytnúť adolescentom, aby našli svoju identitu v puberte?
5/6/2021 • 14 minutes, 34 seconds
Väzenský experiment
V 14. potulke vám poviem, aký je rozdiel medzi agresiou a agresivitou a ako v experimente s bábikou Bobo fungovalo sociálne učenie agresivity. Ako ľudia pod vplyvom moci prejavovali agresivitu v Stanfordskom väzenskom experimente? Prečo bol experiment predčasne ukončený? Stačí jedna primitívna osobnosť a strhne k sebe väčšinu normálnych adaptovaných osobností? Dokážu kultivované osobnosti odolať agresivite?
4/29/2021 • 14 minutes, 48 seconds
Tréma
V 13. potulke vám poviem, aké symptómy má tréma, ako použiť systematickú desenzitizáciu pri odstraňovaní trémy a aké sú behaviorálne techniky, ako predísť tréme. Čo je to metóda paradoxu? Ako pôsobí humor proti tréme? Ako sa pripraviť na vystúpenie pred publikom?
4/22/2021 • 13 minutes, 24 seconds
Priateľstvo
V 12. potulke vám predstavím, aké sú druhy sociálnej opory, aký je rozdiel v priateľstvách introvertov a extravertov a akú vývinovú úlohu predstavuje priateľstvo. Ako súvisí priateľstvo s bratskou láskou a prijatím? Prečo je intimita základom vzťahov? Ako priateľ v intimite poskytuje sociálnu oporu? Čo môžeme urobiť pre dobré vzťahy svojich detí?
4/15/2021 • 14 minutes, 55 seconds
Hlúposť
V 11. Potulke sa dozviete, čo je to Dunning-Krugerov efekt, aké sú základné argumentačné chyby a prečo prezidenti USA konali nerozumne. Ako konať múdro podľa teórie hry (Nash equilibrium)? Ako môže skupinové myslenie viesť k tragickým dôsledkom? Aké sú presvedčenia, ktoré múdrych ohlupujú?
4/8/2021 • 16 minutes, 19 seconds
Hudobná psychológia | ROZHOVOR
V 10. potulke nám psychológ Peter Kusý vysvetlí na čo sa zameriava hudobná psychológia, či ovplyvňuje naša nálada výber hudby akú si pustíme a čo je to pieseň samovrahov. Čo je to Beethovenov efekt? Odkedy je vhodné, aby dieťa navštevovalo hudobný krúžok? Aké schopnosti rozvíja hra na hudobný nástroj?
4/1/2021 • 30 minutes, 21 seconds
Vyhorenie
V 9. potulke vám poviem, aké príčiny má vyhorenie, aké fázy má proces vyhorenia a k akým následkom môže vyhorenie viesť. Akými príznakmi sa prejavuje vyhorenie? Aké sú rizikové faktory vyhorenia? Čo znamená Paretovo pravidlo 80/20?
3/25/2021 • 16 minutes, 32 seconds
Kreativita
V 8. potulke sa dozviete, ako sa pristupuje ku kreativite z psychologického hľadiska, aké fázy má kreatívny proces a aké sú čiastkové oblasti kreativity. Aké vlastnosti majú kreatívni ľudia? Prečo je dobré rozvíjať našu kreativitu? Aká je to malá a veľká kreativita?
3/18/2021 • 12 minutes, 2 seconds
Depresia
V 7. potulke Vám poviem, ako sa líši depriesia od smútku, aká je prevencia depresie (aj navodením pozitívnych emócií a flow) a ako zvládnuť už rozvinutú depresiu. Aký je výskyt a aké sú prejavy depresie? Ako racionálnou sebaanalýzou zmeniť myslenie z iracionálneho na racionálne? Ako čeliť depresii vlastnou aktivitou?
3/11/2021 • 14 minutes, 31 seconds
Sebavýchova a rozvoj EQ
V 6. potulke sa dozviete, prečo je dôležitá sebavýchova dospelých, aká je to kultivovaná osobnosť a aké vlastnosti majú emočne inteligentní ľudia. Je EQ dôležitejšia pre život než IQ? Aký je rozvoj sebapoznania a sebaovládania v rozprávke Kráska a zviera? Ako môžeme u seba rozvíjať sebamotiváciu, empatiu a sociálne zručnosti?
3/4/2021 • 13 minutes, 35 seconds
Ktorá výchova je správna?
V 5. potulke sa dozviete, ako rozvíjať empatiu u detí, či je vhodné používať vo výchove odmeny aj tresty a prečo je dôležité budovať dôveru u detí. Ako môžu prispieť k výchove dieťatka jeho maminka, tatinko a starí rodičia? Aká je bezpečná vzťahová väzba? Aký je to situačný štýl?
2/25/2021 • 13 minutes, 56 seconds
Rogers, čo dal psychológii?
V 4. potulke Vám poviem, čo má Rogers spoločné s Freudom, za čo bol Rogers nominovaný na Nobelovu cenu za mier aj čo je to sebaaktualizácia. Aký spor viedli medzi sebou Rogers a Skinner? Aké sú základné podmienky psychického rastu? Ako môžeme byť psychologicky nápomocní svojim blízkym?
2/18/2021 • 12 minutes, 21 seconds
Skinner, čo dal psychológii?
V 3. potulke sa dozviete, v čom Skinner zvíťazil nad Freudom, čo má spoločné s prvými psychológmi aj čím ho inšpiroval Pavlov. Ako vzniká podmienený reflex? Čo sú to programy žetónovej ekonomiky? Sú účinné odmeny aj tresty na upevnenie správania?
2/6/2021 • 11 minutes, 59 seconds
Freud, čo dal psychológii?
V 2. potulke Vám poviem, aký vplyv malo na Freuda viktoriánske obdobie, prečo vyvinul metódu voľných asociácií a z akej spoločenskej vrstvy pochádzali jeho pacientky. Vyskytuje sa Oidipovský komplex v 21. storočí? Aká zložka našej osobnosti je nevedomá? Aké sú príklady na ego-obranné mechanizmy?
2/6/2021 • 12 minutes, 7 seconds
Psychológia, čo to je?
V 1. potulke sa dozviete, či je vhodné definovať psychológiu ako vedu o duši, kedy psychológia vznikla, alebo aký je rozdiel medzi psychikou zvierat a človeka. Aký je to vedecký prístup? Zaoberá sa psychológia prežívaním aj správaním? Čo obsahuje systém psychologických vied?