Winamp Logo
Poranna rozmowa w RMF FM Cover
Poranna rozmowa w RMF FM Profile

Poranna rozmowa w RMF FM

Polish, News, 1 season, 295 episodes, 4 days, 17 hours, 36 minutes
About
Na poranną publicystykę zaprasza Robert Mazurek. Codziennie, od poniedziałku do piątku o 8:02 polecamy Poranną rozmowę w RMF FM.Gośćmi są nie tylko politycy, ale i ludzie ze świata kultury czy sportu.
Episode Artwork

Łukacijewska o starciu z Obajtkiem: Z dużą pokorą podchodzę do każdych wyborów

"Ja się dziwie wyborcom PiS-u, że nie są urażeni takim brakiem szacunku dla nich przez Jarosława Kaczyńskiego" - powiedziała w Porannej rozmowie w RMF FM Elżbieta Łukacijewska, odnosząc się do startu Daniela Obajtka w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Europosłanka PO, która - podobnie jak były szef Orlenu - będzie "jedynką" swojego ugrupowania na Podkarpaciu, przyznała, że z pokorą podchodzi do tego starcia.
5/17/202423 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Ekspert z OSW: Sam Fico przyczynił się do zaostrzenia debaty w kraju

Na ten moment jest zbyt wcześnie, by ustalić, kto stał za atakiem na premiera Słowacji Roberta Fico - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM dr Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich. Ekspert zauważył, że zamachowiec po zatrzymaniu na jednym z nagrań mówił, iż nie zgadza się z polityką rządu i szczególnie martwi go atak na media w wykonaniu szefa słowackiego rządu. "Rząd Ficy rzeczywiście jest na ścieżce wojennej z dziennikarzami" - potwierdził rozmówca Roberta Mazurka.
5/16/202422 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Daniel Szeligowski: Polska de facto jest w stanie wojny z Rosją

Polska de facto jest w stanie wojny z Rosją - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM Daniel Szeligowski. Ekspert z Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych wyjaśnił, że nawet jeśli my tak nie uważamy, to takie jest spojrzenie Moskwy. „Rosjanie wyraźnie dają nam do zrozumienia, że oni są w stanie wojny z nami, czyli wspólnotą zachodnią, cywilizowanym światem" – dodał.
5/15/202423 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Kohut: Pakt migracyjny jest potrzebny, ale można to było lepiej załatwić

"Ja w finalnym głosowaniu się wstrzymałem, pomimo tego, że uważam, że pakt migracyjny jest bardzo potrzebny Europie i kształt tego paktu migracyjnego jest w miarę konserwatywny. Natomiast wielka szkoda, że przedstawiciele poprzedniego polskiego rządu nie dopilnowali, że Polska byłby jeszcze większym beneficjentem tego paktu. Można było wynegocjować lepsze zapisy" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Łukasz Kohut, europoseł ze Śląska związany z lewicą, ale w najbliższych wyborach kandydujący z list KO.
5/14/202423 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Gosiewska: Zielony Ład poszedł za daleko

"Godziliśmy się na pewne rozwiązania, które wynikały z pierwotnej koncepcji Zielonego Ładu. Natomiast on poszedł za daleko i na to zgody nigdy nie było" - tak w Porannej rozmowie w RMF FM Małgorzata Gosiewska odpierała zarzuty, że Prawo i Sprawiedliwość zaakceptowało wcześniej koncepcję Zielonego Ładu, przeciwko któremu teraz protestuje.
5/13/202423 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Żelazowska: Do PE nie idzie się tylko po pieniądze

„Chcę pracować w ministerstwie, chcę pracować w kulturze, ale chcę również dbać o sprawy kultury w Parlamencie Europejskim (…) myślę, że da się to świetnie połączyć” – mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Bożena Żelazowska, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Polityk była pytana o kontrowersyjne odejścia ministrów, którzy stali się kandydatami na europosłów. „Tam się nie idzie tylko po pieniądze” – zapewniała Żelazowska. Robert Mazurek pytał swojego gościa m.in. również o obecny kształt mediów publicznych.
5/10/202423 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Szydło o kosztach odblokowania KPO: Wszyscy za to zapłacimy

"To była decyzja polityczna" - tak o odblokowaniu pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM była premier Beata Szydło. "Nic się nie zmieniło w Polsce poza rządem i pani von der Leyen ogłosiła, że środki dla Polski zostały uruchomione. Trzeba zapytać - jakim kosztem? Jeżeli prawdą jest, że rząd zgodził się na prymat prawa unijnego nad polskim, to koszt jest bardzo duży. Wszyscy za to zapłacimy" - dodała europosłanka Prawa i Sprawiedliwości.
5/9/202424 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Siewiera o sprawie sędziego Szmydta: Dajemy się rozgrywać

"Fatalnie radzimy sobie z nawigowaniem w obszarze wojny kognitywnej. Dajemy się rozgrywać. Daliśmy się rozgrywać na barierze ws. uchodźców i dajemy się dzisiaj rozgrywać w debacie politycznej, kto jest odpowiedzialny za to, że pan Szmydt wyjechał na Białoruś i występuje u Sołowiowa" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. "Dla mocodawców agentury nie ma znaczenia, czy to będzie agent w todze czy w tęczowej fladze, naciągniętej na głowę lub inne części ciała. Ważnym jest, by podgrzewał temperaturę sporu politycznego w Polsce. Granie na najbardziej skrajne flanki jest zawsze w interesie naszych przeciwników" - tłumaczył.
5/8/202424 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Zalewski: W PE będę mógł kontynuować dokładnie to, co robię teraz

"W Parlamencie Europejskim będę mógł kontynuować dokładnie to, co robię teraz. Dlatego że PE i instytucje europejskie zaczynają odgrywać niezwykle istotną rolę jeżeli chodzi o wzmocnienie obronności państw członkowskich, w tym Polski" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Paweł Zalewski, wiceminister obrony narodowej, poseł Trzeciej Drogi. W ten sposób odpowiedział na pytanie, dlaczego kandyduje do PE.
5/6/202423 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Leszek Miller nie chce zwycięstwa Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego

"To, że ja kończę swoją karierę polityczną w 20. rocznicę wejścia Polski do UE i że kończę ją w Parlamencie Europejskim, to jest dla mnie taki piękny symbol, że już piękniejszego nie jestem w stanie sobie wyobrazić" - przyznał w Porannej rozmowie w RMF FM Leszek Miller. Były premier stwierdził ponadto, że nie chce, by Lewica wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego. "Wydaje mi się to tak prawdopodobne, jak to, że znajdę się jeszcze w drużynie kosmonautów, którzy polecą na Księżyc" - dodał.
4/30/202423 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Kolarski kandydatem do PE. „Usłyszałem, że mam walczyć jak lew o głosy”

„Czekam na oficjalne informacje, że lista zostanie zarejestrowana i będę miał zaszczyt walczyć o głosy w Wielkopolsce” – powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Wojciech Kolarski. Prezydencki minister powiedział, że jego kandydatura do PE to pomysł prezydenta. . „Uważam, że przedstawiciel Polski w PE (…) musi przede wszystkim dbać o sprawy Polski w UE” – przyznał polityk. Wojciech Kolarski był pytany również o nasz udział w programie Nuclear sharing. „To jest pytanie o nasze bezpieczeństwo. Czy to zwiększa nasze bezpieczeństwo, czy nie? Oczywiście, że zwiększa” – stwierdził gość RMF FM.
4/29/202424 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Mariusz Kamiński o komisjach śledczych: To są seanse nienawiści

"To nie są komisje śledcze. (…) To, co się teraz dzieje, jest karykaturą komisji śledczych" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Mariusz Kamiński. Odnosząc się do wczorajszych słów wobec przewodniczącego komisji śledczej ds. wyborów kopertowych Dariusza Jońskiego, którego nazwał "świnią", polityk PiS-u stwierdził, że była to "forma protestu".
4/24/202424 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Nowy burmistrz Zakopanego: Cieszę się, że udało się odpartyjnić samorząd

"Ja już dawno byłem za tym, żeby ten samorząd odpartyjnić i bardzo się cieszę, że jednak nasi mieszkańcy poszli tą drogą" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Łukasz Filipowicz. Nowy burmistrz Zakopanego podkreślił, że jest otwarty na współpracę z każdym, niezależnie z jakiej jest partii i jakie ma poglądy polityczne.
4/23/202421 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Mastalerek o wyborach: Wszyscy wygrali, przegrała demokracja

4/22/202423 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Anna Bryłka: Zagłosowałabym za opuszczeniem UE

"Ostatnie 5 lat pokazało w jakim kierunku zmierza Unia Europejska. Ten proces federalizacji bardzo mocno przyspieszył. Niestety również za zgodą polskiego rządu i premiera Mateusza Morawieckiego" – oceniła w Porannej rozmowie w RMF FM Anna Bryłka. Kandydatka Konfederacji do Parlamentu Europejskiego przyznała, że gdyby było rozpisane referendum ws. przynależności Polski do UE to zagłosowałaby za opuszczeniem wspólnoty. "Gdybyśmy byli przygotowani do tego, żeby upuścić UE to zagłosowałabym za" – wyjaśniła.
4/19/202423 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Wilk o budowie CPK: Nawet emerytka z Ustrzyk Dolnych na tym skorzysta

"Wzrost łączności lotniczej o 10 procent to według PWC pół procenta dodatkowego PKB. Nawet emerytka z Ustrzyk Dolnych skorzysta na tym, że ten port powstanie" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Maciej Wilk - prezes Stowarzyszenia TAK dla CPK. "Będzie większa łączność lotnicza, więcej handlu, więcej inwestycji, więcej turystyki. Każdy z nas będzie miał więcej pieniędzy w portfelu" - zapewniał.
4/18/202423 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Lasota o akcjach ekoaktywistów: Ci ludzie robią to z przerażenia

"Te protesty spełniają swoją rolę. Sprawiają, że rozmawiamy o kryzysie klimatycznym" - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna, pytana o kontrowersyjne happeningi inicjatywy "Ostatnie pokolenie". Jej członkowie m.in. oblewają dzieła sztuki i przyklejają się do jezdni. "Ci ludzie nie robią tego z ciekawości ani dla funu. Robią to z przerażenia" - oceniła aktywistka. "Sposobów na robienie aktywizmu jest wiele. My jako Inicjatywa Wschód robimy inne rzeczy, które też są przydatne" - podkreślała.
4/17/202423 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Czarnek: Oszuści z Brukseli - oddajcie nam natychmiast wszystkie pieniądze!

"Wyjątkowo nieuczciwi oszuści z Brukseli w końcu jednak zwrócili Polakom pieniądze, które niezgodnie z prawem przetrzymywali 2 lata" - tak poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek skomentował fakt, że 27 mld zł wpłynęło wczoraj na konto Polski z Krajowego Planu Odbudowy. "Wyjątkowi oszuści z Brukseli - oddajcie nam natychmiast wszystkie pieniądze!" - dodał w Porannej rozmowie w RMF FM.
4/16/202423 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Ireneusz Raś: Aborcja nie jest OK

"Z mównicy poszło, że aborcja jest OK. To mnie bardzo boli. Młodzi ludzie, którzy oglądali, mają jeszcze większe zamieszanie w głowach" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Ireneusz Raś, poseł Trzeciej Drogi, pytany o ubiegłotygodniową debatę w Sejmie nad projektami dotyczącymi liberalizacji prawa aborcyjnego. "Aborcja nie jest OK. Jestem zwolennikiem kompromisu z 1993 r." - dodał.
4/15/202423 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Żukowska: Aborcja to sprawa kobiet. Powinny mieć wybór

„Sama to wymyśliłam. Pan marszałek dotrzymał słowa. Powiedziałam, że jeśli nic się nie zmieni, to będzie rzeczywiście 11-ty, nie 12-sty, nie czerwiec, nie listopad, to przyjdę do niego z kwiatami. I przyszłam” – tak posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska mówiła o wręczeniu naręcza goździków marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni. Na temat aborcji powiedziała, że to sprawa kobiet. „Sprawa dotycząca tych, którzy mogą być w ciąży. Mogą w nią zajść i mogą ją usunąć. Powinny mieć wybór” – stwierdziła w Porannej rozmowie w RMF FM.
4/12/202422 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Piątkowski: Polskę stać, żeby być gospodarczym liderem Europy

"Z globalnej perspektywy Polska jest krajem sukcesu. Powinniśmy zmienić sposób myślenia, skończyć z prowincjonalnym minimalizmem. Polskę stać na to, żeby być gospodarczym liderem Europy" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Marcin Piątkowski, ekonomista pracujący w Waszyngtonie.
4/11/202423 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Krzysztof Bosak: Nie prowadzimy w tej chwili żadnych rozmów z PiS-em

"My nie prowadzimy w tej chwili żadnych rozmów z PiS-em" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Krzysztof Bosak, odnosząc się do ewentualnych koalicji w sejmikach wojewódzkich. "Konfederacja nie będzie żadną przystawką ani dla PiS-u, ani dla PO" - dodał lider tego ugrupowania.
4/10/202423 minutes
Episode Artwork

PiS poszuka koalicji w sejmikach? Jabłoński widzi szansę

"Wiem, że tak jest na najniższym szczeblu, że politycy różnych partii niekoniecznie są takimi entuzjastami ślepej współpracy tylko i wyłącznie z Donaldem Tuskiem" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Paweł Jabłoński. Poseł Prawa i Sprawiedliwości nie wykluczył - wbrew zapowiedziom polityków rządzących ugrupowań - wejścia w koalicję z którymś z nich w sejmikach wojewódzkich.
4/9/202423 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Czarzasty: Wynik wyborów wymaga poważnej rozmowy wśród koalicji

"Nie powiem, że wygrałem. Te wybory są słodko-kwaśne we wszystkich aspektach" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Włodzimierz Czarzasty. "Jeśli chodzi o poszczególne partie, o środowisko Lewicy, to wzięliśmy mniej niż w wyborach parlamentarnych. Nie jestem z tego wyniku zadowolony" - dodał wicemarszałek Sejmu.
4/8/202422 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Petru: Nie możemy w nieskończoność dopłacać do prądu

"Nie możemy w nieskończoność dopłacać do prądu. Te ceny zostały sztucznie zaniżone. Mamy znacznie niższe ceny na rynkach światowych i ceny muszą odzwierciedlać prawdziwe koszty" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Ryszard Petru. W ten sposób poseł Polski 2050 odniósł się do odmrożenia od lipca cen prądu.
4/5/202423 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Rolnik z Wielkopolski: Nie możemy konkurować z oligarchami. To jest nie do wytrzymania

„Unia chce małych gospodarstw, które mają produkować jeszcze bardziej ekologicznie, co jest niemożliwe. Z drugiej strony wpuszcza nam na rynek oligarchów. Nie możemy z nimi konkurować, to jest nie do wytrzymania” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Jakub Napierała, rolnik z Wielkopolski.
4/4/202428 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Matysiak: Musimy wprowadzać rozwiązania z Zielonego Ładu

„Potrzebujemy rozwiązań, które pozwolą nam przetrwać na naszym kontynencie, planecie, dlatego rozwiązania Zielonego Ładu są dyskutowane, ale te, które są teraz w nim zapisane powodują nierównowagę wśród europejskich rolników” - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Paulina Matysiak z Partii Razem. Zaznaczyła jednak, że zapisy Zielonego Ładu muszą być realizowane: „Jeżeli nie będziemy ich wprowadzać, to za chwilę rolnicy nie będą mieli co uprawiać na swojej ziemi. Tak wygląda smutna rzeczywistość”.
4/3/202423 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Przydacz: Ambasador Izraela powinien zostać wezwany do MSZ

"Jeśli potwierdzą się te informacje, tak jak je przedstawiają media, to nie wyobrażam sobie, żeby do polskiego MSZ nie został wezwany ambasador Izraela i aby nie zażądano od niego wyjaśnień" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM były wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Skomentował w ten sposób śmierć Polaka w izraelskim nalocie w Strefie Gazy.
4/2/202424 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Polak walczący w Ukrainie: Nie bronię ziemi ukraińskiej, bronię ludzi

"Nic gorszego niż śmierć nie może mnie spotkać, więc przyzwyczaiłem się" - powiedział Piotr Mitkiewicz. Polak, który w maju 2022 roku zaciągnął się do Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy, opowiadał w Porannej rozmowie w RMF FM o koszmarze wojny, wartościach, jakimi się kieruje i o tym, czy widzi w całej sytuacji jakąś nadzieję.
3/29/202424 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Gramatyka o Glapińskim: Nie spodziewam się po Trybunale Stanu decyzji politycznych

"Nie spodziewam się po Trybunale Stanu decyzji politycznych" - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM Michał Gramatyka, odnosząc się do wniosku o postawienie przed tym organem szefa NBP Adama Glapińskiego. Wiceminister cyfryzacji był jednym ze 191 posłów, którzy podpisali się pod tym dokumentem.
3/28/202422 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Jak wyglądało przeszukanie domu Romanowskiego? "Sprawdzali nawet garnki"

Przeszukanie domu byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry trwało dobę - ujawnił w Porannej rozmowie w RMF FM mecenas Bartosz Lewandowski. Pełnomocnik Marcina Romanowskiego, którego mieszkanie również zostało przeszukanie w sprawie wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwości, powiedział, że funkcjonariusze ABW zabezpieczyli różne nieistotne dla sprawy dokumenty, np. strategię komunikacyjną Zjednoczonej Prawicy.
3/27/202423 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Szef BBN o rosyjskiej rakiecie: Trzeba zrobić porządek z fafikiem

"Ewentualna decyzja o strąceniu rakiety należy do dowódcy operacyjnego" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Jacek Siewiera, odnosząc się do niedzielnego incydentu nad Lubelszczyzną. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w barwny sposób opisał obecne działania Rosji, porównując je do groźnego psa biegającego po okolicy. "Trzeba najpierw zrobić porządek z fafikiem" - stwierdził.
3/26/202423 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Patryk Jaki: Nie krytykuję, a wzmacniam obóz Zjednoczonej Prawicy

"Ja wzmacniam obóz Zjednoczonej Prawicy" - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM Patryk Jaki, który w ostatnich dniach mocno krytykował Prawo i Sprawiedliwość. "Tu nie chodzi o mnie, Morawieckiego czy Dudę. Chodzi o coś ważniejszego - o Polskę" - dodał. Europoseł Suwerennej Polski poinformował ponadto, że będzie kandydował do Parlamentu Europejskiego z list Zjednoczonej Prawicy.
3/25/202423 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Leszek Balcerowicz o 100 dniach rządu Donalda Tuska

3/22/202423 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Wieczorek: W Collegium Humanum jest 25 tysięcy studentów i 80 nauczycieli

W tym roku w Collegium Humanum jest zapisanych na studia 25 tysięcy studentów przy 80 nauczycielach akademickich - tak o patologiach tej uczelni mówił w Porannej rozmowie w RMF FM minister nauki i szkolnictwa wyższego, Dariusz Wieczorek. Jak poinformowaliśmy dzisiaj, dyplomy MBA menedżerów ochrony zdrowia bierze pod lupę prokuratura prowadząca śledztwo w sprawie Collegium Humanum.
3/21/202423 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Suchoń o protestach rolników: To efekt zaniedbań poprzedniego rządu

"Oczywiście to są zaniedbania poprzedniego rządu" - tak o powodach protestu polskich rolników mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Mirosław Suchoń. Przewodniczący klubu parlamentarnego Polska 2050-Trzecia Droga przyczyn trudnej sytuacji w rolnictwie szuka jeszcze w wojnie w Ukrainie i zmianach klimatycznych.
3/20/202422 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

"Rodzaj układu pasożytniczego". Dworczyk ostro o politykach Suwerennej Polski

"Od dłuższego czasu część polityków Suwerennej Polski - w tym Patryk Jaki - krytykuje mniej lub bardziej otwarcie działania Prawa i Sprawiedliwości. Jeżeli tak bardzo negatywnie oceniają to, co się dzieje w naszej formacji, tak krytycznie oceniają kierownictwo to zastanawiam się, co jeszcze robią w Zjednoczonej Prawicy" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Michał Dworczyk - poseł Prawa i Sprawiedliwości. "Dzisiaj to jest rodzaj układu pasożytniczego" - dodał.
3/19/202422 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Wyrypajew: Rosjanie śpią. Nie wiedzą, że człowiek ma prawo wyboru

"Myślę, że Rosjanie śpią. Nie wiedzą, że istnieją. Nie wiedzą, że życie się toczy, że człowiek ma prawo wyboru, że może coś powiedzieć" - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM Iwan Wyrypajew - reżyser i dramaturg rosyjskiego pochodzenia. "Może jest faszystowski, a może po prostu bandycki, gangsterski" - mówił o reżimie na Kremlu. "Oni raczej są bandytami" - dodał.
3/18/202422 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Co oznacza wybór abp. Wojdy na przewodniczącego KEP? Ks. Longchamps de Bérier wyjaśnia

"Wybór abp. Tadeusza Wojdy zamiast abp. Wojciecha Polaka na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oznacza wybór linii mniej rewolucyjnej w polskim Kościele" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier. Kierownik Katedry Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego pytany, czy polski Kościół boi się zmian, odpowiedział, że "Kościół stara się być stabilny, więc te obawy zmian mogą się pojawiać".
3/15/202423 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Eberhardt: Obecny rząd ma lepsze kanały dotarcia do Berlina i Paryża

"Jest oczywiste, że obecny rząd ma i będzie miał pewnie lepsze kanały dotarcia do Berlina, Brukseli czy Paryża. Natomiast problemem jest przekuwanie tego w realną politykę. Dlaczego Trójkąt Weimarski był tak nieskuteczny przez lata? Nie dlatego, że my nie mieliśmy kanałów dotarcia. Dlatego, że mieliśmy z Niemcami i Francuzami zupełnie inne postrzeganie bezpieczeństwa, zagrożeń, Rosji, obecności USA w Europie. Dziś - teoretycznie bym powiedział - te różnice w postrzeganiu bezpieczeństwa europejskiego z Francją i Niemcami są mniejsze niż były kiedykolwiek. To otwiera szanse" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM dr Adam Eberhardt ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
3/14/202423 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Żukowska o swoim wulgarnym wpisie: Jestem zła i sfrustrowana

"Jestem zła, sfrustrowana i jestem w gniewie. Tak jak wiele innych kobiet, które już mają dosyć czekania na zmiany w prawie aborcyjnym. Nie chodzi o to, czy takie ma poglądy, czy tak zagłosuje pan (Szymon) Hołownia. Niech zagłosuje, właśnie o to chodzi, żebyśmy się wszyscy dowiedzieli, kto ma ostatecznie jakie poglądy" – mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Anna Maria Żukowska. W ten sposób przewodnicząca klubu Lewicy odniosła się do swojego wulgarnego wpisu.
3/13/202422 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Fogiel: Kaczyński wykaże braki członkom komisji ds. Pegasusa

Sądzę, że Jarosław Kaczyński stawi się na komisji śledczej ds. Pegasusa - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Radosław Fogiel. Polityk Prawa i Sprawiedliwości spodziewa się, że prezes jego partii "dość jasno wykaże braki" członkom komisji, albo "pokaże, gdzie przeszarżowali".
3/12/202425 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Kolarski: Amerykanie sugerowali, by Duda nie spotkał się z Trumpem

Prezydent Andrzej Duda leci dziś do Waszyngtonu, gdzie we wtorek - razem z premierem Donaldem Tuskiem - spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem. Głowa państwa nie spotka się jednak z byłym prezydentem i kandydatem republikanów w nadchodzących wyborach Donaldem Trumpem. "Była pewna sugestia ze strony amerykańskiej, żeby do takiego spotkanie nie doszło w czasie tej wizyty" - przyznał w Porannej rozmowie w RMF FM minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski.
3/11/202423 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Wnuk-Nazarowa o feminatywach: Drażni mnie, jeżeli po polsku coś brzmi źle

"Mnie drażni, jeżeli po polsku coś brzmi źle. Jak próbowano zrobić z kobiety ministra – ministerkę, to we mnie krew się burzyła" – powiedziała Joanna Wnuk-Nazarowa, była minister kultury, kompozytorka i dyrygentka, która była gościem Roberta Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM. "Nie jestem feministką, ponieważ ja nie doświadczyłam nigdy w swoim życiu jakichś przykrości z tego powodu, że byłam kobietą czy dziewczynką i nigdy nie byłam dyskryminowana w żaden sposób" – mówiła.
3/8/202422 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Bosak o zamieszkach na proteście rolników: To się nie mogło stać bez przyzwolenia z góry

"Domagamy się dymisji ministra Kierwińskiego za to, co się wczoraj stało. To się nie mogło stać bez przyzwolenia z góry" – powiedział wicemarszałek Sejmu z Konfederacji Krzysztof Bosak, który był gościem Roberta Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM. Podkreślił, że będzie żądał od premiera informacji w tej sprawie.
3/7/202423 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Ardanowski: Tuskowi zależy, żeby politycy PiS przykleili się do protestu rolników

"Tuskowi i Platformie Obywatelskiej zależy, żeby się politycy PiS-u przykleili do protestów rolników, żeby chodzili z tą szturmówką przy traktorze. Dlatego ja chłopom mówię: pędźcie polityków od siebie" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
3/6/202423 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Zalewski: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców zostanie obniżona

"Składka zdrowotna dla przedsiębiorców zostanie obniżona. Prace nad tym trwają. To jest nasz priorytet, musimy uzyskać wsparcie naszych koalicjantów. Nasz program jest programem koalicyjnym i my godzimy się na różne propozycje KO, Lewicy i oczekujemy tego samego" - zadeklarował w Porannej rozmowie w RMF FM wiceminister obrony Paweł Zalewski (Polska2050).
3/5/202423 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Gdula: Sprawa Collegium Humanum to efekt ustawy Gowina

„Sprawa Collegium Humanum to z jednej strony efekt ustawy Gowina. Nie byłoby tego typu sytuacji, gdyby nie ustawa z 2018 roku. Ona zlikwidowała nadzór nad studiami podyplomowymi. W zasadzie studia podyplomowe zostały zostawione do dyspozycji uczelniom, bez wnikania w to, jaki jest program, kto tam uczy, jakie są te programy. Gowin mówił to publiczne na komisjach: ludzie są dorośli, nie ma co ich kontrolować, sami decydują, jaki produkt kupują” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Maciej Gdula z Nowej Lewicy. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego odniósł się w ten sposób do skandalu wokół uczelni Collegium Humanum i zasadach, na jakich przyznawała ona dyplomy MBA.
3/4/202422 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Gen. Andrzejczak: Grozi nam potężny konflikt u naszych granic

"Na pewno sytuacja bezpieczeństwa jest kiepska. Grozi nam potężny konflikt u naszych granic, natomiast ciągle jest czas, który powinniśmy wykorzystać i ten czas wygrać dla siebie. W to głęboko wierzę, że te 2-3 lata to jest czas, gdzie powinniśmy zmienić wszystko, co możliwe, żeby od tej perspektywy się oddalić"
3/1/202425 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Ryszard Petru o nowym podatku: Nie powinniśmy tego wprowadzać

"Unia Europejska będzie musiała zreformować Zielony Ład. Po pierwsze przyjęto zbyt ambitne cele, po drugie to grozi wzrostem popularności partii skrajnych" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Ryszard Petru. Poseł Polski 2050 jest przeciwko podnoszeniu składki zdrowotnej i wprowadzaniu podatku od aut spalinowych.
2/29/202422 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Ireneusz Raś: UE musi się wycofać z części zapisów

"Z części zapisów Unia Europejska musi się wycofać, bo nie jest to protest tylko polskich rolników, ale europejskich. Stanowiska innych rządów były podobne do stanowiska ministra Siekierskiego w Brukseli" - tak o protestach rolników mówił w Porannej rozmowie w RMF FM poseł PSL-Trzeciej Drogi, wiceminister sportu i turystyki Ireneusz Raś.
2/28/202423 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Jacek Słoma: UE dopłaca do tego, żeby nie produkować

​"Przez ostatnie lata mieliśmy dociskaną śrubę przez wspólną politykę rolną" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM jeden z uczestników protestów, rolnik z Podlasia Jacek Słoma. "Mówiąc wprost, Unia Europejska dopłaca do tego, żeby nie produkować" - stwierdził gość Roberta Mazurka.
2/27/202423 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Horała: Chcieliśmy poznać dokumenty, o których mówił Tusk, ale ich nie ma

"Chcieliśmy poznać te dokumenty, o których mówił Donald Tusk, ekspertyzy, które stawiają w wątpliwość CPK, ale ich nie ma" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Marcin Horała, były pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
2/26/202423 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Matysiak: Nie zgadzam się z Trzaskowskim. CPK powinien powstać

"Pan minister nie przyszedł na zespół, który dotyczył kwestii tego, w jakim momencie jesteśmy, jeżeli chodzi o realizację projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego" - poinformowała w Porannej rozmowie w RMF FM Paulina Matysiak, krytykując Macieja Laska za brak zaangażowania w pracę zespołu sejmowego ds. CPK.
2/23/202424 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Felsztinski: W kalendarzu Putina Nawalny powinien być już dawno martwy

"Władimir Putin już czekać nie może. Po pierwsze, to była niedokończona sprawa sprzed czterech lat. W kalendarzu Putina Nawalny powinien być już dawno martwy, a on żył do tej pory. Przebywał w bardzo ciężkich warunkach w więzieniu, o tym trzeba pamiętać. Jego nie tylko zamknęli w więzieniu i tam trzymali. Zamknęli go w wyjątkowo trudnych warunkach" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM rosyjski historyk i pisarz Jurij Felsztinski. W ten sposób odpowiedział na pytanie, po co Putinowi śmierć Nawalnego teraz, na miesiąc przed wyborami.
2/22/202419 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Pawłowska dołączy do Polski 2050? Gramatyka zabrał głos

"Nic mi nie wiadomo, żeby posłanka Monika Pawłowska miała zasilić nasze szeregi" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka, pytany, czy Monika Pawłowska - była posłanka najpierw Lewicy, a później PiS - trafi tym razem do Polski 2050. "To decyzja prezydium klubu. Z tego, co wiem, są raczej dość chłodne nastroje wobec takiego transferu" - dodawał.
2/21/202423 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Wipler: Będę kandydował na prezydenta Warszawy

"Jestem wspólnym kandydatem (w wyborach na prezydenta Warszawy - przyp. red.) Bezpartyjnych Samorządowców i Konfederacji" - przekazał poseł Przemysław Wipler, który był gościem Roberta Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM. Jego zdaniem, "niepoważne podejście do Warszawy" ma Rafał Trzaskowski, ponieważ "startuje, a wiadomo, że jego marzeniem jest prezydentura Polski, a być może również stanowiskiem eurokomisarza się zadowoli".
2/20/202422 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Wyciszkiewicz: Od 3 lat Nawalny był metodycznie mordowany

"Od 3 lat Aleksiej Nawalny był metodycznie doprowadzany do stanu, który miał skutkować jego likwidacją. Nie tylko ze strony politycznej, ale i fizycznej. I to się stało niestety" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM dr Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.
2/19/202422 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Czarzasty uprzejmie informuje: Jak weźmiemy 10 proc., PiS nie będzie rządził w sejmikach

"Jeżeli byśmy poszli z PO wynik (wyborów) na pewno byłby lepszy. Sytuacja jest taka: Jeżeli Lewica weźmie (w wyborach samorządowych) 10 procent – w co wierzę – to chcę uprzejmie poinformować, że PiS nie będzie rządził w żadnym sejmiku. W związku z tym, co zrobimy? Weźmiemy 10 procent" - mówił o samodzielnym starcie Lewicy w wyborach samorządowych Włodzimierz Czarzasty, gość Porannej rozmowy w RMF FM.
2/16/202423 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Manowska: Jesteśmy u progu anarchii, może już ten próg przekroczyliśmy

"Jest źle, jest chaos. Jesteśmy u progu anarchii, a może już nawet ten próg przekroczyliśmy" - powiedziała o sporze w Sądzie Najwyższym Pierwsza Prezes SN Małgorzata Manowska, która była gościem Roberta Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM. "Ja zostałam powołana na stanowisko przez pana Prezydenta RP zgodnie z konstytucją i jestem pierwszym prezes i jestem sędzią SN" - zaznaczyła. Dodała, że "nie zdarzyło się nic takiego, co by anulowało czy unieważniało akt powołania".
2/15/202430 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Mastalerek: Jeżeli Tusk chce, CPK może nosić imię Pegasusa

Donald Tusk o Pegasusie rozmawiał tylko przy mediach. Później była rozmowa między prezydentem, premierem i poszczególnymi ministrami na temat atomu, Centralnego Portu Komunikacyjnego, zbrojeń - tak o wtorkowym posiedzeniu Rady Gabinetowej mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Marcin Mastalerek. Szef gabinetu Andrzeja Dudy poinformował, że prezydent spotka się dziś z Krzysztofem Bosakiem.
2/14/202422 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Dr Aleksander Olech o porwaniu polskiej lekarki w Czadzie

Porwania polskiej lekarki w Czadzie mogła dokonać każda osoba, która potrzebowała pieniędzy. To są terroryści-rebelianci i te grupy się przenikają - mówił gość Porannej rozmowy w RMF FM, dr Aleksander Olech z Defence24.
2/13/202417 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Bocheński: Mam swoją wizję Warszawy, nie wracam do Łodzi

"Mieszkam tutaj, płacę podatki tutaj, pracuję tutaj i chcę tutaj dalej żyć, mam swój pogląd i swoją wizję Warszawy. Myślę, że warszawiacy to ocenią" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Tobiasz Bocheński, kandydat PiS na prezydenta stolicy. "Nie byłbym prezydentem, który domagałby się likwidacji janosikowego" - powiedział były wojewoda łódzki i mazowiecki.
2/12/202422 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Mentzen o Braunie i gaśnicy: Znowu wyszliśmy na wariatów

"Znowu wyszliśmy na wariatów. Ta akcja z gaśnicą nam nie pomogła" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Sławomir Mentzen, odnosząc się do incydentu z grudnia ubiegłego roku, kiedy Grzegorz Braun za pomocą gaśnicy proszkowej zgasił świece chanukowe w Sejmie. Lider Konfederacji mówił również o swoim sprzeciwie wobec tabletki "dzień po" bez recepty. "Ja mam 37 lat i nie mogę sobie kupić wielu lekarstw bez recepty, muszę iść do lekarza, natomiast 15-latka mogłaby" - zauważył.
2/9/202422 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Maciej Wąsik: W mojej ocenie Szymon Hołownia złamał prawo

"Ten, który używa przemocy, ten się boi. Ja widziałem wczoraj ten strach Szymona Hołowni. On się po prostu bał dwóch posłów. (...) Myślę, że boi się tego, co go kiedyś za to spotka, bo będziemy go kiedyś rozliczać" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Maciej Wąsik, odnosząc się do wczorajszej awantury przed Sejmem. Zarówno on, jak i Mariusz Kamiński chcieli wejść do gmachu parlamentu, ale zostali zatrzymani przez Straż Marszałkowską.
2/8/202429 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Anna Maria Żukowska: Najchętniej rozwiązałabym Trybunał Konstytucyjny

"Ja bym najchętniej Trybunał Konstytucyjny rozwiązała" - stwierdziła w Porannej rozmowie w RMF FM Anna Maria Żukowska, dodając, że kontrola konstytucyjna powinna być rozproszona, a "w krytycznych sytuacjach powinien wypowiadać się Sąd Najwyższy". Posłanka poinformowała ponadto, że kandydatką na prezydenta Warszawy zostanie najprawdopodobniej Magdalena Biejat.
2/7/202422 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Dworczyk o kandydacie PiS: Trzaskowski też startował z Krakowa

"W sytuacji takiej jak pandemia, ekstraordynaryjnej, podejmowane są działania niestandardowe" - tak o próbie organizacji wyborów kopertowych mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Michał Dworczyk, były szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego. Dworczyk mówił też m.in. o szansach Tobiasza Bocheńskiego, kandydata PiS na prezydenta Warszawy.
2/6/202424 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Witold Bańka: WADA ma w rękach „bomby atomowe”

"Rosjanie się dziwią, że cały świat sportu im nie ufa, ale to rosyjski rząd był autorem systemowego dopingu w Soczi w 2014 r., po czym, kiedy chcieli wrócić do systemu, mieli przekazać dane moskiewskiego laboratorium WADA (Światowej Organizacji Antydopingowej) - no i przekazali te dane, zmanipulowane, częściowo skasowane" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Witold Bańka. "Nasi analitycy doszli do tych danych i dzięki temu wyrzuciliśmy ze sportu 237 czołowych rosyjskich sportowców, a kolejnych 200 jest przedmiotem śledztwa" - zauważył były minister sportu, obecnie prezes WADA.
2/5/202423 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Kryzys imigracyjny w USA. Secesja Teksasu Amerykanom nie grozi

"Kto by chciał się odrywać od Stanów Zjednoczonych?" - pytał retorycznie w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Zbigniew Lewicki. Amerykanista twierdzi, że doniesienia o ewentualnej secesji Teksasu to dezinformacja, propagowana przez niektóre gazety rosyjskie i amerykańskie skrajnie lewicowe. Celem takich działań - jego zdaniem - jest "ośmieszenie wrogów Joe Bidena".
2/2/202422 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Osobne listy KO i Lewicy w wyborach samorządowych. "Poradzimy sobie"

"Poradzimy sobie, tak jak poradziliśmy sobie w wyborach parlamentarnych" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Krzysztof Kukucki. Senator Lewicy odniósł się w ten sposób do słów Donalda Tuska, który poinformował we wtorek, że Koalicja Obywatelska zamierza wystartować samodzielnie w wyborach samorządowych.
2/1/202421 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Zalewski: Zbroimy się i przygotowujemy po to, żeby wojny nie było

"Wojna już jest na Ukrainie. To jest bardzo poważna sytuacja, dlatego realizujemy pakiet modernizacyjny i staramy się rozwijać to, co zaczęli poprzednicy, ale w dobry i skuteczny sposób" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Paweł Zalewski. Wiceminister obrony narodowej stwierdził, że gdyby poważnie potraktować program modernizacyjny rozpoczęty przez rząd PiS, to polska armia musiałaby liczyć nie 300 tys., a 390 tys. żołnierzy.
1/31/202423 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Apoloniusz Tajner o pracy w Sejmie: Nie jest to miejsce, które sobie wymarzyłem

"Uważałem, że na to, co się dzieje w kraju, trzeba zareagować. Zareagowałem i przyłączyłem się do grupy ludzi, którzy - jak się okazało - też masowo zauważyli, że Polska zmierza w złym, niebezpiecznym kierunku" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Apoloniusz Tajner, argumentując swój start w wyborach do Sejmu. Poseł Koalicji Obywatelskiej mówił też o sytuacji w polskich skokach narciarskich.
1/30/202421 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Kamiński kandydatem na prezydenta Warszawy? "Nie słyszałem o takim pomyśle"

"Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są posłami i z tego co mi wiadomo, nie zamierzają z tych mandatów rezygnować" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Krzysztof Szczucki. Poseł Prawa i Sprawiedliwości powiedział też, że - według jego wiedzy - były szef CBA nie będzie kandydował na stanowisko prezydenta Warszawy.
1/29/202421 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

112 ministrów i wiceministrów w rządzie Tuska? Suchoń: Ciężko pracują

112 ministrów i wiceministrów w rządzie Tuska? "Ciężko pracują" - zapewniał Mirosław Suchoń w Porannej rozmowie w RMF FM, wyliczając sukcesy: wyrównanie strat inflacyjnych pracowników sfery budżetowej, uruchomienie środków na program in vitro, odblokowanie środków na Czyste Powietrze. "Przed nami 4 lata, będziemy realizować zobowiązania, jakie poczyniliśmy w kampanii" - powiedział.
1/26/202423 minutes
Episode Artwork

Wieczorek: Takiego bałaganu jeszcze nie było. To efekt rządów PiS-u

"Takiego bałaganu jak teraz jeszcze nie było. To efekt 8 lat rządów PiS-u" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Dariusz Wieczorek. Minister nauki nawiązywał w ten sposób zarówno do zamieszania wokół mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz sporu, czy Dariusz Barski jest nadal prokuratorem krajowym.
1/25/202423 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Kamiński i Wąsik do PE? Mastalerek: Mają zatartą karę, mogą kandydować

"Bartosz Arłukowicz jest sfrustrowanym politykiem. Nikim ani w Platformie, ani w państwie nie został" - to riposta Marcina Mastalerka na słowa, jakie padły dziś w Rozmowie o 7:00 w RMF FM i Radiu RMF. Arłukowicz powiedział, że „im więcej Marcina Mastelerka u boku Andrzeja Dudy, tym więcej błędów prezydenta”. W ten sposób nawiązał do decyzji o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. "Dzięki prezydentowi Dudzie sprawiedliwość zwyciężyła nad częścią wymiaru sprawiedliwości" - stwierdził tymczasem szef gabinetu Dudy w Porannej rozmowie w RMF FM.
1/24/202422 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Prof. Piotrowski: Kamiński i Wąsik są posłami, ułaskawienie jest nieskuteczne

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, mimo że skazani prawomocnym wyrokiem przebywają w więzieniu, są w przekonaniu prof. Ryszarda Piotrowskiego posłami. "Próba stwierdzenia wygaśnięcia mandatu podjęta w Sejmie była usiłowaniem nieudolnym" - stwierdził gość Porannej rozmowy w RMF FM. Zdaniem konstytucjonalisty, powołującego się na Sąd Najwyższy, prezydent w 2015 roku nie ułaskawił właściwie Kamińskiego i Wąsika. "Sądy sądzą w sprawach karnych, a nie Trybunał Konstytucyjny. Sąd Najwyższy jest od sądzenia w sprawach karnych; stwierdził, że w tej sprawie ułaskawienie przed prawomocnym wyrokiem jest nieskuteczne" - wyjaśniał prof. Ryszard Piotrowski.
1/23/202423 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Siedmiu wiceszefów MSZ. Bartoszewski: Jeszcze nie mamy podziału funkcji

„Ani minuty nie spędziliby w więzieniu. Prezydent mógł ich ułaskawić” – powiedział Władysław Teofil Bartoszewski, odnosząc się w Porannej rozmowie w RMF FM do sytuacji przebywających w więzieniach Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. „Wszystko jest w rękach prezydenta” – podkreślał wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odnosząc się do zapowiedzi Andrzeja Duda, że jest gotowy ułaskawić skazanych prawomocnym wyrokiem na 2 lata więzienia byłych szefów CBA. „Jeszcze nie mamy podziału funkcji” – przyznał Bartoszewski, który jest jednym z aż siedmiu wiceministrów w resorcie spraw zagranicznych. Dwóch ostatnich zostało nominowanych w piątek – potwierdził rozmówca Roberta Mazurka. „Przez pewien czas jedyną osobą, która pracowała w ministerstwie – oprócz ministra Sikorskiego - byłem ja. Musieliśmy ogarniać wszystko w dwie osoby” - dodał. On sam zajmował się np. pomocą dla Polaków w Strefie Gazy. „Udało się część z nich stamtąd wyciągnąć” – powiedział.
1/22/202425 minutes
Episode Artwork

Kaleta o komisji śledczej ds. Pegasusa: Członkowie większości z płaczem poszli do Hołowni

"Pan przewodniczący klubu PiS Mariusz Błaszczak przekazał mi informację, że nasze kandydatury do komisji śledczej ds. Pegasusa będą ponowione" – zapowiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Sebastian Kaleta. Oprócz byłego wiceministra sprawiedliwości chodzi tu o Michała Wójcika i Jana Kanthaka, w przeszłości współpracowników byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. "Klub PiS nie zgodzi się na to, żeby meblowano przedstawicieli opozycji do tej komisji. Członkowie większości z płaczem poszli do Hołowni, bo nie chcą z nami pracować. To jest żałosne" – komentował Kaleta.
1/19/202418 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Bosak: Lewica dokonała samozaorania. Był mały kieliszek szampana

​Nie mam wielkiej sympatii do Lewicy, dokonała wczoraj samozaorania i jesteśmy z tego w pewnym stopniu zadowoleni - tak Krzysztof Bosak w Porannej rozmowie w RMF FM skomentował upadek wniosku Lewicy o odwołanie go z funkcji wicemarszałka Sejmu. Jak mówił, Konfederacja zagłosuje przeciwko projektowi budżetu na 2024 rok.
1/18/202423 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Petru: Nie każda małżonka zna prezydenta Dudę

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani, siedzą w więzieniu. Prezydent Andrzej Duda mógł ich ułaskawić, wybrał ścieżkę dłuższą - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM poseł Polski 2050 Ryszard Petru. Odniósł się też do sytuacji wielu innych osób skazanych i osadzonych w więzieniach. Petru mówił też o tym, jak zagłosowałby w sprawach Krzysztofa Bosaka oraz budżetu państwa.
1/17/202422 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Czarnek: Poziom niepraworządności przerósł nasze oczekiwania

Poziom niepraworządności przerósł nasze oczekiwania i oczekiwania wszystkich, stąd ten wielki tłum w Warszawie 11 stycznia - tak o pierwszych tygodniach nowej władzy mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Przemysław Czarnek, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były minister edukacji i nauki. Jak zapewnił, PiS będzie protestować w Sejmie "wyłącznie zgodnie z prawem".
1/16/202422 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Ireneusz Raś: Jestem gotowy do startu w wyborach na prezydenta Krakowa

"Jestem gotowy do startu w wyborach prezydenckich w Krakowie, od wielu miesięcy przygotowuję się do tego z moim zapleczem politycznym" - przyznał w Porannej rozmowie w RMF FM poseł PSL Ireneusz Raś. "Żeby tak się stało, to muszę się stać jeszcze jakieś rzeczy po drodze" - zaznaczył równocześnie nasz gość.
1/15/202423 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Żukowska ws. Kamińskiego i Wąsika: Prezydent przerzucił "gorący kartofel"

Prezydent przerzucił "gorący kartofel", ten problem na Prokuratora Generalnego – tak nowe wszczęcie postępowania ułaskawieniowego wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika skomentowała Anna Maria Żukowska, gość Porannej rozmowy w RMF FM. "Środowisko prezydenta i PiS, z którego się wywodzi, ciśnie, żeby coś zrobić. Problem przerzucił gdzieindziej" - podkreślała przewodnicząca klubu Lewicy, dodając, że wszystko potoczyłoby się szybciej, gdyby prezydent skorzystał z przysługującemu mu konstytucyjnego prawa łaski.
1/12/202423 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Kolejny krok prezydenta ws. Kamińskiego i Wąsika? Mastalerek: Wiem, że ma plan

"Przyszło ich aż 14 policjantów" - tak szef gabinetu prezydenta, Marcin Mastalerek opisywał w RMF FM okoliczności zatrzymania w Pałacu Prezydenta Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. "Strasznie musieli się obawiać posłów" – mówił gość Roberta Mazurka i zapowiedział kolejne kroki prezydenta ws. przebywających w areszcie posłów PiS. "Wie, co robić" - zapewniał.
1/11/202423 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Jabłoński o policji w Pałacu Prezydenckim: Droga do dyktatury

„Zostali zatrzymani posłowie na Sejm Rzeczypospolitej z naruszeniem przepisów konstytucji” – mówił o zatrzymaniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika gość Porannej rozmowy w RMF FM, Paweł Jabłoński. O decyzji Szymona Hołowni dotyczącej wygaszenia polityków, skazanych prawomocnym wyrokiem na 2 lata więzienia, powiedział: „Marszałek może sobie uważać, co chce”, przypominając, że postanowienie marszałka zostało uchylone przez Sąd Najwyższy. „Oni (politycy PO – red.) postanowili zmienić źródło prawa w Polsce z przepisów konstytucji na opinie prawników” – stwierdził Jabłoński.
1/10/202423 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Krajewski o Kamińskim i Wąsiku: Prezydent być może jeszcze raz skorzysta z prawa łaski

1/9/202423 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Kamiński: Tylko przemoc fizyczna uniemożliwi mi wzięcie udziału w głosowaniach

"Nie jestem przestępcą. Najprawdopodobniej już niedługo będę pierwszym więźniem politycznym w naszym kraju" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Mariusz Kamiński. Polityk komentował w ten sposób wyrok ws. afery gruntowej i postanowienie marszałka Sejmu o wygaszeniu mu mandatu poselskiego. Polityk zapowiedział, że weźmie udział w posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się w środę. "Dalej jestem posłem. To jest mój obowiązek wobec wyborców. Tylko przemoc fizyczna wobec mojej osoby uniemożliwi mi wzięcie udziału w głosowaniach" - podkreślał.
1/8/202423 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Kolarski: Prezydent nie ułaskawi ponownie Kamińskiego i Wąsika

Od 16 listopada 2015 roku, kiedy prezydent podjął decyzję o ułaskawieniu, panowie Wąsik, Kamiński oraz dwaj funkcjonariusze CBA są skutecznie ułaskawieni. Nic się nie zmieniło - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP. Jak podkreślił, prezydent nie ułaskawi ponownie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
1/5/202424 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Wipler: Nie idźmy w jeszcze większe bagno niż za PiS

Jeżeli ma być przywracanie praworządności, przywracajmy praworządność, a nie idźmy w jeszcze większe bagno pod względem prawnym niż to, które nam w trakcie ośmiu ostatnich lat zgotował PiS - tak przejęcie mediów publicznych przez nową władzę komentował w Porannej rozmowie w RMF FM poseł Konfederacji Przemysław Wipler. Jak mówił, Konfederacja zagłosuje przeciw ustawie budżetowej.
1/4/202423 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Gawkowski: Do mediów publicznych wróciła normalność

"Nie wierzę w to, by Andrzej Duda zgodził się na załatwienie ustawą kwestii mediów publicznych" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jego zdaniem, działania rządu przywróciły w TVP, Polskim Radiu i PAP "normalność" i spowodowały, że media publiczne przestały "siać nienawiść".
1/3/202425 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Kot o spotkaniu z Fronczewskim: Zaszczyt i stres

"Kiedy na samym początku tam dołączyłem, pojawił się Piotr Fronczewski, uścisnął mi dłoń powiedział ‘cześć’, tym swoim przepięknym aksamitem, to było dla mnie bardzo zaszczytne, bardzo podniosłe i bardzo się zestresowałem, ale to jest potrzebny stres w tej robocie – bo mamy do czynienia z wyzwaniem" - tak Tomasz Kot wspominał w Porannej rozmowie w RMF FM pierwsze próby na planie "Akademii Pana Kleksa". Aktor w najnowszej produkcji wcieli się w samego Ambrożego Kleksa.
1/2/202423 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Robert Górski: Nie wiem, czy nie będę teraz marszałkiem

"Końcówka roku jest bardzo ekscytująca. Ludzie sobie życzą wesołych świąt i to już się sprawdziło, już jest wesoło" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM satyryk i twórca kabaretowy Robert Górski.
12/22/202324 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Balcerowicz: Demokracja może się obyć bez mediów publicznych

"Media publiczne nie mają racji bytu. Demokracja, praworządność mogą się obyć bez mediów nazywanych publicznymi. Trzeba je odpaństwowić, czyli odpolitycznić" - tak awanturę o media publiczne komentował w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, były wicepremier i minister finansów, także były prezes NBP.
12/21/202323 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Suchoń o przejmowaniu TVP: Na pewno wojska tam nie wyślemy

Nikt nikogo nie będzie siłą przejmował, na pewno wojska tam nie wyślemy. Zapewniam pana, że nikt z obecnej koalicji nie wejdzie do reżyserki - tak o planowanych zmianach w mediach publicznych mówił w Porannej rozmowie w RMF FM szef klubu Polski 2050-Trzecia Droga, Mirosław Suchoń. Poinformował też, że nie ma decyzji o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł.
12/20/202323 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Szeligowski: To było konstruktywne wstrzymanie się od głosu Orbana

"Poproszono Viktora Orbana, żeby w pewnym momencie wyszedł i zrobił sobie kawę i w ten sposób ta decyzja zapadła. Możemy powiedzieć, że to było konstruktywne wstrzymanie się od głosu Orbana" - tak decyzję szczytu UE o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą komentował w Porannej rozmowie w RMF FM dr Daniel Szeligowski, koordynator programu Europa Wschodnia w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.
12/15/202323 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Rabin Szalom Dow Ber Stambler: Akcja Brauna jest antysemicka i antypolska

"Nowy rząd w Polsce i święto żydowskie - Grzegorzowi Braunowi trafiły się dwa wydarzenia naraz i postanowił zepsuć jedno i drugie" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM rabin Szalom Dow Ber Stambler, przewodniczący Chabad-Lubawicz w Polsce.
12/14/202322 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Gawkowski: Braun ośmieszył parlament i skompromitował Konfederację

"Cała ta sytuacja jest żenująca i pokazująca, że w głowie pana Brauna antysemityzm to jest mózg" - tak zachowanie Grzegorza Brauna w Sejmie skomentował w Porannej rozmowie w RMF FM Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy, wicepremier i minister cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska.
12/13/20238 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Jabłoński o słowach Kaczyńskiego: Niestety jest to smutna prawda

"Uważam, że to jest sformułowanie niewłaściwe wtedy, gdy nie jest oparte na faktach. Gdy jest oparte na faktach, niestety jest to smutna prawda. Donald Tusk prowadził politykę w interesie Niemiec, która była sprzeczna z interesem Polski" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Paweł Jabłoński. Poseł PiS i dotychczasowy wiceminister spraw zagranicznych skomentował w ten sposób słowa Jarosława Kaczyńskiego, że "Tusk jest niemieckim agentem".
12/12/202323 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Mastalerek o zaprzysiężeniu rządu: Wieczorem prezydent zaprosi Tuska

Prezydent będzie wieczorem w Sejmie i zaprosi Donalda Tuska do sejmowego gabinetu, żeby ustalić termin zaprzysiężenia nowego rządu, najprawdopodobniej będzie to 13 grudnia - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Marcin Mastalerek. Jak zapewnił, nie będzie otwierał szampana z okazji końca rządów PiS-u.
12/11/202323 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Przydacz: Komisja ds. ustawy wiatrakowej powinna powstać

"W moim przekonaniu powinna powstać komisja śledcza, jeżeli chodzi o sposób pisania tzw. ustawy wiatrakowej. Pan premier Morawiecki wczoraj z mównicy pytał Paulinę Hennig-Kloskę, kto napisał tę ustawę. Sejm zaczął skandować: ‘lobbyści, lobbyści’ i co się okazało? Okazało się, że pomiędzy ławami poselskimi podczas debaty pojawił się człowiek, który zajmuje się lobbingiem. Znalazł się na sali sejmowej pośród posłów PO. Nie wiem, ustalając coś z nimi czy pilnując? Bo to był też czas głosowania, my wtedy głosowaliśmy nad różnymi sprawami" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Marcin Przydacz.
12/8/202324 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Ambasador Palestyny: Czy Izrael dokonuje w Strefie Gazy ludobójstwa? To mało powiedziane

„Czy Izrael dokonuje w Strefie Gazy ludobójstwa? To mało powiedziane” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM ambasador Palestyny w RP Mahmoud Khalifa. Dyplomata przyznał jednak, że uznaje prawo Izraela do istnienia. „Podpisaliśmy z Izraelem traktat pokojowy. Jeśli podpisujemy traktat pokojowy, to znaczy, że uznaliśmy siebie nawzajem” – podkreślił.
12/7/202324 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Gramatyka: Nie będę głosował za wywłaszczeniami pod budowę wiatraków

„Gdyby to ode mnie zależało, to nie byłoby wywłaszczeń pod budowę wiatraków. Nie będę głosował za żadnymi wywłaszczeniami w sprawie wiatraków. W tej ustawie (projekcie tzw. ustawy wiatrakowej) również takich przepisów nie było” – powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Michał Gramatyka, poseł Polski 2050.
12/6/202323 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Fogelman: Proponowanie oczyszczenia świata z kogokolwiek jest złem wcielonym

"Putin twierdzi, a trzy czwarte świata albo i więcej popiera go albo nie protestuje, że wojna na Ukrainie to jest wojna wyzwoleńcza. Ten fałsz jest zaakceptowany przez przytłaczającą większość ludzkości, tak jak ten drugi fałsz, który mówi, że Izrael jest przestępczym reżimem" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM prawnik Lejb Fogelman.
12/5/202324 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Żurawski vel Grajewski: Nie badaliśmy Tuska, tylko kontakty SKW z FSB

"Według dokumentów, które przebadaliśmy, wytworzonych w okresie, gdy rządziła koalicja PO-PSL, odbyło się ok. stu spotkań między SKW a FSB bez nawet ułomnego zezwolenia wymaganego prawem udzielonego przez premiera" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Przemysław Żurawski vel Grajewski. Były członek komisji ds. badania wpływów rosyjskich ujawnił też, ile zarabiali członkowie komisji.
12/4/202323 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Wawer: Atakujemy każdego, kto na to zasługuje

"Jest wiedzą powszechną, że doszło do patologii i przestępstw" - w ten sposób potrzebę powołania komisji śledczej ds. Pegasusa uzasadniał poseł Konfederacji Michał Wawer, który był gościem Robert Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM. Parlamentarzysta zaznaczył, że "jeżeli okaże się, iż nikt nie zawinił i wszyscy byli niewinni, to też komisja spełni swoją funkcję". Poseł powoływał się na doniesienia medialne w tej sprawie, a także mówił, że "organizacje pozarządowe wykazują, iż wielu ludzi było podsłuchiwanych".
12/1/202324 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Zalewski: Polscy przewoźnicy mają prawo domagać się równego traktowania

"Polscy przewoźnicy mają prawo domagać się, żeby funkcjonowali na pograniczu polsko-ukraińskim na równych prawach z przewoźnikami ukraińskimi. Oni domagają się powrotu do standardów, które były w UE i obejmowały tak samo ukraińskich, jak i polskich przewoźników. Albo, żeby polscy przewoźnicy mieli na Ukrainie takie same prawa, jak ukraińscy przewoźnicy. Polski rząd tego nie robi, bo jest rządem na pokaz" – mówił Paweł Zalewski, poseł Polski 2050, w Porannej rozmowie w RMF FM o trwającym na polsko-ukraińskiej granicy proteście przewoźników.
11/30/202322 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Kosiniak-Kamysz: Nie zostałem premierem, bo dotrzymuję umów

„Nie zostałem premierem, bo coś innego mówiłem wyborcom i na co innego wyborcy głosowali. To może nienaturalne w polityce, ale ja dotrzymuję umów” – mówił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w Porannej rozmowie w RMF FM, pytany przez Roberta Mazurka, czy nie żałuje, że nie przyjął propozycji prezydenta Dudy i nie został premierem.
11/29/202321 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Kosiniak-Kamysz: Nie zostałem premierem, bo dotrzymuję umów

„Nie zostałem premierem, bo coś innego mówiłem wyborcom i na co innego wyborcy głosowali. To może nienaturalne w polityce, ale ja dotrzymuję umów” – mówił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w Porannej rozmowie w RMF FM, pytany przez Roberta Mazurka, czy nie żałuje, że nie przyjął propozycji prezydenta Dudy i nie został premierem.
11/29/202329 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Dariusz Wieczorek: PiS już władzy w Polsce nie przejmie, jestem przekonany

„PiS już władzy w Polsce nie przejmie, jestem przekonany. Nie mówię, że to będzie koniec partii, ale na pewno to koniec jej władzy” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Dariusz Wieczorek wiceprzewodniczący Nowej Lewicy, pytany o to, czy nie obawia się powrotu Prawa i Sprawiedliwości do władzy.
11/28/202323 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Dworczyk o nowym rządzie Morawieckiego: Jest pewna koncepcja

"Jest pewna koncepcja stworzenia rządu, który będzie działał w oparciu o ekspertów i niektórych polityków" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM poseł PiS, Michał Dworczyk. "Dopóki realizowaliśmy program Prawa i Sprawiedliwości, zasadnym było, żeby rząd tworzyli wyłącznie politycy PiS" - dodał gość Roberta Mazurka.
11/27/202322 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Prof. Jerzy Bralczyk: Słowo „rotacyjny” jest modne, bo sytuacja polityczna tego wymaga

„Słowo 'rotacyjny' jest stare, ale w języku polityki ma znamię okazjonalizmu, czyli słowa, które jest modne, bo sytuacja tego wymaga” – mówił profesor Jerzy Bralczyk w Porannej rozmowie w RMF FM o zmieniającym się języku polityki. Robert Mazurek pytał też swojego gościa, co myśli o dynamicznie zmieniającym się języku młodzieży i czy może on stać się źródłem niezrozumienia między pokoleniami.
11/24/202323 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Przemysław Czarnek: Będę głosował przeciwko refundacji in vitro

„Zdania nie zmieniłem. Nie ma dla mnie znaczenia kto, jak się począł, natomiast sama metoda budzi wątpliwości etyczne, dlatego będę przeciwko fundowaniu jej z budżetu państwa” – mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w Porannej rozmowie w RMF FM pytany o to, czy zagłosuje za refundacją metody in vitro. Gość Roberta Mazurka przyznał również, że dotychczas nie otrzymał od Mateusza Morawieckiego propozycji zasiadania w nowym rządzie.
11/23/202322 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Poseł Józefaciuk: Edukacja seksualna w szkole jest potrzebna

"Na pewno powinni zadecydować o tym uczniowie i rodzice. Ale jako dyrektor szkoły i praktyk wiem, że edukacja seksualna w szkole jest potrzebna, tym bardziej w szkole ponadpodstawowej" – powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Józefaciuk. Sejmowy debiutant podkreślał przy tym, że "uczniowie powinni mieć możliwość bycia poinformowanymi przez specjalistów jeśli chodzi o edukację seksualną, a nie być zmuszani do chodzenia na ten przedmiot".
11/22/202322 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Hennig-Kloska nową minister klimatu? „Od wielu lat ratuję Pojezierze Gnieźnieńskie”

11/21/202322 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Szejna o negocjacjach rządowych: Nieprawdą jest, że cokolwiek przegraliśmy

„Nieprawdą jest, że cokolwiek przegraliśmy, ponieważ negocjacje jeszcze trwają. Po drugie, w umowie koalicyjnej zostało wpisanych bardzo wiele elementów naszego programu” – tak w Porannej rozmowie w RMF FM Andrzej Szejna komentował doniesienia dotyczące podziału stanowisk w koalicji Lewicy, Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej. Na uwagę, że podobno Lewica ma nie otrzymać nawet resortu edukacji, mówił: „Chcę naprawdę powiedzieć, że nie tylko liczą się kwestie personalne. To jest bardzo ważne. Mam nadzieję, że będziemy mieli bardzo liczną reprezentację wiceministrów”.
11/20/202322 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Krasnodębski o Karpińskim: Są koledzy w PE, którzy też siedzieli w więzieniu. Myślę, że utworzą odrębny klub

„Ja Włodzimierza Karpińskiego witać (w Parlamencie Europejskim – przyp. RMF FM) nie będę. Natomiast są koledzy w PE – akurat nie z mojej grupy – którzy też siedzieli w więzieniu. Ciągle się toczy (postępowanie wobec – przyp. RMF FM) pani Kaili, pana Tarabelli, więc myślę, że utworzą jakiś odrębny klub z panem Karpińskim w Parlamencie Europejskim” - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Zdzisław Krasnodębski.
11/17/202324 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Bortniczuk: Głosowaliśmy tylko na Bosaka i to był błąd

PiS boleje nad odrzuceniem kandydatury Elżbiety Witek, choć posłowie tej partii także nie głosowali na większość z kandydatów koalicji na wicemarszałków Sejmu. "Głosowaliśmy tylko na Krzysztofa Bosaka i uważam, że to błąd. Uważam, że ta instrukcja do głosowania, która do nas przyszła, była błędem" - podkreślał w Porannej rozmowie w RMF FM odchodzący minister sportu Kamil Bortniczuk. "Mocno przegraliśmy te kwalifikacje" - mówił o wynikach piłkarskiej reprezentacji Polski, która w piątek zagra z Czechami.
11/16/202323 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Stefan Krajewski ministrem rolnictwa? "Jestem przygotowany"

"Oczywiście jestem przygotowany" - tak Stefan Krajewski w Porannej rozmowie w RMF FM odpowiedział na pytanie, czy zostanie nowym ministrem rolnictwa. Szef struktur PSL na Podlasiu nie chciał zdradzić, czy infrastruktura i rozwój będą w jednym resorcie nowego rządu czy w dwóch. Przyznał jednak, że przepracował całą kadencję w komisji infrastruktury. Nie chciał jednoznacznie określić, czy nowy rząd wstrzyma takie inwestycje jak CPK czy port kontenerowy w Świnoujściu. "Musimy najpierw dowiedzieć się, jaki jest stan prac nad tymi projektami, bo nie wiemy" - powiedział.
11/15/202323 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Bosak o Witek: PiS wystawił kandydatkę niewybieralną. O to chodziło

„PiS wystawił kandydatkę po prostu niewybieralną. W mojej ocenie PiS miał świadomość, że wystawia kandydatkę, która nie zostanie wybrana i o to chodziło” – mówił o braku poparcia posłów dla kandydatury Elżbiety Witek na wicemarszałek Sejmu w Porannej rozmowie w RMF FM Krzysztof Bosak.
11/14/202321 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Kukiz: Nie jestem PiS-owcem. Zagłosuję za rządem Morawieckiego

"Nie jestem PiS-owcem i nigdy nie byłem PiS-owcem. Wchodząc do klubu PiS, w którym obowiązuje dyscyplina klubowa, jednocześnie skazuję się na dyscyplinę partyjną" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Paweł Kukiz. W ten sposób zapowiada odrębne koło w nowym Sejmie. Gość Roberta Mazurka powiedział, że zagłosuje za rządem Mateusza Morawieckiego i Elżbietą Witek jako kandydatką na marszałka Sejmu.
11/13/202323 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Gramatyka: PiS sam powinien wskazać wicemarszałka Sejmu

„Gdyby to ode mnie zależało, to uważam, że wicemarszałkiem Sejmu powinna zostać osoba wybrana przez klub parlamentarny PiS-u. To jednak ponad 7 mln głosów Polek i Polaków, którym należy się szacunek” - mówił poseł Trzeciej Drogi, Michał Gramatyka w Porannej rozmowie w RMF FM. Gość Roberta Mazurka dodał, że Konfederacja, najmniejszy klub w nowym rządzie, również powinna mieć swojego wicemarszałka.
11/10/202322 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Łukasz Schreiber: PiS nie kapituluje

„PiS nie kapituluje. Chcemy dać wybór, np. posłom PSL-u, żeby nie mogli za jakiś czas powiedzieć, że nie mieli wyboru. PiS skapitulował i tylko Donald Tusk chciał skonstruować rząd” - mówił minister kancelarii premiera, Łukasz Schreiber w Porannej rozmowie w RMF FM. Robert Mazurek pytał swojego gościa m.in. o to, dlaczego Mateusz Morawiecki przyjął od prezydenta Andrzeja Dudy misję tworzenia rządu.
11/9/202323 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Balcerowicz o obietnicach wyborczych: Ludzi można oszukać, gospodarki nie

„W latach 90. w Polsce nie było takiego populizmu w polityce, jaki zapanował od 2008 roku i zaraził większość opozycji. Ludzi można oszukać, przynajmniej niektórych, gospodarki się nie da oszukać. Politycy albo chcą oszukać ludzi, albo wierzą, że mogą zrealizować swoje obietnice wyborcze. Ignorancja albo cynizm, nie wiem, co jest gorsze w polityce” – mówił o obietnicach wyborczych prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, były wicepremier, minister finansów i prezes Narodowego Banku Polskiego w Porannej rozmowie w RMF FM.
11/8/202321 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Czarzasty: Jestem absolutnie pewien, że Morawiecki nie stworzy rządu

11/7/202323 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Paweł Jabłoński o Polakach w Strefie Gazy: Robimy wszystko, by mogli się wydostać

11/6/202323 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Bartoszewski o rotacyjnym marszałku Sejmu. „Jak jest czterech liderów, to pojawiają się nowe pomysły”

11/3/202322 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Karolina Przewrocka-Aderet: Po pierwszych trzech godzinach ataku Hamasu wiedzieliśmy, że coś się zmieniło

„Myślę, że najważniejszy punkt odniesienia, który do tej pory trzymał Izraelczyków przy w miarę spokojnym, komfortowym życiu na Bliskim Wschodzie, to było to poczucie bezpieczeństwa, które dawała armia, rząd Izraela i wywiad uznawany przecież za jeden z najlepszych na świecie. Po 7 października, właściwie po tych pierwszych trzech godzinach ataku Hamasu, byliśmy pewni, że coś się zmieniło" - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Karolina Przewrocka-Aderet, dziennikarka, współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. Polka po około 20 godzinach od ataku Hamasu postanowiła wyjechać z rodziną z Izraela. "Celem miała być przede wszystkim ochrona naszego dziecka przed atakami rakietowymi i zagrożeniem, które dotknęło mieszkańców Izraela tamtego dnia" - zaznaczyła.
11/2/202323 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Żukowska: Może się tak zdarzyć, że Szymon Hołownia będzie marszałkiem Sejmu

"Nie jestem upoważniona do deklarowania w tej chwili ustaleń, pozwólmy je ogłosić liderom, to jest jeden z typów, tak się może zdarzyć "- mówiła Anna Maria Żukowska w Porannej rozmowie w RMF FM pytana o to, czy Szymon Hołownia jest kandydatem opozycji na marszałka Sejmu.
10/31/202323 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Suski: Po głosowaniu nad votum zaufania przekonamy się, czy mamy większość

"Zakładamy, że Mateusz Morawiecki zostanie premierem, bo PiS ma program, realizował ten program i to jest dobry program dla Polski" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM poseł PiS-u Marek Suski, pytany o to, jak to możliwe, że Prawo i Sprawiedliwość miałoby stworzyć rząd, skoro nie ma większości.
10/30/202311 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Borys o stanie finansów publicznych: Pacjent jest zdrowy, ale mógłby się lepiej odżywiać

"Pacjent jest zdrowy. Oczywiście jest trochę zmęczony, mógłby się lepiej odżywiać i trochę popracować nad kondycją, ale absolutnie stan finansów publicznych jest dobry" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju.
10/27/202322 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Dziś poznamy nazwisko nowego premiera? Mastalerek odpowiada

Dziś nie poznamy nazwiska przyszłego premiera – powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Marcin Mastalerek. Jak dodał nowy szef gabinetu prezydenta, w czwartek Andrzej Duda podsumuje jedynie konsultacje ze wszystkimi partiami. „Od PO prezydent usłyszał, że to Donald Tusk jest kandydatem PO. To samo usłyszał następnego dnia od Trzeciej Drogi i Lewicy. Dziś podsumuje to i pewnie powie, w jakim czasie i kiedy będzie podejmował decyzję. Naprawdę nie dzieje się nic takiego, żeby musiał to zrobić jeszcze wczoraj wieczorem” – podkreślał.
10/26/202323 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Przemysław Czarnek: Jeśli koalicja, to tylko z PSL-em

"Jeśli w przyszłości tej kadencji Sejmu i przy tej ukształtowanej większości ma się zrodzić inna koalicja niż ta, która rysuje się teraz, to rzeczywiście z PSL-em" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Przemysław Czarnek. Minister edukacji i nauki był pytany o ostatnie umizgi w stronę Polskiego Stronnictwa Ludowego ze strony polityków Prawa i Sprawiedliwości.
10/25/202322 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Michał Kołodziejczak nowym ministrem rolnictwa? "Jestem cierpliwy"

"Dzisiaj najważniejsze jest dobre skonstruowanie rządu i zaakceptowanie go przez wszystkich, którzy będą go tworzyć. Ja mam ambicję, które dzisiaj mówią, że rząd ma być stabilny, zrobiony a przede wszystkim sprawny" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM lider Agrounii i poseł-elekt KO, Michał Kołodziejczak, pytany czy chciałby zostać ministrem rolnictwa w nowym rządzie.
10/24/202324 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Kaleta: Uważam, że zbudowanie koalicji z PSL-em jest w tym momencie niemożliwe

"Uważam, że zbudowanie koalicji z PSL-em jest niemożliwe w tym momencie. Ale to jest moja opinia. Być może w gronie naszego klubu parlamentarnego PiS znajdą się tacy negocjatorzy, którzy spowodują, że PSL zgodzi się realizować nasz program wyborczy w zamian za to, że my część ich programu zrealizujemy" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM polityk Suwerennej Polski, Sebastian Kaleta.
10/23/202316 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Szejna: Lewica zaakceptuje kandydaturę Tuska na premiera

10/20/202322 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Karina Bosak o pokonaniu Janusza Korwin-Mikkego: Wyborcy tak wybrali

10/19/202323 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Petru: Gospodarka doprowadziła do porażki PiS-u

10/18/202322 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Bosak: Gdyby pan Janusz był ukryty, mielibyśmy lepszy wynik

"Mamy jedną prostą ambicję - dobrze reprezentować zwykłych Polaków i ich interesy przeciwko partiom, które sprzedają te interesy - czy to w sprawach unijnych, ukraińskich czy czy COVID-owych" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak. "Gdyby pan Janusz był ukryty, mielibyśmy lepszy wynik. Jego komentarze były szeroko obecne i nam zaszkodziły na finiszu kampanii. Odstraszyły wielu wyborców - zupełnie niepotrzebnie" - przyznał, odnosząc się do zarzutów Janusza Korwin-Mikkego, który sugerował, że to przez słabe eksponowanie go Konfederacja uzyskała wynik gorszy od oczekiwań i sondażowych prognoz.
10/17/202318 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Brudziński: Misję powołania rządu powinien dostać Mateusz Morawiecki

10/16/202322 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Domagała: Pójdę na wybory. To będzie głos na mniejsze zło

"Pójdę na wybory" - zapowiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Paweł Domagała. "Nie powiem na kogo będę głosował, ale to będzie taki głos, jak większości z moich znajomych, na mniejsze zło" - zapowiedział muzyk, aktor i kabareciarz. Robert Mazurek swojego gościa dopytywał także o to, dlaczego nie angażuje się w politykę.
10/13/202324 minutes, 1 second
Episode Artwork

Anna Bryłka: Nie zawrzemy koalicji z PiS-em ani z KO

"Nie zamierzamy zawrzeć koalicji z Prawem i Sprawiedliwością ani z Koalicją Obywatelską. Uważamy obie te formacje za skompromitowane i nieróżniące się niczym" - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM rzeczniczka Konfederacji Anna Bryłka.
10/12/202322 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Gen. Kraszewski: My, generałowie, jesteśmy narzędziem w rękach polityków

10/11/202313 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Wdówik o emeryturze bez podatku: Jestem za

10/10/202324 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Marek Matusiak: Zemsta Izraela musi być szybka i spektakularna

10/9/202322 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Maciej Dąbrowski o aferze pedofilskiej w polskim YouTube: Ręka rękę myje

10/6/202338 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Michał Gramatyka: Sprawa Turowa jest dowodem na niekompetencję polskiego rządu

10/5/202324 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Rafałowski: W tej kampanii urzekła mnie Konfederacja i Lewica

10/4/202322 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Dyduch: Kler w Polsce za dużo chce, za dużo ingeruje we władzę

"Zawsze mówiliśmy o państwie świeckim. W tej chwili język Lewicy się wyostrzył tego, bo idzie to w drugą stronę. Kler w Polsce za dużo chce, za dużo ingeruje we władzę" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM poseł Lewicy, Marek Dyduch. W ten sposób skomentował słowa lidera Lewicy Włodzimierza Czarzastego podczas niedzielnego Marszu Miliona Serc.
10/3/202322 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Jakubiak: To są też moje marzenia, żeby Niemcy przyjeżdżali do nas na szparagi

"To są marzenia. Marzenia też moje, żeby Niemcy na szparagi albo truskawki do nas przyjeżdżali. Pan uważa, że marzenia o wielkiej Polsce, bogatej, to jest takie czcze gadanie, to jest marketing?" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Marek Jakubiak, polityk partii Kukiz'15, który kandyduje z list Prawa i Sprawiedliwości. W ten sposób skomentował m.in. słowa Dominika Tarczyńskiego, że teraz to Niemcy będą przyjeżdżać do Polski na zbiory truskawek.
10/2/202323 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Sławomir Neumann: Nie będzie koalicji z Konfederacją

"Można mieć inne plany zawodowe, mam pewien inny pomysł na swoje życie zawodowe, co nie zmienia faktu, że do końca kadencji jestem posłem, wykonuję mandat, pomagam w kampanii, w PO jestem i zostaję" - zapowiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Sławomir Neumann. Obecny poseł PO nie startuje w najbliższych wyborach parlamentarnych. "Nie będzie takiej koalicji. Nie będzie też takiej potrzeby" - mówił Neumann pytany o ewentualną koalicję Koalicji Obywatelskiej z Konfederacją po wyborach. "Konfederacja jest ugrupowaniem, które jest antyeuropejskie. Jeżeli będzie tworzyła rząd, to z PiS-em" - dodał poseł PO.
9/29/202322 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Wróblewski: To dobrze, że żona Morawieckiego nie musi ujawniać majątku

"Posłowie, senatorowie, radni muszą co roku przedstawić informacje o swoim majątku. Natomiast rodziny polityków nie muszą i to dobrze, dlatego że to by było daleko idące naruszenie ich prywatności" - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski. W ten sposób odniósł się do sprawy majątku żony premiera Mateusza Morawieckiego.
9/28/202324 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Raś o politykach PiS: To zawodnicy na poziomie okręgówki

"Staram się grać z profesjonalistami na poziomie reprezentacyjnym. Jak patrzę dziś na wszystkich z Prawa i Sprawiedliwości, to są zawodnicy na poziomie okręgówki" - tak Ireneusz Raś odpowiadał w Porannej rozmowie w RMF FM na pytanie o możliwość utworzenia przez jego formację koalicji z PiS.
9/27/202323 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Ikonowicz o Rosji: Uderzam się w pierś. Żyłem w bajce

"Wierzyłem w bajkę, że jeśli rozwiąże się Układ Warszawski i NATO, to wszyscy będą żyli w pokoju. Niestety bajka się nie spełniła i codziennie giną ludzie" - tłumaczył Piotr Ikonowicz w Porannej rozmowie w RMF FM. W ten sposób kandydat Lewicy do Sejmu wyjaśniał zmianę poglądów dotyczących agresywnej polityki Rosji i wcześniejszej krytyki Sojuszu Północnoatlantyckiego.
9/26/202324 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Przydacz: Ludzie obawiają się tego, co może przyjść zza wschodniej granicy

"To, czym żyją ludzie w Pajęcznie, Złoczewie czy Pabianicach to kwestie bezpieczeństwa. Ludzie obawiają się tego, co może przyjść zza wschodniej granicy. Wszystko, co osłabia nasze myślenie o bezpieczeństwie, martwi tych ludzi" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, pytany o to, czy na przedwyborczych spotkaniach mieszkańcy jego okręgu pytają go o ostro krytykowaną przez obóz władzy "Zieloną granicę" Agnieszki Holland. Przyznał jednocześnie, że na film "z różnych powodów" się nie wybiera.
9/25/202322 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Poranna rozmowa w RMF FM

9/22/202322 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Poranna rozmowa w RMF FM

9/21/202323 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Poranna rozmowa w RMF FM

9/20/202324 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Poranna rozmowa w RMF FM

9/19/202325 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Poranna rozmowa w RMF FM

9/18/202323 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Czy Lewica wie, jak wypowiedzieć konkordat? Gdula: To się z pewnością da zrobić

9/15/202324 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Cymański o błyskotliwej karierze Jaworskiego w spółkach: Udowodnił, że posiada umiejętności

9/14/202323 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Majdan: Moim faworytem do objęcia reprezentacji Polski jest Marek Papszun

9/13/202322 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Dziambor: Nie zmieniłem poglądów, zostałem zmuszony do zmiany logo

9/12/202323 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Mastalerek: PiS ma szansę znowu rządzić samodzielnie

9/11/202321 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Lewica najdroższą partią? Czarzasty: Ani PO, ani PiS nie ogłosiły jeszcze programów

Ani Platforma Obywatelska, ani PiS nie ogłosiły jeszcze swoich programów wyborczych. Te dane dotyczącą całego programu” – tak wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty odpierał zarzuty o kosztownych obietnicach wyborczych Lewicy. Portal Money.pl wyliczył, że będą one kosztować ponad 227 mld złotych. Gość Porannej rozmowy w RMF FM bronił pomysłu podniesienie pensji minimalnej o 1000 złotych, do poziomy 4600 złotych. „1,8 mln ludzi żyje w biedzie. Niech pan im powie, żeby nie podnosić pensji minimalnej” – stwierdził. Lewica obiecuje też między innymi stypendia dla studentów i budowę tanich mieszkań. „Nasze pomysły są systemowym rozwiązaniem, a nie rozdawnictwem” – podkreślił.
9/8/202324 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Kukiz o starcie z listy PiS: Nie idę do żadnej mafii

Zmiana ordynacji wyborczej na model mieszany, dzień referendalny i sędziowie pokoju - wpisanie tych postulatów do programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości skłonił Pawła Kukiza do startu w wyborach do Sejmu z listy ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. Kiedyś PiS nazwał "tępawą, arogancką mafią", dziś zmienił zdanie. "Wpisali do programu moje postulaty" - wyjaśniał gość Porannej rozmowy w RMF FM.
9/7/202323 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Petru o Konfederacji: Dogadana z PiS-em na "ukrytą" koalicję

"Do tego ugrupowania jest mi dziś najbliżej" - powiedział Ryszard Petru, który startuje do Sejmu z ramienia Trzeciej Drogi, z ostatniego – jak podkreśla – miejsca na liście warszawskiej. Do partii Polska 2050, co szczerze przyznał, przystąpił dwa dni temu. Dopytywany przez gospodarza programu, Roberta Mazurka o zapłacenie składek, odparł: "Jestem w trakcie".
9/6/202324 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Wipler: Nie będzie koalicji z PiS-em i PO. Chcemy odsunąć Kaczyńskiego

„Chcemy odsunąć od władzy Jarosława Kaczyńskiego, ale nie chcemy, żeby wrócił Donald Tusk. Chcemy zmiany w polskiej polityce” – mówił Przemysław Wipler w Porannej rozmowie w RMF FM. „Rządzenie nas interesuje, ale na naszych warunkach” – dodawał kandydat Konfederacji do Sejmu. Podkreślał, że jego ugrupowaniu podobałaby się sytuacja, w której rząd mniejszościowy, bez względu na to, z jakiej opcji by się wywodził, byłby uzależniony od Konfederacji. „Nie będzie koalicji z PiS-em i nie będzie koalicji z PO” – zadeklarował na naszej antenie Przemysław Wipler, dodając, że Konfederacja idzie do Sejmu, żeby być „prawdziwą trzecią drogą”. Jego zdaniem „bardzo, bardzo prawdopodobne” jest, że wiosną przyszłego roku wybory parlamentarne odbędą się ponownie.
9/5/202322 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Czaputowicz skrytykował władze. Gliński doradza mu dłuższy urlop

"Jeżeli chodzi o Jacka Czaputowicza, to tak po ludzku czy koleżeńsku radziłbym jakiś dłuższy urlop" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Piotr Gliński. Minister kultury i dziedzictwa narodowego odniósł się w ten sposób do słów byłego szefa polskiej dyplomacji w rządzie Mateusza Morawieckiego, który skrytykował sposób organizowania przez polskie władze ogólnokrajowego referendum.
9/4/202336 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Lubnauer: Giertycha trzeba trzymać z dala od edukacji

"Nie mam żadnych wątpliwości, że Giertycha trzeba trzymać z dala od edukacji" – powiedziała w Porannej rozmowie w RMF FM Katarzyna Lubnauer. "Tam, gdzie będziemy głosować jako klub w sprawach związanych np. z aborcją czy związkami partnerskimi, będzie dyscyplina i ona go będzie obowiązywać" – podkreśliła wiceprzewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej.
9/1/202320 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Kosiniak-Kamysz: Embargo na ukraińskie produkty rolne powinno być rozszerzone

8/31/202320 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Poranna rozmowa w RMF FM

8/30/202315 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Bosak: Nie mam emocjonalnego stosunku do Romana Giertycha

8/29/202321 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Szefernaker ws. incydentów na kolei: To przedwyborcza destabilizacja

"Mam przekonanie, że w czasie przedwyborczym na całym świecie pojawiają się incydenty, które mają wpływać na różnego rodzaju sytuacje rozchwiania przedwyborczego" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Paweł Szefernaker, odnosząc się do ostatnich incydentów na kolei. Jak stwierdził wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, najważniejsze w całej sytuacji jest to, że zadziałały odpowiednie procedury.
8/28/202321 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Konończuk o śmierci Prigożyna: To była egzekucja z fanfarami

"Śmierć Jewgienija Prigożyna to była bardzo demonstracyjna, zrobiona z fanfarami egzekucja, nie gdzieś w okolicach granicy ukraińskiej, tylko między Petersburgiem a Moskwą" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, Wojciech Konończuk.
8/25/202322 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Paweł Szrot o śmierci Prigożyna: To była tylko kwestia czasu

"Co by się wczoraj nie wydarzyło, to chyba nie jest dla nikogo niespodzianką. Po dwóch miesiącach od czasu, kiedy Jewgienij Prigożyn rzucił wyzwanie Władimirowi Putinowi, ginie on w tajemniczej katastrofie lotniczej. Pojawiło się takie stwierdzenie: to była tylko kwestia czasu. Ja bym się też pod tym podpisał" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.
8/24/202322 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Neumann: Donald Tusk jest naturalnym kandydatem na premiera

"Jest tylko jedna osoba, którą należy wskazywać jeśli chodzi o przyszłe stanowiska, to jest Donald Tusk jako premier rządu" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Sławomir Neumann, który zaskakująco nie znajdzie się na listach wyborczych KO. "Nie ma obowiązku bycia w Sejmie" - skomentował tę decyzję poseł.
8/23/202323 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Kołodziejczak: Mam zdjęcia z Kornelem Morawieckim. Byłem u niego w szpitalu

"Byłem dwa razy w szpitalu MSWiA, kiedy Kornel Morawiecki zaprosił mnie do siebie, by porozmawiać o życiu politycznym. Wtedy zaprosił mnie też do swojego mieszkania" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM lider Agrounii Michał Kołodziejczak, odnosząc się do swojej niedawnej wypowiedzi. Jak zapewnił, może poszukać zdjęć z Kornelem Morawieckim. "Jeśli będzie trzeba, pokażę" - powiedział.
8/22/202323 minutes
Episode Artwork

Pawlak o referendum: Na wszystkie pytania jest jedna odpowiedź

Na wszystkie pytania jest jedna odpowiedź: "nie". W zasadzie należałoby dodać jeszcze jedno pytanie: czy jesteś za tym, żeby PiS kontynuował rządy i tu też powinno być "nie" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Waldemar Pawlak, pytany o październikowe referendum połączone z wyborami parlamentarnymi.
8/21/202321 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Wakat w pakcie senackim. Zandberg o tym, kto go wypełni

"Będzie to osoba zgłaszana przez środowisko SLD" - tak o tym, kto wypełni wakat na miejscu przypisanym Lewicy w ramach paktu senackiego w Mińsku Mazowieckim, mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Adrian Zandberg. Współprzewodniczący Lewicy Razem stwierdził, że będzie to osoba "związana ze społecznością lokalną".
8/18/202323 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Kołodziejczak za liberalizacją prawa aborcyjnego? Budka: Myślę, że nie będzie z tym problemu

„Będąc na liście KO, każdy z kandydatów popiera program KO” – powiedział w Porannej Rozmowie w RMF FM Borys Budka pytany o to, czy Michał Kołodziejczak będzie za liberalizacją prawa aborcyjnego. Donald Tusk zapowiadał, że na liście KO będą wyłącznie osoby popierającej postulat aborcyjny. Wiceprzewodniczący PO przyznał jednak, że jego ugrupowanie nie rozmawiało z Agrounią o tej kwestii. Dopytywany skąd wie, że Kołodziejczak będzie za liberalizacją prawa do aborcji, odpowiedział: „Jest poważnym politykiem i wie, z czym idziemy do wyborów. Jestem przekonany, że z tym nie będzie problemu”.
8/17/202322 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Sejm zdecyduje ws. referendum. Müller: Nie obawiam się o większość

"Nasz klub parlamentarny poprze projekt (ws. referendum - przyp. RMF FM). Pytanie co zrobią inne kluby parlamentarne, choć oczywiście widać już zapowiedzi bojkotu. Najwięksi demokraci, którzy chodzili z koszulkami ‘konstytucja’ dzisiaj zapowiadają, że nie będą brali udziału w referendum. Takie ich prawo. Oczywiście mogą to zrobić (...). Mobilizacja jest duża, nie obawiam się o większość na sali sejmowej" - tak na pytanie o to, czy obóz rządzący będzie miał odpowiednią liczbę głosów, by przyjąć projekt ws. referendum, odpowiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Piotr Müller.
8/16/202322 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Cieszyński: Nie można swobodnie sięgnąć do danych dowolnego obywatela

"Dostęp do rejestrów danych osobowych, jest bardzo ograniczony. Mają go pojedyncze osoby. W systemie e-zdrowia to będzie nie więcej niż kilkanaście osób. Nie jest też prawdą to, że można w swobodny sposób sięgnąć do danych dowolnego obywatela" - tłumaczył minister cyfryzacji w Porannej rozmowie w RMF FM.
8/11/202323 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Ziobro: KRS musi poprzeć mój wniosek o radykalnej reformie sądownictwa

"Decyzja polityczna w sprawie ministra Adama Niedzielskiego została już podjęta i była jednoznaczna. Opinii publicznej umyka jednak, że minister reagował na dezinformację" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Regulacji wymagają też kwestie wyroków w sprawach światopoglądowych. Prokurator generalny chce się z tym zwrócić do KRS.
8/10/202327 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Pełczyńska-Nałęcz: Jedynką w Warszawie będzie Michał Kobosko

„Jedynką (na listach Trzeciej Drogi w Warszawie – przyp. RMF FM) będzie Michał Kobosko” – zdradziła w Porannej rozmowie w RMF FM Katarzyna Pełczyńska Nałęcz. Dopytywana, dlaczego w stolicy nie wystartuje lider Polski 2050, odpowiedziała: „Nie jest tajemnicą, skąd wystartuje Szymon Hołownia. To jest po prostu miejsce, z którego jest – Białystok”.
8/9/202321 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Joński: Niedzielski popełnił przestępstwo. Powinien zostać zdymisjonowany

8/8/202321 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Sawicki otwarty na byłych polityków PiS w Trzeciej Drodze. „Mogą być gwarantem pozyskania elektoratu”

„Jeśli jest jakieś miejsce, w jakimkolwiek okręgu, którym pan Giertych jest zainteresowany, to nie mam nic przeciwko (jego kandydaturze do Senatu – przyp. RMF FM” – powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Marek Sawicki. Były minister rolnictwa potwierdził, że na listach Trzeciej Drogi nie będzie jednak kandydatów z AgroUnii, ani Jarosława Gowina.
8/7/202322 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Hennig-Kloska: Giertych nie był, nie jest i nie będzie naszym kandydatem

8/4/202320 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Cimoszewicz o incydencie z białoruskimi śmigłowcami: Coś ewidentnie poszło nie tak

„Te helikoptery zostały rozpoznane. One należą do ochrony Łukaszenki. Łukaszenka przyjechał w tym czasie do swojej rezydencji na terenie Puszczy Białowieskiej. To jest w miejscowości Wiskule, 7 km od granicy. Jeszcze bliżej granicy, 2 km od niej, jest jego ulubione Jezioro Lackie. On tam bardzo często bywa. Być może te śmigłowce wystartowały i ci piloci mieli jakąś imprezę poprzedniego wieczoru, przekroczyli granicę. Ja nie wykluczam, że to było świadome działanie, ale nie odrzucam możliwości, że był to pewien niefrasobliwy przypadek” – powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM o incydencie z białoruskimi śmigłowcami Włodzimierz Cimoszewicz. Jego zdaniem za chaos informacyjny, który powstał w wyniku naruszenia granicy, odpowiada „system”. „Coś tu ewidentnie nie funkcjonuje. Mimo zapewnień, że polska przestrzeń powietrzna jest bezpieczna, że wszystko jest dobrze zorganizowane. To nie jest pierwszy przypadek” – mówił.
8/3/202320 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Jabłoński o incydencie z białoruskimi śmigłowcami: Nie jest tak, że nie zauważamy sytuacji tego typu

8/2/202319 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Nowacka o rządzących: Zawsze będą się bali. Wiedzą, że zmieniła się atmosfera

8/1/202321 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Fogiel: Jesteśmy gotowi na wybory w każdym terminie

7/31/202322 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Piotr Zgorzelski: Pakt senacki został dopięty

7/28/202320 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Przemysław Wipler: Konfederacja nie powinna wejść w koalicję z żadną partią

"Nie jestem łącznikiem Konfederacji ani z PiS-em, ani z żadną inną partią. Uważam, że Konfederacja nie powinna wejść w koalicję z żadną inną partią" - zapewniał w Porannej rozmowie w RMF FM Przemysław Wipler. Były poseł PiS, dziś polityk Konfederacji ma być jedynką listy tego ugrupowania do Sejmu w okręgu toruńskim. "Nie będziemy wchodzić w żaden rząd ani z PO, ani z PiS-em. Tego nie chcą nasi wyborcy, tego nie chcą nasi liderzy" - zapewniał gość Piotra Salaka.
7/27/202321 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Stanisław Karczewski o spotkaniach Donalda Tuska: Hejt jest niewyobrażalny

Jestem i politykiem i lekarzem i dobrze czuję się w jednej i drugiej roli - powiedział Stanisław Karczewski, senator Prawa i Sprawiedliwości, pytany w Porannej rozmowie w RMF FM, czy bardziej czuje się politykiem, czy może lekarzem. Na pytanie, "czy chciałby, aby jego pacjenta w gabinecie sprawdzali i rewidowali policjanci", gość Piotra Salaka odpowiedział: to zależy jakie są okoliczności.
7/26/202321 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Szymon Hołownia o pakcie senackim: Idziemy okręg po okręgu

Posunięto się o kilka kolejnych okręgów – mówi Szymon Hołownia lider Polski 2050 pytany o wczorajsze negocjacje w sprawie paktu senackiego opozycji. Mamy mieć w tych dniach spotkania liderów i jest szansa na to, mam nadzieję, że w najbliższych dniach pakt senacki może zostać dopięty – zaznacza.
7/25/202321 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Marcin Kierwiński o pakcie senackim: Pokażemy całe sto nazwisk jak zamkniemy prace

To były śmieci, które przez kilka ostatnich lat powinny zostać zutylizowane - mówi sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński, pytany o to, czyje śmieci paliły się w Zielonej Górze. Jak podkreśla, z powodu zaniechań PiS nie zostały one zutylizowane. W 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny nakazał utylizację tych śmieci. I od tego czasu rząd PiS mając wszelkie narzędzia, nic z tym nie zrobił – zaznaczył.
7/24/202321 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Biedroń: Na początku sierpnia kandydatury paktu senackiego

"Na początku sierpnia zostaną przedstawione wszystkie kandydatury paktu senackiego wspólnej, zjednoczonej demokratycznej opozycji" - zapewnił w Porannej rozmowie w RMF FM współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń. "Na stole leży pakt senacki, jesteśmy na finiszu, trzeba ten finisz ogłosić" - mówił.
7/21/202321 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Janusz Kowalski: My bronimy kobiet. Donald Tusk chce zabijać dzieci. Na to nie ma zgody

Politycy prawicy szanują kobiety, nie wykorzystują tragedii kobiety do celów politycznych. (…). Dla prawicy kwestia obrony dzieci nienarodzonych jest sprawą fundamentalną – powiedział gość Porannej rozmowy w RMF FM Janusz Kowalski wiceminister z Suwerennej Polski – pytany o sprawę pani Joanny.
7/20/202321 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Kosiniak-Kamysz: UE nie może zamykać oczu na to, co zrobiła Polska ws. Ukraińców

Faktura za każdego w Polsce mieszkającego Ukraińca? "To jest już nie tylko gościna, ale odpowiedzialność za ponad rok opieki, podzielenia się podatkami" - odpowiada na pytanie Piotra Salaka, gość Porannej rozmowy w RMF FM Władysław Kosiniak - Kamysz. Jak podkreśla: jeżeli UE mówi: wprowadzamy rozwiązania migracyjne, to nie może zamykać oczu na to, co zrobiła Polska i Polacy.
7/19/202320 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Ryszard Kalisz: Polityka powinna być domeną 50-latków

Od siedmiu lat powtarzam, że nie będę kandydował do Senatu - mówi Ryszard Kalisz, adwokat, były szef Kancelarii Prezydenta RP oraz były minister spraw wewnętrznych i administracji. "Miałem propozycję startu z mojego okręgu w którym mieszkam ( Warszawa – przyp. red) – zaznaczył gość Porannej rozmowy w RMF FM. Na pytanie Piotra Salaka: co się stało, że pan odmówił, Ryszard Kalisz odpowiedział: mam rozpędzoną kancelarię adwokacką
7/18/202327 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Marcin Przydacz o polskim ambasadorze w Moskwie: Obecność na miejscu ma swoją wartość

​Czy ambasador Polski w Moskwie powinien zostać odwołany? "Nie ma takich planów na tym etapie" - mówi gość Porannej rozmowy w RMF FM Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.
7/17/202321 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Rafał Trzaskowski: Niemcy i inne państwa UE wyciągają wnioski z błędnej polityki

Z jednej strony serce boli, że Kijów nie wynegocjował więcej, natomiast do momentu, aż wojna się nie skończy, trudno sobie wyobrazić, żeby te deklaracje szły dużo dalej – mówi wiceprzewodniczący PO i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w Porannej rozmowie w RMF FM, pytany o ustalenia szczytu NATO w Wilnie.
7/13/202321 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Ukraina w NATO? Nie ma gotowości wśród sojuszników

Tak dla Ukrainy podczas szczytu w Wilnie ma swoje znaczenie, ale jest obwarowane warunkami. Nie tylko Niemcy mieli wątpliwości, ale też USA – mówi gość Porannej rozmowy w RMF FM Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była wiceminister spraw zagranicznych i b. ambasador RP w Moskwie, a obecnie dyrektor Instytutu Strategie 2050.
7/12/202322 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Szczyt NATO w Wilnie. Eberhardt: Nie będzie to taki przełom, na jaki liczył Zełenski

„Nie będzie to taki przełom, na jaki liczył prezydent Wołodymyr Zełenski. Ukraina nie dostała i nie dostanie zaproszenia do członkostwa w NATO. Jednocześnie padną pewne deklaracje” – ocenił w Porannej rozmowie w RMF FM dr Adam Eberhardt pytany o to, jakie decyzje mogą zapaść w sprawie Ukrainy podczas rozpoczynającego się szczytu NATO w Wilnie.
7/11/202321 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Kowal o 80. rocznicy rzezi wołyńskiej: Druga strona jest tyle w stanie dzisiaj zrobić

"Nie traktuję tej rocznicy jako okazji, żebyśmy się pokłócili czy to wewnątrz Polski, czy z Ukraińcami" - tak o 80. rocznicy rzezi wołyńskiej mówił w Porannej rozmowie w RMF FM poseł KO Paweł Kowal. Wczoraj prezydenci Polski i Ukrainy - Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski - oddali wspólnie w łuckiej katedrze hołd ofiarom rzezi wołyńskiej. Podczas uroczystości z ust ukraińskiego przywódcy nie padło jednak słowo "przepraszam". "Tyle dzisiaj może wykonać prezydent Ukrainy, chwała Bogu, że przyszedł i się pomodlił, chwała Bogu, że byli tam wszyscy ważni przywódcy religijni, polscy i ukraińscy. Dobrze, że to się wydarzyło. Trzeba to pochwalić. Tyle dzisiaj można, jeżeli chodzi o relacje polsko-ukraińskie. Pamięć nie może nas ograniczyć" - podkreślał Kowal w Porannej rozmowie w RMF FM.
7/10/202321 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Szrot: Kreml próbuje skłócić Polaków i Ukraińców praktycznie od czasów Chmielnickiego

"Kreml próbuje skłócić Polskę i Ukrainę praktycznie od czasów Bohdana Chmielnickiego, więc myślę, że też będzie próbował wykorzystać tę okrągłą rocznicę tragicznych zdarzeń, żeby coś dla siebie uzyskać" - powiedział o 80. rocznicy rzezi wołyńskiej Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. "Mogę zapewnić, że prezydent będzie aktywnie czcił tę rocznicę tego ludobójstwa" - podkreślił gość Tomasza Terlikowskiego w Porannej rozmowie w RMF FM.
7/7/202319 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Szynkowski vel Sęk: Tusk próbuje upolitycznić sprawę migracji zarobkowej, która jest potrzebą rynku

"Nie wolno z rzeczy technicznej czynić rzeczy politycznej. To była propozycja urzędnicza. Będzie po prostu szczelny cały czas ten kanał. Miały być wprowadzone pewne techniczne ułatwienia. Chodzi o to, żeby nie tworzyć dodatkowego pola do dyskusji w tej sprawie" - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk o planach rezygnacji z wprowadzenia rozporządzenia usprawniającego sprowadzanie do Polski pracowników. Minister ds. UE, który był gościem Porannej rozmowy w RMF FM, dodał, że "urzędnicy proponując różne rzeczy, nie biorą pod uwagę tego, że ktoś to może chcieć to upolitycznić".
7/6/202323 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Adrian Zandberg: Lewica nie będzie igrała z ksenofobią. To niebezpieczne narzędzie

7/5/202322 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Błażej Poboży: W ostatnim roku do Polski z krajów islamskich przyjechało 30 tys. osób

W ostatnim roku do Polski przyjechało 30 tys. imigrantów z krajów, na które próbuje teraz szczuć Donald Tusk (z krajów islamskich - przyp. red.) - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Zapewnił, że wszystkie te osoby zostały zweryfikowane przez polskie służby, a następnie uzyskały wizę pracowniczą. "To pracownicy oczekiwani przez polskich pracodawców, którzy przebywają na różnego rodzaju kontraktach" - stwierdził.
7/4/202321 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Kontrowersyjne słowa Tuska o migrantach. Siemoniak: Donald nie straszy

"Donald nie straszy, mówi o złej władzy" - tak wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak bronił w Porannej rozmowie w RMF FM szefa PO Donalda Tuska. Niedzielna wypowiedź byłego premiera dotycząca migrantów budzi kontrowersje, a przez część komentatorów uznawana jest za rasistowską. "Nie dopatrzyłem się tam cienia niechęci do obywateli innych państw, innych narodowości - jest tylko obnażenie hipokryzji PiS-u" - przekonywał Siemoniak.
7/3/202322 minutes, 1 second
Episode Artwork

Artur Soboń: W Świdniku powstanie kolejna wielka baza wojskowa

Na lotnisku w Świdniku powstanie kolejna wielka baza wojskowa - to już przesądzone - ujawnił w Porannej rozmowie RMF pochodzący z tego miasta wiceminister finansów Artur Soboń.
6/30/202322 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Kosiniak-Kamysz: Zamiast referendum w sprawie migrantów, trzeba wystąpić do UE o pieniądze na utrzymanie uchodźców z Ukrainy

Niemal wszyscy Polacy są przeciwni przymusowej relokacji migrantów – podkreślił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w Porannej rozmowie w RMF FM. Zamiast urządzać referendum w tej sprawie, jak chce PiS, zdaniem szefa ludowców rząd powinien wystąpić do Unii Europejskiej o pieniądze na utrzymanie uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce.
6/29/202322 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Marcinkiewicz: Kaczyński wrócił do rządu, żeby "zmniejszyć" Morawieckiego

"Było pytanie: jeśli PiS wygra, to kto wygra te wybory, albo kto będzie twarzą PiS-u. On (Kaczyński - przyp. red.) robi wszystko, żeby tą twarzą nie był Morawiecki" - mówił były premier Kazimierz Marcinkiewicz w Porannej rozmowie w RMF FM. Chodzi o to, jak podkreślił, żeby Morawiecki nie urósł w siłę i nie stał się następcą Jarosława Kaczyńskiego, bo "oni (tzw. zakon PC - przyp. red.) przestaną być świętymi krowami w PiS-ie" - dodał.
6/28/202322 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Aleś Zarembiuk: Wagnerowcy to barbarzyńcy. Białorusini nie chcą ich u siebie

6/27/202322 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Piotr Müller o puczu w Rosji: Na polityczne wnioski jeszcze przyjdzie czas

6/26/202322 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Żurawski vel Grajewski: Rosja ma w Polsce i swych agentów, i "pożytecznych idiotów"

"Rosja, podobnie jak w przeszłości, ma swoich agentów w Polsce; w naszym kraju funkcjonują też tzw. pożyteczni idioci Kremla, czyli nieświadomi agenci wpływu działający na korzyść Moskwy" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM politolog Przemysław Żurawski vel Grajewski.
6/23/202319 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Niedzielski: Nie ma zgody na prywatyzację szpitali i usług medycznych

"Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony 1 lipca, bo jest rozporządzenie, które podpisałem ja i minister Mariusz Kamiński" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Adam Niedzielski. Minister zdrowia zastrzegł, że choć polskie władze rezygnują z maseczek, to dyrektorzy placówek, np. szpitali i przychodni, będą mogli podjąć decyzję o ich stosowaniu.
6/22/202322 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Kosiniak-Kamysz: Bez głosów na Trzecią Drogę nie ma szans, by odsunąć PiS od władzy

"Bez dobrego wyniku Trzeciej Drogi, bez głosów na nas, nie ma szans, by odsunąć PiS od władzy. Może być super wynik Platformy i dalej będzie rządził PiS z Konfederacją" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef PSL-u odniósł się w ten sposób do ostatnich spadków w sondażach projektu politycznego Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.
6/21/202318 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Jabłoński o wypowiedzi szefa ukraińskiego IPN-u: Bardzo niemądre słowa

"Stawianie jakichkolwiek warunków to jest rzecz absolutnie niewłaściwa, to są bardzo niemądre słowa. Na szczęście to też nie jest tak, że pan Anton Drobowycz wyznacza kierunki polityki ukraińskiej" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Paweł Jabłoński. Wiceminister spraw zagranicznych odniósł się w ten sposób do wypowiedzi szefa ukraińskiego IPN-u na temat ekshumacji zabitych podczas rzezi wołyńskiej.
6/20/202322 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Marcin Duma: Wiele wskazuje, że wygra PiS. Ale to może być zwycięstwo bez nagrody

"Wiele wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość będzie miało najwyższy wynik. Czyli można powiedzieć, że wygra te wybory. (...) Ale to może być zwycięstwo bez zwycięstwa, bez nagrody, bo wydaje się, że dzisiaj to jednak opozycja, ta szeroko rozumiana, jest bliższa zdobycia wystarczającej liczby posłów do tego, żeby stworzyć większość rządową" - mówi w Porannej rozmowie w RMF FM Marcin Duma, socjolog i prezes pracowni sondażowej IBRiS.
6/19/202333 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Ast: Jeśli Kaczyński zdecyduje o powrocie do rządu, to wróci

"Jeżeli Jarosław Kaczyński zdecyduje o powrocie do rządu, to wróci. I wróci na każde stanowisko, jakie uzna za stosowane. Jest liderem partii, jest liderem Zjednoczonej Prawicy" – w Porannej rozmowie w RMF FM przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Marek Ast. Jak dodał, chciałby, aby Kaczyński wrócił do rządu.
6/16/202323 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Naimski: Rosjanie wpływają na polską politykę

"Rosjanie wpływają na polską politykę, na polskie życie gospodarcze w różne sposoby, na różnych etapach. Te wpływy są czasem widoczne, czasem mniej widoczne. To jest bardzo poważny problem dla Polski" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki i były pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. W ten sposób odniósł się do tematu powołania komisji ds. badania rosyjskich wpływów.
6/15/202323 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

"Polowanie z nagonką na opozycję". Szejna ostro o "lex Tusk"

"Mogę powiedzieć we własnym imieniu, ale chyba też i klubu, że nie będziemy brać udziału w zapasach w błocie" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Andrzej Szejna, odnosząc się do wejścia posłów Lewicy w skład komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce. Wiceprzewodniczący Nowej Lewicy projekt partii rządzącej nazwał "polowaniem z nagonką na opozycję".
6/14/202323 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Hennig-Kloska: Politycy udowodnili, że z najbardziej poważnego tematu potrafią zrobić cyrk

"Politycy udowodnili w ostatnich dniach, że z najbardziej poważnego tematu, jakim jest finansowanie oświaty, są w stanie zrobić cyrk" – powiedziała w Porannej rozmowie w RMF FM Paulina Hennig-Kloska. Wiceprzewodnicząca Polski 2050 odniosła się w ten sposób do konsultacji, które jej ugrupowanie - wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym - zorganizowało na temat oświaty. Inicjatywę zbojkotowały Koalicja Obywatelska, Lewica i Konfederacja. Pojawił się za to wiceminister edukacji z PiS Tomasz Rzymkowski.
6/13/202324 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Mastalerek: W komisji weryfikacyjnej powinni zasiąść tacy ludzie jak Rokita

To, czy komisja ds. wpływów rosyjskich będzie miała efekty, zależy tylko i wyłącznie od jakości członków komisji. Powinni w niej zasiąść tacy ludzie, jak np. śledczy Platformy Obywatelskiej z afery Rywina, czyli Jan Maria Rokita - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM były rzecznik PiS, a obecnie społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy i wiceprezes Ekstraklasy SA. Marcin Mastalerek.
6/12/202324 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Cieszyński o kandydowaniu do Sejmu: Nie potrzebuję immunitetu

"O tym, czy będę kandydował do Sejmu, zdecyduje kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości. To, czego ja chce, jest w tym zakresie najmniej ważne" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. "Nie potrzebuję immunitetu" - zapewniał, odrzucając zarzuty, że może chcieć uciec przed śledztwem ws. respiratorów kupowanych w czasach, gdy był wiceministrem zdrowia.
6/7/202322 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Czarzasty: Mieszamy łyżką w tej samej opozycyjnej herbacie

"Przepływy w elektoracie są od opozycji do opozycji. Nie zyskujemy ludzi, którzy głosowali na PiS" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. "Mieszamy łyżką w tej samej opozycyjnej herbacie. Nie umiemy - ani Donald Tusk, ani Lewica, ani Hołownia, ani Władek Kosiniak - pozyskiwać elektoratu PiS-owskiego. Musimy się tego nauczyć, jak chcemy wybrać wybory" - dodał współprzewodniczący Nowej Lewicy.
6/6/202323 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Wróblewski o Marszu 4 czerwca: Zero programu, zero idei

"Marsz duży, ale przekaz stary - zero programu, zero idei" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski, komentując zorganizowany przez Platformę Obywatelską Marsz 4 czerwca, który odbył się w Warszawie. "W 2015 roku szliśmy do władzy, ale po coś. Po co idzie dzisiaj opozycja?" - pytał.
6/5/202321 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Piskorski: PO skapitulowała z linii liberalnej. To olbrzymi błąd

"Uważam, że to od lat olbrzymi błąd Platformy, że skapitulowała pod wpływem propagandy pisowskiej z tej linii liberalnej i kieruje się zasadą 'damy wam wszystko co da wam PiS i damy wam jeszcze więcej'" - mówił Paweł Piskorski w Porannej rozmowie w RMF FM.
6/2/202323 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Petru: Jestem za wprowadzeniem kryterium dochodowego przy 800+

"W Parlamencie brakuje liberalnej, twardej oferty, co powoduje, że część wyborców głosuje na Konfederację" - mówił Ryszard Petru w Porannej rozmowie w RMF FM. Były szef Nowoczesnej uważa, że z nim opozycja w Polsce byłaby silniejsza. Stawia jednak pewne warunki. Polityk ogłosił też, że może zgodzić się na propozycję podwyżki świadczenia 500+, pod warunkiem, że przy przyznawaniu go zostanie wprowadzone odpowiednie kryterium dochodowe.
6/1/202322 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Przydacz o komisji weryfikacyjnej: Nie zablokuje kandydatów do parlamentu

5/30/202323 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Kuźmiuk o komisji weryfikacyjnej: Tej ustawy chciał Tusk, oskarżał nas o prorosyjskość

5/29/202322 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Kukiz: Jeżeli PiS pomoże wprowadzić moje postulaty, to pomogę tej partii

"Jeżeli PiS pomoże wprowadzić postulaty referendów, zmiany ordynacji wyborczych, sędziów pokoju i upodmiotowi obywateli, to pomogę tej partii. Każdej partii pomogę, która będzie chciała takie postulaty wprowadzić" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Paweł Kukiz. Szef koła poselskiego Kukiz'15 wyraził nadzieję, że kolejna rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim zakończy się podpisaniem porozumienia ws. startu z list PiS-u w jesiennych wyborach.
5/26/202322 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Adam Niedzielski o darmowych lekach dla dzieci i osób 65+: Być może będą dostępne od września

„Pierwsze przymiarki mówiły o 2024 roku, ale przygotowujemy rozwiązania legislacyjne, które będą jeszcze przyjęte w czerwcu i wtedy zadecydujemy, czy ten program być może będzie już dostępny od września” – tak o programie darmowych leków dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia i osób po 65. roku życia mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Adam Niedzielski. „W ustawie jest określona grupa lekowa, dla której jest gwarantowany darmowy dostęp, ja decyduję o zakresie lekowym” – zaznaczył minister zdrowia.
5/25/202323 minutes
Episode Artwork

Marek Ast o paraliżu TK: To po części nasza wina

5/24/202324 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Sawicki o 800 plus: Licytacja dwóch dziadków, oddajmy głos młodym

5/23/202322 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Cymański: Będę rekomendował poparcie nowelizacji ustawy o TK

5/22/202322 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Kaźmierczak: 800 plus powinno się dać biednym

"Wydaje mi się, że w tej chwili ludzi bardziej by uwiodła jakaś wizja rozwojowa, dla nich, dla ich rodzin i dzieci, bo te podstawowe potrzeby materialne zostały zaspokojone" - tak na pytanie o kolejne obietnice podczas trwającej kampanii wyborczej odpowiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Zauważył, że kampania się rozkręca, ale nie wie, czemu w Polsce trwa swoisty festiwal obietnic.
5/19/202323 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Kto przejmie władzę po Łukaszence? Zarembiuk wskazuje kandydatów

"Łukaszenka żyje, wyglądał na odchudzonego w porównaniu z tymi zdjęciami, które widzieliśmy po Paradzie Zwycięstwa na Kremlu" - tak na pytanie o to, co dzieje się z białoruskim przywódcą, w Porannej rozmowie w RMF FM odpowiedział Aleś Zarembiuk. "Łukaszenka choruje, choć nie wiemy na co. Opatrunek na ręce wskazuje, że się leczy" - dodał szef Białoruskiego Domu w Warszawie.
5/18/202320 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Hennig-Kloska: Obietnice PO i PiS są niepoważne. Polska 2050 będzie przeciw

Polska 2050 będzie głosowała przeciwko tym propozycjom, które dziś leżą na stole: wszystkiego wszystkim więcej, w ramach 800 plus, zarówno jeżeli chodzi o ustawę PO jak i PiS-u - mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM posłanka Paulina Hennig-Kloska, wiceprzewodnicząca Polski 2050.
5/17/202322 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Maląg: 800 plus od 1 stycznia. Nasza polityka jest przemyślana

Rząd nie przychyli się do propozycji Donalda Tuska i nie wprowadzi świadczenia 800 plus już od 1 czerwca - podkreśliła w Porannej rozmowie w RMF FM minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. "Mamy w planie budżetowym, że będzie to od 1 stycznia" - zaznaczyła minister.
5/16/202323 minutes
Episode Artwork

Przydacz: W sprawie rosyjskiej rakiety będą podejmowane działania dyplomatyczne

"Z całą pewnością będą podejmowane działania dyplomatyczne" - zapewnił w Porannej rozmowie w RMF FM szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, odnosząc się do pytania o reakcję polskich władz w sprawie znalezienia w lesie pod Bydgoszczą rosyjskiej rakiety Ch-55. "Pan prezydent będzie dziś rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO, jesteśmy też w kontakcie z naszymi amerykańskimi sojusznikami" - dodał.
5/15/202322 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Balcerowicz: Inflacja w Polsce nadal będzie znacznie wyższa niż w Europie Zachodniej

"To, że inflacja będzie spadać, było wiadomo według niezależnych sondaży. Natomiast ona ciągle będzie znacznie wyższa niż w krajach Europy Zachodniej. Przypomnę, że w 2018 roku mieliśmy inflację poniżej 2 proc." – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, były wicepremier i minister finansów. "Problem polega na tym, że wedle prognoz NBP-u, inflacja będzie spadać, ale wolno i będzie utrzymywać się bez zmiany polityki monetarnej na poziomie kilka razy wyższym niż cel inflacyjny. Przypomnę, to jest 2,5 proc." – dodał gość Roberta Mazurka.
5/12/202330 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Jabłoński: Nikt nie ukrywał przed premierem wiedzy na temat rosyjskiej rakiety

"Pięć miesięcy minęło. Natomiast to nie jest tak, że nikt nic nie wie. Ta wiedza jest, ona jest coraz szersza. Nie całą wiedzą my się możemy dzielić. Natomiast z całą pewnością sprawa jest bardzo poważna i zostanie wyjaśniona" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński o rosyjskiej rakiecie, którą odnaleziono w lesie koło Bydgoszczy. Stwierdził, że nikt nie ukrywał przed premierem wiedzy na temat rosyjskiej rakiety
5/11/202324 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Żukowska: Nie widzę, żeby PO skręcała w lewo

"Ja nie za bardzo widzę, żeby Platforma Obywatelska skręcała w lewo. Widzę akcję dotyczącą schabowych, bazującą na eurosceptycyzmie i germanofobii. (…) My na ocieplenie klimatu powinniśmy przerzucać się na potrawy bardziej roślinne" – mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska, odpowiadając na pytanie, czy PO skręca w lewo. Od kilku dni politycy Platformy robią zdjęcia i nagrywają filmiki z kotletem schabowym na niedzielny obiad. Pod hasłem "PiS zaorał wieś" przekonują, że wkrótce na polskich stołach może go zabraknąć.
5/10/202323 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Bogusław Sonik: Dzisiaj odchodzę z Platformy

5/9/202321 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Gróbarczyk: Inwestycja na Odrze musi zostać dokończona

„Nie chcę dyskutować z wyrokami sądu, ale w tym wypadku nie weszliśmy generalnie w wyrok NSA, ponieważ my jesteśmy w zupełnie innym miejscu, jesteśmy na samej górze inwestycji, zrobiliśmy nasypy kamienne, musimy je zabezpieczyć. Jak tego nie zrobimy, to przyjdzie wysoka woda i uszkodzi mosty i inne urządzenia wodne, chociażby śluzy, bo cały narzut kamienny zostanie zabrany przez tę wodę. Za chwilę sąd na mnie nałoży karę, że nie zabezpieczyłem tej budowy. Inwestycja musi być dokończona, bo jest ze względów bezpieczeństwa konieczna” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
5/8/202322 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Autor kanału "MaturaToBzdura.TV": Matematyka traktowana jest po macoszemu

"To były inne czasy, nie zdawałem matury z matematyki i żałuję, bo nie miałem bata, żeby się uczyć" - tak swój egzamin dojrzałości wspomina Adam Drzewicki, założyciel kanału na YouTube "MaturaToBzdura.TV". Problemy dzisiejszych uczniów z matematyką tłumaczy tym, że – jego zadaniem – przedmiot ten jest traktowany po macoszemu w klasach 1-3. "Panie, które zwykle nas wtedy uczą, są bardziej polonistkami" - mówi. Tegorocznym maturzystom, który egzamin z matematyki zdają w poniedziałek, gość Porannej rozmowy w RMF FM radzi: "Uczcie się. W weekend jest ładna pogoda, nie wychodźcie na grilla, nie wychodźcie na imprezy".
5/5/202322 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Sebastian Kaleta: Donald Tusk politycznym kolaborantem Niemiec

"W kluczowych obszarach naszego codziennego życia pewne ważne decyzje zapadają bez zgody Polaków, co uderza w naszą suwerenność. Niemcy mają w Polsce swoją opcję polityczną" - mówił Sebastian Kaleta, poseł Suwerennej Polski. "Można używać stwierdzenia +polityczni kolaboranci+" - powtarzał za szefem swojej partii gość Roberta Mazurka w Porannej rozmowie w RMF FM. Na pytanie, kto jest kolaborantem, Kaleta odpowiedział wprost: "Donald Tusk".
5/4/202322 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Petros Psyllos o sztucznej inteligencji: Każda technologia jest obosieczna

Niedługo pewnie będziemy mieli sztucznego dziennikarza - tak w Porannej rozmowie w RMF FM przewidywał Petros Psyllos, ekspert od sztucznej inteligencji. Dopytywany przez Roberta Mazurka, czy sztuczna inteligencja może zawładnąć światem, przyznał, że jest takie ryzyko.
4/28/202324 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Lotnisko w Radomiu kosztowało 800 mln zł. Suski: Moim zdaniem było warto

"Moim zdaniem budowa lotniska w Radomiu opłacała się. To jest rzeczywiście wydarzenie historyczne dla Radomia, okolic, jak również dla Warszawy, Łodzi czy dla Kielc. Ono będzie służyć też jako lotnisko zapasowe" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
4/27/202323 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Szef PSL: Za to kłamstwo rzecznik PiS ma już pisma przedprocesowe

"Jest to kłamstwo. Za to kłamstwo już rzecznik (PiS Rafał) Bochenek ma pisma przedprocesowe i powinien przepraszać, że mówił, że spółka Polskie Młyny skupowała ukraińskie zboże, co jest nieprawdą" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. W ten sposób odniósł się do słów wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia z dzisiejszej rozmowy 7 pytań o 7:07 w internetowym Radiu RMF24. Mówił on, że wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski przekazał w Sejmie Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi listę 56 firm, które zarabiały na ukraińskim zbożu. Miały być na niej spółki związane z działaczami PSL.
4/26/202319 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Czarnek: Nie będę dawał pieniędzy naukowcom, którzy obrażają Polaków

"Kierowane są do ministra edukacji i nauki wnioski z różnych ośrodków naukowych o sfinansowanie takich albo innych badań. Minister jest od tego, żeby podejmować decyzję. Nie będę podejmował decyzji pozytywnych w stosunku do naukowców, którzy obrażają Polaków permanentnie. Nie pozwalam na obrażanie Polaków. Polscy dzwonią do mnie, że sobie nie życzą, żeby profesorowie PAN obrażali Polaków" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Przemysław Czarnek. W ten sposób minister edukacji odniósł się do słów prof. Barbary Engelking, kierowniczki Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
4/25/202323 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Fogiel: To obraźliwe ze strony opozycji, że tak traktują swoich wyborców

"Nie jest naszą winą, nie jest winą Jarosława Kaczyńskiego, że nasi konkurenci polityczni tak formatują swój przekaz i tak się zwracają do Polaków, jakby oni tacy, jak ich określił prezes Kaczyński, byli. Ale to jest już kwestia opozycji. Gdybym ja dostawał złotówkę za każdym razem, gdy media twierdzą, że Jarosław Kaczyński coś powiedział, czego nie powiedział, to miałbym całkiem niezłą sumę do wykazania na oświadczeniu majątkowym" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM poseł PiS Radosław Fogiel. W ten sposób skomentował weekendową słowa prezesa PiS.
4/24/202324 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Petru wystartuje w wyborach do Senatu? „Jestem namawiany”

4/21/202323 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Lewica pójdzie na marsz Tuska? Czarzasty: Wspólne działania są rozsądne

„Bez względu na to jak jest opisywana forma zaproszenia lub nie, uważam, że wspólne działania opozycji są rozsądne. Opozycja jest na tyle głupia w tej chwili, że nie daje żadnych elementów, które pokazywałyby elektoratowi, że ta opozycja jak wygra wybory - w co wierzę – będzie ze sobą współpracowała” – w ten sposób Włodzimierz Czarzasty w Porannej rozmowie w RMF FM odpowiedział na pytanie, czy jego ugrupowanie pojawi się na demonstracji 4 czerwca. Donald Tusk wezwał w sobotę "wszystkich na marsz w samo południe 4 czerwca w Warszawie". We wpisie na Twitterze Tusk poinformował, że marsz jest "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską".
4/20/202324 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Dlaczego mamy świętować rocznicę powstania w getcie? Mirowski: Absurdalne pytanie

4/19/202323 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Gramatyka o wspólnej liście z PSL-em: Jesteśmy na dobrej drodze, żeby się dogadać

"Jesteśmy na bardzo dobrej drodze do tego, żeby się dogadać. Bardzo dużo rzeczy wymaga negocjowania. O miejscach na listach zdaje się w ogóle na razie nie rozmawiamy" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM poseł Polski 2050 Michał Gramatyka, pytany o negocjacje z PSL-em w sprawie wspólnej listy wyborczej.
4/18/202324 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Tadeusz Cymański: W tej kampanii wyborczej wszystkie chwyty są dozwolone

4/17/202324 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Ile "kosztuje" Paweł Kukiz? Polityk odpowiada

"Ordynacja mieszana, referenda, antykorupcja, antysitwa i zniesienie immunitetów. Tyle kosztuje Kukiz" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Paweł Kukiz. W ten sposób odniósł się sprawy pieniędzy z rezerwy budżetowej przyznanych dzięki Mateuszowi Morawieckiemu fundacji związanej z liderem Kukiz’15.
4/14/202323 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Kwaśniewski radzi opozycji: Ws. list trzeba się wykokosić do końca kwietnia

„Opozycja może wygrać wybory. Dzisiaj szanse są równo pół na pół” - ocenił w Porannej rozmowie w RMF FM były prezydent Aleksander Kwaśniewski. „Mam tylko jedną radę dla opozycji - w sprawie list trzeba się wykokosić najdalej do końca kwietnia” - podpowiadał gość Roberta Mazurka.
4/13/202325 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Sławomir Dębski: To od USA zależy pokój w Europie

"Fakt, że dochodzi do wizyty premiera Polski w USA, to podkreślenie symboliczne intensywności relacji polsko-amerykańskich" - tak o rozpoczętej wczoraj wizycie Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych mówił w Porannej rozmowie w RMF FM dr Sławomir Dębski. Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podkreślał, że wizyty na tym szczeblu są dość rzadkie. "Jest taki zwyczaj, uzus polityczno-konstytucyjny, że w relacjach z państwami, w których mamy do czynienia z ustrojem prezydenckim, to prezydent utrzymuje relacje. To (wizyta premiera - przyp. red.) pokazuje zakres tych relacji, głębokość" - podkreślał nasz gość.
4/12/202323 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Tomasz Trela: Żadnej koalicji Lewicy z PiS-em i Konfederacją nie będzie

„Trzeba zrobić wszystko, żeby był rząd opozycji. Trzeba zrobić wszystko, żeby ani Konfederacja, ani PiS do władzy nie doszły. Taki jest cel” - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Tomasz Trela. Wiceprzewodniczący klubu Lewicy zapewniał, że „ani z PiS-em, ani z Konfederacją w sojusz nie wejdziemy, żadnej koalicji nie będzie”.
4/11/202324 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Br. Szymon Janowski: Osoby bezdomne czują się jak szczury - niewidzialne

„Czasami od długofalowej nadziei ważniejsze jest to, żeby człowiek był potraktowany jak człowiek” - tak w Porannej rozmowie w RMF FM mówił o idei pomagania osobom bezdomnym i samotnym br. Szymon Janowski z Fundacji Kapucyńskiej. Kapucyni kolejny raz zorganizują w Warszawie świąteczne spotkanie dla osób bezdomnych.
4/7/202323 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Jasina o wizycie Zełenskiego: Wczoraj pojawiły się też te wszystkie rysy - Wołyń, rolnictwo

„Wczoraj, bądźmy szczerzy, po raz pierwszy w historii tych naszych polsko-ukraińskich zjazdów przyjaźni, które mają miejsce od ubiegłego roku, pojawiły się też te wszystkie rysy - Wołyń, rolnictwo” - tak o środowej wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego mówił w Porannej rozmowie w RMF FM rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
4/6/202323 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Schetyna: Wizyta Zełenskiego w Polsce jest ważna i symboliczna

4/4/202322 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Marcin Przydacz: Wołodymyr Zełenski w środę przyjedzie do Polski

W środę do Polski przyjedzie Wołodymyr Zełenski - zapowiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Marcin Przydacz szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. Jak powiedział gość Roberta Mazurka, prezydent Zełenski przyjeżdża do Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. "Chce spotkać się z Polakami, z Ukraińcami mieszkającymi w Polsce. Takie spotkanie planujemy na środowy wieczór, popołudnie na Zamku Królewskim w Warszawie" - zapowiedział Marcin Przydacz. Jak dodał, spotkanie planowane jest na Placu Zamkowym i w części górnej Zamku Królewskiego. Zapewnił, że każdy będzie mógł przyjść na to spotkanie. "Każdy będzie mógł zobaczyć prezydentów, na pewno na telebimie, a być może nawet w bliższej relacji" - dodał.
4/3/202322 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Gdula o zakazie sprzedaży aut: Jeśli nie będzie alternatyw, będę protestować

3/31/202334 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Bortniczuk o bojkocie igrzysk w Paryżu: Wierzę, że nie będzie konieczny

"Ja po tym, jaka jest treść tego stanowiska MKOl-u, jestem na dziś w 99 proc. przekonany, że bojkot nie będzie konieczny, że wygramy walkę. Paradoksalnie to stanowisko jest dużo bardziej po naszej myśli, niż przecieki, które płynęły z MKOl-u" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM minister sportu Kamil Bortniczuk, pytany czy Polska powinna zbojkotować igrzyska w Paryżu.
3/30/202322 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Hennig-Kloska: "Babciowe" to taka kiełbasa wyborcza

"'Babciowe' to jest taka kiełbasa wyborcza. Zamiast fast foodu chcielibyśmy proponować ludziom zdrową żywność. Prawda jest taka, że takie myślenie, że ludzie dostaną 500, 1500 zł doprowadziło dziś do tego, że mamy upadek usług publicznych i wybitą inflację" – mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM wiceprzewodnicząca Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska. W ten sposób skomentowała nowy pomysł wsparcia dla matek, który ogłosiła Platforma Obywatelska. Dodatek ten miałby pomóc kobietom, które po urodzeniu dziecka chciałyby wrócić do pracy. Matki miałyby pobierać świadczenie pieniężne - 1500 złotych co miesiąc - do ukończenia 3. roku życia dziecka i przeznaczyć je np. na żłobek, na opiekę nad dzieckiem, czy podzielenie się nimi z przysłowiową babcią.
3/29/202323 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Libicki: Popełniłem błąd. Po namyśle przepraszam

3/28/202324 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Protesty ws. zmian w sądach w Izraelu. Jabłoński: Dzieliliśmy się naszymi doświadczeniami

3/27/202322 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Prof. Radosław Markowski: 30 proc. dostających 500+ mogłoby się bez niego obejść

3/24/202324 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Krajewski: W ciągu kilku tygodniu Jarosław Kaczyński pojawi się na spotkaniach z wyborcami

3/22/202322 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Sawicki o wspólnej liście opozycji: Do wyborów wszystko może się zmienić

3/21/202322 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Prof. Grzebyk: Istnieje możliwość, że Putin trafi przed Międzynarodowy Trybunał w Hadze

"Sądownictwo międzynarodowe to nie jest sprint. To jest bieg długodystansowy, więc, mimo że teraz wydaje się to mało prawdopodobne, to jednak takiej opcji bym nie wykluczała" - w ten sposób gość Roberta Mazurka - prof. Patrycja Grzebyk z Uniwersytetu Warszawskiego komentowała decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakaz aresztowania Władimira Putina w związku ze zbrodniami wojennymi popełnionymi w Ukrainie.
3/20/202322 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Wdówik: Położyliśmy na stół kilka dodatkowych miliardów złotych

„Renta socjalna jest przyznawana zarówno tym, którzy mają dawną I grupę inwalidzką i II grupę inwalidzką. To są ludzie, którzy są naprawdę sprawni” – mówił Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, komentując nowe świadczenie dotyczące osób z niepełnosprawnością, zapowiedziane w czwartek przez minister rodziny Marlenę Maląg. Ta decyzja nie zadawala protestujących w Sejmie opiekunów i dorosłych- niepełnosprawnych. „Propozycja rządu nie dotyczy w żadnym stopniu naszych dzieci, podopiecznych chorych od urodzenia, którzy nie egzystują samodzielnie” – napisała w oświadczeniu Iwona Hartwich, posłanka PO.
3/17/202334 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Terminarz NFZ fikcją? Niedzielski: Nie ma innego wiarygodnego systemu

„Dochodzimy do apogeum” zakażeń koronawirusem. Dziś to 3661 przypadków – mówił gość Porannej rozmowy w RMF FM minister Adam Niedzielski. Na uwagę dziennikarza RMF FM, że trzy lata temu, gdy tych zakażeń dziennych było o wiele mniej, rząd przygotowywał wybory kopertowe, szef resort zdrowia opowiadał: „Warunki są nieporównywalne. Niewiele wiedzieliśmy o tym wirusie i traktowaliśmy go jako wielki znak zapytania. Byliśmy populacją nieprzygotowaną, a teraz 90. proc. ludzi ma przeciwciała”.
3/16/202323 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Winnicki: Chcemy być siłą, która Kaczyńskiego i Tuska pośle na emeryturę

„My nie chcemy bezkrytycznie bronić błędów Kościoła. Co innego jest rola Jana Pawła II w historii narodu polskiego, a co innego są problemy Kościoła i to podkreślamy” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Robert Winnicki, nawiązując do, popartej przez Konfederację, uchwały Sejmu ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.
3/15/202322 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Prof. Grala: Rewolucji ludowej w Rosji nie będzie

Czy Nawalny może być czynnikiem przewrotu na Kremlu? „Wykluczam” – mówi krótko gość Porannej rozmowy w RMF FM prof. Hieronim Grala. Kto zatem jest w stanie zastąpić Putina? „Zmiany, które w historii zawsze są nieuchronne, jeżeli nastąpią – a na pewno nastąpią – będą wychodziły z trzewi systemu” – uważa historyk i współautor książki pod tytułem „Wataha Putina”.
3/14/202323 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Prof. Skibiński o wiedzy Wojtyły nt. molestowania przez księży: Należy te informacje sprawdzić, sprawy zaszły za daleko

„Niewątpliwie docierały do niego takie informacje i on na nie reagował” – mówił prof. Paweł Skibiński, pytany o to, czy arcybiskup Karol Wojtyła wiedział o przypadkach molestowania przez księży i czy krył tych, którzy się tego dopuszczali. Gość Porannej rozmowy w RMF FM przytoczył historię ks. Józefa Loranca, który był suspendowany, a potem podlegał karze więzienia. „Toczyło się to w miarę normalnie w nienormalnych czasach, tzn. w PRL-u, gdzie było ostre starcie między Kościołem i państwem. Tutaj akurat ten facet został ukarany” – przypomniał historyk.
3/13/202322 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Kazik Staszewski: Mój bunt jest wybiórczy

"Jak zaczynałem swoją przygodę z graniem, to generalnie obracałem się jeszcze w towarzystwie nastolatków. W naszej załodze był kolega, który miał 24 lat. Strasznie stary mi się jawił, a sam raczej nie przewidywałem, że kończąc trzydziestkę, jeszcze będę kontynuował jakieś przygody z graniem" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Kazik Staszewski. Lider zespołu Kult za 2 dni skończy 60 lat. Czy Kazik Staszewski jest zbuntowanym dziadkiem? "Zależy przeciwko czemu się buntować. Mój bunt jest wybiórczy" - dodawał.
3/10/202324 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Schreiber: Minister rodziny prowadzi dialog z niepełnosprawnymi

"Z tego, co mi wiadomo, to już byli ministrowie za to odpowiedzialni, którzy spotykali się i rozmawiają. Minister rodziny cały czas prowadzi dialog z osobami niepełnosprawnymi" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Łukasz Schreiber, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów. W ten sposób odpowiedział na pytanie, czy rząd ma zamiar spotkać się z osobami niepełnosprawnymi oraz ich opiekunami i spełnić ich postulaty w dającym się przewidzieć terminie. "Co roku ta renta jest zwiększana. W ciągu roku się zwiększyła o 200 zł" – dodawał.
3/9/202322 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Kurzępa: Jesteśmy w dialogu ze środowiskami i stowarzyszeniami osób niepełnosprawnych

"Jesteśmy w nieustannym dialogu ze środowiskami i stowarzyszeniami osób niepełnosprawnych" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurzępa, pytany, dlaczego PiS nie chce podnieść renty socjalnej dla niepełnosprawnych do poziomu minimalnego wynagrodzenia. "Wczoraj na ten temat wypowiadała się z mównicy sejmowej minister Marlena Maląg, pokazując dziesiątki form wsparcia środowisk osób niepełnosprawnych, które dokonały się za naszych czasów" – dodawał gość Roberta Mazurka
3/8/202323 minutes
Episode Artwork

Trela: Największe referendum ws. aborcji odbyło się jesienią 2020 roku

"Największe referendum w sprawie aborcji odbyło się na ulicach polskich miast jesienią 2020 roku. Duże miasta, małe miasta, polskie wsie masowo protestowały. Młode kobiety, starsze kobiety, mężczyźni. To było referendum" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM wiceprzewodniczący klubu Lewicy Tomasz Trela pytany, dlaczego Lewica nie chce referendum w sprawie aborcji. "Uczestniczyłem w tych protestach, ludzie mówili: trzeba wprowadzić prawo do aborcji, żeby to kobieta decydowała. Dla nas to jest wyznacznik" - dodawał gość Roberta Mazurka.
3/7/202322 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Hennig-Kloska: Prawo aborcyjne jest złe i trzeba je zmienić

"Prawo aborcyjne jest złe i trzeba je zmienić" – mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Paulina Hennig-Kloska. "Prawda jest taka, że politycy gmerają w prawie aborcyjnym, od 30 lat nie potrafią znaleźć konsensusu bezpiecznego dla kobiet, a ostatnio rozmontowany kompromis doprowadził do tego, że życie i zdrowie kobiet jest zagrożone. Co kadencja to jest najmniej parę wrzutek i dyskusji na temat tego, co z tą sprawą zrobić" – dodawała szefowa koła poselskiego Polska 2050.
3/6/202322 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Szłapka: Prokuratura potwierdziła, że maile Dworczyka są autentyczne. To przełom

3/2/202323 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Eberhardt o Mołdawii: Rosja jest w stanie destabilizować nie tylko czołgami, ale również korupcją, protestami

3/2/202321 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Libicki: Tusk premierem? Jeden z podmiotów jest niechętny

Dyskutowanie przed wyborami, kto ma być premierem po wyborach, jest rzeczą przedwczesną. Po drugie jeden z podmiotów, który, jak rozumiem, miałby tworzyć przyszłą koalicję rządową, jest dosyć niechętny Donaldowi Tuskowi, mówię o partii Razem - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM senator PSL Jan Filip Libicki.
3/1/202324 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Dębski: Plan pokojowy? Nawet Chiny tak tego nie nazywają

Nawet Chińczycy nie nazywają tego, co zostało przez nich opublikowane, jako plan pokojowy - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM dyrektor Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych dr Sławomir Dębski. Chińczycy mówią, że jest to droga do rozwiązania kryzysu ukraińskiego - dodał gość Roberta Mazurka.
2/28/202322 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Włodzimierz Czarzasty: Pakt senacki za wszelką cenę

"Wyselekcjonowaliśmy ponad 60 okręgów wyborczych, w których opozycja, według wszystkich badań, powinna wziąć mandat" - powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, pytany o tzw. pakt senacki, który ma zostać podpisany we wtorek. Gość Roberta Mazurka mówił też o wspólnej liście opozycyjnej do Sejmu, której nie udało się stworzyć.
2/27/202324 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

"Człowiek kopie dół na wzór grobu. I tam śpi". Polski ochotnik o wojnie w Ukrainie

"W momencie, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę, siedziałem w domu. Wojna wybuchła w czwartek, prezydent (Wołodymyr) Zełenski ogłosił formowanie legionu międzynarodowego. W poniedziałek poszedłem do ukraińskiej ambasady, we wtorek dostałem instrukcje, a w środę byłem na Ukrainie" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM pan Jurek, polski ochotnik, który walczył po stronie naszych wschodnich sąsiadów.
2/24/202323 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Schetyna o starcie w wyborach do Senatu: Niczego nie wykluczam

"Niczego nie wykluczam, ale uważam, że będę kandydował do Sejmu" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Grzegorz Schetyna. Były lider Platformy Obywatelskiej stwierdził, że wszystko wskazuje na to, iż wyborach do Sejmu będą trzy listy opozycji. Dodał jednak, że "nie wieszczy to katastrofy dla środowisk opozycyjnych".
2/23/202321 minutes, 58 seconds