Winamp Logo
Porada Echa Cover
Porada Echa Profile

Porada Echa

Czech, News, 1 season, 243 episodes, 5 days, 8 hours, 35 minutes
About
Tak už nakonec i my, Echo. Dlouho jsme odolávali, mysleli jsme si, že přežijeme bez všech těch nových vymožeností, ale i my jsme podlehli tlaku doby. Budeme se zde bavit, proč jsme co napsali, proč nenapsali, co napíšeme a jak o aktuálních tématech přemýšlíme, co nás napadá a co můžeme jen říct, nikoli napsat. Naše redakční porady jsou známé dynamikou, ostrými přestřelkami a všelijakými jedovatostmi, ironií i cynismem, který je také prostředkem k přežití. Nejsme delší než hodinu, je to pro věrné čtenáře Echa, jiní mohou utrpět vážnou psychickou újmu… A bude to každý týden.
Episode Artwork

Čínská suverénní jízda: BYD pochopil, co na nás platí, a staví fabriky v Evropě. Má se český autoland bát?

Vysoká cla, která EU uvalila na čínská auta, nemusejí být jen pokus zabrzdit cunami vozidel z asijské velmoci, která jimi válcuje evropský trh. Právě naopak. Zvyšování cel totiž funguje také jako investiční pobídka. Taková, která výrobce donutí postavit fabriky přímo v Evropě a namísto dovozu auta montovat tady u nás, často s našimi lidmi, jimž dají práci, upozorňuje analytik Miroslav Zámečník v novém Hrotcastu. Jedním z příkladů je čínská automobilka BYD, která nedávno sponzorovala mistrovství Evropy ve fotbale. A to v Německu, které je evropskou automobilovou velmocí. Jenže BYD, jejíž zkratka znamená Build Your Dreams, si právě „dobytí“ výsostného německého území (fotbal a auťáky) zvolila za svou strategii pro vstup na evropský trh. Čínský výrobce už ohlásil výstavbu nové továrny v maďarském Szegedu. Odborníci upozorňují, že má v Číně velké výrobní kapacity a jeho expanze do Evropy by mohla znamenat významné investice a vytvoření nových pracovních míst. A to není něco, nad čím bychom měli ohrnovat nos. „Vysoké celní bariéry bývají často jako investiční pobídka. To je úplně přesně to, co udělali Japonci, když Honda postavila první továrnu v USA jen dva roky poté, co je Ronald Reagan donutil, aby dobrovolně omezili vývoz do Spojených států,“ zdůrazňuje Zámečník. Některé země, jako je například Maďarsko, už přijímají opatření, aby přilákaly čínské investice do automobilového průmyslu. Orbánova vláda se snaží vytvořit prostředí pro čínské investory, což by mohlo vést k výraznému posílení maďarské ekonomiky. „O Viktoru Orbánovi si můžeme myslet, co chceme, ale hloupý člověk to není. Dá se na něj použít citát od Machiavelliho: ,Když nemůžu nepřítele zničit, obejmu ho.‘ Jemu se prostě vyplatí Číňany obejmout,“ upozorňuje ekonom. Zatímco cílem Evropské unie je ekologizace dopravy, vyšší clo na čínské elektromobily by mohlo žádaný proces zpomalit. Vzhledem k současným cenám elektromobilů pak mohou někteří spotřebitelé vnímat vyšší cla jako nefér opatření, které ztíží dostupnost ekologických vozidel. Má se český autoland mít na pozoru? Která země má pro automobilky nejlepší podmínky? A co přinese další kolo obchodní války Číny se Západem? Poslechněte si další letní Hrotcast.
7/25/202429 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Fiala se lekl a Green Deal chce hodit na příští vládu. Evropská komise se utrhla ze řetězu

Jak se vláda chystala implementovat směrnici Green Dealu a nakonec z toho sešlo? Hlavní téma nového vydání podcastu Echo Porada. „Je to dílo Andreje Babiše, který Green Deal odsouhlasil v roce 2019, ale všechna opatření z balíčku Fit for 55 dojednala vláda Petra Fialy a bylo to dokonce za našeho předsednictví Evropské unii,“ říká Markéta Malá. „Je potřeba doplnit, že když Babiš Green Deal schvaloval, Petr Fiala byl tehdy opoziční lídr, od kterého by se čekalo, že na to bude upozorňovat, že to bude kritizovat. A on se tomu zcela vědomě vyhnul,“ dodává Daniel Kaiser. V Týdeníku Echo vyšel rozhovor se skeptickým ekologem Bjørnem Lomborgem. „Sázka na obnovitelné zdroje je podle něj jednak nákladná a jednak nerealistická. Němci dosáhli snížení závislosti na fosilních palivech asi o půl procenta a tady tím tempem se k uhlíkové neutralitě dostanou v roce 2437,“ říká Kaiser. Proč končí Lidové noviny? A končí skutečně? „Ta značka samozřejmě nezanikne, dostane se do nějaké hibernované polohy, jak to už vy minulosti zažila, a může se kdykoliv opět zjevit,“ doufá Dalibor Balšínek, který tradiční deník coby šéfredaktor vedl v letech v letech 2009 až 2013. „Ten název byl do jisté míry směšný. Velikost jim dávala tradice z první republiky a byly vším, jen ne lidovými,“ dodává Jiří Peňás. A na závěr došlo také na americké prezidentské volby, respektive odstoupení Joe Bidena z kandidatury. Jaké šance má proti Donaldu Trumpovi Kamala Harris? „Zajímavé je, že Biden dělal vše pro to, aby Kamalu Harris co nejvíc schovával. Každý viceprezident se přitom připravuje na to, že jednou bude kandidovat na prezidenta. Ale u Kamaly Harris mi to vůbec nepřipadalo,“ tvrdí Pavel Štrunc. Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz
7/24/202432 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Rozmazlená vyšší střední třída chce kádrovat své méně uvědomělé spoluobčany, jak mají správně žít, říká Švihlíková

Rozmazlená vyšší střední třída chce kádrovat své méně uvědomělé spoluobčany, jak mají správně žít! Vláda odložila rozhodnutí o důležitých strategických dokumentech, skrz které mělo v Česku dojít k naplňování zelených závazků plynoucích z Green Dealu. Kabinet je stáhl z jednání jen pár dnů před tím, než měl jít dokument na vládu, řada odborníků a novinářů upozornila na to, že jejich schválení může znamenat nadměrnou finanční zátěž pro obyvatele. I kvůli tomu, že rozšiřuje systému emisních povolenek i na další, běžné oblasti života, nejen na těžký průmysl a energetiku, ale od roku 2027 i na vytápění domů a osobní dopravu. Podle ekonomky Ilony Švihlíkové se ale vláda nemůže zbavit odpovědnosti z něčeho, co přitom schválila sama. "Z toho se úplně vyvléci nemůžou. Bavíme se tady o nějakých obecních rámcích, o nějaké podpoře zelené tranzice. V první fázi velmi obecně a potom už následně velmi konkrétně."   Ekonomka podezírá kabinet, že bude chtít normu protlačit v době, kdy bude pozornost médií na jiném tématu. Vláda Petra Fialy se už nechala slyšet, že nepřijme nic navíc, než co schválil kabinet Andreje Babiše. Právě ten schválil Green deal, "jízdní řád" dokument Fit for 55 - tedy prováděcí dokument ke Green dealu byl ale schválen za českého předsednictví Fialovou vládou. "Pro mě bylo docela zajímavé pozorovat, jak Fialovu vládu chválil pan Timmermans, což je vždycky takový dobrý signál, že víte, na jaké straně dějin v tu době jste. Timmermans je samozřejmě fanatický zelený progresivista, takže je pozorohodné, že tak intenzivně chválil Fialovu vládu, která o sobě deklamuje, že je pravicová", upozorňuje Ilona Švihlíková. Sledujte Hrot Pavla Štrunce!
7/24/202413 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Hrobařem Lidovek nebyl Andrej Babiš! Balšínek, Mlynář, Steigerwald, Kaiser a Matocha v Echo Salonu!

S koncem srpna přestávají na papíře vycházet Lidové noviny. Tato zpráva vyvolala větší rozruch a větší účast, než když někdy v minulosti skončil nějaký jiný deník. Kolem Lidovek panovala zvláštní aura, tady se přinejmenším v 90. letech odehrával pokus mít v češtině jeden deník evropské úrovně. Jaký po nich zůstává otisk ve společnosti? Je sen o pořádných novinách dosněn?Hosté Salonu jsou všichni aktéry příběhu LN. Vladimír Mlynář, kterého si dnes veřejnost bude pamatovat spíš jako politika nebo činitele investiční skupiny PPF, byl na sklonku 80. let členem redakce ještě samizdatových LN, které plnil svými články, pak je vyráběl a distribuoval. Dramatik a komentátor Karel Steigerwald byl výraznou tváří listu v 90. letech. Dalibor Balšínek byl jejich poslední šéfredaktor v předbabišovské éře, do roku 2013. Pavel Matocha, novinář a člen Rady České televize, do LN dodnes přispívá.
7/24/202417 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Po Africe bez pověr a iluzí. Cestovatelka a fotografka Dana Kyndrová nejen o životě v Alžírsku

Do dalšího dílu Výprav pozval Jiří Peňás fotografku a také cestovatelku Danu Kyndrovou. Její otec v druhé polovině šedesátých let trénoval alžírské volejbalové družstvo, díky čemuž malá Dana žila několik let v této pozoruhodné zemi. Naučila se tam základům francouzštiny, kterou pak vystudovala, což se jí hodilo po jejich cestách frankofonní Afrikou. Na Alžírsko vzpomíná jako na zemi krásnou, ale také divokou, v mnohém nepřístupnou a záludnou. Oblíbila si Kabyly, drsné, ale přátelské obyvatele alžírských hor, o arabských čtvrtích, zvyklostech a pohledech na svět mluví otevřeně a bez vytáček. Pustíme se i do nitra černé Afriky, a padne řeč o tom, nač si Evropané zadělali kolonialismem. Čili Afrikou snů a skutečnosti bez pověr a iluzí.
7/22/202413 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Češi si z Bulharska udělali kolonii včetně piva a knedlíků, jsou jako Francouzi v Senegalu, říká Zámečník

Analytik Hrotu24 Miroslav Zámečník přibližuje historii dovolených i cestovního ruchu. A prozrazuje, proč byli Češi v Bulharsku nakonec neoblíbeni nebo co mají společného s Němci. Cestovní ruch má své kořeny již v 19. století, kdy se začaly organizovat první výlety. Průkopníkem byl Thomas Cook, který v roce 1841 zorganizoval přepravu lidí na demonstraci proti konzumaci alkoholu. Kratochvilné cestování bylo tehdy dostupné jen pro bohaté vrstvy, které mohly investovat do pohodlných přesunů a luxusního ubytování. Bohatá buržoazie 18. a 19. století ráda cestovala do Itálie, Řecka či jižní Francie. „Vše souvisí právě s nástupem buržoazie. A masový turismus, tak jak ho známe dneska, je vlastně záležitost, která není ani prvorepubliková, ale je poválečná,“ říká Miroslav Zámečník, hlavní analytik Hrotu24, v novém Hrotcastu. Po válce se cestovní ruch v Československu začal rozvíjet pro masy. Kvůli odsunu tří milionů lidí z Československa zůstalo pohraničí téměř prázdné. Toho využily různé podniky, které zabraly opuštěné horské chaty a přeměnily je na podnikové rekreační objekty. Tento trend byl oblíbený zejména v Krkonoších, ale rozšířil se i do dalších oblastí bývalého německého osídlení po celém pohraničí. Československé podniky si dokonce stavěly vlastní rezorty, zejména v Bulharsku, kde nabízely svým zaměstnancům levné dovolené u moře. Byly to strategické podniky jako Vítkovice či Plzeňská Škodovka, které měly v Bulharsku své hotely a kempy. „To bylo velmi neobvyklé a Bulhaři to postupem času fakt neměli rádi, protože z toho neměli vůbec žádné peníze. Vítkovice si tam navezly svůj personál, pivo teklo proudem, ale všechno bylo české. I knedlíky se vařily,“ dodává pobaveně analytik. Jak čas plynul, stával se tento model neudržitelným. Bulhaři nebyli spokojeni s minimálním ekonomickým přínosem a po revoluci v roce 1989 byly tyto podnikové rekreační objekty rozpuštěny. S nadsázkou lze říci, že takový typ turismu vytvářel specifickou atmosféru, která byla někdy přirovnávána k tomu, jak Francouzi působili v Senegalu či Němci ve Španělsku. Který národ byl průkopníkem cestování? Na kolik v minulosti přišla dovolená? Proč byla jízda na korbě nákladního vozu součástí cesty na rekreaci? Poslechněte si letní Hrotcast. Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz X: http://twitter.com/echo24cz Facebook: http://twitter.com/echo24cz
7/18/202422 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Francouzi jsou rozmazlený národ! Echo Salon s Andreou Sedláčkovou a Michelem Perottinem

Francie má za sebou parlamentní volby. Očekávané vítězství Národního sdružení Marine Le Penové se tak úplně nedostavilo. Díky dohodě centristických macronovců, kandidujících v koalici Ensemble (Spolu), a levicové Nové lidové fronty o odstoupení kandidátů v druhém kole první na pásce skončila Nová lidová fronta s 180 poslanci z 577. Druzí macronovci mají 159 a Národní sdružení 142. Tradiční pravici, Republikánům, voliči přisoudili 39 mandátů. Nicméně na procenta skončilo první Národní sdružení s 37 %, Nová lidová fronta dostala 25,8 % a macronovci 24,5 %. O tom, co to pro zemi galského kohouta znamená a jakým problémům Francie čelí, debatují Michel Perottino z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a režisérka a spisovatelka žijící v Paříži Andrea Sedláčková.
7/16/202420 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Není nad dobře natočenou vraždu!

Muži za pultem se rozplývají nad filmem MaXXXine, závěrečným dílem hororové trilogie režiséra Ti Westa, oblíbence Martina Scorseseho a dalších veličin. Trpěli při sledování tříhodinové první část americké ságy Horizont režiséra Kevna Costnera, vlekla se jako pěší přechod Údolí smrti a ani velkorysá stopáž jim nestačila, aby pochopili, kdo je v tom filmu kdo. Zároveň v nich hlodá pochybnost, jestli to není tím, že nepochopili Costnerovu genialitu. Film Motorkáři zazo pochopili a potěšil je. A viděli trailer na Gladiátora 2! Viděli žraloky v Koloseu! A slyšeli novou píseň skupiny Sýček! Obsazení: Ondřej Štindl, Petr Koubek, Jakub Peřina Zmiňovaná díla: Ještě nejsem, kým chci být (režie: Klára Tasovská), Padlí andělé - výstava Anselma Kiefera v Palazzo Strozzi ve Florencii, Under a Rock -  memoáry Chrise Steina z Blondie, knihy Dava Pilkeyho, trilogie X, Pearl a Maxxxine režiséra Ti Westa, Horizont: Americká sága první část (režie Kevin Costner), Motorkáři (režie: Jeff Nichols), trailer na Gladiátora 2, Sýček: Jaro léto podzim zima
7/15/202432 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Program levice je pohroma. Macron by musel mít tumor v hlavě, aby ji nechal vládnout

Sladkou Francií i britskými ostrovy se prohnalo volební tornádo, které nenechalo kámen na kameni. Na obou stranách kanálu La Manche vyhrála levice, ta francouzská je ale navíc ještě notně radikální. Jak si s tím poradí prezident Emmanuel Macron? Pusťte si nový Hrotcast s ekonomem Miroslavem Zámečníkem. Ve francouzských volbách triumfovala radikální levice, která porazila krajní pravici. „Oba dva programy, jak ten lepenovský, tak i ten Mélenchonovy levice, jsou katastrofální,“ komentuje výsledek voleb hlavní analytik Hrotu24 Miroslav Zámečník. Volby vyhrála Nová lidová fronta, jejímiž členy jsou hnutí Nepoddajná Francie, v jehož čele stojí Jean-Luc Mélenchon, dále komunisté, socialisté či zelení. „Mají šílené, naprosto šílené ekonomické představy,“ hodnotí Zámečník. Paradoxní je, že k podpoře tohoto uskupení vyzval před volbami sám prezident Emmanuel Macron, krajní levice se ale nyní nechala slyšet, že cílem bude právě demontáž Macronových reforem. Pro Francii to znamená nové politické uspořádání, které může mít dalekosáhlé důsledky pro ekonomiku i sociální politiku. Levicové strany, které nyní dominují, prosazují radikální ekonomické reformy, jako je vysoké zdanění bohatých. „Chtějí regulovat ceny energií a základních potravin, prudce zvednout minimální mzdu. Prostě co řádek, to prohloubení deficitu. A Francie už má problém s deficitem a zadlužeností,“ zdůrazňuje analytik v novém Hrotcastu. Prezident Macron tak nyní čelí složitému úkolu a podle ekonoma Zámečníka je jeho jedinou šancí, že se může pokusit rozdělit levici a spolupracovat s méně radikálními stranami. „Dá se to zahrát tak, že levicovou frontu rozštěpíš a přibereš k sobě jen socialisty, zelené a republikány, takovou tu mainstreamovou francouzskou pravici.“ Podle Zámečníka je třeba připomenout, že Francie si z byznysového hlediska za Macrona polepšila. Jeho vlády vytvořily jedno z nejlepších míst pro startupy v Evropě, a ty nyní značně přispívají do státního rozpočtu, dokonce dvakrát tolik než ve Velké Británii. I povolební dění na ostrovech je tématem nového dílu Hrotcastu. Budou peníze na snídaně zdarma pro základní školy? V čem je Británie podobná Česku? X: http://twitter.com/echo24cz Facebook: http://twitter.com/echo24cz
7/11/202428 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Babišovi Patrioti nejsou služebníci Ruska. Ukrajina v NATO nikdy nebude

Hostem Echo Porady byl publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a hlavním tématem debaty se stala nová frakce Patrioti pro Evropu, kterou založil Viktor Orbán mimo jiné s Andrejem Babišem. Jsou, či nejsou ve službách Ruska? A čeho dosáhl Orbán svou cestou za Vladimirem Putinem? „V každém závěru summitu NATO je znovu opakován slib vzít Ukrajinu do NATO,“ říká Daniel Kaiser. „Stačí aby Francie, Německo a Maďarsko byly proti, a nikdy se to nestane. Je to bezpředmětná věc,“ tvrdí Joch. A co je za ruskými útoky na ukrajinské civilisty? „Začínám mít dojem, že Rusové chtějí Ukrajince přinutit, aby akceptovali ztrátu území, které zatím Rusové dobyli. A ukázat jim, že budou strašně trpět, ať radši dostanou pět sedm let míru, než je napadnou znova,“ soudí Joch. Je šance, že Joe Biden vzdá kandidaturu na prezidenta Spojených států? „Nedávno prohlásil, že jediný, kdo by ho k tomu mohl přesvědčit, je sám Bůh,“ poznamenává Ondřej Šmigol. „Zatvrdil se, jeho manželka chce být první dámou a jeho syn doufá v milost,“ dodává Joch. A jak vážná je debata o konci uhlí? Tématu se věnovala Markéta Malá. Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz
7/10/202438 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Únos českého umění - Je česká veřejná debata generační spor?

Česká veřejná debata je často vnímána jako generační spor. Vyhrocené podoby nabyl po zveřejnění petice Vyjádření a výzva umělců a kulturní veřejnosti k AVU, CJCH a NG. Přibližně 2300 signatářů, mezi nimi někteří známí umělci především střední a starší generace, v ní žádá odstoupení rektorky Akademie výtvarných umění Marie Topolčanské, ředitelky Národní galerie Alicje Knastové a zásadní změnu fungování Ceny Jindřicha Chalupeckého, protože v těch institucích panují „neúnosné poměry“ a dochází v nich k „omezování svobody uměleckého projevu a svobody slova, spojené (sic) s cílenou likvidací jedinečnosti a kreativity pod hlavičkou aktivistických tendenčních ideologií“. Prohlášení vyvolalo prudké reakce. Kritiky, především z řad mladší generace, bylo srovnáváno s Antichartou a označováno za projev snah stárnoucích mužů vynutit si pomocí mocenského zásahu privilegia, o něž kvůli vývoji na umělecké scéně přicházejí. Ve studiu Týdeníku Echo se sešli k debatě básník a kurátor galerie Art brut Praha Jaromír Typlt, kreativní producentka Bontonfilm Studios Kateřina Traburová, kulturoložka pražské Anglo-americké univerzity a hudebnice, členka skupiny Zuby nehty Pavla Jonssonová a Martin Škabraha, který na AVU pracuje jako šéfredaktor časopisu Sešit pro umění, teorii a příbuzné obory, k petici se kriticky vyjádřil v textu pro Alarm. Redaktor Týdeníku Echo Ondřej Štindl se jich zeptal, jestli souhlasí s tím, že na české kulturní scéně působí nějaká koordinovaná síla, která je nepřátelská vůči svobodě uměleckého vyjádření, a pokud ano, tak kdo ji reprezentuje.
7/9/20241 hour, 19 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Vrah z fakulty chtěl zavraždit co nejvíc osob, bylo tam 700 lidí, vidím tam rukopis Breivika. Časová osa chybí, tvrdí Žáček

Hostem Echa Pavla Štrunce byl Pavel Žáček, předseda Bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny z ODS, a mluvilo se o zásahu Policie při atentátu na Filozofické fakultě. Co se dozvěděl během slyšení Bezpečnostního výboru?  Podle Žáčka zpočátku nebyly známy všechny informace, jako například to, že střelec byl ozbrojen dlouhou zbraní. Policie musela jednat na základě dostupných informací a snažila se minimalizovat riziko. Proč zpočátku ministr vnitra hodnotil zásah jako úspěšný? „Pro mě to znamenalo primárně uklidnění veřejnosti, když pochopitelně neměl jsem informace, jako měl ministr vnitra, neměl jsem informace, jako policejní prezident.“Po víc než půl roce od události ale vidí stále hodně nejasností a nevysvětlených věcí: „Potřeboval bych ještě některé další informace, které jsme bohužel na tom posledním výboru nedostali. Třeba ta časová osa.“ Podle informací, které má tvrdí: „Chtěl zavraždit co nejvíce studentů, co nejvíce lidí. V té fakultě bylo 700 osob. Měl plánek, což pro mě bylo nejvíc šokující a bylo vidět, kam směřuje - do 4. patra, kde měl vyznačeno, kolik studentů aktuálně je na těch seminářích v jednotlivých učebnách. Vidím v tom určitý rokopis Breivika. Chtěl odlákat pozornost celého integrovaného záchranného systému sněhem k Hostouni.“  Žáček zdůraznil, že je důležité detailně analyzovat přípravu atentátníka, aby bylo možné lépe porozumět jeho motivům a záměrům a aby se podobným situacím v budoucnu dalo předcházet.Vyšetřovací komise bude mít za úkol podrobně analyzovat všechny aspekty incidentu, včetně přípravy útočníka a reakce policie. Cílem je zhodnotit, co se stalo, a zajistit, aby podobné události byly v budoucnu lépe zvládnutelné. Podle Žáčka je důležité, aby se na základě získaných informací zlepšila připravenost veřejných institucí, jako jsou vysoké školy a podobné situace.
7/8/202411 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Macron podal ruku ďáblu. Proti krajní pravici jde s těmi, kteří chtějí rušit jeho reformy

Čtyři dny rozhodnou o rozložení politických sil ve Francii i Velké Británii. Jak se výsledek dvou klíčových voleb promítne do ekonomiky obou zemí i Evropy? O tom hovoří analytik Miroslav Zámečník v novém Hrotcastu.Dnešek a neděle zásadně rozhodnou o politické mapě v západní Evropě. Už dnešní volby ve Velké Británii předpokládají výprask pro konzervativní vládu premiéra Rishiho Sunaka. Ten s velkou jistotou nezvládne odvrátit nástup labouristů Keira Starmera a překvapivě zřejmě ani Reform UK, tedy strany jednoho ze strůjců brexitu Nigela Farage.„Od té doby, co tam byla efemérní premiérka Liz Trussová, to byl průšvih. Její konzervativní vláda chtěla udělat populistické opatření a snížit daňové zatížení, což se mělo přetavit do vzestupu ekonomické aktivity. Tohle je doktrína, která vedla k brexitu,“ vysvětluje analytik Hrotu24 Miroslav Zámečník v novém Hrotcastu.
7/4/202427 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Elektroauta v Praze ztratí výhody parkování, nejhorší je nejistota, dobré auto stojí už 300 tisíc, říká Peleška

Z tématu elektro aut se stalo politikum, automobilový průmysl se stal nástroj voleb, říká Dlouholetý ředitel tuzemského zastoupení automobilky Toyota Martin Peleška. Nejistota v automobilovém průmyslu, a především politická rozhodnutí komplikují byznys i chování spotřebitelů.  Vyhláška o parkování v Praze, která zvýhodňovala elektro auta, byla pro mnoho lidí důvod, proč si elektro pořídili a teď se bude rušit. Komplikovaná předvídatelnost komplikuje rozhodnutí, jaké auto si pořídit, dodává a tvrdí, že už dávno se neprodávají ty nejlevnější vozy, ale lidé chtějí především auta z vyšší střední třídy s doplňky. Nová auta dnes jsou otázkou 300 tisíc, každý si může vybrat variantu, která mu vyhovuje, až 70 % procent lidí auta neřeší, potřebují mobilní prostředek, chtějí bezpečnost, kvalitu a uspokojilo jejich potřeby jako uživatele. Technologie je nezajímají, myslí si a chápe, že pro normálního člověka se stal automobilový trh nepřehledný. Automobilky jsou podle Pelešky čím dál víc efektivní, a tak není problém vyrábět auta se spalovacími motory, elektro i auta na vodík. Mělo se před lety vymyslet stabilní prostředí, aby si lidé mohli přestárlá auta vyměnit za nové. Takový program prý funguje třeba v Rumunsku. Jak komplikuje tržní prostředí v jeho byznysu dotační politika států a EU? 
7/2/202412 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

TikTok je oficiální čínská informační platforma, mladí neví, co je totalita. Selhala výchova

Stát komplikuje podnikání v Česku, výroby jako gigafactory jsou game changer, stát a úředníci by měli umět takový projekt podpořit i prosadit. Úspěšné domácí projekty v Česku s domicilem nezůstávají, odchází do zahraničí a tady nejvyšší část příjmů lidí produkuje stále montovna, říká Jana Matesová, ekonomka a bývalá zástupkyně Česka při Světové bance. Dodává, že současný ekonomický model, založený na zahraničních investicích a montovnách, se vyčerpal. "Musíme vybudovat vlastní značky a inovace," zdůrazňuje. Důraz na montovny, kde jsou nejmenší marže a nejméně prostoru pro zvyšování mezd, již není udržitelný.Řešilo se i efektivní využívání veřejných prostředků. Podle Matesové se velká část prostředků, až 90 %, vyplácených během pandemie, neinvestovala do rozvoje ekonomiky, ale do spotřeby, což přispělo k inflaci. "Naše veřejné rozpočty mají obrovský problém s mandatorními výdaji, které neumožňují prostor pro růst a investice," dodává.Jana Matesová se vyjádřila k debatě o Green Dealu, který podle ní představuje pro Českou republiku hlavně příležitost: "Měli bychom začít využívat příležitosti, které Green Deal nabízí, a zároveň se pokusit zvrátit ty části, které by mohly české ekonomice uškodit."Jedním z důležitých témat rozhovoru byla i otázka, proč mladá generace přestává podporovat tradiční politické strany. Matesová poukazuje na roli sociálních sítí a nedostatečnou mediální výchovu.  TikTok je čínská oficiální informační platforma, která slouží zájmům čínského režimu. Uživatelé TikToku si často neuvědomují, jakým způsobem platforma manipuluje s informacemi a algoritmy, říká Matesová. Podle ní je TikTok používán jako nástroj k šíření obsahu, který je v souladu se zájmy čínského státu. "My neznáme ten algoritmus, který čínský stát používá," varuje. Tím naznačuje, že obsah, který se zdá být populární nebo úspěšný, může být ve skutečnosti podporován uměle za účelem ovlivnění veřejného mínění.Matesová také poukazuje na to, že TikTok se stal hlavním zdrojem informací pro mladou generaci, což je nebezpečné vzhledem k tomu, že je kontrolován autoritářským režimem. V souvislosti s tím kritizuje nedostatečnou výchovu k mediální gramotnosti a uvědomění si rizik spojených s totalitními režimy. Doporučuje, aby se tyto otázky řešily již na druhém stupni základních škol a aby byla mediální výchova důrazně podporována.Matesová si myslí, že Kovy je český ekvivalent francouzského politika Jordana Bardelly, protože má obrovský dosah na sociálních sítích a věnuje se vážným tématům, ale ne na TikToku. Podle ní Kovy aktivně spolupracuje s organizací Člověk v tísni na mediální výchově a je příkladem, jak mohou influenceři pozitivně ovlivnit mladou generaci. Matesová zdůraznila, že mediální výchova by měla být součástí vzdělávání už na druhém stupni základních škol, aby mladí lidé získali povědomí o totalitních režimech a důležitosti svobod.
7/1/20249 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Vidět New York a zemřít

"Vidět Neapol a zemřít,“ říká se. Přesnější by to ovšem bylo s New Yorkem. Speciálně s tím, který jste mohli zažít v 70. a 80. letech minulého století. Pamětníci vzpomínají na nezkrotnou energii města, která pohltila a ovlivnila vše, výtvarné umění, hudbu i filmy. "V sedmdesátkách to byla regulérní válečná zóna. Znásilnění, vraždy, tohle všechno se v New Yorku dělo den co den. V osmdesátkách přišla epidemie cracku. V té době stříleli gangsteři v restauracích a bylo to naprosto normální. V našich filmech jsme se to akorát pokoušeli zachytit. Giuliani (bývalý starosta, který se rozhodl zbavit New York kriminality - pozn. aut.) pak město vyčistil a zbavil ho všeho drsného a skutečného. Jasně, to město bylo nebezpečné, ale mělo své kouzlo", řekl mi před lety kultovní režisér Abel Ferrara. Spolu s Ondřejem Štindlem, úhlavním nepřítelem seriálu Eric, malířem Janem Gemrotem a specialistou na Ameriku, politologem Kryštofem Kozákem, se do té fascinující doby alespoň na chvíli vrátíme. Zmíněná díla: kniha Marka Prchala Duše národa https://m.kosmas.cz/knihy/539233/duse-naroda/, film Taxikář, r. Martin Scorsese https://m.youtube.com/watch?v=UUxD4-dEzn0&pp=ygUTdGF4aSBkcml2ZXIgdHJhaWxlcg%3D%3D, dílo režiséra Abela Ferrary https://www.csfd.cz/tvurce/2892-abel-ferrara/prehled/, dílo režiséra Waltera Hilla https://www.csfd.cz/tvurce/2934-walter-hill/prehled/, dílo režiséra Johna Cassavetese, https://www.csfd.cz/tvurce/755-john-cassavetes/prehled/, seriál Eric, r. Abi Morgan https://m.youtube.com/watch?v=eGaAl_8QW2c&pp=ygUMZXJpYyB0cmFpbGVy, film Manhattan, r. Woody Allen https://m.youtube.com/watch?v=JEoEGW4Hb9w&pp=ygUWbWFuaGF0dGFuIHdvb2R5IGFsbGVuIA%3D%3D, kapela New York Dolls https://m.youtube.com/watch?v=6a5Uf7Hs5c4&pp=ygUTbmV3IHlvcmsgZG9sbHMgYmFuZA%3D%3D, Cassandra Jenkins: Only One https://m.youtube.com/watch?v=68aMst5uDKQ&pp=ygUab25seSBvbmUgY2Fzc2FuZHJhIGplbmtpbnM%3D, filmy Serpico a Prince of the City, r. Sidney Lumet https://m.youtube.com/watch?v=h4qEy-shFqo&pp=ygUacHJpbmNlIG9mIHRoZSBjaXR5IHRyYWlsZXI%3D a mnoho dalšího, převážně z New Yorku 70. a 80. let.
6/28/202425 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Do Ruska bych dál dovážel luxusní zboží. Peníze bych pak použil na pomoc Ukrajině

Pojďme Rusům prodat naše luxusní zboží, říká hlavní analytik Hrot24 Miroslav Zámečník. Má to několik "ale". Nesmí se to týkat zboží, nebo věcí, které se dají využít vojensky. "Cokoliv, co souvisí, je použitelné ve výrobě v zbrojním průmyslu ruským, tak tam jsem samozřejmě přívržence co nejtvrdších sankcí", upozorňuje Miroslav Zámečník. Jak to celé udělat a proč? Sledujte HrotCast!
6/27/202427 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Atentát na FF: Policie a Rakušan tají informace i důkazy. Podkopávají důvěru lidí ve stát

Kauza střelby na filozofické fakultě nekončí a zůstává spousta otázek. Tereza Matějčková komentuje mimo jiné zasedání sněmovního výboru pro bezpečnost z minulého týdne, kde se ukázalo, že policie tahá za nos i poslance. „Musíme najít cestu, jak o tom mluvit bez emocí a bez politizace, ale zároveň tomu policie vůbec nepomáhá,“ říká. „Otakar Foltýn by se mohl vrhnout na případovou studii na téma manipulace a dezinformace, kterou v tomhle případu provádí ministerstvo vnitra a policie,“ soudí Dalibor Balšínek. Valná hromada ČEZ byla výživná. Dividenda byla schválená až po dvanácti hodinách. „Devadesát procent všech příjmů, které loni stát získal z windfall tax, putovalo z ČEZu, dohromady to bylo asi třicet miliard,“ připomíná Markéta Malá. Otazníky visí také nad dostavbou Dukovan. „Neznáme detaily nabídek od Korejců, ani Francouzů. Nevíme, jak se to bude financovat,“ dodává Malá. Matějčková se nad návštěvou argentinského prezidenta Javiera Mileie zamýšlí i nad tím, co je konzervatismus a liberalismus. „Dneska, když se řekne liberál, tak se to velmi často kontrastuje s konzervativcem, ale ten liberál je už je dneska vlastně chápán jako levicová značka. Ale levice velmi často nechce být chápána jako liberální,“ říká. Na poradě diskutovali Dalibor Balšínek, Tereza Matějčková, Markéta Malá, Pavel Štrunc a Daniel Kaiser. Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz
6/26/202432 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

All You Need Is Love! Panel o tom, jestli jsme především lidé, nebo ženy a muži

Z jakýchsi důvodů se občas, stane, že se na diskusi jako je náš Salon sejdou samí muži. Říká se takovým panelům mamel. To je právem kritizované, dokonce je mužům vyčítáno, že se toho zúčastní. Mně se stalo minule, že jsem jeden takový salon organizoval – a byli tam jenom muži, přestože jsem tam dámy zval. Nyní, abych tomu předešel, pozval jsem jen samé ženy, ctihodné dámy. A ony přišly, za což jim děkuji. S Jiřím Peňásem diskutovaly spisovatelka a scénáristka Tereza Brdečková, novinářka a šéfredaktorka časopisu Harpers Bazaar Nora Grundová, spisovatelka a psycholožka Iva Hadj Moussa, senátorka a právnička Daniela Kovářová a politička a marketérka Gabriela Sedláčková.
6/26/202414 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Lidi nechtějí peníze, ale volno. Zkoušíme čtyřdenní pracovní týden, spalovací motory nejde zakázat

Hostem Hrotu Pavla Štrunce byl Jiří Jirovec, ředitel a majitel společnosti InVelt, která prodává vozy BMW a Mini. Jirovec zvažuje zavedení čtyřdenního pracovního týdne jako motivaci pro výkonnostně orientované zaměstnance. "Pokud odevzdáš ten výkon, tak já nemám problém ti dát ten čas," vysvětluje a dodává, že takový model považuje za vhodný pouze pro určitou část zaměstnanců. Současně tvrdí, že home office je ptákovina, která nefunguje.  Jedním z velkých témat rozhovoru byla také práce s novými generacemi zaměstnanců a jejich očekáváními. Jirovec zmínil problémy s pracovní morálkou a přístupem k práci. "Dneska je hodně lidí, zvláště mladých, kteří jsou v pozici, že jako benefit nevidí peníze, ale volný čas. Ale současně si neuvědomují, že jejich výkonnost taky k tomu musí být.” Jirovec také reflektoval na současný tlak na elektromobilitu. Uznal, že elektromobily mají své místo, ale zdůraznil, že přechod na 100% elektromobilitu není realistický a může způsobit sociální problémy. "Elektromobil není ještě laciný a pro mnoho populace nedostupný," uvedl. Velá část rozhovoru se věnuje i byznysovým začátkům v devadesátých letech a tomu, jak Jirovec jako první dostal BMW do Česka. 
6/26/202416 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Cesta do vesmíru za miliardu a půl: Investice se určitě vrátí, věřím, že se do kosmu podívám, říká pilot Svoboda 

Cesta do vesmíru za miliardu a půl: Investice se určitě vrátí, věřím, že se do kosmu podívám, říká pilot Svoboda  Záměr nazvaný Česká cesta do vesmíru představili minulý týden vládní lídři spolu s akademiky a zástupci průmyslu. Vyslání astronauta v horizontu pěti let by na sebe mělo navázat další aktivity soukromých firem i vědeckých institucí. Česká vláda chce poslat astronauta Aleše Svobodu, který byl i hostem podcastu Pavla Štrunce!  Zpřístupnění vesmíru soukromníkům je přirozený vývoj, ale pro Muska bych pracovat nechtěl, říká budoucí český kosmonaut a tvrdí, že jeho mise smysl mít bude. Letěli Švédi, poletí Poláci, teď se čeká, že je řada na nás. Investice se bez debat vrátí, jinak by to ostatní země nedělaly. Musíme se na to dívat v horizontu desetiletí, kde chceme být a jaké dveře nám to otevře, dodává Svoboda.  A proč právě on by se měl jako druhý Čech do vesmíru podívat? Svoboda si myslí, že kombinace jeho zkušeností vojenského pilota, jazykových dovedností a vzdělání, včetně PhD z letecké a raketové techniky, byla klíčová pro jeho úspěch ve výběrovém řízení.Svoboda zmínil, že jeho výcvik začne v druhé polovině tohoto roku a bude trvat několik let. Přípravy zahrnují fyzické testy a hodnocení zdravotních rizik, aby se zajistilo, že je schopen zvládnout pobyt v beztížném stavu.Mediální hodnota a zviditelnění českých subjektů zapojených do mise jsou podle něj zásadní. Mise má prý dlouhodobý přínos pro český průmysl a školství, a to nejen z hlediska technologických inovací, ale také inspirace a motivace pro budoucí generace.Aleš Svoboda je bojovým pilotem Armády ČR. Slouží na 21. základně taktického letectva v Čáslavi, od roku 2016 létá na stroji JAS-39 Gripen. Na nich a na starších L-159 má nalétáno přes patnáct set hodin. Na konci roku 2022 se stal členem záložního týmu astronautů Evropské kosmické agentury, do prvního kola se přihlásilo 22 000 lidí. První kolo zahrnovalo screening životopisů a motivačních dopisů, což vedlo ke snížení počtu kandidátů na 1 400.
6/23/202412 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

S profesorem Stanislavem Komárkem v roklinách balkánských

  S profesorem Stanislavem Komárkem v roklinách balkánských Třetí setkání se Stanislavem Komárkem se po Madagaskaru a Turecku zaměří na Balkán, nejromantičtější, nejdivočejší a nejtajemnější část Evropy. Řeč bude o tom, jak malý Stanislav poprvé vyrazil na Bulharska s malými přírodovědci lovit hady a brouky. Jaké cesty následovaly poté. Kde vlastně Balkán začíná: ve Vídni na nádraží? Co dobrého i zlého zanechali na Balkáně Turci. V čem jsou Rumuni obdivuhodní a co jim jde trochu méně. A zda je neodvratný zánik českých vesnic v Banátu. A mnohých další věcech bude řeč v dalším díle Výprav Jiřího Peňáse.
6/21/202415 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Lidi, proboha neseďte a nečekejte na zázrak, vyzývá Zámečník zaměstnance Liberty Ostrava

Ať proboha nesedí a nečekají, že se stane zázrak. Ať si najdou svou vlastní individuální budoucnost. To vzkazuje zaměstnancům Liberty Ostrava, která je v těžkých existenčních problémech, analytik Hrotu24 Miroslav Zámečník. Moravskoslezský kraj zatím alespoň zaměstnancům podniku poskytuje půjčky 25 tisíc korun, aby jim pomohl v době, kdy nedostávají výplaty.„Mohou udělat to, že vezmou úvazek někde jinde a počkají, zda se výroba rozjede,“ radí dále Zámečník. „V regionu u nás a dál na východ je typické, že lidé nechtějí měnit práci – a doufají. Čím víc jste na západ od nás, tím víc je to tak, že firma jednou nezaplatí a ti lidé jdou pryč,“ popisuje ekonom v novém Hrotcastu.Liberty je příběh, který sledujeme od prosince. Společnost nechala své zaměstnance doma, v lednu se týden co týden objevovaly zprávy, že se pracovníci vrátí do provozu. Nic takového se ale nestalo. Stát přitom odmítl podnik zachránit. Už jen kvůli tomu, že jeho majitel Sandžív Gupta z firmy vytáhl obrovské částky na vnitropodnikových půjčkách.Ministr práce Marian Jurečka se v úterý nechal slyšet, že ví o dvou vážných zájemcích o podnik. Nevyloučil, že by se mohli přihlásit ještě další. Podle Zámečníka je naprosto klíčové, jakou část firmy chtějí investoři získat.„Pokud by někdo chtěl vsadit na integrovaný ocelářský hutnický podnik, což znamená včetně koksovny, včetně koksárenských baterií a vysokopecních provozů, tak šance na úspěch se blíží nule. Jako sorry, podle mě to skončilo,“ dodává analytik Hrotu24.S podobnými problémy, do nichž se dostala Liberty, kontrastuje zpráva, že obyvatelé v Dolní Lutyni na Karvinsku odmítli v referendu výstavbu obří továrny na výrobu baterií do elektroaut. Lidé si odhlasovali, že se radnice má projektu bránit podáváním připomínek.„Ti lidé dostávají možnost komplikovat proces. A to i v případě, kdy se jedná o něco, co je pro tu zemi opravdu hodně významného,“ upozorňuje ekonom. „Nadělili jsme si taková práva, že i malá skupina dovede rozbourat něco, co je v podstatě veřejný zájem,“ uzavírá Zámečník.Má stát pozemky vyvlastnit? Proč náš analytik celou věc hodnotí jako „dadaistické divadlo“? Dělá Čechům dobře vymýšlet překážky? A co by vzkázal obyvatelům Dolní Lutyně?
6/21/202433 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Zásah policie na fakultě přikryl prezident Pavel. Rakušan teď musí odstoupit!

Komentátoři Týdeníku Echo se na pravidelné Echo Poradě tentokrát vrátili k loňské střelbě na Filosofické fakultě University Karlovy v Praze. „Ministerstvo vnitra námi manipulovalo a přikryl to prezident Petr Pavel,“ říká rezolutně Dalibor Balšínek. Tereza Matějčková připomíná přirozenou potřebu médií i společnosti znát odpovědi na otázky, které kolem tragické události zůstávají: „Média jsou kritizovaná za to, že používají úniky ze spisu. Ale co mají ti novináři dělat, když jiné informace nemají?“ „V nomálně fungující politice by ministr vnitra Vít Rakušan teď odstoupil,“ tvrdí Daniel Kaiser. Dalším tématem Echo Porady byly volby do Evropského parlamentu a hledání českého eurokomisaře. „Mocenské poměry se nemění. Opět se vytvořil kartel středových sil, což jsou eurolidovci, euroliberálové a eurosocialisti. Nicméně zajímavé pohyby začínají na pravici,“ soudí Kaiser. A koho vyšleme do Evropské komise? „Podle mě jsou čtyři pětiny pětikoalice připraveny Danuši Nerudovou vetovat,“ dodává Kaiser.  Na závěr téma chudoby. Až nyní vzrostla reálná mzda, což vláda považuje za svou zásluhu. Jenže dva roky jsme tu měli bezprecedentní snižování životní úrovně. „Fráze o tom, že střední třída neexistuje, se dnes stávají skutečností,“ říká Markéta Malá. Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz
6/19/202433 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Tykač zavře elektrárny dřív, stát ho nemůže dotovat. Za elektřinu platíme dvakrát, na povolenkách a dotacích

Zavedli jsme si nesmyslné emisní povolenky, stačily normy, které by museli výrobci dodržovat. Takhle platíme za energie dvakrát, nejdřív na nákupu emisních povolenek a poté na dotacích pro výrobce, tvrdí bývalý generální ředitel ČEZu a prezident Svazu průmyslu Jaroslav Míl.  Trh s emisními povolenkami je podle něj neprůhledný a netransparentní. Když říkáme, že obnovitelné zdroje jsou levné, nepočítáme do ceny dotací, které státy výrobcům dávají. Politik dnes nemůže vystoupit, aby racionálně vysvětloval, proč ta filozofie green dealu je chybná.  Dnes už se neřeší konkurence, ale výrobci a hospodáři přicházejí za státem a chtějí dotace.  Česko má jedny z nejdražších energií v Evropě, ale současně je výroba tady nejlevnější. Je to o iluzi, že všude v Evropě bude jeden trh. Energetika funguje i jako nástroj nátlaku. Je pravděpodobné, že Pavel Tykač uzavře uhelné elektrárny dříve, než deklaroval, je to pro něj extrémně nevýhodné a stát by jen těžko vysvětloval, že jde společnost Seven dotovat, říká Míl.  Průmysl se bude brzy z Česka stěhovat. Dříve jsme lákali na levné vstupy, ale to teď skončilo. Nemáme investorům co nabídnout. Fascinuje mě, jak všichni bojují za obnovitelné zdroje, přitom je to extrémně nestabilní a právě nestabilita způsobuje, že se ceny také energie násobí. Česko si staví Datové centrum za miliardu, jeho vznik zaplatíme všichni v poplatku, který se zavede.  dodává Míl.  Stát totiž dokončuje přípravy komunitní energetiky v Česku, která by měla začít fungovat od 1. července. Úřady do té doby musí dokončit zřízení Elektroenergetického datového centra, které vyjde na zhruba miliardu korun.
6/19/202414 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Až ODS přejde k eurolidovcům! Jde Evropa doprava? Zahradil, Dostál a Niedermayer v Salonu Echa!

S těmito volbami do Evropského parlamentu byla spjata téměř nepřirozená očekávání, ve stejném duchu se pokračuje i po volbách analýzami, že Evropa jde doprava. Proč je tento dojem přehnaný? A jaký budou mít posuny v EP zpětný vliv na naši domácí politiku?O tom jsme si povídali s Ondřejem Dostálem, kdysi stínovým ministrem zdravotnictví za Piráty, nově europoslancem za koalici Stačilo!, Luďkem Niedermayerem, dříve viceguvernérem ČNB a dnes staronovým poslancem za TOP 09 na kandidátce koalice Spolu, a Janem Zahradilem (ODS). Ten je po dvaceti letech na odchodu z Evropského parlamentu a disponuje tedy vhledem do dění v EP jako u nás málokdo.
6/19/202415 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Místo benzinek má stát stavět továrny na penicilin, nesmíme spoléhat jen na trh. Konečná nekrade a pracuje, říká nový europoslanec Dostál

Stačilo je poslední a jediná strana, která se zastává práce, Kateřina Konečná nekrade a pracuje, proto jsem se s ní spojil. Cítil jsem velkou poptávku, abych založil vlastní stranu, ale nedostal bych se nad pět procent, říká nově zvolený europoslanec Ondřej Dostál. Naopak v oblasti lékové politiky by se Dostál větší unijní spolupráci nebránil, naopak by to podle něj mohlo výrazně snížit ceny léků a zlepšit vyjednávací pozici zemí EU. Přežití státu podle něj nemůže spoléhat pouze na volný trh, tak jako stát kupuje benzinky, mohl by stavět i továrny na penicilin, myslí si nový europoslanec. Jsem levicový člověk, nechci, aby mi někdo mluvil do toho, co dělám a co mám říkat. Chci v Evropském parlamentu řešit Pandemickou smlouvu. Světová zdravotnická organizace by získala pravomoci, které jsou přes čáru. Mohli by zavírat lidi doma, jako se to dělalo za covidu, dodává Dostál k svým prioritám na poli Evropského parlamentu.
6/17/202411 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Michaela Bakala ve velkém rozhovoru! O Klausovi, prodeji Respektu, médiích, vzdělávání i populismu

Respekt bylo první médium, které manžel koupil. V Economii měl zvláštní postavení, bylo logické, jak se to vyvinulo a Respekt se prodal. Dávalo to smysl, říká Michaela Bakala, podnikatelka a filantropka. V rozhovoru s Pavlem Štruncem mluvili i o volbách do Evropského parlamentu a úspěchu populistických uskupení v české politice i evropském kontextu. Pro vládní uskupení to nedopadlo špatně. Ale nenapadlo mě, že téma jako spalovací motory zaujme tolik lidí. Ukazuje to na to, jak se ta evropská vláda v některých cílech - ať už se třeba bavíme o Green Dealu nebo o energiích - vzdaluje lidem, dodává Bakala. Nevěřila jsem, že se Klaus stane prezidentem, dnes jeho názory rezonují s tím nacionalistickým až populistickým a sovětským viděním světa, říká žena, která byla v Klausově éře i mluvčí ODS. Velká část rozhovoru byla o vzdělávání, nadace Michaely a Zdeňka Bakalových Bakala Foundation dlouhodobě podporuje mladé lidi na jejich cestě ke kvalitnímu vzdělávání nejen v zahraničí. Bakala věří že studenti, kteří odcházejí na školy do celého světa tady dostali dobrý základ. Snaží se školy motivovat, aby se nebály studentům nabídnout právě možnosti studia v zahraničí. Protože to nemusí být nedostupné a nereálné.
6/14/202451 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Rychlovlaky blahobyt do koutů Česka nepřinesou! Jejich stavba se nevyplatí! Proč je tedy chceme?

Stát i mnozí ekonomové se doslova zamilovali do vysokorychlostních tratí (VRT). Není divu, v odborné společnosti panuje stále přesvědčení, že vysokorychlostní tratě představují revoluci v oblasti dopravy a logistiky. Jejich dopad na územní rozvoj má být podle odborníků značný. „Je to skutečná cesta pro restart české ekonomiky, pro rozšíření možností průmyslu, hospodářství, ale i společnosti,“ uvedl například ministr dopravy Martin Kupka. Podobně mluví i Martin Švehlík, náměstek ředitele stavební správy vysokorychlostních tratí: „Máme od vlády důležitější úkol – přispět k posílení české ekonomiky a také k dalšímu rozvoji regionů“.  Podle hlavního analytika Hrot24 Miroslava Zámečníka nejsou ale vysokorychlostní tratě pro ekonomiku Česka taková spása, jak se obecně věří. Z VRT totiž profitují centra (a to ještě ne všechna), ale ne vždy i odlehlé periférie. Je to vidět v Číně, která má s VRT velké zkušenosti – na jejím území je jich 45 tisíc kilometrů. Zámečník poukazuje na studie, které v Číně ukázaly zásadní věc: „Čím jsou regiony hůř vybaveny lidským a fyzickým kapitálem, tak jenom samotná dodávka toho fyzického kapitálu v podobě rychlého dopravního spojení to nezmění. Jinými slovy, talent jde tam, kde talent už je."  A ten se podle Zámečníka koncentruje ve velkých centrech, jako je Praha, Drážďany, nebo Vídeň. „Kdybychom se na to dívali optikou Číny, tak zjistíme, že zastávka VRT v Česku bude určitě jedna, a to Praha, a možná ještě jedna další. Nové byznysy, zejména ty, které jsou závislé na vysoké koncentraci a nabídce vzdělaných lidí, porostou tam, kde se cesty potkávají a ekonomika roste,“ říká Zámečník. „Benefity VRT opravdu nejsou automatické, vždy záleží na tom, jaká je v daném městě struktura populace, jak jsou lidé vzdělaní, jací jsou tam investoři,“ dodává.  Mimochodem, podle serveru Zdopravy.cz Slovensko vysokorychlostní tratě nechystá. Tamní ministr dopravy Jozef Ráž po návštěvě Číny, kde si tamní tratě vyzkoušel, uvedl, že na Slovensku VRT nedávají smysl. „Na tom našem Slovensku, ať už ze severu na jih, nebo ze západu na východ, se, jak jsme se od dozvěděli, stavět nevyplatí. Jejich využitelnost by nebyla na takovou vzdálenost naplnitelná,“ řekl Ráž. Dodal ale, bude dělat všechno pro to, aby slovenské vlaky jezdily rychlostí alespoň 160 km/h. Zemi by to podle něj velmi pomohlo.   Kde dávají VRT smysl? Proč by v Česku byla jedna zastávka VRT. A vyplatí se vůbec?
6/14/202430 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Ital nezná ten zázrak! Muži za pultem se vydávají do Itálie, dokonce i se ženou!

"A tak mu chátrá tělo. Ital nezná ten zázrak, vepřo knedlo zelo", zpívali v 80. letech Triky a Pověry. I Muži za pultem chtějí do Itálie a na cestu se dokonce poprvé vydávají s ženou, překladatelkou Alicí Flemrovou. V překrásném regionu Umbria se odehrává film Zázraky, dosud nejlepší film z kariéry nejvýznamnější současné italské režisérky Alice Rohrwacher. Když pak hovoříme o jejím novém filmu Chiméra, zamíříme do srdce Toskánska, třeba k horskému městečku Montalcino. Na sever se vrátíme při detailním rozboru celého díla Paola Giordana i jeho skvělé nové knihy Tasmánie. Pozor, dojde také na italské kulturní války. V tomhle ohledu prý nemáme Italům co závidět. Ale to přece už dávno víme od Petry Janů, Karla Šípa a Jaroslava Uhlíře, našich spirituálních předchůdců.Zmíněná díla: Chiméra, r. Alice Rohrwacher https://youtu.be/O48GXifr74Q?si=ynZ28bef-XIbybV_, Zázraky, r. Alice Rohrwacher https://m.youtube.com/watch?v=TprTVWZF2E0&pp=ygUYYWxpY2Ugcm9ocndhY2hlciB3b25kZXJz, Šťastný Lazarro, r. Alice Rohrwacher, https://youtu.be/eNEtyax1wH8?si=pSrTfS4Kn3O-YkZV, Chrystabell & David Lynch - Sublime Eternal Love, https://m.youtube.com/watch?v=v1bm78MRPiw&pp=ygURbHluY2ggZGF2aWQgbXVzaWM%3D, Vojtěch Kovařík - Od linií k hmotě, https://www.museumkampa.cz/vystava/od-linii-k-hmote-vojtech-kovarik/, Samir Hauser - Vyvrhel, https://www.startovac.cz/projekty/vyvrhel, Paolo Giordano - Tasmánie, https://m.kosmas.cz/knihy/538401/tasmanie/ a všechny jeho ostatní knihy https://m.kosmas.cz/autor/27823/paolo-giordano/ (Tělo, Dobývání nebe, Čerň a stříbro, Osamělost prvočísel)
6/13/202431 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Proč si Fiala musí zaplatit vznik nové strany? Jsou Piráti mrtví? A je poptávka po nových stranách

Na Echo Poradu dorazil sociolog Martin Buchtík z agentury STEM a řeč byla pochopitelně hlavně o volbách do Evropského parlamentu. „Vyšší účast je kromě jiného náznakem frustrace z domácího dění. Voliče však aktivizovaly i témata jako Ukrajina nebo green deal,“ říká Buchtík. Kdo je dnes vlastně euroskeptik? „Ani SPD, Stačilo nebo Motoristé netlačili na opuštění EU,“ podotýká Pavel Štrunc. „V programech to pořád mají, ale potlačili to a nahradili tvrzením, že nechtějí euro. Což nechce v Česku skoro nikdo,“ dodává Buchtík. Jak se daří politikům oslovovat mladé voliče? Proč Filip Turek táhne víc, než progresivistické strany? „Mladí neznají Babišovy kauzy. Je to pro ně roztomilý stařík v poskakujícím maybachu. Bizár, který baví,“ líčí Buchtík. Na Echo Poradě s ním diskutovali Dalibor Balšínek, Markéta Malá, Daniel Kaiser a Pavel Štrunc. Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz
6/12/202432 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Michaela Bakala o odchodu Respektu, Klausovi, médiích, vzdělávání, populismu a volbách

Respekt bylo první médium, které manžel koupil. V Economii měl zvláštní postavení, bylo logické, jak se to vyvinulo a Respekt se prodal. Dávalo to smysl, říká Michaela Bakala, podnikatelka a filantropka.  V rozhovoru s Pavlem Štruncem mluvili i o volbách do Evropského parlamentu a úspěchu populistických uskupení v české politice i evropském kontextu.  Pro vládní uskupení to nedopadlo špatně. Ale nenapadlo mě, že téma jako spalovací motory zaujme tolik lidí. Ukazuje to na to, jak se ta evropská vláda v některých cílech - ať už se třeba bavíme o Green Dealu nebo o energích - vzdaluje lidem, dodává Bakala.  Nevěřila jsem, že se Klaus stane prezidentem, dnes jeho názory rezonují s tím nacionalistickým až populistickým a sovětským viděním světa, říká žena, která byla v Klausově éře i mluvčí ODS.  Velká část rozhovoru byla o vzdělávání, nadace Michaely a Zdeňka Bakalových Bakala Foundation dlouhodobě podporuje mladé lidi na jejich cestě ke kvalitnímu vzdělávání nejen v zahraničí. Bakala věří že studenti, kteří odcházejí na školy do celého světa tady dostali dobrý základ. Snaží se školy motivovat, aby se nebály studentům nabídnout právě možnosti studia v zahraničí. Protože to nemusí být nedostupné a nereálné. 
6/11/202412 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

A to se stává, když máš něco rád. Česká fotbalová vášeň v Salonu Echa

Národní hokejová vášeň už přece jen trochu vyprchala a to znamená jediné. Ano, budeme se moudře bavit o fotbale. Za chvíli pravděpodobně budou opět plná náměstí, až slavně remizujeme s Tureckem. Řeč nebude jen o blížícím se mistrovství Evropy, pohovoříme obecně o vzrůstající úrovni tuzemské ligy, aspoň co do mohutných ekonomických injekcí od nových sponzorů a majitelů, o národním stadionu, o něco méně vábném stadionu ve vršovickém Ďolíčku, o tom, jak se samotná hra za poslední dekády proměnila (k horšímu?), a dojde i na věčnou otázku, jestli je fotbal opravdu sport pro simulující metrosexuály. Debatovat do Echa přišli: Petr Nerad, bývalý záložník Bohemians a současný člen podcastu Fotbal fokus, Roman Polom, odchovanec Sparty, který aktuálně pro fotbalisty pořádá kurzy finanční gramotnosti, a Matouš Veselský, sociolog sportu.
6/11/202415 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Hanč: Babiš vyhrál, neudělal chybu. TOP 09 je v klinické smrti, program AntiBabiš se už vyčerpal

Program AntiBabiš se už vyčerpal. Pro SPOLU to byly volby bez tématu, do popředí se dostal Filip Turek, nakonec mu to pomohlo. Dostálová debaty v televizi zvládla a podpořil ji Andrej Babiš. Babiš dává mnohem větší důraz na estrádnost, ale po práci pro něj se mi nestýská, říká Marek Hanč, marketingový odborník, který byl mnoho let členem marketingového týmu Andreje Babiše. Babišův elektorát prý ani nemusí vnímat, že se nějaké volby dějí, on nekandiduje, tak to pro ně není téma. Vystoupením v televizní debatě s Fialou tak mobilizoval poslední voliče. Na konci dne pokus o mobilizaci voličů SPOLU pomohl Babišovi, jeho voliči chtěli vyjádřit nespokojenost s vládou. Kdyby strany jako TOP 09 a KDU-ČSL nebyly v koalici, nic by nezískaly, TOP 09 je ve fázi klinické smrti, stejně tak posun nepřijde ani u ODS. STAN jsou neuchopitelný projekt postavený na vizi, že když umím řídit město, dovedu řídit i stát, chybí jednotící prvek, dodává Hanč.  Filip Turek podle Hanče mobilizoval všude v republice a bral voliče všem stranám, je vidět větší zájem mladých voličů a mužů. V konečné fázi kampaně mu ale došel dech, mluvil o brutální antikampani, nepůsobil jako lídr. Ale jemu i Danuši ve volbách pomohl. Babiš v Turkovi a Konečné také našem potenciální koaliční partnery, myslí si Hanč.  Kateřina Konečná pochopila, kdo je její volič, zprofesionalizovala kampaň, ukázalo se, že komunisti se nemusí propadnout k Babišovi, znova zvedla rudé bašty, dodává Hanč a označuje úspěch Konečné jako renesanci komunistické strany. Spojení SPD a Petra Macha prý nefungovalo, voliči chtějí vidět agresi a diskotéku, z Macha nejde drive ani energie. 
6/11/202414 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Vláda dává umělé dýchání mrtvole, chce levnou práci, místo aby tlačila na růst platů.

"Vláda dělá všech pro to, aby udržela levnou práci, ale Asii už nikdy konkurovat nebudeme. Když si stěžuji, že nemám zaměstnance, je to cenou práce, lidem se musí zvýšit mzdy," tvrdí Jana Maláčová, poradkyně odborů a bývalá ministryně práce a sociálních věcí za sociální demokracii. "Vláda musí tlačit na růst mezd včetně minimální mzdy. Česká ekonomika, když se podíváme na její výkon, když se podíváme na úroveň platů v Česku, a když to srovnáme s EU nebo OECD zeměmi, tak jsme 30 % pod tím, co bychom měli brát," dodává Maláčová a tvrdí, že odbory svou roli zvládají, ale nakonec rozhoduje vždy vláda. Mluví i o odlivu zisků zahraničních firem z České republiky. Přestože zahraniční investice byly pro českou ekonomiku prospěšné, objem peněz, které z Česka odtékají, je podle ní neúměrně vysoký. V posledních letech se tento odliv zisků zvýšil o 50 %. Maláčová zdůraznila, že je nutné tento trend zvrátit, aby peníze vytvořené v Česku zůstávaly v zemi a podporovaly domácí ekonomiku.Maláčová nesouhlasí se zvýšením věku odchodu do důchodu nad 65 let. Podle ní lidi nejsou schopni pracovat tak dlouho kvůli špatnému zdravotnímu stavu a náročným pracovním podmínkám. Tvrdí, že zvýšení věku by vedlo jen k vyšším nákladům na nemocenské dávky a zdravotní péči. V rozhovoru mluví i o své politické kariéře v roli ministryně, tvrdí, že i přesto, že čelila kritice a dostala přezdívky jako "Venezuela" za svá rozhodnutí a názory, je přesvědčena, že její kroky byly správné a prospěšné pro českou společnost.
6/10/202413 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Výpravy Jiřího Peňáse. Tentokrát s Jitkou Vodňanskou do Barmy

„Barma je moje druhá vlast. Zcela ojedinělá, originální, všechno je v ní jinak.“ To napsala terapeutka a nevšední žena Jitka Vodňanská ve své knize Voda, která hoří. A v našem cestopisném podcastu se bavíme o tom, jak se to stalo. Jak se Jitka najednou ocitla v buddhistickém klášteře, a jak hned poznala, že tam patří. Jak tam byla „vykopnuta“ svým ctihodným guruem, jak se ocitla mezi pagodami, jak poznávala Barmánce, jak si je zamilovala, ale i jak poznala temnější stránky téhle země. Jak se bavila s generály, a setkala se s věčnou disidentkou Su Ti, která dostala Nobelovu cenu i na přímluvu Václava Havla. O tom všem a mnohém dalším, třeba také barmanských záchodech, ve Výpravách Jiřího Peňáse.
6/7/202415 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Zámečník: Ženám s dětmi je potřeba vytvořit podmínky, aby mohly pracovat. Stát by to měl podporovat

Každá pokročilá firma by měla stát o to, aby ženám vytvořila výhodné podmínky, říká v novém Hrotcastu analytik Miroslav Zámečník. Podle něj je důležité najít efektivní řešení, jak podporovat rodiny bez negativních sociálních efektů.Vláda představila konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení – v první fázi půjde zhruba o osm miliard korun z Národního plánu obnovy. Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Baroše se jedná o výhodné nájmy pro mladé do 35 let, veřejně prospěšné profese a lidi, kteří nepatří mezi pětinu populace s nejvyššími příjmy. „Cílová skupina je široká, pokrývá zhruba dva miliony obyvatel včetně části střední třídy,“ vysvětlil ministr. Jenže analytik Hrotu24 Miroslav Zámečník upozorňuje: „Zasahování do trhu vždycky působí nějaké deformace.“Stát si od svého záměru mimo jiné slibuje i větší podporu porodnosti. Právě ta byla klíčovým tématem nového vydání Hrotcastu. Podle Miroslava Zámečníka se ukazuje, že i přes velkorysé vládní podpory nebyl pozorován očekávaný nárůst počtu nově narozených dětí. Podle něj jsou přitom tyto programy často velmi nákladné a ekonomicky neúčinné.Je tedy otázkou, jak moc může a má stát zasahovat do osobních rozhodnutí občanů o založení rodiny. „Řešení je vytvořit podmínky pro to, aby se snižoval ten ‚zápřah‘ žen,“ vysvětluje analytik Hrotu24. „Aby co možná nejdříve mohly do práce a přispívaly do rodinného rozpočtu. Což znamená, že existují takové ‚odlehčovací‘ služby. To u nás moc není,“ dodává Zámečník.Podle něj je důležité najít efektivní řešení, jak podporovat rodiny bez negativních sociálních efektů. Příkladem mohou být dětské skupiny přímo tam, kde ženy pracují. „Dětské skupiny u zaměstnavatelů, to je super. Protože jste zároveň v kontaktu s tím dítětem. Každá pokročilá firma by měla stát o to, aby ženám vytvořila takové podmínky, a stát by to měl daňově podporovat,“ říká Zámečník. „Historický průlom nastal loni, nově se dává pět procentních bodů sleva na sociálním pojistném zaměstnavatelům za ženy, ale i další skupiny, kterým se dá částečný pracovní úvazek,“ dodává analytik.Jaké jsou další kroky pro vyšší porodnost? Proč je dnes na Západě standard mít první dítě ve 40 letech? Co to znamená pro ženy a trh práce? Poslechněte si podcast. X: http://twitter.com/echo24cz Facebook: http://twitter.com/echo24cz
6/6/202430 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Konečná, Švihlíková a autentická levice můžou smazat Babiše. A proč Fiala rozdává miliardy na nájmy?

Hlavním tématem Echo Porady jsou blížící se volby do Evropského parlamentu. Přilákají stejně málo voličů jako obvykle, nebo letos vzedmou větší zájem? „Stále více pravomocí se přesouvá do ,abstraktního‘ Bruselu. Ale pořád si to neuvědomuje dost voličů,“ soudí Jiří Peňás. Důležité přitom pořád bude hlavně to, jak volby dopadnou v Německu a ve Francii. „Přijímají se věci, které nabíhají až za mnoho let, takže to nikoho netrápí. A potom se řekne – tehdy jste se měli starat, teď už je pozdě,“ říká Daniel Kaiser. Proč nepřišla Klára Dostálová na rozhovor? A jak Kateřina Konečná využila potenciál, zatímco Lubomír Zaorálek nikoliv?  Vláda se rozhodla nalít velké dotace do nájemního bydlení. „Aby mladí lidé měli jistotu, že najdou bydlení, stát ve spolupráci s obcemi a soukromým sektorem nabídne nájemné pod tržní cenou,“ vysvětluje Markéta Malá. „Půjde na to osm miliard korun z Národního plánu obnovy a další peníze ze státního rozpočtu.“ Proč to děláme, když se málo staví a všechno dlouho trvá? V Česku vládne mentalita dávek a nárokovost. Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz
6/5/202429 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Normandie nebyla druhá fronta - Osmdesát let od operace Overlord s historiky v Echo Salonu

Před osmdesáti lety, 6. června 1944, se vojska západních spojenců vylodila ve francouzské Normandii, a otevřela tak novou frontu druhé světové války. O souvislostech operace Overlord debatují tři historici. Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu a Vít Smetana a Zdenko Maršálek, oba z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.
6/4/202413 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Je nám omezována svoboda a důstojný život. Koruna musí zůstat, Euro znamená ztrátu suverenity

Když je nám omezována svoboda, lidé začínají zjišťovat, že už ten důstojný život žít nemůžou, protože je s nimi zacházeno jako s nějakými statistickými čísly, tvrdí Libor Vondráček, předseda Svobodných a lídr strany do evropských voleb. Upozorňuje na problém korigovaných informací, které dle něj podkopávají důstojnost a svéprávnost dospělých lidí.Vondráček kritizuje ODS za to, že už nenabízí pravicovou politiku, kterou slibovala, a že se podílí na zvyšování daní, což je v rozporu s jejich předvolebními sliby. Dle jeho názoru jsou Svobodní jedinou stranou, která skutečně nabízí svobodu a pravicovou alternativu. K volbám a průzkumům říká: "Moje odpovědnost bude to, jaký budeme mít výsledek ve volbách, ne to, co máme v průzkumech." Vondráček je optimistický ohledně nadcházejících evropských voleb, kde očekává, že Svobodní překročí hranici pěti procent. Jedním z hlavních bodů programu Svobodných je zachování české koruny a odmítání eura. Vondráček tvrdí, že většina českých občanů chce zachovat českou korunu a varuje před ztrátou suverenity, která by přišla s přijetím eura. “Pro naší ekonomiku z makroekonomických důvodů je důležité si zachovat vlastní měnovou politiku a funkční centrální banku," zdůrazňuje Vondráček. Dále kritizuje Green Deal jako nedemokratický projekt, který zásadně mění ekonomiku a společnost bez dostatečného mandátu od voličů. Upozorňuje na ekonomické dopady a poškození konkurenceschopnosti evropských firem. "Green Deal pomůže životnímu prostředí velmi kosmeticky, ale daleko víc poškodí naší ekonomiku," říká Vondráček. Navrhuje zaměřit se na stabilní zdroje energie, jako jsou uhelné a jaderné elektrárny, a přestat dotovat obnovitelné zdroje energie na úkor spotřebitelů a firem.Vondráček rovněž vyjádřil výhrady k migračnímu paktu a kritizoval českou vládu za její postoj v radě EU. Navrhuje přístup podobný australskému modelu, který by měl zahrnovat důsledné zabránění nelegální migraci a spolupráci s jinými zeměmi na zadržování migrantů. "Je potřeba být důslední a lpět na našich pravidlech," říká Vondráček. Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz X: http://twitter.com/echo24cz Facebook: http://twitter.com/echo24cz
6/3/202411 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Max je šílený, Elvis je zkrotlý, Muži za pultem mají názory

V kinech má premiéru Furiosa: Sága Šíleného Maxe. Muži za pultem nadšeně rozebírají dílo jeho režiséra George Millera, zapáleného samoukka, který naučil generace mladých mužů, že není nic lepšího než vzít lebku, narazit ji na řídítka motorky a vyrazit na tom stroji australskou buší vstříc velkolepé zkáze. Taky dojde na film Priscilla až únavně zdrženlivý obraz domácího života manželky Elvise Presleyho. Jo a lidi prý nechodí do kina, takže kina nebudou. Anebo budou. Za pult premiérově usedl David Havas, je to CEO Ponrepa a synovec jednoho z nejlepších imitátorů Elvise Presleyho na Novém Zélandu. Těžko si představit někoho kvalifikovanějšího. Obsazení: Jakub Peřina, David, Havas, Ondřej Štindl Diskutovaná díla: Furiosa: Sága Šíleného Maxe (režie" George MIller), Priscilla (režie: Sofia Coppola), Elvis: The Movie (režie: John Carpenter), Elvis (režie: Baz Luhrmann), Wake in Fright (režie: Ted Kotcheff), výstava Nové realismy, Paolo Giordano: Tasmánie, web Page Not Found, Amyl & The Sniffers: U Should Not Be Doing That
5/31/202433 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Češi jsou nedůslední a nemají výdrž. Jsme jako sumci v aspiku. O vizích se mluví 24 let a nic

Vize, reVize, Česko na křižovatce, restart, atd - prezentacemi plné vzletných slov o tom, kam má Česko posunout se to jen hemží. Ne vždy, nebo téměř nikdy, se ale vyplní, nebo mají nějaký reálný základ. Ne nadarmo i hlavní analytik Hrot24 Miroslav Zámečník často cituje bývalého německého kancléře Helmuta Schmidta, „kdo má vize, měl by se nechat vyšetřit“, což dokonale ilustruje pochybnosti o realistickém dosažení vzdálených cílů. "Je to strašné trápení, protože první takovou podobnou výzvu jsem podepsal v roce 2000. A proč od toho roku 2000 to nevyšlo? Proč se tady neustále bavíme na konferencích, politici zveřejňují vize, a to je vše", popisuje Zámečník Jsme, podle Zámečníka, „sumci v aspiku“, což ilustruje stagnaci a pomalý pohyb v mnoha důležitých oblastech. Svůj díl dává také politická kultura, kde nedostatek dlouhodobé a konzistentní vize brání významným změnám: "My se pohybujeme tempem jako sumci v aspiku. Protože jsme strašně nedůslední. Prostě Češi nemají tu výdrž", komentuje možné příčiny analytik Hrot24. To vše se děje i přes vysoké investice do výzkumu a vývoje, které jsou v Česku mnohem vyšší než v jiných evropských zemích. Podle Miroslava Zámečníka to může být i tím, že se nedostatečné zaměření na „moonshoty“ - ambiciózní projekty s vysokým potenciálem. Diskuze se dotýká i strukturálních problémů v řízení investic a vlastnictví. "Česko už delší dobu dává možnost odepisovat ze 100% náklady na výzkum inovace. Akorát se stále firmy nedovedou se správcem daně dohodnout, co je ten uznaný náklad", líčí Zámečník dlouhodobou praxi. Klíčem k úspěchu je podle něj dlouhodobá a konzistentní hospodářská politika. Zámečník upozorňue, že některé země, jako Singapur, úspěšně oddělují důležité ekonomické otázky od politických sporů, což jim umožňuje dosahovat efektivnějšího růstu. Pro Česko by mohlo být klíčové inspirovat se těmito přístupy a zaměřit se na vytvoření prostředí, které podporuje inovace a dlouhodobý ekonomický rozvoj. Do takového prostředí ale podle něj patří i neúspěchy. "V zemi, kde se daří inovacím, se musí vyskytovat obrovský množství neúspěchů. A obrovský množství propálených peněz, už to svědčí o aktivitě a odhodlání", upozorňuje Zámečník. Poslechněte se podcast.
5/30/202428 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Proč nám Unie zdraží energii z Dukovan, boj o veřejnoprávní média i české zlato

Na Echo Poradu dnes dorazil také fotograf Michal Čížek, který byl u všech pražských zápasů právě skončeného mistrovství světa v ledním hokeji. „Bylo to vyčerpávající. Ale atmosféra byla skvělá, stejně jako diváci. Po čtrnácti letech hurá!“ říká. Komentátoři Týdeníku Echo řešili i společenský význam šampionátu. Bude mít české vítězství vliv na evropské volby? „Naši politici prožívají hokej, jako ti briští přikládají význam fotbalu,“ tvrdí Ondřej Šmigol. A proč hokejové PR vyhrál Andrej Babiš? Dává, či nedává smysl dostavba pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany? „Podle skeptiků Evropská komise dala takové podmínky, že se provoz pátého reaktoru nevyplatí,“ připomíná Daniel Kaiser. Výsledkem bude uměle drahá elektřina. V podcastu se řeší i situace na Slovensku, především turbulentní stav tamních médií. „Nechápu, že Brusel mlčí k tomu, co se děje v polské státní televizi, a přitom kritizuje Slovensko,“ diví se Dalibor Balšínek. „Ficova i Tuskova vláda provádí v médiích účelovou změnu. Ale Slováci si k tomu píšou nový zákon. Poláci nemají žádnou trpělivost, chtějí vedení vyměnit hned,“ dodává Kaiser. Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz 
5/29/202430 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Dukovany: průšvih, nebo skvělý úspěch? A bude elektřina z jádra dražší?

Před měsícem Evropská komise rozhodla, za jakých podmínek může Česká republika postavit pátý reaktor v Dukovanech. Premiér Petr Fiala k tomu rozradostněně napsal: Děláme, co je třeba. Ale za týden nám všem radost zkazil bývalý ředitel ČEZ a později vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl varováním, že podmínky nastavené Komisí jsou velmi nevýhodné. Kritici Mílova ražení v kostce říkají: Komise z ideologických důvodů chce, aby elektřina z jádra byla dražší než OZE, tedy tzv. obnovitelné zdroje energie. Svou úvahu opírají o několik míst z tiskové zprávy Evropské komise. Co tato notifikace přinese domácím spotřebitelům a průmyslu? Do Echa přišli diskutovat Tomáš Ehler, který za ministerstvo průmyslu a obchodu vedl jednání s Komisí, Petr Závodský, generální ředitel dceřiné společnosti ČEZu Elektrárna Dukovany II, a konečně Jiří Marek, kdysi předseda dozorčí rady ČEZu a dnes předseda spolku Jaderní veteráni. Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz X: http://twitter.com/echo24cz Facebook: http://twitter.com/echo24cz
5/29/202415 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Z Česka je mi na zvracení, Válek lže z principu. Stát chce platit lidem na plomby pár stovek

Hostem podcastu Pavla Štrunce byl prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. "České zdravotnictví je na zrušení, dlouho jsem žil na Západě a je mi tady ze všeho na zvracení. Jako pacienta mě děsí, že si nemůžu zaplatit kvalitnější kloub, nebo mi musí lékař pokoutně hledat lepší lék na rakovinu. Zrušení amalgámu je nesmyslný obchod mezi Alexandrem Vondrou a evropskými Zelenými, což jsou u nás Piráti, aby společně udělali dobrý výsledek ve volbách do Evropského parlamentu," tvrdí Roman Šmucler a dodává, že Evropská komise čeká, jaký návrh Česko pošle, ale naše země prý nikdy nic nevybojuje. Cílem změny evropské legislativy je postupně ukončit používání amalgámových výplní do roku 2030 úplně." Pravice chce trestat lidi, kteří si nečistí zuby. Ministr Válek má fondy prevence, kde je pět miliard, ale na osvětové programy pro děti jsme nedostali ani 50 milionů. Hlavně že si ministr zvýšil plat. Česko je skanzen, kde se budují nemocnice, zatímco ve světě se přechází k umělé inteligenci a tele medicíně," popisuje Šmucler stav českého zdravotnictví a dodává, že bez protekce člověk v systému ničeho nedosáhne. V rozhovoru se řešila i kompetence zahraničních lékařů, kteří chtějí mít praxi a pracovat v Česku. Šmucler tvrdí, že je velký rozdíl mezi tím, jestli ukrajinský lékař vystudoval například prestižní školu v Kyjevě, nebo jinou jinde na Ukrajině. A došlo i na daň z cukru, která je podle prezidenta Stomatologické komory jen další snahou vlády tahat lidem peníze z kapes. Z hlediska stomatologie je totiž zásadní, jak si po konzumaci cukrů zuby vyčistíte, ne zda a kolik ho jíte. V závěru rozhovoru jsme se zaměřili na zdravotní turistiku a probrali rizika stomatologie v Turecku i dalších státech. Česká republika byla podle Šmuclera jedničkou v stomatologické i estetické turistice hned po roce 1989, dnes ale tuto pozici přebralo Maďarsko. Zásadní je při hledání lékaře a zdravotní péče v zahraničí dát na reference.
5/29/202410 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Turek: Nevěříme v Green Deal a 300 pohlaví. Jsem jednička, kdo si píše volební program EU nerozumí

Hostem předvolebního Echa Pavla Štrunce byl Filip Turek, lídr koalice Přísaha a Motoristé. V rozhovoru jsme probrali, proč koalice nemá program do eurovoleb i jeho názory na elektromobilitu a migraci. „Motoristé jsou pravicově konzervativní projekt, je to nová ODS, říká se nám ODS revival.“ Hnutí Přísaha je bezpečnostně zakotveno, takové spojení mi dává smysl,“ říká je spojení koalice. „Nevěříme v 300 pohlaví, jsme normální, na kandidátce jsou odborníci a jsme schopní všichni podepsat naše volební teze. Nechceme Euro, nechceme Green Deal, je to nejpřirozenější spojení ze všech.“ „Evropané nejsou blbci, aby na vše potřebovali směrnici a dvě stovky předpisů. Nechceme federalizovat Evropu, nechceme, aby z EU chodilo takové množství zákonů. Evropská administrativa škodí průmyslu i společnosti,“ tvrdí Turek a dodává, že neumíme ani řešit migraci a situace se díky vládě jen zhoršuje. „Elektromobilita je doména číny, její podporou jen pomáháme jejich průmyslu. Když ne, pomáháme Evropě a našemu průmyslu. Vytvořila se drogová závislost na dotacích, klidně ať trh určí, že chce elektro auta, ale proč na to dávat dotace?“ Ptá se Turek a dodává, že se snaží zastávat občanů i v otázce eura, kdy si myslí, že většina lidí chce zachování české koruny.
5/27/202410 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Proti znečištění funguje jen cukr a bič. Inspirujme se Afrikou! Pro nejchudší Čechy kotle na splátky

Přes 2 miliardy dolarů přiklepl nedávný summit čistého vaření africkému kontinentu. Státy, neziskové organizace i velké korporace se snaží ukázat na globální problém, který se dotýká i České republiky. V Africe stále 900 milionů lidí topí na otevřených ohništích dřevem nebo dřevěným uhlím, což výrazně přispívá k emisím skleníkových plynů. Tento způsob získávání energie "produkuje zhruba stejné emise, jako námořní a letecká doprava dohromady", upozorňuje hlavní analytik Hrot24 Miroslav Zámečník. Navíc je podle něj tento způsob ekologicky neudržitelný a způsobuje výrazné zatížení místních ekosystémů. Význam čistého vaření přesahuje hranice Afriky. Nedostatek udržitelných způsobů vytápění v Africe přispívá k sociálním a ekologickým problémům, které vedou až k masivní migraci obyvatel směrem do Evropy. I proto mají do Afriky zamířit slíbené peníze. "Velmi důležitý je ten vstupní kapitál. Ti lidé jej k pořízení moderních vařičů nedají dohromady. Oni žijí ze dvou dolarů denně. Jinými slovy: jediné co připadá v úvahu je, že dostanou plynovou bombu s vařičem a pravidelně za to platí. Prostě splátkový prodej", vysvětluje Zámečník. Střih, pojďme teď tisíce kilometrů do České kotliny. Ve které je to během zimy a topné sezóny někdy pořádně cítit. "Toto je opravdu v zájmu zdraví populace na venkově a nejen tam", varuje Zámečník. Přesto řada lidí dál pokračuje v topení tuhými palivy, nebo pokusy jako je slavná ostravská raketa s olejem, pilinami v PET lahvi. Stát přitom poskytuje štědré dotace na výměnu kotlů. A to až 95 %. Jenže pro nízkopříjmové domácnosti může být obtížné uhradit i zbývající 5 % nákladů. Jedním z možných přístupů je zavedení systému splátek, který by umožnil domácnostem splácet kotle postupně. "Prostě musíme přijít s nějakou formou splátkového režimu. Když to řeknu napřímo, jde o leasing na kotel", popisuje analytik Hrot24. Klíčovou součástí řešení má, podle analytika, být i kontrola toho, čím lidé topí, byť jde o velmi "citlivá debatu". Inspirace "africkou cestou" čistého vaření může přinést nečekané změny i pro české domácnosti, při přechodu na ekologičtější způsoby vytápění. "Inspirace subsaharskou Afrikou se může zdát vzdálená, ale může to fungovat. Ostatně chudí lidé mají stejné problémy, kdekoli na světě jsou. A u nás jsou", uzavírá Zámečník.
5/23/202418 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Líheň géniů! Sejdeme se u Kolína a pocta velikánům z Prostějova

Sejdeme se u Kolína… a také u Pardubic a Prostějova! V dalším díle Výprav Jiřího Peňáse je řeč o medvědech u Kolína, o pardubickém géniovi a také co to bylo za slast vyrůstat v Prostějově. To vše díky Martinovi Fišerovi, filmaři, grafikovi a objeviteli polozapomentutých velikánů: Miroslava Štěpánka, vynálezce medvědů od Kolína, a Jiřího Tomana, fotografa, který ve svém pardubického ústraní vytvořil jedinečnou kolekci fotografického svědectví, jak vypadal život v 50. a 60. letech minulého století. A protože oba muži jsou původem z Prostějova, nemohlo to skončit jinak než vyznáním obdivu k tomuto městu, líhni géniů.    
5/23/202414 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Proč EU zásadně zdraží benzin, naftu i bydlení? A kdo byl atentátník na Fica?

Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica je stěžejním tématem aktuální Echo Porady. Spáchal ho prostě pošuk, nebo politicky motivovaný jedinec? A dají se v tomto případě vysledovat i obecnější rozdíly mezi českou a slovenskou politikou? „Slováci jsou temperamentnější národ než Češi, jejich politici působí jako nadopovaní,“ všímá si Jiří Peňás. Podle Terezy Matějčkové je pozoruhodné, že v médiích se od počátku skloňuje jméno střelce. Narozdíl od útoku na Filosofické fakultě UK. Evropská unie zavede emisní povolenky na osobní dopravu a domy, umělé zdražování se tak začne projevovat v každodenním životě. „Reálně se ceny paliv zvednou zhruba o 50 eurocentů, tedy v přepočtu o 13 korun,“ upozorňuje na další součást Green Dealu Markéta Malá. Zároveň dodává, že nové emisní povolenky už jsou schválené: „Nižší zastoupení zelených stran v novém Evropském parlamentu to tudíž nezmění.“ „Každé politické rozhodnutí se dá revokovat,“ oponuje Daniel Kaiser. Prokurátor Mezinárodního trestního tribunálu chce vydat zatykač na vůdce Hamasu, ale současně také na izraelského premiéra. Proti je česká vláda a například také skupina amerických senátorů. „Ta mezinárodně uznávanému soudu vyhrožuje, že když zatykač vydá, ponese konsekvence. Tak kde to jsme?“ ptá se Kaiser. Zatkla by česká policie Benjamina Netanjahua během státní návštěvy? A na závěr došlo i na motýly Davida Černého na obchodním domě Máj. Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz
5/22/202435 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Merkur je součást češství! Větší národní hrdost by nám slušela, říká muž, který chce obnovit legendu

Richard Hrbáč, majitel obchodní skupiny HFI Group, se stal zachráncem stavebnice Merkur. „Merkur je a bude český, i pro mě to byla socialistická stavebnice, byla to nadnárodní značka východního bloku. Ale pro mě to je symbol češství, rádi bychom z retra udělali něco, co bude dávat smysl mladé generaci.“ Richard Hrbáč koupil Merkur Toys v roce 2020. Stavebnice vyráběná v Polici nad Metují tou dobou akorát slavila sté výročí. Původní majitel Jaroslav Kříž byl v důchodu, Merkur vedli jeho synové, ale nechtěli pokračovat. Společnost prý měla specifickou taktiku, kdy pan Kříž dělal všechno od obchodu po marketing. S novou strukturou a byznys modelem museli změnit i produkci, například vytvořili novou řadu stavebnic, protože původní byla nejen pro dnešní generaci dětí příliš složitá.  Z Merkuru se ale stále dá postavit všechno a společnost sází i na inovace: „Udělali jsme jednoduchý software, kdy menší děti mohou jednoduše stavět ve virtuální realitě třeba i s použitím 3D brýlí. Také Muzeum Merkur v Polici nad Metují si můžete prohlédnout virtuálně na našem webu,“ Dodává Richard Hrbáč.
5/22/202410 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Kolaja: Neplatí nás oligarchové ani mafiáni. Politici o klimatické krizi mlčí, migrační pakt nechci

Migrační pakt, který má za cíl řešit aktuální migrační krizi v Evropě, zůstává bodem rozporu mezi politickými stranami v České republice. Europoslanec a lídr do voleb za Piráty, v reakci na schválení paktu, vyjádřil jasné nesouhlasné stanovisko: „Piráti v Evropském parlamentu pro ten migrační pakt nehlasovali právě z toho důvodu, že my si myslíme, že nepomůže. Takže jsme byli proti. Ten zásadní problém, který tam je - přetížení těch frontálních zemí, jako je Španělsko, Itálie, Řecko - to nevyřeší." Pakt neřeší klíčové problémy přetížených předních linií – zemí, které jsou prvním útočištěm pro mnoho uprchlíků. Kolaja v rozhovoru mluví o tom, že mnoho politiků neakcentuje klimatickou krizi, která se nás ale přímo týká z ekonomického i ekologického hlediska. "Politici využívající strach lidí z migrace, současně říkáají, že musíme zrušit Green Deal, ale nemůžeme nastavovat taková pravidla. S prohlubujícíc se klimatickou krizí bude horší a silnější i migrace do Evropy. Ta migrační vlna bude mnohem větší, než to, co zažíváme dnes. Podle výzkumů je to v následujících 30 letech až 143 milionů lidí, takže tady se bavíme skutečně o úplně jiných číslech," dodává. Na téma viditelnosti kampaně Pirátů do Euro voleb Marcel Kolaja říká: "Máme omezené zdroje financí. Nejsme financovaní žádnými oligarchy, ani mafiány, nemáme žádné černý peníze, nejsme součástí korupčních kauz, ale snažíme se v rámci těchto peněz udělat dobrou kampaň, která bude viditelná." Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz X: http://twitter.com/echo24cz Facebook: http://twitter.com/echo24cz
5/20/202412 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Kdo vydělá na MS v hokeji? Pivo za sto deset drtí fanoušky, ale pivovary tvrdí: "To není naše práce!"

Mistrovství světa v ledním hokeji v Praze a Ostravě. Akce v návštěvnosti útočí na rekord v počtu diváků, který padl - shodou okolností - také v Praze, v roce 2004. Těmi, kdo budou těžit z této akce, jsou hotely, restaurace a místní podniky, které profitují z přílivu turistů. Nepřímo i město Praha a celá Česká republika: „Když je šampionát dobře uspořádaný, je to signál i pro kongresový byznys, že takové akce město umí, že je kompetentní", vysvětluje analytik Hrotu24 Miroslav Zámečník v nejnovějším Hrotcastu. Téma, o kterém se kromě sportu mluvilo, byly vstupenky. A také cena občerstvení, v hokejové fanzóně se půllitr prodává za 110 korun. Pivovar se ale brání, že to nebyl on, kdo cenu zavedl – určil ji hokejový svaz. „Nevím, jak se vymlouvají, ale myslím, že použili jednu z výmluv, která je pro Čechy úplně spolehlivě iritující: že ty jiné šampionáty byly mnohem dražší,“ dodává pobaveně Zámečník. Podle oficiálního vyjádření Petra Břízy, šéfa organizátorů pražského mistrovství světa, vzešla „výsledná suma z analýzy organizačního výboru u obdobných vrcholných akcí v tuzemsku i v zahraničí.“ Je to také 20 let od momentu, kdy se divákům otevřela někdejší Sazka Aréna, nyní O2 arena v pražských Vysočanech. Její vznik provázely dohady o státní garance. Aleš Hušák, tehdejší vládce Sazky, kvůli tomu na zahájení nepozval premiéra Vladimíra Špidlu a ani jednoho ministra z jeho vlády. „Odvrácená strana toho je, že původní rozpočet byl někde kolem 2,5 miliardy a finální cena byla 7,5 miliardy korun, což Sazku výrazně oslabilo,“ vysvětluje Miroslav Zámečník. A dodává: „Když se o pár let později v rámci konkurzního, respektive reorganizačního řízení dělal posudek, tak posudek na hodnotu od Ernst & Young byl 1,5 miliardy.“ V podcastu se mluví i o pořádání dalších velkých sportovních akcí včetně olympiád a jejich finanční zátěži. Pouze dvě olympiády za posledních 60 let byly podle všeho ziskové – Los Angeles 1984 a Salt Lake City. Miroslav Zámečník vysvětluje, že úspěch Los Angeles spočíval v tvrdém vyjednávání s Mezinárodním olympijským výborem a minimálních nákladech. Naopak mnoho olympiád, včetně těch v Soči nebo Londýně, skončilo po finanční stránce nelichotivě kvůli obrovským investičním nákladům. „Sarajevo nebo Athény dopadly také velmi ekonomicky špatně. Byly to země, které byly už tak hodně zadlužené. A toto jim ještě velmi přitížilo,“ popisuje Zámečník. Jaká olympiáda byla nejdražší? Jak se zjistí, že se megalomanská sportovní akce skutečně vyplatí, a proč musí vždy stavbu spolufinancovat město nebo stát? Dozvíte se v Hrotcastu.
5/17/202428 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Umění, ženy a Godzilla ve veřejném prostoru

Nový díl kulturního podcastu Muži za pultem je skutečně nukleární. Hovoří se totiž o japonském vyrovnání se s koncem války, rádoby výbušném podcastu Alarmu i opravdu explozivní knize o zrodu atomové bomby. Zazní chvalozpěv na čerstvé písně od Jessicy Pratt a Orvilla Pecka i pláč nad trudným koncem sezóny Slavie a Arsenalu. V placené části dojde na detailní hodnocení románu Benjamína Labatuta Maniac, vášnivě sepsaného příběhu o genialitě a šílenství Johna von Neumanna. Obsazení: Ondřej Štindl, Jakub Peřina, Petr Koubek Diskutovaná a zmiňovaná díla: Orville Peck - Stampede Vol. 1 https://open.spotify.com/album/5xmQFJ2yArFC5glJ3xclfE?si=nPUr4XNtRGOpFLi4vlfv7g Jessica Pratt - Here in the Pitch https://open.spotify.com/album/3sxWkhkLVGfUd9jltFgcrG?si=qPNlGkT0Q_-6qRcvcHiCdw, Rozhovor o umění ve veřejném prostoru https://art.ceskatelevize.cz/inside/pavel-karous-o-umeni-ve-verejnem-prostoru-ma-rozhodovat-ten-kdo-neni-na-vyplatnich-paskach-developeru-rBt1K The Last Stop in Yuma Country (r. Francis Galluppi) https://youtu.be/kd9mMDnpqGc?si=JkOdDT22AhdpNvZ7, Godzilla Minus One (r. Takaši Jamazaki) https://youtu.be/VvSrHIX5a-0?si=na0X4HuPq4pGvQ7L, Late Night with the Devil (r. Cameron a Colin Cairnes) https://m.youtube.com/watch?v=YeKYfneOH3o&pp=ygUZbGF0ZSBuaWdodCB3aXRoIHRoZSBkZXZpbA%3D%3D, Bluey (r. Joe Brumm) https://youtu.be/vDVFk56PTd8?si=69a7WCTifAjGmCWF, Benjamín Labatut - Maniac https://www.paseka.cz/produkt/maniac/
5/17/202432 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Nový socialismus Petra Fialy, kdo je tady predátor a zakázaný Ježíš

Hlavním tématem aktuální epizody Echo Porady je nový socialismus, který v Česku zavádí vláda paradoxně v čele s ODS. Svůj titulní text přišla představit redaktorka Týdeníku Echo Markéta Malá. „Kromě jiného se k nám nedaří lákat zahraniční investory, kteří se bojí, že vláda zítra oznámí další daně,“ říká Malá. „Nový socialismus znamená omezení individuality člověka, jeho práv. Souvisí s vysokou mírou přerozdělování a přenášením odpovědnosti občana na stát,“ dodává Dalibor Balšínek. „Stát posílily také covid a energetické krize,“ myslí si Tereza Matějčková. Veřejnost se dozvěděla nový termín – predátorské časopisy. Oč jde? „Loví vědce. Nabízejí jim snadnou publikaci v angličtině, což je pro vědce hlavně z rozvojových zemí lákavé,“ vysvětluje Matějčková. „Dostat článek do dobrého časopisu může trvat i roky a šance, že vám ho vezmou je třeba pětiprocentní. Jenže vědci na vysokých školách jsou za anglické články oceňovaní.“ Kdo a proč chtěl odstranit Myslbekovu sochu Ježíše z pražské AVU? „Z jistého hlediska je to prkotina a z jiného významná kapitola českého antiklerikalismu a kulturních válek,“ říká Jiří Peňás. „Otázka je, jestli tahle socha je vůbec primárně náboženským symbolem. Podle mě není,“ tvrdí Ondřej Štindl. Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz
5/15/202434 minutes
Episode Artwork

Dvacet let v EU v Echo Salonu: Podmínkou optimismu je vyhlížení katastrofy

Evropa byla vždy nesmírně rozmanitý kontinent, který zároveň měl tendenci se slučovat, mohutnět, sílit, chřadnout, slábnout a zase se rozpadat: římské impérium, Svatá říše římská, habsburská monarchie, třetí říše… Možná z druhé strany i Sovětský svaz. No a po druhé světové válce EU, původně nepochybně nadějný projekt, z něhož se stal evropský superstát… Velké, etnicky různorodé, byrokraticky spravované impérium, které vydává obrovské množství nejrůznějších nařízení a předpisů a zároveň má stále větší problém odůvodnit svou existenci ještě něčím jiným, než že to tak musí být a jiná cesta není. Dvacet let EU v Salonu Echa diskutovali spisovatel Benjamin Kuras, antropolog Ivo Budil, geolog a esejista Václav Cílek, filozof a historik Petr Hlaváček, a sociolog Karel Hlaváček. Moderuje Jiří Peňás! Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz
5/15/202419 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Zvažuji trestní oznámení na Nerudovou. Novotný je ubožák na přes držku, Fiala se za něj měl omluvit, říká Konečná

Kateřina Konečná zvažuje žalobu na Danuši Nerudovou. Lídryně Starostů do euro voleb před pár dny napsala na Twitteru, že Kateřina Konečná a komunisty „jsou košťata a zločinci.“ Bude se Konečná bránit? „Ano, zvažuji žalobu, jako předsedkyně KSČM jsem odpovědná za víc jak osmnáct tisíc našich členů, kterých se to dotklo, které paní Nerudová urazila. Mám povinnost se jich jako předsedkyně zastat.“  V rozhovoru hovoří i o výrocích starosty za ODS Pavla Novotného, který se na sociální síti necitlivě vyjádřil o Anně Slováčkové. Jeho chování a komentáře jsou podle Konečné přesahem morálních hranic, Novotného označuje za „ubožáka“ a vysvětluje, že jeho způsob komunikace a zapojení dětí do politických útoků je pro ni nepřijatelné. Chování Novotného považuje za zcela nevhodné a neprofesionální.  „Premiér Fiala se měl omluvit, myslí si, že všechny věci vymlčí. To, že se neomluví je stejné, jako by výroky Novotného schvaloval.“ Dodává, že ODS se měla od Novotného výroků a postojů distancovat.  Volby do Evropského parlamentu jsou prý hlavně referendem o míru, Konečná tvrdí, že v EU čím dál víc sílí hlasy po společné zbrojní a obranné politice, hovoří o plánech EU na zvýšení vojenských výdajů a vytvoření postu komisaře pro obranu. Kritizuje tyto kroky jako odchýlení se od původního mírového zaměření EU, které by mohlo vést k militarizaci unie a zvýšení zbrojních výdajů místo investic do jiných oblastí, jako je zdravotnictví. Konečná varuje před eskalací konfliktů a poukazuje na to, že podpora zbrojení a vojenských výdajů není cestou k míru. Vyjadřuje obavy, že EU se stává spíše vojenským než mírovým projektem, což považuje za negativní vývoj. Konečná mluví také o potřebě nové bezpečnostní konference a nastolení nových bezpečnostních záruk, které by předešly konfliktům jako je současný rusko-ukrajinský konflikt. EU by podle ní měla hrát roli zprostředkovatele a hledat diplomatické a mírové řešení mezinárodních konfliktů, místo toho, aby se dále militarizovala.  Konečná se ohradila proti kritice, že KSČM by se měla více distancovat od své historie. Uvedla, že na veřejných shromážděních a v diskuzích s občany téměř nezaznívají odkazy na komunistickou minulost. V kontextu budoucího směřování a případného úspěchu v nadcházejících volbách Konečná naznačila, že pokud se "Stačilo" osvědčí jako přitažlivá značka, může to vést k dalšímu spojení politických sil pod tímto brandem. "Pokud to lidé chtějí, budeme jednat o dalších krocích," řekla s tím, že vše závisí na výsledcích voleb.  Konečná zdůraznila, že absence komunistické symboliky na webových stránkách koalice "Stačilo" není způsobená studem za KSČM, ale je to strategické rozhodnutí. "Stačilo je náš vzkaz, je to, co chceme komunikovat," uvedla Konečná. Vysvětlila, že logo a marketingová strategie jsou navrženy tak, aby respektovaly rovné podmínky všech koaličních partnerů a aby bylo jasné, co koalice zastupuje.
5/13/202418 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Klaus je vedle něj soft ekonom. Javier Milei by ministerstvo pro vědu určitě posílil

Argentinský prezident Javier Milei, známý svým excentrickým chováním, naordinoval své zemi tvrdá úsporná opatření. Devalvoval měnu, propustil tisíce státních zaměstnanců, o polovinu snížil počet ministerstev. Podle hlavního analytika Hrot24 Miroslava Zámečníka by se některými jeho opatřeními mohlo inspirovat i Česko.  V polovině června Milei dorazí do Česka, kde mimo jiné převezme cenu od Liberálního institutu. „Proti Mileiovi jsou všichni tzv. radikální ministři hospodářství a financí za posledních mnoho let ve všech ostatních zemích hovňousci,“ říká s nadsázkou Zámečník. „Devalvovat měnu o 50 procent je hodně rázný krok, který samozřejmě, pokud není doprovázený dalšími opatřeními, okamžitě zvýší inflaci. Takže co proti tomu? Proti tomu jde ořezávání výdajů, ale drastické,“ popisuje Zámečník. Jenže v Česku podle něj není na podobné zásahy atmosféra: „Na nás je to radikální. Ale to je důsledek toho, že Česko vůbec nemá pocit, že by narazilo hlavou na zeď,“ dodává Zámečník.  Argentinský prezident je typickým zástupcem rakouské ekonomické školy, jeho časté srovnávání s Trumpem ale nesedí. „Milei patří ke skupině lidí, kteří nechtějí zvyšovat daně v žádném případě, ale nenávidějí rozpočtové deficity. Prostě mít vyrovnané rozpočty byla správná a žádoucí věc,“ říká Zámečník.  Pokud bychom podle něj měli Mileie srovnat třeba s bývalým českým prezidentem Václavem Klausem, tak by z toho Klaus vyšel spíš jako umírněný: „Milei prostě řeže motorovou pilu, zatímco Klaus si dělal výpisky, to je prostě úplně jiný typ.“   A pokud bychom měli vztáhnout některé recepty Mileie na českou realitu, třeba na současnou debatu ohledně výběru šéfa ministerstva pro vědu, výzkum a inovace, tak by, podle odhadu Zámečníka, tento rezort argentinský prezident nebral jako okrajový, ale naopak by mu věnoval ještě větší pozornost. „Absolutně nejdůležitější záležitost, která rozhodne o budoucnosti Česka, je to, jestli věda, na kterou dáváme dvě procenta HDP, začne generovat nějaké reálné výsledky,“ dodává Miroslav Zámečník. 
5/10/202428 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Gustavo Monche o Španělsku a Madridu - podařená cesta od diktátorství k monarchii

Rodilý Madriďan vzpomíná na hezké mládí na madridském sídlišti, katolickou výchovu a dětství v končící době frankistického režimu. Co Španělé přinesli světu? Dobrodružství, hrdinství a "černou legendu". Jsou Španělé krvelačný národ? Jaké bylo dětství v Madridu na konci diktatury? Proč je Madrid tak příjemné město a za co vděčí Španělsko Frankově diktatuře? Nejen o tom v dnešních Výpravách Jiřího Peňáse! 
5/10/202415 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Dotace komplikují byznys. Na trhu jsou miliardy a všichni si na ně chtějí sáhnout, tvrdí šéf Seyforu

„Je otázka, jestli ještě pořád funguje tržní hospodářství, v situaci, kdy evropské i národní dotace znamenají miliardy na trhu, na které si chce každý sáhnout. Dotace jsou dnes už nutnou součástí fungování firem,“ říká Martin Kudrna, ředitel Divize Midsize Business ve společnosti Seyfor. Martin Kudrna popisuje, jak nové nástroje a umělá inteligence mění fungování byznysu. „Pochopit technologie může pomáhat, ale současně to znamená zásadní změny v systému, stylu a organizace práce.“ Majitelé firem často chtějí změnu fungování a implementování nových řešení, to ale blokují nebo brzdí řadoví zaměstnanci. Jeho divize tak řeší, jak know-how jednotlivců přenést do systému dostupného pro všechny. Kudrna ale tvrdí, že i středoevropské země se stávají stále otevřenější změnám. Vývojářům kdysi doporučoval, aby se podívali na filmy Julese Vern. Věci, které se zdály nemožné, dnes normálně fungují a využívají se. Společnost Seyfor patří k největším dodavatelům ICT řešení v Evropě. Firmám dodává účetní, ERP, CRM, mzdové a personální systémy, software pro řízení výroby i velká, na míru připravená technologická řešení včetně kyberbezpečnosti nebo datové analytiky. V rozhovoru Martin Kudrna mluví také o pobytu ve tmě, který absolvoval a všem by ho i doporučil. Jako hlavní benefity vnímá zklidnění a zbavení se dlouhodobého vyčerpání. Ve tmě podle něj přijdete hned o dva smysly – zrak a sluch, protože prostor, kde byl, byl téměř odhlučněný.
5/9/202415 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Konec zločinů na dětech, deforma českého školství a vypíná EU demokracii?

Hlavním tématem aktuální Echo Porady byla převratná britská studie, která mění pohled na problematiku transgenderu. „Standardní vědecké procesy byly utlumeny a tento medicínský problém byl unesen ideologií,“ cituje Tereza Matějčková uznávanou pediatričku Hilary Cass. Stejně tak Ondřej Šmigol z její zprávy připomíná, že nejsou důkazy, že by blokátory puberty u dětí snižovaly riziko sebevraždy. A jaká je situace v Česku „Ústavní soud s největší pravděpodobností rozhodne o tom, že pro změnu pohlaví už nebude nutná operace. To je další ústupek sektářským ideologiím,“ říká Dalibor Balšínek. Navíc genderové novoty se dostávají i do oficiálních materiálů ministerstva školství. A na závěr si komentátoři týdeníku Echo připomněli dvacet let Česka v Evropské unii. „V Evropě se pořád žije nejlíp na světě. EU se proměnila a proměňovat se bude. Každá říše měla období rozkvětu a úpadku. A taky nějakou symbolickou ideu. Ta tu teď chybí,“ soudí Jiří Peňás. „Původní příběh EU ani nebyl ekonomický, ale spíš šlo o to umenšit rozdíly mezi národními státy. A tím vytvořit prostor pro mír,“ říká Matějčková. „Z Evropské unie se stala revoluční organizace, v důležitých oblastech je třeba kvůli green dealu vypnutá demokracie,“ dodává Daniel Kaiser. Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz
5/8/202430 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Sociální sítě nemohou za všecko

TikTok je ta nejvíc dynamicky rostoucí síť současnosti, velice populární je zvlášť mezi mladými lidmi. Budoucnost TiktToku je ale velice nejistá. Ve Spojených státech byl přijat zákon, který podmiňuje další dostupnost sítě v USA jejím prodejem americkému majiteli, je totiž vnímána jako potenciálně nebezpečný nástroj čínského režimu použitelný jak pro propagandu, tak i pro špionáž. Evropská unie zas zdůrazňuje údajně neblahý a destruktivní vliv TikToku na psychický stav především dětských a dospívajících uživatelů. Redaktor Týdeníku Echo Ondřej Štindl debatoval o (ne)smysluplnosti snah omezit TikTok se sinologem Filipem Jiroušem a antropoložkou Marií Heřmanovou. Zastoupen měl být i pohled psychologů, bohužel ale pozvaná specialistka musela účast na poslední chvíli z vážných důvodů odříci.
5/7/202421 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Statisíce Ukrajinců mají jít bojovat. Musíme skončit s vítací kulturou, lidi chtějí bezpečnost, tvrdí Vondra

Hostem předvolebního speciálu Echo Pavla Štrunce byl europoslanec s lídr Spolu pro eurovolby. „Musíme skončit s vítací kulturou, nesmíme v Evropě přivítat úplně každého, kdo si chce trochu přilepšit. Nekontrolovaná migrace hlavně z oblastí blízkého a středního východu a severní Afriky, to jsou lidé, kteří jsou mnohdy neintegrovatelní,“ tvrdí Vondra a v rozhovoru akcentuje svoje obavy z nekontrolované migrace a jejího vlivu na bezpečnost a sociální soudržnost v Evropě. Lidé v Evropě podle něj chtějí bezpečnost a to je také téma, které bude výrazné v předvolební kampani. „Pokud nebudeme bezpečí Evropy brát vážně, tak to může rozbít Unii jako takovou. Evropa se najednou dostala do situace, kdy Američani inovují, Číňani vyrábějí a my to jako máme všechno platit. Politik musí reflektovat obavy lidí, a musí nabízet nějaká řešení, jak ten strach eliminovat,“ dodává Vondra a tvrdí, že strach jako nástroj volební kampaně je špatně a politici, kteří se snaží šířit strach, mohou vést k negativním důsledkům pro společnost: "Jako strach je špatný rádce, to přeci je takové hezké české úsloví, nemůže strach být jako motivem našeho kounání nebo dokonce snad cílem, jako našich aktivit, šíření strachu, to v žádném případě." Vondra tvrdí, že to, že česká vláda se u migračního paktu zdržela hlasování, podle něho signalizuje nesouhlas s konečnou formou paktu: "Já to chápu tak, že koalice pěti stran se neshodla. Je to chyba ministra Rakušana, který nejdřív souhlasil, ale neuvědomil si všechny důsledky.“ Dodává, že česká vláda sice hlasováním ukázala svůj nesouhlas, finální dopad paktu ale bude záviset na většinovém rozhodnutí EU: "Ale je to jen demonstrativní akt, protože na samotné věci to nic nemění. To je věc, která podléhá většinovému hlasování."Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz
5/6/202420 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Evropa beznadějně zaostává, pokud se nezmění začne chudnout

Dva bývalí italští premiéři Mario Dragi a Enrico Letta dostali zadání od šéfky Evropské komise Ursuly von den Leyenové, aby přišli s doporučeními pro rozvoj jednotného trhu zvýšením konkurenceschopnosti Evropské unie. Podle hlavního analytika Hrot24 Miroslava Zámečníka je nejpodstatnějším zjištěním, že jednotný trh není jednotný: "je vlastně strašně fragmentovaný, to je místo, která nás nejvíc bolí, zvlášť když EU srovnáme s Čínou a Spojenými státy", dodává. Oba pánové si vzali na mušku dva důležité segmenty: telekomunikace, které jsou rozdělené podle národních hranic. "Jsou sice nadnárodní společnosti, které mají, jako i v Česku, své dceřiné společnosti, ale to prostě není jednotný trh v tom pravém slova smyslu." Další věc, kde ta fragmentace je značná, je bankovnictví a kapitálový trh. Zámečník upřesňuje: "Evropa, pokud chce konkurovat Číně a Spojeným státům, tak musí pokročit na tom jednotném trhu, pokud jde o schopnost mobilizovat kapitál a alokovat ho do těch odvětví, kde na velikosti hodně záleží". Zároveň ale upozorňuje, že bankovní sektor byl tak zregulován, že chybí jakákoliv chuť bank podporovat rizikové podnikání. "Kapitálový trh nám nefunguje. Takže pojďme s tím něco dělat a to rychle, jinak nás ostatní úplně předběhnou. Vezměte si, že Amerika za 20 let zbohatla o 60%, Evropa ani ne o 30%", upřesňuje. Podle Miroslava Zámečníka by orgány EU měly být méně háklivé na přeshraniční fůze, pokud se odehrávají uvnitř Evropy. Jinými slovy: nechme vytvořit giganty, které se budou moci utkat s těmi z USA a Číny. " Bude to mít velké dopady do soutěžního práva", upozorňuje ekonom a dodává: „pokud nás takové společnosti dostanou do té úrovně toho globálního hráče, který bude moct soustředit zdroje na výzkum a vývoj, tak to je cesta, jak EU může odvrátit svůj pád. "Úkol pro Čechy znamená mít aspoň pár excelentních výzkumných univerzit a být schopen s našimi doktorandy vstupovat do mezinárodních týmů a participovat v nich. Prostě ne, že něco tu a tam urveš a budeš si to tady pytlíkovat, to ne", varuje Zámečník. Velký problém vidí v tom, že Česko nemá ani jednu vysokou školu v první dvoustovce, "problém je v tom, že velké peníze z EU půjdou špičkovým, výzkumným univerzitám a tomto ohledu není Česko v dobré pozici", uzavírá Zámečník. Pokud chceme být konkurenceschopní, tohle musí, podle něj, země mít jako prioritu.
5/3/202435 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Muži za pultem: Taylor Swift, nebo Tereza Semotamová, kdo je větší holka od vedle?

Stalking, amfetaminy, demence, Instagram! Tentokrát probereme opravdu všechno. Přežila by hlavní postava Sobíka ve filmu Mandragora? Jaké je maximální množství kokainu, po kterém ještě natočíte skvělý film? Existuje něco jako dementní verze Depeche Mode? Vyhráli ceny Magnesia Litera ti "správní lidé"? Jde psát o nudě tak, aby nás to nenudilo? Lze přiblížit poezii většinové společnosti? A hlavně! Co říct, až potkáte Ježíše Krista?  Obsazení: Ondřej Štindl, Libor Staněk II., Jakub Peřina              Diskutovaná a zmiňovaná díla: Sobík (r. Richard Gadd) https://m.youtube.com/watch?v=eafm1gB6SCM&pp=ygUVYmFieSByZWluZGVlciBuZXRmbGl4, Tereza Semotamová: Radikální potřeby, https://argo.cz/?post_type=book&p=171076, Taylor Swift: The Tortured Poets Department https://open.spotify.com/album/5H7ixXZfsNMGbIE5OBSpcb?si=FR71Ge_qQg-_p1bb8G1MYg, Wolfgang Tillmans: Build From Bere, https://open.spotify.com/album/60kr1wZpJUkK5DEEQeSBTP?si=GyPmcoyBRgupHDGluB7xkA, Mina: Studio Uno '66 https://open.spotify.com/album/5VJwsvkoleg0ueybquIjT1?si=-Ta8uscETZeDRXdCTLHuyQ, Cindy Lee: Diamond Jubilee https://m.youtube.com/watch?v=_LJi5na897Y&pp=ygUZY2luZHkgbGVlIGRpYW1vbmQganViaWxlZQ%3D%3D, Body Double (r. Brian De Palma) https://m.youtube.com/watch?v=vMG8V7Am8zI&pp=ygUVYm9keSBkb3VibGUgZGUgcGFsbWEg, Monkey Man (r. Dev Patel) https://m.youtube.com/watch?v=g8zxiB5Qhsc&t=49s&pp=ygUSbW9ua2V5IG1hbiB0cmFpbGVy, Love Lies Bleeding (r. Rose Glass) https://youtu.be/BF_J3-DmiS0?si=osBh3T1mVLt__y8l, Daaaaaalí! (r. Quentin Dupieux) https://m.youtube.com/watch?v=i6dYRzRTyvY&pp=ygUOZGFhYWxpIHRyYWlsZXI%3D, Ceny Magnesia Litera, https://echo24.cz/a/HkyhM/zpravy-panorama-literarni-cena-magnesia-litera-knihy-matejckova-buh-je-mrtev, divadelní hra Oheň a popel (r. Roman Polák), https://divadlobolkapolivky.cz/predstaveni/ohen-a-popel/, Domáce práce: Juliana Sokolová https://www.databazeknih.cz/knihy/domace-prace-529508, článek Instagramová poezie https://magazin.aktualne.cz/kultura/poezie-instagram-stancakova/r~2b3652f6fe4311ee9a9dac1f6b220ee8/
5/3/202444 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Šťastná milenka, šťastný Babiš. Spor o podporu rodiny a propalestinské protesty v USA

Českou politickou scénou cloumají dvě aféry Andreje Babiše – nový vztah a odmítnutí vládního návrhu důchodové reformy. „Co se rozchodu týká, Babiš navazuje na tradici. Rozvedli se Mirek Topolánek, Jiří Paroubek, Bohuslav Sobotka i Petr Nečas,“ připomíná v podcastu Echo Porada Ondřej Šmigol. Tereza Matějčková říká, že tanečky kolem důchodů jí nepřijdou politicky promyšlené: „Politici ANO se na reformě s vládou shodli, ale pak to revidoval jejich šéf z dovolené na Maledivách.“ Komentátoři Týdeníku Echo probrali také plán lidovců na vyšší odvody pro bezdětné. „Restrikce nejsou vhodné, ale pozitivní podpora rodiny je na místě,“ soudí Dalibor Balšínek. „Pětina párů je ze zdravotních důvodů neplodná. Nenarušuje to rovnost před zákonem?“ oponuje Matějková. A co propalestinské protesty na amerických univerzitách? „Protestující narušují výuku a na transparentech mají, že okupace skončí, až židé odejdou – do Evropy, USA…,“ říká Šmigol. „Protesty jsou možná antisionistické, ale ne antisemitské,“ tvrdí Kaiser. Celý podcast sledujte na http://www.echoprime.cz
5/1/202428 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

SPD je červená linie pro rodiče. Nejsme fašisti, chceme zrušit Green Deal i migrační pakt, říká Mach

Evropské volby v rozhovorech Pavla Štrunce! „Program SPD do evropských voleb jsem schopný celý podepsat,“ říká Petr Mach, volební lídr koalice SPD a Trikolory. Mezi základními body programu, které Mach s SPD a Trikolorou sdílí, je odmítnutí Green Dealových regulací, migrace spojené s migračním paktem a zavedení eura. Tyto postoje jsou dlouhodobě součástí Machovy politické agendy a nyní se staly klíčovými tématy pro SPD a Trikoloru: „Lidé se diví, že jsem na kandidátce s lidmi jako Ivan David, ale on podepisuje stejné věci jako já. Jsme proti těm Green Dealovým regulacím, proti migračnímu paktu, proti zavedení eura. To je vše, co já dlouhodobě hájím a má to teď naše koalice SPD a Trikolora v programu jako hlavní věci," dodává Mach. Petr Mach v rozhovoru mluví o reakci rodičů na jeho spojení s SPD a říká: „Pro rodiče je SPD červená linie. Přebírají z médií, že to je populistická strana. Ale není to tak, že by se se mnou kvůli tomu nebavili, prostě měli na to absolutně jiný názor." Dodává ale, že do rodiny se politika podle něj zatahovat nemá a sám se divá na věci pragmaticky. V rozhovoru Petr Mach zmiňuje situaci, kdy ministr Dvořák označil SPD za fašisty. Mach na tuto obvinění reaguje slovy: „Zažívám takové útoky a nadávky nejen od představitelů vládní koalice, kdy ministr Dvořák řekne, že jsme fašisti, já mu říkám, co jako na nás vidíte fašistického, vy to používáte jenom jako nějakou politickou nadávku, ale zkuste říct argument.“Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz
4/29/202420 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Pěšky napříč Kongem. Největší dobrodružství Jiřího Černického

V roce 1994 se tehdy osmadvacetiletý výtvarník Jiří Černický rozhodl proniknout do nitra černé Afriky. Skoro nic o ní nevěděl, neměl skoro žádný plán a prostředky, měl je nepřekonatelnou touhu po poznání a zážitcích. Šel většinou pěšky, bez podrobnější mapy, sám a na vlastní pěst. Skoro každý, kdo ho potkal, nad ním kroutil hlavou, pokud ho nechtěl okrást. Každý mu radil, ať dál nejde, že dál už nic není. On přesto šel, neboť vášnivá snaha dotknout se srdce temnoty byla silnější. O tom, kam došel a co při tom spatřil, vypráví v sedmém díle Výprav Jiřího Peňáse.
4/26/202421 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Bankovní daň je špatně pro banky i klienty. Banky ji zoufale nechtějí. Odnesou to zejména vkladatelé

Hnutí Starostů a nezávislých oživuje nápad s názvem bankovní sektorová daň. Vede ho k tomu hlavně to, že příjmy státu z daně z mimořádných zisků nejsou tak vysoké, jak vláda očekávala. Podle STAN zvlášť banky v případě windfall tax zůstaly za očekáváním. Analytik Hrot24 Miroslav Zámečník ale namítá, že daň může poškodit jak finanční domy, tak zejména klienty.„Hnutí STAN se zjevně snaží nějak odlišit,“ říká Zámečník a upozorňuje, že jedna ze stran vládní koalice má nově marketingové poradce ze Slovenska. A právě v zemi někdejších federálních partnerů je bankovní daň velmi tvrdá. „Je založena jako přirážka k dani z příjmu a je hodně vysoká. Efektivní sazba daně pro banky bude vysoko přes čtyřicet procent,“ zdůrazňuje analytik.Banky podle Zámečníka podobnou daň „zoufale nechtějí“. Pokud by prošel nápad ze strany Starostů, šlo by o špatný signál z hlediska finančních institucí i klientů. „Tohle je sektor, který funguje a dává krevní oběh celému organismu. Proč bychom měli zašpuntovávat artérie?“Sektorová daň uvalená na banky by zásadním způsobem zasáhla do finanční obslužnosti ekonomiky, omezila by disponibilní zdroje bank na poskytování úvěrů a tím by vyvolala nebezpečí oslabení ekonomického výkonu a zvýšení nezaměstnanosti, míní.Zdražily by se úvěry firmám i individuálním klientům. „Odnesou to zejména vkladatelé, dlužníci a z části zaměstnanci. Vždycky za to zaplatí tyto tři skupiny a akcionář. Ten zaplatí víc, ale nebude jediný,“ uzavírá Zámečník.Banky odmítají, aby byly předmětem takového zdanění. Argumentují, že mají spíš zájem jít třeba do projektů na financování infrastruktury, které mají být dělané PPP modelem. Jaké to bude mít další ekonomické a politické konsekvence? Proč tímto nápadem z pera vládního hnutí může akorát posílit opozice? Poslechněte si podcast. X: http://twitter.com/echo24cz Facebook: http://twitter.com/echo24cz
4/25/202426 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Připusťme si, že panuje skepse... Salon Echa a ministrem Bekem o změnách ve vzdělávání

Vzdělávací systém čekají velké změny, které mají zasahovat nejen do výuky, ale i do nastavení školského systému. Co všechno má být jinak a co je třeba, aby se tentokrát změny ve vzdělávání skutečně přenesly do praxe? O tom přišli diskutovat ministr školství Mikuláš Bek (STAN), ředitel Národního pedagogického institutu Ivo Jupa, předsedkyně správní rady Nadace České spořitelny Dana Brandenburg a programová manažerka Partnerství pro vzdělávání 2030+ a poradkyně prezidenta republiky pro vzdělávání Silvie Pýchová. Podcast vznikl ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem - https://www.npi.cz/
4/25/20241 hour, 9 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Příliš lpíme na životě, zdraví a medicína není jen věda, říká Pavel Kolář

Hostem Echo Porady byl tentokrát významný fyzioterapeut Pavel Kolář, který v minulosti pečoval o prezidenta Václava Havla a staral se také o řadu vrcholových sportovců. „Vyšetření jsou různá. Profesor Vojta, jeden z mých učitelů, daleko lépe viděl a jeho metody hodně vycházely z pozorování. Profesor Lewit zase dokázal pod listem papíru nahmatat vlas, takže spoléhal na palpaci,“ popisuje Kolář klasické diagnostické metody, které podle něj musejí jít ruku v ruce s technologiemi a moderní vědou. Ta dnes dovedla léčení až na molekulární úroveň, ale podle Koláře je potřeba její vliv vyvažovat. Proč je na jednu stranu potřeba nehrbit se, ale také není vhodné sedět jako pravítko? Co všechno se dá diagnostikovat z toho, jak člověk chodí nebo stojí? Proč ve zdravotnictví chybí „manažer nemoci“? A je, nebo není sport zdravý? S Pavlem Kolářem debatují Dalibor Balšínek, Tereza Matějčková, Bohumil Pečinka a Jiří Peňás. Celý podcast sledujte na http://www.echoprime.cz
4/24/202437 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

První DinoPark stál pět milionů, nechtěl jsem přehlídku soptíků a dráčků, ale skutečné dinosaury, radíme se s muzeem v Londýně

Jiří Machálek se před dvaadvaceti lety rozhodl, že zrealizuje park plný dinosaurů. Vášeň jeho malého syna ho donutila vážně přemýšlet o tom, jak postavit věrné modely. „Chtěl jsem skutečné dinosaury, ne park plný dráčků a soptíků. Spolupracujeme s Natural History Museum v Londýně, sledujeme moderní trendy v paleontologii a jdeme s nejnovějšími poznatky,“ říká Machálek. Celý příběh začal tak, že v Plzni uspořádal výstavu dinosaurů a jen za léto ji navštívilo 160 tisíc lidí a dnes jeho parky navštíví dva miliony lidí ročně. Nyní provozuje osm zábavních parků v České republice, na Slovensku a ve Španělsku.„Rád bych v následující sezóně postavil autonomního dinosaura, který by se v parku procházel, je to ale dlouhá cesta,“ říká Machálek k plánům do budoucna. Také chce, aby jeho parky fungovaly i jako naučné projekty na výuku a školní exkurze, nejen jako prostor pro zábavu. Současně dodává, že by rád dostal i kredit od vědců. Jeden z DinoParků fungoval i v Rusku, ale Machálek nechtěl v takové zemi dál podnikat a myslí si, že nyní už jsou všechny exponáty zničené a rozkradené. Plánuje naopak druhý park ve Španělsku.
4/24/202415 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Nechtěli jsme slyšet, co Kryl říká. A s Havlem si prostě nerozuměli

V březnu jsme si připomněli třicáté výročí úmrtí Karla Kryla, v dubnu osmdesáté výročí jeho narození. Je to ještě autor, který má co říct? Co vlastně zbylo z Karla Kryla a jeho legendy? O tom v Salonu Echa diskutovali novinářka a básníkova dobrá přítelkyně Marta Bystrovová, novinář a autor knižního krylovského rozhovoru Půlkacíř Miloš Čermák, historik a novinář Martin Groman, literární vědec Jiří Zizler a divadelník, muzikant a právník Adam Rut. A protože připomínat výročí písničkáře bez jeho písní by nebylo uctivé, začali jsme právě písní.
4/23/202429 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Fiala poškodil česko-slovenské vztahy. Západ chce z Ukrajiny udělat svojí baštu nepřátelskou k Rusku

"Česko-slovenské vládní vztahy poškodil premiér Fiala. Ke zrušení konzultací se slovenskou vládou nebyl důvod, Robert Fico se potkal se zástupci ukrajinské vlády a všichni byli spokojení. Je překvapení, že premiér Fiala měl takový velký problém, když Ukrajinci to tak nevidí. Nesetkalo se to s pochopením ani u Čechů, ani u Slováků, oba národy to kritizují, tvrdí bývalý slovenský ministr vnitra Vladimír Palko k situaci, kdy Česko v reakci na kroky slovenské diplomacie ve vztahu k Rusku ukončilo mezivládní konzultace se Slovenskem.  Nebudou se tak z rozhodnutí českého premiéra Fialy konat společná jednání vládních kabinetů. Mezivládní konflikt podle něj nevyplývá z našich vzájemných vztahů ale z toho, že na válku na Ukrajině a příčinu vzniku konfliktu musíte mít jeden názor a máte li jiný, budete vytlačeni na okraj. Fiala je podle Vladimíra Palka s takovou situaci konformní, ale Slovenská vláda ne. Západ prý nedělal dobrou politiku před válkou a nejde jen rozšiřování NATO na Východ. Chce z Ukrajiny udělat baštu nepřátelskou k Rusku, také má máslo na hlavě.   „Slováci už mají dost té progresivistické vlny, Peter Pellegrini dokázal trochu realističtěji mluvit o válce na Ukrajině, hodně lidí říká, že je jen loutkou a podržtaškou Roberta Fica, ale i on ho kritizoval a pokoušel se ho zlikvidovat, říká Palko k otázce směřování Slovenska po vítězství Petera Pellegriniho v prezidentských volbách. Palko v rozhovoru hovoří i o situaci slovenských médií, podle něj není na Slovensku problém v tom, kdo je jaké sexuální orientace, ale není podle něj přípustné, aby to média řešila a upozorňovala na to, kdo je jaké orientace. 
4/22/202418 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Muži za pultem: Kdo byl prázdnější? Ripley, Cobain nebo Bartošová?

Muži za pultem se opájí transcendentní krásou obrazotvornosti seriálu Ripley. Poměrně s nadšením přijímají i nový film Alexe Garlanda Občanská válka. V den shlédnutí dokonce ani nepotřebovali svou obvyklou injekci adrenalinu. Bohužel ani ve světě stárnoucích mužů není vše zalité sluncem. Smutek na tváři vykouzlí především duo Iveta Bartošová a Kurt Cobain.  Obsazení: Ondřej Štindl, Petr Koubek, Jakub Peřina  Diskutovaná a zmiňovaná díla: seriál Ripley https://m.youtube.com/watch?v=0ri2biYLeaI&pp=ygUOcmlwbGV5IG5ldGZsaXg%3D (režie: Steven Zaillian), deska The Libertines: All Quiet on the Eastern Esplanade https://open.spotify.com/album/0RQPuyaKyrEG8lSkl089zC?si=zTG6MjlcQdiy9n2iUoEBlQ, píseň Suicide: Dream Baby Dream https://m.youtube.com/watch?v=J3amtAb-dp8&pp=ygUYc3VpY2lkZSBkcmVhbSBiYWJ5IGRyZWFt, film The Long Goodbye https://m.youtube.com/watch?v=fAYheZweypk&pp=ygUUbG9uZyBnb29kYnllIHRyYWlsZXI%3D (režie: Robert Altman), dokument Málo mě znáš https://youtube.com/shorts/-5Zss1HYPbE?si=i8o6H6Ivmsaew63R (režie: Tomáš Klein), audio pořad Cobain https://vltava.rozhlas.cz/proc-porad-potrebujeme-kurta-poslouchejte-podcast-cobain-o-smrti-ikony-a-9202207 (režie: Pavel Klusák), Apple podcast o Viktoru Koženém: The Pirate of Prague https://www.apple.com/tv-pr/originals/the-pirate-of-prague/ , film Občanská válka https://youtu.be/cA4wVhs3HC0?si=a2jQWgp-rykhMFyj (režie: Alex Garland) a další díla studia A24 https://a24films.com/ 
4/19/202441 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Zlaté české ručičky musí nahradit zlaté mozečky! To je jediná šance na světovou první ligu, tvrdí ekonom Zámečník

Blíží se konec globalizace, nebo ne? V dnešním ultra propojeném světě těžko říct. Šance Čechů je ale v tom, že i čínským součástkám dají přidanou hodnotu, říká analytik Hrotu24 Miroslav Zámečník. Mobily, auta, baterie, počítače – veškeré technologie, které běžně používáme, jsou z Číny nebo prostě z Asie. Jenže to, co dělá Apple synonymem pro špičkovou světovou techniku, je mozek ze Silicon Valley, který díky těm součástkám navrhne ikonický iPhone. A právě v tomhle je šance i pro Čechy, protože mozky tady máme, jen je potřeba, abychom zlaté ručičky, o nichž tak rádi mluvíme, nahradili právě zlatými mozečky. „Když se tady věci budou vymýšlet a ne už tolik nutně vyrábět, udělá to z Česka prvoligovou zemi,“ říká ekonom Miroslav Zámečník v aktuálním Hrotcastu.Česko by si podle něj mělo najít svoji parketu. „Nemůžeme soutěžit s Němci ve strojařině, protože jsou prakticky ve všem lepší. Jak ale říká teorie komparativních výhod, i kdyby byli ve všem lepší, musíme se specializovat na věci, kde ten rozdíl v kvalitě je relativně nejmenší“, dodává Zámečník. Na konec globalizace to podle něj prý zatím nevypadá, už jen proto, že Čína představuje 31 procent celé světové průmyslové výroby. „Což je zhruba tolik, jaký byl výkon Británie, když byla na vrcholku sil“, upozorňuje analytik.Možný návrat Donalda Trumpa do Bílého domu bude podle Zámečníka dělat vrásky na čele nejen Číně, ale také Evropské unii, konkrétně Německu a nepřímo tedy i Česku. Podle Zámečníka budou hrát Trump a jeho lidé velmi tvrdě, dokud nebude existovat obchodní rovnováha. „Nic nedovede rozčílit Donalda Trumpa víc, než kombinace velkého obchodního přebytku a zároveň malých výdajů na zbrojení“, upozorňuje Miroslav Zámečník. Jinými slovy lze odhadnout, že třeba Německu může v případě svého opětovného zvolení prezidentem USA vzkázat zhruba toto: „Ty se schováváš pod mým jaderným deštníkem a článkem 5 (smlouvy o společné obraně NATO – pozn. red.), a zároveň ke mně vyvážíš svá prémiová auta.“ A tím si navíc Německo plní svoji státní kasu, dodává Zámečník. Co dalšího by znamenalo zvolení Donalda Trumpa pro mezinárodní obchod? Jak může uspět Česko ve světové konkurenci? Jak vypadalo zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze a proč musel Miroslav Zámečník občas z jednání utíkat nebo chodit zadním vchodem? Poslechněte si podcast.
4/18/202437 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Proč Petr Fiala řeší světovou politiku a ne problémy doma?

Porada Echa tentokrát začala na kongresu ODS, který se konal o víkendu v Ostravě. Podle Daniela Kaisera a Dalibora Balšínka je výsledek kongresu pokračováním volné jízdenky Petra Fialy. Vládla euforická nálada, Fiala koaliční partnery oslovoval křestními jmény a vypadá to, že je nejsilnějším šéfem ODS v historii. „Petr Fiala vytváří dojem že v USA udělal něco zásadního pro situaci na Ukrajině a schválení balíku americké pomoci, ministr Lipavský si zve na kobereček íránského velvyslance, ale v tu stejnou chvíli se v Evropském parlamentu jako na běžícím pásu schvalují věci, které budou denně ovlivňovat naše životy, a Česko se zdržuje hlasování. Protože má premiér a vláda moc práce s děláním světové politiky,“ komentuje Daniel Kaiser situaci schválení migračního paktu a dalších zákonů v EP. Porada se věnovala i tomu, jak bude Evropa vypadat za padesát let a jak se změní vlivem příchodu uprchlíků z mimoevropských zemí. Podle Jiřího Peňáse je už teď jisté, že za padesát let Evropa bude k nepoznání a bude se podobat spíše Blízkému východu a Africe. „Migrace je krize. A je škodlivá i pro země, odkud ti lidé odcházejí,“ soudí Peňás. V závěru Porady se mluvilo o íránském útoku na Izrael a o tom, jak a kdy přijde odveta. „Všichni analytici se tváří, že nějaká reakce Izraele bude, ale nikdo se neshodne jaká. Ve hře je třeba i velký kybernetický útok,“ tvrdí Ondřej Šmigol. Celý podcast sledujte na http://www.echoprime.cz
4/17/202433 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Mosambik je příjemnější než Praha, Cape Town děs... Echo Salon o Africe a genocidě ve Rwandě

Před třiceti lety začala genocida ve Rwandě, jeden z nejhorších zločinů v historii Afriky, který na Západě zabetonoval představu kontinentu jako brutálního a zaostalého místa. Afrika, včetně Rwandy, se od té doby přece jenom značně změnila. Právě o tom, jaká je dnešní Afrika, debatovali Ondřej Horký-Hlucháň z Ústavu mezinárodních vztahů, Bohumil Doboš z Institutu politologických studií FSV a Martin Loužecký z neziskovky Skate World Better. Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz
4/17/202423 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Babiš je predátor, možná jsme lidi rozdělili až moc. Teď mě štve, jak je v Česku draho

Marek Prchal, bývalý hlavní stratég a spolupracovník Andreje Babiše, se po deseti letech práce ve vrcholové politice rozhodl napsal knihu Duše Národa a v podcastu Pavla Štrunce mluví o svých zkušenostech z politických kampaní i o tom, jaký to celé mělo dopad na jeho rodinu a hodnoty. „Kdybych věděl, co vím dneska, odešel bych v roce 2017. Ale mě strašně zajímalo, co se děje ve Strakovce. Byl jsem strašně zvědavej a teď jsem do toho baráku mohl chodit a zjistit to. Byla to moje zvědavost, co mě hnala na Úřad vlády, jaký to je, jaký to bude, jak se ta země řídí, jak se rozhoduje. Je to je centrum všeho,“ říká Marek Prchal o svém rozhodnutí zůstat po boku Andreje Babiše i poté, co se stal premiérem. „Objevovaly se nesmysly, jako že máme armádu lidí, kteří ovlivňují internetové diskuze, které já řídím. Přitom jsme mohli kdykoliv do České televize, na Novu… Stačilo zavolat, nedávalo by smysl tohle dělat.“ V rozhovoru popisuje i klíčové prezidentské volby, ve kterých Andrej Babiš prohrál s Petrem Pavlem a po kterých Prchal tým Babiše opustil. Momentů, kdy chtěl skončit už dřív bylo prý milion denně. Popisuje, jak se liší Andrej Babiš a současná vládnoucí pětikoalice: „Chybí tam hlad a posedlost, je to taková chození do práce. Viděl jsem pětihodinový dohodovací řízení a to jsem se trochu naštval, že tohle já platím?!“ „Začalo mě štvát, co věci stojí, v hlavě se mi to spojí, že za to můžou oni,“ komentuje Prchal současný stav v Česku a dodává, že možná Česko teď potřebuje roky klidu. Chcete vědět, jak se řídí Česko? Proč chtěl Marek Prchal do Strakovky? A jak to má se soukromým životem? Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz X: http://twitter.com/echo24cz Facebook: http://twitter.com/echo24cz
4/15/202426 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Judith Butler a její boj proti fašismu: Kdo všechno se bojí genderu? Pravda neexistuje? #21

Kniha Kdo se bojí genderu? je první, jíž se Judith Butler, přední současná filosofka a, jak sama říká, i politická aktivista obrací na široké publikum. Chce vysvětlit, že se pojmu gender nikdo nemusí bát, ale také ukázat na ty, kteří mu nerozumí, případně jej cíleně dezinterpretují. To vše prý značí, že se chtějí vrátit do starých časů. Mezi fašisty v tomto smyslu řadí třeba současného papeže Františka, Giorgiu Meloniová, ale s fašisty se přinejmenším rovněž paktují ti, kteří trvají na neměnné biologické podmíněnosti, tedy na tom, že převážná většina lidí spadá přesně do jednoho nebo druhého pohlaví. Navzdory kritice, které se Judith Butler dostává od akademiků, širší veřejnosti či politiků, je nesporné, že kniha Trable s genderem z roku 1990 patří mezi nejvlivnější filozofické knihy dvacátého století, a mnozí proto Judith Butler řadí již dnes k žijícím klasikům. Autorka podcastu Tereza Matějčková ukazuje, že její poslední kniha zračí snahu integrovat do své filozofie nový pojem genderu, takový, který je s dosavadním směřováním díla Judith Butler neslučitelný. Kniha se proto zmítá v rozporech. Sama Judith Butler přiznává, že pozměnila svůj pojem tak, aby se do něho vešli zvláště transgender osoby, kterým bylo trnem v oku filozofičino tvrzení, že gender je výkon, nemá žádnou podstatu, a tak zcela jistě není osudem, natož čímsi, s čím se člověk rodí. Jenže právě zde mnohé transgender osoby protestovali poukazem na to, že přece jejich gender není výtvorem, ale čímsi, co změnit nemohou. Gender se tak pro Judith Butler stává cosi na straně jedné neměnného, daného – což je v kontextu její filozofie z devadesátých let netypické –, obtíží však je, že Judith Butler nechce zcela své dílo z devadesátých let opustit, a tak nadále tvrdí, že gender je i výkon. Je však otázka, jak lze radikální důraz na ironičnost a živoucnost vlastního vztahu ke genderu smířit s genderem coby osudem. S tím ostatně souvisí další problém: Judith Butler se proslavila svými tvrzeními o tom, kterak do všeho – včetně našich těl – zasahuje sociální a mocenská dynamika. Její filozofie by skýtala dobré prostředky pro studium náhlého nárůstu transgender lidí. Je přece pozoruhodné, že zde se však zastavuje: gender muže i ženy je sociálně konstruovaný, ale transgender identita – zdá se – nikoli. Kapitoly I. Úvod: Filozofka i politická aktivistka II. Hegeliánka a žijící klasička III. Trable s rodem: zrušení hranice mezi tělem biologickým a tělem vnímaným IV. Kdože tu má trable s genderem?
4/12/202432 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Divokým Kurdistánem a Ve stínu padišáha. Jak se profesor Stanislav Komárek seznámil s tureckými derviši

„Kdyby mě měl někdo potrestat, zaplatil by mi čtyři týdny v turistickém resortu,“ říká biolog, filosof a spisovatel Stanislav Komárek. V nových Výpravách Jiřího Peňáse hovoří o svém objevování Turecka a Kurdistánu. Mluví o svých cestách inspirovaných Karlem Mayem a jeho dobrodružnými romány z Orientu. Též o svém vzahu k islámu a o tom, že se mu v Evropě už asi nevyhneme. Muslimem se ale stát nechtěl. Zato setkání s derviši a jejich extatickými anci považuje za je jedno z nejúžasnějších ve svém bohatém životě.
4/12/202428 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Stanjura není Thatcherová, jeho argument pro wind fall tax by Železná lady nevzala, říká Zámečník

Kdo v Česku zaplatil na neočekávané dani nejvíc? Přišel čas na její zrušení? A troufne si ji ještě někdo zavést? Nový Hrotcast se zaměřil na mimořádnou daň z neočekávaných zisků – konkrétně na její historii. Koncept daně má kořeny, které sahají až do doby první světové války, a běžně se objevuje jako reakce na různé hospodářské a geopolitické šoky. Jak upřesňuje analytik Hrot24 Miroslav Zámečník „tyto daně jsou často uvaleny v situacích, kdy vlády čelí nepředvídatelným událostem, jako jsou válečné konflikty a s nimi spojený nárůst cen.“ Příkladem může být vnější šok způsobený ropnými krizemi, kdy se vlády snaží redistribuovat mimořádné zisky získané v důsledku náhlého zvýšení cen surovin, například v ropném sektoru. „Tato praxe se ukázala být efektivní i v obdobích vysoké inflace, jako byly osmdesátá léta ve Velké Británii, kde byla daň z neočekávaných zisků využita i v energetickém sektoru,“ dodává ekonom. Mimochodem o historickou událost se ve svém materiálu pro zavedení této daně opírá i ministerstvo financí. Konkrétně píše „Není bez zajímavosti, že Thatcherové windfall daň mířila právě na banky, které měly v té době stejně jako dnes nadměrný zisk z rychlého nárůstu úrokových sazeb," uvádí materiál. Podle Miroslava Zámečníka to není zcela přesné. „Protože Margaret Thatcherová to použila na banky – ovšem v době, kdy úrokové sazby stanovilo ministerstvo financí. Bank of England tehdy neměla nezávislost, pokud jde o stanovení monetární politiky. To mělo právě ministerstvo financí. Takže tady to není úplně přesně, historie je barevná“, vysvětluje ekonom. Jasným příkladem využití této daně na začátku první světové války bylo Švédsko, které, přestože zůstávalo neutrální, zavedlo exportní daň na železnou rudu a ocel vysoké kvality určenou pro zbrojařské úsilí. „Podobně Dánsko, inspirováno Švédskem, uvalilo daň na vývoz vepřového, což byl další způsob, jak využít ekonomické situace pro zvýšení státních příjmů,“ popisuje Miroslav Zámečník. Ve Spojeném království, významném účastníku první světové války, byla situace trochu odlišná. Zde byla zavedena daň z neočekávaných zisků na munici, což byl poměrně neobvyklý krok. Tento přístup byl motivován absencí cenové regulace a pocitem, že dodavatelé munice vydělávají „příliš mnoho“. Kdo v Česku zaplatil na neočekávané dani nejvíc? Co dani říkají minoritní akcionáři ČEZu? Přišel čas na její zrušení? A troufne si ji ještě někdo zavést?
4/11/202434 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Zdraví nemá být zdarma, lidi pak prevence nezajímá. Z krve zjistíme sklon k rakovině i cukrovce

Michal Pohludka založil český startup Macromo - pomocí moderních nástrojů experti dokáží zjistit, zda se nemoci jako rakovina, cukrovka, nebo onemocnění ledvin rozvinou, nebo ne. Vše je kombinací životního prostředí, životního stylu a genetiky. Další jeho projekt GeneSpector je jedna z nejvýznamnějších inovativních firem a zaměřuje se na hledání a vývoj nových biomarkerů, které mohou pomoct lidem. Jejich cílem je odhalit zdravotní problém dříve než nastane a tím poskytnout lékařům čas na efektivní léčbu. Cílem jejich projektů je poskytnout pacientům co nejefektivnější léčbu přizpůsobenou právě jejich specifickým potřebám. Technologie, jako jsou genetické testy a pokročilé bioinformatické nástroje, nyní umožňují lékařům s nevídanou přesností identifikovat predispozice k určitým onemocněním a predikovat, jak na různé léčebné postupy pacienti zareagují. To otevírá dveře k efektivnější léčbě mnoha onemocnění, včetně těch, která byla doposud těžko léčitelná. „Na svět vstupujeme s kartami, které máme, ale nemusí se to propsat, geneticky podmíněná onemocnění nezměníme, ale sklony k vysokému tlaku, kardiovaskulárním onemocněním, cukrovce a dalším chorobám můžeme ovlivnit životním stylem,“ tvrdí Michal Pohludka a dodává, že lidi se často zbytečně bojí odběrů krve. "Když víme, že ten problém může nastat, a víme to v raném stádiu, tak ta léčba může být výrazně efektivnější a stoprocentní. Bavíme se o onkologických onemocněních, bavíme se o onemocnění ledvin, o kardiovaskulárním onemocnění a vlastně mnoho dalších populačních závažných onemocnění.“ Jako problém českého zdravotnictví vidí i to, že lidé mají pocit, že vše je zadarmo, tak prevenci neřeší. K lékaři jsou až v momentě, kdy mají problém. Popisuje také situaci v Spojených arabských emirátech, kde na základě genetického screeningu obyvatel už zdravotnictví funguje komplexně na systému prevence. Přestože personalizovaná medicína a prevence nabízejí obrovský potenciál pro zlepšení zdravotní péče, představují také nové výzvy. Mezi ně patří otázky soukromí a etiky v souvislosti s genetickým testováním, potřeba rozsáhlých investic do výzkumu a vývoje, a také nutnost přizpůsobit stávající zdravotnické systémy novým modelům péče.
4/11/202442 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Kdo je tady proruský a kam až sahá ruský vliv?

Hlavním tématem Echo Porady byla otázka rusofilství. „Zažil jsem učitelku ruštiny, která doma pořádala dny ruské kuchyně, kdy si dali boršč a jedli to dřevěnou lžící,“ líčí Daniel Kaiser. Lidí s pozitivní sympatií k Rusku je podle něj u nás málo. „Ta škála přece může být velká – od lásce k ruským románům a baletu, až po to, že si přeješ okupaci střední Evropy,“ kontruje Jiří Peňás. Téma ruského vlivu se prolíná i slovenskými volbami. Jak moc jsou si Ivan Korčok a Peter Pellegrini podobní? Emoce z nich cloumají i napříč Evropou. „Šéf frakce Zelených v Bundestagu tweetuje, že Slovensku bude nutno odebrat evropské peníze. A nebyl jediný,“ připomíná Kaiser. V podcastu Echo Porada diskutují Dalibor Balšínek, Jiří Peňás, Ondřej Šmigol a Daniel Kaiser. Celý podcast sledujte na http://www.echoprime.cz
4/10/202420 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Bral člen Bundestagu Bystroň peníze od Rusů? A podkopávají proruské sítě bezpečnost v celé Evropě?

Salon Echa má tentokrát zpravodajské zaměření. Odpichuje se od zátahu Bezpečnostní a informační služby (BIS) oznámeného premiérem Petrem Fialou těsně před Velikonocemi slovy: „Odhalili jsme proruskou síť, která rozvíjela operaci s cílem šířit ruský vliv a podkopávat bezpečnost v celé Evropě.“ Operace prý sestávala jednak z provozu dosud málo známého webu Voice of Europe, jednak z financovaní populistických politických proudů různě po Evropě, nikoli z České republiky, ale v České republice ano. Ředitel BIS Michal Koudelka na schůzi vlády jmenoval jednoho západoevropského populistu, jemuž prý v České republice byly předávány peníze v hotovosti: německého Petra Bystroně. BIS prý má předání peněz v hotovosti zvukově zdokumentováno, měl se generál Koudelka vyjádřit na schůzi vlády.Skutečně ovlivňuje Rusko významně volby v Evropě, nebo je to jen oblíbený prostředek establishmentu, jak delegitimizovat opozici a své kritiky, čemuž by napovídalo známé vyšetřování Donalda Trumpa pro neexistující styky s Ruskem v předvolební kampani? A mají být tajné služby západního světa víc kontrolovány, než jsou dnes? Do debaty se zapojili poslanec Spolkového sněmu za Alternativu pro Německo Petr Bystroň, Robert Králíček z bezpečnostního výboru Poslaneck sněmovny za ANO, jeho kolega a předseda výboru Pavel Žáček (ODS) a konečně bezpečnostní analytik, kdysi ředitel krajské expozitury BIS a ještě dřív signatář Charty 77 a bubeník Plastic People Jan Schneider.Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz X: http://twitter.com/echo24cz Facebook: http://twitter.com/echo24cz
4/10/202420 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Rusko útočí na České dráhy i naši infrastrukturu. Populismus voliči ODS neocení. Spalovací motory tu budou ještě dlouho!

"Zaznamenali jsme v několika předchozích letech útoky na našeho národního dopravce, útoky na celou řadu klíčových institucí," tvrdí ministr dopravy Martin Kupka. Bezpečnost cestujících prý nebyla ohrožena.  „Jsem pro, aby Česko zastoupení v Moskvě na úrovni velvyslance mělo. Pokládám za přirozenější i v době takhle vážného geopolitického konfliktu, tak mít právě v Rusku velvyslance,“ říká Kupka k tomu, zda je vhodný čas řešit obsazení diplomatického postu v Ruské federaci.  „Vítám každou příležitost, kdy je možné veřejnosti vysvětlovat, jak je to z kroky vlády, jakou mají logiku,“ komentuje Kupka kontroverzní výjezdy ministra vnitra a šéfa STAN Víta Rakušana do regionů. „Jak rozehrál tu kopanou, no tak tam bohužel sejmul i vlastní spoluhráče. To jsme si taky patřičně vyříkali. A myslím, že Vítovi Rakušanovi je líto, že to takhle vyznělo,“ dodává Kupka a tvrdí, že i on aktivně s veřejností mluví. Největší konkurence je podle Kupky v komunistické Číně, na jedno místo se hlásí 500 lidí, je to výzva, to se samozřejmě promítá do toho, jaký výkon ta ekonomika může mít. "Spalovací motory s námi budou ještě dlouho, nechci, aby to určovala nějaká byrokracie, místo regulací by měl být hlavním hnacím motorem rozvoje automobilového průmyslu podnikatelský duch a inovace." Investicí do budoucnosti jsou podle ministra především rozvoj dálnic a vysokorychlostních tratí.
4/8/202421 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Muži za pultem: Román Hella. Konečně literatura! A Rusko a Ukrajina a válka a umění

Muži za pultem zaujatě a nadšeně rozebírají román Aleny Machoninové Hella. Chrlí kulturní tipy a referují o uměleckých dílech, která se dotýkají války  na Ukrajině. Jakub prozradí strašné tajemství svého zrození. Padne otázka: Vyhraje Arsenal ligu? Obsazení. Libor Staněk II, Ondřej Štindl, Jakub Peřina diskutovaná a zmiňovaná díla: Alena Machoninová: Hella, 20 dní v Mariupolu (režie: Mstyslav Černov), Mariupol 2 (režie: Mantas Kvedaravičius), Jevgenij Vodolazkin: Brisbane, Nemilovaní (režie: Andrej Zvjagincev, 2017), Zhanna Kadyrova: Unexpected, Iryna Zahladko: Tváření, Yojimbo (režie: Akira Kurosawa, 1961), Nebe a peklo (režie: Akira Kurosawa, 1963), Vampire Weekend: Only God Was Above Us, Waxahatchee: Tigers Blood  --
4/5/202435 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Český národní sport? Natažená dlaň! Dotováním lůzrů nikdy nezbohatneme. Akorát všichni zchudneme, říká Zámečník

Českým národním sportem se stala natažená dlaň, říká analytik Hrot24 Miroslav Zámečník. Podle něj vše se vypuknutím panedemie a následnou Ukrajinksou krizí a prohloubením trendu státních zásahů. V reakci na to vlády, za cenu nárůstu dluhu, výrazně navýšily podpory nejen pro občany, ale i pro firmy. "Aby se nepropouštělo, tak prostě přijímaly firmy docela velké peníze od vlády", říká Zámečník. Zároveň ekonom upozorňuje, že v řadě případů firmy, které čerpali pomoc během covidu, si pak vyplatili dividendy. A to podle něj nejde moc dohromady: "Běžně se dělo, že se přijal antivirus a vyplatily se dividendy. Jak to říkal Švejk, takových věcí by se dělat nemělo, ale ono se to může." doplňuje s nadsázkou analytik. Řada firem, které v krizi žádaly o pomoc, nyní sedí jak poměrně velkém objemu peněz. od roku 2020 se jeho objem vkladů v bankovním systému u řady firem zvýšil o desítky procent: "Třeba zemědělství, lesnictví a rybolov je v takové situaci, že od roku 2020 se jeho objem vkladů v bankovním systému zvednul o 54,6%. Zpracovatelský průmysl, který byl stíhaný všemi poruchami v dodavatelských řetězcích, sedí momentálně na 212,9 miliardách a od covidu si ten objem úložek zvýšil o 37%," uvádí Miroslav Zámečník. Jenže je nutné se podívat, co může být za důvodem, že firmy hromadí finance. Podle Zámečníka by peníze měly sloužit investicím a měly by mít pozitivní ekonomickou návratnost, jenže "firmy se bojí, co bude dál. Třeba Green Deal jsme si vymalovali v tak strašně černých barvách, že se ho opravdu bojíme. My jsme zranitelní, to ano. A když si tu zranitelnost uvědomuješ, tak se toho bojíš," uzavírá analytik Hrot24. Co je demoralizace v byznysu? Čemu brání další regulace? Proč Evropa ztrácí konkurenceschopnost? Namaže si nás třetí svět "na chleba"? Poslechněte si podcast.
4/4/202430 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Izraelská operace je brutální, ale nutná. Hamás si bere celou Gazu jako živý štít

Hlavním tématem dnešní Echo Porady je situace v Gaze. Kdo je na vině? Palestinci? Hamás? Izrael? „Neříkejme, že za oběti může Hamás. Každý stát, který vede válku, má odpovědnost za to, aby při tom nepáchal válečné zločiny, což Izrael pravděpodobně dělá,“ tvrdí Daniel Kaiser. „Izrael ničí infrastrukturu Hamásu. A ten s tím počítá a bere si za živý štít celou Gazu,“ oponuje Ondřej Šmigol, jenž nyní v Izraeli strávil více než týden. Probíraly se i aktuální prezidentské volby na Slovensku. „Politika Roberta Fica je postavená na konfrontaci a pro jeho další fungování je jako prezident mnohem výhodnější Ivan Korčok, vůči němuž se může vymezovat,“ soudí Dalibor Balšínek. Důvodů, proč Fico preferuje Korčoka, je však hned několik. Jak moc je český náhled na Slovensko důsledkem našeho paternalismu? A co se děje v Maďarsku, kde se demonstruje proti odvolání prezidentky a ministryně spravedlnosti? Dojde k „únavě Orbánem“? Maďarští vůdci zpravidla vydrží desítky let. Co přinese evropský akt o svobodě sdělovacích prostředků? „Je to jakýsi doplněk aktu o digitálních službách, který mířil na vztahy mezi platformami a jejich uživateli. Tohle ovlivní vztahy platforem a redakcí,“ říká Kaiser. Na Echo Poradě diskutovali Dalibor Balšínek, Jiří Peňás, Daniel Kaiser a Ondřej Šmigol. Celý podcast sledujte na http://www.echoprime.cz
4/3/202430 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Ruské jaderné rakety míří na desítky měst v Česku, je hanba, co za zbraně Západ na Ukrajinu posílá

„Čeští zbrojaři nabírají lidi, kteří v těch zbrojovkách pracovali v 70. letech, je velká nouze o lidi, suroviny, o všechno. Teď se ve velkém vyrábí munice, dělají se modernizace nebo úpravy starých tanků z 50. až 80. let, oprašují se zkušenosti, které měly firmy bývalého Československého zbrojního pomyslu," říká vojenský analytik Jiří Vojáček. "Už před ruskou invazí byly na Ukrajině jednotky NATO v rámci cvičných a poradenských misí," říká k návrhu francouzského prezidenta Macrona o možné rozmístění jednotek NATO přímo na Ukrajině. Vojáček naznačil, že i když se jedná o významný krok, který by mohl intenzivnějším způsobem zapojit NATO do války, mohl by vést k přímému konfliktu s Ruskem, pokud by na vojáky NATO byl spáchán útok. Vojáček tvrdí, že jakýkoliv další krok ze strany NATO, který by zahrnoval rozmístění vojáků na Ukrajině, by měl zásadní vliv na další vývoj a možnou eskalaci konfliktu. Vojáček tvrdí, že jakýkoliv další krok ze strany NATO, který by zahrnoval rozmístění vojáků na Ukrajině, by měl zásadní vliv na další vývoj a možnou eskalaci konfliktu. Rozebírali jsme i ruské aktivity směrem k České republice, „Jsou desítky českých měst, na které jsou namířeny ruské jaderné rakety. V Rusku vyšly žebříčky toho, kdo jsou největší nepřátelé Ruské federace. My jsme tam vždycky spolu s Poláky, Brity a Američany okupovali ta přední místa,“ říká JIří Vojáček.  Ohledně nákupů české armády Vojáček upozorňuje hlavně na problém nekoncepčního a špatně naplánovaného nakupování armádní techniky. „Je riziko, že část nakoupených letounů F35 bude stát, že si koupíme něco, co vlastně nebudeme v budoucnu potřebovat, říká Vojáček k nákupu letadel. V závěru rozhovoru zmiňuje ještě problematiku nefunkční a špatně vybavené vládní letky: "Vládní letka kterou využívají naši politici na zahraniční cesty, tak je vlastně naprostou ukázkou toho, co všechno je v naší armádě špatně, premiér letěl do Spojených Arabských Emirátů na šňůru jednání s arabskými šejky linkovým letadlem, šejkové se na to dívali dost divně,“ dodává Jiří Vojáček. 
4/3/202447 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Lidi se bojí demonstrovat, nechtějí být za dezoláty a lůzu v ulicích. Mají strach o platy a nevěří politikům, říká Středula

„Pamatuji že v roce 2012  při velkých protestech byly demonstrující označování že je lůza v ulicích. Teď se lidé bojí demonstrovat, nechtějí přijít o svůj příjem a nechtějí být spojeni s označeními jako dezolát,“ říká Josef Středula, který obhájil funkci předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů. Dodává, že lidé mají obavu o základ té své existence, lidé se radikalizují a vzniká atmosféra, že skoro každý, kdo někde protestuje, tak je za dezoláta.  Středula také kritizuje vládní plány na zvýšení věku odchodu do důchodu na 70 let a více pro lidi mladší než ročník 2005, což považuje za neakceptovatelné. "Poslal dopis panu prezidentovi s požadavkem, abychom se sešli na téma důchodová reforma, protože si myslíme, že to není v pořádku, takové zvyšování důchodového věku nepřihlíží k zdravotnímu stavu lidí," říká Středula a poukazuje na nedostatek komunikace vlády ohledně řešení důchodu, současně kritizuje nedostatek snahy o nalezení společného řešení. Zdůrazňuje, že ČMKOS se snaží o dialog s prezidentem republiky na toto téma, s cílem vyjádřit názory a obavy zástupců zaměstnanců a hledat spravedlivější a přijatelnější řešení důchodové reformy. 
4/2/202420 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Grónsko - Zelená země Eskymáků s vikingskou historií mě uhranula, říká Jáchym Topol ve Výpravách Jiřího Peňáse

Výpravy se tentokrát vypravily do Grónska! A průvodcem nám byl spisovatel a cestovatel Jáchym Topol. Jaký je největší ostrov a asi nejtajemnější země světa? Je to stále ten Gronland, tedy zelená země?  Grónsko pokrývá z osmdesáti procent ledovec starý miliony let, život je tedy možný jen na okrajích, které jsou přístupné. Grónsko má asi 2 miliony kilometrů čtverečních a obyvatel jen něco málo přes 50 tisíc. Jaká je historie osídlení a jaké kultury ostrov opanovaly? Jáchyma Topola uhranula vikingská historie osídlení ostrova, Odvážní vikingští mořeplavci se poprvé usadili v Grónsku kolem roku 985 našeho letopočtu.  Pojďte společně s Jiřím Peňásem poznat tuhle drsnou a fantastickou zemi, která nahání hrůzu. Celá epizoda na www.echoprime.cz, nebo na Forendors
3/29/202426 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Zničil náš vkus komunismus? Lidem chybí odvaha! A má být Praha skanzen?

Hostem Echo Porady byl designér Aleš Najbrt a mluvili jsme především o tom, jak se v České republice daří kultivovat veřejný prostor. Proč se bojíme nového a odvážného? „Průměrný design je příšerný, komunismus zničil tradiční obory a hrabeme se z toho stále, je tu velká snaha udržet Prahu jako skanzen.“ Tvrdí Aleš Najbrt a v polemice s Danielem Kaiserem řeší, zda je dobře, že se Praha proměňuje moderními budovami, nebo jestli je nová moderní architektura neuctivá k městu a geniu loci. „Když se podíváte do Vídne, Lince, nebo Londýna, všude jsou nové budovy vedle historických. Musí vznikat nové stavby, které procházejí soutěžemi. Je to mnohem lepší, než když nový kontroverzní projekt nějaký developer uplatí,“ tvrdí Najbrt a dodává, že lidem dnes chybí odvaha riskovat. Na Echo Poradě diskutovali Dalibor Balšínek, Aleš Najbrt, Tereza Matějčková, Daniel Kaiser a Ondřej Štindl. Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz
3/27/202436 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Kofola koupila malé pivovary: Chci zachovat tradici starou 150 let, rumová příchuť nebyla chyba, říká Samaras

Jannis Samaras a jeho Kofola se rozhodli vstoupit na pivní trh. Společnost koupila většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, která rozvíjí tradiční značky piv Holba, Zubr a Litovel. „Já jsem pil Holbu v mládí v Jeseníkách, chci aby ty pivovary, které tam jsou 150 let, žily dál, chceme zachovat co jsme získali od majitelů těch značek,“ říká Samaras k důvodům, proč se rozhodl pivovary koupit.  V rozhovoru jsme řešili i konflikt nostalgie tradičních značek jako Kofola, nebo právě pivovary, a možnost z nich vybudovat něco víc zajímavého pro mladou generaci. Samaras říká, že lidé občas po nostalgii touží. Ale současně se jeho značky snaží nabízet i inovace. Více než patnáct let představuje každoročně Kofola své vánoční limitované edice nápojů inspirované tradičními vánočními vůněmi. Jednou takovou byla vánoční edice Kofoly s příchutí rumu, která se setkala s negativními reakcemi médií i veřejnosti, kdy Kofola musela čelit otázkám, zda právě rumová příchuť v nápoji, který pijí i děti, není zbytečným setkáním se s alkoholem v kolovém nápoji. „Byla to jen bouře ve sklenici vody, příchutě děláme jen proto, aby byl regál něčím zajímavý, na prodeje to nemá vliv,“ řekl Samaras k vánoční kauze i tomu, jakou roli v produkci Kofoly právě limitované edice hrají.  V rozhovoru mluvil i o tom, jak s Kofolou chystají svatby na letních festivalech, jestli je obtížné dnes oslovit mladé lidi a jak se mu povedlo prosadit se na českém trhu se značkou UGO. Trvalo to prý deset let.  Celý rozhovor sledujte na www.EchoPrime.cz
3/27/202418 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Volby na Slovensku: Vládu lze zbourat tím, že bude zvolen Pellegrini

Slovenské volby po prvním kole v Echo Salonu. S historikem, slovakistou a ředitelem Památníku národního písemnictví Michalem Stehlíkem a právníkem, spisovatelem a někdejším novinářem Tomášem Němečkem jsme hovořili o tom, jak letos volba nejvyššího slovenského ústavního činitele probíhá. Celý Echo Salon poslouchejte na www.echoprime.cz a čtětě v Týdeníku Echo!
3/26/202428 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Vláda ekonomice nerozumí. Jsou to loseři, ne lídři, věří jim jen dvě procenta lidí, říká Havlíček o vládě Petra Fialy

Hostem Echo24 byl Karel Havlíček, místopředseda Poslanecké sněmovny a první místopředseda ANO.  Hlavním tématem rozhovoru byla energetika a budoucnost jádra. Havlíček v rozhovoru zdůrazňuje význam jaderné energetiky pro Česko, a to v kontextu rozhodnutí EU zařadit jadernou energetiku mezi čisté zdroje. "Je to úspěch a pro mě obrovské zadostiučinění, když jsem v roce 2019 přišel opět s obnovením jaderného energetického programu a vyrazil do Bruselu a řekl jsem, že připravujeme pátý dukovanský blok a že z toho neuhneme, slétli se na mě jako sršni. Ale Evropská komise otáčí, takže je dobře, že jsme se tenkrát nenechali někým odradit.“ Komentuje Havlíček s odkazem na dlouholeté úsilí České republiky prosadit jadernou energii jako zásadní prvek energetického mixu. Tento krok vnímá jako potvrzení správnosti strategie, kterou Česká republika a ANO v oblasti energetiky dlouhodobě prosazuje. Dalším tématem diskuze byla kritika evropského Green Dealu. Podle Havlíčka se ukazuje, že původní vize Green Dealu není v souladu s realitou a potřebami členských států. "Green Deal je ztracen v té podobě, tak, jak se připravoval před několika lety," říká a vyzývá k revizi tohoto plánu s důrazem na energetickou nezávislost a soběstačnost Evropy. Havlíček taky nešetřil kritikou současné vlády a premiéra Petra Fialy. Tvrdí že: „Tato vláda byla totálně nepřipravená, nemá kompetentní ministry a zejména se vymlouvá na minulost. Nepřipravila hospodářskou strategii, důchodovou strategii, ani strategii v oblasti zdravotnictví. Obávám se, že to nezvládne ani v té energetické strategii, která by mohla být součástí té hospodářské strategie.“ Havlíček zdůrazňuje nutnost formulovat jasnou ekonomickou vizi, která by řešila jak současné, tak budoucí výzvy. Premiér Fiala si podle něj nevěří a je to vidět i na jeho rétorice. Současné vládě podle Havlíčka věří už jen dvě procenta lidí: „Dnes této vládě absolutně věří podle průzkumu dvě procenta lidí, říkám naprosto, tak z toho vyplývá, že už jí věří jenom přímí příbuzní a mám ten pocit, že v poslední době už i ti příbuzní od ní utíkají.“ Pro Havlíčka je ale podstatné, že podle průzkumů ANO stáhla strana deset procent voličů koalice Spolu a posiluje i mezi ostatními voliči. 
3/25/202420 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Muži za pultem: Když na záchod, tak v Tokiu! Iva Hadj Moussa píše o mužích tak, až je to rozněžní

Muži za pultem shlédli film Wima Wenderse Dokonalé dny, ocenili na něm i to, jak dokumentuje krásu a účelnost veřejných záchodků v japonském hlavním městě. Škoda, že je Tokio tak daleko. Iva Hajd Moussa napsala román o zestárlé metalové kapele, Muži za pultem ho přijali s až dojatým nadšením. To se jim nestává. Obsazení: Petr Koubek, Ondřej Štindl, Jakub Peřina Probíraná díla: Dokonalé dny (režie: Wim Wenders), Pregoblin II, Strýček Váňa v National Theathre, Hamlet v divadle Almeida, Amen Dunes, Purple Land a Boys, pražský koncert Idles, seriál Šógun  , Nick Cave and The Bad Seeds: Wild God, Iva Hadj Moussa: Těžké duše O čem sní stárnoucí bílí muži
3/22/202431 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Kolenovrt Babiš koupil Mafru a nám začala nová éra, po měsíci na nás přišel finančák, říká Balšínek

Echo Porada je dnes mimořádná, slavíme deset let a hlavní téma bylo jasné: „Když Andrej Babiš koupil Mafru, byl to šok, bylo jasné, že v takovém médiu nechceme být,“ shodují se Dalibor Balšínek s kolegy, kteří s tím Echo zakládali. Pozvání na dnešní Poradu totiž přijali bývalá analytička Echa Lenka Zlámalová, Kamila Klausová a Jan Dražan, někdejší editor a stále editorka Echo24. Moderuje Pavel Štrunc. „Já jsem ještě měla hendikep, že jsem Babiše znala z minulosti, chtěl se mnou probrat svůj zájem jít do politiky. Řekla jsem mu, že je to největší kravina, co může udělat. Místo Mafry chtěl koupit Blesk, ale je kolenovrt a bylo to moc drahý,“ říká Lenka Zlámalová. Dalibor Balšínek dodává, že Babišovu politickou kariéru nastartoval Václav Moravec, když ho několikrát pozval do svého pořadu v České televizi a Babiš se cítil silný a úspěšný. „Nikdy jsem si neuměla představit, že bych byla na výplatní pásce Agrofertu, ale měla jsem tři děti, hledala jsem si práci v Rozhlase, ale byla jsem tam pár dní, protože jsem chtěla pracovat s lidmi z Echa,“ říká Kamila Klausová, která je dodnes editorkou Echo24 a společně s Janem Dražanem připravili i speciální číslo Týdeníku, které je právě v prodeji. „V začátcích Echa Babiš sloužil jako náš chodící banner - pořád o Echu mluvil na tiskovkách, bylo vidět, jak čtenost letí nahoru, pak mu asi Prchal nebo Hanč poradili, aby to už nedělal,“ dodává Zlámalová a přidává i historku o tom, jak po měsíci fungování redakce v bytě na Malé straně přišla kontrola z finančního úřadu. Jak se svět změnil pod tlakem sociálních sítí? A jak se Echo vypořádalo s tématy jako covid, migrace a nyní válka na Ukrajině? Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz
3/20/202433 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Ženy nemají možnost volby, být žena v politice není výhoda. Mladým se smějeme a Babiš už loví voliče na Tik Toku

"Když kandidujete na prezidentku, zná vás celá země. Být jedničkou na kandidátce STAN byl pragmatismus, Honza Farský k tomu přistoupil racionálně. Vybudování značky Danuše bylo hodně silné, měla jsem osobní vztah s voliči, věřili, že by se politika dala dělat jinak," říká neúspěšná kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová, která teď kandiduje do Evropského parlamentu jako jednička na kandidátce STAN. Ženy podle ní nemají možnost volby mezi kariérou a rodinou. Jsou nuceny vypadnout z práce na roky, podle Nerudové ani neexistuje infrastruktura, která by ženám umožnila být matkou i budovat kariéru, když budou chtít. Dodává, že to jsou i obrovské ztráty pro stát, ženy studující nejdražší studijní obory jako lékařky a zubařky vypadnou z práce na roky. V rozhovoru mluvila i o tom, že se chystá víc spolupracovat s Vítem Rakušanem na jeho výjezdech do regionů: „Rakušan jezdí do míst, kam se všichni báli, mluvení s lidmi funguje, není to jen laciné PR, nedovedu si představit moc politiků, kteří by si před lidi v Severce stoupli a hodiny vysvětlovali dezinformace.“ Nerudová v rozhovoru mluvila i o české pomoci Ukrajině, která by zemi podle ní měla zajistit hlavní podíl na obnově Ukrajiny po válce. Vidí v tom příležitost pro české firmy. Ze společnosti podle ní vymizela kritická diskuze: „Země nemá vizi, chceme být křižovatka Evropy, ale nemáme dálnice a vlaky Česko raději objíždějí. Mladá generace má pocit, že ji nikdo neposlouchá, smějeme se jim, že jsou sněhové vločky. Ten problém řeší i Evropa.“ Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz X: http://twitter.com/echo24cz Facebook: http://twitter.com/echo24cz
3/20/202426 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Čundráci, vandráci a trampové aneb Bitva o Kokořín

Salon Echa o trampování na Kokořínsku připravil Jiří Peňás: Není divu, že se nás sešlo tolik, a to jsem musel některé zájemce ještě odmítnout. Bohužel se mezi nimi nevyskytovaly žádné trampky, z čehož nelze usuzovat, že by snad tramping byl jen mužskou záležitostí." Na Kokořínsku, ale možná je to i jinde, probíhá pomalu již horká fáze zuřivého konfliktu mezi řekněme puristy a liberály, nebo by se dalo říci mezi defenzory čili ochránci přírodního ideálu a přívrženci řekněme tvůrčích zásahů do něj. Konkrétně jde o to, že se zjistilo, že v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko je na sto objektů, jež nesou stopy lidské činnosti: různé příbytky, boudičky, skrýše, chatičky, obvykle vybudované pod skalními převisy. Tyto specifické artefakty zaevidoval s důsledností pro něj typickou Ivan Brezina, který pak přesvědčil orgány, aby začaly konat. Prostě je bourat. To samozřejmě vyvolalo protireakci nejen trampů samých, ale i odborné veřejnosti, vědců z různých oborů, kteří v lednu vydali „odborné stanovisko“, v němž se budovatelů těchto svérázných děl zastali. Konstatovali, že jde často o specifický způsob soužití člověka s krajinou, o její tvůrčí doplnění či doladění. Jak tam přímo zazní: trampská estetika je součástí našeho kulturního dědictví.
3/20/202431 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Ukrajinci z Česka by se měli vrátit bojovat, denně tisíce bojeschopných mužů odchází na Západ, je jich tam až 650 tisíc, říká Šedivý

Hostem Echa Pavla Štrunce byl bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Mluvili jsme o 25. výročí vstupu České republiky do NATO, ale především o válce na Ukrajině, situaci Ruska, jeho vojenské vybavenosti i dalším výhledu vedení války. "Pokud chceme Ukrajině pomoct, měli bychom přijít s tím, že jsou li v Česku bojeschopní muži, měli by být posláni zpátky na Ukrajinu. Tisíce Ukrajinců dál odchází na Západ, Ukrajinci už požadovali, aby evropské státy poslali muže zpět na Ukrajinu, ale tvrdě narazili. Na frontě chybí vojáci, byl bych pro, aby když bude vyhlášena mobilizace, Ukrajinci žijící na Západě se vrátili na Ukrajinu, země nemá kde brát, ale možnosti Ruska jsou téměř neomezené.“ K probíhajících debatách o mobilizaci na Ukrajině Šedivý říká: „Požadavek na mobilizaci půl milionu vojáků naznačuje, že Ukrajina potřebuje obnovit téměř celou armádu. Mobilizace měla začít už na podzim, velká část Ukrajinců se vojně vyhýbá, v zahraničí je až 650 tisíc bojeschopných mužů, velká část mužů z Ukrajiny utekla. K ruské taktice i dalším výhledům vedení války Šedivý říká: „Rusové dnes mají potenciál anektovat část Ukrajiny, kdyby vyhráli celou válku a dosáhli svého, dělali by vše pro to, aby naši společnost narušili. Už teď vidíme, jak se snaží narušovat naší kritickou infrastrukturu." „Dnes v reálném čase vidíte, co se na frontě děje, kde jsou kteří vojáci, jak operace probíhají. Zavedení dronů je jeden z největších zdrojů informací, bohužel vidíme i případy, kdy jsou bombardovaní a umírají vojáci, to je až nehumánní.“ Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz X: http://twitter.com/echo24cz Facebook: http://twitter.com/echo24cz
3/18/202430 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Patagonie – absolutní pustina s kaktusy. O expedicích Víta Zavadila do Jižní Ameriky

Hostem Jiřího Peňáse byl biolog a také prozaik a básník Vít Zavadil (používá literární pseudonym Albert Nowicki). Hovor byl o jeho vášni pro kaktusy, za kterými opakovaně jezdí, či tedy, létá do Patagonie. Nikde nerostou tak zvlášní kaktusy jako právě tam. Doktor Zavadil navštěvuje Patagonii opakovaně od roku 2015, říká, že mu učarovala nejen kaktusy, ale i magií a přírodou. Nejvíc ho okouzlilo, jaká je to absolutní pustina. Nic, jen holé pláně, kameny, hory, keře, kaktusy a podivuhodné nebe ním. Taková je Patagonie, země „velkých noh“ a kaktusů.
3/15/202441 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Proč všem hrabe? Je deprese módní záležitost? A co říkají Babišovy složky

Na Poradě Echa se sešli Tereza Matějčková, Dalibor Balšínek, Daniel Kaiser a Jiří Peňás. „Mladí lidé se necítí dobře a své životní příběhy píší na sociální sítě na pozadí vlastních diagnóz,“ říká Tereza Matějčková k tématu duševních chorob a psychických problémů především mladé generace. Tvrdí se, že psychiatrická onemocnění jsou mezi dětmi a mladými na vzestupu, ale je to skutečně pravda? Jsou antidepresiva nadužívaná a co mohou způsobit, když je člověk začne brát ještě v dětství? Je mladá generace poznamenaná tím, že místo venku žije ve virtuální realitě na sociálních sítích?  V druhé části Porady jsme mluvili i o e-mailu Andreje Babiše, ve kterém sháněl informace na ministra Lipavského. Jen ho bohužel poslal, kam neměl. Je Babiš jen vulgární, nebo si vzpomněl na estébácké praktiky? Daniel Kaiser si myslí, že bývalý premiér kompro nesháněl a mimořádná schůze sněmovny je jen zástěrkou vládní koalice pro jiné debaty, například ty o národní bezpečnosti.  Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz
3/13/202430 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Budoucnost válčení jsou robotické autonomní systémy a frony. Rusko se nesmí podceňovat, má obrovské zdroje lidí i materiálu, říká Hynek

„Pád Ukrajiny by znamenal obrovské nebezpečí pro celou Evropu. Vše závisí na schopnostech obranných průmyslů zemí EU, aby vyrobili dostatek všeho, co Ukrajina potřebuje. Dvacet let se snižuje „špinavá“ výroba, vše se vymisťuje mimo Evropu, ale najednou potřebujeme navyšovat kapacity ze dne na den. 90 procent materiálů se dováží z Číny," říká Jiří Hynek, Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR a vedoucí delegace České republiky při poradní skupině NATO pro průmysl.  „Rusové mobilizovali válečné hospodářství, přešli na válečnou ekonomiku, z toho se blbě vystupuje a stojí to obrovské peníze. V demokracii se mnohem obtížněji dělají rozhodnutí, ale když v Rusku bude chybět hliník, hned se z výnosu Putina postaví nová továrna, nebude se řešit ekologie, ani nic podobného. Ale v Evropě nejsme schopni ani v továrnách na munici nastavit provoz na tři směny, aby bylo možné výrobu navýšit.“ K strategii války na Ukrajině hynek říká: „Budoucnost válčení jsou robotické autonomní systémy, my na to trochu zapomínáme a pořád si myslíme, že se válka vede postaru. Ruská armáda není parta nazdárků. Mají velké zdroje lidí i materiálu, válcují to množstvím. Pro rusy není žádný problém verbovat lidi do armády, jsou oblasti, kde je vysoká nezaměstnanost a manželky se těší, že budou mít peníze a pak vdovské důchody.“ „Čína a Amerika vyhrály válku ekonomicky, u nich se energie nezdražovaly, v obranném průmyslu nás válcují cenou. Jediný kdo může ukončit válku je Čína, přestane dodávat suroviny a bez nich my nic nevyrobíme. Ze třiceti základních surovin nutných pro fungování evropského průmyslu se 90 % dováží,“ dodává Jiří Hynek na téma toho, jak se zvyšování cen energií projevilo v zbrojním byznysu. 
3/13/202428 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Jak dnes vypadá oscarový film?

V Los Angeles se udělovaly ceny americké filmové akademie, Oscaři. Nejúspěšnějším filmem se stal Oppenheimer režiséra Christophera Nolana, získal sedm cen včetně té pro nejlepší film. Vyhlašování Oscarů bylo dlouho považováno za tu nejdůležitější událost světového zábavního průmyslu. Platí to i dnes? Má Oscar v roce 2024 stejnou váhu jako třeba v roce 1984? Redaktor Týdeníku Echo, a příležitostný scenárista a dramaturg, Ondřej Štindl o tom mluvil s Alešem Danielisem z filmové distribuční společnosti CinemArt a Petrem Cífkou, filmovým publicistou a majitelem serveru Moviezone.
3/12/202426 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Rusko chce obnovit Sovětský svaz, může i vyhrát, neřeší vlastní oběti, musíme tam dodat zbraně i munici, tvrdí Pojar

Tomáš Pojar, poradce vlády pro národní bezpečnost, byl hostem Echa Pavla Štrunce a tvrdí: "Česko nebude posílat vojáky na Ukrajinu ani jako lektory pro ukrajinské vojáky, nic takového není ve hře. Nic jako voják NATO ani neexistuje, vždy jde o konkrétní země, jak se rozhodnou. Ruská strana je připravena dobývat vše, nepoleví a k jednacímu stolu nezasedne nejméně do amerických voleb. Fronta je dlouhá 1300 kilometrů a Rusko nehledí na vlastní oběti.“ „Ukrajina už se jednou odzbrojila, když přenechala jaderné zbraně Rusku a velmoci garantovaly Ukrajině bezpečí a podívejte, jak to dopadlo. Doby, kdy Spojené státy byly nejmocnější zemí světa jsou dávno pryč, USA jsou jednou z mocností, ale je tady mnoho dalších, Amerika nemá sílu na to, aby byla za světového četníka. Ostatní země jako Rusko mají mnohem větší manévrovací prostor." "Povinná vojna není na stole, ale rozhodně by bylo dobré budovat větší zálohy na dobrovolné úrovni, dobrovolnost je klíčová, díky ní se schopnosti naší armády zvýší. Není a doufám, že ani nebude, to o povinných odvodech. Ale jestli Rusko vyhraje, budeme té debatě blíž." Co si Tomáš Pojar myslí o jednání V4? Jak se Češi staví k uprchlíkům a co bude dál na Ukrajině? Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz
3/11/202423 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Mužům za pultem duní v hlavě Duna a fičí autofikce

Muži za pultem se vypravili na film Duna, nejeli ale do kina na červu, Jakuba to trochu mrzelo. Taky zlehka probrali longlisty Magnesie Litery a zdravotní stav Kanyeho Westa. Rozloučili se s Pavlem Zajíčkem a v placené části probrali oceňovaný román Marka Torčíka Rozložit paměť a vůbec "fenomén" autofikce. Obsazení: Libor Staněk, Ondřej Štindl, Jakub Peřina Zmiňovaná díla: Dokumentární film Spojka, Duna (režie: Denis Villeneuve), Duna (režie: David Lynch), Kim Gordon, Zhanna Kadyrova v Rudolfinu, Magnesia Litera, seriál Shogun, Kanye West: Vultures1, Marek Torčík: Rozložíš paměť
3/8/202433 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Blíží se konec demokracie? Ukrajina zatažená do Evropy i nebezpečný český fanatismus

Echo Porada přivítala mimořádného hosta, do studia přišel Petr Pithart, bývalý premiér, předseda Senátu a muž, který je označovaný za jednoho ze zakladatelů české ústavnosti. Petr Pithart také napsal pro Týdeník Echo esej o české politické stranickosti a rozmachu politických hnutí. To bylo i jedno z témat dnešní Porady. „Dnes si málokdo dovolí založit politickou stranu, je pro to nutné mnoho oficialit, už Havel byl proti velkým politickým stranám, vyvstala mu konkurenční ODS a Václav Klaus, jako představitel pragmatismu a vize zbohatnutí,“ tvrdí Pithart o situaci po sametové revoluci. A společně s Daliborem Balšínkem, Terezou Matějčkovou, Danielem Kaiserem a Jiřím Peňásem probrali i téma války na Ukrajině. „Musíme se připravit na to, že to dopadne špatně a Ukrajina nezvítězí, je otázka, zda k tomu Západ neměl přistupovat jinak a jestli bylo dobré snažit se Ukrajinu vtáhnout do Evropy,“ říká Petr Pithart k válce na Ukrajině a jejímu řešení. Současně polemizuje s Danielem Kaiserem a Jiřím Peňásem v otázce toho, zda bylo nutné snažit se Ukrajinu dostat do NATO a Evropských struktur, když o to podle některých většina Ukrajinců nestála. Pithart mluvil i o podstatě českého národa jako nedůvěřivého k cizincům. Rozhodujícím znakem Čechů je podle něj nedůvěra a strach z neznámého. Projevilo se to podle něj na roce 1989, návratu emigrantů a i v otázce restitucí. Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz
3/6/202444 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

TEMU ničí český trh, neručí za zdravotní nezávadnost ani kvalitu, stát to musí řešit, tvrdí Skopal

TEMU jako hrozba pro bezpečnost i e-commerce v Česku? Ruslan Skopal kritizuje čínský e-shop TEMU, který ovládl český i evropský trh, a tvrdí: „Normální člověk ani nepozná, že nenakupuje v Česku, přitom na výrobních není český návod ani doklad o tom, že a jestli je zboží zdravotně nezávadné. Vznikají tak jiné podmínky pro nás, kdo máme byznys v Česku, a pro obchodníky jako TEMU a další firmy z regionu.“ „Není možné prodávat zboží pod výrobními náklady, to nedává nikomu smysl. Čínské firmy oblbly i Evropskou unii, která nás ale reguluje v mnoha jiných věcech, pojďme zrušit dotace, aby se podmínky narovnaly,“ dodává Skopal, který založil společnost Trenýrkárna.cz a v e.commerce se pohybuje víc než 15 let.Jak TEMNU změnilo nakupování Čechů? A proč by se měl stát zajímat o to, kde a za kolik nakupují jeho občané? Podívejte se na rozhovor! #temu #ecommerce #byznys Celý podcast sledujte na http://www.Echoprime.cz X: http://twitter.com/echo24cz Facebook: http://twitter.com/echo24cz
3/6/202428 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Umělá inteligence je splněný sen StB

Již je to víc než rok, kdy společnost OpenAI představila svou umělou inteligenci ChatGPT a laická veřejnost si poprvé uvědomila možnosti této technologie. Ta se od té doby zlepšuje mílovými kroky. Stále dokonalejší generátory obrázků i videí, napodobování hlasu, ale třeba i strach z ideologické manipulace, to vše je již součástí veřejného diskurzu. O zdánlivě rapidním vývoji umělé inteligence a dopadech na společnost debatovali Josef Šlerka, vedoucí oboru studia nových médií v Ústavu informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě UK, Marian Kechlibar, matematik a publicista, Tomáš Rosa, hlavní kryptolog kompetenčního centra skupiny Raiffeisen Bank International, a David Herel, student na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT.
3/6/202430 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Černochová armádě nerozumí, nákup F35 je ideologické rozhodnutí, půl bilionu za klid, říká Zaorálek

."Nic jako povinná vojna není v Česku téma, máme koncepci profesionální armády, jen ji vláda přestala realizovat. Někdy mám pocit, že to paní Černochová ani nečetla. Do USA posíláme patnáct miliard jen tak, jako zálohu na letadla, přitom to je až 60 procent výdajů, za které se měla modernizovat armáda. Plánované investice se odsouvají až o deset a více let, brzdí a posouvá to celou modernizaci naší armády, říká Lubomír Zaorálek k tématu nákupu letadel F35. V rozhovoru jsme probírali i téma války na Ukrajině, Zaorálek tvrdí, že Západ selhal a Rusko zvýšilo obchod s celou řadou zemí. Válka podle něj může trvat velmi dlouho, sledujeme úpadek diplomacie v posledních letech. Válce se mělo všemi způsoby zabránit. Evropě se nedaří vytvářet společnou zahraniční politiku. Zaorálek v rozhovoru mluví i o české zahraniční politice a úpadku koncepce lidských práv. V závěru jsme řešili i téma střelby na Filozofické fakultě UK, kde Zaorálek vyučoval. Mluvil o vyšetřovací komisi k střelbě a říká: "Dát to GIBSu je jasná cesta, jak to dát k ledu, tak se nezávislého výsledku nedobereme. To, kolik tabu se vyhlásilo je nesmysl, mám pochyby o tom, že ta akce byla ideální." "Střelec byl premiant, dávali ho za vzor, ale od studentů vím, že chodil na psychoterapie. Studenti jsou rozčarovaní, zdevastovalo to jejich životy a životy těch rodin, nevěří médiím ani policii. Se studenty o tom mluvím, pro některé to bylo jako konec bezpečného světa." Celé video najdete na http://www.echoprime.cz
3/4/202446 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Nepopsané a tajemné Novohradské hory pohledem Josefa Kroutvora ve Výpravách Jiřího Peňáse

Do třetího dílu Výprav Jiří Peňás přivedl vzácného hosta, Josefa Kroutvora, historika umění, esejistu, básníka a také poutníka. Josef Kroutvor mluví o svých osudových horách, o Šumavě, a hlavně o Novohradských horách, o tam skrytém koutu země, kterým Šumava končí, nebo začíná. Jak se tam dostal, jak na něj ta láska padla, co je na nich nejpůvabnější a nejdojemnější. Mluví ale i o jejich poválečném poničení, o rozdílu mezi divočinou a zdivočelostí. Novohradky jsou, jak říká, nepopsaný svět. Co kraji chybí i proč se tam opatrně vydat se dozvíte v dnešních Výpravách Jiřího Peňáse. 
3/1/202439 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Klaus: Amerika může válku snadno zastavit. Češi mají mindrák roku 1968. Naše zahraniční politika neexistuje

Václav Klaus byl hostem Echo Porady. Vášnivá debata se vedla ohledně války na Ukrajině, Václav Klaus tvrdí, že se nemáme bavit o tom, co se stalo před dvěma lety, ale je nutné analyzovat, co se dělo na Ukrajině a v regionu před vypuknutím války. Podle Klause se musí jednat, ale nejde to jen podle ukrajinských podmínek, to je podle bývalého prezidenta „dětinský názor“. Putin je uvažující člověk a asi tuší, že válka nemůže skončit deset nula. Na jinou variantu konce konfliktu by podle něj ruský prezident možná přistoupil, ale není si jistý, zda by toho byla schopna druhá strana. Klaus také mluví o českém mindráku z událostí roku 1968, doslova říká, že „ten konflikt zatemňuje uvažování a Češi, zamindrákovaní, že se nevzpouzeli v roce 68, jsou teď největšími podporovateli Ukrajiny, že to teď těm Rusům nandají za nás“. Podle Klause zásadně absentuje vážná debata o Ukrajině před válkou. Klaus tvrdí, že Ukrajina před válkou byla „failed state“, nejméně úspěšný postsovětský stát, a současný stav země je i následkem dlouhých let ekonomické i národní nestability a roztříštěnosti. Na Echo Poradě Klaus mluvil také o úterním setkání s Viktorem Orbánem, se kterým se sešel po jednání Visegrádské čtyřky v Praze. „Přišel v naprostém laufu, takového jsem ho nikdy neviděl, jednání muselo být dramatické,“ řekl a dodal, že politici vládní koalice si udělali sport z otírání si podrážek o Maďarsko. Bývalý prezident mluvil také o české zahraniční politice, která podle Klause neexistuje a ani nikdy neexistovala. Je to pouze poklonkování Západu, nebo Východu. Celou Echo Poradu s Václavem Klausem, Daliborem Balšínkem, Danielem Kaiserem, Jiřím Peňásem a Ondřejem Šmigolem sledujte na https://echoprime.cz/
2/28/202426 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

"Nikdy jsme nebyli takoví vazalové Ameriky jako teď." - "Jsi úplně mimo." Nový Echo Salon o dvou letech války na Ukrajině

Analýza dvouletého výročí vypuknutí války na Ukrajině pohledem čtyř expertů. S Danielem Kaiserem diskutovali europoslanec ODS Alexandr Vondra, ekonom Pavel Šik, politolog a diplomat Petr Drulák a konzultant a bývalý člen Evropské komise pro rozšíření Štefan Füle. Uplynuly dva roky od ruského vpádu na Ukrajinu. Dalo se té válce předejít? Jak změnila geopolitické poměry ve světě? A o co má usilovat česká zahraniční politika?Celou diskuzi sledujte na http://www.echoprime.cz
2/28/202434 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Vítěz Dakaru Macík: Tři roky vyvíjíme elektro kamion, táta jel v pantoflích, byl to úplně jiný závod, dnes je to profesionální sport

"Poslední tři roky vyvíjíme první závodní kompletně elektrický kamion, sledujeme trendy, ale nemám rád, když mi někdo říká, co mám dělat. Tahle stavba je první krok k tomu, abychom za deset let udělali něco, co bude mít smysl," říká Martin Macík, vítěz Rallye Dakar 2024 v kategorii kamionů. Sám je ale k elektromobilitě spíš kritický a tvrdí, že člověk by měl mít výběr a nevěří, že by se dramaticky snížily emise právě příklonem k elekto autům. Celý rodinný byznys Macíkových je postavený kolem závodění a Dakaru, otec Martin Macík starší jel Dakar poprvé v roce 2003. Tiskař ze Sedlčan je spjat s už neexistující značkou LIAZ, se kterou v roce 2010 skončil čtvrtý.Macík v rozhovoru mluví o závodnické vášni i o tom, že často je nejtěžší kamion v poušti zastavit. "Dakar, který jel táta, to byl úplně jiný závod, dnes je to o profesionalitě a rychlosti, za těch deset let se toho strašně moc změnilo, nedá se to srovnat. Táta jezdil v tričku a pantoflích, dneska máme vše nehořlavé, bezpečnost a zázemí se posunuli neuvěřitelně. Dnes jsme tovární posádka, potřebujete pohodlí, další den musíte jet zase na hranici možností," dodává Macík.
2/28/202429 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Povinné vojně se asi nevyhneme, NATO chce zálohy, Rus je nevypočitatelný, tvrdí Žáček

NATO chce, aby každý stát měl zálohy, ale na to jsme při profesionalizaci naší armády trochu zapomněli. Nějaké obnovení vojenské služby nás asi nemine, vojáci musí předložit, co by bylo ideální variantou, tvrdí Pavel Žáček, předseda sněmovního výboru pro bezpečnost k výrokům náčelníka Generálního štábu Řehky o tom, že je čas mluvit o povinné vojně. Dodává, že ale na žádné řešení není připravena legislativa.Putin si podle Žáčka špatně vyhodnotil situaci v Evropě, nenaplnil svoje strategické cíle. Podle expertů z NATO jsou Rusové schopni útoku i za hranice Běloruska. Současné armádní nákupy Žáček považuje za adekvátní a nutné pro obranu země i kolektivní obranu v rámci Aliance.
2/26/202436 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Muži za pultem: Čas mluvit o zlu a konci světa. A o tajemství závodiště v Lysé

Muži za pultem rozebírají dva filmy s mimořádně odpudivými antihrdiny. český film Manželé Stodolovi a pověstním páru sériových vrahů a Zónu zájmu britského režiséra Jonathana Glazera, obraz domácího života rodiny  Rudolfa Hösse, velitele tábora v Osvětimi, který s manželkou Hedvig vybudoval idylický domov hned za zdí tábora, který je během celého filmu značně slyšet. Na Jakuba to stejně neudělalo velký dojem, Ondřej je vůči tomu snímku vstřícnější.  V placené části spolu s překladatelem Ladislavem Nagym dlouze a se zaujetím rozebírali spojené romány Pasažér a čerstvě česky vydaný Stella Maris, které krátce před smrtí vydal světoznámý americký romanopisec Cormac McCarthy. Píše se v nich o neodvratném konci - člověka, světa, vesmíru, všeho. A jeho hrdinové ho přijímají s příkladnou rezignací. Obsazení: Jakub Peřina, Ondřej Štindl, Ladislav Nagy Předplatné v rámci balíčku Echoprime Anebo sólově na forendors Zmíněná díla: Aleš Berný: K Helmovskému jezu, Helen Oyeyemi: Parasol Against the Axe, MGMT: Loss of Life, Daleká cesta, Zóna zájmu, Manželé Stodolovi, Cormac McCarthy: Pasažér, Cormac McCarthy: Stella Maris
2/23/202437 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Špinavci v traktorech vs. prozápadní měšťáci a roztříštěné Česko

Echo Porada řešila protest zemědělců, roztříštěné Česko i otázky ohledně smrti Alexeje Navalného. K protestu zemědělců Daniel Kaiser říká: „Je tady základní boj těch prozápadních lidí z Prahy proti špinavcům z venkova, kteří chtěli obsadit město na traktorech, přitom je tragicky opomíjený Green Deal.“ Tereza Matějčková k otázce ukradené demonstrace dodává, že demokratičtí politici by si měli uvědomit nebezpečí situace, kdy si účastníci protestů mohou myslet, že jejich akci někdo uzurpuje pro sebe. Podle ní to navíc není poprvé. V úvodu Porady jsme řešili i sporné otázky ohledně smrti Alexeje Navalného. Tereza Matějčková mluvila o tom, jak o smrti a posledních měsících v ruském vězení informují německá média a spekulují, že měl být vyměněn za jiného zajatce. O jeho výměně podle deníku Bild vyjednávala Moskva s Berlínem a Washingtonem. Probrali jsme i nejnovější volební preference a to, jak a proč je Česko rozdělené, či dokonce roztříštěné. Sledujte Poradu Echa s Daliborem Balšínkem, Terezou Matějčkovou, Danielem Kaiserem a Jiřím Peňásem! Celý podcast najdete na https://echo24.cz
2/21/202433 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Velký návrat croblih Oh Deer: Vyhořel jsem a neuměl garantovat kvalitu, nebyl to kalkul, chci vybudovat sladkej Mekáč a předat ho dětem

Pokračování příběhu Oh Deer Bakery: "Vyhořel jsem, neshody s partnerem vedly k tomu, že jsem z toho musel odejít, kvalita šla dolů a já jsem to neuměl změnit. Ale dostal jsem nabídku, na kterou jsem čekal sedm let, nový prostor je přesně to, co chci, croblihy budeme vyrábět přímo na místě," říká Lukáš Vašek, který před sedmi lety založil pekárnu sladkých croblih Oh Deer Bakery, ale koncem roku skončil. Tvrdí, že reakce, které přišly, když oznámil konec, absolutně nečekal a i proto před několika dny po dvou měsících otevřel novou prodejnu naproti té, kde začínal. "Spím devět hodin týdně, žene mě nesmrtelnost a to, že chci byznys jednou předat dětem. Chceme se víc zaměřit na kávu a slané sendviče, čerstvost a kvalita produktů byla to, co mě donutilo skončit, protože jsem výrobu předal partnerovi a nebyl jsem spokojený já ani zákazníci," dodává. Současně před rokem expandoval do Rijádu v Saúdské Arábii, kde otevřel franšízu. Dalším plánem na zahraniční expanzi je Kuvajt a následně by se svým produktem rád zkusil prorazit i v USA, konkrétně v Indianapolis.
2/21/202428 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Politici nepochopili, že drogy jsou téma, které lidi zajímá. Má se zakázat HHC a další látky? Sledujte Echo Salon

Minulý týden česká vláda schválila zařazení hexahydrokanabinolu, známého pod zkrat- kou HHC, na seznam návykových látek od letošního 1. března do 1. ledna 2025. To znamená, že během této doby bude HHC látkou zakázanou a nadále ne- bude možné výrobky, které ji obsahují, volně prodávat. Ministerstvo zdravotnictví, respektive celá vláda (v níž jedinou stranou hlasující proti zákazu byli Piráti), tímto krokem reaguje na nárůst hospitalizací dětí a mladistvých po požití cukrovinek obsahujících HHC. Je tento zákaz ku prospěchu věci? Anebo by se mělo postupovat jinak? V Salonu Echa diskutují národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil z ODS, členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Janka Michailidu z pirátské strany a Kateřina Marklová, klinická psycholožka a odborná ředitelka kliniky NEO Centrum.
2/21/202428 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Ceny potravin už klesají, mezi demonstranty nejsou skuteční farmáři, Rakušana roadshow je dobře vymyšlený marketingový produkt, tvrdí ministr Výborný

Hostem podcastu Echo Pavla Štrunce byl ministr zemědělství Marek Výborný a tvrdí: "Mezi demonstranty jsem šel několikrát, bylo to vyhrocené, padaly nadávky i ostrá slova. Ale skutečné farmáře jsem tam nenašel, akce jim byla ukradena, to mi řeklo víc než dvě stě z nich." Dodává, že byrokracie se utrhla ze řetězu, evropští úředníci ani na poli a v chlévě nikdy v životě nebyli. Ke vztahům ve vládní koalici říká: "Některé kroky hnutí STAN proti koalici považuji za faul, ale doufám, že se to opakovat nebude.Výjezdy mezi lid do oblastí jako Sokolov, nebo Most ministra Rakušana Výborný považuje za marketingově dobře vymyšlený produkt, ale otázka je, zda je takové chování v koalici přípustné." "Dlouhodobě si kladu otázku, jestli umím témata, která řeším na ministerstvu dobře prodávat, ceny potravin dokonce klesají. Dokonce si občas dáváme góly do vlastní branky, ne vždy se vše podaří," hodnotí vztahy v koalici a situaci KDU-ČSL ministr Výborný.
2/19/202434 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Jsou tu místa hlavně pro lidi se základním vzděláním, vláda je bezmocná a nedělá nic, firmy drtí ceny energií, tvrdí ekonomka Švihlíková

Podle ekonomky Ilony Švihlíkové vláda nemá plán, jak pomoci ekonomice. Vládní opatření jsou nedostatečná a postrádají hlubší analýzu problémů. Vláda nechápe, co se děje. Česká republika, podobně jako Německo, čelí zásadním strukturálním změnám, na které současná politika nereaguje. Česko se musí probudit, nebo zůstaneme pozadu.  Země zažila vysokou inflaci a ekonomický propad, a přestože se očekává zpomalení inflace, vyšší růst ekonomiky je nepravděpodobný. "Více než tři čtvrtiny volných pracovních míst má požadavek základního vzdělání. Stát generuje pracovní místa se základním vzděláním, ergo velmi nízkou produktivitou, ergo velmi nízkým odměňováním," tvrdí Švihlíková a dodává, že stát se musí zaměřit na vytváření pracovních míst s vyšší přidanou hodnotou. Současně je nutné podpořit automatizaci.  "Je nezbytné budovat princip zaměstnaneckých akcí. Jestli vám něco zvyšuje produktivitu, tak je to právě to, že ty lidi zapojíte do rozhodování a do finanční participace. To jsou poměrně osvědčené nástroje," říká Švihlíková. V rozhovoru se diskutovalo taky téma zavedení eura v České republice. "Já jsem dlouhodobý, konzistentní odpůrce, tam ta rizika zavedení eura jsou enormní," dodává.
2/19/202428 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Madagaskar očima Stanislava Komárka: Veselý tanec s dědečkovými kostmi na tajuplném ostrově

Do druhého dílu podcastu Jiřího Peňáse přijal pozvání biolog, filozof, spisovatel a cestovatel Stanislav Komárek. A tématem jejich hovoru je ostrov Madagaskar. Kde se vzali Malgašové: Odkud připluli? Jsou to Afričané? Jaká je budoucnost lemurů? Co tam zanechali Francouzi? Zůstanou tam nějaké pralesy? Co tam takhle poslat děti na výměnný pobyt? Neprospělo by jim to? To vše, a ještě mnohem víc v originálním podání originálního myslitele a pozorovatele. Naši práci můžete podpořit na Forendors: http://forendors.cz/vypravyjp
2/16/202452 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Putin vs. Carlson: I ztělesnění zla má dostat prostor, Putin hrál roli ukřivděného chlapce s dosahem 200 milionů na zakázaném Twitteru

Nejnovější Echo Porada debatovala o kontroverzním rozhovoru s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, který vedl americký novinář Tucker Carlson. Poradou provázel Pavel Štrunc a pozvali jsme i experta na Rusko Ondřeje Soukupa z Českého rozhlasu, který tvrdí: „I když máte pocit, že ten člověk je prostě ztělesnění všeho zla, tak jako novinář byste měl zkusit získat aspoň pochopení, proč to ten člověk dělá.“ Mluvili jsme o dopadech rozhovoru na vnímání Putina na mezinárodní scéně. Podařilo se Putinovi překonat izolaci od západních médií? A má mít takový rozhovor prostor na mediální scéně? Soukup zdůraznil, že Putinova účast na platformě jako Twitter, považované za „zakázanou“ v Rusku, signalizuje snahu Kremlu oslovit širší mezinárodní publikum. Diskuse se dotkla i možných motivů Carlsona, který, přestože byl vyhozen z Fox News, stále hledá způsoby, jak udržet svůj vliv a dosah. Dalšími tématy byla Carlsonova novinářská integrita, efekt rozhovoru na americkou veřejnost a Putinovo využití rozhovoru k posílení vlastní pozice doma i v zahraničí. Zazněly také otázky týkající se etiky vedení rozhovorů s kontroverzními světovými lídry a jak tyto rozhovory ovlivňují veřejné vnímání mezinárodní politiky. Rozhovor podle účastníků Porady odhalil několik klíčových momentů, včetně Putinových názorů na historické vztahy Ruska s Ukrajinou a jeho obvinění vůči západním zemím z pokrytectví v otázkách lidských práv. Ondřej Soukup, Tereza Matějčková, Ondřej Šmigol a Daniel Kaiser se shodli na tom, že ačkoliv rozhovor nepřinesl mnoho nového, poskytl zajímavý vhled do Putinova vnímání světa. Celá epizoda na https://echo24.cz
2/14/202431 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Štáfek to vystihl, Lavických běhá na hřištích spousta. Hráči končí ve vězeních i léčebnách, říká bývalý hráč Sparty Roman Polom, který nyní profesionálně radí fotbalistům, jak s financemi zacházet.

Roman Polom je bývalý český profesionální fotbalista, odchovanec Sparty, hráčskou kariéru ukončil v létě 2020 kvůli zdravotním problémům. Dnes učí fotbalisty a fotbalistky pražské Sparty v rámci kurzu finanční gramotnosti jak zacházet s penězi a tvrdí: "Když nezvládnete finanční realitu, může to skončit jakkoliv, profesionální sportovci končí sebevraždou, někteří ve vězení, nebo v léčebnách. Fotbalisti jsou hraví, rádi sází, v gamblingu se jim může dařit dobře, ale je hned jasné, že je to na špatné cestě. Teď hodně letí i investiční aplikace, ale spousta hráčů to zneužívá a tvrdí, že investují, ale ve skutečnosti jen "sází" a růst akcií..." Dodává, že se setkal se spoustou hráčů, kteří tvrdí, jak se jim v hraní daří, ale realita je úplně jiná. Za pár let se dozvíte, že dluží, jak se podívá. Pro sportovce je důležité si uvědomit, že kariéra i výdělky začnou klesat kolem třicítky, tedy v době, kdy naopak životní náklady začnou růst. Když se člověk dostane na dno, často strká hlavu do písku, než aby svoje problémy řešil včas, kdy je ještě cesta zpět.
2/13/202425 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Přijel cirkus NOVA! 30 let televize, která změnila národ, jenž se nechtěl změnit

4. února 1994 Vladimír Železný stiskl magický knoflík a začala vysílat televize NOVA. Možná by se dalo říci, že tím definitivně skončilo porevoluční období a nastoupilo něco, co by se dalo nazvat třeba reálný kapitalismus na český způsob. NOVA oponou trhla a změnila český svět, rozmetala představu, pěstovanou v intelektuálních kruzích, o české kulturní výlučnosti: vedení NOVY velmi rychle zjistilo, co její divák chce, a bez nejmenších rozpaků mu to nabídlo. A ono to fungovalo! 3o let televize NOVA v Salonu Echa diskutoval Jiří Peňás a jeho hosté: Kristina Žantovská, divadelní dramaturgyně a publicistka, Johana Fundová, autorka knih o 90. letech, Milan Kruml, televizní expert a teoretik a Jan Vávra, publicista a spisovatel. Celý podcast sledujte na www.echoprime.cz
2/13/202428 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Přijetí eura? Slovensko je vzor, zdražovat se nemusí, moje role byla pro jen záminkou pro vládní krizi, tvrdí (ne)zmocněnec Zahradník

Přijetí eura? Slovensko je vzor, zdražovat se nemusí, moje role byla jen záminkou pro vládní krizi, tvrdí (ne)zmocněnec ZahradníkByl to pro mě šok, co se stalo, ale moje spolupráce s ministrem Dvořákem kontinuálně pokračuje, moje role byla pro vládu jen záminkou. Euro musí být v Česku diskutováno, ale většina politiků se bojí přiznat si, že ten problém existuje, tvrdí ekonom Petr Zahradník, který se začátkem minulého týdne stal zmocněncem pro euro, aby byla jeho role ve středu vládou předefinována zpět do role poradce ministra pro evropské záležitosti Dvořáka. Zahradník dodává, že jen od začátku týdne dostal desítky pozvánek na různé konference. S premiérem Fialou nemluvil od konce roku, šanci vysvětlit mu, co přesně je třeba řešit, Zahradník nedostal. Referendum o euru podle něj není ideální nástroj pro použití v Česku, současně prý zdražování jít ruku v ruce s přijetím eura nemusí. Slovensko bylo první zemí, kde premiér Fico přijal přísná opatření proti zdražování a povedlo se to, i v komplikované ekonomické situaci Slovensko bylo první zemí, kde se skokový nárůst nekonal.
2/12/202429 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Muži za Pultem: Pojďme se bavit o smrti. A filmech s divnými hrdinkami

Muži za pultem staví na piedestal Jana Prušinovského, uctívají památku Waynea Kramera z MC5, dlouze rozebírají román Pavla Kolmačky Canto ostinato a směle se vrhají na otázku smyslu života. Oceňují filmy May December a Eileen, Jakub si neodpustí pár extatických poznámek o vítězství Arsenalu nad Liverpoolem, Ondřej cítí latentní přítomnost Ještědu v Edenu. Obsazení: Jakub Peřina, Ondřej Štindl, Libor Staněk Probíraná díla. Miloslav Olšovský: Psaní mi za rukou běhá jako pes, Sleater Kinney: Little Rope, Brion Gysin: Junk, Percival Everett: Jižanské stromy divné ovoce nesou, The Curse, Josef Vrážel v Leica Gallery, Dobré ráno, Brno, Chyby, Pavel Kolmačka: Canto ostinato, May December, Eileen, MC5: Kick out the Jams--
2/9/202430 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Rakušan skrývá informace o vrahovi z fakulty a chystá se odstřelit premiéra Fialu, tvrdí Echo Porada

Poprvé v naší historii není tak závažný případ popsán a vyšetřen, politici a policie nám nutí verzi, že je nevhodné se na cokoliv ptát a zjišťovat informace. Ovládli mediální prostor svou verzí příběhu. „Je neslušné ptát se, co se na Filozofické fakultě přesně dělo a proč například policie po příjezdu do budovy ji opět opustila,“ ptá se na Echo Poradě Tereza Matějčková, která ještě jako vyučující na FF UK v budově v den střelby byla. O obětech střelby se nemluví a jejich jména i příběhy se jen podivnými cestami dostávají do médií. Neúcta k obětem jen vytváří podhoubí pro další spekulace. Na Echo Poradě dnes byli Dalibor Balšínek, Tereza Matějčková, Daniel Kaiser, Jiří Peňás a Ondřej Štindl. A probrali jsme i třicet let televize Nova, osobnost Vladimíra Železného i další otřesy ve vládě Petra Fialy. Celá epizoda na https://echo24.cz
2/7/202429 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Od biflování ke kompetencím! Jak změnit české školství? Jsme ve vzdělávání dětí málo ambiciózní? Poslouchejte Salon Echa!

Mají toho české děti moc, nebo na ně klademe nižší nároky? S debatami nad věcmi, jako je rušení domácích úkolů, se vracejí tradiční otázky o kvalitě vzdělávání. Ministerstvo školství pod vedením Národního pedagogického institutu se mezitím snaží vypracovat „návod“ k zásadním změnám, které mají proměnit výuku na základních školách. Pod těžkopádným názvem revize rámcových vzdělávacích programů (RVP) pracují stovky lidí na vzniku dokumentů, které mají pomoci ji zmodernizovat. Vést děti od „biflování“ ke „kompetencím“. Co to ale vlastně v praxi znamená? A klademe si ve vzdělávání dětí dostatečné ambice? Diskutovat o tom do Salonu přišli Jiří Nantl (ODS), náměstek ministra školství, Ivo Jupa, ředitel NPI, a „z praxe“ předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová s učitelem základní školy Pavlem Bobkem, který si ze svých studií a práce v Anglii přivezl cenné zkušenosti.
2/7/202429 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Nechceme zpátky k rublu, z Aurory vystřelil první prezident, já nic neporušil. Na jednání koalice ani nebudu mít přístup, tvrdí ministr Dvořák

Zahradníka jsme navrhovali už Stanjurovi, on ho nechtěl, nechtějí se o Euru vůbec bavit. Na koaliční dohodovací jednání ani nebudu mít přístup, budu čekat v předpokoji, abych byl veřejně pranýřován, říká ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák k jmenování zmocněnce pro Euro Petra Zahradníka, které vzbudilo nevoli ve vládní koalici. Na odpoledne tak premiér Petr Fiala dokonce poprvé svolal dohodovací řízení. Ministr Dvořák dodává, že Petr Zahradník přesně naplňuje jeho představu o tom, kdo by měl přijetí evropské měny lidem vysvětlovat. Současně tvrdí, že to byl prezident Petr Pavel, který svým novoročním projevem téma přijetí Eura v Česku znovu nastartoval.
2/6/202421 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Žufánek: Synáček bude destilovat, i kdyby nechtěl. Jdeme na trh s unikátním ginem Klitorie. Chystám i parfém

Martin Žufánek byl hostem prvního dílu nového podcastu Hrot Pavla Štrunce! Živobytí je mi blíž než podnikání, naši firmu budujeme jako generační záležitost. Všechno děláme sami, teď jsme se rozhodli zrušit nějaké produkty, i ty nejpopulárnější jako Ořechovka, protože nám to nedává smysl, říká lihovarník Martin Žufánek. Firma Žufánek už sedm let neroste, jsou na výrobní kapacitě, víc destilátů vyrobit neumí a stačí jim to. Otec i bratr Martina Žufánka odnesli extrémní pracovní tempo zdravotně. Martin Žufánek dostal i nabídku, aby se stal autorem parfému. Jaký by takový parfém byl? Nesl by jeho jméno? A co se skrývá za názvem ginu Klitorie, který měl premiéru před pár dny a design lahve navrhoval David Černý?
2/5/202430 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Provokace a hra s emocemi jako marketing. A co chystá nový ředitel ČT? Patří StarDance na obrazovky?

To asi nebylo součástí marketingu, aby ze sebe Vít Rakušan udělal idiota, komentuje Daniel Kaiser výrok ministra o tom, že stát pracuje na zestátnění ČEZu. Ministr sice výrok dementoval, ale spekulace v mediálním i politickém prostoru se hned rozjely naplno. Na co se mohou akcionáři těšit předpověděl i ekonom Miroslav Zámečník. Chystá se Vít Rakušan na výraznější roli v domácí politice, než je jen předseda STAN a ministr vlády? Na Poradě Echa jsme s Daliborem Balšínkem, Terezou Matějčkovou, Jiřím Peňásem a Danielem Kaiserem probrali i personální změny na Hradě a velký rozhovor z Týdeníku Echo s ředitelem České televize Janem Součkem. A došlo i na diskuzi o tom, jestli StarDance patří na obrazovky veřejnoprávní televize. Celá epizoda na https://echo24.cz.
1/31/202430 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Lidé jsou fascinováni vrahy. Má se tomu vycházet vstříc? True crime pod drobnohledem Salonu Echa

Poslední roky přinesly boom žánru true crime, v němž se formou hraného nebo dokumentárního filmu, seriálu či podcastu vypráví o skutečných zločinech a zločincích. Snad každý sériový vrah má už na některé streamovací službě „svou“ minisérii. Zároveň se ale často mluví i o tom, že společnost by se měla zabývat oběťmi, pamatovat si oběti vražd, ne jejich pachatele. Výrazněji takové hlasy zesílily po vraždění na pražské filozofické fakultě. Nepřispívá zábavní průmysl k fascinaci vrahy a jejich zločiny? A proč o nich vůbec vyprávět. Redaktor Týdeníku Echo o tom mluvil s Tomášem Feřtkem, televizním dramaturgem, který mimo jiné pracoval i na populárních seriálech Případy prvního oddělení a Devadesátky, Tomášem Hrubým, producentem a spoluscenáristou nového filmu Manželé Stodolovi, Janem Buštou, autorem filmu á-B-C-D-é-F-G-H-CH-í-JONESTOWN, výrazně stylizované rekonstrukce hromadné sebevraždy a vražd členů sekty Chrám lidu vedené manipulátorem Jimem Jonesem, a s Matějem Metelcem, komentátorem a redaktorem čtrnáctideníku A2, který v nedávno publikovaném komentáři v souvislosti s vražděním v Praze psal o odvaze zapomenout jako způsobu společenské sebeobrany. Celý podcast si poslechněte na www.echoprime.cz
1/31/202434 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Echo Porada: Lidé v Karviné Rakušanovi posloužili jako zvířátka v zoo. Je to hra emocí a marketing

Rakušan je komunikativní, narozdíl od dalších členů vlády, ale lidé v Karviné mu posloužili jako zvířátka v Zoo. Provokuje už svou přítomností mezi lidmi, kteří vidí svět zcela odlišně, tvrdí Daniel Kaiser na Poradě Echa. Spolu v dalšími členy redakce – Daliborem Balšínkem, Ondřejem Štindlem a Jiřím Peňásem – probrali i situaci u lidovců a milion premiéra v záložně. Petr Fiala totiž vložil milion korun do kampeličky s komplikovanou a kontroverzní pověstí i minulostí. Detaily v našem podcastu. Celá epizoda na https://echo24.cz. Omlouváme se divákům, kteří by nás i rádi viděli, ale dnešní Echo Porada je pouze pro posluchače. Příště opět i s videem.
1/25/202427 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

ECHO Salon: Volební právo se vždy rozšiřovalo. Má Česko zavést korespondenční volby?

Korespondenční volba je momentálně asi největší téma, které hýbe tuzemskou politikou. Přes zarputilé obstrukce opozice návrh spěje ke schválení v prvním čtení. O případných důsledcích zavedení korespondenční volby diskutovali ústavní právník Marek Antoš, politolog Ladislav Mrklas, sociolog a analytik společnosti KantarCZ Pavel Ranocha a ředitel odboru voleb na ministerstvu vnitra Tomáš Jirovec. Podcasty v plné délce sledujte na našich platformách. www.echo24.cz/s/echosalon
1/24/202429 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Volby v USA: Gladiátorský souboj Trumpa s Bidenem, nebo senioři v ringu?

Tématem amerických voleb bude ekonomika a imigrace, bude to gladiátorský souboj Trumpa s Bidenem, téma je i podpora Ukrajiny, tvrdí v novém vydání podcastu Echo Porada Martin Weiss a Ondřej Šmigol. Podle nich nebudou mít soudní procesy Donalda Trumpa na volební souboj zásadní vliv a rozhodnou především ekonomická témata a inflace. Mluvili jsme i o videu ministra Rakušana, který ve volejbalové šatně kritizuje vládu, které je členem. Korespondenční volba hýbe Poslaneckou sněmovnou a rozhýbala i naši poradu v závěrečné části. Podívejte se! Celá epizoda na https://echo24.cz.
1/18/202439 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Proizraelský, protiizraelský – mě zajímají lidská práva všech

Před čtvrt rokem napadli teroristé z Hamásu Izrael, kde brutálně povraždili přes 1000 civilistů. Dodnes zůstává víc než 130 rukojmích v zajetí. Následně zahájila izraelská armáda vojenskou operaci v Gaze s cílem ukončit vládu Hamásu a osvobodit rukojmí. Minulý týden v Haagu u Mezinárodního soudního dvora začalo slyšení, při němž Jihoafrická republika vznesla žádost, aby byl Izrael souzen za zločin genocidy v Gaze. Použití slova genocida je sporné, ale jak jde čas, většina států světa a patrně i většina světového veřejného mínění se kloní k názoru, že Izrael v Gaze páchá válečné zločiny, nebo přinejmenším že porušuje mezinárodní právo. Naopak Česká republika i nadále podporuje Izrael neochvějně. Proč je český stát v tomto vzdáleném sporu tak vyhraněný? Diskutují česká velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová, poslankyně za ODS a členka zahraničního výboru sněmovny Eva Decroix, proti nim profesor Pavel Barša z FF UK a orientalista Petr Pelikán.
1/17/202428 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Hlavák jako památka? Česko je památkářský protektorát, nový návrh je radikální, říká architekt Wertig

Bude Nový Hlavák, nebo je představa dánských architektů z ateliéru Henning Larsen pro Prahu příliš odvážná a neobstojí ve střetu s památkáři? Z normálního vztahu k historickému dědictví jsme udělali institut, památkáři nefungují, byli jsme naučeni brát je do hry, ale neznají míru, tvrdí předseda odborné komise pro Nový Hlavák architekt Jaroslav Wertig, který byl hostem další Echo Porady. Jak se z budovy Hlavního nádraží stala kulturní památka doslova přes noc a co bude dál? Má vítězný návrh šanci na realizaci, nebo jsme v moci památkářů, kteří pod rouškou dobra blokují zásadní změny v celém Česku? A co další zásadní stavby? Přestěhuje se nakonec konstrukce železničního mostu pod Vyšehradem? Celá epizoda na https://echo24.cz.
1/11/202442 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Nikdo nebyl na tu hrůzu připraven

Dvacátého druhého prosince, den po bezpříkladné tragédii na pražské filozofické fakultě, uveřejnili posluchači žurnalistiky a komunikačních studií na UK otevřený dopis, v němž vyjádřili „své zděšení“ nad přístupem médií. Mimo jiné tam čteme: „Nerozumíme nutkání médií přenášet živě záběry vyděšených lidí, přinášet svědectví těch, kteří si hrůzou prošli, či publikovat vzkazy útočníka, které sepsal před tímto hrůzným činem na svém telegramovém účtu (…) Domníváme se, že redakce k tomu přistupují s pouhou vidinou vyšší čtenosti, a tedy příslibem zisku vyšších financí. Stejný pocit máme také v případě zveřejnění fotografie a jména útočníka, před čímž opakovaně varuje také policie. Přesto jsou tyto záznamy v hlavních článcích většiny zpravodajských portálů k nalezení ještě několik hodin po útoku. (…) Jako začínající novináři v současné době cítíme, že máme možnost stát se pouze součástí redakcí, které šíří strach. Které kvůli vidině zisku na tak tragické události, jakou byla čtvrteční střelba, nectí zásady etiky, a vytvářejí tak neprofesionální prostředí, které ztrácí svou prestiž.“ Selhala tedy média? Mohou v době provázanosti médií se sociálními sítěmi něco dělat jinak? Existují nějaká pravidla? A jaká? S těmito otázkami jsme k debatě pozvali docentku Barboru Osvaldovou přednášející žurnalistiku na FSV UK, studenty žurnalistiky Jakuba Hříbka a Prokopa Majkuse, marketéra Jakuba Horáka a bývalého elitního kriminalistu Karla Tichého.
1/9/202442 minutes, 1 second
Episode Artwork

Na ulici leží tři čtvrtě milionu nespokojených hlasů voličů koalice. Miroslav Kalousek hostem Porady a říká, že novináři mají povinnost se ptát

„Vláda by měla lidi upozorňovat, že bilance příjmů a výdajů je dlouhodobě neudržitelná. To nedělá a to jí vyčítám asi nejvíc,“ říká Miroslav Kalousek, který do podcastu Echo Porada přišel mluvit nejen o své nenaplněné kandidatuře do Evropského parlamentu. „Když se euro přijme poctivě, neznamená ani zlevnění, ani zdražení,“ tvrdí a dodává i svůj postoj ke green dealu: „Řešením není vystoupit, ale jsem pro jeho korekci.“ Jak se staví k otázkám na pochybení policie v případě střelby na FF UK? A jak odděluje reálný život od toho na sociálních sítích? Celá epizoda na https://echo24.cz.
1/4/202445 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Knížka za osm set? To společnost nepřijme.

Rozhovor o nakladatelské sezoně jsme vedli tři dny před Štědrým dnem, kdy nebylo známo, jak dopadla vánoční knižní sezona, tradičně nejsilnější v roce – běžně se během ní prodá polovina celoroční produkce. Prognózy nebyly dobré: hovořily o tom, že byla zase kratší a prodeje se propadly o třicet procent. V Salonu Echa se sešli zástupci tří přístupů: za velké producenty končící šéfredaktor Euromedií Antonín Kočí, za ty střední šéfredaktor a jednatel nakladatelství Portál Martin Bedřich a za ty malé spolumajitel a redaktor nakladatelství Zeď Jan Dražan.
1/2/202418 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Poslední rozloučení s Lenkou Zlámalovou, Jiří Peňás v elektromobilu, závěrečný souboj Dana a Lenky. A co máme čekat?

V poslední letošní epizodě Echo Porady se loučíme s Lenkou Zlámalovou, která po deseti letech opouští redakci Týdeníku Echo. Kam jde a co tam bude dělat? Jiří Peňás se poprvé svezl v elektromobilu. „Lidi si je zamilují,“ soudí. A co komentátoři Echa vyhlížejí do nového roku? Celá epizoda na https://echo24.cz.
12/21/202329 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Proč se lidé nehrnou do technologií

Do bank už drtivá většina lidí přestala chodit. Všechno jsme schopni řešit přes mobilní a digitální bankovnictví. Kdy už bez jediné návštěvy úřadu budeme schopni řešit všechno, kde se musíme potkat se státem? Po datových schránkách a elektronických receptech přišla teď šance vyhnout se úředníkům při žádosti o důchod. Plně digitalizované má být podávání přihlášek na školy. Jak daleko jsme s digitalizací? Kolik úředníků bude moci díky ní stát propustit, jako to dřív udělaly třeba banky? A kolik a jakých lidí je a bude naopak třeba, aby všechny ty digitální systémy hladce fungovaly? Jak bude vypadat jednotná evropská digitální peněženka, která se právě připravuje? A kdy se dočkáme kompletně digitálních stavebních povolení? V Salonu Echa se sešel vicepremiér pro digitalizaci, ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš s Janem Blažkem, předsedou představenstva Bankovní identity, přes niž se dá přihlašovat nejen do banky, ale i na úřady. A s Pavlem Kolářem, expertem na digitalizaci v České bankovní asociaci.
12/20/202324 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Slepé střevo vám odoperují na každém rohu, což je nesmysl

„Česko provádí třikrát víc transplantací než Velká Británie,“ říká profesor Robert Lischke, specialista na hrudní chirurgii z Fakultní nemocnice v Motole, který byl hostem podcastu Echo Porada. „Chirurg, který by dnes na sále vyžadoval absolutní ticho, by byl k smíchu,“ tvrdí. Hudba k operaci však musí sednout všem. „Dobrý kompromis jsou třeba Pink Floyd.“ Jak dobře fungují na operačních sálech roboti? A proč se vyspělé zdravotnictví pozná také podle platů lékařů? Celá epizoda na https://echo24.cz.
12/13/202338 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Neroztáčet kolo úzkostí

Duševní zdraví mladých lidí se prudce zhoršuje. Dochází k tomu v řadě zemí západního světa včetně Česka, dokládají to statistiky a výzkumy, reflektují to články v médiích. Potvrzuje to i krize české dětské psychiatrie, kvůli níž se lékařská péče pro mladé lidi s vážnými duševními problémy stává čím dál obtížněji dostupnou. Vedou se debaty o jejích příčinách i o důvodech toho někdy až hrozivě působícího zhoršení. Děje se něco s mladými lidmi? Je dnešní západní svět člověku natolik nepřátelský, že kvůli tomu čím dál víc lidí trpí duševní poruchou? Je za tím vším on-line svět, především sociální sítě? Nemaluje tady někdo čerta na zeď? O tom všem debatoval redaktor Týdeníku Echo Ondřej Štindl s dětským psychiatrem Janem Lorencem, dětským psychologem a psychoterapeutem Martinem Galbavým a přednostou Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Janem Veverou. #echo24 #tydenikecho #podcast #ondrejstindl #echosalon #dusevnizdravi #cesko #deti #mladez #skola #deprese #uzkosti #terapie #psychologie #psychiatrie
12/13/202321 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Hrozí Putinovo vítězství na Ukrajině. Půjde dál?

Co se naplnilo z předpovědí pro Ukrajinu a co ne? Jak se k válce bude dál stavět západ? Přecenili jsme vůči Ukrajině svoje síly? A kde vyvře další problém? Venezuela si odhlasovala anexi Guyany. v podcastu Porada Echa zazněla i slova letité velvyslankyně v Sýrii Evy Filipi o tamní občanské válce: „Je to skutečně Assadova vina?“ říká v rozhovoru pro Týdeník Echo. Proč stávka lékařů není stávka. A co znamená heslo mladých doktorů „nebuď mýval“? Klimatická konference v Dubaji přilákala 98 tisíc účastníků. Část světa se jejími závěry řídí, část ji nebere vážně. Celá epizoda na https://echo24.cz.
12/7/202337 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Čeká nás migrační tsunami. Stojí migrace za růstem populismu?

Napříč Evropou posiluje populistická pravice. Takové jsou komentáře v tisku napříč kontinentem po vítězství Geerta Wilderse v Nizozemsku. Wilders se proslavil hlavně svou protiimigrační a protiislamistickou rétorikou. O propojení migrace a růstu populismu diskutovali europoslanec za Piráty Mikuláš Peksa, nezávislý senátor zasedající v klubu ODS Zdeněk Hraba a profesor Vít Hloušek z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. V Nizozemsku vyhrál volby Geert Wilders. Uvádí se, že jeden z důvodů jeho úspěchu, možná i hlavní, je jeho protiimigrační rétorika. V ostatních částech Evropy rostou preference podobným stranám. AfD v Německu je druhá, FPO v Rakousku první, roste Marine Le Penová ve Francii.
12/5/202320 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Dubaj v Praze? Zločin na hlavním nádraží

Je podoba Nového Hlaváku hnusná, nebo se jen nehodí do Prahy? Inspirovali se architekti v Dubaji, nebo u nedaleké synagogy v orientálním stylu? A prošla by jim podobná stavba doma v Dánsku? Došlo i na volby do Evropského parlamentu. Miroslavu Kalouskovi rostou preference a bojí se jeho vlivu jen Markéta Pekarová Adamová? Bude na kandidátce za TOP 09 do evropských voleb? V čem mají pravdu odboráři? A co čeká Nizozemsko, respektive Evropu po vítězství Geerta Wilderse? Komentátoři Týdeníku Echo jsou v plné sestavě a probírají aktuální témata v nové epizodě podcastu Echo Porada. Celá epizoda na https://echo24.cz.
11/30/202321 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Jiří Gruntorád: Neseme v sobě étos občanství

Hladovka chartistů Jiřího Gruntoráda a Johna Boka před Úřadem vlády minulý týden pohnula Českem a zaujala snad každého v zemi. Kulminovala v pátek 24. listopadu, kdy ještě nebylo jasné, jak skončí. S oběma hladovkáři jsme proto právě v pátek pořídili Salon Echa přímo před jejich stanovou osadou. Jde patrně o jediný soustředěný dlouhý rozhovor, který oba protestující médiím během celého týdne poskytli, a tak se dozvíte spoustu věcí, které nikde jinde nezazněly --- třeba o tom, jak akci obou mužů vnímají jejich blízcí.. Celá epizoda na https://echo24.cz.
11/28/202313 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Karel Schwarzenberg: intelektuál, historkář, flamendr, pankáč

Komentátoři Týdeníku Echo ještě jednou vzpomínají na nedávno zesnulého Karla Schwarzenberga. Vášnivá debata zavládla především mezi Jiřím Peňásem a Danielem Kaiserem. Jak to měl Schwarzenberg s jazyky? A byl intelektuálem, když nezanechal žádné vlastní texty? V placené části Echo Porady líčí Peňás, jak už v nepřítomnosti nemocného šlechtice navštívil jeho zámek Murau v rakouském Štýrsku a dojde i na kauzu hladovky Jiřího Gruntoráda. * Nekrácenou verzi podcastu najdete na https://echoprime.cz
11/22/202330 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

„Ekonomika přestala fungovat. Musí vystoupit premiér.“ Klaus a Rusnok o rozkladu státu

Echo Salon: Jsme jediná země Evropské unie, která se výkonem své ekonomiky ještě nezvládla vrátit do předcovidového roku 2019. Jsme chudší než před čtyřmi lety. Německý deník Die Welt o nás napsal, že jsme „nemocným mužem Evropy“. Co se s námi děje? Jsme v hlubších problémech, které si žádají zásadní změny? V Salonu Týdeníku Echo hledají příčiny pádu a cestu z pasti stagnace dva ekonomové, ministři financí i premiéři. Bývalý prezident republiky Václav Klaus a bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok, který je čerstvě také šéfem poradního výboru nového superholdingu Almalar nejbohatší české rodiny Kellnerovy. Celá epizoda na echo24.cz. #echo24 #tydenikecho #podcast #lenkazlamalova #klaus #rusnok #prezident #premier #cnb #ekonomika
11/22/202317 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Kdo je tady socialista? Bude hůř? S ekonomem Mojmírem Hamplem

„Jsme země, která musí vyrobit, aby bohatla. Nejsme jih, který prodává služby, dokud svítí sluníčko, i když se lidem nechce,“ říká host Echo Porady, předseda Národní rozpočtové rady a bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Spolu s komentátory Týdeníku Echo probral otázku nové transformace Česka. „V roce 2022 jsme měli historicky největší zisky ve firemním sektoru. Akorát to skoro nikdo neví,“ připomíná Hampl. Transformaci ekonomiky nelze vyhlásit vládou. „Chceme ji vůbec? Je žádoucí?“ Nejlepší časy globalizace jsou za námi. V roce 1939 nás bylo přes 11 milionů. Do dvou nebo tří let jsme na stejném čísle. „Takže lidi tady chtějí žít,“ dodává Hampl. Omluvte, prosím, zhoršenou kvalitu zvuku. * Nekrácenou verzi podcastu najdete na https://echoprime.cz
11/16/202326 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

„Pojďme si říct několik nepříjemných věcí.“ Echo Salon o poločasu Fialovy vlády

Fialova vláda je v polovině mandátu, což jsme vzali jako příležitost k udělení jakéhosi pololetního vysvědčení. Protože ty dva roky v České republice charakterizuje především inflace a markantní pokles životní úrovně, pozvali jsme si do Salonu Echa hodnotitele v jednom oboru, totiž ekonomické politiky. #echo24 #podcast #vlada #fiala #spolu
11/15/202323 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Zvažme omezení volebního práva věkem, říká největší zastánce Green Dealu v byznysu Luděk Sekyra.

Na Smíchově staví novou čtvrť. Pracuje na přestavbě brutalistního obchodního domu Kotva, ze kterého chce udělat luxusní centrum ve stylu pařížské Galleries Lafayette. Patří k velkým sponzorům univerzity v Oxfordu, kde sedí v kolegiu reektora. Víc než jako developer se ale Luděk Sekyra v poslední době profiluje v debatách o morální filozofii. Jen největším zastáncem Green Dealu v českém byznysu. S poklesem životní úrovně, kterou to přinese Sekyra počítá. „Musíme obětovat část současné životní úrovně budoucí životní úrovni našich dětí,“ říká v Mstrixu. A s odkazem na citát největšího českého filozofa dvacátého století. „Jsou věci, pro které má smysl trpět. Jsou to přesně ty, pro které má cenu žít.“ Luděk Sekyra, který je původní a profesí právník mluví i o tom, že si dekarbonizace v budoucnu vyžádá změny ústav a pravidel pro politiku. „Za úvahu stojí omezení volebního práva podle věku směrem seshora. Katolická církev ví, proč papeže volí kardinálové jen do určitého věku.“ Luděk Sekyra mluví i o tom, proč mají lidé zapomenout na dostupné bydlení v širších centrech aktraktivních měst. Celá epizoda na echo24.cz nebo na forendors.cz.
11/13/202319 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Schwarzenberg měl být z české historie odsunut, místo toho nám ji stále připomínal

Karel Schwarzenberg zemřel v sobotu 11. listopadu. Bylo mu 85 let. Přinášíme dosud nevydaný záznam jeho společného vystoupení s Jiřím Peňásem z letošního festivalu Krásný ztráty. Redaktor Týdeníku Echo nejprve přečetl úryvek z textu, který vznikl na základě výletu s knížetem do Čimelic, kraje jeho dětství. Následně spolu probrali Shcwarzenbergův vztah k rokenrolu a hudbě vůbec, život v emigraci nebo proč nikdy nemusel na vojnu.
11/12/202343 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Petr Fiala se jel do Německa udat za svou politiku. Co s islamisty pochodujícími Evropou?

Vláda je v poločase, to je první téma podcastu Echo Porada, které proberou Dalibor Balšínek, Tereza Matějčková, Ondřej Šmigol a Daniel Kaiser. Proč se jel Petr Fiala do Německa udat, že jeho rozhodnutí jsou špatná? Koalici lze pochválit za postoj k Ukrajině a Izraeli. Nebo ne? Odvrací se od Ukrajiny polská veřejnost? Opouštění spojenců je americká tradice, situace ve Washingtonu může rozhodnout vše. Proč jsou ženy bojovnější? Jak bude vypadat vítězství nad Hamasem? A jak se vypořádat s tím, že evropskými městy pochodují islamisté? * Nekrácenou verzi podcastu najdete na ⁠⁠⁠https://echoprime.cz/
11/8/202337 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Hrdina nevypadá jako Limonádový Joe

Další vlna debat, diskusí a polemik o bratrech Mašínech, nejvýraznějších představitelích ozbrojeného odporu během tzv. třetího odboje, se zvedla po premiéře filmu Bratři a také v souvislosti s úvahami, zda nový prezident vyznamená odbojovou dvojici (žije již jen Josef, Ctirad zemřel v roce 2011): ocenění obdržela nakonec jen sestra Zdena. V sérii různých debat je ta naše snad poněkud jiná zvláštní sestavou účastníků a také otevřeností, s jakou se o věci vyjadřují a o ní přemýšlejí. Hosty Jiřího Peňáse byli: Mirek Topolánek, bývalý premiér České republiky; Ondřej Vaculík, spisovatel; Krystyna Krauze, polská dokumentaristka; Petr Stančík, spisovatel; Martin Vadas, dokumentarista. Nezkrácená verze na echo24.cz.
11/7/202318 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Máme skvělé předpoklady na růst životní úrovně. Přestaňme se sami ničit, říká nejlepší český ekonom

Ve světě nejúspěšnější český akademický ekonom se měl stát za STAN  ministrem průmyslu a obchodu. Nakonec před ním dostal přednost Jozef Síkela. Filip Matějka zkoumá přesně to, co v ekonomii ovlivňuje rozhodování politiků. „Současná veřejná debata o ekonomice ztratila směr. Pořád se rozebírá, kde, kolik ušetříme a kolik komu přerozdělíme. Politici ale vůbec neřeší, jak vytvoříme bohatství, které budeme přerozdělovat. Konsolidační balíček se rozpliznul do mnoha detailů ale nemá žádný jasný směr,“ říká Matrixu Filip Matějka. „Nejvíc by vláda zemi k bohatství pomohla, kdyby věci zjednodušila a nechala lidi tvořit. V současné složité době bychom mohli těžit z našich předností. Především z toho, že jsme velmi bezpečnou zemí s krásnou Prahou a nádhernou přírodou. Mohli bychom se se pokusit přitáhnout investory, kteří se v mnoha místech Evropy přestanou cíti bezpečně.“  Filip Matějka v Matrixu popisuje, proč je neštˇastné, aby o strategických investicích jako jsou továrny na čipy nebo baterie do elektromobilů rozhodovala vláda a ještě se jim snažila dávat investiční pobídky. Proč dotace a regulace, s nimiž přichází Fialova vláda nikdy nikomu k prosperitě nepomohly? Proč politici stále zvětšují počet lidí, kteří jsou závislí na státu?
11/6/202323 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Napsala Petru Pavlovi projev umělá inteligence? A co na to Mirek Topolánek? Host Echo Porady

„Kalousek je moc korektní, nikdy neřekne, že Markéta Pekarová Adamová zničila jeho a Schwarzenbergovu TOP 09,“ tvrdí Mirek Topolánek. Bývalý premiér je hostem podcastu Echo Porada a popisuje mimo jiné i to, proč nebyl 28. října na Hradě a jak se mu líbil projev prezidenta Pavla. Společná kandidátka ODS, TOP 09 a KDU-ČSL je jako bonboniéra a povede k nevýhře v evropských i sněmovních volbách. Jakým způsobem politika ničí vztahy i lidi? A proč se klesající cena energií neprojeví na účtech domácností? * Nekrácenou verzi podcastu najdete na ⁠⁠https://echoprime.cz/
11/1/202328 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

MATRIX Lenky Zlámalové: Mělo se vyškrtat mnohem víc dotací. Daně se zvyšovat nemusely. Říká nejlevicovější člen vládního NERV, sociolog Daniel Prokop

Je nejvlivnějším hlasem, který tlačí na větší rovnost ve společnosti. Sociolog Daniel Prokop sedí už ve druhé Národní ekonomické radě vlády (NERV). Po té Babišově, nyní radí kabinetu Petra Fialy. „Pointa posledních dvou let je, že se s Mojmírem Hamplem, asi nejvíce pravicovým členem NERV na osmdesáti procent věcí shodneme. Ta neefektiviva státu je tak obrovská, že se na mnoha věcech shodneme zprava doleva. Jsem odpůrce dotací. Určitě se na nich daly vyškrtat desítky miliard korun a nemusely se zvyšovat daně,“ říká v Matrixu sociolog Daniel Prokop. „V sociálním systému je řada výdajů, které nemají smysl. Třeba výsluhy ozbrojených složek za 15 miliard korun,“ kritizuje překvapivě zprava Fialovu vládu sociolog, který je bývá považován za ideovou inspiraci levice. Daniel Prokop, který vede výzkumnou společnost PAQ Research, mluví i o tom, co může vyvolávat vzestup duševních nemocí u dospělých i dětí. Kde by stát mohl seškrtat desítky miliard korun? Proč je nesmyslná státní podpora penzijního připojištění a stavebního spoření? Jak rozšíření psychických problémů souvisí s příjmem a sociálním statusem?
10/30/202320 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Echo Salon: Úžasný svět rojníků, vazačů a gentlemanů. Ragby nadchlo Čechy

Mistrovství světa v ragby ve Francii našlo v Česku až překvapivě velké množství nadšených diváků a divaček. Strhla je nejen sportovní stránka věci, ale i svět ragby se svojí svébytnou kulturou, chováním hráčů i fanoušků a hodnotami, které se zdají vymykat normám komercionalizovaného sportu. O ragby jako sportu i životním stylu, jeho kořenech, projevech i historických souvislostech mluvil redaktor Týdeníku Echo Ondřej Štindl s bývalým českým reprezentantem, profesionálním hráčem a trenérem Martinem Kafkou, kapitánem ragbyové Tatry Smíchov a lékařem Karlem Berounským a filosofem a překladatelem Markem Tomečkem. * Celý rozhovor najdete na https://echoprime.cz/s/podcasty
10/27/202320 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Echo Porada: Hrozí islamizace Evropy? Vyřeší deportace riziko terorismu?

Tradiční sestavu komentátorů Týdeníku Echo dnes na Echo Poradě doplňují Martin Weiss a Ondřej Štindl. Máme se při sledování propalestinských demonstrací bát islamizace Evropy? Proč bydlí člen vedení Hamasu ve státním bytě v Londýně? A není hlavní problém, že máme málo dětí? Proč otočil Slavoj Žižek? Odkládají invazi do Gazy Američané, nebo je Netanjahu jenom opatrný? Co se chystá ohledně fyzického trestání dětí? A nakonec zvířátko. * Nekrácenou verzi podcastu najdete na ⁠https://echoprime.cz/
10/25/202333 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Echo Salon: Polsko může začít přehlížet Česko

V Polsku proběhly volby. Dosud vládnoucí konzervativní strana utrpěla nevýhru. Sice získala největší počet hlasů, 35,4 %, ale zdánlivě nemá žádné partnery do koalice. Vládu proto bude s velkou pravděpodobností sestavovat druhá liberální Občanská koalice, kterou tvoří Občanská platforma a několik menších stran. Ta získala 30,7 %. Do vlády s ní je ochotna jít středopravicová Třetí cesta a progresivistická Levice. Do Sejmu se ještě dostala antisystémová Konfederace. Zároveň s volbami probíhalo referendum, ve kterém Poláci odpovídali na čtyři otázky, zda podporují prodej státního majetku, zda chtějí zvýšení věku odchodu do důchodu, zda by se měl strhnout plot na hranicích s Běloruskem a zda jsou pro přijímání migrantů z Afriky a Blízkého východu. Opozice referendum bojkotovala, účast byla 41 %, nicméně 94 až 96 % hlasujících bylo proti. O tom, jaké to bude mít dopady na Polsko i na okolní země, debatovali Vít Dostál, výkonný ředitel Asociace pro mezinárodní otázky, Jan Sechter, bývalý velvyslanec ČR ve Varšavě, Mirosław Jasiński, účastník disidentské Polsko-české solidarity a bývalý polský velvyslanec v Praze, a Jaromír Piskoř, signatář Charty 77 a rovněž člen Polsko-české solidarity. Zvali jsme i rozhodné odpůrce PiS, z časových důvodů však nemohli dorazit. * Nezkrácená verze podcastu Echo Salon pouze pro předplatitele na echo24.cz
10/24/202325 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

MATRIX Lenky Zlámalové: Skutečně úspěšné ženy. Mají hodně dětí, ale neobětovaly se jim

Do Matrixu jsme pozvali tři dámy, které svými životními příběhy ukazují, že navzdory všem nástrahám doby uměly být matkami pěti a více dětí, vytvořit jim krásný domov, ať už je osud zavál kamkoliv na světě a zároveň se nevzdat své práce, profese, svých vlastních zálib a snů. V Matrixu se sešla matematička a bývalá disidentka Kamila Bendová, manželka Václava Bendy, maminka šesti dětí, mimo jiné šéfa pražské ODS Marka Bendy. Lucie Jakimičová, choreografka, manželka majitele Lasvitu Leona Jakimiče a maminka pěti dětí, které se všechny narodily na druhé straně světa v Hong Kongu. A Ivana Tykač, podnikatelka v realitách, manželka miliardáře Pavla Tykače a maminka šesti dětí, která stejně jako Kamila Bendová zažila časy, kdy děti živila jen ze svého příjmu.
10/23/202320 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Echo Porada: Stává se sexualita toxická, ohrožuje to lidstvo? Už je náhradník za Petra Fialu? Nevýhra PiS ukázala, že v Polsku je demokracie

Lidé by v komentování války měli brzdit, na druhou stranu sociální sítě dovedou také rychle dementovat jak omyly, tak lži. Podcast Echo Porada se znovu dotkl války Izraele s Hamasem. Polské volby dopadly „nevýhrou“ PiS, obavy z tanků v ulicích se nepotvrdily. Jak se nová vláda postaví ke Green Dealu? Potřebujeme vůbec sexualitu, nebo je už dnes příliš toxická? Proč má vláda rekordně nízkou podporu? Prospěl by ODS odchod do opozice? A kdo nahradí Petra Fialu? * Nekrácenou verzi podcastu najdete na https://echoprime.cz/
10/18/202327 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Echo Salon: Kdo si projektuje své osobní hrůzy do Židů?

Po útoku Hamásu na Izrael bylo vlastně jasné, o čem vést Salon v tomto čísle – o tématu, které se týká jak Izraele, tak arabského světa, tak světa našeho. Totiž o minulých i současných podobách a historických příčinách antisemitismu. V Salonu Týdeníku Echo diskutují vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon, novinář, publicista a spisovatel Jakub Szántó, novinář a nakladatel Jan Dražan a judaista, teolog a historik Jiří Blažek. Celá epizoda na https://echo24.cz/s/podcasty.
10/18/202329 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

MATRIX Lenky Zlámalové: Vládu ničí zdražování, nic nevadí voličům víc

Všichni politici nadávají na průzkumy, když z nich zrovna nevychází dobře. Všichni si je ale pro sebe u agentur objednávají a pečlivě sledují, co voličům vadí a co od nich očekávají. Michal Kormaňák z velké mezinárodní agentury IPSOS dělá mimo jiné právě vnitřní průzkumy pro politické strany. Testují se nejen preference, ale především témata, která lidi trápí a chtějí od politiků, aby je vyřešili. „Nic nevadí víc než zdražování a propad životní úrovně. Pak jsou s odstupem bezpečnostní témata jako migrace,“ říká Kormaňák. Andrej Babiš podle něj nemá šanci přebrat i při rekordním propadu podpory voliče vládním stranám. „Jsou to úplně jiní voliči. Mnohem náročnější, nestačí jim jednoduchá hesla jako těm Babišovým.Michal Kormaňák na základě dat z průzkumů vysvětluje:Komu bere voliče Andrej Babiš? Čím si přitáhl lidi od Tomia Okamury?Kolik lidí považuje za přijatelného Vladimira Putina? Kolik autenticky podporuje Rusko a kolik ve vazbě s ním vidí jen levné energie? Jak to souvisí se vzděláním a výškou platu?Proč v čase krizí žádají lidé silný stát, který se o ně postará?Proč je Česko nejstředovější, nejpragmatičtější a nejméně vyhraněnou společnosti v Evropě?Proč jsou tady mladí na rozdíl od západní Evropy stále otočeni víc doprava?Proč je nejmladší Generace Z první nerebelující generací?Proč v současné sérii krizí prožíváme jedno z nejtěžší období moderních dějin? Celá epizoda na echo24.cz nebo na MATRIX Lenky Zlámalové (@matrixlz) | Forendors
10/16/202319 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Echo Salon: Éra zestátňování. Dělá vláda dobře, že kupuje plynovou infrastrukturu?

Vláda Petra Fialy vyrazila na velké nákupy energetické infrastruktury. Tvrdí, že je to nezbytné pro energetickou bezpečnost. A přestože se stát propadá do rekordních dluhů, na cenu a výhodnost při těch obchodech nehledí. Skoro by se dalo říct, že nakupuje za jakoukoli cenu. Petr Dědeček, ředitel Patria Finance Corporate naopak tvrdí, že stát získal celé plynárenství za pár miliard. V Salonu Týdeníku Echo o tom na pozvání Lenky Zlámalové diskutoval také ministr dopravy Martin Kupka, který se účastnil porady ekonomických ministrů i vlády o nákupu infrastruktury. Expert na energetiku, investor a nejznámější minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr, tradičně ostrý kritik přístupu politiků k energetice. Celá epizoda na https://echoprime.cz/a/HHVxe/echo-salon-era-zestatnovani-dela-vlada-dobre-ze-kupuje-plynovou-infrastrukturu
10/10/202327 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Češi věří kapitalismu a proč se radikalizuje i nejbohatší muž světa?

Míří k vám druhý díl podcastu Porada Echa. Členové redakce v něm před veřejností diskutují o tom, co a proč napíší a jak přemýšlejí o aktuálních tématech. Před aktuálním pokračováním  je povzbudily vzkazy posluchačů  a jejich věcné připomínky po odvysílání prvního dílu. Čerstvá Porada Echa se zabývá hrozící obchodní válkou mezi Evropou a Amerikou. Její účastníci  se zaměřili také na Česko, když si položili otázku, proč je u nás strop energií tak vysoký v porovnání třeba se Slovenskem. Kapitalismus odstraňuje chudobu, kde přichází socialismus, přichází i chudoba. S touto myšlenkou přišel německý politolog Rainer Zittelmann v novém vydání Týdeníku Echo, které vychází 8. prosince. Rozhovor zaujal i účastníky Porady Echa. V aktuálním poodcastu se mluví také o čtvrté knize Výprav Jiřího Peňás, který nyní objevuje původ a duši Maďarska, přes Orbánovskou pověst má totiž tato země neodolatelný půvab.
12/7/202259 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Epizoda 01

Tak už nakonec i my, Echo. Dlouho jsme odolávali, mysleli jsme si, že přežijeme bez všech těch nových vymožeností, ale i my jsme podlehli tlaku doby. Odpor jsme kladli dva roky, mezitím se objevily stovky podcastů, možná tisíce, a jen pár se skutečně prosadilo, většina má pár desítek posluchačů. Začínáme postaru, tedy bez videa, protože prvotním cílem této naší akce je komunikace se čtenáři Týdeníku Echo, ale i našeho deníku Echo24. Větší ambice zatím nemáme. Budeme se zde bavit, proč jsme co napsali, proč nenapsali, co napíšeme a jak o aktuálních tématech přemýšlíme, co nás napadá a co můžeme jen říct, nikoli napsat. Naše redakční porady jsou známé dynamikou, ostrými přestřelkami a všelijakými jedovatostmi, ironií i cynismem, který je také prostředkem k přežití. A o čem se budeme bavit? Samozřejmě o prezidentské volbě, jak se z někoho snadno stane rusofil, i když o tom vůbec nemá šajn, o válce generací, co jsou boomeři, mileniálové a co je generace X, také o podvodech, které jsou zakódované v kryptoměnách.
12/1/202256 minutes, 43 seconds