Winamp Logo
Podcasty HN Cover
Podcasty HN Profile

Podcasty HN

Czech, News, 1 season, 1464 episodes, 2 days, 11 hours, 29 minutes
About
Informace, které hýbou trhy i politikou. Aktuální podcasty Hospodářských novin.
Episode Artwork

Pravda o migračním paktu: o kvótách a výjimce pro Česko neříká všechno opozice i vláda

Celý díl najdete na HeroHero nebo Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to Jak je to doopravdy s povinnými kvótami na přijímání uprchlíků, nebo s údajnou výjimkou, kterou Česko z nového migračního paktu má? Vysvětlujeme, aby v tom už konečně bylo jasno. Máme taky informace o zákulisních jednáních o budoucnosti hnutí ANO v Evropě. Co rozhodne o tom, s kým se Andrej Babiš po eurovolbách spojí? Dozvíte se taky, kdy Česko dostane z Bruselu souhlas se stavbou dalšího jaderného bloku a jak válku na Ukrajině ovlivní nově schválená masivní americká vojenská pomoc Kyjevu. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Doporučená kniha: Hein de Haas, How Migration Really Works. A Factful Guide to the Most Divisive Issue in Politics
4/23/202426 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Státní dluh vzrostl na rekordních 3,22 bilionu korun. Dopadneme jako Řecko?

Ranní brífink Julie Hrstkové: Státní dluh rekordně roste, co to znamená a má nás to znepokojovat?
4/22/202414 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Putin přestane útočit na Ukrajinu, jen když ho k tomu přinutíme. Co je potřeba udělat?

Ranní brífink Ondřeje Housky: V Evropě přibývá politiků, kteří vyzývají k zahájení jednání o ukončení bojů na Ukrajině. Jak je to pravděpodobné a jaké předpoklady jsou pro to nutné?
4/21/20247 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Komu patří Karsit? Románová detektivka z reálného života českého byznysu

Ranní brífink Martina Ehla: V Ranním brífínku se podíváme na příběh strojírenské firmy Karsit z východních Čech, kolem níž se točí pozoruhodný spor dědiců i zájemců o její koupi. Padají tam velká jména českého byznysu i klišé o právních bitvách mezi dětmi z prvního a druhého manželství zakladatele. Klíčem je zřejmě pravost poslední vůle.
4/19/20248 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Trochu zchudneme, ale my Západě stejně vyhráváme. Proč? Odpovídá autorka knihy o úpadku globalizace

Západ potřebuje získat na svou stranu co nejvíc zemí, soutěž o to je v plném proudu. Tradiční globalizace končí a kvůli tomu budeme chudší. Ale to rozhodně neznamená, že je vše špatně, říká Elisabeth Braw, autorka velmi úspěšné knihy Sbohem, globalizace. A vysvětluje, proč. Evropská unie má podle ní řadu problémů, ale stále jde o mimořádně úspěšný projekt. Rozhovor, který nabízíme místo pravidelné Abecedy Bruselského diktátu, můžete poslouchat v českém překladu, nebo se podívat na video v anglickém originále. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Podpořit nás můžete na HeroHero nebo na Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ Odkaz na knihu: https://shop.datarun.cz/evropa/271-sbohem-globalizace.html
4/19/202429 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Starší generace trpí syndromem popření. Umělá inteligence je nesexy téma, přitom změní úplně všechno

A je tady generační hádka o umělou inteligenci. Boomer Petr vidí temnou budoucnost, včetně zblbnutí populace, za kterou bude AI myslet, Veronika z Generace “Z” s nadějí vyhlíží nekonečné horizonty využití. A jejich host influencer zabývající se umělou inteligencí Svatopluk Barek (26) vysvětluje, co všechno AI změní, co má cenu ještě studovat, jak budou vypadat vztahy a proč je střední a starší generace v hrubé nevýhodě. A nechybí samozřejmě generační slovníčky: Víte třeba (vy starší) co to je “trash talk”, nebo co se děje, když vám někdo pošle emoji lebky? A (vy mladší) jakému koktejlu se říkalo “cikán v trávě”?
4/18/202450 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Nůžky mezi benzinem a naftou se rozevírají. Hranice 40 korun za litr padla, bude cena dál růst?

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Litr naturalu stojí u českých pump v průměru přes 40 korun. Nad tuto hranici se cena podle statistik společnosti CCS vrátila po půl roce. V posledních týdnech také výrazně rychleji zdražuje benzin než nafta a tento vývoj bude podle analytika Borise Tomčiaka ze společnosti Finlord i dál pokračovat. Může se stát, že stejně jako loni bude natural oproti naftě až o pět korun na litr dražší? A jaký je cenový výhled na léto? Ptáme se v Ranním brífinku.
4/18/202411 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Obří šance pro český fotbal: klubům přiteče až miliarda a půl. I bez pohárů by se mohly uživit samy

Ranní brífink Jana Beránka: Klubový fotbal v Česku má za sebou výjimečnou sezonu. Díky souhře dobrých výsledků Sparty, Slavie i Plzně v evropských pohárech si zajistil přímý postup do Ligy mistrů. Týkat se to bude vítěze následující sezony domácí ligy – evropské poháry mu automaticky zajistí minimálně půl miliardy, ale spíš výrazně víc. Dobrý důvod zpozornět, i když vás zrovna vrcholový fotbal moc nezajímá. V tom českém se totiž cosi děje. To, co bylo ještě nedávno pohledem zvenčí jen chudou ligou v malé postkomunistické zemi, teď tuhle škatulku překračuje.
4/17/202412 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Kdo neplánuje rozpočet už teď, nová pravidla kyberbezpečnosti nestihne včas zavést

Nová regulace o kyberbezpečnosti z dílny Evropské unie se v Česku dotkne až devíti tisíc firem. Ty budou muset sledovat míru připravenosti i u svých dodavatelů. Kdo poruší pravidla, vystavuje se riziku vysokých pokut.
4/16/202459 minutes, 1 second
Episode Artwork

Konflikt na Blízkém východě: válečná spirála se roztáčí, Izrael hraje vabank

Ranní brífink Jakuba Troníčka: V noci na neděli celý svět s napětím sledoval prolomení dalšího geopolitického tabu. To když íránský režim zaútočil z vlastního území na Izrael. A i když Teherán podle všeho o ostrou válku s židovským státem nestojí, Západ dělal vše pro to, aby se situace nezvrtla. Tedy aby se skutečně nerozhořel nebezpečný střet mezi dvěma státy, které mají jadernou zbraň nebo o ni usilují. Zda se to povedlo, zatím nevíme, ostatně ještě večer jednal izraelský válečný kabinet o tom, zda provede odvetnou akci, či zda vyhoví přání USA, aby už situaci dál neeskaloval. Co ale víme daleko lépe, jsou okolnosti, které k tomu celému vedly. A také to, co tedy vlastně Írán chtěl a proč. V Ranním brífinku to vysvětluje expert HN na oblast Blízkého východu Pavel Pawluscha Novotný.
4/16/202413 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Česko má velkého spojence v boji o post v Evropské komisi. A v kampani teď boduje přeměřování penisů

Do Evropského parlamentu se podle průzkumů mohou dostat strany jako Přísaha s Motoristy, Stačilo!, a samozřejmě SPD. Jací lidé za ně kandidují, jak je hodnotit? A Česko rozjelo snahu získat v příští Evropské komisi důležitý post a spojilo síly s velkou a vlivnou zemí. S jakou a o jaké místo jde? A u příležitosti návštěvy Petra Fialy v Bílém domě mluvíme o tom, jak naživo působí Biden, Trump a Obama – se všemi jsme se osobně potkali. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero nebo Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to
4/16/202420 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Přišel už čas nakupovat? Hypotéky jsou nejlevnější za dva roky, ceny bytů ale přestaly klesat

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Průměrná úroková sazba u nových hypoték dál klesá – v březnu se dostala na 5,19 procenta, vyplývá ze srovnání Hypomonitoru, které zveřejňuje Česká bankovní asociace. Samozřejmě je to ještě hodně daleko od levných časů, kdy banky úročily hypotéky pod dvě procenta, na druhou stranu je to nejméně od léta 2022, navíc s výhledem na další pokles. Jak to vypadá na straně nabídky nemovitostí a hlavně jejich cen – na to v Ranním brífinku odpoví Aleš Vojíř, který má ve vydavatelství Economia na starosti datovou žurnalistiku a vizualizaci dat.
4/15/202414 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Jak zjistit cukrovku jedním pohledem do oka za pomocí umělé inteligence

Ranní brífink Jaroslava Maška: Začíná veletrh nákupu nemovitostí v zahraničí s názvem International Real Estate Expo, odbory budou jednat s ministrem Marianem Jurečkou o tom, jak rozvolnit či spíše nerozvolnit trh práce v Česku a Hospodářské noviny udělují ocenění Inovátoři roku 2024. O těch dnes bude řeč.
4/12/202411 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Co nedokázal pochopit Petr Nečas: k čemu jsou nám Češi v Bruselu a proč jich tam mít co nejvíc

Když se Čech stane úředníkem v Evropské komisi nebo v jiné instituci EU, nesmí hájit zájmy Česka. Takže jsou nám takoví lidé k něčemu? Jasně, že ano a často jsou pro Česko důležitější, než kdyby zůstali někde v Praze na ministerstvu. Vše vysvětlujeme v Abecedě Bruselského diktátu. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Podpořit nás můžete na HeroHero nebo na Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to
4/12/202412 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Je jí osmdesát devět let, natáčí videa na Tiktok a říká: Staří nadávají na mladé jen ze zapšklosti

V dalším díle Generačního konfliktu jsme si opět pozvali hosty. Jsou dva, patří mezi nejznámější tiktokové dvojice a věkový rozdíl mezi nimi je zhruba 60 let. Je to energická babička Víša Kokošková (89) se svým vnukem Honzou (28). Společně natáčí vtipná videa na sociální sítě, kde Víša například ochutnává "chutě mladých", a to třeba Bubble tea, kyblík smažených kuřat nebo wakame. Společně jsou pozitivním příkladem, jak si mohou generace rozumět a vzájemně si podporovat. Co Víša říká svým devadesátiletým vrstevnicím, když nadávají na mladé lidi? A co by naopak Honza vzkázal mladé generaci, která o starších říká, že už je na odpis? Ptát se bude boomer Petr Honzejk a "vločka" Veronika Capáková. A nechybí ani generační slovníčky.
4/11/202439 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Peklo zmrzlo, analytik Luděk Vainert pochválil Českou národní banku!

Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme na inflaci a jako lákadlo musím říci, že peklo patrně zmrzne. Náš analytik Luděk Vainert, který přehledně vysvětlí všechny aspekty, totiž za chvíli pochválí centrální banku!  Ale počkejte si na to. Já jsem Petr Honzejk a nejdřív nabídku pár ekonomických zpráv.
4/11/20249 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Zájem o fotovoltaiku klesá. Nový impulz přinese tlak odběratelů a komunitní energetika

Po velkém boomu firemních fotovoltaik nyní zájem ochabuje. Nemálo firem je nicméně pod tlakem svých odběratelů, akcionářů či bank. Ti po nich požadují, aby byly co „nejzelenější“. To by mohlo zájem znovu oživit, protože jinak hrozí, že podniky o své odběratele, často ze západní Evropy, přijdou. Další impulz přinese také sdílení elektřiny a komunitní energetika. Dává smysl pro firmy s více pobočkami, či pro obce, které vlastní několik budov. V debatě týdeníku Ekonom zaznělo, na by stát neměl v tomto směru zapomenout.
4/10/202457 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Putin šíří dezinformace, aby nám sebral demokracii, tvrdí Jourová

Ranní brífink Ondřeje Housky: Česká eurokomisařka Věra Jourová teď objíždí jednotlivé země Evropské unie s tím, že by měly zajistit, aby nadcházející evropské volby neovlivnily dezinformace. Podle kritiků se ale chová jako vrchní cenzorka. Jak to je, na to se zaměříme v dnešním RBHN.
4/10/202411 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

V Evropě se zrodil francouzsko-středoevropský motor a Francouzi nám občas půjčí volant

Zatímco v Berlíně bojují sami se sebou, v Paříži pochopili, že Putin nás chce zničit. Francie je teď proto klíčovým partnerem Česka a rodí se nová osa, která spoluurčuje dění v EU, říká Štěpán Černý. Jeho jméno jste možná nikdy neslyšeli, ale pro českou evropskou politiku je to naprosto klíčový muž. Řešíme s ním i lidi, které chce Česko dostat na nejdůležitější posty v Bruselu. Jde o seznam víc než 40 jmen a my ho máme exkluzivně k dispozici. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero nebo Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to
4/9/202421 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Sice kandidují Spolu, ale evropské politika ODS a TOP 09 jsou skoro jiné vesmíry

Ranní brífink Petra Honzejka: Začala kampaň před volbami do europarlamentu a my se podíváme jak si v ní vede hlavní vládní formace,tedy koalice Spolu. Mezi  jednotlivými stranami, hlavně mezi ODS a TOP 09 jsou totiž v evropské politice obrovské rozdíly což samozřejmě dělá nejen v kampani problémy. Téma rozebereme s dlouholetou unijní zpravodajskou Kateřinou Šafaříkovou hned po několika byznysových zprávách.
4/9/202414 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Proč Slováci volili Pellegriniho a jak vypadá peklo v podobě shánění nájmu bytu v Berlíně

Ranní brífink Martina Ehla: Se slovenským opozičním poslancem Tomášem Valáškem hodnotíme výsledek prezidentských voleb. Bývalá kolegyně Helena Truchlá popisuje, proč je těžké najít v Berlíně bydlení a proč je to v Praze snazší.
4/8/202412 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Dokud se v závodě svítí a má okna, máte co digitalizovat

Výrobní firmy v Česku se v posledních letech potýkaly s následky pandemie koronaviru nebo zdražení energií. Jejich ochotu investovat do digitalizace a automatizace to ale výrazně neovlivnilo. Podle dat Svazu průmyslu z konce předloňského roku vzrostl od roku 2019 podíl firem, které na digitální investice vynaloží 5 až 20 procent ročního investičního rozpočtu, ze 27 na 44 procent. Nové technologie ve výrobě se snaží rozvíjet i závod Continental v Brandýse nad Labem, který patří mezi pět největších dodavatelů pro automobilový průmysl. V rámci nadnárodního koncernu byla továrna vybrána pro testování nejmodernějších technologií Průmyslu 4.0. Jakub Hamerník, manažer pro chytrou výrobu ve společnosti Continental, říká, že k větší digitalizaci dotlačili firmu její klienti. “Dříve jsme vyráběli jeden produkt deset let, dnes to jsou maximálně čtyři roky. Po té době uvádí naši zákazníci nový model auta a my pro něj musíme začít vyrábět nový produkt, což je enormní práce,” uvádí Hamerník v rozhovoru pro HN. Urychlit práci pomáhá Continentalu například využití 5G sítí od T-Mobilu nebo virtuální realita. “Díky takzvanému digitálnímu dvojčeti jsme byli schopni popsat budoucí chování reálné výrobní linky tak, že bylo identické s fyzickou linkou, která byla instalována několik měsíců poté. Mohli jsme tak linku připravit a otestovat ještě dřív, než na ní byla reálně zahájena výroba,” uvádí Hamerník.
4/5/202428 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Jaký je současný stav české armády?

Ranní brífink Jana Beránka: Česká národní banka zveřejní svou bilanci ke konci března – a taky údaje o pokladním plnění státního rozpočtu. A k tomu se během dne dočkáme výsledků maloobchodu za únor od statistického úřadu a od Svazu dovozců automobilů o registracích aut za první čtvrtletí – což nám zase řekne hodně o spotřebitelské náladě v zemi.
4/5/202412 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Kondomy pro malé penisy, zahnuté banány, zákaz klasických žárovek: vysvětlujeme hlavní mýty o EU

Italové mají malé penisy, a tak se Řím snažil přesvědčit Brusel, aby upravil normu o velikosti kondomů. Celé to je lež, ale ve veřejném mínění se uchytila. Stejně jako zákaz příliš hlučných sekaček, klasických žárovek nebo třeba údajná norma zakazující kadeřnicím nosit v práci podpatky. Jak je to s těmito mýty ve skutečnosti a jak vůbec vznikají? A jaký má společná evropská regulace smysl? Vysvětlujeme v další Abecedě Bruselského diktátu. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Podpořit nás můžete na HeroHero nebo na Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to Doporučený článek: How Boris Johnson’s Brussels-bashing stories shaped British politics: https://www.theguardian.com/politics/2019/jul/14/boris-johnson-brussels-bashing-stories-shaped-politics
4/5/202413 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Karibské Brdy. Proč se Portoriko otáčí k USA zády a k Palestině čelem?

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Karibský ostrovní stát Portoriko má bohatou historii pod nadvládou Španělska, teď už je ale více než 100 let americké. Co to tomuto ostrovu dalo a co mu to vzalo? Jak se v době bezprecedentního rozkladu státu v nedalekém Haiti na Portoriku žije? A proč bychom se o dění a poměry v Karibiku měli zajímat? V Ranním brífinku to vysvětlí reportér Hospodářských novin Jan Brož.
4/4/202413 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Každá generace se cítí jako ostrůvek příčetnosti v moři šílenství, říká sociolog Martin Buchtík

Tentokrát jdeme na problém generačního konfliktu vědecky. Pozvání Veroniky Capákové a Petra Honzejka přijal šéf agentury STEM Martin Buchtík. A říká, že představy starší generace o generaci Z jsou často úplně mimo realitu. Čím je mladá generace skutečně specifická? Je nejvzdělanější v historii, nebo je její důraz na "kompetence" až příliš na úkor faktických znalostí? Co zdědila od generace Z od boomerů, aniž by to tušila? A co je její největší problém? Odpovědi sociologa jsou víc než překvapivé. A jako bonus samozřejmě další várka generačních slovníků. Čemu z výrazů generace Z Boomeři nerozumí a naopak?
4/4/202445 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Poslední šance zajistit si dvojciferné úroky. Hlídejte si ale riziko, říká Endler z Fingood

Investiční podcast MoneyPenny se tentokrát zaměřil na investování do firemních úvěrů, které stále nabízí dvojciferné úroky. Šimon a David si proto pozvali ředitele společnosti Fingood Víta Endlera a vyzpovídali ho, jak je to s rizikovostí takových investic nebo jak velkou jistotu ve skutečnosti znamená zástava.
4/3/202425 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Život a dílo Karla Pražáka. Co letos miliardář a investor chystá nejen s Mafrou

Ranní brífink Jaroslava Maška: Narozeniny dnes slaví miliardář a známý investor Karel Pražák, majitel Spolchemie i hokejové Sparty Praha, který se nedávno zařadil také mezi mediální magnáty, když koupil od Andreje Babiše společnost Mafra. Za jeho podnikatelskou dráhou se ohlédne byznysový reportér Pavel Novotný.
4/3/202411 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Co dělat, až skončí dotace z EU na dálnice. Třeba se i zamyslet, zda je potřebujeme

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Letos se v Česku otevře rekordních 118 kilometrů nových dálnic. Výrazně se prodlouží například D3 na jihu Čech, D4 za Příbramí nebo D55 na Slovácku. K mohutné výstavbě přispívají i desítky miliard korun z Evropské unie. Tento penězovod ale v příštích letech zeslábne a možná i zcela vyschne. Jak nahradit výpadek peněz z EU? A dává vůbec smysl stavět vše, co je nyní naplánováno? Také o tom uslyšíte v Ranním brífinku.
4/2/202418 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Zákulisní hráči, lenoch i neskutečný vliv: kteří čeští europoslanci končí a jak je hodnotit

Celý díl najdete na HeroHero nebo Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to V Evropském parlamentu končí hned sedm Čechů, už nekandidují. Byly mezi nimi hvězdy, propadáky i politici, kteří měli v zákulisí velký vliv, byť o nich nebylo slyšet. Všechny končící české europoslance hodnotíme a pak přinášíme rozhovor s jedním z nich, s Jiřím Pospíšilem (TOP 09). Říká toto: „Ženy v politice to nemají jednoduché a my muži s nimi taky ne.“ Proč? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.
4/2/202413 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Evropský autoprůmysl je na tom stále hůře. Na čínskou a americkou konkurenci ale zvládne reagovat

Automobilové značky z Číny a Ameriky tlačí svými elektromobily a jejich cenami na tradiční evropské výrobce. Těm se nedaří přijít na trh s levným elektroautem a bojí se, že zákazníci upřednostní Teslu nebo čínské firmy. Experti z oboru se ale v Debatě HN shodují, že Evropa má čas a sílu nepříznivou situaci zvrátit.
4/1/202455 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Evropský soud odsoudil Česko: jaký je nejslavnější případ? A kdo je Juliane Kokott?

Proč vůbec na úrovni EU existuje soud, který je vlastně nejvyšším soudem v celé unii? Kvůli čemu u něj Česko může čelit žalobě? A jak vlastně na něco takového může dojít? Vysvětlujeme v další Abecedě Bruselského diktátu. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Podpořit nás můžete na HeroHero nebo na Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to
3/29/202411 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Kulturní válka generací o pomlázku. Co komu vadí a na čem se dá kupodivu dohodnout

Ve Velikonoční době se v Česku tradičně odehrává kulturní válka o pomlázku. Pro jedny, především starší, je pomlázka docela milá tradice. Pro druhé, především mladší, symbol genderově podmíněného násilí ba zotročování žen. Veronika (čerstvě 26) a Petr (54) se ve speciálním dílu podcastu Generační konflikt zhádali taky, ale na rozdíl od neproduktivních hejtů na sociálních sítích, přeci jen k něčemu pozitivnímu došli. Poslechněte si!
3/28/202421 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Pomlázka není povinná, myslet musíme především na své bezpečí, říká psycholožka

Ranní brífink Julie Hrstkové: Co nám dnes říkají Velikonoce, jaké poselství si z nich odnášíme a jestli je nutné se držet tradic, tak o tom se v Ranním brífinku bavíme s psycholožkou Hanou Mezerovou.
3/28/202411 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Roky jsme si říkali, jak se v Česku nedá nic postavit, ale pravda je jinde

Ranní brífink Ondřeje Housky: Vyřídit stavbu je rychlejší v Hondurasu nebo v Burundi než v Česku, říkali jsme si mnoho let. Šlo ale o data, která byla zfalšovaná. Jak jsme na tom s povolováním staveb ve skutečnosti, kde to jde rychle a v čem bychom měli přidat?
3/27/20246 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Hospodářky uvádějí hádku o euro v extraligovém obsazení

Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme na euro. Pořádáme fórum, na kterém se do sebe pustí největší ekonomické kapacity z řad příznivců i odpůrců přijetí společné měny. Já jsem Petr Honzejk a na jejich argumenty jakož i na perspektivu zavedení eura v Česku se podíváme společně s kolegou Luďkem Vainertem hned po několika převážně byznysových zprávách.
3/26/202410 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Petr "Jdu spát" Fiala. Aneb jak premiér působí v Bruselu

Celý díl najdete na HeroHero nebo Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to Pro Česko je rozhodně dobře, že ho v Evropě reprezentuje Petr Fiala místo Andreje Babiše. To ale neznamená, že Fiala dělá v Bruselu všechno dobře. Co je doslova nepochopitelné? A kdy se Fiala sebral a šel si raději dát negroni? Uslyšíte ale i zákulisní informace o české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu. Kdy vznikla a kolik kusů munice už díky ní Ukrajinci získali? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.
3/26/202420 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Do spuštění komunitní energetiky zbývá pár měsíců, významná část legislativy ale stále chybí

Největší zájem o komunitní energetiku zatím projevují obce. Již se kvůli tomu obrací na Asociaci komunitní energetiky ČR či dodavatelské a poradenské firmy, s nimiž se na legislativní novinku připravují. V praxi se komunitní energetika spustí v červenci letošního roku. Efektivnímu sdílení elektřiny pomohou i zařízení inteligentního řízení spotřeby, která některé firmy nabízí.
3/25/202443 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Solární elektrárny pořád jedou, dotací na ně bude dost. Jen pozor na montážní firmy

Ranní brífink Martina Ehla: Orlen Unipetrol chystá stavbu největší české solární elektrárny. S kolegou Viktorem Votrubou rekapitulujeme dosavadní vývoj solární energetiky v Česku a díváme se do budoucna.
3/25/202411 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Podniká se mi dobře, i když nestabilita je nový standard. Pojďme ale rozvíjet regiony

Jan Školník, šéf a majitel broumovské společnosti Hobra Školník, muž, který řídí firmu od svých 24 let, otec tří dětí a také filantrop a podporovatel rozvoje Broumovska a platformy 2. ekonomické transformace. „Snažím se aplikovat lokální zkušenost na tom, co se odehrává na národní úrovni. My jsem v Broumově před dvaceti lety založili podnikatelský klub, který si vetkl za svůj cíl rozvoj našeho regionu,“ říká Jan Školník v dalším díle podcastu reVize Česka, který Hospodářské noviny připravují s 2. ekonomickou transformací. Podcast navazuje na úspěšnou loňskou konferenci, uspořádanou v partnerství s podnikatelskou iniciativou Druhá ekonomická transformace, která sdružuje významné tuzemské byznysmeny a chce pomoci změnit republiku v dalších třech dekádách v otevřenou a úspěšnou zemi. Letos proběhne konference opět, zatím má pracovní datum 20. května.
3/22/202447 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Nařízení, směrnice, cože? Udělejte si konečně jasno v tom, co přichází z Bruselu

Spousta českých zákonů má původ v EU – schválili je členské země unie a europoslanci. Co je směrnice, co nařízení a proč je dobré vědět, jaký je v tom rozdíl? A proč Češi vynikají v „lidové tvořivosti“ a vše si ještě sami komplikují? Vysvětlíme v dalším díle Abecedy Bruselského diktátu. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Podpořit nás můžete na HeroHero nebo na Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to
3/22/20249 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Proč manažerky na mateřské podléhají alkoholu a čím žijí Top ženy Česka

Ranní brífink Jaroslava Maška: Dobré ráno z Hospodářek, čeká nás první jarní pátek, začíná veletrh cyklistiky For Bikes, v roce 1968 se rozjelo Pražské jaro a narozeniny dnes slaví Dagmar Havlová Veškrnová. O ženách budeme v dnešním ranním brífinku hovořit nejvíce, od jeho mikrofonu vás zdraví Jaroslav Mašek.
3/22/202412 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Jak vidí svět opravdu mladí lidé? Je tam řada překvapení!

Všichni mluví o mladých lidech, ale skoro nikdo nemluví s nimi. To my tedy zase ano! Do dalšího dílu Generačního konfliktu jsme pozvali dva patnáctileté gymnazisty, Veroniku a Bohdana. Co si oni a jejich vrstevníci skutečně myslí o tématech jako klimatická krize, duševní zdraví, homosexualita? Co vyčítají starším? Nechají se od nich v něčem inspirovat? Jak se dávají na politiku a koho v ní nejvíc nesnášejí? A jako bonus samozřejmě generační slovníčky - tentokrát se nechytalo celé autorské duo: Nejen boomer Petr Honzejk, ale občas ani "vločka" Veronika Capáková.
3/21/202442 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Ezokněžny na vzestupu. Kde leží legální hranice? Třeba v údajné léčbě rakoviny a vyplakaném nádoru

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Byznys seberozvoje žen po světě zažívá boom už několik let. Spirituální influencerky „vyrostly“ zejména v době covidu. Obracejí se na ně většinou ženy, které jsou zklamané tuzemským zdravotnictvím. Samozvaným mentorkám nebo „bohyním z instagramu“, které rozdávají rady, jak má v sobě žena probudit „vnitřní sílu“ či oslavovat ženství, se velmi daří i na sociálních sítích. A jde o vskutku výnosný byznys. Tuzemskou scénu spirituálních kouček detailně zmapovala redaktorka Hospodářských novin Veronika Capáková. „Překvapilo mě, kolik lidí u nás věří té alternativní spiritualitě,“ říká v Ranním brífinku novinářka.
3/21/202412 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Nová regulace kyberbezpečnosti se dotkne tisícovek firem v Česku

Debaty o směrnici NIS2 se zúčastnili (zleva): zakladatelka Legitas advokátní kanceláře Petra Stupková, poradce pro kybernetickou bezpečnost ve společnosti ANECT Ivan Svoboda, partner společnosti BDO Czech Republic zodpovědný za oblast technologického poradenství a kyberbezpečnosti Tomáš Kubíček a senior specialista kybernetické bezpečnosti ATS‑TELCOM PRAHA Vladimír Kaděra. Debatu moderoval šéfredaktor Ekonomu Petr Kain.
3/20/202442 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Jak se zatím osvědčuje trolejbusová linka na letiště?

Ranní brífink Jana Beránka: Jak zatím funguje nová linka zhodnotí Ondřej Matěj Hrubeš – dlouholetý dopravní publicista se zaměřením na MHD, dneska taky radní Prahy 6 pro dopravu – za ODS.
3/20/202411 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Jsem prostě jetá a vtípečky říkat nepřestanu. Europoslankyně Gregorová zazpívala o drogách

Celý díl najdete na HeroHero nebo Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ Zpívat v našem podcastu ještě nikdo nezkusil. Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová je první – a rovnou vystřihla song o drogách. Zpívá skvěle a hodně se posunula i jako osobnost. Proč je hlavním soupeřem Pirátů v nadcházejících volbách STAN, ale podle Gregorové na to ve skutečnosti nemá? A je horší být komunista, nebo sedět s Andrejem Babišem? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.
3/19/202415 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Návod na dotace pro e-auta: hlídejte, zda jsou vozy skladem, a dejte si pozor na výběr leasingovky

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Dotace na nákup elektroaut v Česku odstartovaly. Celkem by měla podpora, určená pro firmy a živnostníky, vystačit až na pět tisíc vozů. To je zhruba stejně, jako se jich loni prodalo za tři čtvrtě roku. Prodejci tak čekají, že dotační program mohutně nakopne tuzemský trh s elektromobily. Česko totiž náleží v evropském srovnání k zemím, kde patří podíl aut na baterky k těm nejnižším. Na co by si měli dát žadatelé pozor, aby jejich cesta za dotací skončila úspěchem, jsme v Ranním brífinku probrali s byznysovým redaktorem Hospodářských novin Ondřejem Charvátem.
3/19/202412 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Vysoké úspory obcí svádějí ke změně rozpočtového určení daní

Ranní brífink Julie Hrstkové: Obce a kraje loni hospodařily s přebytkem ve výši 72,2 miliardy korun. Meziročně přebytek narostl na dvojnásobek. Podle ministerstva financí jde o nejlepší výsledek v historii. Dává ale smysl, aby stát bojoval s vysokými schodky a půjčoval si peníze na investice, zatímco peníze obcí se v uvozovkách válejí ladem? Jak jsou na tom investice státu a jestli je dobře, že obce mají přebytky peněz, nejen o tom v Ranním brífinku s Petrem Musilem, ekonomem a členem Národní rozpočtové rady.
3/18/202413 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Budeme volit nového předsedu Evropské komise? Europoslanci mají nápad, který by posílil jejich moc

Ve volbách do Evropského parlamentu volíme europoslance, ale je tu i nápad, že bychom volili taky předsedu Evropské komise, což je opravdu klíčová funkce. Jde o koncept tak zvaných spitzenkandidátů, který prosazuje velká část europoslanců. Jak má fungovat? Vysvětlujeme v další Abecedě. A schválně, o kterých z těchto kandidátů už jste někdy slyšeli?Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Podpořit nás můžete na HeroHero nebo na Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/
3/15/202412 minutes, 1 second
Episode Artwork

Tusk Česko nepotřebuje, Polsko bude hrát první ligu. Ale teď jsou z nás Poláci nadšení

Ranní brífink Ondřeje Housky: V Evropě se o slovo hlásí nová důležitá mocnost, nebo lépe řečeno staronová. Polsko až dosud boxovalo výrazně pod své možnosti a byla to jeho vlastní vina. To se ale nyní zásadně mění a co to přinese do česko-polských vztahů, Budou ještě ČEši ve Varšavě někoho zajímat? Odpovíme v Ranním brífinku HN. Já jsem OH a přeju vám příjemný poslech.
3/15/202412 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Anonymizovaná data z mobilních telefonů řeknou, co se u vás ve městě děje

Města a obce v Česku začínají sledovat takzvaná big data, neboli anonymizovaná data o pohybu obyvatel. Díky nim získají radnice lepší přehled o tom, kolik lidí a kam z města odjíždí nebo naopak přijíždí. To jim pomůže zejména v podpoře cestovního ruchu a při plánování rozvoje obce, ale třeba i při rozhodování o tom, kde postavit školy či zařízení lékařské péče. Obchodní ředitel pro státní správu ve společnosti T-Mobile Štěpán Čekal říká, že údaje mohou obcím a městům pomoci také například při řízení dopravy. “To bude téma na další třeba tři roky. Tato data stále neumíme využívat v takovém rozsahu, jak bychom mohli,” říká Čekal v podcastu HN.
3/14/202423 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Stovky miliard do zbrojení i do klimatu? Máme na to, tvrdí Niedermayer a vysvětluje, jak to udělat

Proč TOP 09 „zazdila“ Miroslava Kalouska i Jiřího Pospíšila a vyslala do evropských voleb mnohem méně známé kandidáty? V našem speciálu z Evropského parlamentu ve Štrasburku o tom mluví europoslanec Luděk Niedermayer, který je z topky nejvýš na kandidátce Spolu. Jak mu tam je třeba po boku Alexandra Vondry? A nepřehnala to EU se zelenými cíli, které sám Niedermayer jasně podporoval? Podle něj to tak není a spíš mu vadí to, jak se rozhoduje český stát – bez čísel, jak ukazuje i chystaná energetická koncepce. Podpořit nás můžete na HeroHero nebo na Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to
3/14/202411 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Nejde jen o sprosťárny, Babiš je ohrožením bezpečnosti země, tvrdí Markéta Pekarová Adamová

Ranní brífink Petra Honzejka: Dobrý den z Hospodářek. Dnes se podíváme na následky politický kauzy, kdy Andrej Babiš nazýval ministra zahraničí Jana Lipavského zmr..m a chtěl na něj útočit přes děti. Je to jistě odpudivé, ale koalice kvůli tomu rovnou svolala mimořádnou schůzi sněmovny. Takže se poptám předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové, jestli to přeci jen není příliš silný kalibr. Já jsem Petr Honzejk a rozhovor následuje hned po několika byznysových zprávách
3/14/202414 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

K čemu jsou kamery a dá se s ním couvat? Jak se řídí dlouhý trolejbus s dvěma klouby

Ranní brífink Martina Ehla: Praha má novou atrakci: Cestující na letiště vozí na nové lince 59 pětadvacet metrů dlouhý trolejbus, který navíc část cesty jede na baterii. Jak se takový kolos se 180 lidmi řídí? Dá se s ním couvat? A jak se vytočí z konečné na hlavní silnici? A co je to natrolejování? To vše vysvětluje Martin Košek z Dopravního podniku Hlavního města Prahy, který má projekt na starosti a zároveň umí ten stroj řídit.
3/13/202414 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

AI nyní slouží hlavně pro ochranu plateb. Brzy ale bude pomáhat i na pobočkách

Přední čeští finančníci debatovali o využívání umělé inteligence v bankovnictví, jak konec EET přispěl k přesunu části tuzemských podnikatelů do šedé ekonomiky a jaké výzvy čekají na bankovní domy v letošním roce.
3/12/202445 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Může se inflace dostat i pod současné dva procentní body?

Ranní brífink Jana Beránka: Statistický úřad zveřejní výsledky maloobchodu za leden – a to bude po meziročních poklesech z loňska velmi zajímavý údaj, který bude mít hodně souvislostí i s inflací – ukazuje se, že klesá rychleji, než se čekalo i v makroekonomických prognózách. A tak si klademe i trochu provokativní otázku: může se dostat i pod současné dva procentní body?
3/12/202412 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Nerudová má jednu výhodu, kterou zválcuje ostatní kandidáty. Co špatného ale vnáší STAN do politiky?

Celý díl najdete na HeroHero nebo Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ STAN má čele kandidátky nejsilnější dvojici ze všech stran – Danuši Nerudovou a Jana Farského. Jeden interní průzkum ukázal, že Nerudová má oproti konkurenci zásadní výhodu. O co jde? A co naopak STAN pokazil? Dozvíte se ale taky o doslova trapném výkonu Česka při snaze získat souhlas se stavbou dalších jaderných bloků. Za tuhle komplikaci můžou jedině sami Češi – a my známe důvody. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Tip na knihu: Juraj Buzalka-Postsedliaci. Slovenský ľudový protest
3/12/202424 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Proč jít na konferenci Top ženy Česka, plus jak to bude dál v trpící Liberty Ostrava

Ranní brífink Jaroslava Maška: Společnost Liberta Ostrava britsko-indického miliardáře Sanjeeva Gupty se stále potácí mezi životem a smrtí. Naposledy se Gupta pokusil vyřadit z preventivní restrukturalizace svého největšího věřitele, dodavatele energií firmu Tameh. Té dluží 1,6 miliardy korun.
3/11/202414 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Abeceda Bruselského diktátu: Chytří lidé, ale kam patří Češi? Aneb jak funguje Evropský parlament

Proč je nesmysl chtít po českých europoslancích, aby společně hájili národní zájmy? V Evropském parlamentu jsou některé frakce s velkým vlivem a jiné bez vlivu: kam patří čeští zástupci? A jak europoslanci vůbec ovlivňují dění v EU? Vysvětlujeme v další Abecedě. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Podpořit nás můžete na HeroHero nebo na Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to
3/8/202413 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Školy proti spádové turistice. Proč už ředitelé nechtějí „podvodníky“ a ministerstvo krčí rameny?

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Je to touto dobou stejné každý rok. Zoufalí rodiče se snaží pro své děti vybrat k zápisu tu nejlepší školu. Sbírají informace, drby, porovnávají. A u té vyvolené školy shánějí trvalé bydliště. Právě to je totiž klíč, který jako jediný dokáže její dveře otevřít. Jenže čím dál tím víc obcí se spádové turistice začíná aktivně bránit. Jak a proč, to popisuje expertka Hospodářských novin na školství Markéta Hronová.
3/8/20249 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Mladé generaci chybí pochopení od starších, říká psycholog a influencer Tomáš Kvapilík

Tématem dalšího dílu "Generačního konfliktu" je duševní zdraví. Je pravda, že mladší generace řeší psychické problémy otevřeně, zatímco starší se za ně stydí a překrývá je alkoholem? V dalším dílu „Generačního konfliktu“ si Veronika Capáková a Petr Honzejk pozvali experta - psychologa a influencera Tomáše Kvapilíka. Ten zajímavě vysvětluje odkud generační rozdíly pramení, kdo by měl komu "otevřít dveře" a jak by se generační propast dala zasypat. Samozřejmě jako bonus generační slovníčky. Starší se třeba dozví, co to je Red Flag a mladší, co znamená "spustit řepu":)
3/7/202443 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Vtrhne Rusko do střední Evropy? To není pohádka, ptají se na to už i šéfové Microsoftu nebo Youtube

Celý díl najdete na HeroHero nebo Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ Je tu druhý díl štrasburského speciálu Bruselského diktátu: ze sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku. V Evropě vzniká úzká spolupráce po lince Paříž-Berlín-Varšava – a kde je Česko? Ptá se Dita Charanzová, zdaleka nejvlivnější česká europoslankyně. Česko podle ní musí přestat s naivním zdůrazňováním střední Evropy nebo Visegrádu a konečně se rozhlédnout mnohem dál. Už proto, že Charanzová, za kterou chodí pro radu kapitáni z velkého byznysu, upozorňuje – světové firmy se kvůli ruské agresi začínají ptát, jestli je v Česku ještě bezpečno. A jak Charanzová docílila toho, že pro český byznys v Bruselu zařídila spoustu věcí, které by jinak neměl? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.
3/7/202410 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Na trh s elektřinou se vrátil boj o zákazníky. Dodavatelé přicházejí i s „tajnými“ nabídkami

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Cena elektřiny na burze se v posledních týdnech dostala až k hranici 70 eur za megawatthodinu, nyní je lehce nad 80 eury. Setrvale klesá od loňského října a je zhruba na polovině toho, co stála před rokem. Vývoj na trzích se pozvolna promítá také do nabídek dodavatelů energií. „Boj o zákazníky se vrátil téměř v plné výši, většina dodavatelů má neveřejné a standardní produkty,“ popisuje v Ranním brífinku energetický analytik společnosti Kalkulátor.cz Jan Béreš.
3/7/202413 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Fotovoltaika i čerpadla s novými pravidly. Stát chce po domácnostech co nejvíc úspor

Od poloviny února platí upravené podmínky pro čerpání dotací z programu Nová zelená úsporám. Zvedl se bonus za komplexní renovaci rodinných domů a zároveň u fotovoltaiky začal platit limit pro rezervaci výkonu v síti. Jde o reakci na zlevňování solárních panelů a také o snahu motivovat domácnosti, aby fungovaly co nejúsporněji. Ministr životního prostředí Petr Hladík v debatě vysvětluje, co stát s pomocí dotací sleduje a jak by se do budoucna ještě mohly měnit. S dalšími diskutujícími probírá i výhledy na trhu s fotovoltaikou a tepelnými čerpadly. Debaty týdeníku Ekonom o fotovoltaice a tepelných čerpadlech se zúčastnili: Jaroslav Šuvarský, zakladatel a jednatel S‑Power Energies, ministr životního prostředí Petr Hladík a programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák. Debatu moderoval zástupce šéfredaktora týdeníku Ekonom Martin Petříček.
3/6/202455 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Dnešní politika je vychýlená ve prospěch jiných věkových skupin než jsou mladí lidé

Ranní brífink Julie Hrstkové: Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka minulý týden představil návrh zákona o reformě penzí. Upravuje růst důchodového věku podle doby dožití, výši minimálního důchodu či dřívější penzi pro náročné profese. Exministryně financí Alena Schillerová návrh zkritizovala, premiér Petr Fiala ale uvedl, že je ochotný jej prosadit přes odpor opozice. Jestli aktuální návrh MPSV zaručí důstojné důchody, vyrovnaný rozpočet a co vzkázat mladým, kteří nevěří, že dostanou alespoň nějakou penzi, o tom jsme v Ranním brífinku mluvili s europoslancem TOP 09 a ekonomem Luďkem Niedermayerem.
3/6/20249 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Babiš v ohrožení a jeden velký skokan: získali jsme důvěrný průzkum, který boří předvolební odhady

Babiš v ohrožení a jeden velký skokan: získali jsme důvěrný průzkum, který boří předvolební odhady. Celý díl najdete na HeroHero nebo Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ Do voleb zbývá méně než 100 dní a nám se dostal do rukou interní průzkum jedné politické strany. Ukazuje, že volby do Evropského parlamentu by mohly dopadnout úplně jinak, než asi všichni očekávají. Kromě nejistoty ohledně vítěze se rýsuje jeden nečekaně dobrý výsledek jedné politické strany a jedna skokanka, na kterou by si moc lidí nevsadilo. Hodnotíme taky kandidátku Pirátů pro eurovolby – kdo udělal obrovský progres a kdo je největší radikál? A proč je v zájmu všech Čechů, aby se Emmanuel Macron při cestě do Prahy potkal s Andrejem Babišem?
3/5/202422 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Kdy může být konzervativec zelený? Aneb proč ODS hlasovala pro část Green Dealu

Ranní brífink Ondřeje Housky: V řadě zemí Evropy protestují zemědělci – a vadí jim, mimo jiné, některé části Green Dealu. Bouřili se i proti Zákonu o obnově přírody, který před pár dny odhlasoval Evropský parlament. Většina europoslanců ODS, kteří jsou přitom obvykle ke Green Dealu velmi kritičtí, hlasovali pro. Z jakého důvodu? Uslyšíte v dnešním Ranním brífinku.
3/5/202413 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Bitcoin jede a může být brzy na dvojnásobku dnešních hodnot, říká kryptoměnový expert

Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme do kryptoměnového světa. Vypadá to, že bitcoin vstal z mrtvých a dere se k novým maximům. proč se to děje a kam až může “digitální zlato” vystoupat, to probereme s kryptoměnovým expertem Petrem Lukáčem. Já jsem Petr Honzejk a půjdeme na to hned po několika byznysových zprávách.
3/4/202410 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Abeceda Bruselského diktátu: Co si může dovolit Evropská komise a jaký vliv v ní mají Češi?

Z Evropské komise pochází mnoho návrhů, o kterých se pak hádáme doma, jako třeba zákaz prodeje nových aut na benzín a naftu. Co si Evropská komise může dovolit, jaké úkoly plní a jaké vlastní zájmy má? A jaký vliv v ní mají Češi? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Podpořit nás můžete na HeroHero nebo na Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/
3/1/202416 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Evropská unie společně nakupuje plyn. Má to při nízkých cenách ještě smysl?

Ranní brífink Martina Ehla: Unie společně nakupuje plyn. Nabídka při posledním kole tento týden trojnásobně převýšila poptávku. S kolegou Honzou Brožem rozebíráme, jestli to něco udělá s cenami plynu v Evropě a zda to má při jejich současné nízké úrovni ještě smysl.
3/1/202415 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Pokud chce portfolio manažer porazit trh, potřebuje k tomu tři věci, říká Sarnavský z Triatlety

Investiční podcast MoneyPenny se tentokrát zaměřil na aktivní správu a ptal se Alexandra Sarnavského z fondu Triatleta, proč jsou v Česku u fondů tak vysoké poplatky a proč by měla aktivní správa vůbec dávat smysl. David a Šimon také zjistili, jak fond vybírá akcie, kde hledá příležitosti a které cenné papíry naposledy koupil.
2/29/202427 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Z Evropy si všichni dělají srandu a doplácí na to. Ale změna se blíží, předpovídá Vondra

Celý díl najdete na HeroHero nebo Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ Je tu štrasburský speciál Bruselského diktátu: ze sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku. Alexandr Vondra chce na čele kandidátky Spolu porazit hnutí ANO a zvítězit v evropských volbách. Pokud se mu to podaří, řekne si po příštích českých volbách o post šéfa ODS, půjde proti Petru Fialovi? A proč si myslí, že se situace Evropy začíná obracet k lepšímu a jakou roli v tom hraje francouzský prezident Emmanuel Macron? Chvála Macrona přitom z úst Vondry, kovaného atlantisty, rozhodně není samozřejmou záležitostí. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.
2/29/202424 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Nepříjemná zpráva o stavu české armády: za dva roky války moc nezesílila. A mizí jí poslední zálohy

Ranní brífink Jana Beránka: Dvouleté výročí začátku největší války v Evropě posledních dekád je za námi. A ukazuje se, že česká armáda sice i díky tomu dostává víc peněz na zbraně, ale početně zesílila jen minimálně. Navíc jí slábnou zálohy. Kdyby bylo potřeba, může mobilizovat leda čtyřicátníky a padesátníky – o těch mladších, kteří neprošli odvodem, ví jen pramálo.Co nás v tomto směru může naučit příklad Ukrajiny, která se stále zvládá bránit? A jak reálné jsou vlastně ruské jaderné hrozby? V Ranním brífinku se k nám přidá i hlavní analytik Hospodářských novin Martin Ehl, který na Ukrajině na začátku roku pobýval.
2/29/202420 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Debata o euru ukáže budoucnost ODS. Skeptické křídlo bude slábnout, předpovídá politický reportér

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Nejsilnější vládní strana stále váhá, jak se postavit k otázce možného přijetí eura. Tu ve svém novoročním projevu nastolil prezident Petr Pavel a vedení ODS od té doby tak trochu lavíruje. Jakékoliv rozhodnutí odkládá na příští volební období, nicméně uvnitř partaje sílí hlasy, aby se k tématu postavila čelem. Co si tedy vlastně myslí špičky ODS a jaká je jejich strategie? „Upozaďování eura je součástí taktiky, jak si strana myslí, že by mohla být úspěšnější u voličů,“ říká politický reportér Hospodářských novin Ondřej Leinert.
2/28/202414 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Jak vytvořit 15minutové město? Místo na zelené louce stavět na brownfieldu

Ve „městech krátkých vzdáleností“ si obyvatelé vyřídí většinu svých záležitostí pěšky. V docházkové vzdálenosti mají základní vybavenost jako obchody, lékařské ordinace, školy či školky. Díky tomu nemusí příliš cestovat, a sníží se tím tedy i uhlíková stopa města i jeho obyvatel.
2/27/202444 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Zvíře, ultras, supertalent i velká slabota: hodnotíme kandidátku Spolu do eurovoleb

Celý díl najdete na HeroHero nebo Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ Pokud chcete do Evropského parlamentu volit Spolu, tady je návod koho kroužkovat. A komu se raději vyhnout. Došlo i na tipovačku: porazí Spolu pod vedením Alexandra Vondry hnutí ANO? Dozvíte se taky o klíčové větě, která může zkomplikovat českou snahu postavit jaderný blok. A když Andrej Babiš tvrdí, že jménem Česka nikdy nepodpořil Green Deal, tak a) lže, b) je nekompetentní, c) oboje? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.
2/27/202428 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Jak nová hygienická vyhláška ovlivní život dětí ve třídách a proč ji chtěli úředníci modernizovat

Ranní brífink Jaroslava Maška: Nová hygienická vyhláška z pera ministerstva zdravotnictví je ve finále. Ovlivní budoucí podobu mateřských, základních a středních škol a má také ekonomické dopady. Její detaily přišla popsat reportérka Hospodářských novin Jitka Vlková.
2/27/202414 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Měsíc do slovenských prezidentských voleb. Zbaví se Fico poslední překážky?

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Už jen necelý měsíc zbývá do prvního kola slovenských prezidentských voleb. To se uskuteční v sobotu 23. března. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, půjdou Slováci k volbám o dva týdny později znovu. Ve druhém kole by proti sobě s největší pravděpodobností stáli Peter Pellegrini, předseda parlamentu a vládní strany Hlas, a Ivan Korčok, zkušený diplomat a bývalý ministr zahraničí. Proč je dobré prezidentskou volbu na Slovensku sledovat a čím vším je zajímavá, o tom v Ranním brífinku mluví hlavní analytik Hospodářských novin Martin Ehl.
2/26/202413 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Jak vrátit Krym Ukrajině a kdy skončí válka v Gaze. Debata novinářů se čtenáři HN

Jsou válka na Ukrajině, útoky Hamásu v Izraeli a ostřelování lodí v Rudém moři koordinované z Kremlu? Proč bude válka proti Rusku na Ukrajině ještě dlouhá a proč mohou boje v Gaze skončit za několik týdnů? Redaktoři HN Martin Ehl a Pavel „Pawluscha“ Novotný debatovali se čtenáři HN při příležitosti druhého výročí ruské invaze na Ukrajinu o dvou probíhajících konfliktech, které ovlivňují současnost a budoucnost Evropy i Česka. Uslyšíte první hodinu diskuse, kde se hodně mluvilo o tom, jak chápat Rusko a ruský národ, nebo o tom, že potřebujeme dohnat dluh v poznání Ukrajiny a Ukrajinců. Redaktoři v debatě se čtenáři načrtávají možnosti dalšího vývoje obou válek a řeč přišla i na skutečný počet ukrajinských válečných obětí, který je dosud pečlivě střeženým tajemstvím.
2/23/20241 hour, 3 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Abeceda Bruselského diktátu: Jak se do Česka dostávají všechny ty evropské normy

Co si to ti šílení úředníci v Bruselu zase vymysleli, říkáme často v Česku. Jak tedy evropské normy vznikají, kdo je schvaluje a jakou možnost ovlivnit je Česko má? A jak efektivně to dělá? A kdo má v tomhle ohledu v Česku větší slovo, politici nebo úředníci? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Podpořit nás můžete na HeroHero nebo na Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to
2/23/202414 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Podpora nájemního bydlení se mění, obce dostanou levné půjčky na projekt, výstavbu i opravy

Ranní brífink Julie Hrstkové: Podpora nájemního bydlení je v Česku spíš rétorická než reálná. Podle poslední zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu stát vynakládá na podporu bydlení miliardy, na trh s bydlením to má ale jen okrajový vliv. Zákon o sociálním, dostupném či podporovaném bydlení zatím politici neschválili, poslední pokus o podporu výstavby sociálního bydlení ze Státního fondu podpory investic dopadl tragicky: Dotačně-úvěrový program  Výstavba pro obce, zaměřený na výstavbu sociálních a dostupných bytů, měl zajistit a zlepšit bydlení nejméně 2375 domácnostem. Na konci roku 2022 se dokončila necelá desetina.Co chystá ministerstvo teď a proč by se situace konečně měla změnit, tak o tom se v Ranním brífinku bavíme s  Vítem Lesákem, vedoucím oddělení koncepce dostupného bydlení na ministerstvu pro místní rozvoj. Podmínkou změn je dohoda s Evropskou komisí, která by měla přijít na jaře, na podzim pak přinese peníze.
2/23/202411 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Delulu a slay versus esenbák a stachanovec. A co hledá "cringe" Schillerová za štěstí na TikToku

V druhém dílu "Generačního konfliktu" Petr a Veronika rozeberou rozdílný přístup generací k informacím. Chodili opravdu boomeři do trafiky pro noviny a  může generace Z zvládnou dělat na mobilu padesát věcí najednou a nezbláznit se? Samozřejmě jako bonus generační slovníčky a navrch velká vysvětlovna smajlíků čili emojis, které každá generace používá až děsivě jinak.
2/22/202427 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Umět jazyky, mít zkušenost z politiky a být hodně při smyslech: to je kandidát na eurokomisaře

Ranní brífink Ondřeje Housky: V Česku tradičně podceňujeme význam našeho členství v Evropské unii, takže podceňujeme i to, koho vláda vyšle do Bruselu jako českého eurokomisaře. Jde přitom o hodně důležitou funkci – a tomu, jak ji obsadit, se bude věnovat dnešní RB HN. Já jsem OH a přeju vám příjemný poslech.
2/22/202410 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Umělá inteligence je někdy pro firmy i strašák. Čeho se bojí a mají důvod?

Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme na to jak firmy využívají nebo nevyužívají umělou inteligenci, nebo jak s ní někdy bojují. Máme o tom v dnešním vydání Hospodářských novin hezký materiál, takže ochutnávku z něj dostanete od autora Michaela Mareše hned několika byznysových zprávách!
2/21/202411 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Co je to za lidi: analýza těch, které Babiš za ANO posílá do Evropy

Celý díl najdete na Herohero nebo Gazetisto https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ Hnutí ANO v červnových evropských volbách nejspíš získá spoustu mandátů a vyšle tak do Evropského parlamentu řadu svých lidí. Kdo z nich je schopný a kdo naopak v Bruselu a ve Štrasburku dost možná udělá ostudu? Známkujeme nejen kandidáty za ANO, ale i Ursulu von der Leyenovou, která chce znovu být předsedkyní Evropské komise. V čem je na propadnutí a v čem triumfovala? A co Češi stále nechápou ohledně toho, jak se bránit Rusku? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.
2/20/202421 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Na skutečnou opozici v Putinově Rusku po smrti Navalného zapomeňme, přijde až se změnou režimu

Ranní brífink Martina Ehla: Smrt Alexeje Navalného přitáhla opět po čase pozornost k tomu, kdo může být v Rusku lídr opozice a jestli vůbec může něco jako politická opozice v Rusku nyní fungovat. Analytik Jan Šír z Univerzity Karlovy tvrdí, že současný režim Vladimira Putina opravdu tvrdě postihne každého, kdo by se o nějakou opoziční činnost doma pokusil - a nadějí na změnu může být jen válečná porážka Ruska na Ukrajině.
2/20/202414 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Zachrání nečekaně velký pokles inflace vládní strany od porážky?

Ranní brífink Petra Honzejka: Dobrý den z Hospodářek je pondělí 19. února. Dnes se podíváme na to, do jaké míry může překvapivě rychlý pokles inflace pomoci vládě Petra Fialy ve volebním roce a hlavně, ve sněmovních volbách napřesrok na podzim. Že by to ještě koalice neměla prohrané a Babiš vyhrané? Já jsem Petr Honzejk a pokusím se odpovědět v poznámce hned po několika byznysových zprávách!
2/19/20247 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Abeceda Bruselského diktátu: Kdo v Evropě rozhoduje

V Evropě rozhodují námi volení politici, nikoliv nějací bezejmenní úředníci. To největší slovo mají premiéři a prezidenti, kteří zasedají na summitu, nebo-li na Evropské radě. O čem jedná, jaké má pravomoci a proč se vyplatí sledovat, jestli právě tam je český politik schopen „ukázat koule“? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Doporučená kniha: Luuk van Middelaar, Alarums & Excursions. Improvising Politics on the European Stage.
2/16/202415 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Maďarsko už není spolehlivý spojenec. A kdyby šlo Slovensko stejnou cestou, je to pro Prahu problém

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Po opětovném nástupu vlády Roberta Fica se Slovensko ponořilo do blbé nálady. Čistky v bezpečnostních složkách, zásahy do justice, lísání se k Rusku, nostalgie po normalizačních časech, to všechno je pod Tatrami realitou. Část lidí proti tomu protestuje, čím dál tím víc Slováků se ale spíše noří do jakési frustrace a apatie. Naopak v sousedním Maďarsku se stojaté vody autoritářského režimu Viktora Orbána rozhýbaly, když kvůli skandálu spojeném s kontroverzní milostí rezignovala tamní prezidentka Katalin Nováková. Co se to děje v regionu střední Evropy a co to může znamenat pro nás? V Ranním brífinku odpovídá hlavní analytik Hospodářských novin Martin Ehl.
2/16/202418 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Krize středního věku versus krize čtvrtstoletí. Jde mladým o smysl a boomerům jen o prachy?

Veronice je 25 let. Petrovi 54. Jejich generace si moc nerozumí. A tak si řekli, že to zkusí prokopnout. V prvním dílu podcastu "Generační konflikt" si vysvětlují  co si jedna generace myslí o druhé a v jaké kdo je krizi. Co Veronika řekne na to, že Generace Z je přecitlivělá a nemaká? A co Petr na to, že boomerům jde jen o prachy? A jako bonus generační slovníky. Jak dopadne znalostní souboj "Rizz" versus "SSM"?
2/15/202436 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Generační konflikt: boomer a vločka si vysvětlují, co si jedna generace myslí o druhé

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Dnešní Ranní brífink je trochu netradiční. Více než o byznysu tentokrát bude řeč o tom, jak spolu vycházejí „boomeři“ a „vločky“ – neboli generace plus minus padesátníků s lidmi o tři desetiletí mladšími. Říká se o nich, že si příliš nerozumějí. Petr Honzejk a Veronika Capáková se rozhodli, že to zkusí „prokopnout“, a spouštějí nový podcast Generační konflikt. V prvním díle řeší třeba to, že v krizi jsou oba. V jaké konkrétně? A co dalšího spolu budou řešit? Uslyšíte přímo od autorů v Ranním brífinku.
2/15/202411 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Česko, země příběhů. Prodáme, zmenšíme - a vyrobíme si jiný problém

Ranní brífink Jana Beránka: Dnes o budoucnosti pražského Smíchova. Nádraží se má proměnit za 12 miliard – ano, z velké části z dotací – na supermoderní terminál. Jenže zároveň stát prodal za dvě miliardy pozemky, bez kterých to nádraží bude rozlohou dost skromné. A protože se tam až do loňska hodně odstavovaly vlaky, aby nepřekážely na přetíženém hlavním nádraží, najednou chybí v metropoli koleje. A tak se řeší, co s tím. Zeptali jsme se přímo ředitele Správy železnic.
2/14/20246 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Trumpa přežijeme, stačí chtít. Tady je návod, co dělat

Jako Evropané patříme k nejbohatším lidem na planetě, a přesto jsme starost o naši bezpečnost svěřili jiným. To je absurdní situace, která končí, ať už bude příštím americkým prezidentem kdokoliv. Evropa je mnohem silnější než Rusko a má na to, aby mu čelila. Co přesně musíme udělat? A dozvíte se taky nové informace o české snaze postavit nové jaderné bloky nebo o tom, proč výroba aut se spalovacím motorem v roce 2035 dost možná neskončí. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Doporučená kniha: John Bolton, The Room Where it Happened. A White House Memoir
2/13/202420 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Delší zkušebka, výpověď bez udání důvodu. Na čem se může zaseknout rozvolnění trhu práce

Ranní brífink Jaroslava Maška: Mezinárodní měnový fond je přesvědčen, že světová ekonomika směřuje k takzvanému měkkému přistání. Tedy že se jí podaří vrátit se k nižší inflaci, aniž by se objevila recese včetně negativních dopadů na podniky a spotřebitele.
2/13/202411 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Hlavní prioritou Evropy je bezpečnost a obrana, nikoliv zelená agenda. Česko může jásat

Ranní brífink Ondřeje Housky: Jak se ty časy mění. Před minulými volbami do Evropského parlamentu byly v Evropě hlavním tématem změny klimatu a nutnost s nimi něco velmi razantně udělat. Teď ne že by toto téma zmizelo, ale dostalo se do stínu jiných. A to Česku z hlediska jeho fungování v Evropě velmi vyhovuje. Víc uslyšíte v Ranním brífinku HN.
2/12/20249 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Jak si nově spořit na stáří a v čem je výhodné? Experti odpovídali na praktické otázky

Není složité si založit DIP? Co do něj dát? Jak je to s poplatky? S příchodem každé novinky se vyrojí množství praktických otázek. Hospodářské noviny si proto pozvaly experty, kteří zodpověděli nejčastější otázky čtenářů týkající se nového způsobu, jak si spořit na stáří s daňovou výhodou.
2/11/202448 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Zákaz HHC uvolní cestu silnějším a nebezpečnějším preparátům, říká Vobořil

Ranní brífink Julie Hrstkové: V přímém rozporu s doporučením asociace adiktologů i národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila se vláda shodla na zařazení HHC i některých jiných substancí na seznam zakázaných látek. Zákaz společně prosazovali lidovecký ministr zemědělství Marek Výborný a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek za TOP 09. Podle nich by měl být zákaz dočasný do přijetí novely s regulací prodeje. Důvodem pro urychlené zařazení na seznam zakázaných látek měl být prudký nárůst počtu dětí, které se HHC otrávily.O tom, zda tento zákaz zamezí cestu nebezpečným preparátům na trh, v jaké fázi je novela zákona o psychomodulačních látkách a proč Česko zaostalo v léčbě konopím jsme hovořili právě s protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem.
2/9/202416 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Nová vláda vyměnila vedení největší polské firmy Orlen. Kdy změna dopadne na Unipetrol?

Ranní brífink Martina Ehla:  Největší polská firma, energetický koncern Orlen, má podle očekávání nové vedení. Ale vypadá to, že je jen dočasné. Sedli jsme si s kolegou Petrem Zenknerem, abychom se pobavili o tom, jak změna v Polsku probíhá a kdy její dopady uvidíme v Česku.
2/8/202412 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

V modernizaci průmyslu musí přidat nejen Česko, ale celá Evropa

Robotizace, automatizace, digitalizace. Tři slova, která definují velké úkoly, před nimiž stojí celý český byznys. Přelomové inovace byly v uplynulých letech vidět hlavně ve velkých firmách, přizpůsobit se nové době ale potřebují i ty malé a střední. Přelom pro podnikání může představovat hlavně rozvoj 5G sítí, díky nimž budou moci společnosti výrazně zvýšit efektivitu a produktivitu práce. Zároveň na nich lze ušetřit.
2/7/202425 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Ministr dopravy Kupka představí nový Dopravní a energetický stavební úřad. Bude k něčemu

Ranní brífink Jana Beránka: V těchto dnech má Správa železnic vytipovat ty nejnebezpečnější přejezdy, které je potřeba přeměřit a upravit. Připomeňme, že právě případy uvízlých náklaďáků na hrbatých přejezdech ukazují problémy české státní správy v plné nahotě: bylo potřeba proinvestovat evropské peníze, tak se opravily tratě, jenže při tom se taky víc naklopily koleje, takže na vnější straně oblouků vznikly velké hrby – a ty už nikdo moc nedorovnával, protože silnice má jiného vlastníka. Tenhle problém tu bobtnal posledních deset let a trpělivost s tím došla až současnému ministrovi Martinu Kupkovi.
2/7/202410 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Proč v Česku jadernou elektrárnu možná nikdy nepostavíme a proč ji vláda nejspíš ani nechce

Česko v Evropě hlasitě bojuje za jadernou energii. Ale když dojde na činy, tedy na stavbu nových jaderných bloků, má s tím obrovský problém. Přinášíme detaily a vysvětlujeme, proč je v podstatě jisté, že budeme velmi brzy elektřinu dovážet – na čemž samo o sobě není nic špatně. A pamatujete si, co je to Világoš? Jeden pořádný Világoš schytal v Bruselu Viktor Orbán. Dozvíte se, kdo se o to nejvíc zasloužil a proč je nesmysl útočit na Petra Fialu, že u toho nebyl. A o co jde protestujícím zemědělcům a proč někteří zelení přišli o poslední zbytky soudnosti? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.
2/6/202455 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Zákaz předjíždění kamionů bude na celé D1, dopravní policie ale zatím místo kontrol spíše „papíruje“

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Známe to asi všichni. Kamion v pravém pruhu jede osmdesátkou a kamion v levém jede osmdesát dva. A když se pak ještě přidá nehoda, může být dálnice neprůjezdná dlouhé hodiny. Naposledy se to stalo ve sněhové kalamitě těsně před vánoci. Silničáři už loni zakázali předjíždění na prvních částech D1, větší změna má ale přijít až letos na jaře. Kde všude tedy bude zákaz platit a co na to říkají sami dopravci, to v Ranním brífinku vysvětluje expert HN na dopravu Jan Beránek.
2/6/202412 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Sovy nejsou tím, čím se zdají být aneb vše o nákupu Robin Oilu v číslech, konkurenci a detailech

Ranní brífink Jaroslava Maška:  Sovy nejsou tím, čím se zdají být. Slavná hlášky ze seriálu Twin Peaks, kterou lze napasovat prakticky na cokoliv, nám dnes poslouží jako odrazový můstek do tématu nákupu sítě Robin Oilu ze strany státní akciovky Čepro. Než sovy probudíme, několik zpráv z byznysu. Úspěšné pondělí přeje od mikrofonu Ranního brífinku Hospodářských novin Jaroslav Mašek.
2/5/202410 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Český unikát: sleva na druhou. V akcích se už prodává i více než polovina zboží s privátní značkou

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Téměř dvě třetiny tržeb za potraviny a drogerii už pocházejí ze zboží v akci. Česko si tak podle dat výzkumné společnosti NIQ dál upevnilo své evropské prvenství. Roste také obliba výrobků prodávaných pod privátními značkami – tuto strategii na rozdíl od výrazných slev častěji uplatňují prodejci na západ od našich hranic. V Česku ale vznikl unikátní mix, kdy prodejci dávají do akcí i své cenové bojovníky, tedy právě privátní značky, upozorňuje v Ranní brífinku Lucie Zajícová, které vede v NIQ analytický tým zaměřený právě na řetězce. „U některých druhů výrobků už zákazník vnímá akční cenu jako tu běžnou a za jinou cenu si v podstatě to zboží ani nekoupí,“ říká Zajícová.
2/2/202413 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Ekonomiku koncem roku zachránil automobilový průmysl

Ranní brífink Julie Hrstkové: Domácnosti letos začnou utrácet, otevřenou otázkou je zahraniční poptávka. Přesto se dá očekávat, že ve druhém čtvrtletí nastartuje export, což by mělo pomoci i síle koruny. A pomůže i centrální banka, která podle všeho spěje k názoru, je je třeba sazby snižovat rychleji.
2/1/202415 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Tři byty v Ostravě za cenu jednoho v Praze? Lidé se sem vrací, ceny rostou, říká Vysocký

Investiční podcast MoneyPenny se tentokrát zaměřil na nemovitostní trh ve třetím největším českém městě. Jakub Vysocký stojí v čele společnosti SIAN, která spravuje přes 700 bytů na Ostravsku. David a Šimon se ho ptali, v čem je Ostrava investičně zajímavá nebo jak si spočítat výnosové procento.
1/31/202430 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Válka nezná pracovní dobu. I my, kteří pomáháme, potřebujeme psychologa a povinnou dovolenou

Ranní brífink Martina Ehla: Aby mohli Ukrajinci pokud možno normálně žít i během války, potřebují dlouhodobou pomoc. Vidí totiž, že válka bude dlouhá, říká Veronika Černíková, šéfka regionálního centra humanitární organizace Care v ukrajinském Dnipru. A vysvětluje také, jak se pomoc na Ukrajině nyní organizuje a jak ona sama, léta působící de facto jako manažerka ve válečné oblasti, bojuje s únavou a brání se vyhoření.
1/31/202416 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Proč je kvůli Ukrajině důležité tvrdě potlačit Orbána a jak to udělat

Vypadá to, že Viktor Orbán není jen naivní „chcimír“ jako třeba Alena Schillerová, ale že si ve skutečnosti přeje vítězství Ruska. Pokud nepřestane blokovat evropskou pomoc Ukrajině, je na čase, abychom proti němu v EU tvrdě zasáhli – možnosti k tomu máme. Bruselský diktát vysvětluje nejen je, ale i to, kdo by měl být novým šéfem NATO a kdo by se neměl stát českým eurokomisařem. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.
1/30/202450 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Marian Jurečka to přežil, ale přežijí to lidovci?

Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme na to, jestli může přežít nejstarší politická strana, kterou ještě máme v poslanecké sněmovně - ano mluvím o lidovcích. Jsou na dvou či třech procentech voličské podpory a bojí se bojí, že je čeká osud podobný ČSSD, další tradiční síle, která vypadla z velké politiky. Já jsem Petr Honzejk a o  tom, co se s lidovci děje a kam je to zřejmě dovede, pohovořím hned po několika byznysových zprávách.
1/30/20247 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Zadání pro AI není umělecké dílo, může se to ale změnit. Firmy by měly změnit smlouvy

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Umělá inteligence se zabydluje v pracovních procesech českých firem celkem rychle a jistě, co ale zatím tak trochu visí ve vzduchu, jsou právní aspekty jejího využívání. Třeba prompty neboli příkazy. Ty jsou pro výsledek klíčové, ostatně jejich tvorba je často náročná a může zabrat mnoho času. Výsledek ale přesto nemůže být uměleckým dílem. Nedávno o tom v přelomovém rozsudku rozhodl soud. Co to znamená v praxi a co dalšího bychom měli vědět, pokud pracujeme s AI nebo se k tomu chystáme, to v Ranním brífinku vysvětluje šéfka domácího oddělení Hospodářek Michaela Ryšavá.
1/29/202412 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Nejen zelení, ale taky bohatí. Do slovníku politiků se vrací ekonomika a konkurenceschopnost

Ranní brífink Ondřeje Housky: Politice v Evropě minulá léta vládla zelená agenda, teď se ale vrací ekonomika, byznys konkurenceschopnost. Jak konkrétně?
1/26/20246 minutes
Episode Artwork

Česká železnice je jako horská dráha. Zapomíná se na úpravu okolí přejezdů

Ranní brífink Jaroslava Maška: Česká ekonomika letos vzroste o 1,1 procenta po loňském propadu o 0,6 procenta. Průměrná celoroční inflace se sníží na 2,7 procenta z loňských téměř jedenácti procentech. Růst nominálních mezd tak po dvou letech inflaci překoná a mzdy vzrostou i reálně.
1/25/202410 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Němci si na stávky zvykají, protest strojvedoucích ale určitě nemá ve společnosti masovou podporu

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Až do pondělního večera stávkují v Německu strojvedoucí. Při cestování vlakem je potřeba počítat s výraznými omezeními, většina spojů pravděpodobně vůbec nevyjede. „Protesty se neustále stupňují, je to poprvé, co zastaví provoz také během páteční a nedělní dopravní špičky,“ upozorňuje v Ranním brífinku reportér Hospodářských novin Jan Brož. Jak se Němci vypořádávají s přibývajícími protesty a mají strojvedoucí šanci, že se jim podaří dosáhnout splnění jejich požadavků? Také na to odpovíme v dnešním podcastu.
1/24/202414 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Německo je v obřím průšvihu: co je špatně, kdo to zavinil a co s tím

Řekněme si to úplně narovinu – potřebujeme silné Německo, a to nejen ekonomicky. Musí být v Evropě lídrem, řeči o jeho nebezpečné dominanci jsou nesmysly. Jenže Němcům jakoby se teď hroutil svět, na kterém založili své bohatství. Co se v Německu děje a jak z toho ven? Dozvíte se ale i to, proč má prezident Petr Pavel ohledně Izraele mnohem větší smysl pro realitu než vláda. A co je špatně s Green Dealem a jak ho dělat jinak? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.
1/23/202448 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Novela zákona o léčivech: Stát má zasahovat jen v situaci, kdy hrozí výpadek

Lékovou legislativu v Česku čeká zásadní reforma, která má zamezit výpadkům léčiv. Ta mimo jiné ukládá dodavatelům povinnost zajistit léky pacientům ještě měsíc nebo dva po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek. Ministerstvu zdravotnictví, ale i lékařům a pacientům zpřístupní informace o tom, jaké množství léčivých přípravků je aktuálně k dispozici u distributorů a v lékárnách. V případě ohrožení dostupnosti určitého léku pak bude mít ministerstvo více pravomocí dodávky léků regulovat. Pomůže novela zákona výpadkům léků předcházet? V debatě HN o tom diskutuje výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář, náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček, místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Kamil Nejezchleb a ředitel lékárenského velkoobchodu Phoenix Petr Doležal.
1/23/202441 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Nájemní trh přebírají velcí hráči, smlouvy budou standardní, ceny vyšší

Ranní brífink Julie Hrstkové: Podle dat Rent Indexu poradenské společnosti Deloitte nájemné v průměru koncem roku stagnovalo, teď se má navyšovat. O kolik letos v průměru zdraží, kde se očekává největší nárůst a jaké změny se čekají na trhu nájemního bydlení? V Ranním briefingu nejen na tyto otázky odpovídá Jakub Vysocký, viceprezident Asociace nájemního bydlení a také majitel společnosti Správa investic a nemovitostí v Ostravě.
1/23/202411 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Výroba zbraní je pro nás byznys. Zato pro Rusko je to národní zájem

Ranní brífink Ondřeje Housky: Vytrvá Západ v podpoře Ukrajiny, nebo bude tato podpora slábnout, jak naznačují události posledních týdnů? A podaří se nám vyrábět dost zbraní a munice na to, aby Ukrajina vůbec měla proti Rusku šanci?
1/22/202410 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Zamávejme Marianu Jurečkovi, už mu to jede

Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme na důvody, proč se to začalo mlít v jedné z vládních stran - KDU ČSL. Otázky na kterou budeme hledat odpovedi  jsou prosté: Je předseda lidovců Marian Jurečka úplně odepsaný? Kdo by ho mohl nahradit?  A pomohla by vůbec skomírající partaji výměna šéfa? Já jsem Petr Honzejk a půjdeme na to hned po několika byznysových zprávách.
1/19/202416 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Zentiva je na prodej. Proč by o ni investoři mohli mít zájem a kolik bude asi stát?

Ranní brífink Martina Ehla: Největší a neznámější česká farmaceutická firma Zentiva je na prodej. S kolegou Vladanem Gallistlem probíráme, proč je nyní investice do farmaceutických firem zajímavá a za kolik asi by mohl současný majitel společnost prodat.
1/18/20247 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Odpadové firmy mažou med kolem pusy, PET lahví je potřeba recyklovat o dost víc

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Použité petky a plechovky se mají brzy přesunout ze žlutých odpadních kontejnerů do automatů na vratné lahve. Obce tak přijdou o zdroj příjmů, podle ministra životního prostředí se ale „zahojí“ jinde. Jak přesně resort radnice uklidňuje a jak by měl vlastně celý systém fungovat, to v dnešním Ranním brífinku vysvětluje reportérka Hospodářských novin Jitka Vlková.
1/17/202411 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Euro může rozložit Evropu. Po další krizi se kvůli němu budeme nenávidět ještě víc než teď

se Mirek Topolánek málem popral s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. V Bruselském diktátu vůbec poprvé promluvil o tom, jak to tehdy bylo. Především ale platí, že žádný Čech neměl příležitost pozorovat fungování eurozóny z takové blízkosti a tak dlouhou dobu jako Mora, který je dnes náměstkem ministra financí. Když zuřila dluhová krize eurozóny, působil v nejvyšších funkcích v Bruselu. Absolutně nebere argumenty, že přijetí eura by Čechy posunulo do nějakého lepšího klubu v rámci EU. Naopak se obává, že eurozónu může potkat ještě horší krize, než když se hroutilo Řecko a další státy. Mora ale mluví i o nesporných výhodách společné evropské měny. Celkově vzato ale podle něj pro Česko euro nedává smysl – a vysvětluje proč. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.
1/16/20241 hour, 9 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Pro Amazon jsme jen satelit Německa a logistika. Domácí e-comerce hráči mu nedají nic zadarmo

Ranní brífink Jaroslava Maška:  je úterý 16. ledna, pokračuje Davos, své projevy přednese šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen i Volodymyr Zelenský, v Jizerských horách sněží, takže bude i na běžky. Jak si stojí Alza? Poslechněte si rozhovor s expertem HN Michaelem Marešem.
1/16/202415 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Elektromobil za 300 tisíc. Nová dotace by mohla rozhýbat český trh s auty na baterky

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Dvě stě tisíc korun na nákup osobního elektromobilu. Tak vysoká bude nová dotace pro firmy a živnostníky, která se chystá v Česku. Celkový balík peněz je solidní - 1,65 miliardy korun - na český trh by tak mohly přijet tisíce dotovaných elektromobilů. Kdy se dotační program spustí? Existují nějaká omezení? A na kolik vyjde nejlevnější auto na elektřinu? Také na to odpovídá v Ranním brífinku Ondřej Charvát, reportér Hospodářských novin, který se specializuje na automobilový průmysl.
1/15/202412 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Úrokové sazby budou klesat pomalu, návrat k nule je nepravděpodobný, říká poradce premiéra Křeček

Ranní brífink Julie Hrstkové: Jedno z nejdůležitějších čísel za loňský rok je venku.Meziroční míra inflace dosáhla v prosinci 2023 hodnoty 6,9 % , byla tak mírně níž než původní odhady. Oproti předchozímu měsíci ceny klesly o výrazných 0,4 %. Za celý rok 2023 průměrná inflace dosáhla hodnoty 10,7 %, Prosincové příjemné překvapení bylo výsledkem příznivého vývoje v kategorii potravin, kde namísto předpokládaného mírného zdražení ceny meziměsíčně poměrně výrazně poklesly.Bude nás vysoká inflace strašit i letos, nebo je prosincový údaj skutečně tečkou za inflací? A Kdy se dočkáme levných peněz? Nejen o tom jsme v Ranním briefingu hovořili s hlavním ekonomem BH Securities a poradcem premiéra Štěpánem Křečkem
1/12/202414 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Za chvíli bude pro euro polovina Čechů, vím, jak to zařídit, tvrdí „eurohujer“ Dvořák: bonusový díl

Srabe! Proč chcete tak zradit? I taková slova padala v našem rozhovoru s ministrem pro evropské záležitosti Martinem Dvořákem. On sám je na ně zvyklý, sám sebe označuje za eurohujera. Chce, aby Česko přijalo euro, ale dobře ví, že společná evropská měna je tu velmi nepopulární. Přesto si v Bruselském diktátu tipnul, že do příštích voleb bude pro euro skoro polovina Čechů. A mluví o tom, jak je hodlá přesvědčit. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.
1/11/202455 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Jágr je zvyklý stát na piedestalu a tohle nedomyslel, říká muž, jehož fotku sdílel hokejista

Ranní brífink Ondřeje Housky: Chtěli byste, aby vaši fotku sdílel na sítích Jaromír Jágr? Mému kolegovi z Hospodářských novin Michaelu Marešovi se to poštěstilo. Ovšem bylo to v souvislosti se sporem o to, jestli má za Jágrovo hokejové Kladno chytat brankář Julius Hudáček, který předtím v době ruské invaze na Ukrajinu působil v ruské KHL. Co stálo za tím, že Jágr Hudáčka angažoval? A jak tento fantastický hokejista reaguje pod tlakem nebo jak vnímá věci mimo hokejový stadion? Uslyšíte v dnešním Ranním brífinku HN, u kterého vás vítá OH.
1/11/20249 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Dva příklady jak funguje komedie populismu i v novém roce

Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme na to jak funguje politická vrtule Andreje Babiše. Tedy jak populisté mění názory na zásadní věci a ttváří se jako by si to, co si myslí nyní, mysleli vždycky. A pokud by vám připadalo, že si zrovna o tomhle můžeme povídat kdykoli, přesvědčím vás, že na to je zrovna dnes dobrý moment. Já jsem Petr Honzejk a jako závdavek nabídnu pár bytostně aktuálních zpráv.
1/10/20247 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Euro: klamou zastánci i odpůrci jeho přijetí. Tady jsou skutečné argumenty

V Česku propukla debata o přijetí eura, ale zastánci i odpůrci v ní dost často používají argumenty, které prostě nejsou fér. Bruselský diktát rozebírá, na jaká tvrzení z obou táborů si dát pozor. A které argumenty jsou ty skutečné. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.
1/9/202454 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Boeing kvůli nehodám ztrácí na evropského konkurenta Airbus

Ranní brífink Martina Ehla: Co udělají jedny upadlé dveře od letadla s globální firmou Boeing probíráme s kolegou Luďkem Vainertem. Podle některých názorů má totiž výrobní proces Boeingu k dokonalosti hodně daleko. Relativně časté nehody způsobené výrobou vedou k tomu, že Boeing ztrácí na svého evropského konkurenta. Boeing postupně přichází o svoji výbornou pověst.
1/9/20249 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Gymnázia už nebudou jen pro elitu, do budoucna by mohla být dvourychlostní

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Gymnázia platí dlouhodobě za výběrové školy pro nadanější žáky. V Praze a dalších velkých městech to podle všeho stále je, v některých regionech se na ně ale už teď dostávají trojkaři, nebo dokonce čtyřkaři. A podle ministerstva školství se má jejich kapacita v příštích letech ještě zdvojnásobit. Jestli je to správná cesta, co si od toho stát slibuje a jak by to mělo v praxi vypadat, o tom v dnešním Ranním brífinku mluví expertka HN na školství Markéta Hronová.
1/8/202410 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Co lze vyčíst z výsledků rozpočtu. Přestali Češi kouřit? Proč platí firmy víc na daních? A co WFT?

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Státní rozpočet za loňský rok skončil schodkem ve výši 288,5 miliardy korun. Za jedním velkým číslem se ale skrývá nespočet drobnějších příběhů. Podívali jsme se na některé z nich s ekonomem České spořitelny Michalem Skořepou. V Ranním brífinku tak probereme například to, co stojí za razantním propadem výběru spotřební daně z tabákových výrobků nebo jak je možné, že firmy loni zaplatily na dani z příjmů meziročně o třetinu víc.
1/5/202419 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Konec hry na zlý Brusel. Průmysl po nás chce co nejrychleji dekarbonizaci, říká šéf ČEZ ESCO Čermák

Válka mezi centrální a decentrální energetikou je dávno passé. Alespoň tak hodnotí současné změny na energetickém trhu Kamil Čermák, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO. Jak dobře je Česko připravené na přechod k zelené, podle něj ukážou nejbližší dva až tři roky. Nejen o tom, proč se Češi naučili vnímat obnovitelné zdroje jako součást bezpečnostního kapitálu státu, byla řeč v nejnovějším díle podcastu Green Deal. Ptali se Martin Ehl a Tereza Beránková.
1/4/202427 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Česká energetika v roce 2024

Ranní brífink Jaroslava Maška: Německo loni poprvé v historii vyrobilo více než polovinu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Bylo to přesně 55 procent, předloni jeho obnovitelné zdroje daly 48 procent. Do šesti let se chce dostat nad osmdesát. To je dobrý základ pro naše hlavní téma – česká energetika v roce 2024.
1/4/202415 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Ekonomika prochází samovolnou euroizací, lidem chybí přímá zkušenost s eurem, aby si jej oblíbili

Ranní brífink Julie Hrstkové: Politology v novoročním projevu prezidenta Petra Pavla asi nejvíce překvapil důraz na téma zavedení eura, prezident se vyslovil pro přijetí konkrétních kroků k přijetí společné evropské měny. Zda je právě teď vhodná chvíle pro přijetí eura, tak o tom se budeme bavit s viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radkem Špicarem.
1/3/202413 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Předpověď pro 2024: Trump prohraje, válka na Ukrajině se změní a zazáří Danuše Nerudová

Víte, která banka v Česku nejvíc financuje zbrojní výrobu, ze které pak těží Ukrajina? Odpověď vás určitě překvapí. Souvisí s často kladenou otázkou, kdo může za to, že jsme v Evropě schopni vyrobit mnohem méně zbraní a munice než Ukrajina potřebuje. Ne, opravdu za to nemohou nějaká šílená pravidla EU. Zásadní navýšení produkce je možné – co je pro to potřeba udělat? A proč se za určitých okolností může stát nepředstavitelné, tedy že Německo začne vyvíjet jaderné zbraně? To vše probereme v rámci předpovědi toho, co Evropu nejvíc ovlivní v roce 2024 a jak dopadnou volby do Evropského parlamentu i prezidentské volby v USA. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.
1/2/202449 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Polévat obrazy a lepit se k silnici? Extrémní akce aktivistů klimatu škodí, ukázal rok 2023

Ranní brífink Ondřeje Housky: Greta Thunbergová už není nejviditelnější klimatickou aktivistkou. Dá se říct, že ji zastínili bezejmenné mladé ženy a mladí muži, kteří v zájmu upozornění na klimatickou krizi narušovali provoz ve městech, polévali obrazy a dělali další podobné akce. Ale prospěli tím své věci nebo ne?
1/2/20247 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Jak se bude v roce 2024 zdražovat, kam až stoupnou ceny bytů a co může Fialovi rozšlapat bábovičky

Ranní brífink Petra Honzejka: Dobrý den z Hospodářek, je pátek 29. prosince. Tohle je poslední ranní brífink v tomto roce a tak Vás asi nepřekvapí, že si trochu zavěštíme, co nás čeká v roce příštím. Vývoj ekonomiky, platů, cen všeho možného včetně bytů rozebereme s kolegy Luďkem Vainertem a Julií Hrstkovou. Má pravdu premiér Petr Fiala, že nejhorší máme za sebou a že bude líp? Odpovíme hned po několika byznysových zprávách!
12/29/202311 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

V Evropě sice nevládne selanka, ale budoucnost EU není temná

Ranní brífink Martina Ehla: Čechům uniká, že společná Evropa, na kterou jsme po roce 1989 vsadili, je především souborem hodnot, není to jen peněženka, která by se při rozpadu těch hodnot stejně zavřela, říká bruselská zpravodajka Kateřina Šafaříková při hodnocení stavu, v jakém se nyní Evropská unie nachází.
12/28/202314 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Nový zákon o zbraních má vytáhnout Česko z papírové minulosti

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Může to vypadat jako velmi smutná ironie osudu. Zatímco Česko zažilo nejhorší útok masového vraha ve svojí novodobé historii, poslanci by měli už příští měsíc finálně schvalovat vládní novelu zákona o zbraních, která má ambici podobným tragickým případům zabránit. Přináší totiž zpřísnění v několika zásadních bodech, o nichž se mluví i v souvislosti se střelbou na Filozofické fakultě. Ostatně když ministr vnitra Vít Rakušan těsně před vánoci hlavní principy novely vyjmenovával, působilo to, jako by byla psána právě v prvních hodinách po útoku. Co tedy přináší, to v povánočním Ranním brífinku vysvětluje politický reportér HN Ondřej Leinert.
12/27/202312 minutes, 1 second
Episode Artwork

Přes 20 let mezi špičkami Bruselu: který Čech válel, který byl pro smích a co dělat v EU líp

Na německé a rakouské hranici začíná velký les a za ním jsou nějaká města, jako třeba Praha. A co to je, ten Lotyš? Tak zhruba vnímali Čechy a další uchazeče o vstup do EU tehdejší členské státy unie. Vzpomíná na to Karel Barták, nejlepší český novinář, jaký kdy působil v Bruselu. Jako zpravodaj ČTK tam strávil víc než 10 let, ještě déle pak působil ve vysokých funkcích v Evropské komisi. Zažil neuvěřitelné historiky s Václavem Klausem nebo Milošem Zemanem, a taky radí, jak by měla současná vláda vybrat nového českého eurokomisaře – bude to muset udělat už v roce 2024. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.
12/26/20231 hour, 2 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Cena elektřiny: vláda hodila velkým podnikům na hrb sedmimiliardovou raketu, podpora musela přijít

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Jedna z hojně diskutovaných neznámých roku 2024 je cena elektřiny. Podle vlády se nijak dramaticky zvyšovat nebude, podle kritiků kabinetu ale mnohé domácnosti a hlavně firmy čeká cenový náraz do zdi. Jak se opravdu změní ceny energií v příštím roce? A podcenila vláda situaci, nebo dělala, co mohla? Podporou pro energeticky náročné provozy podle hlavní ekonomické analytičky Českého rozhlasu Jany Klímové na poslední chvíli napravila nespravedlnost, kterou předtím sama způsobila. „Je třeba sledovat i konkurenceschopnost těch firem, které nepůsobí jen na českém trhu,“ říká v Ranním brífinku Klímová.
12/22/202314 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Jaký bude rok 2024 pro evropský autoprůmysl a proč už nestačí, že umí vyrábět kvalitní auta

Ranní brífink Jaroslava Maška: Počet registrací nových automobilů v Evropské unii se v listopadu zvýšil o téměř sedm procent na 885 tisíc vozů, což je šestnáctý měsíc růstu v řadě. Dál se přitom zvyšuje prodej elektrických aut, jejich podíl na nově zaregistrovaných vozech byl už šestnáctiprocentní. Včera to uvedlo evropské sdružení výrobců automobilů. Pojďme se proto podívat na celý trh a hlavně jeho budoucnost, více zblízka.
12/21/202314 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Není důvod, aby centrální banka nezačala snižovat úrokové sazby

Ranní brífink Julie Hrstkové: Je středa 20. prosince a zítra nás čeká poslední měnové jednání bankovní rady České národní banky. Co se od něj dá očekávat? Tak o tom se nyní budeme bavit s kolegou Luďkem Veinertem.
12/20/20239 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Nečekali byste to, ale je to tak – Němcům dlužíme děkovný dopis. Ukázali leadership

Putin má na Viktora Orbána kompro, proto mu maďarský premiér tak nadbíhá – to je spekulace, která se v zákulisí šíří po Evropě stále víc. V čem je Orbán zranitelný? Bruselský diktát vysvětlí i to, že německému kancléři Olafu Scholzovi bychom teď měli být vděční, i když je jinak velmi nepopulární. Prokázal v politice to nejcennější, leadership. Vysvětlujeme i to, proč Evropa skřípla Elona Muska a proč si za to majitel sítě X může sám – a jaký podíl na tom mají Češi. Díkybohu za novou polskou vládu, ale zároveň platí, že Varšavu teď skoro přestáváme zajímat. Proč a proč v tom velkou roli hrají ega? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.
12/19/202354 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Právo veta i tvrdý výcvik odmlada. Rodinné firmy dosazují do vedení své děti

V českých rodinných firmách dochází ke generační obměně. Ti, kteří během bouřlivých devadesátek firmy budovali, teď předávají otěže svým dětem. Právě tyto menší a středně velké firmy přitom tvoří páteř české ekonomiky – 90 procent soukromých podniků jsou právě ty rodinné. Nejen o tom, jak se daří dosazovat děti do ředitelských křesel rodičů, byla řeč v předvánoční debatě Hospodářských novin.
12/19/202345 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Ani Le Penová si nemůže dovolit hájit Putina. Francouzi otočili a chtějí Ukrajinu v EU i v NATO

Ranní brífink Ondřeje Housky: Povrchní pozorovatelé mezinárodní politiky v Česku pořád vyčítají Emmanuelu Macronovi jeho dřívější telefonáty s Vladimirem Putinem. Podrobnější pohled na politiku Paříže ale ukazuje, že Francouzi udělali ohledně Ruska a Ukrajiny velký obrat. A jsou dnes klíčovým spojencem Kyjeva. Víc o tom uslyšíte v Ranním brífinku HN. Já sem OH a přeju vám příjemný poslech.
12/19/20237 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Polovinu úspor na penzi mám v bitcoinu. Čekám další býčí trh, říká Valihrach z Coinmate

Investiční podcast MoneyPenny navštívil zakladatel tuzemské kryptoměnové burzy Coinmate Roman Valihrach. David a Šimon s ním mluvili o jeho prvních investicích, vývoji prostředí pro krypto byznys nebo o nástupu nové regulace
12/18/202323 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Většina politiků na neziskovky kouká skrz prsty. Přitom právě ony suplují roli státu

„Většina politiků kouká na neziskovky skrz prsty,“ říká Barbora Urbanová, členka hnutí STAN a poslankyně za Středočeský kraj. „Říkají si: ježiš, nějaká neziskovka a my to tady financujeme ze státního rozpočtu. Jenže ty organizace většinou suplují aktivity, které by měl dělat stát,“ připomíná Urbanová v podcastu Hospodářských novin, který vznikl na konferenci Good Company Circle. Konala se v listopadu na pražském Výstavišti v režii společnosti JTI. Jedním z příkladů takových aktivit, kde neziskový sektor supluje roli státu, je pomoc obětem domácího násilí. „Je to geniální ukázka toho, kde stát naprosto selhává při trestním řízení a nahrazuje to nezisková organizace, která oběti nebo přeživšímu pomáhá,“ popisuje Urbanová. Jenže taková neziskovka má financování z dotačních titulů od státu, z různých ministerstev a z norských fondů, peníze jim přijdou, oni z nich zaplatí zaměstnance a nezbyde jim nic. „Když ale chtějí podporu i od firmy, tak firma většinou řekne: My za tím ale nevidíme konkrétního člověka, kterému pomůžeme začít nový život,“ poukazuje Urbanová. Podle jejího názoru je právě s tímto problémem třeba neziskovým organizacím pomoci. Měla by podle ní fungovat větší transparentnost v tom, co vlastně ta která organizace dělá, co poskytuje, kolik má klientů a kde všude funguje. „Protože právě tohle většina firem vůbec neví,“ zmiňuje Urbanová.
12/18/20237 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Podivuhodný fotbalový podzim. Úspěchy v pohárech, ale kdejaký ligový klub je na prodej. Proč?

Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme na to co se děje v českém fotbale. A je to opravdu zajímavé, protože hned několik ligových klubů je na prodej. Fakt několik, nejen pořád ještě čínská Slavia! Do byznysového zákulisí nejpopulárnějšího sportu nahlédneme hned po několika byznysových zprávách.
12/18/202311 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

S výrobou zeleného vodíku nesmí Česko zaspat. Spoléhat jen na jeho levnější dovoz by byla chyba

Pomalu ale jistě se v Česku zabydlují vodíkové technologie. Uplynulý rok byl pro ně zatím tím nejlepším. Vysoké ceny elektřiny, vstřícné investiční dotace a nutnost dekarbonizovat způsobili, že se do vodíku pouští stále více firem a lidí. O tom, jak se v Česku rozvíjí obnovitelné zdroje energie a výroba zeleného vodíku, debatovali experti v rámci Kulatého stolu HN s názvem „Financování a podpora zelené energetiky“.
12/17/202350 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Ekonomika vysychá, inovativní podniky odcházejí do USA, říká Ondřej Tomek. Kam investuje peníze?

Jeden z nejznámějších českých investorů a ambasador 2. ekonomické transformace Ondřej Tomek mluví o tom, proč je pro rozvoj ekonomiky i celého Česka důležitý funkční kapitálový trh a proč v jeho rozvoji ztrácí celá Evropa na Spojené státy. Dozvíte se také o tom, že kvalitní školky mohou zásadně prospět HDP, že potřebujeme více lidí pracujících ve start-upech a proč investoval své peníze do Volkswagenu, který přitom významnou část zisků vyplácí na dividendy, místo aby je dával na rozvoj. „Když se dívám na fungování dnešní vlády optikou mých dětí, to znamená, jak to tady bude vypadat za 15 za 20 let, až oni půjdou do práce, tak je potřeba si říct, že ten obrázek bude nehezký. Protože bez toho, aby Česká republika dokázala přitahovat a udržet tady kapitál, se nemůže posunout,“ říká jeden z nejbohatších Čechů.
12/15/202355 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

K čemu je dneska pětitisícová bankovka? A proč se potraviny nezdražují, i když to tak vypadá?

Ranní brífink Martina Ehla:  Bankovka s Masarykem dneska slaví třícáté výročí. Česká národní banka nedávno vydala její novou verzi, zároveň říká, že je to nejméně využívané papírové platidlo, ale třetí nejčastěji padělané. O tom, k čemu je dneska pětitisícovka a co může vyvolat za asociace, jsem se bavil s ekonomickým komentátorem Luďkem Vainertem. A kolega Jan Brož vysvětlí, proč se potraviny nezdražují, i když to tak vypadá.
12/15/20237 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Neziskovku je třeba řídit stejně jako malou firmu. Její manažer se má postarat, aby lidé nevyhořeli

Škoda Auto má vlastní nadační fond, který podporuje stovky nejrůznějších projektů a rozdělil přes dvě stě milionů korun. Ovšem než se fond do podpory pustil, udělal si pro každý region, kde Škoda Auto působí, velkou strategickou studii, která pracovala například s dojezdovými daty. Díky těmto studiím bylo jasné, odkud dojíždějí zaměstnanci nebo obyvatelé regionu. „Pracovali jsme i s kapacitou a infrastrukturou sociálních a veřejných služeb. Na základě toho jsme si nastavili různé dílčí pilíře, které jsme dále v dialogu s partnery z veřejné správy a z neziskového sektoru rozvíjeli. Společně jsme hledali, kde by měla být naše role,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu Škoda Auto. Byl jedním z účastníků konference Good Company Circle, která se konala v listopadu na pražském Výstavišti v režii společnosti JTI. Problém, se kterým se setkává už delší dobu, podle něj je, že se vytváří něco jako neziskové organizace. „Z mého pohledu je to prostě organizace jako každá jiná. Má jen jiný styl fungování. Odpovědností manažera by měla být i odpovědnost a starost o lidi uvnitř týmu, aby nevyhořeli,“ myslí si Kučera. Dodává, že neziskovky často vznikají z nadšení. „Ale máme mnoho příkladů takových organizací, které zapomněly na své vnitřní řízení, a pakliže přerostou určitou udržitelnou mez, tak se organizace pohltí sama do sebe a zanikne. Nebo případně ti lidé, kteří chtěli pomáhat, vyhoří,“ upozorňuje Kučera.
12/14/20239 minutes
Episode Artwork

Obvyklé fráze, nebo skutečný průlom? Co opravdu přinesla letošní konference o klimatu

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Jako historický krok popisují světové zpravodajské agentury závěry letošní klimatické konference COP28 v Dubaji. Zúčastněné země se totiž dohodly na postupném omezování globální spotřeby fosilních paliv s cílem odvrácení klimatických změn. Právě důraz na fosilní paliva představuje výrazný posun oproti předchozím ročníkům. Jestli tyto cíle zůstanou jen na papíře, nebo skutečně mohou znamenat výrazný posun v úsilí za nižší emise, na to v Ranním brífinku odpovídá hlavní analytik Hospodářských novin Martin Ehl.
12/14/202311 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Setkávání politiků s řetězci kvůli cenám se může vymstít. ÚOHS by měl začít řešit důležité věci

Ranní brífink Jaroslava Maška: Inflace v Česku příští rok významně klesne, ale zůstane nad dvouprocentním cílem České národní banky. Za celý rok bude průměrně 2,9 procenta po letošních téměř jedenácti. Ekonomika se také dočká oživení, po letošním celoročním poklesu by měl HDP růst kolem 1,4 procenta.
12/13/202313 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Týden klíčových rozhodnutí: selžeme jako Západ a Putin se bude smát? A zničí Kalousek Spolu?

Nastává možná nejdůležitější doba od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Jak v USA, tak v Evropě se začíná drolit dosavadní podpora Kyjeva. Na jejím pokračování se zatím nedokázaly domluvit jak hlavní americké politické strany, tak státy EU. A české veřejné mínění se začíná od Ukrajiny zásadně odvracet. Jak to s Ukrajinou dopadne? Klíčový týden ale nastal i pro českou politiku, mělo by být jasno o tom, jestli Miroslav Kalousek uspěje se svou snahou rozvrátit vedení TOP 09, a tím i koalici Spolu. Proč to zdaleka není jen Kalouskova chyba? Dozvíte se v Bruselském diktátu. Uslyšíte v něm i o tom, co si myslet o regulaci umělé inteligence, na které se dohodly země EU a Evropský parlament.
12/12/202354 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Jedno, pět nebo sedm procent? Kterou míru inflace si vybrat a jak se změnily ceny vánočního pečení

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Růst cen dál zpomaluje – pokud by loni neexistoval úsporný tarif u energií, dostala by se listopadová meziroční inflace pod pět procent. V meziměsíčním vyjádření pak ceny nerostou skoro vůbec. Které z uveřejňovaných čísel nám poskytne nejvěrnější obraz o aktuálním vývoji? Jací jsou šampioni ve zdražování i zlevňování? A vyjdou nás suroviny na pečení vánočního cukroví dráž nebo levněji než před rokem? Na všechny tyto otázky odpoví v Ranním brífinku vedoucí datové žurnalistiky Hospodářských novin Aleš Vojíř.
12/12/202312 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Setkáváme se s názorem, že senioři mohou za špatnou ekonomiku Česka

Péče o seniory je mezi ostatními neziskovými aktivitami tak trochu ve stínu, říká Jaroslav Lorman, ředitel organizace Život 90. Neziskovku pomáhající seniorům převzal před dvěma lety do svého otce Jana Lormana. Stalo se tak po dlouhých třiceti letech, během kterých se Život 90 vyvíjel a zlepšoval a dnes pomáhá 1500 seniorům a seniorkám v Česku. „Je to možná proto, že se stáří podvědomě všichni tak trochu bojíme a nechceme o něm příliš přemýšlet,“ říká Lorman v podcastu Hospodářských novin. Vznikl při příležitosti konference Good Company Circle, která se konala na konci listopadu v Praze na Výstavišti v režii společnosti JTI, jež organizaci Život 90 dlouhodobě podporuje. „Někdy to dokonce slyšíme i na plná ústa – názor, že staří lidé jsou ti, kteří nám tu nechávají ekonomiku v takovém stavu, oni za to mohou. Takže sehnat pro seniory podporu nejde tak snadno jako jinde,“ dodává Lorman.
12/11/202313 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Co získává Česko z výzkumu placeného z EU? Publikace. To ale ekonomiku nezachrání

V Česku se neustále snižuje finanční podpora aplikovaného výzkumu. Tedy těch inovací, které skutečně mají potenciál uplatnit se v praxi, například v průmyslu. Ve studiu Hospodářských novin na toto téma debatovali Libor Kraus, prezident, Asociace výzkumných organizací, Martin Mata, ředitel, Inovační centrum Ústeckého kraje a Radek Kobza, ředitel, Odbor publicity a evaluací fondů EU.
12/11/202344 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Procházíme čtvrtou krizí za tři roky, trh práce přesto zůstává stabilní

Ranní brífink Julie Hrstkové: Ekonomická data posledních dní naznačují, že na tom ekonomika nemusí být tak špatně, jak někteří předpovídají. Koruna lehce posílila, pokles mezd výrazně zpomalil a v při srovnání posledních dvou kvartálů odměny zaměstnancům dokonce reálně rostly, byť jsou stále na pět let staré úrovni a česká průmyslová produkce překvapila silným meziročním růstem. V říjnu se navíc dařilo i českému stavebnictví. Minulý týden pak uzavírala zpráva z trhu práce, o které se za chvilku budeme bavit s ekonomickým analytikem společnosti Cyrrus Vítem Hradilem.
12/11/202311 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Američané chtějí být na Čínu co nejtvrdší. Je v našem zájmu jít za každé situace s Washingtonem?

Ranní brífink Ondřeje Housky: Demokraté a republikáni se ve Spojených státech neshodnou skoro na ničem. Jednou z mála výjimek je velmi ostrý postoj vůči Číně. Může jít o jeden z určujících vztahů roku 2024. Je v zájmu nás Evropanů, abychom v tom Američany podporovali za všech okolností? Zeptáme se v dnešním Ranním brífinku HN. Příjemný poslech vám přeje OH.
12/8/20238 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Česko je země oligopolů, vláda by měla na nižší ceny potravin víc tlačit

Ranní brífink Petra Honzejka: Dobrý den z Hospodářek, je čtvrtek 7.prosince. Dnes se mrkneme na ceny potravin se kterými je to stejně cimrmanovské jako skoro všechno v Česku. DPH jde dolů a ceny nekompromisně nahoru. Čím to je, kdo za to může a jak to řešit, to se pokusíme rozlousknout s naší analytičkou Julií Hrstkovou.
12/7/202312 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Promiňte, musím do krytu. Jak jsou Ukrajinci připraveni na zimu a co potřebují nejvíc

Ranní brífink Martina Ehla: Druhá válečná zima může být pro Ukrajinu složitější než ta první. Česká humanitární pracovnice Veronika Černíková z organizace Care popisuje, jak se Ukrajinci připravili na zimu, vysvětluje, co teď bojující země potřebuje ze všeho nejvíc a názorně předvádí, co se děje, když natáčení podcastu přeruší letecký poplach.
12/6/202310 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Elektromobily tlačí i politická korektnost, ale budoucnost je jasná. Dožene Evropa Teslu a Číňany?

Ivana Hodáče zařadily Financial Times mezi nejvlivnější lidi v Bruselu. Jako jediného Čecha. Víc než 10 let tam zastupoval zájmy celého evropského automobilového průmyslu, takže neexistoval člověk, který by mu nezvedl telefon. Hodáč dobře ví, co to je mít vliv a jak ho získat. A v Bruselském diktátu proto vysvětluje, co by mělo Česko dělat pro to, aby toho v Evropě dokázalo ovlivnit víc. Hodáč dobře rozumí tomu, proč evropské automobilky tak zaspaly a ve výrobě elektromobilů dnes ztrácejí nejen na americkou Teslu, ale i na Čínu. Dokážou ještě ztracené pozice dobít zpět?
12/5/202345 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Banky by měly platit sociálně slabým kauce na bydlení. Ručil by za to stát

V Česku je aktuálně přes milion lidí, kterým hrozí, že ztratí bydlení. Za poslední rok se počet lidí v bytové nouzi nebo touto nouzí ohrožených zvedl skoro o třetinu. A demografie napovídá, že situace se bude ještě zhoršovat. I proto nyní ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo pro místní rozvoj připravují zákon o podpoře v bydlení. Uplatnit ho sice přijde na 1,6 miliardy korun, pořád však státní pokladna 1,4 miliardy ročně ušetří oproti tomu, kdyby se nic nezměnilo. Zákon by měl například motivovat obce, aby rozšiřovaly svůj bytový fond a zpřístupnily byty i lidem sociálně nejslabším. Tomáš Spurný, generální ředitel Moneta Money Bank, v diskusi HN řekl, že banky by měly vydávat lidem v nouzi kauce na bydlení a proti portfoliu těchto kaucí by dostaly záruku od státu, měst nebo obcí.
12/5/202344 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Jak v jednání dosáhnout, čeho chceme? Hlavní je naslouchat a nevnucovat svoji pravdu

Ve slovníku profesionálních vyjednavačů se tomu říká taktická empatie - když se s někým bavíme, zavřeme na chvíli ústa, aktivně nasloucháme, nesoudíme jeho názory a respektujeme, co protějšek říká. “Také nedáváme nevyžádané rady a hlavně se těm lidem nesnažíme prodat svoji pravdu. Důležité je poslechnout si a pochopit, co ten druhý řeší, co je pro něj důležité a jak si můžeme být nápomocni,” říká Adam Dolejš, expert na vyjednávání a výkonný ředitel Asociace vyjednavačů. Umění vyjednávat podle modelu FBI studoval mimo jiné i na Harvardu. Adam Dolejš byl jedním z účastníků konference Good Company Circle, která se konala na konci listopadu v Praze na Výstavišti v režii společnosti JTI.
12/5/202310 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Rok s AI: některé profese jsou už mrtvé. Co bude klíčové pro přežití dalších?

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Je to téměř přesně rok, co veřejnost na celém světě dostala do rukou nový nástroj. Na první pohled jednoduché okénko na webové stránce podobné třeba tomu ve vyhledávači. Jenže ChatGPT je jiný. Ovládá ho umělá inteligence, která si s uživatelem povídá, dokáže mu odpovědět na otázky a také za něj vyřešit některé problémy. Co nám první rok s umělou inteligencí přinesl a co nám naopak vzal? A jak se bude přelomová technologie a s ní i celý svět měnit dál? „Umělá inteligence je možná naše jediná šance do budoucna. Ale zároveň jde s tím i Pandořina skříňka. Minimálně stejně, kolik se investuje do vývoje AI, by se mělo investovat i do přípravy společnosti na tu novou realitu. A to se neděje,“ říká v Ranním brífinku expert na oblast umělé inteligence a nezávislý konzultant Jan Romportl.
12/5/202316 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Česko brzdí kult levných věcí, říká místopředsedkyně asociace designu Kateřina Kadlecová

Největším problémem České ekonomiky je to, že nenabízí přidanou hodnotu, tvrdí místopředsedkyně asociace průmyslového designu a majitelka firmy USSPA Kateřina Kadlecová. Není to podle ní jenom dědictvím devadesátých let, kdy jsme jako země vydělávali na levné pracovní síle. Ale i celkovým nastavením společnosti, která chce levné produkty, slevy a spokojí se s nižší kvalitou. Pak odpouští nekvalitu i sama sobě a nemá ambici nabízet světu nejlepší. Jak to změnit? Co by pro to měly dělat firmy a co vláda? Jak se daří českému průmyslovému designu? A co by mělo být “brandem” naší země?
12/4/202345 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

DebataHN Seda Ekonomika Audio

V problematice šedé ekonomiky je Česko na evropském průměru, nezdaněný obchod u nás tvoří asi čtrnáct procent hrubého domácího produktu. Digitalizace plateb má potenciál tento podíl dál snižovat, pomohl by také jednodušší daňový systém a silnější přesvědčení, že šedá ekonomika nám škodí, shodují se účastníci debaty Hospodářských novin. Češi se přitom bezhotovostních plateb nebojí, v Evropě patří k těm, kdo mince a bankovky opouštějí nejrychleji. Podle odborníků tento trend nezbrzdilo ani zrušení povinné elektronické evidence tržeb. V diskuzi experti představují konkrétní opatření, která mohou boj proti šedé ekonomice zefektivnit.
12/4/202349 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Tři otázky pro dnešní den, které jsou klíčové pro ekonomiku: Mzdy, lékaři a hackerský příběh

Ranní brífink Maška: Dobré jitro z Hospodářek, je pondělí 4. prosince, čekají nás divoké tři týdny do štědrého dne a sluší se připomenout, že 4. Prosince roku 1989 byly zrušeny takzvané výjezdní doložky, což znamenalo, že lidé mohli vyjet přes hranice jen s cestovním pasem a nemuseli čekat na posvěcení soudruhů a další šikanu. Svobodný a úspěšný týden přeje od mikrofonu Ranního brífinku Jaroslav Mašek.
12/4/20235 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Koho volit, padne Ukrajina, a proč by politici udělali dobře, kdyby lákali na německý supermarket?

Podcast Bruselský diktát dostal pozvání k výjezdu mezi lidi – k vystoupení v hospodě U Krobiána v Berouně-Hostimi. Přišlo asi 70 občanů, které zajímalo vše, co souvisí s Evropou a českým místem v ní. Poslechněte si zkrácený záznam z víc než dvouhodinové debaty.
12/1/202346 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Brzký start lyžování má lidi hlavně nalákat na hory, byznysově moc velký význam nemá, říká Knot

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: V osmi velkých lyžařských střediscích v Česku zahájí provoz už první prosincový víkend. Na rozdíl od předchozích let totiž spolu se začátkem zimy dorazilo na hory i zimní počasí. Hlavní sezona ale pro skiareály začíná klasicky po Vánocích, říká v Ranním brífinku ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot. Brzký start lyžování má podle něj za cíl hlavně lidem připomenout, že už přišla zima a nemusí s návštěvou skiareálů čekat až na úplný konec roku.
12/1/202313 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

ESG, to není jen ekologie. Důležitý je i sociální dopad, třeba podpora komunit

Velké firmy v Česku budou muset od příštího roku připravovat ESG reporty. Většina z nich se nyní zaměřuje především na aspekt E, tedy na svou environmentální stopu. Ne ovšem JTI, japonská tabáková společnost. Ta se jako jedna z mála v Česku zaměřuje na pilíř S, tedy sociální aspekt svého působení. A právě sociální působení firem bylo také hlavním tématem konference Good Company Circle, jejíž první ročník se konal na konci listopadu na pražském Výstavišti. „Chtěli jsme touto konferencí vytvořit platformu, kde se bude moci potkat neziskový a komerční sektor. Společně budou moci rozjet projekty a propojit různé náhledy na ESG ještě před tím, než povinnost reportingu vejde v platnost,“ říká Eva Prokešová, manažerka JT International pro komunikaci a CSR pro Česko, Slovensko a Maďarsko.
11/30/20238 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Vláda mohla firmám zadotovat energie, musela by ale škrtat třeba na příspěvku na bydlení

Ranní brífink Julie Hrstkové: Dobrý den u ranního briefingu Hospodářských novin. Poslanci celý včerejší den věnovali rozpočtu České republiky na příští rok. Připomeňme, že má mít schodek 252 miliard korun, meziročně o 43 miliard korun nižším. Příjmová a výdajová stránka pak započítává opatření uvedená v konsolidačním balíčku, vůči kterým se v posledních dnech protestovali učitelé i lékaři. Rozpočet ale děsí i firmy. Ani ne tak kvůli zvýšení daně z příjmu právnických osob, jako kvůli tomu, že stát od příštího roku přestane dotovat ceny energií a tzv. podpora obnovitelných zdrojů se vrátí na účty klientu. Spolu s prudkým růstem ceny regulované složky energie se obávají prudkého zvýšení cen.O tom, jestli se v rozpočtu dájí ještě najít nějaké peníze právě na energie se budeme nyní bavit s ekonomickým analytikem Národní rozpočtové rady Danielem Bártou.
11/30/202315 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Palestina 76 let po klíčovém rozhodnutí OSN: útok Hamásu by mohl být zlomem na cestě k míru

Ranní brífink Jakuba Troníčka: V roce 1947 připadal 29. listopad na sobotu. A právě v ten den přijalo Valné shromáždění OSN rezoluci, podle které se měla rozdělit britská Palestina na dva státy – židovský a arabský. Ambiciózní plán v praxi vyšel ale jen napůl. Židé sice vyhlásili v květnu 1948 nezávislý stát Izrael, jenže tomu zároveň vyhlásili Palestinci válku. A následný konflikt trvá dodnes. Co v tomto kontextu představuje brutální útok hnutí Hamás ze 7. října a odveta Izraele? „Mohl by to být nový impulz, který by mohl dostat aktéry konfliktu, ale třeba i mezinárodní společenství pod tlak, že je už potřeba s tím něco dělat a oživit mírový proces,“ říká v Ranním brífinku bývalý novinář, blízkovýchodní zpravodaj a dnes vedoucí centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity v Praze Břetislav Tureček.
11/29/202317 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Granát proti Fialovi i Spolu. Proč chce Kalousek do Evropského parlamentu a co to může způsobit?

Miroslav Kalousek vytáhl proti Markétě Pekarové Adamové a chce kandidovat do Evropského parlamentu. Úplně nejvíc tím ale může poškodit ODS – pokud se to stane, je v ohrožení Petr Fiala jako šéf strany i další existence koalice Spolu. Proč to Kalousek dělá a jakou má šanci uspět? A byl by dobrým europoslancem? V Bruselském diktátu ale uslyšíte taky o absurdním dramatu v Německu, kterému se takoví Řekové musí hlasitě smát. A které dopadá i na nás. A probereme taky jak je na tom svět se snižováním emisí v době, kdy každou chvíli začne velká konference o klimatu.
11/28/202355 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Vysoký rating rozzruřeného Česka. Analytik vysvětlí, čím to je

Ranní brífink Petra Honzejka: Česko zažilo jeden z největších sociálních protestů od roku 1989, stávkovaly statisíce zaměstnanců v soukromých firmách i ve státní správě, zavřené byly tři čtvrtiny škol, všichni protestovali proti vládním úsporám. Člověk by řekl, že to s Českem jde od deseti k pěti. No jo, jenže opravdu? Taková agentura Moodys to vidí přesně obráceně, a dala to najevo tím zvýšila ratingový výhled země. Takže jak s naší perspektivou je? Zkusíme to společně a naším analytikem Luďkem Vainertem rozklíčovat hned po několika ekonomických zprávách.
11/28/202310 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Tomáš Sedláček: Motorem lidstva není sobeckost, ale laskavost. A platí to i v byznysu

Dříve se ekonomové učili, že motorem lidstva je správně zapřažená sobeckost. Teď se ale spíše ukazuje, že motorem pokroku a tím, co člověka odděluje od živočišné říše, je naopak jeho laskavost. "Tedy, že nám není osud našich blízkých lhostejný, byť z něho nemáme žádný prospěch. Je to věta Adama Smithe, zakladatele ekonomie. Spojení etiky a ekonomie má podle mě ještě hlubší smysl, než tušil i Adam Smith," říká Tomáš Sedláček, ekonom, filozof a renesanční člověk. Vystoupil jako jeden z řečníků na konferenci Good Company Circle na konci listopadu v Praze.
11/27/202319 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Firmy se před hackery chtějí chránit hlavně technologiemi. Zapomínají přitom na školení lidí,

Kybernetických útoků na firmy přibývá. Podniky přesto v mnohých případech začínají dbát na svoji ochranu až ve chvíli, kdy je pozdě. Takový přístup může nejen poničit reputaci firem na trhu, ale negativně se projeví také v jejich hospodaření, skrze náklady na nápravu škod. Ty závisí na velikosti útoku i množství lidí, kteří se musejí věnovat řešení problémů. „Společnost musí například zaplatit svým dodavatelům technologií, kteří uvedou věci do původního stavu. Stojí jí to platby za přesčasy vlastních zaměstnanců, kteří musejí leckdy pracovat i o víkendu. Existuje velké množství nepřímých nákladů, které ani nelze spočítat,“ konstatuje v podcastu HN Zdeněk Grmela, šéf kyberbezpečnosti ve společnosti T-Mobile, konkrétně její divizi T-Business, která radí firemním zákazníků.
11/27/202322 minutes
Episode Artwork

Stále ještě nevíme, jakou podobu Roberta Fica jsme v jeho čtvrté vládě dostali

Ranní brífink Martina Ehla:  Robert Fico navštívil Prahu. Ale stejně, jako si lámou hlavu čeští a další evropští politici nad tím, jakou bude dělat politiku, tak čekají Slováci, jaký typ Fica nyní dostali. Jaké je čtvrtá podoba Fica premiéra nám vysvětluje Zuzana Kepplová, komentátorka slovenského deníku Sme.
11/27/202310 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Bonusový díl: Krize kam se podíváš. Co číst, když se chcete vyznat v současném světě

Válka na Ukrajině a skutečnost, že v ní Rusko teď má navrch. Klimatičtí aktivisté a jejich snaha, aby skončil kapitalismus, jak ho známe. Britští konzervativci, idol české pravice, se řítí směrem k většímu extrému – a zároveň zpět do vysoké funkce vytáhli někdejšího premiéra Davida Camerona. A objevil se přístup, který může podle jeho zastánců pomoci vyřešit nelegální migraci. Jak se v tom všem vyznat? Podcast Bruselský diktát v posledním vydání probral některá klíčová témata dneška, teď vám jeho autoři nabízejí bonusový díl – s tipy, co si přečíst, pokud to vše chcete pochopit ještě víc.
11/24/202319 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

S podporou Izraele nechoďme do krajnosti. Na prvním místě na to doplatíme my, varuje expert

Ranní brífink Ondřeje Housky: Nepřeháníme to s podporou Izraele? Otázku, která v Česku zní skoro kacířsky, ale běžně debatují ti, kteří na zahraniční politiku nepohlížejí jen vyhraněně ideologicky. A jaká je odpověď? Uslyšíte v dnešním RBHN. Já jsem OH a přeju vám příjemný poslech.
11/24/20238 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Jak Češi nosí mamuty ze zahraničí a kam všude už se dostal český kapitalismus

Dobré ráno z Hospodářských novin, je čtvrtek 23. listopadu, ve Spojených státech slaví Den díkůvzdání a rozjíždí se tak prodloužený víkend, jehož součástí bude slevový Black Friday, který už se stal svátkem celosvětovým. Tak si něco hezkého kupte a podpořte ekonomiku, bez růstu to nepůjde, i když někdo tvrdí opak. Dnešním tématem je působení českých investorů v americkém slevovém portálu Groupon, které analyzoval a komentuje byznysový reportér Hospodářek Michael Mareš. Probereme také další významné investice a akvizice tuzemského kapitálu v zahraničí.
11/23/202312 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Jak Češi nosí mamuty ze zahraničí a kam všude už se dostal český kapitalismus

Dobré ráno z Hospodářských novin, je čtvrtek 23. listopadu, ve Spojených státech slaví Den díkůvzdání a rozjíždí se tak prodloužený víkend, jehož součástí bude slevový Black Friday, který už se stal svátkem celosvětovým. Tak si něco hezkého kupte a podpořte ekonomiku, bez růstu to nepůjde, i když někdo tvrdí opak.Dnešním tématem je působení českých investorů v americkém slevovém portálu Groupon, které analyzoval a komentuje byznysový reportér Hospodářek Michael Mareš. Probereme také další významné investice a akvizice tuzemského kapitálu v zahraničí.
11/23/202312 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Válek se nakonec s lékaři dohodne, jen mu některé věci pomalu docházejí. And covid is coming

Ranní brífink Jaroslava Maška: Dobré ráno z Hospodářských novin, je středa 22. listopadu, na pražském hradě proběhne summit prezidentů visegrádské skupiny, Marian Jurečka dá svůj nový pohled na financování dětských skupin včetně těch sousedských a škodovácké odbory představí svůj plán stávky na příští pondělí. My se podíváme na zdravotnictví a důvody, proč přijít zítra na naši velkou byznysovou konferenci.
11/22/202319 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Nelžeme si, Rusko je na tom líp a na Ukrajině míří k vítězství. Máme sílu to změnit?

Zvykli jsme si posuzovat situaci podle toho, co bychom si přáli, nikoliv podle toho, co se reálně děje. A je prostě faktem, že Rusko teď má nad Ukrajinou jasnou výhodu. Je v silách Evropanů a Američanů změnit to? Co by se muselo stát a co bude v tomto ohledu v roce 2024 rozhodující? O zákulisí evropské pomoci Ukrajině uslyšíte v novém Bruselském diktátu. Je i o novém přístupu, jehož cílem je výrazně omezit ilegální migraci do Evropy, nebo o tom, kam se řítí britská Konzervativní strana, tradiční idol české pravice. A jsou radikální klimatičtí aktivisté jen nebezpeční, nebo pro nás mají nějaký užitek?
11/21/202356 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Letos se před Black Friday neschováte. Obchodníci bojují a snaží se napravit špatný rok

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Slovní spojení Black Friday začali v Česku mnozí obchodníci používat jako heslo pro výprodej bez ohledu na období v roce. Ten pravý černý pátek ale přichází v tomto týdnu – 24. listopadu. A reklamní kampaně s akčními nabídkami jsou intenzivnější a často také delší než v předchozích letech. Obchodníci, hlavně ti internetoví, totiž zažívají složité období – jejich tržby klesají v meziročním srovnání už téměř dva roky v řadě a na skladech se jim hromadí těžko prodejné zboží. Kdo musí před Vánocemi zabrat nejvíc? A jsou masivní slevy pouze českým specifikem? Také na to odpoví v Ranním brífinku reportér Hospodářských novin Jan Prokeš.
11/21/20239 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Česká kultura v zahraniční nikoho nezajímá, říká světový bohemista. A vysvětluje, proč je to dobře

Ranní brífink Ondřeje Housky: Můžeme si dokola říkat, jak máme kvalitní třeba literaturu a kolik skvělých spisovatelů se v Česku narodilo. Ale když se podíváme do světa, zjistíme, že lidé vesměs znají maximálně Milana Kunderu. Proč tomu tak je? Odpoví dnešní Ranní brífink HN. Já jsem OH a přeju vám příjemný poslech.
11/20/202311 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Česko má jedno z nejlepších vodohospodářství v EU. Brzdí jej však příliš přísné normy

Než se v připraví a postaví  čistírna odpadních vod či kanalizace, stojí to dost času a peněz. Ovšem legislativa se mezitím může i několikrát změnit, postěžovali si diskutující v debatě HN. Vadí jim překotně se měnící zákony a z jejich pohledu až příliš přísné normy pro znečištění. Situaci s odpadní vodou komplikují i samotní Češi. Třeba tím, že do WC vhazují vlhčené ubrousky, které se ale v kanalizaci nerozloží a ucpávají čerpadla v čistírnách. Nebo že vypouštějí dešťovou vodu do kanalizace, což snižuje efektivitu čištění.
11/19/202345 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Už na pohovoru vědí, že od vás odejdou. Jak pracovat s generací Z? Hlavně pravdu a pohodu

Ranní brífink Jakuba troníčka: Narodili se už do svobodného světa, vyrůstali doslova online, smartphone je u nich samozřejmost, sociální sítě přirozené prostředí. Říká se jim generace Z – dnes jsou to dvacátníci, kteří opouštějí školy a vstupují na pracovní trh. A jsou prý o dost jiní, než byli příslušníci předchozích generací. A to dokonce tak, že to firmám a jejich manažerům motá hlavy. Do tří let přitom budou tvořit až čtvrtinu pracovního trhu. A ten se s nimi změní. „Ukazuje se, že dlouhodobý trend generace z je opuštění modelu celoživotní kariéry v jedné profesi,“ říká v Ranním brífinku konzultant Jan Císař. Firmy se podle něj musí mladým přizpůsobit a respektovat je.
11/16/202315 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Jak nejchudší Evropané míří do Evropské unie a v čem je tajemství moldavských fotbalistů

Ranní brífink Martina Ehla: Co udělá s Moldavskem zahájení rozhovoru o vstoupu v EU, co trápí běžné Moldavany a proč by měli mít čeští fotbalisté před těmi moldavskými respekt. To vše probíráme s českým velvyslancem v Moldavsku Stanislavem Kázeckým.
11/15/20239 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Karel Schwarzenberg byl velký pragmatik - naštěstí. A jak může Česko zlevnit drahou elektřinu?

Karel Schwarzenberg rozhodně nebyl jen vzorem morálky v politice, ale chápal, že bez pořádné dávky pragmatismu ničeho nedosáhnete. Jeho nástupci naopak nemají žádná témata, a tak se zaklínají jen hodnotami. V Bruselském diktátu uslyšíte příklady toho, s čím by Schwarzenberg rozhodně nesouhlasil. A probereme taky možnosti, které Česko má, aby zlevnilo elektřinu. Její cena je jedním z největších problémů současné Evropy, přičemž některé nápady, které z Česka zaznívají, můžou být dost nebezpečné.
11/14/202354 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Že byl Hácha jen kolaborant? Dnešní mladí chtějí vědět víc, pomůže i divadlo

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Blíží se výročí 17. listopadu a dnešní Ranní brífink se věnuje svobodě a demokracii a jejich reflexi v umění. Součástí oficiálního programu oslav výročí 17. listopadu s mottem Díky, že můžeme, jsou i divadelní představení, která se těmto tématům z různých úhlů věnují. Jsou mezi nimi i inscenace pražského divadla D21, které nabízejí nové pohledy na naše moderní dějiny. Konkrétně na Edvarda Beneše nebo Emila Háchu. „Jsme zatížení předsudky, ale skutečnost byla složitější,“ říká v Ranním brífínku ředitelka divadla D21 Hana Mathauserová.
11/14/202313 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Selháváme ve třech „K“. Moderní svět vypadá jinak, říká šéf Eurowagu Vohánka

Martin Vohánka, zakladatel a majitel platební společnosti W.A.G. payment solutions, která pod značkou Eurowag nabízí mobilní řešení dopravcům po celé Evropě, byl dalším hostem podcastové série HN s názvem reVize Česka.
11/13/202340 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Hlavní neznámou inflace zůstává energetický šok

Ranní brífink Julie Hrstkové: Dobrý den,vítejte u Ranního briefingu Hospodářských novin. Je pondělí 13 listopadu a před námi je zkrácený čtyřdenní pracovní týden.Číslem týdne byla bezpochyby inflace, která se po osmi měsících poklesu vyšplhala na 8,5 procenta, což je víc, než čekali analytici i česká národní banka. Výsledek je ovšem kouzlem statistiky, jak vysvětlil Český statistický úřad. před rokem statistici zahrnuli do výpočtu vládní úsporný tarif na energie jako zlevnění elektřiny. Bez tohoto vlivu by meziroční inflace letos v říjnu byla pod šesti procenty. V podcastu vítám na lince svého kolegu Luďka Veinerta, který vysvětlí, jak to s inflací doopravdy je.
11/13/202310 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Péče o blízké bude čím dál víc na jejich rodinách. Češi se na to budou moci připojistit

Demografický trend napovídá, že v Česku bude stále více nesoběstačných lidí odkázaných na pomoc svých rodin. A to proto, že domovy důchodců nebo sociálních služeb jednoduše nebudou stačit. Pojišťovny se již několik let zabývají otázkou, co s tím. Chtějí přijít s novým typem pojištění pro lidi nad 45 let věku. Pokud by se měli starat o svého blízkého, dostali by na to od pojišťovny peníze. Podle průzkumů České asociace pojišťoven mají Češi o takový typ pojištění velký zájem.
11/12/202354 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Z cizích chyb se člověk poučí nejlíp, netajil jsem nic, co se nám nepovedlo, říká solárník Schön

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Jak dlouhá je cesta od počátečních úvah o vlastní solární elektrárně k první vyrobené kilowatthodině? Na co si dát pozor, proč je potřeba důkladně počítat a jaké komplikace se v celém procesu můžou vyskytnout? Nejen o tom píše technologický specialista Hospodářských novin Otakar Schön ve své nové knize Zápisky začínajícího solárníka. „Z cizích chyb se člověk poučí nejlíp, nezatajoval jsem nic, co se nám nepovedlo,“ popisuje autor oblíbeného solárního seriálu Schön v Ranním brífinku.
11/10/202314 minutes, 1 second
Episode Artwork

Odklad snížení sazeb otevřelo příležitost k nákupu dluhopisů, říká Ferancová

Dobré ráno s Ranním briefingem Hospodářských novin Dnes je čtvrtek 9. listopadu a my se budeme věnovat akciovým trhům, na které doléhá slábnoucí ekonomika I vysoké úrokové sazby. Neznámou novinkou pak bude zavedení reportingu ESG, který má investorům napovědět, jak je na tom daná společnost v oblasti péče o životní prostředí, sociálních věcí, správy a řízení. O tom všem se budeme bavit na konferenci Good Company Circle, summit udržitelného rozvoje 2023, která se kona v Křižíkových pavilonech v Holešovicích a kterou pořádají Hospodářské noviny ve spolupráci se společností JTI. Jednou z hlavních panelistek je Andrea Ferancová Bartoňová, zakládající partnerka a předsedkyně představenstva investiční společnosti ESPIRA Investments.
11/9/20239 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Ukrajinci nemohou Rusko porazit, je čas na plán B, vyzývá špičkový analytik

Ranní brífink Ondřeje Housky: Spoléhat se na to, že Ukrajina válku s Ruskem rozhodne na bojišti, se ukazuje jako příliš optimistické. Ve skutečnosti je patrné, že Kyjev nezvládne svá území dobýt zpět – a je na čase, abychom se podle toho začali chovat. Pro Ranní brífink to tvrdí profesor Charles Kupchan, přední odborník na mezinárodní dění z americké Georgetownské univerzity.
11/8/20238 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Vyhlásí Babiš referendum o czexitu? A proč Slováci nejsou naši bratři? Marek Hanč promluvil

Marek Hanč byl dlouho klíčovým mužem marketingu Andreje Babiše. Navzdory Babišově nevoli ale odešel a v Bruselském diktátu vysvětluje, proč už pro lídra hnutí ANO nechce nikdy pracovat. Poslední měsíce Hanč strávil na Slovensku, kde dělal předvolební kampaň Peteru Pellegrinimu a jeho straně Hlas. V podcastu vysvětluje, jak se liší kampaně a politický marketing v Česku a na Slovensku, nebo to, kdo je nejschopnějším politikem v obou zemích.
11/7/20231 hour, 18 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Prožít stáří aktivně, nebo o holi a nemocný? Rozhoduje se to kolem 45. roku života

Fitness centra v Česku se už oklepala z covidové krize, konkrétně například Form Factory s 17 pobočkami v Praze, Brně a dalších městech hlásí nárůst návštěvnosti oproti době před covidem o 40 %. Přibývají především mladí lidé do 30 let. „Cvičit chodí často ve skupinách. Místo, aby zašli do hospody, investují raději energii do fitness. Souvisí to i se sociálními sítěmi a se vzory. V tomhle věku se chtějí hlavně líbit,“ říká Štefan Blahovec, výkonný ředitel Form Factory v Česku a na Slovensku. Nejedná se ale zdaleka jen o mladé. I lidé ve středním věku by se měli zaměřit na pohyb. „Je to investice. Stejně jako ukládáme peníze do banky, měli bychom investovat do našeho těla. O tom, jestli prožijeme stáří aktivně, bez bolesti a užijeme si naplno vnoučata, nebo jestli budeme nemocní a nepohybliví, se rozhoduje zhruba do věku 45 let. Výzkumy dokládají, že kdo si pohyb a zdravý životní styl neosvojí do této věkové hranice, později už s tím většinou nezačne,“ upozorňuje Blahovec. Ale ani s pohybem by to se to podle něj nemělo přehánět do extrému, ideální frekvence cvičení je dva až třikrát týdně. A pokud někdo má pocit, že se mu v některých dnech jít cvičit nechce, měl by vědět, že nadšení je jedna věc, ale když vyprchá, musí nastoupit pevná vůle a disciplína.
11/7/202324 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Kulaté výročí dne, kdy ČNB udělala, co ještě nikdy nikdo. Jak obstály intervence z dnešního pohledu?

Ranní brífink Petra Honzejka: Dobrý den z Hospodářek je úterý 7.listopadu. A to je nejen den, na který připadá výročí jedné z největších katastrof v historii lidstva, tedy takzvané Velké říjnové socialistické revoluce, skrze kterou se v Rusku dostali k moci bolševici aby posléze dlouhá desetiletí terorizovali velkou část Evropy i světa. Ale i den, na který připadá desáté výročí zahájení intervencí České národní banky. Což tedy katastrofa nebyla, ale hodnocení akce jsou přinejmenším rozporuplná. Zavzpomínáme na ni s kolegou Luďkem Vainertem a povíme si jaké poučení vyplývá z intervencí pro dnešek. Chybět samozřejmě nebudou ani zprávy z byznysu.
11/7/202312 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Evropa potřebuje africké suroviny, stejně jako v minulosti zavřeme oči nad dětskou prací

Ranní brífink Martina Ehla: Premiér Petr Fiala je na velké cestě po subsaharské Africe. Při dojednávání byznysu v Africe je potřeba, aby dveře otevíral premiér a aby podnikatelé jednali i s těmi, kteří stojí v pozadí formálních institucí, říká Jan Prouza, afrikanista a děkan Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Uspět v Africe při byznysu vyžaduje velkou spolupráci mezi různými aktéry, což se podle něj v Česku neděje a nepomůže ani to, že Česko nebylo koloniální zemí, což je v očích Afričanů výhoda.
11/6/202313 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Čím je nová manažerská ikona výjimečná a jak čtvrtý superb zapadá do budoucnosti Škody Auto

Ranní brífink Jaroslava Maška: Dobré ráno z Hospodářských novin. Je pátek 3. listopadu, Česká národní banka vydá zprávu o měnové politice, která hodně napoví o jejím uvažování do budoucna a statistický úřad naopak ukáže nezaměstnanost za měsíc září. Automobilka BMW zveřejní hospodářské výsledky za třetí kvartál a jen připomenu, že nejlepší bankou roku v soutěži Hospodářských novin se stala pro letošek Raiffeisenbank, na druhém místě skončila Moneta Money Bank a třetí je Airbank. Od mikrofonu ranního brífinku vás zdraví Jaroslav Mašek.
11/3/202310 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Průzkumy odkrývají prostor pro novou stranu. Měla by „tlačit“ euro a inovace

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Pokud by se teď konaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhrálo by hnutí ANO. To je výsledek mnoha průzkumů z poslední doby. Ten aktuální od agentury Median je zajímavý tím, jak moc by Andrej Babiš ostatní porazil. A odpověď je jednoduchá: drtivě. Nůžky mezi ANO a vládními stranami se rozevírají. Konkrétní zmapování nálad ve společnosti ale nabízí mnohem víc. Odhaluje totiž prostor pro vznik nové politické strany. Podle komentátora Petra Honzejka by měla prosazovat inovace i euro. „Hodně by záleželo na názvu. Kdyby tady vzniklo po vzoru Slovenska něco jako Progresivní Česko, tak by to mohlo fungovat,“ říká v Ranním brífinku Honzejk.
11/2/202317 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Kolik bude stát dostavba Dukovan a jak se zaplatí? A opravdu se stihne do roku 2036?

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Zájem o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech mají tři uchazeči. Finální nabídku podaly americký Westinghouse, korejská KHNP i francouzská EDF a potvrdily tak svůj dříve avizovaný zájem o obří energetickou zakázku. Kolik peněz ale bude dostavba jaderné elektrárny stát, jak se bude financovat a zda je opravdu reálné vše stihnout do roku 2036, to jsou otázky, na které zatím neexistuje jasná odpověď, říká v Ranním brífinku reportér Hospodářských novin Jan Brož.
11/1/20238 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Co Petr Fiala doopravdy prosadil v Bruselu. A který politik je dutý jak sádrový trpaslík?

Prosadili jsme právo Izraele na obranu, chlubí se premiér. Jak je to ve skutečnosti? A proč se Fiala na svých billboardech stydí za to, že je z ODS? V Bruselském diktátu uslyšíte i o tom, přes kolik hranic v rámci Schengenu se už nedá volně projet. A jestli stále častější hraniční kontroly znamenají, že se blíží konec volného pohybu. Podíváme se i na Slovensko, kde mají novou vládu. A tvoří ji některé opravdu speciální kádry.
10/31/202352 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Pět týdnů do zákazu dovozu paliv z ruské ropy. Nedostatek benzinu ani nafty nehrozí

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Od 5. prosince nebude možné do Česka dovážet benzin ani naftu vyrobené z ruské ropy. Končí totiž jedna z výjimek ze sankcí proti Rusku. Ve výrobě nafty přitom Česko není soběstačné a její část dováží ze Slovenska, kde ji ale tamní rafinerie vyrábí právě z ruské ropy. Co to bude znamenat pro český trh a hrozí růst cen pohonných hmot? Také na to v Ranním brífinku odpovídá analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.
10/31/202311 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Digitalizace není jen o investicích. Je nutné změnit myšlení a otevřít prostor novým nápadům

Aby byly firmy úspěšné a obstály ve světě, musí digitalizovat. Víru v přínos moderních technologií mají politici i šéfové podnikatelských svazů. Díky digitalizaci je možné zvyšovat produktivitu práce i efektivněji nakládat se zdroji, které jsou k podnikání potřeba. Trend se postupně začíná prosazovat ve stále větším počtu firem. A sílit bude s nadcházející generační obměnou v čele tradičních podniků. „Záleží asi na každém, jak k tomu chce přistoupit. Může začít v malém, může začít ve větším rozsahu. Není to ale jen o tom, do čeho budete investovat. Je nutné změnit myšlení, vytvořit prostředí, aby lidé inovovali, aby přicházeli s novými nápady a mohli digitalizaci maximálně využít,“ říká Luboš Lukasík, ředitel divize pro firemní zákazníky společnosti T-Mobile.
10/30/202320 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Bezpečnost vždycky dostane přednost před ekonomikou. To poznali naši předci a zakoušíme to i my

Ranní brífink Ondřeje Housky: Skoro všichni politici dnes mluví o nutnosti zbavit se závislosti na Číně a dalších dodavatelích. V citlivých oblastech, jako jsou třeba čipy nebo léčiva, bychom podle nich měli být samostatnější. Historie ukazuje, že tak to prostě je – když nastane krize, přirozenou reakcí bývá snaha obrnit se hradbou, třeba celní. A to bez ohledu na to, jestli se to ekonomicky vyplatí.
10/30/20238 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Je dostatečný! Není dostatečný! Jak dopadne hádka premiéra a prezidenta o úsporný balíček

Ranní brífink Petra Honzejka: Dobrý den z hospodářek, je pátek 27. října. Dnes si dáme krátkou ale výstižnou rekapitulaci hádky premiéra a prezidenta o konsolidační balíček. Prezientovi se balíček nelíbí, protože je prý moc měkký, premiér ho hájí. Je to aktuální proto, že balíček brzy dostane Petr Pavel k podpisu a jak víme, měl problém už s vládní důchodovou reformou, takže to může být hodně zajímavé. Půjdeme na to hned po několika byznysových zprávách.
10/27/20238 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

V Česku jsou občan a firma braní jako pachatel. Když se přístup otočí, nakopne to celou ekonomiku

Má stát dostatek IT zaměstnanců a dokáže je zaplatit? Jak přinutit ministerstva myslet jinak? Jak se zbavit „nezbavitelných“ dodavatelů, co na úřadech přežívají desítky let?
10/27/202347 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Vláda by měla podpořit výrobu panelů a dalších součástí fotovoltaických elektráren v Česku

Ranní brífink Martina Ehla:  Fotovoltaické elektrárny by měly být strategická věc, která by měla pomoci zajistit energetickou bezpečnost Evropy, takže by podle Martina Bursíka. prezidenta Evropské federace obnovitelných zdrojů, měly připadat v úvahu vládní pobídky na výrobu nebo i kvóty na dovoz z Číny či odjinud podobně jako se uvažuje o elektromobilech. “Není důvod, abychom to vyráběli s výrazně vyššími náklady, ale vyšší budou. Musí tomu pomoci vláda i Evropská unie,” tvrdí Bursík.
10/26/202313 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Noví zákazníci privátního bankovnictví chtějí komplexní vizi

Struktura klientů privátního bankovnictví se v poslední době mění. Průměrný věk zákazníků klesá díky mladým startupistům, kteří dokázali v několika málo letech pohádkově zbohatnout. O služby osobních bankéřů mají čím dál častěji zájem i ženy‑podnikatelky. Banky poskytující tyto služby se na jedné straně se musí vyrovnat s představami nových zákazníků, často odlišnými od toho, co žádají tradiční klienti. Na straně druhé musí pečlivě sledovat dění na finančních trzích, aby mohly nadále poskytovat komplexní a precizní služby. O nových výzvách a proměnách privátního bankovnictví diskutovali v debatě týdeníku Ekonom zástupci bank, ale i poradenských společností a investorů.
10/25/202344 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Díkybohu za Putina i Okamuru. A největší dezinformace teď šíří BBC, říká Pojar

Izrael vpadne do Gazy, ale jestli se mu podaří Hamás úplně zničit není zdaleka jisté. V celé krizi bude klíčové, co udělá Írán, ale Američané mu naštěstí vzkázali, že by ho čekala tvrdá odveta. V Bruselském diktátu to říká Tomáš Pojar, muž, který má asi největší podíl na tom, jak vypadá česká bezpečnostní a evropská politika. Nikdo v tomto smyslu nemá k premiéru Fialovi blíž než on. "Penězi se nedá koupit respekt," zdůrazňuje Pojar ve vztahu k evropským zemím, které nemají na krizi prakticky žádný vliv. Podle Pojara je ale dobře, že nám v posledních letech Putin i Okamura otevřeli oči ohledně toho, jak jsme zranitelní.
10/25/202355 minutes, 1 second
Episode Artwork

O čem bude mluvit prezident Petr Pavel v projevu 28. října? Něco jsme zjistili!

Ranní brífink Petra Honzejka: Blíží se státní svátek vzniku československé republiky a s ním i první projev, který při této příležitosti pronese prezident Petr Pavel. No a tak jsem trochu popátral, o čem bude v ekonomické oblasti mluvit. A něco jsem zjistil. Já jsem Petr Honzejk a co vím, to prozradím hned po několika byznysových zprávách.
10/25/20237 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Jak z krize ve stavebnictví? Méně byrokracie a více efektivity, radí experti

Slabá kupní síla, stavební projekty odložené kvůli covidu nebo válce na Ukrajině, nedostatek materiálu a lidí, zdlouhavé administrativní procesy. To vše se podepisuje na stagnující stavební produkci v Česku. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu z letošního srpna počet vydaných stavebních povolení meziročně klesl o 8,4 %. Zástupci velkých stavebních firem, kteří o situaci diskutovali v debatě Hospodářských novin, se shodli na tom, že je potřeba zjednodušit vydávání stavebních povolení, zefektivnit výrobu, zaměřit se na renovaci stávajících budov a především na jejich životnost.
10/24/202348 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Jak připravit děti na svět s AI? Zeptali jsme se přímo Maldonada z OpenAI

Investiční podcast MoneyPenny tentokrát navštívil ambasador společnosti OpenAI Abran Maldonado. Šimon a David se ho ptali, jaký svět tvůrce jazykových modelů ChatGPT chystá pro lidstvo. Snažili se zjistit, jak se na revoluci připravit a jak na ně nachystat děti. Maldonado mluví o nástupu digitálního člověka, replik ale třeba i etických otázkách.
10/24/202332 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Česká ekonomika má sklerózu. Dotování zombie firem musí skončit, říká ekonomka Helena Horská

Bez revize fungování státu nevyřešíme ani deficit financí, ani nenastartujeme opravdu silný růst, tvrdí hlavní ekonomka Reiffeisen Bank a členka národní ekonomické rady vlády Helena Horská. Musíme podle ní zrušit zbytečné agendy státu, zmenšit extrémní počet samostatných obcí, pomáhat jen těm firmám, které jsou perspektivní a přinesou budoucí prosperitu. A nejen to, jak si můžete poslechnout v rozhovoru, který s Helenou Horskou vede Petr Honzejk. Rozhovor je součástí nové podcastové sérii Hospodářských novin s názvem reVize Česka. Ta navazuje na úspěšnou jarní konferenci uspořádanou v partnerství s podnikatelskou iniciativou Druhá ekonomická transformace, která sdružuje významné tuzemské byznysmeny a chce pomoci změnit republiku v dalších třech dekádách v otevřenou a úspěšnou zemi.
10/24/202350 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Turisté mířící do Berlína by měli sledovat policejní aplikaci a počítat s problémy v dopravě

Ranní brífink Julie Hrstkové: Zprávy z Berlína, jednoho z turisticky nejoblíbenějších evropských měst, aktuálně připomínají zprávy z bojiště. Zápalné lahve, hořící auta, i to zjevně patří k tamnímu koloritu. Jaké je to žít v Berlíně, městě, kde žije pohromadě mnoho kultur?
10/24/20239 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Klíč od bytu by lidé nikomu nedali. Bankovní údaje ale snadno svěří podvodníkům

Policie letos registruje rekordní počet kyberútoků na klienty bank: v první polovině letošního roku jich bylo více než deset tisíc. Nejslabším článkem jsou koncoví uživatelé, kteří často podvodníkům poskytnou citlivé údaje sami, shodují se experti na kyberbezpečnost v debatě HN o bezpečném nakupování online. Strategie útočníků jsou přitom velmi sofistikované a s nástupem umělé inteligence se dá očekávat, že bude stále obtížnější podvodníky rozeznat. Nejohroženější skupiny obyvatel jsou mladí lidé, kteří nebezpečí podceňují, a senioři, kteří nejsou zvyklí se v digitálním světě pohybovat. Jak se před praktikami kyberútočníků účinně bránit a na co si dát v online prostředí pozor?
10/23/202351 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Spolu do Bruselu spolu? Neshodnou se na ničem, říká bruselská zpravodajka

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Nevěřil tomu skoro nikdo, ale přece se to podle všeho stane. Koalice Spolu má jít příští rok do eurovoleb se společnou kandidátkou stejně jako v případě vnitrostátních sněmovních voleb. A to i přes značné programové, ale i osobní neshody mezi europoslanci ODS, TOP 09 a lidovců. Co se to děje? A může to v Evropě fungovat? Téma pro bruselskou zpravodajku Hospodářek Kateřinu Šafaříkovou.
10/23/202318 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Kdo říká, že je balíček nedostatečný, nemá pravdu. Daně už zvedat nebudeme, tvrdí premiér Petr Fiala

K transformaci ČEZu má a musí dojít, tvrdí v podcastu Hospodářských novin Revize premiér Petr Fiala. Snaží se v této souvislosti mírnit obavy minoritních akcionářů ze ztráty hodnoty jejich akcií. “Určitě se nemusí nikdo bát, že bychom ho poškodili. Na druhou stranu ti, kteří kalkulují s tím, že na záměrech státu nějak masivně vydělají, tak s tím se také nedá počítat,” říká předseda vlády. Odmítá také kritiku Daniela Křetínského ohledně státního nákupu plynové infrastruktury a slibuje investiční miliardové pobídky firmám, které by u nás mohly stavět obří čipové továrny. S premiérem hovoří šéfredaktor HN Jaroslav Mašek a komentátor Petr Honzejk také o nedostatku zaměstnanců v ekonomice, nepopulární vládě, útěku voličů od ODS, kritice úsporného balíku, možnosti přijetí eura, či vyhlídce na další volby.
10/20/202341 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Jaká je pravděpodobnost snížení úroků, jak se bude vyvíjet inflace a kam až spadne koruna.

Ranní brífink Julie Hrstkové: Jaká je pravděpodobnost snížení úroků, jak se bude vyvíjet inflace a kam až spadne koruna? O tom se budeme bavit s hlavním ekonomem a vedoucím odboru ekonomického a strategického výzkumu komerční banky Janem Vejmělkem.
10/20/202313 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Hamás a chování k rukojmím? Cynické, bude schopný je spíš zavraždit, než aby je vydal do Izraele

Ranní brífink Jakuba Troníčká: Úterní zásah nemocnice v Gaze vyvolává velké pochybnosti, ale také velké emoce. Na všech stranách. A to bez ohledu na to, že to podle všeho bylo ve skutečnosti trochu jinak, než jak se v prvních hodinách mohlo zdát. Jenže mezitím už se v arabském světě zvedla vlna hněvu. Co to může znamenat? Stojíme na prahu globálního konfliktu? „Může to být jeden z bodů, který může vyústit ve větší krizi, velkou globální válku ale nečekám,“ říká v Ranním brífinku zahraniční reportér HN a znalec Blízkého východu Pavel Pawluscha Novotný.
10/19/202317 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Stát by měl mít pod kontrolou data, která sbírá, měl by vědět komu a za kolik je prodává

Ranní brífink Julie Hrstkové: Digitalizace, slovo, které slyšíme z úst mnoha politiků, ovšem když jdeme na úřad, máme často pocit, že jsme se ocitli v minulém století tužky a papíru. Podle výsledků Indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI), který každoročně zpracovává Evropská komise, má Česko v oblasti digitalizace stále na čem pracovat. Ve výsledcích měření se Česko umístilo až na 20. místě z 27 členských zemí EU. O tom, jak situaci zlepšit, se budeme bavit s JakubemHolubem, viceprezidentem pro veřejný sektor NCEE IBM Consulting.
10/18/202317 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Jak nahradit chybějící "ajťáky"? Firmy si je zkoušejí pořídit jako službu

Digitalizace je pro moderní firmy naprostou nezbytností. Nelze však dělat bez IT specialistů, kterých je na trhu nedostatek. Schopného pracovníka trvá najít klidně i rok. Ještě složitější je takového člověka ve firmě udržet. Podnikatelé proto hledají alternativy. Jednou z možností jsou takzvané managované služby. „Je to taková služba, která přebírá na stranu dodavatele starost o zákazníkův byznys. Musí mu rozumět a musí mu dodávat takové služby, které mají na prvním místě rozvoj, rychlost nebo schopnost věci dynamicky měnit podle potřeb zákazníka,“ uvádí v podcastu HN Pavel Srnka, technologický ředitel společnosti Anect.
10/17/202319 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Jak nahradit chybějící "ajťáky"? Firmy si je zkoušejí pořídit jako službu

Digitalizace je pro moderní firmy naprostou nezbytností. Nelze však dělat bez IT specialistů, kterých je na trhu nedostatek. Schopného pracovníka trvá najít klidně i rok. Ještě složitější je takového člověka ve firmě udržet. Podnikatelé proto hledají alternativy. Jednou z možností jsou takzvané managované služby. „Je to taková služba, která přebírá na stranu dodavatele starost o zákazníkův byznys. Musí mu rozumět a musí mu dodávat takové služby, které mají na prvním místě rozvoj, rychlost nebo schopnost věci dynamicky měnit podle potřeb zákazníka,“ uvádí v podcastu HN Pavel Srnka, technologický ředitel společnosti Anect.
10/17/202319 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Zelený vodík v Česku: Investoři zájem mají, ale návratnost je i dvacet let

Společnost Green Power Investment (GPI) má v Česku rozjeté dva velké projekty investic do zeleného vodíku. Jeden je navržen tak, aby se splácel z úspor energií, druhým je velká FVE elektrárna s elektrolyzérem a bateriovým úložištěm. „Je to typický představitel komerčního projektu, výnosy z prodejů mají splácet investice,“ říká Daniel Pacík, finanční ředitel GPI. Zdůrazňuje, že pokud Česko má naplnit svůj cíl vůči EU ve snižování emisí, jen pomocí malých domácích FVE elektráren toho nedosáhne. Pro masivní využití vodíku bude však třeba vybudovat lepší infrastrukturu. Společně s Janem Trojákem, ředitelem projektového financování v ČSOB, se shodují, že výrobu zeleného vodíku brzdí hlavně dlouhá finanční návratnost projektů, která může činit i dvacet let. „A kdo ví, kde budou ceny energií za dvacet let? Investice do zeleného vodíku by podpořilo, kdyby stát zřídil cenovou soutěž nabídky a poptávky, z níž by bylo jasné, za kolik se bude energie pro výrobu zeleného vodíku a zelený vodík vykupovat,“ navrhuje Jan Troják.
10/17/202329 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Zelený vodík v Česku: Investoři zájem mají, ale návratnost je i dvacet let. Pomohla by cenová soutěž na vodík a energie

Společnost Green Power Investment (GPI) má v Česku rozjeté dva velké projekty investic do zeleného vodíku. Jeden je navržen tak, aby se splácel z úspor energií, druhým je velká FVE elektrárna s elektrolyzérem a bateriovým úložištěm. „Je to typický představitel komerčního projektu, výnosy z prodejů mají splácet investice,“ říká Daniel Pacík, finanční ředitel GPI. Zdůrazňuje, že pokud Česko má naplnit svůj cíl vůči EU ve snižování emisí, jen pomocí malých domácích FVE elektráren toho nedosáhne. Pro masivní využití vodíku bude však třeba vybudovat lepší infrastrukturu. Společně s Janem Trojákem, ředitelem projektového financování v ČSOB, se shodují, že výrobu zeleného vodíku brzdí hlavně dlouhá finanční návratnost projektů, která může činit i dvacet let. „A kdo ví, kde budou ceny energií za dvacet let? Investice do zeleného vodíku by podpořilo, kdyby stát zřídil cenovou soutěž nabídky a poptávky, z níž by bylo jasné, za kolik se bude energie pro výrobu zeleného vodíku a zelený vodík vykupovat,“ navrhuje Jan Trojá
10/17/202329 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Bruselský diktát #3: Proč je Evropa impotentní a jak na nás dopadne izraelská odveta proti Hamásu?

Měl by Izrael zkusit úplně zlikvidovat Hamás, nebo by to byla chyba, na kterou doplatíme i my v Evropě? A co udělá ODS, pokud se její kamarád Jaroslaw Kaczyński pokusí v Polsku udržet moc? Kaczyński žije sám s kočkou a takoví lidé jsou schopni lecčeho - padouch Blofeld z filmů s Jamesem Bondem by mohl vyprávět.
10/17/202356 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Poučení z polských voleb a kdo má bránit Česko

Ranní brífink Martina Ehla: Nejprve tři lekce z polských voleb pro Čechy. A potom, co všechno musí český stát udělat, aby se připravil na úspěšnou obranu v případě napadení? Co čeká domácí průmysl? A co potřebujeme udělat pro spojence? Vysvětluje hlavní autor nové vládní obranné strategie Jan Jireš z Ministerstva obrany.
10/17/202318 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Jak těžké je vydělat a darovat 100 milionů korun. A jak to pomůže vědcům.

Ranní brífink Jaroslava Maška:  Dobré ráno z Hospodářských novin, je pondělí 16. října, šedesáté třetí narozeniny slaví Jiří Rusnok a čeká nás první opravdu podzimní týden. Včera byly uděleny ceny Neuron českým vědcům a to je také téma dnešního ranního brífinku. Od jeho mikrofonu vás zdraví Jaroslav Mašek.
10/16/202314 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Budoucnost je o kompromisu, cirkulární ekonomika nezastavuje pokrok, říká Jonášová

Soňa Klepek Jonášová, zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky, je dalším hostitelem v nové podcastové sérii Hospodářských novin s názvem reVize Česka. Ta navazuje na úspěšnou jarní konferenci, uspořádanou v partnerství s podnikatelskou iniciativou Druhá ekonomická transformace, která sdružuje významné tuzemské byznysmeny a chce pomoci změnit republiku v dalších třech dekádách v otevřené a úspěšné zemi.
10/13/202336 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Čínská elektroauta přicházejí, donutí velké evropské výrobce stlačit cenu pod milion korun?

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Rodinné kombi na elektřinu s dojezdem přes 300 kilometrů a cenovkou pod 900 tisíc korun – také to bylo k vidění na letošním Fóru elektromobilita. A nejedná se o vůz žádného z tradičních evropských výrobců, ale o čínský model MG5, který míří také na český trh. „Určitě to manažeři evropských automobilek musí brát v potaz, marže u elektrických vozů jsou nejvyšší ze všech prodávaných aut,“ naznačuje v Ranním brífinku možnou cenovou válku reportér Hospodářských novin Ondřej Charvát.
10/13/202312 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Boj proti korupci na Ukrajině: vilu politika za špinavé peníze odhalilo „googlení“ na školení

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Rozšíření Evropské unie o Ukrajinu a další státy se neobejde bez rozsáhlých změn v samotné unii, ale právě i na straně země bránící se ruské agresi. Důležitá přitom bude legislativa a taky její dodržování. A jedním z hlavních úkolů bude boj se všudypřítomnou korupcí. Právě s tím Ukrajině a jejím expertům už od roku 2014 intenzivně pomáhá mezinárodní nevládní organizace CEELI institut. Jak konkrétně, na to v dnešním Ranním brífinku odpovídá její programový ředitel Marek Svoboda.
10/12/202316 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Bruselský diktát #2: Petru Pavlovi to venku jde: odvaha, aplaus i orgasmus

Prezident udělal to, na co se ostatní politici zatím vykašlali - řekl Čechům, že vstup Ukrajiny do EU nebude zadarmo. Češi se ale navzdory tomu stále drží myšlenky na právo veta v unii, i když to je přelud. Hádejte, kolikrát někdy zbytek EU Česko přehlasoval? A kdo nějaké hlasování prohrál víckrát, Češi, nebo Němci? Výsledky vás asi překvapí!
10/11/202350 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Proč je Japonsko pro české turisty poprvé levné, kam jet a jak se za poslední dobu změnilo k lepšímu

Ranní brífink Jaroslava Maška: Začíná naše velké fórum věnované Elektromobilitě a také Česko-uzbecké podnikatelské fórum. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck dnes představí aktualizovaný výhled ekonomického vývoje Německa a očekává se, že oznámí pokles o 0,4 procenta. Poslední výhled byl přitom ještě plusový. A co Čechy poslední dobou táhne do Japonska?
10/11/202313 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Podporu Palestiny zastavit, propagaci teroru trestat, říká ministr vnitra Vít Rakušan

Ranní brífink Petra Honzejka: Svět žije brutálním útokem teroristů Hamásu na Izrael a my se podíváme na to, jaké ohlasy má v Česku. Pobavíme se s ministrem vnitra Vítem Rakušanem o tom, zda by měla být trestná podpora teroru i o tom, jestli by měla natrvalo skončit podpora palestinské autonomie od EU. Půjdeme na to hned po několika byznysových zprávách.
10/10/20239 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Co ovlivňuje vývoj koruny a jaký vývoj lze očekávat?

Ranní brífink Julie Hrstkové: Ranní brífink Julie Hrstkové: Koruna je bezesporu hlavním námětem posledních týdnů. Dovolené sice skončily, kurz české měny se ale promítá i do každodenních cen v Česku nákupem potravin počínaje a pohonnými hmotami konče. Minulý měsíc se česká koruna dostala vůči euru nejníže za poslední rok, nyní lehce posiluje, ale podle analytiků zůstane česká koruna pod tlakem i v následujících měsících.
10/9/202312 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Hodnotu nemovitostí zachraňuje růst nájmů, shodují se manažeři realitních fondů

Po letech hojnosti se realitní fondy potýkají s výrazně složitějším prostředím. V době vysokých úrokových sazeb těžko hledají investiční příležitosti a zároveň musí řešit dražší financování. I přesto zůstávají optimističtí. „Spíše čekám, že je to příprava na další krize za pět nebo deset let, které budou hlubší, protože věřím, že realitní trh bude v tu dobu rozvinutější,“ tvrdí v debatě HN Jaromír Sladkovský, generální ředitel, Raiffeisen Investiční společnosti.
10/8/202351 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Ohřívat vodu pomocí obnovitelných zdrojů? Dobře funguje i levná technologie z dob socialismu

Starší, ale stále vysoce funkční – alespoň tak experti na obnovitelné zdroje popisují takzvané fototermické panely. Ty dokážou využít energii ze slunce k ohřevu teplé vody nebo k vytápění. Pro řadu domácností je proto ideální nakombinovat takový systém na střeše společně s fotovoltaickou elektrárnou. Výhodou je nejen výrazně nižší cena této technologie, ale taky menší rozměry. Nejen o tom, jak se dá i díky starší technologie ušetřit, si v podcastu Green Deal povídali s Jiřím Kalinou z firmy Regulus Martin Ehl a Tereza Beránková.
10/6/202333 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Potřebujeme reset systému, říká datový ekonom Petr Bartoň

Zatím máme šanci na celkovou reformu rozpočtu a začínat musí od výdajů. Protože když to neuděláme nyní, tak se nám s rostoucím dluhem může stát, že nás k tomu dotlačí někdo jiný a teprve potom přijdou tupé škrty, které jako stát nebudeme schopni ovlivnit.
10/6/202345 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Poletí Aleš Svoboda dřív s F-35 nebo do vesmíru? A jak získat pravdu i z vašeho mobilního telefonu

Ranní brífink Martina Ehla: Major Aleš Svoboda, český pilot i kandidát na astronauta, vysvětluje, jak velký je rozdíl mezi tím pilotovat Gripen a F-35. A šéf české softwarové firmy Dušan Kožušník ukazuje, jak v mobilním telefonu odhalit pravdu - a k čemu je to dobré třeba na Ukrajině, které jeho firma věnovala licence speciálního softwaru.
10/5/202310 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Čína jako světový hegemon? To se nestane, Západ je na tom líp, než jak si mnozí mysleli

Ranní brífink Ondřeje Housky: Čínský prezident Si Ťin-pching často opakuje tezi, že „Východ je na vzestupu, zatímco Západ upadá“. Má pravdu? Rozebereme v dnešním Ranním brífinku HN. Já jsem OH a přeju vám příjemný poslech.
10/5/20238 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Koruna oslabuje. Proč? A jaký to bude mít dopad na ekonomiku?

Ranní brífink Julie Hrstkové: Jednou z nejdůležitějších zpráv posledních dní je hospodaření státního rozpočtu. Nová čísla ke konci září ukazují, že roste pravděpodobnost, že schodek skončí tak, jak jej naplánovala vláda, tedy pod třemi sty miliardami dolarů.
10/4/202314 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Bruselský diktát 1: Pravý důvod, proč Babiš podpořil Fica

Andreji Babišovi je ideologie jedno. Za Roberta Fica se před slovenskými volbami postavil kvůli jednomu vlastnímu zájmu, a my vám řekneme, jaký to je. Fico bude moci Babišův problém vyřešit jediným telefonátem. A proč si Petr Fiala minulý týden při jednom ze svých projevů asi spletl místo, kde zrovna řečnil?
10/4/20231 hour, 5 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Diktujeme s Půrem: Poslechněte si nový podcast o tom, co je pro nás všechny skutečně důležité

Ranní brífink Ondřeje Housky: Kdo chce rozumět tomu, co se děje kolem něj, měl by se mnohem víc zajímat o Evropu, než o Česko. Tuhle pravdu v Česku chápe opravdu málokdo a my to chceme změnit – a to v novém podcastu Bruselský diktát. Jak, to uslyšíte v dnešním Ranním brífinku.
10/3/20238 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

V Česku se tváříme, že se nás elektromobilita netýká. Změny se ale dějí všude kolem

Zatímco česká veřejnost se v průzkumech staví k elektromobilům stále spíše skepticky – zejména se obává toho, jestli dojedou dostatečně daleko a kde bude možné je na cestách nabíjet –, automobilky, výrobci komponentů, energetické, a dokonce i petrolejářské společnosti už s elektromobilitou dávno počítají. „Pokud chceme průmysl dekarbonizovat a být méně závislí na fosilních zdrojích, vidíme v elektromobilitě příležitost,“ řekl v zářijové debatě Hospodářských novin o elektromobilitě Milan Šlachta, reprezentant skupiny společností Bosch v ČR a SR. Spolu s ním o elektromobilitě debatovali Martin Růžička, ředitel úseku pro dekarbonizaci v Orlen Unipetrol, Branislav Schvarc, projektový koordinátor eMobility pro český trh ve Škodě Auto a Tomáš Dzurilla, ředitel útvaru elektromobilita společnosti ČEZ. Debatu moderovala redaktorka Hospodářských novin a online deníku Aktuálně.cz Eva Srpová.
10/2/202354 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Volební exit polly na Slovensku totálně selhaly. Prozradíme, kde udělali výzkumníci chybu

Ranní brífink Petra Honzejka: Dobrý den z Hospodářek je pondělí 2.října. Dnes se podíváme na záhadu proč na Slovensku nefungovaly exit polly. Tamní volby vyhrál Směr Roberta Fica, i když obě agentury které se dotazovaly lidí odcházejících z volebních místností ohlašovaly, že jednoznačně vyhraje liberální formace Progresívne Slovensko. Co se stalo, to probereme s šéfem agentury Median Přemyslem Čechem.
10/2/202314 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Mohli bychom růst o 6 procent ročně, jenže Česko není stavěné na Čechy, říká ekonom David Navrátil

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny, je dalším hostem v nové podcastové sérii Hospodářských novin s názvem reVize Česka. Co si myslí o chudnutí střední třídy, proč máme na to, abychom rostli o 6 procent ročně a v čem se ČNB ještě více zahrabává do bláta.
9/29/202355 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Nový šéf České televize: Mých prvních 100 dní ve funkci, boj s dezinformacemi

Ranní brífink Jaroslava Maška: Dobré ráno z Hospodářek, je pátek 29. září, tedy v podstatě prodloužený víkend, takže hodně morálky všem, kteří opravdu pracují. Nejprve kulturní okénko, Před 140 lety se otevřelo divadlo F.X. Šaldy v Liberce, před 85 lety byla uzavřena Mnichovská dohoda a na Slovensku proběhnou o víkendu volby. Zároveň se své funkce ujme nový generální ředitel České televize Jan Souček, o němž dnes ještě uslyšíte.
9/29/202310 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Železný zákon dneška: Klimatickým aktivistům se nezavděčíš

Ranní brífink Petra Honzejka: Dobrý den z Hospodářek, je středa 27.září! Dnes se mrkneme na to jak se vyvíjí možnost společné kandidatury vládních partají do evropského parlamentu a poptáme se, co měli klimatičtí aktivisté proti Greendeal summitu, který jsme jako Hospodářky uspořádali. Já jsem Petr Honzejk a půjdeme na to hned po několika byznysových zprávách!
9/27/202313 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Svěřenské fondy nejsou jen nástrojem mezigeneračního předání, využívají je i start-upisté

Mezigenerační předání majetku je i nadále „hnacím motorem“ vzniku svěřenských fondů. Těch je v Česku už bezmála pět tisíc a jejich počet každoročně stoupá. Stále častěji jich ale také využívajípodnikatelé, kteří v nich „objevují“ prostředek, jak ochránit majetek při realizaci nových podnikatelských záměrů.„Zakladatel start-upu majetek rozdělí, část vloží do svěřenského fondu a druhou část zakladatel vlastní, čímž dojde k oddělení vlastnictví. Pokud by vznikla později podnikateli odpovědnost z titulu podnikání, tak se to majetku, který byl vložen do svěřenského fondu, nedotkne,“ říká v podcastu Hospodářských novin Markéta Flanderková, seniorní konzultantka ve firmě CCS Premium Trust.
9/26/202321 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Svěřenské fondy nejsou jen nástrojem mezigeneračního předání, využívají je i start-upisté

Mezigenerační předání majetku je i nadále „hnacím motorem“ vzniku svěřenských fondů. Těch je v Česku už bezmála pět tisíc a jejich počet každoročně stoupá. Stále častěji jich ale také využívají podnikatelé, kteří v nich „objevují“ prostředek, jak ochránit majetek při realizaci nových podnikatelských záměrů. „Zakladatel start-upu majetek rozdělí, část vloží do svěřenského fondu a druhou část zakladatel vlastní, čímž dojde k oddělení vlastnictví. Pokud by vznikla později podnikateli odpovědnost z titulu podnikání, tak se to majetku, který byl vložen do svěřenského fondu, nedotkne,“ říká v podcastu Hospodářských novin Markéta Flanderková, seniorní konzultantka ve firmě CCS Premium Trust.
9/26/202321 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Slovenský model levné práce se vyčerpal. Pro Košice jsou důležitější ajťáci než zmírající železárny

Ranní brífink Martina Ehla: Na dnešní Green Deal Summit Hospodářek dorazí i Ursula von der Leyenová. Podíváme se, jak si Česko stojí na cestě k zelené ekonomice. V Košicích je téměř dvakrát víc ajťáků než zaměstnanců železáren. Rozvíjí se tu obory budoucnosti. Mnoho mladých Slováků má velká očekávání ohledně voleb o víkendu. Košické IT Valley a názory jeho obyvatel popisuje Miriama Hučková, výkonná ředitelka stejnojmenného sdružení.
9/26/202315 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Tlustá čára za minulostí? Jde to u těch, kteří si své chyby odpracovali, říká Vladimír Mišík

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Na zahrádce restaurace v jedné z letenských uliček ho zdraví dobrá polovina kolemjdoucích. Znají ho tu ale všichni. Vladimír Mišík je s pražskou Letnou spjatý desítky let. V typickém klobouku upíjí ve stínu malé pivo, mluví potichu a vyrovnaně. V šestasedmdesáti letech a s vlekoucími se zdravotními problémy chce mít hlavně klid. Z toho ho vyvede jen zmínka o výrocích, podle kterých je v Česku nová totalita. „To jsou prachobyčejné kecy,“ zvyšuje hlas zpěvák, který sám v osmdesátých letech zažil nucený zákaz koncertování. Dnes už si ho ze zdravotních důvodů naordinoval sám, v plánu má ale ještě natočení další desky. Za ty dvě poslední sklidil řadu ocenění.
9/25/202323 minutes
Episode Artwork

S ekologickými projekty začali před čtvrt stoletím „z donucení“. Teď Hostětín zvítězil v Zelené obci roku

Pokud by v Česku existoval nějaký žebříček známosti vesnic se dvěma stovkami obyvatel, východomoravský Hostětín by se určitě umístil na jedné z předních příček. Proslul svými aktivitami v oblasti udržitelnosti a ekologie, před 13 lety jej dokonce navštívil princ Charles, dnes král Karel III. Letos aktivity Hostětína ocenila i odborná porota soutěže Zelená obec roku, kterou pořádá ČSOB ve spolupráci s Hospodářskými novinami, když vesnici v podhůří Bílých Karpat vyhlásila vítězem v kategorii obcí do 1000 obyvatel.
9/22/202326 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

S ekologickými projekty začali před čtvrt stoletím „z donucení“. Teď Hostětín zvítězil

Pokud by v Česku existoval nějaký žebříček známosti vesnic se dvěma stovkami obyvatel, východomoravský Hostětín by se určitě umístil na jedné z předních příček. Proslul svými aktivitami v oblasti udržitelnosti a ekologie, před 13 lety jej dokonce navštívil princ Charles, dnes král Karel III. Letos aktivity Hostětína ocenila i odborná porota soutěže Zelená obec roku, kterou pořádá ČSOB ve spolupráci s Hospodářskými novinami, když vesnici v podhůří Bílých Karpat vyhlásila vítězem v kategorii obcí do 1000 obyvatel.
9/22/202326 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Na jihu Čech postavil soběstačný dům, teď ho zdarma nabízí lidem k vyzkoušení

O úsporná energetická řešení bydlení je mezi Čechy čím dál větší zájem. Komplexní projekt, kdy by stavba nebyla napojená na žádné sítě, elektřinu si vyráběla sama ze slunce a dešťovou vodu využívala i ve sprše, ale zatím existuje málokde. Pavel Podruh, zakladatel projektu Soběstačný dům, ale dokázal takovou nemovitost na jihu Čech sám postavit. O tom, jak se v takovém domě žije, na kolik ho celé řešení vyšlo i proč dům lidem zdarma nabízí k vyzkoušení, si s ním v nejnovějším díle podcastu Green Deal povídali Tereza Beránková a Martin Ehl
9/22/202332 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Proč chce Pražák další chemičku, změny u Kellnerových a jak pomoci dětem s nemocí motýlích křídel

Ranní brífink Jaroslava Maška:  Dobré ráno z Hospodářek, je pátek 22. Září, o víkendu začíná Lednicko-valtický hudební festival, který umí propojovat skvělou hudbu a víno a ještě před tím se sejde schůze sněmovny k vládnímu konsolidačnímu balíčku. Dnes je mezinárodní den bez aut, v Česku probíhá dvoutýdenní akce Do práce na kole, tak zvažte, jak dnes vyrazíte. Od mikrofonu ranního brífinku vás zdraví Jaroslav Mašek.
9/22/202315 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Ve čtyřiceti rentiérem. Jaké podmínky splnit, abyste mohli přemýšlet o finanční nezávislosti

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Do důchodu ve čtyřiceti – i tak by se dal zjednodušeně formulovat jeden z cílů příznivců hnutí FIRE. Nejen tomu, jak se stát mladým rentiérem, se bude věnovat velký investiční event Hospodářských novin, který se uskuteční 7. listopadu. Jaká jsou základní pravidla, která je nutné splnit, a na co dalšího si při cestě za finanční nezávislostí dát pozor, vysvětlí v Ranním brífinku David Busta, který se v Hospodářských novinách specializuje na investiční témata.
9/21/202316 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Deset dnů do voleb. Atmosféra není tak divoká, Slováci jsou z politiky unavení

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Už jen deset dnů zbývá na Slovensku do parlamentních voleb. Poslední průzkumy ukazují, že největší šanci na vítězství má stále Robert Fico a jeho SMER. Závěr kampaně je ale hodně dramatický nejen v předvolebních průzkumech, ale také v ulicích slovenských měst, kde už došlo k několika fyzickým střetům, ať už se jedná o bitky mezi samotnými politiky nebo útoky jejich odpůrců. Jak moc bouřlivá je atmosféra u našich východních sousedů, to teď přímo na místě sleduje náš zvláštní zpravodaj Martin Ehl, který je i hostem Ranního brífinku.
9/20/202311 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Sebemrskačství není na místě, ale zaostáváme teď víc, než je zdrávo

Libor Winkler, jeden z nejbohatších Čechů a filantropů, dlouho věřil, že u veřejných zakázek se soutěž, tedy trh, postará o nejlepší výsledek. Sám ale zažil několik případů, u kterých zjistil, že systém v tomto směru nefunguje. Soutěží se pouze nejnižší cena a výsledek bývá často tristní. „Sice byla cena nízká, ale produkt nekvalitní. Dogmaticky používaný koncept nejnižší ceny prostě nefunguje,“ říká Winkler, spolumajitel a šéf finanční skupiny RSJ Investments, v nové podcastové sérii Hospodářských novin nazvané reVize Česka.
9/19/202331 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Euro 7 skoro nic nezmění. O finální podobě normy se rozhodne v dalších týdnech

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Tento podzim rozhodne, jak bude v dalších letech vypadat automobilový průmysl v Evropě. Do finále jedou jednání o podobě emisní normy Euro 7, ve kterých mají viditelnou roli i zástupci Česka. Podle vyjádření ministra dopravy Martina Kupky návrh v současné kompromisní podobě zřejmě nebude znamenat zpřísnění emisních limitů pro osobní ani nákladní auta. Na další podrobnosti se v Ranním brífinku ptáme Petra Knapa, odborníka společnosti EY na automobilový průmysl.
9/19/202310 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Český prezident po sedmi letech na Valném shromáždění OSN. Může Petr Pavel zaujmout svět?

Ranní brífink Petra Honzejka: Dobrý den z Hospodářek, je pondělí osmnáctého září. Prezidenta Petra Pavla čeká premiéra na opravdu velkém mezinárodním fóru, vystoupí před Valným shromážděním OSN a tak se podíváme společně s hlavním analytikem hospodářek martinem Ehlem na to, co od jeho vystoupení čekat a jakou má vlastně valné shromáždění váhu, například při pokusech o rešení situace na Ukrajině.  Chybět nebudou ani ekonomické zprávy.
9/18/202312 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Proč mít respekt před čínskými elektromobily, i když umí být výrazně levnější

Ranní brífink Jaroslava Maška: Jak jsou Číňané daleko v elektromobilitě? A co je na tom nebezpečného pro evropský a český autoland? Poslechněte si expertku HN Julii Hrstkovou.
9/15/202311 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Čína není Rusko, jsme na cestě omezit závislost na čínských surovinách nutných pro zelenou ekonomiku

Ranní brífink Ondřeje Housky:  Ruského zemního plynu jsme se takřka zbavili. Ale nebudujeme si tu při snaze o přechod na zelenou ekonomiku jiné potenciálně velmi nebezpečné závislosti, a to hlavně na Číně? Podle odborníka, kterého uslyšíte v dnešním Ranním brífinku HN, to je jiný příběh. Já jsem OH a přeju vám příjemný poslech.
9/14/20239 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

V čem jsou Slováci moderní jinak než Češi a proč byli za socialismu svobodnější než dnes

Ranní brífink Martina Ehla: Slováci prožívali modernizaci jinak než Češi, socialismus byl pro ně zlaté období, ale nikoli kvůli ideologii, tvrdí antropolog Juraj Buzalka. Teď před parlamentními volbami vychází jeho kniha Postsedláci, z níž se dá pochopit, že Slovákům socialismus umožnil materiální vzestup a větší nezávislost. “Lidé byli tehdy svobodnější než jsou dnes,” tvrdí Buzalka. Tuhle nostalgii dnes podle Buzalky umí mnohem lépe využít populisté, fašisté a ruská propaganda než reformní a prozápadní, demokratické strany.
9/13/202318 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

I práci na směny lze dělat pružně. Čtyřdenní pracovní týden snižuje fluktuaci

Zkrácený pracovní týden a flexibilní úvazky si nachází cestu i mezi manuální pracovníky. Ušetří jim čas spojený s dojížděním a umožní lépe rozprostřít volný čas. Pro firmy je pak pružná pracovní doba konkurenční výhodou na vyprázdněném trhu práce, a to jak z hlediska zaujmutí kandidátů, tak i udržení stávajících zaměstnanců. Čtyřdenní pracovní týden a důležitost částečných úvazků byly tématem debaty s názvem Flexibilita práce, kterou pořádaly začátkem září Hospodářské noviny. Diskuse se zúčastnili manažerka klientského servisu výzkumné společnosti STEM/MARK Jana Špolcová, generální manažer Amazon ČR Michal Šmíd, ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Dominik Stroukal a šéfka společnosti Soulmio Simona Zábržová, která se specializuje na programy duševního zdraví pro firmy.
9/12/202337 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Další investiční trend? Po umělé inteligenci přijde dlouhověkost, říká Šrámek

Investiční podcast MoneyPenny tentokrát navštívil Petr Šrámek, zakladatel Longevitytech.fund. Jeho fondy investují do start-upů, které se zaměřují na dlouhověkost. Šrámek stojí také za omlazovacími klinikami v USA nebo v Česku. David a Šimon se také ptali, jak si prodloužit život ve zdraví.
9/12/202328 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Teprve v lednu se ukáže, jak moc se u nás zakořenila inflace, říká ekonom David Marek

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Meziroční růst cen se definitivně usadil na jednociferných hodnotách, výraznější pokles inflace směrem k cíli centrální banky ale nastane nejdřív v lednu. Alespoň to očekává prognóza ČNB. Jak to bude ve skutečnosti, je ale podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka velmi těžké odhadovat. „Až v lednu se ukáže, jak moc si lidé zvykli na to, že je normální zdražovat o pět šest procent – to znamená, jestli při tom velkém přeceňování budou obchodníci zvyšovat ceny výrazněji, než tomu bylo v dobách normální inflace,“ říká Marek v Ranním brífinku.
9/12/202311 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Nezaměstnanost skokově neporoste, trh potřebuje pracovníky ze zahraniči

Ranní brífink Julie Hrstkové: Nezaměstnanost v Česku poslední dva měsíce mírně stoupá. Podle údajů z Úřadu práce, v Česku v srpnu vzrostla oproti předchozímu měsíci o desetinu procentního bodu na 3,6 procenta. Počet lidí bez práce meziměsíčně stoupl o 1870 na 260.803. Pracovních míst naopak ubylo - ke konci letních prázdnin jich zaměstnavatelé nabízeli zhruba o zhruba 4400 méně. Stále sice trvá situace, kdy nabídka volných míst převyšuje počet nezaměstnaných, oproti loňskému srpnu se ale tyto nůžky výrazně uzavírají.
9/11/20239 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Manželství homosexuálů v první postsovětské zemi. Estonsko to bere jako krok do 21. století

Ranní brífink Ondřeje Housky:  V českém parlamentu leží návrh na zavedení manželství pro stejnopohlavní páry. Jako první postkomunistická země něco takového umožnilo Slovinsko. Následně se, jako vůbec první země bývalého Sovětského svazu, přidalo Estonsko, kde tento zákon začne platit 1. ledna. Byl na tom v estonské společnosti konsensus a budí sňatky homosexuálů vášně? Uslyšíte v dnešním Ranním brífinku HN. Já jsem OH a přeju vám příjemný poslech.
9/8/202311 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Nejtěžší úkol je přesvědčit mladé, aby neodcházeli do velkých měst, říká starosta oceněného Slavičína

Vsoutěži Zelená obec roku, kterou pořádá ČSOB spolu s Hospodářskými novinami, zvítězil v kategorii nad 1000 obyvatel Slavičín. Město v podhůří Bílých Karpat se snaží být zelené a udržitelné v řadě různých oblastí – počínaje obnovou starých polních cest přes využívání elektromobilů, výstavbu cyklostezek až po ekologické vytápění svých sídlišť. „Chci, aby lidé byli na město hrdí a cítili, že se zde dobře žije,“ shrnuje své priority starosta Tomáš Chmela (STAN).
9/7/202331 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Nejtěžší úkol je přesvědčit mladé, aby neodcházeli do velkých měst, říká starosta Slavičína

Vsoutěži Zelená obec roku, kterou pořádá ČSOB spolu s Hospodářskými novinami, zvítězil v kategorii nad 1000 obyvatel Slavičín. Město v podhůří Bílých Karpat se snaží být zelené a udržitelné v řadě různých oblastí – počínaje obnovou starých polních cest přes využívání elektromobilů, výstavbu cyklostezek až po ekologické vytápění svých sídlišť. „Chci, aby lidé byli na město hrdí a cítili, že se zde dobře žije,“ shrnuje své priority starosta Tomáš Chmela (STAN).
9/7/202331 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Propad zakázek i špatný výhled ekonomiky. Jak moc se přelijí německé problémy do českého průmyslu?

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Nejvýraznější propad za rok a čtvrt – takový výsledek hlásí nejnovější data o vývoji českého průmyslu. Přestože celkové číslo hodně ovlivnilo dění v energetice a těžebním průmyslu, meziročně se propadla i výroba, tedy zpracovatelský průmysl. Svůj podíl na tom má i dění v Německu, z jehož továren také nepřicházejí právě povzbudivé zprávy. Podrobněji téma v Ranním brífinku rozebereme s reportérem Hospodářských novin Janem Brožem, který se zaměřuje také na německou ekonomiku.
9/7/20239 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Rozvod ani smrt nejsou důvodem pro vrácení dotace programu Oprav dům po babičce

Dotační program Oprav dům po babičce začne během září přijímat první žádosti. Zájemci o renovaci domu díky němu mohou předem získat až milion korun na opravu vlastní nemovitosti. Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman ale během prvních měsíců nečeká extrémní nápor, zájem podle něj bude nabíhat postupně. Důvodem je nutnost mít zpracovanou projektovou dokumentaci i energetické posouzení domu. Obojí přitom stojí čas i desítky tisíc korun, které domácnost musí investovat předem. Nejen na to, co od nové dotace čekat a na co si dát pozor, se v podcastu Green Deal ptali Tereza Beránková a Martin Ehl.
9/6/202329 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Jak získat levnější zelenou hypotéku, jak pomoci ženám v byznysu a proč Češky nechtějí do politiky

Ranní brífink Jaroslava Maška: Statistický úřad zveřejní výsledky průmyslu a stavebnictví za červenec a poslanci budou dál projednávat konsolidační balíček. V ranním brífinku se podíváme na zelené hypotéky a také ženy v byznysu.
9/6/202314 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Inovace v solárech: FVE panel se otáčí podle Slunce, vyhne se špičce i záporným výkupním cenám

Klasická solární elektrárna je natočená na jih, aby vyráběla co nejvíc energie. Jelikož je takových elektráren hodně, během špičky v síti vyrábějí energie moc a dodávají ji do sítě za záporné ceny. To znamená ztrátu pro investora. „Jak bude FVE instalací přibývat, bude se to stávat stále častěji,“ říká Jozef Lištiak, obchodní ředitel společnosti Green Power Investment, která se zaměřuje na investice do obnovitelných zdrojů. Proto je mezi velkými investory stále větší zájem o takzvané trackerové aplikace, kdy se celá elektrárna otáčí během dne z východu na západ podle polohy Slunce. „Díky tomu elektrárna vyrábí více v časech mimo špičku, mimo dobu záporných výkupních cen elektřiny,“ říká Lištiak. Stejně tak je mezi velkými investory stále větší zájem o takzvanou agrivoltaiku, kdy se FVE elektrárna staví na pole. Tím se půda využije dvakrát – zemědělsky a zároveň pro výrobu elektřiny. „Například na něm mohou růst jahody nebo ovocné sady. Na pole se nainstaluje lehká konstrukce, která pomáhá růstu plodin, třeba tím, že poskytuje stín a zmírňuje odpařování,“ vysvětluje Lištiak. Agrivoltaika je populární v Rakousku a Německu, v Česku nyní Green Power Investment chystá dvě první větší realizace.
9/5/202327 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Inovace v solárech: FVE panel se otáčí podle Slunce, vyhne se špičce i záporným výkupním cenám

Klasická solární elektrárna je natočená na jih, aby vyráběla co nejvíc energie. Jelikož je takových elektráren hodně, během špičky v síti vyrábějí energie moc a dodávají ji do sítě za záporné ceny. To znamená ztrátu pro investora. „Jak bude FVE instalací přibývat, bude se to stávat stále častěji,“ říká Jozef Lištiak, obchodní ředitel společnosti Green Power Investment, která se zaměřuje na investice do obnovitelných zdrojů. Proto je mezi velkými investory stále větší zájem o takzvané trackerové aplikace, kdy se celá elektrárna otáčí během dne z východu na západ podle polohy Slunce. „Díky tomu elektrárna vyrábí více v časech mimo špičku, mimo dobu záporných výkupních cen elektřiny,“ říká Lištiak. Stejně tak je mezi velkými investory stále větší zájem o takzvanou agrivoltaiku, kdy se FVE elektrárna staví na pole. Tím se půda využije dvakrát – zemědělsky a zároveň pro výrobu elektřiny. „Například na něm mohou růst jahody nebo ovocné sady. Na pole se nainstaluje lehká konstrukce, která pomáhá růstu plodin, třeba tím, že poskytuje stín a zmírňuje odpařování,“ vysvětluje Lištiak. Agrivoltaika je populární v Rakousku a Německu, v Česku nyní Green Power Investment chystá dvě první větší realizace.
9/5/202327 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Asistenty učitelů jsme piplali roky, teď je máme škrtnout? Školství stojí hodně peněz, zvykněme si

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Více než 11 miliard korun. Právě o tolik by měl v příštím roce klesnout rozpočet resortu školství. A to v praxi znamená především razantní škrty. O práci tak může přijít až 20 tisíc nepedagogických pracovníků. Samotných učitelů se propouštění sice týkat nemá, ale pokud by vláda měla dodržet slib, že budou brát 130 procent průměrné mzdy, musela by naopak najít v prázdné státní kase dalších 30 miliard. Jak to jde dohromady s proklamacemi politiků, podle kterých je vzdělání klíčová priorita? A kde by se dalo v českém školství ušetřit tak, aby to nemělo fatální důsledky?
9/5/202316 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Vyšší daně pro hazard? Chybí data o hráčích i černém trhu, varují odborníci

V bouřlivé debatě kolem vládního konsolidačního balíčků stojí multimiliardová oblast hazardu poněkud stranou pozornosti širší veřejnosti. A to i přesto, že na herny, kasina a sázkové kanceláře se valí zřejmě největší změny za poslední roky. Vládní balíček totiž nemění jen oblast daní, ale také hazardní zákon upravující celou robustní regulaci odvětví.
9/4/202348 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Robert Fico je pomstychtivý, cynický pragmatik

Ranní brífink Martina Ehla: Robert Fico chce nyní světu dokázat, že na něm byla spáchaná křivda. Neumí už oslovit levicového voliče, od roku 2018, kdy musel odejít, se tedy zásadně změnil, říká Peter Bárdy, šéfredaktor serveru Aktuality.sk a autor právě vycházející knihy o Ficovi. “Už to není přítel EU a Ameriky, stal se užitečným idiotem ruské propagandy,” tvrdí Bárdy.
9/4/202314 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Proč bychom měli pustit Ukrajinu do EU, když na tom bude Česko finančně tratit? Tady je odpověď

Ranní brífink Ondřeje Housky: Nutnost rozšíření Evropské unie o další členské státy se tu opakuje jako mantra, aniž se často ptáme, jak to vlastně v praxi udělat. Takže co to pro nás bude znamenat a je to vůbec výhodné? Uslyšíte v dnešním Ranním brífinku.
8/31/202313 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Jak by rodiče měli připravit děti na školu?

Ranní brífink Julie Hrstkové: Je čtvrtek 31. srpna. Před námi je poslední prázdninový víkend. Jak by jej měli strávit rodiče dětí školou povinné a na co se připravit, o tom si budeme povídat s psychoterapeutkou Hanou Mazurovou.
8/31/202310 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Kde se dá šetřit?

Ranní brífink Julie Hrstkové: Dnes je středa třicátého srpna a vládní politici se domlouvají na finální podobě konsolidačního balícčku. Jeho součástí jsou i úspory, podle ministra financí Zbynka Stanjury chce kabinet v příštích dvou letech snížit národní dotace o 54 miliard korun. nakolik je to reálné akde se dá šetřit, tak o tom se nyní budeme bavit s Danielem Bártou, Ekonomickým analytikem Národní rozpočtové rady
8/30/202311 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Některým značkám elektromobilů ubírají rychlonabíječky na životnosti, říká jejich český výrobce

Češi si každým měsícem lépe zvykají na život s elektromobilitou. Nabít vůz poháněný elektřinou podobně rychle jako natankovat auto se spalovacím motorem je ale podle Miroslava Vejmana, technického ředitele Olife Energy, výrobce českých nabíječek pro elektromobily, i do budoucna nereálné. Češi by podle něj měli víc vsadit na plánování pomocí aplikací. Nejen o tom, jestli časté nabíjení aut z rychlonabíječek může ubrat baterii na životnosti nebo zda se vyplatí používat elektromobil jako záložní zdroj energie pro rodinný dům, si s Vejmanem v dnešním díle podcastu Green Deal povídali Martin Ehl a Tereza Beránková.
8/29/202336 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Inflace nemusí klesat tak rychle a trh nemovitostí možná čeká korekce

Ranní brífink Julie Hrstkové: Drahé energie zhoršily situaci domácností, od nejhoršího je odvrátila plošná pomoc. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečnky zdražování nejvíc dopadlo na rodiny důchodců. Energie je letos v červnu stály o 73 procent víc než před dvěma lety. Neúplné rodiny hradí o 66 procent víc než před dvěma lety. Pomoc státu má podle šéfa resortu pokračovat, jen nebude plošná. Vedle výplaty sociálních dávek stát podpoří zateplení domů či instalaci fotovoltaiky.
8/29/202315 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Z Trumpa se v kampani stal profesionální obžalovaný, na což láká své voliče

Ranní brífink Martina Ehla: Donald Trump bude svoji kampaň v primárkách stavět na tom, že se proti němu všichni spikli a že musí čelit žalobám, říká Daniel Anýž. Joe Biden bude mít zase problémy kvůli věku a zdraví. Čeká nás tedy kampaň, jakou jsme v historii ještě neviděli.
8/28/202320 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Jak investovat do vína a neplatit při tom DPH. „Pozor na padělky,“ říká znalec investičních vín

Ranní brífink Jaroslava Maška: Dobré ráno z Hospodářských novin, je pátek 25. srpna, končí termín pro podávání pozměňovacích návrhů ke konsolidačnímu balíčku u rozpočtového výboru, agrární komora se pochlubí letošní sklizní a v americkém Jackson Hole pokračuje každoroční setkání centrálních bankéřů. Trochu nepochopitelně v Brně začne roadshow plzeňského pivovaru se speciálním kamionem plným piva s názvem Hladinka, ale my dnes zůstaneme u vína.
8/25/202313 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Soudy neplatící své závazky? Je to signál směrem k existenci právního státu, říká Trojan

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Sedm korun na účtu. To je realita okresního soudu v Příbrami. Neplatí tak znalcům, neplatí advokátům ex-offo. Nemá vlastně ani na běžný provoz. A v podobné situaci je i řada dalších soudů v celé republice. Peníze, které měly na celý rok, se kvůli rostoucím nákladům většinou rozpustily už v pololetí. Jak moc to už pociťují advokáti? Podle člena prezidia Unie obhájců Lukáše Trojana dluží soudy obhájcům zřejmě až nižší stovky milionů korun. „Náklady na obhajobu ex-offo představují ročně částku řádově půl miliardy korun. A domnívám se, že dominantní část této částky není vyplácena řádně ve lhůtě,“ říká v Ranním brífinku Trojan.
8/24/202315 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

S optimismem ohledně vývoje války na Ukrajině se Západ dostal do slepé uličky

Ranní brífink Martina Ehla: Válka na Ukrajině může být ještě dlouhá a Západ by se měl připravovat na dlouhou válku, říká politolog Jan Ludvík z Univerzity Karlovy. “Jde o to, jak se chceme kvůli podpoře Ukrajiny a ruské agresi uskromnit, tím se bude měřit další ochota Západu podporovat Kyjev,” zdůrazňuje Ludvík, který se zabývá armádami a strategií.
8/22/202317 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Český boj proti Euro 7: chceme, aby se emise z výfuků aut nijak nezpřísnily

Ranní brífink Ondřeje Housky: Proti plánu na výrazné zpřísnění emisních norem u aut nejdřív Česko vytáhlo tak, jako bylo jeho špatným zvykem – tedy s hlasitou kritikou, že vše je nepřijatelné a vše je potřeba rovnou hodit do koše. Po tomto politickém lomozu se věci chopili úředníci a diplomaté a i politici se uklidnili. A tak to nyní vypadá, že by se Česku mohlo podařit dosáhnout výrazného zmírnění návrhu – prostě proto, že předkládá argumenty a dokáže získat spojence. Víc uslyšíte v dnešním Ranním brífinku HN.
8/22/202310 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Fico se bojí vězení, proto tak hystericky bojuje o moc

Ranní brífink Martina Ehla: Aktuální policejní válka na Slovensku je odrazem toho, že Slováci se budou ve volbách 30. září rozhodovat hlavně podle Fica. Jeho přiznivci se bojí ohrožení slovenské identity, jeho odůrci se bojí zase ohrožení demokracie, tvrdí Beata Balogová, šéfredaktorka slovenského deníku Sme. Volby tedy budou o Ficovi i o tom, zda se Viktoru Orbánovi podaří rozšířit sféru autoritářských vládců v EU, tvrdí Balogová.
8/21/202316 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Jak jsem zkoušel Danuši Nerudovou ze znalosti českých europoslanců a jak jsem za to dostal vyčiněno

Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes máme v novinách a na webu hn.cz exkluzivní rozhovor s Danuší Nerudovou, která se rozhodla kandidovat za STAN do europarlamentu. Takže v brífinku nabídneme audio ochutnávku. Já jsem Petr Honzejk a ochutnávat se začne hned po několika byznysových zprávách.
8/18/20237 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

V zimě nepůjde o to, zda bude dost zdrojů energie, ale kolik nás to bude stát

Ranní brífink Martina Ehla: Evropská unie i Česko se v energetické bezpečnosti poučily. Evropané si nyní víc třeba hlídají zásoby plynu a sjednotil se jejich pohled na energetickou bezpečnost, říká Martin Jirušek z Masarykovy univerzity, který je spoluautorem knihy “Na vlnách změny - Česká energetika a geopolitický zlom”. Jirušek varuje, že Evropa se už od minulé zimy uklidnila a přestala tlačit na energetickou změnu, což by se mohlo vymstít.
8/17/202316 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Na policejním závěru nezáleží, Marek Wollner se nepravosti vůči ženám v ČT dopouštěl

Publicistka ČT a šéfka pořadu 168 hodin Nora Fridrichová je od rány. Tvrdí, že ženy někdy zbytečně fňukají a měly by se místo toho o svá práva a pozice hlásit mnohem silněji než dosud. Trvá na tom, že informace o obtěžování redaktorek ze strany bývalého šéfa pořadu Reportéři ČT Marka Wollnera, které popsala v mailu pro vedení ČT, se zakládají na realitě. „Nikdy nebylo ve hře to, že by mělo jít o trestný čin. Když něco není trestné, neznamená to, že je to O. K.,“ komentuje policejní závěr, že se Wollner ničeho protizákonného nedopustil. V posledním dílu podcastu Boomer a Danuše Nora Fridrichová říká, že se někdy stydí před mladšími kolegyněmi, že je z generace novinářek, které obtěžování tiše akceptovaly a považovaly ho jen za nepříjemný standard profese.
8/16/202345 minutes
Episode Artwork

Většina obcí je zeleným řešením nakloněná, když na ně dostanou dotaci, říká starosta oceněné Záměle

Jako jediná získala Záměl na Rychnovsku v soutěži Zelená obec roku hned dvě ocenění – obsadila třetí místo mezi obcemi do tisíce obyvatel a dostala také speciální cenu za sociální počin roku. „Začali jsme se udržitelnosti věnovat už před lety z přesvědčení, než že bychom viděli ekonomickou výhodnost,“ říká starosta Záměle Josef Novotný. Dodává ale, že bez dotací by nejen v jeho obci vznikla jen malá část projektů. „Naprostá většina starostů je zeleným řešením nakloněná, když je na ně dotační titul,“ dodává.
8/16/202338 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Většina obcí je zeleným řešením nakloněná, když na ně dostanou dotaci, říká starosta oceněné Záměle

Jako jediná získala Záměl na Rychnovsku v soutěži Zelená obec roku hned dvě ocenění – obsadila třetí místo mezi obcemi do tisíce obyvatel a dostala také speciální cenu za sociální počin roku. „Začali jsme se udržitelnosti věnovat už před lety z přesvědčení, než že bychom viděli ekonomickou výhodnost,“ říká starosta Záměle Josef Novotný. Dodává ale, že bez dotací by nejen v jeho obci vznikla jen malá část projektů. „Naprostá většina starostů je zeleným řešením nakloněná, když je na ně dotační titul,“ dodává.
8/16/202338 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Tip na byznysplán? Srovnávač cen se zahraničím

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Tahle země není pro chudý. Češi jezdí kvůli vysokým cenám čím dál více nakupovat do sousedních zemí. Zejména do Polska, ale i do všech ostatních. A to včetně Německa. Potraviny, benzín, ale i nábytek nebo stavebniny tam vyjdou často o desítky procent levněji než u nás. A rostoucí nákupy v zahraničí dokazují i data z českých platebních karet. Co to vypovídá o našem trhu? A souvisí to nějak s celkovým stavem tuzemské ekonomiky? „Jeden z nástrojů, který by mohl spotřebitelům pomoci, je nejen srovnávač cen mezi českými řetězci, ala také mezi řetězci v zahraničí, především v Polsku. Překvapuje mě, že to ještě nikdo neudělal,“ říká v Ranním brífinku hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
8/16/202317 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Jak neudělat chybu při výběru solární elektrárny a co bych udělal jinak

Ranní brífink Jaroslava Maška: Česká vláda je zpět z dovolené a začíná tak naplno porcování konsolidačního balíčku, Slováci ukáží vývoj HDP za druhé čtvrtletí a Německo zase oznámí index důvěry v ekonomiku. Dnešním ranním brífinkem a ekonomickými událostmi vás provede Jaroslav Mašek.
8/15/202316 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Eva Pavlová začíná fungovat. Bude lepší “první dámou” než Ivana Zemanová a Livie Klausová?

Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme na to, jak si vede první dáma Eva Pavlová. Zatím byla tichá jako myška, ale to se začíná měnit. Takže jaké témata si vybrala, jak kvalitní má spolupracovníky a jak se vůbec s funkcí sžívá? Já jsem Petr Honzejk a pokusím se to zhodnotit hned po několika převážně byznysových zprávách.
8/14/20237 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Inflace klesá, klíčové pro příští rok ale bude lednové zdražování

Ranní brífink Julie Hrstkové: Dobrou zprávou je pokles inflace. V červenci v meziročním srovnání stouply ceny jen o 8,8 procenta. Zdá s, že dvouciferné zdražování je definitivně za námi. Co se dá očekávat nejen od cenového vývoje, ale také od ekonomiky, o tom si budeme povídat s hlavním ekonomem České bankovní asociace, Jakubem Seidlerem.
8/11/202315 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Kam až vyrostou ceny bytů a nájmů?

Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme na turbulence na realitním trhu. Kam až se můžou vyšpltat rostoucí ceny? Kolik se bude platit v Praze na nájemním? Kdy konečně pořádně zlevní hypotéky? Mrkneme se na to s naší analytičkou Julií hrstkovou hned po několika ekonomických zprávách.
8/10/202312 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Devět z deseti výpůjček sdílených kol zaplatí města, v Česku jich bikesharing provozuje 35

Města a obce čím dál častěji investují do alternativních forem dopravy. Kromě nákupů elektrických autobusů se pouští také do zavádění systému sdílených kol. Ukazují to data společnosti Nextbike Czech Republic, která od roku 2018 kola dodává do 35 měst v Česku. Nejen o tom, jak výdělečný takový byznysový model může být, si s šéfem české pobočky Nextbike Lukášem Luňákem v podcastu Green Deal povídali Tereza Beránková a Martin Ehl.
8/9/202325 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Když spadnete, tak vás zvednou. O extrémních lidech, kteří jsou extrémně v pohodě

Ranní brífink Ondřeje Housky: Je možné propadnout extrému a stejně být extrémně v pohodě? Dnes uslyšíte o lidech, kteří tvrdí, že ano.
8/8/202313 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Nerůst? Necesta! Když podtrhneme ekonomiku, přijdeme o schopnost se klimatické změně bráni

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Agentura Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus dnes zveřejňuje data za červenec. A oficiálně tak potvrzuje, že uplynulý měsíc byl nejteplejší v historii měření. A to na celé zeměkouli. Jednadvacet dní z celkových třiceti historicky nejteplejších bylo zaznamenáno právě v letošním červenci. Důsledky neobvyklé vlny veder byly letos ostatně vidět téměř okamžitě. Požáry, sucha, extrémní teploty. Co přesně výsledky měření znamenají a co bychom měli dělat? „Rozhodně nám nepomůže něco tak bláznivého a nebezpečného, jako je teorie nerůstu,“ říká v Ranním brífinku klimatolog Aleš Farda. Například konec výroby klasických aut by podle něj vedl kvůli ztrátě životní úrovně k přesnému opaku – pálilo by se akorát více uhlí.
8/8/202316 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Je zlevňování bytů u konce? A kdo potáhne ceny nahoru, když většina lidí oproti loňsku šetří?

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Více než rok v Česku zlevňovaly nemovitosti. V poslední době ale přibývá zpráv, které ukazují, že se tento trend na řadě míst zastavil. Znamená to, že už se pokles cen bytů a domů zastavil? Čeká nás teď období stagnace, nebo začne bydlení opět podražovat? A jak moc trh rozhýbe uvolnění pravidel pro hypotéky ze strany ČNB? Nejen na to v Ranním brífinku odpoví reportér Hospodářských novin Adam Kotrbatý, který se specializuje právě na realitní trh.
8/7/202311 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Musí to chutnat a teprve potom být veganské, říká spolumajitel Hopi k akvizici vegge start-upu

Ranní brífink Jaroslava Maška: Dobré jitro z Hospodářských novin, je pátek 4. srpna, narozeniny slaví Barack Obama a včera je měl byznysmen Pavel Bouška, majitel skupiny Vafo na psí granule Brit, jenž nově získal tradiční řetězec bio potravin Country Life. O všem se dočtete v Hospodářkách, stejně jako o vývoji maloobchodu za červen, který dnes oznámí statistický úřad. Buďte s námi, od mikrofonu Ranního brífinku vás zdraví Jaroslav Mašek.
8/3/202320 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Vyplatí se zafixovat ceny elektřiny a plynu, nebo lepší nabídky teprve přijdou?

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Je už energetická krize za námi? Zatímco před rokem stál plyn na burze okolo 150 eur za megawatthodinu a elektřina přes 400, dnes jsou ceny jen na zlomcích loňských maxim. Je to jen klid před další drahou zimou, nebo už jsme z nejhoršího venku a energetická krize pominula? Vyplatí se teď zafixovat ceny plynu a elektřiny, nebo s těmi výhodnějšími nabídkami dodavatelé teprve přijdou? Na to v Ranním brífinku odpovídá reportér Hospodářských novin Jan Brož, který se specializuje právě na energetiku.
8/3/202313 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Úvěry na úspory energie by měly být o dva až tři procentní body levnější než průměrná hypotéka

Ranní brífink Julie Hrstkové: Dřív, než se dočkáme levných hypoték, mohou někteří z nás využít státní program jménem Oprav dům po babičce. Program vyvolal velké kontroverze. Hostem Ranního briefingu Hospodářských novin je proto ministr životního prostředí Petr Hladík.
8/2/202319 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Nejsou granáty? Nevadí, vytiskneme si je na 3D tiskárně s pomocí nevybuchlé munice

Ranní brífink Ondřeje Housky: Možnost rychle a aspoň částečně nahradit třeba poškozený náhradní díl obrněného transportéru nebo tanku je něčím, co k 3D tisku přitahuje stále víc armád. Nejdál jsou Američané, kteří mají pro tyto účely několik tisíc 3D tiskáren. A jak jsou na tom Češi?
8/1/20239 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Může jít ODS po příštích volbách do koalice s babišovci?

Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme na hit politické okurkové sezóny, tedy na nápad europoslance Jana Zahradila, že by ODS mohla jít po příštích volbách do koalice s babišovým hnutím ANO. Půjdeme na to hned po několika ekonomických zprávách.
7/30/20238 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Vinaři k novým úvahám o spotřební dani: Byla by to kudla do zad celému odvětví

Ranní brífink Tomáše Troníčka: Stačilo pár týdnů působení nového ministra zemědělství a hnuly se ledy. Zatímco předchozí šéf tradičního lidoveckého resortu a jihomoravský rodák Zdeněk Nekula uvalení spotřební daně na víno vytrvale odmítal, nový šéf, kterým je někdejší východočeský učitel Marek Výborný, už debatu připouští. A to s tím, že daň samotná vlastně ani problém není, to prý spíše administrativa a povinnosti kolem. Jak se na to dívají sami vinaři? „Pokud by mělo nižší sazbu spotřební daně třeba Japonsko, Kanada a mnoho dalších
7/28/202316 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Jak Češi hledají možnost byznysu na hranici vesmíru a jakou roli v tom hraje Tchaj-wan

Ranní brífink Martina Ehla: V roce 2026 má vypuknout obrovský boom stratosférických strojů, tedy balonů, vzducholodí či letadel létajících na hranici vesmíru. A český startup Hikade Technologies bude u toho. Co pro tyto stroje vyvíjí, jaké mají a budou mít použití a jak české firmě pomůže v rozvoji Tchaj-wan vysvětluje její zakladatel Tomáš Hikade.
7/27/202315 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

O finálních podmínkách programu Oprav dům po babičce a zvýhodněných úvěrech ze stavebních spořitelen

Ranní brífink Jaroslava Maška: je to přesně týden, co ministerstvo životního prostředí představilo program Oprav dům po babičce, který vyvolat u části lidí nadšení a u části nevoli. Ozvali se hlavně ti, kteří už zateplení a rekonstrukce svých domů udělali a teď mají pocit, že je nespravedlivé, že jim na to nikdo nepřispěl. Co na kritiku říká ministr? A jaké jsou podmínky?
7/25/202311 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Ještě nikdy tak jasně nezaznělo, kdo se bude v budoucnu starat o PPF

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Dříve to byl jeden z mála zdrojů o fungování byznysu PPF a také se zde pravidelně objevovaly fotografie nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který se jinak médiím vyhýbal. Řeč je o výroční zprávě společnosti PPF. V jejím aktuálním vydání, které se ohlíží za rokem 2022, ale najdeme i zmínky o tom, jak by mohla vypadat budoucnost skupiny. Výroční zprávu si důkladně prostudoval a ta nejdůležitější zjištění z ní shrnuje v Ranním brífinku reportér Hospodářských novin Marek Miler.
7/25/202310 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Dlouhověkost lidi přitahuje. Nová rubrika HN o tom, kolik kroků denně je správně a jak žít déle

Ranní brífink Jaroslava Maška: Dobré ráno z Hospodářek, je pondělí 24. července, prázdniny se blíží ke své první polovině a byznys a ekonomika jedou v klasickém letním módu – dovolená, mírná práce a zase dovolená. Srpnová panika, co všechno je nutné stihnout v září, je ještě před námi. Přesto několik událostí dnes čekejte, ministr životního prostředí Petr Hladík představí poslední data z měření funkčnosti podzemní těsnící bariéry v dole Turów, Ryanair zveřejní výsledky za první čtvrtletí finančního roku 2024 a statistický úřad ukáže výsledky konjunkturálního průzkumu za červenec. Od mikrofonu ranního brífinku vás zdraví Matyáš Fára a Jaroslav Mašek.
7/24/202312 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

V Česku se řeší víc pomáhání do kabátu než znásilňování, říká Silvie Lauder

Když padne otázka na nejrazantnější a nejchytřejší feministickou novinářku, tak většině lidí v Česku naskočí jméno Silvie Lauder. Autorka z týdeníku Respekt nyní vydala Knihu v pasti pohlaví a přijala poznání do dalšího dílu podcastu Boomer a Danuše. Řeč jde o nerovnostech a hrozbách, kterým ženy v Česku stále čelí od poznámkách o vzhledu, věčné sexualizace, násilí až po nerovné odměňování. A protože si Silvie je skutečně průrazná a s Danuší Nerudovou si výborně rozuměla, boomer Petr Honzejk byl tentokrát celý díl v hluboké defenzivě, ba se spíše svíjel v provazech.
7/21/202356 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Proč Slováci chtějí volit Fica, kdo jsou voliči fašistů a k čemu se v politice hodí medvědi

Ranní brífink Martina Ehla: Medvědi jako emoční téma mohou pomoci zakrýt skutečné kauzy, říká o průběhu slovenské předvolební kampaně uprostřed léta sociolog Václav Hřích z agentury AKO. Hlavním tématem, které 30. září rozhodne volby, ale podle něj budou sliby jako jsou levnější potraviny či energie. Kromě vlivu medvědů na politiku v rozhovoru rozebíráme aktuální šance nejsilnějších slovenských politických stran a motivace jejich voličů.
7/21/202316 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Rozdávat lidem miliardy na zateplení je nebezpečný hazard říká Miroslav Kalousek

Ranní brífink Petra Honzejka: Dobrý den z Hospodářek, je čtvrtek 20. června. Dnes proženeme řádnou oponenturou záměr ministra životního prostředí Petra Hladíka rozdat lidem čtyřicet miliard korun na zateplení domů. Program “Oprav dům po babičce” okomentuje Miroslav Kalousek a předpokládám, že to bude jízda. půjdeme na to hned po několika ekonomických zprávách.
7/20/202310 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Přímá linka z Tchaj-wanu přiveze turisty i obchodní náklad

Do Prahy dnes přilétá první přímý let nové linky z Tchaj-wanu. Ta bude létat dvakrát týdně. “Nejsou to jen turisté, ale také obchodní náklad. Potřebujeme, aby byla byznysové úspěšná,” říká Alice Rezková, výkonná ředitelka Česko-tchajwanské obchodní komory.
7/18/202312 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Milionová dotace na domy a chalupy? Pro trh je to atomovka, polystyrenová království ale nehrozí

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Oprav dům po babičce. To je název i hlavní motto nového dotačního programu ministerstva životního prostředí, který svou štědrostí spolehlivě překonává veškeré dosavadní kotlíkové i zateplovací dotace. Stát ještě nikdy v historii Česka nerozdělil mezi lidi na opravy jejich domů tolik peněz. Na zateplení tak žadatelé mohou z evropských peněz získat až milion korun, a to dopředu. A na další statisíce si mohou sáhnout kombinací se stávajícím programem Nová zelená úsporám. Podle výkonného ředitele portálu Nejřemeslníci.cz Martina Ekrta to nevyhnutelně povede ke zdražování materiálů.
7/17/202315 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Jak se budou ceny vyvíjet dál a kdy se můžeme těšit na snížení úroků?

Ranní brífink Julie Hrstkové: Inflace poprvé od začátku loňského roku klesla v červnu pod deset procent. Zásluhy za to si připisuje nejen centrální banka, ale také vláda Petra Fialy. Jak se budou ceny vyvíjet dál a kdy se můžeme těšit na snížení úroků a třeba i zlevnění hypoték, o tom se budeme bavit s hlavním ekonomem JaT banky Petrem Sklenářem.
7/16/202314 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Chtěli si koupit repasovaný mobil a napálili se. Z naštvání založili úspěšný start-up

Češi začínají přicházet na chuť repasované elektronice. Alespoň to tvrdí Simona Sedlárová, country manažerka start-upu Swappie. Ten nabízí repasované telefony společnosti Apple, oproti novým kusům ale o 40 procent levněji. Co stojí za úspěchem firmy, která se chlubí snížením uhlíkové stopy o 70 procent, se v podcastu Green Deal ptali Tereza Beránková a Martin Ehl.
7/16/202321 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Chtěli si koupit repasovaný mobil a napálili se. Z naštvání založili úspěšný start-up

Češi začínají přicházet na chuť repasované elektronice. Alespoň to tvrdí Simona Sedlárová, country manažerka start-upu Swappie. Ten nabízí repasované telefony společnosti Apple, oproti novým kusům ale o 40 procent levněji. Co stojí za úspěchem firmy, která se chlubí snížením uhlíkové stopy o 70 procent, se v podcastu Green Deal ptali Tereza Beránková a Martin Ehl.
7/16/202321 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Že vláda zkrotila inflaci? Její přičinění bylo minimální, největší zásluhy má stále Rusnok

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Meziroční inflace se v červnu dostala pod deset procent a zásluhy na tom si připisuje i vláda. „Více než rok jednáme, tlačíme na producenty, prodejce potravin, dodavatele a prodejce nafty, benzinu a dalších komodit, aby za ně občané neplatili více než v okolních zemích. Tento tlak se vyplácí,“ uvedl premiér Petr Fiala. Jeho výrok samozřejmě zkritizovala opozice, příliš pochopení pro něj v podcastu Ranní brífink nemá ani hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.
7/13/202313 minutes
Episode Artwork

Andrej Babiš poskakuje na Tiktoku. Zbláznili se jeho noví marketéři, nebo to může fungovat?

Ranní brífink Petra Honzejka: Venku zuří léto a s některými lidmi dělá divy. Třeba takový Andrej Babiš začal poskakovat na sociální síti tiktok, jako rozjuchaný teenager. Je to dobrý důvod podívat se v brífinku na to, jak se proměńuje mýtický politický marketing hnutí ANO. Půjdeme na to hned po několika komentovaných byznysových zprávách.
7/12/202312 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Černickému rozumím, ale všichni mladí studenti tak hrozní nejsou, říká fotograf Jindřich Štreit

Jindřich Štreit je nejslavnějším žijícím českým fotografem. Má za sebou 1500 výstav, vychoval stovky reportážních i uměleckých fotografů, bylo o něm natočeno několik filmů. Má z sebou ale i komunistické vězení za tvorbu, která se soudruhům nepoznávala - ukazovala socialismus, jaký byl. Dnes Štreit se věnuje problémům, které česká společnost nedokáže řešit, nebo je řeší pomalu. Na letním festivalu v Trojanovicích ho ve speciálním podcastovém studiu zapůjčeném firmou Shopa Redesingn zpovídali Petr Honzejk a Jiří Žďárský. Řeč jde o venkově, pravdě, válce, životě, smrti i současné mladé generaci.
7/12/202342 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Létající auto, sen, který se dá pořídit už za půl milionu

Zajdeme na kafe říká člověk běžně. Zaletět si na kafe, nebo třeba na hudební festival, na to už je zapotřebí létající auto, neboli vírník. Co všechno se dá s vírníkem dělat, kolik stojí, jak je těžké ho řídit a co se stane, když vírník začne "padat"? Nejen o tom mluvili s propagátorem létání ve vírníku, dobrodruhem a podnikatelem Pavlem Březinou na letním festivalu v Trojanovicích ve speciálním podcastovém studiu zapůjčeném firmou Shopa Redesing Jiří Žďárský a Julie Hrstková.
7/12/202330 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Horská architektura neznamená nutně roubenku s malými okny, říká architektka Romana Mališ Bílková

Trojanovice, Čeladná, Pustevny,..místa, k jejichž věhlasu přispěla velkým dílem moderní architektura. Prosklené stěny, rovné střechy, to vše bylo donedávna v horách nepředstavitelné. Změna materiálů i nové vnímání architektury se však postupně prosazuje i tady. "Lidé k nám chodí s představou, že chtěji, postavit něco útulného. A myslí tím klasickou roubenku. Když se s nimi ale bavíme o tom, kde a jak žijí, zjistí, že se v místnostech s nízkými stropy a malými okny nijak příjemně necítí", říká v podcastu Romana Mališ Bilková, designerka a architektka, která si za nový interiér Kovárny v Čeladné odnesla v roce 2020 cenu za Design retailového prostoru. Jak je těžká spolupráce s památkáři a představiteli CHKO a co říkají na novinky v architektuře starousedlíci, nejen o tom se na letním festivalu v Trojanovicích ve speciálním podcastovém studiu zapůjčeném firmou Shopa Redesing povídala Romana Mališ Bílková s Jiřím Žďárským a Julií Hrstkovou.
7/12/202332 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Konec světa prostřednictvím umělé inteligence? Klidně může nastat, tvrdí investor Radovan Vávra

Kam nyní investovat, když máte volné peníze? Pořád platí - dejte všechno do burzovního indexu? Nyní už ne tak úplně, vysvětluje investor a bývalý šéf Komerční banky Radovan Vávra. Částečně rehabilituje dluhopisy a - podržte se - i termínované vklady. V podcastu který vznikl ve speciálním studiu zapůjčeném firmou Shopa Redesign na letním festivalu v Trojanovicích ho vyzpovídali Petr Honzejk a Jiří Žďárský. Hlavním tématem byla ale budoucnost civilizace, na kterou se vrhá umělá inteligence. Perspektiva, kterou Vávra nastiňuje, je opravdu chmurná. Poslechněte, i když možná po poslechu neusnete!
7/12/202337 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Spory o zkaženou dovolenou řeší na Západě soukromé firmy. Jedna taková vznikla i v Česku

Ranní brífink Ondřeje Housky: Dovolené jsou v plném proudu a s nimi nevyhnutelně přijdou i spory, tedy stížnosti lidí třeba na ubytování a další služby. Šlo by spotřebitelské spory, jako je například taky nespokojenost s dodaným zbožím nebo se zpožděným letem řešit lépe, než dnes? Zeptáme se v Ranním brífinku HN. Dnes ho pro vás připravil OH.
7/12/20238 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Po čtyřech kvartálech poklesu cen nemovitostí se zdá, že dochází k obratu

Ranní brífink Julie Hrstkové: Poslední týdny ovšem nejsou pouze ve znamení státního rozpočtu. Po čtyřech kvartálech poklesu cen nemovitostí se zdá, že dochází k obratu. Volných bytů je v nabídkách měně, prodejci už nejsou ochotni akceptovat velké slevy. Jak to vypadá na trhu rezidenčních nemovitostí se budeme bavit s Danem Vaškem, spoluzakladatelem a výkonným ředitelem investičniho fondu Silverline Real Estate
7/11/202312 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Umělá inteligence nám nevezme práci, ale vytvoří nové pracovní příležitosti

Spuštění chatbotu GPT vloni zpřístupnilo široké veřejnosti nástroje využívající umělou inteligenci a do mnoha oborů přineslo nečekané možnosti. Nadšení z těchto aplikací ale doprovází i obavy: Nahradí umělá inteligence lidskou práci? Dokážeme si poradit s novými formami dezinformací? Měli bychom umělou inteligenci regulovat? Podobné otázky si lidé pokládali i při nástupu jiných technologických inovací, připomněli odborníci na debatě HN o příležitostech a hrozbách umělé inteligence. Práci nám podle nich roboti nevezmou, promění se ale její náplň. Náskok získají ti, kdo se budou s možnostmi nových aplikací rychle seznamovat a naučí se je využívat v praxi.
7/10/202335 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Němci se hádají, jak moc mají být zelení. A podpora krajní pravice roste

Ranní brífink Ondřeje Housky: Malý ten, kdo zná jen malý cíl, říkal si možná Friedrich Merz, když se chtěl stát nástupcem Angely Merkelové na čele konzervativní CDU. Tehdy prohlásil, že když bude zvolen, postará se o to, aby se podpora krajně pravicové Alternativy pro Německo snížila o polovinu. Realita? AfD by dnes volila pětina Němců a je druhou nejsilnější stranou v zemi. Jak k tomu došlo a co to znamená?
7/10/202312 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

K uhlíkové neutralitě mohou přispívají motivovaní zaměstnanci, cesta k ní má ale vážné limity

Cíl snižovat emise uhlíku je zakotven v takzvané Pařížské dohodě z roku 2016, sjednané OSN, a jasně o něm hovoří i Zelená dohoda pro Evropu. Snaha dosáhnout ho zásadním způsobem mění fungování trhu a ovlivňuje chování všech, kdo se na světovém pohybu výrobků, zboží a služeb podílejí. V debatě Cesta k uhlíkové neutralitě, kterou uspořádal týdeník Ekonom ve spolupráci s poradenskou společností PwC, diskutovali odborníci z veřejného i soukromého sektoru také o tom, že udržitelnost v každodenním podnikání je formulována poměrně abstraktně a takzvaná zelená politika naráží na limity toho, čeho jsou zejména největší znečišťovatelé životního prostředí (energetika, těžký průmysl, doprava či zemědělství) fakticky schopni. Upozornili i na nepřehlédnutelnou skepsi mnoha Evropanů k tomu, že tento systém výroby a spotřeby je schopen být uhlíkově neutrální. A také nastínili, jak přesvědčit a motivovat podnikatele, koncové zákazníky a zaměstnance, aby se s pravidly a záměry vnitřně ztotožnili.
7/7/202357 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Výnos investice přes 20 procent bez rizika? Staré oprýskané kytary jsou jistota, ceny strmě rostou

Ranní brífink Jakuba Troníčka: Když přijde na otázku, kam s milionem korun, padají nejčastěji termíny jako americké akcie, nemovitosti, dluhopisy, spořící účty, kryptoměny nebo veteránská auta, archivní vína, případně obrazy. Existuje ale i další investice, která má spolehlivé výnosy porážející akciové indexy. A navíc se na ní dá hrát: staré oprýskané kytary. Třicet čtyři tisíc euro, tedy zhruba 800 tisíc korun. To je například prodejní cena kytary Fender Stratocaster z roku 1963, kterou prodává tuzemský obchod s vintage kytarami J&L Guitars. „Ten nástroj už nejde vyrobit tak, jak se dělal v té době. Jedná se vždy o unikát a i když se někdo dneska strašně snaží ten nástroj napodobit, tak toho nelze docílit,“ říká v Ranním brífinku spolumajitel obchodu Lukáš Martinek.
7/7/202320 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Jaké změny čeká stavební spoření?

Ranní brífink Julie Hrstkové: Stavební spoření čeká změny, konsolidační balíček schválený vládou snižuje státní podporu stavebního spoření na polovinu. Spořitelny se budou moci ale víc podílet na státní politice dotací do energetických úspor. Jak to má fungovat, nám přiblíží následující rozhovor.
7/3/202312 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Proč jezdí vlaky po opraveném koridoru pomaleji než dřív a kdy se začnou stavět opravdu rychlé tratě

Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Od začátku prázdnin se vrátily expresní a mezinárodní vlaky na trať z Prahy do Brna přes Pardubice a skončila tak pomalejší jízda přes Vysočinu. Rekonstrukce několika úseků na prvním koridoru trvala přes dva roky. Přesto ani třicet let po začátku oprav hlavních tratí v Česku stále není hotovo. Na jaká zdržení se musí cestující v příštích letech připravit a kdy bychom se mohli dočkat stavby první vysokorychlostní tratě v Česku? Také na to v Ranním brífinku odpovídá redaktor oborového webu Zdopravy.cz Jan Sůra.
7/3/202310 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

„HR bylo dříve pouze o náboru zaměstnanců, nyní je to součást byznysové strategie firmy,“ říká viceprezidentka HR ze Škoda Transportation

Pokud chce být dnes zaměstnavatel úspěšný, musí dbát na témata udržitelnosti, diverzity a inkluze. „Škoda Transportation při náboru kvůli tomu představuje potenciálním zaměstnancům svou strategii, v níž se všemi těmito tématy pracujeme,“ vysvětluje viceprezidentka pro lidské zdroje ze společnosti Škoda Transportation, Šárka Moučková. Firma s náborem nových lidí nemá problém, mimo jiné právě proto, že se zaměřuje se i na udržitelná řešení pro veřejnou dopravu. Tím, že je Škoda společností s českými kořeny rozšiřující se do dalších zemí, řeší i téma diverzity. Díky všem těmto faktorům letos Škoda Transportation získala druhé místo v kategorii Top zaměstnavatel v rámci nezávislého žebříčku Nejlepší zaměstnavatelé společnosti Randstad, který proběhl ve třiceti zemích.
6/30/202317 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

„HR bylo dříve pouze o náboru zaměstnanců, nyní je to součást byznysové strategie,“ říká Moučková

Pokud chce být dnes zaměstnavatel úspěšný, musí dbát na témata udržitelnosti, diverzity a inkluze. „Škoda Transportation při náboru kvůli tomu představuje potenciálním zaměstnancům svou strategii, v níž se všemi těmito tématy pracujeme,“ vysvětluje viceprezidentka pro lidské zdroje ze společnosti Škoda Transportation, Šárka Moučková. Firma s náborem nových lidí nemá problém, mimo jiné právě proto, že se zaměřuje se i na udržitelná řešení pro veřejnou dopravu. Tím, že je Škoda společností s českými kořeny rozšiřující se do dalších zemí, řeší i téma diverzity. Díky všem těmto faktorům letos Škoda Transportation získala druhé místo v kategorii Top zaměstnavatel v rámci nezávislého žebříčku Nejlepší zaměstnavatelé společnosti Randstad, který proběhl ve třiceti zemích.
6/30/202317 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

„Vizí IKEA je vytvářet lepší každodenní život pro co nejvíce lidí,“ říká Ladislav Onderka z IKEA Česká republika

Nejdůležitější pro zaměstnance firmy IKEA je péče o lidi a planetu. To alespoň vyplývá z firemního průzkumu z IKEA Česká republika. Právě Péče o lidi a planetu je jednou z osmi základních hodnot globální firmy. V praxi se tato péče projevuje například užíváním recyklovaných materiálů. Péče o lidi zase tím, že IKEA podporuje v rámci projektu Za bezpečný domov oběti domácího násilí. „Pokud za námi některý ze zaměstnanců přijde s takovým problémem, snažíme se mu pomoci například poskytnutím dovolené navíc, finanční pomocí či pomůžeme oběti sehnat psychologickou pomoc, zajistíme bezpečný příchod a odchod z práce či výměnu telefonního čísla,“ vysvětluje Onderka.
6/30/202322 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

„Vizí IKEA je vytvářet lepší každodenní život pro co nejvíce lidí,“ říká Ladislav Onderka z IKEA ČR

Nejdůležitější pro zaměstnance firmy IKEA je péče o lidi a planetu. To alespoň vyplývá z firemního průzkumu z IKEA Česká republika. Právě Péče o lidi a planetu je jednou z osmi základních hodnot globální firmy. V praxi se tato péče projevuje například užíváním recyklovaných materiálů. Péče o lidi zase tím, že IKEA podporuje v rámci projektu Za bezpečný domov oběti domácího násilí. „Pokud za námi některý ze zaměstnanců přijde s takovým problémem, snažíme se mu pomoci například poskytnutím dovolené navíc, finanční pomocí či pomůžeme oběti sehnat psychologickou pomoc, zajistíme bezpečný příchod a odchod z práce či výměnu telefonního čísla,“ vysvětluje Onderka.
6/30/202322 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Nejdřív mě zkoušeli oslovovat Adélko, teď už se mě bojí, říká senátorka Adéla Šípová

Nejvíc ze všeho senátorka za Pirátskou stranu Adéla Šípová nesnáší otázku, jak stíhá politiku a pět dětí. I ta padne, ale narazí na jízlivou protiotázku. Jak asi stíhají její několikrát rozvedení kolegové tři rodiny se stále mladšími manželkami? A dál je to v tomto dílu podcastu Boomer a Danuše podobné. Je to drsná výměna mezi boomerem Petrem Honzejkem a Adélou Šípovou, glosovaná povětšinou smířlivou Danuší Nerudovou. Nebudete se nudit, protože vlastně ani ona Danuše Nerudová tak smířlivá není.
6/30/202347 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Jak si poslat elektřinu z chalupy do bytu a vydělat na tom aneb nejvýznamnější energo zákon roku

Ranní brífink Jaroslava Maška: Začínají prázdniny a také Karlovarský filmový festival. Statistici dnes zveřejní nezaměstnanost za květen a poslanci by měli schválit zvýšení spotřební daně u nafty. Z eurostatu se dozvíme také rychlý odhad červnové inflace v eurozóně a hlavním hostem Ranního brífinku je šéf Komory obnovitelných zdrojů Štěpán Chalupa a budeme mluvit o novele energetického zákona, takzvaném Lex OZE 2.
6/29/202316 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Pokazit to mohou jedině politici. Stará globalizace byla iluzí, ale nový svět nemusí být o moc horší

Ranní brífink Ondřeje Housky: Volný obchod nám přinesl nejen bohatství, ale stali jsme kvůli němu závislí na jiných. A z toho plynou bezpečnostní rizika, která jsme dlouhá léta ignorovali. A teď za to budeme muset zaplatit. Ale jaký bude nový svět? Vůbec nemusí být nějak výrazně horší, pokud to nepokazíme. Víc vám řekneme v dnešním Ranním brífinku HN, u kterého vás vítá OH.
6/29/20238 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Dostat se k odpadu není jednoduché, biometan z něj je ale nejzelenější, říká šéf EFG Tomáš Voltr

Zelený biometan vyváží do západní Evropy, takzvaná záruka původu pro Čechy zatím není dostatečně atraktivní. S rostoucím tlakem na snižování emisí se ale situace bude měnit, říká šéf skupiny EFG Tomáš Voltr. Jeho firma jako první v zemi vyrábí biometan z odpadu, ojedinělá je i sběrná síť Třídím gastro, díky které shromažďují pro bioplynovou stanici odpad taky z restaurací. Nejen to, jaká je v Česku budoucnost bioplynek, v podcastu Green Deal zjišťovali Martin Ehl a Tereza Beránková.
6/28/202329 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Školní obědy před kolapsem. Chybí lidé i peníze, bez změn se systém zhroutí, říkají odborníci

Systém školního stravování funguje v Česku již přes šedesát let a podle odborníků potřebuje výrazné změny. Zaměstnanci jídelen by se měli nově vzdělávat, aby vařili zdravěji a kvalitněji, úpravou by mohl projít i spotřební koš, který je podle odborníků přežitek. Zároveň upozorňují, že je třeba myslet na ty děti, jejichž rodiče nemají na obědy finance. Kvůli inflaci totiž jejich počty stále rostou.
6/28/202340 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Gastro, Vávra, Tata Bojs. Zveme na trochu jiný festival s účastí Hospodářek

Ranní brífink Petra Honzejka: Začíná doba festivalů – a my Vás dnes pozveme na jeden, který je protipólem festivalu Karlovarského. Nejen proto, že se koná na opačném konci Česka, ale i proto, že o co méně je naleštěný, o to víc je obsahově pestrý a kontaktnější. Petr Honzejk vás pozve na Kontakt fest, na kterém se podílejí i Hospodářky hned po několika byznysových zprávách!
6/27/20239 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Proč šéfové nespí? A kolik stojí mít satelitní snímek vaší zahrady? Jerry Javornický ze SpaceKnow využívá revoluci v umělé inteligenci

Karlínský start-up SpaceKnow dokáže ze satelitních snímků zjistit neuvěřitelné věci. Pomocí umělé inteligence, konkrétně technologie strojového učení a rozpoznávání obrazu, spočítá, kolik bylo včera aut před všemi supermarkety v Mnichově, jak se daří ekonomice v Gabonu nebo kolik aut za poslední týden odjelo ze všech továren Tesly.„V průzkumu Země v posledních pěti letech proběhla obrovská revoluce. A vznikla v soukromém sektoru,“ říká zakladatel a výkonný ředitel SpaceKnow Jerry Javornický. „Všechny věci, které děláme, byly historicky v gesci vojenských a špionážních služeb. Tohle paradigma se ale díky pokroku v umělé inteligenci změnilo – firmy mají často stejné nebo lepší možnosti. Jak to tak bývá, největší inovace jsou hnané soukromými firmami, státní aparát je následuje.“
6/27/202339 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Kolik stojí satelitní snímek vaší zahrady? Jerry Javornický využívá revoluci v umělé inteligenci

Karlínský start-up SpaceKnow dokáže ze satelitních snímků zjistit neuvěřitelné věci. Pomocí umělé inteligence, konkrétně technologie strojového učení a rozpoznávání obrazu, spočítá, kolik bylo včera aut před všemi supermarkety v Mnichově, jak se daří ekonomice v Gabonu nebo kolik aut za poslední týden odjelo ze všech továren Tesly. „V průzkumu Země v posledních pěti letech proběhla obrovská revoluce. A vznikla v soukromém sektoru,“ říká zakladatel a výkonný ředitel SpaceKnow Jerry Javornický. „Všechny věci, které děláme, byly historicky v gesci vojenských a špionážních služeb. Tohle paradigma se ale díky pokroku v umělé inteligenci změnilo – firmy mají často stejné nebo lepší možnosti. Jak to tak bývá, největší inovace jsou hnané soukromými firmami, státní aparát je následuje.“
6/27/202339 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Za posledních pět let zmizela z poboček bank skoro pětina zaměstnanců. Rušení míst bude pokračovat

Budoucnost bankovních poboček v Česku: bude jich ještě méně, ty stávající se nadále promění a práci některých zaměstnanců bude stále více ovlivňovat umělá inteligence.
6/27/202340 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Komiks může být učebnice moderních dějin, říká autor příběhu dívky z Donbasu

Ranní brífink Martina Ehla: Ruská propaganda uměle vyvolává pomocí dezinformací krize na Slovensku a může ovlivnit zářijové volby, říká expert na boj v informačním prostoru Tomáš Kriššák, manažer firmy Gerulata Technologies a odborník na informační bezpečnost. Sám se rozhodl v boji proti dezinformacím přispět vytvořením komiksu, kde na příběhu ukrajinské dívky vysvětluje ruskou agresi.
6/27/202314 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Letecký byznys po covidu. Nejvíc nakupují Indové, Airbus v Paříži zvítězil nad Boeingem

Letecká doprava patří k odvětvím, která vůbec nejvíc zasáhly restrikce spojené s pandemií covidu. Kvůli ní si musel dát přestávku i pařížský aerosalon. Výrobci letadel a další techniky tak ukázali své novinky potenciálním zákazníkům i veřejnosti až po čtyřleté přestávce. Aerosalonu se účastnil i reportér Hospodářských novin Petr Zenkner. Jak dopadlo tradiční soupeření v počtu zakázek mezi Airbusem a Boeingem? Co předvedli čeští výrobci? A zotavil se už obor z covidových propadů? Nejen to uslyšíte v dnešním Ranním brífinku.
6/26/202312 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Letecký byznys po covidu. Nejvíc nakupují Indové, Airbus v Paříži zvítězil nad Boeingem

Letecká doprava patří k odvětvím, která vůbec nejvíc zasáhly restrikce spojené s pandemií covidu. Kvůli ní si musel dát přestávku i pařížský aerosalon. Výrobci letadel a další techniky tak ukázali své novinky potenciálním zákazníkům i veřejnosti až po čtyřleté přestávce. Aerosalonu se účastnil i reportér Hospodářských novin Petr Zenkner. Jak dopadlo tradiční soupeření v počtu zakázek mezi Airbusem a Boeingem? Co předvedli čeští výrobci? A zotavil se už obor z covidových propadů? Nejen to uslyšíte v dnešním Ranním brífinku.
6/26/202312 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Dělat festival je odvaha. Počasí a nemocná kapela jsou naše noční můry, říkají zakladatelé Metronomu

Speciální díl podcastu Proč šéfové nespí jsme natočili na začátku hudebního festivalu Metronome Prague 2023 s producenty a zakladateli Metronomu Davidem Gaydečkou a Martinem Voňkou. Třetím hostem byl šéf festivalu Beats For Love Kamil Rudolf, který každoročně do Ostravy přivede kolem padesáti tisíc lidí.Jak funguje byznys kolem hudebních festivalů, jaká jsou největší rizika pro majitele, kde jsou specifika festivalu v Praze a jak říct kamarádům, že si mají koupit lístky ze svého? O tom všem a také o inflaci a o cenách lístků a kapel hovořil s producenty Jaroslav Mašek.
6/23/202325 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Dělat festival je odvaha. Počasí a nemocná kapela jsou noční můry, říkají zakladatelé Metronomu

Speciální díl podcastu Proč šéfové nespí jsme natočili na začátku hudebního festivalu Metronome Prague 2023 s producenty a zakladateli Metronomu Davidem Gaydečkou a Martinem Voňkou. Třetím hostem byl šéf festivalu Beats For Love Kamil Rudolf, který každoročně do Ostravy přivede kolem padesáti tisíc lidí.
6/23/202325 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Největší kulturní šok z Československa v osmdesátkách? Chlupaté nohy, říká Chantal Poullain

Herečka Chantal Poullain je skutečná dáma. Jak vidí pozici žen v Česku ve srovnání s Francií? Co nám chybí? V dalším dílu podcastu Boomer a Danuše ji Danuše Nerudová a Petr Honzejk vyzpovídají i na téma sexuálního obtěžování ve filmovém průmyslu, popovídají si s ní o její roli mrchy v seriálu Ordinace v růžové zahradě nebo o tom, kdo jí zabránil jet Rallye Paříž-Dakar. V tomto podcastu Petr Honzejk a Danuše Nerudová hledají odpověď na otázky, proč to mají ženy v Česku často těžší, než je zdrávo, co chlapi stále nechápou a jak to změnit.
6/23/202342 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Politolog o současném hnutí ANO: Štvaní proti uprchlíkům? Dál eskalují radikálnost ve své rétorice

Přesně před čtyřmi lety se na pražské Letné sešlo přes 200 tisíc lidí, aby demonstrovali proti politickému bahnu kabinetu Andreje Babiše. Tak masivní protivládní protest Česko předtím ani potom nezažilo. Dnes se budeme s politologem Milošem Gregorem bavit o tom, co se od té doby u ANO změnilo a zda se do bahna budeme bořit i v budoucnu. „Například zpochybňování potřeby obranné politiky v rámci NATO nebo výroky představitelů ANO proti válečným uprchlíkům z Ukrajiny, kdy je dlouhodobě staví proti českým občanům a dávají do kontrastu s tím, kolik to stojí peněz, tak to nenasvědčuje, že by ANO mělo v plánu se vrátit na umírněnější pozice. Naopak dále eskaluje tu radikálnost ve své rétorice,“ říká v Ranním Brífinku Gregor. Tak si vezměte dobré holínky a jdeme do toho.
6/23/202315 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Politolog o současném hnutí ANO: Štvaní proti uprchlíkům? Dál eskalují radikálnost ve své rétorice

Přesně před čtyřmi lety se na pražské Letné sešlo přes 200 tisíc lidí, aby demonstrovali proti politickému bahnu kabinetu Andreje Babiše. Tak masivní protivládní protest Česko předtím ani potom nezažilo. Dnes se budeme s politologem Milošem Gregorem bavit o tom, co se od té doby u ANO změnilo a zda se do bahna budeme bořit i v budoucnu. „Například zpochybňování potřeby obranné politiky v rámci NATO nebo výroky představitelů ANO proti válečným uprchlíkům z Ukrajiny, kdy je dlouhodobě staví proti českým občanům a dávají do kontrastu s tím, kolik to stojí peněz, tak to nenasvědčuje, že by ANO mělo v plánu se vrátit na umírněnější pozice. Naopak dále eskaluje tu radikálnost ve své rétorice,“ říká v Ranním Brífinku Gregor. Tak si vezměte dobré holínky a jdeme do toho.
6/23/202315 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Ve výběru dovolené se vyplatí neváhat. Last minute pobyty letos nebudou levné, zní z CK Blue Style

Zdražování a vysoká inflace se na chuti Čechů utrácet za letní dovolenou v zahraničí vůbec neprojevují, uvádí obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek. Letošní sezóna bude podle ní nejméně tak rekordní jako ta předchozí. Lidem, kteří si stále ještě nezakoupili letní pobyty, radí neváhat. Většinu zájezdů totiž mají v cestovní kanceláři již vyprodanou. Pokud někteří Češi chtějí přece jenom za své letní cestování ušetřit, nedělají to většinou podle obchodní ředitelky na úkor kvality hotelu, ale spíše délky pobytu. „Takže nepojedou třeba na 12 dní, ale jen na osm až devět dní. Ale dovolenou si zkrátka dopřejí,“ komentuje v podcastu. Oblíbené destinace podle ní zůstávají stejné - Češi nejraději cestují do Turecka, Egyptu, Tuniska, Itálie nebo na řecké ostrovy. Pátek také upozorňuje na to, že v letošní sezóně se nevyplatí čekat na last minute pobyty. Ty dříve bývaly synonymem pro velmi levnou dovolenou - to už dnes ale neplatí. „Dokonce se může stát, že v last minute budou ceny vyšší než first minute. Takže pokud máte daný termín dovolené, tak se vyplatí plánovat. Pak se nemusím podřizovat tomu, co zbylo na trhu,“ dodává.
6/22/202323 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Tříleté úroky už klesají, banky by měly rozjet konkurenční boj, hypotéky zlevní

Ranní brífink Jaroslava Maška: Dobré jitro, je čtvrtek 22. Června, Hospodářky dnes mají výjimečný event ve funkcionalistické čelákovické vile, kterou v roce 1939 dostavěl za přesně jeden milion československých korun továrník Josef Volman a po její loni dokončené rekonstrukci se jí přezdívá pražský Thugendhat. Večer bude jednat také národní ekonomická rada vlády, takzvaný NERV, o budoucnosti české dopravy. Čeká nás bouřlivé počasí, nechytejte nerva, od mikronu ranního brífinku vás zdraví Jaroslav Mašek.
6/22/202312 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Informační modely budov přináší do stavebnictví úspory i přehlednost

Proces vytváření informačního modelu budovy, známého především pod anglickou zkratkou BIM (Building Information Modeling) představuje významnou novinku ve stavebnictví, díky které jsou vytvářena, užívána a spravována data o stavbě během celého jejího životního cyklu. Při vytvoření informačního modelu v zásadě vznikne digitální dvojče budovy obsahující veškeré informace o stavebním projektu napomáhající jeho realizaci, ale i následnému užívání. Metoda BIM se začíná rozšiřovat i v České republice, i když nárůst jejího využívání je spíše pozvolný. O důvodech, které brzdí využívání metody BIM, ale i o hlavních výhodách vytváření informačních modelů budov a změnách, které tato metoda přinese do českého stavebnictví debatovali odborníci v rámci kulatého stolu pořádaného týdeníkem Ekonom.
6/21/202344 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Kolik stojí mezinárodní hudební festival Metronome

Ranní brífink Julie Hrstkové: Dnes startuje šestý ročník mezinárodního hudebního festivalu Metronome. Jestli se nálada vrátila do doby před pandemií, nakolik návštěvnost ovlivňuje vysoká inflace a jestli se dá přežít bez dotací s podpory státu či města, tak o tom se v následujících minutách budeme bavit s organizátorem festivalu Davidem Gaydečkou.
6/21/202311 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Kvůli Euru 7 hrozí konec výroby aut v Evropě. Ne, toho se nebojí ani automobilky

Ranní brífink Ondřeje Housky: O normě Euro 7 se v Česku mluví tak často, že o ní slyšíme a čteme téměř denně. Prodraží auta natolik, že skončí výroba menších vozů jako je Fabia? Nebo nic takového nehrozí a naopak dojde k výraznému zlepšení ovzduší?
6/19/202313 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Umíme v provozech ušetřit až 40 procent původního odběru, říká Tomáš Rendla ze společnosti Flowbox

Nejen velké průmyslové firmy v posledním roce musely začít řešit, jak ušetřit za energie. Řada z nich proto nechala do provozů nainstalovat měřidla, pomocí kterých zjistily, kudy jim unikají peníze. „Velmi často se stává, že se v jednu chvíli topí i chladí a nikdo o tom nemá ani potuchy,“ popisuje častý problém šéf společnosti Flowbox Tomáš Rendla, host podcastu Inovátoři roku. Právě Flowbox se letos z pohledu Hospodářských novin zařadil mezi desítku nejinovativnějších podniků.
6/19/202323 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Umíme v provozech ušetřit až 40 procent původního odběru, říká Tomáš Rendla ze společnosti Flowbox

Nejen velké průmyslové firmy v posledním roce musely začít řešit, jak ušetřit za energie. Řada z nich proto nechala do provozů nainstalovat měřidla, pomocí kterých zjistily, kudy jim unikají peníze. „Velmi často se stává, že se v jednu chvíli topí i chladí a nikdo o tom nemá ani potuchy,“ popisuje častý problém šéf společnosti Flowbox Tomáš Rendla, host podcastu Inovátoři roku. Právě Flowbox se letos z pohledu Hospodářských novin zařadil mezi desítku nejinovativnějších podniků.
6/19/202323 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Petr Pavel vládě mluví do práce až moc. Ale ve srovnání se Zemanem nepřekračuje mantinely

Ranní brífink Petra Honzejka: Sto dní prezidenta Petra Pavla ve funkci vyvolalo řadu otázek a rozdílných hodnocení. Není až moc aktivní? Nemluví vládě do rozhodování příliš, jako třeba včera, když kritizoval rozhodování o rozpočtu? Dovolím si v brífinku nabídnout svůj pohled, vycházeje přitom z glosy pro Český rozhlas. Hned po několika komentovaných ekonomických zprávách.
6/18/20238 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Méně papírů a více odborníků. Farmáři potřebují lepší podmínky pro rozvoj moderního zemědělství

Evropa odstartovala novou společnou zemědělskou politiku, která slibuje udržitelnější hospodaření v rostlinné i živočišné výrobě. Pro české farmáře však bylo její zahájení náročné. Na přípravu před spuštěním dotačního programu měli málo času a museli se popasovat se složitou administrativou i častými změnami podmínek. „Bylo to o fous,“ komentoval situaci šéf Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek, který v debatě HN o podpoře zemědělství uvedl, že někteří farmáři letos museli kvůli podávání jednotné žádosti o dotace odložit potřebné jarní práce na poli. Zástupci zemědělců, vlády i dodavatelů agrární techniky se v diskuzi shodli, že celý sektor bude v budoucnu potřebovat jednodušší systém podpory, předvídatelnost investičních dotací a především dostatek kvalifikovaných lidí pro modernizaci a nástup precizního zemědělství.
6/18/202350 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Čeká nás volba mezi příklonem k Rusku anebo demokratickou budoucností v EU

Ranní brífink Martina Ehla: Na konci září čekají Slovensko parlamentní volby, které mnozí označují za osudové - země se vydá do náruče Ruska nebo zůstane v rodině demokratických států. Michal Šimečka, lídr strany Progresívní Slovensko, která je v průzkumech třetí, vysvětluje, jak povede kampaň, čím chce porazit expremiéra Roberta Fica a jak ruská propaganda ovlivňuje slovenskou politiku.