Winamp Logo
Podcast denníka Postoj Cover
Podcast denníka Postoj Profile

Podcast denníka Postoj

Slovak, News, 1 season, 744 episodes, 1 day, 16 hours, 59 minutes
About
Podcasty konzervatívneho denníka Postoj
Episode Artwork

2024 06 21 Ziarovsky

2024 06 21 Ziarovsky by Denník Postoj
6/21/20241 hour, 46 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: V USA majú aktuálne štyri „camina“, s Eucharistiou putujú tisíce kilometrov

Súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: aký pútnický projekt aktuálne majú v Spojených štátoch amerických, čo je nové v tzv. nemeckej synodálnej ceste a kde nás môžete stretnúť počas letných prázdnin.
6/21/20248 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Pellegrini chce Banáša využiť, aby bol chrumkavý. Jeho názory ho nezaujímajú (Debata v redakcii)

„Kotlár je výsledkom zlyhania elít a manažovania pandémie. Jeho výrok je hlúpy,“ hovoria komentátori Michal Magušin a Lukáš Krivošík.
6/21/20241 hour, 1 minute, 19 seconds
Episode Artwork

Soňa Gyarfášová z RTVS: Koalícia sa nám chce vŕtať v súkromí ako za totality

„V RTVS prežívame zlomové obdobie. Tridsaťpäť rokov od revolúcie je opäť ohrozená sloboda prejavu,“ povedala pre Postoj TV reportérka RTVS Soňa Gyarfášová.
6/19/202427 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

2022 - 05 - 26 - Knihomol Podkast

2022 - 05 - 26 - Knihomol Podkast by Denník Postoj
6/15/20249 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

PS sa hrá na SDKÚ, ale ideologicky majú od nej ďaleko. Chráni ich mediálne puzdro(Debata V Redakcii)

Šéfredaktor denníka Postoj Martin Hanus s Michalom Magušinom v redakčnom podcaste hodnotia výsledok eurovolieb, komentujú pôsobenie prezidentky Zuzany Čaputovej a naznačujú, akým prezidentom bude Peter Pellegrini.
6/14/20241 hour, 3 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Koho (možno) čaká kardinálsky klobúk a kto odchádza zo scény

Súhrn diania v kresťanskom svete od zástupcu šéfredaktora Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: -kedy sa dočkáme ďalšieho kardinálskeho konzistória , -ktorí známi kardináli sa už nezúčastnia budúceho konkláve, - čo taliansky vatikanista napísal o návšteve ad limina slovenských biskupov.
6/14/20247 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Na čom záleží / Novinárka o dileme, čo urobiť so zamrazenými embryami, ktoré sú súčasťou jej rodiny

O uložených embryách, ktoré sú „vedľajším produktom“ na strastiplnej ceste za tehotenstvom.
6/6/20248 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Smeráci fanatického Blahu úmyselne nekrotia, je to súčasť ich stratégie (Debata v redakcii)

Komentátori denníka Postoj Martin Hanus a Jozef Majchrák komentujú kampaň a predpovedajú výsledky eurovolieb. ⏱️ Spomínané témy:⏱️ 0:34 Ako atentát na Fica ovplyvnil eurokampaň? 4:45 Aká bola kampaň v okolitých krajinách? 11:32 Zvíťazí na Slovensku Smer alebo PS? 12:35 Prečo Smer nezmenil radikálny slovník? 16:02 Zmení sa niečo, keď Blaha odíde do Bruselu? 16:54 Ako zvládlo kampaň Progresívne Slovensko? 22:39 Prečo má šancu na úspech Republika? 25:38 Dostane sa do europarlamentu Richard Sulík? 29:18 Ako dopadnú KDH, KÚ a Matovič?
6/5/202436 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Alkohol náš každodenný. O pití v minulosti

Ako to bolo s pitím na Slovensku koncom stredoveku a v ranom novoveku nám porozpráva historička Tünde Lengyelová.
6/4/202452 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Pozor na každé slovo. Ako progresívna ideológia ohrozuje našu slobodu prejavu

Amerikou sa prehnala ľavicová revolúcia: v mene spravodlivosti a boja proti rasizmu sa tam presadila ideológia, ktorá vytvára novú netoleranciu - v liberálnych médiách môže jedno nesprávne slovo ukončiť kariéru, na univerzitách vládne atmosféra strachu, firmy prepúšťajú zamestnancov, ktorí sa vzpierajú novému duchu doby.
6/4/202425 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Keď sa spojenci vylodili v Normandii, boli pri tom Poliaci, Česi aj Slováci

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa dnes rozprávajú o operácii Overlord, ako sa nazývalo vylodenie v Normandii 6. júna 1944. Tento rok si pripomíname 80. výročie tejto udalosti. V úvode sa rozprávajú aj o novinkách z rusko-ukrajinskej vojny, vrátane ukrajinských útokov na ruské strategické radary.
6/1/20242 hours, 13 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Prečo musia ísť biskupi do Ríma

Keďže od pondelka budú slovenskí biskupi v Ríme na ad limina, hlavnou témou Vatikánskej sedmy je práve táto návšteva. Ľudovít Malík vysvetľuje, prečo a ktorí biskupi musia absolvovať návštevu ad limina a ako často čo všetko jej predchádza a čo biskupi absolvujú počas týždňa vo večnom meste.
5/31/202431 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Markíza má právo zrušiť Na telo, ale dôvody vedenia smrdia (Debata v redakcii)

„Návrh obžaloby na čurillovcov je šikana a pokračovanie vojny v polícii,“ tvrdí Marek Vagovič. S Jozefom Majchrákom hovoria aj o návrhoch SNS regulovať diskusie a prístup k informáciám. ⏱️ Spomínané témy:⏱️ 0:35 Ako dopadne dianie v Markíze? 14:08 SNS chce regulovať internetové diskusie aj prístup k informáciám. 19:05 Čo bude znamenať príchod Matúša Šutaja Eštoka na čelo Hlasu? 23:19 Kauza čurillovci smeruje na súd.
5/30/202426 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Ukrajinci majú na Zelenského triezvejší pohľad, ako my na Západe (Debata v redakcii)

Kolega Christian Heitmann sa vrátil z cesty po východnej Ukrajine. Rozprávali sme sa o tom, ako tam vyzerá bežný život, ale tiež o vojenskej situácii na Fronte. Témou rozhovoru sú tiež nálady v ukrajinskej spoločnosti, ako sa Ukrajinci stavajú k ukončeniu vojny a tiež ako sa vyvíjajú názory na prezidenta Volodymyra Zelenského.
5/29/202432 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Svätý Augustín. Životopis, spiritualita a texty

Nevšedný, mnohovrstevný a po každej stránke obohacujúci nový životopis svätého Augustína od Juraja Pigulu, ktorým vydavateľstvo Postoj Media otvára novú edíciu moderných biografií veľkých svätcov.
5/28/202416 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Fico vedel byť k svojim nepriateľom veľkorysý. Uvidíme, aký bude, keď sa zotaví (Debata v redakcii)

Od atentátu na premiéra Roberta Fica ubehol prvý týždeň. Premiérov zdravotný stav sa zlepšuje a je už mimo ohrozenia života. Šéfredaktor denníka Postoj Martin Hanus s Michalom Magušinom hodnotia čo táto tragédia zatiaľ spravila so Slovenskom. Popisujú príčiny, ktoré spoločnosť k atentátu doviedli, v čom zlyhali novinári a ako táto zmení politiku.
5/27/202442 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Čo kardinál Fernández naznačil o (ne)uznaní zjavení v Medžugorí

Súhrn diania v kresťanskom svete od zástupcu šéfredaktora Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • ako fenomén Medžugorie hodnotia odborníci, • prečo čínsky biskup vyvolal v Ríme rozruch, • kto je pápež Rafael a čo mu napísal Tomáš Halík.
5/24/20246 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Sulík verzus Krajniak. Prečo sme sa stali patologicky polarizovanou krajinou

Sulík verzus Krajniak. Prečo sme sa stali patologicky polarizovanou krajinou by Denník Postoj
5/23/20242 hours, 2 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Bývalý policajt Kotek: Mafia na Čurillu nič nemala. Obvinil by aj vlastnú matku, ak by mal dôkazy

„Ak ľudia nepochopia, čo sa tu deje, tak boj so spravodlivosťou sme definitívne prehrali,“ povedal pre Postoj TV bývalý funkcionár policajnej inšpekcie Ladislav Kotek. Rozhovor vznikol pred atentátom na premiéra Roberta Fica
5/22/20241 hour, 26 seconds
Episode Artwork

Bývalý policajt Žaťko: Šéf Ficovej ochranky je zrelý na trestné stíhanie

„Medzi protestujúcimi malo byť aspoň sedem operatívcov, ktorí mali všetkých skontrolovať. Nebol tam ani jeden,“ povedal pre Postoj TV bývalý príslušník Úradu pre ochranu ústavných činiteľov Jozef Žaťko.
5/20/202434 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Československé légie v Rusku a prebiehajúca ruská ofenzíva pri Charkove

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa dnes rozprávajú o Československých légiách v Rusku na sklonku prvej svetovej vojny. Dôjde aj na ruskú ofenzívu smerom na Charkov a rošády v ruskom i ukrajinskom vedení. Link na článok "Atentáty v našich dejinách / O život išlo Masarykovi, Hlinkovi, Tisovi a ďalším" je tu: https://www.postoj.sk/155862/o-zivot-islo-masarykovi-hlinkovi-tisovi-a-dalsim Linky na memoáre niekoľkých Slovákov, ktorí slúžili v Československých légiách nájdete tu: Janko Jesenský: Cestou k slobode https://zlatyfond.sme.sk/dielo/823/Jesensky_Cestou-k-slobode/1 Jozef Gregor Tajovský: Rozprávky o československých légiách v Rusku https://zlatyfond.sme.sk/dielo/1944/GregorTajovsky_Rozpravky-o-ceskoslovenskych-legiach-v-Rusku/1 Tomáš Jahelka a Roman Jančiga (eds.): Z bojov za slobodu https://www.cominerva.com/wp-content/uploads/legionari-kniha.pdf Jozef Klempa: Moje skúsenosti za svetovej vojny: https://www.pantarhei.sk/131490-moje-skusenosti-za-svetovej-vojny-jozef-klempa Jozef Honza-Dubnický: Zápisky legionára: https://www.pantarhei.sk/130555-zapisky-legionara-jozef-honza-dubnicky Mikuláš Gacek: Sibírske zápisky: https://www.pantarhei.sk/157053-sibirske-zapisky-mikulas-gacek
5/18/20241 hour, 22 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Aké pozitívne správy prišli z niektorých kňazských seminárov

Súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • aké dobré správy hlásia z niektorých kňazských seminárov, • ako reagovali cirkevní predstavitelia na atentát na premiéra Roberta Fica • a koľko svätého prijímania rozdajú za jeden mesiac v Medžugorí.
5/17/20245 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Inšpirujúci Braňo Bukovský: Človek, ktorý z ľudí "vyťahoval" to najlepšie

Pred desiatimi rokmi nečakane zomrel obľúbený kňaz Braňo Bukovský. Jeho slová a skutky však dodnes rezonujú v mnohých ľuďoch, ktorých vo svojom živote stretol. Aj to bol dôvod, pre ktorý sa kňaz a publicista Radoslav Šaškovič rozhodol napísať knihu, ktorá ukazuje, kto Braňo Bukovský bol a v čom môže byť jeho príbeh inšpiráciou aj pre ľudí, ktorí o tomto človeku počujú prvý krát.
5/11/20241 hour, 9 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Kto by len chodil na Svätopeterské námestie so zbraňami? Lenže stane sa

Súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: aké incidenty nedávno zažil Vatikán, koho pápež vybral ako nástupcu zosnulého biskupa Šášika na čele Mukačevskej eparchie a prečo hrozí top africkému kardinálovi v domovine trestné stíhanie.
5/10/20248 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Debata v redakcii: PS tehotné „osoby“ nezaprie, posun do stredu je len komunikačná finta

Šéfredaktor denníka Postoj Martin Hanus so svojím zástupcom Jozefom Majchrákom hodnotia snem Progresívneho Slovenska a jeho ďalšie smerovanie, rozoberajú neúspech zákona Anny Záborskej o rodných číslach, návštevu Roberta Fica v Azerbajdžane, ale aj budúcu účasť premiéra na mierovom samite o Ukrajine vo Švajčiarsku.
5/10/202436 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Na čom záleží: Ochoreli, ale nevzdali to. Prečo sme urobili seriál o duševnom zdraví

Spoločensky sme mnohé psychiatrické diagnózy redukovali na hanlivé nadávky. Za chorobami sú však konkrétne ľudské tváre.
5/9/20243 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Žukov, Konev a ďalší. Ako si sovietski maršali išli po krku

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa rozprávajú o nositeľoch hodnosti maršal v Červenej armáde. Žukov, Konev, Rokossovskij a ďalší. Za Stalina mohol byť život sovietskeho maršala nebezpečný a krátky. Naša dvojica sa na začiatku rozpráva aj o novinkách na rusko-ukrajinskom fronte. Andrej Žiarovský si kladie otázku, či Rusi už neprepásli najlepší čas na vlastnú ofenzívu, podobne ako pred rokom Ukrajinci.
5/4/20241 hour, 35 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Z čiernej listiny na benátske výslnie. Pápež rehabilitoval popartovú ex-rehoľníčku

Súhrn diania v kresťanskom svete od zástupcu šéfredaktora Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • ktorých umelcov má Vatikán rád, • koho a čím podráždil profesor teológie Faggioli, • že metodisti zrušili zákaz svätenia LGBT+ ľudí za duchovných.
5/3/20247 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Debata v redakcii: Konšpirátori ako Machala nemajú úctu k realite

„Aktivistický prístup k medveďom je nebezpečný. To už nie sú žarty,“ hovoria komentátori Lukáš Krivošík a Michal Magušin v redakčnej debate. Toto prosím vložiť pod video (pod perex asi) Anketa s liberálnymi osobnosťami: https://www.postoj.sk/154850/mal-by-korcok-zalozit-novu-stranu-a-ma-byt-progresivne-slovensko-menej-progresivne Rozhovor s Jaroslavom Slašťanom: https://www.postoj.sk/154975/skusenost-z-terenu-zmenila-moj-nazor-chranit-musime-aj-ludi-nielen-medvede
5/2/202442 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Prokurátor Harkabus: Zo Žilinkových statusov sa všetci smejeme

„Kolegovia z Generálnej aj krajských prokuratúr nám súkromne vyjadrujú podporu. Navonok sa však neprejavia,“ povedal pre Postoj TV bývalý prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus.
4/29/202433 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: O šéfovi saleziánov, ktorý je už biskupom, aj o malej revolúcii pápeža Františka

Súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • ktorí kardináli aktuálne nie sú biskupmi, • čo odkázal pápež Vladimirovi Putinovi • a kedy František vymení papamobil za čln.
4/26/20247 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Debata v redakcii: Harabin je neriadená strela, Fico ho v súdnej rade nechce

„Premiér Fico robí všetko pre to, aby už nebol z trestnoprávneho hľadiska ohrozený,“ hodnotia Michal Magušin a Lukáš Krivošík aktuálne dianie na Najvyššom súde. Komentujú aj list prokurátorov Marošovi Žilinkovi, zrušenie RTVS a schválenú pomoc pre Ukrajinu.
4/26/202447 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Písomná kultúra a vzdelanosť na stredovekom Slovensku

V dnešnom diely podcastu sa pozrieme na to, ako sa šírili písomná kultúra a vzdelanosť laických vrstiev spoločnosti od 9. po začiatok 16. storočia.
4/26/202454 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Sudca Mazák: Harabin v Súdnej rade je horšie ako zlý vtip

„Argument ústavno-právneho výboru, že som stratil dôveru, mi pripomína komunizmus, keď vás súdruhovia z podobného dôvodu poslali preč,“ povedal pre Postoj TV bývalý predseda Súdnej rady Ján Mazák.
4/23/202432 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Ukážka z knižnej novinky Postoja: Augustín. Môj život je dobrodružstvo

Vypočujte si ukážku z knižnej novinky Postoja o svätom Augustínovi. Knižka je určená pre čitateľov približne od 8 rokov, ale dobrodružnému deju bohatého Augustínovho života porozumejú aj mladší čitatelia. Knižka je ideálnym darom pri príležitosti slávnosti 1. sv. prijímania. Túto kombináciu realistických ilustrácií, veľkého písma, ktoré sa deťom ľahko číta a príbehu, ktorý k nám prehovára aj po storočiach kúpite tu: www.obchod.postoj.sk
4/23/20248 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Medzi Vatikánom a Francúzskom to opäť vrie. Dôvodom je prepustená rehoľníčka

Súhrn diania v kresťanskom svete od zástupcu šéfredaktora Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • prečo Vatikán protestuje proti rozhodnutiu francúzskeho súdu, • že evanjelici si budú voliť nového biskupa, • ako vatikanista Gagliarducci hodnotí obnovenie pápežského titulu „patriarcha Západu“.
4/19/20246 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Debata v redakcii: KDH sa nemôže báť ísť na pódium s PS a inokedy uzavrieť dohodu s Tarabom

Šéfredaktor denníka Postoj Martin Hanus so svojím zástupcom Jozefom Majchrákom hodnotia rýchlu reakciu KDH na útok Roberta Fica, rozoberajú návrh europoslancov zakotviť potrat do Charty základných práv EÚ, obavy Eurokomisie o právny štát na Slovensku, ale aj avizované zoškrtanie prorodinného balíčka a napätie na Blízkom východe.
4/19/202442 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Mobilizácia na Ukrajine a oslobodenie Bratislavy 4. apríla 1945

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa dnes rozprávajú o oslobodení Bratislavy Červenou armádou na konci druhej svetovej vojny. Na začiatku sa opäť dotknú noviniek na bojiskách rusko-ukrajinskej vojny. Zvlášť v podobe ruských útokov na energetickú infraštruktúru Ukrajiny a mobilizácie, ktorá má posilniť rady ukrajinských ozbrojených síl.
4/13/202452 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Debata v redakcii: Vládna koalícia sa teraz "odtrhne z reťaze", rozpad ju nečaká

Redaktori denníka Postoj - Jozef Majchrák a Lukáš Krivošík hodnotia udalosti povolebného týždňa. Vo vládnej koalícii okrem snáh nepredvídateľného Andreja Danka neočakávajú výraznejšie zmeny. Naopak, skôr sa dá očakávať splynutie strany Hlas so Smerom. Jozef Majchrák si ani nemyslí, že v blízkej dobe sa zvolený prezident Peter Pellegrini dostane do vážneho rozporu s Robertom Ficom a jeho vládou. Na druhej strane, ak chce Ivan Korčok využiť politický kapitál z prezidentských volieb, musí zostať prítomný vo verejnom priestore. Redaktori analyzujú jeho reálne možnosti. Udalosťou týždňa boli aj vyjadrenia Roberta Fica smerom ku KDH. Fico politkov kresťanskodemokratického hnutia kritizoval za to, že sa údajne spreneverili svojim voličom spoluprácou s politikmi PS, SaS a hnutia Slovensko. Lukáš Krivošík na to reaguje tvrdením, že politici KDH musia zabrániť tomu, aby sa politické spektrum rozdelilo na dva póly – národno-socialistický (Smer, Hlas, SNS) a ľavicovo-liberálny (PS, SaS) a ponúknuť voličom pravicovo-konzervatívnu alternatívu, ktorá bude aj proti štátu "našich ľudí", aj proti progresivistickým excesom.
4/12/202446 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Sociológ Vašečka: Pellegrini sa správa ako sluha, nevzoprie sa Ficovi

„Michal Kováč časom vyhodnotil Mečiara ako zlo. Pellegrini si chce užívať funkcie,“ povedal pre Postoj TV sociológ Michal Vašečka.
4/8/202441 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Prezidentský špeciál: Rozhodla téma vojny, Korčokovi uškodil aj triumfalizmus liberálnej Bratislavy

Šéfredaktor denníka Postoj Martin Hanus a redaktor Michal Magušin hodnotia výsledky prezidentských volieb, rozoberajú dôvody vysokého náskoku Petra Pellegriniho, ako Ivan Korčok zvládol prehru, a ako s ňou naloží.
4/7/202438 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Kardinál Fernández pripravil dokument, ktorým asi popudí progresívnych veriacich

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od zástupcu šéfredaktora Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • čo pápež František prezradil o minulých konkláve, • aký apel zaznel od patriarchu Bartolomeja, • o čom sa vatikanista Gagliarducci rozprával s Mariánom Gavendom.
4/5/20246 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Debata v redakcii: Konzervatívci by sa nemali nechať ponížiť kosťami, ktoré im podhadzuje Pellegrini

Šéfredaktor denníka Postoj Martin Hanus a redaktor Michal Magušin hodnotia záver prezidentskej kampane Ivana Korčoka a Petra Pellegriniho, rozoberajú prešľapy oboch kandidátov, ich posledné výkony v dueloch aj obavy vládnej koalície.
4/3/202455 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Teroristický útok v Moskve a Malá vojna v roku 1939 medzi Slovenskom a Maďarskom

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský sa v úvode rozpráva s moderátorom a redaktorom Lukášom Krivošíkom o teroristickom útoku v Moskve, ku ktorému sa prihlásil Islamský štát, no ruské vedenie sa ho pokúša spojiť s Ukrajinou. Hlavnú časť relácie však venujú Malej vojne, ktorá prebehla v roku 1939 medzi Slovenskom a Maďarskom na východnom Slovensku.
3/30/20241 hour, 22 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Kňazovi zrušili biskupskú vysviacku, jeho biskup po vyšetrovaní odstúpil z úradu

Súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: aké je pozadie zrušenej biskupskej vysviacky anglického kňaza a odstúpenia jeho biskupa, čo povedal vatikánsky „minister zahraničia“ o pápežových výrokoch o bielej vlajke a ako dopadli rokovania medzi nemeckými biskupmi a predstaviteľmi Rímskej kúrie.
3/29/20246 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Diskusia O Pesachu, Veľkej Noci A Ramadáne Čo Spája A Čo Odlišuje Najväčšie Náboženské Sviatky

Záznam diskusie s rabínom Mišom Kapustinom, rímskokatolíckym kňazom Radoslavom Šaškovičom, evanjelickou farárkou Evou Oslíkovou a islamológom Attilom Kovácsom, ktorú v Dome Quo vadis v Bratislave 25. marca 2024 moderoval zástupca šéfredaktora denníka Postoj Imrich Gazda. Organizátorom podujatia bolo Fórum náboženstiev sveta – Slovensko.
3/28/20241 hour, 38 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Ako vyzerala stredoveká Bratislava

Rozhovor s historičkou Žofiou Lysou o malých dejinách Bratislavy.
3/28/202455 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Súdny lekár Moravanský: Nie je možné vylúčiť, že smrť Jozefa Chovanca spôsobili iné osoby

Od tragickej smrti slovenského občana Jozefa Chovanca na belgickom letisku Charleroi uplynulo už viac ako šesť rokov. Napriek tomu, že táto udalosť otriasla Slovenskom a veľkú pozornosť vyvolala aj v Belgicku, celá vec nie je doteraz uzavretá. V januári belgická prokuratúra rozhodla o zrušení obvinení proti 31 osobám s konštatovaním, že príslušníci letiskovej polície a privolaní zdravotníci nenesú za smrť Jozefa Chovanca zodpovednosť. Jozef Chovanec si totiž podľa belgických lekárov mal smrteľné zranenia spôsobiť sám. Práve k týmto zásadným informáciám má vážne odborné výhrady súdny znalec Norbert Moravanský, ktorý v celej veci zastupuje Slovenskú republiku, mal k dispozícii kompletný spisový materiál a zúčastnil sa aj na rekonštrukcii udalosti na letisku Charleroi. Doktor Moravanský prišiel do štúdia Postoj TV porozprávať o podrobnostiach prípadu len niekoľko dní potom, ako belgický vyšetrovací súd rozhodol (25.3.2024), že odkladá na neurčito svoje rozhodnutie o tom, či prípad vôbec postúpi trestnému súdu.
3/28/202456 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Debata v redakcii: Odpor voči Ficovi je hlavnou témou volieb, preto konzervatívci volili Korčoka

Redaktori denníka Postoj Jozef Majchrák a Lukáš Krivošík hodnotia správanie kresťansko-konzervatívnych voličov v prvom kole prezidentských volieb. Diskutujú tiež o prvých krokoch Petra Pellegriniho a Ivana Korčoka po postupe do druhého kola.
3/28/202435 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Večer s Postojom v Prešove: Aká je misia vladykov Jonáša a Cyrila

Záznam diskusného Večera s Postojom v Prešove na tému Aká je misia vladykov Jonáša a Cyrila. S prešovským arcibiskupom metropolitom Jonášom Maximom a košickým eparchiálnym biskupom Cyrilom Vasiľom diskutovali Imrich Gazda a Pavol Hudák.
3/24/20241 hour, 57 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Dal Vatikán nelegálne lustrovať podozrivých v kauze kardinála Becciua?

Súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: ako súvisí talianska kauza úniku osobných údajov s vatikánskym súdnym procesom, ktorí kardináli sú podľa tvorcov portálu The Pillar aktuálne najviac „papabili“ a o ktorom kňazovi vyšla vo vydavateľstve Postoja nová knižka.
3/22/20247 minutes
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Nehody a havárie jadrových ponorkových reaktorov l PODCAST VUJE

V počte havárií a radiačných udalostí jednoznačne vedie námorníctvo Sovietskeho zväzu. Aj vďaka filmu s Harrisonom Fordom a Liamom Neesonom je najznámejšia tá, čo sa stala počas plavby jadrovej ponorky K-19 popri grónskom pobreží v júli 1961. Niekoľkokrát zmieňované katastrofické vízie, že havária ponorkového reaktora môže vyvolať „druhú Hirošimu alebo druhý Černobyľ“, však nie sú na mieste. Keď pre nič iné, tak preto, že ponorkový reaktor oproti tomu černobyľskému predstavuje veľkosťou aj výkonom približne jednu dvadsatinu. Ako sa následky havárií jadrových ponorkových reaktorov s možným dopadom na celosvetové dianie podarilo zvrátiť? Aj o tom hovorí expert na energetiku Andrej Žiarovský v pokračovaní pútavého podcastu VUJE, a. s., o histórií a vývoji jadrových ponoriek.
3/22/202444 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Branko Kišš: Krajmer a Hraško chceli zničiť nahrávky o korupcii Jankovskej

„Minister vnútra mal podporiť policajtov, ktorým sa Bombic vyhrážal a nie chodiť k nemu na rozhovor,“ povedal pre Postoj TV bývalý policajný viceprezident Branko Kišš.
3/21/202435 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Pellegrini je herec, ktorý sa teraz hrá na konzervatívca aj mierotvorcu, aby bol prezidentom

Šéfredaktor denníka Postoj Martin Hanus a jeho zástupca Jozef Majchrák hodnotia duel Ivana Korčoka s Petrom Pellegrinim, o napätí v televízii Markíza, plánovaných vládnych zmenách v RTVS aj konci Úradu špeciálnej prokuratúry.
3/20/202431 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Pápež o Ukrajine. Miklós Horthy a krížniky, torpédoborce a ponorky cisára pána

Po tom ako Andrej Žiarovský a Lukáš Krivošík naposledy rozoberali bitevné lode rakúsko-uhorského vojnového námorníctva sa dnes pozrú na cisárske a kráľovské krížniky, torpédoborce a ponorky. Pozrieme sa na bitku v Otrantskej úžine počas prvej svetovej vojny, o ktorej je aj kniha, ktorej je Andrej Žiarovský spoluautorom a ako Miklós Horthy zahviezdil v tomto strete.
3/16/20241 hour, 34 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Diskusia Postoja: Odtrhnutý Fico z reťaze je pri dnešnej geopolitike hrozivejší ako Mečiar

Záznam diskusného Večera s Postojom na tému Čo nám hrozí, ak Fico ovládne celý štát. Český novinár a právnik Tomáš Němeček diskutoval so šéfredaktor denníka Postoj Martinom Hanusom a jeho zástupcom Jozefom Majchrákom nielen o štvrtej vláde Roberta Fica, ale aj o česko-slovenských vzťahoch a blížiacich sa prezidentských voľbách.
3/15/20241 hour, 24 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Daniel Lipšic: Nastáva plazivá normalizácia a nevyhýba sa jej ani prokuratúra

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic hovorí niekoľko dní pred zrušením jeho úradu o tom, aké praktické dôsledky plynú zo zrušenia ÚŠP. Odpovedá na námietky ľudí, ktorí si myslia, že jeho podriadení postupovali premotivovane a nadužívali inštitút väzby, alebo zbytočne nadkvalifikovali trestné činy. Lipšic tiež hovorí o tom, čo plánuje robiť v budúcnosti a prečo si myslí, že nastupuje obdobie plazivej normalizácie, ktorá sa týka aj samotnej prokuratúry.
3/13/202447 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Bez vás sa do neba nedostanem

Je veľa kníh o hrdinoch, ktorí bojovali s totalitou, väznením alebo zachránili životy prenasledovaných. No táto kniha je venovaná kňazovi Braňovi Bukovskému, ktorý už svoju kňazskú službu prežíval v slobode a venoval sa „len svojim povinnostiam“. Zanechal po sebe neustále sa obnovujúce, živé a fungujúce spoločenstvá. Čo živí tento prameň, že z neho môžeme neustále čerpať? Ako je možné, že dielo také nenápadné zanechalo takú hlbokú stopu v srdciach ľudí? Odpoveď som našiel v texte Alessandra D‘Aveniu publikovanom na Postoji, kde je aj citát z knihy Maľovaný závoj od Somerseta Maughama: „Pamätaj, že plnenie povinností nie je ničím a že ich plnením si nezískaš viac zásluh ako umývaním rúk. Jediné, čo sa počíta, je láska k povinnosti; keď sa v tebe láska a povinnosť zjednotia, budeš v stave milosti a budeš sa tešiť zo šťastia, ktoré prevyšuje každé chápanie.“ Tu je kľúč k pochopeniu Braňovho života. Pragmatik by povedal, že si len zodpovedne a svedomito plnil svoje povinnosti. Kto vidí za závoj pragmatizmu, vidí svätého muža súčasnosti, spaľovaného láskou ku každému a ku všetkému, čo pred neho Boh denne predkladá. A práve toto nás, ktorí sme Braňovu pastoráciu zažili, stále priťahuje. O jeho inšpirujúcom živote sú svedectvá a príbehy v tejto knihe. Potrebujeme čoraz viac svätých mužov každodennej rutiny, ktorí deň čo deň opakujú Bohu svoje „áno“.
3/13/202425 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Štefan Hamran: Idem do politiky, lebo Fico nás ťahá na východ

„Neviem, za čo by ma mohli väzobne stíhať. Verím, že na polícii sú stále profesionáli, ktorí sa pod hocičo nepodpíšu,“ povedal pre Postoj TV Štefan Hamran, ktorý kandiduje v eurovoľbách za stranu Demokrati.
3/11/202439 minutes
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Záhadný kardinál Demos opäť prehovoril: Ďalší pápež by mal byť opakom Františka

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od zástupcu šéfredaktora Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • ako vatikanisti hodnotia nový antifrantiškovský traktát, • že KBS prvýkrát zverejnila hodnotiacu správu o ochrane maloletých, • s kým budeme diskutovať v rámci ďalšieho Večera s Postojom v Prešove.
3/8/20246 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Debata v redakcii: Ústavný súd konal proaktívne, lebo Fico a Pellegrini postupovali deštruktívne

Jozef Majchrák a Marek Vagovič komentujú konfrontáciu premiéra Roberta Fica a predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana. Debata v redakcii si tiež všíma viaceré zahraničnopolitické kroky Ficovej vlády, ktoré spôsobili nevôľu našich spojencov. Témou diskusie je aj vymenovanie Pavla Gašpara na post námestníka riaditeľa SIS či vývoj kampane pred prezidentskými voľbami.
3/8/202435 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Katastrofy, ktoré predchádzali haváriám jadrových ponoriek

Od vzniku jadrových ponoriek ich na morskom dne skončilo osem - dve americké a šesť ruských. Avšak ani jedna z dôvodu zlyhania reaktora. Na americkej USS Thresher zahynulo 129 ľudí, haváriu menom Kursk neprežila celá posádka o 118 ľuďoch. Práve nevycvičenej ruskej posádke sa neskôr pripisovalo pochybenie pri manipulácii s chúlostivým peroxidovým torpédom. Aké udalosti predchádzali katastrofám jadrových ponoriek a ktoré kritické momenty ich spôsobili rozpráva v podcaste VUJE, a. s., expert na energetiku Andrej Žiarovský.
3/8/202454 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Ako Katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu.

Prof. Thomas E. Woods v knihe Ako Katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu oboznamuje čitateľov aj s tým, ako Cirkev vytvorila prvé univerzity, prečo je moderná interpretácia Galileiho príbehu nesprávna aj čo všetko priniesla Cirkev západnej spoločnosti tým, že zdôrazňovala posvätnosť ľudského života. Žiadna inštitúcia neurobila pre formovanie západnej civilizácie viac ako dvetisíc rokov stará Katolícka cirkev. Táto kniha poskytuje čitateľovi pravdivé informácie o našej civilizácii a presvedčivo popiera mýty o „temnom stredoveku".
3/6/202423 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Boris Valábik: Hráčov z KHL by som do reprezentácie zobral, no ruskú agresiu odsudzujem

Boris Valábik, bývalý hokejový reprezentant a dnes analytik, komentátor a známa mediálna tvár v rozhovore jednoznačne uvádza, prečo je preňho ruská agresia na Ukrajine neprijateľná. Prezrádza tiež, že kým kedysi v USA pred spoluhráčmi Rusko obhajoval, dnes svoj názor zmenil.
3/3/20241 hour, 7 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Macron a Fico o vojakoch na Ukrajine. A bitevné lode rakúsko-uhorského námorníctva

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa dnes rozprávajú o výrokoch francúzskeho prezidenta Macrona, ktorý nevylúčil nasadenie vojakov západných štátov na Ukrajine. Ťažiskom relácie bude však rakúsko-uhorské námorníctvo, v ktorom slúžili aj naši predkovia. Andrej Žiarovský si zvlášť všíma ako talianske útoky proti rakúsko-uhorským bitevným lodiam počas prvej svetovej vojny pripomínajú ukrajinské útoky proti lodiam ruskej čiernomorskej flotily v prebiehajúcom konflikte.
3/2/20241 hour, 43 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Ani hlava ďalšieho nezodpovedného biskupa nezastavila vlnu kritiky

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od zástupcu šéfredaktora Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • aké výhrady zaznievajú k postupu Vatikánu pri ochrane maloletých, • prečo potrebujeme dať väčší priestor hlasu obetí, • kto je najstarším kardinálom na svete a koľko má rokov.
3/1/20247 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Debata v redakcii: Ústavný súd rozhodol rozumne a aj celkom odvážne

Ústavný súd pozastavil účinnosť kontroverznej novely trestného zákona, toto rozhodnutie sa však netýka zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry. Je toto rozhodnutie odvážne a správne, alebo príliš aktivistické? A čo sa bude diať ďalej? Robert Fico si získal aj na medzinárodnej scéne pozornosť výrokmi o Putinovi, o možnom nasadení vojakov krajín EÚ na Ukrajine a o tom, že na rozdiel o neho všetci hovoria o vojne a nie o mieri. Čo tieto výroky reálne znamenajú pre naše medzinárodné vzťahy? A ako odpovedať Ficovi na jeho výzvy k mierovým riešeniam? Debata v redakcii denníka Postoj prebieha v zložení Martin Hanus a Lukáš Krivošík, moderuje Michal Magušin.
3/1/202455 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Európa vďačí za svoje mestá stredoveku

Tento podcast je úvodom k samostatnej téme o stredovekých mestách, ktorej sa budeme v Historickom podcaste venovať.
3/1/202446 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Velebím - Ako budovať svoju ženskú spiritualitu a rásť v čnostiach

Velebím je kniha zamyslení o čnostiach zameraná na prehĺbenie vnútorného duchovného života ženy, aby mohla aj vonkajším životom zvelebovať Pána. Každý deň 90-dňového programu sa začína úryvkami z Písma, Katechizmu Katolíckej cirkvi alebo zo spisov svätíc a pokračuje meditáciou.
2/28/202425 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Večer s Postojom: Kto môže dostať v cirkvi požehnanie?

Diskusia denníka Postoj nielen o dokumente Fiducia supplicans s kňazmi Antonom Ziolkovským a Karolom Moravčíkom a filozofom Jurajom Šústom.
2/26/20241 hour, 20 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Debata v redakcii: Obdivovatelia Putina by si mali uvedomiť, že v Rusku ľudský život nemá hodnotu

Zástupca šéfredaktora denníka Postoj Jozef Majchrák a komentátor Lukáš Krivošík diskutujú o obštrukcii vládnej koalície pri zverejnení novely trestných kódexov, o rozhodnutí KDH podporiť Ivana Korčoka už pred prvým kolom prezidentských volieb, črtajúčcom sa súboji konzervatívcov v eurovoľbách a druhom výročí ruskej invázie na Ukrajine.
2/23/202442 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Naozaj nemeckí biskupi ustupujú Rímu? K čomu ich vyzval kardinál z Viedne?

Súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: v čom nemeckí biskupi ustúpili Vatikánu, ktorého slovenského biskupa pápež menoval ža člena Dikastéria pre kauzy svätých a čo povedali o Markovi Rupnikovi dve ženy, ktoré ho vinia zo zneužívania.
2/23/20247 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Novinárka Šmiralová: Kočner bol Kuciakom posadnutý, nebolo mu to príjemné

„Keď robil Jano na kauze Technopol, bol veľmi nervózny. Hovoril mi, že jeden z aktérov sa pred Kočnerom skrýva v Thajsku,“ povedala pre Postoj TV investigatívna novinárka Veronika Šmiralová.
2/20/202428 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Protestujúci farmári: Žiadame spravodlivé nastavenie podmienok pre všetkých

Farmári sa opäť vydávajú protestovať do ulíc. Aj pri protestoch sa delia na zástupcov veľkých a malých poľnohospodárov. O dôvodoch svojej nespokojnosti i o požadovaných riešeniach diskutujú Marián Glovaťák, predseda Združenia mladých farmárov Slovenska a Jaroslav Jánoš, bývalý riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry a zástupca Spolku farmárov Slovenska a Iniciatívy poľnohospodárov Slovenska.
2/19/202454 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Rozhovor Tuckera Carlsona s Vladimirom Putinom som si musel púšťať po dávkach

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa rozprávajú o druhom výročí ruského prepadnutia Ukrajiny. Zároveň rozoberajú rozhovor amerického komentátora Tuckera Carlsona s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
2/17/20241 hour, 30 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Debata v redakcii: Gašpar by bol po Lexovi ďalším politickým bitkárom na čele SIS

Šéfredaktor denníka Postoj Martin Hanus a komentátor Marek Vagovič diskutujú o nominácii Pavla Gašpara na šéfa SIS, zmene trestných kódexov aj o rozhodnutí prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá schválenú novelu podpísala a vzápätí sa rozhodla obrátiť na Ústavný súd, aby ju preskúmal.
2/16/202428 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Možno nastal čas, aby sa biskupi vyjadrovali aj sami za seba

Súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: prečo by sa naši biskupi nemuseli vždy viazať na spoločné vyhlásenia, ako vyzeralo dlhoočakávané stretnutie argentínskeho prezidenta s argentínskym pápežom a s kým budeme budúcu stredu diskutovať v divadle Teatro Colorato o požehnávaní párov.
2/16/20247 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Ukrajinský generál Syrskyj, ktorý nahradil Zalužného, má povesť skvelého taktika

Spory ukrajinského prezidenta Zelenského a generála Zalužného vyústili do jeho odvolania. Jeho náhradou je generál Syrskyj. Ako táto zmena ovplyvní ďalší vývoj rusko-ukrajinskej vojny? Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský sa s redaktorom Lukášom Krivošíkom rozprávajú aj o posledných úspechoch Ukrajincov v boji proti ruskej čiernomorskej flotile, či o skorom páde Avdijivky. Dozviete sa tiež ako sa Ukrajinci snažia podkúriť ruským záujmom v Afrike.
2/10/202450 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Exminister Karas: Trestnoprávna novela znižuje motiváciu páchateľa napraviť škodu

"Trestnoprávna novela znižuje motiváciu páchateľa napraviť škodu," tvrdí bývalý minister spravodlivosti, advokát a poradca KDH Viliam Karas v rozhovore pre Postoj TV. Okrem toho považuje za najzásadnejší problém schválenej novely trestného zákona aj skracovanie premlčacích dôb. Pri tejto veci upozorňuje na to, že skrátenie lehôt vytvorí tlak na vyšetrovacie orgány, aby vyšetrovali rýchlejšie a efektívnejšie, ale zároveň sa neprijali nijaké opatrenia, ktoré by efektívnejšiemu vyšetrovaniu mali pomôcť. "Znižujú sa aj niektoré sadzby, ale to by samo osebe nebolo takým problémom a vedelo by to v praxi fungovať. Ale kombinácia zvýšenia škody, zníženia sadzieb a ešte aj skracovania premlčacích dôb je niečím, čo nám, ak to nadobudne účinnosť, bude ešte roky spôsobovať problémy. A bude vznikať tlak na to, aby sa to prehodnotilo."
2/9/202433 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Pápež sa začal radiť so ženami. Odstráňte mužskú prevahu v cirkvi, vyzýva

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od zástupcu šéfredaktora Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • s kým sa František radí o „demaskulinizácii“ cirkvi, • ako je to so ženami a ženskými témami vo Svete kresťanstva, • kto podpísal petíciu proti Fiducia supplicans.
2/9/20247 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Debata v redakcii: Vláda sa pri trestnej novele správa arogantne, jej voličom to zatiaľ nevadí

Redaktori Postoja Jozef Majchrák a Michal Magušin sa s moderátorom Lukášom Krivošíkom zhovárajú o trestnoprávnej novele, pokračovaní opozičných protestov aj po jej schválení parlamentom, prijateľnosti Ivana Korčoka pre konzervatívneho voliča a rozhovore so slovenským lekárom, ktorý priniesol Postoj tento týždeň a otriasol zdravotníckym stavom.
2/8/202437 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Na čom záleží: Návrat k odolnosti je v kurze. Niečo na tom bude

Kým my ešte len hľadáme seba samých, inde už uvažujú, že to nestačí.
2/8/20245 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

On postaví dom tebe

Hlavnou dejovou líniou románu nie sú samotné udalosti, počnúc životom pastierika Dávida, hrdinského víťaza nad Goliášom, Šaulom prenasledovaného pomazaného Pánovho až po panovníka, ktorý upevnil a preslávil moc Izraela. Veľkého svätca, bojovníka, hriešnika i kajúcnika. Hlavný dej sa odohráva v Dávidovom srdci. Čitateľ na pozadí udalostí vníma, ako sa postupne učí zachytávať hlas Hospodina, svojho Boha, ako cíti nad sebou jeho pomocnú ruku, ako sa s ním radí, čerpá od neho odvahu, objavuje v ňom Otca a priznáva si svoju pýchu a márnivosť. Ako sa heroicky, ale márne snaží pokáním zadosť - učiniť za svoj hriech, kým sa neprepadne do priepasti Božieho milosrdenstva. Marián Gavenda.
2/5/202425 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Daniel Šmihula: Vymeniť Západ za Rusko by bolo ako vymeniť stoeurovú bankovku za storubľovú

Daniel Šmihula je odborník na medzinárodné právo a medzinárodné vzťahy. Redaktor Postoja Lukáš Krivošík sa s ním rozpráva o jeho novej knihe MEDZINÁRODNÁ BEZPEČNOSŤ V KRÍZE. Ak vás tento knižný titul zaujal, kúpiť si ho môžete v e-shope Postoja tu: https://obchod.postoj.sk/spolocnost/330-medzinarodna-bezpecnost-v-krize.html
2/3/202452 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Biskupi majú byť nadstranícki, ale ich verejné vyhlásenie je málo odvážne

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od zástupcu šéfredaktora Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • aké sú slabé miesta vyhlásenia KBS k aktuálnej spoločenskej situácii, • čím zaujala polemika o úrovni českej teológie, • prečo by stálo za to, aby sa poľský film Objekt objavil v našich kinách.
2/2/20246 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Debata v redakcii: Matovič okorení kampaň nie ako bobkový list, ale ako nejedlá feferónka

Šéfredaktor denníka Postoj Martin Hanus a jeho zástupca Jozef Majchrák diskutujú o prezidentských kandidátoch, napätí vo vládnej koalícii, ale aj o pozmeňujúcich návrhoch k novele trestných kódexov z dielne obžalovaného Tibora Gašpara.
2/2/202439 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Igor Matovič: Šimečka je arogantný, na opozičné protesty nechodím

„Nebudem vyčítať Korčokovi, že robil diplomatickú kariéru za Mečiara aj Fica,“ povedal pre Postoj TV prezidentský kandidát Igor Matovič.
1/31/202437 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Ivan Štefanec: Nemohol som hlasovať v jednom šíku so smerákmi

Europoslanec Ivan Štefanec vysvetľuje, prečo pri prijatí rezolúcie o Slovensku hlasoval proti postoju vlastnej strany. Hovorí tiež o tom, aké sú jeho pozície v diskusii o najpálčivejších otázkach, ktoré Brusel rieši.
1/29/202457 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Knihomoľov zápisník: Cesta do staroveku pre deti od 7 do 15 rokov a kniha mysliteľa Rogera Scrutona

Matúš Sitár je prekladateľ a učiteľ na súkromnej škole Citadela. S redaktorom Postoja Lukášom Krivošíkom sa rozprávajú o knihe CESTA DO STAROVEKU, ktorú napísal so svojou manželkou Katarínou Sitárovou a o prekladaní knihy britského mysliteľa Rogera Scrutona BOŽIA TVÁR. Oba tituly si môžete výhodne zakúpiť v e-shope Postoja: Matúš a Katarána Sitárovci: CESTA DO STAROVEKU: https://obchod.postoj.sk/pre-deti-a-mladez/324-cesta-do-staroveku.html Roger Scruton: BOŽIA TVÁR: https://obchod.postoj.sk/krestanstvo-a-duchovny-rast/326-bozia-tvar.html
1/27/202421 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Prečo je pre katolíckeho novinára písanie o cirkvi výzvou

Súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: čom spočíva pre katolíka výzva písať o cirkvi, aké stanovisko vydali k požehnávaniu párov českí a moravskí biskupi a ako sa dá najlepšie zoznámiť s C. S. Lewisom.
1/26/20245 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Fico pred publikom hovorí ako suverenista, ale ako premiér sa tak nespráva

„Ódor je pre progresívcov najlepší možný ťah,“ myslia si komentátori v redakčnej debate.
1/26/202439 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Huni, Germáni a Rimania v boji o hegemóniu

Čo sa dialo od konca 4. do polovice 6. storočia v Strednej Európe a na Slovensku bolo kľúčové pre dejiny Západorímskej ríše. Etniká, ktoré tú vtedy žili, dopísali jej príbeh. Hoci Slovania neboli aktérmi dávnych udalostí, činy Rimanov, Germánov a Hunov mali veľký význam aj pre naše dejiny.
1/26/20241 hour, 7 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Herec Landl: Ficove výroky, že v Kyjeve je pokoj, sú smiešne, trápne, úbohé, zbabelé

„Mečiarov minister Hudec s nami nekomunikoval deväť mesiacov. Najväčší problém Martiny Šimkovičovej je, že sa správa nekultúrne,“ povedal pre Postoj TV herec Matej Landl.
1/24/202429 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Sovietsky vpád do Afganistanu sprevádzali mnohé bizarné okolnosti

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský sa rozpráva s redaktorom Lukášom Krivošíkom o sovietskom vpáde do Afganistanu na prelome rokov 1979 a 1980. V úvode hovoria tiež o zničení dôležitého ruského lietadla Ukrajincami a o možnosti, že tohtoročná jarná ofenzíva na rusko-ukrajinskom bojisku bude v ruskej réžii.
1/20/20241 hour, 32 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Kde došlo k požehnávaniu homosexuálnych párov, tam prišlo k rozdeleniu

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od zástupcu šéfredaktora Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • ako dopadli anglikáni, metodisti a iní, keď začali žehnať páry rovnakého pohlavia, • ktorých slovenských biskupov prijal pápež František, • čo sa profesorovi teológie Faggiolimu nezdá na príprave dokumentu Fiducia supplicans.
1/19/20247 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Len aby sme nikoho neurazili

Čo je toto vlastne za knihu?! Ten chlapík, čo to píše... je na ktorej strane barikády? Ku ktorému klanu patrí? A klanov nie je až tak veľa, sú len dva: ten váš a nepriateľský. Klan je to teplé a príjemné miesto, ktoré sme si my ľudia vytvorili, aby sme fandili tímu, ktorý je pre nás ten správny, a predovšetkým sa spoločne rozhorčovali nad urážkami, ktoré dostávame od nepriateľského klanu. www.obchod.postoj.sk
1/19/202421 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Hanus a Majchrák o rezolúcii EP, stretnutí Fica s Orbánom a trampotách Andreja Danka so semaforom

Šéfredaktor Postoja Martin Hanus a jeho zástupca Jozef Majchrák diskutujú s redaktorom a moderátorom Lukášom Krivošíkom o rezolúcii Európskeho parlamentu voči Slovensku, dvojitých metroch Bruselu i Roberta Fica, stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a tiež o dopadoch dopravnej nehody Andreja Danka na prezidentskú kampaň.
1/19/202428 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Knihomoľov zápisník: Časonauti, Prečo to Nemci robia lepšie, Marián Lipovský, Strobel a Chesterton

Redakčný knihomoľ Postoja Lukáš Krivošík využil sviatky, aby prečítal niekoľko pozoruhodných kníh.
1/13/202417 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Fiducia, Nemci, saleziáni aj synoda. Čo očakávame v roku 2024

Súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: ktoré hlavné udalosti očakávame v roku 2024, pre akú knihu spred 25 rokov čelí kardinál Fernández kritike a prečo bude možné získať v saleziánskych kostoloch a kaplnkách na Slovensku plnomocné odpustky.
1/12/20249 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Debata v redakcii: Aj Mikloško čelil otázkam o prvej dáme, prečo by nemal aj Pellegrini?

Komentátori denníka Postoj Jozef Majchrák a Lukáš Krivošík diskutujú o prezidentských voľbách, posune pri rušení špeciálnej prokuratúry aj o budúcnosti opozičných protestov.
1/12/202440 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Na čom záleží: Kedy už budeme konečne šťastní?

Do čoho sa oplatí tento rok investovať najviac, aby sme boli so sebou spokojní? Prekvapivo to nie je dokonalá kondička ani superzmysluplné projekty.
1/11/20246 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Bývalý vyšetrovateľ Šáray: NAKA je nafúknutý moloch. Tresty za korupciu by som však neznižoval

„Bolo by korektné, keby dotiahli pôvodné kauzy prokurátori ÚŠP,“ povedal v rozhovore pre Postoj TV bývalý vyšetrovateľ Július Šáray.
1/10/202429 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Keď sa chvíľu zdalo, že Rusi vytrhnú Slovensko z Uhorska a dostanú sa až do Prahy

Boje v Haliči a Karpatoch medzi ruskou a rakúsko-uhorskou armádou na prelome rokov 1914 a 1915 sú epizódou prvej svetovej vojny, ktoré žiadny z politických režimov na našom území priveľmi nevyzdvihoval. Pritom sú pre ďalší priebeh dejín Slovenska , respektíve Československa, dosť dôležité. Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa rozprávajú o bojoch, na ktorých sa zúčastnili možno aj vaši pradedovia.
1/6/20241 hour, 28 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Nový rok priniesol zmenu na čele Sveta kresťanstva

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od zástupcu šéfredaktora Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • kto sa stal novým vedúcim redaktorom Sveta kresťanstva, • ako pristupovať k informovaniu o cirkvi, • prečo máme radi svätého Augustína.
1/5/20247 minutes, 1 second
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Rok, v ktorom polarizácia v cirkvi pokračovala a pápež zvolil ráznejší prístup

Komentovaný súhrn diania v kresťanskom svete v roku 2023 od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: -aké najdôležitejšie udalosti sa počas roka stali, -čím bol charakteristický uplynulý rok 2023 -a na akú knihu sa môžu tešiť priaznivci Benedikta XVI. v novom roku.
12/29/202310 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Čo naznačuje sovietsko-fínska vojna 1939-40 o vyhliadkach Ukrajiny v roku 2024

Pri analýzach prebiehajúcej rusko-ukrajinskej vojny sa pozorovatelia často odvolávajú na sovietsko-fínsku zimnú vojnu na prelome rokov 1939 a 1940. Dnes tento konflikt rozoberú spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík podrobnejšie. A položia si tiež otázku, čo čaká nášho východného suseda v roku 2024.
12/23/20231 hour, 50 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma:Ukradnite si vianočné Dieťa na chvíľu len pre seba

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • aké posolstvo možno objaviť v piesni Depeche Mode Personal Jesus, • že napätie v Sýrsko-malabarskej cirkvi v Indii sa stupňuje, • čo vravia vatikanisti na rozhodnutie požehnávať homosexuálne páry.
12/22/20236 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Debata v redakcii: Aký bol uplynulý rok v cirkvi a čo s požehnávaním homosexuálnych párov

Imrich Gazda a Pavol Rábara hodnotia pápežove zásahy voči odporcom aj dokument umožňujúci požehnávať homosexuálne páry.
12/22/202345 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Ako zbožné ženy začali na konci antiky robiť kariéru

Emancipované sväté ženy na sklonku Rímskej ríše a ich príbeh.
12/21/202337 minutes, 1 second
Episode Artwork

Sudca Hrubala: Neviem, prečo Fico pri špeciálnej prokuratúre otočil

„Ak sa zruší špeciálna prokuratúra, rozhodnutia súdov sa oddialia o niekoľko rokov,“ povedal pre Postoj TV predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala.
12/19/202328 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Hviezdna pechota: Prečo progresívna ľavica nenávidí pôsobivý sci-fi román Roberta Heinleina

V slovenskom preklade tento rok vyšiel román Hviezdna pechota (vydavateľstvo MAMAŠ), ktorého autorom bol americký spisovateľ Robert Heinlein. Prečo ide o dielo, ktoré je dodnes kontroverzné sa dozviete v novej epizóde našej videorelácie Knihomoľov zápisník Lukáša Krivošíka.
12/16/202315 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Najznámejším Slovákom vo Vatikáne v roku 2023 bol bezdomovec Mirko

V aktuálnom súhrne sa dozviete: • kým bol tajomný „muž bez tváre“, • že Slovensko bude mať nového blahoslaveného, • ako odborník hodnotí novú stratégiu Františkových odporcov.
12/15/20237 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Pellegrini, Korčok, Hamran / Komu protesty proti rušeniu ÚŠP vyhrajú prezidentské voľby?

Zástupca šéfredaktora Postoja Jozef Majchrák a redaktor Michal Magušin debatujú s moderátorom Lukášom Krivošíkom o protestoch proti zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry a ako ovplyvnia šance jednotlivých kandidátov na víťazstvo v prezidentských voľbách na jar 2024.
12/15/202324 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Aktivistka Petková: Verím, že protesty zastavia Ficov valec

„Odmietanie Daniela Lipšica ako generálneho prokurátora – a naopak nekritický postoj k Marošovi Žilinkovi – bola chyba,“ povedala pre Postoj TV riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Táto relácia vznikla vďaka našim podporovateľom. Pridajte sa k nim, prosím, teraz aj vy na: https://podpora.postoj.sk/potrebujeme-vas. Ďakujeme.
12/14/202326 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Z KNÍH POSTOJA: Úryvok z knihy Láska žije offline

Ako sprevádzať deti v dobe ľahko dostupnej pornografie? Odpovie naša príručka pre zodpovedných rodičov. Mnohí z nás vyrastali v rodinách, kde sa o intímnych témach nehovorilo. Dnes je veľmi potrebné prelomiť ľady a zmeniť to. Inak vaše deti budú v tejto oblasti formovať kamaráti a najmä internet. Pomôžeme vám hovoriť s deťmi tak, aby v nich, ale aj vo vás rozhovory o týchto témach vyvolali zdravú zvedavosť, radosť a pokoj. Zo svojich skúseností vieme, že deti sú na to pripravené, poďte do toho s nami. „Táto kniha je pre všetkých, ktorí si myslia, že je ešte príliš skoro, veď ich dieťa je ešte malé a porno sa ho nedotýka, ale aj pre všetkých, ktorí si myslia, že už je neskoro, že majú mladého dospelého a tieto veci už má zvládnuté. Je pre tých, ktorí veria, že vďaka zákazom a príkazom už tento problém vyriešili, a aj pre tých, ktorí si myslia, že okolo porna sa robí priveľký krik a oni sami na tom vlastne nevidia nič mimoriadne škodlivé.“ – Mária Tiňová, ClinPsyD., klinická psychologička https://obchod.postoj.sk/rodina-a-vztahy/286-laska-zije-offline.html
12/14/202323 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Exminister Karas o rušení prokuratúry: Hnisajúcu ranu na prste by sme nemali riešiť odseknutím ruky

Exminister spravodlivosti Viliam Karas tvrdí, že zmeny trestných kódexov z dielne vládnej koalície síce reagujú na reálne a dlhodobé problémy, ale absolútne im chýba poctivá verejná diskusia a majú vážne nedostatky aj z obsahového hľadiska.
12/13/202331 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Z KNÍH POSTOJA: Úryvok z knihy Jordan Peterson, Boh a kresťanstvo

Kniha Jordan Peterson, Boh a kresťanstvo je prvou systematickou analýzou Petersonovho youtubového seriálu o Biblii a jeho knižného bestsellera 12 pravidiel pre život z kresťanskej perspektívy s epilógom, ktorý skúma jeho pokračovanie Za hranicou poriadku. Christopher Kaczor a Matthew R. Petrusek vťahujú čitateľov do hĺbok Petersonových úvah o Biblii, utrpení a zmysle života a skúmajú styčné body jeho diela s kresťanstvom a spôsoby, akými je viera naplnením Petersonovho projektu. Je to nenahraditeľá analýzou, nielen pre kresťanov dúfajúcich, že lepšie pochopia význam fenoménu Petersona, ale aj pre Petersonových priaznivcov, ktorí možno po prvýkrát vo svojich životoch seriózne premýšľajú nad tým, čo znamená veriť. „Posledné roky je Jordan Peterson jedným z najvplyvnejších mysliteľov našej kultúry. Jeho postrehy o Biblii, pohľady na dobre žitý život a slová nabádajúce na opatrnosť v súvislosti so vzostupom kultúrneho marxizmu nepopierateľne formujú a informujú milióny ľudí. Christopher Kaczor a Matthew R. Petrusek vo svojej knihe skúmajú a rozoberajú spôsoby, akými možno Dr. Petersona pochopiť z kresťanskej perspektívy. Či už je niekto pri Petersonových myšlienkach nováčikom, alebo je s jeho dielom oboznámený, zistí, že Kaczor a Petrusek neponúkajú jednoducho len prerobenie Petersonovho učenia, ale poskytujú skôr užitočný komentár a férovú kritiku.“ – otec Mike Schmitz, rečník, autor a tvorca podcastu The Bible in a Year (Biblia za rok). https://obchod.postoj.sk/krestanstvo-a-duchovny-rast/285-jordan-peterson-boh-a-krestanstvo.html
12/13/202323 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Napoleon podľa Ridleyho Scotta, skutočná bitka pri Slavkove a bratislavský mier

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský hovorí o svojich pocitoch z filmu Napoleon režíséra Ridleyho Scotta, opisuje skutočný priebeh bitky pri Slavkove a vysvetľuje, v čom spočívala mierová zmluva, podpísaná v bratislavkom Primaciálnom paláci 26. decembra 1805. Predtým sa spolu s redaktorom Lukášom Krivošíkom ešte porozprávajú o politických nezhodách v súvislosti s rusko-ukrajinskou vojnou.
12/9/20231 hour, 51 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Čaputová je voči Ficovi rovnako nemohúca ako Beneš ku Gottwaldovi

Komentátori Jozef Majchrák a Lukáš Krivošík diskutujú o vládnom návrhu, ktorý ruší Úrad špeciálnej prokuratúry.
12/8/202326 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Pastiersky list o prijímaní Eucharistie bol dôležitým krokom

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: čo zostalo „visieť vo vzduchu“ po pastierskom liste biskupov Galisa a Chovanca a aké slová adresoval pápež veriacim indickej diecézy, kde rieši problémy vladyka Vasiľ
12/8/20236 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Aby sme dokázali odpustiť, musíme sa vedieť nahnevať

Veriaci ľudia majú problém nahnevať sa, lebo to považujú za hriech, upozornili odborníci počas diskusného Večera s Postojom.
12/8/20231 hour, 40 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Univerzity: najlepšie dedičstvo stredoveku

Rozhovor s dominikánom a historikom Gabrielom Hunčagom o stredovekých univerzitách.
12/8/202348 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Prokurátor Šúrek: Zrušenie špeciálnej prokuratúry vyzerá ako pomsta

„Neviem, prečo som stále terčom pozornosti premiéra Fica. V minulosti som pritom podal obžalobu na človeka, ktorý ho vydieral,“ povedal pre Postoj TV prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek.
12/6/202338 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Čo čítať v advente: Kráľ Dávid, Dickensova vianočná klasika, Jordan Peterson i nový Michail Zygar

Začína predvianočné adventné obdobie. Je to čas siahnuť po knihe. Či už vo forme daru pod stromček pre najbližších alebo sa sami môžete začítať do niečoho, čo vás pred a počas Vianoc povznesie. Redakčný knihomoľ Postoja Lukáš Krivošík tu má pre vás pár knižných tipov práve na toto kúzelné obdobie: Vo videu zmienené knihy si môžete objednať so zľavou aj v našom e-shope: Rastislav Puchala: ON POSTAVÍ DOM TEBE si môžete objednať TU: https://obchod.postoj.sk/beletria/261-on-postavi-dom-tebe.html Rastislav Puchala: PRIESTUPNÝ ROK si môžete objednať TU: https://obchod.postoj.sk/beletria/196-priestupny-rok.html Christopher Kaczor a Matthew R. Petrusek: JORDAN PETERSON, BOH A KRESŤANSTVO si môžete objednať TU: https://obchod.postoj.sk/krestanstvo-a-duchovny-rast/285-jordan-peterson-boh-a-krestanstvo.html Charles Dickens a Lisa Aisato: VIANOČNÁ KOLEDA si môžete objednať TU: https://obchod.postoj.sk/beletria/276-vianocna-koleda.html Michail Zygar: VOJNA A TREST si môžete objednať TU: https://obchod.postoj.sk/historia/296-vojna-a-trest.html Michail Zygar: VŠETCI MOCNÍ KREMĽA si môžete objednať TU: https://obchod.postoj.sk/historia/298-vsetci-mocni-kremla.html Michail Zygar: IMPÉRIUM MUSÍ ZOMRIEŤ si môžete objednať TU: https://obchod.postoj.sk/historia/295-imperium-musi-zomriet.html
12/2/202314 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: V cirkvi sa „dejú veci“, aj preto máme pre vás dve pozvania na Advent

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: čo ponúka denník Postoj svojim čitateľom na začiatku Adventu,   ako zareagoval kardinál Burke na správy o krokoch pápeža voči nemu a aké čísla priniesla historicky prvá štatistika KBS o prípadoch zneužívania.
12/1/20235 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Ako slovenské firmy ideologicky "vychovávajú" zamestnancov a prečo je to problém

Jakub Lipták a Lukáš Krivošík diskutujú o príčinách, dôsledkoch a správnych reakciách na ideologický tlak, vytváraný veľkými firmami.
12/1/202338 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Rastislav Puchala: Z nášho prežívania vymizol Boh, aj preto majú oceňované knihy ťaživú atmosféru

Objav našej literárnej scény hovorí o tom, prečo sa rozhodol písať, aké posolstvá nesú jeho diela i ako vníma súčasnú literatúru.
11/26/202355 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Vďaka lietadlovým lodiam dokážu veľmoci premietať svoju silu do celého sveta

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa rozprávajú o histórii, súčasnosti a budúcnosti lietadlových lodí. Na začiatku dôjde aj k diskusii o desiatom výročí Majdanu na Ukrajine a nových zisteniach o zničení plynovodu Nordstream.
11/25/20231 hour, 58 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Svedectvá obetí zneužívania zazneli aj v katolíckej televízii

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: aké nové kroky urobila cirkev na Slovensku v oblasti boja proti zneužívaniu detí,   kto bude slovenským parlamentným kaplánom a akú encykliku by privítal arcibiskup Ševčuk z Ukrajiny.
11/24/20236 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Debata v redakcii: Kuffovým spôsobom politiky tu o štyri roky bude menej konzervatívcov ako dnes

Redaktori Lukáš Krivošík a Michal Magušin diskutujú o Ficovom bojkote vybraných médií, o programe vlády i o prezidentských voľbách.
11/24/202352 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Režisér Nvota: Z ľudí ako Šimkovičová si robili srandu už pred 100 rokmi

„Ministerka veľmi ťažko formuluje vety, nehovoriac o obsahu. Obávam sa, že budeme zase štyri roky riešiť, čo je slovenské alebo čo chce kto zakázať namiesto reforiem,“ povedal pre Postoj TV režisér Jakub Nvota. Moderoval Marek Vagovič. Čo ďalšie sa dozviete v rozhovore: • prečo sa niektorí politici obávajú miešania slovenskej kultúry s inou, • ako často chodia do divadla a či hrozí, že sa prestane hrať Hamlet, • či to neprehnal, keď prirovnal Šimkovičovú ku Goebbelsovi, • ako sa cítil, keď si prečítal jej list českému ministrovi kultúry, • či by mali herci recitovať básničky na politických rokovaniach, • kam sa rúti kultúra v réžii SNS • a čo je skutočné vlastenectvo, na ktorých umelcov môžu byť Slováci hrdí aj v zahraničí .
11/23/202328 minutes
Episode Artwork

Skutočne by sme sa mali vzdať sexuálnej výchovy?

O tom, či sú konzervatívci pripravení hovoriť s deťmi doma či na školách o otázkach vzťahov a sexuality.
11/23/20231 hour, 2 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Debata v redakcii: Fico útočil na prokurátorov neférovo

Šéfredaktor Postoja Martin Hanus a redaktor Lukáš Kekelák diskutujú o najnovšom vývoji dlhodobého zápasu o právny štát. Najdôležitejšou udalosťou týždňa je zistenie, že nahrávky prokurátorov špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu a Michala Šúreka boli manipulované. Práve tieto zvukové materiály využil Robert Fico na svojej tlačovej konferencii pri kritike prokurátorov. Akú má táto udalosť dôležitosť pri súčasnom dianí v silových zložkách? Debata v redakcii pokračuje analýzou rozhodnutia generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý trestné stíhanie skupiny vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu presunul z bratislavskej krajskej prokuratúry do Trnavy. Je tento krok dôkazom toho, že Maroš Žilinka napriek kritike vždy prihliadal len na zákonnosť procesov a rozhodnutí? Meno nového policjaného prezidenta mnohých prekvapilo. Prečo? A aké zmeny nastali v Súdnej rade?
11/17/202334 minutes, 1 second
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Čo mala britská panovníčka Alžbeta II. spoločné s jadrovou energiou?

Jadrovú elektráreň Calder Hall so štyrmi reaktormi typu Magnox slávnostne uviedla do prevádzky Jej veličetstvo Alžbeta II., vtedajšia kráľovná Spojeného kráľovstva a vládkyňa ďalších 14 štátov Commonwealthu, v roku 1956. Elizabeth Alexandra Mary Windsor bola najdlhšie žijúcim a vládnúcim britským panovníkom a najdlhšie pôsobiacou ženskou hlavou štátu vo svetovej histórii.
11/16/20231 hour, 7 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Na čom záleží: Stretnutie so sebou samým môže byť desivé. Je ale nutné, ak chceme žiť v pravde

Ako byť zrelými kompletnými ľuďmi nie je len osobná výzva, je to téma s celospoločenským presahom.
11/16/20233 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Ján Budaj: Vagnerovci sa mi vyhrážajú smrťou

„So samopalom, ktorý sa našiel na ministerstve, nemám nič spoločné. Niekto ho tam podstrčil,“ povedal pre Postoj TV Ján Budaj. Čo sa okrem iného dozviete v rozhovore s Jánom Budajom: - ako vnímal neúspech strany Demokrati, za ktorú kandidoval - či je to jeho koniec v politike alebo sa pokúsi o comeback - prečo máme tridsaťštyri rokov od revolúcie znovu vládu Smeru - čo si myslí o kauze samopal a akým spôsobom ho zastrašujú - ako vníma svojho nástupcu vo funkcii ministra životného prostredia - čo hovorí na kritiku Tomáša Tarabu, že zamestnával kamarátov - prečo nepodpisoval všetky zmluvy, ktoré mu ležali na stole
11/13/202328 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Únava Ukrajiny a mýty a fakty o boľševickom prevrate v Rusku v roku 1917

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa rozprávajú o priebehu „Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie“ ako sa u nás zvyklo hovoriť boľševickému prevratu v Rusku v novembri 1917. Snažíme sa oddeliť pravdu od mýtov okolo tejto udalosti. V úvode sa obaja diskutujúci rozprávajú o aktuálnom dianí na Ukrajine a o možnej únave Ukrajiny i únave Západu z Ukrajiny.
11/11/20231 hour, 33 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Aj vy sa pýtate, ako deťom odovzdať živú vieru? Doprajte im vzrušujúci zážitok

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • prečo potrebujeme nanovo objaviť význam „stretiek“ a stretnutí, • že Vatikán potvrdil krstenie transsexuálnych osôb, • ako odborníci reagujú na skončenú biskupskú synodu v Ríme. A ešte jedna prosba: ak si myslíte, že tento newsletter by mohol obohatiť aj vašich priateľov alebo známych, budeme radi, ak im ho prepošlete. Začať odoberať ho môžu tu. Ďakujeme!
11/10/20236 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Jordan Peterson má charizmu, ktorá nás spája: Čo Leidenfrost a Sádovský zažili na summite v Londýne

Matematik Šimon Sádovský a publicista Martin Leidenfrost sa zúčastnili medzinárodného summitu konzervatívcov v Londýne, pod záštitou kanadského psychológa Jordana Petersona. S redaktorom Postoja Lukášom Krivošíkom sa rozprávali o tom, čo si z tohoto stretnutia vzali domov na Slovensko. Postoj navyše vydal knihu s názvom JORDAN PETERSON, BOH A KRESŤANSTVO, ktorú si môžete objednať so zľavou v našom e-shope na linku: https://obchod.postoj.sk/krestanstvo-a-duchovny-rast/285-jordan-peterson-boh-a-krestanstvo.html
11/10/202336 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Gábor Grendel: To, čo robí Ficova vláda, je len drsný začiatok

„Premiér a minister vnútra hovoria, že sa nebudú mstiť. Prvých desať vo funkciách však nerobia nič iné,“ povedal pre Postoj TV poslanec parlamentu Gábor Grendel (Slovensko).
11/6/202330 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Kradli ako po nebohom: Marek Vagovič o svojom novom románe "Padreho klan 2"

„Môžem ich klamať od rána do večera, ale nikdy nie urážať,“ hovorí postava Šéfa a predsedu politickej strany Zder o svojich voličoch v novom románe Mareka Vagoviča Padreho klan 2. Investigatívny novinár a spisovateľ sa o svojej knihe rozprával s redaktorom Postoja Lukášom Krivošíkom. Padreho klan 2 vychádza 8. novembra. V predpredaji a so zľavou si ho môžete objednať v e-shope Postoja: https://obchod.postoj.sk/spolocnost/282-padreho-klan-2.html
11/4/202315 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Ako sa vzdelávalo v stredoveku

Karolínska renesancia priniesla veľké impulzy do kultúry, vzdelávania a vedy a jedným z jej plodov bol aj vznik katedrálnych škôl, ale ich hlavný rozvoj nastal v 11. storočí, kedy sa spojilo viacero pozitívnych trendov a Európa sa nadýchla k novému životu.
11/3/202349 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Od Exorcistu k Mníške. V čom sa zhodnú veriaci s fanúšikmi hororov

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • čo chýba novým filmom o vyháňaní diabla, • že pápež pocestuje do Dubaja a slovenskí biskupi do Ríma, • kde treba pokračovať v synodálnom procese.
11/3/20236 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Debata v redakcii/ Napriek inému prianiu pápeža bola synoda tak trochu aj parlamentom

Imrich Gazda a Pavol Rábara diskutujú s Pavlom Hudákom o záveroch synody a o tom, čo prinesie Slovensku. Aké sú závery tejto synody, čo zaujímavé priniesla a čo bude ďalej? Prečo vyvolala taký veľký mediálny záujem a prečo sa novinári nedostali priamo do synodálnej auly?
11/2/202329 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Martin Luterán: Školstvo potrebuje menej štátu, ten vzdelávateľom a rodičom nedôveruje

Martin Luterán je rektorom Kolégia Antona Neuwirtha, ktoré už 15 rokov formuje vysokoškolákov. Stojí tiež za Akadémiou veľkých diel pre stredoškolákov či za základnou školou Citadela. Podľa Luterána nášmu školstvu ubližuje fakt, že pravidlá pre vzdelávanie veľmi striktne nastavuje štát. V rozhovore hovorí aj o samotnom cieli vzdelávania, o reformách či o svojej vlastnej vízii pre lepšie školstvo.
11/1/202353 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Čo ste možno nevedeli o konci prvej svetovej vojny a ako s tým súvisí vznik ČSR

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský sa rozpráva s redaktorom Lukášom Krivošíkom o konci prvej svetovej vojny na jeseň 1918 a ako málo známu úlohu v tom zohralo balkánske bojisko. Do kontextu celkových udalostí priebehu vojny zasadzuje tiež zrod Československa.
10/28/20231 hour, 41 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Nastupuje tretia ponovembrová generácia biskupov, čo od nej očakávať

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • čo zosobňujú noví biskupi Trstenský a Maxim, • ako dopadli naše diskusie v Banskej Bystrici a Ružomberku, • že obvinený kňaz Marko Rupnik si našiel nové pôsobisko.
10/27/20235 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Martin Hanus a Jozef Majchrák: Niektoré mená členov novej vlády sú doslova urážkou štátu

Šéfredaktor Postoja Martin Hanus, jeho zástupca Jozef Majchrák a redaktor Lukáš Krivošík debatujú o vnútropolitickom dianí tohto týždňa. Na úvod sa rozprávajú o tom, prečo Martina Šimkovičová na poste ministerky kultúry nie je dobrou správou ani pre konzervatívcov. Dotknú sa rozhodnutia Igora Matoviča premenovať svoje hnutie OĽaNO na "Slovensko". Zhodnotia výkon prezidentky pri vymenovávaní novej vlády. A na záver povedia, prečo bola úradnícka vláda Ľudovíta Ódora sklamaním.
10/27/202325 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Mária Kolíková: Gašparov syn vo vláde je hanebnosť

„Ak by sme boli v koalícii s Hlasom, na vnútre by bola krížová kontrola. Pri šéfovi polície by bolo právo veta alebo by ho schvaľovala vláda,“ povedala pre Postoj TV poslankyňa parlamentu Mária Kolíková (SaS).
10/26/202341 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Slovenský vedec z Izraela: Ušli sme pred hrozbou veľkej vojny

Martin Lukačišin, výskumník v oblasti systémovej biológie pôsobiaci v izraelskej Haife, hovorí o nečakanom odchode z krajiny, o tom, ako navnímal túto krajinu i o top trendoch v jeho vedeckej oblasti.
10/21/202333 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Knihomoľov zápisník: Dali by ste svojej dospievajúcej dcére čítať román Quo Vadis?

Historický román Quo Vadis poľského nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Henryka Sienkiewicza nedávno vyšiel v novom slovenskom vydaní. Redaktor Postoja Lukáš Krivošík argumentuje, že na začiatku 21. storočia je najaktuálnejším odkazom tejto klasiky ľúbostná dejová línia medzi mladým rímskym aristokratom Markom Viníciom a kresťanským dievčaťom Lýgiou. Oslovila vás recenzia? Román Quo Vadis si môžete objednať v e-shope Postoja: https://obchod.postoj.sk/beletria/194-henryk-sienkiewicz-quo-vadis.html
10/21/202311 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Nebojte sa! Cirkev na Slovensku nevymiera, stále má svoju vitálnu tvár

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • prečo poslať svoje deti na Godzone Tour, • že biskupi zriadili úrady pre nahlásenie zneužívania v cirkvi, • kde a kedy sa budete môcť zúčastniť na diskusiách Sveta kresťanstva.
10/20/20237 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Jozef Majchrák o zlomových voľbách v Poľsku, ktoré sledoval priamo u nášho severného suseda

Zástupca šéfredaktora Postoja Jozef Majchrák bol v Poľsku počas ich parlamentných volieb. Redaktorovi Lukášovi Krivošíkovi vysvetľuje, prečo konzervatívci u našich severných susedov prehrali, aj keď sa stali najsilnejšou stranou. A čo zmena vo Varšave bude znamenať pre V4, Európsku úniu i poľskú spoločnosť dovnútra.
10/20/202316 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Jaroslav Spišiak/Dúfam, že Gašpar ako šéf SIS je zlý vtip

„Som zvedavý, ako sa Šutaj-Eštok ujme funkcie. Jedna vec je rozprávať v kampani dve na tri a druhá reálne riadiť vnútro ako najkomplikovanejší rezort,“ povedal pre Postoj TV poslanec PS Jaroslav Spišiak.
10/18/202331 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Juraj Vittek: Pápež František svojimi výrokmi prináša čerstvosť evanjelia

Médiami rezonovala správa o tom, že pápež chce, aby cirkev požehnávala homosexuálne zväzky. Čo František naozaj povedal? Ako to súvisí s jeho dlhodobými postojmi k pálčivým problémom dnešnej cirkvi? Je konzervatívec alebo liberál? Nesmeruje katolícka cirkev nevyhnutne k zásadnému rozdeleniu? Diskusia s katolíckym kňazom a intelektuálom Jurajom Vittekom.
10/16/202346 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský:Nepovedal by som, že Hamas zaskočil Izrael so stiahnutými nohavicami

Teroristi z palestínskeho hnutia Hamas zaútočili na Izrael. Židovský štát teraz sľubuje tvrdú odplatu za svojich zabitých civilistov. Čím prebiehajúca „druhá jomkipurská vojna“ pripomína tú prvú z roku 1973? O tom sa redaktor Postoja Lukáš Krivošík rozprával s expertom na dejiny vojenstva Andrejom Žiarovským.
10/14/20231 hour, 16 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Pápež sa počas synody zvlášť zaujíma o jednu malú farnosť. Je v Pásme Gazy

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: -o akú farnosť sa momentálne zvlášť zaujíma pápež František, -aké zistenia sa prezentovali na konferencii o vzťahu pápeža Pia XII. k židom -a čo priniesol prvý týždeň synody.
10/13/20237 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Ak bude Pellegrini kandidovať za prezidenta, Ficov Smer jeho Hlas úplne vysaje

Šéfredaktor Postoja Martin Hanus a jeho zástupca Jozef Majchrák diskutujú s Lukášom Krivošíkom o aktuálnom vývoji povolebných rokovaní. Bola koalícia Smer, Hlas, SNS od začiatku nevyhnutná alebo bola predsa len šanca, že Peter Pellegrini pôjde do rokovaní s PS, KDH a SaS? Čo o zameraní rodiacej sa vlády prezrádzajú prvé mená ministrov, ktoré sa dostali na verejnosť? A akú funkciu dostane Ľuboš Blaha?
10/13/202321 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Ivan Mikloš: Západní politici nie sú lídri, sú mäkkí a boja sa Putina

Bývalý vicepremiér zmenil svoj názor na riešenie konfliktu na Ukrajine. Kým pred rokom a pol si myslel, že Rusko sa ekonomicky zrúti a nebude schopné viesť vojnu, dnes vidí riešenie v rýchlejšej a masívnejšej vojenskej pomoci Ukrajine zo strany Západu, ktorá bude viesť k obnoveniu hraníc Ukrajiny spred roku 2014. Následne by podľa Mikloša mala byť Ukrajina prijatá do NATO, aby to Rusko odstrašilo od akýchkoľvek ďalších vojenských aktivít.
10/10/202342 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Nepýtaj sa, čo môže urobiť cirkev pre teba, ale čo môžeš urobiť ty pre cirkev

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • prečo neplatí, že „Pán Boh je vysoko a pápež ďaleko“, • aký je vzťah medzi pápežom a konzervatívnym krídlom amerického katolicizmu, • aké netradičné podujatie pripravili minoriti v bratislavskej Karlovej Vsi.
10/6/20235 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Na čom záleží/ Keď sa rodiny sporia, s kým majú ísť kresťania do vlády

Počúvame hlasy, že mandát od ľudí je zaväzujúci a je potrebné sa chopiť vlády bez ohľadu na dôsledky a pragmatizmus musí zvíťaziť. A je to trochu desivé.
10/5/20233 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

František Mikloško: Vládu so Smerom vylučujem

František Mikloško hodnotí voľby 2023, pričom nevidí beznádejne vládu bez Smeru. Zároveň spoluprácu KDH s Ficom jednoznačne vylučuje.
10/1/202321 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Ako by v roku 1938 dopadla vojna medzi ČSR a nacistickým Nemeckom

Pripomenuli sme si 85. výročie Mníchovskej dohody, kedy sa Francúzsko, Veľká Británia a Taliansko dohodli s nacistickým Nemeckom na tom, že Československo odstúpi Hitlerovi svoje pohraničné oblasti, obývané nemeckou menšinou. Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský porovnáva v diskusii s redaktorom Lukášom Krivošíkom dobový obranný plán československej armády s nemeckým útočným plánom, ale aj úroveň hlavných druhov výzbroje oboch strán. A snaží sa zodpovedať otázku ako by vojna medzi nacistickým Nemeckom a Československom prebehla, keby Praha odmietla v roku 1938 závery Mníchovskej dohody.
10/1/20232 hours, 11 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/V Ríme nebudú voľby, ale ani nuda. Prichádzajú noví kardináli a synoda

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: aké významné udalosti sa budú diať vo Vatikáne, čo je nové v kauze Marka Rupnika a v čom spočíva kontroverzia v súvislosti s potrestaným francúzskym kardinálom.
9/29/20237 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Ako dopadnú voľby: Diskutujú Slosiarik, Vagovič, Krivošík a Leidenfrost

Ako dopadnú voľby: Diskutujú Slosiarik, Vagovič, Krivošík a Leidenfrost by Denník Postoj
9/27/20231 hour, 1 minute, 37 seconds
Episode Artwork

Fico aj Pellegrini strašia svojich voličov, zrejme však budú vládnuť spolu (Volebný Postoj)

Redaktori Postoja Lukáš Krivošík a Marek Vagovič komentujú najdôležitejšie udalosti týždňa. Prvou sú negatívne vyhliadky hnutia Sme rodina, ktoré sa v prieskumoch prepadlo po 5-percentnú hranicu. Čo tento pokles spôsobilo a aké dôsledky na skladanie vládnych koalícií by mala absencia Sme rodina v parlamente? Robert Fico zaútočil na Petra Pellegriniho a vyčíta mu údajnú ochotu vládnuť s Progresívnym Slovenskom. Pellegrini Ficovi kontruje tvrdením, že on zas plánuje vládnuť s Republikou, čo je pre Hlas neprijateľné. O čo Ficovi ide? Je zo strany OĽaNO či Demokratov správne vylučovať z povolebnej spolupráce Hlas? Polícia v akcii Vírus zadržala viacerých bývalých čelných predstaviteľov Vojenskej spravodajskej služby, ale aj známeho podnikateľa Michala Gučíka. O čo ide a aké vážne sú podozrenia?
9/22/202327 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Zazneli slová biskupov k voľbám, evanjelickí sa prihovorili komplexnejšie

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: akými slovami sa pred voľbami prihovorili veriacim katolícki a evanjelickí biskupi, čo čaká pápeža Františka vo francúzskom meste Marseille, a o čom je biblický román, ktorý práve vychádza vo vydavateľstve Postoja.
9/22/20237 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Boris Kollár: Životný štýl meniť nebudem, so snahami o diskreditáciu počítam

Predseda parlamentu Boris Kollár hovorí o motívoch jeho mediálnej diskreditácie, kde vidí osobnú pomstu Zoroslava Kollára a aj politickú aktivitu jednej strany. Zároveň tvrdí, že diskreditácia zo strany expertneriek preňho nepriniesla žiadne poučenie do osobného života. Šéf Sme rodina vysvetľuje, prečo ešte nestoja sľubované nájomné byty, ktoré zostávajú jeho prioritou do budúcnosti, ale má aj iné plány. Kollár ponúka aj predstavu, ako by sme mohli konsolidovať verejné financie – napríklad posilnením ekonomického rastu a lepším výberom daní. Na záver Boris Kollár hovorí o tom, ako by sa podľa neho mali reformovať bezpečnostné zložky, kde sa podľa neho časť z nich "odtrhla z reťaze".
9/22/202332 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Premiér Ódor: Nebudem voliť organizovaný zločin ani fašistov

„Obávam sa, aby sme sa po voľbách znovu nestali čiernou dierou Európy ako za Mečiara a neotočili sa smerom k Rusku,“ povedal pre Postoj TV premiér Ľudovít Ódor.
9/21/202338 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Igor Matovič: Zvažovali sme, že ukončíme vládu so Sme rodina

„Keď sa nedostaneme do parlamentu, odchádzam z politiky a nikdy sa tam nevrátim,“ povedal pre Postoj TV líder OĽaNO Igor Matovič.
9/18/202339 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Vašečka vs Horecký: Sme na civilizačnej križovatke, školstvo musí byť top prioritou

Richard Vašečka a Ján Horecký diskutujú o najväčších problémoch nášho školstva a navrhujú zásadné riešenia, ktoré by chceli realizovať.
9/17/202359 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Ako drony menia námornú vojnu

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa rozprávajú o úspešnom ukrajinskom útoku na ruskú námornú základňu Sevastopoľ a rozoberajú históriu, prítomnosť a možnú budúcnosť námorných dronov.
9/15/20231 hour, 17 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Potýčka Igora Matoviča a Roberta Kaliňáka ohlasuje pohreb politiky na Slovensku (Volebný Postoj)

Šéfredaktor Postoja Martin Hanus a jeho zástupca Jozef Majchrák tento týždeň robili rozhovor s Robertom Ficom a súčasne moderovali diskusiu s politikmi OĽaNO, Sme rodina a KDH. S redaktorom Lukášom Krivošíkom sa rozprávajú o tom, čo na týchto fórach zaznelo, čo to znamená pre prebiehajúcu kampaň a v závere zhodnotia aj potýčku Igora Matoviča a Roberta Kaliňáka pred Úradom vlády. Rozhovor Postoja s Robertom Ficom nájdete tu: https://www.postoj.sk/137777/stale-som-za-to-aby-sme-boli-v-jadre-eu-len-ta-sa-zmenila-na-vojnovu-masineriu Zhrnutie a záznam z predvolebnej diskusie Postoja s Igorom Matovičom, Milanom Krajniakom a Jozefom Hajkom nájdete tu: https://www.postoj.sk/137790/rano-zacnem-kampan-vravel-matovic-v-predvecer-bitky-s-kalinakom
9/15/202326 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Predvolebná diskusia Postoja: Ráno začnem kampaň, vravel Matovič v predvečer bitky s Kaliňákom

Záznam z predvolebnej diskusie denníka Postoj v priestoroch bratislavského Teatro Colorato. Hosťami moderátorov Martina Hanusa (šéfredaktor denníka Postoj) a Jozefa Majchráka (zástupa šéfredaktora) boli líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak a člen predsedníctva KDH Jozef Hajko.
9/14/20232 hours, 16 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/František nadbiehal Pekingu, zatiaľ čo čínski katolíci si prekrývali tváre

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • kto sa stal novým biskupom Spišskej diecézy, • aká je nová geopolitická stratégia pápeža Františka, • aké okrúhle výročie si pripomenieme na budúci týždeň.
9/8/20235 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Progresívcov treba konfrontovať s nákladmi, ktoré ich politiky spôsobia ľuďom (Volebný špeciál)

Spolupracovníci Postoja Martin Leidenfrost a Christian Heitmann sa rozprávajú s redaktorom Lukášom Krivošíkom o slovenských parlamentných voľbách, videných z Rakúska (kde žije prvý menovaný) a Nemecka (kde žije druhý menovaný).
9/8/202340 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Richard Sulík: Zmenu pohlavia by som neuľahčil, označovať rodiča 1 a 2 je smiešne

Predseda Sas Richard Sulík viní z problémov s migrantmi exministra vnútra a šéfa polície, za pôvodcu celého problému však považuje európskych politikov, ktorí nemajú odvahu. Dnes však podľa Sulíka musíme v prvom rade posilniť ochranu našej hranice s Maďarskom.
9/7/202346 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Na čom záleží Rodičom sa ťažšie dýcha. Školský rok sa začína celospoločenskou depkou

Hoci máme leto a dovolenky za sebou, nejako priskoro sme stratili iskru. Newsletter o vzťahoch a o rodine.
9/7/20234 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

František Mikloško: PS sa bude musieť rozhodnúť, ich návrhy v hodnotovej oblasti sú neprijateľné

František Mikloško, ktorý kandiduje za KDH, hovorí o výrokoch predsedu Milana Majerského o LGBTI ideológii. Výrok považuje za nešťastný, ale upozorňuje, že táto komunikačná chyba nediskredituje hnutie ani jeho predsedu. Bývalý disident tiež odpovedá na otázku ohľadom možného spojenectva KDH a Progresívneho Slovenska či spolupráce so stranou Hlas. Mikloška sme sa opýtali, či vníma beznádej, ktorú veľa ľudí cíti v súvislosti s možnými výsledkami volieb a ako s týmto pocitom bojuje
9/6/202329 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Pápež s mladými, vladyka Vasiľ s nahnevanými. Čo priniesol august?

Augustový súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • čo dôležité sa udialo v auguste, • komu kládol arcibiskup Vasiľ otázku, či je s pápežom alebo proti nemu • a čo môže byť zaujímavé na pápežovej návšteve ďalekého Mongolska.
9/2/20236 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Je ešte možná vláda bez Smeru? (Polemika Martina Hanusa a Jozefa Majchráka)

Milí poslucháči, každý piatok do parlamentných volieb vám prinesieme predvolebný špeciál, v ktorom budú redaktori Postoja diskutovať o aktuálnom dianí. V tomto vydaní diskutujú šéfredaktor Postoja Martin Hanus a jeho zástupca Jozef Majchrák s moderátorom Lukášom Krivošíkom o tom, či je možná vláda bez strany Smer.
8/31/202321 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Jaroslav Naď: Podporili by sme menšinovú vládu Hlasu s demokratmi

„Volali mi pobúrení vojaci, že čo si to ten Suja dovoľuje. Dá si na seba baret a medaily, ktoré sa dajú kúpiť na internete za 500 českých korún, pričom sa tvári ako súčasť SNP,“ povedal pre Postoj TV podpredseda Demokratov Jaroslav Naď.
8/30/202341 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Čo ste o Povstaní možno netušili

Pri príležitosti 79. výročia začiatku Slovenského národného povstania sa spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík rozprávajú o prípravách, vypuknutí i priebehu SNP. Predtým sa však dotknú aj smrti šéfa wagnerovcov Jevgenija Prigožina.
8/29/20233 hours, 9 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Pomáha Hamranova polícia Ficovej predvolebnej kampani? (Polemika Mareka Vagoviča a Martina Hanusa)

Milí poslucháči, každý piatok do parlamentných volieb vám prinesieme predvolebný špeciál, v ktorom budú redaktori Postoja diskutovať o aktuálnom dianí. V tomto vydaní diskutujú šéfredaktor Postoja Martin Hanus a investigatívny novinár Marek Vagovič s moderátorom Lukášom Krivošíkom o posledných akciách polície pod vedením Štefana Hamrana a riešia otázku, či sa polícia zapája do predvolebného politického zápasu alebo naopak, má konať, či už prebieha kampaň alebo nie.
8/25/202341 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Historický podcast: Kto boli intelektuáli po páde Ríma?

Rozhovor Juraja Poláčka s dominikánom a odborníkom na stredovek Gabrielom Hunčagom.
8/25/202346 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Keď sa vráti k moci Fico, v polícii končím

„Boli sme spochybňovaní pre zaisťovaciu akciu vo veľkej korupčnej kauze na PPA. Počkajme si na finále, aké bude vyvrcholenie tohto prípadu,“ povedal pre Postoj TV policajný prezident Štefan Hamran.
8/23/202349 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Kým dostať chlieb, kapustu a vodku, Rusi sa kvôli ekonomike búriť nebudú

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa rozprávajú o problémoch ruskej ekonomiky, útokoch ukrajinských dronov, či o statickom vývoji na fronte rusko-ukrajinskej vojny. Hlavnou časťou relácie bude však Andrejov výklad o dlhých pechotných zbraniach (pušky, samopaly a guľomety) od 19. storočia až po súčasnosť.
8/21/20232 hours, 31 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Takmer každé manželstvo sa dá zachrániť

Takmer každé manželstvo sa dá zachrániť by Denník Postoj
8/17/202329 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Herec Hološka: Nemyslím si, že Černáka poľudšťujeme

„Hrať mafiána Kána je výzva. To, že bol dlho na slobode, svedčí o tom, že systém je trochu deravý. Evidentne nefunguje podľa pravítka ako Božia spravodlivosť,“ povedal v rozhovore pre Postoj TV herec Gregor Hološka.
8/8/202331 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Vypočujte si úryvok z knihy Podivuhodné putovanie púšťou alebo Tri P

Vypočujte si úryvok z knihy Podivuhodné putovanie púšťou alebo Tri P by Denník Postoj
8/3/202327 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Vypočujte si úryvok z knihy Buď, kde si

Vypočujte si úryvok z knihy Buď, kde si by Denník Postoj
8/3/202332 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský o mínach, odmínovaní, útokoch na Odesu a obilnej (ne)dohode

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa dnes rozprávajú o tom, ako fungujú míny (protipechotné i protitankové), ale aj odmínovanie v rámci ukrajinských snáh o ofenzívne akcie. Príde aj na otázku exportu ukrajinského obilia cez Čierne more a bombardovanie mesta Odesa.
7/29/20231 hour, 22 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Lukáš Kekelák/ V Sýrii som zažil najkrajšiu omšu, v Libanone pocit hrdosti na Slovensko

Náš kolega Lukáš Kekelák vďaka Slovenskej katolíckej charite navštívil Sýriu a Libanon. V podcastovom rozhovore približuje niektoré zážitky z tejto cesty. Tiež sa dozviete, ako vyzerá Aleppo po zemetrasení a aj to, aký mal pocit z miest, kde pôsobil sv. Šarbel, či aký mesačný plat majú ľudia v Sýrii a čo si za to (ne)môžu kúpiť.
7/28/202321 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Noví kardináli aj cesty do Portugalska a Mongolska. Pápež v lete hýri aktivitou

Júlový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • vo Vatikáne akoby tento rok zabudli na prázdninový režim, • pápežov mierový vyslanec si to možno zamieri do Pekingu, • vatikánska diplomacia je podľa známeho vatikanistu v kríze.
7/28/20237 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Knižné letné tipy: Smolen, Chesterton, Hanusovci, Houellebecq a 10 dôvodov prečo voliť progresívcov

Je leto, čas dovoleniek. Redaktor Postoja a knihomoľ Lukáš Krivošík predstavuje niekoľko odporúčaní na oddychové čítanie. Viaceré z nich si môžete so zľavou objednať v našom e-shope: https://obchod.postoj.sk/
7/22/20237 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Vypočujte si úryvok z knihy Cesta na Západ

Vypočujte si úryvok z knihy Cesta na Západ by Denník Postoj
7/18/202326 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Za najviac mŕtvych na ukrajinskom bojisku môže delostrelectvo

Andrej Žiarovský: Za najviac mŕtvych na ukrajinskom bojisku môže delostrelectvo by Denník Postoj
7/14/20231 hour, 47 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Ľubomír Galko: Bol by som razantnejší premiér ako Matovič

„Dostal som ponuku kandidovať aj za Demokratov. Do volieb však idem s OĽaNO, aby som sa mohol aj naďalej slobodne vyjadrovať k médiám alebo prezidentke,“ povedal v rozhovore pre Postoj TV Ľubomír Galko.
7/12/202352 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Vypočujte si úryvok z knihy Večný človek

Vypočujte si úryvok z knihy Večný človek by Denník Postoj
7/12/202325 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Novinárka Gyarfášová: Smer pomáha bývalým eštebákom

„Jána Kuciaka sledoval aj človek, ktorý spolupracoval s komunistickou tajnou políciou. Je šialené, že minulosť nás stále takto dobieha,“ povedala v rozhovore pre Postoj TV novinárka Soňa Gyarfášová.
7/5/202332 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Jeden kardinál šoféroval na Ukrajinu, druhý letel do Moskvy

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: ako pochodil kardinál Zuppi v Moskve, čo robil iný kardinál v tom čase na Ukrajine a kde sa konali prvé bohoslužby vytvorené a vedené umelou inteligenciou.
6/30/20236 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Bratislavská kapitula v stredoveku – Slovenský Vatikán

Rozhovor Juraja Poláčka s historičkou, odborníčkou na cirkevné dejiny Miriam Hlavačkovou o pravdepodobne najstaršej obývanej ulici v Bratislave.
6/30/202340 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Marek Vagovič o novej knihe: Éru Matoviča som chcel opísať bez hejtu i nekritického obdivu

Investigatívny novinár Marek Vagovič napísal novú knihu s názvom JEDNODUCHO MATOVIČ, s podtitulom: "Premiér, ktorý nechcel vyhrať voľby". Pri jej príprave sa opakovane stretával s Igorom Matovičom a rozprávali sa o jeho politických rozhodnutiach. V knihe však zaznievajú aj hľadiská ďalších aktérov na Matovičovu politiku: Od Richarda Sulíka, cez Gábora Grendela a Jaroslava Naďa, až po Zuzanu Čaputovú. Marek Vagovič sa pokúsil vytvoriť plastický obraz kontroverzného politika, ktorý vtlačil svoju pečať rokom 2020-23 a prináša čitateľovi aj niekoľko zaujímavých nových informácií o fungovaní politického zákulisia.
6/29/202322 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Čo sa skrýva na pozadí energetickej krízy

Doba exilu jadra skončila, potvrdzuje Andrej Žiarovský, riaditeľ pre strategické projekty a medzinárodnú spoluprácu VUJE, a.s., pozíciu jadrovej energetiky v kontexte aktuálnej energetickej krízy. Jadrová energetika, ktorá kedysi vyvolávala obavy a bola priam tabuizovaná, sa dnes opäť stáva súčasťou rozhovorov o európskej energetickej nezávislosti. Čo v tejto súvislosti odpovedal francúzsky prezident Emmanuel Macron na otázku Žiarovského? Dozviete sa v novom energetickom podcaste. Produkcia: TIME.is COMMUNICATION
6/29/202342 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Duel Stachura vs Szalay: Potrebuje zdravotníctvo menej štátu alebo lepšie pravidlá?

Tomáš Szalay a Peter Stachura, zdravotnícki experti strán SaS a KDH, diskutujú v predvolebnom dueli o tom, či riešenie pre naše zlyhavajúce zdravotníctvo spočíva v oslabení roly štátu a vo vytvorení reálneho konkurenčného prostredia, alebo treba byť s trhovými mechanizmami v tomto sektore opatrný a cesta je v zlepšení pravidiel súčasného systému.
6/28/202359 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský o zvláštnej vzbure Prigožina a otrasenej pozícii Putina

Sobotný pochod vagnerovcov na Moskvu bol zvláštny. Prigožinovým žoldnierom sa skoro nikto nepostavil na odpor. Na druhej strane, ani sa k nim nikto nepridal. Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa rozprávajú o príčinách Prigožinovej akcie, jej priebehu i zvláštnom ukončení, a následkoch, ktoré môže mať pre politickú budúcnosť Vladimira Putina.
6/26/202352 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Ako sa nestratiť v kresťanskom podcastovom lese

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.
6/26/20234 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Alexander Duleba: Prigožin ozvučil nový politický program pre Rusov, ktorí nechcú zmenu režimu

Analytik Alexander Duleba hodnotí víkendové udalosti na Ukrajine. "Prigožin ozvučil nový politický program ako alternatívu patriotov, ktorí chcú, aby režim zostal taký aký je, aby majetky zostali rozdelené rovnako, ale zároveň sú ochotní baviť sa s Ukrajinou o hraniciach z roku 1991 a o ukončení tejto vojny, ktorá je pre Rusko nezmyselná. Toto je to najdôležitejšie. Toto Prigožin ozvučil a žije to na internete."
6/26/202336 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský o útočných ponorkách, ukrajinskej ofenzíve i skaze Kurska

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa dnes rozprávajú o útočných ponorkách. V úvode rozoberú začiatok ukrajinskej ofenzívy, dôvody, prečo tak pomaly napreduje, mocenský zápas v Rusku, aj potopenie komerčnej ponorky Titan. Andrej vo videu tiež porozpráva o skaze ponorky Kursk v roku 2000.
6/24/20232 hours, 9 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Poslanec OĽaNO Kremský/Spravili sme hrubé chyby, už nebudem kandidovať

„Matovič aj Heger podcenili situáciu na ministerstve pôdohospodárstva. Mali sme tých ľudí stiahnuť skôr, ako ich zobrala polícia,“ povedal pre Postoj TV poslanec OĽaNO Peter Kremský.
6/23/202338 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Policajt Schürger/Nebránil som Matoviča, ale verejný poriadok

„Povedal som bývalému premiérovi, aby opustil miesto protestu a zbytočne neeskaloval napätie, čo plne rešpektoval,“ povedal pre Postoj TV veliteľ zásahovej jednotky Mestskej polície Bratislava Marek Schürger.
6/19/202331 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Ako bolo s vami v Trnave, Žiline a na Orave? Výborne

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: ako dopadli debaty, ktoré sme pre vás pripravili v Trnave, Žiline a Trstenej, koľko novokňazov bude tento rok vysvätených na Slovensku a kto je nová hovorkyňa Konferencie biskupov Slovenska.
6/16/20235 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Robert Mistrík / Heger totálne zlyhal, v kampani pomôžem SaS

„Ak pôjdem do prezidentských volieb, tak len ako občiansky kandidát. Nebudem sa aktívne uchádzať o podporu politických strán,“ povedal v rozhovore pre Postoj TV vedec Robert Mistrík.
6/16/202333 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Mesežnikov: Pád Putinovho režimu môže spustiť len víťazstvo Ukrajiny

Politický analytik Grigorij Mesežnikov si myslí, že len vojenské víťazstvo Ukrajiny môže rozložiť režim Vladimira Putina. Ako hodnotí aktuálny vývoj ukrajinskej ofenzívy? Aká je politická situácia v súčasnom Rusku? Bude Západ jednotne podporovať Ukrajinu i v budúcnosti?
6/15/202340 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Pápežov kardinál bol v Kyjeve, bude ho v Moskve čakať patriarcha Kirill?

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: -ako pôsobila návšteva kardinála Zuppiho v Kyjeve, -čo pripomenul chirurgický zákrok, ktorý podstúpil pápež František a -kam Svätý Otec posiela bývalého tajomníka Benedikta XVI..
6/9/20238 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Na čom záleží/ Rozpadávajú sa manželstvá, za ktoré by sme pred tým dali ruku do ohňa

Na čom záleží/ Rozpadávajú sa manželstvá, za ktoré by sme pred tým dali ruku do ohňa by Denník Postoj
6/7/20236 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Klimek vs Tóth: Sú naše verejné financie v historicky najhoršom stave?

Marcel Klimek, donedávna štátny tajomník ministerstva financií a Ján Tóth, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť diskutujú o tom, či sú na tom naše verejné financie historicky najhoršie, čo sa týka ich udržateľnosti - ako to tvrdí minister financií úradníckej vlády Michal Horváth. Aj keď sa hostia dokonale nezhodnú na dôležitosti pohľadu na verejné financie o 50 rokov dopredu, odmietajú tvrdenie o historickom probléme. Kým Klimek argumentuje dôverou trhov voči našim financiám na najbližšie roky, Tóth upozorňuje na vážny problém, ktorý dnešný stav verejných financií spôsobí o pár desiatok rokov.
6/5/202353 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský o jadrových raketonosných ponorkách a stretnutí s Macronom

So spolupracovníkom Postoja Andrejom Žiarovským sa dnes redaktor Lukáš Krivošík rozpráva o ponorkách, nesúcich jadrové balistické rakety ako tretej súčasti nukleárnej triády. Predtým však spomenú aj dronový útok v Moskve, nájazd v Belgorodskej oblasti, a otázku i odpoveď, ktorú Andrej položil francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi na konferencii Globsec.
6/3/20232 hours, 39 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/O arcibiskupovi Tkáčovi sa nám písalo dobre, tá skutočná výzva ešte len príde

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • prečo bolo ľahké písať o zosnulom arcibiskupovi Tkáčovi, • ako jeho osobnosť zhodnotil pápež František, • že pre vás pripravujeme diskusie v Žiline a Trstenej.
6/2/20234 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Vzťah biskup a kňazi: odkaz Alojza Tkáča a nového prefekta Dikastéria pre biskupov

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: -ako si spomínajú na zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča kňazi, -čím môže byť povzbudením rozhovor s novým prefektom Dikastéria pre biskupov -a čo povedal životopisec Benedikta XVI. Peter Seewald na stretnutí so slovenskými médiami, kde nechýbal denník Postoj.
5/26/20237 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Podcast Andreja Žiarovského: Čo sa stalo v Černobyle (firemná spolupráca)

Akú kľúčovú úlohu zohral v Černobyle sviatok 1. máj. Čo spôsobilo, že jadrový reaktor tesne pred výbuchom vydával zvuky ako brzdiaci vlak. Prečo fyzikálne nie je možné, aby sa podobný typ nehody zopakoval na našich reaktoroch VVER. Fakty o udalostiach v černobyľskej atómovej elektrárni počas noci z 25. na 26. apríla 1986 predstavuje bez mýtov a červeného či zeleného ideologického balastu expert na energetiku Andrej Žiarovský, riaditeľ pre strategický rozvoj a medzinárodné projekty VUJE, a. s. Produkcia: TIME.is COMMUNICATION
5/25/20231 hour, 8 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Exminister školstva Horecký: Reforma sa prejaví o 20 rokov, nesmieme však túto šancu premrhať

Ján Horecký hovorí o tom, prečo si z viacerých možností vybral práve ponuku od KDH i o tom, aká je jeho vízia reformy nášho školstva.
5/23/202351 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Prejav Vladimíra Šuchu na Férovej akadémii

Prejav vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimíra Šuchu na konferencii Férová akadémia zo dňa 9. 5. 2023, v ktorom zazneli výroky o pokazených chromozómoch v DNA Slovákov a o tom, že k zmene myslenia o rodovej rovnosti musia byť ľudia dotlačení.
5/22/202316 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Daniel Hevier: Máme len pár politikov, ostatní sú obyčajní straníci

Daniel Hevier hovorí o písani svojich Predpamätí, o svojom angažovaní vo vzdelávaní i o tom, ako vníma rozdelenie spoločnosti a politiku.
5/21/202330 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský o balistických raketách, zbraniach, ktoré môžu ukončiť svet

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa rozprávajú o balistických raketách. Okrem ich klasifikácie a historického vývoja sa dozviete aj ako môžu Britmi dodané strely Storm Shadow zaúčinkovať na ukrajinskom bojisku.
5/20/20232 hours, 6 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Na čom záleží/ Samota ľudí ničí, čo môže mať oveľa širší spoločenský rozmer ako sme si mysleli

Sme sociálne bytosti a ak túto potrebu nemáme naplnenú, postupne odumierame. Aký to bude mať spoločenský efekt, ak je osamotených ľudí stále viac?
5/17/20234 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Exminister Naď: Fico dostáva pokyny z Moskvy

Bývalý minister obrany Jaroslav Naď hovorí o chystanej ukrajinskej protiofenzíve. Odpovedá tiež na otázku, ako sa podľa neho môže vyvinúť konflikt na Ukrajine a do akej miery od toho môže závisieť dianie na Slovensku. V Postoj TV tiež Naď hovorí o pritvrdení rétoriky voči Igorovi Matovičovi i o možných spojenectvách jeho Demokratov.
5/16/202351 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Bol stredovek naozaj temný?

Rozhovor Juraja Poláčka s dominikánom a odborníkom na stredovek Gabrielom Hunčagom.
5/12/20231 hour, 18 minutes, 1 second
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Ako zosadený top manažér Caritas Internationalis zavrčal na pápeža

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: z čoho obvinil Vatikán odvolaný manažér Caritas Internationalis, prečo boli na stredajšej generálnej audiencii dvaja pápeži a čo tvrdia zdroje jezuitského magazínu America o pápežovej „tajnej mierovej misii“.
5/12/20238 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Podcast Andreja Žiarovského: Expert na energetiku búra mýty o jadre (firemná spolupráca)

Ako sa štiepi jadro a čo dobré prináša jadrová energia. Aký je rozdiel medzi jadrovou elektrárňou a jadrovou zbraňou. Viete, že jedna centimetrová peletka dodá energiu na celý rok pre jednu domácnosť? A prečo podporovať a budovať jadrovú energetiku na Slovensku. To všetko, vrátane rozpletania vzťahov na pozadí jadrových výskumov, sa dozviete z pútavého rozprávania experta na energetiku Andreja Žiarovského, riaditeľa pre strategický rozvoj a medzinárodné projekty VUJE, a. s. Moderuje Monika Hajko, TIME.is COMMUNICATION.
5/11/202344 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Minister Karas: Inštitút dôverníka manželstvo neohrozí, sú to pseudoargumenty

Ministrom spravodlivosti bol necelých osem mesiacov. Podarilo sa mu dotiahnuť reformu súdnej mapy a po dlhých rokoch zmeniť trestné kódexy? Čo hovorí na výčitky svojej predchodkyne? A ako odpovedá na výčitky konzervatívneho prostredia k inštitútu dôverníkov, ktorý vznikol aj na pomoc LGBT ľuďom? Viliam Karas.
5/9/202344 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský o dronovom útoku na Kremeľ a strategických bombardéroch

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík dnes rozoberú správu o údajnom ukrajinskom dronovom útoku v Moskve. Hlavnú časť relácie však venujú strategickému bombardovaciemu letectvu od prvej svetovej vojny po súčasnosť.
5/6/20231 hour, 32 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Františkova „špeciálna operácia“ sa vraj už začala. Alebo sa ešte len chystá?

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • aké reakcie vyvolali pápežove slová o diplomatickej misii v Moskve a Kyjeve, • že na korunovácii Karola III. bude po 500 rokoch aj katolícky biskup, • koho vatikanista Magister tituloval označením „Kirillov kuchár“.
5/5/20235 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Richard Sulík: Spravíme všetko preto, aby sme vo vláde s Hlasom neboli

Predseda Sasky Richard Sulík hovorí o tom, či je reálne vyhrať voľby, keď je jeho strana v prieskumoch medzi 5 až 8 percentami. Vysvetľuje aj rozdiel medzi Saskou a Progresívnym Slovenskom. Dozviete sa tiež, prečo zo spolupráce nevylúčili stranu Hlas a či to nie je rezignácia na boj proti korupcii.
5/3/202331 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: V čom si možno bude pápež s Orbánom rozumieť a v čom sa budú rozchádzať?

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: - aké sú očakávania od návštevy pápeža Františka v Budapešti, - ktorý popredný taliansky arcibiskup vzbudil kontroverzie svojimi vyjadreniami a - akú historickú novinku umožnil pápež v súvislosti so synodou.
4/28/20239 minutes
Episode Artwork

Jana Žitňanská: Odišla som, lebo som nechcela byť na kandidátke OĽaNO

„V politike treba lepšie komunikovať a nemať pri každej možnej príležitosti pocit ohrozenia ako Veronika Remišová,“ povedala v rozhovore pre Postoj poslankyňa parlamentu Jana Žitňanská (Demokrati).
4/26/202335 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Gábor Grendel: Rokujeme s OĽaNO, naše hodnoty môžu byť po voľbách opäť ohrozené

Predseda strany NOVA Gábor Grendel hovorí o plánoch tohto zoskupenia do budúcnosti. Prvé rokovania budú viesť s hnutím OĽaNO. "Keď bude každý riešiť svoju nespokojnosť v kolektíve tým, že odíde a založí si vlastnú stranu, tak sa stane presne to, čo teraz. Na hranici zvoliteľnosti je niekoľko strán, o ktorých by som predpokladal, že budú napomáhať nesmeráckeho spektru. To sú ľudia, ktorí by boli najradšej, aby opäť vznikla vláda bez Smeru, bez Hlasu a bez extrému."
4/25/202327 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský o ruských krížnikoch a námornej studenej vojne proti U.S. Navy

Od potopenia ruského krížnika "Moskva" ubehol rok. Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík si pripomínajú toto výročie reláciou o ruskom vojnovom námorníctve, a ako sa Kremeľ pokúsil vyzvať U. S. Navy na súboj stavbou pôsobivých vojnových lodí - krížnikov. S Andrejom Žiarovským a Lukášom Krivošíkom sa môžete stretnúť naživo. V nedeľu 23.4. budú o 15:00 diskutovať o mieri a vojne na tomášovskej akadémii Teologickej fakulty v Košiciach. Diskusia sa uskutoční v Aule sv. košických mučeníkov Teologickej fakulty. Vstup je voľný.
4/22/20231 hour, 36 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma / Biskupi si nevyberajú vždy lídrov podľa pápežovho gusta

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: prečo môže byť výber biskupa Crociatu na čelo COMECE dôležitejším, než sa zdá, v akom štádiu je posudzovanie sťažnosti pred ESĽP v prípade zákazu omší v čase pandémie a prečo príde Ratzingerov životopisec Peter Seewald na Slovensko.
4/21/20237 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Veronika Remišová: Raši a Pellegrini mali väčšie kauzy ako Fico

„Asistent Richarda Rašiho, ktorý dostal päťciferný zlatý padák, o mne zverejňuje nenávistné videá, aby som skapala alebo zhnila,“ povedala pre Postoj ministerka informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).
4/18/202330 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

13.04.Konzervatívny výber - Na obranu Veľkej noci a jej ľudových tradícií

13.04.Konzervatívny výber - Na obranu Veľkej noci a jej ľudových tradícií by Denník Postoj
4/14/20237 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Kam ma priviedol veľkonočný zápas s mojím racionálnym „ja“

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • ako znie tá správna veľkonočná myšlienka, • že sa začal proces blahorečenia ďalšieho Slováka, • o kom vatikanista Magister uvažuje ako o budúcom pápežovi.
4/13/20236 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Policajný šéf Hamran: Mám naštrbenú dôveru k šéfovi NBÚ, v polícii by už skončil

Prezident policajného zboru Štefan Hamran hovorí o svojich výhradách voči krokom Národného bezpečnostného úradu vo vzťahu k snahe NAKA vyšetriť viaceré podozrenia. Policajný šéf odpovedá aj na otázku ohľadom posunu v prípade vyšetrovania vraždy študenta Daniela Tupého a reaguje aj na výhrady k jeho výrokom smerovaným voči politikom. „S každým politikom, ktorý vysiela signály, že zmení fungovanie systému elitných vyšetrovateľov, sa bytostne nestotožňujem, pretože dnes to konečne funguje v súlade s trestným poriadkom a s dôkaznou situáciou tak, ako má. Ak budú vysielať signály, že zrušia úrad špeciálneho prokurátora, alebo vymenia špeciálneho prokurátora, tak pre mňa to hovorí to, že právny štát budujú len na papieri. Ale v realite to budovanie právneho štátu nie je. Procesy fungujú a prípady, ktoré vyšetruje NAKA a dozorujú napríklad prokurátori z úradu špeciálnej prokuratúry na súdoch obstáli, a to až v 94 percentách.“
4/13/202333 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Kríž nás robí bratmi, zažili sme to aj počas Večera s Postojom

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • čo sa stane, keď sa stretnú katolík, evanjelik a evanjelikál, • aké silné slová predniesol biskup Lach, • že nedostatok povolaní ohrozuje už aj produkciu trapistického piva.
4/7/20237 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Roman Mikulec: Nezobral som úplatok od Imreczeho, môžem ísť aj na detektor lži

„Zaráža ma, že Marošovi Žilinkovi neprekáža, že Robert Fico zverejňuje nahrávky, ku ktorým nemajú prístup ani obvinení čurillovci,“ povedal v rozhovore pre Postoj minister vnútra Roman Mikulec (OľaNO).
4/6/202343 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Kristián Čekovský: Minister Káčer by mal vážiť slová

„Prekvapilo ma, že za moje odvolanie hlasovalo aj sedem alebo osem poslancov OľaNO, ktorí sa pridali k Smeru,“ povedal v rozhovore pre Postoj bývalý predseda mediálneho výboru parlamentu Kristián Čekovský.
4/3/202344 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Karpiš vs Tóth: Prečo nás zasiahla inflácia a kedy drahota skončí

Vzrušujúci duel predsedu Rozpočtovej rady Jána Tótha a známeho ekonomického analytika Juraja Karpiša o príčinách inflácie, o svetle na konci inflačného tunela i o praktických radách do dnešných turbulentných čias.
4/3/202357 minutes, 1 second
Episode Artwork

Vatikánska sedma / Po dvoch rokoch sa zrak všetkých opäť upiera na 10. poschodie rímskej nemocnice

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: -ako sa pápež ocitol v nemocnici, -kto bude predsedať vatikánskym bohoslužbám na Veľkú noc, -a ktorý katolícky arcibiskup bol prítomný na stretnutí rusofilov v Moskve.
4/1/20237 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Z KNÍH POSTOJA: Ruské storočie vojen

Vypočujte si úryvok z knihy Andreja Žiarovského, v ktorej opisuje komplikovanosť vzťahov Ruska a ruského národa k Západu, ako aj často agresívnu politiku Moskvy voči svojim susedom. Autor v nej odkrýva detaily krutého mocenského boja kremeľských elít, nemilosrdnosť Stalinových čistiek, brutálne metódy bezpečnostného aparátu v boji s domnelými alebo so skutočnými nepriateľmi, ale aj obrovské utrpenie a hrdinstvo, ktoré počas druhej svetovej vojny sprevádzali boj proti Hitlerovmu Nemecku. Kapitoly venované dlhej ére vlády Leonida Brežneva približujú problematické vzťahy Sovietskeho zväzu s komunistickou Čínou a odhaľujú tiež, prečo dnešné ruské elity a veľká časť ruskej spoločnosti pociťujú nostalgiu za existenciou Sovietskeho zväzu. Rozporuplný vzťah moskovských vládcov k svojim vlastným občanom demonštrujú tragické príbehy Černobyľskej atómovej elektrárne a raketovej ponorky Kursk. Autor zároveň odkrýva detaily pôsobenia síl, ktoré mali za následok nástup reformného Gorbačovovho vedenia, následnú deštrukciu dovtedy zdanlivo nezničiteľného komunistického impéria, ale aj príčiny recidívy imperiálnej agresivity, ktoré viedli k napadnutiu Ukrajiny.
3/29/202325 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Richard Vašečka: Spojenectvo s KDH sme mysleli úprimne

Podpredseda Kresťanskej únie obhajuje úprimnosť postupu jeho strany pri snahách o spojenie s KDH, analyzuje verejne prezentované i skutočné dôvody zlyhania rokovaní a tvrdí, že mu neprekáža odmietnutie ponuky na spoluprácu, ale spôsob, akým KDH svoje rozhodnutie urobilo.
3/28/202337 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Rôzne tváre lenivosti: Môže sa skrývať aj za hyperaktivitou či strachom zo zodpovednosti

„Uzavreli sme prímerie s lenivosťou a začali sme tolerovať, že byť lenivým nie je až také hrozné,“ hovorí kňaz Ján Buc. Na lenivosť sa často pozeráme len ako na ničnerobenie a prehliadame jej rôzne podoby, za ktorými sa skrýva. V ďalšom rozhovore zo seriálu o čnostiach a nerestiach však kňaz Ján Buc upozorňuje na jej rôzne tváre. „Vorkoholici nevedia oddychovať. Idú ako rozbehnutý vlak a myslia si, že je to tak v poriadku. Za tým však môže byť v skutočnosti skryté, že sa nechcú konfrontovať sami so sebou, že sú leniví upratať si vo svojom vnútri.“ Je potrebné vstúpiť hlbšie do seba a pýtať sa, aké sú motivácie nášho konania, prípadne nekonania. Je to často bolestivý proces, do ktorého sa nám nechce. A tak prokrastinujeme aj v duchovnom živote. „Zajtra sa začnem modliť, už od zajtra začnem čítať Sväté Písmo, zajtra pôjdem na spoveď. Potom to odložím na ďalšie ,zajtra‘ a napokon sú to mesiace a roky, čo sa k spovedi neodhodlám.“ Niekedy máme tendenciu lenivosť zľahčovať a nachádzať si ospravedlnenia, prečo to a to neurobiť. „Leňoch vidí prekážky a hľadá dôvody, prečo to nevie, prečo to neurobí. Kto nie je lenivý, hľadá cestu,“ hovorí katolícky kňaz. Nie nadarmo je lenivosť jedným z hlavných hriechov. To znamená, že má omnoho širší dosah na náš život i vzťahy s inými, ako si možno na prvý pohľad myslíme. „Ľudia niekedy prežívajú ataky v duchovnom svete, keď stratia ostražitosť. V stave lenivosti a nudy môže diabol človeka veľmi ľahko ovplyvniť, aby urobil niečo zlé.“ V rozhovore ďalej Ján Buc vysvetľuje, ako strach z prevzatia zodpovednosti za svoj život súvisí s lenivosťou, aké obrazy lenivosti nám ponúka Sväté Písmo aj čo je liekom na túto neresť.
3/28/202322 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Lucia Ďuriš Nicholsonová/Sulíkov prehnaný lobing spravil z Klusa toxickú postavu

„Ak by sa o Klusovi hlasovalo v pléne, zrejme by dostal len môj hlas. Napísala som mu, aby netlačil na pílu a zišiel z kratšej cesty,“ povedala v rozhovore pre Postoj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.
3/27/202344 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Stíhačky ako nástroj vybojovania vzdušnej nadvlády

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa rozprávajú o dejinách stíhačiek od prvej svetovej vojny, až po moderné stroje piatej generácie - ako americký F-35 alebo čínsky J-20. Súčasne rozoberajú americkú ponuku dodať Slovensku vrtuľníky Viper výmenou za stíhačky MiG-29, ktoré sme posunuli Ukrajine.
3/25/20232 hours, 11 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma / Historický súd s kardinálom a spol. je čoraz absurdnejší

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: -čo sa javí ako absurdné na súdnom spore vo Vatikáne, -k akým biblickým postavám prirovnal George Weigel lídrov nemeckej synody -a ktorú pravoslávnu cirkev chce patriarcha Bartolomej odčleniť od Moskvy.
3/24/20238 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

24.03. Konzervatívny výber - Keď sa pod pláštikom ľudských práv plošne sexualizuje spoločnosť

24.03. Konzervatívny výber - Keď sa pod pláštikom ľudských práv plošne sexualizuje spoločnosť by Denník Postoj
3/24/20239 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Pamäti kňaza Jozefa Leščinského

Návrat k úryvkov z rozhovoru vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu s kňazom Jozefom Leščinským. Rozprávali sa v roku 2019. Jozef Leščinský sa narodil v roku 1955, pochádza z obce Chmiňany pri Prešove. Za kňaza bol vysvätený v roku 1981, pôsobil vo farnosti Stará Halič v Rožňavskej diecéze. V rokoch 1990 – 1993 absolvoval postgraduálne štúdium biblickej teológie na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme. Po návrate pôsobil ako farár v Krompachoch a pedagóg na Teologickom inštitúte v Spišskej Kapitule. V rokoch 1996 – 1999 viedol Katolícke biblické dielo vo Svite. Potom sa stal pedagógom na Teologickom inštitúte v Košiciach, po jeho transformovaní na Teologickú fakultu Katolíckej univerzity sa stal vedúcim katedry biblických vied. Zároveň bol šéfredaktorom časopisu pre kresťanskú kultúru Verbum. V roku 2010 ho prezident vymenoval za vysokoškolského profesora, až do odchodu do dôchodku prednášal na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku. Medzi jeho najvýznamnejšie diela patria odborné publikácie Dynamická antropológia Biblie, Hermeneutika (krátky náčrt dejín interpretácie), História textu a jeho edukačné presahy, ale aj zbierka esejí Perlový náhrdelník. Zomrel 21. marca 2021.
3/21/202344 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Proroci, silné ženy a marketingoví guruovia (Knihomoľov zápisnik L. Krivošíka)

Redaktor Postoja a knihomoľ Lukáš Krivošík si zaumienil, že zníži trochu komíny z kníh, ktoré sa mu v poslednom čase nahromadili na pracovnom stole. Predstaví dnes päť titulov: Martin Woska a Jaro Zacko: Budget Cut (4 princípy úspešného marketingu s akýmkoľvek budgetom), vyd. TRIAD 2021 Klára Sever: Ešte raz sa obzerám (Za každou zákrutou krásna spomienka), vyd. AKV 2019 Chiara Amirante: Zostane len láska, vyd. Nové mesto 2022 Timothy Keller: Márnotratný prorok (Jonáš a tajomstvo Božej milosti), vyd. EVS 2021 Ján Podmanický: Prorokov hriech, vyd. SSS 2022
3/18/202311 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Je čas zamyslieť sa, či za nevierou druhých nie sú naše karikatúry Boha

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • či si vieru v pravého Boha nezamieňame s modloslužbou, • že František nahral svoj prvý „popecast“, • o prestrelke medzi Rossom Douthatom a Austenom Ivereighom.
3/17/20236 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Branislav Škripek: Experiment s OĽaNO sa pre mňa skončil

Podpredseda Kresťanskej únie Branislav Škripek približuje stav rokovaní medzi KÚ a Kresťanskodemokratickým hnutím. Práve v spojenectve s KDH vidí Škripek budúcnosť svojej strany – a v tomto spojení si zas predstavuje základ zjednotenia kresťanskej demokracie na Slovensku.
3/15/202333 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Peklo Bachmut a ochrana oblohy nad Ukrajinou

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík diskutujú o tom, či by Ukrajinci mali Bachmut naďalej brániť alebo je pre nich výhodnejšie ustúpiť. Náš spolupracovník si tiež pripravil historický prehľad systémov protivzdušnej obrany od guľometov, cez delostrelectvo, až po rakety - aj s presahom do prebiehajúcej rusko-ukrajinskej vojny.
3/11/20231 hour, 54 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Skôr než začneme strhávať sochy a prepisovať životopisy Jána Pavla II.

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • prečo k obvineniam poľského pápeža treba pristupovať opatrne, • ako sa Jána Pavla II. zastal aj liberálny intelektuál Adam Michnik, • že biskupi kritizujú nové učebné materiály sexuálnej výchovy.
3/10/20236 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Prokurátor Repa: Sledovalo ma neznáme auto

„Keď som sa vracal domov zo stredného Slovenska, celú cestu ma sledovalo nejaké auto. Zvláštne veci sa dejú aj mojej manželke,“ povedal v rozhovore pre Postoj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa.
3/8/202334 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Eduard Heger: Pre moju víziu som potreboval mandát predsedu, v OĽaNO dopyt po zmene nebol

Premiér Eduard Heger sa po ôsmich rokoch v OĽaNO pár mesiacov pred voľbami rozhodol z hnutia odísť. Stáva sa lídrom strany Demokrati, ktorá má ambíciu spájať viacero politikov i strán. Ako dospel k tomuto životnému zlomu? Čo chce vlastne dosiahnuť a akým spôsobom?
3/7/202338 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma / Pápež sa vráti do Budapešti, mohol by sa stretnúť s pravoslávnym metropolitom

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: -aký program čaká pápeža Františka v hlavnom meste Maďarska, -čo vymyslel plzenský biskup Tomáš Holub pre rozvedených a -kto sa priznal k vražde pomocného biskupa Los Angeles.
3/3/20237 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Novinárka Jančkárová: Takto drasticky sa mi nikto nevyhrážal

„Zarazilo ma, že vedia, kde bývam. Polícia nonstop strážila môj dom,“ povedala v rozhovore pre Postoj TV moderátorka RTVS Marta Jančkárová.
3/1/202328 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Z KNÍH POSTOJA: Úryvok z knihy Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť

V knihe o spovedi nájdete rozhovory s troma inšpiratívnymi kňazmi, pričom debata s každým z nich sa sústreďuje na inú fázu sviatosti zmierenia, teda spovede. Gréckokatolícky kňaz Peter Paľovčík hovorí najmä o príprave na spoveď a o tom, ako si dobre spytovať svedomie, a takisto o hriechoch, na ktoré zabúdame. Rehoľník minorita Lucián Bogucki istý čas spovedal vo vatikánskej Bazilike sv. Petra a v knihe približuje, ako by mal vyzerať priebeh samotnej spovede a vyznania hriechov. Kňaz a kapucín Felix Tkáč rozpráva o ľútosti, odpustení aj poslaní misionára Božieho milosrdenstva. Táto kniha je dôkazom, že záujem o spoveď v našich končinách nevymizol. Nie všetko je však ideálne, prístup mnohých katolíkov k spovedaniu je z rôznych dôvodov poznačený rigidnosťou, strachom a formalizmom. Aj preto v tejto knihe ponúkame myšlienky trojice kňazov, ktorý zdôrazňujú pri spovedi prístup, o ktorom hovorí pápež František: spoveď má byť o stretnutí s Božou láskou a nie o strachu a vypočítavaní hriechov. Praktickým bonusom v knižke je spovedné zrkadlo - sumár otázok, ktoré sa snažia poukázať na podstatu jednotlivých prikázaní Desatora.
3/1/202327 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: K čomu nás v pôste pozýva pápež František, biskup Lach a úspešná manažérka

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • ako iní objavujú duchovné bohatstvo, ktoré kresťania neraz prehliadajú, • že v Los Angeles zastrelili biskupa, • po akej knihe siahnuť počas prebiehajúceho pôstneho obdobia
2/24/20234 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský hodnotí rok Putinovej vojny na Ukrajine

Všetci sme sa 24. februára 2022 prebudili do nového sveta, keď Ruská federácia napadla Ukrajinu. Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík rekapitulujú rok od vypuknutia rusko-ukrajinskej vojny a snažia sa nájsť odpoveď na otázku ako sa konflikt na území nášho východného suseda bude vyvíjať tento rok.
2/23/20231 hour, 6 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Boli sme na Ukrajine: Zažili šok z deštrukcie, ale aj očarenie dobrými ľuďmi

Redaktori denníka Postoj Kristína Votrubová a Juraj Brezáni rozprávajú o svojich zážitkoch z reportážnej ceste na Ukrajinu. Hlavnú časť svojej cesty strávili v meste Charkov, kde osobne zažili dopad niekoľkých ruských rakiet, našťastie v dosť veľkej vzdialenosti od ich ubytovania. Na vlastné oči videli následky krutej vojny. Juraj sa dostal aj blízko frontovej línie, od ktorej ho delilo len niekoľko kilometrov.
2/22/202338 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Marek Vagovič: Riešime žabomyšie spory a na odkaz Jána Kuciaka sme zabudli

Marek Vagovič objavil talent Jána Kuciaka a zasvätil ho sveta investigatívnej žurnalistiky. Päť rokov potom, ako Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zavraždili má v sebe zmiešané pocity z toho, čo sa po tejto strašnej udalosti podarilo zmeniť k lepšiemu.  "Neviem jednoznačne povedať, kde sme ako spoločnosť po piatich rokoch od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Je to mix pocitov a som "na vážkach", či ideme správnym smerom," hovorí.
2/21/202328 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský o leteckej vojne na Ukrajine

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský a redaktor Lukáš Krivošík sa rozprávajú o leteckej vojne na Ukrajine, ruskom prístupe k nasadeniu lietadiel na bojisku i historickom vývoji rôznych typov. Dôjde aj na aktuálnu situáciu na bojisku, otázku, či a za akých podmienok naše stíhačky MiG-29 posunúť Ukrajine, a či je dobré, že Ozbrojené sily SR išli cestou nákupu vrtuľníkov Black Hawk.
2/18/20231 hour, 55 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Juraj Šeliga: Prezidentka je voči Žilinkovi príliš opatrná

„Matovič sa vydal do vôd, ktorým nerozumiem. Opustil protikorupčnú agendu, návrhom rozdávať 500 eur za účasť vo voľbách sa vytesnil na okraj,“ povedal v rozhovore pre Postoj TV poslanec parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí).
2/15/202345 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Magnetofónová páska ÚPN

Hlasový záznam z januára 1983 kritizujúci pomery v ČSSR. Zdroj: Archív ÚPN
2/13/20231 hour, 22 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

11.02. Konzervatívny výber - Ak budú v nedeľu obchody zatvorené, od hladu nepomrieme

11.02. Konzervatívny výber - Ak budú v nedeľu obchody zatvorené, od hladu nepomrieme by Denník Postoj
2/11/202310 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Daniel Lipšic: Posielajú mi biely prášok aj výhražné listy

„Písal som generálnemu prokurátorovi, že pred mojim domom bola nahlásená výbušnina. Na správu nereagoval,“ povedal v rozhovore pre Postoj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
2/8/202330 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Z KNÍH POSTOJA: Úryvok z knihy Dekadentná spoločnosť(podcast)

Zdá sa, že západný svet je dnes v kríze. Pod všetkým tým šialenstvom sociálnych médií a politikou v štýle reality šou je však skrytá hlbšia skutočnosť: nechávame sa unášať prúdom, zacyklili sme sa v opakovaní a ocitli sme sa v slepej uličke. Kniha Dekadentná spoločnosť hovorí o tom, čo sa stane, keď bohatá a mocná spoločnosť prestane napredovať – o tom, ako kombinácia bohatstva a technologickej zdatnosti spolu s ekonomickou stagnáciou, patovou situáciou, kultúrnym vyčerpaním a demografickým poklesom vytvárajú zvláštny druh „udržateľnej dekadencie“ , civilizačnú ospanlivosť, ktorá môže trvať dlhšie, než si myslíme. Ross Douthat tvrdí, že nespokojnosť a zmätok dneška sú do veľkej miery odrazom pocitu márnosti a sklamania, pocitu, že budúcnosť nenaplnila dané sľuby, všetky hranice sa uzavreli a cesty vpred vedú len do hrobu. Obávame sa katastrofy, ale istým spôsobom po nej aj túžime. Alternatívou je totiž prijať skutočnosť, že sme trvalo dekadentní: starneme, spohodlneli sme a zasekli sa, odstrihli sme sa od minulosti a stratili vieru v budúcnosť, nezaujímajú nás ani spomienky, ani ambície. Čakáme na nejakú záchrannú inováciu alebo zjavenie a pritom vedno starneme v žiarivom svetle drobných obrazoviek. Douthat napráva aj optimistov, podľa ktorých sme čoraz bohatší a šťastnejší, aj pesimistov, ktorí čochvíľa očakávajú kolaps. Stanovuje diagnózu stavu modernej spoločnosti: ako sme sa sem dostali, ako dlho môže trvať vek frustrácie a akým spôsobom, či renesanciou, alebo katastrofou, sa naša dekadencia môže napokon skončiť.
2/7/202326 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Užitočnosť obžerstva: Nič nám tak rýchlo nenapovie, že sme mimo miery a pripútaní sami k sebe

„Svet, ktorý sa prestáva postiť, začína vytvárať zážitky, stáva sa konzumným. Tam prichádza k slovu nemiernosť,“ hovorí benediktín Jozef Brodňanský. V ďalšom rozhovore podcastového seriálu o čnostiach a nerestiach hovorí benediktínsky mních Jozef Brodňanský o hriechu obžerstva. Netýka sa len jedla a pitia. „Obžerstvo je pripútanosť k sebe, k predmetom, ľuďom a myšlienkam, ktoré nie sú od Boha a nevedú k nemu. Je to prvý hriech, ktorý sme spáchali. Už v raji sme najskôr jedli to, čo nebolo dané na jedenie bez toho, že by sme sa Boha pýtali, čo za hlas nám hovorí, že môžeme byť ako on,“ vysvetľuje benediktín. Dôležitým aspektom, ktorý nám môže pomôcť krotiť svoju nemiernosť v rôznych oblastiach nášho života, je pôst. Pokiaľ ho však berieme ako prostriedok k sebazdokonaľovaniu a bezchybnosti, môžeme zažiť sklamanie, keď žiadané zlepšenie stále neprichádza. „Keď použijem vyjadrenie, že pracujem na sebe, je to ľahká pasca pre Zlého, ktorý ma bude hecovať, aby som teda na sebe naďalej pracoval. Lebo v hre je sústavná nespokojnosť so sebou.“ Benediktín pri vysvetľovaní, o čom je pôst, vychádza z mníšskej tradície. Základom je modlitba a čítanie Svätého písma. Len tak sa dokážeme cvičiť v miernosti a dať si správne predsavzatie. „Mnohí však preskočíme to, čo nám má vlastne pomôcť zvládnuť brucho. Preskočíme nástroje a už sa zaoberáme len tým bruchom. To nie z ducha.“ V rozhovore o. Jozef poukazuje na to, ako veľmi sme v modlitbe a pôste zameraný na výkon, ako si hriechy kategorizujeme, alibisticky ospravedlňujeme sami pred sebou alebo sa nimi trápime do takej miery, že zabúdame na osobný vzťah s Bohom, ktorý je predovšetkým milosrdný otec a nie trestajúci sudca. Benediktín povzbudzuje k čítaniu Svätého písma, kde máme konkrétne návody na úspešné zvládnutie pokušenia. Sám Ježiš postiaci sa na púšti nám ukazuje, ako sa postaviť k pokušeniu – nepúšťať sa do dialógu so žiadnou zlou myšlienkou. Pôst sa dá zvládnuť jedine Božím slovom. „Pokušenie zabijem len slovom Boha,“ vysvetľuje Jozef Brodňanský.
2/6/202320 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Protitankové zbrane od pušiek po Javeliny

Od protitankových pušiek, cez delá, až po moderné systémy Javelin. Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský sa s redaktorom Lukášom Krivošíkom rozpráva o dejinách a súčasnosti protitankových zbraní. Spoločne hľadajú odpoveď na otázku, či moderné protitankové zbrane robia v 21. storočí z tanku zastaraný prostriedok na bojisku.
2/4/20231 hour, 2 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Pápež je v Afrike, výzvu na dekriminalizáciu homosexuálov tam prijali s nevôľou

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • že v najmladšej krajine sveta privítal pápeža najmladší biskup, • čo Františkovi odkázal juhosudánsky minister, • kedy sa v kinách objaví nový film o Ježišovi od Mela Gibsona.
2/3/20235 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Šéf KDH Milan Majerský: KDH dostanú do parlamentu silné osobnosti

Predseda KDH Milan Majerský vysvetľuje, prečo by sa kresťanským demokratom malo podariť dostať do parlamentu napriek tomu, že spojenectvo s Eduardom Hegerom, Mikulášom Dzurindom, s Kresťanskou úniou či so stranou Za ľudí vyzerá nepravdepodobne. Šéf KDH tvrdí, že hnutie sa vnútorne posilnilo a že ponuka hodnotovo jednoznačného subjektu je pre voličov príťažlivá. Aj z tohto dôvodu majú predvolebné spojenectvá KDH s inými stranami veľmi malé šance. Cestu k volebnému úspechu kresťanských demokratov vidí Milan Majerský aj v otvorení kandidátky hnutia pre silné, odborné a hodnotovo jasne ukotvené osobnosti.
2/2/202326 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Mikuláš Dzurinda: Chcem jednu kandidátku, od KDH cez SaS po PS

„Vládne tu apatia, ľudia majú hlavy dole. Ako ich máme zdvihnúť, keď ide Igor proti Riškovi, Riško proti Edovi alebo Igorovi? To sa už nedá počúvať ani pozerať,“ povedal v rozhovore pre Postoj TV bývalý premiér Mikuláš Dzurinda.
1/27/202351 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma / Všetci tušíme, ako to pápež myslel s homosexuálmi, len to tak nepovedal

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: -aké slová chýbali v pápežovom rozhovore k pokoju všetkých, -čo povedal František o kauze jezuitu Marka Rupnika -a kedy by mal prísť do Bratislavy nový pomocný gréckokatolícky biskup.
1/27/20235 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Mária Kolíková/S Matovičom už nie, karty bude rozdávať hlas

"Nie je pravda, že Žilinka bol mojim favoritom na generálneho prokurátora. Pred voľbou sme sa stretli, ale nič som mu nesľúbila," povedala v rozhovore pre Postoj TV bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS).
1/25/202334 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Viliam Karas o zákone pre LGBT ľudí: Môj návrh nikoho neponižuje

Minister spravodlivosti Viliam Karas komentuje pád vlády, reaguje na kritické vyjadrenia k jeho návrhu zákona, ktorý má uľahčiť praktický život LGBT párov žijúcich v jednej domácnosti a prezentuje svoje plány na dotiahnutie reformy súdnej mapy, ale plány na aj zmenu trestných kódexov.
1/24/202333 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Richard Sulík: Splnili sme ťažkú misiu a platíme za to vysokú cenu

Richard Sulík vysvetľuje správanie strany SaS v ostatných mesiacoch, komentuje vznik konkurenčných subjektov a hovorí o plánoch na najbližšie mesiace.
1/23/202329 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Prečo Ukrajina musí popri BVP-čkach dostať aj tanky

Ukrajinci majú dostať nemecké bojové vozidlá pechoty Marder, či americké vozidlá Bradley a Stryker. Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský predstavuje dejiny od obrnených transportérov k bojovým vozidlám pechoty a redaktorovi Lukášovi Krivošíkovi vysvetľuje, čo by teraz najlepšie pomohlo nášmu východnému susedovi.
1/21/20231 hour, 15 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma / Tri sklamania z tajomníka, ktorý toho dosť prezradil

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: v čom je sklamaním knižný počin osobného tajomníka Benedikta XVI., akému zvýšeniu cien za energie čelia farnosti a rehole a v akom veku zomrela rehoľníčka z Francúzska – doteraz najstaršie žijúci človek na Zemi.
1/20/20235 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Prokurátor Šúrek: Neviem, prečo ma Fico stále rieši

„Nie je pravda, že vyšetrovateľ Čurilla ma požiadal, aby sme chránili kajúcnika Petrova,“ povedal v rozhovore pre Postoj TV prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek.
1/19/202328 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Teória všetkého (na čom záleží) Alister McGrath

Krátky úvod do teórie relativity, Einsteina a jeho prekvapivého uvažovania o Bohu Platnosť Einsteinovej teórie relativity aj po sto rokoch potvrdzujú všetky fyzikálne experimenty. V populárnom chápaní sa často vysvetľuje spôsobom, že všetko je relatívne. Naozaj však vo svete neexistujú trvalo platné pravidlá a zákony? Ako vysvetľuje profesor Oxfordskej univerzity Alister McGrath, Einstein tvrdí presný opak. Svojou teóriou relativity preukázal, že svet sa riadi ustálenými zákonmi nezávisle od pozorovateľa. Autor tiež približuje rozporuplný postoj Einsteina k náboženstvu. Akého bol vierovyznania? Ako vnímal vzťah medzi vedou a vierou? Čitateľ má možnosť nahliadnuť do uvažovania tohto brilantného vedca, oboznámiť sa s jeho presvedčením o existencii inteligentného poriadku vo svete a úprimným hľadaním zmysluplnej jednoty všetkého, na čom záleží. Kniha je dostupná na: https://obchod.postoj.sk/produkt/teoria-vsetkeho-na-com-zalezi/194
1/17/202325 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Boháč Fugger, nový Houellebecq, taiwanský tiger i Božia múdrosť

Redaktor Postoja a profesionálny knihomoľ Lukáš Krivošík využil sviatky, aby dobehol čítanie niekoľkých vynikajúcich kníh, ktoré vyšli v poslednom roku-dvoch: Greg Steinmetz: Najbohatší muž všetkých čias (Život a doba Jakoba Fuggera), vyd. Absynt 2021 Kristína Kironská a Eunika Rejtová (eds.): Ázijský šampión (Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnom Taiwane), vyd. HADART 2022 Timothy Keller a Kathy Keller: Božia múdrosť pre zmysluplný život (Zamyslenia na každý deň z knihy Prísloví), vyd. EVS 2022 Michel Houellebecq: Zničiť, vyd. INAQUE 2022
1/14/202310 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Igor Matovič: Rozchod s Eduardom Hegerom odhadujem na 70 až 80 percent

Šéf OĽaNO vysvetľuje špekulácie o napätí vo vnútri hnutia OĽaNO. Tvrdí, že s premiérom Eduardom Hegerom absolútne žiaden konflikt nemá, líšia sa len v štýle politickej komunikácie a uvažujú, ako v najbližších voľbách ponúknuť voličom úprimnú alternatívu.
1/13/202321 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Karol Galek: Žiadne "maslo na hlave" nemám, štát s pomocou pre dodávateľov elektriny zbytočne mešká

Bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek (SaS) tvrdí, že nenesie nijakú zodpovednosť za vysoké ceny elektriny pre niektorých odberateľov, aj keď sám minulý rok vyzýval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na zmenu referenčného obdobia pri nákupe elektriny, čo ÚRSO aj urobil a v konečnom dôsledku to viedlo k nákupu elektriny za extrémne vysoké ceny.
1/13/202335 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Očakávania v roku 2023: František neodstúpi a Slovensko dostane nových biskupov

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • prečo úradujúci pápež (zatiaľ) nenapodobní svojho predchodcu, • na čom mu bude najviac záležať počas nasledujúcich mesiacov, • ktoré diecézy by mohli dostať nových biskupov.
1/13/20237 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Ruský debakel v Makijivke a západná tanková škola

Po našom nedávnom podcaste o ruskej tankovej škole sa redaktor Lukáš Krivošík a spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský rozprávajú o západnej tankovej škole a ako sa Američanom podarilo dohnať svoje zaostávanie za Sovietmi/Rusmu v tankoch.
1/7/20231 hour, 13 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Ako som vďaka zvolaniu „Pane, milujem ťa“ konečne pochopil Benedikta XVI.

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • aké je hlavné dedičstvo Benediktovho pontifikátu, • čo všetko sme o ňom v uplynulých dňoch napísali, • ktorou (stručnou a užitočnou) knihou si naňho zaspomínať.
1/5/20235 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma / Rok, keď pápežove výroky vedeli nahnevať obe strany zákopov

Komentovaný súhrn diania v kresťanskom svete v roku 2022 od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: -aké témy priniesla vojna do Vatikánu a jeho vzťahu s ruským pravoslávím, -ktorými ďalšími udalosťami žila Katolícka cirkev a kresťanský svet v uplynulom roku -a ktorá svätica z 13. storočia zanechala divoký život a stala sa mystičkou.
12/30/202211 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

František Mikloško: Slovensko stále hľadá nepriateľa, chýba nám duchovný program

Rozhovor s Františkom Mikloškom, ktorý hodnotí 30 rokov slovenskej štátnosti z hľadiska politického, ale aj spoločenského a kultúrneho.
12/28/202246 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Filmár Timo Križka o Plastic Symphony: Krása všednosti a túžba po veľkom svete

Filmár Timotej Križka odhaľuje zákulisie filmu Plastic Symphony a približuje idey, ktoré dávajú jednoduchému príbehu veľkú hĺbku.
12/17/202239 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Ako Rusko robí mier

Redaktor Lukáš Krivošík a spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský sa rozprávajú o tom, akým spôsobom zvyklo Rusko (respektíve ZSSR) v minulosti uzatvárať mierové dohody (od Krymskej vojny v polovici 19. storočia až doteraz) a čo to znamená pre vyhliadky Ukrajiny v práve prebiehajúcom vojnovom konflikte.
12/17/202240 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Z KNÍH POSTOJA: Úryvok z knihy Vladimír Jukl: V prvej línii veľkého príbehu (podcast)

Svedectvo o misii, viere, odvahe a vernosti generála tajnej cirkvi pre vás vyrozprával azda najpovolanejší človek, ktorému bol Vladimír Jukl učiteľom a spolupracovníkom, František Mikloško.
12/16/202221 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Čaputová využila pápeža Františka rovnako ako Biden pred rokom

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • ako sa politici menia na hovorcov pápeža, • že v kauze jezuitu Rupnika vychádzajú na povrch nové skutočnosti, • aký je postoj duchovnej hlavy anglikánov k požehnávaniu homozväzkov.
12/16/20224 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Šéf klubu OĽaNO: Máme tri možnosti – Sulíkov scenár, predčasné voľby podľa Tarabu a pád vlády

Michal Šipoš vysvetľuje príčiny aktuálnej krízy a opisuje tri scenáre, medzi ktorými sa v najbližších hodinách musia rozhodnúť.
12/14/202228 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Šéfka tímu Gorila/Haščákovi by som sa v tomto štádiu neospravedlnila

„Niektorí ľudia z bývalého vedenia polície vyniesli za peniaze informácie o pripravovanom zásahu v sídle Penty. Mám tiež podozrenie, že niekto ma sledoval,“ povedala v rozhovore pre Postoj šéfka vyšetrovacieho tímu Gorila Martina Babacsová.
12/14/202229 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Knihomoľov zápisník Lukáša Krivošíka: Tri prózy Kristíny Royovej a CESTA PÚTNIKA Johna Bunyana

Vo vydavateľstve Dobrá správa vyšla tento rok v knižnej podobe trojica pozoruhodných próz Kristíny Royovej (1860-1936), kresťanskej prozaičky, ktorá bola svojho času najprekladanejšou slovenskou autorkou. Dobrá správa tiež priniesla nové, krásne spravené vydanie slovenského prekladu anglického duchovného bestselleru zo 17. storočia: CESTA PÚTNIKA od Johna Bunyana v preklade Jozefa Roháčka. Knihu Kristíny Royovej si môžete kúpiť tu: https://www.dobrasprava.sk/kategoria/beletria/dielo-kristiny-royovej/v-slnecnej-krajine-traja-kamarati-navrateny-raj/ Cestu pútnika z pera Johna Bunyana si môžete kúpiť tu: https://www.dobrasprava.sk/kategoria/beletria/alegorie/cesta-putnika/ Vypočujte si nové vydanie našej relácie Knihomoľov zápisník Lukáša Krivošíka.
12/10/20229 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma / Kardinál si tajne nahrával pápeža, kľúčový svedok v kauze Becciu je spochybnený

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: -aké novinky priniesli posledné pojednávania vo vatikánskom súdnom procese, -ktorý svetoznámy jezuita čelí vážnym obvineniam zo zneužívania a -kto je novým vyslancom EÚ pre presadzovanie náboženskej slobody vo svete.
12/9/20228 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Čím sa vyznačuje ruská tanková škola

Redaktor Lukáš Krivošík sa rozpráva so spolupracovníkom Konzervatívneho denníka Postoj, Andrejom Žiarovským o dejinách ruskej tankovej školy a čo by potrebovali Ukrajinci v súčasnej vojne, aby získali prevahu na tankovom bojisku. FOTO Wikimedia Commons
12/3/20221 hour, 4 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma / Ako Rusko pápežovu ponuku ráno privítalo a večer sa na neho nahnevalo

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: -čo povedal pápež v rozhovore pre jezuitský magazín a čo to vyvolalo, -že v Banskej Bystrici vyčíňali zrejme satanisti -a ktorého ázijského svätca predstavuje nový film, ktorý mal premiéru vo Vatikáne.
12/2/20228 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Igor Matovič: Odborárom som nechcel ustúpiť, no partneri sa toho báli

Minister financií a šéf OĽaNO komentuje zrušenie obvinenia pre Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, prejav prezidentky Čaputovej, vracia sa ku vyjednávaniam s lekárskymi odborármi a vysvetľuje situáciu okolo štátneho rozpočtu na rok 2023.
11/29/202237 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Gréckokatolícky kňaz Peter Paľovčík: Keď vyznám hriech, uľaví sa mi

Novinári Pavol Rábara a Pavol Hudák napísali knihu "Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť", v ktorej sa s trojicou katolíckych kňazov rozprávajú o spovedi a spovedaní sa. Redaktor Lukáš Krivošík sa s jedným z nich, gréckokatolíckym kňazom Petrom Paľovčíkom a autorom Pavlom Rábarom rozprával o knihe a tiež o zmysle spovede v katolíckej viere. Knihu "Spovednica nie je vyštrovacia miestnosť" si môžete so zľavou objednať tu: https://obchod.postoj.sk/produkt/spovednica-nie-je-vysetrovacia-miestnost/245
11/26/202223 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Problémy v Caritas Internationalis internšnelis vrhajú tieň na obľúbeného kardinála

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • čo sa deje v medzinárodnom združení katolíckych charít, • že pre nemeckú cirkev budú môcť pracovať aj osoby v homozväzkoch, • ktorý slovensky kňaz sa stal konzultorom vo Vatikáne.
11/25/20226 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Krajčí/Smatana: Lekári mali ponuku vlády prijať

Exminister zdravotníctva Marek Krajčí a analytik Martin Smatana diskutujú o tom, ako nátlaková akcia lekárov prospeje nášmu zdravotníctvu.
11/23/202240 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Užitoční sprievodcovia, ktorí vám pomôžu pokročiť od chronos ku kairos

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • že koniec cirkevného roka je príhodným časom na nový (re)štart, • prečo sa oplatí siahnuť po knihách z nášho vydavateľstva, • koľko veriacich prichádza pravidelne do kostola.
11/18/20226 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Čo vieme o výbuchu v Poľsku a prečo Rusi opustili Cherson

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský komentuje výbuch v Poľsku, kam sa z Ukrajiny zrejme zatúlala raketa a zabila dvoch ľudí. Redaktorovi Lukášovi Krivošíkovi tiež vysvetľuje, prečo sa Rusi stiahli z okupovaného mesta Cherson.
11/16/202232 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Klimek vs Viskupič: Ostrý duel o zákone roka – nevyhnutnosť alebo katastrofa?

Štátny tajomník Marcel Klimek a šéf finančného výboru Marián Viskupič polemizujú o návrhu štátneho rozpočtu na krízový rok 2023.
11/14/20221 hour, 11 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma / Radikálny Cordileone aj františkovec Etienne. Biskupi USA si budú voliť predsedu

V aktuálnom súhrne sa dozviete: -kto je medzi nominovanými na nového lídra americkej biskupskej konferencie, -aká návšteva z Ukrajiny zavítala k pápežovi Františkovi aj jeho -predchodcovi Benediktovi XVI. a že arcibiskup Orosch čelil kritike
11/11/20227 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Ako Putin tlačí na Lukašenka kvôli Ukrajine

Bielorusko pod vedením Alexandra Lukašenka je úzko previazané s Ruskom Vladimira Putina. No do vojny na Ukrajine sa priamo zapojiť zdráha. Aké sú vzťahy Bielorusov s Rusmi, Ukrajincami a Poliakmi, a ako sa do nich premieta komplikovaná história tohto priestoru. Na tieto a ďalšie otázky redaktora Lukáša Krivošíka odpovedá spolupracovník Postoja, Andrej Žiarovský.
11/5/202234 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Marek Vagovič o knihe Padreho klan: Ukazujem, ako štát u nás splynul s organizovaným zločinom

Investigatívny novinár Marek Vagovič napísal bestseller PADREHO KLAN (Thriller zo zákulisia policajnej mafie). Do akej miery ide o realitu a do akej o fikciu? Aké boli tri spôsoby, ktorými policajná mafia vypaľovala podnikateľov? A čo by Marek povedal na ponuku sfilmovania jeho románu? Vypočujte si nový diel našej videorelácie Knihomoľov zápisník Lukáša Krivošíka.
11/4/202233 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma / Františkov kardinál sa otvára tradicionalistom. Ide o taktiku či stavanie mostov?

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: -kto prekvapil účasťou na púti tradicionalistov v Ríme, -prečo čelil biskup Rábek na internete kritike -a čo povedal arcibiskup Zvolenský na omši za obete tragédií na Zámockej a Zochovej.
11/4/20225 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Zrada či prezieravý krok? Názory na dohodu Vatikánu s Čínou sa diametrálne líšia

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • že nová vatikánsko-čínska dohoda prichádza v zvláštnom čase, • prečo niektorí vidia v kardinálovi Parolinovi nového Casaroliho, • na čo apelujú evanjelickí biskupi pri príležitosti výročia reformácie.
10/28/20227 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Reportérka Kutilová: Islamský štát naberá na sile, ohrozuje to aj nás

Česká reportérka Markéta Kutilová hovorí o svojich skúsenostiach z vojny na Ukrajine, ale aj o konfliktoch na Blízkom východe, o opätovnom náraste síl Islamského štátu i o napätí v Náhornom Karabachu.
10/27/202239 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Diskutovali sme o výzvach katolíkov, do Bratislavy prišiel luteránsky líder

V aktuálnom súhrne sa dozviete: - o čom hovoril arcibiskup Zvolenský na debate Večer s Postojom, - čo si myslí líder Svetového luteránskeho zväzu o pápežovi, - aké slová o slovenských cirkevných predstaviteľoch sa dostali do uznesenia Európskeho parlamentu.
10/21/20226 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Kým Putin na Ukrajine prehráva, jeho ľudia začínajú rozohrávať vlastné hry

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský v rozhovore s redaktorom Lukášom Krivošíkom vysvetľuje, čo sa v posledných týždňoch zmenilo na mocenských pomeroch v Kremli a aké sú najnovšie šance na zvrhnutie Vladimira Putina.
10/21/202233 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Droba vs Velič: Mali ste urobiť viac – Nesľubujem vzdušné zámky

Ostrý a mimoriadne emotívny duel súčasného bratislavského župana Juraja Drobu s jeho protikandidátom Dušanom Veličom. Sú kampaňové narážky na Drobov bohémsky život len vtipom alebo aj výčitkou? Prečo štátny tajomník Velič sľubuje riešenie problémov, ktoré župan nemá v priamej kompetencii?
10/21/202246 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Prokurátor Lipšic/Vrah sa priznal rodičom, zobrali mu zbraň

„Preverujeme, kedy, v akom čase a za akých okolností bol Juraj K. na strelnici so svojim otcom,“ povedal v rozhovore pre Postoj TV špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
10/17/202228 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Prečo na manželstve záleží: Stiahnite si bezplatne knihu o 30 výhodách manželstva podľa vedcov

Publikácia PREČO NA MANŽELSTVE ZÁLEŽÍ s podtitulom "Tridsať záverov spoločenskovedných výskumov" sa dá bezplatne v PDF formáte stiahnuť na tomto linku: https://www.hfi.sk/objednat/439-preco-na-manzelstve-zalezi-kniha
10/15/20227 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Akým bude nový predseda KBS? Diplomaciu vystrieda väčšia razantnosť

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • aké bolo zákulisie voľby nového predsedu biskupskej konferencie, • čo arcibiskup Bober prezradil v prvom rozhovore, • ako cirkev reagovala na tragickú streľbu v Bratislave.
10/14/20225 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Vallo vs Kusý: Obvinenia z neschopnosti i z návratu korupčníkov

Dvaja kandidáti na post šéfa Bratislavy si vo vzájomnom dueli vymenili argumenty na podstatné témy hlavného mesta, ktorými sú predĺženie električkovej trate do Petržalky, nová celomestská parkovacia politika, zadlženosť mesta na prahu ťažkých časov. Vysvetlili si aj dôvody pre ostré slová, ktorými v predvolebnej kampani nešetria.
10/13/20221 hour, 16 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Žiarovský a Heitmann: Poľsko i Nemecko zbroja. Majú sa Slováci báť?

Pod dojmom ruskej agresie voči Ukrajine pristúpili Nemecko i Poľsko k zásadnému rozšíreniu svojich zbrojných programov. Vystriedajú poľské ozbrojené sily nemecký Bundeswehr ako najsilnejšia armáda v strednej Európe? A prečo je to relevantné aj pre Slovensko? Redaktorovi Postoja Lukášovi Krivošíkovi na tieto otázky odpovedajú naši spolupracovníci Andrej Žiarovský a Christian Heitmann.
10/8/202243 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Ján Budaj: Matovičovi som radil odstúpiť

Člen predsedníctva OĽaNO a minister životného prostredia Ján Budaj vysvetľuje, prečo podporil vznik Občianskej a demokratickej platformy vnútri hnutia OĽaNO. Prečo radil Igorovi Matovičovi odstúpiť? A aké je podľa neho východisko z peripetií menšinovej vlády?
10/7/202228 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Ide zima, v kostoloch prituhne, vzťahy vo farnostiach by sa mohli otepliť

V aktuálnom súhrne sa dozviete: ● prečo by sme nemali zabúdať na kostolníkov, organistov či miništrantov, ● čo robiť, aby farnosti a cirkevné zbory zvládli (nielen) energetickú krízu, ● že členovia KBS si zvolia nového predsedu aj hovorcu.
10/7/20226 minutes, 1 second
Episode Artwork

Minister spravodlivosti: Nepodľahol som tlaku sudcov, ale reformu musíme odložiť

Minister Viliam Karas v rozhovore hovorí o tom, prečo musí justičnú reformu odložiť a vysvetľuje aj svoje rokovania s poslancom Tarabom.
10/7/202224 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Film Slobodní: Zachovať si vnútornú slobodu je výzvou aj dnes

Tvorcovia filmu "Slobodní" - Slavomír Zrebný (réžia) a Timotej Križka (kamera) - predstavujú svoje dielo. Ako sa dostali ku fascinujúcemu príbehu Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla? Prečo sa rozhodli spraviť dokument, ktorý mapuje dobu, osobné príbehy a ešte aj ponúka návod na cestu ku vnútornej slobode? A nakoniec: ako v dnešnom svete vnútornú slobodu dosiahnuť?
10/5/202234 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Nebolo by to pekné? Pokutu za kardinála Zena by mohli zaplatiť z Haliera sv. Petra

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: -aký trest hrozí kardinálovi Zenovi na súde v Hongkongu, -čo povedal arcibiskup Zvolenský pre nemecké médiá -a prečo príspevok Synody biskupov na sociálnych sieťach vyvolal pohoršenie.
9/30/20228 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský o sabotáži Nord Streamu a ruskej mobilizácii

So spolupracovníkom Postoja Andrejom Žiarovským sa redaktor Lukáš Krivošík rozprával o pravdepodobnej sabotáži plynovodu Nord Stream, zinscenovaných referendách na Rusmi okupovaných územiach Ukrajiny a o tom, čo zmení na priebehu vojny čiastočná mobilizácia v Rusku. Knihu Andreja Žiarovského RUSKÉ STOROČIE VOJEN si môžete so zľavou objednať tu: https://obchod.postoj.sk/produkt/ruske-storocie-vojen/207
9/29/202241 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Keď biskupi rôzne chápu synodalitu

V aktuálnom súhrne sa dozviete: • ktorí kardináli a biskupi kritizujú nemeckú synodálnu cestu, • kedy sa stretne pápež s nemeckými biskupmi, • ako môžu ženy absolvovať ženskú verziu programu „Exodus 90“.
9/23/20228 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Šéf telerozhlasu Machaj: RTVS má spájať aj konzervatívcov a liberálov

Riaditeľ @RTVSOfficial Ľuboš Machaj hovorí o tom, v akom stave prevzal verejnoprávny rozhlas a televíziu, akú rolu má zohrávať RTVS v ideologicky stále viac polarizovanom svete a aké konkrétne zmeny uvidia diváci a poslucháči v najbližšej dobe.
9/19/202228 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský a Christian Heitmann o úspešnej ukrajinskej ofenzíve

Lukáš Krivošík sa rozprával so spolupracovníkom Postoja Andrejom Žiarovským a redaktorom Christianom Heitmannom o úspešne prebiehajúcej ukrajinskej ofenzíve i možnej ruskej odpovedi (vrátane nasadenia taktických jadrových zbraní). Christian Heitmann sa práve vrátil z Ukrajiny, jeho reportáž z Kyjeva si môžete prečítať tu: https://www.postoj.sk/114327/rusi-su-coraz-dalej-ale-nad-mestom-stale-visi-prizrak-vojny Knihu Andreja Žiarovského RUSKÉ STOROČIE VOJEN si môžete so zľavou objednať tu: https://obchod.postoj.sk/produkt/ruske-storocie-vojen/207
9/16/202249 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: V Šaštíne sa spomínalo na pápeža, zabŕdlo sa aj do politiky

V aktuálnom súhrne sa dozviete: • aká bola národná púť v Šaštíne, • s kým sa pápež stretol v Kazachstane • a čo odkázal náboženskému samitu patriarcha Kirill.
9/16/20226 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma / Stretne pápež namiesto Kirilla prezidenta Číny?

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: -kto si rozmyslel cestu na náboženský samit do Kazachstanu -o čom by sa tam mohol pápež rozprávať s čínskym prezidentom -s koľkými pápežmi sa stretla počas svojej vlády zosnulá kráľovná Alžbeta II..
9/9/20227 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Igor Matovič/Ak prežijeme september, dovládneme

V SaS sú dve krídla, Sulíkove a Klusove. Spoliaham sa na to, že väčšina ich poslancov sa bude v parlamente správať konštruktívne," povedal v rozhovore pre Postoj TV minister financií a líder OĽaNO Igor Matovič.
9/7/202234 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Hriech alebo emócia? Hnev je ako nabitá zbraň, musí vystreliť. Otázka je, koho alebo čo trafí

„Hnev je dar Boží, je to energia, ktorú máme na to, aby sme riešili vzniknutý problém,“ hovorí predstavený saleziánov Peter Timko. V období, keď sa hnev dostal do zoznamu hlavných hriechov, ľudia nemali k dispozícii také poznatky o emóciách, ako máme my. Hnev je teda emócia a z morálneho hľadiska sama osebe nie je hriechom. „Je dôležité, aby sme to nebrali tak automaticky, že akonáhle sa nahnevám, pácham hriech. Je rozdiel v tom, keď cítim hnev, čo je v poriadku, iné je však hnevať sa,“ hovorí v ďalšom rozhovore v rámci seriálu o nerestiach a čnostiach salezián Peter Timko. Hnev sa stáva hriechom vtedy, keď s ním zle zaobchádzame. Nemáme na výber, či vyjadriť alebo nevyjadriť svoj hnev. Keď je už raz v nás, vždy sa nejakým spôsobom prejaví. Náš výber spočíva iba v tom, ako ho dáme najavo. „Zrelý človek sa neprejavuje tak, že nemá emócie alebo nepociťuje hnev. Bolo by zvláštne, keby sme hnev necítili. Zrelosť spočíva v tom, ako dokážem svoje emócie spracovať a usmerniť,“ vysvetľuje salezián. Prejavy hriešneho hnevu nie sú len výbuchy zlosti či hádky. Existujú aj iné formy ničivých dôsledkov zle vyjadreného hnevu – ticho, ignorovanie, vytváranie napätia. „Poznám takých kresťanov-zákonníkov, ktorých sa bojí človek stretnúť. Síce žijú ako najlepší kresťania, ale všade kam prídu, cítiť napätie na päť metrov. Sú nahnevaní na všetkých a na všetko,“ hovorí Peter Timko. V rozhovore hovorí aj o tom, ako využiť negatívnu emóciu na konanie pozitívnych vecí, ako chápať Boží hnev a tiež ktorí svätci nám môžu byť príkladom v tom, ako dokázali zvládať svoju výbušnú povahu.
9/6/202223 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Spomienka na Gorbiho a rusko-turecké vzťahy

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský sa rozpráva s redaktorom Lukášom Krivošíkom o dedičstve Michaila Gorbačova a tiež o minulosti i prítomnosti rusko-tureckých vzťahov, ktoré dnes ovplyvňujú tiež vojnu na Ukrajine. Knihu Andreja Žiarovského RUSKÉ STOROČIE VOJEN si so zľavou môžete objednať tu: https://obchod.postoj.sk/produkt/ruske-storocie-vojen/207
9/3/202255 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Predkonkláve sa skončilo, František spätnú väzbu dával aj dostával

V aktuálnom súhrne sa dozviete: ● aký má byť kardinál podľa Františkovho gusta, ● od ktorého kardinála si pápež vypočul kritické slová, ● že evanjelickí veriaci si volia noveho generalneho dozorcu.
9/2/20227 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma/Štyri dôvody, pre ktoré sa oplatí sledovať nasledujúce štyri dni vo Vatikáne

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • aké špekulácie vyvolávajú víkendové udalosti vo Vatikáne, • že nový nuncius je už na Slovensku, • prečo pápež František pobúril ukrajinského veľvyslanca.
8/26/20228 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Čo Moskve a Pekingu bráni viac sa zblížiť

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský sa rozpráva s redaktorom Lukášom Krivošíkom o dejinách vzťahov medzi Ruskom (respektíve Sovietskym zväzom) a Čínou. Vysvetľuje, aké problémy vo vzájomných vzťahoch bránia väčšiemu zblíženiu medzi Moskvou a Pekingom. Knihu Andreja Žiarovského RUSKÉ STOROČIE VOJEN si môžete so zľavou zakúpiť tu: https://obchod.postoj.sk/produkt/ruske-storocie-vojen/207
8/20/202245 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Bude mať Slovensko nového kardinála? Otvárajú sa štyri možné scenáre

V aktuálnom súhrne sa dozviete: ● či budú mať kardináli Tomko a Korec svojho nástupcu, ● aké prekvapivé meno by sa mohlo objaviť , ● že generálny prokurátor kritizoval nízky trest pre kňaza.
8/19/20227 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Ján Budaj/Matovič škodí najmä sebe, možno aj OĽaNO, ale nie je to dôvod na povalenie vlády

„Ponúkli sme SaS dodatok ku koaličnej zmluve, že ak bude ktorýkoľvek minister urážať kolegu z vlády, bude musieť odísť,“ povedal v rozhovore pre Postoj TV minister životného prostredia Ján Budaj (OľaNO).
8/17/202233 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Kardinál Tomko slúžil siedmim pápežom, s Jánom Pavlom II. ho spájalo osobité puto

V aktuálnom súhrne sa dozviete: ● aké špecifické puto spájalo zosnulého kardinála Jozefa Tomka s pápežom Jánom Pavlom II., ● čo si prial kardinál Tomko pri písaní svojej autobiografie, ● akú Pannu Máriu potrebuje dnešná doba.
8/12/20227 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský o Ukrajine a rusko-amerických proxy vojnách

Spolupracovník Postoja Andreja Žiarovský v diskusii s redaktorom Lukášom Krivošíkom odpovedá na niektoré otázky divákov, ktoré vyvolala naša posledná relácia. Jednak hovorí, či sa nové ruské raketomety Tornádo vyrovnajú americkému systému HIMARS, jednak rozoberá vojnu na Ukrajine v kontexte rusko- (sovietsko-) amerických proxy vojen. Knihu Andreja Žiarovského RUSKÉ STOROČIE VOJEN (Víťazstvá a porážky od Stalina po Putina) si so zľavou môžete naďalej objednať tu: https://obchod.postoj.sk/produkt/ruske-storocie-vojen/207
8/6/202252 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Milan Krajniak: Kým nám budú prechádzať zákony, zostaneme v koalícii

Milan Krajniak, minister práce, sociálnych vecí a rodiny a podpredseda hnutia Sme rodina hodnotí príčiny aktuálnej koaličnej krízy ako aj možné scenáre vývoja situácie. "Najväčším problémom slovenskej politiky je to, že je založená na konflikte osôb," hovorí.
8/5/202232 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma / Prišla veľká šanca posunúť cirkev na Slovensku. O úspechu synody rozhodneme doma

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: aké konkrétne kroky chystajú niektoré diecézy po synode, kto je novým pápežovým zdravotným asistentom a v čom provokoval rímskeho cisára svätý Vavrinec.
8/5/20228 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Od kolonizátorskej mentality nie je ďaleko k ideologickej kolonizácii

V aktuálnom súhrne sa dozviete: ● čím bola pápežova návšteva Kanady výnimočná, ● aké ponaučenie z nej vyplýva pre cirkev na Slovensku, ● že hlavným mestom slovenských katolíkov v týchto dňoch práve Trenčín.
7/29/20226 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Šéf NAKA Daňko/Nevylučujem, že v auguste navrhneme obžalovať Fica aj Kaliňáka

„Špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika sme zadržali v akcii Moby Dick. Ide o literárnu postavu a znamená naháňanie veľkej bielej veľryby,“ povedal pre Postoj TV riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko.
7/25/202221 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Zázračný raketomet HIMARS a zvrat na ukrajinskom bojisku

Dodávky amerických salvových raketometov HIMARS by mali ukrajinskej strane pomôcť na bojisku vyrovnať ruskú prevahu v delostrelectve. Ako funguje tento zbraňový systém a či zmení dynamiku vojny na Ukrajine prišiel redaktorovi Postoja Lukášovi Krivošíkovi porozprávať náš spolupracovník Andrej Žiarovský. Knihu Andreja Žiarovského "RUSKÉ STOROČIE VOJEN (Víťazstvá a porážky od Stalina po Putina)" si môžete so zľavou kúpiť tu: https://obchod.postoj.sk/produkt/ruske-storocie-vojen/207
7/23/202233 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Čo odhaľuje nová kniha o vatikánskom zákulisí a nakoľko ju brať vážne

Vatikánska sedma: Čo odhaľuje nová kniha o vatikánskom zákulisí a nakoľko ju brať vážne Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. Podcast pripravil redaktor Pavol Hudák. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • k akým zisteniam dospel autor novej knihy o vatikánskom zákulisí, • ktorí kandidáti sa uchádzajú o pozíciu generálneho dozorcu ECAV, • že na internete bola sprístupnená najväčšia databáza gregoriánskych chorálov. A ešte jedna prosba: ak si myslíte, že tento newsletter by mohol obohatiť aj vašich priate
7/22/20227 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Neomarxizmus v cirkvi a chvála ľudovej zbožnosti. Keď bilancuje kardinál Duka

V aktuálnom súhrne diania v kresťanskom svete sa dozviete: - čo povedal v bilancujúcom rozhovore kardinál Duka, - kto sa zastal biskupa Haľka v kauze Pohoda, - ktoré ženy budú môcť hovoriť do výberu biskupov.
7/15/20227 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

15.07.Konzervatívny výber - Eurofeministky chcú rýchlu ratifikáciu Istanbulského dohovoru

15.07.Konzervatívny výber - Eurofeministky chcú rýchlu ratifikáciu Istanbulského dohovoru by Denník Postoj
7/15/202215 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Premiér Heger: Stále verím, že Sulík ustúpi z nezmyselných požiadaviek

"Posunúť" Igora Matoviča do parlamentu nie je skutočné riešenie a pokoj koalícii určite neprinesie, hovorí predseda vlády Eduard Heger. Premiér tvrdí, že oficiálnym dôvodom strany SaS na odstúpenie od koaličnej zmluvy nerozumie, nezdajú sa mu byť skutočné a má pocit, že strana Sloboda a solidarita sa už rozhodla robiť predvolebnú kampaň. Heger zásadne nesúhlasí ani s tvrdením Sulíkovcov, že zotrvávanie koalície v súčasnom nastavení napomáha triumfálnemu návratu Roberta Fica. "Mojim cieľom je pokračovanie štvorkoalície."
7/13/202237 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

08.07. Konzervatívny výber - Europarlament nepodľahol tlaku ľavice, jadro a plyn majú zelenú

08.07. Konzervatívny výber - Europarlament nepodľahol tlaku ľavice, jadro a plyn majú zelenú by Denník Postoj
7/8/202212 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Už ma otravuje hejt, že za všetko môže Matovič

„Koaličné spory sú strašne malicherné. Teraz je dôležité, aby tí druhí sedeli,“ povedala pre Postoj TV speváčka Dorota Nvotová.
7/5/202237 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Iracký kresťan/ Mali sme konvertovať na islam alebo platiť vysokú daň, inak nás zabijú

Morees Gaggi je sýrsky katolík. Utiekol z Iraku po tom, čo jeho rodné mesto Karakoš začal bombardovať Islamský štát. Morees žil v Karakoši, v kresťanskom meste, kde sa katolíci cítili bezpečne. Stačilo však opustiť mesto a život sa kresťanom komplikoval. „Študoval som arabčinu. Vždy som mal horšiu známku ako moji moslimskí spolužiaci, aj keď som test napísal lepšie. Bolo mi povedané, že nemôžem mať ako kresťan lepšiu známku než moslim,“ spomína v Postoj TV na svoje študentské časy. V roku 2014 obsadili Karakoš príslušníci ISIS a bombardovali ho. „Mali sme dve možnosti – buď konvertovať na islam, alebo platiť vysokú daň. Ak nepristúpime ani na jednu požiadavku, zabijú nás. Tak sme utiekli,“ hovorí Morees. Morees Gaggi odišiel s rodičmi a súrodencami pred siedmimi rokmi. Prišli na Slovensko spolu s ďalšími 149 utečencami. Niektorí sa do Iraku vrátili, nedokázali prekonať smútok za domovom a začleniť sa do života v novej krajine. Morees po príchode na Slovensko začal študovať na Univerzite Komenského v Bratislave tlmočníctvo a prekladateľstvo. Na Slovensku dostal azyl, v súčasnosti pracuje ako koordinátor diecézneho časopisu. Založil si rodinu, ale s manželkou Martinou sa do Iraku neplánuje vrátiť. „Chýba mi moje rodné mesto, ale ani teraz by som sa tam ešte necítil bezpečne. Možno neskôr tam pôjdeme na návštevu, aby som synovi ukázal, kde som vyrastal,“ hovorí Morees, ktorý sa so synom rozpráva po aramejsky.
7/3/202226 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Spisovateľ Rastislav Puchala: Z traumy komunizmu som sa vypísal

Počas posledných dvoch rokov vyšli Rastislavovi Puchalovi dva pozoruhodné romány: ARCHA ZMLUVY a VEŽA ZO SLONOVEJ KOSTI. Zachytávajú príbeh východoslovenskej rodiny od konca 19. storočia po súčasnosť, ktorá zvádza zápas s osobnými tragédiami i výzvami zo strany veľkých dejín. Je to zároveň príbeh, v ktorom sa nájde veľa slovenských rodín, keďže mnohé si prešli niečím podobným.
7/2/202217 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Desať rokov bez arcibiskupa Bezáka. Nádej na zmenu zhasla

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • ako pápež František prekvapil arcibiskupa Bezáka, • akú emóciu vyvoláva táto kauza po desiatich rokoch, • že Martin Kramara skončil ako hovorca KBS.
7/1/20226 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Je možné, že Fico a Kaliňák budú znovu obvinení

„Ak budú ich nominanti právoplatne odsúdení, tak môžeme povedať, že za Ficovej vlády boli do funkcií dosadení zločinci,“ povedal pre Postoj TV policajný prezident Štefan Hamran.
6/30/202242 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

30.06. Konzervatívny výber - Pre EÚ je auto ako triedny nepriateľ, doplatí na to väčšina

30.06. Konzervatívny výber - Pre EÚ je auto ako triedny nepriateľ, doplatí na to väčšina by Denník Postoj
6/30/202213 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Achillova päta NATO: Kaliningradská oblasť a suvalský koridor

Prečo Rusku patrí Kaliningradská oblasť? Čo je suvalský koridor a prečo je označovaný za najzraniteľnejšie miesto NATO? K čomu môže viesť neochota Litvy púšťať cez svoje územie ruské vlaky do Kaliningradu? Vypočujte si ďalšiu časť diskusného špeciálu Lukáša Krivošíka a Andreja Žiarovského k vojne na Ukrajine. Knihu Andreja Žiarovského "RUSKÉ STOROČIE VOJEN (Víťazstvá a porážky od Stalina po Putina)" si môžete so zľavou kúpiť tu: https://obchod.postoj.sk/produkt/ruske-storocie-vojen/207
6/25/202227 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Slovenskí evanjelici hľadajú nové cesty, môžu tým inšpirovať aj druhých

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • že v Banskej Bystrici zasadá Synoda ECAV, • v čom môžu byť slovenskí evanjelici inšpiratívni, • že pápež František odmietol medializované úvahy o svojej rezignácii.
6/24/20226 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

23.06. Konzervatívny výber - Ako ľavicová utópia priviedla San Francisco na pokraj kolapsu

23.06. Konzervatívny výber - Ako ľavicová utópia priviedla San Francisco na pokraj kolapsu by Denník Postoj
6/23/202212 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

György Gyimesi: Progresívne hodnoty dávam do rovnosti s komunizmom

Poslanec hnutia OĽaNO György Gyimesi vysvetľuje svoj postoj k prelomeniu veta prezidentky Čaputovej pri prorodinnom balíčku. Hovorí aj o tom, prečo ho obrana Richarda Sulíka pri jeho odvolávaní absolútne nepresvedčila. Konzervatívny poslanec vysvetľuje podstatu svojho pohľadu na svet a aj to, ako sa tento pohľad formoval.
6/21/202233 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Velehrad

Velehrad by Denník Postoj
6/19/202216 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

16.06. Konzervatívny výber - Sociálne siete zrušili Blahu aj Harabina. Za lži a nenávisť

16.06. Konzervatívny výber - Sociálne siete zrušili Blahu aj Harabina. Za lži a nenávisť by Denník Postoj
6/16/202212 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Boris Kollár: Keď Hlavné správy zapnú, opäť si u nich zaplatím reklamu

Predseda parlamentu Boris Kollár hovorí o svojom pláne na kompromisné riešenie konfliktu medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom ohľadom platov učiteľov. Vysvetľuje tiež najnovšiu kauzu svojho hnutia Sme rodina, ktoré zaplatilo odstavenému portálu Hlavné správy desaťtisíce eur. "Do tohto si kecať nenechám. Keď Hlavné správy znova zapnú, opäť si u nich zaplatím reklamu," hovorí. V diskusii na @POSTOJ TV sa predseda Sme rodina vyjadruje aj k opätovným snahám o zmenu paragrafu 363 po zrušení obvinenia pre guvernéra NBS Petra Kažimíra a odpovedá na otázku, či nezdieľa argumentáciu generálnej prokuratúry len preto, lebo pomohla jeho nominantovi Vladimírovi Pčolinskému. Boris Kollár tiež vysvetľuje svoje ústretové vyjadrenia k spolupráci s Hlasom Petra Pellegriniho v kontraste s vylúčením spolupráce so Smerom Roberta Fica.
6/15/202237 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Čnosť a vášeň: Do sexuality potrebujeme vrátiť erotiku

„Žijeme pornografickú kultúru, všetko je odhalené. Vytratilo sa tajomno, zahalenie, príťažlivosť a vášeň. Sexualitu sme zúžili na techniku pohlavného aktu,“ hovorí kapucín Martin Borkovský. Ploďte, množte sa a naplňte zem! To je prvá veta, ktorú Boh povedal človeku po stvorení. „Musíme jasne na rovinu povedať, že sexualita je dobrá. Stvoril ju Boh. A dokonca sú niektorí autori, ktorí veľmi krásne hovoria o tom, že sexualita je predzvesťou večnosti,“ hovorí kapucín Martin Borkovský v ďalšom rozhovore v rámci seriálu o čnostiach a nerestiach. Tentoraz je témou smilstvo.    Smilstvo ako jeden z hlavných hriechov sa často stavia do centra pozornosti, až vzniká dojem, že celá viera je len o sexualite. „Ak sa niekto príliš upína na sexuálne hriechy, treba to oddramatizovať. Treba mu otvoriť priestor a ukázať, že je viac ako len to genitálne prežívanie,“ vysvetľuje kapucín. Brat Martin sa dlhé roky venuje formácii mládeže a duchovným cvičeniam pre mužov. Tak sa dostal aj k osobnému sprevádzaniu ľudí, ktorí sú závislí od pornografie a od sexu. „Človek tak inštinktívne do utečie do sexuality utečie a ona mu prinesie úľavu od stresu, od rôznych tlakov, od toho, že nie je milovaný. Poviem to tak jednoducho, sexualita je stále po ruke,“ hovorí kapucín. V rozhovore hovorí aj o tom, prečo je dobré si najskôr v katechizme prečítať úvod k prikázaniu Nezosmilníš a až potom študovať konkrétne sexuálne hriechy, ako súvisí naša predstava Boha s tým, ako pristupujeme k svojej sexualite aj o tom, prečo je potrebné prinavrátiť do sexuality erotiku a vášeň.
6/13/202227 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský o svojej novej knihe RUSKÉ STOROČIE VOJEN

Porozprávali sme sa s Andrejom Žiarovským o jeho novej knihe RUSKÉ STOROČIE VOJEN. Môžete si ju už teraz kúpiť v kníhkupectvách alebo so zľavou tu: https://obchod.postoj.sk/produkt/ruske-storocie-vojen/207
6/11/202221 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

09.06. Konzervatívny výber - Progresívna klika v Bruseli naďalej útočí na Poľsko

09.06. Konzervatívny výber - Progresívna klika v Bruseli naďalej útočí na Poľsko by Denník Postoj
6/9/202212 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Radoslav Procházka: Ak by Ústavný súd rozhodoval ako doteraz, prezidentka by s podaním neuspela

Ústavný právnik Radoslav Procházka analyzuje rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej vetovať niektoré časti miliardového zákona Igora Matoviča na podporu rodín s deťmi. Docent Procházka tiež odhaduje, ako by uvažoval Ústavný súd, ak by sa musel vysporiadať so spôsobom legislatívnej cesty, ktorou bol zákon prijatý.
6/8/202221 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Matovič musí zatiahnuť ručnú brzdu

"Dvanásť rokov sme kritizovali Smer a dnes proti sebe ideme bejzbalovými palicami,“ myslí si poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí).
6/7/202246 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Vatikánska reforma: Rímska kúria nemá byť byrokratické ústredie, ale evanjelizačné srdce cirkvi

Nedeľu zoslania Ducha Svätého si pápež František vybral, aby týmto dňom vstúpila do platnosti dlhoočakávaná reforma vatikánskych „ministerstiev“, ktoré pomáhajú pápežovi pri správe cirkvi.   „Pápež tým chce zdôrazniť, že podobne ako apoštoli naplnení Duchom Svätým prekonali strach a vyšli do ulíc ohlasovať evanjelium, aj Rímska kúria má byť nielen akýmsi byrokratickým ústredím, ale pulzujúcim evanjelizačným srdcom cirkvi,“ vysvetľuje v Postoj TV vedúci redaktor Sveta kresťanstva Imrich Gazda. Posledná reforma Rímskej kúrie bola v roku 1988 za Jána Pavla II. „Keď chce cirkev držať krok s dobou, musí tomu prispôsobovať aj svoju štruktúru, aby dokázala reflektovať aktuálne potreby a výzvy v spoločnosti. Pápež František už vstúpil do svojho pontifikátu so zadaním, že je potrebné uskutočniť reformu Rímskej kúrie,“ hovorí Gazda a vysvetľuje, prečo príprava tejto reformy trvala takmer desať rokov. Podstatou reformy je, aby sa posilnil najmä evanjelizačný rozmer cirkvi. „Popri štátnom sekretariáte bola doteraz najdôležitejšou Kongregácia pre náuku vieru, bývalá svätá inkvizícia. Toto sa v novej štruktúre mení a najdôležitejším dikastériom sa stáva Dikastérium pre evanjelizáciu, ktorého šéfom je samotný pápež František.“   Aký dosah bude mať zjednodušenie a otvorenie rímskych štruktúr na fungovanie cirkvi u nás na Slovensku? „Nemali by sme opomenúť to pozvanie zapojiť sa do nového evanjelizačného života cirkvi. To je výzva pre každého z nás. Zmeny pocíti naša konferencia biskupov, pretože pápež si od reformy sľubuje, že tak ako je Rímska kúria podporným súborom pre pápeža, rovnako má byť k dispozícii aj biskupom vo svete. Týmto zdôrazňuje zdravú decentralizáciu, teda že národné biskupské konferencie nemajú byť len prijímateľom pokynov zhora, ale viac ich chce vtiahnuť do rozhodovacích procesov,“  hovorí Imrich Gazda.
6/5/202218 minutes
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Začala Ukrajina prehrávať vojnu?

Rusko-ukrajinská vojna vstúpila do opotrebovávacej fázy. Množia sa signály, že karta na bojisku sa obrátila v prospech Ruska. Začína Ukrajina skutočne prehrávať? Andrejovi Žiarovskému vychádza teraz kniha RUSKÉ STOROČIE VOJEN. So zľavou si ju môžete v predpredaji objednať tu: https://obchod.postoj.sk/produkt/ruske-storocie-vojen/207
6/4/202238 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Odišla ťažká váha vatikánskej politiky. Ku chvále patrí aj kritická poznámka

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.
6/3/20226 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

02.06. Konzervatívny výber - Prečo dúhová vlajka na úrady nepatrí

02.06. Konzervatívny výber - Prečo dúhová vlajka na úrady nepatrí by Denník Postoj
6/2/202211 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Poradca prezidentky Michal Novota o ceste na Ukrajinu, Bielej légii a rodinnom balíčku

Je konzervatívec, no radí prezidentke, ktorá vyšla z progresívneho prostredia. S Michalom Novotom sme sa rozprávali o ceste prezidentky na Ukrajinu, kauze vyznamenania členov Bielej légie, a osude rodinného balíčka, ktorý presadil Igor Matovič.
6/1/202222 minutes, 1 second
Episode Artwork

Ekonóm Bryan Caplan: Voliči si často vyberajú politiky, ktoré ich ochudobnia

S ekonómom Bryanom Caplanom sme nedávno na Postoji mali rozhovor: https://www.postoj.sk/103172/madarska-podpora-rodin-sa-mi-paci-ukrajinci-vasej-ekonomike-prospeju Tu si povieme niečo o dvoch jeho knihách, ktoré boli preložené do češtiny: "Otevřené hranice (Etika a ekonomie migrace)" a "Mýtus racionálního voliče (Proč v demokracii vítězí špatná politika)".
5/28/20229 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Ako cesta pápežovho „ministra zahraničia“ do Kyjeva mnohé vyjasnila

V aktuálnom súhrne sa dozviete: - čo si myslí pápežov „minister zahraničia“ o zbraniach pre Ukrajinu, - že Brno má nového sídelného biskupa a - kto zakázal Bidenovej političke pristupovať k eucharistii.
5/27/20226 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

26.05. Konzervatívny výber - EÚ sa tvárila, že chce počuť názory občanov. Ale bol to len bluf

26.05. Konzervatívny výber - EÚ sa tvárila, že chce počuť názory občanov. Ale bol to len bluf by Denník Postoj
5/26/202212 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Vozičkár Juraj: Boh ma uchránil od potratu. Chcel ma tu mať a dal mi šancu slúžiť mu

Vozičkár Juraj/ Boh ma uchránil od potratu. Chcel ma tu mať a dal mi šancu slúžim mu Juraj Zlocha má ťažké telesné postihnutie. Aj napriek obmedzeniam naplno slúži iným, moderuje v rádiu a svedčí o Božej láske k človeku. Jurajovi krátko po narodení diagnostikovali detskú mozgovú obrnu. Ťažké telesné postihnutie však nie sprevádzané mentálnym, napriek tomu sa celý život stretáva s tým, že ľudia sa k nemu správajú ako k mentálne postihnutému. „Už ma to nebolí. Keby sa ma to malo dotknúť zakaždým, keď sa mi to stane, som namrzený celý život. Je to pre mňa skôr komické,“ spomína Juraj na situácie, keď s ním komunikujú ako s päťročným. Juraj sa narodil do doby, keď postihnuté deti boli odsúvané do úzadia, pretože nespĺňali obraz o dokonalej socialistickej spoločnosti. Veľmi trpel tým, že nemohol budovať vzťahy so zdravými deťmi. „Som však nesmierne vďačný mojim rodičom, že nedali na rady pedagógov a nechali ma v ,normálnejʹ škole, napriek tomu, že som bol podľa učiteľky nevzdelávateľné dieťa. Neviem, kde by som bol teraz, keby sa nechali ovplyvniť takýmito názormi,“ hovorí Juraj Zlocha v Postoj TV. Jeho rodičia ťažko niesli, že majú postihnuté dieťa, do istej miery mohla za to podľa Juraja aj vtedajšia spoločenská situácia. „Mamy som sa raz na rovinu opýtal, či by si ma nechala, keby v tehotenstve vedela, že budem postihnutý. Povedala, že by išla na potrat,“ hovorí Juraj. Bolo mu to ťažké prijať. Po jej vysvetlení to však dokázal spracovať a pochopil zásadnú vec. „Ak ma Boh uchránil od potratu, ak chcel, aby som tu bol, znamená to, že so mnou ráta. Že som dostal od neho šancu, aby som mu slúžil tak, ako to dokážem,“ vysvetľuje Juraj svoj postoj k životu, ktorý sa výraze zmenil po tom, ako spoznal Boha, ktorý mu pomohol prekonať traumy z detstva a mladosti. „Boh plní sny. Skutočne. Boh ráta s človekom a tiež my máme rátať s ním. Chcem chodiť medzi ľudí a hovoriť im, že Boh s nimi počíta, že majú nesmiernu hodnotu. Keď ja sám som prijal Boha ako toho, kto ma tu chce na tejto zemi, začal plniť moje sny,“ hovorí V rozhovore tiež poznamenáva, ako málo si hovoríme, čo pre seba navzájom znamenáme. A to nielen vo svojich rodinách, ale aj v celej spoločnosti. „Žiaľ, stretávam sa aj s tým, ako rodičia malým deťom zakrývajú oči, aby sa nepozerali na postihnutého. Pýtam sa, prečo? Keď vieme dieťaťu povedať, nepozeraj sa tam, rovnako mu vieme predsa aj vysvetliť, že aj takýto človek patrí do našej spoločnosti, že má hodnotu a je rovnako dôležitý ako každý zdravý človek,“ hovorí Juraj.
5/22/202227 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Rusi a Ukrajinci od Bohdana Chmeľnického cez Banderu po upálenie v Odese

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský vysvetľuje ako sa z Rusov a Ukrajincov, dvoch bratských slovanských národov, stali postupne vojnoví nepriatelia. Vysvetľuje vývoj od 17. storočia, cez banderovcov počas druhej svetovej vojny, až po upálenie proruských aktivistov v Odese v roku 2014. A rozoberá tiež 14-tisíc mŕtvych na Donbase za posledných osem rokov.
5/21/20221 hour, 1 minute, 14 seconds
Episode Artwork

Treba preveriť, či bol Žilinka v kontakte s Koščom

„Generálna prokuratúra hodnotila náš postup v kauze Pčolinský, ktorá ešte nebola právoplatne skončená. To bolo v poriadku?“ povedal pre Postoj TV špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
5/20/202236 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Prečo je Graubner dobrá voľba a čím sa môžeme inšpirovať na Slovensku

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu. V aktuálnom súhrne sa dozviete: • aké bolo pozadie výmeny kardinála Duku za arcibiskupa Graubnera, • prečo sa opäť prehĺbilo napätie medzi Konštantínopolom a Moskvou • že aj o večnej téme vzťahu cirkvi a štátu sa dá písať novo a zaujímavo
5/20/20227 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

19.05.Konzervatívny výber - Nečakajme, že Nováková bude maďarskou protiváhou voči Orbánovi

19.05.Konzervatívny výber - Nečakajme, že Nováková bude maďarskou protiváhou voči Orbánovi by Denník Postoj
5/19/202212 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma / V Hongkongu sa ocitol kardinál v putách, v USA útočili na kostoly

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru. V aktuálnom súhrne sa dozviete: -prečo čelí hongkonská diecéza kritike -akú novinku chystajú v rodisku Anny Kolesárovej -ktorý svätý vymyslel znak IHS, symbol Spoločnosti Ježišovej
5/13/20227 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

12.05. Konzervatívny výber - Prečo naše rodiny potrebujú masívnejšiu pomoc

12.05. Konzervatívny výber - Prečo naše rodiny potrebujú masívnejšiu pomoc by Denník Postoj
5/12/202210 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Zvonár Matúš Sedlák: Patrím k tým, ktorých fascinuje zvuk zvonov aj o šiestej ráno

Má sedemnásť rokov a nevšednú záľubu – zvony. Hovorí, že mnohí kňazi o svojich farských zvonoch toho veľa nevedia. „Zo zvuku zvona sa dá vyčítať nárazový tón, akým zvon znie, podľa toho potom aj to, aký má približne priemer a hmotnosť, a tiež sa dá zo zvuku určiť zvonolejár,“ hovorí v Postoj TV Matúš Sedlák, ktorého začali zvony fascinovať už v ôsmich rokov. Odvtedy prechodil vyše 400 kostolných veží a zvoníc. Popisuje, dokumentuje a nahráva kostolné zvony a uverejňuje o nich tiež zaujímavé videá. V prípade, že zvony neznejú, ako by mali, odporúča opravu či navrhuje spôsob, akým zlepšiť akustický výstup zvonov. „Keď som došiel ako 12-ročný za kňazmi, s ktorými som predtým komunikoval cez mail, že som sa prišiel pozrieť na zvony, často s veľkou nedôverou na mňa pozerali. Čakali niekoho staršieho,“ s úsmevom spomína Matúš na svoje začiatky. Prekvapuje ho, že často ani samotní kňazi o svojich farských zvonoch nič nevedia a ani nikdy neboli v kostolnej veži. „Aj s takým obdivom na mňa pozerajú, že nám odvahu ísť do veže, kde pätnásť či dvadsať rokov nikto nebol,“ hovorí Matúš. Považuje sa za amatérskeho kampanológa a rád by sa tomuto odboru venoval v budúcnosti aj profesionálne. Kampanológia sa zaoberá výzdobou, dejinami, funkciou a akustikou zvonov, metódami ich výroby či spôsobom ich ladenia. „Napríklad v Rakúsku majú diecéznych kampanológov. Bol by som rád, keby som sa aj ja mohol zvonom viac venovať, starať sa o ne, dokumentovať a pracovať aj s inými odborníkmi na ich zachovaní a zveľaďovaní.“ Tradičné ručné zvonenie ako súčasť nehmotného kultúrneho dedičstva je zachované najmä na východe Slovenska. „Na západe sa ručne zvoní v centre Bratislavy v kapucínskom kostole. Minulý rok sme pracovali na tom, že sa zaviedlo ručné zvonenie v Pezinku. Tam sme dostali aj certifikát ručného zvonenia. A ešte sa ručne zvoní v Borskom Petri,“ ozrejmuje mladý zvonár. Vysvetľuje, že spôsob zvonenia závisí aj od konkrétnej krajiny či cirkvi. „V Španielsku zvonia tak, že sa zvon celý točí, u nás je zvyk, že zvon má len určitý výkyv. U pravoslávnych sú zas zvony statické a len srdcami sa na ne vyťukáva melódia.“
5/8/202224 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Andrej Žiarovský: Obrana Slovenska je teraz pri Donecku

Spolupracovník Postoja Andrej Žiarovský vysvetľuje, či je legitímne dodávať zbrane Ukrajine, aké sú parametre slovenskej samohybnej kanónovej húfnice Zuzana a aké ďalšie zbrane by mohlo Slovensko dodať Ukrajine (salvové raketomety Grad, tanky T-72...).
5/7/202247 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Púť Slovákov do Ríma bola pôsobivá, no neprehliadnime svedectvo obete zneužívania

V aktuálnom súhrne sa dozviete: ● čo odkázal Slovákom pápež a čím ich oslovili biskupi Zvolenský a Rusnák, ● o čom prehovorila Slovenka zneužívaná kňazom, ● že evanjelickí veriaci si volia generálneho dozorcu.
5/6/20225 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Vagovič vs Hanus o kauze Fico: Prehrala spravodlivosť alebo zvíťazil rozum?

Parlament nesúhlasil s tým, aby bol Robert Fico postavený pred sudcu, ktorý by rozhodoval o jeho väzobnom stíhaní. Šéfredaktor Konzervatívneho denníka Postoj Martin Hanus a komentátor Marek Vagovič v argumentačne vzrušujúcom dueli polemizujú o tom, či rozhodnutie parlamentu znamená prehru spravodlivosti, alebo či na obhajobu rozhodnutia poslancov existujú aj rozumné argumenty.
5/5/20221 hour, 3 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

05.05. Konzervatívny výber - Vulgarizácia slovenskej politiky. Od Matoviča po Fica s Blahom

05.05. Konzervatívny výber - Vulgarizácia slovenskej politiky. Od Matoviča po Fica s Blahom by Denník Postoj
5/5/202212 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Ministerka Kolíková: Nech o Ficovej väzbe rozhodne sudca

Ak politik so zlým úmyslom žiada informácie, na ktoré nemá oprávnenie, zaslúži si politickú smrť, hovorí ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
5/2/202238 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Rodičia 6 detí: Šanca napraviť výchovné chyby je vždy. Len pri tínedžeroch už tesáme do mramoru

Gabriela a Andrej Buriankovci majú deti vo veku 9 až 29 rokov. Sú zakladajúcimi členmi Akadémie rodiny, kde sa venujú vzdelávaniu rodičov v oblasti výchovy a vzťahov. V Postoj TV hovoria o svojich rodičovských začiatkoch aj poznaní, ktoré získali rokmi rodičovskej praxe. Všeobecné výchovné rady neexistujú, hovoria skúsení rodičia. Každá rodina je iná, každé dieťa má inú povahu a temperament, každý rodič vstupuje do svojej rodičovskej úlohy s inou výbavou. „Z našich osobných skúseností, aj zo skúseností rodičov, s ktorými pracujeme, môžeme povedať, že je dobré držať sa pri výchove dvoch princípov – jednota a dôslednosť. Jednota ako súdržnosť rodičovského tímu, aj jednota v zmysle konzistentnosti, čiže čo chcem od detí, aby som aj ja sama žila,“ hovorí Gabriela Burianková. Mladí rodičia sa v prvých rokoch svojho rodičovstva snažia zamerať na všetky oblasti, aby boli stopercentné, aby sa dieťa rozvíjalo vo všetkých smeroch, a často sa zameriavajú na nepodstatnosti a svoju rodičovskú pozornosť rozptyľujú na veľa vecí. „My sme si tým prešli tiež. Rokmi sme sa dopracovali k tomu, že podstatné je dôsledne dodržiavať pravidlá v oblasti hygieny, poriadku, jedla a spánku. Keď odmala k tomuto budeme deti viesť, omnoho jednoduchšie sa neskôr budú na tieto zásady nabaľovať ďalšie veci,“ dopĺňa manželku Andrej Burianek. A čo keď rodičia niečo vo výchove zanedbajú? „Šanca na nápravu je vždy. Len si treba uvedomiť, že malé deti sú tvárne ako plastelína. S pribúdajúcim vekom detí plastelína tvrdne a pri tínedžeroch už tesáme do mramoru. Stojí vás to veľa energie a výsledok je veľmi malý,“ hovorí Andrej. „Úlohou nás rodičov je v rámci svojich možností a schopností dať do výchovy maximum, aby sme deti v tom najdôležitejšom pripravili na život. Zároveň sa však musíme naučiť rešpektovať, že oni si vyberú svoju vlastnú cestu. A tá nemusí byť taká, aká je predstava a prianie rodiča,“ vysvetľuje Gabriela.
5/1/202231 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Vatikánska sedma: Pápež nepriamo pokarhal Kirilla. Vydiskutujú si vojnu v Bratislave?

V aktuálnom súhrne sa dozviete: - že gréckokatolíci majú ďalšieho emeritného biskupa, - kto prišiel s nápadom, aby sa pápež František a patriarca Kirill stretli v našej krajine.
4/29/20226 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

28.04. Konzervatívny výber - Macron chce vytvoriť z EÚ globálnu veľmoc, ale niečo mu chýba

28.04. Konzervatívny výber - Macron chce vytvoriť z EÚ globálnu veľmoc, ale niečo mu chýba by Denník Postoj
4/28/202212 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

S Kaliňákom si tykám, ale Fico bol šéf

„Ak ste predsedom vlády, môže byť nad vami nejaká súkromná osoba? Keď som debatoval s Bödörom, aj predo mnou volal Fica šéfom,“ povedal pre Postoj TV Ľudovít Makó.
4/27/20221 hour, 2 minutes, 6 seconds