Winamp Logo
PodCars Cover
PodCars Profile

PodCars

Slovak, News, 1 season, 38 episodes, 20 hours, 46 minutes
About
Všetko čo potrebuješ vedieť o auto-moto svete. Novinky, aktuálne témy, odpovede na otázky, vždy zaujímaví hostia. To je PodCars!
Episode Artwork

Herec Adam Bardy o Opel Grandland: Auto má dostatok úložného priestoru, ale páči sa mi hlavne 300 koní

„Mám rád autá, rád sa na ne pozerám, rád na nich jazdím. Ale keď sa niečo pokazí, tak je zle-nedobre,“ hovorí o svojom vzťahu k autám populárny herec a ambasádor značky Opel Adam Bardy. „Najradšej jazdím sám, viem si užiť cestu a mám počas nej mierne ADHD – 20 minút ticha, 20 minút podcastov a 20 minút hudby. A toto dokážem striedať hodiny.“ Sám o sebe hovorí, že je fanúšikom starších áut, ale momentálne oceňuje aj moderné technológie a inovácie. „Išli sme v zime na východ k svokrovcom v hrozných podmienkach. Nasnežilo, na ceste bola kaša a bolo to fakt zlé. Momentálne jazdím na Opel Grandland GSe a v aute svietili všetky možné kontrolky. Cítil som však, že auto robí všetko preto, aby ma udržalo aj pri pomalej rýchlosti. Som za tieto technológie veľmi vďačný.“ Počas spolupráce s Oplom si vyskúšal viacero modelov – Astru, Zafiru a teraz má Grandland. „Maximálne mi tento typ vyhovuje – má dostatok úložného priestoru     a páči sa mi, že má 300 koní a je to jedno z vôbec najsilnejších áut, ktoré má Opel v ponuke,“ hovorí v podcaste PodCars obľúbený herec. Zapnite si jeho najnovšiu epizódu, práve štartujeme.
6/13/202429 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Talianske autá vždy vedeli, ako zaujať svet

„Taliani majú veľké bohatstvo v podobe karosární aj dizajnerských centier. Talianske autá vždy pútali pozornosť,“ hovorí ich veľký fanúšik František Kupec. Jeho doménou sú značky Fiat, Alfa Romeo a Lancia. Všetky majú bohatú históriu a viac ako sto rokov. „Tieto značky zažívajú svoju renesanciu.“ Prečo? Koncern FCA, pod ktorý patria práve tieto značky, sa totiž nedávno spojil s ďalším gigantom PSA a spoločne vytvorili nadnárodnú korporáciu Stellantis. František sa chytil tohto momentu a je adminom facebokovej skupiny Stellantis Fans. Robí to na dobrovoľníckej báze s cieľom vytvoriť fanúšikovskú komunitu. „Väčšinou mám dobrých fanúšikov a na mojom profile vládne dobrá atmosféra.“ Ani jemu sa však nevyhýbajú neprajní hejteri. Našťastie, nie je ich veľa.  „Chápem, keď niekto má iný názor. Aj ja sám poznám lepšie autá, no prioritne ma bavia tieto talianske.“ V podcaste PodCars hovorí o tom, ako buduje komunitu aj o svojej láske k talianskemu automobilizmu. Zapnite si novú epizódu a dozviete sa zaujímavé informácie.
5/30/202435 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Autorizovaný alebo nezávislý servis? Hlavne aby dodržiaval postupy a mal kvalitné náhradné diely

Každé auto – či je nové alebo staršie, potrebuje servis. No keď robia dvaja to isté, nie je to to isté. V akutálnej epizóde podcastu PodCars Martin Zetocha, manažér zodpovedný za rozvoj siete Eurorepar, predstaví koncept, ktorý združuje nezávislé servisy. „Eurorepar funguje pod krídlami Stellantis. Táto značka zastrešuje marketingovú komunikáciu, udáva jednotné štandardy. No sú u nás vítaní aj majitelia iných značiek, nielen tých, ktoré spadajú pod Stellantis.“ Ide o celosvetový koncept, na Slovensku združuje 18 partnerov v rôznych regiónoch a postupne pribúdajú ďalší.“ Ako si vybrať pre seba a svoje auto ten ideálny servis? Sú autorizované vždy drahšie? „Nie vždy to tak musí byť. Občas je zákazník aj prekvapený. Autorizovaný servis robí s presnými normohodinami, ktoré sú stanovené výrobcom auta. Neautorizované servisy nie vždy idú podľa tejto technickej dokumentácie a namiesto predpísaných dvoch hodín napríklad účtujú štyri. A ak má servis aj lacnejšiu normohodinu, ste na vyššej sume,“ vysvetľuje odborník. Vodičom občas nie je jasné, ako postupovať s autom, ktoré je ešte v záruke. Môžu ísť aj do iného servisu ako autorizovaného? „Najdôležitejšie je dodržiavať pravidelný servis. Treba dodržiavať buď časový rámec alebo počet najazdených kilometrov. Jednoducho, treba dodržiavať servisné intervaly.“ Európska legislatíva umožňuje servisovať auto kdekoľvek – v autorizovanom aj neautorizovanom servise. „Dôležité však je, aby servis dodržiaval výrobcom stanovené intervaly, postupy a kvalitné náhradné diely,“ vysvteľuje Zetocha z Eurorepar. Podrobnosti a cenné rady si vypočujte v najnovšej epizóde podcastu pre milovníkov áut PodCars.
5/16/202441 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

E-3008: Okamžite vás zaujme levitujúci displej a sedadlá, po ktorých nebudete potrebovať ani masáž

„Toto auto je vlajkovou loďou, je to pýcha značky,“ hovorí o novej generácii Peugeot E-3008 Rasťo Chvála z Garáž TV.  Hneď prvá vec, ktorá zaujme fanúšikov áut, je levitujúci displej. Nový Peugeot panoramatic i-Cockpit na seba púta pozornosť. „Je to marketingový ťah, ľudia ho chcú vidieť a bude sa o ňom rozprávať. Ale nie je to nasilu a vôbec mi to neprekáža,“ hovorí skúsený novinár a priznáva, že aj on mal chvíľu pocit, že displej letí. „Myslím, že tým trafili klinec po hlavičke. Máme lesklú dobu, ktorá si vyžaduje veľa displejov. Je to určite pekný prvok.“ Auto má okrem toho unikátne sedadlá, ktoré si získali aj pozornosť nemeckej asociácie lekárov a terapeutov, ktorí sa zaoberajú prevenciou bolesti chrbta. Aj Rasťo priznáva, že sa mu v aute výborne sedelo. „Je to dedičstvo Peugeotu. Sedadlá sú také dobré, že už ani nepotrebujete masáž.“ E-3008 má okrem toho aj typický svetelný popis. Viac sa o ňom dozviete v aktuálnej epizóde obľúbeného podcastu PodCars.
5/2/202438 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Citroën predstavil novú C3: Okamžite vám udrie do očí

„Stále je to však v prvom rade praktické a veľmi rozumne postavené auto,“ hovorí o novej C3, ktorú nedávno predstavili v Paríži, automobilový špecialista Filip Garaj. Zároveň však zdôrazňuje, že má zaujímavú techniku. Dostala C3 iba facelift alebo ide o úplne nové auto? Aj o tom sme sa rozprávali v novej epizóde podcastu pre milovníkov automobilizmu PodCars.  „Nadväzuje na svojich predchodcov, ale podľa mňa ide o nové auto. Zmenili sa normy, pravidlá a auto bude jazdiť aj na elektrinu. Citroën preto potreboval pre 4. generáciu svojho ikonického vozidlá nový list papiera.“ Unikátne je, že od začiatku na ňom pracovali tímy z trnavského závodu a na Slovensku vyrobili aj všetky prototypy. A V Trnave sa bude vyrábať toto auto pre celý svet. C3 prináša na trh aj elektrickú verziu. „Dnes sa veľa hovorí o tom, že na trh príde nová vlna cenovo dostupnejších elektromobilov. C3 má byť jedným z nich. Ceny naozaj idú dole. V prípade tohto auta bola schválená cena pre 9 európskych trhov 23300 eur, na Slovensku ešte konkrétnu cenu nepoznáme,“ hovorí Garaj. Ide o verziu, ktorá prejde na jedno nabitie 320 kilometrov. Podrobnosti o nových Citroënoch si môžete vypočuť v podcaste PodCars. Pripútajte sa, štartujeme. 
4/18/202427 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

„Čo sa ti páči, to si kúp,“ hovoril už zakladateľ značky Opel. A platí to aj dnes.

Pred 125 rokmi sa začali vyrábať prvé automobily značky Opel. Rok 2024 sa aj u nich nesie v znamení elektromobility. Richard Zaťko pracuje pre Opel 25 rokov a je zároveň aj veľkým fanúšikom značky. „Čo sa ti páči, to si kúp,“ hovoril už pred stáročím zakladateľ značky Adam Opel. Richard pripomína, že to platí aj dnes. „Máme klasickú dieslovú Astru, aj Astru so spaľovacím motorom. S manuálnou prevodovkou, dokonca aj plug-in hybridnú, ktorá má spaľovací motor a môžete s ňou ísť aj na kraj sveta. Ale máme aj Astru, ktorá má iba baterku.“ Jednoducho, každý si vyberie to, čo potrebuje. A bonus je, že aj elektrická Astra má tradičný dizajn. Nie je vôbec futuristická, jednoducho, je to normálne auto. Opel sa podľa Richarda prispôsobuje trendom a už čoskoro príde na trh nová Frontera, ktorá sa dokonca vyrába na Slovensku v Trnave. „Opel dáva dôraz na nás predajcov, aby sme poradili zákazníkom. Cieľom je, aby správny Opel skončil v správnych rukách.“ Pustite si nový diel podcastu PodCars o značke Opel, jej histórii, súčasnosti a budúcnosti.
4/4/202442 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

„Pri jazde v teréne musíte poznať seba aj auto,“ odporúča predseda Jeep Clubu

Pamätáte si, ako ste v detstve hovorili terénnym autám? Určite ste ich nazývali Jeepy. A práve o nich bude aj najnovšia epizóda vášho obľúbeného podcastu PodCars. Peter Pecze hovorí, že značka Jeep je jeho koníček aj osud a okrem toho, že sa venuje marketingu na Slovakia ring, je aj predsedom Jeep Clubu. „Jeep nie je len auto, je to člen rodiny a komunity. Značka je vo svete veľmi silná a v klube sme videli veľký potenciál, ako si založiť základňu. Nielen kvôli predaju, ale lojalite. Ľudia žijú značkou, majú rovnaké záujmy. Bránia túto značku navonok, sú jej hovorcovia.“ S Jeepom si toho prešiel veľa a vyskúšal si rôzne terény a prostredia. Kde sa vôbec môže jazdiť a ako sa dá zvládnuť náročný terén? „Musíte poznať seba aj auto. Základom je mať dobré, aj náhradné pneumatiky. Musíte ale vedieť, aké máte nájazdové uhly, čo auto zvládne pri bočnom náklone. Jednoducho, treba mať niečo najazdené a vyskúšané. Inak sa jazdí v blate, piesku, na štrku či na asfalte.“ O špecifikách jazdy v teréne, o bezpečnosti a potrebnej výbave, preradí Peter Pecze, predseda Jeep Clubu a veľký fanúšik tejto značky v najnovšom podcaste PodCars. Pripútajte sa, dnes ideme do terénu.
3/21/202441 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Ako zo seriálu Knight Rider: Technológia ChatGPT zásadne mení naše autá

Umelá inteligencia a hlavne jazykový model ChatGPT nám vedia pomôcť s prácou a uľahčiť život. Influencer a novinár Draho Piok je presvedčený, že sa týchto technológií netreba obávať. „Vďaka nim môžeme byť šikovnejší, múdrejší.. Keď sa naučíme umelú inteligenciu správne používať, tak bude iba v náš prospech.“ ChatGPT je už dnes integrovaná aj do elektrických vozidiel značky Peugeot, zatiaľ na piatich pilotných trhoch. Čaká nás éra živých Knight Riderov? Budeme sa rozprávať s autami? Čo nám prinesie prepojenie navigácie s ChatGPT? Podľa Draha je toto previazanie kľúčové. „Keď sa táto integrácia dostane do áut, previaže sa so systémom. "Neviem, či dnes vôbec niekto na Slovensku používa hlasové navádzania, je to veľmi kostrbaté. Ale ChatGPT to celé odľahčí, technológia je približne hotová a predpokadám, že v budúcnosti to bude veľmi dobre hovoriť aj po slovensky. Jej možnosti budú široké.“ O najnovších technológiách, o tom, že sa bude už čoskoro auto s nami rozprávať a zabávať nás, sa viac dozviete v najnovšej epizóde podcastu PodCars.
3/7/202425 minutes
Episode Artwork

Technológia, biznis a plnenie snov - aj to je F1, so Števom Eiselem

Aj keď vyrastal ako futbalový brankár, iný šport pohltil Števa Eiseleho – Formula 1. Rýchle autá, nabité futuristickou technológiou s dávkou biznisu a politiky. Čo ho fascinuje na formulách a čím je tento šport jedinečný? „Je to taká nekonečná honba za perfekcionizmom a kreativitou, tou nekonečnou inováciou, a je tam tá dobrá dávka komercie.“ Je známy ako športový komentátor Formuly 1 a prezradí nám, ako si túto cestu našiel. Taktiež sa porozprávame o projekte Eisking, ktorého je súčasťou, a aké zaujímavé zážitky má za jeho jedenásť sezón s Formulou 1. Zvláštna pozornosť bude venovaná jeho moderovaciemu špeciálu s Mikom Häkkinenom a príbehu, ako sa mu podarilo dostať legendu Formuly 1 na Slovensko. Na rozdiel od svojej vášne pre Formulu 1, na bežné autá nieje až taký odborník. „Keď mi na aute začne niečo blikať, ja som hneď spotený, hneď volám, neviem, čo mám robiť, ale v F1 viem, koľko meria brzdový disk.“ Počúvajte najnovšiu epizódu podcastu PodCars a dozviete sa viac.
2/22/202438 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Elektromobily: Budúcnosť na dosah alebo len trend?

Zvažujete prechod na elektromobil a zaujíma vás, či je to správna voľba pre vás? Milan Bahna, zakladateľ populárneho YouTube kanála ElektromobilTV, vám v najnovšej epizóde nášho podcastu PodCars ponúkne odpovede na všetky vaše otázky. Rozoberieme klúčové témy ako nabíjanie, dostupnosť nabíjacích staníc na Slovensku a skúsenosti s každodenným používaním elektromobilov. Milan sa podelí o svoje skúsenosti s elektromobilmi, vrátane príhod, keď sa mu podarilo alebo nepodarilo dosiahnuť cieľovú destináciu. Zistíme, aké sú najväčšie výhody kúpy elektromobilu a prečo by mohla byť elektromobilita považovaná za najekologickejšiu alternatívu na trhu, napriek existujúcim námietkam. „Tými plusmi naozaj vnímam aj tú ekologickú stránku aj keď ľudia mi povedia, že to nie je ekologické, ale stačí keď sa vezieme v Bratislave a vidíme čo všetko okolo nás autá vypúšťajú.“ Okrem toho sa pozrieme na rôzne typy štátnych dotácií a podpory pre elektromobily na Slovensku a porovnáme ich so zahraničím. Milan zdieľa svoj pohľad na financovanie a infraštruktúru potrebnú pre rozvoj elektromobility, ako aj na to, ako by tieto opatrenia mohli ovplyvniť budúcnosť dopravy. „Razím tiež teóriu ako moji kolegovia z brandže, že nejakou formu sú lepšie skôr tie nefinančné benefity, ako mali v okolitých krajinách, prípadne nejaká podpora infraštruktúry.“ Počúvajte najnovšiu epizódu podcastu PodCars a dozviete sa viac.
2/8/202430 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Auto v podnikaní: Ako ho zaúčtovať a správne odpisovať?

Vyznáte sa v pravidlách, ktoré platia pre podnikateľov v súvislosti s kúpou a následným účtovaním nákladov auta? Ak nie, máme pre vás cenné rady. Magda Repáňová je účtovníčka a vie, ako správne odpisovať auto. „Ak kúpite plug in hybrid alebo hybrid, automaticky máte dvojročný odpis. Pri ostatných bežných vozidlách odpisujete štyri roky. Daňové odpisy sú najväčší daňový náklad, ktorý podnikateľ získa v súvislosti s obstaraním. Ďalšími sú prevádzka a údržba, poistenie, úroky či poplatky. “ Aký je rozdiel,  keď kupujete auto za svoje ušetrené peniaze alebo na finančný či operatívny lízing? Okrem účtovníctva budeme hovoriť aj o úžitkových autách značky FIAT Professional. A to s produktovým manažérom Vladimírom Ponickým. „Život dodávok je iný ako pri bežných osobných autách. Nie je ničím výnimočným, ak ročne najazdia 100-tisíc kilometrov a viac. Máme klienta, ktorý ročne najazdí na Ducate 350-tisíc kilometrov. A to už sa blížime k tisícke kilometrov každý deň, vrátane víkendov a sviatkov.“ Počúvajte najnovšiu epizódu podcastu PodCars a dozviete sa viac.
1/25/202435 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

„Rýchlosť je moje druhé meno, milujem aj driftovanie,“ hovorí známy fitness tréner Maroš Molnár.

Najdôležitejšie na aute je, aby bolo veľké. Tvrdí to známy fitness tréner a influencer Maroš Molnár, ktorý je aktuálne ambasádorom značky Citroën. „Dal som si preč dve sedačky, získal som obrovský kufor, v ktorom som neustále nosil cesťák, horák, kompletnú cyklistickú výstroj, tretry, veci na behanie, TRX-ká. Mal som tam všetko, pol života. Bol som pripravený na to, že ak ma chytí ošiaľ, som pripravený.“ Aký je jeho vzťah k autám, prečo potrebuje van a prečo ho vôbec nelákajú elektroautá? „Nemám ich rád. A to kvôli jednej jedinej veci. Nemáme vybavenú krajinu na to, aby som mohol nabíjať auto kedy chcem a kde chcem. Ale po meste je to určite super vec.“   Nie je vraj v žiadnom prípade autíčkár, ale baví ho driftovanie. „Rýchlosť je moje druhé meno.“ Ako vzniklo jeho spojenie s Citroënom a prečo mu verí, prezradí v najnovšej epizóde podcastu o autách a mobilite PodCars.   
1/11/202435 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Filip Tůma: Neviem sa veľmi rozčuľovať v živote, ale v aute sa mi to niekedy prihodí

Do vianočného vydania podcastu PodCars sme si pozvali známeho herca a speváka Filipa Tůmu. Okrem toho, že ho môžeme aktuálne vidieť v seriáli Dunaj, k vašim službám, je aj ambasádorom značky Peugeot. „15 rokov som hlasom značky a 10 jej ambasádorom, to je už rodinný vzťah,“ hovorí. Nedávno na Hrebienku moderoval event, kde uviedli na trh nový model Peugeot E-3008. „Experti tam hovorili, že má dojazd až 700 km. To ma veľmi upokojilo, toto číslo už dáva vodičom určitú pohodu.“ Peugeot sa podľa neho ubral v posledných rokoch zaujímavou futuristickou cestou. „Tvary áut, svetiel aj kokpit pôsobia, ako keby neboli z našej doby. Veľa detailov na mňa pôsobí ako umelecké dielo.“ Filip sa však priznal, že je priaznivcom hlavne dieslových motorov. „Veľa som najazdil na Peugeote 5008, ktoré je podľa mňa famózne rodinné auto so siedmimi miestami a veľkým kufrom. Mal som ho veľmi rád.“ Aký je šofér, čo má na cestách rád a čo mu prekáža? Dozviete sa v najnovšej epizóde PodCars. 
12/28/202325 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Ako platiť za auto menej a nemať s ním žiadne starosti? Vyberte si operatívny leasing

Auto nemusíte vlastniť, ani si ho prenajímať v požičovni. Existuje aj výhodnejšia alternatíva. A ak vám auto nebude vyhovovať, môžete ho vrátiť. Neveríte? Počúvajte novú epizódu podcastu pre milovníkov áut a automobilizmu PodCars. Tentokrát sa spolu s Danielom Tomaškom zo spoločnosti ALD Automotive Slovakia venujeme téme operatívny leasing. „Auto nevlastním, používam ho a súčasťou nájmu je auto a celý balík služieb spojený s užívaním vozidla. Pri finančnom leasingu len financujete kúpu auta a po ukončení je auto vaše. Pri operatívnom auto vrátite lízingovej spoločnosti a tým pádom končí nájom, môžete si prenajať ďalšie auto.“ Podľa Tomaška stúpa počet ľudí, ktorí jednoducho nechcú vlastniť auto. „Súčasťou nájmu je len amortizácia vozidla. Neplatím teda sto percent hodnoty vozidla, iba spotrebovanú časť.“ Dôležité je, ako dlho chce auto užívať a koľko kilometrov v priemere najazdí. „Na základe týchto dvoch parametrov odhadne lízingovka jeho zostatkovú hodnotu. Nájomca spláca vozidlo iba po túto hodnotu. Potom sa vozidlo predá.“ Aké sú podmienky? Základom je zdokladovanie pravidelného príjmu. Návod, ako a kde si vybaviť operatívny leasing, ako dlho to celé trvá aj kto môže šoférovať takéto auto, vám povieme v podcaste PodCars. Pripútajte sa, štartujeme.
12/14/202324 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Nie je kábel ako kábel ani nabíjačka ako nabíjačka. Vyberte pre vaše auto to najlepšie

Kupujete nové auto a vyberáte si medzi plug in hybridom a elektromobilom? A už viete, ako ho budete nabíjať? Čo je najefektívnejšie pre vašu peňaženku a samotné auto? Práve pre vás sme pripravili špeciálnu edíciu podcastu PodCars o nabíjaní. „Nabíjanie cez bežnú zásuvku, ktorú máme doma, je jednoduché. To je jeho najväčšia výhoda. Nevýhoda je, že ide o najpomalší spôsob nabíjania. Vieme si ním pomôcť, ale neočakávajme vysoké nabíjacie výkony,“ upozorňuje technik Peter Volf, ktorý je hosťom dnešnej epizódy PodCars. Ideálne je mať domácu zástrčku Wallbox a nabíjať vtedy, keď auto nepotrebujeme. Jednosmerným prúdom sa nabíja auto na rýchlonabíjačkách, ktoré majú väčšie výkony. „Za túto službu si však klient musí priplatiť. Je drahšie, ale má obrovské výhody – za pomerne krátky čas získa auto veľký dojazd,“ odporúča špecialista. Celá veda sa točí aj okolo nabíjacích káblov. Ako sa v nich zorientovať a ktorý si vybrať pri kúpe auta?   Vitajte pri ďalšej epizóde podcastu pre všetkých milovníkov áut a motorizmu PodCars. Štartujeme.
11/27/202328 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

DNA pretekára mám v génoch. Od malička som sa modlil za to, aby som sa stal majstrom sveta v rally

Martin Kočí má na konte množstvo titulov z rally. Najnovšie si ukoristil titul majstra Slovenska. Každé preteky sú podľa neho iné, často je to veľká lotéria a vyžadujú si podrobné plánovanie. „Vyrastal som v motoristickej rodine, otec a strýko majú najstarší a najúspešnejší tím. Boli mojimi veľkými vzormi.“ DNA pretekára má teda v génoch, ako 6-ročný jazdil na motokárach, potom presadol do bugín a vyskúšal si aj autokros, okruhy aj preteky do vrchu. Postupne sa dostal až na Majstrovstvá svete v rallye. „Mal som to v sebe veľmi silno zakorenené, nikdy som sa nepozeral do prava ani do ľava. Od malička som sa modlil za to, aby som sa raz stal majstrom sveta v rallye.“ Čo musí mať dobrý jazdec? Je potrebný talent alebo tvrdý tréning? „Jazdec musí mať určité cítenie. Musí auto cítiť pod zadkom.“ Motošport je samozrejme finančne náročný, Martin ale odporúča začať minikárami, ktoré sú prístupné širokej verejnosti. „Tam sa jazdec formuje, získa skúsenosti. Ale ak je vidieť talent, rýchlo to pritiahne pozornosť, možno aj sponzorov.“ Zapnite si podcast PodCars a dozviete sa viac o motošporte aj o aute Peugeot 208rally4, na ktorom jazdí Martin Kočí.
11/13/202333 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Rozdiel medzi papierovou a reálnou spotrebou? Pri krátkych trasách aj dvojnásobok

Hosťom najnovšej epizódy PodCars je motoristický novinár Rasťo Chvála z Garáž.tv. Aj on testuje rôzne autá a pri svojich jazdách si všíma aj spotrebu. Reálnu, nie tú, ktorú udávajú výrobcovia. A čo zistil? „Po 30 kilometroch v meste majú všetky autá parádnu spotrebu. Ale úvodných sedem kilometrov, a my tam máme ešte aj kopec a ranné zahrievanie, to sú raz také hodnoty ako v cieli. Na kratučké jazdy v meste do 5 kilometrov jednoznačne využite MHD či bicykel,“ odporúča skúsený vodič.  Čo sa mu osvedčilo na superkrátke trasy? Jednoznačne auto s malým benzínovým motorom alebo ozajstný hybrid. Aký je podľa neho rozdiel medzi skutočnou a papierovou spotrebou? Motoristický novinár vám povie informácie, o ktorých ste ani netušili a naozaj vám občas odporučí nechať auto v garáži. Vitajte pri ďalšej epizóde podcastu PodCars.
10/30/202329 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Peugeot predstavil dlhoočakávanú E-3008. Je to prelomový model!

Peugeot vstupuje do novej éry. Odhalil totiiž úplne nový elektrický model E-3008. Motoristický novinár Filip Garaj tvrdí, že je to auto, ktoré bude prelomové. „Umožňuje dojazd od 525 až do 700 kilometrov.“ K dispozícii je dokonca aj štvorkolka s elektromotorom vpredu aj vzadu. Nemá mechanické prepojenie náprav a tým pádom softéroví špecialisti neboli ničím limitovaní a mohli si dovoliť viac. Peugeot ponúka dva základné stupne výbavy a k nim sa ešte dá čo-to priplatiť. V princípe ale platí, že si vyberáte buď luxusné alebo športovo ladené auto. „Nie je to SUV coupé, je to fast back s relatívne rovnou strechou, ktorá umožňuje dostatok voľného priestoru aj na zadných sedadlách. Vyzerá veľmi pekne. Dizajnéri dostali úlohu vyčistiť auto od drobností a ozdôb, ktoré nemali význam.“ Šoférov určite zaujmú svetlá. „Sú tam výrazné pazúre ako denné svietenie a hlavné svetlá sú úzučké, pretože používajú ledkovú technológiu.“ Zadok áut Peugeot je vždy zaujímavý. Ako je to pri 3008? „Zadok je vysoký, veľa sa hrá s aerodynamikou a platí, že čo je funkčné, to je aj pekné. Chýba zadný stierač. Návrhári tvrdia, že za jazdy sa okno nebude špiniť.“ O aute aj predvádzacom evente vo Francúzsku sa viac dozviete z nášho podcastu PodCars. Pripútajte sa, štartujeme.
10/16/202342 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Výber pneumatík je hotová veda. Poradíme vám, ako sa v nich vyznať

Zimné, letné alebo stačia aj celoročné? Večná dilema motoristov je opäť tu. Čoskoro bude treba prezúvať a my vám poradíme, ako si správne vybrať nové pneumatiky.  Hynek Serafín zo spoločnosti AZ Pneu vysvetlí, čo znamenajú jednotlivé čísla, ktoré sa na nich nachádzajú a prečo je dôležité sledovať ich z hľadiska opotrebenia a bezpečnosti. „Dobré je tiež vedieť či konkrétna pneumatika nemá náhodou homologizáciu pre konkrétny typ auta. V zásade sa nestane nič, ak si vyberiete pneumatiku bez homologizácie, no tá predpísaná by mala byť lepšia.“ Oplatí sa sledovať energetický štítok alebo nám dáva zbytočné informácie? Odborník tvrdí, že veľa zákazníkov chce najvyššie kategórie, aby ušetrili na spotrebe. No medzi jednotlivými kategóriami je rozdiel iba deci paliva na sto kilometrov. „.Spoločnosť by sa však napriek tomu mala zaoberať tým, akým smerom sa bude uberať, takže pre mnohých je to dôležitý parameter. No netreba hľadať bezhlavo „áčko“. Omnoho zaujímavejším údajom je brzdná dráha, kde je rozdiel medzi kategóriami 3 až 6 metrov, čo pri prudkom brzdení môže byť zásadný faktor.“ Vitajte pri ďalšej epizóde nášho podcastu PodCars. Tentokrát dopodrobna rozoberieme tému pneumatík. Pripútajte sa, štartujeme.
10/2/202347 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Guľa na aute je grál, táto investícia sa vám určite oplatí. Ako si vybrať správne ťažné zariadenie?

Máte na aute guľu, alebo teda ťažné zariadenie? Ak nie, mohli by ste nad tým aspoň porozmýšľať. V prípade, že neviete, kde a ako začať, našli ste si správny podcast. V najnovšej epizóde PodCars vám spolu s motoristickým novinárom Rasťom Chválom z Garáž TV povieme, prečo sa ťažné oplatí. „Jedno auto v rodine by ho mohlo mať,“ odporúča skúsený motorista. Ak kupujete nové auto, vyberte si ho rovno, a to buď originál tej značky, aké kupujete auto, to je samozrejme, ideálne, alebo pokojne aj inú alternatívu. „V prvom rade si vyriešte zásadnú otázku – či to má byť bajonetový rýchloupínací systém alebo trvalo namontované ťažné zariadenie.“ Ja by som si asi vybral bajonetové.“ Vo všeobecnosti je podľa Rasťa Chválu ťažné zariadenie dobrou investíciou. „Podľa mňa sa oplatí viac ako rôzne „blbosti“, z ktorých nemáte žiadny úžitok. Guľa je jednoducho pre mňa grál, ktorý určite chcem mať.“ Ísť do lacnejšieho alebo drahšieho ťažného? V čom sú výhody moderných vyskakovacích systémov a aké dokumenty treba pri montáži vybaviť? „Ak kupujete auto s ťažným, nemusíte riešiť nič. No ak ho montujete na staršie auto, poraďte sa v servise, ktorý vám to robí. Všetky zmeny musíte mať zapísané v technickom preukaze. Treba to robiť bezodkladne.“ Rasťo Chvála poradí, ako je to s hmotnosťou prívesu, čo robí náklad s dynamikou jazdy a kedy už potrebujete vodičské oprávnenie typu BE. Šťastnú cestu.
9/18/202327 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Spotreba tri eurá na sto kilometrov? Na elektrickom aute sa to dá, ale má to jeden háčik

Do mesta, na diaľnicu alebo do terénu? A budete to v rodine prvé alebo druhé auto? Chystáte sa pravidelne na dlhé trasy alebo ich absolvujete iba párkrát do roka? Presne tieto otázky si treba položiť pred kúpou elektrického auta, odporúča Peter Badík, zakladateľ spoločnosti GreenWay v novej epizóde podcastu Podcars. „Dnes sú už dojazdy bežne 500-600 kilometrov, v prémiových autách časom určite nebude problém mať baterky okolo 130 – 140 kilowathodín. Ak bude dostatočne rozvinutá infraštruktúra, dojazd nebude jediným parametrom, ktorý bude treba sledovať. Veľký dojazd totiž zbytočne predražuje auto a zväčšuje jeho hmotnosť.“ Okrem dojazdu je dôležité všímať si aj ďalšie parametre. „Prvým je to, ako reálne elektrické auto používate,“ odporúča expert. Ak jazdíte na kratšie trasy, obrovskú baterku jednoducho nepotrebujete. „Výrobcovia tlačia elektrické autá vo svojich kategóriách do vyššej cenovej úrovne a dokážu predať drahšie autá. Treba sa teda zamyslieť, čo v aute skutočne potrebujete okrem toho, čo výrobca ponúka." Pred Slovenskom momentálne stojí veľká výzva budovať sieť nabíjačiek a priniesť ich všade tam, kde ich majitelia elektroáut budú využívať. "Máme malý počet elektrických átu na to, koľko máme verejnej nabíjacej infraštruktúry a sme na tom lepšie ako mnohé západoeurópske krajiny. Je to však hlavne preto, že nemáme toľko elektrických áut a nabíjacia infraštruktúra je vybudovaná robustnejšie." Kedy sa dočkáme toho, že elektrické autá budú stáť rovnako ako porovnateľné so spaľovacími motormi? A sú naozaj ekologickejšie? „Existuje množstvo hoaxov o tom, že baterky sa nedajú zrecyklovať. A to je podľa mňa nekonečná hlúposť.“ Vitajte v podcaste Podcars, ktorý vie všetko o autách a automobilizme. Práve štartujeme epizódu pre všetkých, ktorí zvažujú kúpu elektrického auta.  
9/4/202330 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

24 hodín Le Mans: Je to zážitok na celý život, jazdci podávajú heroické výkony

Kto by už len nepoznal legendárne automobilové preteky 24 hodín Le Mans? Fanúšikovia automobilizmu na celom svete počas nich ani nedýchajú. V podcaste PodCars sme sa o Le Mans rozprávali s motoristickým novinárom a šéfredaktorom TOPSPEED.sk Marošom Čabákom. Sám bol vo Francúzsku a vrátil sa odtiaľ plný dojmov. Na pretekoch jazdili aj 2 tímy Peugeot TotalEnergies so špeciálnym autom Peugeot 9x8 a držali sa na čele pretekov viac ako 4 hodiny! „Je to zážitok na celý život. Tieto preteky ma veľmi fascinujú. Je to neuveriteľný výkon pre techniku aj jazdcov, ktorí musia jazdiť nepretržite 24 hodín. Všetci tam podávajú heroické výkony a história dokonca pozná jazdcov, ktorí si to celé odjazdili sami, samozrejme, spolu so svojimi technikmi“, hovorí Čabák. Podľa neho jazdcov mimoriadne vyčerpáva neuveriteľné preťaženie, okruh má necelých 14 kilometrov a nemá ani veľa zákrut. V tíme sa striedajú traja či štyria jazdci. Ale samozrejme, nie je to iba o motorizme. Podľa Maroša sa preteky zmenili na jeden veľký festival zábavy pre celé rodiny a všetky zmysly. „Bola tam dobrá hudba, výborné jedlo a neuveriteľne veľa krásnych áut. Človek ani nevie, kam sa má skôr pozrieť,“ neskrýval novinár nadšenie. V podcaste PodCars sa dozviete aj to, prečo sú medzi jazdcami aj mnohé celebrity. „Tento ročník napríklad odštartoval basketbalista LeBron James. V ďalšej posádke bol známy pretekár F1 Róbert Kubica, boli tam aj ženy, mali ružové Porsche, ktoré vyzeralo ako pojazdný ružový Ibalgin. A čo je zaujímavé, neustále jazdili medzi špičkou vo svojej kategórii.“ Vypočujte si informácie a detaily z prvej ruky. Podcast PodCars s Marošom Čabákom o nedávnom ročníku 24 Le Mans práve štartuje.
6/16/202341 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Značky LEGO a PEUGEOT sa spojili. Vznikol unikátny model 9x8 24 h Le Mans Hybrid Hypercar!

Čo má spoločné stavebnica LEGO a automobilizmus? Fanúšikovia obidvoch týchto fenoménov už možno vedia, že na svete je PEUGEOT 9X8 24 H Le Mans Hybrid Hypercar. Ako už napovedá názov, ide o poctu hybridnému hyperatu pred debutom na pretekoch v Le Mans. Ide naozaj o špecifické preteky, ktoré nemajú vo svete obdobu a trvajú 24 hodín. „Preteky vznikli v roku 1923, teda tento rok si pripomíname storočnicu, ale nie sú to sté preteky, pretože počas vojny aj pandémie boli pauzy,“ vysvetľuje technologický novinár a fanúšik automobilizmu, zakladateľ portálu TECHBOX.sk Roman Calík. Štyri roky sa preteky nešli a tento ročník to bola aj preto veľká slávnosť. Vo veľkom štýle sa na ňu chystal aj Peugeot a okrem naozajstného auta nachystal pre fanúšikov aj jeho LEGO verziu. Aj o nej sa rozprávame s Romanom, ktorý je nadšeným staviteľom LEGO dielikov. „Najskôr som postavil mnoho prvkov, ktoré vôbec nepripomínali tvar auta, sú tam konštrukčné riešenia, ktoré veľmi pripomínajú realitu. V tomto prípade máme 6-valcový motor, naznačenú batériu, diferenciál, vieme otáčať kolesami, hýbu sa piesty motora, predná aj zadná náprava sú odpružené a je tam aj volant z modelu 9x8.“ Značka LEGO ide na podobné modely s mimoriadnou precíznosťou a dizajnéri komunikujú pri tvorbe s dizajnérmi automobilky. „Tento model má 1775 dielikov a je v mierke 1:10. Ide o najvernejšiu kópiu skutočného auta,“ vysvetľuje v podcaste PodCars Roman Calík. „Lego konečne prinieslo aj svietiace prvky, na ktoré sme čakali pri iných Technics setoch.“ Podrobnosti o samotných pretekoch aj zberateľstve sa dozviete v nasledujúcich minútach. Vitajte pri ďalšej epizóde podcastu PodCars. Práve štartuje jeho najnovšia časť, pri ktorej budú plesať fanúšikovia LEGO aj automobilizmu.
6/12/202327 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Nie sme najväčší zločinci na cestách, ale máme čo robiť. Najviac ma rozčuľuje bezohľadnosť!

„Zanedbali sme výchovu a prípravu vodičov,“ hovorí známy motoristický novinár Alexander Štefuca. Aj preto mnohí nemajú potrebné zručnosti a nevedia v rýchlosti reagovať. Zabrzdiť, vyhnúť sa prekážke, boja sa mokrého povrchu. Vážnym nedostatkom je, že často vôbec nevenujú pozornosť šoférovaniu. V podcaste PodCars sme s Alexom Štefucom hovorili o bezpečnosti cestnej premávky a aj o tom, prečo by sme si mali všetci sypať popol na hlavu. Veď ruku na srdce: Nerozptyľujete sa pri jazde všetkým možným okolo seba? „Keď sa niečo stane, tak aj keby si bol Chuck Norris, máte isté limity. Veľké nedostatky vidím v príprave, ale nie v autoškole, to je iba začiatok.“ Naučia nás zručnostiam napríklad v škole šmyku? „Určite, ak si nejakú situáciu vyskúšame a desaťkrát ju zvládnem s úsmevom, tak keď sa mi stane problém na ceste, tak ho zvládnem tiež. A veľa ľudí pri tom stvrdne, vypleští oči a nevie, čo má robiť.“ Európska únia má víziu, že do roku 2050 sa podarí znížiť ťažkú nehodovosť na nulu. Dá sa to dosiahnuť iba represiou, kontrolou, pokutami? „Rýchlosť démonizujeme. Mnohé predpisy o zníženej rýchlosti na diaľniciach sú hlúpe a nemajú logiku.“ Čo nám prinesie zníženie rýchlosti na 30 kilometrov za hodinu, ktoré sa už teraz pripravuje v mestách? Podľa motoristického novinára je to iba sexi rozhodnutie, ktorým prenášame zodpovednosť za udalosti v premávke iba na vodičov áut.“ Tam sa však nachádzajú aj kolobežkári, chodci či cyklisti. Hybridné riešenia majú podľa neho zmysel iba na adresných miestach. Na ceste jednoducho rozhodujú maličkosti a veľký vplyv na bezpečnosť má odhad a predvídavosť. „Že spoza autobusu môže vybehnúť dieťa, že cyklista nevie dodržiavať z nejakého dôvodu balans, že sa deti naháňajú na chodníku, kopú si loptu.... Toto musí každý sledovať. A či je na začiatku obce 30-siatka či 40-siatka.“ Pripútajte sa, štartuje ďalšia epizóda PodCars. O tom, ako jazdiť bezpečnejšie.
5/29/202338 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Rasťo Chvála: Rallye je obrovskou školou pokory. Veľmi rýchlo ti ukáže svoju druhú tvár.

Verili by ste tomu, že rallye, dokonca do vrchu, sa dá jazdiť aj na úplne malých autách? Presne toto si vyskúšal novinár, publicista a dnes populárny influencer Rasťo Chvála. Okrem toho si vyskúšal rallye na Seate, Suzuki, Mitsubishi, ale jeho srdce si získal hlavne Peugeot.  Netreba byť ale naivný, rallye je živobytím iba pre zopár vyvolených šťastných chlapcov. Niektorí sú platení tímami, iní iba sponzormi. Ako sa dá vlastne zohnať pretekárske auto? Buď si ho zostrojíte doma v garáži alebo si ho zoženiete za veľa peňazí v požičovni. „Môžete ísť na to aj tak ako my, dostal som za úlohu vytiahnuť značku Peugeot mediálne hore, oni kúpili tri autá a dôverovali mi. Bol som ich jazdcom,“ prezradil v rozhovore pre podcast PodCars.   V najvyššom leveli funguje rallye podobne ako Formula 1 a točí sa v nej reálny biznis. „Šofér drží volant, ovláda auto vo vysokej rýchlosti, ale spolujazdec je absolútnou súčasťou posádky. Bez spolujazdca nedokážete nič, neviete kadiaľ a ako ísť a už vôbec nie tak rýchlo. Celá rallye je organizovaná a všetko má na starosti spolujazdec.“ Ako prebieha casting na spolujazdca? Musia v aute sedieť zákonite dvaja výborní kamaráti? Existujú aj profi spolujazdci? Alebo je dvojica výsledkom náhody? Zákulisie a pravidlá rallye nám priblížil skúsený jazdec a výborný rozprávač Rasťo Chvála. „Rallye je obrovskou školou pokory. Nesmiete v nej nič brať na ľahkú váhu.“
5/15/202338 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Olej z fritézy ako pohonná hmota? Najlacnejšia cena ropy práve na Slovensku? Aký je rozdiel medzi bežnými a prémiovými palivami?

V dnešnej epizóde Podcars si na tieto a mnoho ďalších zaujímavých otázok odpovieme spolu s hovorcom a riaditeľom komunikácie pre spoločnosť Slovnaft, Antonom Molnárom, ktorý nám okrem iného priblíži aj to, čo vlastne ovplyvňuje cenu nafty a ako Slovnaft dokáže vyprodukovať až jeden a pól miliardy litrov palív ročne. Nazrieme aj do zákulisia chodu a vzniku čerpacích staníc spoločnosti Slovnaft na Slovensku a povieme si aj, prečo sa čerpacie stanice alebo inak povedané “pumpy“, pomaly ale isto menia na kaviarne, na ktorých si môžeme natankovať. Okrem toho, či sa naozaj nemusíme ničoho na “pumpách“ obávať, si povieme ale aj o tom: 🌭koľko sa na čerpačkách dokáže predať káv a hot-dogov ročne, ⛽️ako sa vlastne palivo dostáva na čerpacie stanice, 📈ako Čínska ekonomika ovláda cenu ropy, a prečo budeme v budúcnosti možno potrebovať až dvadsaťpäť nových Mochoviec. Ako BONUS nám Anton prezradí aj tie najvtipnejšie historky, ktoré sa na Slovenských pumpách stali. Natankované? Štartujeme...
5/1/202329 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Budeme autá v budúcnosti ešte šoférovať, alebo sa už len necháme voziť?

Budeme v budúcnosti autá ešte môcť šoférovať? Alebo sa budeme už len nechávať voziť... V dnešnej epizóde PODCARSU si na túto a mnoho ďalších zaujímavých otázok odpovieme spolu s carholicom, vloggerom a bloggerom Martinom z Martina, ktorý nám okrem iného povie aj to, ako to vyzerá v zákulisí predstavenia nového konceptu Inception, predstaveného značkou Peugeot v meste svetla, v Paríži. Koncept Inception od značky Peugeot šokoval už nie jedného nadšenca vo svete automobilov. Či už to bolo práve jeho výkonom, ktorý siaha až do 680 koní, dojazdom až neuveriteľných 800km alebo tým, že šoférovanie bude možné čisto gestami. Tento koncept sa podarilo zrealizovať ako 3D model.. Stane sa však niekedy súčasťou bežnej automobilovej dopravy? Okrem toho, či sa vízia tohto konceptu stane naozaj skutočnosťou, si povieme ale aj o tom: 🕵️ako sa Martinovi podarilo dostať na prehliadku konceptu Inception, 🛣️akým smerom sa bude značka Peugeot uberať v najbližších rokoch, 🔌aký je Martinov názor na elektromobilitu, a ako sa práve jedna bunda stala dôležitou súčasťou pri výrobe samotného konceptu. Štartujeme...
4/17/202325 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Psychológia premávky by mala byť povinnosť! Cesta nieje okruh.

Nové EČV? Ako to je s cenami prepisov áut? Je možné získať dotácie na elektromobil? Dokončenie diaľnice Bratislava - Košice? Empatia ako náš každodenný spoločník? Aj tieto novinky sa dozvieš v novej epizóde PodCars s Marošom Čabákom, ostrieľaným motoristickým novinárom, ktorý má za sebou najazdených vyše milióna kilometrov za volantom. Okrem toho si povieme ale aj o tom:🚘ako prihlasovanie áut na Slovensku patrí medzi najzložitejší proces prihlasovania áut v celej Európe,✍️aká petícia už nazbierala skoro 90 000 podpisov od Slovákov,❤️‍🩹prečo je dôležité mať PZP,📍čo všetko je zahrnuté v cene diaľničnej známky,👮‍♂️ čo robí diaľničná patrola. V neposlednom rade sa “obujeme“ aj do toho, prečo podľa Maroša je práve empatia na cestách kľúčová a prečo by sme nemali vnímať cestu ako závodný okruh... Pripútajte sa, vyrážame!
4/3/202333 minutes, 1 second
Episode Artwork

Ako to vyzerá s bezpečnosťou elektromobilov a sú vhodné pre každého?

Na elektrine do Chorvátska? Autá ako telefón? Vedel si o tom, že elektromobily boli v skutočnosti vynájdené oveľa skôr ako spaľovacie autá? Avšak s rýchlym technologickým pokrokom je len otázkou času, kedy sa práve spaľovacie motory stanú minulosťou. V dnešnej epizóde PodCars sa spolu s Patrikom Križanským, riaditeľom Slovenskej asociácie pre elektromobilitu a viceprezidentom Európskej asociácie pre elektromobilitu, a Petrom Volfom, technickým školiteľom spoločnosti Peugeot, ponoríme do niektorých “elektrizujúcich“ noviniek, ktoré by mohli priniesť práve revolúciu do budúcnosti dopravy.  S každou inováciou však prichádza otázka týkajúca sa práve bezpečnosti. Sú elektromobily naozaj bezpečné? Sú vhodné pre každého? Alebo práve naopak a nie každý, by mal po nich siahnuť... Okrem toho či sú elektromobily naozaj spoľahlivé a bezpečné, si povieme ale aj o tom: ako to vyzerá s elektro mobilitou na Slovensku ako sa Čína stala leadrom vo svete elektromobilov ako nová vízia od značky Peugeot, mení vnímanie elektromobilov ako Oslo udáva smer v elektro vozidlách ako riešiť problém s nabíjaním elektro mobilov pri činžiakoch ako a prečo batéria tvorí až 30% z ceny či rýchle nabíjanie naozaj škodí životnosti elektromobilu... Tak čo, už si pripútaný? Štartujeme PodCars...
3/20/202344 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Z áut sa stávajú "počítače na kolesách". Čo je Inception?

Šoférovanie gestami a bez volantu? Budúcnosť je tu. Priprav sa na “elektrizujúci” rozhovor s Romanom Calíkom, zakladateľom spoločnosti TECHBOX, o budúcnosti elektrických áut, šoférovaní bez volantu a o elektromobiloch s výkonom až do 680 koní... Zaujímaš sa o autá? Máš prehľad o tom, čo sa deje vo svete “autičkárov“? Ak áno, tak si určite počul o novom koncepte “Inception“ predstaveným značkou Peugeot, ktorý je hlavnou témou dnešného podcastu PodCars. Peugeot prednedávnom predstavil svoj nový koncept s názvom Inception, ktorý predstavuje okno do budúcnosti samotnej značky a naznačil tým aj samotný vývoj a smerovanie firmy. Inception, lat. inceptio – začiatok, je víziou plne elektrického modelu s dvoma motormi, ktoré v sebe skrývajú výkon až do neuveriteľných 680 koní. Najmä vďaka skvelej aerodynamike vozidla a silnej batérii, dokáže Inception poskytnúť až 800 kilometrový dojazd. Okrem nového 360° displeja,  si v dnešnom diely povieme aj o tom: 🌱 ako sa Peugeot snaží dosiahnuť nulové emisie a to už do roku 2038, ♻️ ako sa Peugeot rozhodol vyrábať interiér z recyklovaných plastov, 🍿 ako budeme môcť pozerať filmy za volantom, 🚀 ako dokážu práve nové nabíjačky od Peugeotu nabíjať až do rýchlosti 30km za minútu, a to všetko vďaka piatim hlavným bodom projektu E-LION🦁
3/6/202337 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

To, že auto vie samo zabrzdiť, ešte neznamená, že môžeme pozerať do mobilu!

Brzda zabrzdí v správnej chvíli. Spojka funguje presne tak ako má. Navigácia nám pomáha presne zaparkovať. Moderné technológie z nás robia lepších vodičov. Naozaj je to pravda? Kto je vlastne dobrý šofér? V podcaste PodCars sme privítali motoristického novinára Rasťa Chválu, ktorý už roky sleduje nálady a zručnosti vodičov. Je vodičák nevyhnutnosť? Ako dokážu autoškoly pripraviť do premávky nových vodičov, aby sa auto v ich rukách nezmenilo na nebezpečnú zbraň? „Dobrého šoféra asistenčné systémy nevyvedú z miery. Ide totiž tak, že sú v kľude. To neznamená, že sa bude vliecť, ale môže si jazdu užiť.“ Ktoré technológie nám zachraňujú životy a ktoré na cestách vôbec nepotrebujeme? „To, že auto vie samo zabrzdiť, ešte neznamená, že môžeme pozerať do mobilu,“ hovorí v podcaste PodCars Rasťo Chvála. A nezabudnite, bezpečnostné systémy nemáme na to, aby sme si na ceste dovolili viac. Podrobnosti a triky ako byť lepšími vodičmi sa dozviete v nasledujúcich minútach.
1/23/202327 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Jazda autom lacnejšia ako MHD? Vitajte vo svete elektromobility

Vstupujeme do novej éry, v ktorej budú po cestách jazdiť už iba elektroautá? Bez pachov, bez emisií, bez drahého tankovania? Jednoznačne áno a nové elektroautá už aj vyzerajú konečne k svetu a jazda na nich sa dá dokonale užiť. Aké sú ich výhody a nevýhody? V podcaste PodCars sme privítali dvoch hostí – Štefan Markuš si elektrické auto kúpil ako druhé do rodiny a väčšinou na ňom jazdí po meste. Michal Mydlo je tak isto fanúšikom elektriky a okrem toho je aj prevádzkovým riaditeľom firmy Greenway, ktorá je poskytovateľom komplexných služieb elektromobility. Štefan priznáva, že prevádzka auta je mimoriadne lacná, auto nabíja večer vo vlastnej garáži a do rána je všetko pripravené. Musí si však všetko poctivo naplánovať, aby ho auto nenechalo pri dlhšej jazde v „štichu“. Už aj jemu sa stalo, že prišiel na nabíjačku, kde bol jeden stojan pokazený a pred druhým stal celý rad zákazníkov. Greenway plánuje budovať po Slovensku nabíjacie huby, teda miesta s viacerými nabíjačkami. Kedy sa toho dočkáme? Čo s cenami za nabíjanie robia neustále sa zvyšujúce ceny elektriny? Stále sa to oplatí? Štefan má jednoznačnú odpoveď: „Jazda na elektroaute ma stojí menej ako lístok na MHD.“ Ďalšie podrobnosti a vychytávky, ako sa orientovať v elektroautách a nabíjačkách, sa dozviete v novej epizóde PodCars. Príjemné počúvanie.
1/16/202333 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Ani benzín, ani diesel: Európska únia chce vyhnať spaľovacie motory z ciest. Presadneme na bicykle?

Začalo sa to katalyzátormi, pokračovalo obmedzovaním výkonu motorov, povinným zavádzaním funkcie „stop-štart“ a teraz je na stole úplný zákaz spaľovacích motorov od roku 2035. Musia dovtedy dieslové a benzínové vozidlá zmiznúť z ciest? Európska únia sa stavia k autám pomerne prísne. Čo bude nasledovať potom? Pôjdeme po vzore Holanďanov a všetci si osedláme bicykle? „Nemajte obavy,“ odporúča v podcaste PodCars europoslankyňa Monika Beňová. Vynájde veda dovtedy palivá s nulovými emisiami CO2, prídu úplne nové prísady či technológie? Vieme, že s elektromobilmi to nie je úplne ružové a ani zelené. Europoslankyňa je presvedčená, že Únia musí podporovať výrobcov a budovanie infraštruktúry, iba tak môže byť Európa konkurencieschopná. O nových európskych pravidlách aj podpore ochrany životného prostredia bude náš najnovší podcast. Kto chce poznať trendy a byť pripravený na zmeny, nech sa pripúta, práve štartujeme novú epizódu PodCars.
1/9/202318 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Kedy sa konečne dočkáme svojho auta? Žiaľ, zákazník dnes nie je kráľ.

Málo náhradných dielov, čipov, súčiastok, plechov, polovodičov... Skrátka, autá sa v posledných mesiacoch stali nedostatkovým, doslova podpultovým tovarom. Dokedy bude táto kríza trvať? Je možné, že niektorí zákazníci budú na svoje auto čakať viac ako rok? Prípadne sa ho nedočkajú? V podcaste PodCars nám na tieto, a mnoho ďalších otázok odpovedá viceprezident Zväzu automobilového priemyslu Pavol Prepiak. Spôsobila túto krízu pandémia, rastúce ceny, nedostatok surovín, politické rozhodnutia, problémy s logistikou alebo prísna legislatíva? Európska únia chce naďalej sprísňovať normy. Aký to bude mať vplyv na výrobu a cenu áut? „Nebránime sa diskusii, ale vráťme sa späť na zem,“ hovorí Pavol Prepiak. Kedy sa konečne dostane situácia do normálu?  O automobilovej kríze, prognózach a ako z nej von sa rozprávame s Pavlom Prepiakom. Podcast PodCars vás zorientuje v tejto zložitej téme, ktorá trápi celý svet.
1/2/202329 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Stočené kilometre môžu byť váš najmenší problém. Na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného vozidla?

Akonáhle kúpiš nové auto, jeho hodnota markantne klesne. Tvrdenie, ktoré majitelia nového auta počúvajú od svojho okolia bežne. Pred kúpou a aj bezprostredne po nej. Nové autá však na trhu nie sú. Za tento stav môže viacero faktorov, o ktorých si povieme nabudúce... No vysoké sú aj ceny tých jazdených. A máme tu patovú situáciu. Odbočiť doprava alebo doľava? Oplatí sa v dnešnej dobe kúpiť si nové auto alebo je výhodnejšie to jazdené? Na miesto spolujazdca sa v tejto epizóde posadí Peter Šturdík, zakladateľ Volant TV. On, ako fyzická osoba, nikdy nové auto nevlastnil a má na to viacero dôvodov. Nové autá s tzv. wow efektom už podľa jeho slov vymreli. Ako si teda vybrať jazdené auto a na čo si dať pri jeho kúpe pozor? Je tu PodCars a všetky odpovede, ktoré potrebujete k tejto téme počuť.
12/26/202226 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Slovák v F1? To je rozprávka, chýba nám zázemie. Na viac ako Le Mans teraz nemáme.

K značke Peugeot neodmysliteľne patria úspechy v motoristickom športe. 24 hodín Le Mans je v tomto svete legendou a svoje o tejto legende vie aj automobilový pretekár, majiteľ tímu ARC Bratislava Miro Konôpka. Prijal pozvanie do podcastu PodCars a bolo sa čím chváliť, pretože Miro tento rok dokonca útočil  na víťazstvo vo svojej triede. Žiaľ, zastavila ho veľká smola – odrazený kameň mu prederavil chladič. Ako sa dá dostať na Le Mans? Miro hovorí, že o úspechu rozhoduje najmä miera entuziazmu, ktorú jeho tím má. Slovensku však chýba zázemie, tradície, školy a hlavne peniaze a chuť sponzorov podporovať šport. A aj preto sa podľa neho nikdy nedočkáme Slováka v kokpite F1. „Nikdy sa to nestane, môžu si to niektorí Slováci rozprávať, že je to ich sen, ale je to to isté, ako keď si deti na pieskovisku hovoria, že chcú byť kozmonauti. Bohužiaľ.“ Do zákulisia svetového motoristického športu nás zoberie Miro Konôpka. Uistite sa, že ste naozaj dobre pripútaný, dnes naberieme závratnú rýchlosť. Začína sa podcast PodCars.
12/19/202237 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Parížsky autosalón ovládli Francúzi a... Číňania!

Začnime brať čínske autá vážne. Sú úplne normálne a veľkým značkám poriadne zavaria. Novinár Draho Piok si prvýkrát sadol do čínskeho auta. Čím ho prekvapilo? „Bolo úplne normálne.“ Klasickým značkám zrejme prichádza vážna konkurencia. Pandémia poriadne zamávala s našimi zvykmi. Mnohé podujatia sa presunuli do online priestoru. Ale autosalón? Ten určite potrebujeme zažiť na vlastné oči, chytiť sa auta, ovoňať ho a ideálne aj vyskúšať.  Parížsky autosalón je snom mnohých fanúšikov motorizmu, tento rok sa na ňom bol pozrieť novinár a influencer Draho Piok. Čo videl a zažil, vám povie v ďalšej časti podcastu PodCars. Nastavte si sedadlá, pripútajte sa, štartujeme...
12/13/202224 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Kúpa nového vozidla

Všetko sa mení - aké nové auto si mám kúpiť? Mení sa doba, na autá sa čaká mesiace, končia diesle, niektoré značky ponúkajú len elektrovozidlá alebo hybridné autá, ceny pohonných hmôt sú extrémne vysoké... Na toto všetko musíme prihliadať pri kúpe nového vozidla. Čo odporúčajú odborníci? Oslovili sme človeka, na ktorého sa obracia v dnešnej dobe čoraz viac klientov – Rasťo Chvála.
12/5/202222 minutes, 31 seconds