Winamp Logo
Plus Cover
Plus Profile

Plus

Czech, National/National politics/National assembly, 4 seasons, 7075 episodes, 5 days, 4 hours, 7 minutes
About
Aktuální dění v širších souvislostech. Domácí i světové události. Rozhovory, komentáře, reportáže, diskuse.
Episode Artwork

Osobnost Plus: Vít Smetana, historik z Ústavu pro soudobé dějiny

"Dlouhodobý pobyt za kremelskými zdmi člověka změní a vede k paranoidnímu uvažování. Jak jsme ostatně zažili u Stalina, do značné míry u Brežněva a teď u Putina," říká. Patří vyvražďování vlastních obyvatel Ruska ruskými vůdci také k paranoie ruských vůdců? A jak vidí budoucnost Ruska jako historik, který zná minulost? Je Rusko věčný agresor, nebo bude tak velký agresor, jak mu okolí dovolí? Moderuje Barbora Tachecí.
4/22/202425 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Pro a proti: Ve Spojeném Království by mohl začít platit jeden z nejpřísnějších protikuřáckých zákonů

Zaměřuje se na klasické cigarety, ale omezit má i ty elektronické. A nakolik jsou přísné zákazy efektivní? Diskutovat o tom budou Ladislav Dékány, odborný garant Národní linky pro odvykání a Roman Hrdlička, prezident Komory elektronického vapování. Moderuje Lukáš Matoška.
4/22/202424 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Glosa Plus: Ondřej Neff: Přemítání u pumpy

Ukazatel benzínu na palubní desce klesl ze tří čárek na dvě. Neznamená to, že jsem na suchu a ještě ani zdaleka nesvítí červená, aby mě varovala, že mě čeká posledních 50 kilometrů a pak šlus. Dvě čárky mě ale k pumpě nasměrují, jsem tak zavedený léta letoucí.
4/22/20243 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: Politolog Just: Krach jednání o důchodové reformě není neúspěch prezidenta. Chybí vůle obou stran

Opoziční hnutí ANO zrušilo účast na plánovaném jednání o důchodové reformě. Prezident Petr Pavel vyjádřil své zklamání, schůzku nicméně zachová. Co postoj nejsilnější opoziční strany vypovídá o české politické scéně? „Není to neúspěch prezidenta. Záleží na vůli a ochotě vlády a opozice se dohodnout,“ komentuje politolog. Stala se migrace podle Petra Justa hlavním českým tématem před evropskými volbami? A jak pád politické hvězdy TOP 09 Dominika Feriho změnil českou politiku?
4/22/202424 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Šabata: Koaliční strany teď kazí vládnutí malichernými spory

Změny v zákoníku práce představené ministrem Marianem Jurečkou jsou víc než obsahem pozoruhodné koaliční přestřelkou kolem nich. Která navíc není jediná a nevěstí nic dobrého pro zbytek vládnutí kabinetu Petra Fialy.
4/22/20243 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Reparát: „Přestali jsme se prát a hádat.“ Tým duševního zdraví pomáhá řešit náročné chování ve třídách

Respektující vztahy, vzájemná podpora a souhra v učitelském sboru a pochopení významu péče o duševní pohodu jako důležité téma vzdělávání. Klíčové prvky, které mohou pomáhat k tomu, aby se žáci i učitelé cítili ve školách dobře, učili se s radostí a předcházeli psychickým potížím.
4/22/202425 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Vinohradská 12: Případ Boeing: nehody, otázky, podivné úmrtí

Odpadlý kus letadla za letu, mrtvý whistleblower a vyšetřování Federálního úřadu pro letectví. To všechno spojuje jméno Boeing. Má fakt velký pech, nebo vážně zanedbal výrobu svých letadel? Otázky pro Štěpána Brunera z deníku E15. Ptá se Matěj Skalický.
4/21/202423 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Cukrář Osladil ukrýval partyzány. Mechanik Aust řekl Němce, že je husa. Oba putovali do Robotárny

V šumperské Robotárně gestapo mučilo politické vězně. Budova je dnes poloprázdná, nevyužívaná, částečně zdevastovaná. Uvnitř se však zachovaly cely, katr, dřevěné podlahy, mříže v oknech a mnoho dalšího. Jaký osud čeká toto v regionu unikátní místo paměti?
4/21/202448 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jefim Fištejn: Trumpův veřejný obraz se lepší

Deník The New York Times spolu s agenturou Sienské univerzity organizovaly průzkum veřejného mínění, aby zjistily, jak se nyní, po 4 letech prezidentování Joea Bidena, změnil postoj voličů k výkonu jeho předchůdce Donalda Trumpa. S výsledkem dotazovací akce určitě nebyly spokojeny.
4/21/20244 minutes, 1 second
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Stormy Daniels vyšla Trumpa dráž, než plánoval

Pokud se někomu pletou soudní spory Donalda Trumpa, pak není divu. Na svém začátku je další kauza, sice pro exprezidenta možná méně nebezpečná než jiné, ale o to více vypovídá o Americe jako takové, a o té dnešní zvlášť.
4/21/20243 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jiří Leschtina: Česká sociální demokracie dál vězí v kómatu

Co vlastně vysílá do světa někdejší ČSSD víc než dva roky poté, co vypadla z Poslanecké sněmovny? Snad jen že se přejmenovala na Sociální demokracii, ve zkratce SOCDEM, vede ji takřka neviditelný předseda a její voličská podpora zůstává pod pětiprocentní hranicí.
4/21/20243 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Klára Vlasáková: Minimální důstojnou mzdu nemají dvě třetiny zaměstnaných

V Česku už 5 let funguje koncept minimální důstojné mzdy. Ta byla podle dat za uplynulý rok stanovena na 45 600 korun hrubého mimo Prahu a 47 700 korun v Praze. Co minimální důstojná mzda ukazuje?
4/21/20243 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Dokument: Plýtvání. Ztráta času

Jak to dopadne, když se autoři dokumentu vydají poprvé v životě hledat jídlo v popelnicích, aby si uvařili večeři?
4/21/202426 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Karel Barták: EU ztrácí dech na globální hospodářské scéně

Evropská unie nedrží krok ani s Čínou, ale ani se Spojenými státy. Její ekonomika ztrácí dech, a pokud to půjde takto dál, přijde o postavení průmyslové mocnosti. Musí tedy reformovat a zdokonalit svůj jednotný vnitřní trh tak, aby si v globálním měřítku zachovala svou konkurenceschopnost.
4/21/20244 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Za obzorem: Začaly největší volby na planetě: V indických parlamentních volbách půjde volit téměř miliarda lidí

Každý osmý člověk na planetě může v příštích sedmi týdnech odevzdat svůj hlas v největších volbách na světě. Indové volí svůj nový parlament a rozhodují tím o budoucí vládě. Průzkumy favorizují strany stávající vlády premiéra Naréndry Módího, který obhajuje mandát už podruhé.
4/21/202424 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jan Vávra: Jak je důležité míti migranty

Andrej Babiš potvrdil, že se rozhodl zařadit do čela evropského nacionálně extrémistického bloku. Během debaty na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny označil migrační pakt schválený EU za „největší zradu v novodobých dějinách České republiky“. Masová migrace je podle něho „rakovinou, která rozkládá evropskou společnost“.
4/21/20243 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Svět ve 20 minutách: Ukrajinci prohrávají a Západ jim musí velmi rychle dodat zbraně. Jinak…

Ukrajina teď zažívá existenční ohrožení srovnatelné pouze se situací bezprostředně na začátku invaze v únoru 2022. Rozdíl je v tom, že zlepšení poměrů je v současnosti nepravděpodobné, alespoň z krátkodobého hlediska. V analýze pro akademický server The Conversation to píšou Stefan Wolff z Univerzity v Birminghamu a Tetyana Malyarenková z Národní právnické akademie Oděské univerzity.
4/21/202423 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny nedělní komentáře s Ondřejem Konrádem

Jak je důležité míti migranty; EU ztrácí dech na globální hospodářské scéně; Minimální důstojnou mzdu nemají dvě třetiny zaměstnaných; Česká sociální demokracie dál vězí v kómatu; Stormy Daniels vyšla Trumpa dráž, než plánoval; Trumpův veřejný obraz se lepší.
4/21/202425 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: USA a pomoc Ukrajině. Sněmovna a schůze. Volby v Indii. Smith a The Cure

Jak rychle by mohla dorazit nová americká pomoc na Ukrajinu? Dá se čekat, že tempo svolávání mimořádných schůzí Sněmovny teď přibrzdí? Jak zatím v Indii probíhají největší volby ve světové historii? A v čem spočívá charisma frontmana skupiny The Cure Roberta Smithe, kterému je dnes pětašedesát? Poslechněte si polední publicistiku s Tomášem Pancířem.
4/21/202419 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: Tomáš Hodek. Co ho přivedlo z reklamní agentury do neziskové ekologické organizace Ekodomov?

Co ho přivedlo z reklamní agentury do neziskové ekologické organizace? Proč se jeho tématem staly bioodpady? Co dokáže uhlík v půdě? Proč je důležité nejen snižovat emise uhlíku, ale i ukládat uhlík do půdy? Může kompostovat opravdu každý? Co dětem dává pozorování přírody? Čím to, že děti a mladí lidé mají často k přírodě mnohem vřelejší vztah než starší generace? Mají na tom podíl i moderní technologie a sociální sítě?
4/21/202424 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Vertikála: Poslechněte si debatu Vertikály s Naděždou Hávovou

Debata Vertikály se bude věnovat vatikánskému dokumentu o lidské důstojnosti. Jakou má ambici? A kdo bude jeho apely poslouchat? Diskutují politolog Lukáš Jelínek a církevní historik Jaroslav Šebek.
4/21/202426 minutes, 1 second
Episode Artwork

Vertikála: Poslechněte si celý magazín Vertikály s Adamem Šindelářem

Vertikála se zeptá, o čem jednal vatikánský ministr zahraničí v komunistickém Vietnamu. Na historické vazby mezi Íránem a Izraelem se ptáme komentátora Jana Fingerlanda a podíváme se, jak probíhá skupinová křesťanská meditace.
4/21/202423 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Téma Plus: Nedá se tu dýchat! To bylo hlavní motto ekologických protestů v Teplicích v roce 1989

Na konci 80. let se v Severních Čechách opravdu dalo dýchat jen s jistým sebezapřením. Velmi znečištěné ovzduší bylo ale i jinde. V emisích na obyvatele byl náš stát na jednom z prvních míst ve světě. Hodnoty koncentrací z nejzatíženějších lokali – Podkrušnohoří, Praha, Ostravsko – překonávaly jen údaje z měst rozvojových zemí s nejvíce zatíženým životním prostředím.
4/20/202453 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Týden Plus: Výběr událostí posledních sedmi dnů připravila Lubica Bergmanová

4/20/202422 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Libor Dvořák: Věčná Alla

Toto pondělí oslavila významné životní jubileum, konkrétně pětasedmdesátiny, asi největší sovětská a postsovětská popová hvězda – Alla Pugačovová. Tato nesporná profesionálka, těžící nejen ze své hlasové výbavy, ale i ze samozřejmého vystupování na scéně, nevšední postavení v tehdejším uměleckém světě získala v 70. letech brežněvské stagnace. A počínaje perestrojkou si kvůli tomu nejednou musela vyslechnout spoustu peprných slov.
4/20/20243 minutes, 1 second
Episode Artwork

Názory a argumenty: Marek Hudema: Konkurenceschopnost Evropské unie stále u ledu

Evropská unie zaostává ekonomicky za Spojenými státy. Zatímco v roce 1993 na tom byla Evropa s Amerikou ekonomicky zhruba srovnatelně, od té doby do předloňska vzrostlo americké HDP na obyvatele zhruba o 60 procent, zatímco evropské jen o třicet. Proč tomu tak je, ukazují výsledky nedávného jednání šéfů unijních zemí v Bruselu.
4/20/20242 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Adam Černý: Vládce Indie míří k historické výhře

Indie volí, a ačkoli se bude volit po šest týdnů, o vítězi je už nyní prakticky rozhodnuto. Už samotný fakt, že v zemi s miliardou a čtyřmi sty miliony obyvatel lze uspořádat demokratické parlamentní volby, musí vázat pozornost k zemi, která vystřídala Čínu na pozici nejlidnatější země světa.
4/20/20243 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Knížky Plus: Kritik Chuchma o soutěži Magnesia Litera

Na laureáty 23. ročníku soutěže Magnesia Litera se podíváme s literárním a uměleckým kritikem Josefem Chuchmou. V recenzní části mimo jiné přiblížíme básnickou prvotinu „Když zhasne obloha“ od vnučky slavného moravského básníka Oldřicha Mikuláška Markéty Mikuláškové. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.
4/20/202424 minutes
Episode Artwork

Názory a argumenty: Apolena Rychlíková: Airbnb je zpátky. Praha si nemůže dovolit takto neregulovaný byznys s byty

Tytam jsou doby, kdy se důsledkem pandemie covidu-19 ukázalo, jak silně je širší centrum Prahy postiženo krátkodobými pronájmy, známými hlavně pod jménem nejslavnějšího poskytovatele – Airbnb. Podle analýzy pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) v hlavním městě po pandemii covidu opět přibývá nemovitostí, které jsou pronajímány ke krátkodobému ubytování.
4/20/20243 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Ondřej Konrád: ANO Okamuru lehce brzdí

Zhruba od léta začalo hnutí SPD hovořit o tom, že se chystá na vstup do vlády. A to poprvé za skoro devítiletou existenci Okamurova subjektu. A jednostranně, zevnitř ANO slyšitelné pozvánky k užší spolupráci nezní.
4/20/20243 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Honzejk: Definice trucovitosti na tři – ANO

Hnutí ANO se už nebude účastnit konzultací o důchodové reformě u prezidenta republiky. Účast zrušilo na poslední chvíli. Je to dílem neuctivé, dílem trucovité, zkrátka politicky nekulturní. Ale především je to politováníhodné z hlediska perspektivy fungování českého státu a celkově života v Česku.
4/20/20244 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Týden očima Petra Schwarze: Návštěvy vítané i neuskutečněné, a také co se nepovedlo

Premiér Fiala absolvoval návštěvu na nejprestižnější světové politické adrese, v Bílém domě u amerického prezidenta Bidena, do Česka dorazila zima a v Krkonoších či na Šumavě napadl sníh, ale Vánoce se přitom ještě neblíží, a opoziční lídr expremiér Babiš oznámil, že se rozešel s manželkou.
4/20/20244 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Reportáže zahraničních zpravodajů: Tajemství popularity sevillanas je v tom, že je jednodušším a dostupnějším stylem flamenca

Jak se tancuje se dozvíte z Reportáží zahraničních zpravodajů. Hrad ve městě Angers ukrývá poklad, který ale není ani ze zlata ani z drahokamů, ale z látky, protože je to největší tapiserie na světě. Dánská farma na vánoční stromečky našla nové podnikatelské využití - je z ní největší stromové bludiště. Průvodkyní po několika zemích světa vám bude Lubica Bergmanová.
4/20/202424 minutes
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Holub: Levné potraviny. Smí se to vůbec říkat?

Nakupovat v Česku potraviny připomíná už několik let jízdu na horské dráze. Tento stav trvá dosud. Proti dřívějšku s tím rozdílem, že horská dráha směřuje dolů. Muselo se stát něco výjimečného, protože v žádné jiné zemi k podobně radikální korekci cen směrem dolů nedošlo.
4/20/20242 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Kultura Plus: Radka Denemarková - spisovatelka, literární historička, scenáristka, překladatelka, dramaturgyně

Jako jediná z českých autorů získala celkem čtyřikrát cenu Magnesia Litera a od minulého týdne je členkou Německé akademie pro jazyk a literaturu. Radka Denemarková bude hostem magazínu Kultura Plus. A dozvíte se i další nositele prestižních českých literárních cen Magnesia Litera. Připravila Michaela Vetešková.
4/20/202425 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Svět ve 20 minutách: Komentátor Hastings: Trump je diktátor, který klidně řekne, že Hitler „udělal pár dobrých věcí“

Demokracie churaví. Zdá se, že v celém světě jsou v módě autoritářští politici. Čínský Si Ťin-pching, ruský Vladimir Putin, maďarský Viktor Orbán, indický Naréndra Módí, řada latinskoamerických vůdců. I vzestup pravice v západní Evropě svědčí o sílící ochotě lidí podporovat bezohledné a prolhané politiky, kteří podle nich dokážou prosadit, co chtějí, i odstranit své nepřátele, píše komentátor agentury Bloomberg Max Hastings.
4/20/202423 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Petrem Schwarzem

Levné potraviny. Smí se to vůbec říkat?; Definice trucovitosti na tři: ANO; ANO Okamuru lehce brzdí; Airbnb je zpátky. Nejen v krizi bydlení si Praha nemůže dovolit takto neregulovaný byznys s byty; Vládce Indie míří k historické výhře; Konkurenceschopnost Evropské unie stále u ledu; Věčná Alla.
4/20/202426 minutes, 1 second
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Eskalace mezi Íránem a Izraelem. Uložiště jaderného odpadu. Cena bitcoinu

Ani po víc než čtyřiadvaceti hodinách od explozí v Íránu Teherán nijak nereagoval. Dá se ještě čekat další eskalace konfliktu mezi Íránem a Izraelem? Kam se posunula debata mezi státem a obcemi, u kterých by v budoucnu mohlo být úložiště jaderného odpadu? A co udělá s cenou bitcoinu další kolo takzvaného halvingu, tedy snížení odměny pro těžaře na polovinu? Poslechněte si polední publicistiku s Tomášem Pancířem.
4/20/202419 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Pakoně jsou kvůli silnicím, plotům nebo farmám míň odolní i plodní

Migrace pakoňů je velká podívaná, která láká každý rok do Afriky stovky tisíc turistů. Vědci zjistili, že různé překážky na migrační trase způsobují, že pakoně jsou jako druh ohroženější.
4/20/202425 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Hovory: Polárník a cestovatel Horký: Česká stanice na Antarktidě je nádherně útulná a má plno vychytávek

Polárník a režisér Petr Horký byl na třech pólech planety: severním, jižním i na pólu chladu, který je na Sibiři. Ani ne po dvou letech se ale neplánovaně na Antarktidu vrátil. „Česká televize chtěla točit film o činnosti vědců na Antarktidě, ale režisér, který to měl točit, zjistil, že se tam nevydá. Takže mi ČT i vedení Českého antarktického výzkumného programu na Masarykově univerzitě nabídlo, jestli bych to nepřevzal – a já to, s velikou hrdostí a radostí, udělal.“
4/19/202423 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Archiv Plus: Husákova neústupnost zachránila život nespravedlivě obviněným

Nástup vlády komunistů v únoru 1948 přinesl i politické procesy proti skutečným a často jen domnělým nepřátelům režimu. Stará známá pravda říká, že revoluce požírá vlastní děti. A tak došlo i na procesy proti vysokým funkcionářům komunistické strany. Na Slovensku je nejznámější proces proti „buržoazním nacionalistům“, který se konal před sedmdesáti lety v Bratislavě. V pořadu Archiv Plus ho připomene slovenský publicista Ján Bábik.
4/19/202423 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Důchodová reforma. Protivzdušná ochrana Ukrajiny. Projekt Poslední adresa

Proč hnutí ANO oznámilo jen s několikadenním předstihem, že se nezúčastní další schůzky na Hradě se zástupci vlády k důchodové reformě? Jak rozsáhlé mají být nové dodávky systému protivzdušné obrany na Ukrajinu, které dnes přislíbili ministři obrany Severoatlantické aliance? A jaké příběhy obětí komunistického režimu připomíná projekt Poslední adresa, v rámci které se dnes v Praze konaly dvě pietní akce?
4/19/202419 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Dvacet minut Radiožurnálu: Babyboxy mají opodstatnění. Chybí ale péče o ženy, které se rozhodly dítě odložit, míní psycholožka

Do českých babyboxů bylo za 19 let jejich existence odloženo přes 260 dětí. Dokazuje to, že projekt babyboxů je užitečný a správný? Co vede matky, aby odložily čerstvě narozené dítě? Jak velkým traumatem to pro odložené děti může být? A mohla by současné babyboxy nahradit možnost anonymních utajených porodů, jak Česku doporučuje Výbor OSN? Tomáš Pancíř se ptal klinické psycholožky a psychoterapeutky z organizace Úsměv mámy Renaty Banášové.
4/19/202423 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Alexandr Mitrofanov: Má se Putin bát Julie Navalné?

Bojí se Vladimir Putin Julie Navalné? Na to se nedávno zeptal časopis Time samotné vdovy po Alexeji Navalném. „Upřímně řečeno je mi jedno, jestli se mě bojí, nebo nikoli. Budu dělat to, co dělám. Budu dělat to, co je správné. Budu bojovat proti Putinovi. Putin je můj nepřítel. Zabil mi manžela,“ odpověděla Navalná.
4/19/20243 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Lída Rakušanová: Neplněním slibů Ukrajině hazarduje Evropa sama se sebou

Někdy jsou i dva měsíce celá věčnost. Přesně tak to teď zažívají ukrajinští vojáci na frontě. Kvůli zoufalému nedostatku dělostřelecké munice se před útoky ruského vojska nemohou adekvátně bránit už teď. A to mají na první dodávku dělostřeleckých granátů, zprostředkovávaných Českem na světovém trhu, čekat až do června.
4/19/20243 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Karel Barták: EU pokračuje ve slibování pomoci Ukrajině, ale nic konkrétního nenabízí

Lídři 27 členských zemí Evropské unie vyzvali „sami sebe“, aby Ukrajině „naléhavě dodali“ prostředky protivzdušné obrany a aby „urychlili a zintenzívnili“ poskytování další vojenské podpory včetně dělostřelecké munice a raket.
4/19/20244 minutes
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Izraelská odveta neodveta konflikt s Íránem ukončila neukončila

Diplomacie je velmi jemné umění a vojenské údery, míněné jako součást diplomatické komunikace, musejí také mít tuto kvalitu. Týká se to i izraelského úderu na íránském území z pátečního brzkého rána.
4/19/20243 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Brněnští vědci si dovezli z Antarktidy extrémně odolné druhy lišejníků a teď by je rádi poslali do vesmíru

Proč, jak a kdy? - Místo smrků se dnes často sázejí buky, které jsou odolnější vůči klimatické změně. Bude to ale na úkor biodiverzity? Vymizí smrk z krajiny úplně? - Proč jsou čeští vědci nadšeni ze šumu, který jim poslal jejich přístroj z paluby sondy JUICE?
4/19/202426 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny páteční komentáře s Ondřejem Konrádem

Levné potraviny. Smí se to vůbec říkat? ANO prý má plán, jak vyřešit důchody, ale tají ho. EU pokračuje ve slibování pomoci Ukrajině, ale nic konkrétního nenabízí. Neplněním slibů Ukrajině hazarduje Evropa sama se sebou. Má se Putin bát Julie Navalné?
4/19/202425 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Konfrontace Izraele a Íránu. Návrat mrazů a provoz tepláren. Kniha roku

Do jaké fáze dospěla konfrontace Izraele a Íránu – soudě z informací o údajném nočním útoku na íránském území? Jak se návrat mrazivého počasí v Česku odráží na provozu tepláren a jakou spotřebu domácností zaznamenaly v nejteplejší topné sezóně za 60 let? V závěru polední publicistiky bude naším hostem spisovatelka a překladatelka Alena Machoninová, jejíž román Hella byl oceněn jako Kniha roku v anketě Magnesia Litera.
4/19/202419 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Interview Plus: Politolog: Írán nechce konflikt eskalovat. K upevnění postavení by potřeboval jaderné zbraně

Íránská protivzdušná obrana nad ránem sestřelila několik dronů. Podle amerických médií šlo o útok Izraele, tuto domněnku ale ani Írán, ani Izrael nepotvrdily. „Mohla to být lehká izraelská odpověď, ale zároveň snaha neeskalovat konflikt,“ domnívá se odborník na Blízký východ Marek Čejka.
4/19/202426 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Pokuta pro Avast je nastavená správně. Firma ji pocítí, ale nebude pro ni likvidační, soudí Koubský

Avast má zaplatit pokutu ve výši 351 milionů korun za porušení GDPR a neoprávněné zpracovávání osobních údajů svých uživatelů. Údaje prý poskytoval své dceřiné společnosti, která je následně rozprodávala pro marketingové účely.
4/19/202424 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Osobnost Plus: Zpravodaj Papadopulos: Rusové na nás vypálili dělostřeleckou salvu. Měli jsme ale obrovské štěstí

„Smál jsem se v pár vyhrocených situacích, i v jedné hraniční na Ukrajině. Tam byl smích asi obranným mechanismem,“ popisuje Andreas Papadopulos, zahraniční zpravodaj České televize v Polsku, který byl několikrát jako válečný zpravodaj ve válčící Ukrajině. Tehdy jeli do obléhaného ukrajinského Bachmutu, který byl ze tří stran obklopen ruskými vojsky.
4/19/202426 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Dnešní Plus: Vnímám obrovský zájem čtenářů a moc si ho vážím, říká vítězka Litery za publicistiku Matějčková

Příběh ze stalinského Ruska, rozhovory se záchranářem i kniha na pomezí filozofie a publicistiky. Takové jsou nejlepší knihy loňského roku podle porotců cen Magnesia Litera.
4/19/20241 minute, 58 seconds
Episode Artwork

Pro a proti: Střílet, říká k útokům medvědů na člověka myslivec. Plošný odstřel jim nezabrání, oponuje zoolog

Na Slovensku přibývá útoků medvědů na člověka, v Česku je podobný problém s vlky, kteří zase působí škody na hospodářských zvířatech. Je čas povolit plošný odstřel těchto zatím přísně chráněných šelem?
4/19/202424 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Glosa Plus: Eva Turnová: Pepa má harém

Neznám muže, který by nechtěl mít harém a neznám ženu, která by nechtěla muže ovládat. Neznám muže, který by se chtěl nechat ovládat a ženu, která by chtěla být součástí harému. Ať se tomu říká skrytý matriarchát nebo odkrytý patriarchát, pod rouškou každého harému se skrývá feministické hnutí.
4/19/20242 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: novinářka Kateřina Šafaříková

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Jan Burda.
4/19/202425 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Martin Fendrych: ANO prý má plán, jak vyřešit důchody, ale tají ho. Jde to proti smyslu politiky

Jedním z nepalčivějších problémů Česka jsou důchody. Hnutí ANO ale odmítá sdělit svoji verzi důchodové reformy. Neustále útočí na vládu Petra Fialy, obviňuje ji z neschopnosti, ale ANO samo žádný ucelený recept nenabízí.
4/19/20244 minutes
Episode Artwork

Na Východ!: BONUS: Novinářka bez pudu sebezáchovy. A kdo dokáže poslouchat Na Východ! celý den?

V bonusovém materiálu ke 14. dílu podcastu Na Východ! doporučují Josef Pazderka a Ondřej Soukup jako obvykle zajímavé čtivo a další materiály k tématu ruských médií. Například knihu opoziční novinářky Jeleny Kosťučenkové Moje Rusko nebo dokument Zatracená práce o televizní stanici Dožď. Autoři také děkují věrným posluchačům, kteří prý dokáží poslouchat téměř všechny díly Na Východ! během jednoho dne.
4/19/20248 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Vinohradská 12: Kdo jsou děti z babyboxu

15 vteřin na loučení. A pak dočasné jméno a nová rodina. Anonymní matky odložily do českých babyboxů za jejich existenci přes 260 dětí. První z nich už jsou plnoleté. Jak babyboxy fungují a jak se daří dětem, které přes ně našly nový život? Ví Veronika Hlaváčová z domácí redakce. Ptá se Matěj Skalický.
4/18/202420 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Portréty: Alexej Navalnyj dosáhl postavení vůdce ruské opozice, Putinův režim ho zničil

„Sám jsem si vybral svůj osud,“ řekl v létě 2013 ruský bloger Alexej Navalnyj. Jaký byl jeho vztah ke zbytku ruské opozice? Proč se vůbec vracel do Ruska? A má smysl o něm hovořit jako o mučedníkovi? Nad tím se v pořadu Portréty zamyslí komentátor Libor Dvořák.
4/18/202423 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Sněmovní debata o migračním paktu. Špionážní kauza. Dopad mrazů na přírodu

Jaký význam měla sněmovní debata k unijnímu migračnímu paktu? Je nová špionážní kauza výpovědí i o působení ruské páté kolony v Německu? A jak se česká příroda vyrovnává s dubnovým návratem mrazů?
4/18/202419 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Dvacet minut Radiožurnálu: Michálek: Nevedeme si špatně, ale do ekonomiky by se měl vrátit optimismus. Je třeba ji rozhýbat

Piráti ve čtvrtek představili návrh dvaceti bodů, kterými chtějí rozhýbat českou ekonomiku. Co konkrétně přináší? Mají se čtyřmi poslanci dostatečnou sílu, aby své návrhy prosadili? A nejedná se spíše jen o marketing a součást předvolební kampaně? Tomáš Pancíř se ptal Jakuba Michálka, předsedy poslaneckého klubu Pirátské strany, která s návodem na oživení ekonomiky přišla.
4/18/202423 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Luboš Kreč: V rozvoji umělé inteligence Evropa pokulhává, regulovat ji ale bude jako první

Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton nedávno vítězoslavně ohlásil, že se v rámci EU a jejích klíčových institucí podařilo najít shodu na znění regulace týkající se umělé inteligence. Jde o první regulaci svého druhu na světě, zdůraznil.
4/18/20242 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Fischer: České politické klima čili lidi nejsou hloupí

Zelené šílenství musí přestat, shodne se evropský lídr SPD Petr Mach s lídryní ANO Klárou Dostálovou a s tahounem evropské kandidátky Spolu Sašou Vondrou. Green Deal spojuje na evropské scéně strany a hnutí, které by se na té české nesešly. Tedy zatím. Až bude klima skutečně hlavní téma české politiky, může se evidentně stát cokoliv.
4/18/20243 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Kateřina Perknerová: Babišův rohlík a Fialův Reagan

Nedávno se konaly mimořádné schůze sněmovny, které vyvolalo hnutí ANO. Je to typický nástroj politického boje v tomto volebním období. Opozice má dost hlasů, aby se téma nadneslo, byť navržený program většinou není schválen. Poslanci s přednostním právem si ale řeknou své a zaplaví sociální sítě úryvky z vystoupení plných kritiky, žluče a osočování. Cíl splní, protože do myslí svých voličů napumpují další dávku frustrace a znechucení ze současné vládní sestavy.
4/18/20243 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Ondřej Konrád: Senátní zlaté mlčení

Teoreticky by měl být senát sborem starších, životně zkušených a tedy snad moudrých osob. A původního antického vzoru se dnešní horní komora parlamentu vzdáleně drží v tom, že má věkovou hranici pro vstup od čtyřiceti let. Což ale samozřejmě není zárukou moudrosti.
4/18/20243 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Invazní sršeň asijská se v České republice poprvé objevila v říjnu loňského roku v Plzni, nejnovější nález je z letošního února z Hrádku u Rokycan

Do vývoje speciálních pastí se zapojilo výzkumné centrum RTI Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni. - Fakultní nemocnice u svaté Anny vyrobila první šarže vlastního léčebného konopí. Podle lékařů je to světový unikát.
4/18/202425 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Radko Kubičkem

Jak reálná je vláda ANO s ODS? Senátní „zlaté mlčení“. Babišův rohlík a Fialův Reagan. České politické klima aneb Lidé nejsou hloupí. V rozvoji umělé inteligence Evropa pokulhává, regulovat ji ale bude jako první.
4/18/202426 minutes, 1 second
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Opozice proti migračnímu paktu. Ekonomický plán lídrů EU. World Press Photo

Jak podložené jsou výhrady české sněmovní opozice proti unijnímu migračnímu paktu? Jak chtějí unijní lídři posílit ekonomickou konkurenceschopnost sedmadvacítky? A jak hodnotí předseda poroty Czech Press Photo dnes zveřejněné výsledky soutěže World Press Photo?
4/18/202419 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Interview Plus: „Bez zbraní budeme jen umírat.“ Na Ukrajině panuje rozčarování, že svět se dívá jinam, líčí Boháč

Unijní lídři se na summitu v Bruselu shodli na nutnosti urychleně poskytnout Ukrajině protivzdušnou obranu. Dodávky zbraní a munice ovšem v posledních měsících váznou a na frontě je podle válečného reportéra Vojtěcha Boháče vidět, že pomoc je naprosto nedostatečná: „Často jsme slyšeli, že Česko je poslední, kdo Ukrajině reálně zůstal,“ uvádí s tím, že vztah k Polsku zhoršily blokády hranic a Spojeným státům vojáci vyčítají, že kvůli domácím politickým sporů nedodávají zbraně.
4/18/202426 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Řečí peněz: Ekonom: Na ekonomický růst nemáme natrénováno. Zatímco ostatní země investovaly, my to projedli

Česko konečně porazilo krizi. Důvodem je klesající inflace, která má nastartovat domácí poptávku. Poslední prognóza ministerstva financí předpovídá pro letošní růst ekonomiky 1,4 procenta, průměrnou inflaci 2,7 procenta, udržení nízké nezaměstnanosti a po dvou letech návrat růstu reálné mzdy, konkrétně o 3,6 procenta. Je opravdu krize za námi? V pořadu Řečí peněz vysvětluje hlavní ekonom české pobočky poradenské společnosti Deloitte David Marek.
4/18/202425 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Osobnost Plus: Kalhousová: Izraelská vojenská odpověď přijde. Snad bude kalibrovaná, aby to Írán nenutilo k odvetě

„Sobotní íránský útok izraelskou společnost vyděsil,“ myslí si ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově a analytička Irena Kalhousová. „V ten moment, kdy na Izraelce letělo více než 300 projektilů, seděla většina Izraelců doma a čekala, jak to celé dopadne. Jistě to na chvíli umlčelo vnitropolitické sváry a protesty, protože teď je nepřítel zcela jasně vnější a zásadní.“
4/18/202426 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Pro a proti: Budoucí studenti středních škol za sebou mají první kola přijímacích zkoušek

Poptávka je hlavně po všeobecném středním vzdělání, také proto stát plánuje rozšířit kapacity gymnázií a lyceí. Je pravda, že lépe připraví studenty na vysokoškolské studium? A nebudou naopak chybět středoškoláci s odborným zaměřením? V Pro a proti se zeptáme Jana Zemana, analytika PAQ Research a Jiřího Zajíčka, předsedy Unie školských asociací. Moderuje Karolína Koubová.
4/18/202423 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Glosa Plus: Ivan Binar: Kaplička pod lípou

Na prahu lesa stojí prastará lípa, spíš torzo stromu. Pahýly po odřezaných větvích vzpíná k oblakům. Sto let snad měla už před staletími. Ještě však žije, dokáže se každoročně zazelenat a v pravou chvíli obalit květy. Hyperaktivní včelky si z ní odnášejí plná vědra materiálu na výrobu medu.
4/18/20243 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: bezpečnostní analytik Michal Smetana

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Jan Burda.
4/18/202424 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jiří Pehe: Jak reálná je vláda ANO s ODS

Ministr financí a první místopředseda Občanské demokratické strany Zbyněk Stanjura prohlásil, že ODS nepočítá s koalicí s hnutím ANO po příštích volbách. Chce prý volby vyhrát a spolupracovat se stranami, s nimiž je v současné vládní koalici. Jejím cílem je opět získat post premiéra.
4/18/20244 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Vinohradská 12: Fialova cesta do Bílého domu

Český premiér navštívil Bílý dům. Jednal s americkým prezidentem. Byl v CIA i v Kongresu. Na každém kroku od odletu z Prahy byla Petru Fialovi v patách Jana Karasová, zvláštní zpravodajka Českého rozhlasu. Jejich cestou provádí Matěj Skalický.
4/17/202422 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Hovory: Producentka Kristl: Mádlův film Vlny vzbudí na Slovensku zřejmě velmi silné reakce. Víc než u nás

Filmová producentka Monika Kristl aktuálně pracuje na postprodukci nového snímku režiséra Jiřího Mádla Vlny, natočeného na motivy skutečných událostí z historie Československého rozhlasu. Odehrává se v období kolem roku 1968 v rozhlasové zahraniční redakci a vypráví o novinářích, kteří „bojují“ s tajnými službami.
4/17/202424 minutes
Episode Artwork

Zaostřeno: Češi v Británii. Jak se jim v ostrovní zemi žije tři roky po Brexitu?

Velká Británie v poslední době nevzkvétá. Shodují se na tom odborníci na ekonomiku a podle průzkumů také britská veřejnost. Přesto v ostrovní zemi i po Brexitu zůstává hodně lidí s českým pasem. Drtivá většina jich dorazila v posledních dvou nebo třech desetiletích za prací nebo partnerem. České velvyslanectví sice nemá přesnou statistiku, ale podle mluvčího Michala Žižlavského jistou celkem spolehlivou představu má na základě informací britských úřadů.
4/17/202425 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Práva stejnopohlavních párů. Pomoc Ukrajině. Centrová léčba

Co přináší stejnopohlavním párům novela, kterou dnes bez další diskuse odeslal prezidentovi k podpisu Senát? Zazní na mimořádném summitu EU konkrétnější příslib další pomoci pro Ukrajinu? A jak funguje v Česku systém tzv. centrové léčby s využitím nejmodernějších léčiv, kterou ročně podstoupí více než 100 000 pacientů a pacientek?
4/17/202419 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Dvacet minut Radiožurnálu: Viktor Daněk: Česko opět hraje nad svou váhu. Pomoc Ukrajině protlačilo i na summit lídrů EU

V Bruselu dnes večer začíná mimořádný summit šéfů členských států EU. Shodnou se jeho účastníci na další podpoře Ukrajiny? Jak se postaví k situaci na Blízkém východě? Co by měla udělat EU, aby zvýšila svou ekonomickou konkurenceschopnost? A ovlivní průběh a výsledky aktuálního summitu to, že do voleb do Evropského parlamentu zbývají necelé dva měsíce? Tomáš Pancíř se zeptal zástupce ředitele výzkumného institutu Europeum a bývalého zpravodaje ČRo v Bruselu Viktora Daňka.
4/17/202423 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Ivan Štern: Podíl uprchlíků na kriminalitě v Německu stoupá

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová představila poslední německou statistiku kriminality. V roce 2023 vzrostla o bezmála 6 procent. Významný podíl na ní mají obyvatelé neněmeckého původu. Jejich podíl oproti předchozímu roku stoupl o 14,5 procenta. Uprchlíci se tak na celkovém počtu spáchaných trestných činů souhrnně podílejí 42 procenty. Započítávají se i ilegální přechody hranice a ilegální pobyt v zemi, které představují více než třetinu všech jimi spáchaných činů.
4/17/20244 minutes
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Rozchod Candace a Bena aneb Americkou pravici štěpí Izrael a Ukrajina

Příslušníci americké pravice se neshodnou s levicí na spoustě věcí. Jenže různé konzervativní osobnosti se v poslední době opakovaně dostávaly do střetu i mezi sebou, a dokonce i o otázkách zahraniční politiky.
4/17/20243 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Tereza Zavadilová: Zlato už zase září, uprostřed nejistot

Už už to vypadalo, že se na trhy na delší dobu vrátil optimismus, že nižší úrokové sazby podpoří globální ekonomiku a do světa se vrátí chuť riskovat. A zase ne, aspoň tedy aktuálně to tak nevypadá. Stratégové velkých fondů a centrálních bank i bohatí lidé evidentně přisuzují současnému konfliktu na Blízkém východě a souvisejícímu prohloubení geopolitického napětí velkou váhu.
4/17/20243 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Libor Dvořák: Blízkovýchodní prostor a ruské imperiální tužby

Teprve po mohutném íránském dronovém a raketovém útoku na Izrael se ukázalo, jaký byl důvod poslední návštěvy Benjamina Netanjahua v Moskvě – mimochodem už čtrnácté za posledních deset let: Izraelský premiér přijel tentokrát ruskému prezidentovi sdělit, že pokud Írán bude dál zvyšovat svoji vojenskou přítomnost, je další velká válka na Blízkém východě nevyhnutelná.
4/17/20242 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Hartman: V Babišových stopách, aneb Petr Fiala v sídle CIA

Když už budete v Bílém domě, stavte se u nás v CIA. Takto s nadsázkou by se dalo charakterizovat užitečně strávené dopoledne českého premiéra Petra Fialy ve Washingtonu.
4/17/20243 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Olomoučtí vědci vyvinuli přístroj na dávkování semen do misek

Už dnes o něj mají zájem genové banky od Peru po Indii. Jak dávkovač funguje? - Před 80 lety vznikl koncentrační tábor Litoměřice, kde se měly vybudovat podzemní továrny pro válečnou výrobu nacistického Německa. Co o tom víme? - Otevírá se nová jednotka intenzivní metabolické péče a první část unikátního XXL centra. Jakou pomoc můžou lidé trpící nadváhou a obezitou využít? Moderuje Renata Kropáčková.
4/17/202426 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny středeční komentáře s Janem Bednářem

Proč je dobré míti zaručenou mzdu? V Babišových stopách aneb Petr Fiala v sídle CIA. Vztahy Ruska a Íránu. Geopolitické napětí stoupá, cena zlata roste. Rozchod Candace a Bena aneb Americkou pravici štěpí Izrael a Ukrajina. Rostoucí podíl uprchlíků na kriminalitě.
4/17/202426 minutes, 1 second
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Nakolik reprezentuje Parlament českou společnost? Význam Europarlamentu

Do jaké míry odpovídají pozice parlamentních komor náladám ve společnosti v otázkách, jako je uzákonění svazků stejnopohlavních párů? Jakou váhu přikládají Češi a Češky nadcházejícím volbám do Evropského parlamentu soudě z posledního předvolebního průzkumu Eurobarometr? A jaké šance na zmírnění trestu by mohl mít u odvolacího soudu ruský opoziční politik a publicista Vladimir Kara-Murza, odsouzený na 20 let do vězení?
4/17/202420 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Interview Plus: Do zaostávajících regionů jde jen zlomek peněz. Ministři o tom ví, ale neřeší to, tvrdí senátor

Stav životního prostředí Česka stále není vyhovující a pokrok směrem ke klimatické neutralitě a plnění Zelné dohody pro Evropu malý. Konstatuje to nejnovější dostupná zpráva ministerstva životního prostředí. „Kroky musejí být únosné a proveditelné, aby nepopíraly fyzikální zákonitosti. Je třeba mít ambiciózní cíle, ale ty, které jsou stanoveny do roku 2050, by možná byly splnitelné v roce 2080,“ namítá senátor Zbyněk Linhart z hnutí STAN.
4/17/202424 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Pro a proti: Pro většinu Čechů je elektromobil stále ještě luxus, tvrdí poslanec ANO Novák

Prodeje elektromobilů poslední dobou nenaplňují očekávání automobilek. Narazila elektroauta na hranice svých možností? Nebo se jedná jen o krátkodobé ochladnutí zájmu zákazníků způsobené ukončením nebo omezením dotací v řadě zemí?
4/17/202424 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Osobnost Plus: Ekonom Kovanda: Role státu je zajistit bezpečnost, ne bojovat s CO2. Vždyť nám za humny zuří válka

Dotace, a to hlavně ty evropské, nás ženou do zhouby, myslí si ekonom Lukáš Kovanda. „Každá dotace totiž vlastně znamená, že v podnikání nevítězí ten, kdo dokáže klientovi nabídnout nejlepší, nejlevnější a nejceněnější službu. Vítězí ten, kdo má dobré politické konexe, kdo třeba umí korumpovat a pak se s politikem, který mu dotaci přiklepne, ,šábne‘,“ říká v Osobnosti Plus.
4/17/202425 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: Ilona Švihlíková ekonomka

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Jan Burda.
4/17/202425 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Holub: Proč je dobré míti zaručenou mzdu

Člověk se až někdy diví, že těm odborářům pořád něco vadí. Naposled to je vládní novela zákoníku práce, která navrhuje zrušit zaručenou mzdu. Kdo se přitom s problémem, na který odbory upozorňují, seznámí trochu detailněji, tak přece musí pochopit, že to vláda se zaměstnanci myslí dobře. Odbory v čele s Josefem Středulou si tedy stěžují zbytečně.
4/17/20243 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Vinohradská 12: Velká změna: Polsko a liberalizace potratů

Velké změny se možná chystají v Polsku. Vládní koalice nabídla několik možností, jak zmírnit přísné potratové zákony. Teď se o nich jedná. Jak bouřlivá to je debata? A nemohou liberálnější návrhy někde narazit? To ví Katka Havlíková, zpravodajka Českého rozhlasu ve Varšavě. Ptá se Matěj Skalický.
4/16/202422 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Hovory: Psychiatr: Neúspěch u přijímaček mají rodiče za katastrofu. Buďte raději s dítětem a moc nemudrujte

Je po přijímačkách na střední školy a začalo čekání na výsledky, a to až do 15. května. Dětský psychiatr a psychoterapeut Peter Pöthe radí, že to je přesně ten čas, kdybyste měli potomka i sebe uklidnit. „Důležité je dětem říkat, že si už nemá cenu něco vyčítat, udělali pro maximum. Nikdo navíc neví, jestli nakonec bude na střední školu přijatý, nebo nebude, ale rodiče by si měli v úvahách o jejich budoucnosti nechat i ta zadní vrátka,“ nabádá.
4/16/202422 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Ex libris: Za rovnocennost evropských plemen aneb Jak československá antropologie polemizovala s nacismem

Protestovat proti nacistickým rasovým teoriím o nutnosti dbát na čistotu nadřazené árijské rasy, a přitom prosazovat nucené sterilizace handicapovaných, alkoholiků nebo recidivistů. Jak to jde dohromady? Před 90 lety vyšel v Československu sborník Za rovnocennost evropských plemen, kde to dohromady šlo.
4/16/202423 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Zákoník práce. Restrukturalizace huti Liberty. Eskalace na Blízkém východě

Jak hodnotí zaměstnavatelé chystané změny v zákoníku práce? Většina věřitelů schválila plán na restrukturalizaci huti Liberty, souhlasí s plánem i odboráři? A které země blízkovýchodního regionu mají zájem eskalovat napětí mezi Izraelem a Íránem a pro které to naopak představuje zásadní hrozbu? Poslechněte si celou odpolední publicistiku s Věrou Štechrovou.
4/16/202419 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Dvacet minut Radiožurnálu: „Pálí nás to samé.“ Premiérův bezpečnostní poradce Pojar popisuje detaily jednání v Bílém domě

Hlavními tématy setkání českého premiéra Petra Fialy (ODS) s americkým prezidentem Joem Bidenem byly válka na Ukrajině či situace na Blízkém východě. Řeč byla ale například i o spolupráci v jaderné energetice. Vzájemné vztahy by podle vládního poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara neměly ovlivnit ani nadcházející americké volby. „Nevšiml jsem si, že by se někdo nudil,“ popisuje Pojar v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu jednání v Bílém domě. Moderuje Tomáš Pancíř.
4/16/202424 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Janyška: Polský Sejm hlasoval v prvním čtení o interrupcích

V Polsku mají jedny z nejdrastičtějších interrupčních zákonů. A ty stále platí, bez ohledu na novou vládu. Už krátce po pádu komunismu tam v roce 1993 odhlasovali prakticky naprostý zákaz interrupcí. Tehdy šlo o úlitbu katolické církvi za to, že nebude bránit ve vstupu země do EU a do NATO. Od té doby Polky jezdí na interrupce do zahraničí, často i do Čech a na Moravu.
4/16/20243 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Martin Fendrych: Blažek školí média, škodí vládě i ODS. Jeho post na síti X se bude líbit SPD a ANO

Po nějakém čase se ozval ministr spravedlnosti za ODS a blízký muž premiéra Pavel Blažek. Těsně po slovenských prezidentských volbách napsal na síť X toto: „Většina pražských redakcí Slovensku nikdy nerozuměla, nerozumí, a protože se o to ani nesnaží, rozumět asi nebude. Pro dobré vztahy se Slovenskem však něco udělat mohou – nechat si své povýšenecké ‚postřehy‘ a rady v teple svých kanceláří pro sebe.“
4/16/20243 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Kamila Pešeková: Ficova politika na všechny čtyři světové strany

Východoslovenské Michalovce, které leží jen pár desítek kilometrů od hranice s Ukrajinou, se staly dějištěm společného zasedání vlád Slovenska a Ukrajiny. Není to poprvé, co se kabinety obou států takto sešly od chvíle, kdy se loni na podzim stal Robert Fico premiérem. V tomto formátu se potkaly už před časem, v ukrajinském Užhorodu.
4/16/20243 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Írán proti Izraeli, nejpodivnější ze všech nepřátelství

Salva stovek střel a dronů z Íránu na Izrael vyvolala obavy z nové války na Blízkém východě. Jenže jak by válčily státy, které spolu ani nesousedí, a vlastně ani není jasné, o co by bojovaly?
4/16/20243 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Jak pravidelný běh souvisí se strukturou chrupavky kolenního kloubu?

4/16/202425 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Schwarzem

V sociálních a daňových tématech si koalice přestává rozumět. Írán proti Izraeli, nejpodivnější ze všech nepřátelství. Ficova politika na všechny čtyři světové strany. Blažek školí média. Škodí ale vládě i ODS. Polský Sejm hlasoval v prvním čtení o interrupcích.
4/16/202426 minutes, 1 second
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Ukrajina na frontě bez pomoci USA. Nakolik jí pomůže munice? Korupce v Liberci

Mohli by Rusové využít výpadku americké pomoci ukrajinské armádě k dalšímu postupu na východní frontě? Jak důležitá bude dodávka munice nakoupená skupinou států v čele s Českem, jejíž první část má na Ukrajinu dorazit v červnu? Je korupční kauza v Liberci, kvůli které koaliční strany vypověděly smlouvu s ODS, individuálním selháním, anebo jde o širší problém? Považuje dcera Milady Horákové Jana Kánská, oceněná medailí Karla Kramáře, Česko stále za svůj domov?
4/16/202419 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Interview Plus: V Česku neroste blahobyt, sociálnědemokratické hodnoty budou potřeba vždy, věří lídr socialistů

Migrace, bezpečnost nebo klima – řada témat letošních voleb do Evropského parlamentu je spojena s obavami občanů z vývoje posledních let. Populisté slibují, že problémy rychle vyřeší. Co nabízejí strany tradiční? „Populisté vždy operují se strachem, ale nemají řešení. Ani u té migrace,“ konstatuje lídr evropských socialistů Nicolas Schmit.
4/16/202423 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Osobnost Plus: Amerikanista Klvaňa: Izrael byl Íránem napaden a musí se důrazně bránit. Nehledě na Bidenovu kritiku

Návštěva premiéra Petra Fialy (ODS) v Bílém domě je podle vysokoškolského pedagoga New York University v Praze Tomáše Klvani důležitá. „Na Bílý dům se stojí velká fronta, všichni se tam chtějí dostat. My nemáme ve světě úplně největší palebnou sílu ohledně ekonomiky, takže je dobré, že tam premiér přijel právě v tuto chvíli. A koneckonců je to plus, protože nám to umožňuje hrát v krizových momentech naší vlastní kartou, kterou naše vláda hraje docela dobře.“
4/16/202426 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Pro a proti: Přísnější regulace alkoholu je nutná, říká Vobořil. Je potřeba narovnat zdanění, míní lihovarník

Průměrný Čech starší 15 let vypije během roku zhruba 14 litrů čistého lihu. Pomohlo by omezení prodeje a reklamy, a hlavně vyšší cena snížit jeho spotřebu? „Opatření je víc, ale nejdůležitější je určitě cenotvorba,“ říká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle šéfa Unie výrobců a dovozců lihovin Vladimíra Darebníka je ale zdanění alkoholu v Česku nespravedlivé. „Lihoviny jsou zdaněny čtyřikrát více než pivo. A tiché víno má nulovou spotřební daň,“ kritizuje.
4/16/202424 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Glosa Plus: Iva Pekárková: Hříšné pampelišky

Pampeliška je pravděpodobně ta nejúspěšnější květina na světě. Přinejmenším od dob, co člověk začal obhospodařovat krajinu a na mnoha místech zmasakroval lesy. Pampelišky nemají rády stinná místa.
4/16/20243 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: politolog Jan Kubáček

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.
4/16/202425 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Lukáš Jelínek: V sociálních a daňových tématech si koalice přestává rozumět

V sobotu na kongresu ODS byli ještě koaliční lídři samý vtípek. Statečně nesli i návrhy občanských demokratů na rušení či slučování resortů – nahnuté by to podle nich mohl mít zejména místní rozvoj. Se začínající volební sezónou však úsměvy na koaličních tvářích zamrznou.
4/16/20243 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Peníze a vliv: Německu hrozí hned dvě recese v řadě. Od konce války by to bylo podruhé, varuje německá expertka

Německá ekonomika se potýká s vážnými problémy: jejich výčet je podobný, jaký známe i z Česka. Podle expertky německé průmyslové a obchodní komory Melanie Vogelbachové, především na průmysl dopadají vysoké ceny energií, vysoká inflace a úrokové sazby, nedostatek kvalifikovaných lidí na práci a spousta byrokracie.
4/16/202421 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Vinohradská 12: Proč se Írán a Izrael nenávidí

Írán a Izrael. Kdy se začaly tyhle státy nenávidět? Nebo jsou to nepřátelé už od nepaměti? Jak silný je Írán vojensky a jak je na tom jeho nukleární program? Spousta otázek pro Josefa Krause, politologa z Masarykovy univerzity v Brně. Ptá se Matěj Skalický.
4/15/202421 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Hovory: Cukrář vyrábí šperky stejně jako zlatník. Nám ale zůstává jen ta fotka na sítích, říká mistr Skála

„Je nás málo. Většinou ani nehledám mezi čerstvě vyučenými cukráři, kteří nejsou motivovaní k práci. Raději sahám po nevyučeném nadšenci, který do práce chodí rád a rád se učí novým věcem. Tím ale nechci říct, že jsou cukrářské školy snad špatné – je jich ale hodně a nemají pro své žáky dostatek pořádné praxe,“ říká v pořadu Hovory mistr cukrář Lukáš Skála.
4/15/202422 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Zákon na ochranu lidově demokratické republiky se stal gilotinou, míní historik Tůma

Zákon č. 231/1948 Sb. na ochranu lidově demokratické republiky vlastně symbolizuje komunistické Československo. Na jeho podkladu byly odsouzeny tisíce lidí, další dostávali tresty smrti. A přitom to měl být zákon, který měl „jen“ chránit stát.
4/15/202423 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Případy černého kašle. Tenisový svaz a pokuta. Přijímačky z matematiky

Případů černého kašle stále přibývá. Chystá ministerstvo zdravotnictví nějaká další opatření? Kde vezme tenisový svaz peníze na vrácení 30 milionové dotace, které po něm žádá Národní sporotovní agentura? Jaké byly letos přijímačky z matematiky? Ukázaly i to, jak jsou na tom uchazeči o střední školy s logikou? Poslechněte si odpolední publicistiku s Věrou Štechrovou.
4/15/202420 minutes
Episode Artwork

Dvacet minut Radiožurnálu: Izrael na Írán nemůže nezareagovat. Víkendový útok ale mohl vyprovokovat, míní expert Tureček

USA, evropské země, OSN, ale také Rusko vyzývají k uklidnění situace na Blízkém východě. Opakují se výzvy jak směrem k Íránu, tak směrem k Izraeli, aby dál neeskalovaly situaci. O uplynulém víkendu Írán vyslal přes 300 dronů a raket proti Izraeli. „Od okamžité odvety odrazují dva silné prvky: íránský útok nezpůsobil žádné větší škody a tlak mezinárodního společenství,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity.
4/15/202423 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Radko Kubičko: Volby druhého řádu v první řadě pozornosti

Aktuální vláda premiéra Petra Fialy je za polovinou svého mandátu a její popularita je na historickém minimu. Pánové, to nebylo dobrý, platí nadále věta z kontroverzního klipu předsedy STAN Víta Rakušana. Kabinet ale vládne celé své období, a pokud se mu nerozpadne poslanecká většina, není důvod podle aktuálních průzkumů vládu měnit.
4/15/20244 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Fischer: Jurečkovy tresty za chudobu

Lidovecký předseda a vicepremiér Marian Jurečka je nesporně jedním z nejaktivnějších ministrů. Není skoro dne, kdy by nepřišel s novým návrhem v oblasti práce a sociální politiky, jež definují jeho resort.
4/15/20243 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Šabata: Běží veřejná debata o novém učivu na základních školách, ale problém je jinde

Právě probíhající veřejná debata o proměně učiva, jeho provzdušnění a přiblížení životu vypadá jako pěkný příklad, že věci ve školství jdou nyní správným směrem. Bohužel, není tomu tak.
4/15/20243 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Julie Hrstková: Daňová politika ODS se k pravici blíží asi tak, jako koleje k sobě navzájem

Více svobody a více kapitalismu, s tímto heslem prošel vítězným tažením na kongresu ODS první místopředseda a také ministr financí Zbyněk Stanjura. Nechybělo ani řečnické cvičení na oblíbené téma malého a ještě menšího státu a také návrat privatizace. Tedy to, co od pravicového politika a ochránce státní pokladny voliči čekají.
4/15/20242 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: V Kovohutích Příbram zpracovávají vysloužilé lithiové baterie

Jak náročná je jejich recyklace? - Jediný český studentský tým odjíždí na mistrovství světa ve sportovní robotice do amerického Houstonu. S jakým robotem? - Díky nové krabičce brněnských vědců bude možné nabíjení elektromobilů z celé ulice ve stejnou chvíli. Jak funguje? - Jaké změny čekají v nejbližší budoucnosti českou energetiku? A jak energetikům pomáhá umělá inteligence?
4/15/202425 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Ondřejem Konrádem

Íránský útok na Izrael. Stanjura, zdanění a rozpočet. Běží veřejná debata o novém učivu na základních školách, ale problém je jinde. Jurečkovy tresty za chudobu. Volby druhého řádu v první řadě pozornosti.
4/15/202426 minutes, 1 second
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Izrael. Fiala v Bílém domě. Příběhy přeživších

Jaká může být odpověď Izraele na víkendový íránský útok stovkami dronů a raket? Jak eskalace napětí na Blízkém východě ovlivní jednání premiéra Petra Fialy v Bílém domě? A jak přibližují autoři výstavy Příběhy přeživších v pražském Clam-Gallasově paláci osudy těch, kteří prošli romským holokaustem?
4/15/202420 minutes, 1 second
Episode Artwork

Interview Plus: Decroix: Sněmovna odvádí kvalitní práci, ale se zapnutím kamer se některým poslancům vypne mozek

Nejsilnější vládní strana ODS má i po víkendovém kongresu stejné vedení, až na novou tvář na místě místopředsedkyně, kterou se stala poslankyně Eva Decroix. „Máme v ODS ženy – krásné, úspěšné a sebevědomé – a máme jich tam hodně. Bohužel nebyly vidět na nejvyšších pozicích, tak proto možná voliči měli pocit, že ženy v ODS nemáme. A možná i svou kandidaturou jsem chtěla ukázat opak,“ říká v Interview Plus.
4/15/202426 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Osobnost Plus: Komentátorka Zlámalová: Děsím se chvíle, kdy Fiala s tím svým light socialismem vyhraje volby

Předseda ODS Petr Fiala má za sebou úspěšný Kongres ODS, kde obhájil už po páté pozici předsedy a vzkázal, že jeho cílem bude výhra v příštích parlamentních volbách. Podle komentátorky z Czech News Center Lenky Zlámalové to tak dopadnout může, ale důvody jsou jiné, než si ODS asi myslí. „Vláda toho totiž dělá strašně málo, k tomu některé věci hrozně špatně. Má spoustu vysoce socialistických tendencí – a její voliči jsou z toho samozřejmě zpruzení.“
4/15/202426 minutes, 1 second
Episode Artwork

Ranní Plus: Vojenský analytik Foltýn: Akt války je už jen to, že Írán na Izrael zaútočil ze svého území

Rada bezpečnosti OSN jednala o íránském útoku na Izrael. Prvním útoku, který proti Izraeli vedl Írán přímo, nejen například přes hnutí Hizballáh. Izraelský velvyslanec označil v pondělí ráno v Radě bezpečnosti Írán za teroristický stát a přirovnal ho k nacistickému Německu. Teherán se hájí tím, že se zaměřil jen na vojenské cíle a chtěl snížit riziko civilních obětí. Hodiny jednal i izraelský válečný kabinet, na odvetě se zatím neshodl.
4/15/202412 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Pro a proti: Služba na pohotovosti není pro praktiky zátěž, říká primář. Nemáme kapacitu, nesouhlasí pediatrička

Dětským pohotovostem v nemocnicích chybí pediatři. Primáři 55 dětských oddělení se před časem obrátili na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka s výzvou, aby jim s personální krizí pomohli praktici pro děti a dorost. Jenže těch není dost ani na pokrytí primární péče. Pokud se stavy v nemocnicích nedoplní, hrozí, že některá zařízení pohotovosti uzavřou.
4/15/202424 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Glosa Plus: Ondřej Neff: Živočišná solidarita

Máme na zahradě jezírko s rybkami. Nejstarším je už hodně přes patnáct let, sám přesně nevím. Těm mladým jsou tři roky, to se jich najednou vylíhlo celé hejno a zbylo jich jedenáct. Staráme se o ně, jak nejlíp dovedeme.
4/15/20243 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: zahraničněpolitický analytik Břetislav Tureček

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.
4/15/202424 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jan Fingerland: První bitva íránsko-izraelské války

Íránský útok na Izrael byl vůbec prvním, který byl veden z íránského území na území Izraele. Jak už to u mnoha podobných událostí bývá, její skutečný význam budeme moci zhodnotit až při zpětném pohledu.
4/15/20243 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Reparát: Kariérové poradenství pracuje s budoucím já. Volba střední školy není fatální, říká konzultantka

Více než 120 tisíc deváťáků a deváťaček v Česku se letos snaží dostat na střední školu. Už její výběr je přitom pro rodiny velkou výzvou. Dnešní mladá generace se připravuje na povolání, která často ještě neexistují, je taky možné, že bude muset svoji práci několikrát za život změnit. Stres z rozhodování může zmírnit třeba využití kariérového poradenství.
4/15/202425 minutes, 1 second
Episode Artwork

Vinohradská 12: Írán zaútočil na Izrael. Co bude dál?

Víkendová noční smršť raket a dronů. Bezprecedentní útok a eskalace napětí na Blízkém východě. Írán zaútočil na Izrael. Jsme na prahu další krvavé války? Analyzuje Irena Kalhousová z Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově. Ptá se Matěj Skalický.
4/14/202422 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Malovala jsem, co jsem žila. Vzpomínky výtvarné umělkyně Věry Novákové

Letos 30. března zemřela ve věku 96 let Věra Nováková. Podle titulku na aktualne.cz byla „jednou z nejdůležitějších malířek“ u nás, podle týdeníku Respekt dokonce „největší českou malířkou 20. století.“ Až do 90. let se však o Věře Novákové v superlativech nepsalo, její kresby a obrazy málokdo znal.
4/14/202447 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jiří Leschtina: Návrh Lichtenštejnů na smír? Česko by ho mělo přijmout

Už deset let se rod Lichtenštejnů soudí s českým státem o majetek, který mu Československo zkonfiskovalo na základě Benešových dekretů. Po řadě prohraných sporů lichtenštejnský stát už v roce 2020 zažaloval Česko u Evropského soudu pro lidská práva, který si s rozhodnutím dává načas.
4/14/20243 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Matěj Schneider: Republikáni si vymodlili interrupční zázrak. Teď z něho Trumpa bolí hlava

Podle Donalda Trumpa by si o interrupčních zákonech měly rozhodovat samy jednotlivé státy americké federace. Na tom na první pohled není nic zas tak zvláštního. Od roku 1973 do roku 2022, kdy Spojeným státům vládl precedent v případě Roe versus Wade, to byla mantra všech protipotratových konzervativců: Nekecejte nám do toho a nechte to na státech!
4/14/20243 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Adam Černý: Japonsko a Spojené státy modernizují svou alianci

Když se představitelé dvou zemí ujišťují o vzájemné podpoře, často je to součástí takříkajíc diplomatické rutiny. V případě poslední cesty japonského premiéra Fumia Kišidy za americkým prezidentem Joem Bidenem se o rutině mluvit nedá.
4/14/20243 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Honzejk: Andrej Babiš si v kampani hraje s motivy výjimečného stavu

Volební kampaň je, jak se hezky říká, „jiný žánr“. Slibují se v ní často nesmysly, fabuluje se, ba se i lže o sto šest. Je to vcelku standard – nepříjemná, ale neodbouratelná součást politiky. Ovšem pokud se přitom významný politik dostane zcela mimo mantinely liberální demokracie, stojících na právech a svobodách osob a na zákonem omezené moci státu, je to hodně varující.
4/14/20244 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Dokument: Plýtvání. Nemáme planetu B

Třetí díl dokumentárního seriálu Plýtvání, se zaměří na důvody toho, proč nás často nezajímá, kde skončí nespotřebované potraviny a obaly od nich.
4/14/202425 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Ondřej Konrád: Kongres ODS podle pravítka

Životní rytmus politických stran bývá více méně neměnný. A tak se volební sjezdy, byť mají rozličná označení, konají pravidelně bez ohledu na to, co může přinést blízká budoucnost. A nač by případně bylo třeba pružně reagovat.
4/14/20243 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jan Vávra: Češi mohou Slováky brzy následovat

Výsledek slovenských parlamentních voleb, doprovázený siláckými výroky nového premiéra, i volba nového slovenského prezidenta vyvolaly u českých konzervativních politiků a politických komentátorů nezvykle příkré reakce.
4/14/20243 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Svět ve 20 minutách: Ve válce proti ruskému agresorovi používají Ukrajinci umělou inteligenci

Před Ukrajinskými raketovými útoky v roce 2022 na Antonovský most, který je spojnicí mezi okupovaným městem Cherson a východním břehem řeky Dněpr, ukrajinské bezpečnostní složky vyhodnocovaly zajímavé informace. Zaměřovaly se přitom na dvě základní otázky: jestli povede zničení mostu k panice mezi ruskými vojáky a jejich rodinami, a jak by Kyjev mohl maximalizovat úder na morálku Rusů vytvořením „zvláštního informačního prostředí“, popisuje britský magazín Economist.
4/14/202423 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny nedělní komentáře s Janem Bednářem

Češi mohou Slováky brzy následovat; Kongres ODS podle pravítka; Babišova kampaň k eurovolbám; Japonsko a Spojené státy modernizují svou alianci; Republikáni si vymodlili interrupční zázrak. Teď z něho Tumpa bolí hlava; Návrh Lichtenštejnů na smír? Česko by ho mělo přijmout.
4/14/202425 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Íránský nálet. Nejrozsáhlejší dronový útok v historii. Odpověď Izraele

Jaké dozvuky má noční vzdušný útok Íránu na cíle v Izraeli? Jaký arzenál a taktiku nasadil Teherán k prvnímu přímému úderu proti židovskému státu? Jak by mohl Izrael odpovědět na mohutný íránský nálet? A do jaké míry tento střet poznamená dlouhodoběji bezpečnostní situaci v celém regionu? Poslechněte si celou polední publicistiku s Vladimírem Krocem.
4/14/202421 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Do pronajatého, nebo vlastního bytu? Čím je země bohatší, tím má větší podíl nájmů, uvádí expert

Ceny bytů začaly se snížením hypotečních úroků opět růst. Podle developerů bude vlastnické bydlení v Praze v budoucnu pro průměrně vydělávající občany nedosažitelné. Je ale nájemní bydlení dobrá alternativa? „Nájem je u nás považovaný za nutnost na přechodnou dobu. Čím je ale země bohatší, tím má větší podíl nájmu a nevlastního bydlení,“ vysvětluje v pořadu Leonardo Plus expert na bydlení Martin Lux.
4/14/202450 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: Jak obhájit názor, se kterým nesouhlasíte, prozradí Barbora Lacinová z Asociace debatních klubů

V čem spočívá vzdělávací metoda akademického debatování? Jak vypadá debatní soutěž? Proč je soutěžní téma vždy kontroverzní? Co v dětech tato metoda rozvíjí? Obohatí je, když v rámci soutěže obhajují názor, se kterým sami nesouhlasí? Na jaké komunikační fauly můžeme narazit v internetových diskusích? Změnilo akademické debatování Barboře Lacinové život? Jak prožívá pokroky a úspěchy malých debatérů?
4/14/202427 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Vertikála: Poslechněte si debatu Vertikály

Stále více žen žije v moderní době bez partnera, ať už je to volba nebo důsledek okolností. Křesťanská tradice nabízí obraz žen nejčastěji jako světice či matky a pečovatelky po boku muže. Jak se ve světle této představy žije věřícím single ženám?
4/14/202425 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Vertikála: Poslechněte si celý magazín Vertikály

Portugalská církev hodlá odškodnit oběti sexuálního zneužívání. Ve Francii se rozhořela debata o eutanazii. Zavedeme vás do města Salem v Severní Karolíně. Založili ho příslušníci protestantské komunity Moravští bratři. A podíváme se do divadla lidí s downovým syndromem.
4/14/202423 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Téma Plus: Karel Kryl by měl 80 let. Sám o sobě říkal, že je věčný rebel a půlkacíř

Před 80 lety se narodil písničkář Karel Kryl. Zatímco se kritikové přou o literární a hudební úrovni Krylova uměleckého odkazu, u veřejnosti si získal nesmrtelnost v letech 1968 až 1969, kdy se jeho protestsongy staly symbolem doby.
4/13/202454 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Týden Plus: Výběr událostí posledních sedmi dnů připravila Veronika Malá

4/13/202422 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Knížky Plus: Josef Koudelka: Next - unikátní biografie jednoho z nejznámějších českých a světových fotografů od americké autorky Mellisy Harrisové vyjde v Torstu - co nového přináší?

V recenzní části se mimo jiné podíváme na Evropanku Alexeje Sevruka, která vypráví příběh staré ženy, jejíž malé osobní dějiny jsou brutálně prostupovány takzvanými velkými dějinami. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.
4/13/202424 minutes
Episode Artwork

Názory a argumenty: Luboš Palata: Polská strana PiS prohrála další volby. Ale z mocenských pozic ustupuje jen pomalu

Žijeme v době, kdy především mladší generace už získává zprávy ne z webů a sociálních sítí, ale často pouze z titulků. Jenže zrovna v případě Polska a jeho velmi důležitých nedělních obecních a samosprávných voleb je titulek „Právo a spravedlnost vyhrálo další volby“ zcela protichůdný realitě.
4/13/20243 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Mezi námi: Magazín o národnostních menšinách v Česku Poslechněte si rozhovor Oleksandry Simochko s Victoriou Lopukhinou a jejím synem Timofeyem o mezinárodně oceňovaném projektu virtuálního muzea o válce na Ukrajině

Lidija Stevanovič si povídala se zastupitelkou pro srbskou menšinu na pražském Magistrátu, realitní makléřkou Brankou Jočič. Tomáš Pilát mluvil s kytarovým virtuosem Štěpánem Rakem o jeho rusínských kořenech a o fotografování. Autor pořadu: Tajana Mančalová. Moderuje Iveta Demeterová.
4/13/202423 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jefim Fištejn: Pravda je lež

Nejen američtí voliči jsou rozděleni ve svých preferencích vejpůl, ale také jejich představy o tom, co je pravdivé a co vylhané se liší radikálně. Platí to i pro jejich expertní společenství.
4/13/20244 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Ivan Štern: Má Estonsko zakázat Rusům volit?

Rusy mající v Estonsku trvalý pobyt hodlají potrestat za to, že zhruba 75 procent z nich volilo Putina. Cestou zákona jim úřady mají odebrat právo účastnit se komunálních voleb. Řeč je o Rusech sice s občanstvím ruským, ale s estonským trvalým pobytem. Mohou se spolu se sousedy podílet na výběru starosty a obecních zastupitelů tam, kde mají své trvalé bydliště.
4/13/20243 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Týden očima Petra Schwarze: Řádnosti a mimořádnosti, drahý rohlík a „zbytečné“ vzdělávání

Evropský parlament přijal migrační pakt, cena zlata dosáhla rekordní výše, odbory vyrukovaly při jednání u prezidenta s nápadem zkrátit školní docházku až o tři roky, zažili jsme první letošní den s tropickými teplotami, Slovensko si zvolilo nového prezidenta, houby začaly růst jarní, letní i podzimní, a stále rostou také zimní, aby to bylo komplet.
4/13/20244 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Reportáže zahraničních zpravodajů: Reportáže zahraničních zpravodajů vás zavedou k římské fontáně di Trevi, do které turisté každý rok nahází desítky milionů korun

Představí baskičtinu, jazyk, na který jsou Baskové pyšní. Popíšou zatmění slunce v Severní Americe. Při tradičním festivalu české kultury v Brémách navštívíte také starý ponorkový bunkr. A vydají se po stopách nosorožců ve Rwandě. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.
4/13/202424 minutes
Episode Artwork

Názory a argumenty: Libor Dvořák: Snad až překvapivě optimističtí Ukrajinci

Přestože válka na Ukrajině trvá už třetí rok a ačkoli konce zatím není vidět, Ukrajinci neztrácejí dobrou víru a optimismus. Většina jich také schvaluje činnost prezidenta Volodymyra Zelenského, i když jeho podpora stále klesá. Obyvatelstvo země je ovšem dál přesvědčeno, že vítězství bude nakonec na straně Ukrajiny. Řada z nich by ovšem uvítala ráznější mobilizaci.
4/13/20243 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Kultura Plus: Najdi knihu z berlínské knihovny!

Tak se jmenuje akce, při které veřejnost pátrá po desítkách tisíc knížek z knihovny, kterou za války zničili nacisti. A týdeník Kultura Plus nabídne i reportáž o tom, jak vznikají kulisy k velké výstavě Tima Burtona. Připravila Michaela Vetešková.
4/13/202425 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Svět ve 20 minutách: Regály v obchodech budou prázdné už na konci roku, vzkazuje Rusům z exilu ekonom Lipsic

Ekonomická situace Ruska je špatná a bude se dál zhoršovat. Ani vítězství ve válce na Ukrajině by ruskému hospodářství nic nepřineslo. Prezident Vladimir Putin zemi ruinuje, píše německý deník Die Tageszeitung. Rusko je největší země světa, ale na ploše 17 milionů kilometrů čtverečních žije jen asi 144 milionů lidí. Na jednom kilometru čtverečním tak žije zhruba 8,5 Rusů. Pro srovnání: v Německu se o stejnou plochu dělit téměř 237 obyvatel.
4/13/202422 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Janem Fingerlandem

Piráti z Čech na vlnách podivna; Snad až překvapivě optimističtí Ukrajinci; Má Estonsko zakázat Rusům volit?; Pravda je lež; Polské Právo a spravedlnost prohrálo další volby. Ale z mocenských pozic ustupuje jen pomalu.
4/13/202425 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Volba vedení v ODS a SPD. Riziko odvetného úderu Teheránu. Nácvik vodáků

V jaké pozici na politické scéně rokují o víkendu na celostátní úrovni vládní ODS a opoziční SPD? Jak vážně může íránské vedení vzít varování amerického prezidenta Joe Bidena, aby Teherán nepodnikalo odvetný úder proti Izraeli za útok na íránský konzulát v Damašku. A co přesně dnes nacvičují vodáci na nejnebezpečnějším jezu v Česku v rámci osvětové kampaně na začátku vodácké sezony? Poslechněte si celou polední publicistiku s Vladimírem Krocem.
4/13/202420 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Návrat divočiny. Němci a Poláci fandí losům a zubrům

Velký průzkum mezi obyvateli regionů v okolí delty řeky Odry v polsko-německém pohraničí ukázal, že většina veřejnosti podporuje návrat velkých zvířat do přírody, zvláště pak býložravců. Mnohým by nevadil ani vlk nebo rys.
4/13/202425 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Hovory: Josef Zajíček vlastní Autodrom Most a baví ho automobiloví veteráni

Josef Zajíček je předsedou představenstva Autodromu Most, teď ho baví veteráni. Benzín u nich doma voněl vlastně stále, protože i jeho otec jezdil v 70. letech rallye ještě se Škodou 100. „Automobilový sektor mi tak byl šitý na míru, jak se říká. Uměl jsem se v tom pohybovat, takže jsem rozjel v oboru podnikání a také se mi dařilo. Vydělávali jsme peníze, měli jsme investory, mohli jsme stavět apod. Ale jak šel čas, tak nás začaly škrtit globální trhy i ekonomika,“ říká.
4/12/202423 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Archiv Plus: Jaro 1954. Zlevnit jídlo, uspořádat volby, svolat sjezd

Před osmdesáti lety žilo Československo třemi událostmi, které spolu jen zdánlivě nesouvisely: dubnovým snížením cen mnoha druhů zboží, květnovými volbami do národních výborů a nakonec X. sjezdem Komunistické strany Československa. Jak se to odrazilo v rozhlasovém vysílání?
4/12/202423 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Zákoník práce a penzijní systém. Potraty v Polsku. Potravinová banka

Kam dospěla páteční schůzka zástupců odborů s ministrem práce a sociálních věcí zaměřená na novelu zákoníku práce a úpravy v penzijním systému? Jak zásadně by přísné potratové předpisy v Polsku měly zmírnit návrhy, které v pátek poslala dolní komora parlamentu k dalšímu projednání? A čím především můžou zájemci přispět do jarního kola charitativní sbírky potravin pro potravinové banky? Poslechněte si celou odpolední publicistiku vedenou Vladimírem Krocem.
4/12/202419 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Dvacet minut Radiožurnálu: Obranný průmysl otevírá dveře ostatním. Země si pamatují, kdo jim pomohl, říká šéf asociace zbrojařů

Česko domlouvá s Ukrajinou podobu dvoustranné dohody o bezpečnostní spolupráci. Podle prezidenta Petra Pavla by mohla být uzavřena v květnu nebo v červnu. Jaká výroba by mohla být na Ukrajinu přenesena? „Především ta, kterou Ukrajinci technicky zvládnou, a která je užitečná jim, ale samozřejmě i nám,“ přibližuje prezident Asociace českého obranného průmyslu Jiří Hynek. Moderuje Tomáš Pancíř.
4/12/202423 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Martin Fendrych: Zázrak, poslanci se jednomyslně shodli na pokroku a v sexu „ne bude znamenat ne“

Sněmovna přijala změnu, o kterou v Česku usilovalo mnoho žen, mužů i organizací dlouhou dobu. Poslanci v trestním zákoníku změnili definici znásilnění. Až dosud platí, že jde o silou, násilím vynucený pohlavní styk. Pokud změna projde i Senátem a přijme ji prezident, půjde o pohlavní styk bez souhlasu.
4/12/20243 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Blíží se Izrael k volbám a Netanjahu k pádu? Obojí je bez záruky

Mají se během válečného tažení konat volby? Anebo právě kvůli němu? Tuto otázku si kladou Izraelci, zejména ti, kteří by rádi ukončili éru Benjamina Netanjahua. Ani volby, ani odstranění Netanjahua, však nejsou zaručeny.
4/12/20243 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Alexandr Mitrofanov: Putin vzkřísil mučení jako normu vyšetřování

V lednu 1939 Josef Stalin ve speciálním šifrovaném telegramu adresovaném sovětským stranickým orgánům a tajné službě NKVD, vyjádřil nespokojenost s tím, že se někteří činitelé snažili vyhýbat mučení jako metodě vyšetřování. „Použití fyzického působení v praxi NKVD bylo uvolněno počínaje rokem 1937 na základě povolení ÚV VKS(b),“ stálo v telegramu.
4/12/20244 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Holub: Piráti z Čech na vlnách podivna

Green Deal není v pořádku, my ale máme recept, aby fungoval. S tímto programem pro eurovolby nepřišel nikdo jiný než čeští Piráti, kteří se tak s plnou vážností přihlásili k členství v evropské frakci Strany zelených. Zřejmě přehlédli, že se zelené hnutí v Evropě dostalo do krize.
4/12/20242 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Česko má podle odborníků jedinečnou příležitost pomoct evropským zemím k surovinové bezpečnosti

Jakým způsobem? - Čeští vědci se zabývali otázkou, jestli je člověk zákeřnější, když je sám, nebo když je ve skupině. K čemu dospěli? - Úrodu brambor v Americe ničí nemoc. Mohla by se dostat i do Evropy? Moderuje Lukáš Matoška.
4/12/202426 minutes
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny páteční komentáře s Radko Kubičkem

Piráti z Čech na vlnách „podivna“. Jsou Evropané ochotni zbrojit? Ukáží až volby do europarlamentu. Putin vzkřísil mučení jako normu vyšetřování. Blíží se Izrael k volbám a Netanjahu k pádu? Obojí je bez záruky. Zázrak! Poslanci se jednomyslně shodli na pokroku, v sexu a „ne bude znamenat ne“.
4/12/202425 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Přijímačky na SŠ. Příspěvek na péči. Český fotbal a Liga mistrů

Jak rušno mají v první den přijímaček odborné střední školy? K čemu dospěli zástupci odborů na dnešní schůzce s ministrem práce a sociálních věcí zaměřené na úpravy zákoníku práce a penzijního systému? A jaký přínos by mohl mít pro český fotbal fakt, že se dostal v tabulce národních ligových soutěží na desáté místo, a bude tak mít poprvé po letech zajištěného zástupce v hlavní fázi Ligy mistrů?
4/12/202420 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Interview Plus: Případ černého kašle u novorozence už znovu vidět nechcete. Nejlepší obrana je očkování, uvádí lékař

V Česku je nejvíce případů černého kašle od roku 1959, lékaři letos evidují přes 6400 nakažených, přičemž polovina mladších jednoho roku musela být hospitalizována: „Z dřívějška si pamatuji případ pertuse u novorozence a je to věc, kterou kdo někdy viděl, tak už nikdy vidět nechce,“ popisuje perinatolog Jiří Vojtěch s tím, že právě novorozenci jsou nejvíce zranitelní a průběh onemocnění u nich může být extrémně závažný.
4/12/202426 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Umělá inteligence na úrovni člověka? Podle některých k tomu dojde do pěti let

Obecná umělá inteligence se stane do pěti, nebo dokonce do tří let každodenní realitou. Jak se na tohle tvrzení dívá podnikatel Elon Musk nebo třeba šéf společnosti NVIDIA? A jaké výzvy musí umělá inteligence ještě překonat?
4/12/202424 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Osobnost Plus: Kritériem úspěchu je pro mě autentičnost. Neumím dělat věci na sílu, říká zpěvačka Tereza Balonová

Vyhrála objev roku na Slavících i Cenách Anděl. Písničky píše od svých 12 let a na turné si vyjela i s kapelami Kryštof, Divokej Bill nebo Mirai. Tereza Balonová skládá písně o vztazích, lásce a naději. Jak vypadá její tvůrčí proces? A je podle ní předskakovat náročnější než hrát na vlastních koncertech?
4/12/202425 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Pro a proti: Česko patří mezi klimatické premianty, chválí ministr. Závazky jsou nedostatečné, oponuje aktivista

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dal za pravdu švýcarským seniorkám žalujícím svůj stát kvůli nedostatečné ochraně klimatu. Uznal jejich argumenty, že trpí nadměrnými horky a že švýcarská vláda dělá málo pro snížení globální teploty. Aktivisté po celé Evropě si verdiktu cení, ale může to opravdu pomoci k lepší ochraně klimatu?
4/12/202424 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Glosa Plus: Karel Hvížďala: Autentická vzpomínka na Karla Kryla

Dnes, 12. dubna, uplynulo 55 let od vydání LP desky Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka, před 80 lety 12. dubna se Kryl narodil v Kroměříži, zemřel v necelých padesáti letech v Mnichově a 9. září 1969 odjel na písničkářský festival do Waldecku, ze kterého se vrátil až 30. listopadu 1989, a to z našeho domku v Bonnu. Znali jsme se od roku 1968.
4/12/20244 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: Profesor Zima: Správný učitel by měl žáka vést a být mu oporou, zároveň je pro dítě vzor

V České republice začaly v pátek 12. dubna 2024 přijímací zkoušky na střední školy, druhý pokus čeká studenty v pondělí. Jak by měla probíhat příprava ke zkoušce a jakou roli hraje v dnešní době moderních technologií učitel? Lékař a profesor Tomáš Zima také okomentuje rozvoj umělé inteligence a záměnu pacientek v nemocnici Bulovka.
4/12/202424 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Lída Rakušanová: Jsou Evropané ochotni zbrojit? Ukáží to volby do Evropského parlamentu

„Chceš-li mír, připravuj se na válku“ – věděli už staří Římané. Neznamená to, že cílem je válčit. Naopak. Cílem je odstrašit agresora tak věrohodně, že se o rozpoutání války ani nepokusí. Podle této staletími prověřené vojenské poučky má Evropská unie, ukolébávaná v uplynulých třech desetiletích až samozřejmým klidem a mírem, toho času jediné štěstí v tom, že Ukrajinci svou zem proti ruské agresi tak hrdinně brání.
4/12/20243 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Na Východ!: Zachraňte Evana a Alsu! Novináři a média v současném Rusku

Plošná ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022 dramaticky změnila podobu mediální scény v Rusku. Podle organizace Reportéři bez hranic zakázal Kreml téměř všechna nezávislá média, včetně televizí, rádií a webových stránek. Většina velkých západních médií stáhla ze země zahraniční zpravodaje. Novináři, kteří zůstali, mají velmi omezené pole působnosti a žijí v nejistotě, že mohou být za svoji práci kdykoli obviněni ze špionáže, extremismu a dalších údajných přečinů.
4/12/202429 minutes, 1 second
Episode Artwork

Vinohradská 12: Realita českých recidivistů

Realita českých recidivistů. Vracejí se do vězení, a ta jsou přeplněná. Tak co s tím? Téma pro kriminologa Jiřího Mertla z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, který se zabývá pomoci odsouzeným při návratu do života. Je současně autorem závěrečné zprávy k dlouhodobému projektu Asociace poskytovatelů adiktologických služeb. Ptá se Matěj Skalický.
4/11/202421 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Portréty: František Sádek – muž, který filmovou slávu vyměnil za odboj

Mohl se zařadit do mainstreamu českého filmu po roce 1948. Natočit pár ideologických slátanin, pak se za ně třeba kát a dopracovat se k úspěšné rehabilitaci dalšími filmovými počiny v uvolněnějších 60. letech. A při pragmatickém odhadu situace po roce 1968 mohl točit jistě i za normalizace.
4/11/202423 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Ukrajinská mobilizace. Co změní migrační pakt EU na přístupu k uprchlíkům?

Jak bude vypadat ukrajinská mobilizace podle zákona, který dnes schválili tamní poslanci? Co se po přijetí migračního paktu změní na přístupu k uprchlíkům a jejich deportacím? Trest smrti za obří podvod a korupci ve Vietnamu: jak se podnikatelce v realitách podařilo vybrakovat saigonskou banku?
4/11/202419 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Dvacet minut Radiožurnálu: Oteplování způsobuje další oteplování. Nevíme jen, nakolik se zrychluje už teď, říká klimatolog

Ovocné stromy letos rozkvetly o měsíc dřív než obvykle a počasí v dubnu připomíná červen. Čeká nás po rekordně teplém roce 2023 další oteplování? Je to podle klimatologů pořád jen dočasný teplotní výkyv, nebo je zvyšování teplot definitivní? „O tom je dnes spor na klimatologických setkáních a v publikacích: jestli to urychlování už teď zaznamenáváme, anebo ho máme očekávat třeba za deset, za dvacet let,“ říká klimatolog Radim Tolasz.
4/11/202423 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Dnešní Plus: O devadesátkách vyváženě. Věčná devadesátá zpochybňují jednostranný obraz první porevoluční dekády

„Není aktivistická, ale ani přehnaně odborná. Zpochybňuje jednostranný obraz devadesátek coby dokonalé éry svobody, stejně tak jako obraz doby, jejímž hlavním rysem byl údajně zločin,“ vysvětluje hodnocení odborné poroty kategorie publicistiky její zástupce, literární kritik Jan Lukavec. Mluví o knize nazvané Věčná devadesátá: Proměny české společnosti po roce 1989. Nominaci získal kolektiv autorů.
4/11/20241 minute, 29 seconds
Episode Artwork

Dnešní Plus: Továrna na lži. Sonda do ekosystému manipulací s informacemi u nás i v zahraničí

Sociolog Vojtěch Pecka ve své knize Továrna na lži přináší sondu do ekosystému manipulací s informacemi nejen u nás, ale i v zahraničí.
4/11/202457 seconds
Episode Artwork

Dnešní Plus: Bůh je mrtev, nic není dovoleno. Eseje Terezy Matějčkové o tom, na čem se společnost neshodne

Za mimořádnou a mimo jiné i velmi favorizovanou je považována kniha filozofky Terezy Matějčkové Bůh je mrtev, nic není dovoleno. Jako veřejná intelektuálka se ve svých esejích nenásilnou formou věnuje tématům, která naši společnost v mnohém brzdí a nepanuje nad nimi obecná shoda.
4/11/202449 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Klára Notaro: Učitel? Ve Francii nebezpečné povolání

Námět vyučování, vztahu učitelů k žákům i vzájemných vztahů mezi pedagogy je pro francouzské filmaře velmi zajímavý. Na nevalnou úroveň studentů se dívají různým způsobem. Zábavná je nová komedie Bis repetita režisérky Emilie Nobletové.
4/11/20243 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Karel Barták: Evropský parlament schválil azylový pakt, v platnost vstoupí do června

Dvacet sedm členských států Evropské unie se bude při nakládání s nelegálními migranty přece jen řídit stejnými pravidly. Evropský parlament ve středu schválil deset nařízení, ze kterých je složen migrační a azylový pakt – složitá série předpisů upravujících nakládání s migranty přicházejícími do EU.
4/11/20244 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Kateřina Perknerová: Slovensko nevzkvétá. Jenže Česko taky ne

Neúspěšný prezidentský kandidát Ivan Korčok v kampani mnohokrát zmínil, že Slovensko zamrzlo ve vývoji. Jakmile mladí lidé oslaví osmnácté narozeniny, přemýšlejí, jak co nejrychleji vzít nohy na ramena a vystěhovat se, tvrdí. Tento řečnický obrat má reálný základ.
4/11/20243 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: K rozpoznání retinopatie nedonošených dětí by se v budoucnu mohla využívat i umělá inteligence

Ve spolupráci s očními lékaři z Ostravské fakultní nemocnice ji vyvíjejí vědci z tamní Technické univerzity. - Co jsou katalytické technologie, o kterých mluví čeští experti jako o vizi pro ukládání energie? -- Polární záři můžeme vidět i ve chvíli, kdy je sluneční vítr zcela klidný a ve vesmíru se neobjeví. Speciální demonstrační přístroj ji totiž dokáže udělat tady na Zemi.
4/11/202425 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Schwarzem

Evropské volby nepřinesou politickou revoluci. Slovensko nevzkvétá. Jenže ani Česko. Migrační pakt v europarlamentu. Učitel? Ve Francii nebezpečné povolání.
4/11/202425 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Dohoda EU o migraci. Ruská ropa v Česku. Vakcína proti rakovině

Jaký reálný dopad na migraci do Evropy může mít přijatý migrační balíček? Kdy přestane do Česka proudit ve velkém ruská ropa? V jaké fázi je výzkum vakcíny proti některým typům rakoviny? A jak u nás funguje sdílená veřejná doprava?
4/11/202419 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Interview Plus: Dekarbonizace není žádné evropské zelené šílenství, Unie to ale s Green Dealem přehnala, míní Špicar

Český průmysl zažívá těžké časy. Nejnovější statistika sice dokládá mírný růst, ale snad nikdo neočekává žádné velké oživení. Pesimismus se táhne už několik let a mnohé české firmy trpí nedostatkem zakázek. „Češi na hospodářské krize na začátku reagují s prodlením, ale o to déle jim také trvá, než znovu získají důvěru v ekonomiku a krizi trochu zbytečně prodlužují,“ míní viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
4/11/202426 minutes
Episode Artwork

Řečí peněz: Za 20 let by současný důchodový systém skončil s 400 miliardovým deficitem, říká ekonom Hampl

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš zchladil optimismus, že by se po více než 30 letech mohli politici dokázat dohodnout na důchodové reformě. A to i přesto, že přímí účastníci jednání s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě potvrzují, že zástupci ANO toto klíčové opatření odsouhlasili. Co nás čeká, pokud se ihned systém penzí nereformuje? V pořadu Řečí peněz vysvětluje předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl.
4/11/202424 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Osobnost Plus: Geograf: Hrozí konflikt Írán vs. Izrael? Teď nejde o vyhlášení války, Írán má svých starostí dost

Americké zpravodajské služby očekávají velký íránský útok na Izrael, přijít může během několika dnů. „Otázka je, jak ten útok může vypadat,“ hodnotí politický geograf Libor Jelen. „Útok ve stylu nějakého ostřelování z pozic Hizballáhu, případně z íránského území je ale něco, co se děje dlouhodobě a běžně,“ dodává v Osobnosti Plus.
4/11/202426 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Pro a proti: Vadí nám flexibilní solidarita. Je to vnucené vykoupení se, kritizuje migrační pakt poslanec KDU-ČSL

Europoslanci schválili migrační pakt, který má zajistit účinnější ochranu vnějších hranic EU nebo rychlejší návrat neúspěšných žadatelů o azyl. „Z pozice lidskoprávních organizacích s ním nejsme v souladu. Nepřispěje ke spravedlivějšímu sdílení odpovědnosti za azyl,“ míní ředitelka Migračního konsorcia Andrea Krchová. Výhrady má i KDU-ČSL: „Jde mimo jiné o možnost vykoupit se místo povinného přerozdělování nebo o dlouhé lhůty odvolání,“ vysvětluje poslanec Ondřej Benešík.
4/11/202426 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Glosa Plus: Ondřej Vaculík: Zachraňme „Hlavák“

Dozvěděli jsme se, jak má vypadat nově zrekonstruované pražské hlavní nádraží. Na prvním místě – ze tří vyhodnocených – se umístil projekt dánské společnosti Henning Larsen, který ale u veřejnosti budí rozpaky.
4/11/20244 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: Pavel Kosatík o novém životopise Bedřicha Smetany: Základem jeho díla byl jeho citový život

V dnešním pořadu Jak to vidí… si spolu se spisovatelem Pavlem Kosatíkem připomeneme významné osobnosti české klasické hudby jako je Bedřich Smetana a přiblížíme si odkaz Karla Kryla. Zamyslíme se také nad tím, jak a o čem mluvit s našimi slovenskými sousedy.
4/11/202424 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jiří Pehe: Evropské volby nepřinesou politickou revoluci

Červnové volby do Evropského parlamentu jsou často vykreslovány jako možný zlom v evropské politice. Už teď je jasné, že posílí krajní pravice a nacionálně populistické strany, které jsou v současnosti sdruženy zejména ve frakcích Identita a demokracie a Evropští konzervativci a reformisté.
4/11/20244 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Vinohradská 12: Rodiče střelce vinni. Precedens v USA?

*** UPOZORNĚNÍ: Tato epizoda se věnuje případu masové střelby na americké střední škole. *** Zabil čtyři spolužáky a soud ho poslal na doživotí za mříže. Kromě něj ale mají jít do vězení i jeho rodiče. Proč? Jak to soud zdůvodnil? Je to v USA bezprecedentní případ? A budou odteď nést rodiče za své děti mnohem větší odpovědnost? Důležité otázky pro Pavla Nováka, zpravodaje Českého rozhlasu ve Spojených státech. Ptá se Matěj Skalický.
4/10/202421 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Hovory: V Česku je celá plejáda i nedoceněných tvůrců, myslí si hudebník Aslamas

Alexey Aslamas je hudebník a aranžér, který v posledních letech působí v uskupení Epoque Quartet a Trio A. „Vždy jsme chtěli hrát hudbu, která nás baví. Začínali jsme jako klasické kvarteto, ale přidávali jsme neklasickou hudbu,“ vysvětluje v Hovorech Ondřeje Konráda.
4/10/202423 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Zaostřeno: Asie zažívá největší boom železniční dopravy na světě. Nové kilometry se budují obrovskou rychlostí

Když ve druhé polovině 19. století pokládali francouzští, holandští a britští inženýři koleje na asijském kontinentu, jejich největším nepřítelem bylo okolní prostředí. Malárie, žlutá zimnice, tyfus. Někdy i nepřátelsky naladění domorodci. Ve Vietnamu, v Indonésii nebo na Srí Lance koloniální úzkokolejky slouží dodnes. Současně platí, že nikde jinde na světě nejde boom železniční dopravy tak rychle kupředu jako v Asii.
4/10/202425 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Úprava znásilnění jako trestného činu. Liberty Ostrava. Vztahy USA a Izraele

Sněmovnou prošla nová úprava znásilnění jako trestného činu. Jak to může změnit rozhodování soudů? Proč vyvolalo středeční jednání majitele Liberty Ostrava s ministry víc otázek než odpovědí? A kam až sahá trpělivost Bílého domu s izraelským premiérem Netanjahuem?
4/10/202419 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Dvacet minut Radiožurnálu: Milan Šlachta: V otázce transformace průmyslu sázejme hlavně na kompetence a na trhu žádané know-how

Tuzemské prostředí ztrácí pro zahraniční investory přitažlivost. Proč se daný jev již dlouhodobě objevuje mezi investory z Německa? Jak zvýšit konkurenceschopnost naší ekonomiky? A co udělat pro to, abychom si udrželi zahraniční kapitál? Vladimír Kroc se ptal Milana Šlachty, prezidenta Česko-německé obchodní a průmyslové komory, která atraktivitu České republiky posuzovala vlastním průzkumem.
4/10/202422 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Francie zápasí se zdivočelými studenty – a islamismem

Francouzské úřady jsou pyšné na to, že už delší dobu nebyl v zemi spáchán rozsáhlejší atentát, a bedlivě vyhledávají veškeré zdroje nebezpečí před olympiádou. Jenže na lokální úrovni čelí Francie úplně jinému druhu radikalismu.
4/10/20243 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Libor Dvořák: Pakt autoritářských mocností

Na závěr oslav 75. výročí vzniku NATO poskytl jeho generální tajemník Jens Stoltenberg rozhovor stanici BBC. Upozornil, že „pakt autoritářských mocností“ navazuje stále užší vzájemnou spolupráci směřující proti západním demokraciím.
4/10/20242 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Tereza Zavadilová: Tesla, burzovní drama-král

Výkladní skříni impéria Elona Muska, automobilce Tesla, se poslední měsíce nedařilo. Byla to takříkajíc rána za ranou. Aspoň navenek to tak vypadá. Několikrát měla problémy s odstávkami výroby v některých svých továrnách a stávalo se, že nedokázala dodat poptávané vozy.
4/10/20242 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Hartman: KDU-ČSL řeší svobodu projevu Cyrila Svobody

Člen strany má právo svobodně vyjadřovat a obhajovat své názory, píše se mimo jiné ve stanovách KDU-ČSL. Bývalý předseda této strany Cyril Svoboda se tím řídí. Některými svými výroky vybočuje z řady.
4/10/20243 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně nechala asi po sto letech opravit svůj hlavní dalekohled

Pětiapůltunový přístroj se dnes po dvou letech renovace vrací do své kopule. - Jak vnímáme anonymitu na internetu a v jakých situacích cítíme potřebuje svoji online identitu skrýt? To nově zkoumají vědci z Masarykovy univerzity. - Jak pokročil vývoj elektromobilů ? to dnes předvádějí na ČVUT v Praze Dejvicích. Kromě odborného setkání tu je i výstava aut.
4/10/202426 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny středeční komentáře s Ondřejem Konrádem

Naděje na jarní oživení ekonomiky ještě žije. KDU-ČSL řeší svobodu projevu Cyrila Svobody. Tesla v problémech. Pakt autoritářských mocností. Francie zápasí se zdivočelými studenty a islamismem.
4/10/202426 minutes, 1 second
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Vývoj ekonomiky. Drogy ve věznicích. Novináři na Slovensku

Jak vidí ministerstvo financí další vývoj české ekonomiky a růst platů v letošním roce? Jak řešit ve věznicích velkou závislost vězňů na drogách? Jak se pracuje novinářům na Slovensku?
4/10/202419 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Interview Plus: Na Slovensku přestala platit pravidla, policie si mě nezákonně lustrovala, popisuje novinářka

„Tito lidé si zaslouží jen pevnou ruku,“ říká na adresu redaktorů slovenské veřejnoprávní televize a rozhlasu (RTVS) předseda vládní Slovenské národní strany Andrej Danko. Hrozbám a útokům na sociálních sítích čelí i další novináři: „Atmosféra je vypjatá a vybičovaná. Byla jsem terčem nenávistných komentářů několik let a za poslední dva roky se to ještě zintenzivnilo,“ uvádí novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová, která se rozhodla stáhnout z veřejného života.
4/10/202426 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Osobnost Plus: Novinář Fendrych: Cyril Svoboda by měl od lidovců rychle odejít a dát se třeba ke Konečné

„Co mě u nás štve, jsou politici-bábovky, kteří jen něco říkají a nic moc nedělají. Vedení lidovců má v zásadě pravdu, což se ukazuje i na tom, že když tedy vyzvou Cyrila Svobodu (KDU-ČSL), aby opustil stranu, tak on je obviní ze stalinismu – tedy ze systému, který ale vraždil lidi. To je úplně absurdní, je to plk a kec a už jen za to by měl Svoboda ze strany velmi rychle odejít – a dát se například ke Kateřině Konečné (KSČ),“ nešetří kritikou komentátor Martin Fendrych.
4/10/202426 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Reparát: Jde to i jinak. Startuje podcast Reparát o pozitivní praxi ve školách a vizích pro školství

Český rozhlas Plus zaměří pozornost na inovace ve vzdělávání. Přineseme pohledy na fungující a ověřené změny ve výuce, nabídneme inspirativní know-how ze školního prostředí doma i v zahraničí. Budeme hledat chybějící standardy kvality i limity daného řešení. Nový podcast Reparát moderuje zkušená rozhlasová novinářka Daniela Vrbová, vysíláme každé pondělí po 11. hodině od 15. dubna 2024.
4/10/20241 minute, 52 seconds
Episode Artwork

Pro a proti: Právo být offline má být v ústavě, tvrdí Chalánková. Jde to proti vývoji společnosti, oponuje Láska

Část senátorů chce do ústavy prosadit právo občana žít offline a právo na platbu v hotovosti. „Chceme ochránit občany, kteří si nepřejí komunikovat s úřady nebo platit přes prostředníky,“ vysvětluje senátorka Jitka Chalánková (za ODS a TOP09). Podle jejího kolegy Václava Lásky (SEN21) je ale taková ústavní novela zbytečná. „Dávat toto právo do ústavy mi přijde hodně absurdní a přemrštěné,“ říká.
4/10/202424 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Glosa Plus: Iva Tereza Grosskopfová: Příběh o radosti

Nedávno jsem se potkala se svou kamarádkou, která má indonésko-český původ. Studovala v USA i Kanadě a působila a působí na více místech světa. Vede týmy k tomu, aby spolu byly schopné dobře komunikovat a spolupracovat.
4/10/20243 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: Ekonom: Reálné mzdy se na úroveň před krizí vrátí zřejmě až za dva roky. Trendem budou rekvalifikace

Zájem o rekvalifikace roste. Jsou důležitým prvkem dynamicky se rozvíjející ekonomiky, zmínil ekonom Lukáš Kovanda na Dvojce. V pořadu Jak to vidí… hovořil i o růstu reálných mezd. Podle něj letos ještě nedoženeme úroveň před krizí. Moderuje Zita Senková.
4/10/202424 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Holub: Naděje na jarní oživení ekonomiky ještě žije

Kolikrát jsme si v posledních letech slibovali, že se poměry na ekonomickém poli zlepší – a vždy jsme byli zklamáni. Také počátkem letošního roku realita korigovala přísliby, které jsme si malovali v našich příliš smělých snech. Přesto je zklamání, které analytici a experti zažili po publikaci únorových ekonomických čísel, něčím úplně jiným než dřív.
4/10/20243 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Vinohradská 12: Tajemství podezřelé kampeličky

„Zapomněl“ na milion a spustil lavinu otázek. Proč byl nynější premiér Petr Fiala v minulosti členem vybraného klubu podílníků kampeličky s podezřelým praktikami? Co všechno jeho kauza nasvítila? Ví a poví Lukáš Valášek, investigativec serveru SeznamZprávy.cz. Ptá se Matěj Skalický.
4/9/202423 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Hovory: Film Lesní vrah nechce Kalivodu heroizovat. Byl zbabělý a hlavně nešťastný, říká režisér Špaček

Radim Špaček natočil film Lesní vrah inspirovaný skutečnými událostmi v případu sériového vraha Viktora Kalivody. Ten v říjnu 2005 zastřelil v lese celkem tři osoby. „Začínal jsem se smrtí zabývat už v roce 1994, když jsem točil v Sarajevu. Nejde mi o heroizaci vraha. Myslím, že ho zobrazuji jako zbabělého a nešťastného člověka,“ říká režisér snímku, který bude mít premiéru 25. dubna.
4/9/202423 minutes, 1 second
Episode Artwork

Ex libris: Jsem Giorgia. Co o svých myšlenkách a kořenech píše sama italská premiérka Meloniová?

Když se podíváme na situaci ve velkých zemích Evropy, můžeme jednoznačně říct – žádný premiér nebo prezident nemá tak pevné postavení jako italská premiérka Giorgia Meloniová.
4/9/202423 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Soud a Švýcarsko. Lidovci a Svoboda. Vláda a zákaz prodeje o svátcích

Jak by mohl výrok Evropského soudu pro lidská práva ke klimatické politice švýcarské vlády ovlivnit další podobné soudní kauzy v Unii i jinde ve světě? Co vypovídá spor vedení KDU-ČSL s bývalým lidoveckým předsedou Cyrilem Svobodou o vztazích v této vládní straně? A nakolik podložený je poslanecký návrh na zrušení zákazu prodeje o svátcích, kterým se má ve středu zabývat vláda? Poslechněte si odpolední publicistiku s Tomášem Pancířem.
4/9/202420 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Dvacet minut Radiožurnálu: Kupka: S dotacemi se elektromobily nezlevní. Stát by měl investovat spíš do nabíjecí infrastruktury

O elektrická auta není takový zájem, jak by si výrobci představovali. Hodlá vláda podporovat rozvoj elektromobility v Česku, nebo to ponechá na zákaznících? „Každá dotace deformuje trh a přispívá k tomu, že se dál drží ceny elektrických vozidel vysoko. Jsem toho přesvědčení, že česká vláda má investovat do infrastruktury,“ domnívá se ve Dvaceti minutách Radiožurnálu ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
4/9/202424 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Apolena Rychlíková: Vláda věčného sebeklamu. Fiala a spol. zavírají před realitou oči, vymstí se to

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zveřejnilo nová data k popularitě a důvěryhodnosti českých politiků a političek, sbíralo je od ledna do března. Pro členy a členky pětikoalice to musí být v mnoha ohledech další šok: první místo sice náleží prezidentu Petru Pavlovi, druhá dvě však s velkým náskokem před zbytkem pole obsadil Andrej Babiš a hned za ním Tomio Okamura.
4/9/20243 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Šest měsíců aneb Izrael i Hamás zatím prohrávají

Kam se Izraelci a Palestinci dostali za půl roku? Izraelci mají pocit, že vstoupili do války, která byla nevyhnutelná. Rozhodl o tom sám Hamás 7. října loňského roku. Pozemní operace začala po dalších dvaceti dnech a chvíli to vypadalo, že konflikt bude trvat jen pár týdnů. Mezitím se z něj stala nejdelší války od založení státu – pokud nepočítáme tu první.
4/9/20243 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Luboš Palata: Pellegrini je jedno velké zklamání. Nic pozitivního od něj nečekejme

Byla sobota poledne a bylo opravdu hezky. Seděli jsme s bývalým premiérem Igorem Matovičem na střeše historické kavárny kousek od hradeb staré Trnavy, kde Matovič bydlí, a byl to rozhovor, který se povede párkrát za život. Klidný, uvolněný, ale k podstatě věci.
4/9/20243 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Významnou kulturní památku v Praze chrání moderní nanotechnologie

Speciální nátěr totiž dokáže jen za pomoci světla rozkládat řasy a mechy a památka je tak stále čistá. - Umíme správně dýchat? A jaký dopad může mít špatné dýchaní na náš organismus? - Jsou vodíkové vlaky v Česku stále jen sci-fi? Vědci z VŠCHT vidí ve vodíku na českých železnicích budoucnost.
4/9/202425 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny úterní komentáře s Radko Kubičkem

Místo vymýšlení nálepek hledejme to, o čem má smysl se Slováky hovořit. Šest měsíců aneb Izrael i Hamás zatím prohrávají. Vláda věčného sebeklamu. Fiala a spol. zavírají před realitou oči. Vymstí se to.
4/9/202425 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Záměr s eDoklady. Jak se český průmysl staví k euru? Olympiáda na špinavé řece

Jaké plány má stát s aplikací eDoklady, která umožňuje mít občanský průkaz v mobilu? Jak se stavějí české průmyslové firmy k debatě o přijetí eura? A nakolik komplikuje špinavá Seina přípravy na letní olympijské hry v Paříži?
4/9/202419 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Interview Plus: Antarktida se otepluje třikrát rychleji, tání přinese celosvětově nevratné změny, varuje klimatolog

Antarktické ledovce tají zřejmě mnohem rychleji, než vědci ještě před pár lety očekávali. I na základě osobního pozorování to potvrzuje výzkumník Kamil Láska, který působil na antarktické stanici J. G. Mendela: „V posledních 5 letech jsme v naší oblasti svědky enormního ztenčování ledovců i rychlého úbytku sněhové pokrývky, která se během zimy nestihne doplnit.“
4/9/202425 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Osobnost Plus: Filozof Karfík: Papež zahlazuje rozdíl mezi útočníkem a obětí. Tím ale nahrává ruskému agresorovi

Profesor antické filozofie Filip Karfík podepsal mezi prvními výzvu evropským politikům s podtitulem S palčivou starostí. Byla to reakce na slova papeže Františka, který nabádal Ukrajinu k vyvěšení „bílého praporu“. „On to nebyl první papežův výrok podobného typu, stále se staví do pozice, kdy by se Ukrajinci neměli bránit. Dokonce vyzývá státy, které je podporují a dodávají zbraně, aby s tím přestaly,“ říká v Osobnosti Plus.
4/9/202426 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Pro a proti: Kniha Nevratné poškození nabízí pohled, který by neměl být umlčován, míní šéfredaktor Kalenda

Nakladatelství Albatros Media vyvolalo vášnivé polemiky poté, co zrušilo vydání kontroverzní knihy Nevratné poškození od americké novinářky Abigail Shrierové. Knihu se následně rozhodlo vydat nakladatelství Bourdon. „Už jsme se dohodli na odkupu překladu a finišujeme na odkupu práv,“ potvrzuje šéfredaktor František Kalenda. „Krok Albatrosu chápu, je zcela legitimní. Bourdon na sebe bere určitou zátěž, kterou typ této publikace přináší,“ míní literární kritička Eva Klíčová.
4/9/202422 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Glosa Plus: Iva Pekárková: Mamut – už brzo ve vaší zahrádce

Mám chuť vykřiknout s Hrabalem: „A neuvěřitelné se stalo skutkem!“ Teda zatím nestalo, pouze stává. Společnost Colossal Biosciences oznámila, že do roku 2028 vyrobí mamuta. Podle Colossal budou už zanedlouho mamuti pobíhat po severských tundrách.
4/9/20243 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: V Británii mají Slováci pověst pracovitých a kreativních lidí, říká novinář Kytka

Jak britská média reflektovala výsledky slovenských prezidentských voleb? V jakém stavu je britská armáda? Novinář Ivan Kytka okomentuje i nový skotský zákon na ochranu před nenávistí.
4/9/202425 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Lukáš Jelínek: Místo vymýšlení nálepek hledejme, o čem má smysl se Slováky hovořit

Čeští politici by měli sundat nohu z plynu. Jakkoliv mohou mít pocit, že jejich věcí je i dění na Slovensku, platí to jen do jisté míry. Hájit demokratické principy a instituce je správné, hodnotit ale preference slovenských voličů nebo nad nimi dokonce ohrnovat nos se nesluší. Znát bratislavské pozlátko nestačí. Kdo chce Slovensku porozumět, měl by navštívit tamní venkov a promluvit si s místními o jejich starostech.
4/9/20243 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Peníze a vliv: Digitální Portál stavebníka bude od července, slibuje Bartoš. To těžko, oponuje developer Soural

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce od poloviny května začít školit pracovníky stavebních úřadů k práci s novým Portálem stavebníka. Fungovat by měl už od července, a to podle nového stavebního zákona, kdy se má celé řízení digitalizovat, tvrdí v pořadu Peníze a vliv ministr Ivan Bartoš (Piráti). „Je začátek dubna a my stále nemáme prováděcí předpisy. Nevíme, jak připravit projektovou dokumentaci,“ myslí si majitel developerské a investiční firmy Trigema Marcel Soural.
4/9/202428 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Vinohradská 12: Záměna pacientek na Bulovce

Zaměnili pacientky. Vina nebyla systémová, ale lidská – vysvětluje Fakultní nemocnice Bulovka. Jak je možné, že žena, která šla na odběr krve, skončila na operačním sále? A jak tomu příště předejít? O tom mluví Iva Bezděková, novinářka Deníku N. Ptá se Matěj Skalický.
4/8/202420 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Hovory: Vtipných reklam je nějak málo. Přitom zaujmou nejvíc, míní reklamní režisér Krug

Režisér a scénárista Markus Krug patří v reklamní branži k těm nejlepším – je i autorem spotu s automobilovým závodníkem Davidem Coulthardem, kterého nechal ve formuli projet přes Karlův most. „Na mé práci jsou často nejtěžší týdny a měsíce předtím, než se začne točit. Klient přijde se svou představou a snaží se do příběhu dostat mnoho věcí. Ale já vím, že se to tam nevejde,“ říká.
4/8/202422 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Filmový magnát Miloš Havel se snažil uhrát, co mohl. Kolaborantem ale určitě nebyl, míní publicistka

Film okouzlil nejen diváky, ale také vedení totalitních států. Dobře si totiž uvědomovali, jaký je v nich propagandistický potenciál – a dělali to nacisté i komunisté. V českých zemích byla éra rozvoje zvukového filmu spojena s osobností Miloše Havla. „Představoval největšího filmového magnáta, bylo na něj ,vidět‘ už od první republiky, filmu se totiž věnoval už od svých 18 let,“ vysvětluje publicistka Krystyna Wanatowiczová.
4/8/202423 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Úvěry pro zbrojovky. Změny dodavatelů energií. Zatmění slunce v USA

Kam dospělo dnešní jednání o podmínkách, za nichž zdejší banky poskytují úvěry zbrojařským firmám? Proč letos mění dodavatele energií podstatně více českých domácností než v předchozích letech? A jak se miliony obyvatel Mexika, Spojených států a Kanady chystají na dnešní Velké severoamerické zatmění Slunce? Poslechněte si odpolední publicistiku s Tomášem Pancířem.
4/8/202420 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Dvacet minut Radiožurnálu: Jindrák: Volby rozhodla obrovská účast. Pellegriniho prohra v prvním kole mobilizovala voliče vlády

Předseda slovenského parlamentu a šéf vládní strany Hlas Peter Pellegrini bude novým prezidentem. Přestože před dvěma týdny v prvním kole zaostal, druhé přesvědčivě ovládl díky masivnímu nárůstu voličské účasti i úspěšnému přetažení příznivců neúspěšných kandidátů. „Jeho prohra v prvním kole mobilizovala voliče nynější vládní koalice,“ komentuje pro Dvacet minut Radiožurnálu výsledky Rudolf Jindrák, český velvyslanec v Bratislavě.
4/8/202424 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Julie Hrstková: Resort zdravotnictví PR akcemi zdraví dětí neochrání

Chyť mě, když to dokážeš – film o šikovném podvodníkovi, který dokáže unikat ze spárů neústupného agenta FBI, připomíná aktuální tažení ministerstva zdravotnictví proti prodeji kanabinoidů.
4/8/20243 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Martin Fendrych: Pokud by Fiala odešel do Bruselu, otevřelo by to ODS cestu do Babišovy náruče

Evropské volby mohou otevřít možnost, že by se český premiér Petr Fiala stal předsedou Evropské rady, tedy šéfem evropských špiček, které přijímají klíčová rozhodnutí. Jak by se to mohlo stát, popsala na serveru Aktuálně.cz Kateřina Šafaříková, novinářka zasvěceně píšící o evropské politice.
4/8/20243 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Kamila Pešeková: Prezident v zemi nevyzpytatelných zvratů

Slovensko má novou hlavu státu. Peter Pellegrini překvapil svou výhrou sám sebe, stejně jako v prvním kole prezidentských voleb byl svým vítězstvím překvapen kandidát podporovaný opozicí Ivan Korčok.
4/8/20243 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny pondělní komentáře s Janem Bednářem

Prezident v zemi nevyzpytatelných zvratů. Jak ovlivní prezident Peter Pellegrini česko-slovenské vztahy. Pokud by Fiala po eurovolbách odešel do Bruselu, otevřelo by to cestu ODS do Babišovy náruče. Resort zdravotnictví PR akcemi zdraví dětí neochrání. Německá spolehlivost je pryč.
4/8/202425 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Osobnost Plus: V Kremlu už otvírají šampaňské. Po Orbánovi teď mají Fica a Pellegriniho, říká bývalý politik Kňažko

„Výsledek slovenských prezidentských voleb byl pro mne celkem překvapením, a to velmi nepříjemným. Protože jsem věřil, že se většina voličů na Slovensku vzpamatuje. Protože stojíme na křižovatce, a buď se vrátíme do minulosti, nebo budeme pokračovat na cestě, na kterou jsme se vydali po roce 1989,“ říká bývalý politik, bývalý kandidát na slovenského prezidenta a herec Milan Kňažko.
4/8/202425 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Povolební Slovensko. Liberty Ostrava. Jednání o Gaze

Jak uchopí nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini pozici hlavy státu? A jaké zkoušky ho na tomto postu čekají? Jak hodnotí odbory hutní společnosti Liberty Ostrava restrukturalizační plán? A jak důvěryhodně znějí informace, podle nichž se Izrael a Hamás přiblížily dohodě o příměří v Pásmu Gazy nejblíž za řadu měsíců?
4/8/202419 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Pro a proti: Konsolidace se nepovedla, kritizuje ANO. Opozice vytváří dojem, že peněz je dost, brání se ODS

Výroční zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu za loňský rok uvádí, že Česko není dostatečně připravené na krize a odpovědné instituce se nepoučily ani z událostí minulých let. Stát loni ani s přispěním mimořádné daně z neočekávaných příjmů nedokázal zajistit, aby se rozpočet přiblížil k vyrovnanému hospodaření. Dělá vláda dost k dosažení vyrovnanějšího hospodaření? V Pro a proti diskutují místopředsedové rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) a Jan Volný (ANO).
4/8/202422 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Interview Plus: Pellegrini nikdy neřekne, že je proruský ani jak nastolí mír na Ukrajině, upozorňuje novinářka

Slovenský premiér Robert Fico považuje vítězství Petra Pellegriniho v prezidentských volbách za důkaz spokojenosti Slováků s jeho politikou. A do značné míry je to pravda, myslí si redaktorka televize Markíza Gabriela Kajtárová: „Lidé si uvědomují, že hlava státu u nás nemá rozsáhlé kompetence a nemůže zvrátit vládní kroky. Slováci, kteří nesouhlasí s touto vládou, tam chtěli mít protiváhu. Na to Ivan Korčok hrál a to mu nevyšlo,“ konstatuje.
4/8/202426 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Glosa Plus: Ondřej Neff: Záhada nejen astronomická

Problém tří těles, tak se jmenuje román čínského spisovatele Liou Cch´-sina a podle něho natočil Netflix seriál. Obrátily se na mě noviny, abych napsal o románu a odvozeném seriálu článek. Přislíbil jsem to s lehkou myslí. Knihu jsem četl, na seriál se kouknu, to se pak napíše samo.
4/8/20243 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: Politolog: Prezidentské volby ukázaly, že Slováci souhlasí s kroky Ficovy vlády

Novým slovenským prezidentem se o víkendu stal Peter Pellegrini, který nad svým protikandidátem zvítězil o 6 %. „Volební účast byla nezvykle vysoká,“ vysvětluje jeden z důvodů nečekaně velkého rozdílu mezi kandidáty politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity. Které voličstvo ve výsledku rozhodlo? A co si máme představit pod tím, že by část Slováků chtěla směřovat tzv. na Východ?
4/8/202424 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Šabata: Jak ovlivní prezident Peter Pellegrini česko-slovenské vztahy

Peter Pellegrini jako vítěz slovenských prezidentských voleb je pro česko-slovenské vztahy o něco horší zpráva, než kdyby ho porazil občanský kandidát podporovaný opozicí Ivan Korčok. I když hlava státu nemá podobně jako v Česku velké pravomoci, může ovlivnit atmosféru, mírnit rétoriku, obrušovat hrany...
4/8/20243 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Vinohradská 12: „Zlé vyhlídky“ pro Slovensko

Klíče od prezidentského paláce v Bratislavě získal Peter Pellegrini. Co nakonec rozhodlo? Čím oslovil skoro milion a půl lidí? A jaká čeká Slovensko budoucnost? Velká povolební analýza s Andreou Michalcovou, ředitelkou Centra pro informovanou společnost. Ptá se Matěj Skalický.
4/7/202422 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Kněz Heryán utekl z komunistické země, chtěl do Afriky na misie. Stal se ale pastorem undergroundu

V létě roku 1987 odjížděl z Prahy zájezd do Rakouska. V autobuse seděl i sedmadvacetiletý tajně vysvěcený řeholník Ladislav Heryán. Snil o misii v Africe.
4/7/202447 minutes, 1 second
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Fischer: Falešná nezralost českých dětí

Čtvrtina českých dětí, tedy skoro třicet tisíc ročně, chodí do školy o rok později. Je to nejvíc z celé Evropy: v sousedním Německu jsou to jen necelá tři procenta, na Slovensku sedm. Čím to je, se můžeme jen dohadovat, podle odborníků se nabízí několik vysvětlení.
4/7/20243 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Jak jsme nastoupili do války

Jen málokterá společnost je mírumilovnější než ta česká. Za poslední roky se ale něco změnilo. Změnil se náš vztah k armádě, brannosti, ale i válce samotné. V dobrém i ve zlém.
4/7/20243 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Kateřina Šafaříková: Bruslit umím základně, můžu do hokejové ligy?

Někdy mě fascinuje, jak nízké požadavky na kvalifikaci u politiků máme. Jdete-li k lékaři, automaticky a zcela oprávněně očekáváte, že dotyčný lékař nebo lékařka skutečně vystudovali medicínu. Je-li to specialista, řekněme zubař, že opravdu absolvoval stomatologii a podobně.
4/7/20244 minutes, 1 second
Episode Artwork

Názory a argumenty: Karel Barták: Evropský parlament čelí ruským dezinformátorům

Jak zařídit, aby nebyla porušována svoboda slova, základní princip parlamentní demokracie, a přitom bránit ruským dezinformátorům, aby podněcovali část prorusky naladěných europoslanců a jejich prostřednictvím vymývali mozky veřejnosti, nota bene krátce před eurovolbami? To je dilema, které momentálně řeší vedení Evropského parlamentu. Debata v plénu na toto téma příští týden bude hodně bouřlivá.
4/7/20244 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Dokument: Plýtvání. Paběrkování

Druhý díl dokumentární výpravy za plýtváním nás zavede na pole. Tam se dokumentaristé potkají s partou bankéřů, kteří vyměnili burzovní křivky za křivou mrkev.
4/7/202426 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jan Vávra: Krajní levice a pravice se potkaly

V důsledku voleb do europarlamentu došlo na krajních pólech našeho politického spektra k zajímavému vývoji. Společnou kandidátku opozičního hnutí SPD a neparlamentní Trikolory povede dřívější europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach.
4/7/20243 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Ondřej Konrád: Korčok už neměl odkud brát, Pellegrini ano

S čím v Čechách propadl Andrej Babiš, pomohlo na Slovensku k úspěchu Petru Pellegrinimu? Tedy zobrazování svého soupeře v prezidentské volbě coby válečníka. Takhle jednoduché to s vysvětlením Pellegriniho jasného vítězství asi nebude, jde o celý soubor příčin. Do něhož však strašení – hlavně méně vzdělanější části populace – že by protikandidát Ivan Korčok byl ochoten zemi zavléct do rusko-ukrajinské války, rozhodně patří.
4/7/20244 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Svět ve 20 minutách: Izrael sklouzává do hluboké mezinárodní izolace, domácí demonstranti chtějí konec vlády Netanjahua

Protivládní protesty v Izraeli v uplynulém týdnu zesílily. Veřejná prostranství Jeruzaléma byla plná demonstrantů vyzývajících vládu k demisi. Nově se připojili k těm, kteří požadují okamžitou dohodu o propuštění rukojmích zadržovaných palestinským teroristickým hnutím Hamás. Obě skupiny přitom doufají v dokonalou bouři, která má vyvrcholit pádem vlády. Vládní nacionalisté mezitím upevňují plány na trvalou okupaci Pásma Gazy, píše izraelský list Haaretz.
4/7/202423 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny nedělní komentáře s Petrem Schwarzem

Nový slovenský prezident. Krajní levice a pravice se potkaly. Evropský parlament čelí ruským dezinformátorům. Bruslit umím základně, můžu do hokejové ligy? Jak jsme nastoupili do války. Falešná nezralost českých dětí.
4/7/202426 minutes, 1 second
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Pellegrini se vůči Ficovi musí vymezit, jen tak si udrží důstojnou pozici, míní slovenský rektor

Slovensko má jasno, kdo vystřídá na Hradě Zuzanu Čaputovou. Jakým prezidentem bude Peter Pellegrini? Co a kdo přinesl předsedovi vládní strany Hlas Pellegrinimu vítězství v prezidentských volbách? Co znamená výsledek slovenských prezidentských voleb pro česko-slovenské vztahy a další spolupráci obou zemí?
4/7/202419 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Leonardo Plus: Zdroje klimatických lží? Fosilní průmysl, odpor k regulacím a proruská propaganda, míní sociolog

Češi mají hlad po zdrojích, které jim pomáhají vysvětlovat informační chaos kolem tématu změny klimatu. Ukazuje to příklad knihy Továrna na lži, která se coby průvodce světem klimatických mýtů a dezinformací dostala do dubnového finále knižní ceny Magnesia Litera. První vydání této příručky i první dotisk se navíc vyprodaly. Kde se klimatické dezinformace berou? A jak se v nich zorientovat? V pořadu Leonardo Plus vysvětluje autor publikace, sociolog Vojtěch Pecka.
4/7/202449 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Speciál: Novým slovenským prezidentem bude Peter Pellegrini. Poslechněte si povolební Speciál

Ve druhém kole slovenských prezidentských voleb se ziskem 53 procent hlasů porazil předseda parlamentu a šéf vládní strany Hlas Peter Pellegrini exministra zahraničí Ivana Korčoka. Volební účast byla 61 procent, tedy výrazně vyšší než v prvním kole před dvěma týdny, kdy přišlo k urnám 52 procent slovenských občanů. Poslechněte si celý speciál Českého rozhlasu Plus a Radiožurnálu. Moderuje Jan Pokorný.
4/7/202424 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: Jak pomůže lidem s alzheimerovou nemocí moderní technika, prozradí Jan Doucha

Čím to, že se z kynologů stali záchranáři? Spolupracují dobrovolní záchranáři s profesionály integrovaného záchranného systému? Jak může být lidem, kteří žijí sami nebo třeba trpí alzheimerovou nemocí, užitečná moderní technika? Co je to lokátor a jak důležitý je pro úspěšný výjezd Lokalizačního záchranného sboru? Proč vyjíždí Jan Doucha pravidelně se svojí sanitkou i na Ukrajinu? Drží se svého kréda: Život věnovaný druhým stojí za to žít?
4/7/202426 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Vertikála: Debatu Vertikály o sektách moderuje Adam Šindelář

Kde by Tomáš Petráček a Jakub Helebrant chtěli přečkat konec světa? Poslouchejte dnešní debatu Vertikály. Poví také, jak se vyhnout pokušení založit si vlastní sektu, a kdy začíná být nějaké náboženské společenství nebezpečné.
4/7/202425 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Vertikála: Poslechněte si celý magazín Vertikály s Naděždou Hávovou

Magazín Vertikály připomene osud kardinála Štěpána Trochty. Před 50 lety zemřel po jednání s opilým komunistickým církevním tajemníkem. Vztahy mezi bulharskou a ruskou pravoslavnou církví probereme s Liborem Dvořákem. Jak velkou moc má ve Spojených státech představa blízkého konce světa? A jak to ovlivňuje politiku? To mapuje film Modlitba za Armagedon. Přineseme rozhovor s režisérkou Tonje Hessen Schei.
4/7/202423 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Téma Plus: Město Most je povedené, i tak by ho architekt Krejčí dnes postavil trochu jinak

Na konci 50. let se tehdy jednatřicetiletému architektovi Václavu Krejčímu nabídla jedinečná příležitost – navrhnout centrum nového města Most, které se teprve mělo stavět. Jak na to dnes vzpomíná? A dokážeme s odstupem času ocenit socialistickou architekturu?
4/6/202453 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Týden Plus: Výběr událostí posledních sedmi dnů připravila Lenka Jansová

4/6/202422 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Radko Kubičko: Úloha osobnosti v dějinách

Když se tradičně žehrá na českou politiku, objevuje se velmi často povzdech, že jí chybí osobnosti, které by dokázaly společnost strhnout a dát jí jasnou vizi. Není tu žádný nový František Palacký, Tomáš Garrigue Masaryk, Václav Havel, ale ani Václav Klaus či Miloš Zeman. Tyto osobnosti jsou už v českých dějinách nepřehlédnutelné. Budou takoví i politikové, kteří jsou dnes v zásadních funkcích státu?
4/6/20243 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Marek Hudema: Německá spolehlivost je pryč

Německo bývalo vzorem přesnosti a solidnosti a francouzsko-německý tandem hnal Evropskou unii kupředu. To už je ale pryč. Německo nefunguje a evropská politika se tak stává těžko předvídatelnou. Příčina je jasná. Politické pnutí uvnitř německé vládní koalice a blížící se volby do Evropského parlamentu.
4/6/20242 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Knížky Plus: Téměř aprílovým způsobem oživuje spisovatele Milana Kunderu ve svém románu Falešný knír autor skrývající se pod pseudonymem Karel Zeithaml

V recenzní části se mimo jiné podíváme na to, jak kanadská spisovatelka Sheila Heti promýšlí otázky mateřství ve své knižní filozofující eseji s názvem Mateřství. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.
4/6/202424 minutes
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jiří Leschtina: Rusové, vítejte v Paříži

Mezinárodní olympijský výbor se na březnovém zasedání dobral konečné podoby plánu, jak dostat ruské a běloruské sportovce na olympijské hry do Paříže. K dřívějším podmínkám, že budou startovat bez využití národních barev a symbolů, že nesmí mít vazbu na ruskou armádu či podporovat ruskou stranu ve válce, přidal ještě i další omezení. Nic z toho ale už nerozptýlí skličující pachuť, kterou rozhodnutí MOV vyvolává.
4/6/20243 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Veronika Lefrancois: Papežova bílá vlajka

Řečeno lidově, papež František si nedávno znovu pustil pusu na špacír v otázce války na Ukrajině. Ve svém rozhovoru pro švýcarskou televizi RSI naznačil, že Ukrajina válku proti Rusku prohrává a že by měla začít vyjednávat. Přivolal na svou hlavu kritiku z mnoha stran a Vatikán musel problém žehlit vysvětlováním, jak to vlastě papež myslel.
4/6/20243 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Mezi námi: Magazín o národnostních menšinách v Česku Poslechněte si rozhovor Aleny Kovářové s ředitelkou Kanceláře demokratických sil Běloruska v Praze - Kryscinou Šyjano

Tatiana Čabáková si v rámci festivalu Jeden svět povídala s česko-íránskou filmovou režisérkou Širín Nafariehovou o jejím novém dokumentu Rodný kraj o pěti mladých lidech z Ukrajiny a Ruska. Goranka Oljača zavítala do klubu Lastavica na první setkání mladé generace občanů z bývalé Jugoslávie. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Tomáš Pilát.
4/6/202423 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Libor Dvořák: Ruská ekonomika se nehroutí

Už po roce války britský The Economist konstatoval: Pouhý týden po začátku války americký ministr zahraničí Blinken jásal: „Rubl se zhroutil, ruský fondový trh se na pozadí hrůzy s odlivem kapitálu uzavřel a úvěrový rating země se zhroutil do směšných čísel.“
4/6/20243 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Adam Černý: Jubilující NATO se vrací ke svým kořenům

Takzvaný vítězný únor z roku 1948 spojoval minulý režim se všelikými úspěchy, často pofidérní či zcela smyšlené povahy. Mezi nimi se nezmiňoval jeden zcela hmatatelný, kterým bylo zrození Severoatlantické aliance. Rok po komunistickém puči v Praze spojila tucet zakládajících členů NATO vůle čelit expanzi sovětsko-ruského impéria.
4/6/20243 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Týden očima Petra Schwarze: Písek nejen v penzích, mír jako náhoda, medvědi v ústavě a kozy zdarma

Oslavili jsme Velikonoce a přechod na letní čas nám o hodinu zkrátil neděli. Jižní vítr přivál nad Česko tisíce tun písku z bouří na Sahaře a přinutil meteorology vyhlásit smogovou situaci, zatímco někteří konspirátoři z toho měli místo Velikonoc Vánoce a s magnetem v ruce se snažili dokázat, že to není písek, ale cosi, co na nás temné síly shazují z letadel.
4/6/20244 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Reportáže zahraničních zpravodajů: První jarní víkend patří v Belgii čištění pláží

Už 15 let ho organizují tamní surfařské kluby. Když se potkají dva Francouzi ve vietnamském pralese, vznikne prý nejlepší čokoláda v jihovýchodní Asii. Je potřeba mít jenom dobrý vítr. Říkají účastníci festivalu pouštních draků ve Washingtonu. I tam vás zavede Lubica Bergmanová.
4/6/202424 minutes
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Honzejk: Koalice Spolu tvrdí, že hlavním soupeřem je populismus, ale v praxi utočí na STAN

Koalice Spolu představila kandidáty do eurovoleb, oznámila cíl a zahájila kampaň. A i když se pokoušela působit jednotně a jednoznačně, ukázala se přitom rozporuplnost její, jakož i české politiky na demokratické straně politického spektra.
4/6/20243 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Kultura Plus: Jak se žilo v meziválečném Československu ukáže ambiciózní výstava Nové realismy Galerie hlavního města Prahy a pozve vás na ni týdeník Kultura Plus

Nabídne rozovor o filmu Club Zero, který nabízí mnoho otázek o tom, jak vzniká kult osobnosti, manipulace a extremistické postoje ve společnosti. Na příkladu inscenace Libereckého divadla Už je tady zas ukáže, jak snadno se může dostat k moci neomezený vládce. A vysvětlí, proč je hra Záskok u Cimrmanů nejúspěšnější komedií. Připravila Michaela Vetešková.
4/6/202425 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Svět ve 20 minutách: Dalším Putinovým cílem může být Balkán. Už teď zneužívá jejich neukončenou historii

Už ruští carové se neustále snažili ovládnout sousední země a oblasti za hranicemi. V současném světě na to strategicky navazuje nezákonná invaze Vladimira Putina na Ukrajinu. Jestli Putin zvítězí, logicky obrátí pozornost k Moldavsku, které je další „zastávkou“ na cestě do východní Evropy a kde najdete ruskou separatistickou enklávu Podněstří, kterou už Rusko okupuje, upozorňuje komentátor agentury Bloomberg, admirál a bývalý velitel NATO James Stavridis.
4/6/202423 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Ondřejem Konrádem

Aktuálně z české scény. Jubilující NATO se vrací ke svým kořenům. Ruská ekonomika se nehroutí. Papežova bílá vlajka. Rusové, vítejte v Paříži. Úloha osobnosti v dějinách.
4/6/202425 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Slovensko volí prezidenta. Jak se změnila Rwanda? Školní docházka

Slovensko si volí prezidenta – co by mohlo rozhodnout volby? Jak se změnila Rwanda za 30 let od genocidy, při které zahynulo na 800 tisíc lidí? Co by znamenalo pro základní školy méně odkladů povinné školní docházky?
4/6/202420 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Čmeláci zvládnou plnit složitější úkoly. Umí se totiž jeden od druhého učit

Čmeláci zemní zvládli vyřešit složitější úkol, který vyžadoval dva kroky. Cílem bylo otevřít nejen jednu, ale i druhou krabici a dostat se tak k potravě. Jednotlivě to ale nedokázali.
4/6/202426 minutes
Episode Artwork

Dataři: Léky mizí v zahraničí, nelegální vývozy stát nezvládá postihovat

Datový novinář Honza Boček pokračoval v pátrání, kam mizí léky, které pak chybí v českých lékárnách. Co ukazují otevřená data? A proč se nedaří nelegální vývozy postihovat?
4/5/202421 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Archiv Plus: K Ivanovi čelem, k Evropě zády nebo k Evropě čelem, k Ivanovi zády. Ukrajina v rozhlasovém vysílání

Krym, Donbas, Charkov, Kyjev... V poslední době o nich rozhlas vysílá téměř denně. V dalším vydání pořadu Archiv Plus jsme se podívali, co o ukrajinském území na rozhlasových vlnách znělo v minulosti. Nejstarší dochované záznamy v našem archivu, které se vážou k dnešnímu ukrajinskému území, jsou ze 30. let.
4/5/202423 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Bonusy za péči o zdraví. Zločinecké sítě v Evropě. Rekordně horké jaro

Jaké výhody v systému zdravotního pojištění by měli získat ti, kdo důsledně pečují o své zdraví? Jaké kriminální aktivity podnikají podle Europolu stovky zločineckých sítí ve státech EU? A jak by letošní úrodu ovoce mohl poznamenat rekordně rychlý nástup jarních a letních teplot?
4/5/202419 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Ivan Štern: Sociální bydlení a Vídeň

Tesbire Keskinová, svobodná matka a zaměstnankyně vídeňské městské správy, žije v 70metrovém sociálním bytě už 20 let. Platí za něj 500 euro měsíčně. Je to méně, než představuje obvyklé tržní nájemné. Mateřskou školku má naproti. Škola je vzdálena deset minut chůze. Jí samotné cesta na metro trvá dvě minuty.
4/5/20243 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Skrytá válka mezi Izraelem a Íránem je zjevnější

V pondělí otřásl Damaškem výbuch, který zničil jednu celou budovu. Ukázalo se, že jde o následek náletu, při kterém zahynulo několik členů íránských Revolučních gard. Tím začala nová, otevřenější etapa dosud skryté války mezi Íránem a Izraelem.
4/5/20243 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Luboš Palata: Robert Fico si do premiérské funkce přinesl politická zranění. S asi trvalými následky

Slovenský premiér Robert Fico po svém posledním nástupu do funkce předsedy vlády rozhovory šetří. U Deníku udělal v těchto dnech jednu z mála výjimek. Robert Fico během většiny našeho hodinového rozhovoru působil sebevědomě, jako někdo, kdo tuto práci dělá už roky a je si vědom svých kvalit.
4/5/20243 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Holub: Cenová bublina nepraskla. Bydlení zůstává v slepé uličce

Špatná dostupnost vlastního bydlení v Česku přetrvává. Jestli Česko v něčem opravdu vyniká, je to nedostupnost bydlení. Takové titulky se staly v médiích běžným folklórem, přitom se nikdo neodvažuje zmínit, že se poměry mohou zlepšit.
4/5/20242 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Brněnští botanici spočítali plané druhy rostlin a zanesli je do speciální mapy

Uchovalo se v městské džungli víc druhů než ve volné krajině? - Jak může genomika a sekvenování DNA zlepšit prevenci a léčbu rakoviny? Ptáme se čerstvé nositelky ceny Czexpats in Science Markéty Tomkové. - Co způsobuje, že na Žatecku vadne chmel? Moderuje Tomáš Pavlíček.
4/5/202425 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Volby do Evropského parlamentu. Humanitární pomoc v Pásmu Gazy. Hudba a AI

Jak viditelná je volební kampaň a jednotlivá uskupení, která se budou ucházet o křesla europoslanců? Jak vážné je varování prezidenta Bidena, že by Američané mohli přehodnotit vojenskou pomoc pro izraelskou operaci v Pásmu Gazy? A proč stovky hudebních osobností, včetně hvězd pop music, vyzvaly vývojáře umělé inteligence, aby neohrožovali jejich práci?
4/5/202420 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Interview Plus: V eurovolbách jde o budoucnost. Putin by nejradši zničil Green Deal, říká francouzská ekonomka

„Zelená dohoda je nezbytná a chrání nás i před Ruskem. Má ale jednu zásadní slabinu,“ říká pro Český rozhlas Plus jedna z hlavních strůjkyň pařížské klimatické dohody. Laurence Tubiana mluví také o evropských volbách v atmosféře zemědělských protestů i tom, jak co nejlépe zvládnout transformaci energetiky či automobilového průmyslu.
4/5/202425 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Online Plus: Pokrok ve vývoji kvantových počítačů: Microsoft a Quantinuum uvedly, že zvýšily jejich spolehlivost

Jak velký posun to přináší v závodě o zdokonalení kvantového počítání? Podaří se vytvořit stroje využívající kvantovou mechaniku a slibující rychlosti mnohem vyšší než současné konvenční počítače s křemíkovými čipy? A jak jsme daleko od doby, kdy se kvantové počítače dostanou na komerční trhy? Moderuje David Slížek.
4/5/202423 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Osobnost Plus: Zakázané potraviny neexistují. Detoxy většinou detoxikují jen naši peněženku, říká odborník

Zakladatel Institutu moderní výživy Miloslav Šindelář má vizi naučit celé Česko stravovat se lépe. Se svým projektem edukuje veřejnost, vyvrací mýty a snaží se lidem vysvětlit, že zdravý životní styl není jen o penězích a volném čase. Proč je cílená detoxikace ztráta peněz a času? A co je pravidlo 80/20?
4/5/202426 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Pro a proti: Vyslání vojáků na Ukrajinu nemůžeme vyloučit, říká exdiplomat. Eskaluje to válku, oponuje poslanec

Podpora Ukrajiny není charita, ale investice do naší vlastní bezpečnosti, řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg v den jejího 75. výročí založení. O podpoře Ukrajiny mluví často i mnoho jiných politiků, ale jen málokdo jde tak daleko jako francouzský prezident Emmanuel Macron, který připouští i možnost nasazení západních vojáků na ukrajinském území.
4/5/202424 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Glosa Plus: Eva Turnová: Ideální partner

Statistici vypočítali, že každý člověk má na světě čtyři ideální partnery, na které ale pravděpodobně nikdy nenarazí. A když ano, tak se třeba zrovna dívá jinam anebo už žije s někým, kdo se k němu nehodí.
4/5/20242 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: Biskup: Mladí lidé touží po zakotvení. Musíme s nimi vést citlivé rozhovory, vyhnout se moralizování

V dnešním díle pořadu Jak to vidí… se spolu s biskupem Václavem Malým zaměříme na přístup mladých lidí k víře a na nutný mezigenerační dialog. Připomeneme si také život jednoho ze zakladatelů české provincie salesiánů – kardinála Štěpána Trochty.
4/5/202423 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Alexandr Mitrofanov: O Rusku. Pragmatismus versus zbožné přání

Jeden z těchto dvou mužů žije a přednáší v Brně. Druhý žije a píše tu v Anglii, tu ve Francii, tu ve Španělsku. Oba se těší úctě v ruské intelektuální komunitě. Oba nenávidí Putinův režim. Oba je Putinův režim nenávidí. Prohlásil je za cizí agenty a jednoho z nich navíc za extremistu a teroristu. Za to, že píše knihy a články.
4/5/20244 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Na Východ!: BONUS: Je to těžké, ale musíme si to připomínat. Ukrajinská společnost uprostřed války

13. díl podcastu Na Východ! zprostředkoval každodenní realitu Ukrajinců a Ukrajinek ve válečném stavu. Patří k ní vážné problémy, deprese, úzkosti a úmrtí, s nímž se lidé musejí dennodenně vypořádávat.
4/5/20245 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Vinohradská 12: Zpátečka Albatrosu. Nevydal kontroverzní knihu

Vydat ji chtěl, ale nakonec nevydal. Albatros stopnul publikaci knihy Nevratné poškození. To rozhodnutí vyvolalo pozdvižení i nadšení. Prostě velké reakce. Vinohradskou 12 zajímá, o čem ta kniha je i proč nakonec Albatros otočil. Téma pro Kateřinu Čopjakovou, literární kritičku a publicistku. Ptá se Matěj Skalický.
4/4/202421 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Portréty: Oběšením Osvalda Závodského se komunisté zbavili nejvěrnějšího služebníka

Ani smrt Stalina a Gottwalda nezabránila, aby vedení československých komunistů dál posílalo na smrt ve vykonstruovaných procesech své spolupracovníky. Byl to i případ Osvalda Závodského. Proč musel zemřít? Otázka pro historika Zdeňka Doskočila a pořad Portréty.
4/4/202423 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Očkování proti černému kašli. Ruská úplata poslance AfD. Ceny energií

Jakou odezvu mají výzvy ministerstva zdravotnictví k očkování ohrožených skupin proti černému kašli? Jak se strana Alternativa pro Německo vyrovnává s podezřením, že její poslanec Petr Bystroň přijímal úplatky z proruských propagandistických kruhů? Jaká je aktuální situace na tuzemském trhu s energiemi a vývoj cen, které nabízejí dodavatelé?
4/4/202419 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Interview Plus: Uznání Palestiny neznamená, že jako stát existuje, upozorňuje poslanec Balaš

Palestinská samospráva obnovila žádost o získání statusu plnohodnotného člena OSN. Její státnost se chystá uznat Španělsko a v Evropě o tom dále uvažují Irsko, Malta a Slovinsko. Podle poslance a odborníka na mezinárodní právo Vladimíra Balaše (STAN) by to ale neznamenalo nic převratného, Palestinu už uznává téměř 140 států: „V Evropě bývá uznání svázáno s tím, že stát respektuje lidská práva a právní stát. Tady si nejsem jist, že tomu tak je,“ soudí.
4/4/202425 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Dvacet minut Radiožurnálu: Klus: Palestinské oběti u nás nemají hlas. Dobrému příteli musíme říct, když přehání, míní o Izraeli

Známí čeští herci, zpěváci a hudebníci žádají vládu a prezidenta, aby se zasadili o okamžité příměří v pásmu Gazy. Je jejich iniciativa citlivá k oběma stranám konfliktu? „Když se podíváte, jakým způsobem se u nás komunikuje oběť izraelská, máte tam příběh, fotku, konkrétní jméno. Oběť palestinská, to jsou anonymní davy, které prostě někde nějakým způsobem zemřou a nemají prakticky žádný příběh,“ pozastavuje se zpěvák Tomáš Klus.
4/4/202423 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Martin Fendrych: Festival Jeden svět nabízí film O karavaně a psech, jak Putin ovládl ruská média

Od 20. března probíhá v Praze i dalších městech filmový festival Jeden svět. Jedním z témat dokumentů je Rusko a ruská válka na Ukrajině. Nemůže tomu být jinak.
4/4/20243 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Kamila Pešeková: Paradoxy slovenské prezidentské volby. Podporuje premiér Fico Petra Pellegriniho?

S blížícím se druhým kolem prezidentských voleb na Slovensku graduje předvolební kampaň obou kandidátů. Přibývá předvolebních diskusí v médiích, kterých je v letošní předvolební kampani oproti minulosti nezvykle málo. Přibývá ale i prohlášení známých osobností, které podporují jednoho z kandidátů, Ivana Korčoka nebo Petera Pellegriniho. Kdo předvolební kampaň sleduje od úplného začátku, musí být ale zmatený z jedné skutečnosti.
4/4/20243 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Karel Hvížďala: Kdo bude na Slovensku prezidentem

A proč zase vyhrál na Slovensku Fico? Proč po ruské agresi na Ukrajině fandí Slováci Rusku? Proč i v Bratislavě člověk zaslechne povzdechnutí „zlatý socialismus“? Odpovědi je třeba hledat v průsečíku historických a mocenských sil, které mají dnes k dispozici byrokratický aparát a technologie.
4/4/20243 minutes
Episode Artwork

Názory a argumenty: Kateřina Perknerová: Smír mezi vládou a opozicí se nerýsuje

Na Pražském hradě se z podnětu prezidenta republiky sešli lidovecký ministr práce a sociálních věcí a zástupci opozičního hnutí ANO. Po skončení schůzky Petr Pavel oznámil: „Shodli jsme se, že věk odchodu do důchodu se bude muset v buducnosti prodlužovat.“
4/4/20243 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Švédští vědci tvrdí, že spánek a ospalost mají zásadní roli při utváření našeho pocitu toho, na kolik let se cítíme

Je to možné? - Rakouští vědci se pokusili o obecnější pohled na vývoj textů písniček za posledních 50 let. K čemu dospěli? - Jak vypadá celostátní středoškolská olympiáda v latině? Moderuje Lukáš Matoška.
4/4/202427 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Radko Kubičkem

Volby do Evropského parlamentu mohou otřást domácí politickou scénou. Mezi vládou a koalicí se nějaký smír nerýsuje. Kdo bude na Slovensku prezidentem? Paradoxy slovenské prezidentské volby: Podporuje premiér Fico Petra Pellegriniho? Festival Jeden svět nabízí film O karavaně a psech, jak Putin ovládl ruská média.
4/4/202426 minutes, 1 second
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Poučení ze záměny pacientek. Koordinace vojenské pomoci. Sucho v krajině

Jaké poučení může vyplývat i z pohledu zdravotnického práva z tragického případu záměny pacientek v pražské nemocnice na Bulovce? Jaký přínos pro koordinaci vojenské pomoci Ukrajině by mohl mít nový pětiletý fond Severoatlantické aliance? Proč letošní začátek jara provází mimořádná sucha v české krajině?
4/4/202420 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Řečí peněz: Ekonom: Děláme ze vzdělávání Velkou pardubickou. Přijímačky netestují znalosti, ale distribuují žáky

Blíží se datum, kdy uchazeči o učňovské obory, střední školy a gymnázia usednou do lavic a budou o své vysněné školy soupeřit s vrstevníky. Přijímací řízení má letos modernější háv díky částečné digitalizaci. Nic se ale nemění na roli přípravných kurzů na přijímací zkoušky, které právě v těchto dnech vrcholí a žáky základních škol na testy od Cermatu připravují. Proč nestačí příprava jen ze základní školy? V pořadu Řečí peněz odpovídá ekonom Daniel Münich z CERGE-EI.
4/4/202424 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Osobnost Plus: Na internetu zahlceném neregulovanou AI vznikne totální chaos, varuje mluvčí Českých elfů Kartous

Podle vysokoškolského pedagoga a publicisty Bohumila Kartouse roste i u nás skupina lidí, kteří věří úplným bludům. S umělou inteligencí (AI) to může dosáhnout až fáze neřešitelnosti. „Nedávná bezpečnostní konference v Mnichově ukázala, že je to vážný problém. Také se reprezentace korporací, které ovládají velké sociální sítě a platformy, deklaratorně zavázala, že bude hledat cestu, jak zamezit zneužívání nástrojů umělé inteligence,“ říká v Osobnosti Plus.
4/4/202425 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Pro a proti: Mají se žáci základních škol dál učit povinně dva cizí jazyky?

V rámci plánovaných změn v rámcových vzdělávacích programech se diskutuje i o tom, zda bude výuka druhého cizího jazyka na základních školách dál povinná. „Je to obohacení jazykové vybavenosti a jazykové vzdělávání je jedním ze základních pilířů základního vzdělávání,“ říká Tomáš Klinka z Univerzity Karlovy. Prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc nesouhlasí. „Spíše jde o to, situaci nějakým způsobem přizpůsobit realitě, možnostem škol a žáků,“ naznačuje.
4/4/202423 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Glosa Plus: Ivan Binar: Jaro je tady

Rezekvítek rozrazil dveře a vstoupil, v každé ruce bouchačku: „Barmane, dal bych si jedno velký jaro! Nebo raděj´ celou flašku!“ A je to tady; stejně jako loni, předloni, před miliony let. Jaro si letos pospíšilo, je už nějakou dobu jarem na plné pecky.
4/4/20243 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: Ekonom: Pro nastartování důchodového systému je nutné získat důvěru populace. To se zatím nedaří

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) není Česko dostatečně připravené na krize a mimořádné události. Jak hodnotí výsledky zprávy NKÚ ekonom Richard Hindls, emeritní rektor VŠE v Praze? Okomentuje i důchodovou reformu a připomene průkopníky behaviorální ekonomie.
4/4/202424 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jiří Pehe: Volby do Evropského parlamentu mohou otřást domácí politickou scénou

Po uplynutí lhůty pro podání kandidátních listin pro volby do Evropského parlamentu víme, že o křesla v Evropském parlamentu se chce utkat tentokrát 19 politických stran a 11 koalic. Celkově je to o deset politických subjektů méně než v minulých erurovolbách.
4/4/20243 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Vinohradská 12: Ruská tajná služba a akustické zbraně

Utajený výzkum, akustické zbraně, havanský syndrom. Mezinárodní investigace zjistila, že za útoky na americké diplomaty může ruská tajná služba GRU. Příběh jako z Hollywoodu a Ondřej Soukup, expert Českého rozhlasu na Rusko. Ptá se Matěj Skalický.
4/3/202422 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Hovory: V Česku má hodně lidí „papír“, že umí první pomoc. V krizi by to ale nedali, říká lektor kurzů

„V první pomoci nejsou nejhorší mýty, jak se vyndává zapadlý jazyk nebo co máte udělat s někým, kdo je v bezvědomí. Nejnebezpečnější jsou ty, jak se má učit první pomoc. A když takový kurz absolvujete, tak jediné, co dostanete, je falešný pocit, že už ji umíte,“ říká lektor a zakladatel Zážitkových kurzů první pomoci Ondřej Koudela.
4/3/202424 minutes
Episode Artwork

Zaostřeno: Zaostřeno na ochranu památek: „Oživí“ umělá inteligence italské Pompeje?

Umělá inteligence se naplno dostává do našich životů, dokonce i tam, kde by to laik asi nečekal – do péče o kulturní dědictví. Archeologický park v italských Pompejích slouží jako jakási výzkumná laboratoř pro využití nových technologií a postupů – ať už v ochraně, archeologii i restaurátorství.
4/3/202425 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Slavná znalkyně života šimpanzů Jane Goodallová dnes slaví devadesátiny

Studiu primátů v africké volné přírodě zasvětila celý svůj život. To, co zjistila, změnilo lidský pohled na myšlení i chování těchto zvířat. - Dětské říkanky pomáhají odkrýt průběh vývoje jazyka. - Vzdálená supermasivní černá díra měla podle vědců čtyři měsíce škytavku. Jak je to možné?
4/3/20249 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Uprchlíci z Ukrajiny. Prezidentské volby na Slovensku. Bobři v Podkrkonoší

Za jakých podmínek by mohli běženci z Ukrajiny žádat v Česku o dlouhodobý pobyt na základě ve středu představené legislativní novely? V jakém duchu se nese středeční závěr kampaně před sobotním druhým kolem slovenských prezidentských voleb? A co by pro krajinu v Podkrkonoší mohl znamenat návrat bobrů po několika staletích?
4/3/202419 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Dvacet minut Radiožurnálu: Věra Jourová: Rusko je mistrem dezinformací. Eurovolby se rozhodně bude snažit ovlivnit

Do voleb do Evropského parlamentu zbývají dva měsíce. Jak je může Rusko dezinformacemi ovlivnit? Má Kreml své lidi mezi současnými europoslanci? A jak se dá zvýšit zájem o Evropský parlament mezi českými voliči? Vladimír Kroc se ptal místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové (ANO).
4/3/202423 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Tereza Zavadilová: Závody o úroky

Akcie zažily nejlepší první čtvrtletí za pět let. Že by se ve světě něco tak zázračně změnilo k lepšímu, to se ovšem říci nedá. Trhu vládne spíše psychologie. Období dlouhé nejistoty vystřídal optimismus z rozvoje umělé inteligence a také z toho, že se brzy kormidlo ekonomického cyklu otočí a centrální banky začnou snižovat úrokové sazby.
4/3/20243 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Libor Dvořák: Neuskutečněné ukrajinské volby

Poslední březnový den měly na Ukrajině proběhnout pravidelné prezidentské volby, konané v této zemi vždy jednou za pět let. Nejvyšší rada, tedy ukrajinský parlament, je ale nevyhlásila. Důvod je jasný – na Ukrajině platí válečný stav. Přesto se ve společnosti i na politické scéně rozběhla debata, kdo má tedy Ukrajině vládnout, až v květnu Zelenského prezidentský mandát vyprší.
4/3/20243 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Erdogan prohrál, demokracie žije

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan utrpěl symbolickou porážku. Tu mu uštědřila opozice v místních volbách, jež se konaly v neděli. Je to dobrá zpráva pro tureckou demokracii, ale jinak je situace složitější. Láhev může být, jak známo, napůl prázdná nebo napůl plná. Tak je tomu i s výsledky voleb do městských zastupitelstev.
4/3/20243 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Hartman: Pestrá nabídka kandidátek do evropských voleb nezajistí větší zájem občanů

Nadávat na Brusel a nechodit k volbám do Evropského parlamentu. Tak by se dal shrnout postoj nemalé části občanů České republiky k fungování Evropské unie. Nezájem o evropské dění potvrzují čísla o volební účasti.
4/3/20243 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Slavná znalkyně života šimpanzů Jane Goodallová dnes slaví devadesátiny

Studiu primátů v africké volné přírodě zasvětila celý svůj život. To, co zjistila, změnilo lidský pohled na myšlení i chování těchto zvířat. - Dětské říkanky pomáhají odkrýt průběh vývoje jazyka. - Vzdálená supermasivní černá díra měla podle vědců čtyři měsíce škytavku. Jak je to možné?
4/3/202425 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny středeční komentáře s Janem Bednářem

Státní rozpočet: Jízda tunelem pokračuje. Pestrá nabídka kandidátek do evropských voleb nezajistí větší zájem občanů. Erdogan prohrál, demokracie i tam zatím žije. Ukrajina a volby? Závody o úroky.
4/3/202426 minutes
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Portál občana. Tchaj-wan po zemětřesení. Lékárny ve městech a obcích

Co by měla nabízet mobilní verze Portálu občana, kterou představila Digitální a informační agentura? Jaké dozvuky nejsilnějšího zemětřesení na Tchaj-wanu za posledních 25 let zaznamenala naše zvláštní zpravodajka v hlavní městě Tchaj-peji? A jak se místní samosprávy v Česku snaží zajistit lékárenské služby v menších městech a obcích?
4/3/202419 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Interview Plus: Slejšková: Školství je jako orloj, jedno kolečko ho může zablokovat. Změna musí být rychlá a celková

Méně encyklopedických znalostí, větší zaměření na pochopení základních jevů a principů. Takový je ve zkratce nový Rámcový vzdělávací program (RVP), ke kterému se nyní může vyjadřovat laická i odborná veřejnost. Analytička společnosti EDUin Lucie Slejšková připomíná, že důraz na prakticky využitelné znalosti zde byl už dříve, nepodařilo se jej ale promítnout do praxe: „Je to spíše evoluce. Mezitím uběhlo 20 let a svět se velice rychle mění. Je třeba přizpůsobit kurikulum.“
4/3/202425 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Osobnost Plus: Rychetský: Dohodám s Putinem může věřit jen naprostý blázen nebo hlupák

„Míra solidarity je mně milá a jistě, že by pomoc Ukrajině mohla být i intenzivnější. Ale jestli jsem s něčím nespokojen, tak s tím, že Evropská unie sice přijala už pátý nebo šestý balík ekonomických sankcí na Ruskou federaci, ale to nestačí. Já bych Rusko prostě vyloučil ze všech mezinárodních institucí,“ říká bývalý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v Osobnosti Plus.
4/3/202426 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Pro a proti: Náhradní mateřství a regulace. Do jaké míry je nutná?

Náhradní mateřství může posloužit bezdětným párům jako poslední možnost, jak se dostat k vytouženému dítěti. Na druhé straně se může stát prostředkem k vykořisťování nejchudších a nejzranitelnějších lidí. V Česku by chtěla vláda stanovit zákonem podmínky, které by náhradní mateřství regulovaly. Do jaké míry je ale regulace potřeba? V Pro a proti diskutují poslankyně Eva Decroix (ODS) a Helena Válková (ANO).
4/3/202424 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Glosa Plus: Iva Špačková: Život je těžký. Nikdo nemá nárok na nic, za vše dobré náleží jen vděk

Proslov režisérky Darii Kashcheevy na Českých lvech upozornil na jeden omyl, který se chybně dostává do podvědomí české společnosti – že člověk jen tím, že existuje, má nárok na něco, co mu musí ostatní dát.
4/3/20242 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: Historik k slovenským volbám: Historie v kampani hraje emoční roli. Manipuluje se s ní a zneužívá se

„Odkazování k historii hraje v kampani před slovenskými volbami roli, kterou my z českých voleb neznáme, protože jsme k historii trošku vlažní,“ podotýká historik Michal Stehlík. Rozumí dnes Češi Slovákům? A jaké hodnoty jsou pro dnešní Slovensko zásadní? Michal Stehlík okomentuje i přerušení mezivládních konzultací se slovenským kabinetem a změnu dodavatele fotbalových dresů pro německou fotbalovou reprezentaci.
4/3/202424 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Holub: Státní rozpočet – jízda tunelem pokračuje

Přes všechno, co se dosud říká, se v roce 2023 nepodařilo zpomalit zadlužování státu. Všechny veřejné instituce, tedy stát, obce, kraje a zdravotní pojišťovny, se loni dohromady zadlužily částkou 240 miliard korun, tedy o 25 miliard vyšší než v roce 2022. Tolik říkají čísla, která v pondělí publikoval Český statistický úřad.
4/3/20243 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Vinohradská 12: BIS rozbila proruskou síť v Praze

Tvrdý úder ruské vlivové skupině zasadila česká kontrarozvědka BIS. Kdo stál za proruským webem Voice of Europe? Proč měl sídlo v Česku a kdo mu dával rozhovory? Téma pro Ondřeje Kundru, investigativního novináře z týdeníku Respekt. Ptá se Matěj Skalický.
4/2/202421 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Hovory: V bodyshamingu se společnost neposunula ani o píď, tvrdí režisérka dokumentu Tělo v mé hlavě

Šikana, urážky, ponižování, a to vše jen proto, že máte jinou barvu vlasů nebo vypadáte jinak. O fenoménu takzvaného bodyshamingu natočila režisérka Dagmar Smržová dokument Tělo v mé hlavě. „Tato společnost je bohužel taková, že nic neodpouští. Především si neodpouštíme jinakost. Stačí, že je někdo zvláštní nebo jen vyčuhuje z davu, a umíme mu to ,dát pěkně sníst‘,“ říká režisérka v pořadu Hovory.
4/2/202423 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Ex libris: Jak budovat a udržet odolnou společnost? Odpověď ve své knize hledají filozofka a dokumentaristka

Jsme jako jedinci a společnost ještě odolní vůči krizím? Tuto a další otázky kladly v rozhovorech mimořádným osobnostem z různých oborů autorky knihy Odolná společnost. Mezi bezmocí a tyranií – filozofka Alice Koubová a literární dokumentaristka Barbora Baronová. Kniha vznikla v rámci výzkumného programu společenské odolnosti, který započal na Akademii věd ČR v roce 2020.
4/2/202423 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Odpolední publicistika: Kritika NKÚ. Sunak vs. skotský zákon. Architektonické soutěže

Proč ministr vnitra Vít Rakušan považuje kritiku připravenosti státu na krizové situace ve výroční zprávě NKÚ za tendenční a zavádějící? Jakou váhu má to, že se britský premiér Rishi Sunak vymezil vůči novému skotskému zákonu proti nenávistným projevům? A co vede i ty nejmenší obce k vyhlašování architektonických soutěží? Poslechněte si odpolední publicistiku s Vladimírem Krocem.
4/2/202419 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Dvacet minut Radiožurnálu: Kontroly NSA nebyly dostatečné. Její dotace mají být zcela transparentní, říká radní Sobotka

Kvůli podezření ze zneužívání dotací je předseda Českého tenisového svazu Ivo Kaderka ve vazbě. Kontrola Národní sportovní agentury (NSA) zjistila pochybení a agentura teď požaduje od tenisového svazu, aby vrátil 30 milionů korun. Jak by se měla zlepšit kontrolní činnost? „NSA přiděluje skoro sedm miliard korun a myslím si, že by bylo dobré uvést všechny informace o poskytnutých dotacích,“ říká Jan Sobotka (STAN), který je členem dozorčí rady Národní sportovní agentury.
4/2/202423 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Klára Vlasáková: Názory stíhaného Andrewa Tatea nejsou podstatné. Jeho publikum ano

Britská policie vydala zatykač na Andrewa Tatea. Kontroverzní influencer je obviněný ze sexuálně motivovaných trestných činů. Tate se zdržuje v Rumunsku, kde byl zatčen v prosinci 2022 a obviněn z obchodování s lidmi, ze znásilnění a z vytvoření zločinecké skupiny. Rumunsko rozhodlo, že ho do Británie vydá, ale poté, co bude rozhodnuto tamější soudní řízení.
4/2/20243 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Robert Schuster: Jak dlouho ještě vydrží Scholzova vláda

Když německý parlament před nějakou dobou definitivně schválil liberalizaci pro držení konopí, řada politiků současné koalice to představovala jako další velký krok k modernizaci země. Přesně v souladu s koaliční smlouvou, která se nese v duchu společenského pokroku. Ve skutečnosti to jsou ovšem právě jen podobné projekty, které mají u politického spojenectví sociálních demokratů, zelených a liberálů vůbec ještě šanci bez problémů projít.
4/2/20243 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Karel Barták: Neochota prodloužit volný obchod s Ukrajinou je paradox, na který EU nemá odpověď

Evropská unie, tedy její členské státy a instituce, se už řadu měsíců hašteří kvůli dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny. Napřed napadené zemi velkoryse otevřely hranice, ale po dvou letech je chtějí zase částečně uzavřít, protože ukrajinská konkurence se nelíbí evropským farmářům. A to ve chvíli, kdy ukrajinská obrana ochabuje a potřebuje nutně každý dolar a každé euro na nákup chybějícího vojenského vybavení a munice.
4/2/20243 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Pro a proti: Kritéria pro nové rozpočtové určení daní jsou nastřelená od stolu, kritizuje náměstek hejtmana

Asociace krajů předložila návrh na změnu rozpočtového určení daní. Nově bude záviset mimo jiné na počtu lidí a délce silnic. Dva kraje a Praha s návrhem nesouhlasí. „Nevychází z analytických podkladů výdajů krajů. Jde o de facto od stolu nastřelená kritéria,“ říká náměstek moravskoslezského hejtmana Jaroslav Kania (ANO). Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) jsou navrhovaná kritéria transparentní a spravedlivá. „O tom není žádných pochyb,“ zdůrazňuje.
4/2/202424 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Radko Kubičko: Opozice s koalicí vedou zcela zbytečný spor o korespondenční volbu

Zjednodušit českým krajanům a občanům žijícím v zahraničí uplatnění jejich volebního práva zdálo by se jen ryze technickým problémem. Přesto se z toho stala obrovská politika a vládní i opoziční strany se tváří, že bude závažným způsobem ohrožen demokratický systém, když neprosadí svou. Proč se má právě na tomto tématu prověřit aktuální mocenská situace, to není zcela jasné. A leckdo nad tím právem nevěřícně kroutí hlavou.
4/2/20243 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Věda Plus: Může se i dnešní farmaceutický nebo kosmetický průmysl něčemu přiučit od dávných bab kořenářek a mnichů?

To se snaží zjistit brněnští vědci. - Geofyzikální ústav spolu s ústavem Struktury a mechaniky hornin AV ČR měří na jihozápadě Islandu sopečnou aktivitu - jakým způsobem se čeští vědci a vědkyně zapojují?
4/2/202426 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Schwarzem

Hledání evropského komisaře o české politice nevypovídá nic pěkného. Opozice s koalicí vedou zcela zbytečný spor o korespondenční volbu. Neochota prodloužit volný obchod s Ukrajinou je paradox, na který EU nemá uspokojivou odpověď. Jak dlouho ještě vydrží Scholzova vláda. Názory stíhaného Andrewa Tatea nejsou podstatné. Jeho publikum ano.
4/2/202425 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Nepřipravenost na krize. Zabití humanitárních pracovníků v Gaze. O autismu

Co říká šéf hasičského záchranného sboru na závěr Národního kontrolního úřadu, podle kterého není Česko dostatečně připraveny na krizové situace? Jaké právní důsledky by pro Izrael mohlo, mít, pokud se potvrdí, že jeho armáda zabila v pásmu Gazy sedm humanitárních pracovníků, včetně cizinců? A jak brzy je možné u dítěte zjistit poruchu autistického spektra?
4/2/202419 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Interview Plus: Uhlová: Nepodporujeme izraelskou společnost, ale jen její vládu. U Slovenska přitom děláme opak

Stovky českých umělců podepsali výzvu vládě a prezidentovi, aby podpořili příměří v Pásmu Gazy. Upozorňují na to, že přestože izraelská armáda opakuje, že se snaží postupovat ohleduplně vůči civilistům, počet kolaterálních obětí stále stoupá. Jednou z ústředních osobností této iniciativy je zpěvák Tomáš Klus. Proč se na něj kvůli vystoupení na podporu Palestinců snesla taková kritika? V Interview Plus odpovídá Saša Uhlová, redaktorka serveru A2larm.
4/2/202426 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Osobnost Plus: Válka na Ukrajině potrvá ještě osm deset let, možná víc, myslí si reportér Boháč

„Vladimir Putin vždy dal na průzkumy veřejného mínění. Také se říká, že jsou to jediné božstvo, které doopravdy má a co ho ,bolí‘,“ říká politolog a reportér serveru Voxpot Vojtěch Boháč. Reaguje tak na nové informace, podle kterých mnoho Rusů sice Putina podporuje, ale ne jeho válku na Ukrajině, píše se v analýze pro americký magazín Foreign Affairs. „Tento průzkum je pro něj nepříjemný a bude se snažit, aby podpora zas vyrostla. Pro něj je lid totiž to hlavní,“ doplňuje.
4/2/202426 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Pro a proti: Bude nový způsob rozdělování výnosu z daní krajům, který bude záviset mimo jiné na počtu lidí a délce silnic, spravedlivější?

Nebo znevýhodní strukturálně postižné kraje? Zeptáme se libereckého hejtmana Martina Půty a náměstka Moravskoslezského kraje Jaroslava Kanii z hnutí ANO. Moderuje Karolína Koubová.
4/2/202424 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Glosa Plus: Iva Pekárková: Příliš mnoho roztomilých ptáčků

Když do vesnice Great Gonerby v hrabství Lincolnshire přiletělo tisícihlavé hejno špačků, obyvatelé se zaradovali. Pozorovat hemžení obřího špaččího hejna na obloze je úžasně zábavné.
4/2/20243 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: Politoložka: Češi si význam evropských voleb neuvědomují. Ruské vlivové skupiny ho ale dobře vnímají

Hostem letošního prvního dubnového dílu pořadu Jak to vidí… je profesorka a politoložka Vladimíra Dvořáková, která působí jako ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT. Hlavní téma rozhovoru představuje odhalení vlivové skupiny, která v Evropě šířila proruské narativy. Dále se dotkneme i prezidentských voleb na Slovensku a připravenosti ČR na krizové situace.
4/2/202424 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Peníze a vliv: Česko nevzkvétá. Spíše než štika v rybníce, jsme ten líný kapr u dna, říká prezident NKÚ Kala

Pomalá modernizace veřejných služeb, nedostatečná ochrana lidí v krizových situacích a chabá informovanost o tom, jak se v takových situacích chovat. To jsou podle nové výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu za rok 2023 jedny z nejdůležitějších zjištění o fungování státu. „Nepropadám beznaději nad stavem naší země, i když – havlovsky řečeno – nevzkvétá,“ napsal v úvodu zprávy prezident úřadu Miloslav Kala.
4/2/202425 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Lukáš Jelínek: Hledání evropského komisaře o české politice nevypovídá nic pěkného

Je až k nevíře, jaké politické dusno provází úvahy o příštím evropském komisaři či komisařce za Českou republiku. Vždyť ve funkci nemůže nadržovat ani své zemi, natožpak straně, k níž patří. To místo je jako stvořené buď pro silné politické figury, nebo pro excelentní manažery.
4/2/20243 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Vinohradská 12: Balkánský život expolicistů z NAKA

Gašparovič, Kaľavský, Kučerka. Tři Slováci na Balkáně. Jeden bývalý šéf kontrarozvědky Slovenské informační služby, dva bývalí členové Národní kriminální agentury. O jednom už se ve Vinohradské 12 mluvilo, o zbylých je dnešní epizoda s Tomášem Madleňákem z Investigativního centra Jána Kuciaka. Ptá se Matěj Skalický.
4/1/202423 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: O skutcích papeže Jana Pavla II

je dnešní díl cyklu Jak to bylo doopravdy. O tom, jestli opravdu přispěly k pádu komunistické totality v zemích za železnou oponou pátrala Ivana Chmel Denčevová. Režie Michal Bureš.
4/1/202422 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Dvacet minut Radiožurnálu: Mladému mozku škodí, ale nikoho nezabila. Legalizace marihuany omezí náhražky, míní konopný lékárník

Německo dneškem legalizuje konzumaci konopí pro rekreační účely. Měla by ho Česká republika následovat? „Řítí se sem syntetické kanabinoidy, které jsou třicetkrát silnější než THC, připravované v chemických dílnách, které si neberou servítky, jestli vám budou ničit zdraví, nebo jestli ho budou chránit,“ poukazuje zakladatel konopných lékáren Jiří Stabla. Jak úspěšná je v potírání drog represivní politika? A může být marihuana předstupněm pro konzumaci tvrdých drog?
4/1/202423 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Ivan Štern: Umělá inteligence a humor

Bude umělá inteligence také umět dávat dohromady anekdoty? Bude mít smysl pro humor? Postaví se tak postupně na roveň člověku? Trochu jsem se těch otázek děsil. Utěšoval jsem se, že se taje humoru nedaří vyložit ani jeho vyhlášeným mistrům, sršícím neúnavným vtipem, natož pak běžnému člověku.
4/1/20243 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Radko Kubičko: Lidské, až příliš lidské Velikonoce

Státní svátky, které jsou zároveň církevní, jsou vždy příležitostí zamyslet se nad jejich duchovním základem, který je i podstatou západní moderní civilizace. Tak proč to neudělat i letos, i když je to rok od roku těžší. Nakolik se moderní společnost vyvíjí a své kořeny často považuje už za něco zcela archaického, co je tak nějak jasné, takže už nemá cenu se k tomu vracet. Je to snad pochopitelný vývoj, historicky vlastně spravedlivý.
4/1/20244 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Neurovědec upozorňuje – Bůh za to nemůže. Vy ale také ne

Jsme svobodné bytosti, ovšem tedy možná také zodpovědné za všechno, co děláme? Nebo nás řídí nějaká vyšší inteligence? Jsme vůbec schopni myslet? A myslí také „umělá inteligence“? Izraelský neurovědec Haim Sompolinsky má na tyto otázky zvláštní odpovědi.
4/1/20244 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Apolena Rychlíková: Praha, hlavní město nedostupného bydlení

O tom, že se z Prahy během posledních několika let stala drahá a nedostupná metropole, se mluví už delší dobu. Ceny vlastnických bytů tu rostly raketovou rychlostí, nájmy stagnovaly jen v období covidu a stále víc obyvatel je nuceno žádat o příspěvky na bydlení, protože jim jejich nízké příjmy na hrazení bydlení zkrátka nestačí.
4/1/20243 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Hovory: Vyhoření? Vadí vám vaši kolegové a jste na ně nepříjemní? To jsou první znaky, říká psycholožka

„Pokud se vám nechce do práce, a k tomu se vám to stává často, několikrát týdně, je možná čas položit si otázku, jestli nejde o chronický problém. A pokud jde o silnou nechuť pracovat a například otevřít si ten počítač, chtělo by se podívat do hloubky, čím to může být. Jestli to třeba není vyhořeni,“ říká psycholožka a vědkyně Kateřina Zábrodská, která se specializuje na psychologii práce: workoholismus a vyhoření.
4/1/202422 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Julie Hrstková: Zapomeňme na to, že stát umí dobře investovat

Vypadalo to skoro jako velikonoční zázrak, když koncem týdne prezident Petr Pavel po jednání se zástupci koalice a opozice oznámil, že se obě strany shodly na tom, že důchodový systém vyžaduje zásahy a že věk odchodu do penze se bude muset zvedat. A také to zázrak byl, protože už o pár hodin později se ukázalo, že to tak úplně pravda není a vše je zase tam, kde jsme u tuzemské politiky zvyklí.
4/1/20243 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny sváteční komentáře s Ondřejem Konrádem

Zapomeňme na to, že stát umí dobře investovat. Praha – hlavní město nedostupného bydlení. Neurovědec upozorňuje – Bůh za to nemůže. Vy ale také ne. Lidské, až příliš lidské Velikonoce. Umělá inteligence a humor. Veselé Velikonoce
4/1/202425 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Erdoganova prohra. Terapie pro řidiče. Bilance izraelského zásahu v nemocnici

Co znamená pro tureckého prezidenta Erdogana neúspěch v místních volbách, ve kterých jeho strana nezískala žádné velké město? Jak vypadají terapeutická skupinová sezení, které jsou ode dneška povinná pro některé provinilé řidiče? Čeho dosáhla izraelská armáda dvoutýdenním zásahem v největší nemocnici v Gaze? A jak staré jsou kořeny zvyku, že na přestupný rok se velikonoční pomlázka otáčí a ženy vyplácejí muže?
4/1/202420 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Glosa Plus: Ondřej Neff: Veselé Velikonoce

Velikonoce jsou v našem pojetí svátek náboženský. Symbolizují utrpení a následné umučení Ježíše Krista a jeho vzkříšení do nového života na věčnosti. Ze své venkovské zkušenosti posledních dvaceti let je vnímám spíše světsky. Přijíždějí koledníci na elektrických koloběžkách a Velikonoce berou jako všechno možné, než připomenutí mystéria.
4/1/20243 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Vinohradská 12: Pátrání po exšéfovi slovenské kontrarozvědky

Bývalého šéfa kontrarozvědky Slovenské informační služby Petra Gašparoviče pravomocně odsoudili za korupci. Z vězení se dostal na podmínku po téměř dvaceti měsících. Nejvyšší soud v lednu rozhodl, že měl dostat vyšší trest. Gašparovič před rozhodnutím utekl do Bosny a Hercegoviny. Novináři ho našli v Mostaru. Vinohradská 12 přebírá text od Investigativního centra Jána Kuciaka. Čte Matěj Skalický.
3/31/202422 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Příběhy 20. století: Popsat pochod smrti je nemožné. Příběh lékaře a vědce Ervína Adama, který přežil holocaust

Letos 21. března zemřel v Houstonu lékař, epidemiolog a vědec, profesor Ervín Adam. Bylo mu 101 let. Jak se lze dočíst v různých životopisných heslech a článcích, pocházel z Československa a po válce vedl tým epidemiologů, který v zemi vymýtil dětskou obrnu. Po sovětské okupaci v roce 1968 emigroval do Kanady a potom do Spojených států amerických.
3/31/202448 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Ondřej Konrád: Přísloveční užiteční

Nakonec z onoho mraku žádný velký liják třeba nevzejde. Ale že by ani nezapršelo, se také zatím nezdá. Řeč je o zprávě BIS, jejíž existenci bez utajovaných detailů zveřejnil ve středu po rokování vlády premiér Fiala. A která vedla k okamžitému rozšíření národního sankčního seznamu, vzniklého po vpádu Ruska na Ukrajinu o dvě osoby a v Praze sídlící a jimi řízenou instituci Voice of Europe.
3/31/20242 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Portréty: Kim Ir-sen, diktátor, který žil podle diplomatické historky i dva roky po smrti

Jeden bonmot říká, že 15. dubna 1912 postihly svět dvě katastrofy: ztroskotal Titanic a narodil se Kim Ir-sen. Smutné je, že zatímco osudy stovek utonutých po havárii Titanicu jsou pro nás tragédií, milióny mrtvých po desetiletích Kimovy diktatury jsou jen položkou ve statistice obětí komunistické totality.
3/31/202424 minutes, 1 second
Episode Artwork

Historie Plus: Nejdůležitější atomový špion jménem Klaus Fuchs

Německý komunista Klaus Fuchs uprchl v roce 1933 před nacistickým režimem do Velké Británie. Následně se podílel na britském i americkém atomovém výzkumu a jako sovětský špion předával do Moskvy důležité informace. Výrazně tím urychlil sovětský jaderný výzkum a jeho role byla daleko významnější než role výrazně známějších sovětských špionů manželů Rosenbergových.
3/31/202425 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Holub: Další ztracený rok Německa. Také Česka?

Přední ekonomové už odepsali celý rok 2024. Trvalou krizí, tím Německo ztrácí polovinu desetiletí. Stejnou frustraci prozrazuje i řada dalších komentářů, kterými německá média reagovala na zprávu pěti nejdůležitějších národohospodářských ústavů, podle kterých bude tamní ekonomika stagnovat také celý letošní rok, přesněji řečeno vyroste o desetinu procenta. Čech by nad tím mohl pokrčit rameny, kdyby se pesimistická zpráva netýkala rovněž Česka.
3/31/20242 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Dokument: Plýtvání. Protože můžu

V prvním díle seriálu o neplýtvání se vypravíte za kamarádem Járou, který si chce nechat opravit starou hi-fi věž, aby si mohl pouštět písničky z dospívání.
3/31/202426 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Jan Vávra: Jsme připraveni se bránit?

Když ředitel BIS Michal Koudelka po schůzce s prezidentem prohlásil, že bezpečnostní situace je nejvážnější od 2. světové války, byl kritizován, že straší veřejnost. V pátek se ale ještě pregnantněji vyjádřil polský premiér Donald Tusk: „Nechci nikoho strašit, ale válka už není minulostí. Od roku 1945 jsme takovou situaci neměli. Měli bychom si psychicky zvyknout na příchod nové epochy, epochy předválečné,“ řekl a dodal, že „musíme být připraveni“.
3/31/20243 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Martin Horálek: Velikonoce v Grafenriedu

Začátkem března jsem strávil víkend na Domažlicku. Mé kroky vedly do zaniklých vesnic česko-bavorského pohraničí. Po válce jsme z nich vyhnali Němce. Za pár let na to jsme z nich vystěhovali i Čechy. Železná opona byla spuštěna. Obce se ocitly v území nikoho, takzvaně za dráty. O zbytek se postaraly demoliční čety.
3/31/20242 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Svět ve 20 minutách: Putinova slabina? Sedm z deseti podporovatelů války rozhodně nesouhlasí s novou mobilizací

Objevily se nové informace o tom, že mnoho Rusů sice podporuje Vladimira Putina, ale ne jeho válku na Ukrajině. V analýze pro americký magazín Foreign Affairs o tom píše čtveřice autorů: odborník na postsovětské zahraniční politiky na Kolumbijské univerzitě Timothy Frye, profesor politologie a mezinárodních vztahů Henry Hale, politolog Ora John Reuter a odborná asistentka na Cornellově univerzitě Bryn Rosenfeldová.
3/31/202422 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny nedělní komentáře s Janem Bednářem

Jsme připraveni se bránit? Další ztracený rok Německa. Také Česka? Kdo uvízl v síti vztahů ze sankčního seznamu.
3/31/202425 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: Polední publicistika: Písečný prach ze Sahary. Zákaz prodeje ve velkých obchodech, Ceny Anděl

Jaké meteorologické podmínky přivály nad Česko písečný prach ze Sahary? A proč musel být nad celým územím republiky vyhlášen smogový stav? Do jaké míry se osvědčil zákon, který zakazuje prodej ve velkých obchodech během sedmi ze čtrnácti státních svátků? A čím především zaujaly Českou hudební akademii osobnosti a skupiny, které získaly ceny Anděl za loňský rok?
3/31/202420 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Jak to vidí...: Čím si historik Michal Bařinka vysvětluje současnou oblibu pěšího putování?

Čím ho v dětství fascinovaly církevní stavby? Proč potřebuje souhlas církevních úřadů, aby mohl v poutním kostele fotografovat a psát o něm? Byly zázraky a vyslyšené prosby jedinou motivací, proč se v baroku lidé na pouť vydávali? Měli i jinou příležitost opustit svůj domov? Co přivádí dnešní nadšence k obnově zaniklých poutních míst a cest? Čím si Michal Bařinka vysvětluje současnou oblibu pěšího putování? Proč je pro něho tak důležité poutní místo Skoky?
3/31/202427 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Vertikála: Poslechněte si celou debatu Vertikály

Během několika velikonočních dnů můžeme prožít úplně všechno, jejich příběh nabízí celou škálu silných témat. Emoční prožitek těchto svátků je pokaždé jiný, promítá se do něj aktuální stav našich životů i dění okolo nás, ve společnosti. Jak vnímají obraz Velikonoc letošního roku hosté debaty Vertikály? Které momenty velikonočního příběhu považují za kompatibilní s naší současností?
3/31/202425 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Vertikála: Poslechněte si celý magazín Vertikály o novinkách ze světa náboženství

Patrně největší pašijové hry mají v Mexico City. První část Vertikály probere velikonoční tradice ve světě. Muslimové v těchto dnech slaví Ramadán. A připomeneme, že letos slaví 45 let Život Briana. Film, který se sice odehrává o Velikonocích, ale vzbudil značné kontroverze. Moderuje Adam Šindelář.
3/31/202424 minutes
Episode Artwork

Téma Plus: Ten krásný bipolární svět čili od Helsinek ke konci impéria

Byla to velká sláva, když se v Helsinkách v srpnu 1975 podepisoval závěrečný akt Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Média sovětského bloku včetně Československého rozhlasu o ní tehdy referovala jako o vítězství pokrokových sil, zdravého rozumu, diplomatického úsilí socialistických zemí a „rozumných“ sil buržoazního světa. Ve skutečnosti brežněvovské impérium považovalo výsledek z Helsinek především za vlastní vítězství.
3/30/202453 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Týden Plus: Výběr událostí posledních sedmi dnů připravila Václava Marešová

3/30/202421 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Historie Plus: Břevnovský klášter – útěšné místo na kraji Prahy

Benediktinský klášter v Praze Břevnově je nejstarším českým klášterem vůbec. Není divu. Zakládali jej bratři benediktini z nejstaršího církevního řádu vůbec. „Na svědomí“ ho má svatý Vojtěch, takto druhý pražský biskup a benediktin.
3/30/202425 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Knížky Plus: Ohlédneme se za Lipským knižním veletrhem, českou stopu na tomto svátku knih a literatury zhodnotí spisovatel Marek Toman, který tam prezentoval svou tvorbu

V recenzní části mimo jiné představíme knihu Dokud nás krev nerozdělí, detektivku Petra Opršala, v níž je podané i téma válek v bývalé Jugoslávii. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.
3/30/202423 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Daniel Kroupa: Velikonoční připomínka ke křesťanskému antisemitismu

Velikonoce jako křesťanské svátky provází po staletí řada nekřesťanských zvyklostí. Některé, jako například pomlázka či malovaná vajíčka, mají asi původ v prastarých kultech plodnosti a oproti ostatním pohanským rituálům, které je provázely jsou poměrně nevinné. Dnes už mají jen povahu lidové zábavy. Byly však také nekřesťanské zvyklosti, které zavedli sami křesťané a které zdaleka nevinné nebyly.
3/30/20244 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Eva Turnová: Roland

Mé autorské čtení v Knihovně Václava Havla proběhlo v radostném duchu, a tak jsme to šly s kamarádkou zapít. To se nám celkem povedlo, vínem saturovaná byla i chryzantéma zasunutá v lahvi se zbytkem vína.
3/30/20242 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Petr Hartman: Na čem se vlastně shodla vláda s opozicí u prezidenta

Důchodový systém potřebuje změny, aby byl udržitelný, notují si představitelé vládní koalice s opozičním hnutím ANO. Mohlo by se zdát, že po jednání u prezidenta republiky konečně našli společnou řeč.
3/30/20243 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Reportáže zahraničních zpravodajů: V lotyšské Rize navštívíme největší tržiště v Evropě

Je v bývalých hangárech pro vzducholodě. - Nedaleko amerického hlavního města Washingtonu navštívíme nejstarší řemeslný pivovar v oblasti. Vaří tam i pivo z českého sladu. - Pak si v Paříži poslechneme příběh o sochařce Chaně Orlovové, Francouzi jí říkají Chana Orloff. Její život by vydal na román o dvacátém století. - V Bruselu na večeru poezie potkáme básníky ze všech koutů Evropy, a v Londýně možná pár budoucích básníků - z české školky. Moderuje Helena Berková.
3/30/202423 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Libor Dvořák: Mučení veřejně vystavené

Pohled na muže zjevně brutálně zmlácené, ve dvou horších případech s uříznutým uchem a vypíchnutým okem, liberálně uvažujícími Rusy skutečně otřásl – bez ohledu na to, že pokud se masové vraždy na moskevském předměstí Krasnogorsk opravdu dopustili, je to skutek neprominutelný.
3/30/20243 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Kultura Plus: Co chybí českému divadlu mimo peněz?

I na to se zeptá divadelního režiséra Ondřeje Štefaňáka v týdeníku Kultura Plus Michaela Vetešková. Pozvala ho nejenom proto, že jeho domovská scéna Divadlo X10 se stala Divadlem roku. Ale zavede vás také do Kongresového centra na příběh legendárního Malého prince v baletním provedení, nebo na výstavu sbírky knižní tvorby malířky Toyen v Ostravě.
3/30/202426 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Svět ve 20 minutách: Po teroristickém útoku u Moskvy čeká na ruské muslimy zřejmě Putinova pomsta

Střelba v koncertní hale na předměstí Moskvy v Krasnogorsku je nejsmrtelnějším útokem na evropské půdě, ke kterému se přihlásil Islámský stát. Zemřelo 139 lidí, rekapituluje britský deník The Guardian. Počet obětí je i o něco vyšší než při útocích v Paříži v roce 2015. Ozbrojenci v budově poblíž ruského hlavního města stříleli téměř hodinu, zatímco se návštěvníci koncertu v panice snažili uniknout. Potom místo zapálili.
3/30/202421 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Názory a argumenty: Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Radko Kubičkem

Na čem se vlastně shodla vláda s opozicí u prezidenta. Velikonoční připomínka o křesťanském antisemitismu. Mučení veřejně vystavené.
3/30/202425 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře: O všem, co se práve deje

3/30/202421 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Laboratoř: Kosti z předchozích staletí slouží medicíně. Vědci v nich hledali chudokrevnost

Na ostatcích obyvatel Québecu ze 17. a 18. století vědci studovali, jak moc tamní obyvatelé trpěli chudokrevností neboli anémií. Porovnávali to s kostrami dnešních lidí. Výzkum by mohl mít užitek i pro současnou medicínu.
3/30/202425 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Jak to bylo doopravdy: Konzum za socialismu: Touha po svobodě byla slabší než touha nestát ve frontě, konstatuje historik