Winamp Logo
Peníze a vliv Cover
Peníze a vliv Profile

Peníze a vliv

Czech, Finance, 1 season, 73 episodes, 1 day, 7 hours, 20 minutes
About
Zásadní témata ze světa financí, obchodu a průmyslu představují v podcastu Českého rozhlasu Plus analytička Jana Klímová a editor Antonin Viktora.
Episode Artwork

Půl bilionu investic do elektrických sítí? Poplatky za elektřinu zdraží o stovky korun

Rozvoj fotovoltaik v domácnostech a nástup nových zdrojů elektrické energie si vyžádá zásadní proměnu elektroenergetických sítí. Do jejich posílení a modernizace má jít v příštích deseti letech v Česku skoro půl bilionu korun. Tyto investice se promítnou do částek, které za elektřinu platí koncoví zákazníci. Podle šéfa sdružení provozovatelů sítí Mariana Ruska půjde o jednotky stovek korun za rok.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/21/202425 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Zákon o lobbingu korupci neomezí, říká lobbista. Lepší než rezavým drátem do oka, oponuje Michálek

V Česku se zatím nepodařilo přijmout pravidla pro lobbování, tedy ovlivňování politiků a úředníků ze strany určitých zájmových skupin firem a podnikatelů. Jejich jednání přitom může významně ovlivnit vznik zákonů a nejrůznějších státních předpisů. Jen za posledních 15 let už třikrát návrhy zákona o lobbování spadly pod stůl. Nyní je ve Sněmovně v pořadí čtvrtý pokus. A opět jsou proti návrhu značné výhrady.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/14/202425 minutes
Episode Artwork

Prezident KHNP: Termíny dodržíme, i když už má tendr zpoždění. Dokážeme být levnější než ostatní

ČEZ už má v rukou závazné nabídky na stavbu čtyř jaderných reaktorů v Dukovanech a Temelíně. O největší zakázku v novodobé historii Česka se uchází francouzská státní společnost EDF a korejská, rovněž státní, KHNP. Detaily zatím nejsou známy, ale co o svých nabídkách prozradili nejvyšší manažeři obou firem?Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/7/202423 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Miliardář Fryc: Proč máme málo startupů? Češi se podceňují, ale Američané se nacpou všude

Výhodnější podmínky pro startupy, tedy nové technologické firmy, můžou být cestou jak probudit spící českou ekonomiku. A přispět k tomu, aby se Česko vymanilo z ekonomiky levné výroby i práce a stalo se ekonomikou vlastních značek a vyšší přidané hodnoty. Podle „startupistů“ ale brzdí jejich růst v Česku mimo jiné nefunkční systém – jinde na světě běžný – pro odměňování lidí prostřednictvím zaměstnaneckých akcií.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/30/202426 minutes
Episode Artwork

Spor o windfall tax: Kvůli energetické krizi chybí 34 miliard. Malí akcionáři ČEZu chystají žaloby

Někteří minoritní akcionáři energetické firmy ČEZ, chtějí podat žaloby kvůli údajnému poškození svých investic. Čekají ale až na polovinu roku, kdy pro právnické osoby končí lhůta pro podání daňového přiznání. O krocích státu v energetice a zavedení daně z mimořádných zisků (tzv. windfall tax), diskutují v pořadu Peníze a vliv ekonom a předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl a Pavel Grünfeld, iniciátor sdružení minoritních akcionářů ČEZ.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/23/202428 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Německu hrozí hned dvě recese v řadě. Od konce války by to bylo podruhé, varuje německá expertka

Německá ekonomika se potýká s vážnými problémy: jejich výčet je podobný, jaký známe i z Česka. Podle expertky německé průmyslové a obchodní komory Melanie Vogelbachové, především na průmysl dopadají vysoké ceny energií, vysoká inflace a úrokové sazby, nedostatek kvalifikovaných lidí na práci a spousta byrokracie. Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/16/202421 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Digitální Portál stavebníka bude od července, slibuje Bartoš. To těžko, oponuje developer Soural

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce od poloviny května začít školit pracovníky stavebních úřadů k práci s novým Portálem stavebníka. Fungovat by měl už od července, a to podle nového stavebního zákona, kdy se má celé řízení digitalizovat, tvrdí v pořadu Peníze a vliv ministr Ivan Bartoš (Piráti). „Je začátek dubna a my stále nemáme prováděcí předpisy. Nevíme, jak připravit projektovou dokumentaci,“ myslí si majitel developerské a investiční firmy Trigema Marcel Soural. Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/9/202428 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Česko nevzkvétá. Spíše než štika v rybníce, jsme ten líný kapr u dna, říká prezident NKÚ Kala

Pomalá modernizace veřejných služeb, nedostatečná ochrana lidí v krizových situacích a chabá informovanost o tom, jak se v takových situacích chovat. To jsou podle nové výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu za rok 2023 jedny z nejdůležitějších zjištění o fungování státu. „Nepropadám beznaději nad stavem naší země, i když – havlovsky řečeno – nevzkvétá,“ napsal v úvodu zprávy prezident úřadu Miloslav Kala.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/2/202425 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Zmocněnec Bartuška: Green Deal nikdo nepohřbí, jen ho naplní trochu jiným obsahem

Ptát se, jestli má Česko peníze, aby si postavilo čtyři nové jaderné bloky, je „úplně mimo“. Pokud chceme v zemi udržet životní úroveň a průmyslovou výrobu, musíme peníze prostě najít, říká o chystané, možná i víc než bilionové investici do jaderných reaktorů zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost při ministerstvu zahraničních věcí Václav Bartuška. V podcastu Peníze a vliv prozrazuje, že vláda vážně uvažuje i o dlouhodobém kontraktu na dovoz plynu.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/26/202425 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Nebudeme zdražovat známky ani rušit pobočky. Za důchody bychom ale měli dostat víc, říká šéf pošty

Česká pošta se doposud potácela v miliardových ztrátách, zavírala pobočky a propouštěla lidi. Letos ji čekají velké změny: do konce roku musí připravit transformaci, která bude znamenat její rozdělení na dvě části. Bude soutěžit o novou licenci na poštovní služby hrazené státem. A po letech chce skončit „s černou nulou“, tedy bez ztráty.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/19/202425 minutes, 1 second
Episode Artwork

STV už dodala trhaviny pro operaci „Robert Ďábel“ iniciativy Dárek pro Putina

Ačkoliv výroba tuzemských zbrojovek má v ekonomice jen malý podíl srovnatelný například se zemědělstvím, válka na Ukrajině mu přinesla nebývalý boom. Týká se i firmy, která jako jediná u nás vyrábí velkorážovou munici klíčovou v současných bojích na Ukrajině, což je společnost STV Group.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/12/202425 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Slovenská bankéřka: I u nás se eurem strašilo. Pak se ale nezdražovalo, ani se neplatili cizí dluhy

Zatímco Slovensko platí eurem už 15 let, česká vláda rozhodnutí o datu přijetí o rok odložila. Znovu. Opozice žádá, aby se o možném přijetí eura, ke kterému jsme se zavázali už v roce 2004 se vstupem do EU, uspořádalo referendum. Eurozóna se za poslední dvě dekády podle ní výrazně změnila a je jiná, než když jsme přijetí společné měny schválili.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/5/202425 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Je to strašné, ale staré nevyužité obilí by se mělo pálit, říká zemědělec

Nespokojení zemědělci minulý týden protestovali jízdou traktorů – kvůli přísným opatřením společné zemědělské politiky, Green Dealu a situaci na trhu komodit. A to nejen v Česku, ale v celé Evropě. Na to reagovali ministři zemědělství, kteří se v neděli sešli v Bruselu na jednání Evropské rady. A co vymysleli?Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/27/202428 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Ministerstvo urguje majitele Liberty Ostrava, ať situaci konečně řeší. Co bude dál?

Ministerstvo průmyslu a obchodu poslalo další dopis akcionáři hutí Liberty Ostrava, koncernu britského podnikatele Sandžíva Gupty. Žádá v něm opět informace, jak bude řešit kritickou situaci firmy. Základní provoz největší ocelárny v zemi se před koncem roku zastavil a téměř 6 tisíc zaměstnanců je od té doby za plný plat doma. Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/20/202421 minutes
Episode Artwork

S Babišem jsme se tehdy myšlenkově rozešli, říká Žežulka, který vedl Finanční správu. Teď se vrací

Potíže při zavádění nových systémů e-Doklady nebo přihlášky na střední školy, jsou varováním i pro tuzemskou Finanční správu, která odpovídá za výběr daní. Chystá totiž nový daňový informační systém. Fungovat by měl do tří let, takže v příštích měsících by už měla správa „soutěžit“ dodavatele. Pokud by při spouštění systému došlo k výpadkům, stát by mohl na daních přijít o miliardy.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/13/202427 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Spotřeba elektřiny je stabilní a zelené zdroje nestabilní. Ideální je víc jádra, říkají fyzici

Ministerstvo průmyslu a obchodu dokončuje návrh nové energetické koncepce, v první půlce února ho chce poslat do připomínkového řízení. Předpokládá se, že v energetickém mixu Česka výrazně posílí jaderné a obnovitelné zdroje. Nahradit mají uhelné elektrárny, z který se zatím vyrábí nejvíc, skoro polovina elektřiny v zemi.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/6/202427 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

U staveb je třeba revoluce, ne evoluce. Pro studenty zaveďme vratné granty, radí NERV

Rychlá výpověď z práce, ale s odstupným několika platů a nárokem na rekvalifikaci. Radikální snížení povolovacích lhůt pro různé druhy staveb včetně bytů, a to z deseti let na jeden rok. Povinnost obce zajistit místo v mateřské školce pro tříleté nebo i mladší dítě. A granty na živobytí pro vysokoškoláky. To jsou příklady z celkem 37 opatření na oživení české ekonomiky, které zpracovala Národní ekonomická rada vlády.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/30/202427 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Češi si zvykli mít místo penzijního připojištění byt, říká šéf skupiny Vinci

Stavebnictví se loni příliš nedařilo. A to i přes to, že je momentálně v Česku rozestavěno nejvíc silnic a dálnic za poslední desítky let a vláda do nich loni a letos investuje celkem 150 miliard korun. Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/23/202426 minutes
Episode Artwork

Změny v energetice můžeme Polákům závidět. My jsme si v Bruselu nedojednali skoro nic, říká stratég

Vláda pracuje na aktualizaci energetické politiky. Jedním z cílů je nahradit v příštích letech dosud klíčové spalování uhlí pro výrobu elektřiny a tepla. Počítá se proto s plynovými zdroji, které se dají postavit během několika let a mohou tak vyplnit dobu potřebnou na dostavbu dalších jaderných elektráren.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/16/202427 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Procházka: 7procentní sazby proti inflaci byly správné. Kritici chtěli Matterhorn, my zvolili Říp

Už na začátku letošního roku by se inflace měla pohybovat kolem tří procent, což bude podle člena bankovní rady České národní banky Jana Procházky jeden z nejlepších výsledků ve střední Evropě. Mezi hlavní důvody podle něj patří to, že meziměsíční nárůsty inflace se fakticky zastavily už loni a letos by navíc nemělo přijít takové zdražení, jako bylo loni v lednu. Tehdy inflace vyskočila z měsíce na měsíc o šest procent, meziročně pak o 17 procent.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/9/202425 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Stanjura: Snížíme byrokracii, dotace a rozhodneme o dalších jaderných blocích

Vláda má před sebou ještě dva roky vlády. Podaří se jí za tu dobu oživit zamrzlou českou ekonomiku? Ministr financí a 1. místopředseda ODS Zbyněk Stanjura věří, že ano. Hlavním tahounem růstu bude vyšší domácí spotřeba, protože díky poklesu inflace lidem po dvou letech propadu porostou reálné příjmy.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/2/202426 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Události v ekonomice 2023: hádky o balíček, hledání viníka inflace, ale i podvod v kauze Mamut

Rok 2023 se chýlí ke konci. Jaký byl očima pořadu Peníze a vliv? Co si o hlavních tématech v ekonomice mysleli naši hosté, což byli šéfové firem, ekonomové i politici. Jaké plány nebo očekávání měli a jak to nakonec dopadlo? Speciální ohlédnutí za uplynulým rokem nabízí ukázky toho nejzajímavějšího, co v pořadu zaznělo. Vybrala je a okomentovala jeho autorka Jana Klímová.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/19/202326 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Bradáčová: Řešit finanční zločiny je složité. Platí to i pro Čapí hnízdo

Podvody na internetových bazarech, nabídky falešných bankéřů na různých internetových platformách a krádeže dat z internetového bankovnictví. Finanční zločiny v kyberprostoru kvetou. Když se k tomu přidají i kybernetické útoky na infrastrukturu, která způsobuje lidem i firmám značné majetkové škody, nárůst zločinu ve virtuálním světě je enormní. Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/12/202327 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Expert: Zkratky, že zestátnění ČEZ znamená levnou elektřinu, se dobře poslouchají. Realita je jiná

Ačkoliv ceny samotných energií klesají, od ledna si za ně většina lidí i firem opět připlatí. Důvodem je tentokrát růst regulované složky, protože vláda škrtá letošní stomiliardové dotace a zároveň energetickým firmám rostou náklady na dopravu energií a krytí ztrát v sítích.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/5/202328 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Autor bonmotu Česko je nemocný muž Evropy: Ekonomika poroste o necelé procento. Výhled není dobrý

Proč máme nemocnou ekonomiku? Průmysl je nejnáročnější na energie v EU hned po Bulharsku, k tomu se razantně propadla spotřeba domácností, které se potýkají s poklesem reálných mezd kvůli vysoké inflaci. Proti úspornému balíčku tak vytáhli lidé spolu s odbory do ulic. „V krátkodobém horizontu bohužel výhled není příliš dobrý,“ říká v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus ekonom z londýnské analytické společnosti Oxford Economics Tomáš Dvořák.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/28/202328 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Potraviny, stroje, zbraně. Česko zvyšuje export na Ukrajinu. Licencí je už za sto miliard korun

Česko vydalo od února loňského roku, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, licence na vývoz zbraní a vojenského materiálu za zhruba sto miliard korun. Oproti předchozímu období jde o pětinásobek celkové hodnoty exportních licencí pro všechny země světa. Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/21/202326 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Zisk miliarda, za elektřinu navíc 600 milionů. „Je to mimořádný náklad,“ říká šéf ocelárny

Velké průmyslové firmy varují před dalším růstem cen energií. Zhorší to naši schopnost konkurovat v Evropě, říkají a poukazují na nově schválený rozsáhlý program pomoci pro podniky v sousedním Německu, v přepočtu za 300 miliard korun.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/14/202327 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

ČEZ se může změnit. Kvůli novým jaderným blokům i konci uhelných elektráren, říká šéf firmy Beneš

Nová energetická politika, kterou připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu, by měla potvrdit zvýšení podílu jaderných a obnovitelných zdrojů v tuzemském energetickém mixu. Kapacita jaderných elektráren by se tak mohla navýšit do roku 2050 téměř na dvojnásobek a obnovitelných zdrojů by mohlo být desetkrát víc. Taková čísla očekává šéf energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš. Podle něj by to v případě jádra znamenalo stavbu čtyř velkých bloků, jako jsou nyní v Dukovanech.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/7/202325 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Platit daně v eurech půjde, daňové přiznání ale bude dál v korunách. Systém by to nezvládl

Podniky, které mají většinu tržeb v euru, dolarech nebo librách, mají mít od ledna možnost v těchto měnách nejen vést účetnictví, ale i platit daně, a po dohodě i vyplácet svým lidem v cizí měně mzdy. Daňové přiznání ale budou muset firmy dál vyplňovat v korunách. Systémy státní správy na to totiž nejsou připraveny.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/31/202325 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Kvůli úspornému balíčku vládě nezbyl čas na důslednější reformy, říká člen NERV Dušek

Vláda má za sebou dva roky a je v polovině svého mandátu. Opozice jí vyčítá, že v konsolidačním balíčku oproti původním slibům výrazně zvyšuje daně a z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že má jen malou podporu voličů. Jaké opravdu budou dopady úsporných opatření na lidi? Jednoduchým propočtem je to zhruba 12,5 tisíce korun na člověka, říká člen Národní ekonomické rady vlády, vedoucí Katedry národního hospodářství Právnické fakulty UK a poradce Pirátů Libor Dušek.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/24/202325 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Polsko se stalo významným ekonomickým hráčem. Nechápe české spory kvůli zadlužování, tvrdí analytik

Polsko se v posledních pár letech pasovalo ve střední Evropě na ekonomického tygra. Od konce roku 2019 až do loňska rostlo jeho hospodářství nejrychleji v Evropě. Letos ho sice stejně jako Česko postihl propad, ale i kvůli předvolební kampani tamní vláda zavedla určité pobídky, které mají zvýšit domácí spotřebu a pomoci tak ekonomice opět k růstu.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/17/202325 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Doufám, že levnější už to nebude, říká k cenám kuřecího masa šéf Drůbežářského závodu Klatovy

Prudké zdražování potravin v tuzemsku se sice zastavilo, ceny ale zůstávají stále vysoko. Co se dá čekat ještě letos a příští rok? Podle agrárního analytika Petra Havla se s výjimkou zeleniny už snad žádné další zdražování čekat nedá. „Klesají ceny mnoha surovin a také ceny energií. Tyto poměrně významné náklady by se reálně měly odrazit v cenách potravin, které tak budou do poloviny příštího roku stagnovat či mírně klesat,“ uvádí Havel.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/10/202326 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Zakladatel soukromých škol Kania zvažuje prodej mezinárodnímu řetězci. Možná příští rok, říká

Podnikatel Ondřej Kania po 11 letech od založení původní skupiny JK Education, nyní Consilium, jedná se zahraničními investory. Cílem je možnost začlenit skupinu provozující soukromé školy u nás, v Chorvatsku a ve Španělsku do jednoho z prestižních globálních vzdělávacích řetězců. Kania to řekl v pořadu Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus. Odmítl ale, že by kupce nějak aktivně hledal.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/3/202328 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Zásobníky, plynovody, rafinérie i nový obchodník. Stát hledá cesty k energetické infrastruktuře

Vláda chce posílit energetickou bezpečnost Česka mimo jiné nákupy některých firem, které v energetice působí. Ve hře je také opět založení státního obchodníka s plynem, který by mohl uzavřít dlouhodobé kontrakty na zkapalněný zemní plyn pro Česko.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/19/202325 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Uzavřeli jsme se a stojíme. Beze změny prohrajeme, říká podnikatel Wichterle

Česko jako ekonomická křižovatka Evropy, čipová velmoc, nebo centrum rozvoje jaderné energetiky. Vládní politici přišli v minulých dnech s nápady, kam by se mělo hospodářství dlouhodobě ubírat. K reformám ekonomiky vyzývají vládu podnikatelské svazy, a už před dvěma lety přišla skupina tří desítek podnikatelů a manažerů s iniciativou Druhá transformace. Jedním z organizátorů je průmyslník Martin Wichterle.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/12/202325 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Energie zlevňují. Cenu ale zřejmě vrátí zpět „na strop“ vyšší poplatky

Během září snižuje své ceníky na elektřinu nebo plyn většina velkých dodavatelů energií. Například E.ON bude těm, kdo nemají fixace cen z minula, dodávat plyn o čtvrtinu levněji, než je současný vládní cenový strop, innogy jde dolů o 18 procent. Moravské naftové doly snížily cenu elektřiny skoro o čtvrtinu pod strop a plyn o 36 procent. Pokles cen ohlásila také Pražská energetika, u elektřiny o pětinu a plynu o 30 procent.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/5/202328 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Za tři roky chceme lidem posílat předvyplněná daňová přiznání, říká šéfka finanční správy

Finanční správa nyní finišuje přípravu veřejné zakázky na nový daňový informační systém. Díky němu by pak mohla lidem posílat už předvyplněná daňová přiznání. Stačilo by je jen podepsat a poslat zpátky. V rozhovoru pro Peníze a vliv to uvedla ředitelka Finanční správy Simona Hornochová.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/29/202325 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Šéf Hospodářské komory: Vláda by měla za investici do čipů nabídnout americké onsemi až 20 miliard

Česko musí během příštích deseti let vybudovat nové silnice, energetické sítě a postavit plynové elektrárny. K tomu je potřeba změnit zákony a v povolovacích procesech jít „na hranu“, jako to dokázali Němci, Poláci a Holanďani, říká prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. A je potřeba do země přilákat výrobce malých modulárních reaktorů a polovodičů.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/22/202326 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Šéf Monety: Kvůli válečné dani se banky soudit nebudou. Mají srdce králíka a nohy gazely

Debata o tom, kolik banky zaplatí nebo nezaplatí státu letos na takzvané válečné dani z mimořádných zisků, je podle generálního ředitele Moneta Money Bank Tomáše Spurného zcela mylná. Stát od nich totiž vybere více na běžných přímých i nepřímých daních, uvádí v pořadu Jany Klímové Peníze a vliv.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/15/202326 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Kdo nechce zchudnout v důchodu, měl by investovat až 5 tisíc měsíčně, radí odbornice

Průměrný důchod má příští rok stoupnout na necelých 21 tisíc korun měsíčně, což jsou přibližně dvě třetiny průměrné čisté mzdy. Šance, že důchod bude v reálné hodnotě obdobný, jako je nyní, jsou výhledově pro dnešní mladou i střední generaci zcela minimální. „Očekávání s ohledem na demografický vývoj jsou taková, že reálný důchod klesne zhruba o třetinu,“ říká Jana Brodani, která se penzemi dlouhodobě zabývá a od roku 2009 vede také Asociaci pro kapitálový trh.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/1/202325 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Manažer Unicornu Kimr k miliardové kauze Mamut: Věřili jsme, že je vše správně. Podvod jsme nečekali

Společnost Apple kvůli jeho byznysu musela navýšit dodávky mobilů a sluchátek do Česka. Jeho obchody byly tak masivní, že podle zprávy Finančního analytického úřadu (FAÚ) dokonce nanosil během pár let do bank stovky milionů korun v hotovosti. Břetislav Janoušek, vyučený knihkupec, měl tak mimořádnou schopnost získávat důvěru obchodních partnerů, že díky ní dokázal přesvědčit ke spolupráci operátora T-Mobile a finanční skupinu J&T.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/25/202328 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Covid zrychlil změny ve filmovém byznysu. Lidé si teď více vybírají, na co půjdou do kina

Filmový trh v Česku se rychle mění. Lidé chodí méně do kina, fyzické nosiče, jako byly videokazety, později DVD a blu-ray disky, se už staly minulostí. Filmy lidé čím dál víc sledují v digitální formě. Ke změně přispěly i dva roky epidemie covidu, které po určitou dobu provázelo zavření kin. „Urychlily se změny, které byly nastartované už předtím,“ říká v pořadu Jany Klímové Peníze a vliv šéf Asociace producentů v audiovizi Vratislav Šlajer.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/27/202327 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Válka na Ukrajině probudila v Česku výrobu dronů i systémů na ochranu před špehováním

Když se řekne dron, většina lidí si stále představí hlavně létající hračku s fotoaparátem. Z dronů se ale kvůli válce na Ukrajině stali klíčoví hráči jak v samotném konfliktu, tak i v obraně civilních cílů, jako je kritická infrastruktura. Výroba dronů i systémů, jak se před nimi bránit, se proto rozjíždí i v Česku.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/20/202324 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Jak se v 90. letech vytěžily mostecké doly

Příběh divoké privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) se začal psát už před více než čtvrt stoletím. Teprve teď ale u soudu v Praze padlo první, zatím nepravomocné rozhodnutí. Soudkyně Silvie Slepičková dala po procesu trvajícím 4,5 roku za pravdu obžalobě. Tedy, že čeští manažeři dolů a s nimi spojení finančníci podvedli koncem 90. let stát.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/13/202323 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Kupka: Dálniční známka zdraží každý rok, vzhůru půjdou koncem roku i jízdenky na vlak

Cena roční dálniční známky pro motoristy by měla podle vládního úsporného balíčku od ledna zdražit zhruba o polovinu na 2300 korun, poroste ale i v dalších letech, a to v závislosti na inflaci.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/6/202330 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Dělení firem podle návrhu lex ČEZ není obvyklé a vyvolá spory o ústavnost, tvrdí právníci

Nový zákon o přeměnách obchodních společností a družstev, přezdívaný lex ČEZ 2, může narazit u Ústavního soudu. V pořadu Jany Klímové Peníze a vliv to řekli dva právníci, Petr Kališ z mezinárodní právní kanceláře Cerha Hempel a bývalý člen legislativní rady vlády, právník z Univerzity Palackého v Olomouci Petr Bezouška. Ministerstvo spravedlnosti to ale odmítá. „Navrhovaná právní úprava je v souladu s ústavním pořádkem České republiky,“ tvrdí mluvčí resortu Vladimír Řepka.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/30/202325 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Česko ve světě proslavilo pivo. Víno budou znát až kvůli hádce o nulovou daň, zlobí se pivovarníci

Hospodští i pivovarníci chtějí jednat s vládou o připravovaném zvýšení DPH na točené pivo. To má přejít od příštího roku ze sazby 10 procent na 21 procent a tím podražit o několik korun na půllitr. Považují to za nespravedlivé už proto, že zatímco s nimi se o opatření nikdo nebavil, vinařům vláda vyšla vstříc. V plánovaném úsporném balíčku, který má ozdravit zadlužené státní finance, jim ponechala spotřební daň z vína na nule.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/23/202324 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Poslanec Bernard: Někdy zvítězí věci, které ekonom neumí vysvětlit

Stávková pohotovost, kterou kvůli dopadům vládního úsporného balíčku na zaměstnance a jejich rodiny vyhlásily v pondělí odbory, zatím vládní koalici neobměkčila. Podle jednoho z vyjednavačů balíčku, šéfa Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny za hnutí STAN Josefa Bernarda, nelze čekat v navržených opatřeních zásadní změny.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/16/202325 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Kandidáti na šéfa svazu průmyslu: Chce to nové jaderné bloky, zavést euro a zastavit emisní normu

Ještě nikdy nebylo kolem volby nového prezidenta Svazu průmyslu a dopravy tak živo. Posledních dvanáct let ho vedl podnikatel v dopravě Jaroslav Hanák, který odchází do penze. Při poslední volbě před čtyřmi lety neměl žádného soupeře. Letos o post „prvního lobbisty českého průmyslu“ usilují čtyři zkušení kandidáti.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/9/202328 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Fotovoltaiku na střechu? Počítejte a počkejte na lepší ceny, o nic nepřijdete, radí energetik

Solární boom, který žene mimo jiné vzhůru poptávka majitelů rodinných domů po fotovoltaických panelech na střechu, letos sice pokračuje, začíná ale mírně ochlazovat. Zatímco největší energetická firma ČEZ loni lidem na střechy domů dodala přes čtyři tisíce elektráren, což je třikrát víc než v roce 2021, letos v prvním čtvrtletí je to zatím 1300 elektráren, což je meziročně dvojnásobek.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/202324 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Návrh STAN na zvýšení daně z příjmů by státu vynesl 32 miliard navíc. Ekonomové našli téměř 60

Stát by mohl díky úpravám daně z příjmů od zaměstnanců vybrat o 30 až 60 miliard korun navíc, než kolik získává nyní. Nedopadlo by to přitom ani na chudé a nijak významně ani na střední třídu. Vyplývá to z právě dokončované studie s názvem Jak zachránit rozpočet a napravit nedostatky v danění příjmů, kterou zpracoval tým ekonomického institutu IDEA při CERGE-EI a společnost PAQ Research.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/25/202325 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Léčba státních financí? Nový zákon o daních z příjmů a pryč s nostalgií vůči koruně

Úpravy sazeb spotřební daně nebo DPH, které plánuje vláda, sice mohou pomoci látat díry ve státním rozpočtu, není to ale dlouhodobé řešení pro vyrovnání každoročních stomiliardových schodků. Sáhnout by se mělo podle liberálního ekonoma a rektora Anglo-americké univerzity Jiřího Schwarze i do přímých daní fyzických osob. Bez toho uzdravit rozpočet nepůjde, uvádí v pořadu Jany Klímové Peníze a vliv.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/18/202326 minutes
Episode Artwork

Fousek: Pro moderní energetiku chybí zákony, dělá to z nás v Evropě skanzen

Česko má víc než dva roky zpoždění s legislativou, která by umožnila rozvoj moderní energetiky. To znamená například sdílení elektřiny z čistých zdrojů v rámci komunit nebo stavbu velkých bateriových úložišť či výroben vodíku, které by se mohly využívat k vyrovnávání celostátní energetické soustavy. Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/11/202325 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Šéf NKÚ Kala: Naše ekonomika neřízeně a plíživě přešla z tržní do silně závislé na dotacích

V Česku rychlým tempem roste strukturální deficit rozpočtu a zadlužování státu. Ve své výroční zprávě to píše Nejvyšší kontrolní úřad. Zpráva také doporučuje změnit postoj státu k dotacím, přičemž systém několika stovek dotačních titulů, které přerozdělují stovky miliard korun, úřad označuje za přebujelý a neřiditelný. Prezident úřadu Miloslav Kala v pořadu Jany Klímové Peníze a vliv řekl, že je nutné začít s dlouho odkládanými reformami.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/4/202325 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Žádný armagedon se v ekonomice nekoná. Nevidíme problémy firem splácet úvěry, říká bankéř Juchelka

Ačkoliv výhled ekonomiky loni po vypuknutí války na Ukrajině a s tím spojené energetické krize a zdražování nevypadal dobře, situace zatím letos nijak drastická není. Podle generálního ředitele Komerční banky Jana Juchelky banky nezažívají žádný velký problém se schopností klientů splácet své úvěry. Banka také na základě vlastních prognóz na rozdíl od státních institucí čeká letos mírný růst ekonomiky, zhruba o osm desetin procenta.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/28/202325 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

V Česku bují kyberútoky na bankovní účty. FAÚ podal loni rekordní počet trestních oznámení

Kvůli podezření na podvody a praní špinavých peněz loni podal Finanční analytický úřad (FAÚ) rekordní počet trestních oznámení. Bylo jich více než devět set. V pořadu Peníze a vliv to uvádí ředitel úřadu Jiří Hylmar. „Je to bohužel rekordní číslo,“ konstatuje.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/21/202324 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Nestojíme o zelenou dotační válku mezi USA a Evropou, varují oceláři

České ocelárny, železárny, ale i zpracovatelé hliníku a strojírny teď rozhodují o své budoucnosti. Jejich energeticky náročné provozy se musí vyrovnat s dražší elektřinou a plynem. Zároveň jsou pod tlakem Green dealu, který chce, aby výrazně snižovaly emise skleníkových plynů. Jinak budou muset platit obrovské sumy za povolenky CO2.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/14/202328 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Ze slibovaných 230 miliard Česko získalo zlomek. Čínské investice nic moc nepřinesly, říká expert

Prezident Miloš Zeman v ekonomice zanechal výraznou stopu hlavně prosazováním spolupráce s Čínou. V roce 2016 se při návštěvě jeho protějšku Si Ťin-pchinga v Praze podepsalo na Žofíně množství smluv a memorand o spolupráci, která měla přinést investice a obchody celkem za 230 miliard korun. Uskutečnil se z toho ale jen zlomek.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/7/202325 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Českou poštu bych rozdělil. Na transformaci je za minutu dvanáct, říká končící šéf státního kolosu

Pošta by se měla podle končícího generálního ředitele Romana Knapa změnit na akciovou společnost a rozdělit se na dvě části. Jedna by měla vykonávat veřejnou služby pro stát, který za ni bude platit. Druhá, komerční část by si měla na svůj provoz vydělat sama. „A do té části komerčních služeb, když to řeknu hodně brutálně, ať ten stát nekecá,“ míní Knap.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/28/202328 minutes
Episode Artwork

Prověříme tři základní potraviny, proč zdražily a kde jsou zisky, říká šéf ÚOHS Mlsna

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže začne šetřit rychlé zdražování potravin z posledních měsíců. U třech položek podrobně zmapuje, jak se vyvíjí jejich cena od farmáře až do regálu v prodejně. „Chceme získat skutečně tvrdá data od producentů v celé té vertikále,“ říká předseda úřadu Petr Mlsna.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/21/202326 minutes
Episode Artwork

Pavel Tykač: Budeme víc obchodovat a danit v zahraničí. V Monetě bych chtěl 20 procent

Energetická skupina Sev.en Pavla Tykače bude více obchodovat s energiemi v zahraničí. Důvodem je zavedení windfall tax nebo-li daně z mimořádných zisků v Česku. V rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu to řekl majitel skupiny Pavel Tykač.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/14/202325 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Nabídka pod cenovým stropem? U plynu bych ji zvážil, u elektřiny počkal, radí energetický expert

Elektřina a plyn zlevňují. Pokles cen na burzách se začíná propisovat i do ceníků, které se týkají českých domácností. Například společnost E.ON oznámila, že svým zákazníkům se smlouvou na dobu neurčitou bude dodávat elektřinu o šest procent a plyn o osm procent levněji, než je vládou určený strop. Největší dodavatel plynu v Česku, společnost Innogy, snížil od února ceny klientům se smlouvami na neurčito také o osm procent.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/7/202325 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Jak se voják Pavel učil ekonomiku? Bavilo ho to neskutečně, nechtěl jen projít kampaní, říká poradce

Ačkoli není ekonom ani byznysmen, zvládl se Petr Pavel během předvolebních debat vyjadřovat k ekonomickým tématům jasně a přesvědčivě. Zásadní podíl na tom, že ustál náročné duely s Andrejem Babišem, který se naopak byznysu a ekonomice věnuje celý svůj profesní život, sehrál tým Pavlových poradců. Jeho „ekonomickou sekci“ sestavil bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Pavel se s odborníky scházel na pravidelných poradách už od loňského podzimu.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/31/202322 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Co sledují sponzoři Petra Pavla? Nekupujeme si číslo na prezidenta, jen nejsme lhostejní, říká Barta

Druhé kolo boje o prezidenta Česka provází ostrá kampaň. Kromě diskuzí o válce a míru se tématem stali i lidé kolem obou kandidátů. Andrej Babiš poukázal na velké sponzory kampaně Petra Pavla s tím, že je naivní se domnívat, že nemají své zájmy. A Pavel vracel úder poukazem na spojení Babiše s firmou Agrofert.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/24/202325 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

ČNB musí dělat víc. Vysoká inflace tu jinak bude dalších 10 let, varuje ekonom Havránek

Průměrná míra inflace za loňský rok dosáhla 15,1 procenta. Šlo o nejvyšší hodnotu od roku 1993. Podle profesora ekonomie na Univerzitě Karlově a člena Národní ekonomické rady vlády Tomáše Havránka má nejsilnější nástroje k utlumení inflace Česká národní banka, která je ale příliš nevyužívá. Na mysli má především posilování koruny prodejem části devizových rezerv.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/17/202324 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Na soláry si počkáte i půl roku. Některé firmy si nabraly práci na sedm let dopředu

Zájemci o vlastní fotovoltaiku by si měli prověřit firmu, která jim instalaci a obvykle i vyřízení veškerých formalit nabízí. „Doporučoval bych podívat se na to, jak dlouho je firma na trhu, jaké má recenze na internetu, protože tam se lidé rádi podělí o skutečnou zkušenost. Zeptal bych se, kolik má firma zaměstnanců,“ radí Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky, který sdružuje montážní firmy v tomto oboru.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/10/202325 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Jaká je role prezidenta během ekonomické krize? Poslechněte si prezidentský speciál

Slibů, které slyšíme od prezidentských kandidátů, je mnoho a týkají se oblastí politického i veřejného života. Jak ale může prezident zasahovat do oblasti hospodářské? Ekonomové Jiří Rusnok a Mirek Topolánek se shodují, že přímý vliv hlavy státu na konkrétní problémy je minimální. Ve speciálním vydání pořadu Peníze a vliv k prezidentským volbám se jich ptá Jana Klímová.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/9/202325 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Vyměnit ministry a přepsat programové prohlášení, nabádá premiéra šéf svazu průmyslu Hanák

Vláda až na konci minulého roku rozhodla, jak pomůže velkým podnikům s rychle rostoucími cenami energií. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák je s výsledkem spokojený. Po zkušenostech s komplikovaným a zdlouhavým vyjednáním by ale uvítal, kdyby se premiér Petr Fiala (ODS) rozhodl k razantnějším změnám.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/3/202325 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Co dřív nevynášelo skoro nic, začíná být zajímavé aneb Jak investovat v časech recese

Uplynulý rok byl ve znamení dvouciferné inflace, která ukrajovala rekordně rychlým tempem z hodnoty peněz. A banky, ve kterých má většina lidí své peníze uložené, zvedaly úroky. Bude to pokračovat i v roce 2023? Jaké investice se nejvíce vyplatily v uplynulém roce? A bude se ně možné spolehnout i v době, kdy se ekonomika dostává do recese?Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/27/202226 minutes
Episode Artwork

Stavbu nové lanovky ve Špindlu brzdí spory s majiteli pozemků, říká podnikatel Rattaj

Ceny skipassů zdražily až o dvacet procent, lyžařů na českých sjezdovkách ale neubylo. Bude taková celá sezóna? O kolik lyžování zdražilo? A jak vidí svoji budoucnost provozovatelé lyžařských areálů a lanovek?Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/20/202225 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Díky cenovým stropům na energie zůstanou velké české firmy konkurenceschopné, říká Stanjura

Poté, co Zbyněk Stanjura z ODS zasedl do křesla ministra financí, se jeho hlavním cílem stalo zpomalení zadlužování Česka a snížení schodku státního rozpočtu. Koaliční vláda Petra Fialy má nyní za sebou rok. Ten ale končí mírnou ekonomickou recesí a také to je rok, který přinesl nejvyšší inflaci za poslední čtvrtstoletí. Co udělal ministr financí Zbyněk Stanjura pro to, aby to bylo lepší a co chystá na příští rok?Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/13/202226 minutes
Episode Artwork

Nafty máme dost. Výzvou bude dostat ji do Česka, říká šéf Čepra Duspěva

Evropa se odstřihává od ruské ropy. V pondělí 5. prosince začal platit zákaz jejího dovozu do většiny států EU a Česká republika se k nim má připojit nejpozději za dva roky. „Česko, Slovensko a Maďarsko mají z embarga dvouletou výjimku, protože by se bez ruské ropy dovážené ropovodem Družba zatím neobešly. Česko navíc není ve výrobě pohonných hmot soběstačné,“ říká hlavní analytik poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Macenauer. Jsme připraveni uzavřít ropovod Družba?Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/6/202225 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Zásadní témata ze světa financí, obchodu a průmyslu každé úterý v novém podcastu Peníze a vliv

Jak se dají zkrotit zdivočelé ceny energií? Kam až vyroste inflace? Obejdeme se bez surovin z Ruska? Kam má smysl investovat peníze? Zásadní témata ze světa financí, obchodu a průmyslu představí v novém podcastu Jana Klímová. Na Plusu od 6. prosince.Všechny díly podcastu Peníze a vliv můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/2/202227 seconds