Winamp Logo
Özgür Yorum Cover
Özgür Yorum Profile

Özgür Yorum

Turkish, Daily News, 1 seasons, 793 episodes, 1 day 10 hours 16 minutes
About
Can Dündar hafta içi her gün, sizler için günün gelişmelerini yorumluyor.
Episode Artwork

İyi saatte olsunlar

Türkiye siyasetinde “iyi saatte olsunlar” diye bir tanım vardır. Tarifi zor. Pek ortalıkta görünmezler, ama her krizde müdahale edip raydan çıkmak üzere olduğunu düşündükleri treni raya sokar, tekrar kaybolurlar. Bu isim, eskiden askerler için kullanılırdı; zamanla “derin devlet”e yapıştırıldı. Tarihimizde örneği çoktur; bir kısmını, yaptığım belgesellerde işlemiştim.
05/03/20232 minutes 46 seconds
Episode Artwork

Hakkımızı helal etmiyoruz!

“Hakkınızı helal edin” dediklerin, depremde ölüme terk ettiklerin… “Ailem enkaz altında, yetiş” diye yalvaranların üç gün imdadına yetişmediğin için hakkımızı helal etmiyoruz. Asker korkusundan orduyu bölgeye göndermediğin, yardıma koşanları da engellediğin, imdat çağrılarının tek aracı sosyal medyayı, aczin ortaya çıkmasın diye kestirdiğin için hakkımızı helal etmiyoruz.
28/02/20232 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Küfretme

Sıkıysa polis barikatının ardından küfretmekten vazgeç de, korumalarını bırakıp tekbaşına git, üç gün çocuğunun “imdat” çağrısını dinleyerek çaresizce bir iş makinesi beklemiş bir babaya, çadır bulamadığı için yağmur altında titreyen anaya söyle bunları… Bak bakalım ne cevap alacaksın. Duyacakların karşısında hala böyle rahat küfredebilecek misin?
21/02/20232 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Ayakkabı yalama kültürü

Ama daha derine inildiğinde, demokrasi kültürünü, aile içine taşımanın zaruriyeti de görülüyor. Tek adam saplantısı, büyük ölçüde ataerkil aile düzenine dayanıyor. İtiraz kabul etmeyen, iknaya değil, itaate dayalı bu düzen, en ufak farklı sesi, şiddetle boğuyor. Ailedeki baba figürü, kulları olarak gördüğü aile bireylerini, ayakkabısını yalamaya zorluyor. İşe aileden başlayıp eve, okula, camiye, ofise, sokağa, ekrana itiraz kültürünü, tartışma geleneğini, empati alışkanlığını, katılımcı demokrasiyi sokmadığımız sürece, mecliste, partide, bürokraside, iktidarda daha çok ayakkabı yalayıcısı görürüz.
25/01/20232 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Kılıçdaroğlu silahların gölgesinde adaylığa yürüyor

Artık açıkça belli ki, bu kalplerden biri, seçim öncesi kirli işlere hazırlanıyor. Çakıcı’nın mesajlarından Erdoğan’ın çıkışlarına kadar hissedilen bu hazırlık, SADAT’ın Kılıçdaroğlu röportajına verdiği ilanla hepten açığa çıktı. Artık gizlenmeye gerek duyulmayan, aleni bir hedef gösterme var. Öteki devletin kalbine gelince… Belli ki Kılıçdaroğlu’na içerden bilgi akıyor. Tehditler ciddiyetle değerlendiriliyor ve CHP lideri etrafındaki koruma çemberi artırılıyor. Grup toplantısındaki “Be çakallar” çıkışını biraz da bu çerçevede değerlendirmek lazım. Kılıçdaroğlu, resti gördü, karşı restini çekti. Belki de ön almak istedi.
17/01/20232 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Hazırlanın: Başörtüsü tuzağı geliyor!

Erdoğan, kullanım tarihi geçmiş bir silahı, yeniden kılıfından çıkarıyor. Seçim kampanyasına başörtüsünü bayrak yaparak giriyor. İşe yarar mı? Altılı masa bu oyuna gelmezse yaramaz. Ama kampanyada Erdoğan’ın, “Bakın bunlar yine yasak getirecek” yalanıyla ekonomik krizin üzerini başörtüsüyle kapatma taktiğine şimdiden hazırlık yapsalar iyi olur.
16/01/20232 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Seçim kampanyası değil mayın tarlası!

Hükümet, “Seçimden sonra tufan” diyerek elde devlet kasasında kalan son kırıntıları ulufe olarak dağıtarak erimeyi durdurmaya çalışıyor. Erdoğan, kendisine sadık generalleri yanyana dizip sözlerini alkışlatarak “Bakın nasıl hepsini muma çevirdim” mesajı veriyor. Çivisi çıkan devlet, darmadağın savruluyor.
10/01/20232 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Seçim inkârcılığına dikkat!

Brezilya’dan gelen görüntülere bakınca, Türkiye için kaygılanmamak zor… Son birkaç seçimde iktidar, sandık çalmanın da, seçimi tanımamanın da örneklerini verdi. Seçmen, her seferinde bunları püskürtmeyi ve daha güçlü bir irade ortaya koymayı başardı. Ancak sıradaki seçim, Erdoğan’ın ölümüne asılacağı bir seçim olacak. Amerika’daki ya da Brezilya’daki gibi, devrik rejim taraftarı bir çapulcu ordusunun seçimi inkâra dönük kalkışması ihtimal dâhilindedir. O yüzden, bir yandan seçmenin oyunu kazanmaya çalışırken, öte yandan sandığı sımsıkı korumaya ve seçim sonrasındaki kışkırtmaları önlemeye de akıl yormak ve hazırlıklı olmak, hayati önemdedir.
09/01/20232 minutes 26 seconds
Episode Artwork

İmamoğlu ne yapabilir?

İstanbul Belediye Başkanı da basın toplantısında “Bu hukuksuzluklara devam ederseniz, vatandaş Ekrem İmamoğlu olarak hiçbir sıfata gerek olmadan mahalle mahalle tüm Türkiye’yi gezerek bunları anlatacağım” dedi. Tanıdık geldi mi? Türkiye, belli aralıklarla birbirine benzer tuzaklar kuran güç odaklarının yarışında bir yüzyılı kaybetti. Dileyelim Cumhuriyet’in ikinci asrı, demokrasinin önündeki tuzakların kapandığı, özgürlüğün yollarının açıldığı dönem olsun.
04/01/20232 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Erdoğan imzaladı, Erdoğan yırttı!

Danıştay’ın dünkü kararıyla Türkiye resmen İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmiş oldu. 2011’de İstanbul’da imzaya açıldığı için adını İstanbul’dan alan sözleşmenin ilk imzacısı olan Türkiye, İslamcıların baskısına boyun eğdi.
03/01/20232 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Brezilya’da oldu, sıra Türkiye’de

“Hiçbir otoriter lider seçimle gitmez” diyenlere, “Sandıkta yenilse milislerle direnir” diye düşünenlere, “Sermaye, kullandığı iktidarı harcatmaz” sananlara Brezilya iyi bir cevap verdi. Türkiye ise siyasal İslam’ın nasıl demokrasiyi kullanarak onu yok edebileceğine örnek oldu. Şimdi onun demokratik yollardan defedilebileceğini dünyaya gösterme zamanı…
02/01/20232 minutes 18 seconds
Episode Artwork

İstanbul Belediyesi’ne kayyum geliyor

Artık belli oldu: İstanbul Belediyesi’ne kayyum geliyor. “Olamaz” denilen birçok musibet gibi bu da olmak üzere… Halkın iradesine el konulacak. İmamoğlu “Gökkubbeyi başınıza yıkarız” dedi. İyi de nasıl? Bu lafın, altı boş bir tehdit olarak kalmaması için, muhalefetin bir hazırlığının olması lazım. İki kez seçimle alınan İstanbul, hülle ile AKP’ye devredildiği gün ne yapacaklar? Şiddetle kınamak, yargıya başvurmak, hesabını sandıkta sormak dışında tabii… Bunların hiçbir işe yaramadığını gördük. Erdoğan, parti kapatmaktan adaylara siyaset yasağı koymaya, meydanları kapatmaktan medyayı tamamen susturmaya kadar bir sürü hazırlık yapıyor. Dahası da gelecek, belli… İktidarı kaybetmemek için, her yolu deneyecek.
29/12/20222 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Sabrımız taşmak üzere…

85 milyonluk bir stadyuma doluşmuşuz. Sahadaki maçı izliyoruz. Kimimiz açız, kimimiz yoksul, kimimiz adalet arayışında… Kimi umudu kesmiş çoktan, bir ayağı dışarıda… Kimimiz sürgünde, kimimiz hapis… Öfke doluyuz, ama yanımız yöremiz polis; ses etmeden hayatımız üzerine oynanan oyunu izliyoruz. Bizler; namusuyla ölesiye çalıştığı halde evine ekmek götüremeyenler, cephede çocuğu ölenler, işsizler, fakirler, dişinden tırnağından artırıp biriktirdiğine el konanlar… Ölüm-kalım maçımız bu; sonucu, kaderimizi belirleyecek. Ama ses bile çıkaramıyoruz; hiçbir söz hakkımız yok.
27/12/20222 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Altılı masa, masa altından tekmeleşiyor

Tam diktatörlüğün büyük cezaevini örüyorlar tuğla tuğla; görmüyor musunuz? Cezalandırarak, tokatlayarak, saldırarak bütün toplumu esir etmeye hazırlanıyorlar. Topluca o tokatlayan polisten hesap soracağınıza, birbirinizi tokatlamaktan nasıl bir fayda umuyorsunuz ki? “Bunlar daha muhalefetteyken böyleyse, iktidarda nasıl yönetecekler” sorusuna yol açtığınızı fark etmiyor musunuz? Bir kez daha kaybederseniz bedelinin çok ama çok ağır olacağını görmüyor musunuz? Görüyorsanız neden aranızdaki bu itişmeye bir son vermiyorsunuz?
19/12/20222 minutes 28 seconds
Episode Artwork

O yaralı kadına minnettarız

Onun trajedisine gösterilen toplumsal tepki, günlerdir sessizliğini koruyan Erdoğan’ı sonunda konuşmaya zorladı. Ana muhalefet lideri, Adalet Bakanlığı’nın kapısına dayandı. Günlerdir olayı görmezden gelen yandaş medyanın dili de yeni yeni çözülmeye başladı.
13/12/20222 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Al sana aile!

Şimdi daha iyi anlıyoruz; neden İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıktıklarını; neden “aile birliğini yok olur” dediklerini, değil mi? Elbette İstanbul Sözleşmesi’yle gelecek kurallar dizisi, 6 yaşında bir çocuğun, bir tarikat bünyesinde evlendirilip senelerce tecavüze uğramasına engel olurdu. Babası eliyle 6 yaşında kocaya verilen o çocuk, istismar şüphesiyle hastaneye kaldırıldığında kemik yaşı raporu gizlenemezdi. Doktorlar ayağa kalkar, savcılık soruşturma açar, kamuoyu hesap sorardı. Timur Soykan’ın BirGün Gazetesi’nde yazdığı “6 yaşındaki gelin” haberinden hepimiz utandık; hükümet utanmadı. Aile Bakanlığı, bırakın soruşturma açmayı, tepki bile bildirmedi. Devletin tarikatların eline geçtiği bir kez daha anlaşıldı; tabii laikliğin kıymeti de…
07/12/20222 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Meclis yoğun bakımda

Meclis’teki son saldırı, “demokrasinin tapınağı” sayılan kurumun ne hale getirildiğinin son örneği... Haberlerde “Meclis’te kavga” diye verilse de bunun, taş yüzüklü bir Saray fedaisinin Erdoğan’ın gözüne girmek için yaptığı bir saldırı olduğu ortada…
06/12/20222 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Siz “milli” iseniz, biz değiliz

CHP’nin vizyon toplantısında Amerikalı bir uzmanın konuşmasının ardından yandaş medyada “yerli ve milli değiller” saldırısı başladı. ABD’nin teşviki ve desteğiyle iktidara gelmiş, ülkenin tüm kaynaklarını yabancılara peşkeş çekmiş bir parti için komik bir suçlama; ama yine de cevaplanmayı hak ediyor. Geçen gün Timur Soykan, 6 yaşındaki kızını evlendiren bir tarikatçının haberini yaptı. Tamamen “yerli ve milli” bir tarikat bu… Buna karşın dünyanın her yerinde çocuk istismarına karşı mücadele veren örgütler var. Şimdi siz yerli ve milli tecavüzcünün mü yanındasınız, onları deşifre eden dünya gönüllülerinin mi?
05/12/20222 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Kürtler ne yapacak?

Muhalefet, sadece seçim aritmetiğini değiştirmekle kalmayıp, Türkiye’nin kangrenleşmiş Kürt sorununda da bir yeni açılım şansı verecek bu fırsatı değerlendirecek mi? Yoksa ayağına ateş ederek, seçimin kilit partisini dışlayıp Erdoğan’ın mehter yürüyüşüne mi katılacak? Seçimin sonucu, biraz da bu tercihe bağlı…
30/11/20222 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Geleceğini kaybeden ülke

Yaşlı siyaset, bu talepler karşısında “Sabredin, sandığı bekleyin” dışında bir şey söyleyemiyor. Bu kaçıncı nesil, sandık bekleyen ve bu kaçıncı sandık, çözüm getirmeyen… Bıktılar. Artık beklemiyor, gidiyorlar.
29/11/20222 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Anayasa taslağına iki eleştiri

Türkiye, 15 yıl önce rayından çıkarılan demokrasi trenini yeniden rayına koymaya, Erdoğan’ın tek adam rejiminden kurtulmaya çalışıyor. Muhalefetin açıkladığı anayasa taslağının özeti bu: Başkanlık rejimine son verirken, bir daha Erdoğan gibi despotun demokrasiyi kullanarak onu yok etmesinin önüne geçmek…
28/11/20222 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Nuri Gökhan Bozkır’ın anlatmadığı…

Sözüm ona aranırken eşi ve oğlunun Saray’da Erdoğan tarafından ağırlanmasının sırrını da açıklayabilirdi Bozkır. Neden konuşmaya karar verdiğini ve konuşunca hangi pazarlıklarla ve ne karşılığında apar topar iade edildiğini de… Neyse; savcının sormadığı bu soruları bir soran olmuştur elbette kendisine… O da çıkar yakında…
23/11/20222 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Erdoğan’ın tankları Kürt sorununu çözer mi?

Görün artık: Baskıyla, tankla, topla, inkârla, nefretle çözemediniz. NATO’nun en büyük ordusunu beslemek uğruna Avrupa’nın en yoksul halkını yarattınız. Yenildiniz. 50 bin cana malolan bu savaşın ardından bize 80 model Evren nutukları atacağınıza artık bu gerçeği kabullenin. Bırakın. Bir kez de barışa şans tanınsın. Daha fazla kan akmasın, ana babalar ağıt yakmasın. Savaş lortları değil, halklar kazansın.
22/11/20222 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Mehter marşıyla seçime!

Bir haftadır ne yüzde 180’i aşan enflasyon var gündemde, ne et fiyatlarını sollayan peynir fiyatı… Erdoğan bu gece kara harekâtı başlatıp 3 ayda mehter marşıyla erken seçime giderse sonuç ne olur sizce?
21/11/20222 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Altılı Masa’nın sıkıntısı

Altılı Masa konusunda kafalar karışık. Erdoğan’dan bıkmış kitlelerdeki beklenti o kadar yüksek ki, uzayıp giden buluşmalar serisi kolayca yılgınlığa dönüşüyor. Adayın geciktirilip spekülasyonlara fırsat verilmesi, masadan habire çatlak seslerin duyulması, “Bunlardan bir şey çıkmayacak” umutsuzluğunu besliyor. Rutine binen toplantılar, ilk baştaki heyecanı yaratmıyor. İktidarın seçim kampanyasını başlatmasına karşın Millet İttifakı’nın hala “Komisyon kurduk, çalışıyoruz” aşamasında olması, sabırları taşırıyor.
16/11/20222 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Nerden baksan tutarsızlık...

İstiklal’de patlayan bomba, iki gündür herkesin dilinde… Herkesin bir teorisi var: En yaygını, “Seçim yaklaştı, kaos planı devreye sokuldu” teorisi… Ama dış güçlerden, PKK’ya, IŞİD’den istihbarata kadar pek çok muhtemel failin adı da dolaşımda… ilginç olan, pek az insanın hükümetin dediklerine inanması…
15/11/20222 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Bomba, içerde ve dışarda neyi tetikledi?

Bomba, patladığı andan itibaren, Türkiye’de seçim öncesi, iç ve dış politikada birçok değişim ihtimalini tetiklemiş oldu. Somut sonuçlarını çok yakında daha net göreceğiz.
14/11/20222 minutes 30 seconds
Episode Artwork

“Erdoğanizm” elini güçlendiriyor

Dikkat ederseniz, sürekli Batı’nın kendisini devirmek için planlar yaptığını iddia eden Erdoğan hiç bu konuya girmiyor artık. Neden? O suçladığı emperyalist Batı, çıkarı gerektirince kendisinin safına geçti, eleştiriyi kesti de ondan… Hep söylüyorum: Türkiye’de bir değişim olacaksa Batı sayesinde değil, Batı’ya rağmen olacak.
10/11/20222 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Ekmek bahane, ezmek şahane!

Kolivar, kendisini tutuklayan hâkime “Sözlerim yanlış anlaşıldı” diyeceği yerde “Sözlerimi kanıtladınız” da diyebilirdi. Amaç, seçim yaklaşırken ağzını açanı pişman edip topluma korku salmaktır. Ekmek bahane, ezmek şahane…
09/11/20222 minutes 12 seconds
Episode Artwork

HDP alerjisinin ilacı

Kürtler hayatta AKP’ye oy vermez de, “Hepinize lanet olsun” deyip sandığı protesto ederse, bunun ne sonuç doğuracağının farkındalar mı?
08/11/20222 minutes 23 seconds
Episode Artwork

İmamoğlu’na yasak gelirse…

CHP sözcüleri, “bunun hukukta yeri olmaz, vicdanlar kabul etmez” gibi romantik açıklamalar yapacaklarına, karar çıktığında ne tepki vereceklerini planlasalar daha iyi olur. Çünkü İmamoğlu’nun kellesini de verirlerse sıra Kemal Kılıçdaroğlu’na gelecek, belli…
07/11/20222 minutes 20 seconds
Episode Artwork

AKP’nin iktidara geldiği gün

Şimdi, iktidarının 20. yılında, kendisini iktidara getiren koşullar yeniden oluşmuş durumda: Ekonomik kriz, yolsuzluklar ve yorgun bir iktidar… Siyasal İslamcılar, 20 yıl önce, bir kriz ortamında yoksul kitlelerin kendilerine verdiği şansı kendilerini zengin etmek için kullandı. Merkez siyaset eski hatalarını tekrarlamazsa bu kez onlar, sekiz ay sonra sandığa gömülecekler.
02/11/20222 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Devletin polisi, millete karşı savaşa sokuluyor!

Belli ki, ülkenin muhalefetinin karargâhını dinlemişler, kullanmak için ortam kolluyorlar. Böyle bir dinleme skandalı, ABD’de Watergate’i yaratmış, hükümeti devirmişti. Devletin istihbaratını, polisini, askerini muhalefete karşı kullanmak, yolun sonuna geldiklerini kanıtlayan son çılgınlıktır. Muhalefet, korkmadan bu çılgınlığın üzerine gitmeli, devlet zorbalığına karşı kararlılıkla sivil siyaseti savunmalıdır.
01/11/20222 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Hani “Ancak Tanrı alır”dı?

Brezilya’da sadece Lula kazanmadı, yoksullar kazandı, Amazon ormanları kazandı, silahlanmaya karşı mücadele kazandı. Dünyada otoriterliğe, azgın sermayeye karşı savaşanlar kazandı. Umut kazandı. Latin Amerika’dan yayılan bu rüzgârın Polonya’dan Macaristan’a, Belarus’tan Tunus’a, Endonezya’dan Guatemala’ya, Botswana’dan Türkiye’ye dek esmesi umuduyla... Darısı başımıza!
31/10/20222 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Kimyasal silah konusunda bu panik niye?

Türk Tabipleri Birliği’ni davet edip “Gelin şu iddiaları birlikte inceleyelim” demek yerine ​iddiaların soruşturulmasını isteyen Şebnem Korur Fincancı’yı hapse atarsanız, kuşkuları güçlendirirsiniz.
26/10/20222 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Erdoğan davet etse gider miydim?

Meslektaşlarımız kendisi bilir; ancak çıkardığı sansür yasasının mürekkebi kurumadan, gazetecileri ev baskınlarıyla tutuklattığı günün akşamında muhaliflerine balmumlu davetiye yollayana ancak “Hadi ordan” denir.
25/10/20222 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Türkiye’yi bir Suriyeli yönetebilir mi?

Türkiye’de doğan Suriyelilerin Türkiye’yi ele geçirmesinden korkan ya da “PKK”nın 10-15 çocuk doğurmasından paniğe kapılan Türkler için ibretlik hikâye… Evet, bu fikre hazır olun: Belki 50 yıl sonra Türkiye’yi de, istanbul doğumlu bir Suriyeli genç yönetecek. Çünkü yurtseverlik, etnik kimliğinizle, aile köklerinizle, dinsel, cinsel tercihlerinizle ilgili bir şey değil; en yurtseverler, çalıp çırpmadan işini en iyi yapanlardır.
24/10/20222 minutes 37 seconds
Episode Artwork

“Düş artık yakamızdan!”

Ne demek istediğini herkes anladı aslında: “PKK” derken Kürtleri kastetti; karşısındaki Türk kadınına, “Kürtler çok ürüyor, siz de doğurun” demek istedi. Böylece Kürtlerin çocuk yapmasını terör faaliyeti gibi sunarken, Türklerin çocuk yapmasını bir güvenlik meselesi gibi gösterdi. Tek kelimeyle korkunç… Bu lafları, devletin başındaki adamın zihni melekelerinin zayıflamasıyla ya da ırkçı ideolojik mazisiyle açıklamak yetmez. Burada, herkese ağzına geleni söyleyebilme cüreti ve herkesin hayatına hükmetmeye kalkışma hadsizliği var. Tam da yasada suç sayılan “halkları birbirine karşı kışkırtma” suçu var.
19/10/20222 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Sansür, yasayı beklemedi

Biz giyotin başımıza inmeden, sansür gerekçelerini sayarken bütün o yasaklanan haberleri yeniden duyurmuş olduk; Sayıştay raporundan Damat’ın titreşen yüzüğüne, torba içindeki kemiklerden Albayrak’a verilen kıyak ihalelere kadar… Bu da size dert olsun.
18/10/20222 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Erdoğan’la aramızdaki büyük fark...

Aramızdaki temel ve büyük fark şu: Siz, önüne geçilmez, er ya da geç gelecek, göklerden gelen bir karar olduğu inancıyla, önüne geçilebilecek bütün facialara pişkince yüz çevirebiliyorsunuz. Biz, her şeyin başka türlü olma ihtimaline inandığımız ve onun olması için mücadele ettiğimiz için de bizi inançsızlıkla suçluyorsunuz.
17/10/20222 minutes 57 seconds
Episode Artwork

“Âlem ne der” korkusu

Muhalefet, Erdoğan’ın çizdiği sınırlar içinde kalmaya mahkûm demektir. Oysa çoğumuz kendi tecrübemizden biliriz: Ergenlik, ebeveyninin “Âlem ne der” korkusunu yendiğinde biter. Muhalefete bu yolda kolaylıklar dileyelim.
12/10/20222 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Evinizdeki yabancı seçmen

Bugüne kadar eleştirileri ya bas bas bağırarak veya kafa ya da çene okşayarak geçiştiren Soylu, -Schiller’in dediği gibi- bir gün kendi saadetine yenilir elbet… Ama onun ve onun gibi mağrurların yenilmesi için, başta muhalefet olmak üzere herkesin “evindeki yabancı” konusunda tetikte olması şart…
11/10/20222 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Ayağı kırık demokrasi...

Öcalan’dan nefret edebilir, anılmasına tepki verebilir, gücünüzü kullanıp gösterileri yasaklayabilirsiniz; ama parlamentoda görev yapan, halkın meşru temsilcisine polisi saldırtıp ayağını kırdıktan sonra bir de marifetmiş gibi savunursanız bunun adı “devlet terörü” olur. Ve devlet terörü, yasal kılıf altında yasadışı bir zorbalık olduğu için, her terör eyleminden daha tehlikelidir.
10/10/20222 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Kılıçdaroğlu hata yaptı!

Bence CHP lideri, önce önüne tespih koyup başörtüsü yasası çıkararak muhafazakârların oyunu alabileceği fikrini veren danışmanını kızağa çekmeli, sonra da ev stüdyosunu yeniden halkın canının yandığı yere, mutfağına taşımalıdır.
05/10/20222 minutes 45 seconds
Episode Artwork

Bizi susturamazsınız!

Biz gazeteciler, 12 Mart’tan 12 Eylül’e nice darbede baskı görmüş, Menderes’ten Özal’a, türlü çeşit otokratın sansürünü savuşturmuşuz; Şair’in deyişiyle “tüzüklerle çarpışarak” büyümüşüz; bununla da başederiz. Asıl onlar, sansürcülerin sonuna bakıp korksun.
04/10/20222 minutes 25 seconds
Episode Artwork

İçimizdeki barbar

Vandallığın böyle önünün açıldığı, kollandıkça azgınlaştığı yerde çare, önce balığı baştan kokutan rol modelin def edilmesi, sonra şiddetin en ağır şekilde cezalandırılması, en önemlisi örgütlü iyiliğin devreye sokulup barbarlığın geriletilmesidir. Ancak birbirimize sahip çıkarak kötülüğü yenebilir, insanı yaşatabilir, yaralarımızı sarabiliriz.
03/10/20222 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Ömer Seyfettin hikâyesinin sonu

Önyargısız olan herkes, son dönemde altılı ittifakın, yaklaşan seçime dair umut vermekten uzak olduğunu, beklentiyle güven arasındaki dengenin bozulduğunu görüyor. Liderler tepede birbirini ziyaretler ededursun, kurmaylar altta neredeyse birbirinin gözünü oyuyor. “Kim aday olacak” spekülasyonlarına izin verilmesi, bir türlü somut alternatif politikaların gündeme getirilmemesi de cabası…
28/09/20222 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Korkulan silah patladı

Hazırlıklı olmalıyız: Türkiye, 2015 tuzağına yeniden düşürülmek istenebilir. Kimi iç güçler, dış güçler, kullanışlı örgütler buna destek verebilir. Önemli olan Türkiye’nin tuzağa düşmeden bu girdaptan çıkmasını isteyenlerin ne yapacağıdır. Uzaktan izlemenin, şiddetle kınamanın, hemen “milli beka sorunu” deyip iktidara yanaşmanın bir işe yaramadığı görüldü. Şimdi her tür provokasyona karşı kitleleri uyarmanın, sürekli tetikte olmanın ve anında demokrasiden yana aktif tavır koymanın zamanıdır. Pazar günü toplanacak Altılı Masa, 2015’in o korkunç beş ayında ne yaşandığını bizzat dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’ndan sorup ona göre tavır saptamalıdır.
27/09/20222 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Athena filmi ve İtalya’nın seçimi

Avrupa, uzun süre görmezden geldiği yoksulluk, gettolaşma, işsizlik, ırkçılık, göç gibi sorunlarla, şimdi kangrenleşmiş halde yüzleşiyor. Sorunların kökeninde yatan adaletsiz küreselleşmeyi fark etmeyip çözümü, otoriterleşmede, içe kapanmada, mülteci düşmanlığında arıyor.
26/09/20222 minutes 16 seconds
Episode Artwork

İmamoğlu mahkûm olursa…

İmamoğlu bu davadan mahkûm olursa siyasi yasaklı hale gelebilir. Yaparlar mı? CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan sonra Belediye Başkanı İmamoğlu’na da yasak koyarlar mı? Siyasetteki yükselişini biraz da benzer bir mahkûmiyet kararına ve kısa tutukluluğuna borçlu olan Erdoğan, seçimdeki muhtemel rakiplerinden birine böyle bir mağduriyet payesi hediye etmek ister mi? Sanırım artık hiç kimse, iyiden iyiye köşeye sıkışan bu iktidar için “şunu yapmaz” diyemiyor; “her şey beklenir” demek daha doğru… Ama sonuç ne olur derseniz; “Böylesi bir karar, yaptığı hatalarla kendi adaylığını riske atan İmamoğlu’na ve iç çekişmelere kapılan muhalefete toparlanma şansı verir” derim.
20/09/20222 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Kaygı uyandıran fotoğraf

Erdoğan’ın Şangay zirvesinde çektirdiği fotoğraf, Türkiye’nin girmeye çalıştığı yeni ailenin portresini ortaya koydu: Fotoğrafta Erdoğan, Rusya’nın, Belarus’un, Azerbaycan’ın, Tacikistan’ın devlet başkanlarıyla görünüyordu. Batılı ülkeler bir NATO ülkesi liderinin karşı ittifakın zirvesinde fotoğraf vermesini garipsedi. Bizler için garip olan ise her Türk vatandaşının bu fotoğrafla gurur duymasının istenmesiydi. Türkiye asırlık demokrasi yürüyüşünden vazgeçip “otokratlar kulübü”ne girdi diye niye gurur duyacaktık ki?
19/09/20222 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Şimdi Sedat Peker ne yapar?

Sedat Peker’in Saray’dan iki kelle koparmasının ardından susturma çabaları zirveye çıktı: Önce Birleşik Arap Emirlikleri nezdinde diplomatik baskı artırıldı; Peker’e video kaydından sonra Tweet yasağı da getirildi. Başka bir hesaptan da olsa tweet atmaması rica edildi. Bu, tam anlamıyla bir dijital tecritti. Bir anda “Deli Çavuş” hesabındaki paylaşımlar durdu. Ardından Murat Ağırel, Sedat Peker’in kellesi için ödül konulduğunu uluslararası suç örgütlerine suikastı karşılığı ödül vaat edildiğini duyurdu. Erk Acarer, Peker’e suikast için önerilen paranın 5 milyondan 25 milyona çıkarıldığını yazdı. Son olarak da Peker’in Beykoz’daki evi silahlı saldırıya uğradı, evi korumakla görevli Yılmaz Günay 3 kurşunla yaralandı.
14/09/20222 minutes 5 seconds
Episode Artwork

Ya akıllı olmazsak?

Mafya ağzının adliye kapılarından belediye salonlarına, siyasi sindirme operasyonlarından uluslararası ilişkilere kadar her zeminde kullanılmaya başlaması kaygılandırmalı bizi… Halka “akılsız” diyene “Sensin akılsız” der geçersiniz, ama “akıllı ol” diyerek parmak sallayan biri karşısında halk gerçekten tehdit altındadır. Dileyelim de, iktidardan sonra muhalefete de hâkim olmaya başlayan bu “akıl tutulması” bir an önce son bulsun.
13/09/20222 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Devlette devamlılık: Sedat Bucak örneği

Demirel gidiyor Özal geliyor, ya da Erdoğan’ın yerine Akşener hazırlanıyor, ancak yüzeydeki bu değişimler, devletin derin katmanlarını, Bucakları, Ağarları, Çakıcıları etkilemiyor. Kim bilir, belki de yüzeydeki değişime, bu derindeki dokunulmazlar karar veriyor.
13/09/20222 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Her gece ansızın?

Türkiye ve Yunanistan’ın sadece halkları, yemekleri, iklimleri, müzikleri benzeşmiyor, siyasi ve ekonomik halleri de benzeşiyor. Türkiye’de Haziran’da seçim var, Yunanistan’da Temmuz’da… Erdoğan gibi, Yunan Başbakanı Miçotakis’in popülaritesi de hızla eriyor. Ta Nea’daki son ankete göre iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi’nin oyu yüzde 31’e düştü. Muhalefetteki SYRIZA ile aradaki fark, yüzde 6’ya indi. Halkın en büyük sorunu enflasyon… Yani hem Erdoğan’ın hem Miçotakis’in eriyişlerini durdurup enflasyonu unutturacak bir çareye ihtiyacı var. Ve maalesef eldeki en kullanışlı çare, yine Ege’de bir kriz yaratmak…
07/09/20222 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Millet İttifakı’nda HDP çatlağı

CHP’li Gürsel Tekin’in laf arasında söylediği bir söz, muhalefet ittifakının açık yarasını ortaya koymaya yetti. Tekin, “HDP’ye de bakanlık verilebilir” cümlesini, demokrasilerdeki doğal bir hak olarak ifade etti, ancak yandaş medya hemen bu cümlenin üzerine atlayıp “Altılı Masa HDP’ye bakanlık verecek” propagandasına başladı.
07/09/20222 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Altılı İttifak’ın önündeki tuzaklar!

Polemiğe kapılmak yerine kamuoyuna güven verici bir ortak programla ve uyum içinde hareket etmek… ve en önemlisi, seçimi kazandıktan sonra yapılacaklarla ilgili, şimdiden bir yol haritası belirlemek… Dileriz bu örnekleri ders alarak izliyorlardır.
05/09/20222 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Sedat Peker, Batı’dan nasıl görünüyor?

Batı’da Sedat Peker’i merak edenlere, anlamaya çalışanlara tarif ederken diyorum ki: “Amerika’da Al Capone’un anılarını yazdığını düşünün ya da Sicilya Mafyası’nın rüşvet defterini ele geçirdiğinizi… Peker’in ifşaatları o kadar önemli…”
31/08/20222 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Boşuna beklemeyin!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de onayını alan bu örnek iyi incelenmelidir. Orada yapıldığı gibi, seçim sonrası Meclis’te kurulacak bağımsız ve yetkin bir değerlendirme komisyonu ile mesleğine ihanet etmiş yargıç ve savcılar meslekten ihraç edilmeli, suç işleyenler yargılanmalıdır. Ardından hızla yargıda yeniden yapılanma başlamalı, çürüyen sistem en baştan inşa edilmelidir. Dilerim muhalefet ittifakı bunun için gerekli hazırlıkları yapıyordur.
30/08/20222 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Peker nihayet dağı kımıldattı!

Daha önce Peker’in iddialarını izlemekle yetinen muhalefet partileri, ayan beyan ortaya dökülen büyük soygun karşısında daha fazla sessiz kalamadı ve hep birlikte suç duyurusunda bulundular. Bunun hukuki anlamı yok; ama siyasi anlamı çok: Peker ifşaatları kararlı bir şekilde adım adım, bütün bu suç şebekesini yöneten asıl isme yürüyor. Ve muhalefet bu gelişmeyi görüp Peker’in ifşaatlarını gündeme taşıyor. Sırada üçüncü aşama var. Sanırım o aşamada da Peker, “Erdoğan iyi, çevresi kötü” sananları susturacak.
29/08/20222 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Küfür tekeli de Erdoğan’da

Cem Yılmaz’dan Gülşen’e, Tarkan’dan Şahan’a, Melek Mosso’dan Birce Akalay’a pek çok popüler kültür şöhreti, tweet’leri ya da sözleriyle iktidarın şimşeklerini üstüne çekiyor. Bu, biraz da onların hala sinmemiş olmasından ve sözlerinin geniş kesimde yankılanmasından kaynaklanıyor. Yoksa mesele din hassasiyeti olsa, aynı hassasiyeti, cami çıkışı eskortlarla buluşan imamlara, tarikat yurdunda tecavüze uğrayan çocuklara, çalıp çırparak kul hakkı yiyen iktidar mensuplarına, her Cuma bir ayet sallayan “Bakara makaracı” bakanlara da göstermezler miydi?
25/08/20222 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Kılıçdaroğlu kime öfkelendi?

Belli ki, iktidarın çatırtısı işitildikçe, muhalefet üzerinde sermayenin baskısı da artıyor. İktidara aday olanların gözden kaçırmaması gereken bir şey var: “Devlette devamlılık esastır” diyerek bu kirli düzenin süreceğini vaat edenlerin, hukuksuzluktan mağdur olan öfkeli milyonlar karşısında en ufak şansı yok.
24/08/20222 minutes 29 seconds
Episode Artwork

“Vakit yok, gemi batıyor artık…”

Erdoğan’ın “Hepimiz aynı gemideyiz. Batarsa hepimiz boğulacağız” sözleri eleştiriliyor. Gemiyi kayalıklara süren kaptan ile ayağında prangayla kürek çeken milyonların aynı gemide sayılmayacağı anlatılıyor. Ama sanırım bir yanlış anlama var: Erdoğan’ın açıklaması dikkatle okunursa sözlerinin muhatabının bizler, yani sıradan faniler olmadığı kolayca anlaşılabilir. Geminin asırlık kürek mahkûmları, yamakları, miçoları, kamarotları, ikinci sınıf yolcuları, Erdoğan’ın umuru bile değil… O, kendi eliyle büyütüp geminin başköşesine oturttuğu oligarklarına sesleniyor.
23/08/20222 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Erdoğan atakta!

Seçim öncesi tavizler verip büyük uzlaşmalar vaat edebilir. Şimdiden Alevilere yaptığı türden jestlerle oy devşirmeyi deneyebilir. “Kim inanır” demeyin; Altılı masada umut görmeyen bazı muhalif kesimlerde, Erdoğan’ın zayıflığından yararlanarak taviz koparma işaretleri gözleniyor. Seçimin kaderini etkileyecek ittifaklar gelişebilir. Aylardır, havalı lüks araçlarla geldikleri parti kapılarında el sıkışıp sadece masa fotoğrafı veren altı liderin, yaptıkları şeyin bir altın gününden fazlası olduğunu kanıtlamasının vakti geldi de geçiyor. Girdiğimiz son düzlük, sonsuz sürprizlere ve tehlikelere gebe…
22/08/20222 minutes 39 seconds
Episode Artwork

“Yazıklar olsun size!”

Ataol Behramoğlu, 12 Eylül’den sonra Maltepe Askeri Cezaevi’nde tuttuğu notlarda şöyle diyordu: “Belki 100 yıldır tekrarlanıp duran bir senaryonun yeni aktörleri gibiyiz. İyi ve akıllı insanlar, belli dönemlerde hapse atılıyor, işsiz bırakılıyor, posaları çıkarılıyor ya da öldürülüyor. Türkiye’de aydının neredeyse değişmez yazgısı…”
17/08/20222 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Erdoğan'ın tehlikeli oyunu

Erdoğan, Batı ile Rusya arasında, Ali’nin külahını Veli’ye, Veli’ninkini Ali’ye giydirerek oynadığı bu tehlikeli oyunla, iktidarını korumaya çalışıyor. Ancak Şam yolunda girdiği arazide, daha önce kendisinin döşediği mayınlar birer ikişer patlamaya başlıyor. Dileyelim onun iktidara tutunmak için aldığı riskler, Türkiye’ye pahalıya patlamasın.
16/08/20222 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Sedat Peker saraya doğru gidiyor!

Sedat Peker’in konuşmaya başlamasıyla, 50 yıldır Türkiye’yi kana bulayan, kandıran, soyan “Kırkharamiler” çetesi, içerden ağır yara aldı. Açılan kara kutudan sürekli pislik akıyor. Peker’in çektiği her video, attığı her tweet, bize bu çetenin nasıl kan dökerek, bomba atarak, insan kaçırarak, şantaj yaparak semirdiğini, nasıl güçlendikçe devleti teslim aldığını ve Saray’a kadar tırmandığını gösteriyor.
15/08/20222 minutes 53 seconds
Episode Artwork

En kritik döneme girdik!

Seçim öncesi en riskli döneme giriyoruz. Önümüzdeki kritik süreçte, AKP’nin eriyen iktidarını korumak için, bütün gücüyle güvenlik tuşuna basacağına dair sayısız işaret var: Ege’de kriz arayışı, Suriye’ye operasyon hazırlığı, HDP’ye kapatma davası, “Camide içki içtiler” propagandası, milislerin kışkırtılması… Operasyonlar ve provokasyonlarla kitlelerde güvensizlik hissi ve panik yaratıp “Bu kaos ortamını, ancak güçlü bir liderle aşarız” diyecekler.
10/08/20222 minutes 43 seconds
Episode Artwork

Derin Devlet, Erdoğan’ı korumaya aldı

#Erdoğan - #Kılıçdaroğlu mücadelesinin arka planında, devletin eski derin kanadı ile “artık yeter” diyen bir devlet aklının savaştığını düşünüyorum.Yeni karşısında eskinin şansı yok; tek endişe, daha önce sıkça kullandıkları, provokasyon dosyasını açmış olmaları!
10/08/20222 minutes 49 seconds
Episode Artwork

#Erdoğan seçimi savaşla mı kazanacak?

İktidar uğruna genç kanların feda edileceği sıcak bir yaz kapıda… Dileriz bu kez muhalefet partileri, Erdoğan’ın seçim kazanmak için başlatacağı yeni bir savaşa alet olmaz, barıştan yana tavır alırlar.
08/08/20222 minutes 57 seconds
Episode Artwork

Kılıçdaroğlu'nun ziyaretinde gözden kaçan detay!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Roboski ziyaretini izleyenler arasında Uludere'nin mülki amirleri de vardı. Kılıçdaroğlu'nun toplantı yaptığı evin çatısında oturan kaymakam, ilçe emniyet müdürü ve jandarma komutanı ziyaretin sonuna kadar köyden ayrılmadı.
07/08/20226 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Eski Erdoğan iyi miydi gerçekten?

Davutoğlu ve Babacan’dan sonra AKP’nin çöküşünün hızlandığı doğru… Ancak özellikle Davutoğlu’nun cevap videosunda gösterdiği, “bizden önceki Erdoğan”, “bizden sonraki Erdoğan” kıyaslaması pek gerçekçi değil. Evet, 2002’deki Erdoğan’ın, 2022’deki Erdoğan’la ilgisi yok; ama bunun tek nedeni, yakın ekibinin onu terk etmesi değil…
28/07/20222 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Nuri Gökhan Bozkır konuşursa…

Yandaş medya Bozkır’ın büyük bir MİT operasyonuyla Türkiye’ye getirildiğini söylese de muhtemelen bu, Ukrayna’nın drone karşılığı yaptığı bir teslimattan ibaretti. Bozkır, daha önce kendisiyle görüşen Toygun Atilla’ya “Hamlemitoğlu’nu ben öldürmedim. Devlet biliyor. Hedef şaşırtıp cinayeti benim üzerinden örtülmeye çalışılıyor” demişti. İşkence gördüğü belli fotoğrafı çekildikten sonraki ifadesinde cinayette rol aldığını kabullendiği bilgisi basına sızdırıldı. Gözden kaçan bir gerçek de şu ki, Bozkır’ın ifadesinde, cinayete katıldığı iddiasıyla adını verdiği dört kişi de, savcılık tarafından salıverildi.
27/07/20223 minutes 2 seconds
Episode Artwork

Hırsız, kadı olunca…

Daha onlarca örnek var: Rant batağına saplanmış, rüşvete bulaşmış, yolsuzluk çarkının bir parçası haline gelmiş yargı çetesi, çökmekte olan sistemin en rezil parçasını oluşturuyor. Bu sistem yıkılacaksa onlar sayesinde değil, onlara rağmen yıkılacak ve gün geldiğinde savcı koltuklarından kalkıp sanık koltuğuna oturacaklar.
26/07/20222 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Levent Göktaş ve Sedat Peker

Bugün Sedat Peker’den sonra Levent Göktaş örneğinde, duvarda yeni bir gedik açıldığını görüyoruz. Derin kavga, bir kez daha gün ışığına çıkıyor. Yine eski bir “kahraman”, “hain”e dönüştürülüyor. İnşa edilen kanlı duvarın bir ucu Suriye’ye, bir ucu Saray’a dayanıyor. Devletin kirli sırlarının ortakları, “kullanılıp atılmanın”, büyük ranttan dışlanmanın acısıyla konuşuyor ya da “Konuşup hepinizi yakarım” tehdidiyle koruma veya ranttan pay istiyor. Bizler de bu kavgadan sızan bilgi kırıntılarından, duvarın tümünü görmeye, altından sızan kanın sırrını çözmeye, suçları, suçluları deşifre etmeye çalışıyoruz. Susurluk bir temizlenme fırsatıydı; kaçırıldı. Önümüzde yeni bir fırsat var. Duvardan çatırtı sesleri geliyor yine… Bakalım bu kez de az hasarla atlatacaklar mı, yoksa bu çatlarlar sayesinde duvarın tamamen yıkılmasının yolu açılacak ve ülke aydınlığa kavuşacak mı?
25/07/20223 minutes
Episode Artwork

Zaho saldırısı

Saldırıyı kınayan herkes, hatta Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu, siviller için başsağlığı mesajı yayınlarken CHP, saldırıya uğrayan büyükelçilik için Dışişleri Bakanı’na “geçmiş olsun” dedi. Bu da Erdoğan’ın “milli birlik havasında seçim” taktiğinin ne kadar işlevsel olabileceğini bir kez daha gösterdi. En kritik aylara girdik. Başta muhalefet olmak üzere herkesin her türlü provokasyona karşı son derece uyanık olması ve oyuna gelmemesi hayatî önemde…
21/07/20222 minutes 24 seconds
Episode Artwork

20 Temmuz Darbe Bayramı

Olağanüstü Hal, 7 kez uzatıldıktan sonra bir torba yasa içinde kalıcılaştırıldı ve 2024’e kadar uzatıldı. Yani Türkiye, 20 Temmuz darbesinin sonuçlarını, 7 yıl sonra gelecek yıl yapılacak seçimde bile hissedecek. “20 Temmuz Darbe Bayramı” bütün AKP’lilere kutlu olsun.
20/07/20222 minutes 40 seconds
Episode Artwork

"Milli sırlar" ABD arşivinde!

ABD yargısı bilgileri aldı, istihbaratla paylaştı, o bilgiler de ifşa edilmedi, muhtemelen Erdoğan’la pazarlıkta kullanıldı. Korkmaz’da da öyle olacak bence… ABD, Türkiye’de kimlerin rüşvet yediğini öğrenecek, Erdoğan’la görüşme masasına koz olarak getirecek. Biz ne rüşvet alanları öğrenebileceğiz, ne de o bilgiler karşılığı ne taviz verildiğini… Erdoğan’ın ikili görüşmelerde neden diplomatlar yerine aileden tercümanlar kullandığını şimdi daha anlıyoruz iyi değil mi?
19/07/20222 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Türkiye'nin solan kahkahası...

Güne, haftaya bu haberlerle başlayan birinin içindeki tebessüm solmaz mı? Her gün Saray’ından nefret yayılan bir ülkenin sokakları öfke seliyle dolmaz mı? En ağır baskı dönemlerinde bile mizaha tutunmuş, zalime karşı hakkını taşlamayla savunmuş bir halk, dünyanın en az gülen halkı haline gelmişse, gerisini siz düşünün. Muhalefetin ilk iktidar vaatlerinden biri, “halkın yüzünü güldüreceğiz” olmalı…
18/07/20222 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Erdoğan’ın ordu korkusu!

Erdoğan’ın tek adam rejimiyle birlikte, ordu tamamen “Tak-Şak” düzenine geçti. Ancak 15 Temmuz deneyimi, o zeminin sanıldığı kadar sağlam olmadığını gösterdi. Şimdi Erdoğan, Silahlı Kuvvetler’deki cumhuriyetçilerden sonra, orduya yerleşmesine gözyumduğu kadroları da temizlemeye çabalıyor. Ama o işi büyük oranda Cemaat’e teslim ettiği için orduda kendi tabanı yok. O yüzden, kendi siyasi ömrüyle birlikte devşirdiği komutanların görev süresini de uzatarak iktidarını bir darbe tehlikesinden korumaya çalışıyor. İşi zor. Çok zor.
14/07/20222 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Erdoğan CNN’i neden aradı?

Savaşın ortasında Ukrayna’nın Türk işadamlarınca dolandırılması konusunda Türk Hükümeti’nin ne cevap verdiğini henüz bilmiyoruz; tek bildiğimiz, bu türden her katakullide olduğu gibi Koray Altınel’in de İçişleri Bakanı Soylu ile yıllara dayanan dostluğunu belgeleyen fotoğrafların olduğu… Erdoğan mı? Bu skandalda dahli var mı belli değil. Zaten Hande’yi aradığında yayında olduğunu da bilmiyormuş. Bayramını kutlamak için aramış.
13/07/20222 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Sedat Peker'in arşivi

Peker’in muhtemel bir suikast veya kaçırma tehdidine karşı, arşivini yedeklediğini veya birilerine emanet ettiğini varsayabiliriz. O yüzden iktidar açısından onunla uzlaşma dışında bir çare görünmüyor. Erdoğan’ın, Soylu’nun Mehmet Cengiz’in, Yıldırım Demirören’in ortaya çıkan bunca pisliğe tek kelimeyle cevap verememesi, bazısının Peker’i susturmak Dubai’ye aracılar göndermesi, suç ortaklarının çaresizliğini ve paniğini göstermiyor mu? Zamanında Kozmik Oda yerine Peker’in arşivini bastırmadıkları için dövünüyorlardır şimdi…
06/07/20222 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Batı, Erdoğan’ı yaşatma derdinde…

Batı, Erdoğan’ı devirme değil, yaşatma derdinde… Bu baskı rejimi yıkılacaksa dış dinamikle değil, dış dinamiğe rağmen yıkılacak.
05/07/20222 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Acıların kardeşliği

Altılı Masa’dakiler tavanda buluşurken, tabanda buluşmanın daha kalıcı olacağına hükmettik. Tabanı genişletmeye, birlikte hareket etmeye, mücadeleyi büyütmeye karar verdik. Şimdi sırada Paris var. Konferans, gittiği her ülkede biraz daha büyüyerek, nihai toplantısını İstanbul’da yapmayı hedefliyor.
04/07/20222 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Erdoğan’ın kuru gürültüsü!

Krizlerden besleniyor Erdoğan, ama yol açtığı krizlerin ve açlık sınırındaki halka “Cambaza bak” demesi artık ona dışarda itibar, içerde oy kazandırmıyor. Dünya, mehterin ardında bir ordu olmadığını anladı; kuru gürültü de kimseyi korkutmuyor artık…
29/06/20222 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Cüneyt Arkın’a niye bu kadar üzüldük?

Bugün, vicdanının sesine ya da toplumun beklentisine göre değil, imaj danışmanlarının tavsiyesine, sponsor ve reklam ajansının hassasiyetine göre tavır belirleyen ve şöhretini riske atmaktan ölesiye çekinen starların eline kaldığımız için biraz da bu kadar üzgünüz, Cüneyt Arkın’ların yitip gitmesine…
28/06/20222 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Mücella Yapıcı onurumuzdur

Türkiye’de insanı savunmakla insana kıymanın arasındaki bedel farkı bu kadar yüksek işte… Ama Gezi direnişinin hıncıyla ve korkusuyla bu emirleri veren yetkililerin, o kanunsuz emirleri uygulayan doktorların, jandarmaların bir gün devranın döneceğini, asıl o zaman korkmaları gerekeceğini iyi bilmesi lazım. Mücella Yapıcı ve siyasi tutsakların onurunu böyle zedeleyemezsiniz. Ama bir gün bu yaptığınız onursuzluğun bedelini ağır ödersiniz.
27/06/20222 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Almanya, o fotoğrafı konuşuyor!

Cuma günü, Almanya’nın Avrupa ve iklimden sorumlu Devlet Bakanı Anna Lührmann ile görüştük. Bakan’ın daveti üzerine gerçekleşen görüşmede, Dışişleri Bakanı Baerboch’un Ankara ziyareti öncesi Türkiye’de artan baskılar, siyasi tutsaklar, hapisteki gazeteciler, seçim hazırlığı gibi konuların yanısıra, Almanya’daki radikal gruplar sorununa da değindik.
26/06/20222 minutes 12 seconds
Episode Artwork

Gelin biraz panik yaratalım!

Yasa maddesi, gündemdeki her konunun üzerine örtülebilecek, iktidarın her suçunu gizleyebilecek kadar geniş ve muğlak… İstenen de bu zaten: Gerçeğin ortaya çıkmasını önlemek, habercilerin cesaretini kırmak, bu korku ikliminde seçimi kazanmak… “Bilgi güçtür” derler ya; bilgisizlik de, güçsüzlüktür. Şimdi, bilgiden gelen gücümüzü koruma zamanı…
22/06/20222 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Trol ordusu silah bırakıyor!

Kasada para suyunu çektikçe, çakma trol ordusu da çözülüyor. Sosyal medyaya sansür yasası, biraz da yenilmiş bu ordunun yerine emniyeti ve yargıyı sürmek anlamına geliyor. O nasıl yenildiyse, bu da yenilmeye mahkûm oysa…
21/06/20222 minutes 43 seconds
Episode Artwork

“Adam gibi konuş lan!”

Serkan Müdür, bir milletvekiline hakaret ederek belki amirlerinin gözüne girmiştir, ama muhalif cepheyi genişletmeye de ciddi katkı yapmıştır. Dileriz, sadece bir grup cesur vekilin değil, herkesin bu zorbalığın tehdidi altında olduğu artık anlaşılır ve bu tiranlığa karşı toplu tepki, ortak mücadele verilir.
20/06/20223 minutes 5 seconds
Episode Artwork

Erdoğan’ın Kürt planı!

Önemli olan Erdoğan’ın ne planladığından çok, bu tür planlara karşı muhalefetin ne yaptığı, nasıl bir aday çıkaracağı… Türkiye’yi kazanmak için, İstanbul seçiminde zafer getiren dayanışmanın yeniden kurulması şart… O dayanışmanın kurulması için de meydanı Erdoğan’a bırakmadan HDP ile diyalog şart…
19/06/20222 minutes 27 seconds
Episode Artwork

AKP gün be gün eriyor

Çıkar için Erdoğan’ın peşine takılanların, bir gecede karşı trene atlama yeteneğini iyi biliyoruz; devrildiği an bunu deneyeceklerdir. Ama fanatikler için durum zor: Onların gözbağının çözülmesi ve aya üç şerit yol döşenemeyeceğini anlamaları için ciddi bir rehabilitasyon süreci gerekecek.
15/06/20222 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Kılıçdaroğlu çoklu kıskaçta!

Kılıçdaroğlu, her yerden saldırıya uğradığı bu fırtınada bu gemiyi seçime kadar batırmadan limana götürebilirse, sonrasında ülkeyi de bu tek adam rejiminden parlamenter demokrasiye taşıyabilir.
14/06/20222 minutes 35 seconds
Episode Artwork

HDP ambargosunu koydu!

Demokraside halk iradesine inananların, parti kapatmaya karşı çıkanların, Kürt sorununun çözümünü Meclis’te görenlerin ve -en önemlisi- Erdoğan’ın yeniden seçilmek için yola döşediği mayınlardan kaçınanların, HDP’yi görmezden gelmekten vazgeçmesi, yeni Türkiye’nin inşası planlarına dâhil etmesi şarttır.
13/06/20222 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Asfaltın altı dere

Derler ki, “Ankaralılar, şehirde gezinirken 20 derenin üzerinden geçerler de fark etmezler”. Çünkü hepsi yatağına gömülmüştür. “Asfaltın Altında Dereler Var” belgeselini izlerseniz görürsünüz: Dereler zamanla, onları yatağına diri diri gömen insanoğlundan intikamını acı almıştır.
12/06/20222 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Eskiye rağbet olsa...

Seçmen, gelecek seçimde, 20 yıl önceki depremin benzerini Erdoğan’a yaşatacak ve “Yettin artık, yenileri gelsin” diyecektir. Bu kez yeniler listesinde, 20 yıl önce adları öne çıkmayan isimler var: Kılıçdaroğlu, Demirtaş, İmamoğlu, Kaftancıoğlu, Yavaş…
08/06/20222 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Kasımda erken seçim...

HDP’yi kapatma davasını ve hızlanan tutuklama kampanyasını da bunlara ekleyin… İktidar, seçimin kilit partisini bertaraf edebildiği anda yeni bir mevzi kazanmış olacak. Kürtleri, “Bunlardan bize fayda yok” diye sandığa küstürmek bile AKP için büyük kazanım sayılır. Bunun için de ne gerekirse yapılıyor. Velhasıl ekonomik göstergelere, iç politik gelişmelere, diplomasideki dengelere bakılınca seçimi öne almanın, iktidar için çok daha akıllıca olacağı ve buna göre hazırlık yapıldığı çıkıyor ortaya… Dileriz muhalefet de hazırlığını buna göre yapıyordur
07/06/20222 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Aleviler tarih yazıyor!

Biliyorsunuz, Aleviler Almanya’da kamu tüzel kişiliği statüsü kazandı, böylece Alevi inancı Almanya’da resmen tanındı. Türkiye’de bir yasaklar silsilesine dönüşen inanç, özgürlükçü bir siyasal iklimde, kültürle, sanatla, gençlerle kaynaşabiliyor, kadınla erkeği ayrıştırmak şöyle dursun, eşit statüye taşıyabiliyor. Cemevi’nden ayrılırken bu tabloyu yaratanları ve dünyaya bir örnek sunanları tebrik ettik.
06/06/20223 minutes 5 seconds
Episode Artwork

İktidarın tetikçileri!

Devletin çeteleşmesinin mimarlarından Akın Gürlek’in Adalet Bakan yardımcılığına terfi ettirilince bu tarihçe geldi aklıma… Erdoğan’ın yargı darbesinin tetikçisi, Özgür Özel’in tabiriyle iktidarın “adalet celladı”, siyasi davaların “seyyar giyotin”i, muhtemelen seçimde vekil yapılarak korumaya alınmaya çalışılacak. “Bununla kurtulur mu? Günahsız yere hapsettirdiği onca insanın ahı peşini bırakır mı” sorusunun cevabı, yukarıdaki tarihçede var. Kendisine, başkalarından esirgediği türde, adil bir yargılama ve ilahi adaletin yazacağı türden bir final dileyelim. Bakalım, ona ne türkü yazacaklar.
05/06/20222 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Ağzını topla!

Küfür, bir rahatlama yolu olduğu kadar, bir kişilik zaafı, bir kontrol kaybıdır. Öfkeye yenilmenin, durumla başedememenin alametidir. Tıbbi ya da siyasi müdahale gerektirir. Erdoğan’ın Gezi’den gereken dersi almadığı anlaşılıyor. Gezi diliyle cevaplayalım: “Biz Mevlana değiliz, ağzını topla da gel…”
01/06/20222 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Davutoğlu ve Babacan neden sustu?

Siyaset, iklim değişince rüzgâra göre tavır alma yeteneği değil, fırtınada ortaya çıkıp rüzgâra karşı yürüyebilme cesaretidir. Savcı, sizin adınızı kullanıp davayı açmış, “Aranan lider Erdoğan”dır diyen hâkim de cezayı kesmiş. Suçsuz yere insanlar hapsedilmiş. Şimdi “Biz aslında mağdur değildik, bizi mağdur yazdılar” diye mağduru oynamanın bir hukuki yararı ya da siyasi getirisi var mı?
31/05/20222 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Erdoğan kaçmak değil, sultan olmak istiyor

Kılıçdaroğlu’nun “Kaçacaklar” çıkışı, geçen haftaya damgasını vurdu. CHP lideri, Erdoğan’ın, Türkiye’de, ailesinin kontrolündeki bazı vakıflar üzerinden, ABD’deki bazı vakıflara yapılan milyonlarca dolarlık para transferini belgeledi ve bunu “Amerika’ya kaçmaya hazırlanıyorlar” diye yorumladı. Ancak –yaygın tabirle söylersek- “büyük resme” bakınca, olayın bunun ötesinde bir anlamı olduğu çıkıyor ortaya… Son dönemde yaşanan birçok gelişme, Erdoğan’ın aslında İslam dünyasının liderliği için yatırım yaptığını kanıtlıyor.
29/05/20222 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Acının kadınları...

Suudi Arabistan’da 10 yıllık tutukluluğun ardından Mart ayında nihayet tahliye edilen Raif Badawi’nin eşi İnsaf’ın yüzü gülüyordu. Ama ülkesi Taliban’ın eline geçen Afgan yazar Hoda Khamosh, mutsuzdu. Bütün o kadınların acısı, Suriyeli şarkıcı Lynn Adib’in bir ağıdında dile geldi, sese dönüşüp salona yayıldı sanki… Acının kadınları, dünyanın sahipsiz olmadığını gösterdi; bir kez daha...
26/05/20222 minutes 43 seconds
Episode Artwork

Kılıçdaroğlu tek kale oynuyor!

Birkaç ay önce, başkanlık yarışında şans tanınmayan Kılıçdaroğlu, peşpeşe yaptığı ataklarla mevcut adayları sollayıp öne geçiyor. İmamoğlu, yaptığı hatalarla kendi adaylığını baltalarken, Mansur Yavaş en önemli konularda ne düşündüğünü ısrarla gizlerken o, kararlı adımlarla rakip kaleye yürüyor. Erdoğan için bir yolunu bulup Kılıçdaroğlu’nu safdışı bırakmak, stadı yakmak , maçı çalmak ya da iptal ettirmek dışında yol kalmamışa benziyor.
25/05/20222 minutes 45 seconds
Episode Artwork

Erdoğan tehlikeli bir oyun oynuyor!

Erdoğan, daha önce kendisine seçim kazandıran ve muhalefeti kendi safına çekmesini sağlayan milli güvenlik politikalarına dönüyor. Muhtemelen savaş nidaları eşliğinde ve sıkıyönetim gerginliğinde bir seçim planlıyor. Washington’dan gelecek telefonu heyecanla beklerken tabanına antiemperyalist lideri oynayarak, Ukrayna’ya SİHA satarken Rusya’ya göz kırparak yeniden seçilebilmeyi umuyor. Hem kendisi, hem Türkiye için çok tehlikeli bir oyun oynuyor.
24/05/20222 minutes 26 seconds
Episode Artwork

CHP ağır ağır yön değiştirtiyor

Aday kim olursa olsun, CHP’nin açılımı, Türkiye’nin önünü açar. “İyi adam, ama seçilemez” yılgınlığı, “Mezhep tartışmasında kaybeder” türü değerlendirmeler ise, Türkiye’yi kötülerin zulmüne, tek mezhep egemenliğine, yeni cellatların eline mahkûm eder.
22/05/20222 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Genç seçmende CHP+HDP’nin oyu %46

Demirtaş-Erkan Baş ittifakını düşünsenize… Bugünün baskısını en ağır şekilde yaşamış, aileden devraldıkları kayıplar, acılar, davalarla bedel ödemiş, bu derslerle dayanışmanın önemini idrak etmiş isimlerle, eski kalıpları kıracak, yepyeni bir siyaset mümkün… Çetin Altan ustaya inanın: Enseyi karartmayın!
19/05/20222 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Atatürk yaşasa bugün hapisteydi

30’larının sonunda o artık “ülkeyi yıkmaya kalkışmak”la suçlanan bir asi idi. Gıyaben idamına ve mallarının haczine karar verildi. Anadolu yoluna çıktığında, boynunda sarayın idam fermanı asılıydı. Gençliğini bugün yaşıyor olsa, muhtemelen bir hapishane hücresinden Saray’a bakıp “Hep oradaki adamın başının altından çıkıyor bunlar” derdi: “Sarayı başına yıkmadıkça rahat yok.”
18/05/20222 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Kürtçenin kelepçesi çözülecek!

CHP lideri, grup konuşmasında hem Aynur Doğan’a hem Kürtçe şarkısına sahip çıktı. Aynur Doğan da “Biz, kaslarınızı güçlendireceğiniz kum torbaları değil, yüreğinizi ve vicdanlarınızı güçlendirmenin fırsatlarıyız” diyerek yasağa tavır aldı. Unutmayalım: Yasaklanan dilin ve habire kışkırtılan nefretin yegâne ilacı, iki dilde, hep bir ağızdan barış türküleri söylemektir.
17/05/20222 minutes 35 seconds
Episode Artwork

SADAT ve Kılıçdaroğlu!

Kılıçdaroğlu istihbaratı almış olmalı ki, son derece yerinde ve etkili bir hamle ile SADAT ‘ın kapısına dayandı ve “Ne hazırladığınızı biliyorum. Ayağınızı denk alın” mesajı verdi. SADAT, aldığı emrin gereğini yapamazsa, bu rüzgâr, tıpkı Ecevit gibi Kılıçdaroğlu’nu da en çok oy alan parti lideri konumuna çıkarabilir.
16/05/20222 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Can Dündar'dan Demirtaş’a açık mektup...

Cezaevinden yazdığınız ve hayat arkadaşınız Başak Demirtaş aracılığıyla ulaştırdığınız mektubu aldım. İsme yazılmış olsa da mektup kamuoyuyla paylaşıldı. Ben de bu cevabî mektubu cezaevine yollarken, kamuoyuyla da paylaşmak ve önerilerinizin bir kısmının hayata geçmeye başladığından hem sizi, hem kamuoyunu haberdar etmek istedim.
15/05/20222 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Kaftancıoğlu kazanır, Erdoğan kaybeder

Bundan sonra olacakları, bundan önce olanlar söylüyor bize: Bütün bu yasaklar, Erdoğan’la birlikte tarihin çöplüğüne gidecek. Bugünün yasaklıları siyasetin zirvesine yerleşecek. Siyasi direktifle o yasakları koyan yargıçlar hapse girecek. Ve onlara “rakiplerimi temizleyin” direktifi veren Erdoğan, bir yolunu bulup kaçamazsa çok ağır bedel ödeyecek. Peşinden de “Keşke tarihten ders alsaydı da, kendisi bunları yaşamasa, ülkeye de bu felaketi yaşatmasaydı” denilecek.
12/05/20222 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Almanya Merkel'e kızgın!

Türkiye bir dönem dünyada kendi kendine yeten az sayıda ülkeden biriydi. Bugün buğday ihtiyacının yüzde 37’sini ithal etmek zorunda… Ve bu ithalatın yüzde 70’ini Rusya’dan yapıyor. Rusya’dan tarım ürünleri ithalatında Türkiye bu yıl Çin’i sollayıp birinci sıraya geçti. Ayçiçek yağında, arpada, kepekte, küspede de durum aynı: Türkiye, Rusya’nın en büyük ithalatçısı durumunda… Doğal gaz ithalatının üçte biri de Rusya kaynaklı… Ülkeye gelen Rus turistlerin sayısı bir süre önce Alman turistleri aşarak birinci sıraya yükseldi. Hal böyle olunca elbette 34 askerinizin Ruslarca öldürülmesine sessiz kalır, Kremlin kapısında bekletilerek aşağılanmaya razı olur, Ukrayna’nın işgaline yüksek sesle karşı çıkamazsınız. Türkiye, Rusya’ya bağımlılıktan kurtulmak için, acilen, hem kendi kaynaklarını, hem de alternatif kaynakları seferber etmelidir.
11/05/20222 minutes 40 seconds
Episode Artwork

“Şiddet dalgası” mı geliyor?

AKP’den kopan halkı yeniden şiddet sarmalına sürükleyip korkutma ve tek adamın çevresinde toplama planı ortada ve bu kez toplumun giderek büyüyen sığınmacı öfkesinin kullanılacağı belli… Ne yazık ki, Özdağ, sığınmacı siyasetiyle bu planın değirmenine suç taşıyor. Davutoğlu’ndan açıklaması beklenen tertibi hepimiz çok iyi biliyoruz artık… Ondan öğreneceğimiz bir şey yok; sadece ülkeyi bu kez bu korkunç tuzaktan nasıl koruyacağımızı düşünmemiz gerekiyor.
10/05/20222 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Erdoğanlaşma tehlikesi!

20 yıldır biriken öfke öyle büyük ki, hiç kimse yeni bir Erdoğan ihtimaline tahammül edecek halde değil… Özür dilerken bile bildiğini okuyan bir siyaset, ne Erdoğan’ın alternatifi olabilir, ne Türkiye’nin yarın umudu… Sadece susarak popülaritesini artıran Mansur Yavaş ve İmamoğlu’nun fazla öne çıktığından rahatsız CHP Genel Merkezi, İstanbul Belediye Başkanı’nın konuştukça batışını keyifle izliyordur sanırım.
09/05/20222 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Neden korkuyorlar?

Danıştay’da iptal kararının görüşmelerine, oradaki kadın avukatların direncine, genelde kadın hareketinin yükselişine bakınca, herhalde “biz çekildik” demenin çekilmeye yetmeyeceğini görmüşlerdir. Belli ki kadınlar, “Geleneksel aile yapısı” ambalajı içindeki şiddet evlerine daha fazla tahammül göstermeyecek. İstanbul Sözleşmesi, yaşatmaya devam edecek.
28/04/20222 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Kan parası...

Türkiye, Erdoğan’ın Riyad’a gideceğini Reuters’in haberinden öğrendi. Türkiye toprağında katledilen bir gazetecinin kanı üzerinden nasıl bir kirli pazarlık yapıldığını ise henüz bilmiyoruz.
27/04/20222 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Ne yapmalı?

Önemli olan, kitlelerin yenilmişlik hissini aşacak, kralın çıplak olduğunu duyuracak ve insanlara ne kadar kalabalık olduklarını hatırlatacak, Gezi’ci, barışçı eylemler… Şu an toplumun her şeyden çok, bu “engerekler ve çıyanlar” karşısında çaresiz, güçsüz, yalnız olmadığını hissetmeye ihtiyacı var. CHP liderinin dediği gibi, “ya bu seferberliğe katılın ya da çekilin.”
26/04/20222 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Aman dikkat, uzatmalar oynanıyor!

Bu maç çoktan bitti; çevirmenin yolu yok. Ama herkesin, evet herkesin, uzatmalarda kalkışacakları kışkırtmalara, kazacakları kuyulara karşı uyanık olması şart…
20/04/20222 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Bizim tetikçinin izi bulundu!

Tetikçilerin, azmettiricilerin, uyuşturucu kaçakçılarının ardında hep aynı isimlerin çıkması, hemen hepsinin de devletin istihbarat teşkilatıyla ilişkili olduklarını açıklaması tesadüf mü? Yoksa suçluları yakalamakla yükümlü devletin bizzat kendisi, devasa bir suç örgütü haline mi geldi?
19/04/20222 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Sarayın dalkavukları!

Saray’dan son gelen iftar görüntülerinde yeni bir şey yok. 12 Eylül’de Kenan Evren’in kapısında kuyruk olanlar, şimdi kendilerine yeni bir Sultan buldu, oraya kapılandılar. Ekonomi krizdeymiş, halk açlık sınırındaymış, cezaevlerinde işkence varmış, ülkenin bir kuşağı harcanmış umurlarında değil… Batmakta olan geminin güvertesinde, kaptanla fotoğraf çektirmenin keyfini yaşıyorlar. İsimlerinin “karanlık bir devrin çalgıcıları” olarak anılacak olmasından da zerrece rahatsızlık duymuyorlar.
18/04/20222 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Sedat Peker de Bahçeli'yi kurtaramaz!

Tek adam iktidarını inşa sürecinde desteği istenen Sedat Peker, şimdi de tek adam iktidarının çöküş sürecinde son çare olarak yardıma çağırılıyor. Erk Acarer’in haberinden öğreniyoruz ki, AKP ve MHP’den birer milletvekili “Bahçeli’ye destek ver, af çıkaralım” teklifiyle kapısını çalmış, ama Peker, onlara bekledikleri can simidini uzatmamış. “Artık sizi ben bile kurtaramam” demiş olabilir. Eh, kan akıtan duşun suyu da kesildi. Ne olacak şimdi?
17/04/20222 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Silivri’nin işkencecileri...

Silivri’nin işkencecileri, bu devrin geçeceğini, adlarının öyle kolay unutulmayacağını, bugün emirle işledikleri suçların sorumluluğunun yarın üzerlerine kalacağını bilmeli… Ve elbette hesabı sorulacak bu insanlık suçuna ortak olmaktan çekinmeli…
14/04/20222 minutes 16 seconds
Episode Artwork

“Aile birliği”niz batsın!

Elbet kadın mücadelesi, sonunda maganda şiddetini ağır suç haline getirmekle kalmayacak, insan canının erkek egemenliğinden daha kıymetli olduğu bir yeni ilişki modelini de beraberinde getirecektir.
13/04/20222 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Kobani operasyonu: Neden şimdi?

Kobani operasyonlarının 8 yıl sonra yeniden başlatılmasının ve 91 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmasının nedeni ne olabilir? Bir: HDP’yi kapatmaya yeni bir bahane üretmek… İki: Kürt seçmeni sandığa küstürmek… Üç: Seçim hazırlığı…
12/04/20222 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Batı demokrasisi tehlikede

Avrupa Birliği’ni terk eden İngiltere… Halkın üçte birinin demokrasi karşıtı olduğu Almanya… Ve halkın üçte birinin aşırı sağa yöneldiği Fransa… Yaşlı kıta, Ukrayna savaşı nedeniyle gözlerini Rusya’ya çevirmişken, asıl yıkıcı bomba, kendi içinde patlıyor.
11/04/20222 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Kılıçdaroğlu tutuklanır mı?

Mahkeme, tedbir kararına uymayanlara, şikâyet olursa, altı aya kadar disiplin hapsi verebiliyor. Tabii Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığı var; ama Meclis’i koruyan bu zırh, çoktan yırtıldı. Seçim için son bir yıla girilirken, “Avrupa’nın en çok insan hapseden lideri”, iki önemli rakibinden Selahattin Demirtaş’tan sonra Kemal Kılıçdaroğlu’nu da hapsettirmeyi dener mi?
06/04/20222 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Diyanet dokunulmazlık istiyor!

Yargının inanca göre düzenlenmesine göz yumarsak, şeriata geçmişiz demektir. Bu, çağdaş Türkiye’nin sonu olur. Diyanet’e “Burada dur” demenin zamanıdır.
05/04/20222 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Yoksulluk propagandası seçim kazandırmaz!

Muhalefetin dilini değiştirmek için, onlara her gün Macaristan’ı, Venezüella’yı hatırlatmak ve “yoksulluğu değil, nasıl çözeceğinizi anlatın” demek gerekiyor.
04/04/20222 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Seçimle gitmezler mi?

Macaristan’ın otoriter lideri Orban’ın seçimi 5. kez yeniden kazanması, Erdoğan’ın seçimle gideceğine inanan çevrelerde hayal kırıklığı yarattı. Haksız değiller: Türkiye ile Macaristan arasındaki benzerlikler o kadar çok ki…
03/04/20222 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Ekonomik kriz Erdoğan’ı götürür mü?

Bence kriz her diktatörü götürür de; halkı, önce iktidarın elinde rehin olmaktan kurtarmak, sonra da ülkenin sahipsiz olmadığına inandırmak şart...
30/03/20222 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Erdoğan yükselişe geçti!

AKP’nin 20 yıllık yorgunluğuna, yaşanan ağır ekonomik krize ve ülkenin yüzde 70’inin gözünü bir alternatif arayışına çevirmesine rağmen muhalefet, kendisinden beklenen birlikteliği sağlayamaz ve iç çatışmalarda boğulur da Erdoğan’ın önünü açarsa, bunun onlara siyasi bedeli, çok ama çok ağır olur. Ama daha önemlisi, böyle bir ihtimal, Türkiye’ye çok pahalıya malolur.
29/03/20222 minutes 35 seconds
Episode Artwork

“Akıllı ol”alım!

Tehdit edenleri gizleyen koruma kalkanı, bu tehditlerin tek bir merkezden geldiğine kanıt sayılabilir. Diyarbakır ve muhalif gazeteciler, bu tehditlere on yıllardır alışkın… Şimdi tehdit, bütün Türkiye’ye yayılıyor. Bazı tehditler sonuç veriyor, bazılarında geri tepiyor. Altan, “işimize bakalım” deyip geçti. Süleyman Soylu’nun Türkiyesi böyle Teksas’a dönüştü işte… Ama bir kez daha gördük ki, yol kesen çeteleri teşhir etmekte, tehditlerini alenileştirmekte ve karşı karşıya olduğumuz belayı tüm dünyaya haber vermekte yarar var. Onların gözü bizdeyse, bizim de gözümüzün onlarda olduğunu bilsinler.
28/03/20222 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Avrupa’nın ruh hali...

Türkiye belki İkinci Dünya Savaşı’nın dehşetinin dışında kaldığı için, belki ekmek kavgası her derdin önüne geçtiği için Ukrayna savaşını gündemine almıyor; ama Batı kamuoyu, 1945’ten beri belki de en büyük travmasını yaşıyor. Dileyelim, korkular haklı çıkmasın.
27/03/20222 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Bu ne yüzsüzlük?

Bu zulmün, bu arsızlığın, bu yüzsüzlüğün sona erdiği gün, et kuyruğundakilerden trafik sıkışıklığındakilere, doğalgaz faturası ödeyemeyenlerden taksi bulamayanlara kadar herkes için toplu kurtuluş günü olacak. Peşlerinden diyeceğiz ki: “İnsan hayatı ucuz olduğu için bu cüreti buluyorlardı. İnsan hayatını kıymetlendirdik. Ortalık rahatladı.”
23/03/20222 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Polis içinde tarikatlar savaşı!

Hukukçu Ayhan Erdoğan, Birgün Gazetesi’ndeki söyleşisinde bu polis şiddetinin arkasında “tarikatlar çatışması” olduğunu söylüyor. Bu tez doğruysa Emniyet içindeki bir tarikat, hükümeti desteklemeyen bir tarikat aleyhine devlet gücünü kullanıyor demektir.
22/03/20222 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Öfke büyüdü, polis de durduramayacak!

O kadar çok insan, o kadar çok çevre düşman ilan edildi ki, bu toplumun asıl düşmanının, onları düşman ilan edenler olduğu daha net anlaşıldı. Toplum, sarayın diktiği ve zorla giydirmeye çalıştığı üniformayı giymeyi reddediyor. Sadece son 24 saate bakmak yeterli: Tepki, duruşma salonlarından meydanlara, caddelerden kampüslere yayılıyor ve artık öfkeyi ne polis, ne cop, ne tazyikli su durdurabiliyor.
21/03/20222 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Gezi’nin karar günü

5 yıldır süren Gezi Davası’nda bugün karar bekleniyor. Davada Osman Kavala ve Mücella Yapıcı hakkında, “hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet, 6 sanık için de 120 yıla kadar hapis isteniyor. Kavala, 1600 gündür Erdoğan’ın elinde tutsak… Saray, Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyeliğini riske etmek pahasına sürdürüyor inadını…
20/03/20222 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Nebati, yabancı yatırımcıyı bürokrasiyle kavgaya çağırdı

Biliyorsunuz, Hazine ve Maliye Bakanlığı bir yılda üç bakan yuttu. Koltuğun son kurbanı, Nureddin Nebati… Onun da ne yapsa, ne etse Erdoğan’a yaranamadığı, pek yakında yolcu olduğu konuşuluyor Ankara kulislerinde…
16/03/20222 minutes 12 seconds
Episode Artwork

Son gelişmeler ABD’nin projesi mi?

Erdoğan, ne oldu da “değerli yalnızlık” adı altında dünyaya “eyyy” diye ayar verme huyundan vazgeçerek çok yönlü diplomasi atağına geçti?
15/03/20222 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Oligarkların yeni adresi Türkiye mi?

Önceki gün Jack’in adresinden Roman Abramovich’in jeti LX-Ray’in İstanbul’da olduğunu öğrendik. Ondan birkaç gün önce İngiltere, Abramovich’in İngiltere’deki tüm mal varlığının dondurulduğunu ve seyahat etmesinin yasaklandığını duyurmuştu. Rus oligarkın jetinin bu kararın hemen ardından İstanbul’a inmesi, elbette aklımızaşu soruyu getirdi: Oligarkların yeni adresi Türkiye olabilir mi?
13/03/20222 minutes 25 seconds
Episode Artwork

AKP dibe vurdu ama…

Ortada ideolojik sadakat, din hassasiyeti, ilkeli tavır filan yok; cehaletten beslenen bir liderin hipnotize ettiği fanatik kitlenin, onun peşinden uçtuğunu sanarak uçurumdan düşüşü var. Dileyelim de, onlar at gözlükleriyle yere çakılmadan önce ülkenin diğer üççeyreği bu düşüşü durdursun, uzun sürmüş bu hipnoz son bulsun.
10/03/20222 minutes 46 seconds
Episode Artwork

AKP, Öcalan’la görüşüyor mu?

“Abdullah Öcalan’ın Demirtaş’ın mesajlarından rahatsız olduğunu” bizzat Erdoğan açıkladı.Buradan Saray’ın yine İmralı ile görüşmeler yaptığı anlaşıldı. Avrupa’da Kürt hareketinin önde gelen isimlerinden birine bu görüşmeleri sordum; yalanlamadı: “AKP, köşeye sıkıştı. Her yolu dener. Ama Erdoğan’a bizden ekmek çıkmaz” dedi.
09/03/20222 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır gezisi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iki ertelemeden sonra, yarın Diyarbakır’a gidiyor. CHP lideri, gezi öncesi çapraz ateş altında... Bir yanda, ittifak içindeki muhafazakâr ortakları var, öte yanda ittifaktan dışladığı HDP… İki taraf da CHP’yi eleştiriyor.
07/03/20222 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Demokratik Türkiye arayışı...

Hafta sonu Berlin’de “Demokrasi ve Özgürlük Konferansı” toplandı. Yaklaşık 200 kişiydik. Siyasetçiler, aktivistler, sivil toplum kuruluşu yöneticileri, akademisyenler, hak örgütlerinin temsilcileri… Yakınlarını faili meçhul cinayetlere kurban vermiş anneler, kayyum rektöre direnen öğrenciler, ormanını savunan inisiyatifler, İstanbul Sözleşmesi’ni geri isteyen kadınlar, Kürtler, Türkler, Aleviler, Ermeniler, Süryaniler, Ezidiler… Barış akademisyenleri, KHK’lılar, cinsel ayrımcılık mağdurları, sürgünler…
06/03/20222 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Bu savaşı Zelenski kazandı!

Bir ay öncesine kadar pek kimsenin ciddiye almadığı, Batı’nın kuklası olarak görülen bir eski komedyendi. Bugün bütün dünyanın saygıyla izlediği, ülkesini savunan bir kumandan…
03/03/20222 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Kime karşı, kimin yanındayız?

Bizim safımız, işgale direnen Ukrayna halkının, kendi iktidarına kafa tutarak barış isteyen Rusların, trenden tekmelenerek indirilen Afrikalıların, evini terk edip sınır boylarında kendine yeni yurt arayan mültecilerin, dünyanın dört bir yanında savaşa karşı yollara dökülerek kendi hükümetlerini harekete geçmek mecburiyetinde bırakan milyonların safıdır.
02/03/20222 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Ankara Kiev’le Moskova arasında sıkıştı!

Erdoğan, Cuma namazı çıkışı ayaküstü yaptığı konuşmada Batı’yı bol bol nasihat çekip ciddi, kararlı bir tutum sergilememekle eleştirdi.Oysa asıl Ankara bol bol nasihat çektiği halde ciddi, kararlı bir tutum sergileyemiyor. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Rusya’yı Konsey üyeliğinden çıkarma kararı alırken Türkiye çekimser kaldı.
01/03/20222 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Yeniden demokrasi arayışı...

Altılı mutabakatın içinde bugünkü krizin sorumluları var; HDP yok. En büyük zaafı burada… Yine de tarihi bir başlangıçtır. Ortak fotoğraf, ortak imza, ortak metin, gecikmiş de olsa hayati önemdedir. Ancak unutulmamalı ki toplumun şu andaki önceliği, rejimin niteliği değil, mutfağındaki yangın… Şimdi acilen o yangının, bu rejimin sonucu olduğunun anlatılması ve bu ittifakın alternatif çözüm yolunun gösterilmesi gerekiyor. Türkiye’ye hayırlı olsun.
28/02/20222 minutes 45 seconds
Episode Artwork

Türkiye’nin intikamını Ukrayna mı aldı?

Türkiye, füze satın aldığı ülkeyle, drone sattığı ülkenin savaşını uzaktan izliyor. Savaşı füze aldığı ülke kazanırsa, sattığı drone’lar kendisine hatırlatılacak; drone sattığı ülke kurtulursa, aldığı füzeler başına dert olacak. Görünen o ki, her şartta Ankara, bu savaştan kayıpla çıkacak.
27/02/20222 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Türkiye’yi bekleyen tehlike...

Türkiye, en zayıf döneminde, kıyasıya bir bilek güreşinin tam ortasında kaldı. Üstelik yalpalayan diplomasisi yüzünden kimsenin güvenmediği bir aktör durumunda… Rusya’dan S-400’leri alma ısrarıyla ABD ve NATO’nun desteğini kaybetti. Suriye’de cihatçıları destekleyerek, tam savaş öncesi Ukrayna’ya silah satarak da Rusya’yı kızdırdı. Şimdi silah aldığı Rusya, silah sattığı Ukrayna ile savaşırken arada sıkışmış durumda… Tutarsız dış politikasının bedelini ödeyecek şimdi.
24/02/20222 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Sedat Peker iade edilir mi?

Adalet Bakanlığı hemen Birleşik Arap Emirlikleri’nden Peker’in iadesini istedi. Ama Ankara, Dubai’de suskun oturan bir Peker’i, Türkiye’de hapiste tutulan bir Peker’e tercih edecektir. Birkaç nedenle: Birincisi, çektiği her videoyla birkaç bakan ve bürokratı deviren ve son videosunda Saray’ı deşifre sözü veren Peker’in dillere destan arşivi… Peker, Türkiye’ye iade edilir ya da kaçırılırsa o arşivin ortaya saçılma ihtimali büyük. Erdoğan, bunu göze alamaz.
23/02/20222 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Bildiğimiz dünyanın sonu geldi!

Ukrayna krizi, “bildiğimiz dünya”nın sona erdiğini bir kez daha ortaya koydu. Görünen yeni tabloda, neredeyse çaresiz halde ve darmadağın görünen Batı dünyası ile güç politikasıyla sonuç alan, mevzi kazanan Rusya-Çin dayanışması karşı karşıya... Soğuk savaşta sıcak çatışmayı engelleyen güçler dengesi, alt üst oluyor sanki…
22/02/20222 minutes 39 seconds
Episode Artwork

İktidarın büyük korkusu!

21/02/20222 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Savaş kapıda, Türkiye tehlikede…

Görünen köy, kılavuz istemez: Türkiye’nin tam ortasında kalacağı ve kararlarında çok zorlanacağı bir savaş olacak bu…
20/02/20222 minutes 32 seconds
Episode Artwork

"Geçcek"le zil takıp oynadık! #Tarkan

Tarkan, bir kısmı iktidara yanlamış, bir kısmı üç maymuna yatmış, pek azı riski göze almış bir dünyanın içinden cesaretle seslendi. Tam da toplumun kedere boğulduğu bir dönemde bu çilenin biteceği müjdesini, zilleri takıp oynayacağımız günün haberini verdi.
17/02/20222 minutes 21 seconds
Episode Artwork

İktidarda seçim hazırlığı hızlandı!

Tek sesli bir kampanyanın ardından, seçimi baraj, sandık, sayım hileleriyle almayı umuyor. Olacağı, yine tarihten bir örnekle haber verelim: Evren’in anayasasına yüzde 92 ile kabul veren halk, çok da değil, bir yıl sonra Evren’in “oy verin” dediği partiyi yüzde 23’le sandığa gömerken, “seçmeyin” dediği lideri yüzde 45’le iktidar yaptı. Kıssadan hisse: Bazen diktatör olmak bile, her dediğini yaptırmaya yetmeyebilir.
16/02/20222 minutes 37 seconds
Episode Artwork

MİT dokunulmaz mı?

Görünen o ki, MİT, hükümetin yumuşak karnı… Oraya dokunulmasını asla istemiyor. Erdoğan darbe gecesi MİT Müsteşar’ına ulaşamadığını söyledi; “Darbeyi eniştemden öğrendim” dedi. Ama Müsteşar, ne hükümete, ne Meclis’e bunun hesabını vermedi. “Bu nasıl istihbarat teşkilatı” diye sorsanız, “devlet sırrıdır, soramazsın” diyecekler. Kusura bakmasınlar: istihbarat teşkilatı, devletin değil, ailenin sırrını korumaya başladı mı, bunun hesabını sormak gazeteci için sadece hak değil, daha çok sorumluluktur.
15/02/20222 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Erdoğan'ın en büyük rakibi...

Halk, artık vaat dinlemekten yoruldu, hizmete bakıyor. Yerelde başarısını gördüğü yöneticiyi daha yükseklere taşıyor. “Büyük bir kenti başarıyla yönetebildiyse, Türkiye’yi de aynı başarıyla yönetir” diye düşünüyor.
14/02/20222 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Bütün suçu Erdoğan'a yıktılar...

Unutmayalım ki, Türkiye’nin çıkışı, sadece Erdoğan’dan kurtulmakta değil, Erdoğan’ın temsil ettiği zihniyetten kurtulmakta…
13/02/20222 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Kiev gezisi öncesi Bozkır hediyesi

Erdoğan, kritik zirve öncesi Bozkır’ı susturarak onun söyleyecekleriyle oluşabilecek krizi de şimdilik önlemiş olmayı umuyor. Ama bu dosyanın öyle kolay kolay kapanmayacağını en iyi kendisi biliyor.
02/02/20222 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Kavala ve Demirtaş nefreti!

“Biz ezip geçelim, hukuku sonradan ona uydururuz” diyen Süleyman Soylu çizgisi galip çıkıyor. Kayda geçelim: AKP, uçuruma doğru gaza yüklendi son 3 günde…
01/02/20222 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Daha da gaddarlaşacaklar

Daha da gaddarlaşacaklar. Seçime doğru, bir savaş kabinesi kuruyorlar ağır ağır… Küfürbaz trol çetelerini büyütüyorlar. Gazetecileri tutukluyor, kanalları kapatmakla tehdit ediyorlar. “Milli hassasiyet” adı altında tam sansür hazırlığı yapıyorlar. “Biz yıkalım, hukuk arkadan gelir” lafını eleştireni görevden alıp, “Hukuku boş ver yıkıp geçelim” diyeni baş tacı ediyorlar. Polis devleti, seçim günü için yığınak yapıyor.
31/01/20222 minutes 23 seconds
Episode Artwork

“Bozkır ne anlattı?” korkusu...

Bir terör örgütüne yardım yataklık var mı peki? Evet var. Hükümetin bir terör örgütüne yardım ettiği aşikâr… Ve gerçeklerin eninde sonunda ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu var.
31/01/20223 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Pozitif muhalefet zamanı!

Uzayıp giden buluşmalar serisi, maalesef akla, “istikşafi görüşmeler” başarısızlığını getiriyor. Liderlerin evcilik oynar gibi birbirlerine gidip gelmesi, fakat bir türlü beklenen ortak fotoğrafı vermemesi, her görüşmeden sonra “Yine somut bir sonuç yok” hayal kırıklığı yaratıyor.
27/01/20222 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Silah ticaretinin kilit ismi: Bozkır

Bozkır, Türkiye’ye getirilmiş ve ifadesi alınıyorsa, devlet içinde epey bir kesimin başı dertte demektir. Bozkır bildiklerini, yaşadıklarını mahkemede anlatırsa, öncelikle onu getiren Milli İstihbarat Teşkilatı için bir hayli sıkıntı yaratır.
26/01/20222 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Almanların kıskandığı havaalanı...

AKP’nin, “en büyük, en hızlı, en kazançlı” inşaat hırsı, müteahhitlere kazandırıyor belki, ama can alıyor ve risk yaratıyor. Erdoğan’ın “amma da çabuk bitirdiler” diye böbürlendiği müteahhitlerin yaptığı kargo terminalinin çatısının nasıl çöktüğünü, aynı 5’li çetenin işlettiği Kuzey Marmara otoyolunun nasıl ilk karda kapandığını gördük. Tabii alanın kurulduğu yer konusunda başta yapılan uyarıların ne kadar yerinde olduğunu da…
25/01/20222 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Mağdur! Dur. Kimliğini söyle!

Mağdura kimlik sormaktan vazgeçelim; onun yerine mağdurların safında zulümle mücadele edelim.
24/01/20222 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Şiir, anayasaya aykırıdır!

Cesaretin nasıl Covid’den hızlı yayıldığına tanık olduk. 24 saat geçmeden, Sezen’in şiirden manifestosu, kuşdili dahil 35 dile çevrilmiş, dünyaya yayılmıştı. İktidar-sanat ilişkisi literatürüne girecek bir sahneye tanıklık ettik. Bir kez daha gördük ki, “Şiir anayasaya aykırıdır” ve Sezen gibi sanatçılar, iktidarın sağlığına zararlıdır.
23/01/20222 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Yumruğu ödüllendiren, yumruğa hazır olmalıdır!

Saldırganı ödüllendiren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, sadece o çocuğun değil, bütün ülkenin adalet duygusunu yumrukladı. Şimdi 12 yaşındaki o çocuğa, bir başka ülke gerçeğini öğretmek boynumuza borçtur: Bu ülkede adalet, geç de olsa, yerini bulur.
20/01/20222 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Dink’i Adalı’ya bağlayan zincir

Rakel Dink’in dediği gibi, “Resimler yan yana konduğunda, asıl katil ayan beyan ortaya çıkmıyor mu?"
19/01/20222 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Son anketin çaldığı alarm zili!

Ne yazık ki, merkez siyasette, sol ittifakta, barolarda bir türlü ortak bir paydada bir araya gelemeyen bir muhalefet görüntüsü var. Güçlü bir toplumsal seferberlikle sağlam bir demokrasi cephesi kurulamazsa bir baskın seçimde Türkiye’nin işi zor.
17/01/20222 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Anayasa Mahkemesi de düştü!

Anayasa Mahkemesi’nin “Tutuklulukları yasadışıdır” kararıyla salıverilmiş biri olarak, bu görüşe katılmam zor. Yüksek Mahkeme’nin “ışıklarının yanıyor olması”, zayıf da olsa yargı mekanizması içinde bir adalet arayışını gündemde tutuyordu. Ama elbette hepimizin çok iyi bildiği gibi günümüz koşullarında verilmesi gereken mücadelenin özü yasal değildi, siyasaldı. Bundan böyle, hepten öyle…
16/01/20222 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Toplumsal öfke, muhalefeti aştı!

Muhalefetin görmesi gereken şu: Toplumsal öfke müthiş kabardı ve muhalefeti aştı. Gereken yerde, gereken tepkiyi vermediklerinde, o tepkiyi verenlerin sokağa çıkmasını da engelleyip “Sandığı bekleyin” dediklerinde, hem toplumu, hem Enes gibi gençleri tamamen hareketsiz ve umutsuz bırakıyorlar.Toplumsal tepki, yakında sadece iktidarı değil, muhalefeti de önüne katacak; göreceksiniz.
12/01/20222 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Al sana dindar nesil!

Enes Kara, kendini yakarak hepimize bir işaret fişeği çaktı. Derin Türkiye’nin karanlık odalarından birinin kapısını açtı. İçerde nefessiz kalıp boğulan bir kuşağı hatırlattı. 24 saattir hepimizin zihninde aynı soru var: “Biz nerde yanlış yaptık?”
11/01/20222 minutes 40 seconds
Episode Artwork

CHP’deki Ekremciler ve Kemalciler!

İktidar partisi, ağırlaşan ekonomik koşulların da etkisiyle gün be gün eriyor. Kitleler yüzünü muhalefete dönmüş, bir çıkış yolu göstermesini bekliyor. Ve CHP’de adeta “aday-toto” oynanıyor.
10/01/20222 minutes 44 seconds
Episode Artwork

“Kulüp” dizisi neyi başardı?

Dizi, bu amaca uygun olarak, istihbaratın bir yalan haberiyle nasıl pogroma zemin yaratıldığını, provokatörlerin nasıl kamyonetlerle taşındığını, azınlıklara ait dükkânların nasıl işaretlenip hedef gösterildiğini, saldırının sokak taşlarından, sopalara kadar nasıl özenle hazırlandığını gayet net sergiledi.
09/01/20222 minutes 41 seconds
Episode Artwork

“Kriz gelir, Erdoğan gider” mi?

Siyaseti dönüştürecek olan, ekonomik krizin nedenlerini net şekilde açıklayacak, çıkış için inandırıcı bir programla çözümler ortaya koyacak, umudunu yitirmiş kitlelere umut ve güven aşılayacak, örgütlü muhalefet ittifakıdır. Bunlar olmadıkça kimse tek başına krizin, onu yaratanı devirmesini beklemesin.
06/01/20222 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Kazakistan, Erdoğan’ı korkuttu!

Beklemek, bir muhalefet stratejisi olamaz. Tepkiyle evinden sokağa taşan halkı meydanlarda, mitinglerde biraraya toplayıp o öfkeyi siyasal dönüşüm için enerjiye dönüştürmek zorundasınız.
05/01/20222 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Erdoğan yeniden dine döndü!

Bırakın Erdoğan camiden konuşmayı sürdürsün; mutfak yanarken kimse müezzine kulak asmaz.
04/01/20222 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Saldırıya uğrayan AKP veya Erdoğan olsaydı?

Saldırıya uğrayan AKP, sopalarla linç edilen Recep Tayyip Erdoğan olsaydı, saldırganların serbest bırakılması düşünülebilir miydi? Hangi yargıç, ona saldıranları salıvermeye cüret edebilirdi?
03/01/20222 minutes 7 seconds
Episode Artwork

"Almanya battı" mı?

Almanya, tarihte bir kez battı: O da Nazilerin propaganda makinesi, bu yalanlara halkı inandırmayı başardığı zaman… Türkiye, o noktayı geçti. AKP’nin oyu kadar, Hürriyet’in tirajı da buna kanıttır.
02/01/20222 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Türkiye bu seçimi kaybedemez!

Evet, zor bir yıl olacak. Evet, AKP, can çekişirken can yakacak. Ama demokrasi güçleri kararlı olursa, birarada durdursa, özgürlükçü bir rejimde uzlaşırsakazanacak. Türkiye halkı, bu yükü sırtından atacak; 20 yıllık bu berbat parantezi kapatacak. Hepinize özgür, aydınlık, mutlu bir yıl diliyorum.
30/12/20212 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Can Dündar: Cehaletin iktidarı!

Doğruysa KPSS mülakatında “Reis kime denir” diye sormuşlar; “Temel Reis” diyen kalmış, “Erdoğan” diyen geçmiş.
29/12/20212 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Böyle giderse Erdoğan'ı kimse kurtaramaz!

Köşeye sıkışan despotların gözünün karardığı noktalar vardır: Erdoğan şu an o noktada… Soylu’yu İmamoğlu’nun üzerine sürmesi, HDP’yi kapatma hazırlığına girmesi, muhalefete saldırılar organize edip “Bunlar daha iyi günleriniz” demesi, hep bu panikten... İsmet Paşa’nın sözünü ödünç alıp uyaralım: Böyle giderse artık onu kimse kurtaramaz.
28/12/20212 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Dünün mağduru, bugünün zalimi!

Erdoğan’ın zulmüne uğrayan İmamoğlu’nun yükselişi başlıyor. Erdoğan’ı ise onu mahkûm edenlerin kaderi bekliyor: Tarihin çöp sepeti…
27/12/20212 minutes 10 seconds
Episode Artwork

İmamoğlu adaylığa yürüyor!

Erdoğan, Ankara’dakilerin, İstanbul Belediye Başkanı’na saldırmasının nasıl onu yücelttiğini, nasıl muhalefeti onun etrafında kenetlediğini kendi mazisinden çok iyi biliyor. Ancak hırsı gözünü kör ettiğinden bunu göremeyecek halde… İmamoğlu’nun tıpkı 1990’larda kendisinin yaptığı gibi, İstanbul’daki popülaritesini Ankara’da bir zafere dönüştürmesinden korkuyor. O korkuyla saldırdıkça da İmamoğlu’nu daha da popüler hale getiriyor. Seçim havası yaklaştıkça, taktik savaşları hızlanıyor, daha da hızlanacağa benziyor.
26/12/20212 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Can Dündar: Son anket sonucu bize ne söylüyor?

AREA Araştırma’nın sın anket sonuçlarında özellikle iki veri, anlamlı sonuçlar ortaya koyuyor: Birincisi, geçen ay itibarıyla halkın yüzde 77’sinin hükümetin ekonomik politikasını başarısız bulması… Bu, AKP’nin –biraz da verilen yardımlara bağımlı hale gelmiş- kemik kitlesi dışındaki büyük çoğunluğun, ekonominin düze çıkması için Erdoğan’dan umudu kestiğini gösteriyor. Güven kaybı son 6 ayda hepten hızlanmış.
23/12/20212 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Susurluk yaşıyor!

Dün devletin bekası için silah sıktığını söyleyenler, şimdi lüks yatların alacağı için ölüyor, öldürülüyorlar. Devirler değişiyor iktidarlar değişiyor, devletin derinine çökmüş bu irin bir türlü temizlenmediği gibi, bakanlık hatta başkanlık seviyesinde icraata devam ediyor.
22/12/20212 minutes 43 seconds
Episode Artwork

Böyle giderse Erdoğan seçimi kazanabilir

Son iki günde Saray’ın seçim nabzını tuttuğu kanısındayım. Küçücük bir adım, etkisi günlerle sınırlı bir ferahlama, kur istikrarsızlığını Hazine’nin, yani halkın cebine yıkan bir kandırmacanın bile halayla karşılandığını gördü Erdoğan…
21/12/20212 minutes 48 seconds
Episode Artwork

Yoksulluk, Şili’de iktidarı devirdi!

20/12/20212 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Cezaevlerinde ezaya son!

19 Aralık katliamını organize eden derin devlet aklı, iktidarda kim olursa olsun zulme ara vermiyor. Ceza ve eza evleri, can almaya, cana kıymaya devam ediyor.
19/12/20212 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Erdoğan kasıtlı yapıyor!

Erdoğan’ın “Ben ekonomistim” söyleminin doğru olmadığını ispata çalışanları, “Bu yaptığın iktisaden doğru değil” diyerek onu yolundan dönmeye çağıranları hüzünle izliyorum.
16/12/20212 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Kemerleri bağlayın!

Krizin ve çöküş sürecinin hızlanması, CHP’nin mitinglere başlaması, erken seçim için önümüzdeki Haziran’ın konuşulması, altı parti liderinin değişim için ortak açıklamaya hazırlanması, bir genel af dedikodusunun yayılması, Ankara’daki kaynamanın işaretleri…
15/12/20212 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Ekonomik OHAL ne getirir?

Erdoğan da Maduro gibi, kontrol edemediği ekonomiye sopayla yön vermek isteyebilir; piyasaya sabit fiyat, marketlere denetim, döviz hesaplarına müdahale, kamu borçlarına erteleme, basına sansür, yorumlara yasak getirebilir. Ekonomik OHAL’den siyasal diktatörlük damıtmaya kalkışabilir. Ama bunların sonu, indiremediği uçaktan paraşütsüz atlayan pilotun sonuna benzer ve sadece kaçınılmaz finali biraz daha hızlandırmaya yarar.
14/12/20212 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Erdoğan'ın işi Allah'a kaldı!

Erdoğan, tıpkı köşeye sıkışınca Kilise’ye sığınan Trump gibi, sıkıştığı köşede son kozunu halkı dinle kandırmaya çalışarak oynuyor. Bunun defalarca sonuç vermiş olmasına güveniyor. Ama bıçağın kemiğe dayandığı bir nokta var ki, orada din tamponu bile acıyı dindirmiyor. Türkiye artık o noktada; Erdoğan bunu göremiyor.
13/12/20212 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Bir Soylu portresi...

09/12/20212 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Haydut devlet!

“Tanımam” dediği örgüt, Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu, içinde yeraldığı Avrupa Konseyi… Konsey’in bakanları, Avrupa insan Hakları Mahkemesi’nin kararını uygulamadığı, Kavala ve Demirtaş’ı hukuksuz bir şekilde hapiste tuttuğu için Türkiye aleyhine ihlal süreci başlattı. Üstelik tutukluluğun amacının, “hem Kavala’yı susturmak, hem diğer insan hakları savunucularını caydırmak” olduğunu da kayda geçirdi.
08/12/20212 minutes 25 seconds
Episode Artwork

İbrahim Tatlıses’in onuru...

Kadına şiddetin kaynağında, sadece ataerkil kültür, erkek egemenliği, kadın nefreti, iktidar teşviki, cezasızlık siyaseti yok; kadına şiddet uygulayanları teşhir edileceğine, teşvik eden bu tür cilalamalar da var.
07/12/20212 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Kılıçdaroğlu gladyatörler savaşını kazandı!

Kılıçdaroğlu dünün galibiydi. Hem hükümetin bütçesini sınıfsal bir bakış açısından eleştirip çöpe attı; hem de AKP kurşun askerlerinin sataşmalarına ustaca direndi. Polemiklerde iyiydi. Tebessümü ve espri yapmayı ihmal etmedi. Sonunda onları delirtmeyi başardı.
06/12/20212 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Tuzak, elektronik seçim mi?

Kâğıdın ortadan kaldırılacağı böyle bir seçim, çipli kimlik kartı ve her seçim merkezinde bilgisayar, yani büyük yatırım gerektiriyor. iktidar müdahalesine ve dışardan saldırıya çok açık, şeffaflığa hayli kapalı bir sistem; ama tam da bu yönüyle Saray için cazip...
05/12/20212 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Nerden baksan tutarsızlık!

Bakanların sekreter durumuna itildiği, bütün yetkiyi tek adamın üstlendiği, onun da ekonomi bilmediği bir ülkedeki iktisadi felaket… Şimdi halk, “Noolur bari bugün sussun da ekonomi biraz toparlansın” diye yalvarırken göreve başlıyor Nurettin Nebati… Öncekiler gibi Saray’ın gazabına uğrayıp koltuğu boşaltması için geri sayımı bugünden itibaren başlatırken, kendisine ekonomiye son darbeyi vurma yolunda başarılar diliyoruz. Demirel’in meşhur esprisiyle bitirelim: “Çok şükür ekonomide kötü günleri geride bıraktık. Şimdi sırada daha kötü günler var.”
02/12/20211 minute 57 seconds
Episode Artwork

MHP sokağa çağırıyor!

MHP kavgaya çağırıyor. Çünkü başka çareleri kalmadı. Siyasetin normal kurallarıyla, araçlarıyla, taktikleriyle, sandıkla, oyla, uzlaşmayla kazanma şansları yok artık...
01/12/20212 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Vuruşarak çekilecekler!

Rakiplerine gözdağı vererek, tehdit ederek ekonomideki çöküşü, Türk lirasındaki düşüşü durdurabileceklerini, hiç değilse unutturabileceklerini sanıyorlar; tersi oluyor. Onlar ortamı gerdikçe, Erdoğan konuştukça TL hepten değersizleşiyor. Doların ucuz kabadayılıkla düşmeyeceği, tersine daha da yükseleceği anlaşılıyor.
01/12/20212 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Kimlik siyasetinin sonu!

Şimdi muhalefete düşen, rant partisi haline gelen AKP’den kaçan yoksulları cezbedebilmek için, Erdoğan’ın imha ettiği sosyal politikaları yeniden gündeme sokmak, yaraları sarmayı, dışlananları kucaklamayı, daha çok adalet ve eşitlik için çalışmayı vaat etmektir.
29/11/20212 minutes 52 seconds
Episode Artwork

Yarın Avrupa’nın Kavala için karar günü!

Erdoğan, dört yıldır esir tuttuğu Osman Kavala’yı bırakmamaya karar verdi. Kavala’yı, kendisini devirmeye çalıştığını düşündüğü dış odakların, uluslararası sermayenin temsilcisi olarak gördüğünü ve onlardan intikam almak için esir tuttuğunu biliyoruz. Bu kindarlık nedeniyle Türkiye’nin Avrupa’dan dışlanma riskini bile göze aldı.
28/11/20212 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Bir döneklik ideolojisi: Erdoğanizm!

“Erdoğanizm” diyebileceğimiz bu ilkesiz siyasetin ilk dönemki amacı, iktidarı ele geçirmekti; son 20 yıldaki amacı ise iktidarda kalabilmek… “Erdoğanizm”, tahtta kalabilmek için sana “aptal” diye mektup yazanın önünde eğilmek, paraya sıkıştığında, dün “şerefsiz” dediğine halı sermektir. Erdoğan için kazanç, Türkiye için utançtır.
25/11/20212 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Muhalefete çağrı!

Madem sokak tehlikeli, siz sahiplenin bu tepkiyi… Koruyun halkı… Nasıl 15 Temmuz’da Erdoğan çağırınca koşarak bir araya geldiyseniz, bu yangın karşısında da ortak mitingler örgütleyin. Bir mafya lideri halkı tehdit ettiğinde halkı değil, mafya liderini uyarın. Halkı yalnız bırakmayın. Gösteri yapanlara bir saldırı olursa ne yapacağınızı hesaplayın, açıklayın.
24/11/20212 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Seçim kaçınılmaz!

Bundan sonra Türkiye’nin önündeki asıl mesele, yaşanan yıkımı devralacak hükümetin bununla nasıl baş edeceği ve Erdoğan’dan başka yönetici tanımadan yetişen bu kuşağın, ömrü boyunca bu bedeli nasıl ödeyeceği meselesidir.
23/11/20212 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Interpol Erdoğan’a “Dur” demeli!

İstanbul, Interpol’ün başkanlık seçimlerine ev sahipliği yapıyor. Umuyorum ki bu genel kurulda, Erdoğan’ın Interpol’ü kendi polis teşkilatı gibi kullanma ihtirası, bizzat Interpol tarafından deşifre ve reddedilecektir. Kırmızı bülten, en çok, ülkesini soyanlara yakışır.
23/11/20212 minutes 46 seconds
Episode Artwork

Boji, büyük oyunu bozdu!

20 yıldır iktidar ve ortaklarının komplocu zihniyetiyle ve onların yalan haberleriyle uğraşan mağdurlar ordusu olarak Boji’ninkendisine yönelik pis oyunu bozmasını sevinçle karşıladık. Kendisine minnettarız.
21/11/20212 minutes 40 seconds
Episode Artwork

İtfaiye yangına benzin sıkıyorsa…

Yangını söndürmesini beklediğiniz itfaiye, hortumundan su yerine benzin fışkırtıp ülkeyi kundaklıyorsa, yangını söndürmek imkânsızdır. Yapılacak şey, kundakçıyı durdurmaktır.
18/11/20212 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Zoraki evliliğin sonu...

Şimdi Erdoğan da Bahçeli de görüyor ki, bu zoraki evlilikte artık birbirlerinden yararlanmıyor, birbirlerini batırıyorlar. Ancak birlikte battıkları bu su alan sandaldan kim inmeye kalkarsa diğeri onu bacağından aşağı çekiyor. Çaresiz birlikte batacaklar. Muhalefet liderleri de hemen peşlerinden acilen toplandı ki, onlar batarken ülkeyi de batırmasınlar.
17/11/20213 minutes
Episode Artwork

Helalleşme hamlesinin ardında ne var?

Kılıçdaroğlu’nun Saray’ın nefret dilinin karşısına koyduğu helalleşme yolculuğunun, sadece kendisine ve partisine değil, Türkiye’nin iç barışına da katkı sunması mümkün. Yeter ki, özellikle partisinden gelecek saldırılar karşısında sözünün arkasında dursun.
16/11/20212 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Dersim’den Aşkale’ye helalleşme yolculuğu!

CHP lideri eğer kendi partisinin de ortak olduğu tarihi yaralarla yüzleşme, o yaraları ruhunda taşıyanlarla helalleşme yolculuğuna çıkıyorsa, elbette yolu Dersim’den, Aşkale’den, Mustafa Muğlalı Kışlası’ndan geçecektir. Nasıl Alman sosyal demokratlarının efsanevi lideri Willy Brandt, Yahudi Anıtı önündeki pozuyla Almanya’nın kaderini değiştirdiyse, Kılıçdaroğlu’nun maziyle hesaplaşması da sadece partisinin değil, Türkiye’nin yaralarını sarabilir.
15/11/20212 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Saray’ın tabutuna çakılan üç çivi...

Neresinden bakılırsa bakılsın, üç demeç de iktidarın tabutuna üç çivi daha çaktı geçen hafta… Saray kuşatmasının, hem içerden hem dışardan gün be gün daraldığı daha net görünüyor artık…
14/11/20212 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Erdoğan ciddi bir güvenlik sorunudur!

Cumhuriyet’in 100. yılını, bir ruh hastasının talimatıyla muhalifleri linç için sokağa dökülmüş çetelerin hükümranlığında değil, demokratik bir yönetimle kutlamak istiyorsak, habire nefret yayan bu yükün ağırlığından bir an önce kurtulmak zorundayız.
28/10/20211 minute 56 seconds
Episode Artwork

Kavala neden bu kadar önemli?

lerde Türkiye’nin son 20 yıllık tarihini yazacak olanlar, 2013 yılı üzerinde özellikle duracaklardır. Çünkü 2013, Erdoğan’ın 20 yılda bitmesi beklenen iktidarının kırılma yılıdır.
27/10/20212 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Nihayet, CHP “Hayır” dedi!

Tezkereyle tuzak kuran AKP-MHP’den ve bütün tuzaklarını bildiklerini söyleye söyleye “Evet” diyen İyi Parti’den farklı olduklarını koydular ortaya… Tezkere geçti tabii; ama en azından CHP, bu kirli savaşın uzun sürmüş suç ortaklığından kurtuldu.
26/10/20212 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Erdoğan'a hayat öpücüğü!

Erdoğan, en sıkıştığı anda “Batı’yı dize getiren lider”kostümünü giydi ve Osman Kavala gibi hapsettiği onbinleri istediğince içerde tutma hakkı edindi. Batı hükümetlerine söylememiz gereken tek şey var: Gölge etmeyin, başka ihsan istemez.
25/10/20212 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Soros, gerçekten götürüyor Erdoğan’ı…

Alman Hükümet sözcüsü, Erdoğan’ın restini “Kavala derhal serbest bırakılmalı” cümlesiyle karşıladı. Yani Erdoğan’ın çaresizliğini anladı, blöfünü gördü. Hamle sırası yeniden Erdoğan’da şimdi… Cumhurbaşkanı’nın akıl tutulması böyle devam ederse, George Soros, hem de kılını kımıldatmadan devirmiş olacak Erdoğan’ı…
24/10/20211 minute 59 seconds
Episode Artwork

Kemerleri bağlayın: Düşüyoruz!

Erdoğan’ın uçaktakilere dikte ettirdiği notlar arasında en önemlisi, “Söyledim Dışişleri Bakanımıza… Bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz” cümlesi… Bunu blöf olarak söylemedi de, gerçekten 10 büyükelçiyi “istenmeyen adam” ilan edip Türkiye’nin Batıyla bağlarını tamamen koparmaya karar verdiyse son tura girdik demektir. Bir güne, hukuksuzluk inadı, faiz kararı, büyükelçileri kovma hazırlığı sığdı. Kemerleri bağlayın; büyük düşüş başlıyor!
21/10/20211 minute 55 seconds
Episode Artwork

Avrupa’nın Erdoğan’ı: Orban!

Orban, panik halinde Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu, Radyo Televizyon Üst Kurulu, Sayıştay üyelerini değiştiriyor. Muhalif ittifak ise parlamenter demokrasiye dönüşü içeren bir anayasa taslağı üzerinde çalışıyor. Seçime 14 ay kala, kamuoyu yoklamaları, muhalefetin birkaç puan önde olduğunu gösteriyor. Tanıdık geldi değil mi? Evet, yalnız değiliz.
20/10/20212 minutes 24 seconds
Episode Artwork

"Döverim de, severim de!"

Mülteci şantajıyla elini bağladığınız Batılı hükümetler bile, kendi halklarının baskısıyla utanıyorlar artık sizinle işbirliğine… Üstelik Saray’ın gün be gün güçten düştüğünü, öteki Türkiye’nin giderek güçlendiğini de görüyorlar. Artık daha rahat konuşuyorlar. Hazır olun, siz bu zulme devam ettikçe sonunda bütün apartman ayağa kalkacak. Ta ki dayakçı aile reisi o evden ebediyen taşınana kadar…
19/10/20212 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Gemi çok fena su alıyor!

Algıda iktidar gemisi çoktan batmışa benziyor; batan geminin çatırtısını günden güne daha çok işiteceğiz.
18/10/20212 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Erdoğan’ın çizgi romanı hazır!

İŞTE YILIN SÜRPRİZİ: Erdoğan’ın iktidara tırmanış macerası, Can Dündar’ın metni, Mohammed Anwar’ın çizgileriyle, çizgi roman olarak çıktı. ÖZGÜRÜZPress’in Almanca ve Türkçe basılan bu ilk kitabı, 4 yıllık bir çalışmanın ürünü… Futbolcu olmak isteyen bir yoksul çocuğun, dünyanın en güçlü otokratlarından birine dönüşme öyküsü… Dünya, Erdoğan’ı daha yakından tanıyacak!
17/10/20212 minutes 33 seconds
Episode Artwork

En güçlü silah, cesarettir!

Dün kanımızda duş almak isteyen adam, bugün eski ortaklarının sırlarını ele verip iktidarı parça parça koparıyor. Kan dökerek iktidarda kalma hesabı yapanların ve “Bunlar kan dökerek iktidarda kalacak” korkusu yayanların, bunu yeniden düşünmesinde yarar var. İcat edilmiş en güçlü silah, cesarettir.
15/10/20212 minutes 12 seconds
Episode Artwork

Elde tokmak köstebek avında

İktidarın kirli çamaşırlarını sergilemeye başlayan Sedat Peker’in video çekmesini engellediler, tweet atmaya başladı. Tweet’leri engellediler, saklamaya çalıştıklarını Erk Acarer detaylarıyla yazdı. Erk’in üzerine adamlarını saldılar, bu kez sürgündeki bir başka gazeteci, Metin Cihan elinde belgelerle ortaya çıktı.
14/10/20212 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Suikastlar başlarsa ne yapılacak?

Gerçekten devrileceğini anlayan iktidar, seçim öncesi bir dizi suikastla ülkeyi bir kaosa sürüklemeye, bir tür iç savaşı tetiklemeye kalkışırsa muhalefetin buna karşı bir planı var mı?
12/10/20212 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Avrupa kimliğini arıyor!

Avrupa’da Erdoğan’ın dediği ya da sandığı gibi uzun yiyecek kuyrukları yok, ama bambaşka bir arayış var: Kimlik arayışı…
11/10/20212 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Yakılan Kitaplar Yayınevi!

Nihayet aylar süren hazırlıklar geçen hafta sonuçlandı ve #ÖZGÜRÜZPress kuruldu. Şimdiden masamızın üzerinde okuruyla buluşmayı bekleyen çok değerli yapıtlar var. Bunlar, basıldıktan sonra birçok farklı yolla Türkiye’deki okurlara ulaşacak. Üstelik tercümeleri de, farklı dillerde, yeni okurlarla buluşacak. Yazının önüne dikilen duvarda bir gedik daha açılmış olacak.
10/10/20212 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Zabıta ile polis çatışırsa...

Bu ülkenin polisi, jandarması, askeri, istihbaratçısı, zabıtası, Erdoğan sarayda kalabilsin diye daha ne kadar hukuku hiçe sayacak; daha ne kadar birbiriyle savaşacak? Tahminimi söyleyeyim: Hiçbir devlet, böyle devam edemez. Çok değil, pek yakında, Türkiye normale dönecek ve o zaman, bizim mahkemede oturanların yerleri değişecek.
07/10/20212 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Erdoğan Gezi’yi hala anlamadı!

AKP lideri, Gezi’deki mesajı alıp gereğini yapabilse, halka sultan olma ısrarından vazgeçebilse, o zaman yaşananlardan ders alabilse, bugün gençlerin sesine kulak kabartabilir, belki halen yaşadığı paniğe gerek kalmayabilirdi.
05/10/20212 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Gazeteciliğin global çağı!

Pandora Belgeleri, bu dev örgütlenmeyi bir adım öteye taşıyor. Tam 117 ülkede 600’den fazla gazeteci birarada çalışıyor. Sızdırılan 12 milyon belge inceleniyor. Dünyanın en güçlülerinin, en zenginlerinin servetlerini nasıl gizlediği, nasıl vergi kaçırdığı belgeleniyor. Çağın en büyük küresel araştırmacı gazeteci çalışması, hafta sonu Pandora’nın Kutusu’nu açtı ve içindeki pislikler tüm dünyada eşzamanlı olarak ortaya dökülmeye başlandı.
05/10/20212 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Erdoğan’ın basket maçı!

Ecevit, 2000 yılında, ülkeyi yönetemeyecek kadar hasta olduğu iddiaları yayıldığında, sağlıklı olduğunu dünyaya göstermek için ölümcül Hindistan gezisine çıkmıştı. Döndükten sonra durumu ağırlaşınca da Erdoğan “Ecevit’in rahatsızlığı ciddi. Görevini yapamayacak durumda. Derhal istifa etmeli” demişti. Ecevit’in ve ülkenin durumu kötüleşince de iktidar olmuştu. Rahmetli Demirel, “siyasette nasıl geldiysen, öyle gidersin” derdi. Doğruymuş.
03/10/20212 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Yüzüklerin hanfendisi!

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in, Cumhurbaşkanlığına değil başbakanlığa aday olduğunu söylemesi, Ankara kulislerinde dönen birçok kulisin akışını değiştirdi. Bugüne dek yarışın Erdoğan’la Millet İttifakı’nın ortak adayı arasında olacağı öngörülüyordu. Yine öyle olacak, ancak Akşener, bu yarışın bir adım ötesini işaret eden bir vizyon sergiledi.
30/09/20212 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Türkiye, Erdoğan'dan büyüktür!

S-400 ısrarı nedeniyle NATO’da yapayalnız kalan, ABD gezisinde de Beyaz Saray’dan yüz bulamayan Erdoğan, Pravda’nın dediği gibi “en zayıf döneminde” gitti Rusya’ya… Sadece Pravda’nın yorumundan değil, Putin’in oturuşundan bile anlaşılan bu durum, onu tavize müsait bir pozisyona sokuyor.
30/09/20212 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Putin ellerini ovuşturarak bekliyor!

Biden’in sırt çevirmesiyle hepten yalnızlığa itilen Erdoğan şimdi eli bir kat daha güçlenmiş Putin’le pazarlığa oturacak. Ve çaresiz idlib’de geri adım atmak zorunda kalacak.
28/09/20212 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Muhalefette fedakarlık zamanı!

Görünen o ki, bu kez seçimin kritik önemini ve birlikteliğin zaruretini bilen muhalefet partileri, hassas dengeleri bozmamak için azami özen gösteriyorlar. Aklıselimle hareket ederek, zar zor kurulan ittifaka halel getirmemeye, iktidarın eline koz vermemeye büyük özen gösteriyorlar.
27/09/20212 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Almanya'da hayret verici seçim!

Nazi devrinden alınan derslerle sistem öyle sağlam kurulmuş ki, radikal partiler kapatılmıyor, ancak hem basın hem diğer partiler hem toplum tarafından marjinalleştirilerek dışlanıyor. Öte yandan baraj altında kalsalar bile eyalet düzeyinde başarı gösterdiklerinde Meclis’e vekil gönderebiliyorlar. Böylece Meclis, bütün sesleri kucaklıyor.
27/09/20212 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Umutsuz olmaya hakkımız yok!

Umutsuz olmaya hakkımız yok. Ağır hasar almış bu cumhuriyeti demokratikleştirmek, halkıyla barıştırmak, barış içinde refaha kavuşturmak için mücadele etmekten başka şansımız da yok. Unutmamalıyız ki, bugün çıkmaz gibi görünen yollar, bir anda yeniden açılır. “Dünya tarihi başka türlüsünü göstermiyor.”
23/09/20212 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Nihayet muhalefet bir arada!

CHP, iyi Parti, Saadet, Gelecek Partisi, DEVA ve Demokrat Parti’nin hukukçu üyeleri, toplantının bir ittifak arayışı olmadığını söyleseler de kamuoyu ısrarla o dayanışma hamlesini bekliyor.
22/09/20212 minutes 16 seconds
Episode Artwork

HDP mi, İmralı mı?

Türkiye dâhil birçok devlet, barış sürecini bu görüşmelerle sürdürdü. Buna rağmen, bugün askeri çözüm seçeneğine dönmüş bir iktidar karşısında muhalefet liderinin Meclis’i çözüm yeri, HDP’yi de çözümün muhatabı olarak göstermesi, hem CHP için bir ileri adım, hem Türkiye siyaseti için bir kazançtır.
21/09/20212 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Alman sosyal demokratları nasıl başardı?

Sosyal demokratlara iktidar kapısını açan formül şu: “Skandallardan uzak dur. Partinin birliğini koru. Konuşma, icraat yap. Güven yarat. İlkelerine sarıl, ittifakı genişlet.”
20/09/20212 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Ortak aday sinerjidir!

Ortak aday, muhalefetteki dağınıklığın aşıldığı, ortak mücadele kararı alındığı, Türkiye’yi içine düştüğü karanlıktan çıkarmak için birlikte yürüneceği mesajıdır.
19/09/20212 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Silivri Müzesi ziyarete açıldı!

Silivri’nin meşhur giriş kapısından kayıt odasına gidiyor, koridorda iki gardiyan eşliğinde hücreye götürülüyor, sonra bir hücrenin içinde kendinizle başbaşa kalıp tecrit deneyimini bizzat yaşıyorsunuz. Avluda volta atıyor, ziyaretçi odasında cam ardından görüş yapıyor, SEGBİS aracılığıyla hâkim huzuruna çıkıyorsunuz.
15/09/20212 minutes 24 seconds
Episode Artwork

“Yaşasın babam cezaevinde!”

Çaresizliği düşünün : Babanız cezaevinde diye seviniyorsunuz. Kayıp çocuklarının hiç değilse kemiklerini isteyen Cumartesi Anneleri’ni düşününce “hiç değilse öldürmemişler” diye seviniyor insan…
14/09/20212 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Kavala Davası rezaleti!

Saray’dan bu dalavereleri yönetenler, hâkim cübbesiyle bu suçlara ortak olanlar, sadece Kavala’yı değil, Türkiye’yi de korkunç bir karanlığa sokmalarının bedelini ağır ödeyecekler.
13/09/20212 minutes 18 seconds
Episode Artwork

AKP, halkı dinden soğuttu!

Sonuçta İslam’ı iktidar yapmaya çalışırken halkı hepten dinden soğuttular. Siz, siz olun, aniden evi terk etmeniz gerekirse, nasılsa çevrede işten kovulmuş bir akademisyen vardır; yine çocuğunuzu ona emanet edin.
12/09/20212 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Erdoğan, Menderes'in izinde...

Erdoğan’ın, medyayı, yargıyı, üniversiteyi sokakları kontrol altına aldıktan sonra şimdi Seçim Yasası değişikliğine hazırlandığını okudukça bu tarih sayfası düşüyor aklıma… “Allah tarih bilinci versin de, Erdoğan’a öyle bir final yaşatmasın” diyorum.
09/09/20212 minutes 5 seconds
Episode Artwork

“Milli ruh” mu dediniz?

Son 20 yılın, kutuplaştırarak yönetme politikasının en ağır sonucu bu: Birinin kederi, diğerine sevinç vermeye başladı. Birbirinin cenazesine oh olsun diyenler, karşı saftakinin acı çekmesine sevinenler, aynı düğünde bile ayrı masalarda birbirine diş bileyenler çıktı ortaya… Ağır ve sistematik kamplaştırma, giderek birbirinden tamamen uzaklaşma sonucunu yarattı.
08/09/20212 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Allah’la kul arasında bir şeyhülislam...

Ali Erbaş, şeriat devleti özlemi içinde dini siyasete sokuşturmaya çalışırsa, sadece siyaseti değil, dini de sakatlar. Onun için en iyisi, Allah’la kul arasından çekilmesi ve siyasi ihtiraslarını inanç diye pazarlamak yerine kendi partisinde tatmin etmesidir.
07/09/20212 minutes 7 seconds
Episode Artwork

"Ulan oğlum, bu ne hal?"

Erdoğan’dan sonra önümüzdeki ilk işlerden biri, şiddeti mümkün mertebe devletten, toplumdan aileden temizlemek ve bu çocukların, muhatap oldukları ya da izlemek zorunda kaldıkları şiddeti unutmaları, şiddetsiz bir dünyanın mümkün olduğuna inanmaları için kapsamlı programlar geliştirmek olmalı…
05/09/20212 minutes 14 seconds
Episode Artwork

AKP kostümü yırtılıyor...

Bir ucunu dikmeye çalışırken öbür ucundan sökülen bir kostüm gibi AKP… Her gün yeni bir ifşaatla yırtılıyor partinin arta kalan varlığı… Daha Erdoğan Bayraktar depremi dinmeden, bu sefer de Mübariz Mansimov volkanı patladı.
02/09/20212 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Adaletin ruhuna Fatiha!

Hani hayatı boyunca günaha girip giderayak hesap gününün yaklaştığı korkusuyla ibadete saranlar vardır ya… İktidar, onlar gibi giderayak kendini Diyanet’e bağladı. Normalde Diyanet’in iktidara bağlı olması lazım değil mi? Hayır. Bakınca sanırsınız ki, Diyanet iktidar olmuş, parti devleti ona çalışıyor.
01/09/20212 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Taliban’ın müzikle savaşı!

Türkiye hayalimizdeki Türkiye olsa, şimdi açık alınla dünya sahnesine çıkıp laikliğin bu barbarlıktan kurtulmak için ne kadar elzem olduğunu kendi deneyimiyle anlatır, Afganlı sanatçı dostlarına destek için dev konserler düzenlerdi. Yine olur. Kabil felaketini gördükten sonra birçok insan, laikliğin kıymetini çok daha iyi anladı çünkü...
31/08/20212 minutes 37 seconds
Episode Artwork

AKP'nin arka bahçesinde kazı başladı!

“Ben hırsız değildim, hırsızların çuvalına atıldım” tepkisi, suça bulaşmamış ya da üstlerinin baskısıyla suç işlemeye zorlanmış birçok isme örnek teşkil edebilir. “Ben sadece bana emredileni yaptım” cümlesini, yarının geniş duruşma salonlarından önce duymaya başlayabiliriz. Hazır olun! Arka bahçede büyük kazı başlıyor.
30/08/20212 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Bayraktar sonunda patladı: "Erdoğan bana büyük kötülük yaptı! "

Bu cesaret, hızla yayılıyor. Bir dönem Erdoğan’ı canı pahasına savunmuş üç gazetecinin “Artık işi bitti” dediğini, dün duydum. Daha düne kadar “Başkan nasıl devrilir” sorusunun sorulduğu yerde, şimdi “Ne kadar siyasi ömrü kaldı? Yerine kim gelir” sohbeti yapılıyor. Erdoğan’ın veda çanını, bir dönem en yakınında olanlar çalıyor.
29/08/20212 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Genco Erkal’ın savcısının işi zor!

Erkal, hakaret sayılan tweetinde “başkanlık sistemi yetmez, Türk usulü çobanlık sistemi olsun” demişti. Sayın Çoban kusura bakmasın; sürüsü isyanda… Sadece kendisinden değil, topyekün çobanlık sisteminden kurtulana kadar da bu isyan dinmeyecek.
26/08/20212 minutes 12 seconds
Episode Artwork

Merkel'in halefi kim olacak?

Şimdi, iki tecrübesiz politikacının karşısında yarışan, Merkel Kabinesi’nin Maliye Bakanı, sosyal demokrat Olaf Scholz, tecrübesiyle öne geçmiş görünüyor. Siyasi yorumcular, uzun pazarlıklar sonucu kurulacak üçlü bir koalisyon bekliyor. Büyük ihtimalle Yeşiller’in önemli ağırlık taşıyacağı yeni Alman hükümeti, hem Avrupa, hem Türkiye için sürprizlere gebe olacak.
25/08/20212 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Sultanların başarı sırrı ne?

Uzun vadeli yatırım-fırsat eşitliği-finans desteği-demokratik ve istikrarlı yönetim-ehil yönetici-takım içi dayanışma… Ne dersiniz? Bu formülle Türkiye de ayağa kalkmaz mı?
24/08/20212 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Türkiye, mülteci ambarı olur mu?

Erdoğan, son kabine toplantısının ardından “Türkiye’nin mülteci ambarı olmak gibi bir görevi, mecburiyeti yoktur” diyerek tepkileri yatıştırmaya çalıştı. Henüz, iki yıl önceki gibi Batı’yı “Açarız kapıları, yollarız mültecileri” diye tehdit etmiyor. Muhtemelen Avrupa ile pazarlık yaparken, “Bakın ben de kendi tabanımın baskısı altındayım” demeye ve elini güçlendirmeye çabalıyor. Muhtemelen o da, siyaseten sıkıştığı yerden çıkış yolu sandığı şeyin, kendisini hepten çöküşe sürükleyebilecek mayınlı bir patika olabileceğini fark etmeye başladı sonunda...
23/08/20212 minutes 16 seconds
Episode Artwork

İYİ Parti neden hedefte?

Açıklaması zor olan, her saldırının İyi Parti’yi biraz daha büyüttüğünü göre göre AKP’nin saldırganlığa devam etmesi… Bunun da tek açıklaması var: Ellerinde zorbalık dışında bir çare, kaba güç dışında bir enstrüman kalmadı.
22/08/20212 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Sınır namus mudur?

Gelecek vizyonu sorulunca gençlerin yüzde 76’sı yurtdışında yaşamak istediğini söylüyor. Ne yazık ki, bugün Kabil havaalanında uçaklara tutunmaya çalışanların görüntülerini hicranla izleyen Türkiye, ülkeyi terk eden uçaklara gıptayla bakan gençlerle dolu… Ortada, sınırları aşıp bir an önce göç etmeyi bekleyen koca bir kuşak varken “sınır namusu”ndan söz edebilir miyiz?
19/08/20212 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Taliban değişti mi?

Erdoğan, Kabil Üniversitesi’nde başı açık diye bir kız öğrencinin yüzünü kezzapla yakan Gülbettin Hikmetyar’ın dizinin dibinde yetişti. O yıllarda Sovyet işgaline direnen Afgan mücahitler için gösteri düzenliyor, “Afgan kanımız, feda olsun canımız” diye slogan atıyordu. Günah diye kadın eli sıkmaktan kaçınan, top oynarken şort giymeyi inanca aykırı sayan bir gelenekten geliyordu.
18/08/20212 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Erdoğan dönemi bitti mi?

Tarihi seçime 1,5 yıl kaldı. Anketlerde alarm zillerinin çaldığını gören Erdoğan için harekete geçme, bizim için de uyanık olma vakti…
17/08/20212 minutes 43 seconds
Episode Artwork

Kabil düştü, biz düşmeyelim!

Saray’ın çıkarı için bu ülkenin ve ordusunun Afganistan’da yeni maceralara girmesine, Taliban zihniyetinin Türkiye’ye yerleşmesine direnmeliyiz. Ve Batı müdahalesinin, yabancı işgalinin, sorunlara çözüm olmadığı daha iyi anlaşıldıysa, gericiliğe direnişin, toplumsal dönüşümün iç dinamiklerini harekete geçirme yollarını yeniden düşünmeliyiz. Kabil düştü, biz düşmeyelim.
16/08/20212 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Felaketin adı AKP

İktidarla doğa arasında kıyasıya bir savaş yaşanıyor Türkiye’de… AKP, ülkede ranta dönüştürülebilecek ne kadar toprak, TOKİ’ye pazarlanabilecek ne kadar arsa, yağmalanmaya hazır ne kadar orman varsa yağmalıyor, pazarlıyor, satıyor. Derelerin önünü kesip HES yaptırıyor. Denizleri doldurup yol geçiriyor. Deprem toplanma alanlarına AVM’leri yığıyor. El değmemiş göllerin kıyısına saray yapıyor. 5’li çete başta olmak üzere yandaşlarına rant kapısını açarken, kendisi de bu ranttan nemalanıyor.
15/08/20212 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Erdoğan niye mültecilere kapı açıyor?

Birkaç hafta içinde şeriatın eline düşmesi beklenen bir başkentten gelen bir meslektaşı dinlemek, bir korku filmi izlemek gibiydi. Dileyelim de Altındağ’ın linç gecesi, hazırlanan kirli oyunun bir provası olmasın.
12/08/20212 minutes 48 seconds
Episode Artwork

Erdoğan, Akşener'i iktidara taşıyor!

Görünen o ki, Saray’ın kışkırtması nedeniyle yurt gezileri muhalefet liderleri için giderek daha da riskli olacak. Ancak direnebilirlerse, aldıkları her risk, karşılaştıkları her saldırı, onların hanesine kar, iktidar hanesine zarar olarak yazılacak. Ve Erdoğan, verdiği o “saldırın” emrinden dolayı çok ama çok pişman olacak.
11/08/20212 minutes 48 seconds
Episode Artwork

Devlet, milletin uşağı mı?

Manzara o ki; devlet sermayenin, millet devletin emrinde… Cem Karaca’nın tek şarkıda özetlediği Marksist analizin mükemmelen doğrulandığı yer haline geldi Türkiye… Ama şarkının devamını hatırlamadan bitirmeyelim. Der ki orada: “Bunların hiçbiri onları kurtaramayacak.” Üniversitede buna inanıyorduk, bugün buna eminiz.
10/08/20212 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Külliye’nin telefonu ne işe yarar?

Peker, iddialarını fotoğraflar ve ses kayıtlarıyla belgelediği için suçlamaların muhataplarından pek ses çıkmıyor. Ancak suçlamaların asıl muhatabının Başkanlık Sarayı olduğu da bu kayıtlardan anlaşılıyor.
09/08/20212 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Bağnazlığın iktidarı!

Yangın söndürmek için devletin itfaiye filosundan değil, Diyanet’in yağmur duasından medet uman zihniyetten bu ülkeyi kurtarmak gibi bir sorumluluğumuz var.
08/08/20212 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Peker vazgeçmiyor!

Hem AKP’nin DNA’sını ve suçlarını çok iyi bilen, onları cesaretle ortaya seren, hem de muhalefetle görüşen biri olarak rejim için herkesten büyük tehdit oluşturuyor. Üstelik bildiklerini depolamış olma ihtimali nedeniyle, bir operasyonla getirilmesi ya da Dubai’den iadesi de mümkün görünmüyor. Görünen o ki, Peker’in “bir kamera bir tripot” eylemleri, toplumdan ve devletten aldığı destekle devam edecek ve şimdilik Saray çevresine saplanan oklar, giderek asıl hedefe, Saray’a doğru yönelecek.
30/06/20213 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Bir çağrı: Suçluları teşhir edelim!

Elbette sosyal medyanın yargının yerini almasından ya da yargısız infazdan yana değilim; ama yargı, suçluların suç ortağına dönüştüyse, bizim de mağdurlara ses olmamız gerekiyor. “Yetti artık” tweeti atmak yetmiyor artık; bu suçun ortaklarını mahkeme önüne çıkaramıyoruz ama, insan içine çıkamaz hale getirebiliriz.
29/06/20212 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Ağzını açanı alıyoruz

Erdoğan devrildikten sonra Türkiye’yi bekleyen büyük sorunlardan beri, 250 bin polis içine “Saray bekçisi” olarak yetiştirilmiş bu zorbaların ıslah ve rehabilitasyonu olacak. Geçenlerde konuştuğum bir eski güvenlik uzmanı, “Merak etmeyin, amirleri değişince tavırları da değişir” dedi. Umarım o kadar kolay olur.
28/06/20212 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Baykal’ın “Varan 2” kaseti var mı?

Peker’in açıklamaları, şimdi bir kez daha gözlerin, o dönem Cemaat’le ortaklığı süren ve daha sonra Baykal’ın danışmanını yanına alan Erdoğan’a çevrilmesine neden oluyor. Kamuoyunun görmediği “Varan-2” kaseti, yol açtığı pazarlıklarla Türkiye’nin kaderini değiştirmiş olabilir.
27/06/20212 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Almanya, Türkiye'yi hatırladı

Merkel, sonbaharda veda ediyor. Peşinden sıra Erdoğan’a gelecek. Ve umuyorum ki, ondan sonra Berlin ile Ankara arasında, ortak paydası demokrasi olan yeni bir “kazan-kazan” işbirliği kurulacak.
24/06/20212 minutes 31 seconds
Episode Artwork

AKP'deki çatlak

Bu ortamda Erdoğan’ın ülke iyice yağmalandıktan sonra yaptığı “İhaleler şeffaf olsun, canlı yayınlansın” çağrısının da tebessümle karşılandığını sanıyorum. İnsanlık için küçük, Erdoğan için büyük adım.
24/06/20212 minutes 49 seconds
Episode Artwork

MHP kapatılmalıdır!

MHP’nin yöneticileri son dönem hangi gazeteciyi hedef gösterdiyse, o gazeteciler sokak çetelerinin saldırısına uğradı. Birçok kanlı saldırının ardından, saldırganların ya MHP lideriyle fotoğrafı ya partiişaretiyle pozları ortaya çıktı. Suçla, suçluyla bu kadar içiçe geçmiş, terörün destekçisi haline gelmiş, her demeçte iç çatışmayı teşvik etmiş, muhalifleri için itlaf emri vermiş, saldırganları kâh yönlendirmiş, kahdesteklemiş, devletin güvenlik birimlerine sirayet edip onu silahlı gücü haline getirmiş bir partinin, demokraside yeri olmamalıdır. MHP, kapatılmalıdır!
22/06/20213 minutes
Episode Artwork

Para çalınsın, müzik çalınmasın, öyle mi?

Biliyoruz artık: Desibel, mekân sınırlamaları varken, geceyarısı müzik yasağı koymak, müziği tümden yasaklamanın yeni bir ileri adımı… Herkesin aynı yeşil kareli ceketi giyip, sadece aynı etek ve bıyık boyuyla sokağa çıkabildiği, televizyonda günboyu yalnızca onu izleyip seçimde bir tek ona oy verebildiği bir Türkiye istemiyorsak, “Yeter artık. Dur” dememiz şart.
21/06/20212 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Nasıl düzelecek bu işler?

Olup biteni bizim gibi hayretle izleyip şiddetle kınayacaklarına, halka “Temizlenir bu pislik” güveni verecek bir yol haritası oluşturmak ve tartışmaya açmak bu kadar mı zor?
20/06/20212 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Kaos planı nasıl önlenir?

Sandıkta kaybedeceğini bilen, kaybetmemek için her şeyi göze alabilen, devleti ele geçirmiş bir parti ile karşı karşıyayız. Korkuyla beklediğimiz, en zor, kanlı final bölümü başladı: Çete, sokağa çağırıyor.
17/06/20212 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Medya bataklığa saplanırken...

Hesap günü geldiğinde sanık kürsüsünde bir hayli sarı basın kartlı hizmetli göreceğiz. Yeni medya, onlardan kalan derslerle kurulacak ve iktidarın değil, halkın hizmetinde olacak.
15/06/20212 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Erdoğan yüzünü nereye döndü?

Erdoğan’ın yüzünü Batı’ya döndüğünün söylendiği toplantıda konuşulanlar, Afganistan, Taliban, Pakistan, Macaristan…
14/06/20212 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Erdoğan sıkıştı, haydi Mehmet göreve!

Saray, Washington’un desteğini kaybetmemek adına, orduyu, Kabil’de İslam bayrağı açanlarla çatıştırmayı göze alıyor. “Erdoğan sıkıştı, haydi Mehmet göreve” dersek, durumu özetlemiş oluruz.
13/06/20212 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Yargının sefaleti

Denetimsiz Türk tipi başkanlık sisteminin nasıl bir bataklık olduğunu gören Türkiye, yakında güçlendirilmiş parlamenter rejime döndüğünde bu dengeleri de yeniden kuracak. Geçiş sürecindeki yargılamalarda bugünkü bataklığın kokusunu duymazdan gelen yüksek yargıçlar da hesap verecek. O zaman, “Ben emir kuluydum” lafını çok işiteceğiz ve o zaman da biz duymazdan geleceğiz.
10/06/20212 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Erdoğan'a rağmen mi? Sanmam!

Bir yandan özgürlükçü yargı paketi açıklanırken bir yandan HDP için kapatması hazırlığı yapılmasını, devletteki farklı güçlerin çatışmasından ziyade “iyi polis-kötü polis” oyunu gibi okumak daha doğru geliyor bana.
09/06/20212 minutes 35 seconds
Episode Artwork

İnterpol beni arıyormuş...

Tam da Sedat Peker Türkiye’den Suriye’ye giden TIR’larla El Nusra’ya silah taşındığını itiraf edip bizi doğrulamıştı ki, benim kırmızı bültenle aranma haberim patladı. MİT TIR’ları haberinden ötürü 27,5 yıl hapis cezası almıştım zaten; dosya da Yargıtay’a gitmişti. Nereden çıktı şimdi yeniden yakalama emri?
08/06/20212 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Çeteyi temizleme vakti

Sedat Peker videoları, sanırım inanmayanları da inandırdı artık: Türkiye Cumhuriyeti devleti, bir çetenin eline geçmiş durumda… Kurulan tek adam rejiminin, demokrasinin tüm fren mekanizmalarını ortadan kaldırmasının doğal sonucu bu: Meclis yok, kabine yok, yargı yok, medya yok, sivil toplum yok…
07/06/20212 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Kırk kol yen dışına çıktı

Sedat Peker’in son videosu, bence şimdiye kadarkiler içinde en önemlisiydi. Çünkü bu kez sistemin yarattığı aktörleri değil, doğrudan onları yaratan sistemi hedef aldı.
06/06/20212 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Erdoğan için tehlike çanları

03.06.2021- Tehlike çanları şimdi Erdoğan için çalıyor. Yeter ki muhalefet, İsrail’dekine benzer bir büyük uzlaşmayı başarabilsin.
03/06/20212 minutes 33 seconds
Episode Artwork

İyi ki burnumuzu soktuk

02.06.2021- İyisi mi siz ve şürekanız yine devletteki işinizi yapın; bizimkini bize bırakın. Gazetecilerin işine burnunuzu sokmayın.
02/06/20212 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Tetikte olmak zorundayız

Saray “daha neler neler” planlıyorsa, buna karşı şimdiden önlem almak, muhtemel provokasyonlara karşı hazırlıklı olmak, kaos halinde yanyana durmak, hayati önemde…
01/06/20213 minutes
Episode Artwork

Peker videolarının küresel boyutu

01.06.2021- Dedikodu gibi dinlenilen videoların, iki süper gücü ilgilendiren ve uluslararası hukukta ciddi sonuç yaratabilecek boyutları var. Bence bu ara Saray’ın hukukçuları da Sedat Peker gibi sabaha kadar uyumayıp uluslararası hukuk okusalar iyi olur.
31/05/20213 minutes
Episode Artwork

Sıra, “Tayyip Abi”ye geldi

30.05.2021- “Tayyip abi” için uykusuz bir hafta başlıyor. Ben, hiç olmadığı kadar huzurla uyuyacağım. Sonunda alnımız açık döneceğiz ülkemize… Siz? Yargılanacaksınız, vallahi yargılanacaksınız.
30/05/20210
Episode Artwork

Erdoğan hayatının hatasını yaptı

28.05.2021- Halk, 2002’de bütün siyasi kadroları nasıl tasfiye ettiyse, bu pisliği de öyle tasfiye edecek. Erdoğan, ne cami açarak, ne dehşet saçarak, ne muhalefetten kaçarak kendini kurtarabilir artık...
27/05/202117 minutes
Episode Artwork

Erdoğan’dan vur emri

27.05.2021- Erdoğan muhalifler için "Vur emri" verdi. Artık önemli olan, bizzat Erdoğan eliyle kışkırtılacak provokasyonlar karşısında sağduyuyu koruyabilmek ve ülkeyi kan dökülmeden seçime götürebilmek…
27/05/202116 minutes
Episode Artwork

Yenileceksiniz, vallahi yenileceksiniz!

26.05.2021- Moda deyişle söyleyelim biz de: “Yenileceksiniz, vallahi yenileceksiniz. Yargılanacaksınız. Vallahi yargılanacaksınız.”
26/05/20212 minutes
Episode Artwork

Soylu dilinin altındaki…

25.05.2021- Soylu, Ağar’dan, Veli Küçük’ten, Sedat Peker’den yakınıyorsa ya partisinin kendisine karşı bu yapıyı harekete geçirdiğinden kuşkulanıyordur ya da bu yapının iktidardan desteğini çekmeye başladığını hissetmiştir.
25/05/20212 minutes
Episode Artwork

Derhal Araştırma Komisyonu kurulmalı

24.05.2021- Muhalefet partileri, derhal konunun uzmanlarını bir araştırma komisyonunda buluşturup Peker'in iddialarının tek tek incelenmesini sağlamalı, ortaya çıkan veriler doğrultusunda önce Meclis’te, sonra kamuoyu önünde hesap sormalıdır.
23/05/20213 minutes
Episode Artwork

Peker’in iki yanılgısı

13.05.2021- Şahsen ben, #SedatPeker’in söylediklerinin doğru olduğuna ikna oldum. O, “Yalansa parmağımı keserim” dediği için değil; #Soylu yalanlayamayıp lafı çevirdiği için…
13/05/20210
Episode Artwork

Ne yapmalıyız?

12.05.2021-Ne olacağı belli artık; AKP için kaçınılmaz son yaklaşıyor. Ama hala cevaplanması gereken iki önemli soru önümüzde duruyor: Ne zaman ve nasıl?
12/05/20213 minutes
Episode Artwork

Şimdi neler olacak?

12.05.2021- AKP’lileri birbirine bağlayan ideolojik bağlar çözüldüğünden beri partiyi bir çıkar birliği ayakta tutuyordu. Kasanın boşalmasıyla o bağ da koptu.
12/05/20213 minutes
Episode Artwork

Büyük çöküş başladı

11.05.2021- Bütün veriler, ama istisnasız bütün veriler, iktidarın büyük bir çöküş dönemine girdiğini gösteriyor.
11/05/20210
Episode Artwork

Çavuşoğlu’nun utanç veren demeci

10.05.2021- Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun, “turistin göreceği herkesi aşılayacağız” sözü, bu ülkenin tarihinde halka yapılan en ağır hakaretlerden biri olarak kayda geçti.
10/05/20212 minutes
Episode Artwork

Çakıcı-Peker kavgasının öğrettiği

07.05.2021- Alaattin Çakıcı ile Sedat Peker arasındaki çatışmadan, mafya-siyaset ilişkisini, daha doğrusu siyasetin nasıl mafyalaştığını öğreniyoruz.
07/05/20212 minutes
Episode Artwork

Deniz’leri anarken unutmamak gereken…

06.05.2021- Bugün Deniz’leri anıp 68 hareketini selamlarken, solda dört kuşaktır süren dağınıklığı gidermenin, en geniş ortak paydada bir araya gelmenin, güçleri birleştirmenin yollarını aramak zorundayız.
06/05/20213 minutes
Episode Artwork

Erdoğan, İmamoğlu’ndan çok korkuyor

05.05.2021- İmamoğlu’nun ellerini arkada birleştirip Saray’ı ziyaret edeceği günler yakındır.
05/05/20213 minutes
Episode Artwork

İkizdere direniyor

04.05.2021- Şimdi muhalefete düşen, birarada, İkizderelilerin direnişine sahip çıkmak, “sermayeye karşı halkı, toprağı, ormanı savunmaktır. Zaman, iktidarı yalnızlaştırırken, halkı çoğaltmanın zamanıdır.
04/05/20212 minutes
Episode Artwork

Gazetecinin kırık telefonu

03.05.2021- Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü... Bu yıl da belki yine ezileceğiz, ama ezenleri sergilemekten, ezilenlere ses vermekten asla vazgeçmeyeceğiz.
03/05/20212 minutes
Episode Artwork

Ne yani? Yargılanmayacaklar mı?

30.04.2021- Yaşananların hesabını sormayacağınızı söylerseniz halkın size ve adalete olan inancını zedelerseniz. Son 20 yılda işlenen büyük suçların hesabı kesinlikle sorulmalı, sadece suçlular değil, suç ortakları da yargılanmalıdır.
30/04/20213 minutes
Episode Artwork

Dış politika da bir halk sağlığı sorunudur

29.04.2021- Türk Tabipler Birliği, “Savaş, bir halk sağlığı sorunudur demişti ya; artık dış politika da öyle…
29/04/20212 minutes
Episode Artwork

İçki yasağı tuzaktır

28.04.2021- Kapanmada içki yasağı, tipik AKP kurnazlığı… Krizden fırsat yaratma, fırsattan da yeni yasak çıkarma alışkanlığı…
28/04/20212 minutes
Episode Artwork

Bugünün yargıcı, yarının sanığı

27.04.2021- Bugünün egemenleri ve onların kurşun askerleri, gün gelip de bugün yargıladıklarıyla yer değiştirdiklerinde, HDP davasındaki nobranlıklarından eser kalmayacak.
27/04/20213 minutes
Episode Artwork

Hacı Halil’le övünme zamanı

26.04.2021- Bugün, Biden’ın ağzına bakma günü değil, Türkiye-Ermenistan sınırına ortak bir anıt dikip 1915’in tüm kurbanları ve ASALA'nın canına kıydığı diplomatlar için saygı duruşunda bulunma günüdür.
26/04/20212 minutes
Episode Artwork

Ulusal egemenlik korkusu

23.04.2021- #23Nisan, umudun tarihidir. Bu ülke ve onun meclisi, 100 yıl önceki en umutsuz anında bile umutsuzluğa yenilmedi. Şimdi hiç yenilmez. Kutlu olsun!
23/04/20210
Episode Artwork

Ulusal egemenlik korkusu

23.04.2021- #23Nisan, umudun tarihidir. Bu ülke ve onun meclisi, 100 yıl önceki en umutsuz anında bile umutsuzluğa yenilmedi. Şimdi hiç yenilmez. Kutlu olsun!
23/04/20210
Episode Artwork

Erdoğan defansa geçti

22.04.2021- Erdoğan’ı son 20 yıldır hemen her zaman öfkeyle rakiplerini suçlarken, saldırı pozisyonunda gördük. Son grup toplantısında uzun zamandır ilk kez savunmadaydı.
22/04/20212 minutes
Episode Artwork

Amma yanılmışsınız!

21.04.2021- Ahmet Davutoğlu, “Onlarda insani bir öz var sandım, yanılmışım” diyor ya, yanılan bir o değil; son 30 yılda dalga dalga büyüyen bir "yanılmışlar ordusu" var karşımızda...
21/04/20212 minutes
Episode Artwork

Pusula Genco Erkal’dır, Erkan Oğur değil

20.04.2021- Bir uzlaşma olacaksa, Genco Erkal’ı 83 yaşında savcılık kapısına gönderen, Türkiye’yi mahveden bu iktidar ve onun sözcüleriyle, savcılarıyla olmayacak. O tayfayla uzlaşmak, Serdar Ortaç’lıktır.
20/04/20213 minutes
Episode Artwork

Necdet Üruğ sırlarıyla gitti

19.04.2021- Bir baskı devrinin kudretli komutanı Org. Üruğ, sadece 12 Eylül darbesine dair değil, öncesine ve sonrasına ilişkin de çok şey bilen bir tanık olarak, karanlığı dağıtabilecek sırlarıyla çekip gitti.
19/04/20212 minutes
Episode Artwork

Erkan Oğur meselesi

16.04.2021- Erkan Oğur’un Saray sözcüsü İbrahim Kalın’ın albümünde çalışması tartışmasının bu kadar büyümesine şaşmamak lazım. Çünkü bunun içinde yılların tortusu var.
15/04/20212 minutes
Episode Artwork

Kılıçdaroğlu’na dokunma hazırlığı

15.04.2021- Kılıçdaroğlu ve CHP’li 7 vekile ait fezlekelerin Meclis’e sunulması, parti binalarının geceyarısı özel harekatça basılması, sadece “#128milyardolarnerede” kampanyasına tepki değil. İktidar, CHP için kirli planlar yapıyor.
15/04/20212 minutes
Episode Artwork

Sorumlu sizsiniz!

14.04.2021- Ortada bir başarı hikâyesi olsa o, Sultan’ın olacaktı; başarısızlık olunca 84 milyon sorumlu oluverdi.
14/04/20212 minutes
Episode Artwork

Saray’ın patatesleri

13.04.2021- “Yaşadığımız sıkıntılar, imtihan vesilesi” demiş Diyanet İşleri Başkanı.. Bir defa siz, o sıkıntıyı yaşayan değil, yaşatansınız. 2.'si, halka yaşatılan sıkıntı, imtihan vesilesi değil, isyan vesilesi… Siz de halkı isyan ettirecek o sıkıntıları “imtihan” diye yutturmanız için maaş alıyorsunuz.
13/04/20212 minutes
Episode Artwork

“Nedendir bilemedim, bazıları dönmeyi…”

12.04.2021- Keşke mümkün olsa da, #LaiklikKaldırılsın sloganını paylaşanların samimiyetini test etmek için onları birkaç günlüğüne Almanya’ya gönderip dönüp dönmediklerine bakabilsek…
12/04/20213 minutes
Episode Artwork

Popülizm de virüs kadar öldürücüdür

09.04.2021- Dünyada salgının yayılma hızında üç ülke yarışıyor: Hindistan, Brezilya ve Türkiye… Üç popülist lider, üç kıtada, üç halkı feda ediyor.
09/04/20212 minutes
Episode Artwork

AB, Saray’da “hazırol”da

08.04.2021- AB heyeti, Saray’da yer gösterilmeden hazırolda durarak aşağılanmayı neden sineye çekti? Cevabı, daha önce gelen heyetin görüşme tutanaklarında gizli...
08/04/20210
Episode Artwork

Avrupa’dan utanç ziyareti

07.04.2021- Türkiye’de partiler kapatılırken, vekiller Meclis’te tutuklanırken, İstanbul sözleşmesi iptal edilirken Saray ziyareti yapmak, bu suçlara ortak olmaktır. AB, suç ortağı olmuştur.
07/04/20210
Episode Artwork

İfade özgürlüğü sahipsiz

06.04.2021- İktidarın da muhalefetin de, hastane duvarına asılmış sus işareti yapan hemşire rolü oynamasına rağmen, herkes için fikir özgürlüğünden yanayız.
06/04/20213 minutes
Episode Artwork

Yaşlı subaylar rahatsız

05.04.2021- Emekli askerlerin, ellerinde silah yokken, topluca tepkisini dile getirmesi, elbette en doğal haklarıdır, ifade özgürlüğüdür, dahası yurttaş sorumluluğudur.
05/04/20212 minutes
Episode Artwork

Saray, Meclis’i ezip geçti

02.04.2021- İtibarı sıfırlanmış bir Meclis’te oturmakta ve demokrasi varmış gibi yapma oyununa ortak olmakta yarar olup olmadığını tartışma zamanı gelmedi mi?
02/04/20212 minutes
Episode Artwork

Bahçeli “Tam kapanma” istiyor

01.04.2021-Eylül 2015’te MHP, Erdoğan dahil çözüm sürecinde rol üslenmiş kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Bahçeli, Erdoğan’ı daha önce suçladığı yerden yakalamış, yargılanma sürecine sürüklüyor.
01/04/20213 minutes
Episode Artwork

TUSİAD da isyan etti

31.03.2021- Daha üç yıl önce Ekonomi Bakanı’nı yere göğe koyamayan büyük sermaye çevreleri, şimdi ortalığın doz duman olmasından yakınmaya başladı. İbret verici.
31/03/20213 minutes
Episode Artwork

Erdoğan “Ezan… bayrak” dedi mi, bilin ki kara haber var

30.03.2021- Alman şirketleri, tahmin edeceğiniz nedenlerle, insan hakları, temel hak ve hürriyetler, yargı bağımsızlığı gibi konularda yorum yapmaktan çekiniyorlar. Ancak haberden, Volkswagen’in geçen yaz Manisa’da kurmayı planladığı fabrikadan vazgeçme kararının tamamen siyasi nedenle olduğunu da öğreniyoruz. “Dış minnaklar”, yatırım kararı verirken duyduğuna değil, gördüğüne inanıyor çünkü…
30/03/20212 minutes
Episode Artwork

Pudra şekerinin gösterdiği…

29.03.2021- AKP’yi muhalefet değilse, bu doymak bilmez, rant, para, lüks, pudra şekeri düşkünlüğü bitirecek.
29/03/20212 minutes
Episode Artwork

Homofobinin cüreti

26.03.2021- Fırat Kaya gibilerin göstere göstere suç işleme cüretinin iki kaynağı var: İlki cezasızlık. İkincisi; iktidardaki rol modelleri…
26/03/20212 minutes
Episode Artwork

Kadınlar kadıların karşısında

25.03.2021- Cumartesi Anneleri yargılanıyor bugün... Biz bugün olduğu gibi her gün, onları yargılayan kadılara karşı, yargılanan kadınların yanındayız. Her daim, Cumartesi Anneleri’nin safındayız.
25/03/20212 minutes
Episode Artwork

Avrupa’nın mesajı: “Komşulara bulaşma, evdekileri döv”

24.03.2021- Türkiye’deki baskı rejimi, komplo teorisyenlerinin iddia ettiği gibi Avrupa hükümetleri sayesinde değil, onlara rağmen yıkılacak.
24/03/20213 minutes
Episode Artwork

Muhalefet daha ne bekliyor?

23.03.2021- Muhalefet daha ne bekliyor? Tam diktatörlüğü mü?
23/03/20212 minutes
Episode Artwork

Erdoğan neden doz artırdı?

22.03.2021- Erdoğan neden birden bütün gücüyle gaza yüklendi? Birkaç nedeni var.
22/03/202115 minutes
Episode Artwork

Avrupa yine endişeyle izliyor

19.03.2021- Avrupa'nın tavrı: "Evet, Türkiye diktatörlük, ama olsun; güvenilik müttefik"
19/03/20212 minutes
Episode Artwork

Bu gece polis Meclis’i basarsa…

18.03.2021- Bu krizde olan, dünyanın gözü önünde parlamentoyu polise bastıran, parlamenteri tutuklatan, parti kapatan Erdoğan’a olur. Olsun da zaten…
18/03/20212 minutes
Episode Artwork

Gergerlioğlu yalnız değil

17.03.2021- İlerlemeye çalıştıkça şoförlerin beceriksizliği nedeniyle çamura saplanıp hep aynı çukurlara devrilen, yoldan çıkmış, yıpranmış bir araba gibi Türkiye… Dolaştı döndü, geldi düştü yine 90’ların çukuruna…
17/03/20212 minutes
Episode Artwork

Orhan Gencebay ve Ezhel

16.03.2021- Sabah Gazetesi, bir yandan karşı mahallenin kültürel kalelerine saldırırken, bir yandan da kimin ne olduğunu daha net gösterip hak etmeyenlerin yaldızını dökerek yararlı oluyor.
16/03/20212 minutes
Episode Artwork

Bizim “Teşkilat”

15.03.2021- TRT’de yeni başlayan “Teşkilat” dizisini merak edip izledim.Milli İstihbarat Teşkilatı’nın bir tanıtım çalışması…
14/03/20212 minutes
Episode Artwork

Hesap verme vakti yaklaşıyor

12.03.2021- Hesap verme vakti yaklaşıyor. Yarın bu dönemin yargılandığı mahkemelerde, dönemin iktidar sahipleriyle yanyana oturacak işadamlarının, “Biz bu havuz medyası işine girmek istemedik, bizi zorladılar” dediklerini şimdiden duyar gibiyim. Bilsinler ki, o aşamadaki pişmanlık, suçlarını affettirmeye yetmeyecek. Muhaliflerin üzerine saldıkları bu küfür makinesinin bedelini çok ağır ödeyecekler.
12/03/20212 minutes
Episode Artwork

Kereste gibi adamlar

11.03.2021- Dileriz bu kereste saldırısı, kadınların asgari müştereklerde buluşup küfürbaz yaşam formlarına karşı bir arada direnmeleri sonucunu doğurur.
11/03/20212 minutes
Episode Artwork

Ekonomide 5 ayda 5 kurban

10.03.2021- Bir yandan 5’li ihale çetesinin ekonomiyi nasıl çökerttiğini konuşurken, bir yandan da 5 ayda, ekonomiyi yöneten 5’li ekibin tasfiyesini yaşadık.
10/03/20212 minutes
Episode Artwork

Sokaktan kötülük fışkırıyor

08.03.2021- “En kötü”nün gözüne girebilmek isteyen herkes kötülükte yarışıyor. Başlarına bir şey gelmeyeceğinden o kadar eminler ki…
09/03/202115 minutes
Episode Artwork

“Kutsal aile” diye diye…

08.03.2021- Bugünün meselesi, devletin kadını nasıl koruyacağı değil, kadının devletten nasıl korunacağı meselesi… Bunun için de devleti harekete geçirme hayalinden vazgeçip, devleti dönüştürmek için hep birlikte siyasal mücadele vermek gerekiyor.
07/03/20212 minutes
Episode Artwork

Erdoğan niye insan haklarını hatırladı?

05.03.2021- Türkiye’de espri konusu olan Erdoğan’ın İnsan Hakları Eylem Planı, Avrupa’da da tebessümle karşılandı.
05/03/20212 minutes
Episode Artwork

Akşener oyunu bozdu

04.03.2021- Akşener, milliyetçi tabanını, seçilmişlerin dokunulmazlığına saygı duymaya ikna edebilirse, sadece iktidarın oyununu bozmuş olmaz, Meclis’e yeniden itibar kazandırır, Kürt sorununda demokratik çözümün de önünü açar.
04/03/20212 minutes
Episode Artwork

"Despot Erdoğan", "Demokrat Erdoğan"ın boyasını döktü

03.03.2021- Erdoğan dünya karşısında çok sıkıştığı için, demir yumruğunu kadife eldivene gizleyip Biden’a uzatmaya, Avrupa Birliği’nin yaptırım kararı öncesi, öfke saçan yüzünü makyajla kapatmaya çalışıyor.
03/03/20213 minutes
Episode Artwork

Belediyecilerin yükselişi

02.03.2021- Cumhurbaşkanlığı'nda “Generaller Dönemi” ve “Siyasetçiler Dönemi” bitti, “Belediyeciler Dönemi” başlıyor
02/03/20212 minutes
Episode Artwork

Erdoğan’ın iki belalısı

01.03.2021- Erdoğan kapatmaya çalıştıkça açılan iki dosya var: Biri Suriye, diğeri Halkbank dosyası…
01/03/20212 minutes
Episode Artwork

Darbeler bitmedi, şekil değiştirdi

26.02.2021- 60 yıl içinde darbenin hemen her türünü görmüş biri olarak "darbeler dönemi bitti" diyenlere fikrimi söyleyeyim: “Hiç öyle zannetmeyin. Darbeler bitmedi, şekil değiştirdi."
26/02/20212 minutes
Episode Artwork

Devlet PKK’ya ne vaat etmişti?

25.02.2021- Hem Dolmabahçe mutabakatına varan çözüm sürecinin, hem o sürecin ardından gelen kanlı dönemin hala bilinmeyen kodları var. Devletin -ya da Erdoğan’ın- bir dönem, ateşkes karşılığı önemli vaatlerde bulunduğu, ancak sonra bunun sandıktaki sonuçlarını görünce vazgeçip yeniden savaş politikalarına döndüğü biliniyor.
25/02/20212 minutes
Episode Artwork

Dokunulmazlık tuzağı yeniden geliyor

24.02.2021- Erdoğan 2014'teki oyunu bugün tıpatıp yeniden kuruyor. Fiyaskoyla sonuçlanan son operasyondan istifade, Pervin Buldan ve 9 HDP’liyi hapsetmek istiyor. Millet İttifakı'nı HDP üzerinden bölmeyi deneyecek.
24/02/20212 minutes
Episode Artwork

Hani garson olacaktı bu devlet?

23.02.2021- Milli Görüş’ün dilinden düşürmediği slogandı “garson devlet”… Erbakan’ın iktidar vaadiydi. Onlar gelene kadar tersi olmuş, devlet emretmiş, halk itaat etmişti; öyle diyorlardı. Bundan sonra halk emredecek, devlet itaat edecekti.
23/02/20212 minutes
Episode Artwork

“HDP’yi kapatmayalım, HDP’lileri kapatalım”

22.02.2021- Gergerlioğlu o kadar farklı kesimden o kadar çok insanın hakkını hukukunu savundu ki, onun hapse girmesi, bir vicdan isyanına yol açacak ve olsa olsa iktidarın eriyişini hızlandıracaktır.
22/02/20212 minutes
Episode Artwork

Pervin Buldan: “Uzlaşmaya çok yakınız”

19.02.2021- Pervin Buldan, “Uzlaşmaya çok yakınız” diyor ve ekliyor: “Her parti, kırmızı çizgilerinden bir süreliğine vazgeçmeli. Yerel seçimde bunu yaptık. İstanbul böyle alındı. Faşizm geriletildi. Aynısını önümüzdeki seçimde yapmalıyız”.
19/02/20212 minutes
Episode Artwork

“Yüzsüz herif!”

18.02.2021- Psikologlar, öfke kontrol sorununa, genelde istediğine ulaşamayanlarda ve yenilgiyi hazmedemeyenlerde rastlandığını söylüyor. Bu durum karşısında yapılacak şey belli: ​Sakin kalmak… Bu öfkenin, sahibini bitirişini sessizce izlemek… Birlikteliği muhafaza etmek… Ve sabırla, ertesi güne hazırlanmak...
18/02/20212 minutes
Episode Artwork

Karayılan kaç parçaya ayrılmalı?

17.02.2021-Hedefi rehine kurtarmak olan ve bütün rehinelerin ölümüyle sonuçlanan bir harekâtın, başarısından söz edilebilir mi? İktidar söz edebiliyor işte…
16/02/20210
Episode Artwork

Rehineleri kurtarmak istemediler

16.02.2021- Anladığım kadarıyla hükümetin planı, “rehinelerin ölümünü göze almak”mış. Yoksa bir askeri operasyon planlayacak olsanız, önceden duyurup saklandıkları sığınakları bombalar mısınız?
16/02/20212 minutes
Episode Artwork

Fiyaskodan zafer çıkarmak

15.02.2021- Erdoğan, aya seyahat gibi fantezileri istediği etkiyi yaratmayınca rehineleri kurtarma projesini masaya yatırdı. Rehineleri ve mümkünse yanlarında birkaç PKK yöneticisini Türkiye’ye getirtip zaferini ilan edecekti. Ama operasyon fiyaskoyla sonuçlanınca Çarşamba’yı müjdesiz geçirdi.
15/02/20212 minutes
Episode Artwork

Erdoğan’ın pahalı sürprizleri

12.02.2021- Kaygımız o ki, Hükümet, siyaseten sıkıştıkça, Libya’da, Ege’de Akdeniz’de, Suriye’de, Irak’ta sürprizler hazırlıyor ve üzerindeki baskıyı, buralardan zafer çıkararak azaltmaya çalışıyor. Eğer öyleyse, çok tehlikeli ve pahalı bir “sürpriz bulma oyunu” bu…
12/02/20213 minutes
Episode Artwork

Suç işleme sırası bizde

11.02.2021- Figen Yüksekdağ, biz hapse girdiğimizde yaptığı açıklamadan yargılanacak bugün. Bugün o hapiste, biz dışardayız Aynı açıklamayı tekrarlayarak, "suç"una ortak oluyorum.
11/02/20212 minutes
Episode Artwork

Seçim olacak mı?

10.02.2021- Toplum, toprağını çatlatan bir fidan başı gibi kımıldıyor. İktidar onlar baş vermesin diye baskıyı artırdıkça artırıyor. Kapağı zorla kapatılmış bir kazan, büyük gürültüyle kaynıyor. Bu baskıya değil AKP, hiçbir iktidar, iki sene dayanamaz.
09/02/20212 minutes
Episode Artwork

”Millet”, bu maçı alabilir mi?

09.02.2021- Sözde iki ittifak maç yapıyor: Cumhur’a karşı Millet… Ama Cumhur takımının forveti aynı zamanda hem antrenör, hem de hakem…Millet, bu maçı alabilir mi?
09/02/20212 minutes
Episode Artwork

Deniz’lerden bugüne…

08.02.2021- “Dağ başını duman almış” marşı eşliğinde rektörlüğe yürüdüler. Rektör öğrencileri ayakta karşıladı, isteklerini sordu. Deniz, “Devrim yapmaya geldik” dedi: “Bu bozuk eğitim düzenini yeniden kuracağız.” Rektör, “Yaygara yapmayın da konuşalım” deyince de sert çıktı: “Bu yaygara değil, gençliğin sesidir. İstifa et.”
08/02/20212 minutes
Episode Artwork

Zulmünüzü bütün dünya görüyor

05.02.2021- Artık evde eşini döven adam da, ülkede yurttaşını döven devlet de bunun iç işi olmadığını öğrenecek.
05/02/20213 minutes
Episode Artwork

Bir Süleyman Soylu analizi

04.02.2021- AKP’ye katıldığı günden beri, eski sözlerini affettirip bağlılığını kanıtlamak için yapmadığı şov kalmadı. Yeni Padişah’ının ceketinin aynısından diktirmekten tutun da, kendisinden önce gemiye binenlere omuz atıpöne geçmeye çalışmasına kadar… Şimdi de Erdoğan’a karşı çıkanlara, onun isteyebileceğinden bile fazla zulmederek ve eski cemaatine en yüksek perdeden küfrederek kendini ispatlamaya çalışıyor.
04/02/20212 minutes
Episode Artwork

Helal olsun Boğaziçi!

03.02.2021- Polisin barış içinde gösteri yapan öğrencilere orantısız güçle, vahşice saldırması, diğer üniversitelerde de tepkiyi tetikledi. Bu ülke, Erdoğan’a, Soylu’ya ve onların emrindeki polis devletine rağmen hala teslim olmuyorsa, onların cesareti sayesinde…
03/02/20212 minutes
Episode Artwork

İfade özgürlüğü de “mukaddes”tir

02.02.2021- En son, Boğaziçi’nde Kâbe’ye hakaret olarak nitelenen resim tartışmasında CHP, Süleyman Soylu’nun safında yeraldı. Parti sözcüsü, hemen “mukaddes değerlere saldırıyı kabul etmeyiz” diye öne atıldı. Oysa ortada bir saldırı yoktu. Ve konu, inanca olduğu kadar, ifade özgürlüğüne de saygıyı ilgilendiriyordu.
02/02/20212 minutes
Episode Artwork

Tökezleme taşları

01.02.2021- Yeni tökezleme taşlarına gerek olmasın istiyorsak, tarihten kalan acıları ısrarla hatırlatmak, yaşananlardan ders çıkarmak ve benzerleri yaşandığında en gür sesle karşı çıkmak zorundayız.
01/02/20212 minutes
Episode Artwork

#ZKuşağıBilmez

29.01.2021- #ZKuşağı, Kılıçdaroğlu döneminde SSK’nın halinin ne olduğundan çok, bugün okulda, sokakta, hastanede, parkta, ekranda gördükleri Türkiye’ye ne olduğuyla ilgileniyor. Ve bunun hesabını sormak için sandığın kurulacağı günü bekliyor.
29/01/20212 minutes
Episode Artwork

Dava yağmuru geliyor

28.01.2021- Muhalefete dava yağmuru geliyor...
28/01/20212 minutes
Episode Artwork

JİTEM’in dönüşü: Görünmeyenler

27.01.2021-O "Görünmeyenler"i çok gördük biz: 1971’de Ziverbey Köşkü’ndeydiler... 1980’de Marmara Köşkü’nde… 1990’lı yıllar boyunca Kürt illerinde…
27/01/20212 minutes
Episode Artwork

Putin’in sarayı

26.01.2021- Sarayında lüksüne düşkün bir despot, onun rüşvetle semirmiş oligarkları, hapiste bir muhalif lider, göstericilere karşı orantısız polis gücü, yaşananları görmezden gelen iktidar medyası... Tabii ki Rusya'dan söz ediyorum.
26/01/20212 minutes
Episode Artwork

Özgürüz 4 yaşında!

25.01.2021- #Özgürüz 4 yaşında! Bugüne dek yapılanlar, 4 yaşında bir yayın kuruluşu için az sayılmaz; ama elbette bize yetmiyor. Bu yıl, çok daha iddialı birkaç projenin hazırlığı içindeyiz. Desteğinizle büyüyeceğiz.
25/01/20212 minutes
Episode Artwork

Köprü belgeseli bu gece 22.15’te

22.01.2021-Hepinizi bu gece 22.15’te Özgürüz’ün YouTube hesabındaki özel gösterime bekliyorum. İzledikten sonra da, zehirli nefret kampanyaları ve koşulsuz itaatin korkunç sonuçları üzerine düşünmenizi rica ediyorum.
22/01/20212 minutes
Episode Artwork

Trump gitti. Darısı bizimkine!

21.01.2021- ABD'de Biden’ın yemin törenini izlerken eminim çoğunuz aynı şeyi düşünmüşsünüzdür: Ortadan ikiye bölünmüş, birbirine karşı nefretle kışkırtılmış bizlerin, yaraları sarmayı vaat eden, birlik mesajı veren, herkesi kucaklayan bir yöneticiye ne kadar ihtiyacımız var.
21/01/20212 minutes
Episode Artwork

Korkuyor Erdoğan, çok korkuyor

20.01.2021- Korkuyor Erdoğan... Korkmakta haksız da değil; onmilyonların ah’ı var üzerinde… Herkes artık gün sayıyor.
20/01/20212 minutes
Episode Artwork

Herkes kendini korusun

19.01.2021- Hrant’ı koruyamadık; canını, ülkesini seven, evladının geleceğini düşünen, bir arada dursun, kendini, birbirini korusun.
19/01/20212 minutes
Episode Artwork

Birand’ın öldüğü gün

18.01.2021- O gün Diyarbakır'da Demirtaş'la yemekteydik. “Birand’la hemşeri olduğunuzu biliyor muydunuz” diye sordum. Şaşırdı. "Onunla Palu'ya gidelim o halde" dedi. İki saat sonra Birand'ın vefat haberi geldi.
18/01/20212 minutes
Episode Artwork

Bahçeli’nin saatinin öyküsü

Davutoğlu, dün Bahçeli için, “FETÖ saatinin önünde poz veren kişidir” dedi. O saatin ve o pozun öyküsünü anlatayım:
15/01/20212 minutes
Episode Artwork

Sağ siyasetin kaypaklığı

14.01.2021- Sağ siyasetin duruşunda, güvensizlik yaratan bir muğlaklık var. Demirel’in “Dün dündür, bugün bugündür” yaklaşımında ifadesini bulan bir pragmatist tavır... Her an saf değiştirebilecek, anında iktidara yamanabilecek gibi duruyorlar.
14/01/20213 minutes
Episode Artwork

Alişan’ın aşısı

13.01.2021-Zavallı Alişan, Zeytin Dalı Harekâtı’na mı yetişsin, Covid aşı kampanyasına mı? Yazık değil mi?
13/01/20212 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Rüzgar döndü: Popülist siyasetin sonu geliyor

Rüzgar döndü: Popülist siyasetin sonu geliyor. 6 Ocak Kongre baskını ile sadece Trump popülizmi değil, Erdoğan-Bahçeli çizgisi de dinamitlendi.
12/01/20212 minutes
Episode Artwork

Sensin terörist!

11.01.2020- Erdoğan'ın uygulamalarına bakınca onun tarafından terörist ilan edilen 25 milyon olarak haykırmamız lazım: “Sensin terörist!”
11/01/20212 minutes
Episode Artwork

6 Ocak dersleri

08.01.2021-Trump örneğinde iktidar değişikliği için pek akla gelmeyen bir alternatifi fark ettik: Gördük ki, devrilme korkusu gözünü kör ettiğinde, despotlar, elindeki silahı çok kolayca kendi ayağına sıkabiliyor.
08/01/20213 minutes
Episode Artwork

Sandıkta devirmek yetmiyor

07.01.2021- Trump’ın sandıkta devirmesi ABD demokrasisinin ilk sınavıydı, şimdi ikincisi sırada: “Sandıkta devrildiği halde gitmeyen bir despottan nasıl kurtulunur?”
07/01/20213 minutes
Episode Artwork

Erdoğan'ın darbesi

06.01.2021- Milli Savunma’nın “olmaz” dediği darbeyi Erdoğan yaptı bile...
06/01/20210
Episode Artwork

Assange kararı kimin zaferi?

05.01.2021- Assange'la ilgili dün verilen gecikmiş karar, tuhaf gerekçesine rağmen halkın gerçeği öğrenme hakkı açısından bir zafer sayılabilir.
05/01/20213 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Boğaziçi Rektörü’ne açık mektup

04.01.2020- "İstenmediğiniz bir yerde, “parti müfettişi” olarak koltuğa oturuyorsunuz. İşiniz zor. Kolay gelsin. Hem size, hem ülkemize…"
03/01/20212 minutes
Episode Artwork

Her şeye rağmen umut!

31.12.2020- Yılmaz Güney'dan umut damıtmak...
31/12/20202 minutes
Episode Artwork

AYM’nin ışıkları söndü

30.12.2020- Erdoğan’ın birkaç kişiye özel kin beslediği biliniyor; Kavala bunlardan biri… Nedeni konusunda rivayet muhtelif…
30/12/20202 minutes 30 seconds
Episode Artwork

”Yerlikaya’nın diploması sahte” deme yasağı

29.12.2020 - Mahkeme, lise diploması sahte olan Yerlikaya’nın lise diplomasının sahte olduğunun söylenmesini yasakladı. O yüzden burada söylemiyorum.
29/12/20202 minutes
Episode Artwork

Roboski nasıl gizlendi?

28.12.2020- #Roboskikatliamı'nın hemen ertesi sabahı CNNTürk'te canlı yayındaydım. O günkü sansür telaşını hala dün gibi hatırlıyorum.
28/12/20202 minutes
Episode Artwork

Davutoğlu’ndan korkunç iddia

25.12.2020- "Dünya başkentleri, Erdoğan'ı, geçmişindeki dosyalarla, mal varlığıyla tehdit ederek kontrol ediyor. O da taviz veriyor." Bunu Erdoğan'ın Başbakan'ı Davutoğlu söyledi. Korkunç değil mi?
25/12/20202 minutes
Episode Artwork

Susturamazsınız!

24.12.2020- Dün, emrindeki hâkimler, 27,5 sene hapis vermişler. Ne oldu? Bu hukuksuz ceza sayesinde devletin o kıymetli sırrını, bütün dünya duydu. Açın bakın isterseniz; Erdoğan’a mı inanmışlar, bize mi?
24/12/20202 minutes
Episode Artwork

Ya az hukuk ya tam despotluk

23.12.2020- Şimdi Erdoğan’ın önünde iki yol var: Birkaç tahliye tavizi verip AB’yi bir süre oyalamak ya da “Nasılsa bana mecburlar” zannıyla AİHM’in son kararını da çöpe atıp tam diktatörlüğe yürümek… İlki ihtimal dâhilinde olsa da ikinciye hazırlanmakta yarar var.
23/12/20202 minutes
Episode Artwork

“Adalet celladı”nın hüküm günü geldi

22.12.2020-Beş yıllık MİT TIR’ları davası, yarın Çağlayan’da son bulacak. AKP'nin adalet celladı, Erdoğan'ın eline tutuşturduğu kararı okuyacak kürsüden; ama biz, bu “adalet varmış gibi yapma” oyununda rol almayacağız.
21/12/20200
Episode Artwork

Saray, Kürtlerle temas arıyor

21.12.2020-Saray, iktidarın eriyişini durdurmak için Kürtlerle diyalog arıyor ya da yeni tuzaklar kuruyor. Buna dair iki ilginç haber çıktı ortaya...
20/12/20202 minutes
Episode Artwork

Yargıtay’ın ihaneti

18.12.2020- Yargıtay Büyük Genel Kurulu, Anayasa Mahkemesi üyeliği için İrfan Fidan'ı seçti. Yazıklar olsun!
17/12/20202 minutes
Episode Artwork

Bahçeli, muhalefete çalışıyor

17.12.2020- MHP, muhafazakâr bir merkez partisi olmaya, sağda en geniş tabanı tutmaya çalışan ortağı AKP’yi gün be gün kendi milliyetçi-ırkçı dar alanına hapsediyor. AKP’yi, MHP boyutunda küçültüyor. Büyük hizmet!
17/12/20202 minutes
Episode Artwork

Sen misin Altun’un evine yan bakan!

16.12.2020- Bahçesinin fotoğrafını çekirttiği iddiasıyla CHP il başkanını hapse attırmaya çalışan Altun, adamlarını bizim evin içine kadar sokmuş, hızını alamayıp “Giyotin hâkim” aracılığıyla eve barka da el koydurmuştu.
16/12/20202 minutes
Episode Artwork

Havuç bitti, artık hep sopa

15.12.2020- ABD'nin yaptırımlarına dayanak olan yasanın adı, “ABD'nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası”… Ankara, böylece “stratejik ortaklık”tan “hasım” konumuna geçiyor.
15/12/20202 minutes
Episode Artwork

20 milyon düşman

14.12.2020- Lafa gelince Türkiye Cumhuriyeti’nin 80 milyonun devleti olduğunu söylersiniz, sonra bu 80 milyonun dörtte birini terörist sayıp onları temsil eden partinin kapısına kilit vurmayı önerirsiniz. Ne cüret!
14/12/20202 minutes
Episode Artwork

Yeter sömürdüğünüz!

11.12.2020-Demokrasilerde “Otel aldım, en doğal hakkım” diyen Turizm Bakanı, “Ek maaş aldım, hayra harcadım” diyen Başkan danışmanı bir saat bile o koltukta kalamaz.
11/12/20202 minutes
Episode Artwork

AB’den Erdoğan’a: “Ben sana mecburum”

10.12.2020-Ne Avrupa Erdoğan’dan vazgeçebiliyor, ne Erdoğan Avrupa’dan… O yüzden yıllardır gayet sıkıcı bir oyun sergiliyorlar.
10/12/20202 minutes
Episode Artwork

Kılıçdaroğlu’nun konuşması neden bu kadar ses getirdi?

09.12.2020- Ben öyle hamasi nutuklarla coşup yumruğunu masaya vuran lider özleyenlerden değilim. Ama pek çokları gibi ben de bütçe müzakereleri sırasında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu masaya yumruğunu vurup AKP sıralarına sert çıkınca, “Oh be nihayet” dedim.
09/12/20202 minutes
Episode Artwork

Tik-Tok Erdoğan’ı kurtarabilir mi?

08.12.2020-AKP, sosyal medyaya yüklenecekmiş. Erdoğan’ın gözüne girmek isteyen bakanların, onun kareli mavi ceketinden giydiği bir tek-tipçi partinin, Tik-Tok’ta şansı olabilir mi? Sansürleyip durdukları Twitter’ta tutunabilirler mi? İşleri çok zor...
08/12/20202 minutes
Episode Artwork

Muhalefete gölge kabine lazım

07.12.2020- Bütün kamuoyu yoklamaları, iktidar oylarındaki erimeyi gösteriyor. Hemen hepsinde ortaya serilen bir başka tablo, muhalefetin de yerinde sayıyor olduğu… Tek büyüyen grup, kararsızlar… Siyasi analistler, seçmenin iktidardan umudu kestiğini, ancak hala alternatifi göremediği için beklemeye geçtiğini söylüyor.
07/12/20202 minutes
Episode Artwork

Satılmış Ordu meselesi

04.12.2020-Bu bir Aziz Nesin hikâyesi değil; aynıyla vakidir. İlkokul müdürümüzün adı "Satılmış Ordu" idi. Öldükten sonra adının spor salonuna verilmesine Genelkurmay itiraz etti.
04/12/20202 minutes
Episode Artwork

Yargının sefaleti: İrfan Fidan örneği

03.12.2020- “Türkiye'de yargının sefaletini iki kelimeyle anlat” deseniz şöyle derim: “İrfan Fidan…”
03/12/20202 minutes
Episode Artwork

Birisi “Milli güvenlik sorunu” ise ortadan kaldırılır

02.12.2020- AKP'li Özkan ve MHP lideri Bahçeli peşpeşe, Kılıçdaroğlu’nun “milli güvenlik sorunu” haline geldiğini söylediler. Biri milli güvenlik sorunu haline gelmiş ise yapılması gereken, onun ortadan kaldırılmasıdır.
02/12/20202 minutes
Episode Artwork

Bilim Kurulu’nun sefaleti

01.12.2020- Erdoğan nasıl ekonomik yıkımdan damadını sorumlu tuttuysa, Corona felaketini de Bilim Kurulu’nun omzuna yıkıp sıyrılacak. Onlar da “Kariyerimizi böyle bitirmeseydik keşke” diye dövünecekler; ama fayda etmeyecek.
01/12/20202 minutes
Episode Artwork

Kötü kokular başladı

30.11.2020- Türkiye’nin mafya dizisi, baronların siyasete davet edilmesiyle, heyecanlı, bir o kadar da tehlikeli bir finale gidiyor.
30/11/202015 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Hayaller Avrupa, hayatlar Katar

27.11.2020- Türkiye, tamamen içine kapanmış ve umudunu Katar’a sattıklarından gelecek paraya bağlamışken, Avrupa’da Türkiye ile ilgili önemli gelişmeler oluyor: İlk kampanya, ülkücülerle ilgiliydi. Önce Fransa, ülkücü dernekleri kapatmaya karar verdi; onu Almanya ve Hollanda izledi. Suçlama aynı: “İnsanları birbirine düşürüp gerilim yaratmak, demokratik düzeni tehdit…”
27/11/20202 minutes 45 seconds
Episode Artwork

Demirtaş’ın Devran’ı

26.11.2020- Erdoğan neyle suçlarsa suçlasın, hapiste geçen her gün, Demirtaş’ı daha da büyütüyor. Bu “Devran”ın döneceği çok daha iyi anlaşılıyor.
26/11/20202 minutes
Episode Artwork

Balonda fazlalık atarak yükselen adam

25.11.2020- Despotik rejimlerde liderin yükselmesi, uçan balonun yükselmesine benzer. Düşmemek için, habire ağırlık atılması gerekir.
25/11/20202 minutes
Episode Artwork

Tokmak Bahçeli’nin elinde, davul Erdoğan’ın boynunda

24.11.2020- 12 Eylül sonrası Ankara’da Mamak kışlasında MHP davasını izlemiştim. Sanıklar, “Biz zindandayız, fikirlerimiz iktidarda” diyordu. Aradan 40 yıl geçti. MHP bugün resmen iktidar ortağı değil, ama fikriyle de kadrosuyla da fiilen iktidarda…
24/11/20202 minutes
Episode Artwork

Reform, Erdoğan gidince başlayacak

23.11.2020- Artık salonlar alkıştan değil, açlıktan inliyor. Ve Erdoğan’ın eski yol arkadaşları bile, gerçek reformun ancak Erdoğan’sız bir Türkiye’de mümkün olduğunu görüyor.
23/11/20200
Episode Artwork

İnşallah CHP ve İyi Parti yalan söylüyordur

20.11.2020- Umarım CHP ve iyi Parti yalan söylüyordur; umarım gizliden gizliye de olsa bir anayasa hazırlıkları vardır.
20/11/20202 minutes
Episode Artwork

CHP’nin Çakıcı sınavı

19.11.2020- Bunlar CHP için sınav günleridir. Bitmiş yargıda adalet aramanın ötesinde, tabana güven, tehdit edene korku veren, kararlı tavır gerektirir.
19/11/20202 minutes
Episode Artwork

“Gel Diyarbakır’a da gör kıyameti”

18.11.2020- “Adalet yerini bulsun da gerekirse kıyamet kopsun” diyen Adalet Bakanı: “Gel Diyarbakır’a da gör kıyameti”
17/11/20202 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Al sana hukuk reformu!

17.11.2020- “Devlet konuşur, millet susar.” Al sana hukuk reformu…
17/11/20202 minutes
Episode Artwork

Batı Erdoğan’ı gözden çıkarıyor mu?

16.11.2020- “Batı, Erdoğan’ı gözden çıkarıyor mu?” Bu sorunun cevabına dair önemli işaretler var.
16/11/20202 minutes
Episode Artwork

Kemerleri bağlayın: Sezon finali başlıyor

13.11.2020- Kemerlerinizi bağlayın:1 ila 1,5 yıl sürecek, bol sürprizli sezon finaline giriyoruz.
13/11/20202 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Ekonominin kilidi: İsmail Bey

12.11.2020- Sokakta fikrini söyleyen yurttaşı hapsettiğiniz sürece, bakanı da değiştirseniz, IMF’ye gitseniz, sonunuz iflastır.
12/11/20202 minutes 1 second
Episode Artwork

Damat’a yapılan ayıptır

11.11.2020- Gözden düştüğünü görünce yıllarca beslediği tetikçiler bir kelime etmedi; bir Allah’ın kulu çıkıp “Hastaymışsın, geçmiş olsun” demedi. Savunmak bana mı düşmeliydi. Ayıptır.
11/11/20201 minute 47 seconds
Episode Artwork

Damatlara veda

10.11.2020- Bugün o babadan oğula ya da damada geçen yönetim anlayışını yıkan liderin ölüm yıldönümü… Onu saygıyla anarken, saltanatın bir kez daha yıkılacağı gün için geri sayıyoruz.
10/11/20202 minutes
Episode Artwork

Gidiş süreci hızlanıyor

09.11.2020- Albayrak’ın istifa mektubunun sonunda, “Allah sonumuzu hayreylesin” demesi, korkunun eseri… O da biliyor ki, “Sayılı günler tükendi. Yolun sonu görünüyor.”
09/11/20202 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Trump yenildi, sıra Trumpizm’de

06.11.2020- Yeni Başkan, bunu başaramazsa, “Trumpizm”, biraz da zorla gömüldüğü yerden çıkıp Amerika’nın ve dünyanın başına dert olmaya devam edebilir.
06/11/20202 minutes
Episode Artwork

Amerika Bölünmüş Devletleri

05.11.2020-Ötekileştirme politikaları, hemen her yerde toplumları birbirine düşman haline getirilmiş 2 cephede topladı. Gezegenimiz, gri bölgelerini kaybediyor.
05/11/20202 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Küçük Amerika, Büyük Türkiye

04.11.2020- Trump sonunda kaybetse bile, yalanlarına inanan bir "yarım Amerika" yaratmayı başardığı için seçimden zaferle çıkmış sayılabilir.
04/11/20201 minute 58 seconds
Episode Artwork

Eşim, oğlum ve Joe Biden

03.11.2020- Kulağa tuhaf gelecek, biliyorum: ama bizim aile Joe Biden’ı tanır. Buluşup konuşmuşlukları vardır.
02/11/20202 minutes
Episode Artwork

Depremle yatışan gerilim

02.11.2020- İkidir Türkiye ile Yunanistan siyaseten gerilince, Ege’de bir fay hattı kırılıyor ve doğa, savaşı kışkırtan siyasetçilere, “Durun, siz kardeşsiniz” diyor adeta… Bir denizin iki yanında yaşayan, aynı suda yüzüp aynı denizin balığıyla beslenen iki halk, zor günde elini komşusuna uzatarak, dayanışmayla aşıyor gerilimi…
02/11/20202 minutes
Episode Artwork

Felaketin öğrettiği

30.10.2020
30/10/20202 minutes
Episode Artwork

“Tek parti diktası” mı?

30.10.2020- Her engele rağmen yarım yamalak da olsa süren demokrasiyi bir “tek adam” rejimine dönüştürmeye çalışan Erdoğan’ın "tek parti diktası"ndan yakınmaya hakkı var mı?
30/10/20202 minutes
Episode Artwork

29 Ekim

29.10.2020- Ayırmayan buluşturan, farklılıklara saygı duyan, halkıyla barışık, özgürlükçü, çoğulcu, laik, demokratik bir Cumhuriyet’in, Türkiye’nin zengin mozaiği için en uygun formül olduğu yeniden keşfediliyor.
29/10/20202 minutes 35 seconds
Episode Artwork

CHP, hizayı bozmalı

28.10.2020- Erdoğan’ın her seferberlik çağrısında üniformayı çekip koşan CHP'nin neden bir türlü büyüyemediğini anlamak zor mu?
28/10/20202 minutes
Episode Artwork

Ekmek yoksa çay için!

27.10.2020- “Askıda ekmek-torbada çay koalisyonu”, doların 8 lirayı aştığı gün, mutfaktaki yangına kulak vereceğine, Fransız mallarına boykotla uğraşıyor. Çay torbalarının, “Buyur sen iç, keyif çayını” diye gönderene geri atılacağı gün, çok da uzak değil.
27/10/20202 minutes
Episode Artwork

Başka bir Türkiye mümkün

26.10.2020- Hristiyan-Müslüman gerginliği, daha genelde Doğu-Batı kutuplaşması, sadece iki taraftaki radikallere yarar. Oysa ezici Müslüman nüfusuyla laik bir Türkiye, bu gerilimin ateşlenmesinde değil, yatışmasında tarihsel bir rol oynayabilirdi.
26/10/20202 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Avrupa kimin safında?

22.10.2020- Trump, Erdoğan’ı anladı. Putin, Erdoğan’ı çözdü. Avrupa ise, 20 yıldır Erdoğan’ı anlayamadığı için hata üzerine hata yapıyor.
22/10/20202 minutes
Episode Artwork

Ya MİT, “Evet FETÖ’cüdür” deseydi?

22.10.2020- Siyasetçiye iyi hal kâğıdını halk verir; komutan ya da istihbaratçı değil.
22/10/20202 minutes
Episode Artwork

O esnaf niye isyan etti?

21.10.2020- Denizli Ticaret Odası’nın 2019 raporuna baktım. Karşılaştığım manzara, "Geberbek istiyorum" diyen esnafın isyanının nedenini olduğu kadar Anadolu ekonomisinin halini de ortaya koyuyor.
21/10/20202 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Derin devlet fotoğraf çektirdi

20.10.2020- Bodrum’da çektirilip gururla servis edilen derin devlet fotoğrafı, Susurluk Skandalı’nın 2000’lerdeki uzantısıdır. 40 yılda, 1000 operasyonda binlerce yargısız infaz yapmış, hukuk devletinin kuyusunu kazmış bir kadronun, “Yıkılmadık, ayaktayız” fotoğrafıdır.
19/10/20202 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Asıl hedef Kılıçdaroğlu

19.10.2020- MHP, uzun zamandır tahmin edilen niyetin adını koydu: “Berberoğlu hadisesinde asıl yargılanması gereken kişi, Kılıçdaroğlu’dur” dedi. CHP’nin temkinli tavrı, iktidara "Berberoğlu tamam, sıra Kılıçdaroğlu’nda” deme cüreti veriyor.
19/10/20202 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Bütün teröristlere selam olsun

16.10.2020- “Dünyanın en büyük ve en kaliteli terörist nüfusuna sahip ülkesi”yiz.
15/10/20202 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Suçluların telaşı içindesiniz

15.10.2020- Tarih kürsüsünden seyrediyoruz hallerini: İşledikleri suçların, yaptıkları kötülüklerin cezasını biliyorlar. İçerde ve dışarda yolun bittiğini görüyorlar. Suçluların telaşı içindeler. O yüzden ışıktan korkuyorlar. Biz korkmuyoruz; sizden korkan, sizden beter olsun.
15/10/20202 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Sarayın mahkemesi

14.10.2020 - Önce Erdoğan, Meclis Başkanı Şentop’la görüştü; yasama ve yargıya talimatlarını verdi. Sonra Şentop, "ilk mahkemesinin kararı önemli” dedi. Bir saat sonra, 14. Ağır Ceza, Cumhurbaşkanı’ndan aldığı güç ve yetkiyle, Anayasa Mahkemesi kararını, yani hukuku tanımadığını ilan etti.
14/10/20202 minutes
Episode Artwork

Soylu, Türkiye’nin bir güvenlik sorunudur

13.10.2020- Güvenliğiniz tehlikeye girerse polise şikâyet edersiniz. Ya güvenliğinizi tehdit eden bizzat polisin şefiyse..? O zaman bizzat İçişleri Bakanı, ciddi bir güvenlik sorununa dönüşmüş demektir.
12/10/20202 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Yabancı sermaye Türkiye’de kalır mı?

12.10.2020- Son Sayıştay raporu, AKP’nin nasıl ihaleler aracılığıyla, yandaş müteahhitlere rant aktardığını belgeledi. TÜSİAD, CHP'nin kamulaştırma sözünden değil, bu rant yiyicilerden endişelenmeli.
12/10/20200
Episode Artwork

Oh iyi, ittifak konuşulmamış yine…

09.10.2020- Muhalefet liderleri birbirlerine nezaket ziyareti yapıp “Yanlış anlaşılmasın, ittifak filan yok” diyorlar ısrarla… Bu umutsuzluğu yaymak için basın toplantısına ne gerek var ki?
09/10/20202 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Asıl büyük evimize elkoydular

08.10.2020- Asıl üzücü olan, büyük evimize, yani ülkemize el konmuş olması… Onu karanlığın elinden kurtardığımızda sadece biz değil, hepimiz evimize kavuşacağız.
07/10/20202 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Türkiye yeniden gündemde

07.10.2020- İlk kez Alman gazeteciler, “Erdoğan’dan sonra ne olacak” diye sormaya başladı. Van’da helikopterdeki görevli, devletin koruyacağından emindir; ama buralarda neye yol açtığını da bilse iyi olur.
07/10/20202 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Berlin dayanışması

06.10.2020- Türkiye'de birbirine uzak durmuş kimi aydın çevrelerin, karşılaştıkları ortak baskı karşısında ve ülkelerinden uzakta, “O varsa ben yokum” tavrından vazgeçip birarada tepki ve mücadele vermeyi -nihayet- başarıyor olmaları, gecikmiş ama önemli bir adım.
05/10/20202 minutes
Episode Artwork

“Erdoğan sonrasına hazırlık"

05.10.2020- Almanya'nın Ankara'daki 5 yıllık büyükelçisi Martin Erdmann, “Erdoğan’ın Nefesi Kesildiğinde” başlıklı makalede şöyle yazdı: “Bir süredir mevcut sistemin çöküşünün işaretleri var. Stratejik dikkat, Türkiye’nin mevcut liderliğinin gücünün tükendiği güne odaklanmalı.” İlk kez bir Alman diplomat, bu netlikte bir “ertesi gün”den söz ediyor.
05/10/20202 minutes
Episode Artwork

Bugün taziye evini basan, yarın yargılanırken ne diyecek?

02.10.2020- Helikopterden insan atıp hesabı sorulmayacak sananlara, Vietnam Savaşı’nı okumalarını veya Adolf Eichman filmini izlemelerini tavsiye edelim. “Sonuçlar” bölümü, özellikle onları ilgilendiriyor.
01/10/20202 minutes 20 seconds
Episode Artwork

AYM, Erdoğan gibilere karşı kurulmuştu

01.10.2020- AYM, ulaştığı gücün sarhoşluğuyla hukuku hiçe sayarak hükmetmeye kalkışmış bir iktidarın, yeniden ülkenin başına musallat olmaması için 1961 Anayasasına konmuş bir fren mekanizmasıdır.Şimdi aynı despotik anlayış, ulaştığı gücün sarhoşluğuyla hukuku hiçe sayarak Anayasa Mahkemesi’ne saldırıyor.
01/10/20202 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Silahlı selefiler

30.09.2020- Cübbeli Ahmet’in “2000 Selefi dernek silahlanıyor” iddiasıyla başlayan tartışma, savcılıkta derneklerin ismini vermeyince söndü. Oysa içerden, son derece önemli bir uyarıydı.
30/09/20202 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Ahlaksızlar, sahtekârlar, hainler…

29.09.2020- Her şeyde olduğu gibi hakarette de çifte standardımız var: Dış politikayı eleştirmek, adam boğazlamaktan ağır suç… Muhaliflere eleştiri yasak, ama iktidar ve tetikçilerine küfür serbest…
29/09/20202 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Tarih dersi

28.09.2020- Yakın tarihte damgası olan 5-10 kişinin biraz sağduyu göstermesi ile 27 Mayıs’ı, 12 Eylül’ü, Erbakan’ın, Erdoğan’ın iktidarını yaşamayabilirdik. Bugün aynı sorumluluk, muhalefet liderlerinin sırtında...
28/09/20202 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Erdoğan’ın infaz heyeti

25.09.2020- Nerede kritik dava varsa oraya gönderilen bir ‘Mobil cezalandırma heyeti’ oluşturuldu: Demirtaş'tan Kaftancıoğlu'na, Hrant Dink'ten, akademisyenlere, Sözcü'den ÇHD'ye ceza yağdırıyorlar.
25/09/20202 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Soylu’nun kapanan iştahı

24.09.2020- Türkiye’nin bir polis devleti olmasını isteyenler ile hukuk devletine sahip çıkanlar arasında bir kavgaya tanıklık ediyoruz. Polis devletini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu temsil ediyor; hukuk devletini Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan…
24/09/20202 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Vandallar kapıya dayandı!

22.09.2020- Ankara Keçiören’deki hastanede sağlık çalışanlarının hasta yakınlarından korunmak için can havliyle kendilerini bir odaya kapatıp barikat kurmaları, yeni Türkiye’yi özetleyen bir manzara… Sadece zorbalığın sözünün geçtiği bir “gücü gücüne yetene” rejimi yarattılar. Zorba kapıya dayanmış, Sağlık Bakanı hala, “Devlet geçit vermeyecek” diyor.
22/09/20201 minute 53 seconds
Episode Artwork

Uyanın: İki kişiyi helikopterden attılar

22.09.2020- Zulüm zaten korkunç, ama daha da korkuncu oldu: Zulme alıştık. Askerler, insanları helikopterden atıyor. Normal karşılıyoruz.
22/09/20202 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Ağır vicdan kaybı

21.09.2020- Bu akşam ÖzgürüzRadyo’nun “Türkiye Nereye” programında Rabia Naz dosyası açılıyor. Bir kasabadaki küçük bir kızın ölümü, bize Türkiye çapında yaşanan hukuksuzluğun ve ağır vicdan kaybının bir mikro örneğini sunuyor.
21/09/20202 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Milletin malına el koyan, bizimkine ne yapmaz?

18.09.2020- Halkın asırlık birikimine el koyup tüketmiş, ülkenin toprağını ormanını, gölünü geyiğini, Cumhuriyet’in asırlık kurumlarını satmış bir iktidar, bizim evimize göz dikmekten çekinmez elbet… Ama nihaî hükmü, tarih verecektir.
18/09/20202 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Tarihte en çok hakaret edilen lider

17.09.2020- Cumhurbaşkanı’na hakaretten yargılananların sayısı patladı. Erdoğan böylece Türkiye tarihinin en çok hakaret edilen cumhurbaşkanı unvanına kavuştu.
17/09/20202 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Erdoğan sonrasına hazırlık

16.09.2020- Ankara’da, Erdoğan sonrası için ağır ateşte bir rehabilitasyon hükümeti pişiriliyor.
16/09/20202 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Polis devleti, hukuk devletine karşı

15.09.2020- Şimdi Anayasa Mahkemesi Başkanı’na düşen, sabah bisikletine atlayıp işe gitmek ve devletin hem hukukun üstünlüğünü, hem de yurttaşının güvenliğini sağlamak zorunda olduğunu, İçişleri Bakanı’na hatırlatmaktır.
15/09/20202 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Polis devleti, hukuk devletine karşı

15.09.2020- Şimdi Anayasa Mahkemesi Başkanı’na düşen, sabah bisikletine atlayıp işe gitmek ve devletin hem hukukun üstünlüğünü, hem de yurttaşının güvenliğini sağlamak zorunda olduğunu, İçişleri Bakanı’na hatırlatmaktır.
14/09/20202 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Kavgasız olduğumuz ülke kaldı mı?

14.09.2020- Erdoğan'ın tek çaresi ülkeyi sürekli savaş gerginliğinde tutup güç devşirmek ve kendi kaderini Türkiye'ninkiyle aynı göstermek. Büyük avantajı, bu yalanı kabullenen bir muhalefeti olması...
14/09/20202 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Eşkıyanın bu gece ne yapacağı belli olmaz

12.09.2020- Normal ülkelerde tehdit altında olan, polisi arar. Ya İçişleri Bakanı, ülke için bir güvenlik sorununa dönüştüyse…? Size kendi canınızı kurtarmaya çalışmak düşer.
12/09/20202 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Hükümetin sır perdesi

11.09.2020- Hükümet, illegal operasyonlarını gizlemek ve hesap sorulmasını önlemek için gazetecileri cezalandırarak yıldırmaya çalışıyor. Olsun. Biz işimize bakalım ve sormaya devam edelim.
11/09/20202 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Figen Yüksekdağ’dan mesaj var

10.09.2020- Dağılan muhalefet, 2015'te iktidarı sandıkta tek başına seçim kazanamaz hale getirmenin bedelini ağır ödedi. Türkiye’yi kana buladılar. 4 yıldır hapiste olan Figen Yüksekdağ'dan mesaj var.
10/09/20202 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Gazetecilik yine yargı önünde

09.09.2020- Evren'den Erdoğan'a her dönemin muktedirleri basına baskı geleneğini sürdürüyor, ama sonuçta onlar birer zalim olarak tarihe kaydolurken, zor dönemde cesaretle ses veren gazeteciler, birer itibar anıtı olarak anılıyorlar. Tıpkı Erbil Tuşalp gibi…
09/09/20202 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Menderes de idam istemişti

08.09.2020- 50'li yılların, 6-7 Eylül'ün belgeselini yapmış biri olarak iktidara tavsiyem, linçi kışkırtmaması, hele idam lafını hiç ağızına almamasıdır. Bu işlerde son pişmanlık, fayda etmiyor çünkü…
07/09/20202 minutes
Episode Artwork

AİHM’nin çiğnenen onuru

07.09.2020- Spano'nun gezisinin siyasi, mali ya da şahsi gerekçeleri yakında ortaya çıkacaktır. Ama Türkiye’de hukuktan umudu kesenlerin son durağı haline gelen AİHM’in çiğnenen onurunu yeniden kazanması hayli zor olacaktır.
06/09/20202 minutes 14 seconds
Episode Artwork

Yoksa Spano’nun derdi para mı?

05.09.2020- İnanması zor biliyorum, ama ben, AİHM Başkanı Spano'nun ziyaretinde hukuk dışında bir unsurun etkili olduğunu düşünmeye başladım: O da para…
05/09/20202 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Netflix mi daha tehlikeli, tarikat mı?

04.09.2020-Samimi Müslümanların, Netflix dizilerindeki öpüşme sahnelerine gösterdiği tepkinin bir kısmını, “Allah, Peygamber” deyip çocuklara tecavüz eden tarikat şeyhlerine göstermesi lazım
04/09/20202 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Asıl Erdoğan ve Bahçeli’yi siyasetten men etmek lazım

03.09.2020- Erdoğan’ı, kendi sarayında şakşakçılarıyla başbaşa bırakmak ve alternatifine odaklanmak lazım. Umutlu olmak için yeterli nedenimiz var.
03/09/20202 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Erdoğan’a acilen savaş lazım

01.09.2020- Ağustos sonu itibarıyla Erdoğan’ı destekleyenlerle desteklemeyenler neredeyse başabaş hale gelmiş durumda… Yani? Sarayın acilen bir krize ihtiyacı var.
01/09/20202 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Soylu, göze girmek için ülkeyi yakıyor

01.09.2020- Soylu’nun derdini anlıyoruz: Trene geç bindiği için, en aşırıya gidip sarayın gözüne girmeye Erdoğan’a ettiği hakaretleri unutturup kendini affettirmeye çabalıyor.
01/09/20202 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Demokrasi düşmanlığında ikinci dalga

31.08.2020-Alman yargısı, ırkçıların gösterisine izin verdi. Almanya’yı şimdi, Türk demokrasisinin yenilgisiyle sonuçlanan, zorlu bir tartışma bekliyor: “Demokrasi, kendisini yok etmek isteyenlere hizmet edebilir mi?”
30/08/20202 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Ebru Timtik'in öğrettiği

29.08.2020- Bugün katlettikleri adalet için yarın yalvaracaklar; görmüyorlar. Olan, yarın kurulacak adalet düzeni için bugün canını veren canlara oluyor.
29/08/20202 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Twitter yargısı

28.08.2020- Hükümete bağımlı yargıdan umudu kesen herkes, hakkını sosyal medyada arıyor. Ve bu sanal halk mahkemesi, yanlış kararları düzeltebildiği gibi, kendisi de çok yanlış kararlar verebiliyor.
28/08/20202 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Kaçma şüphesi yok da, tecavüz etme şüphesi var

27.08.2020- Şimdi bize düşen, mezardaki bir genç kadının, onun gözü yaşlı anne-babasının ve potansiyel kurbanların çığlığı olmak, “Bana bir şey olmaz” diyene de hiçbir suçun cezasız kalmayacağını göstermektir.
26/08/20202 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Doları bırak, Kızıl Elma’ya bak

26.08.2020- Yedi yıl önce her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldığını açıklayan Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin yıldönümü münasebetiyle milliyetçiliği ayağının altından alıp başının üstüne koydu.
25/08/20202 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Erdoğan, Portakal’ı yedi

25.08.2020- Fatih Portakal, ağır hükümet baskısı altında görevini bırakarak, hem kendi canını, hem FoxTV’yi kurtarmış oldu. Ancak istifası, son dönemin basın tarihine bir başka teslimiyet hikâyesi olarak yazıldı.
25/08/20202 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Merkel ve Trump'sız Erdoğan ne yapacak?

24.08.2020- Merkel, 2021’de siyasete veda ediyor. Trump, açık ara geride görünüyor. Merkel’siz bir Avrupa ve Trump’sız bir Amerika, Erdoğan için bir kabus senaryosu…
24/08/20202 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Seçim gazı

22.08.2020- Şu aralar “İktidarın müjdelerine sevinmeme suçu” diye bir suç var biliyorsunuz; o yüzden hepimiz sevinmiş gibi yapmak zorundayız.
22/08/20202 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Müjde: “Sizi kandırmaya devam edeceğim”

21.08.2020- Erdoğan öncesi yalan tekeli, merkez medyanın elindeydi. Erdoğan medyayı sadece satın almadı, onun yalan tekelini de devletleştirdi.
21/08/20202 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Devletin tecavüzcü aşkı

20.08.2020- Devlet tecavüzcüye kalkan olmaktan vazgeçip mağdurun safına geçmedikçe, ne tecavüz önlenir, ne tecavüzcülerin cüreti biter.
20/08/20200
Episode Artwork

Hulusi Akar’ın unutturmak istediği fotoğraf

19.08.2020- Hulusi Akar, mezarlık ziyaretinin fotoğrafını mahkeme eliyle sildirmek istiyor. Onların “unutulma hakkı” varsa, bizim de “unutturmama sorumluluğumuz” var.
19/08/20202 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Türkiye maceraya girdikçe yalnızlaşıyor!

Ankara, iç politik hesaplarla dışarda maceraya giriştikçe, karşısındaki cepheyi birleştirip büyütüyor; kendisi de giderek daha derin bir yalnızlığa gömülüyor. (18.08.2020)
18/08/20202 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Biden'a kaplan Trump'a kedi

17.08.2020- Yani Erdoğan’ın antiemperyalizmi, “Biden’a kaplan, Trump’a kedi” bir tavırdan ibaret… Bugünkü Biden tepkisi de, hem içerde milliyetçi tabanı hoş tutma hevesinden, hem de “Demokratlar iktidara gelirse ne yaparız” kaygısından kaynaklanıyor.
17/08/20203 minutes
Episode Artwork

Bilme engelli toplum

14.08.2020- Günümüz dünyasında bilgiyi, haberi, sansürle engelleyemezsiniz. Günahlarınızı “milli güvenlik” gerekçesinin ardına saklanmanız da kar etmez.
14/08/20202 minutes 40 seconds
Episode Artwork

İnce’nin önündeki ilk engel kendisi

14.08.2020- Hareket daha çok yeni, ama şu ana kadar, İnce hareketinin önündeki ilk engel, İnce’nin kendisi gibi görünüyor.
14/08/20202 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Kriz yarat, kolay yönet

13.08.2020- Bazen ateşle fazla oynamak, evi yakabilir. O yüzden iktidar, bir gaza, bir frene yüklenip, Akdeniz'deki gerginliği kontrol altında tutmaya çalışıyor.
12/08/20203 minutes 10 seconds
Episode Artwork

40 yıllık bir çığlık

12.08.2020- 12 Eylül öncesi, ellerinde ölüm listeleriyle solcu avına çıkan infaz ekibi, 40 yıl sonra bugün, toplumun hafızasızlığına güvenerek sahnelere dönüyor.
11/08/20203 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Seçimle gitmeyecekler mi?

11,08.2020- “Seçimle gitmeyecekler” yılgınlığı yaymak yerine, nasıl gideceklerini tarif etmek ve ona göre örgütlenmek lazım…
11/08/20202 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Bir ülke bu kadar mı kolay harcar yazarını?

10.08.2020- Özgürüz Radyo’daki “Türkiye Nereye” programı için Aslı Erdoğan’la buluşup söyleştik. Bugün dinleyeceğiniz söyleşide, iki sürgün, Berlin’in bir parkında sürgünü, sürgünlüğü konuştuk.
10/08/20202 minutes 30 seconds
Episode Artwork

"Siyasette nasıl geldiysen, öyle gidersin"

08.08.2020- Süleyman Demirel’den bizzat duymuştum bu sözü: “Siyasette nasıl geldiysen, öyle gidersin.” AKP, kendisini iktidara taşıyan ekonomik krizle gideceğe benziyor
07/08/20202 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Hozan Cane davası

06.08.2020- İki yıldır hapiste olan Kürt kökenli Almanya yurttaşı Hozan Cane'nin yargılanmasına yeniden başlanıyor bugün. Ortada hukuk olmadığından yine Türkiye'yle rehine pazarlığı yapıldığına dair söylentiler bol.
06/08/20202 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Muharrem İnce’nin partisi

05.08.2020- Gazeteci Saygı Öztürk’ten öğrendiğimize göre Muharrem İnce bu aralar telefonunu evde bırakıp bahçede oturuyormuş. Hiçbir gazeteciyle görüşmüyormuş. Saygı Öztürk de zar zor, “çok yakınındaki bir siyasetçiyle” konuşmuş, soruları da o cevaplıyormuş...
05/08/20202 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Recep Trump Erdoğan

04.08.2020- ABD Başkanı Trump ile Erdoğan, birbirlerinin politik ikizi gibi… Kimileri onlardan “Recep Trump Erdoğan” diye söz ediyor.
03/08/20203 minutes
Episode Artwork

Twitter ve Facebook teslim olacak mı?

31.07.2020- #Twitter ve #Facebook’un bazı yetkilileriyle #SosyalMedyaYasası’nı görüştüm. Hükümetle açıktan polemiğe girip durumu daha da kötüleştirmek istemiyorlar. Ama Ankara’ya temsilci atama ve ellerindeki veri tabanını Türkiye’ye taşıma dayatmasına uyacak gibi de görünmüyorlar.
31/07/20202 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Türkiye’nin öldüren cazibesi

30.07.2020- Yabancı yatırım, iktidarla birlikte düşüşe geçti. Bir dönem birbirini vareden bu ikili, şimdi dövüşerek birbirlerini aşağı çekiyorlar.
30/07/20202 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Unutulma hakkı

29.07.2020- #Sosyalmedya'nın aç kapa düğmesi Saray’a bağlandı. Erdoğan’ın 17-25 Aralık’ı unutturma hakkı var artık. Peki, bizim unutmaya hakkımız var mı?
29/07/20202 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Hilafet ilan edilir mi?

28.07.2020- Siyasal İslamcılar, Ayasofya açılışından cesaretle çıtayı yükseltti: Şimdi Hilafet ilan edilmesini istiyorlar. Olur mu? Benim cevabım basit: Biz izin verirsek olur.
28/07/20203 minutes
Episode Artwork

Kavala 1000 gündür esir

27.07.2020- Erdoğan #OsmanKavala'yı esir tutarak, Batı ile Türkiye sivil toplumu arasındaki en etkin bağlardan birini kesmek ve hem Batı dünyasına, hem sivil topluma, hem yabancı vakıflara, hem yerli sermayeye korku salmak istiyor.
27/07/20203 minutes 1 second
Episode Artwork

Buyrun Lozan’ın cenaze namazına!

23.07.2020- İslamcı hareketin son dönemdeki en büyük siyasal şovu bu… Hadi buyrun Lozan'ın cenaze namazına...
23/07/20202 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Demokratik cephe ihtiyacı

22.07.2020- 40 yıl önce bugün katledilen Kemal Türkler’in “Ulusal Demokratik Cephe” çağrısı hala güncel...
22/07/20202 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Twitter Silivri’de büro açar mı?

21.07.2020- AKP, sosyal medyaya sansür getiren kanun teklifini dün Meclis’e sundu ve açıkça Twitter’a, “Ya gel teslim ol ya da ben seni burada yaşatmayacağım” dedi. Yasa ilk bakışta makul bir gerekçeye dayanıyor: Sosyal medyada hakaretten, yalan haberden geçilmiyor; ama bunlara izin veren platformların Türkiye’de temsilcisi yok. Hükümet istiyor ki temsilci atasınlar, hesap verebilir olsunlar.
21/07/20202 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Erdoğan’ın 20 Temmuz darbesi

20.07.2020- Erdoğan, 5 gün önce darbe girişiminin bastırılışını kutlamıştı; bugün kendi darbesinin başarısını kutluyor. 15 Temmuz’da asker süngüsünden kurtulan Türkiye, 20 Temmuz’dan beri polis copuyla yönetiliyor. Ben fark göremiyorum; ya siz?
20/07/20202 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Türkiye'yi karartıyorlar

18.07.2020- Erdoğan 3 ay önce Korona'dan söz ettiği bir konuşmada, "Ülkemiz sadece bu virüsten değil, aynı zamanda medya ve siyaset virüslerinden de kurtulacak" haberini vermişti. Cumhurbaşkanı'nın muhalefete "nihai çözüm" formülü, o gün ortaya çıkmıştı...
18/07/20203 minutes
Episode Artwork

Kötülüğün Sıradanlığı

17.07.2020- "Herkes size yalan söylüyorsa, bunun sonucu insanların yalana inanması değildir; artık hiçbir şeye inanmaz hale gelmesidir.”
17/07/20203 minutes 1 second
Episode Artwork

15 Temmuz'un sır kutusu: MİT

15.07.2020- MİT'in darbenin önünü açan 10 vahim hatası
16/07/20200
Episode Artwork

Zulme karşı savaşacak kimimiz kaldı?

15.07.2020- "Dünyanın bu halini görmek istemezdim" Bir yazar için ne acı bir final cümlesi… Adalet Ağaoğlu, insanlık karşısında onurumuzu kurtarmaya çalışanlardan biriydi.
15/07/20202 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Erdoğan muhalefeti camiye soktu

14.07.2020- Bir kez daha gördük ki, Türkiye’nin asıl sorunu, İslamcıların cüreti değil, laikliğin savunmasızlığı…
14/07/20202 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Ayasofya. Neden şimdi?

13.07.2020- Erdoğan Ayasofya kararıyla istediği sonucu alabildi mi? Sanmam. Eski bir müzenin camiye çevrilmesi, işsiz birinin eve ekmek götürmesiyle kıyaslandığında hala çok cazip bir oy verme gerekçesi gibi görünmüyor.
13/07/20203 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Ayasofya tezgahı!

10.07.2020- İktidarın Ayasofya politikası ve Danıştay'ın kararı: "Kılın namazınızı, kesin avazınızı"
10/07/20202 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Kaza değil, düpedüz cinayet

10.07.2020-90’larda Sakarya denilince aklımıza faili meçhul cinayetlerin işlendiği ölüm üçgeni gelirdi. Bugün Sakarya, faili besbelli cinayetlerin yurdu olarak çıkıyor karşımıza… “Cinayet” diyorum çünkü bu kadarına “ihmal” ya da “kaza” denemez.
10/07/20202 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Ayı ile yatakta

09.07.2020- Ankara’nın Libya’da karşı karşıya geldiği Rus ayısıyla restleşmesi, tatsız finale doğru ilerliyor.
09/07/20200
Episode Artwork

Tarihe ihanet

08.07.2020- İki insanlık hazinesini peşpeşe yitirdik: Biri halkının destanını, dilinde taşıyan bir dengbej… Diğeri asırlık bir medeniyetler köprüsü…
08/07/20202 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Teröristan

07.07.2020- 2016- 2018 arasında 1 milyon 56 bin kişi, terör örgütü üyeliğinden soruşturmaya uğramış.” Aileleriyle en az 4 milyon insan eder. Türkiye dünyanın en kalabalık terör örgütüne sahip ülkesi haline geldi.
07/07/20202 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Erdoğan’ın mavi kuşla savaşı

06.07.2020- Erdoğan, bir süre önce “Twitter mıtitter, hepsinin kökünü kazıyacağız” demişti. Mavi kuşla girdiği savaşın sonunda bunun tam tersi olursa şaşmayın.
06/07/20203 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Sosyal medyaya kilit

02.07.2020- Yandaş hale getirdikleri gazetelere, televizyonlara ne olduysa, düşledikleri “Yandaş Twitter” ve “AKFlix”e de o olur. Ama gerçek, ortaya çıkmanın bir yolunu bulur.
02/07/20202 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Açlık alarmı

01.07.2020- Hamza Salih’in doğumuyla “Bebek mamasına alarm” haberi aynı gün geldi. En az Hamza Salih kadar beslenmek her çocuğun hakkı, onları beslemek de, sosyal devletin görevidir.
01/07/20202 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Zekeriya Öz’e kim vurdu?

30.06.2020- Sözcü muhabirinin verdiği "Zekeriya Öz Almanya'da yumruklandı" haberini Hürriyet muhabiri yalanladı. Tanık yok, görüntü yok, detay yok. Peki nereden çıktı bu yumruklanma haberi?
30/06/20202 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Z kuşağı haykırdı: Oy Moy Yok!

29.06.2020- "Z Kuşağı"nın, Trump ve Erdoğan gibi baskıcı liderlere karşı yaratıcı aktivizminden ve özgürlük tutkusundan umutlu olanlar çok… Benim gibi…
29/06/20202 minutes 36 seconds
Episode Artwork

“Casus gazeteciler” ve “gizli şehitler”

25.06.2020- Gazeteci tutuklamalarının çoğunun ardında, hükümetin yurtdışı operasyonları var: Suriye, Irak, Libya’da yaptıkları kirli işler bilinmesin istiyorlar.
25/06/20202 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Erdoğan, Kaftancıoğlu'ndan korkuyor

24.06.2020- Erdoğan’ın kendi tarihinden biliyor olması lazım ki, siyasetçiye fikirlerinden dolayı verilen ceza, onu unutturmak şöyle dursun, siyaset siciline altın harflerle yazılıyor; onu daha da yukarılara taşıyor.
24/06/20202 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Ara rejim

23.06.2020- Sonunda yaşadığımız devrin adını Hüsamettin Cindoruk koydu: “Ara rejim.”
23/06/20202 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Özgürlük yasaklanamaz!

22.06.2020- Erişim yasağından sonra hızla yeniden devreye soktuğumuz radyomuza ilgi daha da arttı. Yeni adresimiz ozguruz21.org’da buluştuğumuz dinleyicilerimize sonsuz teşekkürler. Bir kez daha gördük ve gösterdik işte: Özgürlük, yasaklanamaz!
22/06/20202 minutes 46 seconds
Episode Artwork

Hamdi Gezmiş’in sesinden abisi Deniz Gezmiş

Can Dündar’ın yeni kaybettiğimiz Hamdi Gezmiş’le, haftalar süren söyleşisinden kısa bir bölüm...
19/06/202037 minutes 42 seconds
Episode Artwork

17-25 Aralık yeniden…

19.06.2020- Öyle bir dosya ki, Erdoğan tabutuna çiviler çakıp gömmeye çalıştıkça mezardan çıkıp karşısına dikiliyor. 17-25 Aralık yolsuzluk dosyasından söz ediyorum. “Asrın skandalı”, Türkiye’de birkaç bakanın istifasıyla kapatılmıştı. O bakanlar sonradan güzel görevlere atandılar. Normal bir ülkede hükümeti topyekün Yüce Divan’a sürükleyecek dosyadan sadece o incelemeyi başlatan savcılar, operasyonu yapan polisler ve ayrıntıları yazan gazeteciler cezalandırıldı. Ama ne yapsalar bitmiyor işte; mızrak çuvala sığmıyor.
19/06/20202 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Deniz’in kıyısındaki adam

18.06.2020- Onu böyle tanımlayabilirim ancak: “Deniz’in kıyısındaki adam…” Biz onu abisi Deniz Gezmiş’in vasiyetinden biliyorduk: “Kitaplarımı Hamdi’ye verin” diye yazmıştı giderayak… “Bilim adamı olmasını istiyorum” diye de eklemişti. Ne ağır vasiyet… Deniz’e dair çok ayrıntı öğrenmiştik, ama sonra o kitapların ne olduğunu, Hamdi’nin bilim adamı olup olamadığını sorgulamamıştık. 8 sene önce, bir 6 Mayıs töreninden sonra Hamdi Gezmiş’le sohbete oturduğumuzda onun nasıl Deniz’le yaşadığını, abisinden kalan anılara nasıl sadakatle sahip çıktığını fark etmiştim.
18/06/20202 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Malum Sultan

17.06.2020- Aziz Nesin’in 1946’da çıkardığı “Marko Paşa”, kapatıldıkça başka isimle yeniden çıkardı. En son “Malum Paşa” çıkmıştı. Biz de “Malum Sultan”a aynı yöntemle direnmeye çalışıyoruz.
17/06/20202 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Beraber yürüyemedik biz bu yollarda

16.06.2020-Erdoğan, beraber yürüdüklerinin hemen hepsini yarı yolda bıraktığı halde "beraber ıslandık" şarkısını söylemeyi sürdürüyor. Muhalefetin beraber ıslanması için daha ne kadar TOMA suyu lazım?
16/06/20202 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Erdoğan’ın Trol ordusu ifşa oldu

15.06.2020- Türkiye, sonunda dünya devlerinin yanında yer buldu kendine: Twitter, Rusya ve Çin’le birlikte Türkiye’nin trol ordularını da deşifre etti Cuma günü… Onları “devlet bağlantılı bilgi yayma operasyonu yapmak”la suçladı ve hesaplarını kapattı. Twitter’ın 10 gün önce ABD’de Trump’ın mesajlarına “teyit uyarısı” koyduğunu da hatırlatarak artık Erdoğan’ın “devler ligi”nde oynadığını söyleyebiliriz.
15/06/20202 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Başbuğ operasyonu neden gecikti?

11.06.2020-İlker Başbuğ’un 4 ay önce katıldığı bir televizyon programında söyledikleri yüzünden ifadeye çağırılması önemli gelişme… İki soru sormak lazım: 1)AKP, emekli bir generalin söylediklerinden neden bu kadar rahatsız oldu? 2)Başbuğ neden konuşmasından 4 ay sonra ifadeye çağrıldı? İsterseniz bu sorulara yanıt ararken, önce demecin verildiği konjonktürü hatırlayalım: Erdoğan, 15 Temmuz sonrası yakınlaştığı Putin’le 2017’de S-400 anlaşmasını imzalamış, Türkiye Batı’dan kopma noktasına gelmişti. Ama Şubat’ta, İdlib’deki saldırı ile işler değişti. Tam o günlerde ABD’nin etkili düşünce kuruluşu Rand Cooperation,Silahlı Kuvvetler’in orta kademesindeki subayların rahatsızlığından söz etti.
11/06/20202 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Telefonunuzun dinlendiğini nasıl anlarsınız?

10.06.2020- Geçen gün sosyal medyada vardı bu başlık… Bir Rus uzman küçük ipuçları vermiş: Eğer telefonunuz aniden ve kendiliğinden açılıp kapanıyorsa, uyku modunda bile çok fazla ısınıyorsa, bataryası çabucak bitiyorsa, konuştuklarınıza dikkat etmenizde yarar varmış. Çünkü bu belirtiler, arka planda kuyunuzu kazmaya çalışan bazı programların çalışmakta olduğuna delaletmiş.
10/06/20202 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Casusum, casussun, casus

09.06.2020- Bu da yeni moda: Suç bulamazsan “casusluk”la suçla… Onu kanıtlama imkânı yok nasılsa… Sen at iftirayı; o, casus olmadığını kanıtlasın… İyi biliyorum; çünkü MİT TIR’ları davasında mahkemenin delil yokluğundan vazgeçtiği iddiada Yargıtay ısrar ettiği için, halen casusluk suçlamasıyla yargılanıyorum. Yargıtay diyor ki; “Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi, senin haberi okumuş ve Türkiye’yi şikâyet etmiş.” Eeee? “Demek ki sen casussun.”
09/06/20202 minutes 43 seconds
Episode Artwork

#Özgürüz: Radyodan Think Tank’a doğru

08.06.2020- Şimdi heyecan verici projemiz beyin göçüyle yurtdışına çıkanlarla , #Özgürüz çatısı altında bir düşünce kuruluşunda buluşarak Türkiye’nin geleceğine dair politikalar üretebilmek.
08/06/20203 minutes 6 seconds
Episode Artwork

AKP kendi ordusunu kuruyor

04.06.2020- Kamu düzeni” dedikleri, Saray’ın kurduğu çıkar düzenidir. Buna yönelik her itiraz, karşısında Erdoğan’ın “kahverengi gömlekliler”ini bulacaktır. Kurulan, İran’daki ahlak polisine, mahallenin ahlak bekçisine, Gestapo’nun milisine benzer, silahlı bir kolluk gücüdür.
04/06/20202 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Tehlikeli karışım: Kutsal kitap ve cop

03.06.2020- Despotik liderlerin, baş edemedikleri siyasal krizler ya da kontrol edemedikleri toplumsal tepkiler karşısında sığındıkları iki barınak var: Kutsal kitap ve cop…
03/06/20202 minutes 45 seconds
Episode Artwork

Sandığın ölümü

02.06.2020- Merkez politikanın şu tehlikeyi görmesi lazım: Seçmen, seçimden umudu kesmeye başladı. Diyarbakır'ı düşünün: Oy verdiler, başkanları hapse atıldı, yerine kayyum atandı. Sırada İstanbul var. Bu durumda bir daha sandığa gitmeye değer mi?
02/06/20202 minutes 53 seconds
Episode Artwork

”Nefes alamıyoruz!”

01.06.2020- 7 yıl önce Gezi’den ve bugün ABD’den öğrendiğimiz şey şu: Kendi iktidarını korumak için insan canını hiçe sayan despotlara ve onların polis şiddetine, karşı koyabilmek için örgütlü ve küresel bir direnç hattı şart…
01/06/20203 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Birimize yapılan, hepimize yapılmıştır

21.05.2020- Hep birlikte direnmezsek, yargıcı, savcısı, polisi, milisiyle yüklenen bu baskıya dayanabilmemiz zor. “Birimize yapılan, hepimize yapılmıştır” diyerek ortaklaştığımızda ancak; değişecek tarihin akışı…
21/05/20202 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Darbe korkusu

20.05.2020- Başta darbe söyleminin, halkı korkutup sindirmeye yönelik bir kampanya olduğunu düşündüm, ama galiba iktidar sadece korkutmuyor, aynı zamanda gerçekten korkuyor.
20/05/20202 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Kurtuluş reçetesi: Yerelden ulusala uzatan bir direniş

19.05.2020- Milli mücadelenin kadrolarını, Bandırma'nın yolcularını ve kurtuluşa önderlik eden Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle anıyoruz bugün… Bize düşen, o direniş ruhunu, 1 asır sonra aynı kararlılıkla yaşatmaktır.
19/05/20202 minutes 34 seconds
Episode Artwork

“Korku Partisi” iktidara yürüyor

18.05.2020- Hani mezarlıktan geçenler korkudan ıslık çalar ya… İşte iktidar da çokça gürültü yapıp hem halkı iyice korkutmaya, hem kendi korkusunu yatıştırmaya çalışıyor.
18/05/20202 minutes 48 seconds
Episode Artwork

Erdoğan’ın kabullenemediği gerçek

14.05.2020- Toplum yalana doydu, hakikati arıyor. Şimdi önemli olan, hakikati söylemeye cesareti olan kanalları ve gazetecileri savunmak… Onların da susturulması, yalanın nihai zaferi anlamına gelecek çünkü...
14/05/20202 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Akın Birdal’ın vurulduğu gün

13.05.2020- Dün insan hakları savunucusu Akın Birdal’a düzenlenen silahlı saldırının yıldönümüydü. O günü çok iyi hatırlıyorum: 12 Mayıs 1998… Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde duruşmamız vardı. “Düşünce Özgürlüğü” kitapçığı çıkmıştı. Yasaklanan bazı yazılar, o kitapta toplanmıştı. Biz de, “Düşünce suçsa, biz de suçluyuz” diyerek yazılara imzamızı atmış, tabii kendimizi mahkemede bulmuştuk.
13/05/20202 minutes 42 seconds
Episode Artwork

S-400 krizi sürüyor: Ya Batı ya Avrasya

12.05.2020- Geçen hafta Maliye Bakanı Albayrak, yabancı yatırımcıları ikna için yaptığı toplantıda, Türkiye’nin likidite sıkıntısını çözmek için, ABD ile görüştüğünü söylemişti. Mart’ta Erdoğan’ın da Trump’tan Türkiye’nin, Amerikan Merkez Bankası FED’in swap hattına dahil edilmesini istediği biliniyordu. Bu, çöküşe geçen Türk ekonomisinin