Winamp Logo
OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich Cover
OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich Profile

OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich

Polish, News, 1 seasons, 286 episodes, 6 days 20 hours 14 minutes
About
W podcastach OSW rozmawiamy o wydarzeniach i procesach ważnych dla świata wschodu. Interesujemy się światem od Berlina po Władywostok.
Episode Artwork

Gra wokół Cerkwi w Mołdawii.

W Mołdawii prawosławie jest dominującą religią. W tym odcinku podcast OSW opowiemy o tym, jak wojna na Ukrainie wpływa na przemiany religijne w Mołdawii. Jaka jest rola Patriarchatu Moskiewskiego w Mołdawii? Jakie przemiany obserwujemy w mołdawskim prawosławiu? Jaki wpływ ma na to wojna i relacje Mołdawia-Rosja? Na te i inne pytania odpowiada Kamil Całus, ekspert OSW.
29/11/202321 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Polityka zagraniczna Turcji. Turcja po wyborach cz. II

To drugi odcinek podsumowujący, to jak wygląda Turcja po ostatnich wyborach. Wybory prezydenckie w Turcji 2023 sprawiły, że Recep Tayyip Erdoğan będzie sprawował swój urząd przez kolejną kadencję. Co zmieni się w tureckiej polityce zagranicznej? Czy Turcja jest lojalnym członkiem NATO? Jak wyglądają relacje Turcja-Rosja? Co z relacjami Turcja-USA? Jak na to wpływa sprawa F16? Jak Turcja wspiera Ukrainę i jak ustosunkowuje się do sytuacji w Izraelu? Na te i inne pytania odpowiadają Krzysztof Strachota i Adam Michalski, eksperci OSW. Podcast został nagrany 25 października 2023 roku.
27/11/202344 minutes 14 seconds
Episode Artwork

Kryzys w niemieckiej koalicji. Problemy z finansowaniem postulatów Zielonych

W tym odcinku opowiadamy o niedawnym wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok i jego konsekwencje doprowadziły do być może największego kryzysu w niemieckiej koalicji. Jak kanclerz Scholz sobie z nim poradzi? Czy możliwe jest, że Niemcy będą miały rząd mniejszościowy? Czy koalicja SPD-Zieloni-FDP może się rozpaść? Na te i inne pytania odpowiadają Michał Kędzierski i Kamil Frymark, eksperci OSW.
24/11/202333 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Spotkanie Biden-Xi Jinping. Odprężenie w relacjach USA-Chiny?

W tym tygodniu spotkali się Biden i Xi Jinping. Czy to sygnał odprężenia w relacjach USA-Chiny? W najnowszym odcinku podcastu OSW opowiada o tym Michał Bogusz. Zapraszamy do słuchania!
17/11/202313 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Czego potrzebuje Ukraina żeby wygrać? Rekomendacje generała Załużnego

Ukraina znalazła się w trudnej sytuacji po nieudanej ofensywie. Główny dowódca wojsk ukraińskich, generał Załużny nakreślił propozycję strategii, która mogłaby przynieść Ukrainie zwycięstwo. Opowiada o niej Jakub Ber, analityk OSW. Zapraszamy do słuchania!
15/11/202341 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Unia Europejska i Sahel. Co dalej po zamachach stanu w Afryce?

W państwach Sahelu doszło w ostatnich latach do kilku zamachów stanu. Pozycja Unii Europejskiej w regionie została osłabiona. Co Unia może zrobić żeby ją poprawić? Po co chce się angażować w tej części Afryki? Opowiada Łukasz Maślanka, analityk OSW. Zapraszamy do słuchania!
10/11/202324 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Porty adriatyckie – cicha ekspansja na rynki Europy Środkowej

W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich, Sandra Baniak i Konrad Popławski opowiedzą o roli portów dla gospodarek i o cichej ekspansji portów adriatyckich na rynki Europy Środkowej.
08/11/202325 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Nowa prorosyjska partia w Niemczech? Co zrobi Sahra Wagenknecht

Reprezentująca dotąd Die Linkę Sahra Wagenknecht postanowiła założyć własną partię. Jakie ma szanse na polityczny sukces? Dlaczego jej inicjatywa może cieszyć radykalną prawicę z AfD? Jakie są jej poglądy na współpracę z Rosją? Opowiada Kamil Frymark, analityk OSW. Zapraszamy do słuchania!
03/11/202327 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Co dzieje się na terytoriach okupowanych przez Rosję?

Rosja zajęła część Ukrainy. Jak wygląda życie na tych terytoriach? Jak Rosjanie wykorzystują podbite tereny? Kto inwestuje w mieszkania w Mariupolu? Czy warto zostać nauczycielem albo urzędnikiem na okupowanych ziemiach? Opowiadają Maria Domańska, Iwona Wiśniewska i Piotr Żochowski. Zapraszamy do słuchania!
31/10/202347 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Białoruś się wyludnia. Demografia Białorusi, źrodła problemu i prognozy na przyszłość

Według najbardziej pesymistycznych prognoz pod koniec XXI wieku liczba Białorusinów może spaść do zaledwie 4 mln z ponad 10 milionów na początku białoruskiej niepodległości. Dlaczego Białoruś się wyludnia? Jak próbują walczyć z tym władze? Co o problemie mówi Łukaszenka? Na te i inne pytania odpowiada Kamil Kłysiński, analityk OSW. Komentarz o demografii autorstwa Kamila Kłysińskiego: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2023-10-17/wyludniajacy-sie-kraj-sytuacja-demograficzna-bialorusi
26/10/202325 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Niemiecka strategia wobec wojny i Rosji. Czego Niemcy nie chcą dostarczyć Ukrainie?

Ukraina domaga się kolejnych dostaw broni, w tym pocisków Taurus. Niemcy nie zgadzają się na ich dostarczenie. Co to mówi o podejściu Niemców do wojny? Jak wojna na Ukrainie wpływa na podejście Niemców do polityki bezpieczeństwa? Co kanclerz Scholz i jego otoczenie mówi o przyszłości relacji Niemcy-Rosja i ładzie w Europie? Na te i inne pytania odpowiada Justyna Gotkowska, wicedyrektorka OSW.
23/10/202328 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Czy wojna na Ukrainie zmieniła Niemcy? Podsumowanie Zeitenwende

Gdy wybuchła wojna na Ukrainie kanclerz Olaf Scholz ogłosił nową erę, czyli Zeitenwende. Jak dziś wygląda ta polityka. Czy Niemcy rzeczywiście odcięły się od Rosji? Czy ta zmiana jest trwała? Jak mogą w przyszłości wyglądać relacje Niemcy-Rosja? Jak zmieniła się transformacja energetyczna? Jak wojna Ukraina-Rosja wpłynęła na niemiecką gospodarkę? Na te i inne pytania odpowiadają Anna Kwiatkowska i Sebastian Płóciennik. Publikacja Zespołu Niemieckiego OSW „W poszukiwaniu straconego czasu. Niemcy w erze Zeitenwende”: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/raport-osw/2023-09-12/w-poszukiwaniu-straconego-czasu
20/10/202353 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Demografia Estonii. Czy imigracja spowoduje rusyfikację kraju?

Estonia jako jedyne z trzech państw bałtyckich od kilku lat odnotowuje stabilny wzrost liczby mieszkańców. Główną przyczyną tego stanu rzeczy są poprawiające się wskaźniki imigracji i reemigracji. Więcej o tym jaka jest demografia Estonii i jakie problemy może tworzyć aktualna sytuacja, o tym rozmawiamy w dzisiejszym odcinku podcast OSW z Bartoszem Chmielewskim.
13/10/202329 minutes 53 seconds
Episode Artwork

Prawie wszyscy wyjechali. Exodus Ormian z Górskiego Karabachu

Operacja militarna Azerbejdżanu zakończyła istnienie Górskiego Karabachu. Zamieszkujący to parapaństwo Ormianie uciekli do Armenii. Dlaczego emigracja osiągnęła tak masową skalę? Jakie może mieć konsekwencje polityczne dla Armenii? Opowiada analityk OSW, Wojciech Górecki.
04/10/202321 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Wybory na Słowacji. Czy Słowacja odwróci się od Ukrainy?

W sobotę wybory na Słowacji. Duże szanse na zwycięstwo ma Smer, partia byłego premiera Roberta Ficy. W związku z tym pojawiają się pytania, czy Słowacja wycofa się ze swojego poparcia dla Ukrainy albo znacznie ograniczy swoją pomoc. Sytuację w słowackiej polityce wyjaśnia Krzysztof Dębiec, analityk OSW. Zapraszamy do słuchania!
27/09/202331 minutes 53 seconds
Episode Artwork

Oktoberfest i znaczenie piwa w niemieckiej polityce

Głównym tematem dzisiejszego odcinka jest Oktoberfest. W Bawarii trwa kampania wyborcza. Jej specyficznym elementem są spotkania w ogródkach piwnych. Jak wyglądają takie piwne wiece? Dlaczego politycy często pojawiają się z kuflem piwa? Jakie znaczenie ma piwo w niemieckiej kulturze, polityce i gospodarce? Na te i inne pytania odpowiada Michał Kędzierski, ekspert OSW ds. Niemiec. Źródło dźwięku z początku: https://www.youtube.com/watch?v=uNFdr1tckV0
26/09/202346 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Mołdawia kontra Gazprom. Czy Kiszyniów może nie zapłacić Moskwie?

Gazprom domagał się od Mołdawii ponad 700 mln dolarów. Ta jednak zleciła audyt, z którego wynika, że takiego zobowiązania wobec rosyjskiego giganta nie ma. Czy Mołdawia mimo to będzie musiała zapłacić? Co może zrobić Gazprom w tej sytuacji? Wyjaśniają Kamil Całus i Filip Rudnik, analitycy OSW.
21/09/202323 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Relacje Rosji z Kirgistanem i Kazachstanem. Co zmieniła wojna na Ukrainie?

Wojna na Ukrainie zmieniła wiele także w dalekich od Ukrainy zakątkach świata. Jak wpłynęła na relacje Rosja-Kirgistan i Rosja-Kazachstan? Co zmieniło się w Azji Centralnej? Jak można opisać to co Kazachowie i Kirgizi myślą dziś o Rosji i o wojnie? Na te i inne pytania odpowiadają Marek Menkiszak i Iwona Wiśniewska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
15/09/202357 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Sytuacja wewnętrzna w Turcji. Turcja po wyborach cz. I

Ten podcast to pierwsza część dwuodcinkowej serii, której tematem jest Turcja po wyborach. Prezydent Turcji Erdogan w wyniku niedawnych wyborów prezydenckich utrzymał władzę. Co się dzieje dziś w Turcji? Jak wygląda sytuacja wewnętrzna w tym kraju? Jak wygląda gospodarka Turcji? Czy kryzys gospodarczy w Turcji wciąż trwa? Jakie są jego skutki? Jak dziś wygląda inflacja w tym kraju? Na te i inne pytania odpowiada Zuzanna Krzyżanowska, ekspertka OSW.
13/09/202334 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Problemy niemieckiej gospodarki. Jak kanclerz Scholz chce zwalczyć kryzys?

Niemiecka gospodarka przechodzi czas poważnych problemów. Inflacja w Niemczech wciąż jest stosunkowo wysoka, a wzrost gospodarczy oscyluje około zera. Jak kanclerz Scholz chce rozwiązać problemy niemieckiej gospodarki? Jak dziś wygląda stan niemieckiej koalicji? Czy Olaf Scholz ma pomysł jak wyjść z kryzysu? Na te i inne pytani odpowiada Sebastian Płóciennik, analityk OSW.
08/09/202336 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Jakie interesy ma Rosja w Afryce?

Rosja od lat angażuje się na kontynencie afrykańskim. Jakie są jej cele? Co wpływa na jej pozycję wśród państw afrykańskich? Jak wpłynęła wojna na Ukrainie na relacje Rosja - państwa afrykańskie? Opowiada analityk OSW, Miłosz Bartosiewicz. Zapraszamy do słuchania!
06/09/202329 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Dlaczego w na protestach w Szwecji pali się Koran?

W Szwecji obserwujemy liczne przykłady palenia Koranu. Kto to robi i dlaczego? Protesty w Szwecji, wolność słowa i relacje Szwecji ze światem islamu to temat dzisiejszego odcinka. Jak wyglądają relacje Szwecja-Turcja? Czy palenie Koranu może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa Szwecji? Na te i inne pytania odpowiada Jacek Tarocinski, analityk OSW.
02/09/202323 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Jakie Trójmorze jest potrzebne i czy ma szanse odnieść sukces?

Trójmorze to projekt, który budził wiele nadziei, ale i wiele wątpliwości. O tym, czym dziś Trójmorze jest, a czym powinno być, by odnieść sukces opowiada koordynator projektu connectivity w OSW, Konrad Popławski. Zapraszamy do słuchania!
31/08/202319 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Kłopoty Kai Kallas. Estońska premier i interesy z Rosją

Mąż estońskiej premier prowadził interesy w Rosji, mimo trwającej wojny na Ukrainie i jednoznacznych deklaracji samej premier dotyczących zerwania biznesowych relacji z Rosjanami. Co wiedziała Kaja Kallas o działalności męża i jak to wpłynie na jej polityczną karierę? Pytamy Bartosza Chmielewskiego, analityka OSW. Zapraszamy do słuchania!
29/08/202315 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Koniec chińskiego cudu gospodarczego?

Sytuacja chińskiej gospodarki jest najtrudniejsza od lat. Pojawiają się pytania czy to koniec chińskiego cudu gospodarczego, czy Chinom grozi kryzys, jakie narzędzia ma Pekin by mu przeciwdziałać i co zmiany w chińskim modelu gospodarczym oznaczają dla reszty świata. Odpowiedzi szukamy z analitykiem OSW Maciejem Kalwasińskim.
22/08/202318 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Rekordowe bezrobocie wśród młodych Chińczyków. Sytuacja w Chinach

Tematem dzisiejszego odcinka jest bezrobocie w Chinach. Chiny i chińska gospodarka mierzą się z problemem, jakim jest rosnąca nieaktywność zawodowa grupy najmłodszych dorosłych. Jakie są przyczyny? Dlaczego młodzi Chińczycy coraz częściej nie podejmują pracy? Jak reaguje na to Xi Jinping? Na te i inne pytania odpowiada Maciej Kalwasiński, analityk OSW. Poprzedni podcast o chińskiej gospodarce: https://open.spotify.com/episode/24pbAS6yuZ7Stpuv68f14E?si=8tmJErLhQjWGHkLf9MNd7w
10/08/202322 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Co historia mówi nam o Rosji? Czego uczy nas Richard Pipes?

W tym odcinku opowiadamy o twórczości Richarda Pipesa. Dlaczego jego książki są wyjątkowym źródłem wiedzy o Rosji? Dlaczego historia Rosji może ułatwić nam zrozumienie aktualnych wydarzeń? Co Pipes mówił o współczesnej Rosji? Dlaczego dziś warto czytać jego książki? Na te i inne pytania odpowiadają dyrektor OSW Wojciech Kononczuk i uczeń Pipesa a dziś analityk OSW Witold Rodkiewicz.
04/08/20231 hour 5 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Wagnerowcy na Białorusi. Wzmacniają czy osłabiają Łukaszenkę?

Bunt Prigożyna zakończył się porozumieniem, którego częścią był Alaksandr Łukaszenka. W efekcie Grupa Wagnera znalazła się na Białorusi. Co Wagnerowcy na Białorusi oznaczają dla Łukaszenki i jego reżimu? Czy Łukaszenka wyszedł z buntu Prigożyna wzmocniony czy osłabiony? Jak dziś wyglądają relacje Rosja-Białoruś i stopień zależności Mińska od Kremla? Na te i inne pytania odpowiada Kamil Kłysiński, analityk OSW.
01/08/202324 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Nowa strategia Niemiec wobec Chin. Czy Niemcy wyciągnęli wnioski z relacji z Rosją?

W dzisiejszym odcinku przyglądamy się relacjom Niemcy-Chiny. W ostatnich dniach opublikowana została nowa niemiecka strategia wobec Pekinu. Zawiera ona nowe elementy, w związku z tym polityka zagraniczna Niemiec może się zmienić. Czy Niemcy wyciągnęli wnioski z relacji Niemcy-Rosja i zdecydują się na odcięcie się od współpracy gospodarczej z Chinami? Co na to Pekin? Jak ważna dla Niemców jest współpraca z Chińczykami? A jak Niemcy są ważni dla Chin? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci OSW: Sebastian Płóciennik i Paulina Uznańska. Więcej: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2023-07-19/niemiecka-strategia-wobec-chin-pozegnanie-zludzen
26/07/202325 minutes 43 seconds
Episode Artwork

W jakim stanie jest chińska gospodarka?

W dzisiejszym odcinku tematem są Chiny. W jakim stanie znajduje się chińska gospodarka? Czy odbiła się po kryzysie związanym z pandemią? Jakie problemy mają Chińczycy? Co władze chcą z tym zrobić? Na te i inne pytania odpowiada analityk OSW Maciej Kalwasiński,
24/07/202313 minutes 46 seconds
Episode Artwork

Rosja wycofuje się z umowy zbożowej. Co to oznacza?

Rosja wycofała się z porozumień zbożowych. Dlaczego Kreml się na to zdecydował? Jak Putin wykorzystuje sprawę handlu zbożem w grze Rosja-Zachód? Co mają z tym wspólnego sankcje na Rosję? Czy wpływ na decyzję Rosji miał atak na most Krymski? Na te i inne pytania odpowiada Filip Rudnik, analityk OSW.
19/07/202319 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Rosyjska emigracja polityczna. Czy może wpłynąć na sytuację w Rosji?

O nowej fali rosyjskiej emigracji politycznej rozmawiamy z Maria Domańską, analityczką OSW. Z kogo się składa? Czym się zajmuje? Jakie są jej sposoby oddziaływania? Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka!
18/07/202338 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Ukraina po szczycie NATO. Czego oczekiwał Zełenski?

Droga Ukrainy do NATO nie wydaje się prostsza po ostatnim szczycie w Wilnie. Jakie były oczekiwania Kijowa i jak ustalenia szczytu wpłyną na nastroje Ukraińców - rozmawiamy z Krzysztofem Nieczyporem, analitykiem OSW.
17/07/202320 minutes 55 seconds
Episode Artwork

Podsumowujemy szczyt NATO w Wilnie. Ukraina, Rosja i Chiny

W najnowszym odcinku podsumowujemy szczyt NATO w Wilnie. Rozmawiamy o akcesji Szwecji, braku członkostwa dla Ukrainy, zagrożeniu ze strony Rosji i rosnącym wyzwaniu jakim są Chiny. Opowiada Justyna Gotkowska, wicedyrektor OSW. Zapraszamy do słuchania!
14/07/202324 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Wielki kryzys demograficzny Ukrainy. Ile osób będzie mieszkać na Ukrainie? Przyszłość Ukrainy

Wojna na Ukrainie pogłębiła obserwowany od dawna kryzys demograficzny tego kraju. Ile osób żyło na Ukrainie przed wojną Rosja-Ukraina? Jak będzie wyglądała przyszłość Ukrainy? Ilu Ukrainców wyjechało i jak przedstawiają się prognozy na czasy powojenne? Na te i inne pytania odpowiada ekspertka OSW, Jadwiga Rogoża. 
11/07/202335 minutes 23 seconds
Episode Artwork

[Q&A - Izrael] Co zwykli Izraelczycy myślą o Polakach? Jak ważnym krajem jest dla Izraela Rosja?

W tym odcinku główny temat to Izrael. Marek Matusiak odpowiada na Państwa pytania, które zbieraliśmy na YouTube i Twitterze. Wśród tematów chociażby o relacjach Izrael-Rosja, kwestia sądownictwa i protesty w Izraelu, o relacjach Izrael Stany Zjednoczone, czy co Izraelczycy myślą o Polakach. Jak wygląda relacje Izrael-Ukraina?
09/07/202329 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Wyboista droga Gruzji do Unii Europejskiej? Saakaszwili i rekomendacje Brukseli

Czy Gruzja otrzyma status kandydacki do Unii Europejskiej? Jak potoczą się dalsze losy Micheila Saakaszwilego? Czy gruzińskie władze są prorosyjskie? O ostatnich wydarzeniach w Gruzji opowiada analityk OSW, Wojciech Górecki. Dokument o Gruzji - https://www.youtube.com/watch?v=eKF4tjDmuKw
06/07/202318 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Propaganda, dezinformacja i brak dostępu do źródeł. Jak analizować sytuację w Rosji?

Bunt Prigożyna przypomniał, że analizowanie sytuacji w Rosji jest obecnie wyjątkowo trudne. Z jakich źródeł korzystają analitycy? Jak mogą weryfikować informacje? Na czym polegają największe wyzwania stojące przed analitykami przyglądającymi się sytuacji w Rosji? Opowiadają Maria Domańska i Marek Menkiszak. Zapraszamy do słuchania!
30/06/202331 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Koniec ukraińskiej oligarchii? Oligarchowie na Ukrainie tracą majątek i wpływy

Rosyjska inwazja na Ukrainę pogłębiła erozję znaczenia ukraińskich oligarchów. Stracili wpływy w mediach i wpływy polityczne, źródła ich bogactwa cierpią na skutek toczących się walk. O tym co dzieje się z ukraińskimi oligarchami i czy mogą powrócić do wcześniejszej pozycji opowiada analityk OSW, Sławomir Matuszak. Zapraszamy do słuchania!
26/06/202322 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Jak zwycięstwo z Polską zjednoczyło Mołdawian. Tożsamości Mołdawii

Mołdawia w zaskakujący sposób pokonała Polskę w meczu eliminacji do euro. Dla mieszkańców tego państwa to coś więcej niż drobny sportowy sukces na drodze do międzynarodowego turnieju. O tym, jak Mołdawianie przyjęli zwycięstwo i dlaczego to tak ważny moment dla kraju opowiada analizy OSW Kamil Całus. Zapraszamy do słuchania!
21/06/20238 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Blinken w Pekinie. Odprężenie w relacjach USA-Chiny?

Sekretarz stanu Anthony Blinken odwiedził Chiny. Wizyta miała się odbyć już w lutym, ale przeszkodziło jej pojawienie się nad USA chińskiego balonu szpiegowskiego. Tym razem szef amerykańskiej dyplomacji spotkał się m.in. z Xi Jinpingiem. Czy oznacza to zmianę w relacjach USA-Chiny? Odpowiada analityk OSW, Michał Bogusz. Zapraszam do słuchania!
20/06/202315 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Rząd Słowacji bez poparcia. Możliwy antyukraiński zwrot na jesieni?

Rząd techniczny Odora na Słowacji przegrał głosowanie o wotum zaufania. Mimo to będzie sprawował władzę aż do przedterminowych wyborów zaplanowanych na wrzesień. W sondażach prowadzi Smer, Roberta Ficy, który odchodził z urzędu premiera w atmosferze skandalu. Co dzieje się w słowackiej polityce? Dlaczego popularna pani prezydent może zrezygnować z kandydowania na drugą kadencję? Czy możliwy jest antyukraiński zwrot Słowacji? Odpowiada analityk OSW, Krzysztof Debiec. Zapraszamy do słuchania!
19/06/202323 minutes 48 seconds
Episode Artwork

Wysadzenie tamy na Ukrainie. Konsekwencje.

Wysadzona tama w Nowej Kachowce spowodowała powódź na końcowym odcinku doliny dolnego Dniepru. Wysadzenie tamy na Ukrainie to również zagrożenia dla ekosystemu i dla gospodarki Ukrainy. O zagrożeniach i konsekwencjach wysadzenia zapory opowie Sławomir Matuszak- ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
15/06/202313 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Konsekwencje wydarzeń w obwodzie biełgorodzkim

Od 22 maja trwała akcja w Biełgorodzie. Głównym jej wykonawcą są walczące z reżimem putinowskim rosyjskie oddziały ochotnicze należące do Legionu „Wolna Rosja” i Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, które podlegają Siłom Zbrojnym Ukrainy. Jakie są konsekwencje tych wydarzeń? Czy Rosja odczuwa te ataki? Czy Putin w jakiś sposób zareagował? Czy wojna na Ukrainie może się przez te wydarzenia zmienić? Czy takie ataki na terytorium Rosji będą się powtarzać? Na te i inne pytania odpowiada Piotr Zochowski, analityk OSW.
14/06/202321 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Wizja Macrona. Gest wobec Europy Środkowej, przyszłość Ukrainy, relacje z Rosją i wizja bezpieczeństwa Europy

W dzisiejszym odcinku omawiamy ostatnie ważne przemówienie prezydenta Francji Macrona. Na forum Globsec francuski prezydent poruszył tematy takie jak wojna na Ukrainie, relacje Europa-Rosja i szerzej Zachód-Rosja, ewentualne rozszerzenie NATO i rozszerzenie Unii Europejskiej. Jak mają wyglądać gwarancje dla Ukrainy? Czy jest droga do dialogu z Rosją? Jak ma wyglądać polityka bezpieczeństwa UE i Europy? Na te i inne pytania odpowiada Łukasz Maślanka, analityk OSW.
13/06/202326 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Jak pokonać Rosję? Strategia dla Zachodu

Rosja nie zwyciężyła na Ukrainie i mimo wielu miesięcy walk, wciąż jest daleka od militarnego sukcesu. Ale cele Kremla sięgają dużo dalej i nic nie wskazuje na to, że Putin z nich zrezygnował. W dzisiejszym odcinku Marek Menkiszak tłumaczy jaką strategię powinien przyjąć Zachód wobec Rosji. Zapraszamy do słuchania! Publikacja Marka Menkiszaka: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/punkt-widzenia/2023-04-26/wygrac-wojne-z-rosja
09/06/202358 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Relacje Rosja-Węgry w czasie wojny

W dzisiejszym odcinku opowiemy o trzeciej wizycie węgierskiego ministra spraw zagranicznych i handlu Pétera Szijjártó w Moskwie. Opowiemy też o uwikłaniu Węgier we współpracę z Rosją. O tym jak ta współpraca wygląda opowie Andrzej Sądecki- ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
05/06/202323 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Łotwa i jej problemy rozwojowe

W najnowszym odcinku omawiamy nierównomierny rozwój Łotwy, który przyczynia się do pogarszania się sytuacji w tym kraju. Mimo imponującego wzrostu gospodarczego, który Łotwa odnotowywała od momentu odzyskania niepodległości, różnice między centrum w Rydze a peryferiami kraju są znaczne. O tym dlaczego tak się dzieje i jakie to ma skutki opowiada Bartosz Chmielewski, analityk OSW. Film o Estonii: https://www.youtube.com/watch?v=LbGC5j5Ov6U Film o Łatgalii: https://www.youtube.com/watch?v=KPwfXYz7l6Y Komentarz Daleko od Rygi: łotewskie problemy niezrównoważonego rozwoju https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2023-03-15/daleko-od-rygi-lotewskie-problemy-niezrownowazonego-rozwoju
26/05/202332 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Problemy Niemiec z uchodźcami

O problemach Niemiec z uchodźcami: sporze pomiędzy władzami federalnymi a władzami landowymi o finansowanie pobytu uchodźców, próbach ograniczenia ich napływu, a także wpływie rosnącej liczby uchodźców na niemiecką scenę polityczną opowiada analityk OSW, Kamil Frymark. Zapraszamy do słuchania! INSTAGRAM OSW - https://www.instagram.com/osw_pl/
18/05/202334 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Strzelaniny w Serbii. Skąd się bierze przemoc w serbskim społeczeństwie?

W ciągu 48 godzin w Serbii doszło do dwóch masowych strzelanin. Władze zapowiadają zaostrzenie kontroli nad posiadaczami broni oraz więcej policji dla zapewnienia bezpieczeństwa. Obywatele protestują na ulicach. O ostatnich wydarzeniach w Serbii rozmawiamy z analityczką OSW ds. Bałkanów, Martą Szpalą. Zapraszamy do słuchania!
11/05/202330 minutes 49 seconds
Episode Artwork

Indie. Kluczowy partner dla Niemiec?

Znaczenie Indii w niemieckiej polityce rośnie. Indie mogą stać się zarówno ważnym partnerem RFN, jak i alternatywą dla uzależnienia od Chin w obliczu narastających napięć na linii Waszyngton-Pekin. W najnowszym odcinku podcastu OSW opowiada o tym Lidia Gibadło. Zapraszamy do słuchania! Analiza relacji RFN-Indie na stronie OSW - https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2023-04-26/panstwo-kluczowe-rosnace-znaczenie-indii-w-polityce-i Zdjęcie - https://www.flickr.com/photos/meaindia/
08/05/202321 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Czego uczy się białoruskie dzieci? Militaryzacja i ideologizacja wychowania na Białorusi

Już 9-letnie dzieci na Białorusi uczy się posługiwania bronią. Celem, jaki ma Łukaszenka jest indoktrynacja już od najmłodszych lat. Militaryzacja wychowania na Białorusi postępuje. O tym jak wygląda dziś życie na Białorusi i jak Białoruś próbuje ideologizować szkolnictwo opowiadają Piotr Żochowski i Kamil Kłysiński. Film o najnowszej historii Białorusi: https://www.youtube.com/watch?v=irYJkTcYAWs Film o Junarmii: https://www.youtube.com/watch?v=JCXx5jzYpVY Raport OSW Orientacja na przetrwanie. Białoruskie elity polityczne i biznesowe po roku 2020: https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/PW_88_Orientacja-na-przetrwanie_net_1.pdf Anglojęzyczny kanał OSW: https://www.youtube.com/@centreforeasternstudies
04/05/202329 minutes 35 seconds
Episode Artwork

O istocie Rosji. Czego możemy dowiedzieć się o Rosji od Włodzimierza Bączkowskiego?

W dzisiejszym odcinku spojrzymy na Rosję z perspektywy pism wybitnego polskiego pisarza politycznego Włodzimierza Bączkowskiego. Tworzył on w okresie międzywojennym oraz tuż po II wojnie światowej, jednak jego pisma są dziś zadziwiająco aktualne. O Włodzimierzu Bączkowskim i jego spojrzeniu na Rosję opowiada Wojciech Konończuk, dyrektor OSW.
28/04/202344 minutes
Episode Artwork

Globalne starcie o elektromobilność. Chiny - USA - Europa

Tematem dzisiejszego odcinka jest elektromobilność, rywalizacja Chiny-USA i jej skutki dla Europy. Jak to się stało, że Chiny w dużej mierze uzależniły od siebie europejski przemysł samochodowy w segmencie samochodów elektrycznych? Jakie działania podejmują Amerykanie, aby promować własny przemysł samochodowy i elektromobilność? Jak to może wpłynąć na Europę? Na te i inne pytania odpowiada Konrad Popławski, ekspert OSW. Komentarz „Globalne starcie o elektromobilność zagrożeniem dla Europy Środkowej?”: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2023-03-30/globalne-starcie-o-elektromobilnosc-zagrozeniem-dla-europy Raport „Na zakręcie. Kryzys niemieckiej branży motoryzacyjnej”: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/punkt-widzenia/2020-05-18/na-zakrecie Wspominany podcast o niemieckiej branży motoryzacyjnej: https://open.spotify.com/episode/2AnX6k6l1jtjOsaKjDwSDi?si=k3duE7jzTnqobgYFiiQMsQ
20/04/202327 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Relacje Izrael - państwa arabskie

W dzisiejszym odcinku analizujemy relacje Izraela i państw arabskich. Jak kształtują się relacje Izraela z państwami arabskimi regionu? Czy po 2020 i 2021 roku rzeczywiście jest szansa na trwałe nawiązanie głębszych relacji między tymi krajami? Jaki wpływ na to ma konflikt izraelsko-palestyński? Na te i inne pytania odpowiada Karolina Zielińska, ekspertka OSW. Kanał anglojęzyczny OSW: https://www.youtube.com/@centreforeasternstudies Główny kanał OSW: https://www.youtube.com/@OSWOsrodekStudiowWschodnich Komentarz na stronie OSW: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2023-04-04/izrael-i-panstwa-arabskie-miedzy-konfliktem-a-wspolzaleznoscia
17/04/202320 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Wybory prezydenckie w Czarnogórze: koniec ery Djukanovicia

W dzisiejszym odcinku poruszymy temat wyborów prezydenckich w Czarnogórze. Kim jest nowy prezydent Czarnogóry Jakov Milatović? Czemu Milo Djukanović przegrał te wybory? Jaka przyszłość czeka Czarnogórę? Jaka będzie polityka międzynarodowa nowego prezydenta? Na te wszystkie pytania odpowie Marta Szpala- ekspertka OSW.
07/04/202327 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Kryzys polityczny w Bułgarii. Bułgaria po piątych wyborach w ciągu dwóch lat

Zakończyły się kolejne wybory w Bułgarii. Były to piąte w ciągu dwóch lat wybory parlamentarne w Bułgarii. W tym kraju trwa kryzys polityczny, wciąż nie jest możliwe wyłonienie trwałej większości parlamentarnej. Jak wygląda Bułgaria po wyborach? Co się zmieniło? Czy jest szansa na stabilną większość? Na czym polega obecny kryzys? Na te i inne pytania odpowiada Łukasz Kobeszko, analityk OSW. 
06/04/202320 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Neototalitaryzm Rosji. Czy jest szansa na zmiany w Rosji? Jak zmieniła się przez ostatni rok?

Dlaczego słowo „neototalitaryzm” najlepiej określa kraj jakim jest Rosja? Dzisiaj, po ponad roku od rozpoczęcia nowej fazy wojny na Ukrainie podsumowujemy to jak zmieniła się Rosja. Jakie zmiany obserwujemy w jej systemie politycznym? Czy jest szansa na zmiany w Rosji? Czy putinizm jest trwalszy od Putina? Czy elity kremlowskie są dziś silniejsze czy słabsze niż przed rozpoczęciem wojny? Na te i inne pytania odpowiada Maria Domańska, ekspertka OSW. Film o Prigożynie: https://www.youtube.com/watch?v=nxFB4KhWmo8 Link do anglojęzycznego kanału: https://www.youtube.com/watch?v=VMvdFh7NcTs
31/03/202342 minutes 1 second
Episode Artwork

Wprowadzenie do wyborów w Turcji. Dlaczego są tak ważne?

Zbliżają się wybory w Turcji, zarówno parlamentarne jak i prezydencie. Ten podcast to wprowadzenie do najważniejszych wydarzeń związanych z tymi wyborami. Dlaczego są tak ważne? Jakie są cele Erdogan i AKP? Jak może wyglądać Turcja po wyborach? Na te i inne pytania odpowiada Krzysztof Strachota, kierownik Zespołu Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej.  Anglojęzyczny kanał OSW: https://www.youtube.com/@centreforeasternstudies Główny kanał OSW: https://www.youtube.com/@OSWOsrodekStudiowWschodnich
29/03/202342 minutes 46 seconds
Episode Artwork

Kosowo-Serbia. Próby porozumienia

W dzisiejszym odcinku omawiamy próby porozumienia Kosowo-Serbia. Czy rzeczywiście konflikt Kosowo-Serbia może zostać zakończony? Jak Zachód próbował doprowadzić do porozumienia? Jak dziś wyglądają relacje Kosowo-Serbia? Konflikt, którego przedmiotem jest uznanie Kosowa trwa, czy może wkrótce zostać zakończony? Na te i inne pytania odpowiada Marta Szpala, ekspertka OSW. Poprzedni odcinek o Kosowie i Serbii: https://open.spotify.com/episode/3XJErIQ0OYIozm7rz2snrV?si=yiewzwX5T7mSqIgIzfohYg Link do najnowszego anglojęzycznego podcastu: https://www.youtube.com/watch?v=mD06CsfgkdQ
24/03/202345 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Czy Izraelowi grozi wojna domowa? Protesty w Izraelu - o co chodzi?

Trwają wielkie protesty w Izraelu. Prezydent tego kraju ostrzega przed ryzykiem wybuchu wojny domowej. O co chodzi? Czego dotyczą protesty? Jak mogą się dalej rozwinąć? Jakie jest ich tło? Do czego dążą demonstranci? Na te i inne pytania odpowiada Marek Matusiak, ekspert OSW. Link do naszego angielskiego kanału: https://www.youtube.com/@centreforeasternstudies
20/03/202324 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Wybory w Kazachstanie

W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o wyborach w Kazachstanie, a także o konsekwencjach tych wyborów dla kraju.
17/03/202311 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Wybory w Estonii - głosowanie internetowe, zmiany po wyborach, jak głosowali rosyjskojęzyczni

W ostatnich dniach zakończyły się wybory parlamentarne w Estonii 2023. Co zmieniły wybory w Estonii? Jak wygląda system głosowania internetowego? Czy Estończycy z niego korzystają? Jak może zmienić się Estonia po wyborach? Jak głosowała grupa rosyjskojęzycznych mieszkańców Estonii? Na te i inne pytania odpowiada Bartosz Chmielewski, analityk OSW. 
09/03/202324 minutes 43 seconds
Episode Artwork

Po co Chinom Łukaszenka i po co Łukaszence Chiny?

Łukaszenka odbył wizytę w Chinach. Co przyniosło spotkanie Łukaszenka-Xi Jinping? Jak dziś wyglądają relacje Białoruś-Chiny? Jakie ta wizyta ma znaczenie w kontekście relacji Rosja-Chiny? Na te i inne pytanie odpowiadają Kamil Kłysiński i Michał Bogusz.
08/03/202312 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Chiński "plan pokojowy" dla Ukrainy. W co gra Pekin?

W rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę Chińczycy przedstawili "plan pokojowy", który trudno nazwać planem, a jego celem może być coś innego niż pokój pomiędzy Rosją i Ukrainą. Czemu ma służyć chińska propozycja? Odpowiada ekspert OSW, Michał Bogusz. Zapraszamy do słuchania!
28/02/202312 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Mołdawia wobec Rosji po roku wojny

W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich, Kamil Całus opowie o procesie osłabiania rosyjskich wpływów w Mołdawii. O tym jak Mołdawia zmieniła się na przestrzeni roku i o tym jakie działania podjął rząd, aby uniezależnić się od Rosji. W odcinku jest poruszony temat ostatnich wiadomości na temat Mołdawii- unieważnienia przez Putina dekretu o uznaniu suwerenności Mołdawii, a także o planach wysadzenia lotniska w Kiszyniowie. 
24/02/202334 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Gospodarka Ukrainy. W jakim jest stanie rok po rosyjskim ataku?

Dzisiejszym tematem jest gospodarka Ukrainy. Jakie są szacunki co do skali zniszczeń? Jak przebiega odbudowa? W jakim stanie jest infrastruktura energetyczna? Jak radzi sobie budżet Ukrainy? Na te i inne pytania odpowiada Sławomir Matuszak, analityk OSW.  Zapraszamy na stronę: osw.waw.pl/rokwojny
23/02/202321 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Jak może wyglądać Ukraina po wojnie? Wizje odbudowanej Ukrainy. Jaką przyszłość ma ukraińskie państwo?

Na Ukrainie coraz trwa coraz więcej dyskusji na temat tego, jak ma wyglądać ukraińskie państwo po wojnie. Co na ten temat sądzą Ukraińcy? Jak widzą swoją przyszłość? W jakim kierunku chcą iść? Nie wiemy, jakie rozstrzygnięcie przyniesie wojna na Ukrainie, jednak Ukraińcy coraz więcej myślą na temat przyszłej odbudowy. O tym, jak może wyglądać powojenna Ukraina mówi Jadwiga Rogoża, ekspertka OSW. 
20/02/202339 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Co się dzieje w Mołdawii? Zmiana rządu, ostrzeżenia o zamachu stanu, rakiety przelatujące nad Mołdawią

W ostatnich dniach w mediach pojawia się sporo doniesień o Mołdawii. Mowa między innymi o zmianie rządu, ostrzeżeniach o ryzyku organizacji przez Rosję zamachu stanu czy rakietach, które przeleciały przez terytorium Mołdawii. Niektórzy próbują łączy te wszystkie wydarzenia i dopisywać do nich różne teorie. W tym odcinku Kamil Całus, mówi o wydarzeniach których świadkiem jest Mołdawia. Czy rzeczywiście obserwujemy niebezpieczne wydarzenia? Czy w Mołdawii dzieje się coś szczególnie wyjątkowego, co może grozić bezpieczeństwu tego kraju? 
14/02/202329 minutes 49 seconds
Episode Artwork

Relacje Chiny-USA po incydencie z chińskim balonem

2 lutego przedstawiciele Pentagonu ogłosili wykrycie nad terytorium Stanów Zjednoczonych obiektu, który określili jako „chiński balon wywiadowczy”. Jak to wpływa na relacje Chiny-USA? O co chodzi o w tej sprawie? Na te i inne pytania odpowiada Michał Bogusz, analityk OSW ds. Chin.
09/02/202312 minutes 53 seconds
Episode Artwork

Saakaszwili pozostanie w więzieniu. Co się dzieje z byłym prezydentem Gruzji?

W tym odcinku omawiamy aktualną sytuację polityczną w Gruzji. W poniedziałek gruziński sąd zdecydował, że Micheil Saakaszwili pozostanie w więzieniu. Według samego Saakaszwilego oznacza to dla niego „wyrok śmierci”. O co chodzi? Jaki jest stan byłego prezydenta? Jakie jest tło obecnego konfliktu w Gruzji? Na te i inne pytania odpowiada Wojciech Górecki, analityk OSW.
07/02/202317 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Niemcy w 2023 roku. Jaka może być polityka wobec Ukrainy i Rosji? Jakie wyzwania czekają Niemców w polityce wewnętrznej? Czy koalicja przetrwa?

W dzisiejszym odcinku mówimy o wyzwaniach, jakie czekają Niemców w trwającym już roku. Jak mogą wyglądać relacje Niemcy-Rosja i Niemcy-Ukraina? Czy jest powrót do poprzedniej polityki? Czy postawa, jaką przybrali Niemcy wobec wojny na Ukrainie może się zmienić? Jak mogą wyglądać Niemcy 2023? Na te i inne pytania odpowiada Anna Kwiatkowska, kierowniczka Zespołu Niemieckiego OSW. Film o Białorusi: https://www.youtube.com/watch?v=irYJkTcYAWs
07/02/202333 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Czy nowe dostawy broni na Ukrainę to przełom?

W dzisiejszym odcinku opowiadamy o najnowszych dostawach broni na Ukrainę. Jak może zmienić się wojna na Ukrainie? Czy ostatnie decyzje stanowią przełom? Czego możemy się spodziewać jeśli chodzi o przyszłe dostawy broni na Ukrainę? Na te i inne pytania odpowiada Jacek Tarociński, analityk OSW. Odcinek został nagrany 27 stycznia 2023 roku. 
31/01/202320 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Wybory w Czechach. Generał Pavel nowym prezydentem

W najnowszym odcinku podcastu podsumowujemy drugą turę wyborów prezydenckich w Czechach, w której zwyciężył generał Petr Pavel. Co pozwoliło mu pokonać rywala, który w pierwszej turze otrzymał bardzo podobną ilość głosów? Jaką rolę w czeskich wyborach odegrała trwająca wojna na Ukrainie? Co przyniesie prezydentura Pavela? Odpowiada analityk OSW, Krzysztof Dębiec. Zapraszamy do słuchania!
30/01/202316 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Napięcia między Azerbejdżanem i Armenią. Misja Unii Europejskiej i bierność Rosji

W Górskim Karabachu zaczyna brakować żywności. Wszystko przez blokadę jedynej drogi łączącej nieuznawaną republikę z Armenią. Blokada została zorganizowana przez azerbejdżańskich ekologów. W tle jest spór o drogowe połączenie pomiędzy Azerbejdżanem a eksklawą w Nachiczewanie. Opowiada o tym analityk OSW, Wojciech Górecki. Zapraszamy do słuchania!
27/01/202313 minutes 12 seconds
Episode Artwork

Bezpieczne niebo? Obrona powietrzna w państwach północno- i południowo-wschodniej flanki NATO

Czym jest obrona powietrzna i jakim celom służy? Jaki jest stan obrony powietrznej na północnej i południowo-wschodniej flance NATO? Jak wypadają na tym tle państwa aspirujące do członkostwa w sojuszu - Szwecja i Finlandia? Opowiada o tym analityk OSW, Jacek Tarociński. Zapraszamy do słuchania!
20/01/202319 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Leopardy dla Ukrainy i reforma Bundeswehry. Co zrobi nowy minister obrony Niemiec?

Niemcy mają nowego ministra obrony. Został nim Boris Pistorius z SPD. Przed niem wiele wyzwań, przede wszystkim reforma Bundeswehry, ale także kwestia militarnej pomocy dla Ukrainy. Opowie o tym Justyna Gotkowska, wicedyrektor OSW. Zapraszamy do słuchania!
18/01/202322 minutes 55 seconds
Episode Artwork

Dlaczego Rumunia wciąż nie jest w Strefie Schengen?

W dzisiejszym odcinku Kamil Całus opowiada dlaczego Rumunia wciąż jest poza Strefą Schengen. Przyjęciu Rumunii sprzeciwiła się ostatnio Austria. Zapraszamy do słuchania.
13/01/202321 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Chorwacja w strefie euro. Jakie będzie to miało konsekwencje?

Od 1 stycznia Chorwacja jest w strefie euro i strefie Schengen. Skąd decyzja o stosunkowo szybkim przyjęciu euro? Wiele z krajów wciąż się na to nie zdecydowało. Dlaczego więc Chorwacja przyjęła euro? Jak euro może zmienić Chorwację? Czego spodziewają się sami Chorwaci? Jak to może wpłynąć na ich państwo i gospodarkę? Na te i inne pytania odpowiada Marta Szpala, ekspertka OSW. 
10/01/202333 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Chiny. Podsumowanie roku cz. IV

Co wydarzyło się w Chinach w roku 2022? Jak wygląda stan relacji rosyjsko-chińskich? Co stało się z chińską polityko zero-covid? Odpowiada wicedyrektor OSW, Jakub Jakóbowski. Zapraszamy do słuchania!
05/01/20231 hour 13 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Słowacja: kryzys polityczny

Na Słowacji trwa kryzys polityczny. W skutek sporów wewnątrz koalicji upadł centroprawicowy rząd. Jak może zakończyć się kryzys? Jak w przyszłości może wyglądać Słowacja? Jak doszło do tej sytuacji? Jak zmiana rządu może wpłynąć na politykę Słowacji wobec Ukrainy? Na te i inne pytania odpowiada Krzysztof Dębiec.
04/01/202333 minutes 51 seconds
Episode Artwork


Zmiany w architekturze bezpieczeństwa. Podsumowanie roku cz. III

W kolejnym odcinku podsumowania roku 2022 rozmawiamy o światowej architekturze bezpieczeństwa. Jak wyglądają zmiany w relacjach transatlantyckich? Co przyniósł ten rok w kwestii zaangażowania USA w Europie? Jakie są cele USA w kontekście aktualnej sytuacji? Jak mogą wyglądać przyszłe relacje USA-Rosja? Na te i inne pytania odpowiada wicedyrektorka OSW, Justyna Gotkowska.
02/01/202325 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Jak zmieniła się światowa gospodarka? Podsumowanie roku cz. II

W tym odcinku podsumowujemy zmiany w światowej gospodarce. Co zmienił ten rok? Jakie zmiany przyniósł w polityce energetycznej? Jak może wyglądać współpraca z Rosją w przyszłości? Jakie są koncepcje dotyczące przyszłego kształtu ładu gospodarczego? Na pytania odpowiadają Agata Łoskot-Strachota, Konrad Popławski i Sebastian Płóciennik. 
01/01/202345 minutes 45 seconds
Episode Artwork

Jak zmieniła się pozycja Rosji na świecie? Podsumowanie roku cz. I

W pierwszej części naszego podsumowania roku opowiadamy o tym, jak dziś wygląda Rosja i jej pozycja na świecie. Jak wojna na Ukrainie wpłynęła na byłe republiki ZSRR? Jak dziś wygląda mapa rosyjskich wpływów? Jak na wojnę zareagowali dotychczasowi partnerzy Moskwy? Jak z perspektywy roku wyglądają relacje Chiny-Rosja? Na te i inne pytania odpowiadają Wojciech Konończuk (dyrektor OSW), Marek Menkiszak (kierownik Zespołu Rosyjskiego) i Krzysztof Strachota (kierownik Zespołu Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej). Kolejne podsumowanie roku, w którym zajmiemy się światową gospodarką już 1.01.
31/12/20221 hour 57 seconds
Episode Artwork

Skąd nowe napięcia pomiędzy Kosowem i Serbią?

Ostatnie tygodnie obfitują w doniesienia o kolejnych niepokojach na terenie północnego Kosowa. Jakie są źródła tych napięć, ale też jak wyglądają dziś relacje pomiędzy Kosowem i Serbią tłumaczy analityczka OSW, Marta Szpala.
28/12/202251 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Kim jest analityk? Na czym polega praca analityka w OSW?

W dzisiejszym odcinku opowiadamy o tym, na czym polega nasza praca. Kim jest analityk? Jaka jest specyfika tej pracy? Jakie cechy musi mieć dobry analityk? Na te i inne pytania odpowiadają Marek Menkiszak (kierownik Zespołu Rosyjskiego) i Krzysztof Strachota (kierownik Zespołu Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej). Link do zakładki z rekrutacją do OSW: https://www.osw.waw.pl/pl/bip/485 Aktualne (21.12) ogłoszenia: Rekrutacja na stanowisko eksperckie ds. Turcji (https://www.osw.waw.pl/pl/bip/rekrutacja-na-stanowisko-eksperckie-ds-turcji) Rekrutacja na stanowisko eksperckie ds. Węgier (https://www.osw.waw.pl/pl/bip/rekrutacja-na-stanowisko-eksperckie-ds-wegier) Rekrutacja na stanowiska eksperckie: ds. polityki
21/12/202242 minutes 14 seconds
Episode Artwork

Kijów kontra kościół prawosławny patriarchatu moskiewskiego

W dzisiejszym odcinku podcastu OSW o zmaganiach władz Ukrainy z kościołem prawosławnym patriarchatu moskiewskiego opowie Jadwiga Rogoża. Zapraszamy do słuchania! Analiza Jadwigi Rogoży i Piotra Żochowskiego - https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-12-01/kijow-kontra-kosciol-prawoslawny-patriarchatu-moskiewskiego
16/12/202217 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Czy Niemcom grozi blackout?

W dzisiejszym odcinku niemiecka energetyka i pytanie czy naszym zachodnim sąsiadom grozi blackout? Z czym może się wiązać kryzys energetyczny 2022? Czy Niemcom może zabraknąć prądu? Jak na najgorsze scenariusze przygotowują się Niemcy? Na te i inne pytania odpowiada Michał Kędzierski, analityk OSW. 
10/12/202236 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Tajwan. Krótka historia

Tajwan. Jaka jest historia tej wyspy? O lokalnej ludności, Holendrach, Chińczykach i Japończykach opowiada analityk OSW, Michał Bogusz. Zapraszamy do słuchania!
06/12/202229 minutes 43 seconds
Episode Artwork

Aktywność Turcji na Bałkanach Zachodnich

O wpływach tureckich na Bałkanach porozmawiamy z Martą Szpalą- ekspertką Ośrodka Studiów Wschodnich. 
05/12/202243 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Koniec epoki. Jiang Zemin nie żyje. Kim był? Co symbolizował? Jak to wpływa na protesty w Chinach?

W Szanghaju zmarł Jiang Zemin popularnie nazywany "ropuchem". Kim był były przywódca chiński przywódca? Dlaczego jego śmierć jest istotnym symbolem? Na te i inne pytania odpowiada Michał Bogusz, ekspert OSW. O protestach w Chinach mówiliśmy także na naszym YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=ZjyQwWUenN4
30/11/202215 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Śmierć białoruskiego ministra spraw zagranicznych. Biografia Makieja, teorie dot. jego śmierci, pozycja Łukaszenki

Zmarł minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej. W tym odcinku Kamil Kłysiński opowiada o jego biografii. Czy zmarły minister rzeczywiście był politykiem prozachodnim? Co wiemy o okolicznościach jego śmierci? Ekspert OSW odnosi się także do teorii, których przedmiotem jest sam Łukaszenka i jego pozycja. 
28/11/202215 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Wybory w Kazachstanie i pierestrojka Tokajewa

W dzisiejszym odcinku podsumowujemy przedterminowe wybory prezydenckie w Kazachstanie. Jak do nich doszło? Co było ich stawką? Jaki wynik uzyskał prezydent Tokajew? Czy wybory były uczciwe i co oznaczają dla przyszłości Kazachstanu. Na te i inne pytania odpowiadał Wojciech Górecki, analityk OSW.
25/11/202214 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Czy Chiny wychodzą z dyplomatycznej izolacji?

Xî Jinping spotkał się z Joe Bidenem przed szczytem G20. Czy zwiastuje to reset w relacjach USA-Chiny? Jakie cele przyświecają Chińczykom? Jaki jest stan relacji Chiny-Rosja? Opowiada o tym wicedyrektor OSW, Jakub Jakóbowski. Zapraszamy do słuchania!
24/11/202222 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Co się dzieje w Czechach? Stosunek do wojny na Ukrainie. Czy Babiš wróci do władzy? Czy generał zostanie prezydentem?

W dzisiejszym odcinku przenosimy się do Czech. Jaki jest stosunek Czechów do wojny na Ukrainie? Czy Czesi nadal będą pomagać Ukrainie? Drugim tematem są zbliżające się wybory prezydenckie w Czechach. Co zmienią? Czy Babiš wróci do władzy? Czy prezydentem zostanie popularny generał? Na te i inne pytania odpowiada Krzysztof Dębiec, analityk OSW. 
18/11/202226 minutes 1 second
Episode Artwork

Energetyczna wojna pomiędzy Mołdawią i Naddniestrzem?

Kamil Całus wyjaśnia kulisy energetycznego kryzysu, do jakiego doprowadził brak porozumienia pomiędzy Mołdawią i Naddniestrzem. Zapraszamy do słuchania!
10/11/202224 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Do 200 mld euro na walkę z cenami energii. Kontrowersje wobec niemieckiego planu parasola finansowego

Niemcy planują przeznaczyć do 200 mld na walkę z cenami energii. Utworzenie „parasola” finansowego w wysokości do 200 mld euro służącego interwencji na rynku energii budzi kontrowersje w całej Unii. Dlaczego? Jak należy odczytywać niemiecką decyzję? Co ona oznacza dla konkurencyjności w UE? Na te i inne pytania odpowiada Sebastian Płóciennik, analityk OSW.
09/11/202214 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Po wizycie Scholza w Chinach. Relacje Niemcy-Chiny, cele Chin wobec Europy, konflikty w niemieckiej koalicji

W dzisiejszym odcinku omawiamy skutki wizyty kanclerza Scholza w Chinach. Jak wyglądają relacje Niemcy-Chiny i Chiny-Zachód? Jakie cele chcieli zrealizować Chińczycy? Dlaczego wizyta budziła tak duże kontrowersje w Niemczech i co mówiono o niej w Chinach? Na te i inne pytania odpowiadają Lidia Gibadło, Sebastian Płóciennik i Michał Bogusz.  Podcast o relacjach Niemcy-Chiny: https://open.spotify.com/episode/5T9T2Q4xW3yee7h4NeDqw0?si=dfc4b64a562d4a19 Podcast o globalnych powiązaniach gospodarczych: https://open.spotify.com/episode/63RJHM5Pm0WhpFlQmmu3t4?si=853e710200434d38
08/11/202230 minutes 52 seconds
Episode Artwork

Dlaczego Rosja zmieniła zdanie ws. porozumienia zbożowego?

Rosja 29 października ogłosiła wycofanie się z porozumienia zbożowego. Kilka dni później tę decyzję odwołała. Dlaczego tak się stało? Co to mówi o polityce wobec Rosji? Czy ma to związek z relacjami Rosja-Turcja? Na te i inne pytania odpowiada Iwona Wiśniewska, ekspertka OSW.
03/11/202215 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Nowy rząd w Szwecji. Podsumowanie sytuacji po wyborach

Dzisiejszy temat to Szwecja i jej nowy rząd. Co się zmieni w polityce wewnętrznej i zagranicznej? Kto będzie w najbliższym czasie rządził Szwecją? Na te i inne pytania odpowiada Justyna Gotkowska, ekspertka OSW.
28/10/202214 minutes 52 seconds
Episode Artwork

Xî Jinping jak Mao? Wnioski ze Zjazdu Komunistycznej Partii Chin

W dzisiejszym odcinku podcastu OSW Michał Bogusz podsumowuje XX Zjazd Komunistycznej Partii Chin. Przedłużenie rządów Xî, deklaracje wzmocnienia armii, Tajwan, Zero COVID i wyprowadzenie Hu Jintao - co zapamiętamy z tego zjazdu? Zapraszamy do słuchania!
26/10/202224 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Paradoksy izraelskiej polityki

W tym odcinku prezentujemy krótki przewodnik po izraelskiej scenie polityce: jakie partie składają się na tamtejszą scenę polityczną, co dzieli izraelskich polityków i wyborców, przed jakimi wyzwaniami staje państwo Izrael. Opowiada analityk OSW, Marek Matusiak. Raport Marka Matusiaka o izraelskiej polityce: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/punkt-widzenia/2022-09-27/paradoksy-izraelskiej-polityki
24/10/202239 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Jaka jest aktualna taktyka Kremla?

Jak obecnie wygląda rosyjska taktyka? Jakie cele ma Rosja? Na co liczy Kreml w najbliższych miesiącach? Czy wojna na Ukrainie to polityczna porażka Kremla?  Na te i inne pytania odpowiada Marek Menkiszak, kierownik Zespołu Rosyjskiego w OSW.
21/10/202233 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Rosja: groźby i oferty współpracy energetycznej. Szantaż energetyczny i próby podzielenia Zachodu

Dr Szymon Kardaś opowiada o dalszym rosyjskim szantażu energetycznym. Na czym polega? Jak Rosja próbuje podzielić Zachód? Jak wykorzystuje do tego propozycje projektu Rosja-Turcja i budowy wielkiego gazowego hubu? Jak może wyglądać dalsza energetyczna eskalacja na linii Rosja-Zachód? Na te i inne pytania odpowiada dr Szymon Kardaś
16/10/202232 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Gazprom przykręca kurek. Rosyjskiej rakiety nad Mołdawią

W dzisiejszym odcinku Kamil Całus opowiada o problemach Mołdawii: Gazprom zmniejszył dostawy gazu do tego kraju, co może się również przełożyć na problemy z produkcją energii elektrycznej. W ostatnich dniach nad Mołdawią przeleciały również rosyjskie rakiety, wymierzone w cele na Ukrainie. To wydarzenie przypomniało o słabości mołdawskiej armii.
13/10/202224 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Wybory w Bułgarii - co zmienią?

W dzisiejszym odcinku wraz z analitykiem OSW, Łukaszem Kobeszką, podsumowujemy wyniki wyborów w Bułgarii. Zapraszamy do słuchania!
06/10/202225 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Co przyniosą wybory w Bośni i Hercegowinie?

W dzisiejszym odcinku podcastu Ośrodka Studiów Wschodnich porozmawiamy z Martą Szpalą o nadchodzących wyborach w Bośni i Hercegowinie. 
01/10/202232 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Co przyniosą wybory na Łotwie?

Już w sobotę na Łotwie odbędą się wybory parlamentarne. Czego można się po nich spodziewać? Jakie znaczenie miał w kampanii wyborczej "czynnik rosyjski"? Dlaczego łotewska scena polityczna jest tak rozdrobniona (prawie 20 partii bierze udział w wyborach)? O tym opowie analityk OSW, Bartosz Chmielewski.
30/09/202216 minutes
Episode Artwork

Węgry za zniesieniem sankcji? Presja Budapesztu na Unię Europejską.

W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich porozmawiamy z Andrzejem Sadeckim o tym jak na przestrzeni ostatnich miesięcy zmieniała się polityka Węgier wobec Rosji w kontekście wojny na Ukrainie. 
28/09/202213 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Baltic Pipe. Jak zmieni sytuację gazową Polski?

Dziś oficjalne otwarcie gazociągu Baltic Pipe, łączącego Polskę z norweskimi złożami gazu. Jak uruchomienie tego połączenia wpłynie na sytuację gazową Polski? Opowiada o tym Agata Łoskot-Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich. Zapraszamy do słuchania!
27/09/202217 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Dlaczego Łukaszenka wciąż trwa przy Putinie? Co Łukaszenka mówi o Polsce?

Dziś omawiamy politykę Aleksandra Łukaszenki wobec Rosji i Polski. Dlaczego Łukaszenka wciąż pozostaje lojalny wobec Putina? Co mówi Łukaszenka o Polsce? Dlaczego prowadzi tak agresywną politykę? Na te i inne pytania odpowiada Kamil Kłysiński, analityk OSW. 
24/09/202216 minutes 49 seconds
Episode Artwork

Konflikt Kirgistan-Tadżykistan. O co chodzi?

Od 14 września obserwowaliśmy ostre starcia między siłami Kirgistanu i Tadżykistanu niemal na całej długości granicy. W tym odcinku opowiemy o co chodzi w konflikcie Kirgistan-Tadżykistan. Jak reagują na niego Rosja i Chiny? Jakie są przewidywania na przyszłość? Na te i inne pytania odpowiada Krzysztof Strachota.
22/09/202215 minutes 1 second
Episode Artwork

Co oznaczają decyzje Kremla o mobilizacji i tzw. referendach? Mobilizacja w Rosji, użycie broni jądrowej, strategia Kremla

W dzisiejszym odcinku mobilizacja w Rosji oraz tzw. referenda aneksyjne. Marek Menkiszak odpowiada na pytania o skutki mobilizacji, potencjalne użycie broni jądrowej oraz strategię Kremla.  Link do filmu z Andrzejem Wilkiem: https://youtu.be/kkXLVciutjk
21/09/202228 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Napięcia w niemieckiej koalicji

W tym odcinku omawiamy napięcia w niemieckiej koalicji rządzącej. Jak dzisiaj wygląda niemiecka polityka? Jak wyglądają relacje w koalicji SPD-Zieloni-FDP? Jak radzi sobie z tym Olaf Scholz? Co może czekać Niemcy w najbliższych miesiącach? Na te i inne pytania odpowiadają analitycy OSW Kamil Frymark i Michał Kędzierski.
19/09/202244 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Spotkanie Putin - Xi Jinping

W najnowszym odcinku podcastu Krzysztof Strachota z OSW komentuje wydarzenia na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy, który w tym tygodniu odbył się w Uzbekistanie. Zapraszamy do słuchania!
16/09/202211 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Co dalej z ukraińską ofensywą? Skutki i przyszłość wojny na Ukrainie

O rezultatach ukraińskiej kontrofensywy z zeszłego tygodnia oraz jej wpływie na dalszy ciąg wojny na Ukrainie opowiada Piotr Żochowski w najnowszym odcinku podcastu. Zapraszamy do słuchania!
15/09/202230 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Niemiecka broń dla Ukrainy

Początkowo Niemcy w ogóle nie chciały wysyłać broni Ukrainie. Zmianę przyniosła rosyjska inwazja, ale nawet po jej rozpoczęciu, niemieckie dostawy broni dla walczących Ukraińców pozostały ograniczone. Skala niemieckiej pomocy jest zdecydowanie mniejsza niż amerykańskiej, brytyjskiej czy polskiej. Dlaczego tak się dzieje? O tym rozmawiamy z analityczką OSW, Justyną Gotkowską. Analiza dot. broni przekazywanej przez Niemcy: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-09-07/niemieckie-dylematy-dotyczace-dostaw-broni-dla-ukrainy
09/09/202224 minutes 26 seconds
Episode Artwork

Jak kobiety walczą o niepodległą Ukrainę?

W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich Jadwiga Rogoża opowie o walce kobiet o niepodległość Ukrainy. Omawiamy między innymi aktywność kobiet w ukraińskiej armii oraz różne inne sposoby, które są podejmowane. 
06/09/202224 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Nowa zimna wojna? Zmiany w globalnym ładzie po inwazji na Ukrainę

Inwazja Rosji na Ukrainę przyspieszyła zmiany na międzynarodowej scenie politycznej. Coraz wyraźniej wyłaniają się dwa rywalizujące ze sobą bloki państw, ale analogia do czasów zimnej wojny może być myląca. Opowiada o tym analityk OSW, Jakub Jakóbowski. Zapraszamy do słuchania!
02/09/202238 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Co rosyjscy milenialsi sądzą o wojnie i polityce?

Temat dzisiejszego odcinka to postawy młodych, dorosłych Rosjan. Co sądzą wojnie? Jak dzisiejsi dwudziesto i trzydziestolatkowie sądzą o Putinie? Jakie są ich poglądy polityczne? Czy wpłynął na nie dostęp do zachodniej kultury? Na te i inne pytania odpowiada Katarzyna Chawryło, ekspertka OSW. Film o rosyjskojęzycznej mniejszości na Łotwie: https://www.youtube.com/watch?v=KPwfXYz7l6Y
01/09/202229 minutes 43 seconds
Episode Artwork

Na czym polega rosyjski szantaż gazowy? Czy Rosja może dalej zmniejszać dostawy? Czy Gazprom szuka alternatyw dla Europy?

Dzisiejszym odcinku kompendium wiedzy o rosyjskim szantażu gazowym. Dr Szymon Kardaś opowiada o tym, w co gra Rosja i na czym polega szantaż gazowy. Czy kryzys energetyczny przynosi także straty samej Rosji? Czy Rosję stać na odcięcie się od Europy? Co dalej z Nord Stream 2? Te i inne zagadnienia omawiamy w najnowszym odcinku podcast OSW. 
26/08/20221 hour 12 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Pół roku wojny. Jaką strategię ma Rosja? Prognozy na najbliższe miesiące, wojna na Ukrainie dzisiaj

Ten materiał to zapis audio z naszego filmu na YouTube: https://youtu.be/Xg_NTpbHlwc Komentarz „Wojna jak nowa normalność: Ukraina pół roku od rosyjskiej inwazji” autorstwa Tadeusza Iwańskiego: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2022-08-23/wojna-jak-nowa-normalnosc-ukraina-pol-roku-od-rosyjskiej &nbsp;Komentarz „Obrona totalna.&nbsp; Komentarz „Pół roku rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie” autorstwa Andrzeja Wilka: &nbsp;<a href="https://www.youtube.com/redirect?ev
24/08/202240 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Czy Niemcy zmienią swoją politykę wobec Chin?

W dzisiejszym odcinku omawiamy relacje Niemcy-Chiny. Jak zmienia się polityka zagraniczna Niemiec? Co mówi się o współpracy z Chinami? Jak bardzo niemiecka gospodarka jest uzależniona od Chin? Jakie są podobieństwa relacji Niemcy-Chiny do relacji Niemcy-Rosja? I jakie wnioski Niemcy wyciągnęli z pandemii i wojny na Ukrainie? Na te i inne pytania odpowiada Lidia Gibadło, ekspertka OSW. Na zdjęciu minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.
21/08/202220 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Rumuńscy nacjonaliści

W dzisiejszym odcinku Kamil Całus opowiada o rumuńskich nacjonalistach. Kim są nacjonaliści w Rumunii? Jak Rumunia reaguje na partię AUR? Czym jest ta partia i czy ma szansę na przejęcie władzy?&nbsp;
19/08/202233 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Co dalej z ukraińskim zbożem? Czy uda się zażegnać kryzys żywnościowy?

Z ukraińskich portów znów wypływają transporty zboża. Czy to jednak wystarczy by zażegnać potencjalny kryzys żywnościowy? O szczegółach opowiada analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, Jakub Jakóbowski.
14/08/202220 minutes 59 seconds
Episode Artwork

Sytuacja polityczna na Ukrainie. Jak zachowuje się opozycja? Jakie poparcie ma Zełenski?

W dzisiejszym odcinku Tadeusz Iwański opowiada o aktualnej sytuacji politycznej na Ukrainie. Jak wygląda polityka w czasie wojny na Ukrainie? Jakim poparciem cieszy się obecnie prezydent Ukrainy Zełenski? Jak zachowuje się opozycja?&nbsp;
12/08/202227 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Czy Turcja przeżywa kryzys gospodarczy?

Turecka waluta wciąż traci na wartości, inflacja przebiła 70%, ale z drugiej strony PKB wciąż rośnie, a bezrobocie jest stosunkowo niskie. Czy to już kryzys gospodarczy? A może Turcja może wyjść z tych kłopotów obronną ręką? Co to oznacza dla tureckiej polityki? O tym opowiada analityk OSW, Adam Michalski.
05/08/202228 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Jak Niemcy chcą walczyć z inflacją?

W dzisiejszym odcinku opowiadamy o inflacji w Niemczech. Jak nasi sąsiedzi chcą z nią walczyć? Na czym polega Konzentrierte Aktion? Na te i inne pytania odpowiada Sebastian Płóciennik, analityk OSW.&nbsp;
03/08/202222 minutes 17 seconds
Episode Artwork

[Q&A - Białoruś] Czy Białorusini są religijni? Co sądzą Białorusini o Polsce? Kto po Łukaszence?

Tematem dzisiejszego odcinka Q&amp;A jest Białoruś. Co sądzą Białorusini o Polsce? Jak wygląda religia na Białorusi? Jakim językiem mówią Białorusini? Jak wygląda Białoruś 2022? Kim jest syn Łukaszenki? Jak wygląda Białoruś 2022? To tylko przykłady pytań, na które odpowiada Kamil Kłysiński, ekspert OSW.
01/08/202230 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Wino w kulturze i gospodarce Mołdawii

W dzisiejszym odcinku Mołdawia i mołdawskie wino. Jaką rolę ma wino w kulturze i gospodarce Mołdawii? Jak Mołdawia promuje swoje wina? Jakie miejsca warto odwiedzić w Mołdawii? Na te i inne pytania odpowiadamy razem z Kamilem Całusem i Tadeuszem Iwańskim.&nbsp;
29/07/202254 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Trudna droga Macedonii Północnej do Unii Europejskiej

Macedonia Północna najpierw musiała zmienić swoją oficjalną nazwę, by zaspokoić żądania Greków. Teraz nowe roszczenia wobec tego bałkańskiego państwa zgłaszają Bułgarzy. Czy Macedonia Północna dołączy w końcu do Unii Europejskiej? Opowiada o tym Marta Szpala, analityczka OSW zajmująca się Bałkanami. Polecamy również analizę dotyczącą Macedonii, dostępną na stronie OSW -&gt; https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-07-22/krucha-ugoda-macedonii-polnocnej-z-bulgaria
25/07/202248 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Spotkanie Putin - Erdogan. Jak wyglądają relacje rosyjsko-tureckie?

W Teheranie spotkali się przywódcy Rosji i Turcji. Jak wyglądają dziś relacje tych dwóch państw? Jakie cele mieli Erdogan i Putin? Opowiedzą eksperci OSW, Witold Rodkiewicz i Adam Michalski. Zapraszamy do słuchania!
21/07/202229 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Gigantyczna luka na niemieckim rynku pracy. Jak chcą ją załatać? Polityka migracyjna i gospodarka Niemiec

Nawet 1,7 miliona pracowników może brakować na niemieckim rynku pracy. Praca w Niemczech nie jest wystarczająco często wybierana przez emigrantów. Niemcom brakuje rąk do pracy. Jak to wpływa na Niemcy 2022? Jak niemiecki rząd chce załatać tę lukę? Jak ma wyglądać polityka migracyjna?
15/07/202226 minutes 57 seconds
Episode Artwork

Ukraina i rosyjska kultura. Ukraińska muzyka, język rosyjski na Ukrainie, rosyjskie wpływy kulturowe

W dzisiejszym odcinku opowiemy o derusyfikacji Ukrainy. Z ukraińskiej przestrzeni publicznej znikają kolejne elementy rosyjskiej kultury, coraz popularniejszy jest język ukraiński oraz kultura tworzona w tym języku. Jak dziś wygląda ukraińska muzyka? W jakim języku tworzą artyści? Co z językiem rosyjskim na Ukrainie? Na te i inne pytania odpowiada Jadwiga Rogoża, ekspertka OSW. Link do playlisty z ukraińską muzyką: https://open.spotify.com/playlist/5A8XAE5YRcEWUPhKlEqayU?si=15ffe8a3b4d1461c&amp;nd=1
13/07/202239 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Porozumienie Turcja-Szwecja-Finlandia. Czy to zamyka sprawę? Co dalej z członkostwem Szwecji i Finlandii w NATO?

W dzisiejszym odcinku omawiamy porozumienia Turcja-Szwecja-Finlandia. Co ustalili przywódcy państw? Czy Turcja ostatecznie zgodzi się na członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO? Co chce w tej sprawie ugrać Turcja? Na te i inne pytania odpowiadają Justyna Gotkowska i Krzysztof Strachota.
08/07/202237 minutes 2 seconds
Episode Artwork

Jak państwa G7 chcą rywalizować z Chinami?

Dziś w podcaście OSW rozmawiamy z Jakubem Jakóbowskim, czy państwa zachodnie, skupione w G7, mogą znaleźć realną alternatywę dla chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku. Zapraszamy do słuchania!
05/07/202233 minutes 52 seconds
Episode Artwork

Czy szczyt NATO w Madrycie był historyczny?

Zapraszamy do słuchania!
01/07/202224 minutes 29 seconds
Episode Artwork

[Q&A - Niemcy] Czy Niemcy wrócą do energii atomowej? Czy zmieni się niemieckie podejście do Ukrainy?

W nowym Q&amp;A eksperci OSW odpowiadają na pytania o Niemcy. Elektrownie atomowe, Niemcy inflacja, relacje Niemcy-Rosja, Niemcy-Ukraina, reakcje Niemców na inflację, ocena rządów Angeli Merkel, polityczna przyszłość Zielonych, rosyjska mniejszość w Niemczech, obecna sytuacja AfD i Die Linkę - o tych, oraz o wielu innych kwestiach mówią Anna Kwiatkowska, Sebastian Płóciennik, Kamil Frymark i Michał Kędzierski.
25/06/202245 minutes 55 seconds
Episode Artwork

Trójmorze a wojna na Ukrainie

Czy w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, inicjatywa Trójmorza nabierze rozpędu? Czy projekt tworzony przez 12 państw naszego regionu może wreszcie spełnić pokładane w nim oczekiwania? Jak postrzegają go Stany Zjednoczone? O tym rozmawiamy z kierownikiem zespołu środkowoeuropejskiego OSW, Konradem Popławskim.
21/06/202218 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Zmiany w niemieckiej polityce energetycznej

W dzisiejszym odcinku opowiadamy o zmianach w niemieckiej polityce energetycznej. Co się zmieniło w Niemczech po 24 lutego? Jak wyglądają&nbsp;ich starania o uniezależnienie się od Rosji? Czy istnieje możliwość zmiany niemieckiego podejścia do atomu? Na te i inne pytania odpowiada Michał Kędzierski, analityk OSW.
17/06/202239 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Ukraińscy oligarchowie w czasie wojny

W dzisiejszym podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich porozmawiamy ze Sławomirem Matuszakiem o ukraińskich oligarchach w czasie wojny.&nbsp;
14/06/202213 minutes 16 seconds
Episode Artwork

[Q&A - Mołdawia, Naddniestrze] Dlaczego Mołdawia jest biedna? Co dalej z Naddniestrzem? Ilu Mołdawian jest w Polsce?

W tym odcinku główny temat to Mołdawia, Naddniestrze i sytuacja regionu. Kamil Całus odpowiada na Państwa pytania, które zbieraliśmy na YouTube i Twitterze. Wśród tematów chociażby sytuacja gospodarcza w Mołdawii. Dlaczego Mołdawia jest biedna? Mołdawia a Rumunia - czy są perspektywy zjednoczenia tych krajów? Mołdawianie w Polsce, ilu Mołdawian jest w Polsce? Poruszamy także tematy aktualne, takie jak Mołdawia wobec wojny na Ukrainie. Ważnym tematem w materiale jest Naddniestrze. Wojna na Ukrainie postawiła nowe pytania o przyszłość regionu i cele Rosji oraz przyszłość&nbsp;regionu. Kolejny temat to Gagauzja i sytuacja w tym rejonie. Ten materiał to zapis dźwiękowy z filmu na naszym kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=QbhUvMxM578
11/06/202233 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Dlaczego upadła koalicja rządowa w Estonii? Czy Rosja odegrała w tym istotną rolę?

W Estonii upadła koalicja rządowa. Media społecznościowe obiegły sugestie, że ukrytym sprawcą tego politycznego zamieszania w jednym z państw bałtyckich może być Kreml. Dlatego analizujemy sytuację w Estonii z Bartoszem Chmielewskim, który zajmuje się tym regionem w Ośrodku Studiów Wschodnich. Zapraszamy do słuchania!
07/06/202227 minutes 20 seconds
Episode Artwork

100 dni wojny na Ukrainie. Podsumowanie i przyszłość.

Ten materiał to zapis dźwiękowy z filmu opublikowanego na naszym YouTube: https://youtu.be/Wx-__PREuyc&nbsp; Ze względu na jego objętość oraz formułę&nbsp;publikujemy go także w formie podcastu.&nbsp;
04/06/202249 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Palestyńskie wyzwania Izraela. Tożsamość państwa, kryzys przywództwa i „nowy” Bliski Wschód

W dzisiejszym odcinku Ośrodka Studiów Wschodnich porozmawiamy z Karoliną Zielińska o palestyńskich wyzwaniach Izraela.&nbsp;
03/06/202259 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Jakie mogą być skutki embarga na rosyjską ropę?

Unia Europejska pracuje nad embargiem na rosyjską ropę. Na razie nie wiadomo, czy uda się przełamać opór Węgrów przed wprowadzeniem takich restrykcji. Nawet jeśli do tego dojdzie - pozostanie pytanie jakie będą realne skutki takiego korku dla rosyjskiej gospodarki. Zapytaliśmy o to analityka OSW, Szymona Kardasia.
02/06/202230 minutes 59 seconds
Episode Artwork

Niemieckie dyskusje o Ukrainie, Rosji i wojnie

W dzisiejszym odcinku Niemcy a wojna na Ukrainie. Skąd taka a nie inna polityka Niemiec wobec Ukrainy? Co mówią Niemcy o wojnie na Ukrainie? Dlaczego Olaf Scholz nie mówi, że Ukraina ma wygrać wojnę? Co mówią Niemcy o Ukrainie w kontekście jej przyszłości? Jakie plany mają Niemcy na relację Niemcy-Rosja i Rosja-Zachód? Czego boją się Niemcy i jak widzą przyszłość Ukrainy? Na te i inne pytania odpowiada dr Anna Kwiatkowska, kierowniczka Zespołu Niemiec i Europy Północnej w OSW.
31/05/202245 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Q&A o Chinach. Czy Chińczycy popierają władzę? Co Chiny mówią o Polsce? Xi Jinping utrzyma władzę?

W dzisiejszym odcinku Q&amp;A, którego głównym tematem są Chiny. W odcinku dr Michał Bogusz, analityk OSW ds. Chin opowiada na pytania dotyczące między innymi tych tematów: - Polska a Chiny, Chińczycy o Polsce, relacje Chiny-Polska - Chiny a wojna na Ukrainie, jak zachowują się Chiny w sprawie Ukrainy - czy Xi Jinping utrzyma władzę w Chinach? &nbsp; - wojsko Chin, jaki ma potencjał? - jak dziś wygląda korupcja w Chinach? - jak wyglądają relacje Rosja-Chiny?
28/05/202227 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Izrael wobec wojny na Ukrainie

Temat dzisiejszego odcinka to Izrael i wojna na Ukrainie. Jakie są relacje Izrael-Rosja po wypowiedzi Siergieja Ławrowa? Co się dzieje w relacjach Izrael-Ukraina? Na te i inne pytania odpowiada Marek Matusiak, analityk OSW.&nbsp;
27/05/202231 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Chiny, USA, deglobalizacja

W nowym podcaście OSW wraz z analitykiem Jakubem Jakóbowskim zastanawiamy się, czy świat właśnie się dzieli. Czy budowane od dekad globalne połączenia między państwami nie rozpadają się właśnie na naszych oczach? Pozornie nie. Mimo pesymistycznych prognoz z okresu pandemii, światowy handel ma się dobrze. Ale w innych dziedzinach powodów do optymizmu jest już znacznie mniej. Zapraszamy do słuchania!
24/05/202235 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Słowacja porzuca politykę nieantagonizowania Rosji. Czy zmiana jest trwała? Relacje Rosja-Słowacja

Słowacja od lat prowadziła politykę nieantagonizowania Rosji. W obliczu wojny na Ukrainie Słowacja zmieniła swoją politykę i jest jednym z najważniejszych państw wspierających Ukrainę. Skąd taka zmiana w słowackiej polityce? Czy jest ona trwała? Na te i inne pytania odpowiada Krzysztof Dębiec, analityk OSW.
23/05/202221 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Czy Turcja zablokuje drogę Szwecji i Finlandii do NATO?

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy analityka OSW, Krzysztofa Strachotę, dlaczego Turcja sprzeciwia się rozszerzeniu NATO o Szwecję i Finlandię i czy te weto może się okazać realną przeszkodą dla ekspansji sojuszu.
20/05/202218 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Jak Niemcy oceniają Scholza? Pół roku kanclerza, Niemcy o Ukrainie, sytuacja po wyborach landowych

W dzisiejszym odcinku Niemcy i kanclerz Olaf Scholz. Jak Niemcy oceniają swojego kanclerza? Jak wpływa na to wojna na Ukrainie? O tym, jak podzieleni są Niemcy, kto obecnie zyskuje, jak oceniani są chociażby Zieloni opowiada Kamil Frymark, analityk OSW. &nbsp;
19/05/202235 minutes 1 second
Episode Artwork

[Q&A] Wojna na Ukrainie 2022. Kiedy skończy się wojna? Czy Rosja może zaatakować inne państwa?

W dzisiejszym odcinku Piotr Żochowski odpowiada na pytania zadawane przez Państwa. Kiedy skończy się wojna na Ukrainie? Czy Rosja może zaatakować inne państwa? Czy rozpad Rosji jest realny? To przykłady pytań na które odpowiadał ekspert OSW. &nbsp; 00:00 - 02:25 - Dlaczego Rosja nie zniszczyła całej infrastruktury kolejowej Ukrainy?&nbsp; 02:26 - 05:59 &nbsp;- &nbsp;Wojna na Ukrainie a wpływ na potencjał militarny Rosji&nbsp; 06:00 - 11:40 - Czy w przypadku porażki Rosji Białorusini mogą obalić Łukaszenkę? &nbsp; 11:41 - 18:00 - Praca rosyjskiego wywiadu przed wojną&nbsp; 18:01 - 22:39 - Kształtowanie nastrojów prorosyjskich na okupowanych terenach&nbsp; 22:40 - 25:59 - Jakie są ukraińskie straty?&nbsp; 26:00 - 28:21 - Finlandia w NATO, reakcja Rosji&nbsp; 28:22 - 32:26 - Czy działania wojenne mogą wrócić do Zachodniej/Centralnej Ukrainy?&nbsp; 32:27 - 34:31 - Czy Rosja jest w stanie zaatakować państwa bałtyckie lub Pols
17/05/202250 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Dlaczego Macron dzwonił do Putina? Relacje z Rosją według Macrona

W dzisiejszym odcinku analizujemy politykę prezydenta Francji Macrona wobec Putina i Rosji. Gdy Macron rozpoczynał urzędowanie zapowiadał politykę „odprężenia” w relacjach z Rosją. Jak wyglądało to w praktyce? Jak z perspektywy czasu należy ocenić diagnozy Macrona o „śmierci mózgowej NATO”? Jaki jest kontekst wewnątrzpolityczny we Francji? Czy jest powrót do polityki „odprężenia” w relacjach Rosja-Zachód.
13/05/202247 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Białoruś: cena zależności od Rosji

W dzisiejszym odcinku o cenie jaką Białoruś ponosi w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę rozmawiamy z analitykiem OSW, Kamilem Kłysińskim.
03/05/202228 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Jak zmieni się światowa gospodarka? Czy to koniec niemieckiej potęgi gospodarczej? Niemcy w obliczu kryzysu globalizacji

W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o tym, jak wojna na Ukrainie i poprzedzająca pandemia zmieniły światową gospodarkę. Jak do tego dostosowują się Niemcy? Jak chcą żeby wyglądał świat po wojnie rosyjsko-ukraińskiej? Czy niemiecka potęga gospodarcza jest zagrożona? O tym w dzisiejszym odcinku podcast OSW z Sebastianem Płóciennikiem, ekspertem OSW.&nbsp;
29/04/202228 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Finlandia i Szwecja chcą do NATO

Nowy odcinek podcastu OSW
28/04/202225 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Prorosyjskie demonstracje w Niemczech

W dzisiejszym odcinku omawiamy prorosyjskie demonstracje w Niemczech. Z czego wynikają? Jakie mogą mieć skutki? Co robią z nimi władze? Czy demonstracje są inspirowane przez Kreml? Na te i inne pytania odpowiada Kamil Frymark, analityk OSW.
21/04/202233 minutes 36 seconds
Episode Artwork

Czy Naddniestrze zostanie wykorzystane w wojnie?

W tym odcinku razem z Kamilem Całusem patrzymy na Naddniestrze. Czy może zostać wykorzystane przez Rosję do zaatakowania Ukrainy?
15/04/202219 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Serbia po wyborach. Czy możliwa jest zmiana w polityce tego kraju?

O wynikach wyborów w Serbii, znaczeniu opozycji w tym kraju, przyczynach kolejnego sukcesu Aleksandar Vučića, a także perspektywach na odmianę dotychczasowej serbskiej polityki na arenie międzynarodowej rozmawiamy z analityczką OSW, Martą Szpalą.
14/04/202238 minutes 15 seconds
Episode Artwork

Nowa faza wojny. Czego możemy się spodziewać w najbliższych tygodniach? Rosyjskie cele i bitwa o Donbas

W dzisiejszym odcinku opowiadamy o tym, co prawdopodobnie może się wydarzyć w ciągu najbliższych dni na Ukrainie. Wojna na Ukrainie wchodzi w nową fazę. Wszystko wskazuje na to, że bardzo ważnym jej etapem będzie bitwa o Donbas. W tym odcinku opowiadamy jakie cele ma Rosja, do czego dąży, jakie cele militarne będzie chciała osiągnąć&nbsp;w najbliższym czasie.&nbsp;Opowiada o tym wicedyrektor OSW, Wojciech Konończuk.&nbsp;
13/04/202225 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Bośnia i Hercegowina wobec wojny na Ukrainie

Dziś przyglądamy się sytuacji w Bośni i Hercegowinie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Gościem podcastu jest analityk OSW, Bogdan Zawadewicz
08/04/202237 minutes 43 seconds
Episode Artwork

Czy Europa może się uniezależnić od rosyjskiego gazu?

Embargo na rosyjski gaz wraca regularnie w debacie publicznej. Czy jednak odcięcie się od dostaw surowca z Rosji jest dla Unii Europejskiej w ogóle możliwe? Jeśli tak, to w jakiej perspektywie czasowej? Tłumaczy analityczka OSW, Agata Łoskot-Strachota
07/04/202227 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Niemcy a sankcje. Czy utrzymają swoje stanowisko? Czy zgodzą się na dalsze sankcje na Rosję? Co o wojnie mówi AfD?

W dzisiejszym odcinku co sądzą Niemcy o wojnie na Ukrainie. Czy utrzymują swoje deklaracje i plany ogłoszone na początku wojny przez Olafa Scholza? Czy zgodzą się&nbsp;na dalsze sankcje na Rosję? Jak różne partie polityczne podchodzą do wojny na Ukrainie? Czy AfD zrewidowało swój stosunek do Rosji? Na te i inne pytania odpowiada Kamil Frymark, analityk OSW. Podcast o energetyce z Michałem Kędzierskim: https://open.spotify.com/episode/38ejb1glVtrobXA1WEI7tw?si=64c29064aad248b4
01/04/202239 minutes 59 seconds
Episode Artwork

Czy Orbán straci władzę?

Wybory na Węgrzech już w najbliższą niedzielę. Czy Viktor Orbán straci władzę? Jednym z tematów tej kampanii były Węgry a wojna na Ukrainie. O tym, jak sytuacja na Ukrainie wpłynęła na kampanię, jak poradziła sobie opozycja i co może czekać Węgry 2022 po wyborach opowiada Andrzej Sadecki, analityk OSW.
31/03/202224 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Niemiecka energetyka a wojna. Czy odejdą od rosyjskiego gazu? Czy wrócą do atomu? Co z embargo na rosyjskie surowce?

W dzisiejszym odcinku Niemcy i ich Energiewende. Michał Kędzierski odpowiada na pytania: - czy Niemcy odejdą od rosyjskiego gazu? - jakie zmiany przewidują w swojej polityce energetycznej? - czy rozważana jest rezygnacja z planów odejścia od energii atomowej?&nbsp; - czy Niemcy wprowadzą embargo na rosyjskie surowce energetyczne?&nbsp; Odcinek: ”Czy wodór to ropa XXI wieku?”: https://open.spotify.com/episode/1q9I9GcCmBLv73ARtDdsgZ?si=bWLOPi7rSfiQqMCFwGf2_A
29/03/202235 minutes 5 seconds
Episode Artwork

Czy rosyjskojęzyczna ludność w państwach bałtyckich popiera Putina?

W sieci pojawiają się nagrania i zdjęcia dokumentujące poparcie dla rosyjskiej inwazji wyrażane przez mieszkańców państw bałtyckich. Czy to pojedyncze incydenty, czy bardziej powszechna postawa wśród rosyjskojęzycznej ludności w tych krajach? O to zapytaliśmy analityków OSW, Joannę Hyndle-Hussein i Bartosza Chmielewskiego.
28/03/202229 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Chiny, USA, Rosja i światowy ład

W dzisiejszym odcinku z Jakubem Jakóbowskim, analitykiem OSW zajmującym się Chinami, zastanawiamy się, czy Chiny pomogą Rosji gospodarczo i militarnie. Czy Moskwa może dzięki temu łatwiej przetrwać zachodnie sankcje? Jakie konsekwencje może mieć współpraca rosyjsko-chińska dla międzynarodowego porządku? Zapraszamy do słuchania!
24/03/202236 minutes 55 seconds
Episode Artwork

Kim są kadyrowcy?

Wojciech Górecki opowiada o kadyrowcach. Kim są kadyrowcy? Dlaczego zaangażowali się w wojnę? Jakie mają zadania?&nbsp;
23/03/202219 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Chiny nie były gotowe na nową falę pandemii

W momencie kiedy oczy świata zwrócone są na Ukrainę, Chiny mierzą się z największą dotychczas falą pandemii. Mści się skutecznie dotychczas strategia "zero covid" - Chińczycy nie wyrobili sobie naturalnej odporności na koronawirusa. Problemem jest również nieskuteczność chińskich szczepionek. O konsekwencje tej odsłony pandemii dla Chin, ale i dla reszty świata zapytaliśmy analityka OSW, Michała Bogusza
17/03/202212 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Serbia a wojna na Ukrainie

W dzisiejszym odcinku Marta Szpala opowiada o tym, jak na wojnę na Ukrainie reaguje Serbia. Jak wojna zmieni sytuację w regionie? Poprzedni odcinek o Serbii: https://open.spotify.com/episode/3T7dcImu8xx6GvYwzI4zbA
11/03/202242 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Mołdawia i Naddniestrze a wojna Rosja-Ukraina

W dzisiejszym odcinku Kamil Całus opowiada o przyszłości Mołdawii i Naddniestrza w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej.
08/03/202221 minutes 1 second
Episode Artwork

Węgry a wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie 2022 trwa. Jak reagują na nią Węgrzy? Jaka jest polityka węgierskiego rządu? Jakie działanie podejmuje Victor Orban? Link do YouTube: https://www.youtube.com/c/OSWOśrodekStudiówWschodnich
04/03/202213 minutes 2 seconds
Episode Artwork

Szaleństwo Putina?

Od ponad tygodnia trwa wojna na Ukrainie. Wiele osób zastanawia się, czy za działaniami putinowskiej Rosji kryją się wciąż chłodne kalkulacje, czy to już szaleństwo rosyjskiego prezydenta. Do czego zdolny jest Władimir Putin? O odpowiedź na te pytanie poprosiliśmy Marka Menkiszaka.
03/03/202229 minutes 29 seconds
Episode Artwork

Niemcy dokonują zwrotu w sprawie Ukrainy

Niemcy bardzo radykalnie zmieniły swoje podejście do Rosji i obecnych wydarzeń na Ukrainie. Kanclerz Scholz zapowiedział zbrojenia i wysyłkę broni na Ukrainę. Czy to koniec niemieckiej Ostpolitik? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z analityczką OSW Anną Kwiatkowską.&nbsp;
28/02/202218 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Białoruś wobec inwazji na Ukrainę

Białoruś nie uczestniczyła w ataku na Ukrainę, ale udostępniła Rosji swoje terytorium. Łukaszenka nie uznał niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Jakie są motywacje białoruskiego dyktatora? Jakie konsekwencje ma dla Białorusi wojna na Ukrainie? O tym rozmawiamy z ekspertami OSW, Kamilem Kłysińskim i Piotrem Żochowskim.
25/02/202215 minutes 2 seconds
Episode Artwork

Jak radzi sobie ukraińska gospodarka?

W dzisiejszym odcinku Sławomir Matuszak opowiada o tym, jak ukraińska gospodarka radzi sobie w obecnej sytuacji.
23/02/202218 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Czy możliwa jest finlandyzacja Ukrainy?

Teza o finlandyzacji Ukrainy pojawiała się ostatnio wielokrotnie, dlatego zapytaliśmy analityków OSW, Bartosza Chmielewskiego i Krzysztofa Nieczypora czy taki scenariusz jest możliwy, czym właściwie była finlandyzacja i czy ukraińskie społeczeństwo mogłoby zaakceptować taki model współistnienia z Rosją. Zapraszamy do słuchania!
18/02/202225 minutes 31 seconds
Episode Artwork

Kim są Hazarowie?

Bohaterami dzisiejszego odcinka są Hazarowie. Hazarowie to lud mieszkający w Afganistanie, który jest i prawdopodobnie będzie jednym z głównych emigrujących z Afganistanu. Kim są? Dlaczego uciekają z Afganistanu? Jaka jest ich historia i obecne problemy?&nbsp;Na te pytania odpowiada dr Mariusz Marszewski.
14/02/202225 minutes 40 seconds
Episode Artwork

Początek kampanii wyborczej na Węgrzech

Oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech. Jakie są szanse poszczególnych ugrupowań? Czego możemy się spodziewać w czasie kampanii? Na jakie problemy natrafiła opozycja? Jaką strategię przyjmują rządzący? Na te pytania odpowiada Andrzej Sadecki.&nbsp;
12/02/202230 minutes 39 seconds
Episode Artwork

Kto wysyła broń na Ukrainę?

W najnowszym odcinku podcastu OSW wraz z Justyna Gotkowską analizujemy kto wysyła broń zagrożonej przez Putina Ukrainie. Zastanawiamy się jakie motywacje kierują tymi państwami. A także, czy dzięki tej pomocy Ukraina będzie w stanie obronić się przed Rosją. Zachęcamy do słuchania! Więcej szczegółowych informacji na temat dostaw broni dla Ukrainy możecie znaleźć w tekście Justyny Gotkowskiej i Piotra Szymańskiego na stronie OSW -&gt; https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2022-02-03/panstwa-nato-wobec-dostaw-broni-dla-ukrainy
08/02/202219 minutes 52 seconds
Episode Artwork

Zapis nazwisk na Litwie. Co się zmieniło?

W dzisiejszym odcinku Bartosz Chmielewski opowiada o tym, co zmieniło się&nbsp;w kwestii zapisu polskich nazwisk na Litwie.&nbsp;
02/02/202214 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Czy Niemcy pomogą Ukrainie?

Dlaczego Niemcy nie planują dozbrajać Ukrainy? Czy zmiana rządu wpłynęła na zmianę polityki Berlina wobec Moskwy? Jak zareagują niemieckie władze, jeśli rzeczywiście dojdzie do eskalacji konfliktu na Ukrainie? Jak w Kijowie postrzegana jest postawa Niemiec? Na te pytania szukamy odpowiedzi z analitykami OSW: Anną Kwiatkowską, Justyną Gotkowską i Tadeuszem Iwańskim. Więcej na stronie OSW: Analiza postawy Niemiec wobec Rosyjskich żądań: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-01-17/wiecej-kontynuacji-niz-zmiany-niemcy-wobec-rosyjskich-zadan-i Rosnąca krytyka Niemiec na Ukrainie: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-01-27/ukraina-rosnaca-krytyka-niemiec
31/01/202235 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Bezprecedensowa aktywność szkoleniowa rosyjskiej armii

Andrzej Wilk opowiada o nadzwyczaj intensywnej aktywności szkoleniowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Więcej w analizie: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2022-01-24/rosyjska-demonstracja-sily-na-bialorusi-i-oceanie-swiatowym Zapraszamy także do podcastu Referat Armie i Służby Wschód autorstwa Andrzeja Wilka i Piotra Żochowskiego
26/01/202229 minutes 52 seconds
Episode Artwork

Bośnia i Hercegowina: Niepewna przyszłość państwa federacyjnego

W związku z dążeniami do większej niezależności Republiki Serbskiej (która stanowi część Bośni i Hercegowiny) pod znakiem zapytania staje przyszłość samego państwa. Dlatego z Marta Szpalą rozmawiamy o przyczynach obecnych problemów BiH oraz perspektywach na przyszłość. Zapraszamy do słuchania!
24/01/20221 hour 7 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Polska na Kolejowym Jedwabnym Szlaku

Transport kolejowy nie zastąpi morskiego i lotniczego, ale w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu. Zwłaszcza Chiny inwestują w rozwój połączeń kolejowych. Jakie szanse daje to Polsce? W podcaście OSW rozmawiamy z analitykiem Jakubem Jakóbowskim.
20/01/202234 minutes 23 seconds
Episode Artwork

SŁUCHOWISKO OSW #12: Uzbekistan po wyborach

Nie było zaskoczenia podczas październikowych wyborów prezydenckich w Uzbekistanie. &nbsp;Najwięcej głosów zdobył obecnyprezydent Shavkat Mirziyoyev- i choć nikt nie wątpił w jegowygraną. To dziwiło, z jaką łatwością został wybrany na drugąkadencję. Pojawiały się również głosy rozczarowanych tym, jak niewiele różniły się wybory w rzekomo nowym Uzbekistanie Mirziyoyeva od tych, które odbyły się za nieżyjącego prezydenta Islama Karimowa. W tym odcinku słuchowiska OSW przyjrzymy się jak wyglądały wybory w Uzbekistanie? Jaka była ich stawka? I co czeka kraj podczas drugiej kadencji Mirziyoyeva? Sprawę omówi dr Mariusz Marszewski analityk Ośrodka Studiów Wschodnich. &nbsp;Muzyka: Artur Giordano - kompozytor &nbsp;&nbsp;Linki: https://www.osw.waw.pl/en/eksperci/mariusz-marszewski https://www.rferl.org/a/uzbekistan-taliban-business-relations/31474600.html https://www.dw.com/en/uzbekistan-activists-seek-more-political-pluralism/av-59608894 https://cabar.asia/en/foreign-press-digest-on-centr
19/01/202246 minutes 55 seconds
Episode Artwork

Czy można bezkarnie zadrzeć z Pekinem? Konflikt Litwy i Chin

W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o wyzwaniu jakie Litwa rzuciła Chinom. A także o chińskiej reakcji - próbie uderzenia w litewską gospodarkę poprzez niemieckie koncerny. Dlaczego Litwa zdecydowała się na tę konfrontację? Czy państwa Unii Europejskiej mogą się obronić przed chińskimi naciskami? O tym opowiedzą analitycy OSW - Joanna Hyndle-Hussein i Jakub Jakóbowski. Analiza tego problemu na stronie OSW - https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-12-22/nowa-odslona-presji-chin-na-litwe-uderzenie-w-europejskie-lancuchy
17/01/202235 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Q&A - pytania słuchaczy do analityków

Analitycy OSW w tym podkaście odpowiadają na pytania zadawane przez słuchaczy.&nbsp; Link do kanału na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC4wLxazk7AUJLoIDUk-WVjg Lista pytań i tematów: 2:42 - czy inwazja Rosji na Ukrainę to realny scenariusz? 5:27 - jakie są możliwe scenariusze działań Moskwy po niewypełnieniu przez NATO żądań W. Putina? Czy w ogóle którekolwiek z tych żądań miało szansę zostać wypełnione i jaki sens w polityce ma stawianie nierealnych do zrealizowania żądań? 8:15 - 7 lat po aneksji Krymu jak mieszkańcy odnajują się w obecnej rzeczywistości? 12:10 - czy przed 2020 rokiem istniała możliwość porozumienia z reżimem Łukaszenki? 14:05 - jakie procesy ku federalizacji UE trwają, lub są zapowiadane na najbliższą przyszłość (moze się mylę ale skoro koalicja rządząca w Niemczech zapowiada federalizację UE jako jej cel, to spodziewałbym się jakiś konkretnych działań mających ich do tego zbliżyć) 15:30 - podejście
15/01/20221 hour 1 minute 29 seconds
Episode Artwork

SŁUCHOWISKO OSW #11: Tradycje świąteczne i noworoczne

Jak święta Bożego Narodzenia obchodzone są w Czechach, Niemczech czy Rumuni. Kto przynosi prezenty w Bułgarii czy na Białorusi? Czym jest ukraiński wertep?Jakie świąteczne potrawy królują w Rosji. I dlaczego Chińczycy w święta Bożego Narodzenia obdarowują jabłkami swoje sympatie? Analitycy OSW postanowili zdradzić kilka ciekawostek dotyczących okresu świątecznego w poszczególnych krajach. 01:00 - Niemcy 06:15 - Czechy 10:40 - Azerbejdżan 18:50 - Białoruś 23:15 - Rumunia 25:20 - Ukraina 29:45 - Chiny 31:30 - Rosja Muzyka: Scott Buckley https://www.youtube.com/watch?v=dYyPTy6425U&amp;list=PLW6TL5a7EuoQi05JYTB8Z59MKVS9_JI8s Tytuł: Szczedryk kompozytor: Микола Дмитрович Леонтович (Mykoła Dmytrowycz Łeontowycz) wykonanie: Legionowski Chór Kameralny pod kierunkiem Doroty Bonisławskiej.
24/12/202140 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Niemieckie zmagania z cyfryzacją

W tym odcinku opowiadamy o przyczynach opóźnień cyfryzacji Niemiec. Jak Niemcy chcą sobie z nimi poradzić? Dlaczego rozwinięte niemieckie państwo jest zaledwie w okolicach unijnej średniej cyfryzacji państwa? Dlaczego na niemieckim rynku pracy brakuje niemal 90 tysięcy specjalistów IT? Na te i inne pytania odpowiada dr hab. Sebastian Płóciennik, analityk OSW. Komentarz w wersji tekstowej: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-11-22/cyfryzacja-w-niemczech-bilans-i-przyczyny-opoznien Podcast o niemieckiej motoryzacji: https://open.spotify.com/episode/2AnX6k6l1jtjOsaKjDwSDi?si=83b25abf006d49c4
18/12/202137 minutes 37 seconds
Episode Artwork

SŁUCHOWISKO #10: Państwo Islamskie Prowincji Chorasanu

Uważani są za jedną z najniebezpieczniejszych i najokrutniejszych grup terrorystycznych na świecie. Państwo Islamskie Prowincji Chorasanu. Kim są jego bojownicy? Jak wyglądają ich relacje z Talibami? Oraz &nbsp;jakie mogą być przewidywania ich działalności na przyszłość. Dr Mariusz Marszewski analityk Ośrodka Studiów Wschodnich &nbsp;w kolejnym odcinku słuchowiska OSW omówi wszystkie nurtujące zagadnienia. Muzyka: Artur Giordano Linki: https://www.osw.waw.pl/en/eksperci/mariusz-marszewski https://www.aljazeera.com/news/2021/8/27/islamic-state-in-khorasan-iskp-aka-isil https://www.britannica.com/place/Khorasan-historical-region-Asia <a href="https://thediplomat.com/tag/islamic-state-khorasan-provin
17/12/202142 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Nowy rząd w Niemczech - obszerny przewodnik po programie koalicji

W środę 8 grudnia 2021 roku Olaf Scholz został kanclerzem Niemiec. W dzisiejszym podkascie analizujemy program jego rządu. Czego możemy się spodziewać? Na te pytania odpowiadają analitycy Anna Kwiatkowska, Kamil Frymark, Sebastian Płóciennik, Michał Kędzierski i Justyna Gotkowska.&nbsp; 00:00 - 49:09 - sprawy personalne, polityka wewnętrzna, zarządzanie pandemią 49:09 - 1:13:15 - polityka zagraniczna 1:13:15 - 2:06:00 - klimat i gospodarka 2:06:00 - do końca - polityka bezpieczeństwa Wspominane linki:&nbsp; https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-11-22/cyfryzacja-w-niemczech-bilans-i-przyczyny-opoznien https://open.spotify.com/episode/1q9I9GcCmBLv73ARtDdsgZ?si=37dea559fdab4359 https://open.spotify.com/episode/46gooHP284Oki2MYpD0odY?si=88bc391a62a54be3 https://youtu.be/OIXstpSyH1Y
08/12/20212 hours 27 minutes 12 seconds
Episode Artwork

SŁUCHOWISKO OSW #9: Tajwan

Tajwan – liczący 23 miliony mieszkańców, posiadający własną flagę, walutę, hymn, język i instytucje – zawsze odrzucał jakiekolwiek „zaproszenie” do wejścia pod egidę Pekinu. Tym bardziej po wyborach prezydenckich w 2020 r., w których ponownie wygrała Tsai Ing-wen i jej wartości: autonomia, prawa człowieka i demokracja. To zupełnie inne Chiny, mimo teorii wspólnych Chin. &nbsp;Jak się to państwo kształtowało, jakie ma relacje z Ludowymi Chinami i jakie są jego perspektywy na przyszłość – zwłaszcza po ostatnich zaognionych przemówieniach zarówno przywódcy Chin kontynentalnych, jak i Taiwanu - te wszystkie zagadnienia omówi dr Michał Bogusz analityk Ośrodka Studiów Wschodnich. &nbsp; Muzyka: Artur Giordano Linki: https://www.osw.waw.pl/en/publikacje/analyses/2020-11-02/increased-tension-around-taiwan https://www.washingtonpost.com/opinions/2021/11/04/no-one-wants-war-over-taiwan-that-wont-last-forever/ https://jamestown.org/program/taiwan-opinion-polling-on-unificati
07/12/202140 minutes 6 seconds
Episode Artwork

Czy Putin jest konserwatystą?

Po raz kolejny Władimir Putin odwołał się ostatnio do idei konserwatywnych. Co chce tym osiągnąć? Jakie są jego cele? Czy rzeczywiście jest on konserwatystą? Na te i inne pytania odpowiada Marek Menkiszak, kierownik Zespołu Rosyjskiego w OSW.&nbsp;
25/11/202136 minutes 55 seconds
Episode Artwork

SŁUCHOWISKO OSW #8: Traktat w Trianon

101 lat temu, w pałacu Trianon w Wersalu, dwóch średniej rangi węgierskich urzędników podpisało umowę, która odebrała Węgrom dwie trzecie ludności oraz obszaru państwa na rzecz Rumuni, Czechosłowacji, Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, Austrii, Włoch i Polski. Poza granicami Węgier znalazło się 3,5 mln Węgrów, co stanowiło 1/3 narodu. Konsekwencje tych ustaleń, zarówno dla Węgier, jak i ich sąsiadów, wciąż odbijają się echem. To temat, który dziś podejmujemy. Wszelkie wątpliwości i niewiadome omówią analitycy: &nbsp;Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Sadecki – autor raportu "Długi cień Trianon. Węgierskie zmagania z przeszłością" oraz Krzysztof Dębiec, Marta Szpala i Kamil Całus. Muzyka: Artur Giordano - kompozytor Scott Buckley Linki: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/punkt-widzenia/2020-06-01/dlugi-cien-trianon <a href="https://www.euronews.co
16/11/202141 minutes 7 seconds
Episode Artwork

SŁUCHOWISKO OSW #7: Rosyjskojęzyczni Izraelczycy. Historia imigracji społeczności z byłego ZSRR

Ponad trzydzieści lat temu do Izraela przybyło prawie milion rosyjskojęzycznych imigrantów z terenów byłego ZSRR. Z dnia na dzień zwiększyli populację kraju o 20% i stali się jedną z największych rosyjskojęzycznych społeczności na świecie poza byłym Związkiem Radzieckim. Głęboko zmienili Izrael. Kim dziś są rosyjskojęzyczni Izraelczycy? Co ich przybycie oznaczało dla kraju? Jak wyglądała ich droga do zostania Izraelczykiem? To kolejny temat słuchowiska Ośrodka Studiów Wschodnich. A te wszystkie zagadnienia omówi Marek Matusiak – analityk OSW i autor raportu Rosyjska Ulica. &nbsp;Miejsce i znaczenie imigrantów z byłego ZSRR w Izraelu. Zdjęcie będące ilustracją podcastu przedstawia znajdujący się w Tel Awiwie pomnik upamiętniający ofiary samobójczego zamachu terrorystycznego na dyskotekę „Delfinarium”, do jakiego doszło 1 czerwca 2001 r. W wyniku ataku dokonanego przez młodego Palestyńczyka powiązanego z Hamasem zginęło 21 Izraelczyków, a 120 zostało rannyc
03/11/202141 minutes 49 seconds
Episode Artwork

Czy władza Viktora Orbána jest zagrożona? Kim jest kandydat opozycji na premiera Węgier?

Analityk OSW Andrzej Sadecki opowiada o węgierskiej opozycji po przeprowadzonych prawyborach. W ich wyniku wyłoniono kandydata opozycji na premiera, został nim Péter Márki-Zay. Kim jest? Czy węgierska opozycja ma szansę na wygraną w przyszłorocznych wyborach? Jak wygląda sytuacja Viktora Orbana? Czy Fidesz ma szansę na pozostanie przy władzy?&nbsp;
22/10/202133 minutes 8 seconds
Episode Artwork

Micheil Saakaszwili. Jakim był prezydentem? Czy wróci do władzy w Gruzji?

Główny temat tego odcinka Micheil Saakaszwili i jego polityczna biografia. Jakim był prezydentem? Jak Gruzja wyglądała za jego rządów i jak się dzięki nim zmieniła? Co zarzucają mu jego rywale? Jak powrót Saakaszwilego wpłynie na gruzińską politykę? Na te i inne pytania odpowiada Wojciech Górecki.&nbsp;
18/10/202146 minutes 10 seconds
Episode Artwork

SŁUCHOWISKO OSW #6: Mołdawia

Mały kraj na dalekich, wschodnich peryferiach Europy. Bez znanych miast, bohaterów i innych atrakcji. Lecz mimo, niewielkich rozmiarów jest domem dla wielu różnych narodowości i kultur. Z bogatą historią sięgającą daleko wstecz. Mołdawia – kraj z dumną przeszłością i niepewną przyszłością. To temat na kolejne słuchowisko OSW. Historię, tożsamość i wyzwania Mołdawii omówi Kamil Całus, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Muzyka Artur Giordano Linki: https://www.youtube.com/watch?v=GgxKRK0XH48 https://www.rferl.org/a/moldova-calls-on-united-nations-russian-troops-transdniester/28693178.html https://www.youtube.com/watch?v=odl0ZpXWS_0 <a href="https://www.youtube.com/watch?v=7O8FleFa_BE&amp;list=LL&amp;index=1&amp
05/10/202147 minutes 50 seconds
Episode Artwork

Angela Merkel. Od Kopciuszka do Cesarzowej. Jaką była kanclerz?

W dzisiejszym odcinku z dr Anną Kwiatkowską podsumowujemy erę Angeli Merkel. Jaką kanclerz była Angela Merkel? Jak jest oceniana przez Niemców? Co zostawia w swoim dorobku? Jak zmieniła Niemcy? Na te inne pytania odpowiadamy w tym odcinku. Film "Kto po Merkel": https://youtu.be/OIXstpSyH1Y Raport „Od Kopciuszka do Cesarzowej”: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/punkt-widzenia/2021-06-30/od-kopciuszka-do-cesarzowej Niemiecki Monitor Wyborczy: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-09-08/monitor-osw-wybory-w-niemczech-numer-13 Podcast o CDU: https://open.spotify.com/episode/3xGbeuPNYuDDMrsJcLef3U?si=CeZC1LwdSvOQDAYBPp3JNQ&amp;nd=1 Podcast o AfD: https://open.spotify.com/episode/45eOXiUnk0xyeJRJ1RfLNm?si=Tz7W4A2zRfeinnEzxX
18/09/202157 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Polityka historyczna Rosji

Już jutro 17 września. To dobry moment, aby porozmawiać o polityce historycznej Rosji. Jaką rolę odgrywa ona w rosyjskim państwie? W jaki sposób jest wykorzystywana przez władzę? Jakie są narzędzia stosowane przez Kreml w celu promocji swojej wizji historii? Co rosyjskie władze chcą osiągnąć poprzez politykę historyczną? Na te i inne pytania odpowiadają Maria Domańska i Jadwiga Rogoża.&nbsp; Link do raportu Marii Domańskiej i Jadwigi Rogoży: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/raport-osw/2021-05-25/naprzod-w-przeszlosc Poprzedni podcast o Rosji: https://open.spotify.com/episode/7LbY8srvZtNpQnUo9urvRU?si=AR_MlDDbSX2PR0qqhWZh9g&amp;dl_branch=1
16/09/202152 minutes 14 seconds
Episode Artwork

SŁUCHOWISKO OSW #5: Hongkong

Długoletni, narastający konflikt, odmienne interesy, niewinny początek i fatalne prognozy. Protesty w Hongkongu, które w 2019 r. szerokim echem odbiły się w mediach na całym świecie, zdaje się, że odeszły do historii. Co obecnie dzieje się w Hongkongu? Jaki los spotkał protestujących? Dlaczego Chiny zakazują słuchania niektórych utworów muzycznych? I czy nowouchwalone prawo wyborcze jest również ostatnim aktem aneksji Hongkongu i zarazem końcem umowy „jedno państwo, dwa systemy”? Te i inne zagadnienia omówi dr Michał Bogusz, główny specjalista Ośrodka Studiów Wschodnich z zespołu Chin. &nbsp;Muzyka: Artur Giordano - kompozytor &nbsp;Linki: &nbsp;https://www.theguardian.com/world/2021/mar/01/hong-kong-court-protests-democracy-activists-national-security-law https://time.com/5713715/hong-kong-one-country-two-systems-failure/ https://www.facebook.com/FieldofVisionUnit/videos/409392206956083/ https://hongkongfp.com/2021/08/12/china-to-ban-karaoke-songs-deemed-national-security-threats/
03/09/202140 minutes 21 seconds
Episode Artwork

30 lat Ukrainy. Sukcesy, porażki i wyzwania

Wraz z Tadeusz Iwańskim i Sławomirem Matuszakiem podsumowujemy trzydzieści lat ukraińskiej niepodległości. Jak wypada bilans gospodarczy i nie tylko? Czy Ukraina w ciągu ostatnich 30 lat odniosła sukces? Na te i inne pytania odpowiadają nasi analitycy. Komentarz: "Cyfryzacja Ukrainy – anatomia sukcesu" https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-08-23/cyfryzacja-ukrainy-anatomia-sukcesu Komentarz: "Trwałe państwo. Trzydziestolecie niepodległości Ukrainy" https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-08-24/trwale-panstwo-trzydziestolecie-niepodleglosci-ukrainy Podcast: "Największa afera w historii Ukrainy? Czyli jak zniknęło 5 mln hektarów gruntów" https://open.spotify.com/episode/0DMnLiuFRsIi0f7orFUTUD?si=giOlj8XpRYmeAgmsIZsZ0Q&amp;dl_branch=1
24/08/202157 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Susza w Czechach i jej skutki

Susza to bardzo ważny problem naszych południowych sąsiadów, który jest efektem między innymi zmiany klimatu. Czechy kolejny rok walczą z tym zjawiskiem. O sprawie informują już nie tylko ekolodzy, stała się ona jednym z ważniejszych tematów debaty publicznej. Zwykli Czesi coraz bardziej odczuwają, jakie skutki może przynieść susza. 2021 rok nie jest pod tym względem wyjątkiem. Dr Krzysztof Dębiec opowiada o przyczynach i skutkach suszy oraz czy tego typu susza w Polsce jest realnym scenariuszem, czym różni się nasza sytuacja od Czech, czego możemy nauczyć się z czeskiego przykładu. Raport „Susza w Czechach. Konsekwencje polityczne, gospodarcze i społeczne” https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/raport-osw/2021-07-09/susza-w-czechach Film "Zmiany klimatu i ich skutki. Największa od kilkuset lat susza w Czechach" https://www.youtube.com/watc
17/08/202138 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Polityka klimatyczna w niemieckiej kampanii wyborczej - tempo transformacji, limity prędkości na autostradach, elektromobilność i inne

Michał Kędzierski opowiada o polityce klimatycznej w niemieckiej kampanii wyborczej. Czy rzeczywiście jest to najważniejszy temat niemieckiej debaty? Co te wybory mogą zmienić w niemieckim podejściu do klimatu? Wśród wątków także postulat wprowadzenia generalnych limitów prędkości na autostradach, elektromobilność oraz model transformacji energetycznej proponowany przez różne partie polityczne.&nbsp; Raport "Lider w zadyszce. Polityka klimatyczna Niemiec": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/raport-osw/2020-11-30/lider-w-zadyszce Podcast "Czy wodór to ropa XXI wieku? Jak Niemcy chcą stać się wodorową potęgą": https://open.spotify.com/episode/1q9I9GcCmBLv73ARtDdsgZ
11/08/202136 minutes 47 seconds
Episode Artwork

Zapad. Informacje o rosyjskich ćwiczeniach

Andrzej Wilk i Piotr Żochowski opowiadają o prowadzonych ćwiczeniach Zapad. Dlaczego te ćwiczenia są ważne nie tylko z perspektywy wojska rosyjskiego, ale także polityki i propagandy. Opowiadamy również o specyfice tegorocznych ćwiczeń.&nbsp; Raport "Rosyjska armia białoruska": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/raport-osw/2021-03-03/rosyjska-armia-bialoruska Raport o Rosgwardii: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/punkt-widzenia/2020-05-14/rosgwardia Podcast Piotra Żochowskiego i Andrzeja Wilka: https://open.spotify.com/show/4gMokxusM28DGcFGWuYnHV?si=NHnGYfLoSHGGFpYmYIMF3Q&amp;dl_branch=1
10/08/202138 minutes 9 seconds
Episode Artwork

Afganistan i jego przyszłość

Tematem dzisiejszego odcinka jest Afganistan i jego przyszłość po wyjściu wojsk amerykańskich. Mówimy między innymi o roli talibów, wpływach innych krajów w regionie oraz sytuacji wewnętrznej. Na pytania odpowiada Krzysztof Strachota, kierownik Zespołu Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej OSW. Podcast o polityce zagranicznej Turcji: https://open.spotify.com/episode/6l4d0Z88yxKn6iRKXOC44N?si=u-fgDM-9QlywfzyKpjHeUg&amp;dl_branch=1
05/08/202151 minutes 49 seconds
Episode Artwork

SŁUCHOWISKO OSW #4: Pogranicze Kirgistan-Tadżykistan

Pod koniec kwietnia na pograniczu kirgisko-tadżyckim doszło do konfliktu. Spór rozpoczął się od obrzucania się kamieniami lokalnych mieszkańców na tle dostępu do punktu dystrybucji wody. Znajduje się on na spornym odcinku granicy, a oba kraje uważają, że jest on na ich terytorium. &nbsp;Biszkek i Duszanbe oskarżały się wzajemnie o prowokacje i dążenie do eskalacji.Nie obyło się bez ofiar i uchodźców. Co dokładnie wydarzyłosię na granicy?Jak odbiły się te starcia w polityce regionalnej? I jak wydarzenia wpisują się w szerszy kontekst od dawna nieustabilizowanej sytuacji pogranicza i coraz bardziej ograniczonego dostępu do zasobów wodnych? &nbsp;Mariusz Marszewski analityk Ośrodka Studiów Wschodnich na te i inne pytanie opowie w Słuchowisku OSW. &nbsp;Muzyka: Artur Giordano – kompozytor &nbsp;Linki: &nbsp;https://mediazona.ca/chronicle/kok-tash https://kaktus.media/ &nbsp;https://mediazona.ca/article/2021/05/01/littlewar &nbsp;http://ru.mes.kg/ &nbsp;Historie ludzi: &nbsp;https://eura
31/07/202142 minutes 42 seconds
Episode Artwork

SŁUCHOWISKO OSW #3: Tatarzy Krymscy

Wraz z Mariuszem Marszewskim opowiadamy o Tatarach Krymskich, ich historii, świadomości narodowej i obecnym trudnym położeniu. Więcej w komentarzu OSW: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-04-20/przystosowac-sie-przetrwac-tatarzy-krymscy-siedem-lat-po Autor muzyki: Artur Giordano
18/07/202152 minutes 14 seconds
Episode Artwork

PRZEGLĄD OSW #12: Putin o Ukrainie, wybory w Mołdawii i Bułgarii, sytuacja polityczna w Niemczech

Ten odcinek to zapis audio z odcinka na naszym YouTube: https://youtu.be/B0_zvCiw65g W dzisiejszym odcinku opowiadamy o groźbach Władimira Putina wobec Ukrainy, ważnych zmianach politycznych na Ukrainie oraz sytuacji politycznej w Niemczech. Wśród tematów także Mołdawia i Bułgaria i wybory, które odbyły się w tych krajach. Jak zmienią te kraje? &nbsp;Wspomniane w filmie materiały: - Putin: Ukraińcy to Rosjanie, Ukraina to „anty-Rosja”: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-07-13/putin-ukraincy-to-rosjanie-ukraina-to-anty-rosja- Ukraina: dymisja „wiecznego” ministra Awakowa https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-07-15/ukraina-dymisja-wiecznego-ministra-awakowa- Rosja wobec sytuacji w Afganistanie: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-07-15/rosja-wobec-sytuacji-w-afganistanie- Bułgaria: powyborcze pogłębienie kryzysu politycznego https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-07-13/bulgaria-powyborcze-poglebienie-kryzysu-politycznego- Mołd
17/07/20218 minutes 20 seconds
Episode Artwork

Jak powstała Komunistyczna Partia Chin? 100-lecie KPCh

1 lipca w Chinach świętowane jest 100-lecie Komunistycznej Partii Chin. Czy jest to data prawidłowa? Co działo się niemal 100 lat temu? Jak to się stało, że w Chinach powstała partia komunistyczna i jaką w tym rolę mieli komuniści rosyjscy? Na te i inne pytania odpowiada dr Michał Bogusz. Poprzedni podcast o KPCh: https://open.spotify.com/episode/5IBcsKP3kjEVwExLG7Ihq2?si=09f4d08f45f049c7 Więcej o historii Chin na naszym kanale: https://www.youtube.com/channel/UC4wLxazk7AUJLoIDUk-WVjg
01/07/202129 minutes 49 seconds
Episode Artwork

LNG - nowy priorytet rosyjskiej polityki energetycznej. Co to oznacza?

Dr Szymon Kardaś opowiada o rosyjskiej ekspansji na rynku LNG. Dlaczego LNG staje się tak ważne dla Rosji? Do czego się ona sprowadza? Co może oznaczać dla Rosji i jakie skutki może zrodzić dla rosyjskiej polityki zagranicznej? Co sektor LNG mówi nam o rosyjskim państwie i gospodarce?&nbsp; Komentarz "Wielkie ambicje: rosyjska ekspansja na rynku LNG": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-05-17/wielkie-ambicje-rosyjska-ekspansja-na-rynku-lng Poprzedni podcast z Szymonem Kardasiem: https://open.spotify.com/episode/2Y188xSQW3pSpfxCRkPBlp?si=17b871abae104a86
22/06/202141 minutes 17 seconds
Episode Artwork

PRZEGLĄD OSW #10: Rosja: armia na zachodniej flance, nowy rząd w Izraelu, CDU/CSU rośnie w sondażach

Zapis audio z filmu na naszym YouTube: https://youtu.be/N38AEZM8nx8 W tej serii dokonujemy przeglądu ważnych wydarzeń i publikacji OSW. W tym odcinku głównym tematem jest Rosja, armia i ostatnie zapowiedzi ministra obrony Szojgu. Co one oznaczają? Jak wygląda sytuacja na zachodniej flance? Kolejny temat to Izrael i polityczna rewolucja w tym kraju. Wszystko wskazuje na to, że po 12 latach stanowisko premiera opuści Binjamin Netanjahu. &nbsp;&nbsp; Opowiadamy także między innymi o sytuacji politycznej w Niemczech, czasowym wstrzymaniu budowy Baltic Pipe w Danii i francuskich myśliwcach w Chorwacji.&nbsp; Linki do publikacji:&nbsp; Zbroją i straszą: armia rosyjska na zachodniej flance: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-06-08/zbroja-i-strasza-armia-rosyjska-na-zachodniej-flance Niemiecki Monitor Wyborczy: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2021-06-09/monitor-osw-wybory-w-niemczech-numer-7 Czasowe wstrzymanie bu
13/06/20216 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Albania i bałkańskie mity - zjednoczenie Albanii i Kosowa, propozycja zmiany granic na Bałkanach

Głównym tematem tego odcinka jest Albania i koncepcja nazywana czasem Wielką Albanią. Czy możliwa jest zmiana granic na Bałkanach? Co ona może oznaczać dla regionu i dla całego świata? Czy realne jest połączenie Kosowa i Albanii? Jeśli tak to na jakich zasadach? Na te i inne pytania odpowiadamy razem z Martą Szpalą.&nbsp;
10/06/20211 hour 5 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Rosja 2021 - co dalej z opozycja, wybory parlamentarne, strzelanina w Kazaniu

W dzisiejszym odcinku Jadwiga Rogoża i Maria Domańska opowiadają o aktualnej sytuacji społecznej i politycznej w Rosji. Co się dzieje z opozycją w Rosji? Jakie są przewidywania na zbliżające się wybory parlamentarne? Co wydarzyło się w Kazaniu?
08/06/20211 hour 17 minutes 11 seconds
Episode Artwork

PRZEGLĄD OSW #9: Sankcje na Białoruś - co dalej? Powrót koronowirusa na Tajwan, afera w Czechach

Zapis dźwiękowy z naszego filmu z YouTube: https://youtu.be/DgI3BMA61_4 Głównym tematem dzisiejszego przeglądu jest Białoruś 2021 oraz sankcje na Białoruś. Czy sankcje UE na Białoruś mogą coś zmienić? Na jakim etapie jest ich ewentualne wprowadzanie i jaka może być ich treść? Jakie są najnowsze informacje odnośnie Ramana Pratasiewicza i jego dziewczyny? &nbsp;&nbsp;Dodatkowo mówimy o powrocie koronawirusa na Tajwan, sytuacji politycznej w Niemczech, oraz wielkiej aferze w Czechach. &nbsp;Linki do wspominanych materiałów dodatkowych:&nbsp; - Niemiecki Monitor Wyborczy: https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/monitor%20niemiecki_nr%206.pdf - Tajwan, koronawirus: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-05-27/covid-19-dotarl-na-tajwan - Kwestia umorzenia rosyjskiego długu wobec Czech. Rola Zemana i Klausa: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-05-27/kwestia-umorzenia-rosyjskiego-dlugu-wobec-czech-rola-zemana-i-klausa - Raport o
30/05/20215 minutes 32 seconds
Episode Artwork

PRZEGLĄD OSW #8: Nord Stream 2. O co chodzi z sankcjami USA? Konflikt izraelsko-palestyński

Zapis audio z odcinka na naszym YouTube: https://youtu.be/IEnG-wFcysc   W dzisiejszym odcinku głównym tematem jest Nord Stream 2. O co chodzi z amerykańskimi sankcjami? Czy zagrożą one projektowi Nord Stream 2? Budowa gazociągu jest już na końcowym etapie. Co oznacza ostatnia decyzja Departamentu Stanu USA odnośnie Nord Stream 2? Polityka zagraniczna USA, geopolityka, relacje USA-Niemcy - to czynniki, o których mówimy w odcinku. Kolejne tematy to konflikt izraelsko-palestyński, rosyjska ekspansja w sektorze LNG i oraz spotkanie USA-Rosja na szczeblu szefów dyplomacji. Linki wymienione w filmie: Nord Stream 2 AG wyłączone spod amerykańskich sankcji: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-05-20/nord-stream-2-ag-wylaczone-spod-amerykanskich-sankcji Spotkanie szefów dyplomacji USA i Rosji: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-05-20/spotkanie-szefow-dyplomacji-usa-i-rosji Wielkie ambicje: rosyjska ekspansja na rynku LNG: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/koment
22/05/20214 minutes 53 seconds
Episode Artwork

Polityka zagraniczna Turcji

Krzysztof Strachota opowiada o tureckiej polityce zagranicznej. Jakie są jej źródła? Jakie mogą być jej skutki dla świata? Czy taki model uprawiania polityki się opłaca?
17/05/20211 hour 6 minutes 36 seconds
Episode Artwork

PRZEGLĄD OSW #7: Konflikt izraelsko-palestyński 2021. O co chodzi? "Testament" Łukaszenki i inne

Zapis audio z odcinka na naszym YouTube: https://youtu.be/9q7NXtgASGc W dzisiejszym przeglądzie najważniejszych wiadomości ze świata i publikacji OSW opowiadamy między innymi o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Konflikt, Izrael, Palestyna, 2021, konflikt izraelsko-palestyński czy starcia Izrael-Hamas to tematy pierwszej części odcinka. Marek Matusiak o powiada o co chodzi w trwającym konflikcie. Kolejny temat to "testament" Łukaszenki. Jak wpłynie on na Białoruś 2021? Co chce tym dekretem osiągnąć Łukaszenka? Opowiadamy także o ważnym wyroku odnośnie polityki klimatycznej w Niemczech. Linki do szerszych opracowań: - Eskalacja konfliktu izraelsko-arabskiego: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-05-12/eskalacja-konfliktu-izraelsko-arabskiego - "Testament" Łukaszenki: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-05-10/testament-lukaszenki-krok-w-kierunku-rzadow-kolegialnych - Monitor Niemiecki: https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/monitor%20niemiecki_nr%205.pdf
15/05/20217 minutes 55 seconds
Episode Artwork

AfD - postulaty, geneza, podejście do Polski, szanse na dojście do władzy. NIEMIECKI MONITOR WYBORCZY#4

Prezentujemy kolejny materiał o wyborach w Niemczech. Tym razem skupiamy się na skrajnie prawicowej partii AfD. Jakie są jej postulaty? Co postulują w zakresie polityki zagranicznej? Czy mają realne szanse na uczestnictwo w rządzeniu? Na te i inne pytania odpowiadają Anna Kwiatkowska i Kamil Frymark. Niemiecki Monitor Wyborczy w formie PDF: https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/monitor%20niemiecki_nr%205.pdf Podcast Piotra Żochowskiego i Andrzeja Wilka "Referat Armie Służļy Wschód": https://open.spotify.com/show/4gMokxusM28DGcFGWuYnHV?si=BbieRegATQCX37HHjaEXJg
13/05/202155 minutes 24 seconds
Episode Artwork

SŁUCHOWISKO OSW #2: Czeczenia i Ramzan Kadyrow

Czeczenia niewielka republika położona na północnych zboczach Kaukazu. Bogata w żyzną glebę, złoża ropy naftowej oraz doświadczenia krwawych i brutalnych walk o niepodległość. Dziś Czeczenia pod wieloma względami pozostaje miejscem odrębnym od pozostałych kaukaskich republik. Jest nieodparte wrażenie, że nikt, ani prezydent W. Putin ani opozycja, nie chcą podejmować tematu Czeczeni.   Czy dziś Czeczenia nadal dążą do wolności? Dlaczego prezydent Czeczeni Ramzan Kadyrow chce kontrolować diasporę za granicą? Czy ma ku temu sposobność i narzędzia? Czy Czeczenia Ramzana Kadyrowa to spełniony sen czy koszmar Władimira Putina? Zapraszamy do słuchania.   Linki:   Muzyka w podcaście: Artur Giordano – kompozytor   Nur-Zhovkhar: https://www.youtube.com/watch?v=HTD_laRC8BA Pierwsze spotkanie W. Putina z R. Kadyrowem http://en.kremlin.ru/events/president/news/30907 https://www.youtube.com/watch?v=y6_eWcDd-jI http://chechnya.gov.ru/ Kadyrow https://www.espreso.co.rs/svet/planeta/367182/ko-kaze-nest
06/05/202142 minutes 23 seconds
Episode Artwork

PRZEGLĄD OSW #6: Zieloni na prowadzeniu w Niemczech, Joe Biden o ludobójstwie Ormian i inne

Ten odcinek to zapis audio materiału filmowego z naszego YouTube: https://youtu.be/pGfkL-2I0U4   Przegląd ważnych wydarzeń i publikacji OSW. Mówimy między innymi o ważnej wypowiedzi prezydenta USA. Joe Biden użył określenia „ludobójstwo” Ormian. Słowa amerykańskiego prezydenta wywołały poruszenie zarówno w Armenii, jak i w Turcji. W odcinku także o wyborach w Niemczech. Na czele sondaży są obecnie Zieloni. Omawiamy także ostatnie ruchy wojsk rosyjskich w okolicach Krymu. Czy rzeczywiście obserwujemy wycofywanie się Rosjan? Wśród tematów także chiński uniwersytet na Węgrzech. Jakie są kontrowersje związane z tym projektem? Linki do wspominanych analiz: - Wycofanie wojsk? Siły rosyjskie u granic Ukrainy: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-28/wycofanie-wojsk-sily-rosyjskie-u-granic-ukrainy - Albania: zwycięstwo obozu rządzącego: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-28/albania-zwyciestwo-obozu-rzadzacego - Uznanie ludobójstwa Ormian z 1915 roku przez prezy
01/05/20217 minutes 53 seconds
Episode Artwork

Cerkiew prawosławna - podstawowe informacje, struktura, różnice, polityka

W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o Cerkwi prawosławnej. Omawiamy strukturę Kościoła prawosławnego, jak wygląda hierarchia w prawosławiu, jakie są różnice z porównaniu z katolicyzmem, jak wygląda Rosyjska Cerkiew Prawosławna i jej wpływ na rosyjską politykę i społeczeństwo. Wątki dotyczące Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poruszamy także w filmie na YouTube: https://youtu.be/HRBQUZgRoeM
28/04/20211 hour 21 minutes 4 seconds
Episode Artwork

Co dalej z Nawalnym?

Dr Maria Domańska opowiada o sprawie Aleksieja Nawalnego, prześladowaniu rosyjskiej opozycji i ostatnich protestach.
26/04/202139 minutes 58 seconds
Episode Artwork

PRZEGLĄD OSW #5: Co się wydarzyło w Czechach? Kim są kandydaci na kanclerza Niemiec?

Ten odcinek to zapis audio filmu z naszego kanału YouTube: https://youtu.be/CY_Q_XJ5kuw   Czeski rząd ogłosił, że rosyjskie służby specjalne są odpowiedzialne za dwa wybuchy składów amunicji na terytorium Czech w 2014 roku. Jakie są szczegóły? Jaki wpływ ta sprawa będzie miała na sytuację międzynarodową i na Czechy 2021? Kolejny temat to Niemcy 2021 i kolejne doniesienia związane z wyborami parlamentarnymi. Poznaliśmy kandydatów chadeków i Zielonych na urząd kanclerza Niemiec. W odcinku przybliżamy ich sylwetki. Inne tematy, które poruszamy to domniemamy "zamach" na Łukaszenkę, orędzie Władimira Putina, Rosja 2021, Aleksiej Nawalny i protesty rosyjskiej opozycji oraz Mołdawia. Czy czeka nas zjednoczenie Mołdawii z Rumunią? Dodatkowe materiały wspomniane w filmie: - analiza "Rosyjskie zamachy w Czechach – kontekst krajowy, implikacje, perspektywy": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-20/rosyjskie-zamachy-w-czechach-kontekst-krajowy-implikacje-perspektywy - analiza: "Ann
24/04/20219 minutes 56 seconds
Episode Artwork

PRZEGLĄD OSW #4: Kryzys wokół Donbasu, problemy z Energiewende, wybory w Bułgarii

Ten materiał to zapis audio z odcinka na naszym YouTube: https://youtu.be/CvvoTrAuNAM Kolejne ważne informacje ze świata w formacie Przegląd OSW. W odcinku mówimy między innymi najświeższe informacje z Donbasu. Czy ukraińskie doniesienia o szczególnej aktywności wojsk rosyjskich są prawdziwe? Do czego może prowadzić kolejny kryzys na linii Ukraina-Rosja? Czy Rosja wkroczy większymi siłami na Ukrainę?  Kolejnym tematem jest Energiewende i problemy, które zgłosił niemiecki Federalny Trybunał Obrachunkowy. W kontekście naszych zachodnich sąsiadów opowiemy także o walce z pandemią w tym kraju. Co o działaniach rządu sądzą Niemcy? Koronawirus, obostrzenia - jak to wpłynie na nadchodzące wybory?  Wśród wiadomości ze świata także wybory w Bułgarii oraz sprawa gazociągu Turkstream.  Wspominane materiały dodatkowe: analiza sytuacji w Donbasie wraz z mapą incydentów: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-04-06/kryzys-wokol-donbasu-miedzy-blefem-a-wojna analiza o Energiewende: https:/
10/04/20217 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Jak Niemcy radzą sobie z pandemią? NIEMIECKI MONITOR WYBORCZY#3

Jak Niemcy radzą sobie z pandemią? Jak wygląda proces szczepienia w Niemczech? Jak wyglądają obostrzenia? Czy trwająca pandemia wpłynie na jesienne wybory parlamentarne w Niemczech? Na te i inne pytania odpowiadamy razem z Kamilem Frymarkiem, analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich. Link do Niemieckiego Monitora Wyborczego w formie PDF: https://bit.ly/39ro1KU
31/03/202133 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Odcienie nacjonalizmu w Europie Środkowej

W tym odcinku opowiadamy o ruchach nacjonalistycznych i ultrakonserwatywnych w Europie Środkowej. W podcaście występują analitycy OSW: Martyna Wasiuta, Krzysztof Dębiec, Mateusz Seroka, Kamil Całus oraz Franciszek Tyszka.  Wyjaśnienie terminu "ustawa niewolnicza" w analizie OSW: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2020-04-22/wegierski-sposob-na-walke-z-gospodarczymi-skutkami-covid-19
29/03/20211 hour 24 minutes 37 seconds
Episode Artwork

PRZEGLĄD OSW #3: Rozbicie siatki szpiegowskiej w Bułgarii, kryzys UE-Chiny, wybory w Izraelu

Ten materiał to zapis audio z naszego YouTube: https://youtu.be/Yx_eJfEK0Fk   Podsumowujemy wiadomości ze świata i publikacje Ośrodka Studiów Wschodnich. W tym odcinku opowiadamy m.in. o: - kryzysie w relacjach UE-Chiny - rozbiciu rosyjskiej siatki szpiegowskiej w Bułgarii - wyborach w Izraelu - aresztowaniu Andżeliki Borys - antyrosyjskich sankcjach na Ukrainie Ministrowie spraw zagranicznych UE zdecydowali się nałożyć na Chiny sankcje w związku z prześladowaniami Ujgurów. Chińska reakcja była bardziej radykalna. Obecnie trwa bojkot konsumencki zachodnich firm odzieżowych, w tym H&M. W Bułgarii trwa walka, w której przeciwnik to rosyjskie służby specjalne. W tym kraju doszło do kolejnych aresztowań osób podejrzanych o szpiegostwo. W Izraelu kolejne wybory parlamentarne, wygrała jest partia urzędującego premiera Likud, jednak nie wiadomo kto sformułuje nowy rząd. Więcej w materiałach: Bułgaria: rozbicie rosyjskiej siatki szpiegowskiej: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-
27/03/20215 minutes 20 seconds
Episode Artwork

PRZEGLĄD OSW: Starcie BIDEN vs. PUTIN, wojna w Donbasie, sytuacja w Hongkongu i inne wydarzenia

Ten podcast to zapis audio z naszego filmu na YouTube, w którym podsumowujemy ostatnie wydarzenia i publikacje: https://youtu.be/-MR758Uegks   W dzisiejszym podsumowaniu wydarzeń i publikacji mówimy między innymi o starciu USA vs. Rosja na szczeblu prezydentów Biden - Putin. Co się wydarzyło i jak wpłynie to na relacje Rosja - USA? Jakie zmiany przeniesie światowa geopolityka za kadencji nowego prezydenta USA? Opowiadamy o: - możliwej eskalacji wojny w Donbasie - sytuacji w Hongkongu - Estonia i jej wojsko - wyborach landowych w Niemczech - paszportach immunologicznych - kryzysie politycznym w Mołdawii Więcej w tekstach i analizach Ośrodka Studiów Wschodnich: Koniec połowicznej demokracji w Hongkongu: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-03-19/koniec-polowicznej-demokracji-w-hongkongu Możliwy wzrost napięcia w Donbasie: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2021-03-19/mozliwy-wzrost-napiecia-w-donbasie Rosyjska reakcja na ocenę Putina przez Bidena: https://www.osw.w
20/03/202110 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Dwuwładza w Mołdawii? Kryzys polityczny w Kiszyniowie

O kryzysie politycznym w Mołdawii mówi analityk OSW Kamil Całus. Po wyborach prezydenckich w Mołdawii Maia Sandu próbuje doprowadzić do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Napotyka to na opór innych sił politycznych, w tym partii związanej z byłym prezydentem Igorem Dodonem. Czy obecna sytuacja w skrajnym przypadku może doprowadzić do dwuwładzy w Mołdawii?    Link do podcastu Piotra Żochowskiego i Andrzeja Wilka: https://open.spotify.com/show/4gMokxusM28DGcFGWuYnHV?si=h9LrMN1iTZavqqyl7Erv0w
05/03/202150 minutes 4 seconds
Episode Artwork

NIEMIECKI MONITOR WYBORCZY CZ. 2 - Partia Zielonych i wybory landowe

Partia Zielonych obecnie zajmuje 2 miejsce w sondażach. Jakie będą Niemcy pod rządami tej partii? Na podstawie sytuacji w landach na te i inne pytania odpowiadają Kamil Frymark i Michał Kędzierski.
03/03/202156 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Grupa Wyszehradzka. Bilans trzydziestolecia

Mija trzydzieści lat od powstania Grupy Wyszehradzkiej. Jaką rolę pełni Grupa Wyszehradzka? Jak wyglądała jej historia? Jakie wyzwania czekają Grupę w najbliższych latach? Opowiada o tym Mateusz Gniazdowski, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
15/02/20211 hour 6 minutes 53 seconds
Episode Artwork

NIEMIECKI MONITOR WYBORCZY - KTO PO MERKEL? Cz. I - wybory w CDU

W #podcastOSW zaczynamy serię podcastów o wyborach parlamentarnych w Niemczech, które odbędą się w 2021 roku. Kto zastąpi kanclerz Angelę Merkel? W pierwszej części opowiadamy o sytuacji w partii ustępującej kanclerz - CDU.
28/01/202136 minutes 43 seconds
Episode Artwork

Dokąd zmierza Rosja? Nawalny, represyjne ustawy, cenzura w Internecie

O obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Rosji w najnowszym odcinku #podcastOSW opowiada Maria Domańska. Jak będzie Rosja 2021? Jak na kraj wpłynie sprawa Aleksieja Nawalnego? Czy Rosjanom grozi cenzura w Internecie? Maria Domańska opowiada o przyjętych w grudniu represyjnych ustawach, które uderzają w wolność w Internecie, wolność zgromadzeń i społeczeństwo obywatelskie.
22/01/202148 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Co zmienił rok 2020? Co nas czeka w 2021? - ODCINEK SPECJALNY

W specjalnym noworocznym odcinku analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich podsumowują rok 2020 i opowiadają o najważniejszych przewidywaniach na rok 2021. Występują kierownicy zespołów i projektów w OSW: Anna Kwiatkowska, Justyna Gotkowska, Tadeusz Iwański, Marek Menkiszak, Konrad Popławski, Krzysztof Strachota i Jakub Jakóbowski.    00:12:30 - Chiny 2020, jak na Chiny wpłynęła pandemia, relacje Chiny-USA  00:40:40 - Rosja 2020, wyzwania stojące przed Kremlem, bilans 2020 roku, sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna  01:04:00 - Białoruś 2020, skutki protestów, relacje Białoruś-Rosja 01:20:00 - Ukraina 2020, walka z korupcją na Ukrainie, pozycja prezydenta Zełenskiego  01:27:00 - Turcja 2020, ofensywa turecka na arenie międzynarodowej, wojna o Górski Karabach 01:55:00 - Niemcy 2020, czy Niemcy wychodzą z 2020 roku wzmocnione, sytuacja w UE, relacje NATO-UE  02:30:50 - najważniejsze wydarzenia roku 2021 według analityków OSW
29/12/20203 hours 21 seconds
Episode Artwork

SŁUCHOWISKO OSW #1 - Łączenie przeciwności. O skomplikowanej polityce historycznej Białorusi

Od początku istnienia białoruskiej państwowości poważnym problemem pozostaje jasne zdefiniowanie tożsamości narodowej Białorusinów. Nauka historii mogłaby odgrywać tu kluczową rolę w jej kształtowaniu. Mogłaby, ale tak się nie dzieje. Polityka historyczna jest jednym z ważniejszych aspektów działania białoruskiego państwa pod rządami Aleksandra Łukaszenki. A ten łączy zarówno sowieckość jak i pamięć o Wielkim Księstwie Litewskim, niezależność jak i poddanie się wschodniemu sąsiadowi - Rosji.  Szczegółowo na ten temat można przeczytać w raporcie Wojciecha Konończuka i Kamila Kłysińskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia "Łączenie przeciwności. Polityka historyczna Białorusi". Albo posłuchać w podcaście OSW.  Muzyka: kompozytor Artur Giordano.
23/12/202035 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Co się dzieje w Azji Centralnej? cz. 1 - Dlaczego w Turkmenistanie stanął pomnik psa prezydenta?

W najnowszym podcast OSW dr Mariusz Marszewski opowiada o kulturze, polityce i społeczeństwach Azji Centralnej na bazie najnowszych wydarzeń w regionie. W odcinku między innymi o pomniku psa prezydenta Turkmenistanu, sytuacji pandemicznej, rewolucji w Kirgistanie oraz o konsekwencjach głośnego filmu Borat.   Tekst o rewolucji w Kirgistanie: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2020-10-29/kirgistan-po-kolejnej-rewolucji
19/12/202032 minutes 45 seconds
Episode Artwork

Czy Rosja będzie kiedyś eko? Energia atomowa i OZE w Rosji

Jak wygląda miks energetyczny Rosji? Jak Rosja 2020 odpowiada na wyzwania związane z globalnym ociepleniem? Jak wygląda podejście Rosjan do energii atomowej i do OZE? Na te i inne pytania odpowiada dr Szymon Kardaś.  Publikacja "Upaństwowiona liberalizacja. Rosyjski sektor elektroenergetyczny dziesięć lat po reformie": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/prace-osw/2020-09-24/upanstwowiona-liberalizacja
12/12/202049 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Co Joe Biden sądzi o relacjach z Rosją i Nord Stream 2? Polityka zagraniczna Bidena cz. II USA-Rosja

Ten odcinek to zapis audio z naszego materiału na YouTube. Materiał wideo: https://youtu.be/CVsXo-TA-ko Wybory w USA odbyły się już kilka tygodni temu. Do objęcia urzędu szykuje się Joe Biden. Tematem naszego materiału jest polityka zagraniczna, jaką może prowadzić nowa administracja USA. Jak będą wyglądały relacje USA-Rosja? Co dalej z Nord Stream 2? USA prowadzone przez Bidena będą blokować projekt? Komu Rosja sprzyjała w tych wyborach? Czy polityka, którą prowadził Donald Trump zmieniła coś w relacjach z Rosją? Geopolityka USA, relacje Rosja-USA, globalne skutki, które przyniosą wybory prezydenckie w USA 2020 to główne tematy odcinka, w którym występują doktor Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich) i doktor Szymon Kardaś (analityk ds. polityki energetycznej Rosji).
28/11/202011 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Największa afera w historii Ukrainy? Czyli jak zniknęło 5 mln hektarów gruntów

W podcast OSW o być może największej aferze w historii niepodległej Ukrainy. W państwowych rejestrów zniknęły grunty, których łączna wielkość dorównuje obszarowi całej Słowacji. O tym jak do tego doszło oraz jak wygląda stan walki z korupcją w ukraińskim państwie opowiada Sławomir Matuszak, analityk OSW.
26/11/202022 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Polityka zagraniczna Bidena cz. I - Chiny-USA, polityka bezpieczeństwa

Wybory prezydenckie w USA 2020 odbyły się już kilka dni temu. Najbardziej prawdopodobne, że Joe Biden to nowy prezydent USA. Tematem dwuodcinkowej serii filmów i podcastów OSW jest polityka zagraniczna Joe Bidena. W tym odcinku mówimy o starciu Chiny-USA, polityce bezpieczeństwa oraz przyszłości NATO. Czy armia USA będzie stacjonować w Europie? Czy wybór Joe Bidena oznacza zmianę w relacjach Chiny-USA? Geopolityka USA - jak będzie wyglądać za prezydentury Joe Bidena. Na ten temat rozmawiamy z Justyną Gotkowską i Jakubem Jakóbowskim.
07/11/202039 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Wielka reforma samorządowa na Ukrainie. Sukces w cieniu wyborczej porażki

W najnowszym podcaście opowiadamy o wynikach wyborów samorządowych na Ukrainie oraz o reformie tamtejszej władzy lokalnej. Jak wyglądają wyniki? Jak wpłyną one na pozycję prezydenta Zełenskiego? Co dalej z partią Sługa Narodu?    Poprzedni podcast o Ukrainie: https://open.spotify.com/episode/6sK9tEBYXd3X2sMn6XYM8w?si=luMk2GYgTv6StwcsqqFXKg
30/10/202050 minutes 11 seconds
Episode Artwork

Stabilna niestabilność. Co nowego na Białorusi?

W najnowszym #podcastOSW wracamy na Białoruś. Kamil Kłysiński opowiada o obecnej sytuacji oraz przyszłości Alaksandra Łukaszenki. Czy Łukaszenka dotrwa do końca kadencji?    Odcinek o historii relacji Białoruś-Rosja: https://open.spotify.com/episode/11pGZ1BGCxRtcUnJNd8ZtZ
09/10/202033 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Zjednoczenie Niemiec. 30 lat później

Link do filmu OSW o zjednoczeniu Niemiec: https://youtu.be/5LacFQKFpnk   Poprzedni podcast z dr Anną Kwiatkowską: https://open.spotify.com/episode/6VMGBwJ7P4OzcToRc06GkE?si=7VMy3GBCTdyxziMDEjqloA
03/10/202058 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Byli funkcjonariusze Stasi i KGB w Nord Stream. Czy Nord Stream 2 powstanie? Aktualna sytuacja

Ten podcast to zapis audio filmu z naszego kanału YouTube. W formacie wideo jest on dostępny pod linkiem: https://youtu.be/7zF3CPfQa4A W projekt Nord Stream zaangażowanych jest wielu byłych agentów Stasi i KGB. Analitycy OSW opowiadają o powiązaniach m.in. CEO Nord Stream 2 AG i innych ważnych osób lobbujących za projektem. W materiale opowiadamy na pytania o Nord Stream 2, o co chodzi w tym projekcie. Czy Nord Stream 2 zagrożenie dla Polski i całego regionu? Czy realizacji gazociągu zaszkodzą amerykańskie sankcje? Czy sprawa otrucia Nawalnego zmieniła opinię Niemców na temat Nord Stream i współpracy Niemcy-Rosja? Czy Niemcy rzeczywiście potrzebują gazociągu do zrealizowania swojej polityki klimatycznej? Jak Nord Stream 2 wpłynie na światową politykę i gospodarkę? Na te i inne pytania w naszym materiale odpowiadają analitycy reprezentujący Ośrodek Studiów Wschodnich - Agata Łoskot-Strachota, dr Szymon Kadraś i Michał Kędzierski. Źródła przebitek: kremlin.ru
22/09/202026 minutes 23 seconds
Episode Artwork

Jerzy Giedroyc i polska polityka wschodnia

14 września 2000 roku zmarł Jerzy Giedroyc. W podcast OSW wicedyrektor Wojciech Konończuk opowiada o dziedzictwie Giedroycia, "Kultury" oraz o tym czym jest i czym nie jest doktryna Giedroycia.
14/09/202043 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Żydzi ultraortodoksyjni. Obyczaje, społeczność, spory wewnątrz państwa Izrael

Żydzi ultraortodoksyjni to bardzo ciekawa i ważna społeczność dla Izraela. W dzisiejszym podcast OSW opowiadamy o tej grupie. Jakie są ich obyczaje? Czym różnią się od innych obywateli Izraela? Jak wypływają na sytuację wewnętrzną i prawo w Izraelu? Jak zmieni się Izrael w obliczu zmian demograficznych? Na te i inne pytania odpowiada Marek Matusiak, analityk OSW.    Komentarz Karoliny Zielińskiej o obecnej sytuacji politycznej: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2020-08-10/izraelski-rzad-wielkiej-koalicji-nowe-oblicza-kryzysu   Analiza Marka Matusiaka o ultraortodoksyjnych Żydach w Izraelu: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2020-06-23/ultraortodoksyjni-zydzi-w-izraelu-epidemia-jako-probierz
04/09/202053 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Turcja. Polityka, gospodarka, droga Erdoğana do władzy

Temat dzisiejszego odcinka to Turcja. Mateusz Chudziak opowiada  o polityce wewnętrznej i gospodarce tego kraju. Prześledziliśmy także drogę, którą przeszedł Recep Tayyip Erdoğan. Jak wygląda Turcja za jego rządów? Jak wyglądają powiązania między światem polityki i biznesu? Czy władza Erdoğana przetrwa jeszcze długie lata?
29/08/20201 hour 13 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Łukaszenka - czy to koniec? Białoruś, protesty 2020 - najnowsze informacje

Ten podcast to zapis dźwiękowy z filmu zamieszczonego na głównym kanale OSW na YouTube. Materiał w formie wideo: https://youtu.be/RRxjam4oTJ4
17/08/20208 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Życie codzienne w państwie nieuznawanym

W najnowszym odcinku podcast OSW tematem jest Naddniestrze i życie codzienne w tym państwie nieuznawanym. Opowiada o tym analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus.   Poprzedni podcast o Mołdawii: https://open.spotify.com/episode/0OWdiN67D0kEmuppW7mMcW?si=zOqLYPEiQRWe4GGm0Hfz1Q Wspomniany wywiad z Krzysztofem Królem, polskim piłkarzem grającym w Naddniestrzu: https://www.sport.pl/pilka/7,65042,22240818,gral-w-sheriffie-i-szybko-stamtad-uciekl-tyraspol-wyglada.html Wywoływany odcinek BezPlanu Naddniestrze: https://youtu.be/ImABN8nGiOI
14/08/20201 hour 7 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Białoruś. Protesty, wyniki wyborów. Wybory na Białorusi 2020 - czy zmienią ten kraj?

Ten odcinek jest zapisem audio z naszego YouTube. Materiał w wersji wideo: https://youtu.be/ky9UBviuukk
10/08/202012 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Chorwacja. Przewodnik społeczno-polityczny

W tym odcinku opowiadamy o sytuacji społeczno-politycznej Chorwacji. Ten podcast polecamy szczególnie tym, którzy chcą wybrać się na wakacje w tym kierunku. Mateusz Seroka opowiada o aktualnej sytuacji pandemicznej, niedawnych wyborach parlamentarnych, chorwackiej scenie politycznej i problemach społecznych Chorwatów.
30/07/202038 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Serbia. Bliżej czy dalej Europy? Polityka wewnętrzna i negocjacje Serbia-Kosowo

W #podcastOSW opowiadamy o aktualnej sytuacji w Serbii. Serbia po wyborach parlamentarnych, które skonsolidowały władzę Prezydenta staje przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich są negocjacje z Kosowem. Sytuację wewnętrzną w Serbii, historię negocjacji Serbia-Kosowo przybliża analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich Marta Szpala.
24/07/20201 hour 3 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Czy wodór to ropa XXI wieku? Jak Niemcy chcą stać się wodorową potęgą.

W najnowszym odcinku podcast OSW Michał Kędzierski opowiada na pytania o wodór. Czy wodór to ropa XXI wieku? Jak Niemcy chcą go wykorzystać w swojej transformacji energetycznej?  Więcej na temat Energiewende w poprzednim odcinku podcastu OSW, jest on dostępny na naszym kanale. Zachęcamy także do odwiedzenia naszego głównego kanału na YouTube, tam pojawił się film o niemieckich planach odejścia od węgla: https://www.youtube.com/watch?v=7W5NTdg5rco&feature=youtu.be
17/07/202039 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Mentalność mieszkańców Azji Centralnej cz. II

W drugiej części rozmowy dr Mariusz Marszewski opowiada o mentalności mieszkańców Azji Centralnej. W tym odcinku najwięcej miejsca poświęcamy kwestiom religijnych.
16/07/202046 minutes 38 seconds
Episode Artwork

Co się dzieje w Rosji? Sytuacja gospodarcza i polityczna

Jak wygląda Rosja 2020? Jak pandemia i sytuacja na rynku ropy naftowej wpłynie na Rosję? Jak wygląda pozycja Władimira Putina? O co chodzi w referendum, które zakończy się w lipcu w Rosji? Na te i inne pytania w podcast OSW odpowiadają analityczki dr Maria Domańska i Iwona Wiśniewska. Podcast "Putin vs. milenialsi. Rosja Putina, media społecznościowe, aktywność obywatelska i służby specjalne": https://open.spotify.com/episode/3LGOU9S4tr2PBw3PhqaatV?si=Pi4PkmuHRWKFYh0XDxjCJQ Źródło obrazka wykorzystanego w miniaturze: Kremlin.ru
29/06/20201 hour 2 minutes 14 seconds
Episode Artwork

Przyczyny zapaści niemieckiego imperium motoryzacyjnego

Niemiecka motoryzacja ma bardzo duże problemy, które mogą wpłynąć na całą gospodarkę tego kraju, a w konsekwencji także na jego pozycję na świecie. W dzisiejszym #podcastOSW dr Konrad Popławski opowiada o przyczynach zapaści niemieckiego imperium motoryzacyjnego. Wśród tematów: - afera diesla - niemiecka motoryzacja a samochody elektryczne i autonomiczne - rola motoryzacji w niemieckiej gospodarce - jak zapaść niemieckiej motoryzacji wpłynie na całą gospodarkę - jak problemy gospodarcze wpłyną na pozycję Niemiec w Unii Europejskiej Publikacja "Na zakręcie. Kryzys niemieckiej branży motoryzacyjnej": https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/punkt-widzenia/2020-05-18/na-zakrecie
23/06/202057 minutes 24 seconds
Episode Artwork

Czy aktor jest dobrym prezydentem? Pierwszy rok prezydentury Zełenskiego

Ponad rok temu prezydentem Ukrainy został komik i aktor Wołodymyr Zełenski. Jak wygląda bilans pierwszego roku jego prezydentury? Jak w praktyce sprawdził się pomysł powołania rządu złożonego ze specjalistów? Jakie reformy przeprowadził Zełenski i jego ekipa? Na te i inne pytania w podcast OSW odpowiadają Tadeusz Iwański (kierownik Zespołu Białorusi, Ukrainy i Mołdawii) i analityk ds. Ukrainy Sławomir Matuszak.
23/05/20201 hour 5 minutes 51 seconds
Episode Artwork

Polskie dziedzictwo kulturowe na Wschodzie

W dzisiejszym odcinku podcast OSW wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk opowiada o pozostałym na Wschodzie dziedzictwie polskiej kultury. Więcej w publikacji: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/raport-osw/2020-05-04/zagrozone-dziedzictwoLinki do omawianych zaytków:4:20 - XVII-wieczny zamek w Podhorcach - https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/6.%20XVII-wieczny%20zamek%20w%20Podhorcach(1).jpg10:20 - ruiny renesansowego zamku w Pomorzanach - https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/7.Ruiny%20renesansowego%20zamku%20w%20Pomorzanach(1).jpg27:05 - Cmentarz Łyczakowski we Lwowie https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/18.%20Cmentarz%20%C5%81yczakowski%20we%20Lwowie1%20%281%29.jpg27:29 - pozostałości fresków w kościele podominikańskim w Kamieńcu Podolskim https://www.osw.waw.pl/sites/default/files/2020-05/16.%20Pozostałości%20fresków%20w%20kościele%20podominikańskim%20w%20Kamieńcu%20Podolskim.jpgInne: XVIII-wieczny kościół w Podhorcach -
19/05/202051 minutes 44 seconds
Episode Artwork

Polityczna rewolucja na Słowacji

Ostatnie wybory parlamentarne przyniosły zmianę rządu na Słowacji. Po latach rządów od władzy został odsunięty Smer. Nowy premier Igor Matovič zapowiada daleko idące reformy. Dokąd zmierza Słowacja? Jakim wyzwaniom będzie musiał sprostać nowy rząd? Czy czeka nas polityczna rewolucja u naszych politycznych sąsiadów? Na te pytania odpowiada dr Krzysztof Dębiec, analityk OSW ds. Czech i Słowacji.
09/05/202037 minutes 41 seconds
Episode Artwork

Gruzja i Gruzini. O tożsamości, winie i Stalinie

W tym odcinku podcast OSW z Wojciechem Góreckim ruszamy w podróż do Gruzji. Rozmawiamy o gruzińskiej tożsamości, tradycjach i obyczajach. Czy Gruzini nadal kultywują słynne uczty z toastami, winem i rolą tamady? Jak wygląda podejście Gruzinów do osób starszych i spraw związanych z rodziną? Czy Gruzji bliżej Europie czy Azji? Jak wygląda droga Gruzji do struktur europejskich? Czy dalej trwa w tym kraju kult Stalina? Na te pytania i inne pytania odpowiadamy w podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich.
25/04/20201 hour 3 minutes 5 seconds
Episode Artwork

Gry rosyjskich służb specjalnych w cieniu pandemii

Czy pojawiające się fale smsowych łańcuszków z fake newsami są inspirowane przez służby specjalne? Jak służby wykorzystują sytuację, aby zwiększyć swoje kompetencje? Jakie działania podejmuje rosyjska propaganda w dobie pandemii? O tym rozmawiamy w najnowszym odcinku podcast OSW z Piotrem Żochowskim, analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich.
22/04/202034 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Finlandia. Charakter Finów i ich polityka bezpieczeństwa

Dzisiejszy podcast OSW jest poświęcony Finlandii. Będziemy rozmawiać o fińskim "całościowym podejściu do bezpieczeństwa", które staje się laboratorium modelowych rozwiązań dla wielu państw na świecie. Finowie ze względu na swój specyficzny narodowy charakter podchodzą zupełnie inaczej do wielu zagadnień związanych z obronnością. Finlandia ma armię poborową, a w kwestie związane z polityką bezpieczeństwa jest zaangażowane całe społeczeństwo.  Rozmawiamy z Piotrem Szymańskim, analitykiem ds. bezpieczeństwa w Ośrodku Studiów Wschodnich.
02/04/202040 minutes 58 seconds
Episode Artwork

Jak Niemcy zmieniają swoją energetykę? Przewodnik po Energiewende

W dzisiejszym #PodcastOSW transformacja energetyczna w Niemczech. Przedstawiamy podstawowe informacje o Energiewende - jak obecnie wygląda mix energetyczny Niemiec, czym Niemcy chcą zastąpić węgiel, dlaczego odchodzą także od energii atomowej, ile będzie kosztować transformacja energetyczna - na te pytania odpowiadamy w podcast OSW z Michałem Kędzierskim, analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich.  https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2019-09-25/kryzys-branzy-wiatrowej-w-niemczech-kolejne-zagrozenie-dla
16/03/202033 minutes 37 seconds
Episode Artwork

Gra o (nie)zależność Białorusi. Rosja, ropa naftowa i polityka

W najnowszym #PodcastOSW rozmawiamy o białorusko-rosyjskiej grze o niezależność. W kontekście trwających negocjacji odnośnie Państwa Związkowego i większej integracji tych krajów toczy się spór Białorusi i Rosji o ropę naftową. W audycji rozmawiamy z analitykami Ośrodka Studiów Wschodnich - dr. Szymonem Kardasiem i Kamilem Kłysińskim.
09/03/20201 hour 1 minute 33 seconds
Episode Artwork

Putin vs. milenialsi. Rosja Putina, media społecznościowe, aktywność obywatelska i służby specjalne.

Wprowadzeniem do dzisiejszego podcastu jest film z naszego kanału YouTube: https://youtu.be/Y1qLTPjqiq0 W Podcast OSW z Jadwigą Rogożą i Piotrem Żochowskim rozmawiamy o tym, jak współczesna Rosja walczy z aktywnością (w tym aktywnością internetową) wśród pokolenia milenialsów.
24/02/202052 minutes 1 second
Episode Artwork

Kryzys migracyjny. Jak zmienił Niemcy?

Kryzys migracyjny w Europie wywarł wielki wpływ na sytuację wewnętrzną Niemiec. Tylko na przełomie roku 2015 i 2016 do Niemiec przybyło ponad milion uchodźców i migrantów. Do 2050 roku odsetek muzułmanów w Niemczech wzrośnie do 20%. W dużych miastach na zachodzie Niemcy nie są już dominującą grupą etniczną, jest ich mniej niż 50%. Masowa imigracja do Europy spowodowała liczne zmiany w strukturze społecznej. W Podcast OSW pytamy o skutki decyzji, które podjęła w 2015 roku kanclerz Angela Merkel. O tym, jakie będą Niemcy w XXI wieku rozmawiamy z Anną Kwiatkowską-Drożdż, kierowniczką Zespołu Niemiec i Europy Północnej Ośrodka Studiów Wschodnich.1:10 - spory migracyjne z lat 90' 7:20 - Narodowy Plan Integracyjny 11:40 - przyczyny decyzji kanclerz Merkel o niezamykaniu granicy z Austrią 18:30 - reakcje na falę migracji od entuzjastycznego przyjęcia po strach 22:50 - przekonanie o "powinnościach historycznych" Niemców 25:20 - kryzys w Kolonii 27:00 - nieobiektywizm mediów wobec kryzysu i ich
07/02/202046 minutes 17 seconds
Episode Artwork

Jak Rosja szkoli służby specjalne? Odpowiedzi na pytania słuchaczy dot. służb specjalnych Rosji

W tym odcinku Podcastu Ośrodka Studiów Wschodnich odpowiadamy na pytania słuchaczy do podcastów o służbach specjalnych. Piotr Żochowski z OSW mówi między innymi o procesie szkolenia służb specjalnych, przyczynach "wpadek GRU" oraz służbach Białorusi. Zapraszamy do komentowania i udostępniania, Ośrodek Studiów Wschodnich. 1:12 - przyczyny "wpadek GRU" - sprawa Skripala 18:30 - zabójstwo czeczeńskiego bojownika w Berlinie23:09 - szkolenie służb specjalnych Rosji40:45 - wpływ FSB na obywateli Białorusi Miniatura: RIA Novosti archive, image #846846 / Andrey Stenin / CC-BY-SA 3.0
24/01/202054 minutes 7 seconds
Episode Artwork

Życie codzienne pod rządami Komunistycznej Partii Chin

Druga część podcastu o Komunistycznej Partii Chin. Michał Bogusz opowiada, jak partia wpływa na codzienne życie i robienie kariery w tym kraju. 0:55 - duchowe urodziny jako członka KPCh, czy możliwy jest sukces w Chinach bez członkostwa w partii2:28 - przedsiębiorstwa w Chinach 3:20 - kariera naukowa i wojsko w Chinach, rola więzów krwii8:20 - jak KPCh werbuje członków 11:10 - rola kobiet w Komunistycznej Partii Chin13:40 - młodzi w organizacjach partyjnych19:50 - pierwsze stanowiska w KPCh21:30 - zarobki w KPCh 26:50 - prestiż w KPCh 31:00 - przykłady zniszczonych karier w KPCh 37:00 - ograniczenia wiekowe w partii39:20 - zakładanie rodów w Chinach
09/01/202044 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Czy Unia Europejska będzie miała swoją armię? O polityce bezpieczeństwa i obrony UE

Nie tak dawno świat obiegła wypowiedź prezydenta Macrona, który mówił o "śmierci mózgowej NATO". Tymczasem coraz więcej w sprawach związanych z bezpieczeństwem dzieje się w Unii Europejskiej. We wrześniu nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłosiła powstanie Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej. W #PodcastOSW rozmawiamy o polityce bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej. Czy stanowi ona konkurencję dla NATO? Czy powstanie armia Unii Europejskiej? Na te i inne pytania odpowiada Justyna Gotkowska, koordynatorka projektu "Bezpieczeństwo i obronność w Europie Północnej" z Ośrodka Studiów Wschodnich.   1:09 - czy nowa dyrekcja to wstęp do tworzenia "ministerstwa obrony UE"? 3:07 - dyskusje o roli NATO i roli USA w systemie bezpieczeństwa Europy 6:20 - na co składa się unijna polityka bezpieczeństwa i obrony 9:45 - czym są grupy bojowe w UE   11:03 - współpraca wojskowa w UE 16:55 - współpraca przemysłowa 26:11 - współpraca cywilna 28:08 - francuskie po
21/12/201942 minutes 30 seconds
Episode Artwork

Ceaușescu wiecznie żywy?

30 lat w temu w Rumunii miała miejsce rewolucja, która doprowadziła do obalenia Nicolae Ceaușescu. W wyniku tych wydarzeń zginęło ponad 1 000 osób, w tym sam dyktator. Pomimo tego do dnia dzisiejszego Rumunią współrządzą w dużej mierze osoby powiązane z reżimem komunistycznym, a za krwawą rewolucję nikt nie poniósł odpowiedzialności. Dodatkowo w rumuńskim społeczeństwie były dyktator cieszy się rekordową popularnością. W #PodcastOSW z Kamilem Całusem wracamy do wydarzeń z 1989 roku. 00:52 - sytuacja w Rumunii w grudniu 1989 roku03:15 - sprawa pastora László Tőkésa 05:50 - sytuacja opozycji rumuńskiej i pozycja policji politycznej07:03 - powstanie w Timisoarze08:50 - wiec i rewolucja w Bukareszcie 10:40 - przejęcie władzy i egzekucja Nicolae Ceaușescu14:10 - kto przejął władze po rewolucji? 15:00 - odpowiedzialność za ofiary rewolucji17:30 - system polityczny w Rumunii, powiązania elit z reżimem komunistycznym i brak rozliczenia policji politycznej20:40 - obecna popularność Nicolae Ceau
04/12/201932 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Mentalność mieszkańców Azji Centralnej

Z Mariuszem Marszewskim ruszamy w podróż po Azji Centralnej. Rozmawiamy o genezie państw regionu, obyczajach, roli rodziny i religii w tych społeczeństwach. 1:02 - powstanie, historia państw regionu i tożsamości narodowe06:50 - budowanie narodów w Azji Centralnej08:10 - dawne osadnictwo na ziemiach Azji Centralnej13:30 - porządek świata i rola hierarchi w Azji Centralnej18:35 - rola rodziny i relacji wewnątrz rodziny 27:50 - podział ról w społeczeństwie31:35 - pozycja kobiet 36:05 - rola islam w Azji Centralnej
16/11/201943 minutes 42 seconds
Episode Artwork

Czy Rosja wchłonie Białoruś? Historia stosunków białorusko-rosyjskich

W grudniu 2019 roku minie 20 lat od podpisania Umowy o utworzeniu Państwa Związkowego pomiędzy Białorusią a Rosją. W związku z tą rocznicą Rosjanie naciskają, aby zwiększyć poziom integracji obu państw. Czy Rosja wchłonie Białoruś? Co białoruskie społeczeństwo sądzi o planach integracji z Rosją? Jak wyglądają relacje Łukaszenka-Putin? Na te pytania w podcast Ośrodka Studiów Wschodnich odpowiada Kamil Kłysiński, analityk OSW. 0:30 - po co Rosja Białorusi i po co Białoruś Rosji?03:32 - relacja białorusko-rosyjskie w pierwszych latach po rozpadzie ZSRR06:07 - dojście Łukaszenki do władzy, ideologizacja i formalizacja współpracy 08:54 - ambicje Łukaszenki do przejęcia władzy w Rosji 10:10 - osobiste relacje Putina i Łukaszenki12:08 - kryzys w 2002 roku 15:03 - licytacja między Rosją a Zachodem w 2010 roku16:37 - wpływ konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na relacje białorusko-rosyjskich 19:43 - ultimatum Rosji wobec Białorusi i powrót do idei państwa związkowego 26:23 - społeczeństwo białoruski
30/10/201934 minutes 22 seconds
Episode Artwork

Rosyjskie służby specjalne część IV

W ostatnim odcinku z serii podcastów o rosyjskich służbach specjalnych Piotr Żochowski opowiada o wywiadzie wojskowym Rosji - GRU.  ostatnim odcinku z serii podcastów o rosyjskich służbach specjalnych mówimy o wywiadzie wojskowym Rosji - GRU. 1:05 - powstanie i historia rosyjskiego wywiadu wojskowego 5:30 - współczesne zadania GRU10:26 - ile jest spenazów? jak się do nich dostać? kto decyduje o ich wykorzystaniu?15:10 - pozycja szefa GRU19:30 - relacje wywiadu wojskowego z wywiadem cywilnym 23:00 - udział w GRU w spektakularnych operacjach rosyjskich służb 24:08 - biurokracja służb i definicja nielegała 31:26 - rezerwa w GRU 32:55 - szkolenie, proces naboru w GRU36:20 - przyszłość GRU 38:15 - podział ról w rosyjskich służbach źródło obrazka z miniatury: kremlin.ru
11/10/201939 minutes 56 seconds
Episode Artwork

Abchazja - rdzewiejące złote runo

Abchazja jest nazywana "krajem, którego nie ma". Nieuznawana przez większość państw świata republika na Kaukazie, formalnie - część Gruzji, od lat trwa w zawieszeniu. W rozmowie z Wojciechem Góreckim opowiadamy o historii, polityce i kulturze tego pięknego kraju. Na skróty:01:00 - specyfika państw i parapaństw na obszarze Kaukazu03:38 - waluta w Abchazji04:40 - abchaska i kaukaska mentalność w kontekście homo sovieticus 07:45 - turystyka w Abchazji 09:15 - Megrelowie 10:20 - historia Abchazji w porównaniu do innych parapaństw 13:00 - podejście Gruzinów do niepodległości Abchazji 17:04 - przełom lat 80'/90', początek wojny, relacje gruzińsko-abchaskie 20:51 - emigracja z Abchazji 21:50 - demokracja i życie polityczne w Abchazji25:00 - turystyka w Abchazji 26:55 - stosunek Rosjan do Abchazów 29:00 - czym chwalą się Abchazowie 34:27 - paszportyzacja38:30 - relacje międzypokoleniowe w Abchazji i przetrwanie narodu abchaskiego 41:19 - religia w Abchazji44:33 - co łączy Abchazów?
02/10/201947 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Odcienie szarości, o niezadowoleniu społecznym w Rosji

Letnie protesty w Moskwie pokazały, że protesty w Rosji zyskują nowy charakter. Oddolne ruchy społeczne zorientowane na kwestie ekologiczne i lokalne to nowe wzywanie dla władz, które nauczyły się marginalizować tradycyjną opozycję polityczną. Jadwiga Rogoża pokazuje mechanizmy, które pomagają wypracowywać nowe formy okazywania niezadowolenia społecznego. Opowiada też o tych cechach rosyjskiego społeczeństwa i instrumentach władzy, które pomagają utrzymać polityczne status quo w Rosji.     Na skróty: 00:54 – skrajne opinie dotyczące protestów w Federacji Rosyjskiej 02:01 – poprzednia fala protestów z początku XXI wieku 03:58 – przeciwko czemu protestują Rosjanie, protesty ekologiczne, socjalne, dotyczące jakości życia 04:52 – co skłania Rosjan do wychodzenia na ulice, profil nowych protestujących  05:50 – konsekwencje obecności opozycji w parlamencie Moskwy  07:14 – ostra reakcja władz jako próba zastraszenia obywateli krytykujących władzę 07:36 – trwały spadek notowań władzy i jego p
09/09/201948 minutes 19 seconds
Episode Artwork

Czy Komunistyczna Partia Chin jest jeszcze komunistyczna?

Michał Bogusz w rozmowie z Hubertem Różykiem odkrywa jak działa i czym żyje Komunistyczna Partia Chin, która niepodzielnie rządzi w Chińskiej Republice Ludowej. Zastanawiamy się nad tym, jaką rolę pełni komunizm dla dzisiejszej KPCh. Szukamy odpowiedzi, czy to tylko szyld, czy może nadal centralny zwornik KPCh.       Na skróty: 01:11 – wpływ Komunistycznej Partii China na Chińską Republikę Ludową 01:54 – charakter KPCh 02:50 – rola partii w ustroju ChRL 03:15 – liczebność partii 03:33 – kto rządzi partią i Chinami? Działacze kadrowi partii 04:06 – organizacja KPCh na tle struktur państwowych 06:29 – nieformalny charakter struktur partii KPCH i kontrola decyzji w Chinach 07:05 – milicja partyjna, wpływ KPCh na armię. 08:44 – historia Komunistycznej Partii Chin 09:55 – powstanie maoizmu, wpływ Mao Zedonga 10:49 – najważniejsze wydarzenia w historii KPCh 13:16 – relacje KPCh z Komunistyczną Partią Związku Radzieckiego 13:47 – Deng Xiaoping i jego wpływ na partię 15:10 – oficjalna historia
06/09/201942 minutes 33 seconds
Episode Artwork

Polityka nad Wełtawą – czeska scena polityczna

W polskiej debacie publicznej często pomijana, zupełnie niesłusznie - polityka w Czechach jest barwna i skomplikowana – o jej meandrach opowiada dr Krzysztof Dębiec. Pokazujemy w jakiej kondycji są najważniejsze czeskie partie polityczne w 2019 roku.         Na skróty: 00:32 – lipcowe protesty w Pradze jako pokłosie sprawy Bocianiego Gniazda 03:55 – Andrej Babiš i jego droga do polityki 06:03 – kariera polityczna Babiša 07:40 – ANO i jej program polityczny 08:46 - źródła sukcesu wyborczego ANO 09:55 – program budowy autostrad 11:41 – polityka europejska ANO 15:48 – konflikt Andreja Babiša z Komisją Europejską 19:50 – Czeska Partia Socjaldemokratyczna 23:02 – Komunistyczna Partia Czech i Moraw – cichy koalicjant 28:27 – kwestia imigrantów w czeskiej polityce 32:02 – Tomio Okamura i jego kariera polityczna 35:45 – kondycja ODS, największej partii opozycyjnej 38:55 – spór opozycji, rywalizacja ODS i Partii Piratów 40:05 – Partia Piratów 42:12 – wybory na burmistrza Pragi 43:12 – test sp
02/08/201948 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Rozbudzone nadzieje - Ukraina a la Zełenski

Wojciech Konończuk i Tadeusz Iwański w rozmowie z Hubertem Różykiem analizują wyniki przyśpieszonych wyborów parlamentarnych na Ukrainie w lipcu 2019 roku. Sukces partii prezydenta Zełenskiego rodzi wiele pytań o przyszłość, na które odpowiedzi szukamy w rozmowie o ukraińskiej polityce po wyborach.       Na skróty: 00:51 – dlaczego doszło do przyśpieszonych wyborów parlamentarnych na Ukrainie 01:50 – co stoi za sukcesem wyborczym partii Sługa Narodu 02:52 – wymiana elit politycznych i nowe twarze w parlamencie 04:28 – model tworzenia list przez partię Sługa Narodu 05:54 – kalendarz i konsekwencje przyśpieszonej kampanii wyborczej 06:43 – na ile spójna wewnętrznie jest partia Sługa Narodu 07:30 – charakter kampanii wyborczej 09:00 – główna oś politycznego sporu w kampanii: starzy vs. Nowi 10:03 – kiedy skończy się miesiąc miodowy, oczekiwania wyborców wobec prezydenta Złenskiego 12:24 – warunki do rządzenia, jak zostanie wykorzystany silny mandat społeczny 13:22 – program polityczny Zeł
26/07/201934 minutes 35 seconds
Episode Artwork

Służby specjalne Rosji część III

Pokazujemy kulisy i schematy działania FSB – najpotężniejszej służby specjalnej w Federacji Rosyjskiej. W 3 części podcastu poświęconego służbom rozmawiamy o kondycji, prerogatywach FSB. Piotr Żochowski opowiada o historycznych korzeniach  FSB i o tym, na ile FSB można nazwać KGB 2.0. W kolejnym odcinku z przyjemnością postaramy się odnieść do Państwa pytań, zapraszamy do zadawania ich w komentarzach do odcinka.     Na skróty: 01:11 – historia powstawania FSB, kontekst polityczny i gospodarczy 02:22 – pucz Janajewa i koniec komunizmu 04:53 – afirmacja silnej władzy jako model zarządzania państwem 05:17 – aparat bezpieczeństwa podczas prezydentury Jelcyna 06:10 – kariery ludzi z byłego KGB 08:15 – modele organizacji systemu służb w Rosji w latach 90-tych 09:45 – powrót do koncepcji organizacji na wzór KGB 10:26 – „bliska zagranica” i oddziaływanie na państwa  byłego Związku Radzieckiego 11:30 – relacje pomiędzy służbami a prezydentem Jelcynem i wpływ FSB na prezydenturę 13:07 – rola FSB
28/06/201932 minutes 18 seconds
Episode Artwork

Turkmenistan –stomatolog w krainie czarów

Dr Mariusz Marszewski przybliża problemy współczesnego Turkmenistanu. W rozmowie o ludziach, prezydencie, codzienności i sytuacji międzynarodowej Turkmenistanu buduje się obraz kraju kontrastów, gdzie monumentalne budowle z białego marmuru podziwiają ludzie, którzy nie mają dostępu do opieki lekarskiej, a ostatnio często cierpią też głód.   Na skróty: 01:17 – percepcja byłych republik radzieckich w Azji Centralnej 01:55 – despotyczny system rządów i kult jednostki 02:40 – Ruhnama i jej kontynuacja, o roli książek pisanych przez prezydentów Turkmenistanu 04:20 – izolacja kraju i porównanie reżimu północnokoreańskiego i turkmeńskiego 06:01 – czy można zwiedzić Turkmenistan 07:10 – izolacja społeczeństwa 07:56 – skala emigracji z kraju 09:23 – co wiemy o rozwoju kraju, problem statystyk 09:58 – kryzys państwa po likwidacji większości systemu opieki zdrowotnej i systemu emerytalnego   12:06 – relacje z organizacjami zagranicznymi na przykładzie organizacji monitorujących zdrowie dzieci 13:
19/06/201951 minutes 13 seconds
Episode Artwork

Hongkong - ulica zatrzyma Pekin?

Michał Bogusz pokazuje tło protestów w Hongkongu i analizuje w jaki sposób reaguje na nie rząd w Pekinie. Pokazujemy najważniejsze aspekty kolejnej odsłony sporu byłej brytyjskiej kolonii z Chinami kontynentalnymi o zachowanie demokratycznych swobód  zagwarantowanych w 1997 roku.      Na skróty: 00:50 – skala protestów w Hongkongu 01:22 – przyczyny protestu: ustawa o ekstradycji do Chin kontynentalnych 02:34 – dlaczego sprawa budzi kontrowersje 03:12 – przyczyny protestu: sprzeciw wobec ograniczania demokratycznych swobód 04:14 – sprawa księgarzy 05:02 – historia sprzeciwu mieszkańców Hongkongu wobec działań Pekinu 06:08 – źródła napięcia pomiędzy Pekinem i Hongkongiem - historia Hongkongu 07:42 – źródła napięcia pomiędzy Pekinem i Hongkongiem - uzależnienie władz lokalnych od Pekinu 09:08 – bezpośredni pretekst do pojęcia prac nad ustawą o ekstradycji 10:37 – konsekwencje ewentualnego wprowadzenia ustawy o ekstradycji 11:33 – możliwe scenariusze rozwoju protestów, modus operandi reag
17/06/201915 minutes 49 seconds
Episode Artwork

CSU - polityczny fenomen Europy

Kamil Frymark wyjaśnia źródła siły i sukcesu CSU na niemieckiej scenie politycznej, ocenia szanse i zagrożenia dla przyszłości partii, która rządzi Bawarią nieprzerwanie od połowy XX wieku. Na skróty: 00:46 – kondycja CSU w 2019 r. 02:13 – europejski fenomen polityczny i źródła sukcesu CSU 03:25 – wpływ partii na Bawarię 04:15 – źródła siły partii 04:38 – transformacja gospodarcza i kondycja landu w 2019 r. 06:30 – przekonania i wartości kluczowe dla CSU 10:22 – scena polityczna Bawarii po wyborach regionalnych z 2018 r. 11:57 -  zmiany w lektoracie i programie CSU 13:44 – zmieniająca się struktura partii i rola partyjnej młodzieżówki 15:08 – rynek mieszkaniowy i kryzys rynku w RFN 16:12 – koalicjanci CSU, prognozy sytuacji politycznej w landzie w najbliższych latach 16:56 – kolacja CDU-CSU i relacje na poziomie federalnym 18:38 – polityka europejska CSU 19:44 – Manfred Weber i CSU w EPP 22:35 – jaką część programu CSU M. Weber może przenieść na poziom europejski 24:15 – wzajemne korz
03/06/201933 minutes 23 seconds