Winamp Logo
Osobnost Plus Cover
Osobnost Plus Profile

Osobnost Plus

Czech, News media, 1 season, 345 episodes, 6 days, 7 hours, 51 minutes
About
Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Lucie Vopálenská hledají nepovrchní odpovědi.
Episode Artwork

Nikdo nezačne pít jen tak. Vždy jsou za tím věci, které nevidíme, říká autorka Zápisníku alkoholičky

Vše začalo webovým blogem, ze kterého se později stala stejnojmenná kniha s pokračováním. Nyní směřuje film Zápisník alkoholičky s Terezou Rambou v hlavní roli do kin. Hostem Osobnosti Plus je autorka a zakladatelka centra Alko pro léčbu závislostí Michaela Duffková. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/21/202426 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Tomáš Vaňourek, cestovatel a výtvarný umělec

Vykradené auto, uvíznutí v poušti, vězení, tropické choroby i státní převrat zažil na cestách dobrodruh a fotograf, který cestuje ve stopách Hanzelky a Zikmunda. Absolvent České zemědělské univerzity, který pracoval jako obchodní ředitel, tvrdí, že jedinou jistotou jeho života je nejistota. Teď zakončil téměř tři roky trvající cestu africkým kontinentem. Moderuje Michael Rozsypal.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/14/202425 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Nová Ficova konspirační teorie? Chtějí ho prý odstranit „velké demokracie“, tvrdí novinář Kostolný

Slovenský premiér Robert Fico je zpět a přitvrzuje. „Utkvělá představa, že mu všichni přejí jen zlé, což skončilo pokusem o jeho vraždu, ho vede k tomu, že se bude chtít ještě silněji pomstít,“ myslí si spoluzakladatel a šéfredaktor slovenského Denníku N Matúš Kostolný.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/13/202426 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Profesor Ladislav Krištoufek, ekonom a prorektor pro vědeckou a tvůrčí činnost Univerzity Karlovy

Patří mezi špičky ve svém oboru. Podle žebříčku vysoce citovaných vědců Clarivate Highly Cited Researchers v kategorii Economics and Business byl označen jako jeden z pouhých 86 vysoce citovaných ekonomů na světě. Co ho jako akademika bude obzvlášť zajímat ve složení nového evropského parlamentu? Jak jako prorektor vnímal nepokoje kolem ministerstva pro vědu, výzkum a inovace? A v čem má podle něj Karlova univerzita největší rezervu, že není v první dvoustovce nejlepších univerzit na světě? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/12/202425 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Petr Just, politolog z Metropolitní univerzity Praha

"Domácí témata a spory mají na evropské volby jasný vliv, a to aniž by se tato témata týkala agendy evropského parlamentu," říká. Jaké si udělal z výsledků voleb do Evropského parlamentu resumé? Co by komu na bázi toho resumé doporučil? A jak pravděpodobné je, že Přísaha a Motoristé zabodují dvouciferně i ve volbách parlamentních? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/11/202424 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Pavel Telička, podnikatel, bývalý poslanec Evropského parlamentu

S Evropskou unií spojil většinu své kariéry. Překvapilo ho něco na výsledcích těchto voleb do europarlamentu? Odhaduje, že takto složený evropský parlament bude volit dosavadní šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou? A jak moc je podle něj pravděpodobné, že výsledky národních voleb v několika členských zemích v tomto roce zamíchají s hlavními strategickými záměry EU? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/10/202426 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Snažíme se nesoudit, to necháváme na divákovi, říká o hře z Formanova života herec Adamczyk

Letní scéna Muzea Kampa chystá inscenaci o životě režiséra Miloše Formana. Na co se mohou diváci těšit a co se dověděl o světoznámém českém umělci, popisuje představitel hlavní postavy herec Marek Adamczyk. „Inscenace je poměrně rozmáchlá. Popisujeme dlouhé období Formanova života. Jsou to střídající se obrazy profesních úspěchů i toho, jak se vyrovnával s rodinnými a životními peripetiemi a tragédiemi. Snažíme se nesoudit, spíš to necháváme na divákovi,“ přibližuje.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/7/202426 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Filozof Jirsa: V politice se vždy moralizovalo, populisté ale udělali z morálky svou agendu

Americký filozof Michael Walzer se před 50 lety ptal, jestli je možné dělat politiku, aniž by si člověk ušpinil ruce. „Nikoli úspěšně,“ cituje v Osobnosti Plus svého amerického kolegu český filozof Jakub Jirsa. Jak se podle něj spojují v osobě politika morálka a etika? „Otázka je, kdo chceme, aby byl naším politickým reprezentantem: eticky čistý politik, nebo úspěšný politik?“ ptá se vědec.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/6/202425 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Analytik Svárovský: Izrael v Gaze válečné zločiny nepáchá. Civilní oběti se snaží maximálně omezit

Izrael předpokládá, že bude ještě sedm měsíců bojovat v Gaze proti Hamásu. „Cílem je obnovit bezpečnost Izraele a jeho vlastních obyvatel. A podle toho, co Hamás posledních 40 let prezentuje, je jasné, že bez jeho zničení toho dosaženo nebude,“ říká bezpečnostně politický analytik Martin Svárovský v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/5/202426 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Kdyby Putin „odešel“, vyvolá to u Rusů obavy a strach, myslí si historik Kocian

„Určitě je ve válce na Ukrajině potenciál globálního konfliktu – není to jasná věc, protože otázka přechodu (z lokálního) do celosvětového přímého konfliktu není jen v dodávkách zbraní, ale v případné spoluúčasti dalších,“ říká historik z Ústavu soudobých dějin Akademie věd ČR Jiří Kocian.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/4/202425 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Politolog Weiss: Kampaň je plná českých témat, ale k těm europoslanci nemají co říct

Už za týden budeme znát výsledky voleb do Evropského parlamentu (EP). Politolog Tomáš Weiss k tomu říká: „Kampaň je ale plná českých témat, a to přestože volíme poslance a poslankyně EP, kteří k domácím tématům nebudou mít absolutně co říct.“ Česká témata jsou podle něj v této volbě zcela irelevantní. „Tedy pro to, kam kandidují. Další skupinou jsou ti, co zas rovnou říkají, že tam pojedou, ale EP nevěří.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/3/202426 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Sociální architektka Šedá: Lidé svůj zlozvyk prozradí i mimoděk. Třeba šatnářka, co si zkouší kabáty

Národní sbírka zlozvyků je součást projektu Kateřiny Šedé CELEJ VON, který vzniká ke 200. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. „Stále se snažím o popularizaci Mendela, ale hlavním cílem bylo přes zlozvyky zjistit, co vypovídají o českém národě. A platforma ukazuje, že je dobrá i ke vzájemnému poznávání,“ říká umělkyně a sociální architektka Kateřina Šedá.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/31/202426 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Politolog Balík: Čekáme, jaké bude ANO bez Babiše. Do té doby budeme žít v kulisách dnešní politiky

Vládě je dlouhodobě vytýkána špatná komunikace. Teď se začalo říkat, že Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli válce všechny další premiérské role, které by měl jinak mít. „Já ten dojem nemám. A asi bych se ohradil proti tomu, že konflikt Ruska a Ukrajiny je válkou jen dvou států. Tím, že se odehrává za našimi humny, je to něco, co nás musí extrémně zajímat,“ říká politolog Stanislav Balík, děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/30/202426 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Geograf Baar: Snaha Západu o demokratizaci dalších byla nesplnitelný sen. Nepovedlo se to ani v Číně

„Už je tu druhá generace, která si myslela, že se po ukončení studené války bude budoucnost vyvíjet jen směrem k demokracii. Ale zapomnělo se, že demokracii je potřeba hýčkat, bránit a dělat všechno, aby mohla vzkvétat, což se nedaří,“ říká politický a kulturní geograf z Ostravské univerzity Vladimír Baar.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/29/202426 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Slovensko je extrémní předobraz dění v Česku. Tak o dva tři roky, tvrdí novinář Pečinka

Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (SMER – sociálna demokracia) se může stát záminkou k omezování demokracie i u nás, tvrdí Bohumil Pečinka, komentátor serveru Echo24 a spoluautor podcastu Kecy a politika. „Už v 90. letech jsme měli se Slováky různé politické cykly. Kolem roku 2010 se sladily a teď mám pocit, že jsou tak dva tři roky před námi,“ říká v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/28/202426 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Novinářka Procházková: Rusové sice chtějí mír, ale nechtějí prohrát válku

Ruský prezident Vladimir Putin je prý připravený zastavit válku na Ukrajině jednáním o příměří. Jenže vedle nutné podmínky uznat současné ruské územní zisky požaduje i jednání s legitimním vedením Ukrajiny, ale Volodymyr Zelenskyj to prý není. „Putin v ruské společnosti cítí poptávku po míru a také chce ukázat, že není tím šílencem a válečným štváčem. On se přece snaží, ale ti druzí nechtějí,“ myslí si novinářka a spisovatelka Petra Procházková.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/27/202426 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Koblížek: Slovenská společnost není polarizovaná. Dochází ale k radikalizaci její části

Situace na Slovensku je plná nenávistných projevů, některé části společnosti se radikalizují a ve veřejném prostoru se stále častěji objevují zkreslující a manipulativní sdělení. Jak se proti takovým projevům nenávisti bránit? A je to vůbec možné?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/24/202426 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Voliči nestojí o politika s vizí, protože každá vize vyžaduje oběti, vysvětluje podnikatel Dobrovský

Dnešní politika, a nejen ta česká, není soupeřením demokratických stran, ale soubojem nepřátel, říká podnikatel a filantrop Jan Dobrovský. Podle něj je hlavní příčinou vyčerpání témat politiky po 2. světové válce.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/23/202426 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Zatykače na lídry Izraele a Hamásu jsou neobvyklé, ale nikoliv nepatřičné, říká politolog

Žádost prokurátora Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu o zatykače na izraelské lídry je nehorázná, reagoval americký prezident Joe Biden na zveřejněný záměr prokurátora soudu, který navrhl zatykač nejen proti Benjaminu Netanjahuovi, ale také proti izraelskému ministru obrany a třem nejvyšším vůdcům hnutí Hamás. Podle něj nesou odpovědnost za válečné zločiny. Bude zatykač skutečně vydán? V pořadu Osobnost Plus odpovídá Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/22/202426 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Foltýn: Rusko lze porazit mimořádně levně. Čím déle ale budeme s pomocí váhat, tím víc to bude stát

Co si Západ představuje pod porážkou Ruska na Ukrajině? „Ukrajina i Západ mají jinou definici vítězství než Rusko. Tou je pro něj udržení režimu. Rusku je úplně jedno, jestli obsadí dalších pár čtverečních kilometrů Donbasu, pro kremelskou kliku je důležité, že se udrží u moci a lizu,“ uvádí vojenský analytik Otakar Foltýn.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/21/202425 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Historik: Atentáty nejsou v našem prostředí zvykem. Běh dějin změnil útok na prezidenta Kennedyho

John F. Kennedy, Olof Palme, Jicchak Rabin, Jo Coxová a zatím poslední Robert Fico. Přestože se nám vybavují primárně oběti politických atentátů spáchaných v demokraciích, v globálním měřítku je počet politických atentátů za posledních 30 let vyšší v zemích mimo západní demokratické státy. Jak atentáty změnily chod moderních dějin? V pořadu Osobnost Plus odpovídá Ladislav Kudrna, historik a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/20/202426 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Vzor v udržitelnosti? To by mohla být nějaká vesnice v Africe, soudí expert na cirkulární ekonomiku

Vytvářel klimatický plán Prahy, studoval environmentální inženýrství v Nizozemsku a je odborníkem na cirkulární ekonomiku. Vojtěch Vosecký říká, že nejlepší odpad je ten, který nikdy nevznikne. V čem se nám daří a v čem naopak ne? A jak se starají o odpad například v Nizozemsku?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/17/202426 minutes
Episode Artwork

Ptáček: Pokud rozdmýcháváte zlo, může se to snadno obrátit i proti vám. A to se stalo na Slovensku

Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica otřásl nejen Slovenskem. Útok odsoudila řada politiků včetně slovenské opozice a také světových státníků. „Pevně věřím, že tento úplně šílený projev násilí povede k určitému semknutí slovenské společnosti, kterou jsem vnímal lehce na hranici nestability,“ soudí klinický psycholog Radek Ptáček.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/16/202426 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Putin vsadil na vyvolání strachu. Vidí totiž, jak hladce jdou naše životy, říká český dobrovolník

Jak vnímá válku na Ukrajině Milan Švrčina, bývalý učitel matematiky a fyziky a nyní na frontě aktivní člen Mezinárodní legie, samostatného 1. praporu pod pozemními vojsky Ukrajinské armády?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/15/202426 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Expert na extremismus: V každé společnosti je část těch, kteří se lépe cítí ve vojenských holínkách

Antisystémová hnutí nahradila během dekád u nás dříve rozšířená hnutí extrémně pravicová. Jejich představitelé nevěří v demokracii a vyjadřují obdiv autoritářským režimům jako tomu ruskému. Antisystém tak zcela zastínil tradiční extremistické a xenofobně populistické subjekty.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/14/202426 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Ekonom Belousov ministrem obrany? Putin očividně počítá s velmi dlouhou válkou, hodnotí Fištejn

V době probíhající ruské agrese spustil Vladimir Putin výraznou politickou změnu. Navrhl jmenovat Andreje Belousova ministrem obrany místo Sergeje Šojgua, který na tomto postu sloužil od roku 2012. Podle spisovatele a publicisty Jefima Fištejna je ale ještě významnější změna ve funkci tajemníka Bezpečností rady Ruské federace, kam na místo Nikolaje Patruševa nastupuje právě Šojgu.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/13/202426 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Sucha a povodně tu byly vždycky, ne ale tak často. Změnu klimatu vidíme tady a teď, míní psycholog

Environmentální a sociální psycholog, spisovatel a ředitel Institutu 2050 Jan Krajhanzl se zabývá nejen tím, jak lidé žijí v souladu s přírodou, ale například i tím, jak naše společnost přistupuje k ochraně životního prostředí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/10/202425 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Novinář Szántó: Útok neznámých aktivistů na akademičku Kalhousovou je naprostá sprostota

Aktivisté z dosud neznámé skupiny Akademici*čky proti apartheidu tlačili na Univerzitu Karlovu, aby se „zbavila“ expertky na Blízký východ Ireny Kalhousové. „Je to doba, která v zásadě komukoli umožňuje, aby se dostal do veřejného diskursu, což je v zásadě pozitivní. Druhá věc je, že je to zároveň meč se dvěma ostřími, takže to někdo může zneužívat,“ komentuje zahraniční novinář a bývalý zpravodaj České televize na Blízkém východě Jakub Szántó.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/9/202426 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Půl milionu mrtvých nebo zraněných vojáků nebude mít na Rusko dopad, myslí si demograf Kučera

Nejnovější prognóza OSN předpokládá, že Rusko bude mít v roce 2100 o 34 milionů lidí méně než dnes. „Je to ale srovnatelné s některými dalšími zeměmi v postsovětském prostoru a především na západním Balkáně, v Bosně a Hercegovině, Černé Hoře a jsou i další země, které s velkou pravděpodobností čeká ještě větší procentuální propad počtu obyvatelstva,“ tvrdí demograf Tomáš Kučera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/7/202426 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Votápek: Ukrajina musí vyhrát. Nebo to udržet, ať se Rusové nedostanou na hranici Čiernej pri Čope

„Uvítal bych, aby byli západní politici víc odvážní. Kdyby to byli víc státníci než sběrači lajků na sociálních sítích, ale žijeme v situaci, ve které žijeme,“ říká bývalý diplomat a analytik mezinárodních vztahů Vladimír Votápek s tím, že demokracie není dokonalý systém, ale lepší prostě nemáme.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/6/202426 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Jako Češi bychom se v zahraničí měli prezentovat hlavně skrze kulturu, říká šéfka Českých center

Celý svůj profesní život se věnuje kulturní diplomacii, vystudovala mezinárodní vztahy a antropologii a je ředitelkou všech Českých center ve světě. Jak Jitka Pánek Jurková představuje cizincům naši zemi? A podle čeho se rozhoduje, kde české centrum založit?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/3/202425 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Ve válce Izraele s Hamásem nejsou žádná dobrá řešení. Existují jen ta špatná, myslí si analytik

Rafah na jihu Gazy je posledním místem zatím odkládané izraelské vojenské operace a také místem s obrovskou koncentrací civilistů. „Pokud nebude hodnověrný plán evakuace civilistů – a takový při tak velkém množství lidí neexistuje –, tak hlavním důvodem stálého izraelského proklamování a neakce je, že není jasné, co by mělo následovat. Navíc je to velmi nebezpečné i pro izraelské vojáky, kde budou asi velké ztráty,“ říká analytik Oldřich Bureš.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/202425 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Vladimír Dzuro, bývalý vyšetřovatel válečných zločinů u mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii

Vykopával masové hroby, zatýkal osnovatele vraždění a svědčil proti nim, vyslýchal pozůstalé, díval se do očí válečným zločincům. Co vidí v očích Vladimíra Putina, i když jsou to pohledy zprostředkované obrazovkou počítače nebo televize? Co s ním udělaly záběry teroristického útoku Hamásu na civilisty v Izraeli? A viděl u některých zatýkaných pokoru, nebo to se u nich nenosí? Moderuje Barbora Tachecí. Pořad vysíláme v repríze.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/1/202425 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Libor Dvořák, komentátor

Rusko zná jako nikdo jiný - s ruštinou a Ruskem pracuje jako překladatel, novinář a expert na Rusko a postsovětský prostor. Proč se podle něj někteří politici jako například v Maďarsku nebo na Slovensku hrozby z Ruska tolik neobávají? Co ve finále rozhodne o výsledku ruské agrese? A jak se v Rusku žije intelektuálním elitám? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/30/202426 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Martin Hála, sinolog z projektu Sinopsis

Na povrch vyplavalo v posledních dnech hned několik skandálů, které se týkají čínských vlivových a špionážních operací v Evropě. Jaká nejvýraznější politická figura u nás se staví k Číně vstřícně? Jaké uspořádání vztahů se Spojenými státy by Čína nesla nejhůř? A měli někdy Ujguři a další čínské menšiny takové zastání v západním světě, jako mají dnes Palestinci třeba na univerzitách? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/29/202426 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Měli bychom se naučit zapomínat. Jako jedinci i jako společnost, říká spisovatel Marek Torčík

Dospívání v moravském Přerově. Zážitky queer chlapce vyrůstajícího v konzervativním průmyslovém městě, navíc v rodině, kde není peněz nazbyt. Prostředí, které trestá odlišnost. To jsou hlavní témata románu Rozložíš paměť, který vyhrál cenu Magnesia Litera v kategorii próza. „Lidská paměť funguje tak, že si pamatuje ty silnější impulzy. Jako třeba dnešek: budu si pamatovat spíš to, že jsem tady nervózní, než že jsem si ráno dal kafe,“ přiznává spisovatel a básník Marek Torčík.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/26/202426 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Rusista Glanc: Ruská elita je v hibernaci a občansky mrtvá. Přesto si většina Rusů přeje konec války

„Ruská intelektuální menšina je uvedena do stavu pasivní letargie a má pocit, že to, o čem vedení státu rozhoduje, se děje bez toho, aby o tom oni cokoli věděli. A pak je další část společnosti, která je totálně zděšena agresivní politikou, kterou si analyzuje jako propagandistický tah,“ popisuje rusista Tomáš Glanc, který v Rusku dlouho žil a profesně sleduje vývoj jeho společnosti už dekády.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/25/202425 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Vojenský historik Řepa: Válka neskončí nejméně další dva roky. Rusové přitom ztrácejí budoucnost

„Nějakou dobu potrvá, než budou nasazeny poslední rezervy z obou zemí. Záleží samozřejmě na tom, jak efektivně budou nasazovány. Nebo pokud je některá ze stran vyplýtvá, jak to vidíme na ruské straně při bojích o místa, která nejsou zas až tak významná. Válka bude ještě minimálně dva roky,“ odhaduje vojenský historik Tomáš Řepa v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/24/202426 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Před Vrběticemi šel z ruských agentů-diplomatů strach. Teď jich jinde mají víc, říká novinář Spurný

Po ruských prezidentských volbách se u nás psalo, že drtivá většina Rusů na našem území Vladimira Putina nevolila. „To, že je u nás nejvíc těch, kteří volili proti Putinovi, mi připadá docela pravděpodobné. V tzv. špionážní relevanci bych tomu dal 95 procent. Problém je v tom, že se hovořilo o 20 tisících Rusů, ale žije jich tady asi 30 tisíc,“ naznačuje investigativní novinář Respektu Jaroslav Spurný.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/23/202426 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Historik Smetana: Putin je stále jen Stalinova „soft verze“

Historik Vít Smetana z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin má hned čtyři „poradce“: Ivana Hrozného, Petra Velikého, Kateřinu Velikou a Josifa Vissarionoviče Stalina. „Ten rozšiřoval hranice Ruska skutečně svědomitě. Také se opakovaně dopouštěl genocidy na částech vlastního obyvatelstva, u kterých viděl třeba jen možné problémy,“ říká v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/22/202426 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Zpravodaj Papadopulos: Rusové na nás vypálili dělostřeleckou salvu. Měli jsme ale obrovské štěstí

„Smál jsem se v pár vyhrocených situacích, i v jedné hraniční na Ukrajině. Tam byl smích asi obranným mechanismem,“ popisuje Andreas Papadopulos, zahraniční zpravodaj České televize v Polsku, který byl několikrát jako válečný zpravodaj ve válčící Ukrajině. Tehdy jeli do obléhaného ukrajinského Bachmutu, který byl ze tří stran obklopen ruskými vojsky.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/19/202426 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Kalhousová: Izraelská vojenská odpověď přijde. Snad bude kalibrovaná, aby to Írán nenutilo k odvetě

„Sobotní íránský útok izraelskou společnost vyděsil,“ myslí si ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově a analytička Irena Kalhousová. „V ten moment, kdy na Izraelce letělo více než 300 projektilů, seděla většina Izraelců doma a čekala, jak to celé dopadne. Jistě to na chvíli umlčelo vnitropolitické sváry a protesty, protože teď je nepřítel zcela jasně vnější a zásadní.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/18/202426 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Lukáš Kovanda, ekonom

Sleduje a komentuje vývoj politické, geopolitické a ekonomické situace ve světě a v České republice. Kdy se dočkáme růstu reálných mezd? Pořád si myslí, že Fialova vláda si jde pro triumf ve volbách 2025? A přijde podle něj čas, kdy Evropská komise zruší nebo výrazně omezí velkou část evropských dotací? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/17/202425 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Tomáš Klvaňa, vysokoškolský pedagog a odborník na USA

Eskalace blízkovýchodní krize je to poslední, co by Joe Biden v tuto chvíli potřeboval. A i když íránský útok na Izrael jasně odsoudil, nepřeje si, aby Izrael reagoval. Vycházejí, nebo nevycházejí americkému prezidentovi jeho plány? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/16/202426 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Lenka Zlámalová, komentátorka z Czech News Center

Předseda ODS Petr Fiala má za sebou úspěšný kongres ODS, kde obhájil už po páté pozici předsedy a vzkázal, že jeho cílem bude výhra v příštích parlamentních volbách. Chová se jeho strana a vláda podle toho? Má ODS možnosti změnit zásadně svou komunikaci s veřejností a voliči? A čím to je, že předseda Petr Fiala v délce mandátu zřejmě předčí předchůdce Václava Klause, když ve srovnání s ním nevykazuje takové lídrovské chování? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/15/202426 minutes, 1 second
Episode Artwork

Tereza Balonová, zpěvačka

Vyhrála objev roku na Slavících a teď i na Cenách Anděl. Přitom v hudební branži se pohybuje už nějakou dobu. Stihla vydat dvě alba, na turné ji vzali Kryštof nebo Divokej Bill, před 6 lety vyhrála písničkářský festival Porta. Písničky píše od 12 let. Moderuje Michael Rozsypal.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/12/202425 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Geograf: Hrozí konflikt Írán vs. Izrael? Teď nejde o vyhlášení války, Írán má svých starostí dost

Americké zpravodajské služby očekávají velký íránský útok na Izrael, přijít může během několika dnů. „Otázka je, jak ten útok může vypadat,“ hodnotí politický geograf Libor Jelen. „Útok ve stylu nějakého ostřelování z pozic Hizballáhu, případně z íránského území je ale něco, co se děje dlouhodobě a běžně,“ dodává v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/11/202426 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Novinář Fendrych: Cyril Svoboda by měl od lidovců rychle odejít a dát se třeba ke Konečné

„Co mě u nás štve, jsou politici-bábovky, kteří jen něco říkají a nic moc nedělají. Vedení lidovců má v zásadě pravdu, což se ukazuje i na tom, že když tedy vyzvou Cyrila Svobodu (KDU-ČSL), aby opustil stranu, tak on je obviní ze stalinismu – tedy ze systému, který ale vraždil lidi. To je úplně absurdní, je to plk a kec a už jen za to by měl Svoboda ze strany velmi rychle odejít – a dát se například ke Kateřině Konečné (KSČ),“ nešetří kritikou komentátor Martin Fendrych.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/10/202426 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Filozof Karfík: Papež zahlazuje rozdíl mezi útočníkem a obětí. Tím ale nahrává ruskému agresorovi

Profesor antické filozofie Filip Karfík podepsal mezi prvními výzvu evropským politikům s podtitulem S palčivou starostí. Byla to reakce na slova papeže Františka, který nabádal Ukrajinu k vyvěšení „bílého praporu“. „On to nebyl první papežův výrok podobného typu, stále se staví do pozice, kdy by se Ukrajinci neměli bránit. Dokonce vyzývá státy, které je podporují a dodávají zbraně, aby s tím přestaly,“ říká v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/9/202426 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

V Kremlu už otvírají šampaňské. Po Orbánovi teď mají Fica a Pellegriniho, říká bývalý politik Kňažko

„Výsledek slovenských prezidentských voleb byl pro mne celkem překvapením, a to velmi nepříjemným. Protože jsem věřil, že se většina voličů na Slovensku vzpamatuje. Protože stojíme na křižovatce, a buď se vrátíme do minulosti, nebo budeme pokračovat na cestě, na kterou jsme se vydali po roce 1989,“ říká bývalý politik, bývalý kandidát na slovenského prezidenta a herec Milan Kňažko.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/8/202425 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Zakázané potraviny neexistují. Detoxy většinou detoxikují jen naši peněženku, říká odborník

Zakladatel Institutu moderní výživy Miloslav Šindelář má vizi naučit celé Česko stravovat se lépe. Se svým projektem edukuje veřejnost, vyvrací mýty a snaží se lidem vysvětlit, že zdravý životní styl není jen o penězích a volném čase. Proč je cílená detoxikace ztráta peněz a času? A co je pravidlo 80/20?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/5/202426 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Na internetu zahlceném neregulovanou AI vznikne totální chaos, varuje mluvčí Českých elfů Kartous

Podle vysokoškolského pedagoga a publicisty Bohumila Kartouse roste i u nás skupina lidí, kteří věří úplným bludům. S umělou inteligencí (AI) to může dosáhnout až fáze neřešitelnosti. „Nedávná bezpečnostní konference v Mnichově ukázala, že je to vážný problém. Také se reprezentace korporací, které ovládají velké sociální sítě a platformy, deklaratorně zavázala, že bude hledat cestu, jak zamezit zneužívání nástrojů umělé inteligence,“ říká v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/4/202425 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Rychetský: Dohodám s Putinem může věřit jen naprostý blázen nebo hlupák

„Míra solidarity je mně milá a jistě, že by pomoc Ukrajině mohla být i intenzivnější. Ale jestli jsem s něčím nespokojen, tak s tím, že Evropská unie sice přijala už pátý nebo šestý balík ekonomických sankcí na Ruskou federaci, ale to nestačí. Já bych Rusko prostě vyloučil ze všech mezinárodních institucí,“ říká bývalý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/3/202426 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Válka na Ukrajině potrvá ještě osm deset let, možná víc, myslí si reportér Boháč

„Vladimir Putin vždy dal na průzkumy veřejného mínění. Také se říká, že jsou to jediné božstvo, které doopravdy má a co ho ,bolí‘,“ říká politolog a reportér serveru Voxpot Vojtěch Boháč. Reaguje tak na nové informace, podle kterých mnoho Rusů sice Putina podporuje, ale ne jeho válku na Ukrajině, píše se v analýze pro americký magazín Foreign Affairs. „Tento průzkum je pro něj nepříjemný a bude se snažit, aby podpora zas vyrostla. Pro něj je lid totiž to hlavní,“ doplňuje.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/2/202426 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Význam Velikonoc je v hledání naděje v beznaději, říkají Pastoral Brothers

Žijeme svou víru s humorem, říkají Pastoral Brothers a dokazují to ve videích na YouTube nebo na sociálních sítích, kde veřejnosti přibližují křesťanskou víru. Mimo to vydávají knihy nebo natáčí podcasty. Za svou práci získali uznání třeba zařazením do výběru Forbes 30 pod 30 nebo medailí od předsedy Senátu.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/29/202425 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Mazák ze STEM: Chci mír a jsem proti válce, znamená pro každého něco jiného

„Souhlas s členstvím Česka v NATO je dnes asi 70procentní – a to je v našich poměrech poměrně velké číslo. Zároveň platí, že máme relativně vysokou 62procentní důvěru veřejnosti v Armádu ČR – ta ale stále klesá,“ vysvětluje sociolog a ředitel výzkumu agentury STEM Jaromír Mazák v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/28/202426 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

U ANO mě mrzí, že nechce jasně říct, kdo je na Ukrajině oběť a kdo agresor, říká politolog Just

„Nechci vystupovat ze své nezávislé zóny politologa, nicméně u jednoho tématu to udělám,“ naznačuje politolog a vysokoškolský pedagog Petr Just. „Je to mé zklamání a zároveň překvapení z postoje opozičního hnutí ANO k válce na Ukrajině. Od SPD bych jiný postoj ani neočekával,“ doplňuje v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/27/202425 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Kocáb: Když se nebudeme bránit, Putin bude brzy na slovenské hranici. A Fico ho uvítá chlebem a solí

„Západ by se mohl rozhodnout a Ukrajině pomoci daleko masivněji. Všichni jsme zaznamenali výrok francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, podle kterého by na Ukrajinu měli přijít nějací vojáci, přinejmenším poradci, a viděli jsme i tu reakci. Svět je uhranut jadernými zbraněmi, to si řekněme na rovinu. A to je to, co nás brzdí,“ myslí si hudebník a bývalý ministr Michael Kocáb.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/26/202426 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Historička Kolenovská: Po útoku v Krasnogorsku asi přijde mobilizace, mluví se o obnově trestu smrti

„Vladimir Putin vyrostl koncem 90. let na válce proti Čečensku. A dá se v říct, že kdykoli mu padal ,rating‘, došlo k násilí, případně násilnému vpádu do jiné země typu Gruzie. Proto tu vidím dost jasnou spojitost,“ komentuje historička Daniela Kolenovská páteční teroristický čin proti lidem v koncertním sálu v Krasnogorsku u Moskvy, a ke kterému se už přihlásil tzv. Islámský stát.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/202424 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Ideální veřejný prostor je ten, ze kterého vás nic nenutí odejít, říká architekt Gebrian

Žil v pěti různých zemích, pracoval v Amsterdamu, Londýně nebo v Paříži, ale místo vlastního navrhování staveb se rozhodl architekturu propagovat. Adam Gebrian si s Michaelem Rozsypalem povídal mimo jiné o tom, co dělá z měst příjemná místa pro život. Zásadním předpokladem je kontinuita, která nestojí na jednom volebním období, a pak také to, jestli se podaří veřejný prostor propojit s veřejným životem, vysvětluje popularizátor architektury v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/22/202426 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Exministr Langer: Fiala svou roli splnil. Nestydím se za něj, ale jeho vysílání gest mě neohromuje

Podle bývalého místopředsedy ODS a exministra vnitra Ivana Langera by jeho strana měla držet směr více doprava. Pak by ovšem současná vládní koalice zřejmě nevznikla. „To je ale otázka mimo jiné leadershipu a touhy vítězit. Neříká se mi to snadno, protože členem ODS jsem přes 30 let. V pondělí jsem zas zaplatil členské příspěvky a teď se učím umění mlčet. Protože kdybych měl glosovat vše, co vláda dělá, tak by mě tentokrát vyloučili definitivně.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/21/202426 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Neuznat Putina ruským prezidentem nemá smysl. On není Lukašenko, vysvětluje bývalý diplomat Kolář

Poradce prezidenta a bývalý diplomat Petr Kolář tvrdí, že neuznat Vladimira Putina jako ruského prezidenta nemá žádný smysl. „V tomto případě by to bylo jen plané gesto, které by k ničemu nevedlo. My tyto volby pokládáme za zmanipulované, určitě nečestné, nespravedlivé, nedemokratické a nebyly ani svobodné,“ říká v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/19/202425 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Steigerwald: Jaderná válka z toho nebude. Ale svět se bude ještě dlouho bořit bahnem a ztrácet čas

To, proč je Západ ve válce na Ukrajině zdrženlivý, si dramatik, scenárista a novinář Karel Steigerwald vysvětluje strachem z jaderné války. „Ten je v Evropanech i Američanech pevně zakořeněný, protože v něm 40 let žili. Takže Západ se bojí, že by z Ruska mohly padat jaderné bomby – ta obava není úplně planá, přestože osobně si myslím, že není příliš pravděpodobná,“ říká v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/18/202426 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Baví mě bořit stereotypy, píchat do vosího hnízda a hrát jinak, říká violoncellistka Kovalová

Violoncellistka, zpěvačka, modelka a tvář výběru Forbes 30 pod 30 Terezie Kovalová vypráví o životě, otevřenosti v umění i o psychických problémech. Jak nadějná umělkyně překonává stereotypy? Jak se jí daří skloubit hudba a modeling? A jakým problémům čelí před vydáním své první desky?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/15/202426 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Fingerland: Výroky o „bílé vlajce“? Papež mluví jménem globálního Jihu, kde Rusko není říší zla

„Očekávat od Ukrajiny, že vyvěsí ,bílý prapor‘ s tím, že se vzdává, by bylo zvláštní. Možná, že měl papež František na mysli něco jiného,“ uvažuje komentátor a publicista Jan Fingerland v Osobnosti Plus. Připomíná, že zatím známe opravdu jen útržek neodvysílaného rozhovoru pro švýcarskou televizi, kde se papeže ptali na jeho postoj k debatě, kde by se podle jedněch Ukrajina měla vzdát, podle druhých by „bílá vlajka“ ruský útok jen legitimizovala.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/14/202425 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Novinář Dolejší: Kdyby chtěl Babiš snad „znásilnit“ naše veřejnoprávní média, lidé půjdou do ulic

Jakou cestou by se mohl Andrej Babiš vydat, kdyby se mu podařilo vyhrát parlamentní volby? „Také jsem se touto otázkou zabýval, podle současných průzkumů nás to pravděpodobně čeká,“ odpovídá politický reportér ze serveru Seznam Zprávy Václav Dolejší. „Když se Babišovi podaří dostat do funkce premiéra, bude mu 71 let. Je ale také inspirován Robertem Ficem a Viktorem Orbánem, kteří také nejdřív skončili v opozici. Ale oba se pak docela výrazně změnili,“ připomíná.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/13/202426 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Novinář Dolejší: Kdyby chtěl Babiš snad „znásilnit“ naše veřejnoprávní média, lidé půjdou do ulic

Jakou cestou by se mohl Andrej Babiš vydat, kdyby se mu podařilo vyhrát parlamentní volby? „Také jsem se touto otázkou zabýval, podle současných průzkumů nás to pravděpodobně čeká,“ odpovídá politický reportér ze serveru Seznam Zprávy Václav Dolejší. „Když se Babišovi podaří dostat do funkce premiéra, bude mu 71 let. Je ale také inspirován Robertem Ficem a Viktorem Orbánem, kteří také nejdřív skončili v opozici. Ale oba se pak docela výrazně změnili,“ připomíná.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/13/202426 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Sinolog Zádrapa: Číňanům jsou zločiny proti civilistům na Ukrajině úplně ukradené

Od začátku války na Ukrajině se Rusové přeorientovali na nové partnery – jedničkou je Čína. „Je to velice spolehlivý podporovatel putinovského Ruska. Nabízí se myšlenka, že jen kdyby Rusko začalo používat taktické jaderné zbraně, tak by se museli nějak vymezit. To samozřejmě neznamená, že by úplně přestali Putina podporovat, což si ani neumím představit,“ říká sinolog Lukáš Zádrapa v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/12/202426 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Velvyslanec Landovský: I do Afghánistánu jsme nasypali mnohem víc peněz, než teď potřebuje Ukrajina

„Obrana Evropy v současné době bez případného příspěvku Spojených států a proti protivníkovi, jakým je Rusko, možná není,“ myslí si český velvyslanec při NATO Jakub Landovský. Odpovídá tak na otázku, co by se mohlo stát, kdyby USA „zařadily zpátečku“ po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. „Na druhou stranu i to zařazení zpátečky má různé podoby,“ dodává.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/11/202426 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Olga Ryparová, chemička

Říká, že kdo studoval chemii, už se k alkoholu a cigaretám nepřiblíží. A odpovídá třeba na otázky, k čemu jsou "éčka" nebo proč nás po ananasu štípe jazyk. Olga Ryparová pod přezdívkou Olinium popularizuje vědu na Youtube. Moderuje Michael Rozsypal.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/8/202426 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Jan Rychlík, profesor, historik, Ústav českých dějin FF UK Praha

"Volodymyr Zelenskyj si nemůže dovolit jít s Putinem na nějaký shnilý kompromis. Známe přece z dějin situaci, že politici, kteří ve jménu míru vykonali něco, co bylo považováno za zradu, nedopadli dobře," řekl loni historik, kterého letos v lednu ocenila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vysokým státním vyznamenáním. Platí tato jeho slova i dnes? Z čeho se podle něj Západ z dějin Ruska nepoučil a poučit se měl? A měli jeho přátelé v Rusku odvahu jít Navalnému na pohřeb? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/7/202426 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Daniel Kroupa, filozof, vysokoškolský pedagog a bývalý politik

"Demokracie je v ohrožení permanentně a v těžkých dobách zvlášť," říká. Na čem vidí, že absence věcné politické diskuse škodí společnosti jako celku? Obává se, že ruská agrese dorazí i k nám? A mění podle něj Donald Trump Ameriku už v průběhu kampaně, aniž by byl prezidentem? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/6/202426 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Jan Šír, politolog z Institutu mezinárodních studií FSV UK "Rusové mají mnohem děsivější cíle

Ukrajina je jen etapa," říká. Reagují podle něj Rusové na smrt Navalného odvážněji, než bývalo zvykem? Zlomila jeho smrt něco v ruské společnosti? A co se čeká od manželky zesnulého Navalného v čele ruské opozice? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/5/202426 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Dzuro: Putin se může dostat i před tribunál. U zločinců z Jugoslávie nám taky nejdřív nevěřili

Bývalý vyšetřovatel válečných zločinů u mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Vladimír Dzuro tvrdí, že když vyšetřoval nějakého válečného zločince, vždy ho zajímaly oči, protože orážejí to, co si ten člověk doopravdy myslí. „Vladimira Putina jsem nikdy na živo neviděl, ale myslím, že je to velice chytrý člověk, zároveň bezcitný k okolí. A bez toho, abych dělal nějaké vědecké soudy, dá se na něj ,napasovat‘ sociopat, což není nadávka,“ říká v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/4/202426 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Laura Kellö, investigativní novinářka

Místo aby po šesti letech od vraždy Jana Kuciáka a Martiny Kušnírové bylo jasněji, jsou v případu stále polopravdy a lži. Říká investigativní novinářka, která do redakce Aktuality.sk nastoupila v den, kdy se celý svět dozvěděl o této tragické vraždě a o celém vyšetřování napsala knihu. Jak je na tom Slovensko krátce před prezidentskými volbami? A přestává být po opětovném nástupu Roberta Fica právním státem. Moderuje Michael Rozsypal.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/1/202425 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Proč je společnost rozdělená? Skončilo období bezpečí a jistot, tvrdí sociolog Gabal

Sociolog a bývalý politik Ivan Gabal si myslí, že prvním dělícím kamenem naší společnosti byla „bitva“ o radar. „Tehdy šlo o první rozpad společenského konsensu v oblasti geopolitiky, respektive o směřování na Západ. Tehdy se nám rozpadla hodnotová společenská dohoda o tom, že musíme přijmout změny a nové role, které jsou neznámé, nepohodlné a také se je musíme nejdřív naučit,“ říká v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/29/202426 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Alexej Kelin, bývalý zástupce ruské menšiny v Radě vlády pro národnostní menšiny

V současnosti hlasitě vystupuje coby odpůrce Putinova režimu. Přijde někdy moment, kdy se Rusové žijící v Rusku vzepřou režimu, nebo ten moment nikdy nepřijde? Ještě před několika měsíci byl Putin téměř na odpis, jak by popsal jeho pozici dnes? Co smrt Navalného znamená pro Rusko? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/28/202426 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Michopulos: „Politiku lži“ vymyslel Netanjahu a k dokonalosti dovedl Trump. Teď se o to snaží Babiš

Po posledních volbách do Sněmovny se šéf hnutí ANO Andrej Babiš rozhodl změnit politický marketing. „Nemyslím si, že proto, že odešel Marek Prchal, ale protože se to Babiš rozhodl dělat jinak. Taky se politický marketing za těch necelých deset let i sám naučil, stejně jako lidé kolem něj,“ myslí si spoluautor podcastu Kecy a politika a bývalý politický marketér Petros Michopulos.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/27/202426 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Pavel Šafr, šéfredaktor serveru a týdeníku Forum24

Říká, že demokratické strany jsou slabé a působí, jako by před Andrejem Babišem dávno kapitulovaly. Proč si to myslí? Má podle něj česká vláda šanci na obrat nejen ve výkonnosti, ale i v odezvě voličů? A co mu nejvíc vadí na dnešním západním světě? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/26/202426 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Vliv špionů je mimořádný a funguje už od nepaměti, říká autorka cyklu Špioni Chmel Denčevová

Za novým cyklem pořadu Historie Plus Špioni stojí historička, publicistka a od listopadu také členka Rady České televize Ivana Chmel Denčevová. Proč se rozhodla vyprávět příběhy českých špionů?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/23/202426 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Geograf: Pokud Trump vyhraje, může začít couvat z lití peněz do NATO. Nebo bude chtít odejít úplně

Kandidát na amerického prezidenta Donald Trump vyvolal svým nedávným výrokem o zemích NATO bouři nevole. Tvrdil, že pokud země NATO nebudou dávat dost na obranu a napadne je Rusko, Spojené státy jim na pomoc nepřijdou. „Trump už několikrát říkal i to, že nepovažuje setrvávání USA v NATO za úplně výhodné pro Spojené státy. Nebo že by řekl Rusům, ať si těmi, co neplní, dělají, co chtějí,“ vypočítává politický geograf Jan Kofroň.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/22/202425 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Unesení Izraelci jsou pro Hamás poslední pojistkou. Proto je jen tak nepropustí, říká novinář Šmigol

Válka na Blízkém východě rozhodně není Západem ani arabskými státy vnímána stejně. „Navíc Hamás nejspíš k žádné kapitulaci nesvolí, protože jsou to islamističtí teroristé, kteří mají úplně jiné hodnoty než my. Představa, že by se vzdali, pro ně příliš reálná není. Je potřeba hledat také hlubší důvody: od jejich staleté podezřívavosti až k nenávisti vůči Židům,“ popisuje novinář a historik Ondřej Šmigol z Echo24 v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/21/202425 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Válka na Ukrajině je proti celému Západu. Když to nepochopíme, zopakujeme si katastrofy 20. století

To, co se za téměř dva roky války na Ukrajině stalo s Putinem a jeho režimem, hodnotí filozof Václav Němec jako změnu, bohužel pro nás k horšímu. „I před rokem a půl to pro Putina vypadalo daleko hůř než dnes. Bohužel to, co je pro něj dobré, je zlé pro Ukrajinu i veškerý civilizovaný svět. Ale nakonec možná i pro samotné Rusko,“ myslí si. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/20/202426 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Proč se Navalnyj vůbec vracel? Pochopil, že je důležitý symbol a obětoval se, míní historik Hlaváček

Čekat na to, co Rusko oficiálně řekne k úmrtí Alexeje Navalného, má i nemá smysl, myslí si historik a filozof Petr Hlaváček. „To, že Rusko lže, víme a nic nového se nedozvíme. Důležitý je kontext a drzost, se kterou se Rusové ani nesnaží zastírat Navalného smrt,“ říká v Osobnosti Plus a dodává: „Lhát si do kapsy, že o tom Vladimir Putin snad nevěděl, je sci-fi. Osobně mne velmi zajímá, jak dál bude ta drzost narůstat, jak s ní bude Kreml ještě pracovat.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/19/202426 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Jana Peroutková, novinářka

Nejsem pragocentristka, žiju na vesnici a to mi dává zdravý nadhled pro práci v televizi. Rozumím tomu, proč někdo volí vládu nebo opozici, říká novinářka, která vystudovala sociologii a politologii a v 31 začala moderovat nejprestižnější pořady České televize. Moderuje Michael Rozsypal.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/16/202425 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

David Černý, filozof a etik z Ústavu státu a práva

Zajímá se do hloubky coby vědec vztahem mezi eutanázií a dobrým životem. Je podle něj dobře nebo špatně, že v Česku by si nikdo nemohl eutanázii jako způsob odchodu zvolit? Jaké dilema kolem eutanázie považuje za zásadní? A odpovídá dosud fungující umělá inteligence jeho etickým nárokům? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/16/202426 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

David Černý, filozof a etik z Ústavu státu a práva

Zajímá se do hloubky coby vědec vztahem mezi eutanázií a dobrým životem. Je podle něj dobře nebo špatně, že v Česku by si nikdo nemohl eutanázii jako způsob odchodu zvolit? Jaké dilema kolem eutanázie považuje za zásadní? A odpovídá dosud fungující umělá inteligence jeho etickým nárokům? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/15/202425 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

David Černý, filozof a etik z Ústavu státu a práva

Zajímá se do hloubky coby vědec vztahem mezi eutanázií a dobrým životem. Je podle něj dobře nebo špatně, že v Česku by si nikdo nemohl eutanázii jako způsob odchodu zvolit? Jaké dilema kolem eutanázie považuje za zásadní? A odpovídá dosud fungující umělá inteligence jeho etickým nárokům? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/15/202425 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Politolog Hloušek: Spolupráce ANO a ODS? Rozbít ODS půjde, když špatný výsledek voleb sestřelí Fialu

Expremiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (oba ANO) jsou v kauze Čapí hnízdo nevinní. Rozhodl o tom i napodruhé Městský soud v Praze. Verdikt není pravomocný.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/14/202425 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Analytik: Kdyby Carlson Putina konfrontoval s vraždami na Ukrajině, nikdy by rozhovor neodvysílal

Dělat velký rozhovor s diktátorem a agresorem během války na Ukrajině je podle bezpečnostního analytika zaměřeného na média a komunikační technologie Romana Mácy vlastně nesmysl. „Pokud se bavíme o novinářích, kteří nechtějí být hlásnou troubou nebo užitečným idiotem. A kdyby takový žurnalista přišel v době 2. světové války za velitelem koncentračního tábora, tak by mu samozřejmě netvrdil, že je zločinec, který vraždí lidi. Tvrdil by mu, že jen plní rozkazy,“ naznačuje.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/13/202426 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Lenka Víchová, ukrajinistka

Mají výroky amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa nějaký dopad na Ukrajince? Jaká je reakce Ukrajinců na radikální změnu ve vedení ukrajinské armády? A stíhá prezident Zelenskyj řešit také domácí politiku? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/12/202426 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Přemysl Houda, historik

Napsal biografii o Jaromíru Nohavicovi, hodnotit slavného písničkáře ale nechce. Je podle něj padouchem i hrdinou zároveň. Moderuje Michael Rozsypal.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/9/202425 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Jana Matesová, ekonomka

Zastupovala Česko u Světové banky a nejen díky tomu vidí svět v souvislostech. Čím si podle ní západní svět nejvíc škodí svými regulacemi? Kam směřuje, když Spojené státy daly svým zákonem o omezení inflace najevo, že čas globalizace končí? A co v českých podmínkách udělá zákon o povinném zastoupení žen ve vedení firem? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/8/202426 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Petra Procházková: Mezi běžnými Rusy stoupá touha po míru a nervozita z války

Od začátku války na Ukrajině se do Ruské federace dostane jen málo zahraničních novinářů a i ti mají omezené pole působnosti, tvrdí novinářka Deníku N Petra Procházková. „Zdá se, že touha po míru – nechci říct odpor proti válce – roste. V Rusku byl výzkum na téma, co by si lidé přáli do nového roku, a vyšlo jim ukončení války a mír. Už ale nevíme, za jakých okolností – jestli by se Rusové měli stáhnout apod. Ale touha po míru a nervozita z války určitě stoupá,“ říká.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/7/202426 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Až skončí válka, bude líp? Bohužel ne, jde to proti fungování naší mysli i mozku, říká psycholog

Být ve stresu je přirozené. Necítit v životě negativní emoce je nemocnější, než je s plným vědomím cítit a pracovat s nimi, tvrdí klinický psycholog a psychoterapeut Miroslav Světlák. „Zároveň určitě existují ti, kteří si nepřipouštějí, co se ve světě děje, a to dělají aktivně a řeknou si: ,Tohle nemůžu vyřešit, tak si to k sobě nepustím.‘ Pak je spousta lidí, které svět nezajímá, protože řeší úplně jiné své potřeby – ale tady bude mnoho těch, kdo proto jen nemají slova.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/6/202426 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Pokud se Zelenskyj rozhodl Zálužného vystřídat, měl to udělat dřív, myslí si generál Šedivý

Už tomto víkendu měl podle zdrojů CNN prezident Volodymyr Zelenskyj odvolat vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zálužného. Ten je mezi Ukrajinci sice oblíbený, personální změna ale v současné etapě války může situaci země spíše zhoršit, myslí si Jiří Šedivý, bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR a dnes vedoucí Katedry bezpečnostních studií na VŠ CEVRO. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/5/202426 minutes
Episode Artwork

Aleš Kuda, adiktolog

Alkohol je pro mě stejně tvrdá droga jako kokain, říká. V Česku pije alkohol téměř 10 % dospělé populace, dlouhodobě odhadem zhruba 1 milion 600 tisíc lidí se nachází v kategorii rizikového pití. Můžou s tím něco udělat kampaně typu Suchej únor? Moderuje Michael Rozsypal.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/2/202424 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Exdiplomat Žantovský: Americké volby jsou důležité, ale ani pak demokratický systém nezkolabuje

Bývalý diplomat a poradce prezidenta Michael Žantovský tvrdí, že největším rizikem pro letošní rok až tak nejsou výsledky prezidentských voleb, víc problémů máme kolem sebe. „Když se podíváme na svět a na geopolitická rizika z naší středoevropské perspektivy, tak než bychom došli k Američanům, mohlo by to trvat docela dlouho,“ říká v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/1/202426 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Michal Smetana, bezpečnostní analytik z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Věnuje se mezinárodní bezpečnosti a jaderným hrozbám. Kde všude mají Spojené státy své jaderné zbraně a proč? Je západ oslaben svým angažmá na Ukrajině? A je známo, jak velkým jaderným potenciálem dnes disponuje Severní Korea? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/31/202426 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Ondřej Kundra, novinář z týdeníku Respekt

Manžel Svjatlany Cichanouské není jediný politický vězeň běloruského režimu, po kterém se slehla zem. Je jich celá řada a rodinám i právníkům se "ztratili" v běloruském vězeňském systému. Proč se v Bělorusku ztrácejí lidé, kteří jsou pod nejpřísnějším státním dozorem? Panují v Bělorusku podobné modely pro lidi v opozici jako v Rusku? A je běloruský režim přímo závislý na tom ruském, nebo je schopen jít vlastní cestou? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/30/202426 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Profesor Lubomír Kopeček z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI

"Znovu asi kandidovat nebudu" nebo "Velké změny ani reformy už nechystáme" ? máme být po podobných výrocích nadšeni z upřímnosti vysokých českých politiků? Posiluje, či oslabuje se dojem jednoty ve vládní koalici? A jak vypadá politická negramotnost? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/29/202426 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Investujte do mladých umělců. Pořídíte tak výtvarná díla za pár tisíc korun, radí galeristka

Kdo se zabývá uměním, vypadá mladistvěji, říká galeristka a investiční expertka Olga Trčková, která vystudovala filozofii a má doktorát z ekonomie. Věnuje se modernímu umění, mladým umělcům a umění popularizuje třeba i na Instagramu.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/26/202426 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Just: Jméno studenta Tomáše, který varoval lidi na FF UK, by se mělo skloňovat v každé větě

„Mám to štěstí v neštěstí, že teď na filozofické fakultě neučím,“ říká divadelní historik, mediální kritik a esejista Vladimír Just. V den útoku střelce sice na fakultě být měl, ale protože prý nic nestíhá, schůzku nakonec vypustil. „Moje kolegyně, se kterou jsem se měl původně setkat, strávila celý ten masakr pod stolem v učebně.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/25/202426 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Pithart: Ministři neumí normálně mluvit, ale melou. Je to katastrofa, proto jim lidé nevěří

Bývalý český premiér a předseda Senátu Petr Pithart je z dnešní politické reprezentace zklamaný. Nijak se netají tím, že čekal víc. „U vlády vlastně nerad používám slovo komunikace, proto říkám, že oni neumí normálně mluvit,“ naznačuje v pořadu Osobnost Plus. „Není to nějaké umění, to je přirozený způsob, ale oni melou, někdy je to jako průjem. Lidi jim nerozumí.“ Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/24/202425 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Zapojení německé AfD mezi extremisty byla poslední kapka. Proto ty demonstrace, míní analytik

Podnětem k víkendovým demonstracím v Německu byly nové informace o schůzce pravicových extrémistů u Postupimi. Loni v listopadu se tu mělo diskutovat o plánu na deportace milionů lidí s přistěhovaleckým původem, a to i těch s německým občanstvím a za použití násilí. Na schůzce se objevili také lidé z AfD.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/23/202426 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Novinář Szántó: Buď Izrael obnoví svou okupaci Gazy, nebo si Palestinci povládnou sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je nejen v hlubokém systémovém sporu s americkým prezidentem Bidenem, napětí je v jeho vládě a v rozepři je i se členem vlastního válečného kabinetu. Gadi Eisenkot, kterého syn byl v Gaze zabit, prohlásil, že kdo mluví o absolutní porážce Hamásu, neříká pravdu. „Netanjahu bude bojovat do poslední chvíle,“ domnívá se Jakub Szántó, novinář, spisovatel a bývalý blízkovýchodní zpravodaj České televize.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/22/202426 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Na psychoterapii bychom měli chodit jako do posilovny, říká zakladatel platformy s online terapií

„Na psychoterapie by se mělo chodit jako k praktickému lékaři, kdy si chcete ,checknout‘ (ověřit) svůj psychický i zdravotní stav a pak na něm pracovat,“ myslí si Lukáš Krčil, zakladatel platformy Hedepy, která poskytuje online terapie. Podle odhadů v Evropě až 40 procent lidí trpí psychickými problémy, ale pouze třetina z nich opravdu pomoc vyhledá.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/19/202426 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Až Putin vyhraje volby, může přijít nová velká vlna mobilizace, říká rusista Příhoda

„Od ruského prezidenta Vladimira Putina teď slyšíme možná překvapivě tvrdé výroky – jeho machistický postoj ho provází ale od začátku kariéry,“ komentuje rusista a historik Marek Příhoda. Putin totiž nedávno znovu pohrozil úderem, ze kterého se Ukrajinci nevzpamatují, Ukrajince pak označil za pitomce s vymytými mozky, protože prý mohli mít mír už dávno.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/18/202426 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Zamrazilová: Úrokové sazby u hypoték začnou klesat. Ale ty dvouprocentní se už nikdy nevrátí

„15. února bude zveřejněna inflace za leden – toto číslo de facto podstatně předznamená trajektorii inflace v celém letošním roce. Proto je tak důležité,“ říká ekonomka a viceguvernérka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová. „Další meziměsíční výkyvy inflace bývají už jen velmi drobné, přisuzovány jsou spíš sezónnosti v jednotlivých měsících,“ vysvětluje v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/17/202426 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Fiala by se měl Green Dealu aktivně bránit, tvrdí novinář Kaiser z Echo24

Občanské demokraty (ODS) vede muž, který má víc nainvestováno v koaliční nadstavbě než ve své vlastní straně, soudí komentátor a novinář Daniel Kaiser ze serveru Echo24 a týdeníku Echo. Ještě před volbami si podle něj Petr Fiala spočítal, že se premiérem nestane silou své vlastní ODS, ale bude potřebovat další strany. „A protože by jiné názory například na Green Deal vyvolaly pnutí, tak zazdil jakékoli své námitky nebo oponenturu k tomuto plánu Unie.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/16/202426 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Bezpečnostní analytik Pojar: Ještě nejsme obranyschopní, ale ušli jsme pořádný kus cesty

Evropa procitá, začíná zbrojit a brzy přehodnotí i postoj ke Green Dealu, tvrdí bezpečnostní analytik a poradce vlády pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. „Některé země začnou brzy šlapat na brzdu, a to jak doma, tak i na celoevropské úrovni – a už se to částečně děje. Mašinérie je ale rozběhnutá a je to kolos, který bude velmi těžké zastavit. Samozřejmě je i otázka, nakolik by se měl zastavit úplně,“ říká v pořadu Osobnost Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/15/202426 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Bartkovský: Novináři mají působit jako filtr, ne dávat náboje těm, co pachatele chtějí napodobovat

„Chceme se dostat k mladší cílové skupině,“ uvedl nový šéfredaktor časopisu Reflex Martin Bartkovský. Pochází z Děčína, vystudoval žurnalistiku v Brně a v roce 2016 začal pracovat pro server Reflex.cz. Nějakou dobu tento server také vedl. Režíruje podcast Kecy a politika a jako novinář mimo jiné sleduje a na sociálních sítích vtipně glosuje demonstrace české antisystémové scény.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/12/202426 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Skutečným testem umělé inteligence budou už letošní americké prezidentské volby, tvrdí odborník Holý

Lidstvo by mělo mít obavy z ohrožení demokracie ze strany umělé inteligence. „Nechci nikoho strašit, ale v podstatě tyto obavy sdílím,“ říká v Osobnosti Plus odborník na umělou inteligenci a spoluautor podcastu Kanárci v síti Josef Holý. Nejde prý o to, aby například skupiny voličů uvěřily, že jen ten nebo onen vůdce je pro ně nejlepší. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/11/202426 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Pozdní dodávky zbraní znamenají víc mrtvých ukrajinských vojáků, říká bezpečnostní analytik Foltýn

„Je pro mě naprosto neuvěřitelné, že evropské, a dokonce i některé české banky odmítají poskytovat úvěry na výrobu zbraní ve prospěch obětí agrese. To je morální zvrhlost,“ říká bezpečnostní analytik Vojenské kanceláře prezidenta republiky, účastník misí v Kosovu a Afghánistánu Otakar Foltýn. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/10/202426 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Aby se v Číně opravdu něco změnilo, musel by nejdřív Si Ťin-pching zemřít, říká sinoložka Lomová

Pokud bude u moci prezident Si Ťin-pching, asi se v Čínské lidové republice mnoho nezmění, tvrdí sinoložka Olga Lomová v Osobnosti Plus. „Jednak je důležitá osobnost Si Ťin-pchinga, není to samozřejmě jen on, ale jeho si komunistická strana vybrala. On neuděl nějaký puč, ale v jistém okamžiku vývoje společnosti ho vyprodukovala strana. Druhá věc je, a tam bychom se měli od Číňanů trochu přiučit, že politiku dělají s dlouhodobým a systematickým výhledem.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/9/202426 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Filozof Fischer: Moderní politika je jen marketing. Proto tu máme smrt politiky a krizi demokracie

„To, co mi ve vládnutí kabinetu Petra Fialy chybí, je dlouhodobější perspektiva. Ta se najednou a zvláštním způsobem zjevila po roce a půl, když premiér vystoupil na Colours of Ostrava a začal mluvit o restartu Česka. Bylo to velmi překvapivé, takže jsem čekal, že přijde i širší plán, něco, co zůstane i příštím vládám, ale to se zatím neděje,“ říká publicista a filozof Petr Fischer.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/8/202425 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Mezigeneračně se pochopíme, až když poznáme kontext, ve kterém kdo vyrůstal, říká hledačka trendů

Hledačka trendů, holka v technologiích, která založila úspěšnou komunitu #HolkyzMarketingu, nebo forecasterka (tedy něco jako prognostička) Pavlína Louženská o svých oborech tvrdí, že je má ráda. „Protože všichni chceme, aby budoucnost byla lepší. Vlastně jsem ani neviděla moc forecasterů, kteří by tvrdili, že to bude celé špatné. V budoucnosti totiž hledáme naději.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/5/202425 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Vladimír Votápek, politolog a bývalý diplomat

Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/4/202426 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Bohumil Pečinka, komentátor a spoluautor podcastu Kecy a politika

Jeho znalosti české politiky jsou enormní, sleduje ji dekády. Nebyla podle něj předvolební rétorika dnes vládnoucích stran revolučnější, než jaká byla následná politika? Co o české politické scéně dosud neví a chtěl by se v průběhu letošního roku dozvědět? A může nás česká opozice ještě nějak překvapit? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/3/202425 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Oldřich Bureš, profesor, bezpečnostní expert z Metropolitní univerzity

Letošní rok přidá k válkám z minulého či dokonce předminulého roku další faktory. Odehraje se množství volebních klání po celém světě a z nich tím nejzásadnějším bude volba amerického prezidenta. Bude letošek ve světě zlomovým rokem a je důvod ke stresu? A jak se bude vyvíjet bezpečnost Evropy? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/2/202425 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Miroslav Petříček, filozof a vysokoškolský pedagog z Filozofické fakulty UK

Myšlení je pro něj celoživotním posláním. Vyzývá ho přelom roku k hlubšímu přemýšlení, nebo to provádí celoročně? Na jakém bodu je jeho momentální důvěra v českou vládu? A co ho jako první napadlo, když se dozvěděl o šíleném činu na své fakultě na sklonku minulého roku? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/1/202427 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Leukémie? Kámoška, co si u mne občas udělá mejdan, říká o svém boji s rakovinou Petr Laštovka

„Umřel jsem, ale už se mám líp,” říká Petr Laštovka, kterému před dvěma lety diagnostikovali nevyléčitelnou rakovinu. Z minuty na minutu se mu změnil život do té doby naplněný pracovními úspěchy. Působil na manažerských pozicích, v několika reklamních či komunikačních agenturách. Pracoval často i 16 hodin denně. S nemocí se pere s humorem a nadhledem – vymyslel a vyrobil karetní hru Chemoška na raka, která na obalu slibuje zábavu do špitálu, kuchyně, na JIPku i do márnice.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/29/202326 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Štěpán Kubišta

Už jako školák hrál v televizních seriálech a minisériích. Herectví se ale nevěnuje. Na DAMU začal studovat produkci, byl ředitelem Nové scény Národního divadla v Praze nebo prostoru Jatka78, je 1. místopředseda Asociace nezávislých divadel. Od nového roku přebírá vedení Divadla Archa a pod názvem Archa Plus změní i jeho koncepci. Moderuje Michael Rozsypal.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/22/202326 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Spisovatelka Vlasáková: Ženské tělo je od určitého věku neviditelné, protože nenaplňuje ideál krásy

Ovdovělá šedesátnice Marie vdává svou dceru a cítí, že o ni nadobro přišla. Román Kláry Vlasákové Těla řeší emancipaci, mateřství, pocit vlastní užitečnosti, porozumění blízkým i generační spory.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/21/202326 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

"Objevuje se také čím dál víc politiků, kteří zpochybňují pravidla hry

.. Jsou překračovány limity a pravidla, což je nebezpečí, které může vést ke zhroucení společnosti a k revoluci," upozornil před čtyřmi lety. A jak je to s pravidly politické hry dnes? Co by podle něj mohlo fungovat v české společnosti jako spojovatel a není využito? A jakou společenskou proměnou projde po vojenské agresi Rusko a jakou Ukrajina? Sociolog Tomáš Kostelecký bude hostem Osobnosti Plus Barbory Tachecí. Pořad vysíláme v repríze.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/19/202326 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

"Objevuje se také čím dál víc politiků, kteří zpochybňují pravidla hry

.. Jsou překračovány limity a pravidla, což je nebezpečí, které může vést ke zhroucení společnosti a k revoluci," upozornil před čtyřmi lety. A jak je to s pravidly politické hry dnes? Co by podle něj mohlo fungovat v české společnosti jako spojovatel a není využito? A jakou společenskou proměnou projde po vojenské agresi Rusko a jakou Ukrajina? Sociolog Tomáš Kostelecký bude hostem Osobnosti Plus Barbory Tachecí. Pořad vysíláme v repríze.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/18/202326 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Politolog Bílek: Většina lidí na světě nežije v demokracii. Politici nechtějí demokraticky vládnout

„V posledních letech dochází ve světě k úbytku počtu demokratických zemí a naopak stoupá počet těch nedemokratických. Zároveň v zemích, které bývaly demokratické, často vidíme, že kvalita demokracie klesá,“ říká Jaroslav Bílek, politolog z Karlovy univerzity, který se věnuje autoritářským režimům, volební manipulaci, převratům a také regionu Latinské Ameriky. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/15/202325 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Profesor Josef Veselka, lékař a spisovatel, do letošního roku přednosta Kardiologické kliniky v Motole

"Platy budou vyšší, reforma se nekoná," říká muž, který zná české zdravotnictví dobře zevnitř. Jakou nemocí tedy teď podle něj české zdravotnictví trpí? Jak zdravý či nezdravý je politický vliv v této oblasti? A jak by podle něj měla vypadat reforma zdravotnického systému Česku? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/14/202325 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Jiřina Hofmanová, kriminalistka

Zkušenosti s omluvami a výmluvami studentů jí pomohly při snaze proniknout do mysli nejhorších zločinců Česka. Prošla akademií FBI v Quantiku a podílela se na vyšetřování nejzávažnějších případů 90. let včetně orlických vražd. Jak proniká do myšlenek zločince? A je pro ni výslech samostatná kategorie kriminální práce? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/13/202326 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Sabina Slonková, šéfredaktorka deníku Neovlivní

cz. Její poslední, tedy včerejší článek pojednává o tom, že izraelské bezpečnostní složky varovaly Českou republiku a další evropské země před rizikem teroristických útoků na jejich území. Co a koho teď podle její investigativy sledují české bezpečnostní složky? Jak teď podle ní přemýšlí Andrej Babiš, kterého podle svých slov zná lépe než ostatní novináři? A v čem v ní zasévá výstražné světélko to, že Prahu řídí Brno? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/12/202326 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Poohlížím se po nových pořadech, říká moderátor Jakub Železný. Vrátit se chce příští rok co nejdříve

Vyloučil, že by to souviselo s nástupem nového ředitele, ale momentálně mizí z obrazovky České televize. „Primárně teď potřebuji dát dohromady svůj zdravotní stav, abych mohl příští rok zase co nejdřív naskočit do práce,“ říká televizní moderátor Jakub Železný.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/11/202326 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Zuzana Harmáčková, vědkyně z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR

Rozhodování pouze na základě ekonomických hodnot má negativní následky pro klima, přírodní prostředí i lidský blahobyt. Plyne ze studie prestižního časopisu Nature, na kterém se podílela i česká vědkyně, která se zabývá výzkumem scénářů budoucího vývoje. A zjišťuje, které faktory pomáhají budovat odolnost společnosti a přírody v situaci současných globálních změn. Co nás tedy čeká? Co můžeme pro planetu udělat? Máme ještě čas na záchranu? Moderuje Michael Rozsypal.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/8/202326 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Petr Janyška, publicista a bývalý diplomat

Právě mu coby znalci Polska vyšla knížka Polsko vejpůl, rozhovory s významnými a výraznými postavami současné polské společnosti. Co víme o vládě, která má mít po 11. prosinci cestu k vládnutí otevřenou a povede ji Donald Tusk? Snaží se Právo a spravedlnost zůstat u moci co nejdéle a využít tento čas k obsazování státních institucí svými lidmi? A může se Polsko proměnit v nepříjemného souseda? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/7/202327 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Petr Havlík, bývalý politik a spoluzakladatel ODS

Původně byl pedagogem, ale krátce po sametové revoluci ho zlákala politika Co si máme představit pod jeho termínem hodnotový globální blackout? Co z toho, co padá ve světovém veřejném prostoru po 7. říjnu letošního roku, pokládá za zvlášť nebezpečnou lež? A jaká veřejná lež z úst politiků ho za poslední rok nejvíc naštvala? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/6/202326 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Lenka Zlámalová, novinářka ze serveru Echo24 a Týdeníku Echo

Česko podle ní připomíná talentované, ale silně zanedbané dítě, které je svázané zcela nesmyslnými zákazy a příkazy. A nemá prostor vyniknout. V čem je zanedbané a kým? Který zákaz či příkaz dotýkající se české společnosti jí nejvíc bere dech? A panuje mezi politiky ODS nějaká rozmrzelost nebo nespokojenost s premiérem Petrem Fialou? Moderuje Barbora TachecíVšechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/5/202327 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Marek Orko Vácha, římskokatolický kněz, teolog, spisovatel, vysokoškolský učitel a skaut

Zabývá se evoluční biologií a lékařskou i environmentální etikou. A je populární na všech úrovních, kde se pohybuje. Když sleduje odrazy dvou současných válek na Blízkém východě a na Ukrajině, má pocit, že se někde ztrácí pravda? Podle čeho se rozpozná, co je dobré a co zlé? A chybí mu dnes v Česku veřejně vyslovené jasné názory? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/4/202326 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

„Chceš-li být něčím otrokem, nenáviď ho.“ Ridina Ahmedová o nové podcastové sérii Odpustit?

Už v neděli startuje nová podcastová série Českého rozhlasu Odpustit? Přináší osudy těch, pro které je těžké odpustit druhým, nebo naopak touží, aby bylo odpuštěno jim. „Když člověk toto téma zvedne, nutně si také musí nějakou tu inventuru udělat. A rozhodně nemůžu říct, že bych našla všechno v sobě vyčištěné, protože si každý v sobě nese různé křivdy,“ přiznává autorka podcastu a zároveň zpěvačka a performerka Ridina Ahmedová.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/1/202326 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Politolog Balík: Nastal čas, aby Fialova vláda vyměnila několik ministrů. Chce to novou dynamiku

Nespokojení lidé v ulicích a zabrzděná ekonomika – to by podle politologa Stanislava Balíka měl být impulz pro výměnu některých ministrů. „Určitě by nemělo jít o výměnu všech, asi ani poloviny ne. Protože když se podíváte, jak se podobné krize nedůvěry řeší v jiných zemích, obvykle dojde k vystřídání nějaké skupiny ministrů. Musí to ale být víc než jeden nebo dva lidé, aby tady byl dojem z nové dynamiky,“ říká v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/30/202327 minutes
Episode Artwork

Chtělo by to vrátit superhrubou mzdu, a to politici neudělají, myslí si ekonom Matějka

Hlavně proti konsolidačnímu balíčku protestovali v pondělí odboráři. Stejné kroky naopak ratingová agentura Moody's zhodnotila pozitivně. „Moody's vlastně měří, jaká je pravděpodobnost, že zkrachujete nebo že splatíme dluhy,“ vysvětluje ekonom Filip Matějka z institutu CERGE-EI. „Když si půjčíte na byt, splácet musíte, jinak o něj přijdete. Když si půjčí stát, vlastně se nic nestane,“ dodává s tím, že Česku by se ale rozhodně zkrachovat nevyplatilo.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/29/202326 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Novinář Miřejovský: Biden mladé zklamal, čekali víc. Trumpa volit nebudou a víc možností asi nezbývá

Je otázka, jestli americký prezident Joe Biden opět přesvědčí mladé voliče, aby pro něj za rok v listopadu znovu hlasovali, naznačuje zahraniční zpravodaj České televize David Miřejovský. „Protože je zklamal, čekali od něj daleko víc. Zaznamenal jsem to už pár měsíců po posledních volbách, a to ať šlo například o Bidenovy sliby kolem větší kontroly zbraní,“ dodává v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/28/202326 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Libor Jelen, politický geograf z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK

Snaží se jednoduše vysvětlovat komplikovanou problematiku mezinárodních vztahů. Jsou přátelé ze školy a z KGB ti, kteří Putina stále drží u moci? Vidí nějaké nitky, za které mohlo Rusko tahat, aby dnešní situaci na blízkém východě pomohly? A může hrát nějakou roli v budoucím uspořádání na blízkém východě Bašár Asad? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/27/202326 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

První pomocí nejde ublížit, nebojte se jí, apeluje záchranář Marek Dvořák

Marek Dvořák je lékař urgentní medicíny, záchranář a trochu i influencer, který nedávno vydal knihu Mezi nebem a pacientem. Na svých sociálních sítích i mimo ně se snaží edukovat o první pomoci nebo vyvracet mýty o lékařské péči. Když tedy zrovna nezachraňuje životy.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/24/202326 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Radka Denemarková, spisovatelka

Kolem národ, který nepomáhá ani neodpouští - to je myšlenka nového románu Čokoládová krev, který napsala žena věnující se nepohodlným tématům. Má být její kniha opět vztyčeným prstem, když se vrací do 19. století? Myslí si, že dvě současné války západu trochu otevřely oči? A proč se domnívá, že Čína vyjde z ruské agrese na Ukrajině jako celosvětový vítěz? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/23/202325 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Izrael schválil dohodu o příměří. Konec války ani antisemitismu to ale nepřinese, říká antropolog

Izraelská vláda schválila nad ránem dohodu s Hamásem. Podle ní Izrael získá 50 rukojmích, které unesl Hamás, výměnou za čtyřdenní klid zbraní, 150 palestinských vězňů a humanitární dodávky do Gazy. „Nemyslím si, že by v tuto chvíli bylo možné dosáhnout něčeho víc,“ říká antropolog František Kalenda. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/22/202326 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Václav Dolejší, politický reportér ze serveru Seznam zprávy

Dlouholetý reportér, spoluautor podcastu Vlevo dole a vyznavač reportáží z terénu, to vše s tématem česká politika. Ztrácí ODS své kořeny, nebo se jen musela přizpůsobit situaci, která je nová? Dokázala by ODS sama vyhrát volby, jak po tom volá jihočeský hejtman Martin Kuba? A myslí si, že kdyby tu nebyl Babiš, byli by komunisti silnější? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/21/202326 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Většina i válečných konfliktů je 50 odstínů šedi. Není to souboj Saurona a prince, tvrdí politolog

S tezí, že se západní společnost ve své korektnosti stává bezbrannou proti agresivní nekorektnosti, politolog Petr Kratochvíl rozhodně nesouhlasí. „Naopak si myslím, že korektnost je v politice slušnost, a to, že respektuji své oponenty. Naopak považuji za klíčovou hodnotu schopnost odlišit názorového protivníka od nepřítele, kterého je třeba zlikvidovat. Proto taky ke svému protivníkovi přistupuji se slušností,“ říká v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/20/202326 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Barbora Stárek, předsedkyně spolku Díky, že můžem

"Svoboda není samozřejmost, svoboda je odpovědnost," říká žena, která stojí v čele spolku, který už deset let organizuje oslavy 17. listopadu. Kam se za dekádu posunuly? A jak se jim daří upozorňovat i na současné problémy, ne jen slavit? Barbora Stárek je hostem Michaela Rozsypala.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/17/202326 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Izraelské tajné služby udělaly neomluvitelné a nepochopitelné chyby, hodnotí expert Kutěj

Vpád Hamásu, vraždy a únosy Izraelců ze 7. října budou mít dohru, myslí si plukovník a prorektor pro vnější vztahy a internacionalizaci Univerzity obrany Libor Kutěj. „Jak se říká: ‚Po boji každý generálem‘ nebo ‚Po pitvě každý lékařem‘. Domnívám se, že jde o chybu neomluvitelnou, a to v celé řadě rovin – profesně-zpravodajské, politické i vnitropolitické. A bude to mít obrovskou dohru na vnitropolitické scéně Izraele,“ dodává s tím, že také šlo o chybu nepochopitelnou.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/16/202326 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Jan Kozák, religionista a filozof z Filozofické fakulty UK

Působí jako religionista a vedoucí výzkumné skupiny v rámci FF UK, která zkoumá konspirační teorie a jejich dopad na společnost. Jsou v souvislosti s děním na blízkém východě už nějaké konspirační teorie? Byl v posledních týdnech svědkem nějakého antisemitismu na českých univerzitách? A existuje nějaký jasný důkaz, že konspirační teorie jsou pro společnost škodlivé? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/15/202326 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Publicista Jandourek: V Dagestánu to mohl být džin vypuštěný z lahve. Pak budou hledat Židy v Kremlu

Nenávist proti Izraeli se na Západě dlouho maskovala nejrůznějším antisionismem. „Za tím ale většinou je ten starý antisemitismus, i proto, že nikdo normální jen tak neřekne, že je antisemita. Musí se to navést na něco jiného a teď je k tomu ta příležitost,“ říká publicista serveru Forum 24, starokatolický kněz a sociolog Jan Jandourek. „Nemyslím, že to časem zmizí, demokracie na tom není dobře a obrovský problém je vidět ve Spojených státech,“ dodává v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/14/202326 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Jiří Dienstbier, právník a bývalý ministr pro lidská práva a rovné příležitosti

"Do politiky jsem nevstoupil, do politiky jsem se narodil," říkal muž, který mohl působit jako zlobivé dítě v tehdejší ČSSD. Myslí si, že jde aktuální izraelsko-palestinská situace řešit jinak, než to dělá teď Izrael? Obává se vzestupných vln antisemitismu v Evropě a v Americe? A jaké má vysvětlení pro to, že v době dlouhotrvající krize životní úrovně v Česku Sociální demokracie vyklidila pole? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/13/202325 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Představte si Einsteina, který může běžet za dolar na den, líčí úspornost práce AI vědec Fort

„Myslím si, že budoucnost lidstva s umělou inteligencí je hodně světlá,“ říká Stanislav Fort, absolvent univerzit v Cambridgi a Stanfordu. Nedávno se stal na nějakou dobu ředitelem vývoje a výzkumu velkých jazykových modulů ve společnosti Stability AI a časopis Forbes ho zařadil do výběru 30 pod 30.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/10/202326 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Daniel Štrobl, psycholog a terapeut

"Z pozice vědce jsem schopen vysvětlit chování ruských vojáků v Buči, ale vůbec nerozumím teroristům z Hamásu," řekl muž, který profesně zkoumá podoby násilí ve vojenských konfliktech. Co věda říká o schopnosti páchat neuvěřitelné krutosti? Je těžší vyrovnat se s i násilnou smrtí někoho blízkého nebo s jeho únosem? A do jaké míry si určitá populace může zvyknout na trauma? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/9/202326 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Unesené Izraelce nedrží ti, kteří vyjednávají o jejich propuštění, vysvětluje analytik Daniel

Současná válka mezi teroristickou organizací Hamás a Izraelem je pro západní veřejnost méně pochopitelná, a tak na ulicích vyjadřují podporu jedné i druhé straně. Analytik a výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů Jan Daniel v Osobnosti Plus vysvětluje: „Asi bych rozlišoval, jestli je západní veřejné mínění nakloněno pro Hamás jako takový, nebo jestli se staví proti obětem ze strany palestinských civilistů.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/8/202326 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Petra Procházková, reportérka z Deníku N

"Putin ze sebe není zklamaný, ale cítí určitý strach. Je naštvaný na spoustu lidí ze svého okolí, protože v jeho očích to je jejich vina, že se původní plán ovládnout Ukrajinu mnohem rychleji nepovedl," říká žena, která Rusko a postsovětský prostor poznala velmi dobře na vlastní kůži. Jaký je podle ní realistický popis stavu věcí o Rusku a v Rusku? Jak by se zachovalo Rusko, kdyby mělo ztratit Krym? Má Zelenskyj dost sil na to, aby Ukrajina získala Krym zpět? A čím si vysvětluje nedávné spekulace o zdraví či smrti Vladimira Putina? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/7/202326 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Koalice ANO a ODS by byla mnohem lepší než to, co vidíme dnes, soudí šéfredaktor Echa24 Balšínek

Postavit vládu na široké koalici stran, které mají ve svých krajních proudech neomarxisty a na opačném pólu neokonzervativce mísící se s levicovými liberály, progresivisty, konzervativci, eurofederalisty a reformisty, muselo přinést neakceschopnost, zmatky a někdy i chaos. To horší přichází v posledních dnech, řekl šéfredaktor serveru Echo24 a Týdeníku Echo Dalibor Balšínek, který je hostem Osobnosti Plus Barbory Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/6/202326 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Veřejný prostor není ničí obývák, říká umělec Horák

Proč obrazy nepotřebují názvy? Jaký vliv má umění na školství a společnost obecně? Nebo proč moderní umění nemusí být jen černá čára na bílém plátně? O tom v Osobnosti Plus hovoří propagátor a popularizátor současného výtvarného umění, držitel ceny Magnesia Litera a absolvent Fulbrightova stipendia Ondřej Horák.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/3/202326 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Hledání viníka. Rusko si dokazuje, že Židé nesou odpovědnost za neštěstí, míní publicista Fištejn

Stovky protižidovských protestujících minulý týden vtrhly na letištní plochu v hlavním městě převážně muslimské republiky Dagestán na jihu Ruska. Tam krátce předtím přistálo letadlo z Izraele, které pak mělo pokračovat do Moskvy. Proč se v Rusku zvětšují antisemitské tendence? „Putin začíná útočit z antisemitských pozic na své oponenty: snaží se odhalit jejich domnělý nebo skutečné židovský původ,“ popisuje publicista Jefim Fištejn.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/2/202325 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Jednostátní řešení absolutně nedává smysl z pohledu Izraele ani Palestinců, míní politolog Weiss

Evropská unie Palestincům i nadále dodává nejen humanitární pomoc. Podporuje například růst a rozvoj místní infrastruktury. Výzvou pro Unii zůstává, aby peníze nekončily v rukách teroristů. „V médiích se nedávno objevilo, že trubky placené Evropskou komisí Hamás používá na odpalování raket,“ uvádí pochybnosti politolog Tomáš Weiss z katedry Evropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/1/202326 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Kartous: Nelze očekávat jiné řešení než násilí. Izrael vznikl v prostředí, kde je naprosto nechtěný

„Stojím na straně Izraele, také vnímám tíživou neřešitelnost Palestinců a možnost společnosti vyrovnat se s traumatem, ale ještě být lídrem změny,“ řekl Bohumil Kartous, který měl možnost mluvit s lidmi z Palestiny v uprchlickém táboře na řeckém ostrově Chios před třemi lety.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/31/202326 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Měnová politika má být vpřed hledící, říká ekonom Hampl k návrhu na snížení úrokových sazeb

Česká ekonomika se blíží do přelomového období. Po několika letech by se mohla snížit inflace i schodek státního rozpočtu. „Hodinou pravdy bude lednová inflace roku 2024. Já věřím, že bude opravdu nižší,“ říká předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/30/202325 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Umění není jen pro povolané. Do galerie se nikdo nemusí bát vstoupit, říká zakladatel DOXu Válka

Po emigraci a úspěšné kariéře podnikatele koupil Leoš Válka v roce 2002 opuštěnou továrnu a vybudoval z ní Centrum současného umění DOX. Dodnes je jejím ředitelem a nyní i oslavencem, za pár dní oslaví kulaté narozeniny.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/27/202325 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Politolog: Bezvýhradná podpora Izraele může Bidenovi uškodit. Alternativou pro voliče je jen Trump

Spojené státy jsou po boku Izraele, prohlásil Joe Biden hned po teroristickém útoku Hamásu. Za uplynulé dva týdny ale ve Spojených státech vzrostl počet antisemitských incidentů a útoků na židovskou komunitu o téměř 400 procent. „Projevy antisemitismu nepřesáhly úroveň demokratické společnosti vzhledem k tomu, jak závažný konflikt probíhá,“ popisuje politolog a amerikanista Kryštof Kozák.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/26/202326 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Bude se bojovat, dokud Ukrajinci nezískají Krym zpět. Je to symbol, říká Heřmánek z Team 4 Ukraine

Na státní vyznamenání je letos navržen i Jan Heřmánek, místopředseda spolku Team 4 Ukraine. Se svými kolegy jezdí na Ukrajinu monitorovat válečné zločiny a také dovážet pomoc vojákům i civilistům. „Jsem voják v aktivní záloze, musím si představovat, že budu nasazovat svůj život za něco, co považuji za správné, a musím s tím být alespoň částečně vnitřně srovnaný,“ říká ke svému působení na Ukrajině.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/25/202325 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově

Zažila intifádu, tedy ozbrojený boj Palestinců proti Izraeli, na vlastní kůži, když 7 let žila v Izraeli. Jaké chyby Izrael směrem ke Gaze nemá opakovat? Na čem záleží, jestli vyroste další Hamás? A bylo v moci Palestinců proti vládě Hamásu v Gaze cokoliv udělat? Moderuje Babora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/24/202326 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Pětikoalice nemá plán ani dost kvalitní lidi, hodnotí novinář Fendrych

V polovině volebního období ustála pětikoalice hlasování o nedůvěře. Vláda působí soudržně, přesto se množí kritika na adresu jednotlivých ministrů i nespokojenost mladých voličů, kteří necítí zastání. „Mladí lidé mají jiné představy než starší generace, to je myslím naprosto evidentní. A odezva vlády je podle mě minimální,“ říká novinář Martin Fendrych.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/23/202326 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Pam Rabbit, mladá česká zpěvačka, skladatelka, textařka a režisérka

Původem Arménka, ale narodila se a žije v Praze. Vystudovala konzervatoř, skládá hudbu, píše texty česky i anglicky, na cenách Anděl byla nominována na Objev roku. Taky se zasazuje za ochranu zvířat. Jak sociální sítě ovlivňují hudební průmysl? Moderuje Michael Rozsypal.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/20/202326 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Politické strany svázané s polskou demokratickou opozicí nemůžou selhat, myslí si režisérka Holland

Polsko má po volbách nakročeno k nové vládě, kterou by měla sestavovat opozice v čele s Donaldem Tuskem a jeho Občanskou platformou. „Hodně se mi ulevilo, protože se to zdálo nemožné,“ komentuje výsledky voleb režisérka a scenáristka Agnieszka Holland. „Současná vláda se ale bude držet u moci tak dlouho, dokud to bude možné. Ten čas se budou snažit využít k tomu, aby rozhádali dnešní opozici, aby se jim koalici nepodařilo sestavit,“ odhaduje. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/19/202325 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

V Izraeli jsou zklamaní z nedostatečné podpory Ruska, kterou země nezbytně potřebuje, míní rusista

„Katastrofální situace, která na Blízkém východě v posledních dnech a týdnech nastala, jde na ruku ruskému vedení,“ říká rusista Tomáš Glanc. Rusko podle něj bude profitovat z rostoucích cen nafty, chaosu i možnosti posílení své pozice na Blízkém východě.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/18/202326 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Šídlo: Na Izrael klademe stejné požadavky jako na sebe. Jenže Hamás je jiný nepřítel

„Když chcete zkazit večírek, kde jsou tři lidé, vytáhněte téma Blízkého východu,“ říká s nadsázkou komentátor a politický satirik ze serveru Seznam Zprávy Jindřich Šídlo. „Snažím se s těmi, kteří na to mají jiný pohled, udržovat křehký mír podle dohod z Osla – a celkem se nám to daří,“ dodává. Šídlo uznává právo Izraele na sebeobranu a snaží se třeba i svým studentům své názory vysvětlovat.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/17/202326 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Civilním obětem se vyvarovat nedá. Izrael se přesto dopouští válečných zločinů, říká analytik Záhora

„Po brutálním útoku, ke kterému došlo minulou sobotu, Izrael v zásadě nemá politicky, vnitropoliticky jinou možnost, než se pokusit Hamás zničit,“ říká Jakub Záhora, analytik z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Útok, kterého se palestinská organizace dopustila, byl podle něj bezprecedentní svým rozsahem, brutalitou i cílením výhradně na civilní obyvatelstvo.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/16/202326 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Zajímal mě přístup k tělesnosti, který je chladný a funkční, prozrazuje režisérka filmu Její tělo

V listopadu vstoupí do kin film Její tělo pojednávající o dramatické kariéře Andrey Absolonové, která po zranění vyměnila dráhu olympijské sportovkyně za úspěch v pornografickém průmyslu. „Ona zkrátka chtěla být hvězda, chtěla být někdo, chtěla být v záři reflektorů. A nejhorším momentem pro ní bylo asi mezidobí, kdy ztratila všechno, nebyla nikdo a měla za sebou tragický příběh a nic před sebou,“ charakterizuje hlavní hrdinku režisérka snímku Natálie Císařovská.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/13/202326 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Pokud PiS vyhraje volby, dotáhne Kaczyński autokratický systém do konce, varuje exdiplomat Janyška

Už o víkendu se v parlamentních volbách rozhodne o dalším směřování Polska. „Největší hrozbou, pokud bude další čtyři roky vládnout Právo a spravedlnost (PiS) Jarosława Kaczyńského, je, že autokratický systém vládnutí dotáhne do konce,“ říká bývalý diplomat a publicista Petr Janyška. „Například si úplně podřídí všechny soudy, pravděpodobně zlikviduje tu část médií, která je ,v opozici‘. A PiS nechá otevřené dveře katolické hierarchii.“ Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/12/202327 minutes, 1 second
Episode Artwork

Evropa přestává být v řešení migrace naivní, myslí si politolog Hloušek

Evropská unie nejdřív tvrdila, že po útoku Hamásu na Izrael zastaví svou finanční pomoc, teď otáčí. „Na druhou stranu asi bychom nedokázali připustit, že by zůstali bez zahraniční pomoci. Gaza není ekonomicky soběstačná, a kdybychom je ponechali sobě samým, dřív nebo později zahynou,“ tvrdí politolog a proděkan Vít Hloušek. „Případně by došlo k masivní migraci do Egypta a dalších arabských zemí, což nechceme ani my, ani oni.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/11/202326 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Izrael musí ukázat, že mír bude pro Hamás levnější než válka, míní profesionální vyjednavač Pařík

„To, co každého napadne jako první řešení konfliktu, je válka, a to i v osobním životě,“ říká Radim Pařík, profesionální vyjednavač a prezident Asociace vyjednavačů. „U válečných konfliktů je to tak, že k nim dochází v situaci, kdy si jedna strana myslí, že může vyhrát – proto začne válku. A to, co se děje mezi Izraelem a Palestinou, je úplná katastrofa,“ dodává v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/10/202326 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Spisovatel Padevět: Antisemitismus asi nikdy nezmizí. Při hledání nepřítele jsou Židé první na ráně

Při svém bádání a psaní Kroniky třetí republiky spisovatel a nakladatel Jiří Padevět došel k názoru, že už nemá o lidstvu žádné přehnané iluze. Třeba proto, že i přes protektorát a holocaust nikdy nezmizel antisemitismus. „Obávám se, že nezmizí nikdy, protože lidské kmeny stále hledají nepřítele a asi se s tím zároveň nějak identifikují – a bohužel, Židé jsou většinou první na ráně,“ říká v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/9/202326 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Novinářka Procházková: Co kdyby jednou na Hradě seděl někdo, kdo směřování Ústavního soudu otočí?

„Problém Pražského hradu je, že nikdo – ani experti, kteří radí prezidentu Petru Pavlovi, a možná ani on sám – netuší, kdo by měl být ústavním soudcem, resp. jak by měl vypadat Ústavní soud ČR (ÚS),“ říká zástupkyně šéfredaktora týdeníku Respekt Andrea Procházková. O politice a justici začala psát ještě za dob studií práv.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/6/202326 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Ukrajina ve válce povstala jako národ. Došlo tam k národnímu obrození, popisuje reportér Novák

„To, co jsem nečekal a co mne překvapilo, byl obrat Ukrajinců. Byli postaveni před situaci: černá, nebo bílá. Zvlášť ve východní části a tak bylo překvapivé, jak našli svou identitu,“ říká reportér serveru Seznam Zprávy Jan Novák. „Když jsem tam byl ještě v roce 2014, a to i na už okupovaném území v Doněcku, tak se sami jako Ukrajinci neidentifikovali. Každý měl nějakého příbuzného v Rusku, takže jsem neviděl velký odpor k okupaci. Se začátkem války se to změnilo,“ dodává.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/5/202326 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Když Rusko vyhraje, urve si něco i z našeho světa. A příště si vezme víc, varuje filantrop Dobrovský

„Ruská agrese tak, jak je – jak se Ukrajina brání a Západ ji tzv. pomáhá –, tak tady cítíme obavy. Ale i to, že se na to můžeme kdykoli vykašlat. Odmítáme, že je to i naše válka, odmítáme odpovědnost kvůli nám samým. Kvůli tomu, že když válku nevyhrajeme, tak nevyhrajeme jako celek, princip, jako svět, který je orientovaný na humanitu a lidská práva,“ myslí si podnikatel, filantrop a bývalý novinář Jan Dobrovský.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/4/202326 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Největší zbraní Putina je strach Západu, tvrdí analytik Svárovský

Bývalý diplomat, bezpečnostně-politický analytik a poradce Martin Svárovský (KDU-ČSL) tvrdí, že Západ s pomocí Ukrajině selhal, a to včetně sankcí. „Naše jednání je ve všem opožděné. Kdyby Ukrajina dostala zbraně s dlouhým doletem hned, nemohli by Rusové vybudovat tak rozsáhlá fortifikační opatření (opevnění) na jižní frontě a na Krymu. Když prohráli u Kyjeva, věděli, že svých cílů jen tak nedosáhnou, a začali budovat obranná opatření. A měli na to celý rok,“ říká.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/3/202326 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Ekonom Sedláček: Vláda špiona a vraha není schopna vyhrát nad armádou bývalého komika. To je paradox

Volby na Slovensku dopadly podle ekonoma, filozofa a pedagoga Metropolitní univerzity Praha Tomáše Sedláčka podle očekávání. „Slovensko dlouhodobě projevovalo nejvíc proruské tendence ze všech členských zemí EU. Možná už před rokem se v průzkumech veřejného mínění nad 50 procent Slováků vyjádřilo, že podporují vítězství Ruska, jen 30 procent si přálo, aby vyhrála Ukrajina, respektive aby došlo k vrácení hranic do původních mezí, a zbytek pak nevěděl.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/2/202326 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Didaktik dějepisu Pinkas: Historie má být otevřená diskusi, a nikoli závazná k jednotné interpretaci

Nad otázkami, jak se učíme o svých moderních dějinách a zda umíme o historii vzdělávat se v Osobnosti Plus zamýšlí didaktik dějepisu a historik Jaroslav Pinkas, který učil na řadě pražských gymnázií a řadu let pracoval v Ústavu pro studium totalitních režimů. Nyní spolupracuje s Národním pedagogickým institutem a učí na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/29/202326 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Tomáš Klvaňa, expert na Ameriku a pedagog na New York University v Praze

Už řadu let jezdí za lidmi, kteří se na Kubě postavili proti vládě, a říká o nich, že jsou opravdovou kubánskou elitou. Teď o nich vydává knihu KUBA: stručné dějiny konce. Co jsou kubánští disidenti schopni v tuto chvíli dělat? Jak řešila Kuba covid? A jak moc dnes Kubu využívají Rusové? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/26/202326 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Pro Ukrajinu děláme tak pět procent toho, co bychom mohli a co jednou uděláme, říká novinář Moláček

„Mnozí, kteří hlásali dezinformační narativy ohledně covidu-19, teď hlásají úplně stejně dezinformační narativy o válce na Ukrajině,“ tvrdí novinář z Deníku N Jan Moláček. „Férově musím dodat, že ne všichni. Protože jsou vědci nebo i laici, kteří nepřešli na tuto novou tematiku a zůstali věrní své původní. Ale týká se to naprosté většiny ,antivaxerské‘ scény,“ dodává v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/25/202326 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Natália Pažická, greenfluencerka

"Udržitelnost spočívá v tom, že kupuju to, co unosím," říká žena, která si už sedm let nekoupila ani ponožku ve fast fashion řetězcích. Od čtrnácti let se věnovala modelingu, mimo jiné i v Číně, módu studovala v Amsterdamu, slovenský Forbes ji zařadil do výběru 30 pod 30. Věnuje se udržitelnosti a ekologickým a lidskoprávním souvislostem módního průmyslu. Je iniciátorkou úspěšných online petic a spoluautorkou podcastu o udržitelné módě. Moderuje Michael Rozsypal.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/22/202326 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Přemýšlejte, než někoho označíte za zlo. Až jednou přijde, nikdo vás neuslyší, nabádá marketér Horák

„Česko je pořád velice střízlivá a fajn země,“ myslí si odborník na politický marketing a spisovatel Jakub Horák. Odpovídá tak na otázku, jestli je naše politická kultura jiná než jinde. „A pokud jde o středo a východoevropský prostor, nejsme na tom nijak špatně,“ dodává s tím, že například o Slovensku by to stejné neřekl.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/21/202326 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Jan Souček, nový generální ředitel České televize

"Těším se na formáty, které přijdou s tak provokativní satirou, jakou byla Česká soda před 30 lety," řekl, ale hned upřesnil: "Doba se změnila, těžko tedy očekávat totožný pořad." Nebyla by satira v dnešní zjemnělé době, kdy si mnozí včetně mladých vše berou osobně, střelbou mimo terč? Je v České televizi nějaké skupině menšinových názorů podle něj upíráno zveřejnění? A jak se cítí těsně před nástupem do ředitelského křesla? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/20/202326 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Filozof by neměl být hlavní mravokárce a společnost vychovávat, míní filozofka Matějčková

Poslanci ve Sněmovně překročili další metu „slušného chování“ – padají ostrá slova i nadávky. Má o jejich kultuře rozhodovat jen volič? Nebo by je měla nějak „umravňovat“ veřejnost? „Nemyslím, že by filozof měl být hlavním mravokárcem a společnost snad i vychovávat,“ tvrdí filozofka a dnes i novinářka Týdeníku Echo Tereza Matějčková, donedávna pravidelný host podcastu Plusu Čekání na prezidenta.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/19/202326 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Putin dělá z Ruska Severní Koreu. Musíme nádor zlikvidovat, než metastazuje, říká analytik Votápek

Setkání severokorejského a ruského diktátora hodnotí bývalý český generální konzul v Petrohradu a zahraničně-politický analytik Vladimír Votápek jako slabost ruské strany. „Když prezident Vladimir Putin vstupoval do úřadu, byl vítaným členem G8, shromáždění nejvýznamnějších ekonomik a politiků světa. Teď je členem nějaké čtyřky, kdy se může scházet leda tak s Kim Čong-unem, s Alexanderem Lukašenkem a případně se může ještě ,kamarádit‘ s Íránem. To je dost velký sešup.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/18/202325 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Úkolovat literaturu je trošku nebezpečné, myslí si spisovatelka Kateřina Tučková

Napsala Žítkovské bohyně, Vyhnání Gerty Schnirch a naposledy Bílou Vodu. Na první pohled to může vypadat, že Kateřina Tučková vyhledává hlavně ženská témata vytlačovaná na okraj společnosti. „Nikdy to nebylo tak prvoplánové, že bych pátrala po tématu, které by zvedlo ze židlí českou společnost. Naopak je to hodně niterní proces, protože si ta témata našla mne,“ říká v Osobnosti Plus. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/15/202326 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Spolu s drony a bombami „letí“ na Ukrajinu i ruský hackerský útok, popisuje IT odborník

„Máme zprávy z Ukrajiny, podle kterých kyberútoky kopírují kinetickou válku. To znamená, že když dochází k ruskému útoku na ukrajinský cíl spadající do kritické infrastruktury – například letos v zimě na rozvody elektrické energie – a letí tam střely s plochou dráhou letu a íránské drony, dochází i ke kyberútoku, který má zvýraznit dopad útoku kinetického,“ říká odborník na kyberbezpečnost Tomáš Flídr v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/14/202326 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Svoboda slova u nás není ohrožena, říká Gruber, nový ředitel české Amnesty International

„Mou vizí je, aby rezonovala témata, která jsou pro nás klíčová. Obecně jde o téma politických vězňů, úzce spojené se základními lidskými právy na svobodu projevu a vyjádření svého názoru. V lokálním kontextu považuji za důležité lobbovat za změnu definice znásilnění v zákonech,“ říká nový ředitel české pobočky Amnesty International Pavel Gruber, bývalý šéf Lékařů bez hranic.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/13/202326 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Pokud by byl Fico znovu u moci, Slovensko si vezme a už ho nikdy nevydá, uvažuje novinář Bárdy

Na Slovensku vrcholí předvolební kampaň a preference Smeru stále rostou. Podle průzkumů je mezi prvními dvěma stranami rozdíl pouhý jeden procentní bod. O výsledcích ani budoucím premiérovi přesto stále není rozhodnuto. „Robert Fico teoreticky stále ještě může vyhrát volby, ale je stále méně pravděpodobné, že se stane premiérem,“ myslí si Peter Bárdy, šéfredaktor zpravodajského serveru Aktuality.sk.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/12/202326 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Lidstvo stojí před globální katastrofou, myslí si politolog Pehe

„Poprvé v historii lidstva se přechod z jedné éry do jiné odehrává ve světě, který je globalizovaný. A globalizace je také hlavní příčinou krize odcházejícího světa,“ říká politolog a spisovatel Jiří Pehe v Osobnosti Plus. K odvrácení výzev podle něj chybí politická spolupráce a planetární instituce schopné sjednotit postupy a pravidla. Důkazem může být klimatická krize nebo rychlý rozvoj umělé inteligence.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/11/202326 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Bříza: Po prolomení první obranné linie je Ukrajina na pomezí statické a manévrové války

Americký ministr zahraničí Antony Blinken při své návštěvě Kyjeva tento týden přislíbil dodávky nových a modernějších zbraní. Ukrajinské armádě se zase nedávno podařilo prolomit první obranou linii. „Nacházíme se na začátku druhého poločasu,“ říká odborník na mezinárodní vztahy a na jaderné zbraně z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Vlastislav Bříza.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/8/202326 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Ukrajinci mají obrovskou energii měnit svět. Připomíná mi to naše 90. léta, říká ředitel nadace

„Ukrajina je velmi atraktivní a má velký trh. Po válce bude ale bez peněz – stejně jako střední Evropa v 90. letech. Přesto i u nás ve velkém investovaly velké západní firmy a dnes se jim zpět odvádějí velké dividendy,“ říká geograf a environmentalista, ředitel strategického rozvoje Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/7/202326 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Michal Miovský, profesor, přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze

"Sám jsem s adiktologií začínal tak říkajíc z druhé strany barikády ? měl jsem problémy nejen s alkoholem...," říká muž, který to se zkoumáním závislostí nakonec dotáhl až na profesora. Proč u nikotinu neuvažujeme o hospitalizacích podobně jako například u alkoholu? Co říkají závislosti o fungování lidského mozku? A může se během války vytvořit bojovníkům návyk na adrenalin a na napětí? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/6/202326 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Psycholog Miovský: Obnova duševního zdraví na Ukrajině snese srovnání se stavy po 2. světové válce

Klinický psycholog a psychoterapeut Michal Miovský si prý nedokáže představit, jak dlouho se budou Ukrajinci z válečných traumat vůbec vzpamatovávat. „Rozsah škod je obrovský. Ukrajina byla, je a ještě dlouho bude poměrně chudou zemí. Doufejme, že válka skončí co nejdřív, ale to, co je čeká, budou priority zejména v obnově infrastruktury apod. Proto je jasné, že oblast duševního zdraví nebude financovaná hned v první linii,“ říká v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/6/202326 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Když nebudou mladí Američané volit, „boomeři“ jim zas navolí Bidena a Trumpa, říká amerikanista

Američanům začíná vadit, že jim vládnou starci. „Teď se to začalo řešit víc – ať už kvůli zdravotnímu stavu prezidenta Joea Bidena, republikánského senátora Mitche McConnella, ale z druhé strany republikánky a senátorky Dianne Feinsteinové. Ta také odmítá odstoupit,“ vyjmenovává amerikanista Jiří Pondělíček z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/5/202326 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Historik Hlaváček: Když se dnes někdo hlásí k Husákovu gulášovému socialismu, je to morální problém

Místopředseda pražského vrchního soudu Robert Fremr se sice ústavním soudcem nestane, podle historika a filozofa Petra Hlaváčka je s podivem, že se svou minulostí vůbec kandidoval. „Neměl by rozhodně usilovat o post, který má strážit ústavnost, právní stát a principy demokracie. To měl ostatně vyhodnotit i prezidentský panel vedený Janem Kyselou – možná si mohli trochu ,zagooglovat‘ a vůbec jsme nemuseli tuto kauzu řešit,“ říká.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/4/202326 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Designérka Marešová: Dlouho jsme žili v bavlnce. Teď už víme, jak křehké jsou jistoty, co jsme měli

Známá designérka Anna Marešová, která navrhuje vibrátory ale i tramvaje, má i vlastní firmu. „Po pandemii a začátku války přišla inflace a změnilo se i chování zákazníků. Všichni začali samozřejmě šetřit, zdražily se energie a všechno ostatní. Lidé se tak soustředili spíš na věci nezbytné než ty zbytné. A celkově, ne jen u nás, se proměnila celá ekonomika, která zpomalila. Věřím, že se to ale zase pomalu rozšlape,“ říká v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/1/202326 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Babiš je k prodeji Mafry donucený. K voličům už stejně mluví přes sítě, říká analytik Rožánek

V médiích se objevila zpráva, podle které by šéf hnutí ANO měl ještě tento týden prodat vydavatelství Mafra, ale spolu s pardubickou chemičkou Synthesia. „Vzhledem ke klesajícímu nákladu a prodaným výtiskům klasických novin, není až tak důležité, kde skončí MF Dnes a Lidovky z tohoto portfolia. Popravdě řečeno – celá tato mediální skupina je v transakci to vedlejší a jde hlavně o chemičku. Noviny jsou pouze přívažek,“ říká mediální analytik Filip Rožánek.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/31/202326 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Až 40 procent Čechů nechce pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny. Třeba proto, že jsou bohatí, říká sociolog

„Česká veřejnost je hodně konzervativní, uzavřená a ráda si drží to, na co je zvyklá. To se projevuje i obecně v postoji k migraci, kdy současná pozitivní podpora ukrajinským uprchlíkům nepramení z přesvědčení, že je pro nás dobře, aby sem přicházeli migranti – nová pracovní síla, nové podněty apod. Lidé tady prostě nevnímají příběh o migraci skrze pozitivní perspektivu,“ vysvětluje spoluautor průzkumu nálad v naší společnosti sociolog a ředitel výzkumu STEM Jaromír Mazák.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/30/202326 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Vláda ODS a ANO? To je ještě strašidelnější varianta než další vláda Babiše, říká advokát Kalvoda

„Nejhroznější by bylo, kdyby se (po dalších volbách) vlády opět ujalo ANO – zcela beztvaré uskupení vzájemně se podporující a společně sloužící k podpoře svého majitele. Ten má soustavně 30procentní podporu nebo i o něco víc, což už je trend a je to skoro až hrozivé. Protože ANO je ještě víc než ostatní (strany) zcela bezprincipiální,“ tvrdí bývalý politik a advokát Jan Kalvoda.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/29/202326 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Právník Šlosarčík: Nejsem si jistý, jestli Ukrajina do Unie vstoupí. Po válce se vynoří mnoho otázek

Vstup Ukrajiny do Evropské unie není podle právníka Ivo Šlosarčíka vůbec jistý. „I když ten konflikt přestane, najednou se vynoří spousta otázek. Kdy si státy EU, a dokonce i státy, které jsou dnes blízkými spojenci, budou říkat, jestli se jim Ukrajina s plným členstvím vyplatí, jestli to je to, co chtějí,“ říká v Osobnosti Plus. „Pak tyto jejich specifické sektorové případně lobbistické zájmy mohou převážit nad tím velkým obrazem Ukrajiny integrující se do EU.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/28/202326 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Novinařinu jsem dočasně pověsila na hřebík, prozrazuje herečka a zpěvačka Emma Smetana

„Samu sebe jsem po 3,5leté štaci na Nově považovala za novinářsky vyřízenou. Z tohoto pohledu jsem byla nesmírně mile překvapená, když přišla nabídka z DVTV,“ říká Emma Smetana, která během své novinářské kariéry kloubila dohromady také zpěv a herectví. Této dráze dává nyní přednost. Vystupuje na koncertech se svým partnerem a hraje v novém televizním seriálu.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/25/202326 minutes, 1 second
Episode Artwork

Pokud není smrt Prigožina nahraná, může to zamíchat kartami v Africe, říká bývalý diplomat Janyška

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin měl ve středu večer zahynout při pádu soukromého letadla. „Pokud tam Prigožin skutečně byl, zemřel a není to celé nahrané a on je někde jinde, tak se může stát, že to zamíchá kartami v Africe,“ říká publicista, bývalý diplomat a velvyslanec Petr Janyška v Osobnosti Plus. Protože wagnerovci už ovládli Mali, zdá se, že působí v Nigerii a vlastně celé střední Africe, což je podle Janyšky problém zejména pro Francii.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/24/202326 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Všichni bychom měli začít opravdu tvrdě makat, ale jinak, nabádá prorektor Hnát

Česká ekonomika nutně potřebuje strukturální změny, tvrdí ekonom a prorektor VŠE Pavel Hnát. Už léta se tady také omílá, že se musíme z montovny změnit na ekonomiku s přidanou hodnotou. „Všichni bychom měli začít opravdu tvrdě makat, jinak makat. To je ten problém, včetně vzdělanosti naší populace,“ říká. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/23/202326 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Analytička Zlámalová: Fremr věděl, že ubližuje lidem. Na místě prezidenta bych poradce vyhodila

Kauza nakonec neúspěšného prezidentova kandidáta na Ústavní soud ČR (ÚS) Roberta Fremra dopadla podle analytičky a komentátorky Lenky Zlámalové nejlíp, jak mohla. „Hlavně je dobře, že to skončilo rychle. Copak já, ale hlavně prezident Petr Pavel si beztak oddechl, že se to už moc neprotahovalo,“ říká s tím, že jinak by taky mohly vznikat další a nové otázky.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/22/202326 minutes
Episode Artwork

Napadení Československa a teď Ukrajiny jsou si velmi podobná, říká politický geograf Romancov

21. srpen 1968 byl podle politického geografa Michaela Romancova pro Západ šokem. „Alespoň všude tam, kde byla silná komunistická strana, tedy zejména v Itálii a Francii. Už tehdy to byly důležité západní země, navíc obě integrované do západních struktur. Byť se v roce 1966 Francouzi jakoby stáhli z NATO, ale tak nějak jen napůl. Byly to země, kde měl Sovětský svaz a myšlenka komunismu obrovskou podporu,“ říká v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/21/202326 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Čermák: V bitcoinizaci světa nevěřím. Kryptoměna vždy bude jen doplněk poskytující větší svobodu

Regulacím kryptoměn se nebrání, ale štve ho, když o tom rozhodují lidé, kteří nikdy neměli v ruce kryptopeněženku. Je jedním z nejvlivnějších Čechů v kryptokomunitě, na sociálních sítích ho sleduje přes 200 tisíc lidí. Od 16 let studoval Vavřinec „Larry“ Čermák ve Spojených státech střední a pak i vysokou školu.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/18/202325 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Houska: Zájem o eurovolby v Česku není valný, protože úroveň debaty o našem místě v EU je tristní

Evropské unii rozumí jako málokdo. Za svou práci získal prestižní novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského. Dělá rozhovory s evropskými státníky včetně Emmanuela Macrona. Zúčastnil se bezpočtu evropských summitů. Novinář Ondřej Houska má také doktorát z moderní historie a je vášnivý posluchač metalové hudby.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/17/202326 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Sklo se vrací do módy. Nemělo by jen stát ve vitríně, říká sklář, jehož vázy si zahrály v Barbie

Jeho vázy si zahrály ve filmovém hitu Barbie. Chtěl navázat na rodinnou tradici a těsně před začátkem pandemie rozjel sklářskou firmu. Během rostoucích cen energií nabíral lidi a zvyšoval výrobu. Přes 90 procent své produkce vyváží za hranice. Podnikatel Lukáš Klimčák studoval byznys v Rakousku, ve Finsku a světelný design na jedné z nejprestižnějších fakult architektury světa v Londýně.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/11/202325 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Hála: Napadení Tchaj-wanu by otřáslo světovou ekonomikou. Ukrajinská krize je oproti tomu přípravou

Říkají tomu mediální spolupráce. Peking s Moskvou si navzájem prokazatelně už mnoho let radí, jak nejlépe potlačit disent či jak šířit propagandu. Čína je ochotná Putinovi poskytnout podporu pro vyčištění ruského internetu od nežádoucího obsahu a za to chce Peking od Ruska pomoc s budováním pozitivního obrazu Číny a s potíráním hlasů kritických vůči čínskému režimu. Tyto informace zveřejnil projekt Sinopsis, jehož zakladatelem a ředitelem je Martin Hála.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/10/202326 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Němec: Lidé si časem mohou zvyknout na zločiny, které jsou na Ukrajině páchány, a to je nebezpečné

Na tom, že by měl být ruský prezident Vladimir Putin za své činy potrestán, se shodne většinová západní civilizace. Otázkou ale zůstává, zda a jak lze potrestat někoho za tak brutální vraždy, únosy a mučení lidí, které za sebou Putin má. „Nejvyšší trest, který znají naše mezinárodní soudy, je doživotí. V tomto případě nelze sáhnout k trestu smrti, který by se možná mnohým zdál adekvátnější, protože ty zločiny jsou skutečně do nebe volající,“ říká filozof Václav Němec.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/9/202326 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Dokud Ukrajinci nezískají Krym zpět, v Černém moři nebude klid, soudí ukrajinistka Víchová

Ukrajina i její politické vedení jsou podle ukrajinistky Lenky Víchové přesvědčeni, že pokud by Rusko zůstalo na Krymu, měli bychom tu za chvíli další válku. Proto se Ukrajinci Krymu už nevzdají. Mají podle ní reálnou šanci vybojovat ho zpátky? Přicházejí k ní nějaké zprávy od jejích kontaktů a přátel o tom, jak se Ukrajincům na Krymu žije?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/8/202326 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Děkan Fischer: Na VŠE studují Ukrajinci, Rusové i Bělorusové. A všichni si zaslouží rovné zacházení

„Když je ve škole nějaký problém, tak co uděláme? Zřídíme komisi a přijmeme opatření. A co se tím vyřeší? Nic.“ K této zkušenosti přirovnal postup Západu k napadené Ukrajině jen pár dnů po zahájení ruské agrese Jakub Fischer, děkan Fakulty informatiky a statistiky VŠE. Od té doby se ovšem hodně změnilo.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/7/202325 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

„Jsem tady a můžeš se mi svěřit.“ Těmito slovy podle odbornice můžeme pomoci obětem domácího násilí

„Násilí, které se odehrává tam, kde by se člověk měl cítit nejbezpečněji, za dveřmi svých domovů. Pod svícnem,“ zní v popisu stejnojmenné iniciativy, která proti domácímu násilí bojuje. Projekt, jejž založila Michaela Studená, vyhrál objev roku v soutěži Podcast roku. Pomáhá konkrétním lidem, daří se mu ovlivňovat legislativu v Česku a snaží se, aby se obětem neříkalo přeživší, ale hrdinky a hrdinové.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/4/202326 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Politolog: Moskva zajistila dovozy skrz třetí země. Rusům tak nic nechybí a válka je nezajímá

V Rusku nedávno rozšířili brannou povinnost na věk od 18 do 30 let. Předtím to bylo od 18 do 27 let. „Ukazují tím, že mají kde brát. Budou nabírat se strategií ‚když ztratíme dvojnásobek toho, co Ukrajinci, tak jsme v pohodě, protože máme čtyřikrát více lidí‘,“ vysvětluje rusista a politolog Karel Svoboda z FSV UK.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/3/202326 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Rusko je dlouhou dobu bezpečným úkrytem pro kybernetické zločince z celého světa, říká odbornice

Momentálně zažíváme asi největší konflikt v kybernetickém prostoru – válku na Ukrajině. „Ten konflikt je bezprecedentní ve spoustě ohledech, ale z hlediska mé specializace je strhující v tom, jak silnou roli tam hrají nestátní aktéři, civilisté,“ říká Adéla Klečková, která se zabývá konflikty v kybernetickém prostoru a vedla výzkumné projekty pro Severoatlantickou alianci.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/2/202326 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Sociolog Kostelecký: Dokážeme se sjednotit v okamžicích, kdy je jasné, proti čemu být

„Objevuje se také čím dál víc politiků, kteří zpochybňují pravidla hry. Jsou překračovány limity a pravidla, což je nebezpečí, které může vést ke zhroucení společnosti a k revoluci,“ upozornil před čtyřmi lety sociolog Tomáš Kostelecký. A jak je to s pravidly politické hry dnes?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/1/202326 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Analytik Tomáš Petříček na adresu Maďarska: I s problematickým partnerem se musíme naučit žít

Podpora Ukrajiny ve válce s ruskou agresí ze strany NATO i Evropské unie je silná, ne však jednotná. O možných příčinách a řešeních odlišných postojů na věc hovoří host Osobnosti Plus Tomáš Petříček, bývalý ministr zahraničí a nyní analytik Ústavu mezinárodních vztahů Praha.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/31/202326 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Kučerová: Do Elle jsem šla s předsudky. Je ale skvělá výzva začít ji dělat i pro intelektuály

„Jsem vypravěčka příběhů. Pochopila jsem, že skrze slova a různou vizualizaci a narativy můžeme vytvářet svět tak, jak bychom ho chtěli vidět,“ říká Thea Kučerová, která pracovala v magazínu Hospodářských novin Proč ne?!, kde se věnovala především designu, architektuře, gastronomii, umění nebo udržitelnosti. S Pavlínou Louženskou moderovala úspěšný podcast Trendspotting a od začátku letošního roku je šéfredaktorkou módního časopisu Elle.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/28/202326 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Ukrajinský novinář: Vysíláme z krytů. Prvních padesát dní pro nás bylo nejtěžších

Je ukrajinským televizním a rozhlasovým moderátorem. Ukrajinci si také jeho hlas spojují s oficiálními událostmi. Dmytro Chorkin popisuje, jak pracují novináři na Ukrajině během války a jak se přizpůsobili situaci. Jaké to je vysílat z krytu během bombardování? A na co všechno si dokáže člověk zvyknout, když nemá jinou možnost?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/27/202322 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Herec Neužil: Umělá inteligence by se podobala lidem jen tehdy, kdyby dělala chyby

Václav Neužil má cenu Thálie a za titulní roli Zátopka také Českého lva. Od roku 2006 je členem souboru Dejvického divadla, má rád černošskou hudbu a hiphop. Je vášnivý sportovec a velký fanoušek hokejových Chicago Black Hawks. Hraje také v novém snímku z letošního filmového festivalu v Karlových Varech. Bod obnovy se odehrává v roce 2041, v době, kdy lidstvo dokáže obelstít smrt. Do kin půjde v září.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/21/202325 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Chápejme jinakost druhých jako obohacení, ne nebezpečí, radí soudkyně Šimáčková

Kateřina Šimáčková, soudkyně Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku v pořadu Osobnost Plus vysvětluje, proč je nejen evropská legislativa tak rozsáhlá, ale třeba také proč stále u nás budí tak silné emoce zákon o manželství pro všechny. „Obecně napříč Evropou jsou právě na tuto otázku názory velmi rozdílné,“ popisuje zkušenosti s tématem stejnopohlavních svazků a přístupu dalších soudců z ostatních evropských zemích.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/20/202326 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Vasil Kostin, vědec

Nejdřív ho nepřijali na žádnou lékařskou fakultu, teď ale už s hotovou medicínou odjíždí dělat výzkum na Harvard. Právě tam bude propojovat všechny své obory. Medicínu, programování, fotografii. Vyvinul speciální podložku pod myš, která pomáhá předcházet syndromu karpálních tunelů, účastnil se humanitární mise v Keni a zkušenosti nabírá na stážích v Basileji, ve Vídni a na University of Oxford. Moderuje Michael Rozsypal.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/14/202326 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Budoucí generace by měly Al využívat, ne slepě věřit, myslí si mladý vědec Kostin

Vasil Kostin spojil dohromady zdánlivě nespojitelné: medicínu, programování a fotofrafii. Už za pár týdnů odjíždí dělat výzkum na Harvard, kde chce všechny své obory propojit. „K této kombinaci jsem se vlastně jen nachomýtl, ze začátku to bylo pouze programování a medicína, pak se přidala fotka,“ říká Kostin v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/14/202326 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Politolog Klvaňa: NATO se otáčí pomalu a těžce. Modleme se, aby změnu udělali i v Berlíně a Paříži

„Je jednodušší dodávat zbraně než přislíbit pevné záruky spojenectví. Pokud Ukrajina vstoupí do NATO, bude se i na ni samozřejmě vztahovat článek pět – což je zjednodušeně jeden za všechny, všichni za jednoho,“ říká politolog Tomáš Klvaňa, který přednáší na pražské New York University. „Nikdo netlačí, aby byla Ukrajina přijata dneska nebo zítra. To nechce ani Zelenskyj, on chce vstup okamžitě po skončení bojů,“ dodává.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/13/202326 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Když na vás Putin vytáhne kudlu, půjdete na něj s andělským peřím? Ptá se teatrolog Just

Summit NATO ve Vilniusu skončil s tím, že by se Ukrajina mohla do Aliance dostat o něco dřív, ale až po válce. „Je to divadlo a pokrytectví – třeba v tom, jak se některé státy pobuřují nad kazetovými bombami, které mají Ukrajině dodávat Spojené státy. Všem je ale úplně jedno, že podobné pumy už tam Rusové použili,“ říká teatrolog a vysokoškolský pedagog Vladimír Just.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/12/202326 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Jižní Morava je šestý koaliční partner této naší vlády, myslí si publicista Michopulos

Poslanci začali projednávat takzvaný konsolidační balíček, opozice sice avizovala, že obstrukce neplánuje, bude prý mluvit dlouho. „Jak říkala šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová nebo místopředseda Sněmovny Karel Havlíček, budou mluvit, dokud bude o čem – a pokud se nevyřeší všechno to, co chtějí. Takže můžou mluvit klidně do 1. září, když budou chtít,“ říká Petros Michopulos, spoluautor podcastu Kecy a politika, publicista a odborník na politický marketing.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/11/202326 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Publicistka Lauder: Někdy máme pocit, že ženská práva jsou snad vytesána do žuly, ale tak to není

„Moc nevěřím na absolutní platnost generační proměny. Současná mladší generace je totiž stále vychovávaná tou starší. A výchova v Česku je pořád poměrně rigidní. Lidé nejsou vychovávaní jen tím, že se jim říká, co mohou nebo nemohou dělat, ale i vzorem. A když pak vyrůstají v rodině, kde je matka výhradně odpovědná za péči o děti, domácnost a otec má jinou specifickou roli, tak toto dělení mohou přebrat,“ myslí si publicistka z týdeníku Respekt Silvie Lauder.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/10/202326 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Tomáš Pavlíček, režisér a scénárista

Poklidný život mladého páru naruší vpád matky jednoho z nich. Tak se dá stručně shrnout zápletka filmu Přišla v noci, který měl světovou premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech. Proč zrovna invaze matky jako námět pro film? Jakou pedagožkou byla Věra Chytilová? A jak vznikají angažované filmy? Z Karlových Varů moderuje Michael Rozsypal.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/7/202326 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Tchýně a vetřelec? Přiznávám, je to klišé, říká Tomáš Pavlíček, režisér nového filmu Přišla v noci

Poklidný život mladého páru naruší vpád matky jednoho z nich, píše se v anotaci nového filmu Přišla v noci režiséra a jednoho ze scenáristů snímku Tomáše Pavlíčka. „Celkově mám rád vtipy a ještě víc takové, které tak trošku mrazí,“ říká v Osobnosti Plus z karlovarského filmového festivalu. Vztah tchýně a mladé rodiny ho baví pozorovat a hlavně zkoumat. První spolupráce režisérského dua Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar prý některé diváky festivalu pobavila, jiné vyděsila.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/7/202326 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Musíme pochopit základní omyl lidstva a přestat rozmnožovat blaho, domnívá se filozof Payne

„Už řadu let nám chybí důvěra. Jak se důvěra vytrácí ze společnosti, vidíme ve Spojených státech nebo teď téměř online ve Francii,“ naznačuje neurolog a filozof Jan Payne. Nedůvěra pak ve společnosti roste primárně z pocitů nejistoty a strachu. „S důvěrou je to trochu něco jiného než se spolehlivostí nebo s přesvědčením o spolehlivosti. Když lezu na žebřík, mám důvěru, že se jeho příčka nezlomí – důvěra k lidem je ale něco diametrálně odlišného,“ doplňuje v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/4/202326 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Ekonom Kovanda: Velká migrační vlna by pohnula veřejnými financemi víc než konsolidační balíček

Evropská unie schválila dohodu o zvládání migrace, která dlouho země starého kontinentu rozdělovala. Ekonom Lukáš Kovanda ji ale kritizuje. „Je to technokratické řešení, které je ošemetné, protože stanovuje pouze spodní mez, a to explicitně 30 tisíc uprchlíků a 600 milionů. Přitom nevíme, jaká migrační krize může nastat,“ říká v pořadu Osobnost Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/3/202326 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Novinářka Gongadze: V Kyjevě jsem téměř každou noc trávila v krytu. Jde o mučení nedostatkem spánku

Když se roku 2022 chystala z Washingtonu do Kyjeva, aby jako novinářka mohla pokrývat východní Evropu, její let byl zrušen. Bylo to den před začátkem války na Ukrajině. Nakonec skončila ve Varšavě, aby svoji práci mohla vykonávat. „Z logistického hlediska to pro mě bylo víceméně nejjednodušší, protože mám na starosti celou východní a střední Evropu a to vyžaduje, abych mohla cestovat. Cestovat z Kyjeva je ale nyní velmi obtížné,“ říká ukrajinská novinářka Myroslava Gongadze.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/30/202325 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Kauza děkana Ševčíka odhaluje bídu českého vysokého školství, domnívá se novinář Dolejší

Kauza děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) Miroslava Ševčíka odhaluje daleko větší problém českého vysokého školství, domnívá se novinář a politický reportér serveru Seznam Zprávy Václav Dolejší. „Ukazuje to na bídu českého vysokého školství a univerzit. Docházím k závěru, že je to tím, že školy se těší neuvěřitelné akademické svobodě, což je asi správně, ale trochu se to přehnalo,“ říká v Osobnosti Plus autor podcastu Vlevo dole.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/29/202326 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Likvidace Prigožina bude první ze tří kroků, které Putin udělá, myslí si politolog Kratochvíl

„Klíčová otázka je, jak dlouho Jevgenij Prigožin přežije. Protože to, co udělal, je zásadní výzva režimu Vladimira Putina, k jeho strategii a vedení nejen armády nebo války. I když Prigožin samozřejmě přímo prezidenta nekritizoval, jen nepřímo,“ myslí si politolog Petr Kratochvíl.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/28/202326 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Pokud dojde k volbě Biden-Trump, bude to souboj z pekla, myslí si filozof Pokorný

Spojené státy se teď víc než v 60. letech obrací samy proti sobě, tvrdí vysokoškolský pedagog, filozof a překladatel Martin Pokorný. „Nějaké řeči o odtržení u významných guvernérů by člověk našel v historii asi vždy, ale byli to jednotlivci. To, co nastoupilo s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, je ale otevřený střet. Což je posun, něco nového,“ hodnotí v pořadu Osobnost Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/27/202326 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Prigožin hrál o svůj život. Zatím (asi) úspěšně, míní komentátor Mitrofanov

Co vlastně znamenala zhruba dvoudenní vojenská vzpoura Wagnerovy armády v čele s Jevgenijem Prigožinem, je podle komentátora Alexandra Mitrofanova otázka. „Ale ani v Rusku nikdo neví, co se děje – možná kromě pár lidí kolem Vladimira Putina a samotného Prigožina a jeho spolupracovníků. Jiná věc je, co to může následně vyvolat,“ říká v pořadu Osobnost Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/26/202326 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Lukačevič: Klima násobí bezpečnostní hrozby. I kvůli němu se šíří náboženský fundamentalismus

Klimatickou krizí se nově zabývá i Severoatlantická aliance. „Klima je spouštěčem, ale také násobičem různých bezpečnostních hrozeb,“ říká Jan Lukačevič, který je součástí poradního sboru generálního tajemníka NATO v oblasti klimatické změny. Jak může změna klimatu ohrozit naši bezpečnost? A měli bychom se spoléhat na technooptimismus, nebo se zabývat svojí osobní spotřebou?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/23/202326 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Matematik Kechlibar: K polarizaci společnosti dochází, když někdo ztratí monopol na informace

„Když jste moc velký fanoušek nějakého politika, stáváte se nástrojem jeho zájmu, místo toho, aby on hájil vaše zájmy,“ říká matematik a politický publicista Marian Kechlibar. Proč je polarizace společnosti tak nebezpečná? A s kterou historickou událostí můžeme dnešní stav srovnat?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/21/202325 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Kalousek: Rozpočet není reálný už od svého schválení. Pro jeho záchranu vláda neudělala vůbec nic

Miroslav Kalousek, bývalý ministr financí a poslanec TOP 09, kritizuje nejen na Twitteru hospodaření vlády. „Já jí pořád držím palce, jen je upozorňuji na to, že dělají něco jiného, než říkají,“ vysvětluje politik v pořadu Osobnost Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/20/202326 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Historik Lukeš: Jednota Spojených států není samozřejmost. Dochází k roztržení hodnotových systémů

Bývalý americký prezident Donald Trump byl jako první exprezident obžalován z federálních trestných činů. „Podle amerických zákonů nestojí nic v cestě tomu, aby se obviněný občan stal prezidentem a aby vykonával svou funkci z vězení,“ podotýká profesor historie Igor Lukeš z Bostonské univerzity. Jak obvinění Trumpa souvisí s kulturními válkami? A můžou dnes američtí konzervativci najít s liberály společný jazyk?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/19/202326 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Pokud mé sdílení pomůže alespoň jednomu člověku, dává mi smysl, popisuje práci influencerky Salte

„Věci na sítích sdílím velmi intuitivně. Třeba když jsme se dozvěděli diagnózu syna Matea, v ty první dny jsem si říkala, že to nikdy sdílet nebudu, protože je to intimní věc. Velmi rychle jsem si uvědomila, že tato má komunita je i součást našeho života. A že nám může velmi pomoct, že to sdílíme. Je to vlastně terapie sdílením, protože tam máte spoustu dalších lidí, kteří procházejí něčím podobným,“ popisuje influencerka a podnikatelka Tereza Salte.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/16/202325 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Kachovka ukázala, že Putin chce zničit kompletně celou Ukrajinu, myslí si novinář Kundra

„Válka na Ukrajině se pro Vladimira Putina nevyvíjí vůbec dobře – zatím nebylo dosaženo žádných cílů, a to nejen zřejmě plánovaného dobytí Ukrajiny za tři dny, ale ani následného cíle dobytí Donbasu. Poslední ruská protiofenziva z ledna až března se také vůbec nepodařila, protože se Rusové územně neposunuli téměř nikam a naopak teď probíhá protiofenziva Ukrajiny, která má nějaké zisky,“ shrnuje novinář z týdeníku Respekt Ondřej Kundra.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/15/202326 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Historik: Zelenskyj má obrovský kredit. On jediný zvládne manévrovat budoucí poválečnou obnovu země

Volodymyr Zelenskyj se zatím osvědčil jako perfektní válečný vůdce. Zvykli jsme si jej vídat ve vojenském oblečení apelujícího na celý západní svět, aby s pomocí Ukrajině neotálel. Kvůli konfliktu však stojí jeho politické plány a cíle zcela stranou. Jaký je tedy ve skutečnosti politik? Jak chce poválečnou Ukrajinu změnit? Poslechněte si reprízu pořadu z loňského roku.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/14/202326 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

ČNB selhala, premiér moc mluví a málo vede, hodnotí dva roky české inflace bankéř Jonáš

Inflace je dvojciferná a náš hospodářský růst vlastně není. Máme problém stagnace a přešlapování na místě, hodnotí v pořadu Osobnost Plus současnou nejen ekonomickou situaci investiční bankéř Ondřej Jonáš. Jde podle něj o „zhoubný“ stav pro celou společnost, protože tento ubírá kupní sílu každému z nás. „Navíc se valorizace s inflací nevztahuje na normálního pracujícího člověka.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/13/202326 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Michal Horáček, spoluzakladatel sázkové kanceláře Fortuna, esejista, textař, básník a producent

Skoro půl milionu lidí v roce 2018 mu dalo hlas, aby se stal českým prezidentem. Nestačilo to. V čem mu jeho prezidentská kampaň pomohla porozumět vlastní zemi? Jak moc zasahuje ruská agrese na Ukrajině do věcí, o kterých přemýšlí? A jaké to pro něj je brát prospěchové stipendium i důchod zároveň? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/12/202326 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Michal Horáček: Evropa nezažívá krizi osobností

V roce 2018 dostal textař a básník Michal Horáček při prezidentské volbě skoro půl milionu hlasů, od té doby se politice spíš vyhýbá. V čem mu jeho prezidentská kampaň pomohla porozumět vlastní zemi? Najdeme podle něj v dnešní Evropě velké politiky a političky srovnatelné osobnostmi minulého století? A jakou část z jeho přemýšlení v posledním roce zabírají myšlenky na Ukrajinu a Rusko?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/12/202326 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Nakladatelka: Kvalitní literatura posiluje demokracii. Skrze perspektivy jiných jsme vnímavější

Vlastní knižní nakladatelství, získala Magnesii Literu s knihou Intimita a také nominace na nejkrásnější české knihy. Barbora Baronová je spisovatelka a literární dokumentaristka. „Ročně vydáme asi dvě knihy, dohromady jich bude přes dvacet a letos slavíme již jedenáct let od vzniku,“ vysvětluje Baronová, která zprvu zakládat vlastní nakladatelství nechtěla.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/9/202326 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Dav rozpouští odpovědnost i osobnost. Začnete se chovat jako někdo jiný, říká klinický psycholog

„Cesta od iracionality k racionalitě vede většinou přes emoce, což je základní prostředek, se kterým musíme pracovat. Je to i o autoritě, protože jestliže člověk vnímá, že mu informace předává někdo, kdo s ním soucítí, bude mít větší tendence k nějakému přerodu, než když na něj bude útočit, tvrdit, že přemýšlí iracionálně a že je hloupý,“ popisuje klinický psycholog Radek Ptáček možný odklon člověka od dezinformací. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/8/202326 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Společnost je ve stresu, protože jí to televize neustále říkají, myslí si publicista Fischer

Teď už bývalý generální ředitel České televize Dvořák vsadil podle filozofa a publicisty Petra Fischera na populistickou televizi, ale v dobrém slova smyslu. „To znamená být stále všude s divákem, aby měl pocit, že zaznamenává jeho život. To znamenalo neustálé rozšiřování jejich působení, ale také to byla dobrá strategie směrem k politikům. Protože ,když rozšiřujete‘ a máte víc diváků, které uspokojujete, plníte veřejnoprávní roli, máte nárok i na (koncesionářské) peníze.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/7/202326 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Demokracie přece funguje na principu, kdy lidé mají právo zvolit si i blbce, říká politolog Cabada

Květnový průzkum společnosti STEM zaznamenal pokles preferencí vládní koalice. Svou roli v tom podle politologa Ladislava Cabady nese i vládní konsolidační balíček. „Vláda ale nečekala, že bude někdo radostně akceptovat jejich šetřící kroky – to nečeká žádná vláda. To, co je pro Čechy typické, že na jedné straně individuálně vnímáme, že je potřeba šetřit a něco s tím dělat, na druhé straně si říkáme, že by bylo hezké, kdyby to dopadlo na všechny kromě nás,“ říká.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/6/202326 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Hudebník Prokop: Je nebezpečné, pokud je jediným cílem politika boj o moc. Teď to tu převažuje

„Před současnou politickou garniturou nevidím nějaký skutečný cíl, respektive to, kam směřuje. My v těch 90. letech měli cíl jasný: budování státu. Pokoušeli jsme se vybudovat strukturu, která by odpovídala tomu, co bylo na západ od nás,“ vzpomíná rocková legenda a hudebník Michal Prokop na své působení ve vysoké stranické politice. Je to už 25 let, co se vrátil k hudbě a ke své skupině Framus Five.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/5/202326 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Jiří Burýšek, novinář na You Tube

Co se děje s tělem, když přestanete pít alkohol? Kde jsou ztracené jaderné zbraně nebo jak nenaletět internetovým podvodníkům? Jirka vysvětluje věci. A dělá to tak dobře, že stejnojmenný youtube kanál sleduje více než čtvrt milionu lidí. Moderuje Michael Rozsypal.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/2/202325 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Novinář na YouTube Burýšek: Jen idiot naletí podvodníkům? Toho, kdo tohle tvrdí, klidně podvedu sám

„Nejzákeřnější internetoví šmejdi a falešní bankéři jsou ti, kteří se z on-line prostoru odtrhnou a začnou se přelévat do reality. Jedním z nich je už legendární falešný bankéř,“ říká Jiří Burýšek, který se označuje za novináře na YouTube. Založil kanál nazvaný „Jirka vysvětluje věci“, který má necelých 300 tisíc pravidelných odběratelů, nejúspěšnější video vidělo milion lidí. Krom toho, že vysvětluje, snaží se pomáhat s bojem proti dezinformacím. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/2/202325 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Amerika už není jednou společností. Je totiž rozklížená kulturně, říká amerikanista Anýž

Nebýt Spojených států, kdoví, jak by válka na Ukrajině teď vypadala. „Pro Američany je to zvláštní téma: pro běžného občana, který nežije zahraniční politikou a který svou zemi vnímá jako samostatný kontinent chráněný dvěma oceány, je to boj ve vzdáleném zámoří. Je to pro ně boj proti Rusku, které už jednou porazili a tuto kapitolu měli odškrtnutou jako hotovou,“ vysvětluje publicita a amerikanista Daniel Anýž. V USA dlouho žil, profesně ji sleduje léta.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/1/202326 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Politolog Jelínek: Neměli bychom nejvyššího ústavního politika zmačkat a hodit do koše

Současná 50tisícová renta pro exprezidenty je nedůstojná, domnívá se politolog Lukáš Jelínek, který pracoval i jako konzultant politiků v sociální demokracii. „Je pravda, že současná doba tomu úplně nesvědčí – když všichni volají po šetření, úsporách a po tom, aby se úspory, konsolidační balíčky a reformy dotkly všech. Na druhou stranu to je velká ostuda České republiky, protože se už prakticky dvě desítky let renta nezměnila,“ říká v pořadu Osobnost Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/31/202326 minutes
Episode Artwork

Reportér Novák: Říká se, že protiofenzivu Zelenskyj dopředu neoznámí, spíš počká na první výsledky

„Když procházíte městečkem Orichiv v Záporožské oblasti, vidíte zničené, rozstřílené domy a občas vedle chodníku vykoukne roura, utěsněna pěnou a celé je to nějak zakryto – to je znamení, že ve sklepě pod domem žijí lidé. V budovách nad zemí v podstatě nežije už nikdo. Protože tam byla ruská dělostřelecká palba měsíce nesmírně intenzivní – a je stále,“ popisuje reportér serveru Aktuálně.cz Martin Novák. Jen před pár dny přijel z Ukrajiny a Orichiv viděl na vlastní oči.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/30/202326 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Konec zadluženého blahobytu v Unii se blíží, začne sčítání ztrát, varuje bývalý politik Havlík

Bývalý politik a spoluzakladatel ODS Petr Havlík varuje před pyšnou dotační velmocí Evropou. „My si totiž málo uvědomujeme – a všichni jsme Evropani –, že ztrácíme tempo v konfrontaci s ostatním světem. A on na nás nepočká a nebude vůči nám nějak extra vstřícný. My stále žijeme v sevření iluze, že jsme výspou civilizace – tím myslím tu pýchu. A že určujeme nějaké trendy, ale to už dávno není pravda a teď se to jen obnažuje,“ říká v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/29/202326 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Ryšavý: V Rusku se objevuje mínění, že pro doplňování vojska vytěžuje zejména neruské národnosti

„Do Jakutska jsem se nedávno vydal proto, že si pořád myslím, že tam ještě jednou něco natočím, i když teď jsem tam přímo nepracoval. Druhý a víc osobní důvod je ten, že tam mám spoustu kamarádů, opravdu blízkých lidí, které jsem si zvykl za posledních 20 let vídat a navštěvovat. A doopravdy jsem se lekl, že by se eventuálně v důsledku válečných událostí mohla spustit nová železná opona,“ říká Martin Ryšavý, spisovatel a dokumentarista.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/26/202326 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Naše společnost je rozpolcená a vystresovaná, myslí si egyptolog Bárta

„Poslední dobou jsem pod vlivem různých čísel a například je skvělé, že náš hrubý domácí produkt od roku 1989 vyrostl asi sedminásobně. Reálně to bude méně, ale je to bezvadné. V živé paměti a obrovské úctě mám i profesora Josefa Kouteckého, který když začínal léčit rakovinu dětí, umíralo jich devět z deseti. Dnes je to jedno z deseti, což je stále tragédie, ale statisticky je to fantastické číslo,“ vypočítává egyptolog Miroslav Bárta úspěchy v naší zemi.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/25/202326 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Běžní Rusové vědí, že nic nezmění. Proto má Putin 80procentní podporu, říká spisovatel Jandourek

„Knižní trh a zvlášť beletrie nebyly za celou dobu vlády Vladimira Putina vyloženým cílem ideologického tlaku a potírání. Protože spisovatele nepovažovali za významné, tedy že by měli vliv. Ovládli totiž všechny televizní stanice a naprostá většina Rusů nebude brouzdat po knihkupectvích v Petěrburgu a hledat knihy George Orwella, Vladimira Sorokina nebo nevím koho,“ vysvětluje Jan Jandourek, spisovatel, starokatolický kněz a editor internetového deníku Forum24.cz.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/24/202326 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Vláda je v informační válce s Ruskem, ale noviny nechá kopat do kopce, myslí si šéfredaktor Čásenský

Podle vládního konsolidačního balíčku by denní tisk měl přejít do 21procentního pásma DPH. „Jsem přesvědčený, že je to hloupost,“ komentuje šéfredaktor časopisu Reportér Robert Čásenský, který dřív býval šéfem redaktorů MF DNES. „Takto vysoká sazba DPH na denní tisk není nikde v Evropě, budeme výjimeční,“ říká.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/23/202326 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Drábová: Průšvih v Záporožské jaderné elektrárně visí na vlásku. A bude dál, dokud Rusové nevypadnou

„Radiační situace na Ukrajině zůstává normální,“ píše na závěr všech svých tweetů o Ukrajině jaderná fyzička Dana Drábová, která je už 23 let předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. „Teď z mých informačních zdrojů vyskočila zpráva, že ostřelování v oblasti zase vedlo k tomu, že Rusové odstřihli Záporožskou jadernou elektrárnu od externích zdrojů proudu. Je to už posedmé za ten víc než rok.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/22/202326 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Psychiatr Horáček: Abychom ochránili demokracii, potřebujeme zvyšovat svou odolnost vůči nejistotě

Jednou z příčin rychlého šíření dezinformací mezi lidmi je pocit nejistoty, který vede k rigidnímu myšlení. „Člověk s rigidním myšlením je velmi citlivý na to, aby uvěřil dezinformaci a případně ji dál rozvinul do konspirační teorie,“ říká neurobiolog a psychiatr Jiří Horáček. Dá se trénovat odolnost proti nejistotě? A je současnost méně jistá než socialismus?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/19/202326 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Rusko po válce? To, že by bylo izolováno, je naprostá iluze, říká dramatik Uhde

„Jsem plný naděje, že způsob, který se v Evropě zakořenil od času Versailles, byl aplikován v tzv. mnichovské dohodě a pokračoval v Jaltě a Postupimi, to jest, že se velké a silné mocnosti dohodly, jak věci budou, a postavily ty menší a méně důležité státy a národy před hotovou věc, byl statečností Ukrajinců, jejich rozhodností a solidaritou, se kterou se setkali, značně narušen. A to narušení bude pokračovat,“ říká dramatik a bývalý politik Milan Uhde.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/18/202326 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Je tady skupina historiků, která ohýbá dějiny. Jsou jako magma, varuje zástupce opačného proudu

Ve sporu o Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) je vše přesně naopak, než jak tvrdí média, míní historik a vysokoškolský pedagog Ivo Cerman. Postavil se tak proti názoru asi 170 historiků, kteří se vymezili proti údajně nezodpovědnému řízení ústavu. „Tábor, který si přivlastnil pravomoc určovat, koho odvolat a co je pravda, má početní většinu a řekl bych, že nezná slitování,“ říká v Osobnosti Plus s tím, že má i obavy.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/17/202326 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Kdyby svět pomohl Sýrii ve válce, Rusko by si na Ukrajinu netrouflo, věří česko-syrská lékařka

Režim Bašára Asada jí zabil tchána a ve válce přišla i o další příbuzné. Pak během tzv. uprchlické krize si u nás, po návratu do rodné země, vyslechla nejednu nadávku. „Válka na Ukrajině nás všechny Syřany retraumatizovala. Sledovali jsme znova v přímém přenosu to, jak Rusové, kteří udržují u moci i diktátora Bašára Assada, znovu útočí na jinou zemi,“ uvádí Samira Sibai, česko-syrská lékařka a členka iniciativy Češi pomáhají.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/16/202326 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Přibáň: V Británii existuje společenský konsenzus, podle kterého vede Ukrajina spravedlivou válku

Britská armáda je vedle té francouzské jedna ze dvou v Evropě, které jsou schopné vést větší boje. Zároveň jak konzervativci, tak labouristé jednoznačně podporují ve válce s Ruskem Ukrajinu. Přestože největším dodavatelem zbraní na Ukrajinu jsou Spojené státy, podle právníka a sociologa Jiřího Přibáně, který je profesorem na Univerzitě v Cardiffu, na symbolické úrovni Ukrajinu podporuje zdaleka nejvíc Velká Británie.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/15/202326 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Režisér Zelenka: Aby byla země světovým policajtem, musí mít morální kredit. Ten Amerika ztratila

Podle režiséra filmu Knoflíkáři Petra Zelenky by v současnosti podobný film už v jeho dílně vzniknout nemohl. „Diváci by ho přijali s mnohem menším nadšením než tenkrát. Lidi byli tenkrát hravější a hledali si ve věcech jinotaje,“ říká o divácích dramatik, režisér a scenárista Zelenka. Proč je podle něj současný kulturní trh přehlcený americkou kinematografií? A je dobře, že Spojené státy jsou dnes světovým vůdcem nejen v oblasti filmu?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/12/202327 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Vláda jen hasí požár. Důležitější je, jestli v pozadí někdo hledá opravdovou změnu, myslí si Gabal

„Zatáhnout za záchrannou brzdu vždy znamená pokusit se zabránit havárii a v této situaci opravdu jsme,“ komentuje vládní konsolidační balíček ještě před jeho oficiálním zveřejněním sociolog a bývalý politik Ivan Gabal. „Ten požár je veliký a potřebuje hasit. A protože jsme poslední dobou do něj spíš přelévali olej, jde o kruciální záležitost. Důležité ale je, jestli v pozadí hašení někdo hledá změnu vývojové trajektorie.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/11/202326 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

V Putinově vertikále moci se objevují trhliny. Bude důležité, jestli se zvětší, říká analytik Stulík

To, že šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin veřejně nadává ruskému ministru obrany a šéfovi generálního štábu a žádá dodávky munice, považuje analytik David Stulík za vážnou věc. „Znamená to, že se v monolitu moci, který Vladimir Putin budoval od svého příchodu do prezidentského úřadu, objevují trhliny, poměrně vážné trhliny,“ říká v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/10/202326 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

David Stulík, analytik Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, bývalý diplomat u Delegace EU v Kyjevě

Alfou a omegou jeho profesního zájmu je střední Evropa a postsovětské republiky. Takže sledoval i včerejší tradiční vojenskou přehlídku u příležitosti Dne vítězství v Moskvě a Putinův projev plný absurdit. Jaká z nich je podle něj nejnebezpečnější? Co se stane, pokud Ukrajina neuspěje se svojí dlouho chystanou ofenzívou? A od které západoevropské země očekává, že bude Ukrajinu do vyjednávání s Putinem nejvíc tlačit? Moderuje Barbora Tachecí.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/10/202326 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Miroslav Petříček, filozof

"Neúcta k životu se stala zbraní Ruska. V okamžiku, kdy jedna země demonstruje svoji absolutní neúctu k životu a vlastně tím vydírá všechny ostatní, tak tehdy už něco končí," říká čerstvý držitel francouzského Řádu akademických palem. Proč byla volba českého prezidenta a předvolební období tak plná emocí? Mění dnes celková nejistota atmosféru ve společnosti? A nahrává nějak probíhající ruská agrese na Ukrajině hledání řešení budoucnosti? Moderuje Barbora Tachecí. Pořad vysíláme v repríze.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/9/202324 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Historik Jelínek: Válka na Ukrajině představuje riziko pro neporozumění mezi Čechy a Němci

Podle Tomáše Jelínka, který je spolu se svou německou kolegyní ředitelem Česko-německého fondu budoucnosti, je jedním z úspěchů partnerství Čechů a Němců za posledních 20 let jeho depolitizace, decentralizace a tematická diverzifikace. Trvají stále na obou stranách vzájemné předsudky? A jak jsou česko-německé vztahy ovlivněny současnými politickými událostmi?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/5/202326 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Válka na Ukrajině je o vyhlazení celého národa, proto musíme pomáhat slabšímu, říká filozof Jirsa

Filozof z Ústavu filosofie a religionistiky FF UK Jakub Jirsa podrobně zkoumal petici nazvanou Za mír a spravedlnost a tvrdí, že je plná paradoxů. „Autoři petice uznávají, že to je výzva, která podle nich musí zaznít, a to navzdory tomu, že si dost dobře nikdo nedokáže představit, že by se tak stalo. Ten paradox jde shrnout jednou větou: Pokud přestane podpora Ukrajiny, přestane Ukrajina existovat, pokud přestane Rusko válčit, skončí válka. To jsou ale dvě různé věci,“ říká.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/4/202326 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Komentátor Pečinka: Naše demokracie je zablokovaná. Vláda ví, že voliči nemají koho jiného volit

„Vládnutí současné vlády bych rozdělil do dvou etap. Důvěru dostali v lednu minulého roku a mezitím, kdy začali se současnými úspornými balíčky apod., byly troje volby. A jejich vůdčí filozofie vlastně byla, že nejdříve je musejí vyhrát a znemožnit opětovný nástup Andreje Babiše do funkcí. A teprve potom dělat nepopulární opatření,“ myslí si komentátor Bohumil Pečinka. Dodává, že tato středopravicová vláda vlastně nepotřebuje opozici, vystačí si sama.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/3/202326 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Biochemik Trnka: Z pandemie jsme se nepoučili, jen jsme ji vytěsnili. Nový virus přijde

Přestože dnes už můžeme s prokázaným covidem kamkoli mezi lidi, v tuto chvíli je s koronavirem v českých nemocnicích skoro 140 lidí, někteří dokonce na jednotkách intenzivní péče. Podle lékaře a biochemika Jana Trnky je covid dnes už běžným onemocněním co do počtu případů, ale i z pohledu mírného průběhu v relativně proočkované a promořené populaci.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/2/202325 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Historik Šimov: Ruský režim funguje jako pyramida, která je špičkou dolů. Není tím pádem stabilní

Podle historika a novináře Jaroslava Šimova je Kreml čím dál izolovanější od okolního světa. K tomu přispěla i pandemie, během níž se Vladimir Putin skrýval v něčem, čemu se říká bunkr. Jakým způsobem a za jak dlouho se v Kremlu bude předávat moc? A jak je v Rusku silný mýtus „falšování dějin“?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/28/202325 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Pokud ukrajinská jarní ofenziva uspěje, může ukončit válku, myslí si bezpečnostní analytik Ludvík

Válka na Ukrajině se dostala do stavu čekání na novou ofenzivu. „Ve válce je máloco jisté a hodně se toho tají. Rusko nepochybně ještě nějaké zásoby například raket má, ale jak jsou velké, to se dá říct těžko. Rusové už ale pravděpodobně vyčerpali to nejlepší, co měli, respektive nechávají si malé množství toho nejlepšího pro případ konfliktu se Západem,“ domnívá se bezpečnostní analytik Jan Ludvík z FSV UK. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/27/202326 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Sinolog Zádrapa: Čína nemá zájem o rychlý konec války. A zejména ne o rychlou a jasnou prohru Ruska

„Čína zajisté nemá zájem na tom, aby byla válka na Ukrajině ukončena rychle a jasně ve prospěch Ukrajiny a Západu. A aby Rusko jasně prohrálo. To je hlavní motivace Číny a důvod, proč tak lavíruje. Prapůvodně Číňané o válku nestáli, nicméně když už se stala, snaží se ji využít ke svému prospěchu – a bezpochyby se jim to dobře daří,“ myslí si sinolog Lukáš Zádrapa, vedoucí Katedry sinologie FF UK. Potřebují totiž stabilního vazala.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/26/202327 minutes
Episode Artwork

Ekonom Kysilka: Je třeba propustit 70 procent úřednictva, ale vláda na to nemá odvahu

„Žádný přehled agendy – s tím se vůbec nemusíte zdržovat. Jednoduše dáte zadání a propustíte 70 procent úředníků. Tím nemyslím policii, armádu nebo učitele, ale skutečně ty byrokraty. A já vám garantuji, že se nestane nic. Samozřejmě, že ponechat si musíte ty nejschopnější a významně jim zvýšit platy – a je tam spousta schopných a výborných lidí,“ navrhuje ekonom a bývalý viceguvernér ČNB Pavel Kysilka.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/25/202327 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Babiš chce vyhrát volby za každou cenu. Třeba i vylovením voličů SPD, říká exministr Pilný

„Jedním z důvodů, proč jsem z hnutí ANO odešel, bylo, že z toho všeho, co tam dřív bylo, zbyla jediná věc, a to vyhrát volby. Za každou cenu. I za cenu obrovských populistických opatření. Andrej Babiš, ale i další, kteří jsou v Poslanecké sněmovně, se tam prostě chtějí udržet – je to přece skvělé, lukrativní a viditelné místo. Základní strategie ANO je teď jen vyhrát volby a udržet se za každou cenu,“ říká bývalý ministr financí právě za ANO Ivan Pilný.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/24/202327 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Pomoc Ukrajincům ukázala dvojí metr. Je smutné, že Syřanům jsme nepomohli, míní slam poetrista Tukan

Slam poetry je o bolesti a nespravedlnosti. Kdyby na světě nebyla žádná nespravedlnost, nebyl by ani můj slam, říká absolvent Filosofické fakulty MUNI Robert Netuka alias Tukan, který pracuje pro Organizaci pro pomoc uprchlíkům. Inspiraci pro své texty získává ze své práce, ale i z pozorování okolí a českého veřejného života. Věnuje se v nich tématům, které ve společnosti rezonují nebo je nutné je podle něj řešit.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/21/202326 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Musíme zdanit ty, kdo vydělávají z renty a majetku, říká ředitel akademie blízké ČSSD Eichler

„Sociální demokracie si myslí, že by vláda ke zkrocení inflace měla používat zákon o cenách, který umožňuje cenovou regulaci. A také být důraznější ve vyjednávání s majiteli například velkých potravinových sítí, ve kterých je zdražování pociťováno nejsilněji,“ říká Patrik Eichler, ředitel Masarykovy demokratické akademie blízké ČSSD.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/20/202326 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Izrael je teď zlatá země pro ty, kdo chtějí zažít kulturní války z 19. století, říká zpravodaj Borek

V Izraeli dochází k velkým změnám, nemluvě o celospolečenských protestech proti vládní justiční reformě, tvrdí blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek. „Současný Izrael je úplně jiný než třeba před 20 lety, natož před 40 nebo 50. Doposud se často obranářská mentalita ultraortodoxních i ortodoxních Židů – ve smyslu jsme věřící žijící v sekulárním státě – u některých z nich mění v mentalitu ofenzivní, tedy pojďme ten stát změnit podle našeho gusta,“ vysvětluje v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/19/202326 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Okno pro ukrajinskou ofenzivu je jen půlroční. Víc než zbraně rozhodne výcvik, míní geograf Kofroň

Proč je válka na Ukrajině tak brutální, vysvětluje politický geograf Jan Kofroň hned několika důvody. „Rusku se samozřejmě nelíbí rozšiřování NATO, což nemá smysl zpochybňovat – ale také to neznamená, že s tím musíme souhlasit,“ říká s tím, že Rusové nesouhlasili ani s dalším směrováním samotné Ukrajiny na Západ.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/18/202326 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Filozof Kroupa: Jsme součástí mírového pokrytectví Unie. A nevyzbrojená armáda díru do světa neudělá

„Když nebude Andrej Babiš vyvíjet žádné aktivity, preference mu krásně porostou. Pokud se pustí do akce, může taky něco pokazit,“ komentuje filozof a bývalý politik Daniel Kroupa nedávné volební modely. Podle Medianu by totiž hnutí ANO získalo 34,5 procenta voličů, ODS 15,5 procenta, SPD 10 procent a Piráti 8,5 procenta, ostatní strany současné vládní koalice se pohybují kolem pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do Sněmovny.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/17/202327 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Lenka Králová: Českému pohledu na trans* osoby nejvíce škodí sexualizace tématu

Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že zruší podmínku kastrace pro trans* osoby, které chtějí získat novou úřední identitu. Na přesvědčování politiků, aby podmínku zrušili, se podílela i Lenka Králová z hnutí Trans*parent. „Býváme první trans* lidi, se kterými se setkají, proto tématu nerozumí,“ popisuje politiky, kteří o právech trans* lidí rozhodují.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/14/202326 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Analytik Vrabel: Mediální obsah generovaný umělou inteligencí musíme zakázat. Jinak jsme v háji

Datový analytik František Vrabel tvrdí, že pokud brzy nezajistíme, aby digitální platformy nesly odpovědnost za obsah, který šíří, může to znamenat náš konec. „V posledních týdnech, kdy došlo k explozi ve vývoji umělé inteligence (AI), tak jsme do té mnou zmiňované blízké doby doslova vtrhli,“ říká.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/13/202326 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Babiš pomáhá vládě a současně vláda pomáhá Babišovi, myslí si politolog Hloušek

„Způsob komunikace je něco, co vládu brzdí. Chápu, že v koalici jsou strany, které se dlouhodobě neprofilovaly jako marketingové, zdůrazňovaly ideje a politickou zkušenost. Ale pokud bychom marketing smrskli jen na umění komunikovat, tak vláda má významné deficity,“ říká politolog Vít Hloušek, vedoucí Mezinárodního politologického ústavu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/12/202326 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Je nepřijatelné, aby si demonstranti vybíjeli agresi útokem na Národní muzeum, říká ředitel Lukeš

Březnová protivládní demonstrace vyvrcholila incidentem, při kterém někteří chtěli z Národního muzea strnout vlajku Ukrajiny. „Neříkám, že jsme na to nebyli úplně připraveni, demonstrace se konají před muzeem už víc než půl roku a dostávali jsme i výhrůžky,“ popisuje ředitel Národního muzea a historik Michal Lukeš. Tehdy sám v budově nebyl, ale dodává, že vlajka tam visí jako symbol solidarity s napadeným státem. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/11/202326 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Jezulátko není automat. Říct, že funguje, je strašné zvěcnění a nepochopení víry, kritizuje kněz

Nakolik dnešní lidé rozumí křesťanské zvěsti nejen Velikonoc? Hostem Osobnosti Plus je katolický kněz Pavel Pola, člen Řádu Karmelitánů z pražského kostela Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského, tedy lidově řečeno „od Jezulátka“.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/7/202326 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

V Rusku už není na právo spolehnutí. Lidé se bojí, aby nebyli z něčeho obviněni, říká Procházková

Ruské vyšetřovací orgány měly v případě nedělního výbuchu v petrohradské kavárně a úmrtí proválečného bloggera jasno už v pondělí. Ruska Darja Trepovová podle jejich závěrů plnila plán ukrajinské rozvědky a spolupracovníků Alexeje Navalného. „Ruští vyšetřovatelé mají asi různé priority. Na celé situaci je úplně nejhorší, že nemůžeme říct, jestli to je pravda, nebo není,“ komentuje novinářka s hlubokou znalostí Ruska a ruské mentality z Deníku N Petra Procházková.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/6/202326 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Právník Faix: Pokud Putin vstoupí na území 123 zemí, měl by být zatčen. Zajímavé to bude v JAR

Uvalení mezinárodního zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina není podle proděkana Martina Faixe jen nějaké symbolické gesto. „Naopak má praktické dopady, ale to, jestli bude Putin postaven před Mezinárodní trestní soud a nakonec čelit obžalobě, samozřejmě nevíme a ani to nejde tak úplně odhadnout. Ale jsou v tom rozhodnutí hned dvě praktické roviny,“ naznačuje právník.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/5/202327 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Rusko vede proti Evropě válku. Je načase to přijmout a změnit myšlení, míní politický geograf Jelen

„Supi kolem Vladimira Putina už krouží delší dobu. Ale nejde o to, že bychom měli očekávat jeho pád v přesně vymezeném čase. Spíš očekávám, že jde o proces, který může být urychlen nějakou nenadálou událostí – ať už jeho smrtí, nebo odstraněním,“ říká politický geograf Libor Jelen z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/4/202327 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Fotka s Putinem? Pokud se na to dívám zpětně, vhodné to nebylo, říká bývalý politik Cyril Svoboda

Rusko je od 1. dubna v čele Rady bezpečnosti OSN a mezi jeho úkoly patří zachování míru ve světě. Ředitel Diplomatické akademie a bývalý politik Cyril Svoboda tvrdí, že se s tím nedá nic dělat. „Má odpověď je, že je to nevhodné. Protože je agresorem, ale i stálým členem Rady bezpečnosti – a na tom nic nezměníme.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/3/202325 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Umělá inteligence je takový psychopat. Vždycky nás nějak obalamutí, říká architektka Háblová

„Můžeme pracovat na tom, v čem se od umělé inteligence odlišujeme, a to je naše lidskost, citlivost a soucit. Umělá inteligence je takový psychopat, vždycky nás nějak obalamutí,“ myslí si Anna Beata Háblová, architektka a spisovatelka, autorka rok starého románu Směna. Jakou výzvu pro ni představuje umělá inteligence a jakou rozbombardovaná Ukrajina?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/31/202326 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Společnost je hluboce rozdělená. Až tak, že se z oponentů stávají nepřátelé, míní statistik Herzmann

„Vláda by měla rychle konat – ani ne přímo proti radikálům, ale ve prospěch společnosti. Přesněji: ve prospěch té části, která se už dostala do problémů anebo se toho bojí. A tím sebere vítr z plachet právě radikálům,“ nabádá Jan Herzmann, statistik a odborník na politický marketing společnosti Factum. Statistik ještě před druhým kolem prezidentských voleb navíc prohlásil, že společnost nespojí ani Petr Pavel, ani Andrej Babiš.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/30/202326 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Rusko znamená Putin, ale Ukrajina a Zelenskyj to samé není, říká ukrajinistka Víchová

„S časem se každá tvář okouká. Proto už od začátku války s nelibostí pozoruji tu hysterii a zamilování se do Volodymyra Zelenského. Nerada bych, aby s tím, jak mu bude padat popularita, padala i podpora Ukrajiny. Tím spíše, že na Ukrajině opravdu neplatí to, co v Rusku: Putin je Rusko, Rusko je Putin,“ říká ukrajinistka Lenka Víchová. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/29/202326 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Publicista Štindl: ANO musí najít jiný důvod své existence. Už to nebude jen o obsluze potřeb Babiše

Jaká bude budoucnost šéfa hnutí ANO? „Andrej Babiš má své charakteristiky a své limity, které ta rizika trochu snižují. Například nemám dojem, že třeba měl obchodní zájmy v Rusku. Je také zjevné, že si velmi zakládá na tom, aby byl v západní Evropě přijímaný na velkých summitech – aby si tam s každým podal ruku a mohl se vyfotit. Můžeme si o tom myslet své, ale to představuje ten jeho limit,“ odpovídá publicista, spisovatel a scenárista Ondřej Štindl.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/28/202327 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Rusko je schopno válčit tak ještě dva tři roky a pak zkolabuje, míní režisér Marhoul

„Skutečně jsem se přihlásil – a abych byl absolutně otevřený, tak jsem byl odmítnut,“ popisuje režisér a major aktivních záloh Armády ČR Václav Marhoul záměr účastnit se války na Ukrajině. „Řekl mi to velvyslanec s vojenským přidělencem na ukrajinské ambasádě, kam jsem se dostavil. Tvrdili, že kdyby mě tam zabili, tak by to nebyla úplně mediálně dobrá zpráva,“ dodává v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/27/202327 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Patrik Banga: Kdyby moji vrstevníci získali vzdělání, možná bychom dnes nemluvili o romském problému

Hlavním prostředkem integrace Romů v Česku by v současnosti mělo být vzdělávání, myslí si Patrik Banga, novinář, hudebník a autor knihy Skutečná cesta ven nominované na Magnesii Literu. Změnila se u nás nějak od devadesátých let situace Romů? A co bychom měli dělat dnes?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/24/202326 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Když se blíží nebezpečí, čeští politici to vyřeší zavřením očí, míní matematik Levínský

Matematik a dramatik René Levínský se mj. věnuje odhadu chování lidí, takže za covidu predikoval i vývoj pandemie. Pokud má komentovat návrh důchodové reformy, tvrdí: „Vlastně je to trochu podobné s pandemií, protože když se blíží nějaké nebezpečí, tak to spousta našich politiků řeší tím, že zavře oči. Prostě proto, že když jedete autem proti zdi, tak je to nepříjemný pocit. A zavřením očí ten nepříjemný pocit vyřešíte.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/23/202326 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Analytik Mikulecký: Rusko je něco jako tupý vyhazovač před barem, Čína exekutor v bílém límečku

Dlouhou dobu neměl Západ strach z Ruska, se kterým čile obchodoval, teď zas nikdo nevaruje před Čínou, domnívá se bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. „Naši západní politici si neuvědomují, že nás zaplétají do stále hlubší závislosti na Číně. Přitom jsme se až teď zbavili energetické závislosti na Rusku,“ říká v Osobnosti Plus. Číňané už vyrábějí baterie do elektromobilů, do kterých mají i zdroje surovin, jsou největším producentem solárních panelů, léků atd.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/22/202326 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Největším nepřítelem Rusů je Putin, myslí si potomek kozáků Kelin

Na Západě a hlavně u nás žije mnoho Rusů – a někteří přes agresi na Ukrajině stále podporují ruského prezidenta Vladimira Putina. „Je to produkt sovětské výchovy, který společnost deformuje už 105 let,“ říká Alexej Kelin, potomek donských kozáků a spoluautor Dějin Ruska ve 20. století. Sám se mnoha z těch, co žijí v Česku, ptal, proč – když je podle nich Západ prohnilý a Rusko ideální – tady vůbec žijí. „Nikdy jsem nějakou srozumitelnou logickou odpověď nedostal,“ dodává.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/21/202327 minutes
Episode Artwork

Zeman je pragmatický populista. Černé duše a zvláštní prostředky zařídil Nejedlý, říká Kmenta

„Dlouhodobě jsem pracoval na jedné kauze a zjistil jsem, že tajná služba BIS použila metody za hranou zákona. To je podle mne v demokratickém státě neslučitelné s jejich kladným hodnocením,“ říká investigativní reportér a spisovatel Jaroslav Kmenta. BIS jeho tvrzení opakovaně odmítla a připomíná, že novinář nemá pro své tvrzení důkazy.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/20/202326 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Etnoložka: Většina šamanů v Rusku je pro Putina. Hromadí totiž moc, tíhnutí k síle je tak logické

Pravděpodobně nejznámějším z šamanů Ruské federace je Alexandr Gabyšev, který se vydal na cestu do Kremlu, aby vyhnal Putina. Ušel 2000 kilometrů, byl však zadržen a internován do psychiatrické léčebny. Se svým protiputinovským smýšlením je ale Gabyšev mezi šamany spíše ojedinělý případ. Kdo jsou šamani Ruské federace a jakou hrají roli v současném konfliktu na Ukrajině?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/17/202326 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Rusista Příhoda: Kremelská elita nebude s Putinem páchat sebevraždu v bunkru, spíš udělá převrat

„Masová vystoupení nebo velké demonstrace v Rusku bych rovnou vyloučil, protože pro ně nejsou podmínky,“ komentuje historik a rusista Filozofické fakulty UK Marek Příhoda možnost, která by znamenala odchod Vladimira Putina. „Jsou tam i lidé proti válce, ale mlčí a my o nich nevíme. A není to malá část společnosti, ale režim je připraven lidová vystoupení rozehnat. Musel by přijít impuls z horních pater politiky,“ dodává také ředitel Akademického centra Borise Němcova.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/16/202326 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Paranoidní způsob uvažovaní se za zdmi Kremlu snad dědí, myslí si historik Smetana

„Do hlavy Vladimira Vladimiroviče nikdo nevidíme. Je to osobnost, která se nepochybně vyvíjí, a paranoidní rysy jeho uvažování nabývají na síle. Putin tak, jak se chová dnes, není tím co před 20 lety. Připomeňme jeho výrok, podle kterého mají státy právo zajistit si svou bezpečnost způsobem, který uznají za vhodný. Slova někdy z roku 2002, které směroval k Pobaltským státům před jejich vstupem do NATO,“ připomíná historik Vít Smetana z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/15/202327 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Vetchý: Ať sebou státní sektor mrskne

Na začátku března jsme společně oslavili 10 let Českého rozhlasu Plus a i na webu nabízeli malé ohlédnutí do naší minulosti. Poslední je za jedním z našich nejvýraznějších pořadů Osobnost Plus. Rozhovor s Ondřejem Vetchým měl premiéru na začátku roku 2016 a dlouho držel rekord poslechovosti. „Bojím se skoro všeho a čím víc mě lidi na ulici poznávají, tím víc mám tendenci přejít na druhou stranu,“ řekl herec Ondřej Vetchý. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/15/202351 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Prezident Pavel už dělá chyby. Snížení valorizace důchodů ale podepíše, míní šéfredaktor Balšínek

„Lidé, kteří jsou spojeni s Hradem, mají určitou představu, jak by měl výkon funkce prezidenta vypadat. Zatím nevíme, jakou to bude mít podobu. Ale to, že Petr Pavel se do funkce promlčel, tak to jsme říkali už od léta a začínají to opakovat i ostatní média,“ říká v Osobnosti Plus Dalibor Balšínek, šéfredaktor Echo24 a Týdeníku Echo. „Dá se totiž jednoznačně doložit, že v debatě České televize mluvil Pavel stejnou dobu jako moderátor debaty,“ dodává.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/14/202327 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Vracíme se do studené války, musíme před Ruskem postavit zeď, míní ekonom Schneider

„Doufám, že nás žádná další velká rána nečeká,“ odpovídá ekonom a analytik Světové banky Ondřej Schneider na otázku, jak Západ zvládá dopady ruské agrese na Ukrajinu. „Za poslední rok se de facto podařilo izolovat ruský finanční systém od toho světového. Především Evropa se postupně odpojila od ruského energetického trhu a popravdě nevím, čím dalším by mohlo Rusko hrozit,“ dodává s tím, že nehovoří o vojenské stránce.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/13/202327 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Právnička Homfray: Odmítání genderových kvót pramení z toho, že o nich ve skutečnosti moc nevíme

Podle indexu rovnosti žen a mužů za loňský rok se Česko umístilo na 23. místě z 27 zemí EU. Pokrok byl u nás přitom během posledních 10 let nejpomalejší ze všech členských zemí. Proč mají české ženy stále tak nevýhodné postavení? A proč jsou u nás takovým strašákem kvóty?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/10/202325 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Zemanovo působení na Hradě souvisí s nezralostí naší demokracie, soudí filozof Němec

„Když veřejně činná osobnost nebo politik začne nadbíhat tomu, co si lidé myslí, zvláště pokud jde o pokleslejší mínění, podílí se na utváření tohoto veřejného mínění a tím přispívá k celkovému úpadku společnosti,“ myslí si Václav Němec, filozof a pedagog Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Kdo je v Česku příkladem takového selhání? A jaký to má dopad na společnost?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/9/202326 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Pod tlakem Trumpa by se názor republikánů na podporu Ukrajiny mohl proměnit, tvrdí amerikanista

Podle amerického prezidenta Bidena nejsou dodávky stíhaček F-16 na Ukrajinu tématem dne, přesto se momentálně ve Spojených státech trénují ukrajinští piloti. Američané podle amerikanisty Jiřího Pondělíčka z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy berou obranu Ukrajiny velice vážně. Jak je to skutečně s dodávkami amerických zbraní na Ukrajinu? A jaká jsou hlavní témata současné americké politiky?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/8/202327 minutes, 1 second
Episode Artwork

Turkolog: Erdogan s Putinem jsou si podobní. Turecký prezident ale nemá takové myšlení agresora

„Turecko už viditelně připomíná Rusko. Erdogan kopíruje Putina,“ říkal profesor turkologie a překladatel Petr Kučera ještě bohatě před ruskou agresí na Ukrajině. Od té doby se hodně změnilo, po velkém zemětřesení v Turecku, kdy vláda nezvládala a stále nezvládá postarat se o postižené, popularita tureckého prezidenta před květnovými volbami poklesla. Prezidenta, který má právo veta ve všech podstatných rozhodnutích a sám tak ovládá v podstatě celou zemi.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/7/202326 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Pokud v Rusku vznikne puč, dozvíme se to, až když bude v plném proudu, míní rusista Svoboda

„Pro nás by samozřejmě bylo asi ideální, kdyby v Kremlu seděli hlupáci, ale nesedí. Jejich strategie, vůbec to jaderné strašení, pokud má fungovat, musí dávat najevo, že je to jedna z možností a že jsou schopni jadernou zbraň použít. A to je přesně to, co Putin a jeho okolí udržuje. Navíc zatím o této hrozbě ani sám nemluvil, většinou to byli lidé z jeho okolí,“ upozorňuje politolog a rusista Karel Svoboda z Institutu mezinárodních studií FSV UK.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/6/202327 minutes
Episode Artwork

Vizuální informace ve své přemíře už nekultivují, ale degenerují, myslí si kurátor Otto M. Urban

Je spoluautorem výstavy Bolest těch druhých, která právě probíhá v pražském centru současného umění a přináší první pohledy ukrajinských a ruských umělců na válku. Otto M. Urban jako hlavní kurátor DOXu už loni v březnu připojil k aukci uměleckých děl, díky které se vybraly miliony korun na humanitární pomoc na Ukrajině.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/3/202326 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Marketér Michopulos: Přežili jsme Husáka, přežijeme znovu Babiše s Okamurou a Moskvou v zádech

K nepolevující inflaci a rostoucím schodků státního rozpočtu má odborník na politický marketing Petros Michopulos jedno přirovnání. „Andrej Babiš, Alena Schillerová a spol. pustili sáňky z kopce a jak jedou dolů, stále zrychlují. Oni ale stojí na tom kopci, dívají se na současnou vládu, jak za nimi běží a padá v kotrmelcích, a jen se jim smějí, jak je nedokážou dohonit. Tak podle mne v současné době funguje inflace,“ říká v pořadu Osobnost Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/2/202326 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Spisovatel Padevět: Označovat Ukrajinu za fašistický stát je komické. Nejvíc neonacistů je v Rusku

Ruská federace splňuje základní prvky fašistického státu, tvrdí spisovatel a nakladatel Jiří Padevět. „Nejdřív je asi potřeba pochopit, že Rusko není evropská civilizace, jak ji známe a prožíváme. Tam, pokud nepatříte k nějakému silnému klanu, neznamenáte vůbec nic. Tradice vypjatého ruského nacionalismu existuje už od začátku 20. století. Vždy byla spojena s potřebou silného vůdce, který je k tomu bohužel velmi často spojen i s antisemitismem.“Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/1/202325 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Impotence vedení palestinského Fatahu pomalu oslabuje bezpečnost všech, soudí novinář Szántó

Mezi Izraelem a Palestinou bude klid jen těžko. „Obávám se, že teď ještě dochází k desintegraci palestinské samosprávy – té mezinárodně uznávané palestinské vlády na Západním břehu Jordánu, kterou reprezentuje prezident Mahmúd Abbás,“ vysvětluje zahraniční zpravodaj České televize Jakub Szántó. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/28/202326 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Patriarcha Kirill tvrdí, že padlí Rusové půjdou do nebe. To už je džihád, soudí politolog Kratochvíl

„Byl jsem jedním z iniciátorů mezinárodní petice, kterou jsme podepisovali na konferenci v Oxfordu. Ta vyzývá k odsouzení moskevského patriarchy Kirilla, protože to, co říká, je nejen od pravoslavného, ale obecně od křesťanského duchovního nepřijatelné. Aby podporoval agresivní válku, aby říkal, že lidé, kteří padnou v boji, půjdou rovnou do nebe. To je prostě jako džihád. Kirill se zaprodal – tělem i duší ruskému režimu,“ odpovídá politolog Petr Kratochvíl.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/27/202326 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Fotograf Těšínský: Krásná fotka není jen obrázkem, ale i reflexí člověka, který ji zachycuje

Fotil transvestity na Kubě, rasistu a alkoholika Josefa, který se odstěhoval do Ghany, exorcisty v Etiopii i guatemalské drogové gangy. Snaží se šokovat obsahem svých fotografií, přiznává ale, že je to dnes velice těžké. David Těšínský je fotograf a fotoreportér, který několikrát získal ocenění Czech Press Photo.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/24/202325 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Putin může bojovat o přežití a snít. I Hitler snil, že se válka obrátí, připomíná historik Rychlík

Rok války na Ukrajině a nebývalá jednota Západu znamená podle historika Jana Rychlíka největší zlom v uspořádání světa po 2. světové válce. „Protože byla opuštěna myšlenka, ke které se ruský prezident Vladimir Putin stále vrací a nic lepšího ho nenapadá, tedy to, že tady budou mocnosti, které si rozdělí svět a pak se budou dohadovat jen mezi sebou. To je pryč a je to dobře, protože to bylo nemravné.“ (Repríza z února 2023.)Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/23/202326 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Putin odejde a pak se tam servou o peníze a moc, tipuje analytik a exdiplomat Votápek

Všichni komentátoři i pozorovatelé se shodují, že úterní projev prezidenta Vladimira Putina byl veskrze plytký. „Opravdu byl, ostatně jako naprostá většina jeho projevů tohoto druhu,“ přitaká zahraničněpolitický analytik, bývalý generální konzul v Petrohradě a exdiplomat Vladimír Votápek. „Za pozornost stojí především to, co nezaznělo,“ dodává v pořadu Osobnost Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/22/202327 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Guvernér Michl je jedním z hrobařů koruny, ohrožuje cenovou stabilitu, míní komentátorka Zlámalová

„Guvernéra centrální banky Aleše Michla považuji za muže, který ohrožuje cenovou stabilitu. Je to jeden z hrobařů koruny. Sleduji ho detailně, znám ho docela dlouho a myslím, že Miloš Zeman se možná bude divit, že slib, který dostal, dodržen nebude,“ naznačuje novinářka a komentátorka Lenka Zlámalová z Echo 24 a Týdeníku Echo. Naráží tak na slib Zemanovi, podle kterého by se ředitel Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky měl stát šéfem kancléře guvernéra ČNB.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/21/202326 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Špitálníková: Za Kim Čong-una jsou restrikce větší. Víte, co nesmíte, ale nevíte, co je dovoleno

„Severokorejci slíbí komukoli cokoli, když z toho mohou profitovat. Takže to, že poslali slib, je rétorická nota, která v severokorejské diplomacii funguje velmi dobře,“ komentuje koreanistka a spisovatelka Nina Špitálníková spekulace o vojenské pomoci KLDR Rusku. „Jestli tam Severokorejci půjdou, nebo ne, to se podle mě neví, jsou to spekulace,“ dodává v Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/20/202326 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Neurovědkyně Salomonová: Péče o duševní zdraví se musí stát politickým tématem

Mnoho lidí se už v mladém věku setká s náročnými duševními stavy a pandemie covidu situaci ještě zhoršila. Nezisková organizace Nevypusť duši už několik let provozuje poradnu, jezdí do škol a dělá osvětu v oblasti duševního zdraví. Jak to, že u nás chybí psychologové a psychiatři? A proč učit péči o psychické zdraví na školách?Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/17/202326 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Slepě a naivně jsem žil v domnění, že se války nikdy nedožiju, říká youtuber Rubeš

„Doufám, že ve vládě, kterou máme a ve kterou mám plnou důvěru, je někdo, kdo válce na Ukrajině rozumí, řádově samozřejmě víc než já. A doufám, že to řešení najde. Jsme členy NATO, Evropské unie, které se podílejí na tom, aby se řešení našla co nejrychleji,“ míní youtuber, režisér a novinář Janek Rubeš. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/16/202325 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Kdyby se uzavíralo příměří, muselo by se s Ruskem domluvit, že to nezneužije, říká imunolog Hořejší

Signatáři výzvy Mír a spravedlnost po české vládě například chtějí: „Aby podnikla veškeré kroky vedoucí k dosažení urychleného příměří mezi Ruskem a Ukrajinou“. Součástí urychleného příměří má být podle výzvy přerušení dodávek zbraní Ukrajině a hned poté má česká vláda podniknout kroky k jednání o spravedlivém míru. Členem petičního výboru je molekulární imunolog Václav Hořejší, host Osobnosti Plus.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/15/202327 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Konvalinka: Musíme uprchlíkům z Ukrajiny pomáhat, ale také je otestovat. Není to žádná překážka

„Musíme (uprchlíkům z Ukrajiny) pomoci, je dobře, že jim pomáháme a je se potřeba postarat i o jejich zdraví. Je tak dobře, že se testují při příjezdu do České republiky a musíme se dívat i na to, jaké případné mutace viru u nich jsou, abychom nebyli nepříjemně překvapeni. Ale to se všechno dá dobře zvládnout,“ říká biochemik Jan Konvalinka. Zároveň připomíná, že ve východních zemích je víc infikovaných než v Evropě, ale on sám je rád za každého uprchlíka, kterému pomůžeme.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/3/202226 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Naše naděje je v Rusech samotných. Až se vytratí iluze absolutní moci Putina, míní analytik Ditrych

„Vladimir Putin se nás snaží vtáhnout do svého starého světa, ve kterém vyrůstal, ve kterém se tvořil jeho světonázor a který se mu tak líbil. Pak viděl, jak se mu systém, kterého už byl součástí, drolí,“ komentuje projev ruského prezidenta a následnou invazi Ondřej Ditrych, šéf pražského Ústavu mezinárodních vztahů a bývalý analytik pro Severoatlantickou alianci.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/2/202226 minutes
Episode Artwork

Pro běžného Američana není konflikt na Ukrajině jeho válka, míní publicista Anýž

„Ve výsledku – ať už válka skončí brzy, nebo později, ať už se dohodne Ukrajina s Ruskem na nějakém svém uspořádání – tak se tyto vážné důsledky budou řešit mezi Spojenými státy a Ruskem. Vrátili jsme se přinejmenším o 20 let nazpět. A to, jak bude vypadat i bezpečnostní situace v Evropě, bude záležet na Washingtonu a na podpoře tamního prezidenta ze strany Američanů,“ myslí si publicista a amerikanista Daniel Anýž.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/1/202225 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Strašení jadernými zbraněmi je taktika. Jejich použití je krajně nepravděpodobné, míní politolog

„Nechci v této situaci hrát někoho, kdo vidí prezidentovi Vladimirovi Putinovi do hlavy a ví, co přesně chce učinit. Ale jaderné zbraně obvykle slouží jako odstrašující nástroj proti vměšování nebo intervenci jiných jaderných mocností. A to, že by je použil na Ukrajině, to by se situace pro ruské jednotky musela skutečně katastrofálně zhoršit. Pořád to považuji za krajně nepravděpodobné,“ říká politolog Petr Kratochvíl. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/28/202226 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Nerad bych tady někdy za rok organizoval domobranu, naznačuje zástupce ukrajinské menšiny Rajčinec

„Je to obrovská ostuda spolupráce diplomacie v rámci Evropy – ať se na mě nikdo nezlobí, a to ani mí známí, kteří tam pracují. Co jiného mám za Ukrajince říct? Ostuda, neschopnost a zároveň nepochopení, v jaké situaci se jiné země jako Gruzie a mnoho dalších nacházejí, ať už byl agresor kdokoli,“ komentuje válku na Ukrajině předseda Ukrajinské iniciativy v ČR a zástupce ukrajinské menšiny v Radě vlády ČR Bohdan Rajčinec.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/25/202226 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Klvaňa: Zemanovy výroky o blamáži tajných služeb? Možná hraje hru s dezinformační taktikou Kremlu

„Prezident Miloš Zeman je v tuto chvíli v Bílém domě persona non grata,“ komentuje vysokoškolský pedagog a amerikanista Tomáš Klvaňa prezidentovo prohlášení z minulého týdne, ve kterém označil informace amerických tajných služeb o ruské agresi za blamáž. „Rozhodně to není dobrá vizitka pro českou zahraniční politiku. Protože se tady už od 90. let ustálilo, že něco říká prezident a něco jiného vláda, tak se v tom běžní Američané velmi těžce orientují.“ Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/23/202226 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Situaci na Ukrajině považuji za velmi vážnou. Chci věřit, že Západ ví, co dělá, míní děkan Fischer

„Nejsem expertem na zahraniční politiku, nerozumím jednotlivým drobným nuancím, ale chci věřit, že západní země a jejich představitelé vědí, co dělají. Zvenku mi připadá, že se toho ale moc neděje,“ komentuje konflikt na Ukrajině děkan Fakulty informatiky a statistiky VŠE Jakub Fischer. „Když je ve škole nějaký problém, tak co uděláme? Zřídíme komisi a přijmeme opatření. Co se tím vyřeší? Nic,“ přirovnává postup Západu.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/22/202226 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Devadesátky své oběti měly. Establishment starého režimu si to zasloužil, míní publicista Peňás

„Devadesátky byly skutečně turbulentní. Byly bouřlivé a byly i zásadním způsobem převratné,“ říká literární publicista Echo24 a Týdeník Echo Jiří Peňás. Stejnojmenný televizní seriál České televize podle publicisty nebyl míněný jako obraz doby, navíc jde o kriminální seriál. Je tak logicky zúžen jen na orlické vrahy či „mafiána“ Ivana Jonáka. Devadesátky ale měly podle publicisty i své oběti.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/21/202226 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Ze smrti bratra se nedá vymalovat. Dokáže to ránu jen dočasně zhojit, přiznává oceňovaný Patrik Hábl

Malíř a grafik Patrik Hábl patří k nejuznávanějším umělcům tuzemské střední generace. Jeho práce úspěšně prodávají aukční síně Sotheby’s nebo Christie’s. A v Centru současného umění DOX se teď koná výstava s názvem Tolik jiné přítomnosti, kde je k vidění i cyklus portrétů předčasně zemřelých osobností. „Inspirovala mě velmi osobní syrová zkušenost,“ přiznává a vysvětluje, že během koronavirové pandemie zemřel jeho starší bratr.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/18/202226 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Argumenty o promořenosti obyvatel se stávají realitou. Je to ale o 2 roky a 40 tisíc mrtvých později

Počty nově zjištěných nákaz koronavirem dál klesají, přesto máme stále relativně vysoké počty úmrtí. Jsme nad padesáti denně, upozorňuje biochemik Jan Konvalinka: „Většina hospitalizovaných má lehký průběh. Lékaři tvrdí, že vidí relativně málo těžkých zápalů plic, které viděli ve všech předchozích vlnách. Pomalu začíná být pravda, že řada lidí je v nemocnicích s covidem, nikoliv kvůli němu.“ A vyhlídky na jaro jsou nadějné, dodává.Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/17/202226 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Filozof Komárek: Ženy by mohly mít vlastní média. Řešilo by to kvadraturu kruhu genderové rovnosti

Západ vkročil do dalšího stadia autolýzy, tj. rozkladu vlastními silami. Je tady vláda medicínsko-průmyslového komplexu, tvrdí biolog, filozof a spisovatel Stanislav Komárek. „Metametlou, která je všechny spojuje, jsou moderní média. To je samozřejmě široký pojem – jak která a jak kdy. A která zesilují všechny impulzy ve společnosti, nebo je zesilují selektivně – podle toho, jak to sama vidí,“ vysvětluje v pořadu Osobnost Plus. Všechny díly podcastu Osobnost Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/16/202227 minutes, 9 seconds