Winamp Logo
אנשי הקשב Cover
אנשי הקשב Profile

אנשי הקשב

Hebrew, Education, 1 season, 98 episodes, 2 days, 11 hours, 25 minutes
About
ברוכים הבאים לפודקאסט של "אנשי הקשב", בו נותנים מקום של כבוד להפרעת הקשב, ואת כל המידע המדויק והכלים שיכולים לעזור. אני מזמינה אתכם למסע לפיצוח הפרעת הקשב שלכם בכדי שתוכלו סופסוף להבין ולקבל כלים להגשמת הפוטנציאל הזה, שתמיד מדברים עליו! עוד חומרים מעניינים בטירוף נמצאים כאן באתר https://www.drshirleyhershko.com/
Episode Artwork

זוגיות ומיניות בהפרעת קשב - אנשי הקשב 98 עם רות לבייב

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". הפרעת קשב נכנסת לכל מקום בחיים, אבל אחד המקומות הבולטים ביותר הוא הזוגיות. זה נראה כאילו לבן/בת הזוג לא אכפת, הם לא זוכרים או מספיקים או מקשיבים. וגם למיניות היא נכנסת, כי גם שם צריך קשב, והקושי בויסות החושי והרגישות יכולים להפריע, ואפילו הקושי בארגון זמן מתבטא כאן, כי למי יש זמן לסקס? אבל יש גם צדדים טובים! של ספונטאניות, זרימה, אמפתיה, הומור... וכשיודעים איך להבליט אותם וגם איך להשתמש באסטרטגיות עוזרות – הקשיים מתגמדים. בפרק הזה נדבר על איך זה מרגיש להיות זוג שחי עם הפרעת קשב, וגם מה יכול לעזור לחיות טוב יותר עם ולצד הפרעת הקשב.
7/11/202446 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

איך לשכנע אנשים? אנשי הקשב 97 עם ד"ר יניב זייד

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". אחת הבעיות המרכזיות של אנשי הקשב, היא לשכנע אחרים שיש להם הפרעת קשב וזו הסיבה לקשיים שלהם. הם נתפסים בטעות כעצלנים, לא מתאמצים, חסרי מוטיבציה או אכפתיות, אגואיסטים, ועוד תוויות ששמים עליהם בגלל חוסר הבנה. נוסף לכך, אנשי הקשב מתקשים להביע את עצמם הרבה פעמים, ולהסביר את הכוונות שלהם בצורה ברורה וקוהרנטית, ללא מוסחות ואסוציאטיביות, וגם בדרך שמתאימה למסר שהיו רוצים להעביר. בפרק תשמעו איך אפשר לשכנע אנשים אחרים, להתמודד עם התנגדויות, ולהניע לפעולה.
6/27/202444 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

איך להשתעמם פחות? אנשי הקשב 96 עם ד"ר גדי און

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". הפרעת קשב מתחלקת לשני סוגים. לADD ולADHD עם ההיפר. הסוג הראשון ה ADD הוא יותר חולמני ומוסח. הוא נראה כאילו משועמם, אבל למעשה שקוע במחשבות נודדות. בהקשר הזה אנחנו יודעים ששעמום או מה שנראה כשעמום מוביל ליצירתיות המאפיינת את הפרעת הקשב. הסוג השני ה ADHD יותר תנועתי ותזזיתי וזקוק לריגושים ונראה כאילו השעמום מאיים עליו. באופן כללי בהפרעת קשב קשה יותר לבצע פעולות שהן משעממות ורוטיניות, ואלו נוטות להידחות לנצח... בפרק נדבר על: מהו שעמום והנזקים שלו בעולם המודרני? איך אפשר להפוך את העולם לפחות משעמם בבי"ס, בעבודה, בזוגיות? איזה מתנות יש בשעמום (רמז: יצירתיות!) ואיך משתמשים בהן?
6/13/202445 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

כלבים והפרעת קשב - אנשי הקשב 95 עם ריקה מלמד

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". מחקרים בדקו מה ההשפעה של כלבים עלינו בני האדם, ומצאו שהם יכולים לעזור בכל אלו: 1. חיזוק תחושת הערך והביטחון העצמי. 2. חיזוק תחושת המסוגלות והאחריות. 3. לפרוק אנרגיה ולהכניס תנועתיות. 4. להפיג תחושות בדידות בחיים. 5. להקנות הרגלים של סדר יום ושגרה. 6. לפתח הרגלי משמעת וציות לכללים. 7. ללמד יכולות אמפתיה והבנת האחר. 8. לשפר יכולות אינטראקציה חברתית. 9. לשפר יכולות ויסות חושי וגם רגשי. 10. להנמיך סימפטומים של הפרעת קשב. מחקרים מראים שמספיק שנשחק או נלטף כלב וזה יפחית תחושות חרדה ולחץ! בפרק הזה נדבר על איך כלבים יכולים לעזור לילדי ואנשי הקשב, איך אפשר לרתום לטיפול בהם ולהתמיד בו, איזה כלב מתאים וכיצד לבחור אותו נכון, איך יוצרים הרמוניה בין הכלב לבית, וגם על כלבנות כטיפול שיכול להפחית תסמיני הפרעת קשב.
5/30/202430 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

איך להתמודד עם פחד קהל - אנשי הקשב 94 עם גרג קרסיק

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". עמידה מול קהל היא דבר שהרבה פעמים מלחיץ או לא פשוט עבור אנשי הקשב. יכולות להיות לכך מספר סיבות המאפיינות את הפרעת הקשב: 1. קשיי השליפה, הארגון והזיכרון, טעויות של חוסר תשומת לב, כמו גם האסוציאטיביות וחוסר אבחנה בין עיקר ותפל. 2. לקויות למידה ושפה מולדות. 3. הפרעות חרדה שנמצאות בשכיחות גבוהה יותר או מחשבות טורדניות. בפרק נדבר על כל אלו וגם על: מה גורם לפחד קהל, מה קורה במוח בזמן הזה, איך אפשר להתגבר על כך, איזה הכנות צריך לעשות לפני ומה עושים תוך כדי ואפילו אחרי.
5/16/202434 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

הפרעת קשב וקריירה באומנות - אנשי הקשב 93 עם שחר אליסוף

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". במחקרים שנערכו על התכונות החיוביות בהפרעת קשב, נמצאו יצירתיות, סקרנות, דימיון ואומנותיות. מחקר מארה"ב מצא כי 29% מהיזמים הם אנשי קשב! מחקר נוסף מצא שהפרעת קשב היא גורם מפתח לחדשנות! כמה חשוב לטפח גם את החוזקות שבהפרעת הקשב (כבר מילדות), וכך לצבור הצלחות ולהעלות את הערך העצמי. אנשי קשב רבים פונים בבגרותם למקצועות מתחומי האומנות, ובאמת אפשר לראות כשרונות גדולים בתחום, בזכות מוח הקשב הייחודי, שאוהב לעסוק בתחום העניין שלו, ואף להישאב לשם. הבעיה היא בתפקודים הניהוליים. אלו שאחראיים על סדר, ארגון, תכנון, בקרה... על היכולת לנהל את כל העסק הזה: לעמוד בדד ליינים, לחזור ללקוחות, לארגן את הזמן נכון, לאזן בית-עבודה, לתכנן לטווח הארוך, לעשות סדר עדיפויות, לקבל החלטות, לבצע משימות רוטיניות ומשעממות. כל אלו יכולים לצערי להפיל עסקים רבים, ולא להוציא את כל הפוטנציאל שטמון שם החוצה. ואז מגיעים הסטרס, הלחץ, הדימוי העצמי הנמוך... בפרק נדבר על: איך מסנכרנים בין האהבה והתחביב, לבין בניית קריירה בתחומי האומנות, לצד כל הקשיים, וגם ניתן טיפים פרקטיים.
5/9/202431 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

איך לרדת במשקל עם הפרעת קשב? אנשי הקשב 92 עם נטלי זרגריאן

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". במחקר הדוקטורט שלי בדקתי את הקשר בין תזונה וקשב, כי שמתי לב שתלונה חוזרת בקליניקה שלי היא על הרגלי אכילה או השמנה. גיליתי שיש פי 2 סיכון להשמנה בהפרעת קשב, ופי 4 סיכון להפרעות אכילה. בנוסף, מצאתי שאנשי הקשב אוכלים בצורה שאינה בריאה: פחות ירקות ופירות, ויותר גאנק פוד וחטיפים. גם האכילה פחות מסודרת: שוכחים לאכול, או מנשנשים בלי לשים לב. הסיבה לכך אינה חוסר מודעות. כלומר, לא יעזור להסביר ו"לחנך", או לתת תפריט. אנשי הקשב יודעים מה בריא לאכול, אבל הם מתקשים לעשות את זה. הסיבה היא התנהגותית, וקשורה למאפייני הפרעת הקשב: חוסר הקשב והאימפולסיביות גורמים לחטוף מכל הבא ליד. בפרק נדבר על התופעה בהרחבה וגם על מה אפשר לעשות כדי לשפר את הרגלי האכילה. למידע נוסף על אימוץ הרגלי אכילה בריאים קראו את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠תזונה קשובה⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠".
5/2/202429 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

איך לבחור מקצוע מתאים? אנשי הקשב 91 עם אפרת נצר וייס

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". איך יודעים שאני במקצוע הנכון? ואיך בוחרים מקצוע שיתאים לי? ומה באופן ספציפי הולם את הפרעות הקשב? כי יש שם המון חוזקות שאם רק מוצאות את הסביבה המתאימה זה יביא לפריחה! יעידו על כך טום קרוז, ביל גייטס, מייקל ג'ורדן, ובישראל: חנוך דאום ואלי יצפאן. כולם אנשי קשב. והרשימה עוד ארוכה. הפרעת קשב מאופיינת באנרגיות גבוהות, יכולות בינאישיות, כניסה לעומקם של דברים מעניינים והגעה לדקויות מרשימות, רעיונות יצירתיים ומיוחדים, הומור וחוסן נפשי. אבל יש גם את הצד השני, הקשיים הניהוליים, האיחורים, חוסר סדר ארגון ותכנון, אי ריכוז ועוד. בפרק נדבר על כך וניתן פרקטיקות כיצד לבחור, להתמיד, להצליח, ולהיות מאושרים במקום העבודה, האם כדאי להיות עצמאיים או שכירים, איך להתגבר על הקשיים ואיך לתקשר את הפרעת הקשב כדי למנוע אי הבנות.
4/18/202440 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

עסקים בהפרעה - אנשי הקשב 90 עם מוטי אזולאי

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". עצמאיים/יות? א/נשי עסקים? ענו על השאלות הבאות: 1. האם אתם נאבקים עם התכנון היומיומי, ניהול פרויקטים ומעקב? 2. האם נעדרים בכם המיקוד והמשמעת הדרושים לביצוע עבודתכם? 3. האם אתם חשים פחות יעילים ופוריים משהייתם רוצים להיות? 4. האם אתם דוחים מטלות ומתקשים להביא להשלמתן? 5. האם דעתכם מוסחת בקלות? אם התשובה חיובית על מרבית השאלות כדאי שתאזינו לפרק הבא כי הוא יעזור לכם להעיף את העסק שלכם למעלה! מחקרים מראים שהפרעת קשב יכולה להיות כוח על בעסקים, בזכות החשיבה היצירתית והמקורית, הדמיון, החדשנות, היזמות, הכריזמה, האמביציה, האנרגיה. אבל לצד היתרונות ישנו הקושי בתפקודים הניהוליים. יכולות נמוכות של סדר, ארגון, תכנון, זמנים, בקרה, ויסות, וישנה הרבה יותר דחיינות וקושי בהנעה. למעשה קיים פער בין היכולות לבין ההוצאה לפועל של הדברים. בפרק נדבר על הסיבה לכך ומה אפשר לעשות כדי להתגבר על הקשיים.
4/4/202443 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

תזונה לנשות הקשב - אנשי הקשב 89 עם ליב עזריה

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". דמייני רגע עולם מושלם, בו תמיד יש לך אוכל בריא וזמין במקרר, את נהנית מארוחות מסודרות שטובות לך ולמשפחה שלך, וכל זה בלי להתעסק יותר מידי עם המטבח, להשתעבד לקניות, בישולים וניקיונות... איזה כיף זה היה אה? אבל אם במציאות, את מבלה רוב היום מול המחשב, רצה בין פגישות, ואחר הצהריים במשמרת השנייה בתיזוזים עם הילדים – הפרק הזה בשבילך! איך אפשר לשמור על תזונה קשובה כשאת מרגישה שאין לך זמן להשקיע באוכל שלך ולכן אוכלת את מה שזמין לך בדרך כלל? כי נשות הקשב מתקשות יותר לשמור על הרגלי אכילה בריאים, בגלל שזה דורש תכנון וארגון וסדר, תפקודים ניהוליים שלקויים בהפרעת קשב, ואלו מקשים לנהל גם את התזונה, האישית והמשפחתית. האכילה יותר אימפולסיבית, פחות קשובה, יותר "על הדרך", הרבה נשנושים, ואפשר גם לשכוח לאכול לאורך היום ולרדת על המקרר בערב... בפרק ניתן כלים פרקטיים לאכול בריא ומסודר יותר בצורה פשוטה!
3/28/202442 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

איך לקבל את הפרעת הקשב? אנשי הקשב 88 עם יהודית כץ

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". עם הפרעת קשב זה לא פשוט. אם מסתכלים על התסמינים שמגדירים אותה לפי ספר האבחנות הפסיכיאטרי (ה DSM) אפשר להבין למה. ואלו התסמינים: רתיעה ממאמץ מנטאלי שדורש קשב, טווח קשב קצר, מוסחות, שכחנות, איבוד חפצים, קושי בסדר וארגון, דחיינות, טעויות של חוסר תשומת לב, קושי לעקוב אחר הוראות. מספיק לזהות 5 מהם וזה מעלה חשד לקיומה של הפרעת קשב. ואפשר לראות שאלו תפקודים ממש יומיומיים, שצריך בכל תחום בחיים, באקדמיה, בעבודה, בזוגיות, בהורות. לכן ככל שעולים בגיל אפשר יותר להרגיש את הקושי והתסכול והתקיעות, במיוחד כשהפרעת הקשב לא מאובחנת או מטופלת. מחקרים מראים על דימוי עצמי נמוך יותר והאשמה עצמית. אבל אפשר לחיות חיים טובים עם הפרעת קשב ולשפר את איכות החיים והסיפוק מהם. אפשר גם לאמן את המוח ולרכוש אסטרטגיות התמודדות שמשנים את החיים. מחקרים רבים מראים על יעילות של כלים משיטת הטיפול הCBT שהיא שיטת טיפול קוגניטיבית התנהגותית, שעובדת על שינוי המחשבה למיטיבה יותר, ועל רכישת אסטרטגיות התנהלות יומיומיות לחיים עם פחות מאמץ. בפרק הזה נדבר על: איך אפשר לעשות זאת וניתן ממש כלים פרקטיים לדחיינות, ביקורת, חמלה קבלה עצמית, ראייה חיובית, מוטיבציה והרגלים.
3/21/202446 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

איך לסדר את הבית? אנשי הקשב 87 עם ארבל אורפז

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". בהפרעת קשב יש יותר בלגאן, עומס, גם כשמנסים לסדר קופצים מדבר לדבר ולא מצליחים לסיים, גם כשמצליחים לסדר - הסדר לא נשמר לאורך זמן, שוכחים איפה שמנו חפצים... ואצל הילדים זה בכלל חגיגה ועדיף לסגור את הדלת של החדר! בפרק הזה נדבר על הסיבה שיותר מאתגר לאנשי הקשב ליצור ולשמור על סדר, מה התחושות שמלוות לנוכח הבלאגן (אשמה...), איך אפשר לגייס לזה מוטיבציה? איך סדר יכול להיות דווקא הכלי לסדר במחשבות אצל אנשי קשב? איך לשחרר עומס חפצים מיותר ואיך תופעת האגרנות מתקשרת לכאן? וניתן טיפים וכלים מנחים ספציפיים לסידור הבית אצל משפחות קשב לאורך זמן. מוזמנים ומוזמנות לפרק שיעשה סדר בראש!
3/14/202429 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

מה הגוף מספר לנו? אנשי הקשב 86 עם גלעד שימרון

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". נדיר המצב שהפרעת קשב מופיעה לבדה. בשמונים ושבעה אחוז מהמקרים תתווסף הפרעה אחת, ובשני שליש מהמקרים שתי הפרעות. בספרות המקצועית קוראים לזה: קומורבידיות, או תחלואה נלווית (הפרעות שנלוות). הכוונה למצב בו מתקיימות שתי הפרעות יחד בשכיחות גבוהה יותר. כלומר אם יש אחת מהן, הסיכויים לשנייה גבוהים יותר. ההפרעות הנלוות יכולות להיות גנטיות (קשורות לדופמין החסר), יכולות לנבוע מהפרעת הקשב עצמה, או מאורח החיים הלא בריא שמתפתח בעקבותיה. הפרעת קשב לא מאובחנת/מטופלת תעלה את הסיכון להפרעות נוספות. כלומר כאשר לא מתייחסים להפרעת הקשב מעלים את הסיכון להפרעות מתחומים אחרים להתפתח. כך למשל, ילד הסובל מקשיים בלימודים, יכול לפתח חרדה במבחנים, או דיכאון מהמציאות הבית ספרית, או הפרעת התנהגות כי אינו מסוגל לשבת בכיתה, או התמכרות לחומרים מרגיעים, או התחברות לעבריינים כדי להרגיש שייך, או אכילה אימפולסיבית שגורמת לסכרת והפרעות אכילה. הפרעות שהולכות בשכיחות גבוהה יותר עם הפרעת קשב הן: חרדה, דיכאון, הפרעות אכילה ושינה, או-סי-די, צליאק, סכרת, קוליטיס, אקזמות, דלקות פרקים, אסטמה, אלרגיות, פסוריוזיס, מגרנות. היות וישנן כל כך הרבה הפרעות בגוף שקשורות להפרעת קשב, חשבתי שיהיה מעניין לארח את גלעד שימרון, שנותן התייחסות מעניינת למיחושי הגוף, בדגש על מה הגוף מספר לנו, וכיצד אפשר לעזור. דיברנו על: גלי המוח, זיכרון תאי, כאבי גב ראש ובטן, דיבור פנימי וטיפים לחיים בריאים.
2/29/202429 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

האבולוציה של הפרעת הקשב - אנשי הקשב 85 עם משה קדם

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". חשבתם שהפרעת קשב היא תוצר של שנות ה 2000? של העומס והמסכים? מחקרים מוכיחים שלא כך הדבר. היום אנחנו יודעים שישנם 25-40 גנים משותפים להפרעת קשב. גם בעצמות של האדם הקדמון נמצאו הגנים הללו! כלומר הפרעת קשב קיימת מאז ומתמיד, ויש ראיות רפואיות לכך כבר מהמאה ה 8 לספירה. הראיות המחקריות מצביעות על הוכחה לקיומה של הפרעת קשב, אבל גם מראות לנו שבסביבה אחרת, הפרעת קשב יכולה להוות יתרון! למשל באוכלוסיית הציידים-לקטים, שם נמצא כי אנשי הקשב היו בריאים יותר, משום שהפרעת הקשב עזרה בחיפוש מזון ובחדשנות. אבל לא רק שם. ההיפראקטיביות למשל, מהווה יתרון בענפים של ספורט ובעבודות שונות ודינאמיות, כמו בתקשורת, באומנות, בעולם העסקים ועוד. במקומות אלו יבואו לידי ביטוי התכונות החיוביות השכיחות בהפרעת קשב והן: היצירתיות, המנהיגות, האמפתיה, החוסן, ההומור ועוד. בפרק נדבר על האבולוציה של הפרעת קשב וכיצד לייצר סביבה בה היא תהווה יתרון.
2/22/202433 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

איך לא להתגרש עם הפרעת קשב? אנשי הקשב 84 עם עו"ד בני דון יחייא

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". האם משהו מכאן מפריע לך בבן/בת הזוג שלך? מבולגן/ת לעיתים לא מגיב/ה לא מתכנן/ת מראש לא מסיים/ת פרויקטים אומר/ת דברים בלי לחשוב מתקשה להתחיל במשימה לא זוכר/ת שאמרו לו/ה דברים מתקשה להתמודד עם תסכולים מעופף/ת, מתנתק/ת, לא מרוכז/ת טועה בהערכת הזמן להשלמת משימה אלו עשרת הדברים שנמצאו במחקר כמפריעים לבני זוג שחיים עם הפרעת קשב, שם נשמעים משפטים כמו: "אתה לא מקשיב לי", "אבל אמרתי לך את זה כבר", "איך יכולת לפספס את הפגישה הזו?" "שוב שכחת לקנות חלב?" "לא אכפת לך ממני". מחקרים מראים שיש פי 3 סיכון לגירושין עם הפרעת קשב ופחות סיפוק ממערכת היחסים. בפרק נדבר על המאפיינים של זוגות שחיים עם הפרעת קשב, הקשיים ומה יכול לעזור לשמר ולטפח את הזוגיות. הפרק הזה יכול לחסוך לכם ריבים מיותרים!
2/14/202438 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

חינוך מונטסורי - אנשי הקשב 83 עם טל מאור זינגרמן

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". אנחנו מחפשים ומחפשות את החינוך הכי טוב לילדינו! אבל יש הרבה גישות, ואין גישה אחת שמתאימה לכולם, או לילדי הקשב בפרט, זה מאוד תלוי ילד ומסגרת קיימת. ההחלטה היא אינדיבידואלית וכדי לקיים אותה צריך ידע. בפרק נכיר לעומק את הגישה המונטסורית, לפיה הדרך לגדל ילדים להצלחה היא באמצעות למידה עצמאית וסידור הסביבה בהתאם. הגישה מתחברת לילדי הקשב שלרוב חושבים בטעות שהם עצלנים, אבל בעצם יש שם קושי. במחקרים שלי גיליתי שסידור הסביבה יכול מאוד לעזור! בפרק נדבר על: עקרונות הגישה, ההבדל מול גישות אחרות, איך לארגן את הסביבה לילדים ולהורים, איך להתאים את הגישה לילדי הקשב, איך לעבוד על סדר ארגון ריכוז והתנהלות עצמאית, ואיך למצוא את השקט בחיים האלו?
2/8/202436 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

איך אימון גופני משפר קשב? - אנשי הקשב 82 עם ד"ר הילה שרון דוד

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". מחקרים מראים שאחד הדברים שהכי עוזרים בשיפור תפקודי הקשב זה אימון גופני. יש לנו כאן כלי טיפולי זמין וחינמי, שמפריש המון דופמין, ובנוסף מחזק את הערך העצמי, מרגיע, משפר כישורים חברתיים, מפחית אימפולסיביות ואגרסיות. השאלה היא איך אפשר לגייס לכך מוטיבציה? ולאחר מכן – להתמיד? מה בכלל סוג האימון שמתאים לשפר תפקודי קשב? כיצד לבצע אותו בצורה המיטבית? איך לגייס את הילדים? ומה המחקרים אומרים? תקבלו תשובה לכל השאלות הללו ועוד בפרק!
2/1/202440 minutes, 1 second
Episode Artwork

הפרעת קשב בחברה החרדית - אנשי הקשב 81 עם ד"ר רוני אדלשטיין

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". אם נראה שזו כבר לא בושה לחיות עם הפרעת קשב, בחברה החרדית עדיין ישנה הסתרה של הנושא, חשש מפגיעה בשידוך וכינוי הטיפול התרופתי בשם: ויטמינים. ההסתרה הזו פוגעת באבחון ובאפשרות לעזור בקשיים, וישנם קשיים אחרים במגזר החרדי: החל מהעובדה שהלימוד העצמאי תופס חלק נכבד מהיום ומגיל צעיר מאוד, ומי שלא משתלב בלמידה נדחק לשולי החברה. ובבית, נראה שהסגנון הייחודי של ילדי הקשב, שפחות הולכים בתלם, פחות צייתנים ויותר "חופשיים", לא מתאים למשפחות החרדיות, שם ילדים מצופים להיות אחראים על אחיהם, לטפל בהם, לחלוק במשימות הבית, לקבל את הנורמות המשפחתיות, להיענות לגורמי סמכות, להיות אחידים ומאופקים יותר. מחקרים מראים שיש קושי גדול יותר בשמירה על המצוות, שלרוב דורשות יכולות ארגון, שליטה עצמית, עמידה בזמנים ובמשימות רוטיניות. לכן אין פלא כי במחקר שבדק נערים חרדיים שלא הצליחו להשתלב במסגרות חינוכיות מצאו שיעור גבוה מאוד של הפרעת קשב. הפרק הזה חשוב מאוד לחברה החרדית וגם למי שלא נמצא בה. מרתק להבין איך הפרעת הקשב באה לידי ביטוי שם וגם איך אפשר לעזור.
1/25/202437 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

איך להעביר מסר? (סטוריטלינג) - אנשי הקשב 80 עם אליאב אללוף

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". אנחנו מנסים לייצר רושם כמה שיותר חיובי, אבל לא תמיד יודעים איך, לא תמיד מצליחים להעביר את המסר, ולפעמים הוא הפוך ממה שהתכוונו. אנשי הקשב יכולים להיות לא מובנים, מכל מיני סיבות: או שהם מסוגרים מידי, מנותקים, לא משתפים, משתבללים, או שהם מפטפטים מידי ומאבדים את העיקר ואת חוט המחשבה. בפרק הזה נלמד איך להעביר את המסר בצורה נכונה? מה שנקרא: סטוריטלינג, וזו ממש אומנות! זה יכול לעזור בדייטים, בעבודה, עם החברים, בעצם בכל מקום! נדבר על: מה זה סטוריטלינג? למה אנחנו צריכים אותו? איך אנחנו מפרשים אנשים אחרים? איך בדרך כלל אנשים מספרים סיפור? מה הטעויות הנפוצות? איך לעשות את זה נכון? ועוד טיפים ספציפיים...
1/18/202430 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

איך אפשר לשנות את הגנטיקה? אנשי הקשב 79 עם פרופ' צחי אין דור

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". אנחנו חושבים שנולדנו עם גנים מסוימים וזו הגנטיקה שלנו לטוב ולרע. אבל המחקר המתפתח בתחום מראה אחרת, וקורא לזה: אפיגנטיקה. אפי זה מעל, משמע יש משהו שמתרחש מעל הגנטיקה שגורם לה לפעול אחרת. כלומר האפיגנטיקה זה האופן בו הסביבה מכתיבה כיצד מופעל הקוד הגנטי שקובע את התכונות שלנו. מה שאומר שיש לנו יכולת להשפיע על הגנים שלנו! שזה דבר מדהים באופן כללי, ובפרט עבור אנשי הקשב, שהרבה פעמים מספרים לי באבחונים על תסכול גדול שנולדו עם גנטיקה של הפרעת קשב. האפיגנטיקה נותנת מבט אופטימי יותר, בעצם יש לנו שליטה על הגנטיקה שנולדנו איתה! על כך דיברנו בפרק המרתק הזה ואף נתנו עצות פרקטיות איך לשפר את הגנטיקה שלנו.
1/11/202439 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

גמישות מחשבתית - אנשי הקשב 78 עם אור רז

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". מחקרים מוכיחים שקיים קשר בין הפרעת קשב לגמישות מחשבתית, שהרי מדובר במוח ייחודי! גמישות מחשבתית מאפשרת חשיבה רב-ממדית ורב-כיוונית‏. היא תורמת לתכונה נוספת והיא: יצירתיות, שמאפשרת שימוש ברעיונות מקוריים ליצירת משהו. גם היא מאפיינת את הפרעת הקשב. הבעיה שהפרעת קשב מאופיינת גם בדחיינות וקושי לסיים דברים, כלומר יש יכולת ליצור רעיונות מעולים אבל פחות להוציא אותם לפועל. הפרק הזה נותן מקום למתנות שבהפרעת קשב, וגם ילמד איך לעבוד איתן נכון כדי להתגבר על הקשיים ולהעצים אותן עוד יותר. נדבר על מהי גמישות מחשבתית ואיך מפתחים אותה, מדוע היא חשובה היום יותר מתמיד, מי האנשים שמאופיינים בה ומה מייחד אותם.
1/4/202433 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

קשיים חברתיים - אנשי הקשב 77 עם ד"ר אלון וסרמן

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". הדבר שהכי קשה לי לשמוע מהמטופלים שלי זה על הקשיים החברתיים שהם סבלו, או סובלים מהם. ועוד יותר קשה לשמוע את זה מההורים, שנדמה שלהם זה אפילו קשה יותר מלילדיהם. עברתי את זה גם בעצמי, כשביום ההולדת של הבת שלי בבאולינג אף אחד לא רצה לשחק איתה... וואו כמה זה היה כואב! ילדי קשב רבים סובלים מבדידות, מחרם חברתי, מביריונות, וגם אם לא ממצבים קיצוניים אלו, פשוט אין להם כמעט חברים, וגם קשה להם ליצור קשרים חברתיים. למה זה קורה בהפרעת קשב? ילדי הקשב הרבה פעמים מרגישים שונים ולא ברורים, קשה להם יותר להבין סיטואציות חברתיות, הם יותר רגישים, חסרי טאקט, וגם מאפייני הקשב יכולים להפריע, כמו: המוסחות והאימפולסיביות, הם לא תמיד שמים לב כשמדברים אליהם או עוקבים אחרי השיחה, הם יותר מתפרצים וחסרי סבלנות, לא תמיד זוכרים את הנאמר, וגם הקשיים בלימודים או המסורבלות המוטורית שמאפיינת רבים מהם יכולים להשפיע. בפרק הזה נדבר על כך וגם על מה יכול לעזור.
12/21/202335 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

איך לממש את הרצונות שלי - אנשי הקשב 76 עם טל בשן

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". כולנו רוצים איכות חיים, להיות מאושרים, להשיג דברים, להגשים חלומות. בהפרעת קשב יש קושי גדול יותר לעשות את זה, בגלל המשפט המעצבן: "פוטנציאל לא ממומש", שממחיש את הפער בין היכולות, לבין מה שיוצא בפועל. "הילד חכם אבל מקבל 70", "יש לו כישרון מדהים אבל העסק נסגר". נשמע מוכר? הכל באשמת התפקודים הניהוליים הלקויים. אבל אני תמיד אומרת (ורואה!) שאפשר אחרת. אפשר ללמוד אסטרטגיות התמודדות. בפרק הזה דיברנו על איך לממש את הרצונות שלי, איך לזהות אותם, למה זה חשוב, ומה יכול לתקוע אותי. אנשי הקשב חייבים לעשות את מה שהם אוהבים, ולכן הפרק הזה חשוב במיוחד.
12/14/202332 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

חלומות - אנשי הקשב 75 עם ד"ר קרן אור-חן

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". לילדי ואנשי הקשב מהסוג השקט (בלי ההיפר) קוראים לרוב: חולמניים, מעופפים, אסטרו, "לא איתנו", "בעולם משלהם". יש בזה משהו קסום, שגם מביא להמון יצירתיות ודימיון, אבל זה גם יכול להפריע בחיים, ובעיקר בבית הספר, מקום שדורש ריכוז בשיעור לאורך זמן, אבל גם בהמשך, בעבודה, בזוגיות... יש נתון מטריד בנושא הזה, והוא ש 75% מבעלי הפרעות קשב סובלים מבעיות כלשהן בשינה. זה לרוב מתבטא בקושי להירדם, הליכה לישון בשעה מאוחרת, ואף מאוחרת מאוד. הסיבה היא פיזיולוגית, המלטונין הורמון השינה מופרש כ3-4 שעות מאוחר יותר וגורם לקושי בהרדמות, אבל יש סיבה נוספת והיא המחשבות הנודדות והטורדניות שמאפיינות את הפרעת הקשב. מעבר לזה, כשסוף סוף יש שקט ואין מסיחים, אנשי הקשב פורחים! זה זמן מדהים עבורם לעבוד, לכתוב, ליצור, ולעשות את כל הדברים שלא הספיקו באותו היום... הם מתקשים להוריד הילוך ולהזיז את עצמם למיטה ומוצאים עצמם ערים עד 3 בבוקר ואף יותר. אבל אז... זה מביא לקושי בקימה בבוקר, לאיחורים, לשכוח דברים בהתארגנות הבוקר ואפילו לפיטורין בגלל הסיבות האלו... וכאילו זה לא מספיק נמצא גם שהשינה עצמה היא פחות טובה וכוללת יותר התעוררויות וקימות במהלך הלילה וגם יותר הפרעות בשינה. יש קשר חזק בין הגוף והנפש, ומכאן - שבין השינה והחלימה לכל מה שעובר עלינו, ולכן הנושא חשוב במיוחד ועל כך דיברנו בפרק החלומי הזה... דיברנו על: תפקיד השינה, שלבי השינה, ההבדלים בין שנת יום ולילה, טיפוסי שינה, הפרעות בשינה, מה יעזור לנו להרדם יותר טוב, השפעת תזונה ספורט מסכים וחרדה על השינה, התפקיד החשוב של החלום בחיינו ומה משמעות החלומות.
12/7/202334 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

איך משתקמים ממשבר? אנשי הקשב 74 עם פרופ' מולי להד

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". כשבודהה יצא למסע שלו, לחפש איך יוכל לעזור לאנשים שסובלים, הוא הגיע למסקנה שכולם חווים סבל בחייהם. אין בן אדם שלא עובר/עבר משבר בחייו, או מכיר מישהו שעובר/עבר משבר בחייו. אבל יש מה לעשות עם הסבל, ואיך להקל, ואיך לחזור לתפקד. נכון, זה לא פשוט, וכרוך במאמץ נפשי רב, וכולנו זקוקים לכלים שיעזרו לנו, ובשביל זה הוקלט הפרק הזה. דיברנו על מה קורה לנו בזמן משבר ואחריו, מהם שלבי ההתאוששות, למה אנחנו הכי זקוקים בזמן משבר, מה יעזור לנו להשתקם וגם איך נוכל לעזור ליקירנו?
11/30/202331 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

צמיחה פוסט טראומטית - אנשי הקשב 73 עם רות פת-הורנצ'יק

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". "מה שלא הורג אותנו מחשל אותנו" אמר ניטשה, וזה הבסיס לפרק על צמיחה פוסט טראומטית, שזה מצב שבו אנשים שעברו אירוע קשה מצליחים לחוות תוצאה חיובית בלתי צפויה לאחריו. זה יכול להיות שיפור מערכת יחסים, השקפה עצמית חיובית יותר, או שינוי בפילוסופיית החיים (הבנה מה חשוב באמת). לפעמים דברים צריכים להתפרק כדי שנוכל לראות אפשרויות חדשות בחיים, ולבנות את עצמנו מחדש. מה שמפתיע שזה קורה אצל יותר ממחצית מהאוכלוסייה! ויש גורמים שמעודדים צמיחה זו. על כל זאת דיברנו בפרק חשוב ואף משנה חיים זה.
11/23/202329 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

ילדי הקשב בתקופה לא שגרתית - אנשי הקשב 72 עם מיכל דליות

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". איך לגדל ילדים בתקופה לא שגרתית? בתקופות של אי וודאות קשה לכולם, אבל בבית של משפחת קשב - קשה יותר. היציאה משגרה שגורמת לחוסר שליטה, מחריפה את תסמיני הפרעת הקשב. חוסר הויסות הרגשי והחושי מתעצם, התפקודים הניהוליים שאחראיים על סדר, ארגון, בקרה, מתערערים עוד יותר, היכולת לתפוס ולתכנן זמנים נעלמת לגמרי. להורים קשה להשתלט על הבית, והילדים יוצאים כיוון. תקופה כזו גם מעלה את הסיכון להפרעות נוספות שנמצאות בשכיחות גבוהה יותר עם הפרעת קשב, ביניהן: חרדה, דיכאון, התמכרויות. הפרק הזה נועד לעזור לכם בתקופה זו. דיברנו בו על איך מסבירים לילדים, איך משמרים מסגרת, איך מתמודדים עם פחדים, איך מרגיעים, ואיך מפתחים חוסן וביטחון עצמי.
11/16/202330 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

איך להתמודד עם לחץ - אנשי הקשב 71 עם ד"ר עוז גוטרמן

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". כולנו מכירים מצבים של לחץ בחיים, ולמרות זאת, יש לנו נטייה להילחץ מהלחץ, שזה בדיוק הדבר ההפוך ממה שצריך! כי רק בעצם כך שנקבל את העובדה שאנחנו בלחץ, כבר נרגיש רגועים יותר. מעבר לכך, לחץ הוא גם טוב לנו, הוא מניע אותנו לפעולה, הוא יכול להוסיף משמעות לחיינו. בפרק נדבר על ההבדל בין לחץ ועומס, מה מאפיין אנשים לחוצים יותר ופחות, מה היתרונות בלחץ, איך אפשר להרגע, מה להגיד לאנשים לחוצים, וגם דגשים לילדים.
11/9/202332 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

חוסן בתקופת משבר - אנשי הקשב 70 עם נועה אלבלדה

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". חוסן זו היכולת שלנו להתמודד עם מצבי לחץ ומשבר ולהסתגל אליהם. תשאלו את עצמכם: עד כמה יש לכם תחושת שליטה בחיים? תחושת מעורבות ומטרה בחיים? יכולת גמישות בהסתגלות לשינויים? אינטראקציה בינאישית טובה? סקרנות? כל אלו נמצאו כתכונות שמקושרות לחוסן. מה שיפה בחוסן, שהוא לא תכונה מולדת בלבד, אלא אפשר לפתח אותו במהלך החיים, למשל באמצעות: טיפוח מערכות יחסים, קביעת מטרות ריאליות להגשמה, חיזוקים חיוביים ועוד... בפרק נדבר על: מהו חוסן, איך אפשר למדוד אותו, מה הגורמים לו, איך הוא נראה במוח, מחקרים מעניינים בתחום, ואיך אפשר לפתח חוסן בילדים ובמבוגרים.
11/2/202332 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

ההבדל בין דיכי לדיכאון - אנשי הקשב 69 עם פרופ' יוסי לוי בלז

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". ישנם 35%-50% מאנשי הקשב שמדווחים על תסמיני דיכאון. מחקרים מצאו שיש פי 2 סיכון לפתח דיכאון עד גיל 30 אצל אנשי הקשב. אצל הילדים ישנם 20% הסובלים מדיכאון (לעומת 1.5% בקרב הילדים ללא הפרעת קשב). הסיבה היא פיזיולוגית (האמיגדלה במוח פחות מתפקדת). החדשות הטובות הן שאם נטפל בהפרעת קשב, זה יפחית את הסיכון לדיכאון, וגם יעזור בתסמינים. אבל גם אם אין דיכאון, יכול להיות דיכי, משום שהחיים עם הפרעת קשב לא קלים והרגשות נחווים בעוצמה לא מווסתת. בפרק נבין טוב יותר מה ההבדל בין דיכאון לדיכי, מה הגורמים, מה הטיפול, ואיך להתייחס לכך. לספר של פרופ' יוסי לוי בלז: https://did.li/eA3w5
10/26/202349 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

טראומה והחלמה - אנשי הקשב 68 עם ד"ר קרן בן יצחק

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". הפרק הוקלט בימים של טראומה לאומית, מדינה שלמה בשוק מאסון לאומי שפקד אותנו. מקור המילה "טראומה" הוא ביוונית, ומשמעותו: פצע. זה בדיוק מה שכולנו מרגישים בימים אלו. וזו הזדמנות לדבר על מהי טראומה וכיצד אפשר לעזור. בפרק נדבר על: התסמינים שמאפיינים טראומה, הגורמים שמעודדים את היווצרותה, כיצד נראה מוח שעבר טראומה, מה יכול לעזור בהתמודדות עם טראומה בטווח הקצר והארוך, תרגילים פרקטיים שאפשר לבצע כדי להוריד פחד לחץ וחרדה, וגם כיצד אפשר לצאת מהאירוע מחוזקים (עבור ילדים ומבוגרים).
10/19/202347 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

מיינדפולנס - אנשי הקשב 67 עם ד"ר ריקרדו טרש

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". אם הייתי אומרת לכם שיש שיטה חינמית זמינה ומהירה, שתוכל לגרום לכם להיות קשובים ומאושרים יותר, הייתם מנסים אותה? המקור לשיטה הוא המחשבות שמציפות אותנו. בכל יום עוברות במוח שלנו בין 20-50 אלף מחשבות! ואצל אנשי הקשב עוברות יותר, משום שרשת המחשבות הנודדות באזור הקדמי של המוח פעילה יותר. 95% מהמחשבות שלנו חוזרות על עצמן ובמחצית מהן אנחנו מרגישים שהיינו במקום אחר וחשבנו על משהו לא קשור. תחום המיינדפולנס (בעברית נקרא: קשיבות) מתמקד בדיוק בזה - בניסיון לגרום למחשבות שלי להיות במקום שבו אני נמצא באותו הרגע. תרגול של שתי דקות ביום נמצא כמפחית את המחשבות הנודדות כבר לאחר חודשיים, מפחית חרדה וגורם לנו להיות מאושרים יותר! בפרק נדבר על מה זה מיינדפולנס, מחקרים בנושא, איך זה תורם לנו, איך אפשר לתרגל בקלות, למי זה מתאים במיוחד (ולמי לא), וגם על ילדים.
10/12/202342 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

איזון בית עבודה - אנשי הקשב 66 עם מלי אלקובי

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". החיים בעידן המודרני גרמו לחוסר איזון בין הבית לעבודה. אנחנו עובדים בטירוף, לחוצים ועמוסים, ומסתבר שגם פחות מאושרים. במחקר שבדק חולים סופניים על מה הם הכי מתחרטים בחיים שלהם, המקום השני היה שעבדו קשה מידי... בהפרעת קשב יש יותר סיכון לחוסר איזון בגלל ההיפרפוקוס, הקושי בארגון זמן, והנטייה לוורקוהוליות. בפרק דיברנו על הסיבות לכך שאנחנו עובדים קשה מידי ועל ההשלכות, מה המצב בארץ ובעולם, מה ההבדלים בין הדורות, מה אפשר לעשות עם זה מצד הפרט וההנהלה, איך להכניס איזון לחיים ולהפחית את העומס בצורה פרקטית במיוחד, כולל פיתוח הרגלים בריאים בחיים.
9/28/202329 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

איך להסביר את הפרעת הקשב - אנשי הקשב 65 עם עו"ד מיכאל צור

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". בכל יום בקליניקה אני פוגשת אנשים והורים שמתקשים לתקשר את הפרעת הקשב איתה הם מתמודדים. וגם בקבוצת הפייסבוק השאלה: "איך להסביר לבן או בת הזוג שלי כדי שיבינו?" חוזרת ועולה. או: איך להסביר לבית הספר כדי לקבל עזרה... או: איך להגיד למנהל שלי שזה לא זלזול, זו פשוט הפרעת הקשב... הרבה תסכול יש סביב הדבר הזה, כי הפרעת קשב היא הפרעה שקופה, לא רואים אותה, ולכן קשה מאוד להבין. הרבה אנשים מתייאשים או מוותרים על ההסבר, אבל זה רק גורם לקשיים להתעצם. בפרק הזה נדבר על איך עושים את זה! איך מנהלים שיחה קשה, למה כדאי לעשות את זה, איך לעשות את זה נכון, מול בן/בת הזוג, בית הספר, העבודה, או כל גורם אחר...
9/14/202346 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

המוח הגמיש - אנשי הקשב 64 עם ד"ר יוסי חלמיש

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". מחקרים מהעשור האחרון מגלים לנו שהמוח יכול להשתנות, ללמוד התנהגויות חדשות ולאמץ אותן! הוא ממשיך לייצר קשרים ולהצמיח תאי עצב חדשים ולהתאים את עצמו לנסיבות החדשות, והוא עושה את זה לאורך כל החיים. אנחנו מדברים הרבה על האם הפרעת קשב היא הפרעה או בעצם מתנה, ומתוך כך עולה דיון על הקשיים והתסכולים. הרבה אנשים אומרים שהיו מוותרים עליה משום שהם סובלים. אני מצידי מנסה תמיד גם להביא את הצד האופטימי. נכון שישנם קשיים, אבל בהחלט אפשר לחיות טוב יותר עם, וגם לצד, הפרעת קשב. בתור מטפלת אני רואה כמה הטיפול הממוקד והמדויק בהפרעת קשב מעלה את איכות החיים. ואחת הסיבות לכך היא בדיוק מה שדיברנו עליו בפרק הזה, והיא: המוח הגמיש. בפרק תשמעו על משמעות המוח הגמיש, מחקרים מעניינים בתחום, השפעת החיים המודרניים והשפע, אוטומטיים והיכולת לשנות אותם, ריפוי באמצעות המוח והיכולת לשפר תפקודי זיכרון.
8/31/202328 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

איך להגיע לייעוד שלי? אנשי הקשב 63 עם דנה רגב

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". איך אדם יכול לגלות מה העיסוק שמתאים לו? מה הייעוד שלו? איך אפשר לדעת אם אנחנו שם? ואם לא – איך להגיע לשם? ולמה זה חשוב? בפרק הזה נענה על כל השאלות הללו, תוך התייחסות לתיאוריית ארבעת האזורים של הפעולה האנושית של ג'יי הנדריקס: חוסר מסוגלות, מסוגלות, מצוינות, גאונות. פרק מרתק ומעצים במיוחד!
8/17/202337 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

אסרטיביות - אנשי הקשב 62 עם רונית כפיר

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". רצית לבקש העלאה במשכורת מהבוס ולא הצלחת? או לדחות פגישה עם חבר אבל חששת להעליב? אסרטיביות היא היכולת לתקשר את עצמנו כדי להשיג את המטרות שלנו בצורה יעילה ונינוחה. יש לה השפעה משמעותית על חיינו כגורם חוסן והתאמה לחברה. אסרטיביות נמוכה קשורה לחרדה, דיכאון, מצוקה, ערך עצמי נמוך, וקושי חברתי. למרות שהאסרטיביות חשובה כמה קשה לנו לאמץ אותה! נפחד מההשלכות ונרגיש חוסר ביטחון ורע עם עצמנו, וכך יוצא שנדאג לכל העולם אבל לא לעצמנו. אנשי/ילדי הקשב מתקשים איתה יותר, בשל האימפולסיביות והוויסות הרגשי, הקושי בתפיסת סיטואציות חברתיות ומציאת תגובות הולמות. אבל שימו לב! אסרטיביות היא תכונה נרכשת ואפשר להשיג אותה ובכך כל הצדדים מרוויחים! בפרק הזה נלמד בדיוק כיצד...
8/3/202335 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

פוסט טראומה - אנשי הקשב 61 עם יונתן קולקה

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". מחקרים מצביעים על שכיחות גבוהה של פוסט טראומה אצל אנשי הקשב, אבל חשוב להבדיל בין שתי ההפרעות. תסמיני הפרעת הקשב יכולים להיות דומים לתסמינים של פוסט טראומה. כמו למשל: חוסר קשב, מוסחות, אימפולסיביות, תגובות רגשיות עוצמתיות, זיכרון ירוד, בעיות שינה, חרדה, דימוי עצמי נמוך ונטייה להתמכרויות. גם האתגרים איתם מתמודדים אנשי הקשב והסובלים מפוסט טראומה הם דומים, ביניהם: ניהול עצמי והתארגנות, ויסות עצמי, קבלת סמכות, דחיינות ובירוקרטיה. אבל פוסט טראומה נגרמת מאירוע טראומטי, בשונה מהפרעת קשב, שהיא מולדת, וישנם מאפיינים מבדילים, כמו תחושת האימה שמאפיינת את הפוסט טראומה, ולא את הפרעת הקשב. בפרק הזה נבין לעומק מהי פוסט טראומה, מה הסימנים שמעידים על קיומה, מה הגורמים והטיפול שיכול לעזור.
7/20/202334 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

טעויות חיוביות (סרנדיפיטי) - אנשי הקשב 60 עם אסנת מירון

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". קרה לך שעשית טעות שהתבררה כטובה? כזו שאמרת – וואלה, מזל שזה קרה כך! אם כך, יש מצב שהגעת לסרנדיפיטי. משמעות המושג סרנדיפיטי: כשאני מגלה משהו טוב במקרה, בלי שהתכוונתי לגלות זאת. זה לא מזל או צירוף מקרים, משום שהשכלתי לשים לב ולראות זאת, ואולי אפילו לעשות עם זה משהו. כמו למשל ניוטון, שנפל לו בטעות תפוח על הראש ומשם הוא גילה את כוח הכבידה. בפרק הזה נדבר על איך אפשר ליצור לעצמנו יותר סרנדיפיטי בחיים, יותר הזדמנויות טובות, וגם איך לקבל את הטעויות שלנו בחמלה, כי כמו שד"ר סוס אמר: "אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים!"
7/6/202330 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

יזמות - אנשי הקשב 59 עם ד"ר יוסי מערבי

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠". יזמות היא יכולת להמציא רעיונות חדשים ושימושיים. איפה הייתם מדרגים את עצמכם שם? אם המספר גבוה, יתכן ויש לכם הפרעת קשב! מחקרים מצאו כי הרבה מהיזמים הם אנשי קשב, וגם הקליניקה שלי מלאה בעצמאיים, אנשי עסקים וסטרטאפיסטים. הסיבה לכך היא החשיבה הגמישה, הסקרנית, היצירתית, המגוונת, המלווה בדמיון מפותח ומקוריות. גם האסוציאטיביות ונדידת המחשבות מאפשרים לאלתר פתרונות לבעיות, לשים לב למידע ייחודי ולחשוב מחוץ לקופסא. האימפולסיביות גורמת לחיפוש אחר ריגושים, לקחת יותר סיכונים, ולקרוא תיגר על מוסכמות. הבעיה היא ביישום של הרעיונות הללו: להתחיל ולסיים דברים, לנהל את הזמן. שם יש צורך בעזרה. נדבר על כך בפרק וגם על התכונות שמאפיינות יזמים, איך אפשר לעודד ילדים ליזמות, ומה עוצר אותנו מלהיות יזמים.
6/22/202337 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

מה עושים בבית הספר - אנשי הקשב 58 עם פרופ' יורם הרפז

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠". מה לעשות אם הילד לא רוצה ללכת לבית הספר? להבין שהוא נורמאלי... בתי ספר הוקמו במאה ה 19 ביחד עם מהפכת התעשייה, כדי לאפשר להורים לעבוד. ומאז... איך נאמר את זה... הם לא השתנו משמעותית. כשקראתי את הספר "מחשבות לא חינוכיות" של פרופ' יורם הרפז, נפלה לי הלסת! למרות שהוא מרצה לחינוך במכללת בית ברל וחוקר חינוך והוראה, הוא מביא זווית ראייה אחרת לגמרי. כשפניתי אליו להתארח בפודקאסט הוא ענה שהוא "שבע פודקאסטים", אבל אני לא ויתרתי. אמרתי לו שזה יכול להציל חיים. כי כשההורים ישמעו מה יש לו לומר, זה יוריד את מפלס הלחץ ויעלה את ההבנה לליבם של הילדים, ומכאן יביא למערכת יחסים אחרת ולחיזוק הביטחון. "אם זה יכול להציל חיים אגיע" הוא אמר לי, והנה הפרק לפניכם.
6/8/202329 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

מה נותן ביטחון בחיים - אנשי הקשב 57 עם מריו מיקולינסר

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠". הביטחון שלנו מתחיל להיבנות מהשנה הראשונה לחיים שלנו, באמצעות הקשר שנרקם עם ההורים. אם הם נענים לצרכים שלנו, אנו לומדים שיש על מי לסמוך! ויחד עם זאת, על ילדי הקשב מסתכלים קצת אחרת מרגע שנולדים, מה שעשוי לפגוע בקשר. מחקרים מהשנים האחרונות מראים שאפשר לעשות תיקון גם בבגרות, ולפתח התקשרות בטוחה עם אנשים אחרים, כמו בני הזוג. בפרק הזה נדבר על מה נותן לנו ביטחון בחיים ואיך הקשר עם ההורים משפיע על כך, וגם על איך אפשר לחזק את הביטחון שלנו? 
5/25/202335 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

איך להתמודד עם עצב - אנשי הקשב 56 עם רן כליף

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠באתר⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠". בקליניקה שלי אני רואה המון עצב וכאב. אנשים בוכים. על מה שקורה להם היום, על מה שקרה להם בעבר, על מה שעתיד לקרות... להם... לילדים שלהם. יש המון סבל. בבודהיזם אומרים שכדי להתמודד עם הסבל, צריך קודם כל להכיר בכך שיש סבל בעולם. זה כיוון מעניין, משום שכאשר אנחנו נלחמים בסבל זה לפעמים גורם לנו להילחץ ולסבול יותר. בתחילת דרכי, היה מעציב אותי לשמוע מה שעובר על אנשים, ושאלתי את עצמי אם אצליח לעזור להם אחרי כל מה שעברו. ואז גיליתי את הדבר הכי מדהים בעולם! גיליתי שלאדם יש כוח על, והוא יכול להתמודד עם מה שקורה לו. ראיתי אנשים שיוצאים מתופת, מכאבים קשים, מדכאונות של שנים, מילדות קשה מאוד... זה מדהים אותי ומרגש אותי עד היום. אבל כדי לעשות את זה האדם צריך קודם כל להבין מי הוא, כי ברגע שנדע את זה, או-אז נבין שיש בנו את הכוחות לעשות המון. להתגבר על משברים, לשאת כאב וסבל, לפתור קשיים. בפרק הזה צללנו לעולם קצת אחר של מהו עצב? איך מזהים אותו? האם הוא יכול לשרת אותנו? מה יקרה אם נתעלם ממנו? ואיך אפשר להתמודד איתו בדרך קצת אחרת?
5/11/202343 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

ארגון זמן - אנשי הקשב 55 עם ליאת דביר

פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠באתר. קראו גם את הספר "⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠". גם אתם דוחים משימות לרגע האחרון? או עובדים כל היום אבל לא מגיעים לדברים החשובים? או מתקשים להניע את עצמכם לעשות את הדברים? ואיך מכניסים פעילויות פנאי ותחביבים בכל העומס הזה? ומצליחים להתנתק מהטלפון ששואב את כל הזמן? תחום הקושי הכי גדול של אנשי הקשב הוא ניהול זמן, בגלל הלקות המוחית בתפקודים הניהוליים, אבל גם שאר האוכלוסייה מתקשה בכך ונוטה לדחות משימות. החדשות הטובות שיש מה לעשות ואפשר ללמוד להתארגן עם הזמן, ועל כך נדבר בפרק, כי זמן זה המשאב הכי יקר שיש לנו בחיים, ואם לא נדע לעבוד איתו, לא נגיע לדברים החשובים לנו באמת.
4/27/202332 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

ביטחון עצמי - אנשי הקשב 54 עם ד"ר אנאבלה שקד

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה ⁠⁠כאן⁠⁠. קראו גם את הספר "⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠". משמעות הביטחון העצמי היא לדעת מה היכולות שלי לעשות דברים? הוא מתחיל להיבנות מהצורה בה ההורים והסביבה מסתכלים עליי, וממשיך מההתנסויות שלי (הצלחות שצברתי). לזה נוסף הערך שאייחס להצלחות שלי, כמה הן שוות בעיניי. על אנשי הקשב מסתכלים אחרת מן הרגע הראשון כי לרוב הם מתנהגים קצת אחרת. יש שם יותר רגישות וקשיים, ולא תמיד מבינים למה הוא או היא מתנהגים ככה? זה גורם להם לפעמים לא לדעת מי הם באמת. בפרק הזה נדבר על איך נוצר ביטחון עצמי, מי האנשים שמאופיינים עם ביטחון עצמי גבוה, איך מחזקים ביטחון עצמי, למה אנחנו כל הזמן משווים בין אנשים, איך מגשימים את הפוטנציאל שלנו, מה תפקיד התשוקה, התרומה, העידוד והאומץ, וגם איך פרפקציוניזם, קנאה והימנעות קשורים.
4/13/202337 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

איך לשמור על חיוביות - אנשי הקשב 53 עם שירלי נס ברלין

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה ⁠כאן⁠. קראו גם את הספר "⁠אנשי הקשב⁠". להפרעת קשב קוראים כך משום שהיא גם מפריעה בחיים. כבר המון שנים שאני מאבחנת ומטפלת באנשי וילדי הקשב, ולצד המתנות שאני רואה בהפרעת הקשב, אני פוגשת גם בקשיים ותסכול. מעבר לאתגרים בחיים, בהפרעת קשב קיים קושי בוויסות הרגשי, ישנה יותר נטייה לראות את השלילי, או לפרש סיטואציות חברתיות לא נכון, ואז גם יותר להיעלב ולהיפגע. ויחד עם זאת, אני רואה שניתן לעשות שינוי משמעותי באורח החיים ובצורת החשיבה. אפשר לאמן את המוח לחשוב אחרת, ואפשר גם להתאמן מבחינה התנהגותית לחיות אחרת! בפרק הזה נדבר על כך, וגם על איך אפשר לשמור על החיוביות ביומיום ובתקופות של קושי ולאורך זמן.
3/30/202339 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

להאט זה טוב לנו - אנשי הקשב 52 עם עמית נויפלד

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. קראו גם את הספר "אנשי הקשב". אנשי הקשב הם יצירתיים עם חשיבה מקורית ורעיונות מופלאים, אבל בגלל שהעולם שלנו מלא בהסחות ועומס הם לא תמיד מצליחים להוציא אותם לידי ביטוי. תנועת ההאטה שהתפתחה בשנים האחרונות נותנת מקום וכלים להאט את הקצב בכדי לא להיכנע ללחץ, ומדברת על איך לאפשר לרעיונות להתעכל בצורה אופטימאלית, לפתח את המחשבה, ולהיות "כאן וברגע" שבו אנו נמצאים עם פחות טרדות וחסמים, מה שמעלה את תחושת האושר. מחקרים מראים שמחצית מהאוכלוסייה הייתה רוצה להאט את הקצב, ולפנות זמן לפנאי ומשפחה, ובפרק הזה ניתן אסטרטגיות ומידע כיצד לעשות זאת ונדבר על למה זה חשוב, וגם איך עומס קוגניטיבי ומינימליזם מתחברים לזה.
3/16/202330 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

אוטיזם והפרעת קשב - אנשי הקשב 51 עם ד"ר אריאלה עילם

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. קראו גם את הספר "אנשי הקשב". אני נתקלת המון במכון אבחון שלנו בבלבול בין אוטיזם להפרעת קשב, ובאבחונים שגויים שנערכו בעבר. גם עולם המחקר מראה לנו תמונה דומה חוסר דיוק באבחונים.   המקור לכך הוא התסמינים שיכולים להיות דומים, כמו: קושי בויסות החושי, בחברה ובהבנת סיטואציות, וכן אימפולסיביות, חוסר טאקט, ריחוף/ניתוק/מוסחות.  אבל חשוב להסביר שאלו הפרעות נוירו-התפתחותיות נפרדות, וישנם מאפיינים שונים. מאפיינים שיותר שכיחים באוטיזם ולא בהפרעת קשב יכולים להיות למשל: חזרתיות, הפרעות בדיבור, קושי בהבעת רגשות ורגרסיה תפקודית.  ויחד עם זאת, יש גנטיקה משותפת. כלומר קיימת שכיחות גבוהה יותר של אוטיזם והפרעת קשב ביחד. אז איך מבדילים? והאם אפשר לאבחן אוטיזם והפרעת קשב ביחד? איזה עוד הפרעות באות בשכיחות גבוהה (חרדה למשל)? מה הטיפול המומלץ? ומה ההורים צריכים לעשות? על כל זאת נדבר בפרק. 
3/2/202334 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

אבחון דידקטי - אנשי הקשב 50 עם אורן חדש

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. קראו גם את הספר "אנשי הקשב". מה זה אבחון דידקטי? יש הרבה אי הבנות לגביו: מתי צריך לעשות אותו, למי הוא מתאים, מה בודקים בו, מה ההבדל לעומת אבחון הפרעת קשב, מה ניתן לקבל באמצעותו, איך והאם לספר, והאם הוא מתאים גם למבוגרים? אז בתור מאבחנת דידקטית כבר 15 שנה, אני רואה הרבה טעויות בנושא, ומטרת הפרק היא למנוע אותן מכם. אני שומעת על מורים שמייעצים לחכות, או יועצים שמפנים לגורמים לא מתאימים. גם באבחונים עצמם הרבה פעמים מפספסים הפניות קריטיות, או את השיח המסכם שכל כך חשוב לבצע עם ההורים והילדים להסבר הממצאים. בפרק הזה תקבלו את כל המידע שאתם צריכים מבחינה פרקטית, וגם רגשית. נתייחס לכך מהכיוון המקצועי וגם מהכיוון האישי: נשמע על חוויית האבחון בעיניו של אורן ואיך היא השפיעה עליו.
2/16/202331 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

אהבה קשובה - אנשי הקשב 49 עם ד"ר ליאת יקיר

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. קראו גם את הספר "אנשי הקשב". "שנינו יושבים לשיחה, שנינו רוצים להגיד דברים חשובים, שנינו קוטעים אחד את השנייה ללא הפסקה, ומתעצבנים שהשני לא נותן לכם לסיים את המשפט." מי מזדהה? ואולי עברו לכם בראש המחשבות האלו? למה היא ככה? למה הוא לא מקשיב? איך היא שוב שכחה? איך הוא לא רואה את הבלגאן? לא אכפת לו ממני... הוא מזלזל... אי אפשר לסמוך עליה... כל העומס עליי... הוא מעופף בעולם אחר... היא כזאת איטית... אהבה היא הדבר שכולנו הכי רוצים, אבל אין ספק שבזוגיות ישנם גם קשיים. ולכן, בפרק הזה נדבר על מהי בכלל אהבה, מה קורה לה לאורך זמן, איך אפשר לשמור עליה ולטפח אותה, מה מושך אותנו, וגם למה לפעמים זה לא מצליח? תתכוננו להכניס קשב לאהבה שלכם.
1/26/202333 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

צבא והפרעת קשב - אנשי הקשב 48 עם ד"ר אורלי תורן

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה באתר. קראו גם את הספר "אנשי הקשב". הורים רבים שואלים אותי עד מתי הם יצטרכו לעזור לילד? האם זה יסתיים רק בצבא? ואולי המסגרת הזו "תחנך את הילד" מה שנקרא, כלומר תחשל אותו לחיים האמיתיים? אבל בעצם פעמים רבות זו תקופה שבה מחמירים הקשיים, במיוחד התפקודים הניהוליים.  חיילי הקשב מתקשים יותר לעמוד במסגרת הנוקשה אליה הם נכנסים: לקום בזמן, להתארגן, לא לשכוח, לא לאבד, וגם לא פשוט להתמודד עם גורמי הסמכות. ועוד לפני הגיוס: איך מתכוננים? איך עוברים את המבחנים? איך מקבלים את התפקיד המתאים? איך אפשר להפוך את המסגרת הצבאית למקפצה לחיים הבוגרים?  על כל זאת נענה ונסביר בפרק שיכול לשנות חיים.
1/12/202341 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

אפליקציה למימוש פוטנציאל - אנשי הקשב 47 עם ד"ר בטי שרייבר

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. קראו גם את הספר "אנשי הקשב". בתור מאבחנת דידקטית אני רואה הרבה התנגדויות לנושא של התאמות, או כמו שקראו לזה פעם: "הקלות במבחנים". ההורים חוששים שאם יתנו לילד התאמות איך הוא יפתח מיומנויות? ומה יעשה בהמשך חייו? האם גם שם יהיו לו התאמות? ואז אני מבקשת מהם לחשוב מה היו מרגישים אם הילד שלהם היה זקוק למשקפיים? האם גם אז היו חוששים לתת אותם? קשב או לקות למידה לא רואים ולכן קשה לתפוס אותם, אבל הם הפרעה לכל דבר, ואם לא מתאימים את הסביבה אליהם, משהו שם נתקע. ולכן התאמות הן הכרחיות, ובהחלט אפשר לאמץ אותן בקלות ובכך להגיע למימוש הפוטנציאל בלימודים ובחיים. זה לא גורם לניוון או ויתור אלא להפך! מעלה את הביטחון והערך העצמי, משום שיש יותר אפשרויות לצבור הצלחות. בפרק הזה תקבלו המלצות לאפליקציות שיכולות לעזור ואף לשנות חיים, עבור ילדים, סטודנטים, מבוגרים, בלימודים, בעבודה, בבית. ותקבלו עוד דבר אחד חשוב: אופטימיות, שאפשר להתאים כלים שיעשו את כל ההבדל.
12/29/202232 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

ביטוח לאומי לסטודנטים - אנשי הקשב 46 עם עו"ד סיגל דקל

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. קראו גם את הספר "אנשי הקשב". להיות סטודנט זו חוויה מדהימה אבל גם מאתגרת, מבחינה לימודית, כלכלית ורגשית, ועבור אנשי הקשב עוד יותר! קודם כל יש חששות מחוויית הלימודים בעבר, מגיעים עם צלקות מבית הספר, מכשלונות, מאמירות של מורים/הורים. אחר כך צריך להתמודד עם העומס. פתאום צריך להחזיק לימודים, בית, עבודה, זוגיות, לעומת תקופת בית הספר ששם ההורים עזרו. מעבר לכך גם לא יודעים איך ללמוד באקדמיה (מומלץ להיעזר בקורס לאסטרטגיות למידה). על כל זה נוסף הקושי הכלכלי. אין זמן לעבוד, ולעומת זאת הסטודנטים לרוב מצופים לכלכל את עצמם. ואצל סטודנטים עם הפרעת קשב יש צורך ללמוד שעות רבות יותר, ואז פחות שעות לעבוד... ולכן, חשוב לדעת שביטוח לאומי מכיר בכך שהפרעת קשב עשויה לפגוע בתחומים שונים בחיי היום יום ולכן יכול לעזור! את כל הפרטים על כך ואיך לקבל את המלגה תקבלו בפרק.
12/15/202236 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

על הילד הזה ויתרתי - אנשי הקשב 45 עם ד"ר ליאור ברק

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. קראו גם את הספר "אנשי הקשב". ליאור נכשל בכל, המורים כבר הרימו ידיים. הוא אפילו לא השלים את תעודת הבגרות. ולמרות הכל, היום הוא רופא מתמחה בהרדמה בבית חולים בילינסון. בפרק הוא מספר איך זה קרה, ובסיפורו מעניק תקווה והשראה עבור כל ההורים שעוברים דרך חתחתים בבית הספר ודואגים לילדיהם, ועבור כל אנשי הקשב שרוצים להגשים חלום אבל חוששים בגלל חוויות העבר.  להזמנת הרצאה של ליאור ברק ניתן ליצור קשר באתר או במייל
12/1/202237 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

תסמונת המתחזה - אנשי הקשב 44 עם יאנה רייזמן

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. קראו גם את הספר "אנשי הקשב". האם אתם מרגישים לפעמים שההישגים שהגעתם אליהם לא באמת מגיעים לכם? אתם לא באמת ראויים להם? או אולי אפילו שהצלחתם להסתיר את מי שאתם באמת, אתם לא באמת מוכשרים לתפקיד או לתואר, וחוששים שאולי מישהו יעלה עליכם מתישהו ויגלה לכולם שאתם "בלוף"? וגם כשיש הוכחות על המפה, או על הנייר, יש הצלחה, אתם עדיין מרגישים שזה "לא באמת" או שאולי זה בזכות מישהו או משהו אחר ולא בזכותכם? אם כך אתם חייבים להקשיב לפרק הזה! כי אתם לא לבד! הרבה מאוד אנשים מרגישים כמוכם, ואפילו יש לכך שם: תסמונת המתחזה. בפרק תקבלו ידע נרחב על התסמונת וגם גם עצות איך להתמודד איתה, איך אפשר לקבל הכרה על ההצלחות, איך יודעים שאני באמת מוצלח ולא מתחזה, מה הקשר להפרעת קשב, מה התפקיד של הסביבה בכל הסיפור הזה, ועוד...
11/17/202236 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

נשות הקשב אחרי לידה - אנשי הקשב 43 עם הילה נווה

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. קראו גם את הספר "אנשי הקשב". אף אחד לא מבין עד כמה התקופה לאחר הלידה יכולה להיות מאתגרת, עד שמגיעים לשם. אבל עם כמה שזה יכול להיות קשה ומתיש לנשים, לנשות הקשב זה קשה ומתיש יותר. וגם מלחיץ, ומעורר רגשות אשמה, ויכול להיות שגם דיכאון (סיכון גבוה יותר). התפקודים הניהוליים הלקויים בהפרעת קשב מתנגשים עם חוסר השינה/אוכל ומיליון המשימות שצריך לעשות, ולתוך כל זה נכנס הטיפול באדם נוסף חוץ ממך! (התינוק/ת). הגיע הזמן לדבר על זה וגם להסביר, לנו ולבני הזוג, ואולי גם לסביבה היותר רחבה שדוחקת בנו רק להיות שמחות. בפרק הזה נסביר מה עובר על נשות הקשב לאחר הלידה וגם ניתן טיפים. הרחבה חשובה על נשות הקשב יש בפרק 10 עם פרופ' איתי ברגר (בנות עם הפרעת קשב), ובפרק 25 עם מיכל קירלי (אימהות עם הפרעת קשב).
11/4/202232 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

להעצים את עצמנו - אנשי הקשב 42 עם חי שגיא

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. קראו גם את הספר "אנשי הקשב". המטרה של כולנו היא לחיות חיים טובים יותר! אבל איך עושים את זה? אלו כלים יש ברשותנו כדי לפתח את עצמנו? כדי להרגיש רגועים ואפילו מאושרים? כדי למצוא את המוטיבציה, לפתח הרגלים, לצמצם תסכולים ולהגיע ליעדים שלנו? ובעיקר להוציא לאור את מי שאנחנו באמת ולהעצים את החוזקות שלנו? על כל זאת נדבר בפרק שלפניכם...
10/20/202234 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

מה מייצר חוסן נפשי - אנשי הקשב 41 עם פרופ' דני חמיאל

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. קראו גם את הספר "אנשי הקשב". בעשרים שנה האחרונות פגשתי מאות אם לא אלפי אנשים ונשים שעברו דברים קשים, לפעמים אפילו קשים מאוד! בהתחלה נשברתי מהסיפורים וחשבתי: איך? איך אפשר להמשיך מפה? אבל אז גיליתי את הדבר הכי נפלא בעולם לדעתי, את חוסן האדם! גיליתי שהאדם יכול לעבור תופת, לצאת ממנה, להתחזק ולהמשיך בחיים! היום כשאני פוגשת אנשים ששואלים אותי בייאוש אם אני חושבת שיש להם תקווה? אם הדברים יכולים להשתנות? אם למרות שכל החיים היו ככה זה יכול להיות אחרת? אני אומרת להם שבוודאות: כן. כי זה רק תלוי בהם. ויש להם כוחות אדירים גם אם הם לא רואים אותם כרגע. גם מחקרים מוכיחים את זה. בפרק דיברנו על איך לחזק חוסן, ואיך לטפל בחרדה ובקשיי ויסות, מה תפקיד הנשימה בכל זה, וכמה חשוב לא להישאר לבד (כי זה מפריש אוקסיטוצין!), ובעיקר שאפשר לגרום למוח שלנו להשתנות ועל ידי כך להרגיש ולהתנהג אחרת! פרק אופטימי, מרתק ופרקטי במיוחד.
10/6/202251 minutes, 1 second
Episode Artwork

איך מייצרים הרגלים - אנשי הקשב 40 עם ניב פרן

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. קראו גם את הספר "אנשי הקשב". המשפט השכיח שאני שומעת בכניסה לקורס ארגון זמן הוא: אין לי בעיה של לתכנן את הזמן, יש לי בעיה בביצוע. והרבה פעמים אנשים באים עם ספקות עצומים ומספרים לי שהם אלופים בתכנון, עושים רשימות מעולות, יש להם רעיונות לדברים נהדרים, אבל לא מצליחים להוציא את זה לפועל! וזה כמובן סופר מתסכל, וגורם לתחושות קשות של אולי אני פשוט עצלן, או לא מתאמץ מספיק, או חסר מוטיבציה, או פשוט אדם בינוני... כל זה כל כך לא נכון. בפרק הזה נפריך סטיגמות ונענה על שאלות כמו: איך לייצר הרגלים טובים? ואיך לשנות הרגלים פחות טובים? איך להשיג מטרות? ולהתמיד בהן? איך להפסיק ולדחות משימות? האם יש חיה כזו מוטיבציה? מה החשיבות הגדולה של הסביבה בכל זה? ניתן גם אסטרטגיות התמודדות, ממקום קצת אחר ויותר מדויק. בסיום הפרק: קחו החלטה להרגל חדש! כי תקבלו את הכלים לעשות זאת...
9/22/202257 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

הומור והפרעת קשב - אנשי הקשב 39 עם עופר פיפר

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. קראו גם את הספר "אנשי הקשב". שכחתם את הטלפון במקרר? ניסיתם לפתוח את דלת הבית עם המפתח של האוטו? לקחתם את השלט של המזגן במקום המחשבון למבחן?  אלו סיטואציות שכיחות בחיים עם הפרעת קשב, ונכון שאולי באותו הרגע זה פחות מצחיק, אבל בהחלט אפשר להקליל את הדברים אחר כך ולצחוק עליהם! כי הומור הוא אחת מהתכונות השכיחות יותר בהפרעת קשב, והומור הוא גם מרפא! ברגע שאנחנו צוחקים על הדברים, הפאדיחות, השכחה, המוסחות, משהו נפתח ומשתחרר, ואנחנו יכולים לקבל את עצמנו או את הקרובים אלינו בהרבה יותר אהבה והכלה.  בפרק קליל אבל גם מעמיק ומפתיע, צחקנו וגם התרגשנו, עם עופר פיפר שהוא איש קשב בעצמו, וגם סטנדאפיסט שחקן ומרצה מוכשר. על הדרך נתנו גם טיפים לחיים טובים יותר עם הפרעת קשב!
9/8/202240 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

קבלת החלטות והפרעת קשב - אנשי הקשב 38 עם ד"ר קרן אור חן

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. קראו גם את הספר "אנשי הקשב". קבלת החלטות קשה מאוד עבור אנשים רבים ובמיוחד עבור אנשי הקשב.  בין אם זה להזמין צימר לחופשה, או לקנות נעליים לילדה, או לבחור מקצוע. מדוע? האימפולסיביות גורמת לקבלת החלטות מהירות ולא שקולות, ומצד שני התפקודים הניהוליים הלקויים מורחים את הזמן עד לקבלת ההחלטה. בנוסף, המוסחות תגרום להתלבטות בין שלל האפשרויות, הדחיינות תמנע קבלת ההחלטה, חשיבת היתר מובילה לחוסר החלטיות וחוסר אונים, וגם הקושי להבחין בין עיקר וטפל לא עוזר כאן.  ויותר מכך, גם אחרי שמקבלים החלטה, אנשי הקשב לרוב ימשיכו להתלבט אם זו הייתה ההחלטה הכי טובה...   המצב הזה גורם לתחושות אשמה ובושה, מוריד את הביטחון העצמי, ויכול להביא גם לחרדות או דיכאון, שנמצאים בשכיחות גבוהה יותר בהפרעת קשב. גם זה לא תורם לקבלת ההחלטות....  יש לזה גם הסבר מוחי: האונה הקדמית האחראית על תהליכי קבלת ההחלטות, מתפקדת בצורה שונה אצל אנשי הקשב.  בפרק הזה נרחיב למה קשה לנו לקבל החלטה, אבל גם מה יכול לעזור ומה זו החלטה נכונה, ואחרי שמחליטים איך מוציאים לפועל? 
8/25/202230 minutes, 1 second
Episode Artwork

מיינדסט והפרעת קשב - אנשי הקשב 37 עם איתמר חיון

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. קראו גם את הספר "אנשי הקשב". מיינדסט זה בעצם דפוסי החשיבה שלנו, שהם בעצם קבוצה של הנחות שטבועים בנו כל כך חזק, עד כדי כך שהם מונעים מאיתנו לשנות את ההתנהגות שלנו. זה גם מכונה הטייה קוגניטיבית ובסופו של דבר מקשה עלינו בקבלת החלטות. המטרה בפרק הזה היא לפתוח לכם את המחשבה, מה שנקרא: להרים את המכסה, לחשיבה שתעצים אתכם (חשיבה מעצימה), במקום חשיבה שתוקעת אתכם במקום (חשיבה מקובעת), כי זה בהחלט אפשרי, ואפילו יש אסטרטגיות וטיפים מעשיים לעשות את זה! 
8/11/202230 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

בני הזוג להפרעת קשב - אנשי הקשב 36 עם נועה שמיר צור

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. קראו גם את הספר "אנשי הקשב". "למה הוא לא מבין אותי?" או "איך יש לה סבלנות אליי?" אלו שאלות שכיחות ששואלים אנשי הקשב. "למה היא מתנהגת ככה?" או "למה הוא מפיל עליי הכל? לא אכפת לו ממני?" אלו השאלות של בני הזוג.  זוגיות עם הפרעת קשב מביאה איתה קשיים, בסדר, בהקשבה, במוסחות, וזה יכול להגיע למקומות לא טובים. מחקרים מראים על פי 3 סיכון לגירושין, קשרים קצרים וחוסר סיפוק.  א-ב-ל כשיש מודעות זה עושה את כל ההבדל! ואפשר אפילו להנות מהפרעת הקשב ביחד! כי יש שם צדדים נפלאים כמו ההומור, היצירתיות, הספונטאניות, האנרגיה.  הפרק הזה עבורכם הזוגות! נועה ואני שתינו בזוגיות 18 שנה עם אנשי הקשב שלנו, ונספר לכם איך זה נראה מהצד שלנו, וגם ניתן הרבה כלים ואסטרטגיות לחיים טובים יותר יחד! מוזמנים גם להגיע להופעה שלי: "הפרעת קשב במבוגרים: יש דבר כזה!", חוויה זוגית קסומה שמחזקת את הקשר ואחריה החיים נראים אחרת... 
7/28/202226 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

אושר והפרעת קשב - אנשי הקשב 35 עם פרופ' טל בן שחר

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. רוצים לחיות חיים טובים יותר עם ולצד הפרעת הקשב? קראו גם את הספר "אנשי הקשב". כשאומרים הפרעת קשב, האסוציאציה הראשונית היא לימודים. קושי לשבת וללמוד בבית הספר. כשלמעשה, זה הרבה יותר מורכב. הפרעת קשב היא "הפרעת מטרייה", שבאה לידי ביטוי במגוון תחומים בחיים, שגם מחריפים עם הגיל ומתרחבים: לעבודה, זוגיות, הורות, וכוללים גם קשיים רגשיים. יש אחוזים גבוהים יותר של חרדה ודיכאון בצורה משמעותית. הסיבה היא גנטית (הדופמין אשם), אבל גם סביבתית, כתוצאה מהאתגרים שצריך לעבור.  אז איך אפשר להיות יותר מאושרים? והאם זה אפשרי? ומה הגורמים לאושר? כדי לענות על השאלות האלו הזמנתי לפודקאסט את פרופ' טל בן שחר, שידוע בעולם כולו כ"חוקר וסופר האושר". טל הוא גם בעצמו איש קשב, שמספר שהספורט הציל אותו בבית הספר. הוא אמר לי משפט שלא יוצא לי מהראש: "המתנה שהפרעת הקשב נותנת לך היא שאתה יכול לעשות רק את התשוקה שלך". בפרק שלפניכם תקבלו כלים לגלות ולהעצים את זה. 
7/14/202234 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

מסכים והפרעת קשב - אנשי הקשב 34 עם יעל מן שחר

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. רוצים לחיות חיים טובים יותר עם ולצד הפרעת הקשב? קראו גם את הספר "אנשי הקשב". מי מכם מוצא את עצמו מוסח מהטלפון שלו? מהווצאפים? מהתראות של אפליקציות? מרשתות חברתיות שהאצבע נמשכת ללחוץ עליהם ולגלול ולגלול... והנה עברה חצי שעה! ועל מה? בסך הכל רציתם להכנס לבדוק משהו קטן, ובכלל שכחתם למה נכנסתם? בקורס ארגון זמן שלי, זו אחת התלונות השכיחות ביותר! "אני נשאב לטלפון"... בפרק הזה נדבר על איך הטכנולוגיה מסיחה אותנו ואיך אפשר לשלוט בה ולבנות סביבה טכנולוגית תומכת, שלא תפריע אלא תעזור לנו להתרכז, להיות פרודוקטיביים ורגועים יותר! פרק מאיר עיניים ופרקטי במיוחד לפניכם!
6/30/202226 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

מתבגרים והפרעת קשב - אנשי הקשב 33 עם פרופ' איריס מנור

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. רוצים לחיות חיים טובים יותר עם ולצד הפרעת הקשב? קראו גם את הספר "אנשי הקשב". תקופת גיל ההתבגרות גם ככה מאופיינת בסערות ומתחים, אבל עם מתבגרי הקשב יש קשיים נוספים, שאגב לא חייבים להיות לימודיים, אלא רגשיים או התנהגותיים. זה שלב של בניית הזהות העצמי, וכאשר מתבגר הקשב משווה את עצמו לסביבה וחש תחושות של חוסר הצלחה ביחס לאחרים זה מוביל לתחושות כישלון וחוסר ביטחון. גם להורים זה לא פשוט. אחת האימהות בקורס הורים שלי אמרה: "כל היחסים שלנו "נדפקו" בגלל הפרעת הקשב שלו. זה מלחיץ, מתיש, מעלה רגשות אשם... זה גם לא פשוט להתמודד עם התגובות הרגשיות והאימפולסיביות". תומך בכך מחקר חדש (2022) שמצא שלאמהות למתבגרים עם הפרעת קשב יש איכות חיים נמוכה משמעותית. בפרק הזה אנחנו פה בשבילכן ובשבילכם, הורי המתבגרים, נסביר מה קורה שם ולמה, וניתן כלים שיכולים לעזור!
6/16/202234 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

ויסות רגשי והפרעת קשב - אנשי הקשב 32 עם יעל חפץ

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. רוצים לחיות חיים טובים יותר עם ולצד הפרעת הקשב? קראו גם את הספר "אנשי הקשב". ילדי/אנשי הקשב חווים יותר אובדן שליטה או קושי בוויסות עצמי רגשי. המקור לכך הוא מוחי. מחקרים מצאו שישנה פגיעה בחמישה אזורים מוחיים שקשורים בוויסות רגשי.  נפח המוח באזורים אלו קטן יותר ב3-10 אחוז. המיאלין שעוטף את תאי העצב מתפתח מאוחר יותר ומוביל להתנהגות ילדותית.  האימפולסיביות שמאפיינת את הפרעת הקשב גורמת לתגובות מיידיות ועצמתיות יותר. הם מתפרצים... ואז מתחרטים... ומרגישים אשמים... אז מה אפשר לעשות? קודם כל להכיר ולהבין, זה כבר עוזר ומרגיע, ולאחר מכן יש הרבה דרכים להקל ולטפל, ועל כל זאת נדבר בפרק הזה. 
6/2/202239 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

תרופות לילדי הקשב - אנשי הקשב 31 עם רונה יהב

"תיקח את הכדור, מה הסיפור?" גור הסתכל על אימא במבט לא ברור. "אבל מה זה? אני רוצה הסבר!" זה משפט שאצל גור חוזר וחוזר..." לקוח מתוך הספר "ילדי הקשב" וממחיש את החשיבות בהסבר לילד... אבל איך עושים את זה? כדאי להגיע לשיחה מוכנים (מונע הרבה בעיות בהמשך), ולפני כן להבין בעצמנו, ההורים, ואולי גם להוריד התנגדויות שלנו, שהן מאוד לגיטימיות, ולכן גם במקרה הזה: ידע זה כוח! הוא מרגיע ונותן כלים.  בפרק הזה נדבר גם על כיצד יודעים שהטיפול נכון ועוזר, מה לבדוק עם הרופא, המלצות פרקטיות לנטילת הכדור, מה עושים עם תופעות לוואי או ריבאונד, ומתי (וגם מדוע) כדאי לקחת?  יש לציין כי אין בפרק זה תחליף להדרכת הורים מקיפה ו/או להתייעצות עם רופא. להרחבה בנושא מוזמנים גם לפרק 20 על תרופות והפרעת קשב.
5/19/202237 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

מוטיבציה והפרעת קשב - אנשי הקשב 30 עם ד"ר עוז גוטרמן

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן. רוצים לחיות חיים טובים יותר עם ולצד הפרעת הקשב? קראו גם את הספר "אנשי הקשב". נתחיל מהאמת המרה: אין דבר כזה מוטיבציה! אז איך בכל זאת אפשר לגייס אותה?  איך אנחנו יכולים להניע את עצמנו או את ילדינו לעשות משהו? ולא רק למשהו מאוד מעניין? מוטיבציה היא דבר שכולנו רוצים, אבל עבור אנשי וילדי הקשב יש שם משהו מעבר.  במוח עם הפרעת קשב חסר דופמין. ודופמין, מעבר לתפקידו החשוב ביכולות הקשב שלנו, גם נקרא הורמון ההנעה, או הורמון המוטיבציה! כלומר יש שם קושי גדול יותר להתחיל, אחר כך גם להתמיד, ובהמשך לסיים דברים שהתחלנו. זה ממש חלק מתסמיני הקשב.  אז מה עושים? נדבר על איך אפשר לשנות את הסביבה ואת עצמנו כדי לפתח כוח רצון. וגם: מה גורם לאפקטיביות, מה מנבא הצלחה, מה לעשות וגם מה לא לעשות כדי להשיג את המטרות שחשובות לנו?  ומה תפקיד התזונה, השינה ואפילו האוטו שלנו בכל זה? פרק מרתק וחשוב, עם המון כלים פרקטיים שיעשו שינוי מהיר בחיים שלכם!
5/8/202244 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

התנהלות כלכלית והפרעת קשב - אנשי הקשב 29 עם רומי זונדר כסלו

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן רוצים לחיות חיים טובים יותר עם ולצד הפרעת הקשב? קראו גם את הספר "אנשי הקשב" בקבוצת הפייסבוק "אנשי הקשב" נאמר ש"כל מה שקשור לכסף הוא מקרי בהחלט!" הקושי עם ההתנהלות הכלכלית הוא משמעותי כי הוא דורש תפקודים ניהוליים שהם כאמור לקויים בהפרעת קשב. לכך מתווספים קניות אימפולסיביות, פזרנות של כסף, קושי בדחיית סיפוקים ואפילו התמכרויות לקניות, הוצאות שלא תכננו, הפסדים כלכליים, מינוסים, דוחות וקנסות שנשכחו, ותחושה של חוסר שליטה בכל ההכנסות וההוצאות.  עוד חבר בקבוצת "אנשי הקשב" הוסיף שזה אחד הנושאים החשובים והכואבים. הוא כתב שמכל הנושאים זה הנושא שהוא יודע שמוכרח לטפל בו אבל קשה לו מאוד כי יודע במה זה כרוך, ואיך זה מפעיל את כל מנגנון השקרים שאנו מסגלים לעצמנו... אבל יש מה לעשות! ניהול כלכלת המשפחה לא דורש מתמטיקה כזאת מסובכת כמו שחושבים! בפרק הזה נלמד אסטרטגיות שיעזרו להתנהל כלכלית טוב יותר עם הפרעת קשב. נדבר על איך אפשר להשתלט על עניינים בירוקרטיים, טפסים וחשבונות, איך לארגן את ההוצאות וההכנסות, איך לעצור קניות אימפולסיביות, מה עושים בסופר ואיזה אפליקציות מומלצות.  פרק שיכול לחסוך לכם הרבה כסף לפניכם!
4/21/202233 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

סדר והפרעת קשב - אנשי הקשב 28 עם עדי מרגלית

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן רוצים לחיות חיים טובים יותר עם ולצד הפרעת הקשב? קראו גם את הספר "אנשי הקשב" אחת מהחברות בקבוצת הפייסבוק "אנשי הקשב" כתבה לא מזמן ש"בגדול – סדר וארגון זה הנושא שכמעט מביא לפירוק המשפחה באופן רוטיני".  כמו שאדם עם משקפיים יתקשה לראות טוב, ככה לאיש הקשב יהיה ככל הנראה קשה מאוד לשמור על סדר וארגון. זה לא ממקום של חוסר אכפתיות, זו הלקות, וזה חלק מהתסמינים שיכולים לבוא לידי ביטוי בהפרעת קשב.  אז כן, יש שם יותר בלגאן ועומס, גם כשמנסים לסדר קופצים מדבר לדבר ולא מצליחים לסיים, גם כשמצליחים לסדר - הסדר לא נשמר לאורך זמן, שוכחים איפה שמנו חפצים... ואצל הילדים זה בכלל חגיגה! אבל אפשר ללמוד להתארגן יותר טוב, כי זה הרבה פעמים עושה סדר בראש ובחיים. בפרק הזה תקבלו פרקטיקות איך לשפר את המצב. למה חשוב להחליט על מקומות קבועים בבית לחפצים, מה עוזר לשמור על הסדר, איך לארגן טפסים וכמה טיפים לגבי הילדים. 
4/7/202229 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

אבחון ילדים - אנשי הקשב 27 עם אביב הרשקו

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן רוצים לחיות חיים טובים יותר עם ולצד הפרעת הקשב? קראו גם את הספר "אנשי הקשב" לכבוד היציאה לאור של ספר הילדים "ילדי הקשב" שמטרתו לסייע לילדים ולהורים בהבנה של הפרעת הקשב, תהליך האבחון, ומה יכול לעזור, הפרק הזה הוא על אבחון ילדים.  החצי הראשון שלו מוקדש לילדים שחושבים לעבור אבחון או שכבר אובחנו. תקבלו בו הצצה בלייב ליום האבחון שעברה אביב, הבת שלי, בגיל 7, ותוכלו להבין מה קורה באבחון ומה הוא נותן! אני מזמינה את הילדים להאזין עם ההורים ולשאול כל דבר שעולה בדעתם.  החצי השני, יוקדש להורים, וייתן את כל המידע שהם צריכים. נענה על שאלות כמו: מתי כדאי לגשת לאבחון? איך לספר לילד/ה? לאיזה אבחון לגשת? איך לתווך את האבחון לבית הספר? האם וכיצד לקחת טיפול תרופתי?
3/24/202236 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

הפרעת קשב במשרד החינוך - אנשי הקשב 26 עם דני ז'ורנו

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן רוצים לחיות חיים טובים יותר עם ולצד הפרעת הקשב? קראו גם את הספר "אנשי הקשב" השאלה הכי נשאלת במכון אבחון שלי היא: למה כדאי לעבור אבחון? מה זה ייתן לי? התשובה: זה נותן שם, הסבר, הכרה, ומשם הכוונה לטיפול.  אבל - יום האבחון הוא רק הצעד הראשון! מה עושים איתו? איך מתווכים למורה? איך מקבלים את ההתאמות? איזה עזרה נוספת אפשר לקבל מבית הספר?  בפרק הזה נעשה סדר, ביחד עם דני ז'ורנו, מנהלת אגף לקויות למידה והפרעות קשב במשרד החינוך.
3/10/202227 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

אימהות עם הפרעת קשב - אנשי הקשב 25 עם מיכל קירלי

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן  "לרכישת הספר עם המידע והכלים לבוגרים עם הפרעת קשב: "אנשי הקשב להיות אמא זה מדהים, אבל גם קשה.  להיות אמא עם הפרעת קשב זה קשה יותר.  הסדר, הארגון, הרשימות, העומס, להתרכז בעבודה, לשלב הכל יחד, ועוד לגדל ילדי קשב! הפרק הזה מוקדש לכל אימהות הקשב, שמרגישות לפעמים שהן לא מספיק בסדר, אשמות, או אפילו עצלניות. זה לא אתן – זו ההפרעה!  ואפשר לקבל עזרה ולטפל בקשיים. הדרך לשם היא לא להתעלם, אל תפספסו את הפרעת הקשב שלכן, כי היא נחבאת יותר אצל נשים. כמו שאמרה הודיה (ציטוט מהספר "אנשי הקשב"): "היום אני מאמינה שיש לי את היכולת לנהל את הפרעת הקשב שלי ולא לתת לה לנהל אותי, הרי היא זאת לא אני. אני זאת אני". מוזמנות לצלול לפרק מכיל ומחבק וגם נותן טיפים ואסטרטגיות.
2/24/202232 minutes
Episode Artwork

ניהול עסק והפרעת קשב - אנשי הקשב 24 עם גליה דונת לויטן ואירה דותן

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן רוצים לחיות חיים טובים יותר עם ולצד הפרעת הקשב? קראו גם את הספר "אנשי הקשב" תגידו... למה לרוב כשמדברים על הפרעת קשב זה משהו "רע"? הידעתם? בעולם ההייטק הפרעת הקשב נקראת: "כוח העל של הסטרטאפיסטים!" רבים מאנשי הקשב הם יזמים, עצמאיים ואנשי עסקים.  זה בזכות החשיבה הייחודית, האנרגיה המטורפת, האמביציה, התשוקה לאתגרים, התושייה, ההתלהבות, שמחת החיים, ההיפר פוקוס המבורך, והיכולת לקלוט דברים שאף אחד לא קולט! אז למה הם נקראים גם "פוטנציאל לא ממומש"? אאוץ'. אמירה כואבת ולא הוגנת.  המקור לכך הוא הקושי בתפקודים הניהוליים. הם אחראיים על תפקודי הסדר, ארגון, וויסות ובקרה. אלו יכולים לפעמים להפיל את העסק, וחבל! כי יש הרבה מה לעשות עם זה! אפשר אחרת!  בפרק הזה נדבר על אסטרטגיות התנהלות שיכולות לעזור. פרק מציל עסק. 
2/10/202238 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

אבחון בגיל 32 - אנשי הקשב 23 עם זוהר וסילויצקי

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן רוצים לחיות חיים טובים יותר עם ולצד הפרעת הקשב? קראו גם את הספר "אנשי הקשב" ואם הייתי צריכה לבחור בשאלה שהכי נשאלת במכון האבחון שלנו הייתי בוחרת ב"למה לעבור אבחון באמצע החיים? אני כבר לא צריך ללמוד... סך הכל הסתדרתי... אז למה?".  מוזמנים לבדוק עם עצמכם אם אחת מהסיבות קיימות אצלכם: 1. מרגישים פגיעה תפקודית משמעותית. 2. רוצים לשפר את ההישגים האישיים/מקצועיים/לימודיים/משפחתיים שלכם. 3. כשיש פגיעה תפקודית זה יכול להוביל לערך עצמי נמוך ואף חרדה או דיכאון. 4. משהו שם תקוע, מתסכל, גורם להאשמה ואף הלקאה עצמית. והנקודה החשובה היא שאפשר "להסתדר" בחיים עם הפרעת קשב, והיא עדיין תהיה שם ותפריע.  על כל זאת תספר לנו עם המון כנות ואומץ זוהר, שעברה אבחון בגיל 32. מה הביא אותה לאבחון, איך עבר התהליך ומה קרה אחרי... ואם החלטתם שכן - פרטים על אבחון מבוגרים כאן. 
1/27/202234 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

כעסים והפרעת קשב - אנשי הקשב 22 עם אריאלה מלצר

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן רוצים לחיות חיים טובים יותר עם ולצד הפרעת הקשב? קראו גם את הספר "אנשי הקשב" ועכשיו תנשמו עמוק... כי אנחנו הולכים לדבר על כעסים, וכי זו אחת האסטרטגיות להתמודד איתם!  קשיים בוויסות הרגשי יכולים לאפיין את אנשי הקשב, ולהתבטא באיבוד שליטה מידי פעם והתפרצויות (החוצה או פנימה).  התחושות יכולות להיות עוצמתיות יותר: רגישות גדולה, בכי, נטייה לעצבות, היעלבות...  מחקרים מראים שזה מוחי! ישנה פגיעה ב 5 אזורים מוחיים הקשורים בוויסות הרגשי.  בנוסף, המיאלין שעוטף את תאי העצבים מתפתח מאוחר יותר, וזו הסיבה שילדי הקשב יכולים להיות ילדותיים יותר.  אחרי ההתפרצות מגיעה תחושת האשמה, החרטה, התחושה ש"אני לא בסדר", מה שמוריד את הדימוי העצמי, פוגע ביחסים ובהשגת מטרות, וזה יכול גם להפחיד. איך אפשר להשתלט על הכעסים ומה גורם להם? מהו חוק ה 3 שעות, שפת ה"אני", והימנעות משטחי אש? כל זאת בפרק סוער במיוחד, וגם מרגש, לפניכם...
1/13/202245 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

איך לצמוח מהקושי - אנשי הקשב 21 עם שי רלר

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן ואם אתם רוצים לקרוא עוד על שי ואנשים נוספים שהצליחו להתגבר על הקשיים ואיך עשו זאת, בספר "אנשי הקשב" מי הבן אדם שהכי מעורר בכם השראה? ולמה? אני רוצה להכיר לכם את האדם שהכי מעורר בי השראה, שי רלר, בזכות הדרך שעשה כדי להתגבר על הקושי, והיום הוא מלווה אנשים לשינוי וצמיחה! בהפרעת קשב, יש המון דברים טובים: היצירתיות, הספונטאניות, החשיבה הייחודית, אבל יש שם גם קושי, בין אם בלימודים/עבודה/זוגיות/מצבי רוח, או כולם ביחד.  בפרק הזה נפתח את כל הקלפים, ונדבר על מה יכול לעזור באותם רגעי קושי, מה יכול לחזק אותנו ולהביא לשינוי שאנו מייחלים לו.  בשיחה כנה ומרגשת נדבר על איך זה מרגיש להיות בקושי, איך הוא משנה אותנו, מה אפשר לגלות שם, מה יכול לעזור להתגבר ואיך להפוך את הלימון ללימונדה. פרק עם הרבה פרופורציות מוטיבציה ואופטימיות לפניכם!
12/30/202139 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

תרופות להפרעת קשב - אנשי הקשב 20 עם ד"ר גבי וינשטיין

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן לרכישת הספר עם המידע והכלים לבוגרים עם הפרעת קשב: "אנשי הקשב" בפרק הזה נכנס לנושא שביקשתם כבר הרבה זמן שניגע בו, והוא חם ובוער! התרופות.  בכל יום אנחנו נתקלים בסטיגמות והטעיות מפחידות, כמו: האם זה ממכר? האם חייבים לחיות עם תופעות לוואי? האם זה גורם לחרדות/דיכאון? האם יש השלכות על הגוף? האם זה פוגע ביצירתיות? האם זה בעייתי לשלב עם תרופות או הרגלים אחרים? וגם בחוסר ידע, כמו: מה ההבדל בין התרופות? איך הן משפיעות? מה עושים בהיריון/הנקה? ואולי יש תחליפים טבעיים? אז קודם כל, חשוב להבהיר שאין קשר בין האבחון לתרופות. האבחנה חשובה מבחינה רגשית ומעשית, וישנן אסטרטגיות התארגנות נוספות שחשוב לאמץ. אבל גם חשוב להבהיר שהטיפול התרופתי נחקר כבר עשרות שנים ונמצא כיעיל ב 80% מהמקרים ועם מינימום של תופעות לוואי או השלכות. הוא משפיע לא רק על הלמידה אלא על תחומים וסיכונים רבים שקשורים להפרעת קשב.  כדי לקבל החלטה צריך ידע, כי ידע זה כוח! מוזמנים להאזין לפרק שייתן לכם את כל התשובות לשאלות ויעשה לכם סדר בארון התרופות! הערה: המידע הוא לידע כללי בלבד, ולצורך טיפול תרופתי יש הכרח לפנות לרופא מומחה בתחום להתאמה וליווי אישי. 
12/23/202156 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

להוציא מהארון הפרעת קשב - אנשי הקשב 19 עם לאון שניידרובסקי

לאבחון בגיל הבוגר פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן רוצים לחיות חיים טובים יותר עם ולצד הפרעת הקשב? קראו גם את הספר "אנשי הקשב" לאון כתב לי ביום בהיר שהוא רוצה לעבור אבחון ועשה זאת במהרה ואולי אפילו באימפולסיביות. הוא היה תלמיד מצטיין בבית הספר, אז מה קשור לעבור אבחון קשב באמצע החיים? על כך הוא מספר בכנות נוגעת ללב בפרק מרתק ומרגש! כשאנחנו מסתכלים על כוכבי רשת רואים מהצד רק את ההצלחות,  אבל מה שרואים משם לא רואים מכאן...  יש שם משקעים מהילדות, תחושה של "רדוף".  לאון מתאר את התמיכה של המשפחה כמצילת חיים,  ואומר: "מבחינת אמא שלי הייתי עילוי וזה מה שהחזיק אותי". בבגרות הפרעת הקשב לא ויתרה,  הוא מצא את עצמו אומר בלב "לאון תישאר פה, תישאר פה...". אף פעם לא הרגיש באמת במקום שהוא צריך להיות, באמת שם.  זה מעייף ומאמץ, זה חברים שמתלוננים כל הזמן שאתה לא מקשיב, זו תחושה שאתה עצלן... זה עול, זו אשמה.  אחרי האבחון לאון הסתובב שבוע ושמע אסימונים נופלים,  לא רק הוא אלא גם המשפחה והחברים. הוא הבין שאפשר לרדת מהאוטומט, ולהיות מודע, ולהסביר לעצמו ולסביבה מי הוא באמת!
12/9/202130 minutes
Episode Artwork

ספורט והפרעת קשב - אנשי הקשב 18 עם דודי צור

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן אני רוצה להתחיל מהפאנץ': אחרי טיפול תרופתי, ספורט נמצא כטיפול היעיל ביותר! ולמה? כי הוא מפריש כמויות מאוד יפות של דופמין. לא סתם 30% מהספורטאים המצטיינים הם אנשי קשב.  מחקרים מצאו כי הספורט משפר תסמיני קשב ועוד רשימה ארוכה של תפקודים: למידה, כישורים חברתיים, מצב רוח, ערנות ומוטיבציה. הספורט גם מחזק ומביא לאור את התכונות החיוביות בהפרעת הקשב: אנרגיה, מנהיגות, יצירתיות ואינטואיציה. בקרב ילדים שעברו אימונים גופניים נמצאה ירידה באימפולסיביות, בהיפראקטיביות, באגרסיות, בבעיות החברתיות וגם בחרדה ובדיכאון.  כששאלתי את דודי איך הספורט שינה את הפרעת הקשב שלו הוא ענה תשובה גאונית: "הוא גרם לי לאהוב אותה יותר!". זה לא שינה אותה, אלא הבליט את המתנות שבה ועזר להתמודד עם הקשיים. מילד מסורבל למרתוניסט וטריאתלוניסט, מכישלון בלימודים להצטיינות אקדמית, דודי מספר לנו בפרק מרתק איך זה יכול לקרות.  כי הוא לא תמיד היה "כזה" והכל בעצם התחיל מביקור מקרי עם חברים בחנות אופניים וקנייה אימפולסיבית ויקרה במיוחד, שהביאה אותו בהמשך לחוש כמו פורסט גאמפ שמשאיר את ההפרעה מאחור. זה גילה לו את הכוחות שלו. זלגנו גם לנושא הזוגיות אחרי שאמר "אני שם בעיקר בזכות אשתי שתומכת" (כמה זה חשוב ולא מובן מאליו!) ולנושא ההורות (איך זה לעבור מילד קשב להורה קשב?).  ובהמשך גם נתנו טיפים מעשיים איך להכניס את ספורט לחייכם ולחיי ילדכם. כי זה אפשרי! ואם אתם רוצים לדעת איך אפשר לחיות טוב יותר עם הפרעת קשב – קראו גם את הספר "אנשי הקשב"
11/29/202136 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

למרות ובזכות הפרעת קשב - אנשי הקשב 17 עם יובל אברמוביץ

לאבחון בגיל הבוגר פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן בפרק הזה נדבר על איך הפרעת הקשב יכולה להעצים אותנו, וגם איך האבחון והטיפול בה יכול להעצים עוד יותר את ההצלחה!  בשיחה מרתקת עם יובל אברמוביץ', סופר ומרצה בינלאומי, שחקן ויזם, שהצליח למרות ובזכות הפרעת הקשב, נשמע על המוח הייחודי שמסתתר שם! זו גם ההזדמנות שלי להודות לו על הליווי בכתיבת הספר "אנשי הקשב" נדבר על ההתנגדות של יובל לאבחון, ואיך זה היה בסופו של דבר לעבור אותו שנייה לפני גיל 44, ה"וואו" שזה עשה לו, איך זה עזר לעבד חוויות ילדות ולרקום חלומות חדשים, ההשלכות של הפרעת הקשב על היום-יום והסביבה, המתנות הנפלאות שבה ולמה לא היה מוותר עליה, ההתנסות ברטלין למרות החשש, מחשבות על מערכת החינוך ואבחון ילדים, הספר החדש "אנשי הקשב" ולמה הוא יכול לשנות חיים!
11/18/202134 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

קריירה והפרעת קשב - אנשי הקשב 16 עם אמיתיי דוידזון טבת

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן בפרק הזה נדבר על המקום בו הפרעת הקשב הכי הכי בולטת! פעם חשבו שהפרעת קשב נעלמת בבגרות, כשמסיימים בית ספר, והיום למעשה יודעים שלהפך! היא מרימה את ראשה בעצמה דווקא בבגרות! ובמיוחד... בעבודה! המקום בו צריך לשמור על סדר וארגון, ועוד לשלב בית-משפחה-פנאי. העומס הזה, מחריף את קשיי הקשב וגורם פעמים רבות לפיטורין, למעברים תכופים בין עבודות, קושי לשמור על מקום עבודה סדיר, ריבים עם בעלי סמכות, קושי להתרכז ולהשלים משימות או לעמוד בדד ליינים וחיים של "כיבוי שרפות", תחושת שחיקה ותסכול... גם בקבוצת הפייסבוק שלנו, אנשי הקשב, מדברים על כך המון! מישהו רצה לפתוח "תערוכת מכתבי פיטורין" וחברה אחרת התלוננה ש"אי אפשר לשים את העובדים על השתק"... אבל חשוב להדגיש גם את המקום האופטימי בנושא! מחקר מרתק שיצא לאחרונה מתאר את התכונות הטובות שבהפרעת קשב, ביניהן: יצירתיות, מקוריות, סקרנות, אמפתיה, אומץ, אמביציה, הומור ומנהיגות. זו הסיבה שמפורסמים, שחקנים, ספורטאים ואנשי עסקים רבים הינם אנשי הקשב!  איך אתם יכולים להוציא לאור את כל זה? לפתח ביטחון עצמי? למצוא את העבודה המתאימה? להשיג אותה? להתמיד בה? להתמודד עם הקשיים בה? להסתדר עם המנהלים והצוות? לתווך את הפרעת הקשב ולהביא אותה כיתרון? כל זאת בפרק הפרקטי שלפניכם, ואם אתם רוצים לדעת איך אפשר לחיות טוב יותר עם הפרעת קשב גם בגיל הבוגר – קראו גם את הספר "אנשי הקשב"
11/5/202135 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

שינה והפרעת קשב - אנשי הקשב 15 עם ד"ר יונתן קושניר

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן מי מזדהה עם השיר: "קשה לקום בבוקר, לפקוח את העיניים..."  ותכלס, עוד לפני שקשה לקום בבוקר, קשה ללכת לישון בשעה נורמלית... צריך לארגן את הכול... ואז להירגע, להוריד אנרגיה... ואז נסחפים לעוד פרק בנטפליקס... ופתאום נזכרים שיש עוד תרגיל להכין למחר... וככה מגיע שתיים בלילה. ככה כל לילה. "כ-75% מבעלי הפרעת קשב סובלים מקשיי שינה. הם מתקשים להתנתק מגירויים, במיוחד ממסכים, וללכת לישון בשעה סבירה. גם כאשר הולכים לישון ייקח להם יותר זמן להירדם. בשל חוסר בשעות שינה וגם בשל שנתם הכבדה, הם יתקשו לקום בבוקר, למרות צלצול השעון או ניסיונות ההשכמה של הסובבים אותם. ואז יאחרו, יפספסו דדליינים, יגיעו לא מאורגנים, יפוטרו, ינשרו מלימודים, יעצבנו את בן הזוג..." ("הטקסט לקוח מהספר "אנשי הקשב) לשינה יש כוח מרפא על הגוף והנפש. חוסר בשינה יוצר כאוס במערכת. כשלא ישנים מספיק בלילה נעשים עצבניים יותר ופחות מרוכזים. אז מה אפשר לעשות? נדבר על כך עם ד"ר יונתן קושניר, פסיכולוג קליני ומומחה בהפרעות שינה.
10/21/202132 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

מפורסמת עם הפרעת קשב - אנשי הקשב 14 עם אלינה לוי פרי

לאבחון קשב לבוגרים סיפורים מרתקים נוספים של יובל אברמוביץ, איתי הרמן (הצ'ייסר), אבי גרייניק, חנוך דאום וחלי גולדנברג, תמצאו בספר "אנשי הקשב" פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן כשאנחנו מסתכלים על ספורטאים, מפורסמים, אנשי תקשורת, אנשי עסקים, תמיד נראה שהכל טוב ומוצלח שם... אז איך זה יכול להיות שיש למישהו מהם הפרעת קשב? היא הרי אמורה להפריע! אז איך הם עשו זאת? אבל מה שרואים מכאן לא רואים משם...  דווקא רבים מהם אנשי קשב! וזה בזכות היצירתיות, המקוריות, החשיבה מחוץ לקופסא, הדימיון, הדינמיות האמביציה לעשות את מה שאוהבים. אבל זה לא אומר שאין קושי... על כך נשמע מאלינה לוי פרי, שחקנית יוצרת ומלווה תהליכים, שאובחנה לראשונה בגיל 31 וזה שינה את חייה! היא תחשוף בפנינו את סיפורה המרתק של ילדה שגדלה בבית סובייטי ללא מודעות להפרעת קשב, על ילדות בתחושה שלא רואים ולא מבינים אותה, על תסכול וחוסר ביטחון עצמי, על המאמץ לתפקד בחיים הבוגרים (אפילו בזמן הכנת חביתה!), וההקלה שהגיעה אחרי האבחון ("כל כך הרבה אסימונים נפלו!").
10/11/202139 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

תזונה והפרעת קשב - אנשי הקשב 13 עם אורלי דרורי

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן לרכישת הספר עם המידע והכלים לבוגרים עם הפרעת קשב: "אנשי הקשב" מה מאפיין אכילה של אנשים עם הפרעת קשב? לאנשי הקשב יש פי 2 סיכון להשמנה ופי 4 סבירות לפתח הפרעת אכילה, והסיכון עולה עם הגיל... אנשי הקשב גם אוכלים בצורה לא בריאה. כלומר, יותר חטיפים וממתקים, ופחות ירקות ופירות.  האימפולסיביות והקושי בדחיית סיפוקים גורמים לאכילה מיידית ולא מתוכננת - יותר פאסט פוד וג'אנק פוד. הקושי באינהיביציה (עיכוב תגובה) גורם לצריכת יתר של אוכל.  אחוזי החרדה, דיכאון, דימוי עצמי נמוך, התמכרויות ובעיות השינה הגבוהים יותר אצל אנשי הקשב, הינם גורמים מתווכים לתזונה לקויה.  יש גם קשר גנטי, אותו דופמין שחסר מעלה את הסיכון להשמנה, וגם קשר סביבתי, המוסחות והחוסר קשב גורמים יותר לנשנש ופחות לשים לב מה אנחנו אוכלים. מה אפשר לעשות כדי לשנות את הרגלי האכילה ולאכול בצורה נכונה יותר? 
9/22/202140 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

חרדה דיכאון והפרעת קשב - אנשי הקשב 12 עם ד"ר ירדן לוינסקי

מה הקשר בין חרדה ודיכאון להפרעת קשב? קשר הדוק ביותר! כמחצית מאנשי הקשב סובלים מהם (והסיכון גבוה יותר גם אצל ילדים ומתבגרים). הסיבות הן גנטיות (הדופמין אשם) וסביבתיות (הקשיים).  כאשר הפרעת הקשב לא מאובחנת/מטופלת בזמן זה מגביר את הסיכון.  בנוסף, ישנן אבחנות שגויות של חרדה/דיכאון במקום הפרעת קשב, ולהפך.  זה גורם לטיפול שגוי ולירידה עצומה בערך ובביטחון העצמי, וחבל... בפרק נדבר על כיצד אפשר לזהות חרדה ודיכאון, איך אפשר להימנע מאבחנה שגויה, מה אחוזי החרדה והדיכאון בקרב אנשי הקשב ומדוע הם גבוהים כל כך, תופעות נלוות כמו אובססיות ובעיות שינה, איך אפשר לעזור ואיך להניע לטיפול, ומה הקשר לקורונה ולעידן המודרני? לרכישת הספר עם המידע והכלים לבוגרים עם הפרעת קשב: "אנשי הקשב" פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן
9/16/202132 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

הפרעת קשב: איך זה מרגיש - אנשי הקשב 11 עם דרור בלאו

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן לרכישת הספר עם המידע והכלים לבוגרים עם הפרעת קשב: "אנשי הקשב" רוצים להבין איך זה מרגיש לחיות עם הפרעת קשב? כי זה מרגיש אחרת, וכולל קשת רגשות, שלא תמיד מווסתים, ומאוד תלויים בחוויות הילדות, בהכרה ובהכלה מהסביבה.  זה יכול לנוע ממקומות פחות טובים, של ערך עצמי נמוך (כמו "אני גרוע"), למקומות נפלאים, של צבירת הצלחות (כמו: "יש לי את הכוח לעשות הכל!").  היו שדימו את זה לרכבת הרים בלונה פארק, לתחת רכבת סואנת, לאוטוסטראדה ללא מחלפים, למיליון פתקיות שעפות בראש, לצומת לא מרומזר, לתזמורת שמנסה לנגן ללא מנצח, למכונת פופקורן, ואפילו לפסל של האדם החושב עם כוורת דבורים מעל הראש שלו! כנסיית השכל שרה: "איך זה מרגיש, להיות תמיד בצד, אף פעם לא קרוב, קרוב מספיק". בפרק הזה אנחנו מדברים על כמה חשוב להבין איך זה מרגיש. עבור ילדים ומבוגרים כאחד. משם אפשר להרגיש יותר טוב!  נדבר גם על מה יכול לעזור שם, תפקיד האבחון והטיפול בתמונה, כולל עצות פרקטיות שאפשר ליישם כבר עכשיו. 
9/7/202136 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

בנות והפרעת קשב - אנשי הקשב 10 עם פרופ' איתי ברגר

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן לרכישת הספר עם המידע והכלים לבוגרים עם הפרעת קשב: "אנשי הקשב" אתם מכירים את הילדה השקטה הזו, או את המתבגרת האבודה והמתוסכלת, או את הסטודנטית שלא מסוגלת לשבת לשנייה, או את החברה לעבודה שלא מסיימת שום משימה, או את בת הזוג ששוב לא הקשיבה בשיחה, או את השכנה שכל הזמן שוכחת את המפתח בדלת, או את האימא שלא מצליחה לארגן תיק לצאת עם התינוקת לקניון, או את האישה שהארונות שלה תמיד מבולגנים, או את הסבתא חסרת הטאקט עם עשרות סיפורים משעשעים ומביכים מעברה???  אם זה מצלצל מוכר, כדאי שתקשיבו לפרק הזה! עדיין מאבחנים יותר בנים עם הפרעת קשב למרות שהמצב לא כך באוכלוסייה. וגם אם הבנות מאובחנות, זה קורה 5-9 שנים לאחר הבנים. מדוע? כי תסמיני הפרעת הקשב נראים אחרת אצל בנות, והן גם נוטות להסתיר אותם ומשלמות מחיר רגשי כבד.  בואו לשמוע איך לא לפספס אותן ולמה זה כל כך חשוב! (ולא רק מבחינה לימודית...). ציטוט מפרק מהספר "אנשי הקשב" בנושא: "אולי היא לא באמת כזאת לא אחראית כמו שתמיד אמרו לה? אולי יש הסבר לזה שהיא לא מצליחה לכתוב מסודר? ולכך שהיא כל הזמן דוחה דברים? אז היא החליטה לבדוק. למה לבדוק עכשיו? שאלו אותה כולם. "כי כשאת הופכת לאימא, המשימות שלך מתרבות כמו הכינים על הראש של הבת שלך", ענתה בחיוך. אחרי האבחון היא הבינה שהיא יכולה לנהל את הפרעת הקשב שלה ולא לתת לה לנהל אותה."
9/2/202126 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

סטודנטים והפרעת קשב - אנשי הקשב 9 עם יעלי ידיד לוי

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן לרכישת הספר עם המידע והכלים לבוגרים עם הפרעת קשב: "אנשי הקשב" חושבים שכאשר מסיימים בי"ס מסתיימת הפרעת הקשב, אבל ממש לא...  גם מי שהצליח לפצות על הקושי בבי"ס, יהיה לו קשה באקדמיה בגלל העומס והרמה הלימודית הגבוהה. וגם ישנה יציאה לחיים עצמאיים, עם כל מה שכרוך בסדר וארגון, ולהחזיק את הכל ביחד, לא פשוט! ולעומת זאת, זה שלב קריטי בחיים, של בנייה לעתיד, ולכן חשוב להצליח בו ולקבל אבחון ותמיכה.  בפרק שלפניכם נכיר את יעלי, סטודנטית עם הפרעת קשב שסיימה בימים אלו תואר באקדמיה. נדבר איתה על החוויה הסטודנטיאלית, הקשיים ורגעי השבירה, לצד ההצלחות והאסטרטגיות שיכולות לעזור! פרק חשוב במיוחד לפני הלימודים וגם במהלכם, מה חשוב לדעת, לאן לפנות, מה לעשות, ואיך להשיג את התואר המבוקש!
8/23/202130 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

מי הם אנשי הקשב - אנשי הקשב 8 עם ד"ר שירלי הרשקו

לרכישת הספר עם המידע והכלים לבוגרים עם הפרעת קשב: "אנשי הקשב" פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן בפרק חושפני במיוחד, אני מספרת מאיפה הגיע השם "אנשי הקשב", ולמה הוא הפך לשם הקהילה כל כך מהר? ההסבר לכך טמון בהשקפה שיש כאן חשיבה אחרת!  אז מצד אחד קשה יותר להתרכז, להתמיד, להתארגן,  ומצד שני יש את היצירתיות, המקוריות, האמביציה, האמפטיה, ההומור!  מדובר באנשי קשב מיוחדים במיוחד, שהספר מוקדש בדיוק להם,  להבנה טובה יותר של מי הם עבורם ועבור הסביבה שלהם. על מה נדבר? אז ככה: על פרקים נבחרים מהספר "אנשי הקשב". על איך אפשר לדעת אם יש לי באמת הפרעת קשב.  על אסטרטגיות לארגון זמן עם קשיי קשב (שיטת "רק רגע").  תודה ואהבה לחברתי היקרה שראיינה צילמה ותמכה: ענת גרוס. ותודה מיוחדת לעורכת שלי: כרמל קרמן.
8/18/202132 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

התמכרות והפרעת קשב - אנשי הקשב 7 עם פרופ' שאולי לב רן

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן לרכישת הספר עם המידע והכלים לבוגרים עם הפרעת קשב: "אנשי הקשב" הקשר בין הפרעת קשב והתמכרויות הוא הדוק,  ויש 3 סיבות לכך: גנטית (הדופמין אשם), התנהגותית (ההיפראקטיביות אשמה) ופסיכולוגית (הקשיים והמצוקות).  הסיכוי של ילד עם הפרעת קשב להתמכר למשהו הוא פי 2,  ופי 3.5 אם הפרעת הקשב לא מטופלת (לעומת ילד שאין לו הפרעת קשב). כולם יודעים שאפשר להתמכר לסיגריות, סמים, אלכוהול והימורים.  אבל הידעתם שאפשר להתמכר גם למסכים, אוכל, קניות, מין, קפאין, ספורט, עבודה ועוד? איך יודעים מתי מישהו באמת מכור?  על כך נענה בפרק באמצעות 3 פרמטרים מדויקים שכל אחד יכול להשתמש בהם כדי לאבחן את עצמו או קרוביו. וגם: איך אפשר לעזור לילדים שמכורים למסכים? והאם גראס ממכר? ומה לגבי התרופות? למה חייבים להוריד את הסטיגמה של "מכורים" ולהבין שזה נמצא בכל מקום? איך רק גישה חומלת וחסרת שיפוטיות תביא לריפוי? פרק עם מידע מפתיע, מעניין וחשוב, עם המומחה מספר אחת בארץ להתמכרויות. 
8/10/202144 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

שרלטנות והפרעת קשב - אנשי הקשב 6 עם רונה יהב

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן לרכישת הספר עם המידע והכלים לבוגרים עם הפרעת קשב: "אנשי הקשב" נושא חשוב וכאוב. השוק רווי במידע וגישות, ויש תחושה של אובדן עצות מול כל אלו! לאן ללכת לאבחון? מי יכול לאבחן? איזה טיפול מתאים? מה יכול לעזור? האם מה שאומרים לי נכון? זה בעל המקצוע המתאים? כמו למצוא מחט בערמה של שחת.  ויש גם מי שיודעים לנצל את זה ולהטעות, ולגבות כסף ללא כיסוי, ולבזבז את הזמן של הורים, ילדים ומבוגרים כאחד, עם סיפור בדוי של מומחיות ואישורים ממשרד הבריאות שלא אומרים דבר.  בפרק הזה נעשה סדר בנושא ונסביר מה צריך לעשות, וממה כדאי להיזהר. כי בסופו של דבר המודעות והידע הם הכלים הכי טובים שברשותנו, וכל אחד יכול לקבל את האחריות לחיים שלו או של ילדו.  פרק חשוב ומאיר עיניים שיעזור לכם להתמקד ולמצוא את הדרך הנכונה עבורכם. 
7/26/202138 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

אינטליגנציה והפרעת קשב - אנשי הקשב 5 עם פרופ' איריס מנור

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן לרכישת הספר עם המידע והכלים לבוגרים עם הפרעת קשב: "אנשי הקשב" מה הקשר בין אינטליגנציה להפרעת קשב? האם יש יותר או פחות אינטליגנציה באוכלוסיית הקשב?  יש הרבה סטיגמות וחוסר מודעות בנושא, והפרק הזה נועד לעשות לכם סדר!  ויותר מכך, להביא את הזרקור לכיוון ילדי ואנשי הקשב עם האינטליגנציה הגבוהה, שלא תמיד הם או הסביבה מודעים לכך, ונוטים לחשוב בטעות שהם עצלנים או לא מתאמצים מספיק... נדבר גם על המחוננים שמתפספסים, ואפילו כשעוברים את מבחן המחוננים, לא ברור איך להתייחס אליהם, ומה ההגדרה שלהם? ולמה זה חשוב? לאו דווקא מהבחינה הלימודית, אלא הרגשית! שימו לב: האוכלוסייה הזו בסיכון גבוה לביטחון עצמי נמוך ואף דיכאון. אז איך אפשר לאתר את אותם ילדים? ולמה חשוב לאבחן אצלם את הפרעת הקשב? ובאיזו מסגרת לשלב אותם? וכיצד לטפל נכון ומדויק על מנת להוציא את כל הפוטנציאל הטמון שם בילדות ובבגרות? פרק מפתיע ומדויק מנטאלית ורגשית כאחד...
7/18/202136 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

זוגיות והפרעת קשב - אנשי הקשב 4 עם שמר ארזי

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן לרכישת הספר עם המידע והכלים לבוגרים עם הפרעת קשב: "אנשי הקשב" מחקרים מראים שלאנשי הקשב יש יותר קשיים בזוגיות, הם פחות מסופקים מהקשר, הם מחליפים בתדירות גבוהה יותר בני זוג, מערכות היחסים שלהם קצרות יותר, והם בסיכון גבוה יותר לגירושין (פי 3).  אבל את כל זה היה אפשר לצמצם, לו רק הייתה יותר מודעות לקיומה של הפרעת הקשב, ולאופן בו היא באה לידי ביטוי.  ולצורך כך הקלטנו את הפרק הזה. כדי לחסוך ריבים מיותרים, כדי לגרום לבן הזוג להבין יותר טוב, כדי לספק אסטרטגיות ייחודיות שיגרמו לאהבה לפרוח! כי אפשר אחרת! אנשי הקשב הם גם בני זוג כיפיים, זורמים, מתלהבים, יצירתיים, יוזמים ותומכים! נדבר על איפה אנחנו מוצאים את הפרעת הקשב בזוגיות ("למה אתה לא מקשיב לי?", "איך שוב שכחת?"), איך אפשר להסביר לבן הזוג את הקשיים, מה יעזור לאיש הקשב להיות יותר נוכח, וכשלשני בני הזוג יש הפרעת קשב? איך מתגברים על חוסר הסדר והבלגן? ומה עם הילדים? פרק מרגש שיביא שלום בית...
7/6/202140 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

הצלחה עם הפרעת קשב - אנשי הקשב 3 עם הצ'ייסר איתי הרמן

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן לאבחון קשב לבוגרים לרכישת הספר עם המידע והכלים לבוגרים עם הפרעת קשב: "אנשי הקשב" הצלחה והפרעת קשב איך הפרעת הקשב גרמה לצ'ייסר להצליח? לרוב מדברים על הקשיים בהפרעת הקשב, אבל בפרק הזה נתייחס למתנות שהיא מביאה איתה ואיך אפשר להצליח דווקא בזכותה! כשמטפלים בהפרעת הקשב, אפשר לראות את כל התכונות החיוביות שנמצאו גם במחקרים על אנשי הקשב, ביניהן: יצירתיות, דימיון, מקוריות, אמפטיה, אנרגיה ואמביציה. אפשר לראות אותן בבירור באנשים מפורסמים עם הפרעת קשב.  ומי יותר מתאים מלהוכיח זאת מאשר הצ'ייסר מהתוכנית "המרדף", איתי הרמן, אישיות טלוויזיונית מרתקת, מעצב משחקים וחידונאי, גאון עם ידע כללי מטורף!  כששאלו אותו מה יש לו בראש, הוא יצא למסע חיפושים, וגילה שם לא אחרת מ... הפרעת הקשב! ואותה הוא משייך לכל ההצלחות שלו, וגם לכשלונות, בקיצור: למי שהוא! כששואלים אותו על הפרע הקשב שלו הוא עונה שזה כמו לשאול עץ: "אם לא היית עץ, לאן היית מגיע?" כי הרי בלי הפרעת הקשב הוא לא היה מי שהוא... על כל זאת הוא מספר בפרק מרתק, וגם על איך הרגיש עצלן או דחיין וגילה בסופו של דבר שאין שם בעיה פסיכולוגית עמוקה, אלא הפרעת קשב שהסתתרה, וברגע שהתחיל לטפל בה חייו השתנו.  איך היא עזרה לו? ואיך הוא עזר לה?  ולמה למרות שהוא מומחה הזיכרון הגדול, בחיי היומיום הוא חייב לרשום הכל?  והכי חשוב: מה היה אומר לילד/מבוגר עם הפרעת קשב כדי שיחיה את החיים הטובים שמחכים לו מאחורי הפינה? הפרק הזה נותן הרבה אופטימיות ותקווה, השראה והכלה, והרבה אהבה לאנשי הקשב, כי אפשר להצליח איתה ובגדול!
6/7/202137 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

ילדי הקשב - אנשי הקשב 2 עם אלה

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן לרכישת הספר עם המידע והכלים על הפרעת קשב: "אנשי הקשב" בפרק הזה נצלול לעומק החוויות שלכם כילדי קשב ואיך הן השפיעו על הבחירות והתחושות שלכם כבוגרים.  כי אלו מכם שלא אובחנו או טופלו כראוי (מה לעשות המודעות לא הייתה בשיאה בשנים ההן), סוחבים ככל הנראה את הצלקות עד היום. אבל אפשר לעשות חוויה מתקנת! בפרק הזה נדבר גם על ילדי הקשב של שנות ה 2000 ואיך הם חווים את זה היום. נענה על שאלות בוערות כמו: מה מאפיין את ילדי הקשב? האם הם עצלנים? מה האבחון הנכון? מה עושים איתו בכלל? איזה סוגי טיפולים יש? ואיך אפשר לעזור להם בבית ובבית הספר כדי לטפח את הביטחון העצמי שלהם? יכולתי לספר לכם הכל על הנושא מנקודת המבט של מאבחנת, מטפלת ומדריכת הורים, אבל אי אפשר לדבר על ילדי הקשב בלי לשמוע אותם, ותאמינו לי, הם יודעים לתאר זאת בצורה הכי ממחישה, מיוחדת ומרגשת שיש! ולכן הבאתי אליכם את האורחת הכי צעירה בפזאם הפודקאסטים, שתוכל לספר לכם ממקור ראשון איך זה להיות ילד עם הפרעת קשב! הפרק הזה חשוב במיוחד מהסיבה הבאה: מבוגרים שנשאלו מה היו רוצים שההורים שלהם ידעו בזמן שגידלו אותם, אמרו ברוב קולות שהלוואי והיו מודעים לקיומה של הפרעת קשב, ולהבנה שהדברים לא נעשים בכוונה, ושהמוח שלהם באמת מחווט באופן שונה. אם אתם באמת רוצים לדעת ולתת לילד שלכם (הפנימי או החיצוני) חוויה אחרת, הקשיבו לפרק הזה...
5/16/202130 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

אבחון הפרעת קשב במבוגרים - אנשי הקשב 1 עם ד"ר גבי וינשטיין

פרטים על הקורסים שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה כאן לאבחון קשב לבוגרים לרכישת הספר עם המידע והכלים לבוגרים עם הפרעת קשב: "אנשי הקשב" למה לעבור אבחון בגיל מבוגר? התשובה הקצרה: כי זה מהלך משנה חיים. עצם הידיעה בקיומה של הפרעת קשב, וקבלת טיפול מתאים שהופך את החיים לפחות מאמצים ויותר טובים - עושים את כל ההבדל. בקהילת "אנשי הקשב", נשאלה השאלה: מי אובחן באמצע החיים וחייו השתנו מקצה לקצה? 113 תגובות מזדהות העידו על כך, והנה אחת מרגשת במיוחד: "האבחון שלי לפני קצת יותר משנה שינה את חיי. מבחוץ הכל אותו הדבר אבל מבפנים יש מקום שלא היה קודם לאהבה והכלה עצמית ואפילו גאווה!" היה לי ברור שהאדם איתו צריך לדבר על כך צריך להיות הרופא ד"ר גבי וינשטיין, מומחה עולמי בהפרעת קשב במבוגרים. ביחד ענינו על שאלות כגון: האם יש טעם להתאבחן בגיל הבוגר אם אובחנתי כילד? ואם לא אובחנתי כילד? ואם אני כבר יודע את זה בתחושה שלי? ומה זה ייתן לי בעצם? מי מוסמך לאבחן? איך מתבצע האבחון ומאיפה מתחילים? מה זה מבחן טובה/מוקסו? כיצד עוזר הטיפול התרופתי והאם אפשר אחרת (תחליף "טבעי")? האם מתאים לכולם? גורם לתופעות לוואי? ממכר? איזה סוגי טיפולים ואסטרטגיות נוספות כדאי להכיר?
4/22/202140 minutes, 19 seconds