Winamp Logo
Nevyhorení Cover
Nevyhorení Profile

Nevyhorení

Slovak, Health / Medicine, 1 season, 92 episodes, 3 days, 14 hours, 14 minutes
About
Duševné zdravie, well-being, osobný rozvoj či zdravé pracovné prostredie. To sú oblasti, ktorým sa venuje prvá podcastová séria magazínu Forbes a úspešného projektu Nevyhorení. V hĺbkových rozhovoroch s odborníkmi či inými inšpiratívnymi hosťami tu nájdete odpovede na mnohé problémy, ktoré vás trápia. Ako sa o seba lepšie starať? Ako zvládať stres či prácu pod tlakom? Prečo nepodceňovať spánok? Či ako si budovať asertivitu a naučiť sa hovoriť nie? Podcast vychádza každý druhý utorok a moderuje ho redaktorka Forbesu a spoluautorka bestselleru Nevyhorení Zuzana Matuščáková.
Episode Artwork

86. Psychológ Bednařík: Budovaniu blízkych vzťahov dnes výrazne konkuruje práca a životný štýl

Podujatie Nevyhorení 2024: Ako si byť bližšie? Zažite Nevyhorených naživo! Po minuloročnom úspešnom podujatí pre vás pripravujeme 2. ročník celodenného eventu Nevyhorení 2024. Pozývame vás 25. októbra 2024 do Starej tržnice v Bratislave, kde so vzácnymi hosťami a odborníčkami otvoríme témy vzťahov, blízkosti, spájania sa a vzájomnej podpory.  EARLY BIRD lístky kúpite na: ⁠https://www.ticketportal.sk/event/Nevyhoreni-2024⁠ --- LETNÁ SÉRIA O LÁSKE "Až keď sa definitívne rozhodneme pre jedného partnera, až potom sme ochotnejší učiť sa, ako s ním byť šťastnejší", hovorí psychológ Aleš Bednařík v letnej sérii o láske, ktorú prináša podcast Nevyhorení. Ak neustále vidíme možnosť partnera vymeniť, nielenže budeme nešťastnejší, ale aj budeme na vzťahu menej pracovať, aby sme ho zlepšovali. --- V podcaste sme spomínali Alešovu knihu: Labyrintom lásky --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a 3. sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s partnertmi. Generálnym partnerom je ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SPP⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Hlavným partnerom ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠RAJ Zdravia⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.
7/9/20241 hour, 5 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

85. Ivana Molnárová o kríze identity, sebapoznaní a chybách lídrov

V spoločnosti sa čoraz viac hovorí o takzvanej kríze hodnôt. Vieme tento problém riešiť aj prostredníctvom súkromného sektora a lídrov či líderiek firiem? Aj o tejto téme sa rozprávam v najnovšej epizóde špeciálu Wellbeing v práci s Ivanou Molnárovou, podnikateľkou, manažérkou a bývalou CEO Profesie. Hovoríme o jej novej ceste, o zmenách, ktorými si prešla ako líderka, o zraniteľnosti a tiež o tom, či existuje nejaký check list úspešného manažéra. --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a limitovanú sériu "Well-being v práci" vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s ING Hubs Slovakia - expertným hubom globálneho bankovníctva. Epizóda o moci: https://spoti.fi/45IhxTS
6/27/20241 hour, 1 minute, 28 seconds
Episode Artwork

Bonus: Gabor Maté o liečbe traumy, toxicite pracovného prostredia a o tom, ako sám spadol do pasce vorkoholizmu

Doktor Gabor Maté, maďarský rodák so slovenskými koreňmi, ktorý žije po emigrácii z povojnovej Budapešti posledných sedem dekád v Kanade, sa s nami spája na diaľku. Jeden z najznámejších odborníkov na traumu súčasnosti sa s nami rozpráva o toxicite dnešnej doby a náhlivosti pracovného sveta, ako aj o vorkoholizme, ktorému sám kedysi prepadol. Moje meno je Lucia Okšová, som šéfredaktorka Forbes Slovensko, no možno ma poznáte ako jednu zo spoluzakladateliek projektu Nevyhorení. V tejto špeciálnej epizóde podcastu Nevyhorení sa rozprávam s Gáborom Matém o tom, ako dnešná doba podnecuje osamelosť, a čo môžeme z pozície lídrov robiť, aby sme bojovali alebo aspoň ďalej nešírili toxicitu na pracovisku. Gabor Maté porozprával aj o svojej osobnej skúsenosti s vorkoholizmom a vyznal sa z dilemy, ktorej sám čelil - či byť samým sebou, alebo či sa usilovať o zapadnutie do väčšinovej spoločnosti. Táto epizóda podcastu je nielen výnimočná, ale aj veľmi osobná.
6/25/202445 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

83. Závislosť nie je o rozhodnutí. Česká adiktologička vyvracia mýty a hovorí, ako vzniká

Orange Podcast roka 2024: Zahlasujte za náš podcast Nevyhorení v tohtoročnej súťaži. Svoj hlas nám môžete dať v kategórii Balans či v kategórii Absoulútny víťaz (Miláčik). Ďakujeme za každý hlas. ⁠https://podcastroka.sk/hlasovanie/ --- Česká adiktologička a špecialistka na závislosti Vladěna Sobasová hovorí v podcaste Nevyhorení o hraniciach závislosti a vyvracia najčastejšie mýty. Závislosť podľa nej nie je možné pochopiť bez toho, aby sme sa ľudí pýtali, akú úľavu nachádzajú v drogách alebo v závislom správaní. Dôvody sa podľa nej skrývajú tak hlboko, že ich často nevidíme. --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a 3. sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s partnertmi. Generálnym partnerom je ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SPP⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Hlavným partnerom ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠RAJ Zdravia⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.
6/11/202455 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

82. Neistota a pocity nekompetencie. Čo s nami robia zmeny a ako ich navigovať?

„Pomenovaný problém je spolovice vyriešený problém. Veľmi silno to platí aj pri zmenách, ktorými prechádzame,“ hovorí Jana Benaťáková, facilitátorka zmien vo firmách. V novej epizóde podcastu Nevyhorení spolu hovoríme aj o tom, prečo až 75% firemných iniciatív snažiacich sa o zmenu zlyháva. --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a limitovanú sériu "Well-being v práci" vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s ING Hubs Slovakia - expertným hubom globálneho bankovníctva.
5/30/20241 hour, 2 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

81. Čo robiť, ak motivácia zlyháva? Tipy behaviorálneho ekonóma na každý deň

Hlasuj za Nevyhorených v súťaži Orange Podcast Roka, kategória Balans: https://podcastroka.sk/hlasovanie/ --- Keď nerobíme to, čo by sme mali, neznamená to, že nechceme. Dôvodom môžu byť psychologické bariéry, ktoré nám stoja v ceste. Ak túžime dosahovať svoje ciele, potrebujeme tieto bariéry nájsť a odbúrať. Ako na to? „Nesústreď sa na motivovanie zákazníka, ale najskôr si polož otázku: Prečo nie? Prečo aktuálne tento človek nerobí to, čo chcem? Čo mu stojí v ceste?“ približuje behaviorálny ekonóm Matej Šucha v najnovšom diele podcastu Nevyhorení. --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a 3. sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s partnertmi. Generálnym partnerom je ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SPP⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Hlavným partnerom ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠RAJ Zdravia⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.
5/28/202446 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

80. Konšpirácie pôsobia intuitívne. Ľudia sú evolučne nastavení hľadať zlý úmysel, hovorí výskumníčka

Ľudský sklon k sebapotvrdzovaniu spôsobuje, že sme si svojimi presvedčeniami prehnane istí a držíme sa ich aj vtedy, keď existuje množstvo dôkazov o ich neudržateľnosti.  Namiesto hľadania pravdy, tak oveľa častejšie presviedčame druhých o tom, že pravdu máme, hovorí psychologička Vladimíra Čavojová z Ústavu experimentálnej psychológie Slovenskej akadémie vied. V najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení spolu hovoríme o tom, prečo ľudia veria nezmyslom, ako to, že racionálne argumenty nefungujú a ako sa spolu môžeme lepšie rozprávať. --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a 3. sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s partnertmi. Generálnym partnerom je ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SPP⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Hlavným partnerom ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠RAJ Zdravia⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.
5/14/202459 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

79. Psychologička Ashford: Neistú vzťahovú väzbu má asi polovica ľudí, dá sa s tým pracovať

To, či pri konfliktoch s partnerom reagujeme zdržanlivo alebo výbušnejšie, môže mať korene v našom detstve. Spôsob, akým sa k nám vzťahovali naši primárni opatrovníci, najčastejšie rodičia, a základné presvedčenia o svete, ktoré sme si aj vďaka tomu vytvárali, sú vryté hlboko v nás aj preto, že vznikli iným procesom učenia, ako poznáme v dospelosti. V najnovšej epizóde Nevyhorených hovoríme so psychoterapeutkou Janou Ashford o koncepte vzťahovej väzby a o tom, ako sa prejavuje v našich dospelých vzťahoch. Rozoberáme rôzne druhy vzťahových väzieb, ich špecifiká a tiež spôsoby, ako ich uchopiť ako jednotlivci, ale aj v páre. --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a 3. sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s partnertmi. Generálnym partnerom je ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SPP⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Hlavným partnerom ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠RAJ Zdravia⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.
4/30/202453 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

78. Často sme falošne produktívni. Dnes už je dôležitá kvalita, nie čas, vraví psychologička

S organizačnou psychologičkou Kristínou Pomothy hovoríme o tom, ako sa mení naše vnímanie produktivity, aký je rozdiel medzi pohľadom manažmentu a zamestnancov a čo spôsobuje tento rozpor v praxi. Prečo je rastové myslenie jednou z najdôležitejších tém v súvislosti s výkonom? --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a limitovanú sériu "Well-being v práci" vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s ING Hubs Slovakia - expertným hubom globálneho bankovníctva. --- Môžete nás sledovať na Facebooku a Instagrame, kde sme ako @nevyhoreni, mne osobne píšte na Linkedine Zuzana Šifra Matuščáková.
4/25/202454 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

77. Výskumník Kosnáč o nádeji: Pozitívny vývoj je výsledkom snaženia a tvrdej práce

„Doplácame na cenu slobody a neochotu prebrať zodpovednosť. Pointa občianskej spoločnosti je, že štát vnímate ako spoločný projekt a ste zaň spoluzodpovedný, nemôže všetko vyriešiť politik,“ hovorí riaditeľ DEKK Inštitútu a výskumník Pavol Kosnáč. V najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení spolu hovoríme o nádeji a jej dlhodobom poklese nielen u nás, ale aj vo svete. „Presvedčenie, že spoločnosť napreduje a ďalšie generácie sa budú mať lepšie, je jeden z hlavným hnacích motorov a zdrojom zmyslu pre celú spoločnosť, je to vážny problém, ak tu nádej nie je,“ vysvetľuje. --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a 3. sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s partnertmi. Generálnym partnerom je ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SPP⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Hlavným partnerom ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠RAJ Zdravia⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.
4/16/20241 hour, 46 seconds
Episode Artwork

Bonus: Psychiater Anders Hansen: ADHD máme všetci, kedysi nám pomáhalo prežiť

Pred tridsiatimi rokmi diagnóza ADHD neexistovala. Dnes je ňou „onálepkované“ minimálne jedno dieťa v každej triede. A keď si zadáte do Googlu ADHD, vybehne vám 64 miliónov výsledkov. Prečo je to tak? Dokážeme lepšie zachytiť odchýlky v mozgu, alebo zužujeme hranice „normálnosti“? Aj o tom sa rozprávame v tejto špeciálnej epizóde podcastu Nevyhorení s Andersom Hansenom, uznávaným švédskym psychiatrom a autorom viacerých bestsellerov o mozgu – Dobehni svoj mozog a Dobrá správa o úzkosti. Moje meno je Lucia Okšová, som novou šéfredaktorkou Forbes Slovensko, no možno ma poznáte ako jednu zo spoluzakladateliek projektu Nevyhorení. Najnovšie uvádzame na trh Hansenovu piatu knihu Dobrá správa o ADHD, v ktorej odhaľuje jednu z najčastejších diagnóz súčasnosti. --- Budeme sa rozprávať v angličtine, ale nebojte, otitulkovanú epizódu podcastu nájdete na YouTube kanáli Forbes Slovensko, a tiež na Facebooku a Instagrame Nevyhorených. Prepis podcastu v slovenčine nájdete aj v aprílovom vydaní slovenského Forbesu a na forbes.sk. Pokiaľ by ste si chceli prečítať celú knihu, čo vrelo odporúčam, môžete si ju kúpiť na  webe Forbes.sk. Link pripájame tu: https://www.forbes.sk/kniha/dobra-sprava-o-adhd/ --- Knihy od Andersa Hansena, ktoré sa oplatí prečítať: Dobrá správa o úzkosti:⁠ ⁠⁠https://bit.ly/dobra-sprava-o-uzkosti⁠ Dobehni svoj mozog:⁠ https://bit.ly/dobehni-svoj-mozog⁠ Dobehni svoj mozog junior:⁠ https://bit.ly/mozog-junior⁠ Zachovaj si zdravý rozum:⁠ https://bit.ly/zachovaj-si-zdravy-rozum
4/2/20241 hour, 7 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

76. Skúsme sa najprv akceptovať, potom na sebe môžeme pracovať, hovorí talentová mentorka

 „Často trávime veľa času a energie budovaním niečoho, čo nám prinesie priemerný výsledok. No keď toto úsilie postavíme okolo svojich talentov a rozvíjame ich, môžeme dosahovať nielen excelentné výsledky, ale aj byť pri tom spokojný,“ hovorí Tina Nekudová, certifikovaná Gallup expertka, konzultantka, a lektorka. Rozprávame sa o sebapoznaní, o tom, ako vstupuje do našich vzťahov, ale napríklad aj o tom, ako nám naše prednosti môžu brániť v dosahovaní cieľov, ak si neuvedomujeme ich tienistú stránku. --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a limitovanú sériu "Well-being v práci" vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s ING Hubs Slovakia - expertným hubom globálneho bankovníctva. --- Môžete nás sledovať na Facebooku a Instagrame, kde sme ako @nevyhoreni, mne osobne píšte na Linkedine Zuzana Šifra Matuščáková.
3/28/20241 hour, 4 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

75. O dozrievaní mozgu, zmenách v puberte a vplyve technológií s neurovedkyňou Bašnákovou

„Veľa sa straší tým, aký vplyv majú technológie, ale je tu veľký nepomer medzi tým, čo sa hovorí a tým, čo nám zatiaľ potvrdili výskumy. Nemáme veľa relevantných štúdií, na ktoré by sme sa vedeli úplne spoľahnúť,“ hovorí psychologička a neurovedkyňa Jana Bašnáková v pokračovaní nášho rozhovoru o mozgu. --- Spomenuté v úvode epizódy: Podcast Prítomie https://spoti.fi/3wTDHoY Spolu s psychologičkou a párovou terapeutkou Lenkou Pavukovou Rušarovou v ňom zdieľame príbehy reálnych ľudí, odpovedáme na ich otázky a popri tom ukazujeme zákulisie terapeutickej práce. Nalaďte si nás od 20. marca, alebo si zatiaľ nastavte odber: --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a 3. sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s partnertmi. Generálnym partnerom je ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SPP⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Hlavným partnerom ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠RAJ Zdravia⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.
3/19/202450 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

74. Neurovedkyňa Bašnáková: Dieťa nie je malý dospelý. Nerozumie emóciám a neovláda ich ako my

Náš mozog sa vyvíja a ladí až do ranej dospelosti. Ako tento proces prebieha, čo všetko ovplyvňuje jeho vývoj a ako môžeme vďaka týmto vedomostiam lepšie pochopiť svoje deti? Prvý z dvoch dielov o mozgu so psychologičkou a neurovedkyňou Janou Bašnákovou. Venujeme sa v ňom tomu najformujúcejšiemu obdobiu pre náš mozog – detstvu. Hovoríme o emóciách a ich spracovávaní, o rozdieloch medzi dospelým a detským mozgom a o tom, prečo je pre náš vývoj dôležitá komunita. Nezabudnite si nastaviť odber podcastu, aby vám neuniklo jeho pokračovanie. :) --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a 3. sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s partnertmi. Generálnym partnerom je ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SPP⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Hlavným partnerom ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠RAJ Zdravia⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.
3/5/202449 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

73. Základom oslobodenia je vykašľať sa na to, čo hovoria iní, vraví psychologička Kuchárová o prežívaní žien

„Sme krajina s najväčším výskytom sudcov na meter štvorcový. Tu vie každý hneď posúdiť hocičo,“ hovorí psychologička Barbora Kuchárová. V tejto epizóde podcastu Nevyhorení spolu hovoríme o obmedzeniach, ktoré ovplyvňujú mnohé ženy, o rovnocennosti v každodennom živote, ale napríklad aj o tom, ako možno nechceme samy prispievame k udržiavaniu predstáv o tradičnom ženstve. .... Štúdie, ktoré spomíname v podcaste: Muži generácie Z a feminizmus: bit.ly/3T0S2IK Priepasť medzi ženami a mužmi generácie Z: bit.ly/3wmJSBw *Medzičasom vyšlo viacero analytických článkov, ktoré sa pozerajú na tieto výskumy komplexnejšie, napríklad tu. ---- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a 3. sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s partnertmi. Generálnym partnerom je ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SPP⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Hlavným partnerom ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠RAJ Zdravia⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.
2/20/202455 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

72. Vzťahové nedorozumenia: Psychológ Timuľák o našich citlivých miestach a zraniteľnosti v partnerstve

V najnovšom podcaste Nevyhorení hovoríme s psychoterapeutom Ladislavom Timuľákom o tom, ako sa prejavujú naše citlivé miesta v partnerskej interakcii, napríklad na pravidelne sa vracajúcich nedorozumeniach. V rozhovore sa dozviete: ako s nedorozumeniami môžeme lepšie pracovať, ako sa učiť komunikovať neobviňujúcim spôsobom, aké problémy často riešime vo vzťahoch, akú rolu v tom hrá naša zraniteľnosť? --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a 3. sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s partnertmi. Generálnym partnerom je ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SPP⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Hlavným partnerom ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠RAJ Zdravia⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.
2/6/202457 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

71. Robiť len jednu vec, ale poriadne? Špecializácia v práci nie je jedinou cestou k úspechu

„Náš svet potrebuje multipotenciálov rovnako ako špecialistov. Nepotrebujeme sa porovnávať, pretože prinášame úplne iné kvality a je podstatné, že ich prinášame,“ hovorí koučka Federika Plesník o ľuďoch, ktorí sa namiesto zamerania na jednu prácu či činnosť venujú mnohým často rôznorodým záujmom a kariéram. V najnovšej epizóde špeciálnej edície Well-being v práci hovoríme o multipotencialite – o problémoch, výhodách a prístupoch, ktoré môžu podporiť multipotenciálov. Venujeme sa aj tomu, aká unikátna je skúsenosť každého z nás. ---- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a limitovanú sériu "Well-being v práci" vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s ING Hubs Slovakia - expertným hubom globálneho bankovníctva. V predchádzajúcich dieloch tejto série sme sa venovali: Kariérnej zmene (epizóda č. 37), Otvorenej komunikácii v práci (č. 41) Hlbokej práci (č. 45) Well-beingu pracujúcich rodičov (č.48) Hraniciach v práci (č. 51) Vedomom narábaní s mocou (č. 60) Motivácii (č. 62) Manažovaní energie (č. 66) --- Môžete nás sledovať na Facebooku a Instagrame, kde sme ako @nevyhoreni, mne osobne píšte na IG @zuzana.matuscakova⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ alebo na email [email protected]
1/25/20241 hour, 3 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

70. Naše emočné prežívanie sa vždy odráža aj telesne. Psychológ Uhnák o tom, ako byť viac v kontakte so sebou

„Zaoberanie sa tým, čo sa deje v našom tele je skvelý spôsobom, ako sa dostať do kontaktu so sebou samým a ako sa v sebe zorientovať, hovorí psychológ Norbert Uhnák v 70. epizóde podcastu Nevyhorení. Spoločne rozoberáme dôvody odpojenia sa od nášho telesného prežívania, zdieľame užitočné a praktické tipy, ako s tým pracovať a venujeme sa tomu, prečo je dôležité vnímať nielen svoje myšlienky, ale aj telo. --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a 3. sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s partnertmi. Generálnym partnerom je ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SPP⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Hlavným partnerom ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠RAJ Zdravia⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.
1/23/202445 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

69. Výživa pre dušu: Lekár Boris Bajer o životospráve, ktorá podporuje zdravie

„Povedať niekomu ,schudnite‘ je taká istá rada ako keby vám psychológ povedal ,dajte sa dokopy‘,“ hovorí lekár a výživový špecialista Boris Bajer. V 69. epizóde podcastu Nevyhorení spoločne hovoríme o najčastejších mýtoch a chybám, ktoré robíme v oblasti stravovania, ale aj o základných zásadách a o tom, ako veľmi ovplyvňuje to, čo jeme, naše duševné zdravie. --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a 3. sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s partnertmi. Generálnym partnerom je ⁠⁠⁠⁠⁠⁠SPP⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Hlavným partnerom ⁠⁠⁠⁠⁠⁠RAJ Zdravia⁠⁠⁠⁠⁠⁠.
1/9/20241 hour, 6 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

68. Čím viac ľudí je okolo nás, tým väčší môže byť pocit osamelosti, vraví spisovateľka Kompaníková

„Terapia je liečenie. Na vybudovanie si hlbokých a uspokojivých vzťahov, ktoré sú nevyhnutným základom dobrého duševného zdravia, je však potrebná najmä prevencia,“ hovorí spisovateľka Monika Kompaníková. V najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení zdieľa svoje skúsenosti s prežívaním osamelosti, hovorí o tom, kde vidí dôvody nášho vzďaľovania sa od ostatných a čo nám naopak pomôže zmeniť to. --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a 3. sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s partnertmi. Generálnym partnerom je ⁠⁠⁠⁠⁠SPP⁠⁠⁠⁠⁠. Hlavným partnerom ⁠⁠⁠⁠⁠RAJ Zdravia⁠⁠⁠⁠⁠.
12/26/202344 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

67. Prejavom úzkosti môže byť aj zodpovednosť či produktivita, hovorí psychologička

„Vysoko funkčná úzkosť sa môže navonok javiť ako zodpovednosť či výkonnosť, no vo vnútri človek trpí. Hlavným motorom tohto správania je strach,“ hovorí psychologička Denisa Moravčík Debrecká. V najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení sa venujeme tomu, ako sa prejavuje úzkosť, prečo vzniká a aké techniky a cvičenia nám vedia pomôcť. V podcaste spomenuté: Epizóda Nevyhorení s Andersom Hanseom tu. Epizóda o súcite so sebou samým s Andrejom Jeleníkom Newsletter: Dobrá správa o strese --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a 3. sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s partnertmi. Generálnym partnerom je ⁠⁠⁠⁠SPP⁠⁠⁠⁠. Hlavným partnerom ⁠⁠⁠⁠RAJ Zdravia⁠⁠⁠⁠.
12/12/202356 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

66. Nemanažujme čas, ale aj svoju energiu. Ako stíhať všetko, na čom nám záleží?

„Produktivita nie je o tom stihnúť čo najviac vecí v čase, ktorý máme k dispozícii. Produktivita znamená stihnúť to, na čom nám záleží,“ hovorí lektorka Ľudmila Grajcárová v limitovanej sérii podcastu Nevyhorení s podnázvom Well-being v práci v najnovšej epizóde. ---- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a limitovanú sériu "Well-being v práci" vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s ING Hubs Slovakia - expertným hubom globálneho bankovníctva. V predchádzajúcich dieloch tejto série sme sa venovali: Kariérnej zmene (epizóda č. 37), Otvorenej komunikácii v práci (č. 41) Hlbokej práci (č. 45) Well-beingu pracujúcich rodičov (č.48) Hraniciach v práci (č. 51) Vedomom narábaní s mocou (č. 60) Motivácii (č. 62) --- Môžete nás sledovať na Facebooku a Instagrame, kde sme ako @nevyhoreni, mne osobne píšte na IG @zuzana.matuscakova⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ alebo na email [email protected]
11/30/202359 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

65. Ako zvrátiť starnutie? S lekárkou Babic o dlhovekosti, zdraví a prevencii chorôb

Ak sa staráme o svoje zdravie, vieme svoje telo omladzovať na molekulovej úrovni. Čo to znamená a ako na to? Aj o tom hovoríme s lekárkou Veronikou Babic, ktorá sa zameriava na optimalizáciu zdravia, prevenciu a spomalenie procesov starnutia vďaka medicíne. Venovali sme sa aj tomu, ako lepšie pochopiť svoje telo a prebrať zodpovednosť za svoje zdravie. V rozhovore spomenutý podcast: Forbes 30 pod 30 --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a 3. sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s partnertmi. Generálnym partnerom je ⁠⁠⁠SPP⁠⁠⁠. Hlavným partnerom ⁠⁠⁠RAJ Zdravia⁠⁠⁠.
11/28/202356 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

64. Nedostatočná sebahodnota je prítomná pri väčšine duševných problémov. Ako s ňou pracovať?

Čo všetko nám bráni vážiť si samých seba a ako s tým môžeme pracovať? V najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení hovoríme so psychologičkou Evou Vavrákovou o sebahodnote, o tom, prečo je v živote dôležitá, a čo všetko ovplyvňuje. Tip na sériu podcastov o sebahodnote: I SEE ME: Počuvajte napríklad na Spotify, alebo na Youtube. --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a 3. sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s partnertmi. Generálnym partnerom je ⁠⁠SPP⁠⁠. Hlavným partnerom ⁠⁠RAJ Zdravia⁠⁠.
11/14/202358 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

63. Od skúmania ISIS a siekt k medziľudskej dôvere. Výskumník Kosnáč o tom, prečo si neveríme, o ideológii a moderných kmeňoch

„Na začiatku stačí prejaviť záujem a počúvať. Dôvera sa nebuduje intelektom, nejde o to, kto vyhrá hádku, alebo koho štatistika je presnejšia, ale buduje sa vzťahom,“ hovorí Pavol Kosnáč, riaditeľ DEKK Inštiútu, ktorý sa venuje výskumu (ne)dôvery a jej vplyvu na náš každodenný život. Kosnáč študoval na Oxforde, žil v Iraku či Indii, spolupracoval na vedení humanitárnej pomoci v Sýrii, Iraku či na Ukrajine. Ako religionista skúmal nové náboženské a politické skupiny či kulty v rozličných kútoch sveta.  Trávil čas a viedol rozhovory s členmi spoločenstva Svedkovia Jehovovi, so scientológmi, s neonacistami či dokonca s členmi organizácie ISIS. V podcaste Nevyhorení sa spolu venujeme otázkam medziľudskej (ne)dôvery, zmenám, ktoré prebiehajú na pozadí spoločenstiev, ich rozpadu na moderné kmene a čo s tým môžeme robiť. --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a 3. sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s partnertmi. Generálnym partnerom je ⁠SPP⁠. Hlavným partnerom ⁠RAJ Zdravia⁠.
10/31/20231 hour, 8 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

62. Psychológ Bača o motivácii: Frustrácia je spojená s bezmocnosťou. Ako s tým pracovať?

„Vypínač od našej vnútornej motivácie máme len my sami,“ hovorí psychológ Michal Bača v najnovšej epizóde limitovanej série podcastu Nevyhorení s podnázvom Well-being v práci. Hovoríme spolu o tom, ako nájsť a zapnúť tento spínač, čo je to vnútorná motivácia aj a ako prekonávať obdobia, keď sa nám zdá vzdialená. ---- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a limitovanú sériu "Well-being v práci" vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s ING Hubs Slovakia - expertným hubom globálneho bankovníctva. V predchádzajúcich dieloch tejto série sme sa venovali: Kariérnej zmene (epizóda č. 37), Otvorenej komunikácii v práci (č. 41) Hlbokej práci (č. 45) Well-beingu pracujúcich rodičov (č.48) Hraniciach v práci (č. 51) Vedomom narábaní s mocou (č. 60) --- Môžete nás sledovať na Facebooku a Instagrame, kde sme ako @nevyhoreni, mne osobne píšte na IG @zuzana.matuscakova⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ alebo na email [email protected]
10/26/202359 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

61. Párový terapeut Vojtko: Mužská a ženská "energia"? Je to len konštrukt, ktorý nám komplikuje aj vzťahy

S párovým terapeutom Honzom Vojtkom hovoríme nielen o tom, aké pasce na nás číhajú vo vzťahoch, ale aj o iných témach, ktoré aktuálne hýbu spoločnosťou, aj našimi vzťahmi. Rozoberáme rodové stereotypy, sociálne siete či našu posadnutosť sebarozvojom. --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a 3. sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s partnertmi. Generálnym partner je SPP. Hlavným partnerom RAJ Zdravia. --- Predchádzajúca ⁠epizóda s Honzom⁠: 24. Sociálne siete nás kŕmia predstavou, že vzťahy sú o kontinuálnom šťastí. Nie sú, hovorí párový terapeut Honza Vojtko
10/17/20231 hour, 9 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

60. Psychologička Ondrisová o tom, ako vedome narábať s mocou a rozvíjať osobnú silu

„Každý z nás má nejakú moc, aj keď si to zvyčajne neuvedomujeme. To, že sa o nej neučíme a nevieme, ako funguje, spôsobuje, že ju nepoužívame úplne korektne,“ vysvetľuje psychologička a lektorka Sylvia Ondrisová v limitovanej sérii podcastu Nevyhorení s podnázvom „Well-being v práci“. V rozhovore spolu rozoberáme, prečo moc nesúvisí len so spoločenským či pracovným postavením, ako sa pod jej vplyvom mení naše myslenie a aké najčastejšie chyby robia manažéri v kontexte moci. Ako a prečo rozvíjať kompetenciu osobnej sily a nespoliehať sa len na tú formálnu? --- Moje meno je Zuzana Matuščáková a limitovanú sériu "Well-being v práci" vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s ING Hubs Slovakia - experný hub globálneho bankovníctva. V predchádzajúcich dieloch tejto série sme sa venovali: Kariérnej zmene (epizóda č. 37), Otvorenej komunikácii v práci (č. 41) Hlbokej práci (č. 45) Well-beingu pracujúcich rodičov (č.48) Hraniciach v práci (č. 51) --- Môžete nás sledovať na Facebooku a Instagrame, kde sme ako @nevyhoreni, mne osobne píšte na IG @zuzana.matuscakova⁠⁠⁠⁠⁠ alebo na email [email protected]
9/28/20231 hour, 11 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

59. Olívia Hurbanová o tom, ako sa rozhodujeme: Čo nás ovplyvňuje pri voľbách a ako s tým pracovať?

„Ľudia často hovoria: 'Urobím to takto, lebo to cítim', ale neuvedomujú si, že ich cítenie je nakŕmené myšlienkovými procesmi na pozadí, o ktorých nemajú ani potuchy,“ hovorí lektorka Olívia Hurbanová a upozorňuje, že pri volebnom rozhodovaní nás podobne ako pri iných kontextoch ovplyvňujú stereotypy, predsudky a rôzne skreslenia. Čo všetko prebieha na pozadí a prečo nám pochopenie týchto mechanizmov môže pomôcť robiť vedomejšie a kvalitnejšie rozhodnutia nielen, ale najmä pri volebných urnách? ---- Pripomíname aj náš celodenný live event Nevyhorení: Nové cesty k duševnému zdraviu už 7. októbra v DPOH. Lístky a program podujatia nájdete na ⁠Forbes.sk⁠. Odberatelia nášho newslettra si mohli nájsť vo svojich e-mailoch aj špeciálnu komunitnú zľavu. Ak sa naň chcete dodatočne prihlásiť, môžeme tak ⁠spraviť tu.⁠ --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a teším sa na vás pri ďalších dieloch podcastu v októbri, aj osobne v DPOH. Ak mi chcete napísať, môžeme tak urobiť cez email: [email protected] alebo môj instagram tu.
9/19/20231 hour, 2 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Repríza: Žijeme dobu prestimulovanú. Nevieme byť sami so sebou a to je problém, hovorí psychologička Uherová

V reprízovom rozhovore s psychologičkou Lenkou Uherovou sa dozviete: prečo je sebapoznanie jedným z pilierov duševného zdravia a čo nám môže priniesť,⁠ ako vplýva napríklad na naše vzťahy, aké sú nástrahy dnešnej doby, ako spoznať samého seba, ako sa prijať a mať sa viac rád⁠. ---- Pripomíname aj náš celodenný live event Nevyhorení: Nové cesty k duševnému zdraviu už 7. októbra v DPOH. Lístky a bližšie info o témach a spíkroch podujatia nájdete na Forbes.sk. Odberatelia nášho newslettra si mohli nájsť vo svojich e-mailoch špeciálnu komunitnú zľavu. Ak sa naň chcete dodatočne prihlásiť, môžeme tak spraviť tu. --- Moje meno je Zuzana Šifra Matuščáková a teším sa na vás pri ďalších dieloch aj osobne v DPOH.
9/5/20231 hour, 2 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Šéf SPP Kulla o tom, ako zvládať manažérske výzvy a vyhnúť sa vyhoreniu (záver 2.série)

V záverečnej časti druhej série, ktorej partnerom bolo SPP, prinášame rozhovor s jej generálnym riaditeľom Miroslavom Kullom o jeho osobnej skúsenosti s vyhorením. --- V septembri si s epizódami dávame malú pauzu a s tradičnými dielmi sa počujeme opäť v októbri. Čakanie vám spríjemní napríklad limitka Well-being v práci, na ktorú sa môžete tešiť na konci septembra. ---- 7. októbra sa však môžeme vidieť aj osobne na podujatí Nevyhorení: Nové cesty k duševnému zdraviu v DPOH. Lístky a bližšie info o témach a spíkroch podujatia nájdete na Forbes.sk. Odberatelia nášho newslettra si mohli nájsť vo svojich e-mailoch špeciálnu komunitnú zľavu. Ak sa naň chcete dodatočne prihlásiť, môžeme tak spraviť tu.
8/22/202336 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Nevyhorení naživo: Pozvánka na podujatie o duševnom zdraví v DPOH

Poďme spolu hľadať nové cesty k duševnému zdraviu. 🤍 Už 7. októbra v bratislavskom Divadle P.O. Hviezdoslava budete môcť zažiť Nevyhorených naživo! Doprajte si celodenný „wellness” pre dušu i myseľ, príďte načerpať inšpiráciu, spoznať výnimočných ľudí a užiť si skvelý networking.  Lístky a bližšie info o témach a spíkroch podujatia nájdete na Forbes.sk. Odberatelia nášho newslettra si mohli nájsť vo svojich e-mailoch špeciálnu komunitnú zľavu. Ak sa naň chcete dodatočne prihlásiť, môžeme tak spraviť tu.
8/17/20232 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

57. Psychologička Pomothy: Duchovno má rôzne podoby. Mnohí ľudia ho hľadajú v prírode či vo vzťahoch

 „Je jednoznačné, že viera v niečo, čo nás presahuje, skvalitňuje ľuďom život a tí, ktorí túto vieru majú, prekonávajú ťažké situácie v živote ľahšie,“ hovorí psychologička Kristína Pomothy v podcaste Nevyhorení, v ktorom sa rozprávame o spiritualite. Spoločne vyvraciame rôzne mýty v tejto oblasti, hovoríme o tom, akú rolu hrá duchovno v našom duševnom zdraví aj ako nájsť v týchto otázkach zdravú mieru. Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a Čistá energia od SPP. ----- Prihláste sa na odber ⁠⁠newslettra Nevyhorení tu.⁠⁠ Dostanete vďaka nemu prehľad o najnovších epizódach a posledný piatok v mesiaci aj špeciálne Well-being espresso - krátku esej na vybranú tému a niekoľko tipov z oblasti (duševného) zdravia.
8/8/20231 hour, 4 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

56. Posadnutosť sebarozvojom: Ako sa orientovať v pretlaku možností, ako byť lepším?

V diskusii o posadnutosti sebarozvojom na konferencii Forbes 30 pod 30 sme hovorili so CEO Martinusu Michalom Meškom,   autorom podcastu Mozgová Atletika Denisom Kováčom, a psychologičkou Veronikou Raganovou. Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a Čistá energia od SPP. ----- Prihláste sa na odber ⁠newslettra Nevyhorení tu.⁠ Dostanete vďaka nemu prehľad o najnovších epizódach a posledný piatok v mesiaci aj špeciálne Well-being espresso - krátku esej na vybranú tému a niekoľko tipov z oblasti duševného zdravia, hľadania vnútornej pohody a rovnováhy.
7/25/202334 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

55. Návšteva psychológa je ako upratovanie, potrebuje ho každý. Členovia Forbes 30 pod 30 o terapii

Prinášame prvú z diskusií podujatia Nevyhorení, ktoré bolo súčasťou konferencie Forbes 30 pod 30. Hovoríme v nej o terapii ako ceste k sebe s herečkou a komičkou Evou „Evelyn“ Kramerovou, zakladateľom psychologickej platformy ksebe Pavlom Guričanom a spoluzakladateľom equity fondu HardWood Michalom Kaszásom. Aké boli ich začiatky, čo im terapia dala alebo stále dáva a aké je pre nich hovoriť o týchto témach na verejnosti? ---------- Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a Čistá energia od SPP. ----- Prihláste sa na odber newslettra Nevyhorení tu. Dostanete vďaka nemu prehľad o najnovších epizódach a posledný piatok v mesiaci aj špeciálne Well-being espresso - krátku esej na vybranú tému a niekoľko tipov z oblasti duševného zdravia, hľadania vnútornej pohody a rovnováhy.
7/11/202336 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

54. Mať či byť? Psychológ Hrustič o vplyve konzumnej kultúry na naše prežívanie

V tejto epizóde podcastu Nevyhorení hovoríme so psychológom Gabrielom Hrustičom o: o konzumnej kultúre a jej vplyve na naše prežívanie a duševné zdravie, o tom, ako nadmerná spotreba formuje naše myslenie a správanie, o role marketingu a reklamy a ichch vplyve na naše vnímanie samých seba aj ľudí okolo nás, o dileme "mať či byť" a o tom, ako byť viac v kontakte s "bytím". Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a čistá energia od SPP. Prihláste sa na odber nášho newslettra Well-being espresso tu. Dostanete vďaka nemu prehľad o najnovších epizódach a vždy posledný piatok v mesiaci aj krátku esej a niekoľko tipov z oblasti duševného zdravia, hľadania vnútornej pohody a rovnováhy.
6/27/202356 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

53. Psychiatrička Frecer: Málokto si prizná, že sa cíti osamelo, pritom tento pocit je veľmi prirodzený

Hlasujte za Nevyhorených v súťaži Podcast roka 2023: https://podcastroka2023.sk/hlasovanie/ Nájdete nás v kategórii „Zo života“ a môžete hlasovať aj v kategórii „Milačik“, čo je absolútny víťaz Podcastu roka. Dá sa hlasovať každý deň až do 23. júna.   ---- Prihlásenie na newsletter Well-being espresso od Zuzany Matuščákovej, autorky podcastu Nevyhorení: bit.ly/nevyhoreni-newsletter⁠⁠ - raz mesačne (posledný piatok v mesiaci) v ňom píše o duševnom zdraví, hľadaní vnútornej pohody a rovnováhy. ---- Druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a čistá energia od SPP.
6/13/20231 hour, 3 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

52. Tréner Chudý: Správnym dýchaním dokážeme ovplyvniť viac, ako si myslíme, znížiť stres aj zlepšiť zdravie

Naša dýchacia kapacita sa počas procesu evolúcie ľudstva zmenila a spôsob, akým dýchame sa za posledné stovky rokov významne zhoršil. Ako to, že sme stratili kontakt s tou najdôležitejšou biologickou funkciou? S kondičným a silovým trénerom Jakubom Chudým hovoríme v najnovšom diele podcastu Nevyhorení o tom, aké to má následky, ako toto stratené umenie znovuobjaviť a naučiť sa využiť silu dýchania v rôznych situáciách, napríklad keď sme v strese, potrebujeme podať čo najlepší výkon, alebo sa chceme lepšie sústrediť. Tip na knihu: James Nestor - Dych: bit.ly/45ydusT Newsletter autorky Nevyhorení: Prihlás sa na odber nového newslettra s názvom Well-being espresso o duševnom zdraví, hľadaní vnútornej pohody a rovnováhy tu: ⁠⁠bit.ly/nevyhoreni-newsletter⁠ ---- Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a čistá energia od SPP.
5/30/20231 hour, 8 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

51. O stanovovaní hraníc v práci s koučkou Reľovskou: Ako sa nenechať prevalcovať robotou?

Prihláste sa na odber mesačného newslettra Well-being v práci. Autorka podcastu Zuzana Matuščáková píše o duševnom zdraví, hľadaní vnútornej pohody a rovnováhy: https://bit.ly/nevyhoreni-newsletter ----- O epizóde: Správne stanovené hranice dávajú našej práci štruktúru, ktorá zase prináša oslobodenie a eliminuje počet rozhodnutí, ktoré nám počas dňa berú energiu, hovorí koučka Zuzana Reľovská. V tomto podcaste spolu hovoríme: -  o správnom nastavovaní hraníc na pracovisku, -  stratégiách, ktoré nám v tom môžu pomôcť, -  chybách, ktoré najčastejšie robíme v tejto oblasti, -  o tom, prečo je dôležité preberať zodpovednosť za to, ako k nám ostatní pristupujú? ---- Táto epizóda je súčasťou limitovanej série Nevyhorení s názvom „Well-being v práci“. --- Moje meno je Zuzana Matuščáková a limitovanú sériu "Well-being v práci" vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s ING Hubs Slovakia. V predchádzajúcich dieloch tejto série sme sa venovali: Kariérnej zmene (epizóda č. 37), Otvorenej komunikácii v práci (č. 41) Hlbokej práci (č. 45) Well-beingu pracujúcich rodičov (č.48) Môžete nás sledovať na Facebooku a Instagrame, kde sme ako @nevyhoreni, mne osobne píšte na IG @zuzana.matuscakova⁠⁠⁠ alebo na email [email protected]
5/25/20231 hour, 9 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

50. Psychologička Záhorcová o tom, prečo je pre naše zdravie dôležité odpúšťať

Odpustenie nie je niečo, čo robíme pre človeka, ktorý nám ublížil, neznamená zmieriť sa ani zabudnúť na to, čo sa stalo. Odpustenie je proces, ktorý zmierňuje najmä naše bolestivé emócie, hovorí Lucia Záhorcová, psychologička, vedecká pracovníčka Slovenskej akadémie vied a zakladateľka projektu Odpustenie.sk V najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení spolu (okrem iného) hovoríme aj o tom: - čo je to skutočné odpustenie, - ako na nás vplýva dlhodobé pretrvávanie v stave zlosti, - čo sa deje v mozgu človeka, ktorý odpúšťa, - prečo je zvyčajne náročnejšie odpustiť sebe samému ako druhým. Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a čistá energia od SPP. Prihlás sa na odber môjho newslettra o duševnom zdraví, hľadaní vnútornej pohody a rovnováhy tu: ⁠⁠bit.ly/nevyhoreni-newsletter⁠
5/16/202358 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

49. Vedkyňa Ukropcová: Pohyb nám pomáha sústrediť sa a byť produktívnejší

„Pravidelný pohyb vie byť porovnateľne efektívny ako antidepresíva,“ hovorí lekárka a vedkyňa Barbara Ukropcová. V najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení hovoríme o účinkoch fyzickej aktivity na naše zdravie, kognitívne funkcie, schopnosť zvládať záťažové situácie a mnoho iných oblastí. --- Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a čistá energia od SPP. --- Side event o duševnom zdraví a well-beingu powered by Nevyhorení & Ksebe na konferencii Forbes 30 pod 30: https://bit.ly/41ToAX3 Prihlás sa na odber Zuzkinho newslettra o duševnom zdraví, hľadaní vnútornej pohody a rovnováhy tu: ⁠bit.ly/nevyhoreni-newsletter⁠ --- Tip na knihu Dobehni svoj mozog od Andersa Hansena: https://bit.ly/3oVtqod
5/2/20231 hour, 5 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

48. Zakladateľka iniciatívy Pracujúce mamy: Firmy, ktoré pochopia prínos rodičov pre svoje fungovanie, môžu napredovať rýchlejšie

Návrat mám po materskej môže byť hladký, je to o komunikácii, dostatočnej príprave a otvorenom nastavení pravidiel, hovorí Patrícia Hirschnerová, spoluzakladateľka iniciatívy Pracujúce mamy. Táto epizóda je súčasťou limitovanej série Nevyhorení s názvom „Well-being v práci“. --- Moje meno je Zuzana Matuščáková a limitovanú sériu "Well-being v práci" vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s ING Hubs Slovakia. V predchádzajúcich dieloch tejto série sme sa venovali: Kariérnej zmene (epizóda č. 37), Otvorenej komunikácii v práci (č. 41) Hlbokej práci (č. 45) --- Môžete nás sledovať na Facebooku a Instagrame, kde sme ako @nevyhoreni, mne osobne píšte na IG @zuzana.matuscakova⁠⁠⁠ alebo na email [email protected]
4/27/20231 hour, 1 minute, 55 seconds
Episode Artwork

47. Psychiater Jozef Hašto: Vôľa pri depresii zlyháva. Až polovica ľudí nevyhľadá pomoc

Depresia je vážne ochorenie, ktoré postihne počas života takmer každého štvrtého človeka. Veľká časť týchto ľudí má však problém detekovať príznaky a uvedomiť si, že to, čo prežívajú, nie je len obyčajný smútok. Dôležitá je väčšia osveta, upozorňuje významný slovenský psychiater Jozef Hašto. V tejto epizóde Nevyhorených hovoríme s Jozefom Haštom: o pocitoch, ktoré sprevádzajú depresívnu myseľ a o úskaliach jej chápania, o tom, čo depresiu spôsobuje, ako ju môžeme liečiť a aké mýty vládnu v tejto oblasti, čo robiť, keď máme v blízkom okolí depresívneho človeka, niekoľko tipov na lepšiu rovnováhu a prevenciu voči depresii. --- Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a čistá energia od SPP. --- Pokiaľ sa potrebujete na niekoho akútne obrátiť, zavolajte na Linku dôvery Nezábudka (0800 800 566). Je to bezplatná, anonymná a 24-hodinová linka, ktorú môže kontaktovať ktokoľvek v prípade psychickej krízy alebo konzultácie akýchkoľvek problémov spojených s duševným zdravím.  --- Bookazín Nevyhorení o tom, ako sa starať o seba a svojich blízkych si môžete kúpiť tu: ⁠⁠https://bit.ly/3LV7RgZ⁠
4/18/20231 hour, 1 minute, 37 seconds
Episode Artwork

46. O obchode s ľudskou zraniteľnosťou: Alternatívna spiritualita v online svete rastie, láka najmä ženy

„Vstupnou bránou do sveta alternatívnej spirituality bývajú často zdravotné problémy. Keď riešite problém, s ktorým vám lekári nevedia pomôcť, prípadne tvrdia, že neexistuje, je logické, že začnete hľadať pomoc inde,“ hovorí česká digitálna antropologička Marie Heřmanová. V zraniteľnej pozícii sa podľa nej môže ocitnúť každý z nás, kľúčové je pochopenie. V podcaste hovoríme o tom: ako fungujú komunity spirituálnych influenceriek a prečo sú pre mnohých také príťažlivé, prečo sa stávajú útočiskom najmä pre ženy, aké chyby robí väčšinová spoločnosť v prístupe k nim, aký je prekryv alternatívnej spirituality a konšpiračných teórii, a na čo si dať pozor? --- Tipy na dodatočný obsah k tejto téme: Mariin text o spirituálnych influencerkách na Heroine.cz: https://bit.ly/3maMVbb Článok o ezobiznise zverejnený na profile @lovciklamu: https://bit.ly/3KwkWfH Kniha Lifestyle Gurus: https://amzn.to/3m1GPKa --- Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a čistá energia od SPP. --- Bookazín Nevyhorení o tom, ako sa starať o seba a svojich blízkych si môžete kúpiť tu: ⁠https://bit.ly/3LV7RgZ⁠
4/4/20231 hour, 45 seconds
Episode Artwork

45. V hlbokej práci nám bráni aj náš rýchly život. Ako sa lepšie sústrediť?

„Naša myseľ je zvyknutá na obrovské množstvo podnetov, reakcií a veľkú rýchlosť prijímania informácií. Vysoká koncentrácia nás nebaví, pretože nás pozýva do spomalenia,“ hovorí koučka Silvia Gallová v podcaste Nevyhorení a ponúka niekoľko praktických spôsobov, ako na hlbokú prácu. --- V rozhovore sa dozviete: o konceptoch hlbokej a plytkej práce, o tom, čo nám najčastejšie bráni v sústredení a ako s tým pracovať, ako súvisí hlboká práca so stresom, ako nám môžu zásady z hlbokej práce pomáhať pri oddychu či budovaní lepších vzťahov? --- Moje meno je Zuzana Matuščáková a limitovanú sériu "Well-being v práci" vám prináša Forbes Slovensko v spolupráci s ING Hubs Slovakia. V predchádzajúcich dieloch tejto série sme sa venovali Kariérnej zmene (č.37) a Otvorenej komunikácii v práci (č.41) --- Môžete nás sledovať na Facebooku a Instagrame, kde sme ako @nevyhoreni, mne osobne píšte na IG @zuzana.matuscakova⁠ alebo na email [email protected]
3/30/20231 hour, 54 seconds
Episode Artwork

44. O budovaní blízkosti vo vzťahu: Čím menej zdieľame svoje prežívanie, tým sme osamelejší

,,Partnerský vzťah je jedinečný. Presnejšie povedané, mohol by byť jedinečný, keby sme v ňom boli schopní prežívať psychickú blízkosť, pocit bezpečia, istoty, spoľahlivosti a úplný psychický azyl. V skutočnosti to tak nie je,“ hovorí psychológ Ján Hrustič. V najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení s ním hovoríme o tom, ako budovať naozaj blízke vzťahy. V rozhovore sa dozviete: prečo sme vo vzťahoch vnútorne osamelí, aké spôsoby správania nám môžu pomôcť to zmeniť, aký vplyv na vzťah má partnerská nezávislosť, čo je akceptácia prežívania a prečo sa ju učiť, ako na umenie konverzácie? --- Náš bookazín Nevyhorení si môžete kúpiť tu: https://bit.ly/3LV7RgZ Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko čistá energia od SPP. Môžete nás sledovať na Facebooku a Instagrame, kde sme ako @nevyhoreni, mne osobne píšte na IG @zuzana.matuscakova: https://bit.ly/3I0ADu5 alebo na email [email protected]
3/21/202351 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

43. Traumatické zážitky z detstva ovplyvňujú naše zdravie aj vzťahy. Ako s nimi pracovať?

Trauma z detstva môže doslova pretvoriť naše telo a mozog a podpísať sa na našom zdraví aj vzťahoch v dospelosti. Môže nám znemožniť prežívanie pôžitkov, spôsobiť väčšiu reaktivitu a stres na udalosti, ktorým čelíme, znížiť sebakontrolu a ukazuje sa, že má vplyv aj na priberanie. V najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení hovoríme so psychiatričkou Natáliou Kaščákovou, ktorá dlhodobo skúma psychickú traumu získanú v detstve. V rozhovore sa dozviete napríklad aj to: ako nás formujú udalosti z detstva, ako vyzerajú nebadané prejavy traumy, prečo sú chlapci zraniteľnejší pri emocionálnom zanedbávaní, aké sú najčastejšie obranné mechanizmy a ako s nimi pracovať, čo nám môže pomôcť vysporiadať sa s traumou? --- Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko čistá energia od SPP. Môžete nás sledovať na Facebooku a Instagrame, kde sme ako @nevyhoreni, mne osobne píšte na IG @zuzana.matuscakova: https://bit.ly/3I0ADu5 alebo na email [email protected]
3/7/20231 hour, 3 seconds
Episode Artwork

42. Diaľková plavkyňa Bernardová o výzvach a ako ich zvládať. Meditácia je moja životná kotva, hovorí

„Verím, že každý z nás dokáže oveľa viac, než si vie sám pripustiť,“ hovorí Abhejali Bernardová, česká diaľková plavkyňa a ultrbežkyňa, ktorá dokončila výzvu Ocean Seven, teda preplávala sedem prielivov na siedmich kontinentoch. Podarilo sa jej to ako desiatemu človeku na svete, štvrtej žene a vôbec prvému človeku, ktorý pochádza z krajiny bez mora. V podcaste sa dozviete: - aké to je preplávať sedem najťažších prielivov sveta, - čo jej pomáha počas výziev a čo si vieme preniesť aj my do našich životov,  - prečo sa nesústredí na myseľ, ale na srdce, - ako nás vie posúvať pravidelná meditácia, - v čom spočíva sebapoznávanie v náročných situáciách, - tipy a triky pri zvládaní výziev. --- Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko čistá energia od SPP. Môžete nás sledovať na Facebooku a Instagrame, kde sme ako @nevyhoreni, mne osobne píšte na IG @zuzana.matuscakova: https://bit.ly/3I0ADu5 alebo na email [email protected] --- Kniha od Abhejali Dokud voda neskončí: https://bit.ly/3k9Swxw
2/21/20231 hour, 2 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

41. O otvorenej komunikácii v práci: Spätná väzba je dialóg, ktorý zahŕňa aj počúvanie

„Najčastejšie používame naučené formy správania. Ak sme mali doma strach rozprávať sa otvorene alebo sme sa, naopak, naučili hovoriť dešpektujúcim spôsobom, prípadne zaplavení emóciami, prenášame si to aj do iných vzťahov, vrátane tých pracovných,“ hovorí psychoterapeut Vladimír Hambálek v najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení. Hovoríme spolu o otvorenej komunikácii v práci, o tom, čo nám v nej bráni, o chybách, ktoré robíme pri vnímaní a dávaní spätnej väzby, ale aj o emóciách a ich úlohe v tomto procese. Moje meno je Zuzana Matuščáková a limitovanú sériu "Well-being v práci" vám prinášame v spolupráci s ING Hubs Slovakia. V prvom diele tejto série (č.37) sme sa venovali Kariérnej zmene s koučkou Federikou Plesník. Sledujte nás na Facebooku a Instagrame, kde sme ako @nevyhoreni, mne osobne môžete napísať na IG, kde som ako @zuzana.matuscakova alebo na email [email protected]
2/16/20231 hour, 4 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

40. Neverte všetkému, čo si myslíte. Ako si k sebe nájsť cestu v rozdelenej spoločnosti?

„Výskumy ukazujú, že väčšina z nás je presvedčená o tom, že vidíme svet objektívne a správne. Často si však neuvedomujeme skreslenia vlastného uvažovania a fakt, že všetko, čo robíme, je zaťažené našou históriou a individuálnou skúsenosťou. Aj preto ľudí vedieme k tomu, že objektivita ako taká je mýtus,“ hovoria v  najnovšom podcaste pozitívni skeptici Olívia Hurbanová a Matej Kucek. V takmer dvojhodinovom rozhovore sa spolu rozprávame aj o tom:  prečo nemusí byť vždy múdre počúvať vlastnú intuíciu, akým skresleniam my ľudia podliehame a prečo je dôležité hľadať slepé miesta vo vlastnom uvažovaní,  ako prehodnocovať staré presvedčenia a ľahšie spracovávať nové fakty, čo nám to môže dať pri stretoch s ľuďmi, ktorí majú rozdielne videnie sveta, prečo je povedať "neviem" a mýliť sa nielen ľudské, ale aj kvalita, ktorá nás posúva vpred? --- Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko čistá energia od SPP. Môžete nás sledovať na Facebooku a Instagrame, kde sme ako @nevyhoreni, mne osobne píšte na IG @zuzana.matuscakova: https://bit.ly/3I0ADu5 alebo na email [email protected] --- Dodatočné zdroje k tejto téme//Čo čítať, počúvať a kam ísť, ak sa chceme dozvedieť viac? Tipy od Zuzky: Kniha Ešte si to premysli (Adam Grant): https://bit.ly/3l4aMZc Blog Highbrows o polarizácii v spoločnosti a ako ju zmeniť: https://bit.ly/3x0ubNn Večerná škola Brainery: https://bit.ly/3jyB4m2 Tipy od Olívie a Mateja: Podcast Dissenter: https://bit.ly/3YakesG Kniha Behave (Robert Sapovsky): https://bit.ly/3I24hze --- Prácu Olívie a Mateja môžete sledovať na Facebooku @HighBrõws: https://bit.ly/3XdNVYC alebo na IG @highbrowsagency: https://bit.ly/3Yv3U5Q
2/7/20231 hour, 48 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Bonus: Mozog chce, aby sme prežili, nie aby sme boli šťastní, hovorí psychiater Anders Hansen

To, že máme úzkosť, neznamená, že sme „pokazení“, ale že náš mozog funguje tak ako má, hovorí švédsky psychiater a autor mnohých bestsellerov Anders Hansen v najnovšej, bonusovej epizóde Nevyhorení. Najnovšie uvádzame na trh jeho knihu „Dobrá správa o úzkosti“, v ktorej sa pýta dôležitú otázku: Prečo sa cítime tak zle, keď sa máme tak dobre? V podcaste sa dozviete: čo je to úzkosť a kde hľadať jej pôvod, ako pracovať s úzkosťou tak, aby nám nestrpčovala život, prečo nemôžeme byť stále šťastní a nemá zmysel sa o to snažiť, ako nám pomáha v boji s úzkosťou a depresiou pohyb, prečo sa nám nechce hýbať a ako hacknúť svoj mozog. Rozhovor v angličtine vedie Lucka Okšová, spoluzakladateľka projektu Nevyhorení. Slovenský prepis nájdete na webe forbes.sk: https://bit.ly/svk-prepis-anders-hansen Knihy od Andersa Hansena, ktoré sa oplatí prečítať: Dobrá správa o úzkosti: https://bit.ly/dobra-sprava-o-uzkosti Dobehni svoj mozog: https://bit.ly/dobehni-svoj-mozog Dobehni svoj mozog junior: https://bit.ly/mozog-junior Zachovaj si zdravý rozum: https://bit.ly/zachovaj-si-zdravy-rozum
2/2/20231 hour, 45 seconds
Episode Artwork

38. Vysoko citliví ľudia sú málo pochopení, pritom sú prínosom pre každú spoločnosť

Zhruba 15-20 % ľudí je podľa výskumov citlivejších na podnety vo svojom okolí. Často ich unavuje veľa vnemov a vzruchov, sú náchylnejší k vyčerpaniu alebo intenzívnejšie reagujú na emócie a nálady ostatných. Mnohí z nich to vnímajú ako záťaž, najmä v dôsledku nepochopenia okolia. Vysoká citlivosť alebo hypersenzitivita, však prináša aj množstvo predností. V najnovšej epizóde Nevyhorení hovoríme napríklad o tom: aké sú hlavné rysy tejto povahy, akým výzvam čelia hypersenzitívni ľudia v dnešnom svete prečo je pochopenie a prijatie kľúčové? E-book o vysokej citlivosti a test zdarma nájdete na alenawehle.cz Tip na knihu: Cíťa - Proč svět nutně potřebuje citlivé introvert(k)y (Lenka Blažejová): https://bit.ly/3QZWrc8 Alenu môžete sledovať aj na IG: @jsem_citlivka: https://bit.ly/3WwmAk9 Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša čistá energia od SPP.  Sledujte nás na Facebooku a Instagrame, kde sme ako @nevyhoreni, mne osobne môžete napísať na IG @zuzana.matuscakova alebo na email [email protected]
1/24/202355 minutes
Episode Artwork

37. O kariérnej zmene: Každý z nás môže mať prácu, ktorá ho teší, hovorí koučka

Predstavujeme vám novú limitovanú sériu Nevyhorených s názvom "Well-being v práci", v ktorej sa budeme venovať témam súvisiacim so spokojnosťou v práci. Tieto bonusové epizódy vám budeme prinášať raz mesačne, vždy vo štvrtok približne v polovici mesiaca. Nezabudnite si nastaviť odber vo svojich podcastových aplikáciách. V prvej epizóde tejto limitky sa rozprávam s koučkou Federikou Plesník o kariérnej zmene.  - Kde začať a ako nájsť prácu, ktorá nás bude napĺňať?  - Ako pracovať so strachom a ďalšími bariérami, ktoré nám bránia v zmene? - Čo nám na tejto ceste môže pomôcť? Tipy na ďalší obsah k tejto téme od Federiky: Why some of us don't have one true calling - Emilie Wapnick : https://bit.ly/3WlGwWR Kniha pro multipotencialy - Emilie Wapnick Osobnostny test zadarmo - 16personalities.com Mama Gang podcast - Patrícia Hirschnerová: Možností na prácu je oveľa viac než aktuálne vidíte: https://spoti.fi/3HdT7qE Tu nájdete viac info o Federike: https://bit.ly/3Hh7fQ9 Moje meno je Zuzana Matuščáková a limitovanú sériu "Well-being v práci" vám prinášame v spolupráci s ING Hubs Slovakia.  Sledujte nás na Facebooku a Instagrame, kde sme ako @nevyhoreni, mne osobne môžete napísať na IG, kde som ako @zuzana.matuscakova alebo na email [email protected]
1/19/20231 hour, 15 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

36. Za prokrastináciou sa skrývajú emócie, s ktorými nevieme pracovať

Prokrastinácia, teda chorobné odďaľovanie práce na neskôr, nie je len záležitosťou zlého plánovania. Svoju úlohu zohrávajú aj nepríjemné emócie, ktoré sa nám s danou úlohou spájajú a naša neschopnosť ich regulovať. Ako sa vymaniť zo slučky odkladania povinností? Akí sú najväčší nepriatelia sústredenia a kedy je už potrebné vyhľadať odbornú pomoc? Aj o tom hovoríme v najnovšom podcaste Nevyhorení s psychologičkou Monikou Hricovou. Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a čistá energia od SPP. Môžete mi napísať na email: [email protected]
1/10/202355 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Repríza: Správny prístup k vytváraniu zvykov je efektívnejší ako silná vôľa

Rada by som vám dala do pozornosti staršiu, ale v tomto období opäť aktuálnu epizódu s behaviorálnym konzultantom Michalom Plevkom, v ktorom sa dozviete: · ako vznikajú zvyky, prečo vôbec existujú a ako ich zmeniť, · prečo je pevná vôľa preceňovaná, · kde pri budovaní zvykov robíme najčastejšie chyby, · aké mýty v tejto oblasti panujú? Celý článok o tejto epizóde si môžete prečítať na webe Forbes.sk: https://bit.ly/32nt8M2 Moje meno je Zuzana Matuščáková. Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na [email protected]. Sledujte nás na Facebooku a Instagrame, kde nás nájdete ako "Nevyhorení". K téme zvykov odporúčame aj: Program Tiny Habits: https://bit.ly/3pv74aN Sila zvyku – Charles Duhigg: https://bit.ly/3EItJFf Atómové návyky –  James Clear: https://bit.ly/3JlcAVh
1/3/20231 hour, 2 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

35. O smútení a strate v kolobehu života

„Na to, aby sme boli šťastní, sme si zvykli používať tisíc barličiek – ľudí, peniaze, úspech, slávu, čokoľvek. Strata ma naučila tieto barličky jednu po druhej odhadzovať a žiť prostredníctvom seba – svojich vlastných mentálnych, emočných a fyzických schopností,“ hovorí v podcaste Nevyhorení Janka Pitková, zakladateľka občianskeho združenia Kolobeh života, ktoré pomáha pozostalým.  Rozprávali sme sa s ňou o tom, aké to je prísť o najbližších, o ranách, ktoré v nás môže toto obdobie otvárať, ale aj o tom, čo nám môže dať uvažovanie o smrti, aj keď sa nás priamo netýka. Tip na video: Zenith Virago - Disrupting Death: A guide to dying well: https://bit.ly/3hSSmJS  Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a čistá energia od SPP. Môžete mi napísať na email: [email protected]
12/27/20221 hour, 5 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

34. Sny sú kráľovskou cestou do nášho nevedomia

„Sny nám pomáhajú ukladať niektoré informácie do pamäti, zvyšujú našu tvorivosť, pomáhajú nám zbavovať sa prebytočných vecí a prepájať minulé zážitky s tými súčasnými. Niektoré metódy analýzy snov využívame aj v psychoterapii, aby sme lepšie porozumeli a pomohli pacientovi,“ hovorí psychiatrička Andrea Heretiková Marsalová, ktorá je zároveň spoluautorkou knihy Sny.  Odkaz na epizódu o spánku: https://spoti.fi/3YaTbOB Magazín Nevyhorení: https://bit.ly/3hg1NTs Česká verzia magazínu (Nezlomní): https://bit.ly/3hjIXe6 Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a čistá energia od SPP.
12/13/202259 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Bonus: O priznávaní chýb a závislosti od alkoholu

„Schopnosť pomenovať svoje chyby a emócie s nimi spojené je z hľadiska duševného zdravia kľúčová,“ hovorí slovenský telekomunikačný operátor 4ka vo svojej dlhodobej kampani „Priznať si chyby nie je chyba“. Tvárou tohto edukačného projektu, ktorý vznikol v spolupráci s Ligou za duševného zdravie, je známy pedagóg a mentor Dávid Králik.  V bonusovom diele Nevyhorených sa s Dávidom rozprávame o tom, ako pristupuje k chybám on sám, a tiež o jeho „návrate k sebe“, ktorý prišiel, keď sa mu podarilo skoncovať so závislosťou od alkoholu. Bonusový diel podcastu Nevyhorení vám prinášame v spolupráci so 4kou, partnerom prvého vydania magazínu Nevyhorení. Kontakty na pomoc: Linka dôvery Nezábudka, ktorú prevádzkuje Liga za duševné zdravie: 0800 800 566, [email protected] Linka pomoci pre ľudí s problémami s alkoholom alebo drogami: 02/ 5341 7464 Ambulantné krízové centrum Otvorené srdce poskytujúce poradenstvo najmä ľuďom, ktorým do života vstúpila priamo, či nepriamo droga: 0911 180 276 Magazín Nevyhorení: Prichádzame s novým dizajnovým magazínom o tom, ako sa starať o seba a svojich blízkych. V prvom čísle sa na 156 stranách venujeme téme Návratu k sebe – tomu, ako sa so sebou spojiť a ako sa k sebe vrátiť, keď sa stratíme. Len do pondelka 12.12. si ho môžete objednať v 20 % zľave na e-shope Forbes.sk: https://bit.ly/3NZrHXq Článok, v ktorom nájdete viac informácií o magazíne a ukážky vnútra:  https://bit.ly/3DQWPDO
12/8/202235 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

32. Prečo je také ťažké prijať v živote zlyhania a čo s tým?

„Často práve ľudia, ktorí sa vnútorne nevedia vyrovnať s vlastnými zlyhaniami, vytvárajú iným ešte tvrdšie podmienky a radi si kopnú, keď vidia ich neúspech. Slabosť iného akoby zvýrazňovala ich silu a ľudia majú radi pocit, keď sú hore,“ hovorí psychológ Michal Bača v najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení. V podcaste sa dozviete, prečo je vlastne také ťažké prijať v živote, ako pristupovať k neúspechu, akú rolu tu hrá práca s vlastnými emóciami, čo nás môžu zlyhania naučiť, aj ako budovať prostredie, v ktorom sa nebudeme báť robiť chyby. Magazín Nevyhorení Prichádzame s novým dizajnovým magazínom o tom, ako sa starať o seba a svojich blízkych. V prvom čísle sa na 156 stranách venujeme téme Návratu k sebe – tomu, ako sa so sebou spojiť a ako sa k sebe vrátiť, keď sa stratíme. Link na kúpu magazínu: https://bit.ly/3NZrHXq Článok, v ktorom nájdete viac informácií o magazíne a ukážky vnútra:  https://bit.ly/3DQWPDO Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a čistá energia od SPP. Môžete mi napísať na email: [email protected]
11/29/20221 hour, 4 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

31. O hlbokých rozhovoroch a budovaní blízkosti. Ako dobre počúvať a byť tu pre druhých?

„Jedna z našich najdôležitejších psychologických potrieb je kontakt s druhým človekom. No ako sa dokážeme nakontaktovať na druhého, ak ho v rozhovore naozaj nepočúvame, nezaujíma nás, čo nám chce povedať, ako sa cíti, prípadne my sami nevieme, čo chcem povedať a ako sa cítim? Aký kontakt teda môže vzniknúť?“ pýta sa psychologička Lenka Uherová v najnovšom podcaste, ktorého témou bolo počúvanie. V podcaste sa dozviete viac o tom: - ako sa z našej kultúry vytráca schopnosť počúvať a čo s tým môžeme robiť, - čo je to aktívne počúvanie - prečo tak často radíme druhým a odkláňame pozornosť na seba, - ako si viac porozumieť a akých chýb sa v rozhovoroch vyvarovať, - čo nám dáva ticho, - ako počúvať ľudí s opačnými názormi? Kniha, ktorú spomíname: Kate Murphy, Nepočúvaš ma: https://bit.ly/3hEtF3p Magazín Nevyhorení Prichádzame s novým dizajnovým magazínom o tom, ako sa starať o seba a svojich blízkych. V prvom čísle sa na 156 stranách venujeme téme Návratu k sebe – tomu, ako sa so sebou spojiť a ako sa k sebe vrátiť, keď sa stratíme.  Link na kúpu: https://bit.ly/3NZrHXq Článok, v ktorom nájdete viac informácií o magazíne a ukážky vnútra:  https://bit.ly/3DQWPDO Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a čistá energia od SPP. Môžete mi napísať na email: [email protected]
11/15/20221 hour, 7 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

30. V pozadí hnevu sú často nenaplnené potreby, o ktorých sa nám ťažko hovorí

Naša spoločnosť je nahnevaná, a z veľkej časti oprávnene. V novej epizóde podcastu Nevyhorení sa preto rozprávame so psychológom Robertom Vavrom o hneve – o tom, ako efektívne pracovať s touto emóciou, o jej spúšťačoch a dopadoch na naše fungovanie. „Máme právo byť nahnevaní, ale zároveň máme zodpovednosť za to, akým spôsobom si hnev alebo frustráciu ventilujeme,“ hovorí. Spoločne sme rozoberali, aké dôležité je zastaviť sa a vnímať, čo sa v nás deje, ako je to prepojené s úzkosťou a neistotou, no pozreli sme sa aj na hnev v celospoločenskom kontexte. Ako mu vieme predchádzať? Prečo je dôležité ozvať sa, keď vidíme nespravodlivosť a čo môžeme robiť ako jednotlivci, aby sme ho zmierňovali? Tip psychológa: Projekt Kozmove dobrodružstvá: https://bit.ly/3SWofxn Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a čistá energia od SPP. Môžete mi napísať na email: [email protected]
11/1/202251 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

29. V každom veku sa dá naučiť lepšie pracovať s emóciami, základom je sebareflexia

Rozhovor o emóciách sme nahrávali ešte pred útokom na Zámockej ulici, ktorý bol namierený voči queer komunite (LGBTI+). Do úvodu podcastu sme neskôr donahrali krátke vyjadrenie, pretože je pre nás dôležité vyjadriť jasný postoj k tejto téme a tiež podporu našim priateľom a priateľkám, ktorí ešte aj dnes (!) čelia  nenávistným útokom. Nie je to žiadne my a oni, sme to my všetci. Užitočné odkazy k aktuálnej situácii: Zbierka Nech myšlienka Teplárne prežije: https://bit.ly/3gglNEB  Kniha Byli sme tu vždycky: https://bit.ly/3D3iJEx Odporúčania, ako o LGBTI+ ľuďoch hovoriť rozumne a citlivo: https://bit.ly/3ewNDvS Séria stories "Ako čeliť nenávistným prejavom" od Akadémie kritického myslenia: https://bit.ly/3S32Z8N (1.časť) & https://bit.ly/3S8Zdei (2.časť) O epizóde: Keď sa cítime zle, často hľadáme spôsoby, ako sa rozveseliť či rozptýliť. To, čo pociťujeme ako nepríjemné, prežívať nechceme a možno si ani neuvedomujeme dopady takéhoto vyhýbania. V najnovšej epizóde sme sa preto rozhodli venovať emóciám a tomu, ako sa naučiť ich rozoznávať  či ako s nimi lepšie pracovať. So psychologičkou Evou Vavrákovou hovoríme napríklad o tom, aké faktory ovplyvňujú subjektívne prežívanie emócií, akú rolu tam hrá napríklad výchova, prečo je také náročné hovoriť o tom, ako sa cítime, čo nám v tom môže pomôcť či ako pracovať na svojej emočných zrelosti. Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a čistá energia od SPP. Môžete mi napísať na email: [email protected]
10/18/202257 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

28. Neuropsychológ Krause: Nuda je matka tvorivosti, nechajte si na ňu čas a priestor

V súčasnom svete môžeme ľahko nadobudnúť pocit, že to jediné, čo nás definuje, je výkon. A že s tým, ako rastie naša produktivita a výkonnosť v práci, stúpa aj naša hodnota. V najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení sa to pokúšame vyvrátiť.  Neuropsychológ Róbert Krause v rozhovore zdieľa mnohé užitočné myšlienky, ktoré sa týkajú vnímania práce, jej prepojenia na duševné zdravie, dosahovania cieľov, no a veľkou témou je aj úspech a jeho rôzne podoby. V podcaste sa dozviete: - ako vzniká orientácia na výkon, - čo je cieľový fetišizmus a prečo je také náročné oslobodiť sa od neho, - ako vnímame úspech a aké rôzne podoby môže mať, - prečo zaneprázdnenosť nerovná sa produktivita, - ako sa nehnať za cieľmi iných, - čo robiť, keď nám práca prerastá cez hlavu? Tipy na knihy od hosťa: Daniel G. Amen – Změňte mozek, změňte život: https://bit.ly/3yuUxIJ Willard F. Harley Jr. – Moje túžby, tvoje túžby: https://bit.ly/3EsvVnC Jeroným Klimeš – Partneři a rozchody: https://bit.ly/3Tc81RE Judith E. Glaser – Konverzační inteligence: https://bit.ly/3ysGByC Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a čistá energia od SPP. Môžete mi napísať na email: [email protected]
10/4/202254 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

27. O psychológii financií: Ako presvedčenia o peniazoch ovplyvňujú naše rozhodnutia a vzťahy?

„Finančná spokojnosť súvisí menej s absolútnou sumou, ktorú máme, a viac s tým, ako sme na tom v porovnaní s relevantnými ľuďmi okolo nás. Keď napríklad zistíme, že sú na tom finančne lepšie, tak sme zrazu nespokojní. Napriek tomu, že ešte pred piatimi minútami – predtým, než sme o tom vedeli – sme spokojní boli,“ hovorí psychologička Lenka Pavuková-Rušarová v najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení. Rozoberáme v nej tému psychológie financií. Hovoríme okrem iného aj o tom: - aké finančné presvedčia máme a ako ovplyvňujú (a často i komplikujú) naše rozhodnutia či vzťahy,  - ako k nim prichádzame a akú úlohu tu hrá napríklad rodina či výchova, - ako a prečo s nimi pracovať, - ako predchádzať konfliktom o peniazoch v partnerstve,  - aké otázky si klásť, aby sme pochopili viac svoje aj partnerove finančné nastavenie,  - ako vyzerá zdravý vzťah k peniazom? Tip na knihu, ktorú spomíname v podcaste:  Psychológia peňazí: https://bit.ly/3UolCX4 Tipy na predchádzajúce podcasty s Lenkou: O toxickej pozitivite: https://spoti.fi/3BRs69L O impostor syndróme: https://spoti.fi/3BsJSyX Moje meno je Zuzana Matuščáková a druhú sériu podcastu Nevyhorení vám prináša Forbes Slovensko a čistá energia od SPP. Môžete mi napísať na email: [email protected]
9/20/202258 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Bonus: Našli sme si protiváhy k práci, aby sme ju zvládali dlhodobo, hovoria Titans Freelancers

„Vieme, že práce je veľa, práce veľa bude, a to sa nezmení. Otázka je, čo urobíme so sebou, aby sme to nejako odfiltrovali. Každý z nás si teda našiel nejaké útočiská, protiváhy k práci, aby sme to boli schopní zvládať dlhodobo,“ hovoria zakladatelia Titans Freelancers Marek Greško a Robo Dusík v bonusej epizóde Nevyhorených. Po niekoľkých rokoch kamarátstva sa dali dohromady ako biznis partneri a založili IT outsourcingovú spoločnosť TITANS freelancers, prostredníctvom ktorej začali firmám dohadzovať odborníkov na IT projekty. Tak znie v skratke biznis príbeh Mareka Greška a Roba Dusíka, vďaka ktorých podpore mohla vzniknúť prvá séria podcastu Nevyhorení. V záverečnej, bonusovej epizóde prvej série sme sa s nimi rozprávali o tom, ako vnímajú témy duševného zdravia oni, a čo im v živote pomáha udržiavať balans.
6/28/202251 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

26. Filozofka Hogenová o tom, ako sa starať o svoju dušu: Sebapoznanie je aj o nepríjemných veciach

„Ak človek neprijme svoje ‚besy', tak sa na svoje dno nikdy nedohrabe. Potrebujeme dať tvar týmto nepríjemným obsahom nášho vnútorného života. Musíme ich spoznať a musíme ich prijať. To je to, čo je najdôležitejšie a čo sa v podstate vôbec nerobí," hovorí česká profesorka filozofie a fenomenologička Anna Hogenová v najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení. Prvý krát som o Anne Hogenovej počula pred pár rokmi, keď na mňa vyskočil jeden rozhovor, v ktorom pani Hogenová hovorila o živote z vlastného „prameňa" a hľadaní svojho najskrytejšieho zmyslu. Rezonoval vo mne ešte dlhý čas potom, a preto ma nesmierne potešilo, keď sa nám podarilo spojiť sa s ňou. Pani Hogenová nás pozvala k nej domov do Prahy, pripravila sušienky a kávu a počas celého rozhovoru jej na nohách sedel jej psík, ktorý by si inak vynucoval pozornosť štekaním. Malo to celé magickú atmosféru a niektoré z jej slov mám v pamäti dodnes. Hovorili sme spolu o starostlivosti o dušu, o tom, čo to vlastne znamená žiť z vlastného prameňa, o útekoch pred sebou aj o tom, prečo je dôležité pustiť k sebe smútok. Viac si môžete prečítať v rozhovore na Forbes.sk
6/14/202258 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

25. Michal Truban o podnikaní, sebapoznaní a ceste k psychológovi

Podnikanie je špecifické prostredie, ktoré sa vyznačuje častým tlakom na výkon a neraz i nezdravým dlhodobým stresom. Ak ale nie sú v poriadku samotní zakladatelia a vedúci predstavitelia firiem, môže to mať veľké dopady na celý ekosystém. Preto je skvelé, že dnes už mnohí podnikatelia aj na Slovensku hovoria o duševnom zdraví a otvorene zdieľajú svoje skúsenosti, čo môže pomôcť iným, ktorí prežívajú niečo podobné. Jedným z nich je aj, dnes už najmä politik, Michal Truban. V najnovšej epizóde podcastu sa s ním rozprávam o tom, ako tieto témy prežíval v čase jeho podnikania, ako sa na ne pozerá ako konzultant v rôznych spoločnostiach a aká bola jeho vlastná cesta k psychológovi a čo mu to dalo. Michalov tip na podcast:  Huberman Lab: https://spoti.fi/3N24aUs
5/31/202249 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

24. Sociálne siete nás kŕmia predstavou, že vzťahy sú o kontinuálnom šťastí. Nie sú, hovorí párový terapeut Honza Vojtko

„Vždy, keď prednášam o vzťahoch, sa ľudí pýtam, čo je podľa nich tá najzásadnejšia vec ovplyvňujúca ich kvalitu. Väčšina z nich hovorí o dôvere, o komunikácii, o sexe... Ale tá odpoveď znie – znalosť seba samého," hovorí párový terapeut Honza Vojtko v najnovšom podcaste Nevyhorení. Hovoríme spolu o tom: - ako vplýva dnešná doba na vzťahy a čo s tým, - akým mýtom vo vzťahoch veríme a aký to má vplyv na naše prežívanie, - prečo uvažujeme nesprávne, ak si myslíme, že za naše emócie je zodpovedný partner, - ako opustiť myšlienku o dôležitosti tolerancie a kompromisov vo vzťahu, - a prečo je dobré rozprávať sa s partnerom pravidelne o tom, čím nás inšpiruje? Tipy na knihy: My a mýty (Honza Vojtko): https://bit.ly/38warZw Hosť odporučil: Když ty nejsi ty (Anita de Nennie): https://bit.ly/3a4m6iG Být normální je na hovno (Jonathan Mooney): https://bit.ly/3Lw9ldT Sedm a půl kapitoly o mozku (Lisa Feldman Barrett): https://bit.ly/3wxVq1l Vášeň v zajatí (Esther Perel): https://bit.ly/3Li2O6c Moje meno je Zuzana Matuščáková a v podcaste Nevyhorení sa venujem témam duševného zdravia, well-beingu, sebarozvoja či zdravého pracovného prostredia. Tento projekt vám prináša magazín Forbes s podporou Titans Freelancers. Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na [email protected]. Sledovať nás môžete na Facebooku a Instagrame, kde nás nájdete ako "Nevyhorení".
5/17/20221 hour, 20 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

23. Ján Markoš o tom, ako sa opäť dostať bližšie k sebe

„Chýba nám príroda: voda, lesy, oblaky, vietor... Chýba nám aj tichý vesmír ukrývajúci sa v našom vnútri. V hluku médií a v každodennom pracovnom zhone často nedokážeme začuť jemné signály svojho tela. Potrebujeme sa opäť dostať bližšie k sebe samým,“ píše šachový veľmajster a lektor kritického myslenia Ján Markoš vo svojej najnovšej knihe Bližšie k sebe. Nielen o nej sme sa spolu rozprávali v najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení. V rozhovore sa dozviete: - ako Ján začínal so šachom a ako tento šport napodobňuje život, - čím sa môžeme od šachistov inšpirovať, - ako nachádzať vlastný stred a vracať sa k sebe samému, - prečo potrebujeme prehodnotiť náš vzťah k vede, - ako nám pomáha kontakt so zraniteľnosťou, - a prečo potrebujeme hovoriť o smrti? Viac myšlienok z tejto epizódy nájdete v článku na Forbes.sk. Kniha, ktorú spomíname: Bližšie k sebe https://bit.ly/38CoFYt Tip na podcast od Jána Markoša: Ľudskosť https://spoti.fi/3y7jYk5 Moje meno je Zuzana Matuščáková a v podcaste Nevyhorení sa venujem témam duševného zdravia, well-beingu, sebarozvoja či zdravého pracovného prostredia. Tento projekt vám prináša magazín Forbes s podporou Titans Freelancers. Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na [email protected]. Sledovať nás môžete na Facebooku a Instagrame, kde nás nájdete ako "Nevyhorení".
5/3/202247 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

22. V hlave ultrabežkyne Lenky Vacvalovej: V krízach sa stretávam sama so sebou

Herečka, moderátorka a ultramaratónkyňa Lenka Vacvalová beháva stovky kilometrov dlhé vzdialenosti, počas ktorých zbiera peniaze na charitu. Má za sebou napríklad 770 kilometrovú trasu Slovenského národného povstania, vyše tisíc kilometrové Colorado trail, a najnovšie i 230 kilometrovú trať v Laponsku v extrémnom mraze, veľkom snehu a s 10 kilovým batohom na pleciach. "Keď máte krízu stretnete sa sami so sebou v tej najsurovejšej podobe. A je to veľmi náročné, pretože jedna vec je spoznať sa, tá druhá naučiť sa to prijať. Pre mňa je to taký proces bez konca," hovorí v najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení. Rozprávali sme sa s ňou o tom, ako sa spoznáva na dlhých trasách, ako pristupuje ku stanovovaniu cieľov a prekážkam, či k balansu medzi veľkým výkonom a láskavosťou k sebe samej. Viac myšlienok z tejto epizódy nájdete v článku na Forbes.sk: https://bit.ly/3uWDP3D Tip na rozhovor s Lenkou: https://bit.ly/3rskvcl Odporúčame aj Lenkine knihy: Nájdem odvahu: https://bit.ly/3KHiwIx Viac odvahy: https://bit.ly/37NoSrc Moje meno je Zuzana Matuščáková a v podcaste Nevyhorení sa venujem témam duševného zdravia, well-beingu, sebarozvoja či zdravého pracovného prostredia. Tento projekt vám prináša magazín Forbes s podporou Titans Freelancers. Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na [email protected]. Sledovať nás môžete na Facebooku a Instagrame, kde nás nájdete ako "Nevyhorení".
4/19/202244 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

21. O hľadaní zmyslu života: Priveľa možností nás oberá o pocit zmysluplnosti

„O zmysluplnosť nás oberá to, aký rýchly je život a ako ho nestíhame reflektovať. Druhým zlodejom je to množstvo možností a ponúk, ktoré v nás vzbudzujú otázky, čo všetko lepšie ešte existuje. Potom namiesto toho, aby sme dávali zmysel tomu, čo robíme, pokukujeme po iných veciach, sme tým predráždení,“ hovorí psychológ Aleš Bednařík v najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení. V rozhovore sa dozviete: - čo to znamená žiť zmysluplný život, - aký komplikovaný je vzťah medzi šťastím a zmyslom života, - čo nám kradne pocity zmysluplnosti, - akú rolu zohráva utrpenie, - ako sa vytráca zmysluplnosť z našich životov a čo s tým, - prečo sa nebrať až tak vážne? Viac myšlienok z tejto epizódy nájdete v článku na Forbes.sk: https://bit.ly/3NLPp8S Moje meno je Zuzana Matuščáková a v podcaste Nevyhorení sa venujem témam duševného zdravia, well-beingu, sebarozvoja či zdravého pracovného prostredia. Tento projekt vám prináša magazín Forbes s podporou Titans Freelancers. Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na [email protected]. Sledovať nás môžete na Facebooku a Instagrame, kde nás nájdete ako "Nevyhorení".
4/5/20221 hour, 14 minutes, 1 second
Episode Artwork

20. Pre tých, ktorí chcú spomaliť, neexistuje nič lepšie ako chôdza. Učí nás jednoduchosti a pomáha mentálnemu zdraviu

Psychológ Martin Miler poskytuje už niekoľko rokov okrem klasického individuálneho poradenstva aj terapie počas chôdze či koučing pri chôdzi. So svojimi klientmi sa prechádza okolo mestského jazera Kuchajda a hovorí, že tí, ktorí s tým začnú, si to žiadajú opakovane. V novej epizóde podcastu Nevyhorení s ním hovoríme o filozofii chôdze, o tom, ako prebieha terapia počas chôdze či ako nám tento typ pohybu dokáže pomôcť a prečo je skvelým únikom zo sveta zameraného na výkon. Myšlienky z tejto epizódy si môžete prečítať v článku na Forbes.sk: https://bit.ly/3Ix8x6F Moje meno je Zuzana Matuščáková a v podcaste Nevyhorení sa venujem témam duševného zdravia, well-beingu, sebarozvoja či zdravého pracovného prostredia. Tento projekt vám prináša magazín Forbes s podporou Titans Freelancers. Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na [email protected]. Sledovať nás môžete na Facebooku a Instagrame, kde nás nájdete ako "Nevyhorení". Respondent odporučil knihy: Filozofia chôdze (Frederic Gros): https://bit.ly/3Jvd8Ym Chůze ( Henry David Thoreau): https://bit.ly/3qm3b88 Jak být líný & Jak být volný (Tom Hodgkinson): https://bit.ly/3N80PUb & https://bit.ly/36d4vDz Chvála pomalosti (Carl Honoré): https://bit.ly/3JvdFJQ Umění zahálky (Ulrich Schnabel): https://bit.ly/3N8czpO
3/22/202259 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

19. Dovoľme si prežívať aj nepríjemné emócie. Smútok nás spája s tým, čo je pre nás dôležité

„Emócie sú naši poslovia, pomáhajú nám zorientovať sa v tom, čo vlastne chceme. Ak si ich nedovolíme naplno prežívať, tak s nami napriek tomu hýbu, ale spôsobmi, ktoré možno ani nevnímame a nechceme,“ hovorí psychológ a lektor mindfulness Andrejom Jeleníkom. V najnovšom podcaste Nevyhorení sme sa s ním rozprávali o dopadoch neistoty na naše prežívanie a o tom, ako si môžeme sami pomôcť počas aktuálnej situácie, keď len pár kilometrov od našich hraníc zúri vojna. V rozhovore sa dozviete: čomu momentálne čelíme a čo to robí s našou psychikou, prečo by sme si mali dovoliť naplno prežívať aj smútok, ako sa ukotviť v prítomnosti a nezacykliť sa v uvažovaní, "čo by bolo keby", ako pracovať s úzkosťou a so strachom, prečo je dôležité pozorovať aj svoje telo. Moje meno je Zuzana Matuščáková a v podcaste Nevyhorení sa venujem témam duševného zdravia, well-beingu, sebarozvoja či zdravého pracovného prostredia. Tento projekt vám prináša magazín Forbes s podporou Titans Freelancers. Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na [email protected]. Sledovať nás môžete na Facebooku a Instagrame, kde nás nájdete ako "Nevyhorení".
3/8/202258 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

18. Keď telo povie nie: Ak žijete v chronickom strese, prejaví sa to na vašom zdraví

„Je pomerne bežné, že keď nám nie je dobre alebo sme unavení, tak si dáme tabletku alebo ďalšiu kávu. No kam sa vtedy podeje tá bolesť či únava? Ak dlhodobo potláčame signály tela, že niečo nie je v poriadku, jedného dňa to niekde vyrazí," hovorí psychológ Matúš Bakyta v najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení. Hovoríme v ňom o skrytom strese a o tom, ako si vyberá svoju daň. Reakcie na stres typu útok či útek sa vyvinuli, aby nám umožnili prežiť. V priebehu rokov sme však stratili kontakt s vnútorným inštinktom, ktorý slúži ako výstražný systém. Často sa teda stáva, že hoci naše telo spustí stresovú reakciu, myseľ si túto hrozbu neuvedomuje. Zotrvávame vo fyziologicky stresujúcich situáciách a skutočnosť, že sme vystavení stresu, si uvedomujeme len matne alebo vôbec. Uznávaný lekár Gábor Maté píše vo svojej knihe „Keď telo povie nie" veľmi podrobne o tom, aký je vplyv chronického stresu na naše fyzické zdravie. Ja sama som ju čítala so zatajeným dychom, a preto som sa rozhodla pozrieť na túto tému bližšie. Spoločne s psychológom Matúšom Bakytom sa v tomto diele podcastu rozprávame o skrytom strese. Odkiaľ pramení, akú rolu v tom hrá potláčanie emócií, či naše traumy, aj o tom, aké dôležité sú hranice. Pretože, keď sme sa z nejakého dôvodu nenaučili, ako povedať nie, naše telo to nakoniec môže urobiť za nás. Celý článok o tejto epizóde si môžete prečítať na webe Forbes.sk: https://bit.ly/3JGYX2m Moje meno je Zuzana Matuščáková a v podcaste Nevyhorení sa venujem témam duševného zdravia, well-beingu, sebarozvoja či zdravého pracovného prostredia. Tento projekt vám prináša magazín Forbes s podporou Titans Freelancers. Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na [email protected]. Sledovať nás môžete na Facebooku a Instagrame, kde nás nájdete ako "Nevyhorení". Kniha, ktorú odporúčame: Gábor Máte: Keď telo povie nie: https://bit.ly/3sX0JW5
2/22/202256 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

17. Impostor syndróm: Sebaspochybňovanie môže mať korene v detstve, prispieva aj firemná kultúra

„Žijeme narcistickú dobu. Je tu obrovský tlak na výkon a úspech, na to, ako vyzeráme a ako pôsobíme. To produkuje ľudí, ktorým na tom ohromne záleží a snažia sa to všetko dosiahnuť. No často je za tým všetkým skryté krehké sebavedomie,“ hovorí psychologička Lenka Pavuková-Rušarová v najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení. Súčasťou života takmer každého z nás je aj sebaspochybňovanie, spytovanie si svedomia, hľadanie vlastnej hodnoty či porovnávanie sa s inými. Niektorí ľudia však o sebe pochybujú tak veľmi, že im to bráni prežívať kvalitný život, takmer nikdy si nedokážu pripustiť úspech a často ho zvyknú pripisovať výhradné šťastným okolnostiam. Aj tieto pocity môžu byť súčasťou takzvaného impostor syndrómu, o ktorom sa v spoločnosti hovorí čoraz viac. Oveľa menej sa však, aspoň podľa mňa, diskutuje o tom, ako na jeho rozvoj vplýva prostredie, v ktorom pôsobíme, či napríklad výchova. A presne to bolo témou najnovšej epizódy podcastu Nevyhorení. S psychologičkou Lenkou Pavukovou-Rušarovou sme sa pozreli na to, ako impostor syndróm vzniká, ako sa prejavuje, prečo jeho rozvoj podporuje napríklad prílišne chválenie detí, či prečo je dnes takou veľkou témou a čo s tým môžeme robiť. Celý článok o tejto epizóde si môžete prečítať na webe Forbes.sk: https://bit.ly/3oxupIe Moje meno je Zuzana Matuščáková a v podcaste Nevyhorení sa venujem témam duševného zdravia, well-beingu, sebarozvoja či zdravého pracovného prostredia. Tento projekt vám prináša magazín Forbes s podporou Titans Freelancers. Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na [email protected]. Sledovať nás môžete na Facebooku a Instagrame, kde nás nájdete ako "Nevyhorení". K téme impostor syndrómu odporúčame aj: Článok Forbes.sk: V práci sa cítim ako podvodník. Čakám, kým odhalia, že nič neviem: https://bit.ly/3Jca030 Článok od Harvard Business Review: Stop Telling Women They Have Imposter Syndrome: https://bit.ly/3B3c9LA Podcast Dare to Lead with Brené Brown: Brené with Jodi-Ann Burey and Ruchika Tulshyan on Imposter Syndrome: https://spoti.fi/34l6813 Podcast Balanc: Proč někteří lidé vidí za svým úspěchem náhodu a nevěří sami sobě?: https://bit.ly/3HxwbR1
2/8/202245 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

16. Príbeh Ladislava Kossára: Ako investičný bankár z Harvardu založil neziskovku, ktorá pomáha deťom z detských domovov

Na tomto svete sme len veľmi krátky čas, a preto stojí za to prežiť každý okamih v čo najväčšej radosti, hovorí Ladislav Kossár, ktorý stojí za neziskovým projektom Buddy. Ten spája deti z detských domovov s vyškolenými dobrovoľníkmi, ktorí im ponúkajú to najcennejšie – čas. V novej epizóde podcastu Nevyhorení sme sa s Ladislavom rozprávali o jeho životnej ceste, odbočkách, ktoré na nej urobil, či o hľadaní vyššieho zmyslu, ktorým sa pre neho stal práve projekt Buddy. Hovoríme spolu aj o tom, čo ho učia deti, s ktorými pracuje, ako si vďaka Buddymu buduje vďačnosť či lásku k sebe, ale aj o užívaní si prítomného okamihu, na ktorý občas my ľudia zabúdame. Neziskovú organizáciu Buddy môžete podporť tu: tvojbuddy.sk/chcem-pomoct Moje meno je Zuzana Matuščáková a v podcaste Nevyhorení sa venujem témam duševného zdravia, well-beingu, sebarozvoja či zdravého pracovného prostredia. Tento projekt vám prináša magazín Forbes s podporou Titans Freelancers. Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na [email protected]. Nájdete nás aj na Facebooku a Instagrame ako "Nevyhorení".
1/25/202247 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

15. Až keď spoznám samého seba a akceptujem to, kým som, dokážem rásť

V najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení hovoríme s psychologičkou Lenkou Uherovou o dôležitosti sebapoznania. „Zvláštnym paradoxom je, že až keď spoznám sám seba a akceptujem to, kým som, sa dokážem meniť a rásť," hovorí. Budovanie zdravého vzťahu k sebe samému je celoživotný proces a jeho kľúčovou zložkou je sebapoznanie. Práve rozpoznanie a pochopenie vlastných emócií nám pomáha lepšie reagovať na situácie, ktoré prináša život. Mne osobne v tom významne pomohla terapia. Vďaka návštevám psychologičky som začala viac analyzovať svoje pocity a správanie a objavila mnohé mylné presvedčenia o sebe samej a tiež obranné mechanizmy, ktoré mi bránili žiť tak, ako som chcela. No existuje mnoho iných spôsobov, ako spoznávať samého seba. Ako na to, čo nám to môže priniesť a ako prijať to, čo na tejto ceste objavíme, sa dozviete v tejto epizóde. Moje meno je Zuzana Matuščáková a v podcaste Nevyhorení sa venujem témam duševného zdravia, well-beingu, sebarozvoja či zdravého pracovného prostredia. Tento projekt vám prináša magazín Forbes s podporou Titans Freelancers. Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na [email protected]. Sledujte nás na Facebooku a Instagrame, kde nás nájdete ako "Nevyhorení".
1/11/20221 hour, 3 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

14. Správny prístup k vytváraniu zvykov je efektívnejší ako silná vôľa

Prečo sa niektorí ľudia snažia o zmenu celé roky, zatiaľ čo iní sa zmenia akoby cez noc? S príchodom nového roka a predsavzatí, ktoré sa s ním spájajú, je táto otázka aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým. Vypočujte si zaujímavý rozhovor s behaviorálnym konzultantom Michalom Plevkom, v ktorom sa dozviete: · ako zvyky vznikajú, prečo vôbec existujú a ako ich zmeniť, · prečo je pevná vôľa preceňovaná, · kde pri budovaní zvykov robíme najčastejšie chyby, · aké mýty v tejto oblasti panujú v spoločnosti? Celý článok o tejto epizóde si môžete prečítať na webe Forbes.sk: https://bit.ly/32nt8M2 Moje meno je Zuzana Matuščáková a v podcaste Nevyhorení sa venujem témam duševného zdravia, well-beingu, sebarozvoja či zdravého pracovného prostredia. Tento projekt vám prináša magazín Forbes s podporou Titans Freelancers. Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na [email protected]. Sledujte nás na Facebooku a Instagrame, kde nás nájdete ako "Nevyhorení". K téme zvykov odporúčame aj: Program Tiny Habits: https://bit.ly/3pv74aN Sila zvyku – Charles Duhigg: https://bit.ly/3EItJFf Atómové návyky –  James Clear: https://bit.ly/3JlcAVh
12/28/20211 hour, 3 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

13. Na to, čo teraz prežívame, neexistujú rýchle riešenia v podobe tabletky

V najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení hovorím s psychologičkou Evou Černičkovou o tom, ako si môžeme sami pomôcť v aktuálnej situácii. Dozviete sa napríklad, ako pracovať s vlastnými emóciami, ako sa nenechať ovládnuť strachom či ako sa spolu rozprávať a nachádzať v sebe ľudskosť aj v situáciách, keď to môže byť naozaj ťažké. Pretože o tom, aká spoločnosť nám tu ostane po pandémii rozhodujeme aj my sami. Keď som sa pred vyše rokom rozprávala s psychologičkou Evou Černičkovou o tom, ako na nás vplýva situácia ohľadom koronavírusu, okrem iného povedala: „Myslím, že sa bude čoraz viac ukazovať, ako chce každý z nás len to najlepšie pre seba. Môžeme sa stretávať s vyhranenejšími reakciami a môžeme očakávať, že sa bude stupňovať rôznosť toho, ako sa bojíme a ako zvládame dlhodobú záťaž.“ Jej slová sa naplnili. Slovensko je rozdelené viac ako kedykoľvek predtým, všetci sme unavení, znepokojení a netušíme, ako dlho to celé potrvá, čo len zvyšuje našu neistotu. Tento podcast však nie je o maľovaní katastrofických scenárov. Chceme ním podať pomocnú ruku tým z vás, ktorí to potrebujú. Moje meno je Zuzana Matuščáková a podcastovú sériu Nevyhorení vám prináša magazín Forbes s podporou Titans Freelancers. Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na [email protected]. Sledujte nás na Facebooku a Instagrame, kde nás nájdete ako "Nevyhorení" a napíšte nám, čo vám pomáha zvládať aktuálnu situáciu. Linky na užitočné články, ktoré spomíname v podcaste: Svet po pandémii začína už dnes: https://bit.ly/3oPl0fD Terapeut Vojtko radí, čo s tým, keď síce robíte všetko správne, ale stále sa cítite nanič: https://bit.ly/3ETBFUG Ste podráždení, vystresovaní a máte problémy s motiváciou? Možno trpíte karanténnou únavou: https://bit.ly/30l8FpY Nezvládate príval negatívnych správ? Psychológovia radia, ako si udržať duševnú pohodu: https://bit.ly/3DSMOnz
12/14/202140 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

12. Spánkový vedec Eichler o epidémii úbytku spánku: Sme majstri v potláčaní, ideme proti svojmu telu

Výskumy ukazujú, že až dve tretiny dospelých v rozvinutých krajinách nedodržiavajú odporúčaných osem hodín spánku. A čo vy? Myslíte si, že ste počas posledných dní spali dostatočne? V nasledujúcej približne hodine vám spoločne s neurogenetikom Tomášom Eichlerom povieme, prečo by ste túto oblasť života nemali zanedbávať. Dozviete sa napríklad to, že ak spíte menej ako šesť či sedem hodín denne, narúšate si imunitný systém a dvojnásobne zvyšujete riziko rakoviny. Že nedostatok spánku zhoršuje pamäť, spôsobuje priberanie, ale aj to, že sa počas dňa necháme viac unášať emóciami. Okrem iného sa tiež dozviete: - čo všetko nám o spánku dokáže povedať veda, - prečo nie je ranné vstávanie pre všetkých, - ako nám môže ublížiť nedostatok spánku, - ako vieme, že spíme dostatočne, - aký je vplyv CBD na spánok? Viac informácii o tejto epizóde si môžete prečítať v článku na Forbes.sk. Moje meno je Zuzana Matuščáková a podcastovú sériu Nevyhorení vám prináša magazín Forbes s podporou Titans Freelancers. Svoju spätnú väzbu, odkaz alebo tipy na témy či hostí mi môžete posielať na [email protected]. Odporúčania: Dotazník zostavený výskumníkmi spánku, ktorý pomôže určiť mieru uspokojenia vašej potreby spánku nájdete napríklad tu: https://bit.ly/3ljzF0f Knihy: Prečo spíme – Matthew Walker: https://bit.ly/3HVMIPc Principles of Neural Science – Eric R.Kandel: https://bit.ly/3o26Mr8 The Age of Insight – Eric R.Kandel: https://bit.ly/32JBtJF In Search of Memory: The Emergence of a New Science of Mind– Eric R.Kandel: https://amzn.to/316pNQS Praveký plán – Mark Sisson: https://bit.ly/2ZCsgBM Grain Brain – David Perlmutter: https://amzn.to/3FS7HAw Brain Maker– David Perlmutter: https://amzn.to/3CZCrOd
11/30/20211 hour, 1 minute, 11 seconds
Episode Artwork

11. Šéf Asseco Jozef Klein o veľkej strate a hľadaní zmyslu života

V januári minulého roka som absolvovala zaujímavý rozhovor s poradkyňou pre pozostalých Jankou Pitkovou z organizácie Kolobeh života. Hovorili sme spolu o prijatí, o smútení, a o tom, ako dokáže človeka transformovať strata. Naplno som si jej slová o transformácii uvedomila až nedávno, keď som dostala príležitosť hovoriť s Jozefom Kleinom, so CEO spoločnosti Asseco Central Europe, o jeho vlastnej skúsenosti so stratou. V najnovšej epizóde nám rozpovedal tento príbeh. Rozprávame sa o tom, ako odišiel do džungle hľadať odpovede na mnohé životné otázky, ako sa učil byť len sám so sebou, ale aj o tom, čo zmenil vo svojom fungovaní a ako zvláda tlak, ktorý prináša jeho práca.  Moje meno je Zuzana Matuščáková a podcastovú sériu Nevyhorení vám prináša magazín Forbes s podporou Titans Freelancers. Ďalšie myšlienky z nášho rozhovoru si môžete prečítať v článku na webe Forbes.sk. Svoju spätnú väzbu, odkaz alebo tipy na témy či hostí mi môžete posielať na [email protected]. Tri odporúčania Jozefa Kleina na knihy: · Gary Zukav, Sídlo duše · Michael Puett, Christine Gross-Loh, Cesta · Emahó, Vítr Tvého srdce.
11/16/202152 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

10. Chceme vyhovieť všetkým, no zabúdame na seba. Ako si stanoviť hranice a neprekračovať ich?

Ako sa cítite, keď niekomu alebo niečomu poviete NIE? Sebavedomo? Nervózne? Zvyknete sa vtedy trápiť výčitkami? Alebo to dokonca vôbec nedokážete? Ja sama som s tým mala dlhé roky problém a v mojom okolí aj z vašich správ na Instagrame pozorujem, že v tom nie som sama. V tomto diele podcastu sa preto budeme venovať hraniciach. Ako si ich stanoviť a najmä udržať? Čo je v tomto procese dôležité a ako je táto téma previazaná s našou pohodou a duševným zdravím? Hovoriť o budeme s koučkou Zuzanou Reľovskou, ktorá je aj súčasťou našej knihy Nevyhorení. Zuzana vyštudovala psychológiu a dlhé roky pracovala v oblasti personalistiky a rozvoja lídrov. Posledných 10 rokov sa však venuje najmä wellbeingu, prevencii vyhorenia a budovaniu odolnosti, s čím úzko súvisí práve stanovovanie hraníc. A táto téma sa jej dotýka aj osobne. Pred rokmi si sama prešla vyhorením, čo spätne pripisuje aj tomu, že dlhodobo nevedela hovoriť nie. Aké poučenia jej to prinieslo a čo dnes robí inak? Moje meno je Zuzana Matuščáková a podcastovú sériu Nevyhorení vám prináša magazín Forbes s podporou Titans Freelancers. Tri tipy na záver: V rozhovore spomíname zaujímavú epizódu podcastu The Psychology Podcast so známou psychologičkou Nedrou Tawwab. O tejto téme napísala knihu Set Boundaries, Find Peace, ktorá zhodou okolností vychádza v slovenskom preklade už o týždeň. Nedra má na svojej webstránke aj skvelý test, ktorý vám ukáže, ako ste na tom so stanovovaním si hraníc.  
11/2/202154 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

9. Konflikty v spoločnosti potrebujeme. Ticho je jedna z najhorších foriem pasívnej agresie

Dušan Ondrušek je psychológ a skúsený vyjednávač, ktorý má za sebou zmierovanie hlbokých konfliktov v približne 40 krajinách sveta. V rozhovore pre podcast Nevyhorení hovorí (nielen) o tom, že konflikt je pre spoločnosť potrebný a sám osebe nemá mínusové ani plusové znamienko. „Jednou z dôležitých vecí je konflikt otvorene pomenovať. Nemali by sme robiť to, že iba našou blbou náladou dáme najavo, že niečo nie je v poriadku,“ vysvetľuje a dodáva, že ostať ticho je jedna z najhorších foriem pasívnej agresie. „Časť ľudí to má, žiaľbohu, tak, že sa vtedy nevie vyjadriť. No celú situáciu to iba zhoršuje,“ dodáva. Ako teda nájsť balans medzi emotívnym riešením problému bez „vychladnutia“ a tichou domácnosťou? Podľa psychológa je dôležitá prevencia. „Mali by sme pravidelne diskutovať o zásadných veciach, ktoré nám navzájom prekážajú. Pripraviť partnera na to, že mu chcem povedať niečo zásadné, a nemali by sme vtedy vyblafnúť úplne všetko. Nájsť si pokojný čas, keď obetujeme polhodinu takejto situácii a tiež sa snažiť začať pozitívne a skončiť pozitívne,“ vysvetľuje. Ako môžeme konštruktívne riešiť nezhody a ako komunikovať počas konfliktu? Dá sa zlúčiť navonok nezlučiteľné? A kam môže viesť nevypovedaný hnev? Vypočujte si celú epizódu Nevyhorených o konfliktoch.
10/19/202153 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

8. Organizačná psychologička: Na pracovisko patria aj emócie. Mnohí lídri sa boja prejaviť empatiu

Starostlivosť o duševné zdravie si v poslednom období začalo získavať čoraz väčšiu pozornosť. Prečo by sa však touto témou mali zaoberať firmy, pre ktoré pracujeme? Ako vplýva práca na náš well-being a čo v tejto oblasti zmenila pandémia? Nielen o tom sme hovorili v novom diele podcastu Nevyhorení s organizačnou psychologičkou Kristínou Pomothy. „Nemôžeme vypnúť svoj život pred dverami kancelárie. V čase pandémie prežívame niektoré životné situácie ešte intenzívnejšie a pracovné prostredie by malo byť na tento stres pripravené,“ hovorí Kristína Pomothy, ktorá v podcaste vyvracia teóriu o tom, že emócie nepatria na pracovisko. V pandémii to podľa nej platí dvojnásobne. Otvorená debata o duševnom zdraví vo firmách a nachádzanie tých správnych kanálov, cez ktoré môže prebiehať, je jedna z tém, ktoré ju momentálne zamestnávajú najviac. „Najnovšie prieskumy hovoria o tom, že len okolo 20 percent zamestnancov sa cíti bezpečne hovoriť o svojom duševnom zdraví s HR, čo je veľmi nízke číslo. Približne 48 percent ľudí si dokonca myslí, že otvorenosť o duševnom zdraví by mala negatívny dopad na ich kariéru,“ hovorí Pomothy. Akú úlohu zohráva leadership? Ako vplýva duševné zdravie na náš pracovný výkon? Nielen to sa dozviete v tejto epizóde Nevyhorených. Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac, tieto zdroje odporúča Kristína Pomothy: Články: There’s a Name for the Blah You’re Feeling: It’s Called Languishing: https://nyti.ms/3a7chwY The Pandemic Has Erased Entire Categories of Friendship: https://bit.ly/3BdvLMk Podcast: WorkLife with Adam Grant: We should allow sad days, not just sick days: https://spoti.fi/3laI7PG Video: The routines, rituals and boundaries we need in stressful times | Esther Perel: https://bit.ly/3D5puCU Workshop: O tom, ako podporiť duševné zdravie zamestnancov: https://bit.ly/3oysTWP
10/5/202148 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

7. Súcit sa dnes nenosí, naša kultúra je dravá až neľudská, hovorí psychológ

V kultúre nekonečného súťaženia, porovnávania sa s druhými, honby za dokonalosťou a perfektnými výkonmi môže znieť súcit k sebe ako luxus či slabosť, ktorú si nemôžeme dovoliť. Pravdou však je, že bez neho náš život veľmi ochudobňujeme, hovorí psychológ Andrej Jeleník. V novej epizóde podcastovej série Nevyhorení sme sa s ním rozprávali o tom, ako všímavo zaobchádzať s nárokmi a sebakritikou, a čo všetko nám to môže priniesť. Rozvíjanie súcitu k sebe napríklad vedie k lepšej kvalite života, efektívnejšiemu zvládaniu náročných emócií či stresu a spokojnejším vzťahom. Lieči aj nedostatočný pocit vlastnej hodnoty, neustálu sebakritiku či pocity hanby. Skenovanie mozgu počas meditácie, ktorá rozvíja súcit k utrpeniu tiež naznačuje, že myseľ súcitných ľudí sa menej trápi nad tým, čo v živote nevyšlo resp. nad obavami, čo by sa mohlo nevydariť v budúcnosti, výsledkom čoho je, že sa títo ľudia cítia šťastnejší. Ako na to? Vypočujte si nový diel podcastu Nevyhorení so psychológom Andrejom Jeleníkom. Viac zaujímavostí z tohto dielu si môžete prečítať v článku na Forbes.sk: https://www.forbes.sk/podcast-sucit-sa-dnes-nenosi-nasa-kultura-je-drava-az-neludska-hovori-psycholog/ Ak vás táto téma zaujíma, tu je pár ďalších odporúčaní: Podcast: MamaGang: Psychológ Andrej Jeleník: Súcit prináša odvahu pozrieť sa bolesti do očí: https://spoti.fi/3nR0H1c Knihy: Self-Compassion: The Proven Power of Being Kind to Yourself – Kristin Neff: https://amzn.to/3tYPGMf Fierce Self-Compassion – Kristin Neff: https://bit.ly/3zsgCFn The Mindful Path to Self-Compassion: Freeing Yourself from Destructive Thoughts and Emotions – Christopher Germer: https://amzn.to/3lKOJ6N Video: The power of vulnerability | Brené Brown: https://bit.ly/3zpOfYg Webstránka: www.mindpark.sk
9/21/202149 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

6. Špičková advokátka o svojom vyhorení: Stres a očakávania ma tlačili stále ďalej, stratila som kontrolu

Zuzana Šimeková pôsobila niekoľko rokov ako advokátka v Londýne či v Paríži, neskôr sa stala partnerkou vo veľkej medzinárodnej kancelárii. Dnes úprimne hovorí o tom, ako nevedela odísť zo svetiel veľkého korporátu, a ako zabudla na starostlivosť o seba a svoje vnútro. Prešla si vyhorením, vyhľadala pomoc odborníkov, a zároveň nahliadla do sveta ľudí, ktorí tiež hľadali pomoc. „Myslím si, že v určitom momente som zdravý vzťah k sebe alebo akúsi zdravú mieru sebaochrany nemala. Potom si ako taška vo vetre, ktorá lieta tam, kde to chcú iní,“ hovorí Zuzana. Jej osobná skúsenosť a uvedomenie si aktuálnosti témy ju priviedla k myšlienke napísania knihy a založeniu občianskeho združenia INLY, ktoré sa venuje podpore v oblasti duševného zdravia pre ľudí v produktívnom veku. Viac o tejto epizóde si môžete prečítať v článku na Forbes.sk: https://bit.ly/forbes-sk-podcast-vyhorenie-simekova
9/7/202153 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

5. Posadnutosť telefónmi: Notifikácie sú veľké zlo, náš mozog nebol zostrojený na multitasking

Dospelí dnes venujú mobilom priemerne štyri hodiny denne a u mladých je to ešte viac. Telefón berieme do ruky približne každých desať minút a za deň sa ho dotkneme asi 2600 krát. Ľudský mozog sa však dnešnému zdigitalizovanému svetu prispôsobiť nestihol. Odkiaľ prichádza nutkavá potreba siahať po telefóne? A ako to ovplyvňuje naše duševné zdravie? Na túto tému sa rozprávame so psychológom a výskumníkom Jurajom Holdošom. „Žijeme v digitálnej dobe a len tak sa toho nezbavíme. Namiesto ráznych krokov a veľkých zmien v tomto smere by sme sa mali učiť postupne si stanovovať hranice a určovať, kedy sú pre nás technológie ešte efektívne“, odporúča psychológ Holdoš. Viac zaujímavostí z tohto dielu si môžete prečítať v článku na Forbes.sk: https://bit.ly/forbes-podcast-posadnutost-mobilom Ak vás téma technológií a ich vplyvu na náš mozog a duševné zdravie zaujíma, tu je pár ďalších odporúčaní: Knihy:  Zachovaj si zdravý rozum - Anders Hansen: https://www.forbes.sk/kniha-zachovaj-si-zdravy-rozum/ Digitálna demencia - Manfred Spitzer: https://bit.ly/digitalna-demencia Články: Digitálny detox: https://www.forbes.sk/digitalny-detox/ Oddýchnem si od sociálnych sietí. Vyhnem sa tak technostresu: https://bit.ly/forbes-sk-clanok-2 Aké sú taktitky sociálnych médií? https://bit.ly/forbes-sk-clanok-3 Video: TEDx - Is social media hurting your mental health? https://bit.ly/tedx-social-media ________ Ďakujeme partnerovi podcastu TITANS freelancers, firme, ktorá zabezpečuje špičkových IT špecialistov.
8/24/202148 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

4. O šťastie nás oberá to, ako rýchlo žijeme

„Šťastie netreba hľadať, ale je dôležité preň aktívne niečo robiť," hovorí v novom diele podcastu Nevyhorení psychológ Aleš Bednařík. Vo svojej praxi sa zaoberá pozitívnou psychológiou, vedeckou metódou, ktorá skúma, čo robí ľudí šťastnejšími. „Väčšina ľudí hovorí, že zmyslom ich života je byť šťastný, ale keď sa ich opýtate, čo to znamená a podľa čoho to spoznajú, tak to už zvyčajne nevedia sformulovať,“ povedala psychologička Filipa Ondrejková v staršom rozhovore pre Forbes.sk a mne to utkvelo v pamäti. Čo je to vlastne šťastie a prečo sa za ním stále naháňame? Čo všetko ovplyvňuje pocit šťastia a kde my ľudia robíme najčastejšie chyby v jeho vnímaní? O tejto téme hovoríme v novom diele Nevyhorených s psychológom Alešom Bednaříkom. Zaujímavé myšlienky z tohto dielu podcastu si môžete prečítať v článku na Forbes.sk. Ak vás zaujala táto téma, tu je pár našich ďalších odporúčaní: Knihy: Kniha o šťastí – Ricard Matthieu: https://bit.ly/2Xc00Ev Sila pozitívnych emócií – Aleš Bednařík: https://bit.ly/3yC4yBL Ľudskosť – Rutger Bregman: https://bit.ly/2VxTLui Video: What makes a good life? Lessons from the longest study on happiness | Robert Waldinger: https://bit.ly/3fLLrOc You Don't Find Happiness, You Create It | Katarina Blom: https://bit.ly/3AtI6Lx Článok: Závisť a porovnávanie sa s okolím nám ubližuje. Psychológ radí, ako byť spokojný s vlastným životom: https://bit.ly/2U7T6iq
8/10/202159 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

3. Čo robiť, keď sa voľný čas stane strašiakom? Návod na to, ako spomaliť, vypnúť a vrátiť do života radosť

Mávate výčitky z toho, že nič nerobíte a neustále potrebujete vypĺňať svoj voľný čas rôznymi činnosťami? Možno trpíte leisurephobiou, teda strachom z voľného času. „Ľudia si dnes nenachádzajú voľný čas, alebo nevedia, ako s ním zaobchádzať," hovorí psychologička Martina Bačová v novom diele podcastovej série Nevyhorení. Podľa nej dnes podávame príliš veľký výkon, po ktorom často prichádza veľké vyčerpanie. Energiu, ktorá je potrebná, si však dostatočne nedopĺňame. Tento spôsob života potom vedie k tomu, že nakoniec aj oddych a voľný čas vyvolávajú nepríjemné pocity, frustráciu alebo dokonca úzkosť. „Žijeme v dobe neobmedzeného prílevu informácii, zábavy, možností. Stále sa môžeme niečomu venovať. Nemáme dôvod sa nudiť. Ale nemáme ani veľa príležitostí vypnúť," hovorí. Prečo je niekedy také ťažké dovoliť si čas pre seba a spomaliť? A ako na to? Viac o tejto téme si môžete prečítať v článku na Forbes.sk: https://www.forbes.sk/podcast-co-robit-ked-sa-volny-cas-stane-strasiakom-navod-ako-spomalit-a-vypnut/ Ak vás zaujala táto téma, tu je pár našich ďalších odporúčaní: Čítanie: Trpíte fóbiou z voľného času? Naučte sa vypnúť a byť len tak, hovorí psychologička: https://www.forbes.sk/trpite-strachom-z-volneho-casu-naucte-sa-vypnut-a-byt-len-tak-hovori-psychologicka/ Počúvanie: „Já pořád musím něco dělat!“ Proč je těžké odpočívat a žít, jak chceme, a ne, „jak by se mělo“: https://bit.ly/wave-balanc On purpose with Jay Shetty: Why You Need to Take a Break and 6 Ways to Make More Time For Rest Every Day, Week, Month and Year: https://bit.ly/on-purpose-podcast Video: TedX: When you feel the need to speed up, slow down: https://www.youtube.com/watch?v=SFU_n1bSyyU
7/27/202127 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

2. Kouč Demján: Odišiel som z Bratislavy a práca tu funguje lepšie. Ľudia by mali v živote hľadať rovnováhu

Zoltán Demján bol jedným z prvých ľudí na svete na Mount Evereste bez kyslíkovej masky. Princípy, ktoré ho naučil vrcholový šport, si po ukončení tejto kariéry odniesol do topmanažmentu a neskôr do koučingu. Dnes pomáha ľuďom nájsť rovnováhu, ktorú vo svojej predchádzajúcej funkcii generálneho riaditeľa hľadal tiež. Z práce vtedy chodieval taký vyčerpaný, že nebol schopný ani vnímať televíziu, a preto odišiel. Demján v podcaste hovorí, že mal vždy dar skončiť v tom najlepšom. Ako vycítiť chvíľu, keď v živote potrebujeme posun a bežíme len zo zotrvačnosti? Aké lekcie mu dali hory, a čo ho naučila práca s vyhorenými manažérmi? V druhom diele podcastovej série Nevyhorení sa rozprávame aj o hľadaní rovnováhy, o stanovaní cieľov, o pokore, či o strachu.  „Musíme si dopriať čas, aby sme vnímali samých seba,“ odkazuje Zoltán Demján. __________ Sledujte Nevyhorených aj na Instagrame (@nevyhoreni).
7/13/202147 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

1. Toxická pozitivita ubližuje nám aj okoliu. Prečo zatvárame oči pred problémami?

„Pozitívna ideológia je dnes medzi ľuďmi veľmi rozšírená. Je populárne veriť tomu, že vďaka pozitívnemu mysleniu budeme úspešní, zdraví a všetko zvládneme, no je to psychologická skratka v komplikovanom svete,“ hovorí psychoterapeutka Lenka Rušarová v podcaste Nevyhorení. V tomto diele sme hovorili o tom, o čo je toxická pozitivita, odkiaľ pramení a aké dopady má tento spôsob myslenia na nás a naše okolie. Naozaj nás robí pozitívne myslenie silnejšími? A kde sa nachádza hranica, kedy je to už nezdravé? Viac o tomto diele si môžete prečítať v článku na Forbes.sk. Ak vás zaujala téma Toxickej pozitivity, tu je pár našich ďalších odporúčaní: Knihy: Emotional Agility: Get Unstuck, Embrace Change and Thrive in Work and Life – Susan David: https://bit.ly/Emorional-Agility-Martinus Bright-Sided: How Positive Thinking Is Undermining America – Barbara Ehrenreich: https://bit.ly/Bright-sided-Amazon Toxic Positivity – Theo Tucker: https://bit.ly/Toxic-positivity-Amazon Podcast: Dare to Lead with Brené Brown: Brené with Dr. Susan David on the Dangers of Toxic Positivity: https://spoti.fi/35TUcR8 Video: How Toxic Positivity Leads to More Suffering | Mahmoud Khedr: https://www.youtube.com/watch?v=5EOj2Z7hw5w Toxic Positivity: The Harmful Habit to Stop Immediately: https://www.youtube.com/watch?v=t2kAkbdS2S4&t=5s
6/29/202146 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Nevyhorení trailer

Na začiatku boli príbehy ľudí, ktorí si prešli vyhorením. Po úspešnom online projekte a bestselleri Nevyhorení sme sa však témam well-beingu a duševného zdravia začali vo Forbese venovať komplexnejšie. Podcastová séria Nevyhorení vychádza každý druhý utorok a moderuje ho redaktorka Forbesu a spoluautorka bestselleru Nevyhorení Zuzana Matuščáková. Podcast Nevyhorení vám prináša magazín Forbes s podporou partnera TITANS freelancers. Sledujte projekt Nevyhorení na Instagrame alebo Facebooku. Viac obsahu aj na tému duševného zdravia nájdete na forbes.sk. 
6/14/20212 minutes, 6 seconds