Winamp Logo
Nemateřství Cover
Nemateřství Profile

Nemateřství

Czech, Parenting, 2 seasons, 75 episodes, 2 days, 15 hours, 14 minutes
About
Jsme mámy Bára a Kristýna. Mluvíme o mateřství (ne)seriózně. Spojujeme přátelský pokec u kávy, rady a tipy s evidence-based informacemi.
Episode Artwork

EP75: Jesle - první zkušenosti

Umístit dítě do jeslí je velké rozhodnutí pro rodiče. O našich prvních zkušenostech se budeme bavit dnes v #nematerstvi. Přiblížíme kdy a proč jsme děti do jeslí daly, podle čeho jsme vybíraly a jak to probíhalo. Dále budeme mluvit o denním programu a adaptaci dětí ve školkách. Závěrečný diskuzní segment věnujeme ceně jeslí a různým platebním módům se kterými se můžete v jeslích setkat.
4/11/202440 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

EP74: Tipy na jarní aktivity

Jaro je časem kdy se příroda probouzí a počasí vybízí k aktivitám venku. Převážně se tyto aktivity budou točit okolo velikonoc, ale my si dneska v nové epizodě #nematerstvi povíme i spoustu tipů na aktivity mimo velikonoce. Jednou takovou aktivitou může být třeba jarní úklid na který jsme se navzájem namotivovaly. Varování: diskuzní segment na konci epizody obsahuje černý humor.
4/4/202424 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

EP73: Koupání a dětská kosmetika

Dnešní epizoda #nematerstvi bude ryze praktická bez zbytečných řečí kolem. Budeme se bavit o koupání dětí a to od narození, přes kojence až po batolata. Budeme zmiňovat kde, kdy a jak koupat a jakou používat kosmetiku. Dále budeme mluvit o čištění uší, stříhání nehtů a budeme doporučovat různé hračky a potřeby okolo koupání a dětské kosmetiky se kterými jsme měly dobrou zkušenost.
3/28/202429 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

EP72: Jak u nás vypadá běžný den

Dnes si budeme v nové epizodě #nematerstvi vyprávět jak vypadají naše běžné dny. K našemu překvapení se našlo hodně podobností, ale i hodně odlišností, které vyplývají především z povahy našich dětí, která některé běžné denní činnosti omezuje. Můžete si schválně tipnout, která z nás má spíše pohodové dny a která z nás více spěchá a je ve stresu.
3/21/202442 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

EP71: Mateřství a práce

V této epizodě podcastu #nematerstvi se pobavíme jednak o návratu matek do práce, ale i o balancování rodinného života s prací. Zaměříme se také na to, jak zaměstnavatelé mohou lépe vycházet vstříc pracujícím rodičům, aby vzniklo podpůrnější pracovní prostředí pro všechny. Dále si povíme o tom jaká je rodičovská ve světě a co znamená pro pracovní trh trend mladých maminek.
3/14/202445 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

EP70: SPECIÁL - S našima chlapama bez cenzury

Tento díl #nematerstvi vůbec neměl vzniknout, ale nakonec se tak stalo spontánně před Vánoci 2023. Hosty dnešního speciálu jsou naši partneři Matěj a Jirka se kterými jsme probírali mužský pohled na těhotenství a porod nebo třeba  i plány do budoucna. Vzhledem k uvolněné atmosféře jde o skutečně volnou diskuzi, ale o to (doufáme) bude zajímavější!
3/7/20242 hours, 4 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

EP69: Sexuální zajímavosti

Nemohly jsme nevyužít potenciál čísla 69, proto dnešní epizoda #nematerstvi bude o sexuálních zajímavostech. Samozřejmě jsme neodolaly a některé zajímavosti jsme musely okomentovat názorem nebo zkušeností, takže se pravděpodobně v dnešní epizodě o nás dozvíte mnohem více než v jiných epizodách. Přejeme příjemné červenání.
2/29/202457 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

EP68: Děti a zvířata

Zvířata jsou pro mnoho lidí členové rodiny. Když se ale doma setká zvířecí a lidský člen rodiny, může z toho být pěkný cirkus, který rodič musí nějak korigovat. Právě zvířata ve spojení s dětmi bude dnešní téma #nematerstvi epizody. Aneta je pejskařka, takže se dozvíte mnoho užitečných zkušeností a tipů z praxe, jak probíhá reálné soužití dětí a zvířat.
2/22/202445 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

EP67: Jak (ne)být ideální mámou

Našly jsme na internetu satirický příspěvek pojednávající o tom jak by ideální máma měla vychovávat dítě, starat se o sebe, domácnost i vztah s partnerem. Nedalo nám to a veškeré aspekty ideální mámy jsme v dnešní epizodě #nematerstvi probraly, abychom zjistily jak na tom jsme. Jak jsme obstály? Jsme ideální mámy? To se dneska dozvíte.
2/15/20241 hour, 10 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

EP65: Mateřská soutěživost

Kdo vlastně soutěží mezi sebou? Děti nebo matky? Proč se mateřská soutěživost nesmí stát toxickou a je vlastně taková soutěživost přirozená? Vnímáme soutěživost mezi námi a proč je vlastně nesmyslné naše děti porovnávat? Nejen na tyto otázky si budeme povídat v nové epizodě #nematerstvi , s podtitulem „bez střihu“.
2/1/20241 hour, 4 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

EP64: Péče o dětské zuby

Správná ústní hygiena, zejména pravidelné čištění zubů je klíčové pro zdravý růst a vývoj dětských zubů. To říká zubařská teorie. Jaká je ale realita? V nové epizodě #nematerstvi budeme například předávat triky pro spolupráci během čištění zubů nebo si povíme základní informace ohledně dudlíku a jeho vlivu na zuby. V neposlední řadě vyvrátíme mýtus, že nenarozené dítě bere vápník ze zubů matky.
1/25/202447 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

EP63: 20 rad pro matky batolat

Batolata jsou náročná, o tom zřejmě žádná diskuze nebude. My dvě doma máme a každé je úplně jiné. Proto dnes v nové epizodě #nematerstvi máme pro maminky batolat 20 unikátních rad, které vychází z naší zkušenosti. Dozvíte se například kdy a proč zvážit jesle, proč je dobré v autě vozit lékárničku, nebo jak ideálně podporovat rozvoj řeči dítěte.
1/18/202455 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

EP62: Příprava na porod a porodní plán

Tato epizoda #nematerstvi je zaměřena na tři roviny přípravy na porod - fyzická, psychická a vědomostní. Epizoda se také věnuje emocionálním aspektům porodu, aby se nastávající matky cítily připraveně a sebejistě při vstupu do porodního procesu a zdůrazňuje význam podpory a komunikace s porodním týmem. Dále si také budeme povídat o zásazích do porodu, porodním plánu a roli duly / PA.
1/11/20241 hour, 3 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

EP61: Tipy na zimní aktivity

V dnešní epizodě #nematerstvi budeme sdílet naše tipy co dělat s dětmi v zimě. Konkrétněji si budeme povídat o tom jak zabavit menší i větší děti venku, kam jet v zimě na výlet, nebo proč je super dělat mýdlové bubliny i v zimě. Pro ty, kterým se nechce na mráz máme i spoustu tipů na doma - od tvoření přes vaření až po stavění bunkrů a hradů.
1/4/202430 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

EP60: SPECIÁL: Vánoční harmonie

Praskání ohně v krbu, vůně cukroví a vánočního stromku, vaječný likér - to jsou všechno asociace spojené s vánocemi, které tvoří vánoční harmonii. Dnes se s našimi hosty ve speciálu #nematerstvi nebudeme probírat závažné téma, ale budeme se věnovat právě Vánocům. Tak si udělejte pohodlí, zapalte svíčku a nechte se unést vánočním duchem společně s námi.
12/28/20231 hour, 28 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

EP59: Genderové stereotypy u dětí

Genderový stereotyp u dětí se vztahuje na představy a očekávání ohledně toho, jak by se chlapci a dívky měli chovat, co by měli nosit, jaké aktivity by měli preferovat a jaké role by měli zastávat, na základě jejich pohlaví. Kde se všude stereotypy objevují, jak nás ovlivňují, proč je o nich důležitá diskuze a jak je překonat? To bude dnešní téma #nematerstvi podcastu.
12/21/202359 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

EP55: Babské pověry - holka nebo kluk?

Pověr podle kterých lze (údajně) poznat zda maminka čeká holku nebo kluka je hodně. My jsme jich dnes v nové epizodě #nematerstvi shromáždili co nejvíce a porovnávaly jsme, zda tyto pověry můžeme potvrdit či nikoliv. Některé z těchto pověr zahrnují pozorování tvaru břicha, chutí na určité potraviny nebo dokonce chemické pokusy s močí.
11/23/202341 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

EP54: Taška do porodnice

V dnešní epizodě podcastu #nematerstvi  se podíváme na jedno z nejdůležitějších témat pro budoucí maminky – tašku do porodnice. Prozradíme vám, co byste určitě neměli zapomenout zabalit, sdílíme tipy a triky co pro nás bylo v porodnici nepoztradatelné, co bylo naopak nadbytečné balit a také vám nabídneme praktický seznam, který vám pomůže při balení. 
11/16/202337 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

EP53: Tipy na vánoční dárky

Výběr dárků je pro někoho každoročním strašákem. Proto jsme pro vás připravili tipy, které potěší každého - od milovníků technologie, přes kreativní duše, až po ty, kteří si nejvíce váží osobních dárků. Poradíme vám, jak vybrat ten správný dárek a jak vytvořit krásné a originální balení. Ať už hledáte něco pro rodiče, sourozence, partnera nebo kamarády, s tipy od podcastu #nematerstvi bude výběr dárků letos hračkou.
11/9/202334 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

EP52: První narozeniny podcastu

V této (ne)speciální epizodě oslavíme první narozeniny našeho podcastu #nematerstvi Společně se podíváme na to, co všechno jsme za ten rok stihly a také budeme odpovídat na spoustu otázek, které jsme posbíraly od našich posluchačů. Děkujeme vám všem za vaši podporu a těšíme se na další roky plné skvělých témat a zajímavých rozhovorů.
11/2/20231 hour, 28 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

EP51: Dětské autosedačky

Jak se pozná bezpečná autosedačka? Dle jakých parametrů autosedačku vybírat? Proč ano a proč ne ISOFIX?  V dnešní epizodě #nematerstvi půjde o život, doslova! Budeme se totiž bavit o autosedačkách a především jejich bezpečnosti, protože i bezpečná sedačka, která není řádně připoutaná, nebo není vhodná pro dítě, může být nebezpečná. 
10/26/202350 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

EP50: SPECIÁL - Nematka po třicítce

Hostem dnešního speciálu je Zuzka, nematka po třicítce. Ve vůbec nejdelší epizodě podcastu #nematerstvi jsme si popovídaly o tom jaké to je nemít děti po třicítce, jak a proč se to stalo a co tato situace může do budoucna přinést. V druhé polovině jsme si povídaly o mužích, zrzky vztahových a randících nezdarech, ale i o tom co to je láska a jak vypadá ideální muž.
10/19/20232 hours, 14 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

EP49: Tipy na podzimní aktivity

Ve dnešní epizodě podcastu #nematerstvi se ponoříme do tajemství podzimu a způsobů, jak s malými dětmi prozkoumávat a těšit se z této barevné sezóny. Od venkovních aktivit až po vnitřní kreativní hry, prozkoumáme různé způsoby, jak můžete z podzimu vytvořit vzrušující a vzdělávací dobrodružství pro vaše nejmenší.
10/12/202331 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

EP48: 20 rad pro prvně těhotné

Těhotenství je období plné změn a nových zážitků. Zvlášť poprvé těhotné ženy z toho mohou být zmatené. Proto jsme daly hlavy dohromady a v dnešní epizodě #nematerstvi se od každé z nás dozvíte deset rad pro prvně těhotné. Rady se týkají ohledně přístupu k těhotenství a porodu, stravování, sportu, focení, ale například i péči budoucího tatínka.
10/5/202349 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

EP47: První botičky

První botičky jsou milníkem na který se mnoho rodičů těší. Nevhodná bota může napáchat spoustu škody, proto není radno výběr boty podcenit. V první části #nematerstvi podcastu si povíme o samostatné chůzi. Ve druhé části se zaměříme na funkci a výběr prvních botiček. Poodhalíme, co vše může ovlivnit výběr botiček a jaké jsou doporučení odborníků. A konečně, v poslední části epizody se podíváme na chodítka. 
9/28/202336 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

EP46: 1. rok života našich dětí

Epizoda bez střihu je již tradičně volnou diskuzí, která se vždy stočí jinam, než bylo původní téma. Dnes jsme se dostaly od hodnocení 1. roku života našich dětí, ať už toho dobrého nebo špatného, přes výpočty těhotenských měsíců jiných maminek, povzdechů nad budoucností a budoucím počtem dětí… a dostaly jsme se až k péči o předkožku, utírání na záchodě a znalosti mužů ohledně ženského cyklu.
9/21/20231 hour, 4 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

EP45: Jak vybrat kočárek

Výběr kočárku může být pro mnohé rodiče opravdovým labyrintem. Co je důležité zvážit? Od bezpečnosti a komfortu pro vaše dítě, až po praktičnost a manévrovatelnost pro vás. V dnešní epizodě #nematerstvi se dozvíte, jaké typy kočárků existují a jaké otázky si položit, než se rozhodnete. Kočárky, zkušenosti, praktické tipy a recenze na čtyři, které máme - to je téma dne.
9/14/202351 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

EP44: Když rostou zoubky

Dnes v #nematerstvi se dozvíte, kdy přesně začínají dětem růst zuby, jaké druhy zubů a v jakém pořadí se prořezávají, a že celkově má dítě 20 mléčných zoubků. Probereme, co se děje v dásních při prořezávání, jaké příznaky růstu zubů můžete pozorovat a co znamená syndrom prořezávání zubů. Dále se dozvíte o metodách rychlé úlevy od bolesti a doprovodných jevech, které můžete očekávat. 
9/7/202342 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

EP43: Mateřství před a po 30. roce

Jak se mateřství liší, pokud se žena stane matkou před 30. rokem života, a jak se zkušenost mění, když se tak stane až po této věkové hranici. Jaké jsou výhody a výzvy v obou situacích? Jak se mění dynamika rodiny, kariéra a samozřejmě i vztah k sobě samé? Na tato a další témata se podíváme v dnešní epizodě #nematerstvi 
8/31/202359 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

EP42: Městské a vesnické mámy

Dvě mámy, jedna z vesnice a druhá z města, si vymění své zkušenosti a pohledy na život ve svém prostředí. Zatímco městská máma chválí pohodlí a různorodost města, máma na vesnici upřednostňuje klid a přírodu. Obě dvě odhalují nejen výhody, ale i nevýhody svých bydlišť, a ukazují, že štěstí lze najít v každém prostředí. Nejen o tomto bude nový díl #nematerstvi podcastu.
8/24/20231 hour, 6 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

EP41: Cestování s malými dětmi

Cestování s malými dětmi může být pro rodiče stresující a náročné. My toho máme necestováno s dětmi hodně, proto tato epizoda #nematerstvi je kompletní průvodce cestováním s dítětem. Cestování s dětmi jsme rozdělily na 5 fází: výběr destinace, plán cesty, balení, cesta, pobyt. Každou si detailně probereme a předáme Vám uceleně všechny naše bohaté zkušenosti, které jsme nasbíraly.
8/17/20231 hour, 6 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

EP40: SPECIÁL - Chlapci a děvčata

Dnes jsme si vás v #nematerstvi připravily spoustu informací o tom, jak se děti různých pohlaví vyvíjejí v raných letech života. Jaký je význam pohlaví pro batolata? Kdy děti začnou preferovat hračky určitého pohlaví? Na tyto a mnoho dalších otázek se pokusíme odpovědět. A úplně na konec, přijde VELKÉ oznámení.
8/10/202351 minutes, 41 seconds