Winamp Logo
NA ROVINU|aktuality.sk Cover
NA ROVINU|aktuality.sk Profile

NA ROVINU|aktuality.sk

Slovak, News, 1 season, 194 episodes, 4 days, 21 hours, 21 minutes
About
Už vás nebavia diskusie, v ktorých sa politici krútia ako slizkí hadi? Komentátor Aktuality.sk Dag Daniš a šéf investigatívneho oddelenia Aktuality.sk Marek Vagovič sa budú pýtať NA ROVINU. Bez politického aktivizmu a dvojakého metra. Dag Daniš: „Nechceme objavovať Ameriku ani prepisovať abecedu. Chceme len vrátiť politické diskusie z okraja do centra mediálneho záujmu." Marek Vagovič: „Chceme to robiť inak ako konkurencia. Prioritou bude hosť a nie moderátor. Budeme sa pýtať priamo, ale férovo. Bez politického aktivizmu a dvojakého metra.“ Hovoríme, ako to skutočne je. NA ROVINU.
Episode Artwork

NA ROVINU s Danielom Lipšicom: Roky hovorili o gestape a manipulácii vyšetrovania. Teraz nevedia, ako z toho von

Predstavitelia súčasnej vlády tri roky rozprávali o gestape a manipulácii vyšetrovania. Majú k dispozícii všetky možnosti, políciu, prokuratúru, SIS, tak nech pracujú. Myslím si, že dnes bude ťažšie, nie nemožné, nájsť konkrétneho prokurátora alebo vyšetrovateľa, aby sa podujali byť činní vo vyfabrikovaných veciach, povedal bývalý špeciálny prokurátor.V podcaste s Danielom Lipšicom sa dozviete:– 00:30 – ako vníma rozhodnutie Ústavného súdu o trestnej novele;– 03:30 – o atentáte na Roberta Fica;– 08:30 – či vedeli na špeciálnej prokuratúre prijímať kritiku;– 13:20 – ako obete krádeží pocítia kratšie premlčacie lehoty;– 18:00 – prečo koalícia navrhuje prísnejšie tresty za rozkrádanie eurofondov a pri slovenských peniazoch ostávajú tresty nižšie;– 20:15 – ako inšpekcia vyšetruje policajtov z NAKA a prokurátorov z ÚŠP;– 21:45 – či je pripravený na obvinenie zo strany inšpekcie;– 27:00 – či sa zruší obvinenie Petra Kažimíra alebo Miroslava Výboha;– 29:00 – o vojne v bezpečnostných zložkách a či zvíťazili povestné temné sily;– 31:30 – aké nové kauzy dozoruje;– 33:30 – či plánuje odchod do advokácie alebo politiky.
7/16/202435 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Alexandrom Dulebom: Rusi začínajú cítiť, že platia za vojnu

Slovensko nie je Maďarsko. No nemáme žiadnu európsku politiku, a to nás izoluje, hovorí v rozhovore odborník na Ukrajinu a Rusko Alexander Duleba. Témou je aj budúcnosť vojny na Ukrajine, ak by sa stal prezidentom Donald Trump, stav na ukrajinskom fronte a ruská ekonomika.V podcaste s Alexandrom Dulebom sa dozviete:– 01:00 – či vidí podobu medzi slovenskou vládou a vládou Viktora Orbána,– 5:00 – či sa Slovensko blíži do izolácie;– 11:00 – či sa obnovili diplomatické vzťahy ministerstva zahraničia s ruskou ambasádou;– 14:00 – či ho prekvapilo stretnutie Viktora Orbána a Volodymyra Zelenského;– 19:00 – či sa zmení postoj Maďarska k rusko-ukrajinskej vojne;– 20:30 – či vojnu na Ukrajine zastaví potenciálne víťazstvo Donalda Trumpa;– 23:00 – či má Európa dostatok zbraní na pomoc Ukrajine;– 31:00 – kde sa práve vojna na Ukrajine nachádza;– 34:00 – či pôjde Ukrajina do ofenzívy tento rok;– 39:00 – kedy by sa mohla vojna reálne skončiť a iné.
7/4/202443 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Martinom Dubécim z PS: Štát nie je na to, aby rozdával straníckym kamarátom z kampane

V reakcii na zistenie Aktualít, že štátny Tipos podporuje s Bödörovcami prepojených zápasníkov, predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci hovorí, že koalícia financuje svojich kamarátov z kampane. Okolo zrušenia RTVS je chaos a opozícia zvažuje, že sa pre lex atentát obráti na Ústavný súd SR. Ako ďaleko sú v rokovaniach s Ivanom Korčokom?V podcaste s Martinom Dubécim sa dozviete:– od 1. minúty – že Smer sa na českú políciu iba vyhovára;– po 4:00 – ako Peter Pellegrini uprednostnil stranícke záujmy Hlasu pred národnoštátnymi záujmami Slovenska;– od 5:00 – že aj generálny prokurátor a ďalšie významné inštitúcie kritizovali chyby v lex atentát;– od 7:00 – ako visí otáznik nad protestami proti developerom a protiprotestami;– po 8:00 – či opozícia napadne lex atentát na Ústavnom súde SR;– okolo 9:00 – že lex atentát je doživotný darček pre Roberta Fica;– po 10:00 – čo hovorí na to, že štátny Tipos sponzoruje Bödörovho blízkeho človeka a nepriamo aj Attilu Végha;– okolo 10:30 – že v koalícii si myslia, že čo si nekúpia, to nemajú a preto dávajú svojim;– po 12:00 – že PS je proti tomu, aby sa zastavovala podpora tradičnej kultúre a že štát si nemá kupovať podporu;– od 13:40 – že PS chce byť plnoformátová strana, nie stredová pravica;– po 14:50 – ako sa vyvíja rokovanie PS s Ivanom Korčokom;– od 16:00 – či sú etnické strany mŕtve a ako chce PS osloviť maďarského voliča;– po 17:40 – že už teraz sa hľadajú kandidáti do regionálnych volieb za PS;– od 19:30 – aký chaos panuje okolo zániku RTVS a či túto inštitúciu zachráni Ústavný súd SR;– po 25:00 – či neuvažovali, že by bola RTVS chránená ústavným zákonom;– od 26:00 – že mladí ľudia z Košíc žijú v Prahe, lebo neveria v Slovensko;– od 28:00 – že Slováci zo zahraničia sa nebudú vracať, kým budeme viktimizovať LGBTI+ komunitu;– po 31:00 – či budú do zahraničia odchádzať aj ľudia z kultúry a či má PS vôbec nejaký plán ako to zvrátiť.
6/28/202432 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Michalom Kaščákom: Ako zrušenie RTVS pomôže Aktualitám

Politici na Pohodu nechodia, okrem výnimiek. Dal by organizátor festivalu Michal Kaščák výnimku aj prezidentovi Petrovi Pellegrinimu? V rozhovore nám prezrádza, prečo slovenská spoločnosť prežije politické ovládnutie RTVS, hodnotí výkon ministerstva kultúry a inšpiruje návodom, ako vysvetliť voličovi Smeru pomoc Ukrajine.V podcaste s Michalom Kaščákom sa dozviete:– od 1. minúty – či je Pohoda politický alebo spoločenský festival;– od 2:00 – prečo na ňu politici nie sú pozvaní a kto mal výnimku;– po 4:00 – či by na Pohode privítal aj prezidenta Petra Pellegriniho;– po 6:40 – čo mu najviac prekáža na slovenskej politike a prečo by do nej nikdy nevstúpil;– od 7:40 – že sa správame hulvátsky voči spojencom;– po 9:00 – či sa dá zmierovať sa s niekým, kto útočí na liberálov, mimovládky či novinárov;– po 10:00 – že nemôžeme tolerovať netolerantných, ako napríklad neonacistov a určitá miera polarizácie je normálna;– od 12:00 – že aj Cyril a Metod boli migranti;– po 13:00 – čo si myslí o zmene RTVS na politizovanú STVR;– od 15:00 – že ovládnutie verejnoprávnych médií zvládneme, lebo ľudia chcú reálne informácie;– po 16:30 – že RádioFM a Devín urobili veľa pre slovenskú hudbu a kultúru;– od 17:30 – ako ministerka kultúry Šimkovičová koná z pozície sily;– po 19:00 – že aj festival Pohoda má peniaze z Fondu na podporu umenia, ktorý chce ovládnuť SNS;– po 20:50 – že pre nekompetentnosť vedenia ministerstva kultúry vznikne medzi umelcami protitlak;– od 22:00 – čo ho najviac prekvapilo pri návštevách Ukrajiny;– po 22:30 – že ukrajinčina sa podobá na slovenčinu;– od 25:00 – že vybuchnutých panelákov ako ten v Prešove, sú na Ukrajine desaťtisíce;– po 28:20 – že ak vás bude niekto mlátiť, ťažko vám bude sused vysvetľovať, že máte pochopiť agresora;– od 29:20 – čo nesedí na argumentoch o tom, že treba za každú cenu mier a zastavenie zabíjania;– po 30:00 – akí budú headlineri tohtoročnej Pohody;– od 32:00 – ako môže mať úspešný a vypredaný festival finančné problémy a prečo sa nedá kúpiť lístok na jeden deň.
6/27/202439 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Alojzom Hlinom: Drancujú lesy a ešte to dvojnásobne predražili

Poslanec za SaS Alojz Hlina upozornil na prípad podľa neho dvojnásobne predraženej ťažby dreva v štátnych Lesoch SR. Tomáš Taraba (SNS) je pre neho ministrom ťažobného priemyslu. Zákonom o ochrane prírody, ktorý ako posledný vetovala prezidentka Čaputová, podľa Hlinu obce a mestá prídu o zeleň aj milióny eur. Získajú ich developeri.V podcaste s Alojzom Hlinom sa dozviete:– od 1. minúty – že posledný zákon, ktorý vetovala prezidentka Z. Čaputová, bol o ochrane prírody;– po 2:00 – že dôvodová správa tohto zákona hovorila, ako treba rúbať, aby bolo vidno medvede;– od 3:30 – ako poslanec Huliak klamal o podpore ZMOSu, pričom mestá a obce sú proti;– po 4:00 – že mestá a obce prídu o milióny, získajú ich developeri;– od 6:00 – či chceme z Bratislavy Mexico City alebo Bangkok;– po 8:00 – že ak prejde zákon ministra Tarabu, zomrú tisícky vtákov;– od 9:45 – či je účelom niektorých politík drancovať lesy;– po 11:40 – ako ministerstvo pôdohospodárstva podozrivo vysúťažilo predraženú ťažbu dreva;– od 14:00 – či túto kauzu vníma aj ministerstvo pôdohospodárstva;– po 17:00 – že za kalamitu na Horehroní je podľa neho zodpovedný aj exminister Vlčan;– od 20:00 – či EÚ mala zrušiť poľnohospodárske dotácie;– po 22:00 – že minister Taraba hrá len na lajky od svojich fanúšikov a na ochrane životného prostredia mu nezáleží;– okolo 25:00 – či máme ministra ťažobného priemyslu;– od 26:00 – že v SaS je len na návšteve;– po 27:00 – že pravica na Slovensku zomiera;– od 28:00 – že ľudia majú podľa neho šmýkať do roboty, pokojne aj do dvoch;– po 33:00 – či SaS prispela k politizácii verejnoprávnych médií;– od 35:00 – že ak koalícia na čelo STVR nominuje propagandistu, ďalšia vláda ho vymení.
6/20/202436 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Ivanom Bradom z RTVS: Ďalší štrajk môže ochromiť vysielanie

Vládna koalícia chce už tento týždeň v parlamente zrušiť RTVS a politicky ovládnuť jej nástupcu STVR. Protestujúci zamestnanci pripravujú ďalší štrajk. Ak nové vedenie prekročí červené čiary, štrajk môže za istých okolností aj ochromiť vysielanie, varuje dlhoročný investigatívny novinár relácie Reportéri Ivan Brada, aktuálne aj predseda slovenskej sekcie Asociácie európskych novinárov. V podcaste s Ivanom Bradom sa dozviete:– od 1. minúty – že naratív o aktivistických novinároch je klamstvo;– po 2:00 – ako investigatívni Reportéri zachraňujú štátu veľké peniaze;– od 3:20 – či by sa v rámci snahy o viac plurality malo diskutovať o nespochybniteľných faktoch ako tvar zeme;– po 8:40 – že redaktori RTVS neodídu a nezložia pero;– od 10:50 – či hrozí ďalší štrajk a či ochromí vysielanie;– od 13:00 – čo sú červené čiary, pri ktorých by mohlo dôjsť k väčšiemu štrajku;– po 15:30 – že je neakceptovateľné mať politicky volenú etickú komisiu, kde by politici posudzovali osobný život novinárov;– od 17:20 – ako poslanci Michelko a Huliak pri varení guláša sľubovali odstavenie novinárov od práce;– po 20:00 – že zákon o STVR svojvoľne zavádza vplyv Matice, ktorý sa dá napadnúť na Ústavnom súde SR;– od 22:00 – že ministerka Šimkovičová nie je hlavnou postavou svojho rezortu a aj zákon o STVR písal Lukáš Machala;– po 26:00 – ako s tvorbou zákona o STVR súvisí syn bývalého riaditeľa STV Nižňanského a ako minister Taraba uráža nemajetných občanov;– od 29:00 – ako vyzeralo ovládnutie STV v minulosti: cenzúra a sťahovanie reportáží;– po 31:00 – ako sa za Nižňanského éry v STV robila nadpráca v prospech Smeru;– od 33:00 – že ľudia sú po covide oklamaní a aktuálne hrozí, že STVR bude kopať za politikov a nie za bežných ľudí;– po 33:30 - ako za J. Rezníka scenzurovali reportáž o možnom plagiátorstve ministerky Kaľavskej.
6/19/202435 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Borisom Zalom: Robert Fico po atentáte manifestoval národný konzervativizmus

Podľa dlhoročného bývalého europoslanca za Smer Borisa Zalu bol prvý prejav premiéra po atentáte plný slovníka krajnej pravice. Následkom orbánistickej politiky môže byť aj vojna medzi európskymi krajinami. Potenciálne konflikty podľa neho brzdí iba EÚ. Ak aj Smer presadí za eurokomisára opäť Maroša Šefčoviča, jeho pozícia bude následkom smeráckej politiky oslabená a Slovensko tak v eurokomisii dostane len slabý rezort.V podcaste s Borisom Zalom sa dozviete:– od 1. minúty – že nárast krajnej pravice v Európe nie je taký veľký, ako sa interpretuje;– od 2:00 – že pomery v Európskom parlamente sa nezmenili;– po 4:00 – že Emmanuel Macron zostane vo funkcii aj keby prehral predčasné voľby;– od 5:00 – či sa mainstreamové strany v Európe približujú fašizoidným alebo naopak;– po 6:20 – že Európa na zvýšenie životnej úrovne potrebuje migráciu, lebo má nedostatok pracovných síl;– od 8:40 – že Orbánov revizionizmus môže priniesť vojnu aj k nám;– po 11:20 – či je orbánovskou predstavou o Ukrajine, že sa má jednoducho vzdať;– od 13:00 – ako Robert Fico po atentáte predniesol manifest národného konzervativizmu so slovníkom krajnej pravice;– po 13:30 – že takýto Smer sa ťažko zaradí medzi štandardných európskych sociálnych demokratov;– po 16:00 – či Smer takouto politikou oslabuje pozíciu Maroša Šefčoviča;– od 18:20 – že v RTVS ide o pokus podriadiť verejnoprávne médium neoľudáctvu a Hlinkovskej politike;– od 21:00 – že tradičná rodina je konštrukt a na Slovensku nikdy tradičnou nebola;– po 23:00 – že politici nemajú čo určovať moderátorov politických diskusií;– od 25:00 – či u nás prebieha orbanizácia médií;– po 29:00 – že Peter Pellegrini ako prezident prekvapí;– od 31:00 – či sa vôbec dá zmierovať sa s ľuďmi, ktorí na vás útočia.
6/14/202433 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Marekom Maďaričom: Robert Fico po atentáte získal príťažlivosť pre voliča Hlasu

Bývalý dlhoročný politik Smeru Marek Maďarič je dnes nestraník a nepolitik. Odpoveďou na rast krajnej pravice v Európe by podľa neho malo byť, aby ich oponenti robili lepšiu politiku. Tvrdí, že SNS stráca politické akcie a je nepomer medzi ich percentami a tým, čo všetko by chceli. Ako pokus o atentát zmení Roberta Fica, ešte iba uvidíme. Demokracia na Slovensku však podľa neho ohrozená nie je. V podcaste s Marekom Maďaričom sa dozviete: – od 1. minúty – prečo majú eurovoľby dosah na vnútornú politiku krajín ako Francúzsko a Belgicko;– po 4:00 – prečo stranu Marine Le Penovej nepovažuje za takú veľkú hrozbu;– od 8:00 – že odpoveďou na nárast tvrdej pravice je robiť lepšie politiku;– po 11:00 – či sa Smer hodí medzi eurosocialistov, ktorí sami seba nazývajú progresívcami, alebo skôr k Viktorovi Orbánovi;– od 13:00 – že eurosocialisti možno budú potrebovať piatich europoslancov Smeru;– po 14:40 – že Smer môže zmeniť názor na Ursulu von der Leyenovú;– od 17:30 – prečo by Robert Fico nemal ustúpiť SNS a mal by znova nominovať Maroša Šefčoviča na post eurokomisára;– po 19:30 – že SNS stráca politické akcie a musí to vidieť aj Smer;– od 21:30 – ako Robert Fico po atentáte získal príťažlivosť a ohrozuje to Hlas;– po 23:30 – že Matúša Šutaja Eštoka vníma ako nespojeného so Smerom;– od 26:50 – ako číta prvý prejav Roberta Fica po pokuse o atentát;– po 31:30 – či na Slovensku prebieha orbanizácia médií;– od 33:00 – že u nás nevlastnia médiá Ficovi ľudia a televízie nebudú provládne, ale neutralizované;– po 35:00 – že podľa neho nejde o koniec demokracie, aj keď tu naozaj prebieha zápas o jej podobu;– od 40:00 – že Viktor Orbán je fascinujúci a jeho tajomstvo nespočíva len v ovládnutí médií;– po 41:00 – že najdôležitejšie je, kto sa stane riaditeľom RTVS alebo STVR;– od 45:00 – že Martina Šimkovičová nie je najrozhodujúcejší človek na ministerstve kultúry.
6/13/202447 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU: Ako by mal podľa Smeru vyzerať mier? V diskusii sme sa pýtali ich kandidátky v eurovoľbách

Pozrite si poslednú diskusiu portálu Aktuality.sk pred eurovoľbami. Témou je európska zahraničná a obranná politika - možné zastavenie eurofondov pre Slovensko, Ukrajina a Rusko. Pozvanie prijali Katarína Roth-Neveďalová zo Smeru-SSD, Jaroslav Naď z Demokratov a Martin Poliačik z PS.Podľa kandidátky a europoslankyne Smeru K. R. Neveďalovej neexistuje žiadna hybridná vojna z Ruska. Jaroslav Naď z Demokratov oponuje, že Slovensko predsa pristihlo ruského agenta, ako platil prispievateľovi dezinfowebu. Kandidát za PS Martin Poliačik tvrdí, že je pre nás lacnejšie podporovať teraz Ukrajinu, ako keby sme mali po výhre Ruska masívne investovať do obrany.Malo by Slovensko prísť o eurofondy? Ťahá nás Smer do medzinárodnej izolácie? A je aj PS za zachovanie práva veta? Sledujte našu predvolebnú diskusiu.Dokedy máme podporovať Ukrajinu? A čo konkrétne znamená mier na bilboardoch? A hrozia Slovensku sankcie, ak naša súčasná vláda nezmení svoje správanie?
6/6/20241 hour, 7 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Jánom Figeľom: Naša politika upadá už 20 rokov, lebo volíme krikľúňov

Bývalý predseda KDH dnes kandiduje z posledného miesta kandidátky do europarlamentu. Ak sa prekrúžkuje, do EP nastúpi. Zodpovednosť za stav spoločnosti majú tí, ktorí mali najdlhšie moc, tvrdí Ján Figeľ. Aktuálne je aj súčasťou mierovej iniciatívy Vatikánu. Ako by podľa neho mala vyzerať komunikácia s agresívnym Ruskom?V podcaste s Jánom Figeľom sa dozviete:– od 1. minúty – či je politika naozaj teraz vulgárnejšia a agresívnejšia, alebo to tak bolo vždy;– po 2:00 – že problém podľa neho spôsobuje súčasný volebný systém;– do 5:00 – či problém nie je viac vo voličoch ako vo volebnom systéme;– po 5:20 – že politika žije na úkor budúcnosti;– od 6:40 – že zodpovednosť za rozdelenú a agresívnu spoločnosť majú tí, ktorí boli najdlhšie pri moci;– po 8:00 – že požadovať slušné Slovensko je primálo;– 9:55 – že viac ako slušnosť by sme mali chcieť spravodlivosť, aj keď to znamená väzenie pre zlodejov;– od 12:30 – že doplácame na to, že si volíme krikľúňov;– po 13:00 – či šírenie nenávisti nejde aj od kresťanistických politikov;– od 18:30 – čo hovorí na Ficov plán vykostiť KDH;– po 22:00 – či nastúpi do europarlamentu, ak prekrúžkuje Miriam Lexmann;– od 23:00 – že Ukrajinci by chceli mať naše problémy;– po 25:00 – či Európskej únii hrozí rozpad;– od 26:00 – či môže slovenský poslanec v EP presadzovať nejaké ideológie, alebo je to len fiktívna hrozba;– do 36:00 – čo môže slovenský europoslanec presadiť;– od 38:00 – či je možné prijať Ukrajinu do EÚ, ak bude vo vojne, alebo bude mať okupované územia;– po 41:00 – ako vyzerajú vatikánske rokovania o mierovej spolupráci USA a Ruska.
6/4/202449 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Richardom Sulíkom: Eurodotácie poľnohospodárom treba zrušiť

Líder kandidátky SaS do eurovolieb Richard Sulík tvrdí, že jeho najväčší konkurent v eurovoľbách je PS. Nemecká AfD bola podľa neho ešte pred pár rokmi voliteľná strana, no dnes by s nimi do frakcie už nešiel. Hovorí, že vojnu na Ukrajine môžu rozhodnúť americké voľby, lebo Európa jej podporu sama neutiahne.V podcaste s Richardom Sulíkom sa dozviete:– od 1. minúty – prečo podľa SaS potrebujeme medzinárodnú komisiu na vyšetrovanie atentátu;– po 2:40 – či chce odísť do europarlamentu aj pre toxickú atmosféru v slovenskej politike;– od 3:40 – že slovenský parlament utrpel na dôstojnosti pre pár kriklúňov;– po 4:00 – čo po ňom zostane v slovenskej politike;– od 5:00 – prečo je pre neho v eurovoľbách konkurentom PS a nie KDH;– okolo 7:00 – ako sa cíti vo frakcii s konzervatívcami z PiS a s talianskymi populistami G. Meloniovej;– po 11:00 – že v nemeckej ultrapravicovej AfD boli podľa neho pred pár rokmi velikáni a bola to voliteľná strana;– od 12:50 – či sa SaS neocitne po voľbách v europarlamente sama mimo frakcií, bez spojencov a vplyvu;– po 16:00 – že hlasovanie v EÚ funguje dobre a pre Orbána sa nemáme vzdať práva veta;– od 18:40 – či právo veta nebude brzdiť celú úniu, ak bude mať ešte viac členov;– po 24:00 – že ukrajinská vojna sa môže rozhodnúť v amerických voľbách;– od 30:00 – prečo treba zrušiť európske dotácie poľnohospodárom;– po 31:00 – či by zrušenie agrodotácií nespôsobilo kolaps európskeho poľnohospodárstva;– od 35:00 – že systém emisných povoleniek by mal platiť aj pre rodinné domy;– po 39:00 – čo treba zmeniť na Zelenej dohode a či sa máme zmieriť s oteplením planéty;– po 43:00 – že už nepodporí Ursulu von der Leyenovú za predsedníčku Európskej komisie;– po 44:00 – či je Robert Fico tým človekom, ktorý najviac spôsobil súčasnú polarizáciu slovenskej spoločnosti;– do 45:00 – kto nastúpi do europarlamentu za SaS, ak ho niekto prekrúžkuje.
5/31/202445 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Eduardom Hegerom: Ešte sa nevieme cítiť bezpečne

Ktorýkoľvek politik sa ešte nemôže cítiť bezpečne a úlohou vlády je zaistiť bezpečnosť, tvrdí expremiér Eduard Heger. Aj na neho bol plánovaný atentát. Ako funguje ochranka? Politici podľa neho nechodia bežne vo veste. Hovorí tiež, že je legitímne ďalej organizovať protesty proti vláde a že opozícia nesmie zostať ticho. Dúfa, že Roberta Fica neovládne túžba po pomste.V podcaste s Eduardom Hegerom sa dozviete:– od 1. minúty – ako si po atentáte na Roberta Fica hneď spomenul na to, ako ho chcel zabiť terorista z Teplárne;– po 2:50 – že hoci všetci lídri atentát správne odsúdili, ale nebolo správne odmietnuť stretnutie s prezidentkou;– od 3:50 – že ukazovať prstom na vinníkov mimo atentátnika nie je správne;– po 4:40 – že sa ešte stále nevieme cítiť bezpečne a akýkoľvek politik sa bude báť ísť medzi ľudí;– po 5:00 – či môžeme rozdeliť vinu za atentát a za polarizovanú spoločnosť;– od 16:00 – že ak za polarizáciu môžu nejaké médiá, tak sú to sociálne médiá a dezinformácie;– po 17:00 – že vláda nebude vedieť regulovať sociálne siete, lebo je to nadnárodná otázka;– od 22:00 – že vyjadrovať občiansky názor, hoci aj na protestoch proti vláde, je správne, lebo zmierenie neznamená, že máme byť ticho;– po 23:00 – že navrhovaných 100 dní pokoja, o ktorých hovorí PS, nie je správne riešenie;– po 24:00 – ako sa vyhol atentátu na svoju osobu;– od 25:40 – že politik nechodí bežne s vestou;– po 26:00 – ako funguje ochranka;– od 32:00 – že Robert Fico musel mať nejaké spravodajské informácie o hroziacom útoku, keď to sám predvídal;– po 33:00 – čo robia Demokrati v eurokampani a čo chcú presadzovať, ak by sa dostali do Európskeho parlamentu;– od 39:00 – že Demokrati podľa neho neprilievajú olej do ohňa, ale nemôžu byť v domácej politike ani eurokompani ticho;– od 41:00 – aký je jeho odkaz pre Roberta Fica.
5/22/202442 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Veronikou C. Ostrihoňovou: Mali by influenceri robiť politiku? A je v poriadku, keď niektorí z nich prišli kvôli tomu o spolupráce?

Kandidátka PS vo voľbách do europarlamentu Veronika Cifrová Ostrihoňová v relácii Na rovinu.Vo podcaste s Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou sa dozviete:– do 1. minúty – či nemá rodinné spojenie s biopalivovou lobby;– po 1:30 – ako zbohatla jej rodina;– od 2:00 – ako by sa zachovala, keby sa v Európskom parlamente hlasovalo o biopalivách;– po 4:00 – či hovorí celú pravdu, keď obhajuje komunikáciu svojho manžela s Mariánom Kočnerom;– po 4:50 – že o komunikácii svojho manžela s Kočnerom sa dozvedela, až keď to vyšlo verejne;– o 9:00 – či sa niekedy stretla s Marianom Kočnerom;– po 9:20 – či Marcelu Kosovú diskvalifikuje zabíjačka s Marianom Kočnerom a čím je to iné ako Sajfova komunikácia;– od 10:50 – čím je dnešný pokus o ovládnutie RTVS iný ako keď v roku 2017 SNS ovládla RTVS cez Jaroslava Rezníka;– po 12:20 – že vláda ide po slobode médií a chce monopol na informácie;– okolo 16:00 – či nemala z RTVS odísť skôr, aby svojou kandidatúrou nepoškodila inštitúciu;– od 18:00 – že mala ponuku kandidovať v eurovoľbách za koalíciu PS-Spolu už v roku 2019;– po 19:00 – čím bola zaujímavá pre PS a či si ju vybrali podľa počtu influencerov;– okolo 22:00 – či je jej instagram kanálom pre lídra kandidátky Ľudovíta Ódora;– po 25:50 – či ako influencerka prišla o komerčné spolupráce, keď vstúpila do politiky;– od 27:00 – či je v poriadku, že Rytmus a Attila Végh prišli o spolupráce po vyjadreniach podpory politikom;– po 30:30 – či by sme mali odsledovať Rytmusa na sociálnych sieťach;– od 31:00 – čo chce presadzovať v europarlamente;– po 32:00 – čo znamená udržanie Slovenska v Európe a či to nie je fiktívna hrozba;– od 36:00 – či nejde do EP presadzovať aj to, čo je už vlastne presadené a vyriešené;– po 36:50 – či si neodporuje, keď tvrdí, že bude dozerať na dodržiavanie európskeho práva na Slovensku a zároveň, že nebude žalovať v Bruseli;– od 38:00 – ako by mala EÚ regulovať sociálne siete;– od 39:20 – že chce na európskej úrovni presadiť jednotnú definíciu znásilnenia.
5/15/202440 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU so sudcom Gavalcom: Harabinov návrat by som vnímal s dešpektom

Miroslav Gavalec bol kedysi známy oponent harabinizácie justície, ktorého Štefan Harabin perzekuoval. Dnes je sudcom Súdneho dvora Európskej únie v Luxemburgu. Ak Slovensko poruší európske právo, luxemburský súd môže zasiahnuť, a to pokutou a aj tlakom na zmenu zákona. Môže sa to týkať RTVS, mimovládok či právneho štátu. Podľa sudcu Gavalca by sme mali sledovať, ako súd zasahoval proti Poľsku a Maďarsku.V podcaste so sudcom Súdneho dvora EÚ Miroslavom Gavalcom sa dozviete:– ako vníma nomináciu SNS Štefana Harabina na člena Súdnej rady SR;– že Jána Mazáka si váži, Štefana Harabina vôbec nie;– ako Harabin škodil justícii a ako už v minulosti zneužíval Súdnu radu;– či ide o útok na nezávislosť justície;– že by sme mali sledovať rozhodnutia Súdneho dvora EÚ voči Poľsku v oblasti právneho štátu;– ako sa bude riešiť, keď Slovensko poruší pravidlá právneho štátu;– ako môže EÚ donútiť slovenskú vládu zmeniť svoje rozhodnutia a aj prijaté zákony;– či môže EÚ zasiahnuť aj v prípade politického obsadenia RTVS;– že Európska únia a jej súd chránia hodnoty ako pluralita a demokracia;– či môže súd zasiahnuť aj preventívne;– že ak Slovensko prijme podobný zákon o mimovládkach ako Maďarsko, súd ho zastaví rýchlejšie;– o čom hovorí rozsudok SDEÚ, že zverejnením Threemy boli porušené práva Mariana Kočnera;– ako Súdny dvor EÚ zmenil a ešte stále mení Slovensko.(Poznámka redakcie: Rozhovor sme nahrávali v piatok 2. 5. v Luxemburgu.)
5/7/202429 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU live s prokurátorom Harkabusom: Čo bude s prípadom vraždy Jána Kuciaka?

Prokurátor, ktorý dozoroval aj prípad vraždy Jána Kuciaka, Matúš Harkabus, končí v rezorte prokuratúry. Ako bude ďalej pokračovať prípad? A aké sú problémy v praxi s novým trestným poriadkom?
4/30/202434 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Janou Bittó Cigánikovou: Pandémiu treba vyšetriť, ale Peter Kotlár je šašo

Ivan Korčok už má ponuku od SaS. Budú pokračovať protesty? A prečo chce podpredsedníčka strany odísť do Bruselu? Podľa Jany Bittó Cigánikovej ministerka zdravotníctva nič nerobí, no najhoršia vec na súčasnej vláde je strata nádeje ľudí, že na Slovensku niekedy bude spravodlivosť.V podcaste s Janou Bittó Cigánikovou sa dozviete:– od 1:30 min. – či vládny splnomocnenec Kotlár vtipkuje, alebo myslí svoje konšpirácie vážne;– po 4:00 – aká veľká hanba je, že pandémiu vyšetruje konšpirátor tohto typu;– od 6:00 – prečo by sme mali seriózne vyšetriť manažment pandémie;– po 8:00 – čo sa deje v zdravotníctve pod ministerkou Dolinkovou;– od 10:00 – prečo stále nemáme interrupčnú tabletku;– po 11:00 – prečo ambulancie začali vyberať poplatky;– od 13:00 – ako vláda nerieši ceny benzínu, keď sú vyššie, ako Smer kritizoval z opozície;– po 15:00 – čo hovorí na plán vlády použiť peniaze z dôchodkov na diaľnice;– od 19:00 – že ľudia si jedného dňa opäť zvolia pravicu;– po 19:30 – že najhoršie, čo vláda robí, je, že berie ľuďom nádej na spravodlivosť;– od 21:00 – ako nerozumie komunikácii KDH so Smerom a že zákon o medveďoch je scestný;– po 25:00 – či budú ďalšie protesty, napríklad na obranu RTVS;– od 30:00 – že do europarlamentu kandiduje aj pre sklamanie z toho, že Slováci si volia len bláznov a zlodejov;– po 32:00 – že v europarlamente chce presadzovať, aby sme ženy neposielali zbytočne pod nôž iba pre názor biskupov a náboženských fanatikov;– po 33:40 – že Ivan Korčok už má ponuku od SaS;– od 36:00 – že Richard Sulík bude mať vždy vplyv na dianie v SaS;– okolo 40:00 – v čom bude do budúcna rozdiel medzi SaS a PS.
4/25/202445 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Jurajom Rizmanom: Autokracia sa začína útokom na mimovládky, médiá a opozíciu

Partnera prezidentky Zuzany Čaputovej odvolali z Rady vlády pre mimovládne organizácie. Ak prejde zákon z dielne SNS, mimovládky budú môcť dostávať pokuty a bude ich môcť zrušiť ministerstvo vnútra. Pripomína, že v Maďarsku takýto zákon ohrozil eurofondy. Zuzana Čaputová sa podľa neho nechystá odísť z verejného života, jej plán je skôr mimovládna alebo akademická sféra. V podcaste s Jurajom Rizmanom sa dozviete:– od 1:30 min. – že v Rade vlády pre mimovládne organizácie pôsobil aj za vlád R. Fica a P. Pellegriniho;– po 3:00 – koho dosadila vláda do rady namiesto neho;– od 4:00 – že aj Petra Pellegriniho podporovali politické mimovládky;– po 5:40 – že zásah proti mimovládkam v Maďarsku ohrozil eurofondy;– od 7:00 – že problém zákona o mimovládkach nie je len stigmatizácia, ale aj pokuty a možnosť ich rušenia ministerským úradníkom;– po 10:00 – že každá autokracia sa začína vysporiadaním sa s občianskym sektorom, médiami a opozíciou;– od 12:30 – či vláda poškodí aj pomáhajúce mimovládky, napríklad domovy dôchodcov;– po 15:20 – že aj v USA majú zákon o zahraničných agentoch, ale to by u nás znamenalo označovanie ruských a čínskych vplyvových organizácií;– od 18:00 – že vláda sa nezaviazala k otvorenému vládnutiu;– okolo 20:00 – či zastavenie grantov a dotácií zastaví mimovládky;– po 21:00 – akú má náladu po voľbách a či sa nechystá odísť zo Slovenska;– od 24:00 – čo plánuje robiť Zuzana Čaputová po skončení prezidentského mandátu;– po 28:00 – na koho zaberajú príhovory prezidentky o krotení emócií;– od 30:00 – či Petrovi Pellegrinimu nebude chýbať prvá dáma;– po 31:00 – čo v neoficiálnej funkcii prvého gentlemana dokázal pre Slovensko;– na konci rozhovoru – či nechce podľa vzoru Hillary Clinton kandidovať aj on.
4/24/202434 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Františkom Mikloškom: KDH nekolaboruje. Kňaz Kuffa sa úplne mýli

Poslanec KDH František Mikloško hovorí, že zákon o medveďoch, ktorý im podporí koalícia, neznamená kolaboráciu. Pri ostatných konzervatívnych témach, ktoré otvára Robert Fico, mu KDH odkazuje, že hovorí nezmysly. Podľa Mikloška sa Ficovi ako komunistovi nedá veriť. Slovenskí biskupi sú podľa neho opatrní vo vyjadreniach aj preto, že majú v cirkvi aj nacionalistických kňazov. Sú voliči KDH odolní voči konšpiráciám?V podcaste s Františkom Mikloškom sa dozviete:– od 1. minúty – že Robert Fico je dobrý aj zlý policajt v jednej osobe;– po 3:00 – či KDH nepadá do Ficovej pasce;– od 6:00 – že Robert Fico straší úplnými nezmyslami, ktoré nehrozia, napríklad adopciami homosexuálov;– po 10:00 – že Robert Fico je komunista, ktorého neviaže žiadne z jeho slov;– od 14:00 – prečo podľa neho Peter Pellegrini začal zle;– od 15:40 – že kňaz Kuffa sa úplne mýli a používa demagógiu;– po 16:00 – že biskupi sú mierni, lebo niektorí kňazi sú nacionalisti a iní až predkonciloví konzervatívci;– od 18:00 – či si vie vybrať medzi pápežom Františkom a Benediktom XVI.;– po 20:00 – či pápež Benedikt XVI. môže za to, že Ján Orosch je arcibiskupom;– okolo 22:00 – či katolíci náhodou nie sú zraniteľní voči konšpiračným teóriám, keď tak ľahko naleteli na konšpiráciu o „gender ideológii“;– po 26:00 – čo by malo byť témou eurovolieb;– od 28:00 – že momentálne víťazí hrubá sila a to treba zastaviť;– po 31:00 – prečo KDH napísalo list do Bruselu, že nám nemajú zastaviť eurofondy;– do 35:00 – že KDH neskončí ako Maďarská aliancia na strane koalície.
4/19/202435 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Ľubomírom Daňkom: Korupcia na najvyšších miestach sa opäť nevyšetruje

NAKA už celé mesiace neodkryla jediný prípad väčšej korupcie, hovorí jej bývalý riaditeľ Ľubomír Daňko, ktorý aktuálne pracuje pre Nadáciu Zastavme korupciu. Podľa neho je v polícii taká nálada, že sa nikomu nechce púšťať do ničoho väčšieho. Ak minister Šutaj Eštok zruší NAKA, Slovensko príde o peniaze z plánu obnovy. Daňko hodnotí zákon o mimovládkach ako zle napísaný a vychádzajúci v ústrety len konšpirátorom.V rozhovore s Ľubomírom Daňkom sa dozviete:– od 1. minúty – prečo sa rozhodol neodísť zo Slovenska, ale bojovať proti korupcii;– po 3:00 – ako vláda šikanuje policajtov;– od 4:00 – že chcel zostať vyšetrovateľom NAKA, ale súčasný policajný prezident mu to neumožnil;– po 6:00 – či naozaj potrebujeme Národnú kriminálnu agentúru alebo by ju mohol minister pokojne zrušiť;– od 7:00 – že ak zrušíme NAKA, prídu nám ďalšie listy z Európskej komisie a nedostaneme peniaze z plánu obnovy;– po 9:00 – že nedostatok policajtov by vyriešili vyššie platy;– od 11:00 – aký je plat strážmajstra, ktorý riskuje život na ulici;– po 12:00 – že policajti nikdy nemuseli znášať toľko mediálnych útokov od obvinených osôb ako teraz;– od 13:00 – že ho ako mladého človeka motivoval k vstupu do polície vzťah k psom, nie detektívky;– po 14:30 – ako policajti vnímajú predvolebnú päťstoeurovku;– od 15:30 – že NAKA od januára nevyšetrila ani jeden prípad veľkej korupcie;– po 17:00 – ako sa policajti a úradníci boja púšťať do veľkých káuz;– od 19:00 – čo hovorí na návrh zákona, ktorý mieri proti mimovládkam;– po 20:30 – že koalícia klame, ak tvrdí, že tento zákon nie je v rozpore s právom EÚ;– od 24:00 – že autori návrhu, napríklad poslanec Huliak, nemajú naštudovanú problematiku a zákon napísali zle a nejasne;– po 27:00 – ako zákon vychádza v ústrety iba konšpirátorom.
4/17/202428 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Ľudovítom Ódorom: Treba pracovať na ponuke Ivanovi Korčokovi

Podľa expremiéra a lídra kandidátky PS do eurovolieb Ľudovíta Ódora by sa PS malo rozširovať do politického stredu a dať ponuku aj Ivanovi Korčokovi. Odpoveď však neočakáva v blízkej budúcnosti. Témou eurovolieb bude podľa neho Robert Fico. Tvrdí, že Slovensku netreba zastavovať eurofondy, keďže ich vláda ani poriadne nečerpá.V podcaste s Ľudovítom Ódorom sa dozviete:– od 1:00 – či je voličov druhej strany jednoducho viac;– po 2:30 – že aj voličom koalície dôjde, že boli oklamaní, najmä ak nebudú lacné potraviny, energie ani mier;– od 5:00 – že Robert Fico ešte pred 10 rokmi kampaňoval proti Maďarom, ale etnická politika už nefunguje;– po 12:50 – že treba pracovať na ponuke Ivanovi Korčokovi;– od 14:40 – kedy PS predstaví program do eurovolieb;– okolo 15:00 – že témou eurovolieb bude opäť Robert Fico, ktorý na všetkých štyroch svetových stranách vidí Putina;– od 16:00 – či chceme, aby nás v Bruseli reprezentoval Ľuboš Blaha s obrazom Che Guevaru;– po 17:00 – či Orbánovo vydieranie Európy cez právo veta nie je úspešná stratégia, ktorú zopakuje aj Fico;– od 19:00 – či bude mať Slovensko obrovskú medzinárodnú hanbu;– po 25:00 – či je za rozširovanie EÚ o Ukrajinu, Srbsko, Bosnu a ďalšie krajiny a či tým neprídeme o eurofondy;– po 27:00 – či sa majú slovenskí poľnohospodári obávať vstupu Ukrajiny od EÚ;– od 29:40 – že Slovensku netreba zastaviť eurofondy, lebo ich vláda vinou diletantstva ani nevie čerpať;– po 31:00 – či verí Robertovi Ficovi, že naozaj prepustí 30 percent úradníkov a či sa to vôbec dá;– od 36:00 – že vláda s rozpočtom skôr či neskôr narazí na realitu;– po 37:00 – že vláda by vyššou DPH úplne poprela svoje predvolebné sľuby, no ostatné spomínané opatrenia prinesú len drobné;– okolo 38:00 – ako dúfa, že vláda nesiahne na druhý pilier, v ktorom už obrala budúcich dôchodcov o miliardy;– po 40:00 – prečo všetci odborníci dávno vedia, čo treba urobiť, ale politici to nikdy nepresadia.
4/12/202442 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Mikulášom Dzurindom: Opozícia mohla pre Ivana Korčoka urobiť viac

Opozícia nezabrala v kľúčových baštách a nepozvala Ivana Korčoka na tribúny protestov. Čo je to za schizofréniu, pýta sa Mikuláš Dzurinda. Osobne neverí, že Ivan Korčok skončí v Progresívnom Slovensku. Robert Fico už podľa neho nie je slobodný človek. Ako reaguje na to, že v rámci naratívu o prezidentovi vojny na Ivana Korčoka vytiahli aj bombardovanie Juhoslávie? Opozícia nezabrala v kľúčových baštách a nepozvala Ivana Korčoka na tribúny protestov. Čo je to za schizofréniu, pýta sa Mikuláš Dzurinda. Osobne neverí, že Ivan Korčok skončí v Progresívnom Slovensku. Robert Fico už podľa neho nie je slobodný človek. Ako reaguje na to, že v rámci naratívu o prezidentovi vojny na Ivana Korčoka vytiahli aj bombardovanie Juhoslávie? V podcaste s Ivanom Korčokom sa dozviete:– od 1:50 min. – čo mohla opozícia urobiť viac pre Ivana Korčoka;– po 2:30 – že Peter Pellegrini mobilizoval pred druhým kolom aj v Bratislave a Košiciach;– od 5:00 – ako opozícia nepozvala Ivana Korčoka na pódium počas protestov;– po 7:30 – že Ivan Koročk je podľa neho "modrý", ale do strany Modrí nevstúpi;– od 11:00 – či sa chce opäť pokúsiť o spájanie pravice;– od 15:00 – že Robert Fico nehrá fér, iba fauluje;– po 15:50 – že zásah NATO proti Srbsku ukončil genocídu a priniesol mier;– po 21:00 – ako bude EÚ reagovať na Ficove útoky voči súdnictvu;– od 25:00 – že Robert Fico to prepískne a narazí;– po 28:00 – že chce dostať Európu na Slovensko;– od 30:00 – či sa dá v Bruseli bojovať za Slovensko alebo ide o demagógiu.
4/10/202436 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Andrejom Kiskom: Peter Pellegrini a Robert Fico sa môžu navzájom vydierať

Exprezident Andrej Kiska poslal peniaze na kampaň Ivanovi Korčokovi. Smeje sa nad sľubmi, ktoré kandidáti nemajú šancu naplniť. Robert Fico sa podľa neho už pokúsil úkolovať Petra Pellegriniho, aj keď ešte nie je ani zvolený. Tvrdí, že Pellegrini robí kampaň strašením, ale prezident nemôže ani odvolať vládu ani nijako ovplyvniť vojnu či mier. Do akej miery je legitímna debata o súkromí prezidenta?V podcaste s Andrejom Kiskom sa dozviete:– v 1. minúte – koľko peňazí poslal Ivanovi Korčokovi na kampaň;– od 1:40 – čím ho Ivan Korčok presvedčil už v októbri;– po 3:00 – či bude lepšie, ak bude v paláci politik;– od 5:00 – ktoré sľuby kandidáti nemajú šancu naplniť;– po 8:00 – či sa vôbec budú dať naplniť slová Ivana Korčoka, že bude spolupracovať aj s vládou Roberta Fica;– od 10:00 – ako by mohol Ivan Korčok limitovať Roberta Fica;– po 12:00 – že Peter Pellegrini sa podlizuje voličom Smeru a Štefana Harabina;– od 12:50 – ako sa Robert Fico už pokúsil úkolovať Petra Pellegriniho, čo má urobiť vo funkcii prezidenta;– po 14:20 – že prezident nemôže odvolať predsedu Ústavného súdu SR, a keby to Pellegrini ako prezident predsa urobil, zasiahla by EÚ;– od 15:50 – že Pellegrini robí strašiacu kampaň, ale hovorí o veciach, na ktoré prezident nemá dosah;– od 18:00 – že prezident bez vlády a parlamentu nijako neovplyvní vojnu a mier;– po 20:00 – či je prezident v zahraničnej politike vnímaný výraznejšie ako premiér;– od 21:00 – že stretnutie nášho ministra so Sergejom Lavrovom zo sankčných zoznamov bola hanba;– po 21:30 – že Peter Pellegrini v kampani hovorí veci, s ktorými ani on sám vnútorne nesúhlasí;– po 22:30 – či sa máme vo voľbách rozhodovať aj podľa toho, čo kandidát povie o Gaze a Náhornom Karabachu;– od 25:00 – že ak sa Pellegrini stane prezidentom, aj jeho súkromie bude sledované;– po 26:00 – do akej miery sa akceptuje, že prezident nemá prvú dámu;– okolo 27:00 – či je pravda, že si musel požičať manželku Miroslava Lajčáka ako prvú dámu;– po 28:00 – že Peter Pellegrini je vydierateľný, ale aj on môže vydierať Roberta Fica;– po 29:00 – do akej miery je nebezpečná vydierateľnosť prezidenta;– okolo 30:00 – či by mohol byť vydierateľný aj Ivan Korčok;– do 35:00 – ktoré z povolaní Andreja Kisku je najviac naplňujúce.
4/4/202435 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Petrom Weissom: Peter Pellegrini sklamal, podvolil sa Smeru

Hanbil som sa a bol som rád, že tam nie som, keď smeráci vykrikovali vulgarizmy o prezidentke republiky, hovorí bývalý spolustraník Roberta Fica Peter Weiss. Spolupracoval aj so stranou Hlas, ale sklamali ho a odišiel. Prečo ako bývalý predseda komunistickej strany nie je proruský?V podcaste s Petrom Weissom sa dozviete:– od 3. minúty – že SNS je krajná pravica a extrémisti z kandidátky ĽSNS;– po 3:50 – prečo on sám nekandidoval za prezidenta;– po 4:30 – že Peter Pellegrini je v pasci, lebo musí osloviť konšpirátorov;– od 6:30 – ako sa zmenila strana Hlas;– od 7:00 – že Pellegrini kedysi tvrdil, ako budeme potrebovať pomoc susedov, ak nás niekto napadne, a teraz to isté upiera Ukrajine;– po 8:20 – že pôvodne uveril Pellegrinimu, no ten sa nakoniec podvolil Smeru;– od 12:00 – prečo sú mnohí bývalí komunisti proruskí a Peter Weiss nie;– po 12:30 – že súčasný ruský režim nemá žiadne ľavicové prvky, naopak, je ultrakonzervatívny;– od 15:30 – ako si kritici EÚ neuvedomujú, že návrat k slovenskej korune by ich pripravil o všetky úspory;– po 16:50 – že ak sa snažíte kamarátiť s Ruskom a robiť politiku na štyri svetové strany, stratíte identitu aj spojencov;– od 21:55 – že aj Česko a Poľsko robia suverénnu politiku;– po 24:50 – ako sa hanbil za smerákov, ktorí v Nitre kričali vulgarizmy o prezidentke;– okolo 26:00 – že Smer vyhral voľby tým, že sa stal radikálnejším ako Republika, podobne ako Orbán predbehol Jobbik;– po 30:00 – ako Orbán ovládol Maďarsko zmenou volebného systému a postupným ovládnutím médií;– 32:20 – čo môžeme robiť v sebaobrane, aby sme neskončili ako Maďarsko;– do 35:00 – ako sa zmenil Robert Fico, ktorý kedysi bojoval proti Mečiarovi a dnes robí to isté ako on.
4/3/202435 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU so Štefanom Hamranom: Peter Pellegrini oklamal policajtov

Teroristická hrozba je teátro a politici súčasnej koalície vždy bojovali proti terorizmu len naoko, hovorí bývalý policajný prezident a dnes kandidát v eurovoľbách za Demokratov Štefan Hamran. Podľa neho Peter Pellegrini sľúbil policajtom z protiteroristickej jednotky podporu a zdroje, no jeho vláda v skutočnosti presadzovala škrty. Ako Maďari vnímajú Ivana Korčoka a s kým by sa mali spájať Demokrati?V podcaste so Štefanom Hamranom sa dozviete: – od 1. min. – že za tejto vlády už odišlo do civilu tisíc policajtov;– po 2:00 – že vláda zneužíva údajnú hrozbu terorizmu na politické účely;– od 3:00 – že dotyčný Tadžik zrejme nie je terorista, ale politický utečenec;– okolo 5:00 – že v tomto prípade už rozhodoval aj Navyšší súd SR;– po 7:00 – či nám naozaj na Veľkú noc niečo hrozí;– od 9:30 – ako P. Pellegrini oklamal policajtov z protiteroristickej jednotky;– po 10:00 – že toto nie je reálny boj s terorizmom;– od 13:40 – čo si má myslieť vyšetrovateľ Bombicovho prípadu, keď minister diskutuje s trestne stíhaným extrémistom;– od 16:00 – že Peter Pellegrini sľuboval, ako jeho ľudia nebudú chodiť do dezinformačných médií;– po 19:00 – že ako etnický Maďar z Komárna sa hanbí za šéfa aliancie Krizstiána Forróa;– od 20:00 – ako sa ľudia súčasnej vládnej koalície zachovali voči Hedvige Malinovej;– okolo 22:00 – ako sa slovenskí Maďari pozerajú na Ivana Korčoka a Viktora Orbána;– od 26:00 – že mal ponuky do politiky aj od PS a SaS, ale je mu bližší konzervativizmus;– po 31:00 – či by sa Demokrati mali spojiť opäť s Igorom Matovičom, KDH alebo SaS.
3/28/202437 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Krisztiánom Forróm: Značná časť Maďarov sa nepostaví za Korčoka

Viktor Orbán to robí dobre a tešia nás dobré vzťahy našej vlády s Maďarskom, hovorí predseda maďarskej Aliancie Krisztián Forró, ktorý kandiduje za prezidenta. Jeho strana je pripravená spolupracovať s každým, aj so Smerom. Rozvoj regiónov je pre nich dôležitejší než otázky demokracie a právneho štátu.V podcaste s Krisztiánom Forróm sa dozviete:– či je opozičný politik alebo na strane vládnej koalície;– či bol pripravený ísť do vlády so Smerom;– aká dôležitá je pre Alianciu ochrana demokracie a právneho štátu;– čo si myslí o vládnej novele Trestného zákona;– ako reaguje na roztržku slovenskej a českej vlády;– že ho tešia blízke vzťahy našej vlády s Viktorom Orbánom;– či to nie je práve Viktor Orbán, ktorý rozdeľuje V4 a aj slovenských Maďarov;– či vidí Orbána úplne nekriticky, alebo na ňom dokáže pomenovať aspoň jednu chybu;– čo hovorí na to, že Orbán ovplyvňoval slovenské voľby cez platenú videokampaň;– či maďarská vláda nezradila menšinovú stranu Aliancia, ak provládna televízia dala priestor Robertovi Ficovi a nie jemu;– prečo kandiduje, ak nemá šancu vyhrať;– či bude pred druhým kolom obchodovať s kandidátmi a čakať, kto mu čo ponúkne;– čo všetko podporovatelia maďarskej Aliancie nevedia zabudnúť Ivanovi Korčokovi;– či má Korčok vôbec šancu to napraviť, alebo je jeho podpora pre Alianciu prakticky vylúčená.
3/14/202427 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Věrou Jourovou: Fico pomáha Kremľu, s takouto zradou Európa nepočítala

Podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty, transparentnosť a právny štát Věra Jourová tvrdí, že ten, kto šíri ruskú propagandu ako Robert Fico, napomáha zločineckému režimu. Prenasledovanie novinárov smeráckymi „vlkmi“ je podľa nej absolútne škandalózne a ohrozuje to reputáciu Slovenska v zahraničí. Ako môže Európska komisia zasiahnuť? V podcaste s Věrou Jourovou sa dozviete: – od 0:30 min. – že Európska komisia sa pozerá na Ficovu vládu s obavami o európske peniaze;– po 1:30 – že EK nebola úplne spokojná s tým, ako vláda zapracovala ich pripomienky k novele Trestného zákona;– od 4:30 – že Európa sa bude pozerať na zmeny Trestného zákona, až keď budú platiť;– od 6:50 – aké páky a riešenia má EÚ na slovenskú vládu;– po 7:40 – že Poľsko dostalo za porušovanie pravidiel právneho štátu pokutu milión eur denne;– od 8:50 – že slovenská vláda by nemala mať ľahký spánok v prípade platieb z plánu obnovy, ktoré už boli pozastavené;– po 11:20 – že EÚ nepotrebuje opozíciu, aby vedela, čo sa deje na Slovensku;– okolo 13:00 – že každý, kto sa snaží oslabiť Ukrajinu, napomáha Kremľu, a kto šíri ruskú propagandu, zrádza spojencov;– po 16:00 – že základné pravidlá EÚ nepočítali s takýmto typom zrady, že vlády pôsobia, ako keby hrali s nepriateľom;– od 18:30 – že rétorika proti občianskej spoločnosti je ako z autoritárskeho menu;– po 16:00 – že viac politických lídrov z iných štátov by sa malo vyjadrovať proti našej vláde ako napríklad poľský premiér Donald Tusk;– po 17:30 – či naša vláda pôsobí, že hrá s nepriateľom;– od 19:00 – že politika víťaza, ktorý berie všetko, ide proti menšinám, a to aj sexuálnym;– po 20:00 – že konanie proti Orbánovmu Maďarsku sa v takejto veci už začalo;– od 21:30 – ako môže EÚ zasiahnuť proti rušeniu peňazí mimovládkam;– po 23:00 – že občianska spoločnosť často supluje štát;– od 24:00 – že je absolútne škandálne, aby „Ficovi vlci“ prenasledovali novinárov;– po 25:00 – že takéto správanie ohrozuje reputáciu vlády aj Slovenska;– od 27:50 – či existujú dôkazy, že Viktor Orbán ovplyvňoval voľby na Slovensku.
3/5/202429 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU so Samuelom Migaľom z Hlasu: Ukrajina sa má brániť diplomaticky, nie vojensky

Výroky Erika Kaliňáka o vojne proti novinárom ma mrzia, hovorí poslanec za stranu Hlas-SD a bývalý novinár Samuel Migaľ. Prečo ako novinár poberal peniaze zo štátu a prečo použil covidovú dotáciu na videoklip vlastnej dcéry? Do eurovolieb budú za Hlas kandidovať napríklad Ján Ferenčák a Branislav Ondruš.V podcaste so Samuelom Migaľom sa dozviete:– od 1. minúty – prečo Peter Pellegrini zdržiava podpis trestného zákona;– od 1:50 – či za dva týždne zmenil názor na premlčacie doby pri znásilneniach;– po 4:50 – či ide o vyšachovanie Ústavného súdu SR;– od 5:30 – prečo ani po toľkých opravách nevypustili zo zákona premlčanie prípadov Výboha, Haščáka či Žigu;– od 8:00 – čo si myslí o prípade kolegu Petra Žigu;– po 9:00 – či sa prípad Žiga premlčí alebo nie;– od 10:30 – či je Pavol Gašpar dobrý kandidát na šéf SIS;– okolo 15:00 – prečo sa koalícia snaží obísť prezidentku a dostať do SIS svojho nominanta;– po 15:30 – že okrem Gašpara sa hovorí aj o nominácii Mariána Saloňa;– od 18.30 – že ho mrzia výroky Erika Kaliňáka o novinároch;– od 21:00 – ako sa cíti ako bývalý lustrovaný novinár v koalícii, ktorej šéfuje Robert Fico;– od 23:00 – že špeciálnej prokuratúre sa podľa neho "vymyslela práca";– od 26:00 – či Robert Fico preháňa a straší, ak hovorí o údajnom možnom posielaní spojeneckých vojakov na Ukrajinu, keď ide maximálne o odmínovanie;– po 29:00 – či nie sú slová Petra Pellegriniho o mieri naivné, imaginárne a nereálne;– od 33:30 – že Ukrajina sa má brániť diplomaticky, nie vojensky;– po 35:00 – prečo Peter Pellegrini nechodí do predvolebných diskusií;– od 36:00 – že Pellegrini nebude na konci kampane skrytý a bude diskutovať aj s Ivanom Korčokom;– od 37:00 – kto bude kandidovať za Hlas-SD v eurovoľbách;– od 38:00 – či nebola chyba použiť covidové dotácie na videoklip jeho dcéry;– po 41:00 – či nebol v konflikte záujmov ako novinár, keď poberal dotácie z ministerstiev, o ktorých mal informovať;– po 42:30 – že jeho občianske združenie nebolo prietokovým ohrievačom dotácií;– od 43:00 – že jeho dcéra chodila na ZUŠ a preto účinkuje v klipe na dotovanú pesničku;– po 43:45 – či pravidlá TV JOJ nezakazujú poberať peniaze od inštitúcií, o ktorých informoval;– po 44:00 – že je veľkým fanúšikom NATO a preto ho propagoval;– od 44:45 – ako tvrdí, že za vlády Petra Pellegriniho nič nečerpal.Poznámka redakcie: Poslanec Migaľ v rozhovore tvrdí, že nepoberal dotácie za vlády Petra Pellegriniho. V Centrálnom registri zmlúv sú dve konkrétne zmluvy z roku 2018 a 2019, ktoré hovoria o opaku.
2/29/202446 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU so Stankou Harkotovou: Fico len odvádza pozornosť, diskusie o zapojení spojeneckých vojakov sa nevedú

Reportérka Aktualít Stanislava Harkotová žije a pôsobí na Ukrajine a konflikt sleduje už od roku 2014. Prezident Zelenskyj podľa nej včera jasne vylúčil, že by sa diskutovalo o zapojení akýchkoľvek spojeneckých vojakov do konfliktu. V akom stave je vojna, aká nálada panuje na Ukrajine a prečo sa nerokuje o mieri?V podcaste so Stanislavou Harkotovou sa dozviete:– od 1. minúty – či Robert Fico iba straší, ak hovorí o eskalácii konfliktu a možnej hrozbe zapojenia slovenských vojakov;– po 2:00 – čo na niečo takéto hovorí ukrajinský prezident;– od 3:00 – prečo padla Avdijivka;– po 4:30 – že Ukrajinci stále majú nádej, ale sú už realistickejší;– od 6:30 – či je nálada v Ukrajinskej spoločnosti ako počas covidu v tej slovenskej - že s časom sa strácajú sily;– od 8:00 – že Ukrajinci si uvedomili svoju totálnu závislosť na dodávkach zbraní zo západu;– od 12:00 – že rok 2024 bude rokom ukrajinskej obrany;– po 14:00 – že ak front zamrzne, padá pozornosť západu a to je pre Ukrajinu zle;– od 16:00 – prečo sa nerokuje o mieri;– po 17:30 – že Ukrajinci nemajú žiadnu záruku, že aj keby uzavreli mier, nebudú na nich ďalej padať rakety;– od 19:40 – na čo budú Ukrajine stačiť momentálne prisľúbené dodávky zbraní;– od 24:00 – či Ukrajina prehrá, ak jej ďalej budeme dodávať zbrane len "po lyžičkách";– po 26:40 – aká je odpoveď na Ficovu otázku, čo my máme s vojnou na Ukrajine;– od 27:50 – či Slovensko chce, aby sa bojovalo v Karpatoch;– od 31:00 – že Rusi dnes nemajú na to, aby prišli k Litve, ale ak ovládnu Ukrajinu, získajú aj jej vojenský potenciál.Mentioned in this episode:Vražda Jána a Martiny – Vyšetrovanie
2/27/202433 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Romanom Mikulcom: Fico chce, aby už nikto nevypovedal na Smer

Exminister vnútra Roman Mikulec tvrdí, že účelom zmien v trestnom práve je, aby už nikto ďalší nikdy nezačal rozprávať o biznisoch nominantov Smeru. Odídencov z hnutia označil za klamárov a chystá sa kandidovať v eurovoľbách. V podcaste s Romanom Mikulcom sa dozviete: – či aj hnutie Slovensko chystá podanie na Ústavný súd;– že bývalé OĽaNO v opozícii nie je izolované a spolupracuje s ostatnými stranami;– čo čaká od Ústavného súdu;– či vôbec ÚS bude môcť zasiahnuť, ak Peter Pellegrini zdržiava publikovanie Trestného zákona v Zbierke zákonov;– či vysoké tresty naozaj znížili kriminalitu;– že na korupciu to neplatilo, lebo sa ju Ficove a Pellegriniho vlády rozhodli nevidieť;– či to policajti za jeho ministrovania naozaj neprehnali s vykopávaním dverí;– či sa nezneužívala väzba na získavanie výpovedí;– prečo odišla časť bývalého OĽaNO na čele s Petrom Kremským a Máriou Šofranko;– či podporuje prezidentskú kandidatúru Igora Matoviča a či neuškodí Ivanovi Korčokovi;– že bude kandidovať do Európskeho parlamentu;– ako číta vývoj vojny na Ukrajine;– či je Smer aktérom hybridnej vojny.
2/22/202440 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Ľubicou Karvašovou z PS: Robert Fico nie je Orbán, ale vzďaľujeme sa od hodnôt EÚ

Ľubica Karvašová je nová tvár PS do eurovolieb. Pôsobila ako poradkyňa pre európske záležitosti pre premiérov Igora Matoviča, Eduarda Hegera a Ľudovíta Ódora. Podľa nej je vstup Ukrajiny do EÚ plánom na rozvoj východného Slovenska a Únia môže mať časom až 36 členov. Farmári sa budú musieť pripraviť na budúcnosť tak, že nebudú konkurovať lacným ukrajinským produktom, ale budú zrejme pestovať niečo iné.V podcaste s Ľubicou Karvašovou sa dozviete:– od 1. min. – či sa nebojí, že ju úplne zatieni kandidatúra Veroniky Cifrovej-Ostrihoňovej;– po 2:00 – čo si myslí o protestoch farmárov, okrem iného aj proti EÚ;– od 4:00 – či majú slovenskí farmári chovať a pestovať niečo iné ako doteraz;– po 7:00 – že po vstupe Ukrajiny do EÚ sa bude naše poľnohospodárstvo prispôsobiť novej realite;– od 9:00 – či nemajú farmári priveľa dotácií z EÚ;– od 11:00 – že Robert Fico nie je nový Orbán, lebo zatiaľ v EÚ nič neblokuje, ani sa tým nevyhráža;– po 15:00 – že sa odkláňame od európskych hodnôt;– od 16:00 - čo hrozí Slovensku, ak sa súčasný vývoj nepodarí zastaviť;– po 19:00 – že komisia nám nemôže okamžite zastaviť eurofondy, ale môže tlačiť na dodatočné zmeny v Trestnom zákone;– od 24:00 – aké témy by mali dominovať kampani pred eurovoľbami;– od 27:00 – že budúci vstup Ukrajiny by mohol priniesť rozvoj východného Slovenska už dnes;– okolo 30:00 – na aké zmeny sa počas transformácie priemyslu majú pripraviť robotníci v slovenských automobilkách;– po 34:00 – či je dobrý nápad prijať Srbsko do EÚ;– od 35:00 – že Európska únia sa musí pripraviť na to, že bude mať časom 36 členov a upraviť hlasovanie tak, aby nás to neparalyzovalo;– po 38:00 – že migrácia a LGBTIQ+ nie sú témy, ktoré by definovali európsku politiku.
2/21/202439 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Jaroslavom Naďom: Ak sa proruský konšpirátor stane šéfom SIS, Slovensko nedostane informácie

Predseda Demokratov bude viesť ich kandidátku do eurovolieb. Podľa neho SIS pod vedením Pavla Gašpara nedostane informácie, lebo sa naši zahraniční partneri budú báť, že uniknú ruskej ambasáde. Naď tvrdí, že Slovensko reálne neminulo na obranu vyčlenené dve percentá HDP, a tak neplníme požiadavku NATO. Čo si myslí o Trumpových rečiach, že by nás v prípade vojny USA nebránili? Robert Kaliňák podľa neho nakoniec nemení zmluvu DCA.V podcaste s Jaroslavom Naďom sa dozviete:– od 1. minúty – že Robert Fico si v Pavlovi Gašparovi našiel svojho Lexu;– po 1:30 – že Pavol Gašpar je proruský konšpirátor, ktorý hovoril o zabití Daniela Lipšica;– po 2:00 – aké informácie by nám spojenci neposkytli;– po 3:00 – že existujú spravodajské informácie o prepojení strany Smer na ruskú ambasádu;– od 7:00 – že prezidentka by nemala Gašpara vymenovať, inak ohrozí funkčnosť SIS;– po 8:40 – že súčasná vláda nedala celé dve percentá na obranu, a preto zrejme opäť nesplníme kritériá NATO;– od 10:00 – čo si myslí o výrokoch Donalda Trumpa, že USA by nemali brániť štáty, ktoré nedávajú na obranu aspoň dve percentá HDP;– po 13:00 – že ak chceme v Európe mier, musíme sa pripravovať na vojnu;– od 14:50 – že Putin je blázon, ktorému neprekáža poslať na smrť 350-tisíc mladých mužov;– po 18:30 – že NATO zatiaľ Ukrajine nedalo ani dve percentá nášho potenciálu;– od 19:00 – aké najväčšie nezmysly šíri slovenská vláda o Ukrajine;– po 20:30 – že vláda nejde meniť zmluvu DCA so Spojenými štátmi a iba sa tak tvári;– od 22:00 – že minister zahraničných vecí podľa neho nie je šťuka, ale lenivý kapor;– po 23:50 – či sa Orbánovi vracia investícia do Fica;– od 26:00 – prečo Demokrati nie sú súčasťou protestov proti Trestnému zákonu;– po 27:00 – že by bolo treba urobiť generálny štrajk alebo blokádu dopravy;– od 28:00 – na čo je vôbec potrebná strana Demokrati;– po 30:00 – či posun PS do stredu s Ľudovítom Ódorom neznamená zmenšenie priestoru pre Demokratov;– od 32:00 – prečo sa Eduard Heger fotil s kontrovezným konšpirátorom a ideovým otcom incelov Jordanom Petersonom;– okolo 40:00 – aký je postoj Demokratov k prezidentským voľbám.Mentioned in this episode:Vražda Jána a Martiny – Vyšetrovanie
2/16/202441 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Michalom Šimečkom: Fico naťahuje čas, koalícia chce ešte pritvrdiť

Trestný zákon leží na stole u Roberta Fica, ktorý tým naťahuje čas, tvrdí líder opozície a predseda PS Michal Šimečka. Od pozastavenia eurofondov sme podľa neho ešte ďaleko, no vládna koalícia sa chystá ešte pritvrdiť po prezidentských voľbách. Pritvrdia vtedy aj protestujúci? Kedy bude ďalší protest?V podcaste s Michalom Šimečkom sa dozviete:– v 1. až 3. minúte – či budú ďalšie protesty a či majú tento týždeň prestávku;– od 3. minúty – že Robert Fico naťahuje čas pri podpisovaní Trestného zákona a môže sa stať, že ho Ústavný súd nestihne pozastaviť;– po 8:30 – že vládna koalícia sa chystá ešte pritvrdiť po prezidentských voľbách;– od 10:40 – čo bude opozícia na trestnom zákone napádať na Ústavnom súde;– od 13:00 – či budú napádať aj konflikt záujmov poslancov Tibora Gašpara a Petra Žigu pri hlasovaní;– po 14:00 – kedy budú odvolávať ministerku kultúry;– od 16:00 – že Peter Pellegrini sa v prezidentskej kampani skrýva a nechce diskutovať s Ivanom Korčokom;– po 19:00 – prečo Ivan Korčok nie je na pódiu opozičných protestov;– od 21:00 – čo sa píše v listoch Európskej komisie Slovensku a či jej minister Susko neustúpil dostatočne;– okolo 22:00 - či nám hrozí, že prídeme o eurofondy;– po 24:00 – že Francúzi, Nemci a Holanďania chcú mať istotu, že eurofondy sa u nás nerozkradnú;– od 26:00 – či si Fico s Orbánom v tomto budú držať chrbát navzájom a či to Slovensku pomôže;– po 28:30 – akú úlohu v otázke eurofondov zohráva PS;– od 30:00 – ako reaguje na výhrady SNS voči hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi;– po 33:00 – že na kandidátke PS do eurovolieb budú aj ďalšie nové tváre a budú to ženy;– od 34:00 – či je Ľudovít Ódor pre PS stranícky káder v zálohe.Mentioned in this episode:Vražda Jána a Martiny – Vyšetrovanie
2/14/202435 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Viliamom Karasom: Prezidentka by mala zákon podpísať, Ústavný súd vie reagovať rýchlo

Exminister spravodlivosti a expert KDH na tento rezort Viliam Karas by odporučil prezidentke Zuzane Čaputovej, aby podpísala trestný zákon a dala tak sudcom šancu včas zasiahnuť. Podľa neho sa premlčacie doby znižujú úplne bezdôvodne a tento zákon najviac poškodí obete trestných činov. Hrozí, že väznice prepustia 900 väzňov, väčšinou zlodejov. Otvoria sa tiež nové možnosti pre ekonomických podvodníkov.Mentioned in this episode:Vražda Jána a Martiny – Vyšetrovanie
2/12/202440 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Máriou Kolíkovou: Prezidentka môže šokovať. Ak podpíše, dá čas súdu zachrániť ÚŠP

Exministerka spravodlivosti a poslankyňa za SaS Mária Kolíková hovorí, že ak by prezidentka podpísala Trestný zákon, dala by Ústavnému súdu dostatok času na pozastavenie účinnosti. Dala by sa tak aspoň dočasne zachrániť špeciálna prokuratúra a predišlo by sa aj premlčaniu veľkých káuz. Mentioned in this episode:Vražda Jána a Martiny – Vyšetrovanie
2/10/202445 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Branislavom Gröhlingom: Navrhnem generálny štrajk

Jediný kandidát na predsedu SaS navrhne ostatným opozičným stranám, aby v protestoch pritvrdili a skúsili generálny štrajk. Igora Matoviča považuje za stand-up komika. Vláda podľa neho určite nevydrží celé štyri roky. Ak sa stane predsedom, do strany prinesie nové tváre a to aj v ekonomickej oblasti.V podcaste s Branislavom Gröhlingom sa dozviete:– od 1. min. – dokedy budú pokračovať protesty v uliciach;– od 3. min. – že Matovičovskú formu určite nenaberú, lebo ho považuje za stand-up komika;– od 4:30 – že SaS navrhne generálny štrajk;– po 7:30 – že všetko smeruje k tomu, aby bola premlčaná kauza Miroslava Výboha, ktorá sa má pojednávať už 4. marca;– od 14:00 – že každý v koalícii fackuje Hlas;– po 15:00 – že táto vláda nevydrží plné štyri roky;– od 16:00 – že väčšine prezidentských kandidátov ide len o sebaprezentáciu;– po 18:00 – či zostane jediným kandidátom na predsedu SaS;– po 23:00 – či ich nepochová rast PS a či sa nespoja;– od 25:00 – či by ponúkol Ivanovi Korčokovi stranu, ak prehrá prezidentské voľby;– po 27:00 – či SaS nie je ekonomicky pozadu vo Friedmanovských dogmách zo 70. rokov;– po 30:00 – kto môže za zlé výsledky slovenských žiakov v testoch PISA a či sme už na ceste k zlepšeniu.Mentioned in this episode:Vražda Jána a Martiny – Vyšetrovanie
2/3/202434 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Igorom Matovičom: Ako môže blázon z ulice ohroziť Korčoka?

Podľa Igora Matoviča by sa patrilo, aby sa mu Ivan Korčok ozval. Chce len zvýšiť účasť, reálne pomôcť opozičnému kandidátovi, alebo mu môže aj ublížiť? Námestia podľa neho nič nedosiahli, pozmeňováky považuje za naplánovanú stratégiu koalície a podporil by generálny štrajk. Tvrdí, že vláda si ide zlegalizovať kradnutie. V podcaste s predsedom hnutia Slovensko sa dozviete:– od 1. min. – či sa pýtal Ivana Korčoka, či vôbec stojí o takúto formu podpory;– okolo 2:00 – či naozaj aspoň trošku netúži byť prezidentom;– od 3:00 – aké otázky bude klásť Ivanovi Korčokovi o páde vlády a SaS;– po 6:00 – či politik môže hodnotiť novinárov;– po 6:30 – či nemôže Ivanovi Korčokovi skôr ublížiť;– od 7:30 – či paradoxne nepomôže Pellegrinimu, ak bude na neho útočiť;– od 9:50 – že po prípadnom Pellegriniho víťazstve hrozí prezidentská amnestia pre spriaznených ľudí;– po 10:40 – že Andrej Danko ešte pokojne môže vyobchodovať zmenu volebného systému za iný mocenský zisk;– od 12:00 – či nemôže Ivanovi Korčokovi hroziť osud Eduarda Kukana, ktorý sa nedostal do druhého kola, lebo mal veľa protikandidátov;– po 12:50 – že nie je silný kandidát;– 14:00 – že postavenie dvoch kandidátov je dôkaz, že nechcú stavať súpera Ivanovi Korčokovi;– od 15:00 – či si ľudia nevedeli spraviť názor jeho vládu priamo a bez novinárov;– od 16:00 – ako médiá Penty pomáhali stranám súčasnej koalície;– po 18:50 – koho myslel múdrosráčmi;– od 20:00 – prečo sa nepoučí z kritiky, keď ho kritizovalo 90 percent Slovenska;– po 21:00 – či nie je problém, že všetko stále mení;– po 22:00 – že v polovici médií má Fico ustlané na ružiach;– po 23:30 – či ktokoľvek, kto spolupracoval s Matovičom, skončil zle;– od 27:00 – že bez neho by bol v politike pokoj;– po 28:00 – že námestia nedosiahli takmer nič, ústupky boli od začiatku vládna stratégia a pokojne by podporil generálny štrajk;– od 30:00 – že ostrakizácia jeho hnutia je cesta k Orbánovi, lebo bez Matoviča túto vládu nikto neporazí;– po 31:30 – či neľutuje, že uľahčil vláde výmenu policajného prezidenta a úradníkov pravidlami, ktoré zaviedla jeho vláda;– po 32:00 – že vláda si ide zlegalizovať kradnutie;– po 33:00 – aký má plán s eurovoľbami;– od 34:00 – že v europarlamente by zomrel;– po 34:30 – či do eurovolieb postaví Jozefa Pročka.Mentioned in this episode:Vražda Jána a Martiny – Vyšetrovanie
2/2/202435 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Irenou Bihariovou: Bude sa menej stíhať extrémizmus aj online kriminalita

Ak prejde vládna trestná novela, vyšetrovanie extrémizmu sa vráti do regiónov. Tam to vyzeralo tak, že ani hajlovanie nevyhodnotili ako extrém, hovorí podpredsedníčka PS Irena Bihariová. Robert Fico v Davose podľa nej prispel k diskriminácii Rómov na Slovensku, ktorá je taká silná, že ešte aj jej vzdelaný brat mal problém zamestnať sa v IT sektore. Návrat Zuzany Čaputovej do PS sa nechystá.V podcaste s Irenou Bihariovou sa dozviete:– od 1 min. – aký zmysel majú protesty a či v parlamente rečnia do tmy;– od 5:00 – že v Nemecku chodia páchatelia na tvrdo do väzenia podľa závažnosti skutku, nie na podmienku von, ako navrhuje vláda;– po 8:30 – že vláda myslí len na práva páchateľov a zabúda na práva poškodených;– po 9:50 – či kriminálnici naozaj ujdú spravodlivosti a či by to bolo v rozpore s ústavou;– po 13:00 – ako vyzerá artikulácia a symptómy únavy Andreja Danka pri vedení schôdze;– po 14:00 – čo sa stane s vyšetrovaním extrémizmu, ak prejdú zmeny v trestnom práve;– okolo 16:00 – že v minulosti okresní policajti ani hajlovanie nad obeťou nevyhodnotili ako extrémizmus a teraz to hrozí znova;– po 19:00 – že po zániku NAKA policajti nebudú vedieť stíhať online kriminalitu;– po 23:50 – ako sa Robert Fico vo Švajčiarsku sťažoval na slovenských Rómov a ako vyzerá diskriminácia v praxi;– od 28:00 – koľko by zostalo z rečí Roberta Fica o suverenite, keby sme nemali za chrbtom spojencov z USA;– po 30:00 – či by do PS prijali naspäť Zuzanu Čaputovú;– do 35:00 – či sa organizátori protestov rozhádajú na podpore Ivana Korčoka.
1/23/202435 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s G. Mesežnikovom: Fico pôjde do konca. Odpor občanov je väčší, než čakali

Peter Pellegrini už ľutuje, že koalícia chcela zmeny presadiť rýchlo a môže mu to prehrať prezidentské voľby, myslí si politológ Grigorij Mesežnikov. Podľa neho sa na odpor proti únosu štátu správne postavila aj prezidentka. Kedysi predpovedal útok Ruska na Ukrajinu, dnes tvrdí, že Rusko sa pripravuje na väčšiu konfrontáciu s nami. V podcaste s Grigorijom Mesežnikovom sa dozviete: – že občania aj vďaka prejavu prezidentky a slovám ako „generálna amnestia“ pochopia, že ide o pokus o ohrozenie liberálnej demokracie; – že takýto prejav prezidenta Slovensko ešte nezažilo; – aký zmysel majú protesty; – že zmeny zasahujú do podstaty demokratického systému; – ako protesty poškodia prezidentskú kampaň Petra Pellegriniho; – či Andrej Danko môže Pellegriniho ohroziť; – čo by mal robiť Ivan Korčok; – že hlasovanie v Európskom parlamente číta ako varovanie; – že aj za Mečiara bolo ministerstvo zahraničných vecí vo svojich vyjadreniach opatrnejšie ako dnes; – či nám tu vzniká tandem Fico Orbán a aké to bude mať dôsledky; – že Rusko sa teraz pripravuje na väčšiu konfrontáciu s nami a chce zasiahnuť do suverenity niektorej krajiny NATO; – že Rusku treba ukázať zuby, lebo kompromisy považujú za slabosť;– či v zahraničí berú Roberta Fica vážne; – či padne vláda, ak by Peter Pellegrini vyhral voľby a či zaberie tlak EÚ; – ako sa skončí vojna na Ukrajine; – či Ukrajina niekedy dobyje naspäť Krym; – že pravdepodobnosť vojny na území Slovenska nie je nulová; – čo by sa stalo s Európou, keby sa Donald Trump stal opäť americkým prezidentom a či sa to naozaj môže stať.
1/19/202445 minutes, 1 second
Episode Artwork

NA ROVINU s M. Majerským: Rozdiel medzi Dankom a Zochovou? Nikto pri semafore nestál

Predseda KDH od prezidentky čaká, že bude zajtra v parlamente tvrdá. Jeho strana môže vycúvať z protestov, ak by sa zmenili na prezidentskú kampaň Ivana Korčoka. V prezidentských voľbách zatiaľ čakajú na konzervatívneho kandidáta. S Korčokom sa stretnú, no bude ich musieť presviedčať.V podcaste s Milanom Majerským sa dozviete:– že nepodporuje kritiku Slovenska na pôde Európskeho parlamentu;– že od Poľska a Maďarska sa máme čo učiť pri čerpaní eurofondov;– že návrhy trestných noviel sa nepáčia už ani generálnemu prokurátorovi;– či hrozí odchod KDH z protivládnych protestov;– že Viliam Karas za KDH predstaví pozmeňujúce návrhy k trestnému právu pripravené 200 odborníkmi;– že podľa neho je rozdiel medzi Dankovou nehodou a smrťou študentov na Zochovej iba to, že pri semafore nikto nestál;– prečo opozícia neodvoláva Petra Žigu;– čo si myslí o zisteniach GP v polepšovniach;– prečo KDH zmenilo názor a nepostaví vlastného kandidáta na prezidenta;– že stále čakajú, či sa prihlási konzervatívny kandidát;– že meno Erika Jurinová z Matovičovho hnutia Slovensko ho prekvapilo;– že Ivan Korčok ich zatiaľ nepresvedčil, ale majú na pláne stretnutie;– či prípadné zvolenie Petra Pellegriniho ohrozí vládu;– či bude jedného dňa potrebné zrušiť aj generálnu prokuratúru a či je štátne zastupiteľstvo lepší model;– či bude mať vo voľbe predsedu KDH len jedného protikandidáta;– kto by mal byť novým členom predsedníctva KDH.
1/18/202434 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s prokurátorom ÚŠP L. Masárom: Za korupciu budú v podstate povinné podmienky, krádeže funkcionárov sa premlčia

Ladislav Masár zo špeciálnej prokuratúry hovorí, že ak prejdú navrhované zmeny trestného práva, verejnému funkcionárovi bude hroziť menší trest ako bežnému človeku za krádež. Naše väznice však plnia práve drobní zlodeji, ktorí opakovane kradnú z núdze. Vlády budú kradnúť v prvom roku vládnutia, lebo ich činy sa do troch rokov premlčia a ďalšia vláda ich už nebude môcť vyšetriť. Zmeny pomôžu aj priamo Marianovi Kočnerovi v kauze Báč, aj exsmeráčke Ľubici Roškovej, ktorej prípad za začne od začiatku na okrese.V podcaste s prokurátorom Ladislavom Masárom sa dozviete:– či majú protesty zmysel;– čo hovorí na reči Roberta Fica o prokurátoroch;– že už dnes sa väčšina prípadov korupcie končí podmienkou, no po novom bude za prvý úplatok podmienka takmer naisto;– že naše väznice plnia ľudia, ktorí kradnú zo sociálnej núdze;– že kradnúť sa bude v prvom roku vlády, lebo s trojročnou premlčacou dobou ich ďalšia vláda už nebude môcť vyšetriť a potrestať;– ako chce vláda menej trestať krádeže funkcionárov než bežných ľudí;– že okrem Haščáka v Gorile a Výboha v Mýtnikovi 3 bude premlčaná aj kauza Emisie;– či nové zákony pomôžu aj priamo Marianovi Kočnerovi;– že sa bude oplácať páchať trestnú činnosť vo veľkom;– že kauza exsmeráčky Ľubice Roškovej sa zrejme presunie na okresný súd a bude sa musieť začať odznova;– ako ide kauza Vata, kde sa ľudia priznali, že nosili v igelitkách úplatky na ministerstvo vnútra.
1/11/202435 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Mariánom Viskupičom: Koalícia zvyšuje slobodu iba gaunerom

Poslanec Marián Viskupič chce kandidovať za predsedu opozičnej strany SaS. Považuje sa za dosť výrazného? Koalícia podľa neho zmenami motivuje zlodejov, aby viac kradli. Roberta Fica vidí ako politika, ktorý prejedá peniaze budúcich generácií. Je pripravený modernizovať ekonomickú politiku SaS? V podcaste s Mariánom Viskupičom sa dozviete:– aký zmysel má v parlamente naťahovať rušenie špeciálnej prokuratúry a protesty v mraze;– že vládna koalícia podľa neho znižuje slobodu ľuďom a zvyšuje slobodu gaunerom;– či zmeny v trestnom práve povzbudia zlodejov telefónov a áut;– či budete musieť investovať viac do ochrany vlastného majetku, ak ho štát bude chrániť menej;– že termín prezidentských volieb vyhovuje Petrovi Pellegrinimu;– či má Ivan Korčok šancu poraziť šéfa Hlasu-SD;– že kandidatúra Andreja Danka je dobrý nápad;– prečo chce byť predsedom SaS a či sa považuje za dosť výrazného;– že Richard Sulík neodchádza z politiky ani z SaS, ale zostane čestným predsedom;– ako bude vyzerať čiastočné právo veta čestného predsedu SaS;– či je lepší kandidát ako Branislav Gröhling a či exministra školstva preferuje súčasný predseda;– čo by vo funkcii predsedu urobil inak ako Richard Sulík;– či by ponúkal stranu externistom ako Andrejovi Kiskovi alebo Robertovi Mistríkovi;– či by menil ekonomickú politiku SaS podľa najnovších poznatkov ekonómie;– čo hovorí na to, že najšťastnejší ľudia žijú v krajinách so silným sociálnym štátom;– čo hovorí na argumenty držiteľky Nobelovej ceny za ekonómiu, že niektoré štátne výdavky (ako napr. na lieky zadarmo) treba zvýšiť;– že Robert Fico prejedá časť druhého piliera a je to medzigeneračné vyjedanie.
1/10/202441 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Ľubošom Machajom: Možno budeme musieť zrušiť jeden televízny kanál

Poslanci škrtli verejnoprávnemu telerozhlasu štvrtinu rozpočtu a poslali ho do rozpočtového provizória. Podľa riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja to možno bude znamenať zlúčenie televízneho :Športu so stanicou :24. Plánované rozdelenie RTVS je podľa neho hlúposť a systém rozdeľuj a panuj. Sám navrhuje kompromis – aby RTVS zostala zachovaná ako holding, pod ktorým by boli nezávislejšie rozhlas a televízia s vlastnými riaditeľmi. Politických nominantov v inštitúcii odmieta.V podcaste s generálnym riaditeľom RTVS Ľubošom Machajom sa dozviete:– čo znamená pre RTVS konsolidačný škrt v rozpočte na budúci rok o 26 percent;– že sa uvažuje o zrušení jedného televízneho programu a môže sa zlúčiť :Šport so spravodajskou stanicou :24;– aký zmysel má platiť z verejných peňazí vysielanie športu, keď to robia komerčné televízie;– že plán ministerky kultúry dofinancovať RTVS cez zmluvu so štátom nie je zákonne možný;– či pri vyjednávaní o peniazoch niekedy politici od neho chceli službičky;– na čo sú nám vôbec v dnešnej dobe verejnoprávne médiá;– či história politického ovplyvňovania RTVS nie je argumentom na jej zrušenie;– že rozdelenie RTVS na dve samostatné inštitúcie je podľa neho hlúposť a systém rozdeľuj a panuj;– že on sám navrhuje holdingový spôsob riadenia – aby nezávislejší rozhlas a televízia existovali pod spoločnou značkou RTVS, no každá značka s vlastným riaditeľom;– čo hovorí na to, že by SNS chcela riadiť rozhlas a Smer televíziu;– či by sa vzdal funkcie riaditeľa výmenou za zachovanie existencie inštitúcie;– akú úlohu má mať RTVS v boji proti dezinformáciám;– prečo má v RTVS reláciu Do kríža šéf média zaradeného v zozname Konšpirátori.sk;– či sa v RTVS niekedy kradlo;– aké biznisy má v RTVS kontroverzný režisér Ňuňéz, ktorý stojí aj za spomínaným médiom zaradeným na zoznam problematických webov;– že Marek Ťapák, ktorý recitoval na tlačovke Roberta Fica s Martinou Šimkovičovou, je hlas Rádia Regina a neplánuje sa na tom nič meniť.
12/21/202336 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU so Zuzanou Dlugošovou: Smer má v zákone vážne chyby, ktoré ohrozujú bežných oznamovateľov

Šéfka Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzana Dlugošová hovorí, že smerácky návrh na zmeny ublíži nielen chráneným policajtom, ale každému, kto by chcel oznámiť napríklad korupciu. Ak by zmeny prešli tak, ako sú navrhované, štát takýchto ľudí prakticky prestane chrániť. Práve naopak, môže im ublížiť a prekaziť trestné stíhanie korupcie. Bude komunikovať s Petrom Pellegrinim, aby sa návrh zmenil. Celý problém môže skončiť na Ústavnom súde SR.V podcaste so šéfkou Úradu na ochranu oznamovateľov sa dozviete:– čo je najväčší problém v návrhoch Smeru;– že úradu sa nepýtali ani na názor na navrhované zmeny;– že aj Smerom obhajovaná nepravá retroaktivita zmien je obrovský problém a celý zákon aj kauzy policajtov zrejme skončia na Ústavnom súde;– či navrhované zmeny zasiahnu aj bežných oznamovateľov korupcie, možné budúce Biele vrany a whistleblowerov;– že chrániť oznamovateľov musíme podľa európskych smerníc;– či nie je legitímne, že nová vláda sa na týchto ľudí pozerá smeráckym slovníkom ako na "udavačov";– či sa ochrana nezneužíva na zabetónovanie policajných funkcionárov;– či nie je absurdné, aby úrad držal vo funkcii policajného viceprezidenta;– kedy by Matúš Šutaj Eštok mohol dostať pokutu za porušenie zákona a či ju zaplatí on alebo my všetci z rozpočtu ministerstva;– že preventívnu ochranu oznamovateľov zaviedli R. Fico a P. Pellegrini;– prečo môže návrh Smeru zmariť vyšetrovania a ohroziť oznamovateľov;– že navrhovaný model ochrany oznamovateľov vôbec nie je ich ochranou;– aký zásah Európskej komisie sa dá očakávať;– ako by mohol zasiahnuť Ústavný súd SR.
12/14/202334 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Máriou Kolíkovou: Bohatí sa vykúpia a chudobní pôjdu sedieť. Proti tomu musí byť aj volič Smeru

Exministerka spravodlivosti za SaS Mária Kolíková hovorí, že ak sa bude vláda takto správať celé štyri roky, ľudia budú v uliciach. Zmeny v trestnom práve podľa nej písali advokáti trestne stíhaných osôb. Bohatí zaplatia finančné tresty a nebudú musieť ísť do väzenia a podmienku bude možné dostať aj pri praní špinavých peňazí v hodnote 750-tisíc eur.Vo podcaste s Máriou Kolíkovou sa dozviete:– čo nás čaká na dnešných protestoch;– že nápad zorganizovať protesty dostala ona po tom, čo ju vydesil návrh zákona;– že ide o nevídanú hrubosť a bude tým ohrozená bezpečnosť občanov;– či je pointou protestov presvedčiť voličov Smeru o nesprávnosti návrhov;– či budú protestovať celé štyri roky;– prečo z protestov vylúčili Demokratov a Igora Matoviča;– čo ju presviedča, že návrhy zákonov písali advokáti trestne stíhaných osôb;– že ju šokuje, ako Maroš Žilinka mlčí o zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry;– akí zločinci dostanú podmienky a dohody;– či zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry zastaví Ústavný súd;– že sa zníži ochrana niektorých zvierat;– či je v návrhoch Smeru aj niečo dobré;– že aj za pranie špinavých peňazí v hodnote 750-tisíc eur bude možné dostať podmienku;– či bude kandidovať za predsedníčku SaS.
12/13/202340 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Máriou Kolíkovou: Bohatí sa vykúpia a chudobní pôjdu sedieť. Proti tomu musí byť aj volič Smeru

Exministerka spravodlivosti za SaS Mária Kolíková hovorí, že ak sa bude vláda takto správať celé štyri roky, ľudia budú v uliciach. Zmeny v trestnom práve podľa nej písali advokáti trestne stíhaných osôb. Bohatí zaplatia finančné tresty a nebudú musieť ísť do väzenia a podmienku bude možné dostať aj pri praní špinavých peňazí v hodnote 750-tisíc eur.V podcaste s Máriou Kolíkovou sa dozviete:– čo nás čaká na dnešných protestoch;– že nápad zorganizovať protesty dostala ona po tom, čo ju vydesil návrh zákona;– že ide o nevídanú hrubosť a bude tým ohrozená bezpečnosť občanov;– či je pointou protestov presvedčiť voličov Smeru o nesprávnosti návrhov;– či budú protestovať celé štyri roky;– prečo z protestov vylúčili Demokratov a Igora Matoviča;– čo ju presviedča, že návrhy zákonov písali advokáti trestne stíhaných osôb;– že ju šokuje, ako Maroš Žilinka mlčí o zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry;– akí zločinci dostanú podmienky a dohody;– či zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry zastaví Ústavný súd;– že sa zníži ochrana niektorých zvierat;– či je v návrhoch Smeru aj niečo dobré;– že aj za pranie špinavých peňazí v hodnote 750-tisíc eur bude možné dostať podmienku;– či bude kandidovať za predsedníčku SaS.
12/13/202340 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU so štátnym tajomníkom zo zdravotníctva: Nemocnica je nebezpečné miesto

Michal Štofko je štátnym tajomníkom na ministerstve zdravotníctva pod Zuzanou Dolinkovou (Hlas-SD), predtým bol rešpektovaným analytikom. Reforma nemocníc podľa neho bude pokračovať, lebo je na ňu naviazaný Plán obnovy. Na otázku, či sa nebojí, že ju Robert Fico potopí tak ako v minulosti, odpovedal, že sa bojí. Nemocnice sú podľa neho nebezpečné miesta. Ak by sa v zdravotníctve opäť kradlo, je pripravený odstúpiť.V podcaste s Michalom Štofkom sa dozviete:– čo bude s nemocnicami od nového roka a či sa budú rušiť oddelenia;– prečo niektoré pôrodnice organicky zanikajú;– či môže Robert Fico opäť ohroziť reformu nemocníc tak, ako to urobil ministerke Kalavskej;– či už vie v ktorých regiónoch čo skončí alebo sa zlúči;– prečo neexistuje iné riešenie problémov v zdravotníctve ako práve zlučovanie nemocničných oddelení;– že nemocnica je podľa neho nebezpečným miestom, kam ľudia nemajú chodiť denne;– že úradníci na ministerstve vedia lepšie, kto kde potrebuje zdravotnú starostlivosť ako ľudia v regiónoch;– čo dostanú pacienti za 200 miliónov eur, ktoré na budúci rok dostane zdravotníctvo navyše za naše zvýšené odvody;– ako chcú riešiť situáciu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni;– či má riešenie na nedostatok lekárov a sestier a prepracovanosť pediatrov;– komu pomohlo zrušenie usmernenia o zmene pohlavia;– či sa do zdravotníctva vracajú kriminálne živly, namočené napríklad do kauzy piešťanského CT;– ako bude reagovať, ak by sa v zdravotníctve opäť kradlo.
12/7/202335 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU so Štefanom Kiššom z PS: Robert Fico znižuje budúce dôchodky o 130 eur mesačne

Poslanec za PS Štefan Kišš bol kedysi šéfom Útvaru hodnoty za peniaze MFSR. Podľa jeho výpočtov Ficovo zníženie odvodu do druhého piliera zníži budúce dôchodky dnešných štyridsiatnikov a vláda tak zvyšuje príjmy súčasných dôchodcov na úkor tých budúcich. Takáto konsolidácia pritom nestačí a zrejme bude potrebné ešte aj ďalšie škrtanie. Sme na gréckej ceste k štátnemu bankrotu?V podcaste s poslancom na PS Štefanom Kiššom sa dozviete:– či sa vláda Roberta Fica inšpirovala lego kockami Ľudovíta Ódora;– že vláda je agresívnejšia, než sa čakalo, no benefit pre občanov bude nulový;– ako a komu zníženie odvodu do druhého piliera zníži budúci dôchodok o 130 eur mesačne;– že pre zvýšenie odvodov do zdravotnej poisťovne vám možno nezvýšia plat;– či by PS navrhlo radikálne zvýšiť účty za energie väčšine domácností;– čo je zlé na tom, že vláda na výjazdových rokovaniach rozdáva peniaze na chodníky v malých obciach;– či by PS riešilo situáciu aj posilnením migrácie, napríklad prijatím zdravotných sestier zo zahraničia;– ako prilákať naspäť migrujúcich Slovákov;– že napriek Ficovmu balíčku nám bude stúpať dlh;– ako nezodpovedným hospodárením Slovensko každý rok príde o peniaze, za ktoré by sa dala postaviť jedna nemocnica;– prečo zrejme bude musieť prísť ďalšie škrtanie;– či sme na gréckej ceste a či nám naozaj do 10-tich rokov hrozí štátny bankrot;– čo si máme všímať na návrhu rozpočtu;– či investícia do zdravotníctva nie je čistý výdavok bez návratnosti;– kto spôsobil súčasnú situáciu drahým predvolebným balíčkom;– či viac peňazí rozhádzali Peter Pellegrini s Robertom Ficom ako Igor Matovič s Eduardom Hegerom;– či opozícia predstaví vlastné návrhy a tieňový rozpočet.
12/6/202330 minutes
Episode Artwork

NA ROVINU s poslankyňou Marcinkovou: Premiér Fico je protislovenský a oslabuje nás

Poslankyňa za SaS Vladimíra Marcinková tvrdí, že vicepremiér Tomáš Taraba nemá hodnoty a odpovedá podľa toho, kto sa pýta. Robert Fico sa podľa nej vyjadruje ako žiak Vladimira Putina.V podcaste s Vladimírou Marcinkovou sa dozviete:– čo je najväčší problém novej vlády;– že ak vláda nezačne radikálne šetriť, Slovensko čaká krach;– či bude politicky obchodovať s podporou svojich zákonov výmenou za podporu vládnych;– že opozícia chce využívať každú chybu vlády;– aký zmysel má politika z opozičných lavíc;– že poslanci Vašečka a Záborská nechápu, čo je to sexuálna výchova a nechcú pomáhať deťom;– že v parlamente vidno ultrakonzervatívnu ideológiu;– že podľa nej Tomáš Taraba nemá hodnoty a odpovedá podľa publika;– ako vníma správu NKÚ o údajných neefektívnych výdavkoch Sulíkových podriadených na Expo v Dubaji;– či bude alebo nebude kandidovať do európskeho parlamentu;– čo reprezentuje SaS na európskej úrovni;– či sa dá diskutovať s tvrdohlavým Richardom Sulíkom;– že Orbán s Ficom sabotujú úniu a Fico sa vyjadruje ako Putinov žiak;– ako nás Fico oslabuje oproti našim protivníkom.
12/2/202338 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Jánom Kubišom: Ivan Gašparovič bol dobrý prezident

Exminister zahraničných vecí z prvej vlády Smeru Ján Kubiš zatiaľ nemá dosť podpisov, peňazí a ani politickú podporu na svoju prezidentskú kandidatúru. Napriek tomu sa nenechá odradiť. Na otázku, kto bol doteraz najlepší prezident, reagoval chválou Ivana Gašparoviča. Mier za každú cenu podľa neho nie je riešenie pre Ukrajinu.Vo podcaste s Jánom Kubišom sa dozviete:– koľko má už vyzbieraných podpisov a či nie je sklamaný, že to ide pomaly;– voličov, ktorých strán chce osloviť;– ako by sa cítil na kampaňovej tlačovke s biskupmi;– že zatiaľ nemá peniaze na kampaň;– v čom by bol lepší kandidát ako Peter Pellegrini;– že po otázke, kto bol doteraz najlepší prezident, ako prvého spomenul Ivana Gašparoviča;– čo by robil inak ako Zuzana Čaputová;– že prezident nemá byť ani s vládou ani proti vláde, ale skôr mediátor medzi koalíciou a opozíciou;– ako číta návštevu Roberta Fica v Česku;– že Robert Fico podľa neho našiel pri otázke Ukrajiny zlatú strednú cestu;– čo si myslí o vstupe Ukrajiny do EÚ;– či má byť Viktor Orbán vzorom pre slovenskú vládu;– že boj proti médiám sa nedá vyhrať;– čo si myslí o označovaní mimovládok za zahraničných agentov a obmedzovaniu ich financovania z 2 percent daní;– či Rusko proti nám vedie hybridnú vojnu a či je strana Smer jej aktérom;– že mier za každú cenu podľa neho nie je stabilné riešenie situácie na Ukrajine;– na ktorej strane izraelsko-palestínskeho konfliktu stojí a aké je riešenie.
11/29/202345 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s M. Holečkovou z KDH: Na prezidenta možno nominujeme V. Karasa alebo M. Lexmann, Korčok by nás musel osloviť

Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková hovorí, že KDH so Smerom nebude obchodovať, ale podporí dobré návrhy bez ohľadu na ich pôvod. Napríklad zmenu volebného systému. Prečo si myslia, že kandidáti z regiónov by boli lepší? V prezidentských voľbách môžu postaviť jedno z dvojice vlastných mien, ale v hre je aj podpora Ivana Korčoka, ak o ňu on sám požiada.V podcaste s Martinou Holečkovou sa dozviete:– či bude KDH obchodovať so Smerom;– čo hovoria na prvé kroky vlády;– či máme čakať, že zo Slovenska bude Orbánistan;– či sa KDH chytí na smerácky zákaz adopcií LGBTI+ pármi;– či KDH vôbec niečo presadí zo svojho programu;– že kresťanskí demokrati budú navrhovať pozmeňovací návrh k trinástym dôchodkom;– či bude KDH lákať k sebe kresťanských politikov z vládnej koalície;– ako chcú zmeniť volebný systém;– že návrh na voľby po okresoch nepodporujú, ale pripúšťajú diskusiu;– prečo si myslia, že v parlamente nie je dostatok politikov z regiónov;– či aj bratislavskí poslanci nie sú de facto z regiónov;– či by zmena volebného systému nezabetónovala Smer;– prečo sú za, keď väčšinový volebný systém vyhovuje veľkým stranám;– aký je rozdiel medzi kvótami na ženy a menšiny a kvótami na regióny;– ako kresťanisti zneužívajú náboženstvo v politike;– či budú podporovať návrhy Anny Záborskej;– či sú kresťania, cirkev a KDH rozdelení na viacero prúdov;– či vie pomenovať, čo reprezentuje Štefan Kuffa a arcibiskup Ján Orosch;– že za prezidenta môže kandidovať aj Viliam Karas;– že predsedníctvo KDH by chcelo za prezidentku Miriam Lexmann, ale stojí to na jej osobnom rozhodnutí;– či by podporili Ivana Korčoka, ak by ich oslovil a ak by si vypýtal aj peniaze na kampaň.
11/23/202342 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Jánom Mazákom: Korupciu u nás treba trestať tvrdo ako v Rumunsku

Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák čelí odvolávaniu. Nominanti vlády sa totiž už pred nástupom do rady pridali k jeho kritikom a podpísali návrh na jeho odvolanie. Podarí sa im zvrátiť očistu justície a hrozí opakovanie harabinizácie súdnictva s postihovaním oponentov? Ján Mazák odmieta navrhované zníženie trestov za korupciu. Podľa neho by sme sa mali porovnávať so štátmi, kde je korupcia tak ako u nás na všetkých poschodiach moci – napríklad s Rumunskom či Bulharskom.V podcaste s Jánom Mazákom sa dozviete:– v akom štádiu je očista justície;– čo sa stane, ak nová koalícia vymení všetkých nominantov v Súdnej rade SR;– či môže nastať návrat do harabinovských čias a postihovanie slušných sudcov;– či sa počas výkonu funkcie stretával s politikmi;– ako vníma nového ministra spravodlivosti Borisa Suska;– či by nám v prípade oslabovania nezávislosti súdnej moci hrozilo zastavenie eurofondov tak ako v Poľsku;– čo hovorí na obvinenia svojich kolegov, že mal porušiť zákon v 20 rôznych prípadoch;– v koľkých bodoch naozaj pochybil;– prečo ho chcú dostať z funkcie a či sa bude súdiť;– čo hovorí na reformu trestania, ktorú sľubuje vláda;– či treba znížiť tresty za korupciu, ako to sľubuje vláda;– že by sme sa nemali porovnávať s Rakúskom či Dánskom, kde takmer nie je korupcia, ale s krajinami ako Bulharsko a Rumunsko.
11/22/202341 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Patrikom Dubovským: Blaha mieša čertovský koktejl. Keby poznal revolúcie, zavesí si Ghándiho

Podal trestné oznámenie na Ľuboša Blahu za vyvesenie obrazu Che Guevaru v poslaneckej kancelárii a dnes za to čelí vyhrážkam. Jedného dňa šiel na rande a ocitol sa na začiatku Nežnej revolúcie. Venuje sa zločinom komunizmu. Historik Ústavu pamäti národa Patrik Dubovský.V podcaste s historikom Patrikom Dubovským sa dozviete:– či sa bojí Blahových vyhrážok voči ÚPN;– že ÚPN prekážal len ľuďom ako Mečiar a Slota;– že mu po trestnom oznámení na Blahu píšu hejteri;– že máme podpredsedu parlamentu, ktorý sympatizuje s antidemokratickým a totalitným režimom;– že Che Guevara mal na svedomí popravy, vraždy, mučenie obyčajných ľudí a svoje zločiny si zvrhlo užíval;– aký je rozdiel medzi symbolmi fašizmu a komunizmu;– že Ľuboš Blaha by si mal všímať obete komunizmu;– či generálna prokuratúra niekedy vyšetrila nejaké zločiny komunizmu;– že by sme mali konečne prestať hovoriť o dvojizbových bytoch v Petržalke ako o vymoženosti komunizmu;– či boli zločincami aj obyčajní členovia komunistickej strany;– že v novembri 1989 išiel na rande a ocitol sa na začiatku Nežnej revolúcie;– že keby Blaha vedel niečo o revolúciách, zavesil by si Ghándího a nie Che Guevaru;– že sloboda a demokracia nezvíťazila natrvalo, ale ide o nekonečnú prácu;– čo by mal urobiť minister školstva Tomáš Drucker namiesto vyplakávania nad nedostatkom financií;– čo môžeme všetci urobiť za slobodu a demokraciu.
11/15/202332 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Ivanom Korčokom: Nemusím ísť hneď do vojny s vládou

Ivan Korčok kandiduje na prezidenta s predstavou, že ľudia nechcú koncentráciu moci, ale rovnováhu. Slovensko sa podľa neho nestane Orbánistanom, lebo máme silnejšiu občiansku spoločnosť. S Putinom by sa nestretol, lebo je to vrah.V podcaste s Ivanom Korčokom sa dozviete:– že vláda by nemala vymieňať kvalifikovaných úradníkov na ministerstvách;– kto ženie ľudí na barikády;– že Andrej Danko sa z tragickej postavy stal karikatúrou;– prečo zo Slovenska nebude Orbánistan, aj keď sa o to bude Robert Fico snažiť;– že výber medzi 2 percentami mimovládkam a rodičom je fejkové riešenie a najviac potrestá ľudí, napríklad deti s Downovým syndrómom;– ako hodnotí výkon Roberta Fica v Bruseli;– že v zahraničí sledujú aj spôsob komunikácie;– prečo nemáme právo hovoriť Ukrajincom, že majú prestať bojovať;– či by mier skončil tak isto ako v roku 2014, že Rusi počkali a znova zaútočili;– aký má názor na izraelsko-palestínsky konflikt;– čo je jeho prezidentský program;– na čom by sa dokázal zhodnúť s vládnou koalíciou;– že ľudia nechcú vidieť koncentráciu moci v rukách súčasnej vlády, ale rovnováhu;– či by ako prezident bojoval proti vláde;– či by sa stretol s Putinom a niektorými balkánskymi prezidentmi;– čo hovorí na možného protikandidáta Petra Pellegriniho.
11/14/202340 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Petrom Kubinom: Úrad môže držať policajtov vo funkciách aj 3 roky po vyšetrovaní

Peter Kubina je obhajcom viacerých policajtov, ktorých nová vláda odstavila od funkcií alebo postavila mimo služby, vrátane tzv. čurillovcov. Súd rozhodol, že viceprezident PZ Branko Kišš sa môže vrátiť do funkcie. Koľkí ďalší sa vrátia a ako dlho ich môže Úrad na ochranu oznamovateľov držať vo funkciách napriek vôli novej vlády?V podcaste s advokátom Petrom Kubinom sa dozviete:– či je Branko Kišš v tejto chvíli policajným viceprezidentom, aj keď ho tam nový minister nechce;– dokedy môže Úrad na ochranu oznamovateľov držať vo funkcii policajných funkcionárov proti vôli vedenia rezortu a polície;– či sa vrátia do práce aj tzv. čurillovci;– čo vlastne oznámila skupina policajtov a prečo je ich úloha oznamovať a nie vyšetrovať;– ako je to so zaujatosťou vyšetrovateľa inšpekcie, ktorý stíhal práve čurillovcov;– či bol zaujatý aj nadriadený tohto vyšetrovateľa, ktorý rozhodol o zaujatosti;– aký výsledok sa dá očakávať od toho, keď prípad bude preverovať námestník generálneho prokurátora Kandera;– prečo vlastne niekto 2 roky bez riadneho súdu stíha policajtov Čurillu a spol.;– či sa všetci policajti budú súdiť so štátom a či majú šancu vyhrať;– či im potom budeme musieť platiť zo štátneho rozpočtu náhradu mzdy a odškodné;– že pri šikane vyšetrovateľa z inšpekcie za auto po nástupe jej nového šéfa Zuriana ide o bizarnú demonštráciu silu;– že minister vnútra cituje len polovicu paragrafu a policajti, ktorých postaví mimo služby, sa budú môcť súdiť.
11/10/202339 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Romanom Michelkom zo SNS: Rozdelenie RTVS bude v programe vlády

Poslanec za SNS a nový predseda mediálneho a kultúrneho výboru Roman Michelko potvrdil, že koalícia bude chcieť rozdeliť RTVS na rozhlas a televíziu. O Andrejovi Dankovi si už nemyslí, že je smiešny. Naopak tvrdí, že má sociálnu inteligenciu a zlepšuje sa. SNS na kultúre sľubuje zmeny v prerozdeľovaní dotácií na umenie.V podcaste s Romanom Michelkom z SNS sa dozviete:– či okrem klubu vstúpi aj do politickej strany SNS;– že národniari majú podľa neho väčší vplyv ako by zodpovedal ich volebnému výsledku a trúfajú si aj korigovať ministrov za iné strany;– prečo vláda nezruší obrannú zmluvu s USA, keď to jej strany sľubovali;– že Andrej Danko bude kandidovať do europarlamentu, ale nevie, či chce byť europoslancom;– či trvá na svojom niekdajšom výroku, že SNS musí zmeniť lídra a Andrej Danko je smiešny;– že výmena lídra SNS za Tomáša Tarabu je len špekulácia;– že SNS chce ústavou chrániť aj konšpiračné médiá pred vypínaním bez súdu;– či je definitívne rozhodnuté o rozdelení RTVS a prečo to chcú urobiť;– že nominanti v radách rozhlasu a televízie môžu byť hodnotovo orientovaní podobne ako strany vládnej koalície;– čo chce SNS presadiť v kultúre a čo pre nich znamená, že kultúra má byť slovenská;– aké zmeny nastanú v prerozdeľovaní dotácií na umenie;– že na ministerstve kultúry sa robia audity podriadených inštitúcii ako napríklad Slovenské národné divadlo, podľa ktorých sa rozhodne o riaditeľoch.
11/10/202341 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Igorom Matovičom: Sledujeme mafiánske čistky na hulváta

Za návrat Roberta Fica podľa neho môžu na 90 percent médiá a iba na 10 percent on sám svojimi chybami. Tvrdí, že médiá čistili Petra Pellegriniho, ale nespomenul si ani na jeden konkrétny príklad, kedy by to robili Aktuality. Zmeny v polícii nazval čistkami, ktoré majú zastrašiť slušných policajtov. Ako sa vlastne teraz volá jeho hnutie a súhlasí s hodnotením, že zanechal verejné financie v najhoršej kondícii od vzniku Slovenska?V podcaste s Igorom Matovičom sa dozviete:– že nečestní ľudia by sa podľa neho mali odsťahovať zo Slovenska;– či s 500-eurovkou za voľby nezavádzal rovnako, ako zavádzajú Hlas so Smerom s dôchodkami a migráciou;– že čistky v polícii sú podľa neho mafiánske, a majú zastrašiť slušných policajtov;– že nominácia Branislava Zuriana za šéfa policajnej inšpekcie je výsmech, lebo bol podozrivý z toho, čo má inšpekcia vyšetrovať;– či vie podložiť obvinenia, že by Aktuality čistili meno Petra Pellegriniho, aspoň jedným jediným príkladom;– ako sa bude správať v opozícii a či bude robiť dohody s Robertom Ficom na zmenách ústavy;– ako sa bude v tomto volebnom období správať Anna Záborská;– či bude kandidovať v eurovoľbách proti Richardovi Sulíkovi;– či jeho homofóbny prejav v parlamente znížil úroveň politickej kultúry a či sa kritizovať vládu nedá aj kultivovane;– čo hovorí na tvrdenia novej vlády, že zanechal verejné financie v katastrofálnom stave;– prečo teda aj úradnícka vláda konštatovala, že musíme konsolidovať;– že k Ivanovi Korčokovi treba do prezidentských volieb postaviť ešte jedného protikandidáta.
11/1/202338 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Richardom Sulíkom: Matoviča by v europarlamente vyviedli z pléna

Predseda SaS Richard Sulík po 15-tich rokoch končí na čele strany. Chce zostať čestným predsedom s čiastočným právom veta na niektoré rozhodnutia. Do europarlamentu bude zrejme kandidovať aj Jana Bittó Cigániková či Marián Viskupič, len aby zvýšili volebný zisk SaS. Robert Fico bol podľa neho kedysi eurohujer. V podcaste s Richardom Sulíkom sa dozviete:– prečo končí vo funkcii a či máme turné s podpredsedami vnímať ako podporu Branislava Gröhlinga;– že Mária Kolíková je podľa neho v SaS krátko na to, aby bola predsedníčkou;– či sa ešte externista môže stať predsedom SaS;– aké právomoci bude mať ako čestný predseda;– že Matoviča by v europarlamente vyviedli z pléna, ak by mal taký prejav ako včera v NRSR;– že Robert Fico bol v roku 2017 eurohujer;– či bude v europarlamente aj niečo pozitívne presadzovať, alebo len blokovať;– že na kandidátke do europarlamentu budú aj ďalší významní straníci SaS, ktorých úlohou je len zvýšiť volebný zisk;– či nie je dezorientovaný v zahraničnej politike a špeciálne vo vzťahu k Rusku;– že Martin Klus a Lucia Nicholsonová podľa neho robili a hovorili hlúposti;– či bude môcť nová vláda cez ministerku hospodárstva blokovať pomoc Západu Ukrajine;– že Štefan Kuffa ako štátny tajomník rezortu kultúry je nominácia namierená proti kultúrnej obci;– že Boris Kollár robil zákulisné dohody so Smerom, podľa Sulíka bez hodnôt;– či sa nebojí, že Smer s pomocou KDH zmení volebný systém po vzore Maďarska.
10/27/202339 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Fedorom Blaščákom: Keď na nás útočí R. Fico, ľudia nám hrozia samopalmi

Riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti hovorí, že Fico šíri bludy a burcuje svojich fanúšikov, ktorí sa následne vyhrážajú konkrétnym ľuďom. Má obavy, aby táto demagógia neprerástla do tragédie. Podľa neho tu ide o útok na slabších – mimovládky a napríklad aj LGBTI+ ľudia sú ľahký terč.V podcaste s Fedorom Blaščákom sa dozviete:– ako vníma útoky Roberta Fica na mimovládky;– že politici spúšťajú vyhrážky svojich fanúšikov na mimovládky a ľudia im hrozia samopalmi;– či doteraz na Slovensku vládli mimovládky;– prečo sú mimovládky terčom pre autoritárskych politikov;– že Robert Fico písal články o ľudských právach do publikácií financovaných Nadáciou otvorenej spoločnosti;– čo sa stane, ak by Robert Fico presadil zákon označujúci mimovládky za zahraničných agentov;– aké aktivity má na Slovensku Nadácia otvorenej spoločnosti;– že učia deti finančnú gramotnosť a nie žiadne ideológie;– že odchod Sorosa mladšieho z Európy takmer neovplyvní fungovanie slovenskej Nadácie otvorenej spoločnosti;– prečo by mal George Soros dostať na Slovensku štátnu cenu, a že v Česku ho už navrhli;– či bolo 100 miliónov od Sorosa investovaných správne a efektívne;– čo môže bežný človek robiť na ochranu demokracie a občianskej spoločnosti;– že sa treba rozprávať so susedou, ktorá volila Smer;– či by naši starí otcovia boli hrdí na dnešné Slovensko;– kto položil život za slobodu a demokraciu na Slovensku;– či máme utekať do Londýna;– že mu prekáža negativizmus a prečo je optimista;– že s politikmi, ktorí nastupujú do vlády, sa vysporiadame s humorom a nie s hlavou v smútku.
10/26/202335 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s ministrom financií Horváthom: Ficov plán je slabý, šetrenie ľudia musia pocítiť

Užívame si na úkor budúcich generácií, hovorí odchádzajúci minister financií úrandíckej vlády Michal Horváth.V podcaste s ministrom financií Michalom Horváthom sa dozviete:– či sú verejné financie naozaj v najhoršom stave v celých našich dejinách;– kto alebo čo to spôsobilo;– že doterajšie vlády pri rozdávaní nemysleli na to, odkiaľ vezmú peniaze;– čo sa stane, ak bude Ficova vláda šetriť len tempom pol percenta ročne;– ako voliči Smeru doplatia na Ficovu politiku;– či nás čaká grécka cesta a štátny bankrot, alebo nás finančné trhy prinútia šetriť viac;– či bude nevyhnutné zdvihnúť dane;– že znárodnenie druhého piliera by z dlhodobého hľadiska zhoršilo náš problém;– že aktuálne žijeme na účet budúcej generácie;– ktoré dane bude musieť vláda zvýšiť;– že vláda bude musieť zapracovať opatrenia z "lega" - a škrtať úradníkov, zdaňovať majetok a rušiť daňové úľavy;– že reforma dôchodkov nás nezachráni;– či potrebujeme reformu zdravotníctva a škrtanie nemocničných oddelení;– že Slovensko má rezervy v zamestnanosti žien a marginalizovaných komunít;– že na ekonomický rastu budeme potrebovať aj migrantov, najmä tých šikovnejších;– či sa o nás v starobe budú starať Sýrčania;– ako by vláda mala dotovať energie a či by väčšine populácie mali zdražieť.
10/20/202316 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Branislavom Gröhlingom: Bude to vláda hanby, Šimkovičová nemôže viesť ani kultúrny dom

Na Rudolfa Huliaka ako ministra by sme doplatili všetci, lebo by nám Brusel mohol zastaviť eurofondy na životné prostredie, tvrdí podpredseda SaS. Liberáli vyzývajú prezidentku, aby takýchto ministrov nevymenovala. Tomáš Drucker podľa exministra školstva nemá skúsenosti na riadenie tohto rezortu a Slovensko nepotrebuje ministerstvo športu.V podcaste s Branislavom Gröhlingom sa dozviete:– že Slovensku bude vládnuť koalícia hanby;– ako bude Európa reagovať na ministra R. Huliaka, keď bude na zasadaní ministrov životného prostredia EÚ šíriť konšpirácie;– či nám hrozí zastavenie eurofondov;– prečo by podľa neho M. Šimkovičová nemala viesť ani kultúrny dom, nie ešte ministerstvo kultúry;– či debata o Huliakovi a Šimkovičovej nie je len prekrytie nominácie Roberta Kaliňáka a iných toxických ľudí zo Smeru;– čo hovorí na nomináciu Tomáša Druckera na ministra školstva;– či potrebujeme ministerstvo športu;– čo sa v športe dá pokaziť alebo rozkradnúť;– prečo zlyhali rokovania o štvorkoalícii a či s Hlasom rokovala aj SaS;– či sa Richard Sulík chystá skončiť na čele SaS;– kedy sa o tom rozhodne a či bude B. Gröhling jeho nástupcom;– ako sa bude SaS správať v opozícii a či budú stačiť štandardné opozičné metódy;– že SaS podporí Michala Šimečku za podpredsedu parlamentu.
10/18/202326 minutes
Episode Artwork

NA ROVINU s Michalom Šimečkom: Pellegrini nechcel reálne rokovať

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka hovorí, že Peter Pellegrini na ponuku na premiéra nereagoval a PS sa až z tlačovky dozvedelo, že si vybral Smer. Pellegriniho dôvody považuje len za výhovorky. Progresívci boli vraj na dobrej ceste dohodnúť sa s KDH aj na kultúrno-etických otázkach. Slovensko teraz podľa neho bude mať zlú vládu, ale nie je to koniec sveta.V podcaste s Michalom Šimečkom sa dozviete:– či mal Peter Pellegrini reálny záujem rokovať alebo nie;– že výsledok určite nebol jasný vopred;– či hrozilo, že časť strany Hlas odíde do Smeru, ak by sa Hlas rozhodol ísť s PS;– či Peter Pellegrini sľuboval ďalšie rokovania, no nedodržal to;– do akej miery je realita, že sa PS nechalo zneužiť na zlepšenie vyjednávacej pozície Hlasu v koalícii so Smerom;– do akej miery bolo PS už dohodnuté s KDH aj na kultúrno-etických otázkach;– čo hovorí na konšpirácie, ktoré o PS šíria konzervatívci, napríklad o údajných 72 pohlaviach;– ako bude vyzerať spolupráca opozície;– či stačí garancia trojkoalície, že Slovensko zostane v EÚ a NATO;– čo nás čaká s Robertom Ficom;– či je v ohrození právny štát;– že podľa neho nejde o koniec sveta, lebo máme nezávislé inštitúcie, médiá a mimovládky;– či ešte verí Petrovi Pellegrinimu a či s ním bude ochotný rokovať, keby chcel Hlas jedného dňa opustiť vládu so Smerom.
10/12/202327 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU so Štefanom Hamranom: Hrozí ďalší únos polície. Slušní policajti musia zabojovať

Čurillovci sú podľa neho hrdinovia. Policajný prezident Štefan Hamran predpokladá, že nová vláda bude chcieť účelovo stíhať slušných policajtov, niektorých postaví mimo služby. Vyšetrovanie ktorých káuz to môže ešte ovplyvniť, a kde sa už nemôže nič zmeniť?V podcaste so Štefanom Hamranom sa dozviete:– za akých okolností odstúpi alebo zostane vo funkcii;– čo je najčiernejší scenár povolebného vývoja v policajnom zbore;– že polícií aj spoločnosti hrozí katastrofa, prenasledovanie slušných policajtov a opäť aj korupcia na najvyšších miestach;– že Čurillovci sú stíhaní účelovo a dôkazy hovoria v ich prospech;– ktoré kauzy už nový policajný prezident nezastaví a ktoré naopak ešte ovplyvniť môže;– že ľudia podpísaní pod špinavosťami sú podľa neho stále nervózni;– koľko policajných funkcionárov s ním skončí a že slušní policajti budú musieť vzdorovať tlakom;– aké chyby urobil vo funkcii;– že najviac dverí policajti vykopávali za Smeru;– prečo tvrdil, že hranicu nie je možné strážiť a o tri týždne je zrazu strážená;– že strážiť hraničné priechody pred migráciou je podľa neho zbytočné;– že nemohol odstaviť obvinených vyšetrovateľov, lebo takto by mu vykonštruovaním obvinením odstavili každého;– ako pokročila ochrana novinárov a či sa nezopakuje niečo ako vražda novinára.
10/10/202334 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Bélom Bugárom: KDH vo vláde by mohlo brzdiť Fica. Hlas bude najdrahšia nevesta

KDH by mohlo dať Robertovi Ficovi nohu medzi dvere pri všetkých dôležitých témach, ak by s ním išlo do koalície, hovorí bývalý predseda strany Most-Híd Béla Bugár, ktorý vládol so Smerom a SNS. Orbanizácie slovenských médií sa nebojí, tie sú podľa neho dosť silné, aby zvládli aj ďalšiu Ficovu vládu.V podcaste s Bélom Bugárom sa dozviete:˗ prečo by podľa neho KDH malo ísť do vlády so Smerom;˗ čo by tým kresťanskí demokrati mohli získať;˗ že KDH čelí dileme, či pomôcť sebe alebo Slovensku;˗ ako Most-Híd brzdil Roberta Fica v konšpiráciách o Sorosovi;˗ že Mostu podľa neho neublížila vláda so Smerom, ale vražda Jána Kuciaka;˗ že Hlas bude ešte drahšia nevesta ako Boris Kollár;˗ či vôbec môže Šimečka ponúknuť Hlasu viac ako Fico;˗ na čo sa máme všetci pripraviť, keď bude opäť vládnuť Smer;˗ že orbanizácia slovenských médií nehrozí, lebo sú dosť silné;˗ prečo nechal Danka v minulosti ovládnuť RTVS;˗ že Matovičova koalícia otvorila dvere pre vplyv Fica na RTVS cez zrušenie koncesionárskych poplatkov;˗ či sa vôbec dá vládnuť s takými poslancami, akých má teraz SNS;˗ či to neskončí tak, že Tarabovi budú musieť dať napríklad SIS;˗ že s Andrejom Dankom sa podľa neho vládnuť dá;˗ či Smer naozaj zničí každého svojho koaličného partnera;˗ prečo je podľa neho vláda Smeru oveľa pravdepodobnejšia ako PS;˗ či sú kultúrno-etické témy vôbec dôležité a či sa na niečom zhodne KDH a PS;˗ či je pre Hlas najväčším strašiakom Richard Sulík.
10/6/202333 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU so šéfom migračného úradu Jánom Orlovským: Slovensko potrebuje migráciu

Riaditeľ migračného úradu je podľa Roberta Fica ďalší v poradí na odvolanie. Slovensko dnes zavádza kontroly na hraniciach s Maďarskom, no Ján Orlovský spochybňuje efektívnosť takéhoto rozhodnutia. „Aj keby sa všetci policajti postavili do radu na hranicu, vždy niekto prenikne." Migrantov podľa neho Slovensko potrebuje, problémy s nimi nie sú a strach z migrácie šíria len politici.V podcaste s Jánom Orlovským sa dozviete:– ako reaguje na slová Roberta Fica, že musí odísť z čela Migračného úradu Ministerstva vnútra SR;– či odíde sám ako Štefan Hamran alebo bude bojovať ako Daniel Lipšic;– že Robert Fico je podľa neho proti mimovládkam preto, že reprezentujú slobodu;– že za bojom proti mimovládkam sú dezinformácie a Orbánova kampaň;– či je George Soros dobrý človek, ktorého nadácie robia dobré veci;– že Soros zachránil ruskú vedu;– že pohyb na maďarskej hranici sa spomalí, ale kontrolovať sa budú hlavne dodávky;– prečo k nám práve teraz chodia migranti a či sú naozaj zo Sýrie a Afganistanu;– že k nám týždenne príde toľko migrantov, ako predtým za celý rok;– či je kontrola hraníc efektívne riešenie;– že zo 40-tisíc migrantov chce u nás zostať len 300;– že priemerný migrant verí, že v Nemecku dostane veci zadarmo a nie je to pravda;– že na Slovensku vzrástol počet migrantov z Indie a bez problémov ich zvládame;– či v malých počtoch zvládneme migrantov z akejkoľvek krajiny;– s koľkými migrantami sú na západe problémy a koľkí sú naopak plne integrovaní;– že migráciu aj migrantov potrebujeme, lebo nemáme kým obsadiť mnohé pracovné pozície;– či slovenskú xenofóbiu vytvárajú iba politici;– či neplánuje vstup do politiky.
10/5/202332 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Františkom Mikloškom: Tieto voľby sú o návrate korupcie Smeru a SNS

Šanca, že by KDH vládlo so Smerom, je menej ako 0,1 percenta, hovorí v rozhovore kandidát František Mikloško. Smer a SNS totiž podľa neho reprezentujú návrat ku korupcii, ktorá je najhoršia v zdravotníctve. Ako sa bude vedieť KDH dohodnúť na prípadnej novej vláde s Progresívnym Slovenskom?V podcaste s Františkom Mikloškom z kandidátky KDH sa dozviete:– čo je najdôležitejšia otázka týchto volieb;– prečo aj od KDH počúvame iné témy;– či je „gender ideológia“ konšpiračnou teóriou a prečo na ňu naletela cirkev a aj KDH;– prečo v katolíckom Rakúsku kresťanom neprekážajú registrované partnerstvá;– či nie je príliš polarizujúce, keď šéf KDH označuje program PS za blízky k extrému, aj keď realita je iná;– že podľa neho malé strany môžu väčším klásť podmienky, ak by boli v koalícii nenahraditeľné;– ako bude KDH skladať vládu s PS;– aký kompromis na životných partnerstvách si vie predstaviť;– kto je pre KDH ideálny koaličný partner;– aký je rozdiel medzi spoluprácou s Borisom Kollárom a Robertom Ficom;– či mafiu, korupciu a systém našich ľudí nesymbolizuje najviac práve strana Sme rodina;– že podľa neho nie je ani 0,1 percentná šanca, že by KDH išlo do vlády s Ficom;– že KDH chce zlepšiť najmä zdravotníctvo, lebo to sa od roku 1989 nepohlo;– že v zdravotníctve je najväčšia korupcia;– prečo by podľa neho kresťania mali voliť KDH a nie Annu Záborskú;– či bude mať KDH ženskú kandidátku na prezidentku;– prečo by Ivan Šimko nemal byť predsedom KDH.Mentioned in this episode:11.9. - 27.9.2023 - Fico posadnuty mocouhttps://obchod.aktuality.sk/kniha-fico/?utm_source=aktuality.sk&utm_medium=article&utm_campaign=Kampan-FICO&utm_content=clanok&_ga=2.77988948.1308956659.1694332041-839733276.1655709953
9/27/202332 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Predvolebná diskusia o ekonomike: Matovič (OĽaNO), Drucker (Hlas), Kišš (PS), Heger (Demokrati), Hajko (KDH), Viskupič (SaS)

Čo si bude môcť vláda dovoliť po voľbách? Kto chce rozdávať a kto bude šetriť? Ktorým rezortom chcú strany pridať a ktorým naopak zoberú? Niektoré strany jasne pomenovali, že viac peňazí má ísť do zdravotníctva, jeden z kandidátov by šetril v rezorte obrany, ďalší by prepúšťali úradníkov či spájali obecné úrady. Do diskusie o ekonomike sme pozývali aj zástupcov Smeru a SNS, tí však diskutovať odmietli. Pozvanie prijali Igor Matovič z OĽaNO, Eduard Heger z Demokratov, Tomáš Drucker z Hlasu, Štefan Kišš z Progresívneho Slovenska, dvojka kandidátky KDH Jozef Hajko a Marián Viskupič z SaS.Pýtali sme sa, aké reformy je potrebné urobiť, aby sa zvýšil ekonomický rast Slovenska a aby sa zvýšila životná úroveň. S ohľadom na varovania Rady pre rozpočtovú zodpovednosť sme tiež od kandidátov vyžadovali, aby jasne pomenovali, kde konkrétne chcú šetriť, a kde presne zoberú peniaze na sľubované rozdávanie alebo dotácie.V čom sa zhodli Progresívne Slovensko a KDH, a kto je naozajstný konzervatívec z pohľadu rozpočtu?
9/14/20231 hour, 38 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Predvolebná diskusia o korupcii: Vančo (PS), Mikulec (OĽaNO), Kolíková (SaS), Krajniak (Sme rodina), Šeliga (Demokrati) a Karas (KDH)

Do prvej zo série predvolebných debát Aktualít sme pozývali aj Hlas, Smer a SNS, účasť odmietli. Pozvanie prijali Branislav Vančo (PS), Roman Mikulec (OĽaNO), Viliam Karas (KDH), Mária Kolíková (SaS), Juraj Šeliga (Demokrati) a Milan Krajniak (Sme rodina).Chcú strany pokračovať vo vyšetrovaní korupcie káuz na vysokých miestach? Mal by Štefan Hamran zostať aj po voľbách v kresle šéfa polície? Politické strany majú rôznu predstavu o fungovaní prokuratúry, či stíhaní exšéfov SIS. Pýtali sme sa aj na kauzu Rozuzlenie - ako je možné, že nikým nevolení ľudia s politickými spojeniami ako Peter Košč mali vplyv v SIS?Prečo sa stranám nepodarilo splniť niektoré predvolebné sľuby z roku 2020?Prečo máme práve pred voľbami prílev migrantov z Maďarska? A ako sa táto situácia dá riešiť?Pýtal sa Peter Hanák.Pripravili sme aj ďalšie diskusie: – 12. 9. o ekonomike, 14. septembra o zahraničnej a obrannej politike, a 21. septembra nás čaká debata lídrov politických strán.
9/8/20231 hour, 43 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Luciou Plavákovou: Aby nevyhral Robert Fico, musíme osloviť nerozhodnutých

Dvojka kandidátky a podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Lucia Plaváková v reakcii na výroky Milana Majerského hovorí, že KDH si musí vybrať, či budú Europánia, alebo pôjdu smerom k Ficovi. Čo sú priority PS a z čoho sú ochotní urobiť kompromis? A na akom ministerstve sa vidí?V podcaste s Luciou Plavákovou sa dozviete:– čo hovorí na výroky predsedu KDH o „pliage“ v súvislosti s LGBTI+ témami;– že v katolíckom Rakúsku by jej dcéra mohla mať legálne dve mamy;– či je „gender ideológia“ naozaj len konšpiračná teória;– že manželstvo pre všetkých je podľa nej konzervatívna hodnota;– s kým budú vládnuť, ak sa do parlamentu nedostane SaS a Demokrati;– či sú pripravení urobiť kompromis v téme životných partnerstiev;– či by boli ochotní vládnuť so Sme rodina;– čo ponúkajú v programe;– ako si predstavujú príspevok na bývanie a či by štát mal dotovať drahé hypotéky;– o koľko chcú znížiť daň z príjmu;– prečo nemajú v programe konkrétne čísla;– či sa nebude zneužívať ich návrh na mikropodnikanie s minimálnym zaťažením odvodmi a daňou;– odkiaľ vezmú peniaze na zvyšovanie platov učiteľov a investície do školstva a vedy;– či nie je problémom jej práca pre advokátsku kanceláriu spoluvlastnenú Oskarom Villágim.
9/5/202332 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Erikou Jurinovou: Ak sa OĽaNO nedostane, Matovič dá zbohom politike

Jednotka kandidátky OĽaNO, Za ľudí a KÚ Erika Jurinová je vyzývateľkou Igora Matoviča v súťaži o pozíciu predsedu hnutia. Žilinská županka ho vymení, ak získa viac krúžkov. Ak sa však trojkoalícia cez sedempercentnú hranicu nedostane do parlamentu, podľa nej Igor Matovič skončí v politike. V podcaste s Erikou Jurinovou sa dozviete: – či by bola škoda, keby Igor Matovič odišiel z politiky;– ako majú v hnutí dohodnutú výmenu na predsedníckej stoličke podľa výsledku volieb;– čím by bolo OĽaNO pod vedením Eriky Jurinovej iné a či je niečo také reálne;– či by OĽaNO bez Igora Matoviča malo väčší koaličný potenciál;– že by išli do vlády s Progresívnym Slovenskom;– čo sa vládam OĽaNO podarilo presadiť;– prečo nesplnili sľuby ako odpolitizovanie prokuratúry, odmeny pre oznamovateľov korupcie a mnohé ďalšie body straníckeho programu z roku 2020;– či v rozpore so sľubom odpolitizovať prokuratúru ju odovzdali do rúk strane Sme rodina;– či je náhoda, že obaja nominanti Sme rodina na čele SIS sú trestne stíhaní;– prečo nesplnili sľuby v oblasti zdravotníctva;– čo ponúka OĽaNO v týchto voľbách a prečo ešte nemajú zverejnený program;– odkiaľ by vzali peniaze na rozdávanie dotácií pre rodiny s deťmi a na odpúšťanie daní matkám s deťmi;– komu by zvýšili alebo zaviedli nové dane;– čo si myslí o Orbánovi a či je OĽaNO proeurópska strana.
9/2/202330 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Alojzom Hlinom: Malé strany by sa mali vzdať, inak pomáhajú Robertovi Ficovi

Bývalý predseda KDH dnes kandiduje za SaS. Niektorých kresťanských demokratov si neváži a hovorí, že mnohí slovenskí konzervatívci sú stredovekí tmári. Názorové rozdiely s Richardom Sulíkom mu neprekážajú. Ak sa malé strany nevzdajú, podľa neho pomáhajú Robertovi Ficovi. Ako chce zabezpečiť ekonomický rast?V rozhovore s Alojzom Hlinom sa dozviete:– ako manželia Majerskí mocensky uchopili KDH a prečo ich správanie vníma ako krivdu;– či sa ako konzervatívec hodí na kandidátku liberálnej SaS;– že jeho vzorom je Angela Merkelová a strana CDU a ako vníma názory Richarda Sulíka na migráciu, ktoré sú opačné ako má CDU;– ako by hlasoval ako poslanec SaS o interrupciách alebo odluke cirkví od štátu;– v čom sú slovenskí konzervatívci iní ako tí západní;– prečo sa niektorí ľudia pozerajú s nostalgiou utopicky do minulosti,– že vo voľbách sľubuje zázrak – ekonomický rast a ako ho chce dosiahnuť;– že sa všetci skladáme na vyhrievanie Bašternákovho bazéna;– že tlačovky niektorých strán vyzerajú ako kŕč pred úradom práce;– či by mali Eduard Heger a Mikuláš Dzurinda vzdať tieto voľby.
8/4/202330 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Ivanom Šimkom: Do vedenia polície som mal nové mená, Hamran si mohol vybrať nástupcu

Exminister vnútra Ivan Šimko tvrdí, že jeho konflikt s políciou bol zdramatizovaný a v skutočnosti bol s prácou Štefana Hamrana spokojný. Naučil sa, že sociálne siete minister nemôže používať na literárnu činnosť. Migranti podľa neho pre Slovákov nepredstavujú žiadne riziko. Politiku Viktora Orbána označil za dlhodobo expanzívnu. Dnes je opäť členom KDH.V podcaste s Ivanom Šimkom sa dozviete:– o čom bol jeho konflikt s vedením polície;– že mal do vedenia polície pripravené nové mená a dal šancu Štefanovi Hamranovi, aby si vybral nástupcu;– či naozaj povedal, že bude nomináciu stíhaného policajta Pavla Ďurku do vedenia inšpekcie konzultovať s Marošom Žilinkom;– že policajní funkcionári boli zvyknutí, že minister im všetko schváli;– ako to bolo s ministrom Jozefom Bírešom a sporným plánovaným stretnutím;– či sú pravdivé tvrdenia Jozefa Bíreša o údajných tajných informáciách z SIS, ktoré mu mal priniesť;– že s prácou Štefana Hamrana bol spokojný;– čo hovorí na to, že jeho meno používa Robert Fico vo svoj prospech;– že plánoval kandidovať za KDH a či je dnes opäť členom;– či by ešte šiel do vlády, keby KDH bolo v koalícii;– že migranti na Slovensku nie sú riziko, nepáchajú tu trestnú činnosť a zväčša sa u nás zdržia len pár hodín;– či je na odmietaní migrácie niečo konzervatívne alebo kresťanské;– že Viktor Orbán ničím neprekvapil, ale o revíziu Trianonu sa snaží dlhodobo a jeho politika je expanzívna.
7/27/202335 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Jozefom Bírešom: Potraviny by mohli zlacnieť

Po tom, čo Rusko zbombardovalo Odeský prístav obilím a zablokovalo vývoz potravín z Ukrajiny, bude ukrajinské obilie opäť problém. Minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš tvrdí, že medvede ohrozujú chovy zvierat a tak ich bude treba regulovať - aj strieľaním. Prečo neodvolal šéfa PPA Jozefa Kišša, keď ho zadržala NAKA?V podcaste s ministrom pôdohospodárstva Jozefom Bírešom sa dozviete:– ako vidí koniec ministra vnútra Ivana Šimka vo funkcii a ako by sa vysporiadal s podriadenými v podobnej situácii;– prečo neodvolal riaditeľa PPA Jozefa Kissa, keď ho zadržala NAKA;– že ruské bombardovanie ukrajinského prístavu s obilím spôsobí problémy aj nám;– do akej miery sú naše kapacity na prevoz ukrajinského obilia obmedzené;– že aj na Slovensku vzrástla úroda obilia a aj my ho vyvážame;– prečo v tejto situácii Slovensko žiada o predĺženie zákazu dovozu ukrajinských surovín;– či bude následkom zlacnenia obilia lacnejší chlieb;– do akej miery sú opodstatnené debaty o bezpečnosti ukrajinských potravín a do akej miery je to len panika;– že všetky ukrajinské potraviny, ktoré sa dostanú na náš trh, sú kontrolované a teda bezpečné;– že zablokovanie Čierneho mora ruským námorníctvom prinesie hlad miliónov ľudí a najlepšou cestou by bolo zabezpečiť túto trasu;– či sa máme pripraviť na každoročné odškodňovanie pôdohospodárov za zmeny klímy;– že Európska únia plánuje odškodňovať pôdohospodárov na poistnom princípe;– že medvede likvidujú chovy zvierat a pastieri pre obavy o život odmietajú pásť;– že Fínsko či Švédsko majú na medvede recept;– či sedí štatistika, podľa ktorej psy ublížia ročne desaťnásobne vyššiemu počtu ľudí ako medvede.
7/21/202337 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s premiérom Ódorom: Máme tu spor o budúcnosť políci

Zlyhaní v prípade vraždy v Dubnici bolo viac, no nie vždy na strane polície, hovorí premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor. V spore ministra vnútra Ivana Šimka a policajného prezidenta Štefana Hamrana sa snaží byť mediátorom. Kompetencie riešiť ho má prezidentka. Podľa premiéra politici pred voľbami sľubujú veci, na ktoré Slovensko objektívne nemá a ďalšia vláda bude musieť škrtať. Napríklad bude musieť zvýšiť ceny energií pre domácnosti, šetriť v zdravotníctve alebo zvýšiť dane.   V podcaste s premiérom Ľudovítom Ódorom sa dozviete: – či je spor medzi ministrom vnútra a policajným prezidentom o statuse, alebo ide o hlbší problém; – že nie sú vylúčené ani personálne zmeny, ale tak ďaleko ešte nie sme; – že budúci týždeň sa v otázke ministra vnútra a policajného prezidenta niečo stane; – či chcel minister Šimko zasahovať do vyšetrovania alebo si pýtal informácie; – či už hľadá nových policajných funkcionárov; – že ďalšia vláda bude musieť šetriť a to bude znamenať zvyšovanie daní alebo škrtanie výdavkov; – že škrtať treba aj v zdravotníctve, medzi úradníkmi, na daňových výnimkách aj v sociálnej oblasti; – že väčšine obyvateľov budú musieť zdražieť energie a že podľa premiéra je to aj dobrá správa; – že politici pred voľbami sľubujú veci, na ktoré Slovensko jednoducho nemá; – prečo máme najvyšší deficit v celej EÚ a kto môže za to, že sa oproti minulému roku strojnásobil; – aké reformy Slovensko potrebuje a ktoré by sme teda mali hľadať v programoch politických strán; – ako ide záchrana eurofondov; – či sa dá rozkradnúť Plán obnovy. e
7/14/202337 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Veronikou Remišovou: V sobotu hlasujeme o koalícii s Matovičom. Témou volieb bude Fico

Strana Za ľudí sa chystá do predvolebnej koalície s OĽaNO, čo by znamenalo, že na vstup do parlamentu budú potrebovať až 7 percent hlasov. Tento postup však musí schváliť víkendový snem strany. Podľa Veroniky Remišovej sa z eurofondov platilo 400 eur za likvidáciu jednej kartónovej krabice, no NAKA si pre Richarda Rašiho nikdy nepríde, lebo sa pod nič nepodpisoval.  V podcaste s Veronikou Remišovou sa dozviete: –⁠ že poslanci si odhlasovali ničnerobenie; –⁠ prečo za tri a pol roka nepresadila splnenie predvolebných sľubov; –⁠ že zmeny týkajúce sa spravodlivosti blokoval Boris Kollár; –⁠ že v sobotu bude strana Za ľudí na sneme hlasovať o predvolebnej koalícii s OĽaNO; –⁠ či postoj strany Za ľudí k Igorovi Matovičovi nie je schizofrenický, ak tvrdí, že sú proti rozoštvávaniu; –⁠ či budú mať oddelené financie od OĽaNO a ako bude vyzerať kampaň; –⁠ že témou volieb bude Robert Fico a jeho útok na právny štát aj proruská orientácia; –⁠ že podľa nej sa Boris Kollár dohodol so Smerom, aby ho neodvolali; –⁠ že násilie na ženách by sa Borisovi Kollárovi rozhodne nemalo prepiecť; –⁠ prečo nevieme čerpať eurofondy a prečo ich nedočerpala ani koaličná vláda; –⁠ že najväčšie problémy s eurofondami boli na ministerstvách životného prostredia, pôdohospodárstva a hospodárstva; –⁠ že NAKA vyšetruje eurofondy zo Smeráckych čias, ale Richard Raši je z obliga, lebo sa pod nič nepodpísal; –⁠ že z eurofondov sa platilo 400 eur za likvidáciu kartónovej krabice.
7/2/202337 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s pirátkou Šubovou: Vlčan sa vyhrážal, že ma zničí a ponúkal kšeft

Zuzana Šubová je predsedníčka Pirátskej strany Slovensko. Upozorňovala na údajnú korupčnú činnosť v Pôdohospodárskej platobnej agentúre, ktorej predstaviteľov minulý týždeň zadržala a následne bez obvinení prepustila NAKA. Pôjdu Piráti do volieb samostatne a ku ktorej strane majú najbližšie?   V podcaste so Zuzanou Šubovou sa dozviete: –⁠ že podľa nej aj za protikorupčnej vlády v pôdohospodárstve pokračovali korupčné schémy; –⁠ že na poradách v PPA oproti nej sedela pravá ruka oligarchu Kvietika, ktorý je stíhaný za úplatky v kauze Dobytkár; –⁠ či išlo o konflikt záujmov a či vedenie agentúry ovplyvňovalo akreditačné kritériá; –⁠ že za pôsobenia človeka zo Slavie Capital z PPA zmizli spisy; –⁠ čím sa jej mal vyhrážať vtedy ešte minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan; –⁠ aký kšeft jej mal údajne ponúknuť; –⁠ že poslanec za OĽaNO Tomáš Šudík inicioval stretnutie na túto tému s Eduardom Hegerom, –⁠ či premiér Heger sľúbil vyvodiť zodpovednosť a či sa to reálne stalo; –⁠ že aj poslankyňa za SaS J. Halgašová mala pravidelne chodiť na PPA; –⁠ či ide Pirátska strana Slovensko do volieb sama, alebo sa k niekomu pridá na kandidátku; –⁠ že najbližšie majú k Progresívnemu Slovensku; –⁠ že pirátske strany sú na Slovensku dve; –⁠ čo sú priority Pirátov vo voľbách a aký majú program.
6/27/202325 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Pavlom Demešom: Hlava štátu má vedieť niečo ustáť

Pavol Demeš bol poradcom prezidenta Michala Kováča, ktorý kandidoval, aj keď mu uniesli syna. Zuzana Čaputová bola podľa neho doteraz jediný stabilný prvok na našej rozbitej politickej scéne. Tvrdí, že na Slovensku sme vo vzťahu k našim prezidentom mimoriadne nekultúrni a koniec Zuzany Čaputovej vypovedá niečo o našom štáte. Aj keď prezidentka nekonkretizovala svoje osobné dôvody, na Slovensku sa neutaja.   V podcaste s Pavlom Demešom sa dozviete: – že je smutný, že prezidentka nekandiduje; – že prezidentka bola stabilná a predvídateľná, ale tentoraz prekvapila; – že nikdy sme nemali takú rozbitú politickú scénu ako teraz; – či to teraz bude iná prezidentka, ak nebude musieť kalkulovať so znovuzvolením; – že sme mimoriadne nekultúrni, ak máme tradíciu útokov na prezidentov; – že hlava štátu musí vedieť niečo ustáť a tejto funkcii treba prispôsobiť aj rodinný život; – že aj keď prezidentka nekonkretizovala všetky svoje osobné dôvody, na Slovensku sa to neutají; – či takéto rozhodnutie prezidentky vypovedá niečo o našom štáte; – že Zuzana Čaputová bola odpoveďou na politikov typu Fico, ktorí zlyhali; – ako parlamentné voľby ovplyvnia súťaž o prezidentské kreslo; – čo hovorí na možných prezidentských kandidátov Ivana Korčoka, Róberta Mistríka, Jána Kubiša a Petra Weissa; – že alternatívne médiá vytvárajú alternatívnu realitu a naši lídri neboli schopní zrozumiteľne vysvetliť zahraničnú politiku; – že Slováci sú najzraniteľnejší voči bludom; – že by sme nemali žiť v predstavách, že realita v našom regióne je daná a že výroky Rastislava Káčera treba brať vážne.
6/21/202336 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s M. Dzurindom: V. Putina poznám, vždy mal dve tváre. R. Fico je spojenec vrahov

Do Hegerovho autobusu nenastúpim, ale on do môjho môže, odkazuje Mikuláš Dzurinda. A chystá sa spojenie Modrých a Mosta-Híd aj so Zsoltom Simonom? Expremiéra sme sa pýtali, ako si spomína na stretnutia s Vladimirom Putinom a či neboli chybami vojenské zásahy proti Iraku, Srbsku či Afganistanu.   V podcaste s Mikulášom Dzurindom sa dozviete: – že Ľudovít Ódor je mu blízky; – že Zuzana Čaputová podľa neho rezignovala na rokovania o podpore vláde; – či je prezidentka dostatočná autorita a či by mala znova kandidovať; – či sa nechystá kandidovať na prezidenta; – či sa chystá spojenie Modrých a Mosta-Híd s Demokratmi a Maďarským fórom; – že do Hegerovho autobusu nenastúpi, ale Heger k nemu môže; – či mu neprekáža, že Most-Híd vládol s Robertom Ficom; – ako si spomína na svoje početné stretnutia s Vladimirom Putinom a návštevu v Kremli; – že Putin rozumie iba sile a preto sa mu treba ubrániť silou; – že mier s Putinom by mal vyrokovať Nemec, ale až keď bude Rusko na kolenách; – prečo by sme sa nemali báť federalizácie Európskej únie; – že Robert Fico je spojencom tých, ktorí zabíjajú; – že ak Ukrajina prehrá, agresívna ruská čižma bude na našich hraniciach; – či boli chybou vojenské zásahy v Srbsku, Iraku a Afganistane.
6/16/202341 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Pavlom Mackom: Rusi nás chcú unaviť, propagandu ešte zintenzívnia

Hybridná vojna je jediná, v ktorej sa Rusom darí a preto teraz s ich vojenskými neúspechmi príde stupňovanie pokusov o rozvrat, hovorí generál vo výslužbe a predseda malej strany ODS Pavel Macko. Spájaniu pravice pred voľbami je otvorený, ale Demokrati podľa neho idú dole a bude ťažké to zastaviť.   V podcaste s Pavlom Mackom sa dozviete: – že na Ukrajine hlavná bitka ešte len príde; – či je reálne, že ofenzívu chystá aj Putin; – že teraz budeme sledovať vysoké straty na ukrajinskej strane, ale výsledok bude stáť za to; – že Ukrajinci potrebujú dlhodobo odradiť Rusov od akýchkoľvek ďalších útokov v budúcnosti; – že od použitia jadrových zbraní Rusov odrádza Čína; – že práve teraz je správny čas na čo najväčšiu podporu Ukrajiny; – či má zmysel, aby sa Slováci po desiatkach eur zbierali na jeden tank; – ako Rusi chcú zlomiť našu ochotu podporovať Ukrajinu a preto teraz ešte zintenzívnia hybridnú vojnu proti nám; – či sa malé pravicové strany ešte chystajú spájať a či rokujú s Demokratmi a Modrými; – ako sa pozerá na Eduarda Hegera.
6/15/202337 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Luciou Nicholsonovou: Heger nemusí byť líder kandidátky

Otázka lídra kandidátky Demokratov pre najbližšie voľby je otvorená, hovorí jej čerstvá posila Lucia Ďuriš Nicholsonová. Jej strana Jablko bude existovať ďalej. Vie si predstaviť ešte spojenie so stranami Zsolta Simona a Pavla Macka. Richarda Sulíka kritizuje pre strašenie migráciou - podľa nej je to téma, v ktorej môže uspieť iba Robert Fico.   V podcaste s Luciou Ďuriš Nicholsonovou sa dozviete: – či strana Jablko nebola len marketing; – ako budú fungovať liberáli a konzervatívci na kandidátke Demokratov a prípadne po voľbách; – čo hovorí na názor Bélu Bugára, že Eduard Heger by nemal byť lídrom žiadnej strany; – že s Jozefom Mihálom sa zaujímali, či je otvorená otázka lídra a odpoveď bola, že áno; – či môže byť líder kandidátky Demokratov aj niekto zvonka, napríklad nestraník; – čo si myslí o Róbertovi Mistríkovi a Mikulášovi Dzurindovi; – že si vie predstaviť spojenie so stranami Zsolta Simona a Pavla Macka; – že Eduard Heger sa mal ako premiér rozhodovať rýchlejšie; – či stále platí jej sľub, že ak nebudú mať pred voľbami dosť percent, vzdá sa kandidatúry; – čo si myslí o súčasnom dianí v SaS; – že strašenie migrantami je parketa pre Roberta Fica a nie pre Richarda Sulíka; – čo to znamená, keď navrhuje reformu regiónov a či chce rušiť obce.
6/10/202329 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Bélom Bugárom: Eduard Heger by mal spojiť a odísť, nemá na to

Robert Fico sa zmenil, ale jeho ďalšej vlády sa netreba až tak báť, hovorí bývalý politik a dnes dôchodca Béla Bugár. Dnes podporuje stranu Modrí - Most-Híd. Eduarda Hegera považuje za neschopného byť lídrom čohokoľvek.   V podcaste s Bélom Bugárom sa dozviete: – čo prežíva, keď sa pozerá na prieskumy a nespájanie strán; – prečo podporuje Dzurindu a jeho ministranu a či bude aj na bilboardoch; – či existujú dva Mosty Híd; – či prežívame éru návratu starých politikov a či sú ešte vhodní do dnešnej doby; – že Igor Matovič vyrástol na vražde Jána Kuciaka; – že exposlanec Gyimesi podľa neho vyvoláva len nenávisť; – prečo mnohí slovenskí Maďari podporujú Viktora Orbána; – či sa maďarská menšina pozerá na maďarskú vládu cez chlebové témy a palacinky na Balatone; – že Robert Fico sa zmenil, ale strašiť ním nie je na mieste; – ako sa bude predseda Smeru správať, ak bude znova vo vláde; – že Eduard Heger by mal spojiť malé strany a odísť z kandidátky.
6/8/202328 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Michalom Trubanom: Dospeli sme. Témou volieb bude koniec chaosu

Podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Truban hovorí, že oproti minulým voľbám sú dospelejší a poučení. Spájanie podľa neho stranám skôr škodí ako pomáha. Čo budú sľubovať pred voľbami a vedeli by vládnuť s konzervatívcami?   V podcaste s Michalom Trubanom sa dozviete: – ako sa pozná s Ľudovítom Ódorom a čo čaká od úradníckej vlády; – či má PS vo vláde svojich nominantov; – kto a prečo financuje Progresívne Slovensko; – že témou volieb bude ukončenie chaosu; – na čo sa budú sústrediť vo volebnom programe; – že PS chce presadiť, aby začínajúci malí podnikatelia neplatili žiadnu daň; – či chcú naozaj založiť novú vysokú školu a zároveň rušiť tie existujúce; – v čom je PS iná strana ako vo voľbách v roku 2020; – že spájanie strán podľa neho nikomu nepomáha a všetkým škodí; – s kým by vládli, ak sa strany nespoja a nikto z ich spojencov sa nedostane do NRSR; – či by liberáli vedeli vládnuť s konzervatívcami, alebo by z toho bol ďalší chaos.
6/2/202330 minutes, 1 second
Episode Artwork

NA ROVINU s Eduardom Hegerom: Predpokladám, že ruské peniaze pre Smer už vyšetruje polícia

Expremiér Eduard Heger je dnes radovým poslancom. Priznáva, že precenil svoje schopnosti zmanažovať Matoviča so Sulíkom. Dnes tvrdí, že sa to nedá. Chváli sa pomocou v energetickej kríze a podľa neho to stojí aj za trojnásobný deficit štátneho rozpočtu. Kto zastavil protikorupčné opatrenia ako napríklad hmotná zodpovednosť politikov?   V podcaste s Eduardom Hegerom sa dozviete: – či sú dôkazy, že predstavitelia strany Smer dostali peniaze z Ruska; – prečo sa s Demokratmi nechce spojiť nikto zo strán, ktoré sú v prieskumoch; – či je ešte spájanie otvorená otázka, alebo už sa nikto s nikým nespojí; – ako to bolo s rokovaním s Mikulášom Dzurindom; – či bude strana Demokrati ešte zvažovať, že sa vzdá účasti vo voľbách, ak bude mať nízke preferencie; – ako neodhadol svoje vlastné schopnosti zmanažovať koaličné vzťahy a či sa mu to nestane znova; – prečo by ešte mal byť v politike, ak to doteraz nezvládol; – že svoju vlastnú vládu bilancuje ako najreformnejšiu; – či trojnásobný deficit v tomto roku stál za rozdávanie pomoci v energetickej kríze; – čo považuje za tri najdôležitejšie reformy svojej vlády; – kto zastavil protikorupčné opatrenia ako napríklad hmotnú zodpovednosť politikov; – či podporí úradnícku vládu; – že nebude úradníckej vláde robiť naschvály ako Milan Krajniak cez návrh na vyrovnaný rozpočet; – či má plán B, ak neuspeje vo voľbách.
5/31/202336 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Právnik Kuciakovcov: Sudcovia zle vyhodnotili dôkazy (NA ROVINU)

Súd v prípade vraždy pochybil, hovorí právny zástupca rodiny Kuciakovcov, advokát Peter Kubina.   V podcaste s advokátom Petrom Kubinom sa dozviete: – či verí v nezaujatosť sudcov v tomto prípade; – či naozaj nebolo dosť dôkazov, alebo pochybil niekto v justičnom systéme; – kto konkrétne pochybil a či si prokuratúra urobila svoju prácu dobre; – v čom podľa neho pochybili sudcovia; – že Alena Zsuzsová nemala iné peniaze ako od Kočnera; – či teda podľa súdu Kočner za vraždu zaplatil, ale neúmyselne; – že rozsudok je podľa neho „domotaný“; – či súd v ústnom odôvodnení rozsudku urobil nadprácu v prospech obhajoby; – ako sa súd vysporiadal so správami v Threeme; – že Kočner si so Zsuzsovou v čase pred nájdením tiel písali o skapatí; – že jediným priamym dôkazom na Kočnera by mohlo byť svedectvo Aleny Zsuzsovej; – že odsúdenie Kočnera je možné aj bez jej svedectva; – ako dlho sa ešte môže ťahať tento prípad; – či na Zsuzsovej motiváciu vypovedať môže vplývať, že jej stále na Najvyššom súde SR hrozí doživotie.  
5/25/202326 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Rusko sme podcenili, hovorí minister zahraničia Wlachovský (NA ROVINU)

Čo sa zmení v slovenskej zahraničnej politike? Kedy uznáme Kosovo a ako ešte vieme pomôcť Ukrajine? Pýtali sme sa nového ministra zahraničných vecí v úradníckej vláde Miroslava Wlachovského. Hoci kedysi pôsobil ako šéf strategickej komunikácie MZV, teraz priznáva, že Slovensko podcenilo hybridnú hrozbu z Ruska.   V podcaste s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Wlachovským sa dozviete: – ako sa stal ministrom a či sa pozná s prezidentkou; – že žiada viac peňazí pre diplomatov, lebo sú podfinancovaní; – že do slovenských ambasád zateká; – či a kedy Slovensko uzná Kosovo; – čo ešte môžeme dať Ukrajine; – prečo Rusko vyhráva hybridnú hrozbu; – či ruskí diplomati zostanú v Bratislave; – ako sa stavia k V4 a že už aj Poľsko a Česko majú problém s Orbánom a jeho postojom k Ukrajine; – či zoskupenie S3 s Českom a Rakúskom nahradí V4; – ako vníma aktivity maďarskej vlády na juhu Slovenska; – či naozaj chceme Srbsko v EÚ a či to nebude trójsky kôň v únii, ako Maďarsko; – či sa Ukrajina stane členom EÚ skôr ako Srbsko.
5/24/202329 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s veľvyslancom Ondrejcsákom: V Rusku neprebehla mentálna zmena, nevedia, že už nie sú veľmoc

Róbert Ondrejcsák je slovenský diplomat v Londýne a expert na medzinárodnú bezpečnosť. Maďarsko podľa neho protieurópskou politikou nič nedosiahlo. Ak by sme nepomáhali Ukrajine, hrozí jej genocída. Rusi sa podľa neho nevzdali imperiálnych ambícií, lebo ruská spoločnosť neprešla takými zmenami ako napríklad britská či francúzska - teda zmierením s tým, že už nie sú veľmocou.   V podcaste s Róbertom Ondrejcsákom sa dozviete: – akého má Slovensko momentálne ministra zahraničných vecí a či sa dajú čakať zmeny; – čo by sa dalo pokaziť v zahraničnej politike, keby voľby vyhral Smer; – že si môžeme vybrať len medzi prozápadnou a proruskou politikou, pričom proruská by znamenala izoláciu; – že lavírovať sa nedá a keď to Maďarsko robí, škodí tým sebe; – akým najväčším mýtom o Ukrajine a Rusku veria Slováci a ako ich vyvrátiť; – že nikdy neexistoval žiadny plán útoku NATO na Rusko; – že Rusi sa nevzdali imperiálnych ambícií, hoci ich armáda je teraz slabšia; – či by narýchlo uzavretý dočasný mier bol horší ako vojna; – čo hrozí Ukrajine, ak by sme jej prestali dodávať zbrane; – že vojna na Ukrajine bude ešte dlhá; – že bývalé koloniálne veľmoci ako Veľká Británia, Francúzsko či Holandsko prešli mentálnou zmenou a zmierili sa s tým, že už nie sú veľmoci; – ako sa takáto zmena dá dosiahnuť v Rusku.
5/20/202323 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s ministerkou Dubovcovou: Kauza Kuciak sa môže ťahať ešte dlho, je to normálne

Bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová sa stala ministerkou spravodlivosti v úradníckej vláde. Pripúšťa, že poslanci v parlamente znížia tresty za korupciu a ona napriek tomu nestiahne trestný zákon. Podľa nej totiž zmeny trestného práva vyriešia množstvo prípadov nespravodlivo trestaných ľudí, napríklad za malé množstvo marihuany. Práva LGBTI+ ľudí má riešiť Ústavný súd SR.   V podcaste s ministerkou spravodlivosti Janou Dubovcovou sa dozviete: – či je súčasná politická kríza aj krízou spravodlivosti; – že dlhé roky sa ťahajúce kauzy ako Očistec sú verným obrazom slovenskej justície; – že v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej očakáva odvolania, a teda opätovné konanie Najvyššieho súdu SR; – či je to na prospech občanov, že sa kauzy môžu rozhodovať opakovane na rôznych súdoch; – či stiahne celú reformu trestného práva, ak by ju poslanci pokazili pozmeňovacími návrhmi; – čo sa stane, ak poslanci znížia tresty za korupciu a čo ak za ňu zavedú len pokuty; – či sa budú prepúšťať väzni; – ako vyzerá súdna reforma; – či bude meniť predsedov súdov; – prečo zrušila návrh na tzv. fiduciárne vyhlásenie a či teda LGBTI+ ľudia nebudú mať ľahší život; – čo sa zmení vo väzniciach a či vymení šéfa bacharov.
5/19/202331 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s politológom Lenčom: Prezidentka by mala vymenovať vládu bývalých politikov

Politológ Jozef Lenč si myslí, že vlády by sa mohli chopiť skúsení politici ako napríklad Béla Bugár alebo Ivan Mikloš. SaS je podľa neho xenofóbna strana a Sulíka označil za "Mazureka pre päťdesiatnikov". Akú politickú budúcnosť predpovedá Eduardovi Hegerovi?   V podcaste s politológom Jozefom Lenčom sa dozviete: – či sa vláda rozpadá a čo by mala urobiť prezidentka Zuzana Čaputová; – že nová vláda by nemusela byť nevyhnutne úradnícka – že napríklad Ivan Mikloš, Lucia Žitňanská či Béla Bugár by boli schopní riadiť dočasnú vládu hneď a nepotrebovali by čas na zorientovanie; – prečo by poverenie na vládnutie nemal opäť dostať Eduard Heger; – že aj strane Sme rodina by vyhovovalo byť chvíľu pred voľbami v opozícii; – či by prezidentkina vláda neuškodila najmä prezidentke; – v čom by bol rozdiel, keby bola nová vláda oproti tej súčasnej; – či by nová vláda mohla vôbec o niečom rozhodovať; – že za svoje preferencie si môže Eduard Heger sám; – že zo štvrtkového televízneho prejavu premiéra vidno zúfalstvo; – či má Eduard Heger s Demokratmi vôbec ešte šancu na akúkoľvek politickú budúcnosť; – že podľa neho Sulík je Mazurek pre päťdesiatnikov a SaS xenofóbna strana; – že ak by boli moslimovia problematickí, nestal by sa Humza Yousaf škótskym premiérom; – čo by mali byť témy volieb; – že Hlas pomáha Smeru a ak nebude mať vlastné témy, hrozí mu porážka zo strany Smeru.
5/8/202331 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Jánom Mičovským: Vlčan cíti lásku k peniazom

Samuel Vlčan mi ako môj štátny tajomník robil veci poza chrbát a odstúpením sa zbavil zodpovednosti a prihlásil k láske k peniazom, hovorí exminister pôdohospodárstva Ján Mičovský. Úradnícka vláda by podľa neho bola zlým riešením. Odišiel z OĽaNO a kandidovať už nechce, ale plánuje podporiť Eduarda Hegera, ak sa mu podarí spojiť viac strán.   V podcaste s nezaradeným poslancom Jánom Mičovským sa dozviete: – čo si myslí o kauze ministra Vlčana jeho predchodca; – ako zastavil nomináciu svojho syna za riaditeľa štátneho podniku; – že Samuela Vlčana pozná už dlhšie ako problematického človeka trpiaceho láskou k peniazom; – prečo musel Samuel Vlčan odísť z ministerstvo prvý krát; – či pochybil aj minister Budaj a či by peniaze naozaj mali skončiť u Vlčanovcov; – prečo by podľa neho prezidentka nemala menovať úradnícku vládu; – že Slovensku hrozí červeno-hnedý návrat do minulosti; – či za Ficove preferencie môže Igor Matovič; – že OĽaNO aj on sám, boli absolútne nepripravení na vládnutie; – že si želá spojenie Demokratov s KDH, Jablkom a ďalšími stranami; – či bola kauza ukrajinského obilia reálna alebo len nafúknutá; – či treba obilie spáliť, alebo ho poslať hladujúcim.
5/6/202328 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Františkom Šebejom: Fico je autentický teraz, zabudnime, aký bol kedysi

František Šebej je bývalý šéf Zahraničného výboru NR SR, pôvodným povolaním psychológ. Igor Matovič má podľa neho celý zoznam porúch osobnosti, Fico inklinuje k fašizoidnému mysleniu a vopred kolaboruje s Ruskom, Hlas zanikne, ak sa voči Ficovi viac nevymedzí. Kedy sa skončí vojna a prečo by Ukrajinci nemali dostať stíhačky F-16?   V podcaste s exposlancom Františkom Šebejom sa dozviete: – či ho nevolajú naspäť do politiky; – ktoré strany sú podľa neho voliteľné; – čo si myslí o Demokratoch; – ako Fica počul hovoriť, že Slovensko musí byť v jadre EÚ aj za cenu straty časti suverenity; – že sa nemáme chlácholiť tým, že Fico pri moci nezničil demokraciu, lebo teraz to bude inak; – že vedenie Hlasu nemá intelektuálnu výbavu na zahraničnú politiku, ale spojenie so stranou Tomáša Druckera tomu môže pomôcť; – ako hodnotí zahraničnú politiku ostatných strán, napríklad PS; – čo by znamenala Republika vo vláde; – kto všetko je výsadok Ruska na Slovensku; – prečo je mu trápne za voličov Sme rodina; – že Richard Sulík má veľký problém so zahraničnou politikou; – či je KDH čitateľná strana; – prečo by podľa neho bolo najlepšie, aby OĽaNO úplne zmizlo z politiky; – že strana Aliancia je podľa neho len filiálka Orbánovho Fideszu; – čo by bol spravodlivý koniec vojny na Ukrajine a čo je realistické; – že ruská základňa na Kryme robí zle vo svete; – dokedy budú Rusi nasledovať Putina; – prečo Ukrajinci nepotrebujú stíhačky F-16.
5/4/202336 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Matejom Drličkom: Herci pracujú za otrasné platy, mali by mať 6000 eur

Matej Drlička sa od mája opäť stane riaditeľom Slovenského národného divadla. Priemerný plat herca SND je 1600 eur plus bonusy, približne 20 eur za predstavenie. Akú úlohu má plniť národná scéna a čo si treba pozrieť v divadle pred voľbami? Stav Slovenska podľa neho odráža Kocúrkovo, treba vidieť aj hry o fašizme či predstavenie Špina.   V podcaste s riaditeľom Slovenského národného divadla Matejom Drličkom sa dozviete: – že jeho vyjadrenie, za ktoré bol odvolaný, bolo vytrhnuté z kontextu; – či ho výrok mrzel, či ho považuje za chybu a ako dlho mal pykať; – čo je Drličkova reforma SND; – či bolo SND vypredané aj pred Drličkom; – čo bol problém v prípade opery a prečo v nej prepúšťal; – že historickú budovu SND jeho predchodcovia používali v rozpore so zákonom; – že operným sólistom ponúkol externé zmluvy, tak ako je to bežné v divadlách po celom svete; – či sa po zmenách zvýšila návštevnosť opery; – koľko zarábajú herci, aký podiel má tzv. rolovné za hlavné postavy; – že národné divadlo dnes už nie je o potvrdzovaní suverenity krajiny a národnej identity; – do akej miery je potrebné v SND prezentovať slovenské divadelné hry; – že dobré divadlo kritizuje diváka; – čo si treba pozrieť pred voľbami a na akú hru treba zobrať rodičov; – či má byť divadlo angažované; – že v historickej budove SND sa nebude hrať divadlo ešte minimálne 6 rokov; – či bude električka pred národným divadlom; – prečo dvakrát nepodal včas majetkové priznanie; – či si už spomenul na kauzu okolo slovenského predsedníctva; – že Zuzana Hlávková podľa neho klame.
4/29/202337 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Richardom Sulíkom: Idea migrácie je hlúposť. Neprekáža mi, ak Fico hovorí to isté

Richard Sulík bude opäť viesť Sasku do volieb. Bojuje proti povinným migračným kvótam a zákazu spaľovacích motorov. Napriek tomu svoju stranu považuje za proeurópsku.   V podcaste s Richardom Sulíkom sa dozviete: – prečo sa nedohodli s Ivanom Korčokom a či ho nechcel len ako tvár bez kompetencií meniť politiku strany; – či je SaS euroskeptická alebo proeurópska strana; – prečo kampaňuje s témou o migračných kvótach a či tým nepomáha extrémistom; – či je v poriadku, ak hovorí to isté ako Robert Fico v rokoch 2015 až 2016; – že migrantov podľa neho zachraňujú len pomýlení nemeckí mládežníci; – či nie je fašistické zatvárať hranice a hrať sa na európsku pevnosť, ktorá sa má brániť migrácii; – či by prijal legálnu migráciu z moslimských krajín a či by našej ekonomike nepomohla migrácia tak, ako Turci Nemecku; – čo je podľa neho problém na migrácii moslimov; – či by nebol za povinné kvóty, keby na Slovensko prišlo 5 miliónov Ukrajincov; – že nie je proti elektroautám, ale k pokroku sa nedá dostať príkazmi a zákazmi; – že aj elektrické autá majú uhlíkovú stopu a veľa ďalších problémov; – že najviac CO2 na Slovensku vypúšťa U.S. Steel v Košiciach; – či sa do roku 2035 nestihneme technologicky pripraviť na zákaz spaľovacích motorov; – že tento rok sa odstaví uhoľná elektráreň Nováky; – v čom chce byť rovnaký a v čom iný ako Andrej Babiš; – či súhlasí s výrokom, že štát treba riadiť ako firmu; – aký má Sulík postoj voči Orbánovi, a či by EÚ mala trestať Orbána za porušovanie princípov demokracie.
4/27/202337 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Marcelom Klimekom: Platy budú konečne rásť rýchlejšie ako ceny

Marcel Klimek aktuálne z pozície štátneho tajomníka riadi ministerstvo financií. Aký bol Igor Matovič ako minister a robil aj chyby? Podľa Klimeka iba v komunikácii. Pripúšťa, že počas kríz táto vláda neriešila dlhodobé vízie, ale iba ako prežiť dnešok. Vláda sa chváli nízkym deficitom za minulý rok. Tento rok zrejme bude trojnásobný.   V podcaste so štátnym tajomníkom rezortu financií Marcelom Klimekom sa dozviete: – ktorá strana má aktuálne vplyv na ministerstvo financií; – či bude kandidovať za OĽaNO; – či vidí chyby, ktoré urobil Igor Matovič a aký bol minister; – že Slovensko čakajú aj dobré správy; – že sme síce mali v roku 2022 nižší deficit ako sa čakalo, ale v roku 2023 môže byť až trojnásobne vyšší; – o koľko rýchlejšie budú tento rok rásť platy v porovnaní s cenami; – či nižší deficit za minulý rok vznikol len prepísaním výdavkov do iných rokov; – ako predvolebná poslanecká aktivita v parlamente ohrozuje stabilitu verejných financií; – či diskutoval s Igorom Matovičom o jeho návrhu znížiť dane o 500 miliónov; – prečo Slovensko po troch rokoch tejto vlády nie je lídrom v inováciách.
4/21/202329 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s ministrom Samuelom Vlčanom: Chcem presadiť európsky zákaz dovozu niektorých ukrajinských potravín

Pred rokom 2019 sme jedli rovnaké obilie, aké teraz zakazujeme. Sprísnila sa európska regulácia a ukrajinské obilie sa do nej zrazu nezmestí. Prečo toto obilie môžu jesť obyvatelia Afriky a my nie? Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan hovorí, že Slovensko zákazom neporušuje európske pravidlá. Čo urobí s cenami potravín a ako sa postaví k návrhu na zákaz klietkového chovu sliepok?   V podcaste s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom sa dozviete: – či je za ním nejaká politická strana a či naozaj odchádza z politiky; – že ukrajinské obilie nás zaplavilo aj preto, že Ukrajinci stratili odberateľov v Egypte; – či by nám ukrajinské obilie znížilo ceny potravín a prečo sme ho teda zakázali; – že do roku 2019 sme jedli také isté obilie, aké nám teraz prišlo z Ukrajiny; – prečo je takáto pšenica pre Afričanov dosť dobrá a pre nás nie; – či nejde o zbytočnú paniku a výsledok lobingu niekoľkých slovenských firiem; – že podľa neho Slovensko zákazom neporušuje európske pravidlá; – ako Slovensko plombuje a cez GPS monitoruje ukrajinské vagóny prechádzajúce cez naše územie; – že minister Vlčan chce presadiť celoeurópsky zákaz dovozu niektorých ukrajinských potravín; – že skutočným riešením by bolo, keby EÚ zaplatila ukrajinskej vláde výkup ukrajinského obilia priamo na území Ukrajiny; – čo sa dá urobiť s vysokými cenami potravín; – že opatrenia ako Orbánovo stropovanie cien a poľské zníženie daní nefungujú a nepriniesli zlacnenie potravín; – či je ako minister potravinový nacionalista; – čím sú slovenské potraviny lepšie než napríklad španielske; – že o rok by mohli byť slovenské potraviny lacnejšie; – či stále platí, že agrárne krajiny sú tie zaostalejšie; – ako po revitalizácii maštalí slovenské kravy údajne žijú v luxuse; – že Slovensko malo kedysi viac kôz ako obyvateľov; – že sliepka v klietke je podľa neho vo väčšom bezpečí a dokonca sliepky vo výbehu môžu trpieť viac.
4/20/202337 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Martinom Čepčekom: Porno poškodzuje mozog. Vedú k nemu aj Jakubiskove filmy

Nezaradený poslanec Martin Čepček (pôvodne OĽaNO) navrhuje reguláciu pornografie. Tvrdí, že jeho návrh je nepochopený a overeným podpisom chce podmieniť iba porno v televíziách či na streamovacích službách. Okrem toho navrhuje aj čiastočné zatvorenie obchodov v nedeľu. Odmieta, že by tým zobral prácu a príplatky predavačkám.   V podcastes poslancom Martinom Čepčekom sa dozviete: – či bude kandidovať v najbližších voľbách a ktoré strany zvažuje alebo vylučuje; – prečo chce obmedzovať pornografiu; – či sám niekedy pozerá pornografický obsah a či mu to neublížilo; – prečo musí ísť na reguláciu cez notársky overený podpis; – že jeho návrh je nepochopený a nejde regulovať Pornhub, ale len televízie a streamovacie platformy; – prečo by mali tínedžeri pozerať porno až od 18 rokov, keď reálny pohlavný styk majú obvykle skôr; – prečo sa cíti kompetentný hovoriť mladým ľuďom do ich sexuálneho života; – či nie je lepším riešením reforma sexuálnej výchovy; – čo hovorí na argumenty odborníkov, že jeho reguláciu bude ľahké obísť; – že podľa neho deti na pozeranie tvrdej pornografie navádza už aj ľahká erotika; – že takýto obsah je aj vo filmoch Juraja Jakubiska; – či chce dospelým ľuďom zakazovať konzumáciu pornografie na verejných sieťach; – prečo chce zatvoriť obchody v nedeľu; – čo s ľuďmi, ktorí v nedeľu chcú nakupovať aj pracovať.
4/15/202337 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Alexandrom Dulebom: Vojna vyvrcholí v lete, Rusom do konca roka dôjdu peniaze

Poradca premiéra Alexander Duleba bol cez víkend s Eduardom Hegerom na Ukrajine. Ukrajinská ofenzíva sa podľa neho začne o mesiac a po nej budeme vedieť, ako môže skončiť vojna. Bude krvavá a s množstvom obetí aj na ukrajinskej strane. Rusi sa totiž poučili z doterajšieho vývoja vojny. Slováci si podľa neho vysnívali vlastné ružové Rusko, ktoré neexistuje.   V podcaste s expertom na Rusko a Ukrajinu Alexandrom Dulebom sa dozviete: – ako sa zmenila za rok Buča a ako Ukrajina obnovuje zničené mestá; – ako vyzerá odhodlanie Ukrajincov a či nie sú už unavení z vojny; – aké výsledky dosiahla ruská zimná ofenzíva a prečo ju vôbec začali; – prečo si myslí, že ukrajinská ofenzíva príde až o mesiac; – že koniec vojny budeme vedieť predvídať podľa výsledku ukrajinskej ofenzívy; – prečo táto ofenzíva vojnu ešte neukončí; – čo znamená ukrajinské zohrievanie panvíc; – že Rusi ešte neukázali žiadny vojenský kumšt, iba bitky o malé mestá s veľkými stratami; – koľko tankov a bojových vozidiel dostane Ukrajina pred letom; – že dodávky zbrane Ukrajine vyrovnávajú sily na bojisku a či majú dosť zbraní na ofenzívu; – koľko vojakov majú Rusi aktuálne na Ukrajine a o koľkých už prišli; – že vojna vyvrcholí v lete; – že nie je pravda, že by všetci skúsení ukrajinskí vojaci už padli; – ako dlho budú môcť Rusi financovať vojnu; – že Rusko predáva Číne oveľa menej plynu ako predávalo Európe a najbližšie desaťročia sa to nezlepší; – že ruský deficit je obrovský a financie im vyjdú maximálne do konca roka; – či môže predĺžiť vojnu Čína; – aké záujmy má Čína v Rusku a či jej ide aj o územia; – že sme sa stále nezmierili s tým, že Rusko prakticky prestalo existovať; – že ak niekedy budeme spolupracovať s Ruskom, bude to úplne iné Rusko ako dnes; – že Slováci v skutočnosti nie sú za Putina, ale proti vysokým cenám vajec; – či sú slovenskí politici autenticky proruskí, alebo ide len o protest; – že aj Fico podpisoval protiruské sankcie; – či sa vôbec dá orientovať sa na Rusko; – že Slováci si vysnívali vlastné ružové Rusko, ktoré neexistuje.
4/6/202335 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Michalom Šimečkom: S Matovičom do vlády už nikto nepôjde

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka hovorí, že Sme rodina je krajná pravica, no sú témy, na ktorých sa PS s touto stranou zhodne. Matovičove balíčky by nahradil inými opatreniami. Po voľbách podľa neho bude treba šetriť.   V podcaste s Michalom Šimečkom sa dozviete: – či sa PS stotožňuje s politikou ministra vnútra Romana Mikulca, keď angažovali jeho poradcu Jaroslava Spišiaka; – čím by bol Jaroslav Spišiak iný ako minister Mikulec; – do akej miery by PS pokračovalo vo vyšetrovaní káuz Smeru; – či Progresívne Slovensko predstaví ďalšie posily; – prečo majú kampaň o nehádaní sa a či politika nie je o tom, čo si vyhádate; – v čom je iná kultúra Európskeho parlamentu a slovenskej politiky; – či sa dá nepohádať s Richardom Sulíkom napríklad o daniach; – či by PS zvyšovalo dane; – na čom sa PS dokáže zhodnúť s potenciálnymi partnermi, ako je napríklad Boris Kollár; – že Igor Matovič sa sám vylučuje z budúcich koalícií a nikto s ním nechce vládnuť; – či je Progresívne Slovensko pravicová alebo ľavicová strana; – že po voľbách sa bude musieť škrtať, šetriť a konsolidovať; – či by PS vo vláde zrušilo Matovičove balíčky; – kde by v rozpočte šetril a hľadal peniaze napríklad na školstvo; – že témou volieb bude chaos po Matovičovi a zachovanie demokracie verzus voľba proruských autoritárov; – prečo progresívcov ľudia vnímajú len cez témy ako LGBTI+.
4/4/202328 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Karolom Kučerom: Matovič nesklamal, jeho unikátne nápady zostali nepochopené

Poslanec za OĽaNO a splnomocnenec vlády pre šport Karol Kučera súhlasí s rozhodnutím nepustiť hokejistov z KHL na majstrovstvá sveta. Podľa neho majú títo hráči aj iné možnosti ako v Rusku propagovať vojnu. Presadzuje hodinu telesnej navyše a iniciatíva Sme rodina na zriadenie ministerstva športu ho zaskočila. Igor Matovič má podľa neho unikátne nápady, podporil aj 500 eur za voľby.   V podcaste s Karolom Kučerom sa dozviete: – či je zriadenie ministerstva športu na konci volebného obdobia iniciatíva oligarchu Siekela; – prečo dostali stopku hokejoví reprezentanti hrajúci v Rusku; – že títo hráči majú na výber aj iné kvalitné a dobre platené ligy a nemuseli by nosiť maskáčové dresy propagujúce ruskú agresiu; – či by mali ruskí a bieloruskí športovci súťažiť na olympiáde; – že žiaci majú nedostatočné a zlé hodiny telesnej výchovy; – že v parlamente je neprehľadná situácia, no podľa neho prechádzajú zmysluplné veci; – či bol lepší premiér Matovič alebo Heger; – či bude ďalej kandidovať za OĽaNO; – prečo hlasuje za drahé nápady Igora Matoviča; – že plošné testovanie bolo podľa neho dobré riešenie; – čo si myslí o analýze, podľa ktorej na Slovensku zomrelo následkom covidu 20 tisíc ľudí, ktorí mohli žiť.
3/30/202335 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Líviou Vašákovou: Peniaze prídu neskôr. Rázsochy nikto nevie garantovať

Peniaze z Plánu obnovy prídu, aj keď neskôr. Neschválené zákony Slovensko rieši aj rokovaním s Európskou komisiou - je možné, že niektoré podmienky sa upravia. Voľby by čerpanie ani použitie peňazí nemali priamo ovplyvniť. Zrealizovať všetky plány sa nám nepodarí. Nemocnice by sa mali stihnúť, Rázsochy však nevie garantovať nik, hovorí šéfka sekcie Plánu obnovy na úrade vlády Lívia Vašáková.   V podcaste so šéfkou slovenskej časti Plánu obnovy Líviou Vašákovou sa dozviete: – že niektoré zákony potrebné pre Plán obnovy sa podarí prijať včas; – čo bude s ostatnými podmienkami vyplatenia peňazí; – že peňazí z Plánu obnovy máme aktuálne dosť, ale niektoré dostaneme neskôr ako bolo v pláne; – prečo sú peniaze na obnovu po pandémii podmienené schvaľovaním zákonov; – že to, čo minister školstva nesplní, sa zrejme modifikuje a splní v inej podobe; – že vysoké školy sa zrejme predsa v nejakej podobne spájať budú; – či nám akademickí funkcionári nebránia v čerpaní európskych peňazí; – prečo musel odísť minister zdravotníctva Lengvarský a do akej miery v tom mala prsty práve Lívia Vašáková; – že minister tvrdil, že všetko plní, aj keď to tak nebolo; – či stihneme postaviť nemocnice do roku 2026; – že nikto nevie garantovať, kedy a či vôbec bude naozaj postavená nemocnica Rázsochy; – či sa nechystá do politiky a kandidovať do volieb.
3/29/202323 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Ľudovítom Ódorom: Niektoré potraviny zlacnejú, pýtajte si vyšší plat

Viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor hovorí, že zdražovanie bude pokračovať, ale pomalšie ako doteraz. Niečo môže aj zlacnieť, ale energie a hypotéky budú ešte drahšie. Teraz je správna chvíľa pýtať si vyšší plat. Hrozí nám banková kríza? A ako sa v NBS pozerajú na to, že ich šéf Peter Kažimír je obžalovaný z korupcie?   V podcaste s Ľudovítom Ódorom sa dozviete: – či a dokedy bude pokračovať zdražovanie; – že niektoré potraviny zlacnejú; – že mzdy pôjdu hore, a ak vám nezvýšia, mali by ste si pýtať; – či rozdávanie peňazí počas kríz zhoršuje infláciu; – do akej miery sa máme báť problémov bánk v USA a v niektorých krajinách Európy a či nehrozí banková kríza; – či sme sa poučili z roku 2008 a bankový trh je pripravenejší; – že opakovanie gréckeho scenára v niektorej ďalšej krajine ako Španielsko alebo Taliansko nie je vylúčené; – že aj Slovensko má vysoký dlh a nasledujúca vláda s tým bude mať problém; – že hypotéky ešte zdražejú; – či sa ľudia, ktorí nevlastnia nehnuteľnosť, majú pripraviť na zníženie životného štandardu v porovnaní so svojimi rodičmi; – prečo Slovensko ekonomicky zaostáva nielen za Západom, ale už aj za ostatnými postsocialistickými krajinami; – že školská reforma ministra Horeckého zďaleka nestačí na vyriešenie problému s nedostatkom inovácií; – že potrebujeme klastre najlepších univerzít a firiem, lebo mozgy najlepšie fungujú, ak sú spolu; – či je "právo na hotovosť" iba pseudoproblém a či je jedno, či niečo takéto prejde parlamentom; – čo v NBS hovoria na svojho šéfa Petra Kažimíra obžalovaného z korupcie; – čo na tento problém hovorí sám Kažimír.
3/23/202331 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU so zubárom, ktorý bol pomáhať na Ukrajine: Rusi strieľajú po zdravotníkoch

Ján Jurkemík je zubár z Rimavskej Soboty, ktorý bol tri týždne na ukrajinskom fronte pomáhať ako paramedik. Prišiel o troch kolegov, lebo Rusi cielene ostreľujú zdravotníkov. Hovorí, že Ukrajinci sú na rozdiel od Slovákov zjednotení. Ako vyzerá naše zdravotníctvo v regiónoch v porovnaní s tým ukrajinským? A čo si Ukrajinci myslia o našich „pochodoch za mier“?   V podcaste s Jánom Jurkemíkom sa dozviete: – ako bol ošetrovať ľudí zranených následkom vojny; – či môže zubár riešiť iné zdravotné problémy ako tie zubné; – že Rusi úmyselne ostreľujú zdravotníkov mínometmi; – o koľko kolegov prišiel v priebehu troch týždňov; – že Rusi cielene ničia aj zásoby vody pre civilistov; – že Bachmut je momentálne najhoršie miesto na svete; – či na Ukrajine stretol nejakého fašistu alebo nacistu; – že Ukrajinci v sebe nenosia nenávisť, ale hnev; – kedy sa skončí vojna; – či Ukrajinci pripúšťajú aj iný koniec vojny ako absolútne vyhnanie všetkých okupantov z celého územia Ukrajiny; – čo hovoria Ukrajinci na Slovensku na „mierové pochody“ našich extrémistov; – v akom stave je slovenské zdravotníctvo v regiónoch; – že zubárov na Slovensku ešte ubudne; – či je ukrajinské zdravotníctvo na tom lepšie ako slovenské; – že najväčším nepriateľom Slováka je Slovák, lebo keď máme problém, odpoveďou nie je riešenie, ale hádka.
3/21/202331 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Janou Žitňanskou: Ak Remišová pôjde s OĽaNO, odchádzam

Poslankyňa parlamentu za stranu Za ľudí Jana Žitňanská hovorí, že by rada spojila KDH s Demokratmi Eduarda Hegera. Podľa nej je čas na politickú svadbu z rozumu. V politike chce pomáhať ľuďom so zdravotným znevýhodnením, ale od ministerstva financií na to dostala limit. Do Hegerovej strany podľa nej ešte môžu pribudnúť ľudia, ktorí zatiaľ neboli v politike.   V podcaste s poslankyňou Janou Žitňanskou sa dozviete: – či už vie, za koho pôjde do nasledujúcich volieb; – že by chcela spojiť KDH s Hegerovými Demokratmi; – do akej miery je realistické, že sa strana Za ľudí opäť rozdelí a Veronika Remišová si vyberie OĽaNO; – kto brzdí zlepšovanie života pre ľudí so zdravotným postihnutím; – prečo prorodinní politici hovoria o transrodových ľuďoch namiesto pomoci zdravotne znevýhodneným; – čo sa dá zlepšiť jednoducho a lacno a prečo sa to ešte nestalo; – prečo dôchodcovia volia Smer; – čo bude témou volieb; – že orientácia Slovenska na Rusko by bola katastrofou aj pre ľudí s ozdravotným postihnutím; – prečo pociťuje frustráciu z tejto vládnej koalície; – čo sa stane ak sa Fico znovu dostane k moci; – či môže byť premiér Heger ešte pre niekoho nositeľ nádeje na zmenu.
3/17/202329 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s ministrom školstva: Robím veľkú reformu. Sexuálna výchova bude bez moralizmu

Poverený minister školstva Ján Horecký prináša do parlamentu najväčšiu reformu škôl za ostatné roky. Výsledkom majú byť o 14 rokov samostatnejší a kriticky mysliaci deviataci. Znevýhodneným deťom hrozí, že od septembra prídu o asistentov. Minister sľubuje, že peniaze sa nájdu. Ako prinúti učiteľov vyučovať sexuálnu výchovu založenú na vede?   V podcasgte s ministrom školstva Jánom Horeckým sa dozviete: – koho je vlastne nominantom; – či bude kandidovať v parlamentných voľbách a aké strany by zvažoval; – či má odvolaná vláda legitimitu na najväčšiu reformu školstva od roku 2008; – že žiak má spoznávať, nielen opakovať poučky; – kto naučí učiteľov inak učiť; – že prvý stupeň ZŠ bude až do piateho ročníka, a dva stupne môžu byť nahradená tromi cyklami; – čo má byť výsledkom takejto reformy; – či má na reformu politickú podporu; – ako majú učitelia učiť žiakov kriticky myslieť, keď niektorí sú sami konšpirátori; – ako sa zmení sexuálna výchova a ako prinúti učiteľov učiť ju vedecky; – že vysoké školy sa nechcú zlučovať, preto si vymysleli „mäkké zlúčenie“, aby mohli čerpať peniaze z Plánu obnovy; – prečo školstvo najviac mešká s Plánom obnovy; – že peniaze na asistentov učiteľov sa podľa ministra nakoniec nájdu, asistenti by nemali prísť o prácu, ani znevýhodnené deti o asistentov.
3/14/202347 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Eduardom Hegerom: Nie som opozičný premiér. Chcem stranu na dlhé roky

Premiér Eduard Heger zmenil stranícke tričko. Jeho strana Demokrati bude rokovať o predvolebnej koalícii s KDH. S Pellegrinim vládnuť nebude, radšej bude sedieť v parlamente ako opozičný poslanec.   V podcaste s Eduardom Hegerom sa dozviete: – či sú Demokrati koaličnou alebo opozičnou stranou; – koľko poslancov NRSR ho podporuje; – či bola táto strana nápadom Igora Matoviča; – čo hovorí na nálepku od Matoviča, že ide o stranu pre mestských liberálov; – s kým plánuje spolupracovať pred voľbami; – že plánuje rokovať o predvolebnej koalícii s KDH; – či bude ešte ponúkať spojenie Mikulášovi Dzurindovi; – že buduje stranu na dlhé roky a radšej bude v opozícii ako vo vláde s Hlasom; – či nepôjde do vlády s Pellegrinim ani keby hrozil návrat Fica; – či vylučuje aj Tarabovcov-Kuffovcov ako extrémistov z kandidátky ĽSNS; – akú veľkú víziu do budúcna Slovensku ponúka; – prečo svoje vízie už nenaplnil z premiérskeho kresla; – do akej miery sa cíti spoluzodpovedným za stav Slovenska; – prečo sú ľudia nespokojní s cenami energií, keď vláda tvrdí, že im pomohla.
3/8/202338 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Radom Baťom: Spájanie s Hlasom vedie Drucker

Rokovania o spájaní medzi Petrom Pellegrinim a stranou Dobrá voľba vedie jej predseda Tomáš Drucker, potvrdil podpredseda Dobrej voľby Rado Baťo. Podľa neho je Pellegrini úplne iný ako Fico a rokovania s Dzurindom a Miroslavom Kollárom boli smiešne. Prečo Dobrá voľba nechce spolupracovať s Eduardom Hegerom?   V podcaste s Radom Baťom sa dozviete: – či sa strana Dobrá voľba zlúči s Hlasom; – či sa zo zahraničnej školy naspäť do slovenskej politiky vráti Tomáš Drucker; – v čom je Peter Pellegrini iný ako Robert Fico; – že ak si v politike nakreslíte priveľa červených čiar, zostanete sám; – či Hlas vie, čo chce, keď lavíruje v zahraničnej politike; – či pri hesle „nekradnúť nestačí“ nie je „nekradnúť“ základnou podmienkou; – čo by prinieslo rozdelenie politiky na dva bloky – prozápadný a provýchodný; – prečo boli rokovania s Mikulášom Dzurindom a Miroslavom Kollárom smiešne; – v čom zlyhal Eduard Heger; – či v politike chceme pragmatikov alebo idealistov; – kto by mal určiť tému volieb; – do akej miery je v poriadku opisovať v knihe súkromné rozhovory.
3/7/202333 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s expolicajtom Chudým: Sami seba sme sa pýtali, či slúžime mafii

Peter Chudý je známy aj pod svojím spisovateľským menom Peter Šloser. Píše o policajnej mafii. Spoluzakladal NAKA a videl, ako sa správali policajti okolo Tibora Gašpara. Hovorí aj o konkrétnom prípade, keď minister vnútra Robert Kaliňák neumožnil stíhanie vysokopostaveného policajta, ktorý mal spolupracovať s mafiánskou skupinou.   V podcaste s Petrom Chudým (Šloserom) sa dozviete: – prečo neprijal Hamranovu ponuku na návrat do vedenia polície; – aké klany vládli policajnému zboru; – že zo začiatku vychádzal s Tiborom Gašparom; – ako mu Gašpar hovoril o svojom vzťahu s Bödörom; – ako sa nitriansky policajt bez kvalifikácie a skúseností, no za to s fotkou s Bödörom v Zlatom kľúčiku, stal funkcionárom; – čo to boli „nitrianske šumy" a či sa policajti sami seba pýtali, či slúžia mafii; – ako minister vnútra Kaliňák nepodpísal dokument umožňujúci trestne stíhať policajného funkcionára, ktorý spolupracoval so sýkorovcami; – aký bol vzťah medzi Gašparom a Lučanským a prečo Lučanský na čele inšpekcie neodhalil Gašparovu kriminalitu; – či o nomináciách v polícii rozhodoval Kaliňák alebo Bödör, alebo či mali rozdelený vplyv; – že kauza Súmrak mohla byť oddelená od súvisiaceho prípadu Očistec, len aby sa podarilo odstíhať aspoň Očistec; – že policajti okolo vyšetrovateľa Čurillu sú čestní a nenechajú sa nikým ovplyvňovať; – že taký počet káuz, ako má Smer, ani nie je možné vykonštruovať; – že komunikácia policajtov na odposluchoch je normálna a bežná a policajti sa v súkromí bežne bavia vo vulgarizmoch.
3/2/202328 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU so Zsoltom Simonom: Orbán hľadá spojenca, našiel Fica. Heger je nerozhodný

Celá pravica je už niekoľko týždňov paralyzovaná nerozhodnosťou Eduarda Hegera, hovorí v rozhovore dvojnásobný exminister a dnes predseda malej strany Maďarské fórum Zsolt Simon. Orbánova propaganda podľa robí reklamu Ficovi a dokonca už aj Dankovi. Orbán je totiž v EÚ sám, preto hľadá spojenca a našiel vo vo Ficovi.   V podcaste so Zsoltom Simonom sa dozviete: – prečo sa Maďarské fórum nespojilo s maďarskou Alianciou; – či verí Aliancii, že sa nespoja s Ficom; – že Aliancia a najmä jej časť z bývalého SMK čaká na pokyny z Maďarska a ich rétorika je len kópiou Fideszu; – že pod Rusmi za totality slovenskí Maďari nemohli voľne cestovať do Maďarska; – prečo maďarská televízia propaguje Roberta Fica a dokonca už aj Andreja Danka; – že časť Maďarov na Slovensku si neželá návrat Ficovho mafiánskeho štátu; – že po útoku Ruska na Ukrajinu Orbán prišiel o antibruselské spojenectvo s Poľskom a preto teraz propaguje Fica; – s kým rokuje Maďarské fórum o spájaní; – ako vyzerajú rokovania o spájaní pravice; – že Heger a Dzurinda teraz vyzerajú ako dva odlišné politické projekty; – prečo sa Eduard Heger podľa Zsolta Simona nehodí za lídra a či je Dzurinda lepší.
2/28/202331 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s vyšetrovateľom Kuciakovej vraždy: Lučanský chcel tajiť politicky citlivé informácie

Peter Juhás viedol tím vyšetrovateľov vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a dnes je zástupcom riaditeľa NAKA Západ. Podľa neho na Kočnera aj Zsuzsovú sú aj priame dôkazy a  Lučanský brzdil zverejňovanie citlivých informácií o kontaktoch politikov s podozrivými osobami. Majú Ficove vyhrážky vplyv na prácu polície a čo prežívajú vyšetrovatelia, keď im prokuratúra zastaví kauzu cez paragraf 363?  V podcaste s Petrom Juhásom sa dozviete: – či bola vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej poriadne vyšetrená; – aké priame dôkazy sú proti Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej; – ako prišli na vrahov cez kamerové záznamy; – či je v dnešnej dobe ťažké spáchať vraždu tak, aby na vás neprišli; – že konanie vrahov je zdokumentované na sekundy presne; – že Milan Lučanský ako šéf polície chcel utajovať „citlivé informácie“ o komunikácii politikov s podozrivými; – ako Marian Kočner ťahal informácie z polície a ktoré z nich sa dostali až k vrahom; – či policajným vyšetrovateľom pomôže termín volieb v septembri, aby došetrili kauzy; – čo by sa mohlo stať s políciou, keby voľby znovu vyhral Robert Fico; – či majú Ficove vyhrážky vplyv na náladu a prácu policajtov; – že generálny prokurátor Žilinka sa prikláňa k argumentom obhajoby obvinených; – čo prežívajú policajti, keď im prokuratúra zastaví kauzu cez paragraf 363; – či sa chystá kandidovať vo voľbách.
2/22/202331 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Věrou Jourovou: Lži a nenávisť majú komerčný úspech

Politici nemôžu novinárom určovať, čo budú písať, hovorí podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová v rozhovore pre Aktuality.sk. Podľa nej je neprijateľné, aby politici útočili na novinárov, lebo vytváranie obrazu verejného nepriateľa z novinárov je extrémne nebezpečné. Chce to riešiť európskym nariadením. Kšefty s Putinom sú podľa nej minulosť, riešením dezinformácií nie je cenzúra, ale viac Slovákov zamestnaných vo Facebooku.  V podcaste s Věrou Jourovou sa dozviete: – že očista spoločnosti od korupcie mala priniesť dôveru ľudí v štát; – či sme sa poučili z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej; – ako vníma útoky politikov na novinárov; – ako konkrétne chce Európska komisia prinútiť slovenských politikov, aby začali rešpektovať nezávislosť verejnoprávnych médií; – prečo je podľa nej Orbán a jeho model cestou do pekla; – že „kšefty s Putinom a kľud" sú minulosť; – prečo je na Západe úplne opačná debata ako u nás – kritizuje sa, že Ukrajine dodávame zbrane málo a neskoro; – že riešením dezinformácií by bola cenzúra, ale tú rozhodne nikto zavádzať nebude; – ako teda chce Európska komisia riešiť dezinformácie a vojnovú propagandu; – či donútia Facebook, aby najal viac ľudí na fact-checking slovenského obsahu; – že lož a nenávisť majú komerčný úspech; – ako regulovať mediálne prostredie tak, aby to nemohol Fico v prípadnej budúcej vláde zneužiť proti novinárom.
2/21/202325 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Irenou Brežnou: Putin ponúka len kult smrti, slušní Rusi sa hanbia

Irena Brežná je slovenská spisovateľka a novinárka, ktorá žije vo Švajčiarsku. Zaoberá sa bývalými krajinami ZSSR, vyštudovala rusistiku, bola v čečenských vojnách a napísala viacero kníh o Rusku, ale aj o Ukrajine. Dostojevského vyhodila už pred 20-timi rokmi.  Podľa nej ak by na Ukrajine Rusko vyhralo, nepríde mier, ale ďalšia vojna. Ako sa pozerá na proruských Slovákov? V podcaste s Irenou Brežnou sa dozviete:  – že Rusi sa stavajú do pozície obete a veria, že ak prehrajú, nastane koniec sveta; – že Putin je vojnový zločinec a masový vrah minimálne od čečenskej vojny v roku 2000; – ako ruský pravoslávny patriarcha vyzýva na mučeníctvo a Putin na položenie života za ruské imperiálne záujmy; – prečo ruskí občania chcú veriť propagande; – že neverila vlastným ušiam, keď počula, že na Slovensku niekto podporuje Putina; – že ak Ukrajina prehrá, nenastane mier, ale ďalšia vojna; – že ruskú propagandu treba vedieť dešifrovať; – ako sa Rusi na západe pozerajú na svoju krajinu a či sa hanbia; – že Dostojevského vyhodila už pred rokmi a aj Puškin bol imperialista; – ktorí autori z ruskej kultúry sú tí naozaj hodnotní a treba ich čítať; – že na Slovensku vníma „kultúru monológov“ - všetci sa chcú len vyrozprávať, ale nikto nechce viesť dialóg.
2/16/202334 minutes
Episode Artwork

NA ROVINU s Viliamom Karasom: Niektorí chcú ísť do väzenia. Viac zabolí strata majetku

Minister spravodlivosti Viliam Karas navrhol rozsiahle zmeny v trestnom práve. Chce trestať menej, no rýchlejšie, viac používať alternatívne tresty. Ak zákon prejde, bude to znamenať prepúšťanie desiatok až stoviek väzňov, najmä drobných zlodejov. Tresty za marihuanu a aj ekonomickú trestnú činnosť budú miernejšie. Nedopadne ako odsúdený Bašternák, ktorý si po dva a pol roku za mrežami užíva bohatstvo?   V podcaste s ministrom spravodlivosti Viliamom Karasom sa dozviete: – či má odvolaná vláda legitimitu na prijímanie takýchto zmien; – že na Slovensku máme priveľa väzňov, aj keď nemáme horších ľudí; – že niektorí Slováci kradnú, aby sa na zimu dostali do väznice; – že po novom bude súd prihliadať na to, či páchateľ zaplatil obeti škodu - ak zaplatí, môže dostať nižší trest; – prečo sú dohody o vine a treste dobrá vec; – že ak zákon prejde, Slovensko bude prepúšťať desiatky až stovky väzňov; – že zločincov najviac zabolí, ak prídu o majetok a preto podľa ministra netreba privysoké tresty za ekonomickú trestnú činnosť; – či zníženie trestných sadzieb neprinesie viac podvodníkov typu Kočner a Bašternák; – či je naozaj potrebné znižovať tresty za pranie špinavých peňazí.
2/14/202329 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s expertkou na Turecko: Padajú nekvalitné budovy, 90 percent krajiny je rizikových

Lucia Yar je politologička, ktorá sa zaoberá Tureckom aj Sýriou. V Turecku zažila viacero zemetrasení. Podľa nej za katastrofu môžu aj zle postavené budovy. Tie mala vláda opraviť už po veľkom zemetrasení v roku 1999, ale časť peňazí sa niekam stratila. Ohrozí to teraz tesne pred voľbami tureckého prezidenta Erdogana? A čo by pre nás znamenala zmena vlády v Ankare?   V podcaste so zastupujúcou šéfredaktorkou portálu Euractiv Slovensko Luciou Yar sa dozviete: – že územie postihnuté zemetrasením je veľké asi ako Slovensko a žije tam asi 13 miliónov ľudí; – či je situácia v Sýrii podstatne horšia a či má sýrska vláda vôbec pod kontrolou záchranné práce; – že do opozičného regiónu Turecka prišla pomoc neskôr; – že v oblasti sú milióny utečencov, ktorí už doteraz žili v provizórnych podmienkach; – že 90 percent územia Turecka je náchylných na zemetrasenia; – prečo sú v Turecku nekvalitné budovy a či sa to podpisuje na počte mŕtvych; – ako v Turecku už zažila viacero zemetrasení a čo počas nich robia bežní Turci; – či môže za zlý stav budov aj vláda prezidenta Erdogana; – že Turecko má druhú najväčšiu infláciu na svete a mnohí Turci sú nespokojní s vládou; – či je možné, že Erdogan po dvoch desaťročiach prehrá voľby; – kto je turecká opozícia a čo by znamenala zmena vlády pre Európu; – ako môžeme Turecku pomôcť - či tam pomáhajú aj dôveryhodné organizácie.
2/9/202328 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Jaroslavom Naďom: Do KDH takmer isto nejdeme, Dzurinda by nemal kandidovať

Minister obrany (OĽaNO) Jaroslav Naď rokuje o ďalších dodávkach zbraní Ukrajine, napríklad aj o systéme protivzdušnej obrany Kub. Témami volieb podľa neho budú zahraničná politika a spravodlivosť. Za koho bude spolu s Eduardom Hegerom kandidovať? Nad ponukou KDH sa zasmial, Dzurindovu stranu nevylúčil, no bol by radšej, keby Mikuláš Dzurinda ani Ján Budaj už nekandidovali.   V podcate s Jaroslavom Naďom sa dozviete: – čo si myslí o stretnutí Roberta Fica s veľvyslancami; – že Fico klamal, keď hovoril, že stiahol slovenských vojakov z Iraku; – že témou volieb nebudú transrodoví ľudia, ako tvrdí Igor Matovič; – či máme brať vážne vyhrážky Slovensku v ruskej televízii; – že tlačivá o odopretí vojenskej služby a hoaxy o mobilizácii sú operáciou ruskej spravodajskej služby na našom území; – že na Slovensko už prišlo niekoľko talianskych vojakov, ktorí majú nahradiť Američanov a ich protivzdušný systém Patriot; – do ktorého slovenského mesta prídu talianski vojaci; – že Slovensko rokuje o dodávke stíhačiek MiG-29 a častí protilietadlového systému Kub na Ukrajinu; – či prezidentka už v niečom obmedzila túto vládu; – či sa chystá zmena ústavy, ktorá by upravila kompetencie odvolanej vlády; – či s Eduardom Hegerom tvoria nerozlučnú dvojičku; – že je takmer vylúčená kandidatúra premiéra Hegera za KDH; – či rokujú aj s niekým iným ako s Modrou koalíciou; – či má Mikuláš Dzurinda morálne právo vrátiť sa do politiky.
2/7/202332 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Katarínou Králikovou: 50 úradníkov bojuje proti dvom tisícom dezinformátorov

Ministerstvo zahraničných vecí aktívne bojuje proti dezinformáciám cez svoje oddelenie strategickej komunikácie. Katarína Králiková má na MZV na starosti komunikáciu. Podľa nej majú naše ministerstvá málo ľudí, ktorí by sa venovali boju proti konšpiráciám. A ako sa dá diskutovať s konšpiračným naratívom, ktorý vám povie niekto v rodine?   V podcaste s Katarínou Králikovou sa dozviete: – či prehrávame hybridnú vojnu a čo robíme zle; – že 50 úradníkov, ktorí bojujú proti dezinformáciám, stojí oproti dvom tisícom dezinformátorov; – čo sa dá robiť, keď konšpirácie šíria politici; – že starší ľudia si posielajú hoaxy reťazovými mailami alebo na Whatsappe; – ako treba diskutovať so svojimi najbližšími, ktorí šíria konšpiračný naratív; – či treba vysvetliť vlastným rodičom, že „teta Helena" nie je expert na globálnu politiku; – či starším ľuďom pomôže, keď im predplatíme seriózne noviny; – ako realita prefackala proruských konšpirátorov, ktorí tvrdili, že Rusko nikdy nezaútočí; – že problém je v školách a v nedostatku kritického myslenia; – že sú aj úspešné krajiny, ako napríklad Estónsko, kde sú ľudia odolnejší voči konšpiráciám; – čo robia Estónci lepšie; – ako chce ministerstvo zlepšiť svoju komunikáciu o dôležitých témach.
2/3/202331 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Mikulášom Dzurindom: Neurobím to, čo Kiska. Orbán je príšera

Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda tvrdí, že už v minulosti dokázal spojiť ľudí s protichodnými názormi. Verí si, že teraz spojí do Modrej koalície ľudí z opačných strán barikád, najmä konzervatívcov a liberálov. Vo vláde by chcel šetriť. Priznáva, že nedokázal ustrážiť svojich nominantov – podľa neho to nedokáže nikto. Môže sa teda zopakovať Gorila a kauza financovania SDKÚ?   V podcaste s Mikulášom Dzurindom sa dozviete: – či v politike nie sú ľudia lepší ako on; – či ponúkne víziu podobnú ako v roku 1998; – akú má víziu pre ekonomiku a či máme očakávať tú istú politiku, akú robil kedysi; – že neujde po voľbách zo strany, ako to urobil prezident Andrej Kiska; – že jeho politikou bude šetrenie, aj keď mu ľudia budú za to nadávať; – či Annu Záborskú považuje za dostatočne konzervatívnu, aby s ňou bol na jednej kandidátke; – či by jeho predstava o jednej kandidátke s PS, SaS a Záborskou nebola politický guláš; – že KDH je už iné ako bolo, keď odišlo z jeho druhej vlády pre spor o implementáciu vatikánskych zmlúv; – čo si myslí o Viktorovi Orbánovi, jeho politike a Maďarsku; – ako chce financovať vlastnú stranu; – že nedokázal dohliadnuť na všetko, a kauzy vždy boli aj budú; – že líder, ktorý tvrdí, že jeho nominanti nebudú kradnúť, dáva nerealistický sľub; – či sa môže zopakovať kauza Gorila za jeho chrbtom, a on o tom opäť nebude vedieť.
1/31/202344 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Michalom Šipošom: Heger sa rozhodne čoskoro, môže sa k nemu pridať viac ľudí z OĽaNO

O predčasných voľbách sa bude hlasovať zrejme až v posledný deň prezidentkinho ultimáta, hovorí predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš. Premiér Heger sa má o odchode z OĽaNO rozhodnúť do dvoch alebo troch týždňov a je otvorená možnosť, že s ním z hnutia odíde viacero ľudí. Nevylúčil ani seba. V podcaste s Michalom Šipošom sa dozviete: – či má bývalá koalícia dosť hlasov na termín volieb a kedy sa bude hlasovať; – prečo chcú do poslednej minúty riskovať úradnícku vládu; – či si poslanci dávajú podmienky; – že odchod Eduarda Hegera z OĽaNO by mohol byť ako odchod Pellegriniho zo Smeru: prínosný pre obe strany; – kedy bude jasné, či Heger zostáva alebo odchádza a kto odíde s ním; – že nevylučuje ani svoj vlastný odchod, ani odchod ďalších ľudí z OĽaNO; – či by nebolo absurdné, keby sme mali premiéra kandidujúceho za opozičnú stranu; – či je z OĽaNO na odchode aj Anna Záborská a Kresťanská únia; – či Igor Matovič nenasmeruje stranu mimo parlamentu; – ako sa ľudsky cíti, keď vidí statusy Igora Matoviča útočiace na menšiny; – prečo sú podľa neho v poriadku funkcie pre poslancov Ňarjaša a Šofranko.
1/26/202332 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s ministrom Hirmanom: Štát nevie zabrániť vysokým cenám. Keby som nebol na dovolenke, stalo by sa to isté

Naša krajina upadá, chudobnieme a sme už horší ako Rumunsko, hovorí minister hospodárstva Karel Hirman.   V podcaste s ministrom hospodárstva Karolom Hirmanom sa dozviete: – dokedy bude ministrom; – že vysoké zálohové faktúry dostala len malá časť podnikateľov; – či by situácia bola rovnaká, ak by minister nebol na Havaji; – že štát podľa ministra nevie zabrániť vysokým cenám energií; – na čo potom máme Úrad pre reguláciu sieťových odvetví; – že Karel Hirman sa nechce nechať zavrieť za nehospodárnu pomoc s cenami energií; – či za vysoké ceny naozaj môžu Richard Sulík, Karol Galek a ich byrokratické rozhodnutie; – že ceny by boli iné, keby Sulík nebol urobil nič; – že Slovensko je podľa dát vo vývoji za Rumunskom a že sme prejedli svoje bohaté roky; – či sa s ním Eduard Heger rozpráva o politike a či ho máme vnímať ako člena Hegerovej skupiny.
1/20/202338 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Ondrejom Dostálom: Matoviča na uzde neudrží nik. Preferujeme úradnícku vládu

SaS nepodporila novú vládu Eduarda Hegera aj preto, že je na odchode z OĽaNO. Ako by mohol byť premiérom zo strany, ktorá neprešla voľbami, pýta sa poslanec Ondrej Dostál. Predčasné voľby podľa neho v septembri by mohli zabezpečiť, aby sa stihli dotiahnuť niektoré kauzy.   V podcaste s Ondrejom Dostálom sa dozviete: – prečo SaS nepodporila novú väčšinu Eduarda Hegera; – že podľa SaS je úradnícka vláda lepšia ako Heger; – prečo SaS tak často mení názory a čo vlastne chcú; – že septembrový termín predčasných volieb by umožnil doriešenie niektorých káuz; – či prejdú ústavné zmeny tak, aby predčasné voľby mohli schváliť len poslanci, alebo aj občania v referende; – že sobotné referendum je podľa neho len mobilizačná akcia Roberta Fica; – čo bude znamenať, ak na referendum nepríde dosť ľudí; – čo je to konzervativizmus a prečo je konzervatívna OKS na kandidátke liberálnej SaS; – ako sa pozerá na novovznikajúce zoskupenia pravicových strán; – či Mikuláš Dzurinda nepošle SaS mimo parlamentu a či sa s ním nechcú spojiť; – že Ukrajine musíme pomáhať, lebo jej prehra by nás vyšla oveľa drahšie; – že prípadná Putinova výhra na Ukrajine by nám mohla priniesť orbanizáciu; – ako sa pozerá na ministra spravodlivosti Viliama Karasa, – čo sa dá pokaziť v rezort spravodlivosti.
1/19/202329 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Ľubošom Kuklišom: Slovensko môže pokutovať Facebook, ale nie prikázať odstránenie lži

Ľuboš Kukliš je expert na reguláciu médií, a o aj tých internetových. Dlhé roky pracoval v Rade pre vysielanie a retransmisiu, ktorá sa teraz zmenila na Radu pre mediálne služby. Tento štátny orgán teraz dostal kompetencie zasiahnuť proti nelegálnemu obsahu na internete, vrátane Facebooku. Čo reálne štát dokáže riešiť? V rozhovore s Ľubošom Kuklišom sa dozviete: – či môže štát po novom prikázať odstrániť obsah z internetu; – kam sa treba obrátiť, keď Facebook neodstránil nezákonný obsah, na ktorý ste upozornili; – proti čomu môže zasiahnuť slovenský štátny orgán - Rada pre mediálne služby; – aký je rozdiel medzi škodlivým a nelegálnym obsahom; – či majú politici väčšiu slobodu prejavu ako bežný občan; – ako to vyzerá s blokovaním konšpiračných webov; – že aj Francúzsko zrušilo koncesionárske poplatky; – do akej miery bude RTVS nezávislá od politikov, ak politici rozhodujú o jej rozpočte; – že niektorí redaktori RTVS nemali problém šíriť dezinformácie; – či by ako úradník išiel do úradníckej vlády.
1/14/202330 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s ministrom Káčerom: Matovič smeruje do alt-right, proti Hegerovi a Naďovi

Maďarsko nie je demokraciou západného typu a V4 funguje len ako V3 plus 1, hovorí minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. V rozhovore pre reláciu NA ROVINU nevylúčil svoju budúcnosť v straníckej politike. Dzurindova strana je však pre neho záhadou. Ukrajina podľa neho môže vyhrať a Rusko sa musí zmeniť. Čo treba robiť proti konšpiráciám? – že úradnícka vláda by bola problém; – že nevylučuje stranícku politiku; – či Igor Matovič vytlačí z hnutia Eduarda Hegera aj Jaroslava Naďa svojim príklonom k radikálne pravicovej a extrémne konzervatívnej rétorike; – či konfrontoval Igora Matoviča aj priamo do očí, alebo len v médiách; – že politický projekt Mikuláša Dzurindu je zatiaľ najväčšou záhadou slovenskej politiky; – či by Rastislav Káčer chcel byť súčasťou politickej strany; – že Slováci prejavujú nedostatok empatie voči Ukrajincom; – či Ukrajina vyhrá vojnu a čo by to znamenalo; – že argument, že pomoc Ukrajine predlžuje vojnu, je cynický a hulvátsky; – ako sa Slovenska týka ruská domáca politika a čo môžeme urobiť, aby sa Rusko zmenilo; – že ruská propaganda na Slovensku zaberá len vďaka tomu, že jej slúžia slovenskí politici; – že konšpirácie sú problém celej spoločnosti a bojovať proti nim musíme všetci; – že Eduard Heger sa má stretnúť s predstaviteľmi Facebooku na tému dezinformácie; – či je Maďarsko ešte demokracia; – že V4 je ako platonická láska - nereálne očakávania sa nikdy nenaplnili; – že spolupráca v rámci V4 funguje skôr ako V3 plus 1, lebo s maďarskou vládou to inak nejde; – či nám v dohľadnej dobe zmiznú z hraníc kontroly.
1/13/202355 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s O. Dvořákom: Zdravotníctvo vybuchuje, môže za to Matovič. Penta je negatívum

Oskar Dvořák donedávna pracoval na reforme nemocníc na ministerstve zdravotníctva. Dnes vstúpil do Progresívneho Slovenska ako stranícky expert. Podľa neho Igor Matovič zanechal zdravotníctvu nášľapnú mínu v rozpočte. Ako sa PS pozerá na zisk v zdravotníctve a pôsobenie skupiny Penta?  V podcaste s novým expertom Progresívneho Slovenska na zdravotníctvo Oskarom Dvořákom sa dozviete: – prečo podľa neho za čakacie doby u lekára počas chrípkovej epidémie môže Igor Matovič; – ako treba riešiť nedostatok lekárov v ambulanciách; – že boj proti reforme nemocníc je populizmus; – či bude z opozície chváliť ministerstvo zdravotníctva; – že odpor voči reformám je normálny a bol aj v Dánsku; – čo je predstava Progresívneho Slovenska o zdravotníctve; – prečo má Penta podľa neho negatívny vplyv na zdravotníctvo; – či sú politici OĽaNO zodpovední za tisíce obetí pandémie, ako naznačuje nová analýza.
1/10/202332 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Martinom Hojsíkom: Korupcia v EÚ je šok, nie norma ako na Slovensku

Podpredseda Progresívneho Slovenska a europoslanec Martin Hojsík hovorí, že vláda sklamala nádeje. Z jej pádu sa však neteší. Ako vníma korupčnú kauzu v Európskom parlamente? V rozhovore s Martinom Hojsíkom sa dozviete: – o čom je korupčná kauza v Európskom parlamente; – ako je v Bruseli regulovaný lobing a čo treba zmeniť; – či je korupcia v Bruseli taká bežná ako u nás; – prečo Progresívne Slovensko považuje pád vlády za smutnú udalosť; – či jediný poslanec PS podporí druhú zrekonštruovanú vládu Eduarda Hegera; – či by PS bolo súčasťou prezidentkinej úradníckej vlády; – aké sú vzťahy Progresívneho Slovenska a Zuzany Čaputovej; – že PS pôjde do volieb samostatne alebo ako koalícia s inou stranou; – či sa poučili z volieb v roku 2020 a nespojenia sa s Andrejom Kiskom; – či sa niečo zmení európskym stropom na ceny plynu; – že energetická vojna zo strany Ruska sa začala dávno pred útokom na Ukrajinu.
12/23/202234 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Jánom Budajom: Matovič a Sulík sa dohodnú, pád vlády všetko zmenil

Predčasné voľby by podľa neho boli červený koberec pre Roberta Fica. Platforma desiatich poslancov okolo Jána Budaja odišla z klubu OĽaNO, no chce podporiť ďalšiu vládu Eduarda Hegera. Je vôbec niečo také možné? A budú chcieť byť novou koaličnou stranou s nárokom na dve ministerstvá? V rozhovore s Jánom Budajom sa dozviete: – či jeho skupina poslancov bude novou koaličnou stranou; – či bude na koaličných rokovaniach žiadať príslušný počet ministrov v novej vláde; – že premiér Heger netrpí sebaľútosťou, ale zachraňuje vládu; – či sa Sulík s Matovičom dohodnú, ak to doteraz nedokázali; – čo zmenil pád vlády na dynamike vzťahov bývalej koalície; – prečo odmieta predčasné voľby, ak ich chcú voliči; – že poslanci jeho platformy nebudú hlasovať ani za zmenu ústavy; – ako strach z vyšetrovaní premenil Smer na krajne pravicovú stranu; – či zakladá stranu; – či bude spolu so svojimi kolegami kandidovať za stranu Mikuláša Dzurindu; – že od Igora Matoviča očakáva sebareflexiu; – že Igor Matovič škodil viac sebe ako iným; – či je Richard Sulík dôveryhodný partner; – či by mal Igor Matovič odísť z politiky.
12/22/202236 minutes
Episode Artwork

NA ROVINU s Miroslavom Kollárom: Dzurindov projekt potrebuje čas, predčasné voľby zmenia plán

Podporil vládu, aj keď si želá predčasné voľby. Poslanec Miroslav Kollár považuje aj úradnícku vládu za rozumné riešenie. Obáva sa však tretieho scenára - chaosu až do roku 2024, po ktorom voľby opäť vyhrá Robert Fico. V rozhovore s poslancom Miroslavom Kollárom sa dozviete: – že ak sa nič nezmení, chaos môže pokračovať až do roku 2024; – či je dnešná situácia dláždenie cesty pre Roberta Fica; – že by preferoval voľby až v septembri, aby sa skonsolidovali menšie politické strany do volieb; – že nerozumie, čo chce SaS, lebo ich pokus o nové koaličné rokovanie považuje za absurdné – čo by mohla priniesť úradnícka vláda; – ako aktuálne vyzerá nový politický projekt Mikuláša Dzurindu; – že podľa termínu predčasných volieb sa uvidí, či pôjde o volebnú stranu alebo koalíciu; – ktoré súčasné strany sa zapoja do projektu Mikuláša Dzurindu; – že sa stretol aj s Tomášom Druckerom, ale či bude aj on na rovnakej kandidátke, je neisté; – ako vyzerajú rokovania s KDH, či chce Luciu Nicholsonovú, stranu Za ľudí a Sme rodina; – kedy sa definitívne dozvieme, kto bude v Dzurindovej strane.
12/17/202234 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s poslankyňou Vorobelovou: Keby Rusko napadlo Slovensko, nešla by som bojovať

Slavěna Vorobelová kandidovala za ĽSNS, ale k extrémistom sa nehlási. Boris Kollár jej ponúkol členstvo v klube, no poslankyňa sa zatiaľ rozhodla nepodporiť vládu. Nevylučuje, že by mohla skončiť u Kollára, ale nevylučuje ani Uhríka či Smer. Najšokujúcejší je však jej postoj k vojne na Ukrajine. Hoci o sebe hovorí, že ja národne orientovaná, ak by Rusko napadlo aj Slovensko, poslankyňa Vorobelová by sa mu bez boja rovno vzdala. V rozhovore s nezaradenou poslankyňou sa dozviete: – ako sa rozhodovala o odvolávaní vlády; – či jej Boris Kollár ponúkal členstvo v Sme rodina; – že si vie predstaviť svoju politickú budúcnosť aj v Smere, aj v Republike, a nevylučuje ani Sme rodina; – že chce hlasovať za pád vlády, aj keď by to mohlo priniesť scenár, ktorý nechce; – že najhoršia vláda by podľa nej bola liberálna; – prečo kandidovala za ĽSNS, aj keď s nimi nesúhlasí; – prečo nie je ani v Republike, ani v ĽSNS; – či by mala Ukrajina odovzdať Rusku časť územia; – koľko Američanov zomrelo vo vojne, ak tvrdí, že ide o konflikt USA a Ruska; – či vie definovať, kto je to liberál a prečo za liberála považuje napríklad ministra Hirmana.
12/16/202239 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Danielom Lipšicom: Žilinka má pri Ficovi dvojaký meter, SIS robí nadprácu

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic naznačuje, že návrh na zníženie trestov za ekonomickú trestnú činnosť je ušitý na oligarchov Bödöra a Brhela. V rozhovore s Danielom Lipšicom sa dozviete: – či vyšetrovanie káuz závisí od toho, aká vláda je pri moci; – prečo tvrdí, že politici chcú znížením trestov za ekonomickú trestnú činnosť pomôcť oligarchom; – či tým myslí Jozefa Brhela a Norberta Bödöra; – či naozaj nemáme príliš prísne tresty; – prečo je primeraný trest 19 rokov pre Kočnera za ekonomický trestný čin; – či generálny prokurátor nemá pravdu v kauze Súmrak; – či Ficova údajná organizovaná zločinecká skupina naozaj nemá mať jasne popísanú výkonnú zložku; – že iné podobné prípady sa dostanú až k právoplatnému rozsudku, len Fico je chránený paragrafom 363; – či sa bude Ficova a Kaliňákova kauza Súmrak ešte vyšetrovať; – prečo sa sťažuje na SIS; – či SIS sleduje maily prokurátorom na špeciálnej prokuratúre; – ako pokračuje vyšetrovanie extrémizmu po tom, čo z ÚŠP; – na čom stojí prípad obeseného bývalého príslušníka vojenských tajných, ktorý mal mať blízko k Bödörovcom.
12/15/202231 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Branislavom Gröhlingom: Preferujem úradnícku vládu

Podpredseda SaS hovorí, že ak padne vláda, dva pravdepodobné scenáre sú úradnícka vláda prezidentky a predčasné voľby. Do úvahy prichádza aj rekonštrukcia vlády. Kto by v nej mal byť? V rozhovore s poslancom SaS Branislavom Gröhlingom sa dozviete: – prečo SaS zmenila názor a ide odvolávať vládu, aj keď ešte v septembri tvrdila, že premiéra Hegera podrží až do riadnych volieb; – čo ak vláda padne - aké sú scenáre a ktorý preferuje SaS; – ako by mala vyzerať úradnícka vláda prezidentky Zuzany Čaputovej; – či SaS pripúšťa aj predčasné voľby a či neprinesú opäť vládu Roberta Fica; – ako by mala vyzerať rekonštrukcia vlády, ktorú spomínal Richard Sulík; – kto by mal vládnuť, ak nie Matovič s Kollárom a ak sa SaS nechystá naspäť do vlády; – aký minister školstva je Ján Horecký; – prečo sa vysoké školy rozhodli neštrajkovať akurát keď z funkcie odišiel on; – ako školstvo nebolo prioritou vlád Igora Matoviča Eduarda Hegera; – že bolo rozbehnuté zlučovanie vysokých škôl a v akom stave je teraz.
12/10/202227 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU so sociologičkou Porubänovou: Bude horšie, pýtajte si vyšší plat

Začiatok roka bude ekonomicky ešte ťažší ako doterajšia inflácia. Ak sa chcete mať lepšie, musíte zabojovať za svoje práva, hovorí sociologička a riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva Silvia Porubänová. Nepreháňa to televízia so zdražovaním a je naša situácia naozaj taká zlá?
12/9/202229 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s primátorom Prílepkom: Na Matovičov daňový bonus doplatia najchudobnejšie rodiny

Obce a mestá budú musieť zvýšiť dane, poplatky za škôlky, škrtať šport a kultúru, hovorí primátor Dolného Kubína Ján Prílepok. Podľa neho to bude priamy následok rozpočtu Igora Matoviča. Daňový bonus totiž vezme peniaze samosprávam a doplatia na to najchudobnejší ľudia, ktorí si nebudú môcť dovoliť zaplatiť škôlku či deťom klzisko. V rozhovore s primátorom Dolného Kubína Jánom Prílepkom sa dozviete: – prečo bol tento rok rekordný nezáujem kandidátov o funkcie primátorov, starostov a poslancov; – že ak prejde Matovičov rozpočet, ľudia budú mať menej možností na šport a kultúru; – že zdražejú mestské služby, od vstupu na ľadovú plochu až po škôlky; – že na Matovičov rodinný balíček doplatia najchudobnejšie rodiny; – do akej miery štát hazarduje s fungujúcimi mestami a obcami; – že ľudia zaplatia vyššie dane a poplatky; – že deklarovaná pomoc rodinám im môže v skutočnosti uškodiť, ak pôjde z rozpočtov obcií; – či je možné, že mestá a obce budú musieť vyhlásiť energetické prázdniny v školách; – či je rozpočtové provizórium lepšie ako schválenie Matovičovho rozpočtu; – že niektoré obce možno nebudú ani svietiť a kúriť; – že rozpočtové provizóriá hrozia aj mestám a obciam; – že tento týždeň na webe vašej obce zistíte, čo vám zdražie.
12/2/202229 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s lekárom Záhumenským: Podmienky na pôrod sú lepšie v Česku

Gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský vysvetľuje, čo reálne v zdravotníctve vyrieši splnenie podmienok lekárskych odborárov. Pomôže to nemocniciam? Berú slovenskí pôrodníci úplatky? V rozhovore s Jozefom Záhumenským sa dozviete: – či podal výpoveď; – či požiadavky lekárskych odborárov vyriešia problémy slovenského zdravotníctva; – či potrebujeme reformu zdravotníctva vrátane zlučovania menších pôrodníc; – že za cisársky rez má nemocnica viac peňazí ako za prirodzený pôrod; – že v Česku majú rodičky oveľa lepšie podmienky; – či dôjde k prirodzenému zániku niektorých pôrodníc; – aké ženy chodia na interrupcie; – či môže návrh poslankyne Záborskej zdravotne ublížiť ženám; – že interrupcie sa dajú robiť aj ako telemedicína, ale nie je to ideálne riešenie; – že slovenské ženy sú vystavené zbytočnému riziku predčasných pôrodov tým, že nemáme povolené interrupčné tabletky; – že bezpečnosť slovenských žien pri pôrodoch sa zvýšila; – či slovenskí pôrodníci berú úplatky.
12/1/202230 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Tomášom Druckerom: Lekári mali vziať ponuku vlády. S Dzurindom sme hovorili o strane

Exminister zdravotníctva a dnes predseda mimoparlamentnej strany Dobrá voľba a Umiernení Tomáš Drucker hovorí, že lekárski odborári správne pomenovali problémy v zdravotníctve, ale nie riešenia. S ktorými oligarchami z pozadia Smeru sa pozná?
11/26/202237 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s predsedom Aliancie Forróom: Od Maďarska sa môžeme učiť

Strana Aliancia vznikla spojením troch maďarských strán a v prieskumoch má pravidelne nad 5 percent. S ktorými stranami by vedeli spolupracovať? Predseda strany Krisztián Forró nenašiel na Orbána jediné kritické slovo. Ako sa stavia ku kauze Rudolfa Kusého, ktorého strana podporovala vo voľbách? V rozhovore s Krisztiánom Forróom sa dozviete: – či si vie predstaviť spoluprácu s Uhríkovou a Mazurekovou Republikou, Smerom či Hlasom; – čo si myslí o Igorovi Matovičovi; – čo všetko podľa neho národnostným komunitám sľúbilo a nesplnilo OĽaNO; – aký má názor na politiku G. Gyimesiho; – či je Aliancia pravicová a konzervatívna strana; – prečo má zákaz vstupu na Ukrajinu; – či zdieľa Orbánove pohľady na Rusko, vojnu, sankcie a dodávky zbraní Ukrajine; – čo si myslí o kvalite demokracie v Maďarsku; – či vidí na Viktorovi Orbánovi aspoň jediné negatívum; – čím by sa inšpiroval v Maďarsku u Orbána; – či aj Aliancia poslala peniaze Rudolfovi Kusému a či ľutuje jeho podporu pred voľbami.
11/22/202235 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU o neoľudáctve: Môžeme mať krajne pravicovú vládu

Historici Miloslav Szabó a Anton Hruboň s publicistom Michalom Havranom diskutovali o tom, či je ľudáctvo slovenská tradícia a ako odhaliť maskovaných fašistov v súčasnej slovenskej politike. Ako ich identifikovať podľa jazyka? A ktoré motívy zo súčasnej politiky sa objavovali už za Slovakštátu? V diskusii sa dozviete: – či podobne ako neonacizmus existuje aj špecificky slovenské neoľudáctvo; – či je ľudáctvo slovenská tradícia; – že ľudáka definuje kombinácia nacionalizmu s politickým katolicizmom; – že kampane proti potratom tu boli už za vojnového Slovenského štátu; – či je jednotiacim prvkom všetkých týchto prúdov nepriateľstvo voči liberalizmu; – ako odlíšiť demokratického konzervatívca od ľudáka či fašistu; – že ľudáctvo a obdiv k Tisovi sa často dedí po rodičoch; – že kultúrne vojny konzervatívcov proti liberálom vznikli už v 19. storočí; – že Slovensko môže mať krajne pravicovú vládu aj bez toho, aby si to voliči poriadne uvedomili; – kto je ľudák v slovenskej politike, – ako identifikovať pravicový extrém podľa jazyka, ktorý títo ľudia používajú.
11/19/202249 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s predsedom Ústavného súdu: Predčasné voľby by mohli byť protiústavné

Ivan Fiačan v rozhovore vysvetľuje, o čom bude referendum a prečo Ústavný súd SR nepovolil hlasovanie o druhej otázke. Ak by sa poslanci rozhodli, že chcú predčasné voľby, museli by najprv zmeniť ústavu. Podľa tej aktuálnej ich ich nemôže vyvolať referendum ani hlasovanie poslancov.
11/17/202233 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s poradcom premiéra pre Ukrajinu: S prvými mrazmi príde ďalšia vlna utečencov

Eduard Buraš je poradcom premiéra Hegera pre cezhraničnú spoluprácu, zaoberá sa najmä Ukrajinou. Podľa neho nás čaká ďalšia utečenecká vlna, lebo ľudia na Ukrajine nemajú čím kúriť, mnohí žijú v rozbitých domoch a majú obmedzený prístup k elektrine. Sme na to pripravení? A prečo sa pred zimou nerokuje o prímerí? V rozhovore s Eduardom Burašom sa dozviete: – že sirény každý deň znejú aj v Užhorode, ľudia sa skrývajú a musia šetriť elektrinou aj hneď za našou hranicou; – ako ukrajinské mestá vyzývajú svojich obyvateľov, aby sa na zimu nevracali domov; – že mnohí Ukrajinci budú chcieť prežiť zimu mimo Ukrajiny; – že nás čaká ďalšia utečenecká vlna z Ukrajiny, a to hneď ako začne mrznúť; – ako sme pripravení na vojnových utečencov tentoraz, či to nebude znova len na dobrovoľníkoch; – že Ukrajina je preplnená sirotami a ľuďmi, ktorí žijú v katastrofálnych podmienkach; – ako sa dá Ukrajincom pomôcť - bude treba bundy a teplé veci; – že vstup Ukrajiny do EÚ by mohol zachrániť východné Slovensko pred úpadkom; – že Európska únia nám ponúka peniaze na cezhraničnú spoluprácu s Ukrajinou.
11/15/202233 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s ľavičiarom Liptákom: Treba menej kapitalizmu, budeme chudobnejší

Michal Lipták je ľavicový filozof a právnik. Smer-SD sa podľa neho zmenil a je na pomedzí pravicového extrémizmu. Čo vlastne chce dosiahnuť ľavica? Napríklad znárodnenie firiem s fosílnymi palivami. V rozhovore s Michalom Liptákom sa dozviete: – či má Marek Mach pravdu, keď hovorí, že na Slovensku rastie ľavicový radikalizmus; – akí sú slovenskí ľavicoví radikáli; – ako komentuje, že Mach dostáva za rozhovor pre reláciu Na rovinu vyhrážky smrťou; – aké sú ľavicové riešenia, čo je utópia a čo nie; – prečo potrebujeme menej kapitalizmu, uhlíkové dane a znárodnenie biznisu s fosílnymi palivami; – či by mali byť globálne dane a prečo by bohatí Američania mali prispievať chudobným Indom; – že ľavica je proti ekonomickému rastu, čo nám môže priniesť viac chudoby; – či sú Smer-SD, Hlas a Progresívne Slovensko ľavicové strany; – prečo sa podľa neho Ústavný súd SR mýli a malo by byť možné referendum o predčasných voľbách; – ako by mal Ústavný súd SR rozhodnúť o Matovičovom balíčku.
11/12/202231 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Marekom Machom: Hoaxy dnes viac ohrozujú rodičov. Rastie aj ľavicový extrémizmus

Marek Mach je zakladateľ iniciatívy Mladí proti fašizmu, občianskeho združenia Mladí a sociálnej siete Dúhy.sk. Vyvracia hoaxy a konšpiračné teórie, diskutuje na školách. Naše školstvo podľa neho potrebuje reformu, lebo mladí ľudia nemajú ani základné informácie o fungovaní štátu a nevedia si spojiť súvislosti. V rozhovore s Marekom Machom sa dozviete: – že terorista, konšpirátor a neonacista z útoku na Tepláreň nie je ojedinelý prípad; – čo reálne vedia mladí ľudia o politike a spoločnosti a prečo je ľahké oklamať ich konšpiráciami; – že problémom nie je nedostatok dejepisu alebo občianskej náuky, ale ich zastaraná forma; – že učiteľov limituje systém, ale mnohí sú aj nekvalitní a dokonca aj niektorí učitelia sú konšpirátori; – či má cirkev vplyv aj na mladých ľudí; – že nemalá časť mladšej generácie inklinuje k radikálnej pravici, pritom vôbec nevie prečo; – že rastie aj počet prívržencov radikálnej ľavice, komunizmu a násilnej revolúcie proti kapitalizmu; – ako ľudia v obci Varín reagovali na letáky s pravdou o Tisovi; – čo vyrastie z človeka, ktorý doma počúva rasistické reči; – že dnes už aj starí ľudia opakujú hoaxy, ktoré sú práve trendové na Facebooku; – že málokto sa zradikalizuje na sociálnych sieťach, ale problém býva často v rodine; – či sú rodičia často väčší konšpirátori ako ich deti.
11/9/202232 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Martinom Mackom: Matovič je bez empatie. Heger má gestá ako európsky politik, no skutky chýbajú

Po teroristickom čine sa premiér Heger správal ako európsky politik a prejavil dokonca aj sebareflexiu, no zatiaľ tomu chýba realizácia, hovorí Martin Macko z iniciatívy Inakosť.  V rozhovore s Martinom Mackom z iniciatívy Inakosť sa dozviete: – že premiér Eduard Heger sa ešte stále nestretol so zástupcami LGBTI+ aktivistov; – čo sú ich požiadavky a ako pokračuje rokovanie s ministrom spravodlivosti Viliamom Karasom; – že transrodoví ľudia na Slovensku čelia nútenej sterilizácii a mnohí sa už preto súdia; – že sľuby o zlepšení situácie počúvajú už 20 rokov, no skutky zatiaľ chýbajú; – že premiér Eduard Heger mal pred teroristickým činom nulovú snahu o riešenie práv LGBTI+ ľudí, po skutku urobil správne gestá, no zatiaľ žiadne činy; – že niektoré zlepšenia pre LGBTI+ ľudí čakajú len na jediný podpis ministra školstva alebo zdravotníctva; – ako poslanci OĽaNO brzdia niektoré snahy; – ako vníma status Igora Matoviča o tom, že je hetero; – že voliči OĽaNO sú druhí najliberálnejší, ich poslanci naopak; – ako sa vyvíjala téma práv LGBTI+ ľudí počas 30 rokov existencie Slovenska; – že dnes politici používajú LGBTI+ ľudí ako nástroje politického boja; – aké dôležité je, aby ľudia poznali vo svojom okolí aspoň jedného geja alebo lesbu; – že zo Smeru sa stala krajná pravica; – ktorá terminológia je správna, prečo hovoríme LGBTI+ a nie homosexuáli.
11/5/202231 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU so Štefanom Hamranom: Po teroristickom útoku pochybil policajt, predtým urobil 11 iných chýb

Občan ohlásil polohu vraha už o polnoci, no policajti ho ďalších päť hodín márne hľadali. Policajt, ktorý prijal hovor, pochybil a polícia ho zrejme prepustí. Zďaleka nešlo o jediné pochybenie tohto policajta. Podľa policajného prezidenta ide o skupinku policajtov, ktorí sa napríklad v práci fotili, ako ležia. Štefana Hamrana sme sa pýtali aj ako dlho budú trvať kontroly na hraniciach s Českom. V rozhovore so Štefanom Hamranom sa dozviete: – ktorý policajt a ako pochybil v prípade teroristického útoku v Bratislave; – že tento konkrétny policajt bol už v minulosti potrestaný za minimálne 11 chýb; – ako funguje systém, keď mohol spraviť aj dvanástu chybu; – ako polícia postihuje možných teroristov podľa ich správania na internete; – ktorý známy konšpirátor má na krku už tri obvinenia; – že polícia bude školiť učiteľov ako odhaľovať mladých radikálov; – prečo je polícia bezmocná voči človeku, ktorý sa vyhrážal smrťou policajnému prezidentovi; – že odbor počítačovej kriminality má len 29 policajtov, a mal by mať ďalších 70; – do akej miery nesú za nenávistné útoky zodpovednosť aj politici a ktorí presne; – dokedy budú na českých a rakúskych hraniciach kontroly; – či nie je ohrozené stíhanie policajnej mafie okolo Tibora Gašpara a kauza Súmrak, v ktorej je obvinený Robert Fico.
11/3/202241 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU o voľbách: Smer a SNS majú najhoršie hospodáriacich starostov. Rozhodne aj jeden hlas

Analytik INEKO Matej Tunega hodnotil rozpočtovú zodpovednosť starostov a primátorov. Rozpočtom samospráv najviac uškodili starostovia a primátori podporení Smerom a SNS. Ktoré strany majú lepších? Zuzana Mikulcová založila kampaň Ťahaj domov, aby ľudia prišli voliť do miesta trvalého pobytu.
10/27/202219 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU so sudcom z kauzy Dědeček: Ľudia mi píšu, nech zomrú moje deti

Sudca Marek Filo nevzal opitého vodiča Dušana Dědečka do väzby, oslobodil Mariana Kočnera v kauze Motáky a zastavil stíhanie Dobroslava Trnku. Za všetkými rozhodnutiami si stojí. Tvrdí, že názor verejnosti ako sudca nemôže brať do úvahy. Pre vyhrážky je pod policajnou ochranou.
10/26/202238 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Jakubom Godom: Slováci sú dlhodobo náchylnejší na konšpirácie, na vine sú aj politici

Expert na dezinformácie a sociálne siete Jakub Goda z kancelárie prezidentky na základe dát tvrdí, že Slováci sú neznášanliví a slovenskí politici to využívajú vo svoj prospech. Tým ešte posilňujú konšpiračné teórie. 20 až 30 percent Slovákov podľa neho verí úplne uleteným nezmyslom.
10/25/202235 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU: Vallo vs. Kusý

Post bratislavského primátora chce obhájiť Matúš Vallo. Pozrite si predvolebnú debatu s ním a jeho súperom – starostom mestskej časti Rudolfom Kusým. Komunálne voľby budú s sobotu 29. októbra spojené so župnými voľbami. O post primátora Bratislavy sa okrem Valla a Kusého uchádzajú Miroslav Heredoš, Martin Jakubec, Martin Mlýnek, Peter Poláček, Andrej Trnovec a Miroslav Vetrík.
10/22/20221 hour, 2 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Vladimírom Lengvarským: S lekármi sa dohodneme, splníme niečo, nie všetko sa dá

Podľa ministra zdravotníctva nemocnice už vedia, do akej kategórie budú spadať v rámci reformy - a kde tak hrozí zánik oddelení. Vladimír Lengvarský sľubuje, že nemocnice z plánu obnovy sa stihnú postaviť aj opraviť. V Martine sa už o dva týždne majú začať práce. V rozhovore s Vladimírom Lengvarským (nominant OĽaNO) sa dozviete: – prečo pozastavil usmernenie o zmene pohlavia a či sa to ešte vráti na stôl; – že súhlasí s požiadavkami lekárskych odborárov, ale nie všetky sa dajú naplniť v požadovanom objeme; – že zdravotníci možno dostanú pridané, len inak ako to chcú lekárske odbory; – že systém platieb v nemocniciach DRG sa bude od januára testovať v 8 nemocniciach a od roku 2024 má platiť všade; – či nám reálne hrozí odchod 2000 lekárov a núdzový stav; – že vyrieši situáciu mladých lekárok, ktoré teraz nemôžu pokračovať v atestácii počas materskej; – že vláda má pripravené riešenie platov zdravotníkov, ak by došlo k rozpočtovému provizóriu; – kedy začne fungovať nemocnica Bory a či nevykradne lekárov zo štátnych nemocníc; – čo hovorí na tvrdenia, že v zdravotníctve je peňazí dosť, akurát odtekajú ako zisk súkromníkov; – prečo meškajú výzvy z plánu obnovy a či sa stihnú za európske peniaze postaviť a opraviť nemocnice; – či príde po voľbách zemetrasenie v podobe oznámenia, ktoré oddelenia nemocníc v regiónoch sa budú zlučovať alebo rušiť.
10/21/202235 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s dvojkou rezortu obrany: Budujeme hybridnú armádu. Odchod Rusov z Krymu je reálny

Štátny tajomník ministerstva obrany Marian Majer tvrdí, že odchod ruských vojsk z Krymu je reálny, otázkou sú len cena a čas. Peter Pellegrini je podľa neho naivný, ak tvrdí, že by v súčasnej situácii šiel rokovať do Moskvy. Ako vyzerá naša obrana proti hybridnej vojne? V rozhovore so štátnym tajomníkom ministerstva obrany Marianom Majerom sa dozviete: – čo môžu Rusi dosiahnuť so starou technikou a mobilizovanými vojakmi; – že odchod Rusov z Krymu je podľa neho dosiahnuteľný, otázkou je len cena a čas; – že slovenská armáda je stále v ťažkom stave, no pracuje sa na zlepšení; – koľko má Slovensko vojakov a koľko bude mať o rok; – či sa po začiatku vojny zvýšil alebo znížil záujem o prácu v armáde; – že zbrane nevieme rýchlo dodať ani vyrobiť preto, že sme sa dlho pripravovali na mier; – či vládu bude zaujímať výsledok referenda na Sliači, kde ľudia hlasujú o „americkej základni“; – že od roku 2014 nás Rusi bombardujú hybridnými zbraňami; – že Slovensko buduje hybridnú armádu; – že od prítomnosti amerických vojakov v slovenských krčmách si rezort obrany sľubuje vyvrátenie dezinformácií.
10/18/202238 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU: Ani jadrová zbraň by Putinovi nepomohla vyhrať vojnu, tvrdí politológ Mesežnikov

Hosťami diskusie boli politológ Grigorij Mesežnikov a reportérka Aktuality.sk Stanislava Harkotová. Dianie na Ukrajine sleduje od roku 2015 a niekoľko mesiacov tam strávila aj počas vojny.   Knihu reportérky Stanislavy Harkotovej Ešte sme nezomreli si môžete objednať na obchod.aktuality.sk. Kniha obsahuje reportáže a príbehy ľudí z vojnovej Ukrajiny.   Politológ Grigorij Mesežnikov sa narodil v bývalom Sovietskom zväze na území dnešného Ruska. Reportérka Stanislava Harkotová roky pokrýva dianie na Ukrajine, vrátane vojnových udalostí. Najnovšie o nich napísala knihu.
10/17/202248 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s bezpečnostným analytikom: Vyvolávanie obáv má následky, kult tradície je fašistický

Bezpečnostný analytik Vladimír Bednár vidí paralely medzi útokom na podnik Tepláreň a konfliktom na Ukrajine. Obe sú podľa neho následkom dlhodobého šírenia obáv a strachu. Vrah totiž vo svojom konšpiračnom manifeste šíril fašistické koncepty, ktoré sú populárne v Rusku.
10/15/202228 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s odborárkou Uhlerovou: Chcem sa zbaviť zmluvy so Smerom, ale niektorí sa boja pomsty

Šéfka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová hovorí, že v chudobnej spoločnosti si ľudia menej dôverujú. Slováci robia veľa a zarábajú málo, na vine je nastavenie našej ekonomiky. Podľa nej treba bohatým zvýšiť dane. Videla už aj Matovičov rozpočet, je v ňom 3 a pol miliardová rezerva na inflačnú krízu.  V rozhovore s Monikou Uhlerovou sa dozviete: – že každý ôsmy Slovák je chudobný a únik z chudoby vám negarantuje ani stále zamestnanie; – kto je najviac zasiahnutý chudobou a že ľudia najviac minú na bývanie, ktoré dražie; – prečo máme európske ceny a slovenské platy; – ako vyzerá Matovičov rozpočet; – ako sa niektorí členovia odborov bránia voči odpojeniu od Smeru zo strachu pred pomstou; – či sa zmluva KOZ so Smerom ešte nejako napĺňa; – že Slovensko má zlý ekonomický model postavený na nízkych mzdách a množstve práce; – že prechod na vzdelanostnú ekonomiku neznamená masové vysokoškolské vzdelávanie na nekvalitných školách; – či chudobným ľuďom prekáža korupcia alebo sú ochotní ju tolerovať; – že riešenie chudoby je podľa nej aj rozdávanie peňazí; – či by sa preto mali zvýšiť dane pre bohatých; – či sa úradníci, učitelia a zdravotníci majú báť rozpočtového provizória.
10/12/202235 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Jánom Budajom: V OĽaNO vznikla platforma, Matovič je stále racionálny

Minister životného prostredia Ján Budaj chce, aby sa koalícia dohodla s niekým na trvalej podpore. Ak to však budú tarabovci, hrozí odchodom zo svojej funkcie. Demokraciu podľa neho treba brániť pred orbanizáciou - a v OĽaNO to má zabezpečiť premiér Heger a nová platforma okolo poslanca Čekovského.
10/8/202240 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Petrom Visolajským: Matovič bol na Cypre, ale s odlivom peňazí zo zdravotníctva neurobil nič

Lekársky odborár Peter Visolajský zastupuje približne 2100 lekárov, ktorí podali výpovede. Podľa neho zdravotnícky systém ubližuje pacientom a vláda nemá riešenie. Kritizuje Igora Matoviča a Mareka Krajčiho, že sa síce ukázali pri cyperskom sídle schránkových firiem Penty, ale s odtekaním peňazí zo zdravotníctva nič neurobili. V rozhovore s Petrom Visolajským sa dozviete: – že odkedy dal výpoveď v nemocnici, má už 3 pracovné ponuky, z toho 2 do Česka; – že výpovede sú aktom zúfalstva zo stavu slovenského zdravotníctva a prečo prišli teraz; – ako zdravotníctvo ubližuje svojim pacientom; – že vláda neponúka riešenia problémov; – či im ide najmä o platy a či je pravda, že niektorým lekárom žiadajú zdvojnásobiť plat; – či by mal lekár zarábať viac ako premiér; – že peniaze v zdravotníctve sú, ale benefituje z nich len niekoľko súkromných firiem; – že Igor Matovič, Marek Krajči a Eduard Heger síce boli na Cypre pri schránkach Penty, no odtok zdrojov zo zdravotníctva nezastavili; – za akú cenu sú ochotní z niektorých požiadaviek ustúpiť.
10/6/202234 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s veľvyslancom pri NATO: Zlyhali sme, s Ruskom prehrávame hybridnú vojnu

Veľvyslanec SR pri NATO Peter Bátor hovorí, že Putinove jadrové vyhrážky musíme brať vážne. Západ sa na prípadné použitie ruskej jadrovej bomby na Ukrajine pripravuje. Ako v takom prípade zareagujeme? V rozhovore s Petrom Bátorom sa dozviete: – čo videl v septembri na Ukrajine; – či sú Ukrajinci naďalej odhodlaní bojovať, alebo sú už vojnou unavení; – čo zmení mobilizácia a prečo sú Putinove referendá a anexia nelegálne; – že v dnešnej dobe sa nedá štátu vojensky zobrať územie; – prečo nefunguje OSN; – či treba brať vážne Putinove vyhrážky jadrovými zbraňami a ako sa na to pripravujeme; – že taktickú jadrovú zbraň si netreba predstavovať ako Hirošimu; – či má Ukrajina šancu na prijatie do NATO; – že zdanlivo nepopulárne NATO má momentálne na Slovensku rekordnú popularitu; – či NATO urobilo v Juhoslávii chybu alebo naopak pomohlo ukončiť krvavé vojny; – prečo s Rusmi prehrávame hybridnú vojnu a kto na tomto fronte zlyhal; – čo hovoria v NATO na protizápadné protesty slovenskej opozície.
10/5/202236 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU so Zuzanou Maďarovou: Politici zneužívajú ochranu rodiny na šírenie nenávisti

Zuzana Maďarová je výskumníčka z Univerzity Komenského a pôsobí aj vo feministickej organizácii Aspekt. Skúmala spôsob, akým politici zneužívajú tému ochrany rodín. Tvrdí, že ochrana rodín sa využíva na šírenie nenávisti.  V podcaste Na rovinu sa dozviete: – ako s protirodovým hnutím na Slovensku začala cirkev a konšpirátori; – čo je zlé na podpore rodín; – že vláda pomáha len tým rodinám, ktoré sa jej páčia a iných z pomoci cielene vylučuje; – že ochrana rodiny sa používa na šírenie nenávisti; – či je strašenie genderom konšpiračná teória; – ako rozumie pojmu rod - čo to je ako sa líši od pohlavia; – či sa rodu alebo genderu treba báť; – koho ohrozuje feminizmus; – ako identifikovať, kto z politikov iba zneužíva rodové témy; – čo by sa liberálne strany mali naučiť od konzervatívnych.
10/1/202233 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s fact-checkerom Facebooku: Na slovenské dezinformácie som sám

Robert Barca overuje informácie pre Facebook. Aby stihol skontrolovať všetky lži, potreboval by aspoň 10 ďalších kolegov. To by však musel Facebook investovať podstatne viac peňazí do boja s dezinformáciami.  V rozhovore s Robertom Barcom sa dozviete: – akú má kvalifikáciu a vzdelanie na overovanie faktov; – že pracuje pre agentúru AFP, ktorú si na kontrolu obsahu zazmluvnil Facebook; – ako sa človek stane overovateľom faktov; – že aktuálne najviac riešia klamstvá o vojne na Ukrajine; – aké konkrétne klamstvá vyvrátil; – akými konkrétnymi dôkazmi sa podarilo vyvrátiť tvrdenie ruskej propagandy, že Ukrajina vraždí vlastných občanov; – že dôsledkom takejto kontroly nie je zmazanie príspevku, ale upozornenie šíriteľov, že šíria nepravdu alebo podvod; – že je pravdepodobne jediným nezávislým fact-checkerom na svete, ktorý kontroluje obsah v slovenskom jazyku; – či je zvyknutý na internetové bizarnosti; – že politikov nekontroluje a Ľuboša Blahu vymazal niekto iný.
9/30/202227 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s historikom Hruboňom: Slovensko sú dejiny populizmu, trpíme nekvalitou elít

Ak skutočné osobnosti nejdú do politiky, nechajú priestor politikom nižšej kvality a tým aj fašizmu. Podľa historika Antona Hruboňa v slovenskej histórii voľby vždy vyhrávali populisti. Konšpirácie a antiliberalizmus nie sú novinky, hojne ich využívali už aj Hlinkovi ľudáci. V rozhovore s historikom Antonom Hruboňom z Univerzity Mateja Bela sa dozviete: – prečo v Taliansku uspeli krajne pravicové strany a do akej miery je ich pozadie naozaj fašistické; – či sa extrémisti uchytia vždy len v krajinách, ktoré majú históriu fašizmu alebo historickú traumu; – že fašizmu pomáha naša súčasná kríza elít – najmä to, ako klesli nároky na politikov; – že maďarskou tradíciou je predstieranie demokracie; – že Slovensko má tradíciu populizmu – takmer vždy u nás voľby vyhrávali len populistické strany; – ako Kotleba inšpiroval ostatných populistov v slovenskej politike; – že populisti ponúkajú nefunkčné riešenia; – prečo sú súčasné politické strany ideologicky vyprázdnené a čo to znamená; – že zrážky a potýčky patrili k československej politike a teraz sa len preniesli na sociálne siete; – ako sa vulgarizuje politika; – že konšpiračné teórie nie sú nič nové a využívala ich už HSĽS; – že konšpiráciám ľudia podliehajú aj napriek tomu, že majú formálne vyššie vzdelanie ako kedysi; – ako vznikla svätá vojna katolíkov proti liberalizmu; – že pod konzervativizmom sa dnes často chápe radikálna pravica, nie kresťanskí demokrati; – že kultúrne vojny sme tu mali už v 19. storočí a neskôr z nich profitovala HSĽS; – že konzervatívcov s fašistami spája práve antiliberalizmus; – prečo zbiera peniaze na ďalšiu knihu o Jozefovi Tisovi.
9/28/202226 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Martinom Klusom: SaS Korčokovi ponúkla lídra kandidátky. Predsedom bude, keď vyhrá voľby

Ivan Korčok má ponuku byť jednotkou kandidátky v parlamentných voľbách, zatiaľ nie predsedom strany. Tým by sa mohol stať, ak by strana pod jeho vedením vyhrala parlamentné voľby a stal by sa premiérom.  V rozhovore so štátnym tajomníkom rezortu diplomacie Martinom Klusom (SaS) sa dozviete: – prečo je stále na ministerstve, keď SaS je už v opozícií; – ako vníma nového ministra Rastislava Káčera a čím bude iný ako Ivan Korčok; – prečo slovenskí národniari zmenili pohľad na Orbána; – či sa Orbánova politika zmení, keď mu hrozí, že príde o eurofondy a peniaze z Plánu obnovy; – do akej miery vie Európska únia nastaviť členskému štátu hranice a nepustiť Maďarsko ruskou cestou; – že Ivan Korčok má ponuku byť lídrom kandidátky SaS, no zatiaľ nie predsedom; – ako sa môže jeho pozícia posilniť podľa výsledku volieb; – či majú v SaS jednotný pohľad na zahraničnú politiku; – že Richard Sulík prešiel vývojom a jeho pohľad na zahraničnú politiku sa mení; – či bol Sulík naozaj proti dodávke zbraní Ukrajine; – že SaS uvažuje o zmene frakcie v európskom parlamente; – čo je za množstvom zahranično-politických dezinformácií a čo s tým urobila vláda a ministerstvá pod vedením SaS; – že Putinova mobilizácia by mala prebrať Slovákov a priniesť viac ochoty pomáhať Ukrajine; – čo urobí západ, ak Putin použije jadrovú bombu.
9/24/202227 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Judit Bárdos: Dedina vie byť deštruktívna

Do kín ide nový slovenský film Piargy. Je aj o sexuálnom násilí a podriadenom postavení žien na tradičnej slovenskej dedine. V hlavnej úlohe je herečka Judit Bárdos.  V rozhovore s herečkou Judit Bárdos sa dozviete: – prečo je film Piargy čiernobiely; – či sa bude premietať aj v nákupných centrách; – ako sa v ňom zobrazuje sex, násilie a katastrofická lavína; – čo z tém z klasiky od Františka Švantnera je témou aj dnes; – či sú slovenské dediny stále patriarchálne, alebo sme sa už niekam posunuli; – ako u nás vyzerá debata o sexuálnom násilí; – ako sa film stavia k téme vojnového Slovenského štátu; – či sa mení zobrazovanie žien v slovenskom filme; – či sú slovenské seriály orientované na muža; – ako sa orientuje v slovenskej politike; – či niekedy volila niekoho iného ako svojho otca Gyulu Bárdosa.
9/22/202223 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s enviroekonómom: Ako ušetriť? Znížte teplotu, dajte si home office, choďte bicyklom

V energetike sme 40 rokov za Dánskom, hovorí ekonóm Juraj Melichár. Rusku sme za plyn poslali neuveriteľných 15 miliárd eur. Ak by sme ich investovali napríklad do geotermálnej energie, slovenské regióny za to mohli mať teplo aj pracovné miesta. V Na rovinu s Jurajom Melichárom sa dozviete: – či je opodstatnené panikárenie pred zimou; – že prudko rastie aj cena dreva; – či bude naozaj dosť plynu a tepla; – aké opatrenia vlády by pomohli krátkodobo a aké dlhodobo; – že sa všetci musíme zamyslieť, ako dlhodobo nahradiť kúrenie plynom niečím iným; – že ak máte tri televízory a vykurujete bazén, mali by ste platiť vyššie ceny za elektrinu; – čo vám pomôže ušetriť, čo z odporúčaných opatrení je naozaj veľká zmena a čo len kvapka v mori; – že si treba odvzdušniť radiátor a utesniť okná a dvere; – koľko ušetríte stlmením kúrenia; – prečo v Dánsku a Holandsku chodia do práce bicyklom aj v zime a či sme na Slovensku priveľmi naučení na dopravu autom; – do akej miery za vysoké ceny môže Vladimir Putin a či sa ceny znížia, ak sa vojna skončí; – že ak by Slovensko investovalo do geotermálnych vrtov tie peniaze, ktoré sme poslali Rusku, mohli sme mať kúrenie aj prácu v regiónoch; – prečo sme v energetike 40 rokov za Dánskom.
9/21/202229 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Milan Majerským (KDH): S Dzurindom som sa stretol. Urobím všetko, aby hlasy neprepadli

V podcaste s Milanom Majerským sa dozviete: – ako sa súčasné mimoparlamentné KDH stavia k vládnej kríze, vysokým cenám a vojne na Ukrajine; – či podporujú predčasné voľby a referendum; – s kým hovorí o predvolebnej spolupráci a ako by mohla vyzerať; – ako vyzeralo jeho stretnutie s Mikulášom Dzurindom; – ktorá koaličná strana by ešte mohla skončiť na spoločnej kandidátke prípadnej Dzurindovej strany; – s kým spolupracuje v regióne a kto je mu politicky najbližší; – ako vníma svojich konkurentov v župných voľbách - Michala Kaliňáka a Milana Mazureka; – čo zmenil v KDH ako jeho predseda; – ako sa KDH stavia ku konšpiračnému konzervativizmu, Trumpizu a "gender ideológii"; – či je za tradičné rozdelenie rodových úloh alebo nie; – či by vedel vládnuť so Smerom alebo Republikou.
9/17/202229 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Máriou Kolíkovou: Ukázali sme, že nevieme vládnuť

Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) je už radovou opozičnou poslankyňou. Hovorí, že jej odchod paradoxne pomôže súdnictvu, lebo Igor Matovič zrejme odblokuje peniaze na súdnu reformu. O novom ministrovi si myslí, že je príliš zľaknutý.  V podcaste Na rovinu s Máriou Kolíkovou sa dozviete: – dokedy bude SaS blokovať schôdze parlamentu; – kde vznikol konflikt medzi ňou a Igorom Matovičom; – ako sa stratili peniaze na súdnu reformu, keď sa Igor Matovič stal ministrom financií; – či sa nájdu po jej odchode; – kto blokuje obsadenie a fungovanie úradu ombudsmana; – že doterajšia koalícia ukázala neschopnosť vládnuť, najmä s Igorom Matovičom; – či dokáže vládnuť a robiť kompromisy Richard Sulík; – či môže Robert Fico zvrátiť trestné stíhanie seba samého a svojich nominantov, ak sa vráti do vlády; – že nový minister spravodlivosti Viliam Karas podľa nej nemá vedomosti o justícií; – ako sa ešte dá pokaziť reforma súdov; – ako navrhla zmeniť trestné právo, tresty za marihuanu či krádeže; – že máme priveľa väzňov; – že Sme rodina lobovala za skrátenie väzby; – ako SaS navrhuje zakázať generálnemu prokurátorovi kandidatúru na prezidenta; – čo bola jej najväčšia chyba vo funkcii; – kto môže za to, že generálnym prokurátorom je Maroš Žilinka.
9/16/202240 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Tomášom Kamencom: OĽaNO si vytvára nástroj nátlaku na médiá po vzore Orbána

Advokát Tomáš Kamenec zastupuje Televíziu Markíza aj vysielateľov. Upozorňuje, že osobitná daň pre médiá, ktorú navrhuje OĽaNO, môže dať politikom do rúk nástroj na potláčanie kritiky. Pozná aj nového ministra spravodlivosti.  V podcaste Na rovinu s Tomášom Kamencom sa dozviete: – či verí doterajšiemu šéfovi advokátskej komory Viliamovi Karasovi, že bude dobrý minister spravodlivosti; – či je v ohrození súdna reforma; – prečo protestuje proti novému odvodu pre regulované odvetvia, vrátane televízie; – že osobitnou daňou by sa mali zaťažiť energetické firmy; – že takúto osobitnú daň zaviedol Orbán; – či má Igor Matovič na niečo takéto politické dôvody; – že sa dá takýto zákon ľahko zneužiť proti novinárom; – že slovenské televízie si konkurujú nielen navzájom, ale bojujú o diváka aj s Netflixom alebo HBO; – ako sa pozerá na zmeny v trestnom práve, ktoré navrhla odchádzajúca ministerka spravodlivosti Mária Kolíková; – či sa niektorí odsúdení na dlhé tresty, napríklad za marihuanu, dostanú na slobodu, ak by tento zákon prešiel; – či trestáme korupciu dosť alebo naopak málo.
9/15/202229 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Martinom Slosiarikom: Vláda je nepopulárna ako naposledy Dzurindova. Fico vyhrá voľby, ak vezme voličov Uhríkovi

Koalícia SaS s Hlasom by podľa šéfa agentúry Focus nebola dobrý nápad. Sulík by sa dostal do sporov aj s Pellegrinim - a to najmä o ekonomických otázkach. Pred komunálnymi a župnými voľbami sú mobilizovanejší voliči opozície.  Vo podcaste Na rovinu s Martinom Slosiarikom sa dozviete: – či je dôležité, aby bol nový kráľ Veľkej Británie Karol III. populárny; – či je súčasná slovenská vláda tou najnepopulárnejšou v dejinách; – prečo bol Mikuláš Dzurinda tiež nepopulárny a či by to tentoraz bolo inak, ak by zakladal stranu; – aká časť populácie vníma Mikuláša Dzurindu pozitívne a či sú títo voliči "voľní"; – prečo by bol zlý nápad po voľbách zostavovať koalíciu Hlas a SaS; – že Hlas má v skutočnosti blízko k strane Sme rodina, no Pellegrini čerpá aj sklamaných voličov OĽaNO; – koľko Slovákov naozaj zaujíma boj proti korupcii; – ako sa zmenilo vnímanie problémov zdravotníctva; – prečo Robert Fico spolupracuje s hnutím Republika a či mu to môže pomôcť vyhrať voľby; – že malé strany ako KDH a Za ľudí sa budú musieť spájať; – že OĽaNO má napriek celoštátnej nepopularite šancu obhájiť svoje posty županov; – ktorí voliči sú pred župnými a komunálnymi voľbami mobilizovanejší; – prečo hnutie Republika v regionálnych voľbách neuspeje; – akí chudobní sú reálne Slováci a koľkí vôbec nemajú finančnú rezervu.
9/10/202231 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Jaroslavom Naďom: Menšinová vláda je normálna. Nominanti SaS mi volajú, aby mohli zostať vo funkciách

Minister obrany za OĽaNO naznačuje, že noví ministri nemusia byť politickí nominanti. Na väčšinu rozhodnutí trojkoalícia nebude potrebovať väčšinu v parlamente. Rokovať o podpore jednotlivých návrhov chcú najprv s SaS.   V podcaste s Jaroslavom Naďom sa dozviete: – prečo odišla SaS; – aký podiel viny na tom má Igor Matovič; – či je Igor Matovič racionálny politik; – ako bude vláda teraz vládnuť; – s kým bude koalícia rokovať o podpore dôležitých zákonov; – či máme zrazu oveľa konzervatívnejšiu vládu; – že prezidentka vymenuje nových ministrov zrejme až v piatok alebo na budúci týždeň; – akú budúcnosť má hnutie OĽaNO; – či sa v hnutí diskutuje aj o odchode Igora Matoviča z politiky; – či by Jaroslav Naď prijal ponuku od Mikuláša Dzurindu; – kto vyhráva vojnu na Ukrajine; – ako ešte Slovensko môže Ukrajine pomôcť.
9/7/202232 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Richardom Sulíkom: SaS Hegerovu vládu v parlamente nepovalí

Richard Sulík hovorí, že Eduarda Hegera vo funkcii premiéra môže SaS pri hlasovaniach v parlamente držať pokojne až do riadnych volieb v roku 2024. Opozičná SaS chce predstaviť nové tváre, ponuku dala už aj Ivanovi Korčokovi. V podcaste s Richardom Sulíkom sa dozviete: – prečo SaS odišla z vlády, ak by Matovič aj po prípadnom odstúpení zostal lídrom OĽaNO; – či požiadavka na odchod Igora Matoviča nebola len zámienka, aby sa SaS dištancovala od nepopulárnej vlády; – akú politickú logiku má vzdať sa moci; – ako sa SaS bude správať v opozícií; – ako budú liberáli hlasovať o dôvere vláde Eduarda Hegera; – či budú robiť politické obchody a za svoje hlasy niečo chcieť; – čo spraví SaS, aby Peter Pellegrini nevyhral voľby; – či sa SaS spojí so stranami Spolu, ODS a s prípadnou novou stranou Mikuláša Dzurindu; – že Ivan Korčok už dostal ponuku do SaS a strana zrejme predstaví aj ďalších nových ľudí; – v akom stave je rezort hospodárstva; – či máme dosť plynu na zimu a či ho aj vieme použiť; – že slovenskí dôchodcovia kúriaci plynom sa majú spoľahnúť na riešenie cenovej krízy zo strany EÚ; – prečo viac peňazí na tepelné čerpadlá, ktoré ponúkala Veronika Remišová z eurofondov, nebolo reálne riešenie.
9/7/202231 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU z osady: Existuje pozitívne násilie, napríklad obrana Ukrajiny

Kapela Rozpor koncertuje po rómskych osadách. Nahrala tiež skladbu na protest proti ruskej agresii. Klip nahrali pred ruskou ambasádou. Gitarista a autor textov Datra hovorí, že pankáči v tomto prípade nemôžu byť pacifisti. V rozhovore s Datrom sa dozviete: – prečo majú turné v osadách; – ako ich v niektorých osadách nechceli starostovia; – či sa situácia v osadách zlepšuje; – že Rozpor nahral skladbu a aj klip na protest proti ruskej agresii; – čo hovorí na slovenských zástancov Putina; – či by sme mali dodávať zbrane Ukrajine; – kto všetko sú podľa neho fašisti v slovenskom parlamente; – čo hovorí na hnutie Republika, ktoré si tento rok pripomenulo výročie SNP; – či by pankáči mali byť pacifisti alebo naopak vôbec nie; – čo pre neho znamená pozitívne násilie.
9/2/202219 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Rudolfom Zajacom: Matovič je nedouk. Dzurinda nikdy nebude mať lepšiu šancu na návrat

Exminister zdravotníctva z druhej Dzurindovej vlády hovorí, že Mikuláš Dzurinda zrejme vážne zvažuje návrat. Lekári podľa neho pokojne môžu podať hromadné výpovede. Oveľa väčší problém máme so sestrami. Na Igora Matoviča nevie nájsť jediné pozitívne slovo. SaS podľa neho nie sú liberáli.  V rozhovore s Rudolfom Zajacom sa dozviete: – či si môžeme dovoliť nechať 3500 lekárov podať výpovede; – koľko by mali zarábať zdravotné sestry a prečo to ako minister nepresadil; – čo si myslí o Igorovi Matovičovi a jeho narábaní s financiami; – aká reforma zdravotníctva je reálne potrebná a čo robí minister Lengvarský zle; – či by zdravotné poisťovne mali mať viac alebo menej moci; – či by sa mali spoplatniť sťažnosti na zdravotníkov; – čo z jeho reforiem zostalo nedotiahnuté; – či by sa mal Mikuláš Dzurinda vrátiť do politiky aj napriek kauzám; – že SaS podľa Rudolfa Zajaca ani nie sú liberáli.
8/25/202239 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Tomášom Kriššákom: Máme tu russizmus. Fico nadväzuje na tradíciu Tisa a Mečiara

Slováci šíriaci konšpirácie sú vo vojne proti vlastnému štátu, naznačuje expert na dezinformácie Tomáš Kriššák. Konšpirátora však môžeme zmeniť – a mala by to urobiť jeho rodina. V rozhovore s Tomášom Kriššákom sa dozviete: – či štát robí proti dezinformáciám dosť; – či sú dezinformácie vojenská otázka a konšpirátori naši vojenskí nepriatelia; – ako svojimi hádkami posilňujú konšpirátorov aj Richard Sulík a Igor Matovič; – kde sú hranice „vlastného názoru" na pandémiu či vojnu; – či mali ľudia iné názory aj na Adolfa Hitlera a či sa to dá porovnávať s dneškom; – čo je podstata ideológie „russizmu" a či v Rusku vládne v podstate nacistický režim; – ako viete prehovoriť konšpirátora tak, aby sa naozaj zamyslel a zmenil; – ako sa podobá propaganda o invázií do Československa z roku 1968 tej dnešnej o Ukrajine; – z čoho pramení slovenský antiamerikanizmus a že ho reprezentovali napríklad aj Tiso a Mečiar.
8/19/202226 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU so šéfom dopravnej polície: Ľudia sú za volantom agresívnejší a jazdí viac opitých

Stúpol počet nehôd, obetí a aj opitých vodičov. Len do konca júla policajti chytili viac ako 10-tisíc vodičov pod vplyvom alkoholu. Čo s tým polícia chce robiť? Odpovedá riaditeľ dopravnej polície Tomáš Vrábel.  V rozhovore s plukovníkom Tomášom Vrábelom sa dozviete: – či má Štefan Hamran dôveru obyčajných policajtov; – či je policajný prezident oprávnene zhrozený zo stavu polície; – do akej miery je možno dopravných policajtov nahradiť radarmi a kamerami; – o koľko stúpla nehodovosť a prečo; – koľko ľudí ročne zomrie na našich cestách a prečo je ich teraz viac; – že ľudia si počas pandémie odvykli šoférovať a preto robia viac chýb; – že pribúda cestných pirátov a agresivity na cestách; – ktoré cesty sú najbezpečnejšie; – ktoré dopravné prostriedky sú bezpečné a ktoré naopak nie; – o koľko viac opitých vodičov polícia tento rok chytila; – ako sa bude riešiť problém rastúceho počtu opitých vodičov; – že sa možno zavedie bodový systém podobný Česku a niektorí vodiči pôjdu k psychológovi.
8/13/202235 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Františkom Majerským: Ľudia zbytočne zomierajú. Záchranár vyhorí za 2 až 3 roky

Na Slovensku často zomierajú pacienti, ku ktorým záchranári prídu neskoro. Môžu za to ľudia, ktorí zamestnajú záchranku svojim drobným problémom vhodným skôr pre pohotovosť alebo obvodného lekára. Šéf komory záchranárov František Majerský žiada vyššie platy a lepšie podmienky. V rozhovore s Františkom Majerským sa dozviete: – aké platy majú záchranári a koľko od štátu žiadajú; – ako s nimi štát rokuje alebo nerokuje; – či aj záchranári hrozia výpoveďami; – koľko záchranárov chýba a či nás to stojí ľudské životy; – koľko zarábajú záchranári v Česku a v čom je ešte rozdiel v porovnaní s nami; – ako ľudia zneužívajú záchranky a ako na to doplácajú životmi akútne prípady; – k akým prípadom treba volať záchranku a k akým nie; – či ministerstvo zdravotníctva túto situáciu rieši alebo naopak zhoršuje; – či opäť rastie počet výjazdov ku covidovým prípadom; – že kým prídu záchranári, môže vám odumrieť mozog - ak okolo vás nie je nikto, kto vám poskytne prvú pomoc; – prečo odišiel zo strany Za ľudí.
8/3/202229 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Janou Bittó Cigánikovou: V opozícii nás Matovič už nebude môcť vydierať peniazmi

V opozícii môže mať SaS lepšiu vyjednávaciu pozíciu ako vo vláde, hovorí poslankyňa Jana Bittó Cigániková. Riziká pre Slovensko by podľa nej tiež boli väčšie, keď SaS vo vláde zostane. Tvrdí, že v takom prípade by voľby isto vyhrali Hlas so Smerom.
7/30/202239 minutes
Episode Artwork

NA ROVINU s Milanom Krajniakom: Mám úctu k voličom ĽSNS

Podpredseda Sme rodina je naďalej hrdý na spoluprácu s Marine Le Penovou. Vo rozhovore s ministrom práce Milanom Krajniakom sa dozviete: – či znova odstúpi z funkcie; – ako sa vyrieši koaličná kríza; – či poslankyňa Romana Tabak bude, alebo nebude členkou klubu Sme rodina; – prečo strane Sme rodina neprekáža kandidatúra ich nového poslanca Jozefa Šimka za ĽSNS; – prečo Sme rodina opakovane hlasuje s fašistami; – či Sme rodina pôjde v budúcnosti do koalície s fašistami; – ako to vyzerá s rodičovským bonusom – či to schvália s podporou fašistov; – či Slovensko nepotrebuje úplne inú dôchodkovú reformu; – či ním navrhovaný rodičovský bonus diskriminuje napríklad rodičov zdravotne znevýhodnených detí; – ako rozumie rodovej rovnosti; – či je rozdiel medzi pohlavím a rodom; – či je „gender ideológia" konšpiračnou teóriou; – prečo jeho rezort dal zásadnú pripomienku proti novej definícii znásilnenia. Moderuje Peter Hanák.
7/22/20221 hour, 4 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU so zdravotnou sestrou: Politici nás berú ako vazalov a rukojemníkov

Zuzana Haladová pracuje ako sestra a je v predsedníctve komory sestier. Tvrdí, že OĽaNO ich s rokovaniami o platoch odkázalo na SaS. Richard Sulík totiž blokuje zvýšenie daní, z ktorého by sa mali zaplatiť platy zdravotníkov.
7/5/202231 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Katarínou Klingovou z Globsecu: Blahu blokli neskoro. Facebook by mal zamestnať viac Slovákov

Blaha roky mazal iných a dnes sa sťažuje, že zmazali jeho. Katarína Klingová z Globsecu analyzuje dezinformácie. Podľa nej ich šíria okrem Smeru a extrémistov aj Boris Kollár a Igor Matovič. V rozhovore s Katarínou Klingovou sa dozviete: – či je správne, že Facebook zablokoval Ľuboša Blahu; – prečo to trvalo celé roky; – koľko ľudí zamestnáva Facebook na blokovanie obsahu na Slovensku; – za čo konkrétne blokli Blahu; – či má zmysel nahlasovať príspevky, aj keď väčšinu Facebook nevymaže; – či nie je problém netransparentnosť Facebooku a to, že sloboda prejavu je v rukách súkromnej firmy; – ako Blaha roky blokoval iných; – ako chce dezinformácie riešiť Európska únia; – či v prípade Blahu zabral tlak zdola alebo skôr politický tlak; – čo hovorí o Slovensku, že Blaha bol najpopulárnejší politik na sociálnej sieti; – či nejde o systematický problém Facebooku, že zvýhodňuje polarizačné príspevky; – ktorí politici na Slovensku si budujú kariéru na šírení dezinformácií; – či je Boris Kollár mediálne negramotný, keď nerozlišuje konšpiračné a seriózne médiá; – že dezinformácie šíri aj Igor Matovič; – ako sa dá rozlíšiť, čo je dezinformácia; – že aj kňazov, ktorí na omši šíria nenávisť, treba nahlásiť policajtom; – prečo je argument Juhosláviou argumentačným faulom.
7/1/202227 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Györgom Gyimesim: Matovič nikam neodíde. Na stole sú aj predčasné voľby

Poslanec za OĽaNO tvrdí, že ak by neprešiel jeho národnostný zákon, zváži zotrvanie v koalícii. Maďarská strana Aliancia si podľa neho musí najprv ujasniť svoje názory, okrem iného aj na Orbána. Rozumie Györgi Gyimesi pojmu liberálna demokracia? V rozhovore s poslancom Gyimesim sa dozviete: – o čom je nová vládna kríza; – ako sa dá vyriešiť a či smerujeme k predčasným voľbám; – aké chyby má Igor Matovič a či je racionálny; – či bude opäť kandidovať za OĽaNO a čím to podmieňuje; – či vie definovať pojem liberálna demokracia; – čo hovorí na závery vedcov merajúcich demokraciu, že Orbánovo Maďarsko už nie je demokraciou; – ako hodnotí nákupy slovenských pamiatok zo strany maďarskej vlády.
7/1/202242 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Tomášom Valáškom: Zlý mier na Ukrajine prinesie ďalšiu vojnu

Vláda podľa podpredsedu Progresívneho Slovenska Tomáša Valáška svojím babráctvom pomáha Ficovi. Vie si však predstaviť predvolebnú spoluprácu s SaS.  V rozhovore s Tomášom Valáškom sa dozviete: – či vidí cestu von z vojny; – ktorí európski lídri by radi viedli mierové rokovania s Putinom; – čo znamená zlý mier a aké by malo dôsledky, keby sa Ukrajina vzdala; – prečo by po uzavretí mieru hrozila ďalšia vojna - a to možno aj nám; – či by sme mali Ukrajine donekonečna dodávať zbrane; – či treba brať ruské vyhrážky krajinám NATO vážne; – dokedy by sme mali prijímať sankcie a prečo ich Orbán blokuje; – ako by sa mal riešiť permanentný spor medzi Matovičom a Sulíkom; – či je PS za predčasné voľby; – či si vie predstaviť spojenie PS a SaS na jednej kandidátke; – či si PS vie predstaviť spoluprácu s Hlasom; – či by Zuzana Čaputová mala znovu kandidovať za prezidentku alebo by bola vítaná v PS; – či zmena rozsudku Roe vs. Wade bude mať následky aj pre Slovensko.
6/28/202239 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Františkom Šebejom: Jediné riešenie je vojenská porážka Ruska

Putin je podľa neho nacistická obluda a Ukrajine by sme mali dodávať zbrane až kým vyženie ruských vojakov aj z Krymu. Ustupovanie agresorovi je podľa neho chyba, ktorú Západ urobil aj pred 2. svetovou vojnou a stála životy miliónov ľudí.  V rozhovore s Františkom Šebejom sa dozviete: – aká je prognóza vojny a kto má šancu vyhrať; – či naozaj sedí porovnanie Putina s Hitlerom a aké dôsledky z toho pre nás vyplývajú; – dokedy by sme mali dodávať zbrane Ukrajine; – prečo by sa počet obetí nezmenšil, ale naopak by sa zväčšil, ak by sa Ukrajina vzdala; – či sankcie majú nejaký zmysel a či by sme mali prijať už siedmy balíček; – či mal Richard Sulík vyrokovať inú výnimku na ruské palivá; – že pri odbere ruských fosílnych palív ide o tučné zisky korporácií; – že cenou za lacnejší benzín by boli ukrajinské životy; – ako financujeme ruské operácie aj proti nám; – kto sú Putinovi užitoční idioti vo vládnej koalícii; – ako francúzsky prezident Macron zmenil názor a už nehovorí, že Rusko netreba ponížiť; – prečo má Ukrajina bližšie do EÚ ako Gruzínsko.
6/24/202242 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Andrejom Doležalom: Vlakvedúci prídu o prácu. Mýto bolo zlodejstvo

Hrozí zrušenie vlakov a časť riešenia, ktoré minister ponúka, obsahuje aj úspory. Vlakvedúcich a predavačky lístkov v budúcnosti nahradia stroje. Minister dopravy nevie, kedy bude dostavaná diaľnica do Košíc. NA ROVINU s Andrejom Doležalom sme nahrávali 08.06.2022
6/23/202234 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Petrom Sabakom: Uhríkovci chcú zarábať na lžiach. Bude ich to bolieť

Lekár Peter Sabaka vyhlásil zbierku na súdne spory s Milanom Mazurekom a Milanom Uhríkom. Nevie, ako môžu politici žiť s tým, že sa pre ich vyjadrenia niektorí ľudia nedali zaočkovať a zomreli.
6/22/202232 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Veronikou Remišovou: Sulíkovi som ponúkala eurofondy na zelenú domácnostiam, nechcel ich

Vicepremiérka Veronika Remišová tvrdí, že ponúkala Richardovi Sulíkovi peniaze z nevyužitých eurofondov na solárne panely a tepelné čerpadlá, ale Sulík ich odmietol, lebo na to nemá „implementačnú kapacitu". Miliarda eur z fondov leží aj na ministerstve životného prostredia. V rozhovore s Veronikou Remišovou sa dozviete: – čo sa stane s balíčkom Igora Matoviča - aké sú možnosti; – či je možné, že rodiny nakoniec nedostanú nič; – prečo poslanci strany Za ľudí zmenili názor; – či je možné fungovať v koalícii bez účasti SaS na koaličných radách; – prečo Boris Kollár podporuje konšpirácie a čo s tým vedia urobiť jeho koaliční partneri; – či strana Za ľudí podporí Zuzanu Čaputovú v prípadnej opätovnej kandidatúre za prezidentku; – či je spokojná s preferenciami strany Za ľudí a aký je jej plán so stranou do budúcna; – prečo Slovensko pomaly čerpá eurofondy a kto za to môže; – ktorí ministri majú najväčšie resty v čerpaní eurofondov; – či môže vláda ľuďom cez eurofondy pomôcť s účtami za plyn; – či výsledok francúzskych volieb oslabil pozíciu prezidenta Macrona v Európe a čo to znamená pre nás.
6/21/202247 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Vladimírom Šuchom: Peniaze sú, ale Slovensko ich nevyužíva

Slovensko môže z eurofondov čerpať peniaze, ktoré by pomohli domácnostiam znížiť účty za plyn. Prečo to štát nerobí? Pýtali sme sa šéfa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimíra Šuchu.
6/17/202234 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Martinom Krajčovičom: Ceny v našich obchodoch zdvíha Putin

Martin Krajčovič zastupuje obchodné reťazce. Podľa neho je veľa slovenskej hydiny v skutočnosti z Česka alebo Maďarska a na niektorých potravinách ako mlieko obchody vôbec nezarábajú.
6/4/202245 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Petrom Kremským: Dôchodcovia sa môžu presťahovať. Vládnuť s fašistami by bola hanba

Ak dôchodca nevládze platiť za vykurovanie veľkého bytu alebo domu, ekonomickým riešením je aj presťahovať sa, hovorí poslanec OĽaNO a šéf hospodárskeho výboru Peter Kremský. Niektoré vyhlásenia Igora Matoviča podľa neho „nie sú múdre".
6/3/202232 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Miroslavom Kollárom: Zdražejú škôlky a poplatky, je to pro-inflačný balíček

Opozičný poslanec a primátor Hlohovca Miroslav Kollár je predsedom malej strany Spolu. Do regionálnych volieb ide v koalícii s ďalšími malými stranami, no pred parlamentnými voľbami bude uvažovať o spojení s PS alebo SaS.
5/27/202232 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Vladimírom Pčolinským: Vojna v bezpečnostných zložkách môže trvať dlhé roky

Na exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského bola podaná obžaloba za korupciu. Podľa nej mal zobrať úplatok za to, že SIS prestane odpočúvať telefón používaný Zoroslavom Kollárom. Pčolinský sa chce brániť a do úvahy podľa neho stále prichádza paragraf 363.
5/24/20221 hour, 17 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU so Sulíkom: Politici nemajú rozdávať ako Ježiško. Daň z ropy podporíme, ak prejde zníženie DPH

Sociálny balíček môže prejsť s pomocou opozície. Daň z ruskej ropy SaS podporí, ak koalícia bude súhlasiť s ich pozmeňujúcim návrhom – aby bola nižšia DPH, ktorá sa premietne do nižších cien benzínu a nafty.
5/21/202238 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Norbertom Moravanským: Vojna má svoj zápach. Ľudia žijú v sutinách

Norbert Moravanský je súdny lekár, ktorý bol na Ukrajine v rámci tímu forenzných expertov pomáhať aj s vyšetrovaním vojnových zločinov.    
5/18/202239 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Danielom Lipšicom: Súd nám pri Kaliňákovi dal za pravdu

Najvyšší súd pri prepustení Roberta Kaliňáka z väzby potvrdil, že ich ako zločineckú skupinu stíhame oprávnene, hovorí špeciálny prokurátor. Mafia podľa neho nie sú len hrubé krky, ale aj biele goliere.
5/14/202243 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Karolom Galekom: SaS z vlády neodíde. Ak sa odpojí plyn, môžu byť plynové prázdniny

SaS je podľa svojho podpredsedu pripravená na kompromisy s Igorom Matovičom. Za plyn budeme ďalej platiť v eurách a ruble od nás už ani nežiadajú. Ak by došlo k rýchlemu odpojeniu plynu, budeme musieť obmedziť časti priemyslu. Vo videorozhovore so štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva zodpovedným za energetiku sa dozviete: - aká reálna je hrozba ďalšej koaličnej krízy, ktorú avizoval Igor Matovič, - či je SaS schopná akceptovať zvyšovanie daní, -na čo je nám trojročná výnimka pri embargu na ruskú ropu, - prečo je v Maďarsku o 40 centov na liter lacnejší benzín aj nafta, - či štát nechce zastropovať ceny na čerpacích staniciach, - o čom rokuje Igor Matovič so Slovnaftom a prečo o tom nekomunikuje s Richardom Sulíkom, - prečo hľadáme výnimky a prechodné obdobia, aby sme financovali ruskú agresiu, - či sa namiesto peňaženiek občanov nedajú znížiť zisky energetických spoločností, - či vôbec ešte od nás Rusko žiada, aby sme platili za plyn v rubľoch, alebo už od tejto požiadavky ustúpili, - či nám Rusko nevypne plyn tak ako Poľsku a Bulharsku, - čo sa stane, ak by došlo k výpadkom dodávok plynu, - kedy sme schopní sami sa od ruského plynu odpojiť a čo by to znamenalo pre Slovensko, - ako ďaleko sme s trvalými riešeniami ako napríklad s elektromobilitou.
5/12/202242 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Ivetou Radičovou: Zdražovanie treba riešiť. Fico mal byť dávno mimo parlamentu

Expremiérka a profesorka sociológie Iveta Radičová hovorí, že Ukrajine musíme pomôcť. Vláda podľa nej nerieši zdražovanie, lebo jednorazový príspevok nič nerieši, a štátne inštitúcie podľa nej zlyhávajú.    
4/15/202247 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Pavlom Mackom: Fico z nás robí rukojemníkov Ruska

Generál vo výslužbe Pavel Macko dnes pôsobí v malej politickej strane ODS. Podľa neho by sme systém S-300 aj tak museli do roka alebo dvoch vyradiť. Ukrajine pomôže už dnes.    
4/11/202243 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Martinom Klusom: Páchateľov vojnových zločinov musíme postaviť pred súd

Po včerajších výrokoch Richarda Sulíka o platení za ruský plyn v rubľoch mu vnútri SaS komunikovali, že by sa mohol zdržať niektorých výrokov o Rusku. Hovorí to dvojka ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS).    
4/5/202228 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Martinom Lengyelom: Rusi sú ako fašisti. Budú mať problém obsadiť Kyjev

"Nikto nezjednotil Ukrajinu viac ako Putin. Nechápem, kto mu nahovoril, že ho tam budú vítať," povedal v relácii NA ROVINU Martin Lengyel, ktorý robil kampane viacerým ukrajinským politikom.    
3/30/202224 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Luciou Ďuriš Nicholsonovou: Korčok by mal založiť stranu s Dzurindom

„Strana s lídrom Korčokom, v ktorej by boli aj Mikloš a Dzurinda, by výrazne zamiešala karty na politickej scéne. Tam by som vstúpila okamžite,“ povedala v relácii NA ROVINU poslankyňa Európskeho parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová.    
3/18/202232 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Petrom Pavlom: Vojna je v pate. Ani jedna strana nedosiahne ciele

Bývalý šéf vojsk NATO a generál vo výslužbe Petr Pavel očakáva zásadný prielom v mierových rokovaniach už v najbližších dňoch alebo týždňoch. Obe strany konfliktu sa totiž vyčerpávajú a zároveň je im jasné, že nedosiahnu to, čo chceli.    
3/15/202222 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU s Romanom Mikulcom: Dobrovoľníci na hranici nezastupujú štát, zvládame to

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) tvrdí, že situáciu na hraniciach Slovensko zvláda. Dobrovoľníci podľa neho nesuplujú štát. Koľko ľudí zvládneme prijať?    
3/10/202232 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

NA ROVINU o tajných na Ukrajine: Putinovi ľudia zrejme prezradili jeho plány americkej rozviedke

„Vzhľadom na enormný únik informácií sa domnievam, že s inváziou nesúhlasilo aj veľa ruských spravodajských dôstojníkov,“ povedal v relácii NA ROVINU bývalý šéf analytiky v SIS Ján Mojžiš.    
3/2/202226 minutes, 54 seconds