Winamp Logo
MotoStories Cover
MotoStories Profile

MotoStories

Polish, Cars and Motoring, 1 season, 39 episodes, 20 hours, 59 minutes
About
Podcast MOTOSTORIES to miejsce, gdzie motoryzacja zderza się z emocjami. Przeszukujemy najciekawsze zakamarki świata jej miłośników, odnosimy się do historii i nierzadko zastanawiamy nad przyszłością czterech kółek. Ten podcast motoryzacyjny powstał dla osób, które oprócz celu podróży, sporo uwagi przywiązują też do samej drogi, ale przede wszystkim pojazdu, którym jest ona pokonywana. Zapraszają Patryk Mikiciuk, Łukasz Kamiński i Kacper Majdan.
Episode Artwork

Volkswagen W12. Skreślony przed startem SHORT #3

Prawdziwy supersamochód masowego producenta aut dla ludu wydawał się kusząco bliski realizacji – do czasu zwycięstwa rozsądku. Rządy Ferdinanda Piecha w Volkswagenie miały wyraz w kilku niesamowitych z inżynieryjnego punktu widzenia projektach – od drogiego w opracowaniu Lupo 3L do niezwykle dziwnego Passata W8. Był to także czas niebywałej pewności siebie Niemców, którzy widzieli przestrzeń poza Golfem czy Polo dla Kowalskiego. Wśród tych wyrazów pychy nieuniknione było wycelowanie VW w rynek supersamochodów.
5/22/20234 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Aston Martin DB5. Urodziny ikony

Nie ma fana motoryzacji, który nie kojarzy tego samochodu. Prawdopodobnie żadne inne auto nie wystąpiło w tylu częściach Jamesa Bonda. Pokochał go nie tylko agent specjalny, ale też kolekcjonerzy na całym świecie. W tym roku obchodzi swoje okrągłe urodziny, a 2023 to też wyjątkowy rok dla samego Aston Martina. Posłuchajcie Motostories i sprawdzicie dlaczego.
5/4/202318 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Renault Clio RS16 - uśmiercony przed narodzinami SHORT #2

Miało 275 KM, manualną skrzynię biegów i ostre jak brzytwa podwozie, ale ostatecznie tylko obeszliśmy się smakiem. Oficjalnie Renault Clio RS16 było szalonym konceptem, który Renault Sport sprezentowało samo sobie z okazji czterdziestych urodzin. Gdy większość tego typu pomysłów to mieszanka folii aluminiowej i płyty wiórowej, to odrzutowe Clio dowiodło swojej użyteczności na torze w Monte-Carlo czy w Goodwood.
4/20/20235 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Alpine A110. Umierający gatunek rocket pocket

To była Wasza decyzja o wyborze tematu odcinka, a my bardzo ją szanujemy. W końcu aut takich jak Alpine A110 właściwie już się nie robi. Są nierentowne, niepraktyczne i niszowe – jak się okazuje, za to wszystko można je pokochać. Renault wykazało się nie lada odwagą, prezentując taki samochód, a motoryzacyjni puryści przyjęli go z radością. Historia o współczesnym Alpine mówi o tym, by cieszyć się chwilą, bo małe i sportowe auta tego typu niedługo odejdą w zapomnienie.
4/6/202318 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Pagani Zonda F. Klejnot wśród superaut #SHORT 1

Samochody są integralną częścią naszego życia. Nie tylko nam służą, ale również – a może przede wszystkim – nas fascynują. Historie z nimi związane zdają się nie mieć końca, dlatego postanowiliśmy wybrać te najlepsze i się nimi z wami podzielić. Czy Zonda po 23 latach wciąż ma to „coś”? Sprawdził to jeden z dziennikarzy magazynu EVO, jeżdżąc prywatną Zondą F Horacio Paganiego.
3/23/20238 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Motoryzacyjna mapa wydarzeń na 2023 rok

Wracamy z drugim sezonem MotoStories! Jezioro Como, prestiżowe St. Moritz czy plaża w Stegnie – w tym odcinku sprawdzamy, gdzie warto pojechać, aby dzielić się miłością do motoryzacji.  Kryteria są dość proste: wspaniałe miejsca, wyjątkowe samochody, dobre towarzystwo i wspomnienia na lata!
3/9/202317 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

ECOTY 2022. Najważniejsze motoryzacyjne premiery według EVO Magazine

2022 pożegnaliśmy na dobre. Czy to był dobry rok? Trudno było o lepszą mieszankę motoryzacji analogowej i nowoczesnej. Maserati, Ferrari, Toyota, Mercedes, Mclaren, Porsche, Audi i BMW – każda z tych marek zaprezentowała coś wyjątkowego, ale które auta skradły nasze serca najbardziej?  Gościem specjalnym tego odcinka jest redaktor Evo Magazine Polska - Michał Sztorc.
1/12/202333 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Auta marzeń do 300 000 zł

Ten odcinek musiał powstać. Każdy z nas marzy o autach w garażu, które nie tak dawno temu wisiały na plakatach. Czy to marzenie warte miliony? W tym odcinku MotoStories udowadniamy, że nie. Niezależnie, czy gustujecie w szykownych GT, czy motoryzacji typowo sportowej. Za wydanie oszczędności życia nie odpowiadamy.
12/29/202229 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Koniec motoryzacji, jaką kochamy?

Trudno ocenić, czy definitywne odcinanie się od motoryzacji spalinowej w bliskiej przyszłości to brak zdrowego rozsądku czy faktycznie dbanie o środowisko. Dzisiaj ani przemysł motoryzacyjny, ani infrastruktura nie są na to gotowe. Czy to już faktycznie czas, żeby nad motoryzacją, która podbiła nasze serce, postawić znicz, czy może nie będzie aż tak źle?
12/15/202226 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Rodzinne, praktyczne i… nierozsądne V12

Zima to dobry czas, żeby rozejrzeć się za czymś o większym prześwicie i napędzie na cztery koła. Takich aut jest wiele, ale w większości z nich brakuje polotu i emocji wywołujących uśmiech na twarzy maniaków motoryzacji.  Właśnie dlatego w tym odcinku bierzemy na warsztat pojazdy, które spełniają odpowiednie kryteria: napęd 4x4, podniesione nadwozie i... silnik V12. Ostrzegamy: wbrew trendom, spalimy tu sporo paliwa.
11/25/202228 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Wyjątkowa Kuba

To odcinek inny niż zwykle. Bardziej reporterski i społeczny niż motoryzacyjny. Patryk Mikiciuk opowiada o tym, co motoryzacyjnego i kulturowego widział na Kubie oraz jakich doświadczył emocji, kręcąc program „Kubańska klasyka Patryka Mikiciuka”. Pochylamy się nad tym regionem, ponieważ zmienia on optykę postrzegania nie tylko motoryzacji – która jest tam naprawdę różnorodna – ale również świata.
10/27/202236 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Koenigsegg One:1. Być Mega

Zobaczenie tego auta na ulicy graniczy z cudem z dwóch powodów. Po pierwsze wyprodukowano tylko 7 sztuk, a po drugie, jeśli jakimś cudem Was wyprzedzi, to z taką prędkością, że rozpoznanie go będzie niemożliwe.  W kontekście tego auta moc gra pierwsze skrzypce – jest to pierwszy megacar na świecie z kosmiczną technologią, który zmienia wyobrażenie o prędkości. W najnowszym #MotoStories rozmawiamy o tym skandynawskim pokazie kunsztu inżynierii.
10/14/202222 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Zaskakujące Monterey

Rezultaty jednej z najbardziej znanych aukcji świata zachwiały nieco globalnym rynkiem aut kolekcjonerskich. Pojawiły się rekordy sprzedaży, jak i szokująco niskie wartości, poniżej estymacji organizatorów.    W tym odcinku #MotoStories przyglądamy się wynikom aukcji RM Sotheby’s, poddając krótkiej analizie kilka najważniejszych pozycji.
9/30/202232 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

(Nie)idealne auta na zimę

Rtęć na termometrach z dnia na dzień schodzi coraz niżej. To odpowiedni moment, żeby pomyśleć o samochodzie, któremu śnieg, sól i niskie temperatury nie są straszne. W tym odcinku #MotoStories robimy przegląd tego typu aut… przynajmniej taki był plan.
9/16/202235 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Cyborgi motoryzacji

O tym, co w motoryzacji przemija, w MotoStories rozmawiamy regularnie. Do historii odchodzą już nie tylko duże jednostki spalinowe, ale silniki jako takie. Jednak gdyby przyjrzeć się motoryzacji przyszłości, okaże się, że koncerny dążą nie tylko do wyeliminowania spalin, ale również samego prowadzenia pojazdu. Co niesie przyszłość?
9/3/202229 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Co nowego w moto świecie?

W MotoStories często przyglądamy się ikonom motoryzacji, które mają nie tylko swoją renomę, ale i lata. Tym razem zaglądamy do świata nowości, które z jakiegoś powodu nas zainteresowały. Od aut bardzo drogich po sportowe, użytkowe i przystępne. Podcast napędza Magazyn EVO.
8/20/202216 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Speedstery… czyli właściwie co?

Porsche 356 ze Stevem McQueenem za kierownicą, spektakularny Mercedes-Benz SLR McLaren Stirling Moss, kolekcjonerskie Ferrari Monza czy niemal każda, specjalna edycja Porsche 911.  To wszystko z nazwy speedstery, ale czym one właściwie są? Jakie są ich cechy? Czym różnią się od siebie i standardowych nadwozi bez dachu oraz za co właściwie producenci każą płacić sobie tak wiele? W najnowszym odcinku MotoStories próbujemy zrozumieć ten fenomen.
8/6/202228 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Dinozaury motoryzacji

To właśnie takie auta rozpalają w nas miłość do czterech kółek. Nie muszą być najdroższe, najbardziej praktyczne, ani zrozumiałe dla przeciętnego Kowalskiego – ich jedyna funkcja, to zadbać o uśmiech na twarzy kierowcy i emocje przy każdym spojrzeniu. Obecnie jest ich na rynku zaledwie garść, choć jeszcze do niedawna można było przebierać w autach, które poprawiają humor na samą o nich myśl. Co przyniesie rynkowa przyszłość? W tym odcinku MotoStories prowadzącydywagujemy nad okrojonym w dzisiejszej dobie, a przez okazji obszernym w szerszej perspektywie wątkiem.
7/23/202244 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Adam Kornacki. Powrót prasy motoryzacyjnej

Niezależnie od pokolenia, większość z nas rozpoczynała swą przygodę z motoryzacją od branżowej prasy. To wyjątkowe doświadczenie z pachnącymi magazynami pozwoliło nam zakochać się w czterech kółkach i sprawiło, że regularnie wyglądaliśmy nowych wydań i tytułów na rynku. Wszystko zmieniła rewolucja cyfrowa.   Teraz papier wraca w najlepszym wydaniu. Dla koneserów, miłośników i ludzi ceniących jakość oraz formę przekazu. W tym odcinku MotoStories rozmawiamy z Adamem Kornackim, redaktorem naczelnym debiutującego na polskim rynku Magazynu EVO.
7/9/202230 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Maksymilian Fus. Polski rynek ekskluzywnej motoryzacji

Na polskich ulicach stale przybywa samochodów luksusowych. Co za tym idzie, pojawia się coraz więcej oficjalnych przedstawicielstw ekskluzywnych marek. W tym odcinku MotoStories gościem jest Maksymilian Fus, Brand Manager Rolls-Royce, Aston Martin i McLaren Warszawa. Rozmawiamy o modelu klienta, trendach i emocjach wokół poznawania, konfigurowania oraz posiadania samochodów marzeń.
6/25/202239 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Mercedes (McLaren) SLR. Historia warta miliony

Mercedes SLR z 1955 r. stał się ostatnio najdroższym sprzedanym autem w historii świata. Te trzy litery budziły emocje także pół wieku później, przy kooperacji Niemców z McLarenem. W nowym odcinku MotoStories obydwu poświęciliśmy zasłużony czas. Gość specjalny audycji opowiada o tym, co ciekawego odkrył w budowie SLR i jakie są koszty jego posiadania.
6/11/202237 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Najlepsze trasy dla petrolheadów

Na łamach MotoStories rozmawialiśmy już o autach wybitnych i takich na każdą kieszeń. Były też eventy czy historie poszczególnych modeli, ale wszyscy zgodnie uważamy, że w kontekście motoryzacji najważniejsza jest jazda. Zwłaszcza takimi autami, które dają nam radość. Właśnie o tym rozmawiamy w odcinku pełnym osobistych przygód z pięknych tras. Ku inspiracji przeniesiemy się w Alpy, do Rumunii czy USA.
5/28/202230 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Hot hatche. Za co je kochamy?

Praktyczne, przystępne, zwinne i z charakterem. Właśnie to lubimy w gorących hatchbackach. Pierwszy VW Golf GTI stworzył wzór, na którego bazie producenci do dziś tworzą specjalne wersje swoich kompaktowych aut. Idea została, forma się zmienia.  W tym odcinku Moto Stories rozmawiamy o emocjach z nimi związanymi, ulubionych modelach i o ich ewolucji… czy aby na pewno poszła w dobrą stronę?
5/14/202241 minutes, 1 second
Episode Artwork

Lexus LFA. Japoński pocisk z kosmiczną technologią

Przed oficjalną prezentacją mało kto w niego wierzył. Po premierze na Tokyo Motor Show zszokował. Teraz Lexus LFA to niewątpliwa ikona nie tylko motoryzacji, ale i inżynierii. W tym odcinku Moto Stories prowadzący rozmawiają o jego fenomenie, technologii i... wątpliwym sukcesie na rynku.
4/24/202231 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Tomasz Mąkolski. Czy istnieje przepis na fotografię, którą zapamięta cały świat?

Fotografia i motoryzacja potrafią generować podobne emocje, nierzadko bywając ze sobą łączone. Rodzi to gigantyczną przestrzeń do rozwoju kreatywności osób zajmujących się zatrzymaniem chwili z samochodem na zdjęciu.   Gościem w najnowszym odcinku Moto Stories jest Tomasz Mąkolski. To autor globalnie znanych fotografii, m.in. różowego Porsche Taycan w geometrycznych kompozycjach czy też modeli Lego Technics w różnych sceneriach. Jak zatrzymać widza na dłużej? Jak pracuje i jakiego auta nie chciałby fotografować?
3/26/202250 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Ferrari Enzo. Bolid z numerami rejestracyjnymi

Ferrari Enzo zadebiutowało 20 lat temu. Prawdopodobnie trudniej o bardziej zobowiązującą nazwę w stajni włoskiego producenta. W tego typu autach liczą się już nie tylko osiągi, ale też historia. Czy sprostało pokładanym nadziejom? Jak jest odbierane po latach?   W najnowszym odcinku Moto Stories Patryk Mikiciuk, Łukasz Kamiński i Kacper Majdan przyglądają się włoskiemu superautu z perspektywy czasu, ale nie bez emocji.
3/12/202232 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Marcin Mroziewicz: O przenikaniu się społeczności w świecie nieprzeciętnych aut

Jak wielu mamy w Polsce miłośników nieprzeciętnej motoryzacji? Całkiem sporo, co potwierdzają członkowie społeczności Royal Cars of Poland. To miejsce, gdzie pasjonaci, marzyciele i właściciele wyjątkowych aut rozmawiają o motoryzacji współczesnej, klasycznej i nieoczywistej.   Do najnowszego odcinka Moto Stories prowadzący zaprosili Marcina Mroziewicza – założyciela RCOP. Rozmowa to podróż przez historię powstania grupy, najciekawsze zjawiska drogowe oraz anegdoty związane z samochodami marzeń.
2/19/202251 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Wspaniałe samochody na każdą kieszeń #2

Jak zwrócić na siebie uwagę za sprawą samochodu? O tym w naszych podcastach już rozmawialiśmy. Wniosek? Kupno nowego, drogiego auta rzadko kiedy jest słusznym kierunkiem.   W kontynuacji interesującego słuchaczy wątku, prowadzący przychodzą z pomocą i rozmawiają o autach ciekawych, oryginalnych i co najważniejsze – na każdą kieszeń.
2/6/202227 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

McLaren F1. Zawiłe perypetie najdroższej grozy w historii motoryzacji

Od premiery McLarena F1 minęło 30 lat. Był to projekt kosmiczny i zupełnie inny od wszystkich dotychczasowych aut marzeń. Do dziś budzi podziw, a pionierskie technologie, które znalazły się na pokładzie - nieustannie są praktykowane przez producentów supersamochodów.  W najnowszym odcinku Moto Stories Patryk Mikiciuk, Łukasz Kamiński i Kacper Majdan rozmawiają o dumie brytyjskiego producenta, tylko… czy jest ona warta swej astronomicznej ceny?
1/23/202233 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Kamil Łabanowicz: Projektant Audi o swojej pracy

Wprawdzie nasza rodzima motoryzacja właściwie nie istnieje, ale Polacy w świecie czterech kółek mają się bardzo dobrze. Projektantem Jaguara był Tadeusz Jelec, a w serii audycji z gośćmi poznaliście już Piotra Krzemińskiego, pracującego z topowymi teamami F1.   Do najnowszego odcinka Moto Stories prowadzący zaprosili szefa zespołu projektowego Audi, Kamila Łabanowicza. Ta rozmowa pozwoli spojrzeć Wam na auta w zupełnie nieznany dotychczas sposób.
12/19/202153 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Motoryzacyjne wydarzenia, które muszą znaleźć się w Twoim kalendarzu

Pandemia zatrzymała to, co kochali wszyscy miłośnicy czterech kółek – wydarzenia motoryzacyjne. Jak się okazuje, jest ich całkiem sporo, a najbardziej interesujące zdają się te, o których często nie myślimy, planując moto-wojaże.   W nowym odcinku Moto Stories prowadzący rozkładają na czynniki pierwsze kalendarz tego typu spotkań, z naciskiem na te zagraniczne. Nie zabrakło oczywiście dygresji i ucieczek w wątki poboczne. Pod koniec rozmowy, na słuchaczy czeka też mały bonus.
11/27/202134 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Piotr Krzemiński #2: Obraz współczesnej F1

W pierwszej rozmowie z Piotrem Krzemińskim prowadzący Moto Stories rozmawiali o kulisach F1. Często nieoczywistych.    Kontynuacja rozmowy to podsumowanie tego, jak obecnie wygląda F1.  Jaki jest faktyczny układ sił? Kto ma największy potencjał? Jaki wpływ będą miały zmiany w regulaminie na przyszły sezon?
11/13/202134 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Bugatti EB110: przewrotna historia pierwszego hiperauta

Bugatti EB110 to samochód, o którym świat zapomniał na blisko dwie dekady. Dziś na nowo podbija serca kolekcjonerów, a prowadzący Moto Stories zdradzają nieco więcej o czarnej historii tego modelu i próbują wyjaśnić pobudki, przez które jeden z pierwszych hypercarów musiał umrzeć. Kolejny odcinek to podróż w świat zagmatwanej historii pełnej motoryzacyjnej pasji, w najlepszym tego słowa znaczeniu.
10/28/202127 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Piotr Krzemiński #1: Z pasji do świata F1

F1 to pomimo wielu zmian w ciągu ostatnich sezonów, wciąż jedna z najpopularniejszych kategorii motorsportu. Ile w niej serca, pasji i sportowej walki? Zapewne ilość opinii równa się ilości widzów. Najwięcej powiedzieć o tym mogą jednak osoby, które znają realia F1 od zaplecza.  Do najnowszego odcinka Moto Stories prowadzący zaprosili wyjątkowego gościa. Piotr Krzemiński to człowiek, który na co dzień pracuje z większością czołowych teamów F1, a w dwóch odcinkach podcastu podzieli się ze słuchaczami tym, czego nie wyczytają w sieci i nie zobaczą nawet z trybuny VIP podczas Grand Prix. Posłuchajcie!
10/12/20211 hour, 3 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Kino tworzące motoryzacyjne legendy

Aston Martin Jamesa Bonda, Ferrari "Sonny" Crocketta czy Porsche Hanka Moody’ego to tylko kilka z istotnych pozycji. Od wielu lat producenci filmów kształtują nie tylko nasz światopogląd, ale także kreują motoryzacyjne marzenia. W nowym odcinku Moto Stories prowadzący rozmawiają o wyjątkowych autach, które obok aktorów grały nie mniej ważne role na wielkim ekranie.
9/23/202144 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Unifikacja: zabija czy ratuje?

Trzy duże koncerny motoryzacyjne. Unifikacja na każdym kroku, a u dealerów tylko pozorny wybór. To prognostyk ciężkich decyzji dla klienta, czy wręcz przeciwnie? W nowym odcinku Moto Stories prowadzący rozmawiają o przyszłości motoryzacji. Punktem wyjścia jest Rimac, który jakiś czas temu zmienił właściciela. Przynajmniej w teorii.
8/30/202133 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Jaguar: od legendy do niewiadomej

Kiedyś ikona osiągów, stylu i szyku, a dzisiaj…? W 60. rocznicę narodzin legendy – modelu E-type, można stwierdzić ze smutkiem, lecz szczerym, że Jaguar nie ma dziś lekko. Cień legendarnych, historycznych modeli utrudnia sprostanie wymaganiom, jakie miłośnicy pokładają w marce. W kolejnym odcinku Moto Stories prowadzący wspominają najpiękniejsze czasy Jaguara, próbują zrozumieć teraźniejszość marki, by na koniec zmierzyć się z wizjami jej przyszłości. POSŁUCHAJ rozmowy z Arturem Rojkiem https://voicehouse.co/odcinki/perlage-stories-gosciem-artur-rojek/ SPRAWDŹ Kacper Majdan Podcast https://voicehouse.co/audycje/kacper-majdan-podcast/
8/12/202143 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Wspaniałe samochody na każdą kieszeń

Zwrócić na siebie uwagę za sprawą samochodu jest coraz trudniej – nie bez powodu był to temat poprzedniego odcinka. Kupno nowego, drogiego auta nie zawsze jest jednak kosztowną koniecznością. W kolejnym odcinku Moto Stories prowadzący przychodzą z pomocą i rozmawiają o autach ciekawych, oryginalnych i co najważniejsze – na każdą kieszeń. SPRAWDŹ poprzedni odcinek Moto Stories https://voicehouse.co/odcinki/efekt-wow-bez-milionow/
7/27/202143 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Efekt „wow” bez milionów

Przez dziesięciolecia w Polsce wyróżnianie się na drodze wiązało się z wydaniem walizki pieniędzy na nowszy, głośniejszy i bardziej kolorowy samochód. Częstotliwość ich występowania zmienia jednak trendy. Prowadzący dyskutują o tym, czy aby na pewno do stylowego podróżowania i zwrócenia na siebie uwagi na poziomie potrzebne są miliony, i czy producenci nie ulegli przypadkiem maniakalnej gonitwie za czymś specjalnym przez klienta. Jak zwykle na szali staje pieniądz.
7/9/202137 minutes, 20 seconds