Mariusz Chrapko, autor bloga MariuszChrapko.com, w swoim podcast’cie opowiada o tym, jak zwinnie zarządzać sobą i biznesem. Przedstawia skuteczne sposoby prowadzenia firmy i zmieniania jej na lepsze. Mariusz jest praktykiem zarządzania. Wszystko, o czym opowiada w swoich audycjach, sam stosuje w życiu. W audycji znajdziesz praktyczne narzędzia oraz usłyszysz o współczesnych trendach. Poznasz ciekawych ludzi. Dostaniesz nowe pomysły i inspiracje. Główne tematy poruszane w podcast’cie „Menedżer Plus” to: zwinne zarządzanie, przywództwo, metody agile, Scrum, budowanie zespołu, samoorganizacja, agile coaching, produktywność, holakracja, kreatywność, motywowanie, zarządzanie zmianą i zwinna transformacja. Jeżeli chcesz, żeby coś zmieniło się w Twoim życiu, planujesz kształtować swoje otoczenie, wywierać wpływ na bieżące sprawy i pozostawić po sobie trwały ślad – ten podcast może Ci w tym pomóc!
MP-242: Świadomie zbliżyłem się do ludzi | Pastor Karol Michalak
Przywództwo jest falowaniem.
Każdy z nas tworzy wokół siebie koncentryczne koła wpływu. Swoją osobowością, charyzmą i talentami oddziałuje na innych ludzi, a oni to przekazują dalej. To przypomina fale na wodzie, które w formie kręgów Rozchodzą się coraz dalej i dalej... W końcu ich nie widać, choć gdzieś tam są.
Fale wpływu działają też w drugą stronę. Wysyłają je twoi naśladowcy. Możesz nie wiedzieć, ale naprawdę dużo im zawdzięczasz. Dzięki nim (innym) uczysz się i rozwijasz.
Moim zamiarem jest pokazywanie różnych kontekstów, w których przywództwo się pojawia. Dlatego nie mogę się doczekać, żeby w końcu przedstawić Ci gościa tego odcinka.
Jest trenerem, coacham i facylitatorem. Współpracując z dużymi korporacjami zdobył ogromne doświadczenie zawodowe, które z powodzeniem wykorzystują w swojej pracy jako... pastor. Prowadzi fundację NIKAO. W 1995 wraz ze swoją żoną Agnieszką założyli kościół Centrum Chrześcijańskie Zwycięstwo. Razem prowadzą i opiekują się wspólnotą z miłością, odwagą, często w nowoczesny, kreatywny sposób.
Moim rozmówcą jest pastor Karol Michalak. Zapraszam na niezwykłą rozmowę o przywództwie.
—
Zamów moją książkę „Dar przywództwa” na stronie Empiku!
—
Podoba Ci się ten odcinek? Wysłuchaj innych i wspieraj moją pracę na Patronite!
—
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: The Children Of Music Project Choir – Down to the River to Pray
—
Zajrzyj do Archiwum Podcastu Menedżer Plus!
9/16/2024 • 1 hour, 12 minutes, 39 seconds
MP-241: Jak filozofia może pomóc w życiu? | Marcin Fabjański
Dzisiaj porozmawiamy o filozofii.
To dość ciekawe, ale większość moich rozmówców filozofię utożsamia z czymś bardzo teoretycznym. Tymczasem, to przecież sztuka życia. Coś, co od zawsze było związane z pracą nad sobą, rozwojem, sposobem życia oraz działaniach, które prowadziły nas do zmiany. To bardziej „styl życia”.
Filozofia też była (i jest!) metodą osiągania niezależności, pewnej „wolności wewnętrznej”, o czym przeczytamy choćby w antycznych pismach stoików.
Dzisiaj spróbujemy o tym wszystkim porozmawiać. Zaprosiłem szczególnego gościa. Jest nim Marcin Fabjański – filozof, stoik, dziennikarz. Wspólnie z nim postaramy się zastanowić, jak filozofia może pomóc w życiu.
Zapraszam!
—
Zamów moją książkę „Dar przywództwa” na stronie Empiku!
—
Podoba Ci się ten odcinek? Wysłuchaj innych i wspieraj moją pracę na Patronite!
—
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Serge Quadrado – Rio
—
Zajrzyj do Archiwum Podcastu Menedżer Plus!
9/2/2024 • 56 minutes, 51 seconds
MP-240: Pracownik w żałobie. Co robić? | Agata Baryła
W dzisiejszym odcinku poruszamy temat, który dotyka wielu z nas, ale rzadko jest omawiany w kontekście zawodowym – żałoba pracownika. Rozmawiamy o tym, jak strata bliskiej osoby wpływa na życie zawodowe, jak pracodawcy i współpracownicy mogą wspierać osoby w żałobie oraz jakie kroki można podjąć, aby poradzić sobie z żałobą, zachowując równowagę między życiem osobistym a zawodowym.
Nasza gościni, Agata Baryła specjalizująca się w tematyce straty i żałoby, dzieli się cennymi wskazówkami, jak radzić sobie z emocjami w miejscu pracy. Zastanawiamy się również nad tym, jak komunikować swoje potrzeby w trudnym okresie oraz jak organizacje mogą stworzyć środowisko, które uwzględnia emocjonalne potrzeby swoich pracowników.
Zapraszam!
—
Zamów moją książkę „Dar przywództwa” na stronie Empiku!
—
Podoba Ci się ten odcinek? Wysłuchaj innych i wspieraj moją pracę na Patronite!
—
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Adrián Berenguer – Aware
—
Zajrzyj do Archiwum Podcastu Menedżer Plus!
8/19/2024 • 1 hour, 12 minutes, 6 seconds
MP-239: Jedziesz na urlop? Odpoczywaj dośrodkowo!
Mamy wakacje. Większość z Was pewnie już gdzieś wypoczywa lub upragniony urlop ma dopiero przed sobą. Pomyślałem, że to właśnie o odpoczynku chciałbym z Wami porozmawiać. To brzmi jak świetny temat na kolejny, „solowy” odcinek Menedżera Plus.
Dzisiaj podzielę się z Tobą moimi refleksjami na temat odpoczywania – zwłaszcza, że jestem niemalże świeżo po samotnej wycieczce po Gorcach. Miałem tam dużo czasu na przemyślenia i częścią z nich chciałem się właśnie w dzisiejszym odcinku podzielić.
Zapraszam!
—
Zamów moją książkę „Dar przywództwa” na stronie Empiku!
—
Podoba Ci się ten odcinek? Wysłuchaj innych i wspieraj moją pracę na Patronite!
—
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Marcelo Nami – At Copacabana Beach
—
Zajrzyj do Archiwum Podcastu Menedżer Plus!
8/5/2024 • 22 minutes, 17 seconds
MP-238: Jak dbać o dobre relacje w zespole? | Magdalena Sękowska
Zapraszam na kolejne, fascynujące spotkanie w podcaście Menedżer Plus, w którym zagłębimy się w tajemnice przywództwa – takiego, którego fundamentem są relacje.
Lubię mówić, że przywództwo na matrycy relacji. Dziś przyjrzymy się, dlaczego te najmniej oczywiste, często najtrudniejsze do zbudowania więzi, stają się fundamentem, na którym można oprzeć stabilne i skuteczne przywództwo.
Moim i waszym gościem jest Magdalena Sękowska – psycholożka, psychoterapeutka, konsultantka zarządzania i dyrektorka Kliniki „Rodzina-Para-Jednostka” w Poznaniu... A od października także wykładowczyni na studiach podyplomowych Agile Leadership, które po raz kolejny uruchamiamy w Warszawie i Krakowie.
—
Aplikuj na studia Agile Leadership w Krakowie lub Warszawie!
—
Zamów moją książkę „Dar przywództwa” na stronie Empiku!
—
Podoba Ci się ten odcinek? Wysłuchaj innych i wspieraj moją pracę na Patronite!
—
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Kyle Cox – Worth the Squeeze
—
Zajrzyj do Archiwum Podcastu Menedżer Plus!
7/22/2024 • 1 hour, 8 minutes, 57 seconds
MP-237: Bezpieczeństwo w relacjach to klucz do zaufania | Studenci
Fragment, który usłyszysz we wstępie, pochodzi z niewielkiej książeczki „Baśń o Akademii Agile Leadership”. Napisali ją moi studenci na Uniwersytecie SWPS. Była to część projektu zaliczeniowego, który za chwilę usłyszysz.
Tak – „usłyszysz”, bo studenci w ramach projektu postanowili nagrać podcast o zaufaniu. Podcast jest rozmową, w której uczestniczą następujące osoby:
Monika Gołębiewska-Kozakiewicz, na co dzień Dyrektora w Zarządzie Zieleni m. st. Warszawy.
Marta Jędrach: Menedżerka Zespołu Sprzedaży w Athlon Car Lease Polska
Małgorzata Zowczak-Wróblewska: Menedżerka w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
Paweł Chomiak, Associate Director w MSD Polska
Zapraszam Cię na wyjątkowy odcinek o zaufaniu.
—
Zamów moją książkę „Dar przywództwa” na stronie Empiku!
—
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Assaf Ayalon feat. Roy Young – Honey Baby
—
Podoba Ci się ten odcinek? Wysłuchaj innych i wspieraj moją pracę na Patronite
—
Zajrzyj do Archiwum Podcastu Menedżer Plus!
7/8/2024 • 46 minutes, 1 second
MP-236: Dar przywództwa | Moja nowa książka
📙 Stało się! Dzisiaj premiera mojej nowej książki „Dar przywództwa. Jak stać się dojrzałym liderem”! Nagrałem z tej okazji specjalny odcinek podcastu, w którym chciałabym opowiedzieć Ci o tym, czym tak właściwie ta książka jest, w czym może Ci pomóc i co dzięki niej znajdziesz, jeśli tylko zaczniesz szukać.
Zaczniemy od początku...
💁♂️ Zapraszam na krótszy niż zwykle, solowy odcinek. Dla mnie jednak bardzo ważny. Może jeden z ważniejszych? Mam nadzieję, że będzie takim i dla Ciebie.
❤️ Dziękuję!
---
🛒 Zamów swój egzemplarz na stronie Empik!
---
Czytał_ś? Przeczytał_ś? Oceń książkę na Lubimy czytać!
---
#przywództwo #książka #leadership #agile #agileleadership
6/19/2024 • 24 minutes, 44 seconds
MP-235: Ratujmy polskich liderów! | Alicja Ortynecka
To ważny odcinek. Porozmawiamy o zdrowiu psychicznym młodzieży w Polsce i tym, co można zrobić, żeby to zdrowie ludzi, którzy kiedyś być może będą liderkami i liderami, było lepsze.
Z tej okazji, zaprosiłem do podcastu Alicję Ortynecką – prezeskę Fundacji Wise Future University.
Jeżeli w tym momencie nazwa Wise Group lub takie nazwisko jak Negacz przemknęło Ci przez myśl, to dobrze, bo to nie przypadek. 😉
Jak mówią o sobie:
Cześć! Jesteśmy Fundacją Wise Future University i wierzymy, że mądra przyszłość młodych ludzi zaczyna się od głowy. Chcemy dzielić się wiedzą z młodzieżą, nauczycielami i rodzicami i wprowadzać psychoedukację do głów, do szkół, do domów, do krwioobiegu edukacyjnego.
Zapraszam na rozmowę!
—
Premiera mojej książki „Dar przywództwa. Jak stać się dojrzałym liderem” już 19 czerwca! Możesz kupić ją na stronie sklepu Empiku!
—
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Ziv Moran – Easy-Peasy
—
Podoba Ci się ten odcinek? Wysłuchaj innych i wspieraj moją pracę na Patronite!
—
Zajrzyj do Archiwum Podcastu Menedżer Plus!
6/10/2024 • 1 hour, 6 minutes, 23 seconds
MP-234: O dobrej komunikacji w pracy | Maciej Makselon
Dobrym wprowadzeniem do dzisiejszego odcinka będzie wiersz Zbigniewa Herberta – Tren Fortynbrasa. To tekst, który ma dla mnie szczególne znaczenie. Jest monologiem tytułowego bohatera nad ciałem Hamleta. Fortynbras wraca z wyprawy i dowiaduje się, że przypadł mu tron. O swoich emocjach, obawach związanych z przejęciem władzy, bohater opowiada właśnie zmarłemu Hamletowi.
Najważniejsze z punktu widzenia naszej rozmowy są ostatnie wersy:
[...] Ani nam witać się ani żegnać żyjemy na archipelagacha ta woda te słowa cóż mogą cóż mogą książę
~Zbigniew Herbert, Tren Fortynbrasa
Archipelagi istnieją także w przywództwie. Fortynbras był pragmatykiem, a Hamlet marzycielem. Byli po przeciwnych biegunach, jeśli chodzi o przywództwo. Jednak ostatnie wersy wskazują, że słowa w zasadzie nie mają znaczenia.
Wybrałem je jako „przystawkę” do dzisiejszej rozmowy, bo w tym odcinku skupimy się właśnie na słowach. Każdy z nas pewnie czuje, że słowa mają moc – także w naszych zespołach, organizacjach, firmach. Mogą budować relacje, zacieśniać więzi, ale i mogą nas poróżnić czy zranić.
Język to coś więcej niż zestaw słów. To narzędzie naszej komunikacji – narzędzie, które kształtuje nasze relacje i definiuje jej w kontekście firmy. Jest bardzo ważnym wyznacznikiem naszej kultury organizacyjnej.
W dzisiejszej rozmowie przyjrzymy się językowi. Temu, jak wpływa na nasze organizacje, nasze zespoły, zaufanie i współpracę. O tym wszystkim i wielu innych tematach rozmawiam z Maciejem Makselonem – polonistą, wykładowcą, redaktorem i popularyzatorem wiedzy o języku. Zapraszam Cię na rozmowę o dobrej komunikacji w pracy.
—
Premiera mojej książki „Dar przywództwa. Jak stać się dojrzałym liderem” już 19 czerwca! Możesz kupić ją w przedsprzedaży na stronie sklepu Empiku!
—
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Jimit – Astral Dance
—
Podoba Ci się ten odcinek? Wysłuchaj innych i wspieraj moją pracę na Patronite!
—
Zajrzyj do Archiwum Podcastu Menedżer Plus!
5/27/2024 • 1 hour, 20 minutes, 13 seconds
MP-233: Zaskakujące lekcje przywództwa od namibijskich Buszmenów | Łukasz Długowski
W Chile był rybakiem. W Patagonii prawie stał się gaucho. W Finlandii badał mokradła Laponii i zbierał nordyckie maliny. Opisuje siebie jako osobę genetycznie uzależnioną od odległych i niepopularnych miejsc, śledzi wilki i eksploruje bagna. Wydał książkę „Mikrowyprawy w wielkim mieście”. Prowadził programy w Dzień Dobry TVN i na Travel Channel. Wierzy, że przygoda nie wymaga bycia himalaistą, dlatego z żoną organizuje Mikrowyprawy.
Moim gościem jest dzisiaj ŁukaszDługowski. Rozmawiam z nim na temat przywództwa – nie tylko w firmach i zespołach projektowych, ale także tego, które możemy spotkać wśród plemion afrykańskich i w świecie zwierząt.
Łukasz jest tak inspirującą postacią, że zaprosiłem go do prowadzenia zajęć z biologicznego przywództwa na kierunku Agile Leadership na Uniwersytecie SWPS. Szczegóły zajęć dla liderów omówi pod koniec naszej rozmowy. Zachęcam do jej wysłuchania do końca. Jeśli jesteście zainteresowani studiami zmieniającymi życie liderów w Polsce, rekrutacja już trwa. Kursy odbywają się w Warszawie i Krakowie. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.swps.pl.
—
Premiera mojej książki „Dar przywództwa. Jak stać się dojrzałym liderem” już 19 czerwca! Możesz kupić ją w przedsprzedaży na stronie sklepu Empiku!
—
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Patric Lemieux – Beautiful Morning
—
Podoba Ci się ten odcinek? Wysłuchaj innych i wspieraj moją pracę na Patronite!
—
Zajrzyj do Archiwum Podcastu Menedżer Plus!
5/13/2024 • 1 hour, 1 minute, 33 seconds
MP-232: Jak przestać odkładać na później? | dr hab. Marek Wypych
W kolejnym odcinku podcastu Menedżer Plus porozmawiamy o prokrastynacji oraz jej wpływie na nasze życie zawodowe i prywatne. Dowiesz się, dlaczego odkładamy ważne sprawy na później, jakie psychologiczne mechanizmy za tym stoją i jak możemy przełamać ten nawyk, aby być bardziej efektywnymi. Podzielimy się praktycznymi narzędziami i strategiami, które pomogą Ci lepiej zarządzać czasem i osiągać cele.
Naszym gościem jest dr hab. Marek Wypych z Pracowni Obrazowania Mózgu Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.
Zapraszam do słuchania odcinka, który może zrewolucjonizować Twój sposób pracy i życia.
—
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Assaf Ayalon – Honey Baby
—
Podoba Ci się ten odcinek? Wysłuchaj innych i wspieraj moją pracę na Patronite!
—
Zajrzyj do Archiwum Podcastu Menedżer Plus!
4/29/2024 • 1 hour, 7 minutes, 37 seconds
MP-231: Ile mogę zarabiać? | Anna Morawiec-Bartosik
⏰ WEBINAR, o którym wspominam, już jutro: https://webinar.do-altribe.pl/
---
Trafiłem ostatnio na bardzo ciekawe badania. Dotyczyły świadomości Polek i Polaków związanej z pracą, a konkretniej: wynagrodzenia za nią. Przeczytałem w tym badaniu mnóstwo ciekawych rzeczy, ale jedna była dosyć zaskakująca:
79% Polaków nie wie, ile tak naprawdę zarabia, bo nie odróżnia brutto od netto oraz pełnych kosztów pracy.*
O szczegółach tego badania porozmawiamy w dzisiejszym odcinku. Dotkniemy też tematu podwyżek oraz tego, jak o nich rozmawiać. Spróbujemy ustalić, kiedy i jak to robić.
Zapraszam na rozmowę z Anną Morawiec-Bartosik – autorką książki „Wynagrodzenie Odczarowane”.
Zapraszam!
---
*Badania przeprowadziła firma HRRebeles i możesz do nich zerknąć na stronie: https://ilemogezarabiac.pl/
---
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Ziv Moran – Whats Cookin
—
Podoba Ci się ten odcinek? Wysłuchaj innych i wspieraj moją pracę na Patronite!
—
Zajrzyj do Archiwum Podcastu Menedżer Plus!
4/15/2024 • 1 hour, 21 minutes, 59 seconds
MP-230: Jak skutecznie improwizować w biznesie? | Jakub Snochowski
🔗 Link do webinaru, o którym wspominam w audycji: https://webinar.do-altribe.pl/
---
W dzisiejszych czasach, dynamiczne i nieprzewidywalne otoczenie biznesowe wymaga od liderek i liderów elastyczności oraz umiejętności szybkiego reagowania na zmiany. Właśnie dlatego myślę, że temat dzisiejszego odcinka jest bardzo na czasie. Jak stosować zasady skutecznej improwizacji w biznesie, żeby lepiej radzić sobie w niepewnych sytuacjach biznesowych?
Moim gościem jest Jakub Snochowski – utalentowany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, ale i trener skutecznej improwizacji teatralnej.
Zapraszam!
---
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Jazz Art Quartet – Intermittenze
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
---
Zajrzyj do Archiwum Podcastu Menedżer Plus!
4/1/2024 • 1 hour, 32 minutes, 52 seconds
MP-229: Jak zwiększyć kreatywność w biznesie | Anna Orska
W tym odcinku skupimy się na fascynującym temacie, którym jest kreatywność w przywództwie.
Kreatywność to kluczowy element skutecznego i innowacyjnego zarządzania, który pozwala liderom wyznaczać nowe ścieżki, rozwiązywać problemy w nowatorski sposób i inspirować zespół do osiągania wyjątkowych rezultatów. Właściwie, czy przywództwo może być twórcze?
Moją rozmówczynią jest Anna Orska – założycielką i właścicielka marki biżuterii artystycznej ORSKA.
Zapraszam!
---
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Randy Sharp – Don't Bug Me.
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
---
Zajrzyj do Archiwum Podcastu Menedżer Plus!
3/18/2024 • 1 hour, 7 minutes, 10 seconds
MP-228: Sekrety udanej retrospektywy | Marcin Aks Grochowina
W tym odcinku porozmawiamy o praktyce, która w moim przekonaniu dalej jest niedoceniana. Pochodzi ze świata metod zwinnych. Mówię oczywiście o retrospektywie.
To narzędzie nie tylko pozwala spojrzeć Tobie i Twojemu zespołowi w „lusterko boczne”, żeby zobaczyć, co działo się w ostatnim tygodniu pracy. Przede wszystkim umożliwia szybkie wyciąganie wniosków z naszej pracy i wprowadzanie ich na bieżąco tak, żeby lepiej zarządzać ryzykiem.
Z moim dzisiejszym Gościem porozmawiamy o różnych podejściach do retrospektyw. Pojawią się różne ciekawie narzędzia. Podpowiemy Ci, jak stworzyć bezpieczne środowisko, w którym można dzielić się pomysłami. Opowiemy też o wszystkim tym, co może pomóc Ci w przeprowadzeniu retrospektywy.
Moim dzisiejszym rozmówcą jest ekspert w dziedzinie retrospektyw – Marcin Aks Grochowina.
Zapraszam Cię bardzo gorąco do wysłuchania tego odcinka.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Wes Harris – Sunday.
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
---
Zajrzyj do Archiwum Podcastu Menedżer Plus!
3/4/2024 • 1 hour, 24 minutes, 35 seconds
MP-227: Zostań liderem, jakim chcesz!
Co zrobić, żeby dzisiaj być skutecznym liderem? Jaki model czy styl przywództwa pasuje do naszych dzisiejszych czasów – nieprzewidywalnych, złożonych i niepewnych? Domyślasz się pewnie, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi... ale spróbujmy jej poszukać. Zadbałem o konkretnego przewodnika.
W dzisiejszym odcinku rozmawiam z dr Agnieszką Szóstek – strateżką doświadczeń i autorką książki Strategia Umami.
Zapraszam Cię na kawał konkretniej rozmowy.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Anthony Lazaro (feat. Marle Thomson) – Like a Song
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
2/19/2024 • 1 hour, 10 minutes, 43 seconds
MP-226: Nie stosuj rozwiązań technicznych do wyzwań adaptacyjnych
Witaj po dłuższej przerwie!
Jednym z bardziej ekscytujących odkryć dwudziestego wieku, które zmieniło nasze rozumienie ciała i umysłu, jest neuroplastyczność naszego mózgu. To odkrycie dosłownie wywróciło do góry nogami całą neurobiologię. Wcześniej uważano, że mniej więcej po ukończeniu dwóch lat nasz mózg systematycznie traci neurony, a im jesteśmy starsi, tym mocniej ten proces postępuje.
Współczesna neuronauka dowodzi, że wcale tak nie jest. Okazuje się, że przynajmniej w niektórych częściach naszego mózgu mogą powstawać nowe połączenia neuronalne – i to nawet w zaawansowanym wieku! To bardzo obiecujące, prawda?
– Dobra, Mariusz... Ale jak to wszystko ma się do przywództwa?
Pozwól, że na te i wiele innych pytań odpowiem w tym odcinku. Zapraszam Cię bardzo serdecznie na 226. odcinek podcastu.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Julian Hartwell – Say No More
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
2/7/2024 • 38 minutes, 45 seconds
MP-225: Przeglądy siebie. Jak to robić?
W 2024 życzę Ci wszystkiego dobrego oraz wytrwania w każdym z noworocznych postanowień, które sobie zaplanujesz. Jak się pewnie już domyślasz, to noworoczne nawiązanie nie pojawia się tutaj przypadkowo. Spokojnie, już śpieszę z wyjaśnieniami.
Choć dobry moment na planowanie własnego rozwoju jest zawsze, ten początek roku jakoś magicznie skłania nas do tego bardziej. Zanim jednak zaplanujesz udział w kursach, szkoleniach, studiach podyplomowych, warto zacząć od początku. Konkretniej – chodzi mi o przegląd siebie.
W dzisiejszym odcinku opowiem Ci, czym jest przegląd siebie, dlaczego to odpowiednie narzędzie, po które warto sięgnąć na początku roku, oraz jak poprawnie go przeprowadzić. W tym odcinku słyszymy się w „cztery oczy” – zapraszam Cię na 225., solowy odcinek podcastu Menedżer Plus. Choć bez udziału gościa specjalnego, zapewniam Cię, że będzie konkretne.
Zapraszam do słuchania!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Anthony Lazaro – Cold
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
1/8/2024 • 33 minutes, 55 seconds
MP-224: Jak pracować z wartościami w zespole?
W tym odcinku poruszymy temat, który wśród Was – Słuchaczy i Słuchaczek, wzbudza zawsze bardzo dużo emocji, zaciekawienia i zainteresowania. Mam na myśli wartości.
Na temat wartości rozmawialiśmy w podcaście Menedżer Plus już kilkukrotnie. Dzisiaj jednak proponuję Ci wspólnie rozważania nie tyle o wartościami indywidualnymi, ale chciałbym wspólnie z Tobą porozmawiać o tym, jak pracować z wartościami kontekście zespołu czy organizacji.
W odcinku znajdziesz sporo wskazówek – czy to z mojego doświadczenia, czy z doświadczenia mojej dzisiejszej gościni. A moją rozmówczynią jest Ola Chrapko, z którą wspólnie zapraszamy Cię do wysłuchania tego odcinka!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Brian Claxton – We Really Don't Know
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
12/18/2023 • 52 minutes, 45 seconds
MP-223: Jak zmiany w strukturze, autonomia i odpowiedzialność pozwalają rozwijać skrzydła? | Piotr Medyński
Wiem, że ostatnio przyzwyczaiłem Cię, drogi słuchaczu, do tego, że spotykamy się w solowych odcinkach Menedżera Plus. Pewnie więc ucieszy Cię wiadomość, że dziś będzie nieco inaczej – mamy gościa.
Moim i Twoim gościem jest dzisiaj Piotr Medyński – założyciel i co-CEO iSolution. Jest to firma, która od samego początku, kiedy tylko podjąłem decyzję o próbie samofinansowania podcastu poprzez Patronite, zdecydowała się mnie wesprzeć. W pewien sposób umożliwiło mi to kontynuowanie zwinnej misji tej audycji.
Mój gość dał się namówić na rzecz trochę zwariowaną – poprosiłem go o podzielenie się refleksjami na temat zmian, które już od wielu lat wprowadza w swojej firmie. Dzisiejszy odcinek to pewna retrospektywa czy też case study. Usłyszysz o tym, co działało w organizacji, co się sprawdziło oraz tym, co nie do końca zadziało. Będzie o niepowodzeniach, porażkach i ich kosztach – także tych emocjonalnych, związanych choćby z wprowadzaniem autonomii do zespołów.
Po prostu – posłuchaj historii pewnej firmy. Zapraszam!
---
🔗 Mecenasem podcastu jest: https://isolution.pl/
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Chad Tuthill – Still Barkin
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
12/4/2023 • 1 hour, 5 minutes, 54 seconds
MP-222: Jak zwiększyć swoją refleksyjność?
W tym odcinku chciałbym porozmawiać z Tobą o arcyważnym temacie – myślę, że w pewnym sensie temacie trudnym. Dzisiaj pomówimy o refleksyjności.
O refleksyjności dużo się dzisiaj mówi. Wielu liderów, wiele liderek narzeka na to, że nie ma czasu na budowanie swojej samoświadomości. Niektórzy zastanawiają się, jak w ogóle to robić.
Przed nami kolejny odcinek, w którym wspólnie ze mną przy mikrofonie zasiada Ola Chrapko. Skup się, wycisz i przygotuj coś do notowania (gwarantuję, że się przyda).
Zapraszam!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Raw – Nonsense
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
11/20/2023 • 48 minutes, 3 seconds
MP-221: 5 źródeł konfliktu w firmie i jak je rozwiązywać
W tym odcinku poruszymy temat, o którym liderzy uwielbiają rozmawiać, choć sama sytuacja do najprzyjemniejszych nie należy. Mam namyśli konflikty.
W tym odcinku porozmawiamy o pewnym aspekcie, który dotyczy konfliktów, a mianowicie tego, skąd one właściwie się biorą. Spróbujemy wskazać, jakie są najczęstsze źródła tych sytuacji, postaramy się ustalić, jak interweniować w takich sytuacjach i jak z nich wychodzić.
Razem ze mną przy mikrofonie – Ola Chrapko.
Zapraszam Cię do wysłuchania kolejnego odcinka Menedżera Plus.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: T. Bless & the Professionals – Freerolling
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
11/6/2023 • 54 minutes, 9 seconds
MP-220: Jak pracować z narcystycznym liderem w firmie?
Dzisiejszy temat dotyka bardzo ważnej rzeczy pomiędzy liderem, liderką, a pracownikiem czy zespołem. Chodzi o temat odrębności, patrzenie na drugą osobę jako na kogoś, kto posiada odrębną tożsamość. Zadaniem lidera jest nie tylko szanować taką indywidualność, ale też z całego serca ją wspierać. W praktyce bywa z tym różnie...
Szczególnym problemem respektowania tej odrębności jest postawa, która nazywa się skrajnym narcyzmem.
Jak pracować z narcystycznym liderem w firmie? Spróbujemy dzisiaj na to pytanie odpowiedzieć. Zapraszam na kolejny, 220. odcinek podcastu Menedżer Plus.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Julian Hartwell – Say no more
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
10/23/2023 • 46 minutes, 18 seconds
MP-219: Wyjdź na pustynię. O potrzebie samotności w życiu lidera
W dzisiejszym odcinku opowiem Ci pewną historię, która może przypominać nam ważną prawdę o naszym przywództwie – wiele istotnych rzeczy w naszym życiu rodzi się z ciszy. Tak – wiem, że o doświadczenie ciszy, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, nie jest wcale tak prosto, jak mogłoby się wydawać. 😉
To właśnie cisza, rozumiana jako umiejętność bycia sam na sam ze sobą, jest tematem 219. odcinka podcastu Menedżer Plus. Skonfrontowania się z tym, co myślimy i czujemy. Dostrzeżenia swoich wewnętrznych „strachów”. Czasem wyczucia tych wszystkich spraw, które nie mają prostego rozwiązania, zrozumienia skąd się wzięły. I, być może, przeczucia kolejnych kroków, które musimy zrobić, żeby uwolnić się od tego, co nas dręczy. Chciałbym namówić Cię na wspólną refleksję i pewnego eksperyment.
Zapraszam Cię na solowy odcinek, w którym porozmawiamy o potrzebie samotności w życiu lidera...
...oraz do wyjścia na pustynię.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Marcelo Nami – Saturday Night in Afikim.
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
10/9/2023 • 26 minutes, 50 seconds
MP-218: Zespół organizuje swój czas na 7 sposobów
W 218. odcinku podcastu Menedżer Plus porozmawiamy o strukturalizacji czasu.
Tytuł dzisiejszego odcinka zawiera spojler, bo... Zespół organizuje swój czas na 7 sposobów. W tym wydaniu audycji opiszemy Ci każdy z nich i wspólnie zastanowimy się nad tym, w jaki sposób wykorzystujemy czas oraz kiedy tak naprawdę działamy efektywnie.
Z jakich sposobów korzystasz w swoim zespole? W którym uczestniczysz najczęściej? Po jakie sposoby sięgają inni dookoła Ciebie? Co zrobić, żeby mieć satysfakcję z działania, a jednocześnie zaspokoić potrzeby swoje oraz zespołu? Czego nadużywamy, a czego nie lubimy? Jak zadbać o siebie i innych oraz powiedzieć, czego potrzebuję?
Odpowiedzi znajdziesz w najnowszym odcinku. Moją dzisiejszą rozmówczynię już pewnie doskonale kojarzysz: razem ze mną przy mikrofonie – Ola Chrapko.
W dzisiejszym odcinku mamy też dla Ciebie z Olą ważne newsy:
Otwieramy naszą społeczność Agile Leadership Tribe dla nowych członków i mamy nadzieję, że dołączysz do nas w tym okienku!
Czym jest ALTribe? Zostań na chwilę i posłuchaj...
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Randy Sharp – Don’t Bug Me.
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
9/25/2023 • 46 minutes, 19 seconds
MP-217: Jak się komunikować, by cię słyszano?
Dzisiaj porozmawiamy na temat, który Wy, słuchacze, bardzo lubicie. Mowa oczywiście o komunikacji. Wrócimy do tego zagadnienia i spróbujemy je jeszcze trochę pogłębić.
Sięgniemy dzisiaj po rzeczy z jednej strony podstawowe, bo porozmawiamy o całym procesie komunikacji, ale pójdziemy też głębiej i spróbujemy ten proces trochę bardziej rozszyfrować. To, o czym chcielibyśmy Ci dzisiaj opowiedzieć, dokładnie zbadał i opisał Friedemann Schulz von Thun i to właśnie jego tzw. 4 uszy chcemy dzisiaj z Tobą omówić.
Zapraszam Cię bardzo gorąco na audycję, w której zastanowimy się, jak się komunikować, by Cię słyszano.
Obok mnie przy mikrofonie – Ola Chrapko, której zapewne przedstawiać Ci już nie muszę.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Nonsense – Raw.
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
9/11/2023 • 44 minutes, 1 second
MP-216: Czego liderzy mogą nauczyć się od jazzmanów?
Możliwe, że już wiesz... A jeśli nie, to dowiesz się w tym momencie o mnie czegoś nowego: jedną z moich pasji jest muzyka – konkretnie jazz. Jestem aktywnym muzykiem jazzowym. Gram na saksofonie. Środowisko muzyków, koncerty, warsztaty to ciekawe miejsce do obserwacji... I właśnie w takie klimaty chciałby Cię zabrać przy okazji kolejnego odcinak podcastu Menedżer Plus.
Jam session jest jedną z moich ulubionych form muzykowania. Jeśli nigdy nie obiło Ci się o uszy, krótko: to spontaniczne granie muzyków. Skład występujących ciągle się zmienia, artyści wchodzą na scenę i po kilku chwilach robią miejsce dla kolejnego muzyka. Jakby tego było mało, sam utwór też wybierany jest zwykle na chwilę przed wykonem. Jeśli go znasz, możesz wejść na scenę i dołączyć do muzykujących.
To właśnie jam session będzie moim punktem wyjścia do rozważań – bo właściwie czego liderzy mogą nauczyć się od jazzmanów?
Na przykładzie procesu jammowania pokażę Ci, jak proces funkcjonowania zespołów jazzowych można przełożyć na pracę zespołów w biznesie.
Zapraszam Cię bardzo, bardzo gorąco na mój solowy odcinek.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Julian Hartwell – Doubleshot
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
8/28/2023 • 54 minutes, 14 seconds
MP-215: Gry władzy w firmach. Jak reagować? | Justyna Byczkowska, Marta Drażyńska
Analizując sytuacje liderskie i organizacyjne zauważamy czasem, że oprócz nieuświadomionych gier psychologicznych, pojawiają się również inne (czasem bardzo świadome!) gry. Są one próbą zaspokojenia pewnych potrzeb poprzez zachowania manipulacyjne. Gry, w których jedna osoba chce przejąć kontrolę nad zachowaniami drugiej po to, by mieć siłę, przewagę. Mówimy o nich gry władzy.
Plotki, blokowanie awansu, niewyrażanie wdzięczności, krzyki…
Arcyważny temat. Jego zrozumienie, pomaga lepiej komunikować się w zespole, firmie oraz lepiej rozumieć pewne sytuacje, z którymi każdy z nas często się styka.
Gry władzy omawiać będę z moimi gośćmi: Justyną Byczkowską i Martą Drażyńską, na co dzień związanymi z firmą Grupa Spotkanie.
Zapraszam!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Amit Sagie – Chariot
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
8/14/2023 • 1 hour, 2 minutes, 39 seconds
MP-214: Jak się komunikować, żeby inni uwielbiali ze mną pracować? | Michał Sosin
Komunikacja. Pewnie nie muszę cię przekonywać do tego, że Twoi koledzy z zespołu, współpracownicy, inni członkowie organizacji cały czas Cię obserwują. Obserwują i analizują...
W jednym z niedawnych odcinków audycji Mendżer Plus ustaliliśmy już, że bez empatii się nie da... w zasadzie tutaj możesz wstawić dowolne słowo. Nie da się wydajnie pracować, nie da się budować zespołu, nie da się osiągać wspólnych celów... W końcu – nie da się komunikować. Dziś skupimy się na tym ostatnim.
O tym, jak się komunikować, żeby inni uwielbiali z Tobą pracować, porozmawiam z moim dzisiejszym gościem. W moim wirtualnym, podcasterskim studiu gościnnie zasiadł Michał Sosin: trener komunikacji empatycznej – praktykiem NVC i Resonant Healing.
Bardzo gorąco zachęcam Cię do wysłuchania naszej rozmowy.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Duffmusiq – High Line.
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
7/31/2023 • 1 hour, 7 minutes, 44 seconds
MP-213: Jak być bardziej obecnym w życiu? | Piotr Fijewski
Wielu współczesnych liderów popadło w skrajny aktywizm. Swoje życie traktuje w kategorii kolejnego zadania do odhaczenia. Kolejny cel, kolejna liczba, kolejne wyzwanie, jeszcze jeden pucharek.
To wszystko pokazuje, jak bardzo zadaniowo traktujemy nasze życie. Nawet jak uprawiamy sport, niby dla zdrowia czy przyjemności, to i tak jesteśmy mocno nastawieni na cel – poprawienie swojego życiowego wyniku czy podniesienie poprzeczki.
W dzisiejszym odcinku porozmawiamy sobie o obecności. Jak bardziej być obecnym w życiu? Jak mu przywrócić smak i autentyczność? Jak otworzyć się na pełne doświadczenie rzeczywistości?
Moim gościem jest Piotr Fijewski – ekspert w dziedzinie komunikacji interpersonalnej, asertywności oraz stresu pracowniczego. Autor poradników psychoterapeutycznych, współautorem programu psychoprofilaktycznego dla młodzieży „Nasze Spotkania”, twórca formy terapii grupowej zwanej asertywnością symboliczną. Wraz z małżonką opracował koncepcję „spowalniania czasu” – szkoleniowej pracy psychoedukacyjnej ze stresem.
Zapraszam!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Anthony Vega – African Living
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
7/17/2023 • 59 minutes, 37 seconds
MP-212: Jak nasze imago wpływa na pracę zespołu? | Kasia Balcerkiewicz
Przed nami temat niełatwy, ale gwarantuję Ci, że otworzy oczy na wiele kwestii związanych z relacjami w grupie czy zespole.
Kiedy zaczynasz pracę z nową grupą osób lub dołączasz do nowego zespołu, masz już pewne wyobrażenia, jak ten zespół będzie wyglądał. Te wyobrażenia, w miarę jak funkcjonujesz w tym zespole, zaczynają ewoluować i zmieniają się z czasem. Co ciekawe, kiedy dołączasz do kolejnego zespołu, mogą już wyglądać zupełnie inaczej. Możliwe, że już się domyślasz – tematem tego odcinka będzie imago zespołu i lidera. Czym jest? Jak działa? Jaki ma wpływ na to, w jaki sposób funkcjonujemy my i nasz zespół?
Moją dzisiejsza rozmówczyni to Katarzyna Balcerkiewicz – trenerka, konsultantka i założycielka Grupy Spotkanie, w której od ponad 20 lat pomaga osobom zarządzającym ludźmi zrozumieć psychologiczny kontekst ich aktualnej sytuacji biznesowej. To także współtwórczyni pierwszej w Polsce Szkoły Analizy Transakcyjnej.
Zapraszam Cię do wysłuchania odcinka!
7/3/2023 • 1 hour, 13 minutes, 14 seconds
MP-211: Siły Specjalne w Biznesie | Lider kompletny
Patronem tego wydania Strefy Wiedzy Menedżera Plus jest inicjatywa Siły Specjalne w Biznesie.
https://www.sswb.pl/
---
Wracamy do Strefy Wiedzy Menedżera Plus, w ramach której rozmawiamy z byłymi członkami Jednostki Wojskowej GROM o projekcie Siły Specjalne w Biznesie.
W tym odcinku rozmawiamy o liderze kompletnym. O co chodzi z tą kompletnością? Na to pytanie (i kilka innych) odpowie mój wyjątkowy gość – płk. Grzegorz Mikłusiak, który był 13. dowódcą elitarnej jednostki GROM.
Zapraszam!
---
Jeżeli chciałbyś wystąpić w Strefie, opowiedzieć o swoich doświadczeniach, podzielić się wiedzą z szerokim gronem liderek i liderów, którzy słuchają mojej audycji – zapraszam do współpracy. Napisz do mnie przez formularz kontaktowy na https://mariuszchrapko.com/.
---
Podoba Ci się ten odcinek? Posłuchaj innych, obserwuj Menedżera Plus i wspieraj moją pracę na Patronite!
6/23/2023 • 22 minutes, 33 seconds
MP-210: Siły Specjalne w Biznesie | Planowanie
Patronem tego wydania Strefy Wiedzy Menedżera Plus jest inicjatywa Siły Specjalne w Biznesie.
https://www.sswb.pl/
---
To drugi odcinek Strefy Wiedzy Menedżera Plus, w którym rozmawiamy o bardzo unikatowym projekcie – Siły Specjalne w Biznesie, za którym stoją byli żołnierze Jednostki Wojskowej GROM.
Jak zachować spokój w najtrudniejszych nawet sytuacjach? Jak trzymać nerwy na wodzy? Dzisiaj rozmawiamy o planowaniu.
W moim podcastowym studiu, po raz drugi w tej serii: Mariusz Krawiec – jeden z założycieli projektu Siły Specjalne w Biznesie. Ma za sobą blisko 20-letnią służbę oficera Wojska Polskiego, w tym kilkunastoletnią w Jednostce GROM.
Ostatni odcinek serii pojawi się w najbliższy piątek.
---
Jeżeli chciałbyś wystąpić w Strefie, opowiedzieć o swoich doświadczeniach, podzielić się wiedzą z szerokim gronem liderek i liderów, którzy słuchają mojej audycji – zapraszam do współpracy. Napisz do mnie przez formularz kontaktowy na https://mariuszchrapko.com/.
---
Podoba Ci się ten odcinek? Posłuchaj innych, obserwuj Menedżera Plus i wspieraj moją pracę na Patronite!
6/21/2023 • 30 minutes, 17 seconds
MP-209: Siły Specjalne w Biznesie | Zespół
Patronem tego wydania Strefy Wiedzy Menedżera Plus jest inicjatywa Siły Specjalne w Biznesie.
https://www.sswb.pl/
---
To pierwszy odcinek Strefy Wiedzy Menedżera Plus, w którym rozmawiamy o bardzo unikatowym projekcie – Siły Specjalne w Biznesie. Stoją za nim byli żołnierze Jednostki Wojskowej GROM i to właśnie oni będą moimi gośćmi w 3 kolejnych odcinkach tej miniserii.
Czego możemy nauczyć się od wojsk specjalnych? Dlaczego powinniśmy być spokojni i umieć trzymać emocje na wodzy? Dzisiaj rozmawiamy o zespole.
W moim podcastowym studiu Mariusz Krawiec – jeden z ojców-założycieli projektu Siły Specjalne w Biznesie. Ma za sobą blisko 20-letnią służbę oficera Wojska Polskiego, w tym kilkunastoletnią w Jednostce GROM.
Kolejne odcinki ukażą się odpowiednio w środę i piątek, więc od razu dodaj datę premiery do swojego kalendarza.
---
Jeżeli chciałbyś wystąpić w Strefie, opowiedzieć o swoich doświadczeniach, podzielić się wiedzą z szerokim gronem liderek i liderów, którzy słuchają mojej audycji – zapraszam do współpracy. Napisz do mnie przez formularz kontaktowy na https://mariuszchrapko.com/.
---
Podoba Ci się ten odcinek? Posłuchaj innych, obserwuj Menedżera Plus i wspieraj moją pracę na Patronite!
6/19/2023 • 24 minutes, 19 seconds
MP-208: „Samoorganizacja to system, który porusza się według swoich reguł” | Roman Pukar
Samoorganizacja – jeszcze do niedawna wydawało mi się, że na ten temat napisano i powiedziano już niemal wszystko, a przynajmniej tyle, że trudno o coś „świeżego”. Jakże się myliłem! Bardzo lubię takie pomyłki. Dzięki jednej z nich mogę zaprosić Cię na ten wyjątkowy odcinek, z którym wiąże się ciekawa historia.
Mój dzisiejszy rozmówca subksrybuje Zwinny Newsletter, czyli mailing, który od kilku lat regularnie przygotowuję i wysyłam w niemal każdy (aktualnie co drugi) poniedziałek. Po jednym z tekstów newslettera na temat atraktorów zmiany, mój gość po prostu odpisał na moją wiadomość. Wymieniliśmy kilka maili. To, o czym pisał, wydało mi się na tyle ciekawe i zbieżne z tym, czego dzisiaj doświadczamy w biznesie, zespołach, firmach, które doświadczają procesu samoorganizacji, że postanowiłem zaprosić go do audycji, by porozmawiać o tym szerzej.
Zapraszam na rozmowę z Romanem Pukarem – człowiekiem sztuki, malarzem, artystą, autorem bardzo ciekawego eksperymentu społecznego. Eksperymentu, który odsłania rzeczywistość wielu dojrzałych zespołów projektowych, samodzielnie organizujących swoją pracę.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Brian Claxton – Don't Forget to Groove
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
5/29/2023 • 1 hour, 17 minutes, 39 seconds
MP-207: Reguły na czas chaosu w biznesie | Tomasz Stawiszyński
„Żyjemy w świecie, który wypadł z ram” – pisze Tomasz Stawiszyński w swojej najnowszej książce Reguły na czas chaosu. Trudno się z tym nie zgodzić. Wszyscy, zwłaszcza ostatnio, mocno doświadczamy tego, że skończył się świat, w którym istnieją gotowe rozwiązania i recepty. Świat, w którym nie ma prostych odpowiedzi na trudne pytania. Doświadczamy tego także w zarządzaniu i przywództwie, gdzie jako liderki i liderzy stajemy wobec ogromnej złożoności.
Świat zarządzania i przywództwa coraz bardziej jest odbierany jako nerwowy, nieprzewidywalny, chaotyczny. Dlatego ten złożony świat potrzebuje liderek i liderów, którzy potrafią poruszać się w tej niepewności i zmienności. Musimy znaleźć jakieś wektory, które pomogą nam w tej chaotycznej i niepokojącej rzeczywistości funkcjonować. W dzisiejszym podcaście porozmawiamy o możliwych regułach na te dziwaczne czasy, w których przyszło nam żyć.
Gościem odcinka jest Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, autor audycji radiowych i książek poświęconych popularyzowaniu filozofii.
Zapraszam!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Fryderyk HD – SG
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
5/15/2023 • 1 hour, 12 minutes, 50 seconds
MP-206: Chcę zmienić pracę… ale | Weronika Szymańska
📊 Jakiś czas temu Instytutu Saratoga przeprowadził badania, które pokazują, że przytłaczająca większość menedżerów (aż 89%!) myśli, że ich pracownicy odchodzą z pracy tylko ze względów finansowych. Tylko 11% bierze pod uwagę inne powody.
Co ciekawe, dokładnie takie same badania przeprowadzone wśród pracowników pokazują, że ze względów finansowych odchodzi zaledwie 12% pracowników. Pozostałe 88% wskazuje jako powód inne przyczyny.
🤔 Właśnie. To w końcu jakie są najczęstsze (prawdziwe) powody odchodzenia ludzi z pracy?
Dzisiaj porozmawiamy o tym, dlaczego zmieniamy miejsce zatrudnienia, ale nie tylko. Będzie o tym, jak planować swoją karierę i tym, jak się w ogóle zmierzyć z tym tematem.
W moim podcasterskim studiu goszczę Weronikę Szymańską – właścicielkę SztukaZmiany.pl, mentorkę i projektantkę kariery.
Zapraszam!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Fryderyk HD – Ingenium
---
Podoba Ci się ten odcinek? Zobacz inne i wspieraj moją pracę na Patronite!
5/1/2023 • 1 hour, 21 minutes, 10 seconds
MP-205: Miniseria 3xO Lidera | Otwartość
Ostatni odcinek z tej serii i ostatnie "O" przed Tobą. Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteś z nami od początku, przesłuchaj wcześniejsze odcinki, żeby nic Ci nie umknęło.
W miniserii 3xO Lidera rozmawiamy o trzech obszarach związanych z odwagą, odpowiedzialnością i otwartością, które cechują współczesnego, dobrego lidera.
Dzisiaj skupimy się na trzeciej, ostatniej literce O, pod którą kryje się OTWARTOŚĆ.
Przy mikrofonie, wspólnie ze mną – Ola Chrapko.
Zapraszam Cię do wysłuchania audycji... Oraz do ALTribe – naszego Plemienia Zwinnych Liderów! Więcej szczegółów w audycji i pod tym linkiem.---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io.
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: The Delegates – 8 Points Later
4/21/2023 • 18 minutes, 35 seconds
MP-204: Miniseria 3xO Lidera | Odpowiedzialność
Kontynuujemy temat kompetencji współczesnego lidera. Mam nadzieję, że pierwszy odcinek miniserii 3xO Lidera przypadł Ci do gustu. Druga część już czeka.
Przypomnijmy – w miniserii 3xO Lidera rozmawiamy o trzech obszarach związanych z odwagą, odpowiedzialnością i otwartością, które cechują współczesnego, dobrego lidera.
Dzisiaj skupimy się na drugiej literce O, pod którą kryje się ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
Przy mikrofonie, wspólnie ze mną – Ola Chrapko.
Zapraszam Cię do wysłuchania audycji.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io.
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Nim Sadot - Absolute Power
4/19/2023 • 19 minutes, 21 seconds
MP-203: Miniseria 3xO Lidera | Odwaga
🤔 Kim tak naprawdę jest ten współczesny lider? Może inaczej: jakie kompetencje go wyróżniają? Pewnie domyślasz się, że ciężko będzie zbudować pełną, kompletną listę. Wspólnie z Olą zaczęliśmy zastanawiać się więc nad tym, które z nich mogą być najistotniejsze. Wybraliśmy trzy kompetencje lidera (takie absolutne must have!), o których chcielibyśmy porozmawiać z Tobą w tym tygodniu. Okazuje się, że wszystkie zaczynają się na tę samą literę.
W miniserii 3xO Lidera porozmawiamy o trzech obszarach związanych z odwagą, odpowiedzialnością i otwartością, które cechują współczesnego, dobrego lidera.
W dzisiejszym, pierwszym odcinku skupimy się na ODWADZE. Kolejne części tej serii pojawią się w środę i piątek.
Przy mikrofonie, wspólnie ze mną – Ola Chrapko.
Zapraszam Cię do wysłuchania audycji.
—
🎶 Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io.
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Risian - The End (The Traveler)
4/17/2023 • 14 minutes, 49 seconds
MP-202: Zespół jak GROM | Mariusz Krawiec
⚡️ GROM – tej jednostki wojskowej prawdopodobnie nikomu z Was nie trzeba przedstawiać. Elitarna, kojarzona z profesjonalizmem i bezpieczeństwem. Przynależność do niej to niewątpliwy zaszczyt. Domyślasz się już, że nie przywołuję tej nazwy bez powodu...
Mój rozmówca jest byłym członkiem tej słynnej formacji. Mariusz Krawiec służył w GROM-ie przez 11 lat. Po tym jak odszedł na emeryturę został bardzo skuteczny przedsiębiorcą, który chętnie dzieli się swoimi żołnierskimi doświadczeniami. Ostatnio mocno związany z projektem Siły Specjalne w Biznesie, którego jest współtwórcą. Dzisiaj wspólnie porozmawiamy o tym, jak świat biznesu może czerpać z wojska i odwrotnie. Właśnie to będzie tematem rozmowy w tym wydaniu audycji.
Zapraszam na Zespół jak GROM. Zapewniam, że czeka na Ciebie bardzo konkretny i ciekawy odcinek!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Bennett Sullivan – Open Minds
3/27/2023 • 1 hour, 12 minutes, 51 seconds
MP-201: O sposobie uczenia, który inspiruje, angażuje i przynosi efekty | Wojciech Busiel
Umiejętności liderskie, które są nam potrzebne, żeby odnaleźć się w tej dzisiejszej bardzo złożonej i niepewnej rzeczywistości, są nieokreślone i mgliste. Uczymy się liderowania na nowo. Uczymy się bycia menedżerem.
W naszych organizacjach ścierają się dwie przeciwstawne siły. Są rzeczy, które ulegają poprawie, ale są też i takie, które ulegają pogorszeniu. Praca zdalna okazała bardzo wygodna, bo nie tracimy kilku na dojazdy, ale pojawia się problem przynależności ludzi do firmy, zaczyna nam brakować kontaktów społecznych, jesteśmy osamotnieni, mimo że przecież cały czas dostępni i w kontakcie.
Jak się uczyć nowego bycia-w-świecie? Jak liderzy, zespoły, organizacje mają to robić? Jak budować i rozwijać organizacje, które będą potrafiły stale dostosowywać się do zmian?
O uczeniu się na podstawie doświadczania rozmawiam z moim gościem. Jest nim Wojciech Busiel – psycholog, psychoterapeuta, superwizor szkoleniowy i trener.
Zapraszam!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Bar Halevy – Saturns Anthem (feat. Lior Gray)
3/13/2023 • 1 hour, 22 minutes, 14 seconds
MP-200: Jak być asertywnym liderem? | Maria Król-Fijewska
Dziś odcinek 200. odcinek!
Ani się obejrzałem, a to już 8 lat stuknęło Menedżerowi Plus. Kiedy odsłuchuję pierwszy odcinek, to widzę jak dużo w moim życiu się zmieniło. Przez ten czas udało nam się wspólnie osiągnąć wiele – ot choćby przebiliśmy liczbę 1 mln odsłuchań (choć w zasadzie od pewnego czasu już przestałem liczyć 😉).
No, ale – co najważniejsze – cudowni słuchacze, czyli Wy, którzy tworzycie cudowną społeczność PLUSIKÓW - ludzi, którzy chcą zmieniać świat swojego przywództwa. Przesyłam Wam dużo wdzięczności. I życzmy sobie, żebyśmy mogli się tutaj spotkać - jak mówi Jurek Owsiak - do końca świata i jeden dzień dłużej. Bo przywództwo to jest właśnie praca na całe życie.
O czym usłyszycie dzisiaj?
Ten odcinek poświęcimy tematowi asertywności. Moim i Waszym gościem będzie Maria Król-Fiijewska – psycholożka kliniczna, psychoterapeutką, superwizorka psychoterapii i treningu grupowego, a także twórczyni polskiej wersji treningu asertywności. Wspólnie zastanowimy się, co to znaczy być asertywnym liderem!
Zapraszam!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io.
W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu: Luc Allieres – Abraço Carioca
2/27/2023 • 1 hour, 5 minutes, 42 seconds
MP-199: Pięknie się różnić, mądrze być podobnym | Prof. Wiesław Łukaszewski
Jedni przywiązują dużą wagę do różnorodności, bo w niej widzą potencjał rozwoju. Inni wolą jednorodność, bo w różnorodności widzą zagrożenie – dla swoich przekonań, wartości, swoich interesów. Czy być podobnym wyklucza różnienie się? Kiedy mówimy o podobieństwach i różnicach? Kiedy różnice mają znaczenie? Po odpowiedzi wybrałem się do Sopotu, gdzie mogłem porozmawiać z wyjątkowym człowiekiem.
Jest jednym z najwybitniejszych polskich psychologów. Specjalizuje się w psychologii osobowości, psychologii społecznej i psychologii motywacji. Napisał wiele książek. Z czystym sumieniem mógłbym polecić Ci każdą z nich – niesamowicie otwierają głowę i dają do myślenia.
W 199. odcinku podcastu Menedżer Plus moim i Waszym gościem jest prof. Wiesław Łukaszewski. Rozmawiamy o tym, jak ważne jest, żeby pięknie się różnić oraz umieć czerpać energię z tego, w czym my, jako ludzie, jesteśmy do siebie podobni.
---
Nagranie tej rozmowy byłoby niemożliwe, gdyby nie wsparcie Patronów i Patronek podcastu. Przesyłam wdzięczność każdej i każdemu z Was!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Ziv Moran – I’m with You
2/13/2023 • 59 minutes, 17 seconds
MP-198: Czego liderzy biznesu mogą nauczyć się od świata sportu? | dr Marcin Kochanowski
W karierze różnych sportowców możemy znaleźć takie momenty, które są przełomowe. Weźmy na przykład takiego Artura Siódmiaka.
Artur był świetnym szczypiornistą. Grał w obronie. Kluczowym momentem w karierze Artura była bramka rzucona na kilka sekund przed końcowym gwizdkiem w meczu przeciwko Norwegii. Ostatniego meczu drugiej rundy Mistrzostw Świata w 2009 roku. Meczu, który decydował wtedy o wejściu do strefy medalowej.
W kluczowym momencie spotkania, tuż przed końcowym gwizdkiem, Artur zebrał piłkę i oddał rzutu na oddaloną o 30 metrów pustą bramkę reprezentacji Norwegii. Wynik – 31:30. Ta bramka dała nam awans do półfinału mistrzostw świata.
To był moment, w którym on podjął decyzję, że rzuca. Decyzję odważną, bo zgodnie z logiką i „sztuką” Artur powinien podawać do jednego z dwóch naszych zawodników, którzy wychodzili z kontratakiem.
Artur wziął na siebie odpowiedzialność. W ważnym momencie kariery sportowej czy swojego życia, zachował się tak, jak się powinien się zachować.
Przywołuję tą sytuację nie bez powodu. Dzisiaj gościem odcinka jest dr Marcin Kochanowski, który jako psycholog sportu współpracował ze Związkiem Piłki Ręcznej w Polsce w latach 2006 - 2010. Brał udział w Mistrzostwach Europy, a także Mistrzostwach Świata w 2007 roku zakończonych zdobyciem wicemistrzostwa świata przez drużynę trenera Bogdana Wenty.
Wspólnie spróbujemy się zastanowić, czego liderzy biznesu mogą nauczyć się od świata sportu.
Zapraszam Was bardzo serdecznie do wysłuchania tej rozmowy.
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Sebastian Pangal – Little Pieces
1/30/2023 • 1 hour, 5 minutes, 31 seconds
MP-197: Wysoko wrażliwi w pracy. Jak nimi zarządzać? | Katarzyna Kucewicz
Dzisiaj w podcaście bardzo ważny temat w pracy każdego lidera – rozmawiamy o wysokiej wrażliwości.
Do gabinetu psychologicznego mojego dzisiejszego gościa bardzo często trafiają osoby, które mówią: „Muszę coś ze sobą zrobić, bo czuję za bardzo”. Chcą, żeby to „coś” im zabrać, żeby ich jakoś znieczulić na te wszystkie sytuacje życiowe, w których pełno różnych emocji, z którymi często sobie nie radzą, po prostu.
Dla wielu z tych osób ich wrażliwość jest trudna do zniesienia, zarówno dla nich samych jak i całego otoczenia. W zasadzie zabiera im całą radość życia. Bo takie osoby są nadwrażliwe, ciągle coś przeżywają, ciągle się czymś denerwują, nawet najmniejsze bodźce potrafią wytrącić je z równowagi.
Czym jest wysoka wrażliwość, skąd się bierze, jak przejawia się w naszej codzienności?
Po czym ją rozpoznać u siebie, u ludzi, z którymi pracuję w zespole?
Czy z tym coś się robi? Czy wysoka wrażliwość może być naszym sprzymierzeńcem?
Na co zwracać uwagę w zespole, jak pracować z ludźmi, którzy czują za bardzo?
Do udziału w odcinku zaprosiłem Katarzynę Kucewicz – psycholożkę i psychoterapeutkę, która od kilkunastu lat pomaga ludziom w przezwyciężaniu ich życiowych trudności.
Bardzo zapraszam Cię do wysłuchania dzisiejszego odcinka!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Leroy Wild – Helpless in Your Arms
1/23/2023 • 1 hour, 25 seconds
MP-196: Zrezygnuj z bycia doskonałym! | dr Konrad Piotrowski
Dzień dobry!
Dziś w Menedżerze Plus – powroty. Po raz kolejny wspólnie wrócimy do tematu perfekcjonizmu, któremu poświęciliśmy sporo uwagi pod koniec ubiegłego roku. Tym razem skupimy się bardziej na tym, jakie faktycznie jest podejście psychologów do perfekcjonizmu. Czy jest traktowany jako cecha kliniczna, czy może jest coś takiego jak zdrowy perfekcjonizm? Sprawdźmy to wspólnie!
Oczywiście nie przychodzę sam! Gościem dzisiejszego odcinka jest dr Konrad Piotrowski – psycholog oraz wykładowca na Uniwersytecie SWPS. Tematem prowadzonych przez niego zajęć jest właśnie zagadnienie perfekcjonizmu. Na co dzień zajmuje się również tematem rozwoju tożsamości.
Obiecuję, że będzie bardzo ciekawie, i w waszych głowach pojawią się na pewno nowe, ciekawe wglądy w ten temat perfekcjonizmu.
Słyszmy się!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Vicki McCrone – Black Cat
1/16/2023 • 1 hour, 2 minutes, 45 seconds
MP-195: Chcę! Miniseria o motywacji | cz. 3
Witaj w trzecim, ostatnim odcinku miniserii podcastu Menedżer Plus, którą poświęciliśmy motywacji. Nim przejdziesz dalej, zapoznaj się z poprzednimi odcinkami serii – dobrze wiesz, gdzie ich szukać! 😉
O motywacji mówi się dzisiaj bardzo dużo – także w kontekście pracy zdalnej. Skupimy się naukowych podstawach motywowania ludzi. Opowiemy Wam o 3 potrzebach psychologicznych – potrzebie autonomii, relacyjności i kompetencji.
Nawiążemy do badań profesora Edwarda Deci oraz profesora Richarda Ryana, które mówią o tym, że nasza motywacja w gruncie rzeczy sprowadza się do tego, czy te trzy potrzeby są zaspokojone, czy nie.
Tym razem skupimy się na potrzebie kompetencji. To jest bardzo ciekawa potrzeba, bo jak mówi nauka, my jako ludzie jesteśmy w sposób naturalny zmotywowani do nauki i rozwoju i nie potrzebujemy dodatkowych zachęt.
Zapraszamy!
---
💁♂️ Agile Leadership Tribe
Jedyna taka społeczność oraz baza wiedzy i szkoleń dla zwinnych liderów (i nie tylko)!
Dołącz do mnie, Oli i kilkuset innych członków i członkiń naszego Plemienia.
🔗 https://do-altribe.pl/
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Bob Hart – Paw Prints
1/13/2023 • 15 minutes, 13 seconds
MP-194: Chcę! Miniseria o motywacji | cz. 2
Dzień dobry! Zapraszam Cię na drugi odcinek miniserii o motywacji! Co to takiego?
Wspólnie z Olą (moją drugą połową – zarówno życiową, jak i biznesową) przygotowałem dla Was miniserię o motywacji. To będą 3 krótkie odcinki Menedżera Plus, które pojawią się w najbliższy poniedziałek, środę i piątek.
O motywacji mówi się dzisiaj bardzo dużo – także w kontekście pracy zdalnej. My skupimy się podstawach naukowych motywowania ludzi i opowiemy Wam o 3 potrzebach psychologicznych – potrzebie autonomii, relacyjności i kompetencji.
Nawiążemy do badań profesora Edwarda Deci oraz profesora Richarda Ryana, które mówią o tym, że nasza motywacja w gruncie rzeczy sprowadza się do tego, czy te trzy potrzeby są zaspokojone, czy nie.
Dzisiaj skupiamy się na drugiej potrzebie psychologicznej – potrzebie relacyjności. Jest to potrzeba związana z troszczeniem się o innych, ale też byciem otoczonym troską przez nich.
Zapraszamy!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Yotam Ben-Or – Viva Hermeto Pascoal
1/11/2023 • 15 minutes, 58 seconds
MP-193: Chcę! Miniseria o motywacji | cz. 1
Cześć! Ten tydzień w podcaście będzie szczególny.
Wspólnie z Olą (moją drugą połową – zarówno życiową, jak i biznesową) przygotowałem dla Was miniserię o motywacji. To będą 3 krótkie odcinki Menedżera Plus, które pojawią się w poniedziałek, środę i piątek.Cześć! Ten tydzień w podcaście będzie szczególny.
O motywacji mówi się dzisiaj bardzo dużo – także w kontekście pracy zdalnej. My skupimy się na naukowych podstawach motywowania ludzi i opowiemy Wam o 3 potrzebach psychologicznych – potrzebie autonomii, relacyjności i kompetencji.
Nawiążemy do badań profesora Edwarda Deci oraz profesora Richarda Ryana, które mówią o tym, że nasza motywacja w gruncie rzeczy sprowadza się do tego, czy te trzy potrzeby są zaspokojone, czy nie.
Dzisiaj zaczynamy od autonomii – jest to potrzeba świadomości, że masz wybór.
Zapraszamy!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Marcelo Nami – At Copacabana Beach
1/9/2023 • 18 minutes, 15 seconds
MP-192: Cele. Zacznij je realizować z wyobraźnią | dr Ewa Jarczewska-Gerc
Dzień dobry w Nowym Roku 2023! Zanim zaczniemy zgodnie z planem, kilka ważnych informacji. Otóż…
W Nowym Roku mam marzenie. Zacząłem je realizować już jakiś czas temu i cieszę się, że w końcu mogę Wam głośno o tym powiedzieć. Do rzeczy: Wszystko wskazuje na to, że będziemy się częściej spotykać. Poważnie!
Od dłuższego czasu zbierałem materiały, przygotowywałem dodatkowe nagrania i tematy, dzięki czemu mogę nareszcie podjąć próbę zrealizowania mojego małego marzenia o częstszych spotkaniach z Wami. Kiedy uruchamiałem konto na Patronite, to był jeden z tych celów, który mi przyświecał. Założyłem, że jeśli uda mi się zebrać określoną sumę miesięcznego wsparcia, będę mógł w pełni poświęcić się rozwijaniu podcastu, a co za tym idzie częściej się z Tobą spotykać. Co prawda wyznaczonego celu nie udało się jeszcze osiągnąć, ale 68% to naprawdę imponujący wynik, dzięki któremu mogłem zrezygnować z podejmowania części dodatkowych aktywności i ten czas poświęcić na nadprogramowe nagrania. Świetnie, prawda?
Dodatkowo, od czasu do czasu pojawią się krótsze, bonusowe odcinki (wiem, że na sali mamy co najmniej kilkoro zwolenników krótszych form audio!). Nazwijmy je na razie Menedżer Plus Solo – solo, bo nie usłyszysz w nich rozmów z zaproszonymi gośćmi, ale wspólnie spróbujemy zastanowić się nad wyzwaniami i aspektami zwinnego przywództwa czy tematów, które leżą w tej okolicy.
Uff. Mam nadzieję, że nie przygniotłem Was ilością wiadomości. Jest tego sporo, ale wierzcie mi – już od dawna korciło mnie, żeby Wam o tym wszystkim opowiedzieć. A teraz zapraszam do wysłuchania dzisiejszego odcinka.
---
Nowy rok to oczywiście nowe cele. To właśnie na nich skupimy się w tym odcinku. O tym, jak wykorzystać wyobrażenia do tego, żeby lepiej działać w tym Nowym Roku i skuteczniej realizować swoje cele, zapytam mojego dzisiejszego gościa. Do rozmowy zaprosiłem dr Ewę Jarczewską-Gerc – psycholożkę, trenerkę i adiunkta na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS.
Zapraszam!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Cesare Pastanella – Alices Tale
1/2/2023 • 1 hour, 8 minutes, 28 seconds
MP-191: Eksploracja źródeł podjarki | Agata Stafiej-Bartosik
Zmieniamy świat. Możemy to robić każdego dnia. Ghandi mówił:
Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie.
Bardzo lubię ten cytat. Dzisiaj będziemy rozmawiali o wpływie: o tym, że każdy z nas może oddziaływać na swoje otoczenie, grupy, do których przynależy, firmę i zespoły, w których pracuje.
Do programu zaprosiłem szefową Fundacji ASHOKA – Agatę Stafiej-Bartosik, która to organizacji właśnie takimi zmianami się zajmuje. Skupimy się na tym, czego liderki, liderzy w biznesie mogą nauczyć się od liderek i liderów społecznych.
To od zawsze był dla mnie bardzo fascynujący temat. W świecie zmian społecznych jest mnóstwo cennych przykładów jak realizować takie zmiany, jaka jest w tym wszystkim rola lidera, liderów. Czego można się od nich nauczyć? Jak to wykorzystać w naszym codziennym liderskim życiu w firmach, zespołach?
Dzisiaj otwieramy nasze głowy na inspiracje.
Zapraszam!
---
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io. W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Richard Farrell – Ain’t Looking Back
12/26/2022 • 1 hour, 2 minutes, 26 seconds
MP-190: Jak tworzyć kulturę odpowiedzialności i ownershipu | Piotr Medyński
Wyobraź sobie skuter śnieżny.
Simon Sinek w swojej książce „Liderzy jedzą na końcu” użył metafory z tym pojazdem właśnie. Otóż, taki skuter śnieżny, podobnie jak zespół właśnie, jest przeznaczony do pracy w bardzo określonym środowisku. Jeżeli pozbawimy go odpowiednich dla niego warunków – czyli śniegu – i umieścimy go w zupełnie innych warunkach (np. na pustyni) – to nie będzie działał, jak należy. Co prawda, da się tym skuterem śnieżnym jeździć po piasku, ale nie pójdzie to tak łatwo, jak na śniegu.
Ta metafora bardzo dobrze oddaje pracę w wielu naszych zespołach. Liderzy kombinują, jak tu stworzyć idealną „mieszankę talentów” do pracy, chcą zbudować Galácticos jak kiedyś Real Madryt. Tymczasem problem wcale nie leży w znalezieniu odpowiednich „talentów”, ale właśnie na stworzeniu odpowiedniego, „bezpiecznego” klimatu pracy. A klimat pracy to właśnie kultura organizacyjna.
Dzisiaj będziemy rozmawiać właśnie na ten temat.
Moim gościem jest Piotr Medyński: założyciel i prezes Firmy Isolution, a także pomysłodawca warszawskich meetupów Menagement 3.0.
Zapraszam na odcinek!
-----
Muzyka, którą słyszysz w audycji, pochodzi z Artlist.io W dzisiejszym odcinku wysłuchasz utworu:
Ella Daniel feat. Ziv Grinberg, Make This Love Last?
12/12/2022 • 1 hour, 27 minutes, 28 seconds
MP 189: Współczuj! Przetrwają najbardziej życzliwi | dr Julia Wahl
Mimo, że my jako ludzie jesteśmy zgodni co do tego, że warto okazywać współczucie, to jednak wielu ludziom trudno jest zrozumieć, czym ono jest i jak to robić. A człowiek jest zwierzęciem społecznym. Nasze przetrwanie jest zależne od naszej wspólnoty. …
11/28/2022 • 1 hour, 8 minutes, 8 seconds
MP 188: Co Ci umyka? O uważności | Krystyna Boroń-Krupińska
Uważność. Jak być uważnym? Dlaczego warto o to dbać? Posłuchaj najnowszego odcinka podcastu Menedżer Plus, w którym o uważności rozmawiam z Krystyną Boroń-Krupińską.
11/14/2022 • 1 hour, 31 minutes, 19 seconds
MP 187: Jak rozwijać w sobie optymizm? | Kamila Pępiak-Kowalska
Jak rozwijać w sobie optymizm? Co zrobić, by wystrzec się „jęczingu”? Między innymi o tym rozmawiam z Kamilą Pępiak-Kowalską w 187. odcinku podcastu Menedżer Plus. Zapraszam!
10/31/2022 • 1 hour, 15 minutes, 50 seconds
MP 186: Hardy, twardy, najlepszy | Paweł Burczyk
Czego lider może nauczyć się od aktora? Czy warto ufać intuicji? Jakie umiejętności w sobie kształcić? Jak przygotować głowę na "to wszystko"? Między innymi o tym rozmawiam z aktorem i mentorem – Pawłem Burczykiem. Zapraszam!
10/17/2022 • 1 hour, 39 seconds
MP 185: Lider (nie!)perfekcyjny | Mit #3
Przed Tobą trzeci, ostatni odcinek minicyklu „Lider (nie!)perfekcyjny” w audycji Menedżer Plus. Dzisiaj zajmiemy się mitem: Perfekcjonizm to ciągłe samodoskonalenie.
10/7/2022 • 15 minutes, 15 seconds
MP 184: Lider (nie!)perfekcyjny | Mit #2
Oto drugi odcinek mini cyklu „Lider (nie!)perfekcyjny”. Dzisiaj wspólnie z Olą Chrapko mamy dla Ciebie MIT #2. Sprawdź kolejny odcinek z naszej mini serii.
10/5/2022 • 11 minutes, 36 seconds
MP 183: Lider (nie!)perfekcyjny | Mit #1
Liderze! Bądź nieperfekcyjny, proszę! Przez najbliższy tydzień porozmawiamy o mitach związanych z perfekcjonizmem. Wspólnie z Olą Chrapko zapraszam Cię na minicykl „Lider (nie!)perfekcyjny”. Posłuchaj o pierwszym micie.
10/3/2022 • 15 minutes, 53 seconds
MP 182: Odpowiedzialność. Dalej wiemy za mało? | Artur Nowak-Gocławski
Ile tak właściwie wiemy o odpowiedzialność. Ile właściwie o niej wiemy? O tym wszystkim rozmawiam z Arturem Nowakiem-Gocławskim w 182. odcinku podcastu Menedżer Plus.
9/19/2022 • 1 hour, 7 minutes, 7 seconds
MP 181: Bez empatii się nie da! | Jacek Jakubowski
Wyobrażasz sobie lidera, który nie ma w sobie za grosz empatii? No właśnie. To jedna z najważniejszych cech, które powinien posiadać współczesny zwinny lider. I to właśnie o tym sobie dzisiaj porozmawiamy.
9/5/2022 • 1 hour, 39 minutes, 14 seconds
MP 180: Leadersheep na wypasie | Reportaż
Nie przecieraj oczu – tytuł to nie pomyłka! Czego zwinny lider może nauczyć się od pasterzy i owiec? Tego dowiesz się z 180. odcinka podcastu „Menedżer Plus”. Zapraszam na mój pierwszy w życiu reportaż!
8/22/2022 • 47 minutes, 37 seconds
MP 179: Mity o motywacji, talentach i coachingu | Sławomir Jarmuż
W tym odcinku podcastu Menedżer Plus porozmawiamy o motywacji, talentach, coachingu i związanych z nimi mitami. Gościnnie: Sławomir Jarmuż
8/8/2022 • 1 hour, 22 minutes, 30 seconds
MP 178: Jak zarządzać osobami z problemami psychicznymi? | Dawid Straszak
Jak sobie poradzić w sytuacji, kiedy pracownik zmaga się z trudnościami natury psychicznej? Co powiedzieć? Od czego zacząć? Porozmawiajmy o tym.
7/25/2022 • 1 hour, 16 minutes, 1 second
MP 177: Rezyliencja. Czyli co? | Sabina Sadecka
Czym jest rezyliencja? Czy każdy jest w nią wyposażony? Jak możemy nad nią pracować? Gościem 177. wydania audycji Menedżer Plus jest Czym jest Sabina Sadecka.
7/11/2022 • 1 hour, 11 minutes, 16 seconds
MP 176: Czytaj szybciej – jest tyle książek! | Robert Buszta
Czytaj szybciej, Liderze – jest przecież tyle książek! W 176 odcinku podcastu Menedżer Plus rozmawiam z Robertem Busztą o szybkim czytaniu i stanie czytelnictwa w Polsce.
6/27/2022 • 1 hour, 7 minutes
MP 175: Co dalej z Menedżerem Plus? Sporo zależy od Ciebie!
Mój znajomy powiedział mi kiedyś: "Misja bez pieniędzy to utopia. Pieniądze bez misji – to cynizm". Jak będzie wyglądała przyszłość Menedżera Plus?
6/13/2022 • 23 minutes, 3 seconds
MP 174: Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?
Z niskim poczuciem wartości zmaga się wielu liderów. W codziennej pracy często brakuje im sprawczości i wiary we własne możliwości. Często przyjmują rolę ofiary i obwiniają cały świat za swoje niepowodzenia.
5/30/2022 • 1 hour, 6 minutes, 42 seconds
MP 173: Jak się nie wypalić w pracy lidera?
Jakie są typowe przyczyny wypalenia zawodowego? Co powinno nas niepokoić? Jak sobie z tym radzić? Jak pracować, żeby się nie wypalić?
Z intuicją w biznesie jest pewien problem. Nie do końca wiadomo, co o niej sądzić. Pomaga w podejmowaniu decyzji, czy może zwodzi liderów i prowadzi ich na manowce? Kiedy powinniśmy się opiera na twardych danych, a kiedy robić po prostu to, co uważamy za słuszne?
5/2/2022 • 1 hour, 10 minutes, 41 seconds
MP 171: O pułapkach modelu Tuckmana
Koncepcja faz rozwoju grupy Tuckmana zrobiła prawdziwą furorę w świecie biznesu. W zasadzie, nie ma szkolenia na temat zarządzania ludźmi, na którym by się o niej nie mówiło. Czy jednak jest wiarygodna? Czy potwierdzają ją badania? Jakie ryzyka wiążę się z jej stosowaniem?
4/18/2022 • 31 minutes, 16 seconds
MP 170: Jak zmieniać firmę i mieć szczęśliwy zespół
Milena i Michał konsekwentnie realizują swoją misję sprawiania, żeby praca była frajdą, a zespoły, które pracują w ich firmie były po prostu szczęśliwe.
4/4/2022 • 1 hour, 20 minutes, 6 seconds
MP 169: Jak wdrażać wartości w firmie? | Katarzyna Pamuła-Wróbel
Wartości stanowią fundament kultury organizacyjnej. Co zrobić, żeby nie stały się tylko dekoracją na firmowym korytarzu? Jak je wdrażać? Od czego zacząć tę podróż?
3/21/2022 • 59 minutes, 57 seconds
MP 168: Jak budować efektywne zespoły? Protipy ze świata operacji specjalnych.
Wśród prawdziwych zespołów pojawiają się się czasem takie, które osiągają nieprzeciętne wyniki. Niezwykłe osiągnięcia zaskakują nie tylko liderów, ale często nawet samych członków zespołu.
3/7/2022 • 1 hour, 6 minutes, 32 seconds
MP 167: „Rozmawiaj z ludźmi, Menedżerze” | Łada Drozda
O czym liderzy powinni rozmawiać z pracownikami? Jest sporo dość oczywistych tematów: cele, postęp pracy w projekcie, wyniki, problemy, terminy, klienci, zmiany. Czego brakuje im w prowadzeniu wartościowych rozmów z pracownikami?
2/21/2022 • 1 hour, 9 minutes, 35 seconds
MP 166: Ready to Mars? O radykalnym zarządzaniu w firmie Boldare | Anna Zarudzka
Czym jest holakracja? Czy faktycznie oznacza brak hierarchii? Gdzie są granice samoorganizacji? Jak wygląda struktura organizacyjna? Kto podejmuje decyzje i ile to kosztuje?
2/7/2022 • 1 hour, 26 minutes
MP 165: 5 stylów rozwiązywania konfliktu – który stosujesz?
Dobry konflikt jest świadectwem siły różnorodności w zespole. Każdy z nas trochę inaczej się spiera i reaguje na trudne sytuacje. Czą są jakieś wzorce? Dziś rozmawiamy o tym, jakie są sposoby rozwiązywania konfliktów, które z nich sprawdzają się, w jakich sytuacjach i w jaki sposób wykorzystać tę wiedzę do jeszcze efektywniejszej pracy w zespole.
1/24/2022 • 57 minutes, 27 seconds
MP 164: Jak współpracujemy w polskich firmach? | Anna Sarnacka-Smith
Tylko 11,5 proc. polskich pracowników oceniło w niedawnym sondażu, że współpraca w ich zespole zawsze jest na wysokim poziomie. Jednocześnie 9,5 proc. uważa, że w ich firmie dobrej współpracy nie ma nigdy albo prawie nigdy.
1/10/2022 • 55 minutes, 58 seconds
MP 163: Dlaczego duchowość jest ważna w życiu lidera? | Pastor Piotr Gąsiorowski
Wielu osobom duchowość kojarzy się najczęściej ze sferą religijną. Mówi się na przykład o duchowości Mistrza Eckharta albo Ojców Pustyni. Czasem przez duchowość rozumiemy też przestrzeganie zasad moralnych albo angażowanie się w działania charytatywne. Niektórym duchowość kojarzy się z duszą …
12/20/2021 • 46 minutes, 36 seconds
MP 162: Nadlogiczność – o potrzebie sprzeczności w przywództwie
Do niedawna w zarządzaniu bardzo mocno koncentrowaliśmy się na myśleniu logicznym. Dzisiaj jest inaczej. Radykalne sądy logiczne to „skrajność”, na którą powinniśmy uważać.
12/6/2021 • 53 minutes, 22 seconds
MP 161: Odwaga w przywództwie
Jak pokazują badania, największą przeszkodą w odważnym przywództwie nie jest sam lęk, ale sposoby, w jakie próbujemy sobie z tym lękiem radzić.
11/22/2021 • 58 minutes, 55 seconds
MP 160: Osamotnieni w świecie nieograniczonych kontaktów
Żyjemy w świecie pełnym paradoksów. Jesteśmy obecnie najbardziej połączeni w historii ludzkości, a jednocześnie najbardziej samotni.
11/8/2021 • 49 minutes, 28 seconds
MP 159: Kwadrat wartości, czyli uważaj na swoją siłę!
Wartości to najgłębsze pragnienia naszego serca dotyczące naszych relacji ze światem, innymi ludźmi i z samym sobą. Jak z nimi pracować, żeby nie "przegiąć"?
10/18/2021 • 42 minutes, 22 seconds
MP 158: Czy Scrum Master musi być techniczny?
Dyskusja na temat "techniczności" roli Scrum Mastera toczy się od lat. Temat wraca jak bumerang na różnych meetupach, konferencjach, dyskusjach internetowych. Ja sam dostaję mnóstwo maili od słuchaczy, którzy pytają mnie, jakie powinno być właściwe stanowisko w tej sprawie. W dzisiejszym odcinku postanowiłem zmierzyć się z tym tematem.
10/4/2021 • 1 hour, 3 minutes, 31 seconds
MP 157: Metoda LAMMA
Metoda LAMMA to autorski pomysł studentów studiów podyplomowych "Agile Ledership" na Uniwersytecie SWPS, z którymi miałem okazję przez ostatni rok pracować. To była niezapomniana przygoda.
8/23/2021 • 30 minutes, 54 seconds
MP 156: Kiedy lider tworzy zaufanie?
Kiedy lider tworzy dobre środowisko pracy, ludzie odpowiadają tym samym. Jak budować zaufanie w zespole i firmie? Czy da się to zrobić?
Czy filozofia Servant Leadership stanie się realną praktyką kultury przywództwa w organizacjach? Wielu liderów myśli, że przywództwo służebne jest słabe i nieskuteczne. Razem z moim gościem Magdą Kamiński, założycielką Center of Servant Leadership Poland pokażemy Ci, że jest odwrotnie.
8/2/2021 • 1 hour, 6 minutes, 42 seconds
MP 154: Drabina wnioskowania, czyli jak nie wpaść w pułapkę swoich myśli
Drabina wnioskowania to bardzo przydatny model, który pokazuje naszą automatyczną tendencję do oceniania, nabierania nieprawdziwych przekonań i wyciągania niesprawdzonych wniosków o ludziach, z którymi na co dzień pracujemy i jesteśmy.
7/19/2021 • 35 minutes, 26 seconds
MP 153: Przełącznik walki, czyli co robisz ze swoimi emocjami?
Może ci się tylko wydawać, że jesteś osobą poukładaną, potrafisz szybko określać priorytety, jesteś dobrze zorganizowany w pracy i w życiu, trzymasz się logiki faktów. Tymczasem, za tym wszystkim stoją emocje.
7/5/2021 • 32 minutes, 50 seconds
MP 152: Piotr wystrzelił mnie w kosmos – Ewa Pawłowska
Ukończyła studia wyższe w Akademii Medycznej w Lublinie. Przez 26 lat pracowała w Szpitalu Specjalistycznym św. Zofii w Warszawie jako położna specjalistka. Ale los okazał się przewrotny i postawił przed nią zupełnie nowe zadanie – prowadzenie organizacji, którą założył i …
5/10/2021 • 59 minutes, 5 seconds
MP 151: „My sobie naprawdę ufamy” – Alina Sztoch z Kubota
Rozmowa o klapkach, która sięga w głąb – marzeń, ciężkiej pracy, kreatywności, sprawczości i dobrego przywództwa.
4/26/2021 • 1 hour, 9 minutes, 9 seconds
MP 150: Koło zależności lidera
Jak postrzegasz świat? Jakie są twoje ramy odniesienia? Ufasz bardziej sobie, czy ludziom, z którym pracujesz? Czy jesteś osobą, która ma poczucie własnej wartości, która daje się lubić, jest kompetentna i zdolna do odnoszenia sukcesów? Poznaj narzędzie, które możesz wykorzystać do analizy swojego przywództwa oraz pracy z zespołem i organizacją.
4/5/2021 • 1 hour, 7 minutes, 32 seconds
MP 149: Radykalne samozarządzanie w firmie Lunar Logic
Rozmawiamy o progresywnych organizacjach – organizacjach, które stawiają na radykalne samozarządzanie pracowników, wsłuchują się w siebie, odkrywają swój cel, dbają o środowisko pracy, w którym każdy czuje się bezpiecznie.
3/29/2021 • 1 hour, 22 minutes, 39 seconds
MP 148: Po co liderowi samoświadomość?
Czy jako lider wiem, co czuję w danej chwili? Czy rozpoznaję impulsy, z których wypływa moje zachowanie? Czy potrafię zauważyć, kiedy moje uczucia i zachowania są spójne? Czy znam swoje mocne strony? Czy wiem, co jest dla mnie ważne? Jakie są moje wartości?
3/15/2021 • 1 hour, 23 minutes, 51 seconds
MP 147: Zostałem liderem. Co dalej? Rozmawiam z Anną Mindykowską
Każdy doświadczony lider stawiał kiedyś swoje pierwsze kroki, zdobywał nowe umiejętności, próbował odnaleźć się w świecie relacji i ludzi, którzy je tworzą. Dzisiaj w audycji podpowiadamy od czego zacząć swoje przywództwo, jakich kroków unikać i nad czym pracować.
3/1/2021 • 1 hour, 15 minutes, 7 seconds
MP 146: Dostosowanie stylu przywództwa do etapu samoorganizacji zespołu
Kontynuujemy temat samoorganizacji zespołu. Tym razem trochę więcej szczegółów od strony wdrażania tego sposobu pracy w zespole.
2/8/2021 • 51 minutes, 49 seconds
MP 145: Od empowermentu do emancypacji zespołu
Samozarządzanie zespołu jest jednym z ważniejszych wyzwań, przed którymi stoją współcześni liderzy. Jak zabrać się za wdrożenie tego procesu w zespole? Jaka jest rola lidera w tym procesie?
2/1/2021 • 41 minutes, 21 seconds
MP 144: Metoda OKR w praktyce. Rozmawiam z Eleną Zhukovą
OKR to skrót od "Objectives and Key Results", czyli "Cele i Kluczowe Rezultaty". Technika ta staje się coraz bardziej popularna.
1/18/2021 • 1 hour, 30 minutes, 4 seconds
MP 143: Toksyny komunikacyjne
Gdzie leży granica między konfliktem konstruktywnym, a konfliktem, z którego każdy wychodzi z poczuciem jakiejś straty? Poznaj sygnały, które pomogą ci określić kierunek rozwoju twojego konfliktu w zespole.
12/14/2020 • 55 minutes, 14 seconds
MP 142: Jak zapewnić bezpieczeństwo psychologiczne w zespole?
Kontynuacja tematu bezpieczeństwa psychologicznego. Dzisiaj podaję 6 ekstremalnie prostych praktyk, które pomogą Ci nad nim pracować w zespole.
12/7/2020 • 44 minutes, 59 seconds
MP 141: Bezpieczeństwo psychologiczne – kraina wolności zespołu
Bezpieczeństwo psychologiczne jest dzisiaj jednym z najbardziej palących i analizowanych, aspektów przywództwa. Czym jest? Dlaczego warto go mieć w zespole?
11/23/2020 • 36 minutes, 12 seconds
MP 140: Mastermind – jak go wykorzystać w firmie?
Napoleon Hill, który jest uznawany za twórcę koncepcji grup mastermindowych pisał, że mastermind to synergia umysłów. A my możemy napisać po naszemu “co dwie głowy, to nie jedna”. Czym jest mastermind w praktyce?
10/26/2020 • 1 hour, 12 minutes, 5 seconds
MP 139: Zarządzanie różnorodnością w Zespołach Agile
Jak budować i rozwijać zwinne zespoły? Jak poznać, zrozumieć i opisać kluczowego różnice w sposobach myślenia i działania jego członków? Jak zbadać potencjał zespołu i uzyskać efekt synergii jego członków? Jak interpretować różnice między członkami Twojego zespołu w kontekście problemów komunikacyjnych i konfliktów?
9/28/2020 • 1 hour, 18 minutes, 58 seconds
MP 138: Trzy pytania, które zmienią Twoje przywództwo
Te pytania są esencją zwinnego przywództwa, które polega na odkrywaniu rzeczywistości i ciągłym eksperymentowaniu z tym, co ta rzeczywistość nam daje.
9/14/2020 • 30 minutes, 8 seconds
MP 137: Agile Leadership Tribe – platforma rozwojowa dla liderów
Agile Leadership Tribe – platforma online, miejsce wymiany doświadczeń i budowania relacji dla liderów, którzy chcą świadomie kształtować swoje przywództwo.
9/7/2020 • 53 minutes, 59 seconds
MP 136: Siła ograniczeń
Przez ostatnich kilka tygodni pracuję dość intensywnie nad moim nowym produktem, o którym mam nadzieję, że Ci wkrótce opowiem 🙂 To będzie jeden z większych projektów rozwojowych skupionych wokół społeczności mojego bloga i podcastu „Menedżer Plus”, w którym również Ty …
8/31/2020 • 15 minutes, 5 seconds
MP 135: Zwinne przywództwo – wycofanie, czy nicnierobienie?
Jednym z podstawowych wyzwań, z którymi borykają się liderzy w podejściu agile jest "empowerment" – czyli oddanie jakiejś części swojej władzy zespołowi. Jak to zrobić? Na ile powinniśmy być aktywni w całym tym procesie, a na ile powinniśmy usunąć się w cień?
8/24/2020 • 8 minutes, 38 seconds
MP 134: Przywództwo w procesie zmian – nowe realia i nowe wyzwania dla liderów
Nasz świat nie jest już prosty. Szybkie ciągłe zmiany, to nasza „nowa normalność”. Jak być liderem dzisiaj? Jak odpowiedzieć na zmienność i złożoność sytuacji?
8/17/2020 • 1 hour, 2 minutes, 13 seconds
MP 133: Biologiczne przywództwo – czego lider może nauczyć się od wilków?
O tym, jak inspirujące dla przywódcy mogą być zachowania zwierząto opowiada prof. Sabina Pierużek–Nowak, która od lat bada zachowania wilków.
8/3/2020 • 1 hour, 1 minute, 21 seconds
MP 132: Erystyka dla liderów, czyli o sztuce prowadzenia sporów
Dyskutujemy od kilku tysięcy lat. Pojedynkowanie się na słowa – konfrontowanie racji – ma tradycję tak długą jak nasza cywilizacja. Od dawna interesowano się tym jak skutecznie zaprezentować swoje opinie i przekonać do nich ludzi, którzy biorą udział w debacie. W dzisiejszym odcinku będziemy rozmawiali o tym jak prowadzić konstruktywne spory w sytuacji biznesowej.
7/20/2020 • 1 hour, 24 minutes, 15 seconds
MP 131: Co cię motywuje, a co tylko bodźcuje?
Warto, żeby każdy z nas zastanowił się, czym jest motywacja dla niego. Kiedy już ustalisz, co cię motywuje, łatwiej ci będzie tego poszukać, ale też wykonywać swoją pracę z pasją i zaangażowaniem.
7/6/2020 • 1 hour, 16 minutes, 32 seconds
MP 130: Jak pracować z sygnałami zmian i budować innowacje?
Projektowanie przyszłości nie polega na dokonywaniu precyzyjnych prognoz. Nikt z praktyków przyszłości nie ma szklanej kuli czy zdolności jasnowidzenia. To sposób myślenia na poszukiwanie możliwych rozwiązań rozwojowych na dzisiaj.
6/22/2020 • 54 minutes, 10 seconds
MP 129: Zespół wygrany czy przegrany? Rozmawiam z Joanną Malinowską-Parzydło
Jako lider możesz nie mieć wpływu na zarząd, firmę, ale na pewno masz wpływ na relacje w Twoim zespole. Masz wpływ na zasady gry i wybór scenariusza.
6/8/2020 • 1 hour, 24 seconds
MP 128: Jaka będzie przyszłość biznesu? – rozmawiam z Zuzanną Skalską
Sytuacje graniczne, takie jak pandemia – rodzą nowe możliwości. Jakie szanse przed biznesem stoją dzisiaj? Jaka będzie wyglądała jego przyszłość? Na co postawić, żeby ten moment maksymalnie wykorzystać?
5/25/2020 • 1 hour, 6 minutes, 17 seconds
MP 127: Rezyliencja. Jak być liderem w czasach niepewności?
Jak być liderem w czasach NIEPEWNOŚCI? Czy niepewność będzie "wszechobecnym, przykrym i nieusuwalnym elementem" w czasach post-pandemii? Co zmieni się w zarządzaniu? Jak budować rezyliencję lidera?
5/18/2020 • 59 minutes, 32 seconds
MP 126: Higiena snu. Jak się dobrze wyspać?
Jak spać żeby się wyspać? Ile snu potrzebujemy? Czy da się odespać w weekend? Czy drzemka jest czymś dobrym? Czy na bezsenność można umrzeć?
5/11/2020 • 58 minutes, 47 seconds
MP 125: Zmień kurs przywództwa!
"Sednem modelu lider-lider jest dawanie pracownikom kontroli nad wykonywaną pracą oraz sposobem jej wykonania" – mówi David Marquet. Co zrobić, żeby wdrożyć takie podejście w firmie? Na co powinniśmy jako liderzy zwrócić uwagę?
4/27/2020 • 1 hour, 1 minute, 54 seconds
MP 124: Mieć czy być – po co nam marki luksusowe?
Według KPMG mamy w Polsce 1,4 mln konsumentów zamożnych (zarabiających miesięcznie powyżej 7,1 tys. zł brutto). Dobra koniunktura i dynamicznie rosnące płace sprawiły, że ich liczba ciągle rośnie. Czy ten trend się utrzyma? Dzisiejszy odcinek nagrywaliśmy zanim na świecie pojawiła …
4/20/2020 • 1 hour, 14 minutes, 25 seconds
MP 123: Drivery, czyli co cię motywuje
„Drivery”, to koncepcja analizy transakcyjnej, która pomoże ci lepiej rozumieć siebie – co cię motywuje i napędza, jak zarządzasz czasem, jak organizujesz swoją pracę, jak się komunikujesz, jak funkcjonujesz wśród innych ludzi, jaki wnosisz wkład do zespołu, a nawet to, jak formułujesz zdania.
4/6/2020 • 1 hour, 20 minutes, 33 seconds
MP 122: Jak udzielać wartościowej informacji zwrotnej?
Jak powinniśmy udzielać informacji zwrotnej, żeby dodawała skrzydeł pracownikom? Po czym poznać, że robimy to dobrze? Jak przekazać informację zwrotną osobom, które przyjmują postawę obronną? Kiedy udzielać informacji zwrotnej w grupie, a kiedy w cztery oczy?
3/30/2020 • 1 hour, 39 minutes, 32 seconds
MP 121: Jak zarządzać sobą, żeby lepiej zarządzać ludźmi?
Dobre życie – spójne, oparte na zaangażowaniu, wykorzystujące potencjał, który w nas drzemie, dążące do ciagłego wzrostu – jest kluczem do udanego przywództwa. Lider, który potrafi zarządzać sobą jest liderem, który potrafi zarządzać ludźmi.
3/23/2020 • 1 hour, 10 minutes, 1 second
MP 120: O przywództwie w firmie rodzinnej rozmawiam z Małgorzatą Bieniaszewską
To była bardzo szybka sukcesja, która trwałą jeden dzień. Małgorzata Bieniaszewska opowiada o tym, jak z dnia na dzień musiała stać się liderem. A może już nim była?
3/16/2020 • 42 minutes, 16 seconds
MP 119: Jak zwiększać zaangażowanie pracowników?
Metoda kija i marchewki działa tylko na chwilę, ponadto jest skuteczna jedynie po spełnieniu konkretnych warunków. Prawdziwym wyzwaniem dla lidera jest wzbudzanie i podtrzymywanie wewnętrznej motywacji u pracowników.
3/9/2020 • 59 minutes, 18 seconds
MP 118: Lider z gór. Rozmawiam z Szymonem Ziobrowskim
To jest opowieść o dobrym przywództwie zanurzonym w niełatwym kontekście, jakim jest praca w Tatrzańskim Parku Narodowym. Jak przeprowadzić zmiany w takiej instytucji, żeby się udały i były trwałe? Jak w takiej sytuacji powinien zachować się lider?
3/2/2020 • 1 hour, 1 minute, 38 seconds
MP 117: Nie ma modelu Spotify. Jest kultura!
Coraz więcej firmy chwali się, że udało im się skopiować "model Spotify”. Mają tribe’y, squady, chaptery i gildie. Czy takie podejście faktycznie ma sens?
2/24/2020 • 1 hour, 26 minutes, 59 seconds
MP 116: O zwinnym zarządzaniu „projektami”
Na czym polega fenomen zwinnych metod zarządzania? Czym różnią się od tradycyjnego podejścia? Jakie przynoszą firmom korzyści?
2/3/2020 • 56 minutes, 46 seconds
MP 115: 6 kapeluszy Scrum Mastera
Scrum Mastera, która jest jedną z trzech ról, które występują w Scrumie. Co robi Scrum Master? Jakie „kapelusze” zakłada w swojej codziennej pracy?
12/30/2019 • 1 hour, 20 minutes, 3 seconds
MP 114: Czy kandydat jest klientem?
Polskie firmy, rekruterzy i menedżerowie nie dbają o doświadczenia kandydatów. 8 na 10 kandydatów uważa, że nikt nie zapoznał się z ich dokumentami aplikacyjnymi. Tylko 18% kandydatów otrzymało kiedykolwiek informację zwrotną. Co polskie firmy powinny robić, żeby to zmienić?
11/25/2019 • 1 hour, 1 minute, 39 seconds
MP 113: Trzy (dramatyczne) role, których lider powinien unikać
Jaką rolę przyjmujesz jako lider? Jesteś Ofiarą, Ratownikiem, czy Prześladowcą? Jak sobie poradzić z "trójkątem dramatycznym" w pracy z zespołem?
10/28/2019 • 1 hour, 9 minutes, 51 seconds
MP 112: Jak zwiększyć kohezję zespołu?
Chcesz zbudować zespół marzeń? Zależy Ci na jego dalszym rozwoju? W dzisiejszym odcinku przygotowałem dla Ciebie zestaw praktyk, które ci to uławtią.
10/8/2019 • 59 minutes, 3 seconds
MP 111: Jak wyciągnąć zespół w kosmos?
Kreatywny zespół to nie ten co myśli „out of the box” (rzuca wciąż nowe pomysły z rękawa), ale potrafi „w ramach pudełka” wygenerować innowacyjne rozwiązania („bawi się” zastaną sytuacją, twórczo uwzględniając jej ograniczenia) – mówi Sylwia Hull-Wosiek, gość dzisiejszej audycji.
8/26/2019 • 1 hour, 33 minutes, 46 seconds
MP 110: FIRMA-IDEA: Nowe podejście do wartości w biznesie
Firma-Idea jest organizacją, która nie stawia na trwanie i wzrost. Dla Firmy-Idei liczy się przede wszystkim adaptacja, eksperymentowanie i rozwój.
8/13/2019 • 1 hour, 13 minutes, 4 seconds
MP 109: Czego nauczyło mnie tworzenie firm wartych ponad 5 mld Euro?
Ojciec mówił mu, żeby próbował. Jak się okazało, była to najważniejsza lekcja przedsiębiorczości, jaką otrzymał. Rozmawiam z Lechem Kaniukiem.
7/29/2019 • 1 hour, 18 minutes, 15 seconds
MP 108: Przywództwo zaczyna się w domu. Rozmawiam z Piotrem Voelkel
W sytuacji zmiany tradycyjnego modelu przywództwa, największą przeszkodą z jaką muszą radzić sobie współcześni liderzy, nie jest brak wiedzy czy kwalifikacji, ale umiejętność poradzenia sobie z relacjami.
7/15/2019 • 59 minutes, 12 seconds
MP 107: Jak być dobrym sprzedawcą?
Wszyscy coś sprzedajemy, chociaż nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Kiedy przekonujesz kogoś do czegoś lub chcesz wpłynąć na czyjeś zachowanie – sprzedajesz! W dzisiejszym odcinku spojrzymy trochę inaczej na sztukę sprzedaży.
7/1/2019 • 1 hour, 11 minutes, 59 seconds
MP 106: Archetyp Marki Lidera
Archetypy, to potężne narzędzie w budowaniu marki i pracy nad jej rozwojem. Dzisiaj odkrywamy ich bogactwo i potencjał jako narzędzia rozwoju współczesnych liderów.
6/17/2019 • 53 minutes, 27 seconds
MP 105: Jak zarządzać wirtualnymi zespołami?
We współczesnych organizacjach coraz więcej zespołów jest rozproszonych. Ich członkowie pracują w różnych lokalizacjach, mimo że łączy ich wspólny cel. Jak zarządzać ludźmi na odległość?
6/4/2019 • 1 hour, 20 minutes, 51 seconds
MP 104: Manipulacja odczarowana. Rozmawiam z Markiem Skałą
Według psychologów, jest wiele sposobów na skłonienie ludzi do zrobienia tego, czego od nich oczekujesz. I niekoniecznie w niecnym celu. Jak manipulować w pozytywnym celu?
5/13/2019 • 1 hour, 1 minute, 4 seconds
MP 103: Networking od kuchni. Rozmawiam z Grzegorzem Turniakiem
Coraz więcej liderów postrzega networking jako skuteczne narzędzie rozwijania siebie i biznesu. Jak wykorzystać networking, żeby był skuteczny?
4/22/2019 • 56 minutes, 24 seconds
MP 102: 7 najczęstszych błędów związanych z zadawaniem pytań – poradnik lidera
Od liderów oczekujemy przede wszystkim odpowiedzi. Dlatego wielu z nich oduczyło się pytać. A jak pytają, to robią to nieudolnie. W dzisiejszym odcinku poznacie listę pytań, których powinniście unikać.
4/8/2019 • 1 hour, 5 minutes, 57 seconds
MP 101: Co zrobić, żeby zespół dbał o wyniki? – cz. 5
Prawdziwą miarą efektywności zespołu jest to, czy udało mu się osiągnąć zamierzone wyniki. Co zrobić, żeby zespoł cały czas koncentował się na celach?
3/25/2019 • 59 minutes, 17 seconds
MP 100: Jak zwiększyć odpowiedzialność w zespole? – cz. 4
Odpowiedzialność, to chęć członków zespołu do wzajemnego zwracania sobie uwagi, gdy łamane są jego standardy. Co zrobić, żeby zespół był odpowiedzialny?
3/11/2019 • 34 minutes, 34 seconds
MP 099: Jak zwiększyć zaangażowanie w zespole? – cz. 3
Zaangażowanie oznacza, że grupa inteligentnych ludzi podejmuje decyzje, z którymi poszczególne osoby mogą się nie zgadzać, ale jednocześnie angażują się w ich realizację. To umiejętność akceptacji braku konsensusu w zespole.
2/25/2019 • 53 minutes, 46 seconds
MP 098: Jak zarządzać konfliktem w zespole? – cz. 2
Konflikt to prowadzenie otwartej, pełnej pasji dyskusji na tematy ważne dla zespołu. Każdy zespół, który chce być bardziej efektywny, musi się tego nauczyć.
2/4/2019 • 44 minutes, 41 seconds
MP 097: Jak budować zaufanie w zespole – cz. 1
Zaufanie to otwartość. Członkowie efektywnych zespołów ufają sobie nawzajem. Nie boją się rozmawiać o swoich słabych stronach, błędach, obawach i zachowaniach.
1/21/2019 • 50 minutes, 39 seconds
MP 096: Co robi Scrum Master? Rozmawiam z Łukaszem Michno
Jak wygląda dzień z życia Scrum Mastera? Co jest trudne w tej pracy? Co daje radość? Rozmawiam z Łukaszem Michno – praktykującym Scrum Masterem.
12/17/2018 • 56 minutes, 1 second
MP 095: Jak pisać umowy agile?
Dobrze napisana umowa agile ułatwi efektywną współpracę pomiędzy Zamawiającym i Dostawcą. A jak to zrobić? Dzisiaj spróbujemy zmierzyć się z tym tematem. Gościem odcinka jest Łukasz Węgrzyn – prawniki, który specjalizuje się w kontraktach agile.
12/4/2018 • 1 hour, 29 minutes, 57 seconds
MP 094: Jak korzystać z mentoringu?
Nawet najbardziej utalentowani menedżerowie do pełnej realizacji swojego potencjału potrzebują pomocy i wsparcia innych osób. Tu właśnie z pomocą przychodzi mentoring.
11/12/2018 • 48 minutes, 16 seconds
MP 093: 10 mitów na temat coachingu
Im więcej osób interesuje się coachingiem i korzysta z tej metody rozwoju osobistego, tym więcej mamy „speców”, którzy wypaczają jego ideę.
11/5/2018 • 1 hour, 31 minutes, 32 seconds
MP 092: Reiss Motivation Profile® – nowe podejście do motywacji
Motywacja to kwestia bardzo indywidualna. Każdym z nas kieruje wiele motywów i potrzeb, ale ich konfiguracja jest różna. Poznaj Reiss Motivation Profile® – narzędzie, które pomoże Ci je lepiej poznać.
10/22/2018 • 1 hour, 4 minutes, 3 seconds
MP 091: Co gryzie współczesnych PM-ów?
Jak wygląda zarządzania projektami dzisiaj? Czy PM jest nam jeszcze do czegoś potrzebny? Jak zmienia się jego rola w kontekście metod zwinnych?
10/8/2018 • 1 hour, 26 minutes, 17 seconds
MP 090: Jak zarządzać Mega Projektami? Rozmawiam z Bartoszem Bieszyńskim
„Za wszystkimi projektami nie stoją maszyny czy algorytmy, ale prawdziwi ludzie tworzący zespoły” – mówi Bartek Bieszyński gość dzisiejszego odcinka. Jak zarządzać projektami, w których konkretny "event" jest produktem końcowym?
9/24/2018 • 1 hour, 17 minutes, 35 seconds
MP 089: Jak sobie radzić ze stresem? Rozmawiam z Wojciechem Eichelbergerem
Wykańcza Cię stres? Czujesz się wypalony? Poznaj podstawowe kompetencje, które pozwolą Ci lepiej zarządzać swoją życiową energią i funkcjonować pod presją.
9/10/2018 • 52 minutes, 36 seconds
MP 088: FRIS® Your Team, czyli jak zwiększyć efektywność Twojego Zespołu
Już ponad 29 000 przebadanych osób! FRIS® to najszybciej rosnące polskie narzędzie diagnostyczno rozwojowe. Jak wykorzystać go do zwiększenia efektywności Twojego zespołu?
8/13/2018 • 1 hour, 46 minutes, 56 seconds
MP 087: Teach Art Spectacle® – nowy trend w rozwoju pracowników
Firmy prześcigają się w planach rozwojowych dla swoich pracowników, ale oni są już znudzeni konferencjami i szkoleniami. Właśnie pojawiło się coś zupełnie nowego – szkolenie przez sztukę teatralną!
7/30/2018 • 1 hour, 5 minutes, 2 seconds
MP 086: Szef kuchni to też menedżer. Rozmawiam z Basią Ritz
Wygrała pierwszą polską edycję MasterChef. Od 4 lat prowadzi swoją autorską restaurację. Basia Ritz opowiada o tym, jak wygląda zarządzanie restauracją od kuchni.
7/23/2018 • 52 minutes, 50 seconds
MP 085: Jak występować publicznie. Rozmawiam z Maciejem Orłosiem
Umiejętność występowania przed grupą ludzi, to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności w pracy każdego menedżera i lidera. Poznaj kilka praktycznych sposobów na przeprowadzenie świetnego wystąpienia.
7/2/2018 • 52 minutes, 43 seconds
MP 084: Kolory, czyli jak budować zwinne zespoły
Koncepcja "kolorów" Junga opowiada o kluczowych typach zachowań ludzkich, tłumaczy je i przekłada na prostą instrukcję obsługi człowieka. Jak tę wiedzę wykorzystać do budowania zwinnych zespołów? Jak ze sobą współpracować i jak zarządzać różnorodnością? Jaki "Kolor" jest najlepszym liderem?
5/28/2018 • 1 hour, 24 minutes, 46 seconds
MP 083: Uzależnienie od pracy i jak sobie z nim radzić?
„Nie umiem się wyłączyć, cały czas jestem w trybie gotowości – to może być pierwszy sygnał uzależnienia od pracy, mówi Robert Rutkowski – gość dzisiejszego odcinka”. Coraz więcej Polek i Polaków jest uzależnionych od pracy i nie potrafi znaleźć właściwej równowagi między pracą i odpoczynkiem. Jak sobie z tym radzić?
5/14/2018 • 58 minutes, 3 seconds
MP 082: Lider jak samuraj, czyli jak wykorzystać AIKIDO w biznesie?
W filozofii Wschodu nic się nie kończy ani nie zaczyna. W AIKIDO upadanie i podnoszenie się nie są końcem ani początkiem czegokolwiek, to dwie strony tego samego procesu. Podobnie jest w życiu, a szczególnie mocno doświadczamy tego w biznesie.
5/7/2018 • 1 hour, 3 minutes, 56 seconds
MP 081: Jak zbudować wizjonerską i ponadczasową organizację
Marco z Gliwic to firma marzeń. Wielokrotnie przedstawiana jest jako raj, w istnienie którego trudno uwierzyć. Co trzeba zrobić, żeby zbudować takie wyjątkowe przedsiębiorstwo?
4/16/2018 • 1 hour, 23 minutes, 33 seconds
MP 080: Jacek Kłosiński opowiada, jak żyć produktywnie
Istnieje wiele technik i narzędzi, które pomagają nam mądrzej pracować i zwiększać swoją osobistą produktywność. Poznaj zasady, które pomogą Ci lepiej się zorganizować i żyć produktywnie.
4/3/2018 • 58 minutes, 53 seconds
MP 079: Jak Scrum wpływa na efektywność zespołu?
Efektywny zespół wyznacza najwyższe standardy, które przekraczają wymagania i oczekiwania innych. Na co zwrócić uwagę przy budowaniu takiego zespołu? Jak Scrum może Ci w tym pomóc?
3/19/2018 • 1 hour, 1 minute, 30 seconds
MP 078: Od motywacji do determinacji. Rozmawiam z Jakubem Bączkiem
Motywacja bez determinacji jest tylko zwykłym „chciejstwem”. Co współcześni liderzy powinni robić, żeby zespół nie był tylko zmotywowany, ale także zdeterminowany do realizacji celu? Jakie warunki muszą spełnić, żeby to się udało?
3/12/2018 • 55 minutes, 29 seconds
MP 077: W co gramy w pracy? Rozmawiam z Joanną Gosk
Gry psychologiczne są nieświadome – mówi Joanna Gosk, gość dzisiejszego odcinka. Zazwyczaj zaczyna się od tego, że nie potrafimy powiedzieć wprost: doceń mnie, zauważ, pochwal. Łatwiej jest zagrać.
2/26/2018 • 1 hour, 8 minutes, 53 seconds
MP 076: O sztuce błądzenia rozmawiam z Rafałem Żakiem
Błąd, niepowodzenie, pomyłka, epic fail, fuck-up… Dzisiaj w podcaście zajmiemy się bardzo szczególnym tematem w zarządzaniu i przywództwie – popełnianiem błędów.
2/12/2018 • 54 minutes, 34 seconds
MP 075: Jak wspierać samoorganizację w zespole? 5 sposobów
Zespoły scrumowe same zarządzają swoją pracą. Nie mają szefa, który mówiłby im co mają robić w sprincie – jak podzielić zadania, kogo do nich przypisać, jaką strategię przyjąć. Zespół musi radzić sobie sam.
2/5/2018 • 35 minutes, 2 seconds
MP 074: Jak budować skuteczne zespoły? Rozmawiam z Pawłem Habratem.
Co robi psycholog sportu? Jakich narzędzi używa do pracy z zespołem? Czym jest trening mentalny? Jak stawiać cele, żeby nas motywowały? Jak wykorzystać przegraną i wygraną?
1/29/2018 • 1 hour, 5 minutes, 28 seconds
MP 073: O paradoksach zwinnego lidera z Jackiem Santorskim
Paradoksy są nieodłącznym elementem życia współczesnych liderów. Chodzi o to, żeby zintegrować ze sobą dwie pozornie przeciwstawne sprzeczności.
1/22/2018 • 1 hour, 5 minutes, 13 seconds
MP 072: 7 narzędzi, które pomogą Ci realizować cele
Początek roku to jest czas, który sprzyja wyznaczaniu celów. Dzisiaj pokażę ci kilka narzędzi, które pomogą Ci w śledzeniu noworocznych planów.
1/15/2018 • 38 minutes, 47 seconds
MP 071: Chcesz być liderem? Musisz się uczyć.
Większość liderów chce rozwijać organizację. Co jest najważniejsze, żeby organizacja się rozwijała? Wzrost umiejętności ludzi, którzy ją tworzą.
1/8/2018 • 19 minutes, 4 seconds
MP 070: Od aktora do menedżera. Jak wykorzystać techniki aktorskie w biznesie?
Każdy aktor uczy się, jak najlepiej wykorzystać swoje możliwości do budowania roli. Poznaj techniki aktorskie, które każdy menedżer i lider może wykorzystać w swojej pracy.
12/18/2017 • 56 minutes, 39 seconds
MP 069: Scrum w szkole? Da się!
„Chcemy, żeby młodzi ludzie czerpali ze szkoły wiedzę o sobie, o budowaniu relacji oraz by mieli dostęp do swoich zasobów i nie bali się marzyć” – mówią goście dzisiejszej audycji. Scrum może nam w tym pomóc.
11/20/2017 • 58 minutes, 45 seconds
MP 068: Jak rozwiązywać konflikty w zespole?
Konflikty są stałym elementem naszego życia. Jakość zespołu może być mierzona nie tyle ilością występujących w nim konfliktów, ile sposobem w jaki zespół sobie z nimi radzi. Rozpoznawanie konfliktów i odpowiednie podejście do nich jest więc istotnym elementem udanej pracy zespołowej.
9/25/2017 • 55 minutes, 9 seconds
MP 067: O zwinnej kulturze organizacyjnej. Rozmawiam z Jackiem Wieczorkiem
Peter Drucker powiedział, że „mamy właśnie jeden z tych ważnych okresów historycznych występujących co dwieście, trzysta lat, kiedy przestajemy rozumieć świat, a przeszłość nie wystarcza do wyjaśnienia przyszłości”. Czujemy, że stare metody i praktyki zarządzania przestają nam już wystarczać. „Przeszłość …
9/11/2017 • 1 hour, 13 minutes, 26 seconds
MP 066: Zasada Jeża, czyli mój sekretny przepis na rozwój
Bardzo często przez lata tkwimy w tym samym miejscu pracy, zastanawiając się – co ja tutaj robię? Jednak mimo rosnącego niezadowolenia, nic nie zmieniamy. Dzisiaj pokażę Wam zasadę, która pomoże Wam to zmienić.
8/28/2017 • 24 minutes, 15 seconds
MP 065: Jak się skupić na jednym zadaniu? 10 sposobów na lepszą koncentrację
Nie możesz skupić się na tym, co masz do zrobienia? Przez Twoją głowę przelatuje mnóstwo zadań i wszystko wokół Cię rozprasza? Poznaj kilka prostych technik, które pomogą Ci zwiększyć Twoją koncentrację.
8/14/2017 • 30 minutes, 44 seconds
MP 064: Jak ujarzmić open space? Rozmawiam z Grzegorzem Frątczakiem.
Co więcej badań dowodzi, że praca w open space zwiększa stres i jest mniej efektywna. Jak zatem stworzyć wydajny zespół pracowników w takim modelu pracy?
7/31/2017 • 45 minutes, 15 seconds
MP 063: „Lider to ktoś w cieniu” – rozmawiam z Jarkiem Szulskim
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o przywództwie, ale w sposób bardzo nietypowy 😉 Do programu zaprosiłem Jarka Szulskiego nauczyciela geografii w gimnazjum i liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie, który opowie Wam jak „zarządza” swoją klasą. Jarek to nauczyciel bardzo szczególny. …
7/17/2017 • 39 minutes, 29 seconds
MP 062: Filharmonia przywództwa, czyli jak zostać dyrygentem swojego zespołu
Doświadcz swojego stylu przywództwa w nietypowej sytuacji, zobacz swoje mocne strony i wspieraj innych w odkrywaniu swojego potencjału.
7/3/2017 • 51 minutes, 30 seconds
MP 061: Zarządzanie znalazło się w kryzysie… Co dalej?
Źródłem rewolucji politycznych jest przekonanie, że istniejące instytucje przestają już wystarczać. Takie poczucie jest również widoczne w zarządzaniu.
4/17/2017 • 47 minutes, 48 seconds
MP 060: Czy dział HR będzie w przyszłości w ogóle potrzebny?
Jak będzie przyszłość branży HR w Polsce? Jak zmienia się jego rola? Co nowego nas czeka? Zapytałem o to wybranych influencerów.
4/3/2017 • 1 hour, 13 minutes, 40 seconds
MP 059: Komunikacja bez przemocy – nie tylko w biznesie
Wielu polskich szefów przekonało się, że dyktatorski styl zarządzania się nie sprawdza. Bo my ludzie lubimy, kiedy się nas szanuje i liczy z naszym zdaniem.
3/20/2017 • 1 hour, 5 minutes, 10 seconds
MP 058: Przywództwo ze Śmiechem czyli pierwsze 100 dni na fotelu szefa
Na co zwrócić uwagę po awansie? Jak się zachować wobec podwładnych, którzy wcześniej byli waszymi koleżankami i kolegami? Jak uniknąć typowych pułapek?
3/6/2017 • 1 hour, 46 seconds
MP 057: Kto lepiej zarządza – kobiety czy mężczyźni?
Jak pokazują badania kobiety na stanowiskach kierowniczych w niczym nie ustępują mężczyznom pełniącym podobne funkcje. Czy ich styl zarządzania się różni?
2/20/2017 • 1 hour, 4 minutes, 52 seconds
MP 056: Niezapracowani, czyli jak odzyskać wolny czas i zbudować biznes marzeń
Jeżeli chcesz pracować krótko, ale efektywnie, odnosić sukcesy i cieszyć się wolnym czasem, w tym odcinku znajdziesz wskazówki, jak to zrobić.
2/6/2017 • 57 minutes, 49 seconds
MP 055: Koniec zespołów. Rozmawiam z Joanną Heidtman
"Nie chcę ogłaszać kolejnego końca historii, ale jednak coś istotnie się zmieniło w tym, co nazywamy pracą zespołową" – mówi Joanna Heidtman.
1/23/2017 • 53 minutes, 15 seconds
MP 054: Metoda Biegun, czyli jak osiągać swoje życiowe cele
Każdy z nas ma swój biegun, swój cel, marzenie, wyzwanie. Od naszej motywacji i zaangażowania zależy, czy wyruszymy, w czasem niełatwą podróż, żeby go osiągnąć.
1/9/2017 • 48 minutes, 52 seconds
MP 053: Pomysł na biznes to niewiele. Rozmawiam z Agnieszką Oleszczuk-Widawską
Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu biznesu? Jakich błędów unikać? Czy można pracować z kimś bliskim w pracy? Gdzie szukać inspiracji?
12/26/2016 • 45 minutes, 28 seconds
MP 052: Podcastowanie zaczyna się po pięćdziesiątce (cz. 2)
MP 051: Podcastowanie zaczyna się po pięćdziesiątce (cz. 1)
Pięćdziesiąty odcinek za nami! Minęło już prawie dwa lata, odkąd zacząłem bawić się w internetowego radiowca. Dzisiaj opowiadam jak to wygląda „od kuchni”.
12/5/2016 • 1 hour, 49 minutes, 35 seconds
MP 050: Jak być mężczyzną z klasą, czyli przewodnik współczesnego gentlemana
Jak być mężczyzną z klasą w świecie opanowanym przez bylejakość? Czy drogi garnitur, wyuczone maniery i kilka gadżetów wystarczą, żeby stać się gentlemanem?
11/28/2016 • 1 hour, 10 seconds
MP 049: Mentoring Theater, czyli sztuka właściwych decyzji
Decyzje wyznaczają kierunek w jakim się poruszamy w życiu. Ale decyzje Szefów dotyczą nie tylko ich samych. Mają wpływ na życie pracowników.
11/21/2016 • 1 hour, 4 minutes, 58 seconds
MP 048: Ludzie odchodzą od ludzi, a nie od firmy
Jest wiele powodów, dla których ludzie odchodzą z pracy. Najczęściej jednak leżą one tam, gdzie i list rezygnacyjny – w gabinecie szefa. Co zrobić, żeby temu zapobiec?
11/7/2016 • 31 minutes, 7 seconds
MP 047: 10 kroków do maksymalnej produktywności
Jak poradzić sobie z natłokiem maili, mnóstwem spraw i projektów? Ten poradnik pomoże Ci stworzyć Twój własny system produktywności.
10/24/2016 • 1 hour, 10 minutes, 18 seconds
MP 046: Jak budować markę osobistą? Rozmowa z Joanną Malinowską-Parzydło
Każdy z nas jest jakąś marką. Nie ma znaczenia, czy tego chcemy, czy nie. Ale niewielu z nas potrafi nią zarządzać.
10/10/2016 • 1 hour, 11 seconds
MP 045: Szefologika, czyli czego o zarządzaniu można nauczyć się od wojska?
„Szef, który chce być kochany przez podwładnych, nie nadaje się na to stanowisko” – mówi generał Polko, gość dzisiejszej audycji. Chcesz skutecznie zarządzać, szykuj się do wojny.
9/26/2016 • 55 minutes, 26 seconds
MP 044: Nauka programowania dla dzieci
Dzieci powinny uczyć się programowania od najmłodszych lat. Umiejętność ta będzie tak samo ważna jak znajomość języków obcych.
9/12/2016 • 1 hour, 2 minutes, 3 seconds
MP 043: Design Thinking – nowe podejście do biznesu
Zamiast zakładać, że wiemy, czego chce klient, lepiej zapytać go o zdanie. A potem zrobić prototyp. Inaczej nasz produkt może okazać się niewypałem.
8/29/2016 • 1 hour, 32 minutes, 38 seconds
MP 042: Clipsterem być, czyli życie cyfrowego nomada
Kilkanaście osób zamieszkało w jednym miejscu, choć wcześniej się nie znały. Jedni mają pomysły na biznes, inni – umiejętności, którymi chętnie wspomogą czyjeś idee. Ich dom to gdański Clipster.
8/15/2016 • 50 minutes, 28 seconds
MP 041: Pełna Moc Możliwości. Rozmawiam z Jackiem Walkiewiczem
Nie można cały czas robić tego samego i oczekiwać innych rezultatów – mówi Jacek Walkiewicz. Nic się nie zmienia bez naszej osobistej zmiany.
8/1/2016 • 1 hour, 8 minutes, 6 seconds
MP 040: Ekonomia dzielenia się – nowy trend w biznesie
Popularność platform opartych na zasadach ekonomii współdzielenia ciągle rośnie. Nie chodzi tylko o oszczędność pieniędzy. Sharing economy to dla wielu po prostu najlepszy i najbardziej logiczny wybór.
7/18/2016 • 46 minutes, 12 seconds
MP 039: Facylitacja w projektach
Aby grupa pracowała nad wspólnie wytyczonym celem niezbędna jest prawidłowa komunikacja. Dobrze wiedzieć, że jest ktoś, kto może jej w tym pomóc. Zapraszam do rozmowy z facylitatorką, Jolantą Marszewską.
7/4/2016 • 52 minutes, 4 seconds
MP 038: Jak robić dobre prezentacje? Rozmawiam z Piotrem Buckim.
Prezentacje to podstawa. Od nich często zależy sukces lub porażka. W tym odcinku odkrywamy sekrety, które pozwolą wam oczarować każdą, nawet najbardziej wymagającą widownię.
6/20/2016 • 54 minutes, 44 seconds
MP 037: Firmy bez szefów. Utopia, czy przyszłość?
Praca bez szefów? Są firmy, w których uznano, że kadra kierownicza jest niepotrzebna. Prof. Andrzej Blikle opowiada, jak takie przedsiębiorstwa funkcjonują w praktyce.
6/6/2016 • 1 hour, 7 minutes, 28 seconds
MP 036: Głaskologia, czyli jak motywować pracowników
Większość z nas jest przekonana, że najlepszym sposobem motywowania są nagrody oraz filozofia kija i marchewki. Czy faktycznie tak jest?
5/23/2016 • 1 hour, 22 seconds
MP 035: Czym jest storytelling? Rozmawiam z Moniką Górską
Wszystkie nasze przeżycia są niesamowite, ale nie wszystkim udaje się do tego przekonać innych. Razem z Moniką Górską, specjalistką od storytellingu, rozmawiam o tym, jak sprawić, by fakty przemówiły ludzkim głosem.
5/9/2016 • 1 hour, 21 seconds
MP 034: Mapy myśli w biznesie
Na studiach, w pracy, w domu… Każdego dnia zalewają nas setki informacji, które zmuszeni jesteśmy zapamiętywać. Na szczęście z pomocą przychodzi nam mind mapping, o którym rozmawiam z Katarzyną Żbikowską.
4/25/2016 • 55 minutes, 54 seconds
MP 033: Jak ograć nawyki? Rozmawiam z Jadwigą Korzeniewską
Ile razy obiecywaliście sobie: „Zmienię się!”? Czy przypadkiem nie co roku?! W dzisiejszej audycji poznacie narzędzie, którego stosowanie sprawi, że wasza osobista zmiana z groźnej i nieosiągalnej, zamieni się w ciekawą i ekscytującą.
4/11/2016 • 1 hour, 3 minutes, 6 seconds
MP 032: 3 typy zadań, które nie służą Twojej produktywności
Osiąganie ponadprzeciętnych rezultatów zależy od tego jak bardzo jesteśmy w stanie ukierunkować swoje działania. Dzisiaj opowiem wam o 3 typach zadań, które są prawdziwymi blokerami waszej produktywności.
3/28/2016 • 34 minutes, 47 seconds
MP 031: Crowdfunding, czyli jak zdobyć pieniądze na realizację własnych pomysłów
Crowdfunding to najlepszy sposób na zdobycie środków, które umożliwią wam realizację własnych pomysłów. W dzisiejszym odcinku dowiecie się, jak dobrze przygotować projekt, i o czym powinniście pamiętać, żeby zwiększyć swoje szanse na zdobycie pieniędzy.
3/14/2016 • 1 hour, 19 minutes, 41 seconds
MP 030: StrengthsFinder 2.0, czyli dlaczego warto skupiać się na swoich mocnych stronach?
Warto skupiać się na tym, w czym jesteśmy dobrzy, a nie na tym, co nam nie wychodzi. Dla mnie to był szok! – mówi Dominik Juszczyk, gość dzisiejszego podcastu.
2/29/2016 • 53 minutes, 53 seconds
MP 029: Psycholog w firmie potrzebny od zaraz – rozmowa z Jackiem Lelonkiewiczem
Coraz więcej firm uświadamia sobie fakt, że nie tylko udane życie zawodowe ma wpływ na to jak pracownicy pracuję. Ale także sprawy osobiste, to jak im się układa w życiu prywatnym. Dlatego firmy te zatrudniają psychologów.
2/15/2016 • 58 minutes, 12 seconds
MP 028: 8 powodów, dla których warto pisać historyjki użytkownika z zespołem
Historyjka użytkownika jest narzędziem komunikacji w projekcie. Product Owner i Zespół powinni o historyjkach rozmawiać, ale także wspólnie je pisać. Dlaczego? Zebrałem aż 8 powodów.
2/1/2016 • 29 minutes
MP 027: Jak wyznaczać cele i nie polec przy ich realizacji?
W dzisiejszym odcinku usłyszycie, jak zabrać się za wyznaczanie celów. Od czego zacząć, z jakich technik skorzystać oraz co zrobić, żeby nam się udało.
1/18/2016 • 59 minutes, 23 seconds
MP 026: 8 kroków zwinnej transformacji
W dzisiejszym odcinku opowiem Wam jak wygląda mój sekretny przepis na zwinną transformację w firmie. Co zrobić, żeby transformacja się udała? Od czego zacząć?
1/4/2016 • 46 minutes, 6 seconds
MP 025: Jak wdrożyć agile w firmie – wielki przewrót, czy małymi krokami?
Myślicie o wdrożeniu agile w firmie, ale nie wiecie jak się za to zabrać? Czy powinna być to wielka rewolucja, czy raczej stopniowa zmiana? Co przemawia na korzyść pierwszego i drugiej podejścia?
12/28/2015 • 38 minutes, 18 seconds
MP 024: Mikroekspresje – klucz do skutecznej komunikacji
Czym są mikroekspresje? Do czego mogą przydać się współczesnym liderom? Po czym poznać, że ktoś kłamie? Ile emocji wyraża ludzka twarz?
12/14/2015 • 53 minutes, 53 seconds
MP 023: Gamifikacja, czyli jak stosować mechanizmy gier w biznesie
Czym jest gamifikacja? Czy warto ją wdrożyć w firmie? Jakich błędów powinniśmy unikać? O tym rozmawiam z Krzyśkiem Przybylskim, który jest wicemistrzem świata w gamifikacji – LoyaltyGames 2014.
11/30/2015 • 1 hour, 3 seconds
MP 022: Moda na start-upy
Zrobiła aplikację, dzięki której codziennie możesz mieć w smartfonie nowe dzieło sztuki, robi aplikacje dla muzeów, dzięki którym lepiej można poznać ich zbiory albo historię. O zakładaniu start-upów rozmawiam z Zuzą Stańską.
11/16/2015 • 54 minutes, 23 seconds
MP 021: Co zrobić, żeby projekty się nie spóźniały? – 7 kroków
"Projekty zazwyczaj się opóźniają, więc zarządzające nimi osoby wyznaczają ścisłe terminy zakończenia zadań. To złe podejście do planowania czasu projektu" – mówi Marek Kowalczyk. W dzisiejszej audycji dowiecie się, co zrobić, żeby zrealizować projekt na czas.
11/2/2015 • 1 hour, 25 minutes, 25 seconds
MP 020: Zarządzanie po polsku
Jacy są polscy menedżerowie, z jakimi wyzwaniami muszą się zmagać i jakie rozwiązania powinni zastosować, żeby poprawić polski styl zarządzania?
10/19/2015 • 56 minutes, 59 seconds
MP 019: Jak mądrze zarządzać swoim czasem – radzi Ola Budzyńska
"Zarządzanie sobą w czasie wcale nie polega na tym, żeby robić tak dużo, jak tylko się da. To sztuka eliminacji" – mówi Ola Budzyńska, ekspert od zarządzania czasem, która jest gościem dzisiejszej audycji.
10/12/2015 • 54 minutes, 45 seconds
MP 018: O kobietach w IT rozmawiam z Kamilą Sidor, założycielką Geek Girls Carrots
Czym zajmuje organizacja Geek Girls Carrots i dlaczego powstała? Czy kobiety mają faktycznie gorzej w IT? Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć? O tym rozmawiam z Kamilą Sidor.
10/5/2015 • 44 minutes, 33 seconds
MP 017: Najpierw zarządzaj sobą, a potem firmą. O stoicyzmie w biznesie rozmawiam z Tomaszem Mazurem.
Wśród zasobów, jakimi dysponujesz jako menedżer najważniejszy i najcenniejszy jesteś Ty sam. Twoja firma nie będzie funkcjonować lepiej od Ciebie. Zarządzanie nie zaczyna się od fabryki, czy biura. Zaczyna się od siebie.
9/21/2015 • 59 minutes, 37 seconds
MP 016: Jadźka Rysuje, czyli jak myślenie wizualne może przydać się w biznesie
Jak wykorzystać rysunek w pracy i życiu codziennym? Co to jest sketchnoting i jak z niego korzystać? Czy każdy potrafi rysować? O tym rozmawiam z Natalią Klonowską – trenerem myślenia wizualnego.
9/7/2015 • 1 hour, 9 minutes, 40 seconds
MP 015: ISRIKUZ – Pogodne Przywództwo. Rozmowa z Bernardem Frugą
Dlaczego pogoda ducha jest ważna w pracy lidera? Czym jest model ISRIKUZ i jak zastosować go w praktyce?
Jak to jest być początkującym Scrum Masterem, jakie wyzwania wiążą się z pełnieniem tej roli i jak się do niej przygotować?
7/24/2015 • 52 minutes, 20 seconds
MP 013: 5 książek, które każdy lider powinien zabrać ze sobą na wakacje
Wybieracie się na urlop? Nie wiecie co zabrać do czytania? Zrobiłem małą ściągę dla zabieganych i szukających inspiracji.
7/10/2015 • 37 minutes, 56 seconds
MP 012: Co zrobić, żeby mieć więcej czasu – 5 sposobów
Czy wystarcza wam czasu na wszystko? Większość z was z pewnością odpowie "nie. W rzeczywistości jednak każdy z nas ma więcej czasu, niż mu się wydaje, tylko nie umie nim zarządzać.
6/27/2015 • 58 minutes, 38 seconds
MP 011: Jestem Scrum Masterem. Rozmowa z Adamem Kwietniem
W dzisiejszej audycji po raz pierwszy zaprosiłem gościa. Rozmawiamy o roli Scrum Mastera.
6/11/2015 • 52 minutes, 47 seconds
MP 010: Czego potrzebujesz, żeby osiągnąć sukces w życiu?
Każdy z nas chciałby odnieść sukces w życiu. Czy jest jakaś jedna sprawdzona recepta? Od czego zacząć i czego unikać?
6/4/2015 • 34 minutes, 22 seconds
MP 009: 12 pułapek zwinnej transformacji
W dzisiejszej audycji opowiadam o tym, jakie są najbardziej typowe pułapki, związane z wdrożeniem agile w firmie.
5/29/2015 • 45 minutes, 17 seconds
MP 008: 5 poziomów słuchania, które każdy lider powinien znać
Bycie dobrym liderem wymaga umiejętności słuchania. O tym, jak lider powinien słuchać, żeby słyszeć opowiadam w dzisiejszej audycji.
5/22/2015 • 21 minutes, 58 seconds
MP 007: 5 nawyków, które zwiększyły moją produktywność
W dzisiejszej audycji opowiadam o moich sposobach na bardziej produktywne życie.
5/16/2015 • 43 minutes, 25 seconds
MP 006: 7 zasad, które pomogą Ci stworzyć świetną prezentację
Prezentacje, to dzisiaj jedno z podstawowych narzędzi pracy każdego menedżera i lidera. W dzisiejszej audycji opowiadam o tym jak przygotować prezentacje, które oczarują waszych widzów.
5/8/2015 • 37 minutes, 11 seconds
MP 005: Exposé Scrum Mastera, czyli od czego zacząć pracę z nowym zespołem
Jesteś świeżo upieczonym Scrum Masterem i nie wiesz od czego zacząć? W audycji pokażę Ci prostą praktykę, która ułatwi Ci moment startu i pomoże nawiązać dobre relacje z zespołem.
4/25/2015 • 31 minutes, 45 seconds
MP 004: Holakracja, czyli nowy sposób na zwinną firmę
Jak wdrożyć zwinność w firmie? Czy jest na to jakiś dobry, sprawdzony sposób? Dzisiaj opowiadam o holakracji, ciekawym pomyśle na zwinną firmę.
4/18/2015 • 1 hour, 24 minutes, 3 seconds
MP 003: 3 powody, dla których Scrum Master nie powinien być Product Ownerem
W dzisiejszej audycji wyjaśniam, dlaczego NIE powinniśmy łączyć roli Scrum Mastera z rolą Product Ownera w projekcie.
4/10/2015 • 25 minutes, 54 seconds
MP 002: Kopciuszek idzie na bal, czyli od czego zacząć wdrożenie agile w firmie
Od czego zacząć transformację agile w firmie? Co zrobić, żeby się udała? O tym opowiadam w dzisiejszym odcinku.
4/1/2015 • 1 hour, 3 minutes, 12 seconds
MP 001: Rozgrzewka, czyli dlaczego zdecydowałem się nagrywać podcasty
W pierwszym, premierowym odcinku mojego podcastu dowiecie się dlaczego zdecydowałem się na nagrywanie podcastów oraz jak chcę to robić.