Winamp Logo
Memcpy Cover
Memcpy Profile

Memcpy

Estonian, Technology, 1 season, 30 episodes, 1 day, 6 hours, 6 minutes
About
Kaheksa- ja üheksakümnendate Eesti it-lugu läbi tol ajal toimetanud inimeste silmade
Episode Artwork

Memcpy ekstra - Kersti Kaljulaid

Saame teada: Kus pesitseb linna-rästas? Miks Kersti intervjueerija peale õigustatult ärritus? Milles peitub Eesti IT-edu võti?
11/29/202251 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Memcpy2 #015 - Jaan Tallinn

Kuidas Ahti GAGi sattus? Miks on meie generatsioonil vedanud? Mille oli Hannu 87. aastaks kirjutanud? Mille kirjutas Jaan suvel paberi peal valmis? Kuidas tekkis Bluemoon Software? Millega tuleb läbi korrutada tarkvara ajahinnangud? Kuidas müüdi veel Nõukogude riigis Rootsi arvutimäng? Kuidas sündis Soundclub? Kuidas sai pillid häälde? Kui sageli tuleb siiamaani Skyroadsi fännikirju? Kuidas maksti shareware tarkvara eest? Kuidas rääkida läbi ilma juriidilise jõu-õlata? Milline on optimaalne teadus? Kuidas Bluemoon kirjastaja pankroti üle elas? Kuidas kirjutati everyday.com? Miks on mängude tegemine äge? Kuidas käis üheksakümnendatel tarkvara-arendus? Kust Ahti oma tarkust ammutas? Mis on delegeerimise fundamentaalne printsiip?
6/1/202058 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Memcpy2 #014 - Andres Peiker

Mille arvutamise programm oli väga populaarne? Kuidas õpetati HTGs programmeerimist ja miks see huvitav oli? Miks pidi Andres peaaegu keemia eksamile hiljaks jääma? Mille andmete töötlemise kirjutas Andres assemblerisse ümber? Kus käis Andres rongiga tarkvara toomas? Miks pidi ELVI juhataja Andresel autoga järel käima? Misasi mahtus 5000 rea assembleri sisse? Kuidas nägi üheksakümnendatel välja elu hulgifirmas? Millega jäi Tarmo Pajumets hätta? Mis oli Hansapanga edu aluseks? Miks ostis Hansapank omale IT osakonna? Mis juhtus Hansapanga ITs inimestega, kes hakkama ei saanud? Kuidas sai Andres Oracle baasi adminiks? Mis on aredajate ja haldajate vahe? Milles olid kirjutatud Hansapanga patch protsessid? Kes disainis Hansapnaga infosüsteemi ja keda kutsuti arhitektiks? Iga mitme kuu tagant pank kahekordistus kümme aastat järjest? Misasi oli Hansapanga sysadminidel kapi otsas ja mis sealt tuli? Mida on soovitav kõigil vaadata?
5/18/202054 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Memcpy2 #013 - Anne Villems

Kuidas sattus Anne Trefneri kooli ja mida talle seal õpetati? Kes pani aluse arvutiteadusele Tartus? Miks õpetati Trefneris programmeerimist? Milline tegevus on programmeerimine? Kuidas väljastati Uralil veateateid? Mille alusel kuuekümnendatel programmeerimist õpetati? Mis oleks Anne programmeerimisest viie kilomeetri kaugusele ajanud? Kui suur oli Urali mälumaht? Miks oli Anne sobilik tudengite ette saatmiseks? Kuidas õpetas Anne venekeelsetele gruppidele programmeerimist? Mida oleks kadunud akadeemik Lippmaa arvutiga teinud? Mitu Apple IIte sai kümne tuhande kuldrubla eest? Mille jaoks ehk kõlbab Basic? Mis peegeldus Liivi tänava arvutiklassi akendelt? Millist vannet on Anne siiani suutnud pidada? Kuidas on seotud masinkood ja kits? Mida on vaja selleks, et programmeerimises midagi suurt ära teha? Milline oli Anne elu kõige keerulisem programm? Milles seisnes arvuti viga, mille Anne leidis? Misasi hiilis koolidesse tagauksest? Mida Tartus ei toimunud ja mida see tähendas? Kes ja miks maksis kinni Tartu satelliidiseadmete ümberseadistamise? Kui kaugel Tallinnast asus Tartu? Kes paigaldas Eesti esimese veebiserveri? Kuidas sigis Tartu Ülikooli esimene veeb? Misasi ei tule Eesti kooli mitte kunagi? Misasi tuleb elus ikka kasuks?
5/4/20201 hour, 12 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Memcpy2 #012 - Asko Seeba

Mille peale käis Asko peas klõps? Milline oli püha emotsioon? Mis oli BK peal mängude mängimise eelduseks? Miks ei läinud Mat’93 poisid sõjaväkke? Mis niitis esimesel kursusel rahvast? Mis klass neelas Asko esimesel kursusel ja mis ta sealt sai? Mis raamat mõjutas Asko karjääri kõige rohkem? Mitu ainepunkti semestriga Asko ladus, kui otsustas õppima hakata? Kus oli koos äge ajutrust? Kes on Satoshi Nakamoto?
5/4/202058 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Memcpy2 #011 - Sergei Anikin

Mis asub praegu endise Kalinini tehase territooriumil? Kes ja millest ehitas Sergei esimese arvuti ning mis opsüsteem seal peal käis? Millest sai ZX Spectrumile hea korpuse? Mille vastu Sergeil kirge ei ole? Misasi ei panustanud eriti arvutiharidusse? Misasjad olid Sergeil vihiku tagakaanel? Mitu inseneri perekonna kohta on piisav? Mis on osa müügiprotsessist? Millest tekkis arusaam, et arvutitega on tulus toimetada? Mis toimus samal päeval, kui Sergei Hansapanka tööle läks? Mis juhtus Sergei esimese internetipanga riliisiga? Miks mindi Hansapangas internetipõhisele telleri rakendusele? Kuidas ja miks tekkis omast ajast 20 aastat ees olnud arhitektuur? Kuidas tekkis korrastatus Hansapanga tuumas? Mis sunnivad inimesi tegema õigeid otsuseid? Milline on hea kood? Mida me saime maitsta enne, kui see popiks sai?
4/20/20201 hour, 2 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Memcpy2 #010 - Kain Kalju

Mis koolist tuli ootamatult palju it-spetse? Millega sai 1993. aastal Tallinnast New Orleansi? Mis oli elu kõige tähtsam aparaat? Mis oli kõige ägedam BBS ja mida sealt sai? Milleks kasutas Elektriside Inspektsiooni Amet internetti? Mis raamatu abil õpiti Cd programmeerima? Millest koosnes Keila koolis arvutieksam? Miks oli vaja Momratile kiri saata? Kelle käest sai Kuus Kriitilist Flopit ja kus olid kõige ägedamad häkkerid? Mis peab igal Unixi masinal kindlasti olema? Kuidas ja miks tekkis neti.ee? Kui kaua võttis aega kogu Eesti interneti läbi kammimine? Mille käigus tekkis hot.ee?
4/6/20201 hour, 3 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Memcpy2 #009 - Meelis Roos

Mille eest sai Meelise isa töögrupp auhinna? Millise mispoolest olulise arvuti millise variatsiooniga kontrollisid Tartu füüsikud oma eksperimente? Milline oli Meelise algusaegade parim programm ja miks ta selle tegi? Mida oli Meelisel kodus mitmeid rulle? Kuidas tuleks asjad teha? Mis tegevuse juures õppis Meelis Fortranit? Kus sai Meelis esimest korda arvutiviirustest teada? Miks Meelis kooli vahetas ja miks just sellesse? Mis oli füüsikute probleemiks Tartu Ülikoolis? Kuidas HTGs medaliga kooli lõpetati? Mispoolest oli ZX Spectrum hea arvuti? Milles oli venelastel viga? Miks võeti Matemaatikateaduskonnas kasutusele Linux? Millised inimsed on UT ATIs? Kuidas sai kätte arvutiõpetaja arvuti parool? Miks oli vaja ajalootunnist ära minna? Millega hoidis arvutiõpetaja HTGs noori tegevuses? Mida sai Elmer Joandi käest laenata? Kuidas sündis Küberi Tartu andmeturbelabor?
3/23/20201 hour, 7 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Memcpy2 #008 - Priit Raspel

Kuidas Jaapanis aega arvestatakse? Mille mõtles Priit välja ammu enne, kui ta olemas oli? Misasi sõitis Priidu akna all ringi? Mis mängu kirjutades tabas Priitu selguse hetk? Kuidas käis EPTs side? Mis tempoga käis EPT arvutite vahel esimene side? Kui palju sai Priit preemiat? Misasi läks Priidul lukku ja misasi selle tulemusena selgus? Mis on Priidul kapis, mida kellelgi teisel ei ole? Kus istus kaval juut ja mille ta kirjutas? Kuidas sai Iskra külge veel kaks kuvarit? Mis on pärit aastast 1936? Mis tänapäeval kasutatava sõna mõtles Priit välja? Kes mõtles välja XMLi? Miks oli vaja arvuti peale karjuda? Kuidas Priit Kalle Kulmaniga sõbraks sai? Mis oli Priidu kõige uhkem ametnimetus eales? Kus päästeti ära Eesti Kindlustuse raamatupidamisandmed? Mis on asja juures kõige olulisem? Head kuulamist!
3/9/20201 hour, 9 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Memcpy2 #007 - Sten Tamkivi

Mispoolest erineb Tartu teistest Eesti linnadest? Mispoolest erinevad tänapäeva arvutid nõukogude omadest? Misasi peaaegu ühe korra FI keskjaamaga õnnestus? Kuskohas asus paradiis? Milliseid pühi tekste Sten Kalifornias oma silmaga nägi? Mispeale arvutimänguks kaineks sai? Millise õppetunni sai Sten oma BBSi softi kirjutades? Mida on siiamaani üle interneti hea saata? Mida Halo kontoris sageli tehti? Mida tehti üheksakümnendatel CD peale? Millisele majandusloogikale allub uus majandus? Kuidas sattus Sten avalikkussuhteid õppima? Head kuulamist!
2/24/202059 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Memcpy2 #006 - Arne Ansper

Külas on Arne Ansper. Saame teada, mida tuli Nõo Keskkooli poiste ühikas hommikuti purustada? Misasi pidi ühel aknal kindlasti olema? Mis seadme abil otsiti ISA siini peal toimiva süsteemi seest vigu? Kuidas pahandas Arne vanu spetsialiste Ektacos? Mis on teadlaste ja akadeemikute ülesanne? Mida programmeeriti Küberneetika Instituudis igal aastal vähemalt üks? Kes oli Küberi varastel aegadel väga haruldane nähtus? Kui kähku ja millal ja miks sündis x-tee?
2/10/20201 hour, 3 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Memcpy2 #005 - Anto Veldre

Külas on Anto Veldre. Saame teada, mis arvuti taustal on Antost esimene foto? Millist lehmade omadust arvutati esimeste Tartu arvutite abil? Mis otstarbel oli Anto isal kodus teine ülikond? Mis värvi blangile kirjutati enne Masinasse sisestamist programm? Mille peale Rheinmetalli mehaaniline kalkulaator kinni jooksis? Kuhu läksid vanaduspäevi veetma TÜ Arvutuskeskuse vanad arvutid? Kust sai hankida mikroskeemide spetsifikatsioone? Mida ülikoolis ei õpetata? Milles seisnes Barbaria riigi ülekaal teistest Gaia riikidest? Mis meetodiga sai kollektsioneerida ülikoolide domeeniaadresse? Milleks oli KBFIl vaja tuliuut SUNi Sparkstationit? Kes ja kuidas tegi Eesti seitsmenda veebiserveri? Milline oli Eesti hariduse esimene avaandmete projekt? Misasi tõmmati ETEKis esimese asjana viis pool tundi püsiühendust pidi kohale? Kuidas Tartu Ülikoolis õpetajatel arvutihirmu maha võeti? Head kuulamist!
1/27/20201 hour, 1 minute, 8 seconds
Episode Artwork

Memcpy2 #004 - Andrus Aaslaid

Külas on Andrus Aaslaid. Saame teada, milleks kasutati omal ajal põllumajanduses ajakirja Tekhnika Molodezhi? Mida kostis lühilainealalt ja kostab siiamaani? Kuidas asus Andrus tööle reisibüroosse Sarved ja Sõrad? Kes õpetas või siis ei õpetanud Andrusele Cd? Kes tõi Eestisse ühe esimese objektorienteeritud kõrgkeele? Mis asutusel oli aastaks 1992 tekkinud pärandsüsteem? Milline oli Eestis esimene vaba demokraatlik sidekanal väljapoole Nõukogude Liitu? Head kuulamist!
1/13/202057 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Memcpy2 #003 - Jaanus Lillenberg

Joome teed Jaanuse ja Lumega. Saame teada, miks nägi Yamaha MSX nii peen välja ja kelle operatsioonisüsteem seal peal jooksis? Millisest avausest sisenes Jaanus Vanemuise tänaval asunud UT õppehoonesse? Mille trenni oli etem, kui ratsutamise oma? Milline kirglik inimene on mänginud olulist rolli meie digiriigi vundamendi loomise juures? Mis kell ärkas Vanemuise tänava õppehoone valvur? Kuidas ja kelle abil saadi HTG parim eksamitulemus saksa keeles? Kes korraldas Eesti esimesed webmasterite kursused? Kes on 25% hunt?
12/30/20191 hour, 16 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Memcpy2 #002 - Jaan Priisalu

Külas on Jaan Priisalu. Saame teada, kuidas kuumutas Jaan üle MIR-2 (hoolimata talvest ja lahtistest akendest) Mis objekt on kaugelt ilus aga lähedalt roostes? Milline on tank T-72 tehniline spetsifikatsioon? Millises Eesti lõbustusasutuses oli eraldi ruum külastajate relvade hoiustamiseks? Kes olid võibolla kaks kõige pikema visiooniga inimest Eesti NSVs? Head kuulamist!
12/16/201951 minutes
Episode Artwork

Memcpy2 001 - Taavi Talvik

Külas on Taavi Talvik. Saame teada, milline tore väike linn asub Elva lähedal? Milliseid toredaid ajakirjandusväljaandeid hakkas üheksakümnendatel ilmuma? Millise riigi domeeni all asus domeen “ew”? Millises toredas Venemaa linnakeses peeti Unixi kasutajate konverentse, kus Berkeley inimesed kohal käisid? Kelle käest ostetud kaabli abil tuli ajalehte Postimees internet? Mida on Lennart Meri Taavile õpetanud? Ning lõpuks, uurime, kuidas sündis Uninet. Head kuulamist!
12/2/20191 hour, 3 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Memcpy #014 - Margus Sutt

Kuidas õpetas Jaak Loonde matemaatikat ning millise nõukogude arvuti sees oli maha kratsitud kirjadega Apple protsessor? Mis riigi radaritele ehitati Eestis tarkvara? Mis oli kiirem viis empeekolmesid hankida, kui nende modemi kaudu laadimine? Mis rolliga on Margusel Nethack veel läbi mängimata? Ning, kõige olulisem, kus on tõde?
6/17/201949 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Memcpy #013 - Veiko Tamm

Oleme külas Veiko Tammel. Saame teada mis riigi saatkonna kaudu toodi Eestisse embargo alla käivaid arvuteid ja kuidas on Patrice Lumumba nimeline Rahvaste Sõpruse Ülikool aidanud kaasa Eesti e-riigile. Kuuleme lugusid sellest, kuidas käis Tartu Kommertspangaga äri ajamine ja saame teada, mis oli Lucifer BBSi Fido aadress. Saame teada, millise organisatsiooni FTP serverist sai laadida alla piraaditud Windows 95 beetat ja millise Vene linna valitsuse arvutid hangiti Poolast läbi Eesti. Ja selgub ka, kes tõi Eestisse Dungeon’s & Dragon’si mängu. Head kuulamist!
6/3/20191 hour, 47 seconds
Episode Artwork

Memcpy #012 - Tarvi Martens vol2

Saame teada, millises Eesti jututoas on kaitstud teaduskraad, misasi oli WC Fauna ja kes sinna kuulusid. Kuuleme, kuidas sündisid Everyday portaal ja mail.ee ning milline on ilus kood. Lisaks räägime sellest, kuidas ja kelle käest saadi idee Eesti id-kaardi jaoks ja mis riigilt viksis Eesti maha oma digiallkirja seaduse. Head kuulamist!
5/20/201948 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Memcpy #011 - Tarvi Martens

Saame teada, milline salapärane asutus peitus lühendi ETAKIEJ taha ja kuidas nad on Eesti arvutiajalukku panustanud? Milline oli Tarvi kõige vingem programm ja Kuidas sündis ASO ning millised koolkonnad seejuures mängus olid?
5/6/20191 hour, 2 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Memcpy #010 - Vilve Vene

Seekordses episoodis saame teada, millise naaberriigi ärihaid tõttasid ära kasutama vastvabanenud Eesti naisprogrammeerijaid, mis keeles sai programme täita nii eest tahapoole kui tagant ettepoole, milline oli Eesti esimene startup, kuidas sündis Hansapanga infosüsteem ning kuuleme ilusa koodi saladustest. Oleme külas Vilve Venel. Head kuulamist!
4/22/201956 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Memcpy #9 - Henn Ruukel

Külas on Henn Ruukel. Saame teada, kuidas Mihhail Gorbatšov Eesti ITsse panustas, kes ajas Hennul programmeerimisehuvi üle ja millise alarmsõidukiga veeti BBSummerile õlut. Kuuleme ka, milline tuntud arvutitegelane elas üksvahe Skriiningu kontoris ja kuidas käis toona arvutite tootmine. Head kuulamist!
4/8/20191 hour, 3 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Memcpy #8 - Peeter Marvet aka Tehnokratt

Külas on Peeter Marvet, tuntud ka kui Tehnokratt. Saame teada, kellel oli Conway Game of Life perfolindil, miks oli noorte arvutiklubi nimi “Juta” ja mis oli riigiasutuste arvutuskeskuste vahel liikuv kuum kaup? Samuti kuuleme, kes olid Reaalkooli viimane ja eelviimane komsomolisekretär, kuidas korraldati Tallinnas suuri üritusi ning kuidas toimus toona ajalehtede trükiettevalmistus. Head kuulamist!
3/25/20191 hour, 13 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Memcpy #7 - Kaspar Loit aka B'Knows

Täna on külas Kaspar Loit aka BKnows. Saame teada, kuhu sai MSXil näppe toppida ning kes suutis legendi järgi Hayese modemi protokolli vilistada. Samuti räägime sellest, kuidas tehti ETVle saatepäid ning kui kaua joonistati .EXE esikaant. Head kuulamist!
3/11/201954 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Memcpy #6 - Madis Kaal aka Mast

Külas on Madis Kaal rohkem ehk tuntud kui Mast. Mastiga juttu rääkides jääb harva meel mõruks ja mõte nüriks, nii ka seekord. Kuuleme, millist rolli mängis tema elus Rahvamajandussaavutuste Näitus ning kuidas ehitati Eesti esimest telepanka. Samuti saame teada, mitu korda lõi välk Forekspanga internetikaablisse ja ka seda, kust tuleb Mastil julgus "vaibanoaga radu kraapima minna" kui Tõnu väljendit kasutada. Mast räägib ka Soome-Eesti Fido-suhetest ja paljust muust huvitavast. Head kuulamist!
2/25/201946 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Memcpy #5 - Tõnu Samuel

Külas on Tõnu Samuel. Tõnu on saanud siinkandis tuntuks ennekõike oma kõigutamatu tungi poolest asjadega lõpuni minna, olgu selleks siis enese millegi ehitamisega proovile panek, vajadus millesti aru saada või kihu miski tükkideks võtta. Kuuleme, kuidas ja miks ta inglise keele tunnis kalkulaatorit pruukis ja mida ta ei julgenud arvutitega teha (aga Mast julges). Tõnu räägib ka peamistest printsiipidest, mis teda nii elus kui inseneerias juhatanud on ning millistele inimestele on alt üles vaadanud. Head kuulamist!
2/11/20191 hour, 57 seconds
Episode Artwork

Memcpy #4 - Ahti Heinla

Täna oleme külas Ahti Heinlal
1/28/20191 hour, 57 seconds
Episode Artwork

Memcpy #3 - Tarmo Mamers aka MomraT

Täna olen külas Tarmo Mamersil
1/14/20191 hour, 57 seconds
Episode Artwork

Memcpy #1 - Pronto

Memcpy #1 - Pronto by Memcpy
12/21/201858 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Memcpy #2 - Tõnis Reimo

Memcpy #2 - Tõnis Reimo by Memcpy
12/15/201857 minutes, 13 seconds