Winamp Logo
מדעי הארץ Cover
מדעי הארץ Profile

מדעי הארץ

Hebrew, Sciences, 1 season, 7 episodes, 3 hours, 2 minutes
About
פודקאסט המדע של עיתון הארץ והאוניברסיטה העברית, שבו אנחנו עונים על השאלות שמאחורי השאלות. מנחה: נטע אחיטוב
Episode Artwork

בזכות רייצ'ל קארסון יש לנו סיכוי להציל את כדור הארץ | פרק 6

"מדעי הארץ" הוא פודקאסט מדעי חדש בהגשת נטע אחיטוב ובשיתוף האוניברסיטה העברית בירושלים: ב-1874 יצר כימאי אוסטרי בשם אוטמר זיידלר חומר מהפכני. כשהחלו להשתמש בחומר הזה, בשנות הארבעים של המאה הקודמת, הוא נחשב לכזה שיציל את העולם מרעב, שיחסל מחלות ויצעיד את האנושות קדימה - אל עתיד טוב יותר. משוכנעים שהכניעו את כוחות הטבע, בני האדם החלו לפזר אותו בכל מקום. ריססו אותו בשדות, ברחובות ובבתים. על אנשים, נשים וילדים, על מקורות מים ועל כל דבר שאפשר היה לרסס. הרווחים של יצרניות הכימיקל הפלאי, די-די-טי שמו, הרקיעו שחקים ומהשחקים גם פיזרו אותו. מטוסי ריסוס עמוסים בחומר יצאו לגיחות רבות בשמי ארצות הברית, מפזרים אותו על מי שרצה, וגם על מי שלא. ב-1957 עברה אחת הגיחות מעל מקלט ציפורים שבבעלות אולגה האקינס ובעלה. הם נחרדו לגלות שתוצאות הריסוס, שנועד במקור להדביר יתושים, היה קטלניות בהרבה. האקינס החליטה לפנות לידידה ותיקה שלה - רייצ'ל קארסון. קארסון היתה ביולוגית ימית, שוחרת טבע וסביבה שהקדישה את חייה לתיעוד הטבע וכתיבה עליו. המכתב הזה הוליד את אחת התנועות החברתיות הכי חשובות בתולדות האנושות ואם יש לנו סיכוי לשמור על כדור הארץ, זה כנראה לא מעט בזכות המכתב הזה. בפרק השישי, והאחרון לעונה זו של "מדעי הארץ", אנחנו חוזרים אל סיפורה של רייצ'ל קארסון, האשה שרתמה את המדע כדי לנצח את הכוחות החזקים ביותר ולהוכיח לעולם שבני האדם הורסים את כדור הארץ.See omnystudio.com/listener for privacy information.
3/30/202326 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

זו אחת התגליות המדעיות הכי מבוססות שיש ובבתי הספר בישראל מפחדים ממנה | פרק 5

הגילוי שעליו אנחנו מדברים בפרק הזה התפרסם כבר לפני 160 שנה. מאז הוא נחקר לעומק ולרוחב, הביא את האנושות לתובנות מרחיקות לכת והעדויות לו הלכו והצטברו עד כדי כך שאין שום מדענית רצינית שתעז לחלוק עליו. ובכל זאת, אם את תלמידה בבית ספר ישראלי את תתקשי ללמוד על הגילוי הזה. מאמצים רבים נעשו כדי להסתיר אותו, או לפחות לדבר עליו - בלי באמת לדבר עליו. ולמען האמת, גם בלא מעט מדינות שנחשבות מתקדמות ומערביות עדיין לא יודעים איך לבלוע את תורת האבולוציה ואיך לספר לבני אדם שהם בעצם קופים. איך גילו את העובדה המשוגעת הזו? ואיך מוצא המינים קשור לגבר פריבילג ולא חרוץ במיוחד ולקפטן ספינה דיכאוני? בפרק החמישי אנחנו חוזרים אל אונית הביגל, אל איי הגלפגוס ואל אבי תורת האבולוציה - צ'ארלס דארווין. מלווה אותנו במסע - פרופ' אריאל צ'יפמן - חוקר אבולוציה מהאוניברסיטה העברית בירושלים. פודקאסטים נוספים של הארץ: 🎧 האם הדמוקרטיה השלישית בגודלה בעולם עומדת להפוך למדינה איסלמית? 🎧 עינב גלילי: קיבלתי העלאה, זרקו הערה על הדעה הפוליטית שלי ואז פוטרתיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
3/1/202326 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

שני המדענים שהצליחו לגעת באינסוף - ולא כמטאפורה | פרק 4

את הגיבור הראשון של הפרק הזה אתם בטח מכירים. קוראים לו ניוטון. אייזק ניוטון. הוא נחשב לאחד המדענים הגדולים והמשפיעים בהיסטוריה האנושית, והוא אחראי, בין השאר, לחוקי התנועה והכבידה ובעצם למכניקה הבסיסית ששלטה בפיזיקה במשך מאות שנים. אבל בפרק הזה אנחנו מתעניינים בתגלית אחרת שלו. הקלקולוס. הידוע גם בשם מעורר הפלצות - חדו"ה – כלומר חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי. הגילוי הזה בעצם לקח את מה שהאנושות יודעת לעשות עם מספרים ואפשר לה להתמודד עם דברים זזים. וזה, כפי שכבר רמזנו, שינה וממשיך לשנות את החיים שלנו. הגיבור השני הוא ויליהם גוטפריד לייבניץ. והוא המציא את הקלקולוס. הידוע גם בשם מעורר הפלצות - חדו"ה – כלומר חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי. רגע. אז מי בעצם המציא את הקלקולוס? ולמה ההמצאה הזו היא כל כך משוגעת ולא הגיונית, ואיך שני המוחות המבריקים האלו הצליחו לגעת באינסוף, אבל לא כמטפורה, אלא אשכרה לגעת באינסוף? את כל הדברים האלו נגלה בפרק הזה וגם נבין איך הקלקולוס קשור למכשיר שאתם מאזינים דרכו לפודקאסט, וגם למטוס שאתם טסים איתו לחופשה ובעצם לכל סביבת החיים כפי שאתם מכירים אותה. האורחים בפרק הזה הם פרופ' ימימה בן מנחם ופרופ' ג'ייק סולומון מהאוניברסיטה העברית בירושלים ופרופ' מינה טייכר מאוניברסיטת בר אילן. פודקאסטים נוספים של הארץ: 🎧 "אין שלט בכניסה. לקחו לנו את הטלפון והראו לנו את הגיהנום": כך חשפנו את הישראלים שנלחמים בדמוקרטיות 🎧 לתאגיד יש הרבה אומץ להעלות בימים אלו את הסדרה של יהודה לויSee omnystudio.com/listener for privacy information.
2/20/202325 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

זה אחד הסיפוריים המדעיים הכי מפורסמים, אבל יכול להיות שהוא שגוי? | פרק 3

"מדעי הארץ" הוא פודקאסט מדעי חדש בהגשת נטע אחיטוב: בפרק השלישי של "מדעי הארץ" אנחנו מביאים את הסיפור של ג'יימס ווטסון ופרנסיס קריק שגילו את הצופן של החיים - את מבנה ה-DNA. הסיפור שלהם, שהסתיים בפרס נובל בשנת 1962, הוא אחד הסיפורים הכי מפורסמים בעולם המדע. כמו בכל סיפור טוב, יש לו גיבורים שאפשר להתחבר אליהם - שני מדענים לא מאוד מוערכים, שאוהבים לחגוג כמעט כמו שהם אוהבים לחקור. ולגיבורים של הסיפור הזה יש גם חולשות. הם גנבו תגליות שלא היו שלהם כדי להגיע למטרה, והותירו מאחור חוקרים, ובעיקר חוקרות, שמעולם לא זכו לקרדיט על אחד הגילויים הכי חשובים בהיסטוריה. הסיפור הזה הפך לספר רב מכר. וגם לסרט. ולשלל סרטים דוקומנטריים ואפילו להצגת תיאטרון בכיכובה של ניקול קידמן. אבל יכול להיות שהסיפור הזה הוא לא בדיוק הסיפור האמיתי? הצטרפו אלינו למסע לחקר היסודות של החיים בו נבין איזה אנשים ההיסטוריה אוהבת לשכוח ואיזה אנשים היא הופכת לגיבורים. נלמד גם כמה חשובה היתה התגלית של ווטסון וקריק, ואיך היא משנה את העולם שבו אנחנו חיים ואת הגוף שלנו. האורחים שלנו הם ד"ר אהוד לם מאוניברסיטת תל אביב ופרופסור איתי ינאי מאוניברסיטת ניו יורק.See omnystudio.com/listener for privacy information.
2/1/202335 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

"אין פטנט על אור השמש": המירוץ לחיסון הזה שבר את כל הכללים

"מדעי הארץ" הוא פודקאסט חדש מבית "הארץ" והאוניברסיטה העברית בירושלים. בפודקאסט ננסה לענות על השאלות שמאחורי השאלות. איך המציאו המצאות פורצות דרך וגם מה הפך אותן לכל כך חשובות. בכל פרק נגלוש על גלי המאורעות, המחשבות והתקופה, וננסה להבין את הסיפור מאחורי ההמצאות והתגליות הגדולות בהיסטוריה. בפרק השני של "מדעי הארץ" אנחנו חוזרים אל המחצית הראשונה של המאה ה-20, אל הגילוי של החיסון לפוליו, ולסיפור יוצא הדופן שמערב נשיאים אמריקאים, טעויות קטלניות ומדען פרוע אחד, שעובר על כללי אתיקה שהיום היו הופכים אותו לעבריין, ונכנס לתחרות מלוכלכת עם מדען מתחרה. תחרות שהצילה מיליוני ילדים מאז ועד היום. בפרק הזה אנחנו מארחים את פרופ' עמוס פנט, וירולוג מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ואת רוני לינדר, כתבת תחום הבריאות של TheMarker.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/17/202336 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

איך גילו כומר בלגי ומדען יהודי את ראשית היקום והזמן

"מדעי הארץ" הוא פודקאסט חדש מבית "הארץ" והאוניברסיטה העברית בירושלים. בפודקאסט ננסה לענות על השאלות שמאחורי השאלות. איך המציאו המצאות פורצות דרך וגם מה הפך אותן לכל כך חשובות. בכל פרק נגלוש על גלי המאורעות, המחשבות והתקופה, וננסה להבין את הסיפור מאחורי ההמצאות והתגליות הגדולות בהיסטוריה. בפרק הראשון אנחנו חוזרים 14 מיליארד שנה בזמן, אל הרגע שבו הכל התחיל. בראשית המאה הקודמת הציג אלברט איינשטיין את תורת היחסות - 10 משוואות שמסבירות את האופן שבו היקום עובד. במשוואות של איינשטיין הסתתר סוד שהוא עצמו סירב לקבל. למרבה המזל כומר קתולי בשם ז'ורז' למטר פתר את המשוואות וגילה פחות או יותר איך התחיל היקום. כדי להוכיח את התיאוריה הזו העולם היה זקוק לאסטרונום הכי מפורסם בהיסטוריה ולניסוי של חברת טלפונים שהשתבש. פרופסור חגי נצר - אסטרופיזיקאי מאוניברסיטת תל אביב ידריך אותנו במסע שלנו.See omnystudio.com/listener for privacy information.
1/4/202332 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

מדעי הארץ - פרומו

מדעי הארץ. פודקאסט המדע של עיתון הארץ והאוניברסיטה העברית.  בפודקאסט הזה אנחנו עונים על השאלות שמאחורי השאלות. איך המציאו המצאות פורצות דרך וגם מה הפך אותן לכל כך חשובות. בכל פרק נגלוש על גלי המאורעות, המחשבות והתקופה, וננסה להבין את הסיפור מאחורי ההמצאות והתגליות הגדולות בהיסטוריה. חפשו "מדעי הארץ" בכל מקום שבו אתם שומעים פודקאסטים. פרקים חדשים בימי רביעיSee omnystudio.com/listener for privacy information.
1/3/202354 seconds