Winamp Logo
Leonardo Plus Cover
Leonardo Plus Profile

Leonardo Plus

Czech, Sciences, 1 season, 92 episodes, 3 days, 3 hours, 1 minute
About
Setkání s významnými českými vědci a odborníky, kteří umí zaujmout.
Episode Artwork

Architektka: Města ztrácejí původní význam obchodu a sdružování. Přesouváme se do online prostoru

Na Zemi žije ve městech kolem 50 procent obyvatel. V roce 2050, až populace přesáhne deset miliard, bude pravděpodobně město domovem pro tři čtvrtiny lidí. Jak budou města v budoucnu vypadat? „Lidé možná budou chtít bydlet na samotě u lesa. Bohužel ale nebude tolik samot u lesa pro takové množství lidí,“ míní v pořadu Leonardo Plus architektka Zuzana Pešková, proděkanka Fakulty stavební ČVUT v Praze.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/12/202449 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Vojtko: Víra může na prvním rande otevřít debatu o hodnotách. Je to ale ta nejintimnější věc

Na kolikáté schůzce se sympatickou osobou se odvážíte zeptat na to, jak to má s vírou a jestli vůbec v něco věří? Proč to není téma běžné konverzace? „Víra je nejintimnější věc. Svůj systém víry nikomu nevysvětlíte. Je to tak iracionální, že jakékoliv racionální argumenty od partnera nás můžou bolet a velmi zraňovat,“ vysvětluje v pořadu Leonardo Plus párový terapeut Jan Vojtko.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/5/202448 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Primatoložka: Zalidnění a vytěžování krajiny ohrožuje primáty i tradiční komunity v rovníkové Africe

Ze společné studie německých expertů a neziskové organizace Re:wild plyne, že těžba ohrožuje lidoopy v Africe mnohem víc, než se předpokládalo, a že jsme tuto hrozbu možná podcenili. Paradoxně je to způsobeno zájmem o udržitelné technologie, které vyžadují více lithia, mědi a kobaltu. Jejich těžba se totiž nejvíce dotýká zemí rovníkové Afriky „Ničí si tím své životní prostředí, které je tam právě i pro primáty,“ nastiňuje primatoložka Barbora Pafčo.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/28/202449 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Do pronajatého, nebo vlastního bytu? Čím je země bohatší, tím má větší podíl nájmů, uvádí expert

Ceny bytů začaly se snížením hypotečních úroků opět růst. Podle developerů bude vlastnické bydlení v Praze v budoucnu pro průměrně vydělávající občany nedosažitelné. Je ale nájemní bydlení dobrá alternativa? „Nájem je u nás považovaný za nutnost na přechodnou dobu. Čím je ale země bohatší, tím má větší podíl nájmu a nevlastního bydlení,“ vysvětluje v pořadu Leonardo Plus expert na bydlení Martin Lux.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/14/202450 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Zdroje klimatických lží? Fosilní průmysl, odpor k regulacím a proruská propaganda, míní sociolog

Češi mají hlad po zdrojích, které jim pomáhají vysvětlovat informační chaos kolem tématu změny klimatu. Ukazuje to příklad knihy Továrna na lži, která se coby průvodce světem klimatických mýtů a dezinformací dostala do dubnového finále knižní ceny Magnesia Litera. První vydání této příručky i první dotisk se navíc vyprodaly. Kde se klimatické dezinformace berou? A jak se v nich zorientovat? V pořadu Leonardo Plus vysvětluje autor publikace, sociolog Vojtěch Pecka.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/7/202449 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Půda nad zlato? Pohrdáme jí a zastavujeme ji, říká architektka

Venkovský prostor tvoří více než tři čtvrtiny rozlohy Česka. Jeho role se ale v průběhu staletí změnila, včetně obyvatelstva, které dnešním vesnicím dává novou tvář. Jak vypadá současný venkovský urbanismus? A co podobu vesnic určuje a ovlivňuje? V Leonardu Plus vysvětluje architektka a proděkanka ČVUT Zuzana Pešková, která pro pořad popsala několik středočeských obcích poblíž Kladna a na Křivoklátsku.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/24/202448 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Válek přibývá. Zabránit jim může jedině diplomacie spojená s vojenským odstrašením, říká expert

Války a konflikty, které vloni vypukly, bohužel pokračují a některé z nich mají výbušný potenciál se propojit s dalšími konflikty a vyvolat globální krizi. Organizace International Crisis Group sídlící v Bruselu vydává každý rok seznam deseti konfliktů, které by se měly bedlivě sledovat. „Za poslední půldruhé dekády počet válek narůstá. Upozorňujeme na ně a snažíme se nastolit agendu pro politiky,“ vysvětluje pro Leonardo Plus viceprezident organizace Richard Atwood.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/17/202449 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Splněné přání popraveného ornitologa Veleslava Wahla. Vychází kniha Pražské ptactvo 1800–2020

Kniha Pražské ptactvo 1800–2020 navazuje na práci ornitologa Veleslava Wahla popraveného za působení v odboji. „Hlavním impulzem pro vydání bylo jeho přání, aby knížka byla zrenovována, doplněna o současné znalosti. Byl to dluh, který jsme teď konečně splatili,“ říká Ondřej Sedláček, ornitolog a odborník na praktickou ochranu přírody.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/10/202449 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Vojtko: Zostuzování vrstevníky i sociální sítě. V pubertě se nejvíce rozvíjí náhled na vlastní tělo

Vnímání vlastního těla je podle průzkumů v západoevropské kultuře výrazně neuspokojivé. Například loni bylo mezi dospívajícími zjištěno, že 19,6 procenta dívek a 6,8 procenta chlapců vykazuje významnou nespokojenost. Daleko vyšší poměry jsou u dívek. Co to zapříčiňuje? V pořadu Leonardo Plus odpovídá párový terapeut Jan Vojtko.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/3/202450 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Písně inspirované lidovou hudbou zažívají renesanci, říká muzikoložka Velická

Na letošní rok připadla výročí mnoha českých skladatelů. Nejen jejich přínos připomíná Rok české hudby. „Ten má být skrze připomenutí našich velikánů také podnětem k tomu, abychom hudbou žili,“ říká pro Leonardo Plus muzikoložka a šéfredaktorka hudebního nakladatelství Bärenreiter Praha Eva Velická. Co je pro českou píseň typické a jak pronikla do světa?Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/25/202449 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

České zdravotnictví na tom nikdy nebylo lépe. Nevíme ale, zdali se to podaří udržet, soudí lékař

Do 25 let se má počet lidí v Česku nad 65 let zdvojnásobit. Z prognóz vyplývá, že do roku 2050 má přibýt milion seniorů, z nichž by mělo asi 350 tisíc být závislých na péči jiných osob nebo institucí. Jaký zdravotnický systém bychom v té době měli mít? V pořadu Leonardo Plus vysvětluje expert na efektivitu zdravotního systému a přednosta Ústavu veřejného zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně Michal Koščík.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/18/202449 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Příroda je jeden z kapitálů. USA i Čína jej měří a spojují s výkonností hospodářství, říká expert

Organizace spojených národů vytvořila koncept, který se zabývá takzvaným účetnictvím přírodního kapitálu. Cílem je zjistit, jak ekosystémy ovlivňují ekonomiku a společnost. Proč je to důležité a jak to můžeme měřit? V pořadu Leonardo Plus vysvětluje Tomáš Baďura z institutu Czech Globe, který se věnuje environmentální ekonomii.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/11/202449 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Roboti nezvládají věšet prádlo. Pomoct jim může umělá kůže fungující jako touchpad, popisuje vědec

Roboti mohou mít mnoho podob a jejich vývoj zdánlivě kopíruje evoluci člověka. Funkční humanoidní robot je tak pro vědce a techniky doposud velkou výzvou. Proč tomu tak je? „Věci, které jsou pro člověka naprosto přirozené, jako je chůze do schodů, jsou pro stroj z mnoha důvodu komplikované,“ popisuje pro Leonardo Plus Tomáš Svoboda, vedoucí Katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/4/202448 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Biolog: Spojené jako kostky lega. Ocásek ještěrky je odolný, ale umí se utrhnout ve správnou chvíli

Často máme dojem, že my lidé jsme na planetě tvory nejdokonalejšími, ale při zkoumání jiných živočichů zjistíme, že se jim v některých ohledech ani zdaleka nevyrovnáme. Nedokážeme rychle regenerovat a vyléčit si sami fatální zranění, neumíme v případě nebezpečí odhodit část těla a zařídit si to tak, aby nám okamžitě narostla nová. Jak to jiní živočichové umí? To vysvětluje pro Leonardo Plus biolog Jaroslav Petr.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/28/202449 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Člověk na Marsu? Na astronauty by čekaly ostré kameny, toxický prach i smrtící záření, míní vědec

Jak reálná je výprava člověka na Mars, nebo dokonce kolonizace Marsu? „Představte si kamenitou poušť, kde je množství ostrých načervenalých kamenů. Ve sci-fi je vše snadné, reálně ale musíte na Mars dostat obrovské množství vybavení,“ vysvětluje Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd, geolog, spisovatel a popularizátor vědy, člen poradního panelu Evropské kosmické agentury pro výběr sond k průzkumu naší sluneční soustavy.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/21/202449 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Jak zabránit korupci? Digitalizace, transparentnost a poradenství s veřejnými zakázkami, radí vědci

Fenomén korupce zajímá nejen policii České republiky, ale i vědce. Jednou z nich je i socioložka Kristýna Bašná, která se svým týmem v uplynulých třech letech zkoumala různé formy uplácení a zneužívání postavení. Zaměřila se na šest různých sektorů veřejného života v Česku včetně sportu, školství nebo i zdravotnictví. Ve kterém je nejrozšířenější? Vysvětluje pro Leonardo Plus Kristýna Bašná ze sociologického ústavu Akademie věd.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/14/202449 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Říct ve správný okamžik správnou věc? Je v pořádku to udělat až později, radí terapeut Vojtko

Jako lidé nemáme pouze kognitivní inteligenci, která se měří takzvaným inteligenčním koeficientem IQ. Je jich mnoho druhů a už od 90. let minulého století se psychologové věnují například inteligenci emoční. Jaké má stupně? A jak jich můžeme dosáhnout? Pro Leonardo Plus vysvětluje párový terapeut Jan Vojtko.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/7/202449 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Nová generace výpočetní techniky? Kvantové počítače využívají ke zpracování dat jevy kvantové fyziky

Data reprezentují kvantové bity neboli qubity. Jak kvantové počítače modelují složité fyzikální systémy? A jaké informace nám mohou v budoucnu poskytovat o jejich chování? Kde se kvantové počítače využívají a jaký je jejich potenciál? Hosty pořadu Leonardo Plus jsou vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský a informatik Jakub Mareček z ČVUT. Moderuje David Slížek.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/31/202349 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Oteplení planety o půl stupně může znamenat hranici mezi životem a smrtí, říká analytička

Máme za sebou nejteplejší rok v historii měření. A nově také rok, kdy se lidstvo poprvé dohodlo, že kvůli závažnosti změny klimatu přestane využívat ropu, plyn a uhlí. „Samotný akt je odsouhlasen všemi vládami světa, je to opravdu velký úspěch,“ chválí Romana Jungwirth Březovská, analytička klimatického týmu Asociace pro mezinárodní otázky a expertka Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/17/202350 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Konvalinka: Příroda nepočítá s tím, že tu budeme do devadesáti

Během stárnutí dochází v našem těle k tak složitým dějům, že jim vědci zatím dostatečně nerozumí. I po desítkách let výzkumů lidstvu stále chybí účinná léčba na Alzheimerovu chorobu, upozorňuje Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/3/202349 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Architektka: Naši předkové dávali rádi na odiv majetnost. Jejich domy ale bývaly zdobené jen zpředu

Středobodem většiny tradičních měst jsou náměstí. Hlavním důvodem, proč vznikala, byl obchod. V minulosti měla ale sídla rozdílná práva, takže byť existovaly vesnice s rozměrným centrálním prostorem, nebyl využíván pro trhy. Obchod se rozvíjel například v Telči, které pro Leonardo Plus popisuje architektka Zuzana Pešková: „Naši předkové dávali velmi rádi na odiv, co si mohou nebo nemohou dovolit. Ve zdobných štítech budov dávali najevo svoji bohatost,“ zmínila.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/19/202349 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Terapeutizování partnerů je past 21. století. Intimita může být i o tajemství, míní terapeut Vojtko

Lidé vytvářejí partnerské vztahy nejen kvůli zalíbení, ale i kvůli péči, do níž patří i vzájemné svěřování se. I to by ale mělo mít hranice. Když se jeden partner tomu druhému stane terapeutem, může to vytvořit řadu komplikací. „V tu chvíli nemá čas pro sebe, pro vlastní sebereflexi a neustále musí být v pozoru, co se tomu partnerovi nebo partnerce děje,“ popisuje příklad párový terapeut Jan Vojtko.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/12/202349 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Nahradí umělá inteligence učitele? Pokud je extrémně špatný, tak určitě, připouští pedagog

Asistent založený na umělé inteligenci (AI), který bude pomáhat s učením takovým tempem, jakým to žák potřebuje. I tak by mohlo v budoucnu vypadat personalizované vzdělání, kde moderní technologie doplní běžnou výuku. Budou ale děti v budoucnu vůbec ještě chodit do školy? „Potřebujeme mít sociální kontakt, abychom zdravě vyrůstali. Umělá inteligence nás nepohladí,“ vysvětluje Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/5/202349 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Izraelská věda je na světové špičce, teď se ale zastavila. Studenti dostávají povolávací rozkazy

Věda a výzkum jsou v Izraeli velmi podporovanými obory. Izrael do nich investuje přes 5,5 procenta HDP, což je v žebříčku celosvětových výdajů významný podíl. Výzkum se ale s probíhajícím konfliktem zastavil. „Většina mých studentů jsou povolaní, čekají buďto na hranici Libanonu, nebo na hranici Gazy,“ popisuje česko-izraelský vědec a pedagog Jakub Abramson z Weizmannova institutu.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/29/202349 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Zeleň na „Kulaťáku“ zůstane. V nové zástavbě budou obchody, kavárny i kultura, popisuje architektka

Vítězné náměstí bylo navrženo před sto lety. Projekt architekta Antonína Engela na zástavbu Dejvic se datuje do roku 1924. Ústředním bodem mělo být kruhové náměstí, kterému se začalo říkat „Kulaťák“. Původně měl uprostřed plochy stát obelisk, dnes jím projíždí tramvaje. Náměstí ovšem čeká proměna. „Ke stoletému výročí si tato část nadělí novou zástavbu na bázi konceptu profesora Engela,“ říká architektka Zuzana Pešková z ČVUT.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/22/202348 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

„Chcete mít spolu děti? Vždyť ona je postižená.“ Lidé s hendikepem bojují s předsudky, říká Vojtko

Po emocích, intimitě a partnerství touží lidé bez rozdílu, ale někteří to mají těžší. Ať už kvůli předsudkům, nebo proto, že o nich rozhoduje někdo druhý. Čím si ve vztazích procházejí lidé s hendikepem a jejich partneři? „Mnoho mých klientů na terapii vysvětluje, že se musí vypořádávat se svým okolím. Panují mýty, že tito lidé nejsou sexuálními bytostmi,“ vysvětluje párový terapeut Jan Vojtko.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/15/202349 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Politici jako by netušili, že tu jsou mladí lidé. Přehlíží jejich představy, míní historička

Snížení byrokracie, posílení sebevědomí, zlepšení systému vzdělávání a strategické investice jsou cestou, kterou se má Česko podle premiéra Petra Fialy (ODS) vydat. Pro širší restart je ale mimo jiné důležité, aby se Česko například odstřihlo od dotační ekonomiky. „Dotace deformují trh. Podnikatelé si to moc dobře uvědomují, ale samozřejmě je využívají, pakliže hrají v jejich prospěch,“ domnívá se historička ekonomie Antonie Doležalová.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/8/202348 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Ochladí oxidy síry planetu? Nemyslím si, směje se vědec. Lepší je investovat do obnovitelných zdrojů

Vlny veder, požáry, které přišly dřív než obvykle, na některých místech planety naopak silné deště a záplavy. Červenec 2023 byl vůbec nejteplejším měsícem od začátku měření. Za horky ale nestojí jen spalování fosilních paliv a produkce oxidu uhličitého, ale paradoxně i hromadné odsiřování. „Malinké kapičky kyseliny sírové vytváří vzduch bělejší, a tak na zem dopadne méně slunce,“ vysvětluje Jan Hollan z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/24/202348 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Konvalinka: Neškodná přírodní látka? Úplná pitomost. I odvar z třezalky může odbourávat účinky léků

Není léku, který by neměl vedlejších účinků. Vědci se je snaží popisovat stejně dobře jako účinky záměrné. Ty neočekávané ovšem nemusí být vždy negativní a třeba přírodní látky nemusí být vždy pozitivní. „Například třezalka zrychluje odbourávání některých látek v organismu, takže pokud třeba berete pravidelně některé léky, dáte si na ně odvar z této byliny, tak přestanou fungovat,“ upozorňuje biochemik Jan Konvalinka.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/17/202349 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Naše tělo nepostřehlo, že už nejsme lovci a sběrači, říká biolog Petr

Naši předkové, a nejen ti lidští, žili celý svůj život v pohybu. „Dnes si říkáme, že bychom měli jíst pravidelně v malých porcích třeba pětkrát denně, ale takhle naši předci vůbec nežili. Když se dostali k mršině nebo něco ulovili, tak se nacpali k prasknutí, protože nevěděli, kdy se jim to zase povede,“ říká biolog a genetik Jaroslav Petr v pořadu Leonardo Plus. Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/6/202349 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Co ukazují nové výzkumy biochemické podstaty života?

Proč by dnešní vědecké časopisy měly potíž uznat objev DNA?  Co přispělo k tomu, že se mezi badateli přestává mluvit o odpadní části naší dědičné informace? Hostem pořadu je Jan Konvalinka, biochemik a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Moderuje Martina Mašková.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/23/202349 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Psychoterapeut Jan Vojtko hovoří o vývoji partnerského vztahu od zamilovanosti až po období, ve kterém spolu dvojice začne tvořit plány do budoucna

Jak zásadní rozdíl je mezi tolerancí a respektem nebo kolik existuje teorií o tom, podle čeho si vybíráme životního partnera? Moderuje Šárka Fenyková.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/16/202324 minutes
Episode Artwork

Česko prochází bouřlivým obdobím, cestu z tohoto stavu hledá filosof a ekonom Tomáš Sedláček

Česko prochází bouřlivým obdobím, na společnost začíná tvrdě dopadat zhoršená ekonomická situace. Vláda se situaci snaží řešit a schytává za to kritiku i pochvalu. Opět se ukazuje, že jsme hluboce rozděleni. V Leonardu Plus bude cestu z tohoto stavu hledat filosof a ekonom Tomáš Sedláček, který působí na Metropolitní univerzitě Praha. Ptá se Václav Pešička.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/25/202349 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Vypravte se na pouť po pražských kavárnách, které ovlivnily historii

Historik architektury Zdeněk Lukeš v Leonardu Plus popisuje proměny významných pražských kaváren. Poslechněte si pouť po ikonických interiérech, kde se koncentrovalo české myšlení a ve kterých se odehrála řada událostí, které formovaly naši národní identitu a kulturu.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/18/202349 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Proč nemáme u Vltavy české Silicon Valley? Legislativa hází vědě klacky pod nohy, tvrdí Konvalinka

Hlavní problém české vědy je, že tu sice máme excelentní vědu, skvělé ústavy a vynikající univerzitní pracoviště, ale pořád je jí málo a je obklopena průměrnými nebo podprůměrnými lidmi, soudí ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Jan Konvalinka.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/11/202349 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Bioetik: Neexistuje důkaz, že by homeopatie fungovala. Účinná látka je tak naředěná, že tam ani není

Optimismus konce 19. století chtěl z vědy učinit nové náboženství. „Tehdy věda měla sesadit náboženství z piedestalu. Pokud by ale dnes věda měla být novým náboženstvím, tak tady je spousta heretických sekt,“ říká host Leonarda Plus bioetik a katolický kněz Marek Orko Vácha.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/4/202349 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Mnoho z nás trpí samotou z množství. Jsme obklopeni lidmi, ale nemáme si s nimi co říct, míní Vojtko

Být sám nemusí nutně znamenat, že je člověk osamělý. A naopak, i někdo obklopený mnoha lidmi se může cítit sám. Rozdíl mezi dobrovolnou samotou a osamělostí objasňuje host Leonarda Plus párový terapeut Jan Vojtko.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/28/202348 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Poslechněte si celý exkluzivní rozhovor s mezioborovým akademikem Václavem Smilem

Teze o globálním byznyse a ekologii emeritního profesora Univerzity of Manitoba Václava Smila si považují i přední američtí byznysmani. Jeho pohled na fungování světa je vysoce respektován. Mezi oblíbeného autora ho řadí například i Bill Gates.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/21/202352 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Historický úspěch či selhání? Odborník popisuje, proč skončil zkušební start rakety Starship explozí

Dušan Majer ze serveru Kosmonautix.cz popisuje, z jakého důvodu skončil první zkušební start Superheavy Starship – největší a nejsilnější rakety všech dob – explozí. Inženýři týmu SpaceX jsou s letem spokojeni, protože získali cenná data. Není ale testování kosmických technologií metodou pokus-omyl neseriózní?Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/14/202349 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Ekonomka: Sociální stát je scénář pro slunné dny. V krizi budujme individuální a lokální solidaritu

Pro to, aby jakékoliv solidární aktivity byly úspěšné, tedy aby se eliminovala bída a společnost šla dopředu, je hlavní úzký vztah mezi dárcem a obdarovaným, věří historička ekonomie Antonie Doležalová.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/30/202349 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Konvalinka: Trauma i životní styl se mohou přenést na další generace. Mění se genetika, ale ne DNA

Epigenetika mění to, jak genetikové nahlížejí na lidský genom a jeho fungování. „Byl tu staletý spor, jestli existuje dědičnost získaných vlastností, nebo jestli jsme tabula rasa, tedy čistá deska po narození,“ popisuje počátky epigenetického vědeckého tázání biochemik Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/23/202349 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Seznamte se online, ale honem na offline rande, ať se nezamilujete do vlastní představy, radí Vojtko

Sociální sítě jsou dnes velmi častým prostředkem, jak se lidé seznamují a jak navazují vztahy včetně těch intimních. „Průšvih ale je, když vstoupíme do nějakého relevantního vztahu. Tam pak sociální sítě dělají velikou paseku,“ popisuje host Leonarda Plus párový terapeut Jan Vojtko.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/16/202350 minutes, 1 second
Episode Artwork

Sekularizace náboženství nezničila, jen ho proměnila, vysvětluje různé podoby spirituality Halík

Češi sami sebe označují za nejateističtější národ v Evropě. Je tomu ale skutečně tak? Odpověď nejen na tuto otázku se pokouší najít projekt Víra a přesvědčení nevěřících financovaný Templetonovou nadací.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/2/202349 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Jsou dvojí čelisti z filmu Vetřelec fikce? Stejné má muréna jihokarolínská, říká biolog

Čelisti, které uchvátí svou oběť a nelidskou silou ji rozdrtí, zpopularizoval režisér Steven Spielberg ve svém stejnojmenném snímku. A skutečně, rekordmanem v síle stisku je žralok lidožravý, který zuby vyvine sílu 19 tisíc newtonů. O dalším typu čelistí, také známém z filmu, hovoří host pořadu Leonardo Plus biolog a genetik Jaroslav Petr.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/26/202348 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Máme za sebou šestou nejteplejší zimu za posledních 248 let. Jaký to má vliv na planetu a ledovce?

Jaké dopady má klimatická změna na ledovce a jak jejich ubývání dále ovlivňuje další regiony? Hostem Leonarda Plus je polární ekoložka Marie Šabacká z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/19/202349 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Útočné drony s AI? Záleží jen na velkých státech, jestli touto cestou půjdou, říká vývojář

Drony a bezpilotní vozidla zažívají v posledních dekádách bouřlivý rozvoj. Probíhající válka na Ukrajině jasně ukazuje, jak tuto technologii lze využít, zvláště spojení dronů s umělou inteligencí (AI) je velmi silné a může být i zneužito.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/12/202349 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Zubní hygiena je důležitá i pro zdraví mozku, říká o Alzheimerově chorobě Jan Konvalinka

Alzheimerova choroba je stále neprobádaná a je to časovaná bomba naší stárnoucí populace, kde její výskyt roste. Co zatím vědci vědí o tomto degenerativním onemocnění centrální nervové soustavy, objasňuje host Leonarda Plus biochemik Jan Konvalinka.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/5/202349 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Sňatky z rozumu aneb Exkurz do manželství našich předků

Dívky a ženy všech dob se vždy na vdavky těšily a upínaly k nim i velké naděje. Jakou změnu znamenalo pro svobodnou ženu minulých staletí to, že vstoupila do svazku manželského? Hostem Leonarda Plus je historik a etnolog Martin Šimša, ředitel Národního ústavu lidové kultury.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/26/202349 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Česká společnost rozdělená není. Naopak, město je s vesnicí prorostlé jak krkovička, tvrdí Sedláček

Společnost je rozdělena, slýcháme teď velmi často ze všech stran spolu s různými vysvětleními. Co si o stavu české společnosti a demokracie, zvláště po proběhlých prezidentských volbách myslí ekonom a filozof Tomáš Sedláček?Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/19/202348 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Skloubit rodičovství a partnerství lze, musíme se to ale učit, říká terapeut Vojtko

Narození dítěte je zásadní změna, která promění naše životy na úrovni osobní, ale i partnerské. Jak skloubit partnerství a rodičovství, popisuje host Leonarda Plus párový terapeut Jan Vojtko.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/12/202348 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Proč někteří odmítali roušky a očkování? Selhala důvěra veřejnosti v politiky, soudí bioetik Vácha

Jak jsme viděli zvláště během pandemie covidu-19, důvěra veřejnosti ve vědu se zdá být otřesena. O tom, proč věřit vědcům, i kdy jim raději nevěřit, hovoří host Leonarda Plus Marek Orko Vácha, katolický teolog a kněz, ale také molekulární biolog a bioetik z Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/5/202349 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Prase je velká zkumavka, v níž se snadno smíchá ptačí chřipka s lidskou, varuje biochemik Konvalinka

Ptačí chřipka celosvětově ohrožuje populace divokého i člověkem chovaného ptactva. Její přenos na lidského hostitele je zatím vzácný a dojde-li k němu, jsou průběhy infekce bezpříznakové nebo s příznaky mírnými. Je tedy důvod se tohoto viru obávat?Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/22/202349 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Kosmonautika 2023. Na oběžné dráze kolem Země bude letos hodně rušno

Do vesmíru se chystá například hned několik kosmických turistů, kteří dokonce mají v plánu podniknout první amatérský výstup do volného kosmického prostoru. Nakolik je takový úkon nebezpečný, to se dozvíte v Leonardo Plus. Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/8/202349 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Jak se stavěl Chrám sv. Víta? Dlouho a hotový byl až 11 let po vzniku Československa

Chrám sv. Víta je symbolem nejen Prahy – stal se ikonickou značkou, takže si neuvědomujeme, že po staletí byl ruinou a dnešní podobu má až od roku 1929. Kdo ho dostavěl a za jakých okolností probere přímo na místě s architektem Zdeňkem Lukešem Markéta Ševčíková.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/1/202349 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Světová i česká astronautika už dlouho nezažila tak nabitý rok. Připomeňte si ho s Leonardem Plus

Potenciální český kosmonaut Aleš Svoboda se letos prosadil v konkurenci 22 tisíc soupeřů. I to je výrazný úspěch české kosmonautiky – dostat se z tak velké konkurence mezi 17 nejlepších. Zlatým hřebem pro uchazeče je vize letu na Měsíc.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/25/202249 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Nepřidělávejme si přes Vánoce další stres navíc, vypněme sociální sítě, radí terapeut Vojtko

Sociální sítě jsou dnes velkým problémem pro jakoukoliv generaci, tvrdí párový terapeut Jan Vojtko. Říká se o nich, že jde o první vynález lidstva, který si osedlal svého vynálezce. Jak s nimi tedy zacházet v náročném předvánočním a vánočním období?Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/11/202249 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Teoložka: Za pokračující sekularizaci Západu může kromě jiného brutální individualizace společnosti

Čím dál více obyvatel Západu ustupuje od přinejmenším formální příslušnosti k církvím a náboženským společnostem. Co stojí za tímto trendem, rozkrývá v pořadu Leonardo Plus teoložka a farářka Církve československé husitské Ivana Noble z Evangelické teologické fakulty UK.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/4/202249 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Sedláček: Svobodu si bereme sami. Přišli jsme o ni třeba tím, že jsme se nechali zatahovat na východ

O svobodě se v poslední době mluví častěji než dříve. Příčin je několik: válka na Ukrajině, ale i odeznívající pandemie covidu-19 nebo globální snahy o řešení klimatické krize. Často spoléháme na stát, že nám svobody zaručí či vrátí, ale je tu skutečně od toho?Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/27/202248 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Konvalinka: Pandemie posledních staletí přešly ze zvířat

Jak se věda poučila z téměř tří let boje s novým koronavirem SARS-CoV-2 a jeho variantami a mutacemi? Jaké nové mechanismy a strategie by mohly pomoci při léčbě chřipky a dalších virových infekcí?Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/20/202249 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Jaké to bylo žít jako poddaný, popisuje etnolog Šimša

Řemeslo bylo historicky zásadním lidským kapitálem, ale sloužilo také jako prostředek sociální mobility, zejména pro venkovské obyvatelstvo. Vyučit se a stát se z tovaryše mistrem se ale poštěstilo jen málokomu. S jakými překážkami zápasili naši předci při snaze o lepší živobytí?Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/13/202249 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Zdravý vztah nestojí na toleranci nebo kompromisech, ale na respektu, tvrdí párový terapeut Vojtko

Tolerance ve 21. století už nemá místo, tvrdí párový terapeut Jan Vojtko. Ten v pořadu Leonardo Plus hovoří nejen o tom, co je ve vztahu dvou osob potřeba, aby byl pevný, obohacující a především odolal času.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/6/202249 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Opravme jen to, co se pokazilo. Žádné vylepšování člověka, navrhuje pravidla editace genomu bioetik

Metoda editace genomu zvaná CRISPR se neustále vylepšuje, narůstají možnosti i konkrétní příklady jejího využití. Víme už ale jako společnost, kde nakreslit červenou čáru, za kterou tuto technologii nepustit?Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/30/202249 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Zapomněli jsme, že půda je grunt, i když jsme ještě nedávno žili ve stínu hladu, říká Václav Cílek

Ne nadarmo se říkalo zemědělským statkům grunt, přičemž půda je jeho základním kamenem. Jaký vztah k půdě má moderní člověk a jak se liší od vztahu našich předků? „Co se vytratilo, je vztah k půdě jako k živitelce,“ říká v pořadu Leonardo Plus. Podle něj byla dříve půda a potraviny pro všechny lidí všech věků to nejzákladnější, o co se snažili. „I v dobrých letech zemědělství pracovala s přebytky okolo 10 procent,“ poukazuje.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/29/202249 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Létajícím dronem se nejdříve svezete za osm či deset let, říká jejich vývojář Zakucia

Drony považujeme sice za osobní dopravu budoucnosti, zatím se ale uplatňují především v jiných oblastech. Proč stále nejsou v ostrém provozu a kdy se konečně svezeme dronem, naznačí host Leonarda Plus vývojář dronů Ján Zakucia z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/23/202249 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Doležalová: Lidé v krizi příliš spoléhají na stát a nepřemýšlejí nad tím, že by něco udělali sami

Slovo krize se na nás valí odevšad a se všemi možnými přívlastky. Jaké jsou její hlubší příčiny a jaké jsou možnosti adaptace na ni, vysvětluje v Leonardu Plus historička ekonomie Antonie Doležalová.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/16/202248 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Je tajuplný a zatím o něm skoro nic nevíme. Dlouhý covid ale existuje, tvrdí biochemik Konvalinka

Jak věda předpověděla, covid-19 tu s námi zůstane a musíme se s ním naučit žít. I přes účinné vakcíny a léky zabraňující šíření viru v těle se ale lékaři stále častěji potýkají s tzv. dlouhým covidem. Co o něm zatím víme?Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/9/202248 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Pevné a lehké kosti, účinnější svaly a plíce, bleskurychlý mozek, chválí létající ptactvo biolog

„Ptačí křídlo je velmi složité a dá se říct, že dodnes nevíme, jak přesně funguje,“ tvrdí v pořadu Leonardo Plus biolog a genetik Jaroslav Petr. Jak vlastně ptáci létají a jak je k tomu jejich tělo přizpůsobeno?Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/2/202249 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Cílek: Plynový blackout je hrozivá věc. Může trvat týdny až měsíce, v případě velkých měst i rok

Krize je poslední měsíce snad nejčastěji skloňované slovo napříč společností. Mluví se o krizi energetické, klimatické, obilné nebo válečné. Jak se právě na energetickou krizi může konkrétní člověk připravit v době, kdy jsou reálné hrozby nedostatku či výpadků energií?Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/18/202249 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Vraťme se k zimnímu oblečení našich předků. Vyměňme doma triko za košili a svetr, radí etnolog Šimša

„Lidé nejsou poprvé na světě, všechno už v minulosti zažili a vždy byli nuceni se s danou situací popasovat,“ tvrdí historik a etnolog Martin Šimša. Jak tedy naši předci zvládali přežít dlouhé a kruté zimy bez moderních vymožeností a zemního plynu?Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/11/202249 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Program Artemis: Návrat člověka na Měsíc, zbudování stanice Gateway, hledání vody a mnohem víc

Americká NASA i Evropská vesmírná agentura se vrací na Měsíc. K tomu by měl sloužit program Artemis. Co o něm zatím víme, přibližuje v Leonardu Plus popularizátor kosmonautiky a šéfredaktor serveru Kosmonautix.cz Dušan Majer.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/4/202249 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Terapeut Vojtko: Debaty o penězích ve vztahu jsou těžké. Neumíme je, ale každého z nás se dotýkají

Inflace a taky náklady na život neustále rostou. Peníze už nyní jsou a budou tématem pro stále větší část společnosti. To, jak ovlivní lidské vztahy, odhaduje v Leonardu Plus párový psychoterapeut Jan Vojtko. „O penězích si neumíme povídat. Někdo to zvládá lépe, jiný hůře, ale když to shrnu, je to pro nás velmi komplikované,“ uvádí.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/28/202249 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Zvrhlý Západ je fikce. Potratů, rozvodů i alkoholismu je v Rusku mnohem víc, míní kněz Halík

V těchto dnech si připomínáme 54. výročí srpnové invaze „bratrských“ vojsk do Československa. „Hlavním důvodem současné ruské agrese na Ukrajině je to, že Rusko je v situaci hospodářské, morální i demografické krize. A aby se oligarchové kolem Putina mohli v takové situaci udržet, musí národu nabídnout nějakou tu strhující vizi,“ soudí katolický kněz a teolog Tomáš Halík, který přemýšlí o kořenech ruské agrese. Takovou vizí je podle něj nostalgie po imperiální důležitosti.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/21/202249 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Hostem Leonarda Plus je lékárník Stanislav Havlíček

Mnohé léky, které dnes používáme, vzešly z bylin a rostlin. Dozvíte se jak se zrodilo opium a z něj následně morfin, jaký potenciál má konopí a proč se můžete předávkovat i vrbovou kůrou. Moderuje Andrea Skalická.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/31/202249 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Na srážky s mikrometeoroidy je Webbův teleskop připraven. Cenná data bude posílat dál, věří expert

Vesmírný teleskop Jamese Webba si během prvních měsíců provozu vysloužil jen chválu. Nejen vědecký svět je doslova ohromen daty, která poskytuje, a to jsou pozorování teprve v počátcích. Přesto ale má za sebou první a rozhodně ne poslední srážku s vesmírným objektem, který poškodil jeho část.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/24/202249 minutes, 1 second
Episode Artwork

Hostem Leonarda Plus je David Jilich, vedoucí HIV centra Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice na Bulovce

Virus HIV už dnes není takovým strašákem jako kdysi. Lidé, kteří pravidelně užívají moderní léčbu, mohou vést běžný život. Přesto se setkávají s řadou překážek. Moderuje Andrea Skalická.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/17/202223 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Svaly, které pomáhají hmyzu létat, pracují jako samopal, říká biolog Petr

Člověk může nejen ptákům závidět schopnost létat, protože přinejmenším stejný obdiv zaslouží hmyz. O jeho leteckých dovednostech vypráví host Leonarda Plus biolog a genetik Jaroslav Petr.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/10/202249 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Na mytické hoře Blaník s popularizátorem vědy Václavem Cílkem

Popíše fenomén oblasti Středočeského masivu z mnoha kulturně-historických, ale také přírodovědných úhlů pohledu. A řeč bude také o bájích a pověstech, která jsou s horou Blaník spojené. S mikrofonem ho doprovází Tereza HrstkováVšechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/3/202250 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Nepředepsat antibiotika je dnes těžší než je předepsat automaticky, říká infektolog

Dostáváme se do situace, kdy antibiotika, která jsme měli k dispozici, přestávají fungovat. Je to velký problém, o kterém by se mělo nejen mluvit, ale i začít v této věci konat, uvádí v pořadu Leonardo Plus infektolog Milan Trojánek z Nemocnice na Bulovce.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/26/202249 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

O tom, jak vypadá současná architektura hlavního města Prahy, se vedou léta diskuse i spory

Jedni tvrdí, že Praha je jedna z mála metropolí, které zoufale chybí dotek opravdu moderní současné architektury a stává skanzenem. Druzí tvrdí, že Praha je z urbanistického hlediska natolik výlučný, že by její tvář excentrické nové stavby poškodily.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/19/202248 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

S popularizátorem vědy Václavem Cílkem na kopci Vlhošť kousek od České Lípy

Na jeho tajemství, historii a na to, proč kopec tolik lidi přitahuje, se ptala Tereza Hrstková.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/12/202250 minutes
Episode Artwork

Mrtví se dřív nepochovávali hned – šlo o jakési preventivní opatření, popisuje etnolog

Naši předkové byly se smrtí konfrontováni mnohem častěji než my dnes. Jak vnímali a prožívali nemoc, umírání a smrt? Hostem Leonarda Plus je etnolog Martin Šimša, ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici. „Lidé se snažili – s vědomím, že smrti nedokážou zabránit – alespoň nějak podchytit to, co jí předchází a následuje,“ myslí si vědec. Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/5/202249 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Na oběžnou dráhu Země se vydala už jedenáctá česká družice, vynesla i Hurvínka

Ve středu se na oběžnou dráhu kolem Země vydala už v pořadí jedenáctá česká družice Planetum 1. Stojí za ní sdružení pražských hvězdáren a planetária, a její účel bude čistě popularizační a naučný. Na palubě nese například kameru na snímání zemského povrchu nebo figurku Hurvínka. Vedoucího projektu Planetum-1 Jana Spratka vyzpovídá Ondřej Novák.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/29/202249 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Mluvme a sdílejme válku s dětmi, radí psychoterapeut

Jak mluvit s dětmi a dospívajícími o současné válce na Ukrajině, navíc ve stínu postcovidové doby a ekonomických a enviromentálních hrozeb, které také tíží svět? Hostem Leonarda Plus je dětský psychoterapeut Peter Pöthe. „Já bych o tom mluvil pořád. Je to aktuální a pro děti je to lekce životní, která by se neměla popírat. Jde o situaci, která se nedá srovnat s ničím, co jsme zažili my,“ uvádí psycholog.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/22/202249 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Tomáš Halík: Přibývá těch, kteří víru nechápou jako ideologii, ale jako cestu na hloubku

Doby, kdy společnost sama sebe dělila na věřící a nevěřící, je dávno pryč. V co věří moderní člověk a jak složité je lidské hledání odpovědí, které dříve dávala náboženství, přibližuje teolog, filozof a katolický kněz Tomáš Halík: „Už v 50. letech minulého století badatelé narušili představu, že náboženství je nějaký jeden celek. Já se ve svých knihách snažím ukázat, že pojem náboženství – stejně jako pojem ateismus – odkazuje k obrovské a pestré škále lidí.“Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/15/202249 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Počasí a válka? Meteorologická data jsou strategická, ta z Ukrajiny teď nemáme, říká klimatolog

Válka na Ukrajině má dopad i na určování počasí, přibližuje klimatolog a meteorolog Petr Dvořák: „Ukrajina je velká země, po evropské části Ruska je to vlastně největší evropská země. Je tam proto dost meteorologických stanic, které pokrývají její území.“ K těm ale kvůli válce teď nemáme přístup: „Samotná data jsou strategickou záležitostí. Kdybyste je poskytovali i nepříteli, věděl by, jaké je někde počasí. Mohl by si naplánovat například letecký útok.“Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/8/202249 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Ruská armáda je pojízdná výstavka malého počtu moderní techniky a velkého počtu skladových zbraní

„Ruská armáda je armádou přinejlepším z devadesátých let a ukrajinská z let osmdesátých. Obě armády mají moderní zbraně, ale páteř obou tvoří staré sovětské zbraně, které tahají ze skladů,“ přibližuje publicista a vojenský analytik Jiří Vojáček. I ty nejmodernější ruské tanky, které byly nasazeny ve válce Ukrajiny s Ruskem, jsou jen hluboce modernizované verze tanku T-72, který byl vyvíjen už od šedesátých let. „Rusové na Ukrajině nic modernějšího nemají,“ zdůrazňuje Vojáček.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/1/202249 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Válka není biologická nutnost. Na rozdíl od zvířat člověk používá psychický teror, popisuje biolog

„Jestli je nějaký skutečně válečnický živočich, tak jsou to mravenci, Jejich zahraniční politika spočívá ve snaze zlikvidovat soupeře. Kdyby měli mravenci nukleární zbraně, tak by zničili svět během prvního týdne,“ odhaduje biolog Jaroslav Petr. Podle něj mravenci vedou skutečné války, ne jen nějaké konflikty, při kterých se ostatní zvířata pošťuchují, přetlačují, nebo když se perou samci o samice.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/24/202250 minutes
Episode Artwork

Zjišťujeme, že i v bylinách jsou látky, které mohou mít nepříjemný vliv, přiznává farmaceut Havlíček

Mnohé léky, které dnes používáme, vzešly z bylin a rostlin. Lékárník Stanislav Havlíček říká, že se setkává s odmítáním standardních léčiv, někteří pacienti nechtějí „jíst tu chemii“. „Účinné látky obsažené v bylinách jsou do určité míry zdraví prospěšné, ale některé obsahují stopové množství látek, které neprospívají. A jak se zlepšují analytické metody, tak dokážeme v některých bylinách najít i látky, o kterých jsme dřív ani nevěděli, že tam jsou,“ upozorňuje.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/17/202249 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Cílek: Půdu zachrání malá opatření, poučme se z historie

„V současné době máme pocit, že je nadbytek potravin, protože samoobsluhy jsou plné a jídlo je v dnes nejlacinější za mnoho století,“ říká geolog Václav Cílek. V Leonardu Plus vysvětluje, jak se různé civilizace snažily zabránit erozi a jak se kvalita zemědělství projevovala na stavu společnosti. Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/15/202249 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Klimatolog: Snaha zatím na poklesu emisí vidět není. K uhlíkové neutralitě potřebujeme i krajinu

Přestože se lidstvo globálně snaží o snižování emisí skleníkových plynů a uzavírá k tomuto účelu různé dohody, za posledních třicet let k žádnému globálnímu snížení nedošlo, upozorňuje klimatolog Radim Tolasz: „Lidstvo ročně vyprodukovává neuvěřitelných 60 gigatun skleníkových plynů. To je za posledních deset let nárůst o dvanáct procent.“Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/10/202249 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Debata vojenských expertů: Proč Rusku nevyšla blesková válka a jakými zbraněmi ničí Ukrajinu

Operace se nevyvíjí, jak si Kreml představoval. Generál František Mičánek a historici Jan Slavíček a Václav Kyncl v Leonardu Plus hodnotí dosavadní ruskou taktiku i používané zbraně, vrací se k historii vojenství a hledají poučení z minulosti. Shodují se, že ruská armáda podcenila Ukrajinu a přecenila své síly, případně obojí. „Ukrajina získává zpět dobytá území. To je něco naprosto nevídaného a jde o fantastický výsledek ze strany tohoto malého národa,“ tvrdí historik Kyncl.Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/3/202249 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Západ se ve vesmíru bez Ruska obejde, ale Moskva přijde o příjmy ze spolupráce, říká popularizátor

Sankce, kterými svět trestá Rusko za invazi na Ukrajinu, dopadají také na kosmický průmysl. „Své základy má sice ve vojenství a první peníze do kosmického průmyslu chodily z armády, ale dnes jde spíš o prestiž,“ hodnotí ruské angažmá ve vesmíru popularizátor kosmonautiky Jan Spratek. „Aktuální stav ruského kosmického rozvoje se zasekl a Rusko především spoléhá na body z minulosti. Kdo ví, kam se to posune, ale možná to zůstane tam, kde to je.“Všechny díly podcastu Leonardo Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/27/202249 minutes, 28 seconds