Winamp Logo
Kulturna panorama Cover
Kulturna panorama Profile

Kulturna panorama

Slovenian, Current Affairs, 1 season, 165 episodes, 5 days, 19 hours, 20 minutes
About
Oddaja je mozaična, sestavljena iz prispevkov o izbranih aktualnih dogodkih s področja kulture tekočega tedna in napovedjo dogodkov prihodnjega. Prispevki so praviloma v obliki pogovorov z umetniki ali poznavalci posameznih področji ali prireditev. Uredniki oddaje Kulturna panorama se menjujejo in vsak ji da svoj osebni pečat.
Episode Artwork

Vilenica 2024, Slavnostne igre v Salzburgu...

Teme tokratne Kulturne panorame: - Vilenica 2024 (Vlado Motnikar) - Slavnostne igre v Salzburgu (Dejan Juravić) - Nova sezona mednarodnega bralnega projekta Naša mala knjižnica in bralna pismenost (Aleksander Čobec) - Equrna predstavlja štiri generacije: to so Zmago Lenardič, Ksenija Čerče, Staš Kleindienst, Gašper Capuder - Galerija Murska Sobota (Lidija Kosi) - Razstava Stupica – od dedka do vnukinje, Galerija Velenje (Metka Pirc) Glasbena oprema Tina Ogrin, bralec Bernard Stramič, ton in montaža Klara Otorepec, redakcija Staša Grahek.
9/7/202449 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Denis Škofič, dobirnik Veronikine nagrade, Boris A. Novak, dobitnik zlatnika poezije; festivalla Vilenica in Mesto knjige, razstava Zapri oči v Equrni, ljubljanska Drama preseljena

Pesnik Denis Škofič je dobitnik Veronikine nagrade, Borisa A. Novaka je prejel zlatnik poezije. V galeriji Equrna je razstava Nike Špan in Richarda Whitlocka z naslovom Zapri oči. Napovedujemo festivala Vilenica in Mesto knjige, o ljubljanski Drami, ki je zapustila svojo matično hišo, pa bo govorila ravnateljica Vesna Jurca Tadel.
8/31/202453 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Dnevi poezije in vina in drugi festivali

Dnevi poezije in vina s častnima gostjama in slovenskim avtorjem v fokusu ter odprtim pismom Evropi, za povrhu pa še trije prispevki o gledališkem, fotografskem in pripovedovalskem festivalu ter nekaj dodatnih besed o poeziji. Avtorji prispevkov Staša Grahek, Helena Kodrič Cizerl in Gregor Podlogar; Ana Lorger, Iza Pevec in Jože Žura, glasbena oprema Tina Ogrin, ton in montaža Timon Gerželj, redakcija Vlado Motnikar.
8/24/202453 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Pred nami je 21. Pranger – festival kritike, prevoda in branja poezije

Na Rožniku nad Ljubljano so prejšnjo nedeljo slovesno podelili letošnjo nagrado kresnik. Kot je znano, jo je prejela Anja Mugerli za roman Pričakovanja. Predstavljamo razstave, ki so na ogled v ljubljanski Cukrarni, v galeriji Dessa in v piranski Hiši Tartini, podrobneje pa tudi o letošnjem Prangerju – festivalu kritike, prevoda in branja poezije. Avtorji prispevkov: Sašo Puljarević, Žiga Bratoš, Petra Tanko, Aleksandra Saška Gruden in Tadeja Krečič; glasbena oprema: Tina Ogrin; ton in montaža: Maks Pust; redakcija: Tina Kozin.
6/29/202449 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Zaživela je COBISS Ela

Na spletu je zaživela prva javna platforma za izposojo elektronskih knjig v Sloveniji COBISS Ela. V Galeriji Škuc v Ljubljani je na ogled razstava AUSSTELLUNG! LAIBACH KUNST 1980–1984. V Centru Rog v Ljubljani s pregledno razstavo obeležujejo 20-letnico delovanja kolektiva Oloop. Predstavljamo avtobiografijo januarja preminulega igralca Jurija Součka, ki je izšla pred dnevi. Naslov je Glej ga, Součka! Poročamo tudi o ustanovitvi prve slovenske literarne agencije za avtorske pravice Ljubljana Literary Agency, ki je nastala s podporo Založbe Pivec. Bralec Igor Velše, glasbena oprema Tina Ogrin, ton in montaža Mirta Berlan, redakcija Staša Grahek.
6/22/202454 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Borštnikovo srečanje se sklepa, podeljene Župančičeve nagrade, napoved trienala sodobne umetnosti U3 in Spider festivala radikalnih teles in več...

Ta teden so našo pozornost pritegnili: iztekajoči se 59. festival Borštnikovo srečanje, Župančičeve nagrade mesta Ljubljana in nagrade na festivalu Lirikonfest, prihajajoči trienale sodobne umetnosti U3, Spider festival radikalnih teles, mednarodni plesni festival Baletne noči ter Razvojna strategija za sodobni ples, ki jo je za naslednje štiriletno obdobje sprejelo Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije. Vabimo vas k poslušanju!
6/15/202449 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Dobitnica nagrade kritiško sito, nagrajenec vilenice in začetek tekmovalnega programa na 59. Borštnikovem srečanju

V oddaji Kulturna panorama boste najprej izvedeli več o Ani Pepelnik in njeni pesniški zbirki To se ne pove, za katero je prejela nagrado kritiško sito. Znan je tudi nagrajenec 39. mednarodnega literarnega festivala Vilenica, ki bo letos potekal od 2. do 7. septembra. Odpravili se bomo v Maribor, kjer se začenja tekmovalni program 59. Borštnikovega srečanja. Povabili vas bomo še na razstavo Neznano kraljestvo s podnaslovom Ilirija ali kar hočete v Mestni muzej ter na dva zanimiva festivala. Vabljeni k poslušanju. Avtorji prispevkov: Gregor Podlogar, Vlado Motnikar, Brigita Mohorič, Marko Golja, Špela Šebenik in Aleksander Čobec; glasbena oprema: Tina Ogrin; tonski mojster: Vjekoslav Mikez; redaktorica: Ana Rozman.
6/8/202446 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

250. obletnica NUK-a, Cankarjeva nagrada Denisu Škofiču, začetek Borštnikovega srečanja ...

Posvečamo se 250. obletnici Narodne in univerzitetne knjižnice. V četrtek zvečer je dobil Denis Škofič Cankarjevo nagrado za pesniško zbirko Tuskulum. Kaj bomo gledali in kaj se bo dogajalo na 59. Borštnikovem srečanju v Mariboru - začne se v ponedeljek, vemo pa že, da dobi Borštnikov prstan igralec Branko Šturbej. Pogledamo v Muzej sodobne umetnosti Metelkova, tam je razstava Ozvezdja mnogoterih želja: Ob vzhodnem obzorju, in v Etnografski muzej v Ljubljani na razstavo Azija sredi Ljubljane. Spremljali smo simpozij ob stoti obletnici rojstva umetnostnega zgodovinarja profesorja Naceta Šumija.
6/1/202454 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Plečnikove, Valvasorjeve nagrade, desetnica, 40 let Druge godbe

Kulturna panorama nam bo tokrat predstavila najnovejše Plečnikove in Valvazorjeve nagrajence ter dobitnico desetnice. Druga godba praznuje 40 let, dogajata se festivala Rdeči revirji in Svetlobna gverila, v ljubljanski Mestni galeriji razstavlja Mladen Stropnik.
5/25/202455 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Slovensko narodno gledališče Nova Gorica praznuje

- Slovensko narodno gledališče v Novi Gorici; 30 let od odprtja nove gledališke stavbe in 20 let od pridobitve statusa narodnega gledališča - Valter Pregelj - mednarodni dan muzejev - Ana Rozman - Festival BIG Arhitektura Ljubljana - Žiga Bratoš - Trienale umetnost in okolje EKO 9 v Mariboru - Sara Zmrzlak - BiFest - LGL Showcase mladih lutkarjev v Ljubljani - Magda Tušar - začetek sezone v antičnem gledališču v Sirakuzah na Siciliji - Janko Petrovec Glasbena oprema Tina Ogrin, ton in montaža Timon Gerželj, redakcija Staša Grahek.
5/18/202451 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Po deželi stečkov, nagrada skupine OHO, Svobodna Palestina

Začenjamo s podporo prizadevanjem slovenskih založnikov proti krčenju javnih sredstev za knjigo, ki jo je izrazilo evropsko združenje založnikov. Nezadovoljstvo večjega dela slovenskih založb izhaja iz rezultatov štiriletnega razpisa in pričakovanja, da bo po gostovanju Slovenije na knjižnih sejmih v Frankfurtu in Bologni, slovenska knjiga deležna večje podpore. V Atriju ZRC so odprli fotografsko razstavo Po Deželi stečkov, skrivnostnih srednjeveških nagrobnikov na območju Bosne in Hercegovine, na Hrvaškem, v Črni gori in Srbiji. Slovenski etnografski muzej 60-letnico Muzeja neevropskih kultur v Goričanah obeležuje z razstavama Prepletenost svetov: Zunajevropske zbirke v obdobju neuvrščenosti in Popotovanja spominov preko krajin Alžirije v 60. letih 20. stoletja. V Centru in galeriji P74 pa na skupni razstavi predstavljajo nominiranke in nominiranca za nagrado skupine OHO: letos so to Maja Bojanić, Lucija Rosc, Dominik Štibernik in Nežka Zamar. Končujemo z Gibanjem za pravice Palestincev, ki ob obletnici nakbe pripravlja serijo dogodkov Svobodna Palestina.
5/11/202449 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Manca Juvan v Ljubljani, v Zagrebu Tomislav Gotovac

Teme tokratne oddaje so razstava Manca Juvan: Istanbul - obrazi svobode v Moderni galeriji v Ljubljani, razstava Tomislava Gotovca v MSU Zagreb ter razstava Slovenska literarna moderna v češkem okolju v Vili Zlatica. Pozornost namenjamo tudi Fotohiši Pelikan v Celju in 30-letnici Teatra Trotamora na Koroškem. Odprt pa je tudi natečaj za najboljšo kratko zgodbo Programa Ars za nagrado lastovka. Avtorji prispevkov Gregor Podlogar, Aleksandra Saška Gruden, Vlado Motnikar, Matija Mastnak, Mateja Železnikar in Matej Juh, glasbena oprema Tina Ogrin, tonski mojster Blaž Kumše, redaktor Vlado Motnikar.
4/27/202450 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Kulturna panorama

V Kulturni panorami tokrat o jubilejnem, 60. beneškem bienalu, povzemamo pa tudi vtise s 56. mednarodnega srečanja pisateljev PEN na Bledu. Obiskali smo literarni festival 27. Slovenski dnevi knjige v Mariboru in prisluhnili gostu Kritičnega kabareta Cankarjevega doma pakistansko-britanskemu intelektualcu Tariqu Aliju. Izpostavljamo še jubilej mariborske Foto galerije Stolp. Avtorji prispevkov: Iza Pevec, Aleksander Čobec, Tamara Zupanič Čučnik, Urban Tarman, Brigita Mohorič; glasbena oprema: Tina Ogrin; tonski mojster: Vjekoslav Mikez, redaktorica: Tina Kozin.
4/20/202447 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Po Bologni in Tednu slovenske drame...

4/13/202453 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

61. knjižni sejem v Bologni, odprtje Rafutskega parka, Glazerjeve nagrade

4/6/202451 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Stanovske nagrade ZDUS, razgrnitev slovenske predstavitve na beneškem bienalu in nova stalna postavitev na Blejskem gradu

3/30/202448 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Klavdij Sluban v ljubljanski Galeriji Jakopič, konec Fabule, napoved Tedna slovenske drame...

3/23/202452 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Dimenzije, pripovedi, pisave, Dobre novice in še kaj

3/16/202445 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Kroples in Jeraj, Koroška v Ljubljani, Pevčevi filmi ...

– Zbirka Kroples v Narodni galeriji – razstava Zmaga Jeraja v MGLC – Koroški kulturni dnevi v Ljubljani – retrospektiva filmov Metoda Pevca v Bergamu – cikel Neuklonljive v Slovenski kinoteki – 29. seja Nacionalnega sveta za kulturo – o selitvi SNG Drama
3/9/202452 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Razstavi Marie Lassnig in Roberta Černelča, festivala Fabula in Rdeče zore, Dnevi komedije ter prihajajoči sejem knjig in ilustracij ob 8. marcu

V Ljubljani sta se začela dva uveljavljena mednarodna festivala – Fabula, eden naših največjih literarnih festivalov, in Rdeče zore, feministični in kvirovski festival, v Celju so se s podelitvijo nagrad sklenili Dnevi komedije, v prestolnici so odprli tudi dve razstavi, v Cankarjevem domu se predstavlja avstrijska umetnica Maria Lassnig, v Mestni galeriji Ljubljana pa slovenski umetnik Robert Černelč, na koncu pa predstavljamo še sejem knjig in ilustracij, ki ga ob 8. marcu pripravljata Center ilustracije in Pisarna Ljubljane, Unescovega mesta literature.
3/2/202445 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Prihaja 21. festival Fabula, nova strategija za sodobni ples, v Italiji tri slovenske knjige za otroke, prenovljena razstava o kmečkih uporih v Posavskem muzeju Brežice, razstava del Vincenta van Gogha v tržaški Revoltelli, pogovor s pisateljico Gedo Blee

Napovedujemo festival Literature sveta - Fabula, prredstavljamo Razvojno strategijo za sodobni ples, ki so jo izoblikovali na Kulturnem ministrstvu. V Italiji so z uspehom izšla tri slovenska dela za otroke, v Posavskem muzeju Brežice so odprli prenovljeno stalno razstavo Puntarija - Kmečki upori in Posavje v 16. stoletju. V Slovenijo je prišla Gerda Blees nizozemska pesnica, pisateljica in raziskovalka, v tržaškem muzeju Revoltella razstava del Vincenta van Gogha.
2/24/202450 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Panoramski razgled po kulturi se začenja z Razširjenim vidom

- Razširjeni vid, razstava v Cukrarni - The Miha Artnak, razstava v Vžigalici - Sreča in veselje na fotografijah Marjana Cigliča na Ljubljanski gradu - Razmislek o financiranju gledališč - Ivan Hribar - Javno. Ustvarjalno. Zasebno - Ponikovske mačkare, razstava v SEM-u
2/17/202454 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

V javni razpravi je predlog Nacionalnega programa za kulturo

V Kulturni panorami tokrat o tem, kako smo zaznamovali kulturni praznik, o predlogu novega Nacionalnega programa za kulturo, o festivalu Dnevi komedije v Celju in ciklu literarnih večerov Salon z razgledom, ki se bodo zvrstili v Ljubljani. Predstavljamo tudi knjigo Inkunabule v Novi Gorici in razstavo Vojaška poljska bolnišnica – Feldspital 808, ki je na ogled v Parku vojaške zgodovine v Pivki. Avtorji prispevkov: Urban Tarman, Aleksander Čobec, Matija Mastnak, Sašo Puljarević, Karin Zorn Čebokli, Sabrina Mulec, glasbena oprema: Tina Ogrin, tonski mojster: Vito Plavčak, redakcija: Tina Kozin.
2/10/202448 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

160 let Slovenske matice, razstave Nekoč je bil Gutenwerd, Plečnik in Ljubljana: urejanje odprtega prostora ter Spekter, gledališki festival RUTA in Trubarjevo priznanje 2023

Letos mineva 160 let od ustanovitve Slovenske matice, v Ljubljani so odprli dve razstavi, v Narodnem muzeju Nekoč je bil Gutenwerd, v Plečnikovi hiši pa Plečnik in Ljubljana: urejanje odprtega prostora, tudi v Mariboru so odprli novo razstavo in sicer ob 70. obletnici Umetnostne galerije Maribor, v Mestnem gledališču ljubljanskem se je začel gledališki festival RUTA, ob koncu pa boste še izvedeli, kdo je prejemnik Trubarjevega priznanja za leto 2023 in kaj prinaša letošnja proslava ob kulturnem prazniku.
2/3/202455 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Šeligo, Vatovec, YuFu itd.

- ob 20. obletnici smrti Rudija Šeliga, - Jaka Vatovec, razstavi v Škucu in Alkatrazu, - Cikel YUFU, Maska, - teden pisanja z roko, - 90-letnica Glasbenonarodopisnega inštituta, - 50-letnica Galerije Božidar Jakac.
1/27/202450 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Napovedujemo 54. Teden slovenske drame

Napovedujemo 54. Teden slovenske drame in enega večjih projektov uradnega programa GO! 2025 z naslovom Nezmožni umreti. Predstavljamo arheološko najdišče Tičnica pri Vrhniki. Opozarjamo na 70-letnico Umetnostne galerije Maribor ter na razstavi Silva lapídea, Čezmejno sodobno kiparstvo, ki je na ogled v Novi Gorici, in Srebrne igre 1984, ki so jo ob 40. obletnici olimpijskih iger v Sarajevu odprli v Muzeju novejše in sodobne zgodovine v Ljubljani. Avtorice prispevkov so Tadeja Krečič, Petra Tanko, Nina Brus, Aleksandra Saška Gruden, Špela Šebenik in Petra Kos Gnamuš. Glasbena oprema Tina Ogrin. Ton in montaža Vito Plavčak, redakcija Staša Grahek.
1/20/202450 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Ujma, Zlomil sem si čas, Sreda v sredo, obletnice in Sivo na sivem

V Centru sodobnih umetnosti Celje so v letu 2023, ko so s številnimi dogodki obeležili 60 let delovanja Likovnega salona in 30 let delovanja Galerije sodobne umetnosti Celje, predstavili še monografijo s pregledom delovanja zadnjih trideset let. Dogajanju na področju vizualnih umetnosti se bomo približali tudi z razstavo Petra Koštruna Zlomil sem si čas, se srečali s skupino Sreda v sredo, nagrajenko občinstva 35. grafičnega bienala Ljubljana, in se ob razstavi Alena Ožbolta Srebrna okna pozanimali o teoretskem izhodišču razstave in cikla predavanj z naslovom Sivo na sivem. Novo leto pa prinaša tudi novo Besedo leta. Vabimo vas k poslušanju!
1/13/202441 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

2024 - leto številnih jubilejev

Prva kulturna panorama v letu 2024 izpostavlja številne jubileje: praznujemo leto Rudolfa Maistra, 1500 let od nastanka Kopra in 160 let Slovenske matice. Čaka nas častno gostovanje na knjižnem sejmu v Bologni, na beneškem bienalu pa nas bo s posebnim projektom zastopala konceptualna umetnica Nika Špan. Avtorji prispevkov: Gregor Podlogar, Tjaša Lotrič, Vlado Motnikar, Aleksander Čobec, Iza Pevec, Petra Kos Gnamuš, glasbena oprema: Tina Ogrin, tonska izvedba: Maks Pust, urednica: Tina Kozin.
1/6/202444 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Kultura in umetnost v letu 2023

Osrednji kulturni dogodek leta, če ne že desetletja, je bilo častno gostovanje Slovenije na Frankfurtskem knjižnem sejmu, največji slovenski kulturni dogodek v tujini doslej. Na mestu nekdanje tovarne Rog v Ljubljani so odprli kreativno in družabno središče Center Rog. Začela se je prenova ljubljanske drame. Obljube o začetku druge zgradbe Narodne in univerzitetne knjižnice pa se tudi letos niso uresničile. Kateri so bili filmi, razstave, predstave, koncerti in knjige leta, ki jih priporočamo tudi v prihodnje. O vsem tem v oddaji, v kateri bomo pregledali osrednje dogodke na področju kulture in umetnosti v letu 2023.
12/30/202350 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Severjeve nagrade, Vesna, So_obstoj, Radio Študent, Porabske litere

– Severjeve nagrade, – Vesna, še vedno mlada – razstava v NUK-u, – So_obstoj, razstava v Mestni galeriji, – Brez nagobčnika: Radio Študent – že od 1969, – Literarni natečaj Porabske litere
12/23/202355 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Novi / stari predsednik Društva slovenskih pisateljev Dušan Merc, arheološka izkopavanja ob SNG Drama Ljubljana...

Nekaj minut bomo namenili novemu / staremu predsedniku Društva slovenskih pisateljev Dušanu Mercu. Spregovorili bomo o dveh razstavah - v Narodni galeriji v Ljubljani so na ogled risbe Janeza Potočnika, umetnika s preloma 18. in 19. stoletja, v ljubljanski galeriji Equrna pa so odprli razstavo Uroša Weinbergerja. Slišali boste, kako potekajo arheološka izkopavanja okrog ljubljanske Drame, o čemer bo več povedala vodja raziskav Maja Lavrič z Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Povabili pa vas bomo tudi k spremljanju Evroradijskega božičnega dne, ki ga bomo jutri prenašali na programu Ars. Kulturno panoramo z glasbo opremlja Tina Ogrin. Za mešalno mizo je Vjekoslav Mikez, pred mikrofonom pa Staša Grahek.
12/16/202348 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Znani so Prešernovi nagrajenci za leto 2024

V začetku tedna so razglasili prejemnika Prešernove nagrade za življenjsko delo in nagrajence Prešernovega sklada. V oddaji pa tudi o prejemnikih nagrad in priznanja Ivane Kobilca, o bibiliofilski izdaji Mojstri slovenskega impresionizma in dveh novih razstavah. Ogledali smo si pregledno razstavo Aleksandre Vajd v MSUM in razstavo Slovenski punk in fotografija v Cankarjevem domu. Minute pa namenjamo tudi literatu Aleksandru Hemonu, ki se je ta teden mudil v Sloveniji.
12/9/202348 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Osrednja razstava ob Ravnikarjevem letu

Dan pred Prešernovim rojstnim dnem in tem veselim dnevom kulture, gledamo v Kulturni panorami v bližnjo in daljno preteklost, ki nam jo prinašajo Muzej za arhitekturo in oblikovanje z razstavo o Edvardu Ravnikarju, Dolenjski muzej z arheološko razstavo Življenje na tej in oni strani o Novem mestu pred 3.000 leti, pa Mariborski Pokrajinski muzej z monografijo in razstavo o 120-letnem razvoju ustanove. Potekali so štirideseti Dnevi arhitekture v Portorožu, ljubljanski univerzi pa je uspelo akreditirati doktorski študijski program umetnost pri nacionalni agenciji za kakovost v visokem šolstvu.
12/2/202350 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Slovenski knjižni sejem in njegovi nagrajenci

Velik del oddaje namenjamo Slovenskemu knjižnemu sejmu, ki te dni poteka v Ljubljani – predvsem njegovim nagrajencem. Predstavljamo osredji simpozij ob vseslovenskem letu Ivana Tavčarja, ki so ga pred dnevi priredili v Ljubljani. Govorimo tudi o restavratorski nagradi Mirka Šubica, ki jo je prejel Valentin Benedik, in o prejemnikih priznanj Društva restavratorjev Slovenije. Objavljamo reportažo z gostovanja Simfoničnega orkestra Radiotelevizije Slovenija na Poljskem in opozarjamo na 30-letnico Galerije Društva likovnih umetnikov Maribor. Glasbena oprema Tina Ogrin, tonska izvedba Mirta Berlan, redaktorica Staša Grahek.
11/25/202354 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Simpozij Obdobja v Ljubljani, nagrade rojakom v Rimu in povezovalcem kultur v Celovcu

V Ljubljani je te dni na temo "Slovenska literatura in umetnost v družbenih kontekstih potekal" simpozij "Obdobja" - mi smo bili tam. Eno od italijanskih pesniških nagrad je nedavno prejela rojakinja iz Benečije Andreina Trusgnach. V Celovcu pa so podelili 2 nagradi: Einspielerjevo in Rizzijevo. Obiskali smo Galerijo Božidar Jakac v Kostanjevici na Krki, kjer restavrirajo poškodovane lesene skulpture tamkajšne forme vive. Mestni muzej Ljubljana in Galerija Jakopič v glavnem mestu ponujata osvežitev spomina na slovenske umetnice, arhitektke in fotografinje v obdobju 1850-1950. Galerija Murska Sobota ponuja izbor barvnih lesorezov Štefana Galiča in razstavo del madžarskega samouka Tamása Bakosa. Pred koncem napovedujemo letošnji že 39. Knjižni sejem, ki se v glavnem mestu začenja v ponedeljek. FOTO: Andreina Trusgnach ob podelitvi nagrade pesnika Giovannija Bertacchija v Rimu sredi novembra VIR: TV Slovenija
11/18/202354 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Nagrade mira, bert, Slovenske sekcije IBBY in Jermanova nagrada ter razstavi Gentrifikacija in Črte, ki jih rišemo

Osrednje kulturno-umetniško dogajanje je v znamenju nagrad, v tem tednu so namreč podelili nagrado Mira, Jermanovo nagrado, nagrado Slovenske sekcije IBBY in nagrado bert za življenjsko delo, ob tej priložnosti predstavljamo nagrajenke in nagrajenca, obiskali pa smo tudi razstavi Vizije so 18: Gentrifikacija v Galeriji Kresija v Ljubljani ter Črte, ki jih rišemo v Galeriji Fotografija, ki zdaj deluje v novem Centru Rog.
11/11/202351 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Kaj je pri platformi malih umetnosti malega?

V Ljubljani v organizaciji zavoda Emanat od 2. do 5. novembra poteka že šesti festival "Platforma malih umetnosti", in mi se z njim sprašujemo, kaj je tu malega. Umetnostna galerija Maribor vabi na razstavo "Jokati je okej", katere naslov je povzet po rokerski pesmici. Ljubljanski Cankarjev dom vabi na ogled fragmentov iz zapuščine arhitekta Edvarda Ravnikarja na razstavi "Iskanja v risbi, spoznanja v misli". V Galeriji Božidarja Jakca v Kostanjevici na Krki pa si lahko ogledate razstavo z izborom fotografij pokojnega fotografa Miroslava Zdovca "Fragmenti časa: Zdovc in fotografska scena". Za konec je naš italijanski dopisnik pripravil izbor iz to jesen najbolj izstopajočih likovnih razstav v nekaj italijanskih mestih. FOTO: Fragment iz tehnoburleske "Tatovi podob" na 6. Platformi malih umetnosti VIR: avtor Domen Pal na https://emanat.si/si
11/4/202344 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Odprtje Centra Rog, Jenkov nagrajenec, nove razstave in filozofska konferenca Med substanco in subjektom

Osrednji dogodek tedna je bilo odprtje Centra Rog. Odprle so se tudi nove razstave: v Moderni galeriji je na ogled pregledna razstava Vedno na voljo, v Narodnem muzeju pa Spomin to je gradivo, ki je zaradi dokumentarne vrednosti vpisano na Nacionalno listino Unesco Spomin sveta. V Kinu Šiška je 9. Bienale slovenske neodvisne ilustracije. Potekala je filozofska konferenca Med substanco in subjektom: Spinoza v Heglovi misli.
10/28/202347 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Slovenija, častna gostja Frankfurtskega knjižnega sejma

Slovenija kot častna gostja frankfurtskega knjižnega sejma je osrednji dogodek v kulturi tega trenutka. Potekala sta simpozija o nobelovcu Ivu Andriću in o vzponu Habsburžanov v vzhodnoalpskem prostoru, v Plečnikovi hiši je nova razstava o Plečniku in Steletu s podnaslovom Risar in učenjak, v Pomurskem muzeju v Murski Soboti pa so prenovili stalno razstavo.
10/21/202357 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Začenja se častno gostovanje Slovenije na mednarodnem knjižnem sejmu v Frankfurtu

Pred začetkom gostovanja Slovenije na knjižnem sejmu v Frankfurtu se pogovarjamo s sokuratorico programa dr. Amalijo Maček in kustosinjo dr. Dašo Pavlič; izpostavljamo razstave, posvečene arhitektu Edvardu Ravnikarju, Slovenskim umetnicam v obdobju 1850–1950 in delom Ivana Zajca. Sledi še nekaj zanimivosti o »Dnevniku Janeza Filipa Cobenzla«. Ne preslišite. Prispevke so pripravili Aleksander Čobec, Goran Tenze, Žiga Bratoš in Iza Pevec. Glasbena oprema: Tina Ogrin, tonska izvedba: Mirta Berlan, redaktorstvo in vodenje: Tina Kozin.
10/14/202354 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Jon Fosse prejel Nobelovo za literaturo 2023

Na začetku se pogovarjamo s prevajalko romana letošnjega Nobelovca za literaturo iz Norveške Melanholija Jano Kocjan, podrobno spremljamo festival slovenskega filma v Portorožu, predstavljamo letošnja prejemnika priznanj Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije "Platinasti svinčnik" Aleša Mlakarja in Aleša Vodopivca. Ob polstoletnici delovanja je Slovensko društvo likovnih kritikov ob simpoziju o položaju tukajšne likovne kritike podelilo tudi stanovske nagrade, z umetniškim vodjem Festivala Indigo Blažem Peršinom pa smo prečesali bero letošnje festivalske ponudbe. Napovedujemo tudi pravkar začeti 29-i Mednarodni festival sodobne računalniške umetnosti, ki bo v Mariboru trajal ves prihodnji teden. FOTO: Jon Fosse VIR: https://www.infobae.com/cultura/2023/10/05/ex-alcoholico-catolico-converso-y-residente-en-el-castillo-real-quien-es-y-como-piensa-jon-fosse-ganador-del-nobel-de-literatura/
10/7/202346 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Kulturna panorama

Poslušali bomo Sovretovega lavreata za najboljši književni prevod, izvedeli bomo, kaj se je dogajalo na sedmem festivalu angažiranega pisanja Itn., čaka nas zbirno poročilo z mednarodne filozofske konference z naslovom Odtujitev, na Gradu Turjak si je mogoče ogledati novo stalno razstavo o mejnikih gledališke igre, začel se bo festival Mesto žensk.
9/30/202352 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

O dogodku desetletja na področju kulture: častnem gostovanju Slovenije na Frankfurtskem knjižnem sejmu

O dogodku desetletja na področju kulture: častnem gostovanju Slovenije na Frankfurtskem knjižnem sejmu, Rožančevi nagrajenki oziroma nagrajencu ter o prejemnici večernice Špeli Frlic. V drugi polovici nadaljujemo z nacionalno strategijo za muzeje in galerije, 30-letnico Založbe ZRC, razstavo Dominika Mahniča v Galeriji Vžigalica in novim slovenskim prireditvenim centrom v Celovcu.
9/23/202349 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Nemčija v svojem muzeju romantike spoznava Franceta Prešerna

V Ljubljani se je začel že 35. grafični bienale, in v prvem prispevku povzemamo njegove osnovne obrise. Bliža se frankfurtski knjižni sejem s Slovenijo kot častno gostjo, ki v tej vlogi pripravlja več predstavitev in razstav, dve so ravnokar odprli: o Prešernu v "nemškem muzeju romantike" in o Almi Maximiliani Karlin v prostorih blizu frankfurtske stolnice. V Novem mestu so v sredo odprli 3. mednarodni bienale likovne vizije "Etikete", v Narodni galeriji pa razstavo "Umetnikov atelje" z izborom arhivskih fotografij ateljejev španskih in slovenskih avtorjev konca 19. in prve polovice 20. stoletja. Seveda pa ponujamo pogovor z dobitnico nagrade "lastovka" Tatjano Plevnik in prve vtise našega četrtkovega jubilejnega koncerta v ljubljanskem Cankarjevem domu! FOTO: Izsek iz zapiskov umetniškega vodje 35.grafičnega bienala VIR: MGLC, Ibrahim Mahama (grafika je zasukana)
9/16/202354 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Od Vilenice 2023 do Arsa 60

V središču je literarni festival Vilenica; v reportaži se bomo ozrli na Salzburške slavnostne igre. Predstavili bomo Lutkovni bienale, ki poteka v Mariboru, in spomnili na 20-letnico galerije Photon. Slišali boste še krajši pogovor s francoskim pisateljem Hervéjem Le Tellierjem in izvedeli, kako v teh dneh zaznamujemo 60-letnico Arsa. Glasbo za oddajo je izbral Marko Šetinc, za mešalno mizo je Vito Plavčak, pred mikrofonom pa Staša Grahek.
9/9/202352 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Dnevi literarnih nagrad in festivalov

V prvi septembrski Kulturni panorami se bomo v veliki meri posvečali književnosti in književnim nagradam: nagradi Maruše Krese za najboljšo zbirko kratkih zgodb, Veronikini nagradi za najboljšo pesniško zbirko ter festivaloma Vilenica 2023 in Mesto knjige, ki se začenjata čez nekaj dni. Poleg naštetega se bomo posvetili še razstavi Hommage À Vojko Štuhec: Pet let kasneje v Ljubljani ter Evropskim dnevom judovske kulture v Mariboru.
9/2/202345 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Dnevi književnih nagradi in festivalov

V prvi septembrski Kulturni panorami se bomo v veliki meri posvečali književnosti in književnim nagradam: nagradi Maruše Krese za najboljšo zbirko kratkih zgodb, Veronikini nagradi za najboljšo pesniško zbirko ter festivaloma Vilenica 2023 in Mesto knjige, ki se začenjata čez nekaj dni. Poleg naštetega se bomo posvetili še razstavi Hommage À Vojko Štuhec: Pet let kasneje v Ljubljani ter Evropskim dnevom judovske kulture v Mariboru. Festival Vilenica, foto: BoBo, MMC RTVSLO
9/2/202345 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Poletni kulturni utrip določajo festivali

Poletni kulturni utrip še vedno močno določa festivalsko dogajanje: iztekata se festivala Dnevi poezije in vina in Mladi levi, pričenjata pa Platforma sodobnega plesa ter festival pripovedovanja in kratke proze Novo mesto short. Sklepni del oddaje posvečamo 110. obletnici rojstva Borisa Pahorja in mednarodnemu simpoziju Zvok in glasba v doživljanju dojenčkov, malčkov in ranljivih skupin. Prispevke so pripravili Irena Kodrič Cizerl, Petra Tanko, Aleksandra Saška Gruden, Jože Žura, Goran Tenze in Iza Pevec. Glasbeno opremo je pripravila Tina Ogrin, posnel jo je Vjekoslav Mikez, redaktorstvo in vodenje: Tina Kozin.
8/26/202352 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Mladi levi in Ne-festival...

Predstavljamo festivala Mladi levi in Ne-festival, napovedujemo Dneve poezije in vina, govorimo o razstavi SOFT Critique v ljubljanskem Škucu in opozarjamo, da Društvo slovenskih književnih prevajalcev slavi 70 let. Urednica oddaje Staša Grahek, glasbena oprema Tina Ogrin, ton in montaža Gašper Loborec.
8/19/202342 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Narodni dom v Trstu ima novo Multimedijsko informativno središče STIK

Najprej o nedavni parlamentarni razpravi na odboru za kulturo na temo domnevne neuvrstitve lani preminulega pisatelja Borisa Pahorja v izbor slovenskih avtorjev na jesenskem Frankfurtskem knjižnem sejmu. Na 103. obletnico požiga Narodnega doma v Trstu v četrtek, 13. julija so tam odprli novo "Multimedijsko informativno središče Stik" - mi smo bili tam. Sledijo 3 že odprte razstave: "Dediščina starega Egipta" v Slovenskem etnografskem muzeju z izborom iz bogatega fotografskega arhiva zakoncev, klasične filologinje Ingrid in egiptologa Güntherja Hölbla. Sledi mednarodna razstava "Nevidna roka", s podnaslovom Atelje in algoritem v Umetnostni galeriji Maribor, in razstava "Jaz kričim, tvoj odmev se odbija – kaj sem?" Flake Haliti, avtorice iz Kosova, ki ustvarja v Nemčiji. Namesto štirih Kulturnih panoram bo od 22. julija do 12. avgusta ob sobotah ob 13.05 na sporedu poletni cikel Refleksije štirih. Ponovili bomo štiri intervjuje z nedavno preminulimi pisatelji in pisateljico. To bodo Hans Magnus Enzensberger, Dževad Karahasan, Philippe Sollers in Dubravka Ugrešić. FOTO: Narodni dom v Trstu na Ulici Filzi VIR: rtvslo
7/18/202350 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Narodni dom v Trstu ima novo Multimedijsko informativno središče STIK

Najprej o nedavni parlamentarni razpravi na odboru za kulturo na temo domnevne neuvrstitve lani preminulega pisatelja Borisa Pahorja v izbor slovenskih avtorjev na jesenskem Frankfurtskem knjižnem sejmu. Na 103. obletnico požiga Narodnega doma v Trstu v četrtek, 13. julija so tam odprli novo "Multimedijsko informativno središče Stik" - mi smo bili tam. Sledijo 3 že odprte razstave: "Dediščina starega Egipta" v Slovenskem etnografskem muzeju z izborom iz bogatega fotografskega arhiva zakoncev, klasične filologinje Ingrid in egiptologa Güntherja Hölbla. Sledi mednarodna razstava "Nevidna roka", s podnaslovom Atelje in algoritem v Umetnostni galeriji Maribor, in razstava "Jaz kričim, tvoj odmev se odbija – kaj sem?" Flake Haliti, avtorice iz Kosova, ki ustvarja v Nemčiji. Namesto štirih Kulturnih panoram bo od 22. julija do 12. avgusta ob sobotah ob 13.05 na sporedu poletni cikel Refleksije štirih. Ponovili bomo štiri intervjuje z nedavno preminulimi pisatelji in pisateljico. To bodo Hans Magnus Enzensberger, Dževad Karahasan, Philipp Sollers in Dubravka Ugrešić. FOTO: Narodni dom v Trstu na Ulici Filzi VIR: rtvslo
7/15/202350 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Novela Zakona o javni rabi slovenščine, začetek arheoloških izkopavanj okoli ljubljanske Drame...

Predstavljamo novelo Zakona o javni rabi slovenščine, napovedujemo arheološka izkopavanja pred prenovo ljubljanske Drame, govorimo o poletnih prireditvah Centra za slovenščino, opozarjamo na razstavo O čem sanjajo krokodili v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova v Ljubljani ter poročamo s festivalov sodobne umetnosti Art Stays na Ptuju in glasbe Sajeta v Tolminu. Glasbena oprema Tina Ogrin, ton in montaža Maks Pust, urednica oddaje Staša Grahek.
7/8/202351 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Razstava Toneta Kralja, prejemnica Stritarjeve nagrade Anja Radaljac, monografija Zgodovina slovenskega literarnega prevajanja ...

V tedenskem pregledu kulturnih dogodkov izpostavljamo razstavo Kruha in iger: Slikarstvo Toneta Kralja 1941-1945, se pogovarjamo z letošnjo prejemnico Stritarjeve nagrade Anjo Radaljac in predstavljamo monografijo Zgodovina slovenskega literarnega prevajanja. Vabimo tudi na 30. Primorski poletni festival in Jazz festival Ljubljana.
7/1/202351 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Kresnik, razstava Susan Meiselas, Pranger …

Med pomembnejšimi dogodki omenjamo Delovo nagrado kresnik za najboljši slovenski roman preteklega leta. V ljubljanski Galeriji Jakopič so odprli razstavo ameriške fotografinje Susan Meiselas, članice znamenite agencije Magnum Photos in predsednice fundacije Magnum. Začenja se jubilejna, 20. izvedba Festivala Pranger. Na srečanju pesnikov, kritikov in prevajalcev poezije bodo podelili Stritarjevo nagrado, konceptualna razprava pa bo potekala na temo poezije in kmetijstva, odnosa med ustvarjanjem in okoljem. V Slovenskem etnografskem muzeju so pripravili več dogodkov ob 100. obletnici ustanovitve z osrednjim geslom »Praznujmo skupaj!«. V Ljubljani poteka prvi mednarodni baletni festival Plesne noči, ki gosti mariborske baletnike ter goste iz Sofije in Beograda, posvetili pa so ga izjemnemu baletniku Rudolfu Nurejevu. Ministrstvo za kulturo je na srečanju z župani predstavilo priložnosti za sodelovanje in razpisne mehanizme za prenovo kulturne dediščine.
6/24/202353 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Slovenski program na knjižnem sejmu v Frankfurtu, Borštnik, kritiško sito, Župančičeve nagrade, Lavrinova diploma in Festival Spaider

Predstavljamo program častnega gostovanja Slovenije na knjižnem sejmu v Frankfurtu, poročamo o dogajanju pred zaključkom Borštnikovega srečanja v Mariboru, pa o podelitvah več nagrad – o stanovski nagradi kritiško sito za najboljše domače literarno delo v preteklem letu, o Župančičevih nagradah, najvišjih ljubljanskih priznanjih na področju kulture in o podelitvi Lavrinove diplome, obiskali pa smo tudi Festival Spider.
6/17/202350 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Meti Kušar "velenjica", Steletova nagrada Gojku Zupanu, Adrijan Rustja pa prejme tantadruja

Pogovarjali smo se z Meto Kušar, prejemnico nagrade "velenjica – čaša nesmrtnosti" za vrhunski desetletni pesniški opus, in s prejemnikom Steletove nagrade za življensko delo Slovenskega konservatorskega društva Gojkom Zupanom. Tržaški igralec in režiser Adrijan Rustja bo v nedeljo na prireditvi v tržaškem Mestnem muzeju Sartorio prejel letošnjo nagrado primorskih gledališč "tantadruj" za življensko delo. Predstavljamo tudi obrise otroškega knjižnega festivala v Ljubljani, predsednik mednarodne žirije Vilenice pa opiše prejemnika osrednje nagrade Vilenica - septembra jo prejme Ottó Tolnai iz Madžarske. Pred koncem pa napovedno o Slovenskih dnevih knjige prihodnji teden od 15.do 18. junija. FOTO: Adrijan Rustja na fotografiji iz Arhiva SSG Trst VIR: https://veza.sigledal.org/prispevki/nagrado-tantadruj-za-zivljenjsko-delo-prejme-adrijan-rustja
6/10/202352 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Nemški akademiki, slovenski nagrajenki, Vse ni tako, kot se zdi

Spomladanska konferenca Nemške akademije za jezik in slovstvo v Ljubljani, nagrada OHO Ani Likar, nagrada Vasje Cerarja, Vse ni tako kot se zdi, v Obalnih galerijah v Piranu, začetek praznovanja 300. obletnice rojstva polihistorja Joannesa Antoniusa Scopolija, napoved Borštnikovega srečanja. Urednik oddaje Vlado Motnikar, avtor prispevka Aleksander Čobec, avtorica prispevka Iza Pevec, avtorica prispevka Irena Kodrič Cizerl, avtorica prispevka Lea Širok, avtorica prispevka Ana Rozman, avtorica prispevka Brigita Mohorič, glasbena urednica Tina Ogrin, mojster zvoka Jernej Boc.
6/3/202353 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Plečnikova nagrada, desetnica, tudi o cenzuri in Svetlobni gverili.

Poročamo o Plečnikovih nagradah in o nagradi za otroško in mladinsko književnost desetnica, govorimo o razstavi Slovenci in cesarska cenzura od Jožefa II. do prve svetovne vojne, ki je na ogled v NUK-u, opozarjamo na razstavi Ne sanjajte sanj v Moderni galeriji v Ljubljani in Hrepenenje v samostanu v Miljah ob Miljskem jezeru na avstrijskem Koroškem ter seznanjamo z dogajanjem na Svetlobni gverili v Ljubljani. Tonski mojster Vladimir Jovanović, glasbena oprema Tina Ogrin, redakcija Staša Grahek.
5/27/202348 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Pisatelji na Bledu, arhitekti v Benetkah, Valvasorjeva odličja pa v muzejih in galerijah

Na začetku povzemamo v četrtek končano mednarodno srečanje pisateljev na Bledu, bili smo na otvoritvi slovenskega paviljona na beneškem arhitekturnem bienalu, spremljali smo razpravo o vračanju dediščine na izvorne lokacije v Slovenskem etnografskem muzeju, povzemamo pa v četrtek podeljena muzealska Valvasorjeva odličja. Narodni muzej Slovenije gosti "Unicum", mednarodni trienale keramike, v Novi Gorici pa se je začel podaljšani vsedržavni Teden ljubiteljske kulture. Za konec pa naši vtisi po obisku nove razstave fotografinje Mete Krese z naslovom "Ste prišli, da bi ostali?" v Mestni galeriji Ljubljana. FOTO: Nekje v Pakistanu - Meta Krese na svojih fotografijah povečini "zamrzne" trenutke ljudi v stiski, begunce, tihi večini "odvečne". Tudi zato naslov razstave Ste prišli, da bi ostali? VIR: Meta Krese
5/20/202354 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Predstavitev slovenskega paviljona za 18. mednarodni arhitekturni bienale v Benetkah

Tokratni pregled izstopajočih kulturnih dogodkov tedna ponuja pogovor s prejemnico Cankarjeve nagrade, Mojco Kumerdej, predstavitev slovenskega paviljona na letošnjem beneškem arhitekturnem bienalu in Festivala neodvisnih uprizoritvenih umetnosti Prestopi in vtise z letošnjega Polis Teatro Festivala; vabimo tudi na razstavo del Nádežde Pétrović in razstavo del, ki so nastala v ustvarjalnih tandemih z Markom Jakšetom.
5/13/202349 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

O razstavah Odsotnost prisotnosti, Temni časi, Slike iz Abesinije in Kje si Tito? – Tito in situ

Obiskali smo razstave Odsotnost prisotnosti v Galeriji P47, Temni časi v Galeriji Božidar Jakac, Slike iz Abesinije v Umetnostni galeriji Maribor in Kje si Tito? – Tito in situ v gradu Kromberk, predstavljamo pa tudi Prepišno uredništvo Literarno-umetniškega društva Literatura.
5/6/202339 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Kulturna panorama

Knjižni sejem v Leipzigu, ki se končuje to nedeljo, je obiskal novinar Programa Ars, ki pripravlja pregled dogodkov, naš gost je letošnji "vitez poezije" Andrej Medved, pesnik in premišljevalec umetnosti. Obiskali smo v četrtek odprto razstavo grafik slovitega nizozemskega slikarja Rembrandta iz 17. stoletja v Narodni galeriji, razstavo "Krhek svet" Metke Kavčič v Galeriji Božidar Jakac na Dolenjskem in že odprto razstavo Arhiva Republike Slovenije o habsburškem diplomatu 18. stoletja iz Mengša blizu Ljubljane Ferdinandu Avguštinu Hallersteinu. Pred koncem pa še o letošnji 50-letnici Tržaškega partizanskega pevskega zbora Pinko Tomažič.
4/29/202352 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Gostovanje francoskega pisatelja Davida Diopa v Ljubljani

Poročamo o gostovanju francoskega pisatelja Davida Diopa v Ljubljani, govorimo o razstavi v NUK-u: Prevajanje - kulturna vez med narodi; izbor iz 30-letnega prevajanja in knjižnega izdajanja prevodov madžarskega leposlovja v slovenski jezik, opozarjamo na svetovni dan knjige in avtorskih pravic, predstavljamo prejemnika nagrade Izidorja Cankarja, umetnostnega zgodovinarja dr. Blaža Resmana, ob 20-letnici delovanja Asociacije poročamo o konferenci, posvečeni učinkom, ki jih imata kultura in umetnost na zdravje in dobro počutje, pozornost pa namenjamo tudi razstavi Mojstri ljubljanske fotografske šole; 60 let Fotogrupe ŠOLT v Galeriji Photon v Ljubljani.
4/22/202345 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Staš Kleindienst in Dušan Mukič, nagrajenca

Kdo so prejemniki Jakopičevih nagrad in priznanj ter nagrade vstajenje, kaj razstavljajo v Celovcu in Ljubljani, kaj je novega v Cankarjevem domu in kako spodbujati kulturno-umetnostno vzgojo za odrasle? Odgovore dobite v oddaji.
4/15/202349 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Teden slovenske drame, razstave, vzdržno do novih rab nepremične dediščine

Tedenski pregled začenjamo s priznanji pravkar zaključenega 53. Tedna slovenske drame v Kranju, nadaljujemo z vsebino zadnje seje Nacionalnega sveta za kulturo, po tem pa se lotimo prvega srečanja raziskovalnega projekta pod vodstvom Fakultete za arhitekturo o trajnostnem pristopu revitalizacije nepremične dediščine na podeželju in manjših krajih pretekli teden. Sledijo vtisi z razstav: "Figuralika. Izbrani primeri iz slovenske umetnosti" v ljubljanski Cukrarni, "Ljubljana se klanja Sloveniji VII.", tokrat Jesenicam v Galeriji Vžigalica v glavnem mestu, za sklep pa predstavljamo pogovor z mariborskim slikarjem in grafikom Bogdanom Čobalom ob njegovem življenskem jubileju. FOTO: Plakat 53. Tedna slovenske drame VIR: https://www.tsd.si/
4/8/202351 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Bookerjeva nagrajenka Bernardine Evaristo na Fabuli

Z nastopom britanske pisateljice Bernardine Evaristo se je v Ljubljani končal letošnji Festival Fabula – literature sveta. V Mariboru so podelili najvišja priznanja na področju kulture in umetnosti, poimenovana po pesniku Janku Glazerju – nagrado za življenjsko delo je prejel založnik in zbiralec Primož Premzl, podelili pa so tudi Glazerjeve listine. V Kranju so podelili nagrade Združenja dramskih umetnikov Slovenije – za življenjsko delo so nagradili igralko Milado Kalezić in režiserja Dušana Mlakarja. Na ZRC SAZU so priredili kolokvij o filozofiji Renéja Descartesa. V Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani so odprli razstavo Peš, s kolesom, vlakom in tovornjakom, v Koroški galeriji likovnih umetnosti v Slovenj Gradcu pa skupinsko razstavo Podobe narave.
4/1/202351 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Tudi Bobri bodo prisluhnili zvoku iger v etru

V tedenskem pregledu se bomo najprej posvetili festivaloma, festivalu kulturno-umetnostne vzgoje Bober in festivalu radijske igre z naslovom »Poslušati skupaj« za najmlajše in najstarejše, predvsem pa za ranljive. Izveste tudi, kaj so govorili na strokovnem posvetu "Z otrokom v gledališče" v Mariboru, posebna pozornost pa gre tokrat predlogu novogoriških dediščinskih ustanov o razglasitvi frančiškanskega samostanskega kompleksa v Kostanjevici pri Gorici, grobnice Bourbonov in Škrabčeve knjižnice za spomenik državnega pomena. Slišali boste prve vtise z razstave fotografij rek z naslovom "Okoljski odtisi" v Cankarjevem domu v Ljubljani. Pred ponedeljkovim začetkom pa še napovedno o 53. Tednu slovenske drame v Kranju. FOTO: Kelih iz frančiškanskega samostana Kostanjevica pri Novi Gorici VIR: foto Ožbej Černe https://goriskimuzej.si/aktualno/posts/razstava-sakralnih-predmetov-na-kostanjevici
3/25/202353 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Kulturna panorama

Osrednje teme: 37. Slovenski glasbeni dnevi 21. 3. – 2. 4. 2023 26. Pripovedovalski festival v Cankarjevem domu Retrospektiva slovenskega filma na Dunaju Odprtje mednarodne razstave Hand Made ali Ročno delo v Mestni galeriji Ptuj Trojezični Festival komičnega gledališča KOMIGO v Gorici Zbiranje predlogov za novi Nacionalni program za kulturo
3/18/202354 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Kulturna panorama 18.3.2023

Osrednje teme: 37. Slovenski glasbeni dnevi 21. 3. – 2. 4. 2023 26. Pripovedovalski festival v Cankarjevem domu Retrospektiva slovenskega filma na Dunaju Odprtje mednarodne razstave Hand Made ali Ročno delo v Mestni galeriji Ptuj Trojezični Festival komičnega gledališča KOMIGO v Gorici Zbiranje predlogov za novi Nacionalni program za kulturo
3/17/202354 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Tavčarjevo leto 2023

V pregledu kulturnega dogajanja vas seznanjamo z dogodki, s katerimi bo zaznamovano Tavčarjevo leto, predstavljamo dobitnico nagrade Lydie Wísiakove in prejemnike nagrad za izjemne dosežke na področju baletne umetnosti ter razmišljamo o tem, kakšna usoda čaka zbirko kipov s posestva Brdo pri Kranju. Ogledali pa smo si tudi tri razstave.
3/11/202354 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Bodo platforme raziskovalne umetnosti kdaj obdelovale bralce v fabuli in gledalce odrov

V Ljubljani se je pravkar začel že XX. Festival literature sveta Fabula, in mi vam tokrat predstavljamo osrednje poudarke. Prav tam že od četrtke poteka 24. Mednarodni feministični in kvirovski festival Rdeče zore, ki se bo zaključil konec prihodnjega tedna. Bili smo na razpravi o rabi in nerabi našega jezika na nekaterih tujih spletnih platformah na Odboru za kulturo državnega zbora. Predstavljamo tudi osnoven uvid v pregledno razstavo o večletnem delu "platforme za sodobno raziskovalno umetnost KonS" v ljubljanski Cukrarni, obiskali pa smo še razstavo "Objekt iz prostora" v Galeriji Miklove hiše v Ribnici. FOTO: Utrinki iz delavnic Platforme KonS v Cukrarni VIR: https://kons-platforma.org/dogodki/konsekvence-%e2%89%a1-park-delavnic/
3/4/202345 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Razstave Ukrajina pripoveduje, Mama, jaz nočem vojne in Gubec: razbojnik ali junak ter trije jubileji

O razstavah Ukrajina pripoveduje, Mama, jaz nočem vojne in Gubec: razbojnik ali junak, pa o znanstvenem simpoziju o Dušanu Jovanoviću in treh jubilejih – 30-letnici Kulturno-umetniškega društva Apokalipsa, 50-letnici Pilonove galerije Ajdovščina in 90-letnici arhiva Maribor, ter o prihajajočih Dnevih komedije v Celju.
2/25/202348 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Pozabljeni lončar, pečar in umetnik Franjo Felicijan na razstavi v Celju

Tokratne uvodne teme so v znamenju dveh razstav v Ljubljani in ene v Celju: v ljubljanski Galeriji Jakopič je na ogled izbor fotografij iz arhiva nizozemske agencije Noor images, v Galeriji Vodnikove domačije, ki začasno gostuje v Trubarjevi hiši, pa si že lahko ogledate skupinsko razstavo mlade ilustracije z naslovom Tu nas najdete; ob 110. obletnici rojstva so v Pokrajinskem muzeju Celje odprli razstavo v spomin na Franja Felicijana, med drugim nekdanjega sodelavca arhitektov Jožeta Plečnika in Eda Mihevca. V Novem mestu so predstavili že deveto monografijo o rezultatih arheoloških izkopavanj prazgodovinskega najdišča na Kapiteljski njivi, napovedno pa predstavljamo že 11. Gibanico, bienale slovenske sodobne plesne umetnosti, ki bo v Ljubljani potekala v drugi polovici prihodnjega tedna. FOTO: Sredi fotomontaže je Franjo Felicijan, 1913 – 1994 VIR: Nataša Žmaher, hrani Pokrajinski muzej Celje
2/18/202344 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Še o kulturnem prazniku, tudi o združevanju muzejev.

Še vedno odzvanja dogajanje okrog kulturnega praznika in podelitve Prešernovih nagrad; predstavljamo strokovne pomisleke glede združevanja muzejev, opozarjamo na medmuzejski projekt ob 450. obletnici hrvaško-slovenskega kmečkega upora, govorimo o razstavi Marcela Valentinija Originalni ponaredki v ljubljanski galeriji Vžigalica in o razstavi Suzane Brborović v Mestni galeriji Nova Gorica. Pozornost namenjamo umetniški zbirki tovarne Talum in se veselimo dragocenega posnetka, ki ga bo poslej hranil Program Ars.
2/11/202353 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Ali bo sporočilo kurentov močnejše kot sporočilo državne Prešernove proslave?

Ali ste kdaj razmišljali o času čez slabe 3 milijarde let na Zemlji? V ljubljanski galeriji "Osmo/za"si lahko ogledate človeško predstavitev tega stanja. Sicer pa se bomo spomnili 120-letnice Pokrajinskega muzeja Maribor in pravkar odprte "Kurentove hiše" na Ptuju, kjer se je že začelo predpustno rajanje. Predstavili bomo tudi 2 novi razstavi v Galeriji Murska Sobota, izbor slik Janeza Bernika in razstavo "Terra Pannon" domačina z imenom Endre Gönter. Avtor državne proslave ob Prešernovem dnevu Matjaž Farič pa bo razmišljal o pripravah in njeni vsebini. foto: Kurenti prinašajo starodavna preprosta sporočila o koncu starega in začetku novega - kaj pa državne proslave? vir: zveza-kurentov.si
2/4/202344 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Z Vitom Žurajem se pogovarjamo po premieri njegove opere Blühen (Razcvet), ki jo je napisal po naročilu Frankfurtske operne hiše.

Pregled kulturnih dogodkov začenjamo s predstavitvijo programa letošnjega festivala Borštnikovo srečanje; nadaljujemo v Frankfurtu, v katerem je prva izvedba opere Blühen, Razcvet, skladatelja Vita Žuraja prejela imenitne odzive. Predstavili bomo tudi letošnjo prejemnico Tischlerjeve nagrade Milko Kriegl, program Art, s katerim NLB-skupina spet začenja naložbe v sodobno umetnost, in dve razstavi. V Lutkovnem gledališču v Ljubljani vabijo na ogled razstave Otroci gledalci, v galeriji Fotografija pa razstavlja Mankica Kranjec. Oddajo Kulturna panorama pripravljamo v uredništvu za kulturo tretjega programa – Programa Ars. Glasbena oprema: Tina Ogrin, tonska mojstrica je Klara Otorepec, urednica je oddaje Tina Kozin.
1/28/202344 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Trubarjevi priznanji NUK-a Slovenski matici in akademiku Janku Kosu

V Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani so odprli razstavo Belo zlato: zgodbe o bombažu. Opozarjamo na razstave: Zora Stančič razstavlja v Peterokotnem stolpu Ljubljanskega gradu, v Galeriji mesta Ptuj je na ogled Inventura 2.0 - sodobnih ptujskih likovnih ustvarjalcev, v ljubljanskem Škucu pa so odprli razstavo z naslovom Kakorkoli že, kmalu bo vse pozabljeno. Predstavljamo program Tedna slovenske drame in razkrivamo besedo leta 2022. Glasbena oprema Tina Ogrin, tonski mojster Robert Markoč, redakcija Staša Grahek.
1/21/202354 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Pokrajinski muzej Ptuj Ormož praznuje 130-letnico

Letos Pokrajinski muzej Ptuj Ormož beleži 130 letnico ustanovitve, tako bomo povzeli njegove ključne razvojne mejnike in predstavili tekoči program. Ob dokumentarnem filmu "Jaz sem mravljišče drobnih smrti" se spominjamo pokojnega pesnika in pisatelja Milana Vincetiča, ob novi razstavi v Galeriji ZDSLU v Ljubljani pa predlani preminulega slikarja in grafika Lada Pengova. Izpostavljamo tudi pravkar predstavljeno zgodovinsko delo o "mejni reki Idriji" Franca in Zorana Jerončiča, ki sta prečesala to stoletja staro mejo med Serenissimo in Habsburgi. V celjskem Knežjem dvoru pa si lahko ogledate razstavo z naslovom "Ljubíja- zaklad pod skalo" o lani jeseni v Zgornji Savinjski dolini najdenih predmetih iz poznorimskega obdobja – tam so takšne najdbe našli prvič. FOTO: Panorama osrednjega sedeža Pokrajinskega muzeja Ptuj Ormož ob reki Dravi VIR: Pokrajinski muzej Ptuj Ormož
1/14/202343 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Napovedno o državotvornosti kulture v 2023

Začenjamo z vladno razglasitvijo, da bo leto 2023 leto pisatelja in politika Ivana Tavčarja in arhitekta Edvarda Ravnikarja, nova vlada pa je lansko 100-letnico rojstva partizana in pesnika Karla Destovnika- Kajuha tozadevno v letošnje leto vključila naknadno. Vodja Agencije za knjigo Katja Stergar bo osvetlila navzočnost slovenske knjige na letošnjem knjižnem sejmu v Frankfurtu na Majni, direktorica Natalija Polenec bo povzela, kaj ob letošnji 100-letnici ustanovitve pripravlja Slovenski etnografski muzej, od treh letošnjih evropskih prestolnic kulture posebej predstavljamo madžarski Veszprém, pred koncem pa bo odgovorna urednica programa Ars Ingrid Kovač Brus napovedala obeležitve naše letošnje 60-letnice začetka oddajanja.
1/7/202350 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Ob pregledu kulture v letu 2022 navdihuje Boris Pahor

Boris Pahor ni nikoli obupal, čeprav je doživel grozote vseh treh totalitarnih režimov, na katere je opozarjal mednarodno skupnost. Še v zadnjih letih življenja, ko je umiralo njegovo telo, je v njem tlela silna energija, ki jo je izžareval. Njegova smrt v 109. letu starosti je bila eden izmed dogodkov, ki so vzbudili največ pozornosti na področju kulture, pa tudi širše. Poslovil se je tudi Kajetan Gantar, ki je skupaj z zborovodjem Mirkom Cudermanom prejemnik Prešernove nagrade za življenjsko delo v letu 2022. Dobili smo novo ministrico za kulturo Asto Vrečko. Na začetku njenega mandata je izbruhnila afera, povezana s ponaredki v narodnem muzeju, razvedelo se je tudi za zlorabo v primeru Fotopub. Nobelovo nagrado za književnost je prejela francoska pisateljica Annie Ernaux, nagrada Ingeborg Bachmann, ki velja za eno najpomembnejših literarnih nagrad na nemškem govornem območju, pa je šla v roke slovenski pisateljici Ani Marwan. Pregledali bomo, kateri so bili filmi, razstave, predstave in knjige leta, ki jih priporočamo. Poslušajte nas, ko bomo odstirali svetle, pa tudi manj svetle plati leta 2022 na področju kulture.
12/31/202250 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Iva Krajnc Bagola in Jurij Zrnec sta prejela nagradi Staneta Severja

V središču današnje oddaje: Nagradi Staneta Severja Ivi Krajnc Bagola in Juriju Zrnecu, finalistke za besedo leta 2022, predvsem pa razstave v Ljubljani: v NUK-u je na ogled razstava o Karlu Destovniku Kajuhu - Čas življenja in čas smrti, v Moderni galeriji so odprli razstavo Od blizu: Ohranjanje, varovanje in konserviranje-restavriranje del moderne in sodobne umetnosti, v galeriji Spomeniškovarstvenega centra si je mogoče ogledati razstavo Živimo prostor: Premišljeno z naravo in arhitekturo, v galeriji Dessa pa razstavo z naslovom Skupaj znamo najbolje: slovenski inženirsko-arhitekturni dosežki. Izbor glasbe Tina Ogrin, tonski mojster Maks Pust, urednica oddaje Staša Grahek.
12/24/202250 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Arhitekt Saša Dev Mariboru vtisnil sodobno urbanistično zasnovo

Tedenski pregled se tokrat začne s tremi novimi razstavami: v Umetnostni galeriji Maribor je na ogled pregled dosežkov in življenja modernističnega arhitekta Saše Deva, 1903–1967, ki je od obdobja med vojnama do sredine stoletja mestu vtisnil sodobno podobo, v ljubljanski Galeriji Cankarjevega doma pa je odprta velika naravoslovna razstava "V vrtincu sprememb". Tamkajšna Moderna galerija se je z razstavo spomnila 100. obletnice rojstva pokojnega slikarja in profesorja Marijana Tršarja, kaže pa, da so arhitekti izbrali ekipo, ki bo predstavljala državo na beneškem arhitekturnem bienalu prihodnje leto. V glavnem mestu so filozofinje in filozofi iskali povezave Hegla, žensk in feminizma v luči logike in politike spolnih razlik, ministrstvo za kulturo pa je gostilo razpravo o preprečevanju spolnega nadlegovanja in nasilja v kulturi in izobraževanju. FOTO: Gradnja palače okrožnega urada za zavarovanje delavcev v Mariboru med 1930-32, danes Zdravstveni dom A.Drolca VIR: arhiv MAO
12/17/202249 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Simpozij Slovenci in Karađorđevići in več razstav – Zbirke za solidarno prihodnost, Zgodovina jezuitskega kolegija, Konstruirane krajine, Globoka modrina si

Predstavljamo mednarodni znanstveni simpozij Slovenci in Karađorđevići, ki je bil organiziran v Mariboru, bili smo na okrogli mizi o Jožetu Plečniku na Dunaju, obiskali smo nekaj razstav – skupinsko na Koroškem z naslovom Zbirke za solidarno prihodnost, dve v Ljubljani, prvo pred Arhivom Republike Slovenije, Ko so nam zvezde naklonjene … Zgodovina jezuitskega kolegija, in drugo v galeriji Vžigalica, v kateri se z razstavo Konstruirane krajine predstavlja italijanski umetnik Leone Contini, pa mariborsko svetlobno-zvočno razstavo Globoka modrina si ter skupinsko razstavo v Vili Vipolže v sklopu mednarodnega vizualnega festivala Art Circle/Krog umetnosti.
12/10/202251 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Prešernova nagrajenca in nagrajenci Prešernovega sklada za leto 2023; Matej Sternen v Narodni galeriji; zavezujoče besede o izgradnji NUK 2 do leta 2026; Ta veseli dan kulture...

V panoramskem zvočnem popotovanju bomo danes razkrili imena Prešernovih nagrajencev in nagrajencev Prešernovega sklada, takoj zatem pa se pomudili pri zavezah visoke politike h gradnji nove stavbe Narodne in univerzitetne knjižnice, NUK 2. Pogledali bomo na Ig, kjer zaključujejo projekt Interpretacija biotske raznovrstnosti in dediščine kolišč na ljubljanskem Barju, podrobneje pa se bomo posvetili še nekaterim razstavam in dogajanju ob 222. obletnici Prešernovega rojstva, ki jo bo zaznamoval pestri Ta veseli dan kulture; med drugimi razstavi slovenskega impresionista Mateja Sternena v Narodni galeriji, razstavi Mitja Ficka in Marka Jakšeta v Mestni galeriji Ljubljana in 40 let sem delal, Hlapec Jernej – od Cankarja do Skrbinška in Delaka, na Slovenskem gledališkem inštitutu. Vabimo vas k poslušanju!
12/3/202249 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

V tednu knjižnega sejma kar nekaj stanovskih nagrad v roke Slovencem iz Italije in Avstrije

Začeli bomo s poudarki iz knjižnega sejma, tam podeljenih nagradah - Schwentnerjevo založniško je prejel Lojze Wieser iz Avstrije - in priznanj do intervence direktorja Frankfurtskega sejma, Jürgena Boosa. Posebej smo se posvetili simpoziju o Borisu Pahorju in Edvardu Kocbeku ter 11. mednarodnemu festivalu sodobnega plesa »Cofestival«, oba v Ljubljani. Na kratko bomo predstavili tudi prejemnike dveh, ta teden podeljenih stanovskih nagrad in priznanj: Društvo likovnih umetnikov Ljubljana je podelillo nagradi in priznanje Ivane Kobilce, Društvo restavratorjev Slovenije pa nagrado in priznanja Mirka Šubica, študentskega "skalpel" je prejela Erica Sartori iz Trsta, priznanje Mirka Šubica pa Marta Bensa iz Gorice.
11/26/202249 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Nagrada Igorja Zabela Bojani Pejić

Zabelova nagrada za Bojano Pejić, Teden slovenskih knjižnic, Slovenski knjižni sejem v Ljubljani, Mednarodni festival umetnosti, tehnologije in znanosti Kiblix v Mariboru – ob teh glavnih temah pa še o Einspielerjevi nagradi za Josefa Winklerja, simpoziju o Marcelu Proustu, ki sta ga pripravili Beletrina in Filozofska fakulteta v Ljubljani, ter o treh razstavah, ki so ob stoletnici Pasolinijevega rojstva na ogled v Rimu.
11/19/202251 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Prvi slovenski pesmomat že deluje

Ponujamo pogovor s prevajalko Anjo Naglič, letošnjo prejemnico Jermanove nagrade za prevode družboslovnih in humanističnih del. Sledil bo prvi slovenski pesmomat na vrtu Društva slovenskih pisateljev, po tem pa začetek 23. festivala Pixxelpoint v stari in Novi Gorici. Opozorili bomo na novo kulturno pridobitev Ptuja in na tri razstave: kiparju Jakobu Savinšku ob 100-letnici rojstva posvečeno v kamniški Galeriji Miha Maleš, na domiselno interpretacijo arhitektovih del v Plečnikovi hiši v Ljubljani z naslovom »Sicer sem samo gospodinja, ampak ne vem …«, in na razstavo »Delo v nastajanju …« v ljubljanskem ŠKUC-u, ki razmišlja o skupnostih onkraj kapitalizma. Posebej pa smo se posvetili novosti na Ptuju – novemu Kabinetu Stojana Kerblerja. FOTO: Prvi slovenski pesmomat so tehnično izgotovili na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani VIR: rtvslo.si
11/12/202254 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Kulturna panorama

Podeljenie listine institucijam, ki so z izjemnimi pisnimi spomeniki vpisane na Nacionalno listo Spomin sveta,Tanja Tuma, nova članica mednarodnega PEN,Mátija Ferlín, hrvaški plesalec in koreograf se predstavlja v Cankarjevem domu v Ljubljani,v Mariboru je nastala nova kulturna četrt Minoriti,Razstava Digitalno mleko Petre Mrša v Likovnem salonu Celje,Razstava naslovnic Sinjega galeba v Vodnikovi domačiji,Slovenci, ki živijo v Italiji, zaskrbljeni zaradi besed novega predsednika italijanskega senata La Russe.
11/5/202255 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Jenkova nagrajenka je Nataša Velikonja

Gostja Kulturne panorame je Jenkova nagrajenka, pesnica Nataša Velikonja. Nekaj minut namenjamo prejemnikoma nagrade Kristine Brenkove za izvirno slikanico Jani Bauer in Petru Škerlu. Poročamo o razstavah Črtomirja Freliha in Bojana Radoviča ter govorimo tudi o napovedani združitvi Muzeja novejše zgodovine Slovenije in Muzeja slovenske osamosvojitve.Kulturno panoramo pripravljamo v Uredništvu za kulturo Tretjega programa – Programa Ars. Glasbena oprema Tina Ogrin,tonski mojster Franci Moder, urednica oddaje Staša Grahek.
10/29/202238 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Prevajanje je osrednja tema frankfurtskega knjižnega sejma in Sovretove nagrade

Osrednja tema frankfurtskega knjižnega sejma je prevajanje. Pri nas pa je ta teden aktualna prevajalska Sovretova nagrada, ki jo, kot najstarejšo literarno nagrado, podeljujejo že šestdesetih let prejšnjega stoletja. Prejela jo je Katja Zakrajšek za prevod romana Dekle, ženska, druga-i britanske pisateljice Bernardine Evaristo. Napovedujemo Festival angažiranega pisanja in predstavljamo tri razstave: Sveti konji – nebesni jezdeci v etnografski muzej, Transformacije lesa v Galerijo Božidar Jakac ter Plečnik: Za narod zaslužnim in svojim v poklon, ki v Galeriji Spomeniškovarstvenega centra razgrne projekt ljubljanskega pokopališča Navje.
10/22/202247 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Človek v prostoru

Načrtovanje in oblikovanje prostora, ki spodbuja vse človekove potenciale je bilo vodilo dela slovenskega arhitekta Stanka Kristla, ki je letos praznoval visok življenjski jubilej, 100-letnico! Ob tej priložnosti smo obiskali simpozij, ki sta ga soorganizirala Slovenska akademija znanosti in umetnosti ter Muzej za arhitekturo in oblikovanje. Literarno nagrado Mira, ki je svoje ime dobila po pisateljici Miri Mihelič, so letos podelili Darinki Kozinc, ki se posveča raziskovanju življenja in dela aleksandrink, kot posebnega kulturnega in ekonomskega fenomena druge polovice 19. stoletja in pozneje. Ob jutrišnjem mednarodnem dnevu slovarjev je zadnjih nekaj dni potekal simpozij Slovarji včeraj, danes, jutri, ki je v mednarodni zasedbi obsegal predavanja in predstavitve novih slovarjev ter drugih jezikovnih virov in druge aktivnosti. Več o tem pozneje, ko se bomo odzvali na 28. Mednarodni festival računalniške umetnosti z naslovom Ekspanzija mogočega in kompleksnost zavesti, ki je potekal v Mariboru. Pozornost namenjamo tudi razstavi Osemdeseta. Desetletje (kulturnega) prehoda, na ploščadi pred Muzejem novejše zgodovine in napovedujemo Festival slovanskih kultur, ob 15-letnici zbirke Sto slovanskih romanov. Vabimo vas k poslušanju! na fotografiji: Vrtec Mladi rod arhitekta akademika Stanka Kristla
10/15/202240 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Nobelovka Annie Ernaux odgovarja mladim, naj predvsem pišejo pošteno

Predstavljamo letošnjo Nobelovo nagrajenko za literaturo, francosko pisateljico Annie Ernaux, ki na dilemo mladih ali brati ali pisati odgovarja, da je najprej potrebno predvsem veliko brati. Opozarjamo na ljubljanski mednarodni festival Mesto žensk, in na pravkar končani festival Indigo in Festival stripa Tinta Ljubljana, ki se bo sklenil ta konec tedna. Tehniški muzej Slovenije se z novo razstavo posveča fizikalnemu fenomenu Svetloba, Galerija Vžigalica v Ljubljani pa ponuja izbor del na temo »Ljubljana se klanja Sloveniji«, tokrat Pomurju. Pred koncem še povzetek letošnjih priznanj Zbornice za arhitekturo in prostor. FOTO: Nobelovka za literaturo 2022 Annie Ernaux l. 2019 na gostovanju v Španiji VIR: https://www.francetvinfo.fr/culture/livres/roman/l-ecrivaine-francaise-annie-ernaux-recoit-le-prix-nobel-de-litterature_4798369.html
10/8/202252 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Rožančeva za eseje, Arte Povera v Cukrarni in Podobe Maribora

Tokrat začnemo z že 30. Rožančevo nagrado za najboljšo zbirko esejev, nadaljujemo z razstavo Četrta generacija mojstra italijanske Arte Povera Michelangela Pistoletta v ljubljanski Cukrarni, ki ji sledi razstava v Moderni galeriji z naslovom Momental-mente: žive slike. Obiskali smo 11. mednarodni festival likovnih umetnosti v Kranju, ob mestnem dnevu razstavo Podobe Maribora iz zbirke Umetnostne galerije Maribor, in razstavo Arheološko bogastvo Bele Krajine v Belokranjskem muzeju Metlika. FOTO: Pistolettova postavitev instalacije Venera iz cunj v Berlinu l.2018, prvo je predstavil l.1967 v Italiji VIR: https://www.artatberlin.com/en/tribute-to-michelangelo-pistoletto-in-berlin-italian-cultural-institute-italian-embassy-01-06-04-06-2018/
10/1/202249 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

O sodobnih strukturah oblasti, o umetnosti na delu in še o marsičem

Precej raznovrstno je bilo dogajanje tega tedna. V Trbovljah se končuje festival novomedijske kulture Speculum Artium. v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova v Ljubljani so odprli razstavo Umetnost na delu – Na razpotju med utopijo in (ne)odvisnostjo, v Lutkovnem gledališču pa se je začel festival Lutke. Pogovorili se bomo z dobitnikoma nagrade večernica in nagrade Fanny Hausmann. Skupina Laibach se svojih začetnih let spominja z razstavo o Turneji po okupirani Evropi leta 1983, začenjamo pa s tridnevno mednarodno filozofsko konferenco o sodobnih strukturah oblasti z naslovom Gospodar – o sodobnih strukturah oblasti.
9/24/202252 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Lastovko 2022 prejel Vincenc Gotthardt

V četrtek je Program Ars na ljubljanskem gradu podelil že 31. lastovko, nagrado za najboljšo kratko zgodbo, prejemnik Vincenc Gotthardt je današnji prvi sogovornik. Slovenska matica se je ob letošnji 500-letnici smrti na simpoziju posvetila prvemu stacionarnemu škofu mesta Dunaj, hkrati pa tudi prvemu vodji slovitih »dunajskih dečkov« Juriju Slatkonji. Ogledali smo si te dni odprto pregledno razstavo oblikovalca Ranka Novaka v Mestni galeriji Ljubljana, na kateri je na ogled izbor njegovih stvaritev od 1974 do danes. Do konca leta bo še odprta razstava o zapuščini Franja Stiplovška v Posavskem muzeju Brežice, enem od osrednjih akterjev kulturnega življenja Posavja sredine 20. stoletja. Notranjski muzej v Postojni se je v četrtek z novo razstavo spomnil svoje 75-letnice ustanovitve v letu 1947, do katere je prišlo po začetku veljave Pariške mirovne pogodbe med zavezniki in Italijo, ko se je takratna Ljudska republika Slovenija kot del federacije na rovaš zahodne sosede razširila za tretjino svojega ozemlja. FOTO: Lastovka, nagrada Programa Ars za kratko zgodbo 2022 VIR: Program Ars
9/17/202249 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Vilenica, odbor za kulturo in Hiša strpnosti

Zaključuje se letošnji festival Vilenica, naša gostja bo tudi nagrajenka iz Latvije Amanda Aizpuriete, naš gost je letošnji Lavrinov nagrajenec, Ludvig Hartinger, sledila pa mu bosta Dragan Živadinov in Marijan Rupert, NUK na temo dokumenti KSEVT, poročamo iz seje parlamentarnega odbora za kulturo, na temo dodeljevanja javnih sredstev kulturni eliti. Zaključuje se prvi teden 8. festivala Hiša strpnosti v glavnem mestu, ta teden pa se je začel festival fotografije v Mariboru. Obiskali smo pregledno razstavo Marjana Mančka v Galeriji Velenje, napovedujemo pa tudi podelitev nagrade lastovka za kratko zgodbo Programa Ars prihodnji teden, 15. septembra.
9/10/202254 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Kristina Kočan je prejela Veronikino nagrado, končale so se Salzburške slavnostne igre

Pesnica Kristina Kočan je ta teden prejela Veronikino nagrado za pesniško zbirko Selišča, ki v ospredje postavlja zvočno plat pesništva; naslednji teden pa se obeta 32. mednarodni literarni festival Vilenica. Zbrali smo nekaj utrinkov s Salzburških slavnostnih iger in festivala sodobnega plesa Fronta v Murski Soboti, predstavljamo pa tudi novo stalno postavitev del Nandeta Vidmarja ter razstavo Prevzetnost in pristranost, ki tematizira narodno nošo in njene upodobitve, pripadnost in identiteto ter vlogo in položaj ženske v družbi.
9/3/202246 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Kratke zgodbe v Novem mestu in poezija na Ptuju

Spremljali smo festival pripovedovanja in kratke zgodbe "Novo mesto short", hkrati z sinočnjo podelitvijo nagrade za zbirko najboljših kratkih zgodb, ki so lani izšle pri slovenskih založbah, in že 26. festival Dnevi poezije in vina, ki se je začel v ponedeljek, zaključuje pa se danes zvečer. Pripravljeni smo na že drugi mednarodni Foto Fest v Kranju, ki bo potekal kar mesec dni. Kipar Tobias Putrih je na razstavi na Ravnah na Koroškem z naslovom "Industrija jekla" združil moči inženirjev in veščin oblikovanja jekla, še en kipar, Damijan Kracina pa v Galeriji Društva likovnih umetnikov Ljubljana v svojevrstnem kabinetu čudes v okviru razstave "0,22" v ospredju izpostavlja arašide. Kraj Žlebe pri Medvodah je že osmič prizorišče umetniškega projekta z naslovom "Hiša na hribu" pod idejnim vodstvom Zvonke Simčič. Foto: Ena od prvih fotografij začetkov letošnjega mednarodnega Kranj Foto Festa Vir: Luka Dakskobler, Kranj Foto Fest 2022
8/27/202248 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Festival Mladi levi, Dnevi poezije in vina, Orakelj Eve Petrič …

Predstavljamo 25. mednarodni festival Mladi levi, pa kako na Ptuju urejajo Kabinet Stojana Kerblerja in kaj prinaša festival Dnevi poezije in vina, ogledali smo si tudi umetniško instalacijo Orakelj Eve Petrič, skupinsko razstavo I've seen the future baby, it's sexy v galeriji ŠKUC v Ljubljani.
8/20/202237 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Nagrade EUROPA NOSTRA za dediščino, na sceni pa je spet Tina Kolenik

Ob nedavni razglasitvi nagrad EU za kulturno dediščino EUROPA NOSTRA so v okviru projekta Silknow sodelovali tudi raziskovalci z Inštituta Jožef Stefan, o projektu govori dr. Dunja Mladenić. Z direktorjem govorimo o trenutnem stanju prenove Moderne galerije po jesenski poplavi, predstavljamo te dni odprto japonsko razstavo o grajenem okolju v ljubljanskem Cankarjevem domu, na sceni je spet Tina Kolenik z novo razstavo v tamkajšni Galeriji Kresija, spoznamo pa tudi obrise del 25. mednarodne likovne kolonije v okviru Ljubljana Festivala. Opazili smo dve že odprti fotografski razstavi, pregledno o »izbrani graški fotografiji IV« iz Avstrije v Galeriji Stolp Fotokluba Maribor, in skupinsko, kjer razstavlja 8 fotografinj in fotografov "Telo kot način gledanja", ki jo je v koprski Galeriji Loža pripravila Hana Čeferin. FOTO: Tina Kolenik, ki uprizarja svojo podobo francoske kraljice Marije Antoinette iz 18. stoletja VIR: Dejan Ulaga, Galerija Kresija
7/16/202255 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Od Stritarjeve nagrade pa do nastopa devetih pesnikov v Berlinu

Pogovarjali smo se s prejemnikom letošnje Stritarjeve nagrade Društva slovenskih pisateljev za literarno kritiko, obiskali smo jubilejni 20. Festival sodobne umetnosti Art Stays na Ptuju in razstavo Odtisi in vtisi 2 v MGLC v Ljubljani. Tu so delo začeli tudi različne poletne šole in seminarji slovenskega jezika v organizaciji Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik na ljubljanski Filozofski fakulteti. Pred zaključkom smo obiskali kreativni tabor Sajeta v Posočju, v organizaciji Centra za slovensko književnost pa v Berlinu gostuje devet naših pesnikov različnih generacij.
7/9/202251 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Matematična enačba kubične funkcije. Vse, a hkrati nič

Poleg prave vročine ne popušča tudi vročica kulturnih dogodkov. Slovenska pisateljica Ana Marwan je dobila nagrado Ingeborg Bachmann, nevladne organizacije očitno lahko ostanejo na Metelkovi ulici 6 v Ljubljani, posvetili se bomo tudi novim težnjam v italijanskem slikarstvu, ljubljanskemu Street Art festivalu, razstavi Igorja Štromajerja v Aksiomi, festivalu delavskega filma Kamerat in festivalu Kulture Kostanjevica na Krki. foto: Domen Pal/Aksioma
7/2/202245 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Roman Rozina je prejel kresnika za roman Sto let slepote.

V središču tokratne Kulturne panorame bosta pisatelj Roman Rozina in njegov roman Sto let slepote; zanj je prejel nagrado kresnik, ki jo pri časopisu Delo namenjajo najboljšemu romanu leta. Predstavili bomo festivale Ljubljana, Lent in Ana Desetnica, ki se začenjajo v teh dneh. Govorili bomo o razstavah V Ukrajini / Iz Ukrajine in Plečnik: metropola, kraj, vrt, ki sta na ogled v Ljubljani. Za konec pa bomo povzeli dogajanje na simpoziju o umetnostni in arhitekturni dediščini plemstva med starimi in novimi režimi, ki je bil pred dnevi na ZRC SAZU v Ljubljani. Kulturno panoramo pripravljamo v Uredništvu za kulturo Tretjega programa – Programa Ars. Z glasbo jo opremlja Tina Ogrin, za mešalno mizo je Miha Klemenčič, pred mikrofonom Staša Grahek.
6/25/202252 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Jazz festival Ljubljana, Elda Piščanec ...

Kakšni so poudarki letošnjega Jazzovskega festivala Ljubljana in kakšni sta razstava Elde Piščanec v Narodni galeriji ter retrospektiva del Vladimirja Makuca v galeriji Božidarja Jakca? Sprašujemo pa se tudi o tem, kaj prinašata Festival Spider in razstava novih pridobitev slovenskih umetnin iz tujine v Galeriji Antikvitete Novak ter novi zbornik z sugestivnim naslovom O oblasti v arhitekturi. Za konec pa še sprehod po pregledni razstavi Metoda Frlica v Mestni galeriji Ljubljana.
6/18/202254 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Zaključevanje in sezona, ki se prelamlja v počitnice

V preteklem tednu so v Ljubljani podelili Župančičeve nagrade ter nagrade Mirka Šubica Društva restavratorjev Slovenije; znan je nagrajenec Vilenice 2022, izteka se 57. festival Borštnikovo srečanje. Teme, ki nas bodo povedle skozi oddajo, se ozirajo tudi k mednarodni filozofski konferenci Soren Kirkegaard, nekaj minut pa namenjamo dogajanju preteklih dni v Narodnem muzeju Slovenije. Vabimo vas k poslušanju! fotografija z razstave IZ ATELJEJA — MATJAŽ POČIVAVŠEK: NESOS / OTOK, Moderna galerija, 2016, foto: Matija Pavlovec, izsek
6/11/202250 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Veličina Borisa Pahorja; Borštnikovo srečanje ...

Teden se je začel z novico o smrti pisatelja Borisa Pahorja, osrednji kulturni dogodek tedna pa je sicer začetek Borštnikovega srečanja. Narodna galerija vabi na razstavo kiparja Ivana Štreklja, v galeriji Slo Art razstavlja Tina Dobrajc, v Slovenskem etnografskem muzeju pa so odprli stalno postavitev Plečnikove Lectarije. Slovensko konservatorsko društvo je podelilo Steletovo nagrado in priznanji. In seveda: dobili smo novo ministrico za kulturo.
6/4/202254 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

27. bienale oblikovanja BIO Ljubljana

Predstavljamo 27. bienala oblikovanja BIO Ljubljana in 16. mednarodni festival Svetlobna gverila, pa nagrajence Plečnikove nagrade in Plečnikovih priznanj, razkrivamo tudi, kdo je prejemnik letošnje nagrade desetnica in kaj prinaša razstava Fotografija kot življenjska izbira preminule italijanske fotografinje Letizie Battaglia v ljubljanski Galeriji Jakopič ter kaj so glavni poudarki 57. festivala Borštnikovo srečanje. 3D natisnjena hiša Tecla, WASP. Foto: WASPJane Withers: "Vsi moramo sprejeti odgovornost, tudi v oblikovalski stroki. Od naročnikov moramo zahtevati, da spoznajo resnost klimatskih sprememb."Predstavljamo 27. bienala oblikovanja BIO Ljubljana in 16. mednarodni festival Svetlobna gverila, pa nagrajence Plečnikove nagrade in Plečnikovih priznanj, razkrivamo tudi, kdo je prejemnik letošnje nagrade desetnica in kaj prinaša razstava Fotografija kot življenjska izbira preminule italijanske fotografinje Letizie Battaglia v ljubljanski Galeriji Jakopič ter kaj so glavni poudarki 57. festivala Borštnikovo srečanje.
5/28/202247 minutes, 1 second
Episode Artwork

Kandidatka za ministrico za kulturo je Asta Vrečko

Kandidatka za ministrico za kulturo je umetnostna zgodovinarka Asta Vrečko iz stranke Levica. Ime nove ministrice je javnost izvedela med zadnjimi, čaka jo veliko odprtih vprašanj iz preteklih mandatov zaradi prepogoste menjave ministrov za kulturo in skoraj tri desetletja nespremenjen kulturni sistem, poudarjajo naši sogovorniki iz strokovne javnosti. V pregledu dogodkov tedna na področju kulture med drugim tudi o mednarodnem muzejskem dnevu, ki je potekal v senci dogajanja v Ukrajini, saj je bilo v vojni uničenih več kot 195 kulturnih objektov. Znani so dobitniki Valvasorjevih odličij – nagrado za življenjsko delo bo prejela Alenka Domjan. Predsednik države Borut Pahor je Robertu Waltlu podelil red za zasluge. Galerija Equrna v Ljubljani je rdeča – Arne Brejc in njegov oče Tomaž Brejc predstavljata na razstavi Rdeča/ Seeing Red dela umetnikov, ki imajo vsaj za kapljo krvi rdeče barve. Zavod za sodobno umetnost Brida iz Šempasa prireja četrti festival R.o.R., teden ljubiteljske kulture pa je letos posvečen filmu. Pričakal jo bo tri desetletja nespremenjen kulturni sistemKandidatka za ministrico za kulturo je umetnostna zgodovinarka Asta Vrečko iz stranke Levica. Ime nove ministrice je javnost izvedela med zadnjimi, čaka jo veliko odprtih vprašanj iz preteklih mandatov zaradi prepogoste menjave ministrov za kulturo in skoraj tri desetletja nespremenjen kulturni sistem, poudarjajo naši sogovorniki iz strokovne javnosti. V pregledu dogodkov tedna na področju kulture med drugim tudi o mednarodnem muzejskem dnevu, ki je potekal v senci dogajanja v Ukrajini, saj je bilo v vojni uničenih več kot 195 kulturnih objektov. Znani so dobitniki Valvazorjevih odličij – nagrado za življenjsko delo bo prejela Alenka Dómjan. Predsednik države Borut Pahor je Robertu Waltlu podelil red za zasluge. Galerija Equrna v Ljubljani je rdeča – Arne Brejc in njegov oče Tomaž Brejc predstavljata na razstavi Rdeča/ Seeing Red dela umetnikov, ki imajo vsaj za kapljo krvi rdeče barve. Zavod za sodobno umetnost Brida iz Šempasa prireja četrti festival R.o.R., teden ljubiteljske kulture pa je letos posvečen filmu.
5/21/202254 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Majski salon 22 v petek odprli v Mariboru

Pripravili smo pogovor z letošnjo prejemnico Cankarjeve nagrade Simono Semenič, bili smo na 54. mednarodnem srečanju pisateljev na Bledu, obiskali smo pravkar odprti majski salon v Mariboru, največjo razstavno predstavo sodobne likovne umetnosti pri nas, in se pogovarjali z Renato Salecl in ukrajinsko kuratorko Kateryno Iakovlenko. Ilustratorka Hana Stupica je spregovorila o svoji novi razstavi na Ljubljanskem gradu, v okviru gostujoče razstave rusko-nemškega muzeja iz Berlina v Muzeju novejše zgodovine v glavnem mestu se bomo spomnili nemških vojnih zločinov nad sovjetskimi vojnimi ujetniki med drugo vojno. Nekaj malega pa tudi o Habsburški uniformi predzadnjega cesarja Franca Jožefa I., ki jo je predstavil Narodni muzej Slovenije. FOTO: Na fotografiji impresivni razstavni prostor letošnjega Majskega salona v razstavišču Kibla Portal v MB VIR: Damjan Švarc © KID KIBLASimona Semenič, dobitnica Cankarjeve nagrade in 54. mednarodno srečanje pisateljev na BleduPripravili smo pogovor z letošnjo prejemnico Cankarjeve nagrade Simono Semenič, bili smo na 54. mednarodnem srečanju pisateljev na Bledu, obiskali smo pravkar odprti majski salon v Mariboru, največjo razstavno predstavo sodobne likovne umetnosti pri nas, in se pogovarjali z Renato Salecl in ukrajinsko kuratorko Kateryno Iakovlenko. Ilustratorka Hana Stupica je spregovorila o svoji novi razstavi na Ljubljanskem gradu, v okviru gostujoče razstave rusko-nemškega muzeja iz Berlina v Muzeju novejše zgodovine v glavnem mestu se bomo spomnili nemških vojnih zločinov nad sovjetskimi vojnimi ujetniki med drugo vojno. Nekaj malega pa tudi o Habsburški uniformi predzadnjega cesarja Franca Jožefa I., ki jo je predstavil Narodni muzej Slovenije.
5/14/202254 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Stara Ljubljana in pozabljene elite

Teden je mimo in prinesel je kar dve razstavi o Plečnikovem delu na starih fotografijah; ogledali smo si tudi razstavo »Dr. Otmar Pirkmajer – pozabljene elite« v ljubljanskem Mestnem muzeju; govorimo o nagradi skupine OHO, razstavi slikarja Staša Kleindiensta Antiarkadija; napovedujemo tudi 54. mednarodno srečanje pisateljev na Bledu. Bruseljski dopisnik Igor Jurič poroča, zakaj so Audrey Hepburn v Bruslju postavili spominski par in doprsni kip.Stare fotografije Plečnikovega dela, dr. Oto Pirkmajer, nagrada skupine OHO, Antiarkadija, srečanje PEN-a na BleduKultura je v tem tednu prinesla kar dve razstavi o Plečnikovi Ljubljani na starih fotografijah. Ogledali smo si razstavo "dr. Otmar Pirkmajer – pozabljene elite" v ljubljanskem Mestnem muzeju; govorimo o nagradi skupine OHO, razstavi slikarja Staša Kleindiensta – Antiarkadija; napovedujemo tudi 54. mednarodno srečanje pisateljev na Bledu. Bruseljski dopisnik Igor Jurič v Kulturni panorami poroča tudi o tem, zakaj so Audrey Hepburn v Bruslju postavili spominski park in doprsni kip.
5/7/202244 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Ali muze med vojno v Ukrajini molčijo?

V središču pozornosti: pesnik in režiser Janez Povše, dobitnik nagrade vstajenje in Viktor Ruban, ukrajinski plesalec, koreograf in pedagog, ki pripoveduje, kakšna je kultura na vojnem območju… Na ogled je več likovnih razstav: Aleksandra Velíščka v koprski Meduzi, Leona Zakrájška na Ptuju in fotografska razstava Back to black v ljubljanski galeriji Photon. Kaj je prinesel simpozij Razstavljanje na Slovenskem?
4/29/202254 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Jakšetove slike na beneškem bienalu žarijo kot ekrani

Tedenski pregled kulturnega dogajanja pred praznikom dela obeležujemo s 150. obletnico Društva slovenskih pisateljev, 150-letnico Glasbene matice, Beneškim bienalom, razstavo umetnosti tridesetih let, mednarodno virtualno razstavo "Zgodbe iz davnine. Potovanje v nekdanje pokrajine". Spregovorili bomo o tridesetih letih delovanja založbe Kulturni center Maribor, festivalu Odprte hiše in natečaju programa Ars za kratko zgodbo Lastovka.150 let DSP in Glasbene matice, Beneški bienale, razstava umetnosti tridesetih let in Arsova LastovkaTedenski pregled kulturnega dogajanja pred praznikom dela obeležujemo s 150. obletnico Društva slovenskih pisateljev, 150-letnico Glasbene matice, Beneškim bienalom, razstavo umetnosti tridesetih let, mednarodno virtualno razstavo "Zgodbe iz davnine. Potovanje v nekdanje pokrajine". Spregovorili bomo o tridesetih letih delovanja založbe Kulturni center Maribor, festivalu Odprte hiše in natečaju programa Ars za kratko zgodbo Lastovka.
4/23/202249 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Muzej, nagrade, grafično oblikovanje, abstrakcija ipd.

Panorama, eksterier, muzej, nagrade, grafično oblikovanje, abstrakcija; o vsem tem bo tekla beseda v prispevkih o nagrajencih Riharda Jakopiča, 10. bienalu oblikovanja Brumen, pa ob razstavah v Koroški galeriji likovnih umetnosti, Tendencah v abstrakciji v Ljubljani in odprtju Muzeja grad Štanjel. Oddajo smo zaokrožili s pogovorom z novo direktorico Muzeja sodobne umetnosti v Zagrebu, Zdenko Badovinac. Vabimo vas k poslušanju! na sliki: Filmska glava TV obzornik, RTV Ljubljana, 1966. Foto: Osebni arhiv Petra Skalarja, vir: MMC"Oblikovanje je družbena dobrina." Peter SkalarPanorama, eksterier, muzej, nagrade, grafično oblikovanje, abstrakcija; o vsem tem bo tekla beseda v prispevkih o nagrajencih Riharda Jakopiča, 10. bienalu oblikovanja Brumen, pa ob razstavah v Koroški galeriji likovnih umetnosti, Tendencah v abstrakciji v Ljubljani in odprtju Muzeja grad Štanjel. Oddajo smo zaokrožili s pogovorom z novo direktorico Muzeja sodobne umetnosti v Zagrebu, Zdenko Badovinac. Vabimo vas k poslušanju!
4/16/202246 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Kdo so nagrajenci 52. Tedna slovenske drame

Predstavili bomo nagrajence Tedna slovenske drame, dali besedo hrvaški pisateljici Ivani Šojat, ki je te dni gostovala na Fabuli, spregovorili o razstavah Vegetacije v Kostanjevici na Krki, Dvorec Ravne v Pivki in Zgodilo se je čisto blizu nas v Ljubljani. Ob stoti obletnici rojstva se bomo spomnili glasbenika Vladimirja Lovca in opozorili na zbirko Sinji galeb, v kateri založba Mladinska knjiga že 70 let izdaja kakovostno mladinsko literaturo.
4/9/202247 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Dobitnik Glazerjeve nagrade za življensko delo je Vili Ravnjak, Ai Weiwei v Rimu za Radio Slovenija

Predstavljamo dobitnike Glazerjeve nagrade in listin, ki jih za kulturne in umetnostne dosežke podeljuje mesto Maribor, pogovor s kitajskim umetnikom Ai Weiweiom, s katerim se je v Rimu, kjer gostuje, pogovarjal naš dopisnik. Sledile bodo razstave: v Pragi na praškem gradu, o Plečnikovih posegih v Hradčane, v Ljubljani v MGLC o vlogi fotografije v grafiki in grafičnem oblikovanju, razstava skupine Laibach o Apokalipsi in ostalih zgodbah, na Obali pa razstava Panorama, z izborom iz bogatega fonda obalnih galerij Piran, sklenili pa bomo s kulturnim turizmom na Negovskem gradu v štajerskem kraju Negova. Foto: Izhod na grajski rajski vrt, eno od stopnišč na Hradčanih v Pragi, ki jih je pri celoviti prenovi zasnoval Plečnik VIR: Thomas Ledl - Eigenes Werk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47893906Ai Weiwei v Rimu posebej za Radio SlovenijaPredstavili vam bomo dobitnike Glazerjeve nagrade in listin, ki jih za kulturne in umetnostne dosežke podeljuje mesto Maribor, pogovor s kitajskim umetnikom Ai Weiwei-om, s katerim se je v Rimu, kjer gostuje, pogovarjal naš dopisnik. Sledile bodo razstave: v Pragi na praškem gradu, o Plečnikovih posegih v Hradčane, v Ljubljani v MGLC o vlogi fotografije v grafiki in grafičnem oblikovanju, razstava skupine Laibach o Apokalipsi in ostalih zgodbah, na Obali pa razstava Panorama, z izborom iz bogatega fonda obalnih galerij Piran, sklenili pa bomo s kulturnim turizmom na Negovskem gradu v štajerskem kraju Negova.
4/2/202255 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

14. festival Bobri in 52. Teden slovenske drame

To soboto se začenja že 14. festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri, v nedeljo pa s slovesno podelitvijo stanovskih nagrad Teden slovenske drame, ki bo trajal 13 dni. Povzeli bomo nekaj izvlečkov minulega Sejma otroške knjige v Bologni, ki ga je obiskal naš dopisnik. Obiskali smo novo stalno razstavo v Slovenskem šolskem muzeju v glavnem mestu z naslovom "»Šola je zakon« - o izobraževanju in vzgoji na Slovenskem skozi čas«. Za zaključek smo strnili vtise sredi tedna odprte fotografske razstave "Onkraj objektiva" v Mali galeriji Cankarjevega doma v Ljubljani.Na svetovni dan gledališča, 27. marec, na TSD podelijo stanovske nagrade Združenja dramskih umetnikov Slovenije To soboto se začenja že 14. festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri, v nedeljo pa s slovesno podelitvijo stanovskih nagrad 52. Teden slovenske drame, ki bo trajal 13 dni. Povzeli bomo nekaj izvlečkov minulega Sejma otroške knjige v Bologni, ki ga je obiskal naš dopisnik. Obiskali smo novo stalno razstavo v Slovenskem šolskem muzeju v glavnem mestu z naslovom "»Šola je zakon« - o izobraževanju in vzgoji na Slovenskem skozi čas«. Za zaključek smo strnili vtise sredi tedna odprte fotografske razstave "Onkraj objektiva" v Mali galeriji Cankarjevega doma v Ljubljani.
3/26/202250 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

"Z zgodbo lahko demokratično zavnemo krivično družbo."

Tedenski pregled kulturnega dogajanja začenjamo s Slovenijo na beneškem Bienalu, nadaljujemo z vprašanjem, kaj se dogaja z ukrajinsko kulturno dediščino, Pripovedovalskim festivalom, posvetili se bomo tudi razstavi Pošasti so ljudje v Novi Gorici. Slikar Zdenko Huzjan razstavlja v dveh ljubljanskih galerijah, poročamo tudi o pionirkah slovenske arhitekture, gradbeništva in oblikovanja, Robertu Prosserju v Ljubljani in nagradi Alferda Kolleritsca, ki jo je prejel Aleš Šteger.Kaj se dogaja z ukrajinsko kulturno dediščino? Kakšne zgodbe si bomo pripovedovali po vojni?Tedenski pregled kulturnega dogajanja začenjamo s Slovenijo na beneškem Bienalu, nadaljujemo z vprašanjem, kaj se dogaja z ukrajinsko kulturno dediščino, pripovedovalskim festivalom, posvetili se bomo tudi razstavi Pošasti so ljudje v Novi Gorici. Slikar Zdenko Huzjan razstavlja v dveh ljubljanskih galerijah, poročamo tudi o pionirkah slovenske arhitekture, gradbeništva in oblikovanja, Robertu Prosserju v Ljubljani in nagradi Alfreda Kolleritscha, ki jo je prejel Aleš Šteger.
3/19/202250 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Razstava Vračanje pogleda je letošnja osrednja razstava v Cukrarni

Začenjamo s skupinsko razstavo v ljubljanski Cukrarni z naslovom Vračanje pogleda, njihovo letošnjo osrednjo, nadaljujemo z najnovejšo pregledno razstavo v Narodni galeriji Nove pridobitve od 2011-2021, slišali pa boste tudi pogovor z Natašo Bučar, direktorico Slovenskega filmskega centra o letošnjih načrtih in pridobitvah Baze slovenskih filmov. V precep smo vzeli tudi simpozij o Nobelovcu Joseju Saramagu na začetku tedna v Ljubljani, napovedujemo Kavč festival in jubilejne 30. dneve komedije v Celju prihodnji teden. In naš odmev na odprto javno pismo zaposlenih Moderne galerije za razrešitev trenutnega direktorja Aleša Vaupotiča. FOTO: Z razstave Vračanje pogleda v Cukrarni VIR: cukrarna.art Navkljub pridobitvam mnogih področnih kultur slepoti kar ni videti koncaZačenjamo s skupinsko razstavo v ljubljanski Cukrarni z naslovom »Vračanje pogleda«, njihovo letošnjo osrednjo, nadaljujemo z najnovejšo pregledno razstavo v Narodni galeriji »Nove pridobitve od 2011-2021«, slišali pa boste tudi pogovor z Natašo Bučar, direktorico Slovenskega filmskega centra o letošnjih načrtih in pridobitvah Baze slovenskih filmov. V precep smo vzeli tudi simpozij o Nobelovcu Joseju Saramagu na začetku tedna v Ljubljani, napovedujemo Kavč festival in jubilejne 30. dneve komedije v Celju prihodnji teden. In naš odmev na odprto javno pismo zaposlenih Moderne galerije za razrešitev trenutnega direktorja Aleša Vaupotiča.
3/12/202249 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Odzivi ukrajinskih intelektualcev na rusko agresijo.

Tokrat smo zbrali nekaj odzivov ukrajinskih ustvarjalcev in razumnikov na rusko agresijo na Ukrajino. Napovedujemo festivala Fabula in Rdeče zore, predstavljamo prenovo gospodarskega poslopja ob Prešernovi domačiji v Vrbi, opozarjamo na razstavo Umetnik – zbiratelj – javnost v ljubljanski Mestni galeriji in poročamo o seji Nacionalnega sveta za kulturo na temo Nazaj h kulturi. Ukrajina in njena kultura tudi v središču Arsove pozornostiTokrat smo zbrali nekaj odzivov ukrajinskih ustvarjalcev in razumnikov na rusko agresijo na Ukrajino. Napovedujemo festivala Fabula in Rdeče zore, predstavljamo prenovo gospodarskega poslopja ob Prešernovi domačiji v Vrbi, opozarjamo na razstavo Umetnik – zbiratelj – javnost v ljubljanski Mestni galeriji in poročamo o seji Nacionalnega sveta za kulturo na temo Nazaj h kulturi.
3/5/202248 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Kakšen nacionalni program za kulturo do konca desetletja?

Govorili bomo o različnih razumevanjih pravkar sprejetega strateškega predloga državne resolucije za kulturo do konca desetletja in možnostih za njegovo uresničevanje, o razpisni politiki ministrstva za kulturo, državnih odlikovanjih trem glasbenim umetnikom, 30 letih samote in sramote fenomena izbrisanih. Ogledali pa smo si dve razstavi v glavnem mestu, v ŠKUC-u "Nove prakse, nova orodja", v Galeriji Tobačna 001 pa "Čudoviti obraz umetne inteligence". Pred koncem pa o novi spominski knjigi o aleksandrinkah v obujenih pismih moža in žene, avtentičnem dokumentu s prvega desetletja italijanske okupacije Primorske.. Na fotografiji predsednik Pahor predstavniku izbrisanih Irfanu Beširoviću - 26.2.2022: ... sprejmite, prosim, iskreno opravičilo v mojem imenu in imenu države za neustavno dejanje izbrisa iz registra stalnega prebivališča, opravičilo za kršenje človekovih pravic in vse krivice ter trpljenje, ki ga je vam in vašim družinam povzročilo to dejanje. VIR: Urad Predsednika RSOb sklepu Tedna izbrisanih izbrisani in civilna družba dosegli kulturno opravičilo predsednika države za izbris pred 30 letiGovorili bomo o različnih razumevanjih pravkar sprejetega strateškega predloga državne resolucije za kulturo do konca desetletja in možnostih za njegovo uresničevanje, o razpisni politiki ministrstva za kulturo, državnih odlikovanjih trem glasbenim umetnikom, 30 letih samote in sramote fenomena izbrisanih. Ogledali pa smo si 2 razstavi v glavnem mestu, v ŠKUC-u "Nove prakse, nova orodja", v Galeriji Tobačna 001 pa "Čudoviti obraz umetne inteligence". Pred koncem pa o novi spominski knjigi o aleksandrinkah v obujenih pismih moža in žene, avtentičnem dokumentu s prvega desetletja italijanske okupacije Primorske..
2/26/202252 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Ministrstvo za kulturo na eni strani, opozicija s predstavniki civilnih društev na drugi

Vtisi s seje odbora za kulturo v državnem zboru ter novinarske konference društva Asociacija kažejo, da na tem področju vlada veliko nestrinjanje med ministrstvom za kulturo ter opozicijo in predstavniki nevladnih organizacij. Še prej bomo pogledali, kakšen program bo maja prinesel 57. festival Borštnikovo srečanje v Mariboru. Posvetili se bomo tudi književnosti in predstavili letošnjega prejemnika literarne nagrade pont – nemškega pesnika, esejista in prevajalca Jana Wagnerja, ki ga med drugim odlikuje zavzetost za mednarodno povezovanje. Sledilo bo povabilo na razstavo priznanega slikarja Zdenka Huzjana, ki v Jakčevem domu Dolenjskega muzeja predstavlja dela zadnjih dvajsetih let, na koncu pa se vprašajmo še, kaj prinaša Mednarodno leto stekla.
2/19/202253 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Ministrstvo za kulturo na eni strani, opozicija s predstavniki civilnih društev na drugi

Vtisi s seje Odbora za kulturo v Državnem zboru ter novinarske konference društva Asociacija kažejo, da na tem področju vlada globoko nestrinjanje med Ministrstvom za kulturo ter opozicijo in predstavniki nevladnih organizacij. Še pred tem pogledamo, kakšen program bo maja prinesel 57. festival Borštnikovo srečanje v Mariboru. Obračamo se tudi k literaturi in predstavljamo letošnjega prejemnika literarne nagrade pont – nemškega pesnika, esejista in prevajalca Jana Wagnerja, ki ga med drugim odlikuje zavzetost za mednarodno povezovanje. Sledi povabilo na razstavo priznanega slikarja Zdenka Huzjana, ki v Jakčevem domu Dolenjskega muzeja predstavlja dela zadnjih dvajsetih let, na koncu pa se vprašamo še, kaj prinaša mednarodno leto stekla. Foto: Kolaž logotipov Ministrstva za kulturo in društva Asociacija, vir: FB stran društva Asociacija in Wikivir Ob kulturni politiki se posvečamo še programu 57. festivala Borštnikovo srečanje, prejemniku nagrade pont Janu Wagnerju, razstavi Zdenka Huzjana in Mednarodnemu letu stekla Vtisi s seje Odbora za kulturo v Državnem zboru ter novinarske konference društva Asociacija kažejo, da na tem področju vlada globoko nestrinjanje med Ministrstvom za kulturo ter opozicijo in predstavniki nevladnih organizacij. Še pred tem pogledamo, kakšen program bo maja prinesel 57. festival Borštnikovo srečanje v Mariboru. Obračamo se tudi k literaturi in predstavljamo letošnjega prejemnika literarne nagrade pont – nemškega pesnika, esejista in prevajalca Jana Wagnerja, ki ga med drugim odlikuje zavzetost za mednarodno povezovanje. Sledi povabilo na razstavo priznanega slikarja Zdenka Huzjana, ki v Jakčevem domu Dolenjskega muzeja predstavlja dela zadnjih dvajsetih let, na koncu pa se vprašamo še, kaj prinaša Mednarodno leto stekla.
2/19/202251 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Med prazničnim tednom se je društvo oblikovalcev zbralo ob zadnji večerji

Izpostavljamo štiri razstave. Društvo oblikovalcev Slovenije spodbuja h kritičnemu razmisleku o pomenu slovenskega oblikovanja z razstavo Design Konsum, ki so jo zasnovali kot dolgo mizo s krožniki. Deluje lahko tudi kot parafraza zadnje večerje, saj se je društvo znašlo v težavnem finančnem položaju. Portrete udeležencev mednarodnih srečanj PEN na Bledu si je mogoče ogledati na razstavi Vsak portret neponovljiv, enkraten svet: risbe Melite Vovk. Temna stran meseca se nadaljuje v Temno stran, ki jo je prinesla epidemija, razstavo Cvetke Hojnik v galeriji Nova Gorica. Italijansko-nemška umetnica Rosa Barba pa je ljubljansko Cukrarno z video in skulpturnimi deli preoblikovala v nekakšno celostno umetnino. Začenja se tudi cikel Mozartin, že dvajsetič.Naj ne bo resnično zadnjaOb prazničnemu utripu na Prešernov dan izpostavljamo štiri razstave. Društvo oblikovalcev Slovenije spodbuja h kritičnemu razmisleku o pomenu slovenskega oblikovanja z razstavo Design Konsum, ki so jo zasnovali kot dolgo mizo s krožniki. Deluje lahko tudi kot parafraza zadnje večerje, saj se je društvo znašlo v težavnem finančnem položaju. Portrete udeležencev mednarodnih srečanj PEN na Bledu si je mogoče ogledati na razstavi Vsak portret neponovljiv, enkraten svet: risbe Melite Vovk. Temna stran meseca se nadaljuje v Temno stran, ki jo je prinesla epidemija, razstavo Cvetke Hojnik v galeriji Nova Gorica. Italijansko-nemška umetnica Rosa Barba pa je ljubljansko Cukrarno z video in skulpturalnimi deli preoblikovala v nekakšno celostno umetnino. Začenja se tudi cikel Mozartin, že dvajsetič.
2/12/202248 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Napovedujemo Prešernovo proslavo, se posvečamo bosanski in slovenski literaturi ter predstavljamo dve novi razstavi

Kot smo že vajeni bo osrednja slovenost ob kulturnem prazniku potekala na predvečer, 7. februarja v Cankarjevem domu. Podeljene bodo Prešernove nagrade za življenjski opus in nagrade Prešernovega sklada. Celotna zasnova prireditve je tokrat v rokah Katje Pegan, režiserke in direktorice koprskega gledališča. V oddaji boste slišali tudi stališče Društva Asociacija, ki opozarja na zaskrbljujoči status kulturnega sektorja. V Ljubljani se je te dni mudil bosanski pisatelj Dževad Karahasan. Obiskali smo mednarodni simpozij, posvečen slovenskemu pisatelju Dragu Jančarju. Poročamo pa tudi o dobitnici nagrade modra ptica ter o dveh novih razstavah.Bosanski pisatelj Dževad Karahasan je Ljubljano obiskal v sklopu festivala Fabula pred Fabulo. Kot smo že vajeni bo osrednja slovenost ob kulturnem prazniku potekala na predvečer, 7. februarja v Cankarjevem domu. Podeljene bodo Prešernove nagrade za življenjski opus in nagrade Prešernovega sklada. Celotna zasnova prireditve je tokrat v rokah Katje Pegan, režiserke in direktorice koprskega gledališča. V oddaji boste slišali tudi stališče Društva Asociacija, ki opozarja na zaskrbljujoči status kulturnega sektorja. V Ljubljani se je te dni mudil bosanski pisatelj Dževad Karahasan. Obiskali smo mednarodni simpozij, posvečen slovenskemu pisatelju Dragu Jančarju. Poročamo pa tudi o dobitnici nagrade modra ptica ter o dveh novih razstavah.
2/5/202253 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Napovedujemo Prešernovo proslavo, se posvečamo bosanski in slovenski literaturi ter predstavljamo dve novi razstavi

Kot smo že vajeni, bo osrednja slovenost ob kulturnem prazniku potekala na predvečer, 7. februarja v Cankarjevem domu. Podeljene bodo Prešernove nagrade za življenjski opus in nagrade Prešernovega sklada. Celotna zasnova prireditve je tokrat v rokah Katje Pegan, režiserke in direktorice koprskega gledališča. V oddaji boste slišali tudi stališče Društva Asociacija, ki opozarja na skrb zbujajoči status kulturnega sektorja. V Ljubljani se je te dni mudil bosanski pisatelj Dževad Karahasan. Obiskali smo mednarodni simpozij, posvečen slovenskemu pisatelju Dragu Jančarju. Poročamo pa tudi o dobitnici nagrade modra ptica ter o dveh novih razstavah.
2/5/202253 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

"Vprašanje je, kako ohraniti spomin?"

O 5. izvedbi Zimskega festival, pa o štirih razstavah: v Muzeju novejše zgodovine se z razstavo Fotografije iz Auschwitza – zgodbe s fotografij slovenskih taboriščnikov, poslanih leta 1942 spominjajo 77. obletnice osvoboditve tega koncentracijskega taborišča, na Ptuju je na ogled razstava šestnajstih slovenskih umetnic z naslovom Umetnost nima spola, v Velenju se predstavlja Katja Felle z razstavo 500 gigabajtov, v Mestnem muzeju v Ljubljani več avtorjev razstave z naslovom Urbane prerokbe – Življenje v Ljubljani leta 2100 pogleduje v prihodnost prestolnice, predstavljamo pa tudi z monografijo Srednjeveški rokopisi in rokopisni fragmenti Nataše Golob ter mednarodni simpozij Pogledi na umetnost Draga Jančarja.
1/29/202247 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

"Vprašanje je, kako ohraniti spomin?"

O 5. izvedbi Zimskega festival, pa o štirih razstavah: v Muzeju novejše zgodovine se z razstavo Fotografije iz Auschwitza – zgodbe s fotografij slovenskih taboriščnikov, poslanih leta 1942 spominjajo 77. obletnice osvoboditve tega koncentracijskega taborišča, na Ptuju je na ogled razstava šestnajstih slovenskih umetnic z naslovom Umetnost nima spola, v Velenju se predstavlja Katja Felle z razstavo 500 gigabajtov, v Mestnem muzeju v Ljubljani več avtorjev razstave z naslovom Urbane prerokbe – Življenje v Ljubljani leta 2100 pogleduje v prihodnost prestolnice, predstavljamo pa tudi z monografijo Srednjeveški rokopisi in rokopisni fragmenti Nataše Golob ter mednarodni simpozij Pogledi na umetnost Draga Jančarja.
1/29/202247 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Ob 150-letnici rojstva Jožeta Plečnika

Predstavljamo nekaj dogodkov, ki zaznamujejo Plečnikovo leto in posebej 150-letnico arhitektovega rojstva. Opozarjamo na priznanja Javnega sklada za kulturne dejavnosti – zlato plaketo je prejela Dragica Čadež Lapajne. Vabimo na razstave Taljenje, Koža in Za Borisa, ki so vse na ogled v Ljubljani, napovedujemo pa tudi dogodke ob Molierovem letu. Kulturno panoramo pripravljamo sodelavci Uredništva za kulturo Programa Ars. Po arhitektovih sledeh v Kamniku.Predstavljamo nekaj dogodkov, ki zaznamujejo Plečnikovo leto in posebej 150-letnico arhitektovega rojstva. Opozarjamo na priznanja Javnega sklada za kulturne dejavnosti – zlato plaketo je prejela Dragica Čadež Lapajne. Vabimo na razstave Taljenje, Koža in Za Borisa, ki so vse na ogled v Ljubljani, napovedujemo pa tudi dogodke ob Molierovem letu. Kulturno panoramo pripravljamo sodelavci Uredništva za kulturo Programa Ars.
1/22/202245 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

In kaj ko bi besede leta prihajale iz knjig?

Začenjamo s t.im. besedo leta, vedno bolj razširjanim in tudi tako vzdrževanim medijskim fenomenom, nadaljujemo pa z odmevom na zavrnitev predlogov priznanih, nekaterih tudi nagrajenih kolektivov na programskem razpisu ministrstva za kulturo - ali so kulturne razlike pri nas res postale tako velike ...? Povzemamo pogovor prevajalca Boruta Kraševca z biografinjo Dostojevskega Ljudmilo Ivanovno Saraskino, in z avtorjem knjige Penelopin vrt, akademikom Kajetanom Gantarjem. Ogledali smo si razstavo Dušana Kirbiša Predmeti in podobe v Galeriji Murska Sobota in razstavo Gustava Gnamuša Lambda v Galeriji Equrna v Ljubljani. Imamo pa tudi prve vtise s pravkar odprte pregledne razstave večletnega projekta Festivala Račka v Celju z naslovom, Po resničnih dogodkih: Prostori in artikulacije seksualnosti. Foto: In kaj ko bi besede leta prihajale iz knjig? V VEDNOST Erbario-4d.jpg VIR: https://www.ideegreen.it/erbario-fai-da-te-133746.html Ali so kulturne razlike pri nas res postale tako velike ...?Začenjamo s t.im. besedo leta, vedno bolj razširjanim in tudi tako vzdrževanim medijskim fenomenom, nadaljujemo pa z odmevom na zavrnitev predlogov priznanih kolektivov na programskem razpisu resornega ministrstva, ki napeljujejo k spoznanju o nepremostljivih kulturnih razlikah med akterji. Povzemamo pogovor prevajalca Boruta Kraševca z biografinjo Dostojevskega Ljudmilo Ivanovno Saraskino, in z avtorjem knjige "Penelopin vrt", akademikom Kajetanom Gantarjem. Ogledali smo si razstavo Dušana Kirbiša Predmeti in podobe v Galeriji Murska Sobota in razstavo Gustava Gnamuša Lambda v Galeriji Equrna v Ljubljani. Imamo pa tudi prve vtise s pravkar odprte pregledne razstave večletnega projekta Festivala Račka v Celju z naslovom Po resničnih dogodkih: Prostori in artikulacije seksualnosti.
1/15/202251 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Janez Šumrada in Miran Košuta prejela Trubarjevo priznanje

Za začetek gostimo letošnja prejemnika Trubarjevega priznanja za ohranjanje pisne kulturne dediščine, ki ga od l.2008 podeljuje NUK - to sta dr. Janez Šumrada in dr. Miran Košuta, profesor na Univerzi v Trstu. Leto 2022 je vlada razglasila za Plečnikovo in Tartinijevo leto, nadaljujemo pa z razstavami. V ljubljanski« Bežigrajski galeriji 2« smo obiskali pregledno pokojnega likovnika Marka Šušteršiča, v piranski Mestni galeriji pa razstavo Joni Zakonjšek. Opozorili bomo na letošnje 3 evropske prestolnice kulture, Novi Sad, Kaunas in Esch-sur-Alzette, na koncu pa povzeli ministra za kulturo, ki je te dni predstavil osrednje dosežke pravkar minulega predsedovanja Vlade RS Svetu EU na področju kulture.
1/8/202252 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Kulturna panorama

Človek se je učlovečil takrat, ko je nastala prva zgodba, pravi letošnji Prešernov nagrajenec Feri Lainšček. Čeprav se zdi, da je še eno nečloveško leto za nami, pa to ne drži v celoti, saj se je v iztekajočem se letu zgodilo nekaj dogodkov desetletja. Med njimi je vpis Plečnikovih del na Unescov seznam, dobili smo Cukrarno, ki sodi med največje infrastrukturne projekte v kulturi, pianist Aleksander Gadžijev se je uvrstil v finale slovitega Chopinovega tekmovanja, slovensko zborovstvo pa je pripravilo mednarodno odmevni festival Evropa cantat. To je nekaj dogodkov v letu, ki je bilo znova zahtevno zaradi epidemije, za napetost pa je kljub rekordnemu proračunu skrbel minister Simoniti. Pregled dogodkov leta 2021 na področju kultureČlovek se je učlovečil takrat, ko je nastala prva zgodba, pravi letošnji Prešernov nagrajenec Feri Lainšček. Čeprav se zdi, da je še eno nečloveško leto za nami, pa to ne drži v celoti, saj se je v iztekajočem se letu zgodilo nekaj dogodkov desetletja. Med njimi je vpis Plečnikovih del na Unescov seznam, dobili smo Cukrarno, ki sodi med največje infrastrukturne projekte v kulturi, pianist Aleksander Gadžijev se je uvrstil v finale slovitega Chopinovega tekmovanja, slovensko zborovstvo pa je pripravilo mednarodno odmevni festival Evropa cantat. To je nekaj dogodkov v letu, ki je bilo znova zahtevno zaradi epidemije, za napetost pa je kljub rekordnemu proračunu skrbel minister Simoniti.
12/25/202153 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

"Ni kulture brez ljudi in arhitekture brez kulture."

Pester pregled kulturnega dogajanja tedna bomo začeli s prvim nagrajencem Prešernovega sklada za področje vizualnih komunikacij, Jožetom Brumnom, nadaljevali pa bomo s knjigo in razstavo Fabiani - Plečnik - Vurnik ter bibliofilsko izdajo knjige Stati inu obstati. Ob pogovorih o vizualni umetnosti in Nodierjevi nagradi bomo obiskali še Mizarski muzej v Solkanu in se spomnili na včerajšnji 40. rojstni dan gledališča Ane Monro.Jože Brumen, Fabiani-Plečnik-Vurnik, Stati inu obstati, Nodierova nagrada, Pogovori o umetnosti, Mizarski muzej v Solkanu, 40. rojstni dan gledališča Ane MonroePester pregled kulturnega dogajanja tedna bomo začeli s prvim nagrajencem Prešernovega sklada za področje vizualnih komunikacij, Jožetom Brumnom, nadaljevali bomo s knjigo in razstavo Fabiani-Plečnik-Vurnik ter bibliofilsko izdajo knjige Stati inu obstati. Poleg pogovorov o vizualni umetnosti in Nodierove nagrade bomo obiskali Mizarski muzej v Solkanu in se spomnili na včerajšnji 40. rojstni dan gledališča Ane Monroe.
12/18/202150 minutes, 1 second
Episode Artwork

Piranska dela Mihe Maleša, Odjuga, češki dotik-odtis in krhkost

Po pol stoletja se je prepoznavnih 13 filmov kot sta npr. Kekec in Na svoji zemlji, vrnilo iz hrambe v beograjski Kinoteki v filmski arhiv državnega arhiva, posebej vabimo na pogovor z letošnjim Schwentnerjevim nagrajencem Pavlom Učakarjem, povzemamo letošnje Jurčičevo leto, sledijo razstave: Odjuga, zgodbe o identitetah v Muzeju novejše zgodovine Slovenije in Srečanje. Dotik in odtis, pokojne češke slikarke Adriene Šimotove v MGLM v Ljubljani, "Piranska dela Mihe Maleša" v Galeriji Hermana Pečariča v Piranu, in Fragile-Krhko, Mareka Schovaneka v Mestni galeriji Ptuj. Foto: Miha Maleš: Piran vir: https://museu.ms/collection/object/37770/piran Teden v znamenju povratka filmov iz Beograjske kinoteke, sklepa sejma knjig in Jurčičevega letaVabimo k poslušanju tedenskega izbora z naslednjimi temami: po pol stoletja se je prepoznavnih 13 filmov kot sta npr. Kekec in Na svoji zemlji, vrnilo iz hrambe v beograjski Kinoteki, posebej vabimo na pogovor z letošnjim Schwentnerjevim nagrajencem Pavlom Učakarjem, povzemamo letošnje Jurčičevo leto, sledijo razstave: "Odjuga:zgodbe o identitetah" v Muzeju novejše zgodovine Slovenije in "Srečanje. Dotik in odtis", češke slikarke Adriene Šimotove v Ljubljani, "Piranska dela Mihe Maleša" v Galeriji Hermana Pečariča v Piranu, in "Fragile/Krhko", Mareka Schovaneka v Mestni galeriji Ptuj.
12/11/202153 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Marko Jakše bo predstavljal Slovenijo na 59. Beneškem bienalu leta 2022

Na začetku bomo povzeli v petek, 3. decembra, na dan rojstva pesnika, na Ta veseli dan kulture objavljena imena Prešernovih nagrajencev in nagrajencev Prešernovega sklada za prihodnje leto. Prejemnikom najvišjih državnih kulturnih nagrad jih podelijo na dan njegove smrti, 8. februarja. Sledile bodo teme: kaj pomeni izbor slikarja Marka Jakšeta kot slovenskega predstavnika na Beneškem bienalu prihodnje leto. Izpostavili bomo na knjižnem sejmu izbrano knjigo leta, roman Erice Johnson Debeljak Devica, kraljica, vdova, prasica, in prejemnico nagrade Fabjana Hafnerja za prevod dela Petra Handkeja Amalijo Maček. Spomnili se bomo slovenskega festivala v Bruslju pred zaključkom predsedovanja vlade RS Svetu Evropske unije. Povzeli bomo prvine treh odprtih razstav, Čas pozabe, v Galeriji Prešernovih nagrajencev v Kranju, Človek in hrana: v začaranem krogu, v Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri ter razstavo ob 90-letnici rojstva Franceta Balantiča v Kamniku. Za konec pa še povzetek decemberskega meseca ilustracije v ljubljanski Vodnikovi domačiji. Foto: Z ene od razstav eruditskega slikarja Marka Jakšeta Vir: BoBo, MMC RTVSLONa dan rojstva pesnika znani prejemniki najvišjih državnih kulturnih nagrad, ki jim jih podelijo na dan njegove smrtiNa začetku bomo povzeli v petek, 3. decembra objavljena imena Prešernovih nagrajencev in nagrajencev Prešernovega sklada za prihodnje leto. Sledile bodo teme: kaj pomeni izbor slikarja Marka Jakšeta kot slovenskega predstavnika na Beneškem bienalu prihodnje leto. Izpostavili bomo na knjižnem sejmu izbrano knjigo leta, roman Erice Johnson Debeljak "Devica, kraljica, vdova, prasica", in prejemnico nagrade Fabjana Hafnerja za prevod dela Petra Handkeja Amalijo Maček. Spomnili se bomo slovenskega festivala v Bruslju pred zaključkom predsedovanja vlade RS Svetu Evropske unije. Povzeli bomo prvine treh odprtih razstav: "Čas pozabe" v Galeriji Prešernovih nagrajencev v Kranju, "Človek in hrana: v začaranem krogu" v Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri ter razstavo ob 90-letnici rojstva Franceta Balantiča v Kamniku. Za konec pa še povzetek decemberskega meseca ilustracije v ljubljanski Vodnikovi domačiji. Uradna informacija: Znani so prejemniki najvišjih državnih nagrad za umetniške dosežke za leto 2022. V skladu z odločitvijo in sklepi Upravnega odbora Prešernovega sklada prejmeta Prešernovo nagrado leta 2022 klasični filolog in prevajalec dr. Kajetan Gantar ter muzikolog in dirigent dr. Mirko Cuderman. Nagrado Prešernovega sklada leta 2022 prejmejo naslednji ustvarjalci: pesnica in pisateljica Anja Štefan za literarno ustvarjalnost v zadnjih treh letih, posebej za zbirko pravljic Tristo zajcev, za pesniško zbirko Imam zelene čeveljčke in avtorsko pravljico Zajčkova hišica, dramska igralka Jette Ostan Vejrup za več premiernih vlog v zadnjih treh letih, skladatelj Damijan Močnik za ustvarjalni opus vokalne in vokalno-instrumentalne glasbe v zadnjih treh letih, sopranistka Andreja Zakonjšek Krt za vlogo Amelie v Verdijevem Simonu Boccanegri in vlogo Marguerite v Gounodovem Faustu, slikar Dušan Kirbiš za razstavo O izvoru podob v Galeriji mesta Ptuj, režiserka ter avtorica animiranih filmov Špela Čadež za režijo animiranega filma Steakhouse.
12/4/202152 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

"Jurčiča je treba brati kot poezijo. Na glas!"

Govorili bomo o odstopu direktorja Drame Igorja Samoborja, zakaj bo do začetka januarja zaprta izpostava Narodnega muzeja na Metelkovi ulici v Ljubljani, Cofestivalu, razstavah Vračanja Mete Krese, retrospektivi Ludvika Pandurja v Mariboru ter Gorjanci med Rimom in Bizancem v Dolenjskem muzeju. Predstavili bomo tudi mlada nagrajenca knjižnega sejma, zvočno knjigo Deseti brat in kaj je tam počel program Ars.Odstop Samoborja, Cofestival, razstava Mete Krese, retrospektiva Ludvika Pandurja, Gorjanci med Rimom in Bizancem, zvočna knjiga Deseti brat Govorili bomo o odstopu direktorja Drame Igorja Samoborja, zakaj bo do začetka januarja zaprta izpostava Narodnega muzeja na Metelkovi ulici v Ljubljani, Cofestivalu, razstavah Vračanja Mete Krese, retrospektivi Ludvika Pandurja v Mariboru ter Gorjanci med Rimom in Bizancem v Dolenjskem muzeju. Predstavili bomo tudi mlada nagrajenca knjižnega sejma, zvočno knjigo Deseti brat in kaj je tam počel Program Ars.  
11/27/202150 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Ali bo od MK naročena analiza strokovnega ocenjevanja programov in projektov izboljšala objektivnost ocenjevalcev?

Najprej bomo povzeli ugotovitve naročene raziskave o strokovnem vrednotenju programov in projektov v kulturi, ki jo je resorno ministrstvo naročilo pri Muzeju za arhitekturo in oblikovanje. Sledila bo predstavitev prejemnic nagrade mednarodnega muzejskega sveta oziroma ICOM Slovenija za muzejski projekt »La doctora: Življenje in delo slovenske znanstvenice v Paragvaju« v Slovenskem etnografskem muzeju, in nagrada Hinka Smrekarja za življensko delo za Danijela Demšarja ter nagrada Ivane Kobilca za življensko delo Kamili Volčanšek. Spomnili bomo na razstavo »Picasso: Črka v risbo« v Ljubljani in na razstavo »Strauss Pinxit« v Slovenj Gradcu, ki prikazuje doslej širše premalo poznano baročno slikarsko družino Strauss iz tega nekoč štajerskega mesta. Za zaključek pa nekaj več o začetku knjižnega sejma prihodnji teden.
11/22/202152 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Tomo Virk - prejemnik Jermanove nagrade DSKP za 2021

Prav na začetku osvežimo spomin na povod odpovedi izvedbe slovenskega knjižnega sejma v prostorih CD v glavnem mestu - sejem bo letos že drugič na internetu. V Bruslju so podelili nagrade Evropske unije za književnost, ki jo je prejela tudi pisateljica Anja Mugerli, govorili pa smo tudi z nekaj drugimi prejemniki. Jermanovo nagrado Društva slovenskih književnih prevajalcev za prevode humanistike in družboslovja v naš jezik je prejel izredni član SAZU, prof. dr. Tomo Virk. Teden pa je zaznamoval tudi 15. festival sodobnega improvizacijskega gledališča Goli oder. V Novi Gorici so odprli 22. mednarodni festival sodobnih umetniških praks Pixxelpoint, tokrat z naslovom, Globoki globoki gozd. Že nekaj dni je v Muzeju pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu odprta razstava o treh desetletjih mobilne telefonije pri nas z naslovom "Halo! Kje si?", opozarjamo pa na Čufarjeve dneve amaterskega gledališča, ki se v nedeljo začenjajo na Jesenicah. Na fotografiji Tomo Virk vir: Marko Golja, https://ars.rtvslo.si/2019/03/ars-humana-201/Ana Mugerli med dobitniki nagrade EU za književnost, ki jo podeljujejo v okviru programa Ustvarjalna EvropaPrav na začetku osvežimo spomin na povod odpovedi izvedbe slovenskega knjižnega sejma v prostorih CD v glavnem mestu - sejem bo letos že drugič potekal le na internetu. V Bruslju so podelili nagrade Evropske unije za književnost, ki jo je prejela tudi pisateljica Anja Mugerli, govorili pa smo tudi z nekaj drugimi prejemniki. Jermanovo nagrado Društva slovenskih književnih prevajalcev za prevode humanistike in družboslovja v naš jezik je prejel izredni član SAZU, prof. dr. Tomo Virk. Teden pa je zaznamoval tudi 15. festival sodobnega improvizacijskega gledališča »Goli oder«. V Novi Gorici so odprli 22. mednarodni festival sodobnih umetniških praks Pixxelpoint, tokrat z naslovom »Globoki globoki gozd«.  Že nekaj dni je v Muzeju pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu odprta razstava o treh desetletjih mobilne telefonije pri nas z naslovom "Halo! Kje si?", opozarjamo pa na Čufarjeve dneve amaterskega gledališča, ki se v nedeljo začenjajo na Jesenicah.
11/13/202150 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Luna Jurančič Šribar - deseta prejemnica mire, nagrade PEN za literarne dosežke in osebnostno držo

Na začetku bomo predstavili pisateljico Luno Jurančič Šribar, letošnjo prejemnico nagrade Ženskega odbora slovenskega centra PEN za izjemno literarno ustvarjalnost in osebnostno držo "mira". Povzeli bomo, kaj so na četrtkovi okrogli mizi o spolnih in psihičnih zlorabah v slovenskem gledališkem svetu v okviru Tedna slovenske drame v Kranju povedale aktivne udeleženke, opozorili pa tudi na nedaven izid integralnega prevoda iz izvirnega, arabskega jezika knjige Šeherezadinih zgodb "Tisoč in ena noč". Spoznali boste razstavo o prostorskih konceptih Plečnikovih prenov v njegovi ljubljanski hiši, in "Umetnikov ego", razstavo v Galeriji Alkatraz v glavnem mestu. Obiskali smo tudi mariborski festival KIBLIX, ki predstavlja sodobne virtualne svetove. Na fotografiji prejemnica mire Luna Jurančič Šribar na podelitvi Vir: rtvslo, BoBo/Žiga Živulović mlajši Podeljuje jo Ženski odbor slovenskega centra PENNa začetku bomo predstavili letošnjo prejemnico nagrade slovenskega centra PEN za izjemno literarno ustvarjalnost in osebnostno držo "mira", pisateljico Luno Jurančič Šribar. Povzeli bomo, kaj so na četrtkovi okrogli mizi o spolnih in psihičnih zlorabah v slovenskem gledališkem svetu v okviru Tedna slovenske drame v Kranju povedale aktivne udeleženke, opozorili pa na nedaven izzid integralnega prevoda iz izvirnega, arabskega jezika knjige Šeherezadinih zgodb "Tisoč in ena noč".  Spoznali boste razstavo o prostorskih konceptih Plečnikovih prenov v njegovi ljubljanski hiši, in "Umetnikov ego", razstavo v Galeriji Alkatraz v glavnem mestu. Obiskali pa smo tudi mariborski festival KIBLIX, ki predstavlja sodobne virtualne svetove.
11/6/202152 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Radostni bes, ki ti vse vrže v ksiht - Jenkova nagrada DSP

Pesniško nagrado Društva slovenskih pisateljev je za pesnitev "To telo, pokončno" te dni prejela Nina Dragičević - pogovor z nagrajenko bo uvod v tedenski pregled. V njem izpostavljamo že odprti drugi del razstave karikaturista Hinka Smrekarja (*1883-+1942) v Narodni galeriji, ki je končal pred italijanskim strelskim vodom 1. oktobra 1942 v Gramozni jami v Ljubljani, in razstavo ob 50-letnici Galerije likovnih samorastnikov v Trebnjem. Pokrajinski muzej Maribor z razstavo "Zgodbe iz grajskih soban", o 22-ih gradovih in dvorcih vzhodne Slovenije prikazuje usode njihove opreme, ob 25-letnici založbe Beletrina, prvotno naziv knjižne zbirke Študentske založbe, pa je v Cankarjevem domu na ogled razstava "Temnejša je noč, svetlejše so zvezde". Ob koncu bomo na kratko napovedali 51. Teden slovenske drame, ki se prihodnjo sredo začenja v Kranju. Hinko Smrekar: Avtoportret (izsek) VIR: arhiv Narodne galerijePesnica Nina Dragičević in presežne karikature Hinka Smrekarja do italijanske usmrtitve v Gramozni jami leta 1942 na ogled v Narodni galerijiPesniško nagrado Društva slovenskih pisateljev je za pesnitev "To telo, pokončno" te dni prejela Nina Dragičević - pogovor z nagrajenko bo uvod v tedenski pregled. V njem izpostavljamo že odprti drugi del razstave karikaturista Hinka Smrekarja (*1883 - +1942) v Narodni galeriji, ki je končal pred italijanskim strelskim vodom 1. oktobra 1942 v Gramozni jami v Ljubljani, in razstavo ob 50-letnici Galerije likovnih samorastnikov v Trebnjem. Pokrajinski muzej Maribor z razstavo "Zgodbe iz grajskih soban", o 22-ih gradovih in dvorcih vzhodne Slovenije prikazuje usode njihove opreme, ob 25-letnici založbe Beletrina, prvotno naziv knjižne zbirke Študentske založbe pa je v Cankarjevem domu na ogled razstava "Temnejša je noč, svetlejše so zvezde". Ob koncu bomo na kratko napovedali 51. Teden slovenske drame, ki se prihodnjo sredo začenja v Kranju.
10/30/202151 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Med knjigami in razstavami...

Kakšno je dogajanje na knjižnem sejmu v Frankfurtu? Kako ustvarja prevode knjig iz madžaščine Sovretova nagrajenka Marjanca Mihelič; iz preteklosti segajo v naš čas knjige Josipa Jurčiča, o čemer so govorili strokovnjaki na simpoziju v Cankarjevem domu. Tudi Yanis Varoufakis, ki je prišel na pogovor s Slavojem Žižkom v Cukrarno, je avtor številnih knjig, uspešnic, prevedenih v tuje jezike. IŠČEM STANOVANJE … Sto let organizirane stanovanjske gradnje je nova razstava v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje, v Slovenskem etnografskem muzeju pa razstava Ljudska umetnost med domom in svetom. Kaj je videti v dveh novih muzejih v Riminiju?"Ne živimo v kapitalizmu, ampak tehno fevdalizmu" - o tem bo pisal Janis Varufakis v naslednji knjigi.Kakšno je dogajanje na knjižnem sejmu v Frankfurtu? Kako ustvarja prevode knjig iz madžaščine Sovretova nagrajenka Marjanca Mihelič; iz preteklosti segajo v naš čas knjige Josipa Jurčiča, o čemer so govorili strokovnjaki na simpoziju v Cankarjevem domu. Tudi Yanis Varoufakis, ki je prišel na pogovor s Slavojem Žižkom v Cukrarno, je avtor številnih knjig, uspešnic, prevedenih v tuje jezike. IŠČEM STANOVANJE … Sto let organizirane stanovanjske gradnje je nova razstava v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje, v Slovenskem etnografskem muzeju pa razstava Ljudska umetnost med domom in svetom. Kaj je videti v dveh novih muzejih v Riminiju?
10/23/202155 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

200 let od začetkov resne obravnave dediščine na Slovenskem

Izpostavljamo vrhunec letošnjih prireditev ob 200-letnici ustanovitve prvega profesionalnega pristopa do naravne in kulturne dediščine oziroma prvega muzeja na Slovenskem, v petek, 15. oktobra sta ga z Dnevom odprtih vrat obeležila naslednika, Narodni in Prirodoslovni muzej v Ljubljani. Sledi opis paradoksov predvidenega višanja državnega proračuna za kulturo v prihodnjih 2 letih. Nadaljujemo z nagradami Zbornice za arhitekturo in prostor, s SVINČNIKI, ki jim sledijo razstave: v Narodni galeriji znameniti portreti fotografa Nadarja iz 19.stoletja, v Pokrajinskem muzeju Celje pa razstava o nekdanji rabi in predmetih iz kositra, Zloščeno do visokega sijaja. Galerija P74 v Ljubljani ponuja pregled umetniških kolektivov v zadnji skupni državi, v Slovenj Gradcu pa več kot 100 podob koroške krajine skozi čas. Sklenemo s festivalom Indigo v Cukrarni, predvsem z napovedanim soočenjem Žižek - Varoufakis.Predstavljamo tudi paradokse predvidenega višanja državnega proračuna za kulturo v prihodnjih dveh letihIzpostavljamo vrhunec letošnjih prireditev ob 200-letnici ustanovitve prvega profesionalnega pristopa do naravne in kulturne dediščine oziroma prvega muzeja na Slovenskem, v petek, 15. oktobra sta ga z Dnevom odprtih vrat obeležila naslednika, Narodni in Prirodoslovni muzej v Ljubljani. Sledi opis paradoksov predvidenega višanja državnega proračuna za kulturo v prihodnjih 2 letih. Nadaljujemo z nagradami Zbornice za arhitekturo in prostor, s SVINČNIKI, ki jim sledijo razstave: v Narodni galeriji znameniti portreti pariškega fotografa Nadarja iz 19.stoletja, v Pokrajinskem muzeju Celje pa razstava o nekdanji rabi in predmetih iz kositra, Zloščeno do visokega sijaja. Galerija P74 v Ljubljani ponuja pregled umetniških kolektivov v zadnji skupni državi, v Slovenj Gradcu pa več kot 100 podob koroške krajine skozi čas. Sklenemo s festivalom Indigo v Cukrarni, predvsem z napovedanim soočenjem Žižek - Varoufakis.
10/16/202153 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Nobelova za književnost 2021 avtorju iz Afrike, Ivu Barišiču pa tantadruj za življensko delo

Abdulrazak Gurnah, pisatelj iz Tanzanije, je letošnji Nobelov nagrajenec za literaturo, po 35 letih - l.1986 jo je prejel Wole Soyinka iz Nigerije - je tokratni prejemnik šele drugi temnopolti pisatelj iz Afrike nasploh. In to bo uvodna tema tedenskega pregleda, ki ji bo sledila predstavitev letošnjih gledaliških nagrad tantadruj, za življensko delo so jo podelili igralcu Ivu Barišiču, na fotografiji. Spomnili bomo na pomen pravkar zaključenega obmejnega srečanja svobodnih duhov Forum Tomizza, ki se je letos posebej posvetil konceptu solidarnosti – v navezavi na izvorno francosko razsvetljensko solidarité. Povzeli bomo tudi mednarodni festival stripa Tinta v glavnem mestu in mednarodni festival računalniške umetnosti v Mariboru. Obiskali smo razstavo nizozemske umetnice Anette Krauss Prikriti kurikulum v ljubljanski Galeriji ŠKUC, za zaključek pa bomo obeležili letošnjo 500-letnico jeseniške Kosove graščine, osrednji razstavni prostor Gornjesavskega muzeja Jesenice. Na fotografiji Ivo Barišič, vsestranski gledališki in filmski igralec, prejemnik več priznanj, predvsem pa vešči interpret človeških značajev Vir: SNG Nova GoricaPo 35 letih - l.1986 jo je prejel Wole Soyinka iz Nigerije - je prejemnik Abdulrazak Gurnah iz Tanzanije šele drugi temnopolti pisatelj iz AfrikeAbdulrazak Gurnah, pisatelj iz Tanzanije, je letošnji Nobelov nagrajenec za literaturo, in to bo tudi uvodna tema tedenskega pregleda, ki ji bo sledila predstavitev letošnjih gledaliških nagrad tantadruj, za življensko delo so jo podelili igralcu Ivu Barišiču (na fotografiji). Spomnili bomo na pomen pravkar zaključenega obmejnega srečanja svobodnih duhov Forum Tomizza, ki se je letos posebej posvetil konceptu solidarnosti – v navezavi na izvorno francosko razsvetljensko solidarité. Povzeli bomo tudi mednarodni festival stripa Tinta v glavnem mestu in mednarodni festival računalniške umetnosti v Mariboru. Obiskali smo razstavo nizozemske umetnice Anette Krauss "Prikriti kurikulum" v ljubljanski Galeriji ŠKUC, za zaključek pa bomo obeležili letošnjo 500-letnico jeseniške Kosove graščine, osrednji razstavni prostor Gornjesavskega muzeja Jesenice.
10/9/202149 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Urbani pejsaž - razumeti naturo; tudi v luči vremenske ujme

Življenje kulture minule dni je zaznamovala vremenska ujma, ki je poškodovala dve osrednji ustanovi: ljubljansko Dramo in Moderno galerijo, ter Slovensko mladinsko gledališče; več o tem v oddaji, v kateri se bomo posvetili še festivalu Mesto žensk, ki v Ljubljani poteka 27-ič, razstavi Kartografski zakladi slovenskega ozemlja v Narodni in univerzitetni knjižnici, vizualni umetnosti na festivalu Urbani pejsaž v Kranju ter na razstavi Onkraj meja v Celju. Spregovorili bomo tudi o novi stalni razstavi Valvasoriana na gradu Bogenšperk in o razstavi ob 130.letnici zaprtja železarne v Dvoru pri Novem mestu, ki je skoraj stoletje izdelovala tudi umetniško oblikovane okrasne in uporabne predmete. na sliki: Staš Kleindienst: Večerna vaja, izsek. Festival Urbani pejsa - razumeti naturo vir: www.gorenjski-muzej.si
10/2/202146 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Po 40 letih Ljubljana dobila novo največje kulturno prizorišče - Cukrarno

Ob začetku 31. Dnevov evropske in 9. Tedna kulturne dediščine je nekdanji simbol revščine postal odličen primer, kako prenoviti in prenavljati kulturno dediščino, zato tudi uvodni prispevek spregovori o prenovljeni Cukrarni. Sledi pogovor s Sebastijanom Pregljem, prejemnikom Večernice, nagrade za mladinsko književnost časopisa Večer, ki se mu pridružuje prejemnik letošnje pesniške nagrade Fanny Haussmann Matjaž Pikalo. Poročamo tudi s četrtkove celjske proslave ob 170-letnici najstarejše slovenske založbe – celjske Mohorjeve družbe. Na Dunaju v Weltmuseumu so odprli razstavo o Almi Karlin z naslovom Sama okoli sveta, ki smo jo obiskali, v Milanu pa smo bili na Sejmu moderne in sodobne umetnosti MIART. Osvežili bomo tudi spomin na Certifikat Kulturno podjetje, ki ga je v sodelovanju s še nekaj akterji nedavno predstavilo društvo Asociacija, in opozorili na odmeven obisk skladatelja Vinka Globokarja ta teden v Sloveniji. Na fotografiji prenovljena Cukrarna Vir: MMC/Kambič https://val202.rtvslo.si/2021/09/ljubljanska-cukrarna-zacenja-novo-pot/Ob začetku 31. Dnevov evropske in 9. Tedna kulturne dediščine je nekdanji simbol revščine postal odličen primer, kako prenoviti in prenavljati kulturno dediščinoNa začetku izpostavljamo pridobitev desetletja, pravkar odprto prenovljeno stavbo Cukrarne. Pripravili smo pogovor s Sebastijanom Pregljem, prejemnikom Večernice, nagrade za mladinsko književnost časopisa Večer, ki se mu pridružuje prejemnik letošnje pesniške nagrade Fanny Haussmann Matjaž Pikalo. Poročamo tudi s četrtkove celjske proslave ob 170-letnici najstarejše slovenske založbe – celjske Mohorjeve družbe. Na Dunaju v Weltmuseumu so odprli razstavo o Almi Karlin z naslovom Sama okoli sveta, ki smo jo obiskali, v Milanu pa smo bili na Sejmu moderne in sodobne umetnosti MIART. Osvežili bomo tudi spomin na Certifikat Kulturno podjetje, ki ga je v sodelovanju s še nekaj akterji nedavno predstavilo društvo Asociacija, in opozorili na odmeven obisk skladatelja Vinka Globokarja ta teden v Sloveniji.
9/25/202154 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Arsova lastovka za naboljšo kratko zgodbo

V tokratni oddaji med drugim o Arsovi nagradi za kratko zgodbo, ki sicer ni nova, ima pa novo ime: Arsova lastovka – prejel jo je Davorin Lenko. Predstavili bomo prejemnika Klemenčičeve in Rožančeve nagrade Eko Vogelnik in Roberta Simoniška, napovedali ljubljanski festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri in poročali o Slovenskih dnevih v Clevelandu.
9/18/202150 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Kulturna panorama

Mozaična oddaja, sestavljena iz prispevkov o izbranih aktualnih dogodkih s področja kulture tekočega tedna in napovedjo dogodkov prihodnjega.Vilenica, Umberto Galimberti, Karl Schlögl, Grafični bienale, Gibanica...Začetek septembra je postregel z obilico kulturnega dogajanja. Panorama se bo sprehodila od festivala Vilenica, Fabule v teoriji, Grafičnega bienala, Steletovih in Murkovih nagrad do Hiše strpnosti in Gibanice. Vabljeni k poslušanju!
9/11/202153 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Veronikina nagrada Tini Kozin, Stritarjeva pa Robertu Kuretu

Tokrat obeležujemo skozi teden podeljeni nagradi, 25. Veronikino za poezijo je prejela Tina Kozin, s katero smo pripravili pogovor, pripravljenega pa imamo tudi z Robertom Kuretom, prejemnikom letošnje Stritarjeve nagrade za obetavne mlajše literarne kritike. Bili smo tudi na letos že 30. festivalu Mittelfest v furlanskem Čedadu, in na te dni zaključenem 101. festivalu Slavnostne igre v Salzburgu. V izogib pozabi povzemamo tudi do nedelje trajajoči Festival Živa književnost pred ljubljanskim ŠKUCEM, napovedno pa vam bomo predstavili vsebino letošnje Vilenice in nekaj podrobnosti "Fabule 2021 v teoriji" z dvema okroglima mizama na aktualne teme, to soboto in v torek.
9/4/202154 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Veliko število festivalov ob sklepu poletja

V oddaji o iztekajočem se mednarodnem pesniškem festivalu Dnevi poezije in vina, bili smo v Murski soboti, kjer je bil mednarodni festival sodobnega plesa Fronta, in v Novem mestu, kjer se je končal festival Novo mesto short in na katerem so podelili tudi nagrado Novo mesto za najboljšo zbirko kratkih zgodb. V Mariboru smo se sprehodili po skupinski mednarodna razstavi KIBLIX 2020–2021: Virtualni svetovi, v Ljubljani pa obiskali 8. Mednarodni filozofski simpozij Miklavža Ocepka in 5. festival angažiranega pisanja Itn., predstavljamo pa tudi prihajajoči festival Pranger, festivala pesnikov, kritikov in prevajalcev poezije.Dnevi poezije in vina, Fronta, Novo mesto short, Itn., Pranger ...V oddaji o iztekajočem se mednarodnem pesniškem festivalu Dnevi poezije in vina, bili smo v Murski soboti, kjer je bil mednarodni festival sodobnega plesa Fronta, in v Novem mestu, kjer se je končal festival Novo mesto short in na katerem so podelili tudi nagrado Novo mesto za najboljšo zbirko kratkih zgodb. V Mariboru smo se sprehodili po skupinski mednarodna razstavi KIBLIX 2020–2021: Virtualni svetovi, v Ljubljani pa obiskali 8. Mednarodni filozofski simpozij Miklavža Ocepka in 5. festival angažiranega pisanja Itn., predstavljamo pa tudi prihajajoči festival Pranger, festivala pesnikov, kritikov in prevajalcev poezije.
8/28/202154 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Festivali poezije, plesa, podob, smeha, vina in ozemljenosti

Najprej bomo opravili pregled festivala Dnevov poezije in vina, ki se začenja prihodnji teden. V Murski Soboti se začenja že 16. mednarodni festival sodobnega plesa Front@, društvo likovnih umetnikov Dolenjske v okviru mednarodnega likovnega bienala Etikete ponuja temo Smeh. Povzeli bomo tudi vsebino pravkar zaključenega festivala elektronske glasbe, kritične misli in aktivizma v ljubljanski Švicariji, Grounded. V glavnem mestu se je začel že 24. mednarodni festival uprizoritvenih umetnosti Mladi levi, povzeli bomo na javnih mestih in na mreži vidno kampanjo Kulturno-kreativni imperativ, s katero Muzej za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani opozarja na zmotna prepričanja o tem področju ustvarjalnosti. Foto: Na eni od okroglih miz letošnjega Festivala Grounded v Švicariji, Park Tivoli v Ljubljani Vir: https://www.facebook.com/festivalgrounded/ Poletje je tudi čas festivalov, in prav v njihovem znamenju bo tokratni tedenski pregled Najprej bomo opravili pregled festivala Dnevov poezije in vina, ki se začenja prihodnji teden. V Murski Soboti se začenja že 16. mednarodni festival sodobnega plesa Front@, društvo likovnih umetnikov Dolenjske v okviru mednarodnega likovnega bienala Etikete ponuja temo Smeh. Povzeli bomo tudi vsebino pravkar zaključenega festivala elektronske glasbe, kritične misli in aktivizma v ljubljanski Švicariji, Grounded. V glavnem mestu se je začel že 24. mednarodni festival uprizoritvenih umetnosti Mladi levi, povzeli bomo na javnih mestih in na mreži vidno kampanjo Kulturno-kreativni imperativ, s katero Muzej za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani opozarja na zmotna prepričanja o tem področju ustvarjalnosti.
8/21/202148 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Vznemirljivi časi v Bruslju ob predsedovanju Slovenije

V tokratni oddaji bomo najprej napovedali zborovski festival Europa Cantat, večji del Panorame pa bomo namenili razstavam: v Bruslju so odprli razstavo Vznemirljivi časi, ki je veliko vznemirjenja izzvala že pred odprtjem; v koroškem Rožeku je v galeriji Šikoronja na ogled razstava Zagon in vzdušje, v galeriji Kresija v Ljubljani pa fotografska razstava Dihaj Matjaža Krivica; posvetili se bomo tudi festivalu sodobne umetnosti Art Stays na Ptuju in nekaj minut namenili izjemnim posameznikom, ki jih je za njihovo ustvarjanje oziroma delovanje odlikoval predsednik republike: Zorku Simčiču, Mirsadu Begiću in Stanislavi Gregorič.
7/17/202145 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Poletje je postreglo z razstavami, tudi Sveta znotraj

Tedenski pregled dogodkov v kulturi so zaznamovali festival sodobne umetnosti Art Stays, oblikovanje modernih interierjev, 60. obletnica mednarodnega simpozija kiparjev Forma viva, razstava Lojzeta Logarja in Evgena Bavčarja, muzej bančništva in razstava Hinka Smrekarja.Art stays, Svet znotraj, Forma viva, Lojze Logar, Evgen Bačar, Bankarium in Hinko SmrekarTedenski pregled dogodkov v kulturi so zaznamovali festival sodobne umetnosti Art Stays, oblikovanje modernih interierjev, 60. obletnica mednarodnega simpozija kiparjev Forma viva, razstava Lojzeta Logarja in Evgena Bavčara, muzej bančništva in razstava Hinka Smrekarja.
7/10/202152 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Čas bo pokazal, kako bomo videli svet skozi razstave

V ljubljanski Galeriji Jakopič so odprli razstavo z naslovom »Svet kot ga vidi Roger Ballen. Gre za bolj uveljavljenega umetniškega fotografa z enigmatičnimi fotografijami. Na Metelkovi pa se končuje Ljubljana Street Art Festival, v sklopu katerega so odprli razstavo hoteno anonimnega umetnika po imenu »Name«. Mestna galerija Ljubljana ponuja razstavo z naslovom »U la la« samoniklega umetnika z imenom Samo. Društvo slovenskih književnih prevajalcev je letošnjo Lavrinovo diplomo, podeljujejo jo za prevode v tuje jezike, podelilo priznanemu prevajalcu slovenske književnosti v angleščino Rawleyu Grauu. Z založnikom in pisateljem Samom Rugljem smo se pogovarjali o založništvu v pogojih epidemije, s kuratorjem Andrejem Medvedom pa pretresali njegovo malce spremenjeno postavitev razstave »Slikarstvo zdaj! Slovenija 2021« v Galeriji Monfort v Portorožu – od maja je bila na ogled v Novi Gorici.
7/3/202149 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Borut Kraševec - prejemnik 31. kresnika

Začetek bo v znamenju prejemnika nagrade časopisa DELO za najboljši roman preteklega leta "kresnik" - Agni je napisal Borut Kraševec, predsednica žirije Mimi Podkrižnik pa je povzela njeno utemeljitev. Predstavili bomo nekaj poudarkov na začetku tedna odprte razstave "Zlata sled" v Narodnem muzeju Slovenije. Sledila bosta uvoda v še dve razstavi: V ljubljanskem Muzeju sodobne umetnosti Metelkova ponujajo razstavo "Spoznanje! Upor! Reakcijo! Performans in politka v 90-ih letih v pojugoslovanskem kontekstu", v Kopru pa razstavo Zveze društev slovenskih likovnih umetnikov "majski salon". V Mariboru se začenja Festival Lent, v Ljubljani pa osrednji del poletnega dela "Pripovedovalskega festivala". Poslovimo se z utrinkom iz začetka Primorskega poletnega festivala.
6/26/202154 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Začetek 56. Festivala Borštnikovo srečanje - namesto oktobra odslej pred poletjem

V Mariboru se je s tekmovalnim programom gledališč začel že 56. Festival Borštnikovo srečanje. V ljubljanskem Cankarjevem domu so ob treh desetletjih osamosvojitve republike pripravili fotografsko razstavo fotoreporterja Joca Žnidaršiča z naslovom "Leto preloma", pri Parku vojaške zgodovine v Pivki pa v sklopu razstave "Ponosni na Slovenijo-30 let", nekaj deset panojskih fotografij o uspehih države v tem obdobju. Tržiški muzej je v nekdanji vojaški karavli pod Ljubeljem odprl stalno razstavo "Koncentracijsko taborišče Ljubelj jug, podružnica taborišča Mauthausen v Gornji Avstriji od leta 1943 do leta 1945" - gre za spomenik državnega pomena. Mestni muzej Ljubljana je z razstavo "Rdeče in črno" spomnil na letošnjo 200.obletnico ljubljanskega kongresa "svete Alianse". Bled pa se je z obsežno razstavo na več prizoriščih spomnil na lani poleti preminulo umetnico in njihovo častno občanko, akademsko slikarko Melito Vovk. Sobota pa bo v znamenju "muzejske noči", ko velika večina muzejev in galerij na stežaj odpre vrata - novi Muzej bančništva Slovenije - Bankarium bo sredi Ljubljane sploh prvič odprl svoja vrata za obiskovalce.
6/19/202145 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Iskanje svobode na Bledu z lučjo misli v 30 let mladi državi

Z razpravami o prihodnosti svobode in pisateljih v akciji se je v četrtek v organizaciji slovenskega centra PEN na Bledu začelo mednarodno srečanje pisateljev. Pred skorajšnim začetkom gledališkega festivala Borštnikovo srečanje v Mariboru je prijetno presenetila novica o letošnji prejemnici "prstana", na Danskem rojeni igralki Mestnega gledališča ljubljanskega, Jette Ostan Vejrup. Nagrajenec letošnje Vilenice je avstrijski pisatelj Josef Winkler, sredi tedna pa so podelili tudi Plečnikova odličja za arhitekturo. Pogovarjali smo se z arhitektko, gledališko scenografko in režiserko Meto Hočevar, prejemnico Župančičeve nagrade mesta Ljubljane za življensko delo. V okviru festivala Mesto žensk se začenja Festival WoW-women on women - ženske o ženskah, ki bo trajal skoraj ves mesec (do 25.6.). Muzej novejše zgodovine Slovenije pa je odprl razstavo ob 30-letnici ustanovitve države Republike Slovenije. Na fotografiji izsek iz razstave Republika Slovenija-30 let v Muzeju novejše zgodovine Slovenije foto: Goran Tenze, Program ArsBorštnikov prstan, Vilenica, Plečnikova odličja, Župančičeve nagrade, zamolčane ženske in ceterum censeo ...Z razpravami o prihodnosti svobode in pisateljih v akciji se je v četrtek v organizaciji slovenskega centra PEN na Bledu začelo mednarodno srečanje pisateljev. Pred skorajšnim začetkom gledališkega festivala Borštnikovo srečanje v Mariboru je prijetno presenetila novica o letošnji prejemnici "prstana", na Danskem rojeni igralki Mestnega gledališča ljubljanskega, Jette Ostan Vejrup. Nagrajenec letošnje Vilenice je avstrijski pisatelj Josef Winkler, sredi tedna pa so podelili tudi Plečnikova odličja za arhitekturo. Pogovarjali smo se z arhitektko, gledališko scenografko in režiserko Meto Hočevar, prejemnico Župančičeve nagrade mesta Ljubljane za življensko delo. V okviru festivala Mesto žensk se začenja Festival WoW-women on women - ženske o ženskah, ki bo trajal skoraj ves mesec (do 25.6.). Muzej novejše zgodovine Slovenije pa je odprl razstavo ob 30-letnici ustanovitve države Republike Slovenije.
6/12/202153 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Narod si bo pisal sodbo sam, ne vrag mu je ne bo in ne talar

Tokratni začetek bo v znamenju dveh književnih in Glazerjeve nagrade ter priznanj mesta Maribor. Cankarjevo nagrado so podelili Gašperju Kralju, nagrado tukajšnih književnih kritikov "kritiško sito" pa je prejel pesnik Muanis Sinanović. Pripravili smo pogovor z osrednjo organizatorico letošnjega, že 12. Grošljevega simpozija, prevajalko Nado Grošelj o tokratnem motu, Eros in ljubezen v antiki. Slišati bo nekaj zanimivih ugotovitev raziskave aktualnega odnosa mladih do ljubiteljske kulture, ki smo jih posneli na nedavni okrogli mizi. Pogovarjali pa smo se tudi z avtorico instalacije "Postkoronsko sonce" v ljubljanski križevniški cerkvi, Evo Petrič. Pred 53. mednarodnim srečanjem pisateljev, prihodnji teden ga prireja Slovenski center PEN, smo govorili s predsednico njihovega ženskega odbora, Tanjo Tuma.
6/5/202154 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Fotoreporterji so kronisti kolektivnega spomina

V zadnji majski Kulturni panorami ponujamo teme: nagrado desetnica, razstavo Prihodnost bivanja v Berlinu, festival Svetlobna gverila, razstavo Srdjana Živulovića, peto obletnico galerije DobraVaga in platformo Trigger.Nagrada desetnica, razstava prihodnost bivanja v Berlinu, festival Svetlobna gverila, razstava Srdjana Živulovića, peta obletnici Dobrevage in platforma TriggerV zadnji majski Kulturni panorami ponujamo teme: nagrada desetnica, razstava prihodnost bivanja v Berlinu, festival Svetlobna gverila, razstava Srdjana Živulovića, peta obletnici Dobrevage in platforma Trigger. Poudarek iz oddaje: zgodovinski spomin ohranjamo s pomočjo in močjo podob. Kolektivni spomin Slovenk in Slovencev je zaznamovalo tudi dogajanje pred 30 leti. V narodnem muzeju Slovenije v Ljubljani je na ogled razstava fotografij ob 30-letnici samostojnosti Slovenije, kot jo je ovekovečil fotoreporter Srđjan Živulović.
5/29/202148 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Začenja se 17. mednarodni arhitekturni bienale v Benetkah

Začenja se 17. mednarodni arhitekturni bienale v Benetkah. Kakšni so zapleti ob odpovedi razstave slovenskih umetnikov v Evropskem parlamentu? Na ogled sta razstavi Pismo za prihodnost slovenskih in tujih umetnikov v Mariboru in Naslednjih 21 dni bo ključnih v galeriji ŠKUC. Začenja se Teden ljubiteljske kulture 2021. Štirje slovenski muzeji so ta teden podpisali sporazum o organizacijskem, strokovnem, promocijskem in tržnem sodelovanju, Anja Mugerli je dobila nagrado Evropske skupnosti za književnost.Razstave slovenskih umetnikov v Evropskem parlamentu ne bo?Začenja se 17. mednarodni arhitekturni bienale v Benetkah. Kakšni so zapleti ob odpovedi razstave slovenskih umetnikov v Evropskem parlamentu? Na ogled sta razstavi Pismo za prihodnost slovenskih in tujih umetnikov v Mariboru in Naslednjih 21 dni bo ključnih v galeriji ŠKUC. Začenja se Teden ljubiteljske kulture 2021. Štirje slovenski muzeji so ta teden podpisali sporazum o organizacijskem, strokovnem, promocijskem in tržnem sodelovanju, Anja Mugerli je dobila nagrado Evropske skupnosti za književnost.
5/22/202154 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Ali bo kulturne prireditve varoval »sveti duh« kulture?

Na začetku bomo povzeli trenutne spremenjene epidemiološke pogoje izvajanja kulturnih prireditev z razdvojenimi odzivi vred, nadaljevali pa z odzivi na kandidaturo upokojenega dr. Dimitrija Rupla za vodjo Javne agencije RS za knjigo. Končal se je dvodnevni mednarodni posvet ob letošnji 200-letnici kongresa Svete Alianse v Ljubljani. Predstavili bomo letošnjo nagrado in nagrajenca Skupine OHO za mlade vizualne umetnike ter razstavo donacij del Vena Pilona, ki jo je Pilonovi galeriji v Ajdovščini podaril njegov sin Dominique Pilon. Napovedno pa se bomo dotaknili 17. Arhitekturnega bienala, ki se prihodnji teden začenja v Benetkah. Na fotografiji dvorana Male drame SNG v LJ, prilagojena še v torek veljavnim omejitvam VIR: MMC RTVSLO Odzivi na pravkar objavljene nove vladne epidemiološke pogoje za kulturne prireditve so razdvojeniNa začetku bomo povzeli trenutne spremenjene epidemiološke pogoje izvajanja kulturnih prireditev z odzivi vred, nadaljevali pa z odzivi na kandidaturo upokojenega dr. Dimitrija Rupla za vodjo Javne agencije RS za knjigo. Končal se je dvodnevni mednarodni posvet ob 200-letnici kongresa Svete Alianse v Ljubljani. Predstavili bomo letošnjo nagrado in nagrajenca Skupine OHO za vizualne mlade umetnike ter razstavo donacij del Vena Pilona, ki jo je Pilonovi galeriji v Ajdovščini podaril njegov sin Dominique Pilon. Napovedno pa se bomo dotaknili prihajajočega 17. Arhitekturnega bienala, ki se prihodnji teden začenja v Benetkah.
5/15/202149 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Dediščina ljubljanskega meščanstva v Vili Zlatica

Konec tedna bodo v glavnem mestu slovesno opozorili na novo pridobitev javnosti dostopne kulturne dediščine ljubljanskega meščanstva prve polovice prejšnega stoletja, na Vilo Zlatico v Rožni dolini, družinsko hišo nekdanjega župana Ivana Hribarja. Začenja se tokrat spletni festival Fabula, in festival Drame SNG Maribor, med drugim pa čez konec tedna v več krajih poteka t.im. "vrtni kavč festival". Izpostavili bomo sredi tedna v Rimu odprto razstavo z izborom umetnostnih praks iz zadnjih desetletij bivše skupne države, nenazadnje pa ovrednotili razstavo sodobne umetnosti "Slikarstvo zdaj!" v Mestni galeriji Nova Gorica. Pokukali pa bomo tudi na potujočo razstavo« Sprevod nadnaravnih bitij yokai« v Slovenskem etnografskem muzeju.
5/8/202156 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Dante - Vizija umetnosti

Kinematografi, gledališča, vse uprizoritvene in koncertne ustanove so v pripravljenosti, da odprejo svoja vrata. Osrednja razstava ob sedemstoti obletnici smrti Danteja Alighierija je na ogled v mestu Forli. Na praznik dela si postavljamo vprašanje o kulturno-umetniškem ustvarjanju v sodobnem svetu. Mariborsko lutkovno gledališče je pripravilo razstavo Rojstvo lutke. V prostorih gradu Kromberk je na ogled retrospektivni izbor fotografskega opusa Danila Jejčiča, v galeriji Vžigalca je razstava Dvojni polovični čas z reinterpretacijami na podlafi del iz arhiva Minerva.
5/1/202151 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Knjige so dobre kot kruh!

Na začetku bomo spomnili na Svetovni dan knjige in avtorskih pravic, 23. april, sledita pa dva skupka podeljenih odličij: Jakopičeve nagrade so najpomembnejša priznanja na področju vizualne umetnosti pri nas, bienalno nagrado in priznanja Izidorja Cankarja pa podeljuje Slovensko umetnostno-zgodovinsko društvo. Pripravljamo povzetek dogajanj ob ustanovitvi Centra Rog Mestne občine Ljubljana in odziv uporabnikov januarja zaprte tovarne Rog. Seznanili vas bomo z razstavo o življenju in delu pokojne antropologinje Branislave Sušnik LA DOCTORA v Slovenskem etnografskem muzeju, ki je živela, raziskovala in pisala v Paragvaju. V prenovljeni Galeriji sodobne umetnosti v Celju so odprli razstavo slikarja Mitje Ficka. V zagrebškem Nacionalnem muzeju sodobne umetnosti so nedavno odprli razstavo o sodelovanju slovenskih študentov in zagrebških profesorjev na likovni akademiji v obdobju med vojnama z naslovom Vezi, hrv: Spone, slišali pa boste tudi razpisne pogoje za že 30. Arsovo kratko zgodbo. Vir votografije https://pixabay.com/photos/bible-scriptures-reading-5961180/ Na Jurjevo, 23.4. si Katalonci po tradiciji podarjajo knjige in vrtnice, na ta dan 1616 sta umrla Miguel de Cervantes in William ShakespeareNa začetku bomo spomnili na Svetovni dan knjige in avtorskih pravic, 23. april, nakar pa na dva skupka podeljenih odličij: Jakopičeve nagrade so najpomembnejša priznanja na področju vizualne umetnosti pri nas, bienalno nagrado in priznanja Izidorja Cankarja pa podeljuje Slovensko umetnostno-zgodovinsko društvo. Pripravljamo povzetek dogajanj ob ustanovitvi Centra Rog Mestne občine Ljubljana in odziv uporabnikov januarja zaprte tovarne Rog. Seznanili vas bomo z razstavo o življenju in delu pokojne antropologinje Branislave Sušnik LA DOCTORA v Slovenskem etnografskem muzeju, ki je živela, raziskovala in pisala v Paragvaju. V prenovljeni Galeriji sodobne umetnosti v Celju so odprli razstavo slikarja Mitje Ficka. V zagrebškem Nacionalnem muzeju sodobne umetnosti so nedavno odprli razstavo o sodelovanju slovenskih študentov in zagrebških profesorjev na likovni akademiji v obdobju med vojnama z naslovom "Vezi", hrv: Spone, slišali pa boste tudi razpisne pogoje za že 30. Arsovo kratko zgodbo.
4/24/202154 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Protestno dramilo v Mariboru in posvet o pismenosti za gledališče

Začeli bomo s ponedeljkovim protestnim dramilom, ki ga je v Mariboru organiziral Narodni dom in z njim opozoril na dolgoročno škodo prepovedi javnih kulturnih prireditev. Povzeli bomo vsebino tridnevnega nacionalnega posveta o »Pismenosti za gledališče«, predstavljamo pa tudi novo vodstvo zavoda in revije Maska. Lotili smo se pomena fotografske estetike fotografov v Mariboru, ki so nase opozorili že ob razstavi Mariborskega kroga pred pol stoletja. Predstavljamo tudi tri razmeram prilagojene odprte razstave: izbor del pokojnega Mladena Stilinovića v Galeriji P74 in iskanje treh avtoric v Škucu v glavnem mestu, ki se o »situaciji, ki se je razvijala dalj časa«, opirajo na premislek o izhodiščih priprave same razstave. Pokrajinski arhiv Koper pa v središču mesta na ogled ponuja panojsko razstavo o gospodarski zgodovini podjetja Istrabenz, ki so ga kot delniško družbo v coni B svobodnega tržaškega ozemlja ustanovili leta 1948 in je pomembno zaznamovalo Obalo, hkrati pa vso Primorsko.
4/17/202157 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Ministrstvo za okolje in prostor ni izdalo gradbenega dovoljenja Pečečnikovi prenovi Plečnikovega stadiona

V oddaji še o nagradi Slavka Gruma za najboljše dramsko besedilo, ki jo je prejela Maja Šorli. Tehniški muzej Slovenije v Bistri je praznoval sedemdeset let. Na spletu si je mogoče ogledati razstavo italijanskih zgodovinarjev »Z ognjem in mečem« ob 80. obletnici zasedbe Jugoslavije; v kulturno-umetniškem društvu Moment v Mariboru načrtujejo skorajšnje predstave na prostem. Kako se godi kulturi med epidemijo v Srbiji?
4/10/202153 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Ministrstvo za okolje in prostor ni izdalo gradbenega dovoljenja Pečečnikovi prenovi Plečnikovega stadiona.

Nagrado Slavka Gruma za najboljše dramsko besedilo je prejela Maja Šorli. Na spletu si je mogoče ogledati razstavo italijanskih zgodovinarjev »Z ognjem in mečem« ob 80-letnici zasedbe Jugoslavije; Tehniški muzej Slovenije v Bistri je praznoval sedemdeset let, v kulturno umetniškem društvu Moment v Mariboru načrtujejo skorajšnje predstave na prostem. Kako se godi kulturi med epidemijo v Srbiji? "Za umetnost nobena težava ni res težava," pravi Ivana Vujić Kominac, upravnica narodnega gledališča v Beogradu.V oddaji še o nagradi Slavka Gruma za najboljše dramsko besedilo, ki jo je prejela Maja Šorli. Tehniški muzej Slovenije v Bistri je praznoval sedemdeset let. Na spletu si je mogoče ogledati razstavo italijanskih zgodovinarjev »Z ognjem in mečem« ob 80. obletnici zasedbe Jugoslavije; v kulturno-umetniškem društvu Moment v Mariboru načrtujejo skorajšnje predstave na prostem. Kako se godi kulturi med epidemijo v Srbiji?
4/9/202153 minutes, 15 seconds