Winamp Logo
Krustpunktā Cover
Krustpunktā Profile

Krustpunktā

Latvian, Political, 1 season, 830 episodes, 1 day, 6 hours, 59 minutes
About
Mūsu redzes lokā aktuālo notikumu analīze Latvijā un pasaulē: politiskās diskusijas, ekonomikas, sociālo u.c. problēmu analīze, amatpersonu izvaicāšana, pētnieciskie raidījumi. Tāpat studijā kopā ar ekspertiem izvērtējam un komentējam politiskās, ekonomiskās un sociālās norises Latvijā. Klausītājus viedokli aicinām izteikt "Brīvajā mikrofonā". „Krustpunktā” komanda pārbauda informāciju, kas radījusi aizdomas par negodīgu rīcību, un bieži vien veic savu žurnālistisko izmeklēšanu.
Episode Artwork

Krustpunktā nedēļas aktualitāšu apskats

Valdība šonedēļ lēma pazemināt amatā Valsts kancelejas vadītāju Jāni Citkovski. Noslēgusies NATO 75.gadskārtas sanāksme Vašingtonā, kuru "atklāja" Krievija, veicot uzlidojumus Kijivai. Aktualitātes Krustpunktā analizē žurnāliste Baiba Strautmane, Latvijas TV žurnālists Raimonds Rudzāts un TV24 žurnālists Romāns Meļņiks.  
7/12/202440 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam ministru prezidenti Eviku Siliņu

Krustpunktā izvaicājam ministru prezidenti Eviku Siliņu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnāliste Aiga Pelane un TV3 žurnālists Ivo Butkevičs.  
7/11/202440 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Piedāvā samazināt slimības lapu kompensācijas, arodbiedrības iebilst

Ekonomikas ministrija kopā ar Labklājības ministriju izstrādājusi priekšlikumu, rosinot samazināt summas, ko darba devēji sedz darbnespējas lapas ņēmējam. Darba devēji uzskata, ka maksā pārāk daudz. Arodbiedrības tam kategoriski iebilst. Vai ir iespējams kompromiss? Krustpunktā diskutē Latvijas Darba devēju konfederācijas vadītājs Kaspars Gorkšs, ekonomikas ministrs Viktors Valainis (Zaļo un zemnieku savienība), labklājības ministrs Uldis Augulis (Zaļo un Zemnieku savienība) un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības vadītājs Egils Baldzēns.  
7/10/202440 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Ko darīt, lai skolotāji neizvēlētos pamest darbu skolā?

Izglītības un zinātnes ministrija nav pienācīgi strādājusi, lai skolās būtu pietiekams skaits jauno pedagogu. Tā savā revīzijā secinājusi Valsts kontrole. Turklāt gan ministrija, gan pašvaldības, gan skolu direktori nav parūpējušies par to, lai jaunie skolotāji, kas uzsākuši darbu skolā, būtu ar to apmierināti. Vai skolotāju skaits būtu pietiekams, ja jaunos pedagogus izdotos noturēt skolā? Krustpunktā diskutē Izglītības un zinātnes ministrijas Profesinālās un pieaugušo izglītības departamenta direktore Baiba Bašķere, Latvijas Universitātes Studiju inovācijas nodaļas vadītāja Mārīte Seile, Valsts kontroles padomes locekle Inese Kalvāne un Ādažu vidusskolas direktore Solvita Vasiļevska.  
7/9/202440 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: AS "Olpha" valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis

"Tas, kas pēdējā laikā notiek ar vienu no mūsu farmācijas flagmaņiem "Olainfarm", ir bēdu stāsts," tā pirms kādiem trīs gadiem sacīja toreizējais a/s "Repharm" neatkarīgais padomes loceklis Juris Bundulis, kuru tajā brīdī uzrunāja kļūt par "Olainfarm" padomes locekli. Šobrīd Juris Bundulis jau gandrīz divus gadus ir šī uzņēmuma valdes priekšsēdētājs, bet pats farmācijas uzņēmums un zāļu ražotājs "Olainfarm" pirms dažām nedēļām paziņoja par zīmola maiņu. Tagad "Olainfarm" dēvē par "Olpha". Vai nosaukuma maiņa ir saistīta ar bēdu stāstiem, kas pavada uzņēmumu? Par medikamentu pieejamību un zāļu tirgus attīstību saruna Krustpunktā Lielajā intervijā ar AS "Olpha" valdes priekšsēdētāju Juri Bunduli.  
7/8/202439 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Ceļš pie ziņu nogurdinātā cilvēka: vai pēc 10 gadiem kāds klausīsies "Krustpunktā"?

Mediju un sabiedrības pētnieki aizvien biežāk runā par ziņu nogurumu un izvairīšanos no ziņām un analītiska satura. Vai ir atpakaļceļš? Vai medijiem ir jāpiemērojas šai tendencei un cik lielā mērā ir jāveicina sabiedrības interese par valstī un pasaulē notiekošo? Krustpunktā tiešraidē no sarunu festivālā "Lampa" diskutē portāla "Delfi" galvenais redaktors, Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes priekšsēdētājs Filips Lastovskis, Vidzemes augstskolas asociētais profesors Jānis Buholcs un sociālantropologs, Latvijas Universitātes Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes docent Artūrs Pokšāns.
7/5/202453 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam satiksmes ministru Kasparu Briškenu

Lielais letālo autoavāriju skaits atkal licis domāt par risinājumiem, lai labotu situāciju. Satiksmes ministrija plāno gan paplašināt kontroli uz ceļiem, gan rosina sodīt arī pa mazākiem pārkāpumiem. Tomēr satiksmes lauciņā ir arī citas problēmas, jo "Rail Balica" finansējums joprojām sagādā lielas galvassāpes valdībai.  Par šie jautājumiem Krustpunktā izvaicājam satiksmes ministru Kasparu Briškenu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod Latvijas Radio Pētnieciskās žurnālistikas daļas žurnālists Andrejs Vasks un portāla "Delfi" redaktors Kārlis Arājs.  
7/4/202441 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kādai jābūt nekustamā īpašuma nodokļa politikai ilgtermiņā?

Nekustamā īpašuma nodoklis ir viens no tiem, kas pieminēts Finanšu ministrijas sagatavotajā valsts nodokļu politikas izvērtējumā, un tas arī nereti tiek minēts, kā iespējamais papildus naudas avots. Jau pārskatot kadastrālās vērtības, bija skaidrs, ka ar jaunajām vērtībām daudzviet sagaidāms pamatīgs nekustamā īpašuma nodokļa lēciens, tādēļ tika lemts pagaidām jaunās vērtības NĪN aprēķināšanā neizmantot. Tomēr par jaunu nekustamā īpašuma nodokļu politiku tiek domāts. Kādai tai jābūt ilgtermiņā? Krustpunktā diskutē Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs (Jaunā Vienotība), Saeimas deputāts Māris Sprindžuks (Apvienotais saraksts) un Latvijas Pašvaldības savienības padomniece finanšu un ekonomikas jautājumos Sanita Šķiltere.  
7/3/202441 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Ārsti ceļ trauksmi par narkotiku pārdozēšanu jauniešu vidū

Mediķi ir satraukti par narkotiku lietošanu jauniešu vidū, vairākiem bijusi nepieciešana arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta palīdzība. Pēdējā laikā tiek ziņots arī pa jaunu narkotisko vielu maisījumu, kas ir bīstams dzīvībai. Problēma, protams, ir ne tikai medicīniska, jo šie jaunieši narkotikas kaut kur dabū un galu galā, viņi acīmredzami atrodas vidē, kur narkotiku lietošana var notikt. Ko darīt: vai un kā šo problēmu var ierobežot? Krustpunktā diskutē Valsts Policijas Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieks Juris Staļģevics, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas psihiatrs narkologs Ļevs Poluņins, biedrības "OPEN radošais centrs" vadītājs Edijs Klaišis un Saeimas sociālo un darba lietu komisijas vadītājs Andris Bērziņš.  
7/2/202441 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Kāpēc uz Latvijas ceļiem iet bojā tik daudz cilvēku? Saruna ar pētnieku Ivaru Austeru

Latvijā autoavārijās bojā gājušo skaits ir viens no lielākajiem Eiropas Savienībā. Eiropā vidēji gadā avārijās mirst 46 cilvēki, Latvija gada griezumā šo skaitli ir krietni pārsniegusi – kopš pērnā gada jūnija beigām esam zaudējuši 69 cilvēkus no miljona. Tradicionāli tajā tiek vainota ceļu infrastruktūra, bet cik liels nopelns ir autovadītāju kultūrai – par to saruna Krustpunktā Latvijas Universitātes profesoru, doktora studiju programmas „Psiholoģija” direktoru Ivaru Austeru, kurš jau ilgākā laika posmā pēta satiksmes kultūru Latvijā.  
7/1/202453 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Traģiskas avārijas uz ceļiem, amatu sadale Eiropā. Vērtējam šīs nedēļas aktualitātes

Aktuālos šīs nedēļas notikumus analizējam kopā ar Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes lektoru, pētnieku Mārtiņu Pričinu, žurnāla "SestDiena" galveno redaktori Laumu Spridzāni un aģentūras LETA žurnālisti Anastasiju Tetarenko-Supi.  
6/28/202439 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā VIP intervija: Latvijas Bankas vadītājs Mārtiņš Kazāks

Vai šobrīd ir īstais brīdis veikt nodokļu izmaiņas Latvijā, vai labāk būtu nogaidīt? Krustpunktā VIP intervija: Latvijas Bankas vadītājs Mārtiņš Kazāks. Viņu izvaicājam kopā ar TV24 žurnālistu Romānu Meļņiku un portāla TVNET žurnālisti Lauru Ozoliņu.  
6/27/202441 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā diskusija: Vai nepieciešams reorganizēt Latviešu valodas aģentūru?

Vai būtu jāreorganizē Latviešu valodas aģentūra? Par šo jautājumu Krustpunktā diskutējam kopā ar Izglītības un zinātnes (IZM) ministrijas Valsts sekretāres p. i. Ilzi Salenieci, IZM parlamentāro sekretāri Silviju Reinbergu, Saeimas izglītības kultūras un zinātnes komisijas deputātu Česlavu Batņu, kā arī Latvijas Universitātes profesoru Valdi Segliņu.  
6/26/202442 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā diskusija: Lauksaimniecības risku fonds: kāpēc zemnieki nesteidz to atbalstīt

Kāpēc Latvijā neizdodas iedzīvināt Lauksaimniecības risku fondu, no kura maksātu zemniekiem, kad kāda dabas kataklizma izdara skādi ražai. Kas ir jādara, lai tuvāka gada laikā šādu fondu izveidotu? Krustpunktā diskutē zemkopības ministrs Armands Krauze, Zemnieku saeimas valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzskalēja-Burmistre un Latvijas Apdrošinātāju asociācijas vadītājs Jānis Abāšins.    
6/25/202440 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā aktualitātes: Jauna kultūras ministre; Rīgā uzmanības fokusā Grīziņkalns

Pirmdien amatu pameta kultūras ministre Agnese Logina, nu jau mums ir cita ministre – Agnese Lāce. Rīgā uzmanības starmešos nonācis Grīziņkalns. Iedzīvotāju biedrība pat vērsusies tiesā pret Rīgas domi. Nedēļas aktualitātes Krustpunktā analizē portāla "Delfi" žurnāliste Alīna Lastovska, Latvijas TV žurnāliste Odeta Kronberga un portāla "TVNET group" galvenais redaktors Toms Ostrovskis.  
6/21/202453 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam Rīgas domes priekšsēdētāju Vilni Ķirsi

Vairākas Rīgas apkaimes ir pievērsušas ne tikai rīdzinieku uzmanību. Andrejsalas nākotne, Lucavsala, Grīziņkalns, ir arī citas problemas galvaspilsētā. Krustpunktā izvaicājam Rīgas domes priekšsēdētāju Vilni Ķirsi. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod TV3 raidījuma "Nekā personīga" žurnālists Juris Jurāns un Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnālists Viktors Demidovs.  
6/20/202453 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Kā panākt, ka ballīšu rīkotāji netraucētu tiem, kuri naktī vēlas atpūsties klusumā

Krustpunktā atgriežamies pie temata par trokšņu regulācija galvaspilsētā. Vai ir sakārtots jautājums, lai ballīšu un pasākumu rīkotāji netraucētu iedzīvotājiem, kuri naktī vēlas atpūsties klusumā un mierā? Disktutē Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētājs Dainis Locis, Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs Andrejs Judins, "Naktsmieru Rīgai" koordinatore, aktīviste Maija Krastiņa un "Ghetto Games" vadītājs Raimonds Elbakjans. Mēs pagājušajā gadā rīkojām diskusiju par trokšņiem pilsētās, par sūdzībām, ka naktīs nevar gulēt, jo ir vai nu skaļa ballīte kādā no izklaides vietām, vai arī kādi braukā apkārt ar motocikliem. Toreiz bija karsta diskusija, meklējot risinājumus, un diskusijas dalībnieki solīja rīkoties. Ir pagājis gads, bet cilvēki sūdzas joprojām. Īpaša uzmanība pēdējā laikā ir pievērsta konfliktam Grīziņkalnu rajonā, kur iedzīvotāju biedrība iesūdzēja tiesā Rīgas domi, lai apturētu "Ghetto Games" pasākuma rīkošanu tur. Daži gan izsaka aizdomas, ka ir vēl citi motīvi konfliktam, bet pamatā runa, kā zināms, ir par troksni. Kā salāgot iedzīvotāju un dažādu organizāciju un pasākuma rīkotāju intereses, un kas tad notiek ar to cīņu pret pārlieku trokšņošanu?
6/19/202453 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Valdībā top plāns par nodokļu izmaiņām. Kas šobrīd ir nepieciešams Latvijai?

Finanšu ministrijā jau labu laiku strādā pie iespējama nodokļu izmaiņu izvērtējuma, tomēr tagad tā arī nav skaidrs, vai un kādi nodokļi vispār tiks mainīti. Bet kas būtu vajadzīgs Latvijas ekonomikai? Krustpunktā diskutē Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš, Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste, Latvijas Darba devēju konfederācijas sociālās drošības un veselības aprūpes eksperts Pēteris Leiškalns un Latvijas Universitātes profesors Ekonomikas nodaļas vadītājs Jānis Priede. Finanšu ministrijā gandrīz divus gadus strādāja darba grupa nodokļu politikas izmaiņām nākamajiem četriem gadiem, kur kopā ar sociālajiem partneriem vērtēja, ko šajā jomā nepieciešams mainīt. Ir bijuši izstrādāti vairāk nekā desmit varianti, tomēr tagad nav skaidrs, vai un kas vispār tiks mainīts. No darba devēju puses ir izskanējis, ka darba grupas darbība ir apturēta, Finanšu ministrijā tik krasi neizsakās, bet jebkurā gadījumā īstas skaidrības nav. Vērtējam, vai ir īstais brīdis domāt par kādām izmaiņām un kurā virzienā jāskaitās.    
6/18/202453 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Lielā intervija: LB Monetārās politikas analīzes daļas vadītāja Krista Kalnbērziņa

Sievietes Latvijā vidēji pelna par 17 procentiem mazāk nekā vīrieši, un tas ir daudz sliktāks rādītājs nekā vidēji Eiropas Savienībā. Šis temats mēdz raisīt daudz emociju, izskan racionāli argumenti, gan arī jūtami aizspriedumi. Cik objektīvi tiek novērtēta atalgojuma vienlīdzība dzimumu kontekstā? Tas ir viens no sarunas tematiem Krustpunktā Lielajā intervijā ar Latvijas Bankas (LB) Monetārās politikas analīzes daļas vadītāju Kristu Kalnbērziņu.  
6/17/202454 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā nedēļas aktualitāšu apskats

Valsts kontroles ziņojums šonedēļ apstiprināja bažas par to, cik lielas problēmas ir "Rail Baltica" projekta realizāciju. Krustpunktā nedēļas aktualitātes analizē Latvijas TV raidījuma "Kas notiek Latvijā?" žurnālists Jānis Domburs, Latvijas Radio Pētnieciskās žurnālistikas daļas vadītājs Ģederts Ģelzis un "Re:Baltica" izpilddirektore un redaktore Sanita Jemberga. Eiropas Parlamenta vēlēšanas ir aiz muguras un politiķi var nomierināties. Bet ir citas lietas, par ko lauzīt galvu. Piemēram, par „Rail Baltica” projektu, kur nākušas klāt jaunas, diemžēl nepatīkamas atklāsmes. Jārunā arī par Sabiedrības integrācijas fonda prasību atmaksāt daļu naudas, ko pētnieciskās žurnālistikas centrs „Re:Baltica” saņēma par dokumentālajām sērijām „Šķelšanās”, jo neesot ievērotas prasības par latviešu valodas lietošanu, krievu teksti ir titrēti, nevis tulkojums ierunāts balsī.
6/14/202453 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam finanšu ministru Arvilu Ašeradenu

Valsts kontrole 12. jūnijā nāca klajā ar situācijas izpētes rezultātiem par "Rail Baltica" projektu. Problēmas ar sadārdzinājumu un neskaidriem finansējuma avotiem ir visām trim Baltijas valstīm, arī Latvijai. Tas ir viens no tematiem, par ko runājam raidījumā. Pievēršamamies arī iecerei pārskatīt nodokļu sistēmu: kādi ir iespējamie piedāvājumi un kāda ir situācija budžetā? Krustpunktā izvaicājam finanšu ministru Arvilu Ašeradenu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod Latvijas Radio Ziņu dienesta producente Aiga Pelane un žurnāla "Dienas Bizness" žurnālists Māris Ķirsons.  
6/13/202454 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Baltijas valstu revīzijas iestāžu secinājumi par "Rail Baltica" projektu

To, ka Latvijā situācija nav lāga, mēs redzam jau ilgāku laiku, neskaidrības ar projekta vadību, maksājumi apstājušies, projekts netiek realizēts, kā sākotnēji bija sacīts, daudz procesi ir iesprūduši. Par to Valsts kontroles ziņojums. Kas notiks tālāk? Krustpunktā diskutē Valsts kontroles padomes locekle Inese Kalvāne, Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietniece Kristīne Malnača, uzņēmuma "Eiropas dzelzceļa līnijas" valdes priekšsēdētājs Ēriks Diļevs un Latvijas TV raidījuma "De facto" žurnāliste Inga Šņore. "Rail Baltica" projekta virzība ir apdraudēta, jo aprēķinātās izmaksas septiņu gadu laikā ir pieaugušas četrkārtīgi un var radīt 10–19 miljardu eiro budžeta deficītu atkarībā no projekta tvēruma, secinājušas Igaunijas, Latvijas un Lietuvas augstākās revīzijas iestādes savā kopīgajā ziņojumā. Situācija ir saasināta Eiropas Savienības (ES) paredzamā divu gadu finansējuma pārrāvuma dēļ 2027.–2028. gadā, kas prasa lielāku trīs Baltijas valstu ieguldījumu. Saskaņā ar triju augstāko revīzijas iestāžu aplēsēm, lai pilnā apjomā pabeigtu "Rail Baltica" projektu, papildus ir nepieciešami 19 miljardi eiro. Ņemot vērā jaunākos katras valsts projekta budžetus un jau piešķirtos līdzekļus, Igaunijā nepieciešami vēl 2,7 miljardi eiro, Latvijā 7,6 miljardi eiro un Lietuvā 8,7 miljardi eiro.
6/12/202453 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Valsts valodas lietojums medicīnas un veselības aprūpes iestādēs

Latvijas Jauno ārstu asociācija ir cēlusi trauksmi par krievu valodā nerunājošo jauno mediķu diskrimināciju gan studiju laikā, gan pēc tam, nonākot darba tirgū. Cik plaši izplatīta ir šī problēma un kādi ir risinājumi, gan runājot par komunikāciju mediķu starpā, gan ar pacientu, kurš nevēlas vai nespēj sazināties valsts valodā? Par valsts politiku un iespējamiem risinājumiem Krustpunktā diskutē Latvijas jauno ārstu asociācijas valdes locekle, ģimene ārste Alise Singha, Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāte Mairita Lūse un Latvijas Pacientu organizāciju tīkla pārstāve Baiba Ziemele.  
6/11/202453 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Eiropas izvēles aizvadītajās parlamenta vēlēšanās

Vēlētāji savu vārdu ir teikuši. Latvija ir deleģējusi savus deviņus deputātus darbam Briselē, pārējās valstis - savus. Interesanta ir gan mūsu pašu izvēle, gan tas, ko ir darījuši vēlētāji arī citviet Eiropā. Redzam, ka ne vienā vien valstī pēc rezultātu paziņošana nes līdzi arī tādus pamatīgus iekšējos satricinājumus. Francijā ir atlaists parlaments, šūmēšanās notiek vēl kādās valstīs. Un jautājums - kā ir Latvijā, kādus secinājumus mēs varam izdarīt kopumā, uzzinot vēlētāju gribu? Kāpēc tā izvēle tāda un ko varam sagaidīt no jaunā Eiropas Parlamenta? Krustpuktā izvērtējam vēlēšanu rezultātus. Diskutē politologs Andis Kudors, "Mediju Tilts" līdzdibinātājs, sabiedrisko attiecību eksperts Filips Rajevskis un atvaļināts vēstnieks, Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Gints Jegermanis.  
6/10/202454 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Eiropas Parlamenta vēlēšanās mandātus iegūst 7 partijas

Eiropas Parlamenta vēlēšanās Latvijā visvairāk balsu ieguvusi "Jaunā Vienotība", bet gan "Jaunajai Vienotībai", gan Nacionālajai apvienībai katrai ir pa diviem mandātiem. Kopumā Eiropas Parlamenta jaunajā sastāvā iekļuvuši septiņu politisko spēku pārstāvji, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas paziņotie provizoriskie vēlēšanu rezultāti. Vēlēšanu rezultātus analizē Latvijas Universitātes profesors Daunis Auers, Rīgas Stradiņa universitātes Sociālo zinātņu fakultātes pētniece un lektore Vineta Kleinberga un Latvijas TV žurnāliste Ina Strazdiņa. Eiropas Parlamentā ievēlētie 9 deputāti no Latvijas: Valdis Dombrovskis ("Jaunā Vienotība") Sandra Kalniete ("Jaunā Vienotība") Roberts Zīle (Nacionālā apvienība) Rihards Kols (Nacionālā apvienība) Nils Ušakovs ("Saskaņa") Ivars Ijabs ("Latvijas attīstībai") Reinis Pozņaks ("Apvienotais saraksts") Mārtiņš Staķis ("Progresīvie") Vilis Krištopans ("Latvija pirmajā vietā") Šīm vēlēšanām no Latvijas kandidātu sarakstus pieteica 16 politiskie spēki.  Latvijā vēlēšanas notika 8. jūnijā, un tajās nobalsojuši vismaz 521 325 vēlētāji jeb 33,83% balsstiesīgo, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas dati. Tā ir tikai nedaudz lielāka aktivitāte kā Eiroparlamenta vēlēšanās 2019. un 2014. gadā, kad piedalījās attiecīgi 33,5% un 30,1% balsstiesīgo. 
6/9/202459 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Zināmi neoficiālie rezultāti Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Vērtējam vēlētāju izvēli

Krustpunktā speciālizlaidums. Turpinās balsu skaitīšana Eiropas Parlamenta vēlešanās. Ir zināmi neoficiālie dati. Oficiāli  vēlēšanu rezultātus Latvijā paziņos pēc visu vēlēšanu iecirkņu slēgšanas visās ES dalībvalstīs – pusnaktī, naktī uz pirmdienu, 10. jūniju. Kāda bijusi vēlētāju izvēlē un kādi tuvākie darbi gaida jaunievēlētos deputātus, analizē žurnāla "Ir" žurnālists Pauls Raudseps un politologs Juris Rozenvalds. Sazināmies ar partiju pārstāvjiem. Uzklausām Arvilu Ašeradenu no "Jaunās Vienotības", Robertu Zīli no Nacionālās apvienības, Nilu Ušakovu no "Saskaņas", Tāli Linkaitu no Jaunās Konservatīvās partijas. Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās Latvijā līderos ir partiju apvienība "Jaunā Vienotība" (JV) un Nacionālā apvienība (NA). Par to liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija. Piemēram, Valmieras novadā, kur abas šīs partijas tradicionāli guvušas labus panākumus, pēc gandrīz puses balsu saskaitīšanas, JV bija saņēmusi ap 30% vēlētāju atbalstu, bet NA - ap 25%, kamēr tuvākajiem konkurentiem "Latvijas attīstībai" (LA) un "Apvienotajam sarakstam" (AS) bijis ap 10% vēlētāju atbalsta. Tomēr ne visur Latvijā šo divu partiju pārsvars pār konkurentiem bijis tik ievērojams. Piemēram, Rīgas Zolitūdes un Pļavnieku iecirkņos jau tradicionāli uzvarējusi sociāldemokrātiskā partija "Saskaņa". Galvaspilsētā salīdzinoši labāk veicies arī partijai "Progresīvie". Ar vēlētāju aktivitāti Latvijas novados var iepazīties šeit.  
6/9/202444 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Analizējam Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisi Latvijā

Latvijā noslēgusies balsošana Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Sākusies balsu skaitīšana. Centrālā vēlēšanu komisija informēja, ka tās noritējušas bez starpgadījumiem. Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultātus Latvijā oficiāli paziņos pēc visu vēlēšanu iecirkņu slēgšanas visās ES dalībvalstīs – pusnaktī, naktī uz pirmdienu, 10. jūniju. Kāda bijusi vēlētāju aktivitāte un cik uzrunājošas bijušas partiju kampaņas, analizē Latvijas Radio žurnālists Eduards Liniņš un socioloģe, pētījumu centra SKDS Sociālo un politisko pētījumu nodaļas vadītāja, projektu direktore, Latvijas Universitātes doktorante Ieva Strode. Sazināmies ar Latvijas Radio korespondentiem Latvijas novados Ingu Ozolu Kurzemē, Renāti Lazdiņu Latgalē un Guntu Matisoni Vidzemē un laikraksta "Neatkarīgās Tukuma Ziņas" redaktore Ivonnu Plaudi. Brīvajā mikrofonā uzklausām klausītāju domas.
6/8/202454 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Nedēļās aktualitāte - Eiropas Parlamenta vēlēšanas

Šīs nedēļas centrālais notikums, neapšaubāmi, ir Eiropas Parlamenta velēšanas. Kopā ar žurnālistiem Krustpunktā pārrunājam, kāda šī vēlēšanu kampaņa ir bijusi, kādus akcentus partijas ir likušas un ko varam sagaidīt pēc vēlēšanām. Analizē portāla "Delfi" žurnālists Raivis Spalvēns, TV24 žurnāliste Anita Daukšte un žurnāla "IR" žurnālists Aivars Ozoliņš.  
6/7/202453 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kādi ārpolitikas izaicinājumi gaida Eiropas Parlamenta jauno sasaukumu?

Cik vienota Eiropa savā attieksmē būs pret Ukrainu un Krieviju. Un kā ir ar Ķīnu. Un kāda būs attieksme pret Amerikas Savienotajām valstīm pēc ASV prezidenta vēlēšanām. Ar kādiem ārpolitikas izaicinājumiem nāksies saskarties Eiropas Parlamenta jaunajam sasaukumam? Krustpunktā analizē Latvijas Transatlantiskās organizācijas ģenerālsekretāre Sigita Struberga, Latvijas Nacionālās Aizsardzības akadēmijas pasniedzējs Jānis Kapustāns, TVNET žurnālists, starptautisko attiecību speciālists, politologs Artūrs Bikovs un Latvijas transatlantiskās organizācijas valdes locekle, profesore Žanete Ozoliņa. Kas būs Eiropas Savienības ārējās politikas fokusā nākamajos gados? Kādi izaicinājumi mūs gaida, runājot par spriedzi pasaulē. Protams, nav šaubu, ka Latvijā uzmanība pirmkārt ir vērsta Ukrainas un Krievijas virzienā. Vai arī Baltkrievija jāpiemin. Bet tas ir saprotams, jo tas, kas tur notiek, mūs skar vissāpīgāk. Bet droši varam prognozēt arī citus izaicinājumus. Pirmkārt, attiecības ar Ķīnu, jo šis valstspolitika daudzos rada arvien lielākas bažas. Tad prezidenta vēlēšanas Savienotajās Valstīs, perspektīva par Trampa atgriešanos Baltajā namā daudzus satrauc. Tālāk jau arī jautājumi par Eiropas Savienības paplašināšanos, notiekošo Kaukāzā mums ir arī daudz nezināmā.
6/6/202453 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Drošības un migrācijas jautājumi nākamajā EP sasaukumā

Gaidot Eiropas parlamenta vēlēšanas, kopā ar ekspertiem spriežam par aktuālajiem jautājumiem, kas būs jārisina nākamajam sasaukumam. Drošība un migrācijas politika būs diskusijas temats raidījumā Krustpunktā. Analizē Valsts Robežsardzes priekšnieka vietnieks ģenerālis Ivars Ruskulis, Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas centra direktore Inta Mieriņa, Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas vecākā juriste Baiba Kiršteina un Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Armands Astukevičs. Nelegālā migrācija ir un paliek viens no lielākajiem izaicinājumiem Eiropas Savienībai. Kad mēs pirms pieciem gadiem vēlējām Eiropas Parlamenta līdzšinējo sastāvu, tad migrācija arī bija viens no centrālajiem diskusiju tematiem. Dienvideiropa pirms tam bija piedzīvojusi masīvu migrantu pieplūdumu. Tādēļ radusies krīze arī provocēja lielus izaicinājumus, pat šķelšanos starp Eiropas Savienības dalībvalstīm. Problēma jau šo gadu laikā nekur nav pazudusi, drīzāk ir kļuvusi sarežģītāka, jo tas ir kļuvis arī par tādu kā ieroci Krievijas un Baltkrievijas politikā. Baltijas valstis un Polija izvēlējusies krietni striktāku ceļu, sargājot robežu, un tas arī mums ir palīdzējis izvairīties no lielākām problēmām. Kas notiks tālāk? Kāda varētu būt Eiropas politika nākamajos gados pēc šīm Eiropas Parlamenta vēlēšanām?
6/5/202453 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kas jaunajam Eiropas Parlamenta sasaukumam būs jādara enerģētikas jomā?

Pēc nedēļas jau būs zināms, kuri deputāti darbosies nākamajā Eiropas Parlamentā sasaukumā. Bet, kādi būs jaunā sasaukuma galvenie uzdevumi un izšķiršanās enerģētikas jomā – par to diskutējam raidījumā. Krustpunktā diskutē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas enerģijas tirgus uzraudzības eksperts Reinis Āboltiņš, Klimata un enerģijas ministrijas Enerģijas tirgus departamenta direktors Gunārs Valdmanis, Latvijas Bankas ilgtspējas virziena vadītājs Edvards Kušners un TV24 žurnālists Romāns Meļņiks. Eiropas Parlamenta vēlēšanu nedēļā Krustpunktā pievēršamies vairākām jomām, kas šobrīd ir ļoti būtiskas Eiropai. Protams, tā ir drošība, tie ir migrācijas jautājumi un Eiropas Savienības ārpolitika – par to būs runa rīt un parīt, bet šodien mūsu uzmanības lokā ir enerģētika, kas šai jomā būs jādara Eiroparlamentā – gan domājot par energoneatkarību, kas jo svarīgāka Krievijas agresijas dēļ, gan Zaļā kursa kontekstā.
6/4/202453 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Izvaicājam EP vēlēšanu sarakstu līderus: Jaunā Vienotība. Un politologu diskusija

Noslēdzam raidījumu ciklu, kurā piedāvājam izvaicāt Eiropas Parlamenta kandidātu sarakstu līderus. Pirmajā pusstundā uz jautājumiem atbild Valdis Dombrovskis no "Jaunās Vienotības" (saraksts nr. 15). Tā kā partijas "Stabilitātei!" (saraksts nr. 16) pārstāvji atteicās piedalīties, otrajā daļā politologu diskusija par partiju piedāvājumu kopumā. Piedalās Vidzemes augstskolas asociētais profesors, vēsturnieks Gatis Krūmiņš un Latvijas Universitātes profesors, politologs Jānis Ikstens.    
6/3/202453 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Nedēļas notikumu apskats

Eiropas Parlamenta vēlēšanu kampaņas tuvojas finiša taisnei un KNAB sarēķinājis, ka partijas līdz šim tām iztērējušas turpat divus miljonus eiro. Aizvadītās nedēļas aktualitātes Krustpunktā analizē žurnālists Raimonds Rudzāts, žurnāla "IR" galvenā redaktore Nellija Ločmele un Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docētāja Lelde Metla-Rozentāle. Piektdienās Krustpunktā atskatāmies uz aizvadītās nedēļas svarīgākajiem notikumiem. Nedēļa ir bijusi diezgan mierīga, protams, ir nedaudz jūtama priekšvēlēšanu noskaņa, par to mazliet arī runāsim šodien, bet plašākas diskusijas mums par to būs nākamnedēļ, kad vēlēšanas notiks. Vakar, 30. maijā, prokuratūra nāca klajā ar paziņojumu saistībā ar iespējamu iejaukšanos 2014.gada vēlēšanās – tāda neesot bijusi iespējama. Apspriežam arī citus jautājumus, gan vietējas nozīmes, gan saistībā ar Ukrainu, kurai rietumvalstis neļauj to piešķirtos ieročus izmantot Krievijas teritorijā.  Runājam arī par bijušā ASV prezidenta  Donalda Tramps krimināllietu, kurā viņš atzīts par vainīgu visās apsūdzības.
5/31/202453 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāju Kristīni Saulīti

Jau nākamas nedēļas nogalē vēlēsim jauno Eiropas Parlamenta sastāvu. Runājam par gatavību tām organizatoriskā nozīmē, tajā skaitā par vēlēšanu drošumu, iespējamām problēmām un visiem citiem jautājumiem, kas ir Centrālās Vēlēšanu komisijas pārziņā, jo Krustpunktā izvaicājam Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāju Kristīni Saulīti. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod TV3 žurnālists Gatis Suhoveckis un "Vēstnesis.lv" žurnāliste Inese Helmane.    
5/30/202453 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Mediju redakcionālā neatkarība: tās noteiktā atbildība un pienākumi

Diskutējot par valodas lietošanu politiskajās debatēs, daudz ir pieminēta mediju redakcionālā neatkarība. Ko tā nozīmē, kādus riskus rada politiķu iejaukšanās un kādu atbildību un pienākumus tā uzliek medijiem? Krustpunktā diskutē sabiedrisko mediju ombude Anda Rožukalna, Latvijas žurnālistu asociācijas valdes locekle Inga Šņore,  Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas deputāts Artūrs Butāns un Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks, filozofijas doktors Māris Kūlis. Kad sākotnēji internetā, pēc tam jau arī bija plašāks sociālā protesta vilnis pret ieceri portālā LSM.lv rīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā, arī mediju pārstāvji kārtējo reizi pieminēja redakcionālo neatkarību, runājot, ka arī tā ir apdraudēta. Patiesībā jau runas publiskajā telpā par šo parādās ne reizi vien. Bet kopš migrācijas krīzes pirms vairākiem gadiem, tad sekoja pandēmija, un arī kara iespaidā vismaz šeit, radio, es itin bieži dzirdu cilvēkus jautājam, kas tad izlemj, kāpēc izlemj, ko viņi dzird, ko redz vai lasa populārajos plašsaziņas līdzekļos? Mediji skaidro, ka tā ir viņu izvēle, ko raidīt, tie, kas nepiekrīt, saka, ka tā izvēle ir nepareiza, vai kādi citi iemesli. Protams, paralēli arī politiķi, kuriem arī bieži nepatīk tas, ko viņi dzird un redz. Rezultātā aug spriedze. Par privātajiem medijiem tā ņemšanās ir mazāka, jo tur visi apzinās, ka tā ir īpašnieku izvēle. Bet sabiedriskie medij. Kas nosaka, kam ir jābūt sabiedrisko mediju saturā? Kāpēc redakcionālā izvēle tiek pieminēta un dēvēta pat tik būtisku? Vai tas tā patiešām ir? Mēs pievēršamies žurnālistikai raidījumā Krustpunktā.
5/29/202453 minutes
Episode Artwork

Krustpunktā: Rīga līdz 2030. gadam vēlas kļūt klimatneitrāla pilsēta. Vai tas ir reāli?

Rīga ir viena no 100 Eiropas Savienības pilsētām, kas piedalās īpašā misijā par klimatneitralitātes sasniegšanu līdz 2030.gadam. Pilsētas ir lielākās CO2 emisiju ražotājas, tādēļ mērķis par klimatneitrālu galvaspilsētu izklausās vairāk nekā ambiciozs. Vai šis mērķis ir reāls? Ko tas praktiski nozīmē un cik radikālas pārmaiņas galvaspilsētai gan transporta, gan enerģētikas jomā, gan citās jomās tas prasīs? Krustpunktā analizē  Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja Inese Andersone, satiksmes ministra padomnieks Jānis Meirāns, Ekonomikas ministrijas Mājokļu politikas departamenta direktors Mārtiņš Auders un pilsētplānotājs Viesturs Celmiņš.  
5/28/202453 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Izvaicājam EP vēlēšanu sarakstu līderus: "Tauta. Zeme. Valstiskums" un ZZS

Tuvojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām, piedāvājam izvaicāt kandidātu sarakstu līderus. Pirmajā pusstundā uz jautājumiem atbild Aleksandrs Kiršteins no apvienības "Tauta. Zeme. Valstiskums" (saraksts nr. 13), otrajā - Harijs Rokpelnis no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) (saraksts nr. 14).  
5/27/202453 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Skolotāji piketē. Nerimst diskusijas par priekšvēlēšanu debatēm krieviski

Šajā nedēļā sev uzmanību atkal pievērsa pedagogi, prasot samazināt darba slodzi. Premjerministre viņus nesaprata, izraisot sašutumu ar savu uzrunu. Ir atceltas priekšvēlēšanu debates krievu valodā portālā lsm.lv. Aktualitātes Krustpunktā analizē politoloģe, domnīcas "Providus" direktore Iveta Kažoka, laikraksta "Diena" žurnālists Atis Rozentāls, portāla "Delfi" redaktors Kārlis Arājs.  
5/24/202453 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Izvaicājam EP vēlēšanu sarakstu līderus: "Par!" un "Suverēnā vara"

Tuvojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām, piedāvājam izvaicāt kandidātu sarakstu līderus. Pirmajā pusstundā uz jautājumiem atbild Linda Curika no kustības "Par!" (saraksts nr. 11), otrajā - Jūlija Stepaņenko no partijas "Suverēnā vara" (saraksts nr. 12).  
5/23/202453 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Latvijas Bankas priekšlikumi valsts fondēto pensiju sistēmas pilnveidei

Latvijas Banka sagatavojusi priekšlikumus, kā pilnveidot valsts fondēto pensiju sistēmu. Par tiem diskutējam arī Krustpunktā Raidījuma viesi: Latvijas Bankas Apdrošināšanas un pensiju uzraudzības pārvaldes vadītāja Evija Dundure, Finanšu nozares asociācijas valdes loceklis Jānis Brazovskis, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja biedrs Andris Šuvajevs. Absolūti lielākajai daļai no strādājošajiem atkarībā no jūsu vecuma 6% no bruto algas tiek novirzīti 2. pensiju līmenim. Tā ir nauda, kas nonāk nevis solidaritātes fondā, no kura šobrīd pensionāriem tiek maksātas pensijas, bet gan privātu pensiju pārvaldītāju rīcībā, kuri to iegulda dažādās akcijās, obligācijās un tamlīdzīgi, lai pelnītu lielākus ienākumus nākotnei. Kad jūs iesiet pensijā, tad šis uzkrājums palīdzēs veidot jēdzīgāku apjomu pensijai. Tas Latvijā ir noteikts ar likumu obligātā kārtā. Sistēma kā tāda strādā jau daudzus gadus un pamatā savu funkciju pilda. Tomēr ir vairāki bet. Par tiem arī diskutējam raidījumā.
5/22/202453 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Mediķu drošībai Latvijas Ārstu biedrība vēlas izmaiņas krimināllikumā

Lai pasargātu ārstus no pacientu vai viņu tuvinieku vardarbības, Latvijas Ārstu biedrība rosina pastiprināt atbildību par to. Proti, noteikt, ka medicīnas personālam ir līdzīgs statuss kā policistiem vai glābējiem, bet atbilstoši krimināllikumam par šādu rīcību draud arī cietumsods. Vai šādas izmaiņas ir nepieciešamas? Kā vēl var mazināt pacientu agresivitāti un kad vaina meklējama pacientu, kad mediķu pusē? Krustpunktā diskutē Latvijas Ārstu biedrības pārstāve, psihiatre Liene Sīle, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociēta profesore sabiedrības veselībā un veselības tiesībās Solvita Olsena, pacientu organizācijas "Onko alianse" valdes locekle Olga Valciņa un Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja biedre Ingrīda Circene.  
5/21/202453 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Izvaicājam EP vēlēšanu sarakstu līderus: "Progresīvie" un "Tautas varas spēks"

Tuvojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām, piedāvājam izvaicāt kandidātu sarakstu līderus. Pirmajā pusstundā uz jautājumiem atbild Elīna Pinto no partijas "Progresīvie" (saraksts nr. 9), otrajā - Valentīns Jeremejevs no politiskās partijas "Tautas varas spēks" (saraksts nr. 10).  
5/20/202453 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Vai priekšvēlēšanu diskusijām jābūt arī krievu valodā?

Visu nedēļu nerimst diskusijas par to, vai priekšvēlēšanu debatēm jānotiek arī krievu valodā. Iepriekšējās vēlēšanās tādas notika, bet acīmredzot laiki mainās un diskusijas saasinās. Šobrīd Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome par to spriež un par to diskutējam arī Krustpunktā. Tāpat kā par citām norisēm – sarežģījumiem Rēzeknes domes atlaišanā un – izejot ārpus Latvijas robežām – Slovākijas prezidenta Roberta Fico sašaušanu. Aktualitātes Krustpunktā analizē politologs Juris Rozenvalds, laikraksta "Latvijas Avīze" žurnālists Māris Antonēvičs un portāla "Delfi" galvenais redaktors Filips Lastovskis.  
5/17/202453 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Izvaicājam EP vēlēšanu sarakstu līderus: "Jaunlatvieši" un "Apvienotais saraksts"

Tuvojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām, piedāvājam izvaicāt kandidātu sarakstu līderus. Pirmajā pusstundā uz jautājumiem atbild Rūdolfs Brēmanis no apvienības "Jaunlatvieši" (saraksts nr. 7), otrajā - Reinis Pozņaks no "Apvienotā saraksta" (saraksts nr. 8).  
5/16/202452 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Analizējam situāciju telekomunikāciju pakalpojumu tirgū

90. gados, attīstoties kabeļtelevīzijai un internetam, pilsētās pa gaisu tika savilkti visdažādākie vadi. Jau gandrīz 20 gadus vismaz Rīgā vadus pa gaisu vilkt nedrīkst, bet tie joprojām tiek lietoti, jo pārcelt visu infrastruktūru uz pazemi ir vai nu pārāk dārgi, vai neiespējami. Situāciju izmanto arī nelegālie pakalpojumu piedāvātāji, jo neviens nezina, kas kam pieder. Par situāciju telekomunikāciju pakalpojumu tirgū saruna Krustpunktā. Diskutē telekomunikāciju uzņēmuma "Baltcom" valdes loceklis Dmitrijs Ņikitins, "Tet" Juridiskās daļas direktors Toms Meisītis, Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekle Ieva Kalderauska un Rīgas dome Pilsētas attīstības departamenta direktora vietniece būvniecības jautājumos Ingūna Urtāne. Ja jūs dzīvojat ārpus lielajām pilsētām, tad ļoti iespējams, ka interneta vai televīzijas pakalpojumu pirkšanai jums nav lielas izvēles. Ir  mobilo operatoru, varbūt vēl kādi piedāvājumi. Pilsētās viss ir citādi, īpaši Rīgā. Ir legāli, puslegāli, reizēm šķiet, vispār kaktu operatori. Visdažādākie censoņi savulaik steidzās piedāvāt kaut ko savu, velkot pa logiem, pa māju jumtiem, kur nu vēl ne. Ja jūs paskatāties arī šodien uz augšu Rīgā, var redzēt vietām visvisādus vadu mudžekļus. Jau gandrīz 20 gadus galvaspilsētā gaisa vadus ierīkot nedrīkst. Bet situācija ir pavisam dīvaina, jo neviens īsti nezina, kas kam pieder. Neviens tā īsti neriskē kaut ko griezt nost, nav zināms, kam varētu rasties tāpēc problēmas. Nelegāļi turpina uzdarboties un tādas īstas kārtības tajā visā nav. Par gaisa vadiem, par pakalpojuma sniedzējiem, konkurenci un arī drošību kaut kādā mērā saruna raidījumā.
5/15/202453 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Iebildes pret "zaļo kursu" Eiropā. Kas varētu mainīties pēc EP vēlēšanām?

Eiropas "zaļais kurss", tā noturēšana vai gluži pretēji – piebremzēšana šajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās ir viens no svarīgākajiem jautājumiem. Ne viena vien partiju uz vēlēšanām iet ar solījumu cīnīties par saprātīgu zaļo kursu vai to piebremzēt, jo pašreizējie nosacījumi Latvijai izmaksā pārāk dārgi.  Kas būtu tas saprātīgais "zaļais kurss", kuru īstenot Latvija vēlētos? Cik mums izmaksā pašreizējais plāns un par kādām izmaiņām vai atkāpēm noteikti vajadzētu pacīnīties nākamajā Eiroparlamenta sasaukumā? Krustpunktā diskutē Klimata un enerģētikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Irbe, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents Aigars Rostovskis, Latvijas Dabas fonda politikas koordinatore Baiba Baltvilka un Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs, bioloģijas doktors Viesturs Ķerus.  
5/14/202453 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Izvaicājam EP vēlēšanu sarakstu līderus: "Latvijas attīstībai" un "Centra partija"

Tuvojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām, piedāvājam izvaicāt kandidātu sarakstu līderus. Pirmajā pusstundā uz jautājumiem atbild Ivars Ījabs no partijas "Latvijas attīstībai" (saraksts nr. 5), otrajā - Inna Djeri no "Centra partijas" (saraksts nr. 6).  
5/13/202453 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

9. maijs Eiropas zīmē, Latvija iekļūst Eirovīzijas pusfinālā, "airBaltic" obligācijas

9. maijs ir pagājis drīzāk Eiropas zīmē nekā Krievijas propagandā. Šādā ziņā karš ir mainījis situāciju ne tikai Ukrainā, bet arī Latvijā. Tiesa, daudzus vairāk interesē vakardienas pusfināls Eirovīzijā - Latvijai pēc astoņu gadu pārtraukuma ir izdevies iekļūt finālā, par spīti bukmeikeru pesimistiskajām prognozēm. Ja par naudu runājam, tad ekonomisko ziņu topā noteikti šonedēļ bija „airBaltic” obligāciju pārdošana. Aktualitātes Krustpunktā analizē pētījumu centra SKDS pētniece Ieva Strode, žurnāla "IR" žurnālists Aivars Ozoliņš, Latvijas TV Ziņu dienesta producente Rudīte Spakovska un TV24 raidījuma "Nacionalo interešu klubs" vadītajs Romāns Meļņiks.  
5/10/202453 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Izvaicājam EP vēlēšanu sarakstu līderus: Nacionālā apvienība un Latvija pirmajā vietā

Tuvojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām, piedāvājam izvaicāt kandidātu sarakstu līderus. Pirmajā pusstundā uz jautājumiem atbild Roberts Zīle no Nacionālās apvienības (saraksts nr. 3), otrajā - Vilis Krištopans no partijas "Latvija pirmajā vietā" (saraksts nr. 4).  
5/9/202453 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Eiropas Parlamenta politiskās grupas: kā tās ietekmē ES pieņemtos lēmumus

Pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām no Latvijas ievēlētajiem deputātiem būs jāpievienojas kādai no Eiropas Parlamenta politiskām grupām. Kādas tās ir un cik daudz ietekmē globālos notikumus un pieņemtos Eiropas Savienības lēmumus? Krustpunktā analizē politologs Andis Kudors, Eiropas kustības Latvijā prezidents Andris Gobiņš un TV24 žurnālists Ansis Bogustovs. Tieši mēnesis ir līdz Eiropas Parlamenta vēlēšanām, kad visās Eiropas Savienības valstīs ļaudis dosies pie vēlēšanu urnām, lai balsotu par vienu vai otru politisko partiju vai deputātu kandidātiem. Šīs ir jau kārtējās vēlēšanas Latvijā, kopš mēs 20 gadus esam daļa no lielās Eiropas saimes. Procesus, tāpat kā daudz kur citur, ietekmē politiskās batālijas pašu mājās, bet viena lieta, ko noteikti varam redzēt šo gadu laikā, mēs reti aizdomājamies, kā tā balsošana par vienu vai otru mums zināmo partija ietekmē un veido lielo politiku pašā parlamentā.  Arī šajā priekšvēlēšanu laikā, kad iztaujājām partiju pārstāvjus, uz jautājumu - kurai frakcijai vai frakciju grupai jūs grasāties piederēt, ja jūs ievēlēs Eiropas Parlamentā, atbild - tad jau redzēsim. Vispirms jātiek ievēlētam, tad izvērtēsim visus par un pret. Kandidāti var tā atbildēt, jo zina, ka vēlētājiem acīmredzot šis jautājums nav aktuāls un varbūt nav arī saprotams. Kaut kādas grupas - kāda starpība, galvenais, lai pārstāv Latvijas intereses. Bet vai tā ir? Kā vispār top politika Eiropas Parlamentā? Cik tas ir vai nav svarīgi? Kāpēc par šīm vēlēšanām medijos daudz runā par iespējamām pārmaiņām ierastajā Briseles politikā? 
5/8/202453 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kā atrast labus vadītājus svarīgiem amatiem valstī?

Neilgā laikā ir izgāzušies divu vadošu amatu konkursi. Vai problēmas ir atlases procedūrās un lēmumu pieņemšanas kārtībā? Kā atrast labus vadītājus svarīgiem valsts amatiem, diskutējam Krustpunktā. Raidījuma viesi: sabiedrības par atklātību "Delna" direktore Inese Tauriņa, uzņēmuma "Fontes Executive Search" vadošā partnere Anna Litvina, Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta viceprezidents, vadītājs Latvijā Andris Grafs, Valsts kancelejas direktora vietniece Ieva Lībķena.  
5/7/202453 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: 20 gadi Eiropas Savienībā un NATO. Kā esam izmantojuši šo laiku?

Šī ir valsts svētku nedēļa, vienlaikus arī 20 gadadiena kopš Latvija kļuva par NATO un Eiropas Savienības dalībvalsti. Mēs iestājāmies kopā ar kaimiņiem Lietuvu un Igauniju, tomēr ekonomiski viņi mūs pa šiem gadiem ir apsteiguši. Ekonomikas ministrija grib panākt strauju uzrāvienu desmit gadu laikā, bet vai tas maz ir iespējams? Drīzāk izskan bažas par kārtējo jostu savilkšanas nepieciešamību. Tas gan laikam neattieksies uz mūsu nacionālo aviokompāniju, kuras obligāciju pirkšanai Saeima deva zaļo gaismu un kas tiek tulkots kā kārtējais ieguldījums daudz jau apēdušajā "airBaltic". Tāda īsumā varētu būt šīsdienas diskusija, kopā ar vēl pāris tematiem. Krustpunktā diskutē TV3 žurnālists Ivo Butkevičs, izdevuma "Sestdiena" galvenā redaktore Lauma Spridzāne un Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes lektors, pētnieks Mārtiņš Pričins.  
5/3/202453 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam VID ģeneraldirektori Baibu Šmiti-Roķi

Nodokļu iekasēšana un ēnu ekonomikas apkarošana šodien raidījuma uzmanības lokā. Pievēršam arī uzmanību nodokļu sistēmai kopumā, cik tā ir nodokļus maksāt stimulējoša. Krustpunktā izvaicājam Valsts ieņēmumu dienesta ģeneraldirektori Baibu Šmiti-Roķi. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod "TVNET/Financenet" žurnāliste Laura Ozoliņa un "360TV ZIŅneši" producents Uldis Āboliņš.  
5/2/202453 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā diskusija: Grozījumi Administratīvi teritoriālās reformas likumā

Ir pagājuši nepilni četri gadi, kopš tika veikta administratīvi teritoriālā reforma. Tagad politiķi spriež, ko tajā vajadzētu mainīt. Krustpunktā diskutē Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Administratīvi teritoriālās reformas rezultātu izvērtēšanas apakškomisija Ģirts Valdis Kristovskis ("Jaunā vienotība"), Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (ZZS) un Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Administratīvi teritoriālās reformas rezultātu izvērtēšanas apakškomisijas deputāts Edgars Tavars ("Apvienotais saraksts"). Sazināmies ar pašvaldību pārstāvjiem: ar bijušo Rojas novada pašvaldības vadītāju, tagad - Talsu novada deputāti Evu Kārkliņu un Jēkabpils novada domes priekšsēdētāju Raivi Ragaini. Kas notiek ar reģionālo reformu? Kā vērtēt ziņas par vairāku pašvaldību uzsāktajām aktivitātēm atvienoties no jaunizveidotajiem novadiem? Trīs gadi vien ir pagājuši, kopš mēs ievēlējām pašvaldības jaunās robežās, apvienojot virkni pagastu un novadu. Darbs ir sācies pirmajā sasaukumā, bet, kā redzam, vairākās vietās Latvijā neapmierinātība sit augstu vilni. Tikai daži piemēri: Carnikava veic aptauju, lai skaidrotu, vai tā atkal gribētu kļūt par neatkarīgu pašvaldību, pametot Ādažu novadu, kurš savukārt izrāda interesi par Garkalni; Roja ilgojas iegūt brīvību un grūtībās nonākušajiem Talsiem; savulaik, atceramies, pašu Roja pameta Mērsrags; paraksti tiek vākti Ikšķilē, Kandavā, tos savāks Babītē. Kas tas ir - centieni ieslēgt atpakaļgaitu, cilvēciskais faktors, reformas brāķis? 
5/1/202453 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Izvaicājam Eiropas Parlamenta vēlēšanu sarakstu līderus! Saskaņa, JKP

Tuvākajās nedēļās piedāvājam iespēju izvaicāt Eiropas Parlamenta vēlēšanu sarakstu līderus. Pirmā pusstunda šodien atvēlēta Nilam Ušakovam no "Saskaņas", otrā pusstunda – Tālim Linkaitam no "Jaunās konservatīvās partijas".  
4/30/202453 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: domnīcas "Providus" direktore Iveta Kažoka

Latvijas politika pēdējās dienās piedzīvo sen nebijušus satricinājumus. Tas viss notiek laikā, kad priekšā ir Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Kā tas ietekmē vēlētāju noskaņojumu? Kas vispār notiek valstī? Par to Krustpunktā Lielā intervija – ar domnīcas "Providus" direktori Ivetu Kažoku.  
4/29/202453 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Iespējamās nelikumības partiju finansēšanā, latviešu valodas stiprināšana medijos

Šīs nedēļas ziņu aktualitātes apspriežam kopā ar TV3 raidījuma "Nekā Personīga" žurnālistu Juri Jurānu, ziņu aģentūras "Leta" žurnālisti Anastasiju Teterenko-Supi, Latvijas Radio raidījuma "Krustpunktā" vadītāju Māru Jansoni, kā arī Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docētāju, politoloģi Leldi Metli-Rozentāli.  
4/26/202454 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā VIP intervija: kultūras ministre Agnese Logina

Pagājušajā nedēļā viņai bija jāiztur opozīcijas rosinātais neuzticības balsojums Saeimā. Par izteiktajiem pārmetumiem un īstenoto politiku – Krustpunktā studijā kultūras ministre Agnese Logina, lai atbildētu uz žurnālistu un klausītāju uzdotajiem jautājumiem. Ministri kopā ar Aidi Tomsonu izvaicā ziņu aģentūras "Leta" žurnāliste Inese Trenča un laikraksta  "Diena" žurnāliste Inese Lūsiņa.  
4/25/202452 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Diskusija: Kā tiek veidota sporta infrastruktūra un kāda ir valsts politika šajā jomā?

Krustpunktā diskusija: par sporta būvēm Latvijā. Kā tiek veidota sporta infrastruktūra un kāda ir valsts politika šajā jomā? Studijā Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas priekšsēdētājs Dāvis Mārtiņš Daugavietis, Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks sporta jautājumos Guntis Apīnis, kā arī SIA "Rumbulas sporta centrs" valdes locekle Patrīcija Pikāne.  
4/24/202453 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Saeimā spriež par alkohola patēriņa mazināšanu. Vai kompromisi dos rezultātu?

Saeimā šonedēļ paredzēts skatīt grozījumus Alkohola aprites likumā, kurā paredzēts ieviest jaunus papildus ierobežojumus. Vai tas sasniegs mērķi - būtiski samazināt alkohola patēriņu? Krustpunktā diskutē Latvijas Alus darītāju savienības valdes priekšsēdētājs Pēteris Liniņš, Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis, Ekonomikas ministrijas Iekšējā tirgus departamenta direktore Marina Blašķe un Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāte Līga Kozlovska.  
4/23/202453 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: centra "Dardedze" valdes locekle Laila Balode

ir pagājis gads kopš Leona Rusiņa izdarītās slepkavības, kas paradīja, cik bezzobainas spēj būt tiesībsargājošās iestādes vardarbības upuru aizstāvībā. Amatpersonu rīcība ir vērtēta, ir pārskatīti kādi rīcības algoritmi un veikti grozījumi, tomēr cik tālu esam pavirzījušies uz priekšu, lai ikviens cilvēks justos pasargāts?  Kas ir mainījies, par to saruna Krustpunktā ar centra "Dardedze" valdes locekli Lailu Balodi.  
4/22/202453 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Braže kļūst par ārlietu ministri, Rīgas domes pretrunīgi vērtētie lēmumi

Ārlietu ministra amatā šodien, 19. aprīlī, ar pārliecinošu balsu vairākumu ir apstiprināta diplomāte Baiba Braže. Tomēr beigās izrādījās, ka "Jaunajā Vienotībā" partijas vidū nevarēja atrast piemērotu kandidātu. Tas ir svaigākais šīs nedēļas notikums, ko apspriežam raidījumā. Runājam arī par dažiem Rīgas domes lēmumiem, piemēram, atbalstu strīdīgi vērtētajai Lucavsalas zemes nodošanai Latvijas Futbola federācijai  stadiona būvei. Pārrunājam arī Ārvalstu investoru padomes sniegto slēdzienu, kas investīciju vidi Latvijā novērtēja ar līdz šim zemāko atzīmi. Aktualitātes Krustpunktā analizē žurnāla "IR" galvenā redaktore Nellija Ločmele, domnīcas "Providus" pētniece Līga Stafecka un Latvijas Radio pētnieciskās žurnālistikas nodaļas vadītājs Ģederts Ģelzis.  
4/19/202453 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam valsts kontrolieri Edgaru Korčaginu

Viens no pēdējā laika apspriestākajiem tematiem ir bijušā valdības vadītāja lidojumi uz ārzemēm. Valsts kontrole arī veica revīziju un atklāja likumpārkāpumus. Tas ir raisījis jautājumus par lietderīgiem tēriņiem arī citās institūcijā, piemēram, Saeimā, kur Valsts kontrole revīzijas nemaz nevar veikt. Krustpunktā izvaicājam valsts kontrolieri Edgaru Korčaginu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod portāla "Latvijas vēstnesis" žurnāliste Inese Helmane un žurnāla "Dienas Bizness" žurnālists Jānis Goldbergs
4/18/202453 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Cik pamatoti ir komandējumiem tērētie līdzekļi parlamentā?

Valsts kontrole revīzijā norāda uz tēriņiem reprezentācijas un komandējumiem premjera birojā, bet cik pamatoti šādi tēriņi ir parlamentā? Krustpunktā diskutē Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputāte Skaidrīte Ābrama, Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta viceprezidents, vadītājs Latvijā Andris Grafs, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Ilga Kreituse un Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienības valdes priekšsēdētāja Elīna Treija, kura 11. Saeimā bijusi Publisko izdevumu un revīzijas komisijas priekšsēdētāja. Valsts kontroles veiktais audits un ziņojums par iztērēto naudu premjera komandas ārvalstu vizīšu organizēšanai ir radījis pamatīgus satricinājumus. Kā zināms, ekspremjers Kariņš nu ir zaudējis amatu arī kā ministrs, priekšā vēl ir izmeklēšana, tad iespējami tiesu darbi. Bet, pamatoti vērtējot šos tēriņus, rodas arī citi jautājumi. Tos arī labi dzird Brīvā mikrofona zvanos. Piemēram, vai daudzi Saeimas deputāti, kas tagad tik aktīvi ir iesaistījušies valdības kritizēšanā, paši vienmēr rīkojas citādi? Protams, tur par lidojumiem diez vai varēsim daudz runāt.  Bet Valsts kontroles secinājumi kaut vai par reprezentācijas izdevumiem un komandējumu naudām liek jautāt: kāda ir situācija parlamentā? Līdz galam mēs to nezinām, tāpēc ka Valsts kontrolei nav tiesību auditēt Saeimu. Jautājums ir, kā būtu, ja būtu šādas tiesības? Ja mums šķiet, ka premjers ir saņēmis nepamatotas privilēģijas, kā tad ar tām privilēģijām un naudas izlietošanu, pieņemsim, tautas kalpu uzturēšanai? Jāpiebilst, ka ir arī tā, kā mēs to prognozējām, paši deputāti negrib par to runāt. Cik producente mēģināja kādus uzrunāt, gandrīz visiem bija iegansti, kāpēc viņi nevar vai nav īstie, kas varētu par to izteikties. Vienīgā deputāte, kas uzreiz bija gatava pievienoties sarunai, ir bijusī Konkurences padomes vadītāja Skaidrīte Ābrama (Progresīvie). Tāpēc sarunā esam aicinājuši piedalīties arī vairākus bijušos Saeimas deputātus.
4/17/202453 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas mehānisms. Vai gaidāmas izmaiņas?

Dažas bagātākās pašvaldības jau daudzu gadus iemaksā īpašā fondā miljonus, kurus pēc tam pārdala par labu trūcīgākām vietvarām. Taču tas, kā pašvaldības šo naudu izmanto un cik taisnīgs beigās ir rezultāts, rada daudz jautājumu. Krustpunktā diskutē Finanšu ministrijas Pašvaldību finansiālās darbības uzraudzības un finansēšanas departamenta direktore Inta Komisare, Rīgas domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis, Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas deputāts Uģis Mitrevics, Krāslavas novada domes priekšsēdētājs Gunārs Upenieks un Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis. Valdība un pašvaldības šobrīd aktīvi apspriež izmaiņas pašvaldību finanšu izlīdzināšanas sistēmā, kas, vienkārši izsakoties, nosaka, cik lielā mērā bagātajām pašvaldībām ir jādalās ar tām, kurām ir mazāki pašu ienākumi. Neapmierinātību ar esošo sistēmu pēdējos gados ir pauduši arī galvaspilsētas pārstāvji, jo Rīgai kā vienai no lielākajiem iemaksātājiem izlīdzināšanas fondā nepietiek naudas, lai sakārtotu pašai savu infrastruktūru, kamēr citas pašvaldības – naudas saņēmēji – var atļauties ko vairāk. Tagad notiek darbs pie sistēmas maiņas
4/16/202453 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija ar politiķi Krišjāni Kariņu

Vēl nesen viņš bija viens no populārākajiem politiķiem, vadīja Ministru kabinetu, viņa partija pārliecinoši uzvarēja vēlēšanās. Tagad viņam nācies demisionēt jau otro reizi, atstājot arī ārlietu ministra amatu. Krustpunktā lielā intervija ar Krišjāni Kariņu. Šīs dienas intervija tapusi pēc zināmu šaubu un rūpīgu apsvērumu perioda. Šis ir priekšvēlēšanu laiks, tuvojas Eiropas Parlamenta vēlēšanas, un raidījuma viesis kandidē uz vietu parlamentā. Parasti mēs pirms vēlēšanām kandidātus uz intervijām aicinām tikai uz priekšvēlēšanu diskusijām. Bet šoreiz jautājumu ir tik daudz par to, kas ir noticis līdz šim, ka nolēmām, ka sabiedrības interesēs šāda saruna ir vajadzīga, jo galu galā ir jautājumi, uz kuriem ir jādzird atbildes. Pēc Valsts kontroles ziņojuma un prokuratūras ierosinātās lietas 10. aprīlī viņš atstāja savu amatu Ārlietu ministrijā. Tagad ir ekspremjers un eksministrs Krišjānis Kariņš
4/15/202453 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kariņa speciālie lidojumi, Rinkēviča rīkotā diskusija par medijiem

Valsts kontroles ziņojums par ekspremjera Krišjāņa Kariņa speciālajiem lidojumiem un tam sekojošās konsekvences. Prezidenta Edgara Rinkēviča rīkotā diskusija par medijiem, arī ziņas no Eiropas Parlamenta. Ir daudz, par ko runāt Krustpunktā. Aktualitātes analizē Latvijas TV raidījuma "Kas notiek Latvijā" vadītājs Jānis Domburs, portāla "Delfi TV" producente Alīna Lastovska un Latvijas Universitātes profesors Jānis Ikstens.
4/12/202453 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam Satversmes tiesas priekšsēdētāju Aldi Laviņu

Satversmes tiesa ir un paliek institūcija, ar kuru Latvijas likumdevēji nevar nerēķināties. Kādus tā baida, citi, protams, ar to saista lielas cerības. Pēdējā laikā Satversmes tiesā nonākuši jautājumi, kas arī raisa lielu sabiedrības interesi, un tiesas spriedumi ne vienmēr visiem šķiet saprotami. Krustpunktā izvaicājam Satversmes tiesas priekšsēdētāju Aldi Laviņu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod TV3 žurnālists Gatis Suhaveckis un ziņu aģentūras LETA žurnālists Kristaps Ūgainis.  
4/11/202454 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Sabiedriskie mediji vairākās valstīs Eiropā piedzīvo politisko spiedienu

Vairākās Eiropas valstīs sabiedriskie mediji piedzīvo pamatīgu politisko spiedienu: kādēļ šāda tendence un ko tas nozīmē mediju brīvībai kopumā? Krustpunktā analizē Latvijas Universitātes (LU) Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks Mārtiņš Kaprāns, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pasniedzējs, Eiropas lietu eksperts Jānis Kapustāns, Latvijas Radio žurnālists Eduards Liniņš un LU Vēstures un Filozofijas fakultātes zinātniskais asistents un viens no tīmekļa žurnāla "Telos.lv" redaktoriem Krišjānis Lācis. Sabiedrisko mediju darbība Latvijā tiek daudz apspriesta - gan tās redakcionālā neatkarība, gan atbildība sabiedrības priekšā, kā arī saražotais saturs. Vieniem šķiet, ka pārāk tie aizstāv valdošās partijas, citiem savukārt liekas, reiz valdība maksā, tad tai ir jākontrolē, kas tiek raidīts un radīts. Par Latvijas medijiem šoreiz īpaši nerunāsim, bet retorikā, kas izskan publiskajā telpā, regulāri arī tiek pieminēti citi Austrumeiropas valstu piemēri, meklējot līdzības un tendences, ar kurām saskaras mediji, īpaši sabiedriskie mediji vairākās valstīs ir pievērsuši uzmanību. Primāri jāpiemin Slovākija, Polija un arī Ungārija, kur šie procesi jau notikuši sen. Vairākās kādreizējās padomju ietekmes telpās medijiem neklājas viegli. Kas un kāpēc tur īsti notiek, un cik lielā mērā par šīm tendencēm vajag satraukties? 
4/10/202453 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Militāro industriju stiprina visā Eiropā: kā ar to sokas Latvijai?

Problēmas ar bruņojuma sagādāšanu Ukrainai arī Eiropas Savienībai likušas domāt par savas militārās industrijas stiprināšanu. Kā ar to sokas Latvijai un kādas ir attīstības iespējas? Krustpunktā diskutē Aizsardzības ministrijas aizsardzības industrijas un inovāciju politikas departamenta direktore Vineta Mileiko, Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Ainārs Latkovskis, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Rūpniecības padomes priekšsēdetājs, Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas padomes priekšsēdētājs Ivars Eniņš, LMT Aizsardzības un drošības biznesa vadītājs Kaspars Pollaks, Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Raivis Bremšmits un militārais blogeris un eksperts Mārtiņš Vērdiņš. Marta beigās Saeima pieņēma Aizsardzības industrijas likumu, kam jānodrošina Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem nepieciešamo preču un pakalpojumu sniegšanas drošība, kā arī kopumā jāveicina šīs industrijas attīstība. Pērn arī izveidota SIA „Valsts aizsardzības korporācija”,  kuras uzdevumos arī ir minēts, ka ilgtermiņā attīstīt militāro industriju Latvijā. Kādu pienesumu dos visi šie pasākumi un kādā stāvoklī vispār šobrīd ir militārā industrija Latvijā, kāds ir tās potenciāls un kādi šķēršļi tās attīstībai?
4/9/202453 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: Latvijas Universitātes rektors Gundars Bērziņš

Līdz nākamajam mācību gadam jāievieš jaunais Latvijas Universitātes fakultāšu modelis, ko apstiprināja pēc iepriekšējā universitātes rektora priekšlikuma. Bet nesen darbu ir sācis jaunais augstskolas rektors. Kāds ir viņa redzējums par augstskolas attīstību, Krustpunktā vaicājam Latvijas Universitātes rektoram Gundaram Bērziņam.  
4/8/202453 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kariņš atkāpjas, uzņēmēji arvien nevēlas saraut saites ar Krieviju

Šoreiz analizējam aktualitātes nedēļu laikā, jo Lieldienu brīvdienās žurnālistu diskusija izpalika. Runājam gan par ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa atkāpšanos, gan nedaudz ieilgušo nākamā ārlietu ministra kandidāta meklēšanu. Kārtējo reizi jārunā par uzņēmumiem, kas nevēlas saraut saites ar Krieviju. Kolēģi no "Re: Baltica" ir apkopojuši lielāko eksportētāju sarakstu uz agresorvalsti. Aktualitātes Krustpunktā analizē laikraksta "Latvijas Avīze" žurnālists Māris Antonēvičs, portāla "Delfi" žurnālists Raivis Spalvēns un Latvijas TV raidījuma "De facto" žurnālists Ivo Leitāns.  
4/5/202453 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Politiskie procesi un noskaņojums Latvijā pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām

Krišjānis Kariņš, kura atbildība par privāto lidojumu organizēšanu viņa premjerēšanas laikā raisīja karstus strīdus, ir atkāpies, taču no politiskās skatuves nav pazudis. Priekšā ir Eiropas Parlamenta vēlēšanas, un viņš kandidē. Turklāt šis nav vienīgais skandāls, ar kuru sadūrusies "Jaunā Vienotība". Tikmēr socioloģija rāda interesantus datus par vēlētāju noskaņojumu. Kāda ir pašreizējā situācija Latvijas politikā, gaidot vēlēšanas jūnijā? Politiskos procesus un noskaņojumu Krustpunktā analizē Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Politikas zinātnes katedras vadītājs, docents Mārtiņš Daugulis, Latvijas Universitātes (LU) profesors, politologs Jānis Ikstens, RSU Politikas zinātnes katedras docētāja Lelde Metla-Rozentāle un LU viesdocētājs, Sociālo un politisko pētījumu institūta vadošais pētnieks Juris Rozenvalds.  
4/3/202454 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kā Latvijā sokas cīņa ar aplokšņu algām un ēnu ekonomiku kopumā?

Skandāls ap iespējamo aplokšņu algu maksāšanu partijas "Vienotība" birojā liek jautāt, kā Latvijā vispār sokas cīņa ar aplokšņu algām un ēnu ekonomiku kopumā? Aplēses rāda, ka no ēnu ekonomikas potenciāli iekasējamā summa būtu ap miljardu, bet vairāk nekā 46 procenti ēnu ekonomikas attiecināmi uz aplokšņu algām. Cik efektīvi ir plānotie pasākumi cīņai ar ēnu ekonomiku? Krustpunktā diskutē Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe, Rīgas Ekonomikas augstskolas profesors, Ilgtspējīga biznesa centra direktors, Vidzemes Augstskolas Padomes priekšsēdētājs Arnis Sauka, Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents Aigars Rostovskis un Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietniece ēnu ekonomikas ierobežošanas jautājumos Olga Bogdanova.  
4/2/202454 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Brīvais mikrofons. 2. aprīlis

4/2/202414 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam Augstākās tiesas priekšsēdētāju Aigaru Strupišu

Krustpunkta izvaicājam Augstākās tiesas priekšsēdētāju Aigaru Strupišu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod Latvijas Radio Pētnieciskās žurnālistikas daļas žurnālists Andrejs Vasks un aģentūras LETA žurnālists Kristaps Ūgainis.  
3/28/202453 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Valsts valodas lietojums Latvijas medijos

Par krievu valodas lietošanu sabiedriskajos medijos diskusijas vēl turpinās, bet kas notiks pārējā Latvijas informatīvajā telpā, kas šobrīd raida un raksta krieviski? Krustpunktā diskutē Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētājs Jānis Siksnis, Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētājs Ivars Āboliņš, Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas vadītājs Kristers Pļešakovs un Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sekretārs Gatis Liepiņš. Jau līdz ar šīs valdības izveidošanu ir daudz publiski runāts par valodas politiku sabiedriskajos medijos, vajag vai nevajag Latvijas Radio raidīt un arī interneta portālam "lsm.lv" rakstīt krievu valodā. Taču viena lieta ir runāt, otra - realizēt kādu konkrēti izstrādātu politiku. Saskaņā ar Nacionālās drošības koncepciju pārmaiņām ir jānotiek gandrīz pusotra gada laikā, bet lielākas skaidrības pagaidām nav. Jautājumu aktualizēja SEPLP locekles Sanitas Uplejas-Jegermanes paziņojums par atkāpšanos, tad tomēr izvēle palikt amatā. Tas rosinājis arī Valsts prezidentu rīkoties, pēc pāris nedēļām notiks diskusija Rīgas pilī. Bet runa nav par vienu portālu vai radio kanālu, Latvijā ir vairākas privātās televīzijas, radio kanāli un interneta mediji, kas strādā krievu valodā. Kādai ir jābūt valsts politikai mediju valodas jautājumā?
3/27/202453 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kā tiek uzraudzīta naudas plūsma partiju birojos?

Saruna par finanšu plūsmu partijās. Tematu rosināja nesen parādījušās ziņas par iespējamu aplokšņu algu maksāšanu valdošajā partijā, tādēļ vēlējāmies skaidrot, kā tiek uzraudzīta naudas plūsma partiju birojos un vai un kā iespējama arī nelegāla naudas aprite. Svarīgi arī saprast, ko mainījusi partiju finansēšana, kura pirms vairākiem gadiem kļuva krietni dāsnāka. Krustpunktā diskutē Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) Politisko organizāciju pārkāpumu izmeklēšanas nodaļas priekšniece Amīlija Raituma, Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes direktore Santa Garanča, domnīcas "Providus" pētniece Līga Stafecka un sabiedrības par atklātību "Delna" direktore Inese Tauriņa.  
3/26/202453 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība

Vieta, kas neļauj aizmirst mūsu vēstures sāpīgās lappuses, kļūst par mērķi tiem, kuri acīmredzot gribētu okupācijas noziegums turpināt. Tā varētu izskaidrot uzbrukumus Okupācijas muzejam, no kuriem skaļākais notika pavisam nesen, kad direktores kabinetā tika iemests degmaisījums.Uzbrukums okupācijas muzejam tiek vērtēts hibrīdkara kontekstā. Krustpunktā saruna par Okupācijas muzeja lomu, nozīmi un tālāko darbu ar Latvijas Okupācijas muzeja direktori Solvitu Vību.  
3/25/202453 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Diskusijas par mangāna rūdas tranzīta uz Krieviju aizliegšanu turpinās

Diskusijas par mangāna rūdas tranzīta uz Krieviju aizliegšanu arvien turpinās. Lēmuma nav un izskan pārmetumi par valdības kārtējo vilcināšanos. Aktualitātes Krustpunktā analizē TV24 diskusijas "Nacionālo interešu "klubs vadītajs Romāns Meļņiks, LTV raidījuma "Kas notiek Latvijā" redaktore Madara Fridrihsone un "TVNet Group" galvenais redaktors Toms Ostrovskis.  
3/22/202452 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam labklājības ministru Uldi Auguli

Krustpunktā uzmanības lokā, pensijas, pabalsti, sociālās aprūpes iestādes un viss cits, kas atrodas Labklājības ministrijas pārraudzībā, izvaicājam labklājības ministru Uldi Auguli. Ministru kopā ar raidījuma vadītāju izjautā Latvijas TV Ziņu dienesta žurnāliste Zanda Ozola-Balode un Latvijas Radio žurnāliste Agnese Linka.  
3/21/202453 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Uzmākšanās skandāls Mūzikas akadēmijā raisījis pretrunīgu reakciju

Uzmākšanās skandāls Latvijas Mūzikas akadēmijā raisījis ļoti pretrunīgu reakciju sabiedrībā. Kā to vērtēt?  Krustpunktā diskutē Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes dekāne, profesore, mācītāja Dace Balode, sociālantropologs Artūrs Pokšāns, psiholoģijas doktore, Latvijas Universitātes asociētā profesore Ieva Stokenberga un sabiedrisko attiecību speciālists Kristians Rozenvalds. Pagājusi pusotra nedēļa, kopš Latvijas Televīzija savā raidījumā "Kultūršoks" pirmo reizi stāstīja par anonīmo anketēšanu Latvijas Mūzikas akadēmijā un liecībām par seksuāla rakstura uzmākšanos no pasniedzēju puses. Tagad savu darbu dara policija, notiek pārmaiņas un acīmredzot vēl notiks arī pašā akadēmijā. Nav šaubu, ka arī citām institūcijām nāksies pārskatīt esošos normatīvus, jautājums, vai tas arī būs jādara likumdevējiem? Bet notikušais atklāj arī to, kādi mēs esam kā sabiedrība. Droši vien arī tas skandāls tik plaši izvērsās, jo mums katram, pārējiem, ir savs viedoklis par to, kas ir noticis, un tas nebūt nav vienāds. Kamēr vieni raizējas par pārdarījumiem un seksuālo vardarbību, citi atkal uztraucas, ka tiek nojauktas dzimumu attiecību jeb dzimumu atšķirību robežas. Studentes stāsta, ka pat baidās ēdnīcā saskrieties ar pasniedzēju, jo ir emocionāli traumētas. Citas smīkņā un saka -  meitenes pašas koķetē un grib iegūt vīriešu uzmanību. Kāda ir sabiedrības nostāja, kad runājam par seksualitāti un pieņemamo vīriešu un sieviešu starpā un vispār attiecībās? Kas ir mūsdienu sabiedrības normas un normalitāte? Kāpēc tas ir tā? Šoreiz neierasta diskusija Krustpunktā studijā.
3/20/202453 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Vai esam gatavi riskiem, ko rada mākslīgā intelekta attīstība?

Ar mākslīgā intelekta palīdzību var mēģināt ietekmēt gan vēlēšanu rezultātus, gan valsts drošību kopumā. Vai esam gatavi riskiem, ko raisa jauno tehnoloģiju straujā attīstība? Krustpunktā analizē Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sekretārs Ervins Labanovskis, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadītājs Jānis Sārts, biedrības "Effective Altruism Latvia" valdes priekšsēdētājs Artūrs Kaņepājs un Rīgas Tehniskās universitātes Mākslīgā intelekta un sistēmu inženierijas katedras docents, Mākslīgā intelekta pētnieks Ēvalds Urtāns. Mākslīgais intelekts pasaulē jau izmantots vēlēšanu procesu ietekmēšanai, manipulēšanai ar sabiedrības viedokļiem, arī dezinformācijas izplatīšanai, tādēļ Saeimā skata likumprojektu, kas liek skaidri un nepārprotami norādīt mākslīgā intelekta izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijā. Eiropas Parlamentā arī ir apstiprināti vēl daudz plašāki noteikumi, kas regulē mākslīgā intelekta izmantošanu, bet vai ar to būs gana, vai pietiks gan tehnoloģisko, gan tiesisko resursu, lai stātos pretī dra?udiem, ko rada šāda tehnoloģiju attīstība
3/19/202453 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: Latvijas Bankas Ģenerālsekretariāta vadītājs Andris Strazds

Kāpēc Krievijas ekonomika laikā, kad valsts tērē milzu naudu, lai finansētu karu Ukrainā, nevis samazinās, bet aug. Tādi esot dati. Kā tos saprast un ko tas nozīmē tālākā nākotnē? Krustpunktā Lielā intervija ar Latvijas Bankas Ģenerālsekretariāta vadītāju, Eiropas Ārlietu padomes biedru Andri Strazdu. Raidījuma sarunas fokusā Krievijas ekonomika. Kad sākās Krievijas iebrukums Ukrainā, valstu vadītāji teica, ka Krievijai ir jāizjūt šīs ekonomiskās sekas kā maksa par savu agresiju. Daudzi arī prognozēja, ka tas viss atstās būtisku ietekmi gan uz Maskavas biržu, gan Krievijas valūtu, gan ekonomisko izaugsmi. Proti, runa ir par sankcijām. Rezultāts izrādījās krietni vājāks - mēs redzam statistikā, ka IKP augot, paši krievi ziņo, ka viņu ekonomika attīstās, tā esot pielāgojusies kara ekonomikai, kas arī tagad barojot valsti. Kā to saprast - kas ir kara ekonomika, kā darbojas un veidojis bizness, naudas aprite kara apstākļos? 
3/18/202453 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Šī ir bijusi skaļu un skandalozu ziņu nedēļa

Šī ir bijusi skaļu un skandalozu ziņu nedēļa. Kopš pagājušās piektdienas raidījuma mēs esam uzzinājuši gan par mangāna rūdas tranzītu uz Krieviju, un šim stāstam, cerams, būs turpinājums. Tad nāca atklāsme par iespējamu aplokšņu algu maksāšanu partijā "Vienotība", tur tagad ir iesaistīts KNAB ar savu izmeklēšanu. Vēl vairāk, šķiet, sabiedrību  ir sašūpojis skandāls Mūzikas akadēmijā, kur desmitiem esošo un bijušo studentu stāsta par pasniedzēju seksuālu uzmākšanos. Tāda kā Pandoras lāde, šķiet, ir pavērta vaļā. Aktualitātes Krustpunktā analizē žurnāla "IR" žurnālists Pauls Raudseps, žurnāla "SestDiena" galvenā redaktore Lauma Spridzāne un Rīgas Stradiņa universitātes Sociālo zinātņu fakultātes pētniece Elīna Vrobļevska.  
3/15/202453 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam Valsts policijas priekšnieku Armandu Ruku

Ir augusi cilvēku uzticēšanās policijai, to liecina arī sabiedrisko aptauju dati. Bet policijas darbs arī kļūst grūtāks un atbildīgāks. Līdz ar Krievijas agresiju pret Ukrainu sabiedrībā ir vairojusies spriedze, arī jaunus izaicinājumus rada tehnoloģiju attīstība un pieaugošā krāpnieku izdoma. Protams, nekur nav pazuduši ierastie noziegumi. Kā policija tiek ar visu galā, Krustpunktā izvaicājam Valsts policijas priekšnieku Armandu Ruku. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnāliste Agnija Lazdiņa un portāla "Delfi" redaktors Kārlis Arājs.  
3/14/202453 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Eiropa aicina sargāt biotopus, mežinieki protestē; kādai jābūt šai politikai

Eiropā, īstenojot "zaļo kursu", spriež par to, kā paplašināt biotopu aizsardzību. Savukārt Latvijā mežinieki tikko īstenoja protesta akciju, aicinot aizstāvēt viņu intereses. Kādai jābūt Latvijas politikai šajā ziņā, Krustpunktā diskutē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Dabas aizsardzības departamenta direktore Daiga Vilkaste, Zemkopības ministrijas Meža departamenta direktors Andis Purs, Latvijas Meža īpašnieku biedrības pārstāvis Guntis Āboltiņš-Āboliņš un Latvijas Dabas fonda padomes loceklis Jānis Ķuze.   Pirms dažām dienām mežsaimnieki iepretim Ministru kabinetam Rīgā rīkoja protesta akciju, aicinot valdību nesteigties vai pat pretoties ieviest prasības, kādas diktē Eiropas "zaļais kurss". Jautājums ir arī par to, vai vajag paplašināt aizsargājamās teritorijas, lai saglabātu un nosargātu dabas biotopus. Jebkuru šādu aizsargājamu teritoriju izveide īpašniekiem, protams, nozīmē ierobežojumus rīkoties ar savu īpašumu un tie ir arī zaudējumi. Vai kādam tiek ir jākompensē? Kādas ir mūsu kopējas intereses un valsts politika šajā jautājumā?
3/13/202453 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kāpēc valsts un pašvaldību uzņēmumi tērē naudu vizuālās identitātes maiņai?

Pēdējā laikā virkne valsts un pašvaldību uzņēmumu paziņojuši, ka viņi maina savu vizuālo identitāti, sākot ar logo, līdz pat zīmola maiņai. Kāpēc ir vērts tērēt tam naudu, īpaši, ja ir runa par valsts monopola uzņēmumiem? Krustpunktā analizē biedrības "Sabiedrība par atklātību "Delna"" direktore Inese Tauriņa, Rīgas Stradiņa universitātes docētāja Sociālo zinātņu fakultātē Kristīne Blumfelde-Rutka, valsts kontrolieris Edgars Korčagins un līdzdibinātājs un stratēģis aģentūrā "WKND" Edgars Pētersons. Ar katru paziņojumu par kāda valsts vai pašvaldības uzņēmuma vizuālās vai kādas citādas identitātes maiņu sociālos tīklos var novērot arvien lielāku viļņošanos. Ja "Pasažieru vilciena" pārtapšana par "Vivi" lielākoties provocēja komentārus par saukļa derīgumu, tur citi smaidīja, citi kariķēja. Tālāk jau runājot par "Rīgas satiksmi" un Ceļu satiksmes drošības direkciju, tur jau tā ņemšanās bija ne tikai par vizuālo jēgu, bet arī par naudas izlietojumu. Cilvēki prasa, kāds tad ir ieguvums no tā, ka tagad logo būs mazliet citāds? Turklāt, kā zināms, ir jāmaina dokumentācija, jāpārkrāso vagoni un tā tālāk. Kādi priekšnosacījumi ir ko tādu darīt, kad tā ir jēdzīga un bezjēdzīga naudas tērēšana?
3/12/202453 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: programmētājs, tehnoloģiju entuziasts Elviss Strazdiņš

No Latvijas iedzīvotājiem internetā ir izkrāpti miljoni eiro un šīs dienas raidījuma viesis ir uzsācis nesaudzīgu cīņu ar krāpniekiem. Krustpunktā Lielā intervija ar Digitālās drošības centra dibinātāju, programmētāju, tehnoloģiju entuziastu Elvisu Strazdiņu. Droši vien viņš šobrīd ir Latvijā zināmākais entuziasts, kas daudz laika pakārtojis, lai citus arī mācītu, kā pasargāt sevi no krāpniekiem, kas diemžēl tagad ir mūsu realitāte. Mainoties tehnoloģijām, mainās krāpšanas shēmas, un droši vien Latvijā ikkatrs ir saskāries ne reizi vien ar dažādiem mēģinājumiem izvilināt viņu naudu. Domāju, ka nekļūdos, apgalvojot, ka pavisam tuvā nākotnē šis būs vispār viens no lielākajiem izaicinājumiem - kā sevi pasargāt un neiekrist krāpnieku nagos. Krustpunktā saruna gan par tehnoloģijām un zināšanām, gan arī par valsts politiku un to, kam ir jānotiek Latvijā un visā Eiropā, gatavojoties pārmaiņām tehnoloģiju jomā.
3/11/202453 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: gaidāmas izmaiņas SEPLP, Bruņotie spēki vēsta par valsts drošību

Reaģējot uz dažādiem satraucošiem paziņojumiem saistībā ar drošības situāciju, ar vēstījumu sabiedrībai nāca klajā Nacionālie bruņotie spēki. Bet par atkāpšanos no amata paziņoja Sabiedrisko mediju uzraudzības padomes locekle Sanita Upleja-Jegermane. Viņa savā pamatojumā pieminēja jautājumus, ko esam apsprieduši arī šajā studijā - krievu valodas saturs sabiedriskajos medijos un "Cūka komiksu". Savukārt Rēzeknes dome, par kuras atlaišanu bija vienojusies valdības koalīcija, šķiet, cer palikt savā vietā.  Aktualitātes analizē TV24 žurnāliste Anita Daukšte, portāla "Delfi" žurnāliste Alīna Lastovska, laikraksta "Diena" žurnālists Atis Rozentāls.  
3/8/202453 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam satiksmes ministru Kasparu Briškenu

Šķiet, nekad iepriekš Satiksmes ministrijā nav sakrājies tik daudz problēmu un izaicinājumu, kā tas ir tagad. Lai gan pēdējos mēnešos, šķiet, visvairāk esam apsprieduši nedienas ar jaunajiem vilcieniem, ir jārunā arī par Eiropas fondu apguvi, kur Satiksmes ministrija ir viens no lielajiem kavētājiem projektu īstenošanā. Arī par lidostas attīstību un "Rail Baltica" projekta virzību. Tāpēc Krustpunktā izvaicājam satiksmes ministru Kasparu Briškenu (Prograsīvie). Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod žurnāla "Dienas Bizness" žurnālists Māris Ķirsons un portāla "Latvijas Vēstnesis" žurnāliste Inese Helmane.  
3/7/202454 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kūtro investīciju dēļ Latvija var zaudēt Eiropas Savienības finansējumu

Latvija riskē zaudēt simtiem miljonu Eiropas Savienības (ES) finansējuma, ja ministrijas kavēsies ar investīciju ieviešanu.  Kāpēc plānošanas periodu sākumā vienmēr ir tāda vilcināšanās un vai Latvija paspēs ieguldīt visu pieejamo ES finansējumu? Krustpunktā diskutē finanšu ministrs Arvils Ašeradens (Jaunā Vienotība), Latvijas darba devēju konfederācijas ģenerāldirektors Kaspars Gorkšs, ekonomikas ministrs Viktors Valainis (Zaļo un zemnieku savienība) un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa (Jaunā Vienotība).   Pēdējā laikā arvien biežāk mediju ziņās dzirdētas norādes, ka vienā vai otrā projektā ir risks pazaudēt Eiropas fondu piešķirto finansējumu. Runa parasti nav par mazām summām. Turklāt kopējais naudas apjoms, kur var būt problēmas, sasniedz pusmiljardu eiro. Jāatgādina, kad runa bija par to, kā sadalīt Eiropas daudzgadu budžetu, arī Krustpunktā bija vairākas diskusijas, Latvija aktīvi cīnījās, lai iegūtu pēc iespējas vairāk līdzekļu, pēc mūsu domām svarīgiem projektiem. Kopumā runa ir par miljardiem, ne miljoniem eiro. Bet izrādījies, ka nemaz nespējam naudu izmantot. Vai pietrūkst kapacitātes, vai ir arī kādi citi iemesli? Vakar izskanēja ziņa, ka Latvija naudu nezaudēs, to novirzīs citiem projektiem. Bet pamatjautājums ir, kāpēc vispār tā notiek un un vai naudu novirzīs labākiem projektiem?
3/6/202453 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Uzturlīdzekļu nemaksātāju parāds valstij aug. Kā ar to cīnīties?

Uzturlīdzekļu nemaksātāji valstij parādā ir vairāk nekā pusmiljardu eiro. Badā, protams, viņi nemirst, naudu apgroza ēnu ekonomikā, algu saņem aploksnē, bet par saviem bērniem parūpēties negrib. Kā cīnīties ar cilvēkiem, kuri atstājuši visu bērnu aprūpi uz otra vecāka pleciem? Krustpunkta diskutē Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre Lauma Paegļkalna, Saeimas deputāts, Ilgtspējīgas attīstības komisijas vadītājs Uģis Mitrevics (Nacionālā apvienība), Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijas direktors Edgars Līcītis un Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe. Gadā no Uzturlīdzekļu garantijas fonda tiek izmaksāti ap 50 miljoniem. Pērn ir izdevies atgūt vairāk nekā 11 miljonus, bet, salīdzinot ar kopējo parāda apjomu, tas ir maz. Kādi līdzekļi vēl atlikuši, lai piespiestu vecākus maksāt uzturlīdzekļus saviem bērniem pašus bez Uzturlīdzekļu garantiju fonda starpniecības? Kā atrast tos, kuri izvairās, jo bieži viņi darbojas ēnu ekonomikā un formāli daudziem nav ne ienākumu, ne īpašumu.  
3/5/202453 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā lielā intervija: atvaļinātais diplomāts Gints Jegermanis

Krustpunktā lielā intervija ar atvaļināto diplomātu, Latvijas Universitātes vieslektoru Gintu Jegermani. Viņš daudzus gadus ir veltījis Latvijas diplomātijai un starptautiskajām attiecībām, ir bijis vēstnieks vairākās valstīs. Vēl pirms desmit gadiem pasaules notikumi Latvijas mediju telpā bija krietni otršķirīgi. Dažām lietām, protams, sekojām līdzi, bet daudz vairāk mūs interesēja pašu pensijas, ekonomika un politika. Situācija pēdējo gadu laikā pamatīgi ir mainījusies. Arvien vairāk mūsu izvēles nosaka tas, kas notiek citviet pasaulē. Krievijas uzsāktais karš to ir atklājis īpaši spilgti. Bet ne tikai tas. Pasaulē kopumā, īpaši Rietumu pasaule, šķiet, piedzīvo lielas pārmaiņas. Un kas notiks tālāk?   
3/4/202453 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: notiekošais pašvaldībās, Krievijas uzsāktā kara atskaņas, mediju darbs

Šajā reizē jārunā gan par notiekošo atsevišķās pašvaldībās, gan par atskaņām, kas rodas no Krievijas uzsāktā kara. Rēzeknes dome sasparojas vien tad, kad jau spriests par tās atlaišanu, Rīgas domē paviesojās KNAB, tikai aktivitātes neesot saistītas ar Rīgas domes darbu. Protams, Krievijas agresijas izraisītie notikumi ir uzmanības lokā: raidījuma skanēšanas laikā Maskavā notiek atvadīšanās no opozicionāra Alekseja Navaļnija. Sabiedrības uzmanību piesaistījis arī mediju darbs. Krustpunktā aktualitātes analizē Ansis Bogustovs, TV24 žurnālists, Bens Latkovskis, portāla "NRA" žurnālists, un Kārlis Arājs, portāla "Delfi" žurnālists.  
3/1/202453 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izjautājam izglītības un zinātnes ministri Andu Čakšu

Skolu finansēšanas modelis, protams, ir uzmanības centrā. Bet arī citi svarīgi jautājumi izglītības, kā arī sporta un zinātnes jomā. Krustpunktā izjautājam izglītības un zinātnes ministri Andu Čakšu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod portāla "Delfi" žurnālu satura redaktore Dita Vinovska un "ReTv" žurnāliste Laura Jansone.  
2/29/202453 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Lielo objektu būvniecība: būvnieku izvēle un uzraudzība

Lielie valsts būvniecības projekti nereti ieilgst un to izmaksas pieaug. Vai Stradiņu slimnīcas gadījums neliecina, ka ir laiks pārskatīt to, kā notiek šādu objektu būvnieku izvēle un uzraudzība un cik daudz pasūtītājs var piekāpties būvnieka prasībām? Krustpunktā analizē Ekonomikas ministrijas Būvniecības departamenta direktore Olga Feldmane, Latvijas Būvuzņēmēju apvienības valdes priekšsēdētājs Edijs Kupčs, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama (Progresīvie) un zvērināta advokāte Lelde Laviņa.  
2/28/202453 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kādēļ vairākām pašvaldībām Latvijā ir tik lielas finanšu problēmas?

Vairākas pašvaldības ir saskārušās ar finanšu grūtībām šā gada budžetos, un tām nākas sajozt jostas arī uz pašvaldībām nodarbināto rēķina, mazinot slodzes un attiecīgi arī algas. Tikmēr Rēzeknē, kur par pārkāpumiem saistībā ar budžetu jau pērn no amata tika atstādināts pilsētas mērs, tagad mandātus varētu zaudēt visa dome, jo tā līdz likumā noteiktajam termiņam budžetu vispār nav apstiprinājusi. Kamēr Rēzeknē pārkāpumus Valsts kontrole jau konstatēja, par citām pašvaldībām rodas jautājums - vai tās neprot saimniekot, vai varbūt tām uzlikts par daudz pienākumu un saistību bez pienācīga finansējuma? Krustpunktā analizē Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Gints Kaminskis, Finanšu ministrijas Pašvaldību finansiālās darbības uzraudzības un finansēšanas departamenta direktore Inta Komisāre, Valsts kontroles padomes loceklis Oskars Erdmanis un VARAM Parlamentārā sekretāre Ilze Dambīte-Damberga (Jaunā Vienotība).  
2/27/202453 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: Eiropas Cilvēktiesību tiesas tiesnese Ineta Ziemele

Runājot par Krievijas iebrukumu Ukrainā, smagākās kaujas tiek izcīnītas frontē. Tomēr karš notiek ne tikai kaujas laukā, svarīgas cīņas tiek izcīnītas arī politiskās varas gaiteņos, kur lemj par atbalstu Ukrainai, un ne mazāk svarīgas ir tās cīņas, kas notiek starptautisko tiesību laukā, jo vainīgie būs jāsauc pie atbildības. Taču ar ANO tribunāla izveidošanu nesokas, kā cerēts. Arī sankcijas pret Krieviju gaidīto rezultātu pagaidām nav devušas. Kādēļ tā, Krustpunktā Lielā intervija ar Eiropas Cilvēktiesību tiesas tiesnesi Inetu Ziemeli.  
2/26/202453 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: Eiropas Savienības Tiesas tiesnese Ineta Ziemele

Runājot par Krievijas iebrukumu Ukrainā, smagākās kaujas tiek izcīnītas frontē. Tomēr karš notiek ne tikai kaujas laukā, svarīgas cīņas tiek izcīnītas arī politiskās varas gaiteņos, kur lemj par atbalstu Ukrainai, un ne mazāk svarīgas ir tās cīņas, kas notiek starptautisko tiesību laukā, jo vainīgie būs jāsauc pie atbildības. Taču ar ANO tribunāla izveidošanu nesokas, kā cerēts. Arī sankcijas pret Krieviju gaidīto rezultātu pagaidām nav devušas. Kādēļ tā, Krustpunktā Lielā intervija ar Eiropas Savienības Tiesas tiesnesi Inetu Ziemeli.  
2/26/202453 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Divi gadi pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā

Par notiekošo Ukrainā mēs ik dienas runājam jau divus gadus, tomēr laikā, kad aprit nu jau kārtējā gadskārta kopš visa Ukrainai dzīvo kara apstākļos, protams, vēl jo īpašāk izvērtējam zaudēto un iegūto. Šis ir viens no tematiem šīs nedēļas notikumu apskatā. Aktualitātes analizē Nellija Ločmele, žurnāla "Ir" galvenā redaktore, Māris Antonevičs, "Latvijas Avīzes" galvenās redaktores vietnieks, un Arturs Bikovs, portāla "TvNet" žurnālists.  
2/23/202453 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču

Šajā nedēļā daudz runājam par situāciju Ukrainā, jo sestdien, 24. februārī, apritēs divi gadi kopš šī valsts Krievijas iebrukuma dēļ dzīvo kara apstākļos. Arī Eiropa ir atvērušās acis un tā daudz nopietnāk nekā pēdējās desmitgadēs domā par savu aizsardzību. Arī šajā Krustpunktā raidījumā daudz runājam par drošību. Izvaicājam Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču. Kopā ar raidījuma vadītāju jautājumus uzdod Latvijas Radio žurnālists Rihards Plūme un ziņu aģentūras LETA žurnāliste Anastasija Tetarenko-Supe.  
2/22/202453 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Karš žurnālistu acīm

Jau divus karam Ukrainā lielā mērā sekojam līdzi žurnālistu acīm. Kā karu redz kolēģi, kuri jau vairs neskaita, cik komandējumos ir bijuši Ukrainā un arī šajās dienās ziņo no Krievijas agresijas plosītās valsts? Krustpunktā diskutē portāla TVnet žurnālists Jānis Vingris, Latvijas TV ziņu dienesta žurnālisti Ina Strazdiņa un Gints Amoliņšun TV3 žurnāliste Ieva Vārna. Par kara žurnālistēm stāsts arī programmā Labrīt.  
2/21/202453 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Cik lielā mērā sarautas Latvijas ekonomiskās saites ar Krieviju?

24. februārī apritēs divi gadi kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā. Kaut arī pret Krieviju ir ieviestas dažādas sankcijas, Latvijas uzņēmēji joprojām sadarbojas ar šo valsti. Cik lielā mērā ir sarautas mūsu ekonomiskās saites Krieviju? Krustpunktā diskutē Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta vadītāja Dace Zīle, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents Aigars Rostovskis, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis un zvērināts advokāts, fonda “Uzņēmēji mieram” pārstāvis Jānis Taukačs. Divus gadus pēc tam, kad Krievija sāka plašu karu Ukrainā, Eiropas Savienība gatavojas iedarbināt jau 13.sankciju kārtu. Tomēr viena lieta ir Eiropas kopīgās sankcijas, kas liedz eksportēt vai importēt noteiktas preces, ir arī lēmumi, kas pieņemti nacionālā līmenī, kā tas ir par dabasgāzi, bet cita lieta ir pašu uzņēmēju lēmumi, turpināt vai neturpināt sadarbību agresorvalsti. No Latvijas uz Krieviju un Baltkrieviju un atpakaļ joprojām plūst preces, kuras sankcijām nav pakļautas. Tiesa, pēc Centrālās Statistikas pārvaldes datiem pērn uzņēmumu skaits, kas eksportēja uz Krieviju, ir samazinājies uz pusi, bet importējošo uzņēmumu skaits samazinājies četras reizes.
2/20/202453 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu [saruna krievu valodā]

Tuvākajās dienās apritēs divi gadi kopš Krievija uzsāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā. Tāpēc Krustpunktā Lielā intervija ar vienu no zināmākajiem Ukrainas žurnālistiem, kuru labi pazīst arī citviet pasaulē, Dmitriju Gordonu.  
2/19/202454 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu

Šajā nedēļā apritēs divi gadi, kopš Krievija uzsāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā. Laikam pat grūti uzreiz novērtēt, cik ļoti tas ir mainījis ne tikai notiekošo starptautiskā arēnā, bet arī mūs pašus. Domāju, Eiropas un Latvijas vēsturē šis karš iezīmēs pagrieziena punktu daudzos procesos. Bet to nevar salīdzināt ar to, kāda ietekme notiekošajam ir pašā Ukrainā. Reti kurš zina un seko notikumiem līdzi tik cieši, kā raidījuma Krustpunktā viesis. Viņš bija viens no zināmākajiem Ukrainas žurnālistiem jau pirms kara, bet tagad reti kurš nav dzirdējis viņa vārdu arī Latvijā. Tāpēc Krustpunktā Lielā intervija ar vienu no zināmākajiem Ukrainas žurnālistiem, kuru labi pazīst arī citviet pasaulē, Dmitriju Gordonu.   Saruna krievu valodā:
2/19/202454 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Krievija izsludina starptautiskā meklēšanā arī Latvijas politiķus

Apspriestākā ziņa šonedēļ bija Krievijas lēmums izsludināt starptautiskā meklēšanā Rīgas domniekus un arī iepriekšējā sasaukuma Saeimas deputātus. Bet Glorija Grevcova zaudējusi Saeimas deputāta mandātu. Tāpat ir arī citi notikumi, kurus ir vērts pārlūkot kopā ar kolēģiem. Krustpunktā nedēļas aktualitātes analizē laikraksta "Diena" žurnālists Atis Rozentāls, žurnālists Raimonds Rudzāts un Lietišķās informācijas dienesta žurnālists Ikars Kubliņš.  
2/16/202453 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam finanšu ministru Arvilu Ašeradenu

Raidījuma fokuss pamatā vērsts uz naudu, citreiz vairāk runājam, kā to tērēt, šoreiz par naudas sadali, iekasēšanu un tad arī tērēšanu. Krustpunktā izvaicājam finanšu ministru Arvilu Ašeradenu (Jaunā Vienotība). Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod portāla "Delfi" žurnālists Raivis Vilūns un Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnālists Jānis Kincis.  
2/15/202453 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Eiropas drošība bez ASV aizmugures - cik reāls šāds scenārijs

Arvien skaļāk no politiķiem Eiropā dzirdam, ka Eiropai ir jārēķinās, ka tā ir viena un Krievijai pretī jāstājas bez ASV, neatkarīgi no vēlēšanu rezultātiem novembrī. Kas ir mūsu mājasdarbi, lai nodrošinātu Eiropas aizsardzību bez ASV aizmugures, cik būtiski ir gatavoties šādiem scenārijiem, diskutējam Krustpunktā. Raidījuma viesi: Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Kārlis Bukovskis, Latvijas Drošības un aizsardzības industrijas federācijas valdes priekšsēdētāja Elīna Egle, Ģeopolitikas pētījumu centra direktors Māris Andžāns un drošības eksperts Jānis Kažociņš. Tās joprojām ir spekulācijas, bet pasaules mediji ziņo, ka Eiropas varas gaiteņos arvien aktīvāk izvēršoties diskusijas, kā Eiropai gatavoties iespējamai politikas maiņai Amerikas Savienotajās Valstīs. Kā zināms, ASV šoruden būs prezidenta vēlēšanas un diezgan ticami izskatās, ka republikāņu kandidāts atkal būs Donalds Tramps. Ņemot vērā prezidenta Džp Baidena zemo popularitāti, viņam varētu būt arī savas izredzes vēlēšanās uzvarēt. Daudzi Eiropā atminas, cik saspīlētas attiecības starp Eiropu un ASV izvērsās viņa iepriekšējās prezidentūras laikā. Viņš arī, kā zināms, pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā joprojām ir atzinīgi izteicies par Vladimiru Putinu. Pagājušā nedēļā viņa sacītais, ka viņš iedrošina Krieviju uzbrukt tiem, kas neinvestē pietiekoši savā aizsardzībā un ASV nenāks palīgā arī NATO valstīm, protams, izraisīja lielu viļņošanos. Vispār viņa skepse pret NATO par palīdzības sniegšanu Ukrainai – solījumi 24 stundu laikā panākt, ka karš starp Krieviju un Ukrainu tiek pārtraukts. Vai un kā ir jāgatavojas iespējamām pārmaiņām Savienoto Valstu politikā? Ar ko vajadzētu rēķināties?
2/14/202453 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Partiju piedāvājums Eiropas Parlamenta vēlēšanām

Uz deviņām Latvijai atvēlētajām vietām Eiropas Parlamentā ir pieteikti 16 saraksti, kas nozīmē, ka konkurence būs liela un cīņai jābūt spraigai. Taču vēlētāju aktivitāte šajās vēlēšanās ir salīdzinoši zema. Pārlūkojam iesniegtos sarakstus un piedāvātās programmas, spriežam kopā ar ekspertiem, cik nopietni partijas gatavojas šīm vēlēšanām. Krustpunktā diskutē Latvijas Universitātes profesors, politologs Jānis Ikstens, Latvijas Nacionālās Aizsardzības akadēmijas pasniedzējs Jānis Kapustāns un Eiropas kustības Latvijā prezidents Andris Gobiņš.  
2/13/202453 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija ar Latvijas Universitātes profesoru Dauni Aueru

Sarakstu iesniegšanu Eiropas Parlamenta vēlēšanām ir noslēgusies, un priekšvēlēšanu laiks var sākties pa īstam. Bet ar kādiem uzdevumiem pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā saskarsies jaunais sasaukums un arī deputāti, kas būs ievēlēti no Latvijas? Priekšvēlēšanu laiks ir arī Amerikas Savienotajās Valstīs, bet tas diemžēl negatīvi ietekmē ASV palīdzību Ukrainai, kur Krievijas izraisītais karš ir ieildzis. Par to saruna Krustpunktā Lielajā intervijā ar politologu, Latvijas Universitātes profesoru Dauni Aueru.  
2/12/202453 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Lauksaimnieku protesti, nevienprātība koalīcijā par skolu reformu

Lauksaimnieku protesti, nevienprātība koalīcijā par skolu reformu un problēmas ar "Latvijas Pastu" - tās ir dažas šīs nedēļas aktualitātes, par kurām diskutējam Krustpunktā. Noteikti jāpiemij arī vairākas aktualitātes ārpus mūsu robežām, kas tieši vai netieši saistās ar Ukrainu un attiecīgi mūsu drošības situāciju nākotnē. Viena no tām - Ukrainas bruņoto spēku virspavēlnieka maiņa. Aktualitātes analizē raidījuma "Kas notiek Latvijā" redaktore Madara Fridrihsone, ReTV galvenā redaktore  Inga Gorbunova un portāla "Delfi" žurnāliste Alīna Lastovska.  
2/9/202453 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski

No Latvijas Eiroparlamentā ievēlētās Tatjanas Ždanokas saikne ar Krievijas specdienestiem lieku reizi atgādina par mūsu drošības iestāžu darba nozīmi. Protams, liek uzdot jautājumus par iespējamām sekām konkrētajā gadījumā. Tas būs viens no jautājumiem, par ko runājam Krustpunktā, kad izvaicājam iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod Andrejs Vasks, Latvijas Radio pētnieciskās nodaļas žurnālists, un Gatis Kristovskis, aģentūras LETA žurnālists.  
2/8/202453 minutes, 1 second
Episode Artwork

Krustpunktā: Zemnieki protestē, jo birokrātiskās prasības draud samalt nozari

Arī Latvijas zemnieki sāk protestus, sakot, ka birokrātiskās prasības un valdības pārstāvju vienaldzība draud samalt lauksaimniecības nozari. Vai zemnieku prasības ir izpildāmas?Krustpunktā par nozares problēmām diskutē Zemnieku saeimas valdes loceklis Mārtiņš Trons, zemkopības ministrs Amrands Krauze un Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas vadītājs Gustavs Norkārklis. Jau vairākas nedēļas Latvijas Radio ziņo par lauksaimnieku protestiem dažādās Eiropas valstīs. Lielāko uzmanību sākotnēji izpelnījās akcijas Vācijā, Francijā, bet līdzīgas notika arī Nīderlandē, Grieķijā, Beļģijā un citviet. Nu šīm akcijām pievienojušies arī Latvijas zemnieki. Tiesa, katrā valstī jau ir mazliet atšķirīga situācija, prasības arī nav vienādas. Latvijas zemnieki sagatavojuši savu sarakstu, un, ja tas netiks realizēts, jau itin drīz traktori būšot Rīgā. Ko tad grib Latvijas zemnieki un kā šo situāciju vērtēt?
2/7/202453 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Pasta nodaļas tomēr neslēgs, bet kā turpināt nodrošināt pakalpojumus?

Lielu ažiotāžu izraidīja "Latvijas Pasta" lēmums šogad slēgt vairāk nekā simt pasta nodaļas. Lēmums mainīts, bet jautājums paliek - kā turpināt nodrošināt pasta pakalpojumus Latvijas iedzīvotājiem visā valsts teritorijā ilgtermiņā? Krustpunktā diskutē "Latvijas Pasta" valdes loceklis ar atbildību finanšu vadības jomā Andris Puriņš, Satiksmes ministrijas parlamentārais sekretārs Ģirts Dubkēvičs, Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks tautsaimniecības jautājumos Aino Salmiņš un Saeimas deputāts Uģis Mitrevics. "Latvijas Pasta" plāns slēgt vai reorganizēt desmitiem nodaļu ir apturēts, tomēr jautājums par pasta nākotni joprojām ir atklāts. Plānotā reforma skar lielāko daļu no šobrīd, gada sākumā, esošajām 176 nodaļām. Kopumā tā skartu 105 nodaļas, bet sešas no tām jau ir slēgtas. Tomēr Satiksmes ministrija reorganizāciju lika apturēt un vērtēt katras nodaļas situāciju atsevišķi. Skaidrojam, kāds ir "Latvijas Pasta" iecerētās reformas mērķis, kā arī diskutējam par pasta misiju kā tādu un arī to, vai kādas funkcijas mazāk apdzīvotajos reģionos nevar nodot kādam citam, piemēram, pašvaldībām.
2/6/202453 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija ar bijušo SAB vadītāju Jāni Kažociņu

Savulaik viņš ir bijis gan Lielbritānijas armijas komandieris, gan Latvijā vadījis Satversmes aizsardzības biroju, konsultējis valsts prezidentus. Tagad nodarbojas ar lobēšanu un interešu pārstāvniecību. Krustpunktā Lielā intervija ar Jāni Kažociņu. Ir vairāki iemesli, kāpēc kādā pirmdienā, kad Krustpunktā ir interviju dienas, esam gribējuši aicināt uz studiju Jāni Kažociņu. Gan atklātībā nonākušās eiroparlamentārietes Tatjanas Ždanokas elektroniskās vēstules, gan spriedze, kas ir augusi līdz ar Krievijas iebrukumu Ukrainā. Tuvojas arī otrā gadadiena kopš pilnā mēroga karadarbības uzsākšanas, un šis karš, kā arī atzinis Ukrainas prezidents, ir iesprūdis.
2/5/202453 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Arī Latvijas lauksaimnieki nolēmuši rīkot protesta akcijas

Latvijas zemnieki, līdzīgi kā lauksaimnieki citviet Eiropa, nolēmuši doties protesta akcijās. Eiroparlamentāriete Tatjana Ždanoka sadarbojusies ar Krievijas drošības dienesta darbiniekiem. Nedēļas aktualitātes analizē žurnālisti: raidījuma "Kas notiek Latvijā?" vadītājs Jānis Domburs, portāla "TVNET" galvenais redaktors Toms Ostrovskis un TV24 raidījumu vadītāja Anita Daukšte.  
2/2/202453 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam veselības ministru Hosamu Abu Meri

Problēmas ar Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecību, aptieku īpašnieku cīņa pret ieceri samazināt uzcenojumu zālēm. Krustpunktā izvaicājam veselības ministru Hosamu Abu Meri (Jaunā Vienotība). Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod "Latvijas Avīzes" žurnāliste Māra Libeka un Latvijas TV Ziņu dienesta žurnāliste Zanda Ozola-Balode.  
2/1/202453 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kā jaunais pedagogu darba samaksas modelis ietekmēs skolu tīklu

Jaunais pedagogu darba samaksas modelis paredz valsts finansējumu piešķirt tikai tām skolām, kuras izpilda prasības par minimālo skolēnu skaitu. Kā tās ietekmēs mazās skolas un skolu tīklu kopumā? Krustpunktā analizē Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības departamenta direktore Edīte Kanaviņa, Saeimas deputāte Agita Zariņa-Stūre (Jaunā Vienotība), Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības eksperte vispārējās izglītības jautājumos, Mārupes valsts ģimnāzijas direktora vietniece Andžela Sokolova un Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības, bērnu, jaunatnes un ģimenes jautājumos Ināra Dundure. Pašvaldībām ir jāizvēlas, vai tās pašas daļēji vai pilnībā finansē skolas, kur ir maz skolēnu – klasē mācās vien daži bērni, vai arī tās tiek slēgtas. Valsts nodrošinās līdzekļus pedagogu algām tad, ja skolēnu skaits būs pietiekams.  Šis ir ļoti vispārīgs raksturojums finansējuma modeļa maiņai, kuru no septembra grib ieviest Izglītības un zinātnes ministrijas ministrija. No vienas puses, šis princips nav nekas jauns, jo galu galā par mazām skolām runājam jau vairākus gadus. No otras puses, jautājums ir grūts, jo te ir daudz saskaitāmo - gan bērnu un vecāku intereses, gan pedagogu algas, reģionālā attīstība, centralizācija, viss pārējais. Kādi būs ieguvumi, kādi - zaudējumi, ja šīs pārmaiņas tiks īstenotas?   
1/31/202453 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Strīdi par Latvijas dalību Otavas konvencijā arvien turpinās

Otavas konvencija, kas aizliedz nevadāmas kājnieku mīnas, pēdējās nedēļās ir viens no daudz apspriestajiem jautājumiem. Nacionālo bruņoto spēku vadība jau pateikusi argumentus, kādēļ šobrīd izstāšanās nebūtu lietderīga. Pievienošanās vai atteikšanās no šādām saistībām ir Saeimas jautājums, tādēļ kopā ar deputātiem diskutējam par to lietderību. Jāpiemin, ka arī portālā manabalss.lv tiek vākti vēlētāju paraksti par izstāšanos no Otavas konvencijas. Krustpunktā diskutē Saeimas deputāti Uģis Rotbergs (Jaunā Vienotība), Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība) un Andrejs Vilks (Zaļo un zemnieku savienība).  
1/30/202453 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija ar vēsturnieci Unu Bergmani

Pēc Krievijas pilna mēroga iebrukumu Ukrainā daudziem Rietumos atvērās acis par to, ko sagaidīt no šīs valsts, un lika atcerēties arī aukstā kara laikus. Tomēr, vai mēs spējam mācīties no vēstures, veidojot politiku šodien, un vai ir veselīgi vilkt vēsturiskās paralēles? Par vēstures mācībām saruna Krustpunktā ar vēstures zinātņu doktori, Helsinku universitātes pētnieci Unu Bergmani.  
1/29/202453 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Vilcienu haoss turpinās, karstas diskusijas par kājnieku mīnām

Vilcienu haoss turpinājās arī šonedēļ un nu šī iemesla dēļ ir sākušas arī "ripot galvas". Tikmēr arvien augstākos toņos turpinās diskusija par kājnieku mīnām. Nedēļas notikumus analizējam Krustpunktā. Kopā ar raidījuma vadītājiem diskutē portāta "Delfi" galvenais redaktors Filips Lastovskis, izdevuma "SestDiena" galvenā redaktore Lauma Spridzāne un Rīgas Stradiņa universitātes lektore Lelde Metla-Rozentāle.  
1/26/202453 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā iztaujājam aizsardzības ministru Andri Sprūdu

Vairojoties militārajai nedrošībai Ukrainā un pieaugot spriedzei, valsts aizsardzība kļūst par arvien svarīgāku prioritāti. Krustpunktā iztaujājam aizsardzības ministru Andri Sprūdu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod Agnija Lazdiņa no Latvijas Radio Ziņu dienesta un Atis Drēziņš no "Latvijas Avīzes".  
1/25/202453 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kā mainīt negatīvo attieksmi pret tiem, kas vēlas iesaistīties politikā

Mēs vēlamies, lai politikā iesaistās un darbojas gudri, veiksmīgi un labi cilvēki, tomēr pieredze rāda, ka iešana politikā nereti tiek uzņemta negatīvi, jo partija "uzliek savu zīmogu". Kāpēc? Krustpunktā diskutē Rīgas Stradiņa universitātes profesore, politoloģe Ilga Kreituse, kura pati savulaik aktīvi darbojusies politikā, Latvijas Universitātes asociētā profesore,  sociālantropoloģe Aivita Putniņa, 13.Saeimas deputāte, rakstniece Dace Rukšāne un Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis, kurš ir vairakkārt kandidējis Saeimas un pašvaldību vēlēšanās. Jau pēc pāris nedēļām Latvijā oficiāli sāksies priekšvēlēšanu laiks, ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā. Vasaras sākumā vēlēsim Eiropas Parlamenta deputātus un kā vienmēr interesanti, kurus cilvēkus partijas virzīs kā savus saraksta līderus? Tam, kas ilgstoši darbojas politikā, to droši vien nosaka arī iekšējā gaisotne, bet jaunajām partijām un tām, kas nu nav bijušas pārstāvētas, vairāk jādomā, kā pievilināt vēlētājus. Eiropas Parlamentā tas, protams, īpaši svarīgi, jo Latvijai pienākas mazāk nekā 10 deputātu mandātu, un līdz ar to personībām ir izšķiroša nozīme.  Vairākas partijas, kā mēs esam dzirdējuši publiskajā telpā, ir spējušas uzrunāt arī sabiedrībā redzamas personības, un tas izraisījis arī asas diskusijas. Veļas pār šiem cilvēkiem gan atbalsta, gan aizdomu, pārmetumu vilnis. Un šis atgādina Latvijā zināmo faktu: kandidēšana politikā uzliek cilvēkam noteiktu zīmogu. Varbūt pat reizēm kādiem arī uz mūžu, jo politika jau nes līdzi arī noteiktu auru. Kāpēc tā un kā pret to izturēties?
1/24/202453 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Igaunija izstrādājusi stratēģiju Ukrainas uzvarai karā. Vai to var īstenot?

Igaunijas Aizsardzības ministrija pērnā gada nogalē nāca klajā ar militāru stratēģiju Ukrainas uzvarai un Krievijas sakāvei. Tas ir dokuments diskusijām par to, kā sagatavot panākumiem transatlantisko aizsardzību. Tur ir iztirzātas visnotaļ konkrētas lietas, tajā skaitā par to, kāda militārā tehnika ukraiņiem nepieciešama, cik izmaksātu tās saražošana, un, pēc igauņu aplēsēm, ja ASV un Eiropas militārā ražošana darbosies nepieciešamajā tempā, Krievija zaudēs 2-3 gadu laikā. Vai sabiedrotajiem varētu izdoties vienoties par dokumentā minētajām tēzēm, kā tas viss saistāms ar atbalsta kavēšanos Ukrainai šobrīd un NATO brīdinājumiem par to, ka Krievija agri vai vēlu uzbruks tās dalībvalstīm? Krustpunktā analizē Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Švinka (Progresīvie), Ģeopolitikas pētījumu centra direktors Māris Andžāns, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra vadošais pētnieks Jānis Bērziņš un Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Armands Astukevičs.  
1/23/202453 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: Saeimas deputāts Andrejs Ceļapīters

Krustpunktā Lielā intervija ar Saeimas deputātu, kādreizējo Madonas novada vadītāju Andreju Ceļapīteru. Pagājušā gada beigās viņu izslēdza no "Jaunās Vienotības", jo viņš nebija gatavs balsot par Stambulas konvenciju, bija arī citas domstarpības. Krustpunktā šoreiz daudz runājam par politiku - gan par to, kā tā tiek veidota, gan to, kāpēc reizēm ir tik grūti vienoties. Droši vien ir arī kādi zemūdens akmeņi, par kuriem mēs tikai nojaušam.  Studijā politiķis - Saeimas deputāts, kas salīdzinoši nesen ir kļuvis par neatkarīgo jeb frakcijām nepiederošo deputātu. Cik daudz viņš pats to ir gribējis? Mediji ziņoja, ka viņš esot pirmais, ko vairāk nekā 20 gadu garajā un mainīgajā partijas vēsturē "Vienotība" esot pati izstūmusi no savas frakcijas rindām. 
1/22/202453 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Ķīna apmaksā Latvijas deputātu braucienu uz šo valsti

Virkne opozīcijas deputātu devušies Ķīnas pilnībā apmaksātā vizītē uz šo valsti, savukārt Latvijas ārlietu ministrs ceļo vien pa Latviju. Aktualitātes Krustpunktā komentē "Re:Baltica" un TV3 žurnāliste Inese Braže, "Latvijas Avīzes" žurnālists Māris Antonēvičs un Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes lektors un pētnieks Mārtiņš Pričins.  
1/19/202454 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam VARAM vadītāju Ingu Bērziņu

Novadu robežas, pašvaldību referendumi, vides jautājumi, kas nu kuram aktuālāk. Krustpunktā izjautājam vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministri Ingu Bērziņu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod "LVportals" žurnāliste Inese Helmane un "Neatkarīgo Tukuma Ziņu" redaktore Ivonna Plaude.  
1/18/202453 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā diskusija: Vai Latvijas mediju radītam saturam jābūt pieejamam Krievijā?

Krustpunktā diskutējam par Latvijas mediju radītā satura pieejamību Krievijā. Kamēr esam norobežojušies no Krievijā radītā propagandas mediju satura, vai mums pašiem vajadzētu mēģināt uzrunāt auditoriju šajā valstī un kādam vajadzētu būt saturam? Diskutē Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētājs Ivars Āboliņš, politologs Andis Kudors, kultūras ministres ārštata padomieks Kārlis Dagilis un Saeimas priekšsēdētājas biedre Zanda Kalniņa-Lukaševica (Jaunā Vienotība). Vai Latvijas medijiem vajag uzrunāt krievus, kas dzīvo Krievijā, Baltkrievijā vai citur pasaulē. Par šo jautājumu aizdomājāmies, kad uzzinājām, ka Latvijas Radio jādzēš savi konti no Krievijā populārās "Yandex" platformas. To noteikusi uzraugošā padome. Bet jautājums ir krietni plašāks, nekā konkrētie konti, jo no vienas puses ir karstas diskusijas par krievu valodā radīto saturu Latvijā, tajā pašā laikā zinām, ka vēlme uzrunāt pretējā nometnē esošos ir bijusi aktualitāte vienmēr. Nav šaubu, ka Krievija aktīvi cenšas ietekmēt sabiedrisko domu pie mums, par to arī daudz raizējamies. Vai mums ir jāmēģina darīt to pašu, varbūt esam tikai neliels "pundurītis", kam nav vērts runāt ar "goliātu". Kāda ir Latvijas politika šajā ziņā? 
1/17/202453 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Cik ilgi vēl turpināsim importēt Krievijas graudus?

Cik ilgi vēl turpināsim importēt Krievijas graudus? Par to diskusija ar Zemkopības ministrijas Tirgus kopējās organizācijas nodaļas vadītāju Daci Freimani, "Zemnieku saeimas" valdes priekšsēdētāja vietnieci Mairu Dzelzkalēju-Burmistri, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vadītāju Skaidrīti Ābramu (Progresīvie) un Saeimas deputātu, bijušo zemkopības ministru Didzi Šmitu (Apvienotais saraksts).   
1/16/202453 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervijā ar zvērinātu advokātu Edgaru Pastaru

Parakstu vākšana par referenduma ierosināšanu nereti nāk rokrokā ar diskusijām, vai likumu normas pārāk nežņaudz pilsoņu demokrātiskās tiesībās. Šis ir viens no jautājumiem, ko pārrunājam Krustpunktā Lielajā intervijā ar zvērinātu advokātu Edgaru Pastaru.  
1/15/202454 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā nedēļas aktualitātes: pases nodeva nedubultosies un kas būs ar graudu tranzītu

Nedēļas apskatā pārrunāsim Zelenska vizīti Latvijā, to, vai valdībai izdosies vienoties par Krievijas graudu importa un tranzīta aizliegumu, vai jāizstājas no konvencijas par kājinieku mīnu aizliegumu, kā Zviedrija sūtīs bataljonu uz Latviju un par to, ka pases nodeva tomēr nedubultosies. Iztirzāt nedēļas aktualitātes mums palīdzēs Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes pētniece un LETA žurnāliste Anastasija Teterenko, kā arī Delfi redaktors Kārlis Arājs.     
1/12/202454 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Altum valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš: šī gada apņemšanās domāt par reģioniem

Raidījumā Krustpunktā uz žurnālistu un klausītāju jautājumiem atbild Altum valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.  
1/11/202453 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Jaunie elektrovilcieni arvien turpina "slimot ar bērnu slimībām"

Jaunie elektrovilcieni nekursē tik labi, kā iecerēts. Un sagaidāms, ka nedienas vēl turpināsies, līdz ar "bērnu slimībām" izslimos visi jau atvestie un vēl gaidāmie vilcieni. Vai valstij ir risinājums, kā vilcienu satiksmi padarīt prognozējamāku un kompensēt pasažieriem radītos zaudējumus, Krustpunktā analizē AS "Pasažieru vilciens" valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis, Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Artūrs Caune, satiksmes ministrs Kaspars Briškens (Progresīvie) un Saeimas deputāts Jānis Vitenbergs (Nacionālā apvienība).    
1/10/202454 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Vai vajadzētu iedzīvotājiem referendumā ļaut izlemt, kurā novadā dzīvot

Novadu reforma vēl nav noslēgusies Varakļānos, Garkalnē, kur par robežām drīz lems Saeima. Garkalnes pagasta sadalīšana cēlusi gaismā domstarpības par kārtību, kā šādi jautājumi būtu jālemj, jo skaidri kritēriji likumā nav noteikti. Vienlaikus tie raisījuši diskusiju par to, cik lielā mērā jautājumos par novadu robežām teikšanai jābūt pašiem iedzīvotājiem. Vai vajadzētu arī iedzīvotājiem referendumā ļaut izlemt, kurā novadā viņi vēlētos dzīvot, analizējam Krustpunktā. Diskutē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārā sekretāre Ilze Dambīte-Damberga, Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas vadītājs Oļegs Burovs un šīs pašas komisijas deputāts Māris Sprindžuks, viņš arī bijis VARAM vadītājs un Ādažu novada mērs. Garkalnes stāsts īsumā ir tāds: likumā, kas visā valstī mainīja administratīvās robežas, tika noteikts, ka līdz pagājušā gada beigām Ādažiem un Ropažiem ir jāizlemj par Garkalnes piederību, jāpieņem lēmumi, jo Garkalne tika pievienota Ropažu novadam. Ropažos veica iedzīvotāju aptauju, kurā nolēma, ka Baltezera ciems un apkaime un Mārsili būs Ādažu novadā, pārējais - Ropažu novadā. Cilvēki ir izteikuši neapmierinātību, norādot, ka aptaujas nav bijušas ar pilnīgi skaidriem nosacījumiem. Ir cilvēki, kuri uzskata, ka vairāk Garkalnes vajadzēja nonākt Ādažu novadā. Katrā ziņā Ropaži lēmumu ir pieņēmuši, bet Ādaži gaida šos nosacījumus un skaidrību, kurai jābūt līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām, kas būs jau 2025. gadā. Galu galā kad lēmums par Garkalnes piederību tiks pieņemts un kurš to izdarīs? Un vai ir iespējams, ka Garkalne paliek viens veselums pie vienas vai otras pašvaldības? 
1/9/202454 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam žurnālisti Ievu Vārnu

Emocijas mainās. Mums nav iespējams tikai dusmoties, priecāties vai tikai satraukties. Pat uz vislielāko netaisnību raugoties, ļaudis ar laiku pierod. Jautājums, vai var sarast ar karu, vai iespējams no tā norobežoties un ko darīt, ja reizēm labā perspektīva zūd. Dramatiskie kadri gadumijā no Ukrainas un tagad gandrīz katru dienu, arī šorīt, atkal un atkal daudzos ir uzjundījuši bezspēcīgas dusmas, kā ar šo lai sadzīvo. Kā ar šo sadzīvo TV 3 žurnāliste Ieva Vārna, kura daudz dara, lai Latvijā redzētu un dzirdētu to, kas Ukrainā notiek.    
1/8/202453 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Gada pirmās nedēļas aktualitātes

Šonedēļ noslēdzas parakstu vākšana par referenduma sarīkošanu pret partnerības institūta ieviešanu Latvijā; daudzi vilcienu pasažieri šajās dienās palika uz perona, jo jaunie vilcieni pievīla. Gada pirmās nedēļas aktualitātes Krustpunktā vērtē TV24 žurnāliste Anita Daukšte, žurnāla "Sestdiena" galvenā redaktore Lauma Spridzāne un Vidzemes Augstskolas vadošais pētnieks un Padomes loceklis Gatis Krūmiņš.  
1/5/202427 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam Valsts ieņēmumu dienesta vadītāju Ievu Jaunzemi

Kāpēc līdzšinējā vadītāja vairs neturpinās darbu Valsts ieņēmumu dienestā, par izdarīto, par aktuālo un iecerēm Krustpunktā izvaicājam Valsts ieņēmumu dienesta vadītāju Ievu Jaunzemi. Jautājumus kopā ar raidījuma vaditāju uzdod raidījuma "Kas notiek Latvijā?" redaktore Madara Fridrihsone un Latvijas Radio Ziņu dienesta producente Aiga Pelane.  
1/4/202453 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kā attīstīt vēja enerģijas ražošanu Latvijā?

Latvijai tāpat kā visai Eiropai jādomā par zaļākas enerģijas ražošanu, tomēr, piemēram, vēja parku ierīkošanas plāni bieži saskaras ar iedzīvotāju pretestību. Vai un kā attīstīt vēja enerģijas ražošanu Latvijā, salāgojot ekonomiskās un iedzīvotāju intereses, Krustpunktā analizē Vēja enerģijas asociācijas valdes loceklis un vadītājs Toms Nāburgs, AS "Latvenergo" attīstības direktore Ilvija Boreiko, Klimata un enerģētikas ministrijas Enerģijas tirgus departamenta direktors Gunārs Valdmanis un iniciatīvas "Par labāku praksi vēju parku izbūvei Latvijas mežos" pārstāvis Armands Broks. Sākoties karam Ukrainā, mums nācās pieņemt ļoti grūtus lēmumus, viens no tiem bija atteikšanās no Krievijas gāzes. Patiesībā jau pirms kara Krievija parūpējās, lai mums tā situācija šķistu draņķīga. Gāzes cenas ilgāku laiku kāpa, tas arī ietekmēja tālāk visu enerģētisko sektoru. Bet līdz ar kara sākšanos un it īpaši mazliet vēlāk strauji kāpa ne tikai gāzes, bet arī citu resursu, tajā skaitā elektrības cenas. Latvijā līdzīgi kā visā Eiropā, šķiet, bija krīze. Steidzami arī tika meklēti alternatīvie risinājumi un  pastiprinātā uzmanības fokusā arī nonāca vēja parku izbūve. Salīdzinoši Latvijā noteikti to nav daudz. Tagad tiek strādāts gan pie parka izbūves valsts mežos, Baltijas jūrā, ir runa par valsts projektiem, protams, arī privātām iniciatīvām. Te arī parādās lielās pretrunas: sociālajos tīklos ir aktivizējušies iedzīvotāji, kuru dzīvesvietām tuvumā parki tiek projektēti, ir sākusies parakstu vākšana pret to izbūvi. Kas tad notiek ar šo vēja enerģijas ražošanu Latvijā - būs vai nebūs, spēsim sabalansēt visas intereses  un kādas ir prioritātes?
1/3/202454 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kāda ir situācija ar patvertnēm, kur paglābties iespējama uzbrukuma gadījumā?

Redzot karu Ukrainā un to, kā tās pilsētu iedzīvotājiem nākas slēpties Krievijas uzbrukumu laikā, daudzi uzdod jautājumu: kāda ir situācija ar bumbu patvertnēm Latvijā? Rīgā šobrīd ir apzinātas 355 vietas, kur šādas patvertnes varētu būt, tomēr valstij kopumā nav skaidras politikas šai jomā. Kādi ir plāni gan galvaspilsētā, gan valstī kopumā, vai valstī ir regulējums, kā šādas vietas ierīkot? Krustpunktā diskutē Rīgas pašvaldības Civilās aizsardzības un operatīvās informācijas pārvaldes vadītājs Gints Reinsons, Valsts ugunsdzēsības unglābšanas dienesta priekšnieka vietnieks Ivars Nakurts, Iekšlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Igors Rajevs un Ekonomikas ministrijas Būvniecības politikas departamenta direktore Olga Feldmane.  
1/2/202454 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Gada notikumu apskats

Gada notikumu apskats. Kāds bijis šis gads iekšpolitikā, ārzemēs, ekonomikā, kultūrā un sportā? Notikumus apkopojuši Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnālisti. Krustpunktā tos analizē eksperti. Raidījuma viesi: SKDS sociāli politisko pētījumu nodaļas vadītāja, projektu direktore Ieva Strode, Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns, profesors Gundars Bērziņš, kultūras žurnālists, komponists, Smiltenes kultūras centra vadītājs Edgars Raginskis, Latvijas Radio Ziņu dienesta vadītājs Uģis Lībietis un žurnālists Raimonds Rudzāts. Aktualitātes iekšpolitikā apkopojis Jānis Kincis, ārzemju ziņas pārskatījis Rihards Plūme, ekonomikas aktualitātes - Zane Eniņa un Aiga Pelane, kultūras - Ieva Puķe un sporta - Mārtiņš Kļavenieks.  
12/29/20231 hour, 28 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā iztaujājam klimata un enerģētikas ministru Kasparu Melni

Krustpunktā iztaujājam klimata un enerģētikas ministru Kasparu Melni. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod laikraksta žurnāla "Dienas Bizness" žurnālists Māris Ķirsons un Latvijas Radio 1 raidījumu vadītājs Elvis Jansons.  
12/28/202353 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Bizness ar Krieviju Latvijā "rullē": kā apturēt kara mašīnas finansēšanu

Lai arī labi apzināmies, ka tepat līdzās ir agresorvalsts Krievija, kas ir uzsākusi nežēlīgu karu, bizness ar šo valsti Latvijā "rullē". Vai ir iespējams ko darīt, lai apturētu kara mašīnas finansēšanu ar mūsu pašu naudu? Krustpunktā analizē organizācijas "Uzņēmēji mieram" pārstāvis Jānis Taukačs, Ministru prezidentes parlamentārais sekretārs Jānis Patmalnieks, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes locekle Katrīna Zariņa un Saeimas deputāts, bijušais ekonomikas un satikmes minisrs Jānis Vitenbergs. Gadam noslēdzoties, daudzi liek kopā skaitļus, lai tad saprastu, ko gads nesis, kāda ir bilance, ko mums jāņem vērā nākamajā gadā. Starp daudziem mērāmajiem indikatoriem viens ir tāds itin sāpīgs. Proti, Ukrainā joprojām turpinās brutālais karš, un kopumā situācija gada laikā ļoti būtiski arī nav mainījusies, kas būtiski ietekmē savukārt mūs Latvijā. Kopš kara sākuma esam ir piedzīvojusi lielas pārmaiņas. Pamatīgi tās droši vien izjūt tādi uzņēmumi, kā "Latvijas dzelzceļš" vai "Latvijas gāze", kuru bizness savulaik ļoti cieši bija saistīts ar Krieviju. Esam arī spējuši spert nozīmīgus soļus, dārgāk par to maksājot. Bet pēdējā laikā arvien biežāk nākas secināt, ka ir bizness, kas ne tikai turpina "rullēt", bet līdz ar karu pat ir ieguvēji. Mēs joprojām paši pelnām un palīdzam arī Krievijai segt tās izdevumus. Vai nav pienācis laiks rīkoties izlēmīgāk? 
12/27/202354 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: teoloģijas doktors Guntis Kalme

Krustpunktā Lielā intervija ar Lutera akadēmijas docenu, teoloģijas doktoru Gunti Kalmi. Otrajos Ziemassvētkos saruna ar cilvēku, kuram kristietība ir dzīves saturs, arī viņa zinātnisko interešu spektrs variē no kristietības līdz Latvijas militārajai vēsturei. Viņš ir emeritēts mācītājs, kurš daudz rakstījis ne tikai kristietību, bet arī par latvietību, tautas pašapziņu un sarakstījis arī grāmatu par latviešu karotprasmi.
12/26/202354 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Evikas Siliņas valdības pirmās simts dienas

Evijas Siliņas vadītajai valdībai aprit pirmās simt darba dienas; lēmums par jaunu pasu izsniegšanu raisījis ļaužu neizpratni, bijušajam Latvijas Bankas prezidentam Rimšēvičam piespriests reāls cietumsods. aktualitātes analizē portāla "Delfi" žurnāliste Alīna Lastovska, TV24 raidījumu vadītājs Romāns Meļņiks un Latvijas Radio Ziņu dienesta raidījumu vadītājs Kristaps Feldmanis.  
12/22/202353 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam premjerministri Eviku Siliņu

Par valdības darbu, padarīto un iecerēm Krustpunktā izvaicājam premjerministri Eviku Siliņu (Jaunā Vienotība). Jautājumuskopā ar raidījuma vadītāju uzdod Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnālists Jānis Kincis un portāla "TVNET Financenet" žurnāliste Laura Ozoliņa.  
12/21/202354 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kā laikus ieraudzīt bērnu, kuram jāpalīdz?

Riskam pakļautie bērni pazūd "caurumā" starp valsts un pašvaldības sistēmām. Kā to labot? Kā laikus ieraudzīt bērnu, kuram jāpalīdz, un nodrošināt, lai visās pašvaldībās ir pieejams minimālais pakalpojumu grozs jauniešiem? Un kā sakārtot sistēmu, lai palīdzētu gan bērnam, gan viņa ģimenei? Krustpunktā diskutē Valsts kontroles padomes locekle Maija Āboliņa, Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece veselības un sociālajos jautājumos Ilze Rudzīte un Rīgas domes Labklājības departamenta piedalīsies Sociālo pakalpojumu nodaļas ģimenēm un bērniem vadītāja Līga Tetere. Raidījums Krustpunktā viesojas pie kolēģiem "Dod pieci" stikla studijā, lai runātu par to, kā palīdzēt jauniešiem, kas nonākuši riska zonā. Jau iepriekš raidījumā esam runājuši, kā Latvijā spēj vai nespēj palīdzēt tiem jaunajiem cilvēkiem, kas dzīvē nokļūst uz riskantāka ceļa, kas sāk darīt pāri sev, citiem, apkārtējiem rada grūtības. Pirms nedēļas bija diskusija par Naukšēnos likvidēto sociālās korekcijas centru un iecerēm veidot krietni labāka alternatīva Latvijā. Bet, runājot par sistēmu, mums atkal un atkal nākas atzīt, ka viena no lielākajām problēmām ir tā, ka mēs pārāk bieži nespējam palīdzēt tad, kad grūtības tikai parādās. Kāds bērns agresīvs, sāk lietot apreibinošus līdzekļus, klaiņo - mēs vai nu nezinām, reizēm arī negribam, nespējam iesaistīties laikus. Kad ir jau pavisam grūti, reizēm arī palīdzēt kļūst pat neiespējami. Kāpēc tā, ko darīt, lai šo situāciju mainītu?
12/20/202353 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kā mēģinājums samazināt medikamentu cenas ietekmēs aptieku tīklu?

Veselības kārtējo reizi mēģina samazināt medikamentu cenas. Vai šoreiz tas izdosies un kā tas varētu ietekmēt aptieku tīkla darbu, Krustpunktā diskutē Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis, Farmaceitu biedrības vadītāja Dace Ķikute, Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča un Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas juridiskā padomniece Ilona Lošaka.  
12/19/202353 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija ar "Resiliences centra" valdes locekli Kārli Mednieku

Lai kā gribētos domāt, ka Latvijā pieskatītam un aprūpētam jābūt ikvienam bērnam, tomēr arvien uz ielas arvien nonāk jauni nepilngadīgie. Ar tā sauktajiem ielu bērniem nodarbojas biedrība "Resiliences centrs", kura valdes locekli Kārli Mednieku iztaujājam Krustpunktā.  
12/18/202354 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Ungārijas līderis bloķē ES lēmumu par finansiālu palīdzību Ukrainai

  Labas ziņas vakar, 14. decembrī, vakarā pienāca no Briseles, kur Eiropas Savienības valstu līderi vienojās par sarunu uzsākšanu par Ukrainas un Moldovas iestāšanos Eiropas Savienībā. Ne tik labas ziņas pienākušas šorīt, kad Ungārijas līderis Viktors Orbāns, kurš iestāšanās sarunu sākšanas lēmumu neizgāza, pametot sarunu telpu, tomēr lēmumu par finansiālu palīdzību Ukrainai ir bloķējis. Tās ir karstākās ziņas, kuras apspriedīsim. Neizpaliks arī citas, piemēram, par piedalīšanos olimpiskajās spēlēs Parīzē. Un arī to, ka šodien beidzot jaunie vilcieni ir izbraukuši, šķiet, ar visiem pasažieriem. Krustpunktā aktualitātes analizē politoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docente Lelde Metla-Rozentāle, laikraksta "Diena" žurnālists Atis Rozentāls un TV24 žurnālists Ansis Bogustovs.  
12/15/202353 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam labklājības ministru Uldi Auguli

Krustpunktā izvaicājam labklājības ministru Uldi Auguli. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnāliste Linda Spundiņa un portāla "Delfi" žurnālu satura redaktore Dita Vinovska.  
12/14/202353 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kad Latvijā varētu tapt iestāde, kurā palīdzētu problēmjauniešiem?

Ir pagājis jau vairāk nekā gads, kopš Naukšēnu sociālās korekcijas iestādē ir iestājies klusums. Kolēģi no Latvijas Televīzijas savulaik tur atklāja ļoti nepievilcīgu iestādes ikdienu, un atbildīgā Izglītības un zinātnes ministrija neatrada cita risinājuma, kā iestādi slēgt, sakot, ka tur kaut ko salabot vairs nebija iespējams. Bet likvidācija, kā zināms, problēmu neatrisina. Mūsu vidū joprojām bērni, kas zog, lieto narkotikas, izvaro vienaudžus. Mēs arī bieži nemākam palīdzēt un nezinām, ko darīt. Tādu mazgadīgu bērnu šķiet, cietumā uzreiz neliksi, vai tomēr varbūt vajag visus uzreiz likt vienkārši kolonijā, vai kāds cits veids, kā palīdzēt? Kam ir jāaizpilda tukšums, kas izveidojies pēc "Naukšēnu" likvidācijas un cik tālu esam, lai atvērtu jaunu iestādi, kas tiešām palīdzētu jauniešiem? Krustpunktā analizē Pusaudžu resursu centra eksperte Romija Krēziņa, Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Mihails Papsujevičs, Valsts probācijas dienesta Probācijas programmu nodaļas vadītāja Krista Skara un "SOS" bērnu ciematu asociācijas pārstāve Agnese Igaune. Savukārt par jauniešu pieredzi "Naukšēnos" stāsts raidījumā Atvērtie faili.  
12/13/202353 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kā panākt, lai Rietumi neatslābst atbalstā Ukrainai?

Pēdējā laikā pastiprinājušās bažas par to, ka jau tuvākajā laikā var apsīkt naudas plūsma, ko Rietumi atvēl Ukrainas atbalstam. ASV Kongresā nespēj vienoties par palīdzības paketi, kurā ap 60 miljardiem ASV dolāru būtu jāpiešķir Ukrainas atbalstam. Tāpat arī Eiropas Savienības valstīs nav vienprātības par atbalstu gan ieroču iegādei Ukrainai, gan tās atveseļošanai. Šonedēļ notiek Eiropas Savienības valstu vadītāju samits, kur būtu jālemj arī par oficiālu Ukrainas uzaicināšanu iestāties Eiropas Savienībā, bet tā iznākums vēl ir grūti prognozējams. Kā panākt, lai Rietumi neatslābst atbalstā Ukrainai, Krustpunktā analizē Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (Nacionālā apvienība), Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Ainārs Latkovskis (Jaunā Vienotība), Aizsardzības ministra padomnieks starptautisko attiecību jautājumos, bijušais aizsardzības ministrs Imants Lieģis un politologs Andis Kudors.  
12/12/202352 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija ar teologu Kasparu Simanoviču

Savulaik viņš aizgāja no lielas draudzes mācītāja amata un ar kolēģi izveidoja kopienu "Elizeja". Viņš darbojas ar Anonīmo alkoholiķu kustībā. Krustpunktā Lielajā intervijā par politiku un aktuālo sabiedrībā gan Latvijā, gan pasaulē saruna ar teologu Kasparu Simanoviču.    
12/11/202353 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Putins draud Latvijai ar nepatikšanām

Latvijai drīz jāsāk izraidīt Krievijas pilsoņu, kas nav pagarinājuši uzturēšanās atļaujas. Krievijas prezidents Putins jau piedraudējis Latvijai ar nepatikšanām. Tikmēr Rietumos spriež, kā novērst nākamo iespējamo karu. Aktualitātes Krustpunktā analizē žurnālists Māris Zanders, "Neatkarīgo Tukuma Ziņu" redaktore un Latvijas reģionālo mediju asociācijas valdes priekšsēdētāja Ivonna Plaude un Latvijas TV ziņu dienesta producente Rudīte Spakovska. Pārskatot ziņu lenti, nešķita, ka šajās dienās būtu kādi ļoti negaidīti notikumi bijuši, drīzāk tiek turpināts iesāktais. Vienalga, vai ir runa par budžeta pieņemšanu, hipotekāro kredītņēmēju atbalstu vai parakstu vākšanu. Bet sociālajos tīklos, šķiet, vislielāko satraukumu raisa ziņas, kas saistās ar Krieviju un draudiem, kas var nākt no turienes. No starptautiskā viedokļa lūkojoties, vispirms bija Vācijas eksperti, kas secināja, ka vispār NATO valstīm ir daži gadi, tad Polijas drošības iestādes vadītājs ir izteicies par dažiem gadiem, kas varētu būt pēc Ukrainas kara, kad Krievija varētu gribēt pamēģināt iebrukt arī NATO teritorijā. Līdzīgas domas ir paudis arī Čehijas prezidents, protams, Ukrainas prezidents. Tātad daži gadi, lai sagatavotos, lai Krievija negribētu mēģināt riskēt iebrukt.
12/8/202353 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam ārlietu ministru Krišjāni Kariņu

Kad kāds Latvijas politiķis ir tik daudz aprunāts, kā ekspremjers, tagad ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš (Jaunā Vienotība), gan par lidmašīnu reisiem, gan citiem tematiem. Izvaicājam viņu arī Krustpunktā. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod portāla "TVnet" žurnālists Arturs Bikavs un portāla "LSM.lv" ārzemju ziņu redaktors Ģirts Kasparāns. Krišjānis Kariņš uzskata, ka mūsu sabiedrībā ir ilgstoši iesakņojusies neticība saviem spēkiem, neuzticība valsts varai un, iespējams, tas saistāms ar kaimiņvalsts ilgstošo ietekmi. Starptautiskajās attiecībās, pēc Kariņa domām, ļoti būtiska ir personīgā klātbūtne un iesaiste jautājumu risināšanā – neatkarīgi no valsts izmēriem. Kariņš sacīja, ja kļūtu par NATO ģenerālsekretāru, darītu visu, lai 31 NATO valsts ietu uz kopīgu mērķi, un tāds karš, kā šobrīd ir Ukrainā, vispār nenotiktu.
12/7/202353 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Vai augstskolas ir gatavas pielāgoties mākslīgā intelekta revolūcijai?

Mākslīgais intelekts kļūst arvien gudrāks, vai augstskolas ir gatavas tā nestajām iespējām un izaicinājumiem, Krustpunktā vērtē Augstākās izglītības padomes priekšsēdētājs Andris Teikmanis, Rīgas Stradiņa universitātes prorektors Dins Šmits, Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta Viedās specializācijas vienības vadītājs Edvards Francis Kuks un Latvijas Studentu apvienības Akadēmiskā virziena vadītājs Rūdolfs Aleksandrs Strods. Apzināmies mēs vai nē, bet mūs ir sasniegusi jaunu realitāte - mākslīgais intelekts-, kura attīstībā tiek ieguldīti milzīgi resursi. Tā ir kļuvusi par ikdienu, un mēs vēl tikai minam, cik ļoti tas ietekmēs katru no mums. Viena no pirmajām jomām, kurai ar šo ļoti nopietni ir jārēķinās jau šobrīd, ir izglītība. Atsevišķi droši vien būtu jārunā par to, kas notiek vispārizglītojošajās skolās, jo šobrīd, kā šķiet, it īpaši vecāko klašu skolēniem ir iespēja piemānīt savus skolotājus, viņiem varbūt to pat nenojaušot. Bet, kā skolas ar to rēķinās, tas ir viens jautājums. Krustpunktā runājam par augstāko izglītību, jo augstskolām izaicinājumi ir abos virzienos. Kā nodrošināt, ka studenta vietā kādus pārbaudes darbus jau nepilda mākslīgais intelekts, gan to, ka arī Latvijas jaunie prāti spēj virzīt uz priekšu šo jauno tehnoloģiju attīstību un piedalīties mākslīgā intelekta evolūcijas procesā. Kā Latvijas augstskolas tiekas šiem izaicinājumiem galā?
12/6/202353 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Rīgai jādomā, kā piesaistīt pilsētai cilvēkus

Rīdzinieku skaits pēdējo 30 gadu laikā ir samazinājies par aptuveni trešdaļu, un diemžēl šī tendence saglabājas arī pēdējos gados, kamēr kaimiņos, Viļņā un Tallinā, ir labāki rādītāji gan dabiskajā demogrāfijā, gan to cilvēku skaita ziņā, kas pārceļas dzīvot uz galvaspilsētu. Kā Rīgu padarīt pievilcīgu dzīvošanai; vai sākt ar esošās pilsētvides uzlabošanu vai jaunu mājokļu celtniecību un kas būtu maināms satiksmē, kura ir būtisks faktors pakalpojumu pieejamībā, bet vienlaikus arī var kalpot arī kā vidi degradējošas elements? Krustpunktā diskutē Rīgas domes deputāte Attīstības komitejas vadītāja Inese Andersone (Jaunā Vienotība), pilsētplānotājs un izpilddirektors atvērto inovāciju kustībā "VEFRESH" Viesturs Celmiņš, Saeimas deputāts Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētāja biedrs Māris Sprindžuks (Apvienotais saraksts) un stratēģiskās plānošanas eksperts Gatis Pāvils.  
12/5/202353 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija ar Eiropas Parlamenta deputātu Ivaru Ijabu

Eiropas Savienība ir nogurusi no kara Ukrainā - to dzird arvien biežāk, un izskan arī brīdinājumi par to, ka nākamais gads būs smags. Ukrainai trūkst artilērijas lādiņu, Eiropas Savienība nav varējusi izpildīt solījumus par to piegādi, kamēr Krievijas agresorvalsts apgādē tās sabiedrotie ir bijuši krietni naskāki. Arī vēlēšanās atsevišķās Eiropas Savienības valstīs uzvar spēki, kas Ukrainai nesimpatizē. Par Eiropas Savienības ārpolitiskajiem izaicinājumiem un iekšējām grūtībām Krustpunktā Lielā intervija ar Eiropas Parlamenta deputātu, Latvijas Universitātes asociēto profesoru Ivaru Ijabu. „Sajēga nāk, bet pārāk lēni,” tā par patiesās situācijas izpratni par Krievijas draudiem Eiropas valstu apziņā norāda Ivars Ijabs. Viņš atzīst, ka ir jāsaprot, ka pilnīgas vienotības atbalstā Ukrainai nebūs un būs jāmeklē jaunus sadarbības formātus. Ijabs sacīja, ka patiesā situācija varētu noskaidroties nākamnedēļ, kad par ilgstošu finansiālu Eiropas atbalstu Ukrainas budžeta deficītam plānots runāt Eiropas padomē.
12/4/202353 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Partijas sāk gatavoties nākamā gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām

Partijas sāk gatavoties nākamā gadā paredzētajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām un parādās jau pirmie kandidāti. Aktualitātes Krustpunktā analizē politologs, neatkarīgs pētnieciskais žurnālists, uzņēmējs Dāvids Zalāns, žurnāla "IR" galvenā redaktore Nellija Ločmele un žurnālists Raimonds Rudzāts.  
12/1/202353 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam zemkopības ministru Armandu Krauzi

Trauksme zivsaimniecības nozarē, PVN likme augļiem un dārzeņiem. Krustpunktā izvaicājam zemkopības ministru Armandu Krauzi. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod laikraksta "Latvijas Avīze" žurnāliste Sandra Dieziņa un portāla "360TV ZIŅneši" producents Uldis Āboliņš.  
11/30/202353 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Vai "Rail Baltica" pabrauks Rīgai garām?

Eiropas platuma sliežu būvniecības projekts ir būtiski iekavējies un, ja līdz 2030. gadam tas nebūs uzbūvēts, tad Eiropas ieguldīto naudu Baltijas valstis var zaudēt. Šī ziņa par "Rail Baltica" grūtībām pēdējās dienās ir daudz aprunāta. Te nav runa par pat dažiem desmitiem miljonu, kā piemēram gadījumā ar P.Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas būvniecību, šis miljardu projekts. Vai ko tādu vispār pazaudēt Baltijas valstis var atļauties? Kāda ir patiesā realitāte un kādi ir risinājumi un dažādi notikumu scenāriji? Vai "Rail Baltica" apbrauks Rīgu, lai projektu vispār varētu pabeigt? Krustpunktā diskutē Eiropas dzelzceļa līnijas valdes priekšsēdētājs Kaspars Vingris, satiksmes ministrs Kaspars Briškens (Progresīvie) un finanšu ministrs Arvils Ašeradens (Jaunā Vienotība).  
11/29/202353 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Latvijā dzimst par maz bērnu: vai ir plāns un politiskā griba kaut ko mainīt

Šogad pirmajos trijos ceturkšņos jaundzimušo skaits Latvijā ir par gandrīz 14% mazāks nekā tikpat ilgā laika posmā pagājušajā gadā un ikvienā šā gada mēnesī ir piedzimis mazāk bērnu nekā attiecīgajā mēnesī pēdējo simts gadu laikā. Dzimstības kritums jau tika gaidīts 90. gadu dēļ, kad arī bija "demogrāfiskā bedre", tomēr, vai šis kritums varēja būt mazākas un ko var darīt, lai situāciju mainītu? Pašreizējās valdības deklarācijā demogrāfijas problēmu risināšana nav īpaši izvērsta. Vai mums ir plāns un politiskā griba kaut ko mainīt? Krustpunktā analizē Finanšu ministrijas parlamentārā sekretāre Karina Ploka, Saeimas deputāts Jānis Grasbergs (Nacionālā apvienība), Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes Komunikācijas zinātnes doktora grāda kandidāte Elza Lāma un Latvijas Darba devēju konfederācijas finanšu un nodokļu eksperts Jānis Hermanis.  
11/28/202353 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija ar ekspremjeru Valdi Birkavu

90. gados viņš bija viens no ietekmīgākajiem cilvēkiem Latvijā, bija premjers, tad ārlietu ministrs, vadīja lielāko partiju valstī "Latvijas ceļš". Krustpunktā runājam par politiku gan šodien, gan 90. gados. Lielā intervija ar Valdi Birkavu.    
11/27/202353 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Nedēļas notikumu apskats

Notikumu, kas būtu pārņēmuši informatīvo telpu, šajā nedēļā nav bijis, vienkārši bijušas vairākas interesantas un aktuālas ziņas. Viena no tām - ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") paudis gatavību kandidēt uz NATO ģenerālsekretāra amatu. Aktualitātes analizē Bens Latkovskis, portāla "Neatkarīgā" žurnālists, Raivis Spalvēns, portāla "Delfi" žurnālists un Toms Ostrovskis, "TVNet" galvenais redaktors.  
11/24/202353 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam tieslietu ministri Inesi Lībiņu-Egneri

Tieslietu ministrijas iniciētais partnerattiecību likums gaida, vai tiks savākti paraksti referenduma rīkošanai, bet ne tikai šis jautājums ir ministrijas darba fokusā. Krustpunktā izvaicājam tieslietu ministri Inesi Lībiņu-Egneri. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod portāla "Latvijas Vēstnesis" redaktore Inese Helmane un TV3 žurnālists Gatis Suhoveckis.  
11/23/202353 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Ģimenes ārstiem naudas trūkuma dēļ var nākties ierobežot pakalpojumus

Inflācija ietekmē arī ģimenes ārstu prakses. Ģimenes ārsti ceļ trauksmi, ka naudas trūkuma dēļ var nākties ierobežot pakalpojumus. Kā ilgtermiņā nodrošināt primārās aprūpes finansējumu, diskutējam Krustpunktā. Raidījuma viesi: Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Alise Nicmane-Aišpure, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidents, ģimenes ārsts Ainis Dzalbs, Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis un Saeimas deputātes Ingrīda Circene (Jaunā Vienotība) un Līga Kozlovska (Zaļo un zemnieku savienība).    
11/22/202353 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Rosina referendumu par Saeimas atlaišanu: kādi ir argumenti par un pret

Jau otro nedēļu tiek vākti paraksti, lai sarīkotu tautas nobalsošanu Saeimas atlaišanai. ko īsti vēlas panākt referenduma rosinātāji un kādi ir argumenti par un pret šādam solim, Kruspunktā analizē politoloģe Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesore Ilga Kreituse, sociālantropologs, RSU asociētais profesors Klāvs Sedlenieks un Saeimas deputāti Ainārs Šlesers (Latvija pirmajā vietā) un Andris Šuvajevs (Progresīvie). Latvijā ik četrus gadus notiek Saeimas vēlēšanas, kad mēs dodamies uz iecirkņiem, lai dotu mandātu mūsu izvēlētajiem cilvēkiem pārstāvēt mūsu intereses parlamentā nākamajiem četriem gadiem. Tieši pirms četriem gadiem, 2019. gada novembrī, pēc valsts svētkiem Krustpunktā Lielā intervija bija ar sociālantropologu Klāvu Sedlenieku, un raidījuma anotācija vēstīja: "Atlaist vai neatlaist Saeimu? Emocijas, kas jau daudzas dienas virmo sociālajos tīklos, nesa savus augļus. Par referenduma sarīkošanu parakstījušies jau daudzi cilvēki." Ir pagājuši četri gadi, esam šajā pašā laikā un rīkojām diskusiju - atlaist vai neatlaist Saeimu. Šoreiz aktīvāk to virza partija "Latvija pirmajā vietā", bet idejas virzītāju vidū ir arī citas partijas, kas šo ieceri iniciēja arī pagājušajā reizē. Kāpēc vēlēšanu starplaikā rodas viens un tas pats jautājums un kāpēc iet vai neiet šajā reizē parakstīties par Saeimas atlaišanu?   
11/21/202353 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: vai būs referendums Saeimas atlaišanai; dzimstības līmenis katastrofāli zems

Jau nedēļu tiek vākti paraksti, lai sarīkotu referendumu par Saeimas atlaišanu un par to tiešsaistē parakstījušies vairāk nekā 27000 vēlētāju. Lai sarīkotu šādu referendumu, ir nepieciešami vairāk nekā 154000 parakstu, līdz tam ir ļoti tālu, bet arī laika vēl ir daudz - vesels gads. Tikmēr Saeima turpina darbu, un 2024. gada budžets pirmajā lasījumā jeb apstiprināts, lai gan no opozīcijas saņēmis daudz kritikas, cita starpā par to, ka, nerisinot demogrāfijas problēmas, kuras par sevi atgādināja jaunākajos statistikas datos. Dzimstība ir nokritusies zemākajā līmenī pēdējo simts gadu laikā. Šos notikumus, kā arī atklātībā nākušās ziņas par ekspremjera privātās lidmašīnas izmantošanu Krustpunktā analizē Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes lektors, pētnieks Mārtiņš Pričins, Latvijas TV raidījuma "Kas notiek Latvijā?" redaktore Madara Fridrihsone un "Latvijas Avīzes" žurnāliste Māra Libeka.  
11/17/202353 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam finanšu ministru Arvilu Ašeradenu

Krustpunktā izvaicājam finanšu ministru Arvilu Ašeradenu. Saeima sākusi darbu pie nākamā gada budžeta projekta un ir daudz strīdīgu jautājumu un rosinājumu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod portāla "Delfi" žurnālists Raivis Vilūns un žurnāla "Dienas Bizness" žurnālists Jānis Goldbergs.  
11/16/202354 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Rosina noteikt valsts noslēpuma pielaidi obligātu arī pašvaldību vadītājiem

Valsts prezidents rosina noteikt, ka augstākajām pašvaldību amatpersonām obligāti nepieciešama pielaide valsts noslēpumam. Vai šāda prasība būtu pamatota, Krustpunktā ieceri vērtē Latvijas Pašvaldību savienības vecākais padomnieks Māris Pūķis, Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra vadošā pētniece Ieva Bērziņa,  Valsts prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos​​​​​​, Nacionālās drošības padomes sekretārs Aivars Puriņš un Saeimas deputāts Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Raimonds Bergmanis (Apvienotais saraksts). Sazināmies ar Balvu novada domes priekšsēdētāju Sergeju Maksimovu un Ogres novada domes priekšsēdētāju Egilu Helmani. Kopš Krievijas sāktā pilna mēroga kara Ukrainā situācija ir būtiski mainījusies, ir nepieciešams, ka arī pašvaldības var iesaistīties drošības sargāšanā, vispirms jau gādājot par civilo aizsardzību, bet ne tikai. Tāpēc Valsts prezidents nācis klajā rosinājumu ieviest prasību pašvaldību vadītājiem un izpilddirektoriem saņemt pielaidi valsts noslēpumam. Šīs pagaidām ir tikai mutisks aicinājums, bet visticamāk, drīz būs arī dokumenta formā. Tas ir arī būtisks pavērsiens, jo šķiet, ka vairākiem pašreizējiem vietvaru vadītājiem ar atļaujas saņemšanu varētu rasties problēmas, īpaši Latgalē. Vai tā nav pārāk nesamērīga prasība, kādi ir riski un kāpēc par to vajadzētu lemt?
11/15/202353 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Partnerattiecību regulējums: kā iespējamais referendums ietekmēs iekšpolitiku

Valsts prezidents pēc 34 Saeimas deputātu pieprasījuma ir apturējis Notariāta likuma grozījumus, kas ļauj reģistrēt partnerattiecības. Tagad divu mēneši laikā jāsarīko parakstu vākšanai par šo jautājumu. Parakstīties varēs 30 dienas un, ja to izdarīs desmitā daļa jeb 154 tūkstoši vēlētāju, tad referendums notiks. Vai varam sagaidīt plašu politiskās aģitācijas kampaņu un kā tas ietekmēs iekšpoliku? Krustpunktā analizē Saeimas deputāti Edgars Tavars (Apvienotais saraksts) un Edmunds Jurēvics (Jaunā Vienotība), Rīgas Stradiņa universitātes lektore Lelde Metla-Rozentāle un SKDS sociāli politisko pētījumu nodaļas vadītāja, projektu direktore Ieva Strode. Šobrīd jau notiek cita parakstu vākšana – par Saeimas atlaišanu, ko iniciējušas divas Saeimas opozīcijas un vairākas ārpusparlamenta partijas. Tā notiek jau kopš piektdienas un portālā Latvija.lv, par to jau parakstījušies vairāk nekā 20 tūkstoši vēlētāju, šī parakstu vākšana gan ilgs gadu.      
11/14/202353 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija ar biedrības "Debesmanna" dibinātāju Ivetu Parravani

Kaut arī viņa pati dzīvo ārpus Latvijas, jau daudzus gadus kopā ar domu biedriem viņa cenšas palīdzēt tām Latvijas ģimenēm, kas saskaras ar pēcdzemdību depresiju.  Krustpunktā Lielā intervija ar biedrības "Debesmanna" dibinātāju Ivetu Parravani. Šogad aprit 10 gadi, kopš biedrība neatlaidīgi pievērsusi šim tematam uzmanību. Tas ir pamatots pārmetums arī medijiem, mēs mēs bieži runājam par problēmām, kad jau notikusi traģēdija. Protams, ne vienmēr, jo mediji uzskata par savu uzdevumu pievērst uzmanību arī iespējamām problēmām, bet pieredze rāda, ka ne vienmēr tā sanāk, reizēm pārāk maz, pārāk nemanāmi. Tā arī ir prakse, kas liek mācīties. Vai tā būs arī šoreiz, redzēsim. Traģēdija, kas izvērtusies, kopš pazudusi jaunā māmiņa Anna, bet viņas zīdainītis atrasts mežā miris, ir pievērsusi pēdējās dienās visu plašsaziņas līdzekļu uzmanību. Tagad par to runā. Annai bija pēcdzemdību depresija, viņai nav izdevies palīdzēt. Bet jāatzīst, ka līdz šim par to ir diskutēts itin maz. Latvijas Radio gan ir bijuši raidījumi par šo tēmu, piemēram, Ģimenes studijā.
11/13/202353 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Ne tikai notikumi Saeimā, arī vairākas vietvaras ir pievērsušas sev uzmanību

Šajā nedēļā mediji daudz pievērsušies tematiem, par kuriem Krustpunktā esam arī diezgan daudz runājuši iepriekšējās nedēļās. Partnerattiecību likums ir pieņemts, Stambulas konvencija ir nākamā uzmanības lokā. Protams, diskusijas ir arī par budžetu. Bet vairākas ziņas šajā nedēļā ir bijušas arī saistītas ar vietvaru darbu. Kriminālprocess sākts pret bijušo Valkas mēru Ventu Armandu Kraukli, ne tikai pret viņu. Kolēģi no "Re:Baltica" publicējuši interesantu rakstu par Daugavpils mēru un viņa dzīvesveidu. Protams, Rēzeknes notikumi. Savukārt Valsts prezidents ir rosinājis diskutēt par to, vai vietvaru vadītājiem nebūtu obligāti jāsaņem arī pielaide valsts noslēpumam. Tas, kā zināms, varētu arī kādiem radīt problēmas turpmāk vadīt pašvaldību. Šīs nedēļas ziņas pārlūkojam Krustpunktā. Aktulalitātes analizē politologs Juris Rozenvalds, "Re:Baltica" žurnāliste Sanita Jemberga un žurnāla "IR" komentētājs Aivars Ozoliņš.  
11/10/202353 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam aizsardzības ministru Andri Sprūdu

Nākamā gada budžets esot drošības budžets, aizsardzības spēju stiprināšana ir viena no lielākajām prioritātēm. Kādas ir ieceres, Krustpunktā izvaicājam aizsardzības ministru Andri Sprūdu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnālists Jānis Kincis un Latvijas TV žurnālists Ģirts Zvirbulis.  
11/9/202353 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: "Altum" vēlas pārveidot par banku: vai valstij atkal jāveido sava banka

Lai veicinātu konkurenci kreditēšanas jomā, Saeimas komisija aicina izskatīt iespēju finanšu institūciju "Altum" pārveidot par Latvijas Attīstības banku. Vai valstij ir atkal jāveido sava banka, Krustpunktā analizē Latvijas Bankas prezidenta vietniece uzraudzības jautājumos Santa Purgaile, Finanšu ministrijas parlamentārā sekretāre Karina Ploka, bijusī ekonomikas ministre, Saeimas deputāte Ilze Indriksone (Nacionālā apvienība) un Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta viceprezidents, vadītājs Latvijā Andris Grafs. Saeimas Budžeta un finanšu komisija ir uzdevusi Finanšu ministrijai kopā ar Latvijas Banku izvērtēt, vai būtu pareizi pašreizējo finanšu institūciju "Altum" izveidot par pilnvērtīgu banku ar visām tām funkcijām, kādas ir citām komercbankām. Savulaik jautā bija banka - Hipotēku un zemes banka, kas iznīka iepriekšējās lielās krīzes laikā. Tad valsts no tamlīdzīgas iesaistes banku sektorā atteicās. Vājā kreditēšana, mazā konkurence privātbanku sektorā ir likusi arvien aktīvāk iesaistīties gan ar garantiju izsniegšanu, gan ar citiem pakalpojumiem, valstij uzņemoties lielākos riskus. Šajā situācijā arvien aktuālāks kļūst jautājums, kāpēc nerīkoties vēl aktīvāk, lai ietekmētu tirgu, kurš pagaidām izrāda lielu kūtrumu. Kādi būtu ieguvumi un riski, ja "Altum" kļūtu par valstij piederošu pilnvērtīgu banku?
11/8/202354 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Neērti strīdi sociālos medijos mēdz beigties ar virtuālo "linča tiesu"

Viedokļu paušana jutīgos jautājumos pašreizējā sociālo tīklu laikmetā nereti beidzas ar virtuālo linču tiesu. Eiropas Savienības normatīvi nosaka, ka tiešsaistes platformām ir konsekventi un ātri jāvēršas pret naida runu, tomēr ir jautājums, kādos gadījumos un cik efektīvi tas darbojas praksē?. Vai uzbrukuma sociālajos tīklos ir mūsdienu realitāte, ar kuru vienkārši jāsamierinās? Krustpunktā diskutē zvērināts advokāts, "Cobalt" vadošais partneris Lauris Liepa, Rīgas Strdiņa universitātes Politikas zinātnes katedras vadītājs Mārtiņš Daugulis, Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas Juridiskā padomniece Kristīne Pakārkle un Saeimas deputāts Andrejs Judins (Jaunā Vienotība).  
11/7/202353 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: ekonomists Arnis Sauka

Ēnu ekonomika pēdējos gados Latvijā saglabājas gandrīz nemainīgi augsta. Neiekasēto nodokļu apjoms tiek lēsts virs 2,7 miljardiem, kas valsts budžetā lieti noderētu. Lai gan daudzām valdībām ēnu ekonomikas apkarošana ir bijusi darāmo darbu sarakstu augšgalā, tomēr ar to nesokas. Krustpunktā lielajā intervijā vērtē ēnu ekonomikas pētnieks, Rīgas Ekonomikas augstskolas profesors Arnis Sauka.  
11/6/202353 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Valdība atbalsts valsts budžeta projektu, Saeima lemj par partnerattiecībām

Nākamā gada valsts budžeta projekts jau nonācis Saeimā, likumi, lai sakārtotu partnerattiecību jautājumus, arī tiek skatīti, arī Stambulas konvencijas ratifikācijas likumprojekts ar atsauci uz Satversmi valdībā apstiprināts. Tiktāl ar viss notiek raiti, bet vai tā būt arī turpmāk, Krustpunktā vērtē "Latvijas Avīzes" žurnālists Māris Antonēvičs, portāla "Delfi Plus" žurnāliste Laine Fedotova un TV24 raidījumu vadītājs Romāns Meļņiks.  
11/3/202353 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski

Pieaugot spriedzei pasaulē, arvien svarīgāk ir pievērst uzmanību arī iekšējai drošībai – Valsts drošības dienestam, Robežsardzei ir vairāk darba. Krustpunktā izvaicājam iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod portāla "Delfi" redaktors Kārlis Arājs un portāla LSM.lv ziņu redaktors Edgars Zicāns.  
11/2/202353 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Vai Latvijā ir jāierobežo elektronisko cigarešu lietojums?

Saeima drīzumā plāno lemt par ierobežojumiem elektroniskajām cigaretēm. Vai tām būtu jāpiemēro tādi paši aizliegumi, kā Eiropas Savienībā noteikti karsējamai tabakai, Krustpunktā diskutē Pusaudžu psihoterapijas centra vadītājs, bērnu psihoterapijas speciālists Nils Sakss Konstantinovs, Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis, Saeimas deputāte Līga Kozlovska (Zaļo un zemnieku savienība) un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Pneimonoloģijas galvenais speciālists Alvils Krams. Agrāk bieži vien bija kāda vieta kaut kur netālu no skolas, kur jaunieši pirms stundām, pēc stundām vai starpbrīžos devās it kā paslepus uzsmēķēt. Cigaretes vienmēr ir bijis vilinājums pusaudžiem. Tagad jau kādus gadus vairs nav nepieciešams kaut kur slēpties, jo modernās tehnoloģijas dzīvi pusaudžiem ir padarījušas krietni vieglāku. Elektronisko "ļuļķīti" var ielikt kabatā vai soma, nav nekādas smakas un arī nevienam netraucē. Veipošana ir kļuvusi par daudzu pusaudžu ikdienu, bet veips [elektroniskā cigarete] nav nekāds veselīgais burkāns, tādēļ pasaulē ārsti un pētnieki meklē risinājumus, ko darīt, lai arī mudinātu politiķus rīkoties, lai mazinātu iespējamo postu un kaitējumu. Jautājums ir nonācis arī Latvijas politiķu dienaskārtībā, bet kāda ir vai varētu būt mūsu politika šajā jautājumā, īstas vienprātības nav. Pagājušajā nedēļā Eiropas Savienībā stājās spēkā aizliegums par karsējamās tabakas aromatizēšanu, bet kas notiks ar elektroniskajām cigaretēm un kādi ir riski dažādu lēmumu pieņemšanā?
11/1/202353 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Arvien bieži atceļ starppilsētu autobusu reisus: kā to mainīt nākotnē

Atceltie reģionālo autobusu reisi ir problēma ne pirmo gadu un arī iemesli, kādēļ pārvadātāji neizpilda saistības, palikuši iepriekšējie. Galvenais iemesls, ko min, - trūkst autobusu vadītāju. Tomēr nozarē atklājušās arī citas problēmas. Tā, šā gada sākumā Konkurences padome sodīja trīs pakalpojuma sniedzējus par dalību kartelī. Autotransporta direkcija tagad raugās, kā jau līguma nosacījumos paredzēt iespējamās problēmas, bet vai tas izdosies. Ko darīt, lai pasažieriem nebūtu nikniem jāstāv pieturā un jāsecina, ka šodien atkal nevarēs nekur aizbraukt, jo atcelts kārtējais starppilsētu autobusu reiss? Analizējam esošo situāciju un meklējam iespējamos risinājumus. Krustpunktā diskutē Konkurences padomes priekšsēdētājs Juris Gaiķis, Autotransporta direkcijas priekšsēdētājs Artūrs Caune, satikmes ministra padomnieks Edgars Klētnieks un Latvijas pasažieru pārvadātāju asociācijas vadītājs Ivo Ošenieks.  
10/31/202353 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: komunikācijas zinātnes doktore Olga Procevska

Sekojot līdz politiskajiem procesiem pasaulē un Latvijā pēdējā laikā arvien vairāk nākas aizdomāties par to, kas notiek aiz tās "redzamās skatuves". Nav runa tik daudz par kādiem nezināmiem spēlētājiem, kas īstenotu kādus slepenus nodomus un mēs tik redzam vien to leļļu teātri, kur aktierus rausta aiz aukliņām, kā to reizēm saka. Iespējams, ka atsevišķos procesos arī kaut kas tā notiek, bet šoreiz runa ir par tiem, kas veido un arī grauj mūsu acīs kādu konkrētu politiķu, politisku lēmumu, reputāciju, valstu reputāciju, jo priekšstatam par to, kas ir labi, kas slikti, nu kas ir patiesība, kas ir meli, ir ārkārtīgi liela nozīme. Mēs šobrīd to labi varam redzēt Izraēlas reģionā, kur pasaules sabiedrības noskaņojumam un simpātijām ir gandrīz vai tāda izšķiroša loma veselu tautu likteņos. Bet tā tas ir visur, arī Latvijā. Par Latvijas politiku domājot, reizēm pārņem patiess izbrīns, tāpēc uz sarunu aicinājām cilvēku, kas uz procesiem var palūkoties no profesionālā skatu punkta. Krustpunktā Lielā intervija ar komunikācijas zinātnes doktori, stratēģiskā biznesa konsultanti un uzņēmēju Olgu Procevsku.  
10/30/202353 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Nedēļas notikumu apskats

Kamēr pasaulē, šķiet situācija kļūst arvien nokaitētāka, Latvijā šī ir bijusi samērā mierīga nedēļa, nav būtiski skaļu ziņu, nav bijuši dramatiski notikumi. Līdz ar to pievēršamies ziņām, kam citās reizēs neatliek laika. Runājam arī par pasaules notikumu atskaņām. Aktualitātes analizē žurnāla "Ir" komentētājs Pauls Raudseps, žurnāla "SestDiena" galvenā redaktore Lauma Spridzāne un TV3 žurnālists Ivo Butkevičs.  
10/27/202353 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam ekonomikas ministru Viktoru Valaini

Ilgstoši vadījis opozīcijas darbu, nu viņam ir iespēja uzņemties lielāku atbildību, rīkoties. Kādi ir pirmie secinājumi un ieceres? Krustpunktā izvaicājam ekonomikas ministru Viktoru Valaini (Zaļo un zemnieku savienība). Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod Latvijas Radio Ziņu dienesta producente Aiga Pelane un žurnāla "Dienas Bizness" žurnālists Māris Ķirsons.  
10/26/202353 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Karš Izraēlā un tā iespējamā ietekme Eiropas politikā un sabiedrībā

Skolotāju slepkavība Francijā, tad šaušana Briselē. It kā jau nav tādas tiešas saiknes ar Izraēlu, bet spriedze gaisā virmo. Vācijā vai Francijā gandrīz katru dienu kāds saņem spridzināšanas draudus, viens vīrietis vakar Vācijā arestēts. Ziņās izskanējusi informācijā par spriedzi studentu vidu Rīgas Stradiņa universitātē. Protams, pasaulē ļoti plašās par un pret demonstrācijas daudzās valstīs un pilsētās, fotogrāfijas plašsaziņas līdzekļos un ieraksti sociālajos medijos ļaudīs raisa nemieru. Iebrukums Izraēlā ir satricinājis visu pasauli un pazeminājis drošības līmeni arī Rietumvalstīs. Kā traģiskie notikumi Tuvajos Austrumos ietekmēs mūs Eiropā? Krustpunktā analizē un vērtē sociālantropoloģe Aivita Putniņa, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadītājs Jānis Sārts, Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde (Jaunā Vienotība) un bijušais aizsardzības ministrs Artis Pabriks.  
10/25/202353 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kā nosargāt mūsu kritisko infrastruktūru jūrā un uz zemes?

Kārtējais gadījums, kad Baltijas jūrā ir sabojāta kritiskā infrastruktūra, liek domāt par to, kādas ir iespējas tās pasargāšanai. Pēdējais incidents Somu līcī, kad līdzīgā laikā ar gāzes vadu tika bojātas arī telekomunikāciju kabelis, ir raisījis aizdomas par Krievijas iesaisti, lai gan tieši tas netiek apgalvots. Skaidrs ir viens, kritiskā infrastruktūra jūras ūdeņos ir daudz mazāk pasargāta, nekā mēs gribētu, un, protams, ir jautājums, kā ir ar infrastruktūru valsts teritorijā, vēl jo vairāk tādēļ, ka to apdraud ne tikai mehāniska iedarbība. Krustpunktā diskutē "CERT.LV" vadītājas vietnieks Varis Teivāns, Valsts prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos, Nacionālās drošības padomes sekretārs Aivars Puriņš, Latvijas Transatlantiskās organizācijas ģenerālsekretāre Sigita Struberga un Saeimas Nacionālās drošības komisijas deputāts Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība).  
10/24/202353 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: RTU rektors Tālis Juhna

Pasaules universitāšu reitingu tabulās Latvijas augstākās izglītības iestādes nav labākajās vietās. Britu veidotajā topā neviena no Latvijas augstskolām vairs nav pirmajā tūkstotī, to saista ar kritēriju maiņu, kā šīs reitingu tabulas veido un kur lielāku uzmanību tagad pievērš pētniecības kvalitātē. Valsts ieguldījums zinātnē gadiem ilgi ir bijis sāpīgs jautājums, un, lai gan finansējums zinātnei pieaugs, tomēr tas arvien ir pārāk mazs, tajā skaitā, lai Latvija varētu godam konkurēt šajā laukā. Krustpunktā Lielā intervija ar Rīgas Tehniskās universitātes rektoru Tāli Juhnu.  
10/23/202353 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Skolotāji vīlušies par algām, ienākumu deklarēšanas ieceri pārskatīs

Likuma grozījumi, kas paredzēja plašāku iedzīvotāju ienākumu deklarēšanu, tajā skaitā dāvanu uzskaiti, būs jāpārstrādā. Tā lēmusi valdība. Tikmēr daudzi pedagogi ir vīlušies šonedēļ, saņemot jaunās algas. Izglītības un zinātnes ministrija un pašvaldības viena uz otru rāda ar pirkstu, meklējot vainīgo. Aktualitātes Krustpunktā analizē Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docente, politoloģe Lelde Metla-Rozentāle, portāla "Delfi" redaktors Kārlis Arājs, un Latvijas Radio 1 raidījumu producente Sarmīte Kolāte.  
10/20/202353 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam kultūras ministri Agnesi Loginu

Jaunās kultūras ministres izteikumi raisījuši neizpratni un daudz strīdu. Krustpunktā izvaicājam kultūras ministri Agnesi Loginu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod Latvijas Radoi 3 "Klasika" redaktore Anete Ašmane-Vilsone un portāla "Satori" redaktors Andrejs Vīksna.  
10/19/202353 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāns Latvijā nākamajiem gadiem

Krustpunktā diskusija. Valdībā apspriež plānu ēnu ekonomikas ierobežošanai n;akamajiem trijiem gadiem. Tajā paredzēta arī skaidras naudas aprites ierobežošana un plašāku iedzīvotāju ienākumu deklarēšanu. Par iecerētajām pārmaiņām Krustpunktā disktutē Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme, Finanšu ministrijas Ēnu ekonomikas ierobežošanas koordinācijas departamenta direktors Atis Bičkovskis, Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns, profesors Gundars Bērziņš un Saeimas Ēnu ekonomikas apkarošanas apakškomisijas deputāte Aiva Vīksna (Apvienotais saraksts). Pagājušā nedēļā kolēģi no Pētnieciskās žurnālistikas nodaļas stāstīja par cīņu pret ēnu ekonomiku Latvijā, kāpēc tā nesekmējas. Viņi arī pieminēja Finanšu ministrijā tapušo plānu nākamajiem gadiem, ko darīt, lai situāciju uzlabotu. Pāri par 50 priekšlikumiem ir izstrādāti un nosūtīti dažādiem partneriem izvērtēšanai. Viens no strīdīgākajiem priekšlikumiem kaut kādā mērā šobrīd jau ir apturēts, runa ir par vēlmi ieviest visaptverošu ienākumu deklarāciju. Bet ir arī virkne citu interesantu rosinājumu. Tā kā plānam ir vairākas sadaļas, tad nepilnas stundas diskusijā varam paspēt ielūkoties tikai vienā no tām. Ja reiz ienākumu deklarēšanas ideja ir raisījusi pirmā pretestība, interesanti šķita analizēt sadaļu par skaidras naudas aprites mazināšanu. Vai šādā veidā vispār ir iespējams cīnīties pret nodokļu nemaksāšanu?  
10/18/202353 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Latvijas gatavība rīkoties kiberapdraudējumu gadījumos

Skolām, bērnudārziem un mācību centriem Latvijā arvien sūta anonīmus e-pastus ar spridzināšanas draudiem. Darbu šīs vēstules paralizēja tikai  uz brīdi, policija draudu līmeni vērtēja kā zemu. Tomēr izskatās, ka draudi spridzināt kļūst par jauno realitāti arī Latvijā. Kā pareizi rīkoties, lai neļautos nevajadzīga panikai, bet tajā pašā laikā cilvēki spētu parūpēties par savu un savu bērnu drošību? Vai nenozīmīgie draudi nevar pārvērsties par reālu apdraudējumu un kāda ir Latvijas gatavība rīkoties kiberapdraudējumu gadījumos, Krustpunktā diskutē Valsts policijas priekšnieka vietnieks Andrejs Grišins, Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Ainārs Latkovskis, Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks tehnisko problēmu jautājumos Aino Salmiņš un zinātnieks, kiberdrošības un mākslīgā intelekta tehnoloģiju pētnieks NATO "Stratcom" centrā Gundars Bergmanis-Korāts.      
10/17/202353 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: Tuvo Austrumu politikas pētnieks Imants Frederiks Ozols

Iesaistoties pētniecības projektā, viņš ir nokļuvis valstī, kas tagad ir ierauta karā. Ko viņš tagad redz, zina un piedzīvo, Krustpunktā Lielā intervija arTuvo Austrumu politikas un kultūras pētnieku, žurnālistu un starptautisko notikumu apskatnieku Imantu Frederiku Ozolu.  
10/16/202353 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Latvijā draud spridzināt skolas, Somijas - Igaunijas gāzesvads saspridzināts

Šķiek, šī ir bijusi "terorisma nedēļa", jo visas skaļās ziņas saistās ar ļoti netīkamiem notikumiem. Protams, vistraģiskākā situācija izveidojusies Izraēlā, ainas tur ir ļoti asiņainas. Arī pašu mājās kādi draud spridzināt skolas un bērnudārzus, lai arī policija saka, ka tie ir zema līmeņa draudi, savu ietekmi tas atstāj. Arī šodien ne viens vien baidījās doties uz skolu, jo nekas neesot beidzies. Bet gāzes vads Baltijas jūrā starp Igauniju un Somiju, liekas, tiešām ir saspridzināts un tam ir sava ietekme jau tagad. Krustpunktā nedēļas aktualitātes analizē žurnālists Māris Zanders, ziņu aģentūras LETA žurnāliste Anastasija Tetarenko-Supe un Latvijas TV raidījuma "De facto" žurnāliste Inga Šnore.  
10/13/202353 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izjautājam veselības ministru Hosamu Abu Meri

Veselības aprūpes nozare ilgstoši saskaras ar nauda trūkumu, kas rada virkni problēmu. Kas mūs sagaida nākotnē? Krustpunktā izjautājam veselības ministru Hosamu Abu Meri. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod Kristaps Feldmanis no Latvijas Radio Ziņu dienesta un Sarmīte Gaidule, portāla "Delfi" žurnāliste.  
10/12/202353 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Latvijā trūkst strādājošo, ko nozīmē darba tirgus atvēršana viesstrādniekiem

Darba devēji arvien uzstājīgāki un skaļāk aicina runāt par darbaroku trūkumu, mudinot vienkāršot atļaujas saņemšanu viesstrādnieku piesaistīšanai. Īstenībā mēs diezgan maz runājam par to, ka jau tagad daudzviet Latvijā uzņēmēji arī nodarbina ārvalstniekus, tikai nu tas process, kā tas notiek, esot sarežģīts, pat ar apmānu un viltu. Tie politiķi, kas aicina neko nemainīt, cer, ka esošās grūtības arī pašas par sevi palīdzēs Latviju nosargāt no pārāk lielas viesstrādnieku kustības. Vai tā ir ilgtspējīga pieeja? Par to ir pamatotas šaubas. Kas notiek, ja mēs neko nemainām, un kas notiek, ja tie vārti viesstrādniekiem tiek pavērti plašāk? Ko nozīmētu darba tirgus atvēršana trešo valstu pilsoņiem, Krustpunktā analizē Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta vadītāja Dace Zīle, uzņēmuma "Balticovo" komunikācijas un attīstības direktors Toms Auškāps, Latvijas Būvniecības nozares arorbiderības priekšsēdētājs Mārtiņš Dunskis, Nodarbinātības valsts aģentūras direktore Evita Simsone. Sazināmies ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāvi Madaru Puķi.  
10/11/202353 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Darba nespējas lapas: kā salāgot darba devēju un darba ņēmēju intereses

Darba nespējas lapu regulējums diskusiju dienaskārtībā nonāk laiku pa laikam. Darba devēji arī tagad rosina veikt tajā izmaiņas – palielinot to dienu skaitu, par kurām darbinieks darba nespējas gadījumā samaksu nesaņem. Arodbiedrības ar to nav mierā, norādot, ka uzņēmumu konkurētspēju nevar kāpināt tikai uz darbinieku sociālās aizsardzības rēķina. Ko darīt, lai apmierinātas ir abas puses? Kādam vajadzētu būt darba nespējas lapas regulējumam, lai apmierināti būtu gan darba devēji, gan darba ņēmēji? Krustpunktā analizē Latvijas Brīvo arodbiedrību priekšsēdis Egils Baldzēns, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja, ģimenes ārste, Saeimas deputāte Līga Kozlovska (ZZS) Līga Kozlovska, Latvijas Darba Devēju konfederācijas ģenerāldirektors Kaspars Gorkšs un Saeimas deputāts Māris Kučinskis (Apvienotais saraksts).  
10/10/202353 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: Vidzemes augstskolas prorektors Māris Andžāns

Raidījuma uzmanības fokusā ārpolitika. Sestdienas rīts Izraēlā pēkšņi un strauji mainīja pasaules dienaskārtību. Teroristiskā grupējuma "Hamas" uzbrukums ir licis uzdot daudzus jautājumus, sākot no tā, kā gatavošanos tam ir palaidis garām leģendārais Izraēlas izlūkdienests, līdz tam, kā notiekošais ietekmēs Rietumu atbalstu Ukrainai. Krustpunktā Lielā intervija ar Ģeopolitikas pētījumu centra direktoru, Vidzemes augstskolas prorektoru Māri Andžānu.  
10/9/202353 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Saeima cenšas ierobežot hipotekāro kredītu procentus

Viens no šonedēļ visvairāk apspriestajiem jautājumiem ir saistīti ar bankām un to izsniegto kredītu procentiem. Saeimā jau pavisam nopietni tiek virzīts projekts, kas uz pusi samazinātu hipotekāro kredītu procentus un ar ko bankas, protams, nav mierā. Tomēr netrūkst arī citu aktualitāšu. Tā Saeima vakar Augstākās tiesas tiesneša amatā tomēr apstiprināja bijušos Satversmes tiesas priekšsēdētāju Sanitu Osipovu, kuras kandidatūru pirmajā reizē noraidīja, kā nenoliedza viņas kritiķi – saistībā ar tiesas lēmumu par viendzimuma pāru tiesībām. Aktualitātes analizē Nellija Ločmele, žurnāla "IR" galvenā redaktore, Mārtiņš Pričins, Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes lektors, pētnieks, un Ansis Bogustovs no TV24.  
10/6/202353 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam satiksmes ministru Kasparu Briškenu

Krustpunktā saruna par jautājumiem, kas skar satiksmi un satiksmes infrastruktūru. Jaunos elektrovilcienus braucieniem pa Latviju gaidām jau vairāk nekā 10 gadus un kur nu vēl milzu projekts "Rail Baltica", kas arī arī aizķeras. Izvaicājam satiksmes ministru Kasparu Briškenu (Progresīvie), kurš amatā ir jau trešo nedēļu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnālists Viktors Demidovs un žurnāla "Dienas Bizness" žurnālists Jānis Goldbergs.  
10/5/202353 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Vai sabiedriskajiem medijiem Latvijā jāturpina raidīt krievu valodā?

Saeimas apstiprinātā Nacionālā valsts drošības koncepcija paredz, ka pēc nedaudz vairāk kā diviem gadiem sabiedrisko mediju saturs varēs būt tikai latviešu valodā. Par šī lēmuma pareizību domas tomēr dalās. Vai sabiedriskajiem medijiem jāturpina raidīt arī krieviski? Krustpunktā analizē komunikācijas zinātnes doktors, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks Mārtiņš Kaprāns, politologs, Konservatīvisma studiju centra direktors Andis Kudors, žurnāla "Domuzīme" galvenā redaktore Rudīte Kalpiņa un Rīgas Stradiņa universitātes profesore, sabiedrisko mediju tiesībsargs Anda Rožukalne. Pieņemtā Nacionālās drošības koncepcija jau vairākas dienas ir raisījusi diezgan kategoriskas diskusijas, vai vajag slēgt sabiedriskos medijus, kas uzrunā krievu valodā. Īsais ieraksts koncepcijā nenozīmē galējo lēmumu, jo vēl ir jāpieņem izmaiņas likumos, virknē normatīvo aktu. Arī premjerministrs sacījis, ka tas nav stingri pateikts, ka tā būs. Tātad politiķi un lēmumu pieņēmēji par to vēl spriedīs. Bet vai šajos diskusiju strīdos ir iespēja izsvērt, kuri no argumentiem ir ar lielāku svaru un vairāk ņemami vērā un kāds būtu pareizākais lēmums?    
10/4/202353 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Hipotekāro kredītu ņēmējiem priekšā grūta ziema. Kā valsts var palīdzēt?

  Valdība un Saeima meklē iespējas, kā palīdzēt tiem iedzīvotājiem, kuri cieš no kredītprocentu likmju kāpuma, ko izraisa Eiropas Centrālās bankas vairākkārtējie lēmumi paaugstināt starpbanku procentu likmi, lai ierobežotu inflāciju. Tiek apsvērtas gan iespējas meklēt līdzekļus budžetā, lai palīdzētu kredītņēmējiem, gan arī diskutēts par veidiem, kā piespiest šajā procesā piedalīties komercbankas, kuru peļņa pirmajā pusgadā ir krietni pieaugusi. Saeimas Budžeta komisija grib panākt, lai bankas divus gadus uz pusi samazina procentlikmes. Kredītiestādes jau brīdinājušas, ja šādu lēmumu pieņems, varētu pārtraukt kreditēšanu.  Krustpunktā analizējam, kādi būtu ieguvumi un zaudējumi, iejaucoties un ar likumu ierobežojot likmju kāpumu? Diskutē deputāts, Saiemas Budžeta un finanšu komisijas vadītāja vietnieks Andris Šuvajevs (Progresīvie), Finanšu nozares asociācijas vecākais juridiskais padomnieks Edgars Pastars, Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste un Patērētāju tiesību aizsardzības centra vadītāja Baiba Vītoliņa.  
10/3/202353 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs

Bērnu un pusaudžu mentālā veselība: kas viņus satrauc un kā palīdzēt tiem, kas nonākuši dažādās krīzēs. Krustpunktā Lielā intervija ar Bērnu un jauniešu psihiskās veselības centra vadītāju, bērnu psihiatru Ņikitu Bezborodovu. Raidījumā Krustpunktā primāri interesējamies par politiku, sociālajiem jautājumiem, ekonomiku, finansēm. Pārējie jautājumi, kas skar kultūru, zinātni, bērnu audzināšanu mūsu uzmanības lokā nonāk vien pastarpināti, jo par to runā citos raidījumos. Bet tad, kad kādi no šiem jautājumiem arī kļūst par politiķu strīdus āboliem, tad arī mēs tos vairs nevaram ignorēt. Un izskatās, ka nu politika ir arī seksualitāte un seksuālā audzināšana skolās, jo diskusijās par šo tematu labprāt iesaistās gan politiķi, gan visa sabiedrība. Ļoti asi mēs to izjutām pēdējās nedēļās, kad publiskajā telpā nonācis Izglītības ministrijas paspārnē izstrādātie metodiskie materiāli par sava dzimuma apzināšanos. Tagad materiāla autorus vētī dienesta izmeklēšanā, bet atsevišķu partiju lapās un interneta vidē kopumā ļaudis cits citu gandrīz vai vaino smagos noziegumos.  Ir sajūta, ka pašus bērnus vai pusaudžus šajā strīdā ir pabīdījuši gandrīz maliņā, bet viņi ir - ar savām problēmām, pamatīgām sāpēm, bieži vien arī nelaimīgi. Kāpēc tā un kā patiesi viņiem var un vajag palīdzēt?   
10/2/202353 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Spriedums Lemberga lietā, finansējums sabiedriskajiem medijiem

Apelācijas instances spriedums Aivara Lemberga lietā - vainīgs, cietumā jāsēž, tomēr īsāku laiku. Rīgas dome nobalsojusi par azartspēļu vietu slēgšanu, šoreiz ar opozīcijas palīdzību, citādi pietrūktu vajadzīgo balsu. Emocionālas diskusijas ir raisījusi Nacionālās drošības koncepcijas, kas faktiski paredz likvidēt Latvijas Radio 4. kanālu, aizvērt portāla "lsm.lv" krievu valodas sadaļu. Aktualitātes Krustpunktā analizē TV 24 žurnāliste Anita Daukšte, "Providus" vadošā pētniece Līga Stafecka un Latvijas TV raidījuma "De facto" žurnālists Ivo Leitāns.  
9/29/202353 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam SPRK padomes priekšsēdētāju Aldu Ozolu

Pēc skandāla ap "Sadales tīkla" tarifiem Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs apšaubījis Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pastāvēšanas jēgu. Ko komisija spēj, ko tomēr nespēj ietekmēt? Krustpunktā izvaicājam Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes priekšsēdētāju Aldu Ozolu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod portāla "Latvijas Vēstnesis" žurnāliste Inese Helmane un Latvijas Radio Ziņu dienesta korespondente Agnija Lagzdiņa.  
9/28/202353 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Pensijas no Krievijas kavējas: kāda divpusēju līgumu [ne]izpilde vēl gaidāma

Krievijas pensionāri Latvijā pensijas no Maskavas nav saņēmuši. Labklājības ministrija pagājušajā nedēļā informēja, ka Krievijas pensiju izmaksa senioriem Latvijā par šī gada trešo ceturksni kavēsies, jo nav saņemti naudas līdzekļi no Krievijas Federācijas Pensiju un sociālās apdrošināšanas fonda. Ko vēl varam sagaidīt no savstarpēji noslēgtu līgumu [ne]izpildes? Krustpunktā analizē Ārlietu ministrijas Divpusējo attiecību direkcijas vadītāja Katarina Plātere, Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs Rihards Kols (Nacionālā apvienība), Rīgas Stradiņa universitātes lektore, Latvijas Ārpolitikas institūta pētniece Elīna Vrobļevska un RSU Juridiskās fakultātes dekāns Jānis Grasis. Sazināmies ar Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāvi Ivetu Daini.  
9/27/202353 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Valsts nenodrošina vēža agrīnu atklāšanu un zāļu kompensāciju. Kā to labot?

Valsts kontrole pirms nedēļas nāca klajā ar bēdīgiem secinājumiem saistībā ar agrīnu vēža diagnostiku un onkoloģisko saslimšanu ārstēšanai nepieciešamajiem kompensējamajiem medikamentiem. Arī OECD atzīst, ka Latvijas vēža slimnieki ir nevienlīdzīgā situācijā, salīdzinot ar citām Eiropas Savienības valstīm, un mūs apsteidz arī kaimiņi Lietuva un Igaunija. Zema iedzīvotāja aktivitāte veikt vēža skrīnigus ir tikai viena problēma. Arī mūsdienīgu kompensējamo medikamentu saraksts ir pārāk īss un atstāj aiz svītras daudzus pacientus. Problēmas ir arī citos ārstēšanas posmos. Kā labot un risināt situāciju? Krustpunktā analizē Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Alise Nicmane-Aišpure, onkoloģisko pacientu organizāciju apvienības "Onkoalianse" dibinātāja Olga Valciņa, Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka un Valsts kontroles padomes locekle Maija Āboliņa.    
9/26/202353 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: vēsturnieks Gatis Krūmiņš

Tagad, kad redzam, cik lielus postījumus Krievija nodara Ukrainai, nedrīkst aizmirst par zaudējumiem, ko savulaik padomju okupācija nodarīja Latvijai. To aprēķināšanai jau 2005. gadā tika izveidota īpaša komisija, tomēr krīzes dēļ tās darbu četrus gadus vēlāk apturēja. Tagad komisijas darbs ir atjaunots un par tās vadītāju kļuvis Vidzemes augstskolas vadošais pētnieks vēsturnieks Gatis Krūmiņš. Krustpunktā saruna ar Gati Krūmiņu.    
9/25/202353 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Saeimas spīkera liktenis šonedēļ izšķīrās arī Latvijas Radio studijā

Saeimā šonedēļ karsta darba nedēļa: vispirms ārkārtas sēde, balsojot par jaunu Saeimas spīkeru, bet kārtējā sēdē pieņemts svarīgs lēmums samazināt "Sadales tīkla" fiksēto jaudas maksājumu mājsaimniecībām līdz gada beigām par 60%. Aktualitātes analizē žurnāliste Baiba Strautmane, "Kas notiek Latvijā" raidījumu vadītājs, žurnālists Jānis Domburs un portāla "Delfi" žurnālists Raivis Vilūns.   Šonedēļ notikušo Saeimas priekšsēdētāja vēlēšanu iznākums tika izlemts ne vien politiķu sarunās, bet arī Latvijas Radio studijā, kad raidījumā Krustpunktā spīkera amata kandidāts Gunārs Kūtris sarunāja lietas, kas bija nepieņemamas ne tikai lielai daļai sabiedrības, bet arī Zaļo un zemnieku koalīcijas partneriem. Attiecības koalīcijā un norobežošanās no ASV sankcijām pakļautām un pirmajā instancē notiesātā Aivara Lemberga aizņems lielu daļu diskusijas raidījumā. Vēl arī aplūkojam pirmos jaunās valdības ministru lēmumus.  
9/22/202353 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam jauno VARAM vadītāju Ingu Bērziņu

Krustpunktā izvaicājam jauno vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministri Ingu Bērziņu (Jaunā Vienotība). Kādas ir viņas ieceres jaunajā amatā? Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod Edgars Zicāns, "LSM.lv" ziņu redaktors, un Mārtiņš Kalaus, ziņu aģentūra LETA.  
9/21/202353 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā diskusija: Kas notiek uz Latvijas - Baltkrievijas robežas?

Katru dienu pienāk ziņas par cilvēku grupām, kas mēģinājušas šķērsot Latvijas - Baltkrievijas robežu, kā arī ziņas par tiem, kam tas izdevies, bet notverti vēlāk un ne vienmēr Latvijas teritorijā. Kas notiek uz Latvijas - Baltkrievijas robežas, Krustpunktā skaidro un analizē Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs, ģenerālis, Valsts robežsardzes priekšnieka vietnieks Ivars Ruskulis,  Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons un Vidzemes augstskolas akadēmiskais un zinātņu prorektors, Ģeopolitikas pētījumu centra direktors  Māris Andžāns.  
9/20/202353 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Apstiprināta jaunā valdība: vai gaidāmas arī pārmaiņas līdzšinējā politikā

Jau gandrīz divas darba dienas Latvijā ir jauna valdība. Iepriekšējo valdības koalīciju bijušais premjerministrs Krišjānis Kariņš gribēja paplašināt vai vismaz mainīt ministru vietu sadalījumu, lai "iepūstu koalīcijā jaunu dzīvību vai vairotu dinamismu sasāpējušu jautājumu raitākai risināšanai". Tā kā līdzšinējie partneri tam nepiekrita, nācās mainīt partnerus un arī premjeru. Krustpunktā studijā esam aicinājuši dažādu jomu pārstāvjus, lai spriestu, vai jaunajai valdībai ir potenciāls risināt šobrīd aktuālās problēmas un vai valdības maiņa nesīs pārmaiņas līdzšinējā politikā. Diskutē: Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga, finansists Ģirts Rungainis, Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta viceprezidents, vadītājs Latvijā Andris Grafs un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.  
9/19/202353 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: politiķis Gunārs Kūtris

Sākumā likās, ka viņš varētu būt kultūras ministrs, bet nu viņam esot paredzēts cits amats. Bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris (Zaļo un zemnieku savienība) varētu kļūt par Saeimas priekšsēdētāju. Pēdējā laikā viņa vārds daudz locīts plašsaziņas līdzekļos un ar sociālajos medijos, tāpēc Krustpunktā tiekamies ar Gunāru Kūtri lielajā intervijā.  
9/18/202353 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Saeima balso par valdību: vecās un jaunās sejas ministru portretu galerijā

Šodien, 15. septembrī, Saeimā ir balsojums par jauno Ministru kabinetu. Kā vērtēt vecās un jaunās sejas ministru galerijā? Aktualitātes Krustpunktā analizē Latvijas Universitātes profesors Jānis Ikstens, Latvijas TV Ziņu dienesta producente Rudīte Spakovska, "Latvijas Avīzes" žurnāliste Māra Lībeka.    
9/15/202353 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam AS "Pasažieru vilciens" valdes priekšsēdētāju Rodžeru Jāni Griguli

Krustpunktā izvaicājam AS "Pasažieru vilciens" valdes priekšsēdētāju Rodžeru Jāni Griguli. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod "TVNET Financet" žurnāliste Laura Ozoliņa un Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnālists Viktors Demidovs.  
9/14/202353 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā diskusija: Valodas lietojums darba vidē

Iniciatīvu portālā "Manabalss" jau vairākus mēnešus tiek vākti paraksti iniciatīvai, kas paredz aizliegt darba devējiem prasīt zināšanas krievu valodā. Izņēmums būtu vien kādi uz eksportu orientēti uzņēmumi. Apkalpojošajā sfērā, tajā skaitā darbā ar tūristiem, restorānos, kafejnīcās darba devējam nebūtu ļauts obligāti prasīt runāt krievu valodā. Iniciatīva, šķiet, nav guvusi atsaucību, par to ir parakstījušies vien vairāk par 1000 cilvēkiem. Tajā pašā laikā arī pie mums kādi jaunieši ir dalījušies ar savu pieredzi šovasar, kā viņi nespēj atrast darbu veikalos vai kafejnīcās, jo tur krievu valoda tomēr tika prasīta. Kāpēc nevajag vai tomēr vajag mainīt pašreizējo kārtību Latvijā? Krustpunktā diskutē Valsts valodas centra Valodas kontroles departamenta vadītāja Madara Rēķe, Valsts darba  inspekcijas Metodiskās vadības un kompetenču pilnveides nodaļas vadošā juriskonsulte Mārīte Noriņa, iniciatīvas iesniedzējs - politologs un neatkarīgs pētnieciskais žurnālists Dāvids Zalāns un Latvijas Restorānu biedrības viceprezidents Lauris Aleksejevs.  
9/13/202353 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kā valsts uzrauga, cik saimnieciski pašvaldības rīkojas ar finansēm

Vai un kā valsts uzrauga, cik saimnieciski pašvaldības rīkojas ar finansēm, un vai šobrīd ir objektīvi iemesli pašvaldībām prasīt no valdības papildus finansējumu savu problēmu risināšanai. Mēs zinām par Rēzekni, kas nonākusi finanšu grūtībās. Pati pašvaldība uzskata, ka tas saistīts ar pieaugušajiem kredītprocentiem, bet Finanšu ministrija ir lūgusi Valsts kontroli novērtēt, cik saimnieciski r dzīvojusi Rēzekne. Bet jautājums, vai valsts šādus briestošās problēmas var pamanīt savlaicīgi? Krustpunktā diskutē Latvijas Pašvaldību savienības vecākais padomnieks Māris Pūķis, Finanšu ministrijas Pašvaldību finansiālās darbības uzraudzības un finansēšanas departamenta direktore Inta Komisare, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Pašvaldību departamenta direktors Viesturs Razumovskis un Valsts kontroles padomes loceklis Edgars Korčagins.  
9/12/202353 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija - tēlnieks Gļebs Panteļejevs

Šoreiz mūsu sarunas biedrs ir cilvēks, kurš savu pasaules redzējumu un domas var paust ne tikai vārdos, bet arī tēlos. Pērn atklātais piemineklis brīvības cīnītājam Gunāram Astram ir viens no viņa darbiem, bet temati, kas saistās ar latviešu brīvības alkām, vēsturi un kultūru, ir regulāri zemeņu kalta. Krustpunktā Lielā intervija ar tēlnieku Gļebu Panteļejevu.  
9/11/202353 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Nedēļas notikumu apskatā: Valdības veidošana un krievijas pilsoņu valodas zināšanas

Nedēļas notikumu apskats kopā ar "DELFI" žurnālisti Alīnu Lastovsku, TV24 žurnālistu Romānu Meļņiku un Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docenti, politoloģi Leldi Metlu Rozentāli.  
9/8/202353 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā intervija: Rīgas Domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis

Krustpunktā uz žurnālistu un radio klausītāju jautājumiem atbild Rīgas domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis.  
9/7/202353 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Vai Rīgas Dome ierobežos iedzīvotāju līdzdalības iespējas?

Krustpunktā noskaidrosim - kā pēc iespējas efektīvāk iegūt rīdzinieku viedokli par pašvaldības lemtajiem jautājumiem? Vai Rīgas Dome ierobežos iedzīvotāju līdzdalības iespējas?  Jaunajā nolikumā paredzēts, ka publiskās apspriešanas ierosināšanai nepieciešams divreiz mazāks iedzīvotāju skaits nekā referenduma ierosināšanai. Šādu apspriešanu varēs ierosināt vismaz 20 000 pašvaldības iedzīvotāju, kuri sasnieguši vismaz 18 gadu vecumu un kuru dzīvesvieta ir deklarēta pašvaldības administratīvajā teritorijā. Uz diskusiju aicināti Rīgas Domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola, Rīgas Domes Juridiskās pārvaldes vadītāja Natālija Bulgakova, Dārzciema apkaimes biedrības vadītājs Māris Kaminskis un Biedrības Sabiedrība par atklātību - Delna direktore Inese Tauriņa.   
9/6/202353 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā diskusija: Kas notiks ar Krievijas pilsoņu uzturēšanos Latvijā?

Raidījumā diskutējam, kā institūcijas pildīs spēkā esošā Imigrācijas likuma nosacījumus, kādas ir potenciālās problēmas un nepieciešamās izmaiņas likumā. Diskusijā piedalās Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dmitrijs Trofimovs, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes vadītāja Maira Roze, Labklājības ministrijas valsts sekretārs Inguss Alliks un Saeimas sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Inga Bērziņa.    
9/5/202353 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: Rīgas Valsts Klasiskās ģimnāzijas direktors Romans Alijevs

Krustpunktā Lielā intervija - mazākumtautību skolas "Rīgas Valsts Klasiskās ģimnāzija" direktors Romans Alijevs.    
9/4/202353 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Valdības veidošana un citas aktualitātes. Krustpunktā nedēļas notikumu apskats

Latvijā sastiķēt valdību kā ķebli ar četrām kājām izrādās ir pārāk grūti. Kāpēc tā? Valdības veidošanu un citas aktualitātes nedēļas notikumu apskatā analizējam kopā ar laikraksta Latvijas Avīze žurnālistu Māri Antonēviču, DELFI galveno redaktoru Filipu Lastovski un žurnālistu Raimondu Rudzātu.   
9/1/202338 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā intervija: Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs

Krustpunktā intervija: Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Viņu iztaujājam kopā ar TVNET redaktori Ēriku Staškeviču un Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnālistu Jāni Kinci.  
8/31/202340 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Vēlēšanu sistēmas maiņa - vai un kāpēc tas ir vajadzīgs?

Apvienotais saraksts (AS) uzstāj uz diskusiju par iespējamu vēlēšanu sistēmas maiņu. Kāpēc tas ir vajadzīgs? Ko tas mainītu līdzšinējā politikā? Izvērtēsim ieguvumus un riskus kopā ar konstitucionālo tiesību ekspertu Edgaru Pastaru, vēsturnieku Kasparu Zelli un politologu Juri Rozenvaldu.  
8/30/202338 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Valsts kapitālsabiedrību kotēšana biržā - drauds vai iespēja?

Vai vajadzētu laist biržā un pārdot valstij vai pašvaldībām piederošu uzņēmumu akcijas? Kas tas ir - slēpta privatizācija vai rūpes par kopējo nākotnes labklājību? Krustpunktā diskusija ar Nasdaq Riga valdes locekli Lieni Dubovu, Ekonomikas komentētāju raidījuma "Mediāna" autoru Kristapu Pētersonu, Ministru prezidenta parlamentāro sekretāru Jāni Patmalnieku un Ekonomikas ministrijas parlamentāro sekretāru Andri Čudu.  
8/29/202340 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: VARAM vadītājs Māris Sprindžuks

Viņš ir viens no tiem līdzšinējiem ministriem, ko gribēja atlaist premjers Krišjānis Kariņš. Apvienotais saraksts tam nepiekrita. Krustpunktā Lielā intervija ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Māri Sprindžuku.  
8/28/202338 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: nominēta premjera amata kandidāte; Krievijā notriekta Prigožina lidmašīna

Premjera amata kandidāte ir oficiāli nominēta. Koalīcijas sastāvu vēl nezinām, kā arī nezinām, cik tā varētu būt stabila. Runājam gan par valdības veidošanas procesu, gan par Prigožina lidmašīnas notriekšanu Krievijā, gan par to, kas notiks ar Krievijas pilsoņiem Latvijā. Valdība pieņēmusi lēmumu, kas raisījis diskusijas par to, ko darīt ar Krievijas pilsoņiem, kas nekārto to valodas eksāmenu. Aktualitātes Krustpunktā analizē Latvijas TV raidījuma "De facto" žurnāliste Inga Šņore, žurnāla "SestDiena" galvenā redaktore Lauma Spridzāne un žurnāla "IR" komentētājs Aivars Ozoliņš.  
8/25/202339 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Krustpunkta Latvijas TV valdes priekšsēdētājs Ivars Priede. Jautājumus uzdod klausītāji

Krustpunkta iztaujājam Latvijas Televīzijas valdes priekšsēdētāju Ivaru Priedi. Jautājumus uzdod tikai klausītāji.  
8/24/202340 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Iebraucēji Latvijā: kā viņi šeit nokļūst un kāda ir valsts politika šajā jautājumā?

Arvien biežāk Rīgas ielās var redzēt citu tautību un kultūru pārstāvjus, kas šeit dzīvo un strādā. Kā viņi šeit nokļūst, kāpēc viņi ir šeit ieradušies un kāda ir Latvijas valsts politika attiecībā uz iebraucējiem, Krustpunktā skaidro Valsts robežsardzes Robežpārbaudes un imigrācijas kontroles pārvaldes priekšnieks Rinalds Belijs, Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes Fizisko personu nodokļu daļas Otrā metodikas nodaļas galvenais nodokļu inspektors Dzintars Kobitjevs un Valsts darba inspekcijas Klientu atbalsta nodaļas vadītāja Dace Stivriņa. Saruna pagājušajā nedēļā ar Valsts valodas centra direktoru ir provocējusi turpināt tematu par iebraucējiem Latvijā. Pakistāniešu un indiešu ēstuves, ko pieminēja direktors,arī ēdienu piegādātāji, kas neprot runāt latviski. Par runājām un pēc raidījuma arī saņēmām vairākus jautājumus, kādā veidā šie cilvēki ir ieradušies Latvijā. Ko viņi te dara?  Kāda klausītāja arī stāstīja par rajoniem Latgales priekšpilsētā, Rīgā, kur veidojoties arvien lielākas iebraucēju kopienas, kas latviešu valodā pat īsti nerunā, kontaktējas tikai savā starpā. Daudzi ir dzirdējuši par bēdīgo pieredzi Rietumeiropā, tāpēc ir bažas, vai mēs neuzkāpjam uz tiem pašiem grābekļiem. Cik Latvijā ir tādu iebraucēju, kā viņi te nokļūst, kas to visu kontrolē, kāda ir valsts politika šajā jautājumā?  Jāatzīst, ka organizēt šo raidījumu nenācās viegli, producentei daudzi teica, nav arī liela gatavība runāt par šo arī politiķu vidū. Tāpēc šis vairāk informējošs raidījums.
8/23/202339 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kredītmaksājumi kļūst arvien dārgāki: vai valsts nāks palīgā?

Cenu pieaugums un inflācija skar katru no mums, tāpēc par to šķendējamies. Kredītu sadārdzinājums ir mazāk pamanāms, jo daļa sabiedrības kredītus neņem. Tie savukārt ir ļoti svarīgi mūsu attīstības nodrošinājuma instrumenti, uz tiem balstās bizness, no tiem atkarīga mūsdienu mājokļu pieejamība. Par to, ka kredīti kļūs dārgāki, protams, brīdināja sen. Bet pandēmija un karš radījis krietni lielākas problēmas, nekā sākotnēji šķita. Īpaši maksājumi par hipotēku daudziem jau kļūst par grūtu nastu. Negribam taču piedzīvot 2008. gadu, kad, nespējot samaksāt, tūkstošiem bija spiesti braukt prom no Latvijas, lai pasludinātu maksātnespēju. Tāpēc arī pēdējās dienās publiskajā telpā parādās arvien jauni aicinājumi, arī priekšlikumi kaut ko lietas labā darīt. Ko var izdarīt, lai šo kredītu sadārdzinājumu apturētu un vai tiešām kaut ko no tā, par ko runā, varētu arī īstenot, Krustpunktā analizē Saeimas budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja biedrs Artūrs Butāns, Saeimas budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputāts Andris Šuvajevs, Latvijas Banka Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste un Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultāte lektore Līga Leitāne.  
8/22/202339 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: sociāli aktīva īpašā bērna mamma Jolanta Kalniņa

Jolanta Kalniņa ir trīs bērnu mamma, no kuriem vienam ir smaga invaliditāte. Viņa atklāti dalās ar savu grūto pieredzi. Kā pati saka, lai palīdzētu citiem, kam ir līdzīgi izaicinājumi. Krustpunnktā Lielā intervija ar Jolantu Kalniņu.  
8/21/202338 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Nedēļa aizvadīta valdības demisijas zīmē

Šī nedēļa ir pagājusi valdības demisijas zīmē - Latvijā būs jauns premjers, visticamāk, cita koalīcija, tāpat, kā skaidri iezīmējušās pārmaiņas Rīgas domē. Krustpunktā aktualitātes analizē portāla "Delfi" žurnālists Raivis Spalvēns, TV24 žurnālists Ansis Bogustovs un Latvijas TV žurnāliste Odita Krenberga.  
8/18/202338 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam lidostas "Rīga" valdes priekšsēdētāju Lailu Odiņu

Lidsabiedrībām netrūkst izaicinājumu, taču cilvēki grib ceļot, lidot. Kā tas atspoguļojas lidostas darbā? Krustpunktā izvaicājam lidostas "Rīga" valdes priekšsēdētāju Lailu Odiņu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod portāla "TVNET/Financenet" žurnāliste Laura Ozoliņa un portāla "Latvijas Vēstnesis" žurnāliste Inese Helmane.  
8/17/202338 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kāda būs jaunā valdības koalīcija?

Premjers Krišjānis Kariņš (Jaunā Vienotība) ir paziņojis, ka demisionēs, partijām tagad jāspēj saprast, kuras ir gatavas sastrādāties un uz kādiem principiem, tāpēc esam aicinājuši uz diskusiju iespējamo valdību veidojošo frakciju pārstāvjus. Kāda varētu būt jaunā valdība? Krustpunktā diskutē Saeimā pārstāvēto partiju pārstāvji: Viktors Valainis (Zaļo un zemnieku savienība), Kaspars Briškens (Progresīvie), Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība), Edmunds Jurēvics (Jaunā Vienotība), Edgars Tavars (Apvienotais saraksts).  
8/16/202353 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš

Krustpunktā uz interviju esam aicinājuši cilvēku, kurš atbild par to, kā Latvijā tiek lietota valsts valoda. Kopš kara sākuma valodas jautājums ir kļuvis īpaši jūtīgs. Studijā Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš.  
8/14/202338 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kariņš veidos jaunu valdību; Zemgalē likvidē vētras sekas

Šovasar bija dažas nedēļas, kurās mēs ziņu valodā saucam par tukšajām, ka piektdienās Krustpunktā pat īsti nebija tādi lieli notikumi, kurus ar žurnālistiem apspriest. Šo augusta nedēļu noteikti nevar saukt par tukšo, apspriežamo tematu ir tik daudz, ka ir pat iespēja izvēlēties. Premjera Kariņa šodienas paziņojums par jaunas valdības veidošanu, jauna koalīcija Rīgas domē, sabiedrības nemiers un politiķu reakcija par jaunajām elektroenerģijas sadales tarifu cenām. Zemgalē ļaudīm, iespējams, šobrīd mazsvarīgākas ir Rīgas politiskās vētras, jo pirmdien tika piedzīvots pamatīgs negaiss, kurš izpostīja mājas, labības laukus un arī ir paņēmis vienu dzīvību. Krustpunktā nedēļas aktualitātes analizē Latvijas TV raidījuma "Kas notiek Latvijā?" vadītājs Jānis Domburs, žurnāla "IR" galvenā redaktore Nellija Ločmele un portāla "Delfi" redaktors Kārlis Arājs.  
8/11/202340 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā VIP intervija: NMPD vadītāja Liene Cipule

Krustpunktā VIP intervija: Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule. Viņu iztaujājam kopā ar Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnālisti Zani Eniņu un portāla "TVNET" žurnālisti Dardegu Legzdiņu.  
8/10/202341 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā diskusija: Kāds ir valsts ilgtermiņa plāns lauku reģionu attīstībā?

Krustpunktā diskusija: kāds ir valsts ilgtermiņa plāns lauku reģionu attīstībā? Studijā ekonomģeogrāfs Jānis Turlajs, "Luminor" bankas ekonomists Pēteris Strautiņš, Valsts kancelejas direktora vietnieks valsts attīstības jautājumos Pēteris Vilks un Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe.  
8/9/202339 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā diskusija: slimnīcu reformas virzība Latvijā

Krustpunktā diskutējam par slimnīcu reformas virzību Latvijā. Studijā: Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka, Latvijas Pašvaldību savienības Veselības un sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs, kā arī Latvijas Slimnīcu biedrības priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs.
8/8/202341 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstniece Baiba Braže

Krustpunktā Lielā intervija: Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstniece Baiba Braže.
8/7/202341 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Rīgas domes koalīcijas sarunas, Nacionālā teātra vadību komentē žurnālisti

Politikā bijušas neveiksmīgas Rīgas domes koalīcijas izveidošanas sarunas, bet kultūras pasaulē kaislības uzjundījusi Nacionālā teātra direktora maiņa. Šīs nedēļas aktualitātes analizē domnīcas "Providus" direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka, Latvijas Radio Pētnieciskās žurnālistikas nodaļas vadītājs Ģederts Ģelzis un portāla "TVNET" žurnālists Artūrs Bikovs.    
8/4/202339 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam Valsts robežsardzes priekšnieku Gunti Pujatu

Pastiprināta uzmanība atkal pievērsta robežai ar Baltkrieviju. Krustpunktā izvaicājam Valsts robežsardzes priekšnieku ģenerāli Gunti Pujatu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod portāla "Delfi" redaktors Kārlis Arājs un portāla "TVNET" žurnāliste Elizabete Vizgunova.  
8/3/202337 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Ķiveres visiem riteņbraucējiem - vai atbalstāma un pamatota prasība

Krustpunktā saruna par nosacīti vasarīgu tematu, jo riteņbraucēji un it īpaši tie, kas pārvietojas ar skrejriteņiem uz ielām lielākoties ir siltajā gada periodā. Pēdējās dienās sociālajos tīklos izvērtās plašas diskusijas par to, vai riteņbraucējiem un arī elektrisko skrejriteņu lietotājiem vajag obligāti lietot ķiveres. Izprovocēja to ziņa, ka Satiksmes ministrija virzot šādu priekšlikumu pieņemšanai. Vēlāk gan tika skaidrots, ka ministrijā par to vien diskutē un šobrīd runa varētu būt par nepilngadīgajiem satiksmes dalībniekiem. Bet jautājums ir aktuāls, kādi ir plusi un mīnusi no prasības obligāti lietot ķiveres, kas satrauc riteņbraucējus un kādi ir abu pušu argumenti? Krustpunktā diskutē Satiksmes ministrijas Sabiedriskā transporta pakalpojumu departamenta direktore Annija Novikova, apvienības "Pilsēta cilvēkiem" valdes priekšsēdētājs Kārlis Krēķis un P.Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas centra vadītāja Anna Ivanova.  
8/2/202337 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Ar ko rezultējušies dažādie valdības izstrādātie reemigrācijas pasākumi?

Raidījumā Krustpunktā šoreiz saruna par reemigrācijas jautājumiem. Raidījumā Globālais latvietis. 21. gadsimts par šo ir daudz runāts, bet mūs interesē ne tik daudz noskaņojums vai emocijas, cik paskatīties uz to no praktiskā skatu punkta. Pagājušā nedēļā Krustpunktā izvērsās diskusija par pensiju sistēmas nākotni un to, ka salīdzinoši tuvā perspektīvā nebūs, kas to uztur, ja mēs Latvijā neielaidīsim viesstrādniekus. Temats irļoti nepopulārs, un var to saprast, jo redzam, kā Rietumeiropas valstis šobrīd maksā par līdzīgi īstenotu politiku iepriekšējās desmitgadē. Varam tikai minēt, kā tur viss attīstīsies tālāk. Vai mums ir labāka recepte? Šis ir galvenais iemesls, kādēļ savulaik tika pievērsta uzmanība latviešiem, kas ir devušies labākas dzīves meklējumos pasaulē. Kādas ir iespējas viņus atgriezt dzimtenē, jo viņu atgriešanās noteikti arī palīdzētu Latvijai. Tika izstrādātas īpašas programmas, kā atsaukt latviešus mājās, budžetā tam atvēlēja naudu. Kāds ir rezultāts daudzajiem reemigrācijas pasākumiem, kurus savulaik izstrādāja un iedarbināja valdība, Krustpunktā analizē Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Andris Čuda, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomnieks reģionālās attīstības un ekonomikas jautājumos Andris Miglāvs, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Valsts ilgtspējīgas attīstības plānošanas departamenta direktors Raivis Bremšmits un biedrības "Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai" jeb kopienas #esiLV valdes locekle Elīna Pinto.  
8/1/202340 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Rīgas domes frakcijas "Progresīvie" vadītāja vietniece Justīne Panteļējeva

Kādas pārmaiņas gaida Rīgas domi? Krustpunktā Lielā intervija ar Rīgas domes frakcijas "Progresīvie" vadītāja vietnieci Justīni Panteļējevu.  
7/31/202339 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: finanšu nedienas Rēzeknē, nedēļas laikā izbēguši divi cietumnieki

Šī nedēļa ir izvērtusies neparasta izbēgušo noziedznieku skaita ziņā. Vispirms bēglis no Centrālcietuma, kuru izdevās ātri dabūt rokā, bet vakar no policijas automašīnas aizbēgušais, kura dēļ vairākas stundas satiksme Rīgas centrā bija gandrīz apstājusies, arvien nav notverts. Šonedēļ daudzināts tika arī Rēzeknes vārds, bet ne tādēļ, ka tur būtu noticis kas jauks, gluži otrādi – pilsētai ir briesmīgs naudas trūkums. Nedēļas aktualitātes Krustpunktā analizē izdevuma "Sestdiena" galvenā redaktore Lauma Spridzāne, laikraksta "Latvijas Avīze" žurnāliste Māra Lībeka un žurnālists Raimonds Rudzāts.  
7/28/202339 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Krustpunkta izjautājam Valsts nekustamo īpašumu vadītāju Renāru Griškeviču

Drošības situācija reģionā liek vaicāt, vai pietiekoši strauji norit Latvijas – Baltkrievijas robežapsardzības infrastruktūras izbūve. Šis objekts ir valsts akciju sabiedrības "Valsts nekustamie īpašumi" pārziņā un raidījumā runājam ne tikai par to, jo "Valsts nekustamo īpašumu" pārziņā ir vēl daudzi īpašumi. Krustpunkta izjautājam "Valsts nekustamo īpašumu" valdes priekšsēdētāju Renāru Griškeviču. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod "360TV ZIŅneši" producents Uldis Āboliņš un žurnāla "Dienas Bizness" žurnālists Māris Ķirsons.  
7/27/202339 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Rīgas domes koalīcija nevēlas ārkārtas vēlēšanas un meklē sadarbības iespējas

Jau vairāk nekā mēnesi Rīgas domes koalīcija darbojas "savstarpējā kašķa režīmā", kas sākās  ar izmeklēšanu pret  pilsētas Satiksmes departamenta  amatpersonām, kuras jau atgriezušās amatos, bet no amata aizgājis bijušais mērs Mārtiņš Staķis. Pa vidu izskanēja tādi savstarpējie apvainojumi, ka bija grūti iedomāties, kā domes koalīcija varēs sastrādāties. Tomēr četras frakcijas nonākušas pie secinājuma, ka tās nevēlas nonākt līdz ārkārtas vēlēšanām galvaspilsētā, tāpēc  turpina meklēt tālākās sadarbības kopsaucējus. Vai viņiem tas izdosies, Krustpunktā analizē politologs, Latvijas Universitātes pētnieks Juris Rozenvalds, laikraksta "Diena"žurnālists Atis Rozentāls un domnīcas "Providus" pētniece Līga Stafecka.  
7/26/202340 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kā piesaistīt pedagogus, kas skolās varētu mācīt Eiropas Savienības valodas?

Pēc trim gadiem skolās kā otru svešvalodu varēs mācīt tikai kādu no Eiropas Savienības valodām. Lēmums pieņemts jau pirms vairākiem mēnešiem, un skolas jau tagad sāk pakāpenisku pāreju, tomēr ir skaidrs, ka jau esošā pedagogu trūkuma apstākļos nebūs viegli atrast pietiekami daudz kvalificētu skolotāju. Kā palīdzēt skolām nodrošināt vajadzīgos pedagogus valodu apguvei, Krustpunktā analizē Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājas biedrs Česlavs Batņa (Apvienotais saraksts), izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (Jaunā Vienotība) un Rīgas domes vicemērs Edvards Ratnieks (Nacionālā apvienība/ Latvijas Reģionu apvienība).  
7/25/202339 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: ekonomikas zinātņu doktors Edgars Voļskis

Valdība šogad iecerējusi veikt vispārēju nodokļu revīziju. Tās pasludinātais mērķis – ekonomikas transformācija un nodokļu sistēmas efektivitāte – ir saistīta ar to, kā darbojas ekonomika kopumā. Kas notiks ar valdību, šobrīd ziņu nav, tomēr ekonomikas uzplaukums, jādomā, būs jebkuras valdības dienas kārtībā. Ar ko tad sākt, par to saruna Krustpunktā ar ekonomikas zinātņu doktoru Edgaru Voļski.      
7/24/202341 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Rīgas domes koalīcijas kašķis turpinās, pasaules ziņās dominē Ukraina

Nevarētu teikt, ka šīs dienas būtu notikumiem bagātas, jo vasara turpinās, Saeima un valdība arvien brīvdienās, atvaļinājumu paņēmis arī premjers. Bet savu pirmo pilno darba nedēļu amatā aizvadījis Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, notikušas pirmās viņa tikšanās ar ģenerālprokuroru un Augstākās tiesas priekšsēdētāju. Tāpat līdzšinējā Rīgas domes "pārmaiņu komanda" centās glābt irstošo "laulību". Savukārt pasaules ziņās arvien dominē Ukrainas vārds – uzbrukums Krimas tiltam un Krievijas reakcija izstājoties no "labības darījuma". Aktualitātes Krustpunktā vērtē vērtē "Mediju Tilts" līdzdibinātājs, politologs  Filips Rajevskis, laikrakstu "Brīvā Latvija" un "Laiks" žurnāliste Sallija Benfelde un TV24 žurnālists Romāns Meļņiks.  
7/21/202340 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izjautājam "Rīgas namu pārvaldnieka" valdes priekšsēdētāju Māri Ozoliņu

Runājam par sadzīviskiem un saimnieciskiem jautājumiem Rīgā. "Rīgas namu pārvaldnieks" apkalpo ap 160000 klientu, un tā pārvaldīšanā ir ap 4000 dzīvojamo māju. Nupat "Rīgas namu pārvaldniekam" konkursa kārtībā izraudzīta jauna vadība. Pirmdien, 24. jūlijā, valdes priekšsēdētāja pienākumus sāks pildīt Māris Ozoliņš. Krustpunktā izjautājam "Rīgas namu pārvaldnieka" jauno valdes priekšsēdētāju Māri Ozoliņu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod portāla "Latvijas Vēstnesis" žurnāliste Inese Helmane un portāla "TVNET" žurnālists Artūrs Bikovs.  
7/20/202341 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā diskusija: Pārtikas cenu izmaiņas

Pārtikas cenas pēc straujā lēciena pēdējā laikā sāka nedaudz kristies, taču ļaudis sagaida, ka cenu samazinājumam vajadzētu būt krietni izteiktākam. Cik pamatota ir kritika, ka augstās cenas diktē mūsu lielveikalu negausīgā vēlme pēc lielas peļņas? Vai tiešām kaimiņos - Lietuvā un Igaunijā - pārtikas veikalos cenas ir zemākas? Kā cenas ietekmēs šīs vasaras sausums, energoresursu cenu izmainņas un kāpēc cenas veikalu plauktos turpina palielināties pat tad, kad ražotāji tās jau sen ir samazinājuši? Krustpunktā analizē Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe, Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes valdes priekšēdētājs Guntis Gūtmanis, Konkurences padomes Negodīgas tirdzniecības prakses novēršanas nodaļas vadītāja Sanita Uljane un Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis.  
7/19/202341 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kādai jābūt un kāda būs Dziesmu un deju svētku kustība nākotnē?

Dziesmu un deju svētki izskanējuši. Dziesmu un deju svētki aizvadīti, bet daudz svētku dalībnieki un arī skatītāji arvien saglabā tās emocijas, ko var piedzīvot tikai Dziesmu svētkos. Lai viss izdotos, tas bija garš piecu gadu ceļš dalībniekiem un arī pamatīgs darbs svētku rīkotājiem. Kā izdevās iecerētais, no kādām kļūdām mācīties nākotnē, kā saglabāt un attīstīt šo mūsu tautas īpašo tradīciju, Krustpunktā diskutē Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte, XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku izpilddirektore Daina Markova, komunikācijas zinātnes doktors Mārtiņš Kaprāns un Dziesmu svētku virsdiriģente Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauktais kora "Intis" diriģente Ilze Valce.  
7/18/202341 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: bijušais aizsardzības ministrs Artis Pabriks

Pagājušajā nedēļā Lietuvas galvaspilsētā aizvadīts NATO samits, Viļņā pieņemti vairāki svarīgi lēmumi, kas sekmēs gan Baltijas valstu drošību, gan stiprinās Ukrainas spējas karalaukā. Par NATO samitu, Krievijas agresiju, Latvijas iekšpolitisko situāciju un citām aktualitātēm Krustpunktā Lielā intervija ar bijušo aizsardzības ministru Arti Pabriku.  
7/17/202339 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Dziesmu svētki aizvadīti, jaunā Valsts prezidenta pirmā darba nedēļa

Krustpunktā nedēļas notikumu apskats. Dziesmu svētki ir izskanējuši, un to kulminācijas laikā amatā stājās jaunais Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Jau pirmajā darba nedēļā viņš ir dzirdams un pamanāms. Rinkēvičs jau paudis neapmierinātību ar prokuratūras darbu. Jāteic, ka ģenerālprokuratūras piemērotais naudassods kādam Latvijas iedzīvotājam par atbalstu Krievijas specdienestiem ir raisījis neizpratni daudziem. Aktualitātes analizē TV24 žurnālists Ansis Bogustovs, portāla "Delfi" žurnāliste Alīna Lastovska un laikraksta "Diena" žurnālists Atis Rozentāls.  
7/14/202340 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Vidējās izglītības posma loma izglītības sistēmā Latvijā

Tiesībsargs uzskata, ka Rīgā noteiktas pārāk stingras prasības, lai iestātos vidusskolās. Pašvaldības noteiktais kritērijs, lai var pieteikties uz 10.klasi Rīgas vidusskolās, bija vismaz 35 procenti eksāmenu vērtējumos. Tiesa, izrādījās, ka ir skolas, kurās vidusskolas klases nav izdevies piepildīt, tādēļ nupat pieņemts lēmums šīs prasības nedaudz mīkstināt. Tomēr vai ir pareizi, ka pašvaldība nosaka sev augstākus kritērijus iekļūšanai vidusskolās un kādu vispār redzam vispārējās vidējās izglītības lomu izglītības sistēmā Latvijā? Krustpunktā diskutē Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītājas vietniece Laila Henzele, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Izglītības pārvaldes priekšnieks Ivars Balamovskis, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Laima Geikina un izglītības eksperte, Latvijas Universitātes padomes locekle Mārīte Seile.      
7/13/202342 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam iekšlietu ministru Māri Kučinski

Saruna par iekšlietām un valsts iekšējo drošību. Par situāciju uz Krievijas un Baltkrievijas robežas, kam allaž pievērsta pastiprināta uzmanība, bet par ko daudzi īpaši atcerējās pēc vagneriešu dumpja Krievijā. Nevar aizmirst arī tos Krievijas pilsoņus, kuriem uzturēšanas atļaujas turpināšanai jānokārto valsts valodas pārbaude, bet izskatās, ka viena daļa par šo prasību nav likusies ne zinis. Krustpunktā izvaicājam iekšlietu ministru Māri Kučinski. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod portāla "Delfi" redaktors Kārlis Arājs un aģentūras LETA žurnālists Kristaps Ūgainis.  
7/12/202339 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Drošības situācija saistībā ar iespējamām provokācijām Zaporižjā

Pagājušajā nedēļā veidojās saspringta situācija saistībā ar Zaporižjas atomelektro staciju, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis brīdināja, ka Krievija tur gatavo bīstamas provokācijas. Daudzi sprieda, ka pēc Kahovkas dambja spridzināšanas no Krievijas var gaidīt visļaunākās un visneracionālākās lietas. Saistībā ar Zaporižji viss šobrīdi, šķiet, nomierinājies, lai bažas paliek. Krustpunktā runājam par riskiem saistītiem ar Zaporižjas AES, kā arī vērtējam to, kā sokas Ukrainai pretuzbrukumā. Un tas NATO samita fonā. Diskutē Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Mārtiņš Vargulis un Latvijas armijas atvaļinātais kapteinis Mārtiņš Vērdiņš. Sazināmiies ar Valsts vides dienesta Radiācijas Drošības centra direktori Daci Šatrovsku. Bažas par Eiropā lielākās atomelektrostacijas drošības riskiem ir bijušas pastāvīgas visā Krievijas iebrukuma laikā. Jūnija sākumā bažas pastiprinājās pēc Kahovkas HES aizsprosta, kas ir būtisks reaktoru dzesēšanai, sagraušanas.
7/11/202339 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Jaunā Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča svinīgais solījums Saeimā

Jaunā Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča svinīgais solījums un uzruna Saeimā. Pēc svinīgā solījuma diskusija studijā. Analizē Latvijas Universitātes profesors politologs Juris Rozenvalds.  
7/8/20231 hour, 4 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Rīgā šonedēļ mutuļo svētki un politiskās kaislības domē

Aizvadām īpašu nedēļu - Dziesmu un deju svētku nedēļu. Priekšā vēl divi lielākie notikumi - deju lielkoncerts Daugavas stadionā un noslēguma koncerts Mežaparkā. Bet Dziesmu svētku nedēļa sākās ar Rīgas mēra Mārtiņa Staķa paziņojumu, ka nodevības dēļ viņš atkāpjas no amata. Un šī nedēļa ir īpaša arī ar to, ka Dziesmu svētkus atklāja Valsts prezidents Egils Levits, bet Dziesmu svētkus Mežaparkā noslēgs Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Krustpunktā nedēļas notikumu apskats: aktualitātes analizē portāla "Delfi" žurnālists Raivis Spalvēns, žurnāliste Baiba Strautmane un žurnāla "IR" galvenā redaktore Nellija Ločmele.  
7/7/202340 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā iztaujājam kultūras ministru Nauri Puntuli

Dziesmu un deju svētku laikā Krustpunktā iztaujājam kultūras ministru Nauri Puntuli. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod laikraksta "Diena" žurnāliste Inese Lūsiņa un žurnāliste Ieva Alberte. Daudzās ministrijās šis ir atvaļinājumu laiks, bet noteikti ne Kultūras ministrijā. Visticamāk, ka kultūras ministram šīs Dziesmu svētku nedēļa ir izplānota pa stundām un šī stunda ir rezervēti Latvijas Radio, lai atbildētu uz mūsu klausītāji un arī žurnālistu jautājumiem. Bet raidījuma sākumā studijā ir tikai tā vadītājs, jo ministrs vēl steidzas uz Radio. Tāpēc iesākumā uzklausām klausītājus domas par šo svētku nedēļu.  
7/6/202341 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Pārmaiņas Rīgas rātsnamā jeb kurš turpmāk vadīs galvaspilsētas domi

Pārmaiņas Rīgas rātsnamā jeb kurš turpmāk vadīs galvaspilsētas domi? Krustpunktā diskutē Rīgas domes pārstāvji. Svētdien Dziesmu svētku gājienā daudzo Rīgas dalībnieku priekšgalā plecu pie pleca gāja arī Rīgas domes vadība - mērs Mārtiņš Staķis un trīs viņa vietnieki. Jau nākamajā rītā kļuva skaidrs, ka tā bija pēdējā reize, kad galvaspilsētas vadībā bija publiski redzama kopā. Pirmdienas rītā domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis paziņoja par atkāpšanos no amata, skaidrojot, ka viņam nav pieņemama kolēģu nodevība. Krustpunktā diskusiju par notiekošo Rīgas domes valdošajā koalīcijā bijām ieplānojuši jau pirms nedēļas, bet, protams, nevarējām paredzēt šādu notikumu pavērsienu. Kas notiek Rīgas vadībā? Šo jautājumu šajās dienās uzdod daudzi, atbildes meklējam arī mēs. Diskutē Rīgas domes "Jaunās Vienotības" frakcijas vadītājs Olafs Pulks, Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola, "Par/ Progresīvie" frakcijas vadītājs Mārtiņš Kossovičs un Rīgas domes Nacionālās apvienības Latvijas Reģionu apvienības frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Dainis Locis.  
7/5/202340 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Valsts iestāžu komunikācija ar medijiem un sabiedrību

Valsts iestāžu komunikācija ar medijiem un sabiedrību: vai valsts iestādes pietiekami skaidro dažādus pieņemtos un iecerētos lēmumus sabiedrībai, vai ieklausās arī tās viedoklī? Krustpunktā diskutē Latvijas sabiedrisko attiecību profesionāļu asociācijas biedrs, komunikācijas eksperts Ivars Svilāns, Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta direktors Rihards Bambals un portāla "Delfi" galvenais redaktors Filips Lastovskis. To, cik svarīga ir komunikācija ar sabiedrību notikumos, kuros iesaistīts liels ļaužu skaits, pierāda arī Dziesmu svētki. Daudz neskaidrību dalībniekiem par to, ko drīkst ienest pasākuma teritorijā, un diemžēl šis nevajadzīgais troksnis ap kotlešu maizēm un ūdens pudelēm dažbrīd aizēno svētkus, kuriem tūkstošiem cilvēku gatavojas piecu gadu garumā.  Krustpunktā runājam par valsts saziņu ar sabiedrību. Kā un vai pietiekami valsts pārvalde skaidro dažādus pieņemtos un iecerētos lēmumus, vai ieklausās sabiedrības viedoklī un kā tiek plānota komunikācija iespējamās krīzes situācijās, ņemot vērā karu Ukrainā un viltus ziņu laikmetu.  
7/4/202340 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: Latvijas Radio galvenā redaktore Anita Brauna

Par garo ceļu uz vienotu sabiedrisko mediju, par Latvijas Radio tradīcijām, vērtībām un nākotni saruna Krustpunktā Lielajā intervijā ar Latvijas Radio galveno redaktori Anitu Braunu.  
7/3/202340 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Spriedze Rīgas domes koalīcijā nerimst

Spriedze Rīgas domes koalīcijā nerimst un jautājums par galvaspilsētas mēra Mārtiņa Staķa krēsla stabilitāti ir kļuvis arvien aktuālāks. Tas līdzās sarunām par valdības tālāko darbu, kas čūkst lēnītēm kā jāņuguns rītausmā. Nevar aizmirst arī kavēšanos ar 9. klases absolventu centralizēto eksāmenu rezultātu paziņošanu, kas sagādāja lieku stresu un nepatīkamus brīžus skolēniem un viņu ģimenēm.Aktualitātes Krustpunktā analizē "Latvijas Avīzes" žurnālists Māris Antonēvičs, Latvijas TV raidījuma "Kas notiek Latvijā" redaktore Madara Fridrihsone un TV23 žurnālists Romāns Meļņiks.      
6/30/202340 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam VARAM vadītāju Māri Sprindžuku

Krustpunktā šoreiz pievēršamies reģionāliem jautājumiem, pašvaldībām un visam citam, kas ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības pārziņā, jo izvaicājam vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Māri Sprindžuku. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnālists Jānis Kincis un žurnāla "Dienas Bizness" žurnālists Māris Ķirsons.      
6/29/202340 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Sodu politika Latvijā, vai tā ir izprotama sabiedrībai

Par nesamaksātu rēķinu restorānā – reāls cietumsods, par uzbrukumu jaunietim ar Ukrainas karogu – nosacīta brīvības atņemšana. Tie ir nesenākie tiesas spriedumi, kas sabiedrībā likuši uzdot jautājumus par sodu politiku Latvijā, bet tie nav pirmie gadījumi. Vai pie vainas informācijas trūkums, kas cilvēkiem no malas neļauj novērtēt visus apstākļus, vai sodu piemērošanā ir kādi trūkumi, Krustpunktā analizē bijusī Satversmes tiesas priekšsēdētāja, Latvijas Universitātes profesore Sanita Osipova, Saeimas Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas piekšsēdētājs Andrejs Judins un zvērināts advokāts Saulvedis Vārpiņš.  
6/28/202340 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Iecerētās valdības paplašināšanas sarunas arvien buksē

Tūlīt pēc Valsts Prezidenta vēlēšanām premjers Krišjānis Kariņš paziņoja par nepieciešamību paplašināt valdošo koalīciju. Valdības paplašināšanas sarunas pirms Jāņiem taustāmus rezultātus nav devušas, jo esošie partneri netaisās neko paplašināt un sarunas ignorēja. Tomēr premjera partija "Jaunā Vienotība" ar opozīcijā esošo Zaļo un zemnieku savienību un "Progresīvajiem" par atsevišķiem jautājumiem ir vienojušies. Kas būs tālāk? Krustpunktā diskutē Latvijas Universitātes doktorante, SKDS sociāli politisko pētījumu nodaļas vadītāja, projektu direktore Ieva Strode un domnīcas "Providus" direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka.  
6/27/202340 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Vāgneriešu dumpis norimis: uz cik ilgu laiku nosacītais miers Krievijā ir iestājies

"Vagner" algotņu grupējuma vadoņa Jevgeņija Prigožina dumpis Krievijā, cik negaidīti sākās, tikpat negaidīti arī beidzās, bet palicis ļoti daudz neatbildētu jautājumu, no kuriem viens ir – vai un uz cik ilgu laiku nosacītais miers tur ir iestājies. Skaidrs arī, ka joprojām minējumu ir vairāk nekā skaidrības, bet mēs centīsimies salikt kādus pieturas punktus, lai aptvertu notikušā nozīmi un saprastu, kas te ir galvenie atbildamie jautājumi. Krustpunktā analizē Nacionālo bruņoto spēkupārstāvis majors Jānis Slaidiņš un ārpolitikas eksperts Rinalds Gulbis.  
6/26/202340 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Krustpunkta izvaicājam Rīgas domes priekšsēdētāju Mārtiņu Staķi

Fokusējamies uz Rīgas problēmām. Galvaspilsētas domes koalīcijā izveidojies jauns spriedzes elements saistībā ar amatpersonu atstādināšanu un izmeklēšanu pilsētas Satiksmes departamentā par ielu remontiem iztērēto naudu. Bet tā – pilsēta dzīvo Dziesmu svētku gaidās un remontdarbu izraisītos sastrēgumos. Kā tas izskatās no domes priekšsēdētāja kabineta? Krustpunkta izvaicājam Rīgas domes priekšsēdētāju Mārtiņu Staķi. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod laikraksta "Diena" žurnālists Atis Rozentāls un portāla "TVNET" žurnālists Artūrs Bikovs.  
6/22/202352 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Latvijā arvien problēmatiska ir vides pieejamība cilvēkiem ar invaliditāti

Cilvēki ar invaliditāti Latvijā nereti tiek aizmirsti vai uzskatīti par otrās šķiras cilvēkiem. Latvijā arī nav institūcijas, kura praksē pārliecinātos, vai jaunuzceltas būves ir pieejamas cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Kā to risināt, Krustpunktā diskutē invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" vides pieejamības eksperts Jurģis Briedis, Valsts kontroles padomes loceklis un Piektās revīzijas departamenta direktors Edgars Korčagins, Ekonomikas ministrijas Būvniecības politikas departamenta direktora vietnieks Andris Lazarevs, Latvijas Arhitektu savienības valdes locekle Anda Kursiša un Nacionālās arhitektūras padomes priekšsēdētājs Gatis Didrihsons. Pēdējās nedēļas sabiedrību pāršalkuši vairāki skaļi notikumi, kad nācies secināt, ka cilvēki ar invaliditāti Latvijā joprojām tiek piemirsti. Daudz ir apspriests skandāls ar "airBaltic" partnerkompāniju, kas neielaida lidmašīnas reisā četrkājaino pavadoni. Jācer, ka nacionālajai kompānijai tā būs laba mācība, slēdzot sadarbības līgumus. Ja šādi gadījumi atklāj vājos punktus un liek izdarīt tūlītējus secinājumus, ir joma, kur sistēma līdz galam nestrādā jau daudzu gadu garumā. Runa ir par būvniecību. Nesen tika daudz apspriests jaunais dzelzceļa pārvads pie Mangaļiem, kas ir uzbūvēts tā, ka ratiņkrēslā esošs cilvēks var tikai minēt, vai lifts darbosies. Citādi nekur nokļūt nav iespējams. Pēc tam sekoja fotogrāfija sociālajos tīklos no būvējamā Brasas tilta. Tur gan vēlāk izskanēja skaidrojums, ka viena puse tilta, kas vēl top, būs pieejama cilvēkiem ratiņkrēslā. Bet šī nopietna problēma kopumā, Latvijā joprojām top objekti, kurus būvējot, par visiem netiek padomāts.
6/21/202353 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Valdība plāno ieviest vispārējās veselības apdrošināšanas modeli

Latvijā būs jāizstrādā vispārējās veselības apdrošināšanas modelis, tā izteicies premjers Krišjānis Kariņš, norādot, ka ieviest to vajadzētu jau pēc pāris gadiem. Cik tas ir reāli un ko tas mainīs veselības aprūpē, Krustpunktā analizē Veselības ministrijas parlamentārā sekretāre Ilze Ortveina, Finanšu ministrijas parlamentārā sekretāre Karina Ploka, Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas valdes priekšsēdētāja Daiga Behmane un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja, Saeimas deputāte Līga Kozlovska. Par veselības aprūpes sistēmas finansēšanas sasaisti ar nodokļiem diskutē sen, bet nu par to panākta politiska vienošanās valdības darba grupā, kas spriež par nodokļu politikas pilnveidošanu. Kā piemērs tiek minēta Igaunijā ieviestā sistēma, kur veselības aprūpei atvēl daļu no sociālajām iemaksām, bet pakalpojumus arī saņem tikai nodokļu maksātāji, kā arī noteiktas iedzīvotāju grupas, kuras apdrošina valsts. Vai ar šādām izmaiņām remdēs mūžīgo naudas badu medicīnas nozarē un samazinās privāti iepludināto finanšu apjomu?  
6/20/202353 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: Latvijas Mikroķirurģijas centra izpilddirektors Jānis Bendiks

Maz esam esam runājuši par to, kā palīdzam ievainotajiem ukraiņu karavīriem. Uzmanība ir bijusi vairāk pievērsta palīdzības sniegšanai karā. Tas ir saprotams, jo ukraiņi var cerēt nosargāt savu valsti, ne tikai pateicoties dzimtenes mīlestībai vai patriotismam, bet arī materiālai un finansiālai palīdzībai, ko sniedz pārējā pasaule. Bet karš ir nežēlīgs un pļauj desmitiem, pat simtiem dzīvību ik dienās, kā redzam statistikā. Karš arī sakropļo cilvēkus. Tāpēc mediķi visā pasaulē ir piekrituši palīdzēt arī šajā ziņā, darot visu, lai glābtu cilvēkus. Latvijā tas notiek Mikroķirurģijas centrā.  Kā tas notiek, ko un kā dara Latvijas mediķi, Krustpunktā Lielajā intervijā vaicājam Latvijas Mikroķirurģijas centra izpilddirektoram Jānim Bendikam.  
6/19/202353 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: atklāts kartelis ceļu būvē; ar valdības paplašināšanu neveicas

Politikā par kādu dzīvīgumu, šķiet, šonedēļ gādāja vien deputāte Ramona Petraviča no "Latvija pirmajā vietā!", kas mēģināja sadzīvot ar festivālā "Lampa" piedzīvoto "cepienu". Bet koalīcijas sarunas - bez pārmaiņām: premjers grib plašāku koalīciju, tomēr nespēj neko izdarīt. Tā vismaz izskatās publiski. Nozīmīga šīs nedēļas ziņa ir par atklāto karteli ceļu būvē, savukārt mediju organizācijas prasa atsaukt uzrauga - NEPLP - sastāvu. Aktualitātes Krustpunktā analizē Rīgas Stradiņa universitātes lektore, politoloģe Lelde Metla-Rozentāle, Latvijas TV raidījuma "De facto" žurnāliste Inga Šņore, TV3 žurnālists Ivo Butkēvičs un TVNET group galvenais redaktors Toms Ostrovskis.  
6/16/202352 minutes
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam Augstākās tiesas priekšsēdētāju Aigaru Strupišu

Runājam par tiesu darbu. Krustpunktā izvaicājam Augstākās tiesas priekšsēdētāju Aigaru Strupišu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod portāla "Delfi" redaktors Kārlis Arājs un žurnālists Raimonds Rudzāts.  
6/15/202353 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: ES spriež par migrācijas noteikumu reformu: kāda ir Latvijas nostāja

Eiropas Savienības (ES) valstis spriež par migrācijas noteikumu reformu: ko tā paredz un kāda ir Latvijas nostāja? Krustpunktā diskutē Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētāja biedrs Edvīns Šņore (Nacionālā apvienība), Iekšlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Igors Rajevs (Apvienotais saraksts), Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Sprūds (Progresīvie) un "Amnesty International" Eiropas reģionālā biroja direktors Nils Muižnieks. Situācija ar migrantu centieniem iekļūt Eiropas Savienībā atkal saasinās. Uzsvars no Ukrainas bēgļiem, kas raduši atbalstu praktiski visās valstīs, tagad no jauna pārvirzās uz migrantu plūsmām no dienvidiem. Eiropas dienvidzemes sūdzas, ka netiek galā vairs ar lielo patvēruma meklētāju skaitu, nometnes ir pārpildītas, bet pārējā Eiropa talkā nenāk.  Tāpēc ziņa par jauno patvēruma politiku, par ko esot vienojušies iekšlietu ministri, šīm valstīm ir svarīga. Bet Polija un Ungārija jau ir paziņojušas, ka šo vienošanos neatbalstīs, turklāt Polija organizēšot arī citu valstu koalīciju. Mediju telpā izskan pārliecība, ka priekšā gaidāmas grūtas un arī asas diskusijas.  Mums, kas saskaramies ar Baltkrievijas radītajiem izaicinājumiem, turklāt mums nav skaidrs, kas notiks tālākā nākotnē Krievijā, šis ir ļoti būtisks jautājums. Ko ir sarunājuši Eiropas iekšlietu ministri, kāda Latvijas nostāja, vai mēs pievienosimies Polijas centieniem bloķēt procesu?  
6/14/202352 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: IZM rosina lēmumus par skolu tīklu 7.-12. klašu posmā pieņemt centralizēti

Atgriežamies pie temata par skolu tīklu Latvijā. Tas ir bijis karsts temats jau daudzus gadus, jo par to, ka Latvijā ir pārāk daudz skolu, kas nevar nodrošināt kvalitatīvu izglītību un pietiekamu slodzi pedagogiem, ir spriests sen, bet ar skolu slēgšana vienmēr bijis smags lēmums. Tagad Izglītības un zinātnes ministrija rosina lēmumus par skolu tīklu 7.- 12. klašu līmenī pieņemt centralizēti, nosakot kritērijus, kuriem skolai vai nu jāatbilst vai tā jāslēdz ciet. Cik tas ir lietderīgi un vai risinās sasāpējušās problēmas izglītības jomā, Krustpunktā diskutē Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības departamenta direktore Edīte Kanaviņa, Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienības "Rīgas metropole" līdzpriekšsēdētāja un Ādažu novada domes vadītāja Karīna Miķelsone, bijusī Izglītības ministre Anita Muižniece, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece izglītības un kultūras jautājumos Ināra Dundure un Dienvidkurzemes novada pašvaldības deputāts Andrejs Radževičs.  
6/13/202353 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadītājs Jānis Sārts

Ukrainas armija veikusi veiksmīgu pretuzbrukumu vairākos posmos, šādas ziņas pienāk gan no Kijivas, gan starptautiskajiem novērotājiem. Tiek minēts, ka ukraiņu spēki dažviet guvuši nopietnus panākumus. Bet rietumu analītiķi arī ziņo, ka veiksmīga Ukrainas pretuzbrukuma gadījumā, Krievijas prezidents var izšķirties par plaša mēroga mobilizāciju. Par situācijas attīstību Ukrainā saruna Krustpunktā ar NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadītāju Jāni Sārtu.  
6/12/202353 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: diskusija "Paši ievēlējāt!" sarunu festivālā "Lampa" Cēsīs

Krustpunktā tiešraide no sarunu festivāla „Lampa” Cēsīs. Diskusija „Paši ievēlējāt!”. Cik lielā mērā sabiedrība ir spējīga ietekmēt procesus politikā un valstī kopumā? Diskutē žurnāla „IR” komentētājs, žurnālists Pauls Raudseps, portāla „Delfi” galvenais redaktors Filips Lastovskis, Latvijas Universitātes profesors Juris Rozenvalds un žurnāla „SestDiena” galvenā redaktore Lauma Spridzāne.  
6/9/202353 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā iztaujājam Valsts prezidentu Egilu Levitu

Saruna raidījumā daļēji skars politiskās aktualitātes valstī un saspīlējumu valdības partiju starpā, kas saasinājies pēc Valsts prezidenta vēlēšanām. Ja nu notiek tā, ka valdība krīt, jauna premjera nominēšana līdz 8.jūlijam būtu pašreizējā Valsts prezidenta rokās. Krustpunktā iztaujājam Valsts prezidentu Egilu Levitu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod TV3 žurnālists Gatis Suhoveckis un aģentūras LETA žurnāliste Anastasija Tetarenko-Supe.    
6/8/202353 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kā panākt, lai dzīvnieku spīdzinātāji atbildētu par nodarīto?

Vajag vai nevajag striktāku regulējumu Latvijā tam, kā mēs izturamies pret dzīvniekiem. Šis jautājums pēdējās nedēļās ir kļuvis aktuāls, vācot parakstus par cietumsodu piemērošanu tiem, kas ir spīdzinājuši vai nogalinājuši savus mājdzīvniekus. Viedokļi bijuši dažādi, jo arī šobrīd sodi ir iespējami itin bargi, un daļa domā, ka jautājums drīzāk ir par to piemērošanu. Bet ir raisījušās diskusijas dažādos virzienos, vai nevajag pārskatīt labturības prasības kait vai jautājumā, kā mēs ļaujam suņus turēt pie ķēdes.  Vai un ko vajag pārskatīt, runājot par noteikumiem likuma prasībām Latvijā, un ko darīt, lai izskaustu cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem? Krustpunktā diskutē raidījuma "Ķepa uz sirds" veidotāja un žurnāliste Inese Kreicberga, Zemkopības ministrijas Veterinārās un pārtikas departamenta, dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja vietnieks Ģirts Stenders, Latvijas Veterinārārstu biedrības priekšsēdētājs Ilmārs Dūrītis un Tieslietu ministrijas Krimināltiesību departamenta direktore Indra Aizupe.  
6/7/202353 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Ko gaidām no nākamā Valsts prezidenta un kā tas samērojams ar viņa pilnvarām?

Valsts prezidenta vēlēšanas ir noslēgušās. Lai gan līdz galam neviens nezināja, ar ko tās beigsies, tomēr piepildījās ticamākais scenārijs un amatā ar opozīcijā esošo Zaļo un zemnieku savienību S un „Progresīvo” atbalstu tika ievēlēts „Jaunās Vienotības” virzītais kandidāts Edgars Rinkēvičs. Krustpunktā spriedīsim par Saeimas lēmumu un to, ko īsti sagaidām no jaunā Valsts prezidenta un ko viņa spēkos ir veikt? Krustpunktā diskutē Sabiedrības par atklātību "Delna" pētnieks Olafs Grigus, bijusī Satversmes tiesas priekšsēdētāja, Latvijas Universitātes profesore Sanita Osipova, Latvijas Universitātes profesors Jānis Ikstens un Latvijas Darba devēju konfederācijas viceprezidents Guntars Kokorevičs.  
6/6/202353 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns

  Pagājušajā nedēļā politiskiem procesiem Latvijā tika pievērsta īpaša uzmanība, jo Saeimas deputāti vēlēja valsts prezidentu. Bet politiķim Edvarda Smiltēnam sev lielāku uzmanību sev izdevās pievērst vēl pirms šīm vēlēšanām saistībā ar hokeja svētkiem. Viņš hokejista kreklā priecīgs dalīja autogrāfus reizē ar sportistiem, bija panācis, ka pagājušās nedēļas pirmdiena Latvijā bija brīvdiena, vispār viņš ir otra augstākā amatpersona valstī. Krustpunktā Lielā intervija ar Saeimas priekšsēdētāju Edvardu Smiltēnu.  
6/5/202353 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā analizējam nedēļas aktualitātes: šī ir bijusi pamatīgu kaislību nedēļa

Šī ir bijusi pamatīgu kaislību nedēļa, gan saistībā ar Valsts prezidenta vēlēšanām, gan ar Latvijas komandas panākumiem pasaules hokeja čempionātā, kas radīja ne tikai svētkus, bet arī zināmu haosu. Krustpunktā aktualitātes vērtē domnīcas "Providus" direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka, Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" redaktore Sanita Jemberga, žurnālists Māris Zanders un "Rus TVNET" galvenā redaktore Ērika Staškeviča.  
6/2/202353 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam Latvijas Bankas vadītāju Mārtiņu Kazāku

Runājam par naudu un ekonomiku. Krustpunktā izvaicājam Latvijas Bankas vadītāju Mārtiņu Kazāku. Kopā ar raidījuma vadītāju jautājumus uzdod Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnāliste Aiga Pelane un "Financenet" žurnāliste Laura Ozoliņa.  
6/1/202353 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Jaunievēlētā Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča pirmā intervija Latvijas Radio

Ievēlēts jauns Latvijas Valsts prezidents! Edgara Rinkēviča pirmā intervija - Latvijas Radio 1 speciālizlaidumā Krustpunktā.  
5/31/202334 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Valsts prezidenta vēlēšanas noslēgušās. Uzklausām viedokļus un komentārus

Valsts prezidenta vēlēšanas noslēgušās. Par Latvijas Valsts prezidentu ievēlēts Edgars Rinkēvičs. Notiekošo komentē eksperti, sazināmies ar korespondentiem Saeimā, uzklausām klausītāju domas. Studijā pētījumu centra SKDS pētniece Ieva Strode.  
5/31/202342 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Valsts prezidents ievēlēts. Aizvadīta arī pirmā preses konference

Valsts prezidenta vēlēšanas noslēgušās. Par Latvijas Valsts prezidentu ievēlēts Edgars Rinkēvičs. Pieslēdzamies arī Saeimai, kur notiek jaunievēlētā Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča pirmā preses konference. Notiekošo komentē eksperti, sazināmies ar korespondentiem Saeimā, uzklausām klausītāju domas. Studijā Rīgas Stradiņas universitātes Politikas zinātnes katedras docētāja, politoloģe Lelde Metla-Rozentāle. Saeimā uzklausām Uldi Pīlēnu, Apvienotā saraksta kandidātu.  
5/31/20231 hour, 2 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Par Latvijas Valsts prezidentu ievēlēts Edgars Rinkēvičs

Par 11. Latvijas Valsts prezidentu ievēlēts Edgars Rinkēvičs. Trešajā kārtā Edgars Rinkēvičs ieguva 52 balsis, Uldis Pīlēns – 25. "Latvijas demokrātija ir augstā līmenī. Es darīšu visu, lai mūsu valsts plauktu, būtu droša, lai mūsu sabiedrība būtu saliedētāka. Esmu gatavs sadarbībai gan ar Saeimu, gan valdību," uzrunā pēc rezultātu paziņošanas sacīja jaunievēlētais Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.  
5/31/20235 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Palikuši divi kandidāti: Valsts prezidenta vēlēšanu piektā stunda

Valsts prezidenta vēlēšanu dienā sekojam līdzi norisēm Saeimā. Notiekošo komentē eksperti, sazināmies ar korespondentiem Saeimā, uzklausām klausītāju domas. Studijā laikraksta "Diena" žurnālists Atis Rozentāls. Saeimā uzklausām Elīnu Pinto, kura bija „Progresīvo” kandidāte valsts prezidenta amatam, deputātu Jāni Dombravu (Nacionālā apvienība), Andri Šuvajevu (Progresīvie) un Oļegu Burovu (Latvijas pirmajā vietā).
5/31/202354 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Otrā kārta - neviens nav ievēlēts: Valsts prezidenta vēlēšanu ceturtā stunda

Valsts prezidenta vēlēšanu dienā sekojam līdzi norisēm Saeimā. Notiekošo komentē eksperti, sazināmies ar korespondentiem Saeimā, uzklausām klausītāju domas. Otrajā kārtā Edgars Rinkēvičs ieguvis balsis 42, Uldis Pīlēns – 25, Elīna Pinto – 10. Saeimā uzklausām Edvardu Smiltēnu (Apvienotais saraksts).
5/31/202330 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Pirmais balsojums, neviens nav ievēlēts: Valsts prezidenta vēlēšanu trešā stunda

Valsts prezidenta vēlēšanu dienā sekojam līdzi norisēm Saeimā. Notiekošo komentē eksperti, sazināmies ar korespondentiem Saeimā, uzklausām klausītāju domas. Studijā domnīcas "Providus" pētniece Līga Stafecka. Pirmajā balsojumā Edgars Rinkēvičs ieguvis 42 balsis, Uldis Pīlēns – 25, Elīna Pinto – 10. Pieslēdzamies debatēm Saeimā, kā arī uzklausām Viktoru Valaini (Zaļo un zemnieku savienība), finanšu ministru Arvilu Ašeradenu (Jaunā Vienotība) un sabiedrisko attiecību speciālistu Filipu Rajevski.
5/31/202354 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Intriga par balsojuma rezultātu saglabājas: Valsts prezidenta vēlēšanu otrā stunda

Valsts prezidenta vēlēšanu dienā sekojam līdzi norisēm Saeimā. Notiekošo komentē eksperti, sazināmies ar korespondentiem Saeimā, uzklausām klausītāju domas. Studijā "Latvijas Avīzes" žurnālists Māris Antonēvičs. Pieslēdzamies debatēm Saeimā, kā arī Saeimā uzklausām frakciju pārstāvjus - Aināru Latkovski (Jaunā Vienotība), Antoņinu Ņenaševu (Progresīvie) un politoloģi Ivetu Kažoku.
5/31/202353 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Sākas debates: Valsts prezidenta vēlēšanu pirmā stunda

Valsts prezidenta vēlēšanu dienā sekojam līdzi norisēm Saeimā. Notiekošo komentē eksperti, sazināmies ar korespondentiem Saeimā, uzklausām klausītāju domas. Strādāsim vai nu līdz skaidrībai, ka prezidents tomēr nav ievēlēts, vai līdz pirmajai intervijai ar jauno Rīgas pils saimnieku. Studijā Vidzemes Augstskolas vadošais pētnieks un Padomes loceklis Gatis Krūmiņš. Pieslēdzamies debatēm Saeimā, kā arī Saeimā uzklausām frakciju pārstāvjus - Raivi Dzintaru (Nacionālā apvienība), Armandu Krauzi (Zaļo un zemnieku savienība).
5/31/202353 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars

Prezidenta vēlēšanas jau rīt, bet šobrīd laikam neviens neņemas skaidri pateikt, izdosies tikt pie jauna valsts prezidenta vai tomēr ne. Savu kandidāti ir divām koalīcijas partijām, bet trešā nav solījusi atbalstu nevienam no viņiem. Trešā ir Nacionālā apvienība, kuras līderis Raivis Dzintars ir Krustpunktā studijā.  
5/30/202353 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Latvijas hokeja lielā diena; Ukrainā sācies ilgi gaidītais pretuzbrukums

Daudziem šī nedēļa droši vien paliks atmiņā ar Latvijas hokeja izlases iekļūšanu pusfinālā pasaules čempoinātā, bet šonedēļ daudz apspriesti arī citi notikumi. Līdztekus diskusijām par gaidāmajām Valsts prezidenta velēšanām daudz diskusiju arī par mediju neatkarību un vārda brīvību. Runa ir par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes uzlikto sodu portālam TVNET par dzirdēto sarunā ar vienu no Saeimas deputātiem, kurš izklāstīja savu viedokli saistībā ar valodas pārbaudēm Krievijas pilsoņiem un iespējamo izraidīšanu no valsts. Sen neesam apsprieduši arī to, kas notiek Ukrainā: bet Ukrainas prezidenta biroja pārstāvis šonedēļ paziņoja, ka ilgi gaidītais pretuzbrukums ir sācies. Krustpunktā aktualitātēs vērtē Rīgas Stradiņa universitātes profesore Ilga Kreituse un žurnālisti: Anita Daukšte (TV24 ), Sallija Benfelde (laikraksti "Brīvā Latvija" un "Laiks") un Toms Ostrovskis (TVNET group galvenais redaktors).  
5/26/202353 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā diskutē Valsts prezidenta amata kandidāti

Krustpunktā uz diskusiju esam aicinājuši kandidātus Valsts prezidenta amatam, par kuriem Saeima balsos 31.maijā. Kandidāti – pieteikšanas secībā ir Uldis Pīlēns, ko virza Apvienotais saraksts, Elīna Pinto, kuru virza „Progresīvie” un Edgars Rinkēvičs, kuru izvirzīja „Jaunā Vienotība”. Kandidāti jau daudz ir intervēti, atklājuši redzējumu par prioritātēm amatā, kas visiem sasaucas gan ar drošības situāciju mūsu reģionā, gan problēmām mūsu ekonomikā. Atšķiras akcenti, iespējams, arī vīzija, kā prioritātes realizēt praksē.  
5/25/202353 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Valsts prezidenta vēlēšanas. Diskutē Saeimas frakciju vadītāji

Līdz Valsts prezidenta vēlēšanām palikusi tikai nedēļa. Kandidāti ir trīs, iznākums - nezināms. Par gaidāmajām vēlēšanām Krustpunktā diskutē Saeimā ievēlēto partiju frakciju vadītāji: Ainārs Latkovskis (Jaunā Vienotība), Ainārs Šlesers (Latvijas Pirmajā vietā), Kaspars Brikšens (Progresīvie), Edgars Tavars (Apvienotais saraksts), Raivis Dzintars (Nacionālā apvienība) un Viktors Valainis (Zaļo un zemnieku savienība). Piedalīties diskusijā neilgi pirms raidījuma attiecās Aleksejs Rosļikovs (Stabilitātei), jo šajā laikā nolemts sasaukt Saeimas frakcijas sēdi.  
5/24/202353 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Stambulas konvencija - bieds vai sabiedrotais cīņā pret vardarbību?

Atgriežamies pie daudzas emocijas raisījušās Stambulas konvencijas ratifikācijas. Kāpēc tik ļoti no tā baidāmies? Pēc nesenajiem ļoti traģiskajiem notikumiem Jēkabpilī, pēc kuriem publiski atklājās arī citi vardarbības gadījumi, kam nesekoja pienācīga tiesībsargājošo iestāžu rīcība, atkal atsākās diskusija par to, vai Latvijai jāpievienojas šai konvencijai, kas paredz novērst un apkarot vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē. Cik šī konvencija ir liels bieds, drauds vai palīgs cīņā pret vardarbību, ko piedzīvo sievietes? Krustpunktā diskutē juristi Satversmes tiesas tiesnesis Jānis Neimanis, bijušais Satversmes tiesas tiesnesis un priekšsēdētājs, Saeimas deputāts (ZZS) Gunārs Kūtris, Tieslietu ministrijas parlamentārā sekretāre Lauma Paegļkalna un asociācijas "Ģimene" valdes loceklis Kaspars Herbsts.  
5/23/202353 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Kruspunktā Lielā intervija: tehnoloģiju uzņēmējs Mārtiņš Vaivars

Kruspunktā Lielā intervija - tehnoloģiju uzņēmējs, kurš darbojas ar mašīnmācīšanu saistītā jomā, jauniešu debašu un kritiskās domāšanas kustības "quotudoma.lv." izveidotājs Mārtiņš Vaivars.  
5/22/202353 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Valsts prezidenta vēlēšanas tuvojas, Dziesmu svētku biļetes pērk aktīvi

Par Valsts prezidenta vēlēšanām arvien vairāk runā valdības stabilitātes kontekstā, bet arī prezidenta amata kandidāti paši tiek apspriesti. Tomēr dzīve rit uz priekšu arī citās jomās. Kamēr Rīga dzīvo hokeja gaisotnē, internetā aktīvi tiek pirktas biļetes uz Dziesmu un deju svētku pasākumiem. Aktualitātes vērtē Vidzemes Augstskolas vadošais pētnieks un Padomes loceklis Gatis Krūmiņš, portāla "Delfi" žurnālists Raivis Spalvēns, Latvijas TV raidījuma "Kas notiek Latvijā?" redaktore Madara Fridrihsone un TV24 raidījuma "Nacionalo interešu klubs" vadītajs Romāns Meļņiks.  
5/19/202353 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu

Gaidāmās Valsts prezidenta vēlēšanās tiek saistītas arī ar iespējamām pārmaiņām valdībā. Par to un arī valdības darbu Krustpunktā izvaicājam Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod aģentūras LETA žurnāliste Anastasija Teterenko-Supe un portāla TVNET žurnālists Artūrs Bikovs.  
5/18/202353 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Cilvēka cienīga hospiss aprūpe Latvijā - arvien neatrisināts jautājums

Hospiss aprūpi Labklājības ministrija šogad uzticējusi Samariešu apvienībai, tomēr no nedziedināmi slimo cilvēku tuviniekiem izskan kritika, ka šī aprūpe ir stipri nepietiekama. Tā bieži vien esot tikai sociāla aprūpē pāris stundu garumā, bet visu pārējo laiku smagie slimnieki ir atstāti uz tuvinieku pleciem. Kad beidzot Latvijā būs nodrošināta cilvēka cienīgā pirmsnāves aprūpe? Krustpunktā diskutē Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Elīna Celmiņa, Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka, Latvijas Ārstu biedrības prezidente, ģimenes ārste Ilze Aizsilniece, Hospiss.lv pārstāve Ilze Zosule un Samariešu apvienības vadītājs Andris Bērziņš.  
5/17/202353 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kā Valsts prezidenta vēlēšanas ietekmēs politisko situāciju un valdības darbu

Maija pēdējā dienā par Valsts prezidenta krēslu cīnīties trīs kandidāti – uzņēmējs Uldis Pīlēns no Apvienotā saraksta, partijas "Progresīvie" amatam izvirzītā latviešu diasporas aktīviste Elīna Pinto un premjera partija "Jaunā Vienotība" virzītais ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Tieši tagad politikas vērotāji atzīst, ka šīs vēlēšanas beidzot kļuvušas interesantas. Cik liela ir iespēja, ka nākamo Valsts prezidentu arī šajā dienā ievēlēs, kā tas ietekmēs politisko situāciju kopumā un valdības tālāko darbu? Krustpunktā diskutē Latvijas Universitātes (LU) doktorante, SKDS sociāli politisko pētījumu nodaļas vadītāja, projektu direktore Ieva Strode, politologs, LU profesors Jānis Ikstens, Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docētāja Lelde Metla-Rozentāle un sociālantropoloģe, LU asociētā profesore Aivita Putniņa.  
5/16/202353 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: vēsturniece Ineta Lipša

Būtisku notikumu gadadienās mēdzam domāt par to, kā šie notikumi ir mainījuši mūsu valsti un apziņu. Par  demokrātiju, vēstures un vēstures zinātnes nozīmi nākotnes veidošanā Krustpunktā Lielā intervija ar vēsturnieci Inetu Lipšu.  
5/15/202354 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Cīņā par prezidenta krēslu ir oficiāli sākusies

Policija šajā nedēļa dabūjusi pamatīgi pastrādāt: septiņgadīgās meitenītes meklēšana Rēzeknes novada Rogovkā vēl turpinās, pusaudžu konflikti Imantā ir vismaz pagaidām novērsti, 9. maijs ir aizritējis, daži aizturēti, daži tikuši pie pamatīgiem sodiem. KNAB paziņojis, ka pabeigta izmeklēšana un rosina ģenerālprokuratūrai uzsākt kriminālvajāšanu pret bijušo Rīgas mēru, viņa vietnieku un vēl trīs personām. Savukārt Kurzemes rajona tiesas spriedums izsaucis plašu neapmierinātību dzīvnieku aizstāvju un arī vetārstu vidū. Tomēr pāri šīm kaislībām ir kaislības Jēkaba ielā: pie Saeimas šonedēļ pulcējās mediķi kopā ar pacientiem un protestēja pret esoši situāciju veselības aprūpē, bet pašā Saeimā visai skaļi norisinās intrigas ap prezidenta krēslu. Aktualitātes Krustpunktā vērtē politologs Mārtiņš Daugulis, TV24 žurnālists Ansis Bogustovs, izdevuma "Sestdiena"  galvenā redaktore Lauma Spridzāne un portāla "Delfi" redaktors Kārlis Arājs.  
5/12/202354 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā iztaujājam uzņēmuma "Rīgas satiksme" valdes priekšsēdētāju Džinetu Innusu

Krustpunktā saruna par sabiedrisko transportu galvaspilsētā. Tas ir būtisks ne tikai rīdziniekiem. Iztaujājam uzņēmuma "Rīgas satiksme" valdes priekšsēdētāju Džinetu Innusu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnālists Viktors Demidovs un žurnāla "Dienas Bizness" žurnālists Māris Ķirsons.  
5/11/202353 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Valsts policijas darbs pēdējā laikā: kā nepazaudēt sabiedrības uzticību

Pēdējā laikā īpaša uzmanība pievērsta Valsts policijai un tās spējām reaģēt un novērst likumpārkāpumus. Atsevišķos gadījumos kritizēta tiek arī novēlota sabiedrības informēšana. Ierasti policija ir starp tām valsts institūcijām, kurām sabiedrība dažādās aptaujās uzticas visvairāk. Kā šo uzticību nepazaudēt un kādus secinājumus pēc nesenajiem skaļajiem gadījumiem tiesībsargi ir veikuši, diskutējam Krustpunktā. Raidījuma viesi: Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks, Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētāja biedrs Edvīns Šņore un aģentūras "Mediju tilts" līdzdibinātājs, politologs Filips Rajevskis.  
5/10/202353 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Atveseļošanas fonda naudas apguves iespējas Latvijā

Pandēmijas laikā, kas pamatīgi iedragāja valstu ekonomikas, Eiropas Savienība lēma par instrumentiem, lai atbalstītu dalībvalstis. Viens no veidiem bija Atveseļošanās un noturības mehānisms jeb Atveseļošanās fonds. Ir pagājuši divi gadi, bet Latvijas uzņēmēji sūdzas, ka nauda līdz viņiem nenonāk, un vainota tiek Centrālā finanšu un līgumu aģentūra, kas slēdz līgumus par daļu no projektiem. Kāda īsti ir situācija šīs naudas apgūšanā? Krustpunktā diskutē finanšu ministra padomnieks Ints Dālderis, Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Andris Čuda, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes loceklis Normunds Bergs un Centrālās finanšu un līgumu aģentūras direktore Anita Krūmiņa.  
5/9/202353 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: fizikas skolotājs Ģirts Zāģeris

Katru gadu, tuvojoties 1.septembrim, skolu direktoriem nākas lauzīt galvu, kā aizpildīt vakances, dabaszinātņu priekšmeti ir vieni no tiem, kur skolotāju trūkst vienmēr. Arī augstskolās topošos pedagogus STEM jomās var skaitīt uz roku pirkstiem. Tomēr tā nav, ka Latvijā nebūtu dabaszinātņu entuziastu, kuri gatavībi nodot savas zināšanas tālāk. Par skolotājā darbu un skolēnu interesi apgūt fiziku Krustpunktā Lielā intervija ar vienu no fizikas entuziastiem - Latvijas Universitātes skaitliskās modelēšanas institūta pētnieku, Jauno Fiziķu skolas vadītāju, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas fizikas skolotāju Ģirtu Zāģeri.    
5/8/202352 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā nedēļas notikumu apskats svētku nedēļā

Krustpunktā nedēļas notikumu apskats svētku nedēļā. Aktualitātes vērtē politologs Juris Rozenvalds, Latvijas Televīzijas producente Rudīte Spakovska, žurnālists Raimonds Rudzāts.
5/5/202354 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Valsts svētkos Krustpunktā saruna ar jauniešiem par valsti, piederību un patriotismu

33 gadi pagājuši kopš tās vēsturiskās dienas, kad  ārkārtējas spriedzes apstākļos visa Latvija bija pieplakusi pie radio aparātiem, jo toreiz tikai radio spēja nodrošināt tiešraidi. Ar aizrautu elpu visi gaidīja balsošanas rezultātus par neatkarīgas Latvijas Republikas atjaunošanu.  Man tolaik bija 19 gadi, nu ko gan es tur varēju iztēloties, kāda būs šī neatkarīgā Latvija. Biju jaunietis, tāds pats kā mani šīs dienas raidījuma viesi. Viņi nepazīst citu Latviju, vien to, kas mums tagad ir, un nevar atcerēties tādas sajūtas, kādas bija pirms 33 gadiem, jo tad viņi nebija dzimuši. Ko jaunieši domā par mūsu kopējo valsti, kā viņa sajūt Latviju, kādu redz tās nākotni?  Valsts svētkos Krustpunktā saruna ar jauniešiem par valsti, piederību un patriotismu. Sarunājas Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas skolēns, LR5 darbinieks, Skolēnu Saeimas "deputāts" Toms Putniņš, sabiedriski politisks aktīvists Morics Menģelsons, Jauniešu Saeimas Eiropas lietu komisijas līdzpriekšsēdētājs Gustavs Kilbloks un Talsu 2. vidusskolas skolniece, Jauniešu Saeimas deputāte Kate Sūniņa.  
5/4/202353 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: satiksme Rīgā jeb kādas pārmaiņas sagaida galvaspilsētu

Satiksme Rīgā. Kas notiek ar daudziem remontdarbiem, ar kuriem ikviens sastopas, kādas izmaiņas tie nesīs? Uzmanību pievēršam ne tikai  pašreizējiem izaicinājumiem un ceļu stāvoklim, bet arī nākotnes vīzijai - ar ko turpmāk būs jārēķinās gan autobraucējiem, gan ikvienam satiksmes dalībniekam. Kas notiks ar maģistrālajām ielām, Centrālās stacijas apkārti un citām vietām, Krustpunktā diskutē biedrības "Pilsēta cilvēkiem" valdes loceklis Armands Būmanis, Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Vilnis Ķirsis un žurnālists Pauls Timrots.  
5/3/202352 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Vai skolas ir gatavas pārejai uz izglītību tikai latviešu valodā

Šā gada rudenī skolas sāk pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā, lai 2025.gadā tikai latviski mācītos visi skolēni visās vispārizglītojošajās skolās valstī. Vai skolas ir šīm pārmaiņām, kā arī, vai nākotnē izzudīs fenomens divplūsmu (latviešu - krievu) skolas un kā tas ietekmēs integrācijas procesus – vai joprojām būs nodalīšanās pēc tautības vai skolai jākļūst vienkārši par skolu, kur mācās visi neatkarīgi no nacionālās piederības? Krustpunktā diskutē Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības departamenta vecākā eksperte Olita Arkle, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Izglītības pārvaldes Vispārējās izglītības skolu nodaļas vadītāja Anita Pēterkopa, Rīgas Valsts Klasiskās ģimnāzija direktors Romans Alijevs, Saeimas izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāts Normunds Dzintars un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldes Izglītības satura nodaļas vadītāja Ināra Sprindžuka.   Par gaidāmo pāreju uz mācībām latviešu valodā interesējamies arī raidījumā Labrīt.
5/2/202353 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Atbildība par traģisko slepkavību Jēkabpilī; skolotāju streika atskaņas

Nedēļas laikā kļuva zināmi daudzi jauni fakti un reakcijas par šaušalīgo slepkavību Jēkabpilī. Iekšējās drošības birojs arī sācis iekšējo izmeklēšanu par policijas iespējamo bezdarbību. Noslēdzies arī trīs dienu ilgais skolotāju streiks, bet līdz Valsts prezidenta vēlēšanām atlicis tikai mēnesis. Aktualitātes Krustpunktā vērtē politoloģe Lelde Metla-Rozentāle un žurnālisti Anita Daukšte (TV24) un Māris Antonēvičs (Latvijas Avīze).    
4/28/202353 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam klimata un enerģētikas ministru Raimondu Čudaru

Klimata un enerģētikas ministrija ir jauna iestāde, tā izveidota Krišjāņa Kariņa otrajā valdībā un tā pārņēma enerģētikas politikas funkcijas no ekonomikas ministrijas un klimata politiku no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas. Jaunā ministrija darbojas aptuveni četrus mēnešus. Krustpunktā izvaicājam klimata un enerģētikas ministru Raimondu Čudaru. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod žurnāla "Dienas Bizness" žurnālists Jānis Goldbergs un laikraksta "Latvijas Avīze" žurnāliste Kristīne Stepiņa.  
4/27/202353 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kā pasargāt sabiedrību no cilvēkiem, kas apzināti ignorē sodus

Krustpunktā diskusija, kā pasargāt sabiedrību no cilvēkiem, kas apzināti ignorē un pārkāj atkārtoti tiesībsargājošo institūciju uzliktos sodus. Analizē iekšlietu ministrs Māris Kučinskis, krimināltiesību eksperts Saulvedis Vārpiņš, centra "Marta" biedrības vadītāja Iluta Lāce un Saeimas juridiskā komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas deputāte Agnese Krasta. Ik pa brīdim Radio diskusijās jautājam, cik lielā mērā spējam pasargāt tos, kas piedzīvo ģimenē, darba vietā, publiskā telpā vārdisku, emocionālu vai fizisku vardarbību vai vajāšanu. Pagājušajā nedēļā notikusī traģēdija Jēkabpilī daudziem sagrāva pat tās ilūziju druskas, kas varbūt arī bija.  Vardarbība ģimenē, tiesas spriedums, kriminālprocesi, pastāvīgi draudi, faktiski jau vairāki slepkavības mēģinājumi, vēršanās policijā un vienalga tagad ir notikusi traģēdija un solītie draudi īstenoti. Tātad esam mēs izrādījušies nespējīgi pasargāt tur, kur obligāti bija jāspēj nosargāt. Mēs, domājot par mums kā visu Latvijas sabiedrību kopumā. Slepkavība, kas notika Jēkabpilī, nedrīkstēja notikt, un tai ir jākļūst par tādu nepiedodami dārgu mācību, lai to līdzšinējo pieeju mainītu.  Krustpunktā meklējam atbildes uz jautājumiem, kāpēc notika tā, kā notika, un kas tiks darīts, lai šādas traģēdijas vairs neatkārtotos. Par to, vai un kā dažādas kampaņas palīdz atpazīt un mazināt vardarbību ģimenē, saruna Ģimenes studijā.  
4/26/202352 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Krustpunkta diskusija: vai un kādas izmaiņas gaida Latvijas pensiju sistēmu

Premjera izteikumi par iespējamu pensionēšanas vecuma celšanu ir raisījuši satraukumu. Tajā pašā laikā demogrāfijas pētnieki jau sen brīdina par iespējamajiem izaicinājumiem nākotnē. Vai tiešām pensijas sistēmu Latvijā gaida vēl viena reforma? Krustpunkta diskutē Saeimā ievēlēto partiju pārstāvji Jānis Reirs (Jaunā Vienotība), Arturs Butāns (Nacionālā apvienība), Viktors Valainis (Zaļo un zemnieku savienība) un Andris Šuvajevs (Progresīvie), kā arī Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētāja Aija Barča un Latvijas Universitātes profesors Gundars Bērziņš.  
4/25/202354 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: pētniece Elīna Vrobļevska

Viņa ir sekojusi līdzi un analizējusi, ko saka Vladimirs Putins jau kopš viņa ievēlēšanas Krievijas prezidenta amatā. Krustpunktā runājam par to, kas notiek kara apsēstības pārņemtajā Krievijā, arī kā tas atbalsojas citviet. Lielā intervija ar Rīgas Stradiņa universitātes Politikas zinātnes katedras docētāju, studiju programmas Starptautiskās attiecības un diplomātija vadītāju Elīnu Vrobļevsku.  
4/24/202353 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Levits kandidēs otrreiz. Traģiskā slepkavība Jēkabpilī

Egils Levits paziņojis, ka kandidēs otrreiz uz Valsts prezidenta amatu. Traģiskā slepkavība Jēkabpilī - vīrietis nogalinājis bijušo dzīvesbiedri. Ogres vietvaras vēršanās pret savu muzeju. Uzmanības vērts ir arī lielais ziedojums Bērnu slimnīcas fondam. Aktualitātes vērtē politoloģe Iveta Kažoka, portāla "Delfi" galvenais redaktors Filips Lastovskis, Latvijas TV raidījuma "Kas notiek Latvijā" vadītājs Jānis Domburs un TV3 žurnālists Ivo Butkevičs.  
4/21/202354 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izjautājam aizsardzības ministri Ināru Mūrnieci

Saruna par armiju, par gatavību aizstāvēt valsti, par aizsardzības resoram piešķirtajiem līdzekļiem un arī par valsts aizardzības dienestu. Krustpunktā izjautājam aizsardzības ministri Ināru Mūrnieci. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod aģentūras LETA žurnālists Kristaps Ūgainis portāla "Delfi" redaktors Kārlis Arājs.  
4/20/202352 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā diskusija: Vai iedzīvotājiem jāsamierinās ar nakts trokšņiem pilsētvidē?

Sākoties vasarai, īpaši aktuāls kļūst jautājums par trokšņošanu naktīs. Ja ar skaļiem kaimiņiem vēl var cīnīties, tad ar būvniekiem, kas strādā arī naktīs, vai nakts klubu īpašniekiem sarunat nav iespējams gandrīz neko. Ko darīt, lai glābtu pilsētnieku naktsmieru, Krustpunktā diskutē "Naktsmieru Rīgai" koordinatore, aktīviste Maija Krastiņa,Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs Andrejs Judins, Rīgas Apkaimju alianses valdes loceklis Māris Jansons, Veselības inspekcijas Vides veselības nodaļas vadītājs Normunds Kadiķis, Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola, Tieslietu ministrijasparlamentārā sekretāre Lauma Paegļkalna un Rīgas pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Edgars Rudzītis.  
4/19/202352 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā diskusija: Mākslīgais intelekts - drauds vai sabiedrotais?

Vai mākslīgais intelekts varētu būt jauns varas instruments, vai tas patiešām rada drošības un cita veida draudus, Krustpunktā diskutē mākslīgā intelekta attīstītājs un "startup" uzņēmējs Zigmārs Bērziņš, Rīgas Tehniskās universitātes Mākslīgā intelekta un sistēmu inženierijas katedras docents, mākslīgā intelekta pētnieks Ēvalds Urtāns, uzņēmuma "Tilde" valdes priekšsēdētājs Andrejs Vasiļjevs un NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadītājs Jānis Sārts. Starptautiskā diskusijā aicina izstrādāt normas mākslīgā intelekta radīto tehnoloģiju risku mazināšanai. Astoņu Eiropas valstu premjerministri mudina sociālo tīklu platformas rīkoties, lai mākslīgā intelekta radītie viltojuma teksti tiktu skaidri marķēti un aicinājuši izmantot globālu pieeju lielo tehnoloģiju kompāniju regulējumam. Itālija nobloķē sarunu botu "chat gpt", pastāvot bažām par datu privātumu visā pasaulē. Mākslīgā intelekta tehnoloģijas varētu apdraudēt ap 300 miljoniem darba vietu. Šie ir daži no pēdējā laika ziņu virsrakstiem, kas liek aizdomāties un jautāt, cik tuvu vai tālu esam no tāda veida mākslīgā intelekta, kāds skatīts savulaik fantastikas filmās. Ja arī fantastikas scenārijus noliekam malā, vai var apgalvot, ka mākslīgais intelekts šobrīd nerada drošības riskus?
4/18/202354 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: ģimenes ārsts Ainis Dzalbs

Saruna par medicīnu un primāro veselības aprūpi Krustpunktā Lielajā intervijā ar Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidentu, ģimenes ārstu Aini Dzalbu. Viņam ir doktorāts Staļģenē, arī gana daudz papildus darbu. Viņš ir Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidents, vada arī šīs asociācijas Jauno ģimenes ārstu nodaļu, darbojas arī Rīgas Stradiņa universitātes Ģimenes medicīnas katedrā kā docētājs un ir biežs viesis arī radio un televīzijā.   
4/17/202354 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Aktualitātes kopā ar žurnālistiem analizē arī politologs

Uzņēmējs Uldis Pīlēns paziņojis par gatavību kandidēt Valsts prezidenta vēlēšanās maija beigās. Pašreizējais prezidents Egils Levits vēl nav pateicis, kā viņš grasās rīkoties. Priekšvēlēšanu process ir sācies. Uzmanības vērts ir premjera Krišjāņa Kariņa vēstījums par nākotnes pensijām - vai nu būs jāatver darba tirgus iebraucējiem, vai jāpalielina pensionēšanās vecums, citādi pietrūks naudas, ko izmaksāt pensijās. Francijā, kā redzams, līdzīga apņemšanās ir raisījusi milzīgus protestus. Pie mums protesti notiek reti. Tomēr mediķi un skolotāji grasās protestēt jau nākamajā nedēļā. Daudzi gan saka, ka nesaprot, par ko tieši būs gaidāmie protesti.  Nedēļas notikumus pārrunājam Krustpunktā kopā ar žurnālistiem. Aktualitātes analizē Latvijas TV raidījumā "De facto" žurnālists Ivo Leitāns, portāla "Delfi" žurnāliste Alīna Lastovska, laikraksta "Diena" žurnālists Atis Rozentāls un politologs Jānis Ikstens.  
4/14/202353 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam valsts kontrolieri Rolandu Irkli

Valsts kontroles darbs. Krustpunktā izvaicājam valsts kontrolieri Rolandu Irkli. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod žurnāla "Dienas Bizness" žurnālists Māris Ķirsons un laikraksta "Latvijas Avīze" žurnāliste Māra Lībeka.  
4/13/202353 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā diskusija: Vai brīvdienās vajadzētu slēgt lielveikalus?

Lielveikalu darbs ir jāierobežo - svētdienās jāslēdz un jāļauj strādāt vien mazajiem veikaliem, kas dotu tiem iespējas papildus nopelnīt un varbūt tad daudzi aizvērtie veikaliņi, piemēram, Rīgas centrā pamazām atdzimtu. Marta sākumā par šo raisījās arī debates valdības namā, uzklausot Zemkopības ministrijas ziņojumu par situāciju piensaimniecības nozarē. Daļa ministru pauda skepsi, daļa atbalstīja zemkopības ministru. Didzis Šmits solīja veikt rūpīgāku analīzi un tad vēlreiz nākt uz valdības sēdi jau ar konkrētākiem argumentiem. Cik jēdzīga būtu šī ideja un vai brīvdienās vajadzētu slēgt lielveikalus arī Latvijā, Krustpunktā diskutē zemkopības ministrs Didzis Šmits (Apvienotais saraksts), Ekonomikas ministrijas Iekšējā tirgus departamenta Konkurences, tirdzniecības un patērētāju tiesību nodaļas vadītājs Didzis Brūklītis, Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis un TC "Spice" valdes locekle Iveta Priedīte. Pa tālruni uzklausām Latvijas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētāju Henriku Danusēviču.  
4/12/202353 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Narkologi ceļ trauksmi par jaunu narkotiku paveidu izplatīšanos Latvijā

Narkotisko vielu lietošana jauniešu vidū vēršas plašumā. Narkologi ceļ trauksmi par jaunu narkotiku paveidu izplatīšanos Latvijā, kas ir ļoti bīstams un to lietošana rada milzu riskus. Kā spējam reaģēt uz to, kas notiek narkotiku melnajā tirgū, Krustpunktā analizē Valsts policijas Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieks, 2.nodaļas priekšnieks Sandis Radziņš, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja dr Astrīda Stirna, Veselības ministrija Sabiedrības veselības departamenta direktore Jana Feldmane un Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētāja Līga Kozlovska. Dažādas atkarību veicinošas vielas jauniešiem Latvijā ir viegli pieejamas. Pēdējo gadu oficiālā policijas statistika vēsta, ka gada laikā vismaz 2000 jauniešus aiztur alkohola reibumā, narkotiku reibonī ap 300 jauniešu. Tie ir vien statistikas dati, kurus var krietni reizināt. Alkohols atkarību bieži vien iesāk, bet jaunā paaudze ātri to nomaina ar citām psihoaktīvām vielām. Nav tāda diena, kad neatliekamās palīdzības dienests nesaņemtu izsaukumu par kādu gados jaunu cilvēku, kura dzīvība ir jāglābj pārdozēšanas dēļ. Un ir reizes, kad tas ir pat vairākiem nāves gadījumiem diennaktī. Kā to apturēt vai vismaz ierobežot?
4/11/202353 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: centra "Skalbes" direktors Raivo Vilcāns

Emocionālā un fiziskā vardarbība Latvijā. Kā palīdzēt cietušajiem un kāpēc tik grūti ir to aptūrēt? Krustpunktā Lielā intervija ar krīžu un konsultāciju centra "Skalbes" direktoru Raivo Vilcānu.
4/10/202353 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam labklājības ministri Eviku Siliņu

Pievēršamies sociālajai jomai. Krustpunktā izvaicājam labklājības ministri Eviku Siliņu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod portāla "TVNET" žurnālists Artūrs Bikovs un Latvijas Radio Latgales studijas vadītāja Renāte Lazdiņa.    
4/6/202352 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: "Melnās kampaņas" - vai tādās ir viegli sagraut kāda reputāciju?

Nesen sabiedrība par atklātību "Delna" izveidoja aptauju uzņēmējiem, vai viņi ir saskārušies ar apzinātu reputācijas graušanu un apmelošanu gadījumos, kad tam nav bijis pamata. Pasūtīta un dažādu iemeslu dēļ īstenota nomelnošana jau arī nav nekāds jaunums, bet ar interneta attīstību pasaulē tā ir kļuvusi krietni sarežģītāka problēma. Izskatās, ka tā ir arī Latvijā, vien mēs to varbūt īsti neesam aptvēruši un arī neesam daudz par to runājuši. Kā atšķirt, vai runa ir par pamatotiem vai nepamatotiem pārmetumiem, un ko darīt, ja mēs sastopamies ar tādu apzinātu klaju apmelošanu un reputācijas graušanu? Krustpunktā diskutē sabiedrības par atklātību "Delna" direktore Inese Tauriņa, digitālās komunikācijas konsultante Ieva Knāķe, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes locekle Katrīna Zariņa un "Cobalt" patentpilnvarniece preču zīmju jomā, zvērināta advokāte Līga Fjodorova.  
4/5/202352 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Valsts aizsardzības dienesta likuma virzība

  Jau šonedēļ Saeima galīgajā lasījumā plāno pieņemt Valsts aizsardzības dienesta likumu. Tas paredz iespēju pildīt gan militāro, gan civilo dienestu, bet pēdējam iespējas šķiet būs daudz šaurākas, nekā tika diskutēts sākumā. Mainījies nav tas, ka dienests ir obligāts vīriešiem, bet brīvprātīgs sievietēm. un sākotnējie plāni paredzēja pašreiz armijā un Zemessardzē dienošo skaitu dubultot, bet rezervē nodrošināt vēl 20 tūkstošus karavīru. Jautājums, vai šos plānus var īstenot ar iecerēto likuma redakciju, kā arī kādas būs kompensācijas un bonusi tiem, kuri dienēs un būs izgājuši dienestu, Krustpunktā diskutē Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons, Saeimas deputāti Atis Švinka (Progresīvie) un Uģis Rotbergs (Jaunā Vienotība), un tiesībsarga vietniece Ineta Piļāne.  
4/4/202353 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētāja Inna Šteinbuka

Ar pašreizējiem nodokļu ieņēmumiem visas vajadzības nosegt nevaram, tādēļ valdība gatava pārvērtēt visus nodokļus. Tā nesen sacīja finanšu ministrs. Pēdējie gadi finanšu jomā ir bijuši sarežģīti, jo pasauli piemeklēja sen neredzētas krīzes. Pandēmija, tagad karš Ukrainā un katra no tām citādi ietekmējusi ekonomiku. Kā izrauties no finanšu problēmām, runājam arī Krustpunktā Lielajā intervija ar Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētāju Innu Šteinbuku.  
4/3/202352 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Saeimas deputāti šonedēļ noraidījuši vairākas iniciatīvas

Krustpunktā runājam par Saeimas darbu: Vispārējās izglītības likuma grozījumi sacēla pamatīgu ažiotāžu saistībā ar iestājeksāmeniem vidusskolās, bet politiķi, kuri gribēja tos saglabāt, praksē nobalsoja, ka jau šogad tādi nevarēs notikt. Sabiedrisko mediju apvienošanai šonedēļ arī bija jābūt Saeimas darba kārtībā, bet pēc Latvijas Radio darbinieku protesta virziens strauji tika mainīts. Pašvaldības tikmēr dzīvo savu dzīvi – šonedēļ atklājās, kā Ogres vadība pēc visam nesaskaņām izturas pret Ogres muzeja darbiniekiem, bet Jūrmalas dome Bulduru bibliotēkas ēku nolēma pārdot, lai gan vasarā, kad no tās meta laukā filiāli, solījās, ka ar vēlmi pārdot šo īpašumu nav nekāda sakara. Aktualitātes Krustpunktā analizē laikraksta "Latvijas Avīze" žurnālists Māris Antonēvičs, TV24 raidījuma "Nacionalo interešu klubs" vadītajs Romāns Meļņiks, Latvijas TV žurnālists Raimonds Rudzāts un portāla "Delfi" žurnālists Raivis Spalvēns.  
3/31/202353 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi

Krustpunktā izvaicājam Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi. Par Valsts ieņēmu dienestu pēdējā laikā daudz tiek runāts. Aizdomu ēnas apspriestas arī šajā studijā. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod žurnāla "Dienas Bizness" žurnālists Jānis Goldbergs un portāla "Rustvnet" žurnālists Artjoms Ļipins.  
3/30/202353 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā diskusija: Vai krievu valoda ir izskaužama no mediju telpas Latvijā?

Pēdējā laikā aktualizējies jautājums par krievu valodas lietošanu plašsaziņas līdzekļos, īpaši sabiedriskajos medijos. Vai Latvijas medijos ir vieta oriģinālsaturam krievu valodā? Krustpunktā diskutē Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) vadītājs Ivars Āboliņš, Mediju attistibas un petniecibas centra valdes loceklis, Latvijas Raidorganizaciju asociacijas izpilddirektors Ingemārs Vekteris, Latvijas Radio 4 galvenā redaktore Anna Stroja un Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta direktors Rihards Bambals. Likumprojektā par Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu, kas tika steidzamības kārtā virzīts caur Saeimai, starp vairākiem strīdīgiem priekšlikumiem parādījās arī kultūras ministra Naura Puntuļa priekšlikums jaunajā medijā tuvākā nākotnē pārtraukt finansēt saturu krievu valodā. Tas nozīmētu arī, ka pēc pāris gadiem būtu jābeidz darboties Latvijas Radio 4 kanālam, kāds tas ir tagad, protams, arī televīzijā ziņas un raidījumi krievu valodā vairs nebūtu pieļaujami. Argumentācija saprotama, karš Ukrainā, neveiksmīga integrācija. Tajā pašā laikā interesants ir fakts, ka, pieņemsim, paši ukraiņi rīkojušies pretēji un, karam sākoties, izveidoja jaunu televīzijas kanālu krievu valodā "Freedom", kuru varam redzēt arī Latvijā. Kaimiņi igauņi arī ir izvēlējušies piešķirt vairāk naudas saturam krievu valodā, lai nodrošinātu cittautiešus ar drošu informāciju. Kurš ceļš ir pareizāks, tas ir jautājums, uz kuru nu daudziem nemaz tik viegli nav atbildēt. Krustpunktā pārrunājam iespējamos ieguvumus un riskus.
3/29/202352 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā diskusija: Kas būtu jāmaina Valsts ieņēmumu dienesta darbā?

Valsts ieņēmuma dienesta (VID) darbu laiku pa laikam apēno kāds skandāls, kas nevairo uzticību iestādei. Vienlaikus daudzi sūdzas, ka VID nestrādā iedzīvotāju interesēs, bet birokrātiski apgrūtina nodokļu maksātāju dzīvi.  Kas būtu jāmaina VID darbā, lai to uzlabotu? Krustpunktā diskutē Saeimas bužeta un finanšu (nodokļu) komisijas deputāte Aiva Vīksna, SAF tehnika valdes priekšsēdētājs, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes loceklis Normunds Bergs, Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas valdes priekšsēdētāja vietniece Lilita Beķere un Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns, profesors Gundars Bērziņš.  
3/28/202354 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: Latvijas Bankas ekonomists Uldis Rutkaste

Divas bankas Amerikā, otra lielākā banka Šveicē - to maksātnespēja pēdējās nedēļās ir raisījusi satraukumu finanšu tirgos. Par noskaņojumu finanšu pasaulē Krustpunktā Lielā intervija ar Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītāju Uldi Rutkasti.  
3/27/202353 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: valdības pirmās 100 dienas, inflācija jāsaista ar uzņēmēju negausību

Aprit simt dienas, kopš darbu uzsāka šī valdība premjera Krišjāņa Kariņa vadībā. Kā sokas jaunajiem ministriem un kabinetam kopumā. Pēc valsts budžeta pieņemšanas pašvaldības šajās dienās steidz apstiprināt savas ieņēmumu un izdevumu tāmes, tikmēr Latvijas Bankas prezidents saka, ka inflācija, kuru arvien vērojam, vairs nav Krievijas uzsāktā kara Ukrainā sekas. Tagad tā esot uzņēmēju negausība. Krustpunktā analizējam nedēļas aktualitātes kopā ar žurnālistiem. Aktualitātes komentē LR5 programmas direktors Kārlis Kazāks, Latvijas TV žurnālists Jānis Domburs un TV24 žurnāliste Anita Daukšte.  
3/24/202352 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam veselības ministri Līgu Meņģelsoni

Veselības aprūpei atvēlētais budžets neapmierina ne mediķus, ne pacientus, jo finansējuma nepietiek daudzām svarīgām lietām, turklāt, ņemot vērā inflāciju, medicīnā var atļauties pat mazāk nekā iepriekš – vismaz tā ir norādījuši nozares pārstāvji. Politiķi sola īstenot dažādas reformas, lai situāciju nākotnē varētu mainīt. Vai ir cerības uz papildus naudu, kādas varētu būt nākamās reformas pašā nozarē? Krustpunktā izvaicājam veselības ministri Līgu Meņģelsoni. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod Latvijas TV žurnāliste Zanda Ozola-Balode un ReTv žurnāliste Elīna Lapiņa.  
3/23/202353 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Filantropija Latvijā - ja uzņēmējus atbalstītu, ziedojumu apjoms divkāršotos

Daudzi uzņēmumi labprāt ziedotu un piedalītos dažādu problēmu risināšanā, taču viņi nezina, kā to pareizi darīt. Ja viņus atbalstītu, ziedojumu apjoms varētu divkāršoties. Krustpunktā runājam par filantropiju Latvijā. Diskutē Latvijas darba devēju konfederācijas padomes loceklis Uldis Biķis, Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja Dace Helmane, Saeimas budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētāja biedrs Artūrs Butāns un Sabiedrības integrācijas fonda Pilsoniskās sabiedrības atbalsta departamenta direktors Reinis Lasmanis. Ja ielūkojamies Latvijas vēsturē, jāatzīst, ka daudzas lietas, kuras šodien novērtējam, mums ir pieejamas pateicoties augstsirdīgiem un devīgiem cilvēkiem. Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Universitāte, vispār augstākā izglītība Latvijā veidojās, pateicoties lielā mērā ziedojumiem un filantropijai. Turīgi cilvēki palīdzēja latviešu jauniešiem iegūt izglītību un šādā veidā arī būvēt latvisko un Latviju. Rīgas Latviešu biedrības nams, jaunlatviešu kustība, dziesmu svētki, Augusts Dombrovskis, Ziemeļblāzma, parki Rīgas centra - tā varētu skaitīt ilgi.  Protams, padomju laiks visu mainīja, bet, atgūstot neatkarību, Latvijā atkal parādījās pirmie mecenāti. Var minēt Borisa un Ināras Teterevu fondu, Vītolu fondu, ziedotāji, kaut vai iesaistoties ziedot.lv, esam gandrīz mēs visi. Ir tapis pētījums, kas liecina Latvijā interese par filantropiju kļūst arvien lielāka un potenciāls ir. Tikai ir šķēršļi, kas to bremzē. Ja tos noņemtu, mēs būtu gatavi ieguldīt divtik.
3/22/202352 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā diskusija: Kas un kā uzlabojams mediķu komunikācijā ar pacientiem?

Raidījuma uzmanības centrā pacientu tiesības, kā tās tiek ievērotas ārstniecības iestādēs. Tāpat arī, kas uzlabojams mediķu komunikācijā ar pacientiem. Covid pandēmijas laikā slimnīcas un aprūpes iestādes noteica karantīnu un vairums, domājams, pret to izturējās ar izpratni. Bet ja tuvinieku atbalstu liedz tagad, daudziem par to ir neizpratne. Tas nav vienīgais, par ko cilvēki sūdzas. Veselības inspekcijas apkopotā informācija liecina, ka daudzas pacientu sūdzības saistās ar komunikāciju, ka nav izskaidrots kaut kas saistībā ar saslimšanu un ārstēšanu. Kas un kā uzlabojams mediķu komunikācijā ar pacientiem? Krustpunktā diskutē Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Komunikācijas studiju katedras docente Agita Lūse, Veselības inspekcijas vadītāja Anita Slokenberga, Latvijas Ārstu biedrības valdes loceklis Viesturs Boka, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore Solvita Olsena un RSU Juridiskās fakultātes prodekāne Karīna Palkova.  
3/21/202353 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: Jauno ārstu asociācijas biedrs Kārlis Rācenis

Šī gada budžets ir raisījis vilšanos arī mediķiem, bet arī par veselības aprūpi teica, ka vispirms tajā jāveic reformas, pēc tam jāprasa papildu finansējums. Kā situāciju redz jaunie ārsti? Krustpunktā Lielā intervija ar Jauno ārstu asociācijas biedru Kārli Rāceni.  
3/20/202353 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Pedagogi grasās streikot, nerimst diskusijas par budžetu

Pedagogi paziņojuši par trīs dienu streiku, bet premjers norāda, ka streikošanas dēļ vairāk naudas neradīsies. Pedagogiem grasās pievienoties arī mediķi. Šonedēļ daudz runāts par budžetu, bet bijuši arī citi notikumi. Piemēram, ziņa par to, ka Krievijas eksprezidents Dmitrijs Medvedevs ir apsolījis algotņu grupējumam "Vagner" 15 miljonus ASV dolāru par Itālijas aizsardzības ministra Gvido Krozeto slepkavību, kā arī citi notikumi.  Aktualitātes vērtē žurnāla "IR" žurnālists Pauls Raudseps, aģentūras LETA žurnāliste Anastasija Tetarenko-Supe un TV24 žurnālists Kārlis Streips.   
3/17/202353 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā izvaicājam izglītības un zinātnes ministri Andu Čakšu

Izglītības darbinieki paziņojuši par trīs dienu streiku, jo uzskata, ka valdība nav ievērojusi vienošanos par pedagogu darba algas celšanas grafiku. Pedagogu algu jautājums, arī zinātnes finansēšana ir daļa no jautājumiem, par ko runāsim raidījumā, jo Krustpunktā izvaicājam izglītības un zinātnes ministri Andu Čakšu. Jautājumus kopā ar raidījuma vadītāju uzdod Aisma Orupe no laikraksta "Diena" un Ilze Kuzmina no "Latvijas Avīzes".  
3/16/202352 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Dzīvokļu ēku sliktais stāvoklis - kā vienoties par remontu, kur rast naudu

Arvien biežāk medijos parādās ziņas, kas rada trauksmi par drošību daudzdzīvokļu namos. Pagājušā gadā iebruka bēniņu pārsegums namā Bolderājā, nācās evakuēt iedzīvotājus. Šogad satrauca ziņas par plaisām namā Valdemāra ielā, ir arī bažas par brūkošiem balkoniem, par ko raksta kolēģi. Nesen dzirdējām, kā Rīgas dome aicina pamest iedzīvotājus kādu māju Ventspils ielā, jo tas ir kļuvis pārāk bīstams dzīvošanai. Visas šīs ziņas liek aizdomāties par to, kas notiek ar mūsu dzīvojamo fondu? Daudzas mājas ir vecas, un dzīvokļi, kā zināms, pieder dažādiem īpašniekiem, bet namu uzturēšanā investēts netiek. Neviens, protams, negribētu piedzīvot traģēdiju, ja kāds nams sabrūk un iet bojā cilvēki. Bet ko tad darīt, ja īpašnieki par savu un apkārtējo drošību nerūpējas, jo nav nedz naudas, nedz arī saprašanas, nedz spējas vienoties kaut ko lietas labā darīt.  Varbūt tur vairs neko nevar saglābt, mēs tikai nezinām par to. Cik daudz pārējiem ir jānoskatās no malas, sak', tā nav mūsu problēma, vai arī kaut kas lietas labā tomēr ir beidzot jādara? Krustpunktā diskutē Ekonomikas ministrijas Mājokļu departamenta direktors Mārtiņš Auders, "Civinity" grupas Dzīvojamo ēku pārvaldīšanas nodaļas vadītājs Gatis Roze, "Selectum home" apsaimniekošanas uzņēmuma valdes loceklis  Valters Balakleitis un "Jurisconsultus" attīstības vadītāja Zanda Zariņa.  
3/15/202353 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Kādas reformas veselības aprūpē sagaida Saeima un valdība?

Veselības aprūpe ir viena no nozarēm, kurā šā gada budžetā cerēja uz vairāk naudas, tomēr tāpat kā izglītībā, arī veselības nozarē valdības vadītājs vispirms prasa reformas. Pēdējos gados jau nozarē ir notikušas izmaiņas gan attiecībā uz slimnīcu  tīklu, gan aizsākta mediķu atalgojuma modeļa maiņa. Kādas īsti reformas veselības aprūpē tiek gaidītas? Krustpunktā diskutē Veselības ministrijas parlamentārā sekretāre Ilze Ortveina (Apvienotais saraksts), Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidents, ģimenes ārsts Ainis Dzalbs, Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas eksperte Alina Dūdele, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas pārstāve Ingrīda Circene (Vienotība) un Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētāja Līga Kozlovska (ZZS).    
3/14/202353 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā Lielā intervija: apgāda "Kodoka" izveidotājs Jāzeps Baško

Var teikt, ka runāsim raidījumā par latviešiem un krieviem, par sievietēm, feminismu, par gejiem un viņu tiesībām jeb cīņu par tiesībām. Izklausās intriģējoši! Bet runāsim par liberālismu un konservatīvajām vērtībām. Tas tāpēc, ka raidījuma viesis konservatīvisma popularizētājs. Salīdzinoši nesen viņš ir atgriezies Latvijā pēc vairāk nekā desmit gadu dzīves Rietumos, lielākoties Londonā. Atgriezies ar misijas apziņu veicināt konservatīvās domas attīstību un iepazīstināt latviešu sabiedrību ar pasaules konservatīvās domas izcilāko prātu sacerējumiem. Šim nolūkam viņš ir izveidojis grāmatu apgādu "Kodoka" (KOnservatīvās DOmas KArtotēka). Krustpunktā Lielā intervija ar Jāzepu Baško.  
3/13/202353 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Krustpunktā: Budžeta nakts debates, Aizsardzības ministrijas dārgais pārtikas iepirkums

Budžeta pieņemšanas nakts debates, skandāls ap Aizsardzības ministrijas pārtikas iepirkumu, tiesas lēmums pārtraukt līgumu ar pasažieru pārvadātāju "Nordeka", arī pārtrauktais finansējums vairākiem sportistiem. Krustpunktā aktualitātes pārrunājam ar žurnālistiem. Notikumus analizē Raimonds Rudzāts, Madara Fridrihsone (LTV raidījuma "Kas notiek Latvijā?" producente) un Sallija Benfelde (laikraksta &