Winamp Logo
Krása Cover
Krása Profile

Krása

Czech, Fitness / Keep-fit, 1 seasons, 16 episodes, 8 hours 57 minutes
About
Krása je prvním autorským audio dokumentem novinářky a moderátorky Lindy Bartošové. V sedmidílné sérii přináší osobní zpovědi známých i neznámých žen, které se vymezují vůči konvenčním stereotypům krásy. Spolu s odbornicemi a odborníky rozebírá souvislosti ženského vzhledu se společenským statusem, úspěšností, osobními vztahy nebo psychickým a fyzickým zdravím.
Episode Artwork

„Proč by mě nemohla zajímat Frankfurtská škola i brazilská depilace?“ Je tu debata podcastu Krása

Úspěšný podcast Krása novinářky Lindy Bartošové, který zpracovává vzhled, sexualitu, body image, feminismus a další témata, je kompletně venku a vy ho můžete poslouchat na webu Radia Wave nebo v podcastových aplikacích. Závěrečné rozloučení a také reflexní kolečko proběhlo před diváky v Kasárnách Karlín. Pokud jste se do sálu nevešli nebo jste nemohli přijít, poslechněte si záznam.Všechny díly podcastu Krása můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
21/12/202250 minutes 16 seconds
Episode Artwork

Vypadám jinak a hledám k sobě cestu. Psycholog radí, jak podpořit své blízké

„Část sebevědomí se opírá o naše vztahy. Když nám třeba partner nebo manžel stvrdí, že se mu stále líbíme, může to pomoci, aby se pozitivní vztah k vlastnímu tělu budoval zpátky,“ vysvětluje psycholog Martin Pospíchal, který se zaměřuje na onkologické pacientky a pacienty. Pro obnovou důvěry v sebe sama je podle něj dobrá i pohybová nebo doteková terapie a také citlivá komunikace a zájem okolí.Všechny díly podcastu Krása můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15/12/202221 minutes 54 seconds
Episode Artwork

Navždy jiná: tělo mi nedalo na vybranou

„Než jsem onemocněla, hrozně vášnivě jsem cvičila. Chtěla jsem mít dokonalé ploché břicho. Byla jsem na sebe velmi přísná a stále jsem se sebou byla nespokojená,“ vzpomíná fotografka Lucie. Její vztah k tělu i k sobě samotné pak zásadně otočila zkušenost s rakovinou. V posledním dílu podcastu Krása dává Linda Bartošová slovo ženám, jejichž životy ovlivňuje vážná nemoc, úraz nebo handicap.Všechny díly podcastu Krása můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
13/12/202243 minutes 32 seconds
Episode Artwork

Depresi nevyběháte. Sebevědomí ale sport může posílit

„Pohyb může být součástí doplňujících režimových opatření, těžkou depresi ale nevyléčí,“ říká sportovní psycholožka Kateřina Vejvodová. Přiměřená fyzická aktivita podle ní může působit podpůrně, ale pohyb sám o sobě těžké psychické problémy nezažene. „Co se týče například poruch příjmu potravy, tam může být vrcholový sport spíš spouštěčem, než řešením.“Všechny díly podcastu Krása můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
08/12/202217 minutes 10 seconds
Episode Artwork

Box, činky a endorfiny. Krásu ve fyzické síle nevidí jen muži

„To bylo to poslední, co moji známí čekali: že se budu namazaná hnědým v třpytivých plavkách promenádovat v kulturáku,“ směje se kadeřnice Nina. Říká, že kvůli soutěži v bikini fitness ztratila pár přátel, ale získala lepší vztah k vlastnímu tělu. „Našla jsem své limity a zjistila, co po svém těle nemůžu chtít.“ Pohled na ženský vzhled a sebevědomí sdílí v šesté epizodě série Krása trenérka boxu, soutěžící v bikini fitness nebo instruktorka cyclingu.Všechny díly podcastu Krása můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
06/12/202247 minutes 28 seconds
Episode Artwork

Krásná žena v bikinách mluví o feminismu a politice. Jak se mění kultura influencerek?

Ačkoliv trendují fotky bez filtru, nejvyšší příjmy influencerkám přináší poměrně rigidní estetický ideál. „Jde o vzhled i o životní styl. Ty nejúspěšnější jsou většinou konvenčně štíhlé, zapadají do instagramového ideálu krásy, bývají heterosexuální, žijí v monogamním vztahu a v nějakém očekávaném bodě kariéry mají děti,“ popisuje sociální a kulturní antropoložka Marie Heřmanová. V rozhovoru s Lindou Bartošovou rozebírá, jak na sítích funguje feminismus nebo tváře bez filtru.Všechny díly podcastu Krása můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
01/12/202244 minutes 25 seconds
Episode Artwork

Krása a feminismus. Chodí intelektuálky na botox?

„Ve snaze vypadat jako někdo jiný štěstí nenajdete,“ myslí si Daniela Peštová. Jedna z nejznámějších českých topmodelek v podcastu Lindy Bartošové říká, že nikdy nepodstoupila žádné úpravy vzhledu. Intelektuálka a novinářka Jana Patočková naopak přiznává, že už vyzkoušela různé zkrášlující procedury. Otevřeně mluví o tom, jak se snaha zastavit čas potkává nebo míjí s feministickými myšlenkami, které ji inspirují.Všechny díly podcastu Krása můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
29/11/202244 minutes 27 seconds
Episode Artwork

Zlatovlásky, venuše a rozcuchané vdovy. Symbolika vlasů pohledem etnologa

„Úpravám vlasů se věnují všechny kultury na světě. Je to zásadní věc pro první dojem z člověka,“ říká Martin Rychlík, etnolog a autor knihy Historie vlasů. V rozhovoru s Lindou Bartošovou popisuje skryté významy za různými účesy nebo barvami vlasů. „S vlasy se čarovalo, zaklínalo, sídlila v nich magická síla. Zároveň byly vždy statusovým symbolem.“ Poslechněte si, jaké staré rituální funkce vlasů dodržujeme i dnes a z čeho vzešly známé stereotypy ohledně krásných vlasů.Všechny díly podcastu Krása můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/11/202223 minutes 34 seconds
Episode Artwork

Problém z toho dělají lidi okolo. Jak se žije ženám s alopecií, předčasnými šedinami nebo lupénkou?

„Dnes už kolem sebe mám super lidi, kterým nezáleží na tom, kolik vlasů na hlavě mám. Mají mě rádi takovou, jaká jsem,“ říká Nikola. Ve čtvrtém dílu série Krása popisuje zkušenost s úplnou ztrátou vlasů, obočí a řas. Nevhodné poznámky od spolužáků i rodiny si vyslechla taky Kristýna, které se v patnácti letech objevily první šediny. Poslechněte si, jak se cítí ženy, které nezapadají do stereotypních představ o krásných vlasech.Všechny díly podcastu Krása můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
22/11/202246 minutes 21 seconds
Episode Artwork

Hédonismus a ženské potěšení. Popové hudebnice už chtějí sloužit jen samy sobě

„Žena, která se projevuje sexuálně, budila vždycky spoustu morální paniky. Zároveň to vždy využíval hudební byznys a skrze hot image prodával persony a desky,“ popisuje publicistka Aneta Martínková. Dnes podle ní vzniká afirmativní pop, ve kterém hudebnice hledají svou identitu skrz potěšení. Objevováním vlastní sexuality se osvobozují od tlaku stereotypů a misogynie. Neslouží pohledům mužů, ale samy sobě.Všechny díly podcastu Krása můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
17/11/202223 minutes 9 seconds
Episode Artwork

Krásná hudba. Atraktivní image táhne byznys, pro hudebnice je osvobozením i pastí

„Když vydáváme novou desku, vím, že na sociálních sítích na ni nejlépe upozorním fotografií, kde budu krásná. Nenávidím to, ale dělám to, protože vím, že to funguje. Přistupuju na tuhle hru, aby se moje hudba dostala k co nejvíce lidem,“ říká hudebnice Katarzia. O tom, jak se svou image nakládají při prezentaci hudby, mluví Linda Bartošová ve třetím dílu podcastu Krása s Annet X, Hellwanou, Katarzií nebo Vi z kapely Viah.Všechny díly podcastu Krása můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
15/11/202246 minutes 56 seconds
Episode Artwork

„Pohled do zrcadla byl zraňující.“ Jak se potlačené emoce promítají do kožních problémů?

„Byla jsem na sebe přísná a nerespektovala jsem sama sebe. Kvůli tomu si mě nevážili ani ostatní lidé a často mi nevědomky ubližovali,“ popisuje psycholožka Tereza Škorupová. Je přesvědčená, že stres, který prožívala na vysoké škole, se promítl do velkého zhoršení ekzému. „Kůže je náš největší orgán, který tvoří hranici mezi námi a vnějším světem. Když je tato hranice narušená, věci zvenku snadno pronikají do nitra.“Všechny díly podcastu Krása můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/11/202223 minutes 3 seconds
Episode Artwork

Když kůže hoří. Život s těžkým ekzémem a akné prověří psychiku, sebevědomí může i posílit

„Ve věku kdy se chce holka líbit a měla by si teoreticky užívat života, je to velice náročné,“ říká Nikola, jedna z dívek, které ve druhém dílu podcastu Krása popisují svůj život s těžkým atopickým ekzémem nebo akné. Změny vzhledu, fyzická bolest a necitlivé komentáře okolí ovlivnily jejich sebevědomí a prověřily partnerské i kamarádské vztahy. Prošly si těžkými stavy, ale dnes se cítí silnější než dřív.Všechny díly podcastu Krása můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
08/11/202239 minutes
Episode Artwork

Čím chudší společnost, tím větší důraz na vzhled. Co o kráse prozrazují sociologické výzkumy?

„Když pohlední lidé vstoupí do místnosti, vytvoří si pro sebe větší fyzický prostor. Zároveň se začnou dříve než ostatní dožadovat pozornosti,“ popisuje spoluautorka knihy Moc krásy Dana Hamplová ze Sociologického ústavu Akademie věd České republiky. V doprovodném rozhovoru k podcastové sérii Krása vysvětluje, jaké společenské kódy jsou skryté ve stereotypech spojených s ženským vzhledem.Všechny díly podcastu Krása můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
03/11/202223 minutes 46 seconds
Episode Artwork

Dívka roku. Linda Bartošová a Jana Kirschner o privilegiích a nejistotách královen krásy

„Obdivuju holky, které o sobě dovedou říct, že jsou dost. Já to ani po všech těch letech nedokážu,“ říká v podcastu Lindy Bartošové hudebnice Jana Kirschner. V intimním rozhovoru obě prozrazují, s jakými životními výhodami, ale zároveň také nejistotami a odsudky pro ně byla korunka ze soutěže krásy spojená. „Krása je všechno, jen ne povrchní téma. Žijeme ve světě, ve kterém je ženský vzhled nástrojem stejně silným jako moc, peníze nebo sociální postavení,“ dodává Linda.Všechny díly podcastu Krása můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
01/11/202237 minutes 1 second
Episode Artwork

Začíná podcast Krása: Linda Bartošová v něm řeší, proč nikdy nejsme dost

„Příliš krásy, málo krásy, problém bylo vlastně obojí. Zatímco kluci a muži v mém životě představovali sílu, moc a kontrolu, ženy byly často vzývané nebo naopak zatracované za něco, co ani neměly ve svých rukou,“ vzpomíná Linda Bartošová na své dospívání. V podcastové sérii Krása, která startuje na Radiu Wave 1. listopadu, dává slovo těm, kterým nevyhovuje stereotypní pojetí ideálního ženského vzhledu.Všechny díly podcastu Krása můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
24/10/20225 minutes 25 seconds