Winamp Logo
Knižný kompas | Podcast o knihách a čítaní Cover
Knižný kompas | Podcast o knihách a čítaní Profile

Knižný kompas | Podcast o knihách a čítaní

Slovak, Education, 1 season, 315 episodes, 4 days, 22 hours, 36 minutes
About
Podcast o knihách a čítaní. Zaujímavé rozhovory, tipy na knižné novinky, pikošky. Úryvky z kníh načítané hercami.
Episode Artwork

TIP na knihu: Olívia, dávaj pozor na ocka! | Radka Reviľáková

Milé príbehy v hlavnej úlohe s Olíviou a jej ockom. Viac vám o knihe Olívia, dávaj pozor na ocka! povie samotná autorka Radka Reviľáková. 
5/17/20243 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Červená, biela a kráľovská modrá | Casey McQuiston

Táto kniha bola taká úspešná, že podľa nej vlani nakrútili aj film. Volá sa Červená, biela a kráľovská modrá. Americká romantická komédia je už aj na slovenských knižných pultoch.
5/14/20243 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Briliantový kľúčik | Silvia Koscelanská

Briliantový kľúčik je taký malý comeback Silvie Koscelanskej po úspešných knihách spred desiatich rokov. Ako povedala, „pokojne by mohol mať podtitul – minulosť ťa raz dostane."
5/11/20242 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Narodené v Auschwitzi | Anna Stuart

Narodené v Auschwitzi je veľmi zaujímavý pohľad na koncentračný tábor, ako ho vnímali ženy, matky, pôrodné asistentky, ktoré sa aj napriek strachu dokázali postaviť autoritám a nemeckým beštiám... Viac povie samotná autorka Anna Stuart. 
5/8/20242 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

„Musíme si veriť, len tak dokážeme veľké veci,“ parafrázuje Jozef Banáš geniálneho Aurela Stodolu

Hosť podcastu: JOZEF BANÁŠ, spisovateľ Rozoberáme jeho novú knihu Nevzdám to! Aurel Stodola, vynikajúci beletrizovaný  životopis, už štvrtý po Dubčekovi, Štefánikovi a Baťovi. Prečo je Stodola taká významná osobnosť? Prečo by sme naňho mali byť hrdí? Naozaj dostal meno podľa cisára Marca Aurelia? V knihe sú stretnutia Stodolu s Einsteinom, Štefánikom, Schweitzerom, je tam Lenin, videl Hitlera...je to všetko skutočnosť alebo spisovateľská fabulácia? A čo konkrétne rozhovory s A.Einsteinom o fyzike, teórii relativity ap. Kaviareň Odeon bola už vtedy symbolom intelektuálnych debát. Stodolovci boli veľmi vzdelaná rodina a mali úžasnú domácu knižnicu. Čo v nej bolo? Stodola chcel uľahčiť ranením vojakom návrat z 1.svetovej vojne a zostrojil protézu ruky. Či je to princíp 6V? Ďalšie knižné tipy: Anna Stuart o knihe Narodené v Auschwitzi Silvia Koscelanská o svojom príbehu Briliantový kľúčik inšpiratívna kniha Výhody dyslexie YA hit Červená, biela a kráľovská modrá + úryvok číta Zuzana Jurigová Kapráliková YA novinka Kliatba pravej lásky zo série Bolo raz jedno zlomené srdce historická romanca Elly Quinn Musíte mi veriť Deň od Michaela Cunninghama Život s Parkinsonovou chorobou Svätí: Fakty a zaujímavosti zo života svätých predstaví prekladateľka Monika Jurovčáková Radka Reviľáková o detskej knižke Olívia, dávaj pozor na ocka  
5/6/202446 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Nočná služba | Robin Cook

Práve vyšla novinka s názvom Nočná služba. „Je to jedna z mojich obľúbenejších kníh, pretože v nej vystupuje Jack Stapleton. Je to v podstate moje alter ego,“ tvrdí Robin Cook exkluzívne pre náš podcast. 
5/4/20244 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Duchovný svet rastlín | Iveta Henzelyová

Duchovný svet rastlín je plnofarebná publikácia, vďaka ktorej môžete objaviť svoj vnútorný potenciál cez energiu liečivých rastlín. Viac povie samotná autorka Iveta Henzelyová.
5/1/20245 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Životné lekcie od neurochirurga | Rahul Jandial

Rahul Jandial vyvracia mnohé mýty a vysvetľuje ich z pohľadu vedy, nie dojmológie. Tiež pridáva zábavné situácie a anekdoty, ktoré to celé osviežia. Životné lekcie od neurochirurga. Úryvok číta Dado Nagy.
4/28/20243 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Pilates - obrázková príručka a inštruktorka pilatesu

Pilates je plnofarebná vyše 220-stranová príručka, v ktorej nájdete všetko o zdravotných účinkoch pilatesu, cvikoch aj dobré rady. Čo na ňu, aj na zdravotné účinky hovorí inštruktorka pilatesu Paulína Masárová?
4/24/20243 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Príbehy bestsellerov: fenomén severskej krimi a Stieg Larsson | prekladateľ Jozef Zelizňák

Hosť podcastu: JOZEF ZELIZŇÁK, prekladateľ a cestovateľ V našej rubrike Príbehy bestsellerov sa zhovárame o fenoméne severských detektívok, ktoré na Slovensko de facto priniesol práve Jozef Zelizňák, a to prvou knihou série Stiega Larssona – Muži, ktorí nenávidia ženy. Ako si na to spomína? Aké boli reakcie? Ako sa mu prekladal S.Larsson, ale povedzme aj Jo Nesbo, ktorý má vraj rôzne špecialitky? Prečo je podľa neho severské krimi stále takým fenoménom? Aký je 7.diel Millennia – Dievča v orlích pazúroch? Čím môže zaujať slovenských čitateľov? Ako sa mu kniha prekladala a v čom je autorka Karin Smirnoff dobrá? Ďalšie knižné tipy: Exkluzívne Robin Cook o svojej knihe Nočná služba + úryvok číta Vlado Kobielsky romantická komédia Aleny Armas Dlhá hra young adult romanca Krehké srdce od Mony Kasten fascinujúce Životné lekcie od neurochirurga + úryvok číta Dado Nagy historická detektívka Agathy Christie Nakoniec príde smrť plnofarebný sprievodca Pilates + rozhovor s inštruktorkou pilatesu Paulínou Masárovou Duchovný svet rastlín predstavuje bylinkárka Iveta Henzelyová zaujímavý Tajný život farieb v sérii o Popíkovi vyšiel 3.diel Čas prekvapení láskyplná obrázková knižka pre deti od 3 rokov Tigrík sa pýta: Prečo?  
4/22/202455 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Žena vo mne | Britney Spears

Žena vo mne je odvážny a neskutočne dojímavý príbeh o slobode, sláve, materstve, prežití, viere a nádeji. Vypočujte si aj úryvok, ktorý číta Lucia Vráblicová.
4/19/20243 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Šógun | James Clavell

Kultový historický román Jamesa Clavella Šógun rozpráva príbeh anglického kapitána Blackthorna, ktorý roku 1600 stroskotal pri pobreží Japonska a stal sa zajatcom japonských ostrovov.
4/16/20243 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: krimi Botanik | M.W.Craven

Botanik je v sérii s dvojicou Washington Poe a Tilly Bradshawová už piata kniha a je to jedna z najlepších sérií, aké aktuálne na Slovensku vychádzajú. Viac povie samotný autor Mike Craven.
4/13/20242 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Eliška | Táňa Keleová-Vasilková

Táňa Keleová-Vasilková je najpredávanejšia slovenská autorka, predala už vyše 1 a pol milióna kníh a tento rok oslavuje dve jubileá. Jedno životné, má okrúhlych 60 rokov. Druhé jubileum je jej 40.kniha s názvom Eliška. 
4/10/20247 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Unikátna kniha o historickom skvoste Dóm svätej Alžbety

Luxusná kniha Dóm svätej Alžbety - riaditeľ vydavateľstva Ikar Marek Néma hovorí o tom, čím je exkluzívna, čo obsahuje, ako vyzerá. Historička z Východoslovenskej galérie v Košiciach Katarína Nádaská približuje, ako zostavovala zaujímavé a pútavé texty. Kniha vyšla v takejto luxusnej verzii, ale aj v klasickej verzii, ktorú nájdete v každom kníhkupectve.  Rozhovor s najpredávanejšou slovenskou spisovateľkou Táňou Keleovou-Vasilkovou o jej novej jubilejnej 40.knihe s názvom Eliška. V limitovanej verzii 999 kusov vyšla Eliška s oriezkou, vo väčšom formáte a s podpisom autorky. K dispozícii je aj klasická kniha Eliška.  Ďalšie knižné tipy: Mike Craven hovorí o svojej detektívke Botanik kultový historický román Šógun v novom vydaní, s oriezkou + úryvok číta Boris Farkaš Britney Spears a jej memoáre Žena vo mne; úryvok číta Lucia Vráblicová Jojo Moyesová a novinka V cudzích topánkach + úryvok číta Lucia Vráblicová Stieraj a relaxuj: Svet mágie pre fanúšikov Harryho Pottera nová Odeonka ocenená Pulitzerovou cenou Dôvera v sérii Moja kniha faktov a zaujímavostí vyšli dve novinky: Psy a šteniatka + Dinosaury a prehistorický svet.   
4/8/202438 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Iskra života | E.M.Remarque

Nový E.M.Remarque a po prvý raz v slovenskom jazyku.  Silný príbeh z 2.svetovej vojny, ktorý skoro nevyšiel, tvrdí prekladateľka Z.Guldanová.  Iskra života.
4/4/20243 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: zábavný a dojímavý Frankie

Frankie je humorný príbeh o hľadaní chuti do života. Vypočujte si, čo o knihe hovorí jeden z jej autorov. 
4/1/20242 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: dievčenská séria Dievča menom Willow

Dievča menom Willow – Šelest krídel je pútavý príbeh popretkávaný nadprirodzenými schopnosťami a magickými zvieratami... Viac povie samotná autorka. 
3/29/20241 minute, 50 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: hororový Cujo | Stephen King

Cujo je lahôdka pre milovníkov Kinga a hororu ako takého. Sotva 370 strán, no nabitých napätím, zimomriavkami a desivými momentmi... Vypočujte si aj úryvok v podaní Petra Sklára. 
3/27/20243 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Pikošky o svete kníh: tvorba knihy a obálky, cena knihy, knižný marketing, aj knižné aukcie

Podcast Knižný kompas prekonal vo februári 500.000 vypočutí a pri tej príležitosti ste sa mohli pýtať na všetko, čo vás zaujíma o svete kníh: o tvorbe kníh, obálkach, knižnom marketingu, ako sa tvorí cena, o ilustráciách v detských knihách či o samotnej tvorbe tohto podcastu. Na vaše otázky odpovedajú: vedúca výroby Oľga Martonová knižný skaut Roman Brandtner duša Luxusnej knižnice Babriela Belopotocká riaditeľ vydavateľstva Ikar Marek Néma šéfredaktorka Barbora Kráľová šéfredaktorka pre detskú literatúru Lucia Hlubeňová marketingový riaditeľ Michal Synak online marketing manažér Milan Buno a herec Boris Farkaš, ktorý nahral jingle podcastu Knižný kompas Článok aj so všetkými otázkami nájdete v BUXcafe.sk. Ďalšie knižné novinky: kultový horor Stephena Kinga Cujo v novom vydaní + úryvok číta Peter Sklár zábavný príbeh Frankie predstaví autor Jochen Gutsch Vi Keelandová a jej sexi Zvodca + úryvok číta Dado Nagy historická romanca Návod pre dámy, ako spôsobiť škandál YA gotický príbeh Foxglove od Adalyn Grace E.M.Remarque a jeho Iskra života po prvý raz v slovenčine + zaujímavosť pridá prekladateľka Zuzana Guldanová 3.diel detskej série Dievča menom Willow - Šelest krídel, predstaví autorka Sabine Bohlmanová užitočná príručka Izbová rastlina zmenila môj život praktická kniha plná faktov a cvičení Telo Triky našej gramatiky pre všetkých školákov a zúfalých rodičov  
3/25/202456 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Hniezdo vreteníc | Agatha Christie

Hniezdo vreteníc je vynikajúci román z roku 1949, ktorý legendárna spisovateľka Agatha Christie označila za jednu zo svojich najobľúbenejších detektívok. Vypočujte si aj ukážku v podaní herca Petra Sklára. 
3/20/20243 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Zdravé kreácie od Zuzky

Tajomstvo zdravého životného štýlu, zdravých, chutných, funkčných receptov a fit postavy - aj to nájdete v knihe Zdravé kreácie od Zuzky, osobnej trénerky a online koučky. Viac vám povie ona sama. 
3/16/20243 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: severské krimi Ostrov Hitra | Samuel Bjork

Ďalšia detektívka dvojice Mia Krügerová - Holger Munch. Viac povie o knihe Ostrov Hitra sám autor Samuel Bjork. 
3/13/20242 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

„Keď Harry Potter trpel, veľmi som sa trápila,“ tvrdí prekladateľka Oľga Kralovičová

Hosť podcastu: OĽGA KRALOVIČOVÁ, prekladateľka Harryho Pottera Spomíname na začiatky, keď začala prekladať Harryho Pottera – dojmy a pocity. Problémy pri prekladaní, rôzne úskalia a nástrahy. Ako sa jej pracovalo s novými názvami ako muklovia, metlobal, Slizolin, či Chrabromil? V čom je tajomstvo úspechu? Prečo ho čítajú deti, mladí aj dospelí? Nerátalo sa, že bude toľko dielov a to potom robilo neskôr problémy pri preklade. Ako vnímala prekladateľka boom okolo Harryho Pottera? O.Kralovičová robí aj technické preklady – sú ľahšie tie, alebo beletria? Prečo sa vždy neuvádza v anotáciách pri prekladoch aj meno prekladateľa? Na záver hovoríme o novinke Harry Potter: Čarodejnícky almanach Ďalšie knižné novinky: Samuel Bjork o svojej detektívke Ostrov Hitra Elle Kennedyová a nová séria Prep - novinka Rebel Filip Rožek hovorí o svojej knihe Gump: Sme dvojka Vladár od Niccola Machiavelliho v novom vydaní Formula 1: Drive to Survive pre fanúšikov motorizmu Hniezdo vreteníc od Agathy Christie + úryvok číta Peter Sklár Zdravé kreácie od Zuzky predstaví autorka Zuzka  Mechanický pomaranč Anthonyho Burgessa v 3.vydaní Múdrosť stromu od Zuny Vesan Kozánkovej detská kniha Marianne Dubucovej Máš predsa fantáziu!
3/11/202443 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Zlodej hviezdneho prachu | Chelsea Abdullah

Zlodej hviezdneho prachu má nádhernú obálku s úžasnou oriezkou, ktorá je prísľubom niečoho nezvyčajného a presne to aj dostanete. Fantasy inšpirované príbehmi Tisíc a jedna noc. Viac povie autorka Chelsea Abdullah a úryvok číta Zuzana Jurigová Kapráliková. 
3/8/20243 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Chlapci z Biloxi | John Grisham

Chlapci z Biloxi je prepracovaný príbeh; čiastočne právnický triler, najmä v druhej časti detektívka; nechýba tam miestna politika a intrigy, podvody a zákulisné hry. A tiež mafiáni a gangstri. Vypočujte si úryvok v podaní herca Vlada Kobielskeho. 
3/5/20243 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Dutá hlava | Denník odvážneho bojka

Pokračovanie megaúspešnej série Denník odvážneho bojka s názvom Dutá hlava prináša ešte viac zábavy, dobrodružstva a tiež napätie. Pôjde totiž o záchranu starej školy, inak sa skončia kamarátstva... Viac povie autor Jeff Kinney.
3/3/20242 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Otvorené nebo | Michala Ries

Michala Ries začala písať Otvorené nebo už na konci roka 2021. Potom ju dvakrát odložila, aby napísala Volanie krvi a 24 dní do Vianoc... Je to jeden z jej najsilnejších príbehov, dojímavý a citlivý.
2/29/20248 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

„Mentalita víťazov nám chýba, chceme zlízať len smotanu...“ tvrdí mentálny kouč Peter Bielik

Hosť podcastu: PETER BIELIK, mentálny kouč Začíname najskôr o zranení Petry Vlhovej a ako to prekonať z mentálneho hľadiska...tiež o mladých žilinských futbalistoch, ktorí vyradili slávny Dortmund – aký má takýto úspech vplyv na nás? Potom už rozoberáme jeho knihu A vy sa ako máte?, v ktorej nájdete skutočné príbehy z Petrovej praxe, rôzne postrehy, rady a odporúčania. Dokážu nás fanúšikov úspechy športovcov nabiť energiou a zlepšiť nám život? A čo keď sa im nedarí? Čo to vlastne je Mentalita víťazov? Hovoríme o strachoch, ako prekonávať prehry, o onkológii. Vedia nás myšlienky dňa, citáty naozaj povzbudiť, posunúť vpred? Ako nehovoriť „celé zle“ a prenastaviť sa? A čo spája úspešných ľudí, hoci sú z rôznych prostredí, majú za sebou rôzne príbehy, osudy a rozdielne vlastnosti? Ďalšie knižné tipy: John Grisham a jeho novinka Chlapci z Biloxi + úryvok číta Vlado Kobielsky Chelsea Abdullah predstaví svoju knihu Zlodej hviezdneho prachu + úryvok číta Zuzana Jurigová Kapráliková svetový bestseller v slovenčine - AHA! Rodičovstvo pokračuje séria Dynastia Morlandovcov - Aféry zámku Ashmore historická romanca Tajomné dedičstvo od Abigail Wilson Michala Ries o svojej knihe Otvorené nebo + úryvok číta Zuzana Jurigová Kapráliková užitočná príručka Ako vycvičiť dokonalého psa Jeff Kinney o 18.časti série Denník odvážneho bojka Dutá hlava Album našej rodiny na vaše príbehy, zážitky, fotky...
2/26/202452 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Podivuhodný príbeh Georga von Nič| Cilla a Rolf Borjlindovci

Láskavý a odľahčený príbeh severských autorov - autori Cilla a Rolf vám predstavia Podivuhodný príbeh Georga von Nič. 
2/21/20242 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: fantasy Mágia rodu Thornovcov

Autorka Margaret Rogersonová vám povie viac o svojej knihe Mágia rodu Thornovcov a úryvok číta Lucia Vráblicová. 
2/18/20244 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Šesť látok, ktoré vám zmenia život

Knihu Šesť látok, ktoré vám zmenia život vám predstaví bestsellerový autor David JP Phillips.  
2/16/20243 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

„Doprajte si zdravie z vlastnej záhrady,“ vyzýva Hanka Sekulová

Hosť podcastu: HANKA SEKULOVÁ, propagátorka prírodných liečivých jedlých záhrad Zhovárame sa o novej knihe Zdravie z vlastnej záhrady. Vysvetľujeme, čo to znamená prírodná jedlá liečivá záhrada a prečo je tá kniha ideálna pre lenivých záhradkárov. Spomíname niektoré vychytávky a tipy z knihy – využitie dažďovej vody, záhradného odpadu a Hanka približuje, čo je to slnečná pasca. Ako bojovať so všadeprítomnými mravcami, krtkom, či slizniakmi. Ako prilákať do záhrady včely samotárky, aké sú osvedčené kombinácie rastlín a zeleniny a čo všetko si dorábajú doma z vlastných vypestovaných surovín a vychovaných zvieratiek. Ďalšie knižné novinky: Mágia rodu Thornovcov - predstaví ju autorka Margaret Rogersonová a úryvok číta Lucia Vráblicová Šesť látok, ktoré vám zmenia život predstaví autor David JP Phillips Podivuhodný príbeh Georgea von Nič priblížia autori Cilla a Rolf Borjlindovci historická romanca Vojvoda a kráľovná od Sarah McLeanovej Viac než milenka od kráľovnej regentskej romance Mary Baloghovej v sérii Úžasná Jane vyšla novinka Rozum a cit, klasika prerozprávaná pre deti knižka pre deti od 4 rokov Prekvapenie pre knihovníka Tea  
2/12/202441 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Stratený dedič (Jennifer Lynn Barnes)

Pokračovanie YA série Hry o dedičstvo - úryvok číta herečka Jana Kovalčíková. Viac o knihe Stratený dedič: https://www.bux.sk/knihy/681269-strateny-dedic.html 
2/7/20243 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Vysnívaná zem (Nicholas Sparks)

Novinka od kráľa romantických príbehov Nicholasa Sparksa. Úryvok číta Kamil Mikulčík. Viac o knihe Vysnívaná zem: https://www.bux.sk/knihy/693279-vysnivana-zem.html 
2/4/20244 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: severské krimi Úplne iný príbeh (Stefan Ahnhem)

Vražda známej lifestylovej blogerky - poprava lebo... Viac o knihe Úplne iný príbeh povie autor Stefan Ahnhem a úryvok číta Boris Farkaš. 
2/1/20244 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

„S bláznami je ľahké mať trpezlivosť, s hysterkami nie,“ parafrázuje Hana Zavřelová autora Knihy o živote a smrti

Hosť podcastu: HANA ZAVŘELOVÁ, moderátorka a bookloverka Rozprávame sa o klasike Kniha o živote a smrti od švédskeho lekára, ktorá vyšla pred takmer 100 rokmi. Bol to obrovský hit, ktorý preložili do 45 jazykov. Hovoríme o medicínskej časti knihy (vtedajšie choroby, starostlivosť o pacientov, ale aj vtipné pasáže ako kolitída). O slávnych osobnostiach, ako je Guy de Maupassant, či Louis Pasteur. O veľkej láske ku zvieratám, kde bol Axel Munthe nesmierne pokrokový. O cestovaní (Paríž, Londýn, Capri, Laponsko, Neapol), o smrti.... Ďalšie knižné tipy: Stefan Ahnhem o svojej detektívke Úplne iný príbeh + úryvok číta Boris Farkaš Nicholas Sparks a Vysnívaná zem - úryvok číta Kamil Mikulčík Lucy Vine povie o svojom romcome Sedem bývalých magický príbeh Horská čarodejnica Čo keby? 2 - uletené otázky a vedecké odpovede Randalla Munroa Toto je Škandinávia o Švédsku, Dánsku a Nórsku pokračovanie série Hry o dedičstvo - Stratený dedič + úryvok číta Jana Kovalčíková detektívka Agatha Christie Hodiny v novom vydaní Super kniha nápadov pre malé a veľké dobrodružstvá čarovný príbeh pre deti Alžbetka a obláčik    
1/29/202446 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Najočakávanejšie knihy 2024 z vydavateľstva Slovenský spisovateľ

2 knihy už vyšli a ďalšie super novinky sa chystajú...na čo sa môžeme tešiť z vydavateľstva Slovenský spisovateľ?
1/25/20244 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Kniha o živote a smrti | Axel Munthe

Kniha o živote a smrti je zbierkou autobiografických príbehov z pera švédskeho lekára a spisovateľa Axela Muntheho, ktorá sa od prvého vydania v roku 1929 nečakane stala celosvetovým bestsellerom a bola preložená do vyše štyridsiatich jazykov.  Teraz vychádza opäť v slovenčine po vyše polstoročí... Vypočujte si úryvok, ktorý číta Boris Farkaš.
1/22/20247 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Najočakávanejšie knihy 2024 z vydavateľstva Ikar

Bestsellery, známi autori a knižné chuťovky - na aké knihy z vydavateľstva Ikar sa môžeme tešiť v nasledujúcich mesiacoch?
1/18/20245 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Najočakávanejšie knihy v roku 2024 (viac ako 50 tipov)

Na ktoré knihy, bestsellery a obľúbených autorov sa môžete tešiť v prvých mesiacoch roka 2024? Pripravili sme pre vás prehľad - viac ako 50 tipov z vydavateľstiev Ikar, Príroda, Stonožka, YOLi, Slovenský spisovateľ, či Odeon.  Odporúčania pridali aj šéfredaktorky vydavateľských značiek Lucia Hlubeňová, Barbora Kráľová, Marcela Bednárová a Anna Pokorná. Tiež knižný skaut Roman Brandtner, PR manažérka Lucia Čarná, YOLi kolegyňa Adriana Grečnárová. Okrem toho sa vám prihovoria zahraničné autorky Diana Biller (Dom druhých šancí) a Anne-Sophie Jouhanneau (Francúzske bozky v New Yorku). 
1/15/202423 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Zelená knižnica, aj klasika v mramorovom dizajne...

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ je tu už takmer trištvrte storočia...stále prináša knihy v kultovej edícii Zelená knižnica, ale aj klasiku v sérii "mramorovky".  Vypočujte si rozhovor so šéfredaktorkou Annou Pokornou. 
1/7/20246 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Stela a jej kaviareň | Jarmila Repovská

Čo ak by ste dostali šancu prehodnotiť svoj život a napraviť niektoré chyby? Jarmila Repovská povie o svojej zaujímavej knihe Stela a jej kaviareň. 
1/4/20244 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Lea Fekete, Robo Roth, či Kamila Magálová o móde

Hosť podcastu: LEA FEKETE, módna návrhárka a dizajnérka Koncom roka vyšla nádherná kniha o módnej návrhárke, dizajnérke, tvorkyni šperkov – Lea Fekete. A to v dvoch verziách – klasickej, ktorá je v každom kníhkupectve, aj v luxusnej, ku ktorej je aj darček, originálny šperk. Hovorí o nich samotná Lea Fekete. O vzťahu k Lee hovoria aj Kamila Magálová a Robert Roth. Ady Hajdu, či violončelista Jozef Lupták. O knihe viac prezradia Eva Hasalová a Dana Lapšanská. Ďalšie knižné tipy: Jarmila Repovská o svojej knihe Stela a jej kaviareň Šéfredaktorka vydavateľstva Slovenský spisovateľ Anna Pokorná o edíciách, klasike, oceneniach.
1/1/202431 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Jed v šampanskom | Agatha Christie

V klasickej detektívke Jed v šampanskom z roku 1945, ktorá vychádza prvý raz v slovenskom preklade, Agatha Christie majstrovsky rozohrala psychologickú hru plnú žiarlivosti, klamstiev a intríg. Úryvok číta Vlado Kobielsky.
12/29/20234 minutes
Episode Artwork

TIP na knihu: fantasy Štvrté krídlo | Rebecca Yarros

Fantasy román Štvrté krídlo od americkej autorky Rebeccy Yarros vyvolal vo svete doslova ošiaľ. Aj v rebríčkoch slovenských kníhkupectiev sa dostal na najvyššie miesta... Úryvok číta Dominika Žiaranová. 
12/27/20234 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Ako vietor | Katarína Gillerová

Katarína Gillerová je obľúbená slovenská autorka, ktorá má na svojom konte už 23 kníh. Jej najnovší román Ako vietor opäť ponúka pútavý dej s prekvapujúcimi zvratmi a témy, ktoré chytia za srdce každú ženu.
12/25/20235 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Láska v hrncoch | foodblogerka Kristína Procházková

Varte s láskou a inšpirujte sa novou kuchárkou od foodblogerky Kristíny Procházkovej, ktorá je na sieťach známa ako Láska v hrncoch. A presne tak sa volá aj jej kniha, kde sú tipy a rady + 70 receptov. Vypočujte si, čo o svojej knihe hovorí a čo by nám pripravila na obed:-)
12/23/20234 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Talent | Jaro Slávik

Pohľad do zákulisia šoubiznisu, aj televíznej šou Česko Slovensko má talent. Jaro Slávik o svojej knihe Talent. 
12/20/20236 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Peter Nagy a Zuzka Smatanová o hudbe, knihách, kreslení a živote

Hostia podcastu: PETER NAGY a ZUZANA SMATANOVÁ S Petrom a Zuzkou hovoríme o ich spoločnej knihe Peter Nagy pre deti – 2.diel. Ako a kto vyberal pesničky do knihy? Ako vlastne vznikla ich úspešná spolupráca? Peter Nagy prezrádza, že mal detstvo prevoňané knihami. Akú hru hrával so sestrou? Aké knihy miloval a aké číta dnes? Čo preňho znamená fantázia? A je dôležitá aj pre dnešné deti? A ako pristupuje k skladaniu pesničiek? Musia byť hlavne veselé? Zuzka Smatanová popisuje, ako ilustrovala texty, ako dolaďovali jednotlivé obrázky. Čo sa jej kreslilo najlepšie a pri ktorej pesničke mala najväčšie problémy. Tam kreslila až päť dní jeden obrázok... Ďalšie knižné tipy: fantasy roka Štvrté krídlo + úryvok číta Dominika Žiaranová historický príbeh Križiak + úryvok číta Boris Farkaš Jaro Slávik o svojej knihe Talent a o šoubiznise Katarína Gillerová o novinke Ako vietor + úryvok číta Lucia Vráblicová Jed v šampanskom od Agathy Christie + úryvok číta Vlado Kobielsky Kristína Procházková o svojej kuchárke Láska v hrncoch  
12/18/202346 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Einstein, ilustrovaný životopis | Walter Isaacson

Einstein je monografia najväčšieho vedca za posledných sto rokov, ktorá je založená na exkluzívnych dokumentoch a informáciách z rodinného archívu.
12/15/20232 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Súboj s láskou | Jana Pronská

„Inšpiráciou mi nebola len povesť o krásnej Hedvige, ktorá kedysi dávno vznikla. Ešte väčšou inšpiráciou bol pre mňa sarkofág...“ prezrádza v podcaste Janka Pronská. Má svoju už 25.knihu s názvom Súboj s láskou.
12/12/20235 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: knižka pre deti Stromkáči | Roman Brat

Pre deti od sedem rokov máme pekný tip na slovenskú knižku, ktorá je dobrodružná aj poučná zároveň.  Volá sa Stromkáči a autorom je Roman Brat, výborný prozaik a prekladateľ. 
12/9/20233 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Arsene Lupin. Lupič džentlmen

Arsene Lupin. Lupič džentlmen. Autorom je francúzsky spisovateľ Maurice Leblanc a ide o výber príbehov, celkovo ich je 16 z pôvodných 20-tich noviel.  Úryvok z knihy číta Kamil Mikulčík.
12/6/20233 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Ako byť zdravý? Radí gastroenterológ Ladislav Kužela a nutričná špecialistka Jana Kondrcová

Hostia podcastu: LADISLAV KUŽELA a JANA KONDRCOVÁ S gastroenterológom Ladislavom Kuželom hovoríme o jeho knihe Jednoduchá a účinná prevencia rakoviny hrubého čreva. Ako a prečo vznikla kniha. Čo v nej nájdeme, aké informácie, tipy a rady. Čo sa dá urobiť v prevencii? Ako by mala vyzerať životospráva? Ako nám prospieva sulforafam? Prečo je dobré napríklad brokolicu nakrájať a nechať odpočívať 40 minút a až potom jesť? Ktoré potraviny majú silné protirakovinové účinky? S nutričnou špecialistkou Janou Kondrcovou sa rozprávame o jej knihe Výživne o výžive, v ktorej prináša svoj príbeh, keď veľmi trpela a musela čosi robiť...kde nájdeme veľa zaujímavých informácií a tipov, ako sa správne stravovať. V knihe sú aj príbehy z jej praxe. Ktoré sú časté mýty a omyly v stravovaní? Prečo by sme sa mali správne naučiť žuť a koľkokrát máme prežuť potravu? Na záver spomíname aj prípad jednej dievčiny, ktorá mala SIBO, dlhodobé tráviace problémy a čo sa s ňou udialo... Ďalšie knižné tipy v podcaste: Arsene Lupin, Lupič džentlmen + úryvok číta Kamil Mikulčík Elitný klub, 8.diel série Prípady Kim Stonovej ilustrovaný životopis Einstein od Waltera Isaacsona historická romanca Jany Pronskej Súboj s láskou (minirozhovor) Angelo Longoni a životopisný príbeh maliara Modiglianiho Zelená planéta, ktorá vznikla podľa úspešného dokumentu BBC Roman Brat predstaví svoju detskú knižku Stromkáči výber z nemeckých klasických rozprávok Dievča z Myrty Rozprávky Pavla Dobšinského v novom špeciálnom vydaní Malá princezná zo série Ilustrovaná svetová klasika
12/4/202349 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: špionážny triler Zberateľ | Daniel Silva

Už 23.diel bestsellerovej série New York Times Agent Gabriel Allon. Legendárny dôstojník tajnej služby, ktorý má krycie zamestnanie - je jedným z najlepších umeleckých reštaurátorov na svete – tentoraz finguje krádež, aby našiel jeden z najvzácnejších zmiznutých obrazov...a zachránil svet pred jadrovou vojnou. Je tu Zberateľ od Daniela Silvu. Exkluzívne hovorí o knihe autor Daniel Silva a úryvok číta herec Boris Farkaš. 
11/29/20234 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: skutočný príbeh Majster útekov o úniku z Osvienčimu...

Majster útekov je výborná kniha. Neuveriteľne silný príbeh o vzrušujúcom dobrodružstve mladíka, ktorému sa ako prvému podarilo dostať z Osvienčimu... Úryvok z knihy číta Alfréd Swan. 
11/26/20234 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Carrie Sotová je späť | Taylor Jenkins Reid

Toto je nezabudnuteľný príbeh o legendárnej športovkyni, ktorá sa pokúša o návrat na vrchol. O tom, čo človek musí obetovať, keď chce byť v niečom najlepší na svete, a o výnimočnom pute medzi otcom a dcérou. Majstrovská rozprávačka Taylor Jenkins Reid prichádza s novinkou Carrie Sotová je späť. Úryvok číta Lucia Vráblicová. 
11/23/20234 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Legendárny ELÁN v jedinečnej knihe. Jožo Ráž, Jano Baláž, Boris Filan...

Vypočujte si reportáž o unikátnej knihe Elán, o ktorej hovoria: Jožo Ráž a Jano Baláž textári Boris Filan a Ľuboš Zeman autorka knihy Marcela Titzlová manažérka Elánu Karolína "Karotka" Halenárová autor bubáka Alan Lesyk externá pamäť Elánu Oskar Lehotský Gabriela Belopotocká a Marek Néma z vydavateľstva Ikar Roman Bomboš, moderátor a hudobný publicista Kniha Elán vyšla v bežnej trejdovej verzii TU, alebo v luxusnej verzii a limitovanom počte len 333 výtlačkov, ktorú nájdete len na LuxusnáKnižnica.sk.  Ďalšie knižné tipy v podcaste: skutočný príbeh Rudolfa Vrbu Majster útekov + úryvok číta Alfréd Swan Putinove vojny od experta Marka Galeottiho Tajný život kníh pre všetkých bookloverov úžasná encyklopédia Kráľovná Alžbeta II. a kráľovská rodina Srdce čarodejnice, príbeh o severských bohoch a mýtoch nadupané krimi Nehas, čo ťa nepáli od M.J.Arlidgea špionážny triler Zberateľ - viac povie exkluzívne Daniel Silva + úryvok číta Boris Farkaš Taylor Jenkins Reid a jej novinka Carrie Sotová je späť + úryvok číta Lucia Vráblicová Výzva od Elle Kennedyovej, 4.diel série Briar U Rhonda Byrne a jej Tajomstvo lásky, zdravia a peňazí Vianočná vločka od Ivony Ďuričovej pre deti od 5 rokov Krásny príbeh ľadového medveďa Polárna žiara  
11/20/202359 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: skutočný príbeh Museli sme ich zachrániť | Elle van Rijn

Museli sme ich zachrániť je skutočný príbeh odvážnych mladých žien, ktorým sa podarilo zachrániť stovky židovských detí pred deportáciami...
11/15/20232 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Darovaný život | Marian Lechan

Darovaný život je kniha plná príbehov skutočných ľudí a skutočných udalostí, pri ktorých si uvedomíme, aká tenká je hranica medzi životom a smrťou... Vypočujte si aj úryvok v podaní autora, Mariana Lechana.
11/12/20232 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: detektívka Dávid a Goliáš | Václav Neuer

David a Goliáš je zručne vyskladaná detektívka z pera niekdajšieho vyšetrovateľa, ktorý má dlhoročné skúsenosti s objasňovaním vrážd... Vypočujte si rozhovor s Václavom Neuerom + úryvok z knihy číta Lucia Vráblicová. 
11/9/202310 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

„Videá detí so psami pôsobia milo, ale buďte opatrní,“ upozorňuje kouč Feri

Hosť podcastu: JURAJ FERKO, profesionálny kouč psov Rozoberáme knihu Najvernejší, ktorú napísal on (tie praktické rady a tipy), Juraj Bača (spolumoderátor relácie a do knihy pridal príbehy) a Zuzana Čižmáriková (celé to dala dokopy, spísala to a upravila). Kniha sa začína Prevenciou, čo je najdôležitejšia kapitola, lebo vďaka nej sa vyhneme drvivej väčšine problémov. Hovoríme o najčastejších chybách pri zaobstaraní psíkov. O psoch z útulku, či o výchove počas prvého roka, ktorá je rozhodujúca. Ako riešiť agresivitu psov? Čo robiť, keď na vás zaútočí pes bez majiteľa. Separačná úzkosť – keď je majiteľ v práci a psík sám doma. Ako konať? Existuje niekoľko pravidiel. Ako správne vyberať obojok pre psa? V knihe nájdete rámčeky s konkrétnymi tipmi a tiež QR kódy, ktoré vedú na videá, kde Feri radí. Obľúbené sú videá, kde deti môžu robiť so psíkom čokoľvek a on im neublíži – je to podľa Feriho v poriadku? Na čo upozorňuje? Dokáže pes vycítiť zlodeja? Ďalšie knižné tipy: Rozhovor s Václavom Neuerom o krimi Dávid a Goliáš + úryvok číta Lucia Vráblicová skutočný príbeh o záchrane židovských detí Museli sme ich zachrániť skutočné príbehy o transplantáciách orgánov - Darovaný život od Mariana Lechana + úryvok číta sám autor S tvárou do neba predstaví autorka Adriana Macháčová Rado Procházka o svojej knihe Domov na juhovýchod historická romanca Neznáma vo Fellsworthe od Sarah E.Ladd jedinečná encyklopédia Ako funguje svet Harry Potter: Oficiálna kniha receptov - 45 kúzelných maškŕt Pozoruhodné dinosaury a predhistorický život pre deti od 6 rokov Šťastnú cestu, zajačik pre deti od troch rokov 2.diel série Dievča menom Willow: Šepot lesa
11/6/20231 hour, 3 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Slepý tiger | Sandra Brown

Slepý tiger je vynikajúci historický triler, v ktorom sa brilantne spája napätie s romantikou. A právom patrí k tomu najlepšiemu, čo Sandra Brown napísala. Vypočujte si exkluzívne samotnú autorku a tiež herečku Zdenu Studenkovú, ktorá knihu prečítala a vrelo ju odporúča. 
11/3/20234 minutes, 1 second
Episode Artwork

TIP na knihu: Spoza čarovného prútika pre fanúšikov Harry Pottera

Tom Felton alias Draco Malfoy a jeho príbeh...najmä o sérii Harry Potter, príbehy, dobrodružstvá, zákulisie. Spoza čarovného prútika pre všetkých fanúšikov Harry Pottera. 
10/31/20233 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Profesori zločinu | Peter Šloser

Peter Šloser v šiestej detektívke Profesori zločinu opäť otvorí trinástu komnatu a prevedie nás nepoznaným svetom policajného zákulisia a zločinu, s ktorým tridsať rokov aktívne bojoval...
10/28/20235 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Neviditeľná od Lucie Saskovej

Jej život je rozbitý na márne kúsky. Chce byť Neviditeľná, ale... Nový psychologický román Neviditeľná predstaví sama autorka Lucia Sasková. 
10/25/20235 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Anton Heretik: „Keď myslíme na smrť, je to preto, aby sme lepšie žili svoj život.“

Hosť podcastu: ANTON HERETIK, psychológ a súdny znalec Hovoríme o knižnej novinke Smrť, ktorú Anton Heretik napísal s manželkou Andreou. Smrť z rôznych uhlov pohľadu, v literatúre, umení a hudbe. Tiež nesmrteľnosť a život po živote, resp. smrti... Ako sa rozprávať s deťmi o smrti a od akého veku? Keď sa nám sníva o smrti, čo to znamená? Ako prebiehajú zážitkové sedenia o smrti? A na čo sú dobré? Jedna z najhorších smrtí je, keď rodičom zomrú deti....ako sa s tým vyrovnať? Ako to prekonať? V dnešnej dobe nemáme priestor a čas na trúchlenie, čo nie je dobré. Zaujímavá je kapitola Smrť a humor – patrí k smrti vtipkovanie? Ďalšie knižné tipy: Peter Šloser o svojej mafiánskej krimi Profesori zločinu Stephen King a jeho Rozprávka + úryvok číta Dušan Cinkota Dom so zlatými dverami z legendárnych Pompejí a tamojšieho lupanária Spoza čarovného prútika od Toma Feltona (Draco Malfoy) + úryvok číta Vlado Kobielsky Anthony Doerr a jeho Mesto v oblakoch Lucia Sasková o novinke Neviditeľná + úryvok číta Lucia Vráblicová špičkový historický triler Slepý tiger predstaví exkluzívne Sandra Brown a svoje dojmy povie Zdena Studenková Opona: Poirotov posledný prípad, ktorý vyšiel rok pred smrťou Agathy Christie 2 YOLi novinky predstaví Adriana Grečnárová: Hry o dedičstvo a Balada o láske až za hrob Návod na obsluhu rodičov priblíži autorka Emília Popálencová
10/23/202351 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Slovanská epopeja a Alfons Mucha

Alfons Mucha a jeho slávne dielo, v ktorom zobrazil dejiny slovanských národov. Slovanská epopeja v exkluzívnej knihe, akú ste ešte nevideli. Viac povie svetovo uznávaný fotograf Jan William Drnek, riaditeľ vydavateľstva Ikar Marek Néma a moderátorka, milovníčka umenia Iveta Malachovská. 
10/19/20236 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Iveta od Michaly Ries

Seriálový fenomén Iveta, ktorý pripútal k obrazovkám státisíce divákov, prichádza v knižnej podobe s množstvom nových scén a vtipných dialógov! Iveta v knižnej podobe od Michaly Ries. 
10/15/20233 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Fredrik Backman a jeho 3 láskavé príbehy

Fredrik Backman je autorom megahitu Muž menom Ove, či série Medveďovce. Teraz prišiel s knihou, ktorá ukrýva hneď tri príbehy. Každým dňom je cesta domov čoraz dlhšia a iné príbehy.
10/12/20231 minute, 58 seconds
Episode Artwork

Martin Pyco Rausch: „Varenie je pre mňa ako umývanie zubov, či osobná hygiena.“

Hosť podcastu: MARTIN „PYCO“ RAUSCH, foodbloger Zhovárame sa o jeho novej knihe Treba si variť, ktorá obsahuje vyše 70 receptov. Tie tvoril niekoľko rokov, delil sa o ne s followermi, vylepšoval ich. Hovoríme o receptoch, fotografiách, o jedle ako takom. Rozoberáme sociálne siete, Instagram i Facebook, video content. Kde sa radšej nechávajú inšpirovať, na ktorej sieti? Pyco popisuje, ako vlastne robí videá z receptov, aký je postup a čo si to všetko vyžaduje. Hovoríme o konkrétnych receptoch ako špenátové koláčiky, syrové krokety, domáce tagliatelle, placky z kyslej kapusty, či špagetový koláč. K niektorým receptom sú odborné poznámky Silvie Horeckej z Terapia jedlom.   Venujeme sa aj vysmiatym lievancom a špeciálnej panvici zo zahraničia :) Ktoré klasiky, obľúbené jedlá si zvykne Pyco pripravovať častejšie, vracia sa k nim? Čím občas Pyco zhreší ohľadom jedla? Využíva v kuchyni aj odrezky, šupky ap.? Ktoré 3 suroviny má najradšej a najčastejšie ich používa? Ďalšie knižné tipy: Luxusná publikácia Slovanská epopeja – predstavia ju Jan William Drnek, Iveta Malachovská a Marek Néma. Psychologický triler Opatrovateľka od Joy Fieldingovej. Pikantná Omamná príťažlivosť, 4.kniha v sérii Linney May. Fredrik Backman a jeho novinka Každým dňom je cesta domov čoraz dlhšia a iné príbehy. Vraždiť nie je hračka od forenznej vedkyne Carly Valentine. Po seriálovej Ivete je tu knižná – viac povie autorka Michala Ries. Encyklopédia Klenoty svetovej kultúry. Encyklopédia Velikáni vojen. Užitočná príručka HIIT, vysokointenzívny intervalový tréning. Najkrajšie vianočné rozprávky predstaví prekladateľka Lucia Nižníková Kollárová. 2.diel v sérii Emil Einstein – Najlepšia pasca na zlodejov. 9.diel v sérii Petronela Jabĺčková – Ľadové čaro a divokí piadimužíci. Knižka Môj malý jednorožec pre deti od 4 rokov.  
10/9/20231 hour, 7 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Lišiak a ja | Catherine Raven

Lišiak a ja je príbeh nezvyčajného priateľstva...vypočujte si samotnú autorku Catherine Raven.
10/4/20232 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Som rada, že mama zomrela | Jennette McCurdy

Známa americká detská herečka a jej šokujúca spoveď o matke, ktorá ju dlhé roky tyranizovala a riadila jej život... Vypočujte si aj ukážku v podaní Lucie Vráblicovej.  Som rada, že mama zomrela.
10/1/20234 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Už bude pol dvanástej | Zdenka Becker

Dramatický príbeh lásky z obdobia druhej svetovej vojny, ktorého rozuzlenie siaha až do súčasnosti... Viac povie autorka Zdenka Beckerová. Kniha Už bude pol dvanástej: https://www.bux.sk/knihy/668073-uz-bude-pol-dvanastej.html 
9/27/20236 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Cukrárka Petra Tóthová: „Milujem parížske rožky, špice a medovú tortu.“

Hosť podcastu: PETRA TÓTHOVÁ, cukrárka Rozprávame sa o jej novej knihe Cukráreň Petry Tóthovej – nájdete v nej množstvo tipov a rád, ale hlavne recepty na klasické koláče, zákusky, retro dezerty + niektoré modernejšie verzie. Aké recepty sú v knihe? Ktoré 3 dezerty má Petra najradšej? Ako sa fotili zákusky a koláče...a kto to všetko jedol? Dotkneme sa aj úspešnej relácie Pečie celé Slovensko, jej prvej knihy Sladké zdobenie, či jej predošlých aktivít, štúdia a cestovania. Ďalšie knižné tipy: provokatívna biografia Som rada, že mama zomrela + úryvok číta Lucia Vráblicová Catherine Raven o svojom príbeh Lišiak a ja Počúvaj ma, detektívka zo série Jane Rizzoli a Maura Isles + úryvok číta Lucia Vráblicová Zdenka Becker o svojej knihe Už bude pol dvanástej kniha plná receptov Japonská kuchyňa: Recepty na každý deň Prečo nepožiadali Evansa? - nová Agatha Christie po prvý raz v slovenčine + úryvok číta Alfréd Swan praktická a užitočná príručka Fascinujúca pamäť prvý diel zo série Aggie Mortonová. Kráľovná záhad pokračuje obľúbená séria Učím sa s Kubkom - Kubko u lekára knižka zo série Príbehy o zvieratkách - Na medvedej stope
9/25/202354 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: klasika Búrlivé výšiny v novom šate | Emily Bronteová

Klasický príbeh o vášnivom vzťahu siroty Heathcliffa a Catherine Earnshawovej, dcéry pána domu, ktorá pred láskou uprednostnila spoločenské očakávania. Príbeh, ktorý stále inšpiruje umelcov, hudobníkov, maliarov... Búrlivé výšiny. 
9/22/20233 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: true crime Prezraď mi všetko | Erika Krouse

Sexuálne útoky na mňa boli iné než tie, čo zažila Simone. Bola som ešte dieťa, nie študentka vysokej školy. Nezneužívalo ma viacero rovesníkov, ale jeden dospelý, ktorého teraz volám X. Útoky sa opakovali od mojich štyroch zhruba do siedmich rokov, nebol to len jeden brutálny incident. Prezraď mi všetko je pútavý a zručne napísaný príbeh prelomového vyšetrovania sexuálnych útokov na istej americkej univerzite. Príbeh súkromnej vyšetrovateľky Eriky Krouse, ktorá v ňom zohrala kľúčovú úlohu. Spojenie memoárov a beletrizovaného true crime, ktoré ukazuje, aká prehnitá je niekedy naša spoločnosť, ale aj naše mysle a svedomie...
9/19/20233 minutes, 1 second
Episode Artwork

TIP na knihu: historická romanca Ostatné sa udeje v srdci | Kristína Brestenská

Ostatné sa udeje v srdci je strhujúci román o láske, vášni a zrade, ktorý  sa odohráva na stredovekom Slovensku za vlády Žigmunda Luxemburského. Autorka Kristína Brestenská prezradí v minirozhovore všeličo zaujímavé...
9/16/20234 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: historická detektívka Hrobár a dievčina | Oliver Pötzsch

Mysteriózny vražedný príbeh z Viedne konca 19.storočia.  Pokračuje séria Hrobárov almanach - novinka Hrobár a dievčina.
9/13/20234 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

S touto knihou budete mať slovenčinu v malíčku!

Hosť podcastu: MIROSLAVA RYŠKOVÁ, autorka a copywriterka Rozprávame sa o jej Príručke slovenského jazyka pre každého, v ktorej ponúka prehľad gramatiky, jazyka, ale najmä množstvo konkrétnych príkladov a chýb z každodenného života. Viaceré tiež spomíname v rozhovore, vysvetľujeme ich, venujeme sa bohemizmom, prechyľovaniu, ypsilonu ap. Ako funguje instagramový profil Viete po slovensky? Čo tam ľudí baví najviac? Ako vznikala kniha? Čo všetko tam nájdete a komu je určená? Ako sa zaraďujú nové mená do kalendára? Kde robíme najčastejšie chyby? Napríklad pri vykaní (povedal ste/povedali ste), oslovenie v korešpondencii, pri asimilácii (spodobovaní)... Otestovali sme aj Mirku, dostala 5 slov a mala vysvetliť a uviesť príklad, povedzme čo sú to kolokvializmy, palindróm, či oxymoron. Odkazy, ktoré sa zídu a ktoré spomíname v rozhovore: Paradigmy podstatných mien Slovenská terminologická databáza Krátky slovník slovenského jazyka Ďalšie knižné tipy: historickú detektívku Hrobár a dievčina priblíži autor Oliver Pötzsch + úryvok číta Boris Farkaš klasika Búrlivé výšiny v novom šate - čo na ňu hovorí šéfredaktorka Barbora Kráľová? pikantná temná romanca od Riny Kent Vzostup kráľovnej Vesmír: Biografia - originálna encyklopédia profesora Paula Murdina young adult príbeh Mony Kasten Osamelé srdce historickú romancu Ostatné sa udeje v srdci predstaví Kristína Brestenská true crime príbeh Prezraď mi všetko priblíži autorka Erika Krouse praktická príručka Montessori pre každého Lamohlavy plné osemsmeroviek, rébusov a doplňovačiek predstaví Ivona Ďuričová Hravouka: Encyklopédia zázrakov prírody pre deti od 5 rokov klasika v detskej verzii Úžasná Jane: Pýcha a predsudok do Jane Austenovej  
9/11/20231 hour, 2 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: romanca Projekt šéf | Vi Keelandová

Toto je príbeh o Evie, ktorá dostala čudnú ponuku, a o Merrickovi, ktorý ju chcel potopiť... Vi Keelandová a jej nový šteklivý romantický príbeh Projekt šéf.
9/9/20234 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: severské krimi Nečas | Erik Axl Sund

Severská krimitrilógia Melanchólia konečne speje k záveru. Autori píšuci pod pseudonymom Arik Axl Sund si dali načas – veď jednotka Sklenené telá vyšli ešte v roku 2016. Nasledoval druhý diel Bábkar v roku 2020. No a teraz tu máme záver série s názvom Nečas.
9/6/20234 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: klasika Malé ženy | Louisa May Alcottová

Klasika Malé ženy vyšla v kompletnom zväzku 600 strán, opäť ako 2.vydanie aj s nádhernou oriezkou. Prečo sa tejto klasike tak darí? Povie prekladateľka Danka Jacečková.
9/4/20233 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Marián Leško: „Celý svet sledoval, ako ten mladík vykrvácal na hraniciach.“

Hosť podcastu: MARIÁN LEŠKO, novinár a publicista Rozprávame sa o knihe Tunel 29, dokurománe zo 60.rokov, kedy vyrástol Berlínsky múr, oddelil východ od západu...a niektorí ľudia sa snažili prekopať tunelmi späť, aby zachránili svojich blízkych, priateľov i rodinu. Pozrite si film Tunnel 29. Ďalšie knižné tipy: Malé ženy v novom vydaní s oriezkou - čo hovorí o úspechu prekladateľka Danka Jacečková? severské krimi Nečas (Erik Axl Sund), úryvok číta Alfréd Swan Vi Keeland a jej nová romanca Projekt šéf, úryvok číta Lucia Vráblicová Všetko o vašej záhrade od známeho britského záhradníka Monty Dona Zem v kocke, ôsma kniha v sérii Vedomosti v kocke História sveta v príbehoch 100 zvierat Básničky z abecedy - 4.kniha v sérii, viac povie autorka Ivona Ďuričová príbeh Knižnica pána Losa o radosti zo spoločného čítania leporelo Mesto psov, ktoré vás vezme na nezvyčajnú prechádzku Múdrosť taoizmu od uznávanej autorky taoistickej literatúry a feng šuej Evy Wong  
8/28/202351 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Hotel plný tajomstiev | Diana Biller

Podmanivá Viedeň, v ktorej znejú Straussove valčíky, prepychové hotely a plesová sezóna. Mária – majiteľka rodinného hotela a agent Eli, ktorý sa snaží vypátrať zločinca obchodujúceho s americkými tajnými kódmi. To je historická romanca Hotel plný tajomstiev. Viac povie autorka Diana Biller a úryvok číta Dado Nagy.  
8/23/20234 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Pravidlá cesty | Ciara Geraghty

Dojemný príbeh o priateľstve a ceste, ktorú si vyberá každý sám... Pravidlá cesty sú príbehom o skleróze multiplex, o Alzheimerovej chorobe a demencii...ale najmä o priateľstve  a obetavosti. Viac povie autorka Ciara Geraghty. 
8/20/20233 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Chirurgova dcéra | Audrey Blake

Chirurgova dcéra je pokračovanie príbehu o žene, ktorá nasleduje svoj sen. Prvá kniha Dievča v jeho tieni vyšla vlani. Viac povie jedna z autoriek Jaima. 
8/16/20233 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

12 letných tipov na čítanie. Krimi, romance, historické, aj detské

Inšpirujte sa - 12 knižných tipov, ktoré sa oplatí prečítať: Chirurgova dcéra - historická fikcia, viac povie autorka Audrey Blake Ciara Geraghty o knihe Pravidlá cesty yoláč Pobozkali sme Sharu Wheelerovú, úryvok číta Jana Kvantíková historická romanca zo série Klub lokajov - Komorník, ktorý ma miloval dobrodružný historický príbeh z Viedne Hotel plný tajomstiev predstaví autorka Diana Biller, úryvok načítal Dado Nagy 4.diel série Worthingtonovci od Elly Quinn Markíz a ja Halloweensky večierok od Agathy Christie v novom vydaní Dale Carnegie a Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí Pokojný dych, pokojná myseľ pre váš lepší život Rozprávočky na dobrú noc pre deti od 4 rokov Som odvážny - príbeh malého výmyselníka vlka Mila Vodná víla Lily, poetický príbeh o priateľstve
8/14/202332 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Ostrov | Sarah Pearse

Ostrov je typ detektívky, aké majú mnohí radi - uzavretý okruh ľudí na ostrove, postupne vychádzajú na povrch tajomstvá, skrývané vzťahy medzi ľuďmi, ktorí tam dovolenkujú...odhaľujú sa charaktery, vnútorné nenávisti, zloba, zášť, nepriateľstvo...
8/11/20233 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Prečo mi to nikto nepovedal | dr.Julie Smith

Prečo mi to nikto nepovedal? je klasika v žánri osobnostný sebarozvoj. Tentoraz z pera klinickej psychologičky, ktorá neteoretizuje, nepredkladá cudzie poznatky, nerobí rešerš...ale využíva vlastnú prax.
8/8/20232 minutes, 1 second
Episode Artwork

Remarque. Hemingway. Hugo. Salinger...klasické mramorovky stále lákajú

Klasika, ktorá nestarne a stále láka nových čitateľov.  Vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ vychádzajú tzv. mramorovky - viac o nich povie šéfredaktorka Anna Pokorná. 
8/5/20234 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Jo Nesbo a jeho Nočný dom

Nočný dom je niečo, čo ste od Jo Nesba ešte nečítali. Je to mix hororového Stephena Kinga, mystery a psychologického trileru. Viac vám povie exkluzívne sám Nesbo, svoje dojmy pridá prekladateľ Jozef Zelizňák a úryvok prečíta Boris Farkaš. 
8/3/20235 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Klasika - svetová i slovenská. Ako sa jej darí? Stále ju čítame?

Hostky podcastu: BARBORA KRÁĽOVÁ, šéfredaktorka vydavateľstva Ikar ANNA POKORNÁ, šéfredaktorka vydavateľstva Slovenský spisovateľ S Barborou sa rozprávame o klasike ako ODEON, aj o tzv. tapetovkách. Ktorým autorom sa darí, ktoré knihy zabodovali u čitateľov? Ako je to s prekladmi – oprašujú sa, alebo sa robia nové preklady...a prečo? Spomíname aj pár skvelých prekladateľov klasiky. Často vyjde nové vydanie s nejakým bonusom, napríklad kompletné neskrátené dielo, alebo necenzurovaná verzia ap. Malé ženy, Rozum a cit, ale aj čerstvá reedícia Diablom posadnutí. Chalúpka strýčka Toma. Dávame do pozornosti skvelú Georgette Heyerovú a rozoberáme značku Odeon: aký mýtus okolo tejto značky žije a prečo? Vyšli aj Kvety v zla od Baudelaira v novom vydaní – v čom sú špeciálne? Srdcovkou Barbory je napríklad kniha Less, ktorá dostala Pulitzera. Tiež Hodiny, Paulo Cognetti, Shuggie Bain, či Delphine de Vigan. Tiež silno oslovilo Pomaľované vtáča, či Ishiguro Kazuo, ktorému vyšli už tri knihy. TOP 10 najpredávanejšie knihy v edícii ODEON za posledný rok. Kedysi vychádza Edícia Zlatým písmom, kde boli D.Chrobák, V.Šikula, R.Sloboda... prečo už nevychádza? A oživí vydavateľstvo túto edíciu? Ako sa vyberajú knihy a autori. S Ankou sa zhovárame o ich klasike, tzv. mramorovkách. Ako vlastne vznikol tento mramorový dizajn? Ktorým autorom sa tam najviac darí a ktorá kniha vyšla v edícii ako úplne prvá? Vyšli tam knihy J.D.Salingera, E.M.Remarqua, A.Cronina, V.Huga a ďalších. Na čo sa môžeme tešiť v tejto edícii? Vyjde napríklad Remarque, ktorý v slovenčine ešte nebol preložený... Ďalšie knižné tipy: Jo Nesbo o svojom horore Nočný dom + knihu hodnotí prekladateľ Jozef Zeližňák a úryvok číta Boris Farkaš Prečo mi to nikto nepovedal od psychologičky Julie Smith krimi Ostrov + úryvok číta Lucia Vráblicová hudobná biografia Legenda Rolling Stones historická romanca Nebojácny vojvoda skvelá mystery detektívka Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej detská encyklopédia Poklady prírody Hľadanie pokladu, 5.diel v sérii Kamaráti z lesa  
7/31/202350 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Jablká nepadajú ďaleko (Liane Moriarty)

Jablká nepadajú ďaleko je ďalší skvele napísaný príbeh Liane Moriartyovej, v ktorom šikovne namiešala pútavý kokteil: manželská dráma, zmiznutie a potenciálna vražda, podvod a intrigy, nečakané rodinné tajomstvá. Čo hovorí o knihe samotná austrálska autorka? Plus úryvok číta Zuzka Porubjaková. 
7/26/20234 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Hra na milovanie 2 (Katarína Gillerová)

Katarína Gillerová je jedna z najobľúbenejších slovenských spisovateliek, ktorá má na svojom konte už 21 kníh. Výnimočné miesto v jej tvorbe patrí mysterióznemu trileru Hra na milovanie, ktorý sa v prvom vydaní vypredal a nedávno vyšiel v reedícii. Osudy jeho hlavných hrdinov autorka ďalej rozvinula v pokračovaní s názvom Hra na milovanie 2. Opäť je to strhujúci román o láske, zrade, intrigách a pomste.
7/23/20235 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Prorokyňa a trkvas (Jonas Jonasson)

Od autora fenomenálneho príbehu Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol vyšla novinka. Jonas Jonasson a jeho Prorokyňa a trkvas.  Vypočujte si, čo o knihe hovorí sám autor + úryvok číta Lucia Vráblicová. 
7/19/20234 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Letné čítanie na pláž, k bazénu, k vode...13 tipov na skvelé knihy

Roman Flebo Juhás a Juraj Čurný o knihách Dídžej - spomienky a historky z bratislavských klubov a diskoték. Minirozhovory o knihách, hudbe aj 90.rokoch.  Prorokyňa a trkvas od Jonasa Jonassona, ktorý predstaví knihu sám + úryvok číta Lucia Vráblicová. Liane Moriartyová o svojej novinke Jablká nepadajú ďaleko + úryvok číta Zuzka Porubjaková šteklivá romanca Elle Kennedyovej Hra, úryvok číta Dado Nagy Katka Gillerová o pokračovaní svojho hitu Hra na milovanie 2 historická romanca Úsvit nad panstvom Emberwilde 3 novely v knihe Ľahký muž v predposlednom dejstve fascinujúci príbeh Cirkusový vlak o priateľstve, láske a prežití počas 2.svetovej vojny séria Miška a jej malí pacienti - 15.diel Škola v prírode séria Petronela Jabĺčková - Kúzla a krtince + Prekvapenie pre Lucia dve leporelá pre deti od 2 rokov: Oliver, nezlosti sa a Oliver, choď už spať
7/17/202343 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: dobrodružný historický príbeh Levie srdce | Ben Kane

Levie srdce je historický príbeh Richarda, odvážneho bojovného vojvodu a neskôr kráľa, ktorého prezývali Kráľ levie srdce. Viac o knihe povie írsky autor Ben Kane. 
7/12/20232 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: kultový seriál Priatelia. O knihe Chandlera hovorí Dušan Cinkota, aj Katka Brychtová

Lahôdka pre všetkých fanúšikov kultového sitcomu Priatelia - kniha od Matthew Perryho, alias Chandlera Priatelia, lásky a jedna hrozná potvora. Čo hovoria na knihu herec Dušan Cinkota, ktorý Perryho daboval v seriáli? Alebo Katka Brychtová, ktorá nadabovala seriálovú Rachel Greenovú?  + úryvok z knihy, ktorý číta Cinki
7/9/20237 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Slečna Merkelová: Vražda na zámku | David Safier

Ľahké čítanie, zábavné a milé. Slečna Merkelová je mix Columba a slečny Marplovej. Všetečná, zvedavá, bystrá, s dostatočnou dávkou nadhľadu a dedukcie... Je tu Slečna Merkelová: Vražda na zámku. Vypočujte si aj úryvok, ktorý číta Alfréd Swan. 
7/5/20232 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

15 knižných tipov na leto. Audioknihy, bestsellery a plážové čítanie

V prvej časti podcastu hovoríme o AUDIOKNIHÁCH Riaditeľ vydavateľstva Ikar Marek Néma, šéf vydavateľstva Publixing a Audiolibrix.sk Ivan Sabo, autori Jozef Karika, Václav Neuer a Peter Šloser. Vypočujte si aj úryvky z troch audiokníh. Ďalšie knižné novinky historický dobrodružný román Levie srdce predstaví autor Ben Kane 2.diel fantasy série Skandar a Prvý jazdec, úryvok číta Zuzana Jurigová Kapráliková zábavná detektívka Slečna Merkelová: Vražda na zámku, úryvok číta Alfréd Swan Viera, nádej a masaker - rozhovory s muzikantom Nickom Caveom, úryvok číta Boris Farkaš príbeh Láska môjho lepšieho života predstaví autorka CJ Connolly autobiografia Matthew Perryho zo seriálu Priatelia: Priatelia, lásky a jedna hrozná potvora, o knihe a seriáli hovorí Dušan Cinkota (Chandler) a Katka Brychtová (Rachel). Úryvok z knihy číta Cinki. historická romanca Manželská pretvárka, viac povie autorka Abigail Wilson slávny román Chalúpka strýčka Toma prvý raz v kompletnom preklade celého románu Rozum a cit od Jane Austenovej v sérii dobových obálok, tzv. tapetových:-) YA bestseller, mysteriózny gotický príbeh Belladonna predstaví autorka Adalyn Grace 3.diel v krásnej sérii Halky Marčekovej Strašidielka a Cica roztomilý príbeh o pevnom priateľskom pute Macko Modrouško
7/3/202348 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: historická romanca Naveky tvoja | Jana Pronská

„Nie navždy, Hermína, to je príliš krátko, ale naveky. Po tom, čo sme prežili, si zaslúžime večnosť!“ Tento citát v úvode krásne vystihuje celý príbeh Naveky tvoja od Jany Pronskej. O čom je kniha, prezradí sama autorka. 
6/28/20234 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Modlitebník z Luxusnej knižnice

Unikátna tlač prvýkrát na Slovensku. Jedinečné ilustrácie. Zlatý krížik ako darček. To je Modlitebník, ktorý pribudol do Luxusnej knižnice. Takú knihu sme u nás ešte nemali a aj jej zrod trval niekoľko mesiacov a preveril zručnosť našich remeselníkov. Viac povie Gabriela Belopotocká a výtvarník Martin Augustín. 
6/25/20237 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Volanie krvi, mysteriózny triler Michaly Ries

Dávna kliatba jej chce vziať dcéru. Aby ju zachránila, musí prekonať hranice času a priestoru. O tom je mysteriózny triler Michaly Ries Volanie krvi. Viac povie sama autorka v rozhovore. 
6/21/20235 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

„Vždy ma fascinovalo, ako možno bylinky využiť pre naše zdravie,“ tvrdí Dida, alias Divoká strava.

Ak máte radi knihy a čítanie, dajte nám, prosím, svoj hlas v ankete PODCAST ROKA 2023. Knižný kompas bol nominovaný v kategórii Ateliér. Kliknite si na podstránku HLASOVAŤ a tam dajte hlas v našej kategórii, prípadne aj v ostatných. Môžete vyhrať zaujímavé ceny :-) Ďakujeme! Hosť podcastu DIANA MOZOLÁKOVÁ, bylinkárka Rozprávame sa o jej knihe Liečivá sila divokých byliniek. Opäť sa vraciame k ich využívaniu, objavujeme ich silu – Diana dáva rôzne tipy, rady. Množstvo receptov a tiež spôsoby ako bylinky spracovávať. Nielen sušiť, ale aj maceráty, prášky, bylinková soľ a cukor, bylinkové víno ap. Pridáme recept na osviežujúci letný nápoj. Prezradíme, ako sa dajú fermentovať bylinky a prečo sú pre nás také prospešné (kozonoha, púpava, medvedí cesnak ap.) Divoké bylinky obsahujú nesmierne dôležitý chlorofyl – ako a prečo nám prospieva? Ako sa Diana, panelákové dieťa, dostala k bylinkám, k ich využívaniu, spracovaniu a objavovaniu? Ako naučila svoje deti jedávať pravidelne bylinky a ako si k nim našiel cestu jej manžel? Ako vyzerá ich domáca bylinková lekárnička. Ďalšie knižné tipy: pokračovanie hitu Colleen Hooverovej Začína sa to nami + úryvok číta Zuzka Jurigová Kapráliková historická romanca Lisy Berne Nevesta si berie ženícha príbeh Dar od Michaely Rosovej Volanie krvi Mišky Ries - minirozhovor Janka Pronská a historická romanca Naveky tvoja - minirozhovor V Luxusnej knižnici pribudol jedinečný Modlitebník. Viac povie Gabriela Belopotocká a výtvarník Martin Augustín fascinujúca kniha Neprirodzené úmrtia Sila ľútosti o tom, ako nás ľútosť môže posúvať dopredu Bronislava Brenkusová predstavuje zošity Ja som Adamko a Ja som Barborka Lucia Hlubeňová odporúča knižku Svet drakov 2 novinky v sérii o Kubkovi: Kubko chce cikať a Kubko kuchárom
6/19/20231 hour, 3 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Vlčí brloh z vykričaného domu v Pompejach

Príbeh o ceste za slobodou. O tom, že sa nesmiete nechať zlomiť, nesmiete podľahnúť, akokoľvek beznádejne to vyzerá... Príbeh o Amare, ktorú rodina predala do otroctva, pretože ju už nedokázala uživiť... Viac o knihe Vlčí brloh: https://www.bux.sk/knihy/663429-vlci-brloh.html 
6/14/20232 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Exkluzívna publikácia Vyznania. Oslávme to krásne v nás

Texty Kamila Peteraja a nádherné ilustrácie Martina Augustína. To je luxusná kniha Vyznania, o ktorej povedia viac Kamil Peteraj, Martin Augustín a riaditeľ projektu Marek Néma.  Viac o knihe: https://www.luxusnakniznica.sk/vyznania
6/11/20236 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Echoman, ktorý sa učil od najhorších masových vrahov

Kopíruje slávne prípady takých vrahov, ako boli Manson, Kemper, Dahmer a ďalší. Teraz ich chce prekonať... Viac o novom trileri Sam Hollandovej Echoman: https://www.bux.sk/knihy/603815-echoman.html
6/8/20233 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

„Princ Harry sa vyzliekol donaha a vyšiel na najväčšie námestie. To je kniha Náhradník,“ tvrdí protokolistka Katarína Strýčková

Hosť podcastu: KATARÍNA STRÝČKOVÁ, protokolistka a odborníčka na britskú kráľovskú rodinu Rozprávame sa o knihe Náhradník od princa Harryho. Harry v nej nadáva na médiá, osočuje rôznych ľudí, píše o mame Diane, ktorú nazýva mamička. Už ona veľmi umne pracovala s médiami, na ktoré teraz Harry nadáva. Hovoriť o Megan je veľmi citlivá záležitosť, aj kvôli jej tmavšej pokožke...a určite si neraz vymýšľala, zavádzala. Každopádne je veľkou oporou pre Harryho, ktorý sa zrazu necítil ako č.2 a obyčajný náhradník. Harry sa sťažuje, že bol vždy len dvojka, plán B, náhradník...akoby nechápal logiku a zákonom dané následníctvo v kráľovskej rodine. Hovoríme o niektorých konkrétnych pasážach z knihy, o členoch kráľovskej rodiny, o Meghan Marklovej. Spomíname seriál Koruna, či Kravaťáci. Ďalšie knižné tipy: historický príbeh Vlčí brloh priblíži autorka Elodie Harper Colleen Cambridge hovorí o svojom príbehu Vražda v Mallowan Hall Sam Hollandová o drsnom krimitrileri Echoman 1.diel dilógie Vláda Kráľa od Riny Kent + úryvok číta Dado Nagy Natasha Solomons o svojej knihe Ja, Mona Lisa Luxusná knižnica a novinka Vyznania. Hovoria o nej Kamil Peteraj, Martin Augustín a Marek Néma. historický triler Sestra lovca bosoriek nová odeonka Sesternice 7.diel v sérii o Kubkovi - Kubko na dedine séria Škola pre poníky pokračuje, 2.diel Starosti s vystrašeným poníkom  
6/5/20231 hour, 9 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

OCHUTNÁVKA: Čo by na to povedala princezná Diana?!

5.júna si môžete vypočuť veľký rozhovor ku knihe Náhradník od princa Harryho s protokolistkou a znalkyňou britskej kráľovskej rodiny Katarínou Strýčkovou. Vypočujte si malú ochutnávku...napríklad aj o tom, ako Harry stále v knihe spomína mamu Dianu, no jedným dychom ohovára a uráža ostatných členov rodiny.
5/30/20233 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Príbeh slona | Alex Lasker

Príbeh slona je nádherný a dojímavý príbeh, ktorý rozpráva starnúci africký slon. Vydal sa na svoju poslednú, nebezpečnú cestu, aby našiel ľudí, ktorí ho pred päťdesiatimi rokmi zachránili ako sirotu...
5/26/20232 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Uplakané dievčatá | C.J.Tudor

Ďalšia trilerová lahôdka s prvkami hororu od bestellerovej autorky C.J.Tudor. Upálené dievčatá.
5/22/20234 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Malá vojnová knižnica | Kate Thompson

Malá vojnová knižnica je príbeh o podzemnej knižnici, ktorá bola majákom nádeje pre Londýnčanov počas vojny a dejiskom jedného z najväčších príbehov odboja počas druhej svetovej vojny. Viac vám povie samotná autorka Kate Thompson. 
5/18/20233 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

„Mám rada svojrázne hrdinky a prekvapivé zápletky,“ tvrdí Vi Keeland.

Hosť podcastu: VI KEELAND, americká autorka Vi Keelandová je americká autorka šteklivých romancí zo súčasnosti, píše skvelé office romance, čiže príbehy z práce, kancelárie, kde to iskrí medzi mužom a ženou. Naposledy od nej vyšla kniha Letný návrh, celkovo vyšlo v slovenčine 11 kníh. V exkluzívnom rozhovore hovoríme o tom, ako píše, čo číta ona sama, ako vznikajú jej nezameniteľné obálky, kde berie inšpiráciu ap. Ďalšie knižné tipy: Pravdivý príbeh Malá vojnová knižnica – predstaví autorka Kate Thompson mrazivý triler Upálené dievčatá, úryvok číta Kamil Mikulčík dojímavý Príbeh slona, ktorý sa dotkne vášho srdca pokračuje séria Westcottovci – historická romanca Dokonalý Schôdzka so smrťou – nové vydanie detektívky Agathy Christie Tibetský budhizmus od Dalajlámu pre váš krajší život nová séria Hop objavuje svet pri lesnom potoku Traja kamaráti z detskej série o Líške a Pĺšikovi Najkrajšie miesto o hľadaní nedotknutého kúska prírody.  
5/15/202338 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: nadupaný triler Vadí-nevadí

Helen Graceová je jedna z najsilnejších postáv v súčasnom detektívnom žánri. Vyšetrovateľka, ktorá má skúsenosti, vždy má na pamäti pravdu a spravodlivosť a má potrebný „policajný inštinkt“. Tentoraz stojí proti nej skutočne zvrátený a nebezpečný zabijak. Navyše musí bojovať uprostred tímu a odrážať pokusy o intrigy a dávať si pozor na podrazy. Začína sa nový mrazivý triler z pera vynikajúceho M.J.Arlidgea Vadí-nevadí.
5/12/20233 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: vzrušujúci psychotriler Keď zmizla

„Strhujúce, znepokojivé a fascinujúce čítanie... Keď zmizla je mimoriadne aktuálny psychologický triler o nebezpečenstvách krásy, lákadlách moci a nesmiernej sile materinskej lásky,“ napísali vo Fantastic Fiction UK. Vypočujte si aj to, čo o svojej knihe hovorí samotná autorka Alex Dahl. 
5/9/20232 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Popík a jeho veľké dobrodružstvá

Prekladateľka Silvia Kaščáková o novej sérii Popík a jeho veľké dobrodružstvá - 1.diel sa volá Nie je to taký strašný tiger. 
5/6/20234 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Najpredávanejší slovenskí spisovatelia? Ikar oceňoval zlatom a platinou

Vydavateľský dom Ikar oceňuje každý rok najpredávanejších slovenských autorov na slávnostnej Ikariáde. Za rok 2022 získali najviac ocenení Táňa Keleová-Vasilková a Jozef Banáš. Ceny si odniesli aj Jozef Karika, youtuber Peter Popluhár, gastroenterológ Ladislav Kužela, Ivona Ďuričová, či in memoriam Andrej Štiavnický. Cenu literárnej kritiky, Zlaté pero 2022, si odniesla Beata Balogová za knihu Kornélie. Vypočujte si reakcie ocenených, aj na čom pracujú. 
5/3/202312 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

„Prestali sme sa zabávať, usmievať a zaoberáme sa banalitami,“ tvrdí Marcela Laiferová

Hosť podcastu: MARCELA LAIFEROVÁ, speváčka, lekárka a spisovateľka Hovoríme o knihe Ako nájsť vnútorný pokoj. V úvode je to aj o hudbe – ako prvá získala Zlatú Bratislavskú lýru, nahrala veľkú LP platňu, založila vlastný orchester. V knihe sú aj obrázky namaľované samotnou autorkou tzv. enkaustikou – čo to je? Kríza je príležitosťou napredovať, začať niečo nové. Život nie je rýchlejší, len je chaotický a to nám prináša problémy, tvrdí známa speváčka. Akú sú beauty triky Marcely Laiferovej? IKARIÁDA 2022 - ocenenie najpredávanejších spisovateľov za rok 2022 Zlatými a Platinovými knihami + literárne ocenenie odbornej poroty Zlaté pero. Budete počuť Jozefa Banáša a Jozefa Kariku, Táňu Keleovú Vasilkovú, Petra Popluhára, Ladislava Kuželu, Ivonu Ďuričovú, Beatu Balogovú... Ďalšie knižné tipy: krimi M.J.Arlidgea Vadí - nevadí, úryvok číta Vlado Kobielsky Recenzia našej doby od Johna Greena, úryvok číta Vlado Kobielsky romcom Sviatok osamelých predstaví autorka Beth O´Learyová Alex Dahl o svojom psychotrileri Keď zmizla séria Lucie Saskovej pokračuje - vyšla Zlatokopka 2 v novom vydaní Kvety zla od Charlesa Baudelaira ako celok prvý raz v slovenčine užitočná príručka Zdravé srdce príručka pre milovníkov mačiek Plemená mačiek séria Popík a jeho veľké dobrodružstvá, predstaví prekladateľka Silvia Kaščáková Mláďatá divočiny, kniha plná faktov a fotografií knižka pre deti od 3 rokov Ako sa hľadá najlepší priateľ séria Kamaráti z lesa pokračuje štvrtou knihou Pomoc v pravej chvíli
5/1/20231 hour, 8 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Malibu v plameňoch | Taylor Jenkins Reid

Hoci sú na obálke surferi, priezračná voda Malibu, nie je to kniha o surferoch. Je to najmä o celebrtiných súrodencoch, smotánke, veľkej párty a životoch, ktoré sú možno úplne iné, ako vyzerajú napohľad. Výborná rodinná dráma plná zvratov, emócií a divokého neviazaného života. Malibu v plameňoch.
4/26/20234 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: YA fantasy Bolo raz jedno zlomené srdce

Už sa vám stalo, že ste si prečítali knihu, pri ktorej ste doslova zabudli na okolitý svet...oddýchli ste si, pohladili svoju čitateľskú dušu...a keď ste dočítali, zrazu ste sa nevedeli dočkať pokračovania? Kde je druhá kniha? „Páčilo sa mi to. Veľmi. A nutne potrebujem čítať druhý diel,“ usmieva sa a teší bookloverka Aďka po dočítaní YA fantasy Bolo raz jedno zlomené srdce.
4/23/20233 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Mesto sĺz, historický román od Kate Mosse

Pokračuje úspešná historická séria Oheň nás spasí od Kate Mosse. Príbeh Mesto sĺz sa odohráva v Paríži a Chartres, ale aj v samom Meste sĺz – v útočisku, ktorým je Amsterdam. Zobrazuje snahu rodiny ostať pokope a prežiť v ničivom toku dejín.
4/20/20234 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

„Milana Lasicu ešte aj tá Vacvalovej autistická mačka milovala,“ spomína Oľga Feldeková

Hosť podcastu: OĽGA FELDEKOVÁ, spisovateľka, glosátorka Hovoríme o jej novej knihe Možno si zatancujeme na druhom svete. Čím sú zaujímavé poviedky a texty v nej? Magický realizmus, pohľad detskými očami, rodná Orava... O.Feldeková miluje prvoaprílové žartíky, naposledy takto dobehla dcéru Katku, či Eňu Vacvalovú. Spomíname aj Ruda Slobodu, Milana Lasicu, Mariána Leška ai. Na obálke knihy je kresba pani Feldekovej ako 4-ročného dievčatka, ktorú namaľovala Mária Medvecká. Je tiež na obraze Albína Brunovského. Rudo Sloboda bol úžasný človek. Nerád cestoval. Rád obdarovával...ale potom to ľutoval, čo dal, lebo to chcel späť :-) Tiež ju dal do niektorých svojich kníh. Stretnutie deň pred smrťou u Eni Vacvalovej, na druhý deň Milan Lasica zomrel – príhoda s autistickou mačkou. Pri akej príležitosti povedal M.Lasica Možno si zatancujeme na druhom svete? Sedmička – glosovanie, cesty po celom Slovensku, zábava v aute.  Hovoríme aj o tom, ako Oľga Feldeková prekonala zhubný nádor. V knihe to opisuje aj s humorom, spomíname príhodu s kamenárom. Už vyše 60 rokov sú s Ľubomírom Feldekom manželmi....ako im to funguje? V čom je tajomstvo ich vzťahu? Ďalšie knižné novinky: Mesto sĺz predstaví autorka Kate Mosse + úryvok číta Judita Hansman historická romanca Škandalózny vojvoda YA fantasy Bolo raz jedno zlomené srdce + úryvok číta Zuzana Jurigová Kapráliková Malibu v plameňoch od Taylor Jenkins Reid + úryvok číta Zuzana Jurigová Kapráliková Agatha Christie a jej Vražda je zvyk Malé vynálezy, ktoré zmenili svet Príručka Toxická pozitivita pre fanúšikov F1 Formula 1: Legendárne okruhy štvrtá kniha v sérii - Superjednoduchá matematika Rozprávky barda Beedla od J.K.Rowlingovej v ilustrovanom vydaní Petronela Jabĺčková - 7.diel: Zlet čarodejníc a šušot v lese  
4/17/20231 hour, 7 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: severské krimi Pavúk | Lars Kepler

Deviaty prípad inšpektora Joona Linnu. A tentoraz mu ide priamo o krk, pretože jeden z nábojov tajomného zabijaka je určený práve jemu... Začína sa severské krimi Pavúk z pera dvojice píšucej pod pseudonymom Lars Kepler.
4/12/20230
Episode Artwork

TIP na knihu: Veľká kniha o klíme, ktorú zostavila Greta Thunberg

Švédska aktivistka Greta Thunbergová zozbierala výpovede vyše 100 odborníkov z rôznych oblastí do Veľkej knihy o klíme. Ukazujú, čo sa deje a kam to smeruje, ak nezačneme výraznejšie konať. Či zanecháme naším deťom a vnúčatám zničenú planétu, alebo je ešte čas...
4/9/20234 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Stephen King a jeho Ak tečie krv

Štyri doteraz nepublikované novely od Stephena Kinga. Nájdete v nich všetky jeho silné stránky – hororové zimomriavky, nadprirodzeno, strach a zlo. A fanúšikovia knihy Outsider sa určite potešia, pretože hneď v prvej poviedke sa vracia obľúbená hrdinka Holly Gibneyová. To je novinka Ak tečie krv.
4/5/20235 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Ako rastliny a bylinky liečia naše telo i dušu? Poradí bylinkárka Iveta Henzelyová

Hosť podcastu: IVETA HENZELYOVÁ, bylinkárka a liečiteľka Hovoríme o jej druhej knihe – po Bylinkovej škole vyšiel Rok bylinkára. Približujeme knihu, čo všetko tam nájdete. Aké časti, kapitoly, recepty. Prečo je dobré zosúladiť pestovanie, starostlivosť a zber rastlín s fázami mesiaca? So slnkom? Podobnosť hlavy človeka s koreňom rastliny poznali už v antike a stredoveku...čo to znamená? Rozprávame sa o jarných lístkoch, ktoré je dobré si nasušiť, o šťavách z jarných rastlín, o gemmoterapii, čiže využívaní púčikov a ich liečivej sily. Recepty na výluhy pre záhradkárov, na lepšie zdravie rastlín a proti škodcom. Iveta pridá 2 recepty na čaje – životabudič proti jarnej únave a na nervy, proti stresu. Liečba stravou.   Ďalšie knižné tipy:  Lars Kepler o svojom trileri Pavúk + úryvok číta Vlado Kobielsky ChatGPT o najobľúbenejších knihách Stephena Kinga + novinka Ak tečie krv a úryvok číta Kamil Mikulčík Chorvátsku detektívku Krvavá voda predstaví Jurica Pavičić + úryvok číta Boris Farkaš Veľká kniha o klíme - exkluzívne hovorí Greta Thunbergová Zrodená pre slobodu, nové vydanie príbehu o levici Else Ako funguje psychológia s populárnej série Ako funguje... Nová séria Škola pre poníky - Tajomstvo záhadnej jazdkyne
4/3/20231 hour, 6 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Vražda v Mena House

Vražda v Mena House je detektívka, ktorá v sebe spája tajomno, napätie, dobrodružstvo a intrigy, exotiku, romantiku. Veľmi vydarený úvod novej série Prípady Jane Wunderlyovej s premyslenou zápletkou a naozaj dobre napísaný.  
3/29/20232 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: mrazivý triler V zóne smrti

V zóne smrti je vynikajúci triler z mrazivých Himalájí, kde sa stanete súčasťou expedície, ktorá sa snaží vyjsť na osemtisícovku Manaslu. A aj keď vám horolezectvo nič nehovorí, nezaujímate sa oň, bude vás príbeh baviť... Úryvok z knihy číta Alfréd Swan.
3/26/20235 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: krimi Zóna smrti

Zóna smrti je vynikajúca detektívna skladačka, ktorá najmä od polovice naberá na obrátkach a zažijete divokú jazdu. Je to ten typ kníh, ktorý baví čítať, vychutnávate si dejové zvraty, zápletku, postavy, ich vzťahy a prostredie. O knihe hovorí sám autor M.W.Craven.
3/22/20232 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

„Táto kniha vám naozaj môže zachrániť život a zdravie,“ tvrdia českí inštruktori sebaobrany.

Hostia podcastu: JASMÍNA HOUDEK a PAVEL HOUDEK Rozprávame sa o ich knihe Moderná sebaobrana, ktorá pomáha, radí, dáva tipy – ako sa brániť proti fyzickým a slovným útokom. Ako odraziť catcalling, ako nepripustiť sexualizované násilie, obťažovanie ap. Ako rozpoznať agresora a signály, že sa k niečomu schyľuje? Je vždy dobrá obrana alebo radšej treba ustúpiť, odísť? Ako si útočník vyberá svoju obeť? Podľa čoho? Ktoré skupiny sú najzraniteľnejšie? Aká je najčastejšia taktika útočníkov, ktorí vás chcú napadnúť, či okradnúť? A prečo nie je dobré kopať do rozkroku, ale zvoliť inú, oveľa efektívnejšiu metódu obrany? Prečo nie úder päsťou, ale radšej dlaňou? Pri napadnutí sme v obrovskom strese a najčastejšie zamrzneme – ako to prekonať? Až 2/3 napadnutých ľudí zamrzne, neurobia nič, skamenejú. Pomôže napríklad taktické dýchanie – ako presne vyzerá? Čo robiť, keď vidíme napadnutie, keď niekoho iného obťažujú? Ako zareagovať? A mám sa do toho vložiť? Ďalšie knižné tipy: krimi Zóna smrti, predstaví autor M.W.Craven šteklivá romanca Vi Keelandovej Letný návrh mrazivý triler V zóne smrti, úryvok číta Alfréd Swan Erica Ruth Neubauer o detektívke Vražda v Mena House Najväčšie záhady a mystériá Slovenska, 3.diel Ženské choroby od Márie Trebenovej YA novinka Jennifer L.Armentrout Zostaň so mnou fantasy dobrodružstvo pokračuje, je tu Amari a veľký súboj, úryvok číta Zuzka Porubjaková História starovekého Grécka v 50 životoch Exkluzívne - autor série Denník odvážneho bojka Jeff Kinney o svojej novinke Preplnený mechúr 3. kniha v sérii - Encyklopédia kvízov: Zem Beštiin boj, tretí diel série o Bethany, Ebenezerovi a beštii
3/20/20231 hour, 7 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Marie Curie-Sklodowska a sila snívať

Vedkyňa, rebelka, milujúca žena – toto je príbeh o úžasnej osobnosti, ktorá zmenila svet. Marie Curie-Sklodowská a sila snívať. Úryvok číta Zuzana Porubjaková. 
3/15/20234 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Posolstvo noci. Fascinujúci svet snívania

Vydajte sa po stopách svojich snov a ponorte sa do fascinujúceho sveta snívania! Úžasná, vizuálne príťažlivá kniha Posolstvo noci je dokonalým sprievodcom na vašej ceste odhaľovania významu snov. Knihu vám predstaví samotná autorka Theresa Cheung a potom sa o nej zhovárame so psychológom, profesorom Antonom Heretikom. 
3/12/20236 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Smrť a kúzelník (Tom Mead)

Pocta klasickým detektívkam, prvý diel z novej série Joseph Spector vyšetruje - Smrť a kúzelník. Knihu vám predstaví sám autor Tom Mead. 
3/8/20232 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

„Stranger Things je niečo podobné vo filme. Je to proste šľahačka,“ tvrdí J.Malíček.

Hosť podcastu: JURAJ MALÍČEK, teoretik popkultúry a pedagóg Hovoríme o novinke Ready Player Two, pokračovaní sci-fi fenoméne od Ernesta Clinea. Prečo je to taký sci-fi fenomén? Aká bola jednotka a aká je teraz dvojka? V čom je iná? „Je tam úžasný objaviteľský motív,“ tvrdí J.Malíček. V čom je Ernest Cline taký výnimočný a získal si megaúspech? Sú to knihy plné popkultúrnych odkazov, ktoré nás bavia, zaspomíname si...ale majú čo povedať aj mladším čitateľom? Dnes sa nepíšu optimistické sci-fi, ale prevažne dystópie. Prečo? A aký je film, ktorý režíroval Stephen Spielberg? Krátka ukážka z filmu Ready Player One + úryvok číta Vlado Kobielsky.  Ďalšie knižné tipy: Posolstvo noci: Fascinujúci svet snívania predstaví autorka Theresa Cheung + rozhovor o knihe s profesorom Antonom Heretikom. životný príbeh Marie Curie-Sklodowska + úryvok číta Zuzana Porubjaková Olívia a on od Táne Keleovej-Vasilkovej + úryvok číta Dado Nagy detektívku Smrť a kúzelník predstaví autor Tom Mead Smrť pani McGintyovej od Agathy Christie v novom vydaní Odvrátená tvár Dubaja - špinavé praktiky, únosy a zastrašovanie V znamení modrého motýľa od Ingrid Schusterovej YOLi od Rachel Lippincottovej Šťastný zoznam Denník odvážneho bojka - 17. diel s názvom Preplnený mechúr Utešený príbeh pre deti Pán Králik a nečakaný hosť interaktívne leporelo Zajačikov veľký deň
3/6/202359 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: klimatický triler Aj keď sa všetko skončí | Jens Liljestrand

Aj keď sa všetko skončí z vydavateľstva Ikar je politický, klimatický triler. Dráma, ktorá nás vezme priamo do centra diania. Je to príbeh o prežívaní krízy, ktorá naruší naše pohodlie, pocit bezpečia a normálnosti.
3/1/20232 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Delphine de Vigan a Deti, náš poklad

Deti, náš poklad od obľúbenej francúzskej autorky Delphine de Vigan je pútavý príbeh o moderných fenoménoch súčasnej doby ako sú sociálne siete, virtuálna realita, digitálny priestor. Príbeh o tom, ako za tieto vymoženosti platíme občas až privysokú cenu, ak si nedáme pozor a podľahneme im príliš.
2/26/20232 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Vražedný Sudcov zoznam od Johna Grishama

Sudcov zoznam je výborne napísaný triler. Lahôdka, na aké sme boli v minulosti u Johna Grishama zvyknutí a dôvod, prečo sme si ho zamilovali. Grisham vo svojej najlepšej forme!
2/22/20234 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

„Slečnu Marplovú oživili slávne spisovateľky, creme de la creme literatúry“, tvrdí editorka Anna Pokorná

Hosť podcastu. ANNA POKORNÁ, šéfredaktorka vydavateľstva Slovenský spisovateľ Hovoríme o knihe Slečna Marplová. 12 nových príbehov, v ktorej kultovú dámu oživilo 12 svetoznámych autoriek. Ako ich vyberali? Prečo práve ony? Slečna Marplová je fenomén – prečo stále tak láka? Približujeme niektoré autorky ako L.Bardugo, Lucy Foley, Kate Mosse, či Karen McMannus. Ako sa zhostili úlohy oživiť slečnu Marplovú? Autorky vytvorili autentickú atmosféru, dodržali charakteristické črty slečny Marplovej, vystupujú tam staré známe postavy z kníh Agathy Christie. Rozoberáme niektoré konkrétne poviedky. Výnimočné je aj slovenské vydanie. Ako prebiehala redakcia knihy, aká je obálka? Niektoré autorky povedia krátko o svojej poviedke v knihe, napríklad Ruth Ware, Karen McMannus, či Jean Kwok.  Úryvok z prvej poviedky od Lucy Foley (Zlo na vidieku) číta Lucia Vráblicová. Ďalšie knižné tipy: Exkluzívne John Grisham o svojom trileri Sudcov zoznam + úryvok číta Kamil Mikulčík Švédsky autor Jens Liljestrand o svojej knihe Aj keď sa všetko skončí tiktoková senzácia Španielsky ľúbostný podvod odeonka od Delphine de Vigan Deti, náš poklad historická romanca Starožitníkova dcéra nové vydanie Zlatokopky od Lucie Saskovej lexikón Magické symboly Pes menom Mačka od fínskeho autora novinka v sérii Ako to funguje? Knihy 14.diel série Miška a jej malí pacienti - Neposlušné zvieratká nová séria Obchodík s hrôzami. Príšerný štekliaci prášok
2/20/202354 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Vražedná pomsta od Sandry Brown

Vražedná pomsta je napínavá detektívka, pri ktorej sa nebudete nudiť a niekedy vás tak prekvapí, že si musíte prehrať v hlave niektoré pasáže ešte raz. Sandra Brown tento žáner – romantický triler – ovláda majstrovsky. 
2/15/20233 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Hormóny lásky od Emilie Vuorisalmi

Príbeh zo života, ktorý viedol k napísaniu knihy Hormóny lásky.  O tom, že skutočná láska dokáže liečiť. Je od fínskej autorky Emilie Vuorisalmi, ktorá sa dostala na samé dno, emocionálne vyhorela a napokon odhalila tajomstvo silných pocitov: šťastia, radosti a najmä lásky...
2/12/20233 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Ôsmy div sveta od Tanie Farrelly

Ôsmy div sveta je nádherný príbeh o mladej žene, ktorá má v sebe vášeň, odhodlanie a húževnatosť. Ide za svojimi snami, nebojí sa, riskuje. Zamilujete si ju, pretože sa nebojí postaviť spoločenským normám. Nehodlá len tak stáť, podriaďovať sa, ale chce si vydobyť svoje miesto vo svete. Knihu predstaví autorka Tania Farrelly a úryvok číta Boris Farkaš. 
2/8/20234 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

„Tu je 10 potravín pre zdravú myseľ,“ tvrdí nutričná špecialistka Jana Kondrcová

Hosť podcastu: JANA KONDRCOVÁ, nutričná špecialistka Zhovárame sa o knihe Výživa pre zdravú myseľ. Ktorých 10 potravín je ideálnych pre našu zdravú myseľ, lepšiu pamäť a výkonnejší mozog? A ktorých 5 potravín nám v tomto smere škodí? Prečo netreba jesť sterilizovanú kapustu? A prečo je naopak v poriadku sterilizovaná kukurica, či hrášok? Ortuť v rybách – treba sa toho obávať? Ktoré potraviny sú dobré pre študentov na zlepšenie pamäte a zvýšenie koncentrácie? 10 potravín vo dvojiciach – ktorá je lepšia pre našu zdravú myseľ? Čučoriedky alebo jahody? Vlašské orechy alebo arašidy? Fazuľa alebo šošovica? Grahamový rožok alebo celozrnný rožok? Zemiaky alebo ryža? Banán alebo jablko. Ďalšie knižné novinky: Tania Farrelly o svojej knihe Ôsmy div sveta + úryvok číta Boris Farkaš historická romanca Christi Caldwellovej Prichádza dáma zábavná romanca Návod pre dámy, ako získať majetok Hormóny lásky predstaví autorka Emilia Vuorisalmi romantický triler Sandry Brown Vražedná pomsta + úryvok číta Boris Farkaš historická romanca zo série Worthingtonovci - Začalo sa to bozkom Atlas oblohy plný prekvapujúcich faktov a obrázkov Na krídlach - kniha o všetko, čo súvisí s lietaním Biológia základnej školy v kocke pre žiakov a študentov Tajomná džungľa pre deti od 4 rokov poetický príbeh pre deti od 3 rokov Malý medvedík a jar
2/6/20231 hour, 6 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: young adult triler Lži v plameňoch

Lži v plameňoch je výborné čítanie, napínavé a plné zvratov i prekvapení. Príbeh o priateľstve, ale tiež desivom tajomstve a snahe uchrániť ho. O žiarlivosti i láske, o oddanosti a súdržnosti, o svedomí, ktoré dym z požiaru pokryl vrstvičkou popola. Úryvok číta Zuzana Jurigová Kapráliková.
2/1/20234 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Hercule Poirot rieši záhadnú vraždu... Smrť v oblakoch

Román Smrť v oblakoch z roku 1935 patrí k najznámejším dielam legendárnej Agathy Christie. Táto skvelá detektívka s originálnou zápletkou – zločinom spáchaným na palube lietadla pred očami cestujúcich a posádky – a jej nemenej originálnym rozuzlením vychádza v novom vydaní.
1/29/20233 minutes, 1 second
Episode Artwork

TIP na knihu: Hodiny chémie | Hit, ktorý odporúča Stephen King aj Nigella Lawson

Hodiny chémie od Bonnie Garmus, ktorá sama povie o svojej knihe + úryvok číta Lucia Vráblicová.  Príbeh o vedkyni-chemičke, ktorá sa náhodou stane hviezdou kuchárskej TV šou. 
1/25/20235 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Hana Lasicová: „Jej životná rola bola robiť ľudí šťastnými.“

Hosť podcastu: HANA LASICOVÁ, spisovateľka Zhovárame sa o novom vydaní jej knihy Slúžka, podľa ktorej vznikol rovnomenný film v réžii Mariany Čengel Solčanskej. Hanka preštudovala rôzne archívy, vypočula si historické rozhovory, našla dokumenty. Aj preto je kniha autentická, dokonca ponúka rady pre domácnosť. Zaujímavý je štýl písania. Dobový duch. Pekný príbeh. Ďalšie knižné tipy: Hodiny chémie predstaví autorka Bonnie Garmus + úryvok číta Lucia Vráblicová strhujúci triler Jedna nevinná lož  YA triler Lži v plameňoch + úryvok číta Lucia Vráblicová Smrť v oblakoch: Hercule Poirot a vražda v lietadle historická romanca Nebezpečná túžba  Prasiatko Pralinka - 1.diel z detskej série o Jazmínke Banzai: Toto je Japonsko pre deti interaktívna kniha Nina a Milo: Na rybačke Rok na hrade - leporelo z obľúbenej série Rok v... 3.vydanie dvoch hitov Lorny Byrneovej: Schody do neba a Posolstvo nádeje od anjelov  
1/23/202341 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

TOP 5 najpredávanejšie knihy vydavateľstva Slovenský spisovateľ za rok 2022

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ patrí k najstarším naším vydavateľstvám, funguje už vyše 70 rokov a stále vydáva veľké hity, skvelých slovenských autorov a bestsellery. Vypočujte si TOP 5 najpredávanejších kníh za rok 2022.
1/11/20235 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

TOP 10 najpredávanejšie knihy v roku 2022

Vypočujte si epizódu s dvomi rebríčkami: TOP 10 najpredávanejších kníh vydavateľského domu Ikar za rok 2022 TOP 5 najpredávanejších kníh vydavateľstva Slovenský spisovateľ v roku 2022 Úryvky z kníh, minirozhovory, reakcie výhercov...
1/9/202341 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

„Strava je nielen náš priateľ, ale doslova liek,“ tvrdí gastroenterológ Ladislav Kužela.

Hosť podcastu: LADISLAV KUŽELA, gastroenterológ Hovoríme o novej knihe Recepty pre zdravé črevo, čo je už tretia kniha po hitoch Zdravé črevo a trávenie, a Zdravie bez liekov. Ako nakŕmiť svoj mikrobióm? A ako napohľad zistím, že niečo nie je v poriadku? Čo mi môže spôsobiť nerovnováha mikróbov v črevách? Ako často by mala byť stolica? 3x za týždeň, či raz za deň? V Británii urobili veľmi zaujímavý experiment s farebnou stolicou... Čím by sa dalo nahradiť maslo na rannom chlebíku? Vo svete vedia v mnohých krajinách dosť presne, čo a koľko ľudia jedia, koľko živín, vlákniny ap. U nás na Slovensku také informácie žiaľ nemáme.  Ako nám škodia procesované a ultraprocesované jedlá? Čo na etiketách čítať? Lebo nie všetkému rozumieme, tak čo si v prvom rade všímať? Mladí neraz vravia: mám dobrý metabolizmus, vybehám to, ja môžem...naozaj to platí? Alebo telo nezabúda? Počas Vianoc častejšie zhrešíme...veľmi to uškodí nášmu mikrobiómu? Máme si dávať pozor? Hovoríme aj o poruchách príjmu potravy, o prínosoch spoločného stravovania v rodine, aj o fermentovaných potravinách. Prečo viac fermentovať? Ako kupovať fermentované potraviny? Ktoré sú to? Jedna spoločnosť má 200-ročný kvások a najala si bezpečnostnú službu, aby ho ochránila :-) Ako nám covid rozbil črevné prostredie? Výrazne, tvrdí odborník. Čo s tým? Poradíme. Ktoré recepty z knihy má najradšej Ladislav Kužela? 5 tipov na skvelé audioknihy: Václav Neuer - Medzi nebom a zemou (číta Juraj Smutný) A.F.Steadman - Skandar a zlodej jednorožcov (číta Peter Sklár) Karsten Dusse - Sústreď sa na vraždu (číta Milo Kráľ) Jozef Karika - Na smrť (číta Mário Zeumer) Bill Bryson - Stručná história takmer všetkého (číta Marek Koleno)
12/26/20221 hour, 6 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: historická detektívka Hrobárov almanach

Kniha Hrobárov almanach je román o hlavnom viedenskom cintoríne, o údajných živých mŕtvolách a upíroch, ale v prvom rade je to kriminálka o období, v ktorom sa zrodilo mnohé z toho, čo formuje naše životy dodnes – telefóny, elektrina, automobily, fotografia, kino… Všetko vtedy vzniklo tak bleskovo za sebou, že pre niektorých to bolo až prirýchlo. Úryvok číta Vlado Kobielsky. 
12/21/20225 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Medzi nebom a zemou | Rozhovor + úryvok

Nová slovenská detektívka z pera Václava Neuera – Medzi nebom a zemou. Vypočujte si rozhovor s bývalým vyšetrovateľom a dnes autorom skvelých detektívok. Úryvok z knihy číta Vlado Kobielsky. 
12/18/202214 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Jo Nesbo a severské krimi Krvavý mesiac

Starý dobrý Nesbo v top forme.  Krvavý mesiac je naozaj kvalitná severská detektívka, tvrdí aj jeho prekladateľ Jozef Zelizňák. 
12/14/20224 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

24 knižných tipov pod vianočný stromček

Krimi, trilery, romantika, detské knižky, životopisy... inšpirujte sa tipmi ľudí z vydavateľstva, čo sa oplatí kúpiť pod vianočný stromček. Môžete si vypočuť aj rozhovor s bývalým vyšetrovateľom a dnes úspešným spisovateľom Václavom Neuerom...alebo s prekladateľom Jo Nesba Jozefom Zelizňákom o novinke Krvavý mesiac.  Máme pre vás aj úryvky z kníh načítané hercami ako Vlado Kobielsky, či Lucia Vráblicová. Tu je všetkých 24 knižných vianočných tipov: Jo Nesbo: Krvavý mesiac Fredrik Backman: Víťazi a celá hokejová trilógia Oliver Potzsch: Hrobárov almanach Kartsen Dusse: Moje vražedné vnútorné dieťa a Sústreď sa na vraždu Václav Neuer: Medzi nebom a zemou Georgette Heyerová: Diabolský únos (+ Frederica a Šibalská Sophy) Jakuba Katalpa: Zuzanin dych M.W.Craven: Kurátor Andrew Morton: Kráľovná, Jej život Silvia Lispuchová: Jednoducho Ferko James Norbury: Cesta: Veľká panda a malý drak Beata Balogová: Kornélie Tina Oziewicz: Čo robia pocity Rebecca Giggs: Do hĺbky - Svet vo veľrybe Ekkehard Ophoven: Zimný les - Pozoruhodné fakty a príhody zo živočíšnej ríše Marius Marcinkevičius: Tajomné jazero Martin Bašták Ďurán: Presný výklad horoskopu Agatha Christie: Vražda v Orient exprese Mary Baloghová: Nezabudnuteľná Laura Baldini: Maria Montessori - Učiteľka novej doby Sśuke Nacukawa: Mačka, ktorá zachránila knihy Christopher Clarey: Majster. Roger Federer
12/12/20221 hour, 23 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: 24 dní do Vianoc | Michala Ries

24 dní do Vianoc je oddychovka, pri ktorej zabudnete a zároveň sa zamyslíte nad sebou, svojím životom, ľuďmi naokolo. Zábavná, romantická komédia - vypočujte si úryvok, ktorý číta Lucia Vráblicová. A viac povie v rozhovore autorka Michala Ries. 
12/7/202211 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Moje vražedné vnútorné dieťa | Karsten Dusse

2.diel mafiánskeho krimi, ktorý sa ešte viac sústredí na vraždu...ale prirodzene s veľkou dávkou nadhľadu, čierneho humoru, sarkazmu a mindfulness. Moje vražedné vnútorné dieťa.
12/4/20227 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: životopis Marilyn Monroe Blondýnka | Joyce Carol Oatesová

Príbeh filmovej legendy Marilyn Monroe. Joyce Carol Oatesová odhaľuje životný príbeh Normy Jeane Bakerovej, ženy, ktorá stála za portrétom zbožňovanej blondínky s nezameniteľným úsmevom. Je to príbeh americkej umelkyne a symbolu krásy, mužskej žiadostivosti, bohatstva a úspechu, ale aj príbeh skutočnej ženy v jeho tieni. Viac o knihe Blondínka: https://www.bux.sk/knihy/653337-blondinka-2-vydanie.html 
11/30/20227 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

„Vášmu mozgu trvá 30 rokov, kým úplne dozrie,“ tvrdí neuropsychológ Robert Krause

Hosť podcastu: ROBERT KRAUSE, neuropsychológ Zhovárame sa o jeho dvoch knihách: Detský mozog: Novorodenec a Detský mozog: Batoľa. O čom sú a ako môžu pomôcť rodičom pri výchove detí? Každá kniha obsahuje 24  situácií, ktorým by sa rodičia mali venovať. Mozog sa začína vyvíjať už 2 týždne po počatí, na čo by mala mamička myslieť. Akú hudbu bábätku v brušku púšťať? A pomáha čítanie kníh? Ako škodí stres, choroby, ranné nevoľnosti tehotnej ženy bábätku? Priloženie bábätka k pokožke matky hneď po narodení – tzv. bonding. Cisársky rez vs. prirodzený pôrod. Môže to mať vplyv na zdravie dieťaťa? V knihách píše dr.Krause o mnohých stereotypoch a mýtoch. Ako rozvíjať mozog a myslenie dieťaťa? Čo sú to udržiavače kreativity? Zaujímavý Pygmalionov efekt – ako ho viete využiť pri svojej výchove? Ďalšie knižné novinky: Moje vražedné vnútorné dieťa - mix krimi, čierneho humoru a mindfulness; úryvok číta Alfréd Swan Beletrizovaný životopis Marilyn Monroe Blondínka; úryvok číta Lucia Vráblicová Autobiografia hokejového trénera Craiga Ramsaya - Šťastný chlapec Lionel Messi - Kráľ Leo pre všetkých fanúšikov futbalu a Messiho zvlášť Naveky - dojímavý historický príbeh z 2.svetovej vojny Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora, pôvodný scenár 3.diel fantasy série Adriany Bolyovej Hierarchia šera Michala Ries a jej 24 dní do Vianoc - minirozhovor + úryvok číta Lucia Vráblicová špionážna detektívka Agathy Christie Záhada siedmich ciferníkov klasika A.J.Cronina Labutí kaštieľ v novom vydaní 5 detských tipov od Stonožky: Líščie príbehy, Volanie lesa, Stella a 16 huskyov, Nočný expres a Memento monštrum: Pozor, chlpaté!
11/28/20221 hour, 6 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Severské krimi Vlk od Samuela Bjorka

Krimi Vlk je prequel úspešnej série dvojice Holger Munch a Mia Krügerová.
11/23/20227 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Považuje zavraždené ženy za korisť? | slovenské krimi Srnka

Srnka je už 7.diel zvieracej série Frankieho Kozmona.
11/20/20228 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Elitní policajti na stope piešťanského fantóma

Nový kriminálny román zo série Páchateľ neznámy – Hlava ako dôkaz. Ide o piaty príbeh bývalého policajného plukovníka Petra Šlosera, ktorý si už získal desaťtisíce čitateľov svojimi predchádzajúcimi knihami Mafiánska poprava, Polícia v rukách mafie, Policajná chobotnica a Spolok Judášov.
11/16/20227 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Jozef Karika: „Na smrť ma ešte aj dnes desí a je to moja najemocionálnejšia kniha.“

Hosť podcastu: JOZEF KARIKA, spisovateľ S Jozefom Karikom hovoríme o novom vydaní jeho dvojknihy Na smrť I. a II. Čo hovorí na nové vydanie a samotný príbeh knihy Na smrť knižný publicista Dado Nagy? Knihu uviedli do života v Múzeu Holokaustu v Seredi – slovo dostane aj riaditeľ múzea Martin Korčok, a tiež Marek Néma, riaditeľ vydavateľstva Ikar, ktoré darovalo desiatky kníh s tematikou 2.svetovej vojny tamojšej knižnici. Čo všetko je za prípravou na písanie tohto románu? Ďalšie knižné tipy: krimiromán Petra Šlosera Hlava ako dôkaz + úryvok číta Alfréd Swan krimi zo Zvieracej série Frankie Kozmona - Srnka, úryvok číta Kamil Mikulčík severské krimi Samuela Bjorka Vlk + úryvok číta Zuzana Jurigová Kapráliková Olívia, novinka od Táne Keleovej Vaislkovej Odkaz - záver šteklivej série Off Campus Elle Kennedyovej Rozprávky pre bábätká v brušku predstaví autorka Miroslava Atanasová nové čarovné fantasy plné kúziel Lesná čarodejnica Portrét neznámej ženy - 22.kniha v sérii s agentom Gabrielom Allonom svoju historickú romancu Rytierov sľub predstaví Jana Pronská Katarína Gillerová priblíži svoju novinku Výnimočná Civilizácia, 400-stranová encyklopédia o dejinách sveta v predmetoch
11/14/20221 hour, 1 minute, 33 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Exkluzívne Robin Cook pre slovenských čitateľov

Majster lekárskych trilerov predstavuje exkluzívne pre slovenských čitateľov svoju novinku Vírus.
11/9/20225 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Príbeh o silných ženách Kornélie | Beata Balogová

Kornélie je príbeh šéfredaktorky denníka SME Beaty Balogovej. Príbeh o silných ženách v jednej rodine na južnom Slovensku...
11/6/20223 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Nacisti vedeli, ako sa volám

Skutočný príbeh Slovenky, ktorá dokázala prežiť v Auschwitzi...a navyše zachránila mnohé životy. Nacisti vedeli, ako sa volám. 
11/2/20228 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Zdena Studenková: „V kuchyni uvarím čokoľvek. Stačí si povedať!“

Hosť podcastu: ZDENA STUDENKOVÁ, herečka Rozprávame sa o jej novej knihe Aj varenie je umenie, v ktorej nájdete vyše 200 receptov a rôzne herecké príbehy, historky a spomienky. Spomienka na prvý kuchársky pokus. Ktoré suroviny nemusí ako kuchárka...ani ako stravníčka? Pani Zdenka je závislá od nakupovania. Tipy, ako zužitkovať zvyšky z chladničky a špajze. Ako jej partner Braňom Kostka chodí nakupovať :-) Spomíname na televízne pondelky. Tiež hovoríme o aktuálnej hre Shirley Valentine. O Poledňákovej filme S tebou mně baví svet, či o Anděl s ďáblem v těle. Druhá časť knihy je plná receptov – celkovo 240 receptov pekne rozdelených. 2 recepty sme vyskúšali a jeden výsledok aj priniesli ochutnať – ako zhodnotí naše mrkvové mafiny Zdena Studenková? Aký je Braňo Kostka stravník? Knihu dopĺňajú úžasné fotografie pani Zdenky v kuchyni + fotky receptov. Pomedzi recepty sú herecké historky – Eva Krížiková, Marína Kráľovičová, Zuzka Kocúriková, Ladislav Chudík, Emil Horváth...a najradšej má pani Zdenka historky s Jožom Vajdom. Ďalšie knižné tipy: Robin Cook exkluzívne o svojej knihe Vírus + úryvok číta Vlado Kobielsky skutočný príbeh Nacisti vedeli, ako sa volám + úryvok číta Zuzana Jurigová Kapráliková Fredrik Backman a jeho Víťazi, záver Hokejovej trilógie Dmitry Glukhovsky a Stanovište 2, postapokalyptický román Beata Balogová o svojej kronike dediny a rodiny Kornélie historická romanca Lisy Kleypasovej Diabol v prestrojení Sezóna zemolezu o starobylom sídle a rodinných tajomstvách Neuveriteľné príbehy z futbalových majstrovstiev sveta Svet podľa fyziky od kvantového fyzika a autora bestsellerov nové vydanie hitu Veľká panda a malý drak detská ilustrovaná knižka Tajomné jazero Tajomstvá slávnych výrokov pre deti a mladých Harry Potter a Fénixov rád - ilustrované vydanie (Jim Kay)  
10/31/20221 hour, 3 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Omyly a dohry (Adriana Macháčová)

Vo svojom najnovšom románe Omyly a dohry sa Adriana Macháčová pokúša odhaliť dôvody, prečo aj v spočiatku šťastných rodinách nezostáva po rokoch miesto pre vzájomnú úctu a porozumenie.
10/26/20222 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: severské krimi Posledný klinec (Stefan Ahnhem)

Posledný klinec je šiesty a záverečný diel severskej krimisérie o detektívovi Fabianovi Riskovi. A presne ako vraví podtitul knihy – Zlo si nájde cestu všade. Aj do najvyšších miest, k top manažérom, politikom a ľuďom, ktorí majú strážiť našu bezpečnosť a spravodlivosť...
10/23/20224 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Načo sú nám zákony, keď všade vládnu peniaze?!

 „Karneval krýs je príbeh z prašivých čias, ktoré sme si do veľkej miery vytvorili my sami.  To, či budú aj naďalej prašivé je v našich rukách. Všetko je o hodnotách. Pokiaľ bude väčšina uctievať etické a humánne hodnoty, budú jej postoje musieť rešpektovať aj politici,“ tvrdí Jozef Banáš.  
10/19/20229 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Anton Heretik: „Chorobných neslušniakov nestretávam len v base. Sú aj v politike.“

Hosť podcastu: ANTON HERETIK, psychológ a súdny znalec V roku 2015 vyšlo Zlo a až teraz Dobro...prečo tak neskoro?:-) Čo nájdeme v knihe Dobro? A učia niečo Antona Heretika aj jeho klienti? Ako pracuje v terapii so snami svojich klientov? Máme všetci v sebe vnútorného kritika? A ako trpia chorobní slušniaci, ktorí sa snažia každému vyhovieť? Pomôže im naučiť sa zdravej agresivite? O čom je koncept dosť dobrej matky? Ako funguje a prečo to platí aj na otcov? Rozoberáme príbeh Martina, ktorý prišiel o manželku...je to príbeh o trúchlení, smútku, čo však v terapii môže pomôcť v osobnostnom raste. Ako? Prečo si psychoterapeut pýta od klienta fotky z detstva až dospelosti? Čo z nich vie vyčítať?   Hosť podcastu: JOZEF BANÁŠ, spisovateľ Jozef Banáš: „Tento román je varovaním, kam by politika nemala zájsť!“ Rozprávame sa o jeho knihe Karneval krýs, ktorá je o súčasných prašivých časoch, o krysách v politike. Známe mená ako Dubček, Mečiar, ďalšie zakódované, no hneď je jasné, kto je kto. Pasáže s Dubčekom – zakladajú sa na realite?   Ďalšie knižné novinky: Stefan Ahnhem o závere severskej série - Posledný klinec + úryvok číta Kamil Mikulčík Nový psychotriler Joy Fieldingovej Slepá ulička Historická romanca Diabolský únos od Georgette Heyerovej Dokonalé psie Vianoce, lahôdka pre všetkých milovníkov havkáčov Adriana Macháčová o svojej knihe Omyly a dohry 3.diel série Tajomstvá vresovísk - romanca Hriech kováčovej dcéry encyklopédia Dejiny sveta mapa za mapou Dejiny 20.storočia - Konflikty, technológie a rokenrol ilustrovaný sprievodca Bylinky, kadidlá a vydymovanie Snehová kráľovná od Hansa Christiana Andersena v novom vydaní Čarodejník v stodole - prvý diel novej série o černokňažníkovi Merdynovi Klasika Jonathana Swifta Guliverove cesty s ilustráciami Roberta Ingpena
10/17/202252 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Skandar a zlodej jednorožcov

Nová fantasy séria pre fanúšikov Eragona, či Percy Jacksona! Fantastický bestseller, ktorý vyvolal vo svete veľký rozruch a bol preložený už do 46 jazykov! Volá sa Skandar a zlodej jednorožcov a zavedie vás do sveta divokých, krvilačných tvorov, ktoré sú ako zombie...
10/12/20223 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Púte - Cesty za zmyslom života

Pútnické miesta a ich fascinujúce príbehy. Kniha Púte – Cesty za zmyslom života je podnetné zamyslenie nad pútnickou praxou a históriou pútnictva a zároveň fascinujúce skúmanie jeho významu v súčasnosti. Viac o knihe Púte: https://www.bux.sk/knihy/620239-pute-cesty-za-zmyslom-zivota.html 
10/9/20222 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Frida, životopis slávnej maliarky

Pre všetkých, čo sa chcú dozvedieť viac o živote Fridy Kahlo, je táto kniha skvelým začiatkom. Autorka zručne spája fakty a fikciu a vytvára pútavý ucelený portrét umelkyne a ženy... Tento román i Frida sama sú nádhernou oslavou umenia, lásky a života. Viac o knihe Frida: https://www.bux.sk/knihy/675435-frida.html 
10/5/20222 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

„Keby si roboty točili porno, znelo by to ako odsávačka,“ tvrdí Jaro Bekr

Hosť podcastu: JARO BEKR, tanečník a choreograf Rozprávame sa o Jarovej novej knihe Na toto vás nikto nepripraví – zápisky otca. Trošku prevetráme aj jeho manželku Moniku Hilmerovú...a na oplátku ona povie, ako vidí Jara ako otca a tiež ako manžela. Ako sa Jaro zoznámil s Monikou? A ako mu oznámila, že je s ním tehotná? Ukážku z knihy číta Dado Nagy. Ako v predstavách Jara funguje biznis s detskými hračkami? Ako nakupovali kočík? A prečo nebol pri pôrode? Prečo mal Jaro nočné mory z odsávačky? Ako sa naučili uspávať svoje deti? Ako odnaučiť dieťa od cumlíka? Aj Bekrovci využili ruskú metódu... Časť z výťažku predaja tejto knihy ide pre združenie Jeden rodič. Ďalšie knižné tipy: fantasy hit Skandar a zlodej jednorožcov - viac povie autorka A.F.Steadman + úryvok číta Boris Farkaš Jennifer Probstová o svojej novinke Začiatok niečoho dobrého sexi romanca od Vi Keelandovej Iskra - úryvok číta Lucia Vráblicová skvelý životopis Frida predstaví nemecká autorka Maren Gottschalková odeonka Klára a slnko od japonského autora Ishigura Kazua chutná YA jednohubka Možno je to v nás Púte - Cesty za zmyslom života približuje autor Peter Stanford šéfredaktorka Lucia Hlubeňová odporúča knihu Do hĺbky - svet vo veľrybe Fakty a triky zo sveta vedy pre zvedavcov detská knižka Semienko súcitu od Jeho svätosti dalajlámu nová detská séria Emil Einstein - Prísne tajný vynález
10/3/202259 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Ženská krása ukrytá v krásnych obrazoch. Piačka

Rozhovor s maliarom a ilustrátorom Igorom Piačkom o knihe venovanej jeho tvorbe. Knižná ilustrácia, maľba, grafika, kresba, známková tvorba – to všetko sú jeho záujmové oblasti. I.Piačka sa svojou tvorbou presadil aj v medzinárodnom kontexte a získal viacero ocenení. Kniha Piačka.
9/28/20226 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Musí zostať UTAJENÁ, aby ju opäť nenašiel!

Utajená od Lucie Saskovej je úžasná oddychovka, pohodové čítanie o vzťahu... o dvoch ľuďoch a dvoch svetoch, ktoré by sa inak nikdy nestretli...no osud vie občas prekvapiť. Vypočujte si krátky rozhovor s Luciou Saskovou a úryvok z knihy číta Zuzana Jurigová Kapráliková. 
9/25/20227 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Šialený vrah rozmiestňuje po krajine kúsky tiel!

Nadupaný triler Kurátor a dvojica, ktorú si zamilujete! Najskôr tu bolo Bábkové divadlo, potom prišlo Čierne leto a teraz vyšla tretia kniha zo série Tilly Bradshawová a Washington Poe. Volá sa Kurátor.  Úryvok z knihy číta Lucia Vráblicová. 
9/22/20224 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

„Európska exotika? Určite vyskúšajte Island,“ radí cestovateľ Jozef Zelizňák

Hosť podcastu: JOZEF ZELIZŇÁK, cestovateľ a prekladateľ Rozprávame sa o knihe Toto je Island, ktorá ponúka množstvo úžasných informácií a zaujímavostí o ostrovnej krajine + krásne fotografie. Starý islandský vtip: „Ak nie si na Islande spokojný s počasím, počkaj si päť minút.“ :-) Je tam počasie také premenlivé? Je tam naozaj tak chladno, ako si myslíme? Akí sú vlastne Islanďania? Prečo patria k najšťastnejším ľuďom na planéte?  Hovoríme o jedle - milujú ryby, najmä sušenú tresku, ktorá je skvelá na treky. Tiež veľrybie mäso a napríklad aj zhnitého žraloka... Zbožňujú jahňacinu, ktorá je na Islande úžasná. A rovnako skyr, či sladké drievko, ktoré jedávajú v rôznych podobách.  Islanďania majú zaujímavé dni ako deň sladkostí, Buchtový deň, či Zmrzlinový výlet autom. Príroda – ktoré miesta by odporúčal Jožo Zelizňák? Sú dve miesta, ktoré mu vrazili dych... Na Islandskej vysočine to vyzerá ako mesačná krajina a NASA tam testovala prístroje a trénovala astronautov. Ako je to so sopkami na Islande? A čo gejzíry? Predstavíme aj islandskú hudbu, ktorá má vo svete veľa hotov. A tiež prezradíme, prečo je Island pre filmárov taký atraktívny. Ďalšie knižné tipy: špičkové krimi Kurátor + úryvok číta Lucia Vráblicová rozhovor s Luciou Saskovou o románe Utajená + úryvok číta Zuzana Jurigová Kapráliková rozhovor s maliarom Igorom Piačkom o monografii Piačka kultové dielo Staré grécke báje a povesti v novom vydaní detektívka z čínskeho prostredia Zberač duší strašidelný Posledný dom na Zbytočnej ulici predstaví autorka Catriona Ward detektívka so slečnou Marplovou Karibské tajomstvo historická romanca Markíz hľadá manželku Ferrari: 75.výročie, lahôdka pre fanúšikov automobilizmu filmový Obchod na korze teraz aj v knižnej podobe
9/19/20221 hour, 11 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Delphine de Vigan a jej Noc nič nezadrží

Temnota ja mocná, ale človek sa jej musí vzoprieť.... Nová odeonka od skvelej francúzskej autorky Delphine de Vigan. Noc nič nezadrží: https://bit.ly/3dw7dHE Úryvok číta Lucia Vráblicová. 
9/11/20224 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: 8 súťažiacich a opustený ostrov. Koľkí napokon prežijú?!

Reality show, resp. sociálny experiment, v ktorom má 8 súťažiacich prežiť na opustenom škótskom ostrove celý jeden rok. Majú si postaviť prístrešok, nájsť jedlo, založiť komunitu…a potom po nich príde loď. Ale tá loď nakoniec nepríde… To je nový dobrodružný triler Napospas.
9/7/20224 minutes
Episode Artwork

„Vzťah je ako záhradka. Musíte ju stále zalievať,“ tvrdí psychoterapeutka Júlia Halamová

Hosť podcastu: JÚLIA HALAMOVÁ, psychoterapeutka Rozprávame sa o druhej knihe Júlie Halamovej Naštartujte sa, prosím, v ktorej nájdete množstvo tipov a rád, ako zlepšiť svoj vzťah, dodať mu iskru a znova ho naštartovať. Kde robíme najčastejšie chyby vo vzťahu? Je to kniha najmä pre tých, čo chcú svoj vzťah skutočne zlepšiť. Ktorým na partnerstve záleží. Rozoberáme niektoré kapitoly: Ako najlepšie relaxovať – prečo je to dôležité vo vzťahu? Vzťah k sebe – ako to ovplyvňuje vzťah k partnerovi? Môže nás to aj ohroziť? Prečo ľudia s nižším sebavedomím mávajú aj horšie vzťahy?  Ďalšia zaujímavá kapitola – Ako zvládať emócie? Ako sebou nenechať manipulovať? Júlia Halamová pridáva aj svoje skúsenosti a príbehy z terapeutickej praxe. Ako sa vedieť ospravedlniť vo vzťahu? Čo nám môže priniesť hádka a ako vie zlepšiť vzťah? Ako nezanedbávať partnera? Ako sa zmysluplne hádať? A ako si viac vychutnávať sex?   Takmer 2/3 vzťahových problémov sú neriešiteľné, tvrdí známy psychológ – čo s tým? Pravdepodobnosť rozvodu vie terapeutka určiť z prvých pár minút konfliktnej diskusie. Ďalšie knižné tipy: perfektný dobrodružný psychotriler Napospas predstaví autorka Sarah Goodwin historická romanca Nezabudnuteľný darebák Noc nič nezadrží od Delphine de Vigan + úryvok číta Lucia Vráblicová nové vydanie romance Hra na lásku a nenávisť príbeh o starnúcej hollywoodskej hviezde Sedem manželov Evelyn Hugovej Moderné otcovstvo o úlohe otca v 21.storočí príručka pre žiakov i učiteľov Superjednoduchá chémia Hravá škôlka - Jazyk a komunikácia Maturita z matematiky pre gymnazistov a študentov stredných škôl detská obrázková knižka Slonom vstup zakázaný zábavná a láskavá kniha pre deti Čo robia pocity?
9/5/202256 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Čierna drsná groteska o mafiánskej škole

Známy novinár a publicista Martin Kasarda stavil na čierny humor a napísal príbeh, v ktorom sa vracia do deväťdesiatych rokoch, keď v Dunajskej Strede prekvitala mafia. Spomínanie mafiánov a ich spontánny nápad založiť si školu pretavil do humornej miestami až grotesknej podoby. Toto je novinka Dole! Dole!
8/31/20222 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Zastavte očkovanie! Zachráňte svet pred katastrofou!

Kto sabotuje dodávky vakcín proti covidu? Kto je schopný vraždiť, pretože si myslí, že jedine on sám má pravdu? Pandémia koronavírusu zasiahla do životov ľudí a zmenila ich nepredvídateľným spôsobom... Milosrdný samaritán je vynikajúce krimi z pera skúsených autorov Cilly a Rolfa Börjlindovcov o tom, že nie každý, kto tvrdí, že chce pomáhať ľuďom, tak hovorí aj pravdu... 
8/28/20224 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Skutočný príbeh sestier, ktoré zachránili 13 ľudských životov

Silný, emotívny a nesmierne ľudský príbeh dvoch mladučkých sestier, ktoré riskovali počas 2.svetovej vojny vlastné životy, aby zachránili 13 ľudských životov. Príbeh, ktorý vás vtiahne a zasiahne priamo do srdca. Svetlo v úkryte.
8/24/20224 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Juraj Čurný: „Sex, drogy a rock and roll, to je autobiografia Erica Claptona!“

Hosť podcastu: JURAJ ČURNÝ, hudobný publicista  Rozprávame sa o autobiografii Eric Clapton – ideálna kniha pre hudobných fajnšmekrov. Množstvo mien, štýlov, inšpirácie, podnetov... Clapton píše otvorene aj o drogách, vtedajšej závislosti na alkohole, výčinoch... Spomíname vznik slávnych hitov ako Layla, Tears in Heaven, Wonderful Tonight, či I Shot the Sheriff. Aké mal Eric Clapton detstvo a čo ho najviac ovplyvňovalo? Rád improvizoval, ako keď mu raz zavolal John Lennon, aby išiel hrať do Toronta... krátky úryvok číta herec Kamil Mikulčík. Aký vzťah má Juraj Čurný k blues? „Dnešná hudba? 95% odpad a len 5% je kvalita,“ tvrdí Eric Clapton. V júni bol Juraj na koncerte Erica Claptona – ako sa mu pozdával? Ďalších 10 knižných tipov: Severské krimi Milosrdný samaritán - viac povedia autori Cilla a Rolf Borjlindovci + úryvok číta Kamil Mikulčík skutočný príbeh Svetlo v úkryte + úryvok číta Dominika Žiaranová strhujúci triler Keď sa nájde predstaví autorka Lia Middleton Martin Kasarda o svojej mafiánskej groteske Dole! Dole! nový diár speváčky Dary Rolins Rok podľa Dary 2023 Tajomstvo sídla Chimneys - detektívka Agathy Christie prvý raz v slovenčine sexi romanca Od nenávisti k láske zo série Hriešne bohaté + úryvok číta Zuzana Jurigová Kapráliková Hádanky z abecedy predstavia autori Ivona Ďuričová a ilustrátor Adrián Macho nádherná knižka Dievča, ktoré chcelo zachrániť knihy dobrodružné príbehy pre deti Viki a Niki: Dvojičky, ktoré nevyzerali ako dvojičky
8/22/20221 hour, 6 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Hra na milovanie od Katky Gillerovej

Štvorica priateľov na dovolenke v Apalačských horách v USA sa usiluje o priazeň pôvabnej Caroline. Tá však na tajomnom panstve rozohráva hru plnú intríg, pretvárky a úskokov. Vzťahy v skupinke sú poznačené žiarlivosťou, vzájomnou nevraživosťou, podozreniami...a v okolí sa navyše začnú diať podozrivé veci, ktoré vyústia do tragédie. To je nové vydanie mimoriadne úspešného mystery príbehu slovenskej autorky Kataríny Gillerovej Hra na milovanie.
8/17/20223 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Dobré rady, ako získať odolnosť, sebadôveru a pokoj

Malá kniha stoicizmu je ako mapa k pokladu. Predstaví najvýznamnejších filozofov. Poskytne jednoduchý a zrozumiteľný prehľad ich filozofie. Naučí vás základné princípy. Odovzdá 55 stoických postojov a užitočných rád, ako ich aplikovať v náročnom živote. A čo je najdôležitejšie, ukáže vám, ako ich preniesť zo strán knihy do aktivít reálneho sveta.  
8/14/20223 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Dokonalý policajný štát...keď vás sledujú milióny kamier!

Čína si stanovila za cieľ vymazať identitu, kultúru a dejiny celého národa a úplne asimilovať milióny ľudí. „Burinu ukrytú v lánoch obilia nevyplejete kus po kuse – treba ju postriekať chemikáliami a zlikvidovať ju naraz,“ vyhlásil v januári istý vládny predstaviteľ. „Prevýchova týchto ľudí je ako postrek obilia chemikáliami.“ A tak Čína zriadila dokonalý policajný štát. Aj o tom je mrazivá kniha Dokonalý policajný štát od investigatívneho žurnalistu Geoffreya Caina.
8/11/20224 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Herečka Simona Kollárová: „Niekto pozná značky áut, ja som ovládala všetky plemená psov.“

Hosť podcastu: SIMONA KOLLÁROVÁ, herečka Zhovárame sa nielen o herectve, ale predovšetkým o psoch, keďže Simona je vyštudovaná kynologička. Dáme niekoľko tipov na krásne knižky, napríklad Múdrosť starých psov, Prvá pomoc pre psy, alebo Keksy pre psy, čo je set knižka s 25 receptami na psie maškrty a 3 formičky na cesto. Ako a čím odmeňuje Simona svoje psy Fatimu a Artemisa? „Táto kniha mi hovorí z duše, presne to prežívam,“ tvrdí o knihe Múdrosť starých psov. A ešte jeden tip – Prvá pomoc pre psy: Simona by túto knihu dala ako povinnú literatúru pre každého, kto si ide kúpiť, zaobstarať psíka. Ako došlo k tomu, že Simona vyštudovala kynológiu? „Som introvert. Únik so psom na pole je pre mňa ideálny,“ tvrdí Simona. Prvé zvieratko mala morské prasiatko, až potom psíka...aj koňa chcela :-) Vie si predstaviť ženskú verziu Rexa? Ako je to so psami vo filmoch? Prečo je problém, ak po filme s určitým plemenom vzrastie záujem o takéto psy? Ďalšie knižné tipy: Geoffrey Cain o knihe Dokonalý policajný štát + úryvok číta Alfréd Swan Jonas Salzgeber predstaví svoju Malú knihu stoicizmu Jodi Ellen Malpasová o svojej knihe Škandalózna princezná + úryvok číta Zuzana Jurigová Kapráliková Katarína Gillerová približuje nové vydanie svojho hitu, mystery príbehu Hra na milovanie historická romanca Sabriny Jeffriesovej Škola zvádzania oceňovaná odeonka Shuggie Bain historický príbeh Dievča v jeho tieni Colleen Hooverová a nové vydanie bestselleru Končí sa to nami Stop výmyslom! Pravda o zvieratách - knižka pre deti nádherne ilustrovaná novinka Knihy nie sú na jedenie  
8/8/20221 hour, 27 seconds
Episode Artwork

Iveta Radičová: „Moc využívala nie ako cieľ, ale ako nástroj.“

Hosť podcastu: IVETA RADIČOVÁ, sociologička a bývalá premiérka Zhovárame sa o životopise Angely Merkelovej Kancelárka. Hovoríme o podobách politiky a o tom, ako Merkelovú výrazne ovplyvnil pád Berlínskeho múra. Nakoľko mala kancelárka prečítaných svojich partnerov a oponentov? V čom jej pomohlo jej vedátorské pozadie a ako ju ovplyvnil jej vzor Marie Curie Sklodowska? Ako vnímala Merkelová Slovensko a vtedajšiu premiérku I.Radičovú? Merkelová mala obrovský zmysel pre humor a v tom si s našou expremiérkou skvele sadli. Ako riešila Merkelová ekonomickú, či utečeneckú krízu? A ktoré jej dve rozhodnutia boli až príliš emotívne podľa I.Radičovej? Ako sa Merkelovej rokovalo s Putinom, či Trumpom? Aké bolo spojenectvo s Macronom? Bola by rozhodnejšia v súvislosti s inváziou Ruska na Ukrajinu ako jej nástupca Olaf Scholz? Ďalšie knižné tipy: Darren Suggrue predstaví svoju novinku Predpoveď  nadupaný triler MJ Arlidgea Kto druhému jamu kope - úryvok číta Boris Farkaš Vladimir Kličko exkluzívne o svojej motivačnej knihe Prijmi výzvu! dojímavý príbeh Jasindy Wilderovej Chata pri jazere historická romanca Hanebný vojvoda historický príbeh Dievčatá z ovocných sadov srdcervúci príbeh Ak niečo stratíš detektívka so slečnou Marplovou Puknuté zrkadlo sexi letná romanca Predstava o tebe - úryvok číta Lucia Vráblicová V skratke - 14 noviniek, ktoré vyjdú v najbližších týždňoch až do konca augusta. 
7/18/202259 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Niekedy stačí JEDNA DOBRÁ VEC, aby sa život otočil o stoosemdesiat stupňov...

Alexandra Potter píše veľmi zábavné, trefné, čítavé príbehy (nielen) pre ženy; žiadne slaďáky, ale skôr feel-good príbehy, ktoré sú srdečné a dojímavé. Taký je aj príbeh Jedna dobrá vec: https://www.bux.sk/knihy/662901-jedna-dobra-vec.html  "Všetko, čo potrebujeme k tomu, aby sa nám oplatilo znovu žiť, je aspoň jedna svetlá stránka. Jedna dobrá vec, náhodné ľudské gesto - ako napríklad úsmev neznámeho človeka, priateľské objatie alebo nejaká náhodná a nečakaná láskavosť, ako keď ti v kaviarni urobia do kávovej peny škoricové srdiečko. Alebo aj starý zanedbaný pes, ktorý nemá meno. Jedna dobrá vec, jediná svetlá stránka, dokáže úplne zvrátiť chod udalostí. Má silu uzdraviť naše srdcia, inšpirovať odvahu a radosť, vytvoriť skutočné priateľstvo, ktoré dokáže znovu zjednotiť celú komunitu. Alebo dokonca niekomu zachrániť život..."
7/11/20222 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Špinavosti a kriváci v polícii. Spolok Judášov

Spolok Judášov je nový policajno-mafiánsky triler Petra Šlosera. Už štvrtý príbeh v sérii Páchateľ neznámy. Vypočujte si rozhovor s autorom, ktorý spoluzakladal NAKA a dnes sa živí písaním. Jeho knihy sa predávajú v náklade 10.000 kusov, čo ho radí medzi tých úspešnejších autorov.  Viac o knihách Petra Šlosera: https://www.bux.sk/autori/113614-peter-sloser.html 
7/7/20228 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

”Strach z ostreľovača ovládol malé mestečko...tak sa to celé začalo!”

Hosť podcastu: MICHAEL HJORTH, švédsky spisovateľ a scenárista Spolu s Hansom Rosenfeldtom píšu jednu z najúspešnejších severských sérií Sebastian Bergman. S Michaelom sa zhovárame o siedmej časti Kto seje vietor, rozoberáme príbeh z rôznych pohľadov. Ako píšu s Hansom? Prečo sú postavy také dôležité? Kde našli inšpiráciu pre knižného ostreľovača? Hovoríme aj o tom, aké je písanie kníh a písanie scenárov - v čom sa líšia? Čo je jednoduchšie?  A už píšu záverečný 8.diel? O čom bude? Úryvok z knihy číta Alfréd Swan. Minirozhovor s Petrom Šloserom o novinke Spolok Judášov. Úryvok číta Vlado Kobielsky. Ďalšie knižné tipy: historická romanca Georgette Heyerovej Šibalská Sophy feel-good romanca Tri želania - úryvok číta Lucia Vráblicová Ešte si to premysli o tom, prečo prehodnocovať svoje názory Učiteľkina voľba, historická romanca od autorky hitu Dedičkin sľub - úryvok číta Kamil Mikulčík Dúfať znova - YA príbeh zo série Mony Kasten ....Znova Alexandra Potter a jej dojímavý príbeh Jedna dobrá vec Zábavné krížovky ideálne na letné dni 2 knihy zo série Prieskumníci prírody: Vtáky a Kvety
7/4/202248 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

13 super kníh, ktoré vyjdú v júli

Leto odštartovalo, sú tu prázdniny a dovolenky...a to je pre mnohých čas, kedy častejšie siahnu po nejakej dobrej knihe. V júli ich vyjde mnoho a my sme pre vás spravili krátky prehľad, na čo sa môžete tešiť.  
6/30/20223 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Lahôdka pre fanúšikov psychotrilerov

Na stanici zbadá dievča, nemá viac než šestnásť. Stojí v hustom daždi s bábätkom v náručí. Nastúpi do vlaku a stratí sa jej z očí. Ibaže ona ho nedokáže pustiť z hlavy... Tak sa začína nový psychotriler od Mary Kubica – Anjelik.
6/26/20222 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

TIP na knihu: Keď Ukrajinci utekali pred Rusmi...

Koncom marca 1944, keď sa Stalinove vojská tlačia na Ukrajinu, stoja Emil a Adeline Martelovci pred jedným z najťažších rozhodnutí. Majú čakať na vpád sovietskeho medveďa a riskovať, že ich pošlú na Sibír? Alebo majú nasledovať vlkov – vražedných nacistických dôstojníkov, ktorí sa zaviazali chrániť „čistokrvných“ Nemcov... Posledné zelené údolie je pútavý a inšpiratívny príbeh o hrdinstve a odvahe vo vojnových časoch. Je o nekonečnej nádeje, prežití a napokon i triumfe, hoci máte pocit, že vám osud nespravodlivo uštedruje jednu ranu za druhou.
6/23/20225 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

„Woody Allen je ideálny, ak chcete pochopiť svet filmu,“ tvrdí filmový kritik Peter Konečný

Hosť podcastu: PETER KONEČNÝ, filmový kritik Rozprávame sa o autobiografii Woodyho Allena Mimochodom. O jeho detstve a dospievaní, ako sa stal stand-up komikom a rýchlo zarábal viac, ako jeho rodičia dohromady. Aké knihy Woody Allen čítal a čo pozeral? V čom je Allen jedinečný, pokiaľ ide o filmové postupy a náhľad na postavy? Ktoré filmy má P.Konečný najradšej? A ktorý by vám odporúčal, ak ste od Woodyho Allena ešte nič nevideli a chcete niektorým začať? Ako WA pracuje s hercami? „ Robí to inak ako ostatní režiséri,“ tvrdí P.Konečný. Woody Allen je medzikrokový – čo to znamená? Woodyallenovské dialógy – originálne, zábavné, nezvyčajné. Používa scudzovací efekt, jump cuty ap.   Ako škandál okolo znásilnenia jeho dcéry ovplyvnil jeho profesionálny život? Komu by Peter Konečný odporúčal knihu Mimochodom? Spomíname Quentina Tarantina, Stanleyho Kubricka, Romana Polanského a ďalších. Na záver – ako je na tom aktuálne slovenská kinematografia. Ďalšie knižné novinky: strhujúci príbeh Posledné zelené údolie predstaví autor Mark Sullivan + úryvok číta Zuzana Jurigová Kapráliková dobrodružné young adult Zrodená v ohni historická romanca V očiach pomstiteľa - viac povie autorka Kristína Brestenská Mary Kubica priblíži svoj psychotriler Anjelik inšpiratívna kniha Budúcnosť je rýchlejšia ako si myslíte Sila - Diár 2023 s myšlienkami Paula Coelha Keksy pre psy - box s knižkou, receptami a formičkami na pečenie pokračuje detská séria Zvierací detektívi - Pazúry hnevu nové vydanie úžasnej detskej encyklopédie Vesmír Super kniha nápadov pre lepšiu planétu Na záver pridáme knižné tipy, na ktoré sa môžete tešiť v júli.   
6/20/20221 hour, 2 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Severské krimi Kto seje vietor zo série Sebastian Bergman

Severská séria s policajným psychológom Sebastianom Bergmanom pokračuje siedmou knihou - Kto seje vietor. Vypočujte si viac + úryvok v podaní herca Alfréda Swana.
6/16/20225 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Sériový vrah sa volá Odpočítavač...

Dievča, 11 je strhujúci triler o sérii rituálnych vrážd, ktorá zostala nevyriešená. Vrah zvaný Odpočítavač kedysi systematicky zabíjal...a teraz sa opäť vynára. Viac o knihe Dievča,11: https://bit.ly/3LBTfiQ
6/13/20222 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Životopis niekdajšej najmocnejšej ženy sveta. Kancelárka

Kancelárka je perfektný životopis o niekdajšej najmocnejšej žene sveta, Angele Merkelovej. Autorka Kati Martonová si vás svojím štýlom písania získa - evidentne sa dostala k mnohým informáciám a zákulisným príhodám, ktoré jej pomohli vykresliť portrét bývalej nemeckej kancelárky. Skvelé sú poznámky a príhody napríklad v súvislosti s Putinom, Macronom, Obamom, či Trumpom. Vypočujte si úryvok, číta Lucia Hurajová️. Viac o knihe TU: https://bit.ly/bit.ly/3GAC9AZ
6/9/20224 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

„Joga pre deti dokáže liečiť, povzbudiť ich...pracuje s nimi neuveriteľným spôsobom.“

Hosť podcastu: ALENA MINIARIKOVÁ, inštruktorka jogy a autorka Rozprávame sa o knihe Joga pre deti: Zdravé cvičenie – nádherná knižka plná cvikov, pozícií a k tomu úžasné ilustrácie. Ako joga dokáže pomôcť deťom? Hyperaktívnym, aj tým hanblivým a utiahnutým. Ktoré jogové pozície majú deti najradšej? Ako prebieha samotná hodina cvičenia jogy v škôlke? Koľko je tam detí? Čo k tomu treba? Rozoberáme benefity jogy pre deti: fyzické – lepšie držanie tela, vyrovnávanie dysbalancie, uvoľnenie, zlepšenie jemnej motoriky. Psychické benefity – učia sa pracovať s emóciami, zvládať agresiu, hnev ap. Deti sa tiež učia správne dýchať, aby lepšie zvládali problémy a vypäté situácie. Kde všade sa dá využiť takáto knižka? Škôlky, rodičia a starí rodičia, liečebné ústavy ap. Alena uvádza konkrétny príklad dievčatká, ktoré vôbec nerozprávalo... Ako funguje a pomáha jogová terapia, ktorú Alena precvičuje? Ďalšie knižné tipy: strhujúci psychotriler Dievča,11 - predstaví autorka Amy Suiter Clarke zábavný Road trip predstaví autorka Beth O´Leary novú odeonku Mág od Johna Fowlesa odporúča šéfredaktorka Barbora Kráľová silný príbeh z 2.svetovej vojny Zuzanin dych young a new adult novinka Ameliina dobrodružná cesta kniha pre lepšie partnerské vzťahy Zámerne nezadaní - viac povie autor John Kim nádherná Ilustrovaná Biblia pre malých aj veľkých nová knižka pre deti Superleňoch  
6/6/202253 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Ako Island zmenil svet. Zábavné, poučné a plné pikošiek

Zábavné čítanie o tom, ako malý ostrov zohrával dôležitú úlohu pri rôznych dejinných udalostiach, stretnutiach ap. Od Vikingov, cez objavenie Ameriky dávno pred Krištofom Kolumbom, Francúzska revolúcia, tréning pred pristátím na Mesiaci, založenie Izraela, slávny šachista Bobby Fischer, ktorý tam našiel azyl, až po stretnutie Ronald Reagan-Michail Gorbačov v Reykjavíku. Ako Island zmenil svet je pútavé rozprávanie o tom, ako maličký ostrov uprostred Atlantiku po stáročia ovplyvňoval svet.
6/1/20222 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Utiekla pred tyraniou a pretvárkou. Strhujúci životný príbeh Rebelka

Ak máte radi životopisné príbehy, máme pre vás skvelý tip. Je o mladej žene, ktorá v 18-tich rokoch utiekla od tyranskej rodiny aj pred utláčaním v Saudskej Arábii a svojím rozprávaním doslova uchvátila celý svet. Kniha sa volá Rebelka a tou mladou ženou je Rahaf Mohammed, ktorá tri roky starostlivo plánovala svoj útek od rodiny v Saudskej Arábii. Táto krajina má síce najmodernejšie technológie, no tiež je to absolútna monarchia a teokratická diktatúra... Mrazivé a šokujúce rozprávanie o ceste z každodenného útlaku a zneužívania. Rahaf sa nechcela podvoliť systému, išla za svojím snom a tým inšpirovala ženy na celom svete, aby snívali o lepšej budúcnosti pre seba aj svoje dcéry. Z knihy číta Lucia Vráblicová. 
5/29/20224 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Dokáže láskyplný vzťah prežiť smrť dieťaťa?

Celý život je príbeh o tom, ako rýchlo a výrazne sa vám dokáže zmeniť život. Dve ženy, ktoré sa nepoznajú a zdanlivo nemajú nič spoločné. Dve voľby, po ktorých už nič nebude ako predtým. Dva osudy plné zúfalstva a smútku, ale aj nádeje a neochvejnej materinskej lásky. Aj to je Celý život od Michaly Ries. Príbeh o materstve, manželstve, láske, vzťahoch i strate. Možno trošku vážna téma, no presne taký je aj život sám...
5/25/20222 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Podľahol sekte, ktorá mu vyše 20 rokov vymývala mozog...

Hosť podcastu: DUŠAN ŠTRAUS, ktorého manipulovala sekta 23 rokov Zhovárame so o knihe So slonom na pleciach, čo je autentický skutočný príbeh Dušana Štrausa, ktorý vstúpi do sekty Sri Chinmoya, nechal sebou dlhé roky manipulovať, no napokon sa dokázal oslobodiť. Ako podľahol Dušan sekte, ako sa k nej vôbec dostal a začal tam pôsobiť? Môže vstup do sekty priniesť aj niečo pozitívne? Začiatkom konca v sekte bol okamih, keď si Dušan našiel partnerku z „normálneho“ sveta. Guru a sekta hlásala absolútny celibát...no guru tajne znásilňoval svoje žiačky. Guru sa rád stretával a fotil so svetovými celebritami, ako Bill Clinton, Schwarzeneger, Matka Tereza, pápež...a stretol sa aj s vtedajším prezidentom M.Kováčom.   Prečo Sri Chinmoy tak veľmi túžil získať Nobelovu cenu? Aké manipulatívne techniky sa používali najčastejšie? Prečo nemali sektári tak rad novinárov a prečo zakazovali internet? Guru mal rôzne triky, ako zabrániť žiakom, aby opustili sektu, aby odišli... Reportáž z uvedenia luxusnej publikácie Metropolitné katedrály, ktorá približuje Dóm sv. Martina v Bratislave a Dóm sv. Alžbety v Košiciach spôsobom, aký ste ešte nevideli. Hovoria uznávaný fotograf Jan Wiliam Drnek, publicista Vladimír Grežo, pomocný biskup Jozef Haľko a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Ďalšie knižné tipy: Veda života plná zaujímavostí a pikošiek - predstaví autor Stuart Farrimond Silný príbeh Celý život priblíži autorka Michala Ries Islanďan Egill Bjarnasom hovorí o svojej knihe Ako Island zmenil svet historická romanca Tri týždne do svadby strhujúci životopisný príbeh Rebelka od Rahaf Mohammed - úryvok číta Lucia Vráblicová nový Nicholas Sparks a jeho Prianie záver erotickej trilógie Blanky Lipinskej Ďalších 365 dní pôvodná slovenská rozprávka aj knižne: Zakliata jaskyňa  
5/23/20221 hour, 7 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Sexi romanca od Vi Keelandovej ako audiokniha

Nemali by sme je skvelý sexi romantický príbeh, ktorý vás navyše pobaví. Očarujúca oddychovka, ktorú si, dámy, musíte dopriať po namáhavom dni. A Vi Keelandová vie také príbehy písať - vypočujte si úryvok z audioknihy. Číta Martin Kaprálik.  Audiokniha Nemali by sme.
5/15/20223 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Woody Allen - čítanie z knihy Mimochodom

WOODY ALLEN Svetoznámy režisér, komik, scenárista a herec. Jeho autobiografia o autorských začiatkoch, stand-upoch, o spolupráci s hercami i režisérmi, o Hollywoode, svojich ikonických filmoch ako Hana a jej sestry, Polnoc v Paríži, Manhattan, Daždivý deň v New Yorku, či Festival pána Rifkina. A samozrejme aj o manželstvách, láske, knihách, džeze, či o afére, ktorú mal pred pár rokmi... Viac o knihe Mimochodom od Woodyho Allena: https://www.bux.sk/knihy/606067-mimochodom.html
5/12/20225 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Svetoznámy šéfkuchár, ktorý denne učí milióny ľudí variť a piecť

Joshua Weissman má na Youtube vyše 6 miliónov odoberateľov, na TikToku ďalších 6 miliónov followerov. Svetoznámy šéfkuchár, profík, mierne uletený, ktorý napísal kuchársku knihu Varenie bez výhovoriek. Tá práve vyšla v slovenčine, takže sa zhovárame o jeho varení, sociálnych sieťach, obľúbených surovinách a Joshua pridá aj tipy na ešte lepšie lievance. Knihu si zamiloval aj moderátor Bruno Ciberej, ktorý ponúkne pár postrehov. Exkluzívny rozhovor s J.Weissmanom sme pripravili práve v spolupráci s Brunom a televíziou JOJ. Ďalšie knižné tipy: súčasná dobrodružná romanca Na vlnách historická romanca Nebezpečný vojvoda zo série Klub vojvodov sexi romanca a bestseller Wall Street Journal Čo k tebe cítim odeonku Vlčie šťastie talianskeho autora P.Cognettiho predstaví šéfredaktorka Barbora Kráľová Lucia Sasková priblíži nové vydanie svojho debutu Neznámych nemiluj Muž v hnedom obleku od Agathy Christie po prvý raz v slovenčine Monika Jakubeczová o svojej knihe Galaktické vedomie Kniha čarov a špehúň z detskej série Petronela Jabĺčková 6.diel zo série Učím sa rozprávať - Kubko v meste tip na audioknihu: Nemali by sme + úryvok v podaní Martina Kaprálika
5/9/202245 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Nájomný zabijak Stephena Kinga. Čítanie z knihy Billy Summers

Billy Summers je nájomný zabijak. Bývalý vojnový ostreľovač však zabíja len tých zlých. Už ich má na konte 18 a teraz sa rozhodne, že vezme posledný džob. Ak teda pôjde o zlého chlapíka a sadne mu cena. No všetko sa akosi začne zamotávať, komplikovať a rúcať ako domček z kariet... Ako to býva aj vo filmoch, práve ten „posledný“ džob sa zvykne pos.ať. Všetko si dobre naplánujete, pripravíte a aj tak to zlyhá. Proste posledný džob. Zakliaty džob... Billy Summers je jedna z najlepších kníh roka 2021 mnohých médií, ako The Wall Street Journal, Apple Books, Booklist, či Esquire. Stephen King sa predstavuje v najlepšom svetle – príbeh vás pohltí od prvých strán, je fantasticky napísaný, absolútna oddychovka, ktorú nepustíte z ruky niekoľko hodín.
5/3/20224 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Nadupaný špionážny triler Angličan | David Gilman

Tajná vojna na púštnej hranici Mali a Alžírska. Vražda a únos západného Londýna. Atentát na policajných dôstojníkov ruskou mafiou. To je výborný špionážny triler, sofistikovaný, kvalitne napísaný, pre hard fanúšikov tohto žánru s názvom Angličan. Predstaví ho sám autor David Gilman a úryvok z knihy číta Kamil Mikulčík.
4/27/20228 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

M.Leško: „Putin nie je šachista. On totiž neobetuje figúrky, ale ľudí.“

Hosť podcastu: MARIÁN LEŠKO, komentátor a analytik Rozprávame sa o knihe Putinovi ľudia od britskej investigatívnej žurnalistky Catherine Belton. Je to zakladateľská kniha, autorka nepísala o tom, čo bolo už spísané, ale išla vlastnou líniou, tvrdí M.Leško. Je to kniha dôkazov, argumentov a presne vystihuje osobnosť Vladimira Putina. V čom táto kniha otvorila oči Mariánovi Leškovi? Hovoríme o taktike zrkadla, ktorú využíva Putin. O jeho zákulisných hrách, ovládnutí Ruska – ekonomicky, mediálne, spoločensky. Rozoberáme KGB, z ktorého vzišiel. Veľká časť knihy sa venuje financiám, čiernym peniazom, ktoré sa stali najmocnejšou zbraňou Ruska. Samozrejme, reč bude aj o Ukrajine a o tom, prečo Putinovi na Ukrajine tak záleží, aby ju dostal do svojej moci. Ďalšie knižné tipy: nový Stephen King - Billy Summers, úryvok číta Boris Farkaš David Gilman o svojom špionážnom trileri Angličan Kate Quinn priblíži svoj historický príbeh Kód ruže Romancu Zvodné peniaze predstaví autorka Angelina M.Lopez Jana Pronská o svojej historickej romanci Ohrdnuté srdce detektívka Agathy Christie Mŕtva v lodenici strhujúci dobrodružný príbeh Iskra nádeje YA novinka od Erin Wattovej Keď je to naozaj užitočná príručka Ako prežiť roky s tínedžerom po Superjednoduchej biológii je tu novinka Superjednoduchá fyzika originálny a vtipný príbeh pre deti Beštia a Bethany
4/25/20221 hour, 1 minute, 14 seconds
Episode Artwork

Milan Lasica - čítanie z knihy Všetko o mojom otcovi

Úplne posledná správa, ktorú pár hodín pred smrťou poslal Milan Lasica zo svojho mobilu, bola adresovaná jeho vnučkám. Znela: „Mám sa dobre a idem do divadla.“ Aký bol Milan Lasica ako rodič, otec, dedko, či manžel? Aj o tom je kniha Všetko o mojom otcovi, v ktorej sa s ním zhovárala dcéra Hanka Lasicová. Vypočujte si aj úryvok v podaní herečky Dominiky Žiaranovej. Viac o knihe TU: https://www.bux.sk/knihy/635545-vsetko-o-mojom-otcovi.html 
4/20/20225 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Jedna z najzábavnejších kníh posledného obdobia + úryvok číta Robo Roth

Famózna detektívka, akú ste už dlho nečítali. Kombinácia čiernej komédie, napätia a mafiánov... a samozrejme, trochu náhodná, no dokonalá vražda.  To je kniha Sústreď sa na vraždu, o ktorej vám povie aj sám autor Karsten Dusse a úryvok prečíta Robo Roth.   
4/17/20224 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Čítanie z knihy PUTINOVI ĽUDIA (Catherine Belton)

Jeden ruský mafián povedal svojmu právnikovi: „Ak ste zo Západu, myslíte si, že s nami hráte šach. Ibaže nemôžete vyhrať, lebo nehráme podľa pravidiel.“ Toto nie je vtip, je to citát z knihy Putinovi ľudia od investigatívnej novinárky a bývalej moskovskej korešpondentky Catherine Beltonovej. Kniha, ktorá približuje V.Putina od jeho drážďanského pôsobenia  ešte v roku 1985, cez radnicu v Petrohrade, vymenovanie za šéfa FSB, premiérske kreslo až po post prezidenta. Miestami mrazivá a šokujúca kniha o vzostupe Vladimira Putina. O tom, ako ovládol Rusko a oklamal celý svet.  Z knihy číta Dado Nagy. 
4/13/20225 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

„Autisti? Slováci stále nemajú otvorené mysle pre inakosť,“ tvrdí profesorka Ostatníková

Hosť podcastu: profesorka DANIELA OSTATNÍKOVÁ, lekárka, vedkyňa a odborníčka na autizmus Zhovárame sa o novej knihe Autizmus od A po S. Prečo bežní ľudia vedia stále tak málo o autizme a autistických deťoch, či dospelých? Za posledné roky výrazne stúpol počet autistov – čo sú príčiny a dôvody?  Každý autista je iný, má iné vnímanie sveta, inak sa to na ňom prejavuje. Množstvo informácií, vysvetlení, ale tiež rady, odporúčania a príbehy rodičov.  Je Slovensko pripravené pomáhať autistickým deťom a ich rodičom? Máme u nás odľahčovacie služby? Na čo sa rodičia autistických detí najviac pýtajú? Čo ich najčastejšie trápi? Akí sú autisti na pracovnom trhu? V čom je človek s autizmom lepší zamestnanec? Čím môžu byť autistickí ľudia prínosom pre našu spoločnosť, pre nás „normálnych“? S autizmom prichádzajú aj pridružené problémy, ako duševné poruchy, poruchy spánku, imunity atď. Prečo je viac chlapcov s autizmom ako dievčat? Môžu za to hormóny? Ďalšie knižné tipy: Severské krimi Obscuritas - Útek z tmy od Davida Lagercrantza vynikajúci špionážny triler Angličan Sabrina Jeffries o svojej romanci Hriešne myšlienky historická romanca Zrodila sa láska od Mary Baloghovej krásna romanca Tajomstvá zámku Ashmore Všetko o mojom otcovi od Hany Lasicovej parádne fantasy Amari a Noční bratia Encyklopédia kvízov: Zviera, ktorá pobaví, poučí a otestuje skutočný príbeh Štrnásť vlkov pre deti Úryvky z kníh čítajú Boris Farkaš, Kamil Mikulčík, Dominika Žiaranová a Zuzana Jurigová Kapráliková. 
4/11/202259 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

„Jedzte tak, akoby vám išlo o život...pretože naozaj ide,“ tvrdí gastroenterológ L.Kužela

Hosť podcastu: LADISLAV KUŽELA, gastroenterológ Rozprávame sa o jeho knihe Zdravie bez liekov, ktorá patrí v posledných mesiacoch medzi najpredávanejšie. Znamená to, že začíname chápať, že aj bez liekov sa dá byť zdravý? Funguje terapia jedlom? Každé sústo je dôležité... Prečo toľko veríme rôznym stravovacím bludom, hoci máme množstvo dôveryhodných informácií a faktov? Zalepí vám častá konzumácia vyprážaného syra črevá? Ako je to s črevnými chrobákmi v našich črevách? Prečo je rastlinná strava taká liečivá a nevyhnutná pre naše zdravie? Skutočne sú pre nás polotovary, šunky, údeniny, klobásky... také škodlivé? Oplatí sa obmedziť konzumáciu mäsa a jesť viac rastlinných jedál? Až 70% našej imunity je v črevách, čiže ako kŕmime svoj mikrobióm, takí sme zdraví. Mikróby v črevách ovplyvňujú aj našu psychiku, náladu, potláčajú alebo živia depresie ap. Čo je to nutričná psychiatria a ako ju vieme využiť pre zdravší mozog a dušu? Raňajky – sú podstatné alebo nie? Voda počas jedla – áno či nie? Aj o tom hovoríme.  Ďalšie knižné tipy: Sústreď sa na vraždu, mix čiernej komédie a krimi, predstaví autor Karsten Dusse o svojom temnom psychotrileri Smrtiaca posadnutosť hovorí autorka Alex Dahl Záhada zavretej schránky s Herculom Poirotom Svet gastronómie približuje autor Andrej Šulka návod, ako udržať svoju hmotnosť pod kontrolou - Kód štíhlosti Sirtfood diéta + Kniha vyše 100 receptov Escobarov syn - skutočná pravda o mojom otcovi Po celý čas - príbeh o nepravdepodobnej láske, ktorá sa stane osudovou Romantický príbeh o láske života Keď sa vrátil Nová Danielle Steelová - dojímavý a silný príbeh Tichá noc Sirota z Varšavy od Kelly Rimmerovej, inšpirované skutočnosťou Príbuzní: Život, láska, smrť a umenie neandertálcov nádherne ilustrovaná kniha Som tu pre teba: Denník lesného dievčaťa Jeff Kinney o svojej 16.knihe série Denník odvážneho bojka: Veľká šanca Úryvky z kníh čítajú Robo Roth, Vlado Kobielsky a Dado Nagy.
3/28/20221 hour, 6 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Tamara Heribanová: „Vďaka knihám sa stávame inými ľuďmi.“

Hosť podcastu: TAMARA ŠIMONČÍKOVÁ HERIBANOVÁ, spisovateľka Zhovárame sa o historickom románe Bezhlavý čas od Antona Hykischa, ktorý patrí medzi najprekladanejších slovenských spisovateľov. Mal ťažký osud, prvé dielo mu zošrotovali... Aká je kniha Bezhlavý čas? Komu je určená a prečo by ste si ju mohli prečítať? Hovoríme aj o knihách Tami – Predavačky bublín, Malá doba ľadová, dve detské knihy Misia Eva a tiež Pendleri, za ktorú dostala Tamara aj ocenenie. Na čom dnes pracuje? Čo píše? A napokon sa bavíme aj o detských knihách, potrebe čítania s deťmi a deťom + Tami má 3 tipy na knihy pre deti: Ako dedko Blcha objavil južný pól Záhrada v oblakoch Rozprávky spod černičia Ďalšie knižné tipy: Exkluzívnu publikáciu Sen menom láska predstaví Kamil Peteraj, Martin Augustín a František Kovár. psychotriler Cudzie dieťa - odporučí autor JP Delaney John Grisham exkluzívne predstaví svoju knihu Smeč šteklivá romanca Vi Keelandovej Pozvánka historická romanca Valerie Bowmanovej Paholok a ja Jednoduchý spôsob, ako prestať fajčiť aj bez pevnej vôle 2 detektívky Agathy Christie: Po pohrebe s Herculom Poirotom a Vrecko plné zrna so slečnou Marplovou nádherná detská knižka Mytopédia Úryvky z kníh prečítajú Vlado Kobielsky a Boris Farkaš. 
3/7/20221 hour, 4 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

„Vzťah je ako tanec. Chce to rytmus a zladenosť,“ tvrdí párová terapeutka.

Hosť podcastu: Radoslava Olajos, párová terapeutka Rozprávame sa o Knihe kvízov pre páry, ktorá vie zábavne a s nadhľadom zlepšiť vzťahy, rozbehnúť komunikáciu medzi partnermi, naštartovať ich. Tie otázku skvelé aj pre sebapoznanie. Aj v dlhodobom vzťahu by sme mali zostávať tak trochu deťmi, hrať sa a byť zvedaví. Prečo sme v posledných rokoch oveľa náročnejší aj vo vzťahoch, voči partnerovi? Ako ovplyvnila pandémia covidu naše vzťahy? Čo sú najčastejšie dôvody rozchodov a rozvodov z pohľadu párovej terapeutky? Čo nám najčastejšie ničí vzťahy? Nakoľko majú byť partneri spriaznené a prepojené duše? Naozaj ide láska cez žalúdok? Mali by sme poznať chute svojho partnera? A prečo sú dôležité rituály, ktoré máme s partnerom? Čo nepodceniť pri výbere partnera? Ako nedopustiť, aby náš vzťah negatívne ovplyvnili rodinné vzťahy, či menej vhodní priatelia? Existuje hranica, bod, za ktorým proste už vzťah nemá budúcnosť? Kedy je lepšie sa rozísť, rozviesť a nenaťahovať to? Ďalšie knižné tipy: Kristina Kuzmič vám priblíži svoju knihu Drž sa! historická romanca od Georgette Heyerovej - Frederica súčasná vtipná romanca Stav sa! klasika v novom vydaní Pýcha a predsudok - predstaví prekladateľka Danka Jacečková klasika škótskeho autora A.J.Cronina Klobučníkov hrad novinka Klub divných od slovenskej autorky Katky Gulai Bombardovacia mafia od Malcolma Gladwella detská knižka zo Stonožky Ako sa Zajkovci učili šetriť nová séria Kamaráti z lesa - Nečakané stretnutie  
2/21/20221 hour, 58 seconds
Episode Artwork

„Agatha Christie, to je liek, po ktorom všetko bolí menej,“ tvrdí Daniela Kapitáňová

Hosť podcastu: Daniela Kapitáňová, spisovateľka Rozprávame sa o láske k detektívkam od Agathy Christie, o jej detektívovi Herculovi Poirotovi a slečne Marplovej. Zaujímavosti a pikošky o živote A.Christie, o jej písaní, cestovaní, zápletkách, postavách... Keby mohla D.Kapitáňová asistovať Poirotovi v jednej knihe, ktorá by to bola? Prečo je Vražda v Orient Exprese vrchol detektívnej zápletky v literatúre? Hovoríme aj o geniálnom televíznom seriáli s Davidom Suchetom – roky sa na rolu pripravoval, študoval Pooirotove gestá a mimiku. Prečo stále siahame po detektívkach A.Christie a prečo sa toľko predávajú aj v slovenčine? Postava Hercula Poirota – čudný, malý mužíček; plný výstredností. Prečo vrah nikdy nie je z nižšej spoločenskej triedy...a A.Christie nikdy nerieši sociálne problémy? Na záver spomenieme aj detektívky D.Kapitáňovej – Vražda v Slopnej a Nech to zostane v rodine.   Ďalšie knižné tipy: detektívka od A.Christie Smrť pri bazéne Umenie a psychoanalýza Sigmunda Freuda historická romanca Dedičkin sľub Elle Kennedyová predstaví svoju novinku Riziko Anne-Sophie Jouhanneau o svojom príbehu Bozky a croissanty Staroveké liečenie pre vaše zdravie a lepšiu imunitu Autoimunitné choroby - tipy, vysvetlenia a príbehy skvelá odeonka Dáma so psíkom a iné poviedky od A.P.Čechova knižka pre deti o 3 rokov Čo robíme celý deň detská kniha Ty si moje najväčšie šťastie Úryvky z kníh prečítajú Lucia Vráblicová a Dominika Žiaranová.
2/7/20221 hour, 2 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

„Sex bez ľudí, mäso bez zvierat? Možno už čoskoro,“ tvrdí futurista Martin Spano

Hosť podcastu: Martin Spano, futurista, technologický influencer a informatik Rozprávame sa o knihe Sex bez ľudí, mäso bez zvierat od britskej novinárky a dokumentaristky Jenny Kleemanovej. Kniha sa venuje štyrom okruhom: sexu a sexuálnym bábikám s umelou inteligenciou. Čo všetko už dnes dokážu a koľko by stáli? Kedy bude sex bez ľudí bežný? Čisté mäso. Laboratórne vypestované zo živočíšnych buniek – prečo sa naň Martin Spano tak teší, hoci je milovník klasického mäsa? Biovak, umelá maternica, aby boli pôrody bezbolestnejšie a nedochádzalo k predčasným pôrodom. A štvrtá časť sa venuje smrti – existuje trh so samovražednými nástrojmi, ktoré pomáhajú odísť z tohto sveta dobrovoľne, v čase, ktorý si zvolíme...Reálne? Etické? Martin má na sociálnych sieťach vyše 150.000 followerov – znamená to, že ľudí baví veda, umelá inteligencia ap.? Ktorá sociálna sieť je teraz TOP v organike? Ktoré dve siete sú mŕtve pre nových začínajúcich kreatívcov? Ako sa dá odhaliť algoritmus a trošku ho využiť pre svoj vlastný obsah? Hovoríme aj o jeho deepfake videách so Zlaticou Puškárovou a Marcelom Merčiakom. Martin pridal aj dva tipy na aplikácie, v ktorých sú kondenzované obsahy kníh. Spomíname aj knihy Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe od Billa Gatesa, či Umenie dobrého života od Rolfa Dobelliho...ktorý mimochodom založil appku GetAbstract. Ďalšie knižné tipy: Napínavý psychotriler Sanatórium, úryvok číta Daniel Fischer Adriana Bolyová o svojej novinke Hierarchia svetla, úryvok číta Vlado Kobielsky Nina Protušová predstaví svoju knihu Nočný motýľ, úryvok číta Zuzana Jurigová Kapráliková Komentátor F1 Števo Eisele o novinke Formula 1: Oficiálna história skutočný príbeh prvej atómovej bomby Odpočítavanie 1945, úryvok číta Boris Farkaš romantický príbeh Mohlo by to vyjsť silný príbeh od Daniel Steelovej V otcových šľapajach historická romanca Nevestin bozk, úryvok číta Dado Nagy historická romanca Mary Baloghovej Splnený sen séria Slávni vedci a dve novinky - Tesla: Človek, vynálezca a vek elektriny + Freud: Človek, vedec a zrod psychoanalýzy.  dve novinky v detskej sérii Rok v... : Rok v horách a Rok na stavenisku
1/24/20221 hour, 9 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

„Osobný úspech? Málo si veríme, necháme sa manipulovať a vyhovárame sa!“ tvrdí koučka.

Hosť podcastu: Silvia Langermann, koučka a psychologička Hovoríme o jej knihe Úspech si ty. V čom iná a prečo by ste si ju mali prečítať? Je v nej 15 rokov jej praxe ako koučky a psychologičky. Platí, že ak robíte veci poctivo a svedomito, úspech príde? Prečo si toľko závidíme úspech? Začíname s tým už pri výchove svojich detí.  Máme v živote obdobia, kedy potrebujeme viac menších úspechov, aby sa nám darilo a boli sme šťastnejší? Ako sa po neúspechu znova namotivovať, zdvihnúť zo zeme a vykročiť? Neúspech je len šanca začať znova. Tentoraz o niečo rozumnejšie... Prečo sa radi rýpeme v negatívnych spomienkach, v minulosti a v tom, čo sa nám nepodarilo? Otočne svoju tvár k slnku a nikdy neuvidíte tieň, povedala Helen Kellerová, prvý hlucho-slepý človek, ktorý vyštudoval Harvardovu univerzitu.  Veľa manipulujeme a necháme sa manipulovať na ceste k úspechu. Aké chyby robíme najčastejšie na ceste k úspechu? Kedy nám sociálne siete dokážu pomôcť na ceste k úspechu? Ďalšie knižné tipy: Proces s mŕtvym - úryvok číta Lucia Vráblicová Ešte jeden deň predstaví prekladateľka Danka Jacečková young adult ducharina Skryté dary - úryvok číta Zuzana Jurigová Kapráliková Agatha Christie a jej Vražda na fare psychologický triler Neplač, miláčik od Mary Kubica  romantický triler Sandry Brown Nebezpečné puto zábavná a pikantná Talkshow s bývalými severský Králičí faktor od Antti Tuomainena Dunaj - rieka príbehov od Jany Čavojskej  Veľká šachovnica - žánrová klasika a učebnica geopolitiky  
1/10/202254 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

„Išlo mi o život...a to som hral iba tanečnú hudbu,“ tvrdí Roman ´Flebo´ Juhás

Hosť podcastu Roman „Flebo“ Juhás, hudobný dramaturg a dídžej Rozprávame sa s hudobným dramaturgom a bývalým dídžejom Romanom Flebom Juhásom, ktorému vyšla kniha Dídžej – historky z kultových bratislavských barov. Vraciame sa do 80. a 90.rokov, kedy Flebo počúval na Ö3 hitparádu a zapisoval si pikošky o interpretoch. Sníval o práci moderátora...a napokon sa mu to splnilo. Ako sa kedysi robievali diskotékarské skúšky? Ako sa robili moderované diskotéky? Kde zháňali dídžeji informácie za socializmu? Vtedy neboli bežne dostupné pesničky – ako ich dídžeji zháňali. Prichystali som hosťovi malý test: podľa názvov troch skladieb musí identifikovať interpreta a pridať o ňom pikošku. Kedy sa vlastne zrodili klubové diskotéky s tanečnou hudbou? CKM, Tramín, Jalta bar, Queens Pub – ten priniesol prvý striptíz, či prvú Beach Party. Koľko dal Flebovi za pesničku Marián Kočner? A prečo tam chodil s Michalom Kováčom ml.? Ako Flebo dokázal zarobiť na tých, čo si chceli dať zahrať pesničku na diskotéke? Spomíname aj Petra Dubovského, ktorý k nemu chodieval do klubu. Prečo sú podľa Fleba 80.roky v hudbe také mimoriadne obľúbené? Ďalšie knižné tipy Emma Tekelyová predstaví svoju knihu Byť ženou je úžasné v každom veku. Rado Procházka o svojom príbeh Brichtov boj - úryvok číta Boris Farkaš nádherný príbeh Vymeňte kvetom vodu - úryvok číta Lucia Vráblicová Luxusná kniha Veľkolepý Botticelli - hovorí herec Juraj Bača a spevák Pavol Hammel. strhujúca biografia nacistického lekára Mengele bestseller Zmeňte svoj svet Zimovanie o tom, ako prekonávať ťažké časy detská knižka Tajomný les
12/27/20211 hour, 20 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

„Predpovedali mi operáciu, no toto cvičenie mi pomohlo,“ tvrdí Zuna Vesan.

Hosť podcastu: Zuna Vesan Kozánková  Hovoríme o jej knihe Cvičenie ako liek – o cvičení čchi-kung, aké sú jeho pozitívne účinky? Cvičenie pomáha nielen fyzicky a psychicky, ale autorke pomohli aj s rýchlejším zacelením rán a jaziev... Pre koho je takéto cvičenie vhodné? Aj seniori a deti? Ako na sebe rozpoznám, že by som mal skúsiť cvičenie čchi-kung? Čo je to trasenie tela a ako nám pomôže? Na čo je dobré uvoľňovanie a otváranie kĺbov? Vyskúšajte 6 liečivých zvukov – je to účinná taoistická praktika. A čo je to zostava 8 kusov brokátu? Ako funguje a ako pomáha? Rozhovor: Andrea Coddington o knihe Moje javisko Svet - úryvok číta Lucia Vráblicová. Rozhovor: Václav Neuer o detektívke Priveľa podozrivých - úryvok číta Kamil Mikulčík. Exkluzívne: hollywoodsky herec Matthew McConaughey o role advokáta vo sfilmovanej verzii grishamovky Kedy zabiť. Ďalšie knižné tipy: Zdravie bez liekov o našom mikrobióme právnický triler Johna Grishama Čas na milosť - úryvok číta Alfréd Swan Alica Eštoková o svojej knihe Keď sláva nestačí Katarína Gillerová o novinke Priveľa spomienok Michala Ries o svojej tretej knihe Zadrž dych exkluzívna monografia Felix - hovorí herec Juraj Bača a spevák Pavol Hammel. Domáci liečiteľ s receptami a postupmi ľudového liečiteľstva Cesta k Svetlu - schody duchovného rastu Vstávaj Šimon, niekde horí z pera Stanislava Štepku séria Petronela Jabĺčková - Vianočná kniha  
12/13/202157 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Anton Heretik: „Istá miera narcizmu je dôležitá pre vaše zdravie.“

Host podcastu: ANTON HERETIK, psychológ a súdny znalec Hovoríme o knihe Narcizmus, ktorú napísal s manželkou Andreou. Narcistické črty využívali vo svojich dielach mnohí slávni spisovatelia, aj výtvarní umelci. Narcizmus nie je len historický pojem, ale najmä súčasný – v šoubiznise, politike, na sociálnych sieťach. Trpíme narcizmom naozaj všetci? Ste hrubokožec alebo tenkokožec? Viete, čo je to syndróm hubris a prečo ním trpia aj slovenskí politici? Prečo nás tak bavia relácie smotánkoidného charakteru? Rozprávame sa aj o tom, prečo radi pozeráme horory, čítame krváky, sledujeme wrestling ap. Ako zistím, či som narcista a aký veľký? Čo mám robiť, ak to preháňam? Rozhovor s Arpádom Soltészom o jeho šťavnatej knihe Zlodej. Úryvok číta Boris Farkaš.  Ďalšie knižné tipy: Táňa Keleová Vasilková o svojej novinke Skúšky + úryvok číta Dado Nagy.  Dmitry Glukhovsky a postapokalyptické Stanovište. Úryvok číta Vlado Kobielsky.  Kristína Brestenská predstaví svoje fantasy Srieň, Pochodeň a Temnota.  citlivý a silný príbeh Kedysi tu žili vlky príbeh o nezvyčajnom priateľstve Tuláci v Paríži svetový bestseller FISH! o tom, ako si zamilovať prácu magická séria Ničnever pokračuje. Je tu 3.diel Prázdnomor. Múdrosť starých psov pre všetkých milovníkov havkáčov Môj strážny anjel, môj najlepší priateľ od Lorny Byrneovej Miška a jej malí pacienti: Vianočné príbehy  
11/29/202147 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Zuzka Smatanová: „Zrazu mi začala vybuchovať fantázia a bola som nadšená.“

Hosť podcastu: ZUZANA SMATANOVÁ, speváčka a ilustrátorka Hovoríme o knižke Peter Nagy pre deti, ktorú nádherne ilustrovala. Knižka Peťových pesničiek a k tomu jej obrázky. Už v úvode sú postavičky Zuzky a Peťa...pričom Peter Nagy povedal, že tam vyzerá lepšie ako v skutočnosti :-) Ako vznikali ilustrácie k pesničkám Darinka Mandarinka, Prečo krava nenosí kravatu, Dve blchy, či Pes Boby? Zuzka maľuje od útleho detstva, viedol ju k tomu otec, ktorý mal obrovský talent. Akou technikou a čím Zuzka maľuje? "Akvarel ma neuveriteľne baví, to rozpíjanie farieb...“ tvrdí. Aké knihy rada číta Zuzana Smatanová a ktorého slovenského ilustrátora má najradšej? Čo na Zuzkine ilustrácie hovorí spevák Peter Nagy? Povie sám... Ďalšie knižné tipy: severské krimi od Emelie Schepp Pomsta - úryvok číta Alfréd Swan špionážny triler s tajným agentom Gabrielom Allonom Violončelistka redaktorka D.Jacečková predstaví Pani Dallowayovú od Virginie Woolfovej minirozhovor s Influencerom Milanom Bez Mapy, alias Milanom Bardúnom Heather Morrisová a jej Príbehy nádeje mysteriózny a provokatívny príbeh Koniec všetkého severská detektívka Hakana Nessera Návrat Roman Brat vo svete tínedžerov - Štyria jazdci new adult príbeh Najtemnejší mesiac, Anna Todd Ilustrátorka Lucia Čermáková o leporele Slovensko - spoznajme ho spolu Harry Potter: Magický rok na každý deň v roku pokračuje fantasy séria Tajné svety: Cestovná agentúra, 2.diel Na konci sveta  
11/15/20211 hour, 4 minutes
Episode Artwork

PPPíter Popluhár: „Hanbím sa za mnohé tieto veci...ale taký som bol.“

Hosť podcastu: PETER PPPÍTER POPLUHÁR, youtuberový zabávač a cestovateľ Zhovárame sa o jeho druhej knihe Ako (ne)prežiť mladosť, v ktorej nájdete poviedky z jeho detstva a mladosti. Okorenené rôznymi výtržnosťami, trapasmi, úletmi. Rozoberáme niektoré poviedky ako zbieranie Pokémonov, Andrea, chľast a jej prsia, ap. Kniha má aj graficky zaujímavý koncept: biele strany postupne tmavnú až posledná poviedka je bielym písmom na čiernom podklade. Hovoríme aj o predchádzajúcej knihe Kde všade som (ne)zomrel a o Petrových cestovateľských plánoch na najbližšie obdobie. Ďalšie knižné tipy: Minirozhovor s Petrom Šloserom o Policajnej chobotnici Ruth Druartová o svojej knihe Kým Paríž spal + úryvok číta Lucia Vráblicová motivačný príbeh Polnočná knižnica Veľká panda a malý drak o živote, ktorý je naozaj krásny Katka Pivarčiová o svojom trileri Pod snehom detektívka Agathy Christie Karty na stole beletrizovaný životopis Maliar z Moulin Rouge obrazová encyklopédia Ako porozumieť zvieratám Miriam Latečková predstavuje svoj jedinečný Herbár Nádherná vianočná koleda zo série Vianočné rozprávky z lesa krásna detská knižka Ľúbim ťa viac ako Vianoce  
11/1/202151 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Jozef Karika: „Je to sila. Niektoré príbehy som musel sám rozdýchať.“

Hosť podcastu: JOZEF KARIKA, spisovateľ Rozprávame sa o jeho jubilejnej dvadsiatej knihe, dvojknihe Hlad a Smäd. Ide o mysteriózne temné príbehy, ktoré sa spájajú do jedného veľkého diela. „Odkrýval som to celé ako takú fosíliu,“ tvrdí Jožo. Kedysi písal viac krvavé, drsné príbehy, aj o mafii. Dnes ho viac baví psychologická stránka, temnota v duši, mysteriózne prvky. „Tvorivé písanie je vždy tak trochu tranzom,“ hovorí autor. Jeho príbehy sa odohrávajú vo vlaku, v múzeu, lanovke, aj na člne na Štrbskom Plese...no každý príbeh je temný a znepokojujúci. Prečo Ružomberok bol a je strašidelné mesto, kde sa deje veľa tajomných vecí? Silným prvkom dvojknihy je vrch Čebrať, ale aj desivé postavy ako muž v žltej bunde, či neprirodzene vysoký muž s pokrútenou rukou... Ďalšie knižné tipy: J.K.Rowlingová predstaví svoje Vianočné prasiatko + úryvok prečíta Lucia Vráblicová postapokalyptický Odpor od Stephena Kinga šteklivá romanca Vi Keelandovej Rivali young adult novinka Lov od Elle Kennedyovej Adriana Macháčová o svojej knižke Slepý dážď Jana Pronská o svojej romanci Princezná z Izmiru hororovo-historická detektívka Diabol a temné vody historický príbeh Rhys Bowenovej Záhrada víťazov voňavá encyklopédia Syry sveta nádherná cestovateľská publikácia Divy sveta obrazová publikácia Dizajn knižka pre deti Lišiačik Na záver prečíta Boris Farkaš úryvok z knihy Hlad.  
10/25/20211 hour, 3 seconds
Episode Artwork

Jozef Banáš: „Jeho filozofia? Veľké množstvá v solídnej kvalite a za dobré ceny.“

Hosť podcastu: JOZEF BANÁŠ, spisovateľ Hovoríme o jeho novej knihe Som Baťa, dokážem to! Motivačný príbeh zakladateľa baťovskej tradície, špičkového obchodníka a motivátora. Otec odmalička učil Tomáša narábať s peniazmi, požičiaval mu a vysvetľoval, čo je to úrok, pôžička ap. Aké boli vzory Tomáša Baťu? Okrem iných Edison a Henry Ford. A ešte jeden človek, o ktorom sa v literatúre o Baťovi píše málo... Ako sa zrodili slávne séglovky, baťovky? T.Baťa v podstate zachránil 4000 mladých mužov pred možnou smrťou, narukovaním na vojnu. Historické pozadie dodáva románu autentickosť: zavedenie petrolejových lámp, veľká vojna ai. Ako pretvoril T.Baťa mesto Zlín? Z maličkého mestečka na veľké prosperujúce mesto s mnohými prvenstvami? Román výborne zhmotňuje Baťu, jeho osobnosť, morálku, manažérske schopnosti, aj workoholizmus. Ďalšie knižné tipy: Krimitriler Schopní všetkého predstaví autor Klas Ekman + úryvok prečíta Kamil Mikulčík Jo Nesbo o svojej novinke Ostrov potkanov a iné príbehy Minirozhovor: Lucia Sasková a jej novinka Obvinená detektívka Agathy Christie Slony nezabúdajú Alyssa Palombo o svojom historickom románe Spovede Borgiovcov historická romanca Lokaj a ja od Valerie Bowmanovej dojímavý príbeh Kelly Rimmerovej Matkina spoveď Danielle Steelová a Panstvo Beauchamp Sexuálna výchova: Road trip - úryvok číta Zuzka Jurigová Kapráliková básničky pre deti od Ivony Ďuričovej Vesmír a pehy Zimné rozprávky z rôznych kútov sveta nádherná knižka Požičajkovia o malých piadiľudkoch Memento monštrum - humorný príbeh o Vladovi Draculovi  
10/18/20211 hour, 1 minute, 45 seconds
Episode Artwork

Andrej Kiska: „Pochopili, že zo mňa neurobia len pritakávača.“

Hosť podcastu: ANDREJ KISKA, bývalý prezident SR Hovoríme o jeho knihe, politickom trileri Prezident – dvadsať dní na prežitie. Prečo napísal fikciu, triler a nie memoáre o biznise, charite, politike, úrade prezidenta? Nakoľko je autentická? Koľko je tam reality a skutočných zážitkov z obdobia prezidentovania? Rozoberáme 3 línie príbehu: súboj prezident-premiér;  pozadie rusko-ukrajinského konfliktu; a súkromná, osobná línia. Zaujímavé v knihe sú mená postáv – ako ich A.Kiska tvoril a vymýšľal? V knižke sa spomínajú aj rôzne vychytávky. Ktoré sú skutočné a ktoré len vymyslené? Napríklad šumák, tlačidlo na neželané návštevy, vreckovka so žltými bodkami, či špeciálny mobil. Bude ďalšia kniha už biografia, nejaké memoáre? Alebo opäť politický triler? Ďalšie knižné tipy: severský triler Geiger skutočný príbeh Dvojčatá z Osvienčimu, úryvok číta Lucia Vráblicová 3.diel erotickej série Hriech - Hriešne očarujúci YA novinka Plyšová hračka Spisovatelia: život a dielo Rhonda Byrne vám predstaví novinku Najväčšie tajomstvo kultové sci-fi Stanislawa Lema Solaris v novom vydaní klasika od Remarqua v novom šate: Nebo nepozná obľúbencov kniha plná receptov Japonská kuchyňa Milujem kóšer jedlá: najlepšie recepty z mojej kuchyne  
10/4/202150 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Henrich Krejča: „Toto je unikát. Aj v celom stredoeurópskom priestore.“

Hosť podcastu: HENRICH KREJČA, novinár Zhovárame sa o encyklopédiách Veľká kniha rastlín a Veľká kniha živočíchov, v ktorých nájdete cca 3500 úžasných ilustrácií jeho otca, akademického maliara Jindřicha Krejču. Ako prebiehala práca na tých jedinečných ilustráciách? Ako si namiešaval farby? „Bola to nesmierne titerná práca, trvalo to takmer 10 rokov,“ tvrdí H.Krejča. Ako znášal jeho otec, obrovský milovník prírody, keď sa musel presťahovať z domčeka v Ružinove do paneláka v Petržalke? „Druhý“ život našiel na chalupe, ktorú kúpil pri Starej Turej, v Podjavorinskom kraji. Ako sa stať špičkovým maliarom? J.Krejča vravieval – 20% je talent a 80% je drina. Jindřich Krejča robil aj nádherné reklamné plagáty, aj obálky stoviek kníh. Ďalšie knižné tipy v podcaste: pokračovanie erotického hitu 365 dní - druhý diel Ten deň mrazivý triler Triaška predstaví autorka Allie Reynoldsová šéfredaktorka Barbora Kráľová odporúča novinku Stratená polovica Brit žijúci na Slovensku Jonathan Gresty o svojej knihe Cudzincov kabát štvrtá výberovka poirotoviek 3x Hercule Poirot tretí diel série Skvelí kamoši - Strašidelné príbehy skvelých kamošov Peter Petko Opet o svojej knihe pre deti Ako sa máš, Eliáš? Mozog: Návod na použitie - ľahký, zábavný štýl; pútavé informácie príručka Ako sa zbaviť úzkosti s tipmi a odporúčaniami novinka v sérii Ako funguje - po jedle a technike je tu Ako funguje ľudské telo? Úryvky z kníh vám prečítajú Dominika Žiaranová, Lucia Vráblicová a Zuzana Jurigová Kapráliková.   
9/20/202154 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Knižný veľkosklad? Veľký ako 2 futbalové ihriská a 5 miliónov kníh!

Hosť podcastu: PETER KAČMÁR, obchodný riaditeľ vydavateľstva IKAR Rozprávame sa o ceste knihy z tlačiarne do veľkoskladu, následne cez kníhkupectvá, eshopy...až do rúk a domácností čitateľov. Ako to vyzerá vo veľkosklade kníh, ktorý je veľký ako dve futbalové ihriská a je tam asi 5 miliónov kníh? Ako vyzerá vybavenie objednávky kníh v sklade? Ako funguje spolupráca distribútora s vydavateľmi a kníhkupcami? Čo je to komisný predaj a predaj na faktúru? Čo sú to nahlášky? Vratky? Skartujú sa nepredané a nepredajné knihy? Kde všade dodávajú knihy? Kníhkupectvá, hypermarkety, knižnice, školy, aj jednorazové odbery. Prečo v niektorých kníhkupectvách chýbajú určité knihy, hoci inde sú? Aký bol uplynulý rok a pol z pohľadu vydavateľa a distribútora kníh? Ďalšie knižné tipy: Nový Jo Nesbo - Žiarlivec a iné príbehy (Vlado Kobielsky číta úryvok) severské krimi Hrana od Hakana Nessera historická romanca Rubínové očarenie špionážny triler Daniela Silvu Čierna vdova Anna Todd a jej Najjasnejšie hviezdy, predstaví bookloverka Rebecca Andrýsková Nový diel série Petronela Jabĺčková - Krokodíl uprostred záhrady príbehy na dobrú noc Roztomilé rozprávky English for Everyone Junior: Angličtina pre deti, predstaví redaktorka Adriana Bolyová
9/6/202153 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Dara Rolins: „Aj Karel Gott po čase uznal, že to bola odo mňa frajerina.“

Hosť podcastu: DARA ROLINS, speváčka Rozprávame sa o diári Rok podľa Dary 2022: čo v ňom nájdete? Kto na ňom spolupracoval? V diári nájdete recepty, ktoré chutia Dare. Tiež rôzne tipy a triky, minúvahy, príbehy.  „Teším sa, že sme tento diár naozaj dobre vytunili,“ teší sa Dara. Hovoríme o hudbe, koncertoch, jedle, deťoch a výchove. O slušnosti a vďačnosti, ktoré akosi medzi ľuďmi chýbajú. Po čom túži Dara a čo jej prekáža na jej tele? Čo by ešte rada vyskúšala? Aj to prezradí... Ďalšie knižné tipy: Samantha Youngová predstaví novinku Slávik v hrsti erotická romanca Vi Keelandovej Nevhodné správanie, úryvok číta Judita Hansman séria Rozhovory... a druhý diel Rozhovory so Sigmundom Freudom Barbora Kráľová odporúča odeonku Letný príbeh od Mieko Kawakami minirozhovor s Ivonou Ďuričovou o detskej knižke Písmenká z abecedy užitočná príručka Ako prežiť školské roky prehľadná a Superjednoduchá biológia  
8/26/202155 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

„Ľudia horeli, rozpadávali sa...bol to dosť traumatický zážitok.“

Hosť podcastu: Lenka Králiková Hashimoto, rodená Japonka Rozprávame sa o knihe Hirošima - približuje osudy šiestich ľudí, ktorí prežili zhodenie atómovej bomby v roku 1945. Ako vnímala Lenka tieto príbehy ako rodená Japonka? Mali v rodine niekoho, kto prežil výbuch bomby v Hirošime či Nagasaki? V škole boli na výlete v Hirošime, no už predtým mala traumatizujúci zážitok s touto témou, keď sa jej do ruky dostala kniha a komiks... Ďalšie knižné tipy: skutočný príbeh Najšťastnejší človek na zemi viacgeneračný román To najlepšie v živote detektívka Agathy Christie Predávkovanie smrťou YOLi novinka Veriť znova Narodili ste sa, aby ste žili naplno - predstaví prekladateľka Nicole Langová zápisník Recepty našej rodiny kultová Heidi v novom vydaní Maľované čítanie - Sloník maškrtník Úryvky z kníh čítajú Boris Farkaš, Judita Hansman a Zuzana Jurigová Kapráliková. 
8/12/202152 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Falošné fakty sa šíria 6x rýchlejšie ako pravda. To je šialené!

Hosť podcastu: JOZEF ZELIZŇÁK, prekladateľ a cestovateľ Hovoríme o novinke Alternatívne fakty, ktorá rozoberá rôzne fake news, hoaxy, nepravdy, upravené fakty a ich dopad na naše životy. Dotkneme sa aj severských detektívok, ktoré sa takmer vždy venujú aj sociálnym otázkam, nepravdám, zavádzaniu a podvádzaniu... Očkovanie ako genocída na národe? Aj ohľadom tohto koluje množstvo fake news a hoaxov. Ako spoznať falošné informácie. Aké otázky si treba klásť a čo hľadať? Ako skončil experiment s kritickým myslením vo švédskych školách? Aké sú najčastejšie dôvody, prečo klameme a zavádzame druhých ľudí? Ako nami televízie manipulujú? Ako nás dokážu zahltiť informáciami, takže potom nezvládame všetky spracovať a sme náchylnejší veriť dezinformáciám.  Môže cestovanie, spoznávanie iných kultúr, ľudí, miest odbúravať schopnosť veriť nepravdivým a zavádzajúcim faktom? „cestovanie umožňuje poznávať pravdu,“ dodáva Jozef Zelizňák. Svetu vládne sedem amerických židov, tvrdia mnohí ľudia... Ďalšie knižné tipy: Mark Galeotti predstaví svoju knihu Krátke dejiny Ruska skutočný Príbeh jedného Nemca napínavý psychotriler Neznámy v našej spálni nová Danielle Steelová - Dobrý boj Možno by si sa mala s niekým porozprávať od americkej psychoterapeutky Super kniha nápadov pre kreatívne dievčatá - predstaví autorka Aurore Meyer v sérii Vedomosti v kocke vyšiel nádherný Oceán v kocke Úryvky z kníh čítajú Lucia Vráblicová a Boris Farkaš.
7/29/202156 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Zóna smrti vás naozaj zabije, ak nie ste dobre pripravení. Tvrdí horolezec Peter Hámor

Hosť podcastu: PETER HÁMOR, horolezec a himalájista Rozprávame sa o knihe Svet pod ich nohami, ktorá Petra Hámora nadchla – čo sa mu na nej páčilo? Komu by ju odporúčal a prečo? Hovoríme aj o horolezeckých výpravách, výstroji, najnebezpečnejších vrcholoch a rizikách. Ako a čo chutí 7 kilometrov nad morom? A čo je to hladná voda? Prečo je taká dôležitá aklimatizácia? Čo keď vám lavína odnesie topánky alebo stratíte vo vetre rukavice? Peter Hámor si berie hore aj mobil, na ktorom si okrem iného číta e-knihy. Hovoríme aj o šerpoch, špeciálnych meteorológoch, snežnej slepote ap. Ďalšie knižné tipy: Nicholas Sparks povie o svojej knihe Keď sa vrátiš severské krimi Bohovia smrti predstaví autorka Emelie Schepp Nina Frisby vám priblíži svoju knihu Jedovatým perom temná erotická romanca Horúca túžba historická romanca Na krídlach lásky Tamara McKinley a jej austrálska sága Krajina snov YA fantasy strašidelný horor Panstvo soli a smútku, viac povie Adriana Grečnárová lifestylová príručka austrálskej komičky 488 pravidiel pre život  Úryvky z kníh prečítajú Alfréd Swan a Zuzana Jurigová Kapráliková  
7/15/20211 hour, 12 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

10 tipov na najkrajšie detské knižky...a nielen na leto

Hosť podcastu: SILVIA KAŠČÁKOVÁ, prekladateľka a textárka Predstavíme 10 tipov na najkrajšie detské knižky na leto: Miška a jej malí pacienti - 7 dielna séria pre deti od 4 rokov Príručka mladého veterinára - pre deti od 4 rokov séria Kubko - Učím sa rozprávať, 4 diely, pre deti od 3 roka Denník odvážneho bojka - 15 dielov, séria pre deti od 10 rokov Deti od Vincenta Šikulu s ilustráciami Martina Kellenbergera, od 7 rokov séria Žofka z Mačacej ulice - 4 diely, pre deti od 7 rokov Slovensko - čo ti v škole nepovedia, pre deti od 8 rokov Lev a vtáčik od Marianne Dubucovej, pre deti od 3 rokov séria leporel Rok v.... leporelá, vyšlo už 6 kníh, pre deti od troch rokov Dom z iného sveta - citlivý príbeh pre deti od 10 rokov Ďalšie knižné tipy: severské krimi Vlčie leto predstaví autor Hans Rosenfeldt Frankie Kozmon povie o svojej detektívke Volavka Romantický triler od Sandry Brown Podlé úmysly Bill Gates: Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe Psí sľub pre milovníkov havkáčov (Bruce Cameron) romantický young adult príbeh Buď so mnou OMAD diétu predstaví Adriana Bolyová Úryvky z kníh prečítajú Vlado Kobielsky, Boris Farkaš a Judita Hansman. 
7/1/202151 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

„Vyšetrovať vraždy bol môj životný sen. A teraz o nich píšem,“ tvrdí autor detektívok Václav Neuer.

Hosť podcastu: VÁCLAV NEUER, bývalý kriminalista a autor detektívok Zhovárame sa nielen o jeho novinke Uplakaná jeseň, ale aj o predchádzajúcich detektívkach, o práci kriminalistu, o Dominikovi Dánovi, s ktorým robil. Nakoľko sa pri písaní inšpiruje v skutočných prípadoch? Boli 90.roky naozaj také brutálne a divoké aj z pohľadu kriminalistu? Takmer vždy je sériový vrah muž. Kedy sa môže stať zo ženy sériová vrahyňa? A z akých dôvodov najviac zabíjajú ženy? Čo je to teória šedého muža? Aký typ zabijaka to je?   Akým spôsobom píše Václav Neuer dialógy? Čo všetko si vypožičal zo svojej praxe? Akých zločincov majú kriminalisti „najradšej“? „Prečo nechcem písať dnes také populárne mafiánske knihy? Mám viacero dôvodov.“ Ďalšie knižné tipy v podcaste: severský krimitriler Kráľ potkanov predstaví autor Pascal Engman slovenské fantasy Hierarchia tmy - viac povie autorka Adriana Bolyová Reportáž z uvedenia luxusnej publikácie Velikán Michelangelo (vychádza aj ako lacnejšia verzia) Sophie Hannah o svojej poirotovke Vraždy s monogramom historická romanca Sedem hriešnych nocí Prekladateľka Silvia Kaščáková o novej časti série Miška a jej malí pacienti Lucia Hlubeňová odporúča detskú knižku Ema a jej zázračná lampa Novinka Jednoduchá hojnosť vám podľa Oprah Winfrey "zmení život od základu"  
6/17/202155 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

„Hitler nebol nejaký mysliteľ, ale skôr nasával ako špongia,“ tvrdí historik M.Schvarc

Hosť podcastu: MICHAL SCHVARC, historik SAV Hovoríme o novinke Hitler – posadnutý túžbou ovládnuť svet od írskeho autora Brendana Simmsa. Prináša v nej 3 veľké nové tvrdenia, venuje sa knihe Mein Kampf, ikonografii a vzostupu Hitlerovej moci. Opisuje Hitlera ako maltuziána, politika nedostatku. Ako vynikajúceho rečníka, manipulátora, ktorý staval na propagande. Aký bol Hitlerov vzťah k ženám? Bol naozaj veľkým hypochondrom? A prečo jeho vojenské prejavy ku koncu stratili na razantnosti? Dalo sa Hitlera zastaviť, keby západné mocnosti zakročili skôr?   Ďalšie knižné tipy v podcaste: životopis Dalajláma - Nevšedný príbeh erotický svetový bestseller 365 dní od Blanky Lapińskej 2.diel série Hriech Hriešne vinný predstaví autorka Meghan March dojímavý príbeh Kelly Rimmerovej Zamlčaná pravda Marek Zákopčan priblíži svoju novinku Zvonením sa všetko začína Colson Whitehead o svojej knihe ocenenej Pulitzerovou cenou Chlapci z Nickelu Daniela Dušek o detskej knižke Kubko na prázdninách Pavel Chodúr povie o svojej knižke Dobrodružstvo na Ostrove korytnačiek Tajomstvo príťažlivosti sŕdc - Oslobodenie predstaví autor Ruediger Schache Nemecký rečník Tobias Beck o svojej knihe Upracte si vo vzťahoch Úryvky z kníh vám prečítajú Boris Farkaš, Juraj Kemka a Zuzana Jurigová Kapráliková.   
6/3/202154 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Ako sa rodí kniha? Rukopis, korektúry, obálka, cena... | Odpovede na vaše otázky

Hosť podcastu: DANKA JACEČKOVÁ, šéfredaktorka vydavateľstva Ikar Odpovedáme na vaše otázky, ktoré ste mohli položiť na facebookovom profile BUX.sk. Prišlo ich mnoho, snažili sme sa odpovedať na väčšinu a tie najzaujímavejšie. Hovoríme o zrode knihy od rukopisu, cez jeho úpravy, redigovanie, korektúry až po vzhľad knihy: prečo majú niektoré lacetku, šnúrku? Čo by mal mať rukopis, aby sa z neho stala kniha a uspel na trhu? Čo je to redakčná a nákladová rada? O čom rozhodujú? Podľa čoho sa vyberá tvrdá väzba alebo paperback? A čo typ písma, ilustrácie ap.? Čo treba, ak by ste chceli ilustrovať knihu, alebo robiť jazykovú korektúru rukopisu? Ako je to s obálkou? Prečo je iná ako v origináli?  Kedy sa ide s pôvodnou? Ako vyzerá financovanie knihy? Na čo sú najväčšie náklady? Ako je to s honorárom? Hradí niečo aj samotný autor? Prečo sa nedoprekladá séria, ak už vyšla jedna-dve časti?   REPORTÁŽ z Ikariády - udeľovanie ocenení najpredávanejším slovenským autorom za roky 2019 a 2020. Budete počuť J.Kariku, A.Soltésza, Táňu Keleovú-Vasilkovú, Petra Popluhára, ale aj Kristínu Tormovú, či Vlada Kobielskeho.  Ďalšie knižné tipy v podcaste: televízny seriál Slovania je teraz aj ako kniha: hovoria autori, herec aj producentka severské krimi Mrazivé zlato od Cilly a Rolfa Borjlindovcov psychotriler Žena na hrane priblíži samotná autorka Samantha Baileyová detektívka En ten tulipán od Agathy Christie po prvý raz v slovenčine beletrizovaný životopis Raffael, maliar v Ríme priblíži autorka Stephanie Storeyová Na love - pokračovanie knihy Na úteku - predstaví autorka Michala Ries Bonsaje - škola pestovania odporúča Táňa Pastorková z vydavateľstva Príroda Ilustrovaná svetová klasika - Rozprávky spod černičia dáva do pozornosti Lucia Hlubeňová Ďalšie drobné tipy: Rady lenivej mamy, Zostúpenie stredného útočníka, Život bez toxínov a Klub objaviteľov - Korytnačkové delo. Úryvky z kníh vám prečítajú Vlado Kobielsky a Boris Farkaš.  
5/20/20211 hour, 10 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

„Prečo si niečo pamätať, keď to ide vygúgliť?“ Aj o tom s terapeutom Matějom Krejčím

Hosť podcastu: MATĚJ KREJČÍ, lektor a terapeut Hovoríme o knihe DigiDetox – čo bolo pohnútkou, prečo ju Matěj vlastne napísal? Aké sú najdôležitejšie zásady digitálneho detoxu? Ako zistím, že mám problém? Čo je to nomofóbia a ako sa prejavuje? Trpíte ňou? Po prvý raz v histórii nám klesá IQ. Čoraz častejšia je digitálna demencia. Sme zahltení informáciami, faktami, fake news...ako sa zorientovať? Kedy a ako sa môžete stať „feťákom osobnostného rozvoja“? Ako sa nestať závislým na e-mailoch, ktoré vyrušujú a zahlcujú nás? Ako by mali rodičia nastaviť pravidlá pre svoje deti, i pre seba?  Niekoľko tipov a nástrojov, ako si upratať v mobile aplikácie a nastaviť si ich.   Ďalšie knižné tipy: detektívku Nezvestná predstaví autorka Lisa Gray romantický yoláč Začať znova historická romanca Keď príde láska užitočná kniha Upracte si vo vzťahoch Kritická beauty žurnalistka Zuzana Závodská odporučí novinku Krásna pleť Grécki hrdinovia od Eduarda Petišku s ilustráciami Svetozára Košického Rozhovory s Albertom Einsteinom priblíži prekladateľka Nikola Betková redaktorka Prírody Marcela Bednárová dáva do pozornosti Burinu na zjedenie detská knižka Polly a Buster 2: Tajomstvo čarovných kameňov  
5/6/202159 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

„10 objatí denne je na to, aby sme kvitli,“ pripomína detská psychoterapeutka Veronika Husárová.

Hosť podcastu: VERONIKA MARCINČÁKOVÁ HUSÁROVÁ, detská psychiatrička Zhovárame sa o jej novej knihe Betka a mocný Brumbulák, ktorá je malým návodom pre rodičov a ľudí, ktorí pracujú s deťmi. Básnička a aktivity, hry, ktoré pomáhajú deťom spracovávať emócie. Napríklad aktivita Talizman, ktorá sa používa pri rôznych drobných fóbiách a strachoch u detí. Ku každej básničke je stručný návod pre rodičov, čo a ako robiť. Knihu podporil aj Fond na podporu umenia, čo svedčí o dôležitosti takýchto názorných a užitočných knižiek pre deti i rodičov.   Veľmi zaujímavá je časť cviky a triky: budivé cviky, básničky k organizačným aktivitám a aktivity využívajúce tlak a izometrické cviky. Čo funguje na hnev a agresivitu u detí? Ako podporiť u nich radosť a úsmev? A ako vyzerá hra Chytanie chýb? S akými problémami chodia za ňou rodičia najčastejšie? Aké dôležité sú vzťahy otcov s deťmi? Ako môže deťom pomôcť arómaterapia, masáž nožičiek, technika objatia  ap.? Čítať deťom a s deťmi? Do koľkých rokov? Ako im to môže pomôcť? Ďalšie tipy na knižné novinky: Linnea May o svojej erotickej novinke Prudká rozkoš historická romanca Nespútaný vojvoda príručka pre rodičov a učiteľov Čo si myslí náš tínedžer - predstaví autorka Tanith Careyová Peter Valo povie o svojej 3.zbierke Čierny humor v bielych plášťoch Michal Hvorecký odporučí odeonku Odkiaľ si inšpiratívna kniha Pod šírym nebom príručka Telo - ako si strážiť zdravie 1.diel novej série Chceš byť ako Viking? leporelo pre deti od 3 rokov Natálka bude mať bračeka Nepriateľ štátu od Jozefa Kariku je už aj ako audiokniha Úryvky z kníh prečítajú Dado Nagy, Vlado Kobielsky a Peter Sklár.   
4/22/20211 hour, 4 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

„Pri takýchto knihách nerobíme kompromisy v kvalite,“ tvrdí B.Hrozienčik z literárnej agentúry.

Hosť podcastu: BRANISLAV HROZIENČIK, literárna agentúra Insiders Zhovárame sa o novej úžasnej encyklopédii Knihy, ktoré ovplyvnili dejiny. Čím je originálna? Čo v nej nájdete a prečo by nemala chýbať vo vašej domácej knižnici? Venujeme sa niektorým konkrétnym knihám, dizajnu, grafickej stránke knihy. Hovoríme aj o nadnárodnom vydavateľstve tých najlepších encyklopédií Dorling Kindersley. Ako funguje spolupráca vydavateľstiev a literárnej agentúry Insiders, ktorá ich zastupuje v 29 krajinách? Čo znamená pojem category killer? Ktoré témy a oblasti v encyklopédiách letia u nás najviac? Ďalšie tipy na knižné novinky: Parížska knižnica - predstaví autorka Janet Skeslien Charles + úryvok číta Lucia Hurajová detektívka Čierne leto - viac povie autor M.W.Craven + úryvok číta Matej Landl krimi Vražda na ostrove Camino - hovorí John Grisham + úryvok číta Vlado Kobielsky detektívka Agathy Christie Vraždiť je hračka psychologický príbeh Majster pretvárky - viac povie autorka Susannah Cahalan a šéfredaktorka Danka Jacečková dojímavý príbeh Dom z iného sveta predstaví autorka Malgorzata Strekowska-Zaremba a prekladateľka Silvia Kaščáková Fyzioterapeut a bežec Chris Napier z Kanady predstaví svoju knihu Beh nová detská séria Zvierací agenti - Už letíme, zvieratká 3.diel série Holubí agenti - priblíži prekladateľ Peter Slížik  
4/8/202158 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

„Všetky liečivé recepty mám odskúšané a potvrdené odborníkmi,“ tvrdí bylinkárka I.Henzelyová

Hosť podcastu: IVETA HENZELYOVÁ, bylinárka a liečiteľka Rozprávame sa o jej knihe Bylinková škola, ktorá prináša množstvo zaujímavých informácií, tipy a recepty. Ako začať a s ktorými bylinkami? Iveta odporúča šalviu a nechtík lekársky. Všetky recepty v knihe má  odskúšané a overené. Teší ju, ak sa hovorí aj o duchovnom posolstve bylín, pretože to je nesmierne dôležité. Priťahuje nás rastlina či bylinka, ktorú vnútorne potrebujeme a čo nemáme. Čo o vás vypovedá, ak máte radi medovku, či mätu? Prečo by ste si mali vyrobiť herbár a začať písať Bylinkový denník? Časť Abeceda bylinkára hovorí o zbere, sušení a skladovaní – v čom robíme najčastejšie chyby? Záleží aj na forme prípravku, čiže či ide o masť, odvar, tinktúru, čaj ap. ? Čo je to oxymel a ako sa dá pripraviť + využiť? Aké má Iveta skúsenosti s prípravkami z liečivých rastlín v obchodoch? Odporúča ich? Alebo radšej domácich výrobcov? 3 konkrétne tipy: bylinka na dýchanie a kašeľ v období covidu, na ťažký žalúdok a pre lepšiu náladu a optimizmus. Ako sa I.Henzelyová dostala k bylinkárstvu a liečiteľstvu? Ďalšie tipy na knižné novinky: Zábavnú autobiografiu Vy asi žartujete! odporúča moderátor Ján Mečiar. Úryvok číta herec Robo Roth.  Psychotriler Nevinná hra predstaví jej autorka Alex Dahl. Dojímavý príbeh o rodine Keby si len vedela. Minirozhovor s Danielle Hartovou o historickej romanci Pavúčia ľalia 6.diel série pre deti Miška a jej malí pacienti: Nečakané sťahovanie odporučí prekladateľka Silvia Kaščáková. Knižka pre najmenších Najkrajšia záhrada na svete. Novinka ruského lekára a fytoterapeuta N.Danikova Liečivá kurkuma. Mengeleho dievča ako audiokniha: priblíži Božidara Turzonovová a Barbora Kardošová z Wisteria books.  
3/25/20211 hour, 6 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Števo Eisele: „Vďaka tejto knihe dámy lepšie pochopia svojich partnerov.“

Hosť podcastu: ŠTEVO EISELE, športový moderátor a komentátor Zhovárame sa o knihe Umenie pretekať v daždi od amerického autora Gartha Steina. Táto kniha krásne ukazuje svet motorizmu aj pre nezasvätených, a tiež približuje, ako nás vnímajú psy. Veľmi silná pasáž v knihe, keď Denny previezol svojho psa Enza na monoposte. „Každé dieťa spomaľuje pilota o sekundu na kolo,“ tvrdil slávny Enzo Ferrari. Piloti už nehrávajú automobilové počítačové hry, ale majú v paddocku profi simulátor, tvrdí Števo Eisele. Hovoríme aj o jazdcoch ako Michael Schumacher, Eddie Irvine, Ayrton Senna, Rubens Barrichello, Lewis Hamilton ai.  Čo znamená, že rozhodujú magické dve desatiny sekundy? Ayrton Senna nemusel zomrieť... ako to bolo s jeho tragickou nehodou? Števo spomína aj na svoje stretnutie s Davidom Hasselhoffom. Ktoré okruhy má Števo najradšej? A chcel by si ešte zajazdiť F1? EXKLUZÍVNE. O svojich knihách špeciálne pre slovenských čitateľov hovoria Garth Stein, Mattias Edvardsson, L.D.Lapinski a Natalie Williamsonová.  Ďalšie tipy na knižné novinky: severský psychotriler Dobrí susedia nová fantasy séria Cestovná agentúra Tajné svety silný príbeh z II.svetovej vojny Kam zmizla Rebecca? young adult romantika Pravidlá sú na to, aby sa porušovali klasika Robinson Crusoe v novom ilustrovanom vydaní Umberto Eco a jeho Tri príbehy pre deti (predstaví prekladateľ S.Vallo) knižka pre deti Ako šli slony na návštevu (predstaví Lucia Hlubeňová) užitočná príručka Zdravá a šťastná v zrelom veku audiokniha Nenapravený omyl od Václava Neuera Úryvky z kníh čítajú Daniel Fischer, Judita Hansman, Matej Landl a Juraj Smutný. 
3/11/20211 hour, 1 minute, 46 seconds
Episode Artwork

„Deti nesú v sebe obrovskú túžbu po dobre,“ tvrdí detská autorka Halka Marčeková

Hosť podcastu: HALKA MARČEKOVÁ, spisovateľka, dramaturgička a scenáristka H.Marčeková je dramaturgičkou Mimi a Lízy, Websterovcov, Treskov Pleskov, vytvorila škriatka Fidlibuma aj milé Strašidielka. Hovoríme o jej knihách – naposledy vyšli Strašidielka a Bubo-Bubo, prvá kniha sa volala Strašidielka. „Moje strašidielka sú milé, zlaté a dobré tvory, ktoré žijú vo svete svojich pravidiel,“ hovorí Halka. Sú to príbehy, ktoré pomáhajú deťom nebáť sa strašidiel. Ďalšie knihy, ktoré Halka napísala: Prečo Fidlibum kuká a nie je kukučka, a Ako sa Otko potkol od Fidlibuma. Čo dnes najviac fičí u detí? Čo majú rady? A ako sa jej páči edícia Stonožka? Existuje v detskom svete dostatok dobrých činov? Máme ako rodičia na nich čas? Venujeme sa im? EXKLUZÍVNE. Meg Waite Clayton predstaví svoju knihu Posledný vlak do Londýna + úryvok číta herečka Lucia Hurajová. Ďalšie tipy na knižné novinky: turistický sprievodca Toto je Kórea historický príbeh Čierna labuť Paríža Finančná gramotnosť ZŠ v kocke - predstaví autorka M.Reiterová Samuel Bjork a jeho Prípad neviditeľného psa (séria Detektívi z dvora) príručka pre všetkých včelárov Choroby včiel  
2/25/202132 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

„Obľúbený doktor google ponúka mnoho mýtov o trávení,“ tvrdí gastroenterológ L.Kužela

Hosť podcastu: LADISLAV KUŽELA, gastroenterológ Hovoríme o knihe Zdravé črevo a trávenie, ktorú napísal spolu so Zuzanou Čižmárikovou. Nabitá faktami, zaujímavosťami a v úžasnej grafickej podobe. Preberáme niektoré mýty ako „žuvačku trávime aj niekoľko rokov“, „po jedle nechoďte istý čas plávať“, „vredy spôsobuje najmä stres“, „ak nešľukujem, nemôžem dostať rakovinu žalúdka“ a „keď menej jem, scvrkne sa mi žalúdok“. Ako je to s probiotikami a trávením? Ako si ich vyberať a na čo dávať pozor? Vedeli ste, že okrem mozgu v hlave máte aj tzv. črevný mozog? Čo to znamená? EXKLUZÍVNE. Jeff Kinney, autor svetoznámej série pre deti Denník odvážneho bojka, pozdravuje slovenských čitateľov. Práve vyšiel 15.diel Dolu vodou. EXKLUZÍVNE. Kelly Rimmerová, austrálska autorka hovorí o svojej novinke Kým ťa nechám odísť.   Ďalšie tipy na knižné novinky: romantický príbeh Anna a francúzsky bozk.  historická fikcia Meno písané krvou o slávnom Caravaggiovi. knižka pre mladých Cvakofuč a úlet do krajiny protinožcov.  Úryvky z kníh prečíta Lucia Vráblicová a Zuzana Jurigová Kapráliková.   
2/18/202133 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Cestovateľ Ján Lacika: „Tá kniha je o všetkom, čo je na Slovensku cenné a krásne."

Hosť podcastu: JÁN LACIKA, cestovateľ, fotograf a spisovateľ Rozprávane sa o nádhernej encyklopédii Slovensko, takmer 600 strán o prírodných krásach, histórii, kultúre, osobnostiach... Je určená všetkým milovníkom našej krajiny, ale aj študentom, či žiakom. V knihe sú len fakty, ktoré overili odborníci a experti  v danej oblasti. To na internete nie vždy nájdete... Ako prebiehajú práce na takejto komplexnej encyklopédii? Ktoré tri zaujímavosti z knihy by nám dal Ján Lacika do pozornosti? EXKLUZÍVNY odkaz autora série Handrová bábika Daniela Colea slovenským čitateľom. Hovoríme aj o závere trilógie Koniec hry.  Tipy na knižné novinky: krimi Ten, ktorý klope od švédskej autorky Kristiny Ohlssonovej najobľúbenejšia detektívka Agathy Christie A neostal ani jeden v novom šate romantický príbeh O päť rokov kniha testov osobnosti Kto naozaj som? novinka v detskej sérii Žofka z Mačacej ulice - Zima Nová šľachta o papalášstve v slovenskej politike vyšla ako audiokniha Úryvky z kníh prečíta Lucia Vráblicová a Vlado Kobielsky.   
2/11/202130 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

„Aký život žijete, také je aj vaše zdravie,“ tvrdí etikoterapeutka Inka Janotková.

Hosť podcastu: INKA JANOTKOVÁ, etikoterapeutka Rozprávame sa o jej knihe Jednoducho život, vďaka ktorej sa môžete naučiť vychutnávať život plnými dúškami. Čo je to etikoterapia a ako nám môže pomôcť v bežnom živote? Ako sa odosobniť, dívať na svet s nadhľadom...napríklad aj v súčasnej situácii, kedy na nás dolieha pandémia koronavírusu? Prečo veríme viac v hmotu ako v duchovno? Na vychutnávanie života nám stačí aj málo... Hovorí sa – plávajte proti prúdu, posilní vás to...ale skúste plávať 60 km proti prúdu. Vyčerpá vás to a položí. Ako sa naučiť odpúšťať druhým, aby sme žili lepší a krajší život? Najdôležitejšie v živote? Zbaviť sa strachov, lebo tie nás veľmi obmedzujú. EXKLUZÍVNY odkaz majstra právnických trilerov. John Grisham oslávi 8.februára 66 rokov a pozdravuje slovenských čitateľov.    Tipy na knižné novinky: šteklivá romanca Cieľ od Elle Kennedyovej + úryvok v podaní Zuzany Porubjakovej historická romanca Grófka a netvor Monika Jakubeczová predstaví svoju knihu Prebudili ma anjeli prekladatelia Mariana Matúš Hyžní priblížia 2 nové knižky v sérii Prieskumníci prírody: Lesy a Počasie prekladateľka Zuzana Dodoková o novinke Ako dedko Blcha objavil južný pól  
2/4/202132 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

„Oveľa mladší partner? Pre nás ženy je to také optimistické,“ hovorí spisovateľka Petra Hederová.

Hosť podcastu: PETRA HEDEROVÁ, spisovateľka Hovoríme o jej novej knihe Zajačik, príbeh o vzťahu štyridsiatničky a o 20 rokov mladšieho muža, „zajačika“. Môže fungovať vzťah s takým veľkým generačným rozdielom? „Príbehy hlavnej hrdinky Gréty sú anekdoty z reálneho života zdravotnej sestry, mojej sestry Lucie,“ tvrdí Petra. Mnohí ľudia sa mi ponúkajú cez sociálne siete, že poskytnú svoj príbeh, tvrdí autorka. Naozaj platí teória, že krajší ľudia majú ľahší život? Tipy na knižné novinky: štartuje nová šteklivá séria, 1.diel Hriešne bohatý historická romanca Jane Featherovej Zafírové zvádzanie klasika v novom šate: Traja kamaráti od E.M.Remarqua novinka DNA: Cesta do vašej genetickej identity slovenský historický román z Považia Prekliaty poklad a meč šéfredaktorka Lucia Hlubeňová predstaví nádherný Balkón nová knižka v série Rok v..., tentoraz Rok v meste  
1/28/202130 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

„S hoaxami je to ako s ďalším kúskom čokolády, či pohárom vína,“ tvrdí šachový veľmajster Ján Markoš

Hosť podcastu: JÁN MARKOŠ, šachový veľmajster a autor knihy o kritickom myslení Zhovárame sa o knihe Ako sa mozog s nami zahráva od francúzskeho autora Alberta Moukheibera, na ktorú hosť robil odbornú korektúru. V knihe sú rôzne príklady, experimenty a tiež možnosť urobiť si jednoduché testy na svojom mozgu. Čo je to kritické myslenie a prečo je dnes také dôležité? Ako fungujú hoaxy a kto je náchylnejší im uveriť? Prečo je Donald Trump taký šikovný v šírení dezinformácií a fake news? Tipy, ako sa nedať zavádzať vlastným mozgom? „Používať mozog na hľadanie pravdy je niečo ako tanec v lyžiarkach. V princípe to ide, ale je to pomerne nemotorný proces,“ tvrdí Ján Markoš. Ako nás ovplyvňuje binárne myslenie a čo je to haló efekt, resp. efekt svätožiary? Pomôžu vylepšiť kritické myslenie napríklad sudoku, rébusy, či šach? Tipy na knižné novinky: severský krimitriler Ohňová zem od Pascala Engmana očarujúci príbeh Takmer úplne normálna historická romanca Mary Baloghovej Druhá šanca na lásku nové vydanie hitu Vínna pivnica od Noaha Gordona užitočná príručka pre všetkých kutilov Ako zatĺcť klinec prekladateľka Zuzana Dodoková predstaví knižku pre deti Karneval v ZOO Úryvky z kníh prečítajú Zuzana Jurigová Kapráliková a Judita Hansman.   
1/21/202132 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Ilustrátor Peter Uchnár: „Poznám ľudí, ktorí ilustrácie v knihách prelepujú.“

Hosť podcastu: PETER UCHNÁR, ilustrátor Zhovárame sa o exkluzívnom darčekovom boxe Paulo Coelho, ktorý obsahuje 5 kníh. Ako sa P.Uchnár dostal k ilustrovaniu slávneho Coelha? Ako k nemu pristupoval? „Panoramatický obraz na obálkach bol pre mňa nová výzva,“ tvrdí ilustrátor. Ako vznikala obálka k Alchymistovi, knihe Alef, či Pútnik z Compostely? Paulo Coelho pozdraví exkluzívne slovenských čitateľov!   Tipy na knižné novinky: skutočný špionážny príbeh Špión a zradca od Bena Macintyra čarovný príbeh o láske a literatúre Domov slávnych spisovateľov napínavý psychotriler Krásne zlá od Annie Wardovej nová fantasy séria pre deti Polly a Buster - Čarodejnica rebelka a citlivá príšerka Počuť budete Mariána Geišberga, Veroniku Homolovú Tóthovú, aj Dada Nagya.  
1/14/202125 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Adela Vinczeová: „Som aktivoholik. Stále musím niečo robiť.“

Hosť podcastu: Adela Vinczeová a Zuna Vesan Kozánková Rozprávame sa o knihe Meridiány – dráhy života. Ako ju vníma Adela Vinczeová, ktorá sa so Zunou pozná? Čo sa jej na knihe páčilo a komu by ju odporučila? O čom teda je kniha Meridiány – hovorí autorka Zuna Vesan Kozánková. Prečo Adela cvičí jogu a ako jej pomáha? Kniha Meridiány je ideálna pre ľudí, ktorí pracujú s telom – fyzioterapeuti, športovci, cvičitelia jogy ap. V druhej časti knihy sú praktické cvičenia – aké a ako mi pomôžu? Ako spoznám, že mi nefunguje prúdenie energie meridiánmi? Ako ovplyvňujú jazvy prúdenie energie čchi v našom tele? Tipy na knižné novinky: skutočný príbeh osvienčimskej knihovníčky Odložený život kultová detektívka Agathy Christie v novom vydaní - Smrť na Níle ODEON vydáva v novom šate Gogoľovho Revízora a iné hry Pomsta je sladká od Jonasa Jonassona vyšla ako audiokniha - vypočujte si úryvok v podaní Juraja Kemku. Úryvok z knihy prečíta aj Judita Hansman a môžete si vypočuť krátku ukážku z rozhlasovej hry Smrť na Níle.   
1/7/202126 minutes, 1 second
Episode Artwork

Rebríček TOP 10 najpredávanejších kníh v roku 2020

Rebríček TOP 10 najpredávanejšie knihy vydavateľstva Ikar za rok 2020. Koľko slovenských autorov sa dostalo do rebríčka?  A je tam viac detektívok alebo romancí? Budete počuť samotných autorov (exkluzívne aj dvoch zahraničných), a tiež úryvky kníh. Príjemné počúvanie.
12/31/202027 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Stanislav Štepka: „Diváci...to je taká baterka, ktorá vás neuveriteľne nabije!“

Hosť podcastu: Stanislav Štepka, herec, scenárista a spisovateľ Rozprávame sa o jeho knihe Kronika komika 6, v ktorej nájdete uplynulých 10 rokov Radošinského naivného divadla. „Nezažili sme nevypredané predstavenie...a teraz je nám z tejto situácie strašne smutno,“ tvrdí S.Štepka. Ako si spomína na Milana Markoviča, Katarínu Kolníkovú, či Jána Melkoviča? Ako dá robiť takto kvalitne a dlho humor a divadlo? Aký humor má rád Stanislav Štepka? Kto bol v minulosti jeho inšpiráciou?   Ako vyzerajú Vianoce u Štepkovcov a aké darčeky sú najčastejšie pod stromčekom? Kde berie toľko energie a optimizmu Stanislav Štepka?  V druhej časti podcastu vám predstavíme unikátnu, "slovenskú" Bibliu s dielom Majstra Pavla z Levoče.  O nápade a projekte povie Gabriela Belopotocká z vydavateľstva Ikar. Renomovaný fotograf Jan William Drnek zasa priblíži jedinečné fotenie oltára v Bazilike sv.Jakuba v Levoči.  Vypočujete si aj ukážky z hier RND Jánošík, či Človečina. 
12/24/202038 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

„Každý človek si zaslúži svojho psieho priateľa,“ tvrdí spisovateľ Filip Rožek

Hosť podcastu: FILIP ROŽEK, český spisovateľ Hovoríme o knižke Gump – pes, ktorý naučil ľudí žiť. Dojímavý príbeh o nekonečnej psej láske. Podľa knihy vznikol rovnomenný film s hviezdnym obsadením. Pesničku k filmu naspieval Desmod s Majselfom – môžete si ju vypočuť. „Psia láska je ako nebo. Nikdy nenájdete jej koniec.“ Prečo by pes Gump dal autorovi meno Filip Suši? Šéfredaktorka vydavateľstva Ikar Danka Jacečková priblíži, ako vznikal slovenský preklad. Peniaze z predaja tejto nádhernej knihy pôjdu do organizácie Pes v núdzi a do útulku pre psy a mačky Šťastný domov.   Tipy na knižné novinky: medicínsky triler Na konci októbra od držiteľa Pulitzerovej ceny historická romanca Kristíny Brestenskej Na želanie kráľa román pre ženy Chcem tak veľa? od Alice Eštokovej inšpiratívna knižka Toto všetko je pre teba Miro Jaroš predstaví svoju novú Knižku pre (ne)poslušné deti + zahráme si dve jeho pesničky. Úryvky z kníh čítajú Alfréd Swan a Lucia Vráblicová.   
12/17/202034 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Táňa Keleová-Vasilková: „Žiaľ, nie každý má svoju druhú polovičku...“

Hosť podcastu: Táňa Keleová-Vasilková, najpredávanejšia slovenská autorka Zhovárame sa o jej novej knihe Manželky po rokoch, ktorá je voľným pokračovaním jej Manželiek z roku 1988. Prečo pokračovanie práve tejto knihy? Ktoré postavy z jej príbehu sa jej podobajú? Počas koronakrízy žije Táňa na chalupe na kopaniciach - aký je jej chalupový rituál? Čo pre Táňu znamená šťastné a naplnené manželstvo? Tipy na knižné novinky: Lukáš Fila a Arpád Soltész o novinke Na brehu spieva dav. Nová poirotovka Vraždy v Kingfisher Hille. Danielle Steelová a bestseller Účinkujúci. Nádherná knižka pre deti Tajná záhrada s filmovou obálkou. Ikabog od J.K.Rowlingovej s kresbami slovenských detí - ako sa vyberali? povie ilustrátor Adrián Macho. Úryvky z kníh čítajú Vlado Kobielsky a Dominika Žiaranová.   
12/10/202029 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Zuzana Čaputová: "Som rada, že v tejto knihe spájame sily..."

Hosť podcastu: 11 obľúbených slovenských autoriek Rozprávame sa o knihe poviedok Šťastné náhody, do ktorej prispelo 11 slovenských autoriek: Andrea Coddington, Veronika Homolová Tóthová, Adriana Macháčová, Mariana Čengel Solčanská, Hana Lasicová, Lucia Sasková, Katarína Gillerová, Jana Pronská, Ivana Alexi, Adriana Boysová a Alica Eštóková. Každá autorka krátko predstaví svoju poviedku a o charitatívnom rozmere knihy povie Dana Šinková z Nadácie Markíza: peniaze pôjdu na pomoc pre týrané ženy.   Projekt podporila a predslov do knihy napísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Úryvok z poviedky prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.  Tipy na knižné novinky: Minirozhovor s Jozefom Leikertom o publikácii Osudy osobností Slovenska. Erik Axl Sund a severský triler Bábkar. Skutočný príbeh Bol som Mengeleho asistentom (úryvok číta Dado Nagy) Básnická zbierka Studňa od Milana Rúfusa s ilustráciami Dušana Kállaya.  Novinka Astro poeti pre milovníkov astrológie  
12/3/202031 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Miroslav Beblavý: „Je to o každodennom zneužívaní moci. O papalášizme!“

Hosť podcastu: MIROSLAV BEBLAVÝ, bývalý politik Rozprávame sa o jeho knihe Nová šľachta s podtitulom Papalášstvo od Mečiara po Matoviča. Približne stovka rôznych káuz, prešľapov a zneužívanie moci. „Snažím sa v tejto knihe ukazovať aj pozitívnych hrdinov,“ dodáva M.Beblavý. Máme vládu, ktorá je šancou na zmenu...ale veľa tých zmien sa, žiaľ nedeje. Ako sa prejavuje papalášizmus na Slovensku? Nakoľko je naša krajina prerastená nepotizmom, rodinkárstvom, zvýhodňovaním príbuzných? Viete, kto je u nás najlepšie platený v rámci verejného sektora? Podľa akého šialeného koeficientu sa určujú platy slovenských diplomatov? Médiá a mimovládky sú tie, ktoré odhaľujú najviac papalášizmu. Obálku aj ilustrácie ku kapitolám urobil Shooty. Tipy na knižné novinky: Minirozhovor s Janou Pronskou o romanci Právo na lásku. Nový Jonas Jonasson a jeho Pomsta je sladká. Psychotriler z pera Mary Kubica Neznáma žena. Užitočná novinka Joga smiechu. Stonožka priniesla deťom Veľkú knihu superchopností - predstaví Lucia Hlubeňová.  Jesenný bestseller Jo Nesboa Kráľovstvo vyšiel aj ako audiokniha - úryvok prečíta Přemysl Boublík. Ďalšie úryvky z kníh pridá Boris Farkaš a Zuzana Jurigová Kapráliková.   
11/26/202036 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Anton Heretik: „Vďaka snom lepšie pochopíme svoje túžby, aj prečo máme ťažšie obdobie.“

Hosť podcastu: ANTON HERETIK, psychológ a súdny znalec Hovoríme o knihe Sny, ktorú napísal so svojou manželkou Andreou Heretikovou Marsalovou. Zapisujte si svoje sny a pomocou tejto knihy si ich vysvetlíte. Práca s vlastnými snami nás vedie k tomu, aby sme si vážili svoju psychiku a lepšie jej porozumeli. Tiež nás to osobnostne posúva dopredu. Ako si správne interpretovať sny? Prečo mávame úzkostné sny a ako s nimi pracovať? Deti a sny – povzbudzujte deti, aby vám rozprávali o svojich snoch. Pomôže im to. Aké sny mávame najčastejšie a čo znamenajú? Prečo sú niektoré sny také pestrofarebné a živé? A aký má Anton Heretik názor na snáre, ktorých stále vychádza dostatok? Tipy na knižné novinky: Minirozhovor s Luciou Saskovou o jej novinke Unesená. Minirozhovor so Simonou Novotnou o detskej knižke Ako si kukučka hľadala rodinu. Šéfredaktorka Danka Jacečková predstaví klasiku v novom vydaní Rebecca (Daphne du Maurier). Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej predstaví Kristína Němcová zo Slovenského spisovateľa.  novinka Kelly Rimmerovej Utajená dcéra. Hit tejto jesene Smršť od Jozefa Kariku je už aj ako audio kniha - úryvok prečíta Peter Kočiš. Ďalšie úryvky z kníh pridá Boris Farkaš a Dominika Žiaranová.  Sledujte viac knižných tipov moderátora na Instagrame. 
11/19/202035 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

„Ilustrovať Harryho Pottera bol môj sen. A splnil sa,“ tvrdí ilustrátor Adrián Macho

Hosť podcastu: ADRIÁN MACHO, ilustrátor Rozprávame sa o novom špeciálnom Harry Potter boxe k 20.výročiu vydania na Slovensku. Box všetkých siedmich kníh nanovo ilustroval Adrián Macho. Tím J.K.Rowlingovej dal Adriánovi jednu základnú podmienku... Ako sa im napokon páčili slovenské ilustrácie? Rokfortská škola je inšpirovaná Bojnickým zámkom, inak je nakreslená aj chalupa Hagrida, či auto Weasleyovcov, prezrádza Adrián. Na každej obálke nájdete v rohoch detaily, ktoré sa viažu k danej časti série. Akou technikou Adrián nakreslil všetky ilustrácie?  O špeciálny box Harry Potter s jeho ilustráciami majú záujem zberatelia z celého sveta. O preklade série porozpráva prekladateľka Oľga Kralovičová. Tipy na knižné novinky: Minirozhovor s Arpádom Soltészom o knihe HNEV + úryvok číta Vlado Kobielsky. Minirozhovor s Katarínou Gillerovou o novinke Priveľa tajomstiev. Hana Lasicová prezradí, čo nájdete v novom Oteckovníku po druhý raz. O čom je novoobjavená kniha Francoise Saganovej Temné zákutia srdca? Povie Mária Lešková.  Vzrušujúci Atlas miznúcich miest. Novinka 365 ciest k radosti zo života. 2.diel série Jeffa Kinneyho Dobrodružstvo skvelých kamošov.  Sledujte viac knižných tipov moderátora na Instagrame. 
11/12/202034 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Maroš Molnár: „Extrémne premeny? Zrazu si všímam, koľko ľudí má u nás nadváhu.“

Hosť podcastu: MAROŠ MOLNÁR, profesionálny kondičný tréner Hovoríme o jeho knihe Gauč alebo šťastie. Ako sa správne naštartovať a začať konečne pravidelne cvičiť? Stanovujte si malé ciele – nie je to frustrujúce a zaberá to. Ako Maroša zmenila relácia Extrémne premeny? „Stretol som veľa ľudí, ktorí stokrát padli na hubu, prekonali tisíc prekážok a vždy sa dokázali postaviť a napredovať.“ Nezabúdajte na správnu stravu...a čo nemáte doma, to nezjete, dodáva Maroš. Ktoré 3 základné cviky odporúča Maroš Molnár na začiatok? Stačí doma cvičenie vlastnou hmotnosťou, alebo si treba niečo dokúpiť? Tipy na knižné novinky: Minirozhovor: Adriana Macháčová o svojej knihe Dokonalý manžel. Minirozhovor: Frankie Kozmon o svojej detektívke Červ. Daniel Silva a jeho špionážny triler Rád. Nový príbeh Danielle Steelovej Náhodní hrdinovia. encyklopédia Najkrajšie pútnické miesta Európy. Klasika v novom šate Vietor vo vŕbach. Stonožka priniesla deťom krásnu knižku Vlk menom Tulák. Úryvky z kníh prečítajú Judita Hansman a Boris Farkaš. Sledujte viac knižných tipov moderátora na Instagrame. 
11/5/202038 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Andrea Coddington: „Slovenské mamy? Príliš sa obetujú a málo myslia na seba.“

Hosť podcastu: ANDREA CODDINGTON, autorka hitov ako Židovka, Jozef Bednárik ai. Zhovárame sa o jej novinke Prečo ja? Musí prísť až hrozba smrteľnej choroby, aby sme začali žiť inak? Čo ak z manželstva a vzťahu vyprchá vášeň, a z partnerov sa nestanú ani priatelia? „Vždy som hlavnou hrdinkou svojej knihy, inak to písať neviem,“ tvrdí Andrea. Ako zvládnuť syndróm opusteného hniezda? Dovoľte si snívať, majte túžby a mozog sa možno na to nastaví... Tipy na knižné novinky: severské krimi Zrkadlový muž + Lars Kepler exkluzívne o desivých scénach historická romanca Gaelen Foley Tajomný vojvoda. História - rodinná encyklopédia v novom doplnenom vydaní Stonožka prináša pre deti knižku Najkrajší dar na svete Čitateľský zápisník knižkomila ako darček k nákupu Úryvky z kníh prečítajú Lucia Vráblicová, Alfréd Swan a Pavol Michalka. Audioknihy pribúdajú konečne aj na Slovensku, potvrdzuje riaditeľka vydavateľstva Ikar Valeria Malíková. Vypočujte si úryvok z knihy Zlo od súdneho znalca a psychológa Antona Heretika. Sledujte viac knižných tipov moderátora na Instagrame. 
10/29/202031 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Jozef Banáš: „Len smrťou nášho ega a pýchy môžeme začať nový život.“

Hosť podcastu: JOZEF BANÁŠ, autor bestsellerov ako Kód 9, Kód 1 a Kód 7 Rozprávame sa o novinke Nádherná smrť v Altaji. Moja cesta po sibírskom Altaji bola veľmi dramatická a preto je tento príbeh autentický.  Mňa samého na tej ceste oslovil altajský šaman a to som využil v knihe. Dôležitou postavou je Nikolaj Rerich – kto je to a čím je taký významný? Život, osud, Boh nakladá veľa len na tých, ktorých má rád, tvrdí Jožo Banáš. Biť sa s inými, to dokáže každý. Ale biť sa so svojimi slabosťami a strachmi, to je skutočný bojovník! Prečo niektorí ľudia zažívajú toľko smútku a trápenia, viac ako iní? Čo hovorí na knihu Nádherná smrť v Altaji kouč top manažérov, olympionikov Jan Muhlfeit?  Tipy na knižné novinky: Romantický triler od Sandry Brown Dokonalá lesť. Peter Šloser predstaví svoju novinku Polícia v rukách mafie. Unikátna Encyklopédia vojen - minirozhovor s Vladimírom Segešom. Kniha receptov Zdravé a chutné mňamky. Nový yoláč Počkám na teba. Detektívi z dvora - Prípad strateného náhrdelníka: detská detektívna séria od Samuel Bojrka. Úryvky z kníh prečítajú Boris Farkaš, Zuzana Jurigová Kapráliková a Dado Nagy. Sledujte viac knižných tipov moderátora na Instagrame. 
10/22/202035 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Jozef Karika: „Liptov a Orava sú ako stvorené pre horor.“

Hosť podcastu: JOZEF KARIKA, autor bestsellerov ako Trhlina, V tieni mafie, či Na smrť O čom je nový mysteriózny triler Smršť? Fenomén halného vetra zvyšuje počet vrážd, samovrážd a nehôd...a zo stareny v čiernom vám budú behať zimomriavky po chrbte. Veľa dobrých nápadov v mojich knihách sa vlastne stali, sú reálne. Región Liptova, Oravy a slovensko-poľské pohraničie je ako stvorené pre horor.  Jožo Karika sa pri písaní zvykne úplne ponoriť do príbehu a aj pri tomto mu nebolo všetko jedno. Úryvok z knihy Smršť prečíta herec Vlado Kobielsky Tipy na knižné novinky: Historická romanca Mary Baloghovej Tichá melódia krimi s inšpektorom Frostom Eastonom Kľukatá cesta Dan Brown a jeho knižka pre deti Divoká symfónia Ako sa vyznať v cudzích ľuďoch - poradí Malcolm Gladwell nová odeonka Bál šialených žien od Victorie Mas Ako sa prekladateľke Harryho Pottera Oľge Kralovičovej prekladala novinka Ikabog? Sledujte viac knižných tipov moderátora na Instagrame. 
10/15/202030 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

„Ručne viazaná exkluzívna kniha, ako sa robila v 16.storočí. To je Večný Palladio,“ predstavuje Mária Lešková

Hosť podcastu: Mária Lešková, manažérka Luxusnej knižnice Kto bol Andrea Palladio a prečo mu je venovaná exkluzívna publikácia Večný Palladio? Veľkoformátová kniha ponúka fotografie a detaily stavieb, ktoré navrhol tento výnimočný architekt. V čom je exkluzivita tejto knihy? Ručne viazaná, pergamen... Prečo vyšla kniha  v limitovanom náklade len 100 kusov? A kde si možno v nej zalistovať? Čo všetko ešte nájdeme v edícii Vznešená renesancia? Kde je a ako vyzerá Palladiovo mesto? Darí sa takýmto exkluzívnym knihám na Slovensku? A kto ich vlastne kupuje? Tipy na knižné novinky: Mysteriózny triler Imaginárny priateľ - úryvok číta Boris Farkaš a prihovorí sa aj autor Stephen Chbosky. Špionážny triler Ľudské safari. Historická reportážna kniha Polnoc v Černobyli - úryvok číta Vlado Kobielsky.  Prekladateľka Zuzana Dodoková predstaví detskú sériu Hraj sa so zvieratkami.  Tip pre milovníkov poézie - básnická zbierka Za jedinou vetou. Vyšla audiokniha V tieni mafie od Jozefa Kariku - úryvok prečíta herec Peter Sklár.  Sledujte viac knižných tipov moderátora na Instagrame. 
10/8/202029 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

„Vraj sa predbiehali, kto vymyslí zložitejšiu vraždu,“ prezrádza prekladateľka severských trilerov

Hosť podcastu: Jana Melichárková, prekladateľka Rozprávame sa hlavne o novinke Stefana Ahnhema X spôsobov ako zomrieť. O čom je? Kedysi písal filmové scenáre a to na jeho príbehoch poznať – sú napínavé, dynamické, pútavé. Aký je Stefan Ahnhem? J.Melichárková s ním strávila vlani niekoľko hodín. Aký je vyšetrovateľ Fabian Risk? Podobá sa na Stefana? J.Melichárková prekladá aj dvojicu Erik Axl Sund – neraz pri nich doslova vyskakuje od hrôzy. Okrem Ahnhema a Erika Axla Sunda prekladá aj J.Jonassona, Larsa Keplera, či L.Marklundovú. Spisovatelia zažívajú občas tvorivú krízu – majú ju aj prekladatelia? Tipy na knižné novinky: Šteklivá romanca Nahá pravda od Vi Keelandovej. Romanca Danielle Steelovej V nemilosti. Encyklopédia História v kocke zo série Vedomosti v kocke. Stonožka prináša pre deti Zverolekárku Katku a jej zázračný kufrík. Nová Agatha Christie a detektívka Smutný cyprus. Dokáže čítanie kníh predlžovať život? Odpovie profesorka Oľga Zápotočná z SAV. Sledujte viac knižných tipov moderátora na Instagrame. 
10/1/202028 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Stephen King: "Stavil by som vlastného psa, že John Grisham pre mafiu nikdy nerobil."

Hosť podcastu: Peter Šrank, spisovateľ „Muži sú tlačení do roly skôr lovca ako záhradkára,“ tvrdí Peter Šrank O čom je jeho novinka Ako som prišiel o panenstvá? Vedia muži pripravovať pre svoje partnerky magické wow momenty? Dokázali by ste svojej láske zniesť modré z neba, ako to urobil románový Pyko? Zaberajú na dámy pri dvorení básne? Poézia patrí podľa Šranka k dospievaniu a k budovaniu vzťahov. Autor má slabosť na Balkán, aj preto sa posledná časť odohráva vo vojnovej Juhoslávii. Veľmi zábavná je časť o láske k černošskej artistke z cirkusu, ktorá Pyka úplne domotá. Ako zistíme, že sme vo vzťahu našli ten správny kľúč? A naozaj sa ukáže sila vzťahu v hádke? Tipy na knižné novinky: Holokaust - vznik, dejiny a dôsledky predstaví prekladateľka Lucia Nižníková. Stonožka prináša pre deti nádhernú knihu Po zotmení. hudobno-knižnú novinku Daisy Jones and The Six predstaví Kristína Nemcová. Publicista Martin Kasarda priblíži svoju novú knihu Krajina krásnych ľudí.  Knižný kalendár: Stephen King oslavoval narodeniny. Úryvok z knihy O písaní, ktorá vyšla aj ako audiokniha, číta herec Ivo Gogál.  Sledujte viac knižných tipov moderátora na Instagrame. 
9/24/202026 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Audioknihy. Ako vznikajú, koľko stoja a ktoré žánre či autori sú najobľúbenejší?

Hosť podcastu: Ivan Sabo, šéf Publixing Ltd. a CEO platformy Audiolibrix Rastie počúvanosť audiokníh, alebo stagnuje? Prečo sa v Česku počúvajú oveľa viac ako u nás? Aké žánre najradšej počúvame my, Slováci? A ktorých autorov? Ako vzniká audiokniha? Krok za krokom – výber knihy a hlasu, úprava, postprodukcia ap. "Pred pár rokmi sa slovenskí autori nehrnuli do audiokníh, dnes je to už iné," tvrdí Ivan Sabo. Ako vyzerá casting na hlas, ktorý načíta danú knihu? Koľko trvá, kým sa nahrá audiokniha? A čo obnáša postprodukcia? Aké sú náklady na výrobu audioknihy? Prečo vychádzajú na CD aj ako .mp3? Na záver pridáme niekoľko konkrétnych tipov na audioknihy. Tipy na knižné novinky: Historická romanca Vojvoda bez srdca zo série Spolok vojvodov. Slovenská autorka Michala Ries predstaví svoju novinku Na úteku.  s prekladateľkou Silviou Kaščákovou o detskej sérii Miška a jej malí pacienti. Robo Roth prečíta kapitolu z novinky J.K.Rowlingovej Ikabog, ktorú môžu ilustrovať aj slovenské deti. Všetko na www.IkabogPribeh.sk.   Peter Šloser navnadí na svoju novinku Polícia v rukách mafie, ktorú práve dopísal.  Sledujte viac knižných tipov moderátora na Instagrame. 
9/17/202033 minutes, 1 second
Episode Artwork

„Pri dôležitých udalostiach vždy niekto na pozadí ťahal za nitky,“ potvrdzuje Marián Leško

Hosť podcastu: Marián Leško, bývalý novinár, komentátor a v súčasnosti poradca prezidentky Zuzany Čaputovej pre vnútornú politiku Rozprávame sa o zaujímavej knihe Dejiny špionáže od amerického investigatívneho novinára Ernesta Volkmana. O spravodajskej činnosti a špionáži.    Prepojenie histórie a rôznych udalostí na pozadí špionážnych aktivít. „Prekvapilo ma napríklad, prečo má jedna svetoznáma firma také logo, aké má,“ tvrdí M.Leško. Dozviete sa o špionážnom pozadí slávnych mien ako Napoleon, Džingischán, Marco Polo, či Mata Hari. Aké boli médiá a bulvár kedysi a aká je situácia dnes? Prečo ľudí tak fascinujú špionážne trilery, knihy i filmy? Tipy na knižné novinky: strhujúce spomienky módnej návrhárky z II-svetovej vojny - Francina vojna   silný príbeh od Alex Dahl - Dievča s cudzím srdcom nová séria od Stonožky - Prieskumníci prírody Knižný kalendár: Medzinárodný deň gramotnosti. O čitateľskej gramotnosti hovorí profesorka Oľga Zápotočná z SAV.  Katarína Gillerová predstaví svoju novinku Priveľa tajomstiev, ktorú práve dopísala.  Sledujte viac knižných tipov moderátora na Instagrame.   
9/10/202028 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

„Rowlingovej nový príbeh Ikabog je pre deti, ale aj dospelákov,“ hovorí knižný skaut Roman Brandtner

Hosť podcastu: Roman Brandtner, knižný skaut vydavateľstva Ikar O čom je nový príbeh Rowlingovej Ikabog? Komu je určený a prečo sa ho oplatí prečítať? J.K.Rowlingová začala písať tento príbeh už pred viac ako desiatimi rokmi a čítala ho svojím deťom. Ikabog má zabaviť deti počas pandémie koronavírusu...a darí sa to. Ako môžu deti ilustrovať túto novú knihu a dostať sa do knižky? Ako prebiehajú vyjednávania s J.K.Rowlingovou?  Predstavíme vám stránku www.Ikabogpribeh.sk a ako sa zapojiť do veľkej súťaže.  Tipy na knižné novinky: Triler Kráľovstvo - predstaví samotný autor Jo Nesbo a svoje dojmy pridá prekladateľ Jozef Zelizňák Darca hviezd od Jojo Moyesovej  originálny príbeh Dlhá cesta nadol (Jason Reynolds) - predstaví ho prekladateľka Mirka Ábelová. František Kozmon predstaví svoju novinku Červ, ktorú práve dopísal. Sledujte viac knižných tipov moderátora na Instagrame.   
9/3/202022 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

„After bola pre mňa okamžite obrovská láska a závislosť,“ vraví instagramerka Rebecca Andrýsková

Hosť podcastu: Rebecca Andrýsková, instagramerka a manažérka fanklubu After Kedy sa začala jej vášeň pre sériu After od Anny Todd? Aké boli stretnutia s Annou Todd? O čom sa zhovárali? Naozaj je séria After akoby Fifty Shades pre tínedžerov, ako to tvrdia niektoré médiá? Zaujímavosti a pikošky o druhom filme After – Sľub, ktorý prichádza do slovenských kín 3.septembra 2020. Treba si pred návštevou kina prečítať  minimálne prvý a možno aj druhý diel? Ako vznikol slovensko-český profil After na Instagrame a čo tam možno nájsť? Anna Todd exkluzívne pre slovenských čitateľov o knihe a filme After - Sľub.  Pár slov pridá aj režisér filmu Roger Kumble. Ukážka z filmu After - Sľub. Úryvok z knihy číta herečka Zuzana Jurigová Kapráliková. Tipy na knižné novinky: medicínsky triler Genéza - Robin Cook historická romanca Prenasledovaná kráska - Lisa Kleypasová inšpiratívna knižka Fakty a triky zo sveta matematiky Adriana Macháčová prezradí niečo o novinke Dokonalý manžel, ktorú práve dopísala. Sledujte viac knižných tipov moderátora na Instagrame.   
8/27/202027 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

„Vyhľadávam miesta, ktoré civilizácia ešte nezhumpľovala,“ hovorí cestovateľ Mikuláš Sliacky

Hosť podcastu: Mikuláš Sliacky, novinár, karikaturista a cestovateľ Zhovárame sa o jeho cestopise Pekelný raj – potulky africkou divočinou, v ktorej ponúka putovanie po 11 afrických štátoch. Prečo si osobitne obľúbil Botswanu či Etiópiu? Úžasná je púšť Namib v Namíbii, neskutočne vyprahnutá, cez ktorú prechádzať je naozaj zážitok. Ako sa tam stavajú soľné diaľnice? A prečo hrochy neplávajú? Cestopisy Zikmunda a Henzelku , to boli pre mňa prvé kontakty so svetom, tvrdí M.Sliacky. Čo si zvykne nosiť z ďalekých ciest? Ako mu pomáha pri cestovaní žurnalistika a psychológia, ktorú vyštudoval? A pozerá sa ako karikaturista a výtvarník na fotografovanie inak? Iným spôsobom? Tipy na 3 novinky: Silný príbeh z 2.svetovej vojny Biela ruža, Čierny les. Príručka pre všetkých rodičov Ako prežiť škôlku. Užitočná knižka pre milovníkov domácich miláčikov Pes je láska. Knižný kalendár: výročie narodenia Jula Satinského a audio úryvok z jeho Čučoriedkárne. O svojej pripravovanej knihe Smršť hovorí Jozef Karika.
8/20/202028 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

„Potrebujem sa do postavy vcítiť a žiť s ňou,“ hovorí autorka poviedok Adriana Boysová

Hosť podcastu: Adriana Boysová, spisovateľka Rozprávame sa o jej poviedkovej knihe Mimóza a prečo sa ju určite oplatí prečítať. Pôvodne mali byť spojivom rôzne podoby lásky, napokon to dopadlo inak... Hovoríme aj o konkrétnych poviedkach ako Návšteva, Pod strechou sa nasťahovala kuna, Dobré ráno, Huntington, Na konci sveta a Kukučka. Adriana žije už 12 rokov v Luxembursku – aká je to krajina? Aká je tamojšia literatúra? V novembri sa chystá poviedková kniha, v ktorej budú známe slovenské autorky, a svoju poviedku tam bude mať aj Adriana Boysová – o čom bude?   Tipy na 3 novinky: Krimitriler od Lisy Gardnerovej Dávaj na mňa pozor. Knižka, ktorú by si zamiloval Sheldon Cooper zo seriálu Big Bang Theory. 2.diel fantasy série Philipa Pullmana Kniha prachu – Tajné spoločenstvo. Úryvky z kníh čítajú herci Lucia Vráblicová a Boris Farkaš. O svojej pripravovanej knihe Unesená hovorí Lucia Sasková. A Jozef Banáš priblíži knihu Nádherná smrť v Altaji, ktorá vyjde v polovici októbra.
8/13/202029 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

„Mojím snom bolo mať kaviarničku, kde by sa dali čítať knihy,“ prezrádza Erika Kresťanková

Hosť podcastu: Erika Kresťanková, dramaturgička a moderátorka Erika číta veľmi veľa a rýchlo – odporúča dve čerstvé noviny. Romantiku Láska a iné slova od Christiny Lauren a mrazivý triler Inštitúcia od Stephena Kinga. K láske ku knihám ju priviedla mama známeho skladateľa a klavírneho virtuóza Petra Breinera. Ani pri filme neviem tak zrelaxovať a vypnúť ako pri knihe, tvrdí Erika. Ďalšie jej tipy na knihy: Zelené klamstvo o greenwashingu a Víťazky z edície ODEON. Hovoríme aj o relácii pre deti Knihy od Stonožky, ktorú Erika pripravuje a moderuje. Odporučíme aj 2 detské knihy: Pavúčik Zlatúšik a Ocko ma ľúbi. Tipy na 3 novinky: novinka slovenskej autorky Kataríny Gulai Najhoršie - sama ju predstaví young adult Ďalší na rade, pokračovanie hitu Jeden z nás klame 4.diel v detskej sérii Miška a jej malí pacienti - Rozkošný utečenec Štartuje nová historicko-romantická séria od Jane Featherovej - Diamantové pokušenie. Tipy na dobré čítanie dá František Kozmon a Veronika Homolová Tóthová.    Viac z knižného sveta moderátora na jeho Instagrame.   
8/6/202027 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

„Štefánik nie je dramatická postava, preto som pridala Beneša,“ hovorí Mariana Čengel Solčanská

Hosť podcastu: režisérka a spisovateľka Mariana Čengel Solčanská Napísala knihy Legenda o lietajúcom Cypriánovi, Láska na vlásku, no hovoríme najmä o dvoch jej knihách: Generál M.R.Štefánik a Jánošík. Prečo si zvolila za rozprávača Eduarda Beneša? Prečo ženy tak milovali Štefánika, hoci nevyzeral ani zďaleka atraktívne? Jánošík nebol žiadny hrdina, neviem prečo si to toľko ľudí myslí? zamýšľa sa Solčanská. Ako píše Mariana? „Chodím na miesta, kde sa pohybovali a kde po nich zostali stopy.“   Tipy na 3 novinky: kniha poviedok slovenskej autorky Mimóza - úryvok číta herec Daniel Fischer. šteklivá romantika Láska a iné slová - úryvok číta Zuzana Jurigová Kapráliková prekladateľka Zuzana Dodoková približuje novinku 100 vecí, ktoré môžeš urobiť pre planétu.  Úspešná autorka Lucia Sasková odporúča tip na skvelé čítanie. Pripravte sa na horúcu knižnú jeseň - vyjdú novinky topkovým slovenským aj zahraničným hviezdam.  Viac z knižného sveta moderátora na jeho Instagrame.   
7/30/202020 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

„Ketodiéta? Stačí mi jedlo dvakrát denne, som fit a je to oslobodzujúce,“ tvrdí Martin Krenčey

Hosť podcastu: fitnes športovec Martin Krenčey O čom je nová kniha Ketodiéta a komu najviac pomôže? Čo je to vlastne ketodiéta a ako funguje?    Ako pracuje s hladom a rýchlymi cukrami? Ktoré zdravé tuky treba jesť? Je najvhodnejšie avokádo, olivový olej, losos? Ako ketogénne stravovanie pomáha v hormonálnej oblasti? Pri ktorých ochoreniach je ketodiéta vhodná a pomôže nám? Patrí tam aj rakovina?   Časť knihy Ketodiéta je o strave založenej na kolagénoch – prečo je to pre nás dôležité?  Tipy na 3 novinky: nový mrazivý triler Stephena Kinga Inštitúcia - úryvok číta herec Boris Farkaš nové young adult, romanticko šteklivé Skóre od Elle Kennedyovej - úryvok číta Zuzana Jurigová Kapráliková 4.diel v detskej sérii Miška a jej malí pacienti - Rozkošný utečenec Moderátorka Hana Rapantová odporúča knihu Ernest Hemingway - Artefakty zo života. 21.júla sme si pripomenuli výročie narodenia tohto slávneho spisovateľa.    Čudné zvyky slávnych spisovateľov ako Vladimir Nabokov, C.S.Lewis či Haruki Murakami.   Viac z knižného sveta moderátora na jeho Instagrame.   
7/23/202029 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

„Kvôli môjmu jedálničku muselo ročne zahynúť až 400 zvierat!“ upozorňuje vegán Martin Šmahel

Hosť podcastu: športovec, fitnestréner a vegán Martin Šmahel Rozprávame sa o knihe Máme doma vegána – čo v nej nájdete a ako vám pomôže? Vegánska strava je zákonite zdravá – to je podľa Martina len mýtus. Prečo? Čo vegánstvom vlastne získam? Prečo by som mal skúsiť vegánstvo? Ako dosiahnuť, aby bola vegánska strava naozaj energeticky výdatná? Prečo si ľudia myslia, že vegánska strava je nudná, jednotvárna a zložitá na prípravu? Aké má Martin Šmahel obľúbené vegánske jedlo a dezert? Pridávajú producenti do vegánskych potravín aj nevegánske prísady?    Tipy na 3 novinky: Talent na smrť - špičkové krimi od M.J.Arlidgea + úryvok v podaní Vlada Kobielskeho prekladateľka predstaví encyklopédiu Ako sa vyznať vo vede, technike a technológiách knižka pre deti Prečo? Zem Najpredávanejšie knihy z Ikaru za jún vo dvoch najväčších sieťach kníhkupectiev, Panta Rhei a Martinus. Kráľovná slovenských historických romancí Jana Pronská odporúča skvelé čítanie... Profesorka z SAV Oľga Zápotočná o knižných, čitateľských kluboch. Viac z knižného sveta moderátora na jeho Instagrame.   
7/16/202025 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

„Kniha je vtedy dobrá, keď prestanete vnímať, že čítate slová...“ tvrdí moderátor Ján Mečiar

Hosť podcastu: moderátor Ján Mečiar Rozprávame sa o úžasnej encyklopédii Ako funguje technika, ktorá je plná zaujímavých faktov, pikošiek a názorných ilustrácií. Vďaka nej zistíte, ako fungujú veci okolo nás – v doprave, domácnosti, počítačová a komunikačná technika, ale aj vesmír, poľnohospodárstvo ap. Aké žánre a autorov číta Ján Mečiar najradšej? Aké knihy čítal v detstve a ako si spomína na legendárne STOPY? Jeho miláčikom je Stephen King, má všetky knihy, ktoré doteraz vyšli, no chýba mu jedna... Prečo trávil Jano Mečiar v detstve hodiny na dedkovej povale?   Tipy na 3 novinky: krimi od Sandry Brown Voľný pád pre rodičov Novorodenec: Návod na použitie série pre dievčatá Elin čarovný náramok Zuzana Sabová z kníhkupectva Kniha Myjava odporúča skvelý historický román.  Hemingway, Hugo, Andersen, Woolfová...aj oni trpeli chorobou, ktorú kedysi volali maniodepresia.  Viac z knižného sveta moderátora na jeho Instagrame.  
7/9/202027 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

„Knihu predáva aj vydarená obálka, titulov na trhu je totiž priveľa,“ tvrdí knižná dizajnérka Barbara Baloghová

Hosť podcastu: knižná dizajnérka Barbara Baloghová Ako vzniká obálka knihy a samotný dizajn? Čo by mala mať obálka, ktorá zaujme, osloví a predáva? Ako sa jej spolupracuje so známymi spisovateľmi? „Limitovaná kniha Stále ťa mať je doslova šperk a taký môj splnený sen,“ tvrdí Barbara. Aký je typ knihomoľa a ku ktorému zlozvyku sa priznala? Barbara Baloghová urobila obálky ku knihám ako napríklad Generál Štefánik a Jánošík od Mariany Čengel Solčanskej, Malé ženy od Louisy May Alcottovej, Antiturista, Vlk od Frankieho Kozmona, Dcéry vetra, ale tiež nový dizajn série detektívok od Agathy Christie k stému výročiu zrodenia Hercula Poirota. Tipy na 3 novinky: Špičkové krimi Obeta predstavuje herečka Zdena Studenková. Novú odeonku Víťazky odporúča redaktorka Danka Ježíková. Rodičom dáme do pozornosti sériu Učím sa rozprávať. Na Baker Street 221B v Londýne navštívime Sherlocka Holmesa. Viac z knižného sveta moderátora na jeho Instagrame.  
7/2/202024 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

„Naše telo si všetko pamätá a nezdravú stravu nám raz spočíta,“ tvrdí doktorka Adriana Ilavská.

Hosť podcastu: MUDr. Adriana Ilavská V čom je kniha Stravovací kompas jedinečná a ako vám pomôže? Prečo neveríme oficiálnym odporúčaniam odborníkov, ale skôr pochybným diétnym guru na sociálnych sieťach? Existujú potraviny, ktoré spomaľujú starnutie a zabraňujú niektorých chorobám? Nakoľko majú  Slováci problém s junkfood, čiže nezdravou stravou? Najdôležitejšie pre zdravie je variť si doma, odkazuje doktorka A.Ilavská. Tipy na 3 novinky: dojímavý príbeh Sedem listov záver nórskej série Môj boj – 6.diel detská knižka Ocko ma ľúbi Navštívime Harryho Pottera a jeho priateľov v Rokforte, pretože majú krásne výročie... Z kníhkupectva Kniha v Topoľčanoch nám odporučia skvelé čítanie. Viac z knižného sveta moderátora na jeho Instagrame.  
6/25/202028 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

„Šťastie sa deje pomaly a potichu. Tak si ho treba užívať,“ tvrdí Ivan Lesay

Hosť podcastu: Ivan Lesay, s ktorým hovoríme o jeho knihe Topografia bolesti.  Román mapuje spoločnosť, no najdôležitejšie sú príbehy jednotlivcov a ich morálne dilemy. Utrpenie nemôže byť nezmyselné, musí mať hlbší význam... Autor sa rád hrá so slovami a neraz nenásilne aj filozofuje... Tipy na 3 novinky: Vynikajúci psychotriler V bezpečnom úkryte (+ úryvok v podaní Lucie Vráblicovej) rodinná sága z Austrálie od Tamary McKinleyovej Dcéry vetra novinka z detskej série encyklopédií Povedz mi, ako chrániť prírodu.  Rebríček TOP 3 najpredávanejšie knihy vydavateľskej značky AJNA: Tajomstvo - The Secret, Modlitby zo srdca a Kozmická láska, o ktorej hovorí nielen autorka Monika Jakubeczová, ale aj moderátorka Katka Jesenská, ktorá si príbeh obľúbila. Vypočujete si aj krásny citát od Senecu, anekdotu o G.B.Shawovi, či o autorovi slávneho Foresta Gumpa.  Viac z knižného sveta moderátora na jeho Instagrame.    
6/18/202023 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

"Japonsko ako na dlani. A navyše modernou optikou," tvrdí japonológ o novinke Japonsko

Hosť podcastu: František Paulovič, japonológ Rozprávame sa o novinke Japonsko, ktorú F.Paulovič prekladal spolu s M.Katuščákom. Ktoré sú tri posvätné poklady Japonska? Kanalizačné poklopy ako japonské umenie... 3 miesta, ktoré vám japonológ odporúča navštíviť. Jedlá a nápoje, ktoré by ste mohli ochutnať. Na aké zvyky a pravidlá si pri návšteve Japonska dať pozor? Tipy na 3 novinky: Nový právnický triler Johna Grishama – Strážni anjeli. Historická romanca Kristíny Brestenskej V rukách nepriateľa. Úžasné harmonikové leporelo od dvoch Sloveniek Afrika z kufríka. Knižný kalendár: 12.júna by oslávil narodeniny charizmatický človek Anton Srholec. O knihe s názvom Antom Srholec hovorí herečka Emília Vášáryová, či lekár Vladimír Krčméry. Vypočujte si aj zaujímavý odkaz A.Srholca. Viac z knižného sveta moderátora na jeho Instagrame.  
6/11/202023 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

„Prehral som 100-tisíc... a to bolo napokon šťastie,“ tvrdí abstinujúci gambler

Hosť podcastu: Rasťo Kubis, autor novinky Gambler O čom je kniha Gambler a čo bolo impulzom k jej napísaniu? Ako rozpoznať, že niekto začal s hazardom? Ako si pri stávkovaní ustrážiť hranicu, za ktorú nemožno prejsť? Aký je to pocit vyhrať státisíce...a padnúť na úplné dno? Čo všetko je schopný gambler urobiť pre peniaze na tiket? Tipy na 3 novinky: Tamara Šimončíková Heribanová odporúča knižku Tajomstvá stromov. Planéta vírusov - fascinujúce informácie zo sveta virológie. Liečivá energia rastlín - 200 strán užitočných tipov.   Rebríček TOP 3 najpredávanejšie spisovateľky vydavateľstva Ikar za uplynulý rok. Jednu z nich odporúča aj Veronika Cifrová Ostrihoňová.  Je dobré, že si deti píšu čitateľský denník? Spýtali sme sa profesorky Oľgy Zápotočnej z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.  Viac z knižného sveta moderátora na jeho Instagrame.  
6/4/202024 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

„Odeonky ponúkajú jedinečný čitateľský zážitok,“ tvrdí redaktorka Danka Ježíková

Hosť podcastu: Danka Ježíková, redaktorka vydavateľskej značky ODEON. Rozhovor aj o týchto témach: Ako vznikol ODEON a ktorá bola úplne prvá kniha? Prečo vlastne názov ODEON? Podľa čoho sa vyberajú knihy do tejto vydavateľskej značky? Zaujímavá história knižky Pianistka.  Ktoré sú najväčšie hity a bestsellery značky ODEON? Ako vznikajú typické odeonovské obálky, ktoré zaujmú na prvý pohľad? Srdcovka Danky Ježíkovej? Kniha nepokoja od Fernanda Pessou V rozhovore hovoríme aj o týchto knihách z ODEONu: Záchranná vzdialenosť. Stačí škrtnúť zápalkou. Pianistka. Môj boj. Svet za chrbtom. Nezabíjajte vtáčika. Postav hliadku. Osem hôr. Pomaľované vtáča. Anna. Slnečnice. Slová vďaky. Tipy na novinky: Rozsypané kráľovstvo - záver YA série Royalovci Na spadnutie - 14.diel série Denník odvážneho bojka Miluj sám seba, akoby ti šlo o život z vydavateľskej značky Ajna Rebríček TOP 3 najpredávanejší slovenskí autori vydavateľstva Ikar za uplynulý rok. Navštívime kníhkupectvo Litera vo Veľkom Krtíši. Viac z knižného sveta moderátora na jeho Instagrame.  
5/28/202023 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Zuzana Fialová: „Táto kniha zo mňa urobila doslova bulvárneho novinára.“

Hosť podcastu: herečka Zuzana Fialová  Čo hovorí na novú autobiografiu Demi Moore Moja spoveď? Ako si spomína na dabovanie filmov Neslušný návrh, G.I.Jane ai.? Prezradila tiež, čo jej dalo dabovanie svetového hitu Duch. Hovoríme aj o slávnom akte Demi s odhaleným tehotenským bruškom. Nakukneme aj do domácej knižnice Zuzky Fialovej. Pristavíme sa pri jej čítaní rozprávok na Instagrame počas koronakrízy. A pridáme aj príhodu, ako chcela presúvať knihu v kníhkupectve... Tipy na novinky: skutočný príbeh 999 Neobyčajné ženy... sexi romanca Nemali by sme od Vi Keelandovej Kniha veľkých detských otázok pre všetky zvedavé deti Navštívime kníhkupectvo Panta Rhei v historickom centre Bardejova. Viac z knižného sveta moderátora na jeho Instagrame.  
5/21/202023 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Zdena Studenková: „Mám rada knihy, ktoré ma niečím obohatia.“

Hosť podcastu: herečka Zdena Studenková Aké žánre a témy má známa herečka najradšej? Ktoré knihy ju najviac oslovili a dotkli sa jej srdca? Dá vám tipy na príbehy ako Sofiina voľba, Dieťa 44, Pomaľované vtáča, či Svetlo, ktoré nevidíme. Hovoríme aj o čítaní na čítačke vs. klasická papierová kniha Tiež kniha vs. jej sfilmovaná verzia Tipy na novinky: strhujúci román dvoch agentov Lov na Pabla Escobara historická romanca Škandalózny vojvoda nádherná knižka pre deti Nerozluční kamaráti Exkluzívny minirozhovor s Heather Morrisovou, autorkou hitov Tetovač z Auschwitzu a Cilkina cesta. Návšteva kníhkupectva v mestečku, ktoré leží pod Vysokými Tatrami.  Viac z knižného sveta moderátora na jeho Instagrame.  
5/14/202026 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

„Karol Duchoň bol do poslednej bunky pôžitkár,“ tvrdí autorka knihy Posledný bohém

Hosť podcastu: Silvia Lispuchová, novinárka a spoluautorka jedinečnej knihy Posledný bohém. Aký bol naozaj Karol Duchoň a prečo zomrel taký mladý? Čo o ňom vravia Meky Žbirka, Karel Gott, Eva Máziková, Marcela Laiferová, či Karol Čálik? Čo všetko nájdete v unikátnej knihe Posledný bohém? Prečo tento neskutočne dobrosrdečný človek tak prepadol alkoholu a hazardu? Tipy na novinky: Novinka Moja spoveď od hollywoodskej herečky Demi Moore. Kráľovná slovenskej historickej romance Jana Pronská povie o svojej novinke Viazaný prísahou. Batôžky od Stonožky - 9 batôžkov, ktoré sú plné knižných prekvapení a darčekov pre deti. Exkluzívny pozdrav YA spisovateľky svetového formátu. Návšteva kníhkupectva Dajama v Bratislave a ich tip na skvelú knižku o Slovensku.  Viac z knižného sveta moderátora na jeho Instagrame.  
5/7/202030 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Veronika Cifrová Ostrihoňová: "Sú to moje srdcovky. Knihy, ktoré ma bavia!"

Hosť podcastu: Veronika Cifrová Ostrihoňová, influencerka a milovníčka kníh Aké knihy najradšej Veronika číta a čo má spoločné s Viktorom Orbánom? Odporúčajú si so Sajfom knižky, alebo majú úplne iný vkus? Čo čítajú dcérke Sáre? Prečo je kniha Môj posledný výdych jej srdcovka? A vedeli ste, že Veronika bola na obálke knihy?   3 tipy na knižné novinky:  Lovkyňa - strhujúci historický príbeh Encyklopédia kvízov Génius, ktorá vás skvele otestuje. Cesta za láskou - historická romanca Mary Baloghovej. Návšteva v kníhkupectve Christiania v Poprade. Viac z knižného sveta moderátora na jeho Instagrame.  
4/30/202025 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Čítanie z knihy HIPPIE (Paulo Coelho)

Vo svojom autobiografickom románe s nami Paulo Coelho znovu prežíva sen generácie hippies, ktorá túžila zmeniť svet a šíriť mier...  Z knihy číta Vlado Kobielsky. TU si objednajte knihu Hippie. 
4/27/20204 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Čítanie z knihy PREKLIATE DEDIČSTVO (Václav Neuer)

Ďalšia fantastická detektívka z pera slovenského autora Václava Neuera. „Nová Neuerova detektívka ma opäť nesklamala. Nechýba ponurá atmosféra, napínavé vyšetrovanie a šiesty zmysel inšpektora Ledeckého,“ pochvaľuje si herec Jozef Vajda. Z knihy číta Boris Farkaš.  Tu si objednajte krimi Prekliate dedičstvo.
4/25/20205 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

"Knihu Koronavírus som prečítala jedným dychom," tvrdí profesorka Anna Strunecká

Hosť podcastu: prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. - aká je kniha Koronavírus? Čo v nej nájdete a na aké otázky odpovedá? - nakoľko je táto kniha kontroverzná?  - prečo rieši aj provokatívne otázky ako že koronavírus je biologická zbraň, prišiel z vesmíru, či ho dotvorili v laboratóriu... - ako si teraz posilniť imunitu podľa profesorky Struneckej? 3 knižné tipy: - QualityLand od nemeckého autora Marc-Uwe Klinga - Päť hviezdičiek pre teba z pera Charlotte Lucasovej - Cari Mora, novinka Thomasa Harrisa, autora kultového Mlčania jahniat Úryvky z kníh, ktoré načítali Vlado Kobielsky, Boris Farkaš a Peter Sklár.  Nová audiokniha od slovenského TOP autora. Slovenský hit, ktorý Ministerstvo školstva SR zaradilo do odporúčanej školskej literatúry.  Viac knižných tipov moderátora na jeho Instagrame.  
4/23/202026 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Čítanie z knihy CILKINA CESTA (Heather Morrisová)

Strhujúci príbeh Slovenky z pera austrálskej spisovateľky Heather Morrisovej. Voľné pokračovanie Tetovača z Auschwitzu, románu o osude našich krajanov, ktorý obletel svet... "Krása jej zachránila život – a odsúdila ju na roky utrpenia." Z knihy číta Judita Hansman. TU si objednaj knihu Cilkina cesta. 
4/21/20206 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Čítanie z knihy UMENIE OBYČAJNÉHO ŽIVOTA (Šunmjó Masuno)

Viete, ako žiť obyčajne a pritom šťastne? Vyskúšajte týchto 100 praktických rád a tipov japonského mnícha, ktorý stelesňuje múdrosť zenu. Spísal ich do knihy Umenie obyčajného života a tá sa stala svetovým bestsellerom.  „Každý len hľadá niečo výnimočné a stále zaujímavejšie, ale cesta k tomu je nenaplniteľná. Stále nám bude všetko málo zaujímavé a málo neobyčajné. Pritom v obyčajnosti tkvie najviac pohody, pokoja a úprimného šťastia,“ tvrdí moderátorka Adela Vinczeová, ktorá si veľmi obľúbila túto knihu. Z knihy číta Alfréd Swan.
4/19/20206 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Čítanie pre deti a s deťmi. Miro Jaroš, Tami Heribanová, Bibi Ondrejková a ďalší

TÉMA PODCASTU: Čítanie deťom, aj s deťmi. Miro Jaroš odporučí skvelé knihy pre deti a z jednej aj prečíta. Bibiana Ondrejková o tom, aké dôležité je čítať deťom Tamara Šimončíková Heribanová prezradí, čo číta svojej dcérke Emilke. Peter "Petko" Opet z Polemicu zasa odporúča tínedžerom sériu Život Adama. Tip na knihu Príhody psíka Huga od Michala Červeného. Úryvok prečíta moderátor Gregor Mareš.  Profesorka Oľga Zápotočná z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied o tom, prečo čítať deťom od útleho veku.  Tipy od STONOŽKY Šéfredaktorka vydavateľstva Ikar pre detské knihy Lucia Hlubeňová ponúka svoje tipy pre deti. Súťaž o 5 detských knižiek.  Viac z knižného sveta moderátora na jeho Instagrame.    
4/16/202030 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Čítanie z knihy BUDEM MAMA (Kristína Tormová)

Tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy... Povedal asi nejaký pán, ktorý netuší, aké je to byť grckajúcim mrožom so sloními nohami, unavený ako blázon, pretože má v tele dve srdcia, prípadne viac. Tvrdí to herečka a moderátorka Kristína Tormová, ktorej vyšla ďalšia mamičkovská kniha Budem mama. Z knihy číta Zuzana Jurigová Kapráliková.  Viac o knihe Budem mama: http://bit.ly/BudMam 
4/13/20205 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Čítanie z knihy PROTI ZLOČINU (Ľudmila Lacková, Eva Mišíková)

Kde nie je telo, tam nie je možné dokázať vraždu. Taká bola na Slovensku prax. Aj takzvaní kyselinári si mysleli, že spáchali dokonalý zločin. Svoje obete rozpustili v kyseline sírovej, nezostalo z nich nič, len hustá tmavočervená tekutina. Prípad ako z hororu zverilo vedenie Generálnej prokuratúry SR vtedy už ostrieľanej prokurátorke Eve Mišíkovej a kyselinári aj vďaka nej skončili za mrežami. Z knihy číta Lucia Vráblicová. Viac o knihe Proti zločinu: http://bit.ly/ProtiZlocinu 
4/11/20207 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

KORONAVÍRUS a slovenský KNIŽNÝ TRH. Ako sú na tom vydavatelia, kníhkupci a distribútori?

Téma podcastu: Vplyv pandémie koronavírusu na slovenský knižný ekosystém očami šéfov troch najväčších subjektov: Valeria Malíková, vydavateľstvo Ikar Miloš Božek, Panta Rhei Michal Meško, Martinus Ako kríza okolo koronavírusu ovplyvní samotných čitateľov? Bude vychádzať menej kníh, bestsellerov a nedočkáme sa svojich obľúbených autorov? Koľko a aké knihy škrtajú vydavatelia zo svojich edičných plánov. Ako je na tom Ikar, hovorí šéfredaktorka Danka Jacečková. Oslovili sme aj ďalších vydavateľov ako Slovart, Albatros Media, vydavateľstvo Motýľ, či Premedia. Ako v týchto dňoch funguje knižný veľkosklad? Povie Peter Kačmár, obchodný riaditeľ vydavateľstva Ikar, ktoré má aj najväčšiu knižnú distribúciu na Slovensku. Ako sú na tom malé, neraz rodinné kníhkupectvá? A čo môžu robiť, ak nemajú ani e-shop? Ako môže knižnému trhu pomôcť štát? Aké kroky podniká Združenie vydavateľov a kníhkupcov? Viac z knižného sveta moderátora na jeho Instagrame.  
4/9/202028 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Čítanie z knihy PANDÉMIA (Robin Cook)

V newyorskom metre náhle odpadne zdanlivo zdravá mladá žena a krátko po prevoze do nemocnice zomrie. Ostrieľanému súdnemu lekárovi Jackovi Stapletonovi jej prípad pripomenie pandémiu chrípky z roku 1918. Obáva sa, že desivá nákaza sa na svoje sté výročie zopakuje... Pandémia je typická „cookovka“, v ktorej Robin Cook majstrovsky spája medicínske fakty s fantáziou, pričom verejnosť upozorňuje na technické možnosti modernej medicíny a z toho vyplývajúce etické otázky.  Cooka inšpiroval skoro bežný článok v časopise Science o bakteriálnej imunite. Napokon sa z vydania článku vykľula mimoriadne dôležitá, prelomová udalosť v biológii... Z knihy číta Alfréd Swan.
4/6/20207 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

"Hercule Poirot mi vliezol pod kožu," tvrdí Ján Kožuch, ktorý ho nadaboval v televízii

Hosť podcastu: Ján Kožuch, herec, ktorý nadaboval slávneho Hercula Poirota Ako sa dostal k dabovaniu geniálneho belgického detektíva? Čo hovorí na herca Davida Sucheta a čo sa od neho naučil? Je Ján Kožuch taký poriadkumilovný ako Hercule Poirot? Aké triky sa pri ňom naučil? Číta ešte poirotovky, alebo ho má dosť z dabovania seriálu? :-) Oslavujeme 100 rokov s príbehmi Agathy Christie. 100 rokov s Herculom Poirotom. Aký majú k nemu vzťah herec Boris Farkaš a moderátorka, glosátorka Eňa Vacvalová? 3 knižné tipy: - Dokonalá minulosť od Danielle Steelovej - Tajomstvá od Andreja Sládkoviča - Kniha veľkých detských otázok, ktorá poteší každého drobca Rebríček TOP 3 najpredávanejšie young adult príbehy vydavateľstva Ikar za uplynulý rok.  Milan Richter o prestížnom ocenení Slovenského centra PEN za jeho knihu Storočie, kruté stoočie.   Viac knižných tipov moderátora na jeho Instagrame.   Foto Ján Kožuch/Osobnosti.cz 
4/2/202023 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Čítanie z knihy Tenis je môj život (Dominika Cibulková)

Známa tenistka Dominika Cibulková skončila kariéru a lúčila sa s ňou vlastnou knihou, ktorú napísala so skúsenou autorkou životopisov a skutočných príbehov Andreou Coddington. Autobiografia Tenis je môj život rozpráva o jej živote, športe aj láskach.  Z knihy číta Zuzana Jurigová Kapráliková. Viac o knihe Tenis je môj život: bit.ly/Tenis-DC
3/31/20204 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Čítanie z knihy Stojedenročný starček, ktorý... (Jonas Jonasson)

Storočný starček vyliezol z okna, zmizol...a spôsobil po celom svete ošiaľ. Milióny čitateľov našlo svojho nového hrdinu, ktorého si zamilovali. Kniha sa stala fenoménom a tak prišlo pokračovanie. Hoci má starček o rok viac je stále nesmierne zábavný, plný láskavého humoru a úplnou zhodou náhod sa ocitá na miestach, kde sa rieši svetová diplomatická kríza, či plány s jadrovými zbraňami.  Z knihy číta Alfréd Swan Viac o knihe Stojedenročný starček, ktorý sa obával, že priveľa myslí: bit.ly/101RocnyS  
3/29/20207 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

"Jo Nesbo ma nadchol a užívam si prácu na jeho knihách," tvrdí prekladateľ Jozef Zelizňák

Hosť podcastu: prekladateľ a cestovateľ Jozef Zelizňák 29.marca oslávi kráľ severskej detektívky Jo Nesbo okrúhlych 60 rokov - hovoríme o jeho knihách, sérii Harry Hole, aj o ňom samom. O čom bude najnovšia kniha Jo Nesboa, ktorá vyjde v septembri? Aký bol Nesbo v súkromí?  Jozef Zelizňák je dvorným prekladateľom Jo Nesboa, no prekladá aj ďalších severských autorov ako je Astrid Lindgren, Karl Ove Knausgard, Henning Mankell a iní. 3 knižné tipy: - krimi Joy Fieldingovej Na zlých miestach - užitočná príručka pre rodičov Čo si myslí moje dieťa - detektívka Agatchy Christie Čas prílivu Rebríček TOP 3 najpredávanejšie sci-fi a fantasy vydavateľstva Ikar za uplynulý rok.  Čítanie kníh nás učí empatii, tvrdí odborníčka.  Viac knižných tipov moderátora na jeho Instagrame.  
3/26/202023 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Čítanie z knihy Jánošík (Mariana Čengel Solčanská)

Solčanskej Jánošík je šokujúco brutálny príbeh, v ktorom známeho zbojníka autorka zbavuje romantizujúcich prvkov, pátosu a zbožšťovania. Plnokrvný príbeh o našich dejinách a predkoch prostredníctvom drásavo strašných osudov jednotlivých postáv. Oplatí sa prečítať. Z knihy číta Boris Farkaš. Objednaj si knihu Jánošík TU: https://bit.ly/JanosikS
3/23/20204 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Oteckovia? Pri ich tvorbe sa neuveriteľne bavíme, tvrdí scenáristka Katka Mikulíková

Hosť podcastu: scenáristka seriálu Oteckovia Katarína Mikulíková Hovoríme o tom, ako sa nakrúca najpopulárnejší seriál Oteckovia? Ako sa pripravovali knihy k tomuto seriálu?  Práve vyšlo doplnené vydanie knižného hitu Oteckovia - čo v ňom nájdete? Ako sa píše samotný scenár? Čo ešte čaká divákov v seriáli? A aké knihy rada číta Katka? Čo by odporučila?  3 knižné tipy: - zábavný príbeh Antiturista - young adult Lov na baziliška - Michail Bulgakov a jeho Život pána de Moliere Tip na skvelú oddychovku Krásny život tučniakov - prečo sa tak páči vydavateľke Valerii Malíkovej a čo robia podľa autorky Ivany Alexi v knihe samotné tučniaky?   Rebríček TOP 3 najpredávanejšie série vydavateľstva Ikar za uplynulý rok.  Čo odporúčajú z kníhkupectva Alterego v Kežmarku? Viac knižných tipov moderátora na jeho Instagrame.  
3/19/202022 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Čítanie z knihy Antiturista (Are Kalvo)

Are Kalvø je obľúbený nórsky stand-up komik, satirik, spisovateľ, ktorý si získal čitateľov svojím humorným štýlom písania.  Jeho Antiturista je zábavný, trefný, sarkastický. Nórsky denník Aftenposten to zhrnul výstižne: „Najzábavnejšia kniha od najzábavnejšieho muža Nórska.“ Z knihy číta herec Daniel Fischer. 
3/16/20206 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Influenceri, blogeri, reklama... ako funguje marketing v knižnom vydavateľstve? | Rozhovor s Michalom Synakom

Hosť podcastu: marketingový riaditeľ vydavateľstva IKAR Michal Synak Rozprávame sa o knižnom marketingu najväčšieho vydavateľstva na Slovensku.  Printová reklama, online promo, televízia a rádiá, outdoorová reklama, sociálne siete. Fungujú ešte booktrailery, čitateľské recenzie a referencie známych ľudí? Ako sa robí marketingová kampaň na knihu? Rozhoduje žáner?  Vedia slovenskí spisovatelia robiť marketing sami sebe? Pomáhajú návštevy zahraničných autorov predaju kníh? Aj otázky vás, našich poslucháčov.  3 knižné tipy: - skutočný príbeh Cilkina cesta - severský triler Krvavý boľševník - Zázraky prírody pre deti Tip na nový psychotriler - predstaví ho sama americká autorka, pozdraví aj slovenských čitateľov.   Rebríček TOP 3 najpredávanejší autori vydavateľstva Ikar za 30 rokov existencie.  Viac knižných tipov moderátora na jeho Instagrame. 
3/12/202024 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Čítanie z knihy Obhliadka bytu (Fredrik Backman)

Novinka od autora hitov Muž menom Ove, Tu žila Britt Marie, Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa, alebo dvojice Medveďovce a My verzus vy. Obhliadka bytu je zábavný príbeh o nezvyčajnej rukojemníckej dráme. Nechýbajú uletené a vtipné dialógy, groteskné zacyklované odpovede, z ktorých vás ide rozhodiť. Napohľad vtipný príbeh má však hĺbku a nádherné myšlienky, ktoré si budete vypisovať... Z knihy číta Dado Nagy. 
3/9/20208 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Dominika Kavaschová: Joga? Nabíja ma energiou, upokojuje a posúva ďalej!

Hosť podcastu: herečka Dominika Kavaschová Dominika cvičí jogu a úplne ju nadchla nová kniha Joga z vydavateľstva Príroda.  Ako sa je páči kniha? Pomôže začiatočníkom aj pokročilým? Ktoré ásany, pozície, najčastejšie a najradšej cvičí?  Ako jej joga pomáha - fyzicky i psychicky. A dokáže ju zbaviť trémy?  Využíva ju pri hraní v divadle, alebo pred nakrúcaním populárneho seriálu Oteckovia? 3 knižné tipy: - zábavná Obhliadka bytu - strašidelný triler Mesto - Najkrajšie bájky o zvieratkách pre deti Tip na skvelú knihu o svetoznámom umelcovi.   Rebríček TOP 3 najpredávanejšie knihy vydavateľstva Ikar vo februári 2020. Vypočujte si úryvok z audioknihy Sviňa, ktorú načítal Peter Kočiš. Viac knižných tipov moderátora na jeho Instagrame. 
3/5/202024 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Čítanie z knihy Nôž (Jo Nesbo)

Jedna z najlepších nesboviek, akú ste čítali. Prekladateľ Jozef Zelizňák súhlasí a podľa neho je „Jo Nesbo vo vrcholnej forme“. Tento príbeh vás šokuje hneď niekoľkokrát, pretože dôjde k veľkým prekvapeniam, aké by ste nečakali...a ten záver. Budete zaskočení a nebudete chápať. Nesbo tak majstrovsky vystaval už dvanástu knihu v sérii s Harry Holeom, že sa nebudete vedieť dočkať ďalšej. Vychutnáte si ju do poslednej strany... Viac o knihe Nôž. Z knihy číta Boris Farkaš.
3/2/20209 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Valeria Malíková: Ročne nám príde do vydavateľstva vyše 400 rukopisov!

Hosť podcastu: Valeria Malíková, riaditeľka vydavateľstva IKAR. Odpovedá na otázky, ktoré posielali poslucháči.  Ako vzniká kniha? Podľa čoho sa určuje cena knihy a prečo nie sú e-knihy oveľa lacnejšie ako papierové? Koľko príde rukopisov do vydavateľstva ročne a čo sa lepšie predáva - tvrdá väzba alebo paperback? Čo chystajú značky Príroda, Odeon či YOLi? Ktorým žánrom sa darí najviac? 3 knižné tipy: - Stephen King a jeho Susannina pieseň - Nevinné ženy - ilustrovaný Príbeh Titanicu Naozaj dnes deti čítajú menej ako kedysi? Anketa - čo čítajú deti. A odborníčka na sociálnu komunikáciu hovorí o tom, prečo treba deťom a s deťmi čítať.  Viete, ktorej knihe sa pred každými voľbami darí a stúpne jej predajnosť? Rebríček TOP 3 najpredávanejšie detské knihy vydavateľstva Ikar za uplynulý rok. Viac knižných tipov moderátora na jeho Instagrame. 
2/27/202030 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Ondrej Macko: "To ako nás na internete sledujú...to som teda otváral oči."

Hosť podcastu: Ondrej Macko, šéfredaktor časopisu TouchIt Hovoríme o knihe Trvalý záznam, v ktorej Edward Snowden opisuje, ako odhalil americký systém masového odpočúvania a sledovania verejnosti. Rozprávame sa o internete, jeho začiatkoch a súčasnom stave; o sledovaní na nete aj tlačítku Delete.  A ktorú knihu odporúča Ondrej Macko? 3 knižné tipy: - Polámané kosti, 7.diel série s Kim Stonovou - nový yoláč Padlý dedič - encyklopédia Joga Slovenských 50 odtieňov. Tak označujú novinku Zákon príťažlivosti - čo o nej hovorí autorka Katarína Kuniková? Slovák Pavol Božík odišiel žiť do Nórska a napísal tam knihu Cudzinec, autentický, pútavý príbeh mladého hudobného producenta.  Rebríček TOP 3 najpredávanejšie romance vydavateľstva Ikar za uplynulý rok. Viac knižných tipov moderátora na jeho Instagrame. 
2/20/202023 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Gabriela Belopotocká: "Oslavy Ikaru? Čitatelia sa majú na čo tešiť!"

Hosť podcastu: Gabriela Belopotocká, generálna riaditeľka vydavateľstva Ikar.  Rozprávame sa o vzniku Ikaru, ktorý oslavuje 30.výročie. O topkových zahraničných i slovenských autoroch ako J.K.Rowlingová, Dan Brown, Robin Cook, Paulo Coelho, Jozef Karika a Jozef Banáš, či Táňa Keleová-Vasilková.  Hovoríme o návštevách zahraničných hviezd na Slovensku, Luxusnej knižnici, Dorling Kindersley, aj o chystaných veľkolepých oslavách Ikaru.  3 knižné tipy: - Smrť a iné šťastné konce  - Slnečnice z edície Odeon - detská séria Miška a jej malí pacienti Kultová kniha Malé ženy od Louisy May Alcottovej: prekladateľka Danka Jacečková o kompletnom vydaní, ktoré vychádza prvý raz v slovenčine, aj o samotnom náročnom preklade.  Rebríček TOP 3 najpredávanejšie detektívky vydavateľstva Ikar za uplynulý rok. Viac knižných tipov moderátora na jeho Instagrame. 
2/13/202027 minutes, 1 second
Episode Artwork

Arpád Soltész: "Je to len obyčajná banda sprostých gaunerov!"

Hosť podcastu: Arpád Soltész, novinár, šéf Investigatívneho centra Jána Kuciaka a autor dvoch knižných bestsellerov: Mäso - Vtedy na východe a Sviňa. Práve táto kniha vyšla v druhom vydaní s filmovou obálkou a do kín prišiel rovnomenný film Mariany Čengel Solčanskej a Rudolfa Biermanna.  "Mariana takými drobnými detailami dokázala príbeh posunúť hlavne emocionálne do ešte inej roviny," tvrdí A.Soltész o filme. Rozprávame sa nielen o filme, ale aj o knihe, politickej situácii, aj blížiacich sa voľbách.  3 knižné tipy: - detektívka Kto sa bojí, nech nejde do lesa - young adult séria After a záverečný diel Pred nami - kniha pre školákov Slovensko - čo ti v škole nepovedia Profesorka Oľga Zápotočná z Ústavu pre výskum sociálnej komunikácie SAV hovorí o tom, ako nám čítanie pomáha a aký dôležitý je relax, ktorý nám knihy prinášajú. Rebríček TOP 3 najpredávanejšie knihy vydavateľstva Ikar v januári 2020. Súťaž o 5 kníh, ktoré sme v podcaste spomenuli. Stačí pridať svoj postreh, dojem, krátke hodnotenie prvého podcastu na webe Knižný kompas.  Viac knižných tipov moderátora na jeho Instagrame. 
2/6/202022 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Čítanie z knihy Trvalý záznam (Edward Snowden)

Edward Snowden. Muž, ktorý odtajnil americký systém masového odpočúvania a sledovania verejnosti. Systém, ktorý sám pomáhal vybudovať. Viac o knihe Trvalý záznam. Z knihy číta herec Vlado Kobielsky. 
1/13/20205 minutes, 51 seconds