Winamp Logo
Knížky Plus Cover
Knížky Plus Profile

Knížky Plus

Czech, Political, 1 season, 107 episodes, 1 day, 18 hours, 39 minutes
About
Pořad je určen všem milovníkům knih pro lepší orientaci na knižním trhu.
Episode Artwork

Co vás čeká na veletrhu Svět knihy, který začíná už za týden?

To vám prozradí týdeník Knížky Plus. Představí dvě knihy o antropocénu, tedy věku člověka, které jsou na českých pultech. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/18/202423 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Blíží se Svět knihy - zaměříme se na jeho německou linku, protože právě německojazyčná literatura je letošním čestným hostem festivalu

V recenzní části se mimo jiné podíváme na druhý díl knižní trilogie Země těch druhých od Leily Slimaniové, pokračování příběhu manželů Belhadžových, ale také dějin Maroka nese název Koukejte jak tančíme. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/11/202423 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Jaké to je vystoupit ze společenství Svědků Jehovových?

O tom pojednává román Jehovista, který pod společným pseudonymem Martin Sodoma napsali právě dva takoví "odpadlíci" a rozhovor s nimi nabídnou Knížky Plus. V recenzní části mimo jiné přiblížíme první díl švédské trilogie Můj bratr, ve kterém vás autorka Karin Smirnoff zavede do drsného prostředí na severu Švédska. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/4/202423 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Jaroslav Rudiš, Aleš Palán, Petra Hůlová, Pavla Horáková přispěli do antologie Krvavý Žižkov, v níž ožívají staropražské soudničky ?

jaká je tato sbírka morytátů navazující na předchozí úspěšnou knihu Krvavý Bronx? V recenzní části se mimo jiné podíváme na novinku české spisovatelky Ivy Hadj Moussy Těžké duše, román ze současnosti s podtitulem O čem sní stárnoucí bílí muži. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/27/202423 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Kritik Chuchma o soutěži Magnesia Litera

Na laureáty 23. ročníku soutěže Magnesia Litera se podíváme s literárním a uměleckým kritikem Josefem Chuchmou. V recenzní části mimo jiné přiblížíme básnickou prvotinu „Když zhasne obloha“ od vnučky slavného moravského básníka Oldřicha Mikuláška Markéty Mikuláškové. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/20/202424 minutes
Episode Artwork

Josef Koudelka: Next - unikátní biografie jednoho z nejznámějších českých a světových fotografů od americké autorky Mellisy Harrisové vyjde v Torstu - co nového přináší?

V recenzní části se mimo jiné podíváme na Evropanku Alexeje Sevruka, která vypráví příběh staré ženy, jejíž malé osobní dějiny jsou brutálně prostupovány takzvanými velkými dějinami. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/13/202424 minutes
Episode Artwork

Téměř aprílovým způsobem oživuje spisovatele Milana Kunderu ve svém románu Falešný knír autor skrývající se pod pseudonymem Karel Zeithaml

V recenzní části se mimo jiné podíváme na to, jak kanadská spisovatelka Sheila Heti promýšlí otázky mateřství ve své knižní filozofující eseji s názvem Mateřství. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/6/202424 minutes
Episode Artwork

Ohlédneme se za Lipským knižním veletrhem, českou stopu na tomto svátku knih a literatury zhodnotí spisovatel Marek Toman, který tam prezentoval svou tvorbu

V recenzní části mimo jiné představíme knihu Dokud nás krev nerozdělí, detektivku Petra Opršala, v níž je podané i téma válek v bývalé Jugoslávii. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/30/202423 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Příští týden si připomeneme sto deset let od narození Bohumila Hrabala, duchovní rozměr jeho myšlení odkrývá nová kniha religionisty Pavla Hoška Evangelium podle Hrabala ?

co nového se mu tedy podařilo objevit o jednom z nejoriginálnějších českých prozaiků? V recenzní části mimo jiné představíme knihu Londýnské rozhlasové komentáře Františka Moravce: Mluví důstojník ministerstva národní obrany, kterou sestavil historik Prokop Tomek. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/23/202424 minutes
Episode Artwork

Březen měsíc čtenářů?

Jak se této tradiční akci daří popularizovat čtenářství u nás a jak navazuje na tradiční březen coby měsíc knihy přiblíží Roman Giebisch, předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR. V recenzní části mimo jiné představíme knihu Fakta musí zatančit, pohled mistra literární reportáže Mariusze Szczygieła na tento žánr. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/16/202426 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Týdeník Knížky Plus prozradí, co má společného česká literatura s tchajwanskou

Na tu se letos zaměří festival Měsíc autorského čtení v červenci, organizátoři se aktuálně vrátili z Tchajwanu se jmény tamních spisovatelů a spisovatelek, které představí v Česku. V recenzní části mimo jiné představíme Canto ostinato, nový román básníka Pavla Kolmačky, v němž jednou z metafor, které román rozvíjí, je podobnost života a hudby. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/9/202423 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Pasažér a Stella Maris jsou dva poslední romány v létě zesnulého klasika americké literatury 20. století Cormaca McCarthyho, zeptáme se dvou anglistů, jak završují jeho dílo

V recenzní části mimo jiné představíme předobraz Flemingova Jamese Bonda, jímž byl skotský voják a diplomat Fitzroy Maclean, který napsal své vzpomínky pod názvem Výpravy na východ. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/2/202423 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Magazín o knihách, čtení a literatuře dnes představí nový průzkum společnosti Audiolibrix, který sleduje trendy v audioknihách

Literární kritička Kateřina Kadlecová představí například novou knihu veršů výtvarnice a básnířky Marty veselé Jirousové. A na řadu přijde i nová soutěžní otázka. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/24/202424 minutes, 1 second
Episode Artwork

Můj život v Severní Koreji - to je kniha uprchlice Pak Čihijon, které se podařilo uniknout z totalitní KLDR a kterou představí týdeník Knížky Plus

Jaromír Nohavica a naše malá válka ? to je publikace Přemysla Houdy, kterou v recenzní části dnes zhodnotí  Petr Vizina. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/17/202424 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Románový pamflet o životě člověka ve světě aut Vyhoření Petra Šestáka představí týdeník Knížky Plus

V recenzích zhodnotí knihu Elizabeth Finchová britského spisovatele Juliana Barnese, která je plná úvah o historii a křesťanství nebo o koncepci alternativních dějin. Uslyšíte i žebříček prodejců a na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/10/202423 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Před 95 lety vyšel poprvé knižně proslulý román Ericha Maria Remarqua Na západní frontě klid

Téměř po staletí si dokázal udržet svou přitažlivost i pro mladé čtenáře. Čím to je? Zeptáme se Stanislava Zajíčka, pedagoga z gymnázia Matyáše Lercha v Brně. V recenzní části mimo jiné představíme memoáry disidentky a novinářky Petrušky Šustrové Nahoře nad mraky slunce svítí vždycky. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/3/202424 minutes
Episode Artwork

Jak živý je odkaz spisovatele a skauta Jaroslava Foglara, který zemřel před dvaceti pěti lety - zeptáme se publicisty a skautského historika ze Skautské nadace Romana Šantory

V recenzní části mimo jiné publicista Radim Kopáč představí Divné děti a smutnou kočku - další knihu z Klubu divných dětí od Petry Soukupové. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/27/202423 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Hella - literární prvotina významné české překladatelky z ruštiny Aleny Machoninové nabízí pohled na minulost i současnost Ruska skrze osud české židovky Heleny Frischerové, která přežila Velký stalinský teror

Alena Machoninová v rozhovoru prozradí, proč si ji vybrala jako hlavní hrdinku svého debutu. V recenzní části mimo jiné představíme sbírku poezie s názvem Horolezci od mladé slovenské autorky Aleny Brindové. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/20/202423 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Většina jsem já - tak zní  název nové knížky esejů, fejetonů a recenzí od spisovatelky Terezy Brdečkové

Proč ho zvolila, jaké texty vybrala a jaká témata ji v nich zajímají - to nám řekne sama autorka. V recenzní části mimo jiné představíme knihu Svěžest vody, románový debut amerického autora Nathana Harrise o jiném pohledu na občanskou válku Severu proti Jihu, který uchvátil čtenáře i kritiku. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/13/202423 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Ředitelem Muzea literatury neboli Památníku národního písemnictví se od ledna stal historik Michal Stehlík, zeptáme se, jaké jsou jeho plány a jakou roli má tato instituce zastávat

V recenzní části mimo jiné představíme knihu Pasažér, předposlední román klasika americké literatury Cormaca McCarthyho. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/6/202423 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Jak vypadal rok 2023 na stránkách Knížek Plus?

V dnešním vydání bilancujeme významné literární události končícího roku. A stručně nastíníme, co nejdůležitějšího nás čeká na poli literatury v roce příštím. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/30/202323 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Holka, která zachránila Vánoce a Kluk jménem Vánoce, dvěma tituly od Matta Haigha dnes podpoříme vánoční atmosféru a zkrátíme čekání na Ježíška

V recenzní části mimo se jiné vydáme za sbírkou rázovitých grónských pohádek a mýtů s názvem Pes s drdolem, v nichž se to hemží divotvornými obludami, zvířaty beroucími na sebe lidskou podobu i lidmi s nevídanými schopnostmi. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/23/202324 minutes
Episode Artwork

Čím je pozoruhodná tvorba Sigrídur Hagalín Björnsdóttirové?

Islandská spisovatelka v rozhovoru přiblíží své romány Ostrov a Ohně: láska a jiné katastrofy. V recenzní části mimo jiné představíme románový debut ruské básnířky Oksany Vasjakinové s názvem Rána, dokumentární, autobiografický text, který se odvíjí kolem vypravěččiny cesty s matčiným popelem z Volgogradské oblasti na rodnou Sibiř. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/16/202323 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Jaké jsou nejlepší knihy letošního roku?

Jsou literární ankety dobrým průvodcem při hledání zajímavé literatury? A kdo a podle jakého klíče vybírá nejlepší tituly? Odpovědi budeme hledat ve speciálním vydání magazínu o knížkách s kulturní redaktorkou Deníku N Irenou Hejdovou, šéfredaktorkou serveru iLiteratura Jovankou Šotolovou a editorem Lidových novin Davidem Lanczem. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/9/202323 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Chlapec z bloku 66  - dramatický a pohnutý příběh čtrnáctiletého Moše Kesslera, který přežil hrůzy koncentračních táborů, sepsala izraelská politoložka Limor Regevová

Ona a také hrdina románu, nyní třiadevadesátiletý Moše Kessler, přijali pozvání do magazínu Knížky Plus. V recenzní části mimo jiné představíme Filosofii moderní písně od Boba Dylana, jehož psaní je tajuplné, místy neproniknutelné a často nesmírně vtipné, a třebaže zdánlivě pojednává jen o hudbě, nabízí pronikavé zamyšlení o stavu člověka. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/2/202323 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Kontroverzní názory vyvolala v Dánsku kniha s názvem "Nic", která se dívá na otázky o smyslu života dětskou perspektivou - věnovat se jí bude týdeník Knížky Plus

Recenze představí tituly Paměť dívky a Mladík + Událost - dvě knihy laureátky Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernauxové, které na podzim vydalo najednou nakladatelství Host. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/25/202323 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Knížky Plus nabídnou rozhovor se spisovatelkou Guzel Jachinou, oceňovanou ruskou autorkou, která odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu

Ve svých knihách píše o traumatech sovětských dějin a uslyšíte, jak je důležité znát svou historii, abychom chápali současnost. Recenze zhodnotí publikaci Věčná devadesátá: Proměny české společnosti po roce 1989. Kolektiv autorů v čele s Veronikou Pehe a Apolenou Rychlíkovou v ní mapuje dobu, která byla mnohem víc než jen divoká, kriminální a plná naděje. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/18/202324 minutes
Episode Artwork

Výtvarnice a ilustrátorka Štěpánka Jislová představila svůj nový autobiografický komiks Srdcovka

A v rozhovoru pro Knížky Plus prozradí, jak těžké bylo odkrýt vlastní dospívání a vztahy a vzít si je za námět. V recenzní části mimo jiné představíme knihu novinku jednoho z nejvýraznějších norských spisovatelů současnosti Roye Jacobsena s názvem Sígři, která vypráví drsný příběh party dětí z činžáku na chudém předměstí Osla z doby okupace Norska nacistickým Německem. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/11/202323 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Fantasy literatuře se věnuje dnešní speciál Knížek Plus

Diskutují spisovatelka fantasy knih a držitelka Magnesie Litery Vilma Kadlečková, knižní influencerka Áňa z papíru, neboli Anna Čížková a Jiří Štěpán, redaktor sci-fi knih z nakladatelství Host. Odpoví na to, jak si v současnosti vede fantasy žánr? Podařilo se mu zbavit se nálepky "brakové literatury"? Kteří autoři ve svých fantasy knihách přinášejí důležitá společenská témata současného světa? A proč vůbec fantastiku číst? Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/4/202323 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Jaký byl 75. ročník mezinárodního knižního veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem a co na něm nejvíc rezonovalo přiblíží spisovatelka a překladatelka Radka Denemarková, která na veletrh jezdí pravidelně

V recenzní části mimo jiné představíme knihu Tvořit nové věci, což je velký knižní rozhovor Josefa Beránka s knězem a psychoterapeutem Petrem Glogarem. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/28/202324 minutes
Episode Artwork

Co přinese 14. ročník festivalu severské kultury Dny Severu zjistíme od organizátorky ze Skandinávského domu Anežky Soukupové

V recenzní části mimo jiné představíme zatím jen španělsky vydané Listy boomu, originální korespondenci, která ukáže čtyři velikány latinskoamerické literatury jiným pohledem. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/21/202323 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Jedna z nejúspěšnějších spisovatelek švédské krimi Kristina Ohlssonová navštívila Prahu a pokřtila tu svou detektivku Ledoborec

Zeptáme se jí, jaký je její recept na napínavý příběh. V recenzní části se mimo jiné podíváme na nový komiksový román s názvem Srdcovka oceňované autorky Štěpánky Jislové. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/14/202324 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Humbookfest, literární  festival zaměřený na mladé čtenáře, se uskuteční 14. října v O2 universum v Praze, zeptáme se organizátorky Veroniky Sonnkové, co všechno nabídne návštěvníkům

V recenzní části se vydáme mimo jiné na Krym díky knize Poloostrov Krym: od křižovatky kultur k ruské kolonii, v níž se autoři této kolektivní monografie Helena Ulbrechtová a Radomír Vlček snaží ukázat postupnou přeměnu Krymu od multikulturní křižovatky antického světa po kolonii Ruska. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/7/202323 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Příští víkend vypukne Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, na jeho 33. ročník vás pozveme s jeho zakladatelkou a ředitelkou Markétou Hejkalovou

V recenzní části se vydáme zkoumat složité dějiny Lvova v knize německého historika a publicisty Lutze C. Klevemana Lvov: zapomenutý střed Evropy. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/30/202323 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Nová kniha Zbabělí hrdinové Simony Bohaté, která za svůj předchozí titul Klikař Beny získala nominaci na Magnesii literu, rozehrává osudy hrdinů nemilosrdně, ale přesto s nadhledem a porozuměním - přineseme rozhovor s autorkou

Poprvé česky vychází alespoň jedno ze stěžejních děl nobelisty za rok 2021 Abdulrazaka Gurnaha román Ráj, který se zaměřuje na klíčové otázky spojené s kolonialismem. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/23/202323 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Svět knihy obnovil svou podzimní regionální část v Plzni, zeptáme se ředitele Radovana Auera, co ve svém programu nabídne

V recenzní části se mimo jiné podíváme na nejnovější titul Jiřího Kratochvila Klošár aneb Co si mamlasové povídali, příběh člověka, který zázračně rychle získá pohádkový majetek a vzápětí o něj stejně rychle přijde. Odehrává se v devadesátých letech minulého století a je zasazen do Brna. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/16/202323 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Co přinese literární festival FALL, který příští týden začíná v pražské galerii DOX, představí umělecká ředitelka DOXu Michaela Šilpochová

V recenzní části se mimo jiné podíváme na nový životopisný román s názvem Jezovita Balbinus od filozofa a biologa Stanislava Komárka, který nás provede sedmnáctým stoletím a nahlédne vlivy třicetileté války a dobu považovanou za období temna trochu jinak. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/9/202323 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Co v novém školním roce v socialistickém Československu sedmdesátých let minulého století čeká dvě prvňačky přezdívající si Pipi a Vinnetou se dozvíme od spisovatelky Evy Papouškové, jíž vychází kniha Dnes nepůjdeš do školy

V recenzní části se mimo jiné podíváme na fantazijní román polského spisovatele Radeka Raka Báje o hadím srdci ověnčený prestižní polskou literární cenou Niké. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/2/202323 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Jak kultovní krimi seriál Babylon Berlin odpovídá své literární předloze - na to odpoví její autor, německý spisovatel Volker Kutcher, jehož se také zeptáme, jak svého hrdinu nořil do období nacistického Německa

V recenzní části se mimo jiné podíváme, jaké Norsko vyvstává z knihy Napořád Emily od Marie Navarro Skarangerové. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/26/202323 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Jak českou literaturu poznamenal srpen 1968 a následující normalizace přiblíží dnešní Knížky Plus

Nabídnou také rozbor nové knihy esejů spisovatele Salmana Rushdieho, která u nás vyšla pod titulem Jazyky pravdy. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/19/202323 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Jak se do poezie ukrajinské básnířky Kateryny Kalytko otiskla válka na Ukrajině, se dozvíte v týdeníku Knížky Plus

V recenzi zhodnotí nový román ukrajinského spisovatele, muzikanta a performera Serhije Žadana s názvem Internát. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/12/202324 minutes
Episode Artwork

Nový román scenáristky, publicistky a spisovatelky Kláry Vlasákové nazvaný Těla konfrontuje autorčinu generaci s generací rodičů

V recenzní části se mimo jiné podíváme na dětskou hororovou knihu od Dory Kaprálové Pan Nikdo a bílá tma, která ukazuje, jak může vypadat strach a jak se může utlumit. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/5/202323 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Magazín o knihách a literatuře tentokrát představí například novou knihu rozhovorů Aleše Palána "Mami miluju" o složitých vztazích dcer a matek

V recenzní části představí Jan Lukavec publikaci Silvie Lauder nazvanou V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku. A chybět nebude ani soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/29/202323 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Magazín o knihách a světě literatury dnes přinese rozhovor s norským spisovatelem Jornem Lierem Horstem a dnešní recenzent Martin Bedřich vybral tři typy na zajímavé počtení, mimo jiné také knížku Bruce D

Perryho a Oprah Winfreyové - Co se ti stalo? Chybět nebude ani soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/22/202323 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Zemřel spisovatel Milan Kundera, jaké má on a jeho dílo místo ve světové a v české literatuře?

V magazínu Knížky Plus se zeptáme literárního kritika Kryštofa Edera. V recenzní části se podíváme, jak vypadala reklama v Československu za časů podpultového zboží - představíme publikaci s názvem Spotřební imaginace státního socialismu, kterou dali dohromady editoři Lucie Česálková a Ondřej Táborský. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/15/202323 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Britský spisovatel Ben Aaronovitch na své nedávné návštěvě v Praze prozradil hranice žánru fantasy

V recenzní části představíme americké kriminální drama o tajemstvích pod pokličkami spořádaných rodin v románu Ulice kobylek od Stephena Amidona. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/8/202323 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Měsíc autorského čtení se symbolicky vrátil do ukrajinského Lvova ?

byla u toho i editorka Knížek Plus Martina Vacková. V recenzní části se podíváme například na knihu Trnem rejnoka - výbor básní Miloše Doležala. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Knížky Plus moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/1/202326 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Příští týden začíná literární festival Měsíc autorského čtení, letos se zaměří na norskou literaturu

Přineseme rozhovor s nordistkou Barborou Grečnerovou. V recenzní části se podíváme například na knihu Kanaďana Jordana Petersona Mapy smyslu, ve které zkoumá spojitost mezi tím, co nám moderní neuropsychologie říká o mozku, a tím, co je obsaženo v rituálech, mýtech a náboženských příbězích. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/24/202324 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Co inspirovalo Michaelu Klevisovou při psaní nového románu s kriminální zápletkou Vraní oko prozradí autorka v magazínu Knížky Plus

V recenzích zhodnotíme knihu A zatřásla jsem miláčkem. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/17/202323 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Nad možnými paralelami mezi rozpadem Československa a rozpadem milostného vztahu se ve své nové knize Sametový rozvod zamýšlí spisovatelka slovenského původu Jana Karšaiová, přineseme s ní rozhovor o její nové knize

V recenzní části se mimo jiné podíváme na polozapomenutou bitvu Evropy 20. století, jak ji zachycuje kniha Varšava 1920: Leninovo neúspěšné dobývání Evropy od britského historika s polskými kořeny Adama Zamoyského. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/10/202323 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Skončil festival v Cannes, podíváme se, jaké zajímavé filmové adaptace knižních předloh přinesl tento ročník

V recenzní části se mimo jiné vydáme do Schrödingerova hotelu, nové knihy povídek od Stanislava Berana, který realitu svých povídkových hrdinů aktualizuje pitoreskní magií, přizváním zcela reálných postav a nezřídka také robustním humorem a tragikomikou. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/3/202323 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Magazín o knihách a literatuře tentokrát přinese rozhovor se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou

A v recenzní části anglistka a amerikanistka Hana Ulmanová představí například románový debut Davida Jamese Poissanta U jezera nebo detektivní román Williama Kenta Kruegera - Železné jezero. Na řadu přijde i pravidelná soutěž. Pořad připravila Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/27/202323 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Aktuality z literárního světa pro vás mají Knížky Plus

Představí unikátní publikaci RozhlaSTO, kterou Český rozhlas vydal ke 100. výročí vysílání. Upozorní na noviny na pultech knihkupců, žebříčky prodeje a na řadu přijde i tradiční soutěž. Moderuje Karolína Koubová. Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/20/202323 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Ve čtvrtek začíná 28. ročník mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy ?

jaké významné literární osobnosti dorazí a proč jsou letošním tématem "autoři bez hranic" se dozvíme od ředitele festivalu Radovana Auera. V recenzní části se mimo jiné podíváme na nejnovější sbírku básní J. H. Krchovského Už zase vyšlo slunce, "nekonečná čtyřverší" undergroundové legendy. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/6/202323 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Tento týden měla v Českém rozhlase Plus premiéru výpravná Radiokniha Všechny cesty vedou k válce - představíme podrobněji příběh Ruska a Ukrajiny z let 2011-2022 očima českého reportéra Vojtěcha Boháče

V recenzní části se mimo jiné podíváme na knihu Čistý, skromný život od Viktora Špačka, který za ni aktuálně získal Magnesii Literu za prózu. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/29/202323 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Po tříleté pauze se příští týden opět rozjíždí mezinárodní Lipský knižní veletrh, s ředitelem Českého literárního centra Martinem Kraflem se podíváme, jak bude vypadat české zastoupení

V recenzní části mimo jiné představíme knihu Vyhlaďte všechny ty netvory od švédského spisovatele Svena Lindquista, který v ní přináší svědectví o evropské koloniální minulosti. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/22/202323 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Nejlepší tituly litevské, lotyšské či estonské literatury představuje v těchto dnech festival Balt - Baltské literární týdny, vydáme se na něj s organizátorkou Hanou Hochmanovou

V recenzní části mimo jiné přiblížíme italský román Vlčí štěstí, který jeho autor Paolo Cognetti zasadil opět do svého populárního prostředí, do vysokých hor. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/15/202323 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Malý princ slaví osmdesátiny, přesněji tolik let uplynulo od prvního vydání knížky Antoina de Saint Exupéryho

Se spisovatelkou Annou Luňákovou se podíváme, v čem spočívá její nesmrtelný půvab a fenomén. V recenzní části mimo jiné přiblížíme román Františka Šmehlíka s názvem Šelma, detektivku s prvky politického thrilleru, kde se vrchní vyšetřovatelka Laura Ara prodírá bahnem politické mafie, kmotrů a lobbistů s vazbami na zahraniční zločinecké gangy. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/8/202323 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

V čem je výjimečná novela irské spisovatelky Claire Keeganové Takové maličkosti nominovaná na Man Bookerovu cenu a připravovaná nově i pro filmovou adaptaci, prozradí její překladatelka do češtiny Hana Ulmanová

V recenzní části mimo jiné přiblížíme novinku Petry Hůlové Nejvyšší karta o spisovatelce na prahu padesátky, která se ohlíží za svou úspěšnou kariérou angažované autorky a reflektuje svůj komplikovaný osobní život. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/1/202323 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Na jeden den bylo možné v Muzeu literatury vidět vzácný Haškův rukopis Osudů dobrého vojáka Švejka, podíváme se na fenomén Jaroslava Haška a jeho Švejka v české literatuře i společnosti

V recenzní části se mimo jiné vydáme za Varováním od Marka Technika, který ve svém románu o mnoha rovinách řeší generační konflikty, problémy dnešní rozdělené společnosti či rozpory víry a racionality. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/25/202323 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

"Rub historie" ukazuje historik Petr Koura ve své nové publikaci nazvané "Vladislav Vančura a nacismus, to jsou hluboké protiklady"

V recenzní části se mimo jiné vydáme sledovat tmu díky knize Manifest za tmu, v níž švédský vědec Johan Eklöf pozoroval, jak potřebná je pro život člověka i všech organismů tma a jak ji poznamenává světelné znečištění. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/18/202323 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Známe jména nominovaných v letošním ročníku Magnesie Litery, který má navíc i nové kategorie, přiblížíme je s organizátorem cen Pavlem Mandysem

V recenzní části se mimo jiné vydáme za sestrami Válovými v publikaci Marcely Pecháčkové, která vedla několik rozhovorů s Jitkou Válovou a nejen z nich uspořádala knihu ke 100. výročí narození dvou sester, nesmírně výtvarně nadaných, ovšem žijících celý život v ústraní. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/11/202324 minutes
Episode Artwork

Skončil 73. ročník filmového festivalu Berlinale a Knížky Plus se zaměří na speciální program Knihy

Speciální program Knihy na Berlinale, který vzniká ve spolupráci s knižním veletrhem ve Frankfurtu nad Mohanem, představil 11 zajímavých knih ke zfilmování na plátna či do televizí. V recenzní části se mimo jiné vydáme za nejnovějším historickým románem Elžbiety Cherezinské s názvem Hrdá o mimořádné ženě, jejíž osudy jsou spojeny s dějinami Polska, Švédska, Dánska, Norska i Anglie. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
3/4/202323 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Magazín o knihách a literatuře se tentokrát věnuje Ukrajině, která už dvanáct měsíců čelí ruské agresi

Představí soubor válečných projevů ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v knize Poselství z Ukrajiny a překladatelka Rita Kindlerová přidá tři tipy na knihy ukrajinských autorů nebo přímo o Ukrajině. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/25/202324 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Týdeník o knížkách a literatuře se tentokrát bude věnovat knihám z druhé ruky

Jak se s nimi obchoduje, řekne zakladatel online antikvariátu Knihobot Dominik Gazdoš. Dnešní recenzent skandinavista Michal Švec prozradí, čím je zajímavé vydání románu Arturův ostrov od Elsy Morantové. A na řadu přijde i soutěž a knižní tipy Jany Klusákové. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/18/202323 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Jak děti hledají příběhy v médiích, na sociálních sítích a jaký to má vliv na jejich vztah ke čtení se zeptáme Markéty Supy z Katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd UK

V recenzní části se mimo jiné vydáme do hloubi jihoamerického pralesa a přiblížíme titul Tři poloviny Ino Moxa a další amazonští čarodějové od peruánského básníka a spisovatele Césara Calvo, který je považován za jednoho z největších hispanoamerických básníků a vypravěčů. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/11/202323 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Vyšla kniha Dějiny české literatury v Protektorátu Čechy a Morava, na níž tři desítky badatelů pracovaly skoro celou dekádu ?

představíme tuto monumentální publikaci. V recenzní části se mimo jiné vydáme za básnickou sbírkou Petra Hrušky Spatřil jsem svou tvář, která se rozpíná mezi rokem 1522 a 2022 a s níž metaforicky obeplujeme zeměkouli. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
2/4/202323 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Pustina T

S. Eliota vyšla pod názvem Pustá země v novém překladu Petra Onufera - jak jednu z nejsložitějších, ale také nejzásadnějších básní dvacátého století číst, poslouchat a vnímat napoví i Martin Hilský. V recenzní části mimo jiné přiblížíme novinku žánru hororu a fantasy Ta, co jde první, v níž americká autorka Livie Llevelynová na lovercraftovské notě popisuje záznam jednoho dne jedné nespokojené pracovnice v korporátu, která má zajímavý vztah se svým kuchyňským nožem. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/28/202323 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Třicet let od rozdělení Československa se s překladatelem Jiřím Popiolkem podíváme, jaká specifika má slovenština při překladu do češtiny

V recenzní části mimo jiné přiblížíme manuál kritického myšlení v podobě titulu Síla rozumu v bláznivé době od Jána Markoše, který se zamýšlí například nad tím, jak se v médiích a v politice manipuluje se slovy, grafy a obrázky. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/21/202323 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Tančící medvědi od Witolda Szabłowského o cestě ke svobodě v posttotalitních zemích vyšla v češtině

Nově ji uslyšíte také jako Radionihu na Plusu. S polonistkou Lucií Zakopalovou přiblížíme, jakou paralelu mezi osudem medvědů kočovných drezérů a osudem lidí polský reportér přináší. V recenzní části se mimo jiné necháme zavést na potulky arktickou tundrou, sibiřskou tajgou a kavkazskými horami v cestopise Cesta na konec světa a zpět 3, které podnikal Fero Hrabal – Krondak a napsal o nich literárně-politologický cestopis pojednávající o současném reálném Rusku.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/14/202323 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

9. leden je den narození Karla Čapka, zároveň v prosinci uplynulo 120 let od narození jeho ženy

S čapkovským badatelem Hasanem Zahirovičem se podíváme, jaký byl literární a společenský přínos manželského páru a dvou výrazných osobností první republiky a meziválečného období. V recenzní části připomeneme nový překlad kanonického díla anglofonní literatury 20. století Pustá země od T. S. Eliota, které mimořádným způsobem navazuje na tisíciletou tradici světové literatury. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
1/7/202323 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Co přinesl rok 2022 na stránkách Knížek Plus?

Přinášíme shrnutí hlavních témat a událostí, která jsme za uplynulý rok v knižním magazínu reflektovali. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/31/202223 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Ve slavnostním štědrodenním vysílání jsme se známých českých spisovatelů zeptali, co se jim vybaví, když se řekne Vánoce a knížky - uslyšíte odpovědi například od Aleny Mornštajnové, Jaroslava Rudiše, Kateřiny Tučkové, Jiřího Hájíčka a dalších autorů, s nimiž jste setkávali na stránkách Knížek Plus. Historik, publicista a spoluautor knihy Sto let českých Vánoc Petr Koura přiblíží, jak se Štědrý den proměňoval v průběhu uplynulých sta let samostatného Československa. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/24/202223 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Jaké nejlepší knihy roku 2022 jsou na seznamu serveru iliteratura.cz a v čem se jejich výběr liší od jiných anket prozradí jeho šéfredaktorka Jovanka Šotolová. V recenzní části přiblížíme titul POSPA teatroložky Kláry Hanákové o životní a umělecké dráze divadelní legendy, režiséra Zdeňka Pospíšila. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/17/202223 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Polský novinář a spisovatel Tomasz Duszyński ve své domovině uspěl se sérií historických detektivek, první z nich z polsko-českého pomezí s názvem Glatz vyšla nedávno i u nás, přinášíme rozhovor s autorem. V recenzní části se vydáme za románovou novinkou spisovatele a publicisty Ondřeje Štindla s názvem Tolik popela, v níž potkáme hlavního hrdinu, stárnoucího překladatele Kryštofa, na životní křižovatce, navíc na počátku covidové pandemie v Praze. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/10/202223 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Básníkem města Prahy se stal Petr Borkovec, zeptáme se ho, jak v této roli zviditelní poezii a jaké má cíle. V recenzní části se vydáme prozkoumat Těžký prachy, novinku od česko-amerického spisovatele Jana Nováka. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
12/3/202223 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

V Česku vyšel nejnovější román kontroverzního francouzského spisovatele Michela Houellebecqa Zničit, přiblížíme knihu i fenomén Houellebecq s filozofkou Terezou Matějčkovou. V recenzní části se vydáme za tvorbou tří současných českých autorek, mezi nimi například představíme novinku Ivy Hadj Moussy Havířovina. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/26/202223 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Vychází kniha reportáží českých, slovenských a ukrajinských novinářek a novinářů z války na Ukrajině Chleba z minového pole, s její iniciátorkou a editorkou Marií Iljašenkou se podíváme, jaká svědectví přináší. V recenzní části mimo jiné budeme sledovat, v čem je unikátní pohled básníka Petra Krále na filmovou tvorbu v jeho poslední knížce Hloubka záběrů. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/19/202223 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Tajemná a prokletá místa Šumavy a Bavorského lesa představí osmý ročník festivalu Šumava litera, pozveme vás na něj s jeho ředitelem Tomášem Jiřičkou. V recenzní části se mimo jiné zaměříme na nové vydání novely významné francouzské filozofky a spisovatelky Simone de Bauvoirové Velice lehká smrt, která v ní líčí poslední okamžiky života své matky. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/12/202223 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Dvojnásobný finalista Německé knižní ceny Jan Faktor boduje se svým novým autobiografickým románem Trottel, přinášíme rozhovor s tímto česko-německým spisovatelem. V recenzní části se mimo jiné vydáme za unikátním pohledem polského bohemisty Aleksandera Kaczorowského na některé české spisovatele v jeho Pražském slabikáři. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
11/5/202223 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Připomněli jsme si výročí vzniku samostatného Československa ? v této souvislosti se odborníka na literaturu 1. poloviny 20. století Jana Wiendla zeptáme, v jakém rozpoložení zastihl rok 1918 českou literaturu. V recenzní části se mimo jiné podíváme na životní příběh romské spisovatelky, pěstounky a aktivistky Olgy Fečové s názvem Den byl pro mě krátkej. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/29/202223 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Ve Frankfurtu nad Mohanem probíhá největší knižní veletrh na světě, zeptáme se zástupkyně ředitele vydavatelského domu Euromedia a překladatelky Petry Diestlerové, co letošní 74. ročník v pocovidové a válečné atmosféře nabízí. V recenzní části se mimo jiné podíváme na titul Liliputin, jak zní název novinky českého spisovatele Jana Němce, knihy o pěti povídkách tematizujících válku na Ukrajině. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/22/202223 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Unikátní texty a knihy budou k vidění v nově otevřeném Muzeu literatury v Petchkově vile v Bubenči, kde se příští týden otevírá nová stálá expozice, pozveme vás tam s vedoucí knihovny Muzea literatury Alenou Petružálkovou. V recenzní části mimo jiné představíme nový český krimi román Nalezení od dvojnásobného držitele ceny za nejlepší českou detektivku Jiřího Březiny, která nás s vyšetřovatelem Tomášem Volfem zavede do jihočeského venkova za jedním starým nevyřešeným a jedním novým podobným zločinem. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/15/202223 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Pozve na tradiční událost knižního podzimu 32. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě. V recenzní části mimo jiné představí čerstvou nositelku Nobelovy ceny Annie Ernauxovou a její netypický memoárový román Roky, který právě vyšel česky. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/8/202223 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Sjezd spisovatelů přivítal v Praze různé významné zahraniční i české autory a autorky, s básnířkou a předsedkyní Asociace spisovatelů Jitkou Bret Srbovou se podíváme, s jakou ambicí pořadatelé obnovili tuto událost, která se do historie vepsala nejvýrazněji v roce 1967 a v porevoluční éře se uskutečnila teprve podruhé. V recenzní části se mimo jiné vydáme za ambiciózním debutem českého autora Jakuba Hussara v podobě sci-fi románu s názvem 0 Tu z prostředí fiktivního vesmíru. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
10/1/202223 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Literární salón Mahenovy akademie pro 21. století se slavnostně otevřel tento týden, zeptáme se, o jaký projekt v Brně jde. V recenzní části se mimo jiné vydáme na Šumavu za Prameny Vltavy, novou detektivkou Petry Klabouchové.  A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/17/202223 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Magazín o literatuře a knižních novinkách tentokrát nabídne rozhovor s rusistkou Janou Guljuškinou o jejím knižním debutu nazvaném Jolka

A na pokračování oceňovaného historického románu Jana Horníčka Čarostřelec upozorní  šéfredaktor nakladatelství Paseka Jakub Sedláček. Nové detektivní pátrání bývalého jezuity otce Viléma v podobě titulu Kapitán Stellwerther nás zavede do revoluční Francie konce osmnáctého století. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/10/202223 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Se začátkem nového školního roku se vydáme do školních lavic i my a zeptáme se, jak může škola přispět k rozvoji čtenářství a naučit žáky a studenty mít rádi literaturu. V recenzní části se mimo jiné vydáme do Sudet k novému románu Alice Horáčkové Rozpůlený dům, který vypráví osudy rodiny rozdělené politikou. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
9/3/202223 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

V pondělí začíná pátý ročník ostravského literárního festivalu Inverze, pozveme na něj s jeho pořadateli a poodhalíme něco z jeho programu. V recenzní části se mimo jiné začteme do knihy profesora Igora Lukeše Dějiny a doba postfaktická, která je výborem z autorových historických esejů, politických komentářů a úvah o současném světě z let 2004-2021. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/27/202223 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Prozradí, kde čerpá inspiraci izraelský povídkář Etgar Keret, nositel francouzského rytířského Řádu umění a literatury. Recenze mimo jiné zhodnotí edičně mimořádně náročný svazek Havran: Básně z let 1954 - 1984, kterým nakladatelství Torst zakončilo souborné vydávání veršů Jana Zábrany. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/20/202223 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Představí mimo jiné monografie světoznámé, ale v Česku pozapomenuté, malířky Míly Doleželové. V recenzích se dozvíte, v čem je výjimečný osmý román držitele Nobelovy Ceny Kazua Ishigura s názvem Klára a Slunce o vyřazené robotce nadané pokročilou umělou inteligencí i pozoruhodnými pozorovacími schopnostmi. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/13/202223 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Kandidát na prezidenta Islandu, bojovník za ochranu klimatu, básník a prozaik Andri Snaer Magnason přijel do Česka, přineseme rozhovor s tímto dvojnásobným držitelem Islandské ceny za literaturu. Na severské vlně zůstaneme i v recenzní části, kde mimo jiné představíme komiks o holocaustu Romů a Sintů s názvem  Žofi Z-4515. Sofii Taikonové, romským jménem Žofi, trvalo tři roky, než svůj život převyprávěla spisovatelce Gunille Lundgrenové. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
8/6/202223 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Pozveme vás do Mariánských lázní na festival malých nakladatelů a knihkupců Knižní lázně. V recenzní části se mimo jiné podíváme na novinku české prozaičky Ivy Pekárkové s názvem S orlem na zádech, která nás zavede do Anglie k případu novodobého otrokářství. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/30/202223 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Sklepní prostory, Sudety a otcovské postavy a dvojnictví hrají významnou roli v novém románu Odečítání pohybů souřadnic od spisovatele Daniela Petra. Zeptáme se ho, proč jsou pro něj tak důležité a nakolik souvisí hlavní téma dvojnictví s krizí středního věku a trumpovskou Amerikou. V recenzní části se mimo jiné podíváme, jaké mýty a předsudky vyvrací nebulvárním způsobem netradiční publikace Podivuhodná historie sexu od Kate Listerové. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/23/202223 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Týdeník Knížky Plus se bude ptát na to, jak se vyvíjí současný detektivní žánr a nakolik je anglická tradice ovlivněna Agathou Christie

Nabídne rozhovor s britskou spisovatelkou Carou Hunterovou, autorkou oblíbené série kriminálních románů s inspektorem Adamem Fawleym v hlavní roli. Připojí recenzi novinky českého spisovatele Miloše Urbana Továrna na maso. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/16/202223 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Jsou tu prázdniny a s nimi letní čtení, pokusíme se přiblížit, jaké trendy převládají u českých čtenářů během léta a jak se dnes knížky na prázdniny prodávají. V recenzní části se mimo jiné podíváme, čím zabodoval britský bestseller roku 2020 Hamnet od Maggie O´Farrellové a jakou má souvislost se slavnou Shakespearovou hrou Hamlet. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/9/202223 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Na festivalu v Karlových Varech má premiéru restaurovaný film Žert natočený podle Kunderova románu

Podíváme se, čím je tento román unikátní a jak se kniha doplňuje s filmovou adaptací. V recenzní části mimo jiné představíme finskou literární senzaci, oceňovanou prvotinu historičky a kulturoložky Petry Rautiainenové Popel a sníh, která nás zavede do dalekých míst Finska a Laponska, kde rozkrývá poválečná tajemství. Moderuje Karolína KoubováVšechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
7/2/202223 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Letošním čestným hostem Měsíce autorského čtení je Island

Jaká je současná islandská literatura a s jakými autory se budete moci na festivalu v českých a slovenských městech potkat? V recenzní části představíme mimořádnou básnickou sbírku Návraty od debutantky na poli poezie, ovšem na poli vědy už etablované bioložky Lenky Bittové. Na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/25/202223 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Nový román české spisovatelky a výjimečná kniha Led

Ve svém novém románu Život po Kafkovi se česká spisovatelka žijící ve Francii Magdalena Platzová rozhodla věnovat v první řadě pozornost snoubence Franze Kafky Felice Bauerové a nikoliv slavnému spisovateli.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/18/202223 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Probíhá mezinárodní knižní veletrh Svět knihy

Přímo v místě konání jsme pro speciální vysílání natočili několik rozhovorů s pozoruhodnými spisovateli. Představíme dva zahraniční hosty a jejich knihy a přidáme jednu unikátní českou publikaci. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/11/202223 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Nová knížka, která vznikla z podcastové série ČRo Plus – Střepy

Zdánlivě nenápadný čínský román Otevřít za dvacet let, v něm se významný čínský spisovatel Ťia Pching-wa vrací ke svému nejznámějšímu dílu Padlá metropol, které v Číně způsobilo pozdvižení a vysloužilo si zákaz. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
6/4/202223 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

O knižních titulech, které se staly inspirací a předlohou některých filmů na festivalu v Cannes

V recenzní části představíme mimo jiné To nejlepší ze Silverberga, kolekci nejlepších povídek amerického spisovatele a žijící legendy science fiction. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/28/202224 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Cenu Jiřího Ortena pro autory do třiceti let získal za svou básnickou sbírku Měňagon Vojtěch Vacek

Rozhovor s mladým talentem. V recenzní části představujeme vydání populární novely pro mládež Ledový zámek, kterou napsal známý norský romanopisec Tarjei Vesaas. Pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/21/202223 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Modrá, červená a černá. Komiks Lucase Harariho nabízí strhující příběh i živé barvy

Představíme reportážní román švédské spisovatelky Elisabeth Asbrinkové ‘A stromy ve Vídeňském lese stále stojí‘. Je o osudu židovského chlapce, kterého rodiče poslali do Švédska, aby unikl před nacistickým režimem. V recenzní části se budeme věnovat mimo jiné knize Ostrov duchů od Kláry Wang Tylové. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/14/202223 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

O historii i současnosti Knihovny Českého rozhlasu

Dozvíte se na výstavě s názvem Z depozitáře do éteru v Galerii Vinohradská 12. Představíme dlouho vyhlížené vydání legendy na poli fantasy Malazské knihy padlých Stevena Eriksona. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
5/7/202223 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Polská spisovatelka a novinářka Malgorzata Rejmer napsala reportážní knížku „Bláto sladší než med“

Co ji k tomu vedlo? V recenzní části představíme mimo jiné románovou prvotinu scénáristy Martina Müllera Černá Rusalka, příběh z českého pohraničí na počátku 90. let, kdy zmizely ostnaté dráty a sovětská vojska se chystala k odsunu. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/30/202223 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Nový román Kateřiny Tučkové Bílá Voda o internaci řeholních sester v komunistickém Československu

Recenze mimo jiné zhodnotí neobyčejné vzpomínky Život s Islandem, které napsala legenda české skandinavistiky Helena Kadečková. Pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.Všechny díly podcastu Knížky Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.
4/23/202223 minutes, 59 seconds